PSClub - Hellas

Ελληνικοί Αγώνες - Προετοιμασία αγωνιστικού

Lef205 - Πεμ 27 Μάρ 2008, 19:25:06
Θέμα δημοσίευσης: Προετοιμασία αγωνιστικού
cmich έγραψε:
To φτιάχνει ο Παλαπανίδης. Πάρα πολύ καλό και ακριβό αυτοκίνητο και πάρα πολύ καλός και ο οδηγός.

O Παλαπανιδης δεν φτιαχνει κ το swift του Φωτεινελη?
gonakinen - Παρ 28 Μάρ 2008, 03:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
cmich έγραψε:
To φτιάχνει ο Παλαπανίδης. Πάρα πολύ καλό και ακριβό αυτοκίνητο και πάρα πολύ καλός και ο οδηγός.

O Παλαπανιδης δεν φτιαχνει κ το swift του Φωτεινελη?


Ναι αυτός είναι ... και φέτος προετοιμάζει και ένα swift E9 κόστους τριψήφιου .. Shocked
Road_Runner - Παρ 28 Μάρ 2008, 11:01:54
Θέμα δημοσίευσης:
gonakinen έγραψε:
Lef205 έγραψε:
cmich έγραψε:
To φτιάχνει ο Παλαπανίδης. Πάρα πολύ καλό και ακριβό αυτοκίνητο και πάρα πολύ καλός και ο οδηγός.

O Παλαπανιδης δεν φτιαχνει κ το swift του Φωτεινελη?


Ναι αυτός είναι ... και φέτος προετοιμάζει και ένα swift E9 κόστους τριψήφιου .. Shocked


Μαλλον 6ψηφιου θες να πεις... Δεν νομιζω να κανει 300 ευρω το αμαξι Laughing
volvos - Παρ 28 Μάρ 2008, 11:41:45
Θέμα δημοσίευσης:
καθισματα κοκο σανελ με διαμαντακια εχει και στοχισε 100000???? Shocked
Lef205 - Παρ 28 Μάρ 2008, 23:49:00
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
καθισματα κοκο σανελ με διαμαντακια εχει και στοχισε 100000???? Shocked

Του Κουρνιατη το ΜΚ2 εχει περασει τα 100.000 ευρω.
volvos - Σαβ 29 Μάρ 2008, 00:01:15
Θέμα δημοσίευσης:
to ιδιο ειναι μκ2 με σουιφτ??? Shocked
gonakinen - Σαβ 29 Μάρ 2008, 00:20:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
καθισματα κοκο σανελ με διαμαντακια εχει και στοχισε 100000???? Shocked


Καρότσα από το μηδέν με ένα roll bar του οποίου ο κατασκευαστής έχει δουλέψει μόνο wrc, και πανάκριβο ανθρακόνημα όπου είναι δυνατόν.
Μοτερ με ότι πιο ακριβό από ατσαλινες μπιέλες, ειδικά πιστόνια, εγκέφαλο , τετραπετάλουδο , χτισμένο όλο από την αρχή.
Σασμάν σειριακό που μόνο το κόστος αγγίζει τα 20.000.
Πανακριβη ανάστηση και άλλα πολλά που ανεβάζουν το κόστος χωρίς να φαίνονται Wink

pskarm την έχουμε ξανακάνει αυτή την κουβέντα στους 4Τ , και πάλι τότε με είχες κράξει (λαμόγιο αν θυμάμαι καλα..) για το saxo του Δέγλερη που υποστήριζα πως έχει κοστίσει 40 + και δικαίως το πουλούσαν τότε 30.000 με ένα αγώνα μόνο.
Η ιστορία απέδειξε αν τα κάνει τα 40 στην πορεία της χρονιάς στα όπου πήρε και νίκες, στα χέρια του Σάκη που δεν νομίζω να είναι τόσο γρήγορος όσο ο Δημήτρης Wink
plaketokofths - Σαβ 29 Μάρ 2008, 00:20:09
Θέμα δημοσίευσης:
Arrow ασκοπη κουβένται!

Arrow Αυριο εχει ιστορική ανάβαση Νίκαιας κύριοι...
στην Νίκαια φυσικά!
mikerrgp - Σαβ 29 Μάρ 2008, 08:45:11
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε φουστη μου διπλα μου ειναι κ δουλευω θα παει κανεις ?
sps - Σαβ 29 Μάρ 2008, 10:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
καθολου ασκοπη κουβεντα,ας πουμε και κανενα οφφ τοπικ δε χαθηκε ο κοσμος.
Οντως τα νουμερα κοστους ειναι υψηλα στα αγωνιστικα, αλλα καμια φορα, ειναι και λιγο φουσκωμενα επιτηδες, αυτο εχω καταλαβει.
Πουλουσε καποιος πριν απο λιγο καιρο ενα γιαρις grA και ζηταγε 16.000.
Ελεος δλδ, με αναρτηση bilstein των 1000 ευρω, σιγα μην κοστιζει 16Κ το κουβαδακι.
fotis-84 - Σαβ 29 Μάρ 2008, 10:24:46
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
καθολου ασκοπη κουβεντα,ας πουμε και κανενα οφφ τοπικ δε χαθηκε ο κοσμος.
Οντως τα νουμερα κοστους ειναι υψηλα στα αγωνιστικα, αλλα καμια φορα, ειναι και λιγο φουσκωμενα επιτηδες, αυτο εχω καταλαβει.
Πουλουσε καποιος πριν απο λιγο καιρο ενα γιαρις grA και ζηταγε 16.000.
Ελεος δλδ, με αναρτηση bilstein των 1000 ευρω, σιγα μην κοστιζει 16Κ το κουβαδακι.


μονο η αναρτηση υπαρχει σε ενα αγωνιστικο?
sps - Σαβ 29 Μάρ 2008, 10:34:05
Θέμα δημοσίευσης:
fotis-84 έγραψε:
sps έγραψε:
καθολου ασκοπη κουβεντα,ας πουμε και κανενα οφφ τοπικ δε χαθηκε ο κοσμος.
Οντως τα νουμερα κοστους ειναι υψηλα στα αγωνιστικα, αλλα καμια φορα, ειναι και λιγο φουσκωμενα επιτηδες, αυτο εχω καταλαβει.
Πουλουσε καποιος πριν απο λιγο καιρο ενα γιαρις grA και ζηταγε 16.000.
Ελεος δλδ, με αναρτηση bilstein των 1000 ευρω, σιγα μην κοστιζει 16Κ το κουβαδακι.


μονο η αναρτηση υπαρχει σε ενα αγωνιστικο?

οχι βεβαια, αλλα ειναι απο τους πιο σημαντικους παραγοντες καθορισμου της τιμης ενος αγωνιστικου.
Δλδ στο συγκεκριμενο παραδειγμα, αν το γιαρις ειχε μια ohlins που κανει 4-5000 ευρω, τοτε τα 16.000 θα ηταν μια ρεαλιστικη τιμη.
fotis-84 - Σαβ 29 Μάρ 2008, 11:06:21
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
fotis-84 έγραψε:
sps έγραψε:
καθολου ασκοπη κουβεντα,ας πουμε και κανενα οφφ τοπικ δε χαθηκε ο κοσμος.
Οντως τα νουμερα κοστους ειναι υψηλα στα αγωνιστικα, αλλα καμια φορα, ειναι και λιγο φουσκωμενα επιτηδες, αυτο εχω καταλαβει.
Πουλουσε καποιος πριν απο λιγο καιρο ενα γιαρις grA και ζηταγε 16.000.
Ελεος δλδ, με αναρτηση bilstein των 1000 ευρω, σιγα μην κοστιζει 16Κ το κουβαδακι.


μονο η αναρτηση υπαρχει σε ενα αγωνιστικο?

οχι βεβαια, αλλα ειναι απο τους πιο σημαντικους παραγοντες καθορισμου της τιμης ενος αγωνιστικου.
Δλδ στο συγκεκριμενο παραδειγμα, αν το γιαρις ειχε μια ohlins που κανει 4-5000 ευρω, τοτε τα 16.000 θα ηταν μια ρεαλιστικη τιμη.


και αν το σασμαν ειναι κανει κανενα 6-7.000 ,και αν το μοτερ κανει κανα 4.000 και αν εχει και φρενα και η καροτσα ειναι πολυ καλη...και αν μεσα ειναι πολυ προσεγμενο και περιποιημενο?
MEMsound - Σαβ 29 Μάρ 2008, 12:12:57
Θέμα δημοσίευσης:
τακηςαπο πισι μανθου....

γιωργοοο
τολαμογια δε πηγαινε σε σενα τι σχεση εχεις εσυ με το εν λογω μαγαζι που η συνεχεια με δικαιωσε και για μηνυσεις και για κλεισιμο και για το οτι δεν υπηρχε περιπτωση να εφτανε στα χεριασου αμαξι 30κ............

μετα γιατι το πουλαγαν 18?οεο?

εχει σχεση με το 106 που πουλαγες απο κρητη?
τα πραγματα που φοραγε το σαξο που ποτε αν προσεξες κανεις δε τα ασποαφηνισε πληρως.. μαι γενικη αγγελια με οχι πολλες λεπτομεριες ωστε να μην εχειος κι παραπονα στη παραδοση.......

αρα το τι ζητα ο καθε ενας ειναι για μενα πρωτα απο ολα συναρτηση του κουτελου που εχεις και του ποσο σωστος εισαι......για να γινεις και πιστευτος .το συγκεκριμενο μαγαζι με τοσα που εχουν ακουστει τα τελευταια 2 χρονια σορυ αλλα ουτε λαδια δε θα αλλαζα. δε ξερω αν αυτο αφορα απο οσο εχω καταλαβει συγκεκριμενα μελη της οικογενειας αλλα στα ξερα....

αλλιως παμε και το αγοραζουμε απεξω με λιγοτερα λεφτα και τα αναλογα ρισκα???


στο σουιφτ τωρα και παλι το 100000 με οσα λες φτανει πολυ οριακα αλλα δεν ειναι τοσο το ποσο που σοκαρει αλλα το σκαλωμα του τυπου με το αμαξι του αφου με αθτα τα λεφτα δεν εφερνε και κανα σαξο κιτ καρ? Laughing
gonakinen - Σαβ 29 Μάρ 2008, 12:49:52
Θέμα δημοσίευσης:
Δε γνωρίζω το συγκεκριμάνο μαγαζί τη πορεια εχει και γιατι..
αλλα ενα αγωνιστικο που έχει διανύσει μια πλήρη χρονιά σίγουρα χάνει την αξια του και δευτερον ίσως βγάλανε πράγματα οταν ξαναπουλιότανε.

οσο για το swift, το κόλλημα δεν είναι τόσο με το αμάξι, όσο με την κατηγορία που τρέχει ο οδηγός.. και θέλει να παραμείνει.



Καλά αυτος ο mod για τους ελληνικούς αγώνες κοιμαται και δεν βλέπει τα Off Topic ???

για να μην ξεφύγουμε και τελείως... καμμια φωτογραφια κανα βιντεο απο Πιτίτσα ...;
sps - Κυρ 30 Μάρ 2008, 19:36:23
Θέμα δημοσίευσης:
fotis-84 έγραψε:
sps έγραψε:
fotis-84 έγραψε:
sps έγραψε:
καθολου ασκοπη κουβεντα,ας πουμε και κανενα οφφ τοπικ δε χαθηκε ο κοσμος.
Οντως τα νουμερα κοστους ειναι υψηλα στα αγωνιστικα, αλλα καμια φορα, ειναι και λιγο φουσκωμενα επιτηδες, αυτο εχω καταλαβει.
Πουλουσε καποιος πριν απο λιγο καιρο ενα γιαρις grA και ζηταγε 16.000.
Ελεος δλδ, με αναρτηση bilstein των 1000 ευρω, σιγα μην κοστιζει 16Κ το κουβαδακι.


μονο η αναρτηση υπαρχει σε ενα αγωνιστικο?

οχι βεβαια, αλλα ειναι απο τους πιο σημαντικους παραγοντες καθορισμου της τιμης ενος αγωνιστικου.
Δλδ στο συγκεκριμενο παραδειγμα, αν το γιαρις ειχε μια ohlins που κανει 4-5000 ευρω, τοτε τα 16.000 θα ηταν μια ρεαλιστικη τιμη.


και αν το σασμαν ειναι κανει κανενα 6-7.000 ,και αν το μοτερ κανει κανα 4.000 και αν εχει και φρενα και η καροτσα ειναι πολυ καλη...και αν μεσα ειναι πολυ προσεγμενο και περιποιημενο?

λοιπον αγαπητε για να το τελειωνουμε αυτο το θεμα, σε επικοινωνια τηλ. για αυτο το αμαξι ,δεν εχει κατι απο αυτα που περιγραΦΕΙς για να δικαιολογησουν την τιμη αυτη._
volvos - Κυρ 30 Μάρ 2008, 20:32:47
Θέμα δημοσίευσης:
toy samara μιλας σπυρο?
fotis-84 - Κυρ 30 Μάρ 2008, 23:09:52
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:

λοιπον αγαπητε για να το τελειωνουμε αυτο το θεμα, σε επικοινωνια τηλ. για αυτο το αμαξι ,δεν εχει κατι απο αυτα που περιγραΦΕΙς για να δικαιολογησουν την τιμη αυτη._


αγαπητε,θα επρεπε να τα ξερεις ολα αυτα απο πριν και μετα καναμε κουβεντα για την τιμη...
MEMsound - Δευ 31 Μάρ 2008, 01:04:16
Θέμα δημοσίευσης:
ξεχωρησα τα οφφτοπικ
κάπου υπάρχει και ενα αντίστοιχο τοπικ....
sps - Δευ 31 Μάρ 2008, 08:51:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
toy samara μιλας σπυρο?

oxi toy ΑΤΕC
tsosmoulis - Δευ 31 Μάρ 2008, 09:00:49
Θέμα δημοσίευσης:
επειδή πρόσφατα μπήκα σε yaris full A του βραχάτη, και πραγματικά έμεινα μακάκας από την αίσθηση του πατήματος του αυτοκινήτου ακόμα και με λιωμένα λάστιχα, γραμμικότατο μοτέρ που σε καμμία περίπτωση δεν θυμίζει αγωνιστική λειτουργία ενώ παράλληλα ξυρίζει, σασμανάρα κτλ κτλ.
αν εξαιρέσεις ότι μέσα είναι σαν πούλμαν Laughing λόγω ύψους του ουρανου είναι τέλειο για Α/5 και όχι μόνο κυνηγάς χρόνους Α/6 αλλά τους κάνεις κιόλας.

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι με καλή προίκα ένα καλό full A yaris δικαιολογεί και 15-16k.

βέβαια θα πει κάποιος και δεν δίνω 17-18 να πάρω ένα πάρα πολύ καλό ραλάκι Α/6..ε εκεί διαλέγεις και αποφασίζεις σε ποια κατηγορία θέλεις να παίξεις Laughing
Lef205 - Δευ 31 Μάρ 2008, 16:45:22
Θέμα δημοσίευσης:
Το πλεονεκτημα που εχει το Γιαρακι σε σχεση με το 106 ειναι οτι τρεχει ανετα κ χωμα.
Σε αυτα τα λεφτα παιζει να επαιρνα Γιαρακι κ μονο για αυτο το λογο.
Road_Runner - Τρι 01 Απρ 2008, 12:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω!!! Απιστευτα τα γιαρις....
volvos - Τετ 02 Απρ 2008, 16:30:30
Θέμα δημοσίευσης:
μπορουμε να βαλουμε και κοστος μελλοντικων αγωνιστικων? Laughing
salex - Τετ 02 Απρ 2008, 17:31:23
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μπορουμε να βαλουμε και κοστος μελλοντικων αγωνιστικων? Laughing


Και δε βάζεις. Μια ψυχή που είναι να βγει... Very happy
kane - Τετ 02 Απρ 2008, 18:46:35
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μπορουμε να βαλουμε και κοστος μελλοντικων αγωνιστικων? Laughing


ΟΧΙ!...μιας και θα μαλώνουμε για ότι μπορει να μπει πάνω σε ένα αγωνιστικό και πως.

Οσο για το γιαρις που ειπαν οι φιλτατοι...το γιαράκι σηκώνει καγκουροοδηγηση,τα σαξοραλλα οχι (για κατι 206 της σειρας σαν του πανου δε ξερω...)
Με τον ορο καγκουροδηγηση εννοω αποτομες,κοφτες κυρίως κινησεις,οδηγηση που σε σαξοραλλο σε φερνει ευκολα εκτος και σιγουρα δεν κανεις χρονους.
Για να το πω και πιο απλα,αν παρεις καποιον που εμαθε σε γιαρις και καβαλουσε μονο αυτο και τον βαλεις σε ενα σαξοραλλο σε εναν αγωνα θα τα βρει πιο σκουρα αποτι το αντιστροφο.
sps - Πεμ 03 Απρ 2008, 11:16:43
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:


Για να το πω και πιο απλα,αν παρεις καποιον που εμαθε σε γιαρις και καβαλουσε μονο αυτο και τον βαλεις σε ενα σαξοραλλο σε εναν αγωνα θα τα βρει πιο σκουρα αποτι το αντιστροφο.

εγω παλι πιστευω πως ή το κατεχεις τα αθλημα ειτε οχι
δλδ δεν παιζει ρολο το αυτοκινητο.
gonakinen - Πεμ 03 Απρ 2008, 12:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
Θα διαφωνήσω με βολβο.. καγκουροοδήγηση δε σηκώνει κανένα αγωνιστικό κυρίως λόγω του απόλυτου του στησίματος που έχουν..

Ισα ισα που ενα γαλλικό ίσως θέλει ποιο νεύρο και αποτομες κινήσεις ειδικά στα ξεκωλλήματα, ενώ το γιαρις θέλει πιο χειρουργικές κινήσεις.

Απο λόγια φίλου που έχει τρέξει και τα δύο..


Κι αφου επεκτείναμε το θέμα ... μηπως να αρχίσω να αναφέρω σιγά σιγά κοστη εγώ που το ''χτίζω'' για να δούμε τελικα πόσο μας πάει ένα αγωνιστικό?
MEMsound - Πεμ 03 Απρ 2008, 12:52:00
Θέμα δημοσίευσης:
gonakinen έγραψε:
Κι αφου επεκτείναμε το θέμα ... μηπως να αρχίσω να αναφέρω σιγά σιγά κοστη εγώ που το ''χτίζω'' για να δούμε τελικα πόσο μας πάει ένα αγωνιστικό?


νομίζω οτι θα ειχε ενδιαφέρον Wink
volvos - Πεμ 03 Απρ 2008, 13:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
με εχετ παρει με κακο ματι Laughing Laughing Laughing
εγω δεν ειπα τιποτα....

γιωργο θα ηταν πολυ ενδιαφερον καθως απο οτι εχω καταλαβει δε πας για το απολυτο εργαλειο αλλα για ενα πολυ καλο αγωνιστικο με λογικες λυσεις Cool


παντως στο θεμα γιαρις θεωρω οτι το πιο σημαντικο που μου ειχε μεινει απο οταν το συζηταγαμε με σαμαρα ηταν ο συναγωνισμος...υπαρχει τετοιο τσιτωμα μεταξυ τους (οσοι ειναι τεσπα 5-6) που σε κραταει σε φοβερη ενταση και εγρηγορση οσον αφορα τον αγωνα...
πραγμα που σου αφηνει αλλη γευση στο τελος Wink
Pughell - Πεμ 03 Απρ 2008, 14:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
Τα Yaris δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με το 106.
Ισα-ισα που συγχωρουνε λαθη και με το παραπανω...
Αυτο και απο φιλο που ειχε Yaris αλλα και απο αλλους,αγωνιζομενους παντα.

Απο εκει και περα για κοστολογιο,πειτε να σας πω κατα ποσο μεσα ή εξω πεφτετε. Laughing


Παντως σχετικα με ενα Saxo που προαναφερθηκε,40.000Ε μπορει να κοστισε αλλα σε καμια περιπτωση δεν πουλιεται τοσο. Wink Κανενα 20-22αρι και πολυ του ειναι.
volvos - Πεμ 03 Απρ 2008, 15:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
αμα θες μπορεις να ξεκινησεις και εσυ στελιο να λες.
τι θεμα ειναι να αναφερομαστε σε λογικες καταστασεις σε πρωτη φαση τουλαχιστον γιατι δε νομιζω οτι μπορει ή εχει διαθεση κανενας απο εδω (εξαιρουνται καναδυο..) να δωσουν 40κ για ενα αγωνιστικο....
gonakinen - Πεμ 03 Απρ 2008, 16:00:51
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ξεκινήσω από μερικά ψιλά... γιατί τελικά αυτά ανεβάζουν το κόστος χωρίς να ξέρουμε γιατί. Ενα σασμάν , μοτερ η ρολ κέιτζ απλα τα ξέρουμε πάνω κατω...


Αρχικά λεω 7 τυχαίες τιμές που μου ήρθανε στο μυαλό.
*να σημειώσω πως σε μερικά οι τιμές είναι και αρκετά χαμηλές λόγω του ότι είναι μεταχειριμένα ή της δουλειάς μου. Ολα όμως είναι τσεκαρισμένα να είναι σαν καινούργια.

1) Κωρονοπήνιο 13/64 Arrow 300 Ε
2) Αποστάτες - μπουλόνια Arrow 100 Ε
3) Στροφόμετρο-οργανάκια-καλωδίωση-διακόπτες+πλαστκές βάσεις μέσα στο ταμπλώ, με πολύ προσωπική δουλειά Arrow 350 Ε
4) 4 speedline 6X15 Arrow 180 E
5) Γενικό - προληπτικό ( οχι βελτίωση! ) service στο μοτέρ, με ανταλλακτικά στο κοστος και χωρίς εργασία (Ιμάντες , αντλία λαδιού, φλάτζα, νερα-ξύδια κτλ) Arrow 500 Ε
6) Υδραυλικό χειρόφρενο Arrow 150 Ε
7) μικροεργασίες στο κειτζ, κατι έξτρα ενισχύσεις και ραψίματα, μια βαση συνοδηγού, + βαψιμο παλι απο μέσα κτλ.. Arrow 300 Ε

πρεπει να έχουμε ξεπεράσει το 1μιση χιλιαρικάκι με μικροπράγματα και τιμές ιδιαίτερα λογικές...

Μιλάμε για τυχαία πράγματα παραπάνω. οταν προχωρήσω κι άλλο θα τα γράψω αναλυτικά Wink
Pughell - Δευ 07 Απρ 2008, 09:28:19
Θέμα δημοσίευσης:
Το θεμα των εργατικων ειναι σχετικο για τον καθενα καθως εξαρταται απο το τι επιλογες θα κανει...
Τα κοστολογια που "παιζουν" λιγο ειναι αυτο της τοποθετησης roll cage,αναλογα και με τον τυπο του φυσικα,και τα εξοδα ηλεκτρολογου,αναλογα με το τι πατεντες χρειαζονται(αρκετες σε ενα καλο Ε).

Απο εκει και περα σεβαστο ποσο μπορει να εξοικονομηθει απο εξοπλισμο κατα την γνωμη μου καθως οι ελληνες εμποροι εχουν χασει την αισθηση του κοστολογιου.

Ενδεικτικα,τα απλα βιδωτα roll cage κοστιζουν πολυ φθηνα,κοντα στο 500αρικο.Οποτε με 1000Ε το εχεις τοποθετημενο κιολας.
Απο εκει και περα,καθισματα,πυροσβεσεις,κλπ εξαρταται απο τις επιλογες σας.

Επισης τα μηχανικα παλι ειναι θεμα του τι επαφες εχει ο καθενας με παλιατζηδες και αναλογους επαγγελματιες του χωρου.
gonakinen - Δευ 07 Απρ 2008, 20:27:46
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ καλα τα λές.. καμμιά φορά ειναι τρομερό πως μπορείς να κατεβάσεις το κόστος ακόμα και σε καινούργια πράγματα.

Ενδεικτικά: Πολυόργανο (τύπου Stack) 1200 Ε σε έμπορο-εισάγωγέα στην Αθήνα, 800 και κάτι στο ίντερνετ...


Επίσης εάν θές για ένα ξεζαντάρισμα παλιών ελάστικών - τοποθέτηση νέων και ζυγοστάθμιση περίπου 30 Ε , κι εγώ το κάνω μόνος μου (χωρίς κόστος) σκέψου τί γλυτώνεις μια χρονιά σε τέτοιες εργασίες...

Οσοι πάντως έχετε να αναφέρετε τιμές κάντε το... είναι πολλά που δεν εχω αγοράσει ακόμη, με ενδιαφέρει κι εμένα το θέμα
Wink
Lef205 - Τρι 08 Απρ 2008, 01:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
προσωπικα εχω καταληξει οτι αξιζει να το "παιρνεις ετοιμο" , ειναι πολυ λιγοτερο το κοστος και ο κοπος απο το να το φτιαξεις απο την αρχη.
Βλεπω στο δικο μου απειρες μικρολεπτομερειες οι οποιες δεν ξερω αν θα γινοντουσαν ποτε απο εμενα αλλα κανουν διαφορα.
Καποια στιγμη θα φτιαξω ενα αυτοκινητο απο το μηδεν, ισως το saxo που θα παρει τη θεση του 106 οταν αυτο ληξει,παραμενω ομως αντιθετος στο "χτισιμο", καλυτερα ετοιμο.
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 08:28:59
Θέμα δημοσίευσης:
Λεφο συμφωνω οτι το ετοιμο δεν κοστιζει τοσο πολυ,απλα σε εκεινη την περιπτωση δεν μπορεις να επιλεξεις το τι θα κανεις,ασε που το μεγαλυτερο ποσοστο των ετοιμων "πασχουν" απο καροτσα ή εχουν roll cage της πλακας. Wink

Αν παντως εχεις ορεξη,εισαι της δουλειας και υπαρχει και μερακι,με 15.000Ε κανεις ενα Ε/11 που μαμαει και δερνει.
Θα μου πεις,για Ε/11 λιγα ειναι; Question

Οχι,αλλα οταν ενα μετριο προς καλο Α6 κοστιζει τοσα,τοτε γιατι να μην προτιμησω ενα Ε σκαλες ανωτερο,με τα ιδια χρηματα και με πολυ περισσοτερες ελευθεριες στην ομολογκασιον του; Wink
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 11:03:16
Θέμα δημοσίευσης:
σορυ αλλα με 15 προτιμω αυτο εδω του ορφεα
που αν το ε11 γαμαει και δερνει
αυτο πουτσοσκιζει τα κυμματα Cool

και τα παλικαρια τα εχουν κανει ολα μονα τους
http://www.trackday-special.gr/forum/viewtopic.php?t=643
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 11:55:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αν αυτο που σε εντυπωσιαζει,ειναι το μοτερ,τοτε σε πληροφορω οτι και αυτο απο το 5αρι που ετοιμαζουμε εχει παραπλησια ισχυ,2-3 κιλα ροπη παραπανω και παραπλησιο βαρος,συν βεβαια οτι εχει ομολογκασιον για rally,σε αντιθεση με το Civic. Laughing
Επισης μεσα στο κοστολογιο ειναι και μια Proflex(κατα τυχη βρεθηκε βεβαια).
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 12:07:38
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον δε διαβασες ολα τα σπεκς για να καταλαβεις για τι πραμα μιλαμε . . .

το αμαξι ειναι αλλου απο προδιαγραφες σε σχεση με οποιοδηποτε μη κιτκαρ προσθιοκινητο. οι λυσεις που υπαρχουν απο τα καπ αμερικης ιαπωνιας για αυτο το αμαξι ειναι απιστευτες και παμφθηνες...αλλο πραμα τα φτιαχτα ψαλιδια του μαστομητσου και οι στρεψης πισω του 5αριου
και αλλο η αναρτηση του σιβικ που ειναι με ψαλιδια και πισω και λυσεις αντε γεια στο θεμα γεωμετρια....

ειδικα στο μοτερ ειναι χαζο να συγκρινεις ενα εργοστασιακο χοντα μοτερ με εγκεφαλο-χταποδι-εισαγωγη
με το καραφτιαγμενο ρενο που θα το πηγαινεις τσουλωντας και στην εκκινηση μπας και σπασει....
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 12:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
τα σιβικ σα του κατσιμη δε τρεχουν ραλλυ δηλαδη???
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 12:20:58
Θέμα δημοσίευσης:
Σχετικα με του Κατσιμη,ραλλυ οχι,μονο αναβασεις-σιρκουι,κραταω μια επιφυλαξη για sprint...

Απο εκει και περα την συγκριση δεν την εκανα για να πω αν των παιδιων ειναι καλυτερο απο το Χ ραλλισιο αμαξι που θα φτιαξει ο καθενας,απλα εντελως διαφορετικη η χρηση που προοριζονται με καποιους λιγους κοινους παρονομαστες.


Υ.Γ. Το γεγονος οτι φοραει σχεδον οτι βγαζει η Mugen επανω,δεν λεει κατι ρε βλημα.
Αλλη η χρηση της πιστας και αλλη τα ραλλυ.Εσυ δηλαδη πιστευεις οτι αυτο το αμαξι θα μπορεσει ποτε να τρεξει ραλλυ ή sprint(εστω οτι ειχε ομολογκασιον);

Υ.Γ.2 Επειδη καπου σχολιασες το θεμα γεωμετρια,ας λυθει πρωτα το προβλημα των στρεβλωσεων του αμαξωματος που ειναι σαν μαρμελαδα χωρις καλο cage και μετα πες για γεωμετρια,μπουφο.
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 12:49:37
Θέμα δημοσίευσης:
λες ρε καραγκιοζη να τρεχει πιστα το αμαξι χωρις να εχει λυθει το θεμα ακαμψια???ημαρτον Evil
και εννοειται οτι θα μπει ρολμπαρ...

το αμαξι εχει αλλη χρηση απο ραλλακια αυτο ειναι δεδομενο και για αυτο και δεν εχεις δει ποτε σχεδον γιαπωνεζικα σε ραλλακια ουτε εδω ουτε εξω.

για κανε ενα κοστολογιο του ρενο
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:00:58
Θέμα δημοσίευσης:
Το κοστολογιο του Renault,μην το ψαχνεις,υπο κανονικες συνθηκες το 15αρι ειναι το πραγματικο νουμερο που θα πληρωνε καποιος για κατι τετοιο.
Περιπου 7000Ε ειναι μονο τα μηχανικα(μοτερ-σασμαν) με τιμες λιανικης.
Πιο πολυ συμφερει να κανεις ενα 205 για Ε/10.
Απλα στην περιπτωση του φιλου μου,το 5αρι(καροτσα) υπηρχε ηδη,οπως και αρκετα ανταλλακτικα.


Παράθεση:
λες ρε καραγκιοζη να τρεχει πιστα το αμαξι χωρις να εχει λυθει το θεμα ακαμψια???ημαρτον Evil
και εννοειται οτι θα μπει ρολμπαρ...

Στις φωτογραφιες ειχε cage ρε βλαχο; Question Laughing
Γιατι εγω δεν ειδα κατι...
Μελλοντικα το τι θα γινει,ειναι αλλη υποθεση.Απλα επειδη ανεφερες οτι στα 15.000Ε θα προτιμουσες εκεινο,βαλε και ολο το κοστολογιο για εξοπλισμο ασφαλειας που εχει ενα αυτοκινητο για ραλλυ και μετα πες μου αν τα 15.000Ε θα εφταναν για ολα αυτα που εκαναν τα παιδια. Wink
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 13:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟΥ σιδερη παντως που ετρεχε με θειο λεφου
και ειναι και τσιτα το μοτερ και με πληρη εξοπλισμο ασφαλειας
δε ξεπερασε σε καμια περιπτωση τα 20000 Cool

τι καθομαι και σου απαντω ο βαλακας
αφου εκει πανω τα ξερετε ολα εσεις..

ραλλιαρτ ανω τουμπας εχετε καταντησει


και πριν πεις καμια μαλ***α την επομενη φορα που θα κατεβετε κουβαρα θα σε παρω στο κυνηγι με το ι.χ κουλομαρια Laughing
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
Για να σου αποδειξω οτι λες βλακειες και δεν το εχεις καταλαβει Laughing με τα πραγματα που εχουν βαλει τα παιδια πανω στο Civic,οχι ραλλυ δεν τρεχουν αλλα ουτε...GTC.
Τιποτα απο αυτα δεν ειναι ομολογκαρισμενα οποτε τζαμπα το αναφερεις...
Αλλα τετοιος γκασμας που εισαι,που να νιωσεις... Ha Ha

Του Μπιλαδερη που ηταν και 16αρι,εχεις ιδεα ποσο κοστισε; Question
Τεσπα,end of story,το κουρασαμε...
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 13:27:59
Θέμα δημοσίευσης:
τι λες μωρε?παπατζολογε?
καταρχην το εχουμε πει απο την αρχη. αυτα τα αμαξια ειναι για πιστα-αναβασεις και μονο.
τι ακριβως ειναι το προβλημα σου στο ομολογκαρισμα που δε το εχει π.χ του σιδερη?
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:35:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξαναλεω...
Ο λογος που τα 205,ΑΧ,5 GT ειναι πολυ καλες βασεις για φθηνο αγωνιστικο ειναι ο λογος οτι η ομολογκασιον τους εχει ληξη πριν μια συγκεκριμενη χρονολογια(2002-2003 αν δεν κανω λαθος) πραγμα που αφηνει ελευθερη την τοποθετηση σε οτι ανταλλακτικο-εξαρτημα θελεις.
Το Civic εχει πολυ πιο νεα ομολογκασιον.
Αυτο και μονο το περιοριζει...

Αυτο περι ομολογκασιον βεβαια εχει μια "μαυρη τρυπα" αναλογα με την κλαση,τουλαχιστον μεχρι στιγμης ομως δεν εχει αποσαφηνιστει πληρως.

Απο εκει και περα,τι ειναι αυτο που δεν καταλαβαινεις;
Το οτι δεν εχει ομολογκασιον για ραλλυ,δεν σημαινει οτι η ομολογκασιον για αναβασεις/sprint ειναι εντελως ελευθερη και κανεις οτι θες...

Υ.Γ. Του Σιδερη δεν το ξερω καν το αυτοκινητο,που θελεις να ξερω τι ακριβως ειχε-δεν ειχε ο ανθρωπος; Question
Lef205 - Τρι 08 Απρ 2008, 13:37:01
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τι λες μωρε?παπατζολογε?
καταρχην το εχουμε πει απο την αρχη. αυτα τα αμαξια ειναι για πιστα-αναβασεις και μονο.
τι ακριβως ειναι το προβλημα σου στο ομολογκαρισμα που δε το εχει π.χ του σιδερη?

Eσυ λες μαλ***ες...ΠΑΛΙ.
Το σιβικ τρεχει μονο πιστα αναβασεις, τιποτε αλλο.
Με τις μετατροπες που εχει συμφωνα με τους κανονισμους για Ραλλυ δεν περναει ουτε διπλα απο ΣΕΧ.
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:40:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εβαλε ο Θεος το χερι του και παρουσιαστηκε ο αγγελος εξ ουρανου... Cheers


Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Τρι 08 Απρ 2008, 13:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Λεφο συμφωνω οτι το ετοιμο δεν κοστιζει τοσο πολυ,απλα σε εκεινη την περιπτωση δεν μπορεις να επιλεξεις το τι θα κανεις,ασε που το μεγαλυτερο ποσοστο των ετοιμων "πασχουν" απο καροτσα ή εχουν roll cage της πλακας. Wink

Αν παντως εχεις ορεξη,εισαι της δουλειας και υπαρχει και μερακι,με 15.000Ε κανεις ενα Ε/11 που μαμαει και δερνει.
Θα μου πεις,για Ε/11 λιγα ειναι; Question

Οχι,αλλα οταν ενα μετριο προς καλο Α6 κοστιζει τοσα,τοτε γιατι να μην προτιμησω ενα Ε σκαλες ανωτερο,με τα ιδια χρηματα και με πολυ περισσοτερες ελευθεριες στην ομολογκασιον του; Wink

Στελιο μου η καροτσα με αφηνει αδιαφορο μιας και πολλα αγωνιστικα ξεκινησαν απο τρακαρισμενα.
Για το θεμα του cage συμφωνω αν κανεις ραλλύ αλλα και αυτο λυνεται με 2 χιλιαρικα μαξιμουμ.
Οσο για το Ε/11 η μονη ενδιαφερουσα περιπτωση μου ακουγεται το 5αρι που φτιαχνετε, δεν ειναι λιγο να εχεις κοντα 190 αλογα με Φ.Π.Ε. και καρτα καυσαεριων και σε παναλαφρη ΓΑΛΛΙΚΗ καροτσα μαλιστα. Wink
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:49:29
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα το καλο με το 5αρι ειναι οτι στην ουσια μπορεις να στησεις ενα Williams,με χαμηλοτερο βαρος και ολες τις ελευθεριες τις ομολογκασιον...

Απο την αλλη παλι,αν με ρωτουσες απο την αρχη,ξεκινωντας απο το μηδεν,θα προτιμουσα ενα 205 με 16αρι μοτερ.
Μακραν πιο αξιοπιστο απο το κωλομοτερ της Renault που εκτος απο πανακριβο στα μεταχειρισμενα,ειναι και πολυ πιο αναξιοπιστο οσο αφορα την αντοχη.Αυτο λυνεται βεβαια με μπιελες,πιστονια,ζυγισματα,κλπ αλλα θελει και το αναλογο βαλαντιο.

Θα μου πεις,το 205 ομως δεν προκειται να βγαζει 200+ αλογα...
Δεκτον,αν και στην παρουσα φαση,απο την στιγμη που θελουμε φτηνο αγωνιστικο,εγω θα προτιμουσα ενα που να μην σπαει και να εχει φτηνα ανταλλακτικα παρα ενα "τερας" αλλα με ιδιαιτεροτητες.

Αλλωστε τα 200 αλογα στην καροτσα του 5αριου,μονο ευκολοδηγητα δεν προκειται να ειναι... Sad

Οπως καταλαβαινετε,ολα εχουν και τα υπερ αλλα και τα κατα τους...
sps - Τρι 08 Απρ 2008, 13:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεχασατε 2 ονοματα στην περιπτωση του σιβικ για ραλλυ:
Κορακας και Τσολιακος!
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
Σπυρο κανενα δεν ετρεξε ποτε ραλλυ.
Του Κορακα ηταν F2,κοινως εντελως διαφορετικη κατηγορια. Sad
Lef205 - Τρι 08 Απρ 2008, 13:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Σπυρο κανενα δεν ετρεξε ποτε ραλλυ.
Του Κορακα ηταν F2,κοινως εντελως διαφορετικη κατηγορια. Sad

Οπα αδιαβαστος! Laughing
Του κορακα ειχε τρεξει ραλλυ και μαλιστα ειχε βγει ολικη σε ενα ραλλυ στην Κρητη.
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 13:58:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,Λεφο,εχεις δικιο...Μαμακία ειπα... Sad
Τωρα θυμηθηκα και κατι παλιους 4Τ με αναλογες φωτο.

Παντως εκεινο πηγαινε σαν F2(αυτο σιγουρο),οχι σαν Ν ουτε σαν Α.
sps - Τρι 08 Απρ 2008, 13:59:49
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο, δεν ετρεχε F2, κανονικα Α6 ετρεχε και φυσικα μαμουσε!
Οσο για το αν ετρεξε, το θυμαμαι στο Αχαιος του 2003 στη φτερη, που εμεινε μπροστα μου και βοηθησα στο σπρωξιμο σε παρακειμενη ελια με ισκιο Laughing
Συμμετοχες Αχαιος 2002 Νο30
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=gr_rally-race-part&race_id=101
Συμμετοχες Αχαιος 2003 Νο 26
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=gr_rally-race-part&race_id=163
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 14:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
volvos έγραψε:
τι λες μωρε?παπατζολογε?
καταρχην το εχουμε πει απο την αρχη. αυτα τα αμαξια ειναι για πιστα-αναβασεις και μονο.
τι ακριβως ειναι το προβλημα σου στο ομολογκαρισμα που δε το εχει π.χ του σιδερη?

Eσυ λες μαλ***ες...ΠΑΛΙ.
Το σιβικ τρεχει μονο πιστα αναβασεις, τιποτε αλλο.
Με τις μετατροπες που εχει συμφωνα με τους κανονισμους για Ραλλυ δεν περναει ουτε διπλα απο ΣΕΧ.


εγω τι γραφω?
πατε καλα ?
δε γραφω οτι ειναι για πιστα -αναβασεις μονο?

και ξαναρωταω σε τι κολλαμε στη ομολογκασιον σε ενα τετοιο αμαξι?
περα απο το μοτερ που βαζεις αναγκαστικα το 1.6 που αλλου εχουμε θεμα?
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 14:23:11
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Στελιο, δεν ετρεχε F2, κανονικα Α6 ετρεχε και φυσικα μαμουσε!
Οσο για το αν ετρεξε, το θυμαμαι στο Αχαιος του 2003 στη φτερη, που εμεινε μπροστα μου και βοηθησα στο σπρωξιμο σε παρακειμενη ελια με ισκιο Laughing

Σπυρο το F2 ειναι κατι παραπανω απο σιγουρο.
Ο λογος;
Τα φουσκωματα...
Στο Α δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις τετοιες λυσεις για να αυξησεις μετατροχια,κλπ...
Θυμησου οτι την ιδια εποχη σαν F2 ετρεχαν και το Clio Maxi του Πεταλιδη αλλα και το 306 που ειχε φερει ο Τσολακιδης απο Ιταλια.

volvos έγραψε:

εγω τι γραφω?
πατε καλα ?
δε γραφω οτι ειναι για πιστα -αναβασεις μονο?

και ξαναρωταω σε τι κολλαμε στη ομολογκασιον σε ενα τετοιο αμαξι?
περα απο το μοτερ που βαζεις αναγκαστικα το 1.6 που αλλου εχουμε θεμα?

Δεν ειναι μονο το μοτερ ρε...Εχει πολλα πραγματα που δεν μπορεις να βαλεις...
Ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα για να στο εξηγησω με 2 σειρες.
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 14:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
με το πασο σου και 10γραμμες να γραψεις δεν εχω προβλημα... Laughing

δε ρωταω ειρωνικα παπαρα αλλα απο ενδιαφερον.
εειχα την αισθηση οτι ελεω κορακα και σιβικ που λεει και ο σπυρος αυτα τα θεματα ειχαν λυθει με ην ομολογκασιον των eg
sps - Τρι 08 Απρ 2008, 14:28:20
Θέμα δημοσίευσης:
Stelio το civic του Κορακα δεν ειχε αυξημενα μετατροχια.
ετρεχε κανονικα Α6, δες και τις συμμετοχες παραπανω που παρεθεσα.
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 14:41:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,το ειδα...
Περιεργο,γιατι εγω αλλα θυμαμαι απο μια παρουσιαση. Sad
Τεσπα. Smile

Για την ομολογκασιον που θελει ο συμπαθης τετραποδος,εχει σχεση με μεταδοση,αναρτηση,κλπ,κλπ...
Τωρα στο λεω πολυ γενικευμενα αλλα αν δεν εχεις την ομολογκασιον στα χερια σου,δεν μπορεις να εχεις σφαιρικη αποψη.
Ειναι ενα συμπλεγμα απο εγγραφους περιορισμους,φωτογραφιες,κλπ...
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 14:46:04
Θέμα δημοσίευσης:
Eipame το θεμα μοτερ-μεταδοση το βγαζουμε εξω αφου αυτα που αναφερθηκαν ειναι με διλιτρο και τα λοιπα παρελκομενα

στο θεμα αναρτησης ειδικα ομως δε νομιζω οτι παρατηρησα κατι εκτος κανονισμων Α και διαφορετικα απο οσα θυμαμαι να ειχε του κορακα που χαζευα πολλες φορες στο πολυτεχνειο.

μπαρες πανω κατω βραχιονες κλπ ολα και εκει αλλαγμενα ηταν
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 15:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα πρεπει να κατσω να δω αναλυτικα τα πραγματα που πηραν για να δω πιθανα πραγματα που δεν θα συμπεριλαμβανονται,λογικα παντα,στην ομολογκασιον.
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 15:07:44
Θέμα δημοσίευσης:
sto θεμα αναρτηση δεν αλλαχτηκε η δομη
(γονατα μπρος- ψαλιδια πισω) .

αρα ? δεν ειναι μεσα στα πλαισια της Α??

μη κολλας μονο στο συγκεκριμενο.

απο εκει και περα? απο τη στιγμη που θα κρατησεις το 16αρι μοτερ του με τις αναλογες επεμβασεις που επιτρεπονται που αλλου μπορει να κολλησεις?
και μη μου πεις φρενα....
Pughell - Τρι 08 Απρ 2008, 15:14:13
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα ναι,καλα που το ειπες,τα φρενα δεν πληρουν την ομολογκασιον αλλα ασχετα με αυτο,δεν ξερω κατα ποσο επιτρεπει ο κανονισμος να αλλαξεις πχ τις πλημνες με αλουμινενιες(παραδειγμα) ή αντιστοιχες μετατροπες.

Πχ σε καποιο αυτοκινητο που δεν εχει χταποδι,δεν μπορεις να βαλεις,εκτος και αν το αναφερει η ομολογκασιον.
Μην ψαχνεις να σου δωσω αναλυτικες λεπτομερειες καθως οπως σου ειπα εξαρταται απο την ομολογκασιον.
Αν πχ η Mugen(λεω τωρα εγω...) εχει ομολογκαρει καποια εξαρτηματα,τοτε μπορουν να μπουν αφοβα.
volvos - Τρι 08 Απρ 2008, 15:46:20
Θέμα δημοσίευσης:
prepei να στο εχω γραψει καμια 4αρα φορες να βγαλεις εξω το μοτερ.....


και λευτερη του σιδερη φοργαε ap ή brembo απο οσο θυμαμαι οταν προσπαθουσαμε να βγαλουμε τη ζαντα που ειχε κολλησει πανω στη δαγκανα
http://www.rally.gr/default.asp?menu_code=gr_anav-race-photos&race_id=483

εχει τοση σημασια αν ειναι ap -brembo??????? Evil Evil
Pughell - Τετ 09 Απρ 2008, 07:58:56
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εχει τοση σημασια αν ειναι ap -brembo??????? Evil Evil

Μεχρι και το τακακι αν δεν ειναι αυτο της ομολογκασιον,εισαι εκτος αγωνα... Sad
sps - Τετ 09 Απρ 2008, 11:59:26
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
volvos έγραψε:
εχει τοση σημασια αν ειναι ap -brembo??????? Evil Evil

Μεχρι και το τακακι αν δεν ειναι αυτο της ομολογκασιον,εισαι εκτος αγωνα... Sad

θεωρητικα ναι αλλα στην πραξη δυσκολα εφαρμοζεται.
Αν ηταν ετσι τα μισα 106 που τρεχουν θα ηταν εκτος λογω φρενων και οχι μονο..
Pughell - Τετ 09 Απρ 2008, 13:17:04
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως ειχα πει και σε αλλο forum,καποιος γνωστος μου σε αναβαση,εβγαλε εκτος αγωνα καποιον συναθλητη του καθως το τακακι δεν ηταν αυτο που ελεγε η ομολογκασιον.
Και μιλαμε για διαφορα γελοια,ενα αυτακι που προεξειχε στο τακακι,οχι στην τριβωμενη επιφανεια,κλπ,κλπ...

Απλα δεν ξερεις ποτε απο που θα σου ερθει,απο αγωνιζομενο ή αυτοκλητα. Sad
volvos - Τετ 09 Απρ 2008, 13:55:35
Θέμα δημοσίευσης:
ερωτηση

στο θεμα αναρτηση ως που φτανουν οι ελευθεριες που εχεις?
απλα πρεπει να διατηρεις τη βασικη δομη στα Α ιδια?
μιλαω για α και κιτ καρ...

ειχα δει σε 106 που βαλανε πισω διαγωνιες ραβδους απο rc (τωρα δε ξερω αν ηταν του rc αλλα μιλαω για το πως μπηκαν)
το λεγαμε και με ηλια αυτο...

αυτο ποσο επιτρεπεται και ειδικα σε Ε ή Α??
Pughell - Τετ 09 Απρ 2008, 14:33:27
Θέμα δημοσίευσης:
Σε Α δεν μπορεις να αλλαξεις την βασικη δομη.
Πχ αν εχει ημιακαμπτο,παραμενει...
Στα kit car,κανεις οτι ομολογκαρει το εργοστασιο(πχ αν εχει βγαλει τον ημιακαμπτο και εχει βαλει διπλα ψαλιδια,το κανεις).

Τωρα για αυτο που εκαναν στα 106,σιγουρα ειναι παρανομο,εκτος και αν λειτουργουν σαν στηριξεις και οχι "ενεργα" κομματια της αναρτησης.
volvos - Τετ 09 Απρ 2008, 14:36:12
Θέμα δημοσίευσης:
ουτε Ε που κανουν οργια?
Pughell - Τετ 09 Απρ 2008, 14:41:49
Θέμα δημοσίευσης:
Το 106 δεν βγηκε Ε ακομα(εκτος απο το 1300)...Αν βγει,παλι θα εχει περιορισμους...
Σε αυτοκινητα ομως χρονολογιας 205/ΑΧ κανεις οτι θες.
volvos - Τετ 09 Απρ 2008, 14:56:53
Θέμα δημοσίευσης:
Για το ΑΧ του πετρου το θελουμε χωμα Laughing
Pughell - Τετ 09 Απρ 2008, 15:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ελευθερα! Laughing
gonakinen - Τετ 09 Απρ 2008, 20:18:16
Θέμα δημοσίευσης:
ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ ..... Shocked

ΡΕ ΠΑΛΙΚΑΡΙΑ.. ΚΑΛΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΛΕΕΙ ''ΠΟΣΟ ΚΟΣΤΙΣΕ''... ΔΕ ΜΑΣ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ 3 ΣΕΛΙΔΕΣ ΑΝ ΤΡΕΧΕΙ Η' ΟΧΙ Ο ΚΟΡΑΚΑΣ (ΠΟΥ ΤΡΕΧΕΙ ΠΑΝΤΩΣ...) ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΣΤΡΑΒΩΘΟΎΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΘΕΣΟΥΜΕ ΤΙΜΕΣ ΚΤΛ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ.

ΕΙΣΤΕ ΚΙ 2 ΓΝΩΣΤΕΣ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ, ΔΩΣΤΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ Ν'ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΙ ΑΛΛΟΙ Wink

ΜOD Cool

Pughell - Πεμ 10 Απρ 2008, 08:00:32
Θέμα δημοσίευσης:
Θα σας πω περιπου ποσο κοστιζει να φτιαξεις ενα 1300αρι με μοτερ Ν1(Ε/9 πια) καθως ειχα βγαλει το σχετικο κοστολογιο για το δικο μου.

Εστω οτι εχουμε το 13αρι σε μαμα μορφη με ενα μοτερ αποδεκτης καταστασης.

Μηχανικα
-Rebuild μοτερ(ελατηρια πιστονιων-κουζινετα στροφαλου-φλαντζες-ρεκτιφιε-μπουζονια κεφαλης-ιμαντες-εργασια) 1000Ε
-Εκκεντροφορος(group N ή αναλογος) 300Ε
-Προγραμμα(αντιγραφη PS 50Ε-αλλο,custom φτιαγμενο απο την αρχη 300-600Ε)
-Φιλτρο αερος 50Ε
-Μπουζι αγωνιστικα 65Ε
-Εξατμιση 200Ε
-Δισκος-πλατο 300Ε
-Rebuild σασμαν 300Ε
-Βασεις μοτερ 120Ε
-Αναρτηση απο 1400Ε(χωρις αλλες ραβδους στρεψης πισω)

Συμπληρωματικα
-Σχεσεις σασμαν 1200Ε
-Μπλοκε δισκατο 1500Ε

Φρενα
-Τακακια αγωνιστικα 120Ε
-Δισκοφρενα(μαμα) 80Ε
-Σωληνακια φρενων 60Ε
-Νεες σιαγονες στα ταμπουρα 40Ε

Εξοπλισμος ασφαλειας
-Roll cage βιδωτο 6 σημειων 500Ε
-Τοποθετηση 300Ε
-Καθισματα απο 700Ε(το ζευγαρι)
-Βασεις ομολογκε απο 150Ε
-Ζωνες 400Ε(το ζευγαρι)
-Πυροσβεση απο 350Ε
-Πυροσβεστηρας χειρος 100Ε
-Εργασιες ηλεκτρολογου και διακοπτης ρευματος,κλπ 300Ε


Λαστιχα,ζαντες και λοιπα αναλωσιμα πραγματα τα αφηνω εξω καθως ειναι στην κριση του καθενος.
Πιστευω να μην ξεχασα κατι... Confused
volvos - Πεμ 10 Απρ 2008, 12:20:59
Θέμα δημοσίευσης:
υδραυλικο χειροφρενο??

καθισματα ζωνες κρανη νομιζω οτι πρεπει πλεον να τα βαζουμε πακετο ελεω χανς..................

αν θυμαμαι καλα τιμες.... οχι δε το λεω θα με κραξει λεφος
ποσο εχουν λεφο με προσφορα του καφενειου???
Pughell - Πεμ 10 Απρ 2008, 13:02:32
Θέμα δημοσίευσης:
Κατι λιγοτερο απο 1500Ε/ατομο χρειαζεσαι για το HANS μαζι με το κρανος για κανονικες τιμες λιανικης(αναλογα με την εκπτωση πεφτει και στα 900-1000Ε και για τα δυο μαζι Cool ).
Τα καθισματα ειπα,απο 350/400Ε το καθισμα,εχει και HANS. Wink

Οσο για το fly off,εσυ με απλο χειροφρενο δεν μπορεις να οδηγησεις βρε βλαχο Laughing ,που μου θες και fly off στο Ε; Question
fotis-84 - Πεμ 10 Απρ 2008, 14:51:15
Θέμα δημοσίευσης:
εγω θα το κανω fly off με τις ντιζες του κανονικα ,οχι υδραυλικο...

μια χαρα κανει την δουλεια του και αυτο...
Lef205 - Πεμ 10 Απρ 2008, 14:54:15
Θέμα δημοσίευσης:
fotis-84 έγραψε:
εγω θα το κανω fly off με τις ντιζες του κανονικα ,μια χαρα κανει την δουλεια του και αυτο...

K γινεται σχετικα ευκολα!
Sidobre - Πεμ 10 Απρ 2008, 15:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
... και με τον ίδιο λεβιέ κι'όλας...

Αλλά τυχεροί όσοι έχουν ταμπούρα και όχι δίσκους Evil
fotis-84 - Πεμ 10 Απρ 2008, 15:07:15
Θέμα δημοσίευσης:
απλα πρεπει να βαλεις και μια κοπιλια να μην το ψαχνεις σε καμια κατηφορα... Very happy Very happy
sps - Κυρ 20 Νοέ 2011, 22:03:31
Θέμα δημοσίευσης: Προετοιμασία αγωνιστικού Ν1-Ν2-Α5-Α6-& ΕΝ
Εδω μπορουμε να γραφουμε για την προετοιμασια των αγαπημενων μας αγωνιστικων ακα 106-saxo-206-clio κλπ.
kane - Κυρ 20 Νοέ 2011, 22:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
Εχουμε τέτοια;;;
sps - Κυρ 20 Νοέ 2011, 22:58:53
Θέμα δημοσίευσης:
H συζητηση ειναι φιλολογικου ενδιαφεροντος Laughing
Sinanai - Κυρ 20 Νοέ 2011, 22:59:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ας γίνει και υπομνηματάκι. Wink
kane - Κυρ 20 Νοέ 2011, 23:02:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορώ δηλαδή να γράψω για το αγωνιστικό που προετοίμαζα τόσα χρόνια και εν τέλει το κάνα μαμα;
Σαν μπούσουλα για κάνα καυλωμένο;
Sinanai - Κυρ 20 Νοέ 2011, 23:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι. Love
kane - Κυρ 20 Νοέ 2011, 23:30:44
Θέμα δημοσίευσης:
Για να προλογίσω,λέω τα εξής. Η σκέψη για κατασκευή ενός αγωνιστικού,απλώς για να βγαίνει η κ**λα και χωρίς να πάρουν τα μυαλά μου αέρα, σαν πολλών που νομίζουν πως απο το άτος, θα πάνε στο έβο και θα αλώσουν τα ελληνικά βουνά των ραλλύ.

Λοιπόν:

Ανάρτηση:

Μια ταπεινή πεζό σπορτ μίνιΑ μπρός πίσω, με ράβδους 21μμ.
Αλουμινένια σινεμπλόκ ψαλιδιών για λίγο καμπεράκι,καστεράκι, με γαργαλημένα τα ψαλίδια.
Βάσεις μηχανής πεζό σπορτ.

Μοτέρ:

Υβρίδιο μαϊμού, με ένα σετ "νορμαλ" έκκεντρα,οχι μπαμπουλες, πχ πεζο σπορτ, μπουμπίσια συμμετρικά. Εγκέφαλο πεζο σπορτ ή πρόγραμμα. Εξάτμιση, εισαγωγή.
Τίμιο μοτέρ με 150 άλογα δε σπάει δε χαλάει.

Φρένα:

Ένα σετ 4ποτ, αλαφριά. Ας είναι και μπρέμπο απο 406 (αν ομολογκάρει).

Ζάντες:

Απαραίτητα 2 τετράδες ραλλυτζίδικων ζαντών. Εγώ είχα 12

Καρότσα:

2 μπάκετ φθηνά, στυλ σπάρκο προ 2000. Κλουβί κρόμο ή σε περιτπώσεις φτώχειας ένα χιαστί. Μια πυρόσβεση τη φθηνότερη δυνατή.

Σαζμάν:

Ενα σετ συμπλέκτη ενισχυμένο, σχέσεις και 14/60, ψιλοπαρανομία,αλλά το κάνουν όλοι. Μπλοκε ένα κουέιφ
Ούτε ΒΕ ούτε τπτ.

Αυτά λοιπόν ΘΑ είχε το αγωνιστικό μου. Εκτός απο κλουβί και πυρόσβεση,σχέσεις, είχε ολα τα υπόλοιπα. Με τα λεφτά του ΒΕ που είχα δώσει και για το μπλοκέ,θα έβαζα αυτά που μου λειπαν.

Αυτά.
Pughell - Δευ 21 Νοέ 2011, 00:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχην,μιας και μιλαμε για 106/Saxo(μαλλον και ΑΧ),το πρωτο πραγμα που θα εκανα εγω θα ηταν καλο cage...
Μετα το προσφατο "event" στην Πτολεμαιδα,καλυτερα να πεταξω 500Ε επιπλεον παρα να χασω πχ τα ποδια μου.

Σαν μοτερ,τιποτα το ιδιαιτερο,αναλογα με το αν ειναι Ν ή Α.
Για Ν παντως,ψοφια πραγματα...Για Α,αναλογα με το τι κυνηγαει ο καθενας μιας και μπορεις να ξοδεψεις απειρα χρηματα και παλι να εισαι μια μετριοτητα.
Με 150-160 αλογα παντως καταφερνεις αρκετα,χωρις να δωσεις μια περιουσια και να θυσιασεις αξιοπιστια και κοστος συντηρησης.

Απο φρενα,με την εθνικη ομολογκασιον τα πραγματα ειναι αρκετα ελευθερα πια οποτε δεν υπαρχει προβλημα.

Απο αναρτηση,μια PS με καλυπτει απολυτα(μαζι με ραβδους 21).
Σιγουρα καμια Proflex,Ohlins,κλπ ειναι το ιδανικο αλλα και τα 2-2μιση χιλιαρικα ειναι νουμερο...

Για σασμαν,οπως ειπε και ο Σταυρος,ενα ΜΑ.Μια χαρα ειναι για 150 αλογα αμα δεν εισαι κρετινος...
Σχεσεις,ενα Quaife και ορεξη για οδηγηση.

Γενικα παντως δεν ειμαι υπερ της αποψης να πεσουν πολλα χρηματα πανω σε ενα 106/Saxo/κλπ...
Με τα σημερινα δεδομενα υπαρχουν αυτοκινητα που κοστολογουνται περισσοτερο και απο Super 1600 για τα χρηματα που δαπανηθηκαν για να φτιαχτουν.
Αν ειναι να δωσω πανω απο 15 χιλιαρικα για 106/κλπ καλυτερα να παρω κατι αλλο,εστω και αν ειναι ενα ταπεινο Ν3...

Ετσι και αλλιως αυτα που κανει ο Νικολιδακης,μονον στην Κρητη γινονται. Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Δευ 21 Νοέ 2011, 00:26:43
Θέμα δημοσίευσης:
Ν3, άλλη μια κατηγορια ξεχασμενη στην Αφρικανικη Δημοκρατια της Ελλαδος που την "εφαγε"η Α7.
Θυμαστε τις εποχες που η Ν3 σε χερια Ξανθακου ξεφτυλιζε την Α7?
ή τις εποχες κορακα μαρπινη πανουργια στις πιστες?
Τεσπα η δικη μου αποψη διαφερει λιγο.
Θεωρω πως αν καποιος θελει να τρεξει ειδικα αν δεν εχει στο μυαλο του τη διακριση,μπορει να παρει κατι ετοιμο που σιγουρα κοστιζει πολυ λιγοτερο αλλα ισως να αποδωσει και λιγοτερο απο κατι ολοκαινουργιο.
Αγοραζεις λοιπον αυτο
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1926532/ η κατι παρεμεφερες που βρωμαει ο τοπος, υπολογιζεις +3000 για μαζεματα αναλογα με το τι θελεις να κανεις και με 6000 παιρνεις εκκινηση.
Been there done that με το σαξο.
Lef205 - Δευ 21 Νοέ 2011, 00:33:13
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχει αυτο ηδη!
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=12607&postdays=0&postorder=asc&start=0

αφου θυμομουν οτι τα ξαναλεγαμε αυτα! Laughing
Pughell - Δευ 21 Νοέ 2011, 00:35:28
Θέμα δημοσίευσης:
Να συμπληρωσω,οτι αν καποιος δεν εχει κολλημα με την διακριση και απλα θελει να τρεξει,τοτε βολευεται και με ενα Ν2-Ν3 δηλωμενο σαν Α6-Α7 ωστε να επωφεληθει καποιον ανεξοδων ελευθεριων της κατηγοριας Α και να ευχαριστηθει ακομα περισσοτερο,οπως πχ μεταλλικα silent block,μεγαλυτερα ζαντολαστιχα και αλλες χαζομαρες που στην Ν δεν επιτρεπονται.

Αυτο βεβαια οπως ειπα ΑΝ ΔΕΝ κυνηγας την διακριση...

-----

Λεφο οι εποχες Ν3 των 90ies περασαν και δεν ξαναγυριζουν...Ξεχνα τις ωραιες εποχες των Williams,106 Cup,κλπ... Crying or Very sad
B.M-SPORT - Δευ 21 Νοέ 2011, 00:56:44
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρω πως σημερα δεν συμφερει να φτιαξεις απο την αρχη ενα αγωνιστικο την στιγμη που απο τρια χιλιαρικα εως επτα-οκτω χιλιαρικα μπορεις να βρεις αξιολογα EΝ1 & Ν2.

Προσωπικα δεν θα με χαλαγε καθολου ενα 1.3 rallye EN1 .
sps - Δευ 21 Νοέ 2011, 10:37:05
Θέμα δημοσίευσης:
Aς μην ξεχναμε οτι τα Ν3 ειναι ακομα μια καλη κατηγορια για τον ερασιτεχνη!
Μην ξεχναμε τι κανει ο γεροδημος με ενα απλο σιβικ Ν3!
¨Η ενα 206 rc ή κλειω ΙΙ-ΙΙΙ που τα βρισκει καποιος σε τιμαι ξεφτιλα.
Με ενα cage, αναρτηση, τακακι και τρεχεις!

Εμενα μου εχει μπει και η ιδεα της μετατροπης του 206 μου σε 206 Ν3
Με 650 λιρες βρισκεις τροπετο rc! Οσα θα χαλαγα για να γαργαλαγα λιγο το 1,6 μοτερ, βαζοντας πεταλουδα με μηχανικο γκαζι, αλλη πλεξουδα και αλλο εγκεφαλο.
Pughell - Δευ 21 Νοέ 2011, 11:05:54
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Aς μην ξεχναμε οτι τα Ν3 ειναι ακομα μια καλη κατηγορια για τον ερασιτεχνη!
Μην ξεχναμε τι κανει ο γεροδημος με ενα απλο σιβικ Ν3!
¨Η ενα 206 rc ή κλειω ΙΙ-ΙΙΙ που τα βρισκει καποιος σε τιμαι ξεφτιλα.
Με ενα cage, αναρτηση, τακακι και τρεχεις!

Εμενα μου εχει μπει και η ιδεα της μετατροπης του 206 μου σε 206 Ν3
Με 650 λιρες βρισκεις τροπετο rc! Οσα θα χαλαγα για να γαργαλαγα λιγο το 1,6 μοτερ, βαζοντας πεταλουδα με μηχανικο γκαζι, αλλη πλεξουδα και αλλο εγκεφαλο.

Του Γεροδημου ειναι πια βαρβατο Α με μοτερ JAS(255-265 αλογα,σειριακο,κλπ). Very happy

Σχετικα με κατασκευη Ν3 παντως,δεν ειναι τοσο φτηνα τα πραγματα...
Δηλαδη εστω οτι υπαρχει η καροτσα,το συνολικο κοστολογιο θα παει πανω απο 10αρικο για να φτιαχτει ενα μετριο Ν3.
Τωρα για 206 RC δεν το εχω ψαξει βεβαια αλλα δεν ξερω αν μπορεις να γλιτωσεις χρηματα πχ απο το σασμαν και να βαλεις απλως ενα Κ/Π στο μαμα 5αρι του μιας και εχει ομολογκαρισμενο το 6αρι. Neutral
Γενικα παντως,αν γινεται,τοτε ειναι ενα εξαιρετικο αυτοκινητακι για να παιξει κανεις,οπως και ενα Clio RS 172. Very happy
BTS - Τρι 22 Νοέ 2011, 11:24:03
Θέμα δημοσίευσης:
....

EDIT. Μάνθε λίγο κούρεμα ακόμη στις παλιές σελίδες νομίζω χρειάζεται! Τα τεχνικά τόπικ καλό θα είναι να είναι ευανάγνωστα! Wink
Pughell - Τρι 22 Νοέ 2011, 17:35:34
Θέμα δημοσίευσης:
Οι προηγουμενες 5 σελιδες ειναι απο το 2008 ρεεε... Laughing Laughing Laughing
Nizak - Τετ 23 Νοέ 2011, 10:27:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω κι εγώ μερικά πράγματα πάνω στο θέμα. Αν και η δικιά μου λογική λέει φτιάχτο όσο πιο καλά μπορείς άρα φτιάξε TOP N που τελειώνει κάποτε διότι το Α άστα, για να ευχαριστηθεί κάποιος αγώνες με PSA 16v χρειάζεται κατ εμέ:

Καλό ρολλ μπάρ, το κάνεις πρώτο και είναι αυτό που μένει και για όποια περαιτέρω εξέλιξη
Υποτυπώδες ράψιμο
160 PS μοτέρ με άγραφο
Σασμάν ΜΑ σχέσεις με 16/63. Το καρφωτό σπέρνει αλλά δεν αξίζει τα λεφτά του και συν τις άλλοις διαλάει συνέχεια
Μεγάλο μπλοκέ με κούπες
300+ λίμπρες εμπρός και 23άρες πίσω
Bilstein φτιαχτά
Τα πιο φτηνά 4πίστονα

Έτοιμο!
Lef205 - Τετ 23 Νοέ 2011, 12:21:01
Θέμα δημοσίευσης:
Nizak έγραψε:
Έτοιμο!

20K ? Laughing
Pughell - Τετ 23 Νοέ 2011, 17:14:52
Θέμα δημοσίευσης:
Νικολη οταν με ψαγμενο cupισιο μοτερ 155αριζεις περιπου,τοτε δεν νομιζω οτι υπαρχει ουσιαστικος λογος για να ψαχνεις τα 160 με αγραφο,κλπ...
Χιλλιες φορες τα χρηματα των πιστονιων και του αγραφου να γινουν μια αναρτηση της προκοπης(ProflexLeda,R-Tec,κλπ)...

Για τα υπολοιπα συμφωνω και επαυξανω και εγω. Thumbs Up

Ουτε σωληνωτα ψαλιδια χρειαζονται,ουτε ΒΕ σασμαν,ουτε ακριβα 4πιστονα και λοιπα εφφετζιδικα ανταλλακτικα που δεν αξιοποιουνται ουτε στο 50% τους... Confused

Λεφο δεν θελει 20 χιλιαρικα ρε...
Με 3 χιλιαρικα περιπου,εχεις ετοιμη(και βαμμενη) την καροτσα με πολυ καλο cage.
Εστω οτι 1500Ε σου τρωει η επισκευη του μοτερ μαζι με εκκεντροφορους PS,εξατμιση,διχαλο,κλπ(θεωρω οτι υπαρχει το βασικο 1ο σταδιο)...
2μιση χιλιαρικα για σασμαν.
300Ε για βασεις μοτερ PS.
500Ε ενα σετ Brembo απο 406 με τους αναλογους δισκους.
2000Ε εξοπλισμος ασφαλειας(ζωνες,καθισματα,βασεις,πυροσβεση και φορητος,κλπ).

Σιγουρα ειναι και πολλα που εχω αφησει εκτος(πχ ραβδους στρεψης,αναρτηση,καποια αναλωσιμα) αλλα με 15 χιλιαρικα εχεις ενα Α6 απροβληματιστο και αν το οδηγησεις και στο 8/10 μπορεις να πετυχεις καποια θεση της προκοπης...
Ετσι και αλλιως στα ραλλυ δεν βλεπεις τα Α6 που βλεπεις στις αναβασεις που κοστιζουν 50.000Ε και βαλε...
Nizak - Πεμ 24 Νοέ 2011, 09:13:31
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Nizak έγραψε:
Έτοιμο!

20K ? Laughing


Σχεδόν όσο το Ν μου Wink
psilosaxo - Παρ 25 Νοέ 2011, 18:40:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και μιλαμε για αγωνιστικη προετοιμασια αυτοκινητου..και σε ολο αυτο συμπεριλαμβανεται και ο αγραφος φυσικα...θα ηθελα να μου πειτε ποιος κατα την γνςμη σας αγραφος αξιζει..και επισης αν ξερετε για τον OMEX GEMS 700 τιμες και τα σχετικα...ευχαριστω!!!
volvos - Παρ 25 Νοέ 2011, 19:28:04
Θέμα δημοσίευσης:
εγω προσωπικα ειμαι επιφυλακτικος απεναντι στον αργαφο σε Ν αμαξι.
προτιμω τα λεφτα αυτα σε καλο σαζμαν.

τι εννοω? το μεγαλο μειον σε ενα παλιο αμαξι π.χ σαξοραλλο μονοφυσο -που κατα τα αλλα ο εγκεφαλος του ειναι ξεφραγκο αμπελι- ειναι τα στεπς. δηλαδη τα σημεια αλλαγης δεδομενων στο εγκεφαλο. σε ενα αγραφο εχεις απειρα εξου και η μεστη και αμεση αποκριση. πολυ δυσκολα θα δεις σοβαρη διαφορα σε τελικα νουμερα σε ενα πολυ καλα προγραμματισμενο εγκεφαλο απο ενα αγραφο. ομωςς η αποκριση κυριως χαμηλα και μεση και η ροπη ειναι αισθητη.
αν λοιπον εχεις ενα καλο σαζμαν που το δουλευεις ψηλα το αμαξι που εκει τα setting points ειναι λιγη η διαφορα που κανουν τοτε ο αγραφος δε κανει και πολλα πραγματα...
Pughell - Παρ 25 Νοέ 2011, 21:08:28
Θέμα δημοσίευσης:
+1000

Σε μοτερ χαμηλων ιπποδυναμεων,ο αγραφος ειναι εντελως αχρηστο πραγμα μιας και ο μαμα εγκεφαλος επαρκει μια χαρα αν ρυθμιστει σωστα.

Σε καμια περιπτωση οι δυνατοτητες του μαμα δεν ειναι ιδιες με ενος αγραφου αλλα αντιθετα με οτι πιστευουν οι περισσοτεροι,την δυναμη την βγαζει το μοτερ,οχι τα ηλεκτρονικα.

Περι Omex,τουλαχιστον ο 600αρης ειναι ετη φωτος μπροστα σε σχεση με τον ανταγωνισμο οποτε και ο 700αρης δεν μπορει να ειναι χειροτερος. Confused
psilosaxo - Σαβ 26 Νοέ 2011, 10:15:37
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστα...για τον 700αρη δεν εχω ακουσει ασχημα λογια και πιστευω στ μοτερ μ που ειναι 167 με 17.8 ροπη καθε αλλο πολυ καλο θα μου κανει στ αμαξι....
Nizak - Σαβ 26 Νοέ 2011, 10:52:34
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να πω ρε παιδιά? Εγώ έβαλα άγραφο και είναι τα καλύτερα λεφτά που έριξα στο αυτοκίνητο... Είδα τεράστια διαφορά...
volvos - Σαβ 26 Νοέ 2011, 11:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο το θεμα τι προγραμμα ειχες πριν απο ποιον και ποσο ψαγμενο ηταν?
επισης εισαι τριφυσο νομιζω που ειναι λιγο μπερδεμα σε ρυθμισεις ενω στο μονοφυσο εχεις ιδια λογικη με αγραφο. οτι δινεις αυτο θα ψεκασει
Nizak - Σαβ 26 Νοέ 2011, 11:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόγραμμα πριν, το αυτοκίνητο είναι μονόφυσο btw. Το μόνο που έχω να πω είναι πως ο άγραφος που έβαλα έχει επεξεργαστή 80hz ενώ ο μαμά αν δεν κάνω λάθος 4hz. Ε κάτι καλό θα κάνει...
Lef205 - Σαβ 26 Νοέ 2011, 12:04:02
Θέμα δημοσίευσης:
Nizak έγραψε:
Σίγουρα δεν είχα κάποιο σοβαρό πρόγραμμα πριν, το αυτοκίνητο είναι μονόφυσο btw. Το μόνο που έχω να πω είναι πως ο άγραφος που έβαλα έχει επεξεργαστή 80hz ενώ ο μαμά αν δεν κάνω λάθος 4hz. Ε κάτι καλό θα κάνει...

Zακ μη λες πολλα, ειδικα μην πεις ποσα αλογα εβγαλε το αυτοκινητο με τον αγραφο γιατι θα σε πουνε και μαιμουδιαρη. Laughing
psilosaxo - Σαβ 26 Νοέ 2011, 12:46:36
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τιθεται θεμα μαιμοθδιασματος ολα εφικτα ειναι πιστευω!!!ΝΙΖΑΚ τι αγραφο προτεινεις εσυ και απο ποιον??
Nizak - Σαβ 26 Νοέ 2011, 13:54:07
Θέμα δημοσίευσης:
Lef δεν έχεις άδικο κι εγώ στήλη άλατος έμεινα.

Euro2 εχω βάλει από Καφετζή
sps - Σαβ 26 Νοέ 2011, 20:08:03
Θέμα δημοσίευσης:
Να και τα χαρακτηριστικα του Euro2:
http://eshop.kanteres.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=40&flypage=flypage.tpl&product_id=227vmcchk&option=com_virtuemart&vmcchk=1&Itemid=53
Pughell - Κυρ 27 Νοέ 2011, 00:15:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και γινεται αρκετα τεχνολογικο το θεμα,μπορει καποιος να μου εξηγησει πως διατηρωντας την ιδια αναλογια μιγματος και ιδια αναφλεξη,θελετε να προκυψει μεγαλυτερη ιπποδυναμη; Question
sps - Τρι 10 Ιαν 2012, 19:16:54
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.tricompetition.com/fr/
Αχ Κουλα! Laughing
Sinanai - Τρι 10 Ιαν 2012, 19:32:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ο λα λα ...

Rolling eyes
Pughell - Τρι 10 Ιαν 2012, 19:44:19
Θέμα δημοσίευσης:
Περισσευουν σε κανεναν 3-4 χιλιαρικα; Rolling eyes Laughing Laughing Laughing
Πάνος - Τρι 10 Ιαν 2012, 20:17:15
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Ο λα λα ...

Rolling eyes



Μπο Μεκ... Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τρι 10 Ιαν 2012, 20:49:51
Θέμα δημοσίευσης:
emena alla ψαχνω αμαξι για τη γυναικα
εχεις κατι να προτεινεις? Laughing
Steve - Τρι 10 Ιαν 2012, 21:26:18
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Περισσευουν σε κανεναν 3-4 χιλιαρικα; Rolling eyes Laughing Laughing Laughing
Για ποιό απ' όλα; Razz Razz Razz
volvos - Παρ 13 Ιαν 2012, 20:27:09
Θέμα δημοσίευσης:
θα μας πεις ή θα μας σκασεις? Laughing
Pughell - Παρ 13 Ιαν 2012, 21:15:53
Θέμα δημοσίευσης:
Εσυ δεν εχεις λεφτα,βαφεις καγκελα τωρα... Laughing
Lef205 - Σαβ 14 Ιαν 2012, 01:22:19
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Εσυ δεν εχεις λεφτα,βαφεις καγκελα τωρα... Laughing

φτιαχνει κουζινα Cool
Pughell - Σαβ 14 Ιαν 2012, 03:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
Μωρε ας τον δω,ας μην εχει γινει επιπεδη η πισω πλευρα του κεφαλιου του απο την παντοφλα και μετα,ολα καλα! Laughing Laughing Laughing
Pughell - Τετ 04 Απρ 2012, 16:07:42
Θέμα δημοσίευσης:
Λεφο μου,σημερα ξεφυλλιζα την ομολογκασιον απο το Saxo...
Πιστευω οτι εχεις δει ποσα ομορφα πραγματακια ομολογκαρει ακομα και στο ΜΚ1 σαν Α6,ε; Laughing

Α,και οριο βαρους στα 850 κιλα βαση ομολογκασιον.

---

Νικο(glf),γραψε ακυρο για το χθεσινο,βρηκα αρθρο που δινει το ελευθερο να το κανεις οτι θελεις,αρκει να ειναι το εργοστασιακο τροποποιημενο(σελιδα 2).
http://www.omae-epa.gr/sites/www.omae-epa.gr.open.gr/files/J_255_2011.pdf
Pughell - Τετ 04 Απρ 2012, 20:43:31
Θέμα δημοσίευσης:
Πετρο,ποσα κιλα σου βγηκε το ΑΧ τελικα ρε;
Επεσες κοντα στα 750 ή οχι; Question
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 00:02:49
Θέμα δημοσίευσης:
Από (Μεγ.) βδομάδα θα ξέρω.
Lef205 - Πεμ 05 Απρ 2012, 00:18:01
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Από (Μεγ.) βδομάδα θα ξέρω.

Μαστορη οτι βγαλει η ζυγαρια +89 να προσθεσεις Laughing
Lef205 - Πεμ 05 Απρ 2012, 00:55:49
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Λεφο μου,σημερα ξεφυλλιζα την ομολογκασιον απο το Saxo...
Πιστευω οτι εχεις δει ποσα ομορφα πραγματακια ομολογκαρει ακομα και στο ΜΚ1 σαν Α6,ε; Laughing

Α,και οριο βαρους στα 850 κιλα βαση ομολογκασιον.


Η ομολογκασιον ε?
τι κανει καλα ειναι?
δεν την εχω δει ποτε μπροστα μου! Laughing
(σοβαρολογω)

Υγ το τιμονιιιιιιιιιι
glf - Πεμ 05 Απρ 2012, 01:36:03
Θέμα δημοσίευσης:
ε και γω προχθες και λόγω Στέλιου βρήκα που λέει τα βάρη για βολάν και στρόφαλο Laughing

τώρα έχει λογική Στέλιο, thanks που το είδες εκεί. μα απορούσα, τόσα τούμπανα να τρέχουν με μαμά βολάν
Pughell - Πεμ 05 Απρ 2012, 08:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:

Η ομολογκασιον ε?
τι κανει καλα ειναι?
δεν την εχω δει ποτε μπροστα μου! Laughing
(σοβαρολογω)

Την εχω,αμα θες πες...

Lef205 έγραψε:
Υγ το τιμονιιιιιιιιιι

Δεν το πηρα ακομα,σημερα θα ξαναπαω(πηγα ηδη αλλες δυο φορες αλλα ο "παππους" δεν ηταν εκει Confused ).

glf έγραψε:
ε και γω προχθες και λόγω Στέλιου βρήκα που λέει τα βάρη για βολάν και στρόφαλο Laughing

τώρα έχει λογική Στέλιο, thanks που το είδες εκεί. μα απορούσα, τόσα τούμπανα να τρέχουν με μαμά βολάν

Μωρε λογικη δεν εχει μιας και τα ελαφρωνουν απο τοτε που βγηκαν τα 106/Saxo ενω μεχρι και προπερσι που το ειχα ξαναψαξει,δεν υπηρχε αυτη η ελευθερια.
Απλα επειδη ολοι τα ελαφρωνουν πια,το αφησαν ελευθερο αρκει να ειναι το μαμα βολαν κατεργασμενο αναλογα.
Το θεμα ειναι ποτε θα τους πιασει η μλκια παλι,θα αλλαξουν τον κανονισμο και θα τραβαμε τα βυζια μας παλι... Confused
Pughell - Πεμ 05 Απρ 2012, 08:07:43
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Από (Μεγ.) βδομάδα θα ξέρω.

710 ειναι το οριο οποτε κανονισε αναλογη πασχαλιατικη διαιτα... Laughing Laughing Laughing
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 08:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
BTS έγραψε:
Από (Μεγ.) βδομάδα θα ξέρω.

Μαστορη οτι βγαλει η ζυγαρια +89 να προσθεσεις Laughing


Πήρες 1 ολόκληρο κιλό;;;;Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 08:32:17
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
BTS έγραψε:
Από (Μεγ.) βδομάδα θα ξέρω.

710 ειναι το οριο οποτε κανονισε αναλογη πασχαλιατικη διαιτα... Laughing Laughing Laughing


Όχι 710, αλλά 850+ θα βγάλει, γιατί φοράει πανοπλία από κάτω, συν την ποδιά, συν το σαζμάν από 307 (ΜΑ5 ενισχυμένο), συν τα "σπαστά" ημιαξόνια από ραλλυ, συν τα χωμάτινα που είναι ασήκωτα, συν την επίσης χωμάτινη ρεζέρβα, συν τα ψυγειάκια στα πίσω αμορτισέρ, συν τους λασπωτήρες, συν βίδες. βιδάκια που κρατάνε το bodykit πάνω στην καρότσα, συν το σύστημα των κλαπέτων στην οροφή, συν, συν...


Αααααχχχχχ...είναι "βαριά" η φανέλα του χωμάτινου... Laughing Laughing Laughing Laughing


Τόσο βαριά που ένα χωμάτινο Yaris έτοιμο για αγώνα, μπορεί να φτάσει τα 1100 κιλά (!!!).
RoadRunner122 - Πεμ 05 Απρ 2012, 10:36:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλά αφαίρεσες υλικό από τους λασπωτήρες. Laughing
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 11:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Ναι αλλά αφαίρεσες υλικό από τους λασπωτήρες. Laughing



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Ναι, αλλά τους πρόσθεσα έξτρα σημείο στήριξης. Laughing Laughing Laughing
volvos - Πεμ 05 Απρ 2012, 11:13:51
Θέμα δημοσίευσης:
epeidh αυτο το τπικ ειναι λιγο πιο γενικο οσον αφορα την ετοιμασια αγωνστικων και επειδη πετρο εχεις κανει δουλεια που ΠΡΕΠΕΙ να μεινει καπου μαζεμενη καποια στιγμη
δε φτιαχνεις ενα δικο σου τοπικ να ανεαβασεις και φωτο και να γραφεις ελευθερα?

υ.γ. εγω παντως στο εχω ξαναπει μετα το πρωτο αγωνα να περιμενω με το καρνε στο τερματισμο να στο αγορασω οπως ειναι σκονισμενο Laughing
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 12:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
epeidh αυτο το τπικ ειναι λιγο πιο γενικο οσον αφορα την ετοιμασια αγωνστικων και επειδη πετρο εχεις κανει δουλεια που ΠΡΕΠΕΙ να μεινει καπου μαζεμενη καποια στιγμη
δε φτιαχνεις ενα δικο σου τοπικ να ανεαβασεις και φωτο και να γραφεις ελευθερα?


Έχω πολύ υλικό, που θα μπει σε ξεχωριστό site, για να είναι προσβάσιμο και σε φίλους εκτός psclub. Απλώς τώρα δεν υπάρχει χρόνος (και) για αυτό.

volvos έγραψε:
υ.γ. εγω παντως στο εχω ξαναπει μετα το πρωτο αγωνα να περιμενω με το καρνε στο τερματισμο να στο αγορασω οπως ειναι σκονισμενο Laughing


Τερματισμό? Τό αλλάξαμε τώρα? Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Παρ 06 Απρ 2012, 01:31:35
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Lef205 έγραψε:
BTS έγραψε:
Από (Μεγ.) βδομάδα θα ξέρω.

Μαστορη οτι βγαλει η ζυγαρια +89 να προσθεσεις Laughing


Πήρες 1 ολόκληρο κιλό;;;;Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Ωχ, το θυμασαι ε? Laughing
θα με κανεις να φαω ψαρι την Κυριακη του Πασχα Laughing
Lef205 - Παρ 06 Απρ 2012, 02:54:01
Θέμα δημοσίευσης:
διαβαζοντας το j 254 2012 παραγραφος 6.3 λεει οτι για την Ν τα αυτοκινητα με γονατο μακφερσον οτι μπορουν να αλλαξουν ολο το γονατο της αναρτησης, αρα πχ μια προφλεξ μπορει να τοποθετηθει χωρις να μπει στο εργοστασιακο γονατο?
Επισης παραγραφος 6.7.3 λεει οτι τα μετρητικα οργανα μπορουν να αντικατασταθουν αρα αν θελω να βαλω στροφομετρο με shift light μπορω να βαλω?
Pughell - Παρ 06 Απρ 2012, 09:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικα ναι,ετσι οπως τα αναφερεις... Scratch
Απλα για να εισαι ΟΚ,θα πρεπει να βρεις στροφομετρο που να μπει στην εργοστασιακη θεση του καντραν,πραγμα λιγο δυσκολο. Confused
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 10:10:28
Θέμα δημοσίευσης:
σορρυ αλλα μικρο κουλαδι μου δεν υπαρχει καλυτερο σιφτ λαιτ απο το i-shift Που ειχα πιστεψε με... και δε πειραζεις τιποτα απο κοντερ και γυφτομαλακιες με τα στροφομετρα τερας
Lef205 - Παρ 06 Απρ 2012, 11:47:29
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο δεν το αναφερει πουθενα αυτο,λεει οτι "επιτρεπεται η αντικατασταση των μετρητικων οργανων".
Δεν με καιει να βαλω πολυοργανο, (εκτος αν μιλαμε για κανενα στακ Laughing )με ενδιαφερει ομως να βαλω λευκα οργανα γιατι αυτα που εχει τωρα επανω ειναι μαυρα και στο χαμο του αγωνα δεν τα βλεπω ευκολα και το shif light που λες.
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 12:13:46
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=o1A7zbzB0oA

exei 4-5 προγραμματα πως θα σου αναψει
προγραμματιζεις βημα που θα αναβει καθε λαμπακι
ειναι και βολτομετρο για υπερταση δινει αλαρμ
πολυ αξιοπιστο.
δε φαινεται πουθενα μεσα εγω το ειχα κολλητα κατω απο παρπιζ για να ειναι μεσα στο οπτικο πεδιο μακρυα απο ταμπλο
δε κοιταξα ποτε μεσα στο κοντερ απο τοτε που το εβαλα.
πολυ καλο και ψυχολογικα γιατι δε βλεπεις χλμ κοντερ

εγω το ειχα απο 6600 ωσ 7800 ανα 200σαλ βημα και ειναι τοσο εντονο φως που φαινεται τερμα ηλιο χωρις να ενοχλει.
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 12:14:43
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα σοβαρα θα πουλησει το παπι το 106 γιατι θα παω να δω ενα σαξο το σκ Laughing
Pughell - Παρ 06 Απρ 2012, 13:50:06
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Στελιο δεν το αναφερει πουθενα αυτο,λεει οτι "επιτρεπεται η αντικατασταση των μετρητικων οργανων".
Δεν με καιει να βαλω πολυοργανο, (εκτος αν μιλαμε για κανενα στακ Laughing )με ενδιαφερει ομως να βαλω λευκα οργανα γιατι αυτα που εχει τωρα επανω ειναι μαυρα και στο χαμο του αγωνα δεν τα βλεπω ευκολα και το shif light που λες.

Ναι,συμφωνω,απλα επειδη ανεκυψε αρκετες φορες προβλημα,αν υπαρχει εστω και μια φωτογραφια στην ομολογκασιον(ή στην προεκταση της) που να δειχνει το εργοστασιακο καντραν,τοτε τρως ακυρο... Sad

Ετσι οπως το αντιλαμβανομαι παντως και εγω,οντως προκειται περι αντικαταστασης και οχι τροποποιησης των εργοστασιακων.
Εγω παντως,επειδη πολλες μλκιες βλεπω στον χωρο,θα προτιμουσα να χρησιμοποιησω μια θεση του εργοστασιακου καντραν και να βαλω το αναλογο λαμπακι.
Πχ αν καταργησεις την φθορα απο τα τακακια ή την προθερμανση καυσιμου(για diesel),και το εργοστασιακο καντραν εχεις αλλα και το σχετικο shift light που ζητας.

Απλα να ξερεις οτι η ευκρινεια ειναι θεμα σκονης και λαμπας,οχι καντραν.
Αλλαξε ολες τις λαμπες και καθαρισε καλα το καντραν και θα γινει η νυχτα-μερα.
Οσο για τις βελονες,τις βαφεις με πορτοκαλι χρωμα για μοντελισμο(αεροπλανακια,κλπ) και γινονται jet.
Και μενει και η τσεπη σου γεματη... Very happy
RoadRunner122 - Παρ 06 Απρ 2012, 14:10:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και πιάσαμε καντρανο-συζήτηση, στο θέμα αντανάκλασης βοηθάει πολύ το να ντύσεις με κάποιο υλικό (αλκαντάρα, flocking, ύφασμα βελουτέ, μοκέτα εταζέρας κλπ) το πλαισιάκι-φιλετάκι γύρω απ'το καντράν. Αυτό είναι υπεύθυνο συνήθως για τις αντανακλάσεις στο κρύσταλλο του καντράν. Όπως επίσης θα μπορούσες να ντύσεις και το ίδιο το κρύσταλλο του καντράν με κάποια διάφανη ματ μεμβράνη.
Τώρα για το shiftlight θα συμφωνήσω με Στέλιο. Μπορείς να τοποθετήσεις κάποιο μεγάλο led (10mm) πολλών lumen στην πλάκα του καντράν σε σημείο που θα πέφτει το μάτι σου και να οδηγηθεί απ'το ανάλογο κυκλωματάκι παίρνοντας σήμα από obd (βράζει το διαδύκτιο από diy). Για τις βελόνες, το αυτό. Αν και στου clio τις είχα βάψει κόκκινες με απλή λαδομπογιά και κανένα πρόβλημα αρκεί να μην κάνεις πασαλείματα! Αν και τα χρώματα σμάλτου (μοντελισμού) είναι ακόμα καλύτερα Wink
Lef205 - Κυρ 08 Απρ 2012, 00:28:45
Θέμα δημοσίευσης:
Για το ταμπλω σκεφτομαι να πειραματιστω με σουετ απο το πρακτικερ και βενζινοκολα αλλα φοβαμαι μη τα κανω θαλασσα. Laughing
RoadRunner122 - Δευ 09 Απρ 2012, 12:12:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μην τρελαίνεσαι, δεν είναι κάτι δύσκολο ρε. Στο Clio είχα ντύσει τα πλαϊνά πλαστικά των καθισμάτων που είχαν καεί απ'τον ήλιο με μοκέτα εταζέρας. Απλώνεις βενζινόκολλα, αφήνεις για κανα 10λεπτο να στεγνώσει (μέχρι να μην κολλάει στο χέρι) και απλώνεις πάνω το ύφασμα. Τσέκαρε αποτέλεσμα:


Lef205 - Δευ 09 Απρ 2012, 12:50:47
Θέμα δημοσίευσης:
Με αγχωνουν πολυ οι καμπυλες που κανει το ταμπλω και οτι πρεπει να το λυσω για να κανω τη δουλεια.
volvos - Δευ 09 Απρ 2012, 13:05:21
Θέμα δημοσίευσης:
re giannaki miaσ και πιανουν τα χερια σου και εισαι ψειρας να στο φερουμε πανω να το κανεις μονος σου
κερναμε σουβλακια μπυρες υλικα και κοπο σου Laughing
RoadRunner122 - Δευ 09 Απρ 2012, 13:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
Φυσικά Wink

(μιλάμε για ΟΛΟ το ταμπλώ ή μόνο για το φιλετάκι γύρω απ'το καντράν?)
Pughell - Τρι 17 Απρ 2012, 14:43:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ο πυργολεβιες σε σασμαν τυπου Η ειναι μεγαλυτερη μαλακiα που βγηκε ποτε για τους παρακατω απλους λογους...

Καταρχην οσο ασχετος και να εισαι,σιγουρα κατανοεις πως οσο μεγαλυτερη αποσταση διανυει ενα αντικειμενο,τοσο μεγαλυτερο χρονο χρειαζεται αν υποθεσουμε οτι η ταχυτητα του ειναι σταθερη.
Οποτε αν υποθεσουμε οτι με λεβιε 25 cm θελουμε πχ 1 sec για να αλλαξουμε απο 3η σε 4η,με 50 cm θα θελουμε 2 sec και με 1 μετρο θα θελουμε 4 sec.
Απλη λογικη το παραπανω...

Επισης,η αλλαγη ταχυτητας γινεται σε "νεκρο χρονο" μιας και ουσιαστικα μετραει απο την στιγμη που πατας τον συμπλεκτη και οχι απο την στιγμη που αφηνεις το τιμονι.
Με λιγα λογια πχ και στον λεβιε των υαλοκαθαριστηρων να ηταν ο επιλογεας,παλι το κερδος ειναι ανυπαρκτο σε ουσια...



Απο εκει και περα η φασαρια γινεται για το σημειο περιστροφης του αξονα,δηλαδη του λεβιε.
Το σημειο περιστροφης ειναι ο πλαστικος "πυργος" που εχει τοποθετησει το εργοστασιο και εχει το κεντρο περιστροφης περιπου 5-8 cm ψηλοτερα απο το τουνελ του αμαξωματος.
Αυτο το συστημα απαιτει συγκεκριμενη διαδρομη του κατω ακρου του λεβιε ωστε να γινεται σωστα η επιλογη της ταχυτητας αλλα παραλληλα να μην φθειρεται το εσωτερικο του σασμαν.
Για να γινει κατι τετοιο,πρεπει η ακτινα του νοητου κυκλου που ξεκιναει απο το κεντρο περιστροφης να εχει συγκεκριμενο μηκος.
Επισης για να αλλαζουν οι ταχυτητες χωρις προβλημα,το κατω ακρο του λεβιε που ενωνεται με την ντιζα που παει στο σασμαν δεν πρεπει να αλλαξει οσο αφορα την αποσταση του απο το πατωμα ωστε σε ελευθερη ταλαντωση να κανει ακριβως την προδιαγεγραμμενη ακτινα που εχει υπολογισει το εργοστασιο.

Με πολυ απλα λογια,απο την εργοστασιακη μπιλια και κατω δεν μπορεις να αλλαξεις απολυτως τιποτα ετσι ωστε να δουλευουν ολα σωστα(φυσικα δεν αναφερομαι σε πιθανους τζογους του συστηματος).

Οποτε αν λαβουμε υποψιν μας οτι το χαμηλο τμημα απο την μπιλια και κατω δεν μπορουμε να το πειραξουμε,τοτε το μονο που μας μενει ειναι το ψηλοτερο κομματι,δηλαδη η βεργα.
Ε,οπως ειπα και πιο πριν,οσο πιο μακρια μια βεργα,τοσο περισσοτερο χρονο χρειαζεται για να παει το ακρο της απο το σημειο Α στο σημειο Β.



Οποτε μετα τα παραπανω πειτε μου ποιος ελληναρας ειναι βλακας και ποιος οχι,που ολοι ειδαμε ενα σειριακο και επειδη το μονο πραγμα που μπορουμε να αντιγραψουμε φτηνα ειναι ο λεβιες,σπευσαμε ολοι να το κανουμε...

Και φυσικα δεν αναφερομαι καν στις αυξημενες φθορες που προκυπτουν σε γραναζια,κομπλερ,κλπ απο το εν λογο μαλακισμεvο συστημα...
RoadRunner122 - Τρι 17 Απρ 2012, 15:39:47
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ο πυργολεβιες σε σασμαν τυπου Η ειναι μεγαλυτερη μαλακiα που βγηκε ποτε για τους παρακατω απλους λογους...

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.

Παράθεση:
Καταρχην οσο ασχετος και να εισαι,σιγουρα κατανοεις πως οσο μεγαλυτερη αποσταση διανυει ενα αντικειμενο,τοσο μεγαλυτερο χρονο χρειαζεται αν υποθεσουμε οτι η ταχυτητα του ειναι σταθερη.
Οποτε αν υποθεσουμε οτι με λεβιε 25 cm θελουμε πχ 1 sec για να αλλαξουμε απο 3η σε 4η,με 50 cm θα θελουμε 2 sec και με 1 μετρο θα θελουμε 4 sec.
Απλη λογικη το παραπανω...

Ισχύει.

Παράθεση:
Επισης,η αλλαγη ταχυτητας γινεται σε "νεκρο χρονο" μιας και ουσιαστικα μετραει απο την στιγμη που πατας τον συμπλεκτη και οχι απο την στιγμη που αφηνεις το τιμονι.
Με λιγα λογια πχ και στον λεβιε των υαλοκαθαριστηρων να ηταν ο επιλογεας,παλι το κερδος ειναι ανυπαρκτο σε ουσια...

Ισχύει εν μέρει και εφόσον το μοναδικό ζητούμενο είναι ο χρόνος αλλαγής. Όμως δε λαμβάνεις υπόψη το χρόνο που το τιμόνι μένει στο ένα μόνο χέρι. Επίσης, χρησιμοποιώντας απλή φυσική, για να κινηθείς από το σταθερό σημείο Α στο Β απαιτείται λιγότερος χρόνος σε σχέση με το να κινηθείς από το Α στο Γ, όπου Α το τιμόνι, Β η κορυφή του πυργολεβιέ και Γ η κορυφή του εργοστασιακού λεβιέ, θεωρώντας την ταχύτητα κίνησης του χεριού σταθερή και ίση και στις 2 περιπτώσεις. Οπότε, όχι Στέλιο μου, αν ο λεβιές ήταν στη θέση του λεβιέ υαλοκαθαριστήρων, θα ήθελες λιγότερο χρόνο για να τον προσεγγίσεις. Άλλωστε οι Ferrari πχ, τα paddles γιατί τα τοποθετούν εκεί και όχι δίπλα στο ραδιοcd πχ?

Παράθεση:
Απο εκει και περα η φασαρια γινεται για το σημειο περιστροφης του αξονα,δηλαδη του λεβιε.
Το σημειο περιστροφης ειναι ο πλαστικος "πυργος" που εχει τοποθετησει το εργοστασιο και εχει το κεντρο περιστροφης περιπου 5-8 cm ψηλοτερα απο το τουνελ του αμαξωματος.
Αυτο το συστημα απαιτει συγκεκριμενη διαδρομη του κατω ακρου του λεβιε ωστε να γινεται σωστα η επιλογη της ταχυτητας αλλα παραλληλα να μην φθειρεται το εσωτερικο του σασμαν.
Για να γινει κατι τετοιο,πρεπει η ακτινα του νοητου κυκλου που ξεκιναει απο το κεντρο περιστροφης να εχει συγκεκριμενο μηκος.
Επισης για να αλλαζουν οι ταχυτητες χωρις προβλημα,το κατω ακρο του λεβιε που ενωνεται με την ντιζα που παει στο σασμαν δεν πρεπει να αλλαξει οσο αφορα την αποσταση του απο το πατωμα ωστε σε ελευθερη ταλαντωση να κανει ακριβως την προδιαγεγραμμενη ακτινα που εχει υπολογισει το εργοστασιο.

Συμφωνούμε. Άλλωστε εάν άλλαζε αυτή η απόσταση (κάτω μέρος λεβιέ ως προς πάτωμα), η οριζόντια ντίζα που στέλνει κίνηση στο παλάτζο του καθρέφτη δεν θα ήταν πλέον οριζόντια με ότι συνεπάγεται αυτό (θα έφτανε μέρος της δύναμης και της κίνησης προς τα εμπρός αφού η δύναμη θα αναλυόταν σε διαγώνιες συνιστώσες).

Παράθεση:
Με πολυ απλα λογια,απο την εργοστασιακη μπιλια και κατω δεν μπορεις να αλλαξεις απολυτως τιποτα ετσι ωστε να δουλευουν ολα σωστα(φυσικα δεν αναφερομαι σε πιθανους τζογους του συστηματος).

Εδώ είσαι φάουλ. Άλλο η απόσταση του κάτω μέρους του λεβιέ απ'το πάτωμα και άλλο η απόσταση του κάτω μέρους του λεβιέ απ'τη μπίλια. Τη μπίλια μπορείς να τη βάλεις και 1μέτρο πάνω απ'το πάτωμα, αρκεί να παραμείνει η οριζόντια ντίζα παράλληλη προς το πάτωμα.

Παράθεση:
Οποτε αν λαβουμε υποψιν μας οτι το χαμηλο τμημα απο την μπιλια και κατω δεν μπορουμε να το πειραξουμε,τοτε το μονο που μας μενει ειναι το ψηλοτερο κομματι,δηλαδη η βεργα.
Ε,οπως ειπα και πιο πριν,οσο πιο μακρια μια βεργα,τοσο περισσοτερο χρονο χρειαζεται για να παει το ακρο της απο το σημειο Α στο σημειο Β.

Όσο αυξάνεται η ακτίνα, μεγαλώνει το τόξο που διαγράφεται για γωνία συγκεκριμένων μοιρών, απλή τριγωνομετρία.
Δεν αναφέρεις όμως το σημαντικότερο που είναι το ότι ο πύργος από μόνος του δεν έχει να προσφέρει κάτι όσον αφορά την ταχύτητα αλλαγής. Για να αποφέρει αυτό το κόλπο καρπούς θα πρέπει να συνδυαστεί με την ανάλογη τροποποίηση στα παλάτζα για να κοντύνουν οι διαδρομές. Αφού γίνει αυτό, αποτέλεσμα θα είναι να απαιτείται περισσότερη ασκούμενη δύναμη στο άκρο του λεβιέ. Κι εδώ έρχεται το κερασάκι στην τούρτα, ο πυργολεβιές και δίνει τη λύση. Πώς; Όσο μακρύτερο το στιλιάρι απ'τη μπίλια και πάνω, το άκρο του διαγράφει μεγαλύτερο τόξο μεν, από την άλλη όμως κάνει μεγαλύτερο μοχλό και βοηθάει να κουμπώνουν οι ταχύτητες μέσω του κοντού τροποποιημένου μοχλικού, ευκολότερα.

Θα μπορούσα να σου φέρω και άλλα πρακτικά (και όχι θεωρητικά) επιχειρήματα, όπως ότι η κίνηση που κάνει το χέρι σπρώχνοντας-τραβώντας με τον πήχη οριζόντιο είναι ταχύτερη...

Παράθεση:
Και φυσικα δεν αναφερομαι καν στις αυξημενες φθορες που προκυπτουν σε γραναζια,κομπλερ,κλπ απο το εν λογο μαλακισμεvο συστημα...

Όταν δε σέβεσαι κάποια πράγματα (όπως πχ ότι το ΜΑ σε μαμά μορφή καλώς ή κακώς δεν είναι bulletproof) τότε είτε φοράς πύργο είτε όχι, θα τα φας τα συγχρονιζέ. Παραδείγματα άπειρα φαγωμένων συγχρονιζέ από σιδεροφάγους που το κατάφεραν με εργοστασιακούς λεβιέδες.

Παρεπιπτόντως, τι μύγα σε τσίμπησε και το πόσταρες αυτό κ μάλιστα στο συγκεκριμένο τόπικ??? Rolling eyes Laughing
Pughell - Τρι 17 Απρ 2012, 16:57:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη καπου δεν το εχεις υπολογισει πολυ σωστα...

Παράθεση:
Ισχύει εν μέρει και εφόσον το μοναδικό ζητούμενο είναι ο χρόνος αλλαγής. Όμως δε λαμβάνεις υπόψη το χρόνο που το τιμόνι μένει στο ένα μόνο χέρι. Επίσης, χρησιμοποιώντας απλή φυσική, για να κινηθείς από το σταθερό σημείο Α στο Β απαιτείται λιγότερος χρόνος σε σχέση με το να κινηθείς από το Α στο Γ, όπου Α το τιμόνι, Β η κορυφή του πυργολεβιέ και Γ η κορυφή του εργοστασιακού λεβιέ, θεωρώντας την ταχύτητα κίνησης του χεριού σταθερή και ίση και στις 2 περιπτώσεις. Οπότε, όχι Στέλιο μου, αν ο λεβιές ήταν στη θέση του λεβιέ υαλοκαθαριστήρων, θα ήθελες λιγότερο χρόνο για να τον προσεγγίσεις. Άλλωστε οι Ferrari πχ, τα paddles γιατί τα τοποθετούν εκεί και όχι δίπλα στο ραδιοcd πχ?

Κανενας σοβαρος αγωνιζομενος δεν αλλαζει ταχυτητα πανω στην στροφη αλλα πριν απο αυτην...
Οποτε και η ουσια του οτι μενει το τιμονι με ενα χερι σε αυτο,αφορα καθαρα την εξοδο της στροφης,πραγμα που ετσι και αλλιως δεν παιζει μεγαλο ρολο μιας και αν ειναι κλειστη στροφη τοτε και η εξοδος αργη ενω αν ειναι γρηγορη δεν χρειαζεται τοσο πολυ δυναμη για να το κρατας στριμμενο.

Οσο αφορα το παραδειγμα με τον λεβιε των υαλοκαθαριστηρων,το φανταστηκα αφου postαρα αυτο που γραφεις αλλα σκεφτηκα "...μπα,θα καταλαβουν τι εννοω...". Laughing
Εννοουσα οτι και διπλα ακριβως στο τιμονι να εχεις το ιδιο μοχλικο συστημα(αν ηταν εφικτο),το κερδος σε χρονο αλλαγης ειναι μηδαμινο. Very happy

Παράθεση:
Εδώ είσαι φάουλ. Άλλο η απόσταση του κάτω μέρους του λεβιέ απ'το πάτωμα και άλλο η απόσταση του κάτω μέρους του λεβιέ απ'τη μπίλια. Τη μπίλια μπορείς να τη βάλεις και 1μέτρο πάνω απ'το πάτωμα, αρκεί να παραμείνει η οριζόντια ντίζα παράλληλη προς το πάτωμα.

Σωστο,ομως κατι τετοιο δεν το κανει σχεδον κανενας γιατι ειναι φυση αδυνατον να παει η μπιλια εστω και 10 cm ψηλοτερα,ασε που οσο μακραινει το κατω τμημα του λεβιε(με την αρθρωση να μενει στο ιδιο υψος-αποσταση απο το τουνελ),τοτε πολυ απλα χανεις σε χρονο αλλαγης μιας και ο μικροτερος μοχλος απαιτει μεγαλυτερη δυναμη,αρα και περισσοτερο χρονο.
Επισης αν μακρυνεις το πανω τμημα,την "κλωτσια" του λεβιε στην αλλαγη την "σβηνουν" τα σωθικα του σασμαν,με οτι συνεπαγεται αυτο.

Παράθεση:
Δεν αναφέρεις όμως το σημαντικότερο που είναι το ότι ο πύργος από μόνος του δεν έχει να προσφέρει κάτι όσον αφορά την ταχύτητα αλλαγής. Για να αποφέρει αυτό το κόλπο καρπούς θα πρέπει να συνδυαστεί με την ανάλογη τροποποίηση στα παλάτζα για να κοντύνουν οι διαδρομές. Αφού γίνει αυτό, αποτέλεσμα θα είναι να απαιτείται περισσότερη ασκούμενη δύναμη στο άκρο του λεβιέ. Κι εδώ έρχεται το κερασάκι στην τούρτα, ο πυργολεβιές και δίνει τη λύση. Πώς; Όσο μακρύτερο το στιλιάρι απ'τη μπίλια και πάνω, το άκρο του διαγράφει μεγαλύτερο τόξο μεν, από την άλλη όμως κάνει μεγαλύτερο μοχλό και βοηθάει να κουμπώνουν οι ταχύτητες μέσω του κοντού τροποποιημένου μοχλικού, ευκολότερα.

Ναι,και κατι που δεν υπολογισες ομως και ειναι και το φαινομενο απο το οποιο το 80% των 106/Saxo εγκαταλειπουν σε αγωνα απο μεταδοση.
Οσο μεγαλυτερη η δυναμη στην κατω ακρη του λεβιε(κατω απο το τουνελ),τοσο πιο μεγαλη και η δυναμη μεσα στο σασμαν,δηλαδη σε κομπλερ,γραναζια,κλπ.
Ηδη το προβλημα των ΜΑ ειναι κυριως τα συγχρονιζε τους περαν των ρουλεμαν.Βγαλε συμπερασμα τοτε γιατι τα 8 στα 10 106/Saxo εγκαταλειπουν απο σασμαν σε αγωνα.
Και για να το πω πιο απλα,σε βολτισιο αυτοκινητο αλλαζετε ταχυτητες(χωρις να τις καρφωνετε) και βαλτε στον λεβιε οση δυναμη εχετε.
Αμα αντεξει το σασμαν πανω απο 2 βδομαδες χωρις να αρχισει να πεταει ταχυτητες,εμενα να με γαμησετε... Cool
RoadRunner122 - Τρι 17 Απρ 2012, 17:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Οσο αφορα το παραδειγμα με τον λεβιε των υαλοκαθαριστηρων,το φανταστηκα αφου postαρα αυτο που γραφεις αλλα σκεφτηκα "...μπα,θα καταλαβουν τι εννοω...". Laughing
Εννοουσα οτι και διπλα ακριβως στο τιμονι να εχεις το ιδιο μοχλικο συστημα(αν ηταν εφικτο),το κερδος σε χρονο αλλαγης ειναι μηδαμινο. Very happy

Ναι ρε, κατάλαβα τι εννούσες, απλά πάτησα πάνω στο παράδειγμα που έδωσες και στο οποίο δε νομίζω να επιμένεις να διαφωνείς (όσον αφορά τις αποστάσεις) γιατί είναι σαν να πηγαίνεις κόντρα στη φυσική.

Παράθεση:
Σωστο,ομως κατι τετοιο δεν το κανει σχεδον κανενας γιατι ειναι φυση αδυνατον να παει η μπιλια εστω και 10 cm ψηλοτερα

Τότε εγώ μάλλον τα χω κάνει πλακάκια με τη φύση, γιατί στο δικό μου η μπίλια είναι πάνω από 10cm ψηλότερα (ως προς μαμά) και η οριζόντια ντίζα παράλληλη στο σασί Wink κι εδώ που τα λέμε, σχεδόν 60.000km που τον φοράω δεν είχα κανένα πρόβλημα με σκαλώματα, φαγωμένα συγχρονιζέ κλπ, και μιάς και θα το κατεβάσω θα στείλω και μερικές φωτό τους. Το λέω από τώρα ότι έχω παραγγείλει καινούρια αλλά για καθαρά προληπτικούς λόγους (μη μου λες μετά ότι άλλαξα λόγω πύργου Razz ). Και παρεπιπτόντως, δεν τις αλλάζω κυρία, απλά έχω δασκαλέψει το χέρι μου στο πόση δύναμη πρέπει να βάζω, οπότε και τις κάνω γρήγορα και δεν ανακατεύω σούπα.

Παράθεση:
Ναι,και κατι που δεν υπολογισες ομως και ειναι και το φαινομενο απο το οποιο το 80% των 106/Saxo εγκαταλειπουν σε αγωνα απο μεταδοση.

Ok βρε άνθρωπε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και για τις 80 στις 100 εγκαταλείψεις φταίει ο πύργος. Στο είπα και πριν, αν δε σέβεσαι το μηχάνημα, ειδικά όταν αυτό πονάει σε κάποιο σημείο, τότε θα γυρίσει να σε μουτζώσει και καλά θα σου κάνει. Το γεγονός ότι αυτοί που εγκαταλείπουν από μετάδοση που οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο ότι φορούσαν πύργο και κάρφωναν συγχρονιζέ, σημαίνει ότι δεν είχαν μάθει να αλλάζουν ταχύτητες όπως πρέπει! Πολύ απλά! Και μη μου πεις ότι πάνω στη γκ@υλα του αγώνα ποιός ζυγίζει το δεξί του χέρι, γιατί οκ αν δε μπορείς και θες να ρίχνεις κροσέ κάθε φορά που αλλάζεις ταχύτητα ή θα συμβιβαστείς στο ότι θα καρφώνεις συγχρονιζέ τρις την ώρα, ή θα φορέσεις φτιαχτά ενισχυμένα ή άλλαξε σασμάν στην τελική. Δε σου φταίει ο πύργος, εσύ είσαι κουλός και κακώς έβαλες πύργο γιατί στην τελική βγαίνεις χαμένος! (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω).
Pughell - Τρι 17 Απρ 2012, 17:50:14
Θέμα δημοσίευσης:
Νομιζω οτι εγω και εσυ δεν αποτελουμε αντικειμενικο παραδειγμα πια μιας και εγω μετα απο 5 saxorallα εχω μαθει να αλλαζω ταχυτητες χωρις να ρημαζω το σασμαν.
Για εσενα παλι,οσοι σε ξερουν,ξερουν τι εισαι οποτε το "σκισιμο" ειναι κατι που απλα δεν κολλαει στην περιπτωση σου... Laughing

Παράθεση:
Ναι ρε, κατάλαβα τι εννούσες, απλά πάτησα πάνω στο παράδειγμα που έδωσες και στο οποίο δε νομίζω να επιμένεις να διαφωνείς (όσον αφορά τις αποστάσεις) γιατί είναι σαν να πηγαίνεις κόντρα στη φυσική.

Ναι ρε,συννενοηθηκαμε,απλα οπως εξηγησα και την δευτερη φορα,και διπλα στο τιμονι να ειχες το ιδιο μοχλικο συστημα,πουθενα δεν βγαινεις κερδισμενος. Wink

Παράθεση:
Τότε εγώ μάλλον τα χω κάνει πλακάκια με τη φύση, γιατί στο δικό μου η μπίλια είναι πάνω από 10cm ψηλότερα (ως προς μαμά) και η οριζόντια ντίζα παράλληλη στο σασί Wink κι εδώ που τα λέμε, σχεδόν 60.000km που τον φοράω δεν είχα κανένα πρόβλημα με σκαλώματα, φαγωμένα συγχρονιζέ κλπ, και μιάς και θα το κατεβάσω θα στείλω και μερικές φωτό τους. Το λέω από τώρα ότι έχω παραγγείλει καινούρια αλλά για καθαρά προληπτικούς λόγους (μη μου λες μετά ότι άλλαξα λόγω πύργου Razz ). Και παρεπιπτόντως, δεν τις αλλάζω κυρία, απλά έχω δασκαλέψει το χέρι μου στο πόση δύναμη πρέπει να βάζω, οπότε και τις κάνω γρήγορα και δεν ανακατεύω σούπα.

Οπως σου ειπα και πριν,εμεις δεν αποτελουμε αντικειμενικο κριτηριο,για πολλους και διαφορους λογους.
Οταν ομως θα μπεις να κανεις αγωνα,πιστεψε με τιποτα απο τα παραπανω δεν βρισκει εφαρμογη οποτε εκει ξεχνας το ποσο "κυρία" εισαι και γινεσαι καφρος με κεφαλαιο Κ.

Στον μεσο ορο,ξερω αααααπειρα παραδειγματα ρημαγμενων σαζμαν απο βολτισια λογο πυργολεβιε,και ξερω επισης και εξισου πολλα σεναρια απο αγωνιστικα.
Και δεν ειμαι ο μονος που ξερω κατι τετοιο...
Ειδες τι εγραψε ο Πανος(Volvos) στο προηγουμενο topic οπου ξεκινησε η συζητηση. Wink
Και μην μου πεις οτι ξερεις λιγα σκηνικα οπου ακομα και χωρις πυργολεβιε,μονον με αλλαγμενα τα δυο ντιζακια,απειροι κοντρακηδες εχουν αφησει 3 και 4 σαζμαν στην ασφαλτο...

Παράθεση:
Ok βρε άνθρωπε αλλά αυτό δε σημαίνει ότι και για τις 80 στις 100 εγκαταλείψεις φταίει ο πύργος. Στο είπα και πριν, αν δε σέβεσαι το μηχάνημα, ειδικά όταν αυτό πονάει σε κάποιο σημείο, τότε θα γυρίσει να σε μουτζώσει και καλά θα σου κάνει. Το γεγονός ότι αυτοί που εγκαταλείπουν από μετάδοση που οφείλεται αποκλειστικά και μόνο στο ότι φορούσαν πύργο και κάρφωναν συγχρονιζέ, σημαίνει ότι δεν είχαν μάθει να αλλάζουν ταχύτητες όπως πρέπει! Πολύ απλά! Και μη μου πεις ότι πάνω στη γκ@υλα του αγώνα ποιός ζυγίζει το δεξί του χέρι, γιατί οκ αν δε μπορείς και θες να ρίχνεις κροσέ κάθε φορά που αλλάζεις ταχύτητα ή θα συμβιβαστείς στο ότι θα καρφώνεις συγχρονιζέ τρις την ώρα, ή θα φορέσεις φτιαχτά ενισχυμένα ή άλλαξε σασμάν στην τελική. Δε σου φταίει ο πύργος, εσύ είσαι κουλός και κακώς έβαλες πύργο γιατί στην τελική βγαίνεις χαμένος! (όχι εσύ προσωπικά, γενικά μιλάω).

Ρε σιγουρα δεν φταιει παντα ο πυργος,ομως το μεγαλυτερο ποσοστο απο εκει ξεκιναει μιας και σαζμαν με κομπλαρισμενη ταχυτητα σπανια θα ρημαξει.Στην αλλαγη ειναι που τρωει ολο το γμησι...Ε,αλλαγη πως κανεις,στριβωντας το τιμονι; Laughing
Περι "ζυγισματος δυναμης" στο ειπα και πριν,ξεχασε το...Δεν λεω οτι δεν γινεται αλλα θελει εμπειρια και συνειδηση,κατι που ο μεσος ελληνας αγωνιζομενος με 106/Saxo μεχρι να την αποκτησει,εχει αλλαξει αυτοκινητο ή σαζμαν. Laughing

Οσο για τα φτιαχτα/ενισχυμενα γραναζια,δεν εχει καμια σχεση,και dog σασμαν να εχεις,παλι θα σπασει αμα εισαι μλκας.
Τα ΜΑ δεν εγκαταλειπουν παντα απο σπασμενα γραναζια αλλα και απο συγχρονιζε και αλλα ευαισθητα κομματια του σασμαν.
Το μονο που ειδα να αντεχει χωρις παρατραγουδα,ηταν ΜΑ με dog σχεσεις Quaife αλλα με τις απωλειες που εχει απο τριβες,αλλαζωντας ανθρωπινα ταχυτητες εχεις κανει τον ιδιο χρονο και σου μενουν και τα 2μιση-3 χιλιαρικα στην τσεπη. Very happy
iceage - Τρι 17 Απρ 2012, 19:33:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να μην γράψω εγώ τότε για το δικό μου ΜΑ και το πύργο και τα ρουλεμανάτα ντιζάκια και .....Με τον Γιάννη κάναμε προληπτικό ριμπίλτ στο δικό μου λόγω μπλοκέ και έχω να πω ότι μετά από 6 χρόνια με τον πύργο και αν θυμάμαι καλά περί τα 4-5 διαφορετικά τύπου ντιζάκια(δεν υπάρχει μηχανολογική λύση που να μην έχω εφαρμόσει) έχω να πω ότι αν κάνεις ένα μοτέρ νταμάρι από βάσεις πάνω στο σασί δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.
Moya 21 - Τρι 17 Απρ 2012, 20:15:47
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνησω με Στελιο οτι σε μαμα σασμαν πυργολεβιεδες κ.λ.π. ειναι οτι χειροτερο, επειδη εχω τρεξει και αγωνιστικα με μαμα σασμαν με τετοιες προσθηκες, γραντζουνανε ολα μεσα στην ειδικη .

Μειωνουμε την ζωη του κιβωτιου .... μου το επιβαιβεωσε και ατομο που ετρεχε με 206 kit car

Οποτε βαζoυμε ενα ζαγκελινι 6αρι σχεσατο απο RC με ακρες απο Ιταλια και τερμα η σουπα κιβωτιο του μαμα 206 ... η κονταινουμε με ρυθμιζομενα ντιζακια την διαδρομη ... κ.λ.π.
Pughell - Τρι 17 Απρ 2012, 20:18:08
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
...έχω να πω ότι αν κάνεις ένα μοτέρ νταμάρι από βάσεις πάνω στο σασί δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα.

Δεν νομιζω οτι υπαρχει εστω και ενα αγωνιστικο που δεν φοραει βασεις νταμαρια... Laughing
RoadRunner122 - Τρι 17 Απρ 2012, 21:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
Moya 21 έγραψε:
... η κονταινουμε με ρυθμιζομενα ντιζακια την διαδρομη ... κ.λ.π.

... με αποτέλεσμα να χρειάζεται να ασκείς πολλή περισσότερη δύναμη στο μαμά λεβιέ για να κουμπώσουν χάνοντας σε αίσθηση, μη μπορώντας να υπολογίσεις πόση παραπάνω δύναμη πρέπει να δώσεις, οπότε πλέον τις καρφώνεις και μετά κλαιγεσαι στο μηχανικό γιατί κάνει γκρρρ???

Σορρυ αλλά επιμένω, εάν ξέρεις για ποιό λόγο βάζεις το συγκεκριμένο part, έχεις εικόνα του τι γίνεται μέσα στο σασμάν τη στιγμή που κουμπώνεις, μάθεις να κάνεις τις αλλαγές όπως πρέπει (και όχι λες και το εκδικείσαι), τότε όλη η διαδικασία γίνεται μηχανικά (ανεξαρτήτως αν υπάρχει πίεση αγώνα ή μη), σαφώς γρηγορότερα και απροβλημάτιστα. Ναι ξέρω, αν τα συγχρονιζέ γίνονται 1φορά σούπα με μαμά λεβιέ τότε με τον πύργο γίνονται 20 φορές ευκολότερα, αλλά είπαμε, όλα έχουν το τίμημά τους. Ο πύργος δεν είναι πανάκεια για γρήγορες αλλαγές, θέλει μυαλό και practice.
Pughell - Τρι 17 Απρ 2012, 21:56:04
Θέμα δημοσίευσης:
Με ντιζακια δεν σκληραινει(αν δεν κανεις υπερβολες),απλα μαζευει τα κενα. Wink

Και ο μαμα λεβιες την ιδια σκληροτητα εχει,απλα κουνωντας τον λεβιε πρωτα θα "μαζεψει" τους τζογους και μετα θα αρχισει να κινει τα μοχλικα στο σασμαν.

Επισης,κατι που πιθανον καποιοι το ξερουν,οταν "κρεμαμε" το ξερο μας πανω στον λεβιε,οι φουρκετες γινονται σωβρακο οπως και ολο το συστημα επιλογης ταχυτητων αποκτα τζογους.
Ε,το ιδιο πραγμα γινεται και με τον πυργολεβιε μιας και το βαρος της βεργας ειναι αξιοσεβαστο μιας και προκειται για μασιφ αλουμινιο,οχι για κουφιο σωληνα.

Και για να πουμε και την κλασσικη ατακα-απαντηση,η PS ηταν χαζη που στο mini gr A μπορουσε να βαλει πυργολεβιε και δεν εβαλε;
Ετσι και αλλιως ΒΕ φορεσε εκεινη η εκδοση οποτε θεμα κοστολογιου δεν υπηρχε... Wink
Moya 21 - Τετ 18 Απρ 2012, 19:06:07
Θέμα δημοσίευσης:
Μια βοηθεια...επειδη δεν βρισκω τον γνωστο μου στο τηλ, μηπως ξερει καποιος απο που μπορω να προμηθευτω φτιαχτες χλαπες θολων ??


Γιατι το αμαξι τελειωνει την Παρασκευη και πρεπει να ραφτουν αμεσα, να μην ξαναμεταφερω με τρειλερ κ.λ.π.
MEMsound - Τετ 18 Απρ 2012, 22:10:36
Θέμα δημοσίευσης:
αμα ειναι "αναπηρος" ειτε ο οδηγός...ειτε ο μηχανουργός... ο πυργολεβιες εχει θεματα..
αν οχι...ΓΑΜΑΕΙ...

απο κει και περα..προφναλως και ειναι "το κερασακι"¨στην τουρτα.... δεν κερδιζεις με αυτο ν εναν αγωνα...
προφανώς... Laughing Laughing Laughing
Pughell - Τετ 18 Απρ 2012, 23:28:01
Θέμα δημοσίευσης:
Κανε καμια βολτα με το Sunny μωρε μλκα και εσυ,και ασε τους πυργολεβιεδες σε κανεναν που τον αξιοποιει τουλαχιστον... Laughing
takis_206 - Τετ 18 Απρ 2012, 23:40:43
Θέμα δημοσίευσης:
στελιο αυτα για το βαρος συζητηστε τα εκει που γραφει για την πιο βαρια ντιζα απο 206+ μπλα μπλα μπλα γενικα αμα το πιασουμε σοβαρα ειναι απειρα τα θεματα!μην λετε σε καποιον να κανει κατι και μετα να του λετε οτι ειναι μαλ***α φιλικα παντα Very happy
Pughell - Τετ 18 Απρ 2012, 23:43:45
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θυμαμαι να προτεινα καπου ντιζα απο 206+... Scratch

Εγω ουδεποτε προτεινα πυργολεβιε και δεν προκειται να το κανω.Και εκτοτε ημουν αντιθετος,απο το 2005 περιπου που ξεκινησαν να πρωτοβαζουν σε 106,κλπ...
takis_206 - Τετ 18 Απρ 2012, 23:53:18
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειπα οτι το ειπες εσυ απλα εκει πρεπει να παει το θεμα
και ναι οταν ο αλος εχει πυργο και στραβο επιλογεα (που το εχω δει πολλες φορες) και οι ταχυτητες δεν κουμπονουν ακριβως (γρατζουνανε) εκει δεν φταιει ο πυργος φιλε οπως και να εχει
Pughell - Τετ 18 Απρ 2012, 23:55:04
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν διαφωνω σε αυτο.
Στην αποτελεσματικοτητα και την ορθη λειτουργια αναφερθηκα...
Το οτι βολευεται καποιος με τον πυργολεβιε ειναι υποκειμενικο και προσωπικο γουστο του καθενος.
Η ορθη λειτουργια και φθορα ομως δεν ειναι καθολου υποκειμενικο αλλα εντελως αντικειμενικο κριτηριο. Wink
RoadRunner122 - Πεμ 19 Απρ 2012, 00:03:41
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το οτι βολευεται καποιος με τον πυργολεβιε ειναι υποκειμενικο και προσωπικο γουστο του καθενος.
Η ορθη λειτουργια και φθορα ομως δεν ειναι καθολου υποκειμενικο αλλα εντελως αντικειμενικο κριτηριο. Wink

Έτερον εκάτερον!

Χωρίς το ένα να αναιρεί απαραίτητα το άλλο.

Η ορθή λειτουργία ενός πύργου δεν είναι κάτι μη πραγματοποιήσιμο.
Pughell - Πεμ 19 Απρ 2012, 00:05:41
Θέμα δημοσίευσης:
Σε θεωρητικο επιπεδο οχι,σιγουρα δεν ειναι κατι μη πραγματοποιησιμο,σε πρακτικο ομως σιγουρα δεν ειναι(Η ορθή λειτουργία ενός πύργου)...
Jean - Πεμ 19 Απρ 2012, 00:26:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ας μπουμε στο θεμα και ας αφησουμε τους πυργους για τους κομηδες :p
Για να περασει τεχνικο ελεγχο θελουμε
Κειτζ, Ζωνες, καθισμα, πυροσβεση χειρος και τον κανονικο, μαστερ σουιτς ξεχναω κατι;
Και για τον οδηγο
Κρανος, φορμα, παπουτσια, γαντια, μπαλακλαβα, εσωρουχα, χανς;
Pughell - Πεμ 19 Απρ 2012, 00:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αναβαση ή ραλλυ/σπριντακι; Question
Jean - Πεμ 19 Απρ 2012, 09:02:54
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΝ/2 αναβαση και σπριντακια
Pughell - Πεμ 19 Απρ 2012, 09:11:58
Θέμα δημοσίευσης:
Στην αναβαση θες μονον πυοσβεστηρα χειρος,σε ραλλυ και σπριντ θες και πυροσβεση.

Οσο αφορα τον εξοπλισμο οδηγου-συνοδηγου,χρειαζεσαι κοφτη για ζωνες για τον καθενα απο τους δυο και γαντια για τον οδηγο.
Φυσικα εσωρουχα,μπαλακλαβες,παπουτσια,κρανη,HANS,κλπ εξυπακουονται...

Μην ξεχασεις επισης εξωτερικο διακοπτη πυροσβεσης και ρευματος.
Γενικος ρευματος στα Ν δεν χρειαζεται απλα διατηρω μια επιφυλαξη τι γινεται με τα ΕΝ...
Jean - Πεμ 19 Απρ 2012, 09:43:05
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό για την πυρόσβεση δεν το ήξερα..
- Επιτρέπεται η χρήση ζαντών με τις ακόλουθες μέγιστες διαστάσεις ανά κλάση:

ΕΝ/1: 6.5x15
ΕN/2: 7.0x15

με 6.5 στην ΕΝ/2 επιτρέπεται? Γιατί λέει μέγιστες...
Pughell - Πεμ 19 Απρ 2012, 09:49:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,επιτρεπεται. Wink
Lef205 - Πεμ 19 Απρ 2012, 10:55:58
Θέμα δημοσίευσης:
kαι κοπιλιες καπω δεν ειναι υποχρεωτικες στη Ν αν δεν θες να τρυπισεις το αυτοκινητο σου.
Pughell - Πεμ 19 Απρ 2012, 11:20:21
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα,αυτο ομως καλυτερα να το κανει γιατι σε ελαφρυ ακουμπημα δεν λεει να σου ερθει το καπω στο παρμπριζ... Sad
Jean - Παρ 20 Απρ 2012, 22:13:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστό και αυτό αλλά ας μην γίνει ποτέ όμως!
Θέλω να βάλω το 5ο-6ο σημείο στις ζώνες μου και δεν ξέρω που να το βιδώσω τα eyebolt είδα στο νετ κάτι πλακάκια που κυκλοφορούν. Έχει κάτι τετράγωνα με κολλημένο παξιμάδι και έχει και κάτι άλλα μακρόστενα που έχουν σπείρωμα μέσα.
Είναι ομολογκέ και τα δυο?
Pughell - Σαβ 21 Απρ 2012, 00:07:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,ομολογκε ειναι ολα,ομως δεν εχει σημασια.
Αν το eyebolt ειναι ομολογκε,το πλακακι δεν εχει σημασια.Δηλαδη κοβεις και μονος σου πλακακια στο μηχανουργειο και κολλας παξιμαδια επανω,ασχετα αν δεν αξιζει αν σου ζητησουν παραλογο νουμερο.

Υποψιν οτι πρεπει να ειναι κολλημενες οι πλακες για τις ζωνες. Exclamation
Jean - Τρι 08 Μάϊ 2012, 19:15:07
Θέμα δημοσίευσης:
Στο J για φετος λεει

13. ΓENIKOΣ ΔIAKOΠTHΣ HΛEKTPIKOY KYKΛ MATOΣ
O γενικός διακόπτης ηλεκτρικού κυκλώματος πρέπει να απομονώνει όλα τα ηλεκτρικά κυκλώματα (μπαταρία, εναλλακτήρα ή δυναμό,
φώτα, κλάξον, ανάφλεξη, ηλεκτρικά αξεσουάρ κλπ) και επίσης πρέπει να σταματάει τη λειτουργία του κινητήρα.
Για κινητήρες diesel που έχουν μπέκ μη ηλεκτρονικά ελεγχόμενα ο γενικός διακόπτης ρεύματος πρέπει να συνδεθεί με μία συσκευή
που να κόβει την τροφοδοσία του κινητήρα.
Aυτός ο διακόπτης πρέπει να είναι αντισπινθηρικός και πρέπει να μπορεί να χρησιμοποιηθεί τόσο από το εσωτερικό όσο και από το
εξωτερικό του αυτοκινήτου. Όσον αφορά την εξωτερική του χρήση για τα κλειστά αυτοκίνητα πρέπει υποχρεωτικά να ενεργοποιείται
από τη βάση του παρμπρίζ. H σήμανσή του πρέπει να είναι ευκρινής, με ένα κόκκινο σχήμα αστραπής σε μπλε τρίγωνο με λευκό
πλαίσιο και πλευρά μήκους τουλάχιστον 12 cm. Aυτή η εξωτερική ενεργοποίηση αφορά μόνον τα κλειστά αυτοκίνητα.
Eφαρμογή:
Yποχρεωτική τοποθέτηση για τα αυτοκίνητα όλων των ομάδων που συμμετέχουν σε αγώνες ταχύτητας ή αναβάσεων. H τοποθέτηση
συνιστάται και για άλλου είδους αγώνες.

Pughell - Κυρ 13 Μάϊ 2012, 08:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω αν το αλλαξαν μιας και δεν το εχω παρακολουθησει εδω και χρονια,παντως δεν ηταν υποχρεωτικος 100%.... Confused
Jean - Τρι 15 Μάϊ 2012, 17:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πυροσβεστήρα 2κιλο η 3κιλο; Συνήθως τι χρησιμοποιείται; Γιατι για 2κιλό δεν έχω βρει βάση... Μονο για φ130 έχει.
BTS - Τρι 15 Μάϊ 2012, 20:27:19
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Πυροσβεστήρα 2κιλο η 3κιλο; Συνήθως τι χρησιμοποιείται; Γιατι για 2κιλό δεν έχω βρει βάση... Μονο για φ130 έχει.


Οι βάσεις εκεί παίζουν, στο φ130. Έβαλα 3κιλο για περισσότερη ασφάλεια (πάνω στο βουνό πρέπει να βασίζεσαι στις δικές σου δυνάμεις).
Jean - Τετ 16 Μάϊ 2012, 21:19:49
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Από θέμα μεγέθους το σκέφτομαι...
BTS - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 08:38:01
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Έχεις ένα δίκιο σε αυτό. Από θέμα μεγέθους το σκέφτομαι...


Από χώρο δεν θα έχεις πρόβλημα. Wink

Εδώ χώρεσε στο ΑΧ.
Pughell - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 12:24:48
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει και 140αρα βαση παντως...
RoadRunner122 - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 12:51:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτές οι βάσεις, έτσι λίγο που το ψαξα, είδα ότι έχουν 2 κολλιέδες που συγκρατούν τον πυροσβεστήρα. Αλλά δε μου φαίνεται ότι σφίγγουν. Δεν είναι λίγο επικίνδυνο να φύγει σε κάποια αλλαγή πορείας ή απότομο bump? Μήπως θα ήταν καλύτερα εάν υπήρχε κάποια ελαστική δέστρα για καλύτερη συγκράτηση? (όπως αυτή που συγκρατεί το παγούρι ψυκτικού στο Clio, Στέλιο).
BTS - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 13:26:03
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτές οι βάσεις, έτσι λίγο που το ψαξα, είδα ότι έχουν 2 κολλιέδες που συγκρατούν τον πυροσβεστήρα. Αλλά δε μου φαίνεται ότι σφίγγουν. Δεν είναι λίγο επικίνδυνο να φύγει σε κάποια αλλαγή πορείας ή απότομο bump? Μήπως θα ήταν καλύτερα εάν υπήρχε κάποια ελαστική δέστρα για καλύτερη συγκράτηση? (όπως αυτή που συγκρατεί το παγούρι ψυκτικού στο Clio, Στέλιο).


Και εγώ έτσι πίστευα, μέχρι που είδα πόσο σφικτά κλείνουν.
AlienHack - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 13:28:08
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=o1A7zbzB0oA

exei 4-5 προγραμματα πως θα σου αναψει
προγραμματιζεις βημα που θα αναβει καθε λαμπακι
ειναι και βολτομετρο για υπερταση δινει αλαρμ
πολυ αξιοπιστο.
δε φαινεται πουθενα μεσα εγω το ειχα κολλητα κατω απο παρπιζ για να ειναι μεσα στο οπτικο πεδιο μακρυα απο ταμπλο
δε κοιταξα ποτε μεσα στο κοντερ απο τοτε που το εβαλα.
πολυ καλο και ψυχολογικα γιατι δε βλεπεις χλμ κοντερ

εγω το ειχα απο 6600 ωσ 7800 ανα 200σαλ βημα και ειναι τοσο εντονο φως που φαινεται τερμα ηλιο χωρις να ενοχλει.


αυτο ειναι που ειχατε κανει γκρουπ μπαι?? που ειχε και ο στιβ?
Pughell - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 13:39:25
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτές οι βάσεις, έτσι λίγο που το ψαξα, είδα ότι έχουν 2 κολλιέδες που συγκρατούν τον πυροσβεστήρα. Αλλά δε μου φαίνεται ότι σφίγγουν. Δεν είναι λίγο επικίνδυνο να φύγει σε κάποια αλλαγή πορείας ή απότομο bump? Μήπως θα ήταν καλύτερα εάν υπήρχε κάποια ελαστική δέστρα για καλύτερη συγκράτηση? (όπως αυτή που συγκρατεί το παγούρι ψυκτικού στο Clio, Στέλιο).


Και εγώ έτσι πίστευα, μέχρι που είδα πόσο σφικτά κλείνουν.

Αυτο που ειπε και ο Πετρος...

Αν παρεις βαση για τον αναλογο πυροσβεστηρα,ασφαλιζει σφιχτα.
Αν ειναι στο περιπου η διαμετρος του πυροσβεστηρα με την διαμετρο της βασης,τοτε ειναι αστα να πανε...

Λαστιχο δεν μπορει να μπει γιατι αν γινει(χτυπα ξυλο) καμια στραβη και κανει οτι φευγει απο την θεση του ο πυροσβεστηρας,τοτε δεν θα μεινει ουτε ρουθουνι μεσα στην καμπινα. Sad

Μην πας μακρια,Ο Χαλι Jr ποσο καιρο ηταν στο νοσοκομειο το παιδι επειδη εφυγε ο πυροσβεστηρας απο την θεση του;
Και δεν ειναι να πεις οτι δεν ειχαν κανει κατι σωστα,το αντιθετο μαλιστα,ασε που η συγκεκριμενη βαση ειναι για να αντεχει μεχρι και 25g βαση προδιαγραφων...
Οποτε δεν το ρισκαρεις σε καμια περιπτωση.
Lef205 - Παρ 18 Μάϊ 2012, 13:53:58
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη αν βαλεις πυροσβεση, απο φετος θελει κολιεδες σταθερους
Pughell - Παρ 18 Μάϊ 2012, 18:11:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη; Scratch
Jean - Παρ 18 Μάϊ 2012, 19:35:27
Θέμα δημοσίευσης:
Για τον φορητό λέμε για τον σταθερό σίγουρα θα μπουν σταθεροί. Τελικά παράγγειλα 2κιλο με κατασβεστική ικανότητα 6κιλου. Απλά περιμένω να τον πάρω στα χεριά μου να δω ακριβώς ποια βάση θα πάρω.
Lef205 - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 14:14:30
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δηλαδη; Scratch

Toν πυροσβεστηρα της πυροσβεσης πρεπει να τον εχουμε στερεωμενο με σταθερους κολιεδες, αυτους που βιδωνουμε με κατσαβιδι .
Pughell - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 14:37:28
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ρε,πως τους στερεωναμε μεχρι τωρα; Sad

Τουλαχιστον εγω οσα εχω δει/φτιαξει,με βιδα και κοντρα 10αρι παξιμαδι τα εκανα. Neutral

Και δεν ειδα ποτε καποιον αλλον τροπο στερεωσης... Sad
volvos - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 18:16:46
Θέμα δημοσίευσης:
prrrr kits
milate a gia allo prama
Pughell - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 19:22:52
Θέμα δημοσίευσης:
Για φορητο πυροσβεστηρα δεν μιλαμε; Question
volvos - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 19:50:07
Θέμα δημοσίευσης:
o enas mila gia ti stiriksi ton baseon sto sasi kai o allos gia to pos pianoyn oi baseis to pyrosbestira
Lef205 - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 19:52:52
Θέμα δημοσίευσης:
Mιλαω για την στηριξη του πυροσβεστηρα της πυροσβεσης και πως δενει στις βασεις του.
Pughell - Σαβ 19 Μάϊ 2012, 19:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω ελεγα για φορητο Λεφο... Embarassed

Περι πυροσβεσης,σχεδον ολες οι πυροσβεσεις με ετοιμη βαση πουλιουνται παντως. Confused
volvos - Κυρ 20 Μάϊ 2012, 10:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
ολοι για φορητο μιλαγατε νομιζω εκτος λεφου
αρα το ερωτημα ειναι πως πιανει ο πυροσβεστηρας στη βαση με ασφαλεια

στοο μιχελακακη αν καταλαβα καλα ξεκουμπωσε απο τις βασεις τους ο φορητος και τους χτυπησε???
Lef205 - Κυρ 20 Μάϊ 2012, 17:07:50
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Εγω ελεγα για φορητο Λεφο... Embarassed

Περι πυροσβεσης,σχεδον ολες οι πυροσβεσεις με ετοιμη βαση πουλιουνται παντως. Confused

To ξερω οτι εγραφες για φορητο γιαυτο στο πρωτο ποστ σχετικα με την πυροσβεση εγραψα "Γιαννη αν βαλεις πυροσβεση....."
Δεν διαφωνω για τη βαση, λεω για τους κολιεδες τους στρογγυλους που σταθεροποιειται ο πυροσβεστηρας της πυροσβεσης στη βαση του.
Pughell - Κυρ 20 Μάϊ 2012, 20:12:24
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα νομιζα οτι ολοι στηριζαν την φιαλη της πυροσβεσης στις ημικυκλικες βασεις της ρε...Που να ξερω οτι υπηρχαν βοδια που δεν χρησιμοποιουσαν τετοιες βασεις... Sad

volvos έγραψε:

στοο μιχελακακη αν καταλαβα καλα ξεκουμπωσε απο τις βασεις τους ο φορητος και τους χτυπησε???

Στον Χαλιβελακη.
Εφυγε ο φορητος απο τις βασεις του,που ηταν πιασμενος κατω απο το καθισμα του οδηγου,και τραυματισε το παιδι στους αστραγαλους του(απο οτι εχω μαθει).
Jean - Σαβ 21 Ιούλ 2012, 11:34:00
Θέμα δημοσίευσης:
Στα cage έχει αλλάξει κάτι; ότι δεν τρέχουν τα βιδωτά?
sps - Σαβ 21 Ιούλ 2012, 11:51:22
Θέμα δημοσίευσης:
1. (Για τα αυτοκίνητα των οποίων έχει λήξει το Δ.Α. πριν την 1 / 1 / 2003) Κλωβό ασφάλειας, όπως αναφέρεται στο Παράρτημα J του 1992, σχέδια 253.6 έως 41, ή μεταγενέστερο ή οποιοδήποτε αναγνωρισμένο κλωβό ασφάλειας
2. (Για τα αυτοκίνητα των οποίων έχει λήξει το Δ.Α. μετά την 31 / 12 / 2002) Κλωβό ασφάλειας, όπως αναφέρεται στο Παράρτημα J του 2005 ή μεταγενέστερο ή οποιοδήποτε αναγνωρισμένο κλωβό ασφάλειας
Lef205 - Σαβ 21 Ιούλ 2012, 12:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Στα cage έχει αλλάξει κάτι; ότι δεν τρέχουν τα βιδωτά?

τρεχει κανονικα βιδωτος κλωβος τον οποιον επιτρεπεται να ενισχυσεις συμφωνα με τους κανονισμους αν δεν ειναι ομολογκαρισμενος.
Τα σπαρκο-ομπ 6-8-10 σημειων βιδωτα ουσιαστικα δεν ειναι ομολογκαρισμενα, απλα ειναι κατασκευασμενα απο επωνυμο κατασκευαστη οποτε επιτρεπεται να τα ενισχυσεις αν θελεις.
Τα ομολογκαρισμενα φαινονται απο το κεντρικο τους Π το οποιο ειναι μικροτερο των 48 σε διαμετρο, συνοδευονται απο την ομολογκασιον τους.
Σε αυτα δεν επιτρεπεται να αμουμπησεις τιποτα.
Jean - Τετ 03 Οκτ 2012, 16:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
Πήρα 2 τιμές για τοποθέτηση βιδωτοί cage όπου θα μου προσθέσουν την οριζόντια του χανς και τις μπάρες στις πόρτες.
Στα 450 και στα 400 είναι πολλά η λίγα? (δεν έχω ιδέα ρωτάω). Και για την τοποθέτηση θα τους πάω και 2χ2.5μ σωλήνα και όλα τα πλακάκια πυργάκια τα πάντα..
kp61 - Τετ 03 Οκτ 2012, 20:49:04
Θέμα δημοσίευσης:
το κοστος για την τοποθετηση βιδωτου 6 σημειων, με κατασκευη πλακακιων, ειναι περιπου 200-250ε
αρα με γνωμονα αυτο, ακουγονται λογικα τα 200ε ακομα, για κατασκευη μπαρας χανς και μπαρες θυρων....
Jean - Τετ 03 Οκτ 2012, 21:27:02
Θέμα δημοσίευσης:
Η αρχική τιμή ήταν στα 250 και + 150 δλδ να κόψει και να μου κολλήσει τα 2 κομμάτια
volvos - Πεμ 04 Οκτ 2012, 11:33:31
Θέμα δημοσίευσης:
πηγαινε ρωτα κακαρη χαλανδρι
πες του απο σιματο και σκαρμεα
εχουν τοποθετησει αρκετοι εκει γνωστοι
ειναι φιλος αγωνιζομενος και γενικα ειναι διπλα σου
και θα εχεις και απο εκει μετρο συγκρισης
Moya 21 - Τρι 16 Οκτ 2012, 15:13:35
Θέμα δημοσίευσης:
Λεπον,το Σαββατο στον τεχνικο ελεγχο μας εκαναν παρατηρηση για τον γνωστο τροπο που δενει ο πυροσβεστηρας. πισω απο τον οδηγο .

Εχει καταργηθει ο γνωστος τροπος με τα κλιπς και εχει επισημανθει η χρηση υδραυλικων μεταλλικων κολαρων υψηλης πιεσης.
Αυτα που ασφαλιζουν με μια βιδα η οποια σφιγγει με στραβοκατσαβιδο .

Μπαινουν 2 περαστοι απο την βαση του πυροσβεστηρα .
Lef205 - Τρι 16 Οκτ 2012, 19:20:49
Θέμα δημοσίευσης:
Moya 21 έγραψε:
Λεπον,το Σαββατο στον τεχνικο ελεγχο μας εκαναν παρατηρηση για τον γνωστο τροπο που δενει ο πυροσβεστηρας. πισω απο τον οδηγο .

Εχει καταργηθει ο γνωστος τροπος με τα κλιπς και εχει επισημανθει η χρηση υδραυλικων μεταλλικων κολαρων υψηλης πιεσης.
Αυτα που ασφαλιζουν με μια βιδα η οποια σφιγγει με στραβοκατσαβιδο .

Μπαινουν 2 περαστοι απο την βαση του πυροσβεστηρα .

εχει γραφτει αυτο νομιζω. Very happy
Jean - Τετ 24 Οκτ 2012, 01:00:10
Θέμα δημοσίευσης:
Για το σταθερό πυροσβεστήρα να φανταστώ..?
kp61 - Τετ 24 Οκτ 2012, 08:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Για το σταθερό πυροσβεστήρα να φανταστώ..?
εννοειται
Jean - Σαβ 27 Οκτ 2012, 01:41:12
Θέμα δημοσίευσης:
Η διάμετρος δίσκων στα φρένα στη Ν πρέπει να μείνει εργοστασιακή? Θυμάμαι σωστά?
volvos - Σαβ 27 Οκτ 2012, 07:55:52
Θέμα δημοσίευσης:
nai kai idio baros
αν θυμασαι ιστορια με εβο
που βαζανε πιο ελ;φριους.
δε ξςεω αν στα σαξοραλα εχει
καμια ελευθερια στο ειδος και βαρος
volvos - Σαβ 27 Οκτ 2012, 08:00:22
Θέμα δημοσίευσης:
nai kai idio baros
αν θυμασαι ιστορια με εβο
που βαζανε πιο ελ;φριους.
δε ξςεω αν στα σαξοραλα εχει
καμια ελευθερια στο ειδος και βαρος
sps - Σαβ 27 Οκτ 2012, 10:04:03
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Η διάμετρος δίσκων στα φρένα στη Ν πρέπει να μείνει εργοστασιακή? Θυμάμαι σωστά?

Χωρις παρεξηγηση:
Ετοιμαζεις αγωνιστικο και δεν εχεις στα χερια σου την ομολογκασιον του αυτοκινητου σου?
Μπορει πχ βασει ομολογκασιον, οι ελαφρυτεροι δισκοι να επιτρεπονται.
Γιατι να φτιαχνεις κατι μεσα απο φημες, ακουσα, μου ειπε ο ταδε κλπ?
Jean - Σαβ 27 Οκτ 2012, 12:29:09
Θέμα δημοσίευσης:
Η ομολογκατιον που έχω στα χέρια μου είναι για Ν ενώ τα 106 πλέον είναι E/N και δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι...
Lef205 - Κυρ 28 Οκτ 2012, 13:25:10
Θέμα δημοσίευσης:
Tα φρενα παραμενουν ομοια με τα εργοστασιακα και επιτρεπεται να αλλαχθουν τα σωληνακια με αεροπορικου τυπου και τα υλικα τριβης.Στο Ε/Ν δεν εχει αλλαξει κατι εκτος απο τις 15αρες που επιτρεπονται καθως και το υψος του αυτοκινητου που ειναι ελευθερο .
Jean - Κυρ 28 Οκτ 2012, 13:43:39
Θέμα δημοσίευσης:
Έπεσα μέσα... Στείλε πμ τι υλικά χρησιμοποιείς αν θες.
Lef205 - Κυρ 28 Οκτ 2012, 13:50:49
Θέμα δημοσίευσης:
φεροντο ds 3000 ή omp kevlar και απο δισκους Brembo .
Σωληνακια δεν ξερω, τα ειχε ηδη επανω το αυτοκινητο.
υγρα φρενων rbf 600.
kp61 - Κυρ 28 Οκτ 2012, 14:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
ψαξε στα καταστηματα, εχουν βγει νεα υγρα rbf660 με την ιδια ακριβως τιμη (οχι οτι κερδιζεις και κατι σημαντικο...αλλα αφου τα πληρωνεις τα ιδια χρηματα...)
Jean - Κυρ 18 Νοέ 2012, 03:17:28
Θέμα δημοσίευσης:
Με τις βάσεις του καθίσματος τι έχεις λεφ? Γιατί το τελάρο μου sparco δεν τρέχει γιατί είναι 2 κομμάτια και με τις πλαϊνές πάμε στα 3...

Λογικά θέλει κάτι σαν αυτό...



Steve - Δευ 19 Νοέ 2012, 16:13:29
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω τελάρο μονομπλόκ αλλά είναι από 206... δε ξέρω μήπως σε βολεύει;



(νομίζω δηλαδή ότι το έχω ακόμα, θα πρέπει να δώ)
Road_Runner - Δευ 19 Νοέ 2012, 17:08:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν κανει απο 206
Εγω στο δικο μου εχω παρομοιες βασεις με τις δικες σου (3 κομματια) και δεν ειχα προβλημα..
Jean - Δευ 19 Νοέ 2012, 17:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
Τις πλαϊνές τις θεωρεί νομίζω ένα κομμάτι και άλλο ένα το τελάρο 2 που είναι το μαξ..
Lef205 - Τετ 21 Νοέ 2012, 19:19:25
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη εχω βιδωσει το μπακετ απευθειας στο τελαρο (στο μπλε)
Jean - Τετ 21 Νοέ 2012, 20:01:28
Θέμα δημοσίευσης:
Βιδώνει από κάτω το κάθισμα σου?
volvos - Τετ 21 Νοέ 2012, 20:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΛΑΙ
Jean - Τετ 21 Νοέ 2012, 22:11:31
Θέμα δημοσίευσης:
Shocked
Και πως βιδώνει από το πλάι στο τελάρο που είναι από κάτω?
Giannis307 - Πεμ 22 Νοέ 2012, 02:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
Egω εχω αλλη απορια....σε ενα αμαξι του 88 αν το ακνεις μετατροπη σε αγωνιστικο τι δηλωνεις εφορια?ιστορικο οχημα η κανονικες πινακιδες?
volvos - Πεμ 22 Νοέ 2012, 08:05:37
Θέμα δημοσίευσης:
88 kai ισυορικο ξεχνα το.
ειτε εθεα πιανακιδες ειτε κανονικες
Lef205 - Πεμ 22 Νοέ 2012, 10:40:53
Θέμα δημοσίευσης:
Jean έγραψε:
Βιδώνει από κάτω το κάθισμα σου?

kαποια βιδωνουν, το δικο μου sparco pro βιδωνει και απο κατω.
volvos - Πεμ 22 Νοέ 2012, 11:43:52
Θέμα δημοσίευσης:
κουφαλα εχεις νετ και στο στρατο???
η ταση νομιζω ειναι να καταργηθουν τα καθισματα με τρυπες απο κατω.
δε θυμαμαι για ποιο λογο αλλα πλεον αν δεις ολα τα συγχρονα εχουν πλαι βασεις.
παντως εχω δει αρκετα αμαξια σα του νικου με 3 κομματια βαση απο τη μια και 2 απο την αλλη και δε τα κοβουν γιατι καταλαβαινουν οτι ειναι δυσκολο να στηριχθει αλλιως
Jean - Πεμ 22 Νοέ 2012, 14:56:53
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείται ότι οι βάσεις μας υπερκαλύπτουν το J άλλα τώρα άντε βγάλε άκρη. Η λύση θα γίνει με μια βάση omp και θα τελειώνει η υπόθεση...
RoadRunner122 - Πεμ 22 Νοέ 2012, 17:58:20
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη, custom κατασκευές δεν επιτρέπονται? Γιατί αν επιτρέπονται, τραβάς ένα καλό γαζί στο Γ που πιάνει στα πλαϊνά και τελειώνει η υπόθεση!
Jean - Πεμ 22 Νοέ 2012, 23:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί οχι, αν καλύπτουν τις προδιαγραφές J...
volvos - Πεμ 22 Νοέ 2012, 23:59:32
Θέμα δημοσίευσης:
ρε πατε καλα????

ααπαγορευεται δια ροπαλου
μονο ομολογκε εξαρτηματα
Jean - Παρ 23 Νοέ 2012, 01:44:43
Θέμα δημοσίευσης:
Στο J περί βάσεων καθισμάτων δεν λέει για ομολογκαρισμένες μόνο για το πάχος των υλικών.
RoadRunner122 - Παρ 23 Νοέ 2012, 10:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ με το ρόπαλο Laughing , δεν είπαμε να φτιάξουμε βάση από κονσερβοκούτια, το σπαστό (2 τεμαχίων) τελάρο της Sparco είπαμε να ενοποιήσουμε σε 1.
volvos - Παρ 23 Νοέ 2012, 10:37:55
Θέμα δημοσίευσης:
απο οσο θυμαμαι οτιδηποτε πανω απο τις μπαρες που θα πατησεις το καθισμα (ή το πατωμα αναλογα περιπτωση) πρεπει να ειναι ΑΥΣΤΗΡΟΤΑΤΑ ομολογκαρισμενο και απειραχτο ακομα και στις τρυπες.

δηλαδη ακομα και το Γ που βαζεις για να πιασεις πλαι καθισμα και κατω π.χ πατωμα αν δουν οτι εχεις φαει τις τρυπες του για να το φερεις πιο πισω ή γενικα εχεις ακουμπησει χερι πανω του εκει ειναι που σε κοβουν και ΚΑΛΑ ΚΑΝΟΥΝ

με θεματα ασφαλειας δε παιζεις. και οχι συμφωνω οτι η κολληση σου ειναι καλυτερη ισως αλλα πρεπει να τηρουνται καποιοι κανονες.
οποτε αυτα τα τσατσιλικια ξεχαστε τα. 3 κομματια ομολογκε και βλεπεις.
αλλωστε μεχρι να το τρεξεις κανονικα θα εχει καταργηθει ο J
RoadRunner122 - Παρ 23 Νοέ 2012, 10:42:44
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
3 κομματια ομολογκε και βλεπεις.

Αφού λέει μέχρι 2 ο χριστιανός παραπάνω... Rolling eyes
volvos - Παρ 23 Νοέ 2012, 10:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
ολα τα 206 απο τη μερια της πορτας εχουν3 για να κατσει ψηλα
δε σε κοβουν ντε και καλα εκτος αν εχεις αλλο ευκολο
τροπο να το κανεις
Jean - Παρ 23 Νοέ 2012, 16:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
Το όριο είναι 2 και έμενα το 106 έχει 3 άλλα δεν επιτρέπεται! Ομολογκαρισμένες βάσεις δεν υπάρχουν.
Σύμφωνες με κανονισμούς ναι, αλλιώς θα υπήρχε και εκεί κωδικός όπως στα καθίσματα για να έχουν
έγκριση. Γιατί υπάρχει περίπτωση να καταργηθεί το J; Confused Τι να κάνω δεν έχω τσουβάλια με € ούτε κανένα
χορηγό ώστε να το προλάβω... Evil
RoadRunner122 - Παρ 23 Νοέ 2012, 17:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως και στο site της peugeot sport που χάζευα, οι βάσεις καθισμάτων για 106 miniGr.A είναι 7 κομμάτια! 1 τελάρο, 2 γωνιές και 4 βάσεις κάθετες.
Moya 21 - Τρι 04 Δεκ 2012, 21:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως ευκαιρεί κάποιος να ανεβάσει φωτό απο ενα αγωνιστικό 206 που να
αφορά την βάση του καθίσματος? Δεν εχω ευκαιρίσει ακόμα να κατέβω Αθήνα να τραβήξω φωτό απο 206 Α6 .
Steve - Παρ 07 Δεκ 2012, 23:18:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ενδιαφέρεσαι υπάρχει ένα τελάρο SPACRO για 206 για κάθισμα Very happy
volvos - Τετ 19 Δεκ 2012, 23:34:01
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motoiq.com/magazine_articles/id/2822/pageid/5532/evolution-dynamics-pikes-peak-evo.aspx

prosekste ti basi karhismatos
...
Jean - Πεμ 20 Δεκ 2012, 01:51:36
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΟΛΛΑ τα άλογα και μεγάλος ο γκρεμός NASA CAGE λέει ότι είχε...

Εσύ από πάνω δες και κάνα inbox στο fb... Confused
Moya 21 - Παρ 04 Ιαν 2013, 01:28:26
Θέμα δημοσίευσης:
Το μόνο που μπορούμε να κανουμε ειναι οι τρύπες με τα πλακάκια από την πλευρά που δεν υπάρχει τρύπα χαμηλα για υποδοχέα ζώνης .
Π.χ. στο κάθισμα του οδηγού στην αριστερή πλευρά.
Moya 21 - Σαβ 05 Ιαν 2013, 16:52:55
Θέμα δημοσίευσης:
Μπηκα στο site της omae στην ενότητα
Λίστα δελτίων αναγνώρισης (homologations) group Α 5604 2012 και έχει λήξει,λογικά πάω Ε τώρα γιατί δεν εχω βρει καμια παράταση.
Τι λέτε ?
Lef205 - Σαβ 05 Ιαν 2013, 20:40:09
Θέμα δημοσίευσης:
EA και οχι ΕΕ.
Κοινως πειραζεις οτι επιτρεπεται στο Α.
Moya 21 - Πεμ 10 Ιαν 2013, 19:18:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστός !
Εδω βρήκα και την παράγραφο j γιατί στης omae δεν εχει εκτός και αν είμαι γκαβός .

http://ethea.elpa.gr/index.php?cat_id=84&page_id=1462
Steve - Τετ 24 Απρ 2013, 21:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
Moya γίγαντα, κανα νέο έχουμε; Very happy
Ghost Dog - Παρ 10 Μάϊ 2013, 08:29:29
Θέμα δημοσίευσης:
Citroen Xsara, εχουμε ιδεα σαν τι μπορει να τρεξει πια??
(Νομιζω παλια ομολογκαρονταν μονο σαν 2λιτρο...)
Road_Runner - Παρ 10 Μάϊ 2013, 09:06:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ακομα μονο σαν 2λιτρο ειναι μαστορα!
Steve - Παρ 10 Μάϊ 2013, 15:54:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρε κανα RC και κάνε την μόντα, 2 χιλιάρικα και έχεις σασμάν, πλεξούδες, εγκέφαλο, μοτέρ Laughing

http://www.car.gr/classifieds/cars/?make=213&model=666&offer_type=sale&or=a&so=pr&variant=rc
Lef205 - Παρ 10 Μάϊ 2013, 20:10:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Πάρε κανα RC και κάνε την μόντα, 2 χιλιάρικα και έχεις σασμάν, πλεξούδες, εγκέφαλο, μοτέρ Laughing

http://www.car.gr/classifieds/cars/?make=213&model=666&offer_type=sale&or=a&so=pr&variant=rc

δεν επιτρεπεται, κανονικα πρεπει να μπει το παλιο με τα 167 και το 6αρι.
Φυσικα μπορει να τρεξει Formula saloon με οποιοδηποτε μοτερ .
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3585281/
βεβαια υπαρχουν τετοιες λυσεις που ξερετε οτι στηριζω και κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.
Steve - Παρ 10 Μάϊ 2013, 23:28:43
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
δεν επιτρεπεται, κανονικα πρεπει να μπει το παλιο με τα 167 και το 6αρι.
Φυσικα μπορει να τρεξει Formula saloon με οποιοδηποτε μοτερ .
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3585281/
βεβαια υπαρχουν τετοιες λυσεις που ξερετε οτι στηριζω και κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.
Ε αντί για 2 ας βάλει 3 χιλιάρικα ντε!

http://www.car.gr/classifieds/cars/?engine_size-from=%3E1900&make=105&model=85&offer_type=sale&or=a&so=pr
volvos - Σαβ 11 Μάϊ 2013, 08:06:41
Θέμα δημοσίευσης:
foot rest ebales???
Lef205 - Σαβ 11 Μάϊ 2013, 20:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Lef205 έγραψε:
δεν επιτρεπεται, κανονικα πρεπει να μπει το παλιο με τα 167 και το 6αρι.
Φυσικα μπορει να τρεξει Formula saloon με οποιοδηποτε μοτερ .
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3585281/
βεβαια υπαρχουν τετοιες λυσεις που ξερετε οτι στηριζω και κανεις τη δουλεια σου μια χαρα.
Ε αντί για 2 ας βάλει 3 χιλιάρικα ντε!

http://www.car.gr/classifieds/cars/?engine_size-from=%3E1900&make=105&model=85&offer_type=sale&or=a&so=pr

το θεμα ειναι πως το 13αρι δειχνει ετοιμο, ενω τα άλλα θελουν χρημα μπολικο.
Οπως και να εχει ειναι 1000 φορες καλυτερο το ετοιμο, ποσο μαλλον τωρα που οι τιμες ειναι χωμα .
Steve - Κυρ 12 Μάϊ 2013, 00:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ο α-Ρούλης δεν έχει θέμα, το φυσάει το χρήμα Laughing
Jean - Κυρ 12 Μάϊ 2013, 00:24:07
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσες φόρες το έχω πει για να έπαιρνα έτοιμο!!!! Τα διπλά μου έχει φτάσει από ένα έτοιμο!!!
Τουλάχιστον τελείωσε!!! Cool




προς το παρόν!!
Laughing Laughing
Steve - Κυρ 12 Μάϊ 2013, 10:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ε βάλε καμιά φωτό ρε!
B.M-SPORT - Δευ 13 Μάϊ 2013, 12:03:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Citroen Xsara, εχουμε ιδεα σαν τι μπορει να τρεξει πια??
(Νομιζω παλια ομολογκαρονταν μονο σαν 2λιτρο...)


Το σκέπτεσαι για xsara ....
Jean - Παρ 31 Μάϊ 2013, 00:46:04
Θέμα δημοσίευσης:
EDIT
Lef205 - Παρ 31 Μάϊ 2013, 01:07:03
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε καλοριζικος!
Lef205 - Παρ 31 Μάϊ 2013, 01:07:45
Θέμα δημοσίευσης:
το τιμονι ποσο και απο που?
Jean - Παρ 31 Μάϊ 2013, 01:28:54
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Αντε καλοριζικος!

Θενκ γιου!!!

Lef205 έγραψε:
το τιμονι ποσο και απο που?

Έχεις πμ
'Andy'-lag - Παρ 31 Μάϊ 2013, 03:58:57
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε ρε παιδάκι μου....!!

Είμαστε έτοιμοι για 30 Ιουνίου....?

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
MEMsound - Παρ 31 Μάϊ 2013, 10:57:21
Θέμα δημοσίευσης:
...καλους αγωνες...καλή διασκεδαση... Wink Wink
volvos - Παρ 31 Μάϊ 2013, 11:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
johny Αν το θες για πιστα ειναι γα**το
ελαφρυ και οσο πρεπει για προστασια.
εδω εξω τρεχουν με μισα. μονο ελλαδα εχουμε αναγαγει
σε επιστημη τα κλουβια...

αλλα για ραλλυ με αυτο το κλουβι θες και αλλες ενισχυσεις
kp61 - Παρ 31 Μάϊ 2013, 11:34:42
Θέμα δημοσίευσης:
καλοριζικο και αγρατζουνιστο!!!!


'Andy'-lag έγραψε:
Είμαστε έτοιμοι για 30 Ιουνίου....?


γιατι ειναι ετοιμοι αυτοι? Very happy ακομα υπογραφες ''πεφτουν''
sps - Παρ 31 Μάϊ 2013, 12:50:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
johny Αν το θες για πιστα ειναι γα**το
ελαφρυ και οσο πρεπει για προστασια.
εδω εξω τρεχουν με μισα. μονο ελλαδα εχουμε αναγαγει
σε επιστημη τα κλουβια...

αλλα για ραλλυ με αυτο το κλουβι θες και αλλες ενισχυσεις


Ιδιο κλουβι εχει φιλος με κορολλα που τρεχει χρονια σε ραλλυ και δεν ειχε προβλημα.
Πιστευω ουτε ο jean θα εχει!
Καλοριζικο και καλοστριφτο! Wink
Lef205 - Παρ 31 Μάϊ 2013, 14:14:05
Θέμα δημοσίευσης:
Μια χαρα ειναι το καγκελο!
Προχωρα ακαθεκτος . . . στον οικονομικο γκρεμο που εχουμε πεσει ολοι οσοι συντηρουμε αγωνιστικα! Laughing
Jean - Παρ 31 Μάϊ 2013, 15:03:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ πολύ παίδες!!! Ένα παιδικό όνειρο πραγματοποιήθηκε.
Για αρχή το Cage θα μείνει έτσι αργότερα θα το ενισχύσω περισσότερο.







volvos - Παρ 31 Μάϊ 2013, 15:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε μαστορα απο τη μεση και πισω ειναι μπετο
και απο τη μεση και μπρος αποσπωμενο.
σωστο σε βρισκωωωωω Cool

που το φτιαξες? για δωσε ινφο?

επισης εχει δει κανεις δουλεια παπαρινοπουλου στα κλουβια απο κοντα?
Jean - Παρ 31 Μάϊ 2013, 15:42:28
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οποτε μαστορα απο τη μεση και πισω ειναι μπετο
και απο τη μεση και μπρος αποσπωμενο.
σωστο σε βρισκωωωωω Cool

που το φτιαξες? για δωσε ινφο?

επισης εχει δει κανεις δουλεια παπαρινοπουλου στα κλουβια απο κοντα?


Ναι πίσω έχει γίνει τελείως τούβλο!!! σκέψου έχει και πλαϊνές μπάρες που δεν φαίνονται σε αυτές τις φώτο από το Π προς τα πίσω.
Το κλουβί είναι Sparco 8ρι οι μπάρες του HANS τα τρίγωνα στο Χ και κάτι άλλα κολλήματα του cage είναι από τον Παπαρινόπουλο.
Οι κολλήσεις του είναι πάρα πολύ καλές για αυτό και το πήγα εκεί, έμεινα απολυτά ευχαριστημένος! Πολύ εξυπηρετικός και ότι είδα από δουλείες στο μαγαζί ήταν καλές!!
Εχει στο facebook φωτογραφιες απο τις δουλειες του.
RoadRunner122 - Παρ 31 Μάϊ 2013, 15:54:15
Θέμα δημοσίευσης:
Zoύπερ!!! Thumb Left

Eίδες? Σου βγαλε την πίστη αλλά άξιζε... και ακόμα δεν το χεις οδηγήσει...

Κι ένα quiz, το κάθισμα είναι: Sparco, Bimarco, Winner ή Οmp??? Laughing
iceage - Παρ 31 Μάϊ 2013, 20:05:36
Θέμα δημοσίευσης:
Τα έχουμε πει πολλές φορές για τις ενστάσεις μου. Αλλά όπως και να έχει έχει μπει στον χορό και θα χορέψει θέλει δεν θέλει. Αν και με τον καιρό θα ζητήσει και άλλα.
'Andy'-lag - Παρ 31 Μάϊ 2013, 22:11:27
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι η ώρα που πετάγεται ο Γιώργος σαν τον σοφό γέροντα και λέει.... Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Κυρ 02 Ιούν 2013, 18:50:42
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Zoύπερ!!! Thumb Left

Eίδες? Σου βγαλε την πίστη αλλά άξιζε... και ακόμα δεν το χεις οδηγήσει...

Κι ένα quiz, το κάθισμα είναι: Sparco, Bimarco, Winner ή Οmp??? Laughing

Που να δεις το καθισμα της ορεκα που εχω το cevennes που εχει ταμπελακι sparco pro 2000 θα το δουν σε κανενα Τ.Ε και θα νομιζουν οτι εβαλα μαιμου ταμπελακι και μαλιστα απο αλλη εταιρεια!

Το ξυραφακι να το βαλεις αλλου ή απο την αλλη μερια του καθισματος στην ιδια θεση .
geo106xs - Κυρ 02 Ιούν 2013, 20:07:11
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη πενα το εργαλειο!!! Καλοστριφτο και καλους αγωνες! Thumbs Up
volvos - Δευ 03 Ιούν 2013, 08:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
στο πλαι του ταμπλο ειναι η πιο ασφαλης θεση για να το πιανουν και οι δυο και προσεξε ταινια που θα το κολλησεις γιατι τα πιο πολλα ξεκολανε στη μεση της ειδικης και γτπκ
Steve - Τετ 05 Ιούν 2013, 19:28:25
Θέμα δημοσίευσης:
Air-ώτηση



Έχει αλλάξει ξανά φέτος ο νόμος περί μεταφοράς αγωνιστικού με τρέιλερ; Rolling eyes
Lef205 - Τετ 05 Ιούν 2013, 23:14:04
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=459016#459016

φυσικα και οχι . Confused
Steve - Τετ 05 Ιούν 2013, 23:25:42
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=459016#459016

φυσικα και οχι . Confused
Το έχω υπ' όψιν μου αυτό, το πρόβλημα είναι ότι προχθές σε ερώτηση που κάναμε σε έναν με τρέιλερ μας είπε ότι σταμάτησε να κάνει τρέιλερ για μεταφορά αυτοκινήτων αγωνιστικών, γιατί πλέον έχει αλλάξει ο νόμος και για να ρυμουλκύσεις το αγωνιστικό, το "μουλάρι" πρέπει να είναι δηλωμένο όχημα μεταφοράς αγωνιστικού αυτοκινήτου σε ανάλογη εταιρία... Rolling eyes


Και τα έλεγε με τόσο σιγουριά... Τί να πώ, να έχει αλλάξει κάτι και να μη το έχουμε πάρει χαμπάρι;
Lef205 - Τετ 05 Ιούν 2013, 23:39:22
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Lef205 έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=459016#459016

φυσικα και οχι . Confused
Το έχω υπ' όψιν μου αυτό, το πρόβλημα είναι ότι προχθές σε ερώτηση που κάναμε σε έναν με τρέιλερ μας είπε ότι σταμάτησε να κάνει τρέιλερ για μεταφορά αυτοκινήτων αγωνιστικών, γιατί πλέον έχει αλλάξει ο νόμος και για να ρυμουλκύσεις το αγωνιστικό, το "μουλάρι" πρέπει να είναι δηλωμένο όχημα μεταφοράς αγωνιστικού αυτοκινήτου σε ανάλογη εταιρία... Rolling eyes


Και τα έλεγε με τόσο σιγουριά... Τί να πώ, να έχει αλλάξει κάτι και να μη το έχουμε πάρει χαμπάρι;

Σου απαντω εκει
Moya 21 - Πεμ 20 Ιούν 2013, 12:26:47
Θέμα δημοσίευσης:
Απορία....
Απ οτι βλέπω στην εγκύκλιο του 2013 η κλασσική εργοστασιακή ομολογκαρισμένη βάση καθισμάτων, καταργείται??? Ισχύει πλέον η τοποθέτηση δυο δοκών οριζόντια στο σασί,όπως αναγράφεται στην σελίδα 9 ?????????

εγκυκλιοι ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ 2013

Κάθε κάθισμα μπορεί να στηρίζεται σε δύο ευθύγραμμες εγκάρσιες δοκούς από αμιγή χάλυβα με μέγιστη περιεκτικότητα σε άνθρακα 0.3% χωρίς ραφές (βλ. και άρθρο 253.8.3 του Παραρτήματος J) με τις ακόλουθες προδιαγραφές:

• Κυκλικής διατομής με ελάχιστη διάμετρο 32 mm και πάχος σωλήνα 2.5 mm ή
• Τετραγωνικής διατομής (κοιλοδοκός) με πλευρά τουλάχιστον 30 mm και πάχος σωλήνα 2.5 mm

Κάθε άκρο κάθε δοκού καταλήγει με συγκόλληση σε ένα πέδιλο από το ίδιο υλικό επιφάνειας τουλάχιστον 40 cm2 και πάχους τουλάχιστον 2.5 mm.

Οι δοκοί τοποθετούνται μεταξύ του “μαρσπιέ” και του “τούνελ” του αυτοκινήτου. Η στήριξη των δοκών στα σημεία αυτά γίνεται με τους ακόλουθους τρόπους:

• Με συγκόλληση
• (Κατά προτίμηση) Με τρείς βίδες με μέγεθος τουλάχιστον M8 και προδιαγραφών 8.8 κατά ISO ή αυστηρότερης. Tα παξιμάδια πρέπει να είναι αυτασφαλιζόμενα ή να έχουν ροδέλες ασφάλισης.

Και στις δύο περιπτώσεις, πρέπει να υπάρχει είτε πάνω είτε κάτω από το αμάξωμα, συγκολλημένη μια χαλύβδινη πλάκα ενίσχυσης εμβαδού τουλάχιστον 60 cm2 και πάχους τουλάχιστον 2.5 mm

Η στήριξη του καθίσματος είτε απευθείας είτε με χρήση κάποιας αναγνωρισμένης για το συγκεκριμένο κάθισμα βάσης με 4 βίδες (2 σε κάθε δοκό) με μέγεθος τουλάχιστον M8 και προδιαγραφών 8.8 κατά ISO ή αυστηρότερης. Tα παξιμάδια πρέπει να είναι αυτασφαλιζόμενα ή να έχουν ροδέλες ασφάλισης. Kάθε σημείο στήριξης πρέπει να μπορεί να αντέχει δύναμη 15.000 N εφαρμοζόμενη προς οποιαδήποτε κατεύθυνση. Οι βίδες πρέπει οπωσδήποτε να διαπερνούν τη δοκό. Δεν επιτρέπεται η απευθείας κόλληση παξιμαδιών πάνω στις δοκούς.

Στο εσωτερικό της δοκού, στα σημεία όπου βιδώνεται το κάθισμα, πρέπει να υπάρχει χαλύβδινος ενισχυτικός δακτύλιος, με μήκος και τοποθέτηση και στερέωση έτσι ώστε να εφαρμόζει πλήρως στο εσωτερικό της δοκού. Σκοπός του δακτυλίου είναι να λειτουργεί ως αποστάτης και να μην επιτρέπει την τοπική σύνθλιψη της δοκού από τις τάσεις που εφαρμόζονται πάνω της από το βιδωμένο κάθισμα.
Μεταξύ του καθίσματος και της βάσης του επιτρέπεται για κάθε βίδα στήριξης η χρήση ενός συμπαγούς μεταλλικού αποστάτη δισκοειδούς μορφής, διαμέτρου τουλάχιστον 25 mm και πάχους το πολύ 10 mm.
Δεν επιτρέπεται ο συνδυασμός περισσότερων των 2 ξεχωριστών τεμαχίων αναγνωρισμένων βάσεων καθισμάτων ανά πλευρά του καθίσματος.
Δεν επιτρέπεται η χρήση ραγών (σιδηρόδρομων) εκτός και αν είναι του κατασκευαστή και τοποθετούνται απευθείας στις αρχικές θέσεις του κατασκευαστή στο αμάξωμα. Στην περίπτωση αυτή επιτρέπεται η τοποθέτηση αναγνωρισμένων βάσεων ή καθισμάτων πάνω στις ράγες αλλά όχι το αντίστροφο, δηλ. δεν επιτρέπεται η τοποθέτηση ραγών πάνω στις αναγνωρισμένες βάσεις.


Rolling eyes Rolling eyes
volvos - Πεμ 20 Ιούν 2013, 12:30:01
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δε καταργειται. και μαλιστα καπου εδω μεσα συζηταγαμε και παλιοτερα ποσα κομματια επιτρεπεται να εχει απο καθε μερια η κλασικη λυση (νομιζω 2?).

Αυτη η στηριξη ξεκινησε απο τα WRC κ εγινε εξτρα οδηγια για οσους θελουν να την εφαρμοσουν και Ελλαδα. Ειναι οτι καλυτερο και ασφαλεστερο για ενα αγωνιστικο συν οτι σου επιτρεπει να κατεβασεις πιο χαμηλα καθισμα.
Βασικα αν φτιαχνεις απο το μηδεν αγωνιστικο ειναι εγκλημα να μη προτιμησεις αυτη τη λυση.
Lef205 - Πεμ 20 Ιούν 2013, 13:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οχι δε καταργειται. και μαλιστα καπου εδω μεσα συζηταγαμε και παλιοτερα ποσα κομματια επιτρεπεται να εχει απο καθε μερια η κλασικη λυση (νομιζω 2?).

Αυτη η στηριξη ξεκινησε απο τα WRC κ εγινε εξτρα οδηγια για οσους θελουν να την εφαρμοσουν και Ελλαδα. Ειναι οτι καλυτερο και ασφαλεστερο για ενα αγωνιστικο συν οτι σου επιτρεπει να κατεβασεις πιο χαμηλα καθισμα.
Βασικα αν φτιαχνεις απο το μηδεν αγωνιστικο ειναι εγκλημα να μη προτιμησεις αυτη τη λυση.

δικιο
Moya 21 - Πεμ 20 Ιούν 2013, 21:53:47
Θέμα δημοσίευσης:
ok ευχαριστώ !!!
Lef205 - Σαβ 24 Αύγ 2013, 12:43:32
Θέμα δημοσίευσης:
To αυτοκινητο κανει το εξης περιεργο.
Τραβαει δεξια χωρις γκαζι, τραβαει δεξια ακομη πιο πολυ πατωντας το γκαζι, αν πατωντας γκαζι κρατησω καλα το τιμονι δεν τραβαει.
Ανοιξα το σασμαν επισκευασαμε το μπλοκε το τσεκαραμε το κλεισαμε.
Αλλαξα αναρτηση, βγαζοντας την παλια ειδα οτι ειχε ποολυ τζογο το ρουλεμαν του αριστερου μουαγε, εβαλα την καινουργια που τα ρουλεμαν της ηταν μια χαρα και το αριστερο σε ελαχιστα χλμ (το πολυ 10) διελυσε.
Προσανατολιζομαι σε αριστερο ημιαξονιο αλλα δεν ακουγεται κανενας θορυβος απο ΄κει.
Γνωμες?
Να σημειωσω οτι δυο ευθυγραμμισεις εβγαλαν ολόισιο το αυτοκινητο, εχουν μετρηθει χιαστες κλπ και φυσικα δεν ειχε αυτο το προβλημα εξ'αρχης και ουτε το εχω ακουμπησει πουθενα .
Εχω δοκιμασει αλλα λαστιχα αλλες ζαντες κλπ και το προβλημα συνεχιζει .
volvos - Σαβ 24 Αύγ 2013, 12:47:58
Θέμα δημοσίευσης:
Kremagiera
kp61 - Σαβ 24 Αύγ 2013, 13:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τακακια σημαδεψες βγαζοντας τα; Η τα εβαλες οπως ναναι επανω;
Θυμασαι με την αλλαγη της αναρτησης πηγα τα τρελαθω , πριν λιγο καιρο........

edit....σορρυ δεν ηξερα οτι στο εκανε και πριν τα τελευταια λυσιματα....οποτε ακυρον τα παραπανω που εγραψα.
RoadRunner122 - Σαβ 24 Αύγ 2013, 20:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
+1 ημιαξόνιο
Lef205 - Σαβ 24 Αύγ 2013, 22:25:28
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
+1 ημιαξόνιο

τοτε ρε Γιαννη γιατι δεν ακουω τιποτα, γιατι δεν συντονιζει? Confused
RoadRunner122 - Σαβ 24 Αύγ 2013, 23:29:26
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
+1 ημιαξόνιο

τοτε ρε Γιαννη γιατι δεν ακουω τιποτα, γιατι δεν συντονιζει? Confused

Αν είναι στραβό δε σημαίνει ότι θα το ακούς απαραίτητα. Απ'την άλλη σκέφτομαι μήπως έχει "σφίξει" η μεσαία τριβή στου συνοδηγού.

Μπλοκέ φοράς δισκάτο ή atb?
Lef205 - Κυρ 25 Αύγ 2013, 16:05:46
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Lef205 έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
+1 ημιαξόνιο

τοτε ρε Γιαννη γιατι δεν ακουω τιποτα, γιατι δεν συντονιζει? Confused

Αν είναι στραβό δε σημαίνει ότι θα το ακούς απαραίτητα. Απ'την άλλη σκέφτομαι μήπως έχει "σφίξει" η μεσαία τριβή στου συνοδηγού.

Μπλοκέ φοράς δισκάτο ή atb?

δισκατο φοραω GRT .
Σκεφτομαι οτι δεν ειναι απλα συμπτωση τα δυο διαλυμενα αριστερα ρουλεμαν.
καπου βρικσει αντισταση αριστερα γιαυτο τραβαει και δεξια .
Να σημειωσω οτι δεν μιλαμε οτι απλα τραβαει λιγακι δεξια, αν κραταω απαλα το τιμονι και πατησω γκαζι σε ευθεια το αυτοκινητο αλλαζει λωριδες για πλακα.
Αν παλι κραταω σφιχτα το τιμονι δεν κανει τιποτα αλλα μου δινει την αισθηση οτι ειναι στραβο το αυτοκινητο .
Πρωτη κινηση ειναι να αλλαξω εννοειται το ρουλεμαν, μετα ομως τι κανω?
αγοραζω ημιαξονια και δοκιμαζω?
Παω για τσεκαρισμα αναρτησης και υψους του αυτοκινητου?
Αλλα ειναι τελειως απιθανο να γινεται λογω αναρτησης γιατι το εκανε και με την προηγουμενη και ειναι πολυ εντονο .
volvos - Κυρ 25 Αύγ 2013, 17:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
Kre ma gie raa aaaaaa

TO eixa pathei akribos to idio sto opel.
K xalaei rouleman isos logo kontras poy bazeis esy apo
Ekei poy thelei na paei an k theooro oti einai tyxaio to deytero
Afou panta ta odigou tin akoune prota se ola ta amaksia...
RoadRunner122 - Κυρ 25 Αύγ 2013, 18:28:19
Θέμα δημοσίευσης:
Και πώς στην ευχή μπορεί να τραβάει λόγω της κρεμαγιέρας ρε Τάκη?

Να λεγε ότι έχει μπόσικα/τζόγο, ok θα είχε μιά βάση (εκτός κι αν έχει όντως κάποιο τζόγο ο οποίος είναι αμελητέος κλπ κλπ...). Αλλά θα το πιανε ο ευθυγραμμισάς... λογικά..

Πίσω σινεμπλόκ ψαλιδιών είναι ok και σφιγμένα να φανταστώ Rolling eyes
Lef205 - Κυρ 25 Αύγ 2013, 23:24:47
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

Πίσω σινεμπλόκ ψαλιδιών είναι ok και σφιγμένα να φανταστώ Rolling eyes

τσεκαρισμενα και αυτα.
Τσεκαρισμενη η κρεμαγιερα επισης.
BTS - Δευ 26 Αύγ 2013, 00:04:31
Θέμα δημοσίευσης:
Λευτέρη, καραμπινάτο σύμπτωμα, έσπαγε εμπρός ρουλεμάν κάθε 50 χλμ και κανένα από τα 2-3 συνεργεία που είδα δεν έδινε λύση, μέχρι να βρούμε τι φταίει με Γιάννη και Γιώργο.

Μήπως το ημιαξόνιο δεν είναι ταίρι με το ρουλεμάν;

Τα σαξόραλλα, όπως θα ξέρεις, έβγαιναν με μερικούς διαφορετικούς τύπους ημιαξονίων και ρουλεμάν και μόνο αν παραγγείλεις με πλαίσιο είσαι σίγουρος.
volvos - Τρι 27 Αύγ 2013, 09:37:51
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω οτι λευτερης φοραει αλλα ημιαξονια λογω bacci

παντως εμενα κρεμαγιερα ουτε τζογο ειχε ουτε φαινοταν να εχει προβλημα και την αλλαξα τοτε με επιμονη του μηχανικου που ειχε ξαναδει το σεναριο...
μην το αποκλειεις επειδη δεν εχει τζογο.
πρακτικα αν το δεις ειναι το πρωτο πραγμα που εμπλεκεται στο τραβηγμα οταν πατησεις γκαζι....

παντως δε νομιζω οτι ειναι τπτ να δοκιμασεις ενα ημιαξονιο απο παπαλουκα. τοσο καιρο που το λες θα το ειχες κανει και δε θα ετρεχες τελευταια στιγμη
Lef205 - Σαβ 07 Σεπ 2013, 15:40:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ας το παρω απο το τελος να πω οτι το αυτοκινητο φτιαχτηκε, ειναι αλφαδι χαρακας πως το λενε ?! Laughing
Πως ομως . . .

Χθες το βραδυ αργα μπηκε το νεο ρουλεμαν και το αυτοκινητο συνεχισε να κανει τα ιδια, πηγα λοιπον απο τον Πουπακη το πρωι μηπως βρει αυτος λυση προκατειλημμενος βεβαια για να λεω την αληθεια οτι δεν θα γινει τιποτα.Ο ιδιος δεν ηταν εκει αλλα ηταν ο γαμπρος του.
Του εξηγησα την κατασταση και με διαβεβαιωσε οτι θα το φτιαξει. "μεγαλα λογια " ειπα απο μεσα μου.
Το ανεβασε στην ευθυγραμμιση, το ελεγξε, ελεγξε τους τζογους, φουσκωσε την προφλεξ ομως το αυτοκινητο εκανε τα ιδια.
Τοτε εκανε το απλο, εβαλε το μπροστινο δεξι λαστιχο αριστερα και το αντιθετο.
Το εβγαλε βολτα και πλεον το αυτοκινητο τραβουσε αριστερα!
βγαλαμε τα λαστιχα και το εμπρος δεξι ειχε κατι σαν στραβωμενο σκελετο, δεν ειχε φολα δεν ειχε μπλοκαρισμα αλλα οπως γυρνουσε φαινονταν στραβωμενο.
Το ευθυγραμμισε, γυρισα σπιτι, εβαλα τα βολτισια λαστιχα πανω τα οποια ηταν επισης στραβα κατα διαβολικη συμπτωση ή επειδη ειναι σιγουρα 10 ετων, πηγα ζανταρα τα RX που ειναι για τον αγωνα και το αυτοκινητο συνηλθε κανονικοτατα!
Σκεφτομαι ποσο μαλ**ες? ειμασταν ολοι οσοι βαλαμε χερι πανω στο αυτοκινητο και δεν σκεφτηκαμε να κανουμε αυτο το απλο πραγμα, βεβαια οταν εχεις αλλαξει αναρτηση σασμαν και ολοκληρη τετραδα λαστιχα δεν παει το μυαλο οτι και απο τις δυο τετραδες ενα μπροστινο λαστιχο ειναι αχρηστο και ποσο μαλλον οταν χρειαζεται να κανεις το λαθος (να βαλεις δεξι λαστιχο σε αριστερο τροχο) για να καταλαβεις τη ζημια.
Χρηματα σκορπισα για αλλη μια φορα μεχρι να βρω ακρη αλλα αυτα ειναι μεσα στο παιχνιδι, αλλωστε αν δεν βρισκαμε ουτε σημερα λυση ημουν αποφασισμενος να λυσω παλι σασμαν αναρτηση μπροστινο συστημα κλπ οποτε μαλλον θα σκορπουσα κι αλλα λεφτα.

Τελος καλο ολα καλα.
Steve - Σαβ 07 Σεπ 2013, 18:30:57
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς μετά από την εμπειρία που έχω αποκτήσει με το αγωνιστικό 206RC, έμαθα πως πρέπει να αμφισβητείς όσα έχεις δεδομένα ως σωστά και σίγουρα, για να φτάσεις στην αιτία του προβλήματος Sad




Ή να σκεφτείς με καθαρό μυαλό και απλά Laughing
RoadRunner122 - Σαβ 07 Σεπ 2013, 20:38:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ok ρε παιδιά, αν είναι να τονίζουμε και τα αυτονόητα...

Ειδικά Τάκης πρέπει να θυμάται που ψαχνόμασταν Νοέμβρη 2009 Σέρρες τι φταίει και τελικά ήταν από καινούρια μεν αλλά με στραβό προφίλ semi....
Lef205 - Κυρ 08 Σεπ 2013, 15:02:09
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Ε ok ρε παιδιά, αν είναι να τονίζουμε και τα αυτονόητα...


Αστα σου λεω το φυσαω και δεν κρυωνει
volvos - Κυρ 08 Σεπ 2013, 20:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Ε ok ρε παιδιά, αν είναι να τονίζουμε και τα αυτονόητα...

Ειδικά Τάκης πρέπει να θυμάται που ψαχνόμασταν Νοέμβρη 2009 Σέρρες τι φταίει και τελικά ήταν από καινούρια μεν αλλά με στραβό προφίλ semi....


Ανν το θυμαμαι....ολοκληρο ταξιδι εκανα με στραβο σκελετο
bakclima - Κυρ 22 Δεκ 2013, 06:50:04
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί κάποιος να μου πει τι παίζει με τις μεμβράνες στα παράθυρα και το μπροστά σκιαδιο στα αγωνιστικά γιατί στον κανονισμό τις ομαε δεν βρήκα κάτι
BTS - Κυρ 22 Δεκ 2013, 19:39:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μπροστά σκιάδιο ύψος 10cm το πολύ.

Μεμβράνες πρέπει να έχει για πρωταθληματικό ράλλυ (όχι για σπριντ), στα πλαϊνά τζάμια και προαιρετικά στη πίσω πόρτα, με άνοιγμα (π.χ. τρύπα διαμέτρου 10cm) για να φαίνεται το πλήρωμα.

Αυτά ίσχυαν το 2012 και μάλλον συνεχίζουν να ισχύουν.

Ψάξε και στο συμπληρωματικό κανονισμό κάποιου πρωταθληματικού αγώνα. Wink
Lef205 - Κυρ 22 Δεκ 2013, 23:43:58
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Μπροστά σκιάδιο ύψος 10cm το πολύ.

Μεμβράνες πρέπει να έχει για πρωταθληματικό ράλλυ (όχι για σπριντ), στα πλαϊνά τζάμια και προαιρετικά στη πίσω πόρτα, με άνοιγμα (π.χ. τρύπα διαμέτρου 10cm) για να φαίνεται το πλήρωμα.

Αυτά ίσχυαν το 2012 και μάλλον συνεχίζουν να ισχύουν.

Ψάξε και στο συμπληρωματικό κανονισμό κάποιου πρωταθληματικού αγώνα. Wink

Ο σκοπός της τρυπας ειναι για να μπορει να δει ο τεχνικος εφορος το εσωτερικο του αυτοκινητου.
Τα σπριντ πανε με κανονισμους Ραλλυ οποτε χρειάζονται και εκει οι μεμβρανες .
Στο δικο μου εβαλα διαφανεις μεμβρανες (γιατι σιχαινομαι τα φημε) και εληξε το θεμα.
Το μπροστα σκιαδιο πρεπει να ειναι 10cm στο κενρο του, δεξια και αριστερα μπορει να ειναι μεγαλυτερο .

Υγ το κουφο ειναι οτι σε αγωνες πιστας κανονικα απαγορευονται οι μεμβρανες
BTS - Δευ 23 Δεκ 2013, 00:32:28
Θέμα δημοσίευσης:
Σχετικά με τα 10cm του σκιάδιου, είναι το ίδιο με το αντίστοιχο όριο του ΚΟΚ. Δεν είμαι σίγουρος ότι αναγράφεται κάπου διάκριση ανάμεσα στη μέση και τις άκρες... Το προβλεπόμενο είναι να μην τα ξεπερνά πουθενά τα 10cm.

Επίσης, προσοχή στα γράμματα (μέγεθος και γραμματοσειρά) στα πλαϊνά παράθυρα!
Road_Runner - Δευ 23 Δεκ 2013, 09:46:00
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Σχετικά με τα 10cm του σκιάδιου, είναι το ίδιο με το αντίστοιχο όριο του ΚΟΚ. Δεν είμαι σίγουρος ότι αναγράφεται κάπου διάκριση ανάμεσα στη μέση και τις άκρες... Το προβλεπόμενο είναι να μην τα ξεπερνά πουθενά τα 10cm.

Επίσης, προσοχή στα γράμματα (μέγεθος και γραμματοσειρά) στα πλαϊνά παράθυρα!

Πετρο ισχυει αυτο που ειπε ο Λεφ. Αν επρεπε να ειναι παντου 10 cm τοτε σε πολλα αγωνιστικα (λογω κουρμπας παρμπριζ) στο κεντρο θα ηταν 2-3 εκατοστα.... Wink

Επισης οντως προσοχη στα γραμματα γιατι ειναι λογος να σε κοψουν στον Τ.Ε. Ληγμένη πυρόσβεση μπορει να εχεις, γραμματα αν δεν εχεις σωστα, ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙΣ......
bakclima - Δευ 23 Δεκ 2013, 12:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδή πια γραμματοσειρά θελει και τι μήκος ύψος θελει, επίσης στην κωλοπορτα θελει και εκει 10cm ανοιγμα και σε πιο σημείο;
Road_Runner - Δευ 23 Δεκ 2013, 12:52:42
Θέμα δημοσίευσης:
Γραμματοσειρα ειναι helvetica μεγεθος αν θυμαμαι καλα 10 εκ. με επιφυλαξη ομως....

ποια 10 εκ σε ποια κωλοπορτα ρε?
Steve - Δευ 23 Δεκ 2013, 18:57:10
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Γραμματοσειρα ειναι helvetica μεγεθος αν θυμαμαι καλα 10 εκ. με επιφυλαξη ομως....

ποια 10 εκ σε ποια κωλοπορτα ρε?
Στις κωλόπορτες οδηγού - συνοδηγού λέει που θέλει 15 εκ από τον καθρέφτη μάλλον Laughing


Για την γραμματοσειρά πού θα το βρούμε; Shocked
bakclima - Δευ 23 Δεκ 2013, 20:13:46
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, λέω στο φορτ μπαράζ (που έχει πει και κάποιος μεγιστος)
Lef205 - Δευ 23 Δεκ 2013, 22:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Γραμματοσειρα ειναι helvetica μεγεθος αν θυμαμαι καλα 10 εκ. με επιφυλαξη ομως....

ποια 10 εκ σε ποια κωλοπορτα ρε?
Στις κωλόπορτες οδηγού - συνοδηγού λέει που θέλει 15 εκ από τον καθρέφτη μάλλον Laughing


Για την γραμματοσειρά πού θα το βρούμε; Shocked

συνισταται αυτη η γραμματοσειρα, δεν ειναι υποχρεωτικη οποτε δεν σε κοβει κανεις .
thasis - Κυρ 13 Σεπ 2015, 19:54:18
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπέρα παιδιά ! ονομάζομαι θανάσης, ξέρω σε πολλούς θα φανεί πολύ εκνευριστική η ερώτηση μου, αλλα υπάρχουν τόοοσα πολλά thread εδώ πέρα και χάνομαι. και πιστεύω μονο πως μέσω της κουβέντας θα κατανοήσω τα πάντα. έχουμε βάλει στόχο να ξεκινήσουμε να φτιάξουμε ένα 'αγωνιστικό' (corsa b, κατανοώ πως δεν είναι peugeot :p) και πριν από αυτά θα ήθελα να κατανοήσω πλήρως τι γίνεται με τις κατηγοριες πως στήνεται μια ομάδα κλπ...... ξέρω πως είμαι στο απόλυτο σκοτάδι και μερικοί θα πουν αφού δεν ξέρει τίποτα γιατί πάει να μπλέξει? ' ας το προσπαθήσω λοιπόν :p
thasis - Κυρ 13 Σεπ 2015, 22:29:26
Θέμα δημοσίευσης:
οποια πληροφορία θα με βοηθήσει να ξεκολλήσω
Steve - Κυρ 13 Σεπ 2015, 23:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
thasis έγραψε:
τι γίνεται με τις κατηγοριες
Οι κατηγορίες που θα σε ενδιαφέρουν είναι οι N, όπου το αμάξι είναι (σχεδόν) όπως βγήκε από το εργοστάσιο με πολύ μικρή ελευθερία επιλογών σε αλλαγές ορισμένων εξαρτημάτων, και οι Α, όπου έχεις αρκετά μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών.

Τί ημερομηνία έχει 1η άδεια το αμάξι που ετοιμάζετε;
BTS - Κυρ 13 Σεπ 2015, 23:55:00
Θέμα δημοσίευσης:
thasis έγραψε:
καλησπέρα παιδιά ! ονομάζομαι θανάσης, ξέρω σε πολλούς θα φανεί πολύ εκνευριστική η ερώτηση μου, αλλα υπάρχουν τόοοσα πολλά thread εδώ πέρα και χάνομαι. και πιστεύω μονο πως μέσω της κουβέντας θα κατανοήσω τα πάντα. έχουμε βάλει στόχο να ξεκινήσουμε να φτιάξουμε ένα 'αγωνιστικό' (corsa b, κατανοώ πως δεν είναι peugeot :p) και πριν από αυτά θα ήθελα να κατανοήσω πλήρως τι γίνεται με τις κατηγοριες πως στήνεται μια ομάδα κλπ...... ξέρω πως είμαι στο απόλυτο σκοτάδι και μερικοί θα πουν αφού δεν ξέρει τίποτα γιατί πάει να μπλέξει? ' ας το προσπαθήσω λοιπόν :p



Θα σου πρότεινα αυτό που μου είχαν προτείνει και εμένα κάποιοι παλιότεροι: Αντί να μετατρέψεις από το μηδέν το καθημερινό αυτοκίνητο σου, καλύτερα ξεκίνα αγοράζοντας ένα, σχετικά φτηνό, έτοιμο αγωνιστικό (π.χ. κατηγορίας Ν1 ή Ν2).

Θα γλυτώσεις πολλά χρήματα, πολύ χρόνο και ταλαιπωρία και θα κάνεις περισσότερους αγώνες. Μετά, βλέπεις αν σου αρέσει και αν θέλεις να συνεχίσεις.
volvos - Δευ 14 Σεπ 2015, 13:57:43
Θέμα δημοσίευσης:
α. σε τι κατηγορια θες να τρεξεις
β. για να τρεξεις Ν-Α πρεπει να τηρεις μια ομολογκασιον.
το κορσα το Β έχει μόνο Α και για να τα τρεξεις θελει αρκετα ομολογκε πραγματα που ειναι ακριβα.

το αμαξι αυτο δε μπορει να τρεξει περα απο αναβασεις και πιστα (στα οποια τα πηγαινει παραδοξως καλα) λογω πισω αξονα που το κανει παλαβο στις αντιδρασεις του στο βουνο (ειχα ενα τετοιο... δις ολικη)

Άρα ξεκινας απο εξοπλισμο (κλουβι, κλπ) και στην πορεια βλεπεις προς τα που θα πας. το πιο λογικο παντως ειναι να τρεξεις αναβασεις-πιστα οποτε εκει το πας στη φορμουλα σαλουν που εχει απειρες ελευθεριες. βαζεις μοτερ-σαζμαν αστρα φ με λιγα λεφτα και εχεις ενα αξιοπρεπεστατο συνολο...
thasis - Δευ 14 Σεπ 2015, 14:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
thasis έγραψε:
τι γίνεται με τις κατηγοριες
Οι κατηγορίες που θα σε ενδιαφέρουν είναι οι N, όπου το αμάξι είναι (σχεδόν) όπως βγήκε από το εργοστάσιο με πολύ μικρή ελευθερία επιλογών σε αλλαγές ορισμένων εξαρτημάτων, και οι Α, όπου έχεις αρκετά μεγαλύτερη ελευθερία επιλογών.

Τί ημερομηνία έχει 1η άδεια το αμάξι που ετοιμάζετε;

το αμαξι εχει εκδοση πρωτης αδειας 01/1998
Α ) κι εμεις σκευτομασταν για αναβασεις...... πια ειναι η διαφορα σαλλουν με Ν ?
για να κατανοησετε πληρως που βρισκομαι, δουλευω σε ενα φανοποιειο με φιλους ηλεκτρολογους αυτοκινητων που ειναι πολυ προθυμοι να βοηθησουν...... οσων αφορα το κλουβι μπορουμε να κολλησουμε εμεις ενα παιρνοντας σχεδια απο αλλου? η πρεπει να ειναι επωνυμο
sps - Δευ 14 Σεπ 2015, 22:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
Το κλουβι πρεπει να ειναι επωνυμο, ή χειροποιητο απο καποιους κατασκευαστες που παιρνει έγκριση απο ομαε.
Δε μπορεις δηλαδη να βαλεις οτι κλουβι ή σιδερα θες εσυ.
Πρωτα απο ολα βρες την ομολογκασιον του αυτοκινητου σου.
Μονο ετσι θα ξεκινησεις σωστα.
thasis - Τρι 15 Σεπ 2015, 21:42:57
Θέμα δημοσίευσης:
έψαξα στο site της FIA αλλα και γενικά στο google και για corsa b δεν μπορώ να βρω κάτι
Pughell - Τετ 16 Σεπ 2015, 06:02:37
Θέμα δημοσίευσης:
Η ομολογκασιον σου ειναι η Α 5516(λογικα θα εχει και την αντιστοιχη Ν).
Τωρα αν εισαι τυχερος και καταφερεις να την βρεις ως pdf στο web,τοτε ισως γλιτωσεις το 50αρικο που ζηταει η ΟΜΑΕ... Confused
volvos - Τετ 16 Σεπ 2015, 15:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις καταλάβει που πάς να μπλέξεις?

Επίσης το αμάξι σου τρέχει Ε.
thasis - Τετ 16 Σεπ 2015, 19:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Έχεις καταλάβει που πάς να μπλέξεις?

Επίσης το αμάξι σου τρέχει Ε.

αυτό προσπαθώ να καταλάβω..... και ευχαριστώ ειλικρινά όσους έχουν αφιερώσει χρόνο για να απαντήσουν!
Pughell - Τετ 16 Σεπ 2015, 19:07:45
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τρεχει ΕΕ δυστυχως...ΕΑ τρεχει,με οτι συνεπαγεται αυτο. Sad
thasis - Τετ 16 Σεπ 2015, 19:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
να αυτά δεν μπορώ να βρω με τίποτα τα ΕΕ τα EA κλπ ...... κανεις ένα κόπο στέλιο (αν επιτρέπεις) να μου τα μεταφράσεις τι σημαίνουν και πως βγαίνουν
sps - Τετ 16 Σεπ 2015, 21:26:01
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΕ σημαινει πως μπορεις να βαλεις μοτερ απο αλλο μοντελο της εκαστοτε μαρκας, να κανεις μετατροπες στο αμαξωμα(πλαστικα καπω-παραθυρα, φουσκωματα στα φτερα κλπ) και αλλες τετοιες εργασιες. πχ citroen AX, ford escort mk2 κα.
ΕΑ σημαινει πως εισαι αυστηρα Α βασει της ομολογκασιον σου η οποια εχει ληξει, οποτε γινεσαι ΕΑ πχ 106 rallye GrA
thasis - Πεμ 17 Σεπ 2015, 01:39:39
Θέμα δημοσίευσης:
pff.. και από την στιγμή που τρέχει σαν EA το ξεχνάμε γιατί είναι 1.2 το μοτέρ..... για την formula saloon που είπαν πιο πάνω ισχύει? όταν λήγει μια "ομολογασιον", τι κανόνες τηρείς μετά? και αυτό που μου γραφει πως το corsa b είναι ομάδα A* τι είναι?
Pughell - Πεμ 17 Σεπ 2015, 05:58:26
Θέμα δημοσίευσης:
Το οτι ειναι 1200 μην σε προβληματιζει,αν αποφασισεις να τρεξεις ως ΕΑ,τοτε βρισκεις(ή το κανεις) GSi και τα βαζεις ολα πανω στην καροτσα σου και τρεχεις.

Το θεμα ειναι οτι σαν GSi δεν θα ειναι και κατι εξωπραγματικο το οποιο να εχει ενα "λογικο" και προσιτο budget,σε αντιθεση με formula saloon που κανεις οτι θες.

Απλά μια διευκρινηση ζωτικης σημασιας...
Ενδιαφερεσαι για αναβασεις,πιστα και rally sprint ή θες να κανεις και κανονικα rally;
Γιατι σαν formula saloon δεν μπορεις να μπεις σε κανονικο rally,τουλαχιστον οχι ακομα. Sad
Jean - Πεμ 17 Σεπ 2015, 09:36:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στείλε ένα mail στην omae και ρώτα τους τι omologation έχει βγει για το αυτοκίνητο σου για αρχή να δεις που μπορείς να το βάλεις.
thasis - Πεμ 17 Σεπ 2015, 14:07:47
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το οτι ειναι 1200 μην σε προβληματιζει,αν αποφασισεις να τρεξεις ως ΕΑ,τοτε βρισκεις(ή το κανεις) GSi και τα βαζεις ολα πανω στην καροτσα σου και τρεχεις.

Το θεμα ειναι οτι σαν GSi δεν θα ειναι και κατι εξωπραγματικο το οποιο να εχει ενα "λογικο" και προσιτο budget,σε αντιθεση με formula saloon που κανεις οτι θες.

Απλά μια διευκρινηση ζωτικης σημασιας...
Ενδιαφερεσαι για αναβασεις,πιστα και rally sprint ή θες να κανεις και κανονικα rally;
Γιατι σαν formula saloon δεν μπορεις να μπεις σε κανονικο rally,τουλαχιστον οχι ακομα. Sad

ενδιαφερομουνα για αναβασεις περισσοτερο και πιστα........ και οχι για κανονικο ραλλυ με ειδικες διαδρομες και κανονικες ( αν παει ετσι) ..... ουσιαστικα αυτη και η αρχικη μας ιδεα να γινει αναβασιαρικο!
Pughell - Παρ 18 Σεπ 2015, 05:45:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ενδιαφερεσαι για αναβασεις,τοτε προσωπικα θα κοιτουσα την saloon,ωστε να εχεις το ελευθερο να χρησιμοποιησεις οτι θες σε παρελκομενα.

Γιατι αν το κανεις Α(ΕΑ δηλαδη),θα πρεπει να μεινεις με το 1600αρι μοτερ,με μαμα χταποδι,μαμα πεταλουδα και γενικοτερα αρκετους περιορισμους που λογικα θα σου στερησουν αρκετα πραγματα σε σχεση με την ελευθερια του να κανεις οτιδηποτε γουσταρεις.

Απλά να ξερεις οτι ειναι λιγο ιδιομορφο αυτοκινητο,θελει οντως καλο roll cage για να "πατησει" σωστα η καροτσα,θα σου φαει αρκετα λεφτα σε μεταδοση μιας και μπλοκε και σχεσεις δεν ειναι σαν των σαξοραλλων σε κοστος και περα απο αυτα θα πρεπει να ασχοληθεις και με ολα τα υπολοιπα.

Αν εχεις κουραγιο και κυριως χρημα ωστε να τα κανεις ολα αυτα,τοτε καντο,εναλλακτικα ακολουθα την συμβουλη του Πετρου και παρε ενα ετοιμο αγωνιστικο για να κανεις την τρελα σου.
thasis - Παρ 18 Σεπ 2015, 11:13:04
Θέμα δημοσίευσης:
αν και ηδη τα γνωριζετε...... μου απαντησε η ΟΜΑΕ -> το αυτοκίνητο αυτό θα μπορεί να τρέχει για 25 έτη, δηλ. μέχρι την 31/12/2019, στην ομάδα Α ενώ μπορεί ήδη, λόγω της παρέλευσης 14 ετών από το 1994, να μετατραπεί σύμφωνα με τους κανονισμούς της ομάδας Ε . Αρα ο αγωνιζόμενος μπορεί να επιλέξει.

Αν το αυτοκίνητο δεν έχει τον εν λόγω κινητήρα, τότε μπορεί να τρέξει μόνο στην ομάδα Ε.
Και για την ομαδα Ε μου εγραψαν -> Eπιτρέπεται κάθε αλλαγή στις βίδες και στα παξιμάδια
Σε περίπτωση, που κάποια αυτοκίνητα σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμό της ομάδας ΕΕ του 2015, δεν
είναι πλέον σύμφωνα με τον τεχνικό κανονισμό της ομάδας Ε του 2016, μπορούν να συμμετέχουν στις
αντίστοιχες κλάσεις της ομάδας FS. Δεν επιτρέπεται σε κανένα σημείο αυτοκινήτου ομάδας Ε η χρήση των ακόλουθων υλικών, εκτός και αν είναι
αναγνωρισμένα στο αρχικό αυτοκίνητο:
• Τιτανίου –εκτός από τις βαλβίδες, τις έδρες και τα retainers
• Κεραμικών υλικών –εκτός των τακακιών φρένων
οποτε πανω κατω ο,τι ακριβως μου επατε , και σας υπερευχαριστω
BTS - Τρι 22 Σεπ 2015, 08:55:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα τέτοιο θα ήταν ιδανικό για αρχή:

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/6938230/

μοτέρ (καλό) Ν/1 υπάρχει, σαζμάν βρίσκεται εύκολα, το ίδιο και ανάρτηση.
Με 2.500 τρέχεις, με ανταγωνιστικό αυτοκίνητο (σε αυτά υπολόγισε και κανένα 1.000ρικο για φόρμα, κράνος και λοιπό εξοπλισμό).

Και αν δεν σου αρέσει, το πουλάς στα ίδια χρήματα και έχεις κάνει την πλάκα σου χωρίς να χάσεις πολλά.

Αυτό που κατάλαβα πλέον, μετά από λίγα χρόνια ενασχόλησης, είναι πως όσο πιο έτοιμο και σωστό "πακέτο" αγοράσει κάποιος, τόσο μεγαλύτερη οικονομία κάνει μακροπρόσθεσμα.
Lef205 - Κυρ 11 Οκτ 2015, 13:29:27
Θέμα δημοσίευσης:
Πέτρο όπως ξερεις βρίσκομαι στην τελείως αντίθετη πλευρά απο εσένα .
Δεν θυμαμαι αν ηταν Οκτώβριος ή Νοέμβριος πριν 10 χρόνια που απέκτησα το πρώτο μου αγωνιστικό .
Έτοιμο οπως και τα άλλα δυο μετα απο αυτο αγοράστηκαν επισης έτοιμα .
Δεν λεω πολυ καλο το έτοιμο , ειδικά αν πετύχεις ευκαιρία τοτε συμφέρει απίστευτα δεν το συζητώ .
Απλα το έτοιμο μπορει να ειναι ή κακοφτιαγμένο ή φτιαγμένο στα μέτρα του πρώτου του ιδιοκτήτη και εκει υπαρχει ο κυνδινος αν θελουμε να το κάνουμε οπως θελουμε να ξοδέψουμε πολλά χρήματα ίσως κοντά στα ιδια αν φτιάχναμε κάτι απο την αρχή .
Αν με ρωτούσε κάποιος που θέλει να ξεκινήσει τωρα αγώνες , θα του έλεγα πρώτα να ακούσει κάποιον που τα εχει κανει ήδη , να φιλτράρει όμως την πληροφορία , να φτιάξει ενα αυτοκινητο νοικοκυρεμένο και να στοχεύσει εναν αριθμό αγώνων στη χρόνια που θα τους κανει σωστα .
Με προπόνηση με καλα λάστιχα με βιδωμένο το αυτοκινητο, με δοκιμές .
Μονο έτσι πιστεύω οτι μπορει κάποιος να βελτιωθεί .
Pughell - Σαβ 17 Οκτ 2015, 13:40:21
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνησω,αλλά αποκλειστικα για αυτον που εχει ερωτα με συγκεκριμενο αυτοκινητο και αναζητα το τελειο,οχι γιατι απλά θελει να βαλει στο ραφι του ενα κυπελλο αλλά γιατι γουσταρει συγκεκριμενες φασεις και αναμνησεις,με συγκεκριμενο αυτοκινητο.

Γενικα,για καποιον που θελει να εχει 2-3 εμπειριες,τοτε ετοιμο.
Για αυτον που θελει το ιδιο αμαξι για μια ζωη(αν ειναι ονειρο ζωης),τοτε καλυτερα απο το μηδεν και με το τριπλασιο κοστος. Confused
cmich - Σαβ 17 Οκτ 2015, 18:37:23
Θέμα δημοσίευσης:
Άν υπάρχει η ευχέρεια να αλλάξει κάποιος αυτοκίνητο και να αναβαθμιστεί, τότε πολύ στραβά ξεκινάει άν ρωτάει σε forum.
Ο νοών, νοείτω.

Κατά τ' άλλα, η γρηγορότερη και ευκολότερη αρχή είναι με έτοιμο.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr