PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - Αποστατες & Μπουζονια/μπουλονια

volvos - Κυρ 09 Νοέ 2008, 13:34:49
Θέμα δημοσίευσης: Αποστατες & Μπουζονια/μπουλονια
δε βρηκα πουθενα τετοιο θεμα οποτε ανοιγω ενα

επιγραμματικα
αποστατες μεχρι 4-5χιλιοστα εμπρος σε 206 δε κανουν αφου τρεμει ολο το αμαξι. κυριοπροβλημα οτι μενουν 2-4χιλιοστα στο χειλακι του μουαγιε που οι αλουμινιου ζαντες ελεω σχεδιου απο μεσα δε κανει για να τις κρατησει.αποτελεσμα να τρεμει το αμαξι εθνικη αρκετα εως πολυ

πισω ειναι οκ αφου εχει μεγαλυτερο χειλακι το μουαγιε και φτανει

μακρυα μπουλονια ισια για να κανουν για αλουμινιου ζαντες δεν υπαρχουν οποτε για να φορεσει τους αποστατες που δοκιμαζω αυτο το καιρο(16χιλιοστα) αναγκαστηκα να παρω μπουζονια

το ερωτημα ειναι οτι τα μπουζονια αυτα οσο και να προσπαθησαμε να τα σφιξουμε με μιχαλη και οτι πατεντες και να καναμε παντα μα παντα
καποια απο αυτα οταν βαγζω ζαντες ειναι χαλαρρωμενα.
οχι πολυ αλλα εχουν παρει μια βολτα.τωρα τη πηραν με τη πιεση να ξεβιδωθει το παξιμαδι?την ειχαν αλλα με τη συσφιξη δε μπορουσαν να παρουν αλλο?? τι κανουμε εδω? ποσο σοβαρο ειναι το θεμα εχει κανεις ιδεα?

υ.γ επισης εχω και παξιμαδια πεζο σπορτ ισια...οτι και να λεμε σε καποια πραγματα ο γαλλος ειναι αλλου. διπλασια τιμη απο εμποριου αλλα απιστευτη ποιοτητα κατασκευης και τρομερη αντοχη


υ.γ. καποθ εχει ενα θεμα με drive για αποστατες αλλα με την αναζητηση να γαμιεται ειναι αδυνατο να το βρω
alekoukos106 - Κυρ 09 Νοέ 2008, 15:26:50
Θέμα δημοσίευσης:
κολλα στα μπουζονια βαλατε???εκει που βιδωνει στο μουαγιε...
Road_Runner - Κυρ 09 Νοέ 2008, 15:52:24
Θέμα δημοσίευσης:
alekoukos106 έγραψε:
κολλα στα μπουζονια βαλατε???εκει που βιδωνει στο μουαγιε...
Wink Wink
volvos - Κυρ 09 Νοέ 2008, 17:43:07
Θέμα δημοσίευσης:
αρε τσαπροπαιδο ποσα ξερεις Laughing

δε ηθελα να βαλουμε κολλα για να μπορω να βγαζω τα μπουζονια οποτε θελω...αλλα δε βλεπω να το γλυτωνω
Lef205 - Κυρ 09 Νοέ 2008, 19:05:54
Θέμα δημοσίευσης:
locktite οπωσδηποτε.
Απλα Τακη τα μπουζονια ειναι λιγο μλκια γενκως, σφιγγουν ξεσφιγγουν σκουριαζει το σπιρωμα κ δεν βγαινει ευκολα το παξιμαδι, ειναι γενικως λιγο ταλαιπωρια.
Επισης προσοχη καποιες ζαντες πεζω παιρνουν ισιο παξιμαδι και οχι κωνικο.
πχ οι 106 gti παιρνουν ισιο.
Τελος καλο ειναι να παρεις 17αρια παξιμαδια και οχι 19αρια γιατι αν παρεις kosei καποια στιγμη, θελουν 17αρι παξιμαδι
volvos - Κυρ 09 Νοέ 2008, 21:11:14
Θέμα δημοσίευσης:
εδω και 6+μηνες ψανχω ισια μακρυα μπουλονια για να αποφυγω μπουζονια
δυστυχως δε μπορεσαμε οτυε ελλαδα ουτε εξω να βρουμε τιποτα με μιχαλη Evil

τα μπουζονια αγοραστηκαν απο μαριο ο οποιος επεμενε οτι τα συγκεκριμενα αντεχουν παραπανω στο θεμα σκουρια και φρακαρισμα απο λασπες κλπ σε σχεση με σπαρκο και ομπ που ειχε στο μαγαζι////
μπουρδα μου φαινεται αυτο (ασε που τα χρυσοπληρωσα)

ειδωμεν.
παξιμαδια δανειστηκα για αυτες τις μερες αλλα βλεποντας τη ποιοτητα των πεζο σπορτ δε το συζητω για αλλα (ειναι 19αρια ομως)
και απο οσο μου ελεγε ο μιχαλης ειναι τα μονα που αντεχουν οι ροδελες τους απο μεσα και δε σπανε καθε τρεις και λιγο
SaloS - Τρι 17 Φεβ 2009, 16:24:15
Θέμα δημοσίευσης: Αποστατες Μομο σε 207 Rallye
Hello!!!

Παιδια εχω 207 rallye και του εβαλα αποστατες της Μομο των 2 ποντων και στους 4 τροχους, (δεν εβρησκα πιο μικρους), αλλαξα και τα μπουλονια (πιο μακρια και 19αρια απο 17αρια που ηταν).
Το αμαξι δειχνει πιο φαρδυ και πιο τουμπανο, αν και δεν το εχω χαμιλωσει ακομη.
Στο στριψημο και στη συμπεριφορα δεν ειδα διαφορα, λετε να εχω κανενα προβλημα? το RC ποσο πιο φαρδυ ειναι απο Rallye-GT?

Thanks!
android - Τρι 17 Φεβ 2009, 17:31:00
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστατες Μομο σε 207 Rallye
SaloS έγραψε:
το RC ποσο πιο φαρδυ ειναι απο Rallye-GT?

Thanks!


στα χαρτια το ιδιο ειναι...δλδ εκανες 40mm μεγαλυτερο το μετατροχιο Shocked
αν θες να δεις διαφορα σε στριψιμο ...βγαλτους απο τον εναν αξονα κ ασε μονο σε εναν Laughing
MEMsound - Τρι 17 Φεβ 2009, 17:33:37
Θέμα δημοσίευσης:
εεε συγνώμη...
φαρδυνες το μετατρόχιο 4cm και δεν ειδες διαφορά?
Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

εισαι σιγουρος οτι το οδηγήσες γρηγορα? Confused Shocked
η απλά το εκανες "βόλτα"?
volvos - Τρι 17 Φεβ 2009, 17:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
η μομο εχει και 16αρηδες
τετοιους φοραω.
android - Τρι 17 Φεβ 2009, 18:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη εχω ρωτηση πολλους κ ο καθενας μου λεει αλλα...οταν μεγαλωνουμε μετατροχιο η με αλλο οφφσετ ζαντας η με αποστατες...ο αξονας που το κανουμε αυτο εχει περισοτερο κρατημα η λιγοτερο? Idea
MEMsound - Τρι 17 Φεβ 2009, 18:57:11
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρητικα περισσότερο αλλα αυτο ειναι λιγο σχετικό...

στο δικό μου οποτε εχω "φαρδυνει" εχω περισσότερη πρόσφυση μεσα στην στροφή και ισως λίγο πιο απότομο ξεκόλλημα μιας και τα χιλιόμετρα ειναι πλέον περισσότερα...
Steve - Τρι 17 Φεβ 2009, 19:06:32
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστατες Μομο σε 207 Rallye
SaloS έγραψε:
Hello!!!

Παιδια εχω 207 rallye και του εβαλα αποστατες της Μομο των 2 ποντων και στους 4 τροχους, (δεν εβρησκα πιο μικρους), αλλαξα και τα μπουλονια (πιο μακρια και 19αρια απο 17αρια που ηταν).
Το αμαξι δειχνει πιο φαρδυ και πιο τουμπανο, αν και δεν το εχω χαμιλωσει ακομη.
Πόσο καιρό έχεις τους αποστάτες?

Όταν κλείσεις χρόνο θέλω να μου πείς την άποψη που θα σου δώσουν τα ρουλεμάν των τροχών εμπρός αλλά και πίσω Rolling eyes
android - Τρι 17 Φεβ 2009, 20:01:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστατες Μομο σε 207 Rallye
Steve έγραψε:
SaloS έγραψε:
Hello!!!

Παιδια εχω 207 rallye και του εβαλα αποστατες της Μομο των 2 ποντων και στους 4 τροχους, (δεν εβρησκα πιο μικρους), αλλαξα και τα μπουλονια (πιο μακρια και 19αρια απο 17αρια που ηταν).
Το αμαξι δειχνει πιο φαρδυ και πιο τουμπανο, αν και δεν το εχω χαμιλωσει ακομη.
Πόσο καιρό έχεις τους αποστάτες?

Όταν κλείσεις χρόνο θέλω να μου πείς την άποψη που θα σου δώσουν τα ρουλεμάν των τροχών εμπρός αλλά και πίσω Rolling eyes


μ αυτο το σκεπτικο και ενα αμαξι με 5.5αρες ζαντες αν του βαλεις 7αρες και βγεις 2 ποντους εξω την ακουν....εγω παντως 2μιση χρονια τωρα δεν εχω δει κατι τετοιο κ εχω κανει πανω απο 60000 χλμ ετσι κ συνολο 165000 τα ρουλεμαν
Steve - Τρι 17 Φεβ 2009, 20:29:37
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αποστατες Μομο σε 207 Rallye
android έγραψε:
μ αυτο το σκεπτικο και ενα αμαξι με 5.5αρες ζαντες αν του βαλεις 7αρες και βγεις 2 ποντους εξω την ακουν....εγω παντως 2μιση χρονια τωρα δεν εχω δει κατι τετοιο κ εχω κανει πανω απο 60000 χλμ ετσι κ συνολο 165000 τα ρουλεμαν
Όταν από 5,5 ίντσες πας στις 7" πλάτος, τότε η μιάμιση ίντσα που είναι επιπλέον, κατανέμεται από 0,75" συμμετρικά στην ζάντα αριστερά και δεξιά ως προς το επίπεδο της διαμέτρου της ζάντας. Ουσιαστικά αυξάνεις το μετατρόχιο 0,75" από κάθε πλευρά αντί 1,5" από κάθε πλευρά αν είναι σωστό και το offset βέβαια, και έχεις σωστότερο πάτημα

Όταν βάζεις αποστάτη, αυξάνεις το μετατρόχιο κατά το μήκος του αποστάτη, μετατοπίζοντας τις ζάντες περισσότερο προς τα έξω, χωρίς να αλλάζει το πλάτος τους όμως για να πατάνε και από την μέσα πλευρά και να αντισταθμίζεται η αλλαγή, όπως στις 7".

Ελπίζω να κατάλαβες έτσι όπως τα έγραψα Smile
android - Τρι 17 Φεβ 2009, 20:58:34
Θέμα δημοσίευσης:
μια χαρα το πες και καταλαβα
αλλα συνιθως βρισκεις μεσα οποτε βγαινει με αλλο οφφσετ πιο εξω για την ακριβια εγω βγηκα εξω 24mm και μπηκα 14mm μεσα...δλδ εγω 5mm πιο εξω οφφσετ
αρα με τα δικα σου λεγομενα ειναι 10mm σε καθε τροχο εξω σαν μετατροχιο Wink
Steve - Τρι 17 Φεβ 2009, 21:07:26
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
μια χαρα το πες και καταλαβα
αλλα συνιθως βρισκεις μεσα οποτε βγαινει με αλλο οφφσετ πιο εξω για την ακριβια εγω βγηκα εξω 24mm και μπηκα 14mm μεσα...δλδ εγω 5mm πιο εξω οφφσετ
Ώπα.

10mm πιο έξω offset!
android έγραψε:
αρα με τα δικα σου λεγομενα ειναι 10mm σε καθε τροχο εξω σαν μετατροχιο Wink
Σύνολο 20mm Smile
android - Τρι 17 Φεβ 2009, 21:20:11
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
android έγραψε:
μια χαρα το πες και καταλαβα
αλλα συνιθως βρισκεις μεσα οποτε βγαινει με αλλο οφφσετ πιο εξω για την ακριβια εγω βγηκα εξω 24mm και μπηκα 14mm μεσα...δλδ εγω 5mm πιο εξω οφφσετ
Ώπα.

10mm πιο έξω offset!
android έγραψε:
αρα με τα δικα σου λεγομενα ειναι 10mm σε καθε τροχο εξω σαν μετατροχιο Wink
Σύνολο 20mm Smile


οχι 5mm λεω για το οφφσετ στην ζαντα
γτ αν παρω οφφσετ 45 απο 40 που χω τα νουμερα θα γινουν 19mm μεσα και 19mm εξω απο 14-24 απλα αν το κανω αυτο πρεπει να βρω τροπο να βαλω το αμορτισερ 5mm πιο μεσα Laughing
οκ ηταν ατυχες το παραδειγμα εχω μωλις το μισο μεγαλωμα μετατροχιου απο το παιδι Idea
thanks steve... για τις πληροφοριες Embarassed
SaloS - Τρι 17 Φεβ 2009, 21:32:19
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

να σου πω την αληθεια MEMsound πηγενα ψιλοβολτα αν και με το ESP δεν μπορεις να καταλαβεις, σε κοβει με το παραμικρο.

τους αποστατες τους εχω περιπου 3 μηνες Steve, λες δηλαδη να τους βγαλω καλητερα? αμα ειναι να παθω καμια... Sad
Steve - Τρι 17 Φεβ 2009, 22:13:13
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
οχι 5mm λεω για το οφφσετ στην ζαντα
γτ αν παρω οφφσετ 45 απο 40 που χω τα νουμερα θα γινουν 19mm μεσα και 19mm εξω απο 14-24 απλα αν το κανω αυτο πρεπει να βρω τροπο να βαλω το αμορτισερ 5mm πιο μεσα Laughing
οκ ηταν ατυχες το παραδειγμα εχω μωλις το μισο μεγαλωμα μετατροχιου απο το παιδι Idea
thanks steve... για τις πληροφοριες Embarassed
Με έχεις καταμπερδέψει Silly Αποφάσισε ποιά είναι τα νούμερα για να βγάλουμε άκρη Laughing
SaloS έγραψε:
τους αποστατες τους εχω περιπου 3 μηνες Steve, λες δηλαδη να τους βγαλω καλητερα? αμα ειναι να παθω καμια... Sad
Να έχεις στο νού σου, άλλο οι αποστάτες, άλλο οι προσθήκες που έρχονται μαζί με την ζάντα για να διορθωθεί το offset και να έρθει στην σωστή τιμή.

Οι προσθήκες που έρχονται μαζί με την ζάντα κάνουν καλό, οι αποστάτες όχι Smile
android - Τρι 17 Φεβ 2009, 22:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
SaloS έγραψε:
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

να σου πω την αληθεια MEMsound πηγενα ψιλοβολτα αν και με το ESP δεν μπορεις να καταλαβεις, σε κοβει με το παραμικρο.

τους αποστατες τους εχω περιπου 3 μηνες Steve, λες δηλαδη να τους βγαλω καλητερα? αμα ειναι να παθω καμια... Sad


απορια: τοσο που βγηκες εξω μηπως εχει περασει την ευθια απο το χειλακι του θολου το λαστιχο και με χαμηλωμα βρικσεις?
MEMsound - Τετ 18 Φεβ 2009, 02:37:07
Θέμα δημοσίευσης:
SaloS έγραψε:
Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας!!!

να σου πω την αληθεια MEMsound πηγενα ψιλοβολτα αν και με το ESP δεν μπορεις να καταλαβεις, σε κοβει με το παραμικρο.

τους αποστατες τους εχω περιπου 3 μηνες Steve, λες δηλαδη να τους βγαλω καλητερα? αμα ειναι να παθω καμια... Sad


βγάζεις αποστάτες...
απενεργοποιείς εσπ (αν θες πληροφορίες για αυτό υπάρχουν)
πας και στριβεις...
βλέπεις πως συμπεριφέρεται...
επίσης καταλαβαίνεις πόσ α αλογα εχει επιτέλους το αμάξι σου και πόση ροπή... (και οχι τα αλογα και την ροπή που σου "αφηνει" διαθέσιμα το εσπ...)

ξαναβαζεις αποστατες
και ξαναπας και στριβεις...
τοτα θα δεις αν κανουν η οχι διαφορα (που θα δεις οτι θα κάνουν) Wink


σχετικά με την φθορα στα ρουλεμαν
θεωρω οτι με 2cm δεν εχει τραγικα αυξημένες φθορές (χωρίς αυτό να σημαίνει οτι δεν καταπονουνται περισσότερο τα ρουλεμαν)
αλλα μάλλον μεχρι να χαλασουν τα ρουλεμαν θα χεις αλλαξει αμάξι...
ασε που το να χαλασουν τα ρουλεμαν ειναι μια ευκαιρία για αλλαγη ακρων με τα ντιστοιχα της ps ... (αλλουνου παπα΄ευαγγελιο αυτο...)
SaloS - Τετ 18 Φεβ 2009, 11:19:06
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks για τις πληροφοριες steve Smile

Memsound σωστα το λες αυτο θα κανω και βλεπουμε, Wink

Ανεβασα φωτο για αυτο που ρωτησες android, πισω ειναι οκ σιγουρα, μπροστα ειναι ψιλοοριακα αλλα δεν μου φαινεται οτι θα βρισκει.





MEMsound - Τετ 18 Φεβ 2009, 11:40:36
Θέμα δημοσίευσης:
...πάντως από εμφάνιση... ειναι σουπερ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
android - Τετ 18 Φεβ 2009, 15:38:12
Θέμα δημοσίευσης:
πες μου οτι ρωταω μ@λ@κιες...με τοσο κενο που χει λαστιχο φτερο πως να το υπολογιζεις αν βρισκει...πρεπει να τραβας ζυγια Laughing
παντως περνει λιγο παραπανω καμπερ με το χαμηλωμα οποτε το πανω μερος θα μπει λιγο πιο μεσα
SaloS - Πεμ 19 Φεβ 2009, 11:05:33
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι φιλος ολα Οκ, και εγω αναρωτιομουνα αλλα εκει πονταρω και εγω με το χαμηλωμα να παει και λιγο πιο μεσα Wink . Αλλιως θα πρεπει να τους τορνηρω τουλαχιστον μισο ποντο. Τωρα ειναι περιπου στην ιδια ευθεια λαστιχο - φτερο.
thanos75x - Πεμ 19 Φεβ 2009, 12:14:59
Θέμα δημοσίευσης:
Χαμηλωσε το κιολας και εισαι αρχηγος δεν μπορω να το βλεπω ετσι σαν αγριοκατσικο... Laughing
Το δικο μου δεν το εβγαζα απο αντιπροσωπεια τους ειπα αν δεν μου το χαμηλωσουν Laughing
Το σκεφτομαι κι εγω να βαλω αποστατες να ερθει πιο εξω η ροδα γιατι ειναι σαν κολοβο... Laughing
Καλοταξιδο!
android - Πεμ 19 Φεβ 2009, 17:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
SaloS έγραψε:
Οχι φιλος ολα Οκ, και εγω αναρωτιομουνα αλλα εκει πονταρω και εγω με το χαμηλωμα να παει και λιγο πιο μεσα Wink . Αλλιως θα πρεπει να τους τορνηρω τουλαχιστον μισο ποντο. Τωρα ειναι περιπου στην ιδια ευθεια λαστιχο - φτερο.


αν δεν βρισκει στο χαμηλωμα παντως αυτο σημαινει οτι περνει κ 8αρα ζαντα σε φαρδος Laughing
Giannis307 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 18:22:50
Θέμα δημοσίευσης:
Το χαμηλωμα με συνεση....οχι 5,6,7...17 ποντους κτλ....Αν και λογο ημικαμτου πισω αξωνα μεχρι και σκαρτα 5cm δουλευει το συνολο....
thanos75x - Παρ 20 Φεβ 2009, 14:42:31
Θέμα δημοσίευσης:
3 ποντοι ειναι υπεραρκετοι και στο ματι αλλα και στο κρεβατι Laughing
abaleo - Παρ 10 Απρ 2009, 12:44:31
Θέμα δημοσίευσης:
ξερετε αν, σε 206, τα μπουλόνια από 16άρες ouragan θα ταιριάζουν σε 15άρες foudre (από gti)?
MEMsound - Παρ 10 Απρ 2009, 13:16:37
Θέμα δημοσίευσης:
ταιριαζουν
Πάνος - Κυρ 03 Ιαν 2010, 17:38:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα θεματακι προς συζητηση και λυσιμο αποριων.
Ξαναλεμε λοιπον οτι αγορασμα 4 ζαντες chrono gt ΕΤ42 7αρες 15 ιντσων.
Μαζι πηρα και 2 σετ αποστατων.
Το πρωτο σετ αποτελειται απο 4 αποστατες 26mm και το δευτερο σετ αποτελειται απο 4 αποστατες 22mm.
Αρα μπορουμε να παιξουμε ειτε με16 οφσετ ειτε με 20.
Με το Παναγιωτη που μιλησαμε με παροτρυνε να βαλω τους 26 εμπρος και τους 22 πισω παντα για χρηση αποκλειστικα σε πιστα.
Αν πειραματιστω με το υπαρχων setup του αυτοκινητου μου,καταρχην με τους 26αρηδες και μπροστα και πισω τι συμπεριφορα θα εχω στη πιστα και τι πρεπει να προσεξω-αλλαξω σε σχεση με το προηγουμενο setup ζαντων 6 ιντσων και 28 περιπου offset.

Μετα αν επιλεξω το σευτερο συνδυασμο(αποστατες 22mm) θα ηθελα να γνωριζω επισης διαφορες καθως και αν επιλεξω 26 εμπρος 22 πισω.

Υπαρχει λογος να φτιαξω αποστατες 14-16mm φαιρνωντας το offset σε εργοστασιακα νουμερα;
MEMsound - Κυρ 03 Ιαν 2010, 17:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
οσο φαρδαίνεις τοσο περισσότερο μπορείς να αξιοποιήσεις τα ελαστικά σου και να εχεις περισότερη πρόσφυση

με ετ 20 μπρος πισω και χρησιμοποιώντας τα ιδια λάστιχα με πριν (ωστε να εχει νονημα η συγκριση) θα δεις αυξημένη ικανοτητα στιριψιματος πριν αρχισει να γλυστράει ειτε η μουρη είτε ο κώλος (αναλογα πως συμπεριφερεσαι στο γκάζι)

με ετ 16 μπρος-πίσω αυτό γινεται ακομα πιο αισθητο και αν εχεις "ντουβαρι" αναρτηση πίσω (βλ 22αρες PS + αντιστοιχο redound) γινεται λιγο "σπαστικό" αν θες το πίσω μέρος να συμετεχει περισσότερο (αυτο εντός πίστας το θεωρω λάθος μιας και στην πίστα (για χρόνο) θες καθαρες γραμμες - ΕΚΤΟΣ και αν η εμπρός αναρτηση "δεν" επαρκεί και σου βγάζει μουτρα οπότε:

πας σε λιγο πιο φαρδυ εμπρός ή αντιστροφα λιγο πιο στενό πίσω ωστε να ισορροπήσεις το μπρος-πίσω μέρους (σε αισθηση και αποτελεσματικότητα)

επειδη ΔΕΝ οδηγουμε ολοι με τον ιδιο τρόπο και επειδη καλώς ή κακώς η ρυθμιση του υψους πίσω ειναι λιγο "διαδικασια"... καλο ειναι να κάνεις κάμποσες δοκιμές να δεις πως θα σε βολεψει με την υπαρχουσα ρυθμιση της αναρτησης.

Δες τι θα σου αρεσει και τι θα σε ενοχλει και τότε βλέπεις (και συζηταμε) τι αλλαγες μπορεις να κανεις. Wink
Πάνος - Κυρ 03 Ιαν 2010, 18:02:07
Θέμα δημοσίευσης:
Η πιεση των ελαστικων αλλαζει με την αλλαγη του οφσετ;

Πριν τα 4 σεμι επαιζαν σε πιεσεις χαμηλες της ταξεως του 30 εμπρος 27-28 πισω.

Χρειαζεται να αλλαξει κατι σε αυτο μετα την τοποθετηση αποστατων για να εχω αντστοιχα καλη συμπεριφορα και αποδοση στα ελαστικα;
MEMsound - Κυρ 03 Ιαν 2010, 18:12:18
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο που αλλάζει ειναι το πως παταει(φορτιζεται) το ελαστικό

για να βρεις ποια ειναι η σωστη πιεση στα ελαστικα σου θες
συγκεκριμένη διαδικασια και συγκεκριμένα οργανα:
μανομετρο ακριβείας
και
θερμόμερο ελαστικών*

κάπου εχει γραψει ο Παναγιώτης την διαδικασια επακριβως

το θεμα ειναι παίζοντας με την πιεση των αλαστικών να πετυχεις ομοιομορφη θερμοκρασία σε όλο (=εξω-κεντρο-εσω μερος) το πέλμα του ελαστικου.

τοτε αξιοποιείς ολο το πλάτος του πέλματος του ελαστικου. Wink


*κι ενα μιλησουμε για δημοσιο δρόμο και οχι δεξιοστροφη πιστα τοτε βαζεις δεξια-αριστερα τον ιδιο μεσο ορο

MEMsound - Τρι 05 Ιαν 2010, 13:08:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αποστάτες ΜΟΜΟ 16mm:

http://i26.photobucket.com/albums/c104/psclub/texnika/apostates%20troxwn/momo/momoapostates1.jpg
http://i26.photobucket.com/albums/c104/psclub/texnika/apostates%20troxwn/momo/momoapostates3.jpg
http://i26.photobucket.com/albums/c104/psclub/texnika/apostates%20troxwn/momo/momoapostates4.jpg

Παναλαφροι και πολυ ομορφη κατασκευή.
Ο mikerrgp μου ειπε βεβαια οτι με τον καιρό την ακουνε λιγο στον αφαλο που δεν ειναι πολυ χοντρός
θα δείξει
προς το παρόν δείχνουν να δουλευουν μια χαρα
207gtmx - Δευ 22 Μάρ 2010, 00:24:38
Θέμα δημοσίευσης:
1.Μπορείτε να ανεβάσετε φωτογραφίες από 207 με αποστάτες 15-16 ή 20mm?

Ξέρω έχουν ανέβει φωτογραφίες, αλλά ενδιαφέρομαι για φωτογραφίες του πίσω μέρους του αυτοκινήτου κυρίως ή και του μπροστά.

2.Γράψτε και εντυπώσεις αφού έχει περάσει κάποιο χρονικό διάστημα από τα προηγούμενα μηνύματα. Τί μάρκα χρησιμοποιείτε, επίσης 'έχετε παρατηρήσει κάποιο τρέμουλο σε υψηλές ταχύτητες μέχρι στιγμής?

3. Γράψτε αν θέλετε εντυπώσεις από τη χρήση τους. Έχετε δει διαφορές με τους αποστάτες σε δρόμους με στροφές σε γρήγορους ρυθμούς?


Ευχαριστώ πολύ (ελπίζω να απαντηθεί το μήνυμά μου και να ανέβουν φωτογραφίες - θα ανεβάσω κάποιες και εγώ όταν βάλω).
B.M-SPORT - Παρ 17 Σεπ 2010, 00:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ερωτηση οταν λεμε οτι εχουμε καρε 4Χ108 και θελουμε να χρησιμοποιησουμε αποστατες η διαμετρος του αποστατη θα πρεπει να ειναι 10,8cm;
bab2112 - Παρ 17 Σεπ 2010, 12:10:25
Θέμα δημοσίευσης:
10.8 ειναι η αποσταση μεταξυ των τρυπων για τα μπουλανια/μπουζονια.
η λογικη λεει οτι θα πρεπει ο αποστατης να ειναι ισομηκης με την πλημνη στο σημειο που τα 2 τους εφαπτονται αρα και αρκετα μεγαλυτερος απο τα 108 χιλιοστα.
B.M-SPORT - Παρ 17 Σεπ 2010, 17:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
bab2112 έγραψε:
10.8 ειναι η αποσταση μεταξυ των τρυπων για τα μπουλανια/μπουζονια.
η λογικη λεει οτι θα πρεπει ο αποστατης να ειναι ισομηκης με την πλημνη στο σημειο που τα 2 τους εφαπτονται αρα και αρκετα μεγαλυτερος απο τα 108 χιλιοστα.



ευχαριστω Μπαμπη
iceage - Παρ 01 Οκτ 2010, 16:25:24
Θέμα δημοσίευσης:
@volvos
Θυμάσαι τιμή για τα μπουζόνια της PS?
volvos - Παρ 01 Οκτ 2010, 16:28:39
Θέμα δημοσίευσης:
μπουζονια απο ορεκα
εγω τα ειχα παρει απο χρυσαφη

επισης ισια μπουλονια καπου στα 45 ευρω τα 8
μη γελας αν δεις ποσο εχουν τα πεζο σπορτ...

κωνικα βρισκεις παντου
iceage - Παρ 05 Νοέ 2010, 12:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση 1η)Όταν λέμε ότι το μήκος των μποζονιών είναι 80mm(8cm) ενοούμε το συνολικό μήκος αυτού ή το ενεργό(υπόλοιπο) μήκος που έχουμε για την ζάντα?

Ερώτηση 2η)Διαφορά ποιότητας ανάμεσα σε μποζόνια Ps vs Sparco vs Oreca ? Και ποια επιλέγω?
volvos - Παρ 05 Νοέ 2010, 13:22:30
Θέμα δημοσίευσης:
8 ολικο μηκος

διαφορα ποιοτητας γιωργο δε ξερω παντως αυτα που ειχα παρει απο χρυσαφη ηταν πλυ καλα αλλα δεν ηταν σπαρκο κλπ

ποτε θα παραγγειλεισ θελω αλλα 8 Laughing
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 13:36:16
Θέμα δημοσίευσης:
γραψτε τιμη...
γιατι αμα μου παρει τα 8 ο Παναγιωτης θα χρειαστω και γω καμποσα... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
iceage - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:01:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
γραψτε τιμη...
γιατι αμα μου παρει τα 8 ο Παναγιωτης θα χρειαστω και γω καμποσα... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


1) Sparco --- 11.50€/4τεμ Χ 4 = 46€

2)Ps -------- 6.5€/τεμ Χ 16 = 104 €

3)Oreca ---- 13€/4τεμ Χ 4 = 52€ (sparco έχει στον κατάλογό της)

ΧΩΡΙΣ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ
volvos - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
τα σπαρκο δεν θυμαμαι να ειναι και πολυ ποιοτικα...
volvos - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:20:04
Θέμα δημοσίευσης:
SOY θυμιζω οτι στη σακουλα εχει και 8 μπουζονια κανονισε τη πορεια σου Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 17:34:06
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
SOY θυμιζω οτι στη σακουλα εχει και 8 μπουζονια κανονισε τη πορεια σου Laughing Laughing Laughing Laughing


νομιζεις...
τα φοραει η νυφη απο τα Χριστουγεννα
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Sidobre - Παρ 05 Νοέ 2010, 20:23:05
Θέμα δημοσίευσης:
Από demon tweeks:

A tec
http://www.demon-tweeks.co.uk/Motorsport/Wheels_&_Tyres/Wheel_&_Tyre_Accessories/A_I_Tech_Double_Thread_Conversion_Stud/1789/5357

και κάποια φθηνά
http://www.demon-tweeks.co.uk/Motorsport/Wheels_&_Tyres/Wheel_&_Tyre_Accessories/Grayston_Conversion_Stud/1789/5261


-------------------------------------


Επίσης φθηνά έχει και ο rally design που όμως συνοδεύονται από θετικά σχόλια από αδελφό club του εξωτερικού.

http://www.rallydesign.co.uk/index.php?cPath=731
και σχόλια
http://www.106owners.co.uk/forums/showthread.php?5805-stud-and-nut-conversion

Η αλήθεια είναι ότι είναι πάμφθηνα και ίσως να φέρναμε μερικά να τα δοκιμάσουμε... Rolling eyes
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 20:45:28
Θέμα δημοσίευσης:
χμ ενδιαφερον
(συνειδητοποιουμε βεβαια οτι δεν ειναι για "πειραματα" αυτα
δηλαδη αν κατι κοπει...γκουχ γκουχ...)

Sidobre - Παρ 05 Νοέ 2010, 20:58:07
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω από τι υλικό είναι και ούτε πως συμπεριφέρεται. Το πρόβλημα φαντάζομαι δεν είναι τόσο να κοπεί όσο να κλωτσήσει. Τα περισσότερα μπουλόνια άλλωστε που βάζουμε δεν είναι και τίποτα επιστημονικό... Συνήθως ότι πέρνουμε από τα βουλκανιζατερ είναι.

Ομως ειλικρινά θα έπερνα 1 - 2 από το κάθε ένα να κάνω κανένα τεστ αντοχής. Σίγουρα μπορούμε να μετρήσουμε την αντοχή τους σε κιλά.
iceage - Παρ 05 Νοέ 2010, 21:00:16
Θέμα δημοσίευσης:
Χωρίς να μεροληπτήσω για καμιά άλλη εταιρία κατασκευής από φωτό που έχω για τα μπουζόνια της Ps, μπορώ να πω ότι σαν ποιότητα είναι πολύ καλά. Αν έχει η Lion την δευτέρα θα περάσω να τουε ρίξω μια ματιά.
Sidobre - Παρ 05 Νοέ 2010, 21:12:50
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Χωρίς να μεροληπτήσω για καμιά άλλη εταιρία κατασκευής από φωτό που έχω για τα μπουζόνια της Ps, μπορώ να πω ότι σαν ποιότητα είναι πολύ καλά. Αν έχει η Lion την δευτέρα θα περάσω να τουε ρίξω μια ματιά.


Αν δεις και της A I Tech είναι πολύ παρόμοια (στην φωτό).

Από την ίδια την A I Tech είναι πιο φθηνά και φαίνεται καλή λύση!
http://www.aitechitaly.it/pdf/aitech_bulloneria_ruote_2010.pdf

Ρε αυτοί έχουν ωραία πράγματα...
(κοίτα τι βρήκα πάλι! )

http://www.aitechitaly.com/EN/index.php?opt=catalogo
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 21:14:26
Θέμα δημοσίευσης:
για της PS δεν ανησυχω...
σε κανενα ανταλλακτικο PS δεν εχουμε διαπιστωσει μεχρι στιγμης καποιο θεμα αντοχης
εδω και 10 μηνες που τα φοραω εμπρος στην νυφη δεν εχω παρατηρησει κατι μεμπτο

για αλλα τα φθηνοτερα (και λογω τιμης δελεαστικοτατα προς αγορα) εχω τις αμφιβολιες μου



@προεδρο
ΠΟΥ ΠΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕ
α στα διαλα πια!! Laughing Laughing Laughing Laughing
z@ck! - Σαβ 06 Νοέ 2010, 09:36:08
Θέμα δημοσίευσης:
Off Topic...... ειδατε οτι δινει για τα 16ν 215mm δισκο Shocked
Sidobre - Σαβ 06 Νοέ 2010, 11:06:10
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
Off Topic...... ειδατε οτι δινει για τα 16ν 215mm δισκο Shocked


Για τα ΒΕ σασμαν είναι ο 215. Για τα ΜΑ δίνει κανονικά 200mm Wink
γιωργος xsara - Σαβ 18 Δεκ 2010, 15:31:38
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας θελω να βαλω μπουζονια η ζαντα μου εχει ofset 25 και φοραω momo ανταπτορες 16mm ποσο πρεπει να ειναι το μηκος τους για να μην περισευουν απο το παξιμαδι πια μαρκα να προτημησω και τιμες; ευχαριστω!
γιωργος xsara - Δευ 20 Δεκ 2010, 09:46:57
Θέμα δημοσίευσης:
καποιος....
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 10:01:18
Θέμα δημοσίευσης:
Παιρνεις οσο θες και τα κοβεις ρε. Wink
γιωργος xsara - Δευ 20 Δεκ 2010, 10:08:11
Θέμα δημοσίευσης:
Α ετσι παει οκ ευχαριστω, απο μαρκες τιμες ξερεις;
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 10:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τα Sparco,το σετ των 4ων εχει περιπου 15-20Ε οποτε υπολογισε καπου στα 80Ε max για σετ σε ολους τους τροχους.
Βαλε και αλλα 55Ε περιπου τα παξιμαδια για καθε τροχο και βγαζεις το συνολο. Wink
γιωργος xsara - Δευ 20 Δεκ 2010, 10:25:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω φιλος!
γιωργος xsara - Τρι 21 Δεκ 2010, 01:13:14
Θέμα δημοσίευσης:
τα κολαω στο μουαγε;
Pughell - Τρι 21 Δεκ 2010, 09:59:23
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες,βαζεις λιγο Loctite μπλε στο σπειρωμα που φωλιαζει στο μουαγιε,οχι ομως να το πνιξεις κιολας γιατι μετα δεν θα μπορεις να τα βγαλεις με τιποτα. Sad
RoadRunner122 - Τρι 21 Δεκ 2010, 12:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Γιώργο με ΕΤ25 και 16mm αποστάτη έχεις πάει τη ζάντα σε offset 9 Shocked

Λογικά με 80mm μπουζόνια είσαι ok.

Προτιμότερο να βγάλεις μιά ζάντα και να μετρήσεις πόσο πάχος έχει μαζί με τον αποστάτη. Πρόσθεσε περίπου άλλα 10-5mm για το μουαγιέ κι άλλα 15mm για το παξιμάδι.

Καλύτερα έτσι παρά να κόβεις. Αφού θα τα πάρεις καινούρια, πάρε τα σωστά. Αν τα είχες κάβα και σου έρχονταν μακρυά, ας τα έκοβες.
Randy - Τετ 05 Ιαν 2011, 02:48:05
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ παντως με τις ζαντες Team Dynamics



τοποθετώντας τους αποστατες που είχε στη συσκευασια, μετα τα 120 εχω τιμονι που κομπρεσσερ.

Δεν εχει αλλαξει το offset, διοτι οι αποστατες μπηκαν για να ερθει στα ισα το εργοστασιακο offset, διαφορετικα θα εβρισκε το λαστιχο πανω στα αμορτισερ..

Δεν ξερω τι μπορει να γινει..
Πάνος - Σαβ 15 Ιαν 2011, 20:56:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ζαντα 7χ15 ΕΤ25 μπορω να βαλω τα εργοστασιακα μπουλονια απο τις ouragan;
Steve - Δευ 17 Ιαν 2011, 20:52:42
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά όχι
MEMsound - Τρι 18 Ιαν 2011, 02:53:02
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Σε ζαντα 7χ15 ΕΤ25 μπορω να βαλω τα εργοστασιακα μπουλονια απο τις ouragan;


αν χωρανε τα δαχτυλιδια των μαμα μπουλονιων ναι..αλλα χλωμο...
αλλα 16αδα μπουλονια κωνικα βρησκεις ευκολα και "τσαμπα"
Πάνος - Τρι 18 Ιαν 2011, 08:21:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω πολυ.
Panos_Rallye207 - Τετ 26 Ιαν 2011, 19:27:34
Θέμα δημοσίευσης: psss
Παίδες τί μάρκα να προτιμήσω για αποστάτες 20mm και πόσο 8α μου κοστίσουν??
Randy - Πεμ 27 Ιαν 2011, 22:18:44
Θέμα δημοσίευσης:
Μεχρι 10mm προτιμησε καλυτερα. Αν και παλι στις μεγαλες ταχυτητες θα τρεμει το τιμονι...
Pughell - Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:02:51
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχως δεν εχει emoticon που να τραβας μαλακiα με τα δυο χερια... Rolling eyes
Steve - Κυρ 30 Ιαν 2011, 13:35:20
Θέμα δημοσίευσης:
Randy, άφησε το ρε φίλε... δε το 'χεις Laughing
Randy - Κυρ 30 Ιαν 2011, 13:53:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παντως με τους αποστατες που ειχαν μαζι οι ζαντες της Team Dynamics στα πολλα χλμ τρεμει το τιμονι..

Και δεν εχει αλλαξει το εργοστασιακο offset..
Steve - Κυρ 30 Ιαν 2011, 14:11:41
Θέμα δημοσίευσης:
Το offset δεν παίζει ρόλο στο τρέμουλο στο τιμόνι κούκλα μου, απλά ο λαστιχάς αν είναι άμπαλλος θα σου κάνει ζυγοστάθμιση χωρίς τους αποστάτες ενώ το σωστό είναι να γίνει η ζυγοστάθμιση μαζί με τους αποστάτες Cool
kostas207rc - Παρ 04 Μάρ 2011, 13:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλω την γνώμη σας για αποστάτες σε 207 με μαμά ζάντα 17"
αν υπάρχει κάτι έτοιμο από κάποια εταιρία
Θα ήθελα να ακούσω τα θετικά και τα αρνητικά
RoadRunner122 - Παρ 04 Μάρ 2011, 13:41:40
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Το offset δεν παίζει ρόλο στο τρέμουλο στο τιμόνι κούκλα μου, απλά ο λαστιχάς αν είναι άμπαλλος θα σου κάνει ζυγοστάθμιση χωρίς τους αποστάτες ενώ το σωστό είναι να γίνει η ζυγοστάθμιση μαζί με τους αποστάτες Cool


Καλά, άσε Σταύρο, αν δεις τους μαμά αποστάτες που δίνει η TDynamics θα κλάψεις...!

Εμένα στο 2ο βγάλε, είχαν κολλήσει πάνω στις δισκόπλακες λόγω σκουριάς και όταν προσπάθησα να τους ξεκολλήσω σπάγανε ο ένας μετά τον άλλον!
Βέβαια παίζει κι αυτό που λες Wink

Γιώργο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, παίζει να είναι από αποστάτες, αν δηλαδή σου έσφιξε τις ζάντες με αερόκλειδο σεταρισμένο στα 800Νm, έχουν στραβώσει για πλάκα!
android - Παρ 04 Μάρ 2011, 14:40:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτα πως τα βλεπετε για αποστατες σε μαμα ζαντα?εχουν κ 4 ασφαλειας μαλιστα

http://cgi.ebay.co.uk/Citroen-Extended-alloy-wheel-bolts-Flat-seat-50mm-comp-/300511710498?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Wheels_tyres_Trim_Nuts_ET&hash=item45f7e4cd22
Steve - Παρ 04 Μάρ 2011, 16:28:27
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Θέλω την γνώμη σας για αποστάτες σε 207 με μαμά ζάντα 17"
αν υπάρχει κάτι έτοιμο από κάποια εταιρία
Θα ήθελα να ακούσω τα θετικά και τα αρνητικά
Προτίμησε κάτι επώνυμο, σίγουρα πάνω απο 1 cm για να μην έχεις πρόβλημα με τον αφαλό.

Θετικά είναι ότι αυξάνεται το κράτημα λόγω του ότι αυξάνεις το μετατρόχιο

Αρνητικά είναι ότι τα ρουλεμάν στα άκρα από εκεί που είναι να κάνουν 100.000 χλμ θα κάνουν τα μισά.
MEMsound - Παρ 04 Μάρ 2011, 16:59:32
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Αυτα πως τα βλεπετε για αποστατες σε μαμα ζαντα?εχουν κ 4 ασφαλειας μαλιστα

http://cgi.ebay.co.uk/Citroen-Extended-alloy-wheel-bolts-Flat-seat-50mm-comp-/300511710498?pt=UK_Cars_Parts_Vehicles_Wheels_tyres_Trim_Nuts_ET&hash=item45f7e4cd22


ενδιαφερον αν καταλαβα καλα ειναι δαχτυλιδια με κωνικη εσοχη για να χρησιμοποιεις κωνικα μπουλονια στις μαμα ζαντες
δεν ειναι κακη ιδεα αρκει να μην ξεσφιγγουν.
kostas207rc - Παρ 04 Μάρ 2011, 17:33:11
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
kostas207rc έγραψε:
Θέλω την γνώμη σας για αποστάτες σε 207 με μαμά ζάντα 17"
αν υπάρχει κάτι έτοιμο από κάποια εταιρία
Θα ήθελα να ακούσω τα θετικά και τα αρνητικά
Προτίμησε κάτι επώνυμο, σίγουρα πάνω απο 1 cm για να μην έχεις πρόβλημα με τον αφαλό.

Θετικά είναι ότι αυξάνεται το κράτημα λόγω του ότι αυξάνεις το μετατρόχιο

Αρνητικά είναι ότι τα ρουλεμάν στα άκρα από εκεί που είναι να κάνουν 100.000 χλμ θα κάνουν τα μισά.

Έχω βρει με 16mm ξεκινάμε από εκεί.Είναι οκ η είναι πολύ?
Η τιμή τους είναι στα 150e μαζί με τα μπουλόνια
Γτ κόστος στο περίπου μιλάμε για τα ρουλεμαν στα άκρα σε περίπτωση πρώορης φθοράς?
MEMsound - Παρ 04 Μάρ 2011, 17:44:24
Θέμα δημοσίευσης:
150ε με ισια κεφαλια στα μπουλονια?
kostas207rc - Παρ 04 Μάρ 2011, 17:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό δεν το διευκρινησαμε αλλά μπορώ να το μάθω
εμείς θέλουμε να είναι ίσια???
Steve - Παρ 04 Μάρ 2011, 18:17:39
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή μπερδευτήκατε, ο Μ*νθος μιλάει για τα μπουλόνια για αποστάτες στο ebay που έδειξε ο android.

Ο kostas207rc μιλάει για τους αποστάτες.

Οπότε Κώστα και να θες να διευκρινήσεις το θέμα, δεν γίνεται διότι είναι αδιάφορη προδιαγραφή μιας και το μπουλόνι περνάει μέσα από τον αποστάτη Laughing


Τα 150 ευρώ είναι καλά για 4άδα και 16 mm, να μας πείς και τον τύπο μετάλλου του αποστάτη όμως (.
MEMsound - Παρ 04 Μάρ 2011, 18:26:25
Θέμα δημοσίευσης:
δεν μπερδευτηκαμε

εγω ξερω επακριβως για τι πραγμα μιλάω

για να βάλεις αποστατες στους τροχους χρειαζεσαι μακρυτερα μπουλονια
οι μαμα ζαντες θελουν μπουλονια με ισιο κεφαλι και οχι κωνικο

και αυτο που ρωτησα ειναι αν τα 150ε που εγραψε ο κωστας (που προφανως ειναι για 4 αποστατες + 16 μπουλονια) αφορουν μπουλονια με ισιο ή με κωνικο κεφαλι

μεχρι στιγμης εχω βρει (και χρησιμοποιω) αλουνιμενιους ΜΟΜΟ αποστατες 16mm με κωνικα μπουλονια (οχι σε μαμα ζαντες) με κοστος 55ε το ζευγαρι (= 2 αποστατες + 8 μακρια κωνικα μπουλονια)
Steve - Παρ 04 Μάρ 2011, 18:29:55
Θέμα δημοσίευσης:
Σώρρει, νόμιζα μιλούσε για αποστάτες σκέτους, τώρα είδα ότι μιλάει και για μπουλόνια στην τιμή των 150... όπου μαζί με μπουλόνια είναι λίγο χαμηλή τιμή Rolling eyes
android - Παρ 04 Μάρ 2011, 18:44:32
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Σώρρει, νόμιζα μιλούσε για αποστάτες σκέτους, τώρα είδα ότι μιλάει και για μπουλόνια στην τιμή των 150... όπου μαζί με μπουλόνια είναι λίγο χαμηλή τιμή Rolling eyes


αμα ειναι χαμηλη τιμη τα 150 ...ο Μανθος που χει momo με 110 τι ειναι?
αψογη
εκτος αν στα 150 εχει ισια μπουλονια
king207cc - Παρ 04 Μάρ 2011, 18:49:36
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Steve έγραψε:
Σώρρει, νόμιζα μιλούσε για αποστάτες σκέτους, τώρα είδα ότι μιλάει και για μπουλόνια στην τιμή των 150... όπου μαζί με μπουλόνια είναι λίγο χαμηλή τιμή Rolling eyes


αμα ειναι χαμηλη τιμη τα 150 ...ο Μανθος που χει momo με 110 τι ειναι?
αψογη
εκτος αν στα 150 εχει ισια μπουλονια

για να κάνουν στις μαμα ζάντες για ίσια θα μιλάει ο Κώστας Rolling eyes
kostas207rc - Παρ 04 Μάρ 2011, 19:59:17
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ ρωτάω αν θέλουμε να είναι τα καινούργια μπουλόνια ίσια η κωνικά που πωλούνται μαζί με τους αποστάτες για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο
MEMsound - Παρ 04 Μάρ 2011, 20:14:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσες φορες θα το πουμε ρεεεεεε
ΙΣΙΑ

(αν και το εχω δοκιμασει με κωνικα στις μαμα ουραγκαν και δεν φανηκε να υπαρχει καποιο θεμα - ενδεχομενως να ξεσφιγγουν πιο ευκολα - αλλα οπως και να χει δεν θα το προτινα σε καποιον να το κανει - για να χω κι εγω το κεφαλι μου υσηχο)
Randy - Σαβ 05 Μάρ 2011, 13:32:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Γιώργο, στη συγκεκριμένη περίπτωση, παίζει να είναι από αποστάτες, αν δηλαδή σου έσφιξε τις ζάντες με αερόκλειδο σεταρισμένο στα 800Νm, έχουν στραβώσει για πλάκα!


Οποτε και ζυγοστάθμιση να κανω επι του αυτοκινητου παλι δε θα αλλαξει κατι? Το τρεμουλο το κανει απο τα 110 και πανω..
MEMsound - Σαβ 05 Μάρ 2011, 14:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
του αποστατες αν ειναι οκ μπορεις να τους τσεκαρεις σε ενα μηχανουργειο με τορνο
Randy - Σαβ 05 Μάρ 2011, 14:30:25
Θέμα δημοσίευσης:
Οπτικα ειναι αδυνατον να φανει ε?

Ελεγα να παω στο Φωκα για ζυγοσταθμιση επι του αυτοκινητου, ομως αν τιθεται θεμα να χουν στραβωσει οι αποστατες, τοτε δε θα γινει κατι.

Το οτι τρεμει στα πολλα χ.α.ω και ποτε στα λιγα, δε νομιζω να ναι απο στραβους αποστατες...
MEMsound - Σαβ 05 Μάρ 2011, 14:35:00
Θέμα δημοσίευσης:
μπορειτε να κανετε ζυγοσταθμιση και με τους αποστατες και χωρις
και βλεποντας και κανοντας μετα...
surgeon - Κυρ 06 Μάρ 2011, 09:36:53
Θέμα δημοσίευσης:
Οι αποστατες λενε αρκετα και στις στροφες αλλα και στο αποτομο και σκληρο φρεναρισμα πριν τη στροφη! θα το δεις και μονοσου. Ειχα και εγω το τρεμουλο, ειναι κλασσικο θεμα με αποστατες. Τα μπουλονια στο 207 εχουν αυξημενη διαμετρο στο τελευταιο κοματι για να εφαρμοζει στη ζαντα (σε μπερδεψα σιγουρα).Anyway εγω πηγα και εφτιαξα πατουρα σε φιλο μηχανικο και δεν τρεμει τιποτα ποια (magic). Οποιος θελει για πατουρα του λεω που πως pm.
surgeon - Κυρ 06 Μάρ 2011, 09:41:02
Θέμα δημοσίευσης:
Πατουρα για τα μπουλονια για να εφαρμοζει αψογα στην ζαντα μαζι με αποστατες momo 16mm.
Pughell - Δευ 07 Μάρ 2011, 00:40:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη τορνιρισες τα μπουλονια ή την ζαντα; Question
surgeon - Τρι 08 Μάρ 2011, 17:21:45
Θέμα δημοσίευσης:
Τιποτα απο τα δυο. Εφτιαξα κατι σαν ροδελα χοντρη μετρημενη με εξωτερικη διαμετρο αυτη της ζαντα (την τρυπα για το μπουλονι ) και εσωτερικη διαμετρο αυτη του μπουλονιου, στο σημειο που τα μαμα που λονια ειναι ποιο φαρδια.Το ξερω, το explain δεν το εχω αλλα δεν μπορω να σου το πω ποιο απλα. Παντως εγω ειμαι οκ με αθτη τη λυση. Το μονο που με φοβηζει ειναι με τις συστολες δια στολες τι γινεται και αν σφηνωσει τι γινεται?
surgeon - Τρι 08 Μάρ 2011, 17:29:06
Θέμα δημοσίευσης:
Τα μπουλονια που ειχα εγω για τους αποστατες ειχαν την ιδια διαμετρο σεολο το μηκος τους, ενω τα μαμα εχουν ποιο αυξημενη στο σημειο της ζαντας. Αυτο εχει αποτελεσμα την ζαντα να την κεντραρει μονο ο ομφαλος απο τους αποστατες και τα μπουλονια να εχουν μποσικα μεγαλα στην τρυπα της ζαντας!!!!!!!!!!!!!!!!!!
MEMsound - Τρι 08 Μάρ 2011, 17:36:21
Θέμα δημοσίευσης:
οχι ακριβως
το κωνικο κομματι των αφτερμαρκετ μακριων μπουλονιων που πηρες, μπαίνει "λιγο" μεσα στην μπουλονοτρυπα της ζαντας, οποτε το μπουλονι κεντραρεται ΑΛΛΑ η επιφανεια επαφης του μπουλονιου με την ζαντα ειναι πλεον πολυ μικρη και υπαρχει ενδεχομενο να ξεσφιγγει... (σε σχεση με το να ειχε κωνικη υποδοχη η ζαντα ή και σε σχεση με την επφανεια επαφης του εργοστασιακου μπουλονιου που ειναι επιπεδο στο κατω μερος τους και του επιπεδου πατου της μπουλονοτρυπας της ζαντα

ποσο παχος εχουν οι ροδελες που εφτιαξες και ποσο κοστισαν?
surgeon - Τρι 08 Μάρ 2011, 18:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχω κωνικα μπουλονια, ειναι flat σαν τα μαμα. Εμενα μου τα εκανε τσαμπα γιατι ειναι ασθενης μου(και καθοτι εμεις οι γιατροι τσατσοι Laughing ).
surgeon - Τρι 08 Μάρ 2011, 18:09:47
Θέμα δημοσίευσης:
γαμαυο χιονι εξω οεο Very happy
MEMsound - Τρι 08 Μάρ 2011, 18:33:19
Θέμα δημοσίευσης:
ααααααααααααααααααααααααααα Laughing
kostas207rc - Σαβ 12 Μάρ 2011, 00:59:47
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν μπήκαν σήμερα στο δικό μου και στου Γιώργου(android)
oι αποστάτες.
16mm με μπουλόνια ίσια για μαμά ζάντα σε 207
Από ομορφιά τέλειο από οδική συμπεριφορά θα το δούμε τις επόμενες μέρες καθώς πριν από λίγο τα βάλαμε...
Να ευχαριστήσω τα παιδιά MAD/Android και φυσικά τον άνθρωπο για όλες τις motorsport δουλειές...Μr Memsound.... Laughing
bagosgt - Σαβ 12 Μάρ 2011, 09:00:21
Θέμα δημοσίευσης:
κωστος κ καμια φωτο παλιοκαγκουρες θα ανεβασετε??πατε να το κανετε 207 S2000? Twisted evil
MEMsound - Σαβ 12 Μάρ 2011, 09:24:43
Θέμα δημοσίευσης:


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
kostas207rc - Σαβ 12 Μάρ 2011, 12:06:13
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
κωστος κ καμια φωτο παλιοκαγκουρες θα ανεβασετε??πατε να το κανετε 207 S2000? Twisted evil

Τα μπουλόνια φίλος είναι για μαμά ζάντα εσύ επειδή ήθελες να το ελαφρώσεις και έβαλες άλλη θα αρκεστείς να βλέπεις τις φοτο που θα ανεβάσουμε Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Σαβ 12 Μάρ 2011, 12:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
για τις δικες του ζαντες βρησκει πολυ ευκολοτερα μακρια μπουλονια Laughing
volvos - Σαβ 12 Μάρ 2011, 13:39:26
Θέμα δημοσίευσης:
?????????
poy brhkate μακρυα μπουλονια με ισιο κεφαλι??????
MEMsound - Σαβ 12 Μάρ 2011, 13:54:45
Θέμα δημοσίευσης:
θες κι εσυ? Rolling eyes Laughing
βρηκανε...βρηκανε...
volvos - Σαβ 12 Μάρ 2011, 14:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
εννοειται Laughing
kostas207rc - Σαβ 12 Μάρ 2011, 14:30:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσως το κάνουμε σε μορφή gb και εκεί θα τσοντάρουμε και τα μπουλόνια που θέλετε
volvos - Σαβ 12 Μάρ 2011, 14:44:34
Θέμα δημοσίευσης:
επισης κωστα δες τη πατουρα που θα κανει το μουαγιε στο αποστατη
αν σας παιρνει φατε τον οσο παει σε μηχανουργειο
λογικα μεχρι 13 μπορει να πεσει

γενικα αποστατες πανω απο 10-15χλιοστα αλλαζουν τελειως τη συμπερφρα του αυτοκινητου και δεν ειναι παντα για καλο ειδικα στα πολλα που φορτιζουν περιεργα την αναρτηση και την αλλαγμενη γεωμετρια
kostas207rc - Σαβ 12 Μάρ 2011, 15:00:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μας πέρνει να φαγωθει ως 13mm αλλά είπαμε για αρχή να τα βάλουμε ως έχει και να το δούμε στην πορεία αν συμπεριφέρετε σωστά η όχι.
Μια βόλτα πάντως σήμερα εντός πόλης δεν είδα κάτι ολα καλα
Τώρα θα δοκιμαστεί και σε στροφές και σε ευθείες με κάποια χλμ παραπάνω και θα δούμε εκει τι γίνεται
volvos - Σαβ 12 Μάρ 2011, 15:09:28
Θέμα δημοσίευσης:
περα απο καταπονηση ρουλεμαν κλπ που εχεις σε τοσο μεγαλους αποστατες αλλαζει η γεωμετρια στα μακφερσον και μπαινουν τοσοι παραγοντες ως προς τη δυναμικηη της αναρτησης που χανεις τη μπαλα. σε αισθηση παντου οκ θα εισαι αλλα δε παει να πει οτι ειναι και το σωστο...

εκει που πρεπει να εστιασεις αν σε ενοχλει ειναι στα πολλα...με 4ες δηλαδη που επειδη κανει μοχλο πιο μεγαλο σου μαλακωνει την αναρτηση.
παντως προτεινω φαγωμα στα 13 απο τωρα

ποσο τα πηρατε και απο που
android - Σαβ 12 Μάρ 2011, 16:45:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
περα απο καταπονηση ρουλεμαν κλπ που εχεις σε τοσο μεγαλους αποστατες αλλαζει η γεωμετρια στα μακφερσον και μπαινουν τοσοι παραγοντες ως προς τη δυναμικηη της αναρτησης που χανεις τη μπαλα. σε αισθηση παντου οκ θα εισαι αλλα δε παει να πει οτι ειναι και το σωστο...

εκει που πρεπει να εστιασεις αν σε ενοχλει ειναι στα πολλα...με 4ες δηλαδη που επειδη κανει μοχλο πιο μεγαλο σου μαλακωνει την αναρτηση.
παντως προτεινω φαγωμα στα 13 απο τωρα

ποσο τα πηρατε και απο που


Αν και ακομα δεν εχω κανει καμια σοβαρη βολτα δοκιμη ...το βλεπω ολο πιο μαλακο...αλλα και καπως πιο ανατετο ,φοραω και μαμα αναρτηση ε (τωρα πετατε ντοματες ) Laughing
Panos_Rallye207 - Κυρ 13 Μάρ 2011, 03:02:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παίδες πήγα και ρώτησα έναν στην περιοχή μου με αναρτήσεις-αμορτισέρ κλπ για αποστάτες και μου έβγαλε τιμή μαζί με ευθυγράμμιση 200 ευρά μόνο για πίσω.Τί λέτε???
MAD - Κυρ 13 Μάρ 2011, 03:17:11
Θέμα δημοσίευσης:
Panos_Rallye207 έγραψε:
Ρε παίδες πήγα και ρώτησα έναν στην περιοχή μου με αναρτήσεις-αμορτισέρ κλπ για αποστάτες και μου έβγαλε τιμή μαζί με ευθυγράμμιση 200 ευρά μόνο για πίσω.Τί λέτε???


Ωπα ΜΟΝΟ για πίσω 200€;;;;
Είναι παααααρα πολλα!!
200 δεν έχουν ουτε τα τέσσερα.... Shocked Shocked
kostas207rc - Κυρ 13 Μάρ 2011, 12:37:29
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΑζευτείτε 2-3 άτομα και στείλτε μου pm αλλά πρώτα μαζευτέιτε και κανονήστε ποιοι θέλετε σίγουρα
Steve - Τετ 16 Μάρ 2011, 10:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
surgeon έγραψε:
Ειχα και εγω το τρεμουλο, ειναι κλασσικο θεμα με αποστατες.
εγώ με 25mm αποστάτη γιατί δεν έχω πρόβλημα;
MEMsound - Τετ 16 Μάρ 2011, 12:33:07
Θέμα δημοσίευσης:
Panos_Rallye207 έγραψε:
Ρε παίδες πήγα και ρώτησα έναν στην περιοχή μου με αναρτήσεις-αμορτισέρ κλπ για αποστάτες και μου έβγαλε τιμή μαζί με ευθυγράμμιση 200 ευρά μόνο για πίσω.Τί λέτε???


ποιας εταιριας?
ποσο σου ζητησε ξεχωριστα για τους αποστατες/μπουλόνια και ποσο για την ευθυγραμμιση?

επισης τι σχεση εχει η ευθυγραμμιση με τους αποστατες?
surgeon - Τετ 16 Μάρ 2011, 14:39:08
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
surgeon έγραψε:
Ειχα και εγω το τρεμουλο, ειναι κλασσικο θεμα με αποστατες.
εγώ με 25mm αποστάτη γιατί δεν έχω πρόβλημα;

Σε συζητηση το αντιμετωπιζαν και αλλοι. Τους εφτιαξες μονος σου η ειναι κονσερβα? Τα μπουλονια εφαρμοζουν αριστα οσο αναφορα τη διατομη τους στη ζαντα?Και σαφως εχουν γλωσσιδα που εφαρμοζουν στην ζαντα.Ολα αυτα σαφως τα εχεις λυσει γιαυτο και δεν σου τρεμει. (λεω εγω τωρα,οχι οτι ειμαι και ειδικος, απλα παθων!)
android - Τετ 16 Μάρ 2011, 20:01:06
Θέμα δημοσίευσης:
Χάλασε το αμάξι με τους αποστάτες...
κλειδώνει πιο γρήγορα κ εύκολα το μπλόκε...
σχεδόν εξαφάνισε αυτό το ηλίθιο πέταγμα του πίσω μέρους στα φρένα τουλάχιστον στην ευθεία...δεν βρήκα καμιά καλή στροφή ακόμα
surgeon - Τετ 16 Μάρ 2011, 21:31:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ειναι χαλια μαυρα με τους αποστατες, μην βαλει κανενας Very happy
bagosgt - Τετ 16 Μάρ 2011, 22:26:39
Θέμα δημοσίευσης:
αρχισαν να κυκλοφορουν πολλα 207 wrc τελικα κ μου φαινεται τωρα που ανοιγει ο καιρος,θα το κλειδωσω μεσα το αμαξι κ θα κυκλοφορω με το μηχανακι... Laughing Laughing
παντως περαν του συγκεκριμενου τοπικ(γιατι πιστευω οτι βελτιωνεται το "πατημα" του αυτοκινητου,αλλα δε ξερω τι "ζημια" μπορει να προκαλεσει απο μηχανολογικης αποψης),πολυ θα ηθελα να διαβασω σε ενα τοπικ οτι βαλαμε κατι πανω σε ενα αμαξι κ "χαλασε",αντι να γινει "super car" Evil μας βλεπω να καταληγουμε σα τα γκρουπ βαγκ,που τα φτυνουν να μη τα ματιασουν,κ αυτα παιρνουν κ αλλα αλογα,λογω σαλιου... Rolling eyes Rolling eyes
android - Τετ 16 Μάρ 2011, 22:35:13
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
αρχισαν να κυκλοφορουν πολλα 207 wrc τελικα κ μου φαινεται τωρα που ανοιγει ο καιρος,θα το κλειδωσω μεσα το αμαξι κ θα κυκλοφορω με το μηχανακι... Laughing Laughing
παντως περαν του συγκεκριμενου τοπικ(γιατι πιστευω οτι βελτιωνεται το "πατημα" του αυτοκινητου,αλλα δε ξερω τι "ζημια" μπορει να προκαλεσει απο μηχανολογικης αποψης),πολυ θα ηθελα να διαβασω σε ενα τοπικ οτι βαλαμε κατι πανω σε ενα αμαξι κ "χαλασε",αντι να γινει "super car" Evil μας βλεπω να καταληγουμε σα τα γκρουπ βαγκ,που τα φτυνουν να μη τα ματιασουν,κ αυτα παιρνουν κ αλλα αλογα,λογω σαλιου... Rolling eyes Rolling eyes


Αφου τα ξερεις ρε βαγγο οτι πειραζεις καποια στιγμη χαλαει πιο γρηγορα
ε σ αυτην την φαση θα παρεις τα ρουλεμαν στο χερι πιο γρηγορα
surgeon - Πεμ 17 Μάρ 2011, 06:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλο που παιζει ειναι, στο ξεπαρκαρισμα συνηθως, οταν το τιμονι ειναι σχεδον τερμα, μου εχει τυχει να ακουω ενα γδουπο μικρο.Δεν βρισκει πουθενα, αλλα πιστευω οτι αλλαζοντας την γεωμετρια της στροφης με τους αποστατες, ενας απο τους δυο τροχους διορθωνει, δεν εχουν ομοκεντρη ακτινα οι τροχιες τους.(Αρχισα τις παπαρδελες η ισχυει? Ειδικα σε γλυστερη επιφανεια.)
MEMsound - Πεμ 17 Μάρ 2011, 07:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
isxyei
Jim207GT - Πεμ 17 Μάρ 2011, 10:11:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
isxyei


Και πού να το ακούσεις με τέρμα γκάζι σε κλειστό πέταλο....εεεεε Μάνθο Twisted evil Laughing Laughing
MEMsound - Πεμ 17 Μάρ 2011, 10:38:44
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
ασε με γιατι εβγαλα σημερα εκτακτως τη νυφη παρα τη βροχη και.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
android - Πεμ 17 Μάρ 2011, 10:57:58
Θέμα δημοσίευσης:
τελικά μέσα στην στροφή με τέρμα φρένα έχει περιοριστεί το να κάθετε στραβά σε άλλη γωνιά το πίσω μέρος ...άλλα ακόμα υπαρχή το φαινόμενο ...έχει βελτιωθεί αρκετά πάντως σε σχέση με πριν
surgeon - Πεμ 17 Μάρ 2011, 15:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
MEMsound έγραψε:
isxyei


Και πού να το ακούσεις με τέρμα γκάζι σε κλειστό πέταλο....εεεεε Μάνθο Twisted evil Laughing Laughing

AΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ αυτο ηταν και εγω νομιζα πως ηταν καποιος με δρεπανι που μου χτυπουσε την πορτα Laughing Rolling eyes (blackhumor, δεντο εχω με τα αστεια το ξερω).
Randy - Παρ 18 Μάρ 2011, 17:06:30
Θέμα δημοσίευσης:
Το ολο θεμα με τις προσθηκες ειναι στη ζυγοσταθμιση.

Οταν εβαλα τις Dynamics, η συσκευασια ειχε και 4 προσθηκες.

Ομως ο κεφτες με πόδια εκανε ζυγοσταθμιση ξεχωριστα καθε τροχο, κι οχι πανω στο αμαξι.

Πηγα στο Φωκα, εγινε ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι, στην οποια συνυπολογιστηκαν και οι προσθηκες και ολα οκ τωρα.

Τωρα εαν μετα απο καποιο διαστημα χαλασουν τα ρουλεμαν τα αλλαζω..
Steve - Παρ 18 Μάρ 2011, 22:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ κεφτέ χωρίς πόδια, πήγαινε σε κανα ζυγοσταθμισά που μπορεί να κάνει ξεχωριστά κάθε τροχό ζυγοστάθμιση και σταμάτα να είσαι τόσο θύμα πια Wink
Randy - Σαβ 19 Μάρ 2011, 13:24:59
Θέμα δημοσίευσης:
Οτι να ναι λες.

Διαβασες πιο πανω οτι εκει που πηγα εκανε ζυγοσταθμιση σε καθε τροχο ξεχωριστα.Και δε βοηθησε. Και μου λες να παω σε καποιον που να κανει το ιδιο?
Steve - Σαβ 19 Μάρ 2011, 20:43:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, εκείνος δεν μπορούσε.

Πήγαινε σε κάποιον που μπορεί Wink
android - Σαβ 19 Μάρ 2011, 22:16:35
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως έμενα έκατσαν τζάμι πάνω...δεν χρειάστηκε τπτ
Randy - Κυρ 20 Μάρ 2011, 13:48:35
Θέμα δημοσίευσης:
Οι Team Dynamics? 17αρα ζαντα εχεις εσυ ομως...

Εγω εχω αυτες.

http://www.alloywheelworld.co.uk/shopimages/products/extras/team_dynamics_jet_black.jpg
MEMsound - Κυρ 20 Μάρ 2011, 19:05:47
Θέμα δημοσίευσης:
σταματηστε να πετατε μονολεκτικες ατακες και μαζι να μιλατε και χωρια να καταλαβαίνετε!!! Confused Confused Confused Confused

ή εξηγηστε κατι σε καποιον που δεν ξερει / ρωταει ή μη γραφετε καθολου
Randy - Δευ 21 Μάρ 2011, 19:43:51
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον εγινε ξανα ζυγοσταθμιση και ο μπροστα αριστερα τροχος ειχε 10 γραμμαρια αποκλιση (μπηκαν βαριδια) και ο πισω αριστερα 5 γραμμαρια.

Το τιμονι σταθερο πλεον. Επρεπε προφανως να πατησουν τα λαστιχα με τις νεες ζαντες.
Panos_Rallye207 - Τρι 29 Μάρ 2011, 01:24:56
Θέμα δημοσίευσης: σσ
Αν μπορει κάποιος ας μου στείλει πού μπορώ να βρώ αποστάτες και κάποιον να μου τους βάλει.Και με pm.Eυχαριστώ
Randy - Τρι 29 Μάρ 2011, 07:17:44
Θέμα δημοσίευσης:
http://atlasteam.gr/eshop/catalog/index.php?cPath=22_51_655


http://www.siriocenter.gr/products8.php?wh=1&lang=1&the1id=134&the2id=1707&theid=1707&open1=134&open2=1707


Δεν ειναι τιποτα η τοποθετηση. Απλα βγαζεις τη ροδα, τοποθετεις τον αποστατη και οκ.
Steve - Τρι 29 Μάρ 2011, 07:21:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ενδεχομένως με τους αποστάτες να χρειαστείς ξανά ζυγοστάθμιση στους τροχούς.
Randy - Τρι 29 Μάρ 2011, 15:10:42
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως χωρις λογο και αιτια αποστατες μη βαζεις. Σιγουρα χρειαζεται ζυγοσταθμιση μετα..
android - Τρι 29 Μάρ 2011, 15:58:31
Θέμα δημοσίευσης: Re: σσ
Panos_Rallye207 έγραψε:
Αν μπορει κάποιος ας μου στείλει πού μπορώ να βρώ αποστάτες και κάποιον να μου τους βάλει.Και με pm.Eυχαριστώ


μαμα ζαντες?
Panos_Rallye207 - Τετ 30 Μάρ 2011, 13:54:32
Θέμα δημοσίευσης: sss
άλλη ζάντα με τα χαρακτηριστικά της μαμάς
milvas7 - Πεμ 31 Μάρ 2011, 10:43:32
Θέμα δημοσίευσης:
γιαυτο οταν έβαλα κ γω ρε παιδια 4 20αρηδες σπαρκο μαλακωσε η αναρτηση αισθητα
κ φοραω κ μπιλσταιν με ειμπαχ
τωρα αυτο απο τη μια ειναι καλο αλλα απο την αλλη δεν ξερω αν λειτουργει αποτελεσματικα η αναρτηση σε ολο το ευρος της λογω του μοχλου που δημιουργει ο αποστατης Confused
Randy - Πεμ 31 Μάρ 2011, 18:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον παλι τα ιδια με το τρεμουλο στα 120. Οι αποστατες ειναι οκ, οπτικα τουλαχιστον ουτε μποσικα εχουν, ουτε εχουν στραβωσει.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχει γινει ζυγοσταθμιση απι του αυτοκινητου ακομη. Θα κανω και αυτο και ελπιζω να λυθει. Το θεμ ειναι οτι κατω απο τα 100 χλμ ολα οκ. Μετα απο τα 120 τρεμει, μια σταματαει βεβαια, μια ξαναξεκιναει. Εγω ξερω οτι αν χρειαζεται ζυγοσταθμιση το τρεμουλο δε σταματαει, ειναι συνεχες. Ειλικρινα ετσι μου ρχεται να τις πεταξω στα σκουπιδια και να παω να βαλω καποιες χωρις αποστατες.

π.χ αυτες, αν μπαινουν.


Panos_Rallye207 - Κυρ 03 Απρ 2011, 03:24:49
Θέμα δημοσίευσης: σσ
Υπάρχει περίπτωση να πάρω αποστάτες 20mm και να βρίσκει?? Confused
milvas7 - Παρ 08 Απρ 2011, 23:39:05
Θέμα δημοσίευσης:
κ γω 20αρηδες που φοραω μια χαρα δεν βρισκει πουθενα
παντως τους εβγαλα για δοκιμη σημερα
μερα με τη νυκτα προς το χειροτερο
αυριο παλι πανω
αλλο πατημα
Cool
GEMI - Σαβ 09 Απρ 2011, 00:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω για το AX το απλό, με τι αποστάτες θα το κάνω να έχει καλύτερο πάτημα- έχει δοκιμάσει κανείς ? Να πω ότι οι πίσω ρόδες είναι πιο μέσα από τις εμπρός κ το αμάξι είναι λιγάκι υποστροφικό. Σκεφτόμουν για 1,5 πόντο πίσω κ 1 μπροστά.
MEMsound - Σαβ 09 Απρ 2011, 05:52:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μετρα μετατροχιο μπρος πισω
μετρα τον αφαλο του μουαγιε μπρος πισω

για αποστατη αφαλο το ελαχιστο παχος που εγω θα χρησιμοποιουσα ειναι "αφαλός μουαγιε+3m"

για αποστατη χωρις αφαλο το μεγιστο παχος θα ηταν 3-4mm
Panos_Rallye207 - Κυρ 10 Απρ 2011, 01:01:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τορναδόρος θα μου πάρει περισσότερα από το να πάρω έτοιμους?
Απο άποψη ποιότητας αλλάζει κάτι?
MEMsound - Κυρ 10 Απρ 2011, 01:33:23
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο παχος εχεις σκοπο?
RoadRunner122 - Κυρ 10 Απρ 2011, 02:00:55
Θέμα δημοσίευσης:
Aν φτιάξεις, δώσε ιδιαίτερη προσοχή στο κράμα! Πέραν του στραβώματος, αν το κράμα αλουμινίου είναι "φθηνό", σκουριάζουν οι δισκόπλακες και οι αποστάτες γίνονται σώμα. Οπότε αν θες να τους βγάλεις (ζυγοστάθμιση, αλλαγή δισκόπλακας, σκάσει λάστιχο κ θες να βάλεις ρεζέρβα κοκ) θα χρειαστείς σφυροκάλεμο (όπως εγω!).

Σε αντίθεση με τους έτοιμους που δεν έχει παρατηρηθεί τέτοιο φαινόμενο σε όσους έχω ρωτήσει.
Panos_Rallye207 - Κυρ 10 Απρ 2011, 10:33:17
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ποσο παχος εχεις σκοπο?


20 mm.Σαν κόστος πόσο θα μου πάνε συγκριτικά με τους έτοιμους?
MEMsound - Κυρ 10 Απρ 2011, 10:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
παρε ετοιμους να χεις το κεφαλι σου υσηχο
πακετο με τα αντιστοιχα μπουλονια τους
κανα 150αρι κομπλε
RoadRunner122 - Κυρ 10 Απρ 2011, 15:17:16
Θέμα δημοσίευσης:
Φτιαχτούς είχα πληρώσει ένα 100ρικο πριν 4 χρόνια στον Hercules, κράμα γτπ και χωρίς μπουλώνια, οπότε σύμφωνα με την τιμή που λέει ο Μάνθος, συμφέρει έτοιμους Wink
gr_hunter - Κυρ 10 Απρ 2011, 18:50:49
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι απαραίτητο να μπουν και στου 4 τροχούς αποστάτες; Αν μπουν μόνο στους 2 πίσω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
bagosgt - Κυρ 10 Απρ 2011, 19:58:02
Θέμα δημοσίευσης:
αντε κανε μετα ευθυγραμιση κ να πετυχεις αμα βαλεις μονο στους 2 πισω... Laughing
milvas7 - Κυρ 10 Απρ 2011, 20:07:33
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
αντε κανε μετα ευθυγραμιση κ να πετυχεις αμα βαλεις μονο στους 2 πισω... Laughing

γιατι το λες αυτο?
μερικα αυτοκινητα δεν εχουν τα ιδια μετατροχια μπρος πισω
νομιζω μπορει να το περασει σαν δεδομενο στο μηχανημα συν 2 πχ
milvas7 - Κυρ 10 Απρ 2011, 20:09:18
Θέμα δημοσίευσης:
gr_hunter έγραψε:
Είναι απαραίτητο να μπουν και στου 4 τροχούς αποστάτες; Αν μπουν μόνο στους 2 πίσω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
το χω δοκιμασει κ εβγαζε μουτρα
android - Κυρ 10 Απρ 2011, 22:48:04
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
gr_hunter έγραψε:
Είναι απαραίτητο να μπουν και στου 4 τροχούς αποστάτες; Αν μπουν μόνο στους 2 πίσω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
το χω δοκιμασει κ εβγαζε μουτρα


με μονο μπρωστα εχεις δοκιμασει? πρεπει να ναι καλυτερο...ασχετα απο το οπτικό...
gr_hunter - Κυρ 10 Απρ 2011, 23:25:48
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
το χω δοκιμασει κ εβγαζε μουτρα


Οk σε ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία... Wink
milvas7 - Κυρ 10 Απρ 2011, 23:52:57
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
milvas7 έγραψε:
gr_hunter έγραψε:
Είναι απαραίτητο να μπουν και στου 4 τροχούς αποστάτες; Αν μπουν μόνο στους 2 πίσω θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
το χω δοκιμασει κ εβγαζε μουτρα


με μονο μπρωστα εχεις δοκιμασει? πρεπει να ναι καλυτερο...ασχετα απο το οπτικό...

οντως πολυ καλυτερα σαν αισθηση, αλλα χαλια οπτικα αν βαλεις πολυ μεγαλους, ασε που η ουρα γινετε φαρμακι μετα , στα πολλα
MEMsound - Παρ 09 Σεπ 2011, 11:52:30
Θέμα δημοσίευσης:
επισης ενημερωτικά...
οι ΜΟΜΟ που περσι τους ειχαμε αγορασει τον Φεβρουαριο 55ε/ζευγαρι (οχι 4αδα) με τα μπουλονια τους (κωνικα οχι ισια), πλεον εχουν 65ε/ζευγαρι...
αυτα απο Louis
RoadRunner122 - Παρ 09 Σεπ 2011, 12:16:41
Θέμα δημοσίευσης:
Eνδεχομένως να είχα ρωτήσει και παλιότερα αλλά δεν θυμάμαι:

το μήκος στα μπουζόνια, μετράμε το συνολικό απ'άκρη σε άκρη ή μόνο το καθαρό μήκος (αυτό δλδ που προεξέχει απ'το μουαγιέ αφού βιδωθούν πάνω του)?
volvos - Παρ 09 Σεπ 2011, 12:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
olo
RoadRunner122 - Παρ 09 Σεπ 2011, 14:44:05
Θέμα δημοσίευσης:
1000% sicuro? Γιατί έχω την εντύπωση πως μετράει μόνο το ενεργό σπείρωμα?
ParisMcridis - Παρ 09 Σεπ 2011, 18:39:44
Θέμα δημοσίευσης:
Που βρίσκουμε μπουζονια για 15 offset και πόσο περίπου.και μια άλλη ερώτηση.δε θα ναι καλύτερα τα μπουζονια απο τα μακριά μπουλονια;
mitsos 306 - Σαβ 01 Σεπ 2012, 15:20:41
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχει λογος που τα αυτοκινητα δεν εχουν μπροστα πισω ιδιο μετατροχιο.

εχει σχεση με την γεωμετρια και το τριγωνο του ακερμαν.

βεβαια παιζει και ρολο, το τι θες να κανει το αυτοκινητο,

ευθεια , στροφες, υπερστροφικο, υποστροφικο κλπ...

οι εργοστασιακες ρυθμισεις εξυπηρετουν το 95% οδηγων και συνθηκων
RoadRunner122 - Σαβ 01 Σεπ 2012, 19:52:58
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Που βρίσκουμε μπουζονια για 15 offset και πόσο περίπου.και μια άλλη ερώτηση.δε θα ναι καλύτερα τα μπουζονια απο τα μακριά μπουλονια;


Δεν παίζει ρόλο το offset. Το απαιτούμενο μήκος θα μετρήσεις.

Με τα μπουζόνια είναι πολύ πιό εύκολη η τοποθέτηση της ζάντας στο άκρο, μιάς και δε χρειάζεται ούτε να την κρατάς μέχρι να βιδώσεις (γιατί κρεμιέται πάνω τους) ούτε να κεντράρεις τις τρύπες της ζάντας με τις αντίστοιχες του μουαγιέ.
AtastaleiaS - Τετ 24 Οκτ 2012, 20:39:52
Θέμα δημοσίευσης: καλησπερα
η δικια μου ιστορια με τους αποστατες..παραγγελια ΜΟΜΟ 16mm.στα χερια μου ηρθαν 4 αποστατες 15mm απλοι χωρις να γραφουν κατι πανω και χυμα.οταν τους πηγα πισω μου ειπαν οτι ετσι τους δινει πλεον η ΜΟΜΟ.η δικια μου απαντηση ηταν οτι αυτους δεν τους πληρωνω εγω 180 ευρω.με τα πολλα βρηκε 1 σετ 20μμ στο κουτι τους με την επωνυμια πανω ολα κανονικα.τους πηρα να δω πως θα φαινεται με τοσο μεγαλους και τους εστειλα πισω.ευτηχως ειδα ενα post που ελεγε για το sirioscenter και εκανα ενα τηλ και υπαρχουν ετοιμοπαραδωτοι ΜΟΜΟ 16mm στα 120 ευρω η τετραδα(2σετ).αυριο θα παω να τους παραλαβω και να αγορασω και ισια μπουλωνια.οταν τους ρωτησα αν ισχυει οτι η ΜΟΜΟ πλεον βγαζει χυμα και χωρις την επωνυμια πανω δεν γνωριζαν κατι τετοιο.
RoadRunner122 - Τετ 24 Οκτ 2012, 22:33:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μα αυτό είναι το αυτονόητο. Ότι δηλαδή, όταν αγοράζεις πχ μπουζώνια ΜΟΜΟ, ένα μεγάλο ποσοστό του κόστους οφείλεται μόνο κ μόνο στη φίρμα. Αλίμονο λοιπόν, εάν δεν αναγράφεται καν η φίρμα και στα πουλάει ο άλλος βαφτίζοντάς τα MOMO, Sparco κλπ... ενώ στην ουσία μπορεί να είναι ντιζάκια απ'το χρωματοπωλείο της γειτονιάς.
AtastaleiaS - Τετ 24 Οκτ 2012, 23:53:46
Θέμα δημοσίευσης:
το ιδιο πραγμα λεμε φιλε μου.απλα παραθετω το τι μου ειπε ο ανθρωπος που τις βαφτησε ΜΟΜΟ και τις ζητουσε και ακριβοτερα.αν δεις λεω κιολας που του ειπα οτι εγω αυτους δεν τους πληρωνω για ΜΟΜΟ ποσο μαλλον πιο ακριβα.
flix23 - Κυρ 23 Δεκ 2012, 12:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
Εβαλα αποστατες 16mm και ψαχνω μακρια μπουλονια με ισιο κεφαλι για μαμα ζαντα ouragon. Εβαλα τα κονικα απο ραλλυ και ανα 3 βδομαδες θέλουν σφιξημο. Τελικα υπαρχουν? και που μπορω να τα βρω. Κοιταξα για μπουζονια αλλα το κοστος δεν με συμφερει. Αν βαλεις την τιμη απο τους αποστατες και τα μπουζονια βαζω αλλο ενα κατοσταρικο και περνω ζάντες με ετ15-ετ20 και ξεμπερδευω. Απλα μου αρεσουν οι ouragon.
volvos - Κυρ 23 Δεκ 2012, 13:36:05
Θέμα δημοσίευσης:
karlis
speggos
nick sapanidis - Τετ 13 Φεβ 2013, 11:53:23
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια ψαχνω για αποοστατες μαζι με μπουλονια για μαμα ζαντες 207..βρηκα κατι στο car αλλα αν καποιος με 207 μπορει να μου πει απο που τα πηρε για να κανω παραγγελια ακομα καλυτερα..για να ειμαι σιγουρος οτι ταιριαζουν...
nick sapanidis - Πεμ 14 Φεβ 2013, 17:21:17
Θέμα δημοσίευσης:
Κανένας ρε παιδιά;οι δυο αποστάτες 20mm μαζί με Μπουλονια στα 120€.
Ετσι μου είπαν εδώ στην περιοχή μου..
akis1976 - Πεμ 14 Αύγ 2014, 15:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω με τους αποστατες (15mm,μαμά ανάρτηση) δεν εχω καθόλου σταθερό πίσω μέρος,σήμερα τους έβγαλα για δοκιμή,αρκετά πιο σταθερό το πίσω μέρος αλλα πιο πολλά μούτρα,φοβάμαι μήπως φταίει που έκανα τα λάστιχα τράμπα,τα πίσω ειναι αρκετά πιο φαγωμένα απο τα μπροστά αλλα γενικά σε καλή κατάσταση. Confused
android - Πεμ 14 Αύγ 2014, 18:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
Εγω με τους αποστατες (15mm,μαμά ανάρτηση) δεν εχω καθόλου σταθερό πίσω μέρος,σήμερα τους έβγαλα για δοκιμή,αρκετά πιο σταθερό το πίσω μέρος αλλα πιο πολλά μούτρα,φοβάμαι μήπως φταίει που έκανα τα λάστιχα τράμπα,τα πίσω ειναι αρκετά πιο φαγωμένα απο τα μπροστά αλλα γενικά σε καλή κατάσταση. Confused


Με esp off μιλαμε?Ειναι ενα κλικ πιο φιλικο με αποστατες και δεν κλωτσαει ο κωλος στα φρενα σχεδον καθολου ,ενω χωρις παιζει αρκετα ειδικα πανω σε στροφη αν χρειαστεις φρενα περνεις μια περιεργη ταλαντωση,στα rc ειναι πιο βελτιωμενο αυτο το κακο λογο πιο σκληρης αναρτησεις ,τα 150αρια το κανουν εντονα κ στην ευθια σε τσαρουχι φρενο
akis1976 - Πεμ 14 Αύγ 2014, 19:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
akis1976 έγραψε:
Εγω με τους αποστατες (15mm,μαμά ανάρτηση) δεν εχω καθόλου σταθερό πίσω μέρος,σήμερα τους έβγαλα για δοκιμή,αρκετά πιο σταθερό το πίσω μέρος αλλα πιο πολλά μούτρα,φοβάμαι μήπως φταίει που έκανα τα λάστιχα τράμπα,τα πίσω ειναι αρκετά πιο φαγωμένα απο τα μπροστά αλλα γενικά σε καλή κατάσταση. Confused


Με esp off μιλαμε?Ειναι ενα κλικ πιο φιλικο με αποστατες και δεν κλωτσαει ο κωλος στα φρενα σχεδον καθολου ,ενω χωρις παιζει αρκετα ειδικα πανω σε στροφη αν χρειαστεις φρενα περνεις μια περιεργη ταλαντωση,στα rc ειναι πιο βελτιωμενο αυτο το κακο λογο πιο σκληρης αναρτησεις ,τα 150αρια το κανουν εντονα κ στην ευθια σε τσαρουχι φρενο

Με esp οn σε πολύ κλειστή στροφή μπαίνει το abs γιατι ο κώλος ταξιδεύει,με esp off πας με ανάποδα...Δεν ξέρω ρε φιλε τι έχει γίνει απο τοτε που έκανα αυτες της 2 κινήσεις το αμάξι άλλαξε,τώρα απλά αν πατήσεις φρένα μέσα στην στροφή εχει φύγει ο κωλος για πλάκα πριν απλά είχες μια τάση δεν ειχε πετάξει σχεδόν ποτέ κωλο,εκτός και αν έτυχε και με το που έκανα αυτες της αλλαγές εκλασε και η ανάρτηση,γιατι το πηγα για full ελενχο πριν καμια εβδομάδα και μου ειπε ο μηχανικός δεν βρίσκει τίποτα εκτός οτι η μπροστά ανάρτηση έχει κλαση η πίσω κρατάνε ακόμα...
Βασίλης - 207 gt - Παρ 10 Οκτ 2014, 18:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρει να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω πιο μεγάλα μπουλονια για 207 gt που έχω και θέλω να βάλω αποστάτες με μαμα ζάντες? Και αν υπάρχουν τελικά.. Θα με σώσετε αν με βοηθήσετε ψάχνω πολύ καιρό και δεν βρίσκω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..
akis1976 - Παρ 10 Οκτ 2014, 19:36:20
Θέμα δημοσίευσης:
Βασίλης - 207 gt έγραψε:
Καλησπέρα παιδιά μήπως ξέρει να μου πει κάποιος που μπορώ να βρω πιο μεγάλα μπουλονια για 207 gt που έχω και θέλω να βάλω αποστάτες με μαμα ζάντες? Και αν υπάρχουν τελικά.. Θα με σώσετε αν με βοηθήσετε ψάχνω πολύ καιρό και δεν βρίσκω.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

Πάρε ενα μπουλόνι στο χέρι και πήγαινε,θα τα πληρώσεις χρυσά βέβαια,γιατί απ'οτι ξέρω του έχουν τελειώσει τα φτηνά.
http://www.americat.gr/
Βασίλης - 207 gt - Παρ 10 Οκτ 2014, 20:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω αλλα δεν μπορω να παω ειμαι απο κερκυρα..
τι αλλο μπορω να κανω???
akis1976 - Παρ 10 Οκτ 2014, 20:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
Βασίλης - 207 gt έγραψε:
ευχαριστω αλλα δεν μπορω να παω ειμαι απο κερκυρα..
τι αλλο μπορω να κανω???

ψάξε για εξωτερικό,θα σου έρθει και πιο φτηνά,και στην πόρτα σου.
TeraBite - Σαβ 09 Μάϊ 2015, 13:59:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρουμε αν παίζει αποστάτης-αντάπτορας από καρέ 4x108 ζάντα σε 5x114.3 αυτοκίνητο, ξέρω τελείως άκυρο αλλά δεν θέλω να τις δώσω τις συγκεκριμένες ζάντες αν μπορώ .Mπορεί να μπεί μέχρι και 20mm αποστάτης λόγω offset...
nido - Πεμ 27 Αύγ 2015, 05:09:15
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτι αντίστοιχο με αυτά [σε Μ12x1.25] έχει βρει κανείς για πεζουδίσιες ζάντες που δε θέλουν κωνικό παξιμάδι αν βάλεις μπουζόνια στα μουαγιέ?

http://i.ebayimg.com/00/s/MTAxMFgxNjAw/z/9t0AAOxyhS9ThxNO/$_57.JPG

Κοιτούσα ροδέλες για φλατ τρύπες που παίρνουν μέσα [οι ροδέλες] το κλασικό κωνικό παξιμάδι (λίγο τέρατα...) και αυτά της GRAYSTON και σκεφτόμουν ότι δε μπορεί να μη φτιάχνει κανείς το "σωστό" σχήμα....
Steve - Πεμ 27 Αύγ 2015, 22:57:01
Θέμα δημοσίευσης:
Peugeot Sport Cool
nido - Πεμ 27 Αύγ 2015, 23:33:07
Θέμα δημοσίευσης:
Τέτοια είναι?
Αν ναι. μια χαρά (αρκεί να βρω...)
MEMsound - Παρ 28 Αύγ 2015, 09:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
τα PS δεν ήταν (είναι?) ετσι ακριβως
ειναι "κλασσικα" παξιμαδια με ισια την κατω πλευρα (οχι κωνική) και κανουν σε οσες μαμα 206 ζαντες εχω δοκιμασει πχ απο gti 1600 / gti 2,0 / rc
nido - Παρ 28 Αύγ 2015, 12:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν αυτά?
(χωρίς την "επέκταση" με το κωνικό τμήμα στο κομμάτι που βυθίζεται μέσα στην τρύπα της ζάντας που έχουν τα μαμά μπουλόνια μετά τη ροδέλα)

http://www.part-box.com/products.php?range=134-grayston-peugeot-flat-nuts-with-flat-washers&brand=80-grayston

http://www.demon-tweeks.co.uk/performance/wheel-nuts-bolts/grayston-peugeot-type-wheel-nut
volvos - Παρ 28 Αύγ 2015, 14:06:25
Θέμα δημοσίευσης:
Nai ola isia eixa kai ego.

konika pou thes eixa parei apo petta
nido - Παρ 28 Αύγ 2015, 16:04:36
Θέμα δημοσίευσης:
Υποθέτω μια χαρά θα είναι τα ίσια με την ενσωματωμένη ροδέλα σαν GRAYSTON (τα οποία δυστυχώς έρχονται με 19άρι κεφάλι), στο site της PS δε βρήκα καμιά φωτό λίγο που έψαξα.

O Πέττας είναι ο γνωστός που επισκευάζει/βάφει ζάντες?
Είχες βρει τέτοια?

nido - Δευ 19 Οκτ 2015, 00:12:49
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά πήρα ένα σετ μαμίσια και τα φτιάξαμε όπως τα ήθελα (*)


(*) special thanks στον 21_Quadra, που εκτός της πολύ ποιοτικής δουλειάς ήταν και ταχύτατος Cool
MEMsound - Δευ 19 Οκτ 2015, 10:08:04
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη?
nido - Δευ 19 Οκτ 2015, 11:26:44
Θέμα δημοσίευσης:
Από μαμίσια μπουλόνια των 58mm τα κάναμε παξιμάδια για μπουζόνια, βλ. σκιτσάκι πιο πάνω και φωτό (=τελικό αποτέλεσμα).
MEMsound - Δευ 19 Οκτ 2015, 23:11:37
Θέμα δημοσίευσης:
ααα μαλιστα
niiiice!!
Andreasf1 - Δευ 16 Ιαν 2017, 15:05:05
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα. Έχω κάποιες braid winraceA και μου λείπουν τα μπουλόνια οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας.

Η πατούρα της ζάντας είναι για ίσιο μπουλόνι όπως είναι και των εργοστασιακών ζαντών που έχουν τα 207 gt/rallye(και το rc υποθέτω). Έπειτα απο επικοινωνία μου με τον επίσημο αντιπρόσωπο της Braid στην Ελλάδα μου είπε οτι για τις συγκεκριμένες ζάντες δεν έχουν διαθέσιμα μπουλόνια μιας και προορίζονται για αγωνιστική χρήση και χρησιμοποιούνται με μπουζονια και παξιμαδια αντιστοιχα της Peugeot Sport.

Ωστόσο επειδή δεν θέλω να "μπλέξω" με μπουζόνια και παξιμάδια, πιστεύετε υπάρχει δυνατότητα να βρεθεί μπουλόνι για τις παραπάνω ζάντες; Confused
android - Δευ 16 Ιαν 2017, 22:18:07
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμασες τα μαμα που λες ? η δεν χωραει εκει που φουσκωνει?
Andreasf1 - Δευ 16 Ιαν 2017, 22:44:10
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς δεν κάνει. Ούτε εκεί που φουσκώνει ουτε η ίδια η ροδέλα που έχουν τα μαμά χωράει να κάτσει στη φωλιά. Δυστυχώς.
stevedek - Τρι 17 Ιαν 2017, 13:55:02
Θέμα δημοσίευσης:
είχα το ίδιο θέμα με τους αποστάτες της H&R που τοποθέτηση, τώρα θα βάλω και εγώ Braid Fullrace A, και πήγα στον Ζανιά στο Ελληνικό διαλέξαμε μεγαλύτερα μπουλόνια και τα έδωσε τόρνο ώστε να γίνουν επίπεδα ...

τοποθετήθηκαν μια χαρά και δεν παρουσιάζουν κανένα θέμα ...
Andreasf1 - Τρι 17 Ιαν 2017, 14:30:59
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν λες μεγαλύτερα μπουλόνια τι εννοεις; Δεν θα ήθελα να πω την αλήθεια μου να μπλεξω με τέτοιες διαδικασίες τορνου κτλ.
stevedek - Τετ 18 Ιαν 2017, 12:38:20
Θέμα δημοσίευσης:
μεγαλύτερα σε μήκος για να πιάνουν και τους αποστάτες των 10mm ...
Andreasf1 - Παρ 20 Ιαν 2017, 12:02:47
Θέμα δημοσίευσης:
Α μάλιστα. Ελπίζω να βρω αυτό που ψάχνω και να μην ψάχνω για τόρνους και πατέντες. :S
vag21 - Δευ 02 Οκτ 2017, 19:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
σκεφτομαι για αποστατες 20 μπροστα 22 πισω σε 207 gt,καποιος που εχει βαλει αυτα τα νουμερα(η κατι παρομοιο),θα μπορουσε να μου πει τις εντυπωσεις του?
milvas7 - Τετ 08 Νοέ 2017, 12:47:53
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
σκεφτομαι για αποστατες 20 μπροστα 22 πισω σε 207 gt,καποιος που εχει βαλει αυτα τα νουμερα(η κατι παρομοιο),θα μπορουσε να μου πει τις εντυπωσεις του?


20 20 Eχω βάλει εγώ κ είναι πολύ καλύτερα σαν πάτημα

Αλλά δεν το προτείνω σε μαμά ανάρτηση
Steve - Πεμ 09 Νοέ 2017, 10:26:42
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
Αλλά δεν το προτείνω σε μαμά ανάρτηση
Σε τί ανάρτηση το προτείνεις ας πούμε;
milvas7 - Πεμ 09 Νοέ 2017, 19:59:10
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
milvas7 έγραψε:
Αλλά δεν το προτείνω σε μαμά ανάρτηση
Σε τί ανάρτηση το προτείνεις ας πούμε;


Δεν προτείνω 20αρηδες σε μαμα ύψος gt rallye γιατι βγαίνουν πολύ έξω κ φαίνονται άσχημα κατα τη γνώμη μου..
android - Πεμ 09 Νοέ 2017, 20:54:16
Θέμα δημοσίευσης:
Για καφετερια καλο ειναι 16 μπρωστα 20 πισω
Steve - Πεμ 09 Νοέ 2017, 23:39:17
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
Δεν προτείνω 20αρηδες σε μαμα ύψος gt rallye γιατι βγαίνουν πολύ έξω κ φαίνονται άσχημα κατα τη γνώμη μου..
Ενώ αν βάλεις κάποια άλλη ανάρτηση μπαίνουν μέσα και φαίνονται όμορφα;
milvas7 - Παρ 10 Νοέ 2017, 01:21:54
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
milvas7 έγραψε:
Δεν προτείνω 20αρηδες σε μαμα ύψος gt rallye γιατι βγαίνουν πολύ έξω κ φαίνονται άσχημα κατα τη γνώμη μου..
Ενώ αν βάλεις κάποια άλλη ανάρτηση μπαίνουν μέσα και φαίνονται όμορφα;


Το κατάλαβες
christos_99 - Τρι 02 Οκτ 2018, 19:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα

Πηρα τις γνωστες speedline sl299 του 205, αλλα αυτος που μου τις εδωσε δεν ειχε μπουλονια.
Τα μπουλονια απο τις παλιες foudre μου ειναι 17αρια (τα γνωστα με την ροδελιτσα), και στις sl299 που δοκιμασα εαν ταιριαζουν, το κωνικο τμημα απο το μπουλονι που εχει πριν την ροδελα, κολυμπαει στην τρυπα.

Συμφωνα με servicebox χρειαζονται 19αρια με ροδελιτσα, σαν αυτα:



Διαβαζοντας το thread δεν μπορω να βαλω απλα κωνικα γιατι ξεβιδωνουν καθε εβδομαδα. Εαν βρω 19αρια με ροδελα απο αλλο μοντελο και ειναι κομπλε στο μηκος θα ταιριαξουν στην πατουρα της τρυπας.? (μεταχειρισμενα παντα, καινουρια θα μου βγουν περισσοτερο απο οσο πηρα τις ζαντες)
Mono AEK - Τετ 15 Ιαν 2020, 12:19:10
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπέρα

ενδιαφερομαι να βαλω αποστατες

ρωτησα στον πετα και μου ειπε οτι επιδη τα μπουλονια ειναι μπομπε πρεπει να φαει τη ζαντα και να βαλει μπουλονια οπως εχουν ολα τα αμαξια

η αληθεια ειναι οτι δε πολυκαταλαβα αλλα δε ψηθηκα κι ολας

ξερει κανεις που μπορω να βρω πιο μακρυα μπουλονια για rcz?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr