PSClub - Hellas

Φρένα - 206 - Τετραπίστονες δαγκάνες 406 coupe & 283x26mm δίσκοι RC

Steve - Τρι 03 Νοέ 2009, 00:36:48
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Τετραπίστονες δαγκάνες 406 coupe & 283x26mm δίσκοι
Είναι δύσκολη η στιγμή... και ίσως η τρίτη πιο ενθουσιώδης στιγμής που έχω με το 206 μου μέχρι τώρα στην ζωή μου... (η πρώτη ήταν με το μπλοκέ, η δεύτερη με το bodykit + ζάντες Razz ) Ας μη μακρυγορώ με τα συναισθήματα τα οποία είναι μοναδικά αυτή την στιγμή και ας περάσουμε στα επί της ουσίας Smile

Όλοι μας κατά καιρούς έχουμε ψάξει για το μέγιστο που μπορούμε να αποκτήσουμε από μια αλλαγή στο σύστημα φρένων μας, με το ελάχιστο δυνατό κόστος.

Όλοι μας κατά καιρούς έχουμε βοηθήσει ο ένας τον άλλο με τις ιδέες και εμπειρίες μας. Ήρθε λοιπόν και η σειρά μου... Very happy


Η δικιά μου μελωδία της ευτυχίας απαρτίζεται από τις εξής νότες:

4401.C0 Δαγκάνα εμπρός 406 αριστερή
4401.C1 Δαγκάνα εμπρός 406 δεξιά


4427.85 Κιτ ελατηρίων + ασφάλειες για τακάκια
(ξέχασα να τα βγάλω φωτό αλλά είναι 4 πείροι με 2 λαμάκια Razz )

Δίσκοι 283x26 RC Gr. N από Oreca


Τακάκια Pagid 4-4 από Oreca (σε αντιστοιχία με Ferodo, είναι ανώτερα των DS3000... Smile )


Χειροποιητα σωληνάκια υψηλής πίεσης (μαρκούτσια)

(από αριστερά προς τα δεξιά: η δαγκάνα με την υποδοχή για το σωληνάκι να είναι από δεξιά της αυτή που προεξέχει, η μια από τις δύο βαλβίδα εξαέρωσης βγαλμένη, το σωληνάκι υψηλής και το εργοστασιακό σωληνάκι)

Motul RBF 600 (υγρά φρένων)


Μέχρι τώρα λοιπόν, ταμειακά βρισκόμαστε στα:

Δαγκάνες = ¤342,22 x 2 = ¤684,44 (μείον έκπτωση επίσημων μελών) = 561,24 ευρώ
Δίσκοι/τακάκια = ¤295 (συμπεριλαμβανομένων και των μεταφορικών από Oreca, και για το αναλυτικό κόστος θα μπορούσε να μας βοηθήσει ο Pughell)
Σωληνάκια (μαρκούτσια) = ¤15 x 2 = ¤30
Κιτ ελατηρίων + ασφάλειες = ¤84,84 (μείον έκπτωση επίσημων μελών) = 72,12
---
Σύνολο = ¤ 958,36

------------------------------------------------------------------------------------

Περί βαρο-λάγνων:



7,0 kg η δισκόπλακα 283x26mm και 2,9 kg η δαγκάνα (έχει 100g απόκλιση σύμφωνα με τον κατασκευαστή της ζυγαριάς οπότε παίρνουμε τα δυσμενέστερα νούμερα).


4,5 kg η δισκόπλακα 266x22mm με σχεδόν 3 mm νύχι, οπότε και πρέπει να υπολογίσουμε 500+gr για την απουσία... υλικού, και 5,1 kg η εργοστασιακή BOSCH δαγκάνα για 266 δίσκο.

------------------------------------------------------------------------------------

Για τους εμβολο-λάγνους:



35mm εξωτερική διάμετρος εμβόλου
24mm εσωτερική διάμετρος εμβόλου

Ευχαριστώ την αντιπροσωπεία Κόνδωρ και τον κ. Βελιμεζάκη, την αντιπροσωπεία Peugeot Λάρισας, τον Pughell, και τον iceage για την παράδοση-drambuie Razz
Steve - Παρ 13 Νοέ 2009, 10:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
Στο διά ταύτα περί ζαντών,

Οι συγκεκριμένες δαγκάνες είναι απλά ΤΕΡΑΤΑ σε διαστάσεις.

Οι Team Dynamics Pro Race 1.2 7x17" ET25 που έχω, θέλουν 10mm αποστάτη για να μην βρίσκουν (και με λιγότερο γίνεται γιατί έχει περιθώριο αλλά δεν είναι σωστό λόγω αφαλού για την ζάντα).

Κάτι Momo που δοκίμασα 6,5 x 15 ET25, πάλι ΔΕΝ μπαίνουν.

Οι OZ Superturismo από 106, 6,5 x 15 ET16 ΔΕΝ μπαίνουν λόγω του μπράτσου που είναι δίπλα από τον αφαλό επειδή βρίσκει στο μέσα μέρος της δαγκάνας. Χρειάζονται επίσης αποστάτη 10mm για να είμαστε άνετοι.

Αναφέρθηκε από γειτονικό club πως δύο είναι οι ζάντες που μπορούνε να ταιριάξουνε χωρίς αποστάτες: H Team Dynamics Pro Race 1.2 7x15" ET15 και η Speedline 2108 7x15" ET15 επίσης.

Μέχρι αρχές του άλλου μήνα θα επαληθεύσουμε το γειτονικό club Smile

Γενικώς, αυτό που πρέπει να σημειωθεί είναι πως περισσότερη σημασία έχει ο αφαλός και το μπράτσο της ζάντας, παρά το offset της για να χωρέσει η συγκεκριμένη δαγκάνα.

Οπότε, οι ενδιαφερόμενοι, αν έχετε κάποια απορία, εδώ είμεθα να την λύσουμε Wink
RoadRunner122 - Παρ 13 Νοέ 2009, 10:36:30
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Team Dynamics Pro Race 1.2 7x15" ET15


Η συγκεκριμένη καθώς και η ver 1.0 δε βγήκαν ποτέ σε ΕΤ15 διστυχώς. Το μικρότερο (σαν απόλυτη τιμή) offset ήταν ΕΤ23 Wink
volvos - Παρ 13 Νοέ 2009, 10:43:50
Θέμα δημοσίευσης:
σταυρο το πεταλ πως ειναι?
ισως πρεπει να χτυπησεις τη τρομπα που πουλαει ο ορεστης...
Πάνος - Παρ 13 Νοέ 2009, 10:54:19
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε καμια φωτο αν θελεις να τα δουμε και πανω στη ζαντα και στο αμαξι. Very happy
m_r_c - Παρ 13 Νοέ 2009, 11:06:49
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
Team Dynamics Pro Race 1.2 7x15" ET15


Η συγκεκριμένη καθώς και η ver 1.0 δε βγήκαν ποτέ σε ΕΤ15 διστυχώς. Το μικρότερο (σαν απόλυτη τιμή) offset ήταν ΕΤ23 Wink


Ναι μαλλον εχεις δικιο, το παιδι που αγορασα πριν λιγο καιρο το saχο μου ειπε οτι ειναι ΕΤ26 και με αποστατες εχει ερθει στο κανονικο offset. Εψαχνα για δευτερη τετραδα ζαντες και οι speedline 2108 me ET16 μπαινουν κανονικα με τα brembo.
Steve - Παρ 13 Νοέ 2009, 11:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
Team Dynamics Pro Race 1.2 7x15" ET15


Η συγκεκριμένη καθώς και η ver 1.0 δε βγήκαν ποτέ σε ΕΤ15 διστυχώς. Το μικρότερο (σαν απόλυτη τιμή) offset ήταν ΕΤ23 Wink
Πούλο! Very happy
http://www.teamdynamicsracing.com/pro-race/Pro-race12.htm

Το ότι βγαίνουν, βγαίνουν, αλλά δεν ξέρω αν τις εισάγει ο local μας!
volvos έγραψε:
σταυρο το πεταλ πως ειναι?
ισως πρεπει να χτυπησεις τη τρομπα που πουλαει ο ορεστης...
Όπως και πριν είναι, χωρίς καμία αλλαγή Wink (όσο περίεργο κι αν ακούγεται)
Πάνος έγραψε:
Βαλε καμια φωτο αν θελεις να τα δουμε και πανω στη ζαντα και στο αμαξι. Very happy
Όταν μπει καμιά ζάντα της προκοπής, ευχαρίστως... τώρα, ντρέπομαι μέχρι και φωτό να τα βγάλω Evil Mad
volvos - Παρ 13 Νοέ 2009, 11:13:42
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη αισθηση πεταλ διαδρομη ειναι ιδια?
Steve - Παρ 13 Νοέ 2009, 11:15:54
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
δηλαδη αισθηση πεταλ διαδρομη ειναι ιδια?
Ναι ρε φίλε Very happy

Δεν ξέρω αν συμβάλλουν σε αυτό τα σωληνάκια υψηλής που αντέχουν μέχρι 250bar βέβαια... Rolling eyes
Πάνος - Παρ 13 Νοέ 2009, 11:18:05
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Πάνος έγραψε:
Βαλε καμια φωτο αν θελεις να τα δουμε και πανω στη ζαντα και στο αμαξι. Very happy
Όταν μπει καμιά ζάντα της προκοπής, ευχαρίστως... τώρα, ντρέπομαι μέχρι και φωτό να τα βγάλω Evil Mad


Εντυπωση μου κανει μιας και ειχες αναφερθει με τα καλυτερα λογια γι αυτη τη ζαντα ειδικα σε εξωτερικη εμφανιση.

Αν και Off Topic τι αλλαξε την αποψη σου;
RoadRunner122 - Παρ 13 Νοέ 2009, 11:28:04
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
...αλλά δεν ξέρω αν τις εισάγει ο local μας!


Αυτό εννοώ βρε μπάμια! Razz

Aν ζητήσεις στην αντιπροσωπεία να σου φέρει με ΕΤ15, θα σου φέρει τις 23άρες με αποστάτες 8mm αντοχής τύπου "γκοφρέτα"! Evil (όπως έγινε σ'εμένα με τις PR1)
MEMsound - Παρ 13 Νοέ 2009, 12:03:50
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
Team Dynamics Pro Race 1.2 7x15" ET15


Η συγκεκριμένη καθώς και η ver 1.0 δε βγήκαν ποτέ σε ΕΤ15 διστυχώς. Το μικρότερο (σαν απόλυτη τιμή) offset ήταν ΕΤ23 Wink
Πούλο! Very happy
http://www.teamdynamicsracing.com/pro-race/Pro-race12.htm

Το ότι βγαίνουν, βγαίνουν, αλλά δεν ξέρω αν τις εισάγει ο local μας!


RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
...αλλά δεν ξέρω αν τις εισάγει ο local μας!


Αυτό εννοώ βρε μπάμια! Razz

Aν ζητήσεις στην αντιπροσωπεία να σου φέρει με ΕΤ15, θα σου φέρει τις 23άρες με αποστάτες 8mm αντοχής τύπου "γκοφρέτα"! Evil (όπως έγινε σ'εμένα με τις PR1)


μια χαρα βγαίνουν
τις παραγγειλε ο jim207gt από daemontweaks με 670ε τελικη τιμη μαυρες με ΕΤ15

πολυ πιθανό οι TeamDynamics ProRace 1 που οι ακτίνες τους βγαίνουν πιο εξω να αφηνουν περισσότερο χώρο...
Steve - Παρ 13 Νοέ 2009, 12:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εντυπωση μου κανει μιας και ειχες αναφερθει με τα καλυτερα λογια γι αυτη τη ζαντα ειδικα σε εξωτερικη εμφανιση.

Αν και Off Topic τι αλλαξε την αποψη σου;
Αυτή τη στιγμή είναι η OZ Superturismo πάνω, όχι η Team Dynamis Evil
Steve - Παρ 13 Νοέ 2009, 12:49:49
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
με αποστάτες 8mm αντοχής τύπου "γκοφρέτα"! Evil (όπως έγινε σ'εμένα με τις PR1)
8mm είναι ο αφαλός στο μουαγιέ, η ζάντα πού ακριβώς κέντραρε όταν μπήκε ο αποστάτης...? Rolling eyes

SnakeMJK έγραψε:
αφού εσύ δεν είσαι επίσημο μέλος.... γιατί έχεις έκπτωση;
Είμαι ninja Study Rambo
volvos έγραψε:
IEAGE ΕΓΡΑΨΕ ''τώρα που έχει και καινούργιο παιχνίδι(λέγε με 4ποτ) ποιος τον ακούει. θα λέει ότι θα ζαρώνει τις ράγες στο φρενάρισμα''
Τσαλακώνω ράγες... Cool
RoadRunner122 έγραψε:
Ρε Γιώργο, ποιες superturismo λέει;
Αυτές που πριονίζαμε στο γκαραζ του jean για να δούμε πόσο σκληρό κράμα έχουν;;; Laughing
Ναι αυτές τις "καθαρές" Evil
spiros_z - Παρ 13 Νοέ 2009, 19:00:16
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Steve αφου το εχεις ψαξει τοσο πολυ το θεμα μπορεις να μου πεις αν ταιριαζουν σε μενα κανονικα αυτες οι δαγκανες με δισκους 305mm απο 406 v6??Οι πληροφοριες σου ειναι απαραιτητες,ευχαριστω!!!!
pan306 - Παρ 13 Νοέ 2009, 20:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
προς ενημερωση στο 306 μου εχω εναμισι ποντο αποστατες και ζαντες f1 oz και μπενουν ανετα. το θεμα που ειχα ηταν με τισ δισκοπλακες αλλα βρεθικε λυση με δισκοπλακες απο sierra cosworth 282mm.
Steve - Παρ 13 Νοέ 2009, 20:11:44
Θέμα δημοσίευσης:
spiros_z έγραψε:
Φιλε Steve αφου το εχεις ψαξει τοσο πολυ το θεμα μπορεις να μου πεις αν ταιριαζουν σε μενα κανονικα αυτες οι δαγκανες με δισκους 305mm απο 406 v6??Οι πληροφοριες σου ειναι απαραιτητες,ευχαριστω!!!!

Ωραία ερώτηση!

Δυστυχώς λόγω έλλειψης προμήθειας στην αντιπροσωπεία, δεν είχα την ευχέρεια να δοκιμάσω δίσκο ούτε 305mm ούτε και 302mm πριν βάλω τους 283 mm Sad

Στους δίσκους με διάμετρο 283mm η δαγκάνα έχει λιγότερο από 10 mm (μετρημένο με παχύμετρο και σχετικά εσφαλμένα) κενό για μεγαλύτερο δίσκο (έτσι όπως είναι με τις αποστάσεις του άκρου του 206 από το κέντρο του μουαγιέ).

Για να πάμε σε 305 δίσκο από 283, έχουμε μια διαφορά διαμέτρου 22mm δηλαδή 11mm μεγαλύτερη ακτίνα. Αν λοιπόν πάμε να βάλουμε τον 305 δίσκο, δεν θα χωρέσει.

Υπάρχει όμως και ο
Κώδικας:
4246.P5 ΚΙΤ ΜΠΡ.ΔΙΣΚΩΝ DIAM 302 EP 26
Ο οποίος είναι από 307 2λιτρο.

Από 302 σε 283, έχουμε 19mm διαφορά διαμέτρου, δηλαδή 9,5 mm μεγαλύτερη διάμετρο. Ο δίσκος αυτός πιστεύω ότι θα χωράει οριακά στην δαγκάνα ή δε θα χωράει. Σε αυτή τη περίπτωση, μπορούμε να πάρουμε τον δίσκο, να τον πάμε σε μηχανουργείο και να τον φάει 1 χιλιοστό σε διάμετρο για να έχουμε μεγαλύτερο περιθώριο.

Οπότε spiros_z, θα σε συμβούλευα να πας είτε σε 302 δίσκο αντί του 305, ή να βάλεις τους 283 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (διότι ΔΕΝ ξέρω με τί απόσταση είναι η δαγκάνα από το κέντρο του μουαγιέ για να σου πώ με σιγουριά) Very happy
Πάνος έγραψε:
Βαλε καμια φωτο αν θελεις να τα δουμε και πανω στη ζαντα και στο αμαξι. Very happy
Καλή όρεξη Laughing


MEMsound - Παρ 13 Νοέ 2009, 20:43:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:


Υπάρχει όμως και ο
Κώδικας:
4246.P5 ΚΙΤ ΜΠΡ.ΔΙΣΚΩΝ DIAM 302 EP 26
Ο οποίος είναι από 307 2λιτρο.

Από 302 σε 283, έχουμε 19mm διαφορά διαμέτρου, δηλαδή 9,5 mm μεγαλύτερη διάμετρο. Ο δίσκος αυτός πιστεύω ότι θα χωράει οριακά στην δαγκάνα ή δε θα χωράει. Σε αυτή τη περίπτωση, μπορούμε να πάρουμε τον δίσκο, να τον πάμε σε μηχανουργείο και να τον φάει 1 χιλιοστό σε διάμετρο για να έχουμε μεγαλύτερο περιθώριο.


εγω αυτό θα εκανα... ισως και λιγο περισσότερο από 1mm
σε 16" και 17" ζάντα (ωστε να υπάρχει και κάμποση απόσταση από την ζάντα για κυκλοφορία του αέρα)
σε 15άρα νομίζω οτι με 283 ειμαστε οκ


Steve έγραψε:
Πάνος έγραψε:
Βαλε καμια φωτο αν θελεις να τα δουμε και πανω στη ζαντα και στο αμαξι. Very happy
Καλή όρεξη Laughing



respect...
και η τοποθετηση
αλλα και η ζαντουλα...
Old time classic... (εχω 3 μου λειπει μία γα**το...)
Πάνος - Παρ 13 Νοέ 2009, 20:50:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Πάνος έγραψε:
Βαλε καμια φωτο αν θελεις να τα δουμε και πανω στη ζαντα και στο αμαξι. Very happy
Καλή όρεξη Laughing




Μ@υν%# τα 4pot.
Με το καλο να τα χαρεις.
Sinanai - Παρ 13 Νοέ 2009, 21:04:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Μ@υν%# τα 4pot.
Με το καλο να τα χαρεις.


+... άπειρο. Να τα χαρείς όπως πρέπει! Wink
sps - Παρ 13 Νοέ 2009, 21:51:10
Θέμα δημοσίευσης:
και στο σωστο χρωμα!!
Thumb Left
spiros_z - Παρ 13 Νοέ 2009, 22:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ελικρινα ευχαριστω για ολα αυτα αν και δεν τα πιανω 100% να σου πω την αληθεια.1ο Οι δαγκανες θα τοποθετηθουν σε 18αρα ζαντα με 20 offset,2ο οι δαγκανες αυτες ειναι για δισκο 305mm πως ο 302mm ειναι οριακος και ο 305 ουτε καν χωραει???παραξενα πραγματα Rolling eyes
pan306 - Παρ 13 Νοέ 2009, 23:34:43
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα απο τι εχω καταλαβει πεζει ρολο το υψος των αυτιω του μουαγιε. απο κει καθοριζετε το μεγεθος του δισκου...
MEMsound - Σαβ 14 Νοέ 2009, 01:30:28
Θέμα δημοσίευσης:
pan306 έγραψε:
βασικα απο τι εχω καταλαβει πεζει ρολο το υψος των αυτιω του μουαγιε. απο κει καθοριζετε το μεγεθος του δισκου...


ακριβώς
οι δαγκάνες αυτες βιδώνουν με τον ιδιο τρόπο οπως οι εργοστασιακες δαγκάνες πάνω στο ακρο. = με 2 βιδες παραλληλες με το ημιαξόνιο
η αποσταση μεταξυ των 2 βιδων ειναι στανταρ ομως αναλογα με το ακρο αλλαζει η απόσταση των βιδων από το ημιαξόνιο και αυτο καθορίζει τι δισκος θα χωρέσει με το εκαστοτε ακρο

αυτο που εχει σημασία ειναι πόση από την επιφανεια του τακακιου παταει πάνω στο δίσκο. δηλαδή πχ στον 283 δισκο (αυτο μπορει να το τσεκαρει ο στεβε)
-> πατάει ολο το τατακι πάνω δισκο επακριβώς ή περισσευει εκτός δισκου?
-> και αν περισσευει ειναι από την εσω ή από την εξω μερια? ή
-> περισσευει ο δισκος?


γιατι... το να βάλει κανείς μεγαλυτερους δισκους ειναι μια κουβεντα... δυστυχως οσο μεγαλώνουμε διαμετρο βαραινει ο δισκος... οπότε το θεμα ειναι να αυξηθεί τουλάχιστον η επιφανεια επαφης τακακιου/δισκου ή αν μη τι αλλο να μείνει η ιδια
spiros_z - Σαβ 14 Νοέ 2009, 01:36:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αρα αν φτιαξουμε αποστατες βαζουμε και δισκο 305mm η κανω λαθος?
Steve - Σαβ 14 Νοέ 2009, 01:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια everyboδy Cool

MEMsound έγραψε:
εγω αυτό θα εκανα... ισως και λιγο περισσότερο από 1mm
σε 16" και 17" ζάντα (ωστε να υπάρχει και κάμποση απόσταση από την ζάντα για κυκλοφορία του αέρα)
σε 15άρα νομίζω οτι με 283 ειμαστε οκ
Σε 15" ζάντα ακόμα και με 302 δίσκο, είμαστε υπέρ κομπλέ από θέμα κυκλοφορίας αέρα.

Απλά είναι λίγο υπερβολή Razz
MEMsound έγραψε:
αυτο που εχει σημασία ειναι πόση από την επιφανεια του τακακιου παταει πάνω στο δίσκο. δηλαδή πχ στον 283 δισκο (αυτο μπορει να το τσεκαρει ο στεβε)
-> πατάει ολο το τατακι πάνω δισκο επακριβώς ή περισσευει εκτός δισκου?
-> και αν περισσευει ειναι από την εσω ή από την εξω μερια? ή
-> περισσευει ο δισκος?
Το τακάκι πατάει σε όλο το δίσκο τον 283 και περισσεύει και τακάκι (πράμα που σημαίνει ότι χωράει και μεγαλύτερος δίσκος). Το πλεονέκτημα σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι ΔΕΝ θα έχουμε νύχι στο δίσκο Laughing

Το τακάκι που περισσεύει είναι περίπου 5mm και κάτι ψιλά (1-2mm ακόμα δηλαδή), οπότε οτιδήποτε παραπάνω και να βάλεις από 283 + 7mm το πολύ (επί 2 γιατί είναι η ακτίνα) = 297mm δίσκο, είναι απλά υπερβολή.
spiros_z έγραψε:
1ο Οι δαγκανες θα τοποθετηθουν σε 18αρα ζαντα με 20 offset,
Το πιθανότερο είναι να χρειαστείς αποστάτη για να έρθει πιο έξω η ζάντα γιατί θα βρίσκει πάνω στη δαγκάνα ο αφαλός της.

spiros_z έγραψε:
2ο οι δαγκανες αυτες ειναι για δισκο 305mm πως ο 302mm ειναι οριακος και ο 305 ουτε καν χωραει???παραξενα πραγματα Rolling eyes
Ξανατονίζω, ότι στο 206, έχουμε διαφορετικό άκρο από το 406.

Η δαγκάνα έρχεται πιο κοντά προς το κέντρο (μουαγιέ) γι αυτό και δεν μπορούμε να βάλουμε τόση μεγάλη διάμετρο δίσκου.
spiros_z έγραψε:
Αρα αν φτιαξουμε αποστατες βαζουμε και δισκο 305mm η κανω λαθος?
Έχεις κολλήσει, και δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο στα 305mm.

Το να φτιάξεις αποστάτη (πλακάκι να το λέμε πιο σωστά) για την συγκεκριμένη δαγκάνα, είναι το λιγότερο που μπορώ να πώ, έγκλημα διότι χάνεις το μεγαλύτερο προτέρημα της δαγκάνας αυτής. Ποιό είναι αυτό? Το ότι η δαγκάνα βιδώνει κατ' ευθείαν πάνω στο άκρο Wink
MEMsound - Σαβ 14 Νοέ 2009, 01:48:13
Θέμα δημοσίευσης:
δεν γινεται να γτιαξεις αποστατη γιατι οι βιδες δεν μπαίνουν ακτινικά οπότε αναλογα με το πάχος του απαστατη να πάει η δαγκανα πιο κοντα η πιο μακρια από το ημιαξόνιο

οι βιδες στηριξης ειναι παραλληλες με το ημιαξόνιο και δεν υπαρχει χωρος για να φτιαχτει πλακακι

θεωρητικά θα μπουσε να φτιαχτεί πλακακι αλλα οχι για μονο +305mm αλλα για πχ μεγαλυτερο από 330~340mm δισκο που θεωρω οτι ειναι υπερβολη ασε που πλεον δεν θα φτανει το τακακι σε πλάτος = θες αλλη δαγκανα... = οπότε πας κατευθείαν σε αλλο κιτ (πχ galfer κλπ) με ακτινικη στηριξη των δαγκανων και κάνει οτι γουσταρεις... Wink
MEMsound - Σαβ 14 Νοέ 2009, 01:54:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
MEMsound έγραψε:
εγω αυτό θα εκανα... ισως και λιγο περισσότερο από 1mm
σε 16" και 17" ζάντα (ωστε να υπάρχει και κάμποση απόσταση από την ζάντα για κυκλοφορία του αέρα)
σε 15άρα νομίζω οτι με 283 ειμαστε οκ
Σε 15" ζάντα ακόμα και με 302 δίσκο, είμαστε υπέρ κομπλέ από θέμα κυκλοφορίας αέρα.

Απλά είναι λίγο υπερβολή Razz

οκ δεκτο
απλά γενικώς οσο πιο ανοιχτη η ζαντα τοσο το καλητερο...
ιδιως αν φτιαχτει και κατι να φερνει λιγο αερα προς τους δισκους θα ειναι ιδανικότερο...

Steve έγραψε:
MEMsound έγραψε:
αυτο που εχει σημασία ειναι πόση από την επιφανεια του τακακιου παταει πάνω στο δίσκο. δηλαδή πχ στον 283 δισκο (αυτο μπορει να το τσεκαρει ο στεβε)
-> πατάει ολο το τατακι πάνω δισκο επακριβώς ή περισσευει εκτός δισκου?
-> και αν περισσευει ειναι από την εσω ή από την εξω μερια? ή
-> περισσευει ο δισκος?
Το τακάκι πατάει σε όλο το δίσκο τον 283 και περισσεύει και τακάκι (πράμα που σημαίνει ότι χωράει και μεγαλύτερος δίσκος). Το πλεονέκτημα σε αυτή τη περίπτωση είναι ότι ΔΕΝ θα έχουμε νύχι στο δίσκο Laughing

Το τακάκι που περισσεύει είναι περίπου 5mm και κάτι ψιλά (1-2mm ακόμα δηλαδή), οπότε οτιδήποτε παραπάνω και να βάλεις από 283 + 7mm το πολύ (επί 2 γιατί είναι η ακτίνα) = 297mm δίσκο, είναι απλά υπερβολή.


σουπερ!!!
Αρα αγοραζεις τους 302mm
τους τορναρεις στα 298-299 και εχεις την μεγιστη επιφανεια τριβής και μειώνεις και καμποσο το βαρος (σε σχεση με τις 302mm)
στα 206 μαλλον ειναι υπερβολη, στα 207 λογω βαρους ισως ειναι χρησιμο
spiros_z - Σαβ 14 Νοέ 2009, 02:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα θελω να γεμισω τι ζαντα μου και να βελτιωσω το φρενο μου με την φθηνότερη λυση.Φοιτητης ειμαι οχι επιχειρηματιας!
MEMsound - Σαβ 14 Νοέ 2009, 02:15:38
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο περι γεμίσματος ειναι λιγο "οτι να ναι"... Laughing
εν πάση περιπτώση για τα 207 ας το συνεχίσουμε στο αντίστοιχο τοπικ για να μην τα ανακατεξουμε κι αλλο εδω... Wink Wink Wink

υ.γ. η βελτιωση και μόνο που θα βάλεις τις 4πιστονες θα υπαρξει... και θα ειναι αντιληπτότη, περαιτερω στο σχετικο τοπικ
volvos - Σαβ 14 Νοέ 2009, 11:34:57
Θέμα δημοσίευσης:
αν θες φιλε να γεμισεις το κενο
παρε ενα σετ καλα τακακια

και κατι καπακια δαγκανων που κυκλοφορουν ebay Kai grafoyn πανω brembo κλπ και θα εισαι αρχοντας Wink
spiros_z - Σαβ 14 Νοέ 2009, 12:55:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αστειο ε???? Laughing Laughing Laughing Laughing
sps - Σαβ 14 Νοέ 2009, 13:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
οχι, σοβαρα το λεει! Sad
spiros_z - Σαβ 14 Νοέ 2009, 13:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ολο μ@λ@κιες σοβαροτητα μηδεν! Rolling eyes
Steve - Σαβ 14 Νοέ 2009, 13:53:06
Θέμα δημοσίευσης:
spiros_z έγραψε:
Ολο μ@λ@κιες σοβαροτητα μηδεν! Rolling eyes
Rotfl Rotfl Rotfl
kane - Σαβ 14 Νοέ 2009, 16:19:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Το τακάκι που περισσεύει είναι περίπου 5mm και κάτι ψιλά


Μια ερωτηξη...

Αυτο που περισσευει,δεν παταει δηλ,τι γινεται στην περιπτωση πυο πχ τα τακακια εχουν μια μεση φθορα?

Δηλ το τακακι που παταει,φθειρεται με κανονικο ρυθμο και καποια στιγμη αντι να ειναι φλατ,θα εχει το δοντι αυτων των 5μμ Χ ποσο ξερω γω.

Δεν θα ειναι λογικο να σπασει? ή μήπως οχι?
Steve - Σαβ 14 Νοέ 2009, 18:08:05
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Steve έγραψε:
Το τακάκι που περισσεύει είναι περίπου 5mm και κάτι ψιλά
Μια ερωτηξη...

Αυτο που περισσευει,δεν παταει δηλ,τι γινεται στην περιπτωση πυο πχ τα τακακια εχουν μια μεση φθορα?

Δηλ το τακακι που παταει,φθειρεται με κανονικο ρυθμο και καποια στιγμη αντι να ειναι φλατ,θα εχει το δοντι αυτων των 5μμ Χ ποσο ξερω γω.

Δεν θα ειναι λογικο να σπασει? ή μήπως οχι?
Το λογικό είναι να μείνει το "δόντι".

Αλλά για πιό σαφή άποψη θα περιμένουμε μερικές χιλιάδες χιλιόμετρα Laughing
MEMsound - Σαβ 14 Νοέ 2009, 22:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
ή απλά εκ των προτερων θα φας οτι περισσευει με μια λιμα/ρασπα...
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 00:02:38
Θέμα δημοσίευσης:
Off Topic
Αποστάτες Powertech 10mm, 100 ευρώ το ζευγάρι... Αλουμινένιοι, πανάλαφροι, βαμμένοι στο σωστό χρώμα Smile Πράγματα τα οποία τα αγγίζεις και λερώνεις βρακάκι Cool



Βλέπουμε πώς για να γίνει εφικτή η απόσταση των 10mm που θέλουμε ο αφαλός έχει ένα κωνικό σχήμα στην βάση του για να μπορεί να μπει στο μουαγιέ με 8~9mm αφαλό, και να μας δώσει κι άλλο περιθώριο για την ζάντα Wink
Off Topic

Πάμε στα περί του τακακίου...

Τελικά είχα μετρήσει λάθος απόσταση, αφού μέτρησα τα 5+mm περίπου από την "βάση" που πιάνει το τακάκι.

Το τακάκι εξέχει από την 283mm δισκόπλακα, μόλις 1mm τελικά!

Για του λόγου το αληθές:



Οπότε και να πάμε σε μεγαλύτερο δίσκο... μόνο νύχι θα καταφέρουμε να του κάνουμε Laughing
Nik_psa - Τρι 17 Νοέ 2009, 07:14:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή κούμπωσαν οι δαγκάνες στο άκρο του 206 με 283Χ26 χωρίς την παραμικρή πατέντα...αυτά είναι!
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 10:32:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ααααρα τελικά αυτό που εχει σημασία για το τι δίσκο θα επιλέξουμε στο κάθε αμάξι προκειμένου να αξιοποιήσουμε την συγκεκριμένη δαγκάνα ...
ειναι να μετρήσουμε την απόσταση από το κέντρο του ημιαξονίου μέχρι την βίδα στηριξης της δαγκάνας...

προφανώς στα διαφορα μοντελα ανάλογα με το ακρο τους μπορουν να μπουν (και να αξιοποιηθουν πλήρως από πλευράς επιφάνειας τριβής δισκου/τακακιου χωρίς να "περισσευει" ουτε τακάκι αλλα ούτε και δισκος...) διαφορετικής διάστασης δίσκοι... από 283mm ~ 305mm

νομίζω οτι μπορουμε να φτιάξουμε κάποια στιγμή ενα σχετικό πινακάκι με το τι μπορει να μπει που...
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 13:08:27
Θέμα δημοσίευσης:
Η ιδανική επιφάνεια για το τακάκι της συγκεκριμένης δαγκάνας, είναι η επιφάνεια που αφήνει ο 283 δίσκος διότι τον καλύπτει όλο παρά 1mm Rolling eyes
pan306 - Τρι 17 Νοέ 2009, 13:48:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα στο 406 που εχει 305 πως κανει? Η εχει και ενα περιθοριο να εφηνει νυχι στη δαγκανα?
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 13:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Η ιδανική επιφάνεια για το τακάκι της συγκεκριμένης δαγκάνας, είναι η επιφάνεια που αφήνει ο 283 δίσκος διότι τον καλύπτει όλο παρά 1mm Rolling eyes


ρε παλικάρι μου τι ακριβως ΔΕΝ καταλαβαίνεις και μπερδευεις και τους αλλους?

αυτο που λες ισχυει στο 206 με το ακρο του 206.

εγω μιλάω ΓΕΝΙΚΑ να δουμε τι θα "παντρέψουμε" και για τα υπόλοιπα Peugeot.

αυτο που εχεις κάνει εσυ ΔΕΝ ειναι το "απόλυτα" ιδανικό, μιας και το ιδανικο θα ηταν να περισσευε ελάχιστα ο δίσκος και οχι το τακάκι.
ειναι ομως πολυ καλή επιλογή γιατι γλιτώνεις το κόστος αγορας μεγαλύτερων δισκων (πχ των 302mm) καθώς και το κοστος τορναρίσματός τους σε διάμετρο 287mm (η οποία απ οτι καταλαβα ειναι οτι πρεπει προκειμένου και ολο το τακακι να παταέι αλλα και να μενει περιθώρια για ενα ελαχιστο νυχι με την φθορα)

Επίσης τσέκαρε κάποια στιγμή που πατάει προς το κέντρο του δίσκου το τακάκι


pan306 έγραψε:
Ναι αλλα στο 406 που εχει 305 πως κανει? Η εχει και ενα περιθοριο να εφηνει νυχι στη δαγκανα?

ειναι προφανές οτι πχ στο 406 που φοράει 305mm δισκο (και προφανώς πατάει "σωστά" το τακάκι πάνω του) η αποσταση "κεντρου ημιαξονίου" με "βιδα στυριξης δαγκάνας" ειναι μεγαλήτερη απ οτι στο 206 = εχουν διαφορετικο ακρο! Wink
Επίσης σε ολα τα αμαξια το τακακι πατάει ελάχιστα πιο μέσα απ την περιφέρεια του δίσκου (σκάρτα ~1mm) ωστε απο το νυχι που σχηματίζεται στην περιφέρεια του δισκου απ την χρήση να εκτιμάται η φθορά του και να προγραμματιζεται η αντικατάστασή του. Wink
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 14:07:46
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Steve έγραψε:
Η ιδανική επιφάνεια για το τακάκι της συγκεκριμένης δαγκάνας, είναι η επιφάνεια που αφήνει ο 283 δίσκος διότι τον καλύπτει όλο παρά 1mm Rolling eyes


ρε παλικάρι μου τι ακριβως ΔΕΝ καταλαβαίνεις και μπερδευεις και τους αλλους?

αυτο που λες ισχυει στο 206 με το ακρο του 206.

εγω μιλάω ΓΕΝΙΚΑ να δουμε τι θα "παντρέψουμε" και για τα υπόλοιπα Peugeot.
Εγώ δεν μπερδεύω κανέναν, εσύ που postάρεις για να πεις οτι postαρες μπερδεύεις τους άλλους και έχει καταντήσει ήδη αηδία Mad

Ότι άκρο και να βάλεις και ότι δίσκο και να βάλεις, το τακάκι είναι εκεί για να καλύψει μια συγκεκριμένη επιφάνεια (πράγμα που αδυνατείς να καταλάβεις για την ώρα γι' αυτό και προχωράω σε εξήγηση).

Η επιφάνεια που έχει ο δίσκος 283 προς "πάτημα" από το τακάκι, είναι η ιδανική, αφού το τακάκι περισσεύει μόνο κατά 1mm.

Στον επόμενο δίσκο που είναι διαθέσιμος, δηλαδή ο 302x26, και ο μεθεπόμενος 305x28, το τακάκι θα πατάει στον δίσκο και θα είναι "μικρό" για αυτόν.

Στον μεν 302 δίσκο:

302-283 = 19 / 2 = 9,5 - 1 = 8,5mm της επιφάνειας του δίσκου προς την περιφέρεια του, θα μείνουν σαν νύχι (στο 206).

Στον 305 με τις ίδιες πράξεις 10mm της επιφάνειας του δίσκου προς την περιφέρεια του, θα μείνουν σαν νύχι (στο 206).

Αυτό που θα αλλάξει στο κάθε άλλο μοντέλο με την απόσταση της δαγκάνας από το κέντρο του μουαγιέ, είναι το σημείο που θα μείνει το "νύχι". Ίδιο νύχι θα μείνει γιατί το τακάκι είναι "μικρό" για τον δίσκο.

Οπότε σε ένα 406 το νύχι των 10mm που θα μείνει στον δίσκο των 305mm που φοράει, μπορεί να είναι 5mm νύχι προς την περιφέρεια και 5mm προς το κέντρο, σύνολο 10mm.


Αν δε το κατάλαβες, (που σίγουρα δεν το κατάλαβες) να στο κάνω και σκιτσάκι Laughing
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 14:19:42
Θέμα δημοσίευσης:
99% γραφεις αρλουμπες (για να μην στο πω αλλιώς)

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση η peugeot να εξοπλίζει τα αυτοκινητα με πιο μεγαλους δισκους τους οποίους το τακάκι να μην αξιοποιεί πλήρως και να αφηνει τοσο νυχι οσο λες προς την περιφερεια...
ειναι ανουσιο κάτι τετοιο
προς το κεντρο το δεχομαι.
προς την περιφερεια αποκλειεται να μένει πάνω από 1mm...

για ολα τα υπολοιπα εχεις καταντησει αηδια εσυ Laughing Laughing Laughing
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 15:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
99% γραφεις αρλουμπες (για να μην στο πω αλλιώς)
Από πράγματα που έχω φορεμένα ήδη στο αμάξι... και με μαθηματικούς τύπους το αποδεικνύω, και κατά 99% λέω αρλούμπες...


Μάλιστα... Rolling eyes
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 16:10:56
Θέμα δημοσίευσης:
εχεις ακρο 207 ή ακρο 406 στα χερια σου ή εστω τα εχεις μετρησει? ή εστω ξέρεις αν ειναι ιδια με το 206? καθώς και δισκο 302 ή 305 επίσης στα χερια σου?

οχι,

εκεί λοιπόν πάει το "αρλουμπες" και οχι σε αυτα που φορας στο αμαξι που ξέρω τι εχεις και δεν διαφωνησα σε κάτι για αυτα. Wink
volvos - Τρι 17 Νοέ 2009, 17:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
EISTE koykoyroykoy

283 diskos εχει κεντρο π.χ 203
αρα ο ωφελιμος δακτυλιος ειναι 80

ο 305 εχει κεντρο 225 αρα
ο ωφελιμος δκατυλιος που παταει το τακακι ειναι ΠΑΛΙ 80

απλα το ακρο στο 406 ειναι πιο εξω ωστε να φερει το τακακι να ξεκιναει απο το 225

οκ?
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 17:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
283 diskos εχει κεντρο π.χ 203
αρα ο ωφελιμος δακτυλιος ειναι 80

ο 305 εχει κεντρο 225 αρα
ο ωφελιμος δκατυλιος που παταει το τακακι ειναι ΠΑΛΙ 80
Έχεις κάποιο σχεδιάγραμμα να τα δούμε?

Ή τουλάχιστον site στο οποίο το είδες?
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 17:15:13
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό εννοώ Παναγιώτη
απλά επειδη δεν εχω τους δισκους και δαγκάνες στα χερια για να τα μετρήσω ακριβώς δεν μπορω να ξέρω εκ των προτέρων κεντρα, οφελιμες περιοχές κλπ κλπ... Wink


steve
τσεκαρε οποτε εχεις χρόνο το site της brembo ή της galfer
πρέπει να εχουν διαστάσεις

αλλιώς οταν πάω από Ανέστη που εχει τον κατάλογο της galfer θα το κοιταξω
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 17:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
Η Galfer μας ενδιαφέρει, ή τα εργοστασιακά...? Rolling eyes
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 17:36:19
Θέμα δημοσίευσης:
και η galfer και η brembo και σχεδόν ολες οι εταιρίες κατασκευής φρένων εχουν aftermarket δισκόπλακες στις εργοστασιακές διαστάσεις = απευθείας αντικατάστασης των εργοστασιακών (τις οποόιες μπορείς να αγοράσεις και να χρησιμοποιήσεις με τις μαμα δαγκάνες κλπ κλπ)

ελα ρε φουστη που κολλας στα βασικά...
ελεος Crazy Eek Roll eyes Laughing
Steve - Τρι 17 Νοέ 2009, 17:39:21
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 283 νομίζω τα δίνουν με διαιρούμενο bell και δεν ξέρω αν έχει διαφορά στην επιφάνεια του δίσκου γι αυτό και η απορία μου μπινέ Evil
MEMsound - Τρι 17 Νοέ 2009, 18:09:58
Θέμα δημοσίευσης:
οταν βρω χρόνο θα ασχοληθω Laughing
kane - Παρ 04 Δεκ 2009, 18:44:30
Θέμα δημοσίευσης:
στα ξενα φορουμ, εχω βρει πως οι γκει αγγλοι βαζουν δισκους απο xantia 3.0 V6 283μμ.

ΠΟΥΘΕΝΑ οι τελειμενοι ομως δεν γραφουν παχος δισκου...Και δν το βρηκα και στο νετ.

Καποιος γνωριζει επ'αυτου?
volvos - Παρ 04 Δεκ 2009, 18:52:17
Θέμα δημοσίευσης:
ξαντια δεν εχω ιδεα


παντως τα c5 τα 283 που ειχα αγορασει απο τον απατεωνα το καλαματιανο ειχαν 283χ29 δισκοπλακα!!!!!!!!!!!!!!ενα τερας σκετο
drdino - Παρ 04 Δεκ 2009, 20:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
στα ξενα φορουμ, εχω βρει πως οι γκει αγγλοι βαζουν δισκους απο xantia 3.0 V6 283μμ.

ΠΟΥΘΕΝΑ οι τελειμενοι ομως δεν γραφουν παχος δισκου...Και δν το βρηκα και στο νετ.

Καποιος γνωριζει επ'αυτου?


288x28 φοράνε οι xantia v6
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 20:16:15
Θέμα δημοσίευσης:
ενδιαφερον... Wink Wink
drdino - Παρ 04 Δεκ 2009, 20:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
305χ28 τα 406 μκ2 και 283χ26 τα μκ1.
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 21:01:19
Θέμα δημοσίευσης:
καλο θα ηταν να βρουμε και οφφσετ δισκων...
γιατι οπως ειδατε εχει σημασία... Wink
kane - Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
kane έγραψε:
στα ξενα φορουμ, εχω βρει πως οι γκει αγγλοι βαζουν δισκους απο xantia 3.0 V6 283μμ.

ΠΟΥΘΕΝΑ οι τελειμενοι ομως δεν γραφουν παχος δισκου...Και δν το βρηκα και στο νετ.

Καποιος γνωριζει επ'αυτου?


288x28 φοράνε οι xantia v6


κι ομως τα παιδια αγγλια λενε 283... Rolling eyes

Απλα λενε πως με τα 283 της ξανθιάς εξαλειφεται κατα πολυ το σφυριγμα...σε συγκριση με τα 283 του 206 GTI180 (rc).
Steve - Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:28:20
Θέμα δημοσίευσης:
Το σφύριγμα τί σχέση έχει να κάνει με το πάχος του δίσκου? Rolling eyes
kane - Σαβ 05 Δεκ 2009, 00:30:36
Θέμα δημοσίευσης:
εκει κατεληξαν ΟΛΟΙ στην αγγλια με τετοια φρενα.

Τι να σου πω παιρετερω? Rolling eyes

Υ.Γ. δε μπαινουν στις μο,θελουν τουλ 5μμ αποστατη.Αυριο θα τις δοκιμασω για του λογου το αληθες. Twisted evil
MEMsound - Σαβ 05 Δεκ 2009, 01:18:32
Θέμα δημοσίευσης:
να φανταστω οτι εχετε δει την "εσοχη" που εχουν οι ακτινες των ζαντών του 406 V6 προκειμενου να χωρανε οι συγκεκριμενες δαγκανες...

ειναι "κουμπουτσες" αυτες οι ρημαδες οι δαγκανες...

by the way...
4x4... sixtir...
4πιστοno... 4πεταλουδο και τα μυαλα στα καγκελα...
http://www.compucars.co.uk/used-cars/peugeot/206/for-sale/?1024195
http://www.evo.co.uk/carreviews/evocarreviews/39687/peugeot_206_gti.html
οχι δεν πουλάω τις ouragan μου...
volvos - Σαβ 05 Δεκ 2009, 10:50:28
Θέμα δημοσίευσης:
sorry σταυρο 283χ29 ηθελα να πω. αυτες ηταν αποδιλιτρη c5
εχω ακουσει οτι και τριλιτρο εχει ιδια φρενα...

πιθανο λογω παχυτερου δισκου να εχει λιγοτερο κενο αλλα ειναι λιγο παραλογο αφου και 206 και 406 δισκοι εχουν ιδιο παχος 26

ισως να εννοουν δισκους απο 306 283 που ειναι 24 παχος?
kane - Σαβ 05 Δεκ 2009, 15:54:36
Θέμα δημοσίευσης:
Επισης σημερα μιλησα με ντινο,και μου ειπε πως τα παλια χρονια τα βαζανε στα 106 (παρανομα ή μη ας μη σχολιαστει) με δισκους απο χανθια 288Χ28 (οπως ειπε ο κωνσταντινος).

Τωρα που βρισκουν οι αγγλοι τα 283Χ28 της ξανθια,αλλο θεμα.

Υ.Γ. οι ζαντες που "κάνουν" χωρίς αποστατες παντως στις μπρεμπο του 406 σε σαξοραλλο ειναι:

Compomotive MO 1506 6X15 et16 - απο τις ακτινες εχουν σχεδον 0.8εκ κενο και απο την ζαντα (εξω-εσω διαμετρο) παλι περιπου 0.8εκ.

OZ Chrono 6.5X15 et16 - απο τις ακτινες 0.2-0.3εκ κενο και απο την ζάντα (εξω-εσω διαμετρο) οριακα παλι με 0.1-0.2εκ

Λογικό για τις ανωθεν,μιας και μοιαζουν,για να μην πω οτι ειναι ιδιες σαν ζαντες.

Επισης δν δοκιμασα αλλα ξερω οτι κανουν και οι σπιντλαιν 2108.
volvos - Σαβ 05 Δεκ 2009, 16:08:05
Θέμα δημοσίευσης:
αρα καλα θυμαμαι?
παντως εγω τις ειχα μετρησει 29 φαρδος 1000% τη διαμετρο δε θυμαμαι...

σταυρο αν εχει κανεις αθηνα δαγκανες περασμενες μπορω να του παω δικες μου ζαντες και θα μας λυθουν πολλες αποροιες...
οι δικες μου οζ επειδη ειναι 42 οφσετ ειναι τελειως φλατ απο μεσα οι ακτινες. αρα λογικα ακομακαι με πανω απο 16οφσετ δε θα βρισκει!
kane - Σαβ 05 Δεκ 2009, 16:25:38
Θέμα δημοσίευσης:
28 ειναι τακη...τοσο μου πε ντινος (μαλιστα η παλιοσειρα ο μπαρμπας του το θυμηθηκε με την μια) και τοσο λενε και οι φραουλες αγγλοσαξωνες.

Αρα για να μετρησες 29,σου ξεφυγε λιγο Η μετρησες του ντιζελ (γιατι παιζει αυτη η περιπτωση!)

Ειχε και λεγκερα στο συνεργειο αλλα ξεχασα να δοκιμασω...αλλα λογικα "δεν".

Μηπως να κανουμε καπου ενα πινακακι που να λεει τι και πως περι ζαντων και δοκιμων? οπως εχουν οι αγγλοι,ωστε να ξερουν οι επομενοι???
volvos - Σαβ 05 Δεκ 2009, 18:56:56
Θέμα δημοσίευσης:
οι δισκοι μου ξαναλεω ηταν απο c5 διλιτρη οχι απο ξαντια και ηταν φαρδος 29 μετρημενο με παχυμετρο και τσεκαρισμενο απο το σαιτ της μπρεμπο ή καπου αλλου δε το θυμαμαι καλα αλλα το ειχα βρει και νετ διασταση
kane - Σαβ 05 Δεκ 2009, 19:36:43
Θέμα δημοσίευσης:
sorry...μπερδευτηκα τακη.
drdino - Σαβ 05 Δεκ 2009, 20:51:14
Θέμα δημοσίευσης:
C5 mk1 διλιτρεν 283χ26
C5 mk1 τριλιτρεν 288x28

C5 mk3 διλιτρη 304x28
C5 mk3 τριλιτρακι 330χ30
C5 mk3 τριλιτρη HDi 340x30
kane - Παρ 11 Δεκ 2009, 16:00:35
Θέμα δημοσίευσης:
Συνεχιζω λοιπον με τις δοκιμες ζαντων:

Εβαλα λοιπον την ουλτραλεγκερα, με ετ26 με αποστατες 10μμ ΑΡΑ οφσετ 16 ιδανικο για σαξόραλλο,και μπαινουν μια χαρα με τα φρενα με μπολικο αέρα κιολας.

Ενδεχεται να μπαινουν και με ετ26,απλα μου ελειπαν τα δαχτυλιδια και δν μπορουσα να τις προσαρμοσοω στο μουαγιε.(ΑΝ μπαινουν παει να πει οτι στα 206 οι ουλτραλεγκερα μπαινουν "κουτι")

Θα το δοκιμασω μολις τις παρω στα χερια μου με ολα τα τσιμπαραγκαλα των.
Steve - Παρ 11 Δεκ 2009, 17:07:48
Θέμα δημοσίευσης:
Προς πληροφόρηση:

Οι OZ Superturismo 6,5 x 15" ET16 ΔΕΝ μπαίνουν, θέλουν τουλάχιστον 6mm αποστάτη Rolling eyes
volvos - Παρ 11 Δεκ 2009, 17:09:00
Θέμα δημοσίευσης:
perimenoyme me agonia kane...

για 607 δαγκανα που λεγατε καπου
εχει γραψει ο αργυρης για αυτη τη δαγκανα οταν εψαχνε σιντομπρ....
για ψαξτε
Steve - Παρ 11 Δεκ 2009, 17:12:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
για 607 δαγκανα που λεγατε καπου
Δεν λέγαμε κάπου μπινέ.
kane - Παρ 11 Δεκ 2009, 17:45:57
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
perimenoyme me agonia kane...

για 607 δαγκανα που λεγατε καπου
εχει γραψει ο αργυρης για αυτη τη δαγκανα οταν εψαχνε σιντομπρ....
για ψαξτε


kala φιλε ετσι και μπαινουν κουτι,πραγματικα φτιαχτηκες.

Υπομονή μεχρι αυριο (κατα 90%) και θα το δοκιμασω.

Του 607 δν μπαινουν τελιακ μιας και εχει διαφορετικη mounting hole αποσταση. το γραψε ο μορ26.

Τουλαχιστο δεν μπαινουν "κουτι"...
kane - Κυρ 13 Δεκ 2009, 19:20:55
Θέμα δημοσίευσης:
Exω μια ερωτηξη...

Αποτι παρατηρησα σε μια διαδρομή σε επαρχιακό δικτυο σημερα 30χλμ περιπου,πατωντας το φρενο νορμαλ, ισα ισα που οι δισκοι ζεσταθηκαν.

Δηλ κρατάς το χερι και ενα δυο '' πανω τους χωρις να ενοχλεισαι.

Το προβλημα μου...ΑΝ χρειαστώ ενα φρεναρισμα πανικου με τετοια θερμοκρασια δισκων,μηπως στραβωσουν?

Επειδη σημερα μαλακιζομουν με ρεσαιφ ραλυ κατα τη συναντηση,και πατησα ενα φρενο 200-70...

Σαν να νιωθω το τιμονι να "παιζει" λιγο,αλλα σε φρεναρισματα σε μεγαλες ταχυτητες.
Βεβαια μπορει ναναι και ψυχολογικο,μιας και το σαξο ειναι τοσο σκληρο που το τιμονι "διαβαζει" οποια ανωμαλια και συνηθως τρεμει απο βασεις κι αναρτηση.

Αν στραβωναν οι δισκοι θα φαινοταν και σε χαλαρα φρεναρισματα?
Steve - Δευ 14 Δεκ 2009, 14:26:21
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Αν στραβωναν οι δισκοι θα φαινοταν και σε χαλαρα φρεναρισματα?
Ναι θα φαίνοταν και μάλιστα εντονότερα.

Και οι δίσκοι είναι καινούριοι, δεν νομίζω να έχουν τέτοιο θέμα από τώρα... αλλιώς όταν φθαρούν με τον καιρό, θα γίνουν γαλακτομπούρεκο!
kane - Δευ 14 Δεκ 2009, 18:28:23
Θέμα δημοσίευσης:
Nα κάνω και ενα απντειτ περι ζαντων...

Οι σπινταλαιν 2108 6.5Χ15 ετ16 μπαινουν επισης οριακα, αλλα εχουν ενα κακο...ΒΡΙΣΚΕΙ στην δαγκάνα το βαριδιακι που μπαινει (αυτο το αυτοκολλητο επι του εσωτερικου της ζαντας).

Οποτε 4ποτ μπρεμπο απο 406 με 2108 αναγκαστικα τα βαριδιακια που τοποθετουνται απ'εξω στη στεφανη.

Υ.Γ. σταυρε με ενα φιλο που μιλησα περι δισκων (οχι των ιδιων) μου πε οτι οι δικοι του στραβοι,το καναν στα φρενα απο 100 και πανω,ενω οχι στις χαμηλοτερες ταχυτητες... Rolling eyes

Θα δειξει.
Steve - Δευ 14 Δεκ 2009, 19:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Υ.Γ. σταυρε με ενα φιλο που μιλησα περι δισκων (οχι των ιδιων) μου πε οτι οι δικοι του στραβοι,το καναν στα φρενα απο 100 και πανω,ενω οχι στις χαμηλοτερες ταχυτητες... Rolling eyes

Θα δειξει.
¶λλο οι ήδη στραβοί, άλλο οι καινούριοι που έχεις εσύ πάνω Wink
kane - Δευ 14 Δεκ 2009, 19:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
kane έγραψε:
Υ.Γ. σταυρε με ενα φιλο που μιλησα περι δισκων (οχι των ιδιων) μου πε οτι οι δικοι του στραβοι,το καναν στα φρενα απο 100 και πανω,ενω οχι στις χαμηλοτερες ταχυτητες... Rolling eyes

Θα δειξει.
¶λλο οι ήδη στραβοί, άλλο οι καινούριοι που έχεις εσύ πάνω Wink


ki aytουνου ρε αγορι μου καινουργιοι ητο και στραβωσαν,δν τους αγορασε στραβους.
Απλα εννοω πως επειδη οι δικοι μου δεν σηκωνουν θερμοκρασια,μηπως με το αποτομο ζορι (κρυο-ζεστη) "αρπαξαν" λιγο...

Τεσπα,θα το ξανατσεκαρω.
Steve - Δευ 14 Δεκ 2009, 19:49:01
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι δυνατόν να άρπαξαν Confused
kane - Τετ 30 Δεκ 2009, 17:01:31
Θέμα δημοσίευσης:
Apla μια επισημανση...

ΟΠΟΙΟΣ προβει στην αγορα του σετ αυτοι,να εξοπλιστεί με ωτοασπιδες,μιας και ακομη και ο μαμα συναδυασμος δισκου/τακακιων, σφυριζουν ΠΟΛΥ...

Εμενα δε με χαλαει βεβαια Laughing Laughing Laughing καγκουρο-μοτορσπορτ.

Οπως λενε και κατι φιλοι μου "δεν μπορει να κανει αγωνιστικο και αντιγραφει τα αγωνιστικα στο πολιτικο"...
kane - Δευ 01 Φεβ 2010, 21:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ερωτηξη προς του ομολογκελάγνους...

Αυτες οι δαγκανες συμφωνα με τη μετρηση του στιβ στη διαμετρο εμβολων ΔΕΝ ειναι ομολογκε ετσι ?

νομιζω 38μμ ειναι το προβλεπομενο?

EΠισης γνωριζει κανεις απο τι παχος δισκου μεχρι τι μπορουμε να τοποθετησουμε???
Steve - Τετ 29 Σεπ 2010, 10:52:27
Θέμα δημοσίευσης:
Βάρος 288x28 mm = 7,5 kg

Μισό κιλό παραπάνω από την 283 x 26

Αύριο νεότερα περί τοποθέτησης Evil
kane έγραψε:
EΠισης γνωριζει κανεις απο τι παχος δισκου μεχρι τι μπορουμε να τοποθετησουμε???

Από 26 μέχρι 28 σίγουρα. Αύριο θα σου πώ αν μπορούμε για παραπάνω από 28, αλλά για τους 22 mm αμφιβάλλω αν μπορούν να μπούνε διότι μέχρι να βρει το τακάκι τον δίσκο... θα περάσει ένας αιώνας και θα χάσεις και σε αίσθηση φρένου.

ΑΝ καταφέρεις να κάνεις και τα 2 τακάκια να έρχονται απ' αρχής (με προσθήκη κάποιας λάμας μεταξύ εμβόλου και τακακίου;) πιο κοντά στην δισκόπλακα, τότε ίσως να γίνει κάτι Razz
Steve - Σαβ 02 Οκτ 2010, 00:26:35
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 28mm είναι οριακό πάχος για την εν λόγω δαγκάνα.

Το σφύριγμα επιτέλους σταμάτησε με τους 288x28, μπορώ να παρκάρω χωρίς να ξυπνάω 3 οικοδομικά τετράγωνα στο πόδι Very happy (υπ' όψιν είμαι με τακάκι Ferodo DS Performance ή 2500, δεν ξέρω αλλά ξέρει ο κωλάρας).

Οπότε, αν δεν βρείτε δισκόπλακες 288x28 που είναι από Xanthia Turbo ή Citroen C5 (προσοχή να είναι 4μπούλονες), μπορείτε να πάρετε τα 302x26 του 207RC και να τα τορνάρετε στα 290mm διάμετρο.

Με τις υγείες μας Very happy
Pughell - Σαβ 02 Οκτ 2010, 08:00:53
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
... (υπ' όψιν είμαι με τακάκι Ferodo DS Performance ή 2500, δεν ξέρω αλλά ξέρει ο κωλάρας)..

Με DS Performance εισαι,δηλαδη το παλιο DS2000(ιδια με τα μαμα του 406 δηλαδη). Wink
volvos - Σαβ 02 Οκτ 2010, 09:21:38
Θέμα δημοσίευσης:
me ta οποια σταυρο εκανα το 12.4 μεγαρα
μακραν οτι χειροτερτο εχω φορεσει ποτε στη ζωη μου\
σφυριζε περισσοτερο απο τα 3000\αθλιο σε αισθηση και αποδοση
δε μπορω να καταλαβω γιατι υπαρχουν αυτα τα τακακια. αμα δινεις λεφτα παρε 2500 ρε μεγαλε?
android - Σαβ 02 Οκτ 2010, 11:00:42
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τα 28mm είναι οριακό πάχος για την εν λόγω δαγκάνα.

Το σφύριγμα επιτέλους σταμάτησε με τους 288x28, μπορώ να παρκάρω χωρίς να ξυπνάω 3 οικοδομικά τετράγωνα στο πόδι Very happy (υπ' όψιν είμαι με τακάκι Ferodo DS Performance ή 2500, δεν ξέρω αλλά ξέρει ο κωλάρας).

Οπότε, αν δεν βρείτε δισκόπλακες 288x28 που είναι από Xanthia Turbo ή Citroen C5 (προσοχή να είναι 4μπούλονες), μπορείτε να πάρετε τα 302x26 του 207RC και να τα τορνάρετε στα 290mm διάμετρο.

Με τις υγείες μας Very happy


καλυτερη αισθηση ειδες απο το 26 παχος στο 28?
Steve - Σαβ 02 Οκτ 2010, 23:01:39
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
καλυτερη αισθηση ειδες απο το 26 παχος στο 28?
Ναι, το πεντάλ είναι πιο σαφές σε μικρότερη διαδρομή Wink
kane - Σαβ 02 Οκτ 2010, 23:09:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
μπορείτε να πάρετε τα 302x26 του 207RC και να τα τορνάρετε στα 290mm διάμετρο.


να μην το κανετε.

Σφυριζουν κι αυτες ΤΡΕΛΑ, οπως επισης (μαλλον) ελεω τορναρισματος στραβωνουν ευκολα.
android - Σαβ 02 Οκτ 2010, 23:14:19
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Steve έγραψε:
μπορείτε να πάρετε τα 302x26 του 207RC και να τα τορνάρετε στα 290mm διάμετρο.


να μην το κανετε.

Σφυριζουν κι αυτες ΤΡΕΛΑ, οπως επισης (μαλλον) ελεω τορναρισματος στραβωνουν ευκολα.

και ειναι και 26
kane - Κυρ 03 Οκτ 2010, 00:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
ακριβως...ποιος ο λογος να αγορασει κανεις δισκους απο 207 ΡΣ και να τους τορναρει?
Ας αγορασει απο 206 ΡΣ.

Δηλ απτα 283μμ στα 290μμ θα δει τη διαφορα? κλαιν.
android - Κυρ 03 Οκτ 2010, 01:42:20
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
ακριβως...ποιος ο λογος να αγορασει κανεις δισκους απο 207 ΡΣ και να τους τορναρει?
Ας αγορασει απο 206 ΡΣ.

Δηλ απτα 283μμ στα 290μμ θα δει τη διαφορα? κλαιν.


αφου υπαρχη ρε παιδια ο 288χ28 κ μπαινει κουτι γιατι να παει τορνο η σε πιο μικρο? Shocked
Pughell - Κυρ 03 Οκτ 2010, 03:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι πριν λιγο καιρο ανακαλυψαμε οτι τελικα η καλυτερη επιλογη ειναι αυτη των δισκων απο Xanthia. Laughing
kane - Κυρ 03 Οκτ 2010, 10:15:59
Θέμα δημοσίευσης:
τι λιγο καιρο βρε...

Απο τοτε που εβαλα τα φρενα σας το ειχα πει.Απο τα αγγλικα φορουμς το χα δει.
Παντως προτιμω να σφυριζουν,παρά να βάλω αυτα τα κουρσουμια.
Pughell - Κυρ 03 Οκτ 2010, 10:56:26
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν το ηξερα οτι γνωριζες... Sad
Τοτε γιατι εβαλες τορνιρισμενους δισκους ρε μλκα;

Αφου ετσι και αλλιως σαν συνολικο βαρος ειναι τα ιδια(και χαμηλοτερα) απο το να ειχες 283mm με μονοπιστονες δαγκανες. Confused
kane - Κυρ 03 Οκτ 2010, 19:45:35
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε μλκ μηπως θυμασαι απο που πηρα τα φρενα?

Ο ακης πηγε και τους τορναρε,δεν ρωτησε κανεναν.
Pughell - Κυρ 03 Οκτ 2010, 20:28:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε,απλα με το κοστολογιο που εχουν οι 28αρηδες,μου φανηκε περιεργο που δεν πηρες κατευθειαν αυτους ρε. Confused
kane - Δευ 04 Οκτ 2010, 15:47:39
Θέμα δημοσίευσης:
εγω τα πηρα απτον ακη ρε στελιο.

Δεν ειχα δυνατοτητα επιλογης δισκου.Τα πηρα πακετο οπως τα ειχε αγορασει αυτος.
Να πεταγα καινουργιους δισκους και να αγοραζα νεους? μπα.

Παντως καποιος επρεπε να το δοκιμασει για να δουμε οτι δεν κανουν...Ε το κανε ο ακης,δηλ κατεπεκταση εγω...
VripoSaxo - Πεμ 16 Δεκ 2010, 17:01:46
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτήσω ρε παιδιά με την σειρά μου
ψάχνω κι εγώ για φρένα
και έμαθα ότι
406 ford focus rs και fiat coupe turbo
έχουν τις ίδιες δαγκάνες
σωστό είναι αυτό ή όχι?
volvos - Πεμ 16 Δεκ 2010, 17:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
ναι
silo - Παρ 17 Δεκ 2010, 01:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
αρα του focus RS οι γκρι κανουν για το 206 κουτι?
Pughell - Παρ 17 Δεκ 2010, 09:54:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ειστε ΣΙΓΟΥΡΟΙ; Question

Γιατι τα 4πιστονα απο το 406 σε Punto GT δεν μπαινουν,ενω τα Brembo απο το 20V Coupe μπαινουν κανονικοτατα. Exclamation
volvos - Παρ 17 Δεκ 2010, 10:11:42
Θέμα δημοσίευσης:
egv miloysa gia toy focus
ta exei balei kai aggelia ena paidi
MEMsound - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:51:21
Θέμα δημοσίευσης:
παραθεση απο εδω
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=409573#409573
μιας και ισχυουν και στα 106 (με 15") / 206 αυτα:


Steve έγραψε:
Παίρνουμε τις δαγκάνες μόνο του 406,

Παίρνουμε και τους δίσκους 288 από xanthia turbo ή C5

Ένα σετ τακάκια



αν ακουμπανε στις ζαντες που φοραμε, βαζουμε τον αντιστοιχο αποστατη

MEMsound έγραψε:
στον 288 παταει ολο το τακακι πάνω (κεντρικα και περιφερειακα) - εννοω κεντραρει "σωστα"
επίσης αναμεσα ο 288 στην δαγκανα κεντραρει "ακριβώς" ή βρισκεται ας πουμε λιγο περισσότερο προς τα μεσα ή προς τα εξω?


Steve έγραψε:
Όλο όλο, μάλιστα εξέχει και 1-1,5 χιλ από το τακάκι

και κεντράρει ακριβώς Cool

γιωργος xsara - Σαβ 30 Απρ 2011, 02:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
το βαρος που εχει γραψει ο φιλος στη πρωτη σελιδα του τοπικ ειναι για αλουμινενιες δαγκανες η μαντεμενιες; αν ειναι για αλουμινενιες ξερουμε το βαρος των μαντεμενιων;
γιωργος xsara - Σαβ 30 Απρ 2011, 14:50:45
Θέμα δημοσίευσης:
κανεις; Sad
επισης ξερουμε το βαρος των 266 δισκο δαγκανα για να συγκρινω;
Pughell - Σαβ 30 Απρ 2011, 15:34:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μαντεμενια 4πιστονη λιγο απιθανο να βρεις σε ευρωπαικο αυτοκινητο...
γιωργος xsara - Σαβ 30 Απρ 2011, 19:01:20
Θέμα δημοσίευσης:
τα περισσοτερα μαυρα μπρεμπο μαντεμενια δεν ειναι;
volvos - Σαβ 30 Απρ 2011, 19:06:18
Θέμα δημοσίευσης:
basika δε θυμαμαι να εχω δει στη ζωη μου μαντεμενια τετραπιστονη...
RoadRunner122 - Σαβ 30 Απρ 2011, 19:17:26
Θέμα δημοσίευσης:
γιωργος xsara έγραψε:
τα περισσοτερα μαυρα μπρεμπο μαντεμενια δεν ειναι;


Κράμα αλουμινίου
Steve - Δευ 02 Μάϊ 2011, 23:16:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Γιώργο... Laughing

Όχι και μαντεμένια 4πίστονη ρε φίλε, χάνεται το νόημα της μετατροπής Wink
γιωργος xsara - Τετ 04 Μάϊ 2011, 20:13:44
Θέμα δημοσίευσης:
Rolling eyes
kane - Τετ 24 Αύγ 2011, 07:59:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες, το 207 ραλλύ/τζιτί φοράει ίδιους δίσκους με το 206 RC ; ήτοι 283Χ26;
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 08:13:10
Θέμα δημοσίευσης:
yes
kane - Τετ 24 Αύγ 2011, 09:00:26
Θέμα δημοσίευσης:
Χμμ, τάκη βλέπω στο ντίνο, πως άλλη τιμή εχουν οι δίσκοι του 206 ρς και άλλη των 207 τζιτι/ραλλύ... Πως διάολο γίνεται αυτό;

Εμένα με ενδιαφέρουν οι φθηνότερες! Laughing
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 09:09:31
Θέμα δημοσίευσης:
IDIA marka?
Ghost Dog - Τετ 24 Αύγ 2011, 10:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Παίδες, το 207 ραλλύ/τζιτί φοράει ίδιους δίσκους με το 206 RC ; ήτοι 283Χ26;

Ναι ρε, τα ιδια ακριβως φορανε.... Wink
Πως στο καλο εχουν αλλη τιμη?? Rolling eyes Mad
recife_rallye - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
στα 207 ραλι οι δισκοι εχουν 190ε το ζευγος!
Ποσο εχουν στα 206?
kane - Τετ 24 Αύγ 2011, 12:39:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά, απο σαιτ του ντίνου, ίδια μάρκα για 207 ραλί/τζιτί εχουν: (βασικά δε ξέρω τι ειναι τί)

Εχει: 207 1.6 - 46.00ε , 207 1.6 - 83.00ε , 207 1.6 - 67.00ε (μάλλον το 2ο ειναι το σωστό;
Και 206 2.0 έχουν απο 46ε μέχρι 83ε.

Μάλλον το 83ε που ειναι κοινό είναι και το σωστό.

Θα πάρω ντίνο να συννενοηθώ.
Steve - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=20954 Rolling eyes
kane - Τετ 24 Αύγ 2011, 19:41:44
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=20954 Rolling eyes


Αυτοί πάνε μαζί με το λάδι μου; Rolling eyes
Steve - Τετ 24 Αύγ 2011, 19:50:39
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Steve έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=20954 Rolling eyes


Αυτοί πάνε μαζί με το λάδι μου; Rolling eyes

Αυτοί μάλλον θα πάνε για να πατσίσουμε το λάδι Laughing
sps - Τετ 24 Αύγ 2011, 20:27:14
Θέμα δημοσίευσης:
Rolling eyes Rolling eyes
oσονουπω ενα πενταλιτρο δωρο!
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 01:05:03
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Rolling eyes Rolling eyes
oσονουπω ενα πενταλιτρο δωρο!
Εμ... περάσανε 2 μήνες από το Ακρόπολις! Laughing
system_error86 - Κυρ 17 Αύγ 2014, 13:57:08
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά υπάρχει κανείς που να έχει τις δαγκάνες ακόμα και σήμερα; Κι αν ναι έχει βρεθεί μια λύση για το σφύριγμα; Οι 288χ28 εξομαλυνουν τη κατάσταση η μπα;ευχαριστώ
'Andy'-lag - Δευ 18 Αύγ 2014, 03:25:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τις φορούσα στο 207 μου με αυτούς ακριβώς τους δίσκους... Και όχι δεν εξομαλύνουν καθόλου την κατάσταση... Νομίζω οτι πάνω στο δικό μου άκρο τουλάχιστον δεν ήταν σωστά κεντραρισμένες...
system_error86 - Δευ 18 Αύγ 2014, 17:47:39
Θέμα δημοσίευσης:
μαλιστα καταλαβα! σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση
christos_99 - Παρ 27 Νοέ 2020, 15:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
Οσοι εχετε βαλει 4πιστονα απο 406, ή γενικοτερα 4πιστονα, ειχατε ποτε μεγαλο θεμα με το σφυριγμα απ τα τακακια?

Εχω τα brembo του 406, κι εβαλα καινουρια τακακια carbone lorraine CL5+ με καινουριους δισκους 288*28
Δεν οδηγιεται το αμαξι... Θα μου το σπασει η γειοτονια...

Εχω βρει στο site της ferodo, μια αντιθορυβικη ταινια με κωδικο FBA574. Ισως ειναι και χαζο σε τετοιο τακακι, να μπει ταινια στην πλατη του, αλλα και τι α κανς
https://www.ferodoracing.com/products/accessories/

Εχει δοκιμασει καποιος κατι τετοιο, ή αν αντιμετωπισε θεμα με τον θορυβο, πως το αντιμετωπισατε?

Ευχαριστω

https://youtu.be/DoQqcGJRnvk

υποψιν, στο βιντεο ειμαι με μαξ 20km, αν πατησω φρενο απ τα 50 γινετε πανικος...
Χθες απογευμα ειχα ντελιβερα με παπι μπροστα μου, ο οποιος την ακουσε στερεοφωνικα Sad
Nik_psa - Σαβ 28 Νοέ 2020, 07:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω τα ίδια φρένα σε CITROEN ZX κι έχω δοκιμάσει ότι τακάκια έχω βρει μπροστά μου η κατάσταση με τον θόρυβο είναι τραγική μέχρι που πήρα ένα σετ από την PEUGEOT το σφύριγμα έχει βελτιωθεί κατά 80%, σχεδόν εξαφανίστηκε, αν και υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο με cl ή ds να είχε περισσότερη διάρκεια κι αντοχή σε απόδοση κάτι το οποίο δεν έχω επιβεβαιώσει αλλά παίζει και να ισχύει.
Απ' όσα έχω δει έχω καταλάβει αυτό το κουσούρι το έχουν οι περισσότερες δαγκάνες που βιδώνουν ακτινικά κι όχι με αντάπτορες..
vassat - Σαβ 28 Νοέ 2020, 22:05:14
Θέμα δημοσίευσης:
Παλιότερα είχα δοκιμάσει ένα σπρέι, στην πίσω πλευρά από τα τακάκια, ονόματι disc quite, αντίστοιχης φιλοσοφίας λειτουργίας με την ταινία της φερόντο. Έκανε δουλειά.
// Β
geo106xs - Κυρ 29 Νοέ 2020, 22:47:25
Θέμα δημοσίευσης:
Στα mintex 1144 που εχω εγω (μονοεμβολες δαγκανες και πολυ πιο ηπια απο rc5+) ειχε το πακετο ταινια antisqueal την οποια και χρησιμοποιησα και τα τακακια δε σφυριζαν, στο δευτερο σετ δε τη χρησιμοποιησα και πλεον σφυριζουν κατω απο συγκεκριμενες συνθηκες. Εικαζω πως θα κανουν δουλεια και σε 'σενα, αλλα το φαινομενο δε προκειται να εξαλειφθει εντελως...
Steve - Τετ 02 Δεκ 2020, 17:41:09
Θέμα δημοσίευσης:
Με γύρισες πίσω αρκετά χρόνια, στις παλιές δόξες... Rolling eyes

Το σφύριγμα είναι μια χαρά, μετά από 1 γύρο στην πίστα των Σερρών ή 2 λεπτά βουνό, μειώνεται στο 50%, στον 2ο γύρο ή στο 10λεπτο τείνει να εξαφανιστεί (με αναφορά τα Pagid πορτοκαλί που είχανε πάστα από ανθρακόνημα αν θυμαμαι καλά Rolling eyes )...

¶ ρε μεγαλεία... Rolling eyes



Υ.Γ: ¶λλαξε γειτονιά!
drdino - Τετ 02 Δεκ 2020, 17:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Θυμήθηκα κι εγώ τότε που προσπαθούσαμε να τα σωπάσουμε Laughing Laughing Laughing
Steve - Τετ 02 Δεκ 2020, 18:27:31
Θέμα δημοσίευσης:
Να, αρχίσαν να μπαίνουν οι βροντόσαυροι ένας ένας Laughing
action_peugeot - Κυρ 10 Ιαν 2021, 11:21:33
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα καλή χρονιά με υγεία.
Τα μόνα τακάκια που διορθώνουν το θόρυβο είναι τα γνήσια.
Έχω το 406 από το 1998 έχω αλλάξει πολλές μάρκες τακάκια αλλά τίποτα.
Όταν βάλεις πάστα στο πίσω μέρος από το τακάκι σταματάει μέχρι να το κυνηγήσεις.
Μόλις πατήσεις δύο τρία φρένα από τα 200 + χλμ το σφύριγμα επιστρέφει.
Να σας πω την αλήθεια μου όταν δεν σφυρίζει κάτι μου λείπει.
Πλάκα κάνω.
Γνήσια τακάκια και υπομονή είναι ή μόνη λύση
christos_99 - Δευ 11 Ιαν 2021, 11:08:03
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα γνησια της peugeot, το επιβεβαιωνω κι εγω. Με εκεινα δεν μου σφυριζαν καθολου, μονο καμια φορα οταν ηταν πολυ κρυα στο ξεπαρκαρισμα. Ωστοσο βγαζανε ματι οτι ηταν πολυ μαλακη παστα, αφου μου εκαναν καταμαυρες τις ζαντες.
Το θετικο ηταν πως δεν καταφερα ποτε να τα τελειωσω και να μεινω απο φρενο, ακομα και μεσα στις Σερρες!

Με τα cl rc5+, ειχε πιο σκληρο και με καλυτερη πληροφορηση το πεταλ, με καλυτερο fade στην εντονη και διαδοχικη αποτομη πιεση του φρενου.
Ωστοσο οσο πιο πολυ δυναμη εβαζα, τοσο περισσοτερο θορυβο κανανε...

Πλεον πηρα ενα σετακι ferodo premier(απλη πολιτικη σειρα), τα οποια ειναι κατι ενδιαμεσο απο cl και μαμα peugeot. Σφυριζουν μεν αρκετα στις καθημερινες μετακινησεις, αλλα ειναι εντελως υποφερτο! Επισης εαν βαλεις περισσοτερη δυναμη στο πεταλ σταματανε.

Τωρα θα κρατησω τα cl, για κανενα τρακ ντει.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr