PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - πρωινο κροταλισμα σε 207

orfanos mulopotamos - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:38:12
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια το πρωι που ειναι κρυο το αυτοκινητο μεταξυ 1,200 και 1,900 στροφες κανει ενα κροταλισμα σαν τραχτερ... οπως εχει αναφερει παρα πανω ενας φιλος... δεν το κανει παντα... και οταν το κανει εαν το σβησεις και το ξανα βαλεις μπροστα ολα οκ.... αυτο εχει να κανει με το χρονισμα...?
recife_rallye - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:50:14
Θέμα δημοσίευσης:
orfanos mulopotamos έγραψε:
ρε παιδια το πρωι που ειναι κρυο το αυτοκινητο μεταξυ 1,200 και 1,900 στροφες κανει ενα κροταλισμα σαν τραχτερ... οπως εχει αναφερει παρα πανω ενας φιλος... δεν το κανει παντα... και οταν το κανει εαν το σβησεις και το ξανα βαλεις μπροστα ολα οκ.... αυτο εχει να κανει με το χρονισμα...?


ΟΧΙ Evil
ironman02 - Παρ 04 Δεκ 2009, 22:47:17
Θέμα δημοσίευσης:
orfanos mulopotamos έγραψε:
ρε παιδια το πρωι που ειναι κρυο το αυτοκινητο μεταξυ 1,200 και 1,900 στροφες κανει ενα κροταλισμα σαν τραχτερ... οπως εχει αναφερει παρα πανω ενας φιλος... δεν το κανει παντα... και οταν το κανει εαν το σβησεις και το ξανα βαλεις μπροστα ολα οκ.... αυτο εχει να κανει με το χρονισμα...?


Το ίδιο ακριβώς μου έχει κάνει και εμένα 2 φορές μέχρι τώρα... Ίσως λες για μένα γιατί το έχω ξαν'αναφέρει σε ένα άλλο thread. Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι το προκαλεί. Φοβάμαι όμως μην γίνει πιο συχνό. Αν ξέρει κάποιος ας μας ενημερώσει. Έχω διαβάσει διάφορα για χρονισμούς, ιμάντες κτλ αλλά δεν ξέρω τι μπορεί να είναι...
giannis27 - Παρ 04 Δεκ 2009, 22:52:32
Θέμα δημοσίευσης:
όταν το βάζετε μπροστά το πρωί το αφήνετε καθόλου να δουλέψει στο ρελαντί?
ironman02 - Παρ 04 Δεκ 2009, 22:57:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι συνήθως το αφήνω για λίγο. Αν και όταν μου το έκανε νομίζω ήταν από το ρελαντί σχεδόν. Το άκουσα να κροταλίζει λίγο περίεργα και έδωσα λίγο γκάζι να δώ τι παίζει και το έκανε πιο πολύ όσο πάταγα... Το έσβησα και το ξαναέβαλα μπροστά και δεν το έκανε μετά...
vagelis207 - Παρ 04 Δεκ 2009, 23:14:19
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια απ'οτι λενε ειναι απο τον τεντωτηρα της καδενας δεν εχει σχεση με τον χρονισμο.Το κανει και μενα μερικες φορες.Το δικο μου ειναι 1/2007 και εχω 52000 χιλιομετρα και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα.Μην ανησυχειτε.
ironman02 - Παρ 04 Δεκ 2009, 23:31:29
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι λίγο περιέργο το θέμα. Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι από τον τεντωτήρα. Άλλοι τον έφτιαξαν και πάλι το έκανε.Τι να πώ..Και αν πας να τον αλλάξεις στην εγγύηση μπορεί να μην το κάνει και να μην στον αλλάξουν..
giannis27 - Παρ 04 Δεκ 2009, 23:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ το αφήνω πάντα στο ρελαντί κάνα λεπτό το πρωί να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω ,κάνα δύο φορές όταν δούλευε ρελαντί άκουσα ψιλοκροτάλισμα αλλά μετά από 10δευτερόλεπτα σταματούσε.
πήγα να το ξεκινήσω κρύο δεν το άφησα να δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο ,μου έβγαλε τρελό κροτάλισμα κανονικό τρακτερ Confused το άφησα λίγο στο ρελαντί κ στάνιαρε μόνο του.
vagelis207 - Παρ 04 Δεκ 2009, 23:48:23
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα το εκανε απο την αρχη.Φαντασου οτι εχω απο τα πρωτα που εχουν ερθει Ελλαδα και τους ειχα ρωτησει και μου ειπαν οτι ειναι ΟΚ ετσι ακουγεται.Τοτε ειχαν μαυρα μεσανυχτα!Εγω εχω παψει να ασχολουμαι.
Μετα απο 3 χρονια και 52000 χιλ.αφου δεν εχω προβλημα δεν νομιζω οτι θα μου δημιουργησει.Πιστευω οτι αν ηταν κατι σοβαρο θα ειχε βγαλει καποια βλαβη.
vagelis207 - Παρ 04 Δεκ 2009, 23:51:36
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
εγώ το αφήνω πάντα στο ρελαντί κάνα λεπτό το πρωί να ζεσταθεί πριν ξεκινήσω ,κάνα δύο φορές όταν δούλευε ρελαντί άκουσα ψιλοκροτάλισμα αλλά μετά από 10δευτερόλεπτα σταματούσε.
πήγα να το ξεκινήσω κρύο δεν το άφησα να δουλέψει ούτε δευτερόλεπτο ,μου έβγαλε τρελό κροτάλισμα κανονικό τρακτερ Confused το άφησα λίγο στο ρελαντί κ στάνιαρε μόνο του.

Και εγω το ιδιο κανω και μετα ειναι ΟΚ.Παντως πιστευω οτι δεν ειναι κατι σοβαρο.
giannis27 - Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:30:39
Θέμα δημοσίευσης:
εμένα μου το κάνει μόνο τον χειμώνα πάντως πέρσι μια δυο φορές όταν είχε καλό κρύο κ μόνο στα πρώτα δευτερόλεπτα στο ρελαντί,τώρα που κατέβηκαν οι θερμοκρασίες μου το ξανά έκανε δυο φορές.
vagelis207 - Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
Και μενα το χειμωνα το κανει.Οταν εχει ζεστη δεν κανει τιποτε.
Samer - Σαβ 05 Δεκ 2009, 05:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα μου το κανει μονο οταν κανει κρυο η αν το εχω αφησει σε κατιφορα.
Και καλοκαιρι μερικες φορες το εχει κανει σε κατιφορα.
xalkiadakhs 207gt - Σαβ 05 Δεκ 2009, 11:01:54
Θέμα δημοσίευσης:
vagelis207 έγραψε:
Παιδια απ'οτι λενε ειναι απο τον τεντωτηρα της καδενας δεν εχει σχεση με τον χρονισμο.Το κανει και μενα μερικες φορες.

ok το εχουμε ξανααναφερει ολοι οι ιδιοκτητες πλεον...απλα τα πραγματα ετσι ειναι το μοτερ...ετσι κανουνε ολα ρε παιδια!!!μην ανησυχειτε!

ironman02 έγραψε:
Είναι λίγο περιέργο το θέμα. Δεν είμαι σίγουρος οτι είναι από τον τεντωτήρα. Άλλοι τον έφτιαξαν και πάλι το έκανε.

Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink

giannis27 έγραψε:
εμένα μου το κάνει μόνο τον χειμώνα πάντως πέρσι μια δυο φορές όταν είχε καλό κρύο κ μόνο στα πρώτα δευτερόλεπτα στο ρελαντί,τώρα που κατέβηκαν οι θερμοκρασίες μου το ξανά έκανε δυο φορές.

νομιζω οτι το κανει γενικα οταν ειναι παγωμενο το μοτερ..παιζει ρολο χειμωνα καλοκαιρι δεν λεω απλα σε γενικες γραμμες μιλαω

Samer έγραψε:
εμενα μου το κανει μονο οταν κανει κρυο η αν το εχω αφησει σε κατιφορα.
Και καλοκαιρι μερικες φορες το εχει κανει σε κατιφορα.


Confused Confused Confused Confused Confused Confused Confused
Miss 207 GT - Τετ 09 Δεκ 2009, 01:47:59
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εμένα το κάνει.
Πρώτη φορά μου το εμφάνισε στα 19000 χλμ (τώρα έχει περάσει τα 20000) και μέχρι στιγμής το έχει κάνει 2 φορές όταν το έβαλα μπροστά και με χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία. Όταν κυκλοφόρησε λίγο και ζεστάθηκε, μετά από 10' - 15' λεπτά, το ''κροτάλισμα/ρετάρισμα'' σταμάτησε.
Ανησυχητικό ή μη, ο ήχος αυτός είναι πάντως ανατριχιαστικός. Νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά κάτω απ' το καπό...
ironman02 - Τετ 09 Δεκ 2009, 15:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
Miss 207 GT έγραψε:
Κι εμένα το κάνει.
Πρώτη φορά μου το εμφάνισε στα 19000 χλμ (τώρα έχει περάσει τα 20000) και μέχρι στιγμής το έχει κάνει 2 φορές όταν το έβαλα μπροστά και με χαμηλή εξωτερική θερμοκρασία. Όταν κυκλοφόρησε λίγο και ζεστάθηκε, μετά από 10' - 15' λεπτά, το ''κροτάλισμα/ρετάρισμα'' σταμάτησε.
Ανησυχητικό ή μη, ο ήχος αυτός είναι πάντως ανατριχιαστικός. Νομίζεις ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά κάτω απ' το καπό...


Όντως ακριβώς όπως το λες. Πολύ ανατριχιαστικός... Δεν ακούγεται καθόλου μα καθόλου φυσιολογικός. Αφού νομίζεις οτι αν πατήσεις παραπάνω γκάζι κάτι μπορεί να σπάσει.
reselie - Τετ 09 Δεκ 2009, 17:56:23
Θέμα δημοσίευσης:
και ερχομαι εγω σαν απομηχανης θεος να πω την βλακεια μου!!!

ρε μπας και ειναι απλα κανα μεταλλο που πρεπει να δουλεψει λιγο το μοτερ για να λαδωθει....? κανα γραναζι,ρουλεμαν ή τεντωτηρας(ΜΗ αυτο-λιπαντα)???
dimkeras - Πεμ 10 Δεκ 2009, 02:01:33
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
και ερχομαι εγω σαν απομηχανης θεος να πω την βλακεια μου!!!

ρε μπας και ειναι απλα κανα μεταλλο που πρεπει να δουλεψει λιγο το μοτερ για να λαδωθει....? κανα γραναζι,ρουλεμαν ή τεντωτηρας(ΜΗ αυτο-λιπαντα)???



Έχει αναλυθεί πολλάκις.

Τεντωτήρας καδένας χρονισμού.

Από τα μέσα του 2008 κι έπειτα (κατασκευή) τοποθετείται το καινούριο ανταλλακτικό και δεν παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα.

Παρουσιάζονται όμως άλλα! Laughing
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 10 Δεκ 2009, 14:06:09
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:

Παρουσιάζονται όμως άλλα! Laughing




Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
δημοσθενη μην λες τετοιες κουβεντες....θα κατηγορηθεις αδικα!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Miss 207 GT - Πεμ 10 Δεκ 2009, 14:45:40
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
reselie έγραψε:
και ερχομαι εγω σαν απομηχανης θεος να πω την βλακεια μου!!!

ρε μπας και ειναι απλα κανα μεταλλο που πρεπει να δουλεψει λιγο το μοτερ για να λαδωθει....? κανα γραναζι,ρουλεμαν ή τεντωτηρας(ΜΗ αυτο-λιπαντα)???



Έχει αναλυθεί πολλάκις.

Τεντωτήρας καδένας χρονισμού.

Από τα μέσα του 2008 κι έπειτα (κατασκευή) τοποθετείται το καινούριο ανταλλακτικό και δεν παρουσιάζεται το ίδιο πρόβλημα.

Παρουσιάζονται όμως άλλα! Laughing


To δικό μου gt το πήρα το Σεπτέμβριο του '08 και προφανώς δεν έχει το ''καινούριο'' ανταλλακτικό...
Μπορώ τώρα που θα το πάω για το σέρβις των 20000 να τους πω να το αλλάξουν (στην εγγύηση φυσικά) ;
Πρόκειται δηλαδή για οδηγία από την Peugeot για αντικατάσταση ;
dimkeras - Παρ 11 Δεκ 2009, 00:20:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα, πολύ φοβάμαι πως όχι. Υπάρχει σχετική οδηγία (τουλάχιστον υπήρχε όταν το άλλαξα εγώ τον Μάρτιο) αλλά με τα χίλια ζόρια και πάλι το έκαναν. Τώρα με την "οικονομική κρίση" που προφασίζονται όλοι δε ξέρω αν θα σου το αλλάξουν (διότι το ανταλλακτικό μπορεί να κοστίζει περίπου 40€, αλλά η εργασία κάπου 250€ Shocked Εκτός εγγύησης θα τα πλήρωνες και τα δυο)

Μπορείς πάντως να πας και να σου βρουν από τον αριθμό πλαισίου τί κωδικό ανταλλακτικού φοράει τώρα το GT σου και ίσως δε χρειάζεται αλλαγή Wink
Miss 207 GT - Παρ 11 Δεκ 2009, 13:17:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ πολύ Δημοσθένη.

Την Τετάρτη έχω κλείσει για σέρβις και θα τους το πω κι αυτό.
Σχετικά με τα μπουζί, αν θέλω να τα αλλάξω τώρα στα 20000, μου είπε +40€.
Αν θέλει και τακάκια, το σύνολο μπορεί να φτάσει κοντά στα 270€ μου είπε επίσης στο τηλέφωνο. Δηλαδή στο σέρβις αυτό των ~250€ περιλαμβάνονται τα λάδια, όλα τα φίλτρα, γενικός έλεγχος και τα φρένα (αν κριθεί απαραίτητο...).

Αυτά, όταν πάρω το αμάξι και τις αναλυτικές αποδείξεις, θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ και πάλι. Wink
vagelis207 - Παρ 11 Δεκ 2009, 18:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τα μπουζι καλυτερα αλλαξε τα τωρα για να'χεις το κεφαλι σου ησυχο... Wink
Η τιμη για το service καλη ειναι.Και εγω τοσα πληρωσα περιπου.
dimkeras - Τετ 16 Δεκ 2009, 00:32:41
Θέμα δημοσίευσης:
Miss 207 GT έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ Δημοσθένη.

Την Τετάρτη έχω κλείσει για σέρβις και θα τους το πω κι αυτό.
Σχετικά με τα μπουζί, αν θέλω να τα αλλάξω τώρα στα 20000, μου είπε +40€.
Αν θέλει και τακάκια, το σύνολο μπορεί να φτάσει κοντά στα 270€ μου είπε επίσης στο τηλέφωνο. Δηλαδή στο σέρβις αυτό των ~250€ περιλαμβάνονται τα λάδια, όλα τα φίλτρα, γενικός έλεγχος και τα φρένα (αν κριθεί απαραίτητο...).

Αυτά, όταν πάρω το αμάξι και τις αναλυτικές αποδείξεις, θα ενημερώσω.
Ευχαριστώ και πάλι. Wink



Μαριάνα,

Τα μπουζί κοστίζουν 9,5€ έκαστο x 4 = 38,0€
Σετ τακάκια εμπρός περίπου 60,0€
Λάδια αντιπροσωπίας (έστω TOTAL 5-30) περίπου 20€/lt x 5lt = 100,0€
Φίλτρο λαδιού 10,0€
Φίλτρο καμπίνας 20,0€

Μερικό σύνολο κοντά 230,0€ χωρίς εργασία.

(Απλά για να ξέρεις τί τιμές παίζουν στα ανταλλακτικά Wink )
salex - Τετ 16 Δεκ 2009, 00:51:28
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:

Λάδια αντιπροσωπίας (έστω TOTAL 5-30) περίπου 20€/lt x 5lt = 100,0€


Κάι κάι κάι! Laughing
Θα το γυρίσουμε σε ελαιόλαδο λίαν συντομως.

Λάδι αντιπροσωπείας, a.k.a. Shell (από το γνωστό καλό που πουλάνε και στα βενζινάδικα).
dimkeras - Τετ 16 Δεκ 2009, 01:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
dimkeras έγραψε:

Λάδια αντιπροσωπίας (έστω TOTAL 5-30) περίπου 20€/lt x 5lt = 100,0€


Κάι κάι κάι! Laughing
Θα το γυρίσουμε σε ελαιόλαδο λίαν συντομως.

Λάδι αντιπροσωπείας, a.k.a. Shell (από το γνωστό καλό που πουλάνε και στα βενζινάδικα).



Άσ'τα να πάν' στο διάλο! Laughing

Λαδάκι ανέκαθεν από τον γνωστό επίσημο συνεργάτη μας στη μισή τιμή Wink
nikos68 - Πεμ 17 Δεκ 2009, 22:45:42
Θέμα δημοσίευσης:
Να παραθέσω κι εγώ με τη σειρά μου το δικό μου κροτάλισμα μόλις σήμερα το απόγευμα.Στο ρελαντί ο θόρυβος είναι άστα να πάνε.Όμως στο δρόμο το αμάξι συμπεριφέρεται κανονικά...και τουρμπίζει και ανοίγει και όλα.Κάποιος μίλησε για τεντωτήρα καδένας...είναι το ίδιο με το μουαγιέ που γλιστράει και χαλάει το χρονισμό????Ή τελικά δεν έχει σχέση με το χρόνισμα μιας και το αμάξι πάει κανονικά???
mathanas - Πεμ 17 Δεκ 2009, 23:47:19
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχει, στη μια περιπτωση δε παει τ αμαξι και θελει χρονισμα (τωρα αν φταιει το μουαγιε και η σφηνα ή τι αλλο δε ξερω , πολλα θα ακουσεις)

Και το αλλο απλα κανει θορυβο σα τρακτερ αλλα αρχικα τουλαχιστον δεν επηρεαζει τ αμαξι και στρωνει μετα απο λιγο (επισης τι φταιει πραγματικα δε ξερει κανεις αν διαβασεις τα post εδω αλλα και σε ξενα forum και αυτα των mini δε βγαζεις ακρη)
dimkeras - Παρ 18 Δεκ 2009, 00:31:38
Θέμα δημοσίευσης:
Το παλιό ανταλλακτικό δεν έχει τρύπες εσωτερικά για να περνάει το λάδι και αργεί να λιπανθεί, γι'αυτό ακούγεται κροτάλισμα μέχρι να ανεβάσει λάδια το μοτέρ.
Το βελτιωμένο ανταλλακτικό έχει τις τρυπούλες αυτές και λιπαίνεται γρηγορότερα.

Μην παραπονιέστε πάντως. Διαβάστε αυτό :

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/archive/index.php/t-15832.html

κι αυτό :

http://www.s2ki.com/forums/index.php?s=be2b765262b4728e2e13f75658cb8a9a&showtopic=750535

Very happy
nikos68 - Παρ 18 Δεκ 2009, 19:44:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τον είδα σε φωτογραφία τον τεντωτήρα καδένας...σα μια σύριγγα είναι με ελατήριο μέσα του.Λογικά αυτό φταίει γιατί από κει ακούγεται το φοβερό κροτάλισμα.Στις αποθήκες της Πεζώ είχαν 20 κομμάτια που σημαίνει ότι κινείται το συγκεκριμένο κομμάτι.Αύριο που θα προσπαθήσουμε να το αλλάξουμε θα δούμε και τα αποτελέσματα Confused Confused Confused
vagelis207 - Σαβ 19 Δεκ 2009, 11:27:03
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια αν δεν αλλαχει ο τεντωτηρας εχουμε καποιο αλλο προβλημα εκτος απο το θορυβο?Γιατι αν ειναι ο θορυβος μονο δεν προκειται να το αλλαξω εκτος αν βγει καπακι για τιποτε αλλο π.χ.αν χρειαστει χρονισμα.
nikos68 - Σαβ 19 Δεκ 2009, 16:40:50
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Βαγγέλη και όσοι άλλοι πιστοί παρακολουθούν εδώ τα τεκτενόμενα των 207....Σήμερα είδα ανοιχτό το καπάκι...σωστό εργοστάσιο...με ασημένιες καδένες ...μικροκαμωμένες τροχαλίες...τρύπες από τη μια...ελατήρια από την άλλη...γενικά μια εικόνα που σου δημιουργεί κάτι τις....Ο τεντωτήρας καδένας βρίσκεται απέναντι από την πίσω σωλήνα στην αριστερή μεριά του κινητήρα.Είναι 1 λεπτό δουλειά να ξεβιδωθεί και άλλο 1 λεπτό να βιδωθεί ο καινούριος.Όλα τα υπόλοιπα είναι που σου τρώνε το χρόνο και την ψυχή μέχρι να φτάσεις με ασφάλεια σ'αυτό το σημείο.Κύριο σημείο είναι να μπλοκαριστεί το βολάν από κάτω με το και καλά ειδικό εργαλείο.Οι εκκεντροφόροι και να μη μπλοκαριστούν δεν τρέχει και τίποτα,απλά για ασφάλεια το κάνεις ή επειδή μπορεί να είσαι βαρυχέρης.
Ο δικός μου τεντωτήρας ήταν όντως μπλοκαρισμένος γι'αυτό το αμάξι είχε μετατραπεί σε τρακτέρ.Μόλις τον βγάλαμε με ένα κατσαβιδάκι κουνήσαμε το έμβολο μπροστά και ξεμπλόκαρε αμέσως...σα να μην είχε συμβεί ποτέ το κόλλημα.Κι αναρωτιέται κανείς....τόση ώρα κόπος και με ένα τσακ να ξεμπλοκάρει???....άγνωσται αι βουλαί των ειδικών που τον κατασκεύασαν.Τέλος πάντων ..φίλε Βαγγέλη αν έχεις αντιληφθεί ότι τρακτερίζει το αμάξι και δε διορθώνεται αυτό μετά από λίγο να αλλάξεις τον τεντωτήρα γιατί το χτύπημα που ακούμε είναι η καδένα που βαράει χαλαρή πάνω στη γλίστρα...και η γλίστρα είναι πλαστική...με όποιες συνέπειες θα έχει αυτό μετά από λίγο.Και βέβαια βλέπεις ξεκάθαρα με ανοιχτό το καπάκι αν είναι τα σημάδια του χρονισμού σωστά ή όχι.Στο δικό μου ευτυχώς βελάκι και σημάδι ήταν απέναντι ακριβώς.Αυτά τα ολίγα...μόλις βάλω πάνω το νέο τεντωτήρα θα ενημερώσω Smile
xalkiadakhs 207gt - Σαβ 19 Δεκ 2009, 17:24:50
Θέμα δημοσίευσης:
nikos68 έγραψε:
Φίλε Βαγγέλη και όσοι άλλοι πιστοί παρακολουθούν εδώ τα τεκτενόμενα των 207....Σήμερα είδα ανοιχτό το καπάκι...σωστό εργοστάσιο...με ασημένιες καδένες ...μικροκαμωμένες τροχαλίες...τρύπες από τη μια...ελατήρια από την άλλη...γενικά μια εικόνα που σου δημιουργεί κάτι τις....Ο τεντωτήρας καδένας βρίσκεται απέναντι από την πίσω σωλήνα στην αριστερή μεριά του κινητήρα.Είναι 1 λεπτό δουλειά να ξεβιδωθεί και άλλο 1 λεπτό να βιδωθεί ο καινούριος.Όλα τα υπόλοιπα είναι που σου τρώνε το χρόνο και την ψυχή μέχρι να φτάσεις με ασφάλεια σ'αυτό το σημείο.Κύριο σημείο είναι να μπλοκαριστεί το βολάν από κάτω με το και καλά ειδικό εργαλείο.Οι εκκεντροφόροι και να μη μπλοκαριστούν δεν τρέχει και τίποτα,απλά για ασφάλεια το κάνεις ή επειδή μπορεί να είσαι βαρυχέρης.
Ο δικός μου τεντωτήρας ήταν όντως μπλοκαρισμένος γι'αυτό το αμάξι είχε μετατραπεί σε τρακτέρ.Μόλις τον βγάλαμε με ένα κατσαβιδάκι κουνήσαμε το έμβολο μπροστά και ξεμπλόκαρε αμέσως...σα να μην είχε συμβεί ποτέ το κόλλημα.Κι αναρωτιέται κανείς....τόση ώρα κόπος και με ένα τσακ να ξεμπλοκάρει???....άγνωσται αι βουλαί των ειδικών που τον κατασκεύασαν.Τέλος πάντων ..φίλε Βαγγέλη αν έχεις αντιληφθεί ότι τρακτερίζει το αμάξι και δε διορθώνεται αυτό μετά από λίγο να αλλάξεις τον τεντωτήρα γιατί το χτύπημα που ακούμε είναι η καδένα που βαράει χαλαρή πάνω στη γλίστρα...και η γλίστρα είναι πλαστική...με όποιες συνέπειες θα έχει αυτό μετά από λίγο.Και βέβαια βλέπεις ξεκάθαρα με ανοιχτό το καπάκι αν είναι τα σημάδια του χρονισμού σωστά ή όχι.Στο δικό μου ευτυχώς βελάκι και σημάδι ήταν απέναντι ακριβώς.Αυτά τα ολίγα...μόλις βάλω πάνω το νέο τεντωτήρα θα ενημερώσω Smile



ε φιλε...πσιτ..ππππσσσσσσστττττ...εσυυυυυ φιλε..για ελα για καφε που σε θελω απο κοντα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
vagelis207 - Σαβ 19 Δεκ 2009, 18:28:19
Θέμα δημοσίευσης:
nikos68 έγραψε:
Φίλε Βαγγέλη και όσοι άλλοι πιστοί παρακολουθούν εδώ τα τεκτενόμενα των 207....Σήμερα είδα ανοιχτό το καπάκι...σωστό εργοστάσιο...με ασημένιες καδένες ...μικροκαμωμένες τροχαλίες...τρύπες από τη μια...ελατήρια από την άλλη...γενικά μια εικόνα που σου δημιουργεί κάτι τις....Ο τεντωτήρας καδένας βρίσκεται απέναντι από την πίσω σωλήνα στην αριστερή μεριά του κινητήρα.Είναι 1 λεπτό δουλειά να ξεβιδωθεί και άλλο 1 λεπτό να βιδωθεί ο καινούριος.Όλα τα υπόλοιπα είναι που σου τρώνε το χρόνο και την ψυχή μέχρι να φτάσεις με ασφάλεια σ'αυτό το σημείο.Κύριο σημείο είναι να μπλοκαριστεί το βολάν από κάτω με το και καλά ειδικό εργαλείο.Οι εκκεντροφόροι και να μη μπλοκαριστούν δεν τρέχει και τίποτα,απλά για ασφάλεια το κάνεις ή επειδή μπορεί να είσαι βαρυχέρης.
Ο δικός μου τεντωτήρας ήταν όντως μπλοκαρισμένος γι'αυτό το αμάξι είχε μετατραπεί σε τρακτέρ.Μόλις τον βγάλαμε με ένα κατσαβιδάκι κουνήσαμε το έμβολο μπροστά και ξεμπλόκαρε αμέσως...σα να μην είχε συμβεί ποτέ το κόλλημα.Κι αναρωτιέται κανείς....τόση ώρα κόπος και με ένα τσακ να ξεμπλοκάρει???....άγνωσται αι βουλαί των ειδικών που τον κατασκεύασαν.Τέλος πάντων ..φίλε Βαγγέλη αν έχεις αντιληφθεί ότι τρακτερίζει το αμάξι και δε διορθώνεται αυτό μετά από λίγο να αλλάξεις τον τεντωτήρα γιατί το χτύπημα που ακούμε είναι η καδένα που βαράει χαλαρή πάνω στη γλίστρα...και η γλίστρα είναι πλαστική...με όποιες συνέπειες θα έχει αυτό μετά από λίγο.Και βέβαια βλέπεις ξεκάθαρα με ανοιχτό το καπάκι αν είναι τα σημάδια του χρονισμού σωστά ή όχι.Στο δικό μου ευτυχώς βελάκι και σημάδι ήταν απέναντι ακριβώς.Αυτά τα ολίγα...μόλις βάλω πάνω το νέο τεντωτήρα θα ενημερώσω Smile


Νικο με αγχωσες τωρα.Αυτη την εκδοχη για την καδενα δεν την ειχα ξανακουσει! Shocked
Εμενα το κανει οπως και των περισσοτερων εδω λιγο στην αρχη και μετα σταματαει.Εσενα το εκανε συνεχεια?
nikos68 - Κυρ 20 Δεκ 2009, 01:32:07
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως Βαγγέλη εμένα δεν το έκανε αισθητά αλλά από προχτές και μετά ήταν έντονος μα πολύ έντονος ο θόρυβος και ο κλέφτης όπως ανέφερα ευρέθει.Μπορεί σε κάποιους να ψιλοκολλάει στην αρχή και μετά από λίγο να επανέρχεται και να δουλέυει κανονικά.Στο δικό μου έδειξε ότι δεν ήθελε να ξεκολλήσει.Τώρα βέβαια αν κάποιος του ρίξει καμιά σφυριά σ'εκείνο το σημείο και ξεκολλήσει θα γλιτώσει από πολλή βαβούρα.Πάντως οι οδηγίες λένε πως αν βρεθεί ο τεντωτήρας κολλημένος να αντικατασταθεί με άλλον που έχει νεότερο κωδικό.
Χριστόφορεεεεεε...για το δικό σου παραπονιόσουν εγώ την έπαθα...χαχαχαχα...πάντως δεν είναι να ακούσεις αυτό το θόρυβο...σε πιάνει η καρδιά σου. Shocked Shocked Shocked ....όμως φίλε μη σε ανησυχεί πλέον...βρήκαμε εδώ όλα τα κόλπα και αν σου το κάνει κι εσένα θα σε φτιάξουμε μάστορα....χε χε χε Very happy Very happy Very happy
saikoe_39 - Κυρ 20 Δεκ 2009, 02:46:59
Θέμα δημοσίευσης:
ξερει κανεις...απο πια ημερομηνια(ακριβως) και μετα παραγωγης...εχει μπει το νεο ανταλαχτικο..??????
Mag206cc - Κυρ 20 Δεκ 2009, 11:46:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω πηγα στο μοτο φρανσ κ μου το εφτιαξε γιατι η αντιπροσωπεια δεν ηξερε τιποτα.Σε ενα σημειο με ενα ιμαντα πανω σε 3 ρουλεμαν , μου εσφηξε το ενα ρουλεμαν , που εχει νακανει λεει με τον κλιματισμο....... Rolling eyes
nikos68 - Δευ 21 Δεκ 2009, 16:28:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ο καινούριος τεντωτήρας μπήκε πάνω στο αμάξι και το κροτάλισμα εξαφανίστηκε ειδικά μόλις δουλέψει λίγο από κρύο.Το νέο ανταλλακτικό έδειχνε πολύ πιο ανθεκτικό από το προηγούμενο και πολύ πιο σκληρό στο δούλεμα.Ο παλιός τώρα τεντωτήρας θα χρησιμοποιηθεί ως ψευδοτεντωτήρας αφού γίνει μια μικρή τροποποίηση και χρησιμεύει σε οποιαδήποτε αλλαγή έχει να κάνει με την καδένα και όλα τα συναφή εκεί μέσα.Το αμάξι ξαναβρήκε τον εαυτό του Laughing Laughing Laughing
xalkiadakhs 207gt - Δευ 21 Δεκ 2009, 18:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
nikos68 έγραψε:
Ο καινούριος τεντωτήρας μπήκε πάνω στο αμάξι και το κροτάλισμα εξαφανίστηκε ειδικά μόλις δουλέψει λίγο από κρύο..Το αμάξι ξαναβρήκε τον εαυτό του


Wink Wink Wink Wink Wink Wink
μεγειες νικοοοοολα!!!!!!!
nikos68 - Τετ 23 Δεκ 2009, 02:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τι μεγιές βρε Χριστόφορε...μας βγήκε η ψυχή μέχρι που να το σετάρουμε και να δουλέψει...τουλάχιστον οι επόμενοι θα είστε έτοιμοι πιο γρήγορα και με σιγουριά πλέον Very happy
xalkiadakhs 207gt - Τετ 23 Δεκ 2009, 02:12:32
Θέμα δημοσίευσης:
nikos68 έγραψε:
Τι μεγιές βρε Χριστόφορε...μας βγήκε η ψυχή μέχρι που να το σετάρουμε και να δουλέψει...τουλάχιστον οι επόμενοι θα είστε έτοιμοι πιο γρήγορα και με σιγουριά πλέον Very happy


αυτο ακριβως...με βλεπω μετα τις γιορτες εξορμηση ρεθυμνο γιατι εδω δεν υπαρχει ανθρωπος μα ανθρωπος ομως να ασχοληθει με το θεμα μας....
Wink Wink Wink
Vini - Δευ 01 Φεβ 2010, 14:54:08
Θέμα δημοσίευσης:
orfanos mulopotamos έγραψε:
ρε παιδια το πρωι που ειναι κρυο το αυτοκινητο μεταξυ 1,200 και 1,900 στροφες κανει ενα κροταλισμα σαν τραχτερ... οπως εχει αναφερει παρα πανω ενας φιλος... ...


Χθες απόγευμα είχα το ίδιο σύμπτωμα... Confused
Ξαφνικά και για πρώτη φορά.

Κροτάλισμα ανάμεσα στις 1200 και 1900 στροφές περίπου. Μετά από 5 λεπτά κυκλοφορία στο δρόμο το αυτοκίνητο συνήλθε.
Αργά το βράδυ που το έβαλα ξανά μπροστά, δεν είχε αυτό το θόρυβο.

Θεωρείται πρόβλημα ο θόρυβος αυτός; Question
ironman02 - Δευ 01 Φεβ 2010, 15:04:48
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
orfanos mulopotamos έγραψε:
ρε παιδια το πρωι που ειναι κρυο το αυτοκινητο μεταξυ 1,200 και 1,900 στροφες κανει ενα κροταλισμα σαν τραχτερ... οπως εχει αναφερει παρα πανω ενας φιλος... ...


Χθες απόγευμα είχα το ίδιο σύμπτωμα... Confused
Ξαφνικά και για πρώτη φορά.

Κροτάλισμα ανάμεσα στις 1200 και 1900 στροφές περίπου. Μετά από 5 λεπτά κυκλοφορία στο δρόμο το αυτοκίνητο συνήλθε.
Αργά το βράδυ που το έβαλα ξανά μπροστά, δεν είχε αυτό το θόρυβο.

Θεωρείται πρόβλημα ο θόρυβος αυτός; Question


Έλα μου ντε....
Λένε οτι έχει βγάλει νέο ανταλλακτικό η peugeot (τεντωτήρα καδένας), ο οποίος διορθώνει το θόρυβο αυτό, που προέρχεται υποτίθεται από τον τεντωτήρα. Εγώ ρώτησα στον Κονδωρα και μου είπαν οτι είναι φυσιολογικό και το κάνει όταν αργεί να ανεβάσει λάδι το μοτέρ και λέει όλα το κάνουν...Σε άλλες αντιπροσωπίες λένε τα παιδιά το αλλάζουν με το καινούργιο με τη μια και δε λένε οτι είναι φυσιολογικό... Τι να πώ...
Vini - Δευ 01 Φεβ 2010, 15:09:21
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
...Εγώ ρώτησα στον Κονδωρα και μου είπαν οτι είναι φυσιολογικό και το κάνει όταν αργεί να ανεβάσει λάδι το μοτέρ και λέει όλα το κάνουν...


Κλασσική περίπτωση απάντησης από ανθρώπους που δεν θέλουν να ασχοληθούν...

Πως το κάνουν όλα;
Εμένα γιατί μου το έκανε ξαφνικά και δεν το έκανε από την αρχή;
Πριν δηλαδή δεν αργούσε να ανεβάσει λάδι και τώρα ξαφνικά αργεί;

Peugeot After Sales ... Laughing
ironman02 - Δευ 01 Φεβ 2010, 15:13:17
Θέμα δημοσίευσης:
Εμ...Αυτό είπα και εγώ. Όποτε θυμάται δεν ανεβάζει το λάδι? Εμένα το έχει κάνει 3 φορές μέχρι τώρα και το έχω ένα χρόνο.
Vini - Δευ 01 Φεβ 2010, 15:23:35
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου το έχω 11 μήνες με 5000χιλιόμετρα.

Χθες το έκανε πρώτη φορά. Confused
vagelis207 - Δευ 01 Φεβ 2010, 18:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε παιδια εσας ειναι μοντελο 2009 τα αμαξια σας,δεν επρεπε να εχουν απο το εργοστασιο τον καινουριο τεντωτηρα και να μην κροταλιζει?
Εγω παντως πιστευω οτι κανεις δεν ξερει να μας πει σιγουρα τι ειναι. Confused
Ενας φιλος με 3008 150αρι μοντελο 11/2009 μου ανεφερε οτι του κροταλιζε και σ'αυτον.Και ρωτω εγω τωρα αυτοκινητα του 2009 δεν επρεπε να μην το κανουν?Δεν ειμαι καθολου σιγουρος παντως για το τι ειναι.
ironman02 - Δευ 01 Φεβ 2010, 18:22:50
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίτα εγώ μπορεί να το πήρα 1/2009 αλλά μπορεί να είναι κατασκευή αρχές του 2008....Ξέρω και γώ ρε γα**το...Εγώ λέω να τον αλλάξω μια φορά όσο είναι στην εγγύηση για καλό και για κακό. Αν μπορέσω βέβαια μ'αύτους που μπλέξαμε!!!!
Vini - Δευ 01 Φεβ 2010, 18:51:56
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ το πήρα τον Φεβρουάριο του 2009...Είμαι σίγουρος ότι είναι κατασκευή του 2008. Αποκλείεται να το έφτιαξαν μέσα στον Ιανουάριο του 2009, να ήρθε Ελλάδα και εγώ να το πήρα αμέσως... Laughing

Αν το ξανακάνει σε μένα θα πάρω τηλέφωνο στο συνεργείο και θα το ψάξω... Έχω και 4 χρόνια εγγύηση οπότε αν συμβεί κάτι θα τους το φέρω στο "κεφάλι"... Laughing

iroman βλέπω ότι μένεις Μαρούσι (όπως και εγώ)...
Εγώ το πάω στον Αρβανίτη (Πεύκη). Καλοί φαίνονται. Θα το πάω όμως και εκεί που το πήρα (Αρβανίτης-Λυκόβρυση)... Exclamation

Το πολύ-πολύ θα βρεθούμε 5-6 άτομα και θα πάμε όλοι μαζί...

Κάπως έτσι το 2002 ξεκινήσαμε το 206club!...!... Laughing Laughing
ironman02 - Δευ 01 Φεβ 2010, 19:53:41
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά ναι δεν το φτιάξανε το 2009 σίγουρα Very happy .

Βασικά είχα πάει στον Αρβανίτη για τον έλεγχο των 5000 χλμ, αλλά το πρώτο service το έκανα τελικά στον Κόνδωρα γιατί με βόλεψε μια μέρα που ήμουν δίπλα λόγω δουλειάς.
Την επόμενη όμως μάλλον Αρβανίτη θα πάω...Τους πήρα και τηλέφωνο για την καδένα και μου φάνηκε ότι και ήξεραν οτι παίζει θέμα με αυτό το ανταλλακτικό και ήταν πρόθυμοι να το δούνε και να το αλλάξουν.

Οχι σαν τον Κόνδωρα που μου είπε οτι είναι normal να κάνει σαν τρακτέρ!!! Κάπως έτσι χάνουν τους πελάτες και τους παίρνει ο καλύτερος και πιο εξυπηρετικός τελικά. Και κυρίως αυτός που δεν κοροιδεύει τους πελάτες του! Δεν μπορεί να έχει βγάλει η peugeot νέο ανταλλακτικό και να κάνεις εσύ τον κινέζο όταν σε ρωτάνε αν ισχύει κάτι τετοιο.
Εγώ δεν πήρα εξτρά εγγύηση οπότε αλλόν ένα χρόνο ακόμα..

Πατριώτη!! Very happy
Vini - Δευ 01 Φεβ 2010, 20:52:21
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις πάρει ήδη τηλέφωνο στο Αρβανίτη για το θέμα της καδένας; Ενδιαφέρον!...
Αν πας τελικά και το κοιτάξουν το θέμα γράψτο και εδώ να μας πεις εντυπώσεις και αποτελέσματα...!...

Εγώ θα περιμένω λίγο ακόμα και αν το ξαναπαρουσιάσει θα πάω από εκεί κατ'ευθείαν...

Wink
ironman02 - Δευ 01 Φεβ 2010, 21:26:16
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Έχεις πάρει ήδη τηλέφωνο στο Αρβανίτη για το θέμα της καδένας; Ενδιαφέρον!...
Αν πας τελικά και το κοιτάξουν το θέμα γράψτο και εδώ να μας πεις εντυπώσεις και αποτελέσματα...!...

Εγώ θα περιμένω λίγο ακόμα και αν το ξαναπαρουσιάσει θα πάω από εκεί κατ'ευθείαν...

Wink


Σήμερα πήρα βασικά ενώ ποστάραμε στο thread το μεσημέρι... Very happy
Θα σας πώ μόλις βγάλω άκρη...
sasasj - Τρι 02 Φεβ 2010, 21:36:48
Θέμα δημοσίευσης:
Πρίν μια βδομαδα περιπου είχα και εγω το ίδιο συμβάν. Μου το έκανε όταν είχε πολύ κρύο (-3 περίπου) και μολις το έβαλα μπροστά. Ακουγόταν σαν να ακουμπάει μέταλο με μέταλο και με διακεκομένο ήχο, σαν να τραβας αλυσίδα πάνω σε κάτι. Μετά απο λίγο που ξεκίνησα σταμάτησε.
Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια και απο τότε δεν ξαναεμφανίστηκε. Πρέπει να αναφερθεί στην μαμά Peugeot άμεσα!
king207cc - Τρι 02 Φεβ 2010, 21:49:11
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Πρίν μια βδομαδα περιπου είχα και εγω το ίδιο συμβάν. Μου το έκανε όταν είχε πολύ κρύο (-3 περίπου) και μολις το έβαλα μπροστά. Ακουγόταν σαν να ακουμπάει μέταλο με μέταλο και με διακεκομένο ήχο, σαν να τραβας αλυσίδα πάνω σε κάτι. Μετά απο λίγο που ξεκίνησα σταμάτησε.
Την επόμενη μέρα πάλι τα ίδια και απο τότε δεν ξαναεμφανίστηκε. Πρέπει να αναφερθεί στην μαμά Peugeot άμεσα!


Φυσιολογικό θα σου πει. Κλασσικές αξίες!
sasasj - Τρι 02 Φεβ 2010, 21:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικό αφού δεν θα ξέρουν κάν απο πού προέρχεται! Τι να αρχίσουν να ψάχνουν στα τυφλά;;;
Καλό είναι να τους το πώ να το ξέρουν μην γίνει τίποτα αργότερα και μου πουν δεν μας το ειπες νωρίτερα. Δεν έχω σκοπό να βάλω το ανταλλακτικό άμεσα αν δεν το κάνει ξανά, αλλα αν μου πουν να το κοιτάξουν θα τους δώσω την ευκαιρία να το δουν!
mathanas - Τρι 02 Φεβ 2010, 22:15:32
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Λογικό αφού δεν θα ξέρουν κάν απο πού προέρχεται! Τι να αρχίσουν να ψάχνουν στα τυφλά;;;
Καλό είναι να τους το πώ να το ξέρουν μην γίνει τίποτα αργότερα και μου πουν δεν μας το ειπες νωρίτερα. Δεν έχω σκοπό να βάλω το ανταλλακτικό άμεσα αν δεν το κάνει ξανά, αλλα αν μου πουν να το κοιτάξουν θα τους δώσω την ευκαιρία να το δουν!


Αν στο κανε 2 φορες θα στο ξανακανει, τωρα το θεμα ειναι να μη φτασεις καθε πρωι να κανει σα τρακτερ. Η peugeot σιγουρα το χει υποψη της και ξερει. Τωρα αν μπορει να το φτιαξει και αν ολα αυτα τα ανταλλακτικα που εχουν βγει και καλα για να το διορθωσουν κανουν τπτ σε βαθος χρονου.... ΑΓΝΩΣΤΟ !
Vini - Τετ 03 Φεβ 2010, 09:00:22
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ χθες μεσημέρι είπα να πάρω ένα τηλέφωνο στο συνεργείο για να δω τι θα μου πουν...

Φώναξαν κάποιο τεχνικό, του είπα το περιστατικό (θόρυβο, κροτάλισμα, τρακτέρ, στροφές, κλπ...κλπ...) με ρώτησε αν είναι το GT και όταν του είπα ότι είναι το GT με σταμάτησε και μου είπε το εξής:

"Κύριε μη το οδηγείτε!Πάρτε τηλέφωνο την Express Service, φορτώστε το και φέρτε το στο συνεργείο να το δούμε..."

Shocked

Τι να πω, τι να υποθέσω και τι να κάνω;

Απλά είπα "ευχαριστώ" και το έκλεισα... Laughing
ironman02 - Τετ 03 Φεβ 2010, 09:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Εγώ χθες μεσημέρι είπα να πάρω ένα τηλέφωνο στο συνεργείο για να δω τι θα μου πουν...

Φώναξαν κάποιο τεχνικό, του είπα το περιστατικό (θόρυβο, κροτάλισμα, τρακτέρ, στροφές, κλπ...κλπ...) με ρώτησε αν είναι το GT και όταν του είπα ότι είναι το GT με σταμάτησε και μου είπε το εξής:

"Κύριε μη το οδηγείτε!Πάρτε τηλέφωνο την Express Service, φορτώστε το και φέρτε το στο συνεργείο να το δούμε..."

Shocked

Τι να πω, τι να υποθέσω και τι να κάνω;

Απλά είπα "ευχαριστώ" και το έκλεισα... Laughing



Γεια σου Πατριώτη! Έχω νέα. Το πήγα σήμερα το πρωί τελικά το αμάξι και ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικός ο κος Δημήτρης (νομίζω αυτός ήταν Smile)
Μου είπε ότι πρέπει να το ανοίξει και να μετρήσει καδένα-τεντωτήρα κτλ για να προσδιορίσει το πρόβλημα και επειδή είναι στα πλαίσια της εγγύησης θα πρέπει να μείνει 2-3 μέρες μέσα το αμάξι για να επικοινωνήσει επίσης με την peugeot, να λάβει το οκ και τα σχετικά... Sad . Αυτό είναι ένα πρόβλημα γιατί έχω ένα θέμα με το πώς θα κυκλοφορώ...

Εμένα έχει κάπου 8500 χλμ και μου είπε οτι συνήθως παρουσιάζεται με πιο πολλά χλμ αυτός ο θόρυβος (όχι σαν άλλους που λένε οτι είναι φυσιολογικός!). Βέβαια δεν μου το έχει κάνει πολλές φορές αλλά εφόσον είναι ακόμα στην εγγύηση και έχει βγεί νέο ανταλλακτικό ελπίζω να μου το αλλάξει για να μην παρουσιάσει κάτι πιο σημαντικό στην συνέχεια..

Απλά σκέφτομαι οτι θα πρέπει να τα λύσει όλα σε καινούργιο αμάξι για να φτάσει στον τεντωτήρα και ξενερώνω λιγάκι...Sad

Anyway ελπίζω να βγεί σε καλό.
Vini - Τετ 03 Φεβ 2010, 11:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:

Γεια σου Πατριώτη! Έχω νέα. Το πήγα σήμερα το πρωί τελικά το αμάξι και ήταν πάρα πολύ εξυπηρετικός ο κος Δημήτρης (νομίζω αυτός ήταν Smile)
...


Γεια σου γείτονα!...!

Δημήτρης = Δημήτρης Αρβανίτης... Wink
Είναι πραγματικά καλός και τον ξέρω από πολύ παλιά...και γενικά όλα τα παιδιά εκεί γιατί είχαν γενικό συνεργείο στην Δημητρίου Ράλλη και ήμουν πελάτης... Rolling eyes

Από ότι βλέπω έχει διαδικασία... Θα το αφήσεις τελικά να το δουν;;

Εγώ θα περιμένω λίγο ακόμα να δω αν θα το ξαναπαρουσιάσει. Ακόμα είμαι με 4800χιλιόμετρα. Δεν έχω διάθεση να ξεκινήσω τα πέρα-δώθε με τα συνεργεία... Laughing
ironman02 - Τετ 03 Φεβ 2010, 11:30:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξέρω ρε συ. Και εγώ καινούργιο αμάξι δεν είχα καμια ορεξη να το αφήνω συνεργείο....Αλλά αφού δεν έχω και για πολύ καιρό εγγύηση ακόμα είπα να το αλλάξω για καλό και για κακό....

Το άφησα σήμερα το πρωί μέσα... Sad Πες το σαν πρόληψη...Προσέχουμε για να έχουμε...
Vini - Τετ 03 Φεβ 2010, 12:14:41
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα θα πάνε καλά!...!

Περιμένουμε εντυπώσεις, αποτελέσματα και λεπτομέρειες!...
gatoras - Τετ 03 Φεβ 2010, 20:25:27
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά είχα κ γώ αυτό το "πρόβλημα" με το υπερβολικό κροτάλισμα όταν είναι κρυο (207 Rallye 5/2008 με 21000).

Στα 2 περίπου χρόνια που έχω το αυτοκίνητο μου έχει κάνει αυτον τον θόρυβο γυρω στις 20 φορές, την προηγούμενη εβδομάδα όμως και για 4-5 μέρες το εκάνε κάθε πρωί.

Μέτα από πολύ διάβασμα στο psclub.gr απόφασισα να το πάω στη Peugeot για αλλάγη τεντωτήρα καδένας. Μετά απο επικοινωνία που είχα με τον μηχανικό μου είπε ότι πρέπει να το αφήσω μία μέρα μέσα για να το ακούσει όταν είναι κρύο. Δυο μέρες πρίν το πάω ο θόρυβος είχε εξαφανιστεί.

Πήγα λοιπόν στο συνεργείο προχθές τό άφησα και το πήρα σήμερα. Εχθές με πήρε τηλ. ο μηχανικός κ μου είπε: θόρυβο ΔΕΝ έκανε αλλά άμα θέλεις σου βάζω το "βελτιωμένο ανταλλακτικό" (Τεντωτήρας καδένας) και έτσι έγινε.

Μέχρι στιγμής όλα ΟΚ.
Να είστε σίγουροι πάντως πως άμα το ξανάκανει πρώτα θα το αναφέρω στο φορουμ και μετα στο μηχανικό δίοτι με έχετε βοηθήσει πολύ!

*Η εγγύηση του ανταλλακτικού τελειωνει μαζί με την εγγύηση του αυτοκινήτου;
drdino - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
H εγγύηση ανανεώνεται για το ανταλλακτικό που άλλαξες φυσικά.
gatoras - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:12:25
Θέμα δημοσίευσης:
Είσαι σίγουρος? γιατί εμένα μου είπε ότι εφόσον αλλαχτεί κάτι στο αυτοκίνητο εντός εγγύησης η εγγύηση του ανταλλακτικού λήγει μαζί με την εγγύηση του αυτοκινήτου. Ενώ αν αλλάχτει κάτι εκτος εγγύησης τότε έχει εγγύηση το ανταλλακτικό 1 χρόνο.
drdino - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
Aπόλυτα σίγουρος. Το καινούριο ανταλλακτικό έχει εγγύηση όση και το αυτοκίνητο αρχής εξαρχής.

Η λογική είναι πως αν δεν ίσχυε αυτό, ο κατασκευαστής θα μπορούσε να σου ξαναβάλει το ελαττωματικό ανταλακτικό και μετά να ένιπτε τας χείρας του. Wink
power - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:18:19
Θέμα δημοσίευσης:
gatoras έγραψε:
Είσαι σίγουρος? γιατί εμένα μου είπε ότι εφόσον αλλαχτεί κάτι στο αυτοκίνητο εντός εγγύησης η εγγύηση του ανταλλακτικού λήγει μαζί με την εγγύηση του αυτοκινήτου. Ενώ αν αλλάχτει κάτι εκτος εγγύησης τότε έχει εγγύηση το ανταλλακτικό 1 χρόνο.


Το ιδιο εχουν πει και σε μενα.
Δηλαδη αν αλλαξεις μεσα στην εγγυηση τουρμπινα δεν μπορεις να της ξαναπερασεις εγγυηση.
drdino - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αφήστε τους να τραγουδάνε.

Εσείς απλά κρατήστε το τιμολόγιο που αναφέρει τις εργασίες και το ανταλακτικό, αν έρθει η ώρα θα χορέψουν καλά στο ταψί.

Υπάρχει και σχετικό ΦΕΚ, απλά δεν το έχω εύκολο τώρα, είμαι από νετμπουκ στο δρόμο.
Vini - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:42:40
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
...είμαι από νετμπουκ στο δρόμο.


Shocked ...παντού online... Salute


....
....
Και όσο αφορά το θέμα... αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν τελικά αυτή η ιστορία δημιουργεί πρόβλημα στο αυτοκίνητο...

Διαβάζω ότι πολλοί έχουν το θόρυβο αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι έχει δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτοκίνητο... Ή κάνω λάθος; Question

Η Peugeot τι λέει για όλα αυτά άραγε;...; Question
Jim207GT - Τετ 03 Φεβ 2010, 22:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
drdino έγραψε:
...είμαι από νετμπουκ στο δρόμο.


Shocked ...παντού online... Salute


....
....
Και όσο αφορά το θέμα... αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι αν τελικά αυτή η ιστορία δημιουργεί πρόβλημα στο αυτοκίνητο...

Διαβάζω ότι πολλοί έχουν το θόρυβο αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά ότι έχει δημιουργηθεί πρόβλημα σε αυτοκίνητο... Ή κάνω λάθος; Question

Η Peugeot τι λέει για όλα αυτά άραγε;...; Question


Εγώ πάντως το αφησα ως είχε για 1,5 χρόνο χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα που και που το θυμόταν και έκανε λίγο σα τρακτερ. Λίγο πριν περάσει η εγγύηση τους το πήγα και μου το αλλάξαν, και καλύτερα έτσι γιατι αν το πήγαινα απο την αρχή δεν θα είχαν βγάλει το βελτιωμένο αν/κο και θα ξαναέτρεχα Wink .

Μην φοβάστε πάντως δεν παθαίνει τπτ, σα μηχανόβιος τόσα χρόνια όλα τα μηχανάκια μου καποια στιγμή χάλαγε ο τεντοτήρας απλά ακουστικό είναι το θέμα. Αν τώρα το συνεχίζει και αφού ζεσταθεί το αυτ/το έ τοτε πηγαίντε το για αλλαγή μιας και κόλλησε τελείως.
Vini - Πεμ 04 Φεβ 2010, 09:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:

Εγώ πάντως το αφησα ως είχε για 1,5 χρόνο χωρίς κανένα απολύτος πρόβλημα που και που το θυμόταν και έκανε λίγο σα τρακτερ. Λίγο πριν περάσει η εγγύηση τους το πήγα και μου το αλλάξαν, και καλύτερα έτσι γιατι αν το πήγαινα απο την αρχή δεν θα είχαν βγάλει το βελτιωμένο αν/κο και θα ξαναέτρεχα Wink .

Μην φοβάστε πάντως δεν παθαίνει τπτ, σα μηχανόβιος τόσα χρόνια όλα τα μηχανάκια μου καποια στιγμή χάλαγε ο τεντοτήρας απλά ακουστικό είναι το θέμα. Αν τώρα το συνεχίζει και αφού ζεσταθεί το αυτ/το έ τοτε πηγαίντε το για αλλαγή μιας και κόλλησε τελείως.


Κατατοπιστικότατος ... Ευχαριστώ!... Salute Thumb Left
ironman02 - Πεμ 04 Φεβ 2010, 16:51:41
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

Τελικά είχα ψεύτικες ελπίδες οτι κάτι μπορεί να κάνουν...
Ενώ μου είχαν πεί στην αρχή οτι θα τον αλλάξουν τον τεντωτήρα τελικά άλλαξαν γνώμη...

Βασικά μου είπαν οτι δεν τους έκανε κανένα θόρυβο όσο το κράτησαν μέσα (1,5 μέρα) και οτι το μέτρησαν κτλ όπως μου είχαν πεί και ήταν οκ. Βέβαια δεν διευκρίνησα πώς το μέτρησαν μιας και μου είπαν οτι δεν έλυσαν κάτι...

Μου είπαν οτι αν ξανακούσω κάτι να το πάω και τους λέω οτι και να το πάω, οταν το πάω δεν θα το κάνει και μου λένε "ναι το ξέρουμε αλλά προς το παρόν δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι εφόσον δεν ακούσαμε κάτι εμείς.."

Τρέχα γύρευε...Όταν κάποια στιγμή σε 2-3 χρόνια το κάνει όλη την ώρα θα αναγκαστώ να πληρώσω και να το αλλάξω μόνος μου....Μάλλον αυτό θέλουν βασικά και δεν αλλάζουν τίποτα.

ΥΓ: με ρώτησαν 300 φορές τι πυκνότητα λάδια έβαλα στο service που "πήγα τα δικά μου" και τους είπα 300 φορές οτι πήγα αυτά που λέει το βιβλιαράκι τοταλ 5w/30 και οτι στην αντιπροσωπία βάζανε κάτι shell και δεν γούσταρα. Μάλλον ψάχνανε λόγο να μου κόψουν την εγγύηση και να σφαχτούμε...
sonermgb - Πεμ 04 Φεβ 2010, 18:30:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδες αυτο ο ηχος ακουγετε μεχρι να ''ζεσταθει'' το αμαξι?Διοτι απο παντα χειμωνα καλοκαιρι το πεζακι μου μεχρι να ζεσταθει κανει πραγματικα σαν τρακτερ και οσο ζεστενεται αυτο φευγει σιγα σιγα.......και οταν τους το ειχα αναφερει στην πεζο μου ειπαν οτι ειναι απολυτα φισιολογικο κιολας Confused
Vini - Πεμ 04 Φεβ 2010, 18:41:51
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

...


ωχ!... Την κάτσαμε... Και αυτοί συμπεριφέρθηκαν με τον κλασσικό Ελληνικό τρόπο!...
Τους λες ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα και αυτοί δεν ξέρουν και κάνουν πως δεν καταλαβαίνουν...

Και όλα αυτά για τα φράγκα...

Το 2002 επαναλαμβάνεται. Ακόμα ίδια η Peugeot. Τίποτα δεν έχει αλλάξει... Και μετά μου λέτε για συλλόγους και κουραφέξαλα...
Εγώ το έχω πάρει το μάθημά μου από τότε αλλά μάλλον δεν το έμαθα...!... Evil
Το πολύ-πολύ να το πουλήσω με συνοπτικές διαδικασίες ΚΑΙ το 207 και να ξαναγυρίσω στη Κορέα να έχω το κεφάλι μου ήσυχο...
Vini - Πεμ 04 Φεβ 2010, 18:44:23
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Ρε παιδες αυτο ο ηχος ακουγετε μεχρι να ''ζεσταθει'' το αμαξι?Διοτι απο παντα χειμωνα καλοκαιρι το πεζακι μου μεχρι να ζεσταθει κανει πραγματικα σαν τρακτερ και οσο ζεστενεται αυτο φευγει σιγα σιγα.......και οταν τους το ειχα αναφερει στην πεζο μου ειπαν οτι ειναι απολυτα φισιολογικο κιολας Confused


Η μηχανή για 5 λεπτά κάνει σαν ξεχαρβαλωμένη. Συντονισμένος ήχος, δυνατού κροταλίσματος που θυμίζει 2CV (ντεσεβό) δεκαετίας 60.

Αυτά.
sonermgb - Πεμ 04 Φεβ 2010, 18:50:46
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως τα ειπες ειναι...
vagelis207 - Πεμ 04 Φεβ 2010, 22:23:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια μηπως ψυριζουμε τη μαιμου παραπανω απ'οσο πρεπει??
Αφου δεν δημιουργει καποιο προβλημα δεν νομιζω οτι ειναι πια τοσο σημαντικο.Εγω εχω 55.000 χλμ και το αμαξι ειναι οκ.Ας κροταλιζει καμια φορα.Βασικα προτιμω να κροταλιζει παρα να βαλουν χερι,αν δεν δημιουργειται καποιο προβλημα.
Παντως φιλαρακι που πηρε 3008 πριν δυο μηνες κανει το ιδιο.Ουτε αυτο εχει τον καινουριο τεντωτηρα??Και μην μου πειτε οτι ειναι και αυτο απο το 2008.Ειναι κανενας 100% σιγουρος οτι φταιει ο τεντωτηρας??
drdino - Πεμ 04 Φεβ 2010, 23:28:05
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Οπως τα ειπες ειναι...


Mόνο που εσύ έχεις άλλο μοτέρ και φοράς ιμάντα. Laughing
sonermgb - Πεμ 04 Φεβ 2010, 23:33:15
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Δημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Φεβ 2010, 09:28:05 Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Οπως τα ειπες ειναι...


Mόνο που εσύ έχεις άλλο μοτέρ και φοράς ιμάντα.



Αναφερομαι στον ηχο του κινητηρα φιλε drdrino.....αι επειδη δεν εχω συνηθησει να πεταω εξυπναδες.....αν θες την ειρωνια σου πουλατην αλλου.....
drdino - Πεμ 04 Φεβ 2010, 23:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
Πλάκα μου κάνεις; Ποιά ειρωνία; Rolling eyes

Άλλο μοτέρ έχεις εσύ, με ιμάντα και όχι καδένα οπότε ο ήχος που ακούς έχει άλλη αιτίαση και πρέπει να το ψάξεις αλλιώς. Σου φαίνεται για ειρωνία αυτό; Χαλάρωσε λίγο.
Vini - Παρ 05 Φεβ 2010, 09:10:15
Θέμα δημοσίευσης:
vagelis207 έγραψε:
Ρε παιδια μηπως ψυριζουμε τη μαιμου παραπανω απ'οσο πρεπει??
Αφου δεν δημιουργει καποιο προβλημα δεν νομιζω οτι ειναι πια τοσο σημαντικο.Εγω εχω 55.000 χλμ και το αμαξι ειναι οκ.Ας κροταλιζει καμια φορα.Βασικα προτιμω να κροταλιζει παρα να βαλουν χερι,αν δεν δημιουργειται καποιο προβλημα.
Παντως φιλαρακι που πηρε 3008 πριν δυο μηνες κανει το ιδιο.Ουτε αυτο εχει τον καινουριο τεντωτηρα??Και μην μου πειτε οτι ειναι και αυτο απο το 2008.Ειναι κανενας 100% σιγουρος οτι φταιει ο τεντωτηρας??


Μια χαρά τα λες .... αλλά ξέρεις τι γίνεται;
Στο αυτοκίνητο δεν μπαίνουμε μόνο εμείς ή και δεν το οδηγούμε μόνο εμείς.
Το Σαββάτο το βράδυ που μου έκανε αυτόν το δυνατό θόρυβο του ξεχαρβαλώματος, είχα μέσα στο αυτοκίνητο ένα φίλο με τα δύο μικρά παιδιά του. Όταν άκουσαν τον ήχο με κοίταξαν περίεργα και κατάλαβα ότι ανησύχησαν (όπως και εγώ). Με ρώτησαν αν έχει συμβεί κάτι και το φιλαράκι, μου πρότεινε να πάρουμε το δικό του αυτοκίνητο.

Τι να τους έλεγα; Δεν είχα ξανά την "τύχη" στο παρελθόν να ακούσω τέτοιο ήχο κατά την εκκίνηση κινητήρα...

Τουλάχιστον ας έβγαζε η Peugeot κάποια ανακοίνωση ή να ενημέρωνε τους πελάτες περί αυτού του θέματος.
SAKIS-LEMANS - Παρ 05 Φεβ 2010, 09:20:13
Θέμα δημοσίευσης:
ώπα ώπα, αυτό το κροτάλισμα ακούγεται και με σηκωμένα παράθυρα?

Μάλλον πρέπει να το δεις, γιατί το δικό μου ακούγεται με κατεβασμένο και μόνο όταν π.χ περνάω δίπλα από αυτοκίνητο παρκαρισμένο και ακούγεται αντίλαλος.
Vini - Παρ 05 Φεβ 2010, 09:50:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείται με ανεβασμένα παράθυρα.
Δεν αναφέρομαι στο κλασσικό ήχο της καδένας.

Δες εδώ:

dimkeras έγραψε:
Έτσι ακούγεται με τον ελαττωματικό τεντωτήρα :
http://www.youtube.com/watch?v=oUZqJyf1hhU&feature=related

Έτσι ακούγεται φυσιολογικά (αν εξαιρέσεις την αηδία της forge) :
http://www.youtube.com/watch?v=DEVobZjIonI&NR=1

Κι έτσι θα θέλαμε να ακούγεται!!!
http://www.youtube.com/watch?v=b4Kb6T8nw-Q


Εμένα ακούστηκε όπως στο πρώτο βίντεο.

Παίζει και αυτό το θέμα:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=14897
sonermgb - Παρ 05 Φεβ 2010, 10:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Δημοσιεύθηκε: Πεμ 04 Φεβ 2010, 09:43:27 Θέμα δημοσίευσης:
Πλάκα μου κάνεις; Ποιά ειρωνία;

Άλλο μοτέρ έχεις εσύ, με ιμάντα και όχι καδένα οπότε ο ήχος που ακούς έχει άλλη αιτίαση και πρέπει να το ψάξεις αλλιώς. Σου φαίνεται για ειρωνία αυτό; Χαλάρωσε λίγο.


Mαλλον τα οστιρια πρεπει να βαρανε ετσι και να ακουγεται αυτο.....(υποθετω)και ισως να τους πω να μου αλλαξουν και ιμαντα χρονισμου.....το θεμα ειναι οτι δεν εμπιστευομαι τις αντιπρωσοπιες γι αυτα
drdino - Παρ 05 Φεβ 2010, 10:25:51
Θέμα δημοσίευσης:
Να δοκιμάσεις με άλλο λάδι για αρχή, αν δεν βάζεις τίποτα το φοβερό.
Επίσης, μπορεί να είναι το κάνιστρο της ανακύκλωσης των αναθυμιάσεων. Το οποίο βέβαια δεν ακούγεται μόνο όταν είσαι κρύος..
sonermgb - Παρ 05 Φεβ 2010, 10:30:18
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Επίσης, μπορεί να είναι το κάνιστρο της ανακύκλωσης των αναθυμιάσεων. Το οποίο βέβαια δεν ακούγεται μόνο όταν είσαι κρύος..

ισως αλλα δεν νομιζω......
Εχεις να μου προτεινεις λαδια?
drdino - Παρ 05 Φεβ 2010, 10:48:21
Θέμα δημοσίευσης:
Παμε εδώ να μην είμαστε off-topic.
vagelis207 - Παρ 05 Φεβ 2010, 20:30:02
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:


Μια χαρά τα λες .... αλλά ξέρεις τι γίνεται;
Στο αυτοκίνητο δεν μπαίνουμε μόνο εμείς ή και δεν το οδηγούμε μόνο εμείς.
Το Σαββάτο το βράδυ που μου έκανε αυτόν το δυνατό θόρυβο του ξεχαρβαλώματος, είχα μέσα στο αυτοκίνητο ένα φίλο με τα δύο μικρά παιδιά του. Όταν άκουσαν τον ήχο με κοίταξαν περίεργα και κατάλαβα ότι ανησύχησαν (όπως και εγώ). Με ρώτησαν αν έχει συμβεί κάτι και το φιλαράκι, μου πρότεινε να πάρουμε το δικό του αυτοκίνητο.

Τι να τους έλεγα; Δεν είχα ξανά την "τύχη" στο παρελθόν να ακούσω τέτοιο ήχο κατά την εκκίνηση κινητήρα...

Τουλάχιστον ας έβγαζε η Peugeot κάποια ανακοίνωση ή να ενημέρωνε τους πελάτες περί αυτού του θέματος.


Φιλε μου δικιο εχεις απο αυτη την πλευρα που το λες,αλλα νομιζω οτι θα ζουμε με αυτο.Η πεζω τι ανακοινωση να βγαλει?Ανακλησεις κανει μια φορα στα χιλια χρονια ενω παρουσιαζονται προβληματα σε παρτιδες ανταλλακτικων συχνα.Ενω αλλες εταιριες κανουν συνεχεια.Κλασικο παραδειγμα με κατι θερμοστατες που ειχαν μεινει ενα σωρο αυτοκινητα στο δρομο με ψευτικη ενδειξη οτι ειχε ανεβασει θερμοκρασιες.Οταν ρωτησα στην πεζω μου ειπαν οτι οποιος χαλαει θα το αλλαζουν(στην εγγυηση παντα).Οποτε για να αλλαχτει ο θερμοστατης επρεπε πρωτα να μεινεις στο δρομο αντι να κανουν μια ανακληση.Ανακληση επρεπε να γινει και τωρα,αλλα που!
Παιδια αν υπαρχει κανεις που αλλαξε τεντωτηρα και ξαναειχε προβλημα αν θελετε γραψτε το για να ξερουν τα παιδια που θελουν να αλλαξουνε και δεν εχουν εγγυηση να μην πετανε τζαμπα λεφτα.
gatoras - Παρ 05 Φεβ 2010, 22:13:05
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη έγω έχω αλλάξει πριν 3 μέρες και μέχρι στιγμής δεν έχει ακουστεί το παραμικρό.
Να είστε σίγουροι πως αν ξανακροταλίσει θα σας το πώ άμεσως.
gatoras - Δευ 08 Φεβ 2010, 18:48:29
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζει κανείς τον κωδικό του "βελτιομένου τεντωτήρα καδένας"?
Σε ένα παλιό ποστ (πριν ένα χρόνο περίπου) αναφέρει κάποιος τον εξής κωδικό: 00000829Ε1 ως "βελτιομένο ανταλλακτικό"

Εμένα μου έχουν τοποθετήσει τoν: 00000829G3

Λέτε να είναι ακόμα πιο καλό το ...G3 ή θα το βάλω μπρος κανένα πρωινό και θα κάνει οντος σαν G3-A3 σε κατα ριπάς Laughing
Vini - Δευ 08 Φεβ 2010, 19:02:17
Θέμα δημοσίευσης:
Από το ServiceBox είναι φανερό ότι έχει γίνει αντικατάσταση.

Ιδού :

Εξάρτημα που αντικαταστάθηκε
ΤΑΝΥΣΗ ΚΑΔ ΧΡΟΝ 00000829E1
Εξάρτημα ή εξαρτήματα αντικατάστασης
ΤΑΝΥΣΗ ΚΑΔ ΧΡΟΝ 00000829G3


Κανονικά θα έπρεπε να το αλλάξουν σε όσους έχουν πρόβλημα αλλά κάνουν τους Κινέζους... Peugeot Made In China... Thumb Down

Σε όσους δεν έχουν πρόβαση στο servicebox είναι το εξάρτημα 14 στην φωτογραφία:

gatoras - Δευ 08 Φεβ 2010, 19:55:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος ο Vini!!
Samer - Τετ 24 Φεβ 2010, 12:57:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εφτιαξα και το δικο μου την παρασκευη μαζι με το χρονισμα και τελος το κροταλισμα. Το δικο μου κροταλιζε και μετα απο 4-5 ωρες που το εχω παρκαρει, μεχρι και μετα απο 2 ωρες αν εκανε πολυ κρυο. Εκανα 2,3 τεστ να δω αν ολα πανε μια χαρα. Δλδ το αφησα για ενα 24ωρω σε κατιφορα που συνηθως θα κροταλιζε και μετα απο μιση ωρα, και τιποτα Very happy
Puzzle - Πεμ 25 Φεβ 2010, 10:37:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα δεν εχω καταλαβει ρε παιδια? Δημιουργει μελλοντικα καποιο προβλημα? μπορει να σε αφησει το αμαξι απο αυτο το λογο?
Εμενα ειναι του 2007 οχι turbo και το κανει καθε μερα χειμωνα καλοκαιρι απο τοτε που το πηρα και τωρα εχω 45,000 χλμ.
Βεβαια το κροταλισμα του ειναι για 2-3 δευτερολεπτα..λιγο ανεβασμα στρωφων μετα σταθεροποιηση για μισο λεπτο 1,000-1100 στροφες και μολις ζεσταθει μετα κανενα προβλημα..
Ειχα ρωτησει και τη lion παλαιοτερα και μου ειχαν πει οτι ετσι κανει..ειναι σαν το παλιο τσοκ αν το εκφραζω σωστα..
Τωρα τι να πω..να παω να δωσω τοσα λεφτα αλλα χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος δεν θελω..
Πραγματικα δεν ξερω...
Lefter1s RC - Πεμ 25 Φεβ 2010, 16:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
Puzzle έγραψε:
Τελικα δεν εχω καταλαβει ρε παιδια? Δημιουργει μελλοντικα καποιο προβλημα? μπορει να σε αφησει το αμαξι απο αυτο το λογο?
Εμενα ειναι του 2007 οχι turbo και το κανει καθε μερα χειμωνα καλοκαιρι απο τοτε που το πηρα και τωρα εχω 45,000 χλμ.
Βεβαια το κροταλισμα του ειναι για 2-3 δευτερολεπτα..λιγο ανεβασμα στρωφων μετα σταθεροποιηση για μισο λεπτο 1,000-1100 στροφες και μολις ζεσταθει μετα κανενα προβλημα..
Ειχα ρωτησει και τη lion παλαιοτερα και μου ειχαν πει οτι ετσι κανει..ειναι σαν το παλιο τσοκ αν το εκφραζω σωστα..
Τωρα τι να πω..να παω να δωσω τοσα λεφτα αλλα χωρις να υπαρχει ουσιαστικος λογος δεν θελω..
Πραγματικα δεν ξερω...


Κ εμενα το ιδιο... Καθε κρυο πρωι κροταλιζει για 1-2 λεπτα αλλα μετα οκ.
ayrton - Τετ 24 Μάρ 2010, 09:18:23
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω το έχω σχεδόν 2 χρόνια και μου έχει κάνει αυτό το κρατόλισμα "τρακτέρ" όλες και όλες 2 φορές και αυτό τον χειμώνα με πολυ χαμηλές θερμοκρασίες. Το είχα σβήσει αμέσως και μόλις το ξανα έβαλα εμπρός λειτουργούσε κανονικά. Το είχα αναφέρει στην Peugeot και μου είπαν ότι είναι ο συγχρονισμός του ιμάντα και όσο είναι μέσα στην εγγύηση να το παώ για να το ανοίξουν. Εχω το σκέφτομαι να το πάω, και μάλλον δεν θα το πάω γιατί το αυτοκίνητα πηγαίνει μιά χαρά και δεν έχω σκοπό να βάλουν "χέρι" στο αμάξι μου για κάτι που όπως φαίνεται δεν είναι κάτι το ανυσηχητικό.
El_Griego - Δευ 07 Ιούν 2010, 13:52:25
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα!
Υπάρχει τρόπος να δω από το servicebox με τον αριθμό πλαισίου μου ποιο ανταλλακτικό έχω; Είδα την εικόνα που δείχνει ο vini παραπάνω, αλλά με άλλη ημερομηνία.
Το αμάξι είναι του 08/2008 και δεν είχε κάνει ποτέ κανένα κροτάλισμα μέχρι πριν 1,5 μήνα. Το έκανε πρώτη φορά τότε και άλλη μια πριν 2-3 εβδομάδες.
Άνοιξα το καπώ και μου φάνηκε ότι ο ήχος προέρχονταν από την περιοχή κάτω από το λιονταράκι:


Το έκανε για κανένα λεπτό και μετά σταμάτησε μόνο του και τις δυο φορές (χωρίς γκάζι από μενα).

Λέτε να το αλλάξω στο σερβις τον άλλο μήνα όσο είμαι μέσα στην εγγύηση; Το πρόβλημα είναι πως θα το ζητήσω! Confused
ironman02 - Δευ 07 Ιούν 2010, 14:01:03
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:
Καλησπέρα!
Υπάρχει τρόπος να δω από το servicebox με τον αριθμό πλαισίου μου ποιο ανταλλακτικό έχω; Είδα την εικόνα που δείχνει ο vini παραπάνω, αλλά με άλλη ημερομηνία.
Το αμάξι είναι του 08/2008 και δεν είχε κάνει ποτέ κανένα κροτάλισμα μέχρι πριν 1,5 μήνα. Το έκανε πρώτη φορά τότε και άλλη μια πριν 2-3 εβδομάδες.
Άνοιξα το καπώ και μου φάνηκε ότι ο ήχος προέρχονταν από την περιοχή κάτω από το λιονταράκι:


Το έκανε για κανένα λεπτό και μετά σταμάτησε μόνο του και τις δυο φορές (χωρίς γκάζι από μενα).

Λέτε να το αλλάξω στο σερβις τον άλλο μήνα όσο είμαι μέσα στην εγγύηση; Το πρόβλημα είναι πως θα το ζητήσω! Confused


Αν πας εκεί και δεν το κάνει θα στο αρνηθούν...Εμένα ο ενας μου είπε ειναι φυσιολογικό και ο άλλος ενώ είπε οτι θα το άλλαζε στη πορεία το μετάνιωσε και είπε αφού δεν άκουσε κάτι δε μπορεί να το αλλάξει...Peugeot...@@. Πρέπει να σπάσει πρώτα...
El_Griego - Τρι 15 Ιούν 2010, 10:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα!
Ελπίζω να μην έχω τέτοιες ιστορίες μέχρι να λήξει η εγγύηση! Βασικά, ελπίζω να μην έχω καν πρόβλημα που να χρειαστεί να μιλήσω για εγγύηση! Smile
άλλοι έχουν πραγματικό πρόβλημα και όχι χαζοανησυχίες όπως εγώ με 2 φορές κροτάλισμα...! Rolling eyes
mathanas - Τρι 15 Ιούν 2010, 13:09:30
Θέμα δημοσίευσης:
Αν στο κανε 2 φορες θα στο ξανακανει οποτε φροντισε να το αλλαξεις μεσα στην εγγυηση. Ειναι απαραδεκτοι επρεπε να τα χουν ανακαλεσει ολα και να τ αλλαζουν σ ολους οσους εχουν το παλιο τεντωτηρα και να ζητανε και συγγνωμη για τη λαμακια τους.... Τωρα σου λεει σε οποιν το κανει πολυ , και ερθει και μας τα πρηξει και αν ειμαστε τυχεροι και δε το κανει να τ ακουσουμε του πουλησουμε και το παραμυθι οτι ειναι φυσιολογικο .....
ironman02 - Τρι 15 Ιούν 2010, 13:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Αν στο κανε 2 φορες θα στο ξανακανει οποτε φροντισε να το αλλαξεις μεσα στην εγγυηση. Ειναι απαραδεκτοι επρεπε να τα χουν ανακαλεσει ολα και να τ αλλαζουν σ ολους οσους εχουν το παλιο τεντωτηρα και να ζητανε και συγγνωμη για τη λαμακια τους.... Τωρα σου λεει σε οποιν το κανει πολυ , και ερθει και μας τα πρηξει και αν ειμαστε τυχεροι και δε το κανει να τ ακουσουμε του πουλησουμε και το παραμυθι οτι ειναι φυσιολογικο .....


Εγώ πάντως που τους έπρηξα και το κρατήσανε και 1 μέρα μέσα δε κάνανε τίποτα. Πρέπει λέει να το κάνει και να το ακούσουν..Έλεος..Την άλλη φορά αν το κάνει θα πρέπει να το ηχογραφήσω..
nOkpos - Τετ 14 Ιούλ 2010, 10:35:15
Θέμα δημοσίευσης:
εγω αλλαξα και καδενα μαζι με τον τεντωτηρα της καδενας χωρις κανενα προβλημα απο την πεζςω και μαλιστα μεσα στην ιδια μερα που το πηγα το πηρα κιολας ! Smile
Vini - Δευ 19 Ιούλ 2010, 17:50:21
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
mathanas έγραψε:
Αν στο κανε 2 φορες θα στο ξανακανει οποτε φροντισε να το αλλαξεις μεσα στην εγγυηση. Ειναι απαραδεκτοι επρεπε να τα χουν ανακαλεσει ολα και να τ αλλαζουν σ ολους οσους εχουν το παλιο τεντωτηρα και να ζητανε και συγγνωμη για τη λαμακια τους.... Τωρα σου λεει σε οποιν το κανει πολυ , και ερθει και μας τα πρηξει και αν ειμαστε τυχεροι και δε το κανει να τ ακουσουμε του πουλησουμε και το παραμυθι οτι ειναι φυσιολογικο .....


Εγώ πάντως που τους έπρηξα και το κρατήσανε και 1 μέρα μέσα δε κάνανε τίποτα. Πρέπει λέει να το κάνει και να το ακούσουν..Έλεος..Την άλλη φορά αν το κάνει θα πρέπει να το ηχογραφήσω..


χα!χα! καλό... Laughing
μα είναι δυνατό να το πας σε συνεργείο και να καταφέρουν να το ακούσουν; αν πετύχει αυτό να παίξετε και τζόκερ την ίδια μέρα... Laughing

αυτοί στα συνεργεία ότι θέλουν λένε... πολλοί πλάκα έχουν... Laughing
ironman02 - Δευ 19 Ιούλ 2010, 20:33:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε έναν σωστό δεν βρίσκεις με τίποτα...Το είχα πάει για να μου βάλουν τα φανάρια του GT και τελικά εκτός από τις γρατζουνιές που τα γεμίσανε, μάλλον είχαν χτυπήσει κάπως το σωληνάκι του ψυγείου που είναι δίπλα από το φανάρι και έχανε νερό και μου ανέβασε θερμοκρασία και STOP κτλ...Αναγκάστηκα και πήρα οδική γιατί δεν ήξερα τι ήταν..Αλλάξανε σωληνάκι στην εγγύηση...Και μετά που το πήρα είδα οτι κάπου το ακουμπήσανε και μπροστά..ΕΛΕΟΣ δηλαδή δε τους αντέχω....!! Τους δίνεις τόσα λεφτά απλά για να σου καταστρέφουν το αμάξι...ΝΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΟΛΟΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ! Twisted evil Twisted evil Evil Shoot Whip Onfire Bluegrab Shoot
west side - Τετ 11 Αύγ 2010, 12:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
και μενα το εχει κανει 4 φορες ολες κιολες.2 κρυα πρωινα στα 37000 χλμ και φορες πριν 6μινες 56000.ρωτισα τους μηχανικους και ειπαν οτι ειναι νορμαλ.ειναι λεει τα οστιρια() και μεχρι να ανεβασει λαδι κανει σα ντιζελακι και οσο θα αυξανονται τα χλμ τοσο πιο συχνα θα το κανει.δεν αλλξα τπτ,το αφισα οπος ειναι για την ωρα.
Shocked
ironman02 - Πεμ 12 Αύγ 2010, 03:18:01
Θέμα δημοσίευσης:
west side έγραψε:
και μενα το εχει κανει 4 φορες ολες κιολες.2 κρυα πρωινα στα 37000 χλμ και φορες πριν 6μινες 56000.ρωτισα τους μηχανικους και ειπαν οτι ειναι νορμαλ.ειναι λεει τα οστιρια() και μεχρι να ανεβασει λαδι κανει σα ντιζελακι και οσο θα αυξανονται τα χλμ τοσο πιο συχνα θα το κανει.δεν αλλξα τπτ,το αφισα οπος ειναι για την ωρα.
Shocked


Μήπως στο είπανε αυτό στον Κόνδωρα? Γιατί τα ίδια μου είπανε και εμένα, αλλά το γιατί έχει αλλάξει ο τεντωτήρας με νέο ανταλλακτικό δεν μας το λένε..
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 08:02:55
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
west side έγραψε:
και μενα το εχει κανει 4 φορες ολες κιολες.2 κρυα πρωινα στα 37000 χλμ και φορες πριν 6μινες 56000.ρωτισα τους μηχανικους και ειπαν οτι ειναι νορμαλ.ειναι λεει τα οστιρια() και μεχρι να ανεβασει λαδι κανει σα ντιζελακι και οσο θα αυξανονται τα χλμ τοσο πιο συχνα θα το κανει.δεν αλλξα τπτ,το αφισα οπος ειναι για την ωρα.
Shocked


Μήπως στο είπανε αυτό στον Κόνδωρα? Γιατί τα ίδια μου είπανε και εμένα, αλλά το γιατί έχει αλλάξει ο τεντωτήρας με νέο ανταλλακτικό δεν μας το λένε..


Θα μας το πούνε όταν θα μας πουν ταυτόχρονα ότι πρέπει να αλλαχθεί και όλα αυτά μετά την 2χρονη εγγύηση βεβαίως-βεβαίως...

Αλλά εγώ στο συνεργείο δεν τους έχω πει ότι έχω 4 χρόνια εγγύηση.
Το κρατώ μυστικό ... Twisted evil Cool
NoDsl - Πεμ 12 Αύγ 2010, 08:32:45
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
[...
Αλλά εγώ στο συνεργείο δεν τους έχω πει ότι έχω 4 χρόνια εγγύηση...



Αυτό τώρα είναι καλό; εγώ σκέφτομαι το εξής. Αν τους φτύσεις στα μούτρα και βρεις ένα καλό μαστοράκι και σε φτιάξει σωστά πόσο θα χάσεις από την ακύρωση της εγγύησης;

Μόνο και μόνο τα κερατιάτικα 60άρικα που δίνεις εργατικά σε κάθε σέρβις εξουσιοδοτημένου δεν θα καλύψουν στην τελική οτιδήποτε σοβαρό τύχει στη διετία; Γιατί μετά θα το πλερώσεις κανονικά.

Εν τω μεταξύ το να αφήσεις κάτι να διαιωνίζεται επειδή δεν ασχολούνται στην αντιπροσωπία δεν θα σου κάνει μακροχρόνια μεγαλύτερη ζημιά απ' ότι να το φτιάξεις την ώρα που γίνεται ας πούμε;
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 08:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
...Αν τους φτύσεις στα μούτρα και βρεις ένα καλό μαστοράκι και σε φτιάξει σωστά πόσο θα χάσεις από την ακύρωση της εγγύησης;
...


Καλό μαστοράκι; Εννοείς καλό συνεργείο μη εξουσιοδοτημένο;

Το 2002 όταν είχα το 206, είχα πάρει σβάρνα μία ντουζίνα από τέτοια συνεργεία (στην Αθήνα). Δεν βρήκα κάτι ενδιαφέρον.

Τεχνογνωσία χαμηλή & αδιαφορία.
NoDsl - Πεμ 12 Αύγ 2010, 09:52:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοώ καλό συνεργείο. Μάστορα. Όχι wannabe αστρομηχανικό επίγειων πυραύλων πυραύλων με πτυχίο απολυτήριο σκολείο...
salex - Πεμ 12 Αύγ 2010, 10:24:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το βασικότερο πρόβλημα είναι ότι όταν κροταλίζει ο κινητήρας το πρωί (που το κάνουν ΟΛΟΙ), το συνεργείο το θεωρεί φυσιολογικό. Οπότε εγγύηση γιοκ.

Θα συμφωνήσω όμως πλήρως με τον Διονύση.

Βασικά δεν έχεις 4ετή εγγύηση. Έχεις διετή με επέκταση από την εταιρεία που σου πούλησε το αυτοκίνητο - όχι την Peugeot.

Τί να την κάνεις την 4ετή εγγύηση όταν σε 2 χρόνια το αυτοκίνητό σου θα πωλείται ολόκληρο λιγότερο από 10.000Ε (<50% της αξίας του);

Το πολύ πολύ να το πουλήσεις και να πάρεις ένα άλλο.
Σε λίγο θα βρίσκουμε ανταλλακτικά στα περίπτερα,
όπως έγινε στο παρελθόν με το 106 και το 206, οπότε πάνε περίπατο και οι επεκτάσεις
και τα συνεργεία και οι επισκέψεις και οι χρεώσεις.
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 10:34:11
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
Εννοώ καλό συνεργείο. Μάστορα. Όχι wannabe αστρομηχανικό επίγειων πυραύλων πυραύλων με πτυχίο απολυτήριο σκολείο...


Αυτό το κατάλαβα.
Και λοιπόν; Ποιο είναι το καλό "μαστοράκι";
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 10:37:45
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
...

Βασικά δεν έχεις 4ετή εγγύηση. Έχεις διετή με επέκταση από την εταιρεία που σου πούλησε το αυτοκίνητο - όχι την Peugeot.

Τί να την κάνεις την 4ετή εγγύηση όταν σε 2 χρόνια το αυτοκίνητό σου θα πωλείται ολόκληρο λιγότερο από 10.000Ε (<50% της αξίας του);...


Το ξέρω ότι η επέκταση αφορά το εξουσιοδοτημένο που το πήρα.

Και τι σχέση έχει η εγγύηση με την αξία του αυτοκίνητου;
Και γιατί να το πουλήσω; Shocked

Εγώ αναφέρθηκα στην περίπτωση προβλήματος μετά την διετία θα το πάω στο συνεργείο και με βάση την επέκταση της εγγύησης είναι υποχρεωμένοι να μου φτιάξουν το αυτοκίνητο.
NoDsl - Πεμ 12 Αύγ 2010, 10:54:25
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
NoDsl έγραψε:
Εννοώ καλό συνεργείο. Μάστορα. Όχι wannabe αστρομηχανικό επίγειων πυραύλων πυραύλων με πτυχίο απολυτήριο σκολείο...


Αυτό το κατάλαβα.
Και λοιπόν; Ποιο είναι το καλό "μαστοράκι";



Δεν γνωρίζω. Γι' αυτό ψάχνομαι εδώ και καιρό. Αλλά ουσιαστική λύση δεν έχω βρεί. Αν γνωρίζεις εσύ κάτι δοκιμασμένο που να έχει αρκετή εμπειρία σε 207 THP το αναφέρεις μπάς και φτιάξει η ψυχολογία μου.


Vini έγραψε:
... είναι υποχρεωμένοι να μου φτιάξουν το αυτοκίνητο...


Σόρυ κιόλας δεν θέλω ούτε να σε στεναχωρίσω ούτε να σε απογοητευω αλλά απο υποχρέωση.... μας υποχρέωσαν. υποχρέωση είχαν να μου δώσουν αμάξι αντικατάστασης οταν μου κράτησαν 3 μέρες μεσα το αμάξι χωρίς να κάονυν τπτ στην ουσία και μόλις τους είπα οτι ξέρετε έχουν περάσει 3 μέρες και ακόμα αμάξι δεν έχω, μέχρι να πάω lion να πάρω αντικατάστασης μου είχαν "έτοιμο" το αμάξι στο πιτσ φιτίλι...

Αφού δεν υπάρχει ηθική υποχρέωση, μην περιμένεις πρακτική...
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 11:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
...

Σόρυ κιόλας δεν θέλω ούτε να σε στεναχωρίσω ούτε να σε απογοητευω αλλά απο υποχρέωση.... μας υποχρέωσαν. υποχρέωση είχαν να μου δώσουν αμάξι αντικατάστασης οταν μου κράτησαν 3 μέρες μεσα το αμάξι χωρίς να κάονυν τπτ στην ουσία και μόλις τους είπα οτι ξέρετε έχουν περάσει 3 μέρες και ακόμα αμάξι δεν έχω, μέχρι να πάω lion να πάρω αντικατάστασης μου είχαν "έτοιμο" το αμάξι στο πιτσ φιτίλι...

Αφού δεν υπάρχει ηθική υποχρέωση, μην περιμένεις πρακτική...


Δεν με στεναχωρείς. Την ίδια άποψη έχω, απλά η επέκταση εγγύησης μάλλον ψυχολογικά με βοηθά ... και ίσως και σωματικά για να βάλω ποιο εύκολα τις φωνές αν χρειαστεί ... Laughing
NoDsl - Πεμ 12 Αύγ 2010, 11:26:34
Θέμα δημοσίευσης:
Στα μπομπόλια τους φίλε μου...

Οταν είχα πάει για τεστ ντραιβ με το δοκιμαστή τάδε, του λέω αυτό το ακούς ΝΑΙ. Εκείνο το ακούς του λέω; Ναι μου ξαναλέει. Θα τα δούμε όλα. (Έκανα το σταυρό μου γιατί πρώτον το αμάξι έκανε τα πάντα εκείνη τη μέρα οπότε τα άκουσε ο δοκιμαστής και είπα και οτι βρήκα επιτέλους άτομο που θα μου λύσει τα προβλήματα)
ΜΠΟΜΠΟΛΙΑ ειδαν...

Και τι θα τους κάνεις; Θα τους χαλάσεις την παστελάδα με τις φωνές αφού δεν ιδρώνουν. Να μαζευτούμε να τους τραβήξουμε καμιά αγωγή όμως, αν γίνεται, μπας και δούμε άσπρη μέρα. Κωθώνια.
salex - Πεμ 12 Αύγ 2010, 12:28:18
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά έχετε δίκιο να φωνάζετε.

Το πρόβλημα μάλλον είναι ότι αγοράσατε τα 207 με το σκεπτικό ότι είναι πολύ ποιοτικά αυτοκίνητα.
-Που δεν είναι.

Ότι θα έχετε πλήρη υποστήριξη από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
-Ούτε κι αυτό υπάρχει, μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις κι από συγκεκριμένους μηχανικούς-ήρωες.

Ότι η εγγύηση θα σας καλύψει όλων των λογιών τα προβλήματα. Από τριξίματα μέχρι σπασμένα μοτέρ ή μοτέρ που καίνε πιο πολύ λάδι από βενζίνη.
-Αυτό κι αν δεν συμβαίνει! Ούτε κατά διάνοια, not even close.


Vini, τώρα που είναι καιρός πήγαινε το αυτοκινητάκι σου για εγγύηση γιατί στη βράση κολλάει το σίδερο.
Οι όροι της επέκτασης ουδεμία σχέση έχουν με την εργοστασιακή εγγύηση και καλύτερα να μην πιέσεις την τύχη σου σε αυτό το θέμα.

Ηθικές ευθύνες δεν υπάρχουν σε μια αγοραπωλησία αυτοκινήτου, μόνο οι έγγραφοι όροι που υπέγραψες όταν αγόρασες το αυτοκίνητο.
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 12:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
...
Vini, τώρα που είναι καιρός πήγαινε το αυτοκινητάκι σου για εγγύηση γιατί στη βράση κολλάει το σίδερο.
...


Τώρα; Shocked Τώρα, τώρα;

Sad ... Μπορώ να πάω από Σεπτέμβρη; Embarassed
Βλέπεις αύριο, φεύγω για 20 μέρες στην μαγευτική Πάρο, παρέα με το 207 ... Multi color Onfire Yahoo!

υ.γ. πάντως στο συνεργείο πήγα γιατί είχα δύο φορές το κροτάλισμα και απλά με έδιωξαν ... Δεν αναγνωρίζουν το φαινόμενο ως βλάβη ... Laughing
NoDsl - Πεμ 12 Αύγ 2010, 12:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Παιδιά έχετε δίκιο να φωνάζετε.

Το πρόβλημα μάλλον είναι ότι αγοράσατε τα 207 με το σκεπτικό ότι είναι πολύ ποιοτικά αυτοκίνητα.
-Που δεν είναι.

Ότι θα έχετε πλήρη υποστήριξη από τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία.
-Ούτε κι αυτό υπάρχει, μόνο σε μεμονωμένες περιπτώσεις κι από συγκεκριμένους μηχανικούς-ήρωες.

Ότι η εγγύηση θα σας καλύψει όλων των λογιών τα προβλήματα. Από τριξίματα μέχρι σπασμένα μοτέρ ή μοτέρ που καίνε πιο πολύ λάδι από βενζίνη.
-Αυτό κι αν δεν συμβαίνει! Ούτε κατά διάνοια, not even close.


Vini, τώρα που είναι καιρός πήγαινε το αυτοκινητάκι σου για εγγύηση γιατί στη βράση κολλάει το σίδερο.
Οι όροι της επέκτασης ουδεμία σχέση έχουν με την εργοστασιακή εγγύηση και καλύτερα να μην πιέσεις την τύχη σου σε αυτό το θέμα.

Ηθικές ευθύνες δεν υπάρχουν σε μια αγοραπωλησία αυτοκινήτου, μόνο οι έγγραφοι όροι που υπέγραψες όταν αγόρασες το αυτοκίνητο.


Μα ρε φίλος δεν σου δίνουν την επιλογή να πληρώσεις για να το διορθώσεις.... δηλ. aftersales 0?
Pughell - Πεμ 12 Αύγ 2010, 12:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:

υ.γ. πάντως στο συνεργείο πήγα γιατί είχα δύο φορές το κροτάλισμα και απλά με έδιωξαν ... Δεν αναγνωρίζουν το φαινόμενο ως βλάβη ... Laughing

Δια της νομικης οδου,θα σε εδιωχναν παλι ή εκει θα το εκαναν γαργαρα,αν μαλιστα ειχε προηγηθει και επιστολη στο εργοστασιο; Cool

Να ξερετε οτι δεδομενης της κρισης,τα πραγματα στο aftersales εχουν αλλαξει πολυ ως προς το customer care,ασχετα αν οι ελληναρες εχουν ακομα τις ιδιες αντιληψεις...
Απλα επειδη τα ιδια τα εργοστασια δεν μασανε και εχουν xεσμενους τους εκαστοτε αντιπροσωπους,αν ειναι να χανουν πελατες απο τετοια πραγματα(οταν δεν ειναι παραλογα) πηρε ο διαβολος και το "λιονταρι" και τον οποιοδηποτε αλλο αποκλειστικο εισαγωγεα. Rolling eyes
Vini - Πεμ 12 Αύγ 2010, 12:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Δια της νομικης οδου,θα σε εδιωχναν παλι ή εκει θα το εκαναν γαργαρα,αν μαλιστα ειχε προηγηθει και επιστολη στο εργοστασιο; Cool

...


Δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα.
Όμως δεν έχω πια τέτοιες διαθέσεις να κάτσω να ασχοληθώ...

Αυτά τα έκανα το 2002 με το 206. Τότε ήμουν και πολύ μικρότερος σε ηλικία και είχα διάθεση για τρέξιμο... Embarassed ... τελικά όμως το πούλησα με συνοπτικές διαδικασίες (μέσα σε 7 μήνες).
ifganas - Πεμ 02 Σεπ 2010, 10:09:08
Θέμα δημοσίευσης: ok
με το που θα ακουσετε το κροταλισμα εστω και μια φορα σβεντονα στο συνεργειο για αλλαγη ΤΕΝΤΟΤΗΡΑ υπαρχει περιπτωση να πηδηξει δοντια στην καδενα. το εχω δει αυτο το ονειρο ζωντανο!!!!!!!!!!!!
ironman02 - Πεμ 02 Σεπ 2010, 10:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Έλα μου ντε όμως που τον βγάζουν φυσιολογικό το θόρυβο και οτι δεν έχει τίποτα..Αργεί να ανεβάσει λάδια και είναι φυσιολογικό μου λέγανε. Έλεος..
Vini - Πεμ 02 Σεπ 2010, 11:17:08
Θέμα δημοσίευσης: Re: ok
ifganas έγραψε:
με το που θα ακουσετε το κροταλισμα εστω και μια φορα σβεντονα στο συνεργειο για αλλαγη ΤΕΝΤΟΤΗΡΑ υπαρχει περιπτωση να πηδηξει δοντια στην καδενα. το εχω δει αυτο το ονειρο ζωντανο!!!!!!!!!!!!


ok. μας έπεισες.
Μόλις ακούσουμε το κροτάλισμα, θα τρέξουμε στο συνεργείο, θα μπούμε μέσα, θα αρπάξουμε τα εργαλεία και θα αλλάξουμε μόνοι μας τον τεντωτήρα...
Και λέω μόνοι μας, γιατί δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποιος άλλος... Laughing

Είναι και αυτό ωστόσο μία άποψη... Rolling eyes ...
ironman02 - Πεμ 02 Σεπ 2010, 11:20:04
Θέμα δημοσίευσης: Re: ok
Vini έγραψε:
ifganas έγραψε:
με το που θα ακουσετε το κροταλισμα εστω και μια φορα σβεντονα στο συνεργειο για αλλαγη ΤΕΝΤΟΤΗΡΑ υπαρχει περιπτωση να πηδηξει δοντια στην καδενα. το εχω δει αυτο το ονειρο ζωντανο!!!!!!!!!!!!


ok. μας έπεισες.
Μόλις ακούσουμε το κροτάλισμα, θα τρέξουμε στο συνεργείο, θα μπούμε μέσα, θα αρπάξουμε τα εργαλεία και θα αλλάξουμε μόνοι μας τον τεντωτήρα...
Και λέω μόνοι μας, γιατί δεν νομίζω να ασχοληθεί κάποιος άλλος... Laughing

Είναι και αυτό ωστόσο μία άποψη... Rolling eyes ...


Rotfl Rotfl
Gr13 - Πεμ 02 Σεπ 2010, 11:40:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα τον χειμώνα κάθε πρωί ακούγεται,είναι μέχρι να δουλέψει λίγο να ζεσταθεί το γράσσο μετά δεν ακούγεται τιποτα.52000+ άμα ήταν θα είχε πεταξει ίδη.
alexandros 207 Rallye - Τετ 08 Σεπ 2010, 10:24:13
Θέμα δημοσίευσης:
για 2η ή 3η φορα(μετα απο πολυ καιρο) με το που βαζω μπρος(κρυος κινητηρας) ακουγεται ενα κρρρρρρ πολυ μικρο για καμια 10-15 secs.
πως να το περιγραψω Scratch πως ακουγεται μια πριζα οταν περναει ρευμα και δεν κανει καλη επαφη...καπως ετσι.... (αν καταλαβατε τι εννοω)
πατισα λιγο γκαζι και σταματησε μετα απο 2-3 secs
παλια που μου το ειχε ξανακανει σταματησε μονο του
επαναλαμβανω δεν ακουγοταν δυνατα(αν ειχα μουσικη δεν θα το ακουγα)

τι σκ@τ@ ειναι ξερει κανεις?απο τον τεντωτηρα λετε? Confused
milvas7 - Πεμ 09 Σεπ 2010, 20:37:19
Θέμα δημοσίευσης: πρωινο κροταλισμα σε 207
καλησπερα, εν οψει του χειμωνα το θεμα αυτο με τον τεντωτηρα θα ξανα απασχολησει αρκετα παλι.
παιδια μιλησα με καντερε οσοι γνωριζουν, κ μου ειπε οτι χρηζει αμεσα αλλαγης, ο λογος? οπως σωστα ειπωθηκε μπορει να πηδηξει δοντι κ το αμαξι να χασει τον χρονισμο του, με τραγικες συνεπειες. μεχρι κ καρφωμα βαλβιδες
για αυτο να μη μασατε κ να επιμενετε οτι το κανει οταν ειναι κρυο το αμαξι,ειναι υποχρωμενοι παιδια
Το δικο μου ειναι 6/09 οποτε πιθανως σκληροτερο κ βελτιωμενο
ετυχε να μου δειξει κ τα δυο παντως πραγματι μεγαλη διαφορα
το ενα το παταγες ανετα με δυο δακτυλα ενω το αλλο πολυ δυσκολα
ετυχε ομως κ μενα να το κανει ενα πολυ κρυο πρωινο χειμωνα
εγω παιδια εβαλα ενα μπουκαλακι motorkote κ ποτε παλι δεν το ακουσα
αυτα απο εμενα
Μαριάνα - Σαβ 25 Σεπ 2010, 14:51:12
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
Εμένα τον χειμώνα κάθε πρωί ακούγεται,είναι μέχρι να δουλέψει λίγο να ζεσταθεί το γράσσο μετά δεν ακούγεται τιποτα.52000+ άμα ήταν θα είχε πεταξει ίδη.


+ 1, τα ίδια κι από εδώ (GT 2 χρόνων με 30000 χλμ).
Το καλοκαίρι δεν έχω τόσο κροτάλισμα όσο κατά την εκκίνηση τα κρύα πρωινά του χειμώνα.
Όσο για την αντιπροσωπεία, το έχω αναφέρει κι εγώ 2 - 3 φορές (σε δύο διαφορετικές που έχω πάει για σέρβις) και με ''έδιωξαν'' κι εμένα λέγοντας πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό.
mechanic - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:02:04
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν ομως (μακρια απο εμας) συμβει μια ζημια
θα γελανε και θα σου ραψουν ενα γαμπριατικο κουστουμι (οκ νυφικο για τη Μαριαννα Very happy )
που θα το θυμασαι για καιρο....

Πηγαινε σε μια δυο αντιπροσωπιες και ζητα να γινει αλλαγη
γιατι "κροταλιζοντας" σημαινει οτι δεν δουλευει σωστα το ανταλακτικο
και δεν ειναι θεμα "στηγμιαιας υστερισης της λιπανσης"
αν αρνηθουν

Ζητα ενα χαρτι απο τον υπευθυνο
οτι ενω εσυ ζητησες αλλαγη του εν λογω ανταλακτικου αυτος
διαφονωντας εβγαλε τη "γνωματευση" οτι ειναι οκ...
και οτι με δικη του ευθυνη δεν εγινε προληπτικη αλλαγη
του ελλατωματικου ανταλακτικου....
ετσι και εκτος εγγυησης να βρεθεις μπορεις
(με ταλαιπωρια και αναλογο δηκιγορο βεβαια)
να κινηθεις νομικα για δωρεαν επισκευη
αν σου παρουσιασει ζημια...

Δυστηχως αυτο ειναι το επιπεδο του after sales "blexing"
μας προσφερει η αντιπροσωπια στην ελλαδα....
android - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:13:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Εμένα τον χειμώνα κάθε πρωί ακούγεται,είναι μέχρι να δουλέψει λίγο να ζεσταθεί το γράσσο μετά δεν ακούγεται τιποτα.52000+ άμα ήταν θα είχε πεταξει ίδη.


+ 1, τα ίδια κι από εδώ (GT 2 χρόνων με 30000 χλμ).
Το καλοκαίρι δεν έχω τόσο κροτάλισμα όσο κατά την εκκίνηση τα κρύα πρωινά του χειμώνα.
Όσο για την αντιπροσωπεία, το έχω αναφέρει κι εγώ 2 - 3 φορές (σε δύο διαφορετικές που έχω πάει για σέρβις) και με ''έδιωξαν'' κι εμένα λέγοντας πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό.


αν παρκαρετε σε κατηφορα με μουρη προς τα κατω δλδ. το κανει κ το καλοκαιρι
ironman02 - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:15:19
Θέμα δημοσίευσης:
Και σιγά μη δεχθούν να γράψουν κιόλας οτι το ανταλλακτικό είναι ελλατωματικό..Να γελάσουν μπορεί..
Μαριάνα - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:16:26
Θέμα δημοσίευσης:
Θανάση, μη με ανησυχείς άλλο διότι με αυτά που διαβάζω στις ενότητες έχω λαλήσει.
Δόξα τω θεώ, εκτός από το πρωινό κροτάλισμα, μία βάση μηχανής και ένα πρόβλημα με τον αισθητήρα πίεσης ελαστικών, το GTάκι, 2 χρόνια τώρα έχει σταθεί παλικάρι. Για να δούμε στη συνέχεια... ... ...


υγ. Θανάση τα λέγαμε μέσω GRC, θυμάσαι; Έχεις τα χαιρετίσματά μου. Very happy
android - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:17:29
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Οταν ομως (μακρια απο εμας) συμβει μια ζημια
θα γελανε και θα σου ραψουν ενα γαμπριατικο κουστουμι (οκ νυφικο για τη Μαριαννα Very happy )
που θα το θυμασαι για καιρο....

Πηγαινε σε μια δυο αντιπροσωπιες και ζητα να γινει αλλαγη
γιατι "κροταλιζοντας" σημαινει οτι δεν δουλευει σωστα το ανταλακτικο
και δεν ειναι θεμα "στηγμιαιας υστερισης της λιπανσης"
αν αρνηθουν

Ζητα ενα χαρτι απο τον υπευθυνο
οτι ενω εσυ ζητησες αλλαγη του εν λογω ανταλακτικου αυτος
διαφονωντας εβγαλε τη "γνωματευση" οτι ειναι οκ...
και οτι με δικη του ευθυνη δεν εγινε προληπτικη αλλαγη
του ελλατωματικου ανταλακτικου....
ετσι και εκτος εγγυησης να βρεθεις μπορεις
(με ταλαιπωρια και αναλογο δηκιγορο βεβαια)
να κινηθεις νομικα για δωρεαν επισκευη
αν σου παρουσιασει ζημια...

Δυστηχως αυτο ειναι το επιπεδο του after sales "blexing"
μας προσφερει η αντιπροσωπια στην ελλαδα....


η πας το αλλαζεις εξω με 140 ευρω και δεν ξαναπατει κανεις...να βαρανε μυγες τα....!!@#@
Μαριάνα - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Μαριάνα έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Εμένα τον χειμώνα κάθε πρωί ακούγεται,είναι μέχρι να δουλέψει λίγο να ζεσταθεί το γράσσο μετά δεν ακούγεται τιποτα.52000+ άμα ήταν θα είχε πεταξει ίδη.


+ 1, τα ίδια κι από εδώ (GT 2 χρόνων με 30000 χλμ).
Το καλοκαίρι δεν έχω τόσο κροτάλισμα όσο κατά την εκκίνηση τα κρύα πρωινά του χειμώνα.
Όσο για την αντιπροσωπεία, το έχω αναφέρει κι εγώ 2 - 3 φορές (σε δύο διαφορετικές που έχω πάει για σέρβις) και με ''έδιωξαν'' κι εμένα λέγοντας πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό.


αν παρκαρετε σε κατηφορα με μουρη προς τα κατω δλδ. το κανει κ το καλοκαιρι


Γιατί συμβαίνει αυτό;
android - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
android έγραψε:
Μαριάνα έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Εμένα τον χειμώνα κάθε πρωί ακούγεται,είναι μέχρι να δουλέψει λίγο να ζεσταθεί το γράσσο μετά δεν ακούγεται τιποτα.52000+ άμα ήταν θα είχε πεταξει ίδη.


+ 1, τα ίδια κι από εδώ (GT 2 χρόνων με 30000 χλμ).
Το καλοκαίρι δεν έχω τόσο κροτάλισμα όσο κατά την εκκίνηση τα κρύα πρωινά του χειμώνα.
Όσο για την αντιπροσωπεία, το έχω αναφέρει κι εγώ 2 - 3 φορές (σε δύο διαφορετικές που έχω πάει για σέρβις) και με ''έδιωξαν'' κι εμένα λέγοντας πως δεν είναι κάτι ανησυχητικό.


αν παρκαρετε σε κατηφορα με μουρη προς τα κατω δλδ. το κανει κ το καλοκαιρι


Γιατί συμβαίνει αυτό;

γτ μαλλον ειναι το πιο αναποδο σημειο που καθοντε τα λαδια και αργει περισοτερο να τα παρει πανω
psilos133 - Σαβ 16 Οκτ 2010, 08:24:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας και απο μένα..Εγω σκέφτομαι να αλλάξω καδένα καλού κακού γιατί κάνει θορυβο κάθε πρωι..Μου είπαν από Newland γύρω στα 250..Είναι καλή τιμή ή να το πάω έξω??Θέλω να το παω σε αντιπροσωπεία για την εγγύηση..Καλό μηχανικό έχω να το πάω αλλα δεν είναι εξουσιοδοτημένος...
akis23 - Σαβ 16 Οκτ 2010, 08:48:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αν εχεις αλλαξει τεντωτηρα και επιμενει το κροταλισμα, τοτε μαλλον εχει φαγωθει και η καδενα σου. Απλα θελει μαστορα μ αρχ**ια για να σου κανει σωστη δουλεια.
psilos133 - Σαβ 16 Οκτ 2010, 08:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Αν εχεις αλλαξει τεντωτηρα και επιμενει το κροταλισμα, τοτε μαλλον εχει φαγωθει και η καδενα σου. Απλα θελει μαστορα μ αρχ**ια για να σου κανει σωστη δουλεια.

Οχι δεν έχω αλλάξει καδένα..1η φορά θα την αλλάξω..Απλά ελπίζω να σταματήσει οταν την αλλάξω και να μην ξανακάνει..Μην πάνε τα 250 στον κάδο..Πάντως μου φάνηκε καλή τιμη εγώ περίμενα να μου πουν κανένα 400 και βάλε..
android - Σαβ 16 Οκτ 2010, 10:15:27
Θέμα δημοσίευσης:
psilos133 έγραψε:
akis23 έγραψε:
Αν εχεις αλλαξει τεντωτηρα και επιμενει το κροταλισμα, τοτε μαλλον εχει φαγωθει και η καδενα σου. Απλα θελει μαστορα μ αρχ**ια για να σου κανει σωστη δουλεια.

Οχι δεν έχω αλλάξει καδένα..1η φορά θα την αλλάξω..Απλά ελπίζω να σταματήσει οταν την αλλάξω και να μην ξανακάνει..Μην πάνε τα 250 στον κάδο..Πάντως μου φάνηκε καλή τιμη εγώ περίμενα να μου πουν κανένα 400 και βάλε..


τεντωτηρα εχεις αλλαξει?
psilos133 - Σαβ 16 Οκτ 2010, 10:28:44
Θέμα δημοσίευσης:
οχι τίποτα αλλά έχω αλλάξει όλο το μοτερ στην εγγύηση..το μοτέρ μου ειναι καλοκαίρι 2008..Μία φορα μου τον έχουν κάνει χρόνισμα στην εγγύηση χώρις να βάλουν όμως κάποιο καινούργιο ανταλακτικό...
nOkpos - Σαβ 16 Οκτ 2010, 12:05:36
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι να πας σε σωστη peugeot εμενα μου αλλαξε και καδενα χωρις να πω κατι .. και το ακουσα 1 φορα μονο το χειμωνα
psilos133 - Σαβ 16 Οκτ 2010, 12:36:29
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είμαι στην εγγύηση οπότε οτι τους πω θα κάνουν.Σαν συνεργείο η Newland είναι οκ αλλά από τιμες μάλλον ακριβά ετσι μου φαίνεται όπως και όλες οι αντιπροσωπείες αλλωστε..
rallakias22 - Δευ 29 Νοέ 2010, 23:10:38
Θέμα δημοσίευσης:
παλιακρια καλησπερα εχω και εγω εδω και πολυ καιρο αυτο το προβλημα με τον θορυβο, ακουγεται σχεδον καθε πρωι που το βαζω μπροστα το αφηνω λιγο να δουλεψει κανα δυο λεπτα αυτο δεν σταματαει και μολις ξεκιναω μετα απο τις 2000 χιλιαδες στροφες σταματαει. το αμαξι μου το πηρα 4/2008 αλλα μεσα στο 2009 μου αλλαξαν τεντωτηρα γιατι το ειχαν ανοιξει επειδη μου εχανε το σωλινακι τις τουρμπινας λαδι και επι τις ευκαιριας μου αλλαξαν τεντωτηρα μου ειπαν. και εχω την εντυπωση οτι απο εκει και μετα αρχισε να τον κανει τον θορυβο. να σας πω οτι εχω 90000 χιλιαδες χιλιομετρα και δεν εχει παθει κατι μεχρι στιγμης. αλλα λετε να μου εκαναν καμια παπαρα οταν αλλαξαν τον τεντωτηρα; και βασικα αυτο ειναι το καινουριο ανταλακτικο που λετε;
akis23 - Τρι 30 Νοέ 2010, 09:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ο τεντωτηρας ειναι μια υδραυλικη βιδα στην ουσια. Δε νομιζω να κανανε καποιο λαθος στο σφιξιμο. Κανονικα θα επρεπε να δουλευει πιο γλυκα το μοτερ μετα την αλλαγη του και οχι πιο αγρια στην εκκινηση.
rallakias22 - Τρι 30 Νοέ 2010, 21:44:58
Θέμα δημοσίευσης:
αρα τελικα δεν ειναι τιποτα αυτος ο θορυβος;
Vini - Τετ 01 Δεκ 2010, 14:06:04
Θέμα δημοσίευσης:
Βρήκα ένα ενδιαφέρον τεστ διαρκείας:
http://www.businesscar.co.uk/story.asp?sectioncode=2&storycode=2132&c=2&theme=0

Μετά από 6 μήνες δοκιμής του THP και αυτοί πήραν είδηση ένα "περίεργο τρίξιμο και κροτάλισμα":

...The only other concern we had was that after six months in our hands the car was starting to develop the odd squeak and rattle...
amafic - Σαβ 04 Δεκ 2010, 12:51:15
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου το κάνει σπάνια αυτό το κροτάλισμα, αλλά είναι πολύ έντονο και κρατάει περίπου για δύο λεπτά από τη στιγμή που θα βάλω μπροστά το αυτοκίνητο. Έχω παρατηρήσει ότι το κάνει κάποια πρωινά με αρκετό κρύο ή κάποιες από τις φορές που το αυτοκίνητο είναι ακινητοποιημένο για δύο ή περισσότερες μέρες. Όχι πάντα.
Vini - Σαβ 04 Δεκ 2010, 12:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
Σε μένα το έχει κάνει 2 φορές πέρυσι, τέτοια εποχή.
Από τότε δεν το έχει ξανακάνει.

Παρόλο που το αφήνω αρκετές ημέρες σε ακινησία, δεν έχει ξανακάνει θόρυβο.

Δεν δίνω όμως και πολύ σημασία. Αφού ξέρουμε πάνω-κάτω τι είναι, το πολύ-πολύ με τα παιδιά στο συνεργείο θα το διορθώσουμε, αν τυχόν χρειαστεί (ελπίζω πως όχι!)...
totoris - Πεμ 16 Δεκ 2010, 13:10:39
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα στην κοινοτητα..να ρωτησω κατι..μηπως εχει καποιος τους κωδικους απο τα βελτιωμενα ανατλλακτικα που βγαζει η peugeot για το θεμα τεντωτηρα καδενας και χρονισμου??
(πχ.για τεντοτηρα καδενας ποιοι οι κωδικοι ανταλλακτικων που χρειαζονται να αλλαχτουν και για χρονισμα το ιδιο..) ευχαριστω..
totoris - Παρ 17 Δεκ 2010, 10:45:42
Θέμα δημοσίευσης:
κανεις....???
milvas7 - Παρ 17 Δεκ 2010, 12:13:26
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρε τηλ καντερέ βαγγέλη. 210-9019666
έχει αλλάξει αρκετούς
totoris - Παρ 17 Δεκ 2010, 13:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
οκ φιλος ευχαριστω..
chiefjian - Κυρ 23 Ιαν 2011, 07:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
Και εμενα μου κροταλιζει καμια φορα...μετα το σβηνω,το βαζω μπροστα και δεν το κανει!Δευτερα αντιπροσωπεια να δουμε τι ειναι...γ@μω 11500χλμ εχει..2008 μοντελο ομως!Επισης ισχυει οτι ειναι 250Ε η εργασια του τεντωτηρα..??? Mad
recife_rallye - Κυρ 23 Ιαν 2011, 09:47:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσα??
Εννοειται πως οχι Confused
ironman02 - Κυρ 23 Ιαν 2011, 11:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
2 φορές που το έχω ρωτήσει εγώ σε 2 διαφορετικές αντιπροσωπείες (μου έχει κάνει το ιδιο πράγμα με αυτό που λές 3-4 φορές στα 2 χρόνια) μου είπαν οτι απλά αργεί να ανεβάσει λάδι και γι'αυτό ακούγεται έτσι μέχρι να ανεβάσει. Δεν είναι λέει από το τεντωτήρα. Τώρα τι να πώ. Μπορεί να είναι και έτσι.
mathanas - Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:05:06
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που λες το χα διαβασει σε αμερικανικο forum mini, που γενικα ηταν πολυ πιο ψαγμενοι, οταν ηταν να παρω το rallye γιατι ηθελα να δω τι φταιει και το κανει το μοτερ, τελικα το αγορασα και ευτυχως 2 χρονια και 30.000 km δε το χει κανει, φροντιζω να μη το παρκαρω overnight σε δρομο με μεγαλη κλιση και να χει παντα λαδια στο max.

Και γω δε νομιζω οτι το προβλημα το ουσιαστικο ειναι ο τεντωτηρας γιατι και αυτοι λεγανε το ιδιο πως οσους και να χει βγαλει η ΒΜW τεντωτηρες τ αμαξια που το κανανε αργα η γρηγορα το ξαναπαρουσιασανε. Λεγανε λοιπον πως ειναι κατασκευαστικο και εχει να κανει ακριβως με το οτι δεν ανεβαζει λαδια , αυτα πριν 2 χρονια δε συνεχισα να παρακολουθω την εξελιξη του θεματος....
mathanas - Κυρ 23 Ιαν 2011, 13:11:03
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα εχω αρχισει να πιστευω οτι ο THP ειναι πολυ μουφα.....
Κανει σα diesel ετσι και αλλιως , μετα κροταλιζει και κανεις δε ξερει το γιατι , ψιλα ψοφαει και δε στροφαρει, καιει λαδια, δε βγαζει και καμια τρελη δυναμη παρα μονο αν το τζολεψεις με προγραμματα.... πολυ κακο για το τπτ !

Δεν ειναι τυχαιο που η ΒΜW δε τον χρησιμοποιει .....σε οσα εχουν το σηματακι ΒΜW
mechanic - Κυρ 23 Ιαν 2011, 14:58:35
Θέμα δημοσίευσης:
Do not bet your money on what you are saying
because you're going to loose them... Wink



Prosopika den sikono kamia "simaia" oute eimai "opados" kapoias etairias.
katanalotis eimai kai ego opos kai esy, pou plirono gia na agoraso ena proion...
xoris na thelo na se kano na nioseis asxima,
ayto pou isxirizesai apla einai lathos.
Mporo na tekmirioso ayto pou isxirizomai alla tha vgoume makran ektos thematos,
ase pou grafo me greekenglish kai kourazoun akoma kai emena otan diavazo ta post mou... Rolling eyes

To mono pou mporo na sou po tora,
einai "allakse amesos" eite mixaniko eite antiprosopia
ta ypoloipa kat'idian, eite se kapoia synantisi eite se kapoio antistoixo topik... Wink
chiefjian - Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:06:33
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Τελικα εχω αρχισει να πιστευω οτι ο THP ειναι πολυ μουφα.....
Κανει σα diesel ετσι και αλλιως , μετα κροταλιζει και κανεις δε ξερει το γιατι , ψιλα ψοφαει και δε στροφαρει, καιει λαδια, δε βγαζει και καμια τρελη δυναμη παρα μονο αν το τζολεψεις με προγραμματα.... πολυ κακο για το τπτ !

Δεν ειναι τυχαιο που η ΒΜW δε τον χρησιμοποιει .....σε οσα εχουν το σηματακι ΒΜW

Περιμενε την νεα σειρα 0 και θα δεις που θα τον χρησιμοποιησει.Επισης το οτι κανει σαν diesel δεν λεει για μενα κατι..δηλαδη τα vtec της honda πως κανουν.Το θεμα ειναι οτι επειδη ειναι ενας καινουριος κινητηρας και δεν εχει δοκιμαστει ιδιαιτερα εχει καποια ψεγαδια και επισης θελει πολυ σωστη συντηρηση οπως καθε υπερτροφοδοτουμενος κινητηρας αλλωστε.Και επειδη σχολιασες τα κακα του κινητηρα παιρνω το λογο και λεω τα καλα...ειναι πολυ ροπατος γραμμικος και οικονομικος αν ξερεις πως να τον χειριζεσαι ασε που με σωστο προγραμματισμο και καποιες φθηνες λυσεις σε θεμα εξατμισης και εισαγωγης παιρνει τα πανω του παντου ο κινητηρας!
chiefjian - Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:08:42
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Ποσα??
Εννοειται πως οχι Confused

Και ποσα ειναι ρε παιδια...αυριο το αμαξι παει peugeot για ελεγχο (μπουζι,κροταλισμα κτλ)
power - Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:17:07
Θέμα δημοσίευσης:
αν θυμαμαι καλα 120- 150 ειχα δωσει
chiefjian - Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:20:03
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
αν θυμαμαι καλα 120- 150 ειχα δωσει

Και παλι δεν ειναι λιγα... Confused 11500χλμ εχω... Crying or Very sad
saikoe_39 - Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:25:23
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Τελικα εχω αρχισει να πιστευω οτι ο THP ειναι πολυ μουφα.....
Κανει σα diesel ετσι και αλλιως , μετα κροταλιζει και κανεις δε ξερει το γιατι , ψιλα ψοφαει και δε στροφαρει, καιει λαδια, δε βγαζει και καμια τρελη δυναμη παρα μονο αν το τζολεψεις με προγραμματα.... πολυ κακο για το τπτ !

Δεν ειναι τυχαιο που η ΒΜW δε τον χρησιμοποιει .....σε οσα εχουν το σηματακι ΒΜW


Δεν ειναι BMW καθε αυτου...
Ο ηχος ειναι φυσιολογικος...και στο μελλον σχεδον ολα τα οχηματα ετσι θα κανουν....
Κροταλιζει ναι...υπαρχη λυση..απλα η Λιον δεν εχει αντερα να το δει..

Τελος τρελη δυναμη να βγαλει μπορει..και ψιλα
Αν θες κατι τετοιο...σκαστα και χτυπα ενα JCW cooper...!!!
Με 17.000 που εχει ενα ραλλυε δινει πολλα...

τι κανει στο λαδι..?????
power - Κυρ 23 Ιαν 2011, 22:26:22
Θέμα δημοσίευσης:
50-60 ειχε ο τεντωτηρας και τα υπολοιπα μαστορικα Sad
mathanas - Κυρ 23 Ιαν 2011, 23:46:59
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
mathanas έγραψε:
Τελικα εχω αρχισει να πιστευω οτι ο THP ειναι πολυ μουφα.....
Κανει σα diesel ετσι και αλλιως , μετα κροταλιζει και κανεις δε ξερει το γιατι , ψιλα ψοφαει και δε στροφαρει, καιει λαδια, δε βγαζει και καμια τρελη δυναμη παρα μονο αν το τζολεψεις με προγραμματα.... πολυ κακο για το τπτ !

Δεν ειναι τυχαιο που η ΒΜW δε τον χρησιμοποιει .....σε οσα εχουν το σηματακι ΒΜW


Δεν ειναι BMW καθε αυτου...
Ο ηχος ειναι φυσιολογικος...και στο μελλον σχεδον ολα τα οχηματα ετσι θα κανουν....
Κροταλιζει ναι...υπαρχη λυση..απλα η Λιον δεν εχει αντερα να το δει..

Τελος τρελη δυναμη να βγαλει μπορει..και ψιλα
Αν θες κατι τετοιο...σκαστα και χτυπα ενα JCW cooper...!!!
Με 17.000 που εχει ενα ραλλυε δινει πολλα...

τι κανει στο λαδι..?????


Δεν ειπα εγω οτι ειναι bmw , αλλα αν ηταν αξιοπιστο θα το βαζε στην 316 που σερνεται.

To ντιζελατο μπορει να ναι φυσιολογικο για τον thp αλλα δε κανουν ολα ετσι

Ποια ειναι η λυση για το κροταλισμα διοτι και εξω αν διαβασεις απο ευρωπη και αμερικη το προβλημα υφισταται μετα απο 3-4 χρονια ... ακομα και στο wikipedia αναφερεται. Και ο τεντωτηρας δεν ειναι η λυση τυλαχιστο οριστικη. Αρα δεν ειναι ελληνικο θεμα...

Ας μην βγαζει τρελη δυναμη το 150ρι ψηλα δε μ απασχολει, με απασχολει ομως οτι μουλαρωνει μετα τις 5.000 - 5.500 οταν μαλιστα υποτιθεται οτι βγαζει τα 150 στις 5.800 αρα θα πρεπε το μοτερ μεχρι τις 6.000 να ξυριζει
οχι να ειναι απροθυμο εντελος να ανεβασει στροφες και ας βγαλει οσα αλογα ειναι προγραμματισμενο να βγαλει μαγκια του....

Τωρα για το λαδι ειναι γνωστο και πιστοποιημενο οτι καιει. Η ποσοτητα παιζει απο λαδι σε λαδι , ποσα Km εχει το λαδι μεσα στο μοτερ (απο εμπειρια δεν αντεχει πανω απο 4.000 μετα αρχιζει και το καιει) απο μοτερ σε μοτερ και φυσικα να μετριεται σωστα.....
ironman02 - Κυρ 23 Ιαν 2011, 23:49:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα πάντως έχει 20000 σχεδόν και δεν μου έχει κάψει λάδι μέχρι τώρα..
milvas7 - Κυρ 23 Ιαν 2011, 23:51:35
Θέμα δημοσίευσης:
το κροταλιζμα ειναι απο τα μπεκ αμεσου ψεκασμου
milvas7 - Κυρ 23 Ιαν 2011, 23:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Εμένα πάντως έχει 20000 σχεδόν και δεν μου έχει κάψει λάδι μέχρι τώρα..

ναι αμα το στρωνες σαν παππους Laughing
ironman02 - Κυρ 23 Ιαν 2011, 23:59:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ε προσπάθησα να του κάνω ένα καλό στρώσιμο..Για όσο άντεξα.. Laughing

Τη πρώτη άλλαξα στα 8000 λάδια και τη δεύτερη στα 10000. Τώρα τι να πώ, είναι ίσως και ανάλογα το μοτερ. Νομίζω όμως οτι το να καίει μια μικρή ποσότητα λαδιού είναι φυσιολογικό. Το λέει και ο κατασκευαστής.. Laughing
chiefjian - Δευ 24 Ιαν 2011, 00:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
το κροταλιζμα ειναι απο τα μπεκ αμεσου ψεκασμου

Α μπραβο... Very happy Very happy πες τα...
milvas7 - Δευ 24 Ιαν 2011, 00:03:18
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Ε προσπάθησα να του κάνω ένα καλό στρώσιμο..Για όσο άντεξα.. Laughing

Τη πρώτη άλλαξα στα 8000 λάδια και τη δεύτερη στα 10000. Τώρα τι να πώ, είναι ίσως και ανάλογα το μοτερ. Νομίζω όμως οτι το να καίει μια μικρή ποσότητα λαδιού είναι φυσιολογικό. Το λέει και ο κατασκευαστής.. Laughing

ε αφου το λέει αυτος.. Laughing
mathanas - Δευ 24 Ιαν 2011, 00:31:09
Θέμα δημοσίευσης:
το κροταλισμα το σοβαρο δεν ειναι απο τα μπεκ μη ξεκιναμε απο την αρχη απο τα βασικα, ο ντιζελατος ηχος που ειναι το φυσιλογικο του ειναι απο τα μπεκ.

Το thp death rattle ειναι αλλο....
http://www.mini2.com/forum/second-generation-faults-fixes/136105-mini-cooper-s-engine-noise-when-cold-151.html

Αυτο για οποιον δε βαριεται , ξεκιναει απο το 2007 και καταληγει σημερα...

Τωρα για τα λαδια...... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
makis106 - Δευ 24 Ιαν 2011, 00:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
chiefjian έγραψε:
milvas7 έγραψε:
το κροταλιζμα ειναι απο τα μπεκ αμεσου ψεκασμου

Α μπραβο... Very happy Very happy πες τα...

Εχει επικρατήσει, με τον όρο κροτάλισμα να εννοούμε τον μεταλλικό θόρυβο που προκαλείται απο την αλυσίδα χρονισμού εξαιτίας του θέματος με τον τεντωτήρα. Ο θόρυβος που λέτε εσείς απο τα μπεκ (λόγω της υψηλής πίεσης ψεκασμού) είναι αυτος που το κάνει να ακούγεται σαν ντιζελ.

....Οσο για την κατανάλωση λαδιού, εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες, στρώσιμο, μεταχείρηση (ζέσταμα-κρύωμα), χρήση (ξεσκισμα κλπ.), τύπος λαδιού... Για ρωτήστε και μια τους γκολφάκιδες και λοιπούς Vagιτες για κατανάλωση λαδιού κ ίσως αλλάξετε γνώμη! Wink
milvas7 - Δευ 24 Ιαν 2011, 00:44:43
Θέμα δημοσίευσης:
βαλτε κ τη ψηλη συμπιεση
akis23 - Δευ 24 Ιαν 2011, 01:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
Καποιοι εδω μεσα δεν παιζεστε με τιποτα. Το εχουμε πει χιλιαδες φορες πως εχει βγει αναβαθμισμενος τεντωτηρας που λυνει το προβλημα, το οποιο αν το αφησετε θα καταστρεψει την καδενα καποια στιγμη με αγνωστες τις συνεπειες για το μοτερ. Μπειτε στον κοπο να διαβασετε τι γραφτηκε τα δυο προηγουμενα χρονια για να μην ανακυκλωνονται οι ιδιες μαλ***ες συνεχεια.
mechanic - Δευ 24 Ιαν 2011, 02:43:38
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Καποιοι εδω μεσα δεν παιζεστε με τιποτα. Το εχουμε πει χιλιαδες φορες πως εχει βγει αναβαθμισμενος τεντωτηρας που λυνει το προβλημα, το οποιο αν το αφησετε θα καταστρεψει την καδενα καποια στιγμη με αγνωστες τις συνεπειες για το μοτερ. Μπειτε στον κοπο να διαβασετε τι γραφτηκε τα δυο προηγουμενα χρονια για να μην ανακυκλωνονται οι ιδιες μαλ***ες συνεχεια.



+1

( ligo "varys" men, alla sostos de, o filos)


@mathanas
file mou oso "periergo" kai an sou fainetai, ayto to moter
(kai oxi o 1.4 TSI)
einai o propompos pou sto mellon tha vlepeis oles oi etairies na ton antigrafoun se diaforetikes paralages kai kopies
allazontas ligo tin filosofia tou set up... Wink


eite to pisteveis eite oxi einai ftiagmeno gia na apodidei metaksy 4 kai 7
tora an travaei mono xamila kai pethainei meta tis 5
to 150ari (gia tin ellada mono) rallye
den ftaiei to moter alla to set up pou skopimos tou exoun dosei...

fere mou ena opoio kalostromeno 150ari thes
kai morfopoiontas tin eksatmisi tou
kai se geloio vathmo allazontas tin eisagogi
sikonei toso kala strofes pou apla den tha to pisteveis.
kai me kostos toso geloio pou den aksizei kan na anaferthei...
kai paradeigmata yparxoun sto dromo pano apo ena xrono tora... Wink
oso gia tin periptosi tou 175
(an tou exeis valei kathari 100ara)
o tropos pou anoigei apo tis 5-6500 einai kalyteros apo tou clio RS 172 face II... (an exeis odigisei to RS 172 tha kataleveis kai ti ennoo)
alla to 175 opos kai ena sosta veltiomeno 150ari den entyposiazei
giati exei tetoia diathesimi ropi apo xamila pou den kanei kapoio "skespasma" psila oste na se eksitarei...
alla opos dinei xamila etsi synexizei kai dinei mexri psila
opote ayti i grammikotita den prodiathetei gia "sport" katastaseis
(ase pou den akous oute tourmpina oute tipota)
tespa...

genika polla mporoun na eipothoun kai sorry gia to of topik


Den thelo na allakso tin gnomi sou,
pisteve oti theleis, einai dikaioma sou...
alla ayto to moteraki pou esy theoreis moufa
(kai ontos einai poly pareksigimeno)
giati oloi to antimetopizoun san klassiko tourmpaki
(tou petane mia megalyteri tourmpina kai ayto 300rizei Very happy )
exei polla perithoria veltiosis kai os pros to strofarisma tou
akoma kai me tin mama tourmpina pano tou
alla to oti den theloun
i den mporoun na to kanoun ayto praksi
den simainei kai oti den ginetai... Wink


Sygnomi an akoustika ligo varys,
den exo diathesi na se prosvalo ok?
ekatsa kai egrapsa to katevato, oxi gia na "sou tin po" Very happy
alla na sou eksigiso kapoia pragmata pou
den "fainontai" me tin proti...
mias kai aytos o kinitiras ensomatonei polles kainotomies
kai tin teleytaia leksi tis "efarmosmenis" se evreia paragogi texnologia...
akis23 - Δευ 24 Ιαν 2011, 09:14:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ο ΤΗΡ εχει γραμμικοτατη συμπεριφορα σε ολο το φασμα των στροφων και αυτο ειναι το ζητουμενο απο ενα συγχρονο υπερτροφοδοτουμενο κινητηρα. Τωρα οσον αφορα το τραβηγμα ψηλα, οσοι ειχαν την ευκαιρια να δοκιμασουν το προγραμμα των etuners με τις τσιτα ρυθμισεις για K03s setup γνωριζουν πως σκοτωνει το μοτερ μεχρι τον κοφτη.
mathanas - Δευ 24 Ιαν 2011, 10:09:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δε προσβαλομαι ρε παιδια ουτε τσακονωμαστε, λεμε τι νομιζει καθενας...


Γραμμικη εχει απο τις 2000+ μεχρι αντε με καλη θεληση 5000- μετα το χαος....Γραμμικοτητα εγω ειδα και στο μοτερ της fiat το multi.......

Φιλε aki αυτο που λεμε με το κροταλισμα ειναι οτι ναι εχει βγαλει διαφορους τεντωτηρες κ.τ.λ ολοι το ξερουμε αυτο αλλα αν το ψαξεις καλυτερα θα δεις οτι δε λυνει 100% το προβλημα, εδω στην αγγλια το κανουνε 207 facelift αυτα δεν εχουν το ταντωτηρα που λες και μαλιστα απο το εργοστασιο????

και τελος το τι κανει το μοτερ αν του βαλω χερι και με τσιτα ρυθμισεις και εξατμισεις προσωπικα με αφηνει αδιαφορο, το θεμα ειναι τι κανει με τα 150 αλογατακια που το αγοραζω, και αυτο που κανει ειναι οτι το διαμαντι thp δε στροφαρει σε ενα ευρος στροφων στο οποιο και "καλα" βγαζει τη μεγιστη δυναμη του.... Σ αυτο δεν υπαρχει δικαιολογια και δεν βγαινει μονο στην ελλαδα (rallye) το χουνε και τα Gt το μοτερ αυτο........
MEMsound - Δευ 24 Ιαν 2011, 11:42:58
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
και τελος το τι κανει το μοτερ αν του βαλω χερι και με τσιτα ρυθμισεις και εξατμισεις προσωπικα με αφηνει αδιαφορο, το θεμα ειναι τι κανει με τα 150 αλογατακια που το αγοραζω, και αυτο που κανει ειναι οτι το διαμαντι thp δε στροφαρει σε ενα ευρος στροφων στο οποιο και "καλα" βγαζει τη μεγιστη δυναμη του.... Σ αυτο δεν υπαρχει δικαιολογια και δεν βγαινει μονο στην ελλαδα (rallye) το χουνε και τα Gt το μοτερ αυτο........


σε αυτο που λες θα συμφωνησω στο 100%
το 150αρι τελειως μαμα ειναι τραγικό...

ΑΠΛΑ... ειναι τοσο μα τοσο απλό να αλλαξει (οπως σου εγραψε ο μεκανικ πιο πάνω - τον συμπληρωνω: χωρις καν να αλλαξεις προγραμμα και χωρις να πειράξεις κατι με μη αναστρψιμο τροπο που να σου κοβεί την εγγυηση) που δεν θα επρεπε να σε απασχολεί Wink


περι κροταλίσματος δεν εχω αποψη...
αλλωστε καθε αμαξι εχεις τους δικους του ενοχλητικους θορυβους...
akis23 - Δευ 24 Ιαν 2011, 11:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μιλας για stock 207 Rallye τοτε λυπαμαι δεν ειναι καθολου Rallye. Αλλωστε η Peugeot δεν το πουλαει σαν σπορ αυτοκινητο, παιρνεις το RC αν θελεις μεγαλυτερο ευρος στο στροφαρισμα. Επειδη στο Rallye μου ειχα βαλει την Κ03s του RC, σου λεω πως με την stock τουρμπινα μετα τις 5400στρ το αυτοκινητο γινοταν ατμοσφαιρικο, ενω με την Κ03s ειχε δυναμη και μετα τις 6000στρ.

PS: Οδηγησα VAG 1.4TSI 180Hp και ειδα πως η δυναμη του εκτεινεται μεχρι τις 6800-6900στρ με stock ECU.
ironman02 - Δευ 24 Ιαν 2011, 11:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ ότι μπορεί να είναι απλό να αλλάξει το μοτέρ στα σημεία, όμως είναι απλό για κάποιον που το ξέρει και το κατέχει το θέμα. Στη θεωρία μπορεί να είναι απλό αλλά δε μπορεί να το κάνει ο καθένας που έχει πάρει ένα 207 rallye/gt. Άσε που και να πάς σε κάποιον και να του πείς τι να κάνει πάλι μπορεί να κάνει ότι να'ναι και να μην το κάνει σωστά..
saikoe_39 - Δευ 24 Ιαν 2011, 12:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
kathe oxima...pou den einai i top ekdosi tou montelou...einai tragiko se sxesi me tin top..!!!!!!!
px kai to 206gti einai tragiko mprosta sto 206 Rc...!!!!!!!

ola auta exoun na kanoun me tin stragiki tis etairias...klp klp.
giati px tora i peugeot bgazei lansarei thp me 200 aloga...pio prin den iksere na to programatisei..?????
oxi apla itan meros sumfonion me tin bmw...kai to mini..(des JCW 211 aloga prin 4 xronia..giati mono auto na vgazei tosa..????)...

mporei sto 207gt na vazoun ton thp...alla den simainei oti prepei na to kanoun na lusaei...
giati gia to koino pou to proorizoun den yparxei i anagki na lusaei psila....an kapoios thelei kati kalutero paei se Rc....i se Rcz meta...
m alla logia...thes kaluteri epodosi....prepei na skaseis tote


to diko mou den kaiei stagnona ladi(...alla i katanalosi ladiou eos enos shmeiou einai apoluti fusiologiki..kai exei na kanei kai to ladi pou vazeis)...
gia mixanikous hxous klp...ok..eprepe na to kanoun na vgazei melodies ..eleos
akis23 - Δευ 24 Ιαν 2011, 13:30:12
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αντιθεση με τα VAG που ο TSI 160-180 ειναι το ιδιο ακριβως μοτερ (αν κανω λαθος διορθωστε με) ο ΤΗΡ200 εχει πολλες αλλαγες σε σχεση με τον ΤΗΡ150. Δεν ειναι θεμα ECU mapping μονο, αλλα εκκεντροφορων-τουρμπινας-εμβολων κτλ.
driver7 - Δευ 24 Ιαν 2011, 14:18:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιός είναο ο tsi 160-180? Ο 160 είναι 18αρι και ο 180 14αρι...καμία σχέση...

Ο 14αρης 140-160-170-180 ναι έχει κοινά στοιχεία...

18αρι είναι μόνο με 160 ή 200...αν αναφέρεσαι στο 160-200 της skoda (octavia tsi και GT) έχει μόνο ελληνικό παραλληλο και καμία άλλη διαφορά...
akis23 - Δευ 24 Ιαν 2011, 15:08:54
Θέμα δημοσίευσης:
TSI 1.4 160ps ή 180ps
milvas7 - Δευ 24 Ιαν 2011, 15:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
gia mixanikous hxous klp...ok..eprepe na to kanoun na vgazei melodies ..eleos

Thumbs Up Whistling Laughing Laughing Laughing Laughing
mathanas - Δευ 24 Ιαν 2011, 16:18:17
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
saikoe_39 έγραψε:
gia mixanikous hxous klp...ok..eprepe na to kanoun na vgazei melodies ..eleos

Thumbs Up Whistling Laughing Laughing Laughing Laughing


Αυτο πες το σε οσους το αμαξακι για το οποιο σκασανε 18.000 και 22.500 χιλιαρικακια κανει το πρωι σα τρακτερ, λες και θα φτυσει τα πιστονια εξω, και πρεπει να παρακαλανε να το κανει και στην αντιπροσωπεια ωστε να αλλαζουν τεντωτητερες και να χρονιζουν κ.τ.λ
milvas7 - Δευ 24 Ιαν 2011, 16:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλο ο ηχος του μοτερ κ ααααλλο τα προβληματα Study
saikoe_39 - Δευ 24 Ιαν 2011, 17:53:12
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
milvas7 έγραψε:
saikoe_39 έγραψε:
gia mixanikous hxous klp...ok..eprepe na to kanoun na vgazei melodies ..eleos

Thumbs Up Whistling Laughing Laughing Laughing Laughing


Αυτο πες το σε οσους το αμαξακι για το οποιο σκασανε 18.000 και 22.500 χιλιαρικακια κανει το πρωι σα τρακτερ, λες και θα φτυσει τα πιστονια εξω, και πρεπει να παρακαλανε να το κανει και στην αντιπροσωπεια ωστε να αλλαζουν τεντωτητερες και να χρονιζουν κ.τ.λ



πες το εσυ...γιατι εγω δεν εσκασα 18.000....δεν κανει σαν τραχτερ....και δεν παρακαλω κανεναν..... Very happy
mechanic - Δευ 24 Ιαν 2011, 18:10:18
Θέμα δημοσίευσης:
to of topik kala kratei.... Very happy


afou eipame re paidia:

poiotiko amaksi mono to germaniko

na min xalaei pote i mixani kai ilektrika mono ta giaponezika

ta koreatika einai fthina men alla den aksizoun de...

ta italika exoun ilektrika provlimata kai xalane oli tin ora

kai ta gallika xalane genikos kai den aksizoun mia... Very happy



giati trogomaste?

ase tous allous "eksypnous" pou piran moter kai amaksia pou den xalane pote,
na allilo-sygxerontai gia tis kales kai eksipnes epiloges tous...
kai ase emas edo sto topik ton provlimaton
na analyoume ti na kanoume
me ayta ta dyo diasima provlimata pou talaiporoun ayto to moufa moter...





-telika olo ayto to team ton epistimonon pou sxediasan ayto to moter,
mixanikon pou efarmosane stin praksi oli ayti tin texnologia pou ferei kai to ferane se "symvati" morfi oste na mporei na paragetai mazika se logiko kostos, (afou pesane kai oi "aparaitites" perikopes)
prepei na itan polly ma para poly asxetoi....
aporo pos tous afinoume kai synexizoun kai doulevoun se ola ta R&D centers stin evropi....



Tespa,
epeidi ego ksekinisa ta of topik Embarassed
please an thelete diagrapste kata voulisi opoio post theoreite perito...
milvas7 - Δευ 24 Ιαν 2011, 18:12:00
Θέμα δημοσίευσης:
τι σας φταιξαν τα τρακτερ? Crying or Very sad Crying or Very sad
mathanas - Δευ 24 Ιαν 2011, 18:40:41
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
mathanas έγραψε:
milvas7 έγραψε:
saikoe_39 έγραψε:
gia mixanikous hxous klp...ok..eprepe na to kanoun na vgazei melodies ..eleos

Thumbs Up Whistling Laughing Laughing Laughing Laughing


Αυτο πες το σε οσους το αμαξακι για το οποιο σκασανε 18.000 και 22.500 χιλιαρικακια κανει το πρωι σα τρακτερ, λες και θα φτυσει τα πιστονια εξω, και πρεπει να παρακαλανε να το κανει και στην αντιπροσωπεια ωστε να αλλαζουν τεντωτητερες και να χρονιζουν κ.τ.λ



πες το εσυ...γιατι εγω δεν εσκασα 18.000....δεν κανει σαν τραχτερ....και δεν παρακαλω κανεναν..... Very happy


Φιλε μου ουτε εγω εσκασα τοσα , και ουτε εμενα κανει σα τρακτερ....
κανει ομως σε παρα παρα πολους αλλους....

Αλλα δε μ απασχολει να λεω τι κανει τ αμαξι μου τι δε κανει και ποσο γα**το ειναι και μαζι μ αυτο και γω που το διαλεξα....

Μ απασχολει να συζηταω με τους υπολοιπους τα προβληματα αυτα τα λιγα που εχει το μοτερ οπως ανεφερε και ο mechanic πιο πανω και να αναγνωριζω και να αντιμετωπιζω τις αδυναμιες που πιθανον υπαρχουν

Εσυ ειπαμε εχεις "ουαου!" 207, το πιο τζαματο που βγαλε το εργοστασιο....
saikoe_39 - Δευ 24 Ιαν 2011, 18:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:

Εσυ ειπαμε εχεις "ουαου!" 207, το πιο τζαματο που βγαλε το εργοστασιο....


τωρα μιλας σωστα..... Cool


αλλα να ξερεις οτι ολες οι μαρκες και ολα τα μοτερ εχουν τα χουσουρια τους....
vagelis207 - Δευ 24 Ιαν 2011, 21:41:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια μηπως παραψειριζουμε τη μαιμου??
Εμενα το αμαξι ειναι 1/2007 εχω 70.000 και δεν εχω αλλαξει ουτε τεντωτηρα ουτε τιποτε.Τωρα και αν κανει το πρωι μερικες φορες σαν τρακτερ,προβλημα του,εμενα δεν με ενοχλει.Καθε μοτερ καπου ποναει κανενα δεν ειναι τελειο.
Εμενα παντως το μοτερ δεν μου εχει κανει το παραμικρο.Να πω επισης οτι εχει να κροταλισει το πρωι πανω απο ενα χρονο,δεν ξερω γιατι,ισως το πηρε αποφαση. Laughing Laughing
Επισης να αναφερω οτι και Γιαπωνεζικα μοτερ(νομιζω της χοντα)Ειχαν παρομοια προβληματα.Βεβαια εκει τα μοτερ ειναι καλα και ας κροταλιζουνε,τα δικα μας ειναι για τα μπαζα. Twisted evil
Γενικα ειμαι της γνωμης οτι οσες λιγοτερες φορες μπει χερι στο μοτερ τοσο το καλυτερο.Τωρα αν θελετε να τρεχετε με το παραμικρο στα συνεργεια αυτο ειναι επιλογη του καθενος.
akis23 - Δευ 24 Ιαν 2011, 22:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αλλα κλαμπς μιλανε για σπασμενα μοτερ, σαζμαν χυμενα στο δρομο, ηλεκτρικα προβληματα του στυλ πηγαινα με 200 και εσβησε το αμαξι κι εμεις χαλιομαστε για ψιλιπραγματα που μας αναγκαζουν μια στο τοσο να παμε στο συνεργειο. Ευχομαι τωρα που πουλησα το 207 μου να παρω ενα αυτοκινητο τοσο αξιοπιστο οσο αυτο που ειχα.
android - Τρι 25 Ιαν 2011, 02:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Σε αλλα κλαμπς μιλανε για σπασμενα μοτερ, σαζμαν χυμενα στο δρομο, ηλεκτρικα προβληματα του στυλ πηγαινα με 200 και εσβησε το αμαξι κι εμεις χαλιομαστε για ψιλιπραγματα που μας αναγκαζουν μια στο τοσο να παμε στο συνεργειο. Ευχομαι τωρα που πουλησα το 207 μου να παρω ενα αυτοκινητο τοσο αξιοπιστο οσο αυτο που ειχα.



η αληθεια ειναι πως με 1-2 πραγματακια στην ωρα τους αλλαγη...που ξερουμε πλεον ποτε ειναι...δεν εχει πραγματικα αναγκη τπτ και να ζηλεψει τπτ απο κανενα...
stelios 207cc - Κυρ 30 Ιαν 2011, 13:34:43
Θέμα δημοσίευσης:
o θορυβος ειναι απο τεντωτηρα καδενας,επειτα απο αλλαγη σταματησε το πρωινο τρακτερισμα οριστικα και με κρυο και με ζεστη και σε ανηφορες κ.τ.λ.207cc THP 5/07 50.000k/m.κατα την αλλαγη του διαπιστωθηκε λαθος χρονισμος κατα ενα δοντι λογω ολισθησης του μουαγιε του στροφαλου,ολοκαθαρο κατασκευαστικο λαθος οπου και δεν αναγνωριζει η αντιπροσωπεια.παρα το λαθος χρονισμο το αυτοκινητο δουλευε ρολοι εκτος απο καποιες φορες που παρουσιαζε καποια μπουκωματα σαν απο κακης ποιοτητας βενζινης,ουτε λαμπακι.υπαρχει σχετικη αναφορα στο site των etunners ,προβληματα απωλειας χρονισμου κινητηρα.
charinio - Τρι 01 Φεβ 2011, 23:35:55
Θέμα δημοσίευσης:
σε αλλο τοπικ γραφουν οτι ισωσ προερχεται απο καποια θερμοασπιδα της εξατμισης το ιδιο μου πε και ο μηχανικος μου οτι προερχεται απο ενα μαραφετι στην εξατμιση μου το εδειξε κι ολας το αμαξι μου ραλι 207 εχει 30000 χλμ και το εχω 1.5 χρονο εκτος αυτου δε μου εχει κανει κατι αλλο τωρα τι να πω στην αντιπροσωπι οποτε εχω παει δεν το εκανε και μου λενε οτι δε μπορουμε να ελενξουμε κατι που δε ξερουμε απο που προερχεται
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr