PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις - Φωτογραφικές μηχανές

volvos - Παρ 11 Απρ 2008, 15:29:55
Θέμα δημοσίευσης: Φωτογραφικές μηχανές
μιας και τα εκλασε η δικια μου ψαχνω κατι σε
κομπακτ κατασταση
oxi slr

με καλο οσο γινεται βιντεο και αρκετα καλη λειτουργια στο auto
καθως ελαχιστες φορες εχω ασχοληθει να παιξω με αυτη που ειχα
(canon ixus400)
MEMsound - Παρ 11 Απρ 2008, 15:41:57
Θέμα δημοσίευσης:
πριν λιγο καιρό που χαζευα σχετικά μου ειχε αρέσει αυτή:
http://www.olympusamerica.com/cpg_section/product.asp?product=1367

δεν ειναι πολύ μικρή σε μέγεθος αλλά εχει πολύ ενδιαφέρουσα σχέση τιμής απόδοσης και απίστευτο wide zoom... 20χ... με FULL MANUAL CONTROL και DUAL IMAGE STABILIZATION και HOT SHOE FOR AN EXTERNAL FLASH αν θες να το πάς παραπέρα το πράγμα... (χωρίς να μπλέξεις με slr) Wink

επίσης μου συνέστηναν μια κάτι500 δεν θυμάμαι ποια όμως...
volvos - Παρ 11 Απρ 2008, 15:58:39
Θέμα δημοσίευσης:
TONIZΩ
οτι θελω μια κομπακτ
με καλη αυτοματη λειτουργια

εσυ να ανοιξεις δικο σου τοπικ Laughing
SnakeMJK - Παρ 11 Απρ 2008, 16:44:34
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την σειρά μ (mini) της Olympus.... Μικρές, φθηνές και θαυματουργές.
ignotic69 - Παρ 11 Απρ 2008, 18:33:05
Θέμα δημοσίευσης:
Kι εγώ που έπαιζα με μερικές σ'ένα μαγαζί την προηγούμενη βδομάδα οι olympus μου φάνηκαν καλύτερες,δοκιμάζοντας πολλές,δε θυμάμαι μοντέλα όμως...
plaketokofths - Παρ 11 Απρ 2008, 21:21:39
Θέμα δημοσίευσης:
1. panasonic lumix FS-3 Arrow 200e
2. σειρά ixus της canon 200-300ε
& 3. sony W120 επίσης στα 200

είναι κόμπακτ και με το παραπάνω και στις αυτόματο τα πάνε πολύ καλά.

Αμα θες να βάλεις βαθιά το χέρι στην τσέπη υπάρχουν κι αλλες επιλογές.

Εγώ θα έπερνα την panasonic (φακός leica γαρ)

ΥΓ. Αμα θες πάντως για τα βίντεο στα Μέγαρα με την μηχανή στο κάθισμα θα σου πρότεινα κατι που απαραίτητα να έχει ευρυγώνιο φακό για να χωρέσει αρκετό πλάνο.
Ghost Dog - Σαβ 12 Απρ 2008, 10:38:12
Θέμα δημοσίευσης:
Μεχρι 200 ευρω θα επελεγα τη Sony Cybershot W120
Carl Zeiss φακος, μπαταρια με ΤΕΡΑΑΑΑΣΤΙΑ αυτονομια και ΟΠΤΙΚΟ ΖΟΥΜ .Ειναι και μακραν η πιο ευχρηστη.

Αν θες να παιξεις λιγο παραπανω χτυπας Panasonic FX33 με 270 ευρωπουλα που εχει ευρυγωνιο φακο, που ειναι και Leica (το αντιπαλο δεος της Carl Zeiss), oπτικο ζουμ 3.6x, αλλα εχει και καλυτερη αναλυση βιντεο (848 x 480- 30fps εναντι 640 x 480- 30fps της Sony)
Επειδη γραφεις οτι σε ενδιαφερει η λειτουργεια βιντεο, πιστευω οτι ειναι η καλυτερη επιλογη για εσενα....... Wink

Ααα,υπολογισε οτι θα χρειαστεις και μερικα χρηματα ακομα για θηκουλα και memory stick.....
SnakeMJK - Σαβ 12 Απρ 2008, 12:02:01
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry παιδιά, αλλά απορώ τι βρίσκετε στις Sony... Τι Carl Zeiss και @@διες, όποτε τραβάω φώτο με τέτοιας μάρκας μηχανή οι μισές φώτο είναι πουτάνα! Τόσο σε φωτισμό όσο και σε χρώματα. Άσε οτι η λειτουργία του φλας απλα ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΩΣΤΑ! Δεν μπορώ να μετρήσω καν τις φορές όπου αναβοσβήνει το φλας 2-3 φορές και τραβάει την φώτο σε λάθος χρόνο με αποτέλεσμα να βγαίνει μόνο μια μαυρίλα! (μιλάω πάντα για την αυτόματη λειτουργία της)

Και η πρόταση μου:

OLYMPUS MJU760 SILVER
7.1 MP, 3XOPTICAL, 5XDIGITAL, 2.5''LCD, 18MB, USB, A/V, LITHIUM, XD

στα 169 ευρώ!!

(με θήκη-μνήμη-2η μπαταρία)
volvos - Σαβ 12 Απρ 2008, 12:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα ειχα καπου δει μια με 10μπιξελ ολυμπους που τραβαγε μεγαλυτερης αναλυσης βιντεο
(μονο ο γιαννης με επιασε Laughing )

αλλα δε ξερω αν εχει νοημα και ουσια


επισης αυτο που ειπες γιαννη για φακο ευρυγωνιο λογικα θελεις εξωτερικο φακο με slr Μηχανη ε?
θελω οπωσδηποτε οσο γινεται μικροτερο μεγεθος
plaketokofths - Σαβ 12 Απρ 2008, 13:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
Τακήηηη θες
1. ευρυγώνιο φακό
2. ανάλυση βίντεο απο vga και πάνω και από 30fps και πανω
3.τα mp γενικά είναι αδίαφορα, εκτός αν θες να εκτυπώσεις αφίσα.
4. Μικρό μέγεθος
5. Θα σου πρότεινα εδώ και το εξής: πάρε μια μηχανή που στις ρυθμίσεις να έχει προτεραιότητα ταχύτητας ή μάνιουαλ ρύθμιση για να μπορείς να επιλέξεις μια μεγάλη ταχύτητα της τάξης του 1/1000s με σκοπό να φριζάρεις πλήρως ενα όχημα που κινείται. Ανθρωπος είσαι μπορείς να θέλεις να βγάλεις τον αδερφό σου φωτο την ώρα που γυρνάει τη νύφη στα Μέγαρα, μπορεί να θες να βγάλεις ενα ΑΧ στη Ριτσώνα....

Εγώ θα κοιτάξω ολά αυτά και θα σου πω απο Δευτέρα γιατι τώρα μόλις ξύπνησα και φευγω για Νέα Μάκρη...

btw για βίντεο με 200€ πέρvεις της κανον μια αρκετά καλη βιντεοκάμερα με mini dvd....


edit: με ~300€ πέρνεις φωτογραφική μηχανή panasonic lumix fx-100 με:
1. ευρυγώνιο φακό
2. 12Μpixles
3. video 640x480 30fps or 1280x720 15fps or 848x480, 30fps
4. φωτεινό φακό με ανοιχτό διάφραγμα στο 1/2.8
5. Οπτικό σταθεροποιητή εικόνας
6. Macro στα 5cm
7. Μπαταρία λιθίου
8. Αρκετά αυτόματα προγράμματα ανάλογα το ειδος της φωτογράφισης.

9&10: Είναι Japan και έχει φακό Leica που σε χρωματα κάνει παπάδες.

11. Δεν έχει μάλλον αυτο για την προτεραίοτητα ταχύτητας και το μανιουαλ.



Αν καταφέρω τελικά και πουλήσω τη δικιά μου, θα πάρω κι εγώ μια κομπακτ, σκέφτομαι την κανον A720IS
kane - Σαβ 12 Απρ 2008, 18:20:39
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη ήρθε η ώρα για αγορα φωτογραφικης μηχανής...λέω για την 400D,ποιά η γνώμη σου?
Επίσης κάτι που μου κίνησε την περιέργεια...έψαχνα να πάρω την πιο "γρηγορη" κάρτα της αγοράς.
Ελα ομως που οι εταιρίες ειναι οτιναναι και δινουν πραγματικα οτιναναι χαρακτιριστικά.
Πχ 2 καρτες λεμε τις βαφτιζουν ταχυητητας 150Χ και η μια εχει read/write 11mb/s και η άλλη 20mb/s
Ποιά καρτα εχεις δοκιμασμένη? μας νοιάζει το write πιο πολύ,μιας και θελουμε τον μιν χρόνο αποθηκευσης συνεχόμενων καρέ (μιας και στα ραλι "ακολουθώ" τα αυτοκίνητα,με την φωτογρ οχι με το αμαξι Razz ).
ΝΑ το αναλύσουμε λίγο το θέμα,γιατί καλές οι δανεικές,αλλα μη γινει καμμια ζημια και μπουμε μεσα Rolling eyes
Για φακό μην κανεις λογο καν,θα αρκεστώ αρχικά στον 18/55 και ας τον βριζουν ολοι και ίδωμεν έπειτα.
Αναμένω την απάντηση σου.
ultra-one - Σαβ 12 Απρ 2008, 19:58:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη μην τους ακούς!

Αυτήν να πάρεις:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1087002
12MP, 5x Optical Zoom, 1280x720p Video 30fps with mono sound

Επίσης δες αυτή:
http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=19&category=69977547&product=1023942
12ΜP, 3x Optical Zoom, 1280x720p Video 30fps with STEREO sound
plaketokofths - Κυρ 13 Απρ 2008, 01:46:28
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Γιάννη ήρθε η ώρα για αγορα φωτογραφικης μηχανής...λέω για την 400D,ποιά η γνώμη σου?
Επίσης κάτι που μου κίνησε την περιέργεια...έψαχνα να πάρω την πιο "γρηγορη" κάρτα της αγοράς.
Ελα ομως που οι εταιρίες ειναι οτιναναι και δινουν πραγματικα οτιναναι χαρακτιριστικά.
Πχ 2 καρτες λεμε τις βαφτιζουν ταχυητητας 150Χ και η μια εχει read/write 11mb/s και η άλλη 20mb/s
Ποιά καρτα εχεις δοκιμασμένη? μας νοιάζει το write πιο πολύ,μιας και θελουμε τον μιν χρόνο αποθηκευσης συνεχόμενων καρέ (μιας και στα ραλι "ακολουθώ" τα αυτοκίνητα,με την φωτογρ οχι με το αμαξι Razz ).
ΝΑ το αναλύσουμε λίγο το θέμα,γιατί καλές οι δανεικές,αλλα μη γινει καμμια ζημια και μπουμε μεσα Rolling eyes
Για φακό μην κανεις λογο καν,θα αρκεστώ αρχικά στον 18/55 και ας τον βριζουν ολοι και ίδωμεν έπειτα.
Αναμένω την απάντηση σου.


Κατ΄αρχήν εύχομαι να σου φανώ χρήσιμος.
Οι επιλογές στα λεφτα που μάλλον παίζεις (~600€) είναι πολλές, αρχικά το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις ειναι να πιάσεις τις υποψήφιες κυρίες στο χέρι σου να δεις ποια σου καθεται πιο καλά, είναι πάρα πολύ σημαντικό αυτό. Κατα δεύτερον αποφασίζεις την εν καιρώ γκάμα των φακών σου, οι φακοί είναι αυτοι που θα σε οδηγήσουν στο τι μηχανή θα πάρεις.

Θα πρότεινα να αποφύγεις olympus & sony αρχικά, οπότε παίζεις σε canon, nikon & pentax. Η 400D θεωρώ πως είναι πολύ καλή περίπτωση με ενα βασικό μειονέκτημα οτι οι φτηνές σειρές φακών της κανον στερούνται σε ποιοτητα εικόνας, βινιετάρουν αρκετά, δεν έχουν τοσο καλά χρώματα και οξύτητα. Εν αντιθέσει με τους nikon που παρά την "πλαστική" φτηνή κατασεκυή τους έχουν πολύ καλή απόδοση.

Pentax δεν έχω εμπειρία ομολογώ, για να προτείνω οπότε κάτι θα έλεγα nikon D40X/D60 Vs canon 400D/450D. Αν δεν σκοπεύεις να επεκταθείς σε φακούς θα πρότεινα nikon για την ποιότητα χρωμάτων με λίγα λεφτά και την εργονομία στο σώμα που παρέχουν, αν σκοπεύεις να επεκταθείς σε φακούς (macro, fish eye, tele, wide etc etc) τότε η canon είναι μονόδρομος αφου οι παραπάνω nikon δεν εχουν το μηχανισμό εστίασης στο σώμα, άρα θα πρέπει να πάρεις φακούς με το μοτερ εστίασης στο φακό.

Σε ταχύτητα οι παραπάνω είναι ολες 3fps. Οι κάρτες τωρα, sandisk, οι nikon πέρνουν SD και οι πιο γρήγορες ειναι οι extreme III και οι canon πέρνουν CF και οι πιο γρήγορες πέρνουν extreme IV. Για τα 3fps λοιπον οι extreme III επαρκεί μια χαρά. Δοκισμένες ομού, οι sd στη δικιά μου και oi cf σε canon 40D & markII...


Τα πολλά καρέ τώρα, η ριπή δλδ ειναι δίκοπο μαχαίρι γενικά. Πρέπει να είσαι πολύ τσακάλι για να το χειριστείς σωστά. Θα το εξηγήσω αλλη φορά (γιατι τώρα ειμαι ζαλισμένος, με πήγε ο Τάκης βόλτα στο Διόνυσο Razz ). Γενικά πάντως στη ριπή υπάρχει το ενδεχομένο να βγουν φλου οι φωτο αφου το δαχτυλίδι του ζουμ πρέπει να ξέρεις να το παιζεις για να ειναι το θέμα σου διαρκώς κεντραρισμένο στο κάδρο. Απο την αλλη τώρα με την ριπή αυξάνουν οι πιθανότητες να πετύχεις ενα θεαματικό στιγμιότυπο.
Τελικά μάλλον το εξηγησα....



Αααα πουλάω τη δικιά μου αν θες.... nikon D40 με μεγάλη προίκα σε καλη τιμή και σε αριστη κατάσταση.
kanelj - Κυρ 13 Απρ 2008, 10:05:34
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Εγώ προτείνω ανεπιφύλακτα την σειρά μ (mini) της Olympus.... Μικρές, φθηνές και θαυματουργές.

...Αλλα οταν πας να δεις τις φωτο στο pc σου (ποσο μαλλον εκτυπωμενες) ειναι σαν να εχει πεσει κανενα ποτηρι με νερο πανω! Cool
Τουλαχιστον για τις πρωτες mini της Olympus! Wink
salex - Κυρ 13 Απρ 2008, 10:16:21
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη, συνιστώ ανεπιφύλακτα Kodak.

Έχω αλλάξει τρεις από δαύτες, ξεκινώντας πριν 4 χρόνια με μια CX
(σταθερού φακού) στα 3Mp, συνεχίζοντας με μια 5Mp και τώρα με μια ZD710 με φακό Schneider-Kreuznach.

Οι τιμές τους ξεπερνούσαν οριακά τα 200Ε έτσι ώστε να μη με πολυνοιάζει αν πάθουν κάτι - η δεύτερη έπαθε γιατί έφαγε θαλασσόνερο στην Κρήτη πέρυσι το καλοκαίρι. Από πλευράς ευκολίας στις ρυθμίσεις, ευκρίνειας και ποιότητας χρωμάτων σε κάθε δυνατή κατάσταση είναι ό,τι καλύτερο έχω συναντήσει μέχρι σήμερα.

Σε σχέση με μια HP και κάτι Olympus που έχουν περάσει κατά καιρούς από τα χέρια μου, οι φωτογραφίες των Kodak είναι πολλά επίπεδα καλύτερες.

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα είναι ότι έχεις μια φωτογραφική μηχανή που δεν σου ζαλίζει τα ούμπαλα για να βγάλεις μια φωτογραφία. Αλλά και σούρουπο/ηλιοβασίλεμα να παίρνεις πάλι καλό θα βγει.
kane - Κυρ 13 Απρ 2008, 15:06:34
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη ευχαριστώ αρχικά για την υπομονη σου με ποστ τέτοιου μεγέθους.

Λοιπόν,ουσιαστικά εγω εμπειρία "αντικειμενική" δεν μπορώ να έχω μιας και δεν ειμαι φωτογράφος,ουτε κανένας γραφίστας ώστε να παρατηρώ ΤΙΣ λεπτομέρειες της λεπτομέρειας.
Τουλάχιστο στο επιπεδο μου πάντα.Εχω βγαλει φωτό με αρκετές μηχανες,τόσο νικον οσο και κανον,πχ ΕΟΣ300D,400D,5D και νικον D40,D300 (νομίζω).
Ουσιαστικά αυτος πυο διαμορφώνει τη γνωμη μου ειναι φιλος επαγγελματιας φωτογραφος κάτοχος πολλων μηχανων/φακων λόγω δουλειας φυσικα.
Τοσο αυτός οσο και ενας άλλος φιλος (επαγγελματιας επισης) μου προτειναν κανον αμφότεροι.Μαλιστα ο 2ος ειναι κατοχος και νικον,αλλα στα υποδεέστερα μοντέλα του τυπου 400-450D οπως λενε αμφοτεροι (υποδεέστερα για αυτους παντα) η κάνον ειναι καλύτερη
Μη μου πεις να το αναλύσω,μιας και δεν κατέχω τεχνικα.Απλά επειδή ειναι 20-30 χρόνια στο χώρο τους εμπιστεύομαι τυφλά.
Ουσιαστικα εχω καταληξει στην κανον 400D,μιας και ειναι πολυ οικονομική και ουσιαστικα entry level στις dslr.
Με τον κλασσικο 18-55 μνημη κοστίζει περί στα 550ε.
Σιγουρα κάποια στιγμή θα πάω και για έναν φακο,αλλά σιγουρα οχι συντομα.
Με κάλυψες στο θεμα ταχύτητας μνημών απότι ειδα η 20D που εχω σπιτι ειναι 100Χ,15mb write και μου φάνηκε ανεκτή.

Υ.Γ. σου χα στειλει παλιοτερα πμ για την δικη σου,αλλα αποφάσια να παρω καινουργια (ωστε να την κοψω και τιμολογιο στο φιλο,να γλυτωσω και ΦΠΑ).
Θα πω πάντως εναν αλλο φιλο καμμένο που εχω,μήπως ενδιαφερεται και θα επικοινωνησουμε για τα περαιτέρω.
plaketokofths - Κυρ 13 Απρ 2008, 15:49:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τι ευχαριστείς....

Η 400D οπως και οι αλλες του είδους ειναι πολύ καλές μηχανές. Για μένα αυτοί που έχουν παράπονα ειναι αυτοί που δεν ξέρουν να αξιοποιήσουν - σετάρουν τη μηχανή τους. Δεν θα το μετανιώσεις... και η τιμή που την βρήκες ειναι πολύ καλή. Αντεεεεε καλές λήψεις! Ισως τα πούμε στο Λαμίας αν κατέβεις!

Αμα ενδιαφέρεται ο φίλος σου εδώ είμαι!

ΥΓ. Ο ανδρέας ο hunter or andreasthess, κάποιο απο τα nicknames ισως σου ειναι γνωστό φωτογραφίζει με canon 350 αν δεν κάνω λάθος αλλά ο φακός που έχει ειναι αρκετά καλός, οποτε... κοιτα χρώματα!
volvos - Κυρ 13 Απρ 2008, 19:55:38
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη ευχαριστω πολυ για την υπογραφη σου αλλα θα προτιμουσα μια φορμα της πεζο σπορτ .... Laughing Laughing


σταυρο ασχετο αλλα γιατι δε τη κοβεις εσυ φπα
εγω ετσι θα κανω.
μηχανολογικο εξοπλισμο...
βγαζω φωτο σωληνες-μαντρουλες-κουζινες κλπ κλπ κλπ Laughing
kane - Κυρ 13 Απρ 2008, 20:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Τι ευχαριστείς....

Η 400D οπως και οι αλλες του είδους ειναι πολύ καλές μηχανές. Για μένα αυτοί που έχουν παράπονα ειναι αυτοί που δεν ξέρουν να αξιοποιήσουν - σετάρουν τη μηχανή τους. Δεν θα το μετανιώσεις... και η τιμή που την βρήκες ειναι πολύ καλή. Αντεεεεε καλές λήψεις! Ισως τα πούμε στο Λαμίας αν κατέβεις!

Αμα ενδιαφέρεται ο φίλος σου εδώ είμαι!

ΥΓ. Ο ανδρέας ο hunter or andreasthess, κάποιο απο τα nicknames ισως σου ειναι γνωστό φωτογραφίζει με canon 350 αν δεν κάνω λάθος αλλά ο φακός που έχει ειναι αρκετά καλός, οποτε... κοιτα χρώματα!


Οπότε λέω να "κλεισω" στην 400D να τελειώνει και αυτή η υπόθεση.Τώρα για τα παιδιά τι να σου πω...δεν το "ψάχνω" και παραπάνω...
Η τιμή ειναι η φθηνοτερη της αγορας,τσέκαρε τα και συ...www.adorama.gr o φίλος τα πάντα απο κει τα ψωνίζει.
Για το λαμίας θα εξαρτηθεί απο δουλεια και αν τρέξουν κάποιοι φίλοι. (έκλεισαν οι συμμετοχες?)
Τον αντρέα τον ξέρω,ιντερνετικά φυσικα,οχι προσωπικά.Ειναι μαζι με τον πασχάλη το ρόμποκοπ οι φωτορεπόρτερς Razz του r40.
Είναι αμφότεροι ωραίοι φωτογράφοι! απλά υπαρχει μια διαφορά.Εγω πηγαίνω να δω αγώνα και τραβάω φωτο για πλάκα.
Αυτοί πηγαίνουν για να τραβηξουν φωτο και να δουνε αγώνα (ετσι θεωρώ δηλ)

Υ.Γ. τάκη λες ρε να μπορώ να την κόψω και γω? θα ρωτήσω το λογιστή.Ετσι ρε φιλε και μου κανουν κανα ντου η εφορία θα με γ@μήσουν.Πισι πηρα το χω σπιτι,σκληρους τους εχω σπιτι,τιβι την εχω σπιτι...κτλ κτλ κτλ.
volvos - Κυρ 13 Απρ 2008, 20:15:17
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλα η μηχανη ειναι φορητη.... Wink
τι σημασια εχει σπιτι γραφειο?

εμενα οντως μου χρειαζεται μηχανη καθως φωτογραφιζω σε αυτοψιες πολλες φορες...

δεν εχει καμια λογικη να μη σου το επιτρεπουν εσενα
kane - Κυρ 13 Απρ 2008, 20:24:29
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ναι αλλα η μηχανη ειναι φορητη.... Wink
τι σημασια εχει σπιτι γραφειο?

εμενα οντως μου χρειαζεται μηχανη καθως φωτογραφιζω σε αυτοψιες πολλες φορες...

δεν εχει καμια λογικη να μη σου το επιτρεπουν εσενα


Αυτό με τη φορητότητα ειναι σωστό,για την μηχανή πάντα.

Αυτο πάλι με τη λογική...στην ελλάδα ειμαστε πάνο.Αν δε το δω γραμμένο,λογική και ξελογική.
plaketokofths - Κυρ 13 Απρ 2008, 22:26:05
Θέμα δημοσίευσης:
@Παναγιώτη, ο ξάδερφος την εκανε τη μόντα στη φωτο!

@Σταύρο, για το adorama το ξέρω απλα adorama, katerelos και κατι αλλα μαγαζία στο κέντρο της Αθήνας ειναι αισθητά πιο φτηνά απο πχ. αλύσιδες ηλεκτράδικων για το λόγο οτι κάνουν την εισαγωγή μόνοι τους και δεν υπάρχει εγγύηση αντιπροσωπείας αλλά εγγύηση απο το ιδιο το κατάστημα.
Αν εχεις "πλάτες" τους φίλους σου που ειναι πελάτες προτίμηση αφοβα adorama.
Steve - Κυρ 13 Απρ 2008, 23:17:27
Θέμα δημοσίευσης:
Το 2005 η SONY είχε πάρει βραβείο compact ψηφιακής φωτογραφικής μηχανής για την DSC-T7

9,8 χιλιοστά πάχος, ελαφρύτερη και από ένα κινητό (και λεπτότερη), 5mp και video με 640x480 στα 30fps με απίστευτο ήχο.

Την κράτησα 2 χρόνια (από τον Μάιο του 2005) διότι μετά πήρα το Ν95 και πάνω κάτω είχε τις ίδιες δυνατότητες στα 5mp οπότε και δεν υπήρχε λόγος να την έχω.

Μπορώ να πώ ότι τα 350 ευρώ που είχε δεν τα λυπήθηκα καθόλου... και μετανιώνω ακόμα που την έδωσα.


Μιας που είπες για compact λοιπόν φίλε Τάκη, αν θες ποιότητα στην σωστή τιμή, πάρε μια από την σειρά DSC της SONY.

Για παράδειγμα, την DSC-T70 που έχει και το 1/1000s για τα Μέγαρα που λέει ο Γιάννης, η αν μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω, πάρε την DSC-Τ100 Smile
volvos - Δευ 14 Απρ 2008, 08:51:17
Θέμα δημοσίευσης:
εχω την αισθηση οτι η πανασονικ ειναι ενα κλικ πιο πανω σε προδιαγραφες
ειδικα με τον ευρυγωνιο της λεικα ανεβαινει κατηγορια....

σονυ Τ ειχε φιλος και γενικα δε με τρελανε ποτε σε χρωματα

ασε που ειμαι τελειως εναντιον σε οτιδηποτε σονυ...εχω αλλεργια με αυτη τη μαρκα δεκαετιες τωρα ακολουθωντας τη παροιμια...

''παρε σονυ και ποιος σε σωνει...''
Steve - Δευ 14 Απρ 2008, 10:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάλι για εικόνα και ήχο (οικιακά εννοείται και όχι επαγγελματική χρήση) προτιμώ Sony για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο, όπως τόσα χρόνια Smile
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 13:34:30
Θέμα δημοσίευσης:
πως σας φαίνεται η NIKON D40 με 2 απλής σειράς φακους 18-55 και 55-200 (6mpixel)? σε σποπυερ τιμή καινουργια κατω από 300ε
υπάρχει και η D60 (10mpixel) αλλά ειναι ακριβότερη πολυ..

επίσης μου ειχα παλαιότερα την Olympus C7070 widezoom και ημουν καταευχαριστημένος... μέχρι που μου την εκλεψαν... ειχε και περιστρεφόμενη αναδιπλουμενη οθόνη που εκανε τις ληψεις από χαμηλα ή ψηλα παιχνίδι...

η olympus εχει αυτη τη στιγμή την SP-570 UZ την οποια ειδα από κοντα εχει 10Mpixel και 20x οπτικο ζουμ... λιγο κάτω από 400ε...

επίσης υπάρχει και η sony Sony DSC-H50 που εχει αναδιπλουμενη οθόνη...

αυτα...

ο κοσμος το dslr ειναι "αντε γεια" αλλά ξεφευγουμε σε κοστος παρα πολυ (για κάμια D300 πχ ή αντιστοιχη CANON κλπ κλπ) και προέχουν αλλα εξοδα αυτη τη στιγμή... και ειμαι λιγο προβληματισμένος... Confused Confused Confused

υ.γ. το σενάριο για compact μηχανη δεν με πολυενδιαφέρει μιας και τις ανάγκες της "εκτακτης" φωτογραφίας = να την εχω πάντα μαζί μου την καλύπτω προχείρως με το κινητό (στο αμεσο μέλλον sonyericsson g900 h nokia E66 ή HTC Touch Pro)
soler - Τρι 02 Δεκ 2008, 13:39:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο μην το σκέφτεσαι καν.

Η τιμή είναι σούπερ.

(ξέρω σε ποια προσφορά αναφέρεσαι)

Wink
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 13:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
κανε μου 2 γρηγορους υπολογισμους...
ο 18-55
και ο
55-200
σε τι δυνατότητα ζουμ αντιστοιχουν?
Sinanai - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:00:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ο 18-55 σε 55/18=3.06 και ο 55-200 σε 200/55=3.64x οπτικό, αλλά δεν είναι το ίδιο με τις compact. Μάνθο, εγώ θα σου πρότεινα να μην πάρεις τη d40x (φαντάζομαι αυτή λες), αλλά να δεις τη d80. Αν και παλαιότερο μοντέλο (μισή γενιά, χοντρικά) είναι απείρως καλύτερο και σε λογικά πλαίσια ακριβότερο... επίσης, αντί για 18-55 και 55-200, πάρε τον 18-135 (ή ακόμα καλύτερα τον νέο 18-200), που έχει ένα μεγαλύτερο εύρος και μετά έναν καλό τηλεφακό. Wink Περισσότερα, εδώ:
http://www.dpreview.com/reviews/nikond40x/
http://www.dpreview.com/reviews/nikond80/

Τώρα είδα τα 6 mp άρα όντως τη d40 εννοείς... Μμμ, εγώ είμαι κατά. Εδώ δε μπορείς να πας με τπτ; Το κακό της d40 είναι ότι δεν έχει εσωτερικό μοτέρ για το focus. Confused
kane - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:21:30
Θέμα δημοσίευσης:
και γω θα ημουν της αποψης να μην "ψωνισεις" αρχικα ενα φθηνό τηλεφακο,του στυλ 55-250.
Εμένα προσωπικα δν μου άρεσε,ουτε υπεργηγορος ειναι στην εστιαση ουτε ουτε ουτε,φυσικα ειναι καλη λυση για τα χρηματα της.(τελικα βολευτηκα με εναν δανεικό κι αγυριστο 24-85 3.5-4.5

Προτίμησε καποιον οπως ειπαν τα παιδια με πιο στενο ευρος για να σε καλύπτει σε πολλων ειδων φωτογραφησεις, οπως πχ τον 18-135 που σε συμβουλευσαν μιας και πηγαινεις σε νικον, ή καποιον 28-135 στυλ αν πας σε κανον...

Λεφτα για ξόδεμα να χεις... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes

Επισης για τον 55-200 ή 55-250 (βαλε χ1.6 εφοσον δν πας σε φουλφρειμ) σε τερμα ζουμ,ακομη και με σταμπιλαιζερ θελει το τριποδακι του το σωμα...

Y.G. επισης γιατι δν κοιτας (εκει που προφανως ειδες την προσφορα αυτη) για κανα κιτακι κανον 400-450δ? τσάμπα τις δινουν...
Sidobre - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
Bασικά απ'ότι είδα, το μοναδικό μειονέκτιμα της D40 είναι ότι δεν έχει μοτερ για την αυτόματη εστίαση και έτσι πρεπει να έχεις φακό με ενσωματομένο μοτερ. Βεβαια δεν είναι τραγικά κακό, αλλά συνήθως καθυστερούν πολύ να εστιάσουν (προσωπική γνώμη).

Από την άλλη μεριά, για τις δικές σου απαιτήσεις, η D40 είναι μια χαρά (αλήθεια δεν είδα D40 ή D40X; ) και η τιμή με δύο (φτηνούς) φακούς είναι παραπάνω από Super.

Ξεκίνα (όπως και στην... βελτίωση) με το να προσδιορίσεις ποιοί είναι οι στόχοι σου (αρα και οι απαιτήσεις σου από ένα σώμα), πόσο πολύ θα προχωρήσεις μέσα σε 2 με 3 χρόνια (σε απαιτήσεις - σε αυτό θα σε βοηθήσει και η Ναυσικά) και τότε βρες με τις απαιτήσεις που θες, την καλύτερη σχέση τιμής/απόδοσης.
soler - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:29:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
κανε μου 2 γρηγορους υπολογισμους...
ο 18-55
και ο
55-200
σε τι δυνατότητα ζουμ αντιστοιχουν?


Το 55-200 είναι υπέρ αρκετό ζουμ Μάνθο.

Σου είπα και την άλλη φορά ότι δε μπορείς να συγκρίνεις το zoom των compact με αυτό των dslr και να πεις είναι 10x π.χ.

Στα -300ε είναι τρομακτικά καλύτερη λύση από οποιαδήποτε compact που σκέφτεσαι.

Στο υπογράφω.
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:33:49
Θέμα δημοσίευσης:
καλά ολα αυτά που λετε...
απλά το παραπάνω "πακετάκι" (d40+18-55+55-200) στα 279ε...
και οτιδηποτε αλλο εχω δει ξεφευγει εντόντως σε τιμή...
κοινώς εγω ημουν μια χαρα ικανοποιημένος και με εκείνη που ειχα (βλ πιο πάνω) οπότε θεωρω οτι και με αυτή θα την κάνω την δουλεια μου μια χαρα...

γι αυτό καισκεφτόμουν την 570 απλά ειδα την προσφορα και ειπα μπας και μπω "ευκολα" στο κοσμο των dslr

η πχ d80 σε τι λεφτα παίζει (αν παίζει να την βρει κανείς σε καινουργια)?

αυτό με το μοτερακι του focus στην d40 δεν το πιασα Confused
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:35:56
Θέμα δημοσίευσης:
α και τι διαφορες εχει η d40 απ' την d40x ??
soler - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ το κουράζουμε χωρίς λόγο και βαριέμαι και να γράφω.

Δηλαδή θα πάρεις dslr με 2 φακούς στα ίδια λεφτά που θα έπαιρνες την compact.

Πόση συζήτηση λες να σηκώνει αυτό το πράγμα?

Άντε με γεια Laughing
Sinanai - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:43:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο, σου έδωσα ένα link για τη d80, αλλά μάλλον δεν το πρόσεξες. Τώρα για τις διαφορές d40 vs d40x, δες εδώ:
Nikon d40 vs d40x
Γενικά, η κυριότερη διαφορά τους είναι στην ανάλυση, που όμως στη d40x μπορεί να αποβεί και κατά, λόγω περισσότερου θορύβου/κόκου (noise) με ψηλά iso (φωτοευαισθησία). Κοινώς, μεταξύ των δύο, θα διάλεγα τη d40, δηλαδή τη φθηνότερη. Wink Γνώμη μου είναι αν θες να μπεις στον dslr κόσμο, να μπεις σωστά και η d80 είναι σαφώς σωστότερη βάση. Έχε, επίσης υπίψιν σου ότι στις dslr, εκεί που "επενδύεις" είναι οι φακοί, οι οποίοι και μένουν περισσότερο από τα σώματα. Wink
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:50:31
Θέμα δημοσίευσης:
soler έγραψε:
Πολύ το κουράζουμε χωρίς λόγο και βαριέμαι και να γράφω.

Δηλαδή θα πάρεις dslr με 2 φακούς στα ίδια λεφτά που θα έπαιρνες την compact.

Πόση συζήτηση λες να σηκώνει αυτό το πράγμα?

Άντε με γεια Laughing


αντε βρε σαχλαμαρα!!!!
θυμασαι ΠΟΣΟ τσουρεκια μας τα εκανες με το μπλοκε και την αναρτηση!
ουστ!!
γραφε!!!!


πάντως βολέυομαι και με μια τετοια φωτο
http://www.dpreview.com/gallery/nikond40_samples/ (δ40)
και ας μην βγαλω πχ μια τετοια
http://www.dpreview.com/gallery/nikond40x_samples/ (δ40χ)
Laughing Laughing Laughing


αυτό για τους φακους που ειπε ο Τάσος??
και το μοτερακι τους?!?!?! Shocked Confused Shocked Confused
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Μάνθο, σου έδωσα ένα link για τη d80,


την ειδα..
τιμη δεν ξέρω... Confused Confused
Sidobre - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:55:04
Θέμα δημοσίευσης:
H D40 "φοράει" αισθητήρα 6 megapixel ενώ η D40X 10 megapixel.

To ότι δεν έχει εσωτερικό μοτερ για εστίαση, σημαίνει ότι σε περιορίζει π.χ. μόνο σε φακούς που έχουν εσωτερικό μοτερ (AF-S και AF-I).

Κατά τα άλλα το σώμα είναι καθαρά "entry level" στον κόσμο της DSLR και θεωρείται καλό.

Για την τιμή που λες, πάρτην με κλειστά τα μάτια (δεν το συζητάω).
Θα σου μάθει πολλά, και μετά από καιρό (όταν θα βρίσκεσαι σε προχωρημένο στάδιο) μπορείς να κοιτάξεις για κάτι καλύτερο.

Μην ξεχνάς ότι η σημαντικότερη διαφορά Compact/DSLR είναι στο μέγεθος του αισθητήρα, άρα και στην ποιότητα της φωτογραφίας (+ ότι έχεις την επιλογή να αλλάζεις φακούς).

Προσωπικά π.χ. σήμερα δεν θα έπαιρνα την D80. Είναι πλέον "γερασμένο" μοντέλο και θα προσανατολιζόμουνα στην D90 (το σκέφτομαι για να είμαι ειλικρινής).
drdino - Τρι 02 Δεκ 2008, 15:01:56
Θέμα δημοσίευσης:
Mάνθο το πακέτο της D40 το πήρα και εγώ... Χτύπα το, στην τιμή που έρχεται είναι πολύ καλή ευκαιρία... Wink
MEMsound - Τρι 02 Δεκ 2008, 17:56:08
Θέμα δημοσίευσης:
τελικά ... ακυρο ειχε τελειωσει...
ισως ξαναφερει... ισως... (αν και χλωμό) οόποτε πάμε γι αλλα εν καιρό...

ειδα βεβαια από κοντα 1~2 πραγματακια που μου αρεσαν...

1) η Sony (αν και δεν ξέρω γιατι δεν θα επερνα sony ψηφιακή, μαλλον για ψυχολογικους λόγους, αν και εμεαθα οτι κάποιες ψηφιακές της ειναι σε συνεργασία με την konicα και αξίζουν, τελος πάντων, αλλο θεμα αυτό) εχει μερικές dslr με ανακλινώμενη οθόνη (ναι ειμαι κολλημένος με αυτό το θέμα αλλά ειναι τρομερη ευκολία και ανεση)... αρκεί βεβαια να βγάζουν και καλές φώτο..

2) ειχε μαι οραιότατη canon μοντελο 1000κάτι με φακο αν δεν κάνω λάθος 18-70 στα 450ε

3) επίσης την d60 με 18-55 δεν θυμαμαι τιμή...

ενημερώθηκα και από τον κ.πρόεδρο για την διαφορα στο μεγεθος του αισθητήρα μετα δ40 και 570... ~15χ25mm ο πρώτος... 6,6mm διαγώνιο ο άλλος.. εε καμια σχέση ... παρόλα αυτά η c7070 που ειχα παλαιότερα (για τα δικά μου δεδομένα) εβγαζε μια χαρα φωτογραφίες...

αυτά... (προς το παρόν) Laughing Laughing
Sidobre - Τρι 02 Δεκ 2008, 18:17:33
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:


ενημερώθηκα και από τον κ.πρόεδρο για την διαφορα στο μεγεθος του αισθητήρα μετα δ40 και 570... ~15χ25mm ο πρώτος... 6,6mm διαγώνιο ο άλλος.. εε καμια σχέση ... παρόλα αυτά η c7070 που ειχα παλαιότερα (για τα δικά μου δεδομένα) εβγαζε μια χαρα φωτογραφίες...

αυτά... (προς το παρόν) Laughing Laughing


Για να είμαστε πιο ακριβείς:

Η D40 έχει αισθητήρα 23.7 x 15.6 mm CCD sensor
H Olympus SP-570 UZ που κοίταγες φοράει 1/2.33" Type CCD. Αυτοί οι αισθητήρες έχουν διάσταση: 6,5x5,5mm περίπου (6,9mm διαγώνιο)

Για να καταλάβεις τί σημαίνει αυτό πρακτικά:
Compact digital cameras and Digicams typically have much smaller sensors than a Digital SLR and are thus less sensitive to light and inherently more prone to noise.

Δες και αυτό:
http://photo.net/equipment/digital/sensorsize/

Αν μπορεί κάποιος να το συγκρίνει με το φίλμ, είναι σαν να συγκρίνουμε πάλι τις κόμπακτ που είχαν μικρό φιλμ με τις 35mm μηχανές.

Πάρε και ένα σχετικό διάγραμμα για να καταλάβεις τις διαφορές σε μέγεθος:


kane - Τρι 02 Δεκ 2008, 22:52:02
Θέμα δημοσίευσης:
παρε βρε ενα κιτ canon 400d h 450d να τελειωνεις...τις χαριζουν στο dpgr...
Και μολις ασχοληθεις πολυ πολυ πολυ και "τελειωσεις" αυτη τη μηχανη πηγαινε σε μια 5d παλι μτχ...
MEMsound - Τετ 03 Δεκ 2008, 02:20:30
Θέμα δημοσίευσης:
τι εννοείς "τις χαριζουν"?
μεταχειρισμενη εννοείς?
kane - Τετ 03 Δεκ 2008, 09:44:06
Θέμα δημοσίευσης:
ναι,μεταχειρσμένες...

Διδονται ειτε με το φακο του κιτ τους ή ειτε με άλλους σε πολυ φιλική τιμη! την οποια παζαρευεις άνετα...(ειναι και αθηνα,οποτε παιρνεις τον πσολερ,που ειναι και μελος ΚΑΙ εκει,και την ελεγχει)

Κατσε να σου πω κανα 2 αγγελίες...

"Canon eos 400d kit με 18-55 φακο, μαζι με μια θηκη caselogic,καρτα μνημης san disk 1gb,φιλτρο HOya Uv, φιλτρο polarizer cokin,εντος εγγυησης μεχρι 4/09 με 2200 κλικ,ολοκαινουργια, δεκτος καθε ελεγχος, υπαρχει και το κουτι με ολα του τα χαρτια και προγραμματα αθικτο..."

350e (πολυ καλή τιμη!)

πωλείται πάλι η 400 D. Τελείως αγρατζουνιστη σε κατάσταση βιτρίνας. Έχει 1030 klicks, στο κουτί της με όλα τα παρελκυόμενα που δίνει η Ιntersys.(χωρις φακο μεν,αλλα αυτο ειναι ευκολο,για εναν 18-55 ως αρχαριος)

Νέα τιμή 330 ευρω

Σκεψου το...η 400/450D ειναι πολυ καλές entrylevev φωτογραφικες.Πάντα για τα χρήματα που αξιζουν,ειδικα αν τις παρεις μτχ,που ειναι πολυ φθηνές.
Εγω εχω την 400ρα,και δν προβλέπεται να την αλλάξω για πολυυυυυ καιρό ακόμα. (αντεχει η ερμη και στη βροχη,εφαγε νερό στο παλλάδιο Razz Razz Razz )
soler - Τετ 03 Δεκ 2008, 09:51:12
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:

Εγω εχω την 400ρα,και δν προβλέπεται να την αλλάξω για πολυυυυυ καιρό ακόμα. (αντεχει η ερμη και στη βροχη,εφαγε νερό στο παλλάδιο Razz Razz Razz )


Ρε Σταύρο..να σε ρωτήσω..

Το κουμπί της 400άρας σε έχει βολέψει ή είναι πολύ μικρό και δε μπορείς να το πατήσεις με τον αγκώνα?
kane - Τετ 03 Δεκ 2008, 09:52:29
Θέμα δημοσίευσης:
δε σε πιάνω...
soler - Τετ 03 Δεκ 2008, 09:53:37
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
δε σε πιάνω...


Laughing Laughing Laughing Laughing
kane - Τετ 03 Δεκ 2008, 09:56:18
Θέμα δημοσίευσης:
soler έγραψε:
kane έγραψε:
δε σε πιάνω...


Laughing Laughing Laughing Laughing


επειδη ειμαι σιγουρος οτι ειπες καποιας μορφής μαλ***α,θα το προσπεράσω.

Παντως μια που το ανφερες, η μηχανή ειναι κάπως "μικρή" ακομη και για μένα που εχω μικρες παλάμες.
Καμία σχεση στο "πιασιμο" με 20δ, ή 5δ...

Ισως η 400/450 με καποια batt grip να βελτιωνονται,αυξανοντας δηλ τον "χωρο" στη μηχανή αλλα δν ειμαι και σιγουρος,μιας και δν εχω παρει ακομη...
Octane - Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
Επειτα απο 2 χρονια... ξεθαβω αυτο το τοπικ , μιας κ εχω μπλεξει τα μπουτια μου με τις φωτογραφικες (τα εφτυσε η ixus80is που ειχα τα τελευταια 2,5 χρονια... , η οποια με ειχε αφησει πολυ ικανοποιημενο).

Το ασχημο ειναι πως ολο ψαχνω , χωρις να εχω αποφασισει τι ακριβως ψαχνω... . Laughing

Μου αρεσει πολυ να βγαζω τοπια (οπως καποιοι καταλαβατε απο ενα λινκ μου πριν καναδυο βδομαδες) κ κατι που θα ηθελα ειναι αρκετα παραπνω οπτικο ζουμ (απο το classic 4αρι...) .

Ετσι λοιπον , μαλλον ξεχναω τις "τσεπης" κ απ'oτι εχω δει ως τωρα οι κατηγοριες χωριζονται ουσιαστικα σε 2:

1) Sony DSC-HX5V (240e) , 'η την καπως φτηνοτερη H55 (180e)
Panasonic DMC-TZ10 (270e), 'η την καπως φτηνοτερη TZ8 (200e)

και

2) Olympus sp800uz (250e)
Panasonic FZ38 (275e)
Sony HX1 (275e)


Δυστυχως απο Canon δεν βρηκα κατι να με καλυπτει σε αυτες τις κατηγοριες , οποτε μενουν οι παραπανω.

Βασικο μειον ολων (αν δεν απατωμαι) , ειναι πως οταν παιρνουν βιντεο , δεν μπορουν να κανουν ζουμ.

Θελω να ξεκινησω λιγακι να παιζω με ρυθμισεις κλπ , μιας κ ως τωρα παντα εβγαζα pics με την αυτοματη λειτουργια. Embarassed

Τις 2 φτηνοτερες τις προσθεσα , προσπαθωντας ουσιαστικα να εκτοπιστουν τις 2 ακριβοτερες της κατηγοριας , καθαρα λογω τιμης , αφου η δευτερη κατηγορια ειναι μαλλον πολυ καλυτερη , στα ιδια ευρω Wink .

Αυτα τα ολιγα.

Sorry για το μεγαλο ποστ. Embarassed
Καθε βοηθεια δεκτη Cool

Ευχαριστω!
power - Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:48:07
Θέμα δημοσίευσης:
Οι Panasonic DMC-TZ10 και FZ38 μπουρουν να ζουμαρουν και στο βιντεο.
Για τις αλλες δεν ξερω.
Sinanai - Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:52:46
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικώς προτίμησε Panasonic & Olympus. Τις Sony για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ποτέ δεν τις συμπάθησα ιδιαίτερα. Την Olympus Ελλάδα τη βλέπω και 230 ευρώ. Η FZ γα***, την έχω δει, δλδ, αλλά και οι "μικρές" TZ είναι πάααρα πολύ καλές. Γνώμη μου, μην κινηθείς στο μέσον. Πάρε ή τη φτηνότερη ή την ακριβότερη. Το λέω μπακάλικα, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δλδ θα κοιτούσα ή κάποια από τις TZ, ή, εναλλακτικά, κάποια Samsung WB, π.χ. την 650, ή, αλλιώς, μάλλον θα πήγαινα κατευθείαν στην FZ 38, για να μη σου πω ότι θα σφιγγόμουν λίγο να φτάσω την FZ 45. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
Octane - Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:57:10
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
Οι Panasonic DMC-TZ10 και FZ38 μπουρουν να ζουμαρουν και στο βιντεο.
Για τις αλλες δεν ξερω.

Ωχ ναι , για την FZ38 το ηξερα κ το ξεχασα (ετσι ειχα αποκλεισει την sp800uz) .
Για την TZ10 δεν το ηξερα! Σ'ευχαριστω πολυ!!! Very happy
plaketokofths - Πεμ 27 Ιαν 2011, 23:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
το βιντεο καλυτερα ξεχνα το στις compatc, γτ εχουν μόνο point and shoot mode. Κοντολογίς το εστιακό μήκος κλειδώνει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί και η φ/μ δεν αλλάζει το εστιακό μήκος κατά την διάρκεια της λήψης.

Ο μικρός αισθητήρας και ο ευγρυγώνιος φακός συντελούν στο να μην είναι εντονο το φαινομενο "out of focus".

Αναμεσα σε compact προτίμησε μόνο panasonic (έχουν κρύσταλλα leica) & sony (carl zeiss). Ειναι εξίσου καλές με τις sony να υπηρέχουν στην φωτομέτρηση του φλας! Η panasonic υπερεκθετουν στο φλας και σολάρουν τις φωτο.

Προσωπικά εχω αντικαστήσει την slr που εχω, με μια lumix lx-3. Τραβάω αφλασα μόνο ομως.

Ελπίζω να βοήθησα εστω και λιγο.

PS. Για value for money δες και kodak.
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:02:12
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Γενικώς προτίμησε Panasonic & Olympus. Τις Sony για κάποιο ανεξήγητο λόγο, ποτέ δεν τις συμπάθησα ιδιαίτερα. Την Olympus Ελλάδα τη βλέπω και 230 ευρώ. Η FZ γα***, την έχω δει, δλδ, αλλά και οι "μικρές" TZ είναι πάααρα πολύ καλές. Γνώμη μου, μην κινηθείς στο μέσον. Πάρε ή τη φτηνότερη ή την ακριβότερη. Το λέω μπακάλικα, αλλά καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. Δλδ θα κοιτούσα ή κάποια από τις TZ, ή, εναλλακτικά, κάποια Samsung WB, π.χ. την 650, ή, αλλιώς, μάλλον θα πήγαινα κατευθείαν στην FZ 38, για να μη σου πω ότι θα σφιγγόμουν λίγο να φτάσω την FZ 45. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Κωστη βοηθησες πολυ Smile
Αυτα ακριβως σκεφτομουν κ γω!!!
Ειτε μια ixus 105 is (120 ευρω) ειτε FZ38/HX1. (κ ολο κοιταζω κ την FZ45 ρε συ , οπως το ειπες(!!!) , αλλα παει 400 που απλα δεν υπαρχει λογος πιστευω να φτασω εκει...) .

Ωπα?!?! Pixmania 318???!!!??? Πως μου ξεφυγε αυτο?!? Το Pixamania το εχω ξεσκονισει!! Laughing
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:08:02
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
το βιντεο καλυτερα ξεχνα το στις compatc, γτ εχουν μόνο point and shoot mode. Κοντολογίς το εστιακό μήκος κλειδώνει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί και η φ/μ δεν αλλάζει το εστιακό μήκος κατά την διάρκεια της λήψης.

Ο μικρός αισθητήρας και ο ευγρυγώνιος φακός συντελούν στο να μην είναι εντονο το φαινομενο "out of focus".

Αναμεσα σε compact προτίμησε μόνο panasonic (έχουν κρύσταλλα leica) & sony (carl zeiss). Ειναι εξίσου καλές με τις sony να υπηρέχουν στην φωτομέτρηση του φλας! Η panasonic υπερεκθετουν στο φλας και σολάρουν τις φωτο.

Προσωπικά εχω αντικαστήσει την slr που εχω, με μια lumix lx-3. Τραβάω αφλασα μόνο ομως.

Ελπίζω να βοήθησα εστω και λιγο.

PS. Για value for money δες και kodak.

Ναι , και γω αφλασα τραβαω κατα 99% Laughing

Απο καλο value for money ειδα κ τις Fujifil finepix S1800 και S2500 , αλλα στο νετ δεν διαβαζω κ πολυ καλες κριτικες Sad
Μηπως να την κανω για κατι τετοιο , οριακα κατω απο τα 200 ευρω?!? Rolling eyes

Σ'ευχαριστω πολυ!
Κ γω ειτε Panasonic ειτε Sony σκεφτομαι μονο , σε αυτη την κατηγορια.
plaketokofths - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:10:36
Θέμα δημοσίευσης:
Octane έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
το βιντεο καλυτερα ξεχνα το στις compatc, γτ εχουν μόνο point and shoot mode. Κοντολογίς το εστιακό μήκος κλειδώνει από την ώρα που πατήσεις το κουμπί και η φ/μ δεν αλλάζει το εστιακό μήκος κατά την διάρκεια της λήψης.

Ο μικρός αισθητήρας και ο ευγρυγώνιος φακός συντελούν στο να μην είναι εντονο το φαινομενο "out of focus".

Αναμεσα σε compact προτίμησε μόνο panasonic (έχουν κρύσταλλα leica) & sony (carl zeiss). Ειναι εξίσου καλές με τις sony να υπηρέχουν στην φωτομέτρηση του φλας! Η panasonic υπερεκθετουν στο φλας και σολάρουν τις φωτο.

Προσωπικά εχω αντικαστήσει την slr που εχω, με μια lumix lx-3. Τραβάω αφλασα μόνο ομως.

Ελπίζω να βοήθησα εστω και λιγο.

PS. Για value for money δες και kodak.

Ναι , και γω αφλασα τραβαω κατα 99% Laughing

Απο καλο value for money ειδα κ τις Fujifil finepix S1800 και S2500 , αλλα στο νετ δεν διαβαζω κ πολυ καλες κριτικες Sad
Μηπως να την κανω για κατι τετοιο , οριακα κατω απο τα 200 ευρω?!? Rolling eyes


Όσο πιο πολυ το ψάχνεις, τοσο θα μπερδεύσαι. Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...
plaketokofths - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:16:48
Θέμα δημοσίευσης:
άσχετο και σχετικό ποστ:

για τον απλο "καλλιτέχνη" το κακό με την ψηφιακή φωτογραφία είναι οτι τραβαμε σε ταξιδι 5 ημερων 800 φωτός με αποτέλεσμα οταν μετά απο λίγο καιρό αναζητήσουμε πχ. να δούμε το προπερσινο ταξίδι μας στο "Μονακό" να ψάχνουμε τις 10 καλές απο τις 800 και τελικά να μην βλέπουμε τπτ.

Πάρτε μια φιλμάτι (τις χαρίζουν) και προσπαθείστε στις εξορμήσεις σας σε 24 ή 36 λήψεις να μεταφέρετε την ολη ατμόσφαιρα. θα δειτε ποσο διαφορετικές, προσεκτικές, αντιπροσωπευτικές εικόνες θα εχετε. το καλύτερο απ ολα? θα αναγκαζεστε να τις τυπώνετε κι αυτο πρακτικα σημαίνει οτι η φωτό δεν χάνεται!

σκληροι δίσκοι, μπαντ σεκτορς, κρασαρισματα και αλλα τετοια...
Sinanai - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
[...] Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...


Ολάκερο Ζάλτσμπουργκ, θα έχει μαγαζιά, δε μπορεί!

Octane έγραψε:
[...] Απο καλο value for money ειδα κ τις Fujifil finepix S1800 και S2500 , αλλα στο νετ δεν διαβαζω κ πολυ καλες κριτικες Sad
Μηπως να την κανω για κατι τετοιο , οριακα κατω απο τα 200 ευρω?!? [...]


Sinanai έγραψε:
Από εχθές...





Με την S1800 της κοπέλας μου. Η οποία εδώ έχει 150. Η Fuji, όχι η κοπέλα μου. Laughing
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:19:12
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:

Όσο πιο πολυ το ψάχνεις, τοσο θα μπερδεύσαι. Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...

Αυτο ακριβως εχω παθει Laughing

Τις εχω δει ολες καμποσες φορες εκαστη Laughing , το κακο ομως ειναι πως δεν εχουν καρτα μνημης κ δεν μπορεις να δεις τι τραβηξες. (ασε που πολλες φορες άλλα εχω δει στην οθονη της μηχανης κ αλλα μετα... Rolling eyes ) .
Το μονο που εγω καταλαβαινω ειναι ποσο μακρια παει το ζουμ και την ποιοτητα της οθονης Laughing .
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι , τις ειδα τις pics με την S1800 κ στο αλλο τοπικ , αλλα εσυ εισαι και τεχνιτης... Laughing .
Εγω μαλλον πρεπει να αρκεστω στα 5mp του κινητου μου Laughing Laughing Laughing

Υ.Γ. Τη βλεπω την 105is (στην καλυτερη) να ερχεται Laughing [/img]

Α , ξεχασα να πω , πως μαλλον η καμερα δεν με πολυαφορα , μιας κ εδω κ ενα περιπου χρονο εχω μια Panasonic TM60 Embarassed
plaketokofths - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:25:00
Θέμα δημοσίευσης:
Octane έγραψε:
plaketokofths έγραψε:

Όσο πιο πολυ το ψάχνεις, τοσο θα μπερδεύσαι. Δεν ξέρω εκεί που κατοικεις αν υπάρχει κάποιο κατάστημα οπως ελλαδα media markt που τις εχει ολες να δοκιμασεις...

Αφιερωσε ενα απογευμα 2 ωρες και αλλαξέ τους τα πετρέλαια...

Αυτο ακριβως εχω παθει Laughing

Τις εχω δει ολες καμποσες φορες εκαστη Laughing , το κακο ομως ειναι πως δεν εχουν καρτα μνημης κ δεν μπορεις να δεις τι τραβηξες. (ασε που πολλες φορες άλλα εχω δει στην οθονη της μηχανης κ αλλα μετα... Rolling eyes ) .
Το μονο που εγω καταλαβαινω ειναι ποσο μακρια παει το ζουμ και την ποιοτητα της οθονης Laughing .


παρε μια sd απο το σπιτι σου και πέρασε τες ολες!

sony θέλουν μεμορι στικ και olympus XD
ολες οι αλλες.. SD!
Sinanai - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:36:26
Θέμα δημοσίευσης:
Octane έγραψε:
Ναι , τις ειδα τις pics με την S1800 κ στο αλλο τοπικ , αλλα εσυ εισαι και τεχνιτης... Laughing .
Εγω μαλλον πρεπει να αρκεστω στα 5mp του κινητου μου Laughing Laughing Laughing

Υ.Γ. Τη βλεπω την 105is (στην καλυτερη) να ερχεται Laughing [/img]

Α , ξεχασα να πω , πως μαλλον η καμερα δεν με πολυαφορα , μιας κ εδω κ ενα περιπου χρονο εχω μια Panasonic TM60 Embarassed


2-3 βασικά πραγματάκια να έχεις κατά νου και ό,τι θες βγάζεις (σχεδόν). Όταν έλεγα την πιο φτηνή, μην πας κι εκεί, ας έχει μερικές αξιώσεις. Πιστεύω πως η S1800, π.χ., είναι μια χαρά σαν πάτωμα (κατά το "σαν ταβάνι").

Επίσης ok, έχεις βιντεοκάμερα, αλλά δε μπορείς να έχεις και τα 2 πάντα μαζί! Εκτός αν τα έχεις σε μία - μεγαλούτσικη - θήκη. Wink
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:36:35
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω πως κατεληξα!!!
http://www.pixmania.at/at/de/5004339/art/fujifilm/finepix-s2500hd.html
Very happy
Να γινει?!?
Αξιζει?!?

Φοβαμαι δηλαδη μην ειναι πολυ υποδεεστερη σε ποιοτητα φωτογραφιων απο FZ38 / HX1 ...
Sinanai - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:39:08
Θέμα δημοσίευσης:
[Βούτα μόουντ]Παρ'τη. Έχει και γαμάτο ζουμ, να με βλέπεις όταν θα σε ράβω.[/Βούτα μόουντ]

Tease Rotfl Tease Rotfl Tease Rotfl
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 00:42:30
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
[Βούτα μόουντ]Παρ'τη. Έχει και γαμάτο ζουμ, να με βλέπεις όταν θα σε ράβω.[/Βούτα μόουντ]

Tease Rotfl Tease Rotfl Tease Rotfl

Ha Ha Ha Ha Ha Ha
Εχω παρει κυαλια ρε!!! Τι , απροετοιμαστο με περασες?!? Laughing
Η φωτογραφικη ειναι για το photo finish , οταν θα πατησω με το evo του andreaspunto Cool
Yahoo!
Sinanai - Παρ 28 Ιαν 2011, 10:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
LOOOL
Octane - Παρ 28 Ιαν 2011, 12:15:14
Θέμα δημοσίευσης:
Κ εκει που εχω αποφασισει , ειμαι ετοιμος να κανω λογαριασμο στο amazon κ να παραγγειλω την finepix 2500hd , πετυχαινω βιντεακι στο youtube , Που κανοντας ζουμ στο βιντεο , ακουγεται να ζουμαρει!!! Crazy
ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΛΕΥΩ ΑΛΛΟ!!!!!!!!
Το κερατο μου μεσα!!!!!!!!!!!!!!!
Beer
silo - Παρ 11 Μάρ 2011, 19:15:26
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εχει πεσει στα χερια μου μια προσφορα.sony dslr a100 φακους 18-55,70-300. ειναι μεταχειρισμενη και μου τι δινουν 350 ευρω.δε τα γνωριζω πολυ καλα τα πραγματα αυτα.οποιος ξερει ας δωσει μια βοηθεια.ευχαριστω
giannisC2vts - Παρ 11 Μάρ 2011, 19:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω η τιμή για τον κορμό και 2 φακούς είναι αρκετά καλή η μηχανή πόσα κλικ έχει και σε τι κατάσταση είναι?
silo - Παρ 11 Μάρ 2011, 20:46:09
Θέμα δημοσίευσης:
θα ξερω απο Δευτερα.αυτο που με νοιαζει ειναι αν με συμφερει.γνωριζει καποιος τις τιμες?
giannisC2vts - Σαβ 12 Μάρ 2011, 22:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καινούργια με φακό 18-70 έχει 400 ευρώ
Ο φακός 70-300 για να σου δώσω να καταλάβεις για Nikon έχει 400+ ευρώ ο φακός μόνο.

Για μένα είναι καλή τιμή αν είναι σε καλή κατάσταση και δεν έχει πολλά κλίκ
Sinanai - Δευ 02 Μάϊ 2011, 12:06:36
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ωραίος Τάσο!
για γραψε στο αλλο τοπικ για τις ψηφιακές κλπ τι αγορασες...


Nikon D3000 με 18-55 VR.
reselie-206 - Δευ 02 Μάϊ 2011, 12:45:25
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
MEMsound έγραψε:
ωραίος Τάσο!
για γραψε στο αλλο τοπικ για τις ψηφιακές κλπ τι αγορασες...


Nikon D3000 με 18-55 VR.


Thumb Left
MEMsound - Δευ 02 Μάϊ 2011, 13:55:38
Θέμα δημοσίευσης:
βερι κιουτ ιν-ντι-ντ Laughing
sod - Δευ 02 Μάϊ 2011, 15:40:13
Θέμα δημοσίευσης:
Το νεο μου αποκτημα.....
http://00camera.com/wp-content/uploads/2011/03/Fujifilm-FinePix-S2950.jpg

http://www.prosfores4u.com/wp-content/uploads/2011/04/fujifilm-finepix-s2950.jpg
Sinanai - Δευ 02 Μάϊ 2011, 15:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
Με γειες Βασίλη και καλά κλjίκ! Laughing
sod - Δευ 02 Μάϊ 2011, 15:46:53
Θέμα δημοσίευσης:
Tενκ γιου Laughing Laughing Laughing
reselie-206 - Δευ 02 Μάϊ 2011, 17:39:39
Θέμα δημοσίευσης:
με γειές :D
MEMsound - Δευ 02 Μάϊ 2011, 17:52:24
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειες και σε σενα Βασιλη...
Αντε να δω ποτε θα παω κι εγω για ψωνια.. Confused
Steve - Δευ 02 Μάϊ 2011, 23:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
Με γειές!

Τάσο πόσο και από που;
reselie-206 - Τρι 03 Μάϊ 2011, 00:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Με γειές!

Τάσο πόσο και από που;

την πήρα απο τον Γαλαίο ...
Είχε 360 και είχα κανονίσει να την πάρω σε 3 δόσεις για να πάρω με τα μετρητά το χταποδοκαλάμαρο απο raceland ΑΛΛΑ μιας και μετρητά όταν τον ρώτησα αν μου την αφήνει 325 μου είπε ναι προτίμησα να την πάρω μετρητά να τελειώνω και να μην έχω και στο κεφάλι μου δόσεις...

πρακτικά η συγκεκριμένη μηχανή αξίζει τα λεφτά της και έχει πέσει τόσο μόνο και μόνο επειδή έβγαλε αντικαταστάση την d3100.
Τα μόνα μείων είναι
α) Δέν έχει video
β) Δέν έχει liveview(δηλαδή να σου δείχνει "τι τραβάς" απο την οθόνη)
αλλα εμένα στα @@ μου και τα 2...

τώρα μένει να πάρω ένα Macro φακό W00t
Steve - Τρι 03 Μάϊ 2011, 00:42:19
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα λεφτά της... τα σπάει! W00t
vinman - Τετ 04 Μάϊ 2011, 08:52:25
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μεγειες και σε σενα Βασιλη...
Αντε να δω ποτε θα παω κι εγω για ψωνια.. Confused


...όταν πας πές μου.... Wink
MEMsound - Τετ 04 Μάϊ 2011, 08:55:51
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing α ναι ζεις κι εσυ Laughing
vinman - Τετ 04 Μάϊ 2011, 08:57:35
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Laughing α ναι ζεις κι εσυ Laughing


...κακές συνήθειες αλλά ζώ μωρέ...!!!
Πάντως όποτε έχω άδεια απο τη δουλειά γράφω και κάτι...δεν έχεις παράπονο.. Laughing
MEMsound - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:22:16
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

πάντως βλέποντας πως/ποτε/που χρησιμοποιώ ή εστω θα θελαν να χρησιμοποιησω μια φωτογραφικη οτι με μονο μια δσλρ δεν θα μπορουσα να τραβηξω οτι θελω και αυτο λογω του ογκου της

στανταρ θελω να πάρω μια τετοια καποια στιγμη λογω των δυνατοτητων της ή εστω μια με ενα φακο αλλα μπολικο ζουμ...αλλα στανταρ πρωτα πρεπει να πάρω μια κομπακτ

θα μου πεις εχεις το κινητο w995 με καμερα της προκοπής (για κινητο) οποτε "οπου βρεθείς κι οπου σταθείς" μπορεις να βγαλαεις μια σβελτη ευπεπτη (για "απο ακινητο") "αναμνηστικη" φωτογραφία...ναι αλλα αυτο ακριβως 'ειναι απο κινητο" με οτι αυτο συνεπάγετε... (ασε που εχω χτυπησει καπου (Ο ΜΑΛΑΚΑΣ...εγω ειμαι αυτος) λιγο το φακο του και βγαζει μια μικρη θαμπαδα... Confused Sad

τελος πάντων το εταιρο ημιση εχει μια πανασονικ λουμιξ (καπου στο αλλο τοπικ με τις φωτο εχω ανεβασει σχετικη φωτο και εχω γραψει μοντελο) η οποια για το μεγε8ος και την αξια της κανει παπαδες...το σκεφτομαι για μια αντιστοιχη τετοια καποια στιγμη...

και καποια αλλη στιγμη μια "απ τις καλές" για τις φορες που βγαίνεις "επι τουτου" για φωτογραφηση...
vinman - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Γνώμη μου να πάρεις απ'ευθείας μία καλή και να ξενοιάσεις απο την αρχή.... Wink
Sinanai - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:30:51
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ, πάλι, συμφωνώ με το σκεπτικό σου, Μάνθε. Με την προϋπόθεση η "φτηνή" να πληροί κάποια standards. Δλδ, ευρυγώνια (</=28mm), καλό macro (βολεύει, γενικώς και ειδικώς), καλό διαφραγματάκι (όσο γίνεται, ok). Κακά τα ψέματα, κι εμένα η Lumix με έχει βολέψει απείρως. Wink
vinman - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:40:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα για λόγους πρακτικότητας επι το πλείστον μία compact βολεύει σε σχέση με μία dslr (δεν έχεις το βάλε-βγάλε φακό...κ.λ.π.) και βέβαια στην αγορά κυκλοφορούν πολλά αξιόλογα μοντέλα που κάνουν ''παπάδες''...
Όταν όμως πιάσεις στα χέρια σου μία dslr σαν την Nikon D90 που έχω εγώ τότε ξεχνάς ότι ήξερες περί φωτογραφίας... Wink
Sinanai - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:44:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνο, συμφωνώ απολύτως. Δεν το θέτω "comact αντί για dslr".

Απλά καθεμιά έχει τη χρησιμότητά της. Wink
plaketokofths - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
vinman έγραψε:
Σίγουρα για λόγους πρακτικότητας επι το πλείστον μία compact βολεύει σε σχέση με μία dslr (δεν έχεις το βάλε-βγάλε φακό...κ.λ.π.) και βέβαια στην αγορά κυκλοφορούν πολλά αξιόλογα μοντέλα που κάνουν ''παπάδες''...
Όταν όμως πιάσεις στα χέρια σου μία dslr σαν την Nikon D90 που έχω εγώ τότε ξεχνάς ότι ήξερες περί φωτογραφίας... Wink


Και οταν ξαναπέσει στα χέρια σου μια καλή compact καταλαβαίνεις οτι η slr θα κάνει την διαφορά ελάχιστες φορές. lumix lx-3 που έχω εγώ!

Η slr σε "αναγκάζει" να μάθεις τι παίζει γενικά με την φωτό, τότε καταλαβαινεις οτι και μια compact κάνει την δουλειά της.
MEMsound - Τετ 04 Μάϊ 2011, 10:48:16
Θέμα δημοσίευσης:
Μανο τα εχω υποψιν..
εχω δει και τις φωτογραφιες που χεις βγάλει και με την ολυμπους πριν και με την δ90...

απλα εγω και με κατι σαν αυτο:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=411731#411731
(σε πρωτη φαση) δε χαλιεμαι Laughing
ιδιως σε σχεση με το κοσμος της

(ανεβαζω σε λιγο αλλη μια σε εκεινο το τοπικ...διαφυμιση της rayban)
giannisC2vts - Τετ 04 Μάϊ 2011, 13:54:45
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Μανο τα εχω υποψιν..
εχω δει και τις φωτογραφιες που χεις βγάλει και με την ολυμπους πριν και με την δ90...

απλα εγω και με κατι σαν αυτο:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=411731#411731
(σε πρωτη φαση) δε χαλιεμαι Laughing
ιδιως σε σχεση με το κοσμος της

(ανεβαζω σε λιγο αλλη μια σε εκεινο το τοπικ...διαφυμιση της rayban)


Το θέμα είναι πόσα λεφτά θες να δώσεις για μια compact!
thodwrhs - Τετ 04 Μάϊ 2011, 18:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εχω την εξης φωτογραφικη....

περισευει απο κανεναν κανα καλωδιο για τετοια?exelim ex-z77





kane - Τετ 04 Μάϊ 2011, 22:52:46
Θέμα δημοσίευσης:
δεν παιρνει το κλασσικο mUSB ;
thodwrhs - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 01:13:12
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
δεν παιρνει το κλασσικο mUSB ;


τι εννοεις μusb???αν εννοεις το μικρο δοκιμασα κατι απο ερικσον κινητα αλλα τπτ....
COOL ALEXIS - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 06:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.digitaltrends.com/digital-camera-reviews/casio-exilim-ex-z77-review/

Δες εδώ κάτι λέει περί καλωδίου Wink
Sinanai - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 07:49:35
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνε Πλαίσιο, Μουλτιράμα ή στον Μικέλε και θα βρεις καλωδιάκι, Θοδωρή. Wink
greenpug106 - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 08:19:31
Θέμα δημοσίευσης:
thodwrhs έγραψε:
παιδια εχω την εξης φωτογραφικη....

περισευει απο κανεναν κανα καλωδιο για τετοια?exelim ex-z77






http://www.dcables.net/Casio_Exilim_EX-Z77_USB_Cable.aspx
kane - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 09:13:42
Θέμα δημοσίευσης:
thodwrhs έγραψε:
kane έγραψε:
δεν παιρνει το κλασσικο mUSB ;


τι εννοεις μusb???αν εννοεις το μικρο δοκιμασα κατι απο ερικσον κινητα αλλα τπτ....


Πήγαινε σε κάποιο κατάστημα Η/Υ ή κάποια μεγάλη αλυσίδα με τη μηχανή μαζί κι αγόρασε ένα καλώδιο USB.
Στη μια άκρη του πρεπει ναναι mUSB για να μπαίνει στη μηχανή (m=micro).

Θα σου δώσουν αυτό που ταιριάζει.

Παμφθηνα ειναι.
Samer - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 10:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ειναι το ιδιο καλωδιο με αυτο που φωρτιζεις τα controller του PS 3, εχω να σου δωσω.

Ειναι σαν αυτο?

http://www.cable-trader.co.uk/images/items/GAMPS3-CA01_PS3_USB.JPG
thodwrhs - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 12:53:59
Θέμα δημοσίευσης:
το σχεδιο κολαει το μικρο ετσι ειναι απο κατω της μηχανης.... το κατα ποσο θα χωραει ομως?γιατι και των ερικσον ετσι ηταν αλλα δεν εμπαινε.τεσπα πεταγομαι μια μεχρι το πλαισιο να δω και θα ενημερωσω
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 10:39:23
Θέμα δημοσίευσης:
νομίζω ότι είμαι σε δίλημμα...

entry level μεταχείρα dslr ή καλή καινούρια compact;

έχω δει κάτι φωτογραφίες από lumix με ευρυγώνιο κ 10άρι οπτικό κ έχω μείνει κάγκελο απ την ποιότητα της φωτογραφίας για compact.

budget: 400 max!
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 10:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
Με 400 παίρνεις έντρυ λέβελ νον μεταχείρα (aka μπραντ νιου) ντι-ες-ελ-αρ, άρα δεν υφίσταται δίλημμα... Με γεια. Wink
MEMsound - Τετ 18 Μάϊ 2011, 10:57:49
Θέμα δημοσίευσης:
εξαρταται απο την φορητοτητα που θες... Wink
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο μια καλή Panasonic Lumix (σειράς FZ, απ' όσο φαντάζομαι) δεν έχει ουσιώδη διαφορά φορητότητας από την D3000 με τον 18-55.

Το ιδανικό, βέβαια, είναι να πάρει κανείς τον 18-105, μιας και καλύπτει ένα ευρύτερο φάσμα χρήσης.

Τέσπα, με τα 300κάτι της προαναφερόμενης, δε θα το σκεφτόμουν καν. Αν ανέβει ελάχιστα παραπάνω το μπάτζετ, πάμε στην D5000 με τον 18-105.
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:01:08
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Με 400 παίρνεις έντρυ λέβελ νον μεταχείρα (aka μπραντ νιου) ντι-ες-ελ-αρ, άρα δεν υφίσταται δίλημμα... Με γεια. Wink


ωραία, καλά το πας Razz

απορία...

μπορώ να βρω αυτό το σετ "NIKON D3000 +18-55 VR +55-200 VR +ΤΣΑΝΤΑ +ΤΡΙΠΟΔΟ" στα 400 ευρώ ακριβώς

επίσης, το ίδιο στα 290 ευρώ αλλά χωρίς τον 55-200 κ χωρίς τρίποδο. αξίζει τα 110 ευρώ διαφορά αυτός ο φακός;

MEMsound έγραψε:
εξαρταται απο την φορητοτητα που θες... Wink

δεν είναι πρόβλημα.
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:07:49
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Αν ανέβει ελάχιστα παραπάνω το μπάτζετ, πάμε στην D5000 με τον 18-105.


d5000 με 18-55 είναι στα 400 ευρώ πάλι... έχει αισθητή διαφορά το d5000 απ το d3000;

επίσης, γιατί ο φακός όταν έχει δίπλα το "VR" είναι πολύ φθηνότερος; Razz
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:11:33
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν έχεις πρόβλημα να κουβαλάς μια ελάχιστα μεγαλύτερη τσαντούλα, που να χωρά το σώμα με φορεμένο τον 18-55 και τον 55-200, παρ' το. Wink

Απλά - ίσως αρκετά - συχνά, θα χρειάζεται να αλλάζεις φακό, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Δλδ θέμα πρακτικότητας, από τη μια, και βρόμας στον αισθητήρα, από την άλλη. Νόου μπιγκ ντιλ, όμως. Για μένα γκόου φορ ιτ.

Αν δεις ότι σου αρέσει το άθλημα, μετά σταδιακά επενδύεις σε καλύτερους φακούς. Οι φακοί γενικά είναι αυτό που μένει στις dslr. Γι' αυτό είπα ότι ιδανικά την παίρνεις με τον 18-105VR που καλύπτει ένα ευρύ φάσμα χρήσης. Με τον 17-85 της Canon σπάνια έχω θελήσει πιο τηλεφακό.
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:21:54
Θέμα δημοσίευσης:
Διάβασε εδώ το review της D3000 και εδώ αυτό της D5000, να δεις ποια σε καλύπτει περισσότερο και σε τι, να αποφασίσεις. Και με τις 2 ευχαριστημένος θα είσαι, for sure. Wink

Για την τιμή των φακών, προφανώς είναι θέμα κυκλοφορίας... Πάντως μην πάρεις χωρίς VR, είναι εκ των ουκ άνευ.
reselie-206 - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θές κανονίζουμε να δεις τη d3000 απο κοντά να βγάλεις και καμια φώτο ρε αδερφέ :D σε σχέση με τη 5000 σίγουρα δεν έχει liveview και video..

Επίσης ο 18-55 δε βολευει για μακρια και ο 55-200 δε βολευει ΣΙΓΟΥΡΑ για κοντά..για μένα η καλυτερη λύση είναι 18-105 που είπε και ο Σινανάης
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Αν θές κανονίζουμε να δεις τη d3000 απο κοντά να βγάλεις και καμια φώτο ρε αδερφέ :D σε σχέση με τη 5000 σίγουρα δεν έχει liveview και video..

Επίσης ο 18-55 δε βολευει για μακρια και ο 55-200 δε βολευει ΣΙΓΟΥΡΑ για κοντά..για μένα η καλυτερη λύση είναι 18-105 που είπε και ο Σινανάης


αν έρθεις αύριο λέσχη, φέρ'την μια βόλτα να παίξω Razz
reselie-206 - Τετ 18 Μάϊ 2011, 12:07:30
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Αν θές κανονίζουμε να δεις τη d3000 απο κοντά να βγάλεις και καμια φώτο ρε αδερφέ :D σε σχέση με τη 5000 σίγουρα δεν έχει liveview και video..

Επίσης ο 18-55 δε βολευει για μακρια και ο 55-200 δε βολευει ΣΙΓΟΥΡΑ για κοντά..για μένα η καλυτερη λύση είναι 18-105 που είπε και ο Σινανάης


αν έρθεις αύριο λέσχη, φέρ'την μια βόλτα να παίξω Razz
Thumb Left
aν δεν αργήσω πολύ στη δουλειά θα έρθω..!
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 12:25:02
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν... έκανα μια μικρή έρευνα αγοράς. την D3000 την απέκλεισα γιατί θέλω σίγουρα να τραβάει βίντεο... κ καλό βίντεο κιόλας! Razz

οπότε για dslr είμαι μόνο για την D5000 (+18-55VR + τσάντα) 405€

από 'compact' έχω σκαλώσει με τις:
- NIKON COOLPIX P500 (+θήκη) στα 310€
- Panasonic DMC-FZ100 στα 350€

όπου πραγματικά κάνουν παπάδες Razz fullhd βιντεο
στα γρήγορα η 1η μου φαίνεται πολύ καλύτερη στον φακό, ενώ η 2η έχει πολλά περιφερειακά μπλιμπλίκια για έξτρα.

δεν ξέρω... το ξέρω ότι η dslr έχει τα φόντα για εξέλιξη φακού κ πολύ ανώτερες φωτογραφίες. το θέμα είναι αν εγώ χρειαστώ ποτέ κάτι ανώτερο από αυτό που προσφέρουν οι συγκεκριμένες compact σε θέμα ποιότητας.
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 12:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Το μόνο καλύτερο του φακού της Nikon είναι το 36x zoom, σε σχέση με το 24x της Panasonic. Από διάφραγμα και από κατασκευή - βλ. Leica - της Panasonic είναι καλύτερος. Κατά τα άλλα, πραγματικά αυτές οι μηχανούλες κάνουν παπάδες, και γι' αυτό πρέπει εσύ να κατασταλάξεις στο τι θες από τη φωτογραφική σου. Wink
reselie-206 - Τετ 18 Μάϊ 2011, 12:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
κατ'εμού αν θα το κυνηγάς(να βγαίνεις με σκοπό να βγάλεις κάποιες φωτος,να πειραματίζεσαι και να ασχολείσαι) τότε dslr αλλιώς αν τη θές απλά για να βγάζεις κάτι όταν χρειαστεί ,να είναι ευχρηστη και φορητή τότε compact...Άπο θέμα ποιότητας σε πολύ γενικές φωτογραφίες και στο Auto μη περιμένεις να δεις τραγικές διαφορές ενώ υπο συγκεκριμένες συνθήκες/ρυθμίσεις θα δείς...

μου θυμίζεις εμένα πριν λίγο καιρό ...εψαχνα πόσες μέρες τι να κάνω (compact / slr ) και ευτυχώς για εμένα επέλεξα slr... δε το έχω μετανιώσει διόλου Very happy
MEMsound - Τετ 18 Μάϊ 2011, 13:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
η κινουμενη οθονη βολευει ΑΠΕΙΡΑ σε περιεργες λυψεις...
προτιμησε την ειτε μιλαμε για δσλρ ειτε για τις μεγα κομπακτ Wink
Steve - Τετ 18 Μάϊ 2011, 17:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ζήση άσε τα video και πάρε μια DSLR να τελειώνεις...
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 18:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μα με την D5000, Σταύρε, έχεις και video. Wink
Steve - Τετ 18 Μάϊ 2011, 18:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Μα με την D5000, Σταύρε, έχεις και video. Wink
Ναι αλλά λόγω budget αν κατάλαβα καλά την έχει απορρίψει Smile

Πάντως εγώ ότι είχα με τις compact, τέλος, η επόμενη θα είναι πλέον DSLR...

Αξίζει περισσότερο απ' ότι παλιά λόγω value for money Smile
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 18:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
Με το καλό. Wink
manaros - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:11:47
Θέμα δημοσίευσης:
σαν κατοχος της d5000 με 3 φακους,18-55,55-200,50mm 1,8
εχω να πω
αν θες φορητοτητα τοτε δεν κανει η slr
αν βιαζεσαι δεν κανει η slr
αν θες βιντεο με autozoom δεν κανει η συγκεκριμενη slr(εχει βιντεο και μαλιστα πολυ καλο αλλα εστιαζεις χειροκινητα)
αν βαριεσαι να αλλαζεις φακους δεν κανει η συγκεκριμενη slr

αν ομως αποφασισεις οτι ξεκινας ενα νεο χομπι και οτι θα αφιερωσεις χρονο τοτε θα σε ανταμηψει με το παραπανω.οι φωτογραφιες που θα παιρνεις ακομα και σε auto mode ειναι πολυ καλυτερες!
εγω εφυγα απο κομπακτ (canon s2is) και πηγα στην παραπανω
η τεραστια διαφορα για μενα ειναι η ταχυτητα εστιασης.οταν πατας μεχρι την μεση για να ζουμαρει δεν χρειαζεται ουτε μισο δευτερο για να εστιασει!!στην πραξη βγαζεις φωτο που αλλιως απλα δεν προλαβαινεις!!εγω ειδικα που αχολουμαι με φωτογραφια πουλιων(πτηνων...........)με εχει σωσει!
αν παρεις στα χερια σου μια slr πιστευω θα καταλαβεις αμεσως αν σε βολευει(οπως εμενα) η σε κουραζει(ενας φιλος μου που αγορασαμε μαζι slr μηχανες).
αυτα τα ολιγα!
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
manaros έγραψε:
σαν κατοχος της d5000 με 3 φακους,18-55,55-200,50mm 1,8
εχω να πω
αν θες φορητοτητα τοτε δεν κανει η slr
(1)αν βιαζεσαι δεν κανει η slr
(2)αν θες βιντεο με autozoom δεν κανει η συγκεκριμενη slr(εχει βιντεο και μαλιστα πολυ καλο αλλα εστιαζεις χειροκινητα) [...]


(1) Μόνο στην περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις φακό πριν φωτογραφίσεις. Κατά τα άλλα από τη στιγμή που την ανάβεις μέχρι να φωτογραφίσεις μεσολαβεί ελάχιστος χρόνος και σε κάθε περίπτωση απίτευτα λιγότερος από ότι με οποιαδήποτε άλλη ψηφιακή.

(2) Autofocus εννοείς.

Κατά τα λοιπά συμφωνώ κι επαυξάνω.
Steve - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:25:53
Θέμα δημοσίευσης:
manaros έγραψε:
εγω ειδικα που αχολουμαι με φωτογραφια πουλιων(πτηνων...........)με εχει σωσει!
Αν έχεις τηλεφακό και super ευρυγώνιο σου έχω ένα καλό πουλί για φωτογράφηση...

Silly Silly Silly Silly Silly
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:27:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ήταν θέμα λεπτών... Laughing Laughing Laughing
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:42:09
Θέμα δημοσίευσης:
οι συνδυασμοί κουμπιών για να κάνεις πράγματα στην d5000 συνηθίζονται εύκολα ή θα είμαι με το manual συνέχεια;
μάλλον για d5000 με βλέπω...

μέσα στις επόμενες μέρες θα τις έχω όλες στα χέρια μου για τεστ, οπότε θα κρίνω στην πράξη Razz
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:45:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες να τη μάθεις, μαθαίνεται εύκολα. Wink

Άλλωστε και μια bridge φωτογραφική, αν τη δουλεύεις έστω στο P, για να μην πω M, πάλι τις ίδιες ρυθμίσεις, πάνω-κάτω, έχει.

Αν είναι να τη δουλεύεις Auto... Ασ' το.

Θα σου πει Ρεζελιές, που συμβιώνει λίγο καιρό με dslr. Wink
SnakeMJK - Τετ 18 Μάϊ 2011, 19:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
ακόμα κ στην πουτσοcompact που είχα σε κάθε φώτο έπαιζα με τις ρυθμίσεις, μόνο αυτό σου λέω Razz

τώρα έχω φάει σκάλωμα...

d3100 vs d5000...
http://www.dpreview.com/reviews/nikond3100/

τι είναι το bracketing ρε παίδες που ΔΕΝ έχει η πρώτη κ έχει η δεύτερη;

νομίζω η d3100 με καλύπτει πλήρως... όοοοολα σε σένα τα βρήκα κ είμαι ευτύχισμενοοοος Razz
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 20:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ακόμη και το Wikipedia τα εξηγεί μια χαρά. Wink

Πόσο βρίσκεις τη D3100; Μπορείς να τις βρεις και με τον 18-105VR; στο προτείνω, μιας και η ευκολία του να έχεις ένα για όλα νομίζω πως θα υπερκεράσει το πλεονέκτημα του extra zoom του 55-200. Wink
reselie-206 - Τετ 18 Μάϊ 2011, 20:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Ακόμη και το Wikipedia τα εξηγεί μια χαρά. Wink

Πόσο βρίσκεις τη D3100; Μπορείς να τις βρεις και με τον 18-105VR; στο προτείνω, μιας και η ευκολία του να έχεις ένα για όλα νομίζω πως θα υπερκεράσει το πλεονέκτημα του extra zoom του 55-200. Wink


+1

o 18-55 πολλές φορές είναι λίγος και ο 55-200 ακόμα περισσότερες φορές θα σου είναι πολύς.

όσον αφορά να τη "μαθεις" μη σε στεναχωρεί γιατι θα είναι κάτι που θα ξέρεις για όλη σου τη ζωή μιας και η αρχή λειτουργίας των φωτογραφικών μηχανών είναι ίδια σε όλες...
θα μάθεις να τη δουλευεις απλά με λίγες δοκιμές και λίγο διάβασμα για το πως επηρεάζει την εικόνα το κάθε πράγμα...(ταχύτητα,διάφραγμα,iso κτλπ)

manaros - Τετ 18 Μάϊ 2011, 21:08:20
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
manaros έγραψε:
σαν κατοχος της d5000 με 3 φακους,18-55,55-200,50mm 1,8
εχω να πω
αν θες φορητοτητα τοτε δεν κανει η slr
(1)αν βιαζεσαι δεν κανει η slr
(2)αν θες βιντεο με autozoom δεν κανει η συγκεκριμενη slr(εχει βιντεο και μαλιστα πολυ καλο αλλα εστιαζεις χειροκινητα) [...]


(1) Μόνο στην περίπτωση που χρειαστεί να αλλάξεις φακό πριν φωτογραφίσεις. Κατά τα άλλα από τη στιγμή που την ανάβεις μέχρι να φωτογραφίσεις μεσολαβεί ελάχιστος χρόνος και σε κάθε περίπτωση απίτευτα λιγότερος από ότι με οποιαδήποτε άλλη ψηφιακή.

(2) Autofocus εννοείς.

Κατά τα λοιπά συμφωνώ κι επαυξάνω.



για το πρωτο εννοω πως αν θες να εισαι με μια φωτογραφικη και απλα να τραβας φωτο χωρις να αναλωνεις χρονο σε ρυθμισεις αλλα και αρκετο διαβασμα ωστε να κατανοησεις τι ακριβως χρειαζεται ωστε επιτυχεις το προσδοκωμενο αποτελεσμα,τοτε αστο καλυτερα!δεν ξερω για εσας,αλλα εγω για να πετυχω την σωστη ληψη σε μετριες-δυσκολες συνθηκες μπορει να χρειαστουν και 10 κλικ με διαφορετικες ρυθμισεις...βεβαια το αποτελεσμα σε ανταμοιβει και με το παραπανω!

για το δευτερο,οντως autofocus εννοουσα!!




Steve οποτε θες κανονιζουμε φωτογραφηση για το πουλι που λες....μονο ελπιζω να μην χρειαστω φακο macro... Cool Cool
kane - Τετ 18 Μάϊ 2011, 23:17:41
Θέμα δημοσίευσης:
H δική μου συμβουλή ώς χρήστη dslr επί σειρά ετών, είναι να πάρετε ένα σώμα σκέτο και έναν all-around φακό, διότι βολεύει περισσότερο να κουβαλάς σώμα κι ένα φακό, παρά όλη τη τσάντα με τους 2,3 φακούς που τυγχάνει να έχεις (πχ εγώ).
Εαν πάλι εισαι ο τυπος που κουβαλάς ολο το τσαντικό μαζι,το τριπόδι και παει λεγοντας τότε go for it.
Οταν ομως πας σε ενα ραλλύ,περπατήσεις ενα καρο μέτρα και έχεις το πεντάκιλο σετ στον ωμο και μετά στον αυχένα θα με νιώσεις...

Οπότε προτιμήστε έναν φακό πχ 18-135,28-105 για κάνον (οκ δεν ειναι και οι καλύτεροι φακοί,μιας και ειναι φθηνοί,αλλά δε μπορούμε να πάρουμε ολοι 24-70) και για νίκον τους κλασσικούς 18-105,18-135.

Μετά που θα κατασταλάξετε το τι θέλετε να κάνετε με τη φωτογραφική ψωνιστε τους μακρο,τους φωτεινούς ευρυγώνιους,τους τηλεφακούς τα φιλτρα και πάει λέγοντας...

Δε θα μείνω στη μάρκα,εγώ προσωπικά έχω κανον και θα πάω παλι σε κάνον, το βίντεο δε με ενδιαφέρει καν (που ειδικα στις νικον το θεωρώ αχρηστο λόγω μη αυτόματης εστίασης/ζουμ).

Αυτά.

Α και κατι τελευταίο.Παρτε μια μτχ dslr Παλιοτερο αλλά σίγουρα καλύτερο μοντέλο απ'τις εντρυ λεβελ που πουλιούνται τώρα...
thodwrhs - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 00:32:59
Θέμα δημοσίευσης:
να κανω και γω μια ερωτηση...εχω μια ψηφιακη κασιο exelim ex-z77 η οποια ενω εβαλα καλωδιο usb που πηρα δεν φορτιζει απο τον υπολογιστη..υποθετω οτι θελει ξεχωριστα φορτιστη μπαταριας ε????
[/u]
MEMsound - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 00:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
τώρα έχω φάει σκάλωμα...

d3100 vs d5000...


5000 λογω οθονης!!!!!
kane - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 01:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
thodwrhs έγραψε:
να κανω και γω μια ερωτηση...εχω μια ψηφιακη κασιο exelim ex-z77 η οποια ενω εβαλα καλωδιο usb που πηρα δεν φορτιζει απο τον υπολογιστη..υποθετω οτι θελει ξεχωριστα φορτιστη μπαταριας ε????
[/u]


ρε θοδωρή κλεμμένη την πήρες; τη μια λες εχασες το καλώδιο,την άλλη δε ξέρεις πως φορτίζει...
Φωτογραφική είναι,δεν ειναι κινητο να φορτίζει απο usb.
thodwrhs - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 01:21:36
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
thodwrhs έγραψε:
να κανω και γω μια ερωτηση...εχω μια ψηφιακη κασιο exelim ex-z77 η οποια ενω εβαλα καλωδιο usb που πηρα δεν φορτιζει απο τον υπολογιστη..υποθετω οτι θελει ξεχωριστα φορτιστη μπαταριας ε????
[/u]


ρε θοδωρή κλεμμένη την πήρες; τη μια λες εχασες το καλώδιο,την άλλη δε ξέρεις πως φορτίζει...
Φωτογραφική είναι,δεν ειναι κινητο να φορτίζει απο usb.


οχι ρε του θειου μου ηταν και καπου εχασε σε ενα ταξιδι τα πραγματα και μου την εδωσε...οσο για το κλεφτης σορρυ αλλα εγω δεν σε εκρινα χωρις να σε ξερω...οποτε προσεχε πως μιλας οταν δεν γνωριζεις τον αλλον.και ναι ρε μεγαλε δεν σκαμπαζω ιδιαιτερα η πρωτη μου καμερα ειναι.πρεπει να με παρεις απο τα μουτρα δλδ?ο εξυπνος εισαι και μου λες δεν ειναι κινητο.δεν ξερω για αυτο και ρωταω...ελεος δλδ
kane - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 08:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Δε σε ειπα κλέφτη... Ρωτησα απλά αν ειναι κλεμμένη, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Wink

Y.Γ. αν και μπορούσες να ρωτήσεις τον...θείο σου για όλα αυτά.
SnakeMJK - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 09:12:43
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Πόσο βρίσκεις τη D3100; Μπορείς να τις βρεις και με τον 18-105VR; στο προτείνω, μιας και η ευκολία του να έχεις ένα για όλα νομίζω πως θα υπερκεράσει το πλεονέκτημα του extra zoom του 55-200. Wink


Τιμές...

D3000 + 18-55 295
D3100 σκέτη 400
D3100 + 18-55 420
D3100 + Nikkor 50mm f/1.8 (καλό είναι αυτό; Razz) 470
D3100 + Tamron 18-200 540
D3100 + 18-105 530
D5000 σκέτη 425
D5000 + 18-55 405
D5000 + 18-105 570

ξεφεύγει επικίνδυνα το κοστολόγιο Razz
γα** τα βιντεά μου γα**...
οι τιμές είναι εντελώς "φιλικές", όπως μπορείτε να δείτε. αν θέλει κάποιος γνωστός οτιδήποτε, μου στέλνει πμ Razz
reselie-206 - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 09:16:15
Θέμα δημοσίευσης:
οποια και να πάρεις να κοιτάξεις να έχει εγγύηση Δαμκαλίδη..
SnakeMJK - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 09:20:09
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
οποια και να πάρεις να κοιτάξεις να έχει εγγύηση Δαμκαλίδη..


δεν ξέρω ποιος είναι ο κύριος, αλλά όλες είναι με εγγύηση αντιπροσωπείας. Razz Laughing φαντάζομαι λέμε το ίδιο πράγμα.
kane - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 11:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
οποια και να πάρεις να κοιτάξεις να έχει εγγύηση Δαμκαλίδη..


Γιατί Τάσο; τι κι αν δεν έχει εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας;

Σα πελάτη σε ενδιαφέρει να φτιαχτεί αν πάθει κάτι.Τι σε νοιάζει αν φτιαχτεί στο δαμκαλίδη,στο αντοραμα,στο κατερελο κτλ.
Γενικά αν δείτε τις τιμές, με εγγυηση επισημης αντιπροσωπείας (βλ.δαμκαλίδη για νίκον) είναι πάντοτε πιο ακριβές, διότι δεν εισάγονται με πλαγιους τρόπους, οπως πχ με άλλα καταστήματα...
Sinanai - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 12:15:11
Θέμα δημοσίευσης:
Μακριά από adorama.
tony_l - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 12:29:26
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
οποια και να πάρεις να κοιτάξεις να έχει εγγύηση Δαμκαλίδη..


Γιατί Τάσο; τι κι αν δεν έχει εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας;

Σα πελάτη σε ενδιαφέρει να φτιαχτεί αν πάθει κάτι.Τι σε νοιάζει αν φτιαχτεί στο δαμκαλίδη,στο αντοραμα,στο κατερελο κτλ.
Γενικά αν δείτε τις τιμές, με εγγυηση επισημης αντιπροσωπείας (βλ.δαμκαλίδη για νίκον) είναι πάντοτε πιο ακριβές, διότι δεν εισάγονται με πλαγιους τρόπους, οπως πχ με άλλα καταστήματα...

Σε ενδιαφέρει Σταύρο και πολύ μάλιστα. Αν πάθει κάτι η μηχανή, πρέπει να απευθυνθείς στο adorama πχ. (φτου κακά), να την αφήσεις εκεί, να την στείλουν στη Nikon Ευρώπης, να την ελέγξουν/επιδιορθώσουν, να την στείλουν πίσω στο adorama και μετά να σε φωνάξουν να την παραλάβεις από εκεί. Όλο αυτό μπορεί να διαρκέσει πολύ καιρό και συνήθως "μπλέκεις" σε τέτοια περίπτωση. Στην αντίθετη περίπτωση, πας στον Δαμκαλίδη, την αφήνεις και μέσα σε λίγες μέρες περνάς και την παίρνεις έτοιμη, χωρίς αναμονές, γκρίνιες και στεναχώριες. Επειδή το έχει πάθει γνωστός μου, άποψη μου και μένα είναι αγορά μόνο με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

Αν απευθυνθείς στον Δαμκαλίδη για service εντός εγγύησης σε μηχανή που έχει γίνει παραεισαγωγή (serial number), δεν ισχύει η εγγύησή σου και είτε σε παραπέμπουν στη Nikon Ευρώπης ή πληρώνεις. Αυτό γίνεται για να μπορέσει να έχει νόημα η κεντρική εισαγωγή μηχανών από την αντιπροσωπεία (κόστος καταστημάτων, αποθήκης για καινούρια σώματα και ανταλλακτικά, διατήρηση τμήματος service και τεχνικής υποστήριξης κτλ). Η οικονομική διαφορά στην τελική δεν είναι και τόσο μεγάλη. Wink


Υ.Γ. Δεν τα παίρνω απ' τον Δαμκαλίδη, να βοηθήσω προσπαθώ. Razz
reselie-206 - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 12:34:47
Θέμα δημοσίευσης:
tony_l έγραψε:
kane έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
οποια και να πάρεις να κοιτάξεις να έχει εγγύηση Δαμκαλίδη..


Γιατί Τάσο; τι κι αν δεν έχει εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας;

Σα πελάτη σε ενδιαφέρει να φτιαχτεί αν πάθει κάτι.Τι σε νοιάζει αν φτιαχτεί στο δαμκαλίδη,στο αντοραμα,στο κατερελο κτλ.
Γενικά αν δείτε τις τιμές, με εγγυηση επισημης αντιπροσωπείας (βλ.δαμκαλίδη για νίκον) είναι πάντοτε πιο ακριβές, διότι δεν εισάγονται με πλαγιους τρόπους, οπως πχ με άλλα καταστήματα...

Σε ενδιαφέρει Σταύρο και πολύ μάλιστα. Αν πάθει κάτι η μηχανή, πρέπει να απευθυνθείς στο adorama πχ. (φτου κακά), να την αφήσεις εκεί, να την στείλουν στη Nikon Ευρώπης, να την ελέγξουν/επιδιορθώσουν, να την στείλουν πίσω στο adorama και μετά να σε φωνάξουν να την παραλάβεις από εκεί. Όλο αυτό μπορεί να διαρκέσει πολύ καιρό και συνήθως "μπλέκεις" σε τέτοια περίπτωση. Στην αντίθετη περίπτωση, πας στον Δαμκαλίδη, την αφήνεις και μέσα σε λίγες μέρες περνάς και την παίρνεις έτοιμη, χωρίς αναμονές, γκρίνιες και στεναχώριες. Επειδή το έχει πάθει γνωστός μου, άποψη μου και μένα είναι αγορά μόνο με εγγύηση επίσημης αντιπροσωπείας.

Αν απευθυνθείς στον Δαμκαλίδη για service εντός εγγύησης σε μηχανή που έχει γίνει παραεισαγωγή (serial number), δεν ισχύει η εγγύησή σου και είτε σε παραπέμπουν στη Nikon Ευρώπης ή πληρώνεις. Αυτό γίνεται για να μπορέσει να έχει νόημα η κεντρική εισαγωγή μηχανών από την αντιπροσωπεία (κόστος καταστημάτων, αποθήκης για καινούρια σώματα και ανταλλακτικά, διατήρηση τμήματος service και τεχνικής υποστήριξης κτλ). Η οικονομική διαφορά στην τελική δεν είναι και τόσο μεγάλη. Wink


Υ.Γ. Δεν τα παίρνω απ' τον Δαμκαλίδη, να βοηθήσω προσπαθώ. Razz


Thumb Left
Sinanai - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 12:36:51
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ που έγραψα πιο πάνω ότι έγραψα... Από adorama πήρα και την έπαθα. Όπως κι ένας φίλος. Όπως και μια φίλη ενός φίλου.

Οπότε να την ακούτε την Υβέτ.
tony_l - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 12:46:08
Θέμα δημοσίευσης:
Επιβεβαιώνω κι εγώ πως η Υβέτ έχει δίκιο. Έχω δει μπροστά μου να αλλάζουν προβληματικό φακό με άλλον στο ράφι και να βάζουν πίσω στο ράφι (προς πώληση) τον προβληματικό φακό χωρίς να τρέχει τίποτα. Confused
kane - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 14:13:03
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά αυτό που μου λέτε δεν είναι κάτι καινουργιο!

Ασφαλώς και έχετε δίκιο,δεν αντιλέγω.Ο καθένας αναλογως την τσέπη του κρίνει.
Φυσικά αν ημουν ένας επαγγελματίας θα επαιρνα σωματα/φακους ελλ. αντιπροσωπείας, διότι δε μπορεί εγω πχ να εχω να καλυψω εκδηλωση και ενα σωμα μου να βολταρίζει στην ευρώπη για σερβις
Αλλά σαν χομπίστας, προσωπικα,προτιμώ να πληρώσω αρκετα φθηνότερα μια μηχανή και να το ρισκάρω.
Πχ ζαχαρώνω μια 5D mark II που ειναι σχεδον 300ε φθηνότερη απο adorama,που ειναι ήδη φθηνότερο άλλα πόσα ευρώ απο ένα που θα μου δώσει εγγυηση ελλ. αντιπροσωπείας.
tony_l - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 14:50:45
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο, καταπληκτική μηχανή η 5D MKII. Την έχω δουλέψει για περίπου 1500 clicks (είναι φίλου) και την έχω ερωτευτεί αν και η δική μου είναι Nikon. Θα μου επιτρέψεις να επιμείνω όσον αφορά στην εγγύηση, γιατί αν εγώ σαν χομπίστας περιμένω την κάμερά μου 2 και 3 μήνες να επιστρέψει, θα ξενερώσω τη ζωή μου. Πόσο μάλλον, αν είναι και καινούρια. Για φακούς και αξεσουάρ, δεν είναι το ίδιο. Πας και στο αλλάζουν επί τόπου ή στην τελική θα μείνει χωρίς ένα φακό για λίγο καιρό (πιθανότατα θα έχεις και κάποιους άλλους), αλλά για το σώμα δεν θα στο συμβούλευα. Στην τελική (με όλο το σεβασμό) στη θέση σου δεν θα σκεφτόμουν τα 200-300€ την ώρα που αγοράζω σώμα των 2500€. Wink
kane - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 15:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
Aντώνη σέβομαι την άποψη σου και εν μέρει έχεις δίκιο. Οπως και να έχει όμως η "έκπτωση" είναι σημαντική.
Ο καθείς ζυγίζει τα συν και τα πλην και επιλέγει αναλόγως.Μακάρι να είχα την άνεση να διαθέσω ολο το ποσό έτσι απλά, αλλά δεν δύναμαι...
Ας μην ξεχνάμε πως με τα 300-400ε που γλυτώνεις, (ειδικά αν την φέρεις απο έξω) βγάζεις μισό φακό της προκοπής...
Πάντως καταλαβαίνω το σκεπτικό σου διότι είναι σα να έχεις μερσεντές των 100.000ε (5D) και να τις βάζεις τάσια (να γλυτώσω 300ε) Laughing Laughing Laughing
tony_l - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 16:43:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μακάρι να πάνε όλα καλά, να την αποκτήσεις σύντομα και να μην χρειαστείς ποτέ service (που είναι πολύ πιθανό γιατί είναι σκυλί μαύρο). Τα 300€ και για μένα δεν είναι γελοίο ποσό, αλλά αφού κατάλαβες το σκεπτικό μου, όλα καλά. Just my 2 cents. Wink
thodwrhs - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 17:46:34
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Δε σε ειπα κλέφτη... Ρωτησα απλά αν ειναι κλεμμένη, άλλο το ένα άλλο το άλλο. Wink

Y.Γ. αν και μπορούσες να ρωτήσεις τον...θείο σου για όλα αυτά.


οκ σορρυ τοτε... λπν το προβλημα λυθηκε πηρα φορτιστη σημερα και δουλευει...απο σκ που θα χω χρονο θα βγαλω καμια φωτο της προκοπης να δω τι γινεται....
Sinanai - Σαβ 21 Μάϊ 2011, 10:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην είμαι οφφτόπικ εδώ... Wink
SnakeMJK - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 00:08:12
Θέμα δημοσίευσης:
τελικά άκυρο για dslr... κυρίως λόγο μεγέθους Sad

είμαι κοντά στην canon s95. έχει κάποιος να πει κάτι για την συγκεκριμένη;
reselie-206 - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 13:54:32
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
τελικά άκυρο για dslr... κυρίως λόγο μεγέθους Sad

είμαι κοντά στην canon s95. έχει κάποιος να πει κάτι για την συγκεκριμένη;


αυτή ήταν να πάρω πριν αποφασίσω για dslr...παρα πολύ καλή όσο την έψαξα / είδα (την είχε προσωπικά ο καταστηματάρχης όταν πήγα να αγοράσω και την περιεργάστηκα λίγο..)

Eπίσης πολύ καλός αισθητήρας για δεδομένα compact (1/1,7" ccd ,10mpx)
Thumb Left
Octane - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 18:53:52
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
τελικά άκυρο για dslr... κυρίως λόγο μεγέθους Sad

είμαι κοντά στην canon s95. έχει κάποιος να πει κάτι για την συγκεκριμένη;

Ζηση ερωτηση:
Γιατι να παρεις φωτογραφικη τσεπης 350 ευρω , με τοσο μικρο ζουμ κ χωρις να κανει κ τιποτα το τρομερο?
Εκτος κ αν καταλαβα κατι λαθος , ή εχει κολπα που εγω δεν τα γνωριζω , μιας κ ειδικος στο θεμα δεν ειμαι).


Επισης , με 100 ευρω κατω , παιρνεις Sony HX-1 και Panasonic FZ35/FZ45.

Παντως πριν λιγο καιρο κ γω που σκεφτομουν τι να παρω κ ποσα να δωσω (με ταβανι τα 300 ευρω) , τελικα προτιμησα την Lumix FS30 κ μπορω να πω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος.
Κ τσαμπα , ενω στα ιδια ευρω οι αλλες εταιριες ειχανε πατατες Razz
MEMsound - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:04:18
Θέμα δημοσίευσης:
θεωρω οτι με τις
canon G12
nikon COOLPIX P7000
olympus xz-1
εχεις περισσοτερες επιλογες χωρις να ξεφευγεις σε μεγεθος
δεν εχω κοιταξει τιμες ομως
SnakeMJK - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
θεωρω οτι με την G12 εχεις περισσοτερες επιλογες χωρις να ξεφευγεις σε μεγεθος
δεν εχω κοιταξει τιμες ομως


s95 με g12 είναι η ίδια μηχανή ουσιαστικά.

η s95 υπερτερεί
στο μέγεθος (μπαίνει τσέπη τζιν χωρίς να φαίνεται)
στον φακό (πιο φωτεινός από οποιαδήποτε compact)
στην τιμή (100 ευρώ κάτω από g12)

η g12 υπερτερεί
στο ελαφρώς μεγαλύτερο οπτικό (5χ αντί για 3.8 κλαιν)
στα περιφερειακά (παίρνει έξτρα φλας πχ)
στην σπαστή οθόνη

χθες έκατσα κ το έψαξα σε τόσο αηδιαστικό βαθμό που μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι η s95 είναι αισθητά ότι καλύτερο υπάρχει σε ποιότητα φωτογραφίας για compact μηχανή. αν δεν σε απασχολεί το super-zoom, τότε είναι το Νο.1
με 3 dials (1 μπροστά στον φάκό κ 2 πίσω) τα οποία προγραμματίζονται να κάνεις οτιδήποτε θες (focus, zoom, iso, κ άλλες 17 επιλογές) δε χρειάζεται καν να μπαίνεις στο μενού, για κάθε φωτογραφία.

http://www.youtube.com/watch?v=H_zovSdEKu8
(review της s95 γυρισμένο με s95)

http://www.youtube.com/watch?v=TnsJjBfn-BU
τυπάρας

http://www.youtube.com/watch?v=N4f425iV-e4
s95 miniature effect Razz
MEMsound - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:32:23
Θέμα δημοσίευσης:
πριν δω το post σου ειχα κανει εδιτ στο προυγουμενο δικο μου
και προσθεσα 2 ακομα
+
πανασονικ DMC-LX5

αλλα αφου το εψαξες τοσο πολυ παω πασο Wink
παντως ειναι πολυ καλη η 95 Cool
SnakeMJK - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
πριν δω το post σου ειχα κανει εδιτ στο προυγουμενο δικο μου
και προσθεσα 2 ακομα
+
πανασονικ DMC-LX5

αλλα αφου το εψαξες τοσο πολυ παω πασο Wink
παντως ειναι πολυ καλη η 95 Cool


εξακολουθεί η s95 να έχει τα ίδια πλεονεκτήματα απέναντι κ σε αυτές τις 2 που αναφέρεις... κ ειδικά η LX5 ξεφεύγει πάρα πολύ σε τιμή... (500 ντάγκα ντάγκα)... αύριο το πρωί την παραγγέλνω (στα 310 ευρώ παρακαλώ), τρίτη θα την έχω στα χέρια μου, θα σας ποστάρω μαγεία Razz
volvos - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 20:10:07
Θέμα δημοσίευσης:
ti gynaika ti rotises?\
se blepo gia sony se rozoylaki
SnakeMJK - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 20:10:52
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ti gynaika ti rotises?\
se blepo gia sony se rozoylaki


πόσα. λίγα. ξέρεις.

Razz
MEMsound - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 21:01:00
Θέμα δημοσίευσης:
καλές ληψεις λοιπον...
οποτε ερθεις απο λέσχη
φερτην μαζί να την δω απο κοντα...
"ΠΡΕΠΕΙ"...καποια στιγμη να πάρω κι εγω μία...

ααααα και την/τις ζωνες για τον τζιμ!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing
SnakeMJK - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 23:09:29
Θέμα δημοσίευσης:
γρήγορη απορία

16gb sdhc class 4 είναι αρκετά;;; νομίζω δεν χρειάζεται να πάω σε class 6, δεν τραβάει τόσο γρήγορα φωτογραφίες η compact Razz
reselie-206 - Δευ 23 Μάϊ 2011, 01:29:05
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
γρήγορη απορία

16gb sdhc class 4 είναι αρκετά;;; νομίζω δεν χρειάζεται να πάω σε class 6, δεν τραβάει τόσο γρήγορα φωτογραφίες η compact Razz


me 4gb sdhc class 4 βγάζω γύρω στις 1000+ φωτος Fine jpeg στα 10mpx...
επίσης είναι αρκετά γρήγορη (15mb/sec) δεν έχεις πρόβλημα ταχύτητας σίγουρα...
Sinanai - Δευ 23 Μάϊ 2011, 09:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ σε μια φάση αναγέννησης του έρωτά μου με την 40D λέω να χτυπήσω έναν 50άρη F 1.8.
Steve - Δευ 23 Μάϊ 2011, 11:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά τί πήρες Ζήση;
kane - Δευ 23 Μάϊ 2011, 14:48:03
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
γρήγορη απορία

16gb sdhc class 4 είναι αρκετά;;; νομίζω δεν χρειάζεται να πάω σε class 6, δεν τραβάει τόσο γρήγορα φωτογραφίες η compact Razz


me 4gb sdhc class 4 βγάζω γύρω στις 1000+ φωτος Fine jpeg στα 10mpx...
επίσης είναι αρκετά γρήγορη (15mb/sec) δεν έχεις πρόβλημα ταχύτητας σίγουρα...


Θαρρώ πως ειναι μια χαρά. Εγώ απο μαλ***α μου είχα αγοράσει Sandisk Extreme IV ,αλλα τελικά ήταν υπερβολικά γρήγορη,ακόμη και για το burst που χρησιμοποιώ.
Ισως βέβαια σε καμμια 40Δ,7Δ να θέλει γρήγοροτερη.

Sinanai έγραψε:
Εγώ σε μια φάση αναγέννησης του έρωτά μου με την 40D λέω να χτυπήσω έναν 50άρη F 1.8.


και καλά θα κάνεις.Ο φθηνότερος υπερτέλειος φακός.
giannisC2vts - Δευ 23 Μάϊ 2011, 15:01:07
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Sinanai έγραψε:
Εγώ σε μια φάση αναγέννησης του έρωτά μου με την 40D λέω να χτυπήσω έναν 50άρη F 1.8.


και καλά θα κάνεις.Ο φθηνότερος υπερτέλειος φακός.


+1 και απο μένα για τον φακό αλλά όταν πάρεις τον 50 μετά θες και τον 35αρη για Νικον!
kane - Δευ 23 Μάϊ 2011, 15:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
giannisC2vts έγραψε:
kane έγραψε:
Sinanai έγραψε:
Εγώ σε μια φάση αναγέννησης του έρωτά μου με την 40D λέω να χτυπήσω έναν 50άρη F 1.8.


και καλά θα κάνεις.Ο φθηνότερος υπερτέλειος φακός.


+1 και απο μένα για τον φακό αλλά όταν πάρεις τον 50 μετά θες και τον 35αρη για Νικον!


άσε, έχει ο μπαμπης ένα 16-35 (νομίζω) κόλαση.Που να δουλέψεις και κάνα FF σώμα.Κλαααααάμα...
Sinanai - Δευ 23 Μάϊ 2011, 15:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
Μα, Γιάννη, Canon έχω! Rolling eyes

Στο μεταξύ τσιμπήσαμε έναν 24-105... Καλοκαιρινό.





...

Laughing Laughing Laughing
SnakeMJK - Δευ 23 Μάϊ 2011, 16:11:32
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τελικά τί πήρες Ζήση;


την παρήγγειλα σήμερα το πρωί. canon s95 + kingston sdhc 16gb class 6.
σύνολο 345 ευρώ

αύριο θα έχετε τις πρώτες φωτογραφίες Razz
Sinanai - Δευ 23 Μάϊ 2011, 16:56:43
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
άσε, έχει ο μπαμπης ένα 16-35 (νομίζω) κόλαση.Που να δουλέψεις και κάνα FF σώμα.Κλαααααάμα...


Αυτόν, ε; Laughing

Ωραίος φακός, δε λέω, αλλά 1μιση χιλιάρικο... Confused

Edit: Με γεια Ζήση! Καλά κλjικ, να 'ουμ! Wink
kane - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
kane έγραψε:
άσε, έχει ο μπαμπης ένα 16-35 (νομίζω) κόλαση.Που να δουλέψεις και κάνα FF σώμα.Κλαααααάμα...


Αυτόν, ε; Laughing

Ωραίος φακός, δε λέω, αλλά 1μιση χιλιάρικο... Confused

Edit: Με γεια Ζήση! Καλά κλjικ, να 'ουμ! Wink


γιες γιες! αν και μπορεί να ειναι ενα κλικ μεγαλύτερος, αλλα you got the idea...
Ο 24-105 σου τα σπάει!!!

Δε με λες, απο HDR κατέχεις;
Sinanai - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μία. Sad
giannisC2vts - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο για πες τι θες απο HDR?
kane - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:27:53
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν καθαρά για λόγους δοκιμής...

Μου ειπαν πως πρεπει να τραβηξω 3 φωτό με διαφορετικές εκθέσεις αλλά ίδιο διάφραγμα.
Ωραία το έκανα αυτό.
τις βάζω στο φοτοσοπ,στο ετοιματζίδικο που έχει και βγαίνει μια παπ***ά και μισή.
Να σου στείλω τις φωτό να δοκιμάσεις; ή έχει κάνα άλλο κόλπο...;
giannisC2vts - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:36:20
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Steve έγραψε:
Τελικά τί πήρες Ζήση;


την παρήγγειλα σήμερα το πρωί. canon s95 + kingston sdhc 16gb class 6.
σύνολο 345 ευρώ

αύριο θα έχετε τις πρώτες φωτογραφίες Razz


καλη επιλογή! αναμένουμε απο την super compact σου! Cool
Steve - Τετ 15 Ιούν 2011, 17:49:32
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.photographyblog.com/news/rollei_sportsline_60/

29 ευρώ στα Saturn Πυλαίας σήμερα Very happy


Μάλλον αξίζει τον κόπο η κλάπα Smile
sod - Τετ 15 Ιούν 2011, 17:56:41
Θέμα δημοσίευσης:
Για παραλια μια χαρα...ε?
Sinanai - Τετ 15 Ιούν 2011, 17:56:52
Θέμα δημοσίευσης:
Πλάτσα πλούτσα. Laughing
Steve - Τετ 15 Ιούν 2011, 18:11:17
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι απαραίτητα τόσο παραλία, όσο για ποδηλατάδα και στο αυτοκίνητο για διαδρομές, σε συνδυασμό με κάτι τέτοια

http://www.edeal8.com/edeal8/ad/ec0159en0112ed0261.jpg

http://www.eshop111.com/ebay/xpicsc/tbn731c.jpg



Κάνεις την δουλειά σου με 40 ευρώ(30 η κάμερα και 5 η κάθε βάση από το ebay) εντελώς ανώδυνα Very happy


Είναι και 1m shock-proof... Cool
Steve - Πεμ 16 Ιούν 2011, 15:01:40
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.rcp-technik.com/typo3/index.php?id=122&no_cache=1&L=1&tx_ewcamerasheet_pi1[view]=detail&tx_ewcamerasheet_pi1[id]=770


Την τσίμπησα σήμερα, πολύ απλή point and shoot, μόνο ψηφιακό zoom (ακίνητος φακός), και ανθεκτική Laughing

30 ευρώ χωρίς κάρτα μνήμης όμως και παίρνει μόνο Micro SD...

Anyway, ότι πρέπει για action cam Very happy
Sinanai - Παρ 24 Ιούν 2011, 18:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
Το βάνω εδώ. Έδειξαν στο ESC της ΕΤ1 νωρίτερα αυτό το online φωτοσοποειδές προγραμματάκι. Χρήσιμο! Wink
thodwrhs - Τετ 29 Ιούν 2011, 01:47:45
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες θελω την βοηθεια σας σε κατι...εχω την casio την exelim ex-z77 πηγα να βγαλω μερικες φωτο βραδυ που καναμε εργασιες στη σχολη και μαλακιζομασταν τι εβγαζα το φλας τι το βαζα δεν εστιαζε καλα...προσπαθησα να κανω οτι ρυθμισεις ηθελα και οτι ειχε δυνατον να γινει αλλα τζιφος...εβγαλα 28 φωτογραφιες αλλα δεν με ικανοποιει τπτ....
απο ψηφιακες για καλη αναλυση και βραδυ παμε σε κατι επαγγελματικο?
μεχρι 150 ευρω μπορουμε να βρουμε κατι της προκοπης?η πρεπει να διαθεσουμε παραπανω?? Sad
βασικα φωτο σαν του σιναναι η των υπολοιπων μαρεσαν πολυ...ακουω προτασεις.....
και αν μπορει να συνδυαστει και με HD video ακομα καλυτερα...σορρυ αλλα δεν εχω προηγουμενη σχετικη εμπειρια
thodwrhs - Τετ 29 Ιούν 2011, 21:35:54
Θέμα δημοσίευσης:
λεω να παρω αυτην.,... τι λετε????
kodak z981 14mpixel kai HD video

http://cgi.ebay.com/KODAK-Z981-DIGITAL-EASYSHARE-CAMERA-14MP-HD-VIDEO-/350467481681?_trksid=p4340.m1374&_trkparms=algo%3DPI.WATCH%26its%3DC%26itu%3DUCC%26otn%3D15%26ps%3D63%26clkid%3D994347974672224888#ht_5259wt_1296
sod - Τετ 29 Ιούν 2011, 21:48:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και δεν ξερω απο φωτογραφικες μηχανες εγω αυτη πηρα....νομιζω πως για τα λεφτα της καλη ειναι.....video hd...14 megapixels ...18x οπτικο zoom...ας δωσουν τα φωτα τους οι σχετικοι.... Wink Wink
Εγω την πηρα 130....και τοσο μαλον την εχει ακομα.....
thodwrhs - Τετ 29 Ιούν 2011, 22:20:50
Θέμα δημοσίευσης:
sod έγραψε:
Αν και δεν ξερω απο φωτογραφικες μηχανες εγω αυτη πηρα....νομιζω πως για τα λεφτα της καλη ειναι.....video hd...14 megapixels ...18x οπτικο zoom...ας δωσουν τα φωτα τους οι σχετικοι.... Wink Wink
Εγω την πηρα 130....και τοσο μαλον την εχει ακομα.....


ebay και συ??ναι τοσο παει...εδω οι δικοι μας οι κλεφτες ο πιο φθηνος 260...
αν κρινω απο βιντεο που ειδα youtube και φωτογραφιες ειναι παρα πολυ καλη για τα λεφτα της...
μιας και την εχεις για in car βιντεο βολευει?την εχεις δοκιμασει?
sod - Τετ 29 Ιούν 2011, 22:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω την πηρα απο το καταστημα τοy link..... δεν την εχω κοιταξει τι κανει στο αμαξι...... Wink
thodwrhs - Τετ 29 Ιούν 2011, 23:19:48
Θέμα δημοσίευσης:
sod έγραψε:
Εγω την πηρα απο το καταστημα τοy link..... δεν την εχω κοιταξει τι κανει στο αμαξι...... Wink


καλως θα την παραγγειλω αυριο να δω τι γινεται...θυμασαι ποσο καιρο σου κανε να ερθει?
αλλα εκανα συγκρητικο και με αλλες και ειναι οτι καλυτερο value for money σε αυτα τα λεφτα.....
sod - Τετ 29 Ιούν 2011, 23:31:43
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0579118&catid=060400
Αυτη εχω.......130 την πηρα..... Wink Wink
thodwrhs - Τετ 29 Ιούν 2011, 23:58:01
Θέμα δημοσίευσης:
sod έγραψε:
http://www.multirama.gr/products/product?pid=0579118&catid=060400
Αυτη εχω.......130 την πηρα..... Wink Wink


ααα οχι θα παρω την κοντακ.... εχει 28χ ζουμ 4338χ3624 αναλυση στα 14
οθονη 3 ιντσες.... αλλα και αυτη που εχεις δεν ειναι κακο.....
MEMsound - Πεμ 30 Ιούν 2011, 10:20:58
Θέμα δημοσίευσης:
ενδιαφερον σεναριο η κοντακ
αλλα γκουγκλαρε το να δεις ριβιου κλπ κλπ
thodwrhs - Πεμ 30 Ιούν 2011, 23:44:51
Θέμα δημοσίευσης:
απο οτι διαβαζα απο 86 ατομα που τη νεχουν παρει ειναι οτι καλυτερο στα λεφτα της...ειδα και απειρα βιντεο σημερα οποτε περα απο καλες φωτογραφιες οφειλω να ομολογησω οτι κανει και παρα πολυ καλα βιντεο....
2 σε ενα με πολυ προσιτη τιμη οποτε κατα 99.9% θα την ποαραγγειλω τελος της αλλης βδομαδας Smile
MEMsound - Παρ 01 Ιούλ 2011, 01:06:32
Θέμα δημοσίευσης:
very cute
καλα ψωνια λοιπον!!
plaketokofths - Κυρ 04 Σεπ 2011, 19:54:11
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα με αφορμη των αγωνα καρτ στα Κιούρκα ηταν μια καλη ευκαιρία να δοκιμάσω μια compact με cmos αισθητήρα.

Σε σχεση με ccd ως προς την ποιοτητα ειναι ενα αίσχος, εκτός απο κοκο που βγάζει ακομα και στα χαμηλά ISO σε 100% απεικονιση παρατηρησα και μεγαλο haze.

Η ριπή της σε ταχύτητα συγκρίνεται με pro slr, όμως στο βιντεο παρά τα 30fps για action δεν ενδεικνυται κατα την γνώμη μου.

Οι cmos αισθητηρες φαινεται να παρέχουν πολλά σε σχεση με ccd ομως χάνουν ακομα σε ποιότητα.

Ενα sample video σε HD.
http://www.youtube.com/watch?v=5pgSQYMlRxA

Αν θελετε βαζω και κανα 2 φωτο.
Sinanai - Κυρ 04 Σεπ 2011, 20:02:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα, άσε, μη βάλεις.

Laughing Laughing Laughing

Βάλε ντε! Very happy
plaketokofths - Κυρ 04 Σεπ 2011, 20:48:27
Θέμα δημοσίευσης:


κι εδώ με 100% crop

Steve - Κυρ 04 Σεπ 2011, 21:20:23
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.flickr.com/photos/hotcommodity/sets/72157626237425327/with/5563419677/

300 ευρώ ψηφιακή και κόβει κ**ους κατ' εμέ Sad


Μέχρι και εφφέ για tilt & shift κάνει! Very happy
Sinanai - Κυρ 04 Σεπ 2011, 21:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα, Σταύρε, είναι ότι στα 300 παίρνεις entry level dslr... Wink

Δεν αμφισβητώ επ' ουδενί την αξία της Canon, αλλά... Rolling eyes
plaketokofths - Κυρ 04 Σεπ 2011, 21:59:03
Θέμα δημοσίευσης:
μια διαφορετική τοποθετηση αν μου επιτρπετε:

@steve, μπορει οντως να ειναι πολύ καλή, δεν την ξερω αλλά ξερω οτι οι εικονες που μας δειχνει δεν ειναι οι original...

@sinanai, κατι που δεν βρισκεις στην slr ειναι η φοροτητα της κομπακτ και οτι δεν προκαλεί.

Προσωπικά, για προσωπικές μου στιγμές οσο χάρηκα την lumix LX-3 δεν χαρηκα καμια αλλη, και ειχα και slr & dslr.
Steve - Κυρ 04 Σεπ 2011, 22:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
επ' ουδενί
http://frikipaideia.wikia.com/wiki/%CE%95%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%B5%CE%BD%CE%AF
Sinanai έγραψε:
αλλά... Rolling eyes
Αλάτια Razz
SnakeMJK - Δευ 05 Σεπ 2011, 07:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
σταύρε, δες τι κάνει η canon s95 που έχω κ μετά έλα πες μας Razz
και ναι με τα 380 ευρώ που κοστίζει έπαιρνα entry level dslr κλπ, αλλά εδώ κ 2-3 μήνες που την έχω, είναι κάθε μέρα στην τσέπη μου!
Πάνος - Σαβ 10 Σεπ 2011, 13:25:30
Θέμα δημοσίευσης:
Εχουμε αποψη για πιο κατω;


http://www.getitnow.gr/cat/eikona-ihos/fotografikes-mihanes/psifiakes-slr/?gclid=CNjIoKTIkqsCFQcPfAodmjsNvg
Steve - Κυρ 11 Σεπ 2011, 20:07:04
Θέμα δημοσίευσης:
Βγάζει καμια 15αριά... Rolling eyes
Sinanai - Δευ 12 Σεπ 2011, 08:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Στο dpreview, πάντως, δεν τη βγάζει και ιδιαίτερα καλή επιλογή...

Αν θες να μπεις στο χώρο (ή το χορό) των DSLR κατ' εμέ χτύπα μια Nikon D3000/3100/5000 κατά προτίμηση με τον all-around 18-105 VR.
reselie-206 - Δευ 12 Σεπ 2011, 09:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Στο dpreview, πάντως, δεν τη βγάζει και ιδιαίτερα καλή επιλογή...

Αν θες να μπεις στο χώρο (ή το χορό) των DSLR κατ' εμέ χτύπα μια Nikon D3000/3100/5000 κατά προτίμηση με τον all-around 18-105 VR.


Thumb Left
Aν διαθέτεις 600+ go for 5100.. την έχει φίλος και εχει αρκετή διαφορά με τη δικιά μου θα έλεγα.ΕΙΔΙΚΑ στο θέμα S/N ratio..

Αν θές κάτι πιο φθηνό αλλα ικανοποιητικό go for d3000 ,λόγω αντικατάστασης απο τη d3100 όπου θα τη βρείς στα 325+- ( με τον 18-55)

και ναί, προτίμησε τον 18-105....
Πάνος - Δευ 12 Σεπ 2011, 09:55:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω παιδια... Wink
Πάνος - Κυρ 25 Σεπ 2011, 16:21:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ο 18-200 σαν φακος ειναι καλυτερος απο τον 18-105;

Βαρβατιλα:

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=18030

Confused
volvos - Κυρ 25 Σεπ 2011, 17:00:36
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Εχουμε αποψη για πιο κατω;


http://www.getitnow.gr/cat/eikona-ihos/fotografikes-mihanes/psifiakes-slr/?gclid=CNjIoKTIkqsCFQcPfAodmjsNvg


πρεπει να δαγκωσες πολυ κοσμο στο γα** σου για να κοιτας για διλιτρο και dslr
Πάνος - Κυρ 25 Σεπ 2011, 18:07:27
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing

Σημασια εχει οτι ο κοσμος περασε καλα. Cool



Παντως αφου δεν μπορω να παρω διλιτρο λεω να παρω μια "διλιτρη" φωτογραφικη... Cool
MEMsound - Κυρ 25 Σεπ 2011, 19:02:21
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=18030
Confused


ακρως ενδιαφερον Cool
Sinanai - Κυρ 25 Σεπ 2011, 20:49:55
Θέμα δημοσίευσης:
Πολλά λεφτά, Πάνο. Χτύπα αυτό το σετάκι και είσαι υπερκομπλέ για αρχή. Μετά από κα΄ποιους μήνες χρήσης θα δεις τι παραπάνω θες.

Τόσο ο 18-55 όσο και ο 55-200 είναι ψιλο-γτπ φακοί.

Edit: Ή το σετάκι του Γιάννη, που μόλις είδα ότι ρώτησες.
Πάνος - Κυρ 25 Σεπ 2011, 20:58:19
Θέμα δημοσίευσης:
Την εχω τσεκαρει και αυτη Κωστη. Wink
Sinanai - Κυρ 25 Σεπ 2011, 21:07:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ο 18-105 θα σε υπερκαλύψει πάντως, Πάνο. Wink
Πάνος - Τρι 27 Σεπ 2011, 08:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
Παρατηρωντας λιγο και τις canon πανως και διαβαζοντας μερικα πραγματα στο net ο 18-200 ειναι ακομα καλυτερος φακος απο τον 18-105 αν καταλαβα καλα.

Και οι canon σε σχεση με τη nikon εχει φτηνοτερα αναλωσιμα αναλογου ποιοτητας.

Δειτε και τη παρακατω:

http://www.akalavrentzos.gr/product.php?products_id=1146

Βεβαια με μια προχειρη ματια εναι στα 12mp.

Και σε αντιστοιχη τιμη με τη nikon αλλα σε 18mp και με 18-200.

http://www.akalavrentzos.gr/product.php?products_id=669
plaketokofths - Τρι 27 Σεπ 2011, 11:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
1. 18-200 και 18-105 ποιοτικά ειναι σχεδόν ίδιοι, δυσκολα θα καταλαβεις την διαφορά. Επειδή ομως ο πρωτός έχει μεγαλύτερο τέλε σίγουρα ειναι λόγος να τον προτιμήσεις απο το να κουβαλάς 2 και 3 φακούς.

2. Για ερασιτεχνική χρήση η ουσιαστική διαφορά των nikon & canon ειναι η χρωματικές αποχρώσεις. Η canon έχει λίγο πιο ουδέτερα-πιστά χρώματα ενώ η nikon δίνει έμφαση σε κάποια χρώματα. Αυτο μεταφράζεται πχ. στο ότι με τον ηλιο απέναντι οι της nikon εχουν περισσότερο contrast σε σχεση με της canon αλλά αν τραβηξεις κόντρα πχ. θα δεις οτι οι nikon εχουν θεμα με το tint!
Όλα αυτά παύουν να ισχύουν αν σκοπεύεις να ασχοληθείς με το φωτοσοπ, εκει ολα αλλάζουν και ολα γίνονται. Και πλεον 8/10 φωτό ειναι προϊόν φωτοσοπ.

3. Περι φακών, οι entry level φακοί της nikon σαν κρύσταλλα ειναι αρκετά καλύτεροι απο τους αντίστοιχους canon. Αυτά μιλώντας για φακούς 150-500€.
Αν θες να πας σε κάτι πιο επαγγλεματικό και ποιοτικό με σταθερο διαφραγμα και αλλα πολλά τότε στην nikon εισαι αναγκασμένος να δώσεις απο 1000€ και πάνω και για μικρή γκάμα φακών ενώ στην canon πέρνει φακούς σειράς L με 600€ και υπάρχει μεγάλη γκάμα που θα καλύψει επαρκώς τις αναγκές σου.


Νομιζω πως αν θέλεις να ψάξεις αρκετά την αγορά σου, τα παραπάνω ειναι υπεραρκετά για τις αναγκες του παρόντος και του μέλλοντος. Α! Και ειχα και canon & nikon και τα λέω αυτά.

ΥΓ. Μην διαλέξεις ποτέ φακό τριτου κατασκευαστή!
Πάνος - Τρι 27 Σεπ 2011, 11:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω για τις χρησιμες πληροφοριες Γιαννη. Wink
Πάνος - Τρι 01 Νοέ 2011, 21:10:07
Θέμα δημοσίευσης:
Με γνομωνα ολα τα παραπανω και οτι εχουμε συζητησει περι φακων φιλος μου γνωστης των φωτογραφικων και φακων μιας και ειναι φωτογραφος μου προτεινε εκτος απο τη παραπανω του Κωστη για ερασιτεχνικη χρηση και τις παρακατω:

http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=42&category_id=5&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&fb_source=message&vmcchk=1&Itemid=1

http://galaiosphoto.gr/product_info.php?products_id=2742

Η 2η επιλογη παει στα ιδια λεφτα με τη nikon 5100 με τον 18-105.
Steve - Τρι 01 Νοέ 2011, 21:21:24
Θέμα δημοσίευσης:
Nikon Very happy
Sinanai - Τρι 01 Νοέ 2011, 21:24:00
Θέμα δημοσίευσης:
+1 (Παρότι έχω Canon Wink )
giannisC2vts - Τετ 02 Νοέ 2011, 14:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
Νikon και εγώ αν πιάσεις την canon 550 θα δείς ότι η ποιότητα κατασκευής δεν είναι καλή! Για μένα αρκετά καλη επιλογή είναι και η Nikon D90.
plaketokofths - Τετ 02 Νοέ 2011, 18:02:57
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα Πάνο ειναι οτι ο καθένας σου προτείνει κάτι, ζητα να σου εξηγούν γιατι προτείνουν την χ και οχι την ψ μιας και μονο τοτε θα καταλαβεις ποια ικανοποιεί τις ανάγκες σου.

πχ εγώ αν τραβαω χωμάτινους αγώνες αναγκαστικά πάω σε canon γιατι τα σωματα απο 40D και πάνω ειναι weather-proof οπως και οι L φακοί. Επίσης εχουν και πολύ καλύτερη εστίαση, τοσο σε ταχύτητα οσο και κλείδωμα.
Σε nikon τα βρισκεις αυτά σε D3... Confused

btw έχω τραβηξει με 40D και 70-200 f/4L πολλούς αγώνες σε χώμα αλλά και σε βροχή χωρίς να εχω οποιαδήποτε κάλυψη στην μηχανή. Δεν επαθε ποτε τπτ.


αν τραβάω γάμους, θα επερνα σιγουρα nikon λόγω της τρομερής φλασομέτρησης που εχουν...

Θέλω να σου πω οτι παρε αυτη ειναι καλή δεν λέει τπτ. Kαθενας εχει αλλα κριτήρια. Επίσης αν δεν δοκιμάσεις και την χ και την ψ νομίζω δεν μπορείς να εχεις γνώμη.

Κι εγώ σου λέω να πάρεις sony dslr! Razz Razz
volvos - Τετ 02 Νοέ 2011, 18:16:51
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη ο βλαχος θελει να βγαζει γαματες φωτο για το facebook to clio του οποτε τι το ψαχνεις τωρα Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Τετ 02 Νοέ 2011, 19:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
γιαννη ο βλαχος θελει να βγαζει γαματες φωτο για το facebook to clio του οποτε τι το ψαχνεις τωρα Laughing Laughing Laughing


δεν υπάρχεις Laughing Laughing

εχω πληροφορίες πως δεν θα πάρει το clio γιατί θα αναστηθεί το 206 σπάζοντας το 1.12 στα Μέγαρα.
tony_l - Πεμ 03 Νοέ 2011, 01:15:32
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:

Κι εγώ σου λέω να πάρεις sony dslr! Razz Razz


Τώρα μπορώ να ξεράσω; Razz

Για πες μας Γιάννη γιατί προτείνεις τη Sony... Θα έχει ενδιαφέρον.
plaketokofths - Πεμ 03 Νοέ 2011, 04:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
tony_l έγραψε:
plaketokofths έγραψε:

Κι εγώ σου λέω να πάρεις sony dslr! Razz Razz


Τώρα μπορώ να ξεράσω; Razz

Για πες μας Γιάννη γιατί προτείνεις τη Sony... Θα έχει ενδιαφέρον.



Επειδή δεν ηταν κατανοητό, στο εξηγώ. Το εγραψα με την λογική οτι κι εγώ ως χ για τις απαιτήσεις που εχω μπορεί να με εξυπηρετεί η sony, οπως εσένα η canon ή nikon, τον y η ολύμπους κτλ. Επί της ουσίας δεν προτεινα σονυ.

Αν ειχα παντως την συλλογή της πλαναρ θα επερνα σονυ.

Επίσης ειμαι της άποψης μην απορρίπτεις κάτι που δεν το χεις εστω δοκιμάσει.
Οι αναγκες του καθενός ειναι διαφορετικές. Αυτο που για σενα μπορει να ναι καλό για μένα μπορεί να ναι μέτριο και αντιστροφα. Διαφωνείς?

btw τι κακό εχουν οι sony που σε κανουν να ξερνάς σε σχεση με τις αλλες μαρκες?
Πάνος - Πεμ 03 Νοέ 2011, 09:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing

Γιαννη κατανοω αυτο που λες,εχεις ενα δικιο.

Απλα το ψαχνω με βαση αυτα τα λιγα που γνωριζω,παντα με τις αποψεις τις δικες σου και κυριως αυτων που γνωριζουν μιας και κατι χρησιμο προκυπτει.
tony_l - Τετ 09 Νοέ 2011, 13:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
tony_l έγραψε:
plaketokofths έγραψε:

Κι εγώ σου λέω να πάρεις sony dslr! Razz Razz


Τώρα μπορώ να ξεράσω; Razz

Για πες μας Γιάννη γιατί προτείνεις τη Sony... Θα έχει ενδιαφέρον.



Επειδή δεν ηταν κατανοητό, στο εξηγώ. Το εγραψα με την λογική οτι κι εγώ ως χ για τις απαιτήσεις που εχω μπορεί να με εξυπηρετεί η sony, οπως εσένα η canon ή nikon, τον y η ολύμπους κτλ. Επί της ουσίας δεν προτεινα σονυ.

Αν ειχα παντως την συλλογή της πλαναρ θα επερνα σονυ.

Επίσης ειμαι της άποψης μην απορρίπτεις κάτι που δεν το χεις εστω δοκιμάσει.
Οι αναγκες του καθενός ειναι διαφορετικές. Αυτο που για σενα μπορει να ναι καλό για μένα μπορεί να ναι μέτριο και αντιστροφα. Διαφωνείς?

btw τι κακό εχουν οι sony που σε κανουν να ξερνάς σε σχεση με τις αλλες μαρκες?


Εντάξει, για το "ξερνάω" ήμουν λίγο υπερβολικός χάριν αστεϊσμού. Όσες φορές, όμως χρησιμοποιήσα κάποια Sony της σειράς alpha, δεν έμεινα καθόλου ικανοποιημένος. Δεν τις σύγκρινα με τη δική μου D300, αλλά με άλλα εφάμιλλα μοντέλα της Nikon/Canon που έχω χρησιμοποιήσει. Μου φάνηκαν αργές στην εστίαση (ειδικά σε περίεργες συνθήκες φωτισμού), το menu τους και η εργονομία τους δεν ήταν τόσο καλή και τέλος αρκετές φορές παρατήρησα περίεργες χρωματικές αποδόσεις και περίεργο λευκό, μάλλον λόγω προβληματικού WB. Τέλος, το steady shot που έχουν οι alpha δεν συγκρίνεται με τα αντίστοιχα VR και IS των Nikon/Canon. Θα δεχόμουν να πρόσφερε τέτοια σώματα η Sony (η οποία βελτιώνεται συνεχώς βέβαια) σε χαμηλότερες τιμές από τον ανταγωνισμό, αλλά κι αυτό (αν θυμάμαι καλά απ' την τελευταία φορά που κοίταγα τιμές), δεν συμβαίνει.
plaketokofths - Πεμ 10 Νοέ 2011, 19:39:06
Θέμα δημοσίευσης:
έμενα εχει πέσει μια φορα στα χερια μου μια α700.

Περι image stabilization... δεν ξέρω κατα ποσο ειναι αποτελεσματικό, αλλα το γεγονός οτι ειναι στο σώμα ειναι θετικό. Οτιδηποτε φακό παρεις εχεις σταθεροποιηση. Εμενα δεν μου φανήκε να μην ειναι αποδοτικό.

Περι χρωματικών αποχρωσεων. Πολλές φ/μ οταν τραβάς κοντρα ηλιο ή μισο φωτισμενο μισο σκιά το AWB δεν δουλευει σωστά. Και στην nikon πχ βγαινουν χαλια. Η φλασομετρηση επισης στις sony ειναι τοπ, ενα μεγαλου ατού που παιζει ρόλο για πολλούς ειναι οτι μπορούν να χρησιμοποιησουν την προίκα τους |φλας κονικα μινόλτα, φακούδια καρλ τζάις...|

Η εστιαση οντως ειναι αργή και δεν ενδεικνυται για action images, εχει ομως ακριβεια. Στο σκοτάδι ... παίζει ρολο πολύ το διαγραγμα του φακου οπως και αν ειναι ενεργοποιημενο το focus help.

Κλεινοντας θελω να ξαναπω οτι παίζει ρόλο η χρηση που κανεις. Αλλο action, αλλο studio, αλλο static αλλο γαμος κτλ κτλ.

Ε για την τιμή ναι, συμφωνώ ειναι υπερτιμημενες.
athanas - Παρ 06 Ιαν 2012, 16:24:42
Θέμα δημοσίευσης:
Άκουσα σήμερα στις ειδήσεις ότι η kodak πάει για κλείσιμο....
Πουλάει διάφορες πατέντες της μήπως και σωθεί....
Shocked Sad
MEMsound - Δευ 04 Ιούν 2012, 12:13:14
Θέμα δημοσίευσης:
"πρεπεί" να πάρω ψηφιακή (για διαφορους λόγους)
http://www.plaisio.gr/Sound-Vision/Photography/Digital-Camera/Compact-Digital-Camera/Panasonic-Digital-Camera-DMC-TZ20-Blue-DMC-TZ20EG-A.htm
θεωρω οτι με καλυπτει σε αυτα που θελω αυτή και "ξέρω" οτι βγάζει ικανοποιητικοτατες φωτογραφίες (οπως ολες οι πανασονικ...)
dslr απορριπτεται στην παρουσα φαση λογω μεγεθους / μεταφορας κλπ (τα πλεονεκτηματα τους τα ξερω)

στο eshop εχουν και την 22 που λογικα ειναι τυπογραφικο λάθος και εννοουν την 25
http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?&category=%D8%C7%D6%C9%C1%CA%C5%D3+%D6%D9%D4%CF%C3%D1%C1%D6%C9%CA%C5%D3+%CC%C7%D7%C1%CD%C5%D3&filter-1734=1

http://www.panasonic.gr/products/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%BB%CF%89%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%8A%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%B1/%CF%86%CF%89%CF%84%CE%BF%CE%B3%CF%81%CE%B1%CF%86%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%BC%CE%B7%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%AD%CF%82-lumix/%CE%BC%CE%B5-%CE%BC%CE%B5%CE%B3%CE%AC%CE%BB%CE%BF-zoom/index.html?productlisting=yes



τι λετε?? αξιζει να πάει κανεις περαν της "20"?
plaketokofths - Δευ 04 Ιούν 2012, 12:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο, ήμουν ανάμεσα στην 20 και την sony HX7V.
Τελικά πήρα την sony, έχοντας δοκιμάσει και τις 2.

Με την sony τράβηξα βιντεο και φωτό στο ακρόπολις, επαθα πλακα. Θα σου στειλω.

Οπως και να χει πανω απο την 20 μην πας. Στις κομπακτ οι lumix ειναι εγγύηση.

Προτιμησα την sony γιατί, ειχε εμφανώς καλύτερο βιντεο, δεν ειχε θεματα flash overexposure σε wide angle οπως η lumix, νομιζω ειχε περισσότερα fps (ειναι πιο γρηγορη απ οποια dslr εχω πιασει στα χερια μου), ειναι πιο μικρη απο lumix. Έχει manual, program etc. ¨Εχει ενα προγραμμα που κανει διπλή λήψη, ενα καρέ ιν φοκους κι ενα άουτ για μποκέ.
Τα αρνητικά της: ενω εχει gps receiver δίνει συντεταγμένες και οχι τοποθεσιες οπως η lumix. Με geotagging μετά ολα λύνονται. Και ενα ακομα που ξεχνάω.

Οποια και να παρεις θα 'ναι μπομπα. Ο ξαδερφος μου πηρε πριν κανα μηνα μια olympus shock & water proof. Καμια σχεση με τις παλιες olympus, αν εξαιρέσεις οτι δεν εχει wide κατα τ' αλλα πολύ καλή.

videos:
τερμα ζουμ με αρκετά σκοτάδι: http://youtu.be/vCB8yblR6Rs
καρτ φουλ ζουμ http://youtu.be/5pgSQYMlRxA
σερρες http://youtu.be/iorkcglyh-w

φωτο:
οτι εχεις δει με ποδήλατο & μινιατούρα!
Steve - Δευ 04 Ιούν 2012, 18:10:44
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη κόβει "οπίσθια" η sony απ' ότι βλέπω για τα λεφτά της! Shocked
plaketokofths - Δευ 04 Ιούν 2012, 19:47:03
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο εγώ την εχω κατα βρει μαζί της, αν υπήρχε τροπος να ζουμάρεις και να αποζουμάρεις πολύ γρήγορα οπως με το χερι σε slr θα ταν για μένα ενα ονειρο.

Το αλλο αρνητικό της ειναι οτι δεν εχει color profiles. Εχει τρομερό καλιμπράρισμα για WB παντως... Wink

φωτό action


φωτό με defocus program, τα δεντρα πισω ~4μ μακριά

MEMsound - Δευ 04 Ιούν 2012, 23:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη 1000 ευχαριστω για τις πληροφορίες...

δεν ξερω γιατι δεν θελω να πάρω sony...αν και απ οτι καταλαβαίνω ειναι )εστω και στα "σημεια") καλήτερη...
θα δω

Cool Cool
plaketokofths - Δευ 04 Ιούν 2012, 23:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο, ψιλοιδιες ολες ειναι. Απλα ηθελα να στην επισημανω. Δοκιμασε και τις 2 και οποια σου κανει "κλικ". Κι εγώ το προιοντα σονυ δεν τα χω σε εκτιμησει, αλλα σε φωτό τυπου κομπακτ, βιντεοκαμερες ειναι πολυ καλές.

Παντως πανω απο την 20αρα μην επενδυσεις...
MEMsound - Σαβ 09 Ιούν 2012, 23:53:12
Θέμα δημοσίευσης:
εγω πάλι μετα το ερεθισμενο ποστ του στιβ στο αλλο τοπικ να πω οτι ψαχνω ευκαιρια να δοκιμασω τις 2 παραπάνω μηχανες...περισσοτερο σαν ευχρηστια και λιγοτερο σαν αποδοση...
απο την πανασονικ που εχω τωρα εχω μεινει υπερπληρως ευχαριστημενος (γι αυτο που ειναι) και την εχω συνηθισει κιολας..αλλα θελω να δω και την σονυ
plaketokofths - Σαβ 09 Ιούν 2012, 23:55:21
Θέμα δημοσίευσης:
όποτε θες στην δίνω για όσο θες.

Σε ποδηλατοβολτα εβγαλα με iphone 4 ενός φίλου, επίσης πολύ καλή περίπτωση για να κουβαλάς παντα πανο σου φ/μ.
MEMsound - Κυρ 10 Ιούν 2012, 00:17:42
Θέμα δημοσίευσης:
για παντα πανω μου εχω και το Htc αλλα και το w995...

καλο macro θελω για την δουλεια μου
καλη ταχυτητα για εν κινηση
καλο ζουμ για μακρινα
καλη διαρκεια για νυχτερινες

τοσο απλα... Wink Wink
Πάνος - Δευ 25 Ιούν 2012, 15:14:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιον απο τους 2;

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31888

http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=908&category_id=67&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1


Υ.Γ.Δεν ειναι για μενα αλλα μπορει και να γινει... Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τρι 26 Ιούν 2012, 21:15:50
Θέμα δημοσίευσης:
...για να δουμε...θα μου την φερει το eshop την "20"... ή θα φαμε κανα ακυρο από το προμηθευτή (εισαγωγεα φανταζομαι)...
259ε μετρητοις ή μαλλον 270ε σε 9δοσεις δεν ειναι ασχημα... γιατι επεσε μαζι και η μαλ***α που εκανα με το νετβοοκ... Laughing Laughing
plaketokofths - Τρι 26 Ιούν 2012, 21:23:37
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν την εχουν ετοιμοπαράδοτη -> eshop ftd...

με το καλό παντως, δεν θα το μετανιώσεις καθόλου!
tony_l - Τρι 26 Ιούν 2012, 22:26:32
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Ποιον απο τους 2;

http://www.e-photoagora.gr/index.php?dispatch=products.view&product_id=31888

http://www.aa-digitalphoto.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=vmj_estore.tpl&product_id=908&category_id=67&manufacturer_id=0&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=1


Υ.Γ.Δεν ειναι για μενα αλλα μπορει και να γινει... Laughing Laughing Laughing Laughing


18-200 μακράν. Εξαρτάται βέβαια και τι θες να φωτογραφίσεις. Αν κυνηγάς πουλιά, φεγγάρια, αεροπλάνα κτλ. θα χρειαστεί ο 300άρης. Αν δεν, μιλάμε μόνο για ποιότητα φακού και εκεί ο 200άρης παίρνει κεφάλι. Wink
Πάνος - Τετ 27 Ιούν 2012, 07:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμασα και εγω τον 18-200(Τον εχει φιλος και τον πουλαει οποτε το σκεφτομουν).Σε σχεση με τον 105 τον δικο μου πολυ ανωτερος φακος.
Το διπλασιο ζουμ εχει διαφορα αισθητη.

Επειδη και εγω ψαχνω να αγορασω ενα τηλεφακο μαλλον σκεφτομαι και εγω να παω στον 70-300 μιας και με τον 18-200 καταργω τον 105(και δεν θελω μιας και ειναι ο πρωτος μου φακος και εχω δεθει μαζι...) Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Τετ 27 Ιούν 2012, 12:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
για DX σώματα sigma 50-150 f/2.8
tony_l - Τετ 27 Ιούν 2012, 18:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστός ο Γιάννης. Και ο Sigma είναι πολύ καλός. Wink
plaketokofths - Τετ 27 Ιούν 2012, 19:10:34
Θέμα δημοσίευσης:
ότι φωτό έχω βγάλει με την nikon είναι με αυτό το φακό...
ενδεικτικά, από το ετος 2009 το king of europe στην πίστα των Σερρών...
(με εξαίρεση, ελάχιστες που ειναι με canon eos 10D & 80-200mm).

Σημαντικό είναι οτι κοστίζει ~ τα λεφτά των 2 παραπάνω nikon

http://www.driftclub.gr/v3/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=68
MEMsound - Τετ 25 Ιούλ 2012, 11:05:24
Θέμα δημοσίευσης:
ερωτησης.\
φιλος εχει ηδη μια κομπακτ sony cybershot DSC-W200
οκ καλη για να βγαζεις οπου βρεθεις φωτογραφια αλλα τωρα εχει μπλεξει με κατι νυχτερινα παρτυ οπου εκει η "καημενη" τα βρισκει λιγο σκουρα...
μειωμενος φωτισμός + κινηση

το σκεφτεται για entry-level (μαλλον) dslr --- με αφορρμη τα παρτυ --- αλλα και κατ επεκταση την ενασχοληση με φωτογραφία ερασιτεχνικα και "βγαίνω επι τουτου για φωτογραφηση ... και οχι την εχω μαζι μου πάντα...)


καμμια προταση για καινουργια ή καμμια ευκαιρια που να εχετε υποψην σας σε μτχ (σε αριστη κατασταση εννοειται κλπ κλπ κλπ)

σας ακουω Wink
plaketokofths - Τετ 25 Ιούλ 2012, 11:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
η φλασομετρηση των nikon ειναι ετη μπροστά απο κανον.
Τα καινούργια μοντέλα δεν τα ξερω ομως για μτχ θα επερνα καρφωτή μια D80 ή D90.

H nikon εχει και τα αρνητικά της ... ακριβούς φακούς!
Πάνος - Τετ 25 Ιούλ 2012, 11:48:19
Θέμα δημοσίευσης:
Γουσταρω κουβεντα.

Laughing Laughing Laughing Laughing


Πρωτη ερωτηση:Σκοπευει να ασχοληθει ερασιτεχνικα και να μεινει στο ερασιτεχνικο ή οπου παει και οτι προκυψει(οπως συμβαινει σε μενα,οπου με βλεπω μεσα σε ενα 8μηνο η 5100 να μην μου αρκει); Laughing Laughing Laughing



Υ.Γ. Πλακα κανω...


Και φυσικα το βασικοτερο τι budget διαθετει;
MEMsound - Τετ 25 Ιούλ 2012, 13:48:34
Θέμα δημοσίευσης:
"μακαρι να ξερε"...το που θα το φτασει...
ενας φιλος του εχει μια δσλρ και "ζηλεψε" από τις νυχτερινες που εβγαλε με εκεινη στα παρτυ και σκεφτεται να παρει κατι τετοιο

αρχικα μπατζετ για οικονομικους λογους 500-550ε
Πάνος - Τετ 25 Ιούλ 2012, 14:02:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι πολυ σημαντικο το που μπορει να φτασει ή τι διαθεση εχει γιατι ετσι γλιτωνεις αρκετο χρημα αντικαθιστωντας αμεσα εξοπλισμους.
Αντιθετα πας κατευθειαν σε κατι καλο αν εχεις τη δυνατοτητα και ξεμπερδευεις μια και καλη.

Απο αλλες μηχανες πλην nikon δεν κατεχω.Ο Γιαννης ισως ξερει περισσοτερα.

Οικονομικα πακετα και καλα σε αποδοση μου φαινονται τα παρακατω.

http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=1_20&products_id=2759

http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=1_20&products_id=2451

http://www.galaiosphoto.gr/product_info.php?cPath=1_20&products_id=3102

Στο τελευταιο πακετο συνδυαζεις και ευρυγωνιο και ζουμ και τσαντουλα και τριποδακι.
Τα παντα δηλαδη για εναν ερασιτεχνη φωτογραφο.
plaketokofths - Τετ 25 Ιούλ 2012, 14:22:20
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ήθελα κατι οικονομικό για indoor και συμβατικούς φακούς θα επερνα σε μεταχειρισμενα παντα:

nikon D80 + Nikkor 18-200mm + Flash SB-600

Αν ήθελα κάτι για γενική χρήση, νερα, χώματα, κοπανήματα, γρηγορο auto focus και σταθερα διαφράγματα

Canon eos 40D + Canon 17-40 F/4L + Canon 70-200 F/4L + Canon 550EX
MEMsound - Τετ 25 Ιούλ 2012, 15:40:45
Θέμα δημοσίευσης:
μην ξεχνατε τις νυχτερινες ληψεις με κινηση
πχ παρτυ σε καφετερια
μας καλυπτουν τα παραπανω σε αυτο?
plaketokofths - Τετ 25 Ιούλ 2012, 19:59:33
Θέμα δημοσίευσης:
το φλας μέσα σε κλαμπ παγώνει την κίνηση ακόμα και με 1/8 αν ειναι σχετικά σκοτεινά.

Τα παραπάνω υπερκαλύπτουν, το εξωτερικο φλας μαλιστα το προτεινα για σκοπους bounce flash για soft light effect.

Για κάποιον που ξέρει γίνεται ακομα και με κομπακτ αρκει να χει δυνατό φλας και να αντεχει λιγο στα υψηλα ISO.

Aν τώρα θέλει αφλασα ... full frame + φακους από 2.8 και κάτω. Λογικά prime F/1.2 αλλά με τόσα λεφτά πέρνεις κατεραμ απο αγγλια...
MEMsound - Πεμ 26 Ιούλ 2012, 03:54:24
Θέμα δημοσίευσης:
Thumbs Up Thumb right Thumb right Thumb right Afroman
athanas - Τρι 31 Ιούλ 2012, 18:32:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και η αδερφή μου, μου άφησε αυτή εδώ :

http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Cameras/Digital_Camera/IXUS/Digital_IXUS_850_IS/


1) Πώς σας φαίνεται? (πάντα για ερασιτεχνική χρήση...)

2) Για πείτε καμιά πληροφορία και καμιά λεπτομέρεια για τρόπους που τραβάμε κάποια φοτο
(πχ. διαβάζω για υψηλό iso κλπ και δεν ξέρω τι είναι.....)

3) Πως καθαρίζω τον φακό?
MEMsound - Τρι 31 Ιούλ 2012, 19:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
παρτην μαζι σου το βραδυ... Laughing

...φορτισμενη...
plaketokofths - Τετ 08 Αύγ 2012, 00:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και λέγαμε για νυχτερινές λήψεις ... έτυχε κι εβγαλα με την compact sony 2-3 λήψεις σε συναυλία, στο χέρι. Πραγματικά εχω εντυπωσιαστεί με την εξελιξη των compact.






Η τελευταια ειναι και με full zoom
Steve - Τετ 08 Αύγ 2012, 15:59:26
Θέμα δημοσίευσης:
Πλάκα κάνεις...! Shocked
plaketokofths - Τετ 08 Αύγ 2012, 16:23:06
Θέμα δημοσίευσης:
που να δεις βίντεο! Very happy
kane - Τετ 08 Αύγ 2012, 16:33:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς μια καλή κόμπακτ, το βράδυ είναι καλύτερη σε τέτοιες συνθήκες απο μια Dslr με κοινούς φακούς.
Με το καλύτερη εννοώ οχι και αριστη, αλλά σίγουρα καλύτερο και ευκολότερο αποτέλεσμα.
Οσοι εχουν κοινους φακους και εχουν δοκιμάσει να εστιάσουν σε ψιλονύχτα καταλαβαίνουν τη πίκρα.
Γενικότερα λένε πως η νίκον είναι καλύτερες σε αυτό το τομέα (κατ επέκταση και οι φακοί) ενώ η κανον καλύτερα για outdoor. Βεβαια, μπορεί όλα να'ναι θεωρίες...
plaketokofths - Τετ 08 Αύγ 2012, 16:40:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν συμφωνώ, αν συγκρίνεις cmos με cmos και ccd με ccd νομίζω οτι στην ιδια τεχνολογία υπερτερούν οι dslr. Αν τώρα βάλεις την canon 350D, την nikon D70 κτλ ε ναι ίσως σε κάποιες περιπτώσεις να μην υπάρχει διακριτή διαφορά. Ο μεγαλύτερος αισθητήρας όσο και παλιότερης τεχνολογίας να ειναι ο επεξεργαστής του την νύχτα έχει μια υπεροχή.

Κατα τ' αλλα εγώ απλά πιστευω πως οι compact εχουν εξελιχθεί αρκετά σε σημείο που καλύπτουν τον ερασιτέχνη. Κι αυτο δεν ειναι δυστυχώς, ειναι ευτυχώς αφού ειναι και οικονομικά πιο προσιτές και το βασικότερο μπορεις και την βάζεις στην τσέπη σου κι οχι στο μπεργκιν!
kane - Δευ 13 Αύγ 2012, 13:08:54
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη θεωρώ πως είναι αρχικά θέμα φακού όπως είπα.

Η δική μου dslr πάντως το βραδύ δυσκολεύεται να τραβήξει φωτό, είτε τοπίο είτε μεσα σε μαγαζί. Δε μιλάω καν για σωστή φωτό.
Εν αντιθέσει, μια καλή κόμπακτ, το κάνει πιο εύκολα και σωστότερα, στα μέτρα μιας κόμπακτ πάντα...
Πάνος - Δευ 13 Αύγ 2012, 13:38:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ποια μηχανη εχεις Σταυρο;
plaketokofths - Δευ 13 Αύγ 2012, 14:34:23
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο, εννοείς ότι υπερτερούν σε aperture range?
Απ' όσο θυμάμαι οι περισσότερες ξεκινάν στο wide από f/2.8 και φτάνουν στο tele >f/5 ... κι εχουν τον μισό αισθητήρα και τα διπλάσια pixels.
kane - Πεμ 16 Αύγ 2012, 00:35:56
Θέμα δημοσίευσης:
μια παλιά πλέον Canon 400D πάνο.

Ναι γιάννη, προφανώς γι'αυτό. Διότι με 24-70 2.8 είναι καλύτερα τα πράγματα.
Επίσης, φίλος εχει νικον D90, οπου με αντίστοιχο αχρηστο φακο κιτ, το βράδυ εστιάζει ευκολότερα. Για άφλασα πάντα.

Υ.Γ. γιάννη πες μου λίγο, σε φωτό νυχτερινές με οχι ιδιαίτερα υψηλά ισο, ταχυτητα 20" και πάνω, διακρίνω πλέον πιξελάκια πρασινα κοκκινα. Εχουν κολλήσει τπτ πιξελ απ'τον αισθητήρα; εχει πεί μήπως το ποίημα; δε θυμάμαι να το έκανε παλιότερα...
Πάνος - Πεμ 16 Αύγ 2012, 08:17:24
Θέμα δημοσίευσης:
Για τι iso μιλαμε Σταυρο;

Γιατι προσφατα δοκιμασα μια D90 η οποια εξωτερικα εχει πιο επαγγελματικη σχεδιαση απο τη δικη μου με εξωτερικη ροδελα και για ταχυτητα και για διαφραγμα αλλα στα 800 iso βγαζει θορυβο.
Σε αντιθεση με τη δικη μου που το κανει πιο εντονα πανω απο τα 3200.
kane - Πεμ 16 Αύγ 2012, 09:29:37
Θέμα δημοσίευσης:
100-200. Είχα τρίποδα και δεν χρειαζόταν μεγαλύτερο.

Πρόσεξε με. Δε μιλάω για θόρυβο. Μιλάω για κάποια πιξελ που φαίνονταν φωτεινα σαν εναστρος ουρανός.

Υ.Γ. Θόρυβο η D90 στα 800 iso; εντύπωση μου κάνει. Του φίλου, στα 800 ειναι σα να τραβάς με...200 στη δική μου.
Δεν βλέπεις θόρυβο στη δική σου με 3200 ισο; νομίζω μια εντρυ λεβελ δεν είχες;
Πάνος - Πεμ 16 Αύγ 2012, 09:40:18
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω τη nikon d5100.

Τραβηξαμε με τη D90 βραδυνες με iso 800-1000-1200 και στον υπολογιστη ζουμαροντας τες εμφανιζαν θορυβο.

Η δικια μου ειναι ιδανικη για τραβηγματα μεχρι 1600-2000.

Αναλογα μετα με το φωτισμο και τις συνθηκες μπορει να φτασει μεχρι 3200 χωρις να εχει το τονιζω εντονο θορυβο .

Απο κει και πανω εμφανιζεται αρκετα.

Αρα για τα pixel που αναφερεις δεν μπορω να σε βοηθησω.
Πάνος - Πεμ 16 Αύγ 2012, 09:42:40
Θέμα δημοσίευσης:
Σταυρο δες στο πιο κατω λινκ.

Εκανα πειραματα με τη μηχανη.

Καποιες εχουν και 4000 iso. Laughing Laughing Laughing

http://panoslahanas.blogspot.com/2012/06/wedding.html

Η 3η απο το τελος ειναι χαραχτηριστικη.
giannisC2vts - Πεμ 16 Αύγ 2012, 12:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνο στην οθόνη του pc όλα είναι καλά και με 4000 iso αν την εμφανίσεις εκεί θα δεις μεγάλη διαφορά!!!
Πάνος - Πεμ 16 Αύγ 2012, 13:31:19
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω.
Μεχρι 3600 που εχω εμφανισει καποιες ειναι σε ανεχτο οριο.
Απο κει και πανω χαλαει αρκετα.
MEMsound - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 21:40:48
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.speedhunters.com/2013/05/how-to-shoot-cars-the-basics/

HOW TO SHOOT CARS: THE BASICS
Apostolos-106 rallye - Κυρ 26 Μάϊ 2013, 23:45:44
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον εχω την sony dsc-w290 την ειχα αγορασει παλαιοτερα. τι γνωμη εχετε για αυτη την φωτογραφικη ?? Βασικα παρατηρω οτι τις νυχτερινες φωτο δεν τις βγαζει καθαρες....
MEMsound - Τρι 28 Μάϊ 2013, 08:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αποστόλη η φωτογραφικη που εχεις ειναι "full entry level" compact...

αν δεν προτιθεσαι να την αλλαξεις με κατι νεοτερο με περισσότερες ρυθμισεις / λειτουργίες δυνατότητες, αγορασε τουλαχιστον ενα μικρο τριποδακι (κυκλοφορουν με κατω απο 5ε) ωστε σε συνθηκες μειωμενου φωτισμου να την αφηνεις να βγαλει εντελως ακινητη "οτι μπορει να βγάλει"... -- και το λεω αυτο γιατι οι απογευματινες φωτο που ανεβασες στο αλλο τοπικ ειναι λιγο θαμπες/κουνημενες/και με καμποσο φορυβο.

θεωρω οτι αυτη η φωτογραφικη χωρις να κανει θαυματα μπορει να βγαλει και καλητερες φωτογραφίες "με λιγη βοηθεια"...


αλλιως πας "γι αλλα"... Cool
reselie-206 - Τρι 28 Μάϊ 2013, 09:54:00
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
http://www.speedhunters.com/2013/05/how-to-shoot-cars-the-basics/

HOW TO SHOOT CARS: THE BASICS



Laughing Laughing Laughing
Apostolos-106 rallye - Τρι 28 Μάϊ 2013, 15:55:28
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Αποστόλη η φωτογραφικη που εχεις ειναι "full entry level" compact...

αν δεν προτιθεσαι να την αλλαξεις με κατι νεοτερο με περισσότερες ρυθμισεις / λειτουργίες δυνατότητες, αγορασε τουλαχιστον ενα μικρο τριποδακι (κυκλοφορουν με κατω απο 5ε) ωστε σε συνθηκες μειωμενου φωτισμου να την αφηνεις να βγαλει εντελως ακινητη "οτι μπορει να βγάλει"... -- και το λεω αυτο γιατι οι απογευματινες φωτο που ανεβασες στο αλλο τοπικ ειναι λιγο θαμπες/κουνημενες/και με καμποσο φορυβο.

θεωρω οτι αυτη η φωτογραφικη χωρις να κανει θαυματα μπορει να βγαλει και καλητερες φωτογραφίες "με λιγη βοηθεια"...


αλλιως πας "γι αλλα"... Cool

ΟΚ ευχαριστω για τις πληροφοριες. Οσο αφορα την ποιοτητα των φωτο ναι εχεις δικιο. Η φωτογραφικη μου δεν βγαζει καθαρες τις φωτο ειδικα οταν αρχιζει να νυχτωνει. Οποτε μαλλον θα κοιταξω για να την αντικαταστησω με καποια καλυτερη.
MEMsound - Τρι 28 Μάϊ 2013, 16:50:13
Θέμα δημοσίευσης:
οταν εισαι για αγορα και κανεις; την ερευνα αγορας
γραψε τα 2-3 μοντελα στα οποια εχεις καταληξει να σου πουμε καμμια γνωμη εκ των προτερων
Apostolos-106 rallye - Τρι 28 Μάϊ 2013, 17:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
οταν εισαι για αγορα και κανεις; την ερευνα αγορας
γραψε τα 2-3 μοντελα στα οποια εχεις καταληξει να σου πουμε καμμια γνωμη εκ των προτερων

Οκ οταν θα ειμαι για αγορα θα κανω απο πριν μια ερευνα και θα γραψω εδω για να μου πειτε την γνωμη σας.
Manos206 - Δευ 26 Αύγ 2013, 00:45:45
Θέμα δημοσίευσης:
Πουλαει ενα φιλαρακι αυτην εδω

http://www.skroutz.gr/s/285025/Canon-PowerShot-SX-30-IS.html

Γνωμες; Smile
reselie-206 - Δευ 26 Αύγ 2013, 08:07:27
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικότερα είναι μια καλή all arround λύση. Το μειονέκτημα της? Μα φυσικά το μέγεθος αφού ενσωματώνει μέγεθος DSLR μηχανής με αισθητήρα μεγέθους....καρφίτσας (σα τις κομπακτ). Το ζοομ που κάνει θα 'σου λύσει τα χέρια' αλλα το μέγεθος θα σε κουράσει χωρίς να προσφέρει κάτι. Σαν ποιότητα κλείνει προς τις Compact

Για εμένα αυτή η κατηγορία μηχανής απλά ΔΕΝ υπάρχει. Είναι ένα είδος μηχανής που έχει βγεί με σκοπό να γεφυρώσει το κενό ανάμεσα στις κομπακτ και τις DSLR.

Εγώ θα έπαιρνα μια μικρή καλή compact πάντως γιατί αν είναι να πάς σε τέτοιο μέγεθος προφανώς και αξίζει να πάς σε dslr έστω και μεταχείρα. Τι να την κάνεις μια μηχανή με μέγεθος dslr και δυνατότητες compact? Σπίτι θα μένει χωρίς λόγο ενώ την compact την κουβαλάς και στη τσέπη.
DimiP - Δευ 26 Αύγ 2013, 10:17:44
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Γενικότερα είναι μια καλή all arround λύση. Το μειονέκτημα της? Μα φυσικά το μέγεθος αφού ενσωματώνει μέγεθος DSLR μηχανής με αισθητήρα μεγέθους....καρφίτσας (σα τις κομπακτ). Το ζοομ που κάνει θα 'σου λύσει τα χέρια' αλλα το μέγεθος θα σε κουράσει χωρίς να προσφέρει κάτι. Σαν ποιότητα κλείνει προς τις Compact

Για εμένα αυτή η κατηγορία μηχανής απλά ΔΕΝ υπάρχει. Είναι ένα είδος μηχανής που έχει βγεί με σκοπό να γεφυρώσει το κενό ανάμεσα στις κομπακτ και τις DSLR.

Εγώ θα έπαιρνα μια μικρή καλή compact πάντως γιατί αν είναι να πάς σε τέτοιο μέγεθος προφανώς και αξίζει να πάς σε dslr έστω και μεταχείρα. Τι να την κάνεις μια μηχανή με μέγεθος dslr και δυνατότητες compact? Σπίτι θα μένει χωρίς λόγο ενώ την compact την κουβαλάς και στη τσέπη.


και τα 380 αυτη την εποχη ειναι πολλα ! για τον τυπο της μηχανης (οχι τη μαρκα). αν την εβρισκες 300 θα ηταν ευκαιρια εφοσον ψαχνεις για αυτο το ειδος μηχανης
RoadRunner122 - Δευ 26 Αύγ 2013, 16:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Είναι ένα είδος μηχανής που έχει βγεί με σκοπό να γεφυρώσει το κενό ανάμεσα στις κομπακτ και τις DSLR.

Εξ'ου και η ονομασία της κατηγορίας που ανήκει ("bridge") Wink

Έχω την εντύπωση ότι τόσο περίπου κοστίζει μιά Canon 1100D...
Apostolos-106 rallye - Δευ 26 Αύγ 2013, 23:16:12
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια βρηκα μια Sony A350 φωτογραφικη μεταχειρισμενη στα 250 ευρω. Καποια γνωμην για αυτη ??
king207cc - Σαβ 26 Ιούλ 2014, 10:48:30
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε άποψη?
http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/dslr/Nikon-Digital-Camera-D3100-Kit-18-55-Vr-137041.htm
stergios_ath - Σαβ 26 Ιούλ 2014, 11:43:52
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω την 3200 βγάζει απίστευτες φωτογραφιες όπως όλες οι dslr,νομιζω είναι σε καλη τιμή η συγκεκριμένη για την ποιότητα nikon που θαχεις.εαν την πάρεις ίσως χρειαστείς στο μέλλον και ενα δεύτερο φακό για πιο μακρυνες φωτογραφιες.αξίζει τα λεφτά της πιστεύω.
Steve - Κυρ 27 Ιούλ 2014, 22:09:15
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη μακρυά, είναι μηχανή 4ετίας Very happy

Πήγα να πέσω και εγώ στην παγίδα, με 200 ευρώ παραπάνω παίρνεις μηχανή του 2014

http://www.plaisio.gr/fotografia-video/fotografikes-mixanes/fotografikes-mixanes/Nikon-Digital-Camera-D3300-Kit-Black-18-55-VR-VBA-390-K001.htm

και καμία σχέση με την 3100 σε όλα Cool

Αν δεν έχεις τα 200 παραπάνω... περίμενε μέχρι να τα μαζέψεις, δεν αξίζει τον κόπο αλλιώς Sad
kane - Δευ 28 Ιούλ 2014, 09:48:30
Θέμα δημοσίευσης:
Aν έχεις πρόβλημα με τα χρήματα, πήγαινε στην 3200. Είναι πολύ τίμια για τα 380ε που'χει.
Αν όμως, μπορείς να διαθέσεις 100ε επάνω, πήγαινε στην 3300. Είναι κατά πολύ βελτιωμένη σε τομείς απ'την 3200.
Στην ποιότητα φωτογραφίας όμως είναι εφάμιλλες. Η 3200 αν και παλαιότερη υπερτερεί λίγο σε γράψιμο χρωμάτων.
Βέβαια η 3300 τραβάει βίντεο slow motion (60fps), κάνει πανόραμα, εχει 1 fps παραπάνω (χρήσιμο για φωτογραφιση αθληματων,ράλλυ κτλ), μεγαλύτερα iso, καλύτερη ποιότητα στα αντίστοιχα iso με τη 3200, μεγαλύτερη μπαταρία, πιο ελαφριά...

Συνεπώς στα 500 παρά ευρώ, είναι για άλλη μια φορά η νίκον, ότι καλύτερο κυκλοφορεί.

Να δώ πότε θα πετάξω τη κάνον μου σε κάνα ρέμα Twisted evil
reselie-206 - Δευ 28 Ιούλ 2014, 11:49:32
Θέμα δημοσίευσης:
έχοντας την 3200 θα πώ και εγώ οτι (άποψη μου) αξίζει η 3300 κυρίως για τα 60fps video (μπορείς να κάνεις πολλά ωραία πραγματάκια) και για φωτογράφσηση σε χαμηλό φωτισμό.. Είναι μια χρηματική διαφορά που θα αποσβεθεί απο το γεγονός οτι θα πάρεις μια ΚΑΛΗ φωτογραφική που θα κρατήσεις χρόνια (εκτός και αν λατρέψεις πραγματικά το "άθλημα"!)
RoadRunner122 - Τετ 09 Δεκ 2015, 21:10:18
Θέμα δημοσίευσης:
Είμαι ανάμεσα σε 2 επιλογές (ίδιο σώμα-διαφορετικός φακός στο πακέτο)
1) Nikon D5200 με 18-55 στα 500€
2) Nikon D5200 με 18-105 στα 650€

Ερώτηση: Αξίζει ο 18-105 τα 150€ επιπλέον, δεδομένου ότι θα υπάρξουν στιγμές που ενδεχομένως να μην επαρκεί το zoom του 55ρη;

Σημ. Ως 2η αγορά φακού μελλοντικά θα είναι ένας 35ρης f/1.8.

Θενξ Wink
Apostolos-106 rallye - Τετ 09 Δεκ 2015, 21:41:57
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω την Νικον Δ3200 με τον 18-105μμ. Προτίμησα αυτόν τον φακό έναντι του 18-55, γιατί εκτός από το ζοομ νμζω ανταποκρίνεται καλύτερα σαν all round φακός. Παρόλο που δεν δοκίμασα τον 18-55..
reselie-206 - Πεμ 10 Δεκ 2015, 10:07:48
Θέμα δημοσίευσης:
yo

Απ'το να πάρεις τον 18-105μμ (ο οποίος σαφώς εξυπηρετεί πολύ καλύτερα απο τον 18-55) είναι προτιμότερο κατ'εμέ να πάρεις το κιτ με τον 18-55 και εναν tamron 55-200μμ f/4.0 ή τον nikor 55-200 με ~140€ ο οποίος θα σου χαρίσει απίστεύτες τηλεφωτογραφίες...

Βλέπε:
https://farm8.staticflickr.com/7185/6897170652_cfd538f69c_k.jpg
η οποία είναι τραβηγμένη απο τα 15 μέτρα περίπου, δες πόσο ωραία κάθεται το φόντο λόγω του τηλεφακού (δεν έχει υποστεί επεξεργασία)

Eπίσης απο αυτή την απόσταση


Θα σου χαρίστει τέτοιες φωτο:




ενώ οι ίδιες φώτος αν είχαν τραβηχτεί απο κοντά με λιγότερα μμ (50mm) θα βγαίναν πολύ πιο άχαρες όπως πχ https://farm8.staticflickr.com/7063/6847927482_c4bb441241_z.jpg (δές πόσο διαφορά έχει στο "μέγεθος" το φόντο , ο κόσμος κτλπ) και πόσο λιγότερη έμφαση δίνεται στο θέμα


Αν σε παίρνει να αγοράσεις και 300μμ εκεί να δείς Shocked Shocked


Tέλος όσον αφορά στον 35μμ f/1,8 επειδή τον έχω, σε medium frame φωτογραφική όπως είναι η 5200 δεν είναι και τοσο εξυπηρετικός αφού δεν εξυπηρετεί ούτε σε πορτρέτα (που θα προτιμούσα μακρά τον 50μμ 1.8) αλλα ούτε και all around αφού σε δεσμεύει στα 35μμ. Πολύ πιο βολικός για all around φωτος ο 24μμ 1.8. - όποτε θές μπορούμε να συναντηθούμε να τον δοκιμάσεις αν θέλεις τον 35μμ πριν τον αγοράσεις. Πάντως όποιον και να πάρεις, διάφραγμα τους σε αποζημιώνει και με το παραπάνω

Road_Runner - Πεμ 10 Δεκ 2015, 14:11:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και εγω πηρα το κιτ του 18-55 θα σου ελεγα μην το παρεις. Μεσα σε 2 μηνες πηρα φακο. Ειναι οκ για να εχεις να βγαλεις 1-2 φωτος, αλλα ο 105 ειναι πολυ πιο βολικος για all around χρηση. Και εχοντας και το ιδιο .f θα σου ελεγα πηγαινε απο την αρχη στον 18-105. Τον 55 δεν τον χρησιμοποιω πλεον σχεδον ποτε. 1 φορα τον εβαλα μονο και μονο για να γλυτωσω το βαρος του 105 (σε φαση που ηξερα οτι δεν θα θελησω ζουμ.

Η μονη μου διαφωνια στα λεγομενα του Τασου ειναι να μην πας σε πανω απο 3.5f φακο, αν δεν εχεις δευτερο. Σε χαμηλο φωτισμο θα συχτιριζεις Laughing

Τασο ο 24αρης οντως ειναι τοσο καλος? Και εγω ειμαι αναμεσα σε 35 η 24. Προτεινεις 24?
reselie-206 - Πεμ 10 Δεκ 2015, 15:56:37
Θέμα δημοσίευσης:
και γιατί να μην επενδύσει τα 150€ διαφορά σε έναν 55-200?? αυτό λέω παραπάνω αντί να πάρει με 150€ τον 18-105 να πάρει τον 55-200 και έτσι θα έχει και τον 18-55 και τον 55-200.. οκ είναι λίγο πιο σκοτεινός φακός αλλα κλάιν έχει πιο πολλά πλεονεκτήματα


o 24mm απλώς για medium frame αισθητήρα είναι πολύ πιο βολικός απο τον 35μμ.. εαν μιλούσαμε για full frame αισθητήρα τότε θα σου έλεγα δαγκωτό 35! εμένα με έχει δυσκολέψει ο 35άρης. Βέβαια με τον 24άρη δεν βγάζεις πορτρέτα ενώ με τον 35άρη βγάζεις
MEMsound - Πεμ 10 Δεκ 2015, 19:25:25
Θέμα δημοσίευσης:
θα συμφωνησω με Τασο.
Βασικος παραγοντας της εξισωσης ειναι
ποσους φακους θες να εχεις / κουβαλας
σε συνδυασμο με το
τι / που θες να φωτογραφησεις

παντως για "εναν μονο" φακο και γω θα επαιρνα "μονο" τον 18-105

αν ειναι για "εναν φακο αρχικα" (=και βλεπουμε) 18-55
και μετα 55-200 μετα 24αρη μετα σωστο φλας και μετα 400αρηκλπ κλπ Laughing Laughing Laughing
reselie-206 - Πεμ 10 Δεκ 2015, 19:37:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
θα συμφωνησω με Τασο.
Βασικος παραγοντας της εξισωσης ειναι
ποσους φακους θες να εχεις / κουβαλας
σε συνδυασμο με το
τι / που θες να φωτογραφησεις

παντως για "εναν μονο" φακο και γω θα επαιρνα "μονο" τον 18-105

αν ειναι για "εναν φακο αρχικα" (=και βλεπουμε) 18-55
και μετα 55-200 μετα 24αρη μετα σωστο φλας και μετα 400αρηκλπ κλπ Laughing Laughing Laughing


Alien2 Alien2 Alien2 Alien2 Alien2
RoadRunner122 - Πεμ 10 Δεκ 2015, 22:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες καταρχήν Ευχαριστώ γιατί βοηθάτε ΠΟΛΥ!

Αρχικά, ως σώμα είστε ok? Νομίζω στο 500ρικο δεν υπάρχει κάτι πιό αξιόλογο.

Απ'όσο με ξέρω, είμαι τύπος που προτιμά να κουβαλά πολλά special tools παρά έναν ελβετικό σουγιά. Οπότε ενδεχομένως η αρχική επιλογή του 18-55 κρατώντας καβάτζα το 150ρι για αγορά ενός τέτοιου ή ακόμα καλύτερα ενός τέτοιου (Τάσο λες και ήσουν μες το μυαλό μου) να ακούγεται ιδανική, σε πρώτη φάση όμως θα ήθελα έναν φακό για all around χρήση που εκεί δείχνει να καλύπτει καλύτερα ο 18-105. Από την άλλη, λυπάμαι το 150ρι αλλά κι έχω διαβάσει σε ξένα φορουμ σε topics με versus των 2 φακών πως ο 18-55 είναι οξύτερος (sharper) και με καλύτερη χρωματική απόδοση.

Όσον αφορά την αγορά σταθερού, αυτή θα γίνει κυρίως για να εκμεταλλευτώ το μεγάλο διάφραγμα. Βλέπετε έρχεται και ο 2ος καλικάτζαρος σε λίγους μήνες οπότε θέλω να μπορώ να τραβάω μέσα στο σπίτι (χωρίς φλας), άνετα. Εκεί Τάσο λες να προτιμήσω 50mm αντί 35;

Θέλω μέσα στην επόμενη βδομάδα να πάρω μιά γύρα τα μαγαζιά στα εξάρχεια να δω και στο χέρι (ή μάλλον στο λαιμό) πως κάθονται οι 2 φακοί (σχεδόν 250gr διαφορά έχουν οι 2 φακοί), ν'ακούσω κι από κει γνώμες και προσφορές... Όποιος έχει κάποια πρόταση, πμ Wink
reselie-206 - Παρ 11 Δεκ 2015, 10:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέραααα

για μέσα στο σπίτι 35μμ, ο 24μμ δεν βγάζει ωραία πορτρέτα και ο 50 θα σου πέσει too much
Road_Runner - Παρ 11 Δεκ 2015, 10:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
Για μεσα στο σπιτι χωρις φλας θελεις σιγουρα 2.8 και κατω διαφραγμα. ειδικα αν μιλαμε οτι θα φωτογραφισεις αντικειμενο με κινηση.. Και θεωρωντας οτι δεν θελεις να εχεις ISO στον θεο..
reselie-206 - Παρ 11 Δεκ 2015, 11:03:02
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Για μεσα στο σπιτι χωρις φλας θελεις σιγουρα 2.8 και κατω διαφραγμα. ειδικα αν μιλαμε οτι θα φωτογραφισεις αντικειμενο με κινηση.. Και θεωρωντας οτι δεν θελεις να εχεις ISO στον θεο..


Για τον 35μμ τον 1.8g μιλάμε οπότε έχει ανοιχτό διάφραγμα... Βέβαια όσο πιο ανοιχτό διάφραγμα τόσο πιο δύσκολο είναι να ξεχωρίσεις το θέμα σου απο το background ειδικά αν μιλάμε για πολύ κοντινή εστίαση!
RoadRunner122 - Παρ 11 Δεκ 2015, 11:43:40
Θέμα δημοσίευσης:
Btw, εχω 35ρη με f/1.4 Nikkor αλλα για φιλματη SLR του πατερα μου (Nikon2000). Παιζει να ταιριαξει στη D5200?
reselie-206 - Παρ 11 Δεκ 2015, 11:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Btw, εχω 35ρη με f/1.4 Nikkor αλλα για φιλματη SLR του πατερα μου (Nikon2000). Παιζει να ταιριαξει στη D5200?


μπορεί αν έχει ίδιο κούμπωμα όμως δεν θα έχεις autofocus και σταθεροποίηση επίσης αν το φορμά δεν είναι ίδιο με τις DX μηχανές τότε θα αυξηθεί το εστιακό μήκος , δλδ θα είναι σα να έχεις 50μμ~ φακό
RoadRunner122 - Παρ 11 Δεκ 2015, 12:13:11
Θέμα δημοσίευσης:
I see...

Τι αλλο να υπολογισω στο budget;
Εχω δει καποια προστατευτικα φακου της hoya. Καρτα μνημης τι class χρειαζομαι; 10 ή ειναι υπερβολη; Επισης για τσαντα τι να προσεξω; Οτι νομιζετε πως χρειαζομαι, πειτε
reselie-206 - Παρ 11 Δεκ 2015, 12:20:00
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
I see...

Τι αλλο να υπολογισω στο budget;
Εχω δει καποια προστατευτικα φακου της hoya. Καρτα μνημης τι class χρειαζομαι; 10 ή ειναι υπερβολη; Επισης για τσαντα τι να προσεξω; Οτι νομιζετε πως χρειαζομαι, πειτε


Κάρτα μνήμης ό,τι πιο γρήγορο μπορείς - κάνει διαφορά σε video και κατα ριπάς φωτογράφηση ΕΙΔΙΚΑ αν θές να τραβάς και RAW αρχεία... (η δικιά μου στο Jpeg φορμάτ βγάζει 25mb ανα φωτογραφία... σκέψου τώρα να τραβήξεις 5 συνεχόμενα κλικ και να έχεις κάρτα μνήμης αργή..εεε και η cache της φωτογραφικής έχει το όριο της Laughing


Προστατευτικό το πιο απλό που μπορεις να κάνεις είναι να βάλεις ενα UV φίλτρο (έχει και η hoya) είναι παμφθηνο και προστατεύει τόσο απο πέτραδακια,σκόνες κτλπ όσο και τον αισθητήρα απο uv ακτινοβολία
MEMsound - Παρ 11 Δεκ 2015, 13:04:37
Θέμα δημοσίευσης:
κι ενα πολωτικο φιλτρο... Wink Wink
RoadRunner122 - Σαβ 12 Δεκ 2015, 22:56:38
Θέμα δημοσίευσης:

jpg images
volvos - Κυρ 13 Δεκ 2015, 10:46:47
Θέμα δημοσίευσης:
to termatises Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Κυρ 13 Δεκ 2015, 11:27:46
Θέμα δημοσίευσης:
23 Δεκ θέλω να πάω να τραβήξω το γιό μου σε μιά θεατρική σκηνή που θα κάνουν κάτι σκετσακια με τον παιδικό σταθμό. Εκεί, ακόμα κι ο 18-105 θα ήταν λίγος σύμφωνα με τα λεγόμενα των πωλητών και υπήρχε πλήρης ταύτιση απόψεων 5/5.
Σίγουρα αυτό έχει να κάνει με την απόσταση που θα τραβάω η οποία όμως δε θα είναι μικρότερη των 10m. Επίσης αυτή είναι μιά κατάσταση που θα επαναληφθεί.
Οπότε μπήκα σε mode 18-55+55-200VR (Nikkor) ή +55-300VR (Nikkor) με μια διαφορά +100 και κανα δυό δωράκια.
Με μπέρδεψε αρκετά ένας Sigma 70-300 που τον έδινε στα 130, ήταν made in Japan (ποιοτικά στο χέρι έδειχνε όντως ανώτερος του nikkor) αλλά δεν είχε VR κι αυτό με φόβισε κάπως. Δεν ξέρω αν έκανα καλά που δεν τον προτίμησα αλλά... anyway.
Αυτά Smile
MEMsound - Κυρ 13 Δεκ 2015, 12:26:40
Θέμα δημοσίευσης:
...αυτο που επρεπε... Cool Cool Cool Cool

καλα κλικ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Razz Razz Razz
Apostolos-106 rallye - Δευ 14 Δεκ 2015, 03:19:01
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έχω την Νικκον δ3200 μαζί με 18-105μμ.

Είμαι σχετικά νέος χρήστης τέτοιας μηχανής και ψάχνομαι.

Έψαξα για τα προστατευτικά φίλτρα, που αναφέρατε και βρήκα "δύο" ειδών Hoya UV(C) και UV(0). Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους? Ποιο ταιριάζει σε μένα ?

Σαν 2ο φακό τι θα μου προτείνατε ώς συμπλήρωμα ?

(με ενδιαφέρει αρκετά νυκτερινή φωτογράφηση, ουρανού)
Road_Runner - Δευ 14 Δεκ 2015, 10:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Apostolos-106 rallye έγραψε:
Λοιπόν έχω την Νικκον δ3200 μαζί με 18-105μμ.

Είμαι σχετικά νέος χρήστης τέτοιας μηχανής και ψάχνομαι.

Έψαξα για τα προστατευτικά φίλτρα, που αναφέρατε και βρήκα "δύο" ειδών Hoya UV(C) και UV(0). Υπάρχει διαφορά μεταξύ τους? Ποιο ταιριάζει σε μένα ?

Σαν 2ο φακό τι θα μου προτείνατε ώς συμπλήρωμα ?

(με ενδιαφέρει αρκετά νυκτερινή φωτογράφηση, ουρανού)

To UV(c) ειναι το νεοτερο μοντελο του UV(o).
Πρακτικα δεν θα καταλαβεις καμια διαφορα.
Οσο για φακο, αν θες νυχτερινη φωτογραφιση, θα πρεπει να τα σκασεις. Θα χρειαστεις καποιον φακο με αρκετα μεγαλο διαφραγμα, κατα την γνωμη μου απο 2.4 και κατω. Βεβαια με ενα καλο τριποδο ισως και με ελαφρως μεγαλυτερο διαφραγμα ισως κανεις δουλεια.
reselie-206 - Δευ 14 Δεκ 2015, 13:00:00
Θέμα δημοσίευσης:
Kανονικά για νυχτερινή φωτογράφηση θες μηχανή ΠΑΠΑΡΑΤΗ όσον αφορά το θόρυβο που παράγει λόγω ISO δηλαδή να δουλεύεις βαρβάτα ISO χωρίς θόρυβο...Και όσο γίνεται πιο ευρυγώνιος για μια εστω μικρή ανοχή σε τρέμουλο.. Τα υπόλοιπα είναι ναχουμε να λέμε Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Δευ 14 Δεκ 2015, 13:56:19
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη καλές λήψεις!
Εβλεπα τα φιλτρα που αγορασες μαζι, δεν ξέρω τί ποιότητας ειναι τα συγκεκριμένα αλλά η επιλογή παίζει μεγάλο ρόλο.

Στους ακριβούς φακούς αυτο που πληρώνεις ειναι η ποιότητα των κρυστάλλων και οι επιστρώσεις. Ένα κακό φίλτρο "αχρηστεύει" ότι καλό μπορεί να έχει ο φακός.
Apostolos-106 rallye - Δευ 14 Δεκ 2015, 16:34:43
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα και ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Για άριστα αποτελέσματα σε νυχτερινή φωτογράφηση ξέρω, ότι χρειάζεται ψηλό οικονομικό μπατζετ. Αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το διαθέσω, άρα ψάχνω κάτι πιο συμβατό σε μένα.

Αυτή τη στιγμή πάω για τρίποδο, φίλτρο uv και ένα έξτρα φακό.

Για το θέμα του φακού σκεφτόμουν AF-S DX Nikkor 35mm με f1,8 ή

AF-S Nikkor 50mm με f1,8. Αυτοί είναι κοντά σε τιμή, αλλά νμζω σε μένα ταιριάζει καλύτερα ο 2ος. Τι λέτε?
reselie-206 - Δευ 14 Δεκ 2015, 18:32:20
Θέμα δημοσίευσης:
o 18-55 είναι μια χαρά πάντως Laughing Laughing Laughing Laughing




DimiP - Δευ 14 Δεκ 2015, 20:07:01
Θέμα δημοσίευσης:
καμια γνωμη για αυτη ;
https://www.youtube.com/watch?v=fkmSZq1lr8Y
για superzoom all around ;
Road_Runner - Τρι 15 Δεκ 2015, 10:41:05
Θέμα δημοσίευσης:
Τασο με 18-55 ειναι το φεγγαρι?
Και με D3000?
Εισαι σιγουρος?
reselie-206 - Τρι 15 Δεκ 2015, 11:14:46
Θέμα δημοσίευσης:
Eννοείται... D3000 και 18-55 ρυθμισμένος στα 18μμ...


Υ.Γ. βοήθησε και ενα τηλεσκόπιο 1200mm με τη τεχνική της afocal λήψης Laughing Laughing



Road_Runner - Τρι 15 Δεκ 2015, 14:36:16
Θέμα δημοσίευσης:
ααααα.......
Γιατι αλλιως παω να πεταξω οτι εχω..... Laughing
RoadRunner122 - Τετ 16 Δεκ 2015, 21:32:27
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Γιάννη καλές λήψεις!
Εβλεπα τα φιλτρα που αγορασες μαζι, δεν ξέρω τί ποιότητας ειναι τα συγκεκριμένα αλλά η επιλογή παίζει μεγάλο ρόλο.

Στους ακριβούς φακούς αυτο που πληρώνεις ειναι η ποιότητα των κρυστάλλων και οι επιστρώσεις. Ένα κακό φίλτρο "αχρηστεύει" ότι καλό μπορεί να έχει ο φακός.

Ευχαριστώ Τζώναθαν!
Τα φιλτράκια κι εμένα δε μου πολυγέμισαν το μάτι αλλά μου τα κανε σχεδόν δώρο (μαζί με την SD), είχα βγει ήδη κι εκτός budget οπότε άφησα την αγορά ποιοτικότερου για αργότερα. Λογικά της Hoya θα είναι απ'τα top.
Στο θέμα του φακού (55-300), ένας απ'τους λόγους που τον προτίμησα ήταν γιατί σε θυμήθηκα όταν μου έλεγες για το VR (ο Sigma δεν είχε). Βέβαια, απ'ότι βλέπω μάλλον βιάστηκα, αφού με 20-30€ παραπάνω πήγαινα σε Tamron 70-300 VC που θεωρείται ποιοτικότερος...
Andreasf1 - Τετ 23 Δεκ 2015, 18:55:39
Θέμα δημοσίευσης:
Για σώμα έχετε να προτείνεται ένα απο τα δύο; nikon d5200 ή canon eos 700d; είμαι ανάμεσα σε αυτά τα δύο γιατί έχουν και οι δύο περιστρεφόμενη οθόνη που θέλω να έχει το σώμα μου και παιζουν πάνω κάτω στην ίδια τιμή.
Road_Runner - Πεμ 24 Δεκ 2015, 10:25:04
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω με την 5200 ειμαι υπερευχαριστημενος.
Και επισης ειναι σαφως ανωτερη της 700d
Και απο θεμα αναλυσης και μπαταριας και σημειων εστιασης.
Andreasf1 - Πεμ 24 Δεκ 2015, 14:06:58
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ προς την nikon είμαι να σου πω την αλήθεια αλλά έχω διαβάσει οτι είναι λίγο πιο δύσχρηστη σε σχέση με την canon. Και μιας και τώρα θα μπω στον κόσμο των dslr δεν θέλω να μου φανεί δύσκολη. Επίσης η canon έχει οθόνη αφής που θεωρώ οτι βοηθάει σε πολλούς τομείς στην χρήση της.

(Έχει ελληνικό μενού η d5200 αλήθεια;; ρωτώ γιατί θα την χρησημοποιεί και που και ο πατέρας μου και με τα αγγλικά είναι τσακωμενος :Ρ)
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr