PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Service 5.000 χλμ.

fynos - Δευ 31 Μάρ 2008, 08:40:48
Θέμα δημοσίευσης: Service 5.000 χλμ.
Το προβλέπετε για το 207 όταν φτάσει τα 5000 km ?
STELIOS - Δευ 31 Μάρ 2008, 10:04:08
Θέμα δημοσίευσης:
Yπομονη..... μεχρι να κανεις 10.000 ακομη Laughing
android - Δευ 31 Μάρ 2008, 15:36:59
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 Service 5000km
fynos έγραψε:
Το προβλέπετε για το 207 όταν φτάσει τα 5000 km ?


μονο λαδια πιστευω με φιλτρο βεβεα Laughing
Sterg - Δευ 31 Μάρ 2008, 21:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά, οπτικός έλενχος για κατασκευαστικά ελατώματα, ελενχος στάθμης υγρών, σφραγίδα εγγυησης.
Πρακτικά τίποτα!
thesalos - Δευ 31 Μάρ 2008, 23:15:00
Θέμα δημοσίευσης:
Μεχρι 10000 τιποτα...
Στα 10000 λαδια & φιλτρο
GeoMel - Τρι 01 Απρ 2008, 00:45:22
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικα εχεις εναν οπτικο ελεγχο.. Ελεγχονται σταθμες υγρων κ τυχον συμπληρωση(στη ΛΙΟΝ τουλαχιστον ειναι δωρεαν) κ γινεται κ ενας ελεγχος του αυτοκινητου γενικα(λαστιχα, φωτα,ηλεκτρικα κτλ)
thesalos - Τρι 01 Απρ 2008, 07:33:22
Θέμα δημοσίευσης:
GeoMel έγραψε:
Θεωρητικα εχεις εναν οπτικο ελεγχο.. Ελεγχονται σταθμες υγρων κ τυχον συμπληρωση(στη ΛΙΟΝ τουλαχιστον ειναι δωρεαν) κ γινεται κ ενας ελεγχος του αυτοκινητου γενικα(λαστιχα, φωτα,ηλεκτρικα κτλ)


Στα 5000ΧΛΜ? ειπαμε τιποτα.
GeoMel - Πεμ 03 Απρ 2008, 01:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι στα 5000χλμ..!Ειναι Απλα ι ενας οπτικος ελεγχος..! Τον οποιο κανει η LION (τουλαχιστον εδω στη Θεσσαλονικη.Για αλλου δεν ξερω).. Πριν απο 3 μηνες εκανα τον ελεγχο.. Δεν τα βγαζω απο το κεφαλι μου.. Confused
thesalos - Πεμ 03 Απρ 2008, 15:13:07
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον η εδω αντιπροσωπεια οταν το παρελαβα κ ρωτησα μου ειπανε αν θελεις προαιρετικα στα 1500χλμ. λαδια κ φιλτρο αλλοιως κατευθειαν στα 10000χλμ. Μου φαινεται οτι λενε οτι θελει ο καθενας. Crazy Crazy Crazy Crazy Crazy
suidos85 - Τετ 14 Μάϊ 2008, 22:17:02
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά σας τρώω εμένα μου είπαν στις 20000!!!Yahoo!
makis106 - Τετ 14 Μάϊ 2008, 23:09:54
Θέμα δημοσίευσης:
Μην το ψάχνετε, είπαμε, ο καθένας λέει ότι θέλει, εμένα μου είπαν 1η αλλαγή στις 5000km, 2η στις 10000km, 3η στις 20000km και μετα ανα 20000km.
Βγάλε άκρη...
nickzotos - Τετ 14 Μάϊ 2008, 23:18:14
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον εχουμε και λεμε:

στα 5000 ή στο 6μηνο παμε για επισκεψη εγγυησης (γενικος ελεγχος του αυτοκινητου- δωρεαν) εαν θελετε εσεις αλλαζεται λαδια.

στα 20000 ή χρονο παμε για σερβις! και μετα παει ετσι..καθε 20000 ή χρονο


πιο εγκυρη πηγη δεν υπαρχει Cool
STELIOS - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 11:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:
λοιπον εχουμε και λεμε:

στα 5000 ή στο 6μηνο παμε για επισκεψη εγγυησης (γενικος ελεγχος του αυτοκινητου- δωρεαν) εαν θελετε εσεις αλλαζεται λαδια.

στα 20000 ή χρονο παμε για σερβις! και μετα παει ετσι..καθε 20000 ή χρονο


πιο εγκυρη πηγη δεν υπαρχει Cool


Nickzotos... ΕΓΓΥΣΗ !!! Laughing Laughing Laughing
nickzotos - Πεμ 15 Μάϊ 2008, 21:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
να΄σαι καλα Στελιο μου! Laughing
thesalos - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 13:09:02
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη μεσα στο βιβλιαρακι δεν γραφει τιποτα αναγκαζεσαι να ακολουθεις αυτο που σου λεει η εκαστοτε αντιπροσωπεια. ουτως η αλλως το κερδος της αντιπροσωπειας δεν ειναι απο την πωληση του αυτοκινητου αλλα απο την μετεπειτα συντηρηση. Κι επειδη μετα το περας της εγγυησης μπορεις να φυγεις και να πας σε οποιο συνεργειο θελεις κοιτανε να σου παρουν οσο πιο πολλα μπορουν.
power - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 13:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν είναι όλες οι αντιπροσωπείες έτσι. Εμένα από την πρώτη στιγμή μου είπαν στα 20.000χιλ άσχετα αν εγώ το πήγα στα 10.000χιλ.
thesalos - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 13:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
Δεν είναι όλες οι αντιπροσωπείες έτσι. Εμένα από την πρώτη στιγμή μου είπαν στα 20.000χιλ άσχετα αν εγώ το πήγα στα 10.000χιλ.



Συμφωνω αλλα αυτο που μου λες ισχυει κατω απο το 40%
nickzotos - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 13:38:28
Θέμα δημοσίευσης:
γραφει το βιβλιαρακι!
thesalos - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 13:44:15
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:
γραφει το βιβλιαρακι!



Για το σερβις των 20.000 οχι για ενδιαμεσες αλλαγες
nickzotos - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 17:18:18
Θέμα δημοσίευσης:
ολα τα καινουργια αυτοκινητα (νομιζω εκτος απο μερικες ειδικες περιπτωσεις) δεν εχουν ενδιαμμεσους ελεγχους και αυτο ειναι εγκυκλιος προς ολους! Cool
thesalos - Σαβ 17 Μάϊ 2008, 21:50:53
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:
ολα τα καινουργια αυτοκινητα (νομιζω εκτος απο μερικες ειδικες περιπτωσεις) δεν εχουν ενδιαμμεσους ελεγχους και αυτο ειναι εγκυκλιος προς ολους! Cool



Συμφωνω μαζι σου αλλα ποσοι ειναι αυτοι που θα τους πει η αντιπροσωπεια οτι πρεπει να κανουν ενδιαμεση αλλαγη και δεν θα το κανουν φοβουμενοι οτι σε περιπτωση που τους τυχει κατι δεν θα ισχυει η εγγυηση?
ayrton - Τρι 20 Μάϊ 2008, 14:02:43
Θέμα δημοσίευσης:
στα 5000 εμενα μου ειπαν να το παω για ενα τυπικο οπτικο ελεγχο.
nickzotos - Τρι 20 Μάϊ 2008, 15:56:40
Θέμα δημοσίευσης:
ayrton έγραψε:
στα 5000 εμενα μου ειπαν να το παω για ενα τυπικο οπτικο ελεγχο.


η λεγομενη επισκεψη εγγυησης! Cool
thesalos - Τρι 20 Μάϊ 2008, 19:59:02
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:

η λεγομενη επισκεψη εγγυησης! Cool


Εμενα θα πεις? Εχω κανει επισκεψεις εγγυησης μεχρι τα 5000χλμ.........
Επτα τον αριθμο.
Lefter1s RC - Τρι 20 Μάϊ 2008, 21:41:11
Θέμα δημοσίευσης:
Χθες πηγα στη Lion για το σερβις των 5k km . Καθηστερησα 1km αλλα δεν εχει σημασια. Δεν τους ειπα τιποτα και απλα μου συμπληρωσανε το λαδι με shell 5-30 αναφεροντας μου οτι δεν προκειται για 'σερβις' ο ελεγχος στα 5k km... Γνωμες παιδες...
android - Τρι 20 Μάϊ 2008, 22:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Χθες πηγα στη Lion για το σερβις των 5k km . Καθηστερησα 1km αλλα δεν εχει σημασια. Δεν τους ειπα τιποτα και απλα μου συμπληρωσανε το λαδι με shell 5-30 αναφεροντας μου οτι δεν προκειται για 'σερβις' ο ελεγχος στα 5k km... Γνωμες παιδες...


τι σου πηραν δεν μας ειπες...
ουσιαστικα απλα ριχνουν μια ματια....
nickzotos - Τρι 20 Μάϊ 2008, 22:51:40
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Χθες πηγα στη Lion για το σερβις των 5k km . Καθηστερησα 1km αλλα δεν εχει σημασια. Δεν τους ειπα τιποτα και απλα μου συμπληρωσανε το λαδι με shell 5-30 αναφεροντας μου οτι δεν προκειται για 'σερβις' ο ελεγχος στα 5k km... Γνωμες παιδες...



τι γνωμες να σου πουμε;;;;; οτι καναν ακριβως την δουλεια τους;;;διαβαστε κανενα ποστ πιο πανω..δεν κανει κακο! Cool
myth - Πεμ 12 Ιούν 2008, 04:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδες εχω 4500χιλιομετρα και μου εβγαλε τωρα καθως γυρναγα απο εξω "engine oil low"...ειναι δυνατον να θελει συμπληρωμα??? Δεν το κοιταξα γιατι η ωρα ειναι περασμενη...δεν ειναι λιγο κουλο να το βγαλει???
makis106 - Πεμ 12 Ιούν 2008, 07:19:14
Θέμα δημοσίευσης:
myth έγραψε:
ρε παιδες εχω 4500χιλιομετρα και μου εβγαλε τωρα καθως γυρναγα απο εξω "engine oil low"...ειναι δυνατον να θελει συμπληρωμα??? Δεν το κοιταξα γιατι η ωρα ειναι περασμενη...δεν ειναι λιγο κουλο να το βγαλει???

Φίλε μου πρέπει να συνηθίσεις στην ιδέα οτι το καμάρι σου τρέφεται κ με λάδι, όπως όλα τσιμπάνε λίγο. Βέβαια το δικό σου φαίνεται να ξεκίνησε με μεγάλες ορέξεις. Είναι πολύ νωρίς για να σου κατέβει η στάθμη τόσο πολύ, εκτός κ αν απο τη μέρα που το πήρες του έχεις πιεί το αίμα, αν όμως δεν ισχύει αυτό, καλύτερα να πας μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία. Το δικό μου έχει 5000κμ και η στάθμη στο δείκτη έχει κατέβει περίπου κατά 1/3...
Jim207GT - Πεμ 12 Ιούν 2008, 08:41:42
Θέμα δημοσίευσης:
myth έγραψε:
ρε παιδες εχω 4500χιλιομετρα και μου εβγαλε τωρα καθως γυρναγα απο εξω "engine oil low"...ειναι δυνατον να θελει συμπληρωμα??? Δεν το κοιταξα γιατι η ωρα ειναι περασμενη...δεν ειναι λιγο κουλο να το βγαλει???


Σε μένα πάντος που έχω 19.000χλμ απο τα 10.000 που άλλαξα δεν έχει κάψει σχεδόν τίποτα. Και εννοείτε οτι σε κάθε ευκαιρία το ανοίγω. Μέχρι τα 10.000 είχα αλλάξει 3ς φορές λάδια οπότε δεν ξέρω αν τσίμπαγε τότε, για παρατήρησέ το μέχρι τα 10.000 τί θα κάνει.
myth - Πεμ 12 Ιούν 2008, 09:26:21
Θέμα δημοσίευσης:
νταξει το ανοιγω σχεδον συνεχεια το αμαξι αλλα μου φαινεται πολυ νωρις...τελοσπαντων...ευχαριστω παιδες...θα παω αντιπροσωπεια να δουμε τι παιζει...ευχαριστω!!!
nikos68 - Πεμ 12 Ιούν 2008, 11:44:49
Θέμα δημοσίευσης:
Να έχετε πάντα μαζί σας ένα λιτράκι 5W-30.Είναι απαραίτητο διότι με τα τουρμπίσματα όλο και κάτι τρώει.Λέγεται ότι μετά τα 30000 χλμ θα στρώσει κάπως αλλά πάντα θα τρώει λάδι.Με τέτοιο νερόλαδο αυτά θα έχουμε.Θα δοκιμάσω το καινούριο της TOTAL που γράφει για BMW κινητήρες και θα δούμε.Πάντως μέχρι τώρα που έχω κάνει 12000 χλμ έχω συμπληρώσει 1300 ml.
dimkeras - Πεμ 12 Ιούν 2008, 23:24:34
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου δηλαδή που τρώει ~300ml στα 10.000km πρέπει να το πετάξω?
Μοτέρ έχει το κακόμοιρο, όχι φριτέζα...
makis106 - Παρ 13 Ιούν 2008, 13:01:42
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
myth έγραψε:
ρε παιδες εχω 4500χιλιομετρα και μου εβγαλε τωρα καθως γυρναγα απο εξω "engine oil low"...ειναι δυνατον να θελει συμπληρωμα??? Δεν το κοιταξα γιατι η ωρα ειναι περασμενη...δεν ειναι λιγο κουλο να το βγαλει???


Σε μένα πάντος που έχω 19.000χλμ απο τα 10.000 που άλλαξα δεν έχει κάψει σχεδόν τίποτα. Και εννοείτε οτι σε κάθε ευκαιρία το ανοίγω. Μέχρι τα 10.000 είχα αλλάξει 3ς φορές λάδια οπότε δεν ξέρω αν τσίμπαγε τότε, για παρατήρησέ το μέχρι τα 10.000 τί θα κάνει.


Φίλε Δημήτρη, επειδή θα πάω την άλλη εβδομάδα να κάνω 1η αλλαγή λαδιών στα 5000κμ, είπα με τον μηχανικό να βάλουμε τα Castrol. Νομίζω οτι αυτά έβαλες κ εσύ, κ είπες οτι είσαι ευχαριστημένος. Ήθελα ανα σε ρωτήσω, αν τα πήρες απ΄έξω, ή στα χρέωσε η αντιπροσωπεία κ πόσο, έτσι για να έχω ενα μπούσουλα...
Jim207GT - Παρ 13 Ιούν 2008, 23:15:35
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:


Φίλε Δημήτρη, επειδή θα πάω την άλλη εβδομάδα να κάνω 1η αλλαγή λαδιών στα 5000κμ, είπα με τον μηχανικό να βάλουμε τα Castrol. Νομίζω οτι αυτά έβαλες κ εσύ, κ είπες οτι είσαι ευχαριστημένος. Ήθελα ανα σε ρωτήσω, αν τα πήρες απ΄έξω, ή στα χρέωσε η αντιπροσωπεία κ πόσο, έτσι για να έχω ενα μπούσουλα...


Εγώ τα πήρα από έξω από συνεργάτη του Club σαν επίσημο μέλος που είμαι(και ακόμα να μου φτιάξουν το Avatar.... Twisted evil ) κάπου στα 13€ και κάτι το λίτρο. Τα φοράει και το αδερφάκι στο Jetta GT του και αυτός πολύ ευχαριστιμένος.
theoxarhs - Σαβ 21 Ιούν 2008, 11:04:34
Θέμα δημοσίευσης: 207GT 1o service - 5.000 km - αλλαγή λαδιών
Παιδια θα παω για το πρωτο...

1.Κανουν μια προσφορα αλλαγή λαδιών και φιλτρου λαδιου , ρωτησα τιμη (προσφορας) και μου ειπαν 95 EUR... Αξιζει τον κοπο να το κανεις απο τωρα αυτο; Λιγο ακριβα δεν ειναι;


2.Εχετε παρατηρησει οταν βαζετε σε λειτουργια τον πισω υαλοκαθαριστηρα, σε καθε κυκλο που κανει ο υαλοκαθαριστηρας να ακουγεται ενα τσουκ στο ταμπλω; τι ειναι αυτο, από το ρελαι του υαλοκαθαριστηρα, ή συμβαινει επιτηδες για να μην τον ξεχασεις ανοικτο;
Miltellas - Σαβ 21 Ιούν 2008, 11:39:15
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207GT 1o service - 5.000 km - αλλαγή λαδιών
theoxarhs έγραψε:
Παιδια θα παω για το πρωτο...

1.Κανουν μια προσφορα αλλαγή λαδιών και φιλτρου λαδιου , ρωτησα τιμη (προσφορας) και μου ειπαν 95 EUR... Αξιζει τον κοπο να το κανεις απο τωρα αυτο; Λιγο ακριβα δεν ειναι;


2.Εχετε παρατηρησει οταν βαζετε σε λειτουργια τον πισω υαλοκαθαριστηρα, σε καθε κυκλο που κανει ο υαλοκαθαριστηρας να ακουγεται ενα τσουκ στο ταμπλω; τι ειναι αυτο, από το ρελαι του υαλοκαθαριστηρα, ή συμβαινει επιτηδες για να μην τον ξεχασεις ανοικτο;

1. Προσφορά αλλαγή λαδιών+φίλτρο με 95Ε; Τί προσφέρουν δλδ για να καταλάβω; "Προσφορά"... "Έκπτωση"... Πόσο έχουν ξεφτυλιστεί πλέον αυτές οι έννοιες...
Αν θέλεις στα 5000χλμ να αλλάξεις λάδια με ανώτερης ποιότητος έχει νόημα, αλλιώς δεν έχει.

2. Στο δικό μου (206) ακούγεται το ρελέ. Κατά μία έννοια με ειδοποιεί κιόλας να τον κλείσω...
Ghost Dog - Κυρ 22 Ιούν 2008, 11:39:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ενωθηκαν 3 topics σε ενα, αλλαχθηκε ο τιτλος για να ειναι πιο γενικος και οχι μονο για 207 και εγινε "υπομνημα".... Wink
Εκ της MOD-Team
μπλα μπλα μπλα....

makis106 - Δευ 23 Ιούν 2008, 07:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
1η αλλαγή στα 5000km Castrol SLX 5W-30 LONGLIFE III, 4Lt, χρέωση 70€, λογική τιμή πιστεύω...
lem-x24 - Δευ 23 Ιούν 2008, 10:48:45
Θέμα δημοσίευσης:
γενικά ρε παιδιά το βιβλίο λέει σέρβις κάθε 30000 χμ ή στα 2 χρόνια αν οι συνθήκες οδήγησης είναι φυσιολογικές. αν είναι δυσμενείς λένε στα 20000 χμ ήστο χρόνο. εμένα πάντως μου είπανε ότι κάθε 10000 χμ να κάνω αλλαγή λαδιών και στο χρόνο σέρβις. όλα αυτά πάντως προσωπικά πιστέυω ότι είναι βλακείες για να σε τρέχουν. τι πάει να πει 1 χρόνος! όταν φύγω από την εγγύηση κάθε 10000 χμ θα του κάνω αλλαγή στα λάδια και θα του λέω να το ελέγχει και ότι χρειάζεται θα το διορθώνω. τώρα στην αντιπροσωπεία δεν πολυ- κοιτάνε αν έχει κάτι το αμάξι. σε ρωτάνε πόσα χμ έχει και κοιτάνε τι ορίζει ο τεχνικός έλεγχος στα αντίσοιχα χμ. και το παλιο μου το αμάξι έτσι το έκανα. κάθε 10000 χμ του άλλαζα τα λάδια και επισκεύαζα ότι χρειαζόταν! και μου κράτησε 18 χρόνια χωρίς να βγάλει ούτε ένα πρόβλημα!απλά προτείνω όχι τσιγγουνιές στο λάδι! καλής ποιότητας, δηλαδή εγγεκριμένης μάρκας!
STELIOS - Δευ 23 Ιούν 2008, 13:10:58
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια να διυεκρηνισουμε κατι:

Αλλο η αλλαγη λαδιων και αλλο το service, μην τα μπερευουμε.
Το service περιλαμβανει πιο πολλες εργασιες και ελεγχους απο μια απλη αλλαγη λαδιων.

Δηλαδη στα 5000 χλμ μπορεις να συμπλιρωσεις ή να αλλαξεις λαδια αν θες. Δεν κανεις ομως full service στα 5000 χλμ...

Οπως και μεχρι τα 20.000 χλμ που ειναι το 1ο service, μπορει να εχεις ειδη κανει 1 ή 2 ή και 3 αλλαγες λαδιων.
Pughell - Τετ 25 Ιούν 2008, 12:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
kostas107 έγραψε:
καλημερα,ειμαι καινουργιο μελος του psclub,γραφτηκα μολις χθες,εχω ενα προβλημα και θελω να το μοιραστω μαζι σας,οποιαδηποτε συμβουλη η αποψη δεκτη,πριν ενα μηνα απεκτησα το 207 rally,κατα την παραδοση δεν ελενξα τα λαδια του αυτοκινητου,μετα απο 2 εβδομαδες κοιταζοντας την βεργα με κρυο μοτερ πριν το βαλω μπροστα διαπιστωνω οτι τα λαδια ηταν λιγο ποιο κατω απο το minimoun,το πηγαινω στη lion ελλας για να το δουν,ειχα κανει γυρο στα 1800 χιλ,ο συμβουλος μου ειπε οτι το συμπληρωσαν με 200ml,που εγω δεν το πιστευω σαν κωστας,ελπιζω να συμφωνειτε?αφου το πηρα απο την lion πηγα στο σπιτι,το αφησα να κρυωσει,διαπιστωνω παλι οτι η σταθμη ηταν λιγο ποιο πανω απο το minimoun,παιρνω ενα λιτρο λαδι 5-30 της valvoline και βαζω αλλα 700ml η ενδειξη στη βεργα πηγε στο μαχ,απο εκεινη την ημερα εχω κανει γυρω στα 750 χιλ και η ενδειξη της βεργας ειναι στη μεση αναμεσα του minimoun και στο μαχ,δεν ξερω αλλα η απωλεια λαδιου δεν θα ειναι γυρω στα 200 με 300 ml?να το παω στην lion να το δουν?οποιαδηποτε πληροφορια η συμβουλη παρακαλω να μου στειλετε,ειναι καινουργιο το αμαξι και εχω φρικαρει με αυτο που γινετε, ευχαριστω προκαταβολικα

Καταρχην κανε μια προληπτικη αλλαγη λαδιων καθως αυτο που εκανες να αναμιξεις διαφορετικες μαρκες ειναι πολυ λαθος,ιδιαιτερα σε καινουργιο μοτερ.
Απο εκει και περα παρακολουθησε το τακτικα αλλα παντα με το αυτοκινητο κρυο και σε εντελως επιπεδο εδαφος.

Η καταναλωση ειναι λογικη μεχρι ενα σημειο αλλα ετσι οπως το περιγραφεις,ειναι σαν...διαρροη!
Παρακολουθησε το και γενικα προσεχε το.
Αν παλι το σκιζεις απο την 1η μερα που το πηρες,συνηθισε το,θα καιει ολο και περισσοτερο.
Αυτο ειναι το μειονεκτημα του "ιταλικου στρωσιματος". Rolling eyes
kostas107 - Τετ 25 Ιούν 2008, 18:23:27
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
kostas107 έγραψε:
καλημερα,ειμαι καινουργιο μελος του psclub,γραφτηκα μολις χθες,εχω ενα προβλημα και θελω να το μοιραστω μαζι σας,οποιαδηποτε συμβουλη η αποψη δεκτη,πριν ενα μηνα απεκτησα το 207 rally,κατα την παραδοση δεν ελενξα τα λαδια του αυτοκινητου,μετα απο 2 εβδομαδες κοιταζοντας την βεργα με κρυο μοτερ πριν το βαλω μπροστα διαπιστωνω οτι τα λαδια ηταν λιγο ποιο κατω απο το minimoun,το πηγαινω στη lion ελλας για να το δουν,ειχα κανει γυρο στα 1800 χιλ,ο συμβουλος μου ειπε οτι το συμπληρωσαν με 200ml,που εγω δεν το πιστευω σαν κωστας,ελπιζω να συμφωνειτε?αφου το πηρα απο την lion πηγα στο σπιτι,το αφησα να κρυωσει,διαπιστωνω παλι οτι η σταθμη ηταν λιγο ποιο πανω απο το minimoun,παιρνω ενα λιτρο λαδι 5-30 της valvoline και βαζω αλλα 700ml η ενδειξη στη βεργα πηγε στο μαχ,απο εκεινη την ημερα εχω κανει γυρω στα 750 χιλ και η ενδειξη της βεργας ειναι στη μεση αναμεσα του minimoun και στο μαχ,δεν ξερω αλλα η απωλεια λαδιου δεν θα ειναι γυρω στα 200 με 300 ml?να το παω στην lion να το δουν?οποιαδηποτε πληροφορια η συμβουλη παρακαλω να μου στειλετε,ειναι καινουργιο το αμαξι και εχω φρικαρει με αυτο που γινετε, ευχαριστω προκαταβολικα

Καταρχην κανε μια προληπτικη αλλαγη λαδιων καθως αυτο που εκανες να αναμιξεις διαφορετικες μαρκες ειναι πολυ λαθος,ιδιαιτερα σε καινουργιο μοτερ.
Απο εκει και περα παρακολουθησε το τακτικα αλλα παντα με το αυτοκινητο κρυο και σε εντελως επιπεδο εδαφος.

Η καταναλωση ειναι λογικη μεχρι ενα σημειο αλλα ετσι οπως το περιγραφεις,ειναι σαν...διαρροη!
Παρακολουθησε το και γενικα προσεχε το.
Αν παλι το σκιζεις απο την 1η μερα που το πηρες,συνηθισε το,θα καιει ολο και περισσοτερο.
Αυτο ειναι το μειονεκτημα του "ιταλικου στρωσιματος". Rolling eyes

φιλε μου κοιτα να δεις,ειμαι τυπος που σεβομαι οτι καινουργιο περνω,το αμαξι μερχι τα 1600 χιλ πηγαινε με 5η και μαχ 130 χιλ/ωρα,το αμαξι σε γενικες γραμμες δεν το σκιζω 1η 2η 3η,ειμαι της τελικης που βγαζει το αμαξι και οχι της επιταχυνσης,οταν το κυκλοφορω οι πρωτες 3 ταχυτητες μαχ φτανουν τις 2500 με 3000 στροφες,τωρα οταν βγαινω εθνικη μου αρεσει να το ανοιγω,αλλωστε γιαυτο το πηρα,εχω κανει περιπου 3000 χιλ και εχω βαλει λαδι 200+700 και οπως λεω παραπανω ηδη ειναι στο μισο στη βεργα,τωρα που ειπα βεργα παραξενη βεργα δεν εχει?σ'ευχαριστω που μου απαντησες και ειπες την γνωμη σου!
makis106 - Πεμ 26 Ιούν 2008, 08:09:50
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά αυτή η βέργα είναι μεγάλη επιτυχία, αφού εγώ αναγκάστηκα κ την έβαψα με σπρέυ φωτιάς στο σημείο που μετράει, για να βλέπω τα λάδια!!!
Πάντως αν το αμάξι το πήγαινες νορμάλ και έλπίζω πως δεν έβαζες μέσα μια 5η και τη δούλευες απο τις 1000rpm μέχρι τις 5000rpm, γιατί αυτό είναι χειρότερο απο την πολυστροφία, είναι αδικαιολόγητη η κατανάλωση τέτοιας ποσότητας λαδιού, κ θα πρέπει να το δεις άμεσα κ να πιέσεις την αντιπροσωπεία. Στο κάτω κάτω καινούργιο αυτοκίνητο είναι, έδωσες 20000€, κ γα***ντας να το πήγαινες απο την αρχή, δεν δικαιολογείται, υποτίθεται ότι οι καινούργιοι κινητήρες δεν χρειάζονται στρώσιμο, άλλωστε αν το είχε προβλέψει ο κατασκευστής, θα έγραφε κάτι κάπου μέσα στο manual για στρώσιμο, έστω κ με ψιλά γράμματα, όπως στα παλαιότερα.
Όλοι ξέρουμε ότι τσιμπάνε λίγο λάδι κ είναι φυσιολογικό για υπερτροφοδοτούμενα μοτέρ, -αυτό το αναφέρει κ το manual- αλλα σε λογικά επίπεδα, εμένα ας πούμε στα 5000km πήγε ο δείκτης λίγο πιο πάνω απο τη μέση, άλλων έκαψε λιγότερο, άλλων περισσότερο, άλλα όχι τόσο. Εγγύηση Wink
Pughell - Πεμ 26 Ιούν 2008, 09:24:12
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει οντως το μοτερ σου να εχει καποια δυσλειτουργια απο εκει και περα ομως μια Χ(μικρη) καταναλωση λαδιου ειναι λογικη.
Τωρα για το στρωσιμο,το ξαναειπα,
δεν υπαρχει μοτερ που να μην θελει στρωσιμο!
Εξηγησα και τους λογους που ισχυει το παραπανω.

Ναι μεν μπορει οι νεες μεθοδοι κατεργασιας να ειναι πολυ πιο ακριβεις αλλα το στρωσιμο χρειαζεται παντα τις πρωτες 15-20 ωρες λειτουργιας. Exclamation
makis106 - Πεμ 26 Ιούν 2008, 09:51:52
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Μπορει οντως το μοτερ σου να εχει καποια δυσλειτουργια απο εκει και περα ομως μια Χ(μικρη) καταναλωση λαδιου ειναι λογικη.
Τωρα για το στρωσιμο,το ξαναειπα,
δεν υπαρχει μοτερ που να μην θελει στρωσιμο!
Εξηγησα και τους λογους που ισχυει το παραπανω.

Ναι μεν μπορει οι νεες μεθοδοι κατεργασιας να ειναι πολυ πιο ακριβεις αλλα το στρωσιμο χρειαζεται παντα τις πρωτες 15-20 ωρες λειτουργιας. Exclamation

Εγώ φίλε Στέλιο αυτή τη κατανάλωση, δεν τη θεωρώ μικρή. Απο το min στο max του δείκτη, είναι 1 λίτρο λάδι, στα 1800km το θεωρώ πολύ κ να το πηγαίνει και χαλαρά. Άλλωστε, το ίδιο το manual γράφει ότι η κατανάλωση δεν πρέπει να υπερβαίνε το 0,5L στα 1000km, το οποίο κ έχει υπερβεί.
Είναι σαν να έπαιρνα εγώ τώρα το δικό μου, να πάω Αθήνα απο Κέρκυρα κ να ξανάρθω (2000km) κ στο δρόμο να συμπλήρωνα λάδι, θα ντρεπόμουν να το πω...
Θα τους το δινα πίσω....
Μακάρι να είναι παροδικό κ να στρώσει το αμάξι.
Pughell - Πεμ 26 Ιούν 2008, 11:57:15
Θέμα δημοσίευσης:
Για τον Κωστα το ειπα ρε,οχι για σενα...

Ασχετα με αυτο,επειδη και καποιοι φιλοι μου εχουν τουρμπατα 207,δεν εχουν παρατηρησει χαμηλη σταθμη...
Οποτε ή κατι παιζεται με τις παρτιδες παραγωγης ή κατι με την χρηση... Sad
makis106 - Πεμ 26 Ιούν 2008, 16:21:32
Θέμα δημοσίευσης:
Το κατάλαβα, απλά το διάβασα γρήγορα κ νόμιζα ότι έβρισκες μικρή την κατανάλωση του Κώστα. Συμφωνούμε! Thumb Left
giannis27 - Σαβ 28 Ιούν 2008, 21:09:27
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ όταν είχα πάει να πάρω το αμάξι μέσα σε όλα τα άλλα είδα κ τον δείκτη λαδιού κ ήθελε συμπλήρωμα ήταν σχεδόν λίγο πιο πάνω από την μέση!
μου συμπλήρωσαν λάδι μέχρι το max κ από τότε δεν έχω δει διαφορά στον δείκτη (3.300χιλιόμετρα)μήπως κ το δικό σου ήθελε συμπλήρωμα λάδια κ στην πορεία έκαψε κ το κάτι τις του?
baden - Σαβ 19 Ιούλ 2008, 23:12:48
Θέμα δημοσίευσης: επικινδυνο συνεργειο!!!
συγνωμη που ανοιγω νεο topic αλλα δεν ξερω που αλλου να το αναφερω. 1η αλλαγη λαδιων στις 5000 στην dacar με δικα μου λαδια total 5w30 13 ευρω/l.Μολις τα βλεπει ο μηχ. μου λεει πως δεν κανουν και πως εχει ερθει εγκυκλιος !? για τα 207gt να βαζουμε μονο gastrol 0w30.Τλπ τα βαζει και διαπιστωνω πως εχει βαλει 4,80 l.550 ml παραπανω. Επεμενα να τα αφαιρεσει και μου ελεγε πως τα τουρμπο χρειαζονται λιγο παραπανω λαδι γιατι το καινε ευκολα.ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ.Κατα ταλλα κανενας αλλος ελεγχος .Ειμαστε ερμεα της ευσυνειδησιας του καθε μηχ.Kαι ο ποιο ασχετος ξερει πως στο μοτερ δε βαζουμε σταγονα παραπανω,Τι να πω.Σας το αναφερω οπως εκανα και στη lion.
makis106 - Κυρ 20 Ιούλ 2008, 11:21:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχήν η πρώτη παπάτζα που σου είπε, είναι για τη εγκύκλιο Rotfl ξαφνικά η Peugeot, αποφάσισε ότι θα συνεργάζεται μόνο με την castrol κ θα βάζει μόνο 0W-30? την στιγμή που μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε λάδι καλύπτει τις προδιγραφές του κατασκευαστή, -πόσο μάλλον το TOTAL που διαφημίζει κ στο manual- και είτε 0W-30 είτε 5W-30, που κατά τη γνώμη μου το 0W-30 δεν κάνει καλοκαιριάτικα, μιας κ είναι ακόμη πιο λεπτό κ θα το καίει πιο έυκολα. Κ όλα αυτά δεν χρειάζεται να μαντέψεις, για να σου πουλήσουν το λάδι τους. Καλά ρε πώς τους αφήνετε να σας γεμίζουν με ένα σωρό μαλ***ες για να σας τα παίρνουν, πες του να περιμένει ένα λεπτάκι να πάρεις ένα τηλ στα κεντρικά να εξακριβώσεις τη μαλ***α που σου είπε, ή στην τελική παρε τα λάδια σου κ πήγαινε αλλού, τόσες αντιπροσωπείες υπάρχουν.
Κ σου έβαλε κ πάνω απο μισό λίτρο παραπάνω λάδια? Shocked Ερε να τα ξέραν αυτά οι Γάλλοι! Ίσως για να μη στα κάψει όλα μέχρι την επόμενη αλλαγή (0W-30)!
peugeot_ς - Τρι 18 Νοέ 2008, 17:08:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τηλεφωνημα προς τη λιον-athens.

Γεια σας, τηλεφωνω για να κλεισω ραντεβου για αλλαγη λαδιων ......................................................ποσο θα κοστισει?
- 100 ΕΥΡΩ. Και μια ερωτηση 0 30 να βαλω ή 5 30?
makis106 - Τρι 18 Νοέ 2008, 18:18:14
Θέμα δημοσίευσης:
peugeot_ς έγραψε:
Τηλεφωνημα προς τη λιον-athens.

Γεια σας, τηλεφωνω για να κλεισω ραντεβου για αλλαγη λαδιων ......................................................ποσο θα κοστισει?
- 100 ΕΥΡΩ. Και μια ερωτηση 0 30 να βαλω ή 5 30?


Εγώ αλλαγή λαδιών, 2 φορές που έχω κάνει, 47€ αν θυμάμαι καλά!
Για μένα καλύτερα 5-30.
Vini - Δευ 23 Μάρ 2009, 12:55:02
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:
λοιπον εχουμε και λεμε:

στα 5000 ή στο 6μηνο παμε για επισκεψη εγγυησης (γενικος ελεγχος του αυτοκινητου- δωρεαν) εαν θελετε εσεις αλλαζεται λαδια.


Και εμένα ακριβώς αυτό είπαν και το σημείωσαν στο βιβλιαράκι του Service με ΤΕΡΑΣΤΙΑ γράμματα... Exclamation
vama51 - Δευ 23 Μάρ 2009, 18:40:30
Θέμα δημοσίευσης:
Τρεις λαλλούν και 2 χορεύουν βλέπω σχετικά με την αλλαγή λαδιών.Εμένα μου είπαν στα 5.000 προαιρετική αλλαγή και μετα στα 20.000 (και κάθε 20.000) αλλαγή.
sxydonas - Τρι 24 Μάρ 2009, 00:26:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ο οπτικός έλεγχος των 5000km που ανέφερε έντυπο (κακή φωτοτυπία) της αντιπροσωπείας περιελάμβανε και προσθήκη λαδιού. Συγκεκριμένα χρειάστηκε 1L και χρεώθηκε 20E. Υποθέτω τυχαία χρειάστηκαν 1000ml ακριβώς. Ο επί της υποδοχής κύριος επέμεινε πως δεν χρειάζεται αλλαγή λαδιών.
Vini - Τρι 24 Μάρ 2009, 11:42:49
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρώ απαράδεκτο να γίνεται πρόσθεση νέων λαδιών τρίτου κατασκευαστή (ειδικά σε λάδια εργοστασιακά)

Το κόστος είναι μικρό οπότε είναι προτιμότερη μία αλλαγή.

Καλό κάνει. Κακό δεν κάνει...
Vini - Τρι 28 Απρ 2009, 08:20:34
Θέμα δημοσίευσης:
Για πείτε ρε παιδιά.

Μου είπαν στα 5000χιλ έλεγχος αυτοκινήτου και συμπλήρωση λαδιών ή προαιρετική αλλαγή λαδιών.

Μπορώ να πάω σε άλλο συνεργείο και να ξεκινήσω εκεί τη διαδικασία των service;; Rolling eyes
amafic - Τρι 28 Απρ 2009, 10:16:29
Θέμα δημοσίευσης:
sxydonas έγραψε:
Ο οπτικός έλεγχος των 5000km που ανέφερε έντυπο (κακή φωτοτυπία) της αντιπροσωπείας περιελάμβανε και προσθήκη λαδιού. Συγκεκριμένα χρειάστηκε 1L και χρεώθηκε 20E. Υποθέτω τυχαία χρειάστηκαν 1000ml ακριβώς. Ο επί της υποδοχής κύριος επέμεινε πως δεν χρειάζεται αλλαγή λαδιών.



Στα 5.000χλμ έγινε οπτικός έλεγχος στο αυτοκίνητο, έλεγξαν τους συνδέσμους και τις βίδες στο κάτω μέρος (σύστημα διεύθυνσης) και συμπλήρωσαν λάδι στον κινητήρα (γύρω στα 500ml αν θυμάμαι καλά) γιατί λέει ότι τα καινούρια αυτοκίνητα έρχονται με λίγο λιγότερο λάδι από το εργοστάσιο (δωρεάν η συμπλήρωση λαδιού). Αυτή τη διαδικασία την ονομάζουν έλεγχος εγγύησης και γίνεται ΔΩΡΕΑΝ στα 5.000χλμ ή στους 6 μήνες. Afroman
amafic - Τρι 28 Απρ 2009, 10:21:52
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Για πείτε ρε παιδιά.Μου είπαν στα 5000χιλ έλεγχος αυτοκινήτου και συμπλήρωση λαδιών ή προαιρετική αλλαγή λαδιών.
Μπορώ να πάω σε άλλο συνεργείο και να ξεκινήσω εκεί τη διαδικασία των service;; Rolling eyes



Είχα κάνει ακριβώς την ίδια ερώτηση στην αντιπροσωπεία όταν αγόρασα το αυτοκίνητο (λόγω του ότι ταξιδεύω συχνά και δεν ξέρω που θα βρίσκομαι όταν θα χρειαστεί service) και μου απάντησαν ότι μπορώ να πάω σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, ακόμα και για τον έλεγχο εγγύησης.
Vini - Τρι 28 Απρ 2009, 20:35:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία! Ευχαριστώ!
kostasvti - Τετ 20 Μάϊ 2009, 09:32:31
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλαγη λαδιων σε γνωστο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο αθηνα 4 λιτρα (χωρις φιλτρο) 70ευροπουλα. (5-30)
drdino - Τετ 20 Μάϊ 2009, 11:32:38
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί δεν άλλαξες φίλτρο;
ayrton - Τετ 20 Μάϊ 2009, 14:22:40
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
Αλλαγη λαδιων σε γνωστο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο αθηνα 4 λιτρα (χωρις φιλτρο) 70ευροπουλα. (5-30)

Σε επισημο αντιπροσωπο μονο 70 ευρω? εχω τα ιδια πληρωσα 130 ευρω Evil α μου φαινετε θα ριξω μαυρη πετρα πισω μου και θα τους χαιρετισω!!!!
makis106 - Τετ 20 Μάϊ 2009, 14:51:43
Θέμα δημοσίευσης:
ayrton έγραψε:
kostasvti έγραψε:
Αλλαγη λαδιων σε γνωστο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο αθηνα 4 λιτρα (χωρις φιλτρο) 70ευροπουλα. (5-30)

Σε επισημο αντιπροσωπο μονο 70 ευρω? εχω τα ιδια πληρωσα 130 ευρω Evil α μου φαινετε θα ριξω μαυρη πετρα πισω μου και θα τους χαιρετισω!!!!

Και εγώ 75 είχα πληρώσει στο service των 5000 για λάδια Rolling eyes
drdino - Τετ 20 Μάϊ 2009, 15:08:19
Θέμα δημοσίευσης:
ayrton έγραψε:
kostasvti έγραψε:
Αλλαγη λαδιων σε γνωστο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο αθηνα 4 λιτρα (χωρις φιλτρο) 70ευροπουλα. (5-30)

Σε επισημο αντιπροσωπο μονο 70 ευρω? εχω τα ιδια πληρωσα 130 ευρω Evil α μου φαινετε θα ριξω μαυρη πετρα πισω μου και θα τους χαιρετισω!!!!


Ασάλιωτα σε πήγαν... 150 πλήρωσα εγώ σύνολο για το σέρβις των 30k.
kostasvti - Τετ 20 Μάϊ 2009, 17:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
ayrton έγραψε:
kostasvti έγραψε:
Αλλαγη λαδιων σε γνωστο εξουσιοδοτημενο αντιπροσωπο αθηνα 4 λιτρα (χωρις φιλτρο) 70ευροπουλα. (5-30)

Σε επισημο αντιπροσωπο μονο 70 ευρω? εχω τα ιδια πληρωσα 130 ευρω Evil α μου φαινετε θα ριξω μαυρη πετρα πισω μου και θα τους χαιρετισω!!!!


Γιατι οπως μου ειπε το παιδι επεσαν οι τιμες των λαδιων, διοτι φευγαν ολοι απο τα αουσιοδοτημενα. και μαλιστα τα λαδια μαζι με το φπα ηταν 69 ευρω και κατι αλλα κατι νερα γυαλαοκαθαριστηρων κατι βασεις ταπας κλπ...στην αρχη ημουν προετοιμασμενος για ταριφα 100...αλλα ανασανα..για τον φιλο που ρωτα γιατι οχι φιλτρο ειχα και εγω την απορια αλλα μου ειπε οτι για 4λιτρα λαδι που μου εβαλε δεν εβαλε φιλτρο. Δεν πολυκαταλαβα την απαντηση.
makis106 - Τετ 20 Μάϊ 2009, 17:44:22
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:

Γιατι οπως μου ειπε το παιδι επεσαν οι τιμες των λαδιων, διοτι φευγαν ολοι απο τα αουσιοδοτημενα. και μαλιστα τα λαδια μαζι με το φπα ηταν 69 ευρω και κατι αλλα κατι νερα γυαλαοκαθαριστηρων κατι βασεις ταπας κλπ...στην αρχη ημουν προετοιμασμενος για ταριφα 100...αλλα ανασανα..για τον φιλο που ρωτα γιατι οχι φιλτρο ειχα και εγω την απορια αλλα μου ειπε οτι για 4λιτρα λαδι που μου εβαλε δεν εβαλε φιλτρο. Δεν πολυκαταλαβα την απαντηση.

Πάντα 4 λίτρα παίρνει! Laughing
Προφανώς ήθελε να πει ότι τα 5000 χμ που έχει κάνει, είναι λίγα για να αλλαχτεί το φίλτρο...
kostasvti - Τετ 20 Μάϊ 2009, 17:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον Μακη. Εγω παντως οφειλω να πω πως ο συγκεκριμενος εξουσιοδοτημενος ειναι πολυ σπαθι τουλαχιστον ο υιος με τον οποιο εχω και μια αμεσοτητα..
makis106 - Τετ 20 Μάϊ 2009, 18:22:12
Θέμα δημοσίευσης:
kostasvti έγραψε:
Μαλλον Μακη. Εγω παντως οφειλω να πω πως ο συγκεκριμενος εξουσιοδοτημενος ειναι πολυ σπαθι τουλαχιστον ο υιος με τον οποιο εχω και μια αμεσοτητα..

Κώστα ούτε και σε μένα είχαν αλλάξει φίλτρο στα 5000, αλλα δεν είχα ούτε εγώ πρόβλημα με αυτό, δεν το θεωρώ τόσο αναγκαίο με τόσα λίγα χλμ. άλλωστε δεν είχαν λόγο να το παραλείψουν, αντιθέτως αυτοί θα είχαν οικονομικό όφελος.
Πάντως είναι πολύ σημαντικό και το θεωρώ τύχη να πέσεις σε έντιμα και έμπιστα άτομα σε αντιπροσωπεία, καθώς θα τους έχεις "ανάγκη" για αρκετό καιρό (οσο διαρκεί η εγγύησή σου) αλλα και αργότερα, αφού πλέον μοτέρ με καινούργιες τεχνολογίες όπως τα δικά μας θέλουν εξειδικευμένα άτομα και γνώσεις και δεν μπορείς να απευθύνεσαι στον καθένα, καλώς ή κακώς. Και με δεδομένο ότι έχουμε ακούσει πάρα πολλά για διάφορους εξουσιοδοτημένους και μη, που κοιτάζουν μόνο πως θα σου τα αρπάξουν, θεωρώ και εγώ τον εαυτό μου τυχερό που υπάρχουν σωστά άτομα, πρόθυμα να λύσουν το πρόβλημά σου, στην αντιπροσωπεία που απευθύνομαι.
kostasvti - Τετ 20 Μάϊ 2009, 18:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι Μακη θα συμφωνησω απολυτως γιατι δεν ειναι οτι πηραμε ενα αμαξι και μετα αντε γεια. Απο την μια ''τους εχεις αναγκη'' λογω εγγυησης και απο την αλλη καλως η κακως πλεον υπαρχει η νοοτροπια οτι αντιπροσωπια ειναι το τοπ για το αυτοκινητο σου οποτε δεν θελεις να ''χαραμιστεις'' καπου αλλου. Με αυτην την εννοια ειναι πολυ σημαντικο να μπορεσεις να βρεις καποιον που αν μη τι αλλο εκτος απο το να στ αρπαξει** να σεβεται το αυτοκινητο σου και εσενα..


**λιγο πολυ ολοι τ αρπαζουν....
m@kis - Κυρ 14 Ιούν 2009, 15:08:54
Θέμα δημοσίευσης:
Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Έχω μπερδευτεί.. πότε πρέπει να πάω στην αντιπροσωπεία για να μην είμαι εκτός εγγύησης??
Έτσι απλά??
Πότε σου σφραγίζουν το βιβλιαράκι??
Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
sfakattakrc - Τετ 17 Ιούν 2009, 12:58:55
Θέμα δημοσίευσης: Re: Service 5.000 χλμ.
καλησπερα παιδια,πηγα σημερα το le mans μου για τον τεχνικο ελεγχο,ολα κομπλε,και μολις παιρνω το αυτοκινητο στα 50 μετρα μου αναβει το λαμπακι τησ μηχανης ...γυριζω πισω και μου λενε φταει η φιλτροχοανη που εχω βαλει στο αυτοκινητο(την οποια την φοραω εδω και 4000χλμ και δεν μου εχει δημιουργησει το παραμικρο προβλημα)Ε Λ Ε Ο Σ ! οι ανθρωποι ειναι τραγικοι,δεν ξαναπαταω σε αντιπροσωπεια !!!
makis106 - Τετ 17 Ιούν 2009, 13:07:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν παίζει αυτό με τη φιλτροχοάνη.
Υπάρχει όμως περίπτωση να σου έκαναν κανα update. Εμένα που μου είχαν κάνει update στον πρώτο έλεγχο, μου έβγαλε esp fault μόλις το έβαλα 'μπρος, αλλα το διόρθωσαν αμέσως και το χαρακτήρησαν σύνηθες. Ίσως κατι τετοιο να έπαιξε και με το δικό σου...
broulis - Τετ 05 Αύγ 2009, 09:15:00
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν παίδες μόλις γύρισα από τη Peugeot εδώ στα Χανιά όπου πήγα για τη πρώτη αλλαγή λαδιών στα 5000χλμ.
'Εγινε αλλαγή λαδιών(βάζουν TOTAL 5-30 Cool,αυτά ήθελα να βάλω εξ αρχής),φίλτρο λαδιού και το σχετικό συμπλήρωμα υγρών καθώς και ένας έλγχος σε όλα τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου...Τέλος, πήγαμε και μια μικρή βόλτα με τον μηχανικό για να τσεκάρουμε πώς όλα είναι οκ....

Κόστος 80 ευρώ...Λογικό το βρίσκω.

Αυτά απο εμένα...

Καλη σας μέρα! Very happy
mrkaza - Τετ 05 Αύγ 2009, 10:18:09
Θέμα δημοσίευσης:
broulis έγραψε:
Λοιπόν παίδες μόλις γύρισα από τη Peugeot εδώ στα Χανιά όπου πήγα για τη πρώτη αλλαγή λαδιών στα 5000χλμ.
'Εγινε αλλαγή λαδιών(βάζουν TOTAL 5-30 Cool,αυτά ήθελα να βάλω εξ αρχής),φίλτρο λαδιού και το σχετικό συμπλήρωμα υγρών καθώς και ένας έλγχος σε όλα τα μηχανικά μέρη του αυτοκινήτου...Τέλος, πήγαμε και μια μικρή βόλτα με τον μηχανικό για να τσεκάρουμε πώς όλα είναι οκ....

Κόστος 80 ευρώ...Λογικό το βρίσκω.

Αυτά απο εμένα...

Καλη σας μέρα! Very happy


Offtopic Mode on
Μηπως πρέπει να μετακομεισουμε στην συντεκνουπολη ?
Ποιο φτηνο το ενα ποιο φτηνο το αλλο μεχρι και το σουβλακη Razz
Ασε που εχει και ειδικη προστασια απο φωτιες καθως αν καψουν μυλοποταμο ζωγιανα ξερουν οτι μπορει να τραγουδανε καιγομαι καιγομαι τι καλα που ειναι :D ...

Offtopic mode off
Αν θυμαμε καλα ειχα δει 25 ευρω το λιτρο στη βιτρινα το τοταλ εκει που το παω εγω αλλα δεν τα εχω αλαξει ακομα Wink αλλα με βλεπω κανενα 130+ Sad κατσε να γυρισω απο διακοπες και τα αλαζω και θα πω ακριβως αν και 3κ θα εχω αντε 3.5 k.
ironman02 - Τετ 05 Αύγ 2009, 11:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγα για τον τεχνικό έλεγχο και εγώ για τα 5000 χλμ και όλα οκ με το αμάξι αλλά είπα να μην αλλάξω ακόμα λάδια. Λίγα μου φαίνονται τα χλμ. Λέω να τα αφήσω για τις 10000...
Ilias207Rallye - Τετ 05 Αύγ 2009, 12:31:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν στις 10000 αλλαγη λαδια-φιλτρο.
Για νωριτερα δε μου ειπαν τιποτα, αλλα και το βιβλιαρακι το ιδιο πραγμα λεει, πρωτη επισκεψη στις 10000.
Σκεφτομαι να αλλαξω λαδια-φιλτρο νωριτερα, αλλα απο οσο μου ειπαν τα πρωτα λαδια περιεχουν καποια προσθετα μεσα που καλο ειναι να τα αφησω μεχρι τις 10000...
mathanas - Τετ 05 Αύγ 2009, 13:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ilias207Rallye έγραψε:
Εμενα απο την αντιπροσωπεια μου ειπαν στις 10000 αλλαγη λαδια-φιλτρο.
Για νωριτερα δε μου ειπαν τιποτα, αλλα και το βιβλιαρακι το ιδιο πραγμα λεει, πρωτη επισκεψη στις 10000.
Σκεφτομαι να αλλαξω λαδια-φιλτρο νωριτερα, αλλα απο οσο μου ειπαν τα πρωτα λαδια περιεχουν καποια προσθετα μεσα που καλο ειναι να τα αφησω μεχρι τις 10000...


Θα τα χεις καψει μεχρι τοτε.....μην ανησυχεις........... Razz Razz
mrkaza - Τετ 05 Αύγ 2009, 16:39:26
Θέμα δημοσίευσης:
παντως οταν σου αναψει το Check Oil μη συμπληρωσεις καθως δεν ξερεις τι λαδι ειχε απο το εργοστασιο και δεν ειναι καλο να τα ανακατεβεις .

οποτε αν μεχρι τα 10κ που λες αναψει λαμπακι πας και αλαζεις φιλτρο + λαδια .
Περνει 4,25 οποτε θα σε χρεωσει 5 λιτρα και ζητας οτι δεν εβαλαν . Στα 5κ ριχνεις μια ματια και συμπληρωνεις και εισε οκ μεχρι τα 10κ οπου ξαναμανα

PS το αν θα αναψει εξαρτατε πολυ και απο το ποσο το ζωριζεις Wink
Ilias207Rallye - Τετ 05 Αύγ 2009, 16:50:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πρωτο και δευτερο service τα κανω τζαμπα (ανταλλακτικα και εργασια), προσφορα της αντιπροσωπειας...

Το ζορισμα ειναι σχετικο.. απο σταση δεν το ζοριζω (δεν εχω σπινιαρει ακομα πρωτη), εν κινησει ομως το παταω καλα, και γενικα δεν χτυπαω κοφτες.
Τα λαδια τα ελεγχω καθε 3-4 μερες και ειναι ενταξει. Thumb right
dimkeras - Τετ 05 Αύγ 2009, 16:50:58
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
PS το αν θα αναψει εξαρτατε πολυ και απο το ποσο το ζωριζεις Wink



Άντε ρε, το μάθατε όλοι και το λέτε πως καίμε λάδια! Laughing Laughing Laughing

(250ml τη βδομάδα "πίνει" πλέον το δικό μου, καλά είναι? Laughing Laughing Laughing )
Ilias207Rallye - Τετ 05 Αύγ 2009, 16:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:

(250ml τη βδομάδα "πίνει" πλέον το δικό μου, καλά είναι? Laughing Laughing Laughing )


Ποσα χιλιομετρα κανεις την βδομαδα, και πως τα κανεις τα χιλιομετρα αυτα ομως? Very happy
mrkaza - Τετ 05 Αύγ 2009, 17:49:49
Θέμα δημοσίευσης:
Είπαμε κάθε 5κ έλεγχος βρε άντε 2,5κ άμα του πίνεις το αίμα.

Αν και εγω 2.5κ δεν το εχω ελέγξει Sad .

Πως δεν σπινιαρης πρώτη έστω και λιγο, μόνιμα με το πόδι στο συμπλέκτη είσαι ? Εδώ με 2ρα και αμα το πατήσεις λιγο παραπάνω οχι τούβλο αναβει το ESP αρα χαζόσπινιαρη .

Εκτός και εαν εκεί που είσαι εχει καλούς δρόμους γιατι καματερό ζέφυροι άγιους που τριγυρνάω εγω είναι γυαλι Sad
Ilias207Rallye - Τετ 05 Αύγ 2009, 18:38:21
Θέμα δημοσίευσης:
Mαλλον δε με καταλαβες.. και δω οι δρομοι γυαλι ειναι. Απλως ξεκιναω πολυ χαλαρα, σαφως και σπινιαρει λιγο, αλλα δεν την αφηνω κατω ολη την πρωτη μου. Δεν επιδιωκω το σπινιαρισμα δηλαδη...
Στους δρομους που εχουμε και δω Θεσ/νικη, με 3η αν πατησω τερμα το γκαζι μου αναβει το λαμπακι του ESP...
sasasj - Πεμ 06 Αύγ 2009, 00:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ώς τις 5800 χιλιόμετρα, έκαψε λίγο λάδι (λίγο κάτω απο την μέση) οπότε και το πήγα για τον πρώτο έλεγχο στην αντιπροσωπεία όπως μου είχαν πει.
Το συμπλήρωσαν με SHELL HELLIX ULTRA 5W30 (όχι μέχρι πάνω), κάναν και έναν έλεγχο οπτικό, ηλεκτρονικό και γενικά πιστεύω οτι προβλεπόταν. Κόστος κανένα.
Στο βιβλιαράκι έγραψαν να ξαναπάω στις 15000 χιλιόμετρα για αλλαγή λάδια και φίλτρο λαδιού. Το πήγα, κάναν ότι κάναν, και με χρεώσανε 105 ευρώ για ενα 5λιτρο SHELL HELLIX ULTRA 5W30, φίλτρο λαδιού, φλάντζα τάπας κάρτερ, καθαριστικό παρμπριζ και εργατικά.
Επόμενη επίσκεψη στις 30000 και ώς τώρα έχω 19500 χιλιόμετρα. Λάδι δεν ξαναείδα να έκαψε.
Ilias207Rallye - Τετ 02 Σεπ 2009, 09:47:31
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και σε καμια βδομαδα πιανω τα 5.000 χλμ σκεφτομαι να αλλαξω λαδια-φιλτρο.. (μαλλον εκτος αντιπροσωπειας, σε δικο μου συνεργειο) Και οταν πιασω τις 10.000 χλμ με το καλο, να παω στην αντιπροσωπεια να μου τα ξανα αλλαξουν, να παρω και την σφραγιδα της εγγυησης.
manos82 - Τετ 02 Σεπ 2009, 16:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μου εδειξε ο Fynos γιατι δεν ειμουν σιγουρος για τα λαδια (ειχα συνιθησει το παλιο μετρακι) σταγονα δεν εχει καψει το Λιονταρακι μου 3.800klm
Byakuya - Δευ 07 Σεπ 2009, 20:42:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μολις εκανα το service των 5.000(ειχα 5650)....ολα οκ,μου εφτιαξαν το πορτ παγκαζ που κοπαναγε και μου συμπληρωσαν 600ml λαδι.....μου ειπαν ειναι φυσιολογικο.
blackheaven - Πεμ 17 Σεπ 2009, 16:18:58
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εγω μολις εκανα το service των 5000χλμ,μου αλλαξαν υποχρεωτικα λαδια και φιλτρα και σημειωσαν στο βιβλιο επομενος ελεγχος στα 15000χλμ.Αν το παω στην lion που λεει ελεγχος στα 20000χλμ,θα εχω προβλημα με την εγγυηση?
bagosgt - Πεμ 17 Σεπ 2009, 21:07:58
Θέμα δημοσίευσης:
κανενα προβλημα εφοσον εχουν γινει σε εξουσιοδοτημενο Wink
Ilias207Rallye - Παρ 18 Σεπ 2009, 12:10:36
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα το πρωι αλλαχτηκαν τα λαδια, στις 5000 ακριβως!
Δεν ειχε καψει σταγονα.... Yahoo!
xrisa-xs - Παρ 09 Οκτ 2009, 12:07:29
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα πήγα και γω για τον πρώτο έλεγχο σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, όχι αντιπροσωπεία, γιατί είναι κοντά στη δουλειά μου. Κανονικά ο έλεγχος μου είχαν πει να γίνει στα 5.000χλμ ή στο εξάμηνο όποιο έρθει πρώτο. Εγώ για διάφορους λόγους πήγα στα 8.350χλμ Embarassed.

Άλλαξα λάδια (4lt πήρε), φίλτρο και βαλβολίνες. Σε ερώτησή μου αν είχε κάψει λάδια και πόσο, ο μάστορας μου είπε πως ήταν όλα εντάξει. Τώρα, μετά από την αλλαγή θα το παρακολουθώ και γω πιο στενά το θέμα με τα λάδια, για να δω αν και πόσο θα κάψει.

Επίσης του είπα να κοιτάξει και αυτό το θόρυβο που κάνει το πορτμπαγκάζ σαν κουδουνίστρα, μήπως είναι από την κλειδαριά. Αυτός λέει πως δεν είναι η κλειδαριά, μάλλον είναι από τη ρεζέρβα, και μου έδειξε που το έντυσε με ύφασμα και θα σταματήσει ο θόρυβος. Θα πάω να το περάσω από κανά σπαστήρι χωματόδρομο να δούμε αν όντως σταματήσει.

Και τέλος η λυπητερή. Για το μινι σέρβις-εργασία μου πήρε 35,70€ Confused Confused. Λάδια, φίλτρα, βαλβολίνες δικά μου.
NoDsl - Παρ 09 Οκτ 2009, 14:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και διαβάζω για αλλαγές σε λιγότερα απο τα 20000κ χιλιόμετρα που λέει ο κατασκευαστής. Εγώ έριξα μια ματιά προχτές στα λάδια με 3200 κλμ, και εχω αρχίσει να το ανοίγω που και που, και δεν έχουν μαυρίσει κάν. Ακόμα ξανθά είναι.

Πιστευω οτι είναι εντελώς τσάμπα χρήμα να αλλάξεις πρίν απο τα 7500-10000 και αυτό για ψυχολογικούς λόγους. Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει το φίλτρο.

Αλήθεια τα total είναι ξανθά; Δεν ξερω τι άποψη έχετε;
xrisa-xs - Παρ 09 Οκτ 2009, 15:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ πάντως τώρα τελευταία από ξανθά τα έβλεπα καφε-μαύρα. Νομίζω πως ήταν πια στα όριά τους. Τώρα αν είναι τσάμπα χρήμα δεν νομίζω, αφού σχεδόν όλοι προτείνουν αλλαγή πολύ πιο γρήγορα απ' ότι λέει ο κατασκευαστής. Ακόμα και ο πωλητής που το αγόρασα το πρότεινε (έχει ο ίδιος ένα 207gt, κάτι θα ξέρει Wink )
vamvakoolas - Παρ 09 Οκτ 2009, 15:32:39
Θέμα δημοσίευσης:
1)Xρυσα σα χθες ηταν που μας εγραψες οτι το αγορασες ποτε προλαβες τα 8κ??το εστρωσες με ταξιδι στη....Ρουμανια Laughing
2)Σου αλλαξε λαδια-βαλβολινες φιλτρο και ειδε ρεζερβα? Σου πηρε εργατοωρα (δε γινομουν μαστορας $#@ Embarassed )
Ilias207Rallye - Σαβ 10 Οκτ 2009, 01:59:27
Θέμα δημοσίευσης:
xrisa-xs έγραψε:

Και τέλος η λυπητερή. Για το μινι σέρβις-εργασία μου πήρε 35,70€ Confused Confused. Λάδια, φίλτρα, βαλβολίνες δικά μου.


Αναφερεσαι στο 207 ετσι?
Καταρχην γιατι να αλλαξεις βαλβολινες στις 8k χλμ? Ειναι πολυ νωρις θα ελεγα...
Επισης τι εννοεις λαδια, φιλτρα, βαλβολινες δικα σου? Του τα πηγες εσυ και απλα στα εβαλε?
Κλεψια σκετη, καλυτερα να τα εβαζες μονη σου ή ας ζητουσες απο καποιον συμφορουμιτη στην τελικη, με κοστος ενα καφε-ποτο! Very happy

Εμενα το κοστος για λαδια-φιλτρο-εργασια ηταν 100 ευρω (5 λιτρα λαδι castrol).

NoDsl έγραψε:

Αλήθεια τα total είναι ξανθά; Δεν ξερω τι άποψη έχετε;


Ξανθα οταν λες? Ολα τα λαδια μαυριζουνε με τον καιρο.. Λογικο ειναι στα 3k χλμ να μην εχουν μαυρισει τελειως!
Στα 5k χλμ παντως ειναι καταμαυρα! Thumb right
xrisa-xs - Δευ 12 Οκτ 2009, 09:13:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, τα πήγα όλα εγώ. Απλά τα έβαλε και έκανε έναν υποτιθέμενο έλεγχο και έβαλε σφραγίδα.
drdino - Δευ 12 Οκτ 2009, 09:21:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το αν είναι ξανθά ή οχι λίγη σχέση έχει με το αν θέλουν αλλαγή ή όχι.

Γενικά, με τα σύγχρονα λάδια ένας μέσος οδηγός είναι βλακεία να πέφτει κάτω από τα 10k. Το νούμερο αυτό μπορεί φυσικά να παίζει πάνω ή κάτω. Πχ κάποιος ο οποίος πηγαίνει τάπα συνέχεια, κόντρες, πολλές κρύες εκκινήσεις ή μικρές διαδρομές εννοείται ότι θα τα αλλάζει τα λάδια πιο γρήγορα. Αν από την άλλη κάνει 150 χλμ την μέρα σε ΕΟ μπορεί άνετα να τραβήξει το διάστημα αλλαγής.
NoDsl - Δευ 12 Οκτ 2009, 09:54:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μα ξανθά είναι οταν δεν έχουν "καεί". Όσο χάνουν τις ιδιότητές τους αλλάζουν και χρώμα άκα μαυρίζουν. Έτσι δεν πάει;

Εννοείται οτι επηρεάζονται πολύ απο τις εξωτερικές συνθήκες και την οδήγηση που κάνεις. Το καλοκαίρι κόβουν πολύ πιο γρήγορα όπως και οταν πάς συνέχεια τάπα ή το έχεις εντελώς στην ακινησία.

Πάντως τα λάδια μου φάνηκαν πολύ καθαρά μιας και σκούπισα τον δείκτη του λαδιού σε χαρτομάντηλο(ε αυτό μου βρισκόταν εκείνη την ώρα Tease ) και έγινε κίτρινο. Περίμενα να είναι πιο σκούρα λίγο για 3κ χλμ και στρώσιμο κιόλας. Βέβαια αυτό σε σχέση με ότι περίμενα διαβάζοντας το φόρουμ μιας και δεν έχω ξαναστρώσει αμάξι.

Anyway.
Ilias207Rallye - Δευ 12 Οκτ 2009, 12:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και αναφερθηκες στο στρωσιμο, εμενα μου εκανε εντυπωση οτι δεν ειχε καψει καθολου λαδι, ουτε σταγονα.
Γιατι συνηθως στο στρωσιμο τα πρωτα λαδια τα πινει...
giannis27 - Δευ 12 Οκτ 2009, 17:11:41
Θέμα δημοσίευσης:
μπα μην το λες κ το δικό μου μέχρι τα 10.000χλμ που έκανα αλλαγή δεν έκαψε ούτε σταγόνα κ μετά μου έκαψε 250-300ml από τα 12.000~13.500χλμ
Vini - Δευ 04 Ιαν 2010, 18:37:39
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτέλους έκανα και εγώ το δικό μου service των 5000χιλιομέτρων, το οποίο συμφωνήθηκε να είναι και ετήσιο...

Λάδια, φίλτρο και όλα τα γνωστά... όλα μία χαρά...

Εντύπωση όμως μου έκανε ότι το αυτοκίνητο από κάτω ήθελε βίδωμα... Πολλές βίδες ξεβιδωμένες. Μία μάλιστα έτοιμη να φύγει. Έπεσε πολύ βίδωμα...

Έβαλαν και δεματικά σε κάποια σημεία για να μην προκαλούν θορύβους και τριγμούς...

... Smile
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr