PSClub - Hellas

Ανακοινώσεις - Ερωτήσεις - Παρατηρήσεις - Προγράμματα - εργαλεία - εφαρμογές

chatasos - Παρ 21 Ιούν 2002, 23:37:55
Θέμα δημοσίευσης: Προγράμματα - εργαλεία - εφαρμογές
Σε σύντομο χρονικό διάστημα θα ανεβάσουμε στο site διάφορα χρήσιμα
προγράμματα/αρχεία, σχετικά με το αυτοκίνητο (206 και όχι μόνο),
αλλά και ότι μπορεί να περιφέρεται γύρω από αυτό.

Θα παρακαλέσω όποιον έχει κάτι παρόμοιο να το στείλει με mail στην
ηλεκτρονική διεύθυνση του forum -> info@206club.gr.

Ήδη έχουν φτιαχτεί:
-Υπολογιστής διαστάσεων ελαστικών
-Μετατροπέας μονάδων

Μόνο με τη δική σας συμμετοχή μπορούμε να κάνουμε αυτό το site/forum
καλύτερο.
chatasos - Παρ 21 Ιούν 2002, 23:41:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μάκη (pugsang) τα 2 δικά σου τα έχουμε πάρει από τον sidobre.
Ευχαριστούμε :D ......εκ των υστέρων.... Sad
Miltellas - Σαβ 22 Ιούν 2002, 02:22:28
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου το έχετε; Αν ναι σας άρεσε; Ήταν πολύπλοκο;
Αν όχι να σας το στείλω;

Υπενθυμίζω ότι είναι πρόγραμμα που το έφτιαξα για να υπολογίζω την πραγματική ταχύτητα που κινείται το αυτοκίνητο, σύμφωνα με την ακριβή ένδειξη του στροφομέτρου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν υπολογιστής διάστασης ελαστικών. Έχει ήδη περασμένα τα δεδομένα από κάποια δημοφιλή μοντέλα.

Το είχα δώσει στον Pugsang και στον Dimip, ίσως και σε άλλον.
Vini - Σαβ 22 Ιούν 2002, 08:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα σε όλους!

Λοιπόν παιδιά....

Αρχικά να πω ότι αναφέρομαι σε ΟΛΟΥΣ...
Όπως θα έχετε καταλάβει, προσπαθούμε να δημιουργήσουμε έναν διαδικτυακό χώρο που θα αφορά το 206 και με διάφορα τεχνικά θέματα που θα μας αφορούν.

Για να γίνει όμως αυτό θα πρέπει όλοι να βοηθήσουμε στην δημιουργική αυτή προσπάθεια δίνοντας ο καθένας οτιδήποτε θεωρεί χρήσιμο.

Για παράδειγμα αναφέρομαι στο φίλο micho από ΘΕΣ/ΚΗ, ο οποίος αν και δεν έχει πάρει μέρος στο χώρο, με email μου έχει αναφέρει ότι μπορεί να προσφέρει πολλά όσο αφορά την διαδικασία WEB EDIT και ΜΑCROMEDIA FLASH ANIMATIONS.

Παρακαλώ να μας αναφέρετε (όσοι μπορείτε φυσικά) σε ποιο κομμάτι του "site" μπορείτε να μας βοηθήσετε, ώστε να καταφέρουμε και εμείς να μοιράσουμε κάποιες εργασίες σε κάποιους από εσάς. Μόνο έτσι το "site" θα βγει γρήγορα στον αέρα.

Σας ευχαριστώ και ελπίζω στην υποστήριξη σας.

Vini
chatasos - Σαβ 22 Ιούν 2002, 10:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Το δικό μου το έχετε; Αν ναι σας άρεσε; Ήταν πολύπλοκο;
Αν όχι να σας το στείλω;

Υπενθυμίζω ότι είναι πρόγραμμα που το έφτιαξα για να υπολογίζω την πραγματική ταχύτητα που κινείται το αυτοκίνητο, σύμφωνα με την ακριβή ένδειξη του στροφομέτρου. Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σαν υπολογιστής διάστασης ελαστικών. Έχει ήδη περασμένα τα δεδομένα από κάποια δημοφιλή μοντέλα.

Το είχα δώσει στον Pugsang και στον Dimip, ίσως και σε άλλον.


Φίλε Miltella, δεν χρειάζεται να ρωτάς.... εννοείται πως θα μας το στείλεις.
Miltellas - Κυρ 23 Ιούν 2002, 00:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πες το κι έγινε... Wink

Μας το αφιερώνω με πολύ αγάπη! :D
chatasos - Τρι 25 Ιούν 2002, 06:07:21
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, πολύ καλό το πρόγραμμα σου Miltella (μοιάζει αρκετά με το 2ο του
pugsang), απλά έχω να σου κάνω 1 ερώτηση:

Σε κάθε σχέση αναφέρεις "Ζητούμενες σ.α.λ κινητήρα" και "Ζητούμενη
ταχύτητα οχήματος".
Αν κατάλαβα καλά, στο 1ο δίνεις τις σ.α.λ. για την συγκεκριμένη σχέση και
σου επιστρέφει τη αναλογούσα ταχύτητα, και στο 2ο γίνεται το αντίστροφο.
Είναι έτσι?
pezomania - Τρι 25 Ιούν 2002, 09:45:19
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟΚΟΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΣΤ 206, PROJECTS ΓΙΑ 206, ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΛΙΚΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ SITE. ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΞΑΡΓΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ.
Miltellas - Τετ 26 Ιούν 2002, 05:27:38
Θέμα δημοσίευσης:
Chataso, είναι όπως κατάλαβες. Στη στήλη Β δίνεις εσύ τις σαλ ή τα χαω και παίρνεις στη στήλη D τα χαω ή τις σαλ που αντιστοιχούν.
chatasos - Παρ 28 Ιούν 2002, 18:40:33
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ, ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟΚΟΜΑΤΑ ΜΕ ΤΕΣΤ 206, PROJECTS ΓΙΑ 206, ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΗΣ ΕΜΦΑΝΙΣΗΣ.

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΥΛΙΚΟ ΒΟΗΘΑΕΙ ΝΑ ΚΑΛΥΨΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΥ SITE. ΑΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΕΠΕΞΑΡΓΑΣΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΤΑ ΣΤΕΙΛΩ.

Pezomania χαλάρωσε..................
Έχουμε πάρα πολλά να κάνουμε και σίγουρα θα χρειαστούμε την βοήθεια
όλων.

Απλά, πρέπει πρώτα να μπούνε τα πράγματα σε κάποια σειρά και μετά
βλέπουμε ΠΩΣ μπορεί να βοηθήσει ο καθένας.
chatasos - Παρ 28 Ιούν 2002, 18:45:30
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν το έχετε προσέξει ήδη, αλλά στο κάτω μέρος κάθε σελίδας
του forum έχει προστεθεί μιά ενότητα "Εφαρμογές-Εργαλεία" με 2 εφαρμογές
ως τώρα.

Σε λίγες μέρες ευελπιστούμε να ανέβουν και στο κεντρικό site
(webmaster :mad: :mad: :mad: :mad: )
μαζί με κάποιες ακόμα σελίδες/πληροφορίες.

Εννοείται δεκτές όλες οι παρατηρήσεις...
Sidobre - Παρ 28 Ιούν 2002, 18:48:17
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
(webmaster :mad: :mad: :mad: :mad: )


Webmaster: Beer
chatasos - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 07:46:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ανέβηκε και η 3η εφαρμογή (του miltella)....

Έχω όμως να κάνω μια παρατήρηση. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει....

Στην 1η εφαρμογή (Υπολογιστής διαστάσεων ελαστικών) εμφανίζεται και
μία "νέα" σχέση διαφορικού (Modified effective gear ratio (Mod effective gearing)).

Αυτό τι σημαίνει ακριβώς?
Ότι αυτή θα έπρεπε να ήταν η τελική σχέση αν ήθελες να βάλεις τα
συγκεκριμένα ελαστικά έτσι ώστε να μην μακρύνει/κοντύνει το κιβώτιο?

Α, και μια διαπίστωση...
Βρήκα ότι με τα λάστιχα που έχω τώρα, χρειάζομαι 5838 στροφές στην 5η
για να φτάσω τα καταραμένα 185 χ.α.ω.
Που θα μου πάει, θα τα πετύχω....

Τέλος, μήπως έχει κανείς όλες τις σχέσεις του 1.1 και του 1.6 (8v)?
Vini - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 07:56:32
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Ανέβηκε και η 3η εφαρμογή (του miltella)....

Έχω όμως να κάνω μια παρατήρηση. Μάλλον κάτι δεν έχω καταλάβει....

Στην 1η εφαρμογή (Υπολογιστής διαστάσεων ελαστικών) εμφανίζεται και
μία "νέα" σχέση διαφορικού (Modified effective gear ratio (Mod effective gearing)).

Αυτό τι σημαίνει ακριβώς?
Ότι αυτή θα έπρεπε να ήταν η τελική σχέση αν ήθελες να βάλεις τα
συγκεκριμένα ελαστικά έτσι ώστε να μην μακρύνει/κοντύνει το κιβώτιο?

Α, και μια διαπίστωση...
Βρήκα ότι με τα λάστιχα που έχω τώρα, χρειάζομαι 5838 στροφές στην 5η
για να φτάσω τα καταραμένα 185 χ.α.ω.
Που θα μου πάει, θα τα πετύχω....

Τέλος, μήπως έχει κανείς όλες τις σχέσεις του 1.1 και του 1.6 (8v)?


Καλημέρα...

[ερώτηση από έναν άσχετο]

Αυτά που βγάζουν οι "υπολογιστές" ισχύουν?

Είναι δυνατό να λέει ότι το 1600 στις 6500 να έχει 228 τελική?
chatasos - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 08:26:56
Θέμα δημοσίευσης:
Αν υποθέσουμε ότι οι τύποι του miltella είναι σωστοί 8O 8O ,
τότε είναι πολύ πιθανό...
pezomania - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 08:27:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΙΣ 6700 ΕΙΧΑ ΓΥΡΟ ΣΤΑ 215!
Miltellas - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 12:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως παιδιά σε καλή κατηφόρα διαρκείας πάνω από 6100 περίπου στροφές δεν έχω πιάσει (~215 στο κοντέρ)

Τις 6500σαλ μόνο σε γκρεμό θα τις πιάσω.... 8O
Miltellas - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 13:08:10
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην μπερδεύεστε:

Με 3000σαλ και 5η πόσα χαω δείχνει το ταχύμετρο;

Το δικό μου (1600 16V & 195/55/15) δείχνει 105-107χαω, δηλ. τα πραγματικά!
Το 1.4 (175/65/14) έχει 96 πραγματικά, το κοντέρ έχει απόκλιση και πρέπει να δείχνει 100-102.
Οι πιέσεις των ελαστικών εμπρός σύμφωνα πάντα με τις εργοστασιακές προτεινόμενες (βλέπε στις πόρτες).

Με 6000σαλ και 5η θα έχετε ακριβώς τα διπλάσια χαω, ούτε χιλιόμετρο διαφορά! Τα χαω ανεβαίνουν ακριβώς ανάλογα με τις σαλ για κάθε σχέση χωριστά.
konstantinos - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 13:16:12
Θέμα δημοσίευσης:
Και για να μπερδευτούμε περισσότερο...

στο 1.4 με 195-50-15 στις 3000 σ.α.λ. εχω στο κοντέρ 108 χαω

και στο πρόγραμμα 94 χαω...

ποιος έχει λάθος τελικά ή κάπου στην μέση βρίσκεται η σωστή ταχύτητα...
Miltellas - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 13:40:24
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν λέω ότι το 1.4 πρέπει να γράφει στος 3000σαλ 100-102, μιλάω υποθετικά γιατί δεν το έχω δει. Το σίγουρο είναι ότι έχει ~96χαω πραγματικά. Το πρόγραμμα χρησιμοποιεί τύπο που γράφει στο βιβλίο του "Μετατροπές για επιδόσεις και Οικονομία" ο Καρταλαμάκης. Ο τύπος είναι σωστός και το πρόγραμμα δοκιμασμένο στο δικό μου 206, σε ένα Astra 1.4 και σε ένα Focus 1.6. Μπορεί να σας βοηθήσει να εντοπίζετε και λάθη σε περιοδικά που δεν βλέπατε πριν.

P206cfu με τη διάσταση 195/50/15 έχεις μικρύνει ελαφρώς το βήμα, αυτό σημαίνει όχι μόνο ότι θα έχεις λιγότερα χαω ανά σαλ (95 αντί 96+), αλλά και ανάλογα μεγαλύτερες ενδείξεις στο κοντέρ από ότι πριν! Ετοιμάσου να δεις μεγάλες αποκλίσεις στα πολλά χαω... Διασταύρωσε και με άλλα 1.4 αλλά και με 1.6 που γράφουν τα πραγματικά χαω (επαναλαμβάνω, εφόσον η Πεζό βγάζει μόνο ένα διαφορικό για τα 206 1.6 16V).

Άρα η πραγματική ταχύτητα δεν βρίσκεται ούτε στο κοντέρ, ούτε στη μέση, αλλά στο πρόγραμμα που λέει την αλήθεια!
pezomania - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 13:54:08
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Εγώ πάντως παιδιά σε καλή κατηφόρα διαρκείας πάνω από 6100 περίπου στροφές δεν έχω πιάσει (~215 στο κοντέρ)

Τις 6500σαλ μόνο σε γκρεμό θα τις πιάσω.... 8O


Δέν ανεβάζει το 206 σου πανω απο 6100 8O 8O και σε κατηφορα Neutral

μαλλον έχει δικιο ο Αλέξανδρος, με air condition αναμένο σίγουρα θα σε παίρνει Razz Razz
Miltellas - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 14:13:33
Θέμα δημοσίευσης:
Διευκρινίζω:
1) Μιλάω για 5η στο σασμάν
2) Τελική σε μεγάλη ευθεία (εθνική) ~205χαω στις ~5800σαλ. Τα 195 τα έχει για πλάκα.
3) Στην κατηφόρα έπιασα επανειλημένα 215+ με 6100+. Από κει και πέρα ανεβάζει πολύ δύσκολα. Επιπλέον τα λάδια ανεβαίνουν στους 140+ βαθμούς και βουρ για κόκκινο, αφού ήδη το έχω πλακώσει από πολύ πριν, όπως κάνω πάντα και απλά δεν ζορίζω άλλο. Εάν ποτέ βάλω ψυγείο λαδιού θα σας πω και πόσα πιάνει στον γκρεμό. Twisted evil

Από όλη την ιστορία θέλω να τονίσω τις σαλ ανά χαω.

..............

Pezomania μην με ερεθίζεις γιατί θα με βάλεις σε έξοδα*!


* (Θα έρθω να σε βρώ Twisted evil Twisted evil )
pezomania - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 14:15:51
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει κανένας άλλος που να μην έχει φτάσει με 5η πάνω από 6100; (Προσοχή 1.6 16v μιλάω).

Μου φαίνεται παράξενο, όταν το δικό μου ξεπερνάει άνετα τις 6200 και σε ευθεία!!
pezomania - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 14:26:48
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Διευκρινίζω:
1) Μιλάω για 5η στο σασμάν
2) Τελική σε μεγάλη ευθεία (εθνική) ~205χαω στις ~5800σαλ. Τα 195 τα έχει για πλάκα.
3) Στην κατηφόρα έπιασα επανειλημένα 215+ με 6100+. Από κει και πέρα ανεβάζει πολύ δύσκολα. Επιπλέον τα λάδια ανεβαίνουν στους 140+ βαθμούς και βουρ για κόκκινο, αφού ήδη το έχω πλακώσει από πολύ πριν, όπως κάνω πάντα και απλά δεν ζορίζω άλλο. Εάν ποτέ βάλω ψυγείο λαδιού θα σας πω και πόσα πιάνει στον γκρεμό. Twisted evil

Από όλη την ιστορία θέλω να τονίσω τις σαλ ανά χαω.

..............

Pezomania μην με ερεθίζεις γιατί θα με βάλεις σε έξοδα*!


* (Θα έρθω να σε βρώ Twisted evil Twisted evil )


Για να ηρεμήσω λίγο τα πνεύματα (γιατί βλέπω να έρχετε κανένα μπλέ 206 και να σπρώχνει από πίσω :D )

Στα χλμ συμφωνούμε στις σαλ διαφωνώ! Τα ίδια χλμ τα πιάνω σε πιο ψηλές στροφές Question
Miltellas - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 14:36:09
Θέμα δημοσίευσης:
Το συμπέρασμα που βγάζω με αυτά τα δεδομένα είναι ότι ο Pezomania έχει πιο κοντή τελική σχέση μετάδοσης, άρα πιο κοντές σχέσεις!

Πότε πήρες το 206 σου Pezomania; Μήπως τελικά έχει βγει και 206 1.6 16V με κοντό διαφορικό; Τα λάστιχά σου είναι πράγματι 195/55/15;
Εάν με 6200 βγάζεις τελική (198χαω) αυτό σημαίνει ότι έχεις την σχέση μετάδοσης του Rallye και φοβερές ρεπρίζ.

Για να δούμε, τί λαυράκι θα βγάλουμε!

Ξεκαθαριστική ερώτηση στον Pezomania:
Με 3000σαλ και 5η πόσα γράφει το κοντέρ σου;
Sidobre - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 15:43:53
Θέμα δημοσίευσης:
Μου κάνει εντύπωση διότι τα πράγματα μπλέξανε.

Tι 6000 και στροφές ενώ η αντιπροσωπία δίνει κόφτη στις 5750 στροφές;

Και εγώ θυμάμαι για παραπάνω αλλά αρχίζω και χαζεύω!

Θα το ψάξω λίγο για να δώ που βρίσκεται ο λάκος!
chatasos - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 15:54:10
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:

Tι 6000 και στροφές ενώ η αντιπροσωπία δίνει κόφτη στις 5750 στροφές;


Μάλλον 6750 θέλεις να πεις...

Εμένα φτάνει σίγουρα 6500 και λίγο παραπάνω πέφτει ο κόφτης...

Πάντως μου έχετε φουντώσει την περιέργια, θα βγω το σ/κ στην εθνική να
το λιώσω στις μετρήσεις να δούμε ποιος λέει την αλήθεια.
Sidobre - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 16:03:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μα και εγώ ξέρω για 6500

... αλλά άρχισα να ζαλίζομαι με τα νούμερα Crazy
Miltellas - Πεμ 11 Ιούλ 2002, 22:19:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στις 5750σαλ βγάζει μέγιστη ιπποδύναμη το 1.6 16V.
Ο κόφτης δεν είμαι σίγουρος που βρίσκεται, από ότι πρόσεξα μπαίνει κάπου ανάμεσα στις 6500 και 6700. Με την πρώτη ευκαιρία θα το διευκρινίσω.

Εσύ Sidobre στις 3000σαλ και 5η πόσα χαω βλέπεις στο κοντέρ, έστω περίπου. Δοκίμασε και πες μου. Θα πρέπει να βλέπεις 105-107χαω, με τα μανίσια ελαστικά και πιέσεις στα 35, αφού έχεις 206 ίδιας παρτίδας με μένα.
Sidobre - Παρ 12 Ιούλ 2002, 10:16:31
Θέμα δημοσίευσης:
Με 3η στον κόφτη (6.500+) 141 km/h
Miltellas - Παρ 12 Ιούλ 2002, 13:45:22
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Με 3η στον κόφτη (6.500+) 141 km/h


Σύμφωνα με το πρόγραμμα 3η και 6500σαλ = 144χαω
Είδες και 3χαω λιγότερα. Αλλά εκείνη την ώρα λίγο να σου φύγουν οι στροφές αλλάζουν και τα χαω. Είναι δύσκολο να κάνεις υπολογισμούς με το στροφόμετρο στον κόφτη!

Αυτό πάντως σημαίνει πως έχουμε το ίδιο σασμάν. Και ότι οι ενδείξεις σου, δείχνουν τα πραγματικά χαω (κι ίσως ακόμα λιγότερα!). Όταν έφτιαχνα το πρόγραμμα έβγαινα συνέχεια για τεστ στο δρόμο, και έβαζα ότι γνωστούς είχα να κάνουν το ίδιο και να διασταυρώνω. Συμπληρώνω ότι τέσταρα και το Hyundai Accent 1.5 του πεθερού μου. Εκεί που το κοντέρ στο 206 έδειχνε 150 το Accent έδειχνε 158! Δίπλα-δίπλα! Εγώ στο Hyundai και η γυναίκα μου στο 206! Και τί δεν δοκίμασα! Το πρόγραμμα είναι σωστό. Κι αν τελικά κάπου ξεφεύγουμε 1-2χαω (που δεν το πιστεύω) ας μην το κάνουμε θέμα...
chatasos - Παρ 12 Ιούλ 2002, 14:33:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα απλό check που έκανα σήμερα το πρωί.

Με 3.000 περίπου στροφές και 4η, το κοντέρ έδειχνε λίγο πριν τα 80 χ.α.ω.
Το πρόγραμμα λέει για 75 χ.α.ω. στις ίδιες στροφές.

Παίρνοντας υπόψιν ότι έχει μικρύνει το βήμα λόγω μικρότερων ελαστικών
και ότι η πίεση των ελαστικών είναι σίγουρα λιγότερη από αυτή που θα έπρεπε
(άρα το κοντέρ δείχνει σίγουρα περισσότερο από αυτό που ισχύει πραγματικά),
μπορώ να πω ότι το πρόγραμμα πρέπει να δουλεύει αρκετά καλά.
Άντε να υπάρχει διαφορά το πολύ 1-2 χ.α.ω. όπως είπε και ο miltellas.

Αλλά εγώ τα 185 χ.α.ω θα τα φτάσω ότι και αν γίνει Mad Mad Mad
Ακόμα και αν είναι μόνο κοντερίσια........
Sidobre - Παρ 12 Ιούλ 2002, 14:46:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν μπορείς να τα φτάσεις, πές μου που θα βρίσκεσαι να έρθω να σε σμπρώξω λίγο!!!!

Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green Mr. Green
chatasos - Δευ 15 Ιούλ 2002, 09:27:49
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά τις χτεσινές μετρήσεις...

2η - 4000 στροφές - 60 χ.α.ω.

το πρόγραμμα λέει 54 χ.α.ω.


3η - 3000 στροφές - 62 χ.α.ω.

το πρόγραμμα λέει 57 χ.α.ω.

Από τα παραπάνω βγάζω το συμπέρασμα ότι αν το πρόγραμμα του miltella
δουλεύει σωστά, τότε το κοντέρ του 1400 XS δείχνει παραπάνω 4-5
χιλιόμετρα στα 100.

Επίσης δεν ισχύει το παρακάτω:

62 χ.α.ω. στις 3000 στροφές, άρα 124 χ.α.ω. στις 6000.
Εγώ έβλεπα περίπου 122 στις 6000 και μάλλον οφείλεται στις αυξημένες
απώλειες σε μεγαλύτερες στροφές.
Miltellas - Δευ 15 Ιούλ 2002, 13:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Επίσης δεν ισχύει το παρακάτω:

62 χ.α.ω. στις 3000 στροφές, άρα 124 χ.α.ω. στις 6000.
Εγώ έβλεπα περίπου 122 στις 6000 και μάλλον οφείλεται στις αυξημένες
απώλειες σε μεγαλύτερες στροφές.


Θα διορθώσω λίγο εδώ, σημειώνοντας ότι η απόκλιση είναι το πιθανότερο να οφείλεται και πάλι στο κοντέρ. Εάν χάνει στα 62χαω πχ 3χαω, δεν σημαίνει ότι στα 124χαω θα χάνει 6χαω! Αυτό πολύ σπάνια συμβαίνει. Το χάσιμο στο κοντέρ δεν είναι αναλογικό.

Τα διπλάσια χιλιόμετρα στις διπλάσιες στροφές (με ίδια πάντα σχέση στο κιβώτιο) είναι θεμελιώδης κανόνας.
christhehealer - Δευ 15 Ιούλ 2002, 14:00:19
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν Guys με πέμπτη 3000 στροφές 110 χλμ. κοντερίσια. Peugeot XS2 1600
chatasos - Δευ 15 Ιούλ 2002, 14:44:41
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Το χάσιμο στο κοντέρ δεν είναι αναλογικό.


Φίλε miltella, μπορείς να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό?
Κάτω από ποιες συνθήκες μπορεί να χάνει το κοντέρ?
pezomania - Δευ 15 Ιούλ 2002, 14:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν 5η στις 3.000σαλ 107χλμ! - 4η 3000σαλ 83 χλμ!

Τα ελαστικά μου είναι 195/55 R15!

Α! και παρεπηπτοντός την Παρασκευή γύρναγα από Χαλκίδα το κοντεράκι μου έπαιζε πάλι με τα 200+ με το air condition αναμένω(γι' αυτό δεν αναφέρω και σαλ, διότι δεν θα είναι οι πραγματικές)! Miltella τα ακούς 8) Laughing
chatasos - Δευ 15 Ιούλ 2002, 16:06:03
Θέμα δημοσίευσης:
Στο παρακάτω link φαίνεται ότι η τελική σχέση είναι 3.77, ενώ αυτή που
είναι 3.58 είναι η όπισθεν.

http://www.autotriti.gr/00_new/choose_montel/show_sig_6.asp?b_id=735&t_id=626&montelo=PEUGEOT

Μήπως τελικά έχει γίνει κάποιο λάθος?
Miltellas - Δευ 15 Ιούλ 2002, 16:14:27
Θέμα δημοσίευσης: Περί αποκλίσεων χαω & σαλ
Βρε, μπελά που βρήκα.... Confused

Προς Chataso:
Το κοντέρ συνδέεται μέσω του σασμάν (για παραπάνω ακρίβεια ρώτα μηχανικό!) και μίας ντίζας με την κίνηση των στροφών των ημιαξονίων. Δεν παίρνει εντολές από τις ρόδες απ' ευθείας. Εάν πχ 10στροφές των ημιαξονίων το δευτερόλεπτο αντιστοιχεί σε 70χαω στο κοντέρ, αυτήν την ένδειξη θα βλέπεις είτε πας με τις ζάντες είτε με ρόδες τρακτέρ, εάν οι ρόδες γυρνάνε με ταχύτητα 10στροφές το δευτερόλεπτο, άσχετα εάν τα πραγματικά με τις ζάντες είναι 40χαω και με τις ρόδες τρακτέρ είναι 140χαω. Το κοντέρ είναι προρυθμισμένο να δείχνει από το εργοστάσιο παραπάνω χαω, προφανώς για να αναγκάζει τους οδηγούς να σηκώνουν το πόδι από το γκάζι πριν τα χαω γίνουν πραγματικά πολλά. Οι ενδείξεις στο κοντέρ έχουν σχεδιαστεί με μία αναλογική απόσταση η μία από την άλλη. Αυτό μας κάνει αρχικά να νομίζουμε ότι εάν το κοντέρ κλέβει 5χαω στα 100 τότε θα κλέβει 10χαω στα 200. Είναι σωστό σαν σκέψη αλλά στην πράξη δεν ισχύει με τέτοια ακρίβεια. Στα 200 μπορεί να κλέβει 8χαω ή και 13χαω και εδώ ίσως να έχει σχέση και με την αντίσταση ή τις τριβές της ντίζας. Ο πιο σταθερός μετρητής στο ταμπλό είναι το στροφόμετρο που παίρνει τις ενδείξεις από το ντιστριμπιτέρ, δηλ. από τον αριθμό σπινθήρων που αντιστοιχεί στις αντίστοιχες παλινδρομήσεις των εμβόλων, μέτρηση που δεν μπορεί παρά να είναι απόλυτη, τα έμβολα δεν κινούνται ποτέ με σχετικότητα. Μηχανικός δεν είμαι, οδηγός είμαι και δεν έχω κάνει ποτέ ούτε ένα χιλιόμετρο χωρίς να μελετάω ταυτόχρονα το αυτοκίνητο και το πώς επικοινωνεί εφ' όλης της ύλης μαζί μου. Ότι ξέρω από μηχανικά το ξέρω παρεπιπτόντως από την παθιασμένη ενασχόλησή μου με την οδήγηση και τη σχέση μου επικοινωνίας με το αυτοκίνητο.

Προς Pezomania:
Τα ελαστικά σου είναι σωστά, άρα...
Οι ενδείξεις που αναφέρεις είναι σχεδόν ταυτόσημες με τα πραγματικά χαω. 5η και 3000σαλ = 105,7χαω (εσύ 107) και 4η και 3000σαλ = 85,5χαω (εσύ 83)
Οι αποκλίσεις 1-2χαω μπορεί να οφείλονται και σε οπτικό σφάλμα ασυγχρονικότητας δικής σου, εξάλλου είναι δύσκολο να τοποθετήσεις το στροφόμετρο ακριβώς και χωρίς ουδεμία παρέκκλιση στις 3000σαλ, αλλά είναι και αμελητέες. Αυτό σημαίνει ότι στις 6200σαλ θα πρέπει να βλέπεις σχεδόν 220χαω. Άρα είδες λάθος όταν είπες ότι έπιασες 6200σαλ με 5η στην ευθεία!!! Αυτή είναι η τελική από το 2λιτρο.
Με air condition και με 4 άτομα έχω πιάσει 190χαω στην ευθεία, τουτέστιν μην προσπαθείς να μου πεις ότι το 206 μου σέρνεται... Razz
Και κακώς που δεν είδες τις σαλ εκείνη την ώρα. Όταν ξαναβγείς σε καλό ισιάδι και χτυπήσεις τα 200 θα δεις ότι οι στροφές σου θα είναι περί τις 5700! Θεωρητικά πάντα το στροφόμετρο δεν μπορεί να παρεκλίνει και μάλιστα τόσο πολύ (είχες πει ότι με 6200σαλ είδες 205χαω ενώ έπρεπε να τα δεις με 5800σαλ δηλ. 400σαλ διαφορά)!! Οι κατασκευαστές πριν από 10χρόνια όριζαν μέγιστη απόκλιση του καινούργιου στροφομέτρου τις ±50σαλ. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι με το στροφόμετρο στο 206 σου που δεν καταλαβαίνω. Αλλά μάλλον εσύ κάνεις το λάθος... Wink

Προς Θεραπευτή: Wink
Ισχύουν και για σένα τα περί αποκλίσεων, αλλά θέλω να επισημάνω και κάτι ακόμη. Μπορεί να δείχνει ~1χαω παραπάνω( ή και 2χαω στις πολύ υψηλές ταχύτητες) εάν έχεις μικρότερη κατά 3-4psi πίεση στα ελαστικά. Διασταύρωσε τον μετρητή πίεσης που χρησιμοποιείς με έναν άλλο. Πρέπει να βάζεις 34-36psi εμπρός. 36 για τα καλοκαιρινά ταξίδια και τα στροφιλίκια, 34 το χειμώνα ή στην πόλη για λίγο καλύτερη απόσβεση κραδασμών.

:D
Miltellas - Δευ 15 Ιούλ 2002, 16:53:01
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Στο παρακάτω link φαίνεται ότι η τελική σχέση είναι 3.77, ενώ αυτή που
είναι 3.58 είναι η όπισθεν.

http://www.autotriti.gr/00_new/choose_montel/show_sig_6.asp?b_id=735&t_id=626&montelo=PEUGEOT

Μήπως τελικά έχει γίνει κάποιο λάθος?


Ναι! Για πολλοστή φορά έχει λάθος το Auto-Τρίτη!
Μιλάει για το μοντέλο 206 1.6 3d 110 PS XS 2AB,ABS,CLIMA,RCD και αναφέρει πολλά λάθη και χωρίς πολύ ψάξιμο:

Διάσταση ζαντών: 6X14 αντί 6X15
Ελαστικών: 175/65/14 αντί 195/55/15
Βάρος: 1025 αντί 1100
Σχέση όπισθεν: 3,58 αντί 3,77
Σχέση τελικού: 3,77 αντί 3,58 (εδώ ολοφάνερα μπερδεύτηκε)
Τα νούμερα στις ταχύτητες δεν τα καταλαβαίνω αλλά τα χαω/1000σαλ με 5η που λέει είναι επίσης λάθος 33 αντί 35,2
Υποβοήθηση κρεμαγιέρας λέει προαιρετική αντί για στάνταρ
Ταμπούρα πίσω αντί Δίσκους!!
Χωρίς ABS ενώ αναφέρεται σε μοντέλο με ABS!!!
Ανάρτηση πίσω: Ημιάκαμπτος Άξονας!!!!! αντί Ράβδοι Στρέψης με αντιστρεπτική δοκό

Πιθανότατα αναφέρεται στο περυσινό 5θυρο μοντέλο, ούτε καν στο περυσινό XS, και καμία σχέση με το φετινό XS. Δεν αποκλείεται και τα τεχνικά χαρακτηριστικά πλην των επιδόσεων, να είναι τα τεχνικά του παλιού 1.6 8V. Χώρια που και πάλι δεν εξηγούνται κάποια χοντρά λάθη...

Τα περισσότερα περιοδικά αυτοκινήτου στην Ελλάδα ακολουθούν μία διαδικασία απλοποιήσεων και ισοπέδωσης που εξυπηρετεί την ανάγκη τους για ταχύτητα στην σύνταξη και έγκαιρη έκδοση του περιοδικού. Πλην των 4Τροχών και του Drive (με τη σειρά που τα αναφέρω και που επίσης δεν αποφεύγουν τις ανακρίβειες πχ στον πίνακα χαρακτηριστικών δίνουν στο 206 1.6 16V για τα 100χαω από στάση 10,4sec, ενώ τόσο στις δοκιμές τους όσο και η Peugeot δίνουν 9,3-9,4sec), ίσως κατά τρίτο λόγο και του AutoMotorSport (που κατά κανόνα μεροληπτεί για ευνόητους λόγους υπέρ των γερμανικών στα συγκριτικά τεστ) όλα τα άλλα περιοδικά υπάρχουν καθαρά για λόγους μάρκετινγκ και απευθύνονται σε αμαθές ή ημιμαθές κοινό.
chatasos - Δευ 15 Ιούλ 2002, 17:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
Οπότε δεν θα με βρίσουν που τους έστειλα τα δικά μας...
Confused Confused Confused Confused

Το πρόβλημα είναι πως τους αποδεικνύεις ότι τα δικά σου είναι τα σωστά.

anyway, thx για την επεξήγηση στο προηγούμενο post.
pezomania - Τρι 16 Ιούλ 2002, 08:50:52
Θέμα δημοσίευσης: Re: Περί αποκλίσεων χαω & σαλ
Miltellas έγραψε:
Βρε, μπελά που βρήκα.... Confused

Προς Pezomania:
Τα ελαστικά σου είναι σωστά, άρα...
Οι ενδείξεις που αναφέρεις είναι σχεδόν ταυτόσημες με τα πραγματικά χαω. 5η και 3000σαλ = 105,7χαω (εσύ 107) και 4η και 3000σαλ = 85,5χαω (εσύ 83)
Οι αποκλίσεις 1-2χαω μπορεί να οφείλονται και σε οπτικό σφάλμα ασυγχρονικότητας δικής σου, εξάλλου είναι δύσκολο να τοποθετήσεις το στροφόμετρο ακριβώς και χωρίς ουδεμία παρέκκλιση στις 3000σαλ, αλλά είναι και αμελητέες. Αυτό σημαίνει ότι στις 6200σαλ θα πρέπει να βλέπεις σχεδόν 220χαω. Άρα είδες λάθος όταν είπες ότι έπιασες 6200σαλ με 5η στην ευθεία!!! Αυτή είναι η τελική από το 2λιτρο.
Με air condition και με 4 άτομα έχω πιάσει 190χαω στην ευθεία, τουτέστιν μην προσπαθείς να μου πεις ότι το 206 μου σέρνεται... Razz
Και κακώς που δεν είδες τις σαλ εκείνη την ώρα. Όταν ξαναβγείς σε καλό ισιάδι και χτυπήσεις τα 200 θα δεις ότι οι στροφές σου θα είναι περί τις 5700! Θεωρητικά πάντα το στροφόμετρο δεν μπορεί να παρεκλίνει και μάλιστα τόσο πολύ (είχες πει ότι με 6200σαλ είδες 205χαω ενώ έπρεπε να τα δεις με 5800σαλ δηλ. 400σαλ διαφορά)!! Οι κατασκευαστές πριν από 10χρόνια όριζαν μέγιστη απόκλιση του καινούργιου στροφομέτρου τις ±50σαλ. Εκτός και αν συμβαίνει κάτι με το στροφόμετρο στο 206 σου που δεν καταλαβαίνω. Αλλά μάλλον εσύ κάνεις το λάθος... Wink

:D

NAI! Το βρήκαμε τώρα φταίω εγώ Wink

Μία δεν βλέπω καλά, μία το στροφόμετρό μου πάει λάθος, πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς Wink :D

Σε σένα δεν συμβαίνει αυτό; κρίμα Mr. Green
christhehealer - Τρι 16 Ιούλ 2002, 10:31:39
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς


Pezomania 206.

Tο νέο υβριδικό 206 με κινητήρα από Concorde. 8O 8O

Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Aλήθεια πόσο πάει το λίτρο η κιροζήνη; 8O 8O
pezomania - Τρι 16 Ιούλ 2002, 10:46:23
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
pezomania έγραψε:
πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς


Pezomania 206.

Tο νέο υβριδικό 206 με κινητήρα από Concorde. 8O 8O

Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Aλήθεια πόσο πάει το λίτρο η κιροζήνη; 8O 8O


Άστα να πάνε ένας μισθός μόνο για καύσιμα Crying or Very sad

Αλλά αξίζει τον κόπο Twisted evil
Miltellas - Τρι 16 Ιούλ 2002, 23:59:41
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
pezomania έγραψε:
πες το στα ίσα σαν άντρας : Το στροφόμετρό σου ανεβένει σαν τρελό και δεν προλαβένεις ούτε να το δείς


Pezomania 206.

Tο νέο υβριδικό 206 με κινητήρα από Concorde. 8O 8O

Όλα τα άλλα είναι απλώς οδοντόκρεμες.

Aλήθεια πόσο πάει το λίτρο η κιροζήνη; 8O 8O


Pezomania 206 Concorde
Σας προσπερνάει μόνο από πάνω...
Miltellas 206 Red October
Προσπερνά τον Pezomania πάντα από κάτω... Mr. Green :fist: Twisted evil Razz
pezomania - Τετ 17 Ιούλ 2002, 08:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
Pezomania 206 Concorde
Σας προσπερνάει μόνο από πάνω...
Miltellas 206 Red October
Προσπερνά τον Pezomania πάντα από κάτω... Mr. Green :fist: Twisted evil Razz[/quote]

Πρόσεχε μην βρείς! Είμαι χαμηλωμένος :D :D
Miltellas - Πεμ 18 Ιούλ 2002, 08:49:20
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:

Πρόσεχε μην βρείς! Είμαι χαμηλωμένος :D :D


Δεν θα βρω γιατί είμαι κι εγώ χαμηλωμένος. :D :D Razz
Ε, κι αν βρω, θα γίνω CC. Πού να δίνεις τώρα 6μύρια για CC; Περνάς κάτω από τον Pezomania κι είσαι έτοιμος! 8O 8O
pezomania - Πεμ 18 Ιούλ 2002, 09:56:54
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
pezomania έγραψε:

Πρόσεχε μην βρείς! Είμαι χαμηλωμένος :D :D


Δεν θα βρω γιατί είμαι κι εγώ χαμηλωμένος. :D :D Razz
Ε, κι αν βρω, θα γίνω CC. Πού να δίνεις τώρα 6μύρια για CC; Περνάς κάτω από τον Pezomania κι είσαι έτοιμος! 8O 8O


Μου αρέσεις γιατί έχεις αίσθηση του χιούμορ! Και ποτέ δεν παρεξηγείς τις β@@@@ες που λέω!

Γι' αυτό σε πάω (αν και είσαι λίγο αργός για να με περάσεις έστω και από κάτω (Όχι θα σάφηνα :D ))
Miltellas - Πεμ 18 Ιούλ 2002, 10:22:02
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:

Μου αρέσεις γιατί έχεις αίσθηση του χιούμορ! Και ποτέ δεν παρεξηγείς τις β@@@@ες που λέω!

Γι' αυτό σε πάω (αν και είσαι λίγο αργός για να με περάσεις έστω και από κάτω (Όχι θα σάφηνα :D ))


Γιατί έγω θα σ'αφήσω; :D
Πήγαινε διάβασε στις Βλάβες, στα Ηλεκτρικά παράθυρα, να δεις τί σου επιφυλάσσω... Razz
chatasos - Παρ 19 Ιούλ 2002, 09:34:35
Θέμα δημοσίευσης:
Από auto-τρίτη μου είπαν πως για τις σχέσεις, είναι σίγουρα σωστές οι
δικές τους. Για τα άλλα μπορεί να έχουν κάνει και λάθος.
Επίσης 1.6 (8v) και 1.6 (16v) έχουν ακριβώς τις ίδιες σχέσεις 8O

Τελικά θα ρωτήσω την Lion και βλέπουμε.....
chatasos - Παρ 19 Ιούλ 2002, 10:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
Να και η απάντηση της Lion (ταχύτατη !!!)...


Sidobre - Παρ 19 Ιούλ 2002, 10:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
Δικαιώθηκα για άλλη μαι φορά!!

Και εγώ και ο Pezomania!

Μου φαινόταν πολύ μακρύ το διαφορικό πριν. Τώρα είναι σωστό!
christhehealer - Παρ 19 Ιούλ 2002, 11:00:04
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Δικαιώθηκα για άλλη μαι φορά!!

Και εγώ και ο Pezomania!

Μου φαινόταν πολύ μακρύ το διαφορικό πριν. Τώρα είναι σωστό!


Συμφωνώ με Sidobre και Pezomania. Aπό αίσθηση δεν μου φαινόταν τόσο μακρύ το κιβώτιο του 16V. Tο είχα γράψει και στο topic για τις αλλάγές σχέσεων. Aπλώς δεν μπορούσα να το αποδείξω.

Thank you chatasos. Laughing Laughing Laughing Laughing
pezomania - Παρ 19 Ιούλ 2002, 13:11:22
Θέμα δημοσίευσης:
Σας το έλεγα δεν σας το έλεγα;Είναι δυνατόν να μην ανεβάζει η 5η μας πάνω από 6100! Του Miltella δεν μπορούσε επειδή το έχει μπουκομένο :D :D

Άσε που το δικό μου εχει και ηλεκτρονικό στροφόμετρο (και όχι φουρφούρι Twisted evil ) και είναι ακριβείας (βλ. Concord :D Mr. Green )
Miltellas - Σαβ 20 Ιούλ 2002, 03:52:13
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά, αποδεικνύεται μάλλον ότι το μοναδικό σωστό που είχε το Auto-Τρίτη ήταν οι σχέσεις μετάδοσης! Αφού το επιβεβαιώνει η Lion λύνεται το θέμα... Για να εξηγήσω την εμμονή μου στο θέμα, τις τιμές στις σχέσεις τις είχα πάρει από το περιοδικό 4ΤΡΟΧΟΙ (τ368 όπισθεν:3.751 & διαφορικό:3.584 - τ367 206CC διαφορικό:3.584 - δύο φορές το ίδιο λάθος; Μήπως πρέπει να επικοινωνήσουμε και με τους 4τροχούς; ) που δυστυχώς δεν επιβράβευσε ούτε και αυτό τελικά την εμπιστοσύνη μου (έτσι φαίνεται τουλάχιστον)! Evil Την ίδια τιμή διαφορικού ανέφερε και το DRIVE (δεν βρήκα το τεύχος)! Evil Εκτός και αν η Lion κάνει το λάθος... Αλλά ποιός τολμά να την αμφισβητήσει;
Διατηρώ τις επιφυλάξεις μου και εξηγώ. Εάν το κοντέρ δείχνει σωστά τότε στις 5800σαλ & 5η έχω πράγματι 205χαω, αλλιώς το κοντέρ κλέβει 10χαω και με 5800σαλ έχω εν τέλει 195χαω. Εν τω μεταξύ το κοντέρ μου δείχνει στα ίδια χαω (περίπου 140χαω) λίγοτερα από το 206 1.4 κατά 5-7χαω, λιγότερα από Accent 1.5 κατά 6-8χαω, λιγότερα από Carina ε & λιγότερα από Rover 414 (δεν θυμάμαι πόσο)! Όταν δοκίμαζα το πρόγραμμα τεστάρισα σε παρόμοια διαδρομή αυτά τα αυτοκίνητα παράλληλα με το δικό μου γιατί όλοι αυτοί ήθελαν να μάθουν πόσο κλέβει το κοντέρ τους σε σχέση με το υποτιθέμενο ακριβές δικό μου! Δηλαδή εκείνα τα κοντέρ πόσο κλέβουν στα 200χαω; 15 με 20 χαω; Σαν πολύ δεν είναι; Ή μηπως έχουν βγει δύο διαφορικά για το 1.6 16V (υπ'όψιν ότι ο Pezomania ανέφερε 205χαω με 5η στις 6100 ή 6200σαλ, καμία σχέση πάντως με το δικό μου);

Όσον αφορά το θέμα του σασμάν, το 206 1.6 έχει πολύ μακρύ (το δικό μου τουλάχιστον). Σε κόντρες με καβλωμένα Rallye ή Saxo σε ευθείες με παίζουν από πίσω επαναγεμίζοντας την 4η τους (με πιάνουν, αφήνουν και με ξαναπιάνουν!!!)ενώ εγώ παιδεύομαι να την γεμίσω! Μόνο στις τελικές τα συναγωνίζομαι κάπως. Οδηγήστε ένα 2061.4 για να δείτε πώς γεμίζει (αν υπολογίσετε την έλλειψη δύναμης γεμίζει πιο νευρικά από το 1.6, δεν φεύγει φυσικά το ίδιο γρήγορα, αλλίμονο) και οδηγήστε και ένα Rallye για να δείτε τί θα πει κοντό σασμάν. Το δικό μας είναι μακρύ, θεόμακρυ....

Και μην πεταχτεί κανένας Pezomania να μου πει ότι έχω πρόβλημα στον κινητήρα... Θα αντιπροτείνω να βάλει το Concorde του δίπλα στο Rallye του Pugsang, δεν θα του το αρνηθεί, και να δει τί εστί βερύκοκο... Twisted evil


Για να ολοκληρώσουμε το πρόγραμμα θα κάνουμε την διόρθωση στην τελική σχέση (και τις μικροδιορθώσεις στις άλλες που πρακτικά παραμένουν ίδιες) και να επισημάνω κάτι ακόμη. Για να καλύψω το χάσιμο της διαμέτρου της ρόδας από το πάτημα του πέλματος και το μάγουλο στο ελαστικό, υπολογίζω την περιφέρεια όχι με την σταθερά 3.14 αλλά με 3.014 που αντιστοιχεί σε μείωση διαμέτρου κατά 2.4 πόντους. Αυτό βέβαια μπορεί να παίζει από ελαστικό σε ελαστικό, ανάλογα με το προφίλ αλλά και την σκληρότητά του, και τις πιέσεις. Επειδή θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι 2.4 πόντοι ίσως είναι πολλοί, μπορούμε εναλλακτικά να βάλουμε 3.06 που αντιστοιχεί σε 1.5 πόντους. Ίσως βέβαια η καλύτερη λύση θα ήταν να βάλουμε μια μέση τιμή δηλ. 3.035 που αντιστοιχεί σε 2 πόντους. Βρήκα και έναν παρόμοιο υπολογιστή ταχύτητας στο site της volkswagen που χρησιμοποιεί τη σταθερά 3.14 χωρίς να υπολογίζει το χάσιμο.

Είδομεν...
Smile
Miltellas - Σαβ 20 Ιούλ 2002, 04:34:26
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
Σας το έλεγα δεν σας το έλεγα;Είναι δυνατόν να μην ανεβάζει η 5η μας πάνω από 6100! Του Miltella δεν μπορούσε επειδή το έχει μπουκομένο :D :D

Άσε που το δικό μου εχει και ηλεκτρονικό στροφόμετρο (και όχι φουρφούρι Twisted evil ) και είναι ακριβείας (βλ. Concord :D Mr. Green )


Χμμ! Δε μου λες έχει το Concorde στροφόμετρο; Μήπως αυτό το όργανο στο ταμπλώ σου που το πέρασες για στροφόμετρο είναι... υψόμετρο; Laughing Τελικά πρέπει να έχεις φοβερή επιτάχυνση... καθ' ύψος; Razz Razz Razz Laughing
pezomania - Δευ 22 Ιούλ 2002, 08:26:19
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:


Και μην πεταχτεί κανένας Pezomania να μου πει ότι έχω πρόβλημα στον κινητήρα... Θα αντιπροτείνω να βάλει το Concorde του δίπλα στο Rallye του Pugsang, δεν θα του το αρνηθεί, και να δει τί εστί βερύκοκο... Twisted evil


Smile


Αγαπητέ Miltella, τα έχω "στήσει" άπειρες φορές με vts (το έχει ο κολλητός μου) και δεν με έχει πάρει ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ! Με Rallye τα έχω "στήσει" (16v πάντα) μέχρι την 3η είμαι ακριβός δίπλα του και μου ξεκόλησε σε 4η 1-1,5 καρότσα και την κρατήσαμε σταθερή την διαφορά μέχρι 200+ που αναγκαστηκά κόψαμε! Άρα ξέρω ότι "χάνουμε" από τα ξαδερφάκια μας, αλλά δεν φταίνε (μόνο ) οι μακρυές σχέσεις κοίτα και :
1ο βάρος 206: 1018 vs Rallye 950!
2o ελαστικά 206: 195/55 R15 vs 185/55 R14!
Miltellas - Δευ 22 Ιούλ 2002, 13:50:40
Θέμα δημοσίευσης:
Στο manual αναφέρει ότι το 206 1.6 16V είναι 1100 κιλά! Κάνω λάθος;

Νέα μέτρηση: Εθνική οδό για Χαλκιδική, πρίν τη στροφή Θέρμης-Αεροδρομίου 205χαω που ανεβαίνουν κι άλλο στις 5800-5900σαλ, δύο άτομα και αναμμένο air-condition!!! Να τ' αφήσω;

Pezomania, το 206 μου είναι νορμάλ (εκτός από ανάρτηση), και τα αυτοκινητάκια που κοντράρω δεν είναι, εάν κρίνω από τα μπουριά και τον θόρυβο που κάνουν. Στο δικό σου τί έχεις βελτιώσει; Ρωτώ επειδή είπες ότι δεν σου φεύγουν τα Rallye και τα VTS...
Έχεις επιβεβαιώσει την ένδειξη του στροφομέτρου στα 205χαω; Είχες πει για 6100-6200σαλ.
pugsang - Τρι 23 Ιούλ 2002, 07:02:49
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον για να μην τσακωνεστε και αφου υπάρχει διαθέσιμο Rolling eyes ενα Rallye προτεινω να τα μετρήσουμε να δούμε τι γίνεται και πόσο κλέβει το καθε κοντέρ.Παντως εγω με αναμενο a/c 2 ατομα και τις αποσκευές τους εχω δει 215@6800 rpm κοντερίσια σε ευθεία και 225@7100 στην κατηφόρα του Σείριου.Παντως αναμενο/σβηστό το a/c δεν εχει διαφορά στην τελική εκτος του οτι αργει λιγο να την πιάσει και επισης μετα τα 210(~6600rpm με 5η) το a/c κόβει απο μονο του την λειτουργία του

ΥΓ Το Rallye φοραει μονο σκούπα PTS τίποτε αλλο
pezomania - Τρι 23 Ιούλ 2002, 07:26:03
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Στο manual αναφέρει ότι το 206 1.6 16V είναι 1100 κιλά! Κάνω λάθος;

Νέα μέτρηση: Εθνική οδό για Χαλκιδική, πρίν τη στροφή Θέρμης-Αεροδρομίου 205χαω που ανεβαίνουν κι άλλο στις 5800-5900σαλ, δύο άτομα και αναμμένο air-condition!!! Να τ' αφήσω;

Pezomania, το 206 μου είναι νορμάλ (εκτός από ανάρτηση), και τα αυτοκινητάκια που κοντράρω δεν είναι, εάν κρίνω από τα μπουριά και τον θόρυβο που κάνουν. Στο δικό σου τί έχεις βελτιώσει; Ρωτώ επειδή είπες ότι δεν σου φεύγουν τα Rallye και τα VTS...
Έχεις επιβεβαιώσει την ένδειξη του στροφομέτρου στα 205χαω; Είχες πει για 6100-6200σαλ.


Δέν το έχω επιβεβαιώσει (όπως σου είπα την τελευταία φορά που γύρναγα από χαλκίδα, επειδή είχα αναμένω το air condition δεν το πρόσεξα Crying or Very sad επειφιλάσομαι για την επόμενη φορά Wink ).

Το 206 είναι σχεδόν μαμά! Όταν τα είχα πάει με το Rallye το είχα χαμηλωμένο και φόραγα και μια φιλτροχοάνη green. Με το saxo (επειδή το έχει κολλητός μου τα έχω πάει και με την φιλτροχοάνη (τότε που την φόραγα) αλλά και με το τελικό που έχω τώρα. Το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο, το Saxo δεν μπορούσε να με μαζέψει ούτε σε πολύ μεγάλες ευθείες!

Αλλά το ερώτημά μου είναι άλλο, το saxo με το Rallye φοράνε τον ίδιο κινητήρα και το ίδιο κιβ. ταχυτήτων;; Και αυτό το ρωτάω, γιατί και εγώ που έχασα από το Rallye (ενό από το saxo ΠΟΤΕ) αλλά και αρκετοι γνωστοί μου, όλοι λένε ότι τα Rallye είναι πολύ πιο γρήγορα από τα saxo!;Όσοι έχουν saxo τους έχω ακούσει να λένε ότι χάσανε από κόντρα από Rallye, ενό αυτούς που έχουν Rallye το αντίθετο! Ίσως ξέρει να μας πεί ο pugsang.
pugsang - Τρι 23 Ιούλ 2002, 08:15:51
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ειναι γεγονος για τα saxo.Η μονη λογική εξήγηση είναι οτι ειναι πιο βαρια γιατι κατα τ αλλα ειμαι 99% σίγουρος οτι εχουν τα ιδια μηχανικά μερη (κινητήρας,κιβώτιο) με τα 106

Μήπως ο φίλος σου είχε ανοιχτό το a/c κατα την κόντρα?
pezomania - Τρι 23 Ιούλ 2002, 08:41:53
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Αυτο ειναι γεγονος για τα saxo.Η μονη λογική εξήγηση είναι οτι ειναι πιο βαρια γιατι κατα τ αλλα ειμαι 99% σίγουρος οτι εχουν τα ιδια μηχανικά μερη (κινητήρας,κιβώτιο) με τα 106

Μήπως ο φίλος σου είχε ανοιχτό το a/c κατα την κόντρα?


Πιό a/c εδώ είχε κλείσει και τα φώτα :D
pugsang - Τρι 23 Ιούλ 2002, 08:45:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι το εχω δει & εγω αυτο.Μηπως τα Rallye εχουν τελικά καποιο σύστημα που κοβει το ρεύμα σε οτιδήποτε περιττό γι αυτο πάνε καλύτερα????

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
pezomania - Τρι 23 Ιούλ 2002, 09:01:28
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως pug νομίζω, ότι εκτός από πιο ελαφρύ, το Rallye έχει και καλύτερο (ίσως και πιο κοντό) σασμάν.

Του φίλου μου το sαχο έχει τις ίδιες σχέσεις με το δικό μου, το Rallye τελικά έχει πιο κοντές;

Σημείωση το saxo του φίλου μου φοράει 195/45 R15 και όχι την 14αρα!
pugsang - Τρι 23 Ιούλ 2002, 12:38:18
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω αγαπητέ φιλε παντως το δικό μου εχει αυτά:

final drive: 3,939
gear ratios:
1st:3,417
2nd:1,950
3rd:1,357
4th:1,054
5th:0,854

Οσο για τα λαστιχα δεν εχει τοση σημασία αν και με τα 195/45/15 ειναι οντως πιο κοντο.Η αλλαγη διαστασεων εχει μια επιδραση στο διαφορικό απο 3,94 σε 3,96 που δεν νομιζω να δικαιολογεί τετοια διαφορά
Sidobre - Τρι 23 Ιούλ 2002, 13:32:19
Θέμα δημοσίευσης:
Pugsang, μην του δίνεις και πολύ σημασία, ο pezomania έχει μετατρέψει το 206 του σε Saxo....

Aν ποτέ το δείς από κοντά θα καταλάβεις.....

:D :D :D
christhehealer - Τρι 23 Ιούλ 2002, 13:39:48
Θέμα δημοσίευσης:
Eπαναλαμβάνω του pezomania είναι το υβριδικό 206 Concorde. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
pezomania - Τρι 23 Ιούλ 2002, 13:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Pugsang, μην του δίνεις και πολύ σημασία, ο pezomania έχει μετατρέψει το 206 του σε Saxo....

Aν ποτέ το δείς από κοντά θα καταλάβεις.....

:D :D :D


Ακόμα θυμάμαι το σχόλιο: "πάρτε αυτό το saxo από κει μπαίνει στην φωτογραφία!"

:D :D Twisted evil
pugsang - Τρι 23 Ιούλ 2002, 14:34:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να υποθέσω οτι το car του αγαπητού φίλου εχει σωμα λιονταριού & καρδια λοχία?
Sidobre - Τρι 23 Ιούλ 2002, 14:38:07
Θέμα δημοσίευσης:
... περίπου!

Εχει βάλει τα διακριτικά "16v" από τον λοχία στο ίδιο σημείο στο 206.
chatasos - Τρι 23 Ιούλ 2002, 14:43:39
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:

Για να ολοκληρώσουμε το πρόγραμμα θα κάνουμε την διόρθωση στην τελική σχέση (και τις μικροδιορθώσεις στις άλλες που πρακτικά παραμένουν ίδιες) και να επισημάνω κάτι ακόμη. Για να καλύψω το χάσιμο της διαμέτρου της ρόδας από το πάτημα του πέλματος και το μάγουλο στο ελαστικό, υπολογίζω την περιφέρεια όχι με την σταθερά 3.14 αλλά με 3.014 που αντιστοιχεί σε μείωση διαμέτρου κατά 2.4 πόντους. Αυτό βέβαια μπορεί να παίζει από ελαστικό σε ελαστικό, ανάλογα με το προφίλ αλλά και την σκληρότητά του, και τις πιέσεις. Επειδή θεωρώ ότι σε κάποιες περιπτώσεις οι 2.4 πόντοι ίσως είναι πολλοί, μπορούμε εναλλακτικά να βάλουμε 3.06 που αντιστοιχεί σε 1.5 πόντους. Ίσως βέβαια η καλύτερη λύση θα ήταν να βάλουμε μια μέση τιμή δηλ. 3.035 που αντιστοιχεί σε 2 πόντους. Βρήκα και έναν παρόμοιο υπολογιστή ταχύτητας στο site της volkswagen που χρησιμοποιεί τη σταθερά 3.14 χωρίς να υπολογίζει το χάσιμο.

Είδομεν...
Smile


Έχουν γίνει οι διορθώσεις στα προγράμματα ενώ επίσης προστέθηκε και η
δυνατότητα να ορίζεται από τον χρήστη το π, με default τιμή το 3.14159....
pezomania - Τρι 23 Ιούλ 2002, 14:51:12
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Να υποθέσω οτι το car του αγαπητού φίλου εχει σωμα λιονταριού & καρδια λοχία?


Όχι πρός Θεού!

Δύο σηματάκια έβαλα, ξέρεις αυτά τα 16v που έχουν τα saxo στα πλάγια (πίσω στο φτερό)!

Και τι για μένα το έκανα; Όχι βέβαια για τους άλλους, για να μην καίνε τσάμπα βενζίνη προσπαθώντας να με φτάσουν :D Smile :D 8)
Sidobre - Τρι 23 Ιούλ 2002, 15:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω ότι τώρα πρέπει να είναι σχετικά σωστό.

Ολο το Σ/Κ παρακολουθούσα σταθερές στροφές και χιλιόμετρα.

Για παράδειγμα με το 16v στις 4000 στροφές είχα 140 με 142. Το πρόγραμμα λέει 139,64. Αρα για εμένα είναι σωστό!
christhehealer - Τρι 23 Ιούλ 2002, 15:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
Φεύγοντας από τα διόδια της Eλευσίνας μέ ένα saxo παρατήρησα ότι στις τρεις πρώτες ταχύτητες μου έφυγε, για να τον φτάσω με 4η και να τον πατήσω με 5η πριν πέσω στα φρένα γιατί θα καρφωνώμουνα σε ένα Fundai.

Moυ έκανε εντύπωση γιατί σε εκείνη την ανηφορίτσα που φέυγουν όλοι με τέρμα το γκάζι δεν με έχει περάσει κανένας. Eξαιρείται ένα scooby και ένα S3, αλλά να είμαστε και λογικοί. Σκεφτομαι μήπως του βάλω κι εγώ το σηματάκι 16V από saxo και κερδίσω λίγο σε επιταχύνσεις μέχρι την 3η!!!! 8O 8O 8O
konstantinos - Τρι 23 Ιούλ 2002, 15:28:30
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω και εγώ με τον Sid, στις 3000 rpm με 5η εχω 107 στο στροφόμετρο και το πρόγραμμα λέει 104. Τώρα μάλιστα... βλέπουμε που πάμε 8) 8) 8)

Μπράβο Chat good work Exclamation Exclamation Exclamation Wink Wink Wink
pezomania - Τρι 23 Ιούλ 2002, 16:03:01
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Φεύγοντας από τα διόδια της Eλευσίνας μέ ένα saxo παρατήρησα ότι στις τρεις πρώτες ταχύτητες μου έφυγε, για να τον φτάσω με 4η και να τον πατήσω με 5η πριν πέσω στα φρένα γιατί θα καρφωνώμουνα σε ένα Fundai.

Moυ έκανε εντύπωση γιατί σε εκείνη την ανηφορίτσα που φέυγουν όλοι με τέρμα το γκάζι δεν με έχει περάσει κανένας. Eξαιρείται ένα scooby και ένα S3, αλλά να είμαστε και λογικοί. Σκεφτομαι μήπως του βάλω κι εγώ το σηματάκι 16V από saxo και κερδίσω λίγο σε επιταχύνσεις μέχρι την 3η!!!! 8O 8O 8O


Αποδυκνείεις τα λεγόμενά μου Wink

Αν ξεκινούσες καλύτερα θα τον είχες πατήσει από τις πρώτες ταχύτητες και απλά στις 4ες 5ες θα είχε λύξει το παιχνίδι 8)
Miltellas - Τετ 24 Ιούλ 2002, 00:36:07
Θέμα δημοσίευσης:
Pezomania, μάλλον η φιλτροχοάνη που φοράς κάνει τη διαφορά. Τα Rallye δεν τα πιάνω με τίποτα. Με ένα Saxo κοντραρίστηκα πραγματικά και πάντα με περνούσε. Το Saxo ήταν χαμηλωμένο και φορούσε σίγουρα τουλάχιστον σκούπα και τελικό, γιατί σταματήσαμε παρακάτω και μου το είπε αφήνοντας υπονοούμενα και για άλλα, και με ρώτησε εάν το 206 μου ήταν 1.4 με turbo!

Επίσης, ο κινητήρας του 206 είναι ο υποβαθμισμένος 2λιτρος. Καμία σχέση με του Rallye.
pezomania - Τετ 24 Ιούλ 2002, 07:13:50
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Pezomania, μάλλον η φιλτροχοάνη που φοράς κάνει τη διαφορά. Τα Rallye δεν τα πιάνω με τίποτα. Με ένα Saxo κοντραρίστηκα πραγματικά και πάντα με περνούσε. Το Saxo ήταν χαμηλωμένο και φορούσε σίγουρα τουλάχιστον σκούπα και τελικό, γιατί σταματήσαμε παρακάτω και μου το είπε αφήνοντας υπονοούμενα και για άλλα, και με ρώτησε εάν το 206 μου ήταν 1.4 με turbo!

Επίσης, ο κινητήρας του 206 είναι ο υποβαθμισμένος 2λιτρος. Καμία σχέση με του Rallye.


Καλημέρα,
Ρε Γκαρντάση, με σκούπα και τελικό και εσύ τελείως "μαμα" και κοντραριστήκατε, φαντάσου, να ήταν και αυτός "μαμά" τι θα πάθενε Wink

Όχι προς Θεού δεν λέω ότι τα saxo τα έχουμε για την ...., κάθε άλλο, απλός είναι γεγονός (δεν ξέρω γιατί) είναι πιο αργά από τα Rallye και αν εμείς κάνουμε σωστές αλλαγές (ταχυτήτων εννοώ) και αξιοποιήσουμε την παραπάνω ροπή που διαθέτουμε, τότε θα τα βρούνε σκούρα τα πράγματα :D

Α! Με κόντρα με saxo στα επόμενα φανάρια με ρωτούσε αν είναι το 2.0 8O 8) :D
christhehealer - Τετ 24 Ιούλ 2002, 10:47:29
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
και αν εμείς κάνουμε σωστές αλλαγές (ταχυτήτων εννοώ) και αξιοποιήσουμε την παραπάνω ροπή που διαθέτουμε, τότε θα τα βρούνε σκούρα τα πράγματα :D


Pε pezomania με διαβάζεις ή τζάπα γράφω; Tο ίδιο πράγμα λέμε. Mου πήρε το μπαμ και τον έπιασα στις ροπές. Όλο τον είχα από κοντά αλλά γέμιζε πιο γρήγορα άλλαζε και μου ξεύφευγε στις τρεις πρώτες σχέσεις.
pezomania - Τετ 24 Ιούλ 2002, 12:22:08
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
pezomania έγραψε:
και αν εμείς κάνουμε σωστές αλλαγές (ταχυτήτων εννοώ) και αξιοποιήσουμε την παραπάνω ροπή που διαθέτουμε, τότε θα τα βρούνε σκούρα τα πράγματα :D


Pε pezomania με διαβάζεις ή τζάπα γράφω; Tο ίδιο πράγμα λέμε. Mου πήρε το μπαμ και τον έπιασα στις ροπές. Όλο τον είχα από κοντά αλλά γέμιζε πιο γρήγορα άλλαζε και μου ξεύφευγε στις τρεις πρώτες σχέσεις.


Ναι, αλλά γιατί σου πήρε τα μπάμ; Γιατί δεν το ξεκίνησες σωστά (ίσως σου σπίνιαρε παραπάνω απ' ότι έπρεπε). Αν του είχες πεταχτεί εσύ μπροστά, τότε όλα θα ήταν διαφορετικά, σε κάθε αλλαγή θα του αύξανες την διαφορά 8) μέχρι την 5η θα είχε εγκαταλείψει κλέγοντας Crying or Very sad :D Twisted evil

Σε τέτοιες κόντρες (όπου το ένα αμάξι είναι οριακά πιο γρήγορο από το άλλο) το πάν είναι να ξεκινήσεις καλά και να πεταχτείς πρώτος! Και μετά με σωστές και γρήγορες αλλαγές να μείνεις εκεί (πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να τις βάζω σχεδόν καρφωτές τις ταχύτητες Neutral )
pezomania - Τετ 24 Ιούλ 2002, 12:33:35
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Στο manual αναφέρει ότι το 206 1.6 16V είναι 1100 κιλά! Κάνω λάθος;



Φίλε Miltella, κάνεις λάθος! Και η Peugeot και τα περιοδικά (όπως το Tρίτη κτλ) το έχουν 1020-1018. 1080-1100 είναι το 2.0!
Miltellas - Πεμ 25 Ιούλ 2002, 01:14:12
Θέμα δημοσίευσης:
Εάν το λέει και το manual εντάξει.
Τα περιοδικά έχουν πολλές ανακρίβειες και δεν τα εμπιστεύομαι. Το δικό μου το manual δεν έχει στοιχεία για το 1.6 16v! Για 1100κιλά του 16v είχα διαβάσει στα manual του 206 για το 2002. Αλλά μπορεί και να κοίταξα σε λάθος στήλη (πχ 2.0), δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω...
pezomania - Πεμ 25 Ιούλ 2002, 07:31:37
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Εάν το λέει και το manual εντάξει.
Τα περιοδικά έχουν πολλές ανακρίβειες και δεν τα εμπιστεύομαι. Το δικό μου το manual δεν έχει στοιχεία για το 1.6 16v! Για 1100κιλά του 16v είχα διαβάσει στα manual του 206 για το 2002. Αλλά μπορεί και να κοίταξα σε λάθος στήλη (πχ 2.0), δεν μπορώ να το επιβεβαιώσω...


Ούτε το δικό manual έχει. Το είδα από προσπέκτους της Peugeot στην πίσω σελίδα έχει τεχνικά χαρακτηριστικά!
christhehealer - Πεμ 25 Ιούλ 2002, 10:13:22
Θέμα δημοσίευσης:
1100 ακατέβατα. Tο manual του 2002 έχω. Δεν πίστευα όταν το διάβασα. Nόμιζα ότι ήταν 900 κιλά ή τοσο το ήθελα να είναι
pezomania - Πεμ 25 Ιούλ 2002, 15:23:37
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
1100 ακατέβατα. Tο manual του 2002 έχω. Δεν πίστευα όταν το διάβασα. Nόμιζα ότι ήταν 900 κιλά ή τοσο το ήθελα να είναι


Είπαμε το δικό σας είναι πιο βαρύ! (άρα και πιο αργό :D )
Miltellas - Σαβ 27 Ιούλ 2002, 23:35:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μανιακέ... με 1100 κιλά και θέλεις να πιστεύεις ότι κοντράρεις Ραλάκια και Σαξό με 150-200 κιλά λιγότερα;

Με τί οδηγούς κοντράρεσαι; Το ξαναείπα. Συναντήσου καμιά φορά με τον Pugsang να δεις τί εστί βερύκοκο! Θα σου δίνει 1 δεύτερο αβάντζο και πάλι θα σε περνάει! 0X
pezomania - Κυρ 28 Ιούλ 2002, 14:07:34
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Μανιακέ... με 1100 κιλά και θέλεις να πιστεύεις ότι κοντράρεις Ραλάκια και Σαξό με 150-200 κιλά λιγότερα;

Με τί οδηγούς κοντράρεσαι; Το ξαναείπα. Συναντήσου καμιά φορά με τον Pugsang να δεις τί εστί βερύκοκο! Θα σου δίνει 1 δεύτερο αβάντζο και πάλι θα σε περνάει! 0X


Έχω βαρεθεί να τα γράφω, αλλά .... Τέλος πάντων ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ :

Φέρε μου οποιο saxo μαμά θέλεις να το ΞΕΦΤΥΛΙΣΩ όπου αυτός θέλει!

Το 206 ΄πήρα τηλέφωνο την Παρασκεύη το πρωί στην αντιπροσωπεία και είναι 1018 κιλά!!!! vs το saxo είναι 980 κιλά!

Τέλος όπως ξανα είπα από Rallye έχασα, αλλά μέχρι και την 3η φοβόταν μην του σπάσω τον προφυλαχτήρα! (για την ιστορία το rallye είναι 958 κιλά ίσως γι' αυτό να είναι πιο γρήγορο από saxo!)

Και για να μην νομίζεις πως είμαι ο μόνος, επικαλούμε την μαρτυρία του Sidobre (όπου έχει ο αδερφός του rallye) όπου στην πρώτη συνάντηση, αναπτύξαμε αυτό το θέμα! Μάλιστα τώρα που έχει βάλει και σκούπα, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεί νέα αποτελέσματα (εάν υπάρχουν!).
Miltellas - Κυρ 28 Ιούλ 2002, 22:44:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ξαναείδα το εγχειρίδιο της Peugeot, το 206 1.6 16V έχει 1100κιλά. Δεν καταλαβαίνω γιατί η αντιπροσωπεία λέει 1018! Έχω τους λόγους μου να μην εμπιστεύομαι όλα όσα ακούω από τις αντιπροσωπείες...
Όσον αφορά το ότι κοντράρεις τα Ραλλάκια τόσο άνετα... τί να πω; Εσύ ξέρεις καλύτερα φαίνεται... Όταν βάλω φιλτροχοάνη θα δω εάν καλύπτω τη διαφορά που τώρα βλέπω! Ίσως και να έχω πέσει σε φτιαγμένα Ραλλάκια.

Εχθές το απόγευμα πηγαίνοντας Χαλκιδική κοντραρίστηκα για μερικά χιλιόμετρα με ένα Civic ESi (125PS). Του πέταξα τα μάτια... Twisted evil Αυτός μόνος του κι εγώ με την γυναίκα μου.
Η πλάκα ήταν ότι πίσω στο τζάμι του έγραφε το περίφημο "No Fear"! Razz Laughing
Το δικό μου βέβαια το είχα συνέχεια στον κόφτη... Rolling eyes
Και τίμησα για άλλη μια φορά το 206 μου! 0X
Ο Χοντάκιας θα είναι και αυτός σίγουρος ότι το 206 μου ήταν Turbo!! Laughing Χε!Χε! Wink
Slash - Δευ 29 Ιούλ 2002, 00:56:45
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου αν και μαμά μπορώ να πω οτι πάει αρκετά καλά. (μήπως φταίει το στρώσιμο που ήταν συντηρητικοραλίσιο;). Σε φανάρια που έχω κοντραριστεί πετάγομαι αρκετά καλά αν και μου αρέσει πολύ το σπινιάρισμα χάνω πολύ σε πρόσφυση (φυσικό ε; ).Πάντως και με ένα Rallye 1400 ενός φίλου απο το ΤΕΙ αν και πηγαίναμε μαζί στο τέλος τον πήρα.
Anyway καλές η 1η και η 2α αλλά μου αρέσει πάρα μα πάρα πολύ πως ανοίγει η 3η μου,και επίσης νιώθω την 5η μου να τραβάει περισσότερο από την 4η. Ο βενζινάς μου μου το επιβεβαίωσε. Υπάρχει κανείς άλλος που να το έχει παρατηρήσει αυτό; Όσο από θέμα τελικής ,ανεξήγητα ,ήμουνα με την γιαγιά μου μέσα για Λάρισα με το clima on και έπιασα 180+ ενώ είμαι σίγουρος οτι αν το άφηνα θα πήγαινε και περισσότερο. Any ideas?
Miltellas - Τρι 30 Ιούλ 2002, 00:50:08
Θέμα δημοσίευσης:
Rallye 1400;; Μήπως εννοείς 1300; Με τους 100 ίππους; Και το πήρες; Για κούνα το κεφάλι σου. Ή καλύτερα να κουνήσει το κεφάλι του ο φίλος σου... Laughing

5η και να τραβάει καλύτερα από 4η δεν υπάρχει...
Εκτός και αν εννοείς ότι βγάζει περισσότερα χιλιόμετρα, τουτέστιν τελική! Αυτό όμως είναι φυσιολογικό.

Με clima και 180+ με 1.4 είναι πολύ καλή επίδοση. Wink
Slash - Τρι 30 Ιούλ 2002, 00:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχήν είναι το 1400. Όσο αφορά την 5η θέλω να πω οτι ενώ φορτώνω την 4η μέχρι και τα 120 και καρφώνω την 5η συνεχίζει μετα τις 3500 στροφές σε ρυθμό ισάξιο της 4ης και ίσως και καλύτερο. Πάντως το έχω πει οτι αρκετά μοτέρ μπορεί να βγάζουν παραπάνω άλογα απο αυτά που λέει το εργοστάσιο. Όπως μας λένε για τελική 175 και συνεχίζει μετα τα 180,γιατι να μην είναι πχ 78 η 79 άλογα αντί για 75 που λέει ο κατασκευαστής; Ίσως μια δυναμομέτρηση να μας έλυνε τις απορίες...
Miltellas - Τρι 30 Ιούλ 2002, 01:18:09
Θέμα δημοσίευσης:
Slash, μη γελιέσαι, τα 180+ που είδες είναι κοντερίσια, χώρια που μιά ανεπαίσθητη κατωφέρεια μπορεί να σου δώσω χιλιόμετρα που εάν δε σε κόψει κανείς να τα κρατήσεις άνετα.

Το 1400 που λες είναι το XSi με τα 95 άλογα και ελαφρύτερο. Αρκετά γρήγορο που και πάλι δεν το πιάνεις... Αυτός δεν το πήγε καλά. Υπόψιν ότι αν κάποιος κάνει μισό δεύτερο καλύτερη εκκίνηση, ο άλλος ούτε με 20 ίππους παραπάνω δεν αναπληρώνει το χάσιμο!

Η 4η σου στις 3500σαλ επιταχύνει σαφώς καλύτερα από την 5η, αφού η 5η θα φύγει κάτω από τη ροπή. Ένα χρονόμετρο θα το επιβεβαίωνε. Θεωρητικά εάν κάνεις την αλλαγή στις 5000σαλ η 5η θα πέσει στις 4000σαλ περίπου και μετά θα απλώσει πολύ καλά. Για την μέγιστη επιτάχυνση ο κανόνας είναι να φορτώνεις όλες τις ταχύτητες μέχρι λίγο πριν τον κόφτη.
Slash - Τρι 30 Ιούλ 2002, 01:34:02
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με αυτό. Σε άρθρο σχετικά με κοντράκηδες όντως μια καλή εκκίνηση είναι παραπάνω από το ήμισυ της κόντρας. Στο δεύτερο σημαντικό που είναι η αλλαγή ταχυτήτων στο σωστό σημείο, μόνο μια δυναμομέτρηση μπορεί να μας το πει με ακρίβεια με σχεδιόγραμμα. Δηλαδή το πόσο σηκώνει μια ταχύτητα και μέχρι πότε έχει την δυνατότητα να σηκώνει και να κρατάει την δύναμή της. Οι ταχύτητες δεν ανεβαίνουν μέχρι τον κόφτη. Κάποια στιγμή το μοτέρ κρεμάει και γι αυτό είναι αναγκαίο πχ να ξέρεις οτι στις 4200 η 4η σου έχει την ίδια ροπη με την 3η στις 5400. Αλλά και πάλι αυτό είναι για κοντράκηδες και για όσους κηνυγάνε το αυτοκίνητό τους.
Miltellas - Τρι 30 Ιούλ 2002, 02:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλήθεια είναι ότι οι φαναροκόντρες, όπως και τα dragster, δεν είναι το φόρτε μου και ούτε το γούσταρα ποτέ. Για χαβαλέ καλό αλλά μέχρις εκεί. Το στροφιλίκι δεν το αλλάζω με τίποτε σαν γούστο!

Είναι κατά βάση λογικό αυτό που λες όσον αφορά τη ροπή στον στρόφαλο αλλά μάλλον δεν ξέρεις ότι οι μετρήσεις 0-100χαω κατά ISO γίνονται με το γκάζι στο πάτωμα, τις αλλαγές σχέσεων πριν τον κόφτη και σε εντελώς επίπεδο και ίσιο δρόμο. Η εξήγηση από όσο λογικά αντιλαμβάνομαι βρίσκεται στην αναζήτηση της ιπποδύναμης και όχι της ροπής κατά την επιτάχυνση από στάση. Δηλαδή, οι σαλ μετά από κάθε αλλαγή να μην πέφτουν πολύ κάτω από τις σαλ μέγιστης ιπποδύναμης. Σκέψου και σύμφωνα με το παράδειγμά σου, ότι η 3η μπορεί να έχει λιγότερα χιλιογραμμόμετρα ροπή στον στρόφαλο στις 5400σαλ από ότι η 4η στις 4200σαλ αλλά η πραγματική ροπή στη ρόδα είναι μεγαλύτερη με την 3η, αφού στις 5400σαλ υπάρχει ακόμη αρκετή ροπή, σαφώς μεγαλύτερη ιπποδύναμη και επιπλέον οι στροφές του κινητήρα ανεβαίνουν και με σαφώς μεγαλύτερη ταχύτητα μέχρι πριν τον κόφτη, λόγω της κοντύτερης σχέσης στο σασμάν. Άρα με 3η είναι φυσιολογικό να επιταχύνεις γρηγορότερα από ότι με 4η, σε όλο το φάσμα στροφών (εκτός από το σημείο που "κρεμάει" ο κινητήρας κάπου πριν από το κόφτη).
Την ροπή την χρειάζεσαι κυρίως στις επιταχύνσεις εν κινήσει με μία δεδομένη σχέση στο κιβώτιο, στις ανηφόρες, στα βαριά φορτία, για τον κλιματισμό και φυσικά για κράτημα στις στροφές.
christhehealer - Πεμ 01 Αύγ 2002, 21:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν έχω ένα πρόγραμμα που λέγετε Sony Route Planner και είναι ευγενική προσφορά της ΦΙΛ.Μ.Α. (Φίλοι Μοτοσυκλέτας Αργολίδας) στο club μας. Του δίνεις Σημείο Αναχώρησης και σημείο προορισμού και σου λέει χιλιόμετρα, μέρη, που θα περάσεις και ώρα που θα κάνεις. Μπορεί να βγάλει έναλακτικές διαδρομές δινοντάς του πόλεις που θέλεις οποσδήποτε να περάσεις. Μέγεθος 160Mb πριν το Installation. Επείσης δεν ξέρω τι γίνεται από δικαιώματα. Να το δει o chatasos και αν είναι να το ανεβάσουμε στο site. Αλλοιως χέρι με χέρι να το πάρουμε όλοι.
Nikel - Πεμ 01 Αύγ 2002, 23:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατρε ενδιαφερον ακουγεται αυτο το προγραμματακι θα'θελα να το δω.
chatasos - Παρ 02 Αύγ 2002, 06:19:15
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Λοιπόν έχω ένα πρόγραμμα που λέγετε Sony Route Planner και είναι ευγενική προσφορά της ΦΙΛ.Μ.Α. (Φίλοι Μοτοσυκλέτας Αργολίδας) στο club μας. Του δίνεις Σημείο Αναχώρησης και σημείο προορισμού και σου λέει χιλιόμετρα, μέρη, που θα περάσεις και ώρα που θα κάνεις. Μπορεί να βγάλει έναλακτικές διαδρομές δινοντάς του πόλεις που θέλεις οποσδήποτε να περάσεις. Μέγεθος 160Mb πριν το Installation. Επείσης δεν ξέρω τι γίνεται από δικαιώματα. Να το δει o chatasos και αν είναι να το ανεβάσουμε στο site. Αλλοιως χέρι με χέρι να το πάρουμε όλοι.


Το συγκεκριμένο πρόγραμμα το έχω και εγώ, αλλά δεν το έχω ψάξει
και πολύ για να ξέρω τις δυνατότητές του.
Όσο για τα δικαιώματα, μάλλον το δικό σου πρέπει να είναι πιο "γνήσιο" Twisted evil Wink

Θα σου στείλω pm και βλέπουμε...
Nikel - Παρ 02 Αύγ 2002, 19:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
Για παιχνιδι ρε Chataso να το παρουμε και εμεις Wink Mr. Green Wink
Alex - Παρ 02 Αύγ 2002, 22:36:21
Θέμα δημοσίευσης:
Diabasa to thread ap'thn arxh kai exw na pw ta akoloutha:

1) Ta xamhlwmena amaksia exoun theoritika toulaxiston mikroterh telikh giati o aeras pou mpenei apo katw einai ligoteros kai paragei mikroterh anwsh. H anwsh einai terastia dynamh kai mporei na kanei ena amaksi na zygizei kai 300-400 kila ligotero sta 200km/h

2) Yparxei genikws h antilhpsh oti otan alazoume th diastash stis rodes to konter mas klevei.. re paidia den mporei na klevei eite megalwnoume eite mikrainoume.. mh genikologoume Smile Nai klevei alla otan tis megalwnoume.. otan tis mikrainoume re paidia DEN KLEBEI.. emeis to kleboume.. Smile Kai malista sta 1400aria opou ta pragmatika 100 einai konterisia 98 otan alazoun apo 175/65 14 se 195/50 15paei h pragmatikh sta 100 -> 99.kati .. theikh proseggish :D Den prepei na skeftomaste - aaaa 15ara ara megalyterh ara klebei.

3) To saxo einai 930 kila kai to rallye 950. To saxo einai pio grhgoro apo rallye. Exw filo pou AGORASE kai ta 2. Sta 0-100 einai faster kai sto xiliometro pali faster. Empeiries "dromou" den lene panta thn alitheia kathws o kathenas den kserei ti exei o allos enw pezoun rolo ta ladia tou kinhthra, ta eidh twn elastikwn kai oi pieseis tous kathws kai h benzinh pou kapoios bazei. Kai milaw panta gia to neo saxo etsi?

4) Kila tou kathe 206: Mhn perimenete na sas pei o kathe karagiozhs poso zygizei to amaksi sas. Sto port-bagage pisw exei ena metalliko tampelaki ap'to ergostasio pou ta grafei.

5) Eixa dei tis sxeseis tou 206 1.4 stous 4T tou 99 kai tis grafw apo katw se sxesh me to pinakaki ths LION to opoio omws mporei na anaferete kai se kainouria ekdosh kibwtiou gia to 1.4 mias kai alakse ligo o kinhthras.

4T '99 old -> Lion 2002
3,416 ->3.417
1,809 ->1.810
1,275 ->1.281
0,975 ->1.026
0,767 ->0.767

Telikh 4,286 -> 4,063 (megalh diafora)


6) Chataso exw arxisei na pistebw oti ypefthinos gia to oti den pianeis ta 185 thn wra pou egw baresa 191 monos, 189 me 2 atoma kai 185 me 3 atoma (kathfora diodiwn afidnes) me mama amaksi einai o profylakthras typou "big mouth" pou exei to XS se sxesh me to diko mou XT. H aerodynamikh antistash pithanon se katadikase :D
Miltellas - Κυρ 04 Αύγ 2002, 03:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:

1) Ta xamhlwmena amaksia exoun theoritika toulaxiston mikroterh telikh giati o aeras pou mpenei apo katw einai ligoteros kai paragei mikroterh anwsh. H anwsh einai terastia dynamh kai mporei na kanei ena amaksi na zygizei kai 300-400 kila ligotero sta 200km/h


Σωστό μεν αλλά... Εξαρτάται και από την αεροδυναμική του αυτοκινήτου και από το πόσο χαμήλωσε. Η αεροδυναμική αντίσταση καλυτερεύει μετά το χαμήλωμα και επιπροσθέτως μειώνεται το φαινόμενο στροβιλισμών στο πίσω μέρος που πάσχουν όλα τα HatchBack όπως και το 206. Γι αυτό και μετά το χαμήλωμα σε αυτά τα αυτοκίνητα ανεβαίνει η τελική. Στο δικό μου 206 η τελική ανέβηκε αισθητά μετά το χαμήλωμα. Εκεί που δύσκολα έγραφα 200 τώρα γράφω άνετα 205!!


Alex έγραψε:

2) Yparxei genikws h antilhpsh oti otan alazoume th diastash stis rodes to konter mas klevei.. re paidia den mporei na klevei eite megalwnoume eite mikrainoume.. mh genikologoume Smile Nai klevei alla otan tis megalwnoume.. otan tis mikrainoume re paidia DEN KLEBEI.. emeis to kleboume.. Smile Kai malista sta 1400aria opou ta pragmatika 100 einai konterisia 98 otan alazoun apo 175/65 14 se 195/50 15paei h pragmatikh sta 100 -> 99.kati .. theikh proseggish :D Den prepei na skeftomaste - aaaa 15ara ara megalyterh ara klebei.


Δυσκολεύομαι να καταλάβω τί εννοείς...
Πιστεύω ότι θέλεις να πεις τα παρακάτω:
Όταν αλλάζουμε βήμα οι ενδείξεις του κοντέρ πάντα και ανεξαιρέτως αλλοιώνονται.
Όταν μικραίνουμε το βήμα οι ενδείξεις δείχνουν περισσότερα χαω από ότι πριν (πχ εάν στα 100χαω έδειχνε 98, θα δείχνει σαφώς περισσότερα χαω ανάλογα με το πόσο μίκρυνε το βήμα).
Όταν μεγαλώνουμε το βήμα οι ενδείξεις δείχνουν λιγότερα χαω από ότι πριν (πχ εάν στα 100χαω έδειχνε 98, θα δείχνει σαφώς λιγότερα χαω).
Το 1.4 με 175/65/14 έχει διάμετρο 58.310εκ. Με 195/50/15 θα έχει διάμετρο 57.600εκ (-610 χιλιοστά), δηλαδή το βήμα μικραίνει, άρα το κοντέρ θα δείχνει λίγο περισσότερα χαω από ότι πριν.
Το πόσο χάνει το κοντέρ θα μπορέσετε να το δείτε με τη βοήθεια του προγράμματος.

Alex έγραψε:
5) Eixa dei tis sxeseis tou 206 1.4 stous 4T tou 99 kai tis grafw apo katw se sxesh me to pinakaki ths LION to opoio omws mporei na anaferete kai se kainouria ekdosh kibwtiou gia to 1.4 mias kai alakse ligo o kinhthras.

4T '99 old -> Lion 2002
3,416 ->3.417
1,809 ->1.810
1,275 ->1.281
0,975 ->1.026
0,767 ->0.767

Telikh 4,286 -> 4,063 (megalh diafora)


Άρα και εδώ θέλει διόρθωση το πρόγραμμα. Στους 4Τ είχα δει τα τεστ των 1.6 XS και CC και έδιναν τελική σχέση 3.584. Η Lion δίνει 3.760. Αυτό με έκανε να αναρωτιέμαι μήπως τα πρώτα XS είχαν μακρύτερη τελική σχέση από τα XS2... Ακόμα ψάχνω τρόπο να μάθω τί συμβαίνει... Πάντως εάν όντως τα XS έχουν 64 δόντια στην κορώνα και 17 στο πηνίο τότε η σχέση θα είναι 3.764. Έχουν άραγε την ίδια κορώνα-πηνίο όλα τα XS;
Nikel - Κυρ 04 Αύγ 2002, 14:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Για κανε παιχνιδι ρε Chataso να το παρουμε και εμεις Wink Mr. Green Wink

Alex - Κυρ 04 Αύγ 2002, 20:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
Basika to programa edw pou bgazei ta kilometer einai ligo diaforetiko apo ta alla sto internet. Se alla programmata pou exw chackarei sto internet otan bazw apo 175/65 14 se 195/50 15 leei:
Speedometer reading with 175/65 14 - 100km/h
*Actual speed* with 195/50 15 when speedo reads 100 = 101.kati

Pou shmenei oti otan to konter dixnei 100 esy phgeneis me 101.kati... Den einai ligo diaforetiko se sxesh me to prog pou exoume edw pou einai san na leei oti sou dixnei parapanw apo oti pragmatika pas?

Opote synopsizoume: To 206 to 1.4 mama me 175/65 14 dixnei 100 alla pragmatika einai ta 98 (etsi to metrhsan ta periodika). Ara otan bazoume to 195/50 15 to actual speed otan to konter dixnei 100 einai gyrw sta 99.kati. Diladh diorthwnetai to speedo error twn 2 km/hr pou eixe apo to ergostasio.


Oso gia thn aerodynamikh antistash den mporw na katalabw giati na pesei.. to aerodynamikos syntelesths theoritika einai idios, isws to keno aeros (drag) pisw apo to amaksi na meiwnetai ontws alla den tha tan pio efkolo na meiwthei otan ftanei aeras kai apo katw kai apo panw pros ta pisw.. bebaia to idaniko einai na petakseis enan aerodynamiko diaxyth san afta pou exei sto bodykits kai na eisai o theos ths asfaltou alla einai asxhma...
chatasos - Κυρ 04 Αύγ 2002, 23:35:42
Θέμα δημοσίευσης:
Από την στιγμή που η διάμετρος/περίμετρος είναι μικρότερη με τα
195/50/15, είναι αυτονόητο ότι οι ρόδες θα "κυλάνε" πιο γρήγορα
χρησιμοποιώντας τις ίδιες στροφές ο κινητήρας.
Οπότε το ταχύμετρο θα δείχνει περισσότερα από ότι έδειχνε όταν είχαμε
μεγαλύτερα σε διάμετρο/περίμετρο ελαστικά (175/65/14).
Αυτό όμως δεν σημαίνει απαραίτητα ότι το αμάξι πηγαίνει και γρηγορότερα.
Slash - Κυρ 04 Αύγ 2002, 23:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά να τα βάλεις ή όχι τα 195/50/15 ή να πας για 185/50/15; Γιατί με 185/55/15 χάνεις ελαφρώς...
Miltellas - Τρι 06 Αύγ 2002, 04:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
Αλέξη, όταν σου λέει ότι αντί για 100 θα βλέπεις 101, σημαίνει ότι όταν έχεις 98χαω θα βλέπεις 101χαω στο κοντέρ κι όχι 100 όπως πριν. Wink
Ο αέρας που στροβιλίζεται από κάτω από το πάτωμα, περνάει από έναν χώρο όπου η αεροδυναμική είναι κατεστραμένη (κινητήρας, ψαλίδια, εξάτμιση, θόλοι). Επιπλέον, ειδικά στα χάτσμπακ, ο αέρας που περνάει από κάτω προστίθεται στον στροβιολισμένο αέρα που συγκεντρώνεται από πίσω και αυξάνει το "αεροδυναμικό φρένο".

Σκίστη, 185/55/15 ταιριάζει πολύ στη διάμετρο με το 175/65/14, και στην ουσία είναι σχεδόν το ίδιο χαμηλοπρόφιλο με το 195/50/15.
Slash - Τρι 06 Αύγ 2002, 15:25:25
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:

Σκίστη, 185/55/15 ταιριάζει πολύ στη διάμετρο με το 175/65/14, και στην ουσία είναι σχεδόν το ίδιο χαμηλοπρόφιλο με το 195/50/15.


Μόλις γύρισα από το Rallye Market που είχα πάει να ρωτήσω για τιμές και σχετικά. Όντως σύμφωνα με τον πίνακα το 185/55/15 είναι σχεδόν ίδιο με της μαμάς,αλλά είμαι σε διαφωνία με τον πατέρα μου γιατί μου έχει κολλήσει να βάλω 195/50/15. Θα του φέρω παράδειγμα οτι μου ζήτησαν για το Bridgestone Potenza 720 T για τα 195/50 250 ευρώ και για τα 185/55 400, συν οτι γιατί να βάλεις το 185/55 ενώ ο 195/50 είναι φθηνότερο και πιο ωραίο στο μάτι. Το οικονομικό βέβαια δεν υφίσταται,αλλά ελπίζω να μην ζητήσει να καλύψει την διαφορά!!
Επίσης μου πρότεινε την νέα ζάντα της OZ με την ονομασία Supereel... κάτι, και καθότι πολύ ελαφριά,πιο ελαφριά και από σιδερένιο τάσι 13 ή 14",θα έχω πολύ καλύτερη εκκίνηση λόγω traction και καλύτερη τελική. Αλλά μάλλον έχω αποφασίσει για την RW 7χ15 της BBS.

P.S. Το Michelin Sport ξεκινάει απο 195/50/15 αλλά με ανησυχεί οτι είναι η μικρότερη διάστασή της και του τέστιν είναι στα όρια του ανεκτού, όταν η μέση διάστασή της είναι στο 245/45/17.
Miltellas - Τετ 07 Αύγ 2002, 02:24:55
Θέμα δημοσίευσης:
150Ε διαφορά; Αν και το αυτοκίνητο θα δείξει καλύτερα με 185/55/15, η διαφορά τιμής είναι αισθητή και αρκετή για να οδηγήσει κάποιον στα 195/50/15. Τα ζαντολάστιχα με 195/50/15 δείχνουν καί στο μάτι λίγο υπερβολικά για το 1.4, κι αυτό γιατί τα φτερά εμπρός δεν είναι φουσκωτά και τα ζαντολάστιχα προεξέχουν ελαφρώς των φτερών. Το είδα σε 206 1.4 με 195/50/15 Potenza RΕ720 και ΟΖ 7'. Οριακή αισθητική.

Μπορούμε να πάρουμε ΟΖ κατευθείαν από τον εισαγωγέα που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη και προμηθεύει όλη την Ελλάδα. Όταν είσαι Σκίστη έτοιμος, πάρε με τηλέφωνο να πάμε μαζί και να διαπραγματευτούμε ειδική μεταχείριση και έκπτωση για τα μέλη του 206 Club. Wink
Slash - Τετ 07 Αύγ 2002, 13:58:16
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Miltella, ο κύβος ερρίφθη τελικώς. Οι ζάντες BBS RW είναι στάνταρ οτι θα μπούνε και τώρα ψάχνω για το λάστιχο σε 185/55/15 σε Bridgestone Potenza E720 ή Michelin Pilot Exalto. Δυστυχώς ήμουν με το μηχανάκι όταν με έπιασε η μπόρα εν οδώ για τον Φραγκούλη,και γύρισα σπίτι γιατι είχα βραχεί μέχρι τον... Θα φύγω σε λίγο ωστόσο τώρα που πέρασε. Για τοποθέτηση αν είναι Bridgestone θα πάω στον Ντάλο που έχει και αντιπροσωπεία και τις ζάντες, σε μια ώρα να έχω φύγει. Αλλιώς μάλλον Φραγκούλης για Michelin. Δεν ξέρω κιόλας αν θα τοποθετηθούν μέσα στην εβδομάδα ή θα πάνε για την επόμενη.

P.S. 1- Γιατί όπου πάω για ζάντες όλοι ξεκινάνε και μου δείχνουν φτηνιαδούρες; Θέλω ρε γ****ο καλές και θα τις πληρώσω!
P.S. 2-Το γεγονός οτι δεν έχουν τις ζάντες που θέλω και τους λέω οτι θα τους τις φέρω να τις περάσουν με δικά τους λάστιχα, προκαλεί ελαφρό θυμό (χεχεχε!! πάειιιιιι το κέρδος)
Slash - Τετ 07 Αύγ 2002, 16:12:13
Θέμα δημοσίευσης:
Πάλι από το 0. Μόλις γύρισα από τον Φραγκούλη και Ντάλο. Από θέμα οργάνωσης δεν το συζητώ,ο Φραγκούλης έχει πολύ καλο service και καλά καταρτισμένο προσωπικό. Καταρχήν μου είπε 2 πράγματα που κανείς άλλος δεν μου είπε και με έβγαλε από το σκοτάδι όταν κανείς δεν το έκανε.
1)Μου λέει ευθέως,γιατί δεν προτιμάς εργοστασιακές ζάντες και ψάχνεις από έξω; Ήταν ο πρώτος που μου το είπε και προφανώς ο άνθρωπος θέλει αξιοπιστία σε ότι φτιάχνει. Επίσης δέχτηκε καλά την επιλογή μου για ζάντες BBS και ούτε προσπάθησε να μου προτείνει δικές του. Μου λέει φέρτες εδώ να στις περάσω στα λάστιχα που θέλεις και σε 1 ώρα είσαι έτοιμος να ρολάρεις. (υποσημ. Η αντιπροσωπεία Michelin δείχνει τον Φραγκούλη ως επίσημο λιανικό προμηθευτή)
2)Μου είπε οτι 185/55/15 δεν μπαίνουν σε ζάντα 7χ15 που θέλω να βάλω. Συν μου έβγαλε κατάλογο της Michelin 2002 και μου το έδειξε οτι για αυτό το ελαστικό έχει όριο απο 5,5 μέχρι 6,5 με προτεινόμενο το 6. Για 195/50/15 δείχνει 6 μέχρι 7,με προτεινόμενο το 6,5. Στα όρια είμαστε δηλαδή. Για [205,<) ούτε να το συζητάμε.
Μπρουμ και πίσω στον Ντάλο. Σε μικρότερη διάσταση δεν βγαίνει η ζάντα. Προσφέρθηκε όμως να πάω εκεί και να μου βάλει μία για να δω αν μου αρέσει να την πάρω. Γιατί μπορεί να μην μου κάτσει καλά και να μην την γουστάρω. Ωραίος.

Αναζήτησης συνέχεια αύριο που θα επισκεφθώ και άλλα μαγαζιά.
Miltellas - Πεμ 08 Αύγ 2002, 00:59:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ναί, Slash! Είναι όπως σου το είπαν. Πάντως μην κολλάς να βάλεις ζάντα 6,5' με 185/55/15, μια χαρά θα κάτσει. Χώρια που η 6,5άρα ζάντα δεν θα εξέχει των φτερών όπως η 7άρα. Άντε, με το καλό!
Τελευταία τρέχω τόσο πολύ που κλέβω κι από τον ύπνο μου, αλλά όταν θα πας πάρε με τηλέφωνο μήπως και μπορέσω να περάσω. Wink
Alex - Πεμ 08 Αύγ 2002, 01:06:33
Θέμα δημοσίευσης:
Re paidia emena h 6.5ara me to 195/50 mou fenetai oti san na einai mikrh gia ta 195aria.. den kserw an ftaiei to lastixo pantws einai emfanes oti to lastixo "kse-xeilizei" apo to xeilos ths zantas...
DimiP - Σαβ 19 Οκτ 2002, 01:46:17
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια στο site :http://www.pugcc.cjb.net/

βρηκα το εξης που υπολογιζει κατα τα λεγομενα την ταχυτητα του 206 (cc)

TOP SPEED
You can calculate your car's top speed. Last day I tested my car, at 5th gear and at 3500rpm it's speed is 121 km/h. Means that when my car runs at 5th gear and 7000rpm then it's speed will be 242 km/h. Let's calculate,

Calculate 5th gear and 7000 rpm

At 5th gear and 3500 rpm, speed is 121km/h. To calculate 7000 rpm

3500 x 2 = 7000 rpm and 121x 2 = 242 km/h. (It's speed is 242km/h at 7000 rpm and at 5th gear)

Calculate 5th gear and 8000 rpm

At 5th gear and 3500 rpm, speed 121 km/h. To calculate 8000 rpm

121 / 3500 = 0,034571 0,034571 x 8000 = 276,568 km/h

But as you know that it's hard to run a car 8000 rpm at 5th gear. You must change chip, airfiter, cams, cancell rpm cutter etc.


Some car's speed meter's can stop at 220 but if rpm still goes up then means that car's speed still up.


Tωρα τι ειναι παλι αυτο; ο τυπος υπολογιζει τελικη ταχυτητα >240 χλμ/ωρα με 7000 στροφες. γινονται αυτα ;

Question Question

το σκεπτικο του δε, ειναι πολυ απλοικο εως τι να πω...


Question Question Question
Svstouk - Σαβ 19 Οκτ 2002, 09:27:52
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Παιδια στο site :http://www.pugcc.cjb.net/

βρηκα το εξης που υπολογιζει κατα τα λεγομενα την ταχυτητα του 206 (cc)

TOP SPEED
You can calculate your car's top speed. Last day I tested my car, at 5th gear and at 3500rpm it's speed is 121 km/h. Means that when my car runs at 5th gear and 7000rpm then it's speed will be 242 km/h. Let's calculate,

Calculate 5th gear and 7000 rpm

At 5th gear and 3500 rpm, speed is 121km/h. To calculate 7000 rpm

3500 x 2 = 7000 rpm and 121x 2 = 242 km/h. (It's speed is 242km/h at 7000 rpm and at 5th gear)

Calculate 5th gear and 8000 rpm

At 5th gear and 3500 rpm, speed 121 km/h. To calculate 8000 rpm

121 / 3500 = 0,034571 0,034571 x 8000 = 276,568 km/h

But as you know that it's hard to run a car 8000 rpm at 5th gear. You must change chip, airfiter, cams, cancell rpm cutter etc.


Some car's speed meter's can stop at 220 but if rpm still goes up then means that car's speed still up.


Tωρα τι ειναι παλι αυτο; ο τυπος υπολογιζει τελικη ταχυτητα >240 χλμ/ωρα με 7000 στροφες. γινονται αυτα ;

Question Question

το σκεπτικο του δε, ειναι πολυ απλοικο εως τι να πω...


Question Question Question


Φίλε jim, όλα αυτά είναι καθαρά υποθετικά. Δεν αναφέρεται πουθενά η ιπποδύναμη και ειδικά η ροπή. Αυτά είναι τα μεγέθη (και ειδικά η ροπή) που θα επιτρέψουν στο αυτοκίνητο να ανεβάσει 7000 και 8000 σαλ με πέμπτη και να επιτύχει αυτά τα νούμερα. Wink

Τώρα με 75 μουλάρια και 11,5 οκάδες ροπούλα τι να κάνεις; Crying or Very sad Crying or Very sad
DimiP - Σαβ 19 Οκτ 2002, 15:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
DimiP έγραψε:
Παιδια στο site :http://www.pugcc.cjb.net/

βρηκα το εξης που υπολογιζει κατα τα λεγομενα την ταχυτητα του 206 (cc)

TOP SPEED
You can calculate your car's top speed. Last day I tested my car, at 5th gear and at 3500rpm it's speed is 121 km/h. Means that when my car runs at 5th gear and 7000rpm then it's speed will be 242 km/h. Let's calculate,

Calculate 5th gear and 7000 rpm

At 5th gear and 3500 rpm, speed is 121km/h. To calculate 7000 rpm

3500 x 2 = 7000 rpm and 121x 2 = 242 km/h. (It's speed is 242km/h at 7000 rpm and at 5th gear)

Calculate 5th gear and 8000 rpm

At 5th gear and 3500 rpm, speed 121 km/h. To calculate 8000 rpm

121 / 3500 = 0,034571 0,034571 x 8000 = 276,568 km/h

But as you know that it's hard to run a car 8000 rpm at 5th gear. You must change chip, airfiter, cams, cancell rpm cutter etc.


Some car's speed meter's can stop at 220 but if rpm still goes up then means that car's speed still up.


Tωρα τι ειναι παλι αυτο; ο τυπος υπολογιζει τελικη ταχυτητα >240 χλμ/ωρα με 7000 στροφες. γινονται αυτα ;

Question Question

το σκεπτικο του δε, ειναι πολυ απλοικο εως τι να πω...


Question Question Question


Φίλε jim, όλα αυτά είναι καθαρά υποθετικά. Δεν αναφέρεται πουθενά η ιπποδύναμη και ειδικά η ροπή. Αυτά είναι τα μεγέθη (και ειδικά η ροπή) που θα επιτρέψουν στο αυτοκίνητο να ανεβάσει 7000 και 8000 σαλ με πέμπτη και να επιτύχει αυτά τα νούμερα. Wink

Τώρα με 75 μουλάρια και 11,5 οκάδες ροπούλα τι να κάνεις; Crying or Very sad Crying or Very sad

σε ευχαριστω πολυ svstoyk,
πραγματικα μου εδωσες κουραγιο να συνεχισω να γκαζωνω... Confused Crying or Very sad

πραγματικα δεν μιλαγα για κατι που με ενδιαφερει , απλα το βρηκα και γελασα με τον τροπο υπολογισμου του.
Svstouk - Σαβ 19 Οκτ 2002, 16:56:34
Θέμα δημοσίευσης:
'Έλα ρε, μην στραβουμουτσουνιάζεις!!

Άναφερόμουν σε μουλάρια και οκάδες όσον αφορά το να φτάσεις 7000 και 8000 σαλ με πέμπτη (ότι δηλ. δεν έχουμε τη δύναμη που απαιτείται για κάτι τέτοιο) Wink

Αν σε παρηγορεί, ούτε και οι 1.6 ή οι δίλιτροι την έχουν! Wink

Γι'αυτό σου λέω, έλα να σε πάω βόλτα με τη Ferrari να δεις τι σημαίνει πέμπτη και 7000σαλ! Shocked Shocked Mr. Green Mr. Green Mr. Green
DimiP - Σαβ 19 Οκτ 2002, 23:46:49
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
'Έλα ρε, μην στραβουμουτσουνιάζεις!!

Άναφερόμουν σε μουλάρια και οκάδες όσον αφορά το να φτάσεις 7000 και 8000 σαλ με πέμπτη (ότι δηλ. δεν έχουμε τη δύναμη που απαιτείται για κάτι τέτοιο) Wink

Αν σε παρηγορεί, ούτε και οι 1.6 ή οι δίλιτροι την έχουν! Wink

Γι'αυτό σου λέω, έλα να σε πάω βόλτα με τη Ferrari να δεις τι σημαίνει πέμπτη και 7000σαλ! Shocked Shocked Mr. Green Mr. Green Mr. Green


αν εχεις ferrari να αρχισω να σκεφτομαι αλλιως....
αν παλι οχι... Crying or Very sad Crying or Very sad

α χα κακο ε;

veilside - Δευ 21 Οκτ 2002, 11:20:12
Θέμα δημοσίευσης:
an 8elete na ma8ete pws 8a kanete to 206 sas san to rc xwris na to agorasete steilte moy aplws e-mail!!!! :D
Miltellas - Τετ 23 Οκτ 2002, 02:12:23
Θέμα δημοσίευσης:
Προσοχή!
Κυκλοφορεί νέος ιός στο Internet ονόματι "206RC"!
Miltellas - Τετ 23 Οκτ 2002, 03:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το έγραψα και αλλού...

Προς τους διαχειριστές
Μέτρησα με μέτρο την μείωση της διαμέτρου της μπροστινής ρόδας σε σχέση με την πίσω, στο 206 μου, σε άλλο 206, σε 307, και σε Astra (με τις σωστές πιέσεις στα λάστιχα) και κατέληξα ότι η διαφορά είναι στο ~1 εκατοστό. Άρα, πρέπει να (ξανα)διορθωθεί ο τύπος υπολογισμού της διαμέτρου. Εκεί που ο τύπος λέει "=D6*3.035" το κάνουμε "=(D6-1)*3.14" (όπου D6 είναι η διάμετρος της ρόδας, αφαιρούμε 1εκ και πολλαπλασιάζουμε με την σταθερά 3.14) και βγαίνει το σωστό και ακριβές αποτέλεσμα πραγματικής διαμέτρου. Στο δικό μου αυτοκίνητο η διαφορά είναι στο 1,5εκ αλλά αυτό οφείλεται καθαρά στα πολύ φθαρμένα ελαστικά μου.

Wink
chatasos - Τρι 04 Μάρ 2003, 15:46:36
Θέμα δημοσίευσης:
Προστέθηκε και "Υπολογιστής διαφοράς αντιστρεπικών"...
Miltellas - Τετ 05 Μάρ 2003, 01:47:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τσατασούλη, δύο πράγματα: Very happy
1) Βάλε και υπολογισμό δεκαδικών, η πίσω αντιστρεπτική του GTi είναι 19,5χιλ.
2) Αντί για πλάτος αντιστρεπτικών, θα ήταν σαφέστερο να γράφοταν ως πάχος ή διάμετρος.
Smile

Τί θα κάναμε χωρίς εσένα; Wink Very happy
chatasos - Τετ 05 Μάρ 2003, 13:26:41
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Τσατασούλη, δύο πράγματα: Very happy
1) Βάλε και υπολογισμό δεκαδικών, η πίσω αντιστρεπτική του GTi είναι 19,5χιλ.
2) Αντί για πλάτος αντιστρεπτικών, θα ήταν σαφέστερο να γράφοταν ως πάχος ή διάμετρος.


fixed Very happy

ΥΓ: η υποδιαστολή γράφεται με . (τελεία) και όχι με , (κόμμα).
DimiP - Τετ 05 Μάρ 2003, 13:37:08
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Τσατασούλη, δύο πράγματα: Very happy
1) Βάλε και υπολογισμό δεκαδικών, η πίσω αντιστρεπτική του GTi είναι 19,5χιλ.
2) Αντί για πλάτος αντιστρεπτικών, θα ήταν σαφέστερο να γράφοταν ως πάχος ή διάμετρος.


fixed Very happy

ΥΓ: η υποδιαστολή γράφεται με . (τελεία) και όχι με , (κόμμα).


Η υποδιαστολη στη σωστη Ελληνικη γλωσσα ειναι με κομα δηλ (,) και το λεμε και στην καθομιλουμενη τριανταεπτα κομα εξηνταδυο (37,62) και οχι με τελεια.
με τελεια συμβολιζονται οι χιλιαδες δηλ. δεκα χιλιαδες πεντακοσια σαραντα τρια (10.543)
Στην Αγγλικη και κατ΄επεκταση διεθνη γλωσσα υπαρχει ο αναποδος συμβολισμος και με την ελευση του Ευρω πολυ περισσοτερο μπηκε στη ζωη μας το ξεχασμενο κομα που συμβολιζεται με τελεια.
Αυτα οχι σαν διορθωση αλλα για να μην ξεχναμε τη γλωσσα μας.
chatasos - Τετ 05 Μάρ 2003, 13:50:17
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
chatasos έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Τσατασούλη, δύο πράγματα: Very happy
1) Βάλε και υπολογισμό δεκαδικών, η πίσω αντιστρεπτική του GTi είναι 19,5χιλ.
2) Αντί για πλάτος αντιστρεπτικών, θα ήταν σαφέστερο να γράφοταν ως πάχος ή διάμετρος.


fixed Very happy

ΥΓ: η υποδιαστολή γράφεται με . (τελεία) και όχι με , (κόμμα).


Η υποδιαστολη στη σωστη Ελληνικη γλωσσα ειναι με κομα δηλ (,) και το λεμε και στην καθομιλουμενη τριανταεπτα κομα εξηνταδυο (37,62) και οχι με τελεια.
με τελεια συμβολιζονται οι χιλιαδες δηλ. δεκα χιλιαδες πεντακοσια σαραντα τρια (10.543)
Στην Αγγλικη και κατ΄επεκταση διεθνη γλωσσα υπαρχει ο αναποδος συμβολισμος και με την ελευση του Ευρω πολυ περισσοτερο μπηκε στη ζωη μας το ξεχασμενο κομα που συμβολιζεται με τελεια.
Αυτα οχι σαν διορθωση αλλα για να μην ξεχναμε τη γλωσσα μας.


Δυστυχώς φίλε Δημήτρη η javascript λειτουργεί με τον διεθνή συμβολισμό.
DimiP - Τετ 05 Μάρ 2003, 20:34:30
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
DimiP έγραψε:
chatasos έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Τσατασούλη, δύο πράγματα: Very happy
1) Βάλε και υπολογισμό δεκαδικών, η πίσω αντιστρεπτική του GTi είναι 19,5χιλ.
2) Αντί για πλάτος αντιστρεπτικών, θα ήταν σαφέστερο να γράφοταν ως πάχος ή διάμετρος.


fixed Very happy

ΥΓ: η υποδιαστολή γράφεται με . (τελεία) και όχι με , (κόμμα).


Η υποδιαστολη στη σωστη Ελληνικη γλωσσα ειναι με κομα δηλ (,) και το λεμε και στην καθομιλουμενη τριανταεπτα κομα εξηνταδυο (37,62) και οχι με τελεια.
με τελεια συμβολιζονται οι χιλιαδες δηλ. δεκα χιλιαδες πεντακοσια σαραντα τρια (10.543)
Στην Αγγλικη και κατ΄επεκταση διεθνη γλωσσα υπαρχει ο αναποδος συμβολισμος και με την ελευση του Ευρω πολυ περισσοτερο μπηκε στη ζωη μας το ξεχασμενο κομα που συμβολιζεται με τελεια.
Αυτα οχι σαν διορθωση αλλα για να μην ξεχναμε τη γλωσσα μας.


Δυστυχώς φίλε Δημήτρη η javascript λειτουργεί με τον διεθνή συμβολισμό.


το ξερω το ξερω ...δυστυχως! Crying or Very sad Crying or Very sad Confused Confused Confused
Miltellas - Παρ 07 Μάρ 2003, 04:07:21
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι μπράβο παιδιά. Σωστή η γλώσσα σωστή και η συνείδηση. Αυτά πάνε μαζί και ποτέ χώρια. Όποιος νομίζει αλλιώς είναι θέμα χρόνου να καταλάβει ότι εάν του λείπει το ένα του λείπει και το άλλο.

Δυστυχώς, αφού οι σύγχρονοι κάτοικοι της άλλοτε ένδοξης Ελλάδος είμαστε "πάτοι" στις νέες τεχνολογίες, αναγκαζόμαστε να υιοθετούμε πρακτικές και λύσεις που ορίζουν οι ξένοι. Αφού τα κομπιούτερ τα φτιάχνουν και μας τα πουλάνε, την γλώσσα τους θα καταλαβαίνουν.΄Όσο για την αρχαία ελληνική, που φημολογείται ότι θα χρησιμοποιείται καί επισήμως σαν παγκόσμια βασική γλώσσα προγραμματισμού, ας μην περηφανευόμαστε αναιτίως. Όταν οι Γάλλοι και οι Γερμανοι (όπως καί οι Άγγλοι, οι μορφωμένοι Αμερικανοί και άλλοι λαοί), που λατρεύουν και τιμούν αποδεδειγμένα την Αρχαία Ελλάδα ενισχύουν τη διδασκαλία της αρχαίας ελληνικής στα σχολεία τους και όλοι οι επιστήμονές τους την διδάσκονται, εμείς την απαγορεύουμε ή την ξεφτιλίζουμε μόνοι μας με ανεξήγητη (;) επιμονή.
MEMsound - Δευ 29 Νοέ 2004, 10:25:17
Θέμα δημοσίευσης:
Απο τον Υπολογιστη Διαστασεων Ελαστικων απουσιαζουν διαφορες διαστασεις οι οποιες μπορει να ενδιαφερουν ορισμενους.
Προφανως σαν 206club δεν ειχε σημασια ενα ελαστικο 225/40/17 ομως πλεον τωρα που ειμαστε PSClub υπαρχουν αυτοκινητα που θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν τετοιο ελαστικο πχ 407.
Επισης απουσιαζει η 195/45/16.
Οποτε μια συμπληρωση ειναι ευπροσδεκτη Wink
nikapos - Τρι 30 Νοέ 2004, 09:19:00
Θέμα δημοσίευσης:
χωρις να είναι πολύ ουσιαστικό - αφού μπορεί να γίνει και με το χέρι, το 307 φορά 195/65/15 στις εκδόσεις XR ΧS ΧΤ kai 205/55/16 στην XSi
για τον υπολογιστη διαστασης αυτα...
chatasos - Τρι 30 Νοέ 2004, 10:02:49
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound. έγραψε:
Απο τον Υπολογιστη Διαστασεων Ελαστικων απουσιαζουν διαφορες διαστασεις οι οποιες μπορει να ενδιαφερουν ορισμενους.
Προφανως σαν 206club δεν ειχε σημασια ενα ελαστικο 225/40/17 ομως πλεον τωρα που ειμαστε PSClub υπαρχουν αυτοκινητα που θα μπορουσαν να χρησιμοποιησουν τετοιο ελαστικο πχ 407.
Επισης απουσιαζει η 195/45/16.
Οποτε μια συμπληρωση ειναι ευπροσδεκτη Wink


Προστέθηκαν Wink

nikapos έγραψε:
χωρις να είναι πολύ ουσιαστικό - αφού μπορεί να γίνει και με το χέρι, το 307 φορά 195/65/15 στις εκδόσεις XR ΧS ΧΤ kai 205/55/16 στην XSi
για τον υπολογιστη διαστασης αυτα...


Δυστυχώς χρειαζόμαστε και τις σχέσεις μετάδοσεις για να τα περάσουμε όλα στο πρόγραμμα.
Touristas - Τρι 30 Νοέ 2004, 17:59:29
Θέμα δημοσίευσης:
......
MEMsound - Τρι 30 Νοέ 2004, 18:27:19
Θέμα δημοσίευσης:
Chatasos Ταχυτατος....
Touristas Απιστευτος....
Cool Cool Wink
p206xs2 - Κυρ 05 Δεκ 2004, 19:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά η ταχύτητα που υπολογίζει το πρόγραμμα ''Υπολογισμού Στροφών και Ταχύτητας'' είναι η πραγματική ή η κοντερίσια του αυτοκινήτου;
chatasos - Τρι 07 Δεκ 2004, 19:13:03
Θέμα δημοσίευσης:
p206xs2 έγραψε:
Παιδιά η ταχύτητα που υπολογίζει το πρόγραμμα ''Υπολογισμού Στροφών και Ταχύτητας'' είναι η πραγματική ή η κοντερίσια του αυτοκινήτου;


Λες να ξέρει το πρόγραμμα πόσο χάνει/κερδίζει το κοντέρ σου? Wink
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr