PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Kαθαρισμα μπεκ ψεκασμου

axtheo - Τρι 16 Σεπ 2008, 12:48:29
Θέμα δημοσίευσης: Kαθαρισμα μπεκ ψεκασμου
γνωριζει καποιος καθε ποτε πρεπει να καθαριζονται τα μπεκ?
AlienHack - Τετ 17 Σεπ 2008, 09:32:25
Θέμα δημοσίευσης:
εγω αχω ακουσει καθε 50.000 km το πολυ καλο ειναι να καθαριζονται. οχι τιποτα αλλα με τις κολοβενζινες που βαζουμε μπουκονουν σιγα σιγα...

Εγω με την σειρά μου να ρωτήσω. ΕΙναι σχετικά ευκολο να βγουν τα μπέκ? αν μπορέσω να τα βγάλω θα τα καθαρίσω μονος μου και θα γλυτώσω το 50αρικο ..

για ν αβγουνε πρεπει να βγει πεταλουδα πλαστικη εισαγωγή και μετα τα μπεκ? μεχρι πεταλουδα εχω βγάλει..
STELIOS - Τετ 17 Σεπ 2008, 10:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικα θελουν καθε περιπου 50.000 χλμ καθαρισμο.
Απο τιμη εχω ακουσει και 100 ευρω για καθαρισμο με υπερηχους.

Για να βγουν δεν χρειαζεται να βγει η πεταλουδα. Βρισκονται στη βαση της πολλαπλης εισαγωγης, εκει που πιανει στη κεφαλη. Δεν θυμαμαι ακριβως πως βγαινει η μπεκιερα αλλα δεν ειναι δησκολο, με κλιπσακια και κουμπωματα πρεπει να βγαινει. Εχε υποψη οτι θα γεμισεις τη περιοχη και τα χερια σου βενζινες (οταν αποσυνδεσεις τη παροχη τους).
Για να τα καθαρισεις μονος σου δεν ξερω αν γινεται. Σε συνεργειο που εχω δει καθαρισμο τα συνδεουν με ενα μηχανημα και τα βαζουν να δουλεουν ψεκαζωντας ενα ειδικο καθαρηστικο.
axtheo - Τετ 17 Σεπ 2008, 13:46:12
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω Smile
jim 106 - Πεμ 18 Σεπ 2008, 17:42:55
Θέμα δημοσίευσης:
Κυκλοφορει μια φημη πως τα μπεκ που εχουν υποστει καθαρισμο,μετα απο καποια χιλιομετρα παρουσιαζουν προβλημα,αληθευει?
Steve - Πεμ 18 Σεπ 2008, 17:51:09
Θέμα δημοσίευσης:
jim 106 έγραψε:
Κυκλοφορει μια φημη πως τα μπεκ που εχουν υποστει καθαρισμο,μετα απο καποια χιλιομετρα παρουσιαζουν προβλημα,αληθευει?

ΠΑΠΑΡΙΑ ΦΗΜΗ.

Εσένα σου φαίνεται λογικό αυτό?
insanous - Τρι 07 Οκτ 2008, 19:31:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τα δικα μου δν ειχαν κα8αριστει ποτε οποτε τα εστειλα οσωνουπο για καθαρισμο απο τη στιγμη που αγορασα το αυτοκινητο ειχε 140000 χλμ-κοστος 80€ κ τεραστια διαφορα στο πατημα του γκαζιου
B.M-SPORT - Πεμ 09 Οκτ 2008, 10:18:09
Θέμα δημοσίευσης:
insanous έγραψε:
Τα δικα μου δν ειχαν κα8αριστει ποτε οποτε τα εστειλα οσωνουπο για καθαρισμο απο τη στιγμη που αγορασα το αυτοκινητο ειχε 140000 χλμ-κοστος 80€ κ τεραστια διαφορα στο πατημα του γκαζιου


Σε ποιον τα εστειλες;
AlienHack - Δευ 13 Οκτ 2008, 10:28:35
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν 4 μερες πηγα για καθάρισμα μπεκ με υπερήχους. Κοστος 100Ε και 3 ωρες δουλειά (το βγάλσιμο τους και ο καθαρισμός ηταν εύκολος , οταν ηταν να τα ξανατοποθετήσουν ομως χρειάστηκε να βγάλουν ολη την εισαγωγή και αυτό πηρε ώρα, τους παιδευσε και λιγο μια βίδα.. )

Πρώτη εντύπωση πολύ θετική. Ο κινητήρας εγινε βελούδινος σαν ηλεκτρικός, πολυ ομοιόμορφη αυξηση στροφών, καλύτερη και ποιο δυναμική απόκρυση στο γκάζι, σαν να ειναι καινούριος κινητήρας. ΘΕΤΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ αν και 100Ε δεν ειναι λίγα για κάτι προαιρετικό. .

ΟΜΩΣ!!

Μετα από το καθαρισμα των μπεκ και 3-4 ωρες μετά μου παρουσίασε πρόβλημα, ξαφνικά αναβοσβήνει το λαμπάκι του κινητήρα δουλεέυει σαν 3κιλυνδρο και βρομάει βενζίνα (βγάζει και άσπρο καπνό απο πίσω ντουμάνι), το σφάλμα που γραφει στο διαγνωστικό ειναι προβλημα στα μπεκ και αποτυχία αναφλεξης.

Το πήγα πίσω στο συνεργείο που μου τα καθάρισαν και μου ειπαν οτι το ενα μπεκ εχει κολήσει ανοιχτό οποτε ψεκάζει συνέχεια και καποια στιγμή το μείγμα ειναι τοσο πλούσιο σε βενζίνη που δεν εχει αρκετο αέρα να κανει καυση και παθαίνει αφλογηστία. Μου αλλαξαν μπεκ 25Ε μονο χωρίς εξοδα περαστικά (καθότι μαλλον απο μαλ***α τους οταν τα καθάρισαν εγινε η ζημειά στο μπέκ) ...
PASALIMANI - Δευ 13 Οκτ 2008, 21:11:33
Θέμα δημοσίευσης:
W00t W00t Φοβαμαι! Θελω και εγω να τα καθαρισω και τωρα με εβαλες σε σκεψεις...
AlienHack - Τρι 14 Οκτ 2008, 12:23:28
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά το λαθος ήταν δικό τους. γιατι κόλησε το πηνειο του μπεκ, τα μπεκάκια λεει εχουν μεσα ηλεκτοπινεια που αναλογα με το ρευμα που παίρνουν ανοιγουν και κλήνουν, στο ενα μπεκ κολησε και εμενα συνέχεια ανοιχτο, με αποτελεσμα να πεταει συνέχεια βενζίνη, μεχρι που ξεχείλιζε το μπεκ, βρομούσε παντου βενζινη, παθεναι αφλογηστία γιατι δεν ειχε αρκετό αερα για να κανει αναφλεξη με τον σπινθίρα του μπουζί. Ολη η εισαγωγη, ο κυλινδρος, και η εξαγωγη (& καταλυτης) ηταν γεμάτα ακαυστη βενζίνη. .
Πώς δεν πήρα καμια φωτιά...

ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΜΟΥ ειναι οτι το λαθος ηταν δικό τους γιατι οταν βγαλανε τα μπεκ και τα καθαρισανε σε καποια στιγμή τους αλάξαν κατι μικρά φιλτράκια που εχουν πανω τους. για να τα βάλει ομως τα καινούεια φιλτράκια βαρούσε τα μπεκακια με ενα σφυρί. Ε συγνώμη κιολας αλλα εν εχει ηλεκτροπεινίο το μπεκ μεσα δεν το βαρας νταμπα ντουμπα με σφυρί!!

Τι να πω... Evil Βασικα χαζομαρα μου γιατι δεν ειχα ορεξη και δεν ειναι κ το στυλ μου να κανω φασαριες. εδωσα 30Ε για το νεο μπεκ που μου αλαξαν και εφυγα..

Μου την εσπασε που προσπαθούσαν να με πήσουν οτι το μπεκ ειχε προβλημα και θα χαλουσε καποια στιγμή ετσι κ αλλιος! . .
AlienHack - Τρι 14 Οκτ 2008, 12:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
PASALIMANI έγραψε:
W00t W00t Φοβαμαι! Θελω και εγω να τα καθαρισω και τωρα με εβαλες σε σκεψεις...


καθαρησε τα (πόσα km έχεις πανω?)

Απλός πρόσεχε που θα πάς, να στα καθαρήσουν με υπερήχους οχι με απλή βύθηση σε υγρά . .

και να τους πεις να αλλάξουν τα φιλτράκια των μπεκ (κατι πολυ πολυ μικρα ασπρα που μπαίνουν στις ακρες τους) αλλά να προσέχουν τα μπεκ γιατι πες πχ σε εναν φίλο σου τα χτύπησαν δυνατα και το ενα κόλησε ανοιχτό. .
PASALIMANI - Τρι 14 Οκτ 2008, 15:26:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω 60000 και σκεφτομαι να παω σε καποιο εξουσιοδοτημενο της BOSCH για να εχω το οσο το δυνατον...το κεφαλι μου ησυχο.Δουλευουν και το σαββατο οποτε με βολευει.
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 03:09:57
Θέμα δημοσίευσης:
εριξα μια ματια σε αυτό το τόπικ αλλα και σε αυτό:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=318407#318407

τα μπεκ μου εχουν σχεδόν 95000 οποτε λεω να τα παω για καθαρισμα...

ή μήπως να πάρω 4 καινουργια?
Steve - Παρ 30 Οκτ 2009, 08:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ με 100άρα only τα μπεκ τα καθάρισα με 40 ευρώ*... και δεν είχαν τίποτα Mad

Καλά θα είναι όμως να τα πας έστω και προληπτικά (γιατί γα** την Αθήνα σας και τα πρατήρια σας, είστε επικίνδυνοι) και να τα κάνεις και ογκομέτρηση για να δείς αν είναι ΟΚ σε παροχή ή αν έχουν πέσει Wink



*τα μπεκ τα πήγα στο χέρι βγαλμένα από την εισαγωγή, αν τα έβγαζε αυτός ήθελε 100 ευρώ για εξαγωγή/καθαρισμό/τοποθέτηση
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 11:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο ευκολα βγαίνουν? (στο 2λιτρο)

με υπερηχους ή με υγρα καθαρισμός καλήτερα?

μια 4αδα καινουργια πόσο εχουν?
και ποια να βάλω?
SnakeMJK - Παρ 30 Οκτ 2009, 12:06:13
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ απλά έβαλα καινούρια... το κόστος δεν ήταν κάτι τρελό.
AlienHack - Παρ 30 Οκτ 2009, 12:17:53
Θέμα δημοσίευσης:
να μην σας θυμήσω τι ζημεια ειχα παθει εγώ απο καθαρισμό...
Steve - Παρ 30 Οκτ 2009, 12:32:17
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ποσο ευκολα βγαίνουν? (στο 2λιτρο)

με υπερηχους ή με υγρα καθαρισμός καλήτερα?

μια 4αδα καινουργια πόσο εχουν?
και ποια να βάλω?
Με υπέρηχο και υγρά μαζί Wink

4άδα καινούρια έχουν 200 ευρώ νομίζω
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 12:58:01
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω Wink
volvos - Παρ 30 Οκτ 2009, 13:16:19
Θέμα δημοσίευσης:
80 to ena...
SnakeMJK - Παρ 30 Οκτ 2009, 13:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
80 to ena...


oops... όντως... μάλλον είχα στο μυαλό μου τα μπουζί, όχι τα μπεκ.

79,67 έκαστο για την ακρίβεια.
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 14:03:26
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε κάνω ενα καθαρισμό και βλέπουμε... Laughing Laughing Laughing Laughing

τι παροχή πρέπει να χουν τα εργοστασιακά δικά μου ειπαμε?
SnakeMJK - Παρ 30 Οκτ 2009, 14:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
στο αγγλικό ebay παίζει τετράδα μπεκ από 70 ως 100 ευρώ...
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 14:26:27
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγω μπορω να πουλήσω πχ τα δικά μου "οπως ειναι" χωρις να τα καθαρήσω...
οποτε δεν χρειάζεται να μπλέξω με μεταχειρισμένα τα οποία δεν μπορω εκ των προτέρων να ελεγξω

ασε που αν χρειαστει μεταχειρισμένα εχω βρει και από εδω
volvos - Παρ 30 Οκτ 2009, 14:30:45
Θέμα δημοσίευσης:
ο αργυρης εχει μηχανημα τα καθαριζει και τα μετραει...εχει δοξα το θεο μετρησει μπολικα δικα μου Laughing
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 14:36:47
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε το ξέρω για τον Αργυρη... το πρόβλημα ειναι οτι για να πάω στον Αργυρη (τωρα που δεν παίζει το νισσαν λόγω του τρακαρίσματος) ειναι λιγο θέμα.

Ειχα μιλήσει με Ανέστη την προυγουμενη βδομάδα και μου ειπε οτι εχει κάποιον δικό του που τα πηγαίνει και τα καθαρίζουν αλλα θα μάθω πρώτα περισσότερα και βλέπουμε από Δευτέρα... Wink
Steve - Παρ 30 Οκτ 2009, 14:49:30
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ένα Bosch Service πήγαινε και τελείωνε το θέμα Cool

Απλά κοίτα το μηχάνημα να είναι φρέσκο σχετικά Wink
MEMsound - Παρ 30 Οκτ 2009, 19:31:18
Θέμα δημοσίευσης:
ψαχνω να βρω τι μπεκ φοραω αλλα δεν εχει βρει ακρη...
καμμια ιδεα κανείς?
nik_marin - Παρ 30 Οκτ 2009, 22:34:41
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=ZJmdvoZ83hY&feature=player_embedded#
p206xs2 - Τετ 25 Νοέ 2009, 15:26:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κάποιος κάποιο συγκεκριμένο συνεργείο (πχ BOSCH) που να έχει καθαρίσει τα μπεκ?

Πήρα τηλ σε ένα BOSCH car service και μου είπαν ότι θα βγάλουν τα μπεκ και θα τα στείλουν αλλού (??) για καθαρισμό γιατί στο συγκεκριμένο δεν έχουν μηχάνημα. Και αυτή η διαδικασία διαρκεί 3 ώρες. Σε όλα τα BOSCH έτσι είναι?
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 16:52:06
Θέμα δημοσίευσης:
Στην Λάρισα που τα πήγα εγώ, έγινε επί τόπου ο καθαρισμός.
Samer - Τετ 25 Νοέ 2009, 16:56:05
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ψαχνω να βρω τι μπεκ φοραω αλλα δεν εχει βρει ακρη...
καμμια ιδεα κανείς?


Θα σου πω το βραδυ η αυριο για τα μπεκ σου.
Εγω τα ειχα αλλαξει τα μπεκ μετα στο s16 και εβαλα απο 325 ΒΜW.
poliviosfp - Δευ 14 Φεβ 2011, 15:30:56
Θέμα δημοσίευσης:
το μονόμπεκο το δικό μου καθαρίστηκε με υπερήχους με 10ε. Δεν είχε και τίποτα και δεν παρατήρησα κάποια διαφορά. Το καλύτερο είναι να είχουμε έναν wideband και να βλέπουμε αν φτωχαίνει ή γίνεται πλούσιο το μείγμα για να πράττουμε αντίστοιχα με καθαρισμούς κτλ.
NIK - Παρ 17 Ιούν 2011, 11:04:23
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Γενικα θελουν καθε περιπου 50.000 χλμ καθαρισμο.
Απο τιμη εχω ακουσει και 100 ευρω για καθαρισμο με υπερηχους.

Για να βγουν δεν χρειαζεται να βγει η πεταλουδα. Βρισκονται στη βαση της πολλαπλης εισαγωγης, εκει που πιανει στη κεφαλη. Δεν θυμαμαι ακριβως πως βγαινει η μπεκιερα αλλα δεν ειναι δησκολο, με κλιπσακια και κουμπωματα πρεπει να βγαινει. Εχε υποψη οτι θα γεμισεις τη περιοχη και τα χερια σου βενζινες (οταν αποσυνδεσεις τη παροχη τους).
Για να τα καθαρισεις μονος σου δεν ξερω αν γινεται. Σε συνεργειο που εχω δει καθαρισμο τα συνδεουν με ενα μηχανημα και τα βαζουν να δουλεουν ψεκαζωντας ενα ειδικο καθαρηστικο.

Μπορείς και μόνο σου φίλε να βάλεις μέσα στιν βενζινι ειδικο υγρο καθαρισμού μπεκ
drdino - Παρ 17 Ιούν 2011, 14:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν έχουν καθαριστεί ποτέ, το καθαριστικό δεν ξέρω αν θα καταφέρει να κάνει και πολλά. Αυτό το ματζούνι καλό είναι να μπαίνει περιοδικά στο ρεζερβουάρ (ιδανικότερα στο τελευταίο ρεζερβουάρ ΠΡΙΝ αλλάξουμε μπουζί) ώστε να διατηρούνται καθαρά.
fuji091 - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 01:57:17
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Στην Λάρισα που τα πήγα εγώ, έγινε επί τόπου ο καθαρισμός.



εχω ενα 206cc με 110.000χλμ κι δεν εχω καθαρισει μπεκ ποτε αν κ το νιωθω μπουκωμενο το πηρα στα 100.000,μια ερωτηση τι συμπτωματα εχει το αμαξι με βουλωμενα μπεκ??
[

Uploaded with ImageShack.us][/img]
dimitris.m. - Τετ 18 Νοέ 2015, 19:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
Κανα καλο τεχνιτη για καθαρισμο μπεκ?
Ο τσοπελογιανης μου πε ενας γνωστος?
antoniogt - Τρι 19 Ιαν 2016, 20:31:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα...γνωριζει κανενας για θεσσαλονικη μερια που μπορω να παω για καθαρισμο τα μπεκ για 207gt;
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr