PSClub - Hellas

Διεθνείς Αγώνες - F1 GRAN PREMIO SANTANDER D'ITALIA 2008 (Monza) 12-14 Σεπ '08

Steve - Κυρ 18 Μάϊ 2008, 17:06:45
Θέμα δημοσίευσης: F1 GRAN PREMIO SANTANDER D'ITALIA 2008 (Monza) 12-14 Σεπ '08
Ύστερα λοιπόν από την πρόσφατη εμπειρία μου σε πίστα της F1 (ο αγώνας της Κωνσταντινούπολης), ήδη γίνονται προετοιμασίες για τον επόμενο αγώνα (αν πας μια φορά, μετά κολλάς άσχημα Laughing ).

Κατόπιν εκτενούς δημοσκόπησης, οι περισσότεροι προτιμούνε Monza παρά Ουγγαρία (Βουδαπέστη).

Τα έξοδα (τα οποία ανανεώνονται κατόπιν συνεχούς έρευνας με τιμές προς μικρότερους αριθμούς και γι' αυτό θα ήταν καλό να ελέγχετε το post αυτό για να ενημερώνεστε πλήρως! Cool ):



Για ΑΝΕΚ lines:

85,00 ευρώ (50+35) το άτομο (Για κατάστρωμα, με 19μιση ώρες ταξίδι από Πάτρα, και 14 ώρες από Ηγουμενίτσα) (μετ' επιστροφής)
112,00 ευρώ (68+48) το αμάξι (μετ' επιστροφής)

367,00 ευρώ το πλοίο για 3 άτομα (122,33 ευρώ το άτομο) (μετ' επιστροφής)

99,00 euro το άτομο και για τις 3 ημέρες (Πα/Σα/Κυ) στα General Admission της πίστας (χορτάρι)
100,00 euro βενζίνες για Ancona - Milano (μετ' επιστροφής)
60,00 euro διόδια Ιταλίας (μετ' επιστροφής)
300,00 euro 3κλινο ξενοδοχείο για 3 διανυκτερεύσεις (Πα/Σα/Κυ)

827,00
ευρώ σύνολο για 3 άτομα χωρίς εισητήριο πίστας, 376,00 ευρώ το άτομο με εισητήριο πίστας.

Στα superfast γλιτώνεις 2 ώρες ταξίδι από Ηγουμενίτσα, αλλά τα 3 άτομα είναι 487.00 ευρώ Razz

Δεν συνυπολογίζονται οι βενζίνες προς Ηγουμενίτσα από το σημείο της Ελλάδας που βρίσκεστε, διότι διαφέρουν από άτομο σε άτομο.

Επίσης οι τιμές από Πάτρα για τα εισητήρια του πλοίου είναι οι ίδιες με της Ηγουμενίτσας.




Για να δώ χεράκια... Smile




Και για να έχουμε έτσι χαβαλέ να γίνεται, το 3ήμερο προβλέπεται full για την πίστα:

12-13-14 September 2008

Road_Runner - Κυρ 18 Μάϊ 2008, 18:29:50
Θέμα δημοσίευσης:
αν μαζευτει ικανοποιητικος αριθμος (2 αυτοκινητα πχ) μαλλον θα ειμαι μεσα
kammenos - Κυρ 18 Μάϊ 2008, 18:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
Και γω ψινομαι αλλα δεν ξέρω σίγουρα.
Τέλος Ιουνίου θα ξέρω σίγουρα.
Τα 99 ευρώ δεν είναι το άτομο?
Steve - Κυρ 18 Μάϊ 2008, 18:56:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, 99 ευρώ κατ' άτομο και για τις 3 ημέρες (Παρασκευή δοκιμαστικά/ Σάββατo κατάταξη/ Κυριακή αγώνας)
SnakeMJK - Κυρ 18 Μάϊ 2008, 22:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
Διόρθωση, επειδή θα γυρίσουμε Δευτέρα θα είναι και η επιστροφή σε χαμηλή περίοδο, οπότε 70 ευρώ το κατάστρωμα και 32 ευρώ το αυτοκίνητο (με επιστροφή δια του τρία) = 102 ευρώ σύνολο για το πλοίο!

Αν αποφασιστεί θα πρέπει να κλείσουμε ξενοδοχείο από τώρα γιατί λίγο που έψαξα υπάρχει χαμηλή διαθεσιμότητα ακόμα και στα χόστελ εκείνο το σ/κ.
sps - Δευ 19 Μάϊ 2008, 09:19:33
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχουν και ετοιμα πακετα απο τα ταξιδιωτικα της Πατρας με πολυ λιγοτερα χρηματα.
Αν ενδιαφερεστε πειτε μου να ρωτησω:
Steve - Δευ 19 Μάϊ 2008, 09:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Φυσικά και μπορείς να ρωτήσεις, αλλά το θέμα είναι να πάμε με τα αμάξια και όχι με λεωφορεία Smile

Αν ήταν για λεωφορεία, δεν θα είχα δημιουργήσει το topic.

Παρ' όλα αυτά ρώτα για να έχουμε υπ' όψιν Wink
Πάνος - Δευ 19 Μάϊ 2008, 11:53:57
Θέμα δημοσίευσης:
Να προτεινω και να τεθει υπο σκεψη.
Αν και αναφερθηκε πιο πανω.
Μηπως θα ηταν καλυτερα νε ψαχτουμε για μεταφορα με αλλο μεσο π.χ. λεωφορειο κλεινωντας ολοι μαζι απο το ιδιο γραφειο,ετσι ωστε να εξασφαλιστουμε αποι τυχον απροοπτα με τα αυτοκινητα μας.
Μιας και εχω ακουσει παρα πολλα για τα ιταλικα χερια.
Εκτος αν μας συμφερει να νοικιασουμε αυτοκινητα εκει.
Προσωπικα με ενδιαφερει και μενα το ολο σκηνικο(αλλωστε μιλησα και με το Steve) απλα σκεφτομαι μηπως ηταν καλυτερα να παμε χωρις αυτοκινητα.
Steve - Δευ 19 Μάϊ 2008, 12:08:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τις *CENSORED* που άκουσες για τα ιταλικά χέρια, τις άκουσα και εγώ όταν πήγαμε με Audi TT (για την F1) με Ελληνικές πινακίδες στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης. Σε πληροφορώ πως δεν μπήκαν στον κόπο να το αγγίξουν, είναι ξεπερασμένα και πρωτόγονα πράγματα αυτά.

Και επανέρχομαι στην αρχική σκέψη, ότι είναι κλάσεις ανώτερο το να πάμε με τα αμάξια μας και τα PMR ανά χείρας παρά με το οποιοδήποτε λεωφορείο. Συν ότι με το λεωφορείο πρέπει να έχουμε και περιορισμό μετακίνησης, χρονικό συντονισμό κινήσεων κλπ. Ενώ με τα αμάξια, πάμε όπου θέλουμε, ότι ώρα θέλουμε, όσο θέλουμε.


Αν παρατήρησες στο τέλος του 1ου post, θα έχουμε 4 αγώνες... Στην Τουρκία, με F1, GP2 και Porsche, πηγαίναμε στην πίστα 1000 το πρωί και φεύγαμε στις 1700... τώρα θα έχουμε και τα BMW Laughing Αν δε θέλει κάποιος να παρακολουθήσει όλους τους αγώνες, τί θα κάνει? Θα πάρει ταξί ή αστικό να γυρίσει στο ξενοδοχείο? Wink

Συγνώμη που επιμένω, απλά είναι εντελώς άλλη φάση τα αμάξια και διεθνές ταξίδι. Είναι και ένα από τα σχέδια του Πρόεδρα μας άλλωστε (άσχετα με το αν αυτός θέλει να πάμε Γαλλία στο εργοστάσιο της Peugeot οδικώς Laughing )
sps - Δευ 19 Μάϊ 2008, 15:28:01
Θέμα δημοσίευσης:
Στη βορεια Ιταλια δεν υπαρχει προβλημα κλοπης, αλλα σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι να σε περιμενει ενα νοικιαρικο 307 station diesel Laughing Shocked στο λιμανι της Aνκονα, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.
Steve - Δευ 19 Μάϊ 2008, 15:32:13
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Στη βορεια Ιταλια δεν υπαρχει προβλημα κλοπης, αλλα σιγουρα η καλυτερη λυση ειναι να σε περιμενει ενα νοικιαρικο 307 station diesel Laughing Shocked στο λιμανι της Aνκονα, για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο.

Το οποίο για 3 24ωρα κοστίζει 170 ευρώ, έναντι 110 που έχει τα μεταφορικά το καράβι μετ επιστροφής για να μεταφέρεις το δικό σου όχημα.

Βενζίνες και διόδια πάλι τα πληρώνεις με το νοικιάρικο.

Φιλάκια Smile
sps - Δευ 19 Μάϊ 2008, 21:32:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε Σταυρο, αλλα ετσι εχεις το κεφαλι σου υσηχο για περιπτωση κλοπης,βλαβης ή ατυχηματος με το δικο σου αυτοκινητο.
Φιλουδια!!
Steve - Δευ 19 Μάϊ 2008, 21:37:36
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Ναι ρε Σταυρο, αλλα ετσι εχεις το κεφαλι σου υσηχο για περιπτωση κλοπης,βλαβης ή ατυχηματος με το δικο σου αυτοκινητο.
Φιλουδια!!

Πράσινη κάρτα στην ασφαλιστική σου εταιρία και είσαι υπερ-κομπλέ.

Μάκια.
salex - Τετ 21 Μάϊ 2008, 23:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως, για το λίγο χρονικό διάστημα που βρέθηκα στην Ιταλία πρίν από 2χρόνια περίπου, με αγγλικές πινακίδες κι ένα Renault Laguna γεμάτο πράγματα μέχρι τον ουρανό (μετά βίας χωρούσαμε μέσα), κανένας δεν μας πείραξε.

Βόηθησε ίσως το ότι το είχα σε πάρκινγκ, αλλά γενικά δεν είδα να ασχολείται κανείς μαζί μου.
pappaki - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 00:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
Επιβεβαιώνω και εγώ τα παραπάνω, αφού πριν 20 μέρες βρέθηκα για καμιά βδομάδα Μιλάνο-Τορίνο(πήγα και στη Μοντσα..για βόλτα), χωρίς να αντιληφθώ κάτι περίεργο. Βέβαια κυκλοφορούσα με νοικιάρικο, αλλά δεν νομίζω να έχει τόση σημασία
Steve - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 08:04:34
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε ντε... Cool
crusader - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 11:58:47
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
sps έγραψε:
Ναι ρε Σταυρο, αλλα ετσι εχεις το κεφαλι σου υσηχο για περιπτωση κλοπης,βλαβης ή ατυχηματος με το δικο σου αυτοκινητο.
Φιλουδια!!

Πράσινη κάρτα στην ασφαλιστική σου εταιρία και είσαι υπερ-κομπλέ.

Μάκια.

Νομίζεις...

Η πράσινη κάρτα καλύπτει μόνο αστική ευθύνη.
Δεν καλύπτει ολική ή μερική κλοπή, πυρκαγιά, θραύση υαλοκρυστάλλων κτλ.
Steve - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 12:07:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ακόμα και στην μικτή? Smile
crusader - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 12:17:18
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς ναι. Sad
Steve - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 12:20:22
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
Δυστυχώς ναι. Sad

Ευτυχώς για εμένα στον Φοίνικα, όχι.

Υπ' όψιν ότι και στις περισσότερες "μεγάλες" ασφαλιστικές, έναντι αδράς αμοιβής σου επεκτείνουν όσο θες την πράσινη κάρτα. Απλά όμως δεν συμφέρει διότι αν δεν συμβεί κάτι, θα έχεις πληρώσει άλλο ένα αμάξι για αυτήν την επέκταση Laughing

Επίσης η Ιταλία για τις ασφαλιστικές και τις πράσινες κάρτες, είναι... κόκκινη (λόγω μαφιόζων Razz )
crusader - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 12:38:22
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
crusader έγραψε:
Δυστυχώς ναι. Sad

Ευτυχώς για εμένα στον Φοίνικα, όχι.

χωρίς να πληρώσεις κάτι παραπάνω για "επέκταση"?
Steve - Πεμ 22 Μάϊ 2008, 14:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω το ανέφερα εκτενώς στο προηγούμενο post μου πως αν θέλω κάτι πέραν της αστικής ευθύνης, υπάρχει και η ανάλογη χρέωση Smile

Αλλά για Ιταλία, δεν δέχονται Laughing
DIMCHRI - Παρ 23 Μάϊ 2008, 09:47:02
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ναι, 99 ευρώ κατ' άτομο και για τις 3 ημέρες (Παρασκευή δοκιμαστικά/ Σάββατo κατάταξη/ Κυριακή αγώνας)


Guys τι είναι 99 ευρώ το άτομο ;

Μπερδεύτηκα τώρα...
Steve - Παρ 23 Μάϊ 2008, 10:50:46
Θέμα δημοσίευσης:
1ο post,

Παράθεση:
99,00 euro το άτομο και για τις 3 ημέρες (Πα/Σα/Κυ) στα General Admission της πίστας (χορτάρι)


Smile
COOL ALEXIS - Παρ 23 Μάϊ 2008, 11:53:00
Θέμα δημοσίευσης:
Hello from Italy... Wink

Εγώ έχω πάει Ιταλία με το 206 τέσσερις φορές και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα μιλάμε βέβαια για βόρεια Ιταλία αλλά και από νότο που έχω συζητήσει αν το αφήνεις σε parking δεν υπάρχει κι εκεί πρόβλημα Exclamation

Κι εγώ είμαι υπέρ της φάσης ταξίδι με το δικό σου αυτοκίνητο, είναι ωραία εμπειρία και αρκετα οικονομική μιας και για ένα διάστημα άνω των 5 ημερών η διαφορά σε σχέση μέ το κόστος ενοικίασης είναι τρομερή!!!
Βέβαια από χθες που οδήγησα ενα punto diesel μπορώ να πω ότι εκεί τα πράγματα αλλάζουν καθώς έχουμε να κάνουμε για πάρα πολύ χαμηλή κατανάλωση, Milano - Ancona με τέρμα γκάζι(σεξουαλική κακοποιήση για 450χλμ) για πάνω από τρεις ώρες και το ρημάδι έκαψε κάτω από 40 λίτρα Exclamation

Για λεωφορείο δεν το συζητάω εδώ βαριέμαι που μπαίνω στο αστικό για δυο βήματα θα την παλέψω να με πάει μέσα από μερικές από τις πιο όμορφες διαδρομές της Ευρώπης και να μην μπορώ να τις απολαύσω όπως θέλω και με την ησυχία μου....Αυτά είναι για τη συνταξη Shocked

Εγώ πάντως είμαι με τον Steve και όποιος έχει απορίες θα χαρώ να του τις λύσω Very happy
DIMCHRI - Παρ 23 Μάϊ 2008, 12:04:53
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τις *CENSORED* που άκουσες για τα ιταλικά χέρια, τις άκουσα και εγώ όταν πήγαμε με Audi TT (για την F1) με Ελληνικές πινακίδες στο κέντρο της Κωνσταντινούπολης......



συγκρίνεις εντελώς ανόμοια πράγματα... καμία σχέση ιταλία με τουρκία....

Μα καμία... στην Ιταλία μας ανοίξανε όλοκληρο επταθέσιο βανάκι, σε υπόγειο πάρκινγκ για να μας πάρουνε τις αποσκευές μας....(μας τις πήρανε δηλαδή....)

Στην Τουρκί η κλοπή τομωρείται πολύ άγρια !!!!

Στην Ιταλία δεν ασχολούνται οι αστυνομικοί.... σε κλέβουνε για πλάκα...

Όταν έφερα το saab του αδελφόυ μου, δεν μπορούσα να σταματήσω ούτε για κατούρημα... πάντα έπρεπε να είναι ένας μέσα στο αυτοκίνητο...

Απλά καμία σχέση.... πρέπει να είναι η νο.1 χώρα σε κλεμένα αυτοκίνητα, τα οποία στέλνονται με συνοπτικές διαδικασίες αλβανια, σκόπια , βουλγαρία, ρουμανία....

Υ.Γ. βέβαια εκδρομή θα πήγαινα και εγώ με αμάξι...εννοείται ότι είναι καλύτερα αρκεί να υπάρχει μεγάλη προσοχη...

Υ.Γ. Νο2 : cool alexi ποιά διαδρομή είναι από τις ωραιότερες της ευρώπης ; (ελπίζω να μην μου πεις Μιλάνο - Ανκόνα)...
Steve - Παρ 23 Μάϊ 2008, 12:16:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ όμορφα 2 απλά παραδείγματα, του Αλέξη και του Δημήτρη.


Αν σου κάτσει το τζόκερ δηλαδή σου έκατσε Very happy


Και με 206 πάντως δεν νομίζω να ασχοληθούν... ποιός θα θέλει να κλέψει αμάξια με πειραγμένες εισαγωγές και εξατμίσεις με θόρυβο κλπ? Rotfl
kavaliotis - Δευ 26 Μάϊ 2008, 08:58:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Steve μας κατεστρεψες τωρα... Ειχα παει στην Τουρκια στην φορμουλα οταν ειχε πρωτογινει εκει, το 2005. Τρελη εμπειρια! Τωρα πηγε ενα φιλαρακι μου εκει και πορωθηκε και μολις ειδα το ποστ σου... Μας μπριζωνεις! 367 ευρω το ατομο τελικη τιμη ειναι θεικη τιμη, αλλα οπως ειπε και ενα παιδι παραπανω, φοβαμαι για το αυτοκινητακι μου. Βεβαια δεν θα το αποχωριστουμε και για πολυ, αν μεινουμε σε ξενοδοχειο που εχει παρκινγκ, δεν νομιζω να εχουμε και τοσο προβλημα. Απο εκει και περα, αν οντως παμε εκει, η Ιταλια εχει ωραιες διαδρομες και τις φανταζομαι με καμπριο!!!!

Μια ερωτηση, εγω εχω μικτη ασφαλεια στο αμαξι, αυτη ισχυει στο εξωτερικο?
Steve - Δευ 26 Μάϊ 2008, 09:10:07
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Μια ερωτηση, εγω εχω μικτη ασφαλεια στο αμαξι, αυτη ισχυει στο εξωτερικο?

Πάρε τηλέφωνο τον ασφαλιστή σου και ρώτα τον τί ισχύει στο εξωτερικό, και τί πρέπει να πληρώσεις για κάποιες επεκτάσεις που πιθανώς να θέλεις!
volvos - Δευ 26 Μάϊ 2008, 10:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
καμια καλυψη δεν επεκτεινεται στο εξωτερικο με οποιοδηποτε ποσο απο οσο θυμαμαι σχεδον στο συνολο των ετιαρειων εκτος εθνικης
kavaliotis - Δευ 26 Μάϊ 2008, 12:07:54
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
καμια καλυψη δεν επεκτεινεται στο εξωτερικο με οποιοδηποτε ποσο απο οσο θυμαμαι σχεδον στο συνολο των ετιαρειων εκτος εθνικης


Στην ΕΘΝΙΚΗ το εχω, αρα λες θα ειμαι ΟΚ? Καλα θα τους παρω ενα τηλεφωνο να τους ρωτησω...
Πάνος - Παρ 20 Ιούν 2008, 20:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Steve ποτε προβλεπεται να ξεκινησει η διαδικασια κλεισιματος εισητηριων και λοιπων?
Ακομα δεν εχω ποσταρει γιατι ουδεις εκ της παρεας δεν ειναι σιγουρος.
Παρ'αυτα θα αναγκαστω να ερθω και μονος.
Αυτο που θελω να γνωριζω ειναι πως θα γινει το ολο story ετσι ωστε να μενουμε ολοι μαζι σε καποιο ξενοδοχειο αλλα και να ειμαστε μαζι στην πιστα.
Steve - Παρ 20 Ιούν 2008, 22:33:22
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα κάπου μέσα στον Ιούλιο.

Δυστυχώς, το μάθημα που με ταλαιπωρεί από το 2006 (4 εξάμηνα πλέον) για να πάρω το ^&%#$ πτυχίο, το δίνω 30 Ιουνίου, 12:45 το πρωί.

Αν ΔΕΝ το περάσω πάλι (πράγμα πολύ πιθανόν), η 2η εξεταστική είναι στις 12 Σεπτεμβρίου στις 12:45 το πρωί.

Όπως καταλαβαίνεις, έχει παιχτεί μαλ***α Smile
SnakeMJK - Κυρ 29 Ιούν 2008, 11:43:24
Θέμα δημοσίευσης:
Βγήκε το πρόγραμμα εξεταστικής Σεπτεμβρίου και δυστυχώς γράφω μάθημα εκείνες τις μέρες, οπότε από μένα άκυρο. Sad
Steve - Κυρ 29 Ιούν 2008, 20:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ... θα ξέρω αύριο Rolling eyes
Steve - Δευ 30 Ιούν 2008, 15:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Εγώ... θα ξέρω αύριο Rolling eyes

Έμαθα... ότι θα ξαναπάω στην 2η εξεταστική, 12 Σεπτεμβρίου με άλλα 500 άτομα παρέα! Very happy
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr