PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης

WHISPER - Τετ 05 Δεκ 2007, 10:51:00
Θέμα δημοσίευσης: 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης
***Edited by Sidobre***

Αρκετοί έχουν παρατηρήσει ένα τριγμό από το πορτ μπαγκαζ του 207. Ο θόρυβος εντοπίστηκε στην κλειδαριά της πόρτας και ακολουθούν οι οδηγίες επίλυσης:

"Τυλίξαμε στην κλειδαριά στο κομμάτι που είναι όχι στην πίσω πόρτα αλλά στο πλαίσιο, στο σίδερο που πάει και κλειδώνει η γλώσσα της κλειδαριάς, ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψης με τρίχα στην εξωτερικής της μεριά, σαν μόνωση.
Το τρίξιμο που έκανε σε ανωμαλίες του δρόμου σταμάτησε αμέσως."

Μπορείτε με οποιοδήποτε μονωτικό υλικό να δοκιμάσετε για να σταματήσει ο θόρυβος.

****************************

Ακολουθεί το θέμα όπως είχε ξεκινήσει από τον χρήστη "WHISPER"
-------------------------------------------------------------------------------------




καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω διαπιστωση σε ενα 207 που εχω.εδω και αρκετο καιρο ακουω ενα πολυ ενοχλητικο τριξημο απο τον χωρο του πορτ παγκαζ ο οποιος ακουγεται μονο στις ανωμαλιες των δρομων οι οποιες ειναι και ατελειωτες.η εταζερα δεν ειναι την εχω αφαιρεσει και συνεχιζει να το κανει.εχω φτασει σε σημειο να βγαλω και την ρεζερβα μην τυχον χτυπαγε αυτη αλλα και παλι τπτ.ενισχυτες και ηχεια δεν υπαρχουν να πεις οτι ειναι απο αυτο θα ηξερα και θα τα εβγαζα.το μοναδικο πραγμα που εχει τοποθετιθει ειναι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι ομως μπηκαν οταν παρελαβα το αμαξι στην ιδια αντιπροσωπεια.τα αναφερω ολα αυτα προσπαθωντας να βρω που μπορει να οφειλεται ενας τετοιος τριγμος ο οποιος πραγματικα ειναι υπερβολικα ενοχλητικος και αδικαιολογητος για ενα αμαξι καινουριο και χωρις μετατροπες.παρακαλω οποιος εχει διαπιστωσει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου το αναφερει η να μου πει τι μπορω να κανω.

Συγγνωμη για το τεραστιο post παιδια.Ελπιζω να μην ειναι κατασκευαστικο το προβλημα διοτι εχω παραγγειλει και το RC και καταλαβαινετε με μεγαλυτερες ζαντες και ποιο σφιχτες αναρτισεις τι θα γινεται εκει μεσα........
papasmurf735 - Τετ 05 Δεκ 2007, 11:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω φιλε μου εχω το ιδιο προβλημα στο 207 ραλλυ που εχει και μεγαλυτερες ζαντες!!!και εχω τρελαθει να ψαχνω τι ειναι!!!
αν καποιος ξερει κατι ας ριξει τα φωτα του!!!!!
ευχαριστω
WHISPER - Τετ 05 Δεκ 2007, 11:48:09
Θέμα δημοσίευσης:
ωχ φιλε μου φοβαμαι οτι θα ακυρωσω το rc.αμα μου λες οτι στο κανει και σε εσενα πολυ φοβαμαι οτι θα ειναι γενικο το κακο!!κανενας με υπαρχει παιδια που να αντιμετωπιζει κατι τετοιο?
papasmurf735 - Τετ 05 Δεκ 2007, 11:50:55
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζω πως οντως ειναι γενικο το κακο γιατι παρακολουθω και ενα αγγλικο φορουμ και .....τα ιδια λενε και εκει,ριξε και μια ματια αν θες
http://www.207oc.com/index.php/topic,1125.0.html
WHISPER - Τετ 05 Δεκ 2007, 12:15:00
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε πολυτιμο αυτο που μου εστειλες.για να αντιμετωπιζουν και οι αγγλοι το ιδιο προβλημα τοτε την εχουμε πατησει.προσεξτε λιγο αυτο τον θορυβο παιδια και οι υπολοιποι.καλο ειναι να ξερουμε καποια γενικα προβληματα που υπαρχουν περισσοτερο για τους υποψηφιους αγοραστες.μπορει να μην ειναι κατι τοσο σημαντικο αλλα επειδη βρισκομαστε στα αμαξια μας αρκετες ωρες την ημερα κατανταει υπερβολικα εκνευριστικο!
papasmurf735 - Τετ 05 Δεκ 2007, 12:50:03
Θέμα δημοσίευσης:
αν βρει καποιος την λυση ας μας πει και εμας !!!!
WHISPER - Τετ 05 Δεκ 2007, 12:54:36
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε papasmurf735 μολις γυρισα απο μια peugeot στο γαλατσι.μιλησα και το ειδαν 3 διαφορετικα ατομα.ολοι μου ειπαν οτι δεν το εχουν ξανασυναντησει αυτο!με λιγα λογια δεν μπορουν να δωσουν καποια λυση ουσιαστικη!
marios206 - Τετ 05 Δεκ 2007, 13:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
κλειδαριά πόρτ μπαγκάζ.
Μου έχει τύχει σε 207 και το έχουμε βρεί.
Τυλίξαμε στην κλειδαριά στο κομμάτι που είναι όχι στην πίσω πόρτα αλλά στο πλαίσιο, στο σίδερο που πάει και κλειδώνει η γλώσσα της κλειδαριάς, ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψης με τρίχα στην εξωτερικής της μεριά, σαν μόνωση.
Το τρίξιμο που έκανε σε ανωμαλίες του δρόμου σταμάτησε αμέσως.
papasmurf735 - Τετ 05 Δεκ 2007, 13:27:09
Θέμα δημοσίευσης:
εγω δεν εχω καταφερει να παω ακομα στην peugeot λογω δουλειας και αποστασης γιατι ειμαι στο αιγιο και η peugeot στην πατρα οποτε ας δοκιμασουμε αυτο που λεει ο φιλος marios206 και βλεπουμε.
μολις εχω νεοτερα σας ενημερωνω!!!
WHISPER - Τετ 05 Δεκ 2007, 16:41:28
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 θα το δοκιμασω και μακαρι να ειναι αυτο γιατι πραγματικα δεν την παλευω.
WHISPER - Τετ 05 Δεκ 2007, 17:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
μολις εκανα αυτο που ειπε ο marios206.οποιος εχει τετοιο ενοχλητικο ηχο που να προερχεται απο την γλωσσα τησ κλειδαριας της πισω πορτας ας ακολουθησει τις οδηγιες του marios206 που ειναι ποιο πανω.φιλε papasmurf735 κανε το ιδιο!!
marios206 - Τετ 05 Δεκ 2007, 19:10:27
Θέμα δημοσίευσης:
ελπίζω να βοήθησα Wink
abaleo - Πεμ 06 Δεκ 2007, 03:25:17
Θέμα δημοσίευσης:
μια από τα ίδια και στο 206, παρόμοιο πρόβλημα - παρόμοια λύση!
WHISPER - Πεμ 06 Δεκ 2007, 12:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 βοηθησες πολυ φιλε μου ευχαριστω Cool
papasmurf735 - Πεμ 06 Δεκ 2007, 17:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα σε ολους και χιλια ευχαριστω στον marios206 που βοηθησε να λυσουμε ενα ενοχλητικο προβλημα στο 207!!!!
επισης ηθελα να πω οτι το προβλημα διορθωνετε και με μονοτικη ταινια
δηλαδη τυλιγοντας ενα κοματι ταινιας γυρω απο το σιδερο της κλειδωνιας στο πλαισιο σταματαει ο ηχος!!!!το εκανα σημερα και τελος ο ενοχλητικος ηχος!!!
marios206 - Πεμ 06 Δεκ 2007, 19:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
σωστό αλλά επειδή με το άνοιξε-κλέισε της πόρτας θα κοπεί η μονωτική, βρείτε κάτι σαν αυτό που σαν λέω...υπάρχουν ειδικές ταινίες..λίχο χοντρή και με πυκνή τρίχα στην εξωτερική μεριά που δεν κολλάει..δεν κόβετε με τίποτα.
kovac - Παρ 07 Δεκ 2007, 02:38:06
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
μια από τα ίδια και στο 206, παρόμοιο πρόβλημα - παρόμοια λύση!


Μου το είχες πει και στη λέσχη και απλά περιμένω να βρω τον ελάχιστο αυτό χρόνο που απαιτείται για να το κάνω. Very happy
Εικόνισμα λέμε!!!!! Cool Cool Cool Cool Cool
isim - Παρ 07 Δεκ 2007, 08:30:13
Θέμα δημοσίευσης:
Eπιτέλους ησυχία, ευχαριστώ πολύ
Sidobre - Παρ 07 Δεκ 2007, 10:57:43
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
σωστό αλλά επειδή με το άνοιξε-κλέισε της πόρτας θα κοπεί η μονωτική, βρείτε κάτι σαν αυτό που σαν λέω...υπάρχουν ειδικές ταινίες..λίχο χοντρή και με πυκνή τρίχα στην εξωτερική μεριά που δεν κολλάει..δεν κόβετε με τίποτα.


Για να μην ψάχνουν με... τρίχες, εννοεί ο Μάριος το θυληκό κομμάτι από το σύστημα Velcro (πολλοί το ξέρουν ως... σχρατς στα παπούτσια).

Προτιμήστε σε μαύρο για μην φαίνεται.
http://www.nfauto.co.uk/images/august2004/velcro01.jpg


Επίσης υπάρχουν ταινίες από λάστιχο ή χοντρές μόνωσης που επίσης κάνουν καλή δουλειά.
drdino - Παρ 07 Δεκ 2007, 11:27:07
Θέμα δημοσίευσης:
Aν είναι να βάλετε velcro, βάλτε το original. Δεν ξεκολλάει με τίποτα. Cool
U142093 - Παρ 07 Δεκ 2007, 20:56:06
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες οποίος δεν τα καταφερεί ας ερθεί στο Club και πιστεύω ότι ο ............? (βρείτε ποιός) με ευχαρίστηση θα αναλάβει να το φτιάξει.
giorgio207 - Παρ 07 Δεκ 2007, 23:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
Το έκανα κι εγώ κι επιτέλους σταμάτησε αυτός ο εκνευριστικός θόρυβος. Thanks για τις οδηγίες.
kovac - Τετ 12 Δεκ 2007, 13:00:25
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:
abaleo έγραψε:
μια από τα ίδια και στο 206, παρόμοιο πρόβλημα - παρόμοια λύση!


Μου το είχες πει και στη λέσχη και απλά περιμένω να βρω τον ελάχιστο αυτό χρόνο που απαιτείται για να το κάνω. Very happy
Εικόνισμα λέμε!!!!! Cool Cool Cool Cool Cool


Έχεις καμιά φωτογραφία για το εικόνισμα? Laughing Laughing Laughing
Το έκανα με velcro και είναι όλα οκ! Cool

Τώρα ακούω τους υπόλοιπους τριγμούς!! Evil Evil Evil Evil
Sidobre - Τετ 12 Δεκ 2007, 13:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
kovac έγραψε:

Τώρα ακούω τους υπόλοιπους τριγμούς!! Evil Evil Evil Evil


Μήπως να βάλεις Velcro στα αυτιά σου; Laughing
Ghost Dog - Τετ 12 Δεκ 2007, 16:32:32
Θέμα δημοσίευσης:
LoL!! Laughing
Velcro απο που μπορω να αγορασω γιατι και'μενα μου σπαει τα νευρα αυτος ο θορυβος??(και να'ταν ο μονος....! Razz ) Rolling eyes
kovac - Τετ 12 Δεκ 2007, 17:59:28
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
kovac έγραψε:

Τώρα ακούω τους υπόλοιπους τριγμούς!! Evil Evil Evil Evil


Μήπως να βάλεις Velcro στα αυτιά σου; Laughing


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Άρη, στο praktiker.. Wink
papppinos - Τρι 18 Δεκ 2007, 00:55:22
Θέμα δημοσίευσης:
re paides sto 206 tis kopelas mou akougonte trigmoi opos lete alla oxi poly piso, stin arxi nomisa oti etrizan oi klidaries alla telika den einai katatopizome kapou stis zones i stis klidaries ton porton einai k diporto,, exei kanis kamia idea??

Θα σε παρακαλουσα να γραφεις με Ελληνικους χαρακτηρες
Εκ της MOD-Team
Ghost Dog

Morfeas - Τετ 02 Ιαν 2008, 17:41:30
Θέμα δημοσίευσης: fw
Εγώ βάζω και δεν κλείνει η πόρτα μετά, εκτός αυτού για να κόλληση πρέπει να βάλεις και το αρσενικό έτσι δεν είναι?
fynos - Τετ 02 Ιαν 2008, 20:54:30
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω βάλει αυτοκόλλητη μοκέτα, ίσα μια στροφή να καλύψει όλο το κυλινδρικό και τέλος . . . δεν κάνει κιχ και ανοιγοκλείνει κανονικά !
red_storm - Παρ 25 Ιαν 2008, 04:09:39
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε παιδιά βάλτε μία φωτογραφία!
PEPE - Παρ 25 Ιαν 2008, 14:36:04
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνω μια photo θα βοηθούσε
fynos - Σαβ 26 Ιαν 2008, 16:32:51
Θέμα δημοσίευσης:
Να και μία photo !
http://i171.photobucket.com/albums/u319/fynos/DSC00419.jpg
red_storm - Σαβ 26 Ιαν 2008, 16:46:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα! Ταινία επάνω στο σίδερο! Και κλείνει το πόρτ-μπαγκάζ?
fynos - Σαβ 26 Ιαν 2008, 17:06:44
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
ίσα μια στροφή να καλύψει όλο το κυλινδρικό και τέλος . . .

Δεν είναι ταινία, είναι αυτοκόλλητη μοκέτα !
Εδώ και ένα χρόνο δεν παρατήρησα ποτέ να μην μου κλίνει το πορτμπαγκάζ Laughing
red_storm - Σαβ 26 Ιαν 2008, 21:18:18
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε fynos ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου και τη βοήθειά σου!
tralala - Τετ 30 Ιαν 2008, 16:31:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πρώτα απόλα καλώς σας βρήκα καθώς είμαι νέο μέλος!

Χθες μόλις αγόρασα ένα 207 sport 1.4 και το πρώτο που παρατήρησα ήταν αυτός ο τριγμός σαν εσωτερικός από το πίσω μέρος του αυτοκινήτου, σε έντονες ανωμαλίες στην ευθεία και σε μικρότερες ή καθόλου στις στροφές.
Και εγώ νόμιζα ότι ήταν η εταζέρα επειδή είναι πάρα πολύ ελαφριά και αναπηδάει.

Η εγγύηση δε καλύπτει κάποια αλλαγή του συγκεκριμένου μέρους της κλειδαριάς;

Νομίζω πως στο αγγλικό φόρουμ που παρέπεμψε κάποιος κάτι τέτοιο γράφτηκε....
Spooky - Τετ 30 Ιαν 2008, 17:06:53
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκίμασα και εγώ την πατέντα και όντως έχει πολύ καλά αποτεσλέσματα. Γενικότερα πολλοί ήχοι από το πίσω μέρος οφείλονταν στην κλειδαριά. Το πορτμπαγκαζ κλείνει κανονικά απλά έχω παρατηρήσει ότι στο άνοιγμα θέλει λίγο παραπάνω δύναμη αλλά δεν φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα.
klain - Τετ 06 Φεβ 2008, 12:20:16
Θέμα δημοσίευσης:
Είπα να μπώ να ρίξω μια ματιά μετά απο πολύ καιρό και...
...voila!!! Κάτι που άφηνα να διαιωνίζεται βρήκε τη λύση του...
Ευχαριστώ παιδιά... Very happy
Πάω προς πράκτικερ να πάρω τα σχετικά...
KouKou - Δευ 11 Φεβ 2008, 19:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα απο το κλασικο μου θα το γτιαξω το σαββατοκυριακο, και ολο το αφηνα επιτελους αξιοθηκα να το κανω και εγω. Και ενοιωσα πολυ χαζος που ενω το ξερα δεν το κανα εδω και τοσο καιρο.

Ευχαριστω για την λυση παιδες! velcro εβαλα και ειναι αψογο.
tamias - Δευ 24 Μάρ 2008, 20:28:27
Θέμα δημοσίευσης:
Το έκανε και στο δικό μου (207 rallye αγορασμένο πριν ένα μήνα).
Στην αντιπροσωπεία (Αγρίνιο) δεν είχαν ακούσει ξανά για το ίδιο πρόβλημα.
Ο θόρυβος σταμάτησε ρυθμίζοντας τα δύο λαστιχάκια που πατάει η πόρτα πάνω στο σασί. Η πόρτα όμως τώρα απαιτεί μεγαλύτερη δύναμη για να κλείσει.Ίσως η λύση με το VELCRO να είναι καλύτερη.
dimkeras - Πεμ 27 Μάρ 2008, 00:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα κι εγώ velcro και όλα ΟΚ.
Τώρα όμως μου φαίνεται πως τρίζει η πίσω ανάρτηση από τη μεριά του συνοδηγού... Γμτ...
alekoukos106 - Πεμ 27 Μάρ 2008, 01:23:54
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο ειναι το ασχημο στα καινουργια αμαξια...και να κλασεις νομιζεις οτι χαλασε το αμαξι... Laughing Laughing ...ενω τα παλια που τριζουν ολοκληρα χ@στηκες... Razz Razz Razz
myth - Τρι 01 Απρ 2008, 19:56:49
Θέμα δημοσίευσης:
ερωτησουλα:η ταινια η velcro κολλαει στο σιδερο η κολλαει μονο πανω στην ταινια??αυτοκολητη δλδ...μιας και πηγα να παρω ειχε 2 ειδη..μια πολυ φαρδια και μια πολυ μικρη..για βοηθηστε λιγακι να παω να το κανω...ασχετο:υπαρχει περιπτωση αμα παω στην peugeot να μου κανουν κατι καλυτερο???

Ευχαριστω παιδες Very happy Very happy
AlienHack - Παρ 18 Απρ 2008, 14:18:50
Θέμα δημοσίευσης:
Απίστευτο, χθες εντελος τυχαια αποφάσησα να ξηλώσω ολο το πορτ μπαγκαζ του 206cc μου μπας και σταματήσει παραπλήσιος θόρυβος σαν αυτόν που λέτε. Εβγαλα πισω καθίσματα και πλαστικά αλλα τίποτα, φαίνεται σαν να ερχεται απο το πορτμπαγκαζ. Αν ειναι αυτό που λέτε θα γλυτώσω απο το υπόλοιπο ξύλομα όλου του πορτ μπαγκάζ!!
sod - Παρ 18 Απρ 2008, 19:13:53
Θέμα δημοσίευσης:
alekoukos106 έγραψε:
αυτο ειναι το ασχημο στα καινουργια αμαξια...και να κλασεις νομιζεις οτι χαλασε το αμαξι... Laughing Laughing ...ενω τα παλια που τριζουν ολοκληρα χ@στηκες... Razz Razz Razz

Εμενα οταν δεν τριζει κατι παραξενευομαι,λεω κατι δεν παει καλα Laughing Laughing Laughing
AlienHack - Σαβ 19 Απρ 2008, 13:04:51
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!! εβαλα ταινία κολητική στην κλειδαριά και σταματησαν όλα δια μαγείας!! τωρα τσουλαώ και ακούω τα λαστιχα να πατανε την άσφαλτο... Laughing απίστευτη ησυχεία! για 5μιση χρονών αμάξι δεν ακούγεται κιχ!!

Πάντος δεν θα το έβρισκα με τιπότα οτι ήταν αυτό!! δεν μου λέτε αν πανω απο την κολητική ταινια βάλω και λίγο γράσο θα ειναι καλυτερα?
kovac - Σαβ 19 Απρ 2008, 17:39:52
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!! εβαλα ταινία κολητική στην κλειδαριά και σταματησαν όλα δια μαγείας!! τωρα τσουλαώ και ακούω τα λαστιχα να πατανε την άσφαλτο... Laughing απίστευτη ησυχεία! για 5μιση χρονών αμάξι δεν ακούγεται κιχ!!

Πάντος δεν θα το έβρισκα με τιπότα οτι ήταν αυτό!! δεν μου λέτε αν πανω απο την κολητική ταινια βάλω και λίγο γράσο θα ειναι καλυτερα?


Αφού είναι οκ, εγώ θα έλεγα να μην το πειράξεις καθόλου!
Ποτέ δεν ξέρεις... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
AlienHack - Σαβ 19 Απρ 2008, 18:24:29
Θέμα δημοσίευσης:
δίκιο εχεις... "if it aint broken dont fix it" που λένε και οι Αγγλοι..
ayrton - Δευ 06 Οκτ 2008, 08:25:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα ακουγετε ενας γδουπος απο το πισω μερος οταν το αμαξι πεσει σε χοντρη λακουβα η περναει απο μεγαλο σαμαρακι. ακουγετε ενα "κτουμπ" Confused και προσπαθω να καταλαβω απο που προερχετε. φαινετε οτι ειναι εσωτερικα. εβγαλα την ντασιερα αλλα παλι συνεχισετε. να ειναι απο κανενα πισω καθισμα? κανενας τιποτα το ιδιο?
kostas207rc - Πεμ 20 Νοέ 2008, 22:49:31
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και λέμε για τριγμούς...έχει κανείς θέμα με 207 όταν είναι τα παράθυρα μισοανοιγμένα?Γιατί εμένα χτυπάει όταν είναι πιο πάνω από τη μέση
Stevon - Παρ 21 Νοέ 2008, 10:40:06
Θέμα δημοσίευσης:
ayrton έγραψε:
Εμενα ακουγετε ενας γδουπος απο το πισω μερος οταν το αμαξι πεσει σε χοντρη λακουβα η περναει απο μεγαλο σαμαρακι. ακουγετε ενα "κτουμπ" Confused και προσπαθω να καταλαβω απο που προερχετε. φαινετε οτι ειναι εσωτερικα. εβγαλα την ντασιερα αλλα παλι συνεχισετε. να ειναι απο κανενα πισω καθισμα? κανενας τιποτα το ιδιο?



Ώπα....τώρα το είδα.....
Άν και έχω 206 , νομίζω ότι έχουμε το ίδιο πρόβλημα.
Έχω αλλάξει την πίσω κλειδαριά , με καινούργια...τίποτα.....παράμενει το πρόβλημα , έχω πειράξει την ρύθμιση για το που να πιάνει...τίποτα.....το επόμενο βήμα είναι η λύση με το "βέλκρο" που γράφουν και οι υπόλοιποι στην πρώτη σελίδα.

Οπώτε θεωρώ ότι πρέπει και εσύ να δοκιμάσεις το ίδιο....δέν νομίζω τελικά να υπάρχει άλλος τρόπος. Wink Wink
dimkeras - Παρ 21 Νοέ 2008, 11:27:08
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Μιας και λέμε για τριγμούς...έχει κανείς θέμα με 207 όταν είναι τα παράθυρα μισοανοιγμένα?Γιατί εμένα χτυπάει όταν είναι πιο πάνω από τη μέση


Είμαι ο άνθρωπός σου! Laughing

Μιλάμε για πολύ σπαστικό τρίξιμο.

Είναι χαλαρά τα ελατήρια στα γρυλλάκια των παραθύρων μου είπανε. Και εννοείται πως ΔΕΝ τους άφησα να το φτιάξουν! Laughing

Μέχρι στιγμής έφτιαξα τα εξής :
α) το πόρτ-μπαγκάζ (σταμάτησε με velcro).
β) τα πλαστικά καλύμματα από τις μπροστά κολώνες. Τα έβγαλα, τα έντυσα εσωτερικά με ένα αυτοκόλλητο αφρώδες (σαν αυτό που έχουν στους αεραγωγούς του a/c για στεγανότητα).
γ) το τουιτεράκι του οδηγού και σφήνωσα λίγο παραπάνω τη μεταλλική σίτα του.
δ) το μπροστά μέρος του ταμπλώ (που καταλήγει στο παρμπριζ) και σφήνωσα 2 κομματάκια φελλό ανάμεσα στο πλαστικό και το τζάμι.

Μένουν τα παράθυρα και η ανάρτηση στη μεριά του συνοδηγού που ακούγεται πολύ καιρό τώρα... Κάποια στιγμή που θα έχω χρόνο θα τα κάνω κι αυτά Very happy
SaloS - Σαβ 22 Νοέ 2008, 17:08:49
Θέμα δημοσίευσης:
tamias έγραψε:
Το έκανε και στο δικό μου (207 rallye αγορασμένο πριν ένα μήνα).
Στην αντιπροσωπεία (Αγρίνιο) δεν είχαν ακούσει ξανά για το ίδιο πρόβλημα.
Ο θόρυβος σταμάτησε ρυθμίζοντας τα δύο λαστιχάκια που πατάει η πόρτα πάνω στο σασί. Η πόρτα όμως τώρα απαιτεί μεγαλύτερη δύναμη για να κλείσει.Ίσως η λύση με το VELCRO να είναι καλύτερη.


Και μενα εκανε τον ιδιο θορυβο, ρυθμησα και εγω τα λαστιχακια (τα ξεβιδωσα λιγο) και σταματισε αμεσως!!! Η πορτα δεν εχει κανενα προβλημα ανοιγει κανονικα.

Thanks!
kostas207rc - Σαβ 22 Νοέ 2008, 19:07:23
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι όντως σπαστικό το τρίξιμο στο παράθυρο πρέπει να βρεις την κατάληλη θέση για να μην ακούγεται καθόλου από τη στιγμή που θες να ταξιδέψεις κιόλας είναι σπάσιμο
dimkeras - Σαβ 22 Νοέ 2008, 22:40:11
Θέμα δημοσίευσης:
Όλεεε!!! Multi color Multi color Multi color Multi color Multi color Multi color

Τρίζει και η βάση του καθίσματος του οδηγού από χθες... Evil

Έχει να πέσει πολύ ξήλωμα από βδομάδα... Twisted evil
kostas207rc - Κυρ 23 Νοέ 2008, 11:03:46
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ πρέπει να είσαι πολύ άτυχος δεν εχει μείνει και κάτι που να μην τρίζει
dimkeras - Κυρ 23 Νοέ 2008, 11:09:01
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον το χρησιμοποιώ πολύ και του κακοφαίνεται! Laughing

Έτριζε και το κουτί με τα εργαλεία στη ρεζέρβα, ξέχασα να το πω.
Το έπιασα με έναν ιμάντα από τη ρεζέρβα και σταμάτησε.

(Σε λίγο θα τρίζω κι εγώ εκεί μέσα!)
kostas207rc - Κυρ 23 Νοέ 2008, 11:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τις τελευταίες μέρες έχει αρχισει και κοπανάει το πλαστικό που μαζεύει τη ζώνη του συνοδηγού...εκεί να δεις σπάσιμο..
Πάνος - Κυρ 23 Νοέ 2008, 13:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αφηστε και κατι να τριζει ρε σεις.
Γαλλικο αυτοκινητο ειναι.Συμβιβαστειτε και μην προσπαθειτε να του αλλοιωσετε την προσωπικοτητα του. Laughing
kostas207rc - Κυρ 23 Νοέ 2008, 13:18:30
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ ήμουν μάλον από τους τυχερούς που δεν είχα πρόβλημα στο πορτ-μπαγκαζ...το παράθυρο το αντέχω τώρα που είναι χειμώνας αλλά την ζώνη του συνοδηγού ρε φίλε δεν την παλεύω με τίποτα!
5 χρόνια οδήγησης με Peugeot 307 και περίπου 75.000χλμ δεν είχε ακουστεί τίποτα τώρα βγαίνουν όλα μαζεμένα στο καινούργιο!
dimkeras - Κυρ 23 Νοέ 2008, 23:52:35
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν.
Επειδή δεν πολυπαλεύεται η κατάσταση με τους τριγμούς έκατσα το απόγευμα και μάζεψα αρκετούς. Η λύση δόθηκε με το μαγικό -πλέον- Velcro.

Σημεία εφαρμογής :
- Εταζέρα, στο σημείο που πατάει στο πλαστικό όταν κατεβαίνει
- Εταζέρα, στο σημείο που την πιέζουν τα δυο ελαστικά "δόντια" του πορτ-μπαγκαζ
- Στα άγκιστρα της πλάτης των πίσω καθισμάτων και σε όποιο εσωτερικό μεταλλικό κομμάτι ακουμπάει αυτό (το άγκιστρο) μετά το κούμπωμα
- Στο εσωτερικό σημείο που ενώνονται τα δυο κομμάτια του σκιαδίου της πανοραμικής (είχε ήδη ένα κομματάκι τσόχα εκεί, προσέθεσα ακόμα ένα)
- Στο σημείο που ακουμπάει το ντουλαπάκι του συνοδηγού με το ταμπλώ όταν κλείνει

Πλέον δεν ταλαντεύεται τίποτα. Σχεδόν ηρέμησα.

Ο ήχος που άκουγα πίσω δεξιά δεν ήταν της ανάρτησης αλλά του πίσω καθίσματος. Τώρα σταμάτησε.

Τα κομμάτια φελλού που είχα σφηνώσει στο εμπρός μέρος του ταμπλώ τα έντυσα με μαύρη τσόχα χειροτεχνίας και τώρα δε φαίνονται σχεδόν καθόλου.

Με τα παράθυρα μπορεί και να το καθυστερήσω ακόμα λίγο.

Έμεινε το κάθισμα του οδηγού για μεσοβδόμαδα. Εντόπισα το θόρυβο στο πλαστικό κάλυμμα πίσω από το κούμπωμα της ζώνης αλλά θέλει λίγο χρόνο μέχρι να ξηλωθεί το πλαστικό τούνελ ανάμεσα από τα καθίσματα γιατί δε βρίσκω άλλο τρόπο να μπει κατσαβίδι εκεί μέσα. Μήπως έχει κανείς καμιά ιδέα??? Rolling eyes
android - Δευ 24 Νοέ 2008, 09:26:20
Θέμα δημοσίευσης:
Στο εσωτερικό σημείο που ενώνονται τα δυο κομμάτια του σκιαδίου της πανοραμικής (είχε ήδη ένα κομματάκι τσόχα εκεί, προσέθεσα ακόμα ένα)



σου κανε ενα τσικ τσικ οταν περναγες απο ανωμαλιες λακουβιτσες κτλ?
Πάνος - Δευ 24 Νοέ 2008, 10:44:34
Θέμα δημοσίευσης:
Φαγωθηκατε με το πορτ παγκαζ.
Εν τελει το εκανα και εγω.
Οντως παντως σταματησε η χορωδια εκ των πισω. Laughing
makis106 - Δευ 24 Νοέ 2008, 20:30:09
Θέμα δημοσίευσης:
Tι να πω ρε παιδιά, με αυτά που διαβάζω, αισθάνομαι ως ο υπερτυχερός αγοραστής Peugeot της χρονιάς, που το μόνο που είχα στο Ραλλάκι μου ήταν το τρίξιμο στο πορτ παγκάζ όταν το πήρα, το οποίο διόρθωσα, και απο τότε μέχρι σήμερα (13000χμ) απολύτως τίποτα και όλη μέρα μες στους κωλόδρομους... Είναι νωρίς ακόμη ή θα τα βγάλει όλα μαζί? Rolling eyes
Πάνος - Δευ 24 Νοέ 2008, 23:17:31
Θέμα δημοσίευσης:
Φαε τη γλωσσα σου.
Αν και η ενασχοληση συνεχεια μαζι του εχει τη χαρη της.
Δεν βαριεσαι ρε παιδι μου. Laughing
makis106 - Τρι 25 Νοέ 2008, 00:14:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνος έγραψε:
Φαε τη γλωσσα σου.
Αν και η ενασχοληση συνεχεια μαζι του εχει τη χαρη της.
Δεν βαριεσαι ρε παιδι μου. Laughing


Προτιμώ άλλου είδους ενασχόληση, πλύσιμο γυάλισμα κλπ. Very happy
Για άλλου είδους ενασχόληση, δεν έχω κουράγιο, μου το εξάντλησε το 106 τα προηγούμενα χρόνια! Laughing
dimkeras - Τρι 25 Νοέ 2008, 23:26:05
Θέμα δημοσίευσης:
@ makis106
Μπορεί και να είσαι ο υπερτυχερός!
Πάντως το δικό μου έχει γράψει αρκετά χιλιόμετρα (>62.000)

@ android
Αυτό ακριβώς. Το κακό είναι πως σήμερα μου έκανε ξανά το ίδιο τρίξιμο. Θα τη βρώ όμως τη λύση Twisted evil

Βλέπω να το πλακώνω στην πολυουρεθάνη, να μην ξανατρίξει τίποτα! Laughing
android - Τρι 25 Νοέ 2008, 23:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
@ makis106
Μπορεί και να είσαι ο υπερτυχερός!
Πάντως το δικό μου έχει γράψει αρκετά χιλιόμετρα (>62.000)

@ android
Αυτό ακριβώς. Το κακό είναι πως σήμερα μου έκανε ξανά το ίδιο τρίξιμο. Θα τη βρώ όμως τη λύση Twisted evil

Βλέπω να το πλακώνω στην πολυουρεθάνη, να μην ξανατρίξει τίποτα! Laughing


γιατι κ γω εχωσα διαδορα εκει μεχρι κ πανια...οταν το χτυπαω στην μεση με το δαχτυλο παλι τον κανει ομως...το γελιο ηταν οταν πηγα γι σερβις κ τους λεω το προβλημα κ οταν πηγα να το παρω μου λενε οκ ειχαν ξεσφιξει τα χερουλια...ακυρο τελειως...φυσικα κ δεν σταματησε τπτ Laughing
makis106 - Τρι 25 Νοέ 2008, 23:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
@ makis106
Μπορεί και να είσαι ο υπερτυχερός!
Πάντως το δικό μου έχει γράψει αρκετά χιλιόμετρα (>62.000)
Ε η αλήθεια είναι ότι είναι πολλά περισσότερα χλμ απο τα δικά μου, που ξέρεις ίσως δε γλιτώσω ούτε εγώ!! Rolling eyes
alucard0104 - Τρι 02 Δεκ 2008, 14:58:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που ανεφεραν ολα τα παιδια για το θορυβο απο το πορτμπαγκαζ πρεπει να ειναι οντως η κλειδωνια αλλα επισης να προσθεσω και ενα μικρο-θορυβο ακομα απο εκει που ακουμπουν τα εργαλεια πανω στην ρεζερβα.δεν παταει και πολυ καλα η κατασκευη αυτη.Τεσπα να προσθεσω επειδη και εγω ενα RC εχω οτι ρε παιδια ειναι λιγο ξεφτιλα για ολους μας να παιρνουμε καινουργια αυτοκινητα 08 σαν τα rallye,gt,rc με τιμη σχετικα υψηλη και να κανουμε τους μπομπ μαστορες!δλδ δεν εκαναν βολτα οι γαλλοι να ακουσουν λιγο τι γινεται εκει πισω???αλλα να μου πεισ στην γαλλικη ασφαλτο ε...τι να ακουσουν.??
AlienHack - Τετ 03 Δεκ 2008, 12:11:16
Θέμα δημοσίευσης:
alucard0104 έγραψε:
αλλα να μου πεισ στην γαλλικη ασφαλτο ε...τι να ακουσουν.??


αυτό ξαναπες το..

σε κεντρικές οδους δεν κανει κιχ και μαλιστα με εντιποσιάζει ποσο ομορφα "νοιώθεις" και "διαβαζει" το αμαξι την ασφαλτο...

αλλα μολις μπεις σε στενα και βιομηχανικές περιοχες που οι λακουβες οι ρογμες κτλ ειναι ανα 2 μετρα... ελεος.. πλήρης δυάλυση..

το απιστευτο παντος, βγαινοντας απο θεσσαλονικη στον δρόμο για Αθήνα (Εθνικη Θεσνικης Αθηνών!!) εχει ενα σημειο ο δρομος που λογο παλιότητας!? λογο φθοράς? δεν ξερω απο τι, εχουν δημιουργηθει σε μια αποσταση 100 μέτρων καμια 10αριά λακουβες πολυ βαθιές! σαν τρυπεσ στην ασφαλτο! και επειδή εκει εχει 4 λορίδες αναπτησουν ταχυτητα τα αμαξια και ειναι επικύνδυνο!! εγώ περασα με 180 μια μερα έπεσα πανω σε μια και χωρια που κοντεψα να χάσω το τιμόνι.. ανοιξαν απο το πολύ ζορι και οι 2 γαντζοι της οροφης! πως και δεν μου εμεινε το αμορτισερ στο χερι!!

ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ??
το απιστευτο κράτος μας αντι να στειλει ενα συνεργείο να τις μπαλώσει τουλαχιστον!!! αν οχι να ξαναστρώσουν ασφαλτο που ειναι το σωστό! (ειναι εδω και χρόνο οι λακούβες!) ΒΑΛΑΝΕ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΚΟ ΟΔΟΣΤΡΩΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ 100 ΜΕΤΡΑ!! ΕΛΕΩΣ!!!

δηλαδη οι 10 Ταμπελες που έβαλαν ποιο φτηνές τους βγήναν απο 10 κιλά πίσα??

ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ OFF TOPIC!!!
fynos - Τετ 03 Δεκ 2008, 12:29:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τα έχω ξανά πει και πιο πάνω, αλλά θα τα ξαναγράψω . . . .
Εμένα δεν κάνει κιχ = αυτοκόλλητη μοκέτα στον πίρο της κλειδαριάς πάνω στο πλαίσιο του αυτοκινήτου, αυτοκόλλητη μοκέτα στην βάση τον εργαλείων, εκεί που ακουμπούν στην ρεζέρβα !
Το να κάνεις έστω και λίγο το μάστορα για το αυτοκίνητο σου, πιστεύω είναι αυτό που σε εξιτάρει . . . αλλιώς υπάρχουν και αντιπροσωπείες !
android - Τετ 03 Δεκ 2008, 15:45:11
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Τα έχω ξανά πει και πιο πάνω, αλλά θα τα ξαναγράψω . . . .
Εμένα δεν κάνει κιχ = αυτοκόλλητη μοκέτα στον πίρο της κλειδαριάς πάνω στο πλαίσιο του αυτοκινήτου, αυτοκόλλητη μοκέτα στην βάση τον εργαλείων, εκεί που ακουμπούν στην ρεζέρβα !
Το να κάνεις έστω και λίγο το μάστορα για το αυτοκίνητο σου, πιστεύω είναι αυτό που σε εξιτάρει . . . αλλιώς υπάρχουν και αντιπροσωπείες !


κατσε να αρχησουν και αλλα 10 διαφορετικα τριξιματα να δεις Laughing
fynos - Τετ 03 Δεκ 2008, 15:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσος σε καθησυχάσει αν σου πω ότι από οροφή έως πόρτα το έχω λύσει . . μα που πήγαν οι τριγμοί ρε παιδί μου Laughing

Επίσης η συγκεκριμένη θεματική ενότητα, αναφέρετε σε ένα συγκεκριμένο τριγμό που υφίσταται και θεραπεύεται όπως είπα !
android - Τετ 03 Δεκ 2008, 16:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
ε πες ντε αυτο το τσικ τσικ της οροφης πως σταματαει Laughing Laughing Laughing
fynos - Τετ 03 Δεκ 2008, 16:33:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό είναι από το 2ο φίλο της κουρτίνας, όταν ακουμπάει τέρμα μπροστά στο πλαστικό . . . εκεί που έχει την εγκοπή ! Αν σταματάει το τρίξιμο όταν τραβήξεις ένα δάκτυλο το σκιάδια τότε βάλε γρι μοκέτα στον οδηγό που τερματίζει !
dimkeras - Τετ 03 Δεκ 2008, 21:44:55
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Αυτό είναι από το 2ο φίλο της κουρτίνας, όταν ακουμπάει τέρμα μπροστά στο πλαστικό . . . εκεί που έχει την εγκοπή ! Αν σταματάει το τρίξιμο όταν τραβήξεις ένα δάκτυλο το σκιάδια τότε βάλε γρι μοκέτα στον οδηγό που τερματίζει !


Στο δικό μου δεν έπιασε πάντως Sad

Και κάτι άρχισε να τρίζει μέσα από την πόρτα του οδηγού, χθες το άκουσα Sad

(Δε γλιτώνουμε την πολυουρεθάνη!)

Fynos, αν απλά δεν τρίζει το αυτοκίνητό σου (εννοώ χωρίς να έχεις βάλει κι εσύ το χεράκι σου!) είσαι πολύ τυχερός! Αν έμπαινες στο δικό μου πριν το συμμαζέψω ακουγόταν σα να διαλύεται ολόκληρο!

(By the way, το 206 μου το είχα χαμηλωμένο. Για 2 χρόνια μάλιστα φορούσα και αρκετά σκληρά ελατήρια. Ωστόσο όταν ύστερα από 6 χρόνια ακατάπαυστης χρήσης το πούλησα δεν ακουγόταν σχεδόν κανένας τριγμός μέσα. Και χωρίς να έχει χρειαστεί να αφιερώσω χρόνο και 2-3 μέτρα velcro για να το σουλουπώσω. Με το 207 έχω χάσει τη μπάλα...)
fynos - Τετ 03 Δεκ 2008, 22:00:10
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δεν έτριζε, και αυτό που λέω είναι ότι το έχω λύσει όλο το αυτοκίνητο για να περάσω διάφορα . . . . και μόνο τότε έτριξε το κουρτινάκι της οροφής και αυτό που και που !
Το δε 206 έτριζε τρομερά πολύ !
dimkeras - Τετ 03 Δεκ 2008, 22:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ενώ εγώ το μόνο λύσιμο που έχω κάνει είναι για να συμμαζέψω τους θορύβους.
Τί να πω... Μάλλον είμαι άτυχος... Sad
Πάνος - Τετ 03 Δεκ 2008, 22:29:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μην ασχολειστεεεε. Wink
android - Τετ 03 Δεκ 2008, 22:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ακουγετε μονο οταν το χω τερμα ανοιχτο και τα 2 κοματια δλδ
σε καθε αλλη περιπτωση ακουγετε...
αν κ να πω την αληθεια απο τοτε που αλλαξα τα slick p zero nero κ εβαλα τα ολοκαινουρια yokohama δεν κανει το συχνα
dimkeras - Πεμ 04 Δεκ 2008, 00:20:56
Θέμα δημοσίευσης:
Φταίνε και τα πιρέλια αρκετά. Σα να πηγαίνω με τις ζάντες είναι μερικές φορές...

Πάντως android κι εμένα μια από τα ίδια η οροφή. Και στην αρχή που είχα βάλει μια επιπλέον λωρίδα velcro είχε σταματήσει για λίγο αλλά μετά λύσσαξε Rolling eyes
FOT307_GR - Πεμ 04 Δεκ 2008, 02:31:38
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη παιδια εγω να λεω και ευχαριστω που το μονο που ακουω (προς το παρον βεβαια)ειναι απο τη θηκη του ραδιοcd(μαλλον δεν εχει κατσει καλα)..απο το ταμπλο κοντα στο παρμπριζ...και απο το τελικο της εξατμισης που εχει σπασει(και συντομα θα αλλαχθει).. Confused
Μου κανει εντυπωση ομως που τα γαλλοπουλα δεν ελυσαν αυτα τα μικρα
ελλατωματακια..σε αυτοκινητα οπως το 207 το 307 ακομα και το 308 που τα πλαστικα και των τριων αυτων μοντελων ειναι απειρως καλυτερα απο τα πλαστικα των παλαιων(σε σχεδιαση)μοντελων οπως το 106,206,306???
android - Πεμ 04 Δεκ 2008, 15:33:14
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Φταίνε και τα πιρέλια αρκετά. Σα να πηγαίνω με τις ζάντες είναι μερικές φορές...

Πάντως android κι εμένα μια από τα ίδια η οροφή. Και στην αρχή που είχα βάλει μια επιπλέον λωρίδα velcro είχε σταματήσει για λίγο αλλά μετά λύσσαξε Rolling eyes


το κολπο ειναι ενα...εχεις παντα ανοιχτη την οροφη κ εισαι κυριος Laughing Laughing Laughing
AlienHack - Παρ 05 Δεκ 2008, 11:43:08
Θέμα δημοσίευσης:
στο cc πολυ σημαντικό ειναι οτι τα παράθυρα ειναι frameless , δεν εχουν σιδερο απο πάνω, οπότε οταν κλείνουν και ακουμπύν πανω στα λαστιχα κανουν μικροτριγμους σε λακούβες κτλ . με το σπρει σιλικόνης βελτιόνετε αλλα δεν φευγει εντελος.

Επίσης κατι ακομα. ΄ΣΤο πορτ μπαγκαζ εβαλα το βελκρο αλλα καθε 1 μήνα το τρώει η κλειδαριά, το μαμαει την μανα, το ξεσκιζει, το ειδε και ο DRDINOS ... και πρεπει να βάζω αλλο.. Crying or Very sad
Harrys RC - Παρ 05 Δεκ 2008, 13:01:34
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Τις τελευταίες μέρες έχει αρχισει και κοπανάει το πλαστικό που μαζεύει τη ζώνη του συνοδηγού...εκεί να δεις σπάσιμο..


εμενα τριζει κ του οδηγου κ του συνοδηγου(στην ευθεια της θηβας γινεται κανονικο party)!Τα παραθυρα οταν ειναι μισανοιχτα επεισης τριζουν !Το πορτμπαγκαζ αντεχει ακομα Razz!

Κωστα καμια ληση με το πλαστικο της ζωνης βρικες?
MTerry - Παρ 05 Δεκ 2008, 13:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Tι να πω ρε παιδιά, με αυτά που διαβάζω, αισθάνομαι ως ο υπερτυχερός αγοραστής Peugeot της χρονιάς, που το μόνο που είχα στο Ραλλάκι μου ήταν το τρίξιμο στο πορτ παγκάζ όταν το πήρα, το οποίο διόρθωσα,


Και εγώ ετσι αισθάνομαι μιας ουτε και το τριξιμο στο πορτ μπαγκάζ δεν πρόλαβα να ακούσω , γιατί ειχα διαβάσει για την λύση του ''προβλήματος'' και όταν το παρέλαβα , αφού τοποθετήσαν την αεροτομή με βοήθησαν και εβαλα velcro στην κλειδαριά . . . Very happy
Μακάρι να παραμείνει έτσι . . . Very happy
AlienHack - Παρ 05 Δεκ 2008, 13:48:56
Θέμα δημοσίευσης:
Harrys RC έγραψε:

εμενα τριζει κ του οδηγου κ του συνοδηγου(στην ευθεια της θηβας γινεται κανονικο party)!Τα παραθυρα οταν ειναι μισανοιχτα επεισης τριζουν !Το πορτμπαγκαζ αντεχει ακομα Razz!

Κωστα καμια ληση με το πλαστικο της ζωνης βρικες?


εμενα τα παραθυρα γκιχ δεν κανουν ανοιχτα.

Οι ζωνες ρε παιδια πως τριζουν?? δεν εχω καταλαβει, σε ποιο σημειο?

ΑΑ... απο προχτες αρχισε μια σουστα στο καθισμα μου ν ακανει σριτσ σκριτσ.. πρεπει να αδυνατησω, εβαλα 5 κιλα και αρχισε να μου την λεει το αμαξι...
zaf - Παρ 05 Δεκ 2008, 14:43:11
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα μονο τα παραθυρα τριζουν οταν ειναι μισανοιχτα και μου σπαει τα νευρα Laughing
kostas207rc - Παρ 05 Δεκ 2008, 22:33:15
Θέμα δημοσίευσης:
Harrys RC έγραψε:
kostas207rc έγραψε:
Τις τελευταίες μέρες έχει αρχισει και κοπανάει το πλαστικό που μαζεύει τη ζώνη του συνοδηγού...εκεί να δεις σπάσιμο..


εμενα τριζει κ του οδηγου κ του συνοδηγου(στην ευθεια της θηβας γινεται κανονικο party)!Τα παραθυρα οταν ειναι μισανοιχτα επεισης τριζουν !Το πορτμπαγκαζ αντεχει ακομα Razz!

Κωστα καμια ληση με το πλαστικο της ζωνης βρικες?

Ναι βρήκα να την κουμπώνεις!!!
crusader - Παρ 09 Ιαν 2009, 19:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
να 'ναι καλά αυτός που έδωσε τη λύση... με έσωσε κι εμένα! Wink
AlienHack - Δευ 12 Ιαν 2009, 11:58:37
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
στο cc πολυ σημαντικό ειναι οτι τα παράθυρα ειναι frameless , δεν εχουν σιδερο απο πάνω, οπότε οταν κλείνουν και ακουμπύν πανω στα λαστιχα κανουν μικροτριγμους σε λακούβες κτλ . με το σπρει σιλικόνης βελτιόνετε αλλα δεν φευγει εντελος.



Λοιπον, δεν πηγεναι αλλο με τα παραθυρα, οπως λεω και ποιο πανω επειδη δεν εχουν σιδερα απο πανω αλλα με το που κλεινεις την πορτα ακουμπάνε στα λαστιχα και σφινονουν, στις λακουβες τριζουν καθος τριβοντε χιλιοστα πανω στα λαστιχα. ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ σταματανε για 2-3 μερες αλλα παλι τα ιδια μετα.. ΟΠΟΤΕ σκεφτηκα πως χρειαζομαι κατι ποιο... λαδερο.. και εβαλα ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ!! ακουγετε μαμακια αλλα εβαζα λιγο στο δαχτυλο μου και το περνουσα στα λαστιχα μεσα εκει ου μπαινει το παραθυρο.. 5 μερεσ τωρα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΚΙΧ!! βασικα τα λαστιχα το ρουφηξαν κατευθειαν το λαδακι οποτε ουτε βρομια μαζευειε εκει τωρα.. ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!
Puzzle - Δευ 12 Ιαν 2009, 13:33:40
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
AlienHack έγραψε:
στο cc πολυ σημαντικό ειναι οτι τα παράθυρα ειναι frameless , δεν εχουν σιδερο απο πάνω, οπότε οταν κλείνουν και ακουμπύν πανω στα λαστιχα κανουν μικροτριγμους σε λακούβες κτλ . με το σπρει σιλικόνης βελτιόνετε αλλα δεν φευγει εντελος.



Λοιπον, δεν πηγεναι αλλο με τα παραθυρα, οπως λεω και ποιο πανω επειδη δεν εχουν σιδερα απο πανω αλλα με το που κλεινεις την πορτα ακουμπάνε στα λαστιχα και σφινονουν, στις λακουβες τριζουν καθος τριβοντε χιλιοστα πανω στα λαστιχα. ΜΕ ΣΠΡΕΙ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ σταματανε για 2-3 μερες αλλα παλι τα ιδια μετα.. ΟΠΟΤΕ σκεφτηκα πως χρειαζομαι κατι ποιο... λαδερο.. και εβαλα ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ!! ακουγετε μαμακια αλλα εβαζα λιγο στο δαχτυλο μου και το περνουσα στα λαστιχα μεσα εκει ου μπαινει το παραθυρο.. 5 μερεσ τωρα ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΚΙΧ!! βασικα τα λαστιχα το ρουφηξαν κατευθειαν το λαδακι οποτε ουτε βρομια μαζευειε εκει τωρα.. ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!


Xaxaxaxa....τρομεροοοο!!!!! Αν φτασω σε τοσο εκτακτη αναγκη θα το δοκιμασω...ειναι και πυργιοτικο το λαδι...αλλη φασηη!!!
AlienHack - Δευ 12 Ιαν 2009, 15:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
κοροιδευετε αλλα εγω παθει πλακα απο το ποσο δουλεια εκανε!!! Laughing

γκιχ δεν ακουγεται!! μονο το γαμ... το πορτ παγκαζ παλι αρχισε σιγα σιγα να σκουζει... εφαγε παλι το velctro .. μμμ
CHRIS106 - Κυρ 01 Φεβ 2009, 13:58:07
Θέμα δημοσίευσης:
Μια απ τα ίδια. το πορτ μπαγκάζ αρχισε πριν απο καμια εβδομαδα.. και η μεσα χειρολαβη της πορτας του οδηγου οταν την κλείνω.(μαλλον εχει ξεβιδωθεί)
notis1313 - Κυρ 01 Φεβ 2009, 14:16:31
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα μορτηδες εκτος απο τον ενοχλητικο ηχο στο πορτπαγκαζ τον οποιο κ διορθωσα αμεσως, επικρατει η πληρης ησυχια!!!δεν εχω παραπονο!!!!Ισως να φταιει γι αυτο το οτι απο την πρωτη μερα που το πηρα μεχρι κ σημερα (δηλαδη 20 μηνες μετα) το σκιαδιο της οροφης μου ειναι μονιμος ανοιχτο!!!!!
peugeotναύτης21 - Κυρ 01 Φεβ 2009, 14:32:23
Θέμα δημοσίευσης:
CHRIS106 έγραψε:
Μια απ τα ίδια. το πορτ μπαγκάζ αρχισε πριν απο καμια εβδομαδα.. και η μεσα χειρολαβη της πορτας του οδηγου οταν την κλείνω.(μαλλον εχει ξεβιδωθεί)


H χειρολαβή της πόρτας θέλει σφίξιμο μου το έκανε και εμένα πριν κανα μήνα το πήγα lion και το έφτιξαν,οσον αφορά το πορτ-μπαγκάζ αν και εχω βάλει αυτοκόλλητη μοκέτα(velcro),δε μπορώ να πω οτι σταμάτησε και τελείως,εξακολουθεί να ακούγεται ενάς μικρός τριγμός.Ίσως προέρχεται απο κάπου αλλού,δε ξέρω.... Rolling eyes
CHRIS106 - Κυρ 01 Φεβ 2009, 16:24:32
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
CHRIS106 έγραψε:
Μια απ τα ίδια. το πορτ μπαγκάζ αρχισε πριν απο καμια εβδομαδα.. και η μεσα χειρολαβη της πορτας του οδηγου οταν την κλείνω.(μαλλον εχει ξεβιδωθεί)


H χειρολαβή της πόρτας θέλει σφίξιμο μου το έκανε και εμένα πριν κανα μήνα το πήγα lion και το έφτιξαν,οσον αφορά το πορτ-μπαγκάζ αν και εχω βάλει αυτοκόλλητη μοκέτα(velcro),δε μπορώ να πω οτι σταμάτησε και τελείως,εξακολουθεί να ακούγεται ενάς μικρός τριγμός.Ίσως προέρχεται απο κάπου αλλού,δε ξέρω.... Rolling eyes


Όντως και εγω δεν μπορω να καταλάβω απο που προέχεται..
peugeotναύτης21 - Τρι 03 Φεβ 2009, 17:21:55
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει παρατηρήσει κάποιος άλλος το ίδιο?
sotos2004 - Τρι 03 Φεβ 2009, 19:33:43
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΛΕΟΣ!!! Αυτή η παπ***ά ήτανε και μου έσπαγε τα νεύρα????? Έφτασα σε σημείο να νομίζω πως ήταν μάπα οι αναρτήσεις!!!! Θα δοκιμάσω την λύση και θα επανέλθω.
CHRIS106 - Τρι 03 Φεβ 2009, 21:48:32
Θέμα δημοσίευσης:
sotos2004 έγραψε:
ΕΛΕΟΣ!!! Αυτή η παπ***ά ήτανε και μου έσπαγε τα νεύρα????? Έφτασα σε σημείο να νομίζω πως ήταν μάπα οι αναρτήσεις!!!! Θα δοκιμάσω την λύση και θα επανέλθω.


Kai gw to idio pisteva. Den exw vrei xrono na to psaksw kalla kathws sxolaw stis 22:00 alla ta nevra mou ta xei kanei tsatalia... goup goup oli tin wra les kai exw ena doxeio ladi pisw. Twisted evil
peugeotναύτης21 - Τρι 03 Φεβ 2009, 22:10:55
Θέμα δημοσίευσης:
Πράγματι φίλε Χρήστο....τι στο καλό???Έχουμε βάλει λάθος την velcro? Laughing
red_storm - Παρ 20 Φεβ 2009, 02:40:06
Θέμα δημοσίευσης: Κάτι ακούγεται από το πορτπαγκάζ.....αλλά τί????
Εδώ και 2 μέρες ακούω κάτι να χτυπάει στο πορτπαγκάζ. Κοίταξα τη ρεζέρβα...τίποτα! Την έβγαλα τελείως έξω....πάλι τίποτα! Ο ήχος που ακούω είναι σαν να χτυπάνε 2 κλειδιά 2 μέταλα(κάτι τέτοιο τέλος πάντων) μεταξύ τους και το κάνει όταν παιρνάω πάνω από σαμαράκια.
Τί μπορεί να έχει πίσω και να χτυπάει έτσι?
Road_Runner - Παρ 20 Φεβ 2009, 07:29:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως εχεις ξεχασει κανεναν ανθρωπο εκει πισω??
Laughing Laughing
Περαν της πλακας, κατι ειχαν γραψει γαι θορυβο σε 207. Ψαξε λιγο
stazzy - Παρ 20 Φεβ 2009, 08:06:29
Θέμα δημοσίευσης:
Smile
Είναι και sticky...
Υπόμνημα: 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης
Stevon - Παρ 20 Φεβ 2009, 12:35:06
Θέμα δημοσίευσης:
Το τόπικ "Κάτι ακούγεται από το πορτπαγκάζ.....αλλά τί????" ενώθηκε με το υπάρχον.

Έκ της Mod-Team
Stevon

ayrton - Παρ 20 Φεβ 2009, 12:55:57
Θέμα δημοσίευσης: Re: Κάτι ακούγεται από το πορτπαγκάζ.....αλλά τί????
red_storm έγραψε:
Εδώ και 2 μέρες ακούω κάτι να χτυπάει στο πορτπαγκάζ. Κοίταξα τη ρεζέρβα...τίποτα! Την έβγαλα τελείως έξω....πάλι τίποτα! Ο ήχος που ακούω είναι σαν να χτυπάνε 2 κλειδιά 2 μέταλα(κάτι τέτοιο τέλος πάντων) μεταξύ τους και το κάνει όταν παιρνάω πάνω από σαμαράκια.
Τί μπορεί να έχει πίσω και να χτυπάει έτσι?

Ειναι η κλειδαρια του πορτπαγκαζ.και εμενα κοπανουσε μεχρι που εβαλα βουρτσακι και ησυχασα Laughing
red_storm - Παρ 20 Φεβ 2009, 23:27:25
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι παιδιά. Δεν είναι αυτός ο θόρυβος. Αυτόν το θόρυβο τον έχω φτιάξει. Είναι άλλος. Δεν είναι από τη κλειδαριά.
MTerry - Σαβ 21 Φεβ 2009, 00:13:38
Θέμα δημοσίευσης:
Λέω εγώ τώρα . . . μήπως δεν σου έχει κουμπώσει καλά , κανένα απο τα πίσω καθίσματα . . . εμένα φίλος μου τράβηξε την ασφάλεια και μέχρι να βρώ τι χτήπαγε μου ειχαν γίνει τα νευρα Mad Mad Mad
Τσεκαρέτο , αν δεν το έχεις κάνει . . . Very happy
red_storm - Κυρ 22 Φεβ 2009, 01:43:51
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι φίλε. Τα κοίταξα! Μια χαρά είναι τα καθίσματα.
ZAF 77 - Τρι 24 Μάρ 2009, 09:37:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδία το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ. Τι ταινίες έβαζα, δεν γινόταν τίποτα.
Η δικιά μου αντιπροσωπία δεν έβρισκε τίποτα. Πήγα σε ενός φίλου και κάνανε το εξής: Μου ψεκάσανε με λιπαντικό σπρέυ όλη την κλειδαριά. Όταν το κάνανε γέλαγα μαζί τους. 3 εβδομάδες τώρα και ο θόρυβος έχει σταματήσει. Ένιωσα πολύ μαλ**ας στο τέλος. ΟΙ ΑΠΛΕΣ ΛΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ.
pmetsis - Τρι 24 Μάρ 2009, 10:05:07
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο και σε μένα. Στην αντιπροσωπία μου είπαν ότι στεγνώνουν κάτι μικρά πλαστικά μέσα στην κλειδαριά. Έβαλαν σπρέι και γράσο(?) και έκτοτε δεν έχει ξανά ακουστεί τίποτα.
peugeotναύτης21 - Τρι 24 Μάρ 2009, 10:36:20
Θέμα δημοσίευσης:
pmetsis έγραψε:
Το ίδιο και σε μένα. Στην αντιπροσωπία μου είπαν ότι στεγνώνουν κάτι μικρά πλαστικά μέσα στην κλειδαριά. Έβαλαν σπρέι και γράσο(?) και έκτοτε δεν έχει ξανά ακουστεί τίποτα.



Δηλαδή και velcro(αυτοκόλλητη ταινία) και λιπαντικό στην κλειδαριά?
ZAF 77 - Τρι 24 Μάρ 2009, 17:39:03
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι μόνο λιπαντικό.
peugeotναύτης21 - Τρι 24 Μάρ 2009, 18:53:21
Θέμα δημοσίευσης:
ZAF 77 έγραψε:
Όχι μόνο λιπαντικό.


Eγώ έχω βάλει velcro,αλλά εξακολουθώ να ακούω κάτι ψιλοτριγμούς απ'το πορ/καζ,το λάδωμα πέφτει και στη κλειδαριά και στο σίδερο που πάει και κλειδώνει?Θα κάνει δουλειά? Rolling eyes
ZAF 77 - Τρι 24 Μάρ 2009, 19:34:03
Θέμα δημοσίευσης:
Βγάλε την velrco και ψέκασε και τον μηχανισμό της κλειδαριάς και το κάτω μέρος (εκει που πιάνει ο μηχανισμός). Ρίξε σε όλη την περιοχή και πάνω και κάτω. Σε εμένα έπιασε. Καθόλου θόρυβος.
Vini - Τετ 25 Μάρ 2009, 12:38:15
Θέμα δημοσίευσης:
Και άλλη λύση για τον τυχόν θόρυβο, τον οποίο εγώ ακόμα δεν έχω αποκτήσει και δεν νομίζω να αποκτήσω ποτέ..

Έκανα παραγγελία καλύμματος της εταζέρας. Φτιάχτηκε από μοκέτα αντιολισθητική που φτιάχνουν τα πατάκια με πατούρα μαύρη.
Σαν να έβαλα πατάκι στην εταζέρα.
Αγκάλιασε όλη την εταζέρα και τις άκρες. Τα θετικά:

- Έκλεισε όλες τις εισόδους ήχου από το πορτμπαγκάζ
- Το πορτμπαγκάζ όταν κλείνει κουμπώνει πάνω στο κάλυμμα και ακινητοποιεί εντελώς την εταζέρα
- Η εταζέρα βάρυνε όσο ήθελα για να μην χοροπηδήσει ποτέ!
- Το κλείδωμα είναι στιβαρό και το "παπαγαλάκι της κλειδαριάς" μαγκώνει άριστα πάνω στην κλειδαριά...
- Το κάλυμμα βγαίνει οπότε η πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο είναι πανεύκολη.

Αυτά...


Κόστος: 10euro το κάλυμμα από πυκνή αντιολισθητική μοκέτα...
Razz
peugeotναύτης21 - Πεμ 26 Μάρ 2009, 09:55:54
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Και άλλη λύση για τον τυχόν θόρυβο, τον οποίο εγώ ακόμα δεν έχω αποκτήσει και δεν νομίζω να αποκτήσω ποτέ..

Έκανα παραγγελία καλύμματος της εταζέρας. Φτιάχτηκε από μοκέτα αντιολισθητική που φτιάχνουν τα πατάκια με πατούρα μαύρη.
Σαν να έβαλα πατάκι στην εταζέρα.
Αγκάλιασε όλη την εταζέρα και τις άκρες. Τα θετικά:

- Έκλεισε όλες τις εισόδους ήχου από το πορτμπαγκάζ
- Το πορτμπαγκάζ όταν κλείνει κουμπώνει πάνω στο κάλυμμα και ακινητοποιεί εντελώς την εταζέρα
- Η εταζέρα βάρυνε όσο ήθελα για να μην χοροπηδήσει ποτέ!
- Το κλείδωμα είναι στιβαρό και το "παπαγαλάκι της κλειδαριάς" μαγκώνει άριστα πάνω στην κλειδαριά...
- Το κάλυμμα βγαίνει οπότε η πρόσβαση στον αποθηκευτικό χώρο είναι πανεύκολη.

Αυτά...


Κόστος: 10euro το κάλυμμα από πυκνή αντιολισθητική μοκέτα...
Razz



Aπό εμφάνιση τι λέει?Σε ποιο κατάστημα το έκανες?(στείλε pm)
Vini - Πεμ 26 Μάρ 2009, 10:56:46
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Aπό εμφάνιση τι λέει?Σε ποιο κατάστημα το έκανες?(στείλε pm)


Από εμφάνιση απλά μπήκε μία μοκέτα μαύρη πάνω στην εταζέρα. Προσωπικά μου αρέσει...

Εχεις PM... Exclamation
stergios_ath - Πεμ 26 Μάρ 2009, 17:51:17
Θέμα δημοσίευσης:
βαλε μια φωτο να δουμε το αποτελεσμα..αν σου ειναι ευκολο.. Very happy
Vini - Πεμ 26 Μάρ 2009, 18:54:18
Θέμα δημοσίευσης:
Mε τη 1η ευκαιρία θα βάλω. Αν και δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μια απλή μοκέτα σαν πατάκι πάνω στην εταζέρα... Wink
tanto - Κυρ 29 Μάρ 2009, 22:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
Και πανω στη στεναχωρια για τη σπασμενη κλειδαρια (διαρρηξη προχθες το βραδυ) επεσα και σε αυτο το θεμα.Λοιπον εδω και 3 μηνες ακουω και εγω αυτο το θορυβο απο πισω.Τι δεν εκανα.....κοιταξα τα εργαλεια,τον πυροσβεστηρα,τις πισω ζωνες,γενικα οτι υπαρχει στο πισω μερος και ο θορυβος ακομα εκει.Ειναι οτι πιο εκνευριστικο εχω ακουσει και σε κανει και ρεζιλι.Θα δοκιμασω τη λυση με το velcro και ελπιζω να φτιαξει.

Απλα να,τη περασμενη βδομαδα μπηκα σε ενα audi a3,μοντελο του 1998 με 185000 χιλιομετρα.Κινηθηκαμε σε δρομους κατω απο το περιφερειακο του Λυκαβηττου,δρομοι ολο λακουβες και σαμαρακια και δεν ακουγοταν τιποτα!!!! Σαν ενα συμπαγες αντικειμενο,εκει το 206 μου κανει σαν ξεχαρβαλωμενο και να σκεφτειτε οτι εχει μονο 61000 χιλιομετρα και πολυ καλη συντηρηση.

Αυτη τη λοιπον τη στιγμη εχει τα εξης,τριζει,σπασμενη κλειδαρια συνοδηγου,θελει και λαστιχα (εκλεισα 30000 με αυτα) ενω το rcd κανει οτι θελει οταν ακουω ραδιοφωνο.

Μηπως ηταν καλυτερα να μου το εκλεβαν τη Παρασκευη να ησυχαζα?
Vini - Δευ 30 Μάρ 2009, 10:26:06
Θέμα δημοσίευσης:
tanto μην νομίζεις.

Φιλαράκι μου έχει ένα απλό Golf 2002 μοντέλο με 40000 χιλιόμετρα και με ελαστικό 205/50/16 (εργοστασιακή διάσταση) και με ανάρτηση εργοστασιακή και το αυτοκίνητο σου δίνει την εντύπωση ότι έχει διαλυθεί.
Εχει τριγμό μέσα στο καντράν και τριγμό κάπου πισω απο το radio cd. Η εταζέρα βαράει αλύπητα. Εχει τριγμούς συνέχεια απο το σασί και την ανάρτηση. Τρίζουν οι πόρτες (τα πλαστικά) αφού τις έχει ανοίξει 4 φορές την κάθε μία για αλλαγή μοτέρ παραθύρων. Tρίζουν τα παράθυρα στο ανέβα-κατέβα. Εχουν ξεφτίσει όλα τα πόμολα. Του διαλύθηκαν όλα τα λάστιχα των παραθύρων (κάηκαν/ξεράθηκαν) με την Ελληνική ζέστη μέσα σε 2 χρόνια!
Σημείωσε ότι του ξέφτισαν και ξεθώριασαν και τα υφάσματα στα καθίσματα... και έβαλε πλατοκαθισματα ....

Και η πλάκα είναι ότι το αυτοκίνητο το προσέχει όσο δεν πάει άλλο...

Και θέλει να το πουλήσει και κανείς δεν το παίρνει ... και είναι και VW και είναι και GOLF μαύρο μουράτο και καλά... Laughing
tanto - Τρι 31 Μάρ 2009, 06:37:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον θα ειναι η εξαιρεση ο φιλος σου γιατι ολα αυτα μαζι ειναι πολυ σπανιο να συμβουν.Βεβαια αλλο golf του 2002 αλλο A3. Η μεγαλη αναβαθμιση σε ποιοτητα εγινε στο golf V,τα προηγουμενα δεν ηταν και κατι το ιδιαιτερο,μονο φημη ειχαν.
mathanas - Τρι 31 Μάρ 2009, 10:36:35
Θέμα δημοσίευσης:
Και το 207 ειναι πολλα βηματα μπροστα ποιοτικα απο το 206 όπως λες για το golf V απο το IV..... Αν και το δικο μου rallye εχει μολις 1700 km με το 45ρι προφιλ που κακα τα ψεματα δε κανει για Ελλαδα, οι ανθρωποι οταν φτιαχναν το αυτοκινητο προφανως δεν ειχαν αυτους τους δρομους στο μυαλο τους, περναει συμπαγες απο παντου ειναι πολυ δεμενο, εχω βαλει προληπτικα στα καθισματα και πορτπαγκαζ το αυτοκολητο.

Δε νομιζω οτι τα golf ειναι πιο ποιοτικα......το Α3 ειναι 1-1,5 κλικ παντως (το καινουργιο προφανως) μιας και μπηκα σ ενα προσφατα αλλα φοραγε 50ρι λαστιχο που εχει να κανει προφανως....
Vini - Τρι 31 Μάρ 2009, 11:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
...με το 45ρι προφιλ που κακα τα ψεματα δε κανει για Ελλαδα, οι ανθρωποι οταν φτιαχναν το αυτοκινητο προφανως δεν ειχαν αυτους τους δρομους στο μυαλο τους...


Κάτι πρέπει να κάνουμε για αυτό...

Κυκλοφορεί πουθενά σε καμιά χώρα άραγε ο 150άρης κινητήρας με 16άρι ζαντικό; Question

Αν ΝΑΙ τότε άφοβα μπορούμε και εμείς να βάλουμε 16άρα ζάντα ... Smile
Steve - Τρι 31 Μάρ 2009, 11:20:35
Θέμα δημοσίευσης:
205/45/17 για το 207:

Κώδικας:
Tire Size      Circ. (inches) Diameter (inches) Percent Different
195/55-16    76.80             24.44                    +0.75
205/50-16    75.62             24.07                    -0.80 


Ή μήπως κάνω λάθος και είναι 215/45/17?
Jim207GT - Τρι 31 Μάρ 2009, 11:23:32
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν φίλος έχει βάλει 16" σε Rallye και είναι όλα μια χαρά.

Βέβαια είναι μαμά 150 και ένα θέμα λίγο με την ελκτική πρόσφυση το έχει, φανταστείτε π.χ το δικό μου με 190+hp και 30kg ροπούλα.

Μέσα στα Μέγαρα παρόλο τα 35.000χλμ και το βάρος του 207 τα λάστιχα ήταν άψογα(για πολιτικά) και το τιμόνι απίστευτο δεν θέλω να το χαλάσω αυτό με 16" και ψιλό προφίλ προτιμώ 215/45-17(τα έχω είδη στην αποθήκη) με σκληρά πλαϊνά.

Αν το θέλετε για χαλαρή βολτούλα βάλτε και 15" πρέπει να μπαίνει οριακά μην παραπονιέστε όμως μετά γιατί δεν πατάει πουθενά. ΔΕΝ φταίει το αμάξι αλλά οι καρόδρομοι που έχουμε.

Και είμαστε και Off Topic

Όσο για το πορτ-παγκαζ εκτός από τις γνωστές λύσεις όπως μου είπε και ο δρουίδης Πρόεδρος είναι 2 λαστιχάκια μέσα στο κάτω μέρος της κλειδαριάς, τα τυλίγουμε με μονωτική για να τα παχύνουμε λίγο και τέρμα ο θόρυβος.
tanto - Σαβ 04 Απρ 2009, 11:50:17
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια κακα τα ψεμματα,οτι πληρωνεις παιρνεις,αυτος ειναι και ο λογος που ενα Α3 με τον ιδιο κινητηρα και εξοπλισμο με ενα 308 ειναι περιπου 30% πιο ακριβο.

Οσο για το θορυβο στο πορτμπαγκαζ......εγω εβαλα ενα velcro απο φορτιστη κινητου τηλεφωνου (περισσευμα),το ζωνακι που πιανει το καλωδιο οταν το μαζευουμε. Το προβλημα λυθηκε αμεσα!!!! Το πασχα θα φτιαξω κατι πιο μονιμο και οχι τοσο προχειρο.

Το θεμα ειναι οτι ενω ψηνομαι να αλλαξω αυτοκινητο,τωρα με τη μειωση στο φορο ακομα περισσοτερο (δεν υπαρχει οικονομικο θεμα ετσι και αλλιως απλα ειναι περιεργη η εποχη),ειναι οτι το ποναω το ατιμο το 206 μου. Με αυτο το αυτοκινητο εχω ζησει πολλα στα 6,5 χρονια που το εχω και εχω δεθει μαζι του. Ειναι ισως ο μονος συνδετικος κρικος με ατομα και καταστασεις που δεν θα ερθουν ποτε ξανα.

Μπλεξιμο....
makis106 - Σαβ 04 Απρ 2009, 13:01:53
Θέμα δημοσίευσης:
tanto έγραψε:
Παιδια κακα τα ψεμματα,οτι πληρωνεις παιρνεις,αυτος ειναι και ο λογος που ενα Α3 με τον ιδιο κινητηρα και εξοπλισμο με ενα 308 ειναι περιπου 30% πιο ακριβο.

Οσο για το θορυβο στο πορτμπαγκαζ......εγω εβαλα ενα velcro απο φορτιστη κινητου τηλεφωνου (περισσευμα),το ζωνακι που πιανει το καλωδιο οταν το μαζευουμε. Το προβλημα λυθηκε αμεσα!!!! Το πασχα θα φτιαξω κατι πιο μονιμο και οχι τοσο προχειρο.

Το θεμα ειναι οτι ενω ψηνομαι να αλλαξω αυτοκινητο,τωρα με τη μειωση στο φορο ακομα περισσοτερο (δεν υπαρχει οικονομικο θεμα ετσι και αλλιως απλα ειναι περιεργη η εποχη),ειναι οτι το ποναω το ατιμο το 206 μου. Με αυτο το αυτοκινητο εχω ζησει πολλα στα 6,5 χρονια που το εχω και εχω δεθει μαζι του. Ειναι ισως ο μονος συνδετικος κρικος με ατομα και καταστασεις που δεν θα ερθουν ποτε ξανα.

Μην παίρνεις σα μέτρο σύγκρισης των Peugeot το 206.
Τα 307, περισσότερο τα 207, και ακόμη περισσότερο τα 308 είναι πολλά επίπεδα πάνω απο την ποιότητα ενός 206, και θεωρώ οτι μπορούν να κοιτάζουν στα ίσα ένα σημερινό audi...
Μην σου πω για τριγμούς σε audi A3 φίλου μου... Wink
tanto - Σαβ 04 Απρ 2009, 15:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι συμφωνω απολυτα σε αυτο,αλλωστε το 206 ειναι ενα αυτοκινητο με τεχνολογια του 1997 (βγαινει 12 χρονια το ατιμο και με το 206+ θα συνεχισει για 3-4 ακομα).

Το 207 και ακομα περισσοτερο το 308 ειναι πολυ καλα ποιοτικα αλλα και παλι οπως βλεπεις δεν λειπουν τα προβληματακια που σου τη σπανε πολυ χωρις να ειναι και κατι σοβαρο απο την αλλη.

Παρολα αυτα ομως οι γερμανοι ειναι μπροστα σε ποιοτητα γι αυτο ειναι και πιο ακριβοι. Δεν ειναι μονο τα υλικα ή ο ποιοτικος ελεγχος,ειναι γενικοτερα η φιλοσοφια του λαου. Αρκει ενα ταξιδι Γερμανια και Γαλλια για να σε πεισει,μολις περνας τα συνορα το καταλαβαινεις αμεσα.

Μου συνεβει τα χριστουγεννα που μας περασαν που βρεθηκα στη Φραγκφουρτη και στο Παρισι (μεταβαση με το ICE,το γερμανικο γρηγορο τραινο). Αυτη η διαφορα ηταν αμεσα αισθητη και τελικα τιποτα δεν ειναι τυχαιο......
SAKIS-LEMANS - Κυρ 05 Απρ 2009, 08:41:00
Θέμα δημοσίευσης:
Πρέπει να δείτε ένα "γερμανικό" golf 1.4 τσι πως τρίζει πίσω.... Πάντως το δικό μου δεν τρίζει καθόλου. Εγώ έχω 15000 χλμ και το tsi 19000 χλμ. Για να δούμε...
alucard0104 - Παρ 08 Μάϊ 2009, 23:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια μην μπαινουμε τωρα σε αυτο το τρυπακι.Το θεμα με τους τριγμους των αυτοκινητων και τα λοιπα προβληματα ειναι καθαρα στατιστικο!Πολυ απλα αμα παρουμε ενα δειγμα 100 αμαξια-μοντελα ιδιας χρονολογιας- π.χ. 100 Α3 1.6 2002 και 100 γκολφ 1.6 2002 θα τριζουν λεω τωρα π.χ. τα 30 Α3 και απο τα γκολφ τα 60.και αναλογα παει το πραγμα με ολες τις μαρκες και τα αμαξια.οσο πιο καλη η εταιρια και το μοντελο μικροτερη και η πιθανοτητα.απο τα τατα που βγαινουν τωρα να μην τριζουν λεω τωρα εγω τα 99,99 στα 100 ?? χαχαχα Laughing
spyros_rallye - Σαβ 09 Μάϊ 2009, 14:22:45
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω κανει και εγω αυτη τη πατεντα στο πορτμπαγκαζ μονο ομως με λιγη μονωτικη ταινια και δεν κοπαναει πια, εχω παρατηρησει ομως μερικες φορες το χερουλι απο μεσα που ανοιγει κολλαει και δεν ανοιγει αμεσως, το εχει παθει κανεις?
bagosgt - Σαβ 09 Μάϊ 2009, 16:49:01
Θέμα δημοσίευσης:
η πισω πορτα ρυθμιζετε.εχει 2 μαυρα αριστερα δεξια στη πορτα απο τη μεσα μερια που "βιδωνουν-ξεβιδωνουν" κ ρυθμιζετε η πορτα.τοεχετε δοκιμασει αυτο πριν βαλετε μονωτικες η οτιδηποτε αλλο?
spyros_rallye - Σαβ 09 Μάϊ 2009, 18:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
η πισω πορτα ρυθμιζετε.εχει 2 μαυρα αριστερα δεξια στη πορτα απο τη μεσα μερια που "βιδωνουν-ξεβιδωνουν" κ ρυθμιζετε η πορτα.τοεχετε δοκιμασει αυτο πριν βαλετε μονωτικες η οτιδηποτε αλλο?



αυτο εχει να κανει και με το οτι κολλαει το απο μεσα χερουλι bagosgt, ρυθμιζεται δλδ το ποσο σφιχτο θα ειναι?
bagosgt - Σαβ 09 Μάϊ 2009, 18:59:34
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον,αν το ξεσφιξεις θα σου σπρωχνει την πορτα προς τα εξω,οποτε θα κλεινει με δυσκολια κ οταν ειναι κλειστη θα πιεζετε να ανοιξει.ετσι οταν πατας να ανοιξει,ζοριζεται η κλειδαρια κ ενω πατας να ανοιξει,η πιεση που ασκει η πορτα δεν αφηνει την κλειδαρια να ανοιξει.αν λεμε το ιδιο πραγμα(γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι προβλημα εχεις),δοκιμασε κ βιδωσε λιγακι κ τα 2 μαυρα ισα,(για να παταει ισια η πορτα),ετσι ωστε να μειωσεις την πιεση της πορτας οταν ειναι κλειστη.
κ για το αλλο που λες,λογικο ειναι να εχει μια μικρη καθυστερηση αφου ειναι ηλεκτρικη η κλειδαρια,αλλα αν κολαει κ δεν ανοιγει καθολου τοτε κοιτα αυτο που σου ειπα.
spyros_rallye - Σαβ 09 Μάϊ 2009, 19:14:14
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
λοιπον,αν το ξεσφιξεις θα σου σπρωχνει την πορτα προς τα εξω,οποτε θα κλεινει με δυσκολια κ οταν ειναι κλειστη θα πιεζετε να ανοιξει.ετσι οταν πατας να ανοιξει,ζοριζεται η κλειδαρια κ ενω πατας να ανοιξει,η πιεση που ασκει η πορτα δεν αφηνει την κλειδαρια να ανοιξει.αν λεμε το ιδιο πραγμα(γιατι δεν εχω καταλαβει ακριβως τι προβλημα εχεις),δοκιμασε κ βιδωσε λιγακι κ τα 2 μαυρα ισα,(για να παταει ισια η πορτα),ετσι ωστε να μειωσεις την πιεση της πορτας οταν ειναι κλειστη.
κ για το αλλο που λες,λογικο ειναι να εχει μια μικρη καθυστερηση αφου ειναι ηλεκτρικη η κλειδαρια,αλλα αν κολαει κ δεν ανοιγει καθολου τοτε κοιτα αυτο που σου ειπα.


θα κοιταξω να τα σφιξω μαλλον..Thumb right
dope207 - Δευ 08 Ιούν 2009, 09:33:48
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Να και μία photo !
http://i171.photobucket.com/albums/u319/fynos/DSC00419.jpg

Φίλε fynos με σώζεις. το συγκεκριμένο πρόβλημα το ψάχνω τόσο μα τόσο καιρό......
Thankssssssssssssss Very happy
silencer_000 - Τρι 04 Αύγ 2009, 21:37:27
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά ακούω και εγώ θορύβοθυς από το πορτ μπαγκάζ τις τελευταίες μέρες και μάλλον τελικά προέρχονται από την κλειδαριά.
Δεν έχω καταλάβει όμως που πρέπει να μπει αυτή η ταινία με τις τρίχες...
Μήπως εννοείτε σε αυτό εδώ; Δείτε τη φώτο!



Επειδή τέτοιο δεν έχω, δοκίμασα να βάλω απλό ζελοτέιπ αλλά δεν έκανε τίποτα...

Να πω επίσης ότι σήμερα το πρωί δεν έκλεινε το πορτ μπαγκάζ.
Τελικά οι βίδες που κρατάνε αυτή τη κλειδαριά (στη φώτο) είδα ότι είχαν ξεσφίξει σχεδόν τελίως με αποτέλεσμα η κλειδαριά να έχει πέσει χαμηλά και να μην κλεινει. Τη σήκωσα λίγο τις έσφιξα τις βίδες και οκ. Και γενικά από αυτό μου μπήκε η ιδέα ότι ο θόρυβος τελικά προέρχεται από το πορτ-μπαγκάζ και μάλλον από την κλειδαριά

Το 206 το cabrio είναι το αμάξι.
silencer_000 - Τετ 05 Αύγ 2009, 01:18:06
Θέμα δημοσίευσης:
Κάποιος να απαντησει;;
dimkeras - Τετ 05 Αύγ 2009, 01:30:19
Θέμα δημοσίευσης:
silencer_000 έγραψε:
Κάποιος να απαντησει;;


Εκεί που δείχνεις μπαίνει η ταινία.

Απόφυγε να βάλεις σελοτέιπ ή ταινία που θα χαλάσει με τη ζέστη και τη χρήση. Το velcro είναι ιδανικό.
silencer_000 - Τετ 05 Αύγ 2009, 01:42:00
Θέμα δημοσίευσης:
To κακό είναι ότι δεν είδα διαφορά σχεδόν καθόλου! Ακουω σαν να κοπανάει το πορτ-μπαγκάζ σε λακούβες κυρίως.
τι άλλο μπορεί να είναι;
dimkeras - Τετ 05 Αύγ 2009, 01:48:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πάντα μπορεί να κοπανάνε σε λακούβες. Από το πόρτ μπαγκάζ μέχρι τη ρεζέρβα...

Προσπάθησε να ρυθμίσεις την κλειδαριά ώστε να κλείνει με ένα ελαφρύ σπρώξιμο η πόρτα. Τσέκαρε κι αν υπάρχει τίποτα χαλαρά πιασμένο εκεί γύρω.
Byakuya - Τετ 05 Αύγ 2009, 08:44:42
Θέμα δημοσίευσης:
Koιτα ρεζερβα και τα εργαλεια που ειναι απο πανω απο την ρεζερβα....εμενα αυτα κοπαναγαν.
silencer_000 - Τετ 05 Αύγ 2009, 13:55:41
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχω ρεζέρβα φίλε....
Byakuya - Τετ 05 Αύγ 2009, 14:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry νομιζα πως εχεις 207(οπως λεει και το τοπικ).
silencer_000 - Τετ 05 Αύγ 2009, 14:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα και μονωτική τριγύρω αλλά τίποτα. Προφανώς τελικά είναι γενικό πρόβλημα με την κλειδαριά. Δεν βιδώνει καλά στη βάση της...
Για να βάλω καινούριες βίδες πώς θα πρέπει να τις ζητήσω ώστε να είναι ίδιες με αυτές που έχει τώρα;
mathanas - Τετ 05 Αύγ 2009, 15:42:44
Θέμα δημοσίευσης:
Περιεργο να μη βιδωνει στερεα η κλειδαρια σε μενα τουλαχιστο ειναι solid,
μπορει να ακους τα καθισματα τα οποια μπορει να κοπανανε ιδιαιτερα πανω στο αγκιστρι (βαλε και κει velcro) αλλα αν τα κοπανησεις δυνατα θα δεις οτι παραγουν ενα γκουπ και κατω στη βαση τους που δενουν στο σασι στους θολους και εκει δεν εχει βιδα μονο ενα πυρο και ειναι θεμα να μειωσεις το τζογο που υπαρχει....
Θορυβο κανει γενικα και αυτη η μλκ που εχει στο πορτ μπαγκαζ το ξυλο με το υφασμα ... Τελος μπορει να ναι και αμορτισερ απ οτι εχω καταλαβει δεν ειναι και για πολλα πολλα τα πισω ....
silencer_000 - Πεμ 06 Αύγ 2009, 11:48:36
Θέμα δημοσίευσης:
Mε τα πολλά πήγα σήμερα στο μάστορα και μου ρύθμισε τη κλειδαριά πίσω. Τώρα όλα οκ. Μία ώρα την πάλευε ο άνθρωπος, εγώ απλά τη βίδωνα χωρίς να με ενδιαφέρει το αριστερά δεξιά.
Τέλος το κοπάνημα επιτέλους.
SAKIS-LEMANS - Πεμ 06 Αύγ 2009, 15:09:42
Θέμα δημοσίευσης:
silencer_000 έγραψε:
Mε τα πολλά πήγα σήμερα στο μάστορα και μου ρύθμισε τη κλειδαριά πίσω. Τώρα όλα οκ. Μία ώρα την πάλευε ο άνθρωπος, εγώ απλά τη βίδωνα χωρίς να με ενδιαφέρει το αριστερά δεξιά.
Τέλος το κοπάνημα επιτέλους.

χεχε και εγώ το είχα κάνει αυτό πριν 2 μήνες, μετά πάλι τα ίδια.... θέλει velcro να ησυχάσεις.
silencer_000 - Τρι 25 Αύγ 2009, 23:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
silencer_000 έγραψε:
Mε τα πολλά πήγα σήμερα στο μάστορα και μου ρύθμισε τη κλειδαριά πίσω. Τώρα όλα οκ. Μία ώρα την πάλευε ο άνθρωπος, εγώ απλά τη βίδωνα χωρίς να με ενδιαφέρει το αριστερά δεξιά.
Τέλος το κοπάνημα επιτέλους.


Λοιπόν με τα πολλά αγόρασα και έβαλα ταινία velcro. Tέλος τώρα 100% όλοι οι θόρυβοι από πίσω,γιατί είχα αρχίσει πάλι να έχω μικρο-θορύβους. Πραγματικά πολύ καλή λύση και μπράβο στον εμπνευστή.
moudakas - Δευ 02 Αύγ 2010, 12:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Είχα και γώ την παρόμοια "βλάβη" γιατί έτριζαν όλα τα πλαστικά πισω απο το μπάσο και η λύση ήταν το πισσόχαρτο Cool
ParisMcridis - Παρ 06 Αύγ 2010, 19:09:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ενα μεγαλο ως τεραστιο ευχαρηστω σε οποιον βρηκε την πατεντα με το velcro...σταματησε επιτελους να κανει σαν κουδουνηστρα..Μηπως να το πουμε στην πεζο να σταματησει να αλλαζει τις κλειδαριες με βελτιομενες?με 3ε ολα ειναι κομπλε...μη δινουν τσαμπα λεφτα... Wink Wink
ironman02 - Παρ 06 Αύγ 2010, 23:13:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ούτε στο facelift την φτιάξανε την κλειδαριά? Έλεος..Δε μπορεί να μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα..
ParisMcridis - Σαβ 07 Αύγ 2010, 23:20:54
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δεν έφτιαξαν τίποτα.μου έβαλαν μια βελτιωμένη κ καλά θα τα έλυνε όλα.στην εγγύηση φυσικά.αλλά σα το velkro τίποτα.
Vini - Κυρ 08 Αύγ 2010, 11:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Ούτε στο facelift την φτιάξανε την κλειδαριά? Έλεος..Δε μπορεί να μην το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμα..


Εννοείται ότι το ξέρουν. Όπως ξέρουν και για άλλα προβλήματα τα οποία τα αφήνουν να υπάρχουν.
Αν τα επιλύσουν τότε η Peugeot θα γίνει ιδιαίτερα αξιόπιστη και αυτό δεν το θέλουν...

Προτιμούν να κυκλοφορεί η φημολογία ότι σε ποιότητα είναι κάτω από τους Γερμανούς. (μάλλον πολιτική είναι και αυτή η συμπεριφορά).

Και λέω για φημολογία, γιατί μπορεί προσωπικά να έχω διαπιστώσει ότι τα Γερμανικά είναι πολύ ποιο ποιοτικά από τα Γαλλικά, αλλά αυτό δεν αποτελεί και γενίκευση ή γενικό συμπέρασμα. Smile
west side - Δευ 09 Αύγ 2010, 15:21:04
Θέμα δημοσίευσης:
to triksimo to antimetopizo apo to 2004.to 1o mou pug.206gti.opos loipon tote etsi kai simera sto rc mou,bazw ena panaki sti kleidaria kai trtrtrtr telos.kali idea akougete to velcro.tha to dokimasw.
xalkiadakhs 207gt - Παρ 05 Νοέ 2010, 01:35:14
Θέμα δημοσίευσης:
με το που αρχισε παλι ο χειμωνας και οι δρομοι εδω στην κρητη-ηρακλειο ειναι αχρηστοι...ξαφνικα 3 μερες τωρα παλι.κατι,μα κατι ετσι.κανει βολτες πανω κατω στο πισω μερος (πορτ -μπαγκαζ)...
αρχισα τις δοκιμες..
α)εβαλα καινουργιο velcro...τιποτα
2)ξυλωσα την ρεζερβα με τα εργαλεια πακετο...τιποτα
3)μετα ξυλωσα και την εταζερα...τιποτα
4)εκανα βολτες και με ανοιχτη την πισω πορτα σε συγκεκριμενο δρομο-ατσαλο-καθημερινο...αλλα τιποτα!!!
5)κλειστη και μετα ανοιχτη η οροφη ...τιποτα
6ξυλωνω τα παντα απο μεσα απο το αμαξι και εννοω ντουλαπακι+subwoofer μαι με το πατωμα-μονωση του πορτ μπαγκαζ......τιποτα


εεεε δεν συγκινιεται με τιποτα ρε παιδια!!!ελεος πια!!!κανεις καμια ιδεα....
βρε γιατροδημοσθενη πες κατι...
εχω αρχισει και ξενερωνω αφανταστα...ενω θορυβο μικρο μεν αλλα ενοχλητικο σαν κατι να πηγαινει πανω κατω αλλα με μικρη διαδρομη!!!
ντουκ ντουκ πολλα ντουκ αλλα στιγμιαιια ρε γα**το ελεος!!
η επομενη κινηση ειναι να παω να το σηκωσω να δω απο κατω εαν συμβαινει κατι τι ναπω πια,απογοητευση!!!



μια κλειδαρια καινουργια ποσο κανει?ξερουμε?
totoris - Παρ 05 Νοέ 2010, 02:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
κατω απο το πορτ μπαγκαζ εχει καποια πλαστικα (σαν ταπες-βαλβιδες μοιαζουν) μαυρου χρωματος..αυτα ρυθμιζουν τα μποσικα..μπορει να θελουν λιγο σφιξιμο η χαλαρωμα για να εφαπτεται σωστα οταν κλεινει το μπαγκαζ σου..για πειραξε τισ λιγο αυτες και ξαναδοκιμασε να δεις....και γω το ψαχνα 1 μηνα μεχρι να βρω τι γινεται..τελικα ηταν απο κει το προβλημα..
xalkiadakhs 207gt - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:43:44
Θέμα δημοσίευσης:
totoris έγραψε:
κατω απο το πορτ μπαγκαζ εχει καποια πλαστικα (σαν ταπες-βαλβιδες μοιαζουν) μαυρου χρωματος..αυτα ρυθμιζουν τα μποσικα..μπορει να θελουν λιγο σφιξιμο η χαλαρωμα για να εφαπτεται σωστα οταν κλεινει το μπαγκαζ σου..για πειραξε τισ λιγο αυτες και ξαναδοκιμασε να δεις....και γω το ψαχνα 1 μηνα μεχρι να βρω τι γινεται..τελικα ηταν απο κει το προβλημα..


ναι ρε φιλε...πηγα και τα τσεκαρα μολις ειδα το ποστ σου!!!
αυτα δεν ξερω αλλα δεν μου φαινονται να ρυθμιζουνε Evil επιασα και τα εντυδα και αυτα με ταινια διπλης..ισα ισα κανα δυο κυκλους για να παρουνε λιγο ""υψος"" αλλα και παλι τιποτα!!!τι να πω... απλα αφωνος!!! Evil Evil Evil
mathanas - Παρ 05 Νοέ 2010, 20:44:21
Θέμα δημοσίευσης:
Αφου το κανει και με ανοικτο πορτ μπαγκαζ δεν ειναι απο κει τι το ψαχνεις....
ξυλωσε τα πλαινα πλαστικα πισω εχεις πολλα να δεσεις σφυξεις και κει.........
recife_rallye - Παρ 05 Νοέ 2010, 23:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
xalkiadakhs 207gt έγραψε:
totoris έγραψε:
κατω απο το πορτ μπαγκαζ εχει καποια πλαστικα (σαν ταπες-βαλβιδες μοιαζουν) μαυρου χρωματος..αυτα ρυθμιζουν τα μποσικα..μπορει να θελουν λιγο σφιξιμο η χαλαρωμα για να εφαπτεται σωστα οταν κλεινει το μπαγκαζ σου..για πειραξε τισ λιγο αυτες και ξαναδοκιμασε να δεις....και γω το ψαχνα 1 μηνα μεχρι να βρω τι γινεται..τελικα ηταν απο κει το προβλημα..


ναι ρε φιλε...πηγα και τα τσεκαρα μολις ειδα το ποστ σου!!!
αυτα δεν ξερω αλλα δεν μου φαινονται να ρυθμιζουνε Evil επιασα και τα εντυδα και αυτα με ταινια διπλης..ισα ισα κανα δυο κυκλους για να παρουνε λιγο ""υψος"" αλλα και παλι τιποτα!!!τι να πω... απλα αφωνος!!! Evil Evil Evil


Χριστοφορε εκεινα που σου λεει ο φιλος δεν τα τυλιγεις με ταινια..ειναι βιδωτα..κανε πως τα ξεβιδωνεις να πεταχτουν λιγο εξω Wink
Driver ///M - Παρ 05 Νοέ 2010, 23:03:43
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Αφου το κανει και με ανοικτο πορτ μπαγκαζ δεν ειναι απο κει τι το ψαχνεις....
ξυλωσε τα πλαινα πλαστικα πισω εχεις πολλα να δεσεις σφυξεις και κει.........


Κανά diy για το ξήλωμα υπάρχει ρε παιδιά? Έχω κι εγώ τριγμούς στο εσωτερικό και τους εντοπίζω απ'την πλευρά του συνοδηγού (στο πλαστικό που καλύπτει τη ζώνη ασφαλείας), αλλά δεν ξέρω πως να το αφαιρέσω χωρίς να σπάσει κάτι!

Οποιαδήποτε πληροφορία (ακόμα καλύτερα με φωτογραφίες) ξηλώματος ευπρόσδεκτη!
SocratiS RCoura - Τρι 09 Νοέ 2010, 02:18:06
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια και στο facelift το ιδιο προβλημα εχω απο την κλειδαρια πισω!!θα το δοκιμασω και ειμαι σιγουροσ οτι θα σταματησει γιατι τ ειχα ψηλοσκεφτει οτι μπορει να προερχεται απο κατι τετοιο!!!!! εχουμε τπτ για τουσ τριγμουσ απο τ ντουλαπακι του συνοδηγου??? αναφερθηκε ενα παιδι προηγοθμενοσ αλλα δεν καταλαβα ακριβσ σε πιο σημειο υπαρχει θεμα!!!
atpapadi - Τρι 09 Νοέ 2010, 21:52:09
Θέμα δημοσίευσης: Ρύθμιση ρεγουλαδόρων
Παιδιά καλησπέρα,
Στο δικό μου 207 παρατήρησα τον ίδιο ήχο. Ο ήχος σταμάτησε χωρίς πατέντες. Στο αριστερό και δεξί μέρος της πόρτας του πορτ παγκαζ υπάρχουν ρεγουλαδόροι. Βιδώνοντας - ξεβιδώνοντας ανοίγουν ή κλείνουν με αποτέλεσμα να κρατάει σταθερά την πόρτα στην κλειδαριά. Το ελάττωμα δεν βρίσκεται στην κλειδαριά αλλά στους ρεγουλαδόρους που με την πίεση επανέρχονται. Απλά κάθε 2-3 μήνες θα χρειάζονται πάλι ξεβίδωμα για να ανοίξουν προς τα έξω. Δοκιμάστε το. Είναι 2 κυλινδρικά εξαρτήματα μαύρα λαστιχένια αριστερά και δεξιά. Για να ξεβιδώσετε/βιδώσετε πρέπει να κρατήσετε σταθερή τη βάση.

Ελπίζω να βοήθησα.
vansak - Τετ 10 Νοέ 2010, 17:45:57
Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρύθμιση ρεγουλαδόρων
atpapadi έγραψε:
Παιδιά καλησπέρα,
Στο δικό μου 207 παρατήρησα τον ίδιο ήχο. Ο ήχος σταμάτησε χωρίς πατέντες. Στο αριστερό και δεξί μέρος της πόρτας του πορτ παγκαζ υπάρχουν ρεγουλαδόροι. Βιδώνοντας - ξεβιδώνοντας ανοίγουν ή κλείνουν με αποτέλεσμα να κρατάει σταθερά την πόρτα στην κλειδαριά. Το ελάττωμα δεν βρίσκεται στην κλειδαριά αλλά στους ρεγουλαδόρους που με την πίεση επανέρχονται. Απλά κάθε 2-3 μήνες θα χρειάζονται πάλι ξεβίδωμα για να ανοίξουν προς τα έξω. Δοκιμάστε το. Είναι 2 κυλινδρικά εξαρτήματα μαύρα λαστιχένια αριστερά και δεξιά. Για να ξεβιδώσετε/βιδώσετε πρέπει να κρατήσετε σταθερή τη βάση.

Ελπίζω να βοήθησα.


Πολύ καλό ακούγεται αυτό αλλά αν συνέχεια τους ξεβιδώνουμε καθε 2-3 μήνες δε θα βγουν?
atpapadi - Τετ 10 Νοέ 2010, 22:53:17
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε vansak απλά με τις λακούβες και τον καιρό βιδώνουν ξανά προς τα μέσα. Εσύ απλά τις ξεβιδώνεις προς τα έξω όταν παρατηρείς να χαλαρώνει η πόρτα. Εγώ προσωπικά το έχω ήδη απο το καλοκαίρι ρυθμισμένο και δεν είχα πρόβλημα ακόμη. Απο αρχές του έτους 2 φορές χρειάστηκε να το ξεβιδώσω πάλι.
xalkiadakhs 207gt - Τετ 10 Νοέ 2010, 23:04:57
Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρύθμιση ρεγουλαδόρων
atpapadi έγραψε:
Είναι 2 κυλινδρικά εξαρτήματα μαύρα λαστιχένια αριστερά και δεξιά. Για να ξεβιδώσετε/βιδώσετε πρέπει να κρατήσετε σταθερή τη βάση.





Re file...sas ksanalew emena ayta kounane olo mazi...den bidwnoune h ksebidwnoune Evil Evil Evil
Ayrio tha paw se fanopoio giati den paei allo....kai "ama". Brw kai kleidaria thn allazw den exw problhma!!!!!
kostasvti - Σαβ 04 Δεκ 2010, 14:26:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα γινετα δουλεια με τους ρεγουλαδορους η να μπλεξω με αλλαγες κλειδαριας τωρα 1 μηνα πριν ληξη η εγγυηση?? Αλλα αμα ειναι να μου ξανακανει τα ιδια αστο.. εχθες στο γυρνα απο γκαζι στο απιστευτα τελειο οδοστρωμα της ιερα οδου να νευρα μου γιναν τσαταλια
bagosgt - Σαβ 04 Δεκ 2010, 15:58:55
Θέμα δημοσίευσης:
δε θα σου αλλαξουν τξν κλειδαρια.πολυ πολυ αν δε στο ρυθμισουν με τους ρεγουλατορους,να σου βαλουν μονωτικη ταινια στην κλειδαρια Embarassed
kostasvti - Σαβ 04 Δεκ 2010, 17:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω βαλει βελκτρο απο μονος μου εδω και 2 χρονια σχεδον αλλα φθαρθηκε και το εβγαλα. μου ειχε πει να μου την αλλαξει πριν ληξει η εγγυηση. οποτε αναρωτιεμαι βελτρο? αλλαγη? ρεγουλαδοροι? βαριεμαι να μπλεξω με αλλαγες τωρα ειδικα αν δεν λυνετε το προβλημα με την αλλαγη
dfg75 - Τετ 02 Φεβ 2011, 19:56:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στο δόκιμου 207 σταμάτησαν οι τριγμέ στο πορτ παγκαζ με λίγο γράσο αλυσίδας μότο
Στο γάντζο τις κλειδαριάς και στις γλίστρες του .αν δεν σταματήσει βγαλε το προστατευτικό του.Και θα δις τι βάση του γάντζου που έχει Δίο βίδες ,βγάλε το γάντζο κάτω από τι βάση του έχει Δίο μαύρους οδηγούς που κρατιούνται από ασφαλές βγαλτους τελιος και ξανάβαλε το γάντζο όσο πιο κάτω γίνετε.
gmastoras - Πεμ 03 Φεβ 2011, 13:55:20
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ 207 RALLYE.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΤΕ ΜΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΒΑΛΤΕ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΓΡΑΣΟ ΣΤΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΑΓΓΩΝΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟ.
gmastoras - Πεμ 03 Φεβ 2011, 13:56:34
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ 207 RALLYE.ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΛΕΞΕΤΕ ΜΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΒΑΛΤΕ ΑΠΛΑ ΛΙΓΟ ΓΡΑΣΟ ΣΤΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΜΑΓΓΩΝΕΙ ΤΟ ΣΙΔΕΡΟ ΤΗΣ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑΣ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΚΑΠΟ.
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 03 Φεβ 2011, 15:48:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε ηρεμηστε,,,αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι πρεπει να σφυξει εκει περα κλειδαρια με βαση για να μην εχει τζογο,,με αποτελεσμα να μην κανει βολτες η κλειδαρια για να μην ακους θορυβους!!!!
Μονο με velcro...
Εχω βάλει και γρασσο αλλα και σπρευ και νομιζω οτι εγινε χειροτερο!!!!
Και σας ξανάεω για να μην μπερδευετε καταστασεις...καντε το βολτα με ανοιχτη πορτα και μετα βγαζετε συμπερασματα για το τι κανει βολτες εκει πισω!! Embarassed Embarassed
Μετα απο δοκιμη αυτη που σας λεω εγω προσωπικα ενω ειναι λιγακι και η κλειδαρια ο μεγαλος θορυβος ερχετε απο αλλου... Wink Wink
west side - Πεμ 24 Φεβ 2011, 13:53:46
Θέμα δημοσίευσης:
γρασσο στι κλειδαρεια και τελοσ οι τριγμοι . - επιτυχια 101%
Μαριάνα - Πεμ 24 Φεβ 2011, 14:13:29
Θέμα δημοσίευσης: Re: Ρύθμιση ρεγουλαδόρων
atpapadi έγραψε:
Παιδιά καλησπέρα,
Στο δικό μου 207 παρατήρησα τον ίδιο ήχο. Ο ήχος σταμάτησε χωρίς πατέντες. Στο αριστερό και δεξί μέρος της πόρτας του πορτ παγκαζ υπάρχουν ρεγουλαδόροι. Βιδώνοντας - ξεβιδώνοντας ανοίγουν ή κλείνουν με αποτέλεσμα να κρατάει σταθερά την πόρτα στην κλειδαριά. Το ελάττωμα δεν βρίσκεται στην κλειδαριά αλλά στους ρεγουλαδόρους που με την πίεση επανέρχονται. Απλά κάθε 2-3 μήνες θα χρειάζονται πάλι ξεβίδωμα για να ανοίξουν προς τα έξω. Δοκιμάστε το. Είναι 2 κυλινδρικά εξαρτήματα μαύρα λαστιχένια αριστερά και δεξιά. Για να ξεβιδώσετε/βιδώσετε πρέπει να κρατήσετε σταθερή τη βάση.

Ελπίζω να βοήθησα.


Θα το δοκιμάσω, όπως αυτά που λέει και ο Χαλκιαδάκης παραπάνω
και μακάρι να 'ναι έτσι τα πράγματα...
Εδώ και λίγες μέρες, μετά από 2+ χρόνια που δεν είχα τριγμούς από πίσω, παρουσιάστηκε και στο δικό μου 207 αυτό και είναι πολύύύ έντονο! NodNo

Γράσσο δεν ενδείκνυται, γιατί εκτός του ότι και αυτό είναι προσωρινή λύση, μετά από λίγο καιρό μαγνητίζει σκόνη και βρωμιές και γίνεται χειρότερο το πρόβλημα...
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 24 Φεβ 2011, 16:13:02
Θέμα δημοσίευσης:
λοπον παριαννακι και οι υπολοιποι...τα πραγματα ειναι τελικα λιγο απλα με την κλειδαρια...ακοθστε να δειτε!
ανοιγεις το πορτ μπαγκαζ και βλεπεις κατω ενα πλαστικο απο την μια μερια ςσ την αλλη το οποιο εχει πανω του-πιανει δηλαδη με τρεις κοψες,τις βγαζεις και περνεις το πλαστικο στο χερι...μετα βλεπεις την κλειδαρια η οποια στηριζεται με 2 βιδες torx εαν δεν κανω λαθος,τις βγαζεις και περνεις την κλειδαρια στο χερι σου!!!
επειτα η κελιδαρια εχει επανω της δυο ασφαλειες μικρες,με ενα μικρο κατσαβιδακι τις βγαζεις-τις καταργεις τελειως,ετσι εχεις ως αποτελεσμα οταν πας και βαλεις πανω την κλειδαρια να μπορεις να την ρεγουλαρεις εσυ οπου θελεις..πας με την κλειδαρια πανω στο αμαξωμα και βλεπεις οτι χωρις τις βιδες αυτη παει μπρος πισω..υπολογιστε 2 ποντους πιο μεσα και βαλτε τις βιδες και σφιξτε καλα.......
αποτελεσμα ειναι να βγαλετε μετα οτι ειδους ταινεια η και γρασσο εαν εχετε βαλει διοτι η πορτα κλεινει και σφραγιζεται στην ουσια με το λαστιχο και δεν παει πουθενα,καθως ανοιγει και λιγο πιο ζωρικα-το ακους εξαλλου!!
το θεμα μου εμενα εχει φτασει στο απροχωρητο διοτι δεν ειναι τελικα ουτε αμοστισερ ουτε κλειδαρια ουτε τιποτα απο τα πιθανα αιτια...κατι κανει βολτες στο πανω κατω του αυτοκινητου ολου και εχει καταντησει πολυ σπαστικο σε σημειο να μην το κυκλοφορω!!!
Μαριάνα - Σαβ 05 Μάρ 2011, 16:39:43
Θέμα δημοσίευσης:
Χριστόφορε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες.
Τώρα το τριήμερο θα καθήσω με έναν φίλο να ακολουθήσουμε τις οδηγίες για να το φτιάξουμε
και για ό,τι νεότερο θα ενημερώσω. Thumb right
orfanos mulopotamos - Σαβ 05 Μάρ 2011, 18:05:08
Θέμα δημοσίευσης:
μαλλον το εχει το νησι φιλε χρηστοφορε... οπως το λες σε σημειο να μην σου κανει ορεξη να κυκλοφορησεις... το ιδιο που περιγραφεις παρα πανω γινεται κ στις κειδαριες στην πορτα... το εχω κανει... καπως καλυτερα...
Downhill - Παρ 13 Μάϊ 2011, 08:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
ειχα τρελλαθεί κοντά ένα χρόνο με αυτό τον θόρυβο!!! τελικά επεσα πάνω σε αυτό το θέμα και ησύχασα!! πραγματικά ειχε φαγωθεί το πλαστικό πίσω στην κλειδαριά και κοπανούσε!! εβαλα χοντρό τσοχάκι γύρω γύρω και ησύχασα!!!! Μπράβο ρε παιδία Wink
PanagiotisG - Τρι 19 Ιούλ 2011, 12:29:37
Θέμα δημοσίευσης:
Έκανε και εμένα ένα θόρυβο από πίσω και αφού είχαμε βάλει μονωτική ταινία στη κλειδαριά. Τελικά ρυθμίσαμε τους τζόγους από τα δύο πλαστικά αριστερά και δεξιά που είχε η πίσω πόρτα και δεν ακούγεται τίποτα. Έβγαλα κιόλας και την μονωτική ταινία...
XSive - Δευ 13 Αύγ 2012, 15:02:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρετε αν αυτές οι βίδες υπάρχουν και στο 206; Έχω κι εγώ αυτό το πρόβλημα εδώ και καιρό. Σήμερα το άνοιξα να δω αν έχει τις βίδες ρεγουλαρίσματος αλλά δεν βρήκα κάτι.
Παρατήρησα όμως ότι στο μέταλλο που πιάνει η κλειδαριά, είναι ντυμένο με ένα μικρό πλαστικό κύλινδρο. Τόν έστριψα και παρατήρησα ότι από κάτω είναι φαγωμένος. Άφησα το φαγωμένο τμήμα από πάνω και τώρα κλείνει το πορτ μπαγκάζ πιό γλυκά και στις λακούβες δεν κάνει το τρίξιμο. Δεν ξέρω πόσο θα κρατήσει όμως...
bagosgt - Δευ 13 Αύγ 2012, 16:55:19
Θέμα δημοσίευσης:
λογικα πρεπει να εχει κ το 206,γιατι ειχε κ το 106.ειναι 2 μαυρα λαστιχενια τσουτσουνια που ακουμπανε στο αμαξωμα οταν κλεινει η πορτα,για δες.ειναι στις ακρες,αριστερα κ δεξια.με το καιρο πατιουνται τα λαστιχα κ θελουν λιγο ξεβιδωμα!
mitsos 306 - Παρ 31 Αύγ 2012, 23:15:30
Θέμα δημοσίευσης:
peugeot

ολα ρυθμιζονται!
atari - Παρ 21 Δεκ 2012, 17:37:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο και παλι μπραβο ρε μαγκες!!

Εχω παει σε 5 peugeot για αυτον τον θορυβο και ελυσα το προβλημα απο το αυτο το forum!!

Αν ακουγα τους ΑΣΧΕΤΟΥΣ (επαναλαμβανω 5 εξουσιοδοτημενα! και τα κεντρικα μεσα!) επρεπε να εχω αλλάξει από σινεμπλοκ πισω άξονα μεχρι βασεις αμορτισερ, αμορτισερ ολοκληρα και παει λεγοντας! ΕΛΕΟΣ!

1 λεπτο δουλεια ηταν χιλια ευχαριστω!

Ξεχασα να γραψω οτι εχω 307.
fuorigioco1981 - Τετ 06 Φεβ 2013, 00:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω σωθηκα απο το τοπικ αυτο!!!!εδω και μια εβδομαδα πηρα μεταχειρισμενο 307 sw του 2003 και ενω ολα ειναι τελεια εκανε τον θορυβο πισω και νομιζα οτι ηταν απο το πισω μερος πανω στην οροφη που χωνεται το ηλεκτρικο σκιαδιο!εβαλα απλα velcro εκει που πιανει η γλωσσα της πορτας και κατα 90% σταματησε!το κανει λιγο σε καποιες λακουβες αλλα δεν το εχω φτιαξει εντελως καλα,το εβαλα χτες μεσα στην νυχτα προχειρα.καποια στιγμη θα το βελτιωσω!ευχαριστω
fuorigioco1981 - Πεμ 14 Φεβ 2013, 14:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα εβαλα και στα δυο "μπρατσα" τις πορτας του πορτ μπαγκαζ που εχει δυο μαυρους σαν φελλους ενα εξτρα αυτο που βαζουν στα ποδαρακια των καρεκλων και σταματησαν ΟΛΑ!ευχαριστω!
Le-Mans Series - Δευ 25 Φεβ 2013, 03:33:11
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης
WHISPER έγραψε:
***Edited by Sidobre***

Αρκετοί έχουν παρατηρήσει ένα τριγμό από το πορτ μπαγκαζ του 207. Ο θόρυβος εντοπίστηκε στην κλειδαριά της πόρτας και ακολουθούν οι οδηγίες επίλυσης:

"Τυλίξαμε στην κλειδαριά στο κομμάτι που είναι όχι στην πίσω πόρτα αλλά στο πλαίσιο, στο σίδερο που πάει και κλειδώνει η γλώσσα της κλειδαριάς, ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψης με τρίχα στην εξωτερικής της μεριά, σαν μόνωση.
Το τρίξιμο που έκανε σε ανωμαλίες του δρόμου σταμάτησε αμέσως."

Μπορείτε με οποιοδήποτε μονωτικό υλικό να δοκιμάσετε για να σταματήσει ο θόρυβος.

****************************

Ακολουθεί το θέμα όπως είχε ξεκινήσει από τον χρήστη "WHISPER"
-------------------------------------------------------------------------------------




καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω διαπιστωση σε ενα 207 που εχω.εδω και αρκετο καιρο ακουω ενα πολυ ενοχλητικο τριξημο απο τον χωρο του πορτ παγκαζ ο οποιος ακουγεται μονο στις ανωμαλιες των δρομων οι οποιες ειναι και ατελειωτες.η εταζερα δεν ειναι την εχω αφαιρεσει και συνεχιζει να το κανει.εχω φτασει σε σημειο να βγαλω και την ρεζερβα μην τυχον χτυπαγε αυτη αλλα και παλι τπτ.ενισχυτες και ηχεια δεν υπαρχουν να πεις οτι ειναι απο αυτο θα ηξερα και θα τα εβγαζα.το μοναδικο πραγμα που εχει τοποθετιθει ειναι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι ομως μπηκαν οταν παρελαβα το αμαξι στην ιδια αντιπροσωπεια.τα αναφερω ολα αυτα προσπαθωντας να βρω που μπορει να οφειλεται ενας τετοιος τριγμος ο οποιος πραγματικα ειναι υπερβολικα ενοχλητικος και αδικαιολογητος για ενα αμαξι καινουριο και χωρις μετατροπες.παρακαλω οποιος εχει διαπιστωσει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου το αναφερει η να μου πει τι μπορω να κανω.

Συγγνωμη για το τεραστιο post παιδια.Ελπιζω να μην ειναι κατασκευαστικο το προβλημα διοτι εχω παραγγειλει και το RC και καταλαβαινετε με μεγαλυτερες ζαντες και ποιο σφιχτες αναρτισεις τι θα γινεται εκει μεσα........


Συμφωνώ με αυτό που λές εκεί είναι το πρόβλημα.απλά έχει κάτι σαν αφρολέξ και με τον καιρό λιώνει και μετά ακούγεται το τρίξιμο
Le-Mans Series - Δευ 25 Φεβ 2013, 03:34:15
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207: Τριγμός στο Πορτ-μπαγκαζ & Οδηγίες Επίλυσης
WHISPER έγραψε:
***Edited by Sidobre***

Αρκετοί έχουν παρατηρήσει ένα τριγμό από το πορτ μπαγκαζ του 207. Ο θόρυβος εντοπίστηκε στην κλειδαριά της πόρτας και ακολουθούν οι οδηγίες επίλυσης:

"Τυλίξαμε στην κλειδαριά στο κομμάτι που είναι όχι στην πίσω πόρτα αλλά στο πλαίσιο, στο σίδερο που πάει και κλειδώνει η γλώσσα της κλειδαριάς, ένα κομμάτι ταινίας διπλής όψης με τρίχα στην εξωτερικής της μεριά, σαν μόνωση.
Το τρίξιμο που έκανε σε ανωμαλίες του δρόμου σταμάτησε αμέσως."

Μπορείτε με οποιοδήποτε μονωτικό υλικό να δοκιμάσετε για να σταματήσει ο θόρυβος.

****************************

Ακολουθεί το θέμα όπως είχε ξεκινήσει από τον χρήστη "WHISPER"
-------------------------------------------------------------------------------------




καλημερα σε ολους.Θα ηθελα να αναφερω ενα προβλημα που εχω διαπιστωση σε ενα 207 που εχω.εδω και αρκετο καιρο ακουω ενα πολυ ενοχλητικο τριξημο απο τον χωρο του πορτ παγκαζ ο οποιος ακουγεται μονο στις ανωμαλιες των δρομων οι οποιες ειναι και ατελειωτες.η εταζερα δεν ειναι την εχω αφαιρεσει και συνεχιζει να το κανει.εχω φτασει σε σημειο να βγαλω και την ρεζερβα μην τυχον χτυπαγε αυτη αλλα και παλι τπτ.ενισχυτες και ηχεια δεν υπαρχουν να πεις οτι ειναι απο αυτο θα ηξερα και θα τα εβγαζα.το μοναδικο πραγμα που εχει τοποθετιθει ειναι αισθητηρες παρκαρισματος οι οποιοι ομως μπηκαν οταν παρελαβα το αμαξι στην ιδια αντιπροσωπεια.τα αναφερω ολα αυτα προσπαθωντας να βρω που μπορει να οφειλεται ενας τετοιος τριγμος ο οποιος πραγματικα ειναι υπερβολικα ενοχλητικος και αδικαιολογητος για ενα αμαξι καινουριο και χωρις μετατροπες.παρακαλω οποιος εχει διαπιστωσει κατι παρομοιο θα ηθελα να μου το αναφερει η να μου πει τι μπορω να κανω.

Συγγνωμη για το τεραστιο post παιδια.Ελπιζω να μην ειναι κατασκευαστικο το προβλημα διοτι εχω παραγγειλει και το RC και καταλαβαινετε με μεγαλυτερες ζαντες και ποιο σφιχτες αναρτισεις τι θα γινεται εκει μεσα........


Συμφωνώ με αυτό που λές εκεί είναι το πρόβλημα.απλά έχει κάτι σαν αφρολέξ και με τον καιρό λιώνει και μετά ακούγεται το τρίξιμο
broulis - Κυρ 28 Απρ 2013, 14:45:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εκανα και εγω τη μοντα μέ το velkro και μπορώ να πω ότι τα αποτελέσματα είναι εντυπωσιακά...
PeugeotakiasGT - Τετ 29 Ιούλ 2015, 21:06:01
Θέμα δημοσίευσης:
Άρχισαν και σε εμένα τα όργανα τίποτα δεν έλυσαν από το 206 κ το 207... το πρόβλημα μου είναι ότι όταν βάζω το velkro δεν κλείνει καλά το πορτ-μπαγκαζ κ δεν κλειδώνει το αμάξι.. καμία ιδέα?
Andreasf1 - Τετ 29 Ιούλ 2015, 21:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις βάλει πολύ πράμα!! Δεν χρειάζεται να το γυρίσεις 2-3 φορές..

Ή είναι πολύ χοντρό το velkro... Έχει πολύ τρίχα δλδ! :ΡΡ
alexandros 207 Rallye - Τετ 29 Ιούλ 2015, 22:34:43
Θέμα δημοσίευσης:
οτι ειπε ο Ανδρεας
βαλε λιγοτερο velkro
PeugeotakiasGT - Πεμ 30 Ιούλ 2015, 16:18:30
Θέμα δημοσίευσης:
Done Ευχαριστώ πολύ!
nido - Παρ 19 Αύγ 2016, 19:04:52
Θέμα δημοσίευσης:
Χθες ξέσφυξα τις βιδίτσες του κάτω μέρους (πείρου) της κλειδαριάς στο δικό μου που επίσης είχε αρχίσει να τρίζει, και το πήγα σχεδόν ένα χιλιοστό πιο μέσα (οπότε κλείνει λίγο πιο σφιχτά επάνω της το πορτ-μπαγκάζ) και έβαλα και λίγο γράσο σιλικόνης στο στρογγυλό πλαστικό δαχτυλίδι. Θέλει λίγο περισσότερη δύναμη (κλείνει με το βάρος της αν την αφήσεις από τα 20-25εκ ενώ πριν έκλεινε κι από τα 15) αλλά δε φαίνεται να τρίζει πια.
Υποθέτω κάποια στιγμή θα τα φτύσει το πλαστικό δαχτυλίδι και θα θέλει αλλαγή...
TopGear - Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:22:46
Θέμα δημοσίευσης:
206, τον τελευταίο καιρό ακούω έντονους τριγμούς από πίσω στο πορτ μπαγκάζ. Σαν να τρίζει το τζάμι με το μέταλλο. Είναι πραγματικά αρκετά ενοχλητικό, καθώς είναι αντιληπτό ακόμα και σε χαμηλές ταχύτητες πάνω από μικρές ανωμαλίες.

Έχω δει ότι ο κάθετος πείρος που είναι στη βάση της κλειδαριάς στο αμάξωμα είναι φαγωμένος. Δεν ήταν τόσο φαγωμένος τα προηγούμενα χρόνια, όταν τον τύλιγα με κάτι, σταματούσαν οι τριγμοί. Τώρα, πάλι το τυλίγω (και συγκεκριμένα με κομμάτι "υφασματομοκέτας" σαν αυτό που βάζουμε κάτω από τις ξύλινες καρέκλες για να μην ακούγονται όταν τις σέρνουμε στο πάτωμα). Και το περνάω και με λίγη μαύρη μονωτική ταινία ώστε να μην ξεκολλήσει και να φαίνεται και μαύρο κιόλας.

Παρόλα αυτά, βάζοντας λίγη ταινία, υπάρχει τρίξιμο.
Βάζοντας περισσότερη, δεν κλείνει το πορτ μπαγκάζ (ή θέλει περισσότερο κοπάνημα), αλλά τρίζει αρκετά έντονα πάλι.

-Ρυθμίζεται από κάπου η κλειδαριά στο πόσο "πιάνει" ή όχι;
-Ρυθμίζεται η πόρτα μήπως και από πού; 2 "σφουγγαροπλαστικά" κωνικά κυλινδράκια δεξιά κι αριστεράς της πόρτας, όσο και να τα στρίψω δεξιόστροφα/αριστερόστροφα, δεν κάνουν τίποτα.
-Να τυλίξω με κάτι το μεταλλικό κομμάτι στο αμάξωμα;
-Να αλλάξω κλειδαριά;
-Να το αφήσω να το ρεγουλάρει μηχανικός/φαναρτζής;

Thank you.

Θα είναι πολύ πιο σημαντικό για μένα, αν παραθέσει κανείς και καμιά φωτογραφία σε ποια σημεία να επέμβω και τι να κάνω.
nido - Παρ 17 Ιούλ 2020, 21:45:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορείς να δοκιμάσεις να μετακινήσεις λίγο αυτό και να το γρασάρεις με γράσο σιλικόνης, έχει δυο οβάλ τρύπες όπως φαίνεται στη φωτό και το ρυθμίζεις όσο σφιχτό θες (όσο πιο σφιχτό τόσο περισσότερο ζορίζεις το πλαστικό κυλινδράκι στο οποίο πιάνει ο "πείρος").

https://ibb.co/wrDjk1J

Αν είναι πολυ φαγωμένο το κυλινδράκι στο κέντρο και τα πλαστικά "αφτιά" στα πλάγια, άλλαξε το. Δεν θυμάμαι κόστος, δεν είναι κάτι ακριβό πάντως. Αρκεί να είσαι σίγουρος ότι αυτό φταίει.
TopGear - Παρ 17 Ιούλ 2020, 22:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Μπορείς να δοκιμάσεις να μετακινήσεις λίγο αυτό και να το γρασάρεις με γράσο σιλικόνης, έχει δυο οβάλ τρύπες όπως φαίνεται στη φωτό και το ρυθμίζεις όσο σφιχτό θες (όσο πιο σφιχτό τόσο περισσότερο ζορίζεις το πλαστικό κυλινδράκι στο οποίο πιάνει ο "πείρος").

https://ibb.co/wrDjk1J

Αν είναι πολυ φαγωμένο το κυλινδράκι στο κέντρο και τα πλαστικά "αφτιά" στα πλάγια, άλλαξε το. Δεν θυμάμαι κόστος, δεν είναι κάτι ακριβό πάντως. Αρκεί να είσαι σίγουρος ότι αυτό φταίει.


Το κεντρικό κυλινδράκι (στον κόκκινο κύκλο που έχω στη φωτό) είναι σφιχτό γενικά. Ο πείρος έχει φαγωθεί, αλλά τον τυλίγω.

https://ibb.co/yfgybrj

Τα οβάλ θα δω αν παίρνουν λίγο μπρος-πίσω. Δεν το έχω κάνει ποτέ στο παρελθόν. Το βλέπω και θα γράψω όταν το κάνω.

Ευχαριστώ.
nido - Παρ 17 Ιούλ 2020, 22:19:27
Θέμα δημοσίευσης:
Το "κυλινδράκι" είναι εκεί που πιάνει ο πείρος (δε φαίνεται στη φωτό που ανέβασα, έπρεπε να το είχα βγάλει απ' την αλλη πλευρά). Η τρύπα που έβαλες σε κύκλο δεν ξέρω τι ρόλο παίζει...

Ξεσφίγγεις τις 2 torx που το κρατάνε, το ρυθμίζεις όσο θες εμπρός-πίσω (έχεις κάπου μισό πόντο σίγουρα να "παίξεις") για να κλείνει σωστά το πορτμπαγκάζ, ψεκάζεις με σπρέι για τριξίματα και βλέπεις. Στο δικό μου έχω γρασάρει το πλαστικό κυλινδράκι (που δεν είναι κυλινδράκι στην πραγματικότητα, μια κι από μέσα του περνάει το μεταλλικό "κολωνάκι" του πείρου) με παχύ γράσο σιλικόνης και δεν έχει φαγωθεί σχεδόν καθόλου από τότε.
TopGear - Κυρ 19 Ιούλ 2020, 23:18:24
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Το "κυλινδράκι" είναι εκεί που πιάνει ο πείρος (δε φαίνεται στη φωτό που ανέβασα, έπρεπε να το είχα βγάλει απ' την αλλη πλευρά). Η τρύπα που έβαλες σε κύκλο δεν ξέρω τι ρόλο παίζει...

Ξεσφίγγεις τις 2 torx που το κρατάνε, το ρυθμίζεις όσο θες εμπρός-πίσω (έχεις κάπου μισό πόντο σίγουρα να "παίξεις") για να κλείνει σωστά το πορτμπαγκάζ, ψεκάζεις με σπρέι για τριξίματα και βλέπεις. Στο δικό μου έχω γρασάρει το πλαστικό κυλινδράκι (που δεν είναι κυλινδράκι στην πραγματικότητα, μια κι από μέσα του περνάει το μεταλλικό "κολωνάκι" του πείρου) με παχύ γράσο σιλικόνης και δεν έχει φαγωθεί σχεδόν καθόλου από τότε.


Ανοησία μου, πιο μπροστά είναι ο πείρος, τώρα βλέπουμε την πίσω πλευρά στη φωτογραφία.
Τον τύλιξα με νέα "μοκετοταινία" και μονωτική και δεν ακούγεται κάτι, απλά θέλει να κλείσεις με λίγο παραπάνω δύναμη την πόρτα πίσω για να ασφαλίσει. Αν απλώς την αφήσεις να πέσει, δε θα κλείσει σωστά.

Σκέφτομαι στη χειρότερη, να αλλάξω αυτό το μεταλλικό κομμάτι, το να τυλίγω συνέχεια τον φαγωμένο πείρο είναι μια λύση μεν, περιστασιακή δε.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr