PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - Race Chrono (GPS-OBDII software)

Aero21 - Πεμ 23 Ιούλ 2009, 15:15:12
Θέμα δημοσίευσης: Race Chrono (GPS-OBDII software)
Αφού έψαχνα εδώ και 2 χρόνια και είχα δει 1002 λύσεις για να βλέπω τι διαβάζουν οι σενσορες του αυτοκινήτου live μέσω της θύρας OBD II βρήκα αυτό το πρόγραμμα http://www.racechrono.com/ και έπαθα πλάκα!!!

Εν ολίγοις είναι ένα προγραμματάκι για κινητό (έχει έκδοση και για pocketpc αλλά δε την έχω δοκιμάσει) συμβατό και με τα νεότερα s60v5 (όπως έχει το δικό μου το nokia 5800) που παίρνει τα δεδομένα από τη φύσα μέσω bluetooth αντάπτορα (εγώ έχω με το chipset elm327), τα διαβάζει και τα συνδυάζει με τα δεδομένα που παίρνει μέσω gps!!!!!! Λεπτομέρεια: μέσω του elm327 για να ρέουν οι ενδείξεις πρέπει να έχει κανείς υπόψη του πως το bandwidth είναι γύρω στις 3 ενδείξεις ανά sec. Οπότε εγώ πχ έχω manifold pressure (το οποίο ουσιαστικά είναι ένδειξη του φορτίου του κινητήρα σε απόλυτο αριθμό) ή rpm και timing advance να διαβάζει primary. Θερμοκρασία εισαγωγής που αλλάζει αργά ή coolant temerature στο secondary.

Live δε μπορείς να δεις χάρτες κτλ, μόνο logging κάνει. Επιλέγεις τι θες να σου δείχνει απo gps (ταχύτητα, υψόμετρο, κτλ) και τι από την OBD (στο 207 δουλεύουν calc. load, rpm, manifold pressure, speed, timing advance κτλ).

Με βάση αυτά έχει 3 modes: 1.lap timing!!!!!!! (που κατεβάζεις, ναι κατεβάζεις το ίχνος της διαδρομής- πίστας αν υπάρχει στο ιντερνετ (μέγαρα και σέρρες υπάρχουν) ή κάνεις ένα γύρο και μετά καθορίζεις που είναι η εκκίνηση πού το τέρμα, πού θες να κάνεις split κτλ) 2. performance testing (0-100,80-120,1000μ, και ότι άλλο θες) 3. απλό logging.

Τα δεδομένα μετά μπορείς και τα βλέπεις στο κινητό με απίστευτη ευχρηστία και customization που δεν έχω δει ούτε σε πανάκριβα mobile μηχανήματα και κάνεις export τα δεδομένα στο google earth και σε μορφή ενός πολύ γνωστού επεξεργαστή δεδομένων logging (performance κάτι...) κ.α.

Μιλάμε το έχω λιωσει 5 μέρες που το έχω και αξίζει να διαδοθεί. Ανάλογες προσπάθειες έχουν ξεκινήσει και για iphone αλλά γενικότερα όταν μπορείς τόσο απλά να κάνεις τον χαβαλέ σου γιατί να πρέπει να σκάσεις ένα σωρό λεφτά και να πρέπει να έχεις γνώσεις προγραμματιστή?

Γιατί να μη βλέπω πότε ανάβει το abs (έτσι το θέλω βρε αδερφέ) ή το esp????

ΔΙΑΔΩΣΤΕ ΤΟ και περιμένω feedback. Κάτι μου λέει πως θα έχει πολλή πέραση.
mez - Πεμ 23 Ιούλ 2009, 16:31:46
Θέμα δημοσίευσης:
Και για όσους έχουν Iphone παίζει το Rev, που κάνει τα ίδια πράγματα(και κάποια παραπάνω) αλλά δεν είναι free. Το κακό είναι ότι το OBD module που χρειάζεται είναι wi-fi, κάτι που σημαίνει ότι δεν πολυ-υποστηρίζεται από άλλες εφαρμογές.

Γενικά όμως είναι πολύ ποιοτικό, και με δυνατότητα να τσεκάρει την ECU για errors και να τα σβήνει.
SnakeMJK - Πεμ 23 Ιούλ 2009, 16:34:16
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδή μιλάμε για κάτι σαν το chrono-gps χωρίς τα bugs; Razz Razz

θα το δοκιμάσω μέσα στο σ/κ...
glf - Παρ 24 Ιούλ 2009, 08:37:41
Θέμα δημοσίευσης:
το έχω δοκιμάσει και γω και πράγματι κάνει μια χαρά τη δουλειά του, απλά εγώ δεν έχω odb σενσορα Smile
από ebay φαντάζομαι έχει και καλό και φτηνό
MEMsound - Παρ 24 Ιούλ 2009, 18:48:20
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει κάποιος να με βοηθησει σχετικά με την εγκατασταση στο pda

γιατι δεν καταλαβαίνω "πως"... Confused Shocked Confused Shocked
mez - Παρ 24 Ιούλ 2009, 18:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μπορει κάποιος να με βοηθησει σχετικά με την εγκατασταση στο pda

γιατι δεν καταλαβαίνω "πως"... Confused Shocked Confused Shocked


http://www.pocketpccentral.net/help/tutorials/install_cab_file.htm

Άντε έκανα και την καλή μου πράξη για φέτος!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 24 Ιούλ 2009, 20:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχ
σωστά...
απλα το ειχα κατεβασει και δεν το μετεφερα στο pda με activesync αλλα με copy/paste... οπότε λογικο να μην δουλεψει...

το εφτιαξα

ευχαριστω Cool
MEMsound - Σαβ 25 Ιούλ 2009, 11:36:05
Θέμα δημοσίευσης:
το δουλεψα λιγο χθες σε βολτα
μια χαρα δειχνει να δουλευει σε ρυθμους βολτας
τωρα για ακριβεια εντος πιστας θελει ξανα δοκιμη

ειναι εντυπωσιακό πάντως ποσο γρηγορα λοκαρει δορυφορους...
SnakeMJK - Πεμ 12 Νοέ 2009, 10:55:30
Θέμα δημοσίευσης:
το χω δοκιμάσει κ εγώ... δείχνει να είναι καλύτερο από chrono gps...
MEMsound - Πεμ 12 Νοέ 2009, 10:59:27
Θέμα δημοσίευσης:
με το chromo gps εγω δεν εβρησκα ακρη...
το racechrono το χω δοκιμάσει με ποδηλατο, αυτοκινητο, φουσκωτο κλπ και δουλευει απρόσκοπτα...

αυτό που δεν εχω βρει (βασικά δεν εχω ασχοληθεί και ιδιαίτερα) με ποιον τρόπο εκ των υστέρων οταν κοιτας στο πισι την διαδρομή που εχεις γράψει με πόσα χιλιόμετρα ησουν σε κάποιο/καποια σημεία της διαδρομής
pan306 - Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:36:56
Θέμα δημοσίευσης:
το κατεβασα για pc για να το βαλο στο net book που εχω... τωρα ψαχνω δεκτη gps για να το βαλω να δο πως δουλευει... το χει δοκιμαση κανενας ετσι?
SnakeMJK - Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:39:31
Θέμα δημοσίευσης:
pan306 έγραψε:
το κατεβασα για pc για να το βαλο στο net book που εχω... τωρα ψαχνω δεκτη gps για να το βαλω να δο πως δουλευει... το χει δοκιμαση κανενας ετσι?


έτσι έχω το chrono-gps με δέκτη της globsat στο netbook.
Steve - Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:45:22
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
με δέκτη της globsat στο netbook.
Love
SAKIS-LEMANS - Πεμ 12 Νοέ 2009, 15:48:44
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι must εργαλείο για όποιον επισκέπτεται σέρρες και όχι μόνο (αναβάσεις κτλπ)
pan306 - Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:21:39
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
έτσι έχω το chrono-gps με δέκτη της globsat στο netbook.



κωστοσ του δεκτι και καταστημα αγορας και αν χρειαζετε και software για να τρεξει το gps?
abaleo - Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:30:41
Θέμα δημοσίευσης:
φαινεται καλή φάση... έχετε να προτείνετε δέκτη gps?
γιατί λίγα πράγματα βρήκα στο νετ...
SnakeMJK - Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:35:17
Θέμα δημοσίευσης:
παίδες, εγώ πήρα τον δέκτη της globsat 30κάτι ευρώ από ebay (στην ελλάδα έχει πάνω από 80) και για software, είπαμε... το chronogps που είναι κ freeware άλλωστε. πολύ δυνατός μαγνήτης για την οροφή του αυτοκινήτου, άψογη απόκριση, καμία σχέση με τις συσκευές gps που κυκλοφορούν και το σήμα δεν το χάνει με τίποτα, όσο κ να χωθείς μέσα σε πολυκατοικίες.
pan306 - Πεμ 12 Νοέ 2009, 23:51:51
Θέμα δημοσίευσης:
στο net book με usb συνδεετε?
SnakeMJK - Παρ 13 Νοέ 2009, 09:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
pan306 έγραψε:
στο net book με usb συνδεετε?


έχει κ με usb κ με bluetooth... εγώ προτίμησα την πρώτη λύση, καθώς είναι πολύ φθηνότερο και με μεγαλύτερη ακρίβεια.
volvos - Παρ 13 Νοέ 2009, 21:24:32
Θέμα δημοσίευσης:
to gps poy lega

Είναι το G-Rays I και η τεκμηρίωση του με στέλνει στη σελίδα : http://www.wintec.com.tw/
Τσεκάροντας τα μοντέλα, είμαι 99% σίγουρος ότι είναι το WBT-300 - http://www.wintec.com.tw/en/product_....php?pro_id=66

τιμη δεν ειναι ακριβη αλλα ψαξτε το . γενικα ακουγεται οτι ειναι ψευτο 10αρια και οτι δε μπορεις ποτε να τα δεις στη πραξη...θελει λιγο ψαξιμο.

το παιδι που μου το προτεινε εχει μπει στρατο αυτοσ που το εχει και δε το δοκιμασαν
Sinanai - Παρ 13 Νοέ 2009, 21:33:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστούμε τα μάλα δια τα πληροφορίας, θείε Τάκη. Wink
pan306 - Παρ 13 Νοέ 2009, 23:09:38
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια επιξα μπορει καπιοσ να κανει καμια ανακεφαλεωση?
δλδ
κατεβαζω το racechrono

επισεις το chrono-gps

αγοραζω καιρεα για το gps
και μετα τι? μπερδευτικα αν μπορει καπιος να γραψει αναλυτικα τι εκανε γιανα πεξει γιατι ειμαι εντελοσ ασχετος με το θεμα
Steve - Σαβ 14 Νοέ 2009, 01:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Τσεκάροντας τα μοντέλα, είμαι 99% σίγουρος ότι είναι το WBT-300 - http://www.wintec.com.tw/en/product_detail.php?pro_id=66%20style=
Max. Update Rate
10 Hz (Not recommended, default 1Hz)


Πα**ρια 10Hz Rolling eyes

Και δεν ξέρω αν επαρκεί το bluetooth σαν πρωτόκολλο για τα 10Hz Rolling eyes
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr