PSClub - Hellas

Μετάδοση - Ημιαξόνιο ή ρουλεμάν τροχού?

soultz - Πεμ 26 Μάρ 2009, 20:03:15
Θέμα δημοσίευσης: Ημιαξόνιο ή ρουλεμάν τροχού?
Πώς μπορώ να ξεχωρίσω τι απο τα δύο φταίει όταν ακούω ήχο σε τυχαίες περιπτώσεις έντονο σαν να χτυπάει κάποιο ρουλεμάν και επίσης έχω τον γνωστό ήχο - σαν να ξύνει ο τροχός τον θόλο - αν είναι το ρουλεμαν του τροχου υπαίτιο ή το ημιαξόνιο?
RoadRunner122 - Παρ 27 Μάρ 2009, 13:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
Συνήθως το ημιαξόνιο (με βλάβη στην άρθρωση) το ακούς όταν κινήσαι με στριμένους τροχούς σε αντίθεση με το ρουλεμάν που ακούγεται ανεξάρτητα με τη θέση του τιμονιού.

Αν έχεις τη δυνατότητα να σηκώσεις το αμάξι και να γυρίσεις με το χέρι τον τροχό, θα καταλάβεις τι από τα 2 φταίει.
iceage - Παρ 27 Μάρ 2009, 13:12:02
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Συνήθως το ημιαξόνιο (με βλάβη στην άρθρωση) το ακούς όταν κινήσαι με στριμένους τροχούς σε αντίθεση με το ρουλεμάν που ακούγεται ανεξάρτητα με τη θέση του τιμονιού.


Θόρυβο θα κάνει όταν έχεις στριμένο το τιμόνι προς μία κατεύθυνση και πας να ξεκινήσεις από σταματιμένος. Όπου εκεί θα ακούσεις τους μπιλιοφόρους.

RoadRunner122 έγραψε:
Αν έχεις τη δυνατότητα να σηκώσεις το αμάξι και να γυρίσεις με το χέρι τον τροχό, θα καταλάβεις τι από τα 2 φταίει.


Πιάσε τον τροχό με τα χέρια σου(από τις άκρες) και κούνα τον, να δεις αν έχει πάρει μπόσικα το ρουλεμάν. Αλλά και με περιστροφή θα καταλάβεις αν το ρουλεμάν είναι στα τελευτάια του.
soultz - Παρ 27 Μάρ 2009, 13:15:52
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι στα τελευταία του γιατί κάνει περιοδικά θόρυβο και όχι συνεχόμενα οπότε μάλλον θα δυσκολευτώ με αυτές τις μεθόδους να το εντοπίσω. Παρολαυτά θα το δοκιμάσω! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
RoadRunner122 - Παρ 27 Μάρ 2009, 13:37:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μπας και σου έχει στραβώσει δίσκος και ακουμπά στα τακάκια, γι'αυτό και ακούς σαν να ξύνει τροχος το θόλο?

Στο φρενάρισμα όλα καλά? Τρέμουλα στο τιμόνι?
iceage - Παρ 27 Μάρ 2009, 13:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Μπας και σου έχει στραβώσει δίσκος και ακουμπά στα τακάκια, γι'αυτό και ακούς σαν να ξύνει τροχος το θόλο?

Στο φρενάρισμα όλα καλά? Τρέμουλα στο τιμόνι?

Μήπως πατώντας το πετάλι του φρένου έχει αυξομείωση στην πίεση που δέχεσε στο πετάλι? Αυτό είναι δείγμα σταβωμένου δίσκου.
soultz - Σαβ 28 Μάρ 2009, 00:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχω περίεργα συμπτώματα στο φρενάρισμα ούτε εμφανίζεται τότε το φαινόμενο. Πιστεύω οτι είναι κάτι απο τα 2 που αναφέρω.
LIONKING - Σαβ 28 Μάρ 2009, 01:31:16
Θέμα δημοσίευσης:
αν ηταν ιμιαξονιο δεν πρεπει να ενιωθες καποιο κραδασμο στα πεταλια? Scratch ααα και νομιζω οτι με μια ζυγοσταθμηση με τις ζαντες πανω στο αμαξι το ρουλεμαν θα αρχισει να τσιριζει
kari - Δευ 24 Μάϊ 2010, 15:16:28
Θέμα δημοσίευσης: ρουλεμαν
Ξεθάβω το topic για να ρωτήσω εάν έχει χτυπήσει το ρουλεμάν τροχού δεν θα έπρεπε να ακούγεται πάντα, γιατί στο δικό μου ακούγεται ένας θόρυβος γρατζουνιτο όταν κάνω καμιά 80χλμ και όχι πάντα και όταν κόβω ταχύτητα σταματάει τελείως και δεν κάνει τίποτα…
Σέρμπης Κώστας - Σαβ 24 Ιούν 2017, 19:44:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεθάβω κι εγώ το θέμα για να ρωτήσω ακριβώς το ίδιο που ρώτησε πριν 7 χρόνια ο kari. Μετά από καμιά ώρα ταξίδι με 90-100 χλμ/ω ακούγεται ένα γρατζούνισμα, μάλλον από μπροστά δεξιά, σα ρουλεμάν τροχού, αλλά πατώντας φρένο, κάνοντας τιμονιές, αλλάζοντας σχέσεις ή αυξομειώνοντας στροφές κινητήρα, ταχύτητα που κινούμαι κλπ δεν αλλάζει η συχνότητα του ήχου, παρά μόνον η ενταση μέχρι που σταματάω, σταματάει και συνεχίζω το ταξίδι και δεν ξανακούγεται.

Υπόψιν, ρουλεμάν μεσαίας τριβής καινούργιο και αναφέρομαι σε 106 1.3.

Ευχαριστώ.
Hellas4x4 - Σαβ 24 Ιούν 2017, 20:47:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μου έκανε το ίδιο το ρουλεμάν από το ημιαξόνιο...
Το περίεργο όμως ήταν τι το προκαλούσε... Exclamation
Είχε "σφίξει" η δαγκάνα του φρένου και κόλλαγε λίγο στο δίσκο, όταν ξεκόλλαγε, προκαλούσε θόρυβο, και καμιά φορά κραδασμό στο λεβιέ ταχυτήτων... Shocked
Σταματούσα λίγο, κρύωνε ο δίσκος, όλα οκ!!! Χτύπησα την δαγκάνα με ένα σφυρί και ξέσφιξε... Μετά πήγα και έφτιαξα ξανά τις δαγκάνες...
Κανένα θέμα πλέον, αν και το ρουλεμάν έχει ακόμα λίγα μπόσικα!!! Embarassed
Pipis - Τετ 16 Ιαν 2019, 18:27:05
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ 6 ΠΙΣΤΟΝΑ BREMBO ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΩ ΜΟΥ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 80-100ΧΜΛ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.ΦΟΡΑΩ 17ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ Η ΔΑΓΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΑ-ΤΣΙΜΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ?
akis1976 - Τετ 16 Ιαν 2019, 19:56:40
Θέμα δημοσίευσης:
Pipis έγραψε:
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ.ΕΧΩ 6 ΠΙΣΤΟΝΑ BREMBO ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΦΡΕΝΑΡΩ ΜΟΥ ΤΡΕΜΕΙ ΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.ΕΠΙΣΗΣ ΟΤΑΝ ΠΙΑΝΩ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 80-100ΧΜΛ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΘΟΡΥΒΟΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΤΡΟΧΟΥΣ.ΦΟΡΑΩ 17ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΚΑΙ Η ΔΑΓΚΑΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΣΙΜΑ-ΤΣΙΜΑ.ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ 2 ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ?

Πήγαινε να δεις αν εχουν στραβώσει οι δίσκοι.
Hellas4x4 - Πεμ 17 Ιαν 2019, 13:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο παραπάνω...
Θα συμπληρώσω και μπαλάκια... Wink
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr