PSClub - Hellas

Διεθνείς Αγώνες - MOTO GP

mikerrgp - Κυρ 09 Μάρ 2008, 10:11:29
Θέμα δημοσίευσης: MOTO GP
λοιπον σημερα ξεκιναει το moto gp
αναμενεται να γινει η μεγαλητερη μαχη που εχει γινει ποτε φετος ειναι ολοι η οδηγοι απλα ο ενας καλυτερος απο τον αλλον ειναι το 90% παγκοσμιοι προταθλητες κ επιτελους ο πιτσιρικος μολις 20 ετων λορενθο ο οποιος ειναι απλα θεομουρλος


Photobucket
COOL ALEXIS - Κυρ 09 Μάρ 2008, 13:24:54
Θέμα δημοσίευσης:
O πρώτος αγώνας να υπενθυμίσω ότι γίνεται βράδυ στο Qatar... Wink

ΥΓ Poleman o Lorenzo στο ντεμπούτο του στα MotoGP
pygolabida - Κυρ 09 Μάρ 2008, 21:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που μου αρέσει στο MotoGp είναι ότι είναι όλοι ωραίοι.... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes γιαυτό κι εγώ βλέπω μόνο την αρχή που δεν φοράνε κράνη.... Razz Razz Razz έχει & Brad Pitt στο άλλο κανάλι τι να κάνουμε τώρα.... Cool Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
mikerrgp - Δευ 10 Μάρ 2008, 10:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ο περσινός Παγκόσμιος Πρωταθλητής, ο 22χρονος Αυστραλός Casey Stoner και η Ducati του με τα Bridgestone, έκαναν προς το τέλος του αγώνα τη διαφορά και όταν το ρεζερβουάρ άδειασε και η ισορροπία της GP8 βελτιώθηκε, άνοιξε το γκάζι και κατεβάζοντας συνεχώς το ρεκόρ πίστας πήρε μια νίκη που μπορεί να χαρακτηριστεί άνετη. Όμως μέχρι τότε έπρεπε να δώσει σκληρές μάχες με τον Lorenzo, τον Pedrosa και τον Rossi για να βρεθεί στην κορυφή. «Είτε το πιστεύετε, είτε όχι χρησιμοποίησα ακριβώς το ίδιο λάστιχο με αυτό που έβαλα πέρυσι στον αγώνα, το σκληρότερο από αυτά που είχα, που είχε δουλέψει σε πολύ περισσότερη ζέστη και δούλεψε και εδώ τέλεια ειδικά όταν η μοτοσυκλέτα ελάφρυνε. Μου έδωσε σιγουριά μέχρι το τέλος του αγώνα, ενώ στην αρχή με τη μοτοσυκλέτα βαριά το μπροστινό δεν δούλευε σωστά και το πίσω γλιστρούσε αρκετά», δήλωσε ο νικητής του αγώνα.
Ο νεαρός 20χρονος Jorge Lorenzo με την εργοστασιακή Yamaha και τα λάστιχα της Michelin ήταν αυτός που έδειξε ότι μπορεί να σταθεί κοντά στον Stoner και πίεσε όσο μπορούσε, εντυπωσιάζοντας στην πρώτη του εμφάνιση στη μεγάλη κατηγορία. «Τα χέρια μου πέτρωσαν από την αγωνία μου και είχα τρομερό σφίξιμο σε όλο το πρώτο μέρος του αγώνα», είπε και συνέχισε «αν δεν ήμουν τόσο σφιγμένος και είχα χαλαρώσει, μπορεί να είχα καλύτερο αποτέλεσμα, αν και ο Stoner σήμερα ήταν πολύ γρήγορος».

O Dani Pedrosa ήταν ο πιο χαρούμενος της παρέας, αφού με τα προβλήματα που είχε με το χέρι του και με την επιλογή της μοτοσυκλέτας, δεν μπορούσε να φανταστεί ότι θα μπορούσε να πάει τόσο καλά. «Ήταν στο σχέδιό μου να κάνω μια καλή εκκίνηση, αλλά τελικά έκανα μια φοβερή εκκίνηση, χωρίς να καταλάβω το πως. Νόμισα αρχικά ότι έκανα λάθος εκκίνηση, αλλά μετά σκέφτηκα ότι ξεκίνησα αφού είδα το κόκκινο να σβήνει», είπε ο μικρόσωμος Ισπανός του οποίο το χέρι έτρεμε από τον πόνο όταν έφτασε στα πιτς, στο τέλος του αγώνα, αφού μάλιστα έμεινε από βενζίνη!

O Valentino Rossi έδειξε ότι βρήκε τις σωστές ρυθμίσεις με τα Bridgestone στην Yamaha του, όμως προς το τέλος δεν είχε το κράτημα που θα του επέτρεπε να υπερασπιστεί την 4η θέση από τον άλλο rookie Andrea Dovizioso που εντυπωσίασε πάνω στην Honda της δορυφορικής JiR.

Στην μάχη για την 4η θέση μπλέχτηκε προς το τέλος και ο James Toseland με την Yamaha Tech3, που άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις του στο ντεμπούτο του στα motoGP. O ομόσταυλός του Colin Edwards τερμάτισε πίσω του, σε μια καλή 7η θέση. Με τελική ταχύτητα 322.4 και 318.5, οι δύο οδηγοί υστερούσαν σημαντικά σε σχέση με τα 334.4 χλμ/ώρα του Melandri, αλλά το στήσιμο των Yamaha αφήνει υποσχέσεις για το άμεσο μέλλον, όταν μάλιστα και οι δύο αυτοί θα πάρουν το νέο κινητήρα με τις πνευματικές βαλβίδες. Ο Rossi με 326.2 και ο Lorenzo με 323.4 χλμ/ώρα δεν θα πρέπει να έχουν παράπονο, ειδικά σε σχέση με πέρυσι.

Στην Suzuki η απόδοση του Capirossi που βρέθηκε στην 8η θέση τελικά, δεν είναι κακή, όμως το πρόβλημα του Vermeulen που χρειάστηκε να αλλάξει λάστιχο, κόστισε σε βαθμούς και διάθεση. Στην Kawasaki ο Hopkins που έιναι ακόμη τραυματίας πήρε μια 12η θέση, ενώ ο West έμεινε πίσω στην 16η. Ο Melandri με τη σειρά του έδειξε τα πρώτα δείγματα ανάκαμψης, αφού σημείωσε τον ταχύτερό του γύρο στον 15ο και ανέβασε την Ducati του στην 11η θέση.





http://www.motograndprix.gr/index.asp
COOL ALEXIS - Δευ 10 Μάρ 2008, 11:57:36
Θέμα δημοσίευσης:
pygolabida έγραψε:
Αυτό που μου αρέσει στο MotoGp είναι ότι είναι όλοι ωραίοι.... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes γιαυτό κι εγώ βλέπω μόνο την αρχή που δεν φοράνε κράνη.... Razz Razz Razz έχει & Brad Pitt στο άλλο κανάλι τι να κάνουμε τώρα.... Cool Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


Τις ομπέλες γιατί τις κρατούσαν νυχτιάτικα τα κοριτσάκια Question Question Question
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Δευ 10 Μάρ 2008, 12:12:40
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ημουν αποροφημενος στο ναργιλε Laughing
και τη κρεπα Laughing

ερωτηση...μοτογκουζι τρεχουν ή μονο τα κουφια τα ντουκατι?
να ξερω τι υπογραφη θα βαλω στο μιχαλακη την επομενη φορα Cool
Ghost Dog - Δευ 10 Μάρ 2008, 21:14:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εγω ημουν αποροφημενος στο ναργιλε Laughing
και τη κρεπα Laughing

Ωωωωωχχ,και'γω ναργιλε φουμαρα....μα τι συμπτωση?!?!?!?! Laughing Laughing Laughing

volvos έγραψε:
ερωτηση...μοτογκουζι τρεχουν ή μονο τα κουφια τα ντουκατι?
να ξερω τι υπογραφη θα βαλω στο μιχαλακη την επομενη φορα Cool

Αν εννοεις τη Suτζουκι, τρεχει με Καπιροσι και Βερμιουλεν.... Wink
Road_Runner - Πεμ 13 Μάρ 2008, 19:32:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ρε... Και εσυ???
volvos - Τετ 26 Μάρ 2008, 11:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
ποτε εχε αγωνα ξανα να φουμαρουμε? Laughing
mikerrgp - Τετ 26 Μάρ 2008, 15:27:02
Θέμα δημοσίευσης:
30 - 3 k οτι αλλο θελεται
http://www.motogp.com/en/motogp/index.htm
Ghost Dog - Πεμ 27 Μάρ 2008, 01:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Ελα ρε... Και εσυ???

O Xριστος και η Μανα Του.........ωωωρεε και 'συ? Shocked
Μα τιιιι συμπτωση! Thumb right
Ωωωχ,αν ειναι να το ριξουμε παλι στα φουμα..........προβλεπω να βγαινει νικητης ο Ντουχαν Laughing Laughing Laughing
Road_Runner - Παρ 28 Μάρ 2008, 11:30:22
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ποτε εχε αγωνα ξανα να φουμαρουμε? Laughing


Η μαλ***α ειναι οτι ειναι μεσημερι ο αγώνας.....
Αλλα στανταρ πρεπει να μαζευτουε για τον νυχτερινο της F1...
volvos - Παρ 28 Μάρ 2008, 11:46:18
Θέμα δημοσίευσης:
παρε κλειδι απο λεσχη Laughing
Road_Runner - Παρ 28 Μάρ 2008, 12:25:23
Θέμα δημοσίευσης:
Αιτουμαι να αποκτησω κλειδι της λεσχης σας παρακαλω ωστε να παρακολουθήσουμε την Κυριακη το μοτο τζι-πι μετα συνοδειας βολβου και λοιπον καγκουραιων
MEMsound - Παρ 28 Μάρ 2008, 12:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
δεν βλέπω χαρτόσημο!
ath7 - Κυρ 29 Ιούν 2008, 02:38:38
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω αν ειδατε MOTO GP σημερα (χτες βασικα) που εγινε στο ASSEN στην Ολλανδια!

Με το καλημερα στην πρωτη στροφη λογο σκληρης γομας ο Rossi εβαλε γκαζι να τσουλησει λιγο σφαλιαρα και παρτον κατω περνοντας μαζι για βολτα τον Randy De Puniet!Ζητησε συγνωμη το παιδι μετα ομως!Απο τη σαβουρα
έσπασε ο λεβιές των ταχυτήτων και έμεινε μια μικρή προεξοχή από την οποία άλλαζε ταχύτητες, ενώ και το τιμόνι του στράβωσε από την επαφή με την άσφαλτο.Σηκωθηκε και απο την 14η θεση εφτασε στην 11ατη!

Ο Stoner απο την αρχη εως το τελος πρωτος και απιαστος!Ελεγαν οτι σε στεγνο ειχε βρει κατι και μπλα μπλα μπλα!

2ος ο Pedrosa 11.310 πισω απο Stoner!

3ος ο Edwards (κωλοφαρδος) αφου ο Hayden που ηταν 3ος λογο των πνευματικων βαλβιδων η κατι τετοιο ανεβαζε 1000 στροφες παραπανω απο τη Honda του Pedrosa και του εμεινε απο βενζινη στην τελευταια στροφη! Laughing Laughing Laughing

Οι Alex De Angelis και Anthony West σαβουριαστηκαν μονοι τους και εγκατελειψαν!Ο ενας εχασε μπροστινα ο αλλος δεν θυμαμαι! Laughing Laughing

Παντως ωραιος αγωνας!Με μπολικες προσπερασεις και θεαματικες σουπες!
mikerrgp - Τετ 22 Οκτ 2008, 20:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
o βασιλειας παλι στο θρονο του

εξου κ η υπογραφη μου κ ενα λινκ απο το τερας ετσι για να γουσταρουμε μιτσο θα ρυθμισεις καμια αναρτηση ρε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=761cb25a4168419675a452e16549b08d&threadid=66525&perpage=15&pagenumber=1
ath7 - Τετ 22 Οκτ 2008, 21:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τι μας κανεις βραδιατικα!

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Jim207GT - Τετ 22 Οκτ 2008, 22:17:39
Θέμα δημοσίευσης:
mikerrgp έγραψε:
o βασιλειας παλι στο θρονο του

εξου κ η υπογραφη μου κ ενα λινκ απο το τερας ετσι για να γουσταρουμε μιτσο θα ρυθμισεις καμια αναρτηση ρε
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=761cb25a4168419675a452e16549b08d&threadid=66525&perpage=15&pagenumber=1


Όποτε θέλετε οι γνώσεις και εμπειρίες που απέκτησα μετά από πολλούς μώλοπες(και όχι μόνο) δικές σας Laughing
MEMsound - Τετ 22 Οκτ 2008, 23:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
μιχαλη μας ΓΑΜΗΣΕΣ!! αι σιχτιρ!!!!
Evil Twisted evil Cool Laughing Laughing
volvos - Πεμ 24 Ιούν 2010, 16:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί να μη πρόλαβα να δω το senna στη ferrari αλλα μου φτανει να δω το rossi στη ducati.
nsne - Πεμ 24 Ιούν 2010, 17:07:51
Θέμα δημοσίευσης:
ολα ειναι πιθανα...
mikerrgp - Παρ 25 Ιούν 2010, 09:27:46
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Μπορεί να μη πρόλαβα να δω το senna στη ferrari αλλα μου φτανει να δω το rossi στη ducati.


k εγω θα το ηθελα αλλα μην ξεχναμε οτι ο rossi ειναι γεννημενος νικητης δυσκολα θα κατεβει απο την yamaha του τωρα ειδικα τωρα που ο πιτσιρικας ειναι στα φορτε του εγω παλι θελω να δω τον μικρο να προσπαθει να δαμασει αυτο το τερας(dukati) κ να μας αποδείξει κ πραγματικα ποιος ειναι αν κ εγω προσωπικα τον πιστευω το οδηγικο του στυλ μου θυμιζει αλλες εποχες κ αυτο με ναυλωνει τρελα οπως κ να το κανουμε ομως αυτη την στιγμη ο πρωταθλητης μας ειναι στο κρεβατι περαστικα του λοιπον κ να τον δουμε παλι δυνατο να κερδιζει αγωνες κ πρωταθληματα
nikos 206cc - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 17:34:06
Θέμα δημοσίευσης:
mikerrgp έγραψε:
volvos έγραψε:
Μπορεί να μη πρόλαβα να δω το senna στη ferrari αλλα μου φτανει να δω το rossi στη ducati.


k εγω θα το ηθελα αλλα μην ξεχναμε οτι ο rossi ειναι γεννημενος νικητης δυσκολα θα κατεβει απο την yamaha του τωρα ειδικα τωρα που ο πιτσιρικας ειναι στα φορτε του εγω παλι θελω να δω τον μικρο να προσπαθει να δαμασει αυτο το τερας(dukati) κ να μας αποδείξει κ πραγματικα ποιος ειναι αν κ εγω προσωπικα τον πιστευω το οδηγικο του στυλ μου θυμιζει αλλες εποχες κ αυτο με ναυλωνει τρελα οπως κ να το κανουμε ομως αυτη την στιγμη ο πρωταθλητης μας ειναι στο κρεβατι περαστικα του λοιπον κ να τον δουμε παλι δυνατο να κερδιζει αγωνες κ πρωταθληματα


Με τον rossi απλα δεν μπορεις να προβλεψεις...Το 2003 οταν επαιρνε τα πρωταθληματα για πλακα με την honda σηκωθηκε και εφυγε σε μια yamaha που ειχε πολυ χειροτερο πακετο απο'τι εχει τωρα η ducati....τι εκανε??την εξελιξε τον χειμωνα(οπως μονο αυτος μπορει)πηρε τα πρωταθληματα εξισου ευκολα...και τι καταφερε??Να την παρει ετοιμη ο μικρος και να μπορει να κερδιζει αγωνες..Δεν λεω,ταλεντο και ο jorge αλλα η αλεπου 100 και το αλεπουδακι 101???? Confused Με ποια λογικη να κατσει τωρα στη yamaha??

Υ.Γ:Σημερα δοκιμασε την r1 του toseland απο τα sbikes στο μισανο με χρονο 1.38.200 παρακαλω..βεβαια ειπε οτι για μοτοσυκλετα moto gp σε αγωνα δεν θα τη παλευε Sad Ισως προλαβει το sachsering ειπε Smile
COOL ALEXIS - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 17:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
Καλύτερα να αναρρώσει με το πάσο έτσι ώστε να γίνει εντελώς καλά και ας επιστρέψει έναν δύο αγώνες πιο μετά...

Μπορούμε να περιμένουμε για την πάρτη του Exclamation

ΥΓ Ο Lorenzo θα πάρει ίσως το πιο μούφα πρωτάθλημα ever.
mikerrgp - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 21:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Καλύτερα να αναρρώσει με το πάσο έτσι ώστε να γίνει εντελώς καλά και ας επιστρέψει έναν δύο αγώνες πιο μετά...

Μπορούμε να περιμένουμε για την πάρτη του Exclamation

ΥΓ Ο Lorenzo θα πάρει ίσως το πιο μούφα πρωτάθλημα ever.


οχι ρε αλεξ κ το ποιο μουφα πρωταθλημα το 70% των οδηγων αυτον εχουν κ απο ενα παγκοσμιο η σε sbk η σε 250 η 125 ο πιτσιρικος ειναι μαχητης κ εχει κατι που πρεπει να το σεβαστουμε ρισκαρει ακομα κ με τουμπα αρκη να περασει 1 την γραμμη βλεπω gp πριν απο την δυναστια του ροσσι αλλα εντατικα τα τελευταια 6 χρονια ο ροσσι ειναι ροσσι αυτο δεν σημαινει οτι οταν ο γιατρος βγει στην συνταξει θα σταματισουμε να βλεπουμε κ να αγαπαμε το motogp
υγ γιατρε ελα στην suzuki κ θα σου κανω δωρο το ποιο ακριβω μπουζουκι
COOL ALEXIS - Πεμ 08 Ιούλ 2010, 22:12:40
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό που θέλω να πω ρε Μιχάλη είναι ότι ξαφνικά φέτος σαν να έχουν χάσει οι υπόλοιποι την θέληση τους για νίκη Exclamation
mikerrgp - Παρ 09 Ιούλ 2010, 13:25:45
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Αυτό που θέλω να πω ρε Μιχάλη είναι ότι ξαφνικά φέτος σαν να έχουν χάσει οι υπόλοιποι την θέληση τους για νίκη Exclamation


οκ απλα καταλαβα οτι ενοουσες οτι δεν το αξιζει

κ για την ισορια το ποιο μουφα πρωταθλημα ολων των εποχων το ειχε παρει ο heyden αν θυμαμαι καλα με δυο νικες σε ολο το πρωταθλημα κ με εναν ροσσι να λιθοβολιτε απο τραμαυτισμους τουμπες κ μηχανικες βλαβες εκεινη την χρονια εμεινε κ απο βενζινα 1 γυρο πριν παρει σημαια
mikerrgp - Παρ 09 Ιούλ 2010, 13:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αναλυτικά η λίστα όλων των πρωταθλητών:
2009 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Yamaha
2008 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Yamaha
2007 Kέισι Στόνερ (Αυστραλία) Ducati
2006 Νίκι Χέιντεν (ΗΠΑ) Honda
2005 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Yamaha
2004 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Yamaha
2003 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Honda
2002 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Honda
2001 Βαλεντίνο Ρόσι (Ιταλία) Honda
2000 Kένι Ρόμπερτς Τζούνιορ (ΗΠΑ) Suzuki
1999 Άλεξ Γκριβιγιέ (Ισπανία) Honda
1998 Μικ Ντούχαν (Αυστραλία) Honda
1997 Μικ Ντούχαν (Αυστραλία) Honda
1996 Μικ Ντούχαν (Αυστραλία) Honda
1995 Μικ Ντούχαν (Αυστραλία) Honda
1994 Μικ Ντούχαν (Αυστραλία) Honda
1993 Κέβιν Σβάντς (ΗΠΑ) Suzuki
1992 Γουέιν Ρέινι (ΗΠΑ) Yamaha
1991 Γουέιν Ρέινι (ΗΠΑ) Yamaha
1990 Γουέιν Ρέινι (ΗΠΑ) Yamaha
1989 Έντι Λόσον (ΗΠΑ) Honda
1988 Έντι Λόσον (HΠΑ) Yamaha
1987 Γουέιν Γκάρντνερ (Αυστραλία) Honda
1986 Έντι Λόσον (ΗΠΑ) Yamaha
1985 Φρέντι Σπένσερ (HΠΑ) Honda
1984 Έντι Λόσον (ΗΠΑ) Yamaha
1983 Φρέντι Σπένσερ (HΠΑ) Honda
1982 Φράνκο Ουντσίνι (Ιταλία) Suzuki
1981 Μάρκο Λουτσινέλι (Iταλία) Suzuki
1980 Κένι Ρόμπερτς (HΠΑ) Yamaha
1979 Κένι Ρόμπερτς (ΗΠΑ) Yamaha
1978 Κένι Ρόμπερτς (ΗΠΑ) Yamaha
1977 Μπάρι Σιν (M.Bρετανία) Suzuki
1976 Μπάρι Σιν (Μ.Βρετανία) Suzuki
1975 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) Yamaha
1974 Φιλ Ριντ (M.Βρετανία) MV Agusta
1973 Φιλ Ριντ (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1972 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) MV Agusta
1971 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) MV Agusta
1969 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) MV Agusta
1968 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) MV Agusta
1967 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) MV Agusta
1966 Τζιάκομο Αγκοστίνι (Ιταλία) MV Agusta
1965 Mάικ Χέιλγουντ (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1964 Mάικ Χέιλγουντ (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1963 Mάικ Χέιλγουντ (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1962 Mάικ Χέιλγουντ (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1961 Γκάρι Χόκινγκ (Ροδεσία) MV Agusta
1960 Τζον Σέρτις (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1959 Τζον Σέρτις (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1958 Τζον Σέρτις (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1957 Λίμπερο Λιμπεράτι (Ιταλία) Gilera
1956 Τζον Σέρτις (Μ.Βρετανία) MV Agusta
1955 Τζεφ Ντιούκ (M.Βρετανία) Gilera
1954 Tζεφ Ντιούκ (M.Βρετανία) Gilera
1953 Tζεφ Ντιούκ (Μ.Βρετανία) Gilera
1952 Ουμπέρτο Μασέτι (Ιταλία) Gilera
1951 Τζεφ Ντιούκ (Μ.Βρετανία) Norton
1950 Ουμπέρτο Μασέτι (Ιταλία) Gilera
1949 Λέσλι Γκρέιαμ (Μ.Βρετανία) AJ
volvos - Παρ 09 Ιούλ 2010, 14:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
1990 ρεινι....οουαου τοσο γερος ειμαι?
nikos 206cc - Παρ 09 Ιούλ 2010, 18:21:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μιλαμε για μουφα πρωταθληματα ρωτηστε τον Αγκοστινι να σας πει....Ειχε απλα το MV AGUSTA που ηταν 5 επιπεδα πιο μπροστα απο τον συναγωνισμο και τα επαιρνε για πλακα...Πρωταθλημα με @ρχιδι@ ηταν αυτο του Kevin Svantz κατα τη γνωμη μου Cool
COOL ALEXIS - Σαβ 10 Ιούλ 2010, 09:32:50
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Αν μιλαμε για μουφα πρωταθληματα ρωτηστε τον Αγκοστινι να σας πει....Ειχε απλα το MV AGUSTA που ηταν 5 επιπεδα πιο μπροστα απο τον συναγωνισμο και τα επαιρνε για πλακα...Πρωταθλημα με @ρχιδι@ ηταν αυτο του Kevin Svantz κατα τη γνωμη μου Cool


Τότε και μόνο που κατάφερνες να είσαι πάνω στην μοτοσυκλέτα ήταν άθλος.

Ας μην συγκρίνουμε εντελώς διαφορετικές εποχές απλά και μόνο επειδή βρίσκονται στην ίδια λίστα Exclamation
nikos 206cc - Σαβ 10 Ιούλ 2010, 20:26:42
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
Αν μιλαμε για μουφα πρωταθληματα ρωτηστε τον Αγκοστινι να σας πει....Ειχε απλα το MV AGUSTA που ηταν 5 επιπεδα πιο μπροστα απο τον συναγωνισμο και τα επαιρνε για πλακα...Πρωταθλημα με @ρχιδι@ ηταν αυτο του Kevin Svantz κατα τη γνωμη μου Cool


Τότε και μόνο που κατάφερνες να είσαι πάνω στην μοτοσυκλέτα ήταν άθλος.

Ας μην συγκρίνουμε εντελώς διαφορετικές εποχές απλά και μόνο επειδή βρίσκονται στην ίδια λίστα Exclamation


O.k να μην τις συγρινουμε..σιγουρα τα ηλεκτρονικα εχουν εξελιχθει σε απιστευτα επιπεδα στα gp ΑΛΛΑ τοτε ειχες να βαλεις κατω 130 αλογα σε μηχανακι 200 κιλων και τωρα 240(+) αλογα σε 140 κιλα...Δεν νομιζω να ειναι και ευκολο...να μου πεις για τις εποχες doohan οκ αλλα τωρα...ειδικα στα 990cc πριν 3-4 χρονια με 260 αλογα και τα ηλεκτρονικα να μην ειναι οπως τωρα τοσο εξελιγμενα Wink
mikerrgp - Κυρ 11 Ιούλ 2010, 08:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
COOL ALEXIS έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
Αν μιλαμε για μουφα πρωταθληματα ρωτηστε τον Αγκοστινι να σας πει....Ειχε απλα το MV AGUSTA που ηταν 5 επιπεδα πιο μπροστα απο τον συναγωνισμο και τα επαιρνε για πλακα...Πρωταθλημα με @ρχιδι@ ηταν αυτο του Kevin Svantz κατα τη γνωμη μου Cool


Τότε και μόνο που κατάφερνες να είσαι πάνω στην μοτοσυκλέτα ήταν άθλος.

Ας μην συγκρίνουμε εντελώς διαφορετικές εποχές απλά και μόνο επειδή βρίσκονται στην ίδια λίστα Exclamation


O.k να μην τις συγρινουμε..σιγουρα τα ηλεκτρονικα εχουν εξελιχθει σε απιστευτα επιπεδα στα gp ΑΛΛΑ [size=18]τοτε ειχες να βαλεις κατω 130 αλογα σε μηχανακι 200 κιλων και τωρα 240(+) αλογα σε 140 κιλα...Δεν νομιζω να ειναι και ευκολο...[/size]να μου πεις για τις εποχες doohan οκ αλλα τωρα...ειδικα στα 990cc πριν 3-4 χρονια με 260 αλογα και τα ηλεκτρονικα να μην ειναι οπως τωρα τοσο εξελιγμενα Wink


νικο επειδη ειχα την τιμη να καβαλισω ενα ενα rd 350 lc πιστεψε με οτι ηταν πολυ ποιο δυσκολο απο busa turbato τα λιγα αλογα που ειχαν τοτε πιστεψε οτι ηταν υπερβολικα για την εξελιξη τον τοτε ελαστικων αναρτησεων οσο για τα κιλα οσο ποιο ελαφρι τοσο καλυτερα σημετα απλα περνεις ενα ss κ κανεις την πλακα σου
COOL ALEXIS - Κυρ 11 Ιούλ 2010, 10:27:12
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ. Ακόμα θυμάμαι ιστορίες από καπάκια που τρώγανε από δίχρονα εντούρο με γκάζι που περισσότερο έμοιαζε με διακόπτη on/off και με λάστιχα της πλάκας τεχνολογίας σημερινού ποδηλάτου. Για ανάρτηση ούτε συζήτηση.
nikos 206cc - Κυρ 11 Ιούλ 2010, 15:56:58
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω κι εγώ. Ακόμα θυμάμαι ιστορίες από καπάκια που τρώγανε από δίχρονα εντούρο με γκάζι που περισσότερο έμοιαζε με διακόπτη on/off και με λάστιχα της πλάκας τεχνολογίας σημερινού ποδηλάτου. Για ανάρτηση ούτε συζήτηση.


ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ......CR 500 και τα μυαλα στα μιξερ.... Laughing Συμφωνω απολυτα στις δυσκολιες που αντιμετωπιζαν οι οδηγοι τοτε..μια ακομη ηταν και οι πιστες που εμοιαζαν με τους δρομους στο χωριο μου....Αυτο που δεν πιστευω ειναι η αξια του Ago σαν αναβατη αφου ολοι συμφωνουσαν τοτε οτι η Agusta ηταν απλα 5 χρονια μπροστα απο το συναγωνισμο

Υ.Γ:Μιχαλη εγω ειχα την τυχη να ανεβω σε RG-Γ συνοδηγος και καταλαβαινω τι εννοεις Wink
COOL ALEXIS - Δευ 12 Ιούλ 2010, 20:42:31
Θέμα δημοσίευσης:
http://msfree.gr/ms.php?id=14986

Ελπίζω αυτή η "βιασύνη" να του βγει σε καλό Exclamation
mikerrgp - Τρι 13 Ιούλ 2010, 10:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
http://msfree.gr/ms.php?id=14986

Ελπίζω αυτή η "βιασύνη" να του βγει σε καλό Exclamation


αυτη δεν ειναι βιασυνη k@ula λεγεται χ0αχα0χ0
MEMsound - Τρι 13 Ιούλ 2010, 12:02:55
Θέμα δημοσίευσης:
ετσι ετσι...
αντε να δουμε... Twisted evil Twisted evil
nikos 206cc - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 22:59:43
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτελους!!!!Μαλλον λεει θα τρεξει αυριο...Αντε ρε Valeeeeee Laughing
nikos 206cc - Τρι 10 Αύγ 2010, 14:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Για οσους θελουν να δουν το Rossi στην ducati περιμενετε μεχρι την Πεμπτη που θα ανακοινωθει στις ελευθερες δοκιμες του brno....Ο τεχνικος διευθυντης της ducati Gabriele del Torchio ειπε οτι του χρονου Hayden και Rossi θα απογειωσουν την GP 11 Laughing
COOL ALEXIS - Παρ 01 Οκτ 2010, 19:08:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ήθελα να 'ξερα τι τους έκανε ο Lorenzo Question

Εκτός και ο Pedrosa Exclamation
nikos 206cc - Παρ 01 Οκτ 2010, 19:37:06
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θυμαμαι πιο βαρετο πρωταθλημα απο το φετινο....Rossi ατυχημα,Stoner σε αθλια κατασταση,Edwards επισης,Capirex επισης,Dovi επισης,Pedrosa κατι πηγε να κανει,τωρα και αυτος εξω.... Evil μια καλη μαχη εστω θα δουμε φετος Rolling eyes Question
nikos 206cc - Κυρ 03 Οκτ 2010, 17:43:19
Θέμα δημοσίευσης:
Για οποιον δεν ειδε σημερα τον αγωνα του Motegi και την μαχη Rossi - Lorenzo ....

http://www.youtube.com/watch?v=z89pX2R9bg0
MEMsound - Κυρ 03 Οκτ 2010, 23:49:47
Θέμα δημοσίευσης:
τρελοκομεία... Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Δευ 04 Οκτ 2010, 00:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
AAAAAAAA AYTOΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!!!!!

Γυρισαν άθελά τους διαφημιστικό τρειλερ της Yamaha!
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 06:41:56
Θέμα δημοσίευσης:
Η περιγραφή είναι όλα τα λεφτά Exclamation

Δεν τον χάλασε τον μούφο-Γιώργο Wink
MEMsound - Δευ 04 Οκτ 2010, 09:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
AAAAAAAA AYTOΣ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΘΑ ΜΑΣ ΤΡΕΛΛΑΝΕΙ ΛΕΜΕΕΕΕ!!!!!!!

Γυρισαν άθελά τους διαφημιστικό τρειλερ της Yamaha!


λες και τον αφηνε να τον προσπερασει επιτηδες
για να τον ξαναπερασει στην επομενη στροφη
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


(χλωμο αλλα) λετε να ηταν στημενο?
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 10:24:18
Θέμα δημοσίευσης:
Κατάφεραν και έκαναν τα MotoGP σαν τη Formula 1, όλο ηλεκτρονικά και λοιπές παπ***ές (έλεγχο πόσο θα του σηκώνεται) και βλέπουμε θέαμα με τα κιάλια.

Πήγε και κλάφτηκε μετά ο Γιώργος στα αφεντικά της Γιαβλάχα Puke right
crusader - Δευ 04 Οκτ 2010, 10:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
του φέρθηκε πολύ σκληρά ο Rossi στον αγώνα, είπε ο Γιωργάκης ο Λορένθο... δεν έπρεπε... είχε συνηθίσει με cruise control και τριτοτέταρτες θέσεις και περίμενε να πάει έτσι μέχρι τέλος για να πάρει το πιο αναίμακτο πρωτάθλημα αφού όλοι οι διεκδικητές είναι εκτός...

Πού πας ρε αγορίνα μου με ύφος 1000 καρδιναλίων....? Και τι μου κάνεις και δηλώσεις όλη τη χρονιά ότι λυπάσαι που χτύπησε ο γιατρός γιατί ήθελες μάχη...?
Να τα τώρα!! Βρες χώρο να βάλεις και το 2ο παλούκι στον κώλο σου μετά το περσινό της Βαρκελώνης.........!!

Περαστικά Confused
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 11:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
του φέρθηκε πολύ σκληρά ο Rossi στον αγώνα, είπε ο Γιωργάκης ο Λορένθο... δεν έπρεπε... είχε συνηθίσει με cruise control και τριτοτέταρτες θέσεις και περίμενε να πάει έτσι μέχρι τέλος για να πάρει το πιο αναίμακτο πρωτάθλημα αφού όλοι οι διεκδικητές είναι εκτός...

Πού πας ρε αγορίνα μου με ύφος 1000 καρδιναλίων....? Και τι μου κάνεις και δηλώσεις όλη τη χρονιά ότι λυπάσαι που χτύπησε ο γιατρός γιατί ήθελες μάχη...?
Να τα τώρα!! Βρες χώρο να βάλεις και το 2ο παλούκι στον κώλο σου μετά το περσινό της Βαρκελώνης.........!!

Περαστικά Confused


Υποκλίνομαι στο παραπάνω Exclamation
p206Mike - Δευ 04 Οκτ 2010, 11:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
+1 O Γιατρός ξηγήθηκε πάλι.......
MEMsound - Δευ 04 Οκτ 2010, 12:39:33
Θέμα δημοσίευσης:
ρε δεν παιζεται λεμε
το βλεπω και το ξαναβλεπω και ειναι σα να παιζει Laughing Laughing Laughing
nikos 206cc - Δευ 04 Οκτ 2010, 13:53:57
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Κατάφεραν και έκαναν τα MotoGP σαν τη Formula 1, όλο ηλεκτρονικά και λοιπές παπ***ές (έλεγχο πόσο θα του σηκώνεται) και βλέπουμε θέαμα με τα κιάλια.



Πιστευω οτι απο το 2012 που οι μοτοσυκλετες θα γυρισουν παλι στα 990cc (και αναμενονται με 270 πεπιπου αλογα) Shocked το θεαμα δεν θα αργησει να ξαναερθει,αλλωστε η DORNA γι'αυτο προεβη σε αυτην την αλλαγη...Ολες οι παλιες καραβανες αλλωστε(Capirossi,Rossi,Edwards,Hayden)υποστηριζουν οτι ''βολευονται'' πιο πολυ με περισσοτερη δυναμη,αφου κρατανε τα ελαστικα σε μεγαλυτερη θερμοκρασια και αρα με μεγαλυτερη προσφυση..Το μεγαλο ατου ολων των νεων οδηγων ειναι η ταχυτητα στη στροφη η οποια ειναι και αποτελεσμα του βαρους των 800αριων,που μοιαζει πιο πολυ στην συμπεριφορα της μεσαιας κατηγοριας-ειδικα απο την εποχη των διχρονων...
Γι'αυτο αλλωστε τα 800αρια πεφτουν κατα 99% απο μπροστινο και οχι απο πισινο(ελλειψη περισσιας δυναμης και προχωρημενων ηλεκτρονικων-αποτελεσμα λιγοτερο θεαμα)

Υ.Γ:Ενα θα σας πω, η Ducati εξελισσει απο τωρα τον νεο κινητηρα των 990cc του 2012....
crusader - Δευ 04 Οκτ 2010, 13:55:45
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ρε δεν παιζεται λεμε
το βλεπω και το ξαναβλεπω και ειναι σα να παιζει Laughing Laughing Laughing

Αυτό που λες Μάνθο το έχω σκεφτεί κι εγώ και να σου πω την αλήθεια δεν αποκλείεται να συμβαίνει όντως. Είναι γνωστό άλλωστε ότι ο Vale είναι μαέστρος στο θέμα της ψυχολογίας.. ειδικά στο να χαλάει αυτή των αντιπάλων.

Δεν το αποκλείω δλδ να παίζει μαζί τους όπως λες. Τους ανοίγει την πόρτα και μετά πάει και χώνεται αυτός από το.. "παράθυρο"!!

ε 1,2,3.... ράκος ο άλλος.....τα νεύρα του κουρέλια λέμε!!! Laughing Laughing
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 14:32:44
Θέμα δημοσίευσης:
Γι' αυτό θα δούμε και τον Doc να θριαμβεύει και πάλι από το 2012 όπου θα έχει τον πλήρη έλεγχο Wink
crusader - Δευ 04 Οκτ 2010, 14:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
δεν διοργανώνουμε λέω εγώ του χρόνου μια εκδρομή Mugello ή Misano Question
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 14:43:32
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
δεν διοργανώνουμε λέω εγώ του χρόνου μια εκδρομή Mugello ή Misano Question


Και στα περίχωρα για να μην γυρίσουμε ποτέ ξανά πίσω Exclamation

Κι ένα BRNO δεν είναι άσχημα να κάνουμε και τις διακοπές μας Cool
Steve - Δευ 04 Οκτ 2010, 16:16:35
Θέμα δημοσίευσης:
Κουλέ δεν ετοιμάζεις κανα πακέτο να κάνουμε οικονομία από φέτο?
COOL ALEXIS - Δευ 04 Οκτ 2010, 22:45:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ξεκίνα οικονομία γιατί το πακέτο θα είναι μεγάλο Laughing

Τώρα μπορούμε και τώρα θα του δώσουμε να καταλάβει.
Steve - Τρι 05 Οκτ 2010, 11:18:08
Θέμα δημοσίευσης:
Άσε τον πρόλογο, λέγε τιμές!
COOL ALEXIS - Τρι 05 Οκτ 2010, 11:53:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε άνθρωπε των καταρρακτών μάζεψε λεφτά και δεν θα σε αφήσω απογοητευμένο. Κάτσε να μπει ο νέος χρόνος να δούμε που είμαστε και θα τα κανονίσουμε από κοντά.
crusader - Πεμ 07 Οκτ 2010, 13:15:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ιταλία Κουλαλέξ και κοίτα το πρόγραμμα να έχει και επίσκεψη στην Tavullia, τη γενέτειρα του Rossi και το επίσημο fan club εκεί!! Onfire
nikos 206cc - Πεμ 07 Οκτ 2010, 13:44:51
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
Ιταλία Κουλαλέξ και κοίτα το πρόγραμμα να έχει και επίσκεψη στην Tavullia, τη γενέτειρα του Rossi και το επίσημο fan club εκεί!! Onfire


Φιλος που πηγε με την μηχανη στην Ταβουλια επαθε πλακα και ειπε οτι αν πας Misano οπωσδηποτε πας εκει..Μιλαμε για ενα ''κιτρινο'' χωριο Laughing
crusader - Τετ 13 Οκτ 2010, 12:25:09
Θέμα δημοσίευσης:
"ΙΑΤΡΙΚΟ" ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΕΝ

Γιώργο.... λυπάμαι αλλά θα είσαι πάντα 2ος σε όλα!
(στην κερδισμένες μάχες στην πίστα, στα πρωταθλήματα, στα βάθρα, στα ρεκόρ, ακόμα και στα σκετσάκια που τόσο ωραία αντιγράφεις!)



VALE 46 Exclamation ONE LOVE
MEMsound - Πεμ 14 Οκτ 2010, 18:30:43
Θέμα δημοσίευσης:
civi δαγκωτο
http://www.youtube.com/watch?v=GuiC5YfOdoY&feature=fvst
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
COOL ALEXIS - Παρ 22 Οκτ 2010, 18:44:56
Θέμα δημοσίευσης:
http://msfree.gr/ms.php?id=17107
nikos 206cc - Δευ 01 Νοέ 2010, 20:51:05
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=5914

Γλεντια του χρονου Twisted evil
COOL ALEXIS - Παρ 05 Νοέ 2010, 20:49:12
Θέμα δημοσίευσης:
http://vimeo.com/16528486
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 21:14:46
Θέμα δημοσίευσης:
τι παιδι κι αυτος
ακρως ενδιαφερον βιντεακιον
nikos 206cc - Τρι 09 Νοέ 2010, 17:48:01
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=4U6ysA4zVZA

Εσεις τι πιστευετε?Θα τα βρει σκουρα?Γιατι μονο ο stoner καταφερε τοσα χρονια να το οδηγησει γρηγορα το μηχανακι.... Rolling eyes
MEMsound - Τρι 09 Νοέ 2010, 18:26:32
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι οχι?
ιδιως απ την στιγμη που "μετακομησε" στην ντουκατι μαζι με τους μηχανικους του θα φερει την ντουκατι στα μετρα του...
nikos 206cc - Τρι 09 Νοέ 2010, 18:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
Τωρα ειδα και τους χρονους.Ο vale τελικα 8ος με ενα δευτερολεπτο ακριβως διαφορα απο τον 1ο lorenzo (ο οποιος κατεβασε και το ρεκορ πιστας).2ος ο spies με την εργοστασιακη πια ομαδα,στη συνεχεια τα 3 honda(dovi,stoner,pedrosa) simoncelli,edwards,rossi.

Αν βεβαια σκεφτει κανεις οτι η πιστα αυτη δεν του παει του vale και ηταν και η πρωτη μερα δοκιμων και επισης ηταν μπροστα και απο τον hayden που οδηγαει το μηχανακι 2 χρονια,τα πρωτα δειγματα ειναι ιδιαιτερα ενθαρυντικα Very happy
nikos 206cc - Παρ 26 Νοέ 2010, 20:56:56
Θέμα δημοσίευσης:
Βγηκε και το επισημο βιντεο για ολη τη χρονια...Αξιζει να το δειτε ολο και ειδικα απο το 12.38-16.30 Twisted evil

http://www.youtube.com/watch?v=iq4_fcz8NWo
nikos 206cc - Πεμ 24 Φεβ 2011, 14:57:32
Θέμα δημοσίευσης:
Δυσκολα τα παραματα για τον γιατρο....Στις δοκιμες στην sepang 11ος και τα 4 honda στις 4 πρωτες θεσεις Confused
Φετος ο stoner θα κανει παρτυ Confused Mad
Jim207GT - Πεμ 24 Φεβ 2011, 15:52:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μέχρι στιγμής πρώτο Ducati του γιατρού στην 11ατι θέση με +1,804δ να δώ τι μαγικά θα κάνουν φέτος....

Εν μέρη επιβεβαιώνετε (αν και νωρίς ακόμα)ο Stoner που του έλεγε πέρσυ "κάτσε να ανέβεις στο Ducati και τα λέμε".

Προβλέπετε υπερπροσπάθεια του Γιατρού και φανταστικοί αγώνες.... Twisted evil Twisted evil
MEMsound - Πεμ 24 Φεβ 2011, 16:56:13
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι αυτό?
ειναι πιο δυσκολοδηγητο? Confused Confused Confused Confused Confused Confused
nikos 206cc - Πεμ 24 Φεβ 2011, 19:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι,το ducati ειναι μακραν το πιο δυσκολοδηγητο μηχανακι στο πρωταθλημα....
Η τεραστια διαφορα με το yamaha ειναι οτι οτι το δευτερο συγχωρει τα λαθη του οδηγου που (αναποφευκτα)γινονται σχεδον σε καθε γυρο..
Ο stoner χτυπιοτανε 2 χρονια οτι το μηχανακι εχει τη δυνατοτητα να παει πιο γρηγορα απο τον ανταγωνισμο μονο αν σε καθε γυρο ρισκαρεις περισσοτερο...ειδατε περσυ ποσες πτωσεις ειχε για το λογο αυτο..παρατηρηστε φωτογραφιες με τον γιατρο φετος,σε σχεση με περσυ και θα δειτε οτι φετος ξυνει αγκωνες και πηγαινει με τα αυτια...

Υ.Γ:Επειδη πολλοι βιαστηκαν να ξεγραψουν τον rossi , για θυμηθειτε λιγο τα αποτελεσματα στις χειμερινες δοκιμες που εκανε στην yamaha το 2004 και μεα τον πρωτο αγωνα στο welkom και μετα τα λεμε..... Wink

Και κατι αλλο.Το 1,8'' δεν ειναι τοσο δραμα οσο ακουγεται..και ο lorenzo προπερσυ ηταν στις δοκιμες 6 και 7 δεκατα μπροστα...το θεμα ειναι να κατεβει η διαφορα λιγο κατω απο δευτερολεπτο,ο αγωνας ειναι αλλου παπα ευαγγελιο Twisted evil
MEMsound - Πεμ 24 Φεβ 2011, 20:30:04
Θέμα δημοσίευσης:
το περιεργο ειναι οτι στα πολιτικα
τα ντουκατι θεωρουνται λογω της ομαλης αποδοσης της ροπης σαφως πιο ευκολοδηγητα και ευκολοστριφτα απο τα λοιπα 1000αρια που ξεσπανε ψηλα 9με εξαιρεση ισως τα cbr)
τουλαχιστον αυτα ηξερα εγω...εκτος και αν εχω μεινει πολυ πισω... Confused
nikos 206cc - Πεμ 24 Φεβ 2011, 20:34:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα η διαφορα που προανεφερες ειναι λογω διαφορας κυλινδρων και διαφορας ποιοτητας ανρτησεων που εχουν τα ιταλικα απο τους Ιαπωνες..
Στα gp ειναι αλλο πραγμα Wink
MEMsound - Πεμ 24 Φεβ 2011, 20:38:25
Θέμα δημοσίευσης:
καλα προφανως
απλα μου κανει εντυπωση που χανουν αυτην την ομοιογενεια που εχουν στις πολιτικες εκδοσεις
nikos 206cc - Σαβ 19 Μάρ 2011, 20:22:16
Θέμα δημοσίευσης:
9ος θα ξεκινησει αυριο ο Γιατρος στο Καταρ με στονερ και πεδροσα στον δικο τους κοσμο Sad
nikos 206cc - Δευ 18 Ιούλ 2011, 13:31:26
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα το πρωτο μισο του πρωταθληματος πως σας φαινεται το ολο σκηνικο Question Confused
Octane - Δευ 18 Ιούλ 2011, 13:44:13
Θέμα δημοσίευσης:
Rossi παλευει πολυ (με την π@π@ρι@ που εχει για μηχανη) ,
Pedrosa ανεβαινει και θα ανεβει κ αλλο ,
Lorenzo/Stoner μαχητες ,
ενω ισως στρωσει καπως και ο Simoncelli σιγα σιγα Laughing
nikos 206cc - Δευ 18 Ιούλ 2011, 14:06:09
Θέμα δημοσίευσης:
Kαπως ετσι..... Wink
Απλα κατανταει αηδια να βλεπεις τον καλυτερο οδηγο στον πλανητη να ξεκινα 14ος και 16ος Confused

Και το κακο ειναι ειναι και του χρονου με τα 1000αρια παλι δεν βλεπω φως στον ηλιο Sad Ο ιδιος δηλωσε οτι στις δοκιμες με την 1000 ηταν πιο αργος απο τα honda και τα yamaha τα εργοστασιακα 800αρια...δοκιμασε 2 πλαισια,εχει κανει οποιαδηποτε πιθανη ρυθμισει για να φορτισει μπροστινο και δεν του βγαινει τιποτα... Rolling eyes
COOL ALEXIS - Δευ 18 Ιούλ 2011, 14:23:19
Θέμα δημοσίευσης:
Lorenzo φέτος είναι αποκάλυψη... Κάνει απίστευτα πράγματα με ένα υποδεέστερο μηχανάκι και ελπίζω να του βγει στο τέλος.

Stoner απλά καλός με ένα πολύ καλό μηχανάκι.

Pedrosa δείχνει στον Stoner ότι αν ήταν λίγο πιο τυχερός δεν θα είχε ελπίδα.

Rossi δεν καταλαβαίνω τι ήθελε να πάει στην Ducati. Μας απέδειξε μια φορά ότι μπορεί να πατήσει κάτω την Honda, είναι με διαφορά ο Νο1 στην καρδιά μας αλλά μα αυτό το κόκκινο φορτηγό και τα ηλίθια ηλεκτρονικά θα κάνουμε πολύ καιρό να δούμε σκετσάκια του Exclamation
Ελπίζω να βρει την λύση γρήγορα γιατί είναι κρίμα να χαντακωθεί τόσο άδοξα.
Jim207GT - Δευ 18 Ιούλ 2011, 14:25:47
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν εγω σας έλεγα οτι 2+ δευτ. στις δοκιμές του χειμώνα ειναι μια αιωνιότητα και μια μερα μου λεγατε οτι είναι κόλπα του Γιατρού.

Εδω και 3ς αγώνες ο γιατρος την εκαψε την χρονιά και φοράει ήδη το πλαισιο του 2012 μπας και καταφέρει να το κάνει μηχανάκι για του χρόνου.

Stoner οδηγεί εκ του ασφαλούς 3ς αγώνες τώρα ενώ Lorenzo πάει όσο ποιο τάπα μπορεί.

Ο Μαρκος παραλίγο να πάρει μαζί του και σε αυτόν το αγώνα τον Dovi και εμπόδιζε συνέχεια Spies τους τελευταίους γύρους μιας και πάλευε απο παντού να περάσει τον Dovi, Spies τον περασε τελευταία στροφή και του έβγαλε το πόδι τσαντισμενοχαρούμενος για την μαλ***α του αφάνα.

Pedrosa τι να πει κανείς φαίνεται οτι είναι ο ποιο άτυχος φέτος με τους τραυματισμούς η πίστα αυτή τον ευνοεί πάντα(πιο τεχνική και λιγότερο δυναμική-μυική καταπόνηση), στις επόμενες που ακολουθούν θα φανεί εαν είναι έτοιμος.

Πάντως εγώ βλέπω και παλι Lorenzo φέτος, στους δύο τελευταίους αγώνες μιας και γνώστης βλέπω οτι δουλεύει απίστευτα. Τέτοιες γραμμές και τετοια ροή στον αγώνα έχω να δω από τον Γιατρό στην πρώτη χρονια με το Yamaha. Είναι πανάξιος πρωταθλητής και το αποδυκνύει σε κάθε αγώνα. Πραγματικά με έχει τρελάνει, και απο εκει που πέρασε τον Stoner απλά δεν υπάρχει......στο ακάθαρτο τελευταίο γύρο με τελειωμένα λάστιχα!!

Βέβαια και ο Stoner φέτος με τα Honda που δεν παίζοντε είναι και αυτός υποψήφιος αλλά δεν ξέρω πολύ φλώρεψε και δεν πιέζει όπως παλιά, άσε που λόγο στυλ οδήγησης(πάω με το πλάι) διαλύει τα πίσω λάστιχα. Σίγουρα θα βολευτεί καλύτερα του χρόνου.

Μπορεί να λείπει ο Γιατρός απο τις μάχες τις κορυφής αλλά φέτος ίσος είναι το καλύτερο πρωτάθλημα απο ανταγωνισμό μιας και 4 αναβάτες παίζουν για τίτλο......

Συνέχεια αυτο το ΣΚ με Λαγκούνα Σεκα και τον τοπικό Spies ίσως να κάνει την έκπληξη.
COOL ALEXIS - Δευ 18 Ιούλ 2011, 14:40:58
Θέμα δημοσίευσης:
Τρεις είναι... Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που δεν ανέφερες σχεδόν καθόλου τον Ανδρέα τον βιτσιόζο....
nikos 206cc - Δευ 18 Ιούλ 2011, 15:13:15
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα δεν του βγηκε σε καλο το ducati.Απλα να θυμισω οτι και οταν πηγε yamaha το 2004 στις χειμερινες παλι σκ**α ητανε και απο τον πρωτο αγωνα πηρε νικη.... Rolling eyes
το προβλημα ειναι οτι το μηχανακι ειχε 3 χρονια εξελιξης απο στονερ και χειντεν,απο οδηγους που δεν φημιζονται για τις ικανοτητες τους στον τομεα αυτο...ουσιαστικα τρεχανε το μηχανακι του 2007...με μικρες αλλαγες..και επειδη ρωτανε πολλοι γιατι ο stoner επαιρνε νικες...γιατι καταρχας ειναι ο ταχυτερος οδηγος στον πλανητη(οχι ο καλυτερος,ο ταχυτερος,ο τροπος που οδηγαει ειναι αλλου)και δευτερον γιατι ειναι οδηγος που ηρθε απο τα 250 διχρονα,που δινουν τεραστιο πλεονεκτημα στα 800αρια..δειτε ταχυτητα μεσα στη στροφη απο ολους του rookies των 2-3 τελευταιων ετων και θα καταλαβετε Wink
Τα περι pedrosa δεν μου λενε τιποτα...ενας καλος οδηγος με αναλαμπες και 50 τραυματισμους σε καθε χρονια ειναι....δεν εχει τη στοφα του πρωταθλητη,οπως πχ ο lorenzo... που μαζι me Marco και Μαrquez(δεν κανω πλακα) φαινεται να ειναι το μελλον...
To θεμα ειναι οτι ο vale πρεπει να ξεκινησει νεο μηχανακι και πολυ φοβαμαι οτι δεν το κανει καθως δεν υπαρχουν φραγκα και δεν του δινουν το οκ απο το εργοστασιο...με 30.000 μηχανακια το χρονο ειναι δυσκολα τα πραματα απεναντι στην big H Confused
Eπισης πολυ σωστα ειπωθηκε οτι στους τλευταιους αγωνες ο ισπανος κηνυγαει και οχι ο αυστραλος....ο pedrosa δεν εχει να χασει τιποτα οποτε...γι αυτο παει ετσι...
nikos 206cc - Τετ 09 Νοέ 2011, 03:23:43
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=9382

Aπ οτι φαινεται παλι κλαματα θα εχουμε του χρονου Mad
Tzive - Τετ 09 Νοέ 2011, 05:42:42
Θέμα δημοσίευσης:
πως ακριβως να εχει διαθεση για πανηγυρια...
nikos 206cc - Τετ 09 Νοέ 2011, 18:00:29
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ιδια και σημερα,βελτιωμενος,αλλα βελτιωμενοι και οι αλλοι οποτε η αποσταση του ροσσι σταθερα 1,5 δευτερολεπτο με τα yamaha σταθερα στα 0,5-1,0 πισω απο τα honda..
Και το κακο θα παραγινει πιστευω,καθως ο ροσσι απο εχθες δοκιμαζει διαφορετικα πλαισια μπας και βρει κανα δεκατο ενω οι αλλοι κανουν εξομειωση αγωνα Evil
Επισης το Νο 4 που βρισκεται τωρα θα γινει ευκολα Νο 7 καθως λειπουν λορενθο και με την σουζουκι να ειναι στους χρονους των ντουκατι και με ακομα καλυτερες προοπτικες,καθως ο De Puniet κανει ακομα τη πρωτη βολτα και συνηθιζει το μηχανακι....οπως και ο ντοβιτσιοζο με την yamaha..
Μια απο τα ιδια και για το bautista που ''καθησε'' ευκολα στο νεο μηχανακι
Νωρις ειναι δε λεω,αλλα και 1,5 δευτερολεπτο σε μια μικρη πιστα οπως η valencia ειναι μια αιωνιωτητα Confused
nikos 206cc - Σαβ 26 Νοέ 2011, 10:50:36
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=9561

Kαλυτερα τα παει απ'οτι με το ducati Cool
nikos 206cc - Σαβ 26 Νοέ 2011, 20:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=9562


Worthy Worthy Worthy Worthy Thumbs Up Clapping
nikos 206cc - Πεμ 01 Μάρ 2012, 15:17:52
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=10330
Ο στονερ για ακομα μια φορα στο δικο του κοσμο...δεν ειναι τοσο ο απολυτος χρονος αλλα ο τροπος που τα καταφερνει..απο τον 1ο γυρο ειναι στον χρονο του δευτερου και απλα μεσα σε λιγους γυρους κατεβαζει αλλο ενα δευτερολεπτο σχεδον..πολυ φοβαμαι οτι και φετος πλακιτσα θα κανει Confused
Σε μια πιστα 2 λεπτων,ο χρονος του γιατρου ειναι πολλα υποσχομενος,δεδομενου οτι ακομα δοκιμαζουν πραγματα-ηλεκτρονικα στο μηχανακι
Γιατι τα 7-8 δεκατα σε μια κανονικη πιστα του 1.30''-1.40'' ειναι καπου στο 0,3-0,4...
Αν καταφερει να βρει ακομα 2-3 δεκατακια απο την αρχη η κατα τη διαρκεια της χρονιας θα δουμε ενα πολυ ωραιο πρωταθλημα Cool

Υ.Γ:Μεχρι τωρα στη sepang ακουγεται οτι στην ευθεια οι τελικες φτανουν τα 350 χιλιομετρα..στο muggelo λενε οτι θα περασουν και τα 360...πολυυυ δυναμη φετος..ηδη μερικοι εκαναν παραπονα οτι οι ταχυτητες εχουν ξεφυγει Exclamation
nsne - Πεμ 01 Μάρ 2012, 18:18:55
Θέμα δημοσίευσης:
εχει αυτο το σκ αγωνα motogp?
nikos 206cc - Πεμ 01 Μάρ 2012, 18:52:19
Θέμα δημοσίευσης:
8 Απριλη Καταρ
Μεχρι τοτε εχει και το τελευταιο τεστ στη Χερεθ τελη Μαρτη
nikos 206cc - Πεμ 17 Μάϊ 2012, 19:57:03
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα ο στονερ δηλωσε οτι στο τελος της χρονιας αποχωρει απο τους αγωνες γιατι δεν τον συγκινει το αθλημα οπως παλαιοτερα Shocked
Τωρα ποιοι μπορει να ειναι οι λογοι που στο ζενιθ της καριερας του παιρνει τετοια αποφαση, Ο Θεος και η ψυχη του ξερουν Confused

Εννοειται οτι αμεσα αρχισαν φημες περι ροσσι-χοντα του χρονου,και αν ψαξετε λιγο ποιοι μπορει να ειναι οι αντικαταστατες (ως Νο1 στη χοντα) δεν μενει και κανενας αλλος...εκτος αν γινει η απολυτη αλλαξοκωλια και ερθει λορενθο στη χοντα και ροσσι στην αγαπημενη του yamaha Cool
nikos 206cc - Παρ 10 Αύγ 2012, 13:42:39
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=11881

Επιτελους Cool
COOL ALEXIS - Τρι 05 Φεβ 2013, 09:08:25
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.msfree.gr/ms.php?id=29550

Λες Question Question Question
MEMsound - Τρι 05 Φεβ 2013, 11:56:25
Θέμα δημοσίευσης:
μακαρι!!
ηταν αμαρτια να οδηγει κατι που δεν του ταιριαζει..


γιανα δουμε!
nikos 206cc - Τρι 05 Φεβ 2013, 17:04:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μυριζομαι πολυ ανταγωνιστικο πρωταθλημα φετος,αλλα δηστυχως μονο οι 4 πρωτοι...μετα το χαος
Απο την αλλη ο Μαρκεζ μοιαζει με τον επομενο(μετα Ροσσι) πολυπρωταθλητη..δεν νοειται με το καλημερα να κανεις ιδιους χρονους με τον ομοσταυλο που ειναι χροοοονια στη χοντα
Ο Ροσσι θα κερδισει αγωνες,σιγουρα,και αυτα περι ηλικιας ...να χαμε να λεγαμε..θυμηθειτε Bayliss Fogarty και λοιπους..ακομα και ο μπαρμπα Biaggi στα 40+ πρωταθλημα πηρε!Παμε ολοταχως για το 10 το καλο λεμε Very happy
nikos 206cc - Πεμ 07 Φεβ 2013, 15:51:36
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motograndprix.gr/content.aspx?id=13334

Tελος οι δοκιμες στη sepang!
Σε πιστα 2 λεπτων το +0.4 απο τη κορυφη και το +0.1 απο τον ομοσταυλο (Lorenzo)δεν ειναι τιποτα σε συνθηκες αγωνα!
COOL ALEXIS - Πεμ 07 Φεβ 2013, 21:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τα Ducati τα βλέπω να παίζουν στην δικιά τους κατηγορία... Laughing
'Andy'-lag - Παρ 08 Φεβ 2013, 04:45:26
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως... Στην κατηγορία των superbikes... Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 08 Φεβ 2013, 09:21:00
Θέμα δημοσίευσης:
...ελα ντε...
για να δουμε τι θα σκεφτουν οι Ιταλοί...αν και δυσκολι...πολυ δυσκολο....
bagos - Τρι 12 Φεβ 2013, 21:27:19
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Όντως... Στην κατηγορία των superbikes... Laughing Laughing

μπααααα,μονο μεχρι τα pit μπορουν να ακολουθησουν τα υπολοιπα superbikes... Laughing Laughing
COOL ALEXIS - Κυρ 07 Απρ 2013, 21:55:34
Θέμα δημοσίευσης:
He is back... Very happy
nikos 206cc - Κυρ 07 Απρ 2013, 21:59:20
Θέμα δημοσίευσης:
Grande Vale

Worthy
'Andy'-lag - Δευ 08 Απρ 2013, 00:53:23
Θέμα δημοσίευσης:
It was about time.... Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
bagos - Σαβ 13 Απρ 2013, 21:33:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει οτετν ο αδερφος μου κ εκεινη τη μερα λογο βροχης δεν επιανε...αν εχεις τυχη...
Ο αλλος αγωνας ειναι την αλλη κυριακη,ξερουμε ωρες που θα τα δειξει???
COOL ALEXIS - Πεμ 02 Μάϊ 2013, 16:12:01
Θέμα δημοσίευσης:
http://t.co/3EcVYvWSot
COOL ALEXIS - Παρ 31 Μάϊ 2013, 07:46:24
Θέμα δημοσίευσης:
http://motomatters.com/analysis/2013/05/30/2013_mugello_thursday_round_up_rossi_s_c.html
COOL ALEXIS - Παρ 31 Μάϊ 2013, 15:06:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ευτυχώς είναι καλά... Shocked

http://www.youtube.com/watch?v=mlkDMDI_fQs
nikos 206cc - Παρ 31 Μάϊ 2013, 16:11:50
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=LtKAk9TavY0

Λιγο το σαγονι λεει χτυπησε μονο Rolling eyes

Στο 2ο δευτερολεπτο που φαινονται τα χιλιομετρα που κουβαλαει (340 περιπου)ειναι τρομακτικο Shocked
COOL ALEXIS - Παρ 31 Μάϊ 2013, 16:43:04
Θέμα δημοσίευσης:
David Emmett @motomatters
Marquez' crash. Came over crest, hit brakes, lost front a bit, headed towards wall, jumped off at 300+. Massive swelling on chin, but OK.
'Andy'-lag - Παρ 31 Μάϊ 2013, 18:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες δεν παίζει κανένα από τα δύο βιντεάκια....
COOL ALEXIS - Παρ 31 Μάϊ 2013, 20:27:42
Θέμα δημοσίευσης:
http://vine.co/v/bYxPmTKUlFr

Αυτό?
MEMsound - Παρ 07 Ιούν 2013, 16:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Η Alpinestars έδωσε στη δημοσιότητα τα στοιχεία από την πτώση του Marquez στο Mugello, όπως καταγράφηκαν από το σύστημα αερόσακου Tech Air που φορά ο νεαρός αναβάτης της Repsol Hondsa.

Αναφέρονται στην πτώση της Παρασκευής, στα ελεύθερα δοκιμαστικά, γιατί μέσα στο ίδιο Σαββατοκύριακο ο μικρός έπεσε άλλες δύο φορές, ευτυχώς όχι τόσο άσχημα.

Και τί ταχύτητα νομίζετε πως κατέγραψαν οι αισθητήρες του αερόσακκου της Alpinestars, τη στιγμή ακριβώς που έχασε τον έλεγχο της RC213V; Ακριβώς 337,9 χλμ/ώρα.

Ιδού τα στοιχεία που δημοσιοποιήθηκαν.

-Ταχύτητα τη στιγμή απώλειας του ελέγχου: 337,9 χλμ/ώρα.

-Πρώτη επαφή με το έδαφος: 0,080 του δευτερολέπτου μετά την ανίχνευση της πτώσης.

-Πρώτη επαφή με το έδαφος: 0,030 του δευτερολέπτου μετά την πλήρη ενεργοποίηση και φούσκωμα του αερόσακου (φουσκώνει πλήρως σε 0,050 του δευτερολέπτου).

-Μέγιστη (καταγραμμένη) ενέργεια της πτώσης: -25g (25 φορές η επιτάχυνση της γήινης βαρύτητας! Είναι η μέγιστη τιμή που μπορούν να καταγράψουν τα επιταχυνσιόμετρα του συστήματος Tech Air).

-Διάρκεια ροής σημαντικών δεδομένων από εξέλιξη του γεγονότος: 4,250 δευτερόλεπτα.

Σημείωση: Η επιβράδυνση των 25g είναι η μέγιστη την οποία μπορεί να καταγράψουν οι αισθητήρες του αερόσακου. Άρα όχι απαραίτητα η μέγιστη τιμή της πτώσης! Δηλαδή πιθανότατα οι δυνάμεις που αναπτύχθηκαν ήταν ακόμη μεγαλύτερες.
Εικόνα
Η ευθεία του Mugello είναι η ταχύτερη στο Καλεντάρι των αγώνων MotoGP. Και ο Marquez γλίτωσε με ένα περιορισμένο ρωγμώδες κάταγμα στο άνω μέρος του βραχίονα και βαριές κακώσεις στο σαγόνι και τον ώμο. Ύστερα ξανάπεσε το Σάββατο και πάλι (για τρίτη φορά) στη διάρκεια του αγώνα ενώ ήταν 2ος, πίσω από τον Lorenzo. Βιονικός είναι; Ή ανταγωνίζεται τον Crutchlow στην αντοχή του πόνου;

Λίγα λόγια τώρα για την πτώση και την πίστα. Η μεγάλη ευθεία της εκκίνησης στο Mugello δεν είναι ούτε απόλυτα ευθεία, ούτε απόλυτα επίπεδη. Είναι μια ελαφρά ανηφοροκατηφόρα (που υψώνεται σαν κύμα στη μέση της), όπου επιπλέον κάνει και μια πολύ μικρή καμπή.

Βγαίνοντας από την τελευταία στροφή οι αναβάτες ανοίγουν τέρμα το γκάζι γεμίζοντας και την 6η σχέση του κιβωτίου, ενώ η άσφαλτος ανηφορίζει. Στη μέση της ευθείας φτάνουν στην κορυφή της ανηφόρας, όπου ταυτόχρονα ξεκινά και η καμπή της.

Η άσφαλτος λοιπόν κατηφορίζει και στρίβει, αλλά ο εμπρός τροχός υπερίπταται και δεν οδηγεί τη μοτοσυκλέτα . Πράγμα που σημαίνει ότι το στρίψιμο πρέπει να έχει ξεκινήσει από πριν. Και αυτό κάνουν οι πιλότοι: πριν την κορυφογραμμή έχουν πλασαριστεί στη δεξιά άκρη της διαδρομής και έχουν αρχίσει να κινούνται προς τα αριστερά, γιατί μετά την «κορυφογραμμή» δεν μπορούν να κατευθύνουν τη μοτοσυκλέτα, αφού ο μπροστινός τροχός της δεν πατάει κάτω.

Οι αναβάτες χρησιμοποιούν διάφορες τεχνικές για να κατεβάσουν τον τροχό στην άσφαλτο, καθώς αμέσως μετά πρέπει να πέσουν στα φρένα για την πρώτη στροφή της πίστας, τη San Donato. Η οποία παίρνεται με μόλις 90 χαω.

Η διάσχιση της ευθείας και ο χειρισμός των φρένων είναι εξαιρετικά πολύπλοκες διαδικασίες και το παραμικρό λάθος μπορεί να εξακοντίσει μοτοσυκλέτα και αναβάτη σε τρομακτικές κολοτούμπες με «πάρα πολλά». Ή ακόμα χειρότερα, προς τον παρακείμενο τοίχο, όπως στη περίπτωση Marquez.

Η ευθεία του Mugello απαιτεί ιδιαίτερη τεχνική από τους αναβάτες MotoGP, λόγω της ταχύτητας που αναπτύσσουν οι μοτοσυκλέτες της κατηγορίας. Οι Moto2 πιάνουν εκεί 280 χαω. Όσοι «νέοι» λοιπόν ανεβαίνουν στα MotoGP, βρίσκονται ξαφνικά να πλησιάζουν τη San Donato με 50 ως 60 χαω ταχύτερα από ό,τι πριν, καθώς οι 1000άρες ξεπερνούν ακόμα και τα 340 χαω κάποιες φορές.

Η τεχνική της ευθείας δεν είναι κάτι που μαθαίνεται σε δύο ή τρεις δοκιμαστικές περιόδους. Ο Crutchlow ομολόγησε φέτος ότι ακόμη και τώρα, μετά από τρία χρόνια στα MotoGP, δεν νιώθει πως την έχει κατακτήσει απόλυτα. Πόσο μάλλον ο Marquez δηλαδή...

Ο πιτσιρικάς της Repsol Honda είχε ήδη αγγίξει τα 339,5 χλμ/ώρα όταν ο μπροστινός τροχός του πέρασε την κορυφή της ανηφόρας και βρέθηκε στον αέρα. Ο Marc άρπαξε τα φρένα λίγο πιο νωρίς (ίσως και λίγο πιο δυνατά) από όσο έπρεπε, καθώς το εμπρός λάστιχο δεν είχε ανακτήσει ακόμη την πρόσφυσή του. Και μπλόκαρε με 337,9 χλμ/ώρα!

Το μπροστινό άρχισε να διπλώνει, αλλά με εξωπραγματική ταχύτητα αντίδρασης ο Marquez το έσωσε. Όμως βρέθηκε με τη μοτοσυκλέτα να κινείται λοξά πάνω στην ευθεία, κατευθυνόμενος ανεξέλεγκτα προς το χορτάρι.
Εικόνα
Εκατό μέτρα αργότερα (περίπου ένα δευτερόλεπτα μετά) και ενώ η μοτοσυκλέτα είχε χάσει κάπου 60 χλμ/ώρα από την αρχική της ταχύτητα, αναγκάστηκε να πετάξει την Honda κάτω για να μην τσακιστούν πάνω στον τοίχο.

Παγιδεύτηκε κάτω από την RC213V και σύρθηκε αρκετά μέτρα πάνω στο γρασίδι και μετά στα χαλίκια, ξύνοντας τον τοίχο, πριν σταματήσει την εφιαλτική τσουλήθρα του.

Όσοι είδαν τη φάση ανατρίχιασαν. Στην οθόνη η πτώση μοιάζει από αυτές που τελειώνουν μόνον τραγικά. Τα απίστευτα ανακλαστικά, ο αερόσακος της Alpinestars αλλά και η μπόλικη τύχη του Ισπανού έσωσαν κυριολεκτικά τη ζωή του. Από το συμβάν γλίτωσε με ένα πρησμένο σαγόνι, κακώσεις στον αυχένα και τον ώμο, και ένα ρωγμώδες κάταγμα στον βραχίονα.
Εικόνα
Μόλις επέστρεψε στην Ισπανία, μπήκε για εξετάσεις στο γνωστό πλέον νοσοκομείο Hospital Universitario Quiron Dexeus της Βαρκελώνης. Οι διεξοδικές αξονικές τομογραφίες και οι ακτινογραφήσεις επιβεβαίωσαν τη ρωγμή στον βραχίονα, αλλά και ότι προς καλή τύχη του Marc, δεν υπάρχει βλάβη σε νεύρα και τένοντες.

Το μόνο που θέλει προσοχή, όπως ανέφερε ο δόκτωρ Xavier Mir, είναι μια φλεγμονή των τενόντων, η οποία επανέρχεται όμως σε λίγες μέρες με σωστή φυσικοθεραπευτική αγωγή.

Δυσκολεύεται ακόμη να σηκώσει πλάγια το χέρι του, αλλά μέχρι τον επόμενο αγώνα στην Βαρκελώνη θα είναι απόλυτα έτοιμος.

Τι να πει κανείς. Ευχόμαστε να μάθει γρήγορα ο μικρός, γιατί με την επιθετικότητα που οδηγεί, η φετινή χρονιά θα μπαλαντζάρει όλη στη κόψη του ξυραφιού.


θα βρω και και 2-3 φωτο σχετικές...
MEMsound - Παρ 07 Ιούν 2013, 17:13:47
Θέμα δημοσίευσης:
εδω και τα σχετικα διαγραμματα αλλα και το κειμενο ολοκληρο
http://www.newsbeast.gr/moto/racing/arthro/540983/pidixe-apo-ti-motosukleta-eno-kinoudan-me-280-hlmora/
bagos - Παρ 07 Ιούν 2013, 18:00:22
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα θα αρχισει σιγα σιγα να βαζει μυαλο κ να μη τρεχει σα να ειχε μπαρμπα τον Θεο.πηγαινε τοσο τεζα γιατι δε του ειχε τυχει κατι τετοιο.κ αυτη ειναι η διαφορα με τους πιο παλιους οδηγους-αντιπαλους του,οτι του λειπει η εμπειρια Wink
nikos 206cc - Σαβ 08 Ιούν 2013, 23:38:46
Θέμα δημοσίευσης:
Yπαρχει ενα πολυ καλο documentary-ταινια το 'fastest'
Παραγωγης 2009 νομιζω
Σε καποιο σημειο μιλαει ο λορενθο για τη πρωτη του χρονια στα motogp..και εξηγει οτι στην αρχη ηταν ολα πολυ ευκολα...pole position απο τον πρωτο αγωνα,νικη στον τριτο..βαθρα κλπ κλπ
Μετα δειχνει τις καμια 10αρια μαζεμενες πτωσεις που ειχε στη συνεχεια(οσοι βλεπατε το πρωταθλημα του 08' θα θυμαστε οτι ηταν τρομακτικες μερικες,Kινα και Laguna seca)
Και καπου εκει καταληγει λεγοντας οτι καταλαβε οτι με αυτο το ρυθμο θα σκοτωνοταν αργα η γρηγορα...
Σε αυτη τη φαση πιστευω ειναι και ο Μarquez Wink
COOL ALEXIS - Τετ 19 Ιούν 2013, 14:30:16
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.motorsportmagazine.com/race/motogp-race/when-will-rossi-win-again/
COOL ALEXIS - Πεμ 27 Ιούν 2013, 15:25:39
Θέμα δημοσίευσης:
http://motomatters.com/results/2013/06/27/2013_assen_motogp_fp2_result_marquez_rev.html

Κρίμα... Sad
MEMsound - Πεμ 27 Ιούν 2013, 15:44:12
Θέμα δημοσίευσης:
...καμποσο "αναμενόμενο"...
οταν κινείσαι τοσο κοντα στο οριο (και γραφεις best laps) εισαι αρκετα κοντα στο να το ξεπερασεις...

κριμα ομως

ο Ροσσι αραγε..."το ξαναβρηκε / ξαναβρηκαν" με την Γιαμάχα... για να δουμε...
MEMsound - Δευ 01 Ιούλ 2013, 10:21:39
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=lkM6dd-7BIk
Rossi Wins at Circuit Assen 2013 Full Race
COOL ALEXIS - Τετ 03 Ιούλ 2013, 14:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=lYkJijQCc2Q

Απλά ο αγώνας της χρονιάς Exclamation

ΥΓ Κι εγώ τον έχασα... Crying or Very sad
MEMsound - Πεμ 04 Ιούλ 2013, 13:19:23
Θέμα δημοσίευσης:
δες τον στο απο πανω λινκ ρεεεεεεε......
Octane - Πεμ 04 Ιούλ 2013, 14:48:46
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δες τον στο απο πανω λινκ ρεεεεεεε......

Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
COOL ALEXIS - Πεμ 04 Ιούλ 2013, 21:17:47
Θέμα δημοσίευσης:
Σώπα....

Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
COOL ALEXIS - Σαβ 13 Ιούλ 2013, 12:04:21
Θέμα δημοσίευσης:
Πάει ο Jorge...

http://motomatters.com/news/2013/07/13/scott_jones_in_saxony_friday_photos_from.html
MEMsound - Κυρ 14 Ιούλ 2013, 21:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
κριμα

υγ...ΤΙ ΓΑΜΑΤΕΣ φωτογραφιες ρεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!! Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
COOL ALEXIS - Τρι 23 Ιούλ 2013, 08:46:56
Θέμα δημοσίευσης:
http://motomatters.com/analysis/2013/07/22/2013_laguna_seca_motogp_post_race_round_.html

When asked about the pass, Rossi turned his attention to HRC team principal (and Marc Marquez' team boss) Livio Suppo. Suppo was Casey Stoner's team boss back in 2008, and had complained bitterly of Rossi's pass at the Corkscrew. "You and Stoner break my balls for two or three years about that overtake, because I cut the kerb. So what do you say about that? Have to be disqualified hey?" Rossi asked to much laughter.
MEMsound - Τρι 23 Ιούλ 2013, 18:48:08
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=YbjoIiHO7eg

http://www.youtube.com/watch?v=2_n357KFEk4

Laughing Laughing Laughing Laughing
bagos - Τετ 31 Ιούλ 2013, 18:07:17
Θέμα δημοσίευσης:
Απο περυσι που το μοτοgp πηγε οτεtv,σκ**α αγωνες εχω δει... Evil
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr