PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - Shift Light

volvos - Παρ 09 Μάϊ 2008, 19:49:02
Θέμα δημοσίευσης: Shift Light
thanosdbfan έγραψε:
pskarm έγραψε:
θανο πως-που το πηρες?

εμενα σταυρο με καιει αφου το στροφομετρο τελειωνει 7 στο 206
και πλεον στροφαρω και εγω εκει ψηλα :brrr:


Αγοράστηκε από Αυστραλία.

Το γκατζετάκι έχει τρία καλώδια.Το πράσινο συνδέεται στο καλώδιο του στροφομέτρου (Tacho cable)που βρίσκεται πίσω από το καντράν.Παίρνεις ρεύμα (κόκκινο)από το άνοιγμα διακόπτη (ignition on) και δίνεις και μια γείωση (μαύρο)...


Δε χρειάζεται να στροφάρεις στις 9000+ για να δουλέψει.Ρυθμίζεται σε ότι εύρος στροφών δουλέυει το μοτέρ.Ούτε ρελεδάκια ούτε τίποτα.Μια EPROM έχει που ρυθμίζεται από τα δύο κουμπάκια.Εγώ το έχω ρυθμίσει να ανοίγει το πρώτο πράσινο λαμπάκι στις 6200 ,το δεύτερο πράσινο στις 6800,το τρίτο πράσινο στις 7400, το τέταρτο πράσινο στις 8000 , πρώτο κόκκινο στις 8600 και το δεύτερο κόκκινο στις 9200 που είναι και το ανώτατο όριο για αλλαγή ταχύτητας για το μοτέρ μου. Η αλληλουχία που ανάβουν τα λαμπάκια είναι πλήρως ρυθμίσημη.


μου στειλαν pdf Με διαστασεις

καθε λαμπακι 6mm

στο ισιο 85.5χιλιοστα μηκος
26.6 υψος
18.1βαθος

στο κυκλικο
ακτινα κυκλου 45.5
λιγο πιο μακρυ (2εκατοστα το μετρησα οθονη)
δακτυλιος υψος 20.9
βαθος 18.1

εστειλα μειλ για 5 κομματια αποστολη ελλαδα


pskarm έγραψε:
Hi Panos
Thanks for your enquiry.
We can ship anywhere within Europe, if you let us know which unit style and colour combination we will happy to get shipping costs.

Look forward to hearing from you.

Tricia
Ecliptech-Europe

antonios16V - Σαβ 10 Μάϊ 2008, 22:41:53
Θέμα δημοσίευσης:
Απο που θα παρεις σημα στροφων?
Το σημα που στελνει η BSI θα το βλεπει?
volvos - Κυρ 11 Μάϊ 2008, 00:22:59
Θέμα δημοσίευσης:
ta εξηγει ολα στο σαιτ αλλα επειδη δε σκαμπαζω περιμενω αργυρη
εχει 3 καλωδια και το ενα λεει οτι παιρνει απο καλωδιο που παει κοντεερ αν καταλαβα καλα Cool
Touristas - Κυρ 11 Μάϊ 2008, 05:49:38
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμα παίρνει από των πολλαπλασιαστή , έχει μία γείωση και ένα ρεύμα με άνοιγμα διακόπτη
volvos - Κυρ 11 Μάϊ 2008, 08:39:50
Θέμα δημοσίευσης:
5.49???????????????????
το πρωι???????????????

πας καλα?????


αρα ειναι απλουστατο Cool
Touristas - Κυρ 11 Μάϊ 2008, 10:10:22
Θέμα δημοσίευσης:
6:49 είναι άντε φτιάξε την ώρα……μπεεε.......

Ναι είναι εύκολο Exclamation
Steve - Τρι 13 Μάϊ 2008, 16:00:23
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
6:49 είναι άντε φτιάξε την ώρα……μπεεε.......

Ναι είναι εύκολο Exclamation

Πρέπει να την φτιάξει ο chatξυσ'τ'@@σουtasos.

Με τί όχημα βαράει 9200 ο άλλος?

Και καμιά φωτό τάκη από το Shift Light για να ξέρουμε ποιά από τις 2 διατάξεις θα επιλέξουμε? Very happy (αν κατάλαβα καλά έχει 2 διατάξεις?)
volvos - Τρι 13 Μάϊ 2008, 16:25:05
Θέμα δημοσίευσης:
δες το σαιτ τεκνο

το ισιο ggggaar

θα παρουμε

λογικα 4 ειμαστε δε βλεπω αλλους...θα στειλω μειλ αυριο για τιμη
kane - Τρι 13 Μάϊ 2008, 20:20:57
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Σήμα παίρνει από των πολλαπλασιαστή , έχει μία γείωση και ένα ρεύμα με άνοιγμα διακόπτη


ρε συ αργυρ΄ κατι ταλιμπαν στο σαξοκλαμπ πηρανε οπως λες σημα απο τον πολ/στη στα στροφόμετρα τους (ενα και το αυτο στην προκειμένη περίπτωση) και δεν δουλευαν σωστά...ολοι τελικώς κατέληξαν να ξηλώσουν καντράν...
Εχουνε δοκιμάσει απο παντου.Ειτε απο πολ/στη,ειτε απο το πινάκι του εγκεφάλου σύμφωνα με το wiring diagram,αλλα τζίφος...
Steve - Τρι 13 Μάϊ 2008, 20:26:22
Θέμα δημοσίευσης:
Άλλο οι ταλιμπάν, άλλο ο Αργύρης Big wink
kane - Τρι 13 Μάϊ 2008, 20:29:01
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Άλλο οι ταλιμπάν, άλλο ο Αργύρης Big wink


Συμφωνώ βρε τσόμπανε,αλλα δεν θελει καμμια τέχνη στο να το συνδεσεις σε ένα απτα καλώδια του πολ/στη...ας δούμε τι εχιε να π(ι)ει και ο μαστορας...
Touristas - Τετ 14 Μάϊ 2008, 05:52:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυμάμαι καλά το σχέδιο έδειχνε πολλαπλασιαστή ( δεν ανοίγει το site για να το δω τώρα).
Έτσι κι αλλιώς στα MUX από καντράν δεν μπορείς να πάρεις αλλά ούτε κι από εγκέφαλο οπότε μένει μόνο ο πολλαπλασιαστής. Από εκεί και πέρα αν δεν το πάρω στα χέρια μου να δω τι πράμα είναι δεν μπορώ να ξέρω θα δουλέψει κι αν θα δείξει σωστά.
glf - Τετ 14 Μάϊ 2008, 18:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
?? λέτε να μην παίξει ???????

και γω για ίσιο ggggaar είμαι
kane - Τετ 14 Μάϊ 2008, 19:54:32
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνο,εγώ ειμαι εκτος φίλε γιατί αλαφρωσα την τσέπη μου κατα ένα σεβαστο ποσο λόγω αγορας φωτογραφικης μηχανής Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes ...
Αν αλλάξει κάτι πριν τα παρατζίλετε θα σε πω.

Αργύρη,σίγουρα η λογική λεει,πως για να "παιζει" με το καλώδιο που πιπιλιζουν ολοι του καντράν,θα "παιζει" και με την άλλη ακρη του καλωδίου...
Αλλά για ένα περίεργο λόγο όπως αναφέρουν τα παιδιά με σήμα απο κείνο το πινάκι δεν παίζει.
Ιδωμεν...
Steve - Τετ 14 Μάϊ 2008, 20:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
*CENSORED* φωτογραφική μηχανή πήρες *CENSORED* εβραίε... Πες ότι δεν θές να δώσεις τόσα λεφτά και άστα αυτά... Cool
volvos - Τετ 14 Μάϊ 2008, 20:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
ta lefta ειναι πολυ καλα αν εχετε καταλαβει τι παιρνουμε

δεν ειναι ενα απλο σιφτ λαιτ με μια λαμπα να

αλλα σου αντικαθιστα και το στροφομετρο εκει ψηλα που ειδικα για εμας ψηλε ειναι σωτηριο...οταν βαλεις προγραμμα θα με καταλαβεις Wink

εστειλα μειλ

hello again
i am interested for 4or5 pieces
propably all of them will be the straight model ggggaar

the payment will be through paypall
and the delivery wiil be in greece-athens

can you tell me the cost ?
will it be any discount for these number of pieces(4or5)?

thank you very much
panos skarmeas
kane - Τετ 14 Μάϊ 2008, 22:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
*CENSORED* φωτογραφική μηχανή πήρες *CENSORED* εβραίε... Πες ότι δεν θές να δώσεις τόσα λεφτά και άστα αυτά... Cool


δεν ειναι αυτό ρε τσόμπανε,το γκατζετάκι αξιζει το χρημα,αλλά προέκυψε η φωτογραφικη.
Οχι τπτ αλλο,τσάντα και καρτα μνημης 100ε...αν ειναι δυναμον Rolling eyes

Παίδες τα 125ε (αν ειναι τοσα τελικα) ειναι σχεδον τσάμπα για τέτοιου στυλ σιφτ λαιτ.Εδω τα κοινά,ενα λαμπακι δηλ μονο σε συγκριμμένες στροφές πάνε γύρω στο 100ρικο...
Για τους γνωστες μπείτε και δείτε ποσο εχει το αντιστοιχο της ορεκα αλλα με 3 λαμπακια σε σειρά...θα πηδήξετε!
Steve - Τετ 14 Μάϊ 2008, 22:10:18
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
θα πηδήξετε!

Εσένα?
salex - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 00:47:45
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
kane έγραψε:
θα πηδήξετε!

Εσένα?


Shift light είπαμε να αγοράσουμε βρεεεε. Όχι redlight!
ignotic69 - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 00:57:18
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Όλα τα αστέρια:
Μάνθους Γκρόνχολμ
Σεμπαστιάν Λεφ
Μίκα Τάκκινεν
Νικ Ιντζόγλουφελντ


Mr. Green Mr. Green Mr. Green


Κανένα απλό shift light που θέλω εγώ(ένα λαμπάκι μόνο) μπορούμε να βρούμε(αρκετά οικονομικό..Very happy )?
volvos - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 08:29:59
Θέμα δημοσίευσης:
νικο δεν αξιζει. βρισκεις με 80ευρω αλλα δεν ειναι τοσο αξιοπιστα και δε σε βοηθανε παρα μονο κοντρα και αν...δηλαδη εγω προσωπικα αλλου αλλαζω 2α αλλου 3η αρα τι να το κανω ενα σκετο λαμπακι

αυτο το σιφτ λαιτ λογω του οτι εχει τοσα λαμπακια σε βοηθα τρομερα σε στροφες να μη ψαχνεις το στροφομετρο και ειδικα πιστα....
θα με θυμηθεις Wink
drdino - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 08:37:56
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως είπε και ο volvos, για κόντρες είναι εντελώς άχρηστο το σταθερό λαμπάκι. Θέλει μελέτη των διαγραμμάτων ισχύος/ροπής, και δημιουργία κυκλώματος για διαφορετικό σημείο αλλαγής ανά σχέση. Στο ίντερνετ κυκλοφορούν DIY's για κάτι τέτοιο.
Giannis307 - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 08:39:09
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Steve έγραψε:
kane έγραψε:
θα πηδήξετε!

Εσένα?


Shift light είπαμε να αγοράσουμε βρεεεε. Όχι redlight!



To Red light το εχει μονημο ο τελεμες!
tsosmoulis - Παρ 16 Μάϊ 2008, 14:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
πολλά έξοδα αυτό το μήνα και για αυτό το είπα.count me in τότε.
kane - Παρ 16 Μάϊ 2008, 22:48:11
Θέμα δημοσίευσης:
της ορέκα κυμαινονται απο 179ε μεχρι και 238 τα παρομοια...άρα αυτό το αυστραλέζικο λεει...
Οσοι θελουν να δουν της ορέκα,ας πάνε στους καταλόγους interactive,στον καταλογο competition,στην 115 σελίδα.
thanosdbfan - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 15:43:31
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά μη το σκέφτεστε.Φτηνότερο γκατζετάκι τέτοιου είδους με τόσε ρυθμίσεις δε πρόκειται να βρείτε.
volvos - Δευ 19 Μάϊ 2008, 08:08:43
Θέμα δημοσίευσης:
o θανος να πουμε οτι εχει ηδη ενα τετοιο εδω και καιρο σε ραλλυ που στροφαρει 9αρες και ξερει απο πρωτο χερι τι κανει Wink
αυτος αλλωστε μας ανοιξε τα ματια
Steve - Δευ 19 Μάϊ 2008, 08:10:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλά αυτός δεν είναι 0 stage... Laughing
MEMsound - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 12:55:22
Θέμα δημοσίευσης:
τα διαδικαστικά post σχετικά με το group-buy μεταφέρθηκαν εδώ:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=256815#256815


εδω ας μείνουν μόνο τα τεχνικά πριν αλλά και αργότερα τα τεχνικά θέματα τοποθέτησης.. Wink
Sidobre - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 16:17:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μπορώ να καταλάβω τί τα θέλετε όοοοοολα αυτά τα φωτάκια παλιοκάγκουρες. Ενα φωτάκι καλό δηλαδή δεν σας φτάνει; Και θέλετε όλο το χριστουγεννιάτικο δέντρο;

Χώρια που είναι πολύ πιο φτηνό... Rolling eyes

Tα σωστά με ένα φωτάκι, που είναι και πλήρως ρυθμιζόμενα, προειδοποιούν ακριβώς με τον ίδιο τρόπο απ'ότι να ανάβουν πολλά λαμπάκια μαζί. Δηλαδή έχει συχνότητα που αναβοσβύνει μέχρι να μείνει αναμένο στο σημείο που θέλεις να κάνεις αλλαγή.

Τεσπα, ότι νομίζετε εσείς...
volvos - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 21:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι τασο εμεις δεν ειμαστε κοντρακηδες αλλα στροφακηδες Laughing

και οταν τελειωνει το κοντερ στις 7 και εχεις κοφτη αρκετα πιο πανω και εισαι μεσα στις φυστικιες ή στη κ13 σερρες
δε μπορεις να καθεσαι να ασχολεισαι με ποση συχνοτητα αναβει το λαμπακι για να κανεις αλλαγη...ουτε να εμπιστευσαι παντα τη βελονα που χανει συνηθως λιγο το μπουσουλα στα πεζο
βλεπεις οτι εισαι στο 3ο π.χ λαμπακι στην εξοδο και ξερεις τι να κανεις στον επομενο γυρο.... Wink
Steve - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 22:19:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη, άστον τον πρόεδρα, ζηλεύει Laughing


ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ GROUP BUY ΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΥΠΙΕΤΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
Sidobre - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 22:33:01
Θέμα δημοσίευσης:
Επιλογές είναι αυτές λοιπόν. Εγώ μικρέ stevάκο έχω shift light ένα μικρό λεντάκι μέσα στα όργανα (ρυθμιζόμενο), γιατί εκεί που πάνε οι στροφές το στροφόμετρο δεν φτάνει. Δεν με έχει προβληματίσει πότε θα αλλάξω ταχύτητα και χωρίς να κοιτάω ξέρω που θα αλλάξω. Ολο το δέντρο θα μου έκανε όμως κάπως... Γιατί δεν βάζετε και ένα Αγιο Βασίλη να σας κάνει και νόημα πότε να αλλάξετε; Laughing
Steve - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 22:35:00
Θέμα δημοσίευσης:
Τάσο... μεγαλώσαμε ξέρεις... και πρέπει να σου πώ την αλήθεια...




















ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΙΟΣ ΒΑΣΙΛΗΣ
volvos - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 22:37:00
Θέμα δημοσίευσης:
εχει σιφτ λαιτ ο τασος και με πολυ μικρο κοστος φτιαγμενο αλλα δεν ειναι αυτο που θελω

αμα ειναι απο τις 6800 που ρεταρει εμενα η βελονα (και σενα )
μεχρι τις 7800 που θα βαλω κοφτη για να περναω σωστα φυστικιες με 3η
(χαχαχα) να μαντευω για να αλλαξω ταχυτητα αστα να πανε

ουσιαστικα αυτο που παιρνουμε σου αντικαθιστα το στροφμετρο δεν ειναι απλα ενα λαμπακι Wink


επισης να θυμισουμε οτι ενα αξιοπρεπες σιφτ λαιτ (αυτα με λαμπακι που ρυθμιζεις και συχνοτητα που αναβει) εχουν μινιμουμ 80-90ευρω καινουργια -ισως λεω και λιγα δεν εχω ιδεα-
Sidobre - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 22:42:46
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

επισης να θυμισουμε οτι ενα αξιοπρεπες σιφτ λαιτ (αυτα με λαμπακι που ρυθμιζεις και συχνοτητα που αναβει) εχουν μινιμουμ 80-90ευρω καινουργια -ισως λεω και λιγα δεν εχω ιδεα-


Kαλά εγώ το έφιαξα τσάμπα αλλά δεν είναι εκεί το θέμα. Το δικό μου ήταν αυτά τα απαίσια με τον... προβολέα με ρυθμιζόμενες στροφές και πέταξα την θήκη, κόλησα ένα λεντάκι υψηλής φωτεινότητας και το πέρασα στα όργανα στην θέση κάποιου από τα λαμπάκια που δεν είναι συνδεδεμένα (με τρύπα όμως να φαίνεται μόνο το led).
Την ρύθμιση την έβαλα στους διακόπτες κάτω αριστερά (δίπλα στην δέσμη φώτων που είχε ένα κενό διακόπτη).

Δίνει συγκεκριμένο χρόνο που αναβοσβύνει πρίν τον κόφτη (που ορίζεις εσύ) και ανάβει συνεχόμενα στο σημείο που πρέπει (θέλεις) να κάνεις την αλλαγή. Δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσεις γιατί όταν μένει αναμένο το βλέπεις απ'ευθείας στο μάτι σου.

Αυτά αν δεν κάνω λάθος (με τον προβολέα) κάνουν γύρω στα 50-100 ευρώ ανάλογα το πόσο θέλει να 'κονομήσει κάποιος
tsosmoulis - Σαβ 24 Μάϊ 2008, 21:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
ερώτηση προς κάποιον γνώστη (αργύρηηηηη!!)

αυτό το μαραφέτι δεν κάνει για αυτοκίνητα που έχουν cable για να λειτουργεί το στροφόμετρο. στο 13αρι κάνει έτσι?έχει αισθητήρα στροφών και έρχεται καλώδιο στο στροφόμετρο από τον εγκέφαλο, από το οποίο θα υποκλέψουμε το σήμα..ε?
Steve - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 00:15:27
Θέμα δημοσίευσης:
Είπαμε, εφ' όσον έχεις ECU και όχι καρμπυρατέρ, σου κάνει Very happy
tsosmoulis - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 00:26:16
Θέμα δημοσίευσης:
είπαμε να μιλήσει κάποιος που ξέρει... Cool
Touristas - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 07:06:31
Θέμα δημοσίευσης:
Θα πάρεις ή από το καλώδιο που πάει στο καντράν ή από των πολλαπλασιαστή
tsosmoulis - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 10:59:34
Θέμα δημοσίευσης:
merci πατέρα Wink
Steve - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 11:13:29
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Θα πάρεις ή από το καλώδιο που πάει στο καντράν ή από των πολλαπλασιαστή

Αυτό το ρημάδι το καλώδιο στα multiplex... το βρίσκουμε εύκολα? Laughing
Touristas - Δευ 26 Μάϊ 2008, 06:06:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Touristas έγραψε:
Θα πάρεις ή από το καλώδιο που πάει στο καντράν ή από των πολλαπλασιαστή

Αυτό το ρημάδι το καλώδιο στα multiplex... το βρίσκουμε εύκολα? Laughing

Όχι γιατί ΔΕΝ έχει τέτοιο καλώδιο. Laughing Laughing
Steve - Δευ 26 Μάϊ 2008, 09:08:58
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Steve έγραψε:
Touristas έγραψε:
Θα πάρεις ή από το καλώδιο που πάει στο καντράν ή από των πολλαπλασιαστή

Αυτό το ρημάδι το καλώδιο στα multiplex... το βρίσκουμε εύκολα? Laughing

Όχι γιατί ΔΕΝ έχει τέτοιο καλώδιο. Laughing Laughing

Άρα πάμε από πολλαπλασιαστή... Question
volvos - Δευ 26 Μάϊ 2008, 11:32:26
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου βγαλω φωτο με ενα ωραιοταο how to
να το κανεις μονος σου ψηλε...
ντοντ πανικ...
alekoukos106 - Δευ 26 Μάϊ 2008, 21:56:39
Θέμα δημοσίευσης:
δεν θελω να χαλασω το ποστ...αλλα εχει ενα φιλαρακι μου ηλεκτρολογο που φτιαχνει shift light με ρυθμιση στισ ποσες στροφες να αναβει το καθε λαμπακι.... Rolling eyes ...με 80ευρω...
Steve - Δευ 26 Μάϊ 2008, 22:16:05
Θέμα δημοσίευσης:
3 πουλάκια κάθονταν Very happy
alekoukos106 - Δευ 26 Μάϊ 2008, 23:10:54
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα το εμαθα... Rolling eyes ...εχεις δικιο... Very happy
tsosmoulis - Πεμ 05 Ιούν 2008, 19:55:00
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, για αρχή πριν τα δείτε και εσείς (έτσι για να ζηλεύετε)

με τον γενικό ανοιχτό και σε λειτουργία βολτόμετρου


μόλις βάλεις μπρος ανάβει ένα ακόμα λαμπάκι, πάει στα 13 volt.

και σε αυτή έβαλα δοκιμαστικά το lower shift point στις 3000 στροφές. δείτε και από πίσω το στροφόμετρα.

tsosmoulis - Πεμ 05 Ιούν 2008, 19:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
όσο για την τοποθέτηση τελικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, απλά το να βρούμε πιο είναι το καλώδιο του στροφόμετρου μας πήρε 10 λεπτά Razz
βγήκε καντράν φυσικά αλλά νομίζω το αποτέλεσμα είναι ok.
το μόνο που μένει είναι να το δουμε και στην πράξη. αν και νομίζω ότι επειδή είναι αρκετά flexible θα πάρει κάποιο χρόνο για να το φέρει ο καθένας στα μέτρα του Cool
kane - Πεμ 05 Ιούν 2008, 20:00:41
Θέμα δημοσίευσης:
αιντε τραβα κανα βιντεο ρε καγκουρίδη και στείλτο μου μσν!!! ΣΦΑΙΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ...
MEMsound - Πεμ 05 Ιούν 2008, 20:15:07
Θέμα δημοσίευσης:
και μετα ο Τάκης με κοροιδευει για τα 2 μικροσκοπικά νέον με τον υποτονικό φωτισμό τους κι αυτόν στα πετάλια...
ΣΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΟ ΔΕΝΤΡΟ τον βλέπω τον κιτκαρο...
ή μάλλον σαν ατμοσφαιρικό δωμάτιο...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
οπως θα ανεβάζει στροφές θα αλλάζει και η ατμόσφαιρα... προς το πιο "hot"...
πράσινο στο χαλαρό πορτοκαλί μετά και κόκκινο λίγο πριν το τελείωμα ... της ταχύτητας... εννοώ...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

υ.γ. για να λέμε και του στραβου το δίκιο ειναι πολύ ομορφη κατασκευή αρκεί να ρυθμίζεται ο φωτισμός του για το βράδυ και να μην βγάζει μάτι... Wink Wink
Steve - Πεμ 05 Ιούν 2008, 21:42:16
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
υ.γ. για να λέμε και του στραβου το δίκιο ειναι πολύ ομορφη κατασκευή αρκεί να ρυθμίζεται ο φωτισμός του για το βράδυ και να μην βγάζει μάτι... Wink Wink

Σε σταθερές στροφές, όταν ταξιδεύεις δηλαδή, πέφτει αυτόματα ο φωτισμός.

Αλλά αν το ρυθμίσεις στις 5.000 να ανάβει το 1ο, ούτως ή άλλως, όταν κάνεις πορεία δεν θα ανάβει τίποτα διότι δεν θα πιάνεις τις στροφές αυτές Smile



Και η θέση εκεί είναι λάθος εντελώς για εμένα (στο κέντρο, επάνω από το τιμόνι) διότι όταν στρίβεις και θέλεις να δείς με πόσα λαμπάκια είσαι μέσα στη στροφή όπως ανέφερε και ο Γκουρού, η ακτίνα του τιμονιού θα σε εμποδίζει να δεις Sad

Για εμένα πρέπει να μπεί σε σημείο που να έχεις οπτική πρόσβαση υπό όλες της συνθήκες, και αυτό για εμένα στο 206 είναι πάνω από τον αεραγωγό του οδηγού Smile
tsosmoulis - Παρ 06 Ιούν 2008, 07:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
το έβαλα εκεί γιατί επειδή έχω μακρυ...κώνο δεν είναι μέσα στο οπτικό μου πεδίο. Άλλωστε είναι σκοτεινό το σημείο εκεί και εντελώς υποκειμενικά λέω ότι δεν πρόκειται ποτέ μα ποτέ να μετρήσω λαμπάκια αναμένα.
στην γενικη οπτική μου θέλω να είναι περισσότερο και κυρίως το κίτρινο και το κόκκινο.
ίσως και για αυτό σκέφτομαι να το βάλω από 7000-7800 με interval 100 ανά λαμπάκι. Άλλωστε ο λόγος που το έβαλα είναι γιατί δεν αλλάζω εκεί που πρέπει (αλλάζω 300 στροφές κάτω) με αποτέλεσμα να με κρεμάει και ελπίζω αυτό να με βοηθήσει να συνηθίσω να δουλεύω εκεί που πρέπει.
Με λίγα λόγια 2 κίτρινα και ένα κόκκινο να είχε εμένα μια χαρά θα μου ήταν. Τα πράσινα τα διακιολογώ καθαρά για την χρήση του ως βολτόμετρο.

αλλά επειδή είναι complicated όπως είπα, ας μην μπούμε στις διαδικασίες του λάθους και του σωστού γιατί στην χρήση του θα αντιληφθείτε ότι είναι ένα οργανάκι με καθαρά υποκειμενική "σωστή" χρήση. Μπορούμε όμως ο καθένας να παραθέσει τον τρόπο που το χρησιμοποιεί!

επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που είπε ο Τάκης ότι μπορούμε να αλλάξουμε το interval μετά από κάποιες στροφές. Δηλαδή να ανάβει το πρώτο 5000 το 2ο 6000 και μετά να πηγαίνει ανά 250 πχ.
Steve - Παρ 06 Ιούν 2008, 10:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
επίσης δεν καταλαβαίνω αυτό που είπε ο Τάκης ότι μπορούμε να αλλάξουμε το interval μετά από κάποιες στροφές. Δηλαδή να ανάβει το πρώτο 5000 το 2ο 6000 και μετά να πηγαίνει ανά 250 πχ.

Στις οδηγίες το μόνο που είδα είναι ότι ορίζεις min και max και βρίσκει μόνο του τα διαστήματα ανάμεσα για τα λαμπάκια Rolling eyes
tsosmoulis - Παρ 06 Ιούν 2008, 12:34:58
Θέμα δημοσίευσης:
ναι το κατανοώ αλλά αν είναι έτσι γιατί έχει να επιλέξεις interval 50,100,250,500 κτλ κτλ? Rolling eyes
volvos - Παρ 06 Ιούν 2008, 14:56:45
Θέμα δημοσίευσης:
σιγα σιγα θα τα βρουμε ολα...
παιζει να ειναι οπως λεει ο μητσος και να οριζεις το πρωτο και μετα τη διαβαθμιση με το τελευταιο
tsosmoulis - Παρ 06 Ιούν 2008, 15:00:13
Θέμα δημοσίευσης:
σήμερα θα παίξει πολύ ρύθμισμα!
Steve - Παρ 06 Ιούν 2008, 21:31:09
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
σήμερα θα παίξει πολύ ρύθμισμα!

Και αύριο να παίξει παράδοση Rotfl
glf - Σαβ 07 Ιούν 2008, 21:29:54
Θέμα δημοσίευσης:
δε μου λες, ο δικός σου κάνει και delivery ?

γιατί σε βλέπω να παραγγέλνεις το βράδυ πέντε σουβλάκια και ένα οργανάκι Laughing
tsosmoulis - Σαβ 07 Ιούν 2008, 21:33:25
Θέμα δημοσίευσης:
απότι κατάλαβα το κοντοσούβλι είναι η σπεσιαλιτέ του καταστήματος Cool Laughing
Steve - Σαβ 07 Ιούν 2008, 23:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
Με το multiplex ΔΕΝ νομίζω να μπορεί να γίνει η δουλειά σε μια βραδυά μόνο, με πέντε σουβλάκια...

Θέλει 3 βραδυές και πάλι μαλ***ες θα κάνω, ή μισή ώρα στον ηλεκτρολόγο να τελειώνουμε Laughing


Υπ' όψιν ότι μένω πάνω από τον Κωνσταντινίδη με τα μιλφέιγ (2 πολυκατοικές πίσω δεξιά όπως κοιτάς το κοντοσούβλι)... Δε σας έστειλα από εκεί γιατί θα μπαζώνατε άσχημα Laughing
tsosmoulis - Κυρ 08 Ιούν 2008, 09:53:10
Θέμα δημοσίευσης:
κι εγώ πάντως την οδό του ηλεκτρολόγου ακολούθησα και τελείωσα σε λιγότερο από μισή ώρα Cool Laughing
Steve - Κυρ 08 Ιούν 2008, 12:04:18
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
ναι το κατανοώ αλλά αν είναι έτσι γιατί έχει να επιλέξεις interval 50,100,250,500 κτλ κτλ? Rolling eyes

Σελ. 9

Available RPM intervals

4000
2000
1000
500
250
100
50

Σελ. 5

Η προεπιλογή είναι στις 1000 σ.α.λ. να ανάβει το κάθε λαμπάκι. Αν όμως εγώ θέλω το lower shift point στις 5000 και το upper στις 8000, θα το κόψει μόνο του στις 500 σ.α.λ. το κάθε λαμπάκι?

Αν το βάλω lower 6000 στις 7800 τί γίνεται που ΔΕΝ έχει κάθε 300 σ.α.λ. interval για να με βολέψει?

Οέο?

Στα παραδείγματα της Σελ. 9 στη μέση, από 1.500 έως 5.500 σ.α.λ. δεν ταιριάζει καμιά υποδιαίρεση από τις διαθέσιμες για τα 7 λαμπάκια που έχει.

Όπως και στις 3.500 με 6.250 που αναφέρει μετά.

Και τα intervals από πού τα μετράει? Από το lower και προς τα πάνω, ή από το upper shift point και προς τα κάτω? Rolling eyes

Ή παίρνει όπως (δεν) λέει upper και lower και το σπάει μόνο του στα intervals?

ΜΗΤΣΟΟΟΟΟΟ
tsosmoulis - Κυρ 08 Ιούν 2008, 20:12:15
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν..
έβαλα το πρώτο πράσινο να ανάβει στις 5000 στροφές και το τελευταίο να ανάβει στις 8000.
τί κάνει τώρα αυτό μόνο του.πάει 1ο στις 5000 2ο στις 6000 και μετά μειώνεται δραματικά το interval με αποτελέσμα να ανάβει το τελευταίο λίγο πριν τις 8000 πράγμα που με βολεύει κάπως.

αυτό που δεν μπορώ να κάνω είναι να δηλώσω μόνος μου το interval. πατάω παρατεταμένα το πάνω όπως λέει αλλά προφανώς είναι η ίδια διαδικασία με την δήλωση του Upper shift point. βέβαια λέει turn ignition on, το έκανα και πάλι τίποτα. δείτε το και πείτε μου πού το χάνω.
eitherway έστω και κατά λάθος με βολεύει μια και σήμερα το παρατράβηξα με τους κόφτες Cool
περιμένω update από τους υπόλοιπους για το interval.
Steve - Κυρ 08 Ιούν 2008, 21:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Χαίρομαι που δικαίως τραβάω τα @@ μου από το μεσημέρι.

ΠΡΙΝ κάνεις τις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, μόλις το σύνδεσες στο αμάξι το shift light το δοκίμασες αν ανάβει ακριβώς κάθε 1000 σ.α.λ. το κάθε λαμπάκι??


ΑΝ τα καταφέρω, αύριο θα περάσω και το δικό μου.
volvos - Κυρ 08 Ιούν 2008, 22:09:08
Θέμα δημοσίευσης:
εγω σημερα θυμηθηκα και το πηρα απο τα κτελ...
οταν τα βρειτε πεστε μου και μενα γιατι απο τετοια δε σκαμπαζω... Laughing
Steve - Κυρ 08 Ιούν 2008, 22:20:43
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εγω σημερα θυμηθηκα και το πηρα απο τα κτελ...
οταν τα βρειτε πεστε μου και μενα γιατι απο τετοια δε σκαμπαζω... Laughing

Εσύ υποτίθεται ξέρεις συνδεσμολογία για το multiplex και θα έστελνες και σχεδιάγραμμα... ή ξέρει ο Αργύρης Laughing
tsosmoulis - Κυρ 08 Ιούν 2008, 23:55:39
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Χαίρομαι που δικαίως τραβάω τα @@ μου από το μεσημέρι.

ΠΡΙΝ κάνεις τις οποιεσδήποτε ρυθμίσεις, μόλις το σύνδεσες στο αμάξι το shift light το δοκίμασες αν ανάβει ακριβώς κάθε 1000 σ.α.λ. το κάθε λαμπάκι??


ΑΝ τα καταφέρω, αύριο θα περάσω και το δικό μου.


NAI!!! και μάλιστα για αυτό το λόγο κάνε οποσδήποτε reset πριν τσεκάρεις το οτιδήποτε μετά την σύνδεση.
εγώ όταν βλέπαμε πιο είναι το καλώδιο που δίνει τι σήμα το είχα στις 4000 στροφές (γιατί το 1ο λαμπάκι ανάβει μεταξύ 1000-4000 στροφών πριν το calibration) και στο δικό μου στις 4000 είχε 4 λαμπάκια.
στις 1050 (ραλαντί μου) 1 λαμπάκι είχε αναμμένο.

και ξαναλέω, το εργαλείο είναι πολύ πιο ψαγμένο απότι νομίζουμε Rolling eyes
Steve - Δευ 09 Ιούν 2008, 00:09:01
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
NAI!!! και μάλιστα για αυτό το λόγο κάνε οποσδήποτε reset πριν τσεκάρεις το οτιδήποτε μετά την σύνδεση.
εγώ όταν βλέπαμε πιο είναι το καλώδιο που δίνει τι σήμα το είχα στις 4000 στροφές

μαλ***α έκανες, έπρεπε να είχες σβηστό το αμάξι, να βρεις το καλώδιο για το στροφόμετρο να το συνδέσεις και μετά να δώσεις ρεύμα και να βάλεις μπρος το αμάξι. Παρ' όλα αυτά και έτσι που το έκανες, αν έκανες reset, διορθώνεται η μαλ***α σου Razz
tsosmoulis έγραψε:
(γιατί το 1ο λαμπάκι ανάβει μεταξύ 1000-4000 στροφών πριν το calibration)

Το 1ο λαμπάκι κανονικά ανάβει στις 1000 σ.α.λ. και μετά τα υπόλοιπά ανάβουν ανά 1.000 σ.α.λ. μέχρι τις 7.000 σ.α.λ. δηλαδή.
tsosmoulis έγραψε:
και στο δικό μου στις 4000 είχε 4 λαμπάκια.

Αν πριν οποιαδήποτε ρύθμιση και με το calibration μόνο είχες αυτές τις τιμές, είσαι σε καλό δρόμο.
tsosmoulis έγραψε:
στις 1050 (ραλαντί μου) 2 λαμπάκι είχε αναμμένο.

Κάνε μια μετάφραση στα Ελληνικά ρε Αλβανέ μήπως και σε καταλάβουμε...

tsosmoulis έγραψε:
και ξαναλέω, το εργαλείο είναι πολύ πιο ψαγμένο απότι νομίζουμε Rolling eyes

Και εγώ αυτό θέλω να πιστεύω, γα** τα 125 ευρώ του, αλλά αν δεν το βάλω... θα συνεχίσω να τραβάω τα @@ μου για τα intervals και την ρύθμιση αυτών Mad Evil
tsosmoulis - Δευ 09 Ιούν 2008, 07:28:47
Θέμα δημοσίευσης:
έλα ρε ήταν αργά.το διόρθωσα. έλεγα ότι στις 1050 (ρελαντί μου) είναι 1 λαμπάκι αναμμένο.

όσο για την μαλ***α μου, όπως λες, άντε να σε δω πως θα βρεις το καλώδιο που δίνει το σήμα, βλάχο. εκτός και αν πάρεις από τον πολλαπλασιαστή, δηλαδή να τραβάς 15 μέτρα καλώδια Evil

το θετικό με την εγκατάσταση που κάναμε είναι ότι τα καλώδια είναι "τοπικά" στο καντράν.

σκέφτομαι να στείλω κανα mail από Garry μερια Rolling eyes για τα intervals.
Steve - Δευ 09 Ιούν 2008, 09:59:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μπήκεεε!!! Yahoo!

Αργύρη ευχαριστώ για την βοήθεια του κοινού Razz

tsosmoulis έγραψε:
έλα ρε ήταν αργά.το διόρθωσα. έλεγα ότι στις 1050 (ρελαντί μου) είναι 1 λαμπάκι αναμμένο.

όσο για την μαλ***α μου, όπως λες, άντε να σε δω πως θα βρεις το καλώδιο που δίνει το σήμα, βλάχο. εκτός και αν πάρεις από τον πολλαπλασιαστή, δηλαδή να τραβάς 15 μέτρα καλώδια Evil

Όχι μόνο βρήκαμε το σήμα, αλλά τραβήξαμε κάτι περίπου στο 1m καλώδιο και όχι 15 που λες εσύ τσομπάνε Tease

tsosmoulis έγραψε:
το θετικό με την εγκατάσταση που κάναμε είναι ότι τα καλώδια είναι "τοπικά" στο καντράν.

σκέφτομαι να στείλω κανα mail από Garry μερια Rolling eyes για τα intervals.

Να μην του στείλεις τίποτα. Το βράδυ θα βγώ για δοκιμές Cool

Φωτό video κλπ. το βράδυ Very happy

Τώρα πάω γυμναστήριο Razz
tsosmoulis - Δευ 09 Ιούν 2008, 10:12:06
Θέμα δημοσίευσης:
ξύπνησαν τα λάχανα να μας πούνε και τσομπάνους Evil
volvos - Δευ 09 Ιούν 2008, 12:15:09
Θέμα δημοσίευσης:
οιταξτε για συνδεσμολογια εγω δεν ασχολουμαι...
θα παω αργυρη εεε το πολυ πολυ αμα δεν εχει χρονο παω σπιτι του και κανω τη μπειμπισιτερ μεχρι να το βαλει Laughing

αμα βρειτε και λοιπα μου λετε

εγω με βλεπω να το βαζω 6000-7750 με 250 βημα και 7800 κοφτη!


σταυρο που το τοποθετησες...???
σκεφτομαι να το βαλω καντραν αναμεσα στροφμετρο-ταχυμετρο χαμηλα αλλα φοβαμαι οτι στροφες δε θα βλεπω καλα Crying or Very sad
Steve - Δευ 09 Ιούν 2008, 15:29:38
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οιταξτε για συνδεσμολογια εγω δεν ασχολουμαι...
θα παω αργυρη εεε το πολυ πολυ αμα δεν εχει χρονο παω σπιτι του και κανω τη μπειμπισιτερ μεχρι να το βαλει Laughing

αμα βρειτε και λοιπα μου λετε

Φρόντισε να έχεις βγάλει την σκούπα και να έχεις ξεγυμνώσει την φύσα του πολλαπλασιαστή για να μπορέσει να πάρει το καλώδιο και να τελειώσει στο 5λεπτο Razz (η αν δεν έχεις σκούπα οποιονδήποτε σωλήνα έχεις που να βρίσκεται δίπλα στο ψευτοκάπακο του κινητήρα )

volvos έγραψε:
εγω με βλεπω να το βαζω 6000-7750 με 250 βημα και 7800 κοφτη!

Αν το βάλεις 6000-7750 τότε πάει

6000 / 6250 / 6500 / 6750 / 7000 / 7250 / 7500 / 7750

Θέλεις άλλο ένα λαμπάκι γιατί τα 7 δε σου φτάνουν Laughing

volvos έγραψε:
σταυρο που το τοποθετησες...???
σκεφτομαι να το βαλω καντραν αναμεσα στροφμετρο-ταχυμετρο χαμηλα αλλα φοβαμαι οτι στροφες δε θα βλεπω καλα Crying or Very sad

Μην σκεφτείς καθόλου μα καθόλου για οπουδήποτε στο καντράν. Με το που στρίψεις το τιμόνι, χάνεις οπτική επαφή με το shift light και δεν θα μπορείς να δείς πόσα λαμπάκια θα έχεις στις φυστικιές Laughing

Στο καντράν είναι αποκλειστικά και μόνο για ευθειάκηδες που θέλουν τις αλλαγές στις ταχύτητες όταν το τιμόνι είναι στην θέση ευθείας.

Εγώ το έβαλα τέρμα πάνω αριστερά, μεταξύ παρμπριζ και ταμπλώ (πίσω δηλαδή από τον αριθμό πλαισίου που έχει το τζάμι χαμηλά με άσπρο φόντο και μαύρα γράμματα).


Υπ' όψιν επίσης ότι από εκεί που τραβήξαμε σήμα, δεν ξέρω αν έφταιγε το καλώδιο ή ολόκληρο το 206, αλλά γυρίσαμε το Calibration στο 1 λαμπάκι.

Προς το παρόν είναι κάθε 1000 σ.α.λ. και λαμπάκι Cool Στις 10 που σχολάω πάω για ρύθμιση... στις 6300 που έχουμε τον κόφτη Razz (για να δούμε τί γίνεται και με τις υποδιαιρέσεις (intervals) Rolling eyes )

Εν τω μεταξύ, αν η βελόνα του στροφομέτρου δεν καλύψει την γραμμή τον στροφών ακριβώς, δεν ανάβει λαμπάκι... μιλάμε για τρελλή ακρίβεια! Shocked
volvos - Δευ 09 Ιούν 2008, 16:28:21
Θέμα δημοσίευσης:
to teλικο καλιμπρασιοαν θα το κανεις μεσω διαγνωστικου οπου θα βλεπεις στροφες κινητηρα ακριβως οταν εχεις κοφτη 7+ Laughing

7 λαμπακια δεν εχει? (ουτε που θυμαμαι)
Steve - Δευ 09 Ιούν 2008, 16:41:22
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
to teλικο καλιμπρασιοαν θα το κανεις μεσω διαγνωστικου οπου θα βλεπεις στροφες κινητηρα ακριβως οταν εχεις κοφτη 7+ Laughing

7 λαμπακια δεν εχει? (ουτε που θυμαμαι)

Ναι ρε φίλος, τότε θα γίνει το τελικό.

Αλλά μέχρι τον Αύγουστο δεν μπορώ να είμαι με το υπάρχον setup Razz


(ναι 7 λαμπάκια έχει σύνολο)
tsosmoulis - Δευ 09 Ιούν 2008, 17:27:29
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Εγώ το έβαλα τέρμα πάνω αριστερά, μεταξύ παρμπριζ και ταμπλώ (πίσω δηλαδή από τον αριθμό πλαισίου που έχει το τζάμι χαμηλά με άσπρο φόντο και μαύρα γράμματα).


και όταν στρίβεις ρε τσομπάνο σε δεξιές τί θα βλέπεις?να μην πω τί.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.
Steve - Δευ 09 Ιούν 2008, 18:17:07
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
και όταν στρίβεις ρε τσομπάνο σε δεξιές τί θα βλέπεις?να μην πω τί.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Εγώ θα βλέπω το shift light που ακόμα και με την άκρη του ματιού φαίνεται πόσα λαμπάκια είναι αναμένα (έχει δυνατό φως το άτιμο) ενώ εσύ θα βλέπεις την 30cm γκλίτσα μου Cool

ΧαΛβά.
tsosmoulis - Δευ 09 Ιούν 2008, 18:37:20
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
tsosmoulis έγραψε:
και όταν στρίβεις ρε τσομπάνο σε δεξιές τί θα βλέπεις?να μην πω τί.
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα.

Εγώ θα βλέπω το shift light που ακόμα και με την άκρη του ματιού φαίνεται πόσα λαμπάκια είναι αναμένα (έχει δυνατό φως το άτιμο) ενώ εσύ θα βλέπεις την 30cm γκλίτσα μου Cool

ΧαΛβά.


μωρέ εγώ γκλίτσα θα βλέπω εσύ λαμπάκια δεν θα βλέπεις στις δεξιές
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχχαχα0χοα0χοα0χοα0χοα0χοα0χοχ0οαχ0οχ0χο0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0οαχ0οαχ0οα0χο0αοχ0αχο0α
Steve - Δευ 09 Ιούν 2008, 19:07:15
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
μωρέ εγώ γκλίτσα θα βλέπω εσύ λαμπάκια δεν θα βλέπεις στις δεξιές
χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχ
αχαχαχαχχαχα0χοα0χοα0χοα0χοα0χοα0χοχ0οαχ0οχ0χο0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0
αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0αοχ0οαχ0οαχ0οα0χο0αοχ0αχο0α

Εσύ στο 1.60 μπορεί να δυσκολεύεσαι να τα βλέπεις.

Στο 1.92 είναι αλλιώς τα πράγματα Cool





ΧΛΟΥΠ!
glf - Δευ 09 Ιούν 2008, 20:16:37
Θέμα δημοσίευσης:
έτοιμος και γω. πρόλαβα να ρυθμίσω την ένταση απο τα λαμπάκια Laughing

τα interval από ότι κατάλαβα είναι αυτόματα. εμείς μόνο lo - hi ρυθμίζουμε.
volvos - Δευ 09 Ιούν 2008, 23:35:40
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ελεγα να το βαλω μπρος στα αλαρμ στο 206 αλλα με κριτς κρατς ωστε να το γυρναω προς τα κατω αμα θελω να μη φαινεται

επισης το αλλο που σκεφτομαι ειναι εκει που λεω καντραν με λιγο καλωδιο μαζεμενο απο πισω και οταν θελω να το τεντωνω ...το καλωδιο...
και να πηγαινει πανω απο καντραν στο πλαστικο καλυμα
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 01:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μπουν μερικά πράγματα στη θέση τους:

Φωτό με τα λαμπάκια αναμμένα, με φλας

Φωτό με τα λαμπάκια αναμμένα, χωρίς φλας

Φωτό από πλάγια λήψη

Αυτή είναι η ιδανική θέση για το shift light σε 206 Smile

Και πάμε στα defaults και στα περί εγκατάστασης ( τα οποία ισχύουν μόνο για το 206 με multiplex για την ώρα ) :

Σαν τιμές έχει προεπιλεγμένες από τον κατασκευαστή:

Lower Shift Point : 1000 RPM (1ο λαμπάκι σβηστό, 2ο λαμπάκι αναβοσβήνει 1 φορά, 3o-4o σταθερά με μέτρημα από αριστερά προς τα δεξιά)
Upper Shift Point : 8000 RPM (1ο-2ο-3ο λαμπάκι σβηστό, 4ο λαμπάκι αναβοσβήνει 8 φορές, 5ο-6ο-7ο σταθερά με μέτρημα από αριστερά προς τα δεξιά).
RPM Set-Point Interval : 1000 RPM

Δυστυχώς λοιπόν στο διάστημα αυτό τα 7 λαμπάκια δεν φτάνουν για την ισοκατανομή ανά 1000 σ.α.λ. και λαμπάκι, πράγμα το οποίο φαίνεται και στο video #1, με 2α και προοδευτική επιτάχυνση, μετά τις 5.000 σ.α.λ. αρχίζει το Χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Το ξαναρυθμίζουμε λοιπόν με πρώτο λαμπάκι στις 1000 σ.α.λ. και 7ο λαμπάκι στις 6.000 σ.α.λ. Όπως φαίνεται και στο video #2, εκεί στις 6.000 σ.α.λ. σαν να μην μας τα λέει καλά πάλι με το τρεμόπαιγμα (flickering).

Για να μας το δείξει "καμπάνα", πρέπει να χαμηλώσουμε το Sensitivity και από το 6 που έχει σαν default, να το βάλουμε στο 3 (το 3 δοκίμασα και έκατσε μια χαρά συμπτωματικά).

Επίσης παρανοήσαμε και την επιλογή "RPM Set-Point Interval". Οι υποδιαιρέσεις που κάνει η λειτουργία αυτή, δηλαδή 4000 / 2000 / 1000 / 500 / 250 / 100 / 50 ΔΕΝ είναι για αυτό που νομίζαμε, τις σ.α.λ. που θα μεσολαβούν για να ανάψει το κάθε λαμπάκι από το Lower Shift Point στο Upper Shift Point δηλαδή.

Είναι για να ρυθμίζεις με μεγαλύτερη ακρίβεια τις στροφές που θέλεις να θέσεις τα Shift Points, το 1ο και τελευταίο λαμπάκι μόνο. Τις υποδιαιρέσεις τις κάνει μόνο του.

Αν λοιπόν πάς με τις default ρυθμίσεις να αλλάξεις το Lower Shift Point, με το πάτημα του κουμπιού σε ανεβάζει ανά 1.000 σ.α.λ., δηλαδή το επόμενο σκαλί είναι 2.000, μετά 3.000 κ.ο.κ.

Αν αλλάξεις το RPM Set-Point Interval στο 100, τότε αν πας από το Lower Shift point να αυξήσεις από τις 1.000 σ.α.λ. που έχει σαν default, θα σε πάει στις 1.100, 1.200, 1.300 κ.ο.κ.

Αν για παράδειγμα του βάλεις Lower στις 6.000 και Upper στις 7.800, αυτό θα σου ανάψει το 1ο λαμπάκι στις 6000 σ.α.λ. και κάθε επόμενο λαμπάκι θα ανάβει κάθε 300 σ.α.λ.

Αν το βάλεις Lower στις 6.500 και Upper στις 7.800, θα σου ανάψει 1ο λαμπλακι στις 6.000 σ.α.λ. και τα επόμενα ανά 216,67 σ.α.λ. μέχρι να φτάσεις τς 7.800 σ.α.λ.


Και το video #3, με μια 1η-2α-3η-4η με Lower 5900 και Upper 6500 Smile





Και ένα 0-100 σε 8"παρά με 2 άτομα μέσα για να το κάνετε γαργάρες, ακόμα και χωρίς πρόγραμμα Cool
tsosmoulis - Τρι 10 Ιούν 2008, 07:25:17
Θέμα δημοσίευσης:
τράβα και μία με την κάμερα να βλέπει apex δεξιάς, να δούμε τί ωραία φαίνονται τα λαμπάκια σου.
Ωραίο το ποστ σου ψηλέ όπως και τα βιντεάκια σου. Καλά για το 0-100 μην πω τίποτα, πολύ ξύλο θα σου ρίξω
Περίπου ίδια λειτουργία έχει και το δικό μου, δηλαδή τα δύο κίτρινα ανάβουν σχετικά μαζί. Όλα good. Περιμένουμε και τα νέα του Γκάλφα που χθες σίγουρα θα το πήγε βόλτα Καστανιά Razz και του κυρίου κυρίου Παναγιώτη Very happy
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 08:59:46
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
τράβα και μία με την κάμερα να βλέπει apex δεξιάς, να δούμε τί ωραία φαίνονται τα λαμπάκια σου.

Φαίνονται μια χαρά τσομπανάκο τραχανά Love
tsosmoulis έγραψε:
Ωραίο το ποστ σου ψηλέ όπως και τα βιντεάκια σου. Καλά για το 0-100 μην πω τίποτα, πολύ ξύλο θα σου ρίξω

Πάρε φόρα και κάνε και μια γαργάρα
tsosmoulis έγραψε:
Περίπου ίδια λειτουργία έχει και το δικό μου, δηλαδή τα δύο κίτρινα ανάβουν σχετικά μαζί. Όλα good. Περιμένουμε και τα νέα του Γκάλφα που χθες σίγουρα θα το πήγε βόλτα Καστανιά Razz και του κυρίου κυρίου Παναγιώτη Very happy

Εμένα δεν ανάβουν τα 2 κίτρινα σχετικά μαζί Razz
glf - Τρι 10 Ιούν 2008, 10:00:57
Θέμα δημοσίευσης:
εμένα δεν χρειάζεται αλλαγή στην ευαισθησία και μια χαρά δείχνει όλα τα λαμπάκια, σωστά μέχρι τις... 7000 Laughing
ακόμα δεν το ρύθμισα καλύτερα αλλά δουλεύει μια χαρά.
το απόγευμα λέω να ασχοληθώ καλύτερα
MEMsound - Τρι 10 Ιούν 2008, 10:33:58
Θέμα δημοσίευσης:
τελικά φαίνεται πολύ αξιόλογο μηχανιματάκι...
αλλα δεν κατάλαβα γιατί δεν πήρατε το ίσιο αντί για το κουρμπαριστό?
νομίζω ότι ετσι όπως το εχετε βάλει οι περισσότεροι το ισιο θα σας βόλευε περισσότερο...
tsosmoulis - Τρι 10 Ιούν 2008, 10:38:18
Θέμα δημοσίευσης:
ίσιο πήραμε Μάνθο!

όσο για τα 2 κίτρινα "μαζί" τσομπανάκο μου...δεν φορτώνουν το ίδιο εκεί ψηλα τα μοτέρ μας Wink
volvos - Τρι 10 Ιούν 2008, 11:03:31
Θέμα δημοσίευσης:
poly ωραιο 0-100 σταυρο
κοιτα μονο μη σε πετυχει κανας stevon me μαμα 206 (σκουπα τελικο)
και ψαχνεσαι να δεις γιατι δε του ξεκολλας Cool


συνεχιζω να θεωρω οτι η καλυτερη θεση ειναι πανω απο οργανα αλλα ειναι τελειως αντιαισθητικο...
MEMsound - Τρι 10 Ιούν 2008, 11:38:55
Θέμα δημοσίευσης:
tsosmoulis έγραψε:
ίσιο πήραμε Μάνθο!

στις φώτο του steve μου φάνηκε κουρμπαριστό
προφανώς δεν πήρατε όλοι το ίδιο...

volvos έγραψε:
poly ωραιο 0-100 σταυρο
κοιτα μονο μη σε πετυχει κανας stevon me μαμα 206 (σκουπα τελικο)
και ψαχνεσαι να δεις γιατι δε του ξεκολλας Cool

Laughing Laughing Laughing Laughing
εεε χωρίς τελικό... αυτές τις μέρες και χωρίς σκούπα την εχω εγω για λυσιμο... με το μικρο bmc ειναι...

volvos έγραψε:

συνεχιζω να θεωρω οτι η καλυτερη θεση ειναι πανω απο οργανα αλλα ειναι τελειως αντιαισθητικο...


αυτό ακριβώς...
tsosmoulis - Τρι 10 Ιούν 2008, 12:04:27
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

συνεχιζω να θεωρω οτι η καλυτερη θεση ειναι πανω απο οργανα αλλα ειναι τελειως αντιαισθητικο...


και εγώ εκεί θεωρώ ότι είναι το καλύτερο αλλά δυστυχώς λόγω κώνου και θέσης οδήγησης δεν το βλέπω καθόλου, και για αυτό το έβαλα εκεί που το έβαλα Wink

steve it's tea timeeeeeeee Twisted evil
volvos - Τρι 10 Ιούν 2008, 13:04:14
Θέμα δημοσίευσης:
OLOI ισιο πηραμε μανθο απλα ειναι σε κουρμπα τα λεντακια...

τελικα καταληγω οτι μαλλον θα το βαλω οπως steve στο τερμα του ταμπλο ακριβως κατω απο παρμπριζ αλλα στην ευθεια του τιμονιου και οχι αριστερα στη γωνια...
ετσι και δε θα καν τελειως μπαμ και θα το βλεπεις απο παντους...
απλα θα ειναι μακρυα για να παιζεις με κουμπια
kane - Τρι 10 Ιούν 2008, 13:48:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίο τελικά το γκατζετάκι!!! τελικά στο σταύρο μπορεί να μην χρειαζεται,γιατι στροφάρει τόσο αργά που στο τελος τα πρωτα 5 λεντ θα καουν...μιας και μονο αυτά λειτουργουν περισσότερο... Razz Razz Razz
Στου μητσάκου ομως!!!! πριόνιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Very happy Very happy Very happy
volvos - Τρι 10 Ιούν 2008, 14:57:49
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟ εχει βαλει και διπλα στο χαλμετερ (Απορω τι βλεπει απο αυτη τη παπατζα)
οποτε μια κοιταει το ενα μια το αλλο εεε και καπου εκει λεει ...ας αλλαξω και ταχυτητα αφου δε παει αλλο Laughing
MEMsound - Τρι 10 Ιούν 2008, 15:27:00
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
OLOI ισιο πηραμε μανθο απλα ειναι σε κουρμπα τα λεντακια...

τελικα καταληγω οτι μαλλον θα το βαλω οπως steve στο τερμα του ταμπλο ακριβως κατω απο παρμπριζ αλλα στην ευθεια του τιμονιου και οχι αριστερα στη γωνια...
ετσι και δε θα καν τελειως μπαμ και θα το βλεπεις απο παντους...
απλα θα ειναι μακρυα για να παιζεις με κουμπια


καταλαβα...
σωστή θέση... ιδίς αν μπορείς να εχεις τον φωτισμό του "ον οφ" για όποτε θες...
επίσης ΜΗΝ το βάλεις μέσα μέσα γιατί θα ανοχλεί τους αεραγωγους στο ξεθαμπωμα του παρμπρίζ....
Wink
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 15:42:05
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
επίσης ΜΗΝ το βάλεις μέσα μέσα γιατί θα ανοχλεί τους αεραγωγους στο ξεθαμπωμα του παρμπρίζ....
Wink

Άστον τον μαλ**α... εγώ δεν το μελέτησα πριν το βάλω εκεί στην γωνία... Rolling eyes

Η παπάτζα το Hallmeter ήταν ήδη στο αμάξι, δεν το έβαλα εγώ.

Και πάρτε φόρα όλοι, μα όλοι με τις τσαγιέρες σας και ελάτε σε μένα. Ούτε αριστερά, ούτε δεξιά. Στην μέση Wink
volvos - Τρι 10 Ιούν 2008, 18:13:40
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια ο αεραγωγος βαραει πανω οχι μπρος του στη γωνια ταμπλο με τζαμι κολλητα που λεω εγω Confused
και μιλαμε για ενα πραμα βια 1.5 εκατοστο υψος
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 18:24:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ρε παιδια ο αεραγωγος βαραει πανω οχι μπρος του στη γωνια ταμπλο με τζαμι κολλητα που λεω εγω Confused
και μιλαμε για ενα πραμα βια 1.5 εκατοστο υψος


Δυστυχώς δεν τράβηξα φωτογραφία την ώρα που δοκίμαζα εκείνη τη θέση. Για να έχεις καλή οπτική επαφή πρέπει να το κολλήσεις στο τζάμι, πράγμα που σημαίνει ότι μια τρύπα από αυτές του αεραγωγού του παρ-μπριζ θα καταργηθεί. Να ήταν στο συνοδηγό, δε γα***ται. Αλλά στον οδηγό, δεν λέει.

Στο κάτω κάτω, μπορείς να το δοκιμάσεις πριν το τοποθετήσεις σαν θέση, ακόμα και χωρίς ρεύμα για να δεις τα αποτελέσματα.

Για το 206, η πιο ιδανική θέση, και από λειτουργικότητα και από διακριτικότητα, είναι αυτή που το έχω Smile

Και αν πιστεύεις ότι δεν βλέπεις καθαρά τα λαμπάκια τα βάζεις τέρμα, και φοράς και τα γυαλιά ηλίου σε κάθε αλλαγή ταχύτητας, ακόμα και την νύχτα Laughing
MEMsound - Τρι 10 Ιούν 2008, 18:34:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Στο κάτω κάτω, μπορείς να το δοκιμάσεις πριν το τοποθετήσεις σαν θέση, ακόμα και χωρίς ρεύμα για να δεις τα αποτελέσματα.


αυτό ακριβώς...
λοιπόν ... βρήσκεις μια κοπέλα...
κανετε τα δικά σας μέσα στο 206 ωστε να θαμπώσουν τα τζάμια...
το τερπνόν μετα του οφελίμου...
μολις τελείωσετε... και οι 2 εεεε μην εισαι μονοφαγάς Laughing
αντί για αγκαλίτσες... της λες..
μωρο μισό... να δοκιμάσω κάτι...
βγάζεις το χριστουγενιάτικο δεντρο απ το ντουλαπάκι...
το κοτσαρεις στο ταμπλό και βάζεις φουλ τον αέρα...
και βλέπεις....

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
glf - Τρι 10 Ιούν 2008, 18:40:56
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ το σέταρα 4500-7500 και τελείωσα. μέσα στην πόλη βέβαια ούτε που ανάβει λαμπάκι. Καστανιά βράδυ πρέπει να πάω και να έχω στερεωμένη κάμερα για να γουστάρουμε τώρα...
volvos - Τρι 10 Ιούν 2008, 19:00:45
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Steve έγραψε:
Στο κάτω κάτω, μπορείς να το δοκιμάσεις πριν το τοποθετήσεις σαν θέση, ακόμα και χωρίς ρεύμα για να δεις τα αποτελέσματα.


αυτό ακριβώς...
λοιπόν ... βρήσκεις μια κοπέλα...
κανετε τα δικά σας μέσα στο 206 ωστε να θαμπώσουν τα τζάμια...
το τερπνόν μετα του οφελίμου...
μολις τελείωσετε... και οι 2 εεεε μην εισαι μονοφαγάς Laughing
αντί για αγκαλίτσες... της λες..
μωρο μισό... να δοκιμάσω κάτι...
βγάζεις το χριστουγενιάτικο δεντρο απ το ντουλαπάκι...
το κοτσαρεις στο ταμπλό και βάζεις φουλ τον αέρα...
και βλέπεις....

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


επειδη δεν εχω κοπελα αυτο το καιρο θα στο δωσω εσενα για να αφησει και τις πατημασιες της παντου στο τζαμι (δε ξερω τι σταση ειναι θα τη βρειτε εσεις....)

λοιπον
αυτο σκεφτομουνα
http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/P6100001.jpg

εδω αμα δεις κιτρινη γραμμη δοκιμαζοντας αρκουδα βαραγε καπου εκει
http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/P6100003.jpg

και αλλη μια
http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/P6100002.jpg

τι ειπατε ειναι βρωμικο???
μαλ***ες...απλα στο συνεργειο ο αργυρης δεν εχει καλο εξαερισμο Laughing
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 19:04:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
βγάζεις το χριστουγενιάτικο δεντρο απ το ντουλαπάκι...
το κοτσαρεις στο ταμπλό και βάζεις φουλ τον αέρα...
και βλέπεις....

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο STEVON ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΑΝΤΑ Laughing
volvos - Τρι 10 Ιούν 2008, 19:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
καμια ιδεα σοβαρη τωρα?
MEMsound - Τρι 10 Ιούν 2008, 19:42:09
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επειδη δεν εχω κοπελα αυτο το καιρο θα στο δωσω εσενα για να αφησει και τις πατημασιες της παντου στο τζαμι (δε ξερω τι σταση ειναι θα τη βρειτε εσεις....)


να σου βρουμε και κοπέλα????? Laughing Laughing Laughing

volvos έγραψε:
αυτο σκεφτομουνα
http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/P6100001.jpg


δοκίμασε και βλέπεις
πάντως το πιο όμορφο θα ειναι να το ντυσεις με δέρμα ή να του φτιαχναμε μια κουρμπαριστή βαση σαν μικρογραφια του πίνακα οργάνων για να δένει με το υπόλοιπο


μα δεις κιτρινη γραμμη δοκιμαζοντας αρκουδα βαραγε καπου εκει
http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/P6100003.jpg

volvos έγραψε:
τι ειπατε ειναι βρωμικο???
μαλ***ες...απλα στο συνεργειο ο αργυρης δεν εχει καλο εξαερισμο Laughing


ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΕΙΝΑΙ !!!!!!!
ΕΛΕΟΣ!!!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 20:03:31
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εδω αμα δεις κιτρινη γραμμη δοκιμαζοντας αρκουδα βαραγε καπου εκει
http://i30.photobucket.com/albums/c319/pskarm/206/P6100003.jpg

Η αρκούδα βγάζει αέρα, δεν βγάζει γραμμές. Ο αέρας διαχέεται στον χώρο όπως να ναι, δεν πάει σημειακά στο τζάμι (τι λέω τώρα).

Η μόνη λύση, αν έχεις το ύψος μου, είναι ακριβώς πίσω από το "καπέλο" του καντράν, μεταξύ αυτού δηλαδή και των τρυπών εξαερισμού.

Αλλά και πάλι φαίνεται απαίσια.

Μην το ψάχνεις πολύ για την θέση, το έχει ψάξει άλλος για εσένα Laughing
Touristas - Τρι 10 Ιούν 2008, 21:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Steve - Τρι 10 Ιούν 2008, 21:59:54
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

30cm περίπου Cool
fynos - Τρι 10 Ιούν 2008, 22:28:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

συνεχιζω να θεωρω οτι η καλυτερη θεση ειναι πανω απο οργανα αλλα ειναι τελειως αντιαισθητικο...


Στο καπελάκι πάνω από τα όργανα, ντυμένο όλο μαζί με δέρμα Laughing
tsosmoulis - Τετ 11 Ιούν 2008, 07:22:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Touristas έγραψε:
ΕΧΕΤΕ ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

30cm περίπου Cool


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τρι 24 Ιούν 2008, 11:23:37
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια για πεστε εντυπωσεις ???
πως παει το μηχανηματακι?
Steve - Τρι 24 Ιούν 2008, 15:46:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ρε παιδια για πεστε εντυπωσεις ???
πως παει το μηχανηματακι?

Καλά πάει για την ώρα, αν και δεν το βλέπω συνήθως αναμμένο (5800-6400), αλλά όταν το λειτουργώ έχει φάση (τουλάχιστον στις ευθείες μέχρι τώρα Cool )

Σε πίστα δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα, αλλά ελπίζω σε 2 εβδομάδες να έχω άποψη Laughing
glf - Τετ 25 Ιούν 2008, 07:36:58
Θέμα δημοσίευσης:
και γω μια από τα ίδια. σπάνια το βλέπω αναμμένο, αλλά όταν αρχίζει να δουλεύει πάει να πει ότι βγαίνουν γούστα Laughing

προχθές το βράδυ το χάρηκα λίγο. παρακαλάτε να μου κάτσει η φάση να πάω βράδυ Καστανιά και να έχω κάποιον να... κρατάει το κινητό για βίντεο...
tsosmoulis - Τετ 25 Ιούν 2008, 07:44:06
Θέμα δημοσίευσης:
ε βάλε μια camera κι εσύ! Laughing Laughing Laughing
volvos - Τρι 15 Ιούλ 2008, 20:47:34
Θέμα δημοσίευσης:
to bala Laughing

στο μεταξυ εχω χασει οδηγιες πιαστρακια ολα...

οποτε τωρα ψαχνω απο ιντερνετ μανιουαλ να σεταρω
Steve - Τρι 15 Ιούλ 2008, 20:51:53
Θέμα δημοσίευσης:
Η κλήση σας είναι σε αναμονή, παρακαλούμε μην κλείσετε αν δεν ακούσετε σήμα κατειλλημένου.
Steve - Τρι 15 Ιούλ 2008, 20:56:31
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.ecliptech.com.au/media/shift_i/manuals/shift_i_manuals.zip

Γαργάρες Beer
volvos - Τρι 15 Ιούλ 2008, 21:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
το πισι ειναι στον οροφο
το αμαξι στο υπγειο...

με βλεπω να ανεβοκατεβαινω 5-6φορες Evil
Steve - Τρι 15 Ιούλ 2008, 21:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
Κράτα σημειώσεις από msn ή αν είχες NOKIA θα περνούσες το pdf στο κινητό και θα τελείωνες Laughing
volvos - Τρι 15 Ιούλ 2008, 21:50:42
Θέμα δημοσίευσης:
σκ**α ρε βλακα τα καταφερα....

προς σημειωση
τα 206 1.6 gti σα το δικο μου δειχνουν στο πολυμετρο
12.8 με μιζα ανοιχτη

και 14 οταν δουλευει μοτερ
Touristas - Τρι 15 Ιούλ 2008, 22:30:28
Θέμα δημοσίευσης:
Με ανοιχτό διακόπτη το πόσο θα δείξει εξαρτάτε από την κατάσταση τις μπαταρίας.
volvos - Τετ 16 Ιούλ 2008, 07:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
kati δε πρεπει να εχω κανει καλα...
οποτε χτυπαω κοφτη αναβοσβηνει λες και του τον φορμαρε κανενας!!!
glf - Τετ 16 Ιούλ 2008, 08:14:39
Θέμα δημοσίευσης:
έτσι κάνει όταν χτυπάς κόφτη. εκεί κάνει σαν... shift light Laughing

έχει 4-5 διαφορετικά προγράμματα για το πως θα ανάβουν τα λαμπάκια σαν στροφόμετρο και σαν shift-light.
Ghost Dog - Τετ 16 Ιούλ 2008, 08:18:22
Θέμα δημοσίευσης:
Κοριτσια....τα Χριστουγεννα δεν εχουν ερθει ακομα Razz
Περα απο πλακα, το ειδα χθες στον κιτκαρο....Πρακτικο φαινεται! Wink
Καλοφορετα σε ολους! Very happy
MEMsound - Τετ 16 Ιούλ 2008, 09:00:50
Θέμα δημοσίευσης:
φυστίκη ετοιμάσου εν καιρώ (γιατί μεσολαβουν κάποια αλλα εξοδα) για το επόμενο gb... Wink Wink
volvos - Τετ 16 Ιούλ 2008, 09:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
φοβερο πολυ βολικο...κατεβαινα κηφισιας με 1η και 60 μπας και αναψουν!!!
MEMsound - Τετ 16 Ιούλ 2008, 09:28:51
Θέμα δημοσίευσης:
που ειναι αυτό το ρημαδοεικονηδιο Idiot... Laughing Laughing
volvos - Τετ 16 Ιούλ 2008, 09:38:38
Θέμα δημοσίευσης:
επισης πηγα τη μικρη στο παιδικο πριν λιγο και ειμασταν εξω απο το παιδικα και βαραγαμε κοφτες...
επαθε παρακρουση απο τη χαρα της...

πλεον το αμαξι μου ειναι το μουγκρι (ετσι το λεει)
με τα λαμπακια που κανουν βιου βιου
Steve - Τετ 16 Ιούλ 2008, 10:10:08
Θέμα δημοσίευσης:
Βρες και εσύ το display mode που σε ικανοποιεί. Μπορείς.
MEMsound - Τετ 16 Ιούλ 2008, 11:05:10
Θέμα δημοσίευσης:
Προς το παρόν ειναι στο mugriviuviukidtoschool mode Laughing
volvos - Τετ 16 Ιούλ 2008, 11:37:03
Θέμα δημοσίευσης:
εχω χασει λιγο το μπουσουλα

εβαλα lower 6600

αρα αναβει δδευτερο και τριτο λαμπακι 6φορες και τα δυο μαζι
στο lower σωστα?

εβαλα απερ 7800

αρα αναβαουν 7φορες τα δυο απο δεξια τωρα και το ενα απο τα δυο αλλη μια σωστα?

το βημα που πηγα να το βαλω στο 100
αναβε δευτερο λαμπακι 1 φορα και το πρωτο σταθερο (απο δεξια)

σωστα δε τα εκανα??

γιατι τα δυο πορτοκαλι αναβουν σχεδον μαζι (μηπως θελει σενσιτιβιτι?στο 3)
και κοκκινο αστα να πανε

τοση δυναμη πια??? Laughing
Steve - Τετ 16 Ιούλ 2008, 12:13:26
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εχω χασει λιγο το μπουσουλα

εβαλα lower 6600

αρα αναβει δδευτερο και τριτο λαμπακι 6φορες και τα δυο μαζι
στο lower σωστα?

Σωστός
volvos έγραψε:
εβαλα απερ 7800

αρα αναβαουν 7φορες τα δυο απο δεξια τωρα και το ενα απο τα δυο αλλη μια σωστα?

Ανάβουν τα 5 τελευταία για την ρύθμιση. Αν τα βάλουμε σαν GGGGAAR, έχεις GGAAR αναμμένα.

Το 1ο G από αυτά αναβοσβήνει 7 φορές, ενώ το 2ο G από αυτά αναβοσβήνει 8 φορές.

volvos έγραψε:
το βημα που πηγα να το βαλω στο 100
αναβε δευτερο λαμπακι 1 φορα και το πρωτο σταθερο (απο δεξια)

σωστα δε τα εκανα??

Για το βήμα δεν θυμάμαι, αλλά λογικά είναι με τα πρώτα αριστερά 4 λαμπάκια, τα GGGG.
Οπότε το 2ο G 1 φορά να αναβοσβήνει, και τα άλλα 2 G από πίσω, σταθερά για να έχεις βήμα 100.

volvos έγραψε:
γιατι τα δυο πορτοκαλι αναβουν σχεδον μαζι (μηπως θελει σενσιτιβιτι?στο 3)
και κοκκινο αστα να πανε

τοση δυναμη πια??? Laughing

Αφού με ρωτάς στο τηλ και σε έχω βοηθήσει, τί τα postάρεις και εδώ? Μήπως και ξυπνήσει κανας τσοσμούλης και πετάει μαλ***ες με το μυδράλιο? Laughing

Χαμήλωσε το sensitivity γιατί με το ηλεκτρόγκαζο μας, που και πού έχουμε κάτι ιστορίες όταν αφήνουμε το γκάζι γι αυτό και ανάβουν τα 2 μαζί... ή όλα μαζί Laughing
glf - Τετ 16 Ιούλ 2008, 12:17:53
Θέμα δημοσίευσης:
ξεκαθαρίζω κάτι. το βήμα το ρυθμίζουμε μόνο για να σετάρουμε ΕΥΚΟΛΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ τα up και low. είναι βήμα ρυθμίσεως, όχι το πότε ανάβουν τα λαμπάκια την ώρα της λειτουργίας του οργάνου.

εμείς ρυθμίζουμε μόνο το up και low και τις... διαιρέσεις τις κάνει το όργανο.
glf - Τετ 16 Ιούλ 2008, 12:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


γιατι τα δυο πορτοκαλι αναβουν σχεδον μαζι (μηπως θελει σενσιτιβιτι?στο 3)
και κοκκινο αστα να πανε



το ίδιο έκανε και ο Μητσάκος. είναι display mode που κοντά στην αλλαγή τα ανάβει και τα δύο μαζί. άλλαξε mode.
glf - Τετ 16 Ιούλ 2008, 12:21:36
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επισης πηγα τη μικρη στο παιδικο πριν λιγο ...

πλεον το αμαξι μου ειναι το μουγκρι (ετσι το λεει)
με τα λαμπακια που κανουν βιου βιου



και μένα κάπου κατα κει το κόβω... να είμαι με τη μικρή στο 106 και ένα μπάκετ να έχει αυτή (το παιδικό) και ένα ο μπαμπάς.... χοχοχοο
Steve - Τετ 16 Ιούλ 2008, 12:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
ξεκαθαρίζω κάτι. το βήμα το ρυθμίζουμε μόνο για να σετάρουμε ΕΥΚΟΛΑ και ΓΡΗΓΟΡΑ τα up και low. είναι βήμα ρυθμίσεως, όχι το πότε ανάβουν τα λαμπάκια την ώρα της λειτουργίας του οργάνου.

εμείς ρυθμίζουμε μόνο το up και low και τις... διαιρέσεις τις κάνει το όργανο.

Το έχω πει 3 φορές μέχρι τώρα... Evil
volvos - Πεμ 17 Ιούλ 2008, 14:34:34
Θέμα δημοσίευσης:
otan ρυθμιζεις το απερ π.χ 7800
ειναι το τελευταιο κοκκινο αυτο??
αρα το προηγουμενο ειναι στο 7600
?
(εχω 6600-7800 ευρος)
Steve - Πεμ 17 Ιούλ 2008, 14:42:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
otan ρυθμιζεις το απερ π.χ 7800
ειναι το τελευταιο κοκκινο αυτο??
αρα το προηγουμενο ειναι στο 7600
?
(εχω 6600-7800 ευρος)


Το 7800 είναι το κόκκινο. Αν το έχεις βάλει από 6600 μέχρι 7800, τότε

6600 6800 7000 7200 7400 7600 7800
volvos - Πεμ 17 Ιούλ 2008, 14:53:16
Θέμα δημοσίευσης:
θα το τσεκαρω με το βαγκ κομ του στελιου μαλλον
volvos - Παρ 18 Ιούλ 2008, 08:16:07
Θέμα δημοσίευσης:
παντως το κοκκινο αναβει κοφτη 7800
και το πρωτο πρασινο καπου 6500 στο στροφομετρο αρα μαλλον σωστα ειναι


χτες εκανα μια διονυσο απο μακρη σε ....σβελτο ρυθμο
και εχω να πω οτι ειναι μακραν απο τα κλυτερα γκατζετακια που εχω βαλει.
δε κοιταξα ΟΥΤΕ ΜΙΑ φορα το κοντερ τι γινεται στροφομετρο...
το ευρος που το εχω 6600-7800 εφτανε και περισευε για να ξερω τι γινεται αυθειες... με καραβολεψε παρα πολυ και σε στρφοδιαδρομη αν και δε το περιμενα
Steve - Παρ 18 Ιούλ 2008, 10:49:01
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσε... Cool
volvos - Κυρ 20 Ιούλ 2008, 22:49:55
Θέμα δημοσίευσης:
http://s348.photobucket.com/albums/q336/pskarm2/206/?action=view&current=P7190058.flv
MEMsound - Τετ 29 Οκτ 2008, 10:24:55
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα τι εχει βγάλει η alta για το mini
http://www.altaminiperformance.com/products/show/368/JCW-Shift-Indicator-System
nikolas206gti - Σαβ 20 Αύγ 2011, 13:53:27
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη εδω στον Πυργο, οι περισσοτεροι ηλεκτρολογοι ειναι κουλαδια, δν μπορω να βαλω το εν λογω shift light.

Τους πηγα εκτυπωμενες τις οδηγιες για την τοποθετηση και κανενας δν αναλαμβανει να το φτιαξει. Μαστορατζες της πλάκας. Laughing

Υπαρχει καποιος που μπορει να με βοηθησει ή παιζει οταν ανεβω αθηνα καποια στιγμη να μου το φτιαξει ο αργυρης ?? Cool
MEMsound - Σαβ 20 Αύγ 2011, 23:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
το αγοραζω... Laughing Laughing Laughing Laughing (πλακα κανω - αν και θελω να βάλω καιποια στιγμη... - οχι γιατι δε φτανει το στροφοετρο...σιγα το ντιζελακι μου αλλωστε σε στροφαρει αλλα για να μην χρειαζεται να κοιταω το στροφομετρο - θα μου πεις κουφος εισαι...οχι αλλα βοηθαει)
nikolas206gti - Κυρ 21 Αύγ 2011, 13:18:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο ειναι παρα πολυ χρησιμο οταν εμενα εχει κοφτη πανω απο τις 7500 και το στροφομετρο παει μεχρι 7000. Τωρα παιζω με το ματι σε καθε αλλαγη αναλογα με τα χλμ Laughing Απλα οταν βρεθει ο καλος μαστορας να μου το συνδεσει, τοτε θα σας πω και εγω εντυπωσεις Laughing Laughing
RoadRunner122 - Κυρ 21 Αύγ 2011, 14:23:52
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγά το μάστορα που χρειάζεται ρε φίλε (sorry κι όλας Smile ).

Μιά γείωση, ένα +12 μέσω ασφαλειοθήκης και ένα σήμα πίσω απ'την OBD (ή μέσα από την OBD για να μπορείς να το αποσυνδέεις αν θες)...
reselie-206 - Δευ 11 Φεβ 2013, 19:45:36
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα ,

Μήπως έχει κανείς υπόψην τα καλώδια που πάνε στο πολλαπλασιαστή τι είναι τί? συγκεκριμένα ψάχνω να βρώ το ένα εκ των δύο αρνητικό καλώδιο του πηνίου χαμηλής τάσης

(Μου κάνει επίσης αν έχει κάποιος shift light και μπορεί να μου πεί απο πιο καλώδιο έχει πάρει σημα (και με ποιόν τρόπο δηλαδή με επαφή ή επαγωγικά))


Eyxarιστώ προκαταβολικά
nikolas206gti - Δευ 11 Φεβ 2013, 22:48:17
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Καλησπέρα ,

Μήπως έχει κανείς υπόψην τα καλώδια που πάνε στο πολλαπλασιαστή τι είναι τί? συγκεκριμένα ψάχνω να βρώ το ένα εκ των δύο αρνητικό καλώδιο του πηνίου χαμηλής τάσης

(Μου κάνει επίσης αν έχει κάποιος shift light και μπορεί να μου πεί απο πιο καλώδιο έχει πάρει σημα (και με ποιόν τρόπο δηλαδή με επαφή ή επαγωγικά))


Eyxarιστώ προκαταβολικά


Πάρε με τηλέφωνο ρε κάγκουρα Laughing
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr