PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - 206 - Εξαγωγή για 206 RC

Ghost Dog - Δευ 29 Δεκ 2008, 23:51:10
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Εξαγωγή για 206 RC
Ας γραψουμε εδω τις εντυπωσεις μας οσοι (ποσοι? Laughing Laughing ) εχουμε αλλαξει εξατμιση στα καμαρια μας....!
Εγω σκεφτομαι για αυτη τη Janspeed:
Οριστε μερικες φωτογραφιες....






http://cgi.ebay.fr/Janspeed-Stainless-Steel-Exhaust-Peugeot-206-GTI-180_W0QQitemZ400006700578QQcmdZViewItem?_trksid=p3286.m20.l1116


Eντυπωσεις?
Γνωμες??

sakis206t - Δευ 29 Δεκ 2008, 23:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑI ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΙ ΛΕΕΙ
ath7 - Τρι 30 Δεκ 2008, 00:17:50
Θέμα δημοσίευσης:
Στο μαυρο γερνει λιγο προς τα αριστερα? Rolling eyes Rolling eyes

Laughing Laughing

Μονο θορυβο θα ειναι η θα σου δωσει τπτ?
MEMsound - Τρι 30 Δεκ 2008, 00:24:01
Θέμα δημοσίευσης:
Άρη εμφανισιακα φαινεται ποιοτικότατη

από πλευρας βελτίωσης μην περιμένεις κάτι "τρελό" ουτε + ουτε - μιας και το μαμα τελικό του rc ειναι ακρως μελετημένο... Wink

από πλευρας ηχου όμως θα σε "φτιάξει" χωρίς να γινει "καφρικη"
volvos - Τρι 30 Δεκ 2008, 09:17:38
Θέμα δημοσίευσης:
εγω λεω να ακολουθησεις το καταφρακτο.
μαμα τελικο και ολα τα αλλα αλλαγη
Pughell - Τρι 30 Δεκ 2008, 09:48:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αρη τα VVTi μοτερ ειναι πολυ "ευαισθητα" στις αλλαγες του back pressure οποτε αντι να κερδισεις,χανεις(σε πολλες περιπτωσεις). Exclamation

Περι Janspeed,οι ραφες των καζανιων ειναι αθλιες(βεβαια ανοξειδωτο οποτε δεν σε νοιαζει),και επισης εχει δυο αδικαιολογητες ραφες στον σωληνα που ενωνει τελικο με μεσαιο.
Το μονο καλο που εχει ειναι οτι το τελικο ειναι ευθυγραμμο και οχι καθετο στην ροη.
Φτηνη μεν,αλλά εγω δεεεν... Thumb Down
Θα μου πεις δεν πληρωνω εγω οποτε... Laughing Laughing Laughing
Αν παντως καταληξεις να επιλεξεις αυτην,κανε μια βολτα και απο τους εγχωριους εξατμισαδες καθως πιστευω οτι θα βρεις παραπλησια δουλεια σε αναλογο κοστος(θελω να πιστευω).
Με την ισοτιμια της λιρας παντως,το κοστολογιο για την Janspeed θα σου βγει στα 450Ε περιπου(μαζι με τα μεταφορικα).

Εγω παλι λεω να ξανασκεφτεις την λυση της Devil.
Ναι,οντως κοστιζει,αλλά μην ξεχναμε οτι η γνησια PS ειναι Devil και εκτος αυτου δινει καταλυτη και τελικο,διατηρωντας το μαμα μεσαιο(αναρωτιεμαι γιατι Idea ).
Την Supersprint δεν την συνιστω καν καθως σε κοστολογιο ξεπερναει και την Devil που παιρνεις και καταλυτη μαζι...

Περι επιλογης "ολα ελευθερα-μαμα τελικο" παλι ειμαι κατα για τον λογο οτι και το μεσαιο αλλα και ο καταλυτης ειναι ουσιαστικα ευθυγραμμης ροης,ασχετα με τον ογκο τους,οποτε οτι χανεις-το χανεις στο τελος.
Α,μιας και το αναφερουμε,διαφορες μεγαλες μπορει να μην δεις στην φαση που εισαι,αν ομως βαλεις την σκουπα PS που αγορασες ή ακομα καλυτερα κανεις και ενα mini ram air,τοτε οι διαφορες θα γινουν τουλαχιστον αισθητες μιας και εκει αλλαζει δραματικα η ροη σε ολο το μοτερ(πληρωση-εκκενωση). Wink

Το πιο βασικο απο ολα...
Με διατομες ασχοληθηκες καθολου να δεις που ειναι το καθε συστημα; Question
MEMsound - Τρι 30 Δεκ 2008, 10:57:58
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Α,μιας και το αναφερουμε,διαφορες μεγαλες μπορει να μην δεις στην φαση που εισαι,αν ομως βαλεις την σκουπα PS που αγορασες ή ακομα καλυτερα κανεις και ενα mini ram air,τοτε οι διαφορες θα γινουν τουλαχιστον αισθητες μιας και εκει αλλαζει δραματικα η ροη σε ολο το μοτερ(πληρωση-εκκενωση). Wink


αστο γιατί αυτό ειναι αλλο μεγάλο κεφάλαιο με τα κλαπέτα που χει στο φιλτροκουτι το rc...
ας το αναλύσουμε σε σχετικό τόπικ για να μην το ανακατέψουμε εδω...
Ghost Dog - Τρι 30 Δεκ 2008, 11:55:10
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Pughell έγραψε:
Α,μιας και το αναφερουμε,διαφορες μεγαλες μπορει να μην δεις στην φαση που εισαι,αν ομως βαλεις την σκουπα PS που αγορασες ή ακομα καλυτερα κανεις και ενα mini ram air,τοτε οι διαφορες θα γινουν τουλαχιστον αισθητες μιας και εκει αλλαζει δραματικα η ροη σε ολο το μοτερ(πληρωση-εκκενωση). Wink


αστο γιατί αυτό ειναι αλλο μεγάλο κεφάλαιο με τα κλαπέτα που χει στο φιλτροκουτι το rc...
ας το αναλύσουμε σε σχετικό τόπικ για να μην το ανακατέψουμε εδω...

Στελιο η PS-σκουπα εχει κλεισει κατι μηνες πανω στο αμαξι, αλλα σε καποιο φασμα στροφων το αμαξι χανει.... Crying or Very sad Crying or Very sad


Τεσπα, για να επανελθουμε στο θεμα των εξατμισεων....
Στοχος μου δεν ειναι να "παρω" αλογα, αλλα να εχω καλυτερη ροη καυσαεριων και καλυτερη αποκριση στα "μπαμ"....

Επεσα χθες στο γκαραζ και μετρησα τον μαμα σωληνα στα 61χιλ.

Η Janspeed πρεπει να ειναι παραπανω....
Το σκεπτικο μου:
To τελικο της, οπως θα δειτε αν πατησετε πανω στη φωτο ειναι 66χιλ, οποτε ο σωληνας που θα θυληκωνει μεσα του θα πρεπει να ειναι καπου στα 64χιλ...


Pughell - Τρι 30 Δεκ 2008, 12:49:53
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγο δυσκολο να ειναι 61mm ο μαμα... Confused
60 ναι,ή εναλλακτικα 63,αν και απεχει πολυ απο το 61 που μετρησες.
Οποτε συμφωνα με την φωτο που εβαλες,μαλλον 63αρα πρεπει να ειναι η Jaspeed.
Απο διατομη ειναι καλα,ισως και μεγαλουτσικη θα ελεγα...
Το θεμα ειναι κατα ποσο μεταβαλλεται η διατομη σε ολο το μηκος της εξατμισης ή αν ειναι εντελως σταθερη.

Αργυρηηηηη!!!Αγγαρεια! Laughing Laughing Laughing


Περι φιλτροκουτιου,στο αναλογο topic.
Touristas - Τρι 30 Δεκ 2008, 13:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
Τι θέλεται ???? Very happy Razz
Pughell - Τρι 30 Δεκ 2008, 13:33:12
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω τιποτα,ο Αρης...
Μολις σου πει,θα φριξεις,οπως ο γιος σου στην υπογραφη σου. Laughing

Μετρημα την εξατμιση του RC θελει...
Touristas - Τρι 30 Δεκ 2008, 14:17:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ευτυχώς που έχω ένα μεσαίο από 307 180αρι και δεν θα χρειαστεί να πέφτω από κάτω Very happy
volvos - Τρι 30 Δεκ 2008, 14:19:43
Θέμα δημοσίευσης:
pantos θεωρω οτι ο γαλλος ειχε ενα λογο που το εβαλε καθετα το τελικο και δεν ειναι τοσο χαζος οσο τον θεωρειτε. ογκος?μηκος εξατμισης? κλπ κλπ....

ο κατακρακτος ειχε σκετο σωληνα πισω
μετα εβαλε ενα τελικο
και στο τελος εβαλε το μαμα

και απο οσο εχω καταλαβει οι διαφορες ηταν τοσο μικρες που τις εψαχνε με το κυαλι Cool μιλαμε για το τελικο παντα

για αυτο και λεω οτι ισως να επρεπε να αλλαξει μεσσαιο καταλυτη με κανα ντεβιλ και να αφησει το μαμα τελικο
Touristas - Τρι 30 Δεκ 2008, 14:27:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ο λόγος πιστεύω έχει να κάνει με το μήκος του μεσαίου σωλήνα όχι το καζάνι αυτό κάθε αυτό.
Το 307 που έχει το ίδιο μοτέρ το τελικό το έχει ευθεία και όχι κάθετα ως προς το αυτοκίνητο.
volvos - Τρι 30 Δεκ 2008, 14:29:21
Θέμα δημοσίευσης:
τι ογκο-διαστασεις εχει το τελικο του 307??

ντεβιλ ειναι καθετο ?
γιατι σουπερσπριντ ειναι σα το μαμα σε διαταξη
Pughell - Τρι 30 Δεκ 2008, 14:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως σωστα ειπε ο Αργυρης,στο 307 ειναι ευθυγραμμο για λογους μηκους εξατμισης(κατα 95%).
Η Devil βγαζει μεταλλικο ελευθερο καταλυτη και μονον τελικο καζανι,τοποθετημενο σαν το μαμα.Μεσαιο αφηνει το μαμα...
Για αυτο λεω οτι κατι ξερουν που δεν γνωριζουν οι αλλοι. Wink

Δειτε τις φωτο απο τα Devil και θα καταλαβετε οτι τιποτα δεν ειναι τοσο τυχαιο.



volvos - Τρι 30 Δεκ 2008, 15:14:50
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι οτι ολοι βαζουν το τελικο στη μαμα θεση Cool
Pughell - Τρι 30 Δεκ 2008, 19:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,απλα αν προσεξεις,η Supersprint εχει καζανι με ομοκεντρη εισοδο-εξοδο σε αντιθεση με Devil που τα εχει απο την ιδια πλευρα. Exclamation
Κατι παιζεταιιιιιι... Confused
Touristas - Τρι 30 Δεκ 2008, 19:06:51
Θέμα δημοσίευσης:
Η Devil το έχει όπως είναι το εργοστασιακό πιθανών λόγω θορύβου αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.
Ghost Dog - Τρι 30 Δεκ 2008, 19:11:21
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Ο λόγος πιστεύω έχει να κάνει με το μήκος του μεσαίου σωλήνα όχι το καζάνι αυτό κάθε αυτό...


Pughell έγραψε:
Οπως σωστα ειπε ο Αργυρης,στο 307 ειναι ευθυγραμμο για λογους μηκους εξατμισης(κατα 95%)


Σιγουρα ειναι για λογους ΜΗΚΟΥΣ ΤΟΥ ΣΩΛΗΝΑ, γι'αυτο και το 307 feline που φοραει το ιδιο μοτερ (αλλα ειναι πιο "μακρυ" σαν αμαξι, το εχει οριζοντια το τελικο και οχι καθετα οπως το 206)
Ghost Dog - Τρι 30 Δεκ 2008, 19:20:10
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
το θεμα ειναι οτι ολοι βαζουν το τελικο στη μαμα θεση Cool

Τακη, οταν δε σε ενδιαφερει τι γινεται στις χαμηλομεσαιες στροφες δεν βαζεις το τελικο στη μαμα θεση.....
Δες π.χ της ORECA:


το ιδιο ακριβως γινεται και με την Peugeot Sport!! Wink


Αρκετοι στη Γαλλια ακολουθουν αυτο το παραδειγμα Scratch :
1) Κανουν τον καταλυτη βαζο για αποξειραμενα "λέλουδα":

2) Τη θεση του παιρνει ενας ομορφος σωληνας σαν και αυτον:

3) Δε βαζουν ουτε μεσαιο (εχουν παει στα υψη τα καζανια τωρα τελευταια!) , οποτε εχουμε ενα μακριναρι σαν το παρακατω:

4) Μερικοι που ειναι "χουβαρνταδες" βαζουν τουλαχιστον και κατι Razz :

Pughell - Τρι 30 Δεκ 2008, 19:42:57
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως απο οτι βλεπω και απο την Oreca,οι εργοστασιακες θεσεις ουσιαστικα παραμενουν(εξαιρειται το τελικο) και απλα μειωνεται ο ογκος των καζανιων.... Confused
salex - Τρι 30 Δεκ 2008, 22:05:58
Θέμα δημοσίευσης:
Είμαι περίεργος να δω πού θα πάει η βαλίτσα.
Γιατί αν θυμάμαι καλώς κάποια ψυχή είχε δοκιμάσει τέτοιου είδους εξάτμιση κάποτε αλλά υπήρχαν αμφιβολίες για το αποτέλεσμα!!!

Ταπεινή μου γνώμη Άρη, βγάλε ευθεία την εξάτμιση με δύο ελεύθερα καζάνια όπως ακριβώς αυτή της Oreca.

Η εργοστασιακή διάμετρος φτάνει και περισσεύει (60 χιλιοστά είναι υπεραρκετά για ατμοσφαιρικό με 200 ίππους), αλλά για να κερδίσεις σε ροικότητα στις υψηλές μεγαλύτερη σημασία έχουν τα ελεύθερα καζάνια παρά η διάταξή τους καθεαυτή.

Αν το μεσαίο παραμείνει στην εργοστασιακή θέση και αυξηθεί σε όγκο τόσο όσο είναι η επιθυμητή αύξηση ισχύος του κινητήρα σου, τότε το πιθανότερο είναι να μην έχεις ούτε ιδιαίτερο θόρυβο παραπάνω ούτε και προβλήματα επιδόσεων.
Ghost Dog - Τετ 31 Δεκ 2008, 03:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα ξαναμετρησα τη μαμα εξατμιση (σε 3 διαφορετικα σημεια!) και ειναι 60mm. Wink
Τοσο ακριβως ειναι και η Oreca, την οποια και βρισκω στα 330 ευρω ολοκληρη!!! (χωρις μεταφορικα...) Cool



Pughell έγραψε:
Ναι,απλα αν προσεξεις,η Supersprint εχει καζανι με ομοκεντρη εισοδο-εξοδο σε αντιθεση με Devil που τα εχει απο την ιδια πλευρα. Exclamation
Κατι παιζεταιιιιιι... Confused

Σε αυτο που λες εχεις δικιο.... Wink
Το ειχα παρατηρησει και'γω και μου ειχε κανει εντυπωση.... Confused
Την ιδια φιλοσοφια με τη SuperSprint εχει και ο μεγαλυτερος κατσαρολας (εξατμισας ηθελα να πω... Laughing ) της Γαλλιας, ο Madac
Οριστε και φωτογραφιες:

Supersprint:


Μαμα VS Madac:


Ο.....κατσαρολάς Madac, επι το εργον:

Pughell - Τετ 31 Δεκ 2008, 10:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αρη αμα επιλεξεις την Oreca να εισαι ετοιμος για αρκετο εως πολυ θορυβο... Sad
Η τιμη που την βρηκες ειναι κυριολεκτικα τζαμπα(αν μιλαμε για καινουργια) και ειναι ουσιαστικα εφαμιλλη μιας αγωνιστικης Supersprint απλα εχει καπως χειροτερη ποιοτητα βαφης.
Κατα τα αλλα αποδιδει μια χαρα και η τιμη της αυτες τις μερες ειναι τζαμπα(340Ε καινουργια απο το site της Oreca). Wink

Σε cat back μπορεις να βρεις επισης και απο την CSC(ιταλικη ειναι) απλα δεν εχουν σχεδιο...
Στο site τους μαλιστα εχουν μονο ανοξειδωτο συστημα με διπλες μπουκες σε καθε πλευρα αλλα ξερω οτι βγαζουν και συστημα που μπαινει στις εργοστασιακες βασεις και ειναι απο απλο σιδερο(alouminised).

Επισης δεν ξερω αν βγαζει για σενα η OMP... Sad
Για GTi βγαζει,για RC ομως δεν βρηκα κατι.

Απο Powersprint βρηκα επισης αγωνιστικο συστημα,το οποιο ομως δεν αναφερει για ποιο ειναι,απλα οτι ειναι group N.
Η τιμη παντως ειναι καλη δεδομενου οτι ειναι inox(340Ε).
volvos - Τετ 31 Δεκ 2008, 10:12:40
Θέμα δημοσίευσης:
ΣΤΕΛΙΟ αμα βαλει την ορεκα με το μαμα τελικο??????
Pughell - Τετ 31 Δεκ 2008, 10:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχει λογικη αυτο ρε,αφου ιδιες διατομες εχουν και ολα τα καζανια ειναι ελευθερα με μονη εξαιρεση το τελικο που το μαμα ειναι πιο "σφιχτο". Confused
Ασε που το τελικο της Oreca ειναι με σφιχτηρα και οχι με "χειλακι" οποτε πως θα βαλεις το μαμα καζανι στον σωληνα; Question
Εκτος και αν το κολλησεις οποτε αυτοματα αχρηστευεις και τον σωληνα οταν θελησεις να ξαναβαλεις το τελικο της Oreca. Sad
Rethimno13 - Τετ 31 Δεκ 2008, 10:38:06
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια την χειροπηειτη λυση την εχετε σκεφτει εστω κ σε καποιους γνωστους που λενε οτι ειναι φοβερη στα πεζο? ας πουμε εγω φοραω τελικο απο καποιο γνωστο ονομα στην πιατσα, διαφορες δεν ξερω να σας πω ομως καθως δεν το εχω οδηγησει με το μαμα τελικο λετε να εχω χασει??παντως απο θορυβο ειναι ακρως ποροτικο...
Pughell - Τετ 31 Δεκ 2008, 10:44:54
Θέμα δημοσίευσης:
Χωρις να αποκλειω την υπαρξη ποιοτικων χειροποιητων,στις περισσοτερες περιπτωσεις το κοστολογιο ξεπερναει αυτο μιας επωνυμης οποτε δεν εχει και αντικρυσμα ωστε να την προτιμησεις... Confused
Ιδιαιτερα αν το ζητουμενο ειναι η βαβουρα,τοτε χτυπας απο την αρχη μια αγωνιστικη εξατμιση που θα αποδοσει και σαφως καλυτερα και τελειωσε το πανηγυρι(με λιγοτερα απο 400Ε). Wink
Rethimno13 - Τετ 31 Δεκ 2008, 11:03:10
Θέμα δημοσίευσης:
οχι σε καμια περιπτωση δεν ζηταω να περναω και να ξεσηκωνω τη γειτονια...αυτο που σκεφτομουν ειναι να βαλω ενα μεσαιο κ ενα αγωνιστικο καταλυτη κ δεν ξερω τι να προτιμησω τον γνωστο εξατμισα ή το μεσαιο της ps αμα η διαφορα τωρα ειναι σε καποια λιγα γιουρια δεν τιθεται θεμα θα προτιμισω το αποδοτικοτερο.Παντως ακουω καλα λογια για το μαμα τελικο λες να εχασα απο αυτο που φοραει??ειναι κ αυτο το vvti το οποιο θελει μελετη για την εξατμιση οποτε κολιεσε σε καποιον που θα στην φτιαξει στο χερι...θα μου πεις η αλλη το εχουν μελετησει (supersprint klp)??(εκτος απο ps)
Pughell - Τετ 31 Δεκ 2008, 11:32:12
Θέμα δημοσίευσης:
Απο θεμα μελετης,αστο,μην την ψαχνεις...
Στο επιπεδο που ειναι η Devil αλλα και η Supersprint(μαζι και καποιες αλλες) δεν φτανει κανενας εξατμισας χειροποιητων συστηματων,οτι και αν σου λενε. Wink

Η PS παντως κατασκευαζεται απο την Devil για λογαριασμο της PS εδω και χρονια.
Την ιδια εταιρια εμπιστευεται και η Citroen Sport αλλα και η Renault Sport.
Βγαλε συμπερασμα... Rolling eyes
Pughell - Τετ 31 Δεκ 2008, 14:53:35
Θέμα δημοσίευσης:
Το παρακατω link ειναι απο το site του Madac,του πιο καλου εξατμισα της Γαλλιας,απο οτι ειπε ο Αρης...

http://www.madac-sas.fr/surmesure/saxoF200013.htm

Ε,μετα πως να μην πλουτιζει ο καθε Ποπαυ,Παπαδοπουλος,κλπ,κλπ... Confused
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 27 Απρ 2009, 19:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
Η πολλαπλή εξαγωγής του 206 Rc ΔΕΝ έχει ίσα μήκη.....
Κατεπέκτασην δεν συντονίζει πουθενά... Sad

Είναι απλά μια καλή πολλαπλή εξαγωγής που έχει και διαχωριστή στην ένωση των σωλήνων
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 04 Μάϊ 2009, 00:20:03
Θέμα δημοσίευσης:
Για να προλάβω τους φιλόδοξους.... tuners... για πολλαπλή ίσων μηκών...

Δεν μπορούμε να βρούμε το overlap σε χ στροφές λόγω του συνεχώς(?) μεταβλητού της εισαγωγής... άρα υπερπλήρωση γιόκ...
Μόνο από εργοστάσιο που ξέρουν λειτουργία vvt αλλά δεν ασχολείθηκαν΄....
Δεν έχει νόημα νέας πολλαπλής ίσων μηκών λοιπόν....εκτός και άν
1) Γνωρίζεις τη λειτουργία του μεταβλητού
2) Καταργήσεις το μεταβλητό(δεν αξίζει με στόκ έκκεντρα)
(Α! πρέπει να γνωρίζεις και πώς να υπολογίσεις τί, με μεγάλη ακρίβεια...)

Ολα τα άλλα που γράφονται για τα υπόλοιπα της εξαγωγής δεν έχουν και πολύ νόημα για στοκ μοτέρ... καθώς το όλο σύστημα υπερκαλύπτει την ογκομετρία....
Αν δεν συντονίζει ο ''μαέστρος'' όλα τα άλλα είναι.....
MEMsound - Δευ 04 Μάϊ 2009, 10:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως τελικά αυτό το χταπόδι δεν ειναι τυχαια σχεδιασμένο από την Peugeot/Mekachrome... αλλα εχει σχεδιαστεί "επι τουτου" (και ειναι το "ιδανικό") για να ταιριάξει με τις ρυθμίσεις/προγραμματισμό του συγκεκριμένου συστηματος μεταβλητου χρονισμου... Question Confused Rolling eyes Cool
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 04 Μάϊ 2009, 16:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μηπως τελικά αυτό το χταπόδι δεν ειναι τυχαια σχεδιασμένο από την Peugeot/Mekachrome... αλλα εχει σχεδιαστεί "επι τουτου" (και ειναι το "ιδανικό") για να ταιριάξει με τις ρυθμίσεις/προγραμματισμό του συγκεκριμένου συστηματος μεταβλητου χρονισμου... Question Confused Rolling eyes Cool

Shocked
Μαλλον δεν κατάλαβες περι τίνος πρόκειται και τί κάνουν με τους συντονισμούς στις εισαγωγές-εξαγωγές....αλλά και τί κάνει ο μεταβλητός χρονισμός...

Καμμία σχέση... η εταιρεία που λές αααν όντως ασχολήθηκε σε κάτι είναι στις διαστάσεις και μορφή των αυλών και των εδρών...

Επίσης το αυτοκίνητο συνολικά είναι τρελό μπάτζετ-καρ με πολλές έτοιμες λύσεις από άλλα μοντέλα...σε όλους τους τομείς...
Αφού πετύχανε το στόχο ισχύος από το μάρκετιν(κλιό 172) και όσο πιο οικονομικά μπορούσαν δεν ασχολήθηκαν και πολύ...

Για τον κινητήρα είναι μια αρχαιολογία σε σύγκριση με τα σημερινά δεδομένα....αλλά και τα τότε... Crying or Very sad

Γενικά δεν πρέπει να... ''τσιμπάμε'' στα μαρκετίστικα παιχνίδια των εταιρειών...
AlienHack - Δευ 28 Ιούν 2010, 14:19:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση,
5-6 ποστ ποιο πάνω έχει κάτι φώτος από συστήματα εξάτμισης από Γαλλία όπως γράφει, και δεν βάζουν ούτε μεσαίο ούτε καταλύτη μόνο ένα τελικό.. μια σωλήνα ουσιαστικά από το χταπόδι μέχρι το τελικό..

Τι παίζει σε αυτές τις περιπτώσεις? το backpressure δεν πάει περίπατο? τα μεσαία χαμηλά δεν πέφτουν? κερδίζουν άλογα στις ψηλές?
και γιατί το κάνουν οι Γάλλοι? Confused
AlienHack - Παρ 20 Αύγ 2010, 14:33:39
Θέμα δημοσίευσης:
κανείς να κάνει κάνα σχόλιο ή να απαντήσει στην ερώτηση μου? Confused
drdino - Παρ 20 Αύγ 2010, 17:52:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγάλος μύθος το backpressure Very happy
mechanic - Παρ 20 Αύγ 2010, 19:17:04
Θέμα δημοσίευσης:
Θα με κανεις γραφω καμια Α4 σελιδα ποσταρισματος παλι... Very happy

απλο ειναι ρε φιλε δεν ειναι καμια επιστημη... Very happy


οταν εχω χρονο και ορεξη για κανα μακροσκελες ποστ θα σου αναλυσω ακριβως τι πως και γιατι...
(σηκωνει αρκετη κουβεντα και περιλαμβανει καμποσες παραμετρους που πρεπει πρωτα να εξηγησω αυτες ωστε να φτασουμε στο "δια ταυτα")

αλλιως σε καποια συναντιση δια ζωσης
mrkaza - Παρ 20 Αύγ 2010, 19:24:20
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Θα με κανεις γραφω καμια Α4 σελιδα ποσταρισματος παλι... Very happy

απλο ειναι ρε φιλε δεν ειναι καμια επιστημη... Very happy


οταν εχω χρονο και ορεξη για κανα μακροσκελες ποστ θα σου αναλυσω ακριβως τι πως και γιατι...
(σηκωνει αρκετη κουβεντα και περιλαμβανει καμποσες παραμετρους που πρεπει πρωτα να εξηγησω αυτες ωστε να φτασουμε στο "δια ταυτα")

αλλιως σε καποια συναντιση δια ζωσης



Για σελιδα δε ξέρω αλλα φραπε μολις ερθεις Ελλαδα επιβαλετε Smile ελπιζω να ειμαι μπροστα στην αναμονη - ουρα :D
nikos 206cc - Παρ 20 Αύγ 2010, 19:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Μεγάλος μύθος το backpressure Very happy


Δηλαδη???????????Εγω νομιζα οτι ειναι απαραιτητο για να εχεις ροπη Scratch
Steve - Παρ 20 Αύγ 2010, 20:22:05
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
οταν εχω χρονο και ορεξη για κανα μακροσκελες ποστ θα σου αναλυσω ακριβως τι πως και γιατι...
(σηκωνει αρκετη κουβεντα και περιλαμβανει καμποσες παραμετρους που πρεπει πρωτα να εξηγησω αυτες ωστε να φτασουμε στο "δια ταυτα")
Ναι ναι, ξέρουμε, όπως όλα όσα έχεις πει Laughing
mechanic - Παρ 20 Αύγ 2010, 22:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ασχετο.......



οχι θα καθομαι να ταλαιπορω το πληκτολογιο μου
στον οποιο ελευθερο χρονο εχω (η φροντιζω να κλεβω οταν με παιρνει Very happy )
για να γραφω κατεβατα
και μετα ολο και καποιος θα πεταχτει να αμφισβητισει το ταδε η το δεινα
(και καλα να κανει αν εχω πει κοτσανα και να με διορθωσει η αν ειμαι λαθος σε κατι)
αλλα το fucked να προσπαθεις να εξηγεις κατι αυτονοητο και ο (οποιοσδηποτε μην παρεξηγηθω οκ?) αλλος να μην καταλαβαινει
κουραζει...
Οπως και φυσικα βαριεμαι να ανοιγω βηβλια και να ψαχνω τεχνικα στοιχεια ωστε να τεκμηριωσω το τεδε η το δεινα θεμα
(πχ υγραεριο κινηση κτλ)
και γενικα στη δουλεια κουραζομαι αρκετα (σχεδον) καθε μερα με διαφορα μηχανολογικα θεματα και κυριως προβληματα...

οποτε οταν ανοιγω το ιντερνετ θελω λιγακι να χαλαρωσω
ειτε διαβαζοντας τα νεα στην ελλαδα
ειτε διαβαζοντας κοκορομαχιες σχετικα με το αν στριβει η οχι το RCZ Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy απο ατομα που ουτε καν το εχουν οδηγησει...

και γενικα ποιος (steve) την εχει μακρυτερη...



Επι του θεματος παντως,
το μεγαλυτερο ποσοστο που καθοριζει το αν θα χασεις/κερδισεις δυναμη και σε ποιο φασμα,
κυριως (παιζουν και αλλες παραμετροι αλλα ειναι δευτερευον προς το παρον) εχει να κανει με το overlap...
απο εκει ξεκιναει η συζητηση.....
γενικα πρεπει να καταλαβουμε οτι η εξατμιση ειναι απλα μια προεκταση του συστηματος εξαγωγης...
και ειναι αμεσα συνδεδεμενη με τη λειτουργια των εκεντροφορων εξαγωγης
αλλα και με το overlap και για ποσες μοιρες μιλαμε...
επισης ξεχασα να πω οτι αν μιλαμε για στροφαρισμα και αποδοση ψηλα
παιζει αμεσα ρολο η ογκομετρικη παροχη της εισαγωγης...

τωρα κουβεντες του στιλ...
βαλε την ταδε η τη δεινα εξατμιση για να τραβαει καλυτερα η χειροτερα ψηλα/χαμηλα κτλ
εχει να κανει μεσω εμπειρικων κινησεων,
(και γενικα διαφωνω με αυτες τις τακτικες)
που δεν εχουν στην πραγματικοτητα ιδεα τι ακριβως "πειραζουν"...

και καλα για ενα αμαξι οπως πχ 106 ραλλυ
που σε αυτο το αυτοκινητο θρυλος
εχουν δοκιμαστει τοσοι και τοσοι συνδιασμοι εξατμισεων
ανα τα χρονια που ηταν στην αγορα και στο peak της καρριερας του αυτο το μοντελο,
που τελικα σιγουρα καταληγεις στο να βρεις τον συνδιασμο αναλογως των αναγκων σου...
και παλι ομως αυτο ομως δεν σημαινει οτι δεν παιζει και περιθωριο βελτιωσης...
οπως ειπε και ενας φιλος μου
"τα παντα βελτιωνονται αλλιως δεν θα υπηρχε εξελιξη"
silo - Κυρ 02 Ιαν 2011, 20:58:56
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα ρε παιδια ποια ειναι καλυτερη λυση για τα εξαγωγη μεχρι τελικο εν ετοι 2010,που δινει αλογατακια κ ωραιο θορυβο οχι σαν group N.

Δεν εδωσε κανεις μια σαφη απαντηση.πειτε ρε.Υπαρχουν ακομα τρελαμενοι που την ψαχνουν με το 206 ΡΣ οσο και αν γερασε...
Ghost Dog - Δευ 03 Ιαν 2011, 08:38:40
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτοι που την ψαχνουν, χωνουν φραγκα και δοκιμαζουν.......! Wink
Σε γενικες γραμμες το ρψ δεν παιρνει τρελα αλογα απο εξατμιση αν δεν εχεις κανει κατι αλλο "σοβαρο"...... Wink
Steve - Δευ 03 Ιαν 2011, 09:15:45
Θέμα δημοσίευσης:
silo έγραψε:
τελικα ρε παιδια ποια ειναι καλυτερη λυση για τα εξαγωγη μεχρι τελικο εν ετοι 2010,που δινει αλογατακια κ ωραιο θορυβο οχι σαν group N.

Δεν εδωσε κανεις μια σαφη απαντηση.πειτε ρε.Υπαρχουν ακομα τρελαμενοι που την ψαχνουν με το 206 ΡΣ οσο και αν γερασε...
Βάλε μια supersprint να γουστάρεις λέμε!
Steve - Δευ 03 Ιαν 2011, 13:43:33
Θέμα δημοσίευσης:
Η devil είπαμε έχει σταματήσει Laughing
silo - Δευ 03 Ιαν 2011, 13:47:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Αυτοι που την ψαχνουν, χωνουν φραγκα και δοκιμαζουν.......!


εχουν περασει 6 χρονια και νομιζω πως πρεπει να βαλω μια δοκιμασμενη λυση.νομιζω πως αυτη της devil ειναι η καλυτερη λυση.

νομιζω πως σε συνδυασμο με ενα καλο προγραμμα απο το σαλεχ και με μια εξατμιση που δινει εστω και λιγα αλογα,θελω να εχω πιο αγριο θορυβο και καλυτερο ξεκινημα στα χαμηλα.τωρα περισσοτερη ροπη στα ψηλα ευπροσδεκτη.
silo - Δευ 03 Ιαν 2011, 13:51:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Η devil είπαμε έχει σταματήσει Laughing



α δε το ηξερα.οκ τοτε σε ποια παμε στεβε?
Pughell - Δευ 03 Ιαν 2011, 15:11:38
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ο θορυβος δεν ειναι προβλημα και αντεχεις κατι τετοιο
http://www.youtube.com/watch?v=3GmJyxOjIe4
http://www.youtube.com/watch?v=bJwwV3QP8Js
http://www.youtube.com/watch?v=9jnDM1Q8Jv8
http://www.youtube.com/watch?v=iUw5Xaa_nv0
http://www.youtube.com/watch?v=H8xiI5qwlPk

Εναλλακτικα Janspeed αν και ο θορυβος της ειναι εντελως "τενεκεδενιος" και η ποιοτητα μετρια εως κακη. Confused
http://www.youtube.com/watch?v=Xm5lZ8Hj8N8
silo - Δευ 03 Ιαν 2011, 16:40:55
Θέμα δημοσίευσης:
καλως.θα σε παρω το απογευμα να μιλησουμε περι του θεματος
nickterc - Τρι 04 Ιαν 2011, 00:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως ξερουμε γιατι η DEVIL αφαιρεσε απο τη γκαμα την εξατμιση για 206 RC?Στο σαιτ δεν υπαρχει πια...κριμα κ ψηνομουνα...
giannis27 - Τρι 04 Ιαν 2011, 00:33:16
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Η devil είπαμε έχει σταματήσει Laughing

king207cc - Τρι 04 Ιαν 2011, 01:02:38
Θέμα δημοσίευσης:
εγω λέω να βάλω devil Laughing
Pughell - Τρι 04 Ιαν 2011, 10:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα πειτε μου,ποσα αυτοκολλητακια Devil να ετοιμασω; Laughing Laughing Laughing
silo - Παρ 01 Απρ 2011, 01:03:43
Θέμα δημοσίευσης:
διαβαζω ξαναδιαβαζω και παλι ακρη δε βγαζω για την εξατμιση,ελπιζω το Σαββατο στην πανελληνια να δωθει μια καλη λυση μιας και που θα ναι ολα τα καλα μυαλα αυτου του φορουμ μαζι... Very happy
Pughell - Παρ 01 Απρ 2011, 01:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ελπιζεις... Laughing Laughing Laughing
Steve - Παρ 01 Απρ 2011, 14:32:25
Θέμα δημοσίευσης:
silo έγραψε:
διαβαζω ξαναδιαβαζω και παλι ακρη δε βγαζω για την εξατμιση,ελπιζω το Σαββατο στην πανελληνια να δωθει μια καλη λυση μιας και που θα ναι ολα τα καλα μυαλα αυτου του φορουμ μαζι... Very happy
Άλλη δουλειά δεν είχαμε, με το χρέπι σου θα ασχοληθούμε Nod
mechanic - Παρ 01 Απρ 2011, 17:58:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν ερθει ο Στevaras εγω δεν μιλαω για τιποτα... Very happy Very happy Very happy

περα απο την πλακα παντως,
αυτες ειναι ωραιες προκλησεις για βελτιωση Cool
μιας και ειναι δυσκολη και εκει πρεπει να το ψαξεις λιγακι για να βαλεις χερι και να κερδισεις (η αληθεια ειναι παντως οτι για βελτιωσεις πρωτου σταδιου δεν κερδιζεις και πολλα σε σχεση με την εργοστασιακη)
γιατι αν δεν γνωριζει καποιος, το ποιο πιθανο ειναι να κερδισει μοναχα σε "ψυχολογικη" διαφορα και σε θορυβο, παρα σε οτιδηποτε αλλο...
και ειναι κριμα γιατι οτι και να κανεις θα το πληρωσεις,
οποτε να πληρωσεις για να χασεις σε δυναμη, δεν λεει... Wink
silo - Παρ 01 Απρ 2011, 22:22:01
Θέμα δημοσίευσης:
εγω βαζω το αμαξι εσεις βαλτε τις γνωσεις παιδια...
Pughell - Παρ 01 Απρ 2011, 22:24:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα βαλεις και το χρημα,κατι γινεται... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Σαβ 02 Απρ 2011, 02:56:48
Θέμα δημοσίευσης:
(ας το ξαναπω) κατανοηστε καποια στιγμη οτι το μοτερ του 206RC σε μαμα μορφη ΔΕΝ ειναι ενα "συμβατικο" "μαμα" μοτερ...

το συμβατικο μοτερ μαμα ηταν το απλό 2λιτρο EW με τα 130~140Ps το οποίο η ιδια η peugeot (+μεκαχρομ) ασχοληθηκε και το εκανε ~180 (με αγριοτερους εκκεντροφόρους, προσθηκη μεταβλητου για να μπορεσουν αυτα τα εκκεντρα να δουλεψουν και χαμηλά, χταποδιου 4-1, αλλων αυλών εισαγωγής, αλλης πεταλουδας κλπ κλπ...

(ειχαν και 5000ε διαφορα στην τιμή αγορας...)

ενα τετοιο μοτερ "με κλανιες" δεν παίρνει αλογα

ακομα και τα αγωνιστικα RC δεν εβγαλαν "τρελά αλογα"

λυσεις ετοιμες για ενα "πρωτο σταδιο" υπάρχουν...τις εχει αναφερει ο Καταφρακτος, ο οποίος τις ειχε κανει με τα αναμενόμενα αποτελέσματα (και διαφορες σε σχεση με το δικο του μαμα - και οχι πχ με του Αρη που βγηκε λιγο πιο "ψωμομενο" απ το εργοστασιο)

δεν χρειαζεται να ξανακαλυπτετε τον τροχο

οι χαρες αυτου του αμαξιου ειναι αλλου
οχι "στα γκαζια"

με μια εξατμιση δεν προκυται να δει καποιος σοβαρη διαφορα - ακομα και με την εξατμιση της PS (δοκιμασμενο) μιας και ηδη η εξατμιση του rc ειναι "ψαγμενη" - το ιδιο ισχυει και για την μαμα εισαγωγή

στο συγκεκριμενο αμαξι για να δεις μια καποια αισθητη διαφορα θες οπωσδηποτε εκκεντρα και προγραμμα (ιδανικα τον εγκεφαλο της PS) και μετα για "κερασακι" εχει νοημα να παιξεις με εισαγωγη / εξατμιση

αν πάλι σωνει και καλα καποιος θελει (κι αλλα) πολλα αλογα....η ιδια η PS εχει φτασει αυτο το μοτερ στα ~280αλογα για το 207 s2000...αλλα καλό θα ειναι να εχετε υποψιν σας και καθε ποτε "υποχρεωνει" για ανοιγμα και ελεγχο του και ποσες ωρες λειτουργίας/ζωής του δινει

στο σιτε της εχει και τιμές αν δεν κανω λάθος
Pughell - Σαβ 02 Απρ 2011, 06:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
Προσεξε τι μλκια θα πεις κοτσιδα...
Εννοεις οτι το RC δεν βελτιωνεται σε αξιολογο βαθμο; Rolling eyes
MEMsound - Σαβ 02 Απρ 2011, 10:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα για μενα δεν χρειαζεται καν βελτιωση
αλλα αν καποιος εχει στο μυαλο του (εγω οχι) σαν μετρο συγκρισης το πως παιρνουν αλογα τα 1600αρια 106/206 ή πχ τα 1600/1800/2000 civic... ε τοτε "θα τα βρει σκουρα"

κατα τ'αλλα μια χαρα βελτιωνεται μαλιστα και του Μητσου αλλα και του Αρη ειναι μια χαρα ωραιότατα δειγματα "2ου" σταδιου (αλλα οχι για κοντροανοιγματα - οχι οτι δεν το κανουν καλα απλα δεν ειναι αυτη η φιλοσοφία τους - ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω - και επισης και βασικοτατο θελουν καμποσο χρημα)
nickterc - Σαβ 02 Απρ 2011, 11:00:00
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
(ας το ξαναπω) κατανοηστε καποια στιγμη οτι το μοτερ του 206RC σε μαμα μορφη ΔΕΝ ειναι ενα "συμβατικο" "μαμα" μοτερ...

το συμβατικο μοτερ μαμα ηταν το απλό 2λιτρο EW με τα 130~140Ps το οποίο η ιδια η peugeot (+μεκαχρομ) ασχοληθηκε και το εκανε ~180 (με αγριοτερους εκκεντροφόρους, προσθηκη μεταβλητου για να μπορεσουν αυτα τα εκκεντρα να δουλεψουν και χαμηλά, χταποδιου 4-1, αλλων αυλών εισαγωγής, αλλης πεταλουδας κλπ κλπ...

(ειχαν και 5000ε διαφορα στην τιμή αγορας...)

ενα τετοιο μοτερ "με κλανιες" δεν παίρνει αλογα

ακομα και τα αγωνιστικα RC δεν εβγαλαν "τρελά αλογα"

λυσεις ετοιμες για ενα "πρωτο σταδιο" υπάρχουν...τις εχει αναφερει ο Καταφρακτος, ο οποίος τις ειχε κανει με τα αναμενόμενα αποτελέσματα (και διαφορες σε σχεση με το δικο του μαμα - και οχι πχ με του Αρη που βγηκε λιγο πιο "ψωμομενο" απ το εργοστασιο)

δεν χρειαζεται να ξανακαλυπτετε τον τροχο

οι χαρες αυτου του αμαξιου ειναι αλλου
οχι "στα γκαζια"

με μια εξατμιση δεν προκυται να δει καποιος σοβαρη διαφορα - ακομα και με την εξατμιση της PS (δοκιμασμενο) μιας και ηδη η εξατμιση του rc ειναι "ψαγμενη" - το ιδιο ισχυει και για την μαμα εισαγωγή

στο συγκεκριμενο αμαξι για να δεις μια καποια αισθητη διαφορα θες οπωσδηποτε εκκεντρα και προγραμμα (ιδανικα τον εγκεφαλο της PS) και μετα για "κερασακι" εχει νοημα να παιξεις με εισαγωγη / εξατμιση

αν πάλι σωνει και καλα καποιος θελει (κι αλλα) πολλα αλογα....η ιδια η PS εχει φτασει αυτο το μοτερ στα ~280αλογα για το 207 s2000...αλλα καλό θα ειναι να εχετε υποψιν σας και καθε ποτε "υποχρεωνει" για ανοιγμα και ελεγχο του και ποσες ωρες λειτουργίας/ζωής του δινει

στο σιτε της εχει και τιμές αν δεν κανω λάθος
Συμφωνω κ επαυξανω!!Ειναι ο λογος που μεχρι στιγμης το RC μου εχει μονο ενα φιλτρακι στο μαμα φιλτροκουτι.Θυμαμαι τι τραβαγε ο Μητσος κ τις αναλυσεις που μου εκανε σττα Λιμανακια για την ταδε η την δεινα εξατμιση που ειχε επανω η τον εγκεφαλο ΠΣ η κατι σχεδια που εκανε για πατεντοεισαγωγες....μετα ανακαλυψα κ το παρον φορουμ κ καταλαβα οτι μια light πρωτου σταδιου βελτιωση δεν δινει κατι ουσιωδες στο αυτοκινητο παρα μονο λιγη βαβουρα,κ εφοσον δεν θελω επουδενι να βαλω χερι στον εγκεφαλο η στα ενδοτερα του μοτερ μενω ως εχω.Στο κατω κατω ειμαι ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ με τον Πεζακλα....
Pughell - Σαβ 02 Απρ 2011, 22:06:51
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα...
Οοοοταν θα ασχοληθει καποιος ΓΝΩΣΤΗΣ σοβαρα με τα RC,τοτε πειτε οτι δεν μπορουν να βγαλουν δυναμη...
Δεν λεω οτι θα γινουν τερατα αλλα οταν υπαρχουν καλα δειγματα μοτερ gr A σε γαλλικο και ιταλικο πρωταθλημα με 210-220 αλογα,τοτε δεν ειναι θεμα οτι η πολλαπλη εισαγωγης ή το χταποδι δεν ειναι επαρκες...

Απλα μας λειπει η τεχνογνωσια. Cool
MEMsound - Κυρ 03 Απρ 2011, 23:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
με το μοτερ του Καταφρακτου ασχολήθηκε παρα πολυ σοβαρός μοτεριστας (οχι απλός μηχανικός) απο εδω στην Αθηνα...
η δουλεια που εγινε και η διαφορα στο συγκεκριμενο αμαξι μεταξυ πριν και μετα ηταν ακρως ενδιαφερουσα...

απλά οτι και να κάνεις (χωρίς να αλλοιώσεις τον πολιτικό/καθημερινο χαρακτηρα του αυτοκινητου και χωρίς να μπλέξεις με τουρμπίνες / κομπρέσοορες / αγραφους κλπ κλπ "φθηνα" σεναρια... δεν θα δεις πάνω από 210-220 αλογα...

μεταξυ μας (προσωπικη μου αποψη) δεν τα εχει καθόλου αναγκη το συγκεκριμένο αμαξι...εχει ικανοποιητικη ροπή (και παντου αξιοποιησιμη) για να σε βγάζει απο τις στροφες και αρκετο ευρος στροφαρισματος για τις ενδιαμεσες ευθείες...

τωρα σε ανοιγματα απο σταση με "περιεργα" 106 ή αλλα 2λιτρα ενδεχομενως να ειναι λιγο πίσω... αλλα ρε παιδια ειλικρινα... "who cares"??? Confused
Sinanai - Κυρ 03 Απρ 2011, 23:12:35
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
[...] "who cares"??? Confused


...

Δυστυχώς το 80% του forum... Sad
nikolas206gti - Κυρ 03 Απρ 2011, 23:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:


τωρα σε ανοιγματα απο σταση με "περιεργα" 106 ή αλλα 2λιτρα ενδεχομενως να ειναι λιγο πίσω... αλλα ρε παιδια ειλικρινα... "who cares"??? Confused


Me Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Κυρ 03 Απρ 2011, 23:13:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ιδού... Razz
MEMsound - Κυρ 03 Απρ 2011, 23:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
παρτε ενα ιβιζα 20ντ και υσηχαστε κι εσεις κι εμείς
στριβουν κιολας τα συγκεκριμενα και ειναι μια χαρα
ελεος Laughing
Sinanai - Κυρ 03 Απρ 2011, 23:28:56
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
παρτε ενα ιβιζα 20ντ και υσηχαστε κι εσεις κι εμείς ...


... κι αυτά, να συμπληρώσω (τα rc).
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 00:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
με το μοτερ του Καταφρακτου ασχολήθηκε παρα πολυ σοβαρός μοτεριστας (οχι απλός μηχανικός) απο εδω στην Αθηνα...
η δουλεια που εγινε και η διαφορα στο συγκεκριμενο αμαξι μεταξυ πριν και μετα ηταν ακρως ενδιαφερουσα...

απλά οτι και να κάνεις (χωρίς να αλλοιώσεις τον πολιτικό/καθημερινο χαρακτηρα του αυτοκινητου και χωρίς να μπλέξεις με τουρμπίνες / κομπρέσοορες / αγραφους κλπ κλπ "φθηνα" σεναρια... δεν θα δεις πάνω από 210-220 αλογα...

μεταξυ μας (προσωπικη μου αποψη) δεν τα εχει καθόλου αναγκη το συγκεκριμένο αμαξι...εχει ικανοποιητικη ροπή (και παντου αξιοποιησιμη) για να σε βγάζει απο τις στροφες και αρκετο ευρος στροφαρισματος για τις ενδιαμεσες ευθείες...

τωρα σε ανοιγματα απο σταση με "περιεργα" 106 ή αλλα 2λιτρα ενδεχομενως να ειναι λιγο πίσω... αλλα ρε παιδια ειλικρινα... "who cares"??? Confused

Το "παρα πολυ σοβαρος μοτεριστας" το εννοεις ρε; Laughing Laughing Laughing
Μην ακουω μλκιες... Rolling eyes
Η δουλεια που εγινε πριν και μετα,καποιοι ξερουμε τι εδειξε οποτε μην δημιουργουμε εντυπωσεις σε μελη που δεν ξερουν την προιστορια.
Οσο αφορα την καθημερινοτητα και την χρηστικοτητα του μοτερ,με 210-220 αλογα δεν υπαρχει περιπτωση να παραμεινει καθημερινο οχημα.
Για καθημερινο και χρηστικο τα 190(σε Maha) ειναι εντελως ταβανι ακομα και με πιστονια και αγριοτερους εκκεντροφορους απο του Αρη.

Απλα το value for money γινεται πολυ κακο οταν κυνηγαει καποιος αυτα τα νουμερα μιας και περαν των πολυ εξειδικευμενων περιφερειακων και του blueprinting το κοστολογιο ξεφευγει σημαντικα...
MEMsound - Δευ 04 Απρ 2011, 00:25:36
Θέμα δημοσίευσης:
ε τωρα τι να σου πω
εχεις μια ευκολια να ισοπεδωνεις την δουλεια του οποιουδηποτε
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

μια χαρα ηταν και εξακολουθει να ειναι το αμαξακι αλλα δεν ειναι εκει το θεμα μας, ουτως η αλλος

ε-νυ-γου-ε-ι Laughing
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 00:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εχω ευκολια ρε μλκα; Confused
Απο την μια λες σοβαρος βελτιωτης,απο την αλλη ξεχνας τους reprofilled εκκεντροφορους και την "προβληματικη" πολλαπλη εξαγωγης με τους ανισους σε μηκος αυλους,οπως και την ανεπαρκη πολλαπλη εισαγωγης; Rolling eyes

Και σου ειπα και πριν,οταν με τα ιδια πραγματα ακριβως τα εργοστασιακα αυτοκινητα εφταναν τα 197(200φευγα σε Maha) και καποια αλλα φτιαγμενα απο σοβαρες ομαδες ξεπερνουσαν τα 210-220,τοτε ποιος ειναι σοβαρος και ποιος οχι;
Και σε περιπτωση που καποιος ασχολειται με το γαλλικο πρωταθλημα,τοτε σιγουρα θα ξερει τι οργια εκανε στην Α/7 ο Cedric Robert με το 206 group A με πολλες νικες εναντι των Clio R3 Maxi των 232 ιππων. Cool
MEMsound - Δευ 04 Απρ 2011, 00:51:54
Θέμα δημοσίευσης:
μην ανακατεβεις ασχετα πραγματα οταν δεν ξερεις ολες τις επιμερους λεπτομερειες

και οταν μιλας για την δουλεια οποιουδηποτε (οταν μαλιστα δεν τον ξερεις σε προσωπικο επιπεδο) μην θιγεις θεματα "σοβαροτητας"

αν δεν σου αρεσει μην την χαρακτηριζεις, αστην ασχολίαστη ή απλα δειξει το οτι καλητερο εχεις υποψιν σου και ασε τον οποιονδηποτε θελει να συμπερανει οτι θελει (και μπορει με βαση τις δικες του γνωσεις)

ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ σν μοντερειτορ εδω μεσα να λυνω παραξηγησεις τετοιου ειδους ειτε με επαγγελματίες ειτε με αλλα μελη
ΕΛΕΟΣ!

τα υπολοιπα για το συγκεκριμενο αμαξι δεν αφορουν αυτο το τοπικ οποτε δεν το συναχιζω - ασε που δεν ειναι και δικο μου για να ξερω ολες τις επιμερους λεπτομερεις του προτζεκτ/της οικονομικης ανεσης και διαθεσης κλπ κλπ / το μεχρι που ηθελε να φτασει / για ποσο καιρο κλπ κλπ

οχι δεν εχω ασχοληθει με το εν λογω πρωταθλημα
για βαλε κανα λινκ
επισης αν εχεις προχειρο και κανα λινκ με καμμια δυναμομετρηση κλπ aπο αντιστοιχα rc

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑααα και βρες κι ενα καταλυτη που σου λεω στο αλλο τοπικ Laughing
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 01:02:18
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτα που προαναφερω δεν τα εβγαλα απο το μυαλο μου,εχουν προαναφερθει πολλες φορες εδω μεσα και οχι απο εμενα οποτε τιποτα δεν ειναι ανακριβεια ή πραγματα που δεν ξερω κοινως τιποτα δεν χριζει "διαιτησιας"... Rolling eyes

Δες εδω ενα 206 gr A με τις τελευταιες εξελιξεις και το σειριακο σασμαν.
Παιζει καπου στα 215 αλογα το συγκεκριμενο.
http://www.dailymotion.com/video/xdjr2c_essais-franck-paganon-206-rc-groupe_auto
MEMsound - Δευ 04 Απρ 2011, 01:18:29
Θέμα δημοσίευσης:
οκ το εν λογω βιντεο το χω δει
spec του εχουμε? κανα διαγραμμα απο δυναμομετρο?

υ.γ. αχ αυτο το σειριακο...
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 01:26:41
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι,φυσικα και δεν εχω δυναμομετρηση και δυσκολα θα βρεις κατι τετοιο στο web.
Απλα επειδη εχω δει και το γνωστο Nescafe RC gr A του ελληνικου πρωταθληματος,η διαφορα στο μοτερ ειναι απλα χαωδης...
Για να καταλαβεις ποσο χαωδης ειναι,δες ενα RC gr A με τα πραγματα που δινει η PS και αποδιδει 197 αλογα.
http://www.youtube.com/watch?v=doKnh6FbbR4
Και αυτο με σειριακο αλλα με λιγοτερα αλογα(το ασπρο,οχι το μπλε 206).
MEMsound - Δευ 04 Απρ 2011, 01:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
κι αυτο το χω υποψιν μου...
απιστευτα αμαξακια και τα 2 - απλα δεν ξερω το μπατζετ που απαιτηθηκε (μιλαω για το μοτερ μονο - οχι για σασμαν/αμαξωμα/αναρτηση κλπ)
θα θελα να δω και κανα διαγραμμα ισχυος ομως (αν και οταν μιλάμε για αλλο αμαξι ειναι λιγο "περιεργες" οι συγκρισεις - το θεμα ειναι σε ενα συγκεκριμενο μοτερ τι διαφορες θα δεις μετα την οποια μικρη ή μεγαλη αλλαγή επιμερους τμηματων / εξαρτηματων)
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 01:50:37
Θέμα δημοσίευσης:
Η μεταδοση ειναι ιδια και στις δυο περιπτωσεις,επισης και το βαρος οποτε δεν υπαρχει κατι το μεμπτο.

Καμπυλες δεν θα βρεις απο τετοια μοτερ που "παιζουν" για το πρωταθλημα...
Απο αυτο που βλεπεις παντως,καταλαβαινεις τις διαφορες.
Και του Paverani δεν εχει ουσιαστικες διαφορες σαν μοτερ με το ελληνικο Nescafe RC μιας και φορανε ακριβως τα ιδια πραγματα με μονη διαφορα το σασμαν.
Το αλλο ομως που ειναι τραβηγμενο απο τα μαλλια,το βλεπεις οτι δεν εχει καμια σχεση...

Ε,ελα μετα και πες μου οτι εγω ειμαι στραβος,απαξιωνω τον καθενα,το μοτερ του Χ,Ψ,Ω ειναι αψογο και παει λεγωντας...
Οταν λεω οτι κανενας ελληνας δεν εχει ασχοληθει σοβαρα με αυτο το μοτερ γιατι δεν ξερει,το εννοω και ας μου λετε εσεις οτι βλακεια θελετε... Cool
MEMsound - Δευ 04 Απρ 2011, 08:07:03
Θέμα δημοσίευσης:
τελος πάντων ας μην παιζουμε με τις λεξεις.

κοστος για ενα τετοιο μοτερ?

(ξεφυγαμε λιγο απο το θεμα αλλα μιας και ολα τα επιμερους τμηματα ενος μοτερ ειναι αλληλενδετα καλο ειναι να χει καποιος μια σφαιρικη εικόνα)
Sinanai - Δευ 04 Απρ 2011, 08:10:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
κοστος για ενα τετοιο μοτερ?


Αξία, ανεκτίμητη! Laughing
silo - Δευ 04 Απρ 2011, 12:48:57
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια αυτα ειναι αγωνιστικα ρε και θελουν πολλα φραγκα,εμεις τις λυσεις που ζητουσαμε ηταν για κατι σχετικα φτηνο,τωρα αν ειναι να δωσω 2-3 χιλιαρικα για μια εξατμιση ε αστο να παει αστο...στα 4-5 κατοσταρικα τι γινεται σε συνδυασμο με ενα προγραμμα με σκοπο να εχουμε ωραιο θορυβο καλυτερη αποκριση στα χαμηλα γιατι εκει χολενει το ΡΨ και αν δωσει και κανα αλογο με ροπη καλοδεχουμενα Very happy
nickterc - Δευ 04 Απρ 2011, 14:18:38
Θέμα δημοσίευσης:
silo έγραψε:
παιδια αυτα ειναι αγωνιστικα ρε και θελουν πολλα φραγκα,εμεις τις λυσεις που ζητουσαμε ηταν για κατι σχετικα φτηνο,τωρα αν ειναι να δωσω 2-3 χιλιαρικα για μια εξατμιση ε αστο να παει αστο...στα 4-5 κατοσταρικα τι γινεται σε συνδυασμο με ενα προγραμμα με σκοπο να εχουμε ωραιο θορυβο καλυτερη αποκριση στα χαμηλα γιατι εκει χολενει το ΡΨ και αν δωσει και κανα αλογο με ροπη καλοδεχουμενα Very happy
Ε ενταξει ατμοσφαιρα 16βαλβιδο με υψηλη συμπιεση ειναι...Τι να κανει δλδ?Λογικο να βγαζει αλογα ψηλα...Ξερεις κανα βελτιωμενο Ραλλυ που να δουλευει χαμηλα?
volvos - Δευ 04 Απρ 2011, 14:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
sto rc ΚΥΡΙΟΙ ΠΡΩΤΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ 6ΑΡΙ ή αν δεν εχετε λεφτα ΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΚΟΡΩΝΟΠΗΝΙΟ κι μετα ασχολειστε με το μοτερ...
sps - Δευ 04 Απρ 2011, 18:17:11
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
sto rc ΚΥΡΙΟΙ ΠΡΩΤΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ 6ΑΡΙ ή αν δεν εχετε λεφτα ΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΚΟΡΩΝΟΠΗΝΙΟ κι μετα ασχολειστε με το μοτερ...

Μετα μπαινει ενα μπλοκε, μια αναρτηση, και τελος το μοτερ θα ελεγα εγω!
Ghost Dog - Δευ 04 Απρ 2011, 18:29:50
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
sto rc ΚΥΡΙΟΙ ΠΡΩΤΑ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΜΕ ΕΝΑ ΩΡΑΙΟ 6ΑΡΙ ή αν δεν εχετε λεφτα ΕΝΑ ΠΙΟ ΚΟΝΤΟ ΚΟΡΩΝΟΠΗΝΙΟ κι μετα ασχολειστε με το μοτερ...

Διαφωνω μαζι σου στο θεμα του 6αριου, ποσο μαλλον για κ/π.......
καποια στιγμη, με το που βρω χρονο, θα παραθεσω τις σκεψεις μου να κανουμε μια κουβεντουλα πανω σε αυτο το θεμα....
volvos - Δευ 04 Απρ 2011, 19:30:44
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνα με αποτελεσματα rc καταφρακτου και απο αλλο ενα παιδι με διλιτρο απλο 206 φτιαγμενο απο το 6αρι σε κοντρες ρεπριζ πρεπει να πηραν τουλαχιστον 2.5-3 καροτσες....θες να σου πω τι πηρες εσυ με τη βελτιωση που εκανες??? Cool
MEMsound - Δευ 04 Απρ 2011, 20:32:45
Θέμα δημοσίευσης:
θα συμφωνησω με Παναγιωτη, σχετυικα με το 6αρι
Δεν ειναι καθολου κακο αυτο που χεις κανει στο μοτερ Αρη
Αλλα το γεμισμα της λιγο πιο κοντής 3ης και 4ης του 6αριου ειναι αλλη φαση.
Βεβαια ειναι λιγο μπλεξιμο και καμποσα λεφτα...και φυσικα ανοικει στο τι ειναι βελτιστο και οχι στο τι ειναι το πλεον "value for money"
Μεγαλη κουβεντα βασικα....
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 21:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
Παρα το γεγονος οτι ο EW10J4S ειναι μοτερ που δουλευει παντου,το 6αρι ειναι αλλη φαση...
Αυτο φαινεται ξεκαθαρα και απο τις δυναμομετρησεις.
Και ο Φυστικης αλλα και το μπλε του Billy απο τις 5000 και μετα δουλευουν σαφως πιο ευχαριστα και απο τις 6500 μεχρι τον κοφτη ειναι η χαρα του παιδιου μιας και δεν χανουν καν δυναμη.

Τωρα βεβαια η περιπτωση του Φυστικη ειναι ιδιαζουσα μιας και ο γκασμας ο Αρης εχει μαμα εξατμιση επανω οποτε βγαλτε συμπερασμα...
Απλα και μονον το οτι με μαμα μεταδοση απο τα 120-130 και πανω καιει τα κερατα του,τα λεει ολα για το ποσο ασχημα δουλευει το μοτερ του.

Απλα το μαμα σασμαν του RC ειναι περιπου κατι σαν το μαμα των 106 16v...Γεμιζει σχεδον μεχρι τα κοκκινα αλλα η 4η και η 5η σερνονται.
Με το 6αρι απλα πυροβολαει...

Σαν value for money βεβαια,φυσικα και το 6αρι αξιζει περισσοτερο απο εκκεντροφορους,κλπ,κλπ. Confused



Υ.Γ. Οταν ο Φυστικης εχει βγαλει 15 αλογα μεσαιες και 5 ψηλες,φανταστειτε πως "διψαει" το καημενο το μοτερ για εξατμιση και πως θα αλλαξει το φασμα του μετα την προσθηκη αυτης.
Ghost Dog - Δευ 04 Απρ 2011, 21:27:29
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
συμφωνα με αποτελεσματα rc καταφρακτου και απο αλλο ενα παιδι με διλιτρο απλο 206 φτιαγμενο απο το 6αρι σε κοντρες ρεπριζ πρεπει να πηραν τουλαχιστον 2.5-3 καροτσες....θες να σου πω τι πηρες εσυ με τη βελτιωση που εκανες??? Cool

1) ΣΤΑ @@ ΜΟΥ τι κανουνε στις κοντρες.......αμα ηθελα κοντρες θα επαιρνα 207 ή καποιο αλλο τουρμπαμαξο........
2) Στο βουνο (απο πολυ σφιχτο μεχρι και "λιγοτερο" σφιχτο κομματι) ειμαι "συνηθως" με μια 2αρα (βγαζει καπου στα 120 χιλιομετρα), εχω απιστευτη δυναμη και το μπλοκε τραβαει σα δαιμονισμενο.... Evil
Αν ειχα 6αρι ή κ/π θα χρειαζοταν ολη την ωρα να μ@λ@κιζομαι με χαζοανεβοκατεβασματα ταχυτητων μεταξυ 2ρας και 3ης και η 3η δεν θα ειχε τοση δυναμη οση εχω τωρα με 2ρα Wink
3) Στο ταξιδι με 5η στις 3000 στροφες εχω 100χλμ και στις 4000 εχω 120, φαντασου να πας ταξιδι με κ/π........ Mad
4) Δεν θελω να εχω μανετες και τετοιες βλακειες, θελω να φορτωνω μωρα μεσα στο ρψ........ Cool
5) Εχω ραψει ρψ με 6αρι και "κατσαρολο-"εξατμιση απο 1ες ρολλ μεχρι και τελειωματα 4ης (δικιας μου), οποτε ξερω πολυ καλα πως παει ο Τικης Twisted evil
6) Αντε πες μου την μ@λ@κι@ σου, τι πηρα εγω με τη βελτιωση που εκανα?? Laughing
volvos - Δευ 04 Απρ 2011, 21:41:02
Θέμα δημοσίευσης:
βρηκες μαλ**α ενα ερειπιο που εβαλε 6αρι και νομιζε οτι πηρε το αμαξι και το εσφαξες...γιατι δεν ανοιγεις με του καταφρκατου που ειστε πανω κατω ιδια αλογα...να αρπαξεις το δικολωνο σου και να ησυχασεις?
volvos - Δευ 04 Απρ 2011, 21:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
επισης θα στο ξααναπω και δημοσια το αμαξι σου ψηλα ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 21:48:18
Θέμα δημοσίευσης:
Το οτι εραψες αλλο RC με 6αρι δεν σημαινει κατι ρε...
Εχει αρκετα RC που σερνονται λογο κακης χρησης/στρωσιματος. Sad
silo - Δευ 04 Απρ 2011, 23:39:38
Θέμα δημοσίευσης:
το δικο μου σερνεται στελιο?
Pughell - Δευ 04 Απρ 2011, 23:45:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και χωρις καθισματα ειναι δυσκολο να βγαλεις συμπερασμα,αν ειναι και με μαμα προγραμμα,ειναι συμπαθητικο προς αξιολογο...
Αν παλι φοραει προγραμμα,θα περιμενα κατι ελαχιστα πιο δυνατο,οχι βεβαια οτι με χαλασε κιολας...
Σαν γκαζι παντως,μου θυμιζει κατα πολυ το XSi μου στην τελευταια του μορφη μιας και η αναλογια κιλων/ιππο που ειχε ηταν πολυ κοντα σε ενα μαμα RC.
Ghost Dog - Δευ 04 Απρ 2011, 23:57:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επισης θα στο ξααναπω και δημοσια το αμαξι σου ψηλα ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΛΙΓΟ ΨΑΞΙΜΟ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΡΙΝ Ή ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΞΑΤΜΙΣΗ

ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΔΩ ΚΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ...............ΚΑΑΑΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΜΕ SALEX, ΠΟΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ?!?!!?!?!?!?
Laughing Laughing Laughing Laughing

Υπαρχει περιπτωση να βαλουμε τις εργοστασιακες αποληξεις στο τελικο της Supersprint??????????? Rolling eyes
Αν ναι, μεχρι το καλοκαιρακι την εχουμε χτυπησει.........! Cool
silo - Δευ 04 Απρ 2011, 23:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
τα καθισματα ειναι γυρω στα 30 κιλα κατω,για το προγραμμα δε ξερω αν συγκρινουμε απο την καταναλωση σε σχεση με του baclima τοτε φοραω μιας και εκαψα ενα κουτακι παραπανω ενω πηγαιναμε μαζι... Laughing τωρα θελω να σκεφτεις την καλυτερη λυση για εξατμιση να μην μιλαμε αλλο γενικα αλλα να δοκιμασουμε κιολας.παντα σε συνδιασμο με προγραμμα...
Pughell - Τρι 05 Απρ 2011, 00:05:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:

Υπαρχει περιπτωση να βαλουμε τις εργοστασιακες αποληξεις στο τελικο της Supersprint??????????? Rolling eyes
Αν ναι, μεχρι το καλοκαιρακι την εχουμε χτυπησει.........! Cool

NodNo NodNo NodNo

silo έγραψε:
τα καθισματα ειναι γυρω στα 30 κιλα κατω,για το προγραμμα δε ξερω αν συγκρινουμε απο την καταναλωση σε σχεση με του baclima τοτε φοραω μιας και εκαψα ενα κουτακι παραπανω ενω πηγαιναμε μαζι... Laughing τωρα θελω να σκεφτεις την καλυτερη λυση για εξατμιση να μην μιλαμε αλλο γενικα αλλα να δοκιμασουμε κιολας.παντα σε συνδιασμο με προγραμμα...

Εγω ειπα...
Μαμα σωληνωσεις,ελευθερα καζανια και αν υπαρχει χρημα,και ελευθερος καταλυτης...
Πολυ ευκολο στην υλοποιηση,χωρις θορυβο και καλυπτει και πληρως τις αναγκες ακομα και βελτιωμενου μοτερ σε ΦΠΕ επιπεδο.
silo - Τρι 05 Απρ 2011, 00:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
για τι budget μιλαμε?
sps - Τρι 05 Απρ 2011, 05:21:07
Θέμα δημοσίευσης:
silo έγραψε:
για τι budget μιλαμε?

Υπολογισε γυρω στα 210-250 για μεσαιο τελικο ανοξειδωτα
Καταλυτης καλος ξεφευγει, για απλο μεταλλικο γυρω στο 200ρι.
+εργατικα κανα 70ρι?
Αν κανω καπου λαθος διορθωστε με.
mechanic - Τρι 05 Απρ 2011, 21:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και δεν εχω βελτιωσει το συγκεκρημενο μοτερ
(και ειναι επικαιρο το θεμα μιας και κοιταω και κατι για το Μανθο)
ζητησα βοηθεια απο ενα συναδελφο, ο οποιος μεταξυ αλλων μου ειπε το εξης...

αν μιλαμε για x-treme καταστασεις (δηλαδη υπαρχει διαθεσιμο χρημα)
δεν μας νοιαζουν οι εκπομπες ρυπων
δεν μας απασχολει το να κανει βαβουρα η εξατμιση
και δεν σας πειραζει να ανοιχτει καπακι και να πεσει μπολικο "dreμελακι" σε διαφορα σημεια, τοτε το μοτερ αυτο μπορει να δειξει μεχρι "που" μπορει να φθασει... Cool


αλλιως εκει που "ποναει" και δεν αποδιδει με τον τροπο που θα δηκαιολογουσε να του ριξεις χρημα σε φαση 1ου σταδιου
ειναι το pressure drop... Confused

αλλα αντιμετωπιζεται Twisted evil
ολη η ιστορια ρε παιδια ειναι τι χρημα εχετε σκοπο να δωσετε η οχι...


Αν τωρα παρουμε την "οχι" version
τοτε με μια σωστη κινηση στο μαμα φιλτροκουτι εχεις +1 κιλο ροπης παντου...
Αν τωρα ακομα καλυτερα παιξεις με κανα BMC (σωστα ομως)
εχεις κερδισει +++ σε αποκριση
και εχεις + 1.5κατι κιλο ροπης παλι παντου
(φαντασου την καμπυλη της ροπης μετατοπισμενη ενα κλικ πανω)

Στην εξατμιση τωρα παιζει το εξης...
αν θελεις "νουμερο" ιπποδυναμης πρωτου σταδιου που να διακοσαριζει (πακετο με την εισαγωγη, καθαρη κατοσταρα και μαμα προγραμμα σε ενα σωστα συντηρημενο και στρωμενο μοτερ)
δεν χρειαζεται αυξηση της διατομης, παρα ενα ελευθερωμα στους υπαρχον σιγαστηρες.


αν τωρα υπαρχει και η κατασκευαστικη δυνατοτητα για να παιξουμε με διατομες απο μπρος μεχρι πισω
τοτε ναι
εχεις την ευκαιρια να κερδισεις δυναμη παντου και αποκριση στο γκαζι, χωρις περιτη βαβουρα.
(αλλα αντε βρες εξατμισα που μπορει και εχει θεληση και ορεξη να κατσει και να ξοδεψει 4-5 φορες παραπανω χρονο απο οτι θα ξοδευε για μια "δικη του" εξατμιση και ταυτοχρονα το κοστος της να μην περασει της ΣΣ, και για ποιοτητα κατασκευης ειναι κατι που δεν θελω να το σχολιασω)

γενικα τετοιες βελτιωσεις σε τετοια "δυσκολα" μοτερ ειναι ωραιες Cool Cool Cool
γιατι εκει χρειαζεται πραγματικα να ξερεις τι κανεις
αλλιως ειτε δεν κερδιζεις, ειτε (αναλογα την περιπτωση) χανεις...

αν ξερεις την δουλεια σου ειναι ευκολο Wink
και το δυναμωνεις με ενα κοστος που παιζει απο 500 εως χηλιαρηκο (αναλογα τις επιλογες)
μαλιστα αν πας σε φουλ εξατμιση και 2-3 ακομα κινησεις χαμηλου κοστους
τοτε... (ενα υγιες μοτερ) το διακοσαριζεις
χωρις καν να του βαλεις προγραμμα, εκεντρα η αλλες εξεζητημενες κινησεις...


μην σας φαινονται "ουτοπικα" αυτα που λεω
το οτι δεν μπορουν να το κανουν οι... Splat Splat "βελτιωτες"
δεν σημαινει και οτι δεν γινεται... Wink
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 21:34:59
Θέμα δημοσίευσης:
θαναση να σου θυμισω οτι το μοτερ αυτο ειναι 173-177 μαχα
και στου κατααφρακτου με αρκετο ντρεμελ καπακι
εξατμιση πεζο σπορτ γνησια κομπλε
προγραμμα
εδειξε 186 ή καπου εκει....
το μοτερ το ειχε φτιαξει ο λουκοπουλος (μεγκατεκ) που ισως τον γνωριζεις απο τις δουλειες που εχει κανει στο εξωτερικο

μεχρι τα 200 εισαι αιωνες μακρυα...ειδικα οταν πεζο σπορτ κομπλε Α μοτερ εχουν μετρηθει καπου 200........

αρα ας πιασουμε τα
190 για αρχη και βλεπουμε μετα.

εξατμιση οπως ειπες αμφιβαλλω αν εχει θεμα απο καταλυτη ή διαμετρο σωληνωσεων. τα καζανια ειναι ομως τεραστια για να πνιξουν θορυβο.

για συνεχισε τη σκεψη σου Laughing
mechanic - Τρι 05 Απρ 2011, 21:52:28
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
θαναση να σου θυμισω οτι το μοτερ αυτο ειναι 173-177 μαχα
και στου κατααφρακτου με αρκετο ντρεμελ καπακι
εξατμιση πεζο σπορτ γνησια κομπλε
προγραμμα
εδειξε 186 ή καπου εκει....
το μοτερ το ειχε φτιαξει ο λουκοπουλος (μεγκατεκ) που ισως τον γνωριζεις απο τις δουλειες που εχει κανει στο εξωτερικο

μεχρι τα 200 εισαι αιωνες μακρυα...ειδικα οταν πεζο σπορτ κομπλε Α μοτερ εχουν μετρηθει καπου 200........

αρα ας πιασουμε τα
190 για αρχη και βλεπουμε μετα.

εξατμιση οπως ειπες αμφιβαλλω αν εχει θεμα απο καταλυτη ή διαμετρο σωληνωσεων. τα καζανια ειναι ομως τεραστια για να πνιξουν θορυβο.

για συνεχισε τη σκεψη σου Laughing



Κοιτα...
δεν θα ανοιξω κουβεντα γιατι πολυ απλα
δεν βλεπω λογο να ερθω σε αντιπαραθεση για ενα μοτερ που δεν ειναι καν δικο μου... Very happy
Ασε που για να τεκμηριωσω αυτα που λεω
ειτε πρεπει να πω πραγματα που δεν λεγονται ουτε καν σε συζητησεις
(γιατι θα κανω τσαμπα μαγκα μετα τον καθενα)
Ειτε δωσε μου ενα RC και να κατσω να το βελτιωσω εγω
αλλα μετα ποιος μου λεει/εξασφαλιζει πως δεν θα γινει κ(λ)οπυ-παστε?


οποτε παω να τσακωθω λιγο με τη γυναικα μου τωρα που γκρηνιαζει Evil
και να συνεχοσω τις ετοιμασιες για το μετακομιση part II


και μπορεις να θεωρεις οτι εχεις δηκιο και εγω ειμαι λαθος Wink
volvos - Τρι 05 Απρ 2011, 21:58:32
Θέμα δημοσίευσης:
αει παρατα< μας ρε θαναση Laughing Laughing Laughing Laughing λες και μας εχεις ακουσει πολλες φορες να σου λεμε οτι εχεις αδικο εδω μεσα

ο λογος που με βλεπεις σκεπτικο ειναι οτι το αμαξι εχει μια σχετικα ελευθερη εξατμιση με πολυ καλο καταλυτη. ποσο θεωρεις οτι μπορει να παρει απο καζανια πιο ελευθερα? χρειαζομαστε και καποιο προφυσιο ?\
απο οσο θυμαμαι καταφρκατος εβριζε οτι η πολλαπλη εξαγωγης ηταν τραγικα σχεδιασμενη.

απο την αλλη ο γαλλος ακομα και στο Α αφηνει ιδιο χταποδι αν και νομιζω οτι για αυτο φταιει η ομολογκασιον? ποσο μαλ***α να ειναι πια????
MEMsound - Τρι 05 Απρ 2011, 22:04:09
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρω οτι ο Γαλλος (ΠΣ) μιας και προκειται για αμαξι ραλλυ (και οχι πιστας) που οι διακιμανσεις στις rpm ειναι πολλές και τα ασε-πατα συνεχόμενα
εστιαζει περισσότερο στην βελτιωση της ροπής παντου και της ισχυος στις μεσαίες και οχι αν θα ξεζουτμησει και το τελευαίο δυνατό αλογ κοντα στον κοφτη
silo - Τρι 05 Απρ 2011, 23:13:43
Θέμα δημοσίευσης:
εγω το ειπα και το ξαναλεω βαζω το αμαξι και το χρημα σε λογικα πλαισια,βαλτε τις γνωσεις να βγαλουμε ενα καλο αποτελεσματα 1ου σταδιου mechanic,pughell,ghostdog και λοιποι που εχετε ορεξη... Very happy
Pughell - Τετ 06 Απρ 2011, 00:41:51
Θέμα δημοσίευσης:
Το γεγονος οτι η εξατμιση Peugeot Sport σε μορφη gr N(179 ps) αλλα και group A(202 ps) ειναι εντελως ιδια,σας λεει κατι;
Το γεγονος οτι στο gr A ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να αλλαξουν χταποδι,παλι,σας λεει κατι;

Το γεγονος οτι τα επιπλεον 23 αλογα προκυπτουν απο εκκεντροφορους,πιστονια,φιλτροκουτι,μπεκ και management παλι σας λεει κατι ή οχι;

Οποτε δεν ειναι θεμα του αν βελτιωνεται ή οχι αλλα τι ποσο χρειαζεται και σε τι φασμα αποσκοπει ο καθενας...

Ενταξει,με μαμα εκκεντροφορους τα +20 σιγουρα δεν ειναι ευκολη υποθεση αλλα απο οτι φαινεται τα +10 ειναι εφικτο νουμερο.

Οσο αφορα το τι εκανε ο Καταφρακτος και ο καθε Καταφρακτος,μπραβο στο παιδι που ρισκαρισε αλλα απο εκει και περα ενα σωρο παραγοντες παιζουν ρολο σε ενα μοτερ οποτε ο καθενας βλεπει τι budget θελει να διαθεσει.
Αν θυμαμαι καλα παντως,με μαμα φιλτροκουτι,reprofile εκκεντροφορους και αλλες low budget επιλογες,οχι,δεν κανεις μοτερ πριονι...
nik_marin - Τετ 06 Απρ 2011, 11:16:44
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
θαναση να σου θυμισω οτι το μοτερ αυτο ειναι 173-177 μαχα
και στου κατααφρακτου με αρκετο ντρεμελ καπακι
εξατμιση πεζο σπορτ γνησια κομπλε
προγραμμα
εδειξε 186 ή καπου εκει....
:


ξέρουμε πόσους HP ήταν το μοτέρ του Δημήτρη πριν της βελτιώσεις...??
Pughell - Τετ 06 Απρ 2011, 20:26:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυμαμαι καλα,καπου 175 απο οτι ελεγαν... Confused
GIORGOS_207RALLYE_ - Πεμ 07 Απρ 2011, 17:14:05
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το γεγονος οτι η εξατμιση Peugeot Sport σε μορφη gr N(179 ps) αλλα και group A(202 ps) ειναι εντελως ιδια,σας λεει κατι;
Το γεγονος οτι στο gr A ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ να αλλαξουν χταποδι,παλι,σας λεει κατι;

Το γεγονος οτι τα επιπλεον 23 αλογα προκυπτουν απο εκκεντροφορους,πιστονια,φιλτροκουτι,μπεκ και management παλι σας λεει κατι ή οχι;

Οποτε δεν ειναι θεμα του αν βελτιωνεται ή οχι αλλα τι ποσο χρειαζεται και σε τι φασμα αποσκοπει ο καθενας...

Ενταξει,με μαμα εκκεντροφορους τα +20 σιγουρα δεν ειναι ευκολη υποθεση αλλα απο οτι φαινεται τα +10 ειναι εφικτο νουμερο.

Οσο αφορα το τι εκανε ο Καταφρακτος και ο καθε Καταφρακτος,μπραβο στο παιδι που ρισκαρισε αλλα απο εκει και περα ενα σωρο παραγοντες παιζουν ρολο σε ενα μοτερ οποτε ο καθενας βλεπει τι budget θελει να διαθεσει.
Αν θυμαμαι καλα παντως,με μαμα φιλτροκουτι,reprofile εκκεντροφορους και αλλες low budget επιλογες,οχι,δεν κανεις μοτερ πριονι...

+1000 και μην ξεχναμε ακομα οτι εχουν αγωνιστικη βενζινη και ειναι +25% μονο απο αυτη..
silo - Δευ 29 Αύγ 2011, 03:39:04
Θέμα δημοσίευσης:
ηρθε η ωρα για την καταραμενη εξατμιση,αυριο η μεθαυριο μπαινει 60αρα με ελευθερα καζανια κ καταλυτη οτι πει ο Στελιος και θα μπει κ προγραμμα μολις ανεβει ο σαλεξ ,1ον για να δουμε τι βελτιωση θα εχουμε,ποσο θα γεμισει στα χαμηλα και στην αποκριση και γενικα να βγουμε οοοολοι απο την περιεγεια ενος RC με φιλτρο προγραμμα κ εξατμιση!
Steve - Δευ 29 Αύγ 2011, 07:27:31
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα το βράδυ έχεις ρεπό;
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 08:44:15
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Αν θυμαμαι καλα,καπου 175 απο οτι ελεγαν... Confused


με Ν πραματα -εξατμιση εγκεφαλο φιλτρο ειχε δει 177-178
πολυ λιγα για 206 αλλα δε ξερουμε απο μαμα που ξεκινησε νομιζω οτι μαμα ηταν 175??
γενικα ειδε μεγαλη μετατοπιση καμπυλων και να κραταει δυναμη μεχρι κοφτη δε νομιζω οτι ειχε δει πολλα αλογα πανω σε εκεινο το σεταπ

πεστε στο μανθο αν τον δει να ρωτησει γιατι δε τα θυμαμαι καθολου μετα απο τοσα χρονια...
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 13:10:40
Θέμα δημοσίευσης:
silo έγραψε:
ηρθε η ωρα για την καταραμενη εξατμιση,αυριο η μεθαυριο μπαινει 60αρα με ελευθερα καζανια κ καταλυτη οτι πει ο Στελιος και θα μπει κ προγραμμα μολις ανεβει ο σαλεξ ,1ον για να δουμε τι βελτιωση θα εχουμε,ποσο θα γεμισει στα χαμηλα και στην αποκριση και γενικα να βγουμε οοοολοι απο την περιεγεια ενος RC με φιλτρο προγραμμα κ εξατμιση!


ΤΡΕΞΕ ΒΑΛΕ ΕΞΑΤΜΙΣΗ ΣΗΜΕΡΑ!! ΑΥΡΙΟ ερχεται σαλεξ για 1 μερα να προλαβει να σε προγραμματησει γιατι μετα θα τον δεις σε κανα χρονο παλι...
silo - Δευ 29 Αύγ 2011, 15:37:33
Θέμα δημοσίευσης:
απο Πεμπτη ξαναδουλευω,γα** τον καταλυτη μου,γιατι ολοι να ναι κλεφτες?
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πως γινεται σε μενα να ζηταει 86 και σε σενα 300?
Και στον Σταυρο (kane) τοσα ζητησε απ'οτι μου ειπε πριν λιγες μερες Confused
Μηπως αυτος με μεγαλυτερη διατομη ειναι και διαφορετικος? Confused
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 18:57:36
Θέμα δημοσίευσης:
εγω τον ειπα να παρουμε απο ΕΒΑΥ , εχει επονυμους 200αριδες μεταλικους, με 100 ευρω..

και επειδηγ δεν θα προλαβει να ειναι εδω μεχρι την τεταρτη που θα ερθει ο σαλεξ ας κανει προγραμμα χωρις καταλυτη δεν εγινε και τιποτα... και τον βαζει πανω μολις ερθει ..
Pughell - Δευ 29 Αύγ 2011, 22:04:32
Θέμα δημοσίευσης:
Εσεις πηρατε 54αρη.
Ο Βασιλης χρειαζεται 60αρη ή εστω σκετο καταλυτη χωρις χωνια.
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 23:43:09
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Εσεις πηρατε 54αρη.
Ο Βασιλης χρειαζεται 60αρη ή εστω σκετο καταλυτη χωρις χωνια.


το ξερω Στελιο τι θελει να βαλει, η τιμη που σου ειπα ειναι για 60αρη, 99 παουντς χωρις μεταφορικα
Steve - Τρι 30 Αύγ 2011, 11:08:08
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
99 παουντς
Πω πω, άναψα... Laughing
AlienHack - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
AlienHack έγραψε:
99 παουντς
Πω πω, άναψα... Laughing

ναι ρε.... Very happy ενενηντας εννιας παουντς ναουμ....
AlienHack - Τρι 30 Αύγ 2011, 13:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
o πιτσιρικοταβερνιαρης μας τελικα ειναι πολυ γκει...

θα χασει την ευκαιρια να βαλει εξατμιση και να τον προγραμματισει ο σαλεξ γιατι λεει δεν θελει να μεινει εστω και μαι μερα χωρις καταλητη... τι γκει θεε μου!

το προβλημα του ειναι οτι θελει λογο κοστους να παρουμε καταλητη magnaflow απο ebay (130 ευρο) και καλα κανει γιατι οι κλεφτρες εδω του ζητανε 350.

Αλλα ο καταλητης θα αργησει να ερθει.. και του λεω πανε βαλε την σωληνα και το τελικο σημερα και αυριο πρωθι ερχεται ο σαλεξ και σε προγραμματιζει, το οτι δεν θα εχεις καταλυτη δεν θα εμποδησει τον σαλεξ να προγραμματισει σωστα, και εμενα χωρις με ειχε προγραμματησει, ετσι κ αλλιως ο 2ος λ δεν επεμπβαινει στην λειτουργεια του κινητηρα.

και μετα απο 15 μερες που ερθει ο καταλυτης πας με 15 ευρω σε εναν εξατμησα και στον βαζει πανω και τελος...


οχι λεει ο μικρος ταβερνογκει.. δεν κανει το αμαξι χωρις καταλυτη...

οκ του λεω και εγω , περιμενε τον σαλεξ το επομενο καλοκαιρι να σε φτιαξει... Very happy
Steve - Τρι 30 Αύγ 2011, 21:05:53
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά του τα είπες Laughing
silo - Κυρ 25 Δεκ 2011, 20:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
γνωριζουμε το μηκος του σωληνα που χρειαζεται απο τον καταλυτη,μεχρι το τελικο?

δηλαδη ο σωληνας που θα αντικαταστησει τον καταλυτη,το μεσαιο και θα δενει στο μαμα τελικο!
mechanic - Δευ 26 Δεκ 2011, 09:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
Σορρυ αν καταλαβαινω λαθος, αλλα σκεφτεραι να καταργησεις τον καταλυτη?
αν ναι γιατι?
Ghost Dog - Τρι 27 Δεκ 2011, 10:33:46
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια, ας μη φευγουμε απο το θεμα μας που ειναι η εξαγωγη στο 206RC..............! Wink
Kατα τα αλλα, αφηστε τα παιδια να πειραματιστούν, μην ειστε "κακοπροεραιτοι".......... Laughing

-> http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=474311#474311
Ghost Dog - Τρι 28 Μάϊ 2019, 14:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εν τελει, πειραματιστηκε κανείς με εξάτμιση στο RC??
Εντυπώσεις κτλ, αναπτύξτε......!
Pughell - Τετ 29 Μάϊ 2019, 00:58:54
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλος με αγωνιστικο,πρακτικα περιπου σαν το δικο μας,δηλαδη εγκεφαλο και εξατμιση με panel και βγαλμενους πνιχτες.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr