PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - Απορίες εγκατάστασης ήχου

sotos 207Gt - Τρι 18 Αύγ 2009, 09:33:34
Θέμα δημοσίευσης: Απορίες εγκατάστασης ήχου
Για να μην μπερδευομαστε με διαφορα ποστ και για να λυνονται οι αποριες δημοσιως ωστε να υπαρχει μια ολοκληρωμενη εικονα διμιουργω αυτοι το ποστ.
Εδω θα σας εξηγω εγω και οσοι γνωριζουν πως συνδεονται και πως λειτουργουν τα εργοστασιακα χειριστηρια πχ με μια aftermarket πηγη η καποια μοναδα συναγερμου.
Οτιδηποτε αποριες βαλτε τις εδω.
Οι mod αν θελουν ας το καρφιτσωσουν επανω στην παραγραφο ωστε να μην ψαχνουν πισω τις πληροφοριες.
klain - Τετ 26 Αύγ 2009, 20:11:46
Θέμα δημοσίευσης:
Άς είμαι εγώ ο πρώτος που θα εκμεταλευταί αυτό το θέμα... Smile

Βασικά καλησπέρα σας.

Το μαμά μου ραδιοcd άρχισε να κελαηδάει οπότε μετά απο καιρό νομίζω ήρθε η ώρα για αλλαγή.

Θέλω λοιπόν το εξής. Μία ΠΑΝαπλή πηγή που να παίζει mp3. Να έχει είσοδο usb και να είναι οκ στα μαμά ηχεία ενός 207 1.4 sppk. Αλλα πάνω απο όλα (και εδώ έρχεται και το σχετικό με το θέμα) να συνδέεται όπως και δήποτε με το εργοστασιακό χειριστήριο κάτω απο το τιμόνι (volume up/down, track forw/back, αλλαγή σταθμών και source)

Χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη διαδικασία; Κάποιος εξωτερικός προγραμματισμός; Κάποιο ενδιάμεσο εξαρτηματάκι;

Υπάρχουν players που απο μαμά είναι συμβατά με το χειριστήριο αυτό;
Το μόνο που με ενδιαφέρει αισθητικά είναι να έχει αποσπόμενη πρόσοψη για προφανείς λόγους. Και ντάξει αν υπάρχει κάτι που να "πάει" με το σύνολο δεν θα με χαλούσε.

Ευχαριστώ Smile
sotos 207Gt - Τετ 26 Αύγ 2009, 20:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο καλησπερα.
Τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.
Ενα ραδιοcd θες και εναν ανταπτορα χειριστηριων / μενου και εισαι ετοιμος.
Αν εχεις και αισθητηρες παρκαρισματος απο το εργοστασιο χρειαζεσαι αλλον εναν για τον ηχο αυτων στα ηχεια.
Δεν υπαρχει συμβατο Player αλλα συμβατοι ανταπτορες...
Οτι αλλο θες.... Wink
Fotigos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 00:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
Nα σου βάλω εγώ τα δύσκολα;
Μίλησα με connects2 σε email και δεν έχουν αντάπτορα για 308 175ΗΡ με την έγχρωμη οθονούλα.Πρέπει να βγάλω εγώ και κάθε ένας κάτοχος που έχει το ίδιο μοντέλο με δοκιμές ποιός απο τους ήδη υπάρχον αντάπτορες θα δείνει 100% πλήρη λειτουργία του μενού και των αισθητήρων παρκαρίσματος,πράγμα που δεν υπάρχει.
Για να γίνω πιό σαφής όταν βάζεις όπισθεν εκτός από τον διαχωρισμό του ήχου αναλόγος που βρίσκετε το εμπόδιο (δεξια-αριστερά) προβάλεται στην οθόνη ένα πολύ όμορφο και πρακτικό σκιτσάκι και όσο πλησιάζεις το εμπόδιο δείχνει 3-4 ζώνες χρωματιστές στις γωνίες και παράλληλα με τον πίσω προφυλακτήρα του σκίτσου.'Ολο αυτό το εφέ λειτουργεί με τον ήχο και έχεις πολύ καλή "εικόνα" στο παρκάρισμα που βρίσκετε το εμπόδιο κτλ.
Αυτό τέλος πάντων είναι πολύ πιθανόν να χαθεί με τους αντάπτορες που διαθέτει σήμερα η connects2 και να παραμείνει απλά ένας ήχος και μία οθόνη κενή που πιστεύω πώς ούτε τα απλά (ρολόϊ) δεν θα προβάλει.
Τι κάνουμε λοιπόν;
Μια ιδέα που είχα είναι να διατηρήσω το υπαρχόν radiocd και να βάλω στην κενή θεση που έχει απο κάτω του εμπορίου αλλά πώς θα γίνει να παίζουν τα πίσω ηχεία πότε με τους αισθητήρες και πότε με το άλλο;
Στην έσχατη λύση θα αποφασίσω να βάλω ότι ηχεία ενισχυτή sub είχα απο το παλίο μου αμάξι με την εργοστασιακή μονάδα άλλα και εκεί δεν ξέρω πώς θα πάρει σήμα ο ενισχυτής...βρασε ρύζι.
Γιά ρίξε καμιά ιδέα Confused
giannis27 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 00:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
έλα μωρέ δεν είναι τίποτα ,έτσι το είχα παλιά το αρ σι η μαμά πηγή είχε πάνω τις συνδεδεμένα τα πίσω εργοστασιακά ηχεία κ από εκεί έβγαινε ο ήχος του παρκτρόνικ ,η άφτερμάρκετ πηγή έπαιζε τα μπροστά ηχεία κ ένα ζευγάρι 8άρια που έβαλα στην εταζέρα ,
τώρα έχω την μαμά πηγή κ στην κάτω θέση ένα 7απλό EQ 1/2DIN !
fynos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 02:55:26
Θέμα δημοσίευσης:
Fotigos έγραψε:

Για να γίνω πιό σαφής όταν βάζεις όπισθεν εκτός από τον διαχωρισμό του ήχου αναλόγος που βρίσκετε το εμπόδιο (δεξια-αριστερά) προβάλεται στην οθόνη ένα πολύ όμορφο και πρακτικό σκιτσάκι και όσο πλησιάζεις το εμπόδιο δείχνει 3-4 ζώνες χρωματιστές στις γωνίες και παράλληλα με τον πίσω προφυλακτήρα του σκίτσου.'Ολο αυτό το εφέ λειτουργεί με τον ήχο και έχεις πολύ καλή "εικόνα" στο παρκάρισμα που βρίσκετε το εμπόδιο κτλ.


Το οπτικό δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το ηχητικό, ο εγκέφαλος του πατρονικ και τα γραφικά είναι διαφορετικός . . . και πάλι ανταπτορα για ήχο θες μόνο !
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 09:11:49
Θέμα δημοσίευσης:
Fotigos έγραψε:
Nα σου βάλω εγώ τα δύσκολα;
Μίλησα με connects2 σε email και δεν έχουν αντάπτορα για 308 175ΗΡ με την έγχρωμη οθονούλα.Πρέπει να βγάλω εγώ και κάθε ένας κάτοχος που έχει το ίδιο μοντέλο με δοκιμές ποιός απο τους ήδη υπάρχον αντάπτορες θα δείνει 100% πλήρη λειτουργία του μενού και των αισθητήρων παρκαρίσματος,πράγμα που δεν υπάρχει.
Για να γίνω πιό σαφής όταν βάζεις όπισθεν εκτός από τον διαχωρισμό του ήχου αναλόγος που βρίσκετε το εμπόδιο (δεξια-αριστερά) προβάλεται στην οθόνη ένα πολύ όμορφο και πρακτικό σκιτσάκι και όσο πλησιάζεις το εμπόδιο δείχνει 3-4 ζώνες χρωματιστές στις γωνίες και παράλληλα με τον πίσω προφυλακτήρα του σκίτσου.'Ολο αυτό το εφέ λειτουργεί με τον ήχο και έχεις πολύ καλή "εικόνα" στο παρκάρισμα που βρίσκετε το εμπόδιο κτλ.
Αυτό τέλος πάντων είναι πολύ πιθανόν να χαθεί με τους αντάπτορες που διαθέτει σήμερα η connects2 και να παραμείνει απλά ένας ήχος και μία οθόνη κενή που πιστεύω πώς ούτε τα απλά (ρολόϊ) δεν θα προβάλει.
Τι κάνουμε λοιπόν;
Μια ιδέα που είχα είναι να διατηρήσω το υπαρχόν radiocd και να βάλω στην κενή θεση που έχει απο κάτω του εμπορίου αλλά πώς θα γίνει να παίζουν τα πίσω ηχεία πότε με τους αισθητήρες και πότε με το άλλο;
Στην έσχατη λύση θα αποφασίσω να βάλω ότι ηχεία ενισχυτή sub είχα απο το παλίο μου αμάξι με την εργοστασιακή μονάδα άλλα και εκεί δεν ξέρω πώς θα πάρει σήμα ο ενισχυτής...βρασε ρύζι.
Γιά ρίξε καμιά ιδέα Confused

Μην μερδευεσται παλικαρια.
Το 308 οπως και το 207 δεν διαφερουν σε πολλους τομεις.
Το ραδιοcd ειναι ιδιο αρα και το quadlοck απο πισω του αρα και οι ανταπτορες.
Ειναι αδιανοητο να κανει το ραδιοcd μου απο το 207 σε 308 που το εχω δωσει με μια απλη επικοινωνια μεσω διαγνωστικου μονο και μονο για τον κωδικο ,και να μην κανουν οι ανταπτορες.
Το τι εμπορικη πολιτικη θελει να ακολουθησει η connects2 και η καθε τετοια εταιρια ειναι δικο της θεμα.
Η alpine παντως για αυτα τα δυο αυτοκινητα δινει τον ιδιο ανταπτορα που σημαινει οτι δουλευει....
Fotigos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:24:03
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Fotigos έγραψε:

Για να γίνω πιό σαφής όταν βάζεις όπισθεν εκτός από τον διαχωρισμό του ήχου αναλόγος που βρίσκετε το εμπόδιο (δεξια-αριστερά) προβάλεται στην οθόνη ένα πολύ όμορφο και πρακτικό σκιτσάκι και όσο πλησιάζεις το εμπόδιο δείχνει 3-4 ζώνες χρωματιστές στις γωνίες και παράλληλα με τον πίσω προφυλακτήρα του σκίτσου.'Ολο αυτό το εφέ λειτουργεί με τον ήχο και έχεις πολύ καλή "εικόνα" στο παρκάρισμα που βρίσκετε το εμπόδιο κτλ.


Το οπτικό δεν έχει απολύτως καμία σχέση με το ηχητικό, ο εγκέφαλος του πατρονικ και τα γραφικά είναι διαφορετικός . . . και πάλι ανταπτορα για ήχο θες μόνο !


Όταν βρίσκετε εμπόδιο πίσω αριστερά ή και το αντίθετο ο ήχος βγαίνει από το πίσω αριστερό ηχείο και στην οθόνη δείχνει την πίσω αριστερή γωνία.Τι εννοείς δεν έχουν καμία σχέση;Το έχεις δεί στην πράξη το 308GT;
Fotigos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:27:47
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Fotigos έγραψε:
Nα σου βάλω εγώ τα δύσκολα;
Μίλησα με connects2 σε email και δεν έχουν αντάπτορα για 308 175ΗΡ με την έγχρωμη οθονούλα.Πρέπει να βγάλω εγώ και κάθε ένας κάτοχος που έχει το ίδιο μοντέλο με δοκιμές ποιός απο τους ήδη υπάρχον αντάπτορες θα δείνει 100% πλήρη λειτουργία του μενού και των αισθητήρων παρκαρίσματος,πράγμα που δεν υπάρχει.
Για να γίνω πιό σαφής όταν βάζεις όπισθεν εκτός από τον διαχωρισμό του ήχου αναλόγος που βρίσκετε το εμπόδιο (δεξια-αριστερά) προβάλεται στην οθόνη ένα πολύ όμορφο και πρακτικό σκιτσάκι και όσο πλησιάζεις το εμπόδιο δείχνει 3-4 ζώνες χρωματιστές στις γωνίες και παράλληλα με τον πίσω προφυλακτήρα του σκίτσου.'Ολο αυτό το εφέ λειτουργεί με τον ήχο και έχεις πολύ καλή "εικόνα" στο παρκάρισμα που βρίσκετε το εμπόδιο κτλ.
Αυτό τέλος πάντων είναι πολύ πιθανόν να χαθεί με τους αντάπτορες που διαθέτει σήμερα η connects2 και να παραμείνει απλά ένας ήχος και μία οθόνη κενή που πιστεύω πώς ούτε τα απλά (ρολόϊ) δεν θα προβάλει.
Τι κάνουμε λοιπόν;
Μια ιδέα που είχα είναι να διατηρήσω το υπαρχόν radiocd και να βάλω στην κενή θεση που έχει απο κάτω του εμπορίου αλλά πώς θα γίνει να παίζουν τα πίσω ηχεία πότε με τους αισθητήρες και πότε με το άλλο;
Στην έσχατη λύση θα αποφασίσω να βάλω ότι ηχεία ενισχυτή sub είχα απο το παλίο μου αμάξι με την εργοστασιακή μονάδα άλλα και εκεί δεν ξέρω πώς θα πάρει σήμα ο ενισχυτής...βρασε ρύζι.
Γιά ρίξε καμιά ιδέα Confused

Μην μερδευεσται παλικαρια.
Το 308 οπως και το 207 δεν διαφερουν σε πολλους τομεις.
Το ραδιοcd ειναι ιδιο αρα και το quadlοck απο πισω του αρα και οι ανταπτορες.
Ειναι αδιανοητο να κανει το ραδιοcd μου απο το 207 σε 308 που το εχω δωσει με μια απλη επικοινωνια μεσω διαγνωστικου μονο και μονο για τον κωδικο ,και να μην κανουν οι ανταπτορες.
Το τι εμπορικη πολιτικη θελει να ακολουθησει η connects2 και η καθε τετοια εταιρια ειναι δικο της θεμα.
Η alpine παντως για αυτα τα δυο αυτοκινητα δινει τον ιδιο ανταπτορα που σημαινει οτι δουλευει....


Μάλιστα,μιλάς για Alpine μόνο ή για όλες τις μάρκες;
Εγώ έχω μια οθόνη της Clarion RVD848 είναι περασμένο μοντέλο μηχανική οθόνη με DVD car-cinema κεραίες κτλ.
Υπάρχει λύση σε αυτό;
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:29:11
Θέμα δημοσίευσης:
απο ολα τα μεγαφωνα παραγεται ο ηχος απλα εστιαζεται προς την πλευρα του εμποδιου....
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:00:45
Θέμα δημοσίευσης:
Fotigos έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
Fotigos έγραψε:
Nα σου βάλω εγώ τα δύσκολα;
Μίλησα με connects2 σε email και δεν έχουν αντάπτορα για 308 175ΗΡ με την έγχρωμη οθονούλα.Πρέπει να βγάλω εγώ και κάθε ένας κάτοχος που έχει το ίδιο μοντέλο με δοκιμές ποιός απο τους ήδη υπάρχον αντάπτορες θα δείνει 100% πλήρη λειτουργία του μενού και των αισθητήρων παρκαρίσματος,πράγμα που δεν υπάρχει.
Για να γίνω πιό σαφής όταν βάζεις όπισθεν εκτός από τον διαχωρισμό του ήχου αναλόγος που βρίσκετε το εμπόδιο (δεξια-αριστερά) προβάλεται στην οθόνη ένα πολύ όμορφο και πρακτικό σκιτσάκι και όσο πλησιάζεις το εμπόδιο δείχνει 3-4 ζώνες χρωματιστές στις γωνίες και παράλληλα με τον πίσω προφυλακτήρα του σκίτσου.'Ολο αυτό το εφέ λειτουργεί με τον ήχο και έχεις πολύ καλή "εικόνα" στο παρκάρισμα που βρίσκετε το εμπόδιο κτλ.
Αυτό τέλος πάντων είναι πολύ πιθανόν να χαθεί με τους αντάπτορες που διαθέτει σήμερα η connects2 και να παραμείνει απλά ένας ήχος και μία οθόνη κενή που πιστεύω πώς ούτε τα απλά (ρολόϊ) δεν θα προβάλει.
Τι κάνουμε λοιπόν;
Μια ιδέα που είχα είναι να διατηρήσω το υπαρχόν radiocd και να βάλω στην κενή θεση που έχει απο κάτω του εμπορίου αλλά πώς θα γίνει να παίζουν τα πίσω ηχεία πότε με τους αισθητήρες και πότε με το άλλο;
Στην έσχατη λύση θα αποφασίσω να βάλω ότι ηχεία ενισχυτή sub είχα απο το παλίο μου αμάξι με την εργοστασιακή μονάδα άλλα και εκεί δεν ξέρω πώς θα πάρει σήμα ο ενισχυτής...βρασε ρύζι.
Γιά ρίξε καμιά ιδέα Confused

Μην μερδευεσται παλικαρια.
Το 308 οπως και το 207 δεν διαφερουν σε πολλους τομεις.
Το ραδιοcd ειναι ιδιο αρα και το quadlοck απο πισω του αρα και οι ανταπτορες.
Ειναι αδιανοητο να κανει το ραδιοcd μου απο το 207 σε 308 που το εχω δωσει με μια απλη επικοινωνια μεσω διαγνωστικου μονο και μονο για τον κωδικο ,και να μην κανουν οι ανταπτορες.
Το τι εμπορικη πολιτικη θελει να ακολουθησει η connects2 και η καθε τετοια εταιρια ειναι δικο της θεμα.
Η alpine παντως για αυτα τα δυο αυτοκινητα δινει τον ιδιο ανταπτορα που σημαινει οτι δουλευει....


Μάλιστα,μιλάς για Alpine μόνο ή για όλες τις μάρκες;
Εγώ έχω μια οθόνη της Clarion RVD848 είναι περασμένο μοντέλο μηχανική οθόνη με DVD car-cinema κεραίες κτλ.
Υπάρχει λύση σε αυτό;

και βεβαια υπαρχει
εναν ανταπτορα για clarion χρειαζεσαι
και εναν για παρκτρονικ (αν εχεις)
Giannis307 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω μια πιο γενικη ερωτηση...και ισως ενα diy για τον soto....

Η μονωσεις στις πορτες μου εχουν διαλυθει.....τι βαζω και πως το φερνω στα σωστα μετρα?Αν μπορειτε να με βοηθησετε γιατι η πορτα του οδηγου εχει"χτιστει" με αλουμινοταινεια για να μην περασει υγρασια η τπτ αλλο μεσα... Rolling eyes
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:07:48
Θέμα δημοσίευσης:
οι αφρωδεις απο το εργοστασιο???
Giannis307 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:09:26
Θέμα δημοσίευσης:
nai
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:11:11
Θέμα δημοσίευσης:
ε παρε καινουργιες να γλυτωσεις
αυτες σαπιζουν....
Giannis307 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:13:24
Θέμα δημοσίευσης:
dynamat?
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:17:08
Θέμα δημοσίευσης:
οχι το dynamat απο μεσα
το αφρωδες ειναι για τη σκονη και την υγρασια
Fotigos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:22:19
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ρώτησα αυτό Σωτήρη.
Αν μπορείς απάντησε μου σε αυτο που σε ρώτησα και η ερώτηση για διευκρύνση απο την πλευρά του fynos ισχύει.
Έχω 8 μήνες το αμάξι με το εργοστασιακό ηχο,δεν κάνω τίποτα γιατί πολύ απλά απαντήσεις του στύλ "ολα είναι ίδια" "δεν 8α έχεις το μοίρασμα του ήχου" "φέρτο και θα στο κάνω να κελαϊδάι" κτλ δεν είναι απαντήσεις επαγγελματιών.Εγώ θέλω να έχω έγγραφο που να λέει ο αντάπτορας χψ είναι για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο.Όσο για την connects2 θεωρώ ότι απάντησαν με επαγγελματικό τρόπο καθώς μου ανέφεραν ότι οι υπάρχον αντάπτορες που διαθέτουν λειτουργούν στα 308 αλλά στο συγκεκριμένο δεν έχουν τίποτα σαν να μην το έχουν ξαναδεί.Τα 308 όλα είναι ίδια στο θέμα οθόνης εκτος του GT και σαφώς για τα κοινά 308 υπάρχουν αντάπτορες.
Για μένα το συγκεκριμένο topic είναι το 1ο σε ενδιαφέρον και περίμενα κάποιος άλλος να "βγάλει το φύδι απο την τρύπα" αλλά δεν άντεξα και μίλησα γιάτι δεν βλέπω πολλούς να έχουν το ίδιο αμάξι και χωρίς παρεξήγηση αλλά με πολύ αγάπη το φόρουμ τίνει να γίνει απο psclub σε 207club.
Και ρωτώ και εσένα Σωτήρη το έχεις δεί ζωντάνα το 308GT να παρκάρει;
Αν σας κούρασα ζητώ συγνώμη, μακάρι όμως να βγεί ένα αποτέλεσμα.
fynos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:24:04
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
dynamat?


Θα το έβαζες πάνω στην λαμαρίνα, όχι στο ενδιάμεσο με το ταμπλά !
Fotigos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:26:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μέχρι να γράψω προχόρησε η κουβέντα,
Αντάπτορα Clarion στην εταιρεία βρίσκεις?
fynos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
Φώτη, καταρχάς να πω ότι κανένας δεν απάντησε με ύφος!
Αλλά γιατί είσαι τόσο σίγουρος ότι κάνουμε λάθος και δεν έχουμε ιδέα για αυτά που ρωτάς. Ίδιος του Σωτήρης είναι και η δουλεία του!

Δέν ξέρω, άν νομίζεις ότι μας κουράζεις σταμάτατς εδώ μίας και έχεις 308 και όχι 206, 106, 207, 205 κτλ ..

Σχετικά με το τι πηγή θα διαλέξεις, εγώ θα έλεγα να βάλεις μια alpine που είναι το καλύτερο και πέρνα ένα Σάββατο ταξιδάκι στο Σωτήρη να στο φτιάξει και αν δεν τα καταφέρει τον βρίζεις και φεύγεις !

Θα έρθω και εγώ να τον γνωρίσω στην εργασία του !
Fotigos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 13:42:03
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω αναφέρει ήδη ότι έχω μια σειρά μηχανημάτων της clarion καλώς ή κακώς,οπότε το θέμα Alpine τελείωνει εδώ.
Το να πάω ένα "ταξιδάκι" μέχρι την Κεφαλλονιά μου ακούγετε αστείο.
Όσο για το ύφος μου και πάλι συγνώμη αλλά δεν μου απάντησες ούτε τώρα άν έχεις δει το συγκεκριμένο αμάξι ζωντανά.
Λοιπόν και για να μην σας κουράζω άλλο θα παραμείνω με το εργοστασιακό αφού τελικά έχω 308 και όχι.....
Καλή σας μέρα Smile
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 14:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
Fotigos έγραψε:
Μέχρι να γράψω προχόρησε η κουβέντα,
Αντάπτορα Clarion στην εταιρεία βρίσκεις?

Στην connects για clarion...
Τωρα κοιτα για να ξεκαθαρισει το τοπιο τι παιζει.
Η Alpine δινει για τα Peugeot τον ανταπτορα με κωδικο APS101PS ο οποιος ανταπτορας ειναι για 207 απο το 06 και μετα και για τα 308 απο το 07 και μετα .Αυτος ο ανταπτορας ειναι για να μετατρεπει το σημα των χειρηστηριων τιμονιου σε σημα προς alpine πηγη αλλα και για ελεγχο του μενου και των λειτουργιων του.
Επισης εχει την δυνατοτητα (και εφ οσων και η πηγη την εχει,το λεγομενο visual out)να δειχνει τις ενδειξεις της πηγης στη εργοστασιακη οθονη του αυτοκινητου.
Οταν αυτα τα θεωρησεις δεδομενα (που ειναι γιατι δεν εχω δει κατι να μη δουλευει στην alpine)θα καταλαβεις οτι ειναι ιδια και τα μηχανηματα οποτε το ιδιο θα ισχυει και στην connects για τα χειρηστηρια αλλα και για το παρκτρονικ.
Το αν αυτοι το εχουν στον καταλογο τους η οχι ειναι ενα αλλο θεμα.
Δεν ειναι θεμα του ποος θα βγαλει το φιδι απο την τρυπα αλλα δεν μ αρεσει να λεω λογια τα οποια ειναι στον αερα.
Wink
Ελπιζω να σε καλυψα.
Οτι αλλο θες ειμαι εδω αλλα θα απαντησω το απογευμα εν δεν ειναι προβλημα...
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 16:47:35
Θέμα δημοσίευσης:
Fotigos έγραψε:
Έχω αναφέρει ήδη ότι έχω μια σειρά μηχανημάτων της clarion καλώς ή κακώς,οπότε το θέμα Alpine τελείωνει εδώ.
Το να πάω ένα "ταξιδάκι" μέχρι την Κεφαλλονιά μου ακούγετε αστείο.
Όσο για το ύφος μου και πάλι συγνώμη αλλά δεν μου απάντησες ούτε τώρα άν έχεις δει το συγκεκριμένο αμάξι ζωντανά.
Λοιπόν και για να μην σας κουράζω άλλο θα παραμείνω με το εργοστασιακό αφού τελικά έχω 308 και όχι.....
Καλή σας μέρα Smile

Κανενας δεν σου προτεινε alpine αλλα και να το εκανε εχει καποιο λογο.
Ενηερωτικα θα σου πω απλα οτι ΜΟΝΟ αν εχεις alpine θα εχεις τις ενδειξεις της πηγης και στην εργοστασιακη σου οθονη και αυτο τουλαχιστον για το παρον.
Απο κει και περα βεβαιως και μπορεις να βαλεις οποια πηγη θες φτανει να ειναι επωνυμη γιατι μονο με επωνυμες πηγες συνεργαζονται οι connects2,dension,phonocar κλπ.
Εγω το μονο που προσπαθω να κανω ειναι να σου επιστησω λιγο την προσοχη στο θεμα των εταιριων που καθε μερα ειμαι με το κουταλακι μαζι τους.
Επιμενω και μαλιστα σου χαριζω και οτι ηχοσυστημα θες οτι οι οποιηδηποτε ανταπτορες ειτε αυτοι ειναι για χειριστηρια ειτε για παρκ ,ειναι οι ιδιοι.
Ακομα και αν οι κυριοι αυτοι αλλαξουν τους κωδικους παλι ιδιοι θα ειναι και θα το κανουν μονο και μονο για να σου πουλησουν ακριβοτερα και εδω ερχεται η εμπορικη πολιτικη.
Σιγουρα δεν ειναι ολα τα ιδια αλλα ιδιως στην connect εχω συναντησει παραδειγμα ανταπτορα που για μια Bmw z4 πχ 350€ ενω για το ιδιο αμαξι σε z4M εκδοση 580€.
Επιχειρησα να βαλω τον φτηνο και δουλεψε μια χαρα.Παργγειλα τον ακριβο για να δω την διαφορα και μαντεψε......μονο ενα γραμμα στον κωδικο αλλαζε.Οχι οτι ενα γραμμα δεν κανει διαφορα γιατι κωδικος εξαρτηματος ειναι αλλα στην συγκεκριμενη περιπτωση και οι πηγες ιδιες ηταν και τα εξαρτηματα που χρησιμοποιησα.
Κοινως οσο πιο ακριβο αμαξι εχεις τοσο και το κοπανημα.
Δεν ειναι αναγκη να πεις οτι δεν θα αλλαξεις το μηχανημα σου λογω της συζητησης.Ο Φυνος σου ειπε να ερθεις γιατι εχει καταλαβει τον τροπο που δολευω και το τι προσοχη δινω στο αυτοκινητο του καθενος.Σε μια πολη οπως η Αθηνα που εχεις επιλογες μπορεις να πας οπου θες.
Απλα ο λογος του τοπικ ειναι για να μην πιανονται κοροιδα απο μερικους αυτοι που δεν γνωριζουν ειτε γιατι δεν θελουν ειτε γιατι τους φαινονται παλουκια.Αν ηταν ολα ευκολα για ολους θα τα καναμε ολα μονοι μας και εγω και εσυ θα ειμασταν αχρηστοι ο ενας για τον αλλο.
Σου προτεινω να αλλαξεις την πηγη σου και να το κανεις οπου θες κι εγω θα ειμαι εδω να σε βοηθησω ωστε να μην σε δουλεψουν οπως εχω βοηθησει κι αλλους.
Φιλικα
Σωτηρης
Giannis307 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 17:04:35
Θέμα δημοσίευσης:
Απορια....το 308 9ο0-πλ['΄8790π[]
2 δλδ πως παρκαρει?
Εχει αλλη διαδηκασια?
Εχει μηπως συγκεκριμενο τροπο?


Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 17:06:15
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Απορια....το 307 δλδ πως παρκαρει?
Εχει αλλη διαδηκασια?
Εχει μηπως συγκεκριμενο τροπο?


Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

εννοωντας?? Rolling eyes
Giannis307 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 17:18:37
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Απορια....το 307 δλδ πως παρκαρει?
Εχει αλλη διαδηκασια?
Εχει μηπως συγκεκριμενο τροπο?


Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed Embarassed

εννοωντας?? Rolling eyes


Δεν ξερω ρε συ Σωτηρη...το παλικαρι πιο πανω το εχει αναφερει 2 φορες....λες να θελει πλαγιοπρυμνοδετηση?

@Fotigos....

To οτι ειμαστε λεσχη δεν σημαινει οτι εχουμε και ολες τις απαντησει ςετοιμες δοκιμασμενες....οτι εχουμε κανει μοιραζομαστε και ο sotos με ολη την καλη διαθεση ξεκινησε ενα θεμα ωστε να βοηθησει με τις γνωσεις του....Απο κει και περα αν θες να σου υπογραψει καποιος αν θα δουλεψει κατι και πως μαλλον δεν ψαχνεις στο σωστο μερος....
Επισης οσοι ασχολουμαστε με peugeot ξερουμ οτι ολα τα μοντελα ειναι κοινα σε ενα ποσοστο μεταξι τους....
Και λογικο ειναι μαις και καμια εταιρεια δεν συμφαιριε να φτιαχνει ξεχωριστες γραμες παραγωγης για καθε εκδοση του καθε μοντελου....με τη ιδια λογικη εχεις ακριβως το ιδιο μοτερ με ενα 207 οποτε εχεις καια τα ηλεκτρικα που το πλαισιονουν οποτε ανα κατι ταιριαζει στο 207 ταιριαζει και στο δικο σου....

Και επισης κανεις δεν σου μιλησε με ασχημο τροπο...
Αυτα
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 17:27:54
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
....λες να θελει πλαγιοπρυμνοδετηση?

Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
Τι σαι συ ρε φιλε...
mrkaza - Πεμ 27 Αύγ 2009, 22:19:26
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα και από εμένα

Καθώς διάβασα οτι το Alpine εχει και έξοδο για την εργοστασιακή οθόνη .

Θα ήθελα να μου πεις ποιο παίζει όπως το Jvc 909 που ΤΟΣΟ αγαπώ (από θέμα ήχο λογικά ξέρεις ποιο είναι) και δείχνει στην εργοστασιακή οθόνη κτλ κτλ .

Δε με ενδιαφέρει να είναι έγχρωμο (μη σου πω ούτε αν έχει οθόνη) ακόμα και σαν το εργοστασιακό να είναι μου κάνει θέλω όμως 2 ζευγάρια Rca (μπρος πίσω)που να είναι καθαρά ετσι και αλλιώς Sub + T-rex600 Nitro δε χωράνε στο 207 Sad όποτε sub δε θα μπει .

Επίσης κόστος για τους Adaptores παρκαρίσματος οθόνης χειριστηρίου κτλ κτλ .

Ευχαριστώ
sotos 207Gt - Παρ 28 Αύγ 2009, 09:43:12
Θέμα δημοσίευσης:
εδω θα βρεις αυτο που ψαχνεις απο θεμα ηχου και αναβαθμιζεται και με επεξεργαστη imprint.
οι ανταπτορες αναγκαστικα θα ειναι alpine τουλαχιστον αυτος των χειριστηριων με κοστος περι 150-160€ και εναν με 95€ για το παρκτρονικ.
Το 600 χωραει ρε φιλε στο πορτ-μπαγκαζ.Το 700 δεν χωραει Laughing
mrkaza - Παρ 28 Αύγ 2009, 11:13:29
Θέμα δημοσίευσης:
σε αυτό εκτος του καλλίτερου εσωτερικού ενισχυτή εχει κάτι παραπάνω ?

Το λεω γιατί με 4*60 για αρχή τουλάχιστον θα μπορώ να οδηγήσω τα 4 Focal 165V που έχω , ώστε να μη περαστούν καλώδια κτλ κτλ και μου πουν τίποτα απο Peugeot .

Το έχεις ακούσει ?
sotos 207Gt - Παρ 28 Αύγ 2009, 12:10:33
Θέμα δημοσίευσης:
πηγες κι επιασες την κορυφη κι εσυ βρε παιδι μου.
Ειναι κορυφαιο αυτο και με πολυ καλη σταθμη σηματος και εχει και 5 μπαντες παραμετρικο η 7 γραφικο για την ρυθμιση του ηχου + του οτι ειναι 4βολτο.
Αλλα δεν εχει θυρα για στικακι.
Αυτο που σου εδειξα εχει μπασα πριμα μονο αλλα με τον επεξεργαστη θα σου βγει στα ιδια και θα εχεις και θυρα ενω θα κανει και πολυ καλυτερη δουλεια.
Οτι θες διαλεγεις...
mrkaza - Παρ 28 Αύγ 2009, 13:16:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ο δικός του ενισχυτής είναι αρκετά καλλίτερος και μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία μου σωστότερα σε σχέση με το 9886 τοτε χαλάλι το οτι δεν έχει Usb .

Οι λόγοι είναι οι έξεις γλιτώνω καλώδια ενισχυτές κτλ κτλ που αν και θα εχω καλλίτερο αποτέλεσμα είναι κάτι που θέλω να το αποφύγω για λογους κοστους – χρηστικότητας του port μπαγκαζ . Ασε που αν ξεκινήσω καθώς με ξέρω θα περάσω τελικά 0 AWG για αν το αποφασίσω ... και μετα θα γινω αιμοδότης Razz


Αλλά απορίες σχετικά με τα έξεις

Στο 207 με το Alpine CDA-9887R και τον ανταπτωρα που ανάφερες θα παίζουν τα πάντα και το χειριστήριο στο τιμόνι και η εργοστασιακή οθόνη ελεγχόμενη απο το Alpine ?

Για να δουλέψει το Bluetooth θέλει κάτι έχτρα και τι ?

Στο Aux in με τον ανταπτωρα θα παίζει οτι παίρνει απο τα Rca στο ντουλαπάκι ώστε να μπορώ να βάλω από εκεί κάτι σε usb :D ?
sotos 207Gt - Παρ 28 Αύγ 2009, 13:20:59
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
Αν ο δικός του ενισχυτής είναι αρκετά καλλίτερος και μπορεί να οδηγήσει τα ηχεία μου σωστότερα σε σχέση με το 9886 τοτε χαλάλι το οτι δεν έχει Usb .

Οι λόγοι είναι οι έξεις γλιτώνω καλώδια ενισχυτές κτλ κτλ που αν και θα εχω καλλίτερο αποτέλεσμα είναι κάτι που θέλω να το αποφύγω για λογους κοστους – χρηστικότητας του port μπαγκαζ . Ασε που αν ξεκινήσω καθώς με ξέρω θα περάσω τελικά 0 AWG για αν το αποφασίσω ... και μετα θα γινω αιμοδότης Razz


Αλλά απορίες σχετικά με τα έξεις

Στο 207 με το Alpine CDA-9887R και τον ανταπτωρα που ανάφερες θα παίζουν τα πάντα και το χειριστήριο στο τιμόνι και η εργοστασιακή οθόνη ελεγχόμενη απο το Alpine ?

Για να δουλέψει το Bluetooth θέλει κάτι έχτρα και τι ?

Στο Aux in με τον ανταπτωρα θα παίζει οτι παίρνει απο τα Rca στο ντουλαπάκι ώστε να μπορώ να βάλω από εκεί κάτι σε usb :D ?

Δεν προκειται να δεις τραγικη διαφορα οσον αφορα τον ενισχυτη γιατι η καινουργια γενια μπορει να ειναι 4χ50 αλλα δουλευει σε υψηλοτερη σταθμη ρευματος και εχει και πιο πλουσιο σημα.
Απο το ντουλαπακι θα μπορεις να παρεις μονο αναλογικο σημα που σημαινει οτι δεν θα εχεις ελεγχο.
Πιστεψε με και το 86 ειναι παρα πολυ καλο μηχανημα και ερχεται στα μετρα σου ακομα και με το 4χ50.
Απο μενα παρε οτι θες αλλα η γνωμη μου ειναι αυτη....
klain - Παρ 28 Αύγ 2009, 16:50:01
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Γιωργο καλησπερα.
Τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.
Ενα ραδιοcd θες και εναν ανταπτορα χειριστηριων / μενου και εισαι ετοιμος.
Αν εχεις και αισθητηρες παρκαρισματος απο το εργοστασιο χρειαζεσαι αλλον εναν για τον ηχο αυτων στα ηχεια.
Δεν υπαρχει συμβατο Player αλλα συμβατοι ανταπτορες...
Οτι αλλο θες.... Wink


Φίλε μου καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Smile
Μπήκα στο site της connect2s απο όπου κατάλαβα οτι θα πάρω τον αντάπτορα και να σου πώ την αλήθεια έχασα λίγο την μπάλα.
Έχεις να προτείνεις ένα συνδυασμό πηγής και αντάπτορα που να δουλεύει σίγουρα με την εργοστασιακή οθόνη και να είναι σχετικά καλό/οικονομικό;
Ο αντάπτορας είναι ένας για το 207 ή αλλάζει ανάλογα με το μοντέλο της πηγής; Αν κατάλαβα καλά, μόνο η alpine δείχνει και στην κεντρική οθόνη;
Επειδή βλέπω οτι το κατέχεις και μιας και δεν είναι κάτι που με καίει ιδιαίτερα, βασίζομαι σε οποιαδήποτε πρόταση σου Smile
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Very happy

207sppk 08/2006
sotos 207Gt - Παρ 28 Αύγ 2009, 17:11:57
Θέμα δημοσίευσης:
klain έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
Γιωργο καλησπερα.
Τα πραγματα ειναι παρα πολυ απλα.
Ενα ραδιοcd θες και εναν ανταπτορα χειριστηριων / μενου και εισαι ετοιμος.
Αν εχεις και αισθητηρες παρκαρισματος απο το εργοστασιο χρειαζεσαι αλλον εναν για τον ηχο αυτων στα ηχεια.
Δεν υπαρχει συμβατο Player αλλα συμβατοι ανταπτορες...
Οτι αλλο θες.... Wink


Φίλε μου καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Smile
Μπήκα στο site της connect2s απο όπου κατάλαβα οτι θα πάρω τον αντάπτορα και να σου πώ την αλήθεια έχασα λίγο την μπάλα.
Έχεις να προτείνεις ένα συνδυασμό πηγής και αντάπτορα που να δουλεύει σίγουρα με την εργοστασιακή οθόνη και να είναι σχετικά καλό/οικονομικό;
Ο αντάπτορας είναι ένας για το 207 ή αλλάζει ανάλογα με το μοντέλο της πηγής; Αν κατάλαβα καλά, μόνο η alpine δείχνει και στην κεντρική οθόνη;
Επειδή βλέπω οτι το κατέχεις και μιας και δεν είναι κάτι που με καίει ιδιαίτερα, βασίζομαι σε οποιαδήποτε πρόταση σου Smile
Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου Very happy

207sppk 08/2006

H connects δινει ανταπτορες μονο για χειριστηρια και παρκτρονικ.
Απο κει και περα αν θες θα πρεπει να πας σε alpine αν θες να εχεις και τις ενδειξεις στην εργοστασιακη οθονη οπως πολυ καλα καταλαβες.
Η φθηνοτερη λυση σε alpine ωστε να κανεις ολα αυτα ειναι το cda-105Ri και ο αντοιστιχος ανταπτορας.
Ο ανταπτορας για τα 207 ειναι ιδιος και αλλαζει μονο το καλωδιο επικοινωνιας οσον αφορα την connects.
Την πηγη μπορεις να την δεις εδω γιατι ο server του καταστηματος μου επεσε σορρυ..
sasasj - Πεμ 10 Σεπ 2009, 23:21:54
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω βάλει την ALPINE IVA-W505R και έχω μια πλακετα-ανταπτορα για τα χειρηστήρια της PHONOCAR αλλα δεν μπορώ να μπώ στο μενού του αυτοκινήτου.
Απ ότι λέει και ο φίλος Σωτήρης, και με το βίντεο που έχει φτιάξει, φαίνεται οτι δουλεύουν όλα καλά! Οπότε πρέπει να αλλάξω την πλακέτα με άλλη της CONNECTS2 ή της ALPINE. Το ερώτημα που θέλω να κάνω είναι αν βάλω την πλακέτα της ALPINE και μόνο αυτή, θα δουλέυουν όλα τζάμι ή θα πρέπει να βάλω και της CONNECTS για να μπαίνω στο μενού;
Σωτήρη στο βίντεο που έχεις φτιάξει στο peugeot σου ποιά πράγματα έχεις βάλει για να δουλέψουν ολα κανονικά;
Ευχαριστώ!!!
sotos 207Gt - Παρ 11 Σεπ 2009, 09:04:50
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Έχω βάλει την ALPINE IVA-W505R και έχω μια πλακετα-ανταπτορα για τα χειρηστήρια της PHONOCAR αλλα δεν μπορώ να μπώ στο μενού του αυτοκινήτου.
Απ ότι λέει και ο φίλος Σωτήρης, και με το βίντεο που έχει φτιάξει, φαίνεται οτι δουλεύουν όλα καλά! Οπότε πρέπει να αλλάξω την πλακέτα με άλλη της CONNECTS2 ή της ALPINE. Το ερώτημα που θέλω να κάνω είναι αν βάλω την πλακέτα της ALPINE και μόνο αυτή, θα δουλέυουν όλα τζάμι ή θα πρέπει να βάλω και της CONNECTS για να μπαίνω στο μενού;
Σωτήρη στο βίντεο που έχεις φτιάξει στο peugeot σου ποιά πράγματα έχεις βάλει για να δουλέψουν ολα κανονικά;
Ευχαριστώ!!!

Ειτε βαλεις τον ανταπτορα της connects ειτε της alpine παλι θα εχεις το μενου απλα με της alpine θα εχεις και στην εργοστασιακη οθονη τις πληροφοριες του ηχοσυστηματος οποτε καλυτερα της alpine...
sasasj - Παρ 11 Σεπ 2009, 22:00:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό σκέφτομαι και εγώ για της Alpine αφου μπαίνει και με αυτην στο μενού του αυτοκινήτου. Εσύ ποιά έχεις βάλει στο peugeot σου και τα δουλεύεις όλα στο βίντεο που έβαλες στο google;
sotos 207Gt - Σαβ 12 Σεπ 2009, 10:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Αυτό σκέφτομαι και εγώ για της Alpine αφου μπαίνει και με αυτην στο μενού του αυτοκινήτου. Εσύ ποιά έχεις βάλει στο peugeot σου και τα δουλεύεις όλα στο βίντεο που έβαλες στο google;

Την ιδια με αυτη που εχεις και συ Σακη...
sasasj - Κυρ 13 Σεπ 2009, 21:19:52
Θέμα δημοσίευσης:
Την πηγή την είδα οτι είναι ιδια Σωτήρη. Για ποια πλακέτα (ανταπτορα) εχεις βάλει εννοούσα με την ερώτηση μου. Δεν το διατύπωσα σωστά πιό πάνω και σε μπέρδεψα... Laughing
sotos 207Gt - Δευ 14 Σεπ 2009, 18:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
της alpine φιλε...
Vini - Τετ 23 Σεπ 2009, 11:11:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εκτός από τα γνωστά μοντέλα της ALPINE έβγαλε καμιά άλλη εταιρεία καμιά πηγή που να συνεργάζεται με κεντρική οθόνη και χειριστήρια τιμονιού;;

ή ακόμα τίποτα ;; Crying or Very sad
sotos 207Gt - Τετ 23 Σεπ 2009, 17:16:58
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Εκτός από τα γνωστά μοντέλα της ALPINE έβγαλε καμιά άλλη εταιρεία καμιά πηγή που να συνεργάζεται με κεντρική οθόνη και χειριστήρια τιμονιού;;

ή ακόμα τίποτα ;; Crying or Very sad

και ουτε θα βγαλει Laughing Laughing
Vini - Τετ 23 Σεπ 2009, 19:34:24
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
...
και ουτε θα βγαλει Laughing Laughing


Γιατί αυτό;
Υπάρχει κάποιος λόγος; Question
sotos 207Gt - Πεμ 24 Σεπ 2009, 08:39:46
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
...
και ουτε θα βγαλει Laughing Laughing


Γιατί αυτό;
Υπάρχει κάποιος λόγος; Question

Ο λογος ειναι οτι καμια αλλη εταιρια απλα δεν εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα.
Η clarion εχει κανει μερικες αξιολογες προσπαθειες αλλα εχει μεινει στα ιδια.
Οταν βλεπεις και δεν ασχολειται αλλος δεν περιμενεις να κανει κατι ξαφνικα..
gor - Πεμ 24 Σεπ 2009, 18:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
Αν η after market πηγή είναι Sony, τι αντάπτορες μου προτείνετε; Υπάρχει λύση που να υποστηρίζει ενδείξεις στην οθόνη του ταμπλό;
sotos 207Gt - Πεμ 24 Σεπ 2009, 18:28:44
Θέμα δημοσίευσης:
gor έγραψε:
Αν η after market πηγή είναι Sony, τι αντάπτορες μου προτείνετε; Υπάρχει λύση που να υποστηρίζει ενδείξεις στην οθόνη του ταμπλό;

Ενδειξεις οχι.
Χειριστηρια και μενου αυτοκινητου ναι.
Παραπανω αναφερεται οτι μονο με alpine oi ενδειξεις.
Αυτο δεν ειναι θεμα ανταπτορα αλλα πηγης που δεν βγαζει data για τις ενδειξεις..
sasasj - Πεμ 24 Σεπ 2009, 22:23:50
Θέμα δημοσίευσης:
Να μαι και εγω πάλι!
Έβαλα τελικά τον ανταπτορα-πλακετα της Alpine και είχα σκοπό να βάλω και της Connects2 για τους αισθητήρες παρκαρίσματος αλλα ο εγκαταστάτης μου είπε οτι η Alpine βγάζει αντάπτορα και για τους αισθητήρες παρκαρίσματος και είπα να πάρω και τα 2 της Alpine για να γίνει σωστή και καλή δουλειά!
Ενώ χειριστήρια και πληροφορίες στην οθόνη δουλεύουν κανονικά, με τους αισθητήρες παρκαρίσματος δεν έχω ήχο οταν πλησιάζω κάποιο εμπόδιο. Βλέπω δηλαδή στην οθόνη την ένδειξη των αισθητήρων, αλλα δεν ακούγεται ο ήχος που να με προειδοποιει πόσο κοντά είναι το εμπόδιο.
Ξέρει μήπως κανείς γιατί γινεται αυτό;;;
sotos 207Gt - Πεμ 24 Σεπ 2009, 23:49:54
Θέμα δημοσίευσης:
αφου δεν πηρες τον ανταπτορα για τους αισθητηρες τι περιμενες?
επισης η αλπινε δεν βγαζει ανταπτορα για τους αισθητηρες εκτος αν εχεσα καποιο επεισοδιο Wink
sasasj - Παρ 25 Σεπ 2009, 23:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Πήρα και τον αντάπτoρα για τους αισθητήρες αλλα είναι της Alpine και οχι της Connects2. Ειχα σκοπό να πάρω της Alpine για χειριστήρια και Connects2 για αισθητήρες, αλλα αφού έμαθα οτι βγάζει η Alpine και για αισθητήρες παρκαρίσματος, τα πήρα και τα 2 απο αυτήν! Όλα της Alpine δήλαδή, και δεν έχω ήχο στο παρκάρισμα.
Σήμερα αυτός που μου τα πέρασε, μου είπε οτι επειδή έχω ενισχυτές για τα 4 ηχεια, δεν περνάει ο ήχος κανονικά στον αντάπτορα και δεν δουλεύει. Κάτι έκανε, και σήμερα έχω ήχο στα μπροστά ηχεία.
Ο αντάπτορας για τους αισθητήρες πάρκινγκ είναι μια μεγάλη πλεξούδα απο καλώδια και μια πλακέτα στο τέλος της. Δεν έβγαλα φωτογραφία, αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω να την δείτε. Είναι τεράστια!!!
sotos 207Gt - Σαβ 26 Σεπ 2009, 10:21:06
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Πήρα και τον αντάπτoρα για τους αισθητήρες αλλα είναι της Alpine και οχι της Connects2. Ειχα σκοπό να πάρω της Alpine για χειριστήρια και Connects2 για αισθητήρες, αλλα αφού έμαθα οτι βγάζει η Alpine και για αισθητήρες παρκαρίσματος, τα πήρα και τα 2 απο αυτήν! Όλα της Alpine δήλαδή, και δεν έχω ήχο στο παρκάρισμα.
Σήμερα αυτός που μου τα πέρασε, μου είπε οτι επειδή έχω ενισχυτές για τα 4 ηχεια, δεν περνάει ο ήχος κανονικά στον αντάπτορα και δεν δουλεύει. Κάτι έκανε, και σήμερα έχω ήχο στα μπροστά ηχεία.
Ο αντάπτορας για τους αισθητήρες πάρκινγκ είναι μια μεγάλη πλεξούδα απο καλώδια και μια πλακέτα στο τέλος της. Δεν έβγαλα φωτογραφία, αλλα με την πρώτη ευκαιρία θα βγάλω να την δείτε. Είναι τεράστια!!!


Ωπ το πιασα.Δεν ειχες πει οτι εχεις ενισχυτες.
Θα πας και θα του πεις οτι τα ηχεια που συνδεει στους ενισχυτες θα τα τροφοδοτησει ΠΡΙΝ την πλακετα των αισθητηρων οποτε να μπορει να περνα το σημα και να εχεις και την ηχητικη προειδοποιηση..
sasasj - Σαβ 26 Σεπ 2009, 18:14:29
Θέμα δημοσίευσης:
Eυχαριστώ Σωτήρη για τις συμβουλές!!!
Θα πάω να του τα πώ απο Δευτέρα να δουμε τι θα βγεί.
Όταν έχω νεότερα θα ξαναενημερώσω.
Fotigos - Τετ 30 Σεπ 2009, 16:48:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά μετά από αρκετά τηλεφωνήματα με τον Σωτήρη (SotosGT) οπου και μου άνοιξε τα μάτια,έκανα εγκατάσταση του ηχοσυστήματος με προσωπική εργασία χρησιμοποιώντας ότι ακριβώς μου είπε ο Σωτήρης.
Η έγχρωμη οθόνη πρόβάλει και χωρίς ηχοσύστημα εργοστασιακό το αμάξι όταν παρκάρει απλά οι αντάπτορες δίνουν ξανά όλες τις δυνατότητες που χάνοντε απο την αφαίρεση του εργοστασιακού ηχ/τος.
Πράγματι το 308GT δεν διαφέρει από τα υπόλοιπα peugeot παρα μόνο ότι έχει έγχρωμη οθόνη.. Smile
Το μόνο κακό σε όλη την ιστορία είναι ότι η μονάδα που έχω Clarion 848RVD δεν έχει έξοδο (καρφί) για να πάρει και εντολή απο το control του τιμονιού.Το συγκεκριμένο μοντέλο στο παλιό μου 307 το είχα συνδέσει με ενα infrared που έδινε η clarion.
Τεσπα
206kwn - Τετ 30 Σεπ 2009, 21:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:

......εκτος αν εχεσα καποιο επεισοδιο....



τι το εκανες το επεισοδιο???? Shocked Shocked

Rotfl Rotfl Tease Tease
sotos 207Gt - Πεμ 01 Οκτ 2009, 10:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:

......εκτος αν εχεσα καποιο επεισοδιο....



τι το εκανες το επεισοδιο???? Shocked Shocked

Rotfl Rotfl Tease Tease

Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Silly Silly
παλι μανιταρι πεταξαμε χαχαχα
Vini - Τρι 20 Οκτ 2009, 20:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Vini έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
...
και ουτε θα βγαλει Laughing Laughing


Γιατί αυτό;
Υπάρχει κάποιος λόγος; Question

Ο λογος ειναι οτι καμια αλλη εταιρια απλα δεν εχει ασχοληθει με το συγκεκριμενο θεμα.
Η clarion εχει κανει μερικες αξιολογες προσπαθειες αλλα εχει μεινει στα ιδια.
Οταν βλεπεις και δεν ασχολειται αλλος δεν περιμενεις να κανει κατι ξαφνικα..


Κανένα νέο από το μέτωπο; Sad

Αν βγάλει κανείς τίποτα ακόμα και η ALPINE με usb στη πρόσοψη που να συνεργάζεται με οθόνη και τιμόνι ενημέρωσέ μας αν σου είναι εύκολο... Sad

...
...

Το USB BOX μου έχει σκίσει την ψυχολογία ... Sad
sotos 207Gt - Τρι 20 Οκτ 2009, 20:34:26
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο πολυ δυσκολο φιλε.
Εχουν αρχισει ολες οι εταιριες και την πανε πισω την usb.
Ειναι και καλυτερα ετσι ισως
Vini - Τρι 20 Οκτ 2009, 20:49:42
Θέμα δημοσίευσης:
Sad
mrkaza - Σαβ 03 Απρ 2010, 13:39:55
Θέμα δημοσίευσης:
Επιστρέφω πάλι ποο ετοιμος απο ποτέ .

Αρα φέρνω το θέμα παλι στην επιφανεια και ρωταω τα εξεις

με το Alpine CDE-104BTi εχω 6 rca + bluetooth - usb χωρις εχτρα ?

καποιο καλλιτερο στο θέμα ηχου ?

ο APS101PS ειναι ακομα η σωστη λυση ή εχει βγει κατι καλλιτερο ?

Ευχαριστώ
sotos 207Gt - Σαβ 03 Απρ 2010, 16:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
δυστυχως τα ιδια.
λες και δεν θελoυν...
mrkaza - Κυρ 11 Απρ 2010, 10:54:28
Θέμα δημοσίευσης:
To 207 πισω εχει ιδια θεση για ηχεια οπως και μπροστα 6,5" ?

Μη ξενεροσω οταν θα λισω τα πετσαρια και πάνω απο όλα να ΜΗ την ξαναλυσω Smile

Ευχαριστω
sasasj - Κυρ 11 Απρ 2010, 11:58:45
Θέμα δημοσίευσης:
Στο δικό μου (RC) έχει ίδιο μέγεθος μπρος-πίσω.
Για την διάσταση τους δεν είμαι σίγουρος αν ειναι 6,5" ή άλλη.
sotos 207Gt - Κυρ 11 Απρ 2010, 16:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
ολα τα 207 μηδενος εξαιρουμενου φορανε 6.5 ιντσες η 165 εκατοστα αν το θελετε αλλιως.
μπροστα περιοριζεστε στα 60 χιλιοστα βαθος ενω πισω χεν υπαρχει περιορισμος... Wink
mrkaza - Κυρ 11 Απρ 2010, 19:37:32
Θέμα δημοσίευσης:
Χρειαζομαι 1 ποντο δακτιλιδη Sad κοιτοντας προχειρα τα ηχεια αλλα δεν έχω καταλαβει πως πιανουν αν εχει κανεις καμια Photo ωστε να δω πως θα λυσω το προβλημα μου η Autoleads εχει βγαλει adaptor με κωδικο SAK-2302 αλλα απο την photo δε καταλαβενω τι και πως και αν θα ταιριαξει .


Θελω οταν θα παω για εγκαταση να εχω οτι θα χρειαστη ωστε να μη λυθη κατι 2 φορες .
sotos 207Gt - Δευ 12 Απρ 2010, 08:49:03
Θέμα δημοσίευσης:
αν το φερεις πολυ εξω το ηχειο θα βρισκει στον ταμπλα της πορτας...
Καλυτερα αλλαξε τα καπελα με αλλα της phonocar που ειναι λιγακι πιο ανοιχτα απο πισω και δεχονται βαθυτερο ηχειο..[/img]
mrkaza - Δευ 12 Απρ 2010, 13:20:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορω να εχω κωδικο της της phonocar ?
sotos 207Gt - Δευ 12 Απρ 2010, 15:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
το απογευμα φιλε...
moudakas - Παρ 23 Απρ 2010, 16:30:23
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει δοκιμάσει κανείς με λίγο κόψε-ράψε να χωρέσει στις μαμά μπροστά ή πίσω θέσεις του 207 8αρια?
sotos 207Gt - Παρ 23 Απρ 2010, 19:32:24
Θέμα δημοσίευσης:
moudakas έγραψε:
Έχει δοκιμάσει κανείς με λίγο κόψε-ράψε να χωρέσει στις μαμά μπροστά ή πίσω θέσεις του 207 8αρια?

Αν βαλεις ρηχα χωρανε και χωρις κοψε ραψε.
Το θεμα ειναι οτι θα παιδευτεις να περασεις μεγαλυτερα καλωδια απο την φυσα της πορτας...
mynewmail77 - Σαβ 24 Απρ 2010, 17:13:49
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά.Νέος κάτοχος ( Peugeot 308 ) και θα ηθελα την βοηθεια σας.Σημερα εγκατεστησα καινουργια μοναδα ( Pioneer AVH-P4200DVD )στην θεση της εργοστασιακής.Το θέμα ειναι οτι εχασα τελείως την δυνατοτητσ να μπαινω στο κεντρικο μενου και να αλλαζω ημερομηνία , ωρα...κτλ μια που και τα κουμπια ήταν πανω στην εργοστασιακη μοναδα.Ο υπευθυνος που το εγκατεστησε μου ειπε οτι εβαλε εναν ανταπτορα can-bus της phonocar για ρυθμίσεις ήχου,πηγής,κομματιών απο το χειριστηριο τιμονιου και οτι για τις υπολοιπες ρυθμίσεις θα πρεπει να πηγαινω στην peugeot για αλλαγή μεσω του διαγνωστικού.Υπαρχει κάποια λυση ωστε να γλυτωνω την ταλαιπωρια αυτη?

Ευχαριστω προκαταβολικα ,

Γιάννης
sotos 207Gt - Σαβ 24 Απρ 2010, 21:46:56
Θέμα δημοσίευσης:
mynewmail77 έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά.Νέος κάτοχος ( Peugeot 308 ) και θα ηθελα την βοηθεια σας.Σημερα εγκατεστησα καινουργια μοναδα ( Pioneer AVH-P4200DVD )στην θεση της εργοστασιακής.Το θέμα ειναι οτι εχασα τελείως την δυνατοτητσ να μπαινω στο κεντρικο μενου και να αλλαζω ημερομηνία , ωρα...κτλ μια που και τα κουμπια ήταν πανω στην εργοστασιακη μοναδα.Ο υπευθυνος που το εγκατεστησε μου ειπε οτι εβαλε εναν ανταπτορα can-bus της phonocar για ρυθμίσεις ήχου,πηγής,κομματιών απο το χειριστηριο τιμονιου και οτι για τις υπολοιπες ρυθμίσεις θα πρεπει να πηγαινω στην peugeot για αλλαγή μεσω του διαγνωστικού.Υπαρχει κάποια λυση ωστε να γλυτωνω την ταλαιπωρια αυτη?

Ευχαριστω προκαταβολικα ,

Γιάννης


φιλε μου χωρις να θελω να σε στεναχωρησω,αυτο που σου ειπε απλα δεν υπαρχει.
ο ανταπτορας της phonocar κανει μονο για χειρισμο και δεν σχει συνδυασμο για το can.
θα πρεπει να σου αλλαξει τον ανταπτορα με αλλον της connects2 αλλιως αποχαιρετας το μενου του αυτοκινητου...
mynewmail77 - Κυρ 25 Απρ 2010, 08:39:28
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
mynewmail77 έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά.Νέος κάτοχος ( Peugeot 308 ) και θα ηθελα την βοηθεια σας.Σημερα εγκατεστησα καινουργια μοναδα ( Pioneer AVH-P4200DVD )στην θεση της εργοστασιακής.Το θέμα ειναι οτι εχασα τελείως την δυνατοτητσ να μπαινω στο κεντρικο μενου και να αλλαζω ημερομηνία , ωρα...κτλ μια που και τα κουμπια ήταν πανω στην εργοστασιακη μοναδα.Ο υπευθυνος που το εγκατεστησε μου ειπε οτι εβαλε εναν ανταπτορα can-bus της phonocar για ρυθμίσεις ήχου,πηγής,κομματιών απο το χειριστηριο τιμονιου και οτι για τις υπολοιπες ρυθμίσεις θα πρεπει να πηγαινω στην peugeot για αλλαγή μεσω του διαγνωστικού.Υπαρχει κάποια λυση ωστε να γλυτωνω την ταλαιπωρια αυτη?

Ευχαριστω προκαταβολικα ,

Γιάννης


φιλε μου χωρις να θελω να σε στεναχωρησω,αυτο που σου ειπε απλα δεν υπαρχει.
ο ανταπτορας της phonocar κανει μονο για χειρισμο και δεν σχει συνδυασμο για το can.
θα πρεπει να σου αλλαξει τον ανταπτορα με αλλον της connects2 αλλιως αποχαιρετας το μενου του αυτοκινητου...



Σωτηρη σε ευχαριστω για την απαντηση.Στο μενου του αυτοκινητου πως μπαινεις με αυτον τον ανταπτορα που προτεινεις ( connects2 );Το ακριβές μοντέλο ποιο ειναι , και θα χρειαστω τιποτα αλλο εκτος απο αυτο;
sotos 207Gt - Κυρ 25 Απρ 2010, 15:37:07
Θέμα δημοσίευσης:
στο μενου μπαινεις πατωντας συγχρονως τα vol+ & vol-.
απο εκει κανεις και τα υπολοιπα με τα με την ροδα.
αν εχεις αισθητηρες παρκαρισματος θες ακομα εναν για τον ηχο τους..
sotos 207Gt - Δευ 26 Απρ 2010, 08:42:08
Θέμα δημοσίευσης:
Και ξεχασα..
CTSPG007
mynewmail77 - Δευ 26 Απρ 2010, 19:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτηρη ευχαριστω.Τελικα μου εβαλε το CTSPG007 και απ'οτι φαινεται λειτουργει.
tasos_vl - Τετ 28 Απρ 2010, 14:45:38
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω για εσας αλλα εγω γουσταρω καργα.....!!! --> http://viewitem.eim.ebay.gr/RADIO_DVDGPS3_ZONEBLUETOOTH_PEUGEOT_207_20082010_HD/360256226496/item

τωρα δεν ξερω απο θέμα πιοτητας (κατασκευης - ηχου) τι παιζει...... αν το ψαξετε εχει κ τα ιδια ποιο οικονομικα!!!
τζαμπα πραμα ρεεε!!! Laughing
sotos 207Gt - Πεμ 29 Απρ 2010, 09:58:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι καθολου κακο κυριως για τα χρηματα του αλλα εχω φερει ηδη ενα τετοιο για ενα corolla και ουτες καν ο πελατης μου δεν εντυπωσιαστηκε.
Εχει πολλες ατελειες στην κατασκευη του(κυριως στα πλαστικα μερη) ενω και απο ηχο δεν τα παει πολυ καλα.
Αν δεν εχεις πολλες απαιτησεις ειναι μια χαρα αλλα για παραπανω δεν λεει.
Ο πελατης μου με το corolla παντως ερχεται σημερα να του βαλω μια clarion..
sotos 106xs - Πεμ 29 Απρ 2010, 10:57:46
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά ότι πληρώνεις πέρνεις, το ότι είναι φτηνό δεν σημαίνει ότι είναι και ευκαιρία, σχεδόν πάντα κάπου θα υστερεί και θα συμφωνήσω με τον συνονόματο Σωτήρη ότι τουλάχιστον κατασκευαστικά και ηχητικά δεν θα είναι και ότι καλύτερο-φυσικά παίζει ρόλο και τι ακριβώς θέλει ο καθένας αλλά και τι μπορεί να γνωρίζει απο τεχνολογία, οι πολλές ευκολίες δεν είναι πάντα το ζητούμενο...
Επίσης παίζει και θέμα αξιοπιστείας αλλά και τεχνικής υποστήριξης, οπότε τα χρήματα που νομίζεις ότι μπορεί να γλυτώνεις, στο τέλος υπάρχει πιθανότητα να τα δώσεις κάπου αλλού, αν μπορέσεις και βρείς κάποιο service....Απο ένα σημείο και μετά φυσικά είναι και θέμα τύχης πιστεύω...
Απο Celica πάντως έχω βγάλει μία παρεμφερή "οικονομική λύση" γιατί έτρωγε κολλήματα με τους χειρησμούς του, δεν βρέθηκε ποτέ άκρη οπότε και αντικαταστάθηκε.
ironman02 - Πεμ 29 Απρ 2010, 11:08:27
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν αναφέρει καν τι εταιρία είναι? Μάλλον κινέζικο δηλαδη ε? Συνήθως είναι ψιλοψεύτικα και χαλάνε εύκολα αυτά. Το bluetooth ας πούμε μπορεί να σου βγάλει το λάδι και να μην ακούγεται σωστά κτλ. Δεν ξέρω...

Ίσως αξιζεί αν θες να αντικαταστήσεις την εργοστασιακή οθόνη, αφού μπαίνει αυτή με πολλές λειτουργίες πάνω, gps, bluetooth, usb κτλ.

Δεν έχω καταλάβει αν μπορείς να μπείς στο menu του αυτοκινήτου. Γράφει όμως οτι φαίνεται πχ η θερμοκρασία, Open door, km και οτι λειτουργούν τα χειριστήρια στο τιμόνι. Φαντάζομαι θα γίνεται και αυτό.

Από ήχο δηλαδή παίζει να είναι χειρότερο από την μαμά πηγή? Αν δεν είναι ίσως αξίζει...
mrkaza - Τετ 05 Μάϊ 2010, 22:48:21
Θέμα δημοσίευσης:
o Connects 2 CTSPG008 συνδεεττε σε 207 που εχει απο το εργοστασιο rcd ? καθως η Connects 2 λεει οτι ο CTSPG007 ειναι για οσους εχει εργοστασιακο rcd καθως αγορασα λάθος αντάπτορα μαλλον

Ευχαρριστω
sotos 207Gt - Παρ 07 Μάϊ 2010, 09:56:21
Θέμα δημοσίευσης:
το 007 ειναι για αμαξια που εχουν ραδιοcd ενω ο 008 ειναι για αυτα που δεν εχουν.
Παραυτα αν πας σε μια αντιπροσωπεια και σου αφαιρεσουν με το διαγνωστικο την εργοστασιακη πηγη θα δουλεψει μια χαρα.
Αν δεν τοτε ο ανταπτορας δεν ειναι προγραμματισμενος να δουλεψει με can.
Σε αυτη την περιπτωση πρεπει να τον αλλαξεις.
sotos 207Gt - Παρ 07 Μάϊ 2010, 10:04:29
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες καλη και η alpine αλλα μολις παρελαβα και τεσταρω την καινουργια kenwood και εχω μεινει αφωνος.
Δειτε εδω να καταλαβετε..
mrkaza - Κυρ 16 Μάϊ 2010, 22:20:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τι χωράει κάτω από την σήτα που έχει το 207 στα tweeter ?

Αν έχω διαστάσεις θα είμαι ευτυχείς θέλω να βάλω αυτά http://www.sbacoustics.com/index.php/products/tweeters/sb29rdnc-c000-4/

Ναι είμαι τρελός Razz
sotos 207Gt - Δευ 17 Μάϊ 2010, 11:34:57
Θέμα δημοσίευσης:
δεν χωρανε εκτος αν αρχισεις να τρως ταμπλο.
Ισως αν το παλεψεις να μπουν απο κατω αλλα δεν θα ακουγονται σωστα.
fipis - Δευ 17 Μάϊ 2010, 19:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα κι από μένα! Μια ερώτηση σου έχω... Αυτό το καινούριο KENWOOD, ΤΟ 9260 είναι το ίδιο συμβατό με το 207 όσο και το ALPINE 505? Εννοώ με χειριστήρια στο τιμόνι, με την εργοστασιακή οθόνη, με τις ρυθμίσεις της οθόνης κλπ. Όταν είσαι σίγουρος απάντησε μου, ΟΚ? Φαντάζομαι θα ενδιαφέρει αρκετούς! Ευχαριστώ προκαταβολικά.
sotos 207Gt - Δευ 17 Μάϊ 2010, 19:27:38
Θέμα δημοσίευσης:
ειμαι σιγουρος απο τοτε που γεννηθηκα Laughing Laughing
Λοιπον στο θεμα.
Αυτο που εχει κανει η 505 δεν το κανει αλλη τουλαχιστον για το παρον.
Αυτο ομως ισχυει εν μερει.
Τι εννοω.
Μπορειτε να κανετε οτιδηποτα με οποιαδηποτε επωνυμη μαρκα της αγορας και να δουλευουν ολα κανονικοτατα (χειριστηρια μενου κλπ) απλα με την 505 θα εχετε και εξτρα τις πληροφοριες πχ ραδιοφωνου στην εργοστασιακη οθονη.
Αυτο δεν παει να πει οτι κανεις δεν θα ξαναβαλει ομως κατι αλλο οπως πχ clarion , kenwood , pioneer κλπ.
Πιστευω πως ειναι αρκετοι αυτοι που ειναι ετοιμοι να αποχωριστουν αυτη την λειτουργια.Εδω μερικοι πανε στον οποιονδηποτε και τους καταργει ακομα και τα χειριστηρια.
Αυτον τον καιρο δουλευω πανω σε ενα μικρο Project με βαση το δικο μου αυτοκινητο ωστε να καταφερω να τραβαω τις πληροφοριες απο την υπαρχουσα πηγη (ανεξαρτητως μαρκας) μεσω πηγαιου κωδικα και αν τα καταφερω θα εχετε τα παντα και με οτι μαρκα θελετε.
Επισης σχεδον ειμαι στο τελος της λυσης του mode και dark(πληκτρα εργοστασιακης πηγης) οποτε μιλαμε για πληρη συμβατοτητα.
Προς το παρον παντως μην κολλατε μονο σε μια μαρκα μιας και η τεχνολογια προχωραει και προσωπικα εγω πιστευω οτι απλα πρεπει να την ακολουθαμε ανεξαρτητως brand name Wink
giannis27 - Δευ 17 Μάϊ 2010, 22:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
ευχάριστα νέα!
με το καλό να τελειώσεις το project !
mrkaza - Τρι 18 Μάϊ 2010, 10:06:19
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
δεν χωρανε εκτος αν αρχισεις να τρως ταμπλο.
Ισως αν το παλεψεις να μπουν απο κατω αλλα δεν θα ακουγονται σωστα.


Απο κάτω είναι και τα εργοστασιακά ή κάνω λάθος ?

Τότε όταν θα αλαλάξω Tweeter (Πρέπει να crosαρω στους 2500 MAX) με pm παραπάνω Wink μάλλον θα κάνω μια υποχώρηση http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=186&Itemid=182

Δε θέλω να φαίνεται οτι έχω ηχο στο αμάξι 1 ) γιατι δε μου αρέσει να φαίνεται σκαλισμένο 2) για να μη τραβάει τα βλέμματα . 3) θέλω ότι μπει (εκτός μόνωσης αν μπει ) να μπορεί να βγει χωρις να φαίνεται οτι μπήκε τουλαχιστον να μην ειναι εμφανες Wink πχ κομενες σιτες στα tweeter .


Επισης Οι πορτες στο 207 ειναι "γεματες" με υλικό ή ειναι κατευθειαν λαμαρινα ρωταω γιατι σκευτομαι να βαλω http://www.ballistic-online.com/Ballistic.pdf .

Αχ το ποιο αθορυβο 207 θα το εχω εγω θα τους πω εγω των pzero nero Razz
sotos 207Gt - Τρι 18 Μάϊ 2010, 11:38:12
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
δεν χωρανε εκτος αν αρχισεις να τρως ταμπλο.
Ισως αν το παλεψεις να μπουν απο κατω αλλα δεν θα ακουγονται σωστα.


Απο κάτω είναι και τα εργοστασιακά ή κάνω λάθος ?

Τότε όταν θα αλαλάξω Tweeter (Πρέπει να crosαρω στους 2500 MAX) με pm παραπάνω Wink μάλλον θα κάνω μια υποχώρηση http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=186&Itemid=182

Δε θέλω να φαίνεται οτι έχω ηχο στο αμάξι 1 ) γιατι δε μου αρέσει να φαίνεται σκαλισμένο 2) για να μη τραβάει τα βλέμματα . 3) θέλω ότι μπει (εκτός μόνωσης αν μπει ) να μπορεί να βγει χωρις να φαίνεται οτι μπήκε τουλαχιστον να μην ειναι εμφανες Wink πχ κομενες σιτες στα tweeter .


Επισης Οι πορτες στο 207 ειναι "γεματες" με υλικό ή ειναι κατευθειαν λαμαρινα ρωταω γιατι σκευτομαι να βαλω http://www.ballistic-online.com/Ballistic.pdf .

Αχ το ποιο αθορυβο 207 θα το εχω εγω θα τους πω εγω των pzero nero Razz

Τα tw αυτα χωρανε Παναγιωτη.
Γενικα να εχεις στα υπ οψην οτι οι διαστασεις ειναι οσο και το καπακι που εχουν απλα απο κατωεχει και ακομα λιγο χωρο γυρω γυρω.
Οι πορτες δεν εχουν τιποτα απολυτως και ειναι τρελλο πακετο να τις ωτυσεις ενημερωτικα.
Επισης αν το κανεις παραγγειλε και απο πριν τα αφρωδη αυτοκολλητα γιατι δεν βγαινουν αν δεν σκιστουν...
mrkaza - Τρι 18 Μάϊ 2010, 13:00:13
Θέμα δημοσίευσης:
οχι απλά έλεγα να βάλω τώρα τα ηχεία κτλ κτλ και λίγο μετά να λύσω ώστε να μονώσω, βλέπεις το φτιάχνω σιγά σιγά γιατί δεν ειμαι τράπεζα και ούτε θέλω να παω σε καποια κτλ κτλ .


ποια αφρώδη ?
sotos 207Gt - Τρι 18 Μάϊ 2010, 13:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες να ντυσεις την λαμαρινα της πορτας πρεπει να ξηλωσεις την προστασια σκονης που εχει αναμεσα στον ταμπλα και την πορτα.
Ειναι το καλυμα που αν το βγαλεις βλεπεις τους γρυλλουσ του παραθυρου Wink
mrkaza - Τρι 18 Μάϊ 2010, 17:58:32
Θέμα δημοσίευσης:
Και αυτό το καλυμα πουλιετε σκέτο ? Αν εχουμε κωδικο Peugeot θα ημουν χαρουμενος .

Επισης τετοιο εχει και πισω ? ειβναι 2πορτο

Ευχαριστω
sotos 207Gt - Τρι 18 Μάϊ 2010, 18:05:45
Θέμα δημοσίευσης:
αυριο αν δεν σου εχω δωσει απαντηση για τον κωδικο παρε με ενα τηλ να μου το θυμησεις.
Πισω δεν εχει τιποτα και χωραει και 12αρι sub Laughing Laughing
mrkaza - Πεμ 03 Ιούν 2010, 00:13:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ας προσθέσω και εγώ της εμπειριες μου .

1) O ανταπτορας της Connects2 (Thanks Sotos) δουλέυει αψωγα αν είχε και Visual Out θα ημουν ποιο Happy (θα δοκιμασω να αλαξω και την ωρα καποιος ειχε θεμα νομιζω) χρειάζετε και adaptor κεραιας ΑΛΛΑ Το όποιο Rcd θα βάλετε πρέπει να ειναι OEM Ready και όχι απλα να δεχοταν χειρηστηριο με καλωδιο , φενεται οτι τεριαζει (jack 3.5 mm ) αλλα δε λειτουργή .

2)ασχολιθικα ελαφρός με τα πίσω ηχεια και ειμαι 99% σιγουρος ή οτι απλά δέν εχει Tweeter ή έχουν καειι αν έχει καποιο ιδος Coaxial .

3) Εβαλα ένα Jvc 811 Με Hpf στους 63 και +3 db στα 100 hz με q 0.7 (PEQ ) παιζουν συμπαθητικοτατα , η ενταση παει απο 0-50 αλλα μετά το 30 ή 35 περιπου σε καλογραμένο CD που δέν ειναι peakαρισμενο κτλ κτλ το σύνολο φτάνει στα ορια του και θα καουν όλα αν επιμενουμε να ακούμε ποιο δυνατα απο εκεί λεγοντάς αφου έχει μεχρι 50 εκει ειναι το όριο κτλ κτλ .

4) Το Bluetooth έιναι όλα τα ευρώ στο αμάξι αν και θα ήθελα να ακουγα ποιο ποιοτικα γιατί καθαρα ειναι αλλα σα να ειναι mp3 με ΠΟΛΥ χαμηλο bit rate σαν mic δε το έχω ακουσει ακομα .

5) χρειαζεται ανταπτορας στη θέση του rcd καθως το rcd αφηνει κενό σε σχέση με τη θηκη Sad Δε γνωριζω κωδικο .
sotos 207Gt - Πεμ 03 Ιούν 2010, 13:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
Ας προσθέσω και εγώ της εμπειριες μου .

1) O ανταπτορας της Connects2 (Thanks Sotos) δουλέυει αψωγα αν είχε και Visual Out θα ημουν ποιο Happy (θα δοκιμασω να αλαξω και την ωρα καποιος ειχε θεμα νομιζω) χρειάζετε και adaptor κεραιας ΑΛΛΑ Το όποιο Rcd θα βάλετε πρέπει να ειναι OEM Ready και όχι απλα να δεχοταν χειρηστηριο με καλωδιο , φενεται οτι τεριαζει (jack 3.5 mm ) αλλα δε λειτουργή .

2)ασχολιθικα ελαφρός με τα πίσω ηχεια και ειμαι 99% σιγουρος ή οτι απλά δέν εχει Tweeter ή έχουν καειι αν έχει καποιο ιδος Coaxial .

3) Εβαλα ένα Jvc 811 Με Hpf στους 63 και +3 db στα 100 hz με q 0.7 (PEQ ) παιζουν συμπαθητικοτατα , η ενταση παει απο 0-50 αλλα μετά το 30 ή 35 περιπου σε καλογραμένο CD που δέν ειναι peakαρισμενο κτλ κτλ το σύνολο φτάνει στα ορια του και θα καουν όλα αν επιμενουμε να ακούμε ποιο δυνατα απο εκεί λεγοντάς αφου έχει μεχρι 50 εκει ειναι το όριο κτλ κτλ .

4) Το Bluetooth έιναι όλα τα ευρώ στο αμάξι αν και θα ήθελα να ακουγα ποιο ποιοτικα γιατί καθαρα ειναι αλλα σα να ειναι mp3 με ΠΟΛΥ χαμηλο bit rate σαν mic δε το έχω ακουσει ακομα .

5) χρειαζεται ανταπτορας στη θέση του rcd καθως το rcd αφηνει κενό σε σχέση με τη θηκη Sad Δε γνωριζω κωδικο .

λοιπον
Το visual out ειναι στο δρομο και ερχεται σιγα σιγα με λιγη υπομονη Very happy
Με τον ανταπτορα της connects μπορεις να βαλειςοτι θες φτανει να αλλαξεις το stalk cable(βυσμα)
Τα πισω ηχεια ειναι οντως coaxial.Γενικοτερα κροσαρισε ψηλοτερα αλλιως θα τα παρεις στο χερι και με q0.5 για να μπαλωσεις το κροσαρισμα της συχνοτητας.
Σχετικα με το Bluetooth αυτο που το κανει να παιζει καλυτερα η χειροτερα ειναι το εκαστοτε τηλεφωνο και η επικοινωνια που εχει οσον αφορα τον τυπο διασυνδεσης... Wink
mrkaza - Πεμ 03 Ιούν 2010, 13:52:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού στο τελος θα μπούν τα focal ας καουν Razz έτσι και αλιος δεν έχω δωσει μπάσω στους 50 Wink αλλα στους 100 όταν το έβαλα 92 δε μου άρεσε οπως έπεζε αλλα γενικότερα καθώς έχω μάθει απο μικρός με tweeter (home audio) εχω "μαθει" να ειμαι ευγενικός με τα ηχεια και να μη τα παω παραπάνω απο εκει που αντέχουν Smile
sotos 207Gt - Πεμ 03 Ιούν 2010, 13:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
ετσι πρεπει.. Wink
kanelj - Τετ 09 Ιούν 2010, 08:32:15
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.....μια ερωτηση σχετικα με το εργοστασιακο cdplayer!

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει στο ντουλαπακι AUX υποδοχη για εξωτερικη συσκευη (RCA) αλλα να μην το υποστιριζει το cd player???
Συγκεκριιμενα στο 308 ας πουμε?!?!
οτι και να συνδεσω ειναι σαν να μην υπαρχει! Rolling eyes
sotos 207Gt - Τετ 09 Ιούν 2010, 08:52:12
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
Για να μην ανοιγω καινουργιο θεμα.....μια ερωτηση σχετικα με το εργοστασιακο cdplayer!

Υπαρχει περιπτωση να υπαρχει στο ντουλαπακι AUX υποδοχη για εξωτερικη συσκευη (RCA) αλλα να μην το υποστιριζει το cd player???
Συγκεκριιμενα στο 308 ας πουμε?!?!
οτι και να συνδεσω ειναι σαν να μην υπαρχει! Rolling eyes

να μην το υποστηριζει οχι
να μην εχουν ενεργοποιησει την εισοδο ναι
για πηγαινε μια βολτα απο μια αντιπροσωπεια να ριξεις μια ματια...
kanelj - Τετ 09 Ιούν 2010, 08:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μονος μου δεν μπορω να κανω κατι....?! Cool
sotos 207Gt - Τετ 09 Ιούν 2010, 08:57:14
Θέμα δημοσίευσης:
δε νομιζω
αλλο απο το να δοκιμασεις πχ με ενα κινητο αν εχεις εισοδο οχι.
Μια ερωτηση.
Αν πατησεις μερικες φορες το source στην πηγη βλεπεις το aux στην οθονη?
kanelj - Τετ 09 Ιούν 2010, 09:00:09
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δεν αλλαζει οπως πρεπει κανονικα...
sotos 207Gt - Τετ 09 Ιούν 2010, 09:12:29
Θέμα δημοσίευσης:
αρα στην ακολουθια radio-cd-aux σου λειπει το τελευταιο οποτε δεν ειναι ενεργιποιημενο.
Πας σε μια peugeot και στην ενεργοποιουν. Wink
sotos 106xs - Τετ 09 Ιούν 2010, 14:53:49
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
αρα στην ακολουθια radio-cd-aux σου λειπει το τελευταιο οποτε δεν ειναι ενεργιποιημενο.
Πας σε μια peugeot και στην ενεργοποιουν. Wink



+1
(Σώτο ωραίο το gifακι!)
sotos 207Gt - Τετ 09 Ιούν 2010, 18:46:09
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 106xs έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
αρα στην ακολουθια radio-cd-aux σου λειπει το τελευταιο οποτε δεν ειναι ενεργιποιημενο.
Πας σε μια peugeot και στην ενεργοποιουν. Wink



+1
(Σώτο ωραίο το gifακι!)


thank you φιλε Wink Wink
MEMsound - Δευ 14 Ιούν 2010, 12:05:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτήρη (ή οποιος αλλος ξερει) εχεις υποψιν σου καμμια πηγη με usb / ενσωματωμενο crossover και οθονη μεταβαλλόμενης κλισης ?

αυτη ειναι ακρως ενδιαφερουσα (και απο πλευρας ηχου - τουλαχιστον αν δεν εχει χαλασει η ηχος των kenwood οπως το ηξερα)
KDC-BT60U
http://www.kenwood.eu/products/car/receivers/cd/KDC-BT60U/

οπως και αυτη:
mvh-8200
http://www.pioneer.eu/uk/products/25/121/61/MVH-8200/index.html

αλλα καμμια τους δεν εχει ρυθμιζομενη σε κλιση οθονη (οπως ειχαν παλαιότερα πολλες πηγες - μαλλον φταιει οτι τα περισσότερα νεα αυτοκινητα εχουν την θεση για την πηγη ψηλα στο ταμπλο)

ριξε και μια ματια εδω http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=381193#381193
μηπως εχεις τιποτα υποψιν σου
sotos 207Gt - Δευ 14 Ιούν 2010, 14:16:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο και οι δυο αυτες μοναδες ειναι φοβερες και σχεδον μοναδικες μιας και εχει αρχισει και καταργειται απο πολλους το Motorized γυρνωντας το στο flip down.
Προσωπικα σου προτεινω την pioneer γιατι ειναι αποδεδειγμενα πολυ καλο εργαλειο και απο πλευρας ηχου αλλα και δυνατοτητων ενω υπαρχει παντου και σε παρα πολυ καλη τιμη...
Stratosao207 - Σαβ 10 Ιούλ 2010, 20:01:49
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας παιδια και απο εμενα...λοιπον εχω μια ερωτηση....θελω να βαλω ενα JVC mp3 στο 207 rallye μου.....η ερωτηση ειναι: οταν το βαλω θα μπορω να αλλαξω την ωρα για παραδειγμα και ημερομηνια και αλλα που εχει για το αμαξι; ευχαριστω εκ των προτερων....
sotos 207Gt - Κυρ 11 Ιούλ 2010, 09:47:04
Θέμα δημοσίευσης:
ναι θα μπορεις και επισης θα μπορεις να το χειριζεσαι και απο τα εγοστασιακα χειριστηρια απλα θα υπολογισεις ενα εξτρα κοστος της ταξης των 130€ εκτος αν περιμενεις λιγο καιρο που θα παραληφθει καινουργια εισαγωγη και θα ειναι φθηνοτερα.
fipis - Τρι 03 Αύγ 2010, 09:53:22
Θέμα δημοσίευσης: ALPINE INE-S900R
Καλημέρα και πάλι! Καμία γνώμη για το ALPINE INE-S900R? Αν γνωρίζει φυσικά κάποιος...
sotos 207Gt - Τρι 03 Αύγ 2010, 10:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
αρκετα καλο μηχανημα λιαγακι πιο απλο απο την 505 αλλα το μενου δειχνει πως και καλα ειναι ανωτερο μηχανημα.
Γρηγοροτερες συνδεσεις και πιο εξελιγμενο navi.
Γενικα απο τα καλα μηχανηματα της αγορας.
Απλα στα υπ οψην η alpine εχει αρχισει και δειχνει σημαδια οπισθοδρομιας οσον αφορα διαφορες συμβατοτητες και συναμα η ποιοτητα κατασκευης τουλαχιστον στα δικα μου ματια ειναι οριακα στο απλως καλη.
Φασον μενου δεντρου 4 χρονια τωρα ενω δεν θα πρεπε να περνα απαρατηρητο το οτι εχουν αρχισει και κανουν την εφανιση τους διαφορα προβληματακια.
Πχ με τα b200 ειναι 4 περιπτωσεις αυτην τη στιγμη στο μαγαζι μου με τρεμοπεγμα κλπ που δν καλυπτονται στην εγγυηση και ειναι το θεμα στον αερα.
Αν δεν ειχε συμβατοτητα με τα χειριστηρια και την εργοστασιακη οθονη στα gt & rc θα ελεγα να κανουμε υπομονη να δουμε τι αλλο θα βγει εως το τελος του χρονου.
Φυσικα αυτες οι περιπτωσεις που ανεφερα ειναι καθαρα μεμονωμενες και δεν θα επρεπε σε καμια περιπτωση να ''κοψουν τα ποδια'' σε καποιον που θελει να ακολουθησει αυτη την οδο.
Απλα λιγακι υπομονη.
Κατι ακουσα οτι αυτο το visual out θα το υοθετησουν και αλλες εταιριες και τοτε θα υπαρχουν περισσοτερες επιλογες..
fipis - Τρι 03 Αύγ 2010, 21:24:54
Θέμα δημοσίευσης:
Με κάλυψες για μία ακόμα φορά απόλυτα! Χίλια ευχαριστώ! Αν και μου είπαν ότι ο αντάπτορας δεν κάνει σε αυτό το μοντέλο για το GPS και θέλει να συνδεθεί το μηχάνημα με το γκάζι (ή τον ταχογράφο πιο σωστά) για να μπορεί να εντοπίσει το GPS τη θέση του οχήματος... Λίγο περίεργο δεν είναι αυτό? Και ότι είναι το πρώτο ALPINE που τους παρουσιάστηκε το θέμα αυτό... Λίγη βοήθεια?
sotos 207Gt - Τετ 04 Αύγ 2010, 09:21:19
Θέμα δημοσίευσης:
καλημερα.
Το θεμα ταχογραφου ειναι παλιο φαινομενο τουλαχιστον στην Pioneer.
τωρα που το εβαλε και η αλπινε κλαψτα κι αστα.
Δεν ειναι προβλημα η ταχυτητα του αυτοκινητου αλλα οσο χρειαζεται ταχητυτα δεν θα μπορεις να εχεις video εν κινησει αρα αν θες να παιζουν βιντεοκλιπ το ξεχνας.
Για την ιστορια πρωι πρωι μου ηρθε αλλη μια περιπτωση alpine-προβλημα.
Εχω αρχισει και δεν το καταλαβαινω.
Ηταν παντα μια, υπερανω κριτικης οσον αφορα την αξιοπιστια, εταιρια και τωρα εχει αρχισει να πεταει μπουμπουκια.
Καντε υπομονη να δουμε..
sotos 207Gt - Παρ 13 Αύγ 2010, 12:27:30
Θέμα δημοσίευσης:
Για οποιον ενδιαφερεται να μην αλλαξει κατι οπτικα στο αυτοκινητο του.
Τελειωσα την προηγουμενη εβδομαδα μια προταση ηχου στο αυτοκινητο οπου δεν ειναι αναγκαιο να αλλαχτει η εργοστασιακη πηγη με καποια aftermarket και αυτο γιατι πολοι με ρωτουν τι μπορουν να κανουν με το υπαρχον συστημα.
Αποτελειται απο αρκετα κομματια τα οποια επιλεχτηκαν ετσι ωστε να διατηρησουν οσο το δυνατον περισσοτερο τον εσωτερικο χωρο του αυτοκινητου και συναμα να μην φαινονται ενω θα μπορει να υπαρχει προσβαση για τυχον ρυθμισεις κλπ.
Γι αυτο το λογο επελεξα την τοποθετηση κατω απο τα καθισματα σχεδον ολων των μηχανηματων







ενω για το sub επελεξα το χωρο του πορτ μπαγκαζ με πολυεστερικο παναλαφρο κουτι (4.5 κιλα) και 8'' μεγαφωνο.
Οσον αφορα την διαμετρο του μεγαφωνου ειναι καθαρα θεμα ορεξεως μιας και μπορει να φτασει ανετα στον ιδιο σχεδον χωρο μεχρι και 12'' ενω συναμα αφαιρειται και μονο με τη σκεψη σε δευτερολεπτα.







Εδω πρεπει να τονισω οτι ουδεμια απο αυτες τις συσκευες που εχουν τοποθετηθει δεν εχει ουτε την παραμικρη βιδα προς το οχημα,
Ειναι ολα μελετημενα και σχεδιασμενα ετσι ωστε να συγκρατουνται με εξυπνους τροπους,να μην μετακινουνται ακομα και σε περιπτωση συγκρουσης(μακρια απο μας Cool ),ενω οταν καποιος το επιθυμησει αφαιρουνται σε παρα πολυ μικρο χρονικο διαστημα.

Τα μηχανηματα που χρησιμοποιηθηκαν ειναι τα εξης

-Rockford fosgate P400-4
-Rockford fosgate P400-2
-Rockford fosgate P1548
-Rockford fosgate 3sixty.1(or .2)
-Alpine type R component speaker sets
-Stinger Cable set
-OEM Source unit
-Ultra light fabric
-Ενα κινητο VGA για ρυθμιση του επεξεργαστη με Bt

Εδω αξιζει να σημειωθει οτι ο επεξεργαστης εχει ακομα και signal/clip για να μενουν οι σταθμες πεντακαθαρες απο αρμονικες και γενικοτερα παραμορφωσεις σταθμης (κοινο σε εργοστασιακες πηγες).
Οι μετρησεις RTA παντως εδειξαν τιμες παραπανω του αναμενομενου και σιγουρα ξεπερασαν τις προδοκιες μου.
giannis27 - Παρ 13 Αύγ 2010, 13:18:29
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτήρη πολύ όμορφο το αποτέλεσμα Clapping
sotos 207Gt - Παρ 13 Αύγ 2010, 14:30:57
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω.
το μελετησα οσο το δυνατον καλυτερα ωστε νσ αξιζει τον κοπο τοσο απο ηχητικης πλευρας οσο και απο οικονομικης ωστε ναεχει ο καθενας την δυνατοτητα να μπορει να προβει στην αναβαθμιση χωρις να χρειαζεται μια περιουσια.
Επισης εχω δωσει εμφαση στην ευελιξια του συστηματος και την κλιση του προς τη περεταιρω αναβαθμιση για οποιον θελει.
Αυτο σημαινει πολυ απλα οτι αν καποιος θελει να αλλαξει πχ πηγη μπορει να το κανει αμεσα χωρις να αποχωριστει κατι απο τα παραπανω και χωρις τρελλα ξηλωματα κλπ.
Ακομα καλυτερο ειναι και το θεμα αποδοση των ενισχυτων που εχουν την δυνατοτητα να οδηγησουν ακομα και τα μαμα ηχεια χωρις να υπαρχει αμεσος κινδυνς καψιματος.
Ετσι αν καποιος εχει ενα σεβασμο προς το συστημα μπορει να το κανει ακομα κι ετσι..
Driver ///M - Παρ 13 Αύγ 2010, 14:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτήρη πολύ ωραίο αποτέλεσμα πραγματικά!!

Μπορείς να μας πεις και το κόστος της όλης κατασκευής?
Επίσης, αν είδα καλά κάτω από τα καθίσματα έβαλες δύο ενισχυτές? Με έναν δε γίνεται δουλειά?
giannis27 - Παρ 13 Αύγ 2010, 14:43:49
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτήρη μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει η κατασκευή τις μπασοκαμπίνας με το σαμπάκι?(χωρίς τον ενισχυτή)
με λίγα λόγια πόσα θα πρέπει να πληρώσει κάποιος για να του την στείλεις σπίτι του έτοιμη για να τοποθετηθεί?
sotos 207Gt - Παρ 13 Αύγ 2010, 18:07:02
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Σωτήρη πολύ ωραίο αποτέλεσμα πραγματικά!!

Μπορείς να μας πεις και το κόστος της όλης κατασκευής?
Επίσης, αν είδα καλά κάτω από τα καθίσματα έβαλες δύο ενισχυτές? Με έναν δε γίνεται δουλειά?

Γινεται αλλα μονο PDX χωραει ως 5καναλος απο κατω και εχει μονος του 900 περιπου.
Η συγκεκριμενη δουλεια εχει πολυ ακριβα ηχεια(type R 340 το ζευγος 280 στην καλυτερη) και εφτασε αισιως τα 1800 κοντα αλλα γινεται και πολυ πολυ φτηνοτερα μιας και μονο τα ηχεια φτανουν τα 500-600 της ολης φασης.
Γενικα την κοστολογω για τον καθενα κοντα στα 1200-1300€ χωρις τις εκπτωσεις.
Με αυτες πρεπει να το βγαλω.
sotos 207Gt - Παρ 13 Αύγ 2010, 18:08:06
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
Σωτήρη μπορείς να μου πεις πόσο κοστίζει η κατασκευή τις μπασοκαμπίνας με το σαμπάκι?(χωρίς τον ενισχυτή)
με λίγα λόγια πόσα θα πρέπει να πληρώσει κάποιος για να του την στείλεις σπίτι του έτοιμη για να τοποθετηθεί?

120-130 ντυμενη Γιαννη.Ειναι πολυ ακριβο το πανι
mechanic - Παρ 13 Αύγ 2010, 19:29:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αν παιζει να κατεβεις αθηνα let me know please...

Αλλιως αν το "αφεντικο" δεχθει να παμε διακοπες στο ομορφο νησι σου
τοτε σιγουρα θα τα πουμε εκει.

Πολυ ομορφη δουλεια.

Επι του θεματος ομως εχω μια ερωτηση...

Επειδη εχω μια μικρη συλογη απο τα 2 προηγουμενα κλειω RS που ειχα...
προκειται για 2 "υβριδικους" 4καναλους σονυ με high input
δεν εχω (και δεν με πολυενδιαφερει να εχω βασικα) ιδεα περαιτερω τι πως και γιατι...
4 ηχεια kenwood τα δυο διαιρουμενα τα αλλα δυο αν θυμαμαι καλα 2δρομων
και ενα σαμπακι 10αρι
(το επαιζα με τον ενα απο τους δυο ενισχυτες γεφυρομενο)
και ο αλλος οδηγουσε τα μαμα ηχεια και μαμα πηγη.

Τωρα ολο αυτο το συφερτο θα παιξει στο 207?
Rolling eyes
(μπαινει βασικα?)

Το σαμπ που εχω μπορεις να παρεις το ηχειο του και να μου φτιαξεις μια αντιστοιχα ομορφη κατασκευη?
αλλα με μια προστασια για το ηχειο please γιατι κουβαλαω και το καροτσι της μικρης μου κορης στο πορτπαγκαζ και αλλα διαφορα μπηχλημπιδια που
λιιγο να διπλωσει ο κωλος θα το κανουνε σουροτηρι το σαμπ...

Τελος εκτος απο την ασφαλειοθηκη που (πολυ ομορφα) εχεις τοποθετισει
το αλλο κουτι τι δουλεια ακριβως κανει?
sotos 207Gt - Παρ 13 Αύγ 2010, 20:41:27
Θέμα δημοσίευσης:
Αν κατεβω θα σε ενημερωσω σιγουρα.
Τωρα ενα ενα.
Αν οι ενισχυτες ειναι χωροταξικα ιδιοι κανενα προβλημα απολυτως αλλιως οπως ειπα τους διαλεξα αυτους κυριως για χωρο-βαρος ενω πραγματικα σκεφτηκα ακομα και το κεντρο βαρους του αυτοκινητου(για μενα το να το φορτωνεις πισω απο τον πισω αξονα ειναι λαθος).
Οτι ηχειο και να μου δωσεις θα σου φτιαξω αντιστοιχη καμπινα χωρις προβλημα.Απλα αν ειναι βαθυ θα ερθει εξω η καμπινα και αντιο καροτσι.
Η ασφαλειοθηκη αυτη ειναι και διανομεας 1->4 για τα ρευματα και η κεντρικη ειναι στην μπαταρια.Το διπλανο ειναι ενισχυτης και αυτο που λεει πανω του 3sixty ειναι ο επεξεργαστης και κανει στην κυριολεξια παπαδες αλλα αν θελει καποιος τον αποφευγει και αυτον αλλα θα χασει τεραστιο ποσοστο της ποιοτητας αλλα πολυ περισσοτερο θα λαβει παραμορφωση απο την σταθμη της πηγης...
giannis27 - Σαβ 14 Αύγ 2010, 00:55:26
Θέμα δημοσίευσης:
είδα λίγο αυτό το 3sixty κορυφαίο μηχάνημα αλλά μάλλον θα είναι κομματάκι ακριβούτσικο ,αλήθεια πόσο πάει αυτό ?
ρυθμίζεται αυτόματα με το πρόγραμμα του μέσου ενός λάπτοπ η θέλει να είσαι γνώστης?
sotos 207Gt - Σαβ 14 Αύγ 2010, 10:25:27
Θέμα δημοσίευσης:
θελει γνωσεις.
Κοστιζει περιπου 330 το 3sixty.1 ενω το 3sixty.2 περιπου 500.
Η διαφορα τους ειναι τεραστια καθως το .1 εχει 5 μπαντες equaliser για καθε καναλι αι απλο level ενω το .2 31 μπαντες ανα καναλι , ενεργο κροσσοβερ 3 θεσεων,χρονικη καθυστερηση και level.
Ολα ρυθμιζονται απο Pda η laptop μεσω bt.
Δεν ειναι αναγκη να παρει καποιος το .2 καθως και το .1 κανει παρα πολυ καλη δουλεια.
Steve - Κυρ 15 Αύγ 2010, 19:28:20
Θέμα δημοσίευσης:
Υπέροχη δουλειά! Shocked
sotos 207Gt έγραψε:
οπου δεν ειναι αναγκαιο να αλλαχτει η εργοστασιακη πηγη με καποια aftermarket και αυτο γιατι πολοι με ρωτουν τι μπορουν να κανουν με το υπαρχον συστημα.
Σε 206 με την εργοστασιακή του, γίνεται κάτι ανάλογο?!
giannis27 - Κυρ 15 Αύγ 2010, 23:50:58
Θέμα δημοσίευσης:
σίγουρα γίνεται .
πάντως όλα τα λεφτά είναι η κατασκευή του σαμπ διακριτή χωρίς να σου πιάνει όλα το πορτμπαγκάζ κ βγαίνει πάρα πολύ εύκολα .
sotos 207Gt - Κυρ 15 Αύγ 2010, 23:55:16
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Υπέροχη δουλειά! Shocked
sotos 207Gt έγραψε:
οπου δεν ειναι αναγκαιο να αλλαχτει η εργοστασιακη πηγη με καποια aftermarket και αυτο γιατι πολοι με ρωτουν τι μπορουν να κανουν με το υπαρχον συστημα.
Σε 206 με την εργοστασιακή του, γίνεται κάτι ανάλογο?!

εννοειται φιλε μου..
sotos 207Gt - Σαβ 21 Αύγ 2010, 10:56:11
Θέμα δημοσίευσης:
και προστατευμενο απο τυχον ατυχηματα




sotos 207Gt - Τετ 25 Αύγ 2010, 20:52:17
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγα σιγα μικραινουμε επιτελους.
Οποιος θελει περιμενει.Με τετοιο 5καναλο θα εχω χωρο για να σας φτιαξω sub αομα και κατω απο το καθισμα Laughing Laughing Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=TjiP_rsfIKQ&feature=search
Vini - Τετ 08 Σεπ 2010, 10:38:10
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Εκτός από τα γνωστά μοντέλα της ALPINE έβγαλε καμιά άλλη εταιρεία καμιά πηγή που να συνεργάζεται με κεντρική οθόνη και χειριστήρια τιμονιού;;

ή ακόμα τίποτα ;; Crying or Very sad


Πέρασε ένας χρόνος από τότε που ρώτησα... και είχα αρνητική απάντηση από τον Σωτήρη.

Κανένα νεώτερο;
Ασχολήθηκε καμιά εταιρία με το θέμα "ηχοσύστημα σε Peugeot"; Question
sotos 207Gt - Πεμ 09 Σεπ 2010, 07:51:56
Θέμα δημοσίευσης:
εταιρια?
μπααα μονο οτιεχει κανει η alpine που ειναι ηδη γνωστο.
Αλλα το δουλευουμε εμεις και αν τα καταφερουμε ισως και να σωθουμε Wink
Vini - Πεμ 09 Σεπ 2010, 08:36:25
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
εταιρια?
μπααα μονο οτιεχει κανει η alpine που ειναι ηδη γνωστο.
Αλλα το δουλευουμε εμεις και αν τα καταφερουμε ισως και να σωθουμε Wink


Καλημέρα...!

Τι εννοείς; Πάνω σε τι "δουλεύετε";

Εγώ δυστυχώς έχω απογοητευτεί όσο δεν πάει άλλο με την πηγή και το USB BOX του 207. Τώρα είμαι σε σκέψεις να το κάνω ανταλλαγή το αυτοκίνητο με κάποιο που να μην έχει "ηχητικούς περιορισμούς"... Sad
sotos 207Gt - Πεμ 09 Σεπ 2010, 20:10:36
Θέμα δημοσίευσης:
δεν εχω βρει καποιους ηχητικους περιορισμους στο 207.
απεναντιας μαλιστα ειναι και πολυ καλο σαν καμπινα-συστημα.
τωρα τι ακριβως ψαχνεις δεν ξερω..
Vini - Πεμ 09 Σεπ 2010, 20:53:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τέλος πάντων.

Αν τυχόν κάποιος φίλος, εντοπίσει κάποια πηγή (οποιαδήποτε) που να έχει USB στη πρόσοψη και να υποστηρίζει χειριστήριο τιμονιού, οθόνη κεντρικής κονσόλας, ανιχνευτή παρκαρίσματος και δεν υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να τρέχει για ρυθμίσεις αυτοκινήτου στο συνεργείο ας με ενημερώσει.


Smile
sotos 207Gt - Πεμ 09 Σεπ 2010, 22:46:31
Θέμα δημοσίευσης:
ολα αυτα που λες υπαρχουν αλλα οχι η usb στην προσοψη.
ισως θα πρεπει να γινεις λιγο πιο συγκαταβατικος σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον.
αλλοι ουτε τα χειρηστηρια δεν εχουν...
mechanic - Παρ 10 Σεπ 2010, 08:47:13
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Τέλος πάντων.

Αν τυχόν κάποιος φίλος, εντοπίσει κάποια πηγή (οποιαδήποτε) που να έχει USB στη πρόσοψη και να υποστηρίζει χειριστήριο τιμονιού, οθόνη κεντρικής κονσόλας, ανιχνευτή παρκαρίσματος και δεν υποχρεώνει τον ιδιοκτήτη να τρέχει για ρυθμίσεις αυτοκινήτου στο συνεργείο ας με ενημερώσει.


Smile



To ηδιο ζορι τραβαω και εγω ρε φιλε...
πολλα απο τα κομματια του ηχου μου (τα κουβαλαω απο τα ποηγουμενα αμαξια μου)
εκει παιζαν μια χαρα (κατα τα δικα μου γουστα φυσικα που δεν εχω ηδιαιτερες απαιτησεις)
μεσα στο 207 παρολο που εχει ποιο καλα ηχομωνομενη καμπινα
η μαμα πηγη ειναι ενασ βραχνοκοκορας Evil
αρνειται πεισματικα να βγαλει αυτον τον "κρυσταλινο" και διαυγες ηχο...
απο την αλλη ομως πως να την καταργησουμε?
οταν ενα σωρο πληροφοριες (οι ενδειξεις τους) περνανε μεσα απο αυτη?

Δεν ξερω αν και τι λυσεις υπαρχουν,
εχω σκεφτει να βαλω απ κατω μια επιπλεον πηγη
αλλα ειναι λιγο γιφος ησυνδεσμολγια και οτι πρεπει να μεινει το λιγοτερο ενα ηχειο στη μαμα πηγη (παρκιν σενσορ κτλ)

Συμπερασματικα εχω απαγοητευτει απο τον ηχο του...
Vini - Παρ 10 Σεπ 2010, 09:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ φίλε mechanic έχω απογοητευτεί εντελώς από την ΑΠΑΤΗ USB BOX...

Έχω σαλτάρει εντελώς που δεν μπορώ να ακούσω την μουσική που θέλω. Αν έπαιζε σωστά αυτό το μαραφέτι δεν θα είχα πρόβλημα.
Και εξαιτίας αυτού του θέματος το 207 σχεδόν το έχω παροπλίσει.
Το κοντέρ έχει παραμείνει στα 7500χιλιόμετρα.
Σε 4 μήνες κλείνω δύο χρόνια και το αυτοκίνητο είναι με 7500χλμ... Που όρεξη για βόλτα;
Που διάθεση για ταξίδι;
Μπορείς να κάνεις ταξίδι χωρίς μουσική; Βάρεμα εντελώς...
ironman02 - Παρ 10 Σεπ 2010, 10:53:47
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Εγώ φίλε mechanic έχω απογοητευτεί εντελώς από την ΑΠΑΤΗ USB BOX...

Έχω σαλτάρει εντελώς που δεν μπορώ να ακούσω την μουσική που θέλω. Αν έπαιζε σωστά αυτό το μαραφέτι δεν θα είχα πρόβλημα.
Και εξαιτίας αυτού του θέματος το 207 σχεδόν το έχω παροπλίσει.
Το κοντέρ έχει παραμείνει στα 7500χιλιόμετρα.
Σε 4 μήνες κλείνω δύο χρόνια και το αυτοκίνητο είναι με 7500χλμ... Που όρεξη για βόλτα;
Που διάθεση για ταξίδι;
Μπορείς να κάνεις ταξίδι χωρίς μουσική; Βάρεμα εντελώς...


Και με τι κινείσαι δηλαδή? Smile Εντάξει ρε σύ δεν είναι τόσο τραγικά νομίζω τα πράγματα..Το usb box σε τι δε δουλεύει δηλαδή? Γιατί σκεφτόμουν να το πάρω κάποια στιγμή. Δε μπορώ να καταλάβω που μπορεί να μη δουλεύει?

Επίσης για ένα ταξιδάκι μπορείς να γράψεις και 1 αντε 2 cd με mp3 και να είσαι κομπλέ.. Rolling eyes
abaleo - Παρ 10 Σεπ 2010, 11:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Μπορείς να κάνεις ταξίδι χωρίς μουσική; Βάρεμα εντελώς...
κλείνεις μουσική και αφήνεις το μοτέρ να κελαηδήσει...
Sinanai - Παρ 10 Σεπ 2010, 11:07:42
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή δεν έχω καταλάβει καλά. Το πρόβλημα είναι ότι δεν παίζει το usb, ή γενικά το ηχοσύστημα;

Καλά, Στάθη, κελάηδισμα και THP είναι τυφλοπόντικας με αετίσιο μάτι.
abaleo - Παρ 10 Σεπ 2010, 11:19:17
Θέμα δημοσίευσης:
πάει ο σινανάι το γύρισε στο ποιητικό-ρομαντιικό... σε λίγο θα θέλει να βάλει και μπλοκέ Laughing

με μια εισαγωγή-εξάτμιση φαντάζομαι ότι θα καταλαβαίνεις ότι στο 207 υπάρχει τούρμπο, οπότε είναι μία επιλογή για τον "ηχητικό" εξοπλισμό του. (ε?)

και για να σοβαρευτούμε
απ ό,τι φαντάζομαι ο vini αναφέρεται στο ότι το usb box το χρυσοπληρώνεις και διατηρείς την κακή ποιότητα ήχου της εργοστασιακής πηγής σε σχέση με κάποια aftermarket
Vini - Παρ 10 Σεπ 2010, 11:42:03
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Και με τι κινείσαι δηλαδή? Smile Εντάξει ρε σύ δεν είναι τόσο τραγικά νομίζω τα πράγματα..Το usb box σε τι δε δουλεύει δηλαδή? Γιατί σκεφτόμουν να το πάρω κάποια στιγμή. Δε μπορώ να καταλάβω που μπορεί να μη δουλεύει?

Επίσης για ένα ταξιδάκι μπορείς να γράψεις και 1 αντε 2 cd με mp3 και να είσαι κομπλέ.. Rolling eyes


Για το USB ΒΟΧ τα έχω ξαναπεί. Έχει πολλούς περιορισμούς, έχει λειτουργικά προβλήματα, έχει ασυμβατότητες (κωδικοποιήσεις Mp3) και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες.

Δεν θα επεκταθώ άλλο. Γίνομαι κουραστικός.
Εγώ αυτό το πράγμα δεν το θεωρώ USB αλλά μία απάτη marketing για να λένε οι πωλητές ότι έχει usb.


υ.γ. Κινούμαι με ποδήλατο και σκούτερ...
ironman02 - Παρ 10 Σεπ 2010, 12:39:44
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
ironman02 έγραψε:
Και με τι κινείσαι δηλαδή? Smile Εντάξει ρε σύ δεν είναι τόσο τραγικά νομίζω τα πράγματα..Το usb box σε τι δε δουλεύει δηλαδή? Γιατί σκεφτόμουν να το πάρω κάποια στιγμή. Δε μπορώ να καταλάβω που μπορεί να μη δουλεύει?

Επίσης για ένα ταξιδάκι μπορείς να γράψεις και 1 αντε 2 cd με mp3 και να είσαι κομπλέ.. Rolling eyes


Για το USB ΒΟΧ τα έχω ξαναπεί. Έχει πολλούς περιορισμούς, έχει λειτουργικά προβλήματα, έχει ασυμβατότητες (κωδικοποιήσεις Mp3) και είναι ιδιαίτερα ευαίσθητο σε καλοκαιρινές θερμοκρασίες.

Δεν θα επεκταθώ άλλο. Γίνομαι κουραστικός.
Εγώ αυτό το πράγμα δεν το θεωρώ USB αλλά μία απάτη marketing για να λένε οι πωλητές ότι έχει usb.


υ.γ. Κινούμαι με ποδήλατο και σκούτερ...


Οκ με κάλυψες! Thumb Left
Steve - Παρ 10 Σεπ 2010, 15:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Εγώ φίλε mechanic έχω απογοητευτεί εντελώς από την ΑΠΑΤΗ USB BOX...

Έχω σαλτάρει εντελώς που δεν μπορώ να ακούσω την μουσική που θέλω. Αν έπαιζε σωστά αυτό το μαραφέτι δεν θα είχα πρόβλημα.
Και εξαιτίας αυτού του θέματος το 207 σχεδόν το έχω παροπλίσει.
Το κοντέρ έχει παραμείνει στα 7500χιλιόμετρα.
Σε 4 μήνες κλείνω δύο χρόνια και το αυτοκίνητο είναι με 7500χλμ... Που όρεξη για βόλτα;
Που διάθεση για ταξίδι;
Μπορείς να κάνεις ταξίδι χωρίς μουσική; Βάρεμα εντελώς...
Συγνώμη, αλλά μόνο να γελάσω μπορώ αν ο λόγος που ΔΕΝ κυκλοφορείς το αμάξι σου, είναι η μουσική που ΔΕΝ παίζει! Laughing
206kwn - Παρ 10 Σεπ 2010, 16:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
ολα αυτα που λες υπαρχουν αλλα οχι η usb στην προσοψη.


Αφου σας λέει ο Χριστιανός ότι υπάρχει μηχάνημα που τα καλύπτει όλα αυτά..... Και άν μιλάει για alpine νομίζω ότι η θύρα usb στην πρόσοψη, μπροστά στην ποιότητα όλης της κατασκευής από αντοχή μέχρι και ήχο,
δεν θα έπρεπε να σας προβληματίσει.......


Ποιό είναι το πρόβλημα άν τη θύρα usb την βγάλεις μέσα στο ντουλαπάκι του συνοδηγού????? Εκεί την έχω και εγώ..... Ίσα ίσα που εκεί μπορείς να συνδέσεις και το κινιτό σου η κανένα iPod.....
Και δεν θα εξέχει και στην κονσόλα σου λες και είναι........ανδρικό όργανο.........
Sinanai - Παρ 10 Σεπ 2010, 17:13:47
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Συγνώμη, αλλά μόνο να γελάσω μπορώ αν ο λόγος που ΔΕΝ κυκλοφορείς το αμάξι σου, είναι η μουσική που ΔΕΝ παίζει! Laughing


Μια απ' τα ίδια... Και όχι η μουσική, γενικά, αλλά το USB; Ήμαρτον βρε παιδιά...
Vini - Παρ 10 Σεπ 2010, 17:25:01
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Συγνώμη, αλλά μόνο να γελάσω μπορώ αν ο λόγος που ΔΕΝ κυκλοφορείς το αμάξι σου, είναι η μουσική που ΔΕΝ παίζει! Laughing


Sinanai έγραψε:
Μια απ' τα ίδια... Και όχι η μουσική, γενικά, αλλά το USB; Ήμαρτον βρε παιδιά...


Και αυτά τα έχουμε ξαναπεί εκατοντάδες χιλιάδες φορές. Άλλοι ασχολούνται διαρκώς για να λένε ότι έχουν 1 άλογο παραπάνω (είτε με αυτοκόλλητα, είτε με μηχανικές επεμβάσεις) και ξοδεύουν εκατοντάδες ευρώ σε τέτοια και άλλοι ασχολούνται διαρκώς με τη μουσική γιατί με αυτή είναι "κολλημένοι". Στη δεύτερη κατηγορία ανήκω εγώ.

Η διαφορά;
Εγώ δεν γελάω με κανέναν. Κατανοώ την "μούρλα" που μπορεί να έχει κάποιος για το αυτοκινητάκι του.

Αυτά.
Sinanai - Παρ 10 Σεπ 2010, 17:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
Κατανοώ απολύτως αυτό που λες, και δεν κατακρίνω το να ασχολείσαι, ούτε με το 'να, ούτε με τ' άλλο κομμάτι του αυτοκινήτου. Arrow

Θεωρώ, όμως, ότι είναι υπερβολικό να ασχολείσαι τόσο πολύ και - κυρίως - να σε πειράζει τόσο να μην αποδώσει σε έναν τομέα το αυτοκίνητό σου, όχι το 100, αλλά πολύ παραπάνω τοις εκατό (υποκειμενική κρίση), ειδικά όταν το αυτοκίνητο δεν είναι σε καμία περίπτωση - από τη φύση του - ο καθεαυτόν χώρος για να ακούσεις μουσική. Cool

Ok, μερικές φορές κι εγώ το τραβώ στο άλλο άκρο, θεωρώντας διάφορα - θεωρούμενα στις μέρες μας εκ των ουκ άνευ - έξτρα περιττότατα, αλλά, επί παραδείγματι, δε θα άφηνα το αυτοκίνητο να πάω με το ποδήλατο, αν δεν είχα βάλει το τάδε αυτοκολλητάκι, ή τις ζάντες, ή αν είχα κερδίσει 13 και όχι 14 άλογα με την τάδε μετατροπή. Rolling eyes

Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θεωρώ ότι χαλιέσαι χωρίς λόγο, δηλαδή. Wink
Vini - Παρ 10 Σεπ 2010, 17:56:17
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
...
Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Θεωρώ ότι χαλιέσαι χωρίς λόγο, δηλαδή. Wink


Ποιο πολύ χαλιέμαι που δεν μπορώ να βρω ουσιαστικές απαντήσεις στις απορίες μου και λύσεις σε αυτά που αναζητώ.

Έχω πάρει τηλέφωνα στην ΤΕΜΕΤ (αντιπροσωπεία Alpine), έχω επισκεφτεί ένα σωρό μαγαζιά ηχητικών, κανείς δεν μου απαντάει σταράτα και ντόμπρα για λύσεις πηγών στο 207GT.

Πειραματισμούς & μαϊμουδιές στο αυτοκίνητό μου δεν πρόκειται να κάνω.
206kwn - Παρ 10 Σεπ 2010, 18:06:35
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:

Πειραματισμούς & μαϊμουδιές στο αυτοκίνητό μου δεν πρόκειται να κάνω.


Επειδή ο όρος μαιμουδιά είναι κάπως πιο υποκειμενικός (εξαρτάται τί ζητάει ο καθένας)........

Εσύ ας πούμε αυτό το αποκαλείς μαιμουδιά????

http://www.youtube.com/watch?v=UVTPMo3BkoU

και απλά η θύρα του usb σου να είναι στο ντουλαπάκι του συνοδηγού????

Άν αυτή τη δουλειά τη θεωρείς μαιμουδιά τότε δεν ξέρω τί να πω..........
Confused
Driver ///M - Παρ 10 Σεπ 2010, 18:26:23
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
Vini έγραψε:

Πειραματισμούς & μαϊμουδιές στο αυτοκίνητό μου δεν πρόκειται να κάνω.


Επειδή ο όρος μαιμουδιά είναι κάπως πιο υποκειμενικός (εξαρτάται τί ζητάει ο καθένας)........

Εσύ ας πούμε αυτό το αποκαλείς μαιμουδιά????

http://www.youtube.com/watch?v=UVTPMo3BkoU

και απλά η θύρα του usb σου να είναι στο ντουλαπάκι του συνοδηγού????

Άν αυτή τη δουλειά τη θεωρείς μαιμουδιά τότε δεν ξέρω τί να πω..........
Confused


Πολύ καλή δουλειά και χωρίς να θυσιάζονται οι ενδείξεις της οθόνης του αυτοκινήτου, ή τα κουμπιά του τιμονιού.

Σωτήρη, η τοποθέτηση του συστήματος της alpine μαζί με τον αντάπτορα που φαντάζομαι πως θα χρειάζεται για να λειτουργεί με κουμπιά τιμονιού κλπ, πόσο περίπου κοστίζει?
Steve - Παρ 10 Σεπ 2010, 18:47:10
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Και αυτά τα έχουμε ξαναπεί εκατοντάδες χιλιάδες φορές. Άλλοι ασχολούνται διαρκώς για να λένε ότι έχουν 1 άλογο παραπάνω (είτε με αυτοκόλλητα, είτε με μηχανικές επεμβάσεις) και ξοδεύουν εκατοντάδες ευρώ σε τέτοια και άλλοι ασχολούνται διαρκώς με τη μουσική γιατί με αυτή είναι "κολλημένοι". Στη δεύτερη κατηγορία ανήκω εγώ.

Η διαφορά;
Εγώ δεν γελάω με κανέναν. Κατανοώ την "μούρλα" που μπορεί να έχει κάποιος για το αυτοκινητάκι του.

Αυτά.
Υπάρχουμε και άλλοι μας, περισσότερο κολλημένοι από εσένα με την μουσική, και βγάζουμε και λεφτά από αυτήν.

Αλλά το να παρατήσεις (ή το να σκέφτεσαι να αλλάξεις) το αμάξι σου επειδή δεν σε καλύπτει το ηχοσύστημα του, είναι εξωφρενικό! Black eye
volvos - Παρ 10 Σεπ 2010, 19:18:27
Θέμα δημοσίευσης:
ο φινοσ που ειναι/
τον εχεις ρωτησει βινι?
νομιζω οτι τα εχει λυσει ολα αυτα στο 207 του
Vini - Παρ 10 Σεπ 2010, 19:51:35
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:

Επειδή ο όρος μαιμουδιά είναι κάπως πιο υποκειμενικός (εξαρτάται τί ζητάει ο καθένας)........

Εσύ ας πούμε αυτό το αποκαλείς μαιμουδιά????

http://www.youtube.com/watch?v=UVTPMo3BkoU

και απλά η θύρα του usb σου να είναι στο ντουλαπάκι του συνοδηγού????

Άν αυτή τη δουλειά τη θεωρείς μαιμουδιά τότε δεν ξέρω τί να πω..........
Confused


Η συγκεκριμένη (παλαιά) λύση απενεργοποιεί την μόνιμη ένδειξη κατανάλωσης, υπολογιστή ταξιδίου, βενζίνης ρεζερβουάρ κλπ... Αν θέλεις να δεις κάτι από αυτά θα πρέπει στιγμιαία να πατάς το κουμπί του χειριστηρίου για μερικά δευτερόλεπτα. Η κεντρική οθόνη πλέον υποχρεωτικά θα δείχνει μόνο την πηγή. Επίσης χάνονται τα κουμπιά dark (λεπτομέρεια αυτό) και το κουμπί mode (για αυτό δεν είμαι σίγουρος γιατί δεν πήρα απάντηση από τα μαγαζιά και την αντιπροσωπεία)

Επίσης δεν ξέρω αν η συγκεκριμένη πηγή καλύπτει το parking assistance (ηχητικά και οπτικά στην οθόνη).

Τα ίδια ισχύουν και για τις άλλες δύο πηγές 1din που έχει η Alpine και έχουν κάποια συμβατότητα με το 207 γενικότερα.
Vini - Παρ 10 Σεπ 2010, 19:59:48
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ο φινοσ που ειναι/
τον εχεις ρωτησει βινι?
νομιζω οτι τα εχει λυσει ολα αυτα στο 207 του


Αναζητώ συγκεκριμένα πράγματα. Τα είπα παραπάνω.

(Καλώς ή κακώς, για δικούς μου προσωπικούς λόγους) το κυριότερο που αναζητώ είναι USB σε πρόσοψη σε πηγή 1Din.
Επιπλέον δεν θέλω να χάσω την κεντρική οθόνη (υπολογιστή ταξιδίου) το χειριστήριο τιμονιού και τον ανιχνευτή παρκαρίσματος (ήχος και οθόνη). Και κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Θα μου πεις (και πολύ σωστά):
Ρε μεγάλε εσύ δεν θέλεις να χάσεις τίποτα! Είσαι σοβαρός;

Δεν θα έχεις άδικο. Απλά θέλω το αυτοκίνητο να μην χάσει δυνατότητες που ήδη μου προσφέρει και τις χρησιμοποιώ.
206kwn - Παρ 10 Σεπ 2010, 21:02:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τότε .άποψή μου, άν δεν είσαι έτοιμος να κάνεις κάποιο συμβιβασμό........ Μήν το ψάχνεις κάν.......
Τσάμπα θα ταλαιπωρείσαι.......
Vini - Σαβ 11 Σεπ 2010, 12:02:50
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
Τότε .άποψή μου, άν δεν είσαι έτοιμος να κάνεις κάποιο συμβιβασμό........ Μήν το ψάχνεις κάν.......
Τσάμπα θα ταλαιπωρείσαι.......


Δίκιο έχεις. Είχα ρωτήσει πέρυσι τέτοια εποχή και είπα να ξαναρωτήσω φέτος, μπας και ξέρει κανείς κάτι καινούριο ή μήπως έχει κάτι αλλάξει.

Του χρόνου πάλι ερώτηση. Αν ακόμα έχω το 207... Laughing
sotos 207Gt - Σαβ 11 Σεπ 2010, 21:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
το rd4 ειναι απο τα καλυτερα μηχανηματα στο θεμα ποιοτηας ηχου και απλα χρειαζεται καλυτερα ηχεια για να αποδωσει απλως καλυτερα.
Απο εκει και υστερα προσθετεις ενισχυτες αν δεν σ αρεσει το αποτελεσμα.
Μερικες σελιδες πισω εχω και την πληρη κατασταση περι των ενισχυτων.
Στο θεμα usb box επισης δεν βρισκω δραματικα τα πραγματα.Το μονο που χρειαζεται ειναι να βαλει καποιος 6 φακελους και αυτοι απο 99 κομματια μαξιμουμ αλλιως θα κολλησει και δεν θα το διαβασει.Και πολυ λογικο αλλωστε αφου καταλαμβανει την εισοδο της 6δισκης cdιερας.
Αν εξαιρεσεις καποιες εταιριες που δινουν ετοιμο το αμαξι με usb ολες μα ολες οι αλλες χρησιμοποιουν το ιδιο ακριβως συστημα.
Στο θεμα αλλαγης μηχανηματος αλλοι πριν ανοιξουν τα ματια τους ,και μερικοι ακομα και σημερα,δεν ξερουν καν οτι ο χειρισμος του μενου παραμενει οπως και τα χειριστηρια απο το τιμονι,ενω συναμα υπαρχει και η ΄΄πολυτελεια΄΄ να εχεις και ενδειξεις στην κεντρικη οθονη.Φυσικα δεν ειναι επιστημη απλα δεν το ψαχνουν και πολυ.Αν του πελατη του αρεσει no problem που ελεγε και εκεινος ο αλλος.
Αν καποιος σου ελεγε οτι ολα αυτα που θες γινονται αλλα θες 2000+ θα το εκανες η μετα θα αλλαζες το αμαξι επειδη ειναι πολυ ακριβα τα γουστα?
Σορρυ κιολας για το υφος αλλα εχω αρχισει και αισθανομαι σαν πωλητης που σου εδωσα κατι και εσυ εισαι ο δυσαρεστημενος πελατης.
Τι σημαινει για σενα αρνητικη απαντηση και τι πρεπει να σημαινει για ολους εμας?
Vini - Τρι 14 Σεπ 2010, 10:04:40
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτήρη δεν ξέρω αν απευθύνεσαι σε μένα.

Αν απευθύνεσαι σε μένα απλά επαναλαμβάνω ότι:
"Είχα ρωτήσει πέρυσι τέτοια εποχή και είπα να ξαναρωτήσω φέτος, μπας και ξέρει κανείς κάτι καινούριο ή μήπως έχει κάτι αλλάξει..."
drdino - Τρι 14 Σεπ 2010, 13:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει συνδέσει κανείς κινεζιά 2din με χειριστήρια τιμονιού και VAN;
volvos - Τρι 14 Σεπ 2010, 13:35:11
Θέμα δημοσίευσης:
πριν ή μετα τη φωτια? Laughing
drdino - Τρι 14 Σεπ 2010, 14:13:45
Θέμα δημοσίευσης:
Κατά προτίμηση πριν ώστε να δούμε αν λειτουργούν τα ρημάδια. Laughing
giannis27 - Τρι 14 Σεπ 2010, 14:50:42
Θέμα δημοσίευσης:
είχε βάλει ένας γνωστός μου κινέζικο μηχάνημα με έξτρα οθόνη
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/PEUGEOT-207-207CC-Car-GPS-Navigation-System-DVD-Player-/270586858355?pt=Car_Audio_Video&hash=item3f003bcb73
σαν αυτό, λειτουργούσαν όλες οι ενδείξεις ,χειριστήρια,mode/menu ,ότι είχε δηλαδή η εργοστασιακή πηγή/οθόνη τα είχε κ ο κινέζος +μπλε δόντι ,πίσω κάμερα ,GPS,DVD,TV ,USB,κάρτα μνήμης 2 θέσης η μία αποκλειστικά για το GPS.
αλλά η ποιότητα του ήχου ήταν κάπως χάλια κ είχε μερικά θεματάκια με την ανάλυση τις οθόνης στο GPS .

αν το μηχάνημα έβγαζε καλό ήχο πιστεύω ότι θα ήταν το καλύτερο για τα 207,με την ανάλυση του GPS βρίσκεις άκρη.
drdino - Τρι 14 Σεπ 2010, 14:53:35
Θέμα δημοσίευσης:
Σε αυτά με canbus είναι απλά τα πράγματα, γιαυτό ρωτάω για VAN συγκεκριμένα...
sotos 207Gt - Τρι 14 Σεπ 2010, 20:34:19
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που δεν καταλαβαινω δεν ειναι το γιατι ζητας πολλα χωρις συγκαταβαση αλλα το πως βγαινει αχρηστο ηχητικα ενα αυτοκινητο οταν δεν εχει δεχτει καμια ηχητικη βελτιωση...
drdino - Παρ 01 Οκτ 2010, 21:04:04
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Εχει συνδέσει κανείς κινεζιά 2din με χειριστήρια τιμονιού και VAN;


Και ΝΑΙ, σε πείσμα της μηδενικής τεχνογνωσίας παγκοσμίως (ή αυτό ή κανείς δεν ήθελε να μου πει τα μυστικά του Laughing ) γίνεται. Very happy
Steve - Παρ 01 Οκτ 2010, 23:45:04
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
drdino έγραψε:
Εχει συνδέσει κανείς κινεζιά 2din με χειριστήρια τιμονιού και VAN;


Και ΝΑΙ, σε πείσμα της μηδενικής τεχνογνωσίας παγκοσμίως (ή αυτό ή κανείς δεν ήθελε να μου πει τα μυστικά του Laughing ) γίνεται. Very happy
/link
drdino - Σαβ 02 Οκτ 2010, 01:07:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ντεν έχει λινκ καρντιά μου, εντός του Σ/Κ όμως θα έχει ποστ. Very happy
sotos 207Gt - Κυρ 03 Οκτ 2010, 10:45:51
Θέμα δημοσίευσης:
αν ειναι καλη η κνεζια μπορειι και να δουλευουν.
με το μενου δεν ξερω τι θα παιζει
drdino - Δευ 04 Οκτ 2010, 13:48:28
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
αν ειναι καλη η κνεζια μπορειι και να δουλευουν.
με το μενου δεν ξερω τι θα παιζει


ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, όχι "μπορεί και να". Razz

To μενού δεν με αφορά καν καθώς αναφέρομαι σε 307 με Can/van, όχι full can. Όπερ σημαίνει πως η RD3 δεν ελέγχει τπτ.

Το εγχείρημα δουλεύει άψογα. Very happy Απλά έπρεπε να ασχοληθεί κάποιος να βρει την άκρη. Cool
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 14:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
Δώσε τα φώτα σου στο λαό Κωνσταντίνε...

Πόσο πήγε το μαλλί Question
drdino - Δευ 04 Οκτ 2010, 17:01:35
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=393830#393830

Η κινεζιά 200 λίρες και 30 λίρες ο αντάπτορας. Τοποθέτηση δική μου.
sotos 207Gt - Δευ 04 Οκτ 2010, 17:37:57
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
αν ειναι καλη η κνεζια μπορειι και να δουλευουν.
με το μενου δεν ξερω τι θα παιζει


ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, όχι "μπορεί και να". Razz

To μενού δεν με αφορά καν καθώς αναφέρομαι σε 307 με Can/van, όχι full can. Όπερ σημαίνει πως η RD3 δεν ελέγχει τπτ.

Το εγχείρημα δουλεύει άψογα. Very happy Απλά έπρεπε να ασχοληθεί κάποιος να βρει την άκρη. Cool

οχι να ασχοληθει απλα να ''πληρωσει '' για να παρει το ρισκο.. Wink
drdino - Δευ 04 Οκτ 2010, 17:50:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ρίσκο; Ποιό ρίσκο; Να φτιάξει ένα jack των 2-3 ευρώ με καλώδιο;


Χρόνο απλά χρειάστηκα για να καταλάβω την αρχή λειτουργίας των συστημάτων.
sonermgb - Δευ 04 Οκτ 2010, 18:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Ρίσκο; Ποιό ρίσκο; Να φτιάξει ένα jack των 2-3 ευρώ με καλώδιο;


Χρόνο απλά χρειάστηκα για να καταλάβω την αρχή λειτουργίας των συστημάτων.

Φίλε μου καλέ drdino.....λοιπόν θα σε ενημερώσω για κάτι απλά να έχεις το νου σου...
Είχα στο αμαξάκι μου αυτην Arrow http://www.xtrons.com/2_DIN/TD716.html
Όλα οκ όλα καλά στις αρχές.......το multimedia αυτο.....άρχισε να μοθ=υ τσινάει μετά από ένα χρόνο λειτουργίας του.....και τι θέλω να πω......
Κάθως έκανα ταξιδάκι αθήνα καβάλα πριν κάτι μήνες πρόσεξα ότι μου κάνει κάτι διακοπούλες εννοώ σαν να σβήνει και να ανάβει μέσα σε λιγότερο απο δευτερόλεπτο.....δεν έδωσα σημασία.
Πριν λίγο καιρό , και συγκεκριμένα το καλοκαιράκι που πήγα θάσσο διακοπές, μετά από μία λακούβα.....μου πέταξε την οθόνη(διότι ήταν αποσπόμενη)καλή ώρα όπως και η δική σου.Μετά από πολλά καντίλια που έφαγε...διότι έψαχνα να βρω να παρκάρω μέσα στον ήλιο καμιά ώρα....την έβαλα......την επόμενη μέρα μου την ξαναπέταξε.Αυτό ήταν γινόταν η ίδια ιστορία αρκετό καιρό.....και αποφάσισα να αλλάξω και έβαλα αυτήν Arrow http://www.pioneer.eu/uk/products/22/1865/281/AVH-3200BT/index.html.
Tο συμπέρασμα....ασύλληπτη εμπειρία η γενικότερη ανάλυση της οθόνης...απόλυτη υπακοή στο άγγιγμα του δαχτύλου κανένα ίχνος δύναμης,απίστευτο μενού με πολλές και διάφορες ρυθμίσεις....ΟΚ μπορεί να χρειάζεται ναβιμποξ για να έχεις gps αλλά σε όλα τα άλλα υπερτερεί και με το παραπάνω.
Τώρα θα μου πεις και που ξέρεις ότι θα σου βγεί καλή και αυτή....τουλάχιστον δεν έχει αποσπόμενη οθόνη...που μου είχε γίνει εφιάλτης Laughing
Αυτά από εμένα που ξέρεις τι εκτίμηση έχω για το πρόσωπο σου!
Μακάρι να σου βγει σκυλί
drdino - Δευ 04 Οκτ 2010, 18:39:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα δεν έχει αποσπώμενη οθόνη...
sonermgb - Δευ 04 Οκτ 2010, 18:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Εμένα δεν έχει αποσπώμενη οθόνη...

Επειδή είδα ότι ανεβοκατεβαίνει γι αυτό! Wink
Καλορίζικη όπως και να έχει!Να την χάρεις!Αν και είναι σίγουρο.....ότι τις πρώτες μέρες δεν θα ξεκολλάς
Steve - Δευ 04 Οκτ 2010, 19:07:52
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Αυτό ήταν γινόταν η ίδια ιστορία αρκετό καιρό.....και αποφάσισα να αλλάξω και έβαλα αυτήν Arrow http://www.pioneer.eu/uk/products/22/1865/281/AVH-3200BT/index.html.
Σαφώς στα 450 ευρώ αποτελεί δέλεαρ για Pioneer...

Αν το δούμε καθαρά ψυχρά από θέμα δυνατοτήτων, έχει σχεδόν τις μισές από την κινεζιά του drdino Smile

Ο καιρός θα δείξει βέβαια, καλά να είμαστε...
sonermgb - Δευ 04 Οκτ 2010, 19:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
sonermgb έγραψε:
Αυτό ήταν γινόταν η ίδια ιστορία αρκετό καιρό.....και αποφάσισα να αλλάξω και έβαλα αυτήν Arrow http://www.pioneer.eu/uk/products/22/1865/281/AVH-3200BT/index.html.
Σαφώς στα 450 ευρώ αποτελεί δέλεαρ για Pioneer...

Αν το δούμε καθαρά ψυχρά από θέμα δυνατοτήτων, έχει σχεδόν τις μισές από την κινεζιά του drdino Smile

Ο καιρός θα δείξει βέβαια, καλά να είμαστε...

Σίγουρα!
Επειδή είχα και κινέζικη οκ μπορεί να μου λείψει η tv ή το gps αλλά όπως είπες ο καιρος θα δείξει.....
Όπως επίσης δεν είναι δυνατον να πηγαίνεις να σου εγκαταστήσουν ενα οποιοδήποτε multimedia και μόλις βλέπουν ότι είχες κινέζικο να ξινίζουν και να σου λένε μαλ***ες του τύπου ''πάρτο πέτα το στον κάδο έξω''....μέχρι και που πήγα να τσακωθώ ..
sotos 207Gt - Δευ 04 Οκτ 2010, 19:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Steve έγραψε:
sonermgb έγραψε:
Αυτό ήταν γινόταν η ίδια ιστορία αρκετό καιρό.....και αποφάσισα να αλλάξω και έβαλα αυτήν Arrow http://www.pioneer.eu/uk/products/22/1865/281/AVH-3200BT/index.html.
Σαφώς στα 450 ευρώ αποτελεί δέλεαρ για Pioneer...

Αν το δούμε καθαρά ψυχρά από θέμα δυνατοτήτων, έχει σχεδόν τις μισές από την κινεζιά του drdino Smile

Ο καιρός θα δείξει βέβαια, καλά να είμαστε...

Σίγουρα!
Επειδή είχα και κινέζικη οκ μπορεί να μου λείψει η tv ή το gps αλλά όπως είπες ο καιρος θα δείξει.....
Όπως επίσης δεν είναι δυνατον να πηγαίνεις να σου εγκαταστήσουν ενα οποιοδήποτε multimedia και μόλις βλέπουν ότι είχες κινέζικο να ξινίζουν και να σου λένε μαλ***ες του τύπου ''πάρτο πέτα το στον κάδο έξω''....μέχρι και που πήγα να τσακωθώ ..

παλικαρια παντως εγω ποτε δεν ξινισα σε κανεναν πελατη μου οποτε και να μπηκε μεσα στο μαγαζι ακομα και αν δεν την αγορασε απο μενα(πουλαγα κι εγω κινεζους καποτε)αλλα κακα τα ψεμματα δεν ειναι ολα ιδια και σχετικα με το παντρολογημα των χειριστηριων στα υπ οψην οτι δεν γινεται με ολες.
Ειναι πολλα παρακλαδια που αν τα αναλυσω μπορει και να φανω μονοπλευρος που σιγουρα δεν ημουν και ποτε δεν θα γινω.
Οταν δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα(που δεν υπαρχουν) ειμαι σαφως με το μερος αυτου που θελει να τα κανει ολα εστω και με μια παραχωρηση στην ποιοτητα.
Ομως απο την αλλη εχω δει ανθρωπους 18 + χρονια στην δουλεια μου, κυριολεκτικα να τα βγαζουν να κοβουν με σουγια τα καλωδια και να τα πετανε στη θαλασσα.
Εγω απλα ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν αυτο αλλα πρεπει να ειναι απο τους λιγους τυχερους.
Drdinino σχετικα με το αν δουλευουν τα χειριστηρια η οχι ειναι κατι που πραγματικα θελει ψαξιμο.Σκεψου μονο να μην μπορουσε να επικοινωνησει το μηχανημα με τον ανταπτορα (που εχει συμβει) και μετα θα καταλαβεις τι εννοω.
Δεν ειναι οτι κανεις δεν ξερει αλλα πολλοι οπως κι εγω προτιμω τις σιγουρες λυσεις αυτες δλδ που με κωδικο αντιστοιχισης εχεις αποτελεσμα αλλιως τηλεφωνεις στην εταιρια τους τραβας μια με κλινεξ και επιστρεφονται τα χρηματα σου.
Εισαι ιδιωτης και μπορεις να παρεις το ''ρισκο'' που προανεφερα αλλα οταν εχεις μαγαζι ειναι αλλιως τα πραγματα, γιατι φαντασου καθυστερησε η παραλαβη μου σε ανταπτορες και παλι ημουν με το παλουκι στον κ..., ποσο μαλλον να σου εδινα εσενα η καποιου αλλου κινεζια που να μην δουλευε η τροφη για πειραματισμο και οτι ακολουθησει στην ηλεκτρολογικη σου εγκατασταση....
sonermgb - Δευ 04 Οκτ 2010, 19:52:33
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
sonermgb έγραψε:
Steve έγραψε:
sonermgb έγραψε:
Αυτό ήταν γινόταν η ίδια ιστορία αρκετό καιρό.....και αποφάσισα να αλλάξω και έβαλα αυτήν Arrow http://www.pioneer.eu/uk/products/22/1865/281/AVH-3200BT/index.html.
Σαφώς στα 450 ευρώ αποτελεί δέλεαρ για Pioneer...

Αν το δούμε καθαρά ψυχρά από θέμα δυνατοτήτων, έχει σχεδόν τις μισές από την κινεζιά του drdino Smile

Ο καιρός θα δείξει βέβαια, καλά να είμαστε...

Σίγουρα!
Επειδή είχα και κινέζικη οκ μπορεί να μου λείψει η tv ή το gps αλλά όπως είπες ο καιρος θα δείξει.....
Όπως επίσης δεν είναι δυνατον να πηγαίνεις να σου εγκαταστήσουν ενα οποιοδήποτε multimedia και μόλις βλέπουν ότι είχες κινέζικο να ξινίζουν και να σου λένε μαλ***ες του τύπου ''πάρτο πέτα το στον κάδο έξω''....μέχρι και που πήγα να τσακωθώ ..

παλικαρια παντως εγω ποτε δεν ξινισα σε κανεναν πελατη μου οποτε και να μπηκε μεσα στο μαγαζι ακομα και αν δεν την αγορασε απο μενα(πουλαγα κι εγω κινεζους καποτε)αλλα κακα τα ψεμματα δεν ειναι ολα ιδια και σχετικα με το παντρολογημα των χειριστηριων στα υπ οψην οτι δεν γινεται με ολες.
Ειναι πολλα παρακλαδια που αν τα αναλυσω μπορει και να φανω μονοπλευρος που σιγουρα δεν ημουν και ποτε δεν θα γινω.
Οταν δεν υπαρχουν λεφτα για πεταμα(που δεν υπαρχουν) ειμαι σαφως με το μερος αυτου που θελει να τα κανει ολα εστω και με μια παραχωρηση στην ποιοτητα.
Ομως απο την αλλη εχω δει ανθρωπους 18 + χρονια στην δουλεια μου, κυριολεκτικα να τα βγαζουν να κοβουν με σουγια τα καλωδια και να τα πετανε στη θαλασσα.
Εγω απλα ευχομαι να μην συμβει σε κανεναν αυτο αλλα πρεπει να ειναι απο τους λιγους τυχερους.
Drdinino σχετικα με το αν δουλευουν τα χειριστηρια η οχι ειναι κατι που πραγματικα θελει ψαξιμο.Σκεψου μονο να μην μπορουσε να επικοινωνησει το μηχανημα με τον ανταπτορα (που εχει συμβει) και μετα θα καταλαβεις τι εννοω.
Δεν ειναι οτι κανεις δεν ξερει αλλα πολλοι οπως κι εγω προτιμω τις σιγουρες λυσεις αυτες δλδ που με κωδικο αντιστοιχισης εχεις αποτελεσμα αλλιως τηλεφωνεις στην εταιρια τους τραβας μια με κλινεξ και επιστρεφονται τα χρηματα σου.
Εισαι ιδιωτης και μπορεις να παρεις το ''ρισκο'' που προανεφερα αλλα οταν εχεις μαγαζι ειναι αλλιως τα πραγματα, γιατι φαντασου καθυστερησε η παραλαβη μου σε ανταπτορες και παλι ημουν με το παλουκι στον κ..., ποσο μαλλον να σου εδινα εσενα η καποιου αλλου κινεζια που να μην δουλευε η τροφη για πειραματισμο και οτι ακολουθησει στην ηλεκτρολογικη σου εγκατασταση....

Και όμως υπάρχουν ''υπάλληλοι''κιόλλας που ξινίζουν με αυτά....
Off Topic εάν γνωρίζεις τι μπορώ να την κάνω πλέον την universal θα με εξυπηρετούσες πολύ...εάν μπορώ να την δώσω κάπου με ένα κέρδος έστω και ένα μικρο χρηματικό ποσο.....Εαν γνωρίζεις περιμένω π.μ σου....
Vini - Τρι 05 Οκτ 2010, 09:20:00
Θέμα δημοσίευσης:
Η απορία μου είναι η εξής.
Οι αγορές πηγών από το ίντερνετ είτε είναι "Κινέζικα", είτε επώνυμα κοστίζουν συνήθως κάποια αξιόλογα ποσά που πολλές φορές αγγίζουν και τα 500 με 600euro...ή και παραπάνω στα επώνυμα...

Συγκεκριμένα για τα "Κινέζικα" υπάρχει μία αυξημένη πιθανότητα η συσκευή να παρουσιάσει πρόβλημα είτε μετά από κάποια χρήση είτε από την αρχή (ελαττωματική συσκευή ή εργοστασιακές ατέλειες).

Όταν η αγορά έχει γίνει μέσα από το ίντερνετ, υπάρχει περίπτωση ποτέ να υπάρξει after sales support; Υπάρχει εγγύηση ή απλά είναι "αγορές ρίσκο";
sonermgb - Τρι 05 Οκτ 2010, 09:31:28
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Η απορία μου είναι η εξής.
Οι αγορές πηγών από το ίντερνετ είτε είναι "Κινέζικα", είτε επώνυμα κοστίζουν συνήθως κάποια αξιόλογα ποσά που πολλές φορές αγγίζουν και τα 500 με 600euro...ή και παραπάνω στα επώνυμα...

Συγκεκριμένα για τα "Κινέζικα" υπάρχει μία αυξημένη πιθανότητα η συσκευή να παρουσιάσει πρόβλημα είτε μετά από κάποια χρήση είτε από την αρχή (ελαττωματική συσκευή ή εργοστασιακές ατέλειες).

Όταν η αγορά έχει γίνει μέσα από το ίντερνετ, υπάρχει περίπτωση ποτέ να υπάρξει after sales support; Υπάρχει εγγύηση ή απλά είναι "αγορές ρίσκο";

Σαφώς και υπάρχει εγγύηση για 1χρόνο συνήθως....αλλά μην ξεχνάς ότι είτε την δίνεις στον πωλητή που την αγόρασες και την στέλνει ο ίδιος ΚΙΝΑ είτε μόνος σου.....με όλα τα υπόλοιπα που μπορεί να υπάρξουν.....καθυστερήσεις στην μετέπειτα παράδωσή σου από την επισκευή
Vini - Τρι 05 Οκτ 2010, 09:49:30
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:

Σαφώς και υπάρχει εγγύηση για 1χρόνο συνήθως....αλλά μην ξεχνάς ότι είτε την δίνεις στον πωλητή που την αγόρασες και την στέλνει ο ίδιος ΚΙΝΑ είτε μόνος σου.....με όλα τα υπόλοιπα που μπορεί να υπάρξουν.....καθυστερήσεις στην μετέπειτα παράδωσή σου από την επισκευή


Έτσι όπως το περιγράφεις εγώ αντιλαμβάνομαι ότι είναι εντελώς "αγορά ρίσκο".
Γιατί αφενός έχει ήδη πληρώσει μέσω πιστωτικής κάρτας ή Paypal (οπότε τα λεφτά πέταξαν, έφυγαν) και αφετέρου μπορεί να στείλεις εσύ πίσω (αν τα καταφέρεις) την "χαλασμένη" συσκευή και να μην λάβεις ποτέ μία άλλη...
SnakeMJK - Τρι 05 Οκτ 2010, 09:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
εφόσον...
η αγοραπωλησία έγινε μέσω paypal &
διαβάσετε προσεχτικά τους όρους τις αγγελίας (τι ακριβώς αναφέρεται για εγγύηση κλπ)

δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τα κινέζικα.
φυσικά, μην αγοράσετε από κάποιον που έχει κάτω από 500 αστεράκια και 90βάλε % rating....
sotos 207Gt - Τρι 05 Οκτ 2010, 10:14:40
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι οτι οταν αγοραζεις απο καταστημα που το βλεπεις και δεν ειναι ''τυχοδιωκτης'' τοτε ακομα και αν σου παρουσιασει προβλημα το λυνεις με τον ενα τροπο η τον αλλο.
Πχ εγω εχω μερικα μηχανηματα ακομα και 2din οθονη για καποιον που αν του βγαλει προβλημα του το τοποθετω και κανει την δουλεια του μεχρι να περασει το διαστημα του σερβισ.
Απο το ιντερνετ δεν ειναι και τοσο εφικτο αυτο εκτος και αν ο πωλητης ειναι εντος χωρας.
Παραδειγματα εχω ακομα και για τον εαυτο μου που για το προγραμμα του αυτοκινητου πριν μαθω για το Στελιο εστειλα τον εγκεφαλο Γαλλια και οταν ηρθε μετα απο 2 εβδομαδες και 500 γουρα ανευ μεταφορικων το αμαξι δεν επαιρνε εμπρος και αναγκαστικα ξαναπηγε πισω (αλλες 2 εβδομαδες και συνολικα πλεον 300 γιουρα shipping) με αποτελεσμα οταν ξαναηρθε πισω να ηταν σαν να μην εχω προγραμμα.
Φυσικα και υπηρχε δικαιωμα επιστροφης χρηματων αλλα με τα περα δωθε κανα μηνα εχασα αυτο το δικαιωμα και φυσικα συνολικα κανα 1000ρικο.
Δεν ειναι ολοι ετσι βεβαια αλλα πρεοει να παραδεχτουμε οτι ειναι ''ψαρια'' και αν σου κατσει σου εκατσε..
sonermgb - Τρι 05 Οκτ 2010, 10:44:51
Θέμα δημοσίευσης:
Στην περιπτωση μου η αγορα ειχε γινει απο σαιτ δημοπρασιων ,αγορα μεσω αντικαταβολης μετα απο συνενοηση με τν πωλητη για να ειμαι κ εγω καλλυμενος ως ενα επιπεδο.Τωρα εγω εξηγησα τι μ ειπε ο πωλητης που συνεργαζοταν μαζι τους 'αντιπροσωπος'δηλαδη. Κ μου ειπε αυτα. Τωρα το θεμα παραδωσης απο την στιγμη που θα την στειλεις για σερβις πιστευω πως ειναι κατανοητη η καθυστερηση που μπορει να υπαρξει.Και η ελειψη πηγης για αρκετο διαστημα.
mrkaza - Τετ 06 Οκτ 2010, 11:39:45
Θέμα δημοσίευσης:
Θα αναφέρω κατι γενικο που ομως βοηθαει πολυ αμα το ξέρεις .

Οταν ρυθμιζουμε ενα ηχοσυστημα και μας λυπη κάτι συνηθως ειναι καλλιτερα να χαμηλωσουμε το δυνατο παρα να δυναμοσουμε το χαμηλο .
suicida - Πεμ 16 Δεκ 2010, 09:12:01
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,

Πρόσφατα εγατέστησα ένα Pionner στο αυτοκίνητό μου (206XS). Το πρόβλημα είναι ότι όταν πάω να βάλω μπροστά τη μηχανή σβήνει στιγμιαία, επειδή διακόπτεται η τάση στο ACC.
Είναι δυνατόν να μην συμβαίνει αυτό? Το μαμά (Clarion RD3) δεν το έκανε, έπαιζε συνεχώς.


Ευχαριστώ
sotos 106xs - Πεμ 16 Δεκ 2010, 15:44:57
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε μου αυτό δεν συμβαίνει επειδή διακόπτεται η τάση αλλά επειδή την στιγμή που βάζεις μπροστά η τάση στιγμιαία είναι μεγαλύτερη απο την κανονική με αποτέλεσμα το Pioneer να σβήνει για λίγο.
Καλό είναι να μην το κάνεις συνέχεια,υπάρχει μια μικρή πιθανότητα να σού κάψει την ασφάλεια του-αν και μού έχει τύχει μία φορά μόνο.
Το καλύτερο είναι πρώτα να βάζεις μπροστά το αυτοκίνητο και μετά να ανοίγεις το rcd. Wink
sotos 207Gt - Πεμ 16 Δεκ 2010, 17:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
δεν υπαρχει προβλημα καθως αυτη ειναι κανονικη συμπεριφορα.
9 στις 10 δεν θα σβηνει και μια θα σβηνει.
manaros - Πεμ 16 Δεκ 2010, 18:53:41
Θέμα δημοσίευσης:
καλυτερα πηγαινε σε καποιον ηχοσυστηματα και εξηγησε του το προβλημα σου.θα ακουσει το προβλημα σου,λογικα θα σου βαλει εναν πυκνωτη στο καλωδιο του ρευματος του ραδιο σι ντι και ετσι θα αποφευγει την πτωση τασεως-σβησιμο της συσκευης.η τιμη του πυκνωτη ειναι ευτελης(κατω απο 1 ευρω)επομενως θα σου ζητησει μαξ 20 ευρω(λογικα παντα)..
sotos 207Gt - Παρ 17 Δεκ 2010, 21:51:00
Θέμα δημοσίευσης:
manaros έγραψε:
καλυτερα πηγαινε σε καποιον ηχοσυστηματα και εξηγησε του το προβλημα σου.θα ακουσει το προβλημα σου,λογικα θα σου βαλει εναν πυκνωτη στο καλωδιο του ρευματος του ραδιο σι ντι και ετσι θα αποφευγει την πτωση τασεως-σβησιμο της συσκευης.η τιμη του πυκνωτη ειναι ευτελης(κατω απο 1 ευρω)επομενως θα σου ζητησει μαξ 20 ευρω(λογικα παντα)..

Μανο εγκαταστατης ειμαι και δεν προκειται να αλλαξει κατι με κανεναν πυκνωτη.
Το αυτοκινητο οποτε χρειαστει στιγμιαια κοβει τα παντα και στην μιζια αυτο συνεβαινε ανεκαθεν.
Απλα το ραδιοcd ποτε το προλαβαινει και ποτε οχι...δεν ειναι προβλημα απο θεμα λειτουργικοτητας.Ειναι καθαρα φυσιολογικη λειτουργια. Wink
manaros - Παρ 17 Δεκ 2010, 23:26:42
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:

Μανο εγκαταστατης ειμαι και δεν προκειται να αλλαξει κατι με κανεναν πυκνωτη.
Το αυτοκινητο οποτε χρειαστει στιγμιαια κοβει τα παντα και στην μιζια αυτο συνεβαινε ανεκαθεν.
Απλα το ραδιοcd ποτε το προλαβαινει και ποτε οχι...δεν ειναι προβλημα απο θεμα λειτουργικοτητας.Ειναι καθαρα φυσιολογικη λειτουργια. Wink


Σωτηρη και γω ηλεκτρολογος ειμαι(στο επαγγελμα) και το ειχα κανει στο 206 μου οταν ειχα βαλει το KD-LHX 501 της jvc και με ποναγε η καρδια μου να βλεπω την μηχανοκινητη οθονη του να μετακινειται καθε φορα που θα το εβαζα μπροστα.. Wink Wink Wink
manaros - Παρ 17 Δεκ 2010, 23:52:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ωπ!παρατηρηση!!στο αμαξι ειχα ενισχυτη και ετσι το ραδιο σι ντι δεν ειχε το φορτιο του ενσωματωμενου στο ραδιο σι ντι ενισχυτη.......
sotos 207Gt - Σαβ 18 Δεκ 2010, 12:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικα το φαινομενο αυτο παρατηρειται κατα την αλλλγη της εργοστασιακης πηγης.
Αν και με την εργοστασιακη το κανει αραια και που,με την αλλαγη της γινεται συχνο φαινομενο.
Αυτο συμβαινει γιατι η εργοστασιακη διατηρειται αμοιχτη μεσω παλμου εγκεφαλου/bsi ,ενω η aftermarket διακοπτεται γιατι τα ηλεκτρολογικα κοβουν το ρευμα των αξεσουαρ~εναλακτικων εξαρτηματων(ACC). Wink
nido - Κυρ 19 Δεκ 2010, 18:57:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρετε καμιά σειρά RCD με MP3/USB/GPS που να συνεργάζεται με τον εργοστασιακό επιλογέα (πώς λέγεται... κόλλησε το μυαλό μου! ) του ραδιο-CD που είναι πίσω απ΄το τιμόνι σε 206? Κατά προτίμιση και με την κεντρική οθόνη....
Question
Steve - Τρι 18 Ιαν 2011, 12:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουμε αυτά τα δύο:

http://www.lightinthebox.com/2-8-inch-Sreen-In-dash-Car-Audio-Player-With-USB-Port-SD-Card-Reader-Radio-MP3-MP4-MP5-ML-998T-SZC5789-_p125187.html

http://www.lightinthebox.com/In-dash-Car-Audio-Player-With-USB-Port-SD-Card-Reader-Radio-MP3-SZC6164-_p157200.html

Σαφώς, αξίζει περισσότερο το πρώτο σε σειρά.

Με την φύσα όμως που έχει πίσω, τί πανηγύρι πρέπει να κάνουμε για να το βάλουμε να δουλέψει σε 206; Sad
MEMsound - Τρι 18 Ιαν 2011, 12:36:20
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρητικα θα εχει στην συσκευασια και το σχετικο αντπτορα/καλωδιο απο "δικο του βισμα σε ΙΣΟ" οπως εχουν πχ οι περισσότερες πηγες (πχ πιονεερ)
vamvakoolas - Τρι 18 Ιαν 2011, 12:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
Σωτηρη σχετικα με το project που ειχαμε μιλησει ...καποτε


εχω 2 πηγες (1din η καθεμια, η μαμα και μια κινεζια-μονο την οθονη αυτης θελω) παιζει module για να παιζουν και οι 2 (οχι ταυτοχρονα)?

Τη δευτερη πηγη τη θελω μονο για τη camera και αντε κανενα dvd (οποτε διπλα RCA?)

Εχω ολα τα parts εδω και μηνες και βαριεμαι να τα βαλω....λες να ανεβω νησι?

Laughing Laughing
giannis27 - Τρι 18 Ιαν 2011, 20:05:05
Θέμα δημοσίευσης:
γίνεται,έτσι είχα παλιά το κλάριον


στην μαμά πηγή ήταν συνδεδεμένα μόνο τα πίσω εργοστασιακά ηχεία κ στο κλάριον τα μπροστά ηχεία + μια μονάδα στην εταζέρα.

ένα άλλο που ίσως μπορείς να κάνεις είναι να δώσεις κανονικά ρεύμα στο κινέζο κ να τον συνδέσεις στην είσοδο aux του rd4 ,
vamvakoolas - Τρι 18 Ιαν 2011, 22:57:10
Θέμα δημοσίευσης:
μπα στο 307 εχει χωρο για 2 πηγες Laughing


Για τη δευτερη σου προταση δε το ειχα σκεφτει....

Αραγε πως δουλευει? ανοιγεις και τις 2?
giannis27 - Τετ 19 Ιαν 2011, 18:13:29
Θέμα δημοσίευσης:
θα δώσεις ρεύμα στον κινέζο κ τα δύο μπροστινά rca του κινέζου θα τα συνδέσεις στην είσοδο aux του RD4.
η πηγή σου θα δουλεύει κανονικά κ όταν θα πατάς το source θα γυρνάει από ράδιο σε cd κ μετά στον κινέζο .
sotos 207Gt - Τετ 02 Φεβ 2011, 10:07:56
Θέμα δημοσίευσης:
παλικαρια καλημερα.
Καθως δεν ειχα internet στο μαγαζι για περιπου 5 μηνες Shocked (viva HOL) θα αμπορεσω να απαντησω σε ολους μεχρι το μεσημερι και χιλια σορρυ που χαθηκα....
sotos 207Gt - Τρι 15 Φεβ 2011, 20:57:25
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
Σωτηρη σχετικα με το project που ειχαμε μιλησει ...καποτε


εχω 2 πηγες (1din η καθεμια, η μαμα και μια κινεζια-μονο την οθονη αυτης θελω) παιζει module για να παιζουν και οι 2 (οχι ταυτοχρονα)?

Τη δευτερη πηγη τη θελω μονο για τη camera και αντε κανενα dvd (οποτε διπλα RCA?)

Εχω ολα τα parts εδω και μηνες και βαριεμαι να τα βαλω....λες να ανεβω νησι?

Laughing Laughing

Δυο πηγες δυστυχως για πολλους λογους δεν γινεται εκτος αν καποιος θελει να βαλει τεσσερις τριπλους διακοπτες Confused
mufcpavlos - Τετ 16 Φεβ 2011, 15:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
στο 307 xsi τα ηχεια ειναι 6. 2 tweeter 2 μπροστα και 2 πισω σωστα? τα μπροστα με τα tweeter ειναι διαιρουμενα οποτε 1 καλωδιο για τα 2.

Εχω εναν 4καναλο ενισχυτη 4ωμ. με δυνατοτητα γεφυρωματος. Θελω να συνδεσω τα 6 ηχεια στον ενισχυτη και επισης κ ενα εξτρα ηχειο στο πορτ μπαγκαζ που παιζει σαν woofer.

Αυτο που κανω ειναι να τραβιξω 4 ζευγαρια πολυκλωνο καλωδιο 2 μπροστα και 2 πισω στον ενισχυτη, να τα συνδεσω στον ενισχυτη και το 5ο ζευγαρι το woofer να το γεφυρωσω στον ενισχυτη?

Υπαρχουν μηπως φωτογραφιες απο παρομοιες εγκαταστασεις να ριξω μια ματια πως περναμε τα καλωδια απο τις πορτες κλπ? (το αμαξι μου ειναι 3θυρο)
sotos 207Gt - Τετ 16 Φεβ 2011, 16:29:44
Θέμα δημοσίευσης:
mufcpavlos έγραψε:
στο 307 xsi τα ηχεια ειναι 6. 2 tweeter 2 μπροστα και 2 πισω σωστα? τα μπροστα με τα tweeter ειναι διαιρουμενα οποτε 1 καλωδιο για τα 2.

Εχω εναν 4καναλο ενισχυτη 4ωμ. με δυνατοτητα γεφυρωματος. Θελω να συνδεσω τα 6 ηχεια στον ενισχυτη και επισης κ ενα εξτρα ηχειο στο πορτ μπαγκαζ που παιζει σαν woofer.

Αυτο που κανω ειναι να τραβιξω 4 ζευγαρια πολυκλωνο καλωδιο 2 μπροστα και 2 πισω στον ενισχυτη, να τα συνδεσω στον ενισχυτη και το 5ο ζευγαρι το woofer να το γεφυρωσω στον ενισχυτη?

Υπαρχουν μηπως φωτογραφιες απο παρομοιες εγκαταστασεις να ριξω μια ματια πως περναμε τα καλωδια απο τις πορτες κλπ? (το αμαξι μου ειναι 3θυρο)

Για να μην μπλεχτεις.
Θα παρεις 4 καλωδια ηχειων και θα τα περασεις απο την πηγη μεχρι το σημειο που θα βαλεις τον ενισχυτη.Επισης θα περασεις μαζι ενα ψιλο καλωδιακι (remote) που θα χρειαστει για να ανοιγει ο ενισχυτης.
Μαζι με αυτα θα τραβηξεις και 2 ζευγη rca 5m που θα ειναι το σημα της πηγης προς τον ενισχυτη.Αυτα απο την δεξια πλευρα του αυτοκινητου.
Απο την αριστερη πλευρα θα περασεις ενα καλωδιο ρευματος παχους αναλογο με τις δυνατοτητες του ενισχυτη σου(συνηθως για ενα απλης ταξης 4καναλο 8gauge).Μην ξεχασεις να βαλεις ασφαλειοθηκη το περισσοτερο 30 ποντους απο τον πολο της μπαταριας.
Αφου το πας και αυτο πισω (απο την αντιθετη πλευρα απ αυτη των ηχειων-rca) εισαι ετοιμος για τις συνδεσεις σου.
Παρε μια φισα iso αντιθετη με αυτη του αυτο/του σου (αρσενικη)και κουμπωσε τη επανω αφου συνδεσεις ενα ενα τα καλωδια των ηχειων(με αυτον τον τροπο δεν θα κοψεις τπτ).
Συνδεσε και τα rca και μαζι και το remote στο μπλε της πηγης και βαλτα στη θεση τους.
Αφου τελειωσεις απο μπροστα πας πισω και βρισκεις σε ποια μερια θες το ενισχυτη σου.
Συνδεεις ρευματα (το κοκκινο απο την μπαταρια,το μαυρο στο σασι σου,το μπλε στο remote) και μετα τα ηχεια παραλληλα (++,--) στα δυο καναλια του ενισχυτη.Για να βρεις ποια ηχεια ειναι που κανε το με μια μπαταρια ΑΑ 1.5V.Θυμησου 2 δεξια και 2 αριστερα και οχι 2 εμπρος και 2 πισω.
Στα αλλα 2 καναλια του ενισχυτη διαλεξε συμφωνα με το διαγραμμα του ενα + και ενα - (Bridge) και συνδεσε ενα καλωδιο για το woofer σου.
Εισαι ετοιμος βαζεις ασφαλεια μπροστα και το συστημα σου ειναι ετοιμο για παιχνιδι.
Προτιμωμενες default ρυθμισεις:
-Hi pass εμπρος ηχειων 125Hz 1/2 gain
-Low pass subwoofer 80Hz 1/2 gain
-No BassBoost.

Αυτα ισχυουν σε περιπτωση που εχεις αλλη πηγη απο την εργοστασιακη.Σε περιπτωση εργοστασιακης πηγης ειναι λιγακι μπλεξιμο και θες καποιους ανταπτορες.
Σε αυτην την περιπτωση η στην περιπτωση που δεν καταλαβαινεις τα παραπανω σου προτεινω να πας σε καποιον εγκαταστατη ωστε να μην δημιουργηθει καμια ζημια αθελα σου.

Για οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας...
vamvakoolas - Τετ 16 Φεβ 2011, 17:33:42
Θέμα δημοσίευσης:
1)Γινεται και το ειδα σε αλλο project
2)Υπαρχει ανταπτορας απλως να μη βαζω λινκ (διαφημιση)


αυτο που γραφεις για 3πλους διακοπτες δε το επιασα....
sotos 207Gt - Τετ 16 Φεβ 2011, 19:25:50
Θέμα δημοσίευσης:
vamvakoolas έγραψε:
1)Γινεται και το ειδα σε αλλο project
2)Υπαρχει ανταπτορας απλως να μη βαζω λινκ (διαφημιση)


αυτο που γραφεις για 3πλους διακοπτες δε το επιασα....

Να παιζουν δυο πηγες με τα ιδια πχ 4 ηχεια σε διαφορετικους χρονους με τπτ φιλος.Αν υπαρχει ανταπτορας που σου αλλαζει εισοδο αυτο ειναι ενα αλλο θεμα και παει αλλου κιολας.
Ο μονος τροπος ειναι αυτος που προαναφερθηκε με αλλα ηχεια να παιζει η μια πηγη αλλα η αλλη...αλλα αυτο προσωπικα ειναι κατι που και να μου το ζητουσαν δεν θα το εκανα γιατι ειναι αντιθετο σε αυτα που γνωριζω Wink
Τριπλοι διακοπτες-->>στη μια μερια η μια πηγη στην αλλη η αλλη και στη μεση το ηχειο..
Steve - Τετ 16 Φεβ 2011, 19:29:29
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
το περισσοτερο 30 ποντους




Για οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας...
Cool Laughing
sotos 207Gt - Τετ 16 Φεβ 2011, 19:30:36
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
το περισσοτερο 30 ποντους




Για οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας...
Cool Laughing

Οπου ακουσεις τ ονομα σου εσυ με τη μια ε??? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
sotos 207Gt - Τετ 16 Φεβ 2011, 19:31:28
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Steve έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
το περισσοτερο 30 ποντους




Για οτιδηποτε αλλο στην διαθεση σας...
Cool Laughing

Οπου ακουσεις τ ονομα σου εσυ με τη μια ε??? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing το ξανασκεφτηκα Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
mufcpavlos - Τετ 16 Φεβ 2011, 20:50:21
Θέμα δημοσίευσης:
η καλωδιωση για το ρευμα και τα rca και το remote υπαρχει ηδη. Το project ειναι ενα carpc.

Το αμαξι το αγορασα μτχ απο εναν συμφορουμιτη εδω και ειχε 2καναλο ενισχυτη στη μαμα πηγη. Η εγκατασταση ηταν η εξης. Ο 2καναλος ενισχυε μονο τα πισω ηχεια και το woofer στο πορτ μπαγκαζ. Ο εγκαταστατης του ειχε κανει το εξης. Βρηκε απο την iso φυσα τα 2 ζευγαρια για τα πισω ηχεια και εβαλε διακλαδωση 2 ζευγαρια πολυκλωνο και τα μετεφερε πισω στον ενισχυτη (απο την αριστερη πλευρα που περναει και το ρευμα!). Εγω αυτα τα εβγαλα γτ 1ον περνουσαν απο το καναλι του ρευματος και 2ον θελω να τραβηξω καλωδιο κατευθειαν απο τα πισω ηχεια στον ενισχυτη. Γλυτωνοντας μετρα στο καλωδιο κερδιζεις db, σωστα? Αρα και καλυτερη ποιοτητα αφου το snr ειναι μεγαλυτερο Smile


Επισης στο αμαξι περνανε απο τη δεξια πλευρα 2 ζευγαρια rca και το remote του ενισχυτη. Το 1 ζευγαρι αυτη τη στιγμη το εχω προσωρινα συνδεδεμενο στο carpc και εχω ηχο μονο απο το woofer. Τα αλλα ειναι ασυνδετα.

Οποτε στη νεα εγκατασταση εχουμε τα εξης. Πισω στον ενισχυτη τα καλωδια των ηχειων γεφυρωνονται : στο channel 1 : δεξι μπροστα + - και δεξι πισω + -, channel 2 : αριστερο μπροστα + - και αριστερο πισω + -,

στο channel 3 : το ζευγαρι του woofer + - και το 4ο channel του ενισχυτη μενει αδειο!


Στα 307 με τα κροσοβερ τι γινεται? Ειναι απλα πυκνωτες πανω στο ηχειο? Στις πορτες δεν θα πειραξω τπτ? Απλα θα συνδεσω τα καλωδια μου, θα τα περασω απο το σημειο που ενωνεται η πορτα με το σασι και θα τη κλεισω τη πορτα και ολα οκ?

Για τα πισω φανταζομαι ειναι πολυ πιο απλα αφου δεν υπαρχει κροσοβερ.
mufcpavlos - Τετ 16 Φεβ 2011, 22:46:18
Θέμα δημοσίευσης:
επισης αν ειναι ετσι με 3 καναλια απο τον ενισχυτη πως θα τα συνδεσω στη καρτα ηχου? Τωρα εχω εναν ανταπτορα 3.5mm jack σε rca οποτε το ενα ζευγαρι rca συνδεεται εκει. Με 3 καναλια θα χρειαστω ακομα ενα RCA.
sotos 207Gt - Πεμ 17 Φεβ 2011, 10:15:00
Θέμα δημοσίευσης:
mufcpavlos έγραψε:
στο channel 3 : το ζευγαρι του woofer + - και το 4ο channel του ενισχυτη μενει αδειο!


Ολα καλα αλλα αυτο δεν το πιασες.
Απο τις 4 επαφες που σου βγασει ο ενισχυτης θα χρησιμοποιησεις εν + και ενα - αλλα θα ειναι το bridge mode.Δεν θα σου μεινει ελευθερο καναλι απλα θα παρεις το μεγιστο αδιαιρετο που μπορουν να βγαλουν και τα 2 μαζι.Λογικα ο ενισχυτης θα συνδεει σε σχεδιαγραμμα αυτα τα 2 με μια γραμμη γραφοντας bridge.
sotos 207Gt - Πεμ 17 Φεβ 2011, 10:16:36
Θέμα δημοσίευσης:
mufcpavlos έγραψε:
επισης αν ειναι ετσι με 3 καναλια απο τον ενισχυτη πως θα τα συνδεσω στη καρτα ηχου? Τωρα εχω εναν ανταπτορα 3.5mm jack σε rca οποτε το ενα ζευγαρι rca συνδεεται εκει. Με 3 καναλια θα χρειαστω ακομα ενα RCA.

Θα πας τα σηματα σου οχι απο την πηγη στον ενισχυτη αλλα στην καρτα και μετα στον ενισχυτη με rca.Αν δεν εχει θες μετατροπεα τουλαχιστον απο spdif σε rca..
vamvakoolas - Πεμ 17 Φεβ 2011, 11:25:47
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
vamvakoolas έγραψε:
1)Γινεται και το ειδα σε αλλο project
2)Υπαρχει ανταπτορας απλως να μη βαζω λινκ (διαφημιση)


αυτο που γραφεις για 3πλους διακοπτες δε το επιασα....

Να παιζουν δυο πηγες με τα ιδια πχ 4 ηχεια σε διαφορετικους χρονους με τπτ φιλος.Αν υπαρχει ανταπτορας που σου αλλαζει εισοδο αυτο ειναι ενα αλλο θεμα και παει αλλου κιολας.
Ο μονος τροπος ειναι αυτος που προαναφερθηκε με αλλα ηχεια να παιζει η μια πηγη αλλα η αλλη...αλλα αυτο προσωπικα ειναι κατι που και να μου το ζητουσαν δεν θα το εκανα γιατι ειναι αντιθετο σε αυτα που γνωριζω Wink
Τριπλοι διακοπτες-->>στη μια μερια η μια πηγη στην αλλη η αλλη και στη μεση το ηχειο..

-δε θα παιζουν και οι 2 πηγες ταυτοχρονα
-Η μια θα ειναι σχεδον μονο για τη καμερα και το πολυ να ακουγεται ηχος απο ενα ηχειο
-η μαμα πηγη θα μεινει για ηχο cd κοκ
mufcpavlos - Πεμ 17 Φεβ 2011, 13:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
ααα καταλαβα! το - το παιρνεις απο το 1 καναλι και το + απο το αλλο, απο τα 2 που μενουν. Ουσιαστικα στα πρωτα 2 καναλια μοιραζουμε την ισχυ /2, βαζοντας 2 ηχεια σε ενα καναλι και στο καναλι 3 και 4 βαζουμε τους 2 πολους του woofer.

αρα απο τον ενισχυτη μου θα φυγουν 4 rca, και πριν τι καρτα ηχου θα μπει ενα τετοιο : http://imgs.inkfrog.com/pix/yeungs2008/wf_white_red_001.jpg

και πανω του στα rca θα μπουν 2 τετοια : http://webrevolutionary.com/price/img-large/2-x-1-rca-male-to-2-rca-female-y-splitter-audio-adapter_150460694253.jpg

και μετα τα καλωδια rca.
MEMsound - Πεμ 17 Φεβ 2011, 13:16:31
Θέμα δημοσίευσης:
το car pc που εχεις εχει μονο 1 εξοδο ήχου?
δεν εχει 5.1?
sotos 207Gt - Πεμ 17 Φεβ 2011, 13:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
mufcpavlos έγραψε:
ααα καταλαβα! το - το παιρνεις απο το 1 καναλι και το + απο το αλλο, απο τα 2 που μενουν. Ουσιαστικα στα πρωτα 2 καναλια μοιραζουμε την ισχυ /2, βαζοντας 2 ηχεια σε ενα καναλι και στο καναλι 3 και 4 βαζουμε τους 2 πολους του woofer.

αρα απο τον ενισχυτη μου θα φυγουν 4 rca, και πριν τι καρτα ηχου θα μπει ενα τετοιο : http://imgs.inkfrog.com/pix/yeungs2008/wf_white_red_001.jpg

και πανω του στα rca θα μπουν 2 τετοια : http://webrevolutionary.com/price/img-large/2-x-1-rca-male-to-2-rca-female-y-splitter-audio-adapter_150460694253.jpg

και μετα τα καλωδια rca.

Αναλογως της καρτας σου.
Κανονικα η ακολουθια παει ως εξης:Πηγη-->καρτα ηχου-->ενισχυτης-->ηχεια.
Αν καταλαβεις αυτο ολα τ αλλα σου ερχονται.
Η ισχυς πρακτικα διαιρειται αλλα ουσιαστικα αυξανεται μιας και στην παραλληλη συνδεση πεφτει η ωμικοτητα οδηγωντας τον ενισχυτη σε μεγαλυτερη παραγωγη ρευματος αρα αυξανοντας και την ισχυ.
Γι αυτο και βλεπεις σε πολλα specs ενας ενισχυτης πχ να βγαζει 1000w rms-->4Ω ενω στα 2Ω 1500w rms
sotos 207Gt - Πεμ 17 Φεβ 2011, 13:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το car pc που εχεις εχει μονο 1 εξοδο ήχου?
δεν εχει 5.1?

λογικα θα ειναι spdif καρφι 5.1 και θα θελει καρτα
mufcpavlos - Πεμ 17 Φεβ 2011, 13:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
η μητρικη μου εχει μονο 1 jack αυτο το πρασινο το κλασικο.
sotos 207Gt - Πεμ 17 Φεβ 2011, 14:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
mufcpavlos έγραψε:
η μητρικη μου εχει μονο 1 jack αυτο το πρασινο το κλασικο.

Τοτε ειναι απλο στερεοφωνικο και πρπει να το οδηγεισεις σε μια καρτα ηχου με dsp.
Σορρυ για την παρεμβαση αλλα δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο σου ολο αυτο μιας και αποκλειεται να δεις ολοκληρη ταινια μεσα στο αυτοκινητο ωστε να χρησιμευσει το 5.1 .
Προτιμοτερο να παρεις το στερεο jack να το διαιρεσεις στα 4 για να το ριξεις στον ενισχυτη σου να κανεις τις ρυθμισεις σου και ετοιμος.
Αν ψαχτεις παντως για καρτα υπαρχουν σε διαφορες τιμες και γουστα αλλα βαλε απο δω βαλε απο κει θα φας πολυ χωρο γυρω γυρω.
Αν θες κοιτα παντως την ωρα που δουλευει μεσα στο jack του pc αν αναβει ενα κοκκινο φως τοτε ειναι spdif..
mufcpavlos - Πεμ 17 Φεβ 2011, 20:03:50
Θέμα δημοσίευσης:
ααα οκ.ναι αυτο θελω να κανω.στην αρχη με μπερδεψες με το spdif.πηγα σημερα το πρωι κ πηρα εναν ανταπτορα 4 rca female σε 2 rca male και αυτα θα τα συνδεσω στο στερεο jack που εχω.οποτε ειμαι ετοιμος αυριο να ανοιξω τις πορτες κ να συνδεσω τον ηχο!!
sotos 207Gt - Πεμ 17 Φεβ 2011, 20:07:10
Θέμα δημοσίευσης:
mufcpavlos έγραψε:
ααα οκ.ναι αυτο θελω να κανω.στην αρχη με μπερδεψες με το spdif.πηγα σημερα το πρωι κ πηρα εναν ανταπτορα 4 rca female σε 2 rca male και αυτα θα τα συνδεσω στο στερεο jack που εχω.οποτε ειμαι ετοιμος αυριο να ανοιξω τις πορτες κ να συνδεσω τον ηχο!!

προσπαθησε να το κανεις με καλωδιακες γεφυρες και οχι πλαστικες σαν αυτες που μου εδειξες.
Κρυβουν κινδυνους αυτα και σπανε-χαλαρωνουν ευκολα.
Σιγουρα το τελευταιο που θες ειναι μια κακη επαφη πριν τον ενισχυτη.....το τσαφ ενισχυμενο ειναι μπαμ ολοκληρο στα ηχεια σου Wink
mufcpavlos - Πεμ 17 Φεβ 2011, 21:59:11
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δεν πηρα αυτο. πλαστικος ειναι ο ανταπτορας καρφακι 3.5mm to rca το οποιο ειναι fixed στη καρτα ηχου της μητρικης! Πηγα το πρωι στο carshop στο φοινικα που ειδικευεται σε τετοια αξεσουαρ και μου εδωσε καλωδια ανταπτορες. δλδ ενας τετραπλος θυληκος σε 2πλο αρσενικο!
palavos1900 - Τετ 15 Ιούν 2011, 23:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα και απο μενα..νεος στο club...και ηθελα να μου λυσετε μερικες αποριες...εχω διαβασει τοσα και εχω μπερδευτει λιγο...θελω να βαλω ενα ηχοσυστημα σε peugeot 207 και σκεφτομαι να μην πειραξω το εργοστασιακο cd και το χειριστιριο και να βαλω μια πηγη pioneer κατα προτιμηση στην μεσαια θηκη που εχει κενο το αμαξι κατω απο το cd..θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο ειναι εφικτο οποτε σου μενει η εργοστασικαη οθονη με τις ρυθμισεις και εχεις και το ηχοσυστημα που θες γλυτωνοντας τα μπλεξιματα με τουσς ανταπτορες...υπαρχει κατι να δουλεψω παραλληλα την νεα πηγη η θα παρω 12v απο την μπαταρια με νεα καλωδια...ευχαριστω εκ των προτερων
giannis27 - Πεμ 16 Ιούν 2011, 00:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
έτσι το είχα παλια!
δύο πηγές η μαμά πάνω κ το κλάριον στην κάτω θέση .

γίνεται πολύ εύκολα.
εμένα μου είχε κάνει ένας φίλος μια πλεξούδα από την οποία έπαιρναν ρεύμα κ οι δύο πηγές στην μαμά πηγή ήταν συνδεδεμένα μόνο τα πίσω ηχεία για να ακούγονται οι αισθητήρες όπισθεν κ στο κλάριον ήταν συνδεδεμένα τα μπροστά ηχεία κ ένα ζευγάρι πρόσθετα ηχεία στην εταζέρα .
η μαμά πηγή ήταν πάντα κλειστή κ δούλευα μόνο το κλάριον .
το μόνο κακό τις υπόθεσης ήταν ότι δεν μπορούσα να συνδέσω τα χειριστήρια του τιμονιού στο κλάριον,μπορούσα δηλαδή αλλά μετά δεν θα λειτουργούσαν με την μαμά πηγή.
palavos1900 - Πεμ 16 Ιούν 2011, 03:26:23
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω ετσι ειναι και το καλυτερο..χειριστηριο δινει και η pioneer ξεχωριστα...απλα θα εχω δυο μαλλον,ενα της μαμας ,και ενα απο το pioneer. δεν με πειραζει ομως.ευχαριστω πολυ
billakos3d - Παρ 08 Ιούλ 2011, 19:22:21
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα , εχω ενα 206cc και θελω να του βαλω αυτο :
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.705000

Υπαρχει καποιος τροπος να λειτουργουν τα χειριστηρια στο τιμονι ? και αν ναι ποσο θα κοστισει ?
volvos - Τετ 30 Νοέ 2011, 21:27:32
Θέμα δημοσίευσης:
sos

θέλω ενα ραδιοσιντι για το πεθερο
το μονο που μου εχει ζητησει
καθαρη οθονη
μεγαλα κουμπια
και οπωσδηποτε αξιοπιστο bluetooth για ανοιχτη ακροαση

απο τη μεχρι τωρα εμπειρια μπου απο το pioneer της αδερφης μου σε αυτο το θεμα βριζω. εχει ενα π66 αν θυμαμαι καλα που ειχε 360ευρω πανακριβο(πληρωσε ασφαλεια απο κλοπη)
και οποτε προσπαθω να συνδεσω κινητο μου βγαζει τη παναγια. ενω πολλες φορες βγαζει ερορ. τραγικο. μονος τροπος να μη κολλαει ειναι να ανοιξεις το bluetooth του κινητου και να κανεις χειροκινητη συνδεση (οχι αξιοπιστη συσκευη απο νοκια...)
MEMsound - Τετ 30 Νοέ 2011, 21:29:03
Θέμα δημοσίευσης:
lg οποιο
volvos - Πεμ 01 Δεκ 2011, 14:44:53
Θέμα δημοσίευσης:
lg Οποιο?????
τι εννοεις?
Steve - Πεμ 01 Δεκ 2011, 15:48:29
Θέμα δημοσίευσης:
Οποιοδήποτε LG εννοεί, αλλά κάτω από 100 ευρώ και ποιοτικό, δε θα βρείς τίποτα...

Με τις προδιαγραφές που ζητάς, 70-80 έχουν τα bluesky στα carrefour Evil
volvos - Πεμ 01 Δεκ 2011, 17:38:43
Θέμα δημοσίευσης:
μα δεν ειπα οτι θελω να δωσω 70
εχετε κανενα μοντελο υποψη σας?
MEMsound - Πεμ 01 Δεκ 2011, 17:40:31
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.skroutz.gr/s/265211/LG-LCS-700BR.html?keyphrase=LCS700BR
Ghost Dog - Παρ 02 Δεκ 2011, 14:21:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
http://www.skroutz.gr/s/265211/LG-LCS-700BR.html?keyphrase=LCS700BR

Απιστευτη τιμη!! Cool
Θα το χτυπαγα για το Ψαρα, αλλα με χαλαει ο φωτισμος..... Crying or Very sad
MEMsound - Παρ 02 Δεκ 2011, 17:47:08
Θέμα δημοσίευσης:


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ghost Dog - Παρ 02 Δεκ 2011, 19:06:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε οργιο, μετα θα τα βλεπω και ΟΟΟΟΟΛΑ πρασινα:

MEMsound - Παρ 02 Δεκ 2011, 19:57:10
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεις να τα φορεσεις στο LG...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
giler84 - Πεμ 22 Δεκ 2011, 11:41:18
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,
θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.
Εαν παρω αυτη την πηγή και την οθόνη πως θα γίνει να υποστηρίζονται οι λειτουργίες των υαλοκαθαριστήρων και των αυτομάτων φώτων? Απο οσο βλέπω δινει ενδείξεις για την κατανάλωση και την θερμοκρασία.

http://www.ebay.com/itm/2006-11-Peugeot-207-207cc-Car-GPS-Navigation-Bluetooth-IPOD-Radio-USB-MP3-TV-DVD-/170746955830?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D5066402348929565760#ht_4366wt_905
nOkpos - Πεμ 22 Δεκ 2011, 22:24:43
Θέμα δημοσίευσης:
giler84 έγραψε:
Καλημέρα,
θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.
Εαν παρω αυτη την πηγή και την οθόνη πως θα γίνει να υποστηρίζονται οι λειτουργίες των υαλοκαθαριστήρων και των αυτομάτων φώτων? Απο οσο βλέπω δινει ενδείξεις για την κατανάλωση και την θερμοκρασία.

http://www.ebay.com/itm/2006-11-Peugeot-207-207cc-Car-GPS-Navigation-Bluetooth-IPOD-Radio-USB-MP3-TV-DVD-/170746955830?_trksid=p5197.m7&_trkparms=algo%3DLVI%26itu%3DUCI%26otn%3D5%26po%3DLVI%26ps%3D63%26clkid%3D5066402348929565760#ht_4366wt_905


δεν το ξερω κανε μια ερωτηση στον πωλητη να σου πει ... και να μας πεις και εμας να ξερουμε .
giler84 - Δευ 26 Δεκ 2011, 14:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ρωτησα γυρω
στους 5πωλητες και ολοι δεν γνωριζουν... οποτε μια τρυπα στο νερο...
206xtreme - Δευ 26 Δεκ 2011, 17:53:08
Θέμα δημοσίευσης:
giler84 έγραψε:
Ρωτησα γυρω
στους 5πωλητες και ολοι δεν γνωριζουν... οποτε μια τρυπα στο νερο...


Αν και η εργοστασιακή σου φύσα βγάζει ενδείξεις γιαυτά που λες τότε είναι plug n play... Αλλιώς δοκιμαστικό και τρύπας καλώδια... Ένα 6ωρο δουλειά είναι... Razz
Rovats - Δευ 06 Αύγ 2012, 19:51:53
Θέμα δημοσίευσης: Neos..
Geia sas paidia. Prosfata agorasa to 1o mou amaksi kai einai ena 206 1.1 tou 2005.

Epeidh loipon to cd player de paizei agorasa ena JVC KD-R431

(http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.659850)

kai psaxnontas sto net vrhka kati antaptores kai ena frame pou xreiazete gia na paizoun ta koumpia pisw apto timoni kai h othoni.

(http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-206-Steering-Wheel-Stalk-Interface-Adaptor-Car-Stereo-Fitting-Facia-Kit-/400308233121?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item5d343ae3a1#shId)

Omws h timh pou to vriskw gia na erthoun apo to ekswteriko tha mou vgei oso kai to stereofwniko.

H erwthsh loipon einai h ekshs..kserei kaneis sas kapou pou ta agorazoume se Athina kai Kupro?? Ki an nai poso kanoun? Kai epishs pws tha ta valw exwntas to mamisio stereofwniko panw sto amaksi?
drdino - Δευ 24 Σεπ 2012, 17:21:21
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει κανείς την παρακάτω πηγή; Λέει τίποτα;

http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/cd_receivers/bluetooth/KDC-BT92SD/
206xtreme - Δευ 24 Σεπ 2012, 17:34:38
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Έχει κανείς την παρακάτω πηγή; Λέει τίποτα;

http://www.kenwood-electronics.co.uk/products/car/cd_receivers/bluetooth/KDC-BT92SD/


Δεν εχω εμπειρία με το συγκεκριμένο αλλά όσα kenwood έχουν πέσει στα χέρια μου είναι ΑΛΕΞΙΣΦΑΙΡΑ!

Για τι χρήση το θες; Να δω αν μπορώ να βγάλω άκρη από τα specs.
drdino - Δευ 24 Σεπ 2012, 17:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 307 θα μπει, θέλω1din πηγή με μεταβαλλόμενο φωτισμό, usb πίσω, android control και bt με a2dp, υποδοχή για εργοστασιακό remote είναι οι απαιτήσεις μου και αυτή η πηγή τις καλύπτει. Από τα reviews φαίνεται καλό και το βρίσκω σε καλή σχετικά τιμή.

Αυτό θα θέλει και αντάπτορα για την πλεξούδα εκτός από τον αντάπτορα για τα χειριστήρια στο τιμόνι;
206xtreme - Δευ 24 Σεπ 2012, 18:05:40
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Σε 307 θα μπει, θέλω1din πηγή με μεταβαλλόμενο φωτισμό, usb πίσω, android control και bt με a2dp, υποδοχή για εργοστασιακό remote είναι οι απαιτήσεις μου και αυτή η πηγή τις καλύπτει. Από τα reviews φαίνεται καλό και το βρίσκω σε καλή σχετικά τιμή.

Αυτό θα θέλει και αντάπτορα για την πλεξούδα εκτός από τον αντάπτορα για τα χειριστήρια στο τιμόνι;


Αντε πάλι αυτά τα χειριστήρια στο τιμόνι.......................................................... Puke left Ούτε ξέρω, ούτε και με νοιάζει να μάθω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πλεξούδα λογικά αν το πάρεις από εδώ θα σου δίνουνε στο κουτί.
axi - Πεμ 27 Σεπ 2012, 10:13:12
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα
Είμαι ένας πανευτυχής κάτοχος ενός 308 2008 μοντέλο το οποίο φυσικά και δεν έχει ούτε καν mp3…Ψάχνω μια πυγή 1 din η όποια να μπορεί να συνδεθεί με το χειριστήριο τιμονιού και με την οθόνη .Γενικά ψάχνω μια οικονομική λύση και κατά προτίμηση όχι σε κινέζικο λόγο αξιοπιστίας .Έχει κανείς καμιά ιδέα να μου προτείνει και εάν γνωρίζει ενδεικτικό κόστος ;;
Ευχαριστώ
drdino - Πεμ 27 Σεπ 2012, 14:39:46
Θέμα δημοσίευσης:
H πιο απλή και φτηνή λύση αν στέλνει Ελλάδα:
http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-308-STEREO-MP3-RADIO-CD-PLAYER-RD4N2M-02-/140855031237?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item20cb9d35c5#ht_500wt_1288

http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-308-STEREO-MP3-RADIO-CD-PLAYER-96-662-671-XH-RD4N1M-/200819836824?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item2ec1cb8798#ht_500wt_1054
axi - Πεμ 27 Σεπ 2012, 15:05:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ πολύ .θα δω μέχρι που θα φτάσει η τιμή και αν με συμφέρει!
Κάτι άλλο σε After γνωρίζεις μήπως ?Ένα που έλεγε ο Στέλιος σε Alpine βγαίνει πάνω από 300 + τον αντάπτορα …δηλαδή και με την εξτρά φάσα να μην φαίνετε πολύ άσχημο πάει στα 500 από όσο είχα ψάξει γενικά τις τιμές …Αρκετά λεφτά για την τσέπη μου αύτη την εποχή
christos_99 - Τετ 23 Οκτ 2013, 17:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερες αλανια μου!! Μια ερωτηση. Λοιπον πηρα απο εναν φιλο τα παρακατω

http://www.3gsound.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=452%3Adragster-dtx-101-&catid=41%3Adragster-tweeters&Itemid=77&lang=el

http://www.3gsound.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=837%3Adragster-dmx-61&catid=18%3Adragster-speakers&Itemid=44&lang=el

ηταν ελαχιστα δουλεμενα και μου τα εδωσε σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ λογω φιλιας!! Φιλοτιμιθηκε και μου τα περασε κιολας, τον βοηθησα κι εγω εννοειτε. Μου ειπε λοιπον οτι να μην τα δινω πολυ μπασο, παρολο που ειναι midbass, τα 6.5αρια γιατι θα καουν. Απ τον ενισχυτη λογω της κορνας το βαλαμε High Pass Filter αλλα απ το ραδιο σι ντι εχει να ρυθμισω οσο μπασο θελω και βαρανε καλα τα ατιμα!! Τι πιστευετε θα καουν αν τα δωσω μπασο ή λογω του οτι αυτος τα προσεχε φοβοταν μην τα καψει και δεν τα φορτωνε??
206xtreme - Πεμ 24 Οκτ 2013, 11:14:43
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Καλησπερες αλανια μου!! Μια ερωτηση. Λοιπον πηρα απο εναν φιλο τα παρακατω

http://www.3gsound.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=452%3Adragster-dtx-101-&catid=41%3Adragster-tweeters&Itemid=77&lang=el

http://www.3gsound.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=837%3Adragster-dmx-61&catid=18%3Adragster-speakers&Itemid=44&lang=el

ηταν ελαχιστα δουλεμενα και μου τα εδωσε σε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΤΙΜΗ λογω φιλιας!! Φιλοτιμιθηκε και μου τα περασε κιολας, τον βοηθησα κι εγω εννοειτε. Μου ειπε λοιπον οτι να μην τα δινω πολυ μπασο, παρολο που ειναι midbass, τα 6.5αρια γιατι θα καουν. Απ τον ενισχυτη λογω της κορνας το βαλαμε High Pass Filter αλλα απ το ραδιο σι ντι εχει να ρυθμισω οσο μπασο θελω και βαρανε καλα τα ατιμα!! Τι πιστευετε θα καουν αν τα δωσω μπασο ή λογω του οτι αυτος τα προσεχε φοβοταν μην τα καψει και δεν τα φορτωνε??


Νούμερο 1. Αν επιτρέπεται, σε τι τιμή αγόρασες; Το λέω αυτό γιατί δεν είναι τίποτα αξιόλογα μεγάφωνα......... Είναι απλά καλούτσικα.

Νούμερο 2. Πόσα κομμάτια είναι;

Νούμερο 2. Τι πηγή φοράς;

Νούμερο 3. Τι ενισχυτή φοράς και που είναι crossαρισμένο το high pass του;

Μετά μπορώ να σου πω τι θα κάνεις, που και πως θα αποκόψεις.
Αν ο ενισχυτής σου είναι κανα ψοφημάκι της τάξης των 2 x 50 στα 4Ω σχεδόν ότι και να τους κάνεις δε θα πάθουν τίποτα....

Οπότε χρειάζονται περισσότερες πληροφορίες.
christos_99 - Πεμ 24 Οκτ 2013, 16:59:27
Θέμα δημοσίευσης:
100 ευρα τα πηρα. 2 κορνες και 2 midbass. η πηγη ειναι pioneer 6300sd.

http://www.google.gr/imgres?sa=X&biw=1600&bih=799&tbm=isch&tbnid=xYWrBhPgkJzs_M:&imgrefurl=http://www.caraudio.com/forums/car-audio-classifieds-old-replies-only/296903-sale-old-school-alpine-3550-4-channel-amp.html&docid=iI_EufMXDxCxMM&imgurl=http://i25.tinypic.com/21bt9om.jpg&w=922&h=692&ei=7TNpUt_3O6mc0wXI_oCADQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:5,s:0,i:95&iact=rc&page=1&tbnh=177&tbnw=259&start=0&ndsp=25&tx=138&ty=57

ειναι ακριβως ολοιδιος με αυτον της φωτο στο λινκ. σ αυτο το σιτε λεει οτι ειναι 4*50, οποτε ψωφιματακι. 4καναλος. τα 2 καναλια στα μπροστινα ηχεια ειναι high pass. και της ταβλας τα ηχεια ειναι στις 2 αλλες εξοδους, αλλα δεν μας ενδιαφερουν τα πισω.

οποτε 206xtreme λεγε ρυθμισεις. αναμενω αναμενος!!
206xtreme - Πεμ 24 Οκτ 2013, 22:11:47
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
100 ευρα τα πηρα. 2 κορνες και 2 midbass. η πηγη ειναι pioneer 6300sd.

http://www.google.gr/imgres?sa=X&biw=1600&bih=799&tbm=isch&tbnid=xYWrBhPgkJzs_M:&imgrefurl=http://www.caraudio.com/forums/car-audio-classifieds-old-replies-only/296903-sale-old-school-alpine-3550-4-channel-amp.html&docid=iI_EufMXDxCxMM&imgurl=http://i25.tinypic.com/21bt9om.jpg&w=922&h=692&ei=7TNpUt_3O6mc0wXI_oCADQ&zoom=1&ved=1t:3588,r:5,s:0,i:95&iact=rc&page=1&tbnh=177&tbnw=259&start=0&ndsp=25&tx=138&ty=57

ειναι ακριβως ολοιδιος με αυτον της φωτο στο λινκ. σ αυτο το σιτε λεει οτι ειναι 4*50, οποτε ψωφιματακι. 4καναλος. τα 2 καναλια στα μπροστινα ηχεια ειναι high pass. και της ταβλας τα ηχεια ειναι στις 2 αλλες εξοδους, αλλα δεν μας ενδιαφερουν τα πισω.

οποτε 206xtreme λεγε ρυθμισεις. αναμενω αναμενος!!


Φιλαράκι, ο ενισχυτής που έστειλες στο link (alpine 3550), δε διαθέτει crossover. Είσαι σίγουρος οτι έχεις αυτόν;;;;

Αν όντως είναι αυτός τότε κόβεις μόνο από πηγή.

Στην πηγή θα πας στο high pass filter και θα επιλέξεις μια τιμή ανάμεσα σε 130-200. Το μοντέλο σου δεν θυμάμαι απ'έξω τι τιμές αποκοπής έχει setαρισμένες.

Τα gain στον ενισχυτή σου, δεν πρέπει να είναι πάνω από τη μέση σε καμία περίπτωση (και πάλι πολύ είναι δηλαδή) μιας και το σήμα που δίνει η πηγή σου είναι 4Voltο. Κανονικά έπρεπε να τον έχεις τελέιως "κλειστό" τον ενισχυτή με το gain να δείχνει στα 2V.... Δεν θα σου αναλύσω αυτή τη στιγμή γιατί πρέπει να το κάνεις αυτό, απλά πίστεψε με............ (Δεν έχω χρόνο να το αναλύσω, αν αναζητήσεις στο internet θα καταλάβεις γιατί).

Αναμένω φωτογραφία του ενισχυτή εκεί που έχει τα gain και τα φίλτρα (αν εχει φίλτρα) να σου πω που να τα γυρίσεις.
christos_99 - Πεμ 24 Οκτ 2013, 23:46:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχας 206xtreme να σε ευχαριστησω θερμα που ασχολεισε και βοηθας, μακαρι να μπορεσω να στο ανταποδωσω. Στο θεμα μας τωρα. Λοιπον ξαναειδα τις φωτο που εβαλα και οντως εχεις δικιο δεν ειναι ιδιος ο ενισχυτης. Ειναι πολυ κοντα στον δικο μου με αυτην την λεπτομερεια του ο τι ο δικος μου εχει crossover. Αυριο το πρωι θα κατεβω στ αμαξι και θα βγαλω φωτο και να δω το μοντελο ακριβως. Λοιπον θα σου παραθεσω απο το εγχειριδιο τις ρυθμισεις:


PRESET EQ (επανάκληση ισοστάθμισης)
1. Πατήστε M.C. για να εμφανιστεί η λειτουργία ρύθμισης.
2. Περιστρέψτε το M.C. για να επιλέξετε την καμπύλη ισοστάθμισης.
POWERFUL – NATURAL – VOCAL – CUSTOM1 – CUSTOM2 – FLAT – SUPER
BASS
3. Πατήστε M.C. για να επιβεβαιώσετε την επιλογή.

GRAPHIC EQ (ρύθμιση ισοσταθμιστή)
Μπορείτε να ρυθμίσετε την επιλεγμένη καμπύλη ισοστάθμισης όπως επιθυμείτε. Οι
ρυθμίσεις της καμπύλης ισοστάθμισης αποθηκεύονται ως CUSTOM1 ή CUSTOM2.
• Μπορεί να δημιουργηθεί μια ξεχωριστή καμπύλη CUSTOM1 για όλες τις πηγές. Αν
κάνετε ρυθμίσεις ενώ έχει επιλεγεί κάποια καμπύλη, εκτός της CUSTOM2, οι
ρυθμίσεις της καμπύλης ισοσταθμιστή θα αποθηκευτούν στην καμπύλη CUSTOM1.
• Μπορεί να δημιουργηθεί μια καμπύλη CUSTOM2 κοινή για όλες τις πηγές. Αν
κάνετε ρυθμίσεις ενώ έχει επιλεγεί η καμπύλη CUSTOM2, θα ενημερωθεί η
καμπύλη CUSTOM2.
1. Πατήστε M.C. για να εμφανιστεί η λειτουργία ρύθμισης.
2. Πατήστε M.C. για εναλλαγή μεταξύ ζωνών και επιπέδων του ισοσταθμιστή.
3. Πατήστε M.C. για μετάβαση στην περιοχή συχνοτήτων ισοσταθμιστή και
περιστρέψτε το M.C. για επιλογή.
100HZ – 315HZ – 1.25KHZ – 3.15KHZ – 8KHZ
4. Πατήστε M.C. για μετάβαση στη στάθμη ισοσταθμιστή και περιστρέψτε το M.C.
για ρύθμιση.
Εύρος ρύθμισης: +6 έως –6

LOUDNESS (ένταση)
Η λειτουργία ρύθμισης έντασης ήχου αντισταθμίζει τις παραμορφώσεις στις χαμηλές
και υψηλές περιοχές του ήχου σε χαμηλή ένταση.
1. Πατήστε M.C. για να εμφανιστεί η λειτουργία ρύθμισης.
2. Περιστρέψτε το M.C. για να επιλέξετε την επιθυμητή ρύθμιση.
OFF (απενεργοποίηση) – LOW (χαμηλό) – MID (μεσαίο) – HIGH (υψηλό)
3. Πατήστε M.C. για να επιβεβαιώσετε την επιλογή.

HPF SETTING (ρύθμιση φίλτρου χαμηλών συχνοτήτων)
Εάν δεν θέλετε να παράγονται χαμηλές συχνότητες από την περιοχή συχνοτήτων
εξόδου του Subwoofer από τα μπροστινά ή τα πίσω ηχεία, ενεργοποιήστε τη
λειτουργία HPF (φίλτρο διέλευσης υψηλών συχνοτήτων). Από τα μπροστινά και τα
πίσω ηχεία εξάγονται μόνο υψηλότερες συχνότητες από εκείνες της επιλεγμένης
περιοχής.
1. Πατήστε M.C. για να εμφανιστεί η λειτουργία ρύθμισης.
2. Περιστρέψτε το M.C. για να επιλέξετε συχνότητα αποκοπής.
OFF (απενεργοποίηση) – 50HZ – 63HZ – 80HZ – 100HZ – 125HZ
3. Πατήστε M.C. για να επιβεβαιώσετε την επιλογή.

BASS BOOSTER (ενίσχυση μπάσων)
1. Πατήστε M.C. για να εμφανιστεί η λειτουργία ρύθμισης.
2. Στρέψτε το πλήκτρο M.C. για να ρυθμίσετε τη στάθμη.
Εύρος ρύθμισης: 0 έως +6
3. Πατήστε M.C. για να επιβεβαιώσετε την επιλογή.

ααα να συμπληρωσω οτι ακουω Ελληνικη μουσικη ΜΟΝΟ. Μπουζουκια, κλαρινα κλπ κλπ. Σορρυ για το τεραστιο ποστ μου αλλα... Η τιμη πως ειναι?? καλη?? ή να τα δωσω πισω?? χαχαχα τωρα τα πηρα αλλα δεν τα χω ξεχρεωσει ακομη, προλαβαινω.
christos_99 - Σαβ 26 Οκτ 2013, 13:05:50
Θέμα δημοσίευσης:



MitsakosV4 - Κυρ 09 Αύγ 2020, 18:07:29
Θέμα δημοσίευσης: 107
Έχω ένα πρόβλημα στο αμάξι της συζύγου...πρόσφατα εγκατέστησα μόνος μου μια οθόνη 2din σε 107 όλα λειτουργούν άψογα το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι καθε φορά που το αμάξι σβήνει χάνονται οι μνήμες από τους σταθμούς η ώρα της οθόνης κτλ. Ξέρει κάποιος να μου πει από που μπορώ να τραβήξω καλώδιο ρεύματος που να έχει συνέχεια παροχή ώστε να δώσω ρεύμα στην οθόνη από εκεί?

Ευχαριστώ
christos_99 - Κυρ 09 Αύγ 2020, 20:31:10
Θέμα δημοσίευσης:
Πισω απο την πηγη, εχει διαφορα χρωματα καλωδια. Θα πρεπει να κοψεις στην μεση το κιτρινο και το κοκκινο και θα τα κανεις τραμπα μεταξυ τους. Θα ενωσεις δηλαδη το κιτρινο με το κοκκινο και το κοκκινο με το κιτρινο. Αυτο θα το κανεις για να περναει συνεχες ρευμα απο την μπαταρια στην πηγη.


Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr