PSClub - Hellas

Κατάλογος Προϊόντων & Συνεργατών - Camera "GoPro"

MEMsound - Τετ 06 Μάϊ 2009, 20:24:48
Θέμα δημοσίευσης: Camera "GoPro"
Λοιπόν...
Περασα μια βόλτα από την εκθεση μοτοσυκλέτας σημερα και σε κάποιο περιπτερο βρηκα μια σουπερ ντουπερ μικρη καμερα...
GoPro λεγεται και ψαχνοντας το λιγο στο ιντερνετ φαινεται πολυ ενδιαφέρουσα...
http://www.goprocamera.com/index.php?area=2&productid=2
εχει βραχιονα με βεντουζα για να πιανει σε οποια επιφανεια του αυτοκινητου αλλα και βάση για κρανος, χερι, surf κλπ...
Λόγω εκθεσης (ΜΕΧΡΙ ΚΥΡΙΑΚΗ) την εχουν 200ε* (από 250ε) που θα την δινουν και δεν μπλέκουμε με ιντερνετ.καρτες/αποστολες κλπ κλπ... και ισως με λιγο παζαρι αν ενδιαφερεται και κάνας αλλος να πετυχουμε και καμια καλητερη τιμη...

specs:
Model Number: GMHW5170
Resolution: 5 megapixel (2592x1944) photo, 512x384 video
Sensor: CMOS
Video Format: MJPEG, 30 fps, saved as .AVI file
Optics: glass lens, f/2.8 aperture, with ultra-wide 170º angle of view
Modes: video, standard photo, photo every 2 or 5 secs, 3x photo burst sequence, self timer, upside down photo/video flip
Exposure Control: auto
White Balance: auto
Self Timer: 10 seconds
Microphone: built-in with adjustable recording/input level
Audio Format: 8kHz, mono
Memory: 16 MB internal, expandable to 2GB with SD card (not included), expandable to 4GB with SDHC card (not included) via free software download from GoPro website—available soon
Capacity: 56 minutes video (incl. audio) or 1,945 photos with optional 2GB SD card. 1hr 52min video (incl. audio) with optional 4GB SDHC card—available soon
Power: 2x AAA batteries (not included), lithium batteries highly recommended. 3hrs. video recording with lithium, 2hrs. with NiMH
TV Out (with RCA cable): NTSC or PAL
PC Connection: USB + RCA combo cable
PC Compatibility: Windows ME, 2000, XP, and Vista; Mac OS X 10.2 and later
Dimensions: 1.75" x 2.30" x 1.25"/4.45cm x 5.84cm x 3.18cm (H x W x D)
Weight: 4.9 oz/139 g


http://www.youtube.com/watch?v=9G7Rhu1J6e8
http://reviews.cnet.com/digital-cameras/gopro-digital-hero-3/4505-6501_7-32312327.html
ρεσπεκτ
http://www.youtube.com/watch?v=TMNjudVPvHA&feature=related Laughing

*τοσο εχει το "μοτοσπορτ πακετο" με την βεντουζα, ενω το "βασικο πακετο" με την απλή αυτοκολλητη βαση για κρανος ή για ντεποζιτο μηχανης εχει 150ε αν θυμαμαι καλα
abaleo - Τετ 06 Μάϊ 2009, 21:00:07
Θέμα δημοσίευσης:
πολύ καλή περίπτωση φαίνεται, αν και έχει ψιλοχαμηλή ανάλυση στο βίντεο.
το βιντεο με το snowboard τα σπάει!
SnakeMJK - Τετ 06 Μάϊ 2009, 21:13:55
Θέμα δημοσίευσης:
θα προτιμούσα αυτή που χε προτείνει ο Πρόεδρος

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.770651

με 87 ευρώ και HD video...

αν κολλάμε στο βεντουζάκι, σίγουρα υπάρχει καλύτερη βάση με μαγνήτη-βεντούζα από το παπαράκι που χει το gopro Very happy
Sinanai - Τετ 06 Μάϊ 2009, 21:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλήθεια είναι ότι η κάμερα που προτείνεις, Ζήση, φαίνεται μια χαρά, αλλά από την άλλη η GoPro έχει ως πλεονεκτήματα την ανθεκτικότητά της-αφού, καθώς βλέπω, υπάρχει και προστατευτική, αδιάβροχη θήκη-καθώς και τον υπερευρυγώνιο φακό της-με 170 μοίρες περιεχόμενη γωνία λήψης. Wink
Steve - Τετ 06 Μάϊ 2009, 23:00:33
Θέμα δημοσίευσης:
Την Toshiba αυτή ή κάτι παρόμοιο, την πήρε η Athens από το club μας, ρωτήστε την για εντυπώσεις, η αν το δει, ας γράψει εδώ.

Για την Go Pro, τα παιδιά στο trackday-special μουτζώνουν αβέρτα.
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 00:40:12
Θέμα δημοσίευσης:
για δωσε σχετικο λινκ "μουτζας"... για να μην ψαχνω...

οσο για αυτη που χει πει ο Τάσος την εχω υποψιν μου αλλα ειναι λιγο πιο ογκώδης (αν και οχι πιο βαρια) και πχ σε λιγο εξτρεμε καταστασεις πχ ποδηλατο εμενα ισως να μην με βολευε...
θα προσπαθησω να παω να την δω στο εσοπ αυριο απο κοντα... αν και την εχει μονο στο μενιδι = να δω πως θα μπορεσω...(#!@#$@#$!>.....)
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 01:02:48
Θέμα δημοσίευσης:
by the way...
κοιτωντας για την camileo HD Που ελεγε ο Τάσος...
"επεσα" και σε αυτην που ειναι "full HD" με ~130ε...
http://www.perfectshop.gr/pub/el/catalog/ProductDetail.aspx?26497

το "κακο" ειναι οτι δεν ειναι Αδιαβροχες...
θα μου πεις λεπτομερειες...
σχετικο ειναι αυτο γιατι κάνουμε και βόλτες στην θαλασσα... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 01:12:48
Θέμα δημοσίευσης:
χμμμ και μια λεπτομερεια ακομα ειναι οτι οι τοσιμπα δεν εχουν (μεσα στην τιμη) και κάποια βάση για οπουδηποτε (κρανος, χερι, καπο, κλπ κλπ) οποτε πρεπει να προσθεσουμε και αυτό...

καμια ιδεα για μικρη (να μπαίνει πχ σε κρανος) και κομψη βάση (γιατι καλή η βαση "τερας" που πηρε ο Τάσος αλλα εμενα δεν μου κανει... θελω κατι πολυ πιο κομπακτ
Sinanai - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 08:29:31
Θέμα δημοσίευσης:
Αντίστοιχο τόπικ από το Trackday Special, όπου υπάρχουν πληροφορίες για διάφορα μπιχλιμπιδάκια.
SnakeMJK - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 08:31:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μικρή και βολική βάση (*** μην κάνει κανείς bid τον έσκισα ***)


το μόνο θεματάκι που χω με την toshiba είναι να χω έξτρα μπαταρίες, αλλά απ ότι διάβασα πρέπει να παίρνει την NP60 που είναι μία κλασσική πολυφορεμένη μπαταρία φωτογραφικών μηχανών.

βάλε και άλλα 35 ευρώ μία SDHC των 16GB (~ αρκετές ώρες HD!)

έχουμε...

87 ευρώ η κάμερα
10 ευρώ το βεντουζάκι Razz
35 ευρώ η memory card
15 ευρώ έξτρα μπαταρίες / φορτιστή αυτοκινήτου

με 150 ευρώ είσαι υπερ-κομπλε.

εγώ από την άλλη θα πάρω αρχικά μόνο το βεντουζάκι, καθώς η φωτογραφική μου τραβάει τρελό βίντεο, οπότε δεν χρειάζεται Razz
Road_Runner - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 09:04:59
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Μικρή και βολική βάση (*** μην κάνει κανείς bid τον έσκισα ***)


Στην πηρα....
χαχαχαχαχα
SnakeMJK - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 09:35:00
Θέμα δημοσίευσης:
κάντε bid ελεύθερα Razz

μόλις την αγόρασα από άλλη δημοπρασία με buy-now. μου πήγε σύνολο 12 ευρώ με συστημένη αποστολή.
Road_Runner - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 10:19:30
Θέμα δημοσίευσης:
xaxaxaxa tyxere:P
Steve - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 10:44:12
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Αντίστοιχο τόπικ από το Trackday Special, όπου υπάρχουν πληροφορίες για διάφορα μπιχλιμπιδάκια.
Δεν έλεγα αυτό, έλεγα αυτό
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 11:35:49
Θέμα δημοσίευσης:
ok
ειδα τι γράφουν ή μάλλον τι γράφει ενας που την δοκιμασε και λεει οτι "δεν"...
αν και απο 1 περιστατικο δεν εχει νοημα να βγάλεις "πορισμα", παρα μονο να προβληματιστείς.

τι αλλες επιλογές έχουμε??
SnakeMJK - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 11:44:01
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
τι αλλες επιλογές έχουμε??


απ ότι βλέπω απ τα sample videos.... αυτή φαίνεται πολύ καλή! 200 ευράκια +κάρτα μνήμης +βεντούζα (έτσι...)
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 12:07:47
Θέμα δημοσίευσης:
out of stock η συγκεκριμενη...

υπάρχει και η Ζ500
καθως και μια Ζ700 (που δεν την βρησκω ελλαδα)
iceage - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 12:44:48
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδία ο Mr 30cm έχει κάνει μία σχετική έρευνα για τις κάμερες της Aiptek, για ποιότητα video και τιμές. Πρήξτε τον λιγάκι δεν παθαίνει τίποτα.
Πωπω τι @%$@$^$&# έχω να ακούσω. Άντε γιατί η βάση στήρηξης είναι πάνω στο αυτοκίνητο και περιμένει.
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 12:57:59
Θέμα δημοσίευσης:
συμαντικη λεπτομέρεια για εμενα ειναι ο ογκος και το βάρος μιας και ΔΕΝ την θελω μονο για το αυτοκινητο... για να μην πω οτι κυριως ΔΕΝ την θελω για το αυτοκινητο αλλα για ποδηλατο,σκι,σκαφος κλπ κλπ...
στο αμαξι τα πραγματα ειναι πολυ ευκολα αλλωστε μιας και χωρος υπάρχει και θεμα βάρους δεν τιθεται...

γι αυτο και μου αρεσε η ιδεα της gopro...
SnakeMJK - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 13:08:09
Θέμα δημοσίευσης:
όλες οι κάμερες με memory card είναι κοντά στα 200 γραμμάρια, την στιγμή που τα πιο ακριβά κράνη ξεπερνάνε το 1 κιλό (του ποδηλάτου βέβαια δεν φτάνει σε τέτοιες τιμές....). Οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι υπερβολικά ελαφριές και δεν θα χεις πρόβλημα να τις τοποθετήσεις στο κράνος σου.

εγώ που θα στερεώσω το βεντουζάκι που αγόρασα πάνω στην μηχανή; θέλω να δω τι θα γίνει μετά τα 250km/h..... Laughing θα την ψάχνω στην αττική οδό Razz
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 13:48:53
Θέμα δημοσίευσης:
απο τις TOSHIBA εκεινη των 87ε ειναι 150γραμμαρια και ειναι HD
εκεινη των 111e που ειναι "full HD" ειναι 1κιλο... και πιο "χοντρή"
το ιδιο βαρος εχει εκεινη που εχει 130κατι ε αλλα λεπτη (1,8εκ)
αυτά...
το καλό αυτων ειναι οτι ειναι μαζι και ψηφιακες φωτ. μηχανες... το οποιο για μια προχειρη φωτογραφια (εκει πάνω στην πλαγια που θα ειμαστε πχ...) ειναι μια χαρα...

απ την αλλη οι Bullet cameras οπως ειναι πχ αυτες που θα πάρουν καμποσα παιδια στο τρακντει ειναι καλη φαση αλλα δεν ξερω αν βγάζουν φωτο...
Laughing



χμμμ επισης...
http://www.ouaou.gr/html_prod/prod_4674.html
Road_Runner - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 14:46:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ειδες το χρώμα και ψήθηκες ε?
χαχαχαχα
tsosmoulis - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 14:57:11
Θέμα δημοσίευσης:
όταν λέει ότι έχει είσοδο μικροφώνου αυτό συνεπάγεται ότι μπορούμε να δώσουμε ήχο από την peltor? Rolling eyes Rolling eyes
MEMsound - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 15:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Ειδες το χρώμα και ψήθηκες ε?
χαχαχαχα


οχι
το καλάμι Cool
kane - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 15:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
όταν λέει ότι έχει είσοδο μικροφώνου αυτό συνεπάγεται ότι μπορούμε να δώσουμε ήχο από την peltor? Rolling eyes Rolling eyes


εαν η πελτορ εχει λαιν ουτ,ναι...
Steve - Πεμ 07 Μάϊ 2009, 21:15:19
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην το ζαλίζετε, αν θέλετε pocket HD cam, μία είναι η κάμερα και ένα το μέρος για να την αποκτήσετε στην καλύτερη τιμή:


Conrad.de

Αν δείτε και βίντεο στο vimeo, θα πάθετε πλάκα Cool

Και από αυτά που είχα γράψει στο TDS:

Steve έγραψε:
Επειδή μου αρέσαν αρκετά τα video των Aiptek, με σχετικά λίγο ψάξιμο, (αν και θα ήθελα να έχω ΤΩΡΑ μια Action-HD GVS - 1080P HD Camcorder w/ 5x Optical Zoom & Gyroscopic Stabilization ) Embarassed

Aiptek.com Store Policy έγραψε:
Shipping Restrictions & Methods:

We only ship within the Continental U.S. (including Hawaii and Alaska).
Άρα ΔΕΝ μας έρχεται εδώ τίποτα.

Με λίγο παραπάνω ψάξιμο

Aiptek.com Contacts έγραψε:
AIPTEK INTERNATIONAL GMBH - Germany Office

Siemensring 44c 47877 Willich, Germany

http://www.aiptek.de
Και πηγαίνοντας στο ανάλογο site:

Aiptek.de Authorised έγραψε:
HIFI & FOTO KOCH GmbH

Schadowstraße 60/62
40212 Düsseldorf

http://www.fotokoch.de
Ενώ στους Distributors:
Aiptek.de Distributors έγραψε:
Großhandel-Schnellversand Koch

Schadowstraße 60/62
40212 Düsseldorf
Tel: 0211 / 17 88 02 20
Fax: 0211 / 17 88 01 10

http://www.gskkoch.de


Ο λόγος που κοιτάω προς Dusseldorf είναι διότι την Παρασκευή 6 και Δευτέρα 9 Μαρτίου θα είμαι εκεί. Και (δυστυχώς; ) δεν βρίσκω την συγκεκριμένη κάμερα που θέλω... Οι άλλες δύο που έχουν και στα δύο website, είναι κατώτερες σε specifications από την A-HD GVS 1080p. Βέβαια θα το κοιτάξω λίγο καλύτερα...

Testing

Review

Υπάρχει στο ebay, στα 290.00 USD = 227.809 EUR 1 USD = 0.785548 EUR τελική τιμή με τα μεταφορικά για Ελλάδα Smile

Στην Ελλάδα, την έχει η Topsystems.gr στα 296 EUR

Το καλό με αυτήν την κάμερα, είναι ότι έχει και είσοδο για μικρόφωνο.

Το καλό με την είσοδο για μικρόφωνο, είναι ότι μπορείς να πάρεις κάποιο αντίστοιχο μικρόφωνο, στο οποίο να ρυθμίζεις την ευαισθησία του έτσι ώστε να έχεις καθαρότερο ήχο.

Δεν ξέρω για εσάς, εγώ πάντως έφαγα κόλλημα με την εν λόγω κάμερα...

MEMsound - Παρ 08 Μάϊ 2009, 01:41:13
Θέμα δημοσίευσης:
οκ δεκτό.
τελικα την πηρες ή θα την πάρεις και απο που τελικα και ποσο και πότε?
Steve - Παρ 08 Μάϊ 2009, 09:15:42
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
οκ δεκτό.
τελικα την πηρες ή θα την πάρεις και απο που τελικα και ποσο και πότε?
ΔΕΝ την πήρα γιατί είχα άλλες προτεραιότητες.

ΑΝ την έπαιρνα, θα την έπαιρνα από Conrad
MEMsound - Παρ 08 Μάϊ 2009, 10:08:06
Θέμα δημοσίευσης:
OK
ΟΤΑΝ την πάρεις πες μου κι εμενα... και ΑΝ τοτε δεν εχω αλλες προτεραιότητες κλπ κλπ κλπ κλπ...
Steve - Παρ 08 Μάϊ 2009, 10:24:22
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή δεν έκατσε το σκηνικό τον Μάρτιο που είχα πάει και Γερμανία, ή θα την πάρω μετά τον 15αύγουστο που θα δώ τί έχει περισσέψει ταμειακώς Razz

Ή Οκτώβριο που, καλώς εχόντων των πραγμάτων θα είμαι πάλι Γερμανία Smile
Road_Runner - Παρ 08 Μάϊ 2009, 10:26:00
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα τον Αυγουστο θα παω και εγω γερμανια. Εχετε το κατα νου...
akis1976 - Τετ 24 Φεβ 2016, 07:30:56
Θέμα δημοσίευσης:
https://vimeo.com/152496835
'Andy'-lag - Τετ 24 Φεβ 2016, 13:16:49
Θέμα δημοσίευσης:
A εσύ θες να μας βάλεις σε έξοδα έτσι....? Twisted evil Twisted evil
Blue Cub - Τετ 24 Φεβ 2016, 13:56:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη ειναι εξτρα πλακετα που κουμπωνει πανω στην GoPro για να καταγραφει στοιχεια διαδρομης. Οποτε για τους ηδη εχοντες GoPro.
Εναλλακτικα, αγοραζεις καποιο απο τα τελευταια 3-4 μοντελα Sony Action Cam οπου εχουν ηδη το λογισμικο προς ενεργοποιηση
Arrow https://vimeo.com/99809495
Και επειδη πριν αγορασω την πρωτη μου extreme camera ειχα κανει αρκετο ψαξιμο με συκρισεις, αλλα και τωρα μετα απο 5 καμερες Sony, εχω να πω πως οτι βγαζει η GoPro αμεσως η Sony την ξεπερναει και σε καλυτερη τιμη.
Τωρα μονο απο Vimeo μπορω να βαλω συγκριτικο τεστ Arrow https://vimeo.com/98369935

Η γνωμη βεβαια μπορει να ληφθει ως προσωπικη, ασχετως απο τα αποτελεσματα συγκριτικων τεστ. Δεν προσπαθω να σπειρω τη διχονια, ουτε να επιβληθω.
akis1976 - Τετ 24 Φεβ 2016, 18:19:42
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
A εσύ θες να μας βάλεις σε έξοδα έτσι....? Twisted evil Twisted evil

Laughing Δεν φταίω εγω ο κύριος Matt Farah μου έβαλε τη ιδέα(οχι οτι θα την πάρω),θα την χρησιμοποιεί πλέων στα track review.
Βέβαια η πιο απλη λύση για όσους έχουν κινητό με καλή κάμερα και οχι μόνο, είναι το torque/track recorder.
android - Τετ 24 Φεβ 2016, 18:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ναι για σενα που πηγαινεις αργα καλο ειναι και το κινητο Laughing
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr