PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Στραβο τιμονι?

kostasvti - Τετ 30 Δεκ 2009, 23:07:04
Θέμα δημοσίευσης: Στραβο τιμονι?
Οταν πηρα το αμαξι πριν απο ενα χρονο σχεδον παρατηρουσα οτι το αμαξι τρεβουσε λιγο δεξια. Μιλωντας με αντιπροσωπεια με παραμυθιαζαν με π@παριες οτι ειναι φυσιολογικο. ακολουθησαν αλλαγες ελαστικων ζυγοσταθμισεις κλπ και το πολυ τραβηγμα εξαφανιστικε.
προχθες που γυρνουσα απο αραχωβα παρατηρησα οτι ενω δεν τραβαει δεξια το αμαξι για να παει ευθεια το τιμονι πρει να ειναι λιγο δεξια.
Δηλαδη η κολωνα του τιμονιου δεν ειναι στην ευθεια.
Εχω κανει απο προχθες 2 ευθυγραμμισεις την πρωτη μου την εκανε σκ**α και παλι εχανε σημερα τα εχει ρυθμισει στα +0,9 και παλι δεν ειναι στην ευθεια ρε παιδια! λετε αμα τα κλειδωσει στο 1 να ισιωσει? η μηπως ειναι κατι αλλο??

Σορυ για το σεντονι!
vagelis207 - Παρ 01 Ιαν 2010, 17:04:48
Θέμα δημοσίευσης:
Καλη χρονια φιλε μου!
Το προβλημα που αναφερεις κατα 99%ειναι απο την ευθυγραμμιση, μου εχει τυχει και εμενα στο 106 που ειχα!Πηγαινε καπου που να εισαι σιγουρος οτι θα κανει καλη δουλεια.Ειδικα με τις ευθυγραμμισεις πολλοι μαστορες τα κανουν μανταρα.
xalkiadakhs 207gt - Παρ 01 Ιαν 2010, 17:22:40
Θέμα δημοσίευσης:
κλαη χρονια παιδια...το θεμα ευθυγραμμιση ειναι ενα πολυ μεγαλο και σοβαρο θεμα το οποιο καποιοι ""μαστοροι"" το περνανε στο ντουκου τελειως και θελει πολυ προσοχη γιατι οταν ο αλλος δεν ξερει να σου κανει την σωστη ευθυγραμμιση θα την πληρωσεις και 3 φορες που λεει ο λογος...προσοχη Wink Wink Wink
mathanas - Σαβ 02 Ιαν 2010, 00:39:52
Θέμα δημοσίευσης:
Για να κατσει στο κεντρο δεν εχει να κανει με το αν εχεις συνολικη συγκλιση μπρος 0,9 ή 1 , μπορει να χεις και αποκλιση...

Εχει να κανει με το να χει ακριβως την ιδια αποκλιση ή συγκλιση και δεξια και αριστερα και προφανως οταν ρυθμιστει να ναι βαλμενο το τιμονι στο κεντρο ακριβως.....

Α και βασικο ειναι να ναι και οξονας πισω οκ γιατι αν πισω φευγει τοτε παλι δε καθεται το τιμονι στο κεντρο.....
kostasvti - Σαβ 02 Ιαν 2010, 01:03:06
Θέμα δημοσίευσης:
καλη χρονια παιδια!
το κλειδωσε αυτη τη φορα στο +1 και τωρα αντι για δεξια που καθοταν το τιμονι τωρα καθεται λιγο αριστερα!! θα τρελαθω..
την δευτερα με το που ανοιξει ο πουπακης θα ειμαι εκει πρωτο νουμερο..
kostasvti - Σαβ 02 Ιαν 2010, 01:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
και συγκεκριμενα παραθετω τις τιμες του χαρτιου και ας μου πει καποιος που γνωριζει τι μπορει να ειναι λαθος :

Μπροστα
-ημισυγκλιση αριστερα +0.9 δεξια +0.9
-καμπερ -00.59αριστερα -00.63δεξια
-καστερ +3.81 αριστερα +3.73δεξια
-γωνια βασ. πυρου -3.85αριστερα +1,32δεξια

Πισω
-ημισυγκλιση αριστερα +1,9 δεξια -0.4
-καμπερ -01.73αριστερα -01.53δεξια

και κατι αλλο τα peugeot ''παιρνουν''πισω ευθυγραμμιση???
mathanas - Σαβ 02 Ιαν 2010, 10:04:00
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
και συγκεκριμενα παραθετω τις τιμες του χαρτιου και ας μου πει καποιος που γνωριζει τι μπορει να ειναι λαθος :

Μπροστα
-ημισυγκλιση αριστερα +0.9 δεξια +0.9
-καμπερ -00.59αριστερα -00.63δεξια
-καστερ +3.81 αριστερα +3.73δεξια
-γωνια βασ. πυρου -3.85αριστερα +1,32δεξια

Πισω
-ημισυγκλιση αριστερα +1,9 δεξια -0.4
-καμπερ -01.73αριστερα -01.53δεξια

και κατι αλλο τα peugeot ''παιρνουν''πισω ευθυγραμμιση???


Τα 207 οχι , δειχνει να χει ενα μικρο θεμα πισω αλλα ποτε μην εισαι σιγουρος για το μηχανημα του μαστορα οτι ειναι σωστο...... Καμια φορα μια λυση ειναι να το ευθυγραμμισεις με σενα μεσα στη θεση του οδηγου (διοτι απο το βαρος σου και μονο αλλαζουν οι γωνιες) και κρατα το τιμονι ακριβως εκει που το βλεπεις κεντρο.

Και ενα τελευταιο οι ρυθμισεις που δινει η peugeot ειναι σε συγκεκριμενο υψος απο το εδαφος , στα μαρσπιε εχει μπρος πισω κατι αυτακια , ε αυτα πρεπει να ρθουν σε συγκεκριμενο υψος απο το εδαφος με ιμαντες και τοτε να ευθυγραμμιστει......

Ενα καλο ερωτημα ειναι ομως επειδη και συ ακαι αλλοι αναφερουν προβλημα απο την αρχη, η peugeot πριν δωσει τα κουβαδακια της δε τα ευθυγραμμιζει, δεν ελεγχει αν ειναι οκ ???? Οτι κατσει μαλον...... Εκτος και αν πριν ερθουν στα χερια του πελατη τα σπανε οι γνωστοι μλκες τοσο πολυ πια ....
kostasvti - Σαβ 02 Ιαν 2010, 12:04:00
Θέμα δημοσίευσης:
εχω την αισθηση οτι απο το εργοστασιο στην αντιπροσωπεια τα αμαξια δεν ερχονταια ευθυγραμμισμενα. και επειδη η συγκεριμενη αντιπροσωπεια που το πηρα δεν εχει μηχανημα ευθυγραμμισης μου το πασαραν ετσι.
τωρα να το σκισαν δεν νομιζω γιατι οταν το παρελαβα ειχε 0.5 χλμ.

υπομονη μεχρι την δευτερα να παω στον ντοκτορα!
εχουμε ιδεα καθολου απο τιμες?
mathanas - Σαβ 02 Ιαν 2010, 12:51:54
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
εχω την αισθηση οτι απο το εργοστασιο στην αντιπροσωπεια τα αμαξια δεν ερχονταια ευθυγραμμισμενα. και επειδη η συγκεριμενη αντιπροσωπεια που το πηρα δεν εχει μηχανημα ευθυγραμμισης μου το πασαραν ετσι.
τωρα να το σκισαν δεν νομιζω γιατι οταν το παρελαβα ειχε 0.5 χλμ.

υπομονη μεχρι την δευτερα να παω στον ντοκτορα!
εχουμε ιδεα καθολου απο τιμες?


Καλα βγαινει απο το εργοστασιο και δεν ειναι ευθυγραμμισμενο......?Πλακα κανουμε.....
Κια ετσι να ταν πιστευεις οτι οι αντιπροσωπειες πριν το πασαρουν καθονται και ευθυγραμμιζουν? εδω δε κοιτανε τον αερα στα λαστιχα να στο βαλουν σωστα εμενα ειχε 42 μεσα...!!!! θα στο ευθυγραμμισουν.....
android - Σαβ 02 Ιαν 2010, 13:30:17
Θέμα δημοσίευσης:
αραξε με τα νουμερα οπου κ να πας αλλα θα βγαλει
πηγενε πουπακη κ θα δεις οτι θα ναι αλλα...εμενα το -0.11 συγλισης στον πουπακη το βγαζε -0.4 Rolling eyes
kostasvti - Σαβ 02 Ιαν 2010, 16:15:40
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν με απασχολουν τα νουμερα το μονο που θελω ειναι ισιο τιμονι! απλα πραγματα..
android - Σαβ 02 Ιαν 2010, 22:41:45
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
Δεν με απασχολουν τα νουμερα το μονο που θελω ειναι ισιο τιμονι! απλα πραγματα..


ναι αυτο που θελω να σου πω οτι πολλα μηχανιματα λενε κουκουρουκου...
οποτε δεν μπορει να κανει κ τπτ αυτος που στο φτιαχνει οταν τα νουμερα του ειναι οκ βαση μηχανηματος...
απλα τα μηχανηματα θελουν καλιμπραρισμα για να δειχνουν οκ...
κατι που στην ελλαδα μεταφραζετε στο ....δεν βαριεσαι μωρε αστο ετσι που να τους πληρωνω καθε λιγο να φτιαχνουν...
kostasvti - Κυρ 03 Ιαν 2010, 15:09:55
Θέμα δημοσίευσης:
παντως το γεγονος οτι απο δεξια τωρα καθεται αριστερα με καθυσηχαζει. με κανει να πιστευω πως δεν μπορουσε να μου κανει σωστη ευθυγραμμιση.
θα δειξει αυριο.
mathanas - Κυρ 03 Ιαν 2010, 16:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
παντως το γεγονος οτι απο δεξια τωρα καθεται αριστερα με καθυσηχαζει. με κανει να πιστευω πως δεν μπορουσε να μου κανει σωστη ευθυγραμμιση.
θα δειξει αυριο.


Αυτο που θα σε καθυσηχαζει ειναι οπου και αν καθεται το τιμονι αν παει ευθεια τ αμαξι που αν καταλαβα καλα πελον παει ευθεια δε τραβαει, αρα πολυ απλα δεν εχουν βαλει το τιμονι στο κεντρο.......
LIONKING - Κυρ 03 Ιαν 2010, 16:57:51
Θέμα δημοσίευσης:
+1 μερικοι μαστορατζες επειδη βαριουνται να βαλουν το τιμονι ευθεια το ισιωνουν απο κει που πειραζεις συγκλιση αποκλιση και γινεται κουκουρουκου.ετσι μου ειχε κανει παλια ενας "κορυφαιος" ασε μου λεει μη βγαζεις το τιμονι θα στο φτιαξω αμεσως και το πειραξε πισω απο το θολο οταν πηγα στο πουπακη για μια ευθυγραμηση και το ειδε του πεσαν και τα υπολειπα μαλια
jimaoua - Δευ 04 Ιαν 2010, 23:24:28
Θέμα δημοσίευσης:
LIONKING έγραψε:
+1 μερικοι μαστορατζες επειδη βαριουνται να βαλουν το τιμονι ευθεια το ισιωνουν απο κει που πειραζεις συγκλιση αποκλιση και γινεται κουκουρουκου.ετσι μου ειχε κανει παλια ενας "κορυφαιος" ασε μου λεει μη βγαζεις το τιμονι θα στο φτιαξω αμεσως και το πειραξε πισω απο το θολο οταν πηγα στο πουπακη για μια ευθυγραμηση και το ειδε του πεσαν και τα υπολειπα μαλια


Για να ημαστε ησυχοι οταν αφηνουμε τα τουτου μας σε καποιο μαστορα, θα επρεπε να υπαρχει ''αστυνομια συνεργειων'' να τιμωρει αυτους που ''κακοποιουν'' τα τουτου! Idea
kostasvti - Παρ 08 Ιαν 2010, 16:23:28
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα ξανα, επειδη το τιμονι δεν διορθωθηκε ουτε στον ντοκτορ καπου ακουσα οτι μπορει να θελει ''καλιμπραρισμα΄΄ το ηλεκτρικο συστημα ελεγχου η καπως ετσι η εστω βγαζεις τους πολους της μπαταριας για λιγο και επενερχεται..
πριν κανω καμια μακακια παιζει κατι τετοιο?
android - Παρ 08 Ιαν 2010, 17:03:35
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
καλησπερα ξανα, επειδη το τιμονι δεν διορθωθηκε ουτε στον ντοκτορ καπου ακουσα οτι μπορει να θελει ''καλιμπραρισμα΄΄ το ηλεκτρικο συστημα ελεγχου η καπως ετσι η εστω βγαζεις τους πολους της μπαταριας για λιγο και επενερχεται..
πριν κανω καμια μακακια παιζει κατι τετοιο?


σε fiat panda με ηλεκτρικο τιμονι...μου ξανα περασαν το προγραμμα για το τιμονι...δεν ξερω αν γινετε αυτο στο 207 ...
Gr13 - Παρ 08 Ιαν 2010, 19:07:00
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ όταν είχα αγοράσει το αμάξι μου τράβαγε προς τι μια πλευρά θυμάμαι,άσε που μου έτρωγε και τα λάστιχα.Τελικά έκανα ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση και έφτιαξε αλλα το τιμόνι όταν πάω ευθεία έχει μια μικρή κλίση προς τα δεξιά(ελαχιστη),τελικά το αφίσα έτσι μετά από 2 ευθυγράμμισης.
king207cc - Παρ 08 Ιαν 2010, 19:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
Και εγώ όταν είχα αγοράσει το αμάξι μου τράβαγε προς τι μια πλευρά θυμάμαι,άσε που μου έτρωγε και τα λάστιχα.Τελικά έκανα ζυγοστάθμιση και ευθυγράμμιση και έφτιαξε αλλα το τιμόνι όταν πάω ευθεία έχει μια μικρή κλίση προς τα δεξιά(ελαχιστη),τελικά το αφίσα έτσι μετά από 2 ευθυγράμμισης.


+1000000 και γω το ιδιο Exclamation
kostasvti - Παρ 08 Ιαν 2010, 20:52:06
Θέμα δημοσίευσης:
δεν γινεται νατο αφησω γιατι ειναι ιδιαιτερα σπαστικο στον δρομο. δεν ειμαι περιεργος απλα ισως εμενα να ειναι πραπανω απο ενα κλικ.

Παντως την μονη φορα που μου κλειδωσανε το τιμονι μετα ηταν ενα κλικ αριστερα και οχι δεξια!!!

Μετα τον ντοκτορα ειναι παλι δεξια σταθερη αξια!

και τα 40αρια να φευγουν..
KouKou - Παρ 08 Ιαν 2010, 21:25:56
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μου και εγω το ιδιο θεμα ειχα-εχω και θα εχω.
μεχρι τωρα μετραω 4 ευθυγραμμισεις και ακομα να δω αποτελεσμα. περιμενω πλεον να κανω αλλαγη αμορτισερ και μετα να το ξαναδω το θεμα.
mathanas - Παρ 08 Ιαν 2010, 23:44:48
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμασε οταν το ευθυγραμμισεις να λειτουργει το μοτερ και να δουλευει
υποβοηθηση. και μπες μεσα και συ οταν στο ρυθμιζει.
kostasvti - Σαβ 09 Ιαν 2010, 00:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
Παλι 40αρι? Δεν λεει. Θα το παω στην αντιπροσωπεια απο εβδομαδα και θα τους πω να το ευθυγραμμησουν με καποιον μεσα με ανοιχτο το μοτερ, να κανουν τραμπα αριστερη με δεξια ροδα, κατι να κανουν τελοςπαντων γιατι δεν παει αλλο και ας ευχηθω νατο παρω ετοιμο.
Παντως αυτο που λες με ανοιχτη τη μηχανη εχει μια βαση γιατι καθε φορα που το ευθυγραμμιζουν με τα πρωτα μετρα που κανω εκει ειναι σαν να χανει παλι την γεωμετρια του το τιμονι.
kostasvti - Σαβ 09 Ιαν 2010, 00:10:45
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως ο doctor μου ειπε οτι εχουν παει παρα πολλα 207 με το τιμονι στα δεξια..
mathanas - Σαβ 09 Ιαν 2010, 00:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
Την Πατρα παντως 20 έχει μια ευθυγραμμιση , και ειχα βρει και με 15......

40 euro για ευθυγραμμιση , ελεος......
kostasvti - Σαβ 09 Ιαν 2010, 00:29:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ενταξει και εδω μονο ενας περνει 40 αλλα ειναι κορυφη στην ευθυραμμιση , τουλαχιστον στα προηγουμενα αυτοκινητα που ειχα. αυτο απο οτι φαινεται δεν ειναι θεμα ευθυγραμμισης. το αμαξι ειναι ισιο, το τιμονι ειναι στραβο. μπορει να χρειαστει τελικα να βγει και να ξαναμπει να κλικ αριστερα στην αντιπροσωπεια
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr