PSClub - Hellas

Φρένα - 207 - 4πίστονα για 207 1600 THP

WHISPER - Δευ 19 Νοέ 2007, 16:43:57
Θέμα δημοσίευσης: 207 - 4πίστονα για 207 1600 THP
να καλησπερισω και εγω με την σειρα μου.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τπτ στην αγορα για ολοκληρομενο συστημα φρενων 4πιστονα ισωσ για 207rc.
tsikis - Δευ 19 Νοέ 2007, 19:31:37
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτι θα υπάρχει ... αλλά αν τα αλλάξεις .... θέλω να πάρω τα φρένα σου (λογικά θα μου κάνουν )! χαχα Cool Cool
volvos - Δευ 19 Νοέ 2007, 20:08:24
Θέμα δημοσίευσης:
απο τη στιγμη που φορας ιδιες ζαντες σε οφσετ καρε κλπ με πεζο 206
και ιδια φρενα με 307
η καλυτερη και πιο απλη λυση ειναι τα τετρπιστονα της πεζο σπορ για το 206...καπου εχει γραψει ο backclima εντυπωσεις και πρσοφατες τιμες.
Steve - Δευ 19 Νοέ 2007, 20:53:34
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ 207RC
WHISPER έγραψε:
να καλησπερισω και εγω με την σειρα μου.θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει τπτ στην αγορα για ολοκληρομενο συστημα φρενων 4πιστονα ισωσ για 207rc.


Δεν σε καλύπτουν τα ήδη υπάρχοντα ή έχεις λεφτά για πέταμα?
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 11:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
APLA STEVE TO AMAXI THA FTASEI KAMIA 200 ARA ALOGA SE KANA MINA KAI PREPEI NA XEKINISW NA TO STEINW PRWTA APO THEMA FRENWN KAI ANARTISEWN.PISTEUW OTI PRWTA PREPEI NA FTIAXNEIS AUTA KAI META NA PIGAINEIS STO MOTER.MIPWS XERETE POU MPORW NA VRW AUTA TA FRENA THS PEUGEOT SPORT?
Ghost Dog - Τετ 21 Νοέ 2007, 11:24:37
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως αυτα τα φρενα ειναι μικροτερης διαμετρου απο αυτα που εχεις (29κατι χιλιοστα,ενω τα δικα σου ειναι 302....)
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 11:36:13
Θέμα δημοσίευσης:
MIPWS OMOS EINAI DIAIROUMENA?EINAI TETRAPISTONA ARA EINAI POIO AMESA KAI POIO APOLITA APO AUTA POU FORAEI?EXEIS MIPWS NA MOU PROTINEIS KATI ALLO?BREMBO GIA PARADEIGMA?
MEMsound - Τετ 21 Νοέ 2007, 11:42:49
Θέμα δημοσίευσης:
Θα παρακαλέσω να γράφεις ΜΟΝΟ με μικρα και ΜΟΝΟ με Ελληνικά.

Εκ της MOD Team
MEMsound


αν "φύγεις" από τις εργοστασιακές επιλογές
τότε μπορείς να βάλεις ότι γουστάρεις!
brembo, wilwood, tarox κλπ κλπ

πρώτα λες πόσα λεφτά έχεις να διαθέσεις
και μετά διαλέγεις δαγκάνα/δίσκο/τακάκι + ενα πλακάκι/αντάπτορα (που τον φτιάνχεις σε μηχανουργείο) για να πατήσει η δαγκάνα εκεί που πρέπει

υπολόγησε κόστος από 1200~2000ε Wink


Πάντως γενικώς τα πεζώ έχουν πάρα πολύ καλά φρένα
θεωρώ οτι και (ιδίως) το 207ρψ με τα ταψιά των 300+χιλιοστων δεν θα εχει πρόβλημα εκτός και αν εχεις σκοπό να ανεβοκατεβαίνεις τον διόνυσο προς Ν.Μάκρη τάπα συνέχεια.... Wink Wink

Παρόλα αυτά τα 4πίστονα είναι άλλη φάση και αν εχεις τα χρηματα αξίζει...
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 12:07:15
Θέμα δημοσίευσης:
memSound συγγνωμη για τα γραμματα δεν το ηξερα.θα ηθελα να αποφυγω τον ανταπτορα διοτι ειχα βαλει σε ενα 307 που ειχα και ειχε χαλασει ολη η γεωμετρια του αυτοκινητου.θα με ενδιεφεραν λυσεισ χωρισ τετοιεσ πατεντεσ.
MEMsound - Τετ 21 Νοέ 2007, 12:22:13
Θέμα δημοσίευσης:
αντάπτορα στις δαγκάνες ή στις ζάντες ειχες βάλει στο 307?
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 12:42:52
Θέμα δημοσίευσης:
για να μπουν τα brembo nai.kai malista τα εβαλα σε επισημο εμπορο peugeot και οχι καπου ασχετα να πεισ πωσ δεν ηξερε?σου φενεται περιεργο?
Steve - Τετ 21 Νοέ 2007, 12:43:00
Θέμα δημοσίευσης:
WHISPER έγραψε:
APLA STEVE TO AMAXI THA FTASEI KAMIA 200 ARA ALOGA SE KANA MINA KAI PREPEI NA XEKINISW NA TO STEINW PRWTA APO THEMA FRENWN KAI ANARTISEWN.PISTEUW OTI PRWTA PREPEI NA FTIAXNEIS AUTA KAI META NA PIGAINEIS STO MOTER.MIPWS XERETE POU MPORW NA VRW AUTA TA FRENA THS PEUGEOT SPORT?



Μακάρι να φτάσει και 200 άλογα και 800 το αμάξι σου, αλλά τα ήδη υπάρχοντα φρένα σε υπερκαλύπτουν. Όπως και η ανάρτηση που ήδη έχει. Αμφιβάλλω κατά πολύ πόσο το έχεις πάει στα όρια το αμάξι σου, μιας που παραπάνω από 5.000 χλμ αποκλείεται να έχεις ήδη διανύσει.

Βρες τα όρια του και στο φρενάρισμα και στο στρίψιμο, και μετά σκέψου για τις αλλαγές. Αν δεν το κάνεις αυτό, θα σε πετύχει κάπου κάποιος Steve με τα 90 άλογα του και τις 17", θα σε ράψει, και μετά θα αναρωτιέσαι αν φοράει κινητήρα από WRC με τετρακίνηση, ενώ θα είναι απλά λίγο παραπάνω χεράς από εσένα.
MEMsound - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:06:51
Θέμα δημοσίευσης:
WHISPER έγραψε:
για να μπουν τα brembo nai.kai malista τα εβαλα σε επισημο εμπορο peugeot και οχι καπου ασχετα να πεισ πωσ δεν ηξερε?σου φενεται περιεργο?


Να εχει χαλάσει η γεωμετρία του αυτοκινήτου από το πλακάκι της δισκόπλακας ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ.
γιατί δεν έχει καμία σχέση με την γεωμετρία του αυτοκινήτου.

αυτό που μπορεί να έπαθες όμως ειναι να βαρύνει η μη αναρτούμενη και μάλιστα περιστρεφόμενη μάζα.

τι δισκόπλακες είχες πριν στο 307 και τι εβαλες?
κατά 99% αν σου βάρυνε πχ το τιμόνι αυτό είναι από το βάρος της δισκόπλακας* και όχι από το πλακάκι. Wink
Μήπως μαζί με τα φρένα άλλαξες και ζάντες/λάστιχα?
Ghost Dog - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αποστατες θα του'βαλαν....
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:13:30
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε steve επειδη προερχομαι απο ενα megane rs 260hp(το οποιο και πουλαω) eimai γνωστησ στο θεμα.τωρα για το αν θα μπορεσει να με ραψει εχω τισ αμφιβολλιεσ μου
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:16:44
Θέμα δημοσίευσης:
αποστατεσ μπραβο.ειχα πολλα προβληματα τοτε και δεν το διακινδυνευω παλυ φιλε memSound.εκτοσ αν αλλαξω ζαντα με μεγαλυτερο offset και μπουν χωρισ καμια μετατροπη.τι λεσ?
Steve - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:16:44
Θέμα δημοσίευσης:
Όλοι τις έχουνε στην αρχή, άλλα φαίνονται στο τέλος Cool
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:18:35
Θέμα δημοσίευσης:
οταν λεσ στο τελοσ τι θεσ να πεισ steve?
Timour21 - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:24:12
Θέμα δημοσίευσης:
Κατα την γνώμη μου, οτι βελτίωση κάνει κανείς στα φρένα μόνο καλό μπορεί να είναι. Επίσης το 207 gt/rallye χρήζει βελτίωση στην ανάρτηση (το gt τουλάχιστον που έχω οδηγήσει) , δεν είναι τυχαίο νομίζω που εκτός της αναβάθμισης στον εγκέφαλο για να πάρει τα extra άλογα η PS βελτιώνει και την ανάρτηση.
Τώρα για να καταφέρεις φίλε Steve να περάσεις (εσύ ο Loeb ή οποιοσδήποτε άλλος) το 207 turbo, με 1.4 16v μόνο με τις παρακάτω 2 προυποθέσεις νομίζω γίνεται...
α) να τρέξεις εναντίον κάποιου ανάπηρου πολέμου που έχει χάσει όλο το δεξί χέρι και 4 δάχτυλα απο το αριστερό
β) να βάλεις τον οδηγό του 207 να τρέξει με βατραχοπέδηλα αντί για παπούτσια.

Άλλο τρόπο πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ Laughing
Εκτός βέβαια αν μιλάς για κόντρα για το ποιο αμάξι θα κυλίσει ποιο γρήγορα στον γκρεμό όπου φαντάζομαι οτι με το βάρος των 17άρων ζαντών (που μάλλον είναι ποιο βαριές απο του 207) θα φτάσεις ποιο γρήγορα Very happy Cool
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:29:01
Θέμα δημοσίευσης:
timour μοθ αρεσαν πολοι οι απαντησεισ σου Very happy
MEMsound - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΦΗΣΤΕ ΤΙΣ ΟΦΤΟΠΙΚ ΜΑ**ΚΙΕΣ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!

WHISPER έγραψε:
αποστατεσ μπραβο.ειχα πολλα προβληματα τοτε και δεν το διακινδυνευω παλυ φιλε memSound.εκτοσ αν αλλαξω ζαντα με μεγαλυτερο offset και μπουν χωρισ καμια μετατροπη.τι λεσ?


Λοιπόν οι αποστάτες που λες ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ καμία μα καμία σχέση με αυτό που σου λέω εγώ.

Οι αποστάτες που σου εβαλες ειναι για μεταξύ μουαγιέ (ακεί που βιδώνει η δισκόπλακα) και ζάντας και φέρνουν την ζάντα πιο έξω.

Το πλακάκι/αντάπτορας που εγραψα πιο πάνω μπαίνει μεταξύ δαγκάνας και μουαγιέ για να πατήσει η δαγκάνα στην θέση που πρέπει

ΑΛΛΟ το ένα ΑΛΛΟ το άλλο.

γινομαι κατανοητός ή να το ξανα εξηγήσω με εικόνες?
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
οχι memSound καταλαβα.τα εμπλεξα λιγο οκ.θα ψαξω σε brembo κατι αλλα μαλλον θα αντιμετωπισω και αλλο προβλημα.η ζαντα ειναι ειναι αρκετα (κλειστη) και φοβαμαι μιπωσ δεν μπαινουν χωρισ αποστατεσ.
volvos - Τετ 21 Νοέ 2007, 13:56:25
Θέμα δημοσίευσης:
το οτι ειναι λιγοτερη διαμετρο τα 4πιστονα της πεζο σπορτ τι σχεση εχει ρε ουρδες με την αποδοση?
τα μαμα ειναι διπιστονα με ενα εμβολακι βια 60χιλιοστα με το ζορι και τα τετραπιστονα εχουν κατι εμβολακια τερατα...

τα πεζο σπορτ ειναι 292 και ειναι τερατα αποδοσης. μπαινουν χωρις καμια απολυτως πατεντα και σου αφηνουν αρκετο χωρο ακομα και για 15αρα ζαντα (υπο προυποθεσεις) που αν εχεις σκοπο να μπεις καμια πιστα ή κανα ντραγκστερ θα σε σωσει............
επισης λογω μικρου μεγεθους θα αεριζονται σχετικα ευκολα αφου μενει αρκετος κενος χωρος στη ζαντα (σχετικο βεβαια αυτο)

βεβαια πιθανον να θες και τρομπα μεγαλυτερη ( αν και φορας 23.8 που ειναι μεγαλη) και σιγουρα σωληνακια.

τα μπρεμπο τα μεγαλα (300+) που εχει και ο αρης ghostdog για ρωτα τον τι γολγοθας ηταν να μπουν (αποστατες μαλ***ες που ελεγες και εσυ)
οποτε αυτοματα απορριπτονται.
τα μικρα τα μπρεμπο 280κατι που και διαιρουμενο δισκο εχουν
ειναι για μενα ενα κλικ κατω απο πεζο σπορτ . . .

κατι ταροξ που γραφτηκαν πιο πανω τα βρισκω το λιγοτερο γραφικα...

αλκον γκαλφερ δε ξερω αν βγαζουν τοσο μεγαλα και το θεμα ειναι οτι και μπρεμπο και ολα τα αλλα ειναι ακριβοτερα απο τα πεζο σπορτ....συν οτι παντα παιζει πιθανοτητα με πλακακια για δαγκανα και αποστατες στη ροδα που δε ξερεις ποτε πως θα σου κατσει η φαση...

επισης τα πεζο σπορτ επειδη ειναι ομολογκαρισμενα για αγωνες θα τα πουλησεις πιο ευκολα αν ποτε θελησεις να τα πουλησεις... τα αλλα ειναι ενα ερωτημα τι και πως.....

αν παντως το ψαχνεις πααααααρα πολυ το θεμα παιζει ενα σεναριο
απο σαλονικα μερια. δαγκανες απο 206 s1600 παναλαφρες...δισκοι χειροποιητοι διαιρουμενοι με αλουμινενιο μπελ οτι διαμετρο θελουμε(συνηθως ειναι λιγο κατω απο 300 για να μπαινουν τουλαχιστον 16αρες...) και αποδοση απο αλλο πλανητη...
κοστος λιγο πανω απο 1600ευρω και αυτο μονο αν του εχουν μεινει του ανθρωπου διαθεσιμες δαγκανες.......
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:18:22
Θέμα δημοσίευσης:
volvos ξερεισ σε παρακαλω πολυ λεπτομερειεσ για το που μπορω να τα βρω αυτα τα φρενα καποιο τηλ.?
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:19:12
Θέμα δημοσίευσης:
τησ peugeot sport εννοω
MEMsound - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:37:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
το οτι ειναι λιγοτερη διαμετρο τα 4πιστονα της πεζο σπορτ τι σχεση εχει ρε ουρδες με την αποδοση?
τα μαμα ειναι διπιστονα με ενα εμβολακι βια 60χιλιοστα με το ζορι και τα τετραπιστονα εχουν κατι εμβολακια τερατα...

τα πεζο σπορτ ειναι 292 και ειναι τερατα αποδοσης. μπαινουν χωρις καμια απολυτως πατεντα και σου αφηνουν αρκετο χωρο ακομα και για 15αρα ζαντα (υπο προυποθεσεις) που αν εχεις σκοπο να μπεις καμια πιστα ή κανα ντραγκστερ θα σε σωσει............
επισης λογω μικρου μεγεθους θα αεριζονται σχετικα ευκολα αφου μενει αρκετος κενος χωρος στη ζαντα (σχετικο βεβαια αυτο)


συμφωνώ 1000%...

Τα βρήσκεις από Κόνδωρα (210.6894321 - τα επ.μέλη έχουν 22% εκπτωση) ή από Θεσσαλονίκη (Γκαγκαστάθη)
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:51:37
Θέμα δημοσίευσης:
α μαλιστα απο εκει πηρα και το αμαξι.ξερεισ αν ειναι τριπιτοι η χαρακτοι.ελπιζω να μην σε ζαλιζω.θα ηθελα να ξερω ορισμενα τεχνικα χαρακτηριστικα
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:52:49
Θέμα δημοσίευσης:
επισημο μελοσ πωσ γινομαι?
MEMsound - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:58:08
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι ουτε τρυπητοι
ουτε χαρακτοι
δεν υπάρχει κανένας λόγος να ειναι κάτι τέτοιο
οι τρυπητοί συνήθως ραγίζουν γυρω από τις τρυπες και χαρακτοι τ΄ρωνε το τακάκι πολύ γρήγορα)
από την στιγμή που μπει σωστό τακάκι δεν χρειάζεσαι ουτε τρυπες ούτε αυλάκια...

μέλος γινεσαι ετσι
kostask - Τετ 21 Νοέ 2007, 14:58:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δες εδώ http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=4517


WHISPER έγραψε:
επισημο μελοσ πωσ γινομαι?

volvos - Τετ 21 Νοέ 2007, 15:15:01
Θέμα δημοσίευσης:
κονδωρα απλα ξεχνα τον. ουτε καν τηλ μη παρεις.
σε τετοια πραγματα ειναι απο 30% και πανω ακριβοτερος απο τιμες σαιτ

http://www.boutiquepeugeotsport.com/

tetoia Πραγματα μονο απο γκαγκασταθη σαλονικα παιρνεις...

ρωτα και τον backclima Που τα πηρε προσφατα...
WHISPER - Τετ 21 Νοέ 2007, 17:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα μου βαζεισ δυσκολα volvos.ξερεισ καποιο τηλ. να μου δωσεισ?αληθεια για τι τιμες μιλαμε για τα φρενα?γιατι καλα τα λεμε αλλα αμα εχει κανα 2000 ευρωπουλα δεν παιζει.
DimiP - Τετ 21 Νοέ 2007, 19:51:16
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
WHISPER έγραψε:
APLA STEVE TO AMAXI THA FTASEI KAMIA 200 ARA ALOGA SE KANA MINA KAI PREPEI NA XEKINISW NA TO STEINW PRWTA APO THEMA FRENWN KAI ANARTISEWN.PISTEUW OTI PRWTA PREPEI NA FTIAXNEIS AUTA KAI META NA PIGAINEIS STO MOTER.MIPWS XERETE POU MPORW NA VRW AUTA TA FRENA THS PEUGEOT SPORT?



Μακάρι να φτάσει και 200 άλογα και 800 το αμάξι σου, αλλά τα ήδη υπάρχοντα φρένα σε υπερκαλύπτουν. Όπως και η ανάρτηση που ήδη έχει. Αμφιβάλλω κατά πολύ πόσο το έχεις πάει στα όρια το αμάξι σου, μιας που παραπάνω από 5.000 χλμ αποκλείεται να έχεις ήδη διανύσει.

Βρες τα όρια του και στο φρενάρισμα και στο στρίψιμο, και μετά σκέψου για τις αλλαγές. Αν δεν το κάνεις αυτό, θα σε πετύχει κάπου κάποιος Steve με τα 90 άλογα του και τις 17", θα σε ράψει, και μετά θα αναρωτιέσαι αν φοράει κινητήρα από WRC με τετρακίνηση, ενώ θα είναι απλά λίγο παραπάνω χεράς από εσένα.


γεια σου ρε Τσεκλένη !!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Τετ 21 Νοέ 2007, 20:08:00
Θέμα δημοσίευσης:
NTINOS
2310323000
θα του πεις εκ μερους παναγιωτη σκαρμεα απο αθηνα

kostos
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=9517&start=80


στο σαιτ λεει 1435 βεβαια

και επισης δινει αλλο κιτ στο rcc-rc Α
και εκει κατι δε μου κολλαει.

εγω μαλλον θα κοιταγα για το κιτ του 206 rcc-rc .Α
που εχει 1230 + τακακια (καπου 160?)

κατι μου λεει με δυο λογια οτι ειναι καλυτερο
WHISPER - Πεμ 22 Νοέ 2007, 15:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
σε ευχαρηστω volvos για τισ πληροφοριες.θα μιλησω με τον Ντινο.Τα χρηματα καλα ακουγονται δεν μπορω να πω.
tsikis - Πεμ 22 Νοέ 2007, 20:51:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αν τα πουλήσεις θέλω να με έχεις στα υπόψιν σου !

Cool Cool
WHISPER - Παρ 23 Νοέ 2007, 13:42:08
Θέμα δημοσίευσης:
ναι tsikis θα σε εχω υποψιν μου!απλα παιζει να το κανω απο το νεο ετος.αμα βιαζεσαι ψαξου και αλλου Rolling eyes
tsikis - Παρ 23 Νοέ 2007, 16:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα ... είναι ακόμα καλύτερα απο το νέο έτος να μην είμαι τόσο πιεσμένος !
WHISPER - Παρ 23 Νοέ 2007, 16:24:46
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε tsikis να ειμαστε καλα βασικα και πεσ πωσ τα εχεις ηδη Cool
tsikis - Παρ 23 Νοέ 2007, 16:50:46
Θέμα δημοσίευσης:
Clapping Clapping Clapping Yahoo! Yahoo! Yahoo! Thumbs Up Thumbs Up
ΜΑΡΤΣΕΛΟ - Σαβ 24 Νοέ 2007, 13:04:18
Θέμα δημοσίευσης:
να καλημερισω και εγω με την σειρα μου παιδια. δουλευω στην πεζο και οταν ειδα το 207 rc τον μαιο αποφασισα να αλλαξω το μπεμβε μου και να αγορασω αυτο..... απο τον αυγουστο που το εχω εχω κανει 8000 χιλιομετρα μεσα και εξω απο την αθηνα και μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ το στησιμο του και το φρεναρισμα του....ειδικοτερα αραχωβα και καλαβρυτα στο βουνο καταλαβα οτι το αυτοκινητο ειναι για στροφιλικια.....αψογο φρεναρισμα ακομα και μεσα στη στροφη....περιμενω προγραμμα απο πεζο σπορτ αντιστοιχο με του gt αλλα με υποδυναμη που θα φτασει 225 αλογα.... μην πειραξετε τιποτα αλλο...ουτε φρενα ουτε αναρτηση.....πιστεψε με
MEMsound - Σαβ 24 Νοέ 2007, 13:29:23
Θέμα δημοσίευσης:
αν και οφτοπικ
συμφωνω

εγω το πρώτο που θα εκανα για "βελτίωση" (όχι αισθητική) είναι ενα ωραιότατο μπλοκέ...
σχετικά μπορείτε να ριξετε μια ματια εδώ

WHISPER - Σαβ 24 Νοέ 2007, 13:50:10
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μαρτσελο καλημερα.εχεισ μαθει ποτε θα ειναι ετοιμο το προγραμμα και που μπορουμε να το βαλουμε?λογικα στον κονδορα?τωρα για τα φρενα η peugeot εβαλε αυτα τα φρενα για μια συγκεκριμενη ιπποδυναμη.τωρα απο την στιγμη που το αμαξι θα ανεβασει τοσα αλογα δεν ξερω κατα ποσο τα φρενα θα την παλεψουν να ειναι εξησου αποδοτικα.
MEMsound - Σαβ 24 Νοέ 2007, 14:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
μεταξύ μας η 1η λύση όταν ανεβαίνουν τα άλογα (δεν μιλάμε να πάς από τα 180 στα 400 αλλά από 180 στα 220) δεν είναι το 4πίστονο κιτ αλλά 1 σετ πιο σκληρά τακάκια...

αν και κρίνοντας από το 206... η πεζω βάζει εδώ και χρόνια υπεραρκετά (για σβέλτη όχι αγωνιστική οδήγηση) φρένα ιδίως στις γρήγορες εκδόσεις της...
drdino - Σαβ 24 Νοέ 2007, 16:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με τον μάνθο... Στο 307 μου (που υπόψιν φοράω ακόμα τα μικρά φρένα των 266 χλστ.) στις Σέρρες, ακόμα και με 10 γρήγορους σερί γύρους δεν είχα κανένα πρόβλημα αντοχής ή δύναμης. Φυσικά εχθρός του καλού είναι το καλύτερο, αλλά μην τρελαθούμε κιόλας...
volvos - Σαβ 24 Νοέ 2007, 17:58:28
Θέμα δημοσίευσης:
για τα 302 επειδη το ψαχναμε και με αργυρη πυ φοραει τετοια φρενα στο δικο του 307 μεχρι πριν κανα εξαμηνο αξιολογο τακακι δεν υπηρχε.
λογικα τωρα με την ελευση του 207 θα ασχοληθουν μαζι του.

ενα καλο σετ τακακια και καλα υγρα φρενων λυνουν συνηθως το προβλημα φρενων στους 7/10 οδηγους
U142093 - Τρι 27 Νοέ 2007, 00:04:36
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ από τα φρένα είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος και από δύναμη και από απόδοση, Δεν ξέρω γιατί ψάχνεσαι αλλά μια καλή λύση αν πιέζεις παρά πολύ ίσως θα ήταν να βάλεις τακάκι racing για αρχή το οποίο έχει πάρα πολύ καλή απόδοση στις υψηλές θερμοκρασίες και πολύ χαμηλότερο κόστος μεταξύ 100 έως 150 ευρώ.
volvos - Τρι 27 Νοέ 2007, 09:16:46
Θέμα δημοσίευσης:
αμα βρεις καλο τακακι με 150 χαιρετα μου.
εδω τα ferodo 2500 για τα 283 εχουν 180...
ε για τα 300αρια θα εχουν πανω απο 200....

επισης σε μεγαλυτερα φρενα θα πρεπει να εξετασετε αν θα δημιουργηθει κανενα θεμα με το ssp....
ΜΑΡΤΣΕΛΟ - Τρι 27 Νοέ 2007, 11:42:52
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε whisper καλημερα.....το προγραμμα μπορεις να το βαλεις σε ολες τις επισιμες αντιπροσωπειες πεζο....το ποτε θα ειναι ετοιμο ειναι λιγο φλου ακομη αλλα υπολογιζω μεχρι το τελος ιανουαριου θα ερθει η ποθητη βιταμινη!!!! Very happy
tsikis - Τρι 27 Νοέ 2007, 14:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδιά πολλά λεφτά λέτε για τα τακάκια φίλος μου σε 300mm σήμερα πήρε ferrodo premium νομίζω 50 euro και ένα παιδί απο εδώ μέσα μου έχει πει ότι είναι δοκιμασμένα .
volvos - Τρι 27 Νοέ 2007, 15:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
τα πρεμιερ ειναι πολυ καλα αλλα αν περιμενεις να σε ικανοποιησουν με το τουρμπακι σου Crying or Very sad
WHISPER - Τρι 27 Νοέ 2007, 16:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
δεν μενει παρα να περιμενουμε φιλε Μαρτσελο.νομιζω οτι αξιζει τον κοπο ετσι δεν ειναι?αληθεια το κιτ της peugeot sport μπαινει με τις εργοστασιακες ζαντες η οχι??
MEMsound - Τρι 27 Νοέ 2007, 17:55:12
Θέμα δημοσίευσης:
πάρα πάρα πάρα πολύ πιθανό μιας και το δίνει και για 15άρες (για χώμα)
ΜΑΡΤΣΕΛΟ - Τρι 27 Νοέ 2007, 18:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
δεν αλλαζεις τιποτα.....μονο το επαναπρογραματισμο στο μυαλο του να ανεβασει πιεση ο κινητηρας και τα 220 αλογακια ειναι γεγονοσ και το πλαισιο αντεχει........
WHISPER - Τρι 27 Νοέ 2007, 20:09:33
Θέμα δημοσίευσης:
οταν θα εχεις κανενα νεο περι προγραμματος ριξε μια ενημερωση σε παρακαλω Μαρτσελο.μιας και το εχεις το αμαξακι και το χερεσαι (εγω μεσα φεβρουαριου το παραλαμβανω) Crying or Very sad Crying or Very sad η τουρμπινα σφυραει καθολου η δεν ακουγεται τπτ?
U142093 - Τρι 27 Νοέ 2007, 23:28:18
Θέμα δημοσίευσης:
WHISPER έγραψε:
οταν θα εχεις κανενα νεο περι προγραμματος ριξε μια ενημερωση σε παρακαλω Μαρτσελο.μιας και το εχεις το αμαξακι και το χερεσαι (εγω μεσα φεβρουαριου το παραλαμβανω) Crying or Very sad Crying or Very sad η τουρμπινα σφυραει καθολου η δεν ακουγεται τπτ?


Ελαφριά και όμορφα σαν καλοκαιρινό αεράκι.
ΜΑΡΤΣΕΛΟ - Πεμ 29 Νοέ 2007, 17:03:37
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα whisper! συμφωνο απολυτα με τον γιωργο φιλε μου.....ακουγεται οσο χρειαζεται να ψαρωνει οπου χρειαζεται......ειδικοτερα σε στενους δρομους ακουγεται μπασο απο εξατμιση και ελεφρυ σφυριγμα απο την τουρμπινα.....υπομονη και θα το δεισ απο κοντα......καλως να το δεκτεις Very happy
WHISPER - Πεμ 29 Νοέ 2007, 17:42:54
Θέμα δημοσίευσης:
σε ευχαριστω φιλε μαρτσελο!μπορω να κανω και διαφορετικα? Question
ΜΑΡΤΣΕΛΟ - Πεμ 29 Νοέ 2007, 19:44:21
Θέμα δημοσίευσης:
whisper τι χρωμα το παρηγγειλες και το παιρνεισ τοσο αργα? σε ρωταω γιατι υπαρχουν πολλα ετοιμοπαραδωτα Question
WHISPER - Πεμ 06 Δεκ 2007, 18:58:57
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μαρτζελο σε μαυρο το πηρα.αλλα του εχω βαλει navi kai jbl.καταλαβαινεις οτι κατι τετοιο ετοιμοπαραδοτο δεν υπαρχει.
myth - Κυρ 10 Φεβ 2008, 18:24:43
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνώ 1000%...

Τα βρήσκεις από Κόνδωρα (210.6894321 - τα επ.μέλη έχουν 22% εκπτωση) ή από Θεσσαλονίκη (Γκαγκαστάθη)[/quote]


Asxeto.....melos pws ginesai gia na exeis ekptwsi??? Shocked Shocked Shocked
myth - Κυρ 10 Φεβ 2008, 18:26:08
Θέμα δημοσίευσης:
Entometaksy to paradexomai....EIMAI MEGALOS STOKOS>>>>apla den diavasa parakatw....(milaw monos mou)sorry gia tin mlkia erwtisi mou....hehe
fynos - Παρ 10 Οκτ 2008, 17:38:22
Θέμα δημοσίευσης:
Υποθέτω ότι αυτά που ρωτάω, έχουν ειπωθεί εδώ, οπότε έσβησα το προηγούμενο !

Παράθεση:
Τι ξέρουμε για τα 4 πίστωνα φρένα της Peugeot Sport των 305 χιλιοστών ?
Χαρακτηριστικά ?
Πληροφορίες στο net ?
Τιμές ? (Μάθο, τι καλύτερο πετυχαίνουμε ?)

MEMsound - Παρ 10 Οκτ 2008, 18:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
βρες και πές μου συγκεκριμένους κωδικους... Wink Wink
fynos - Παρ 10 Οκτ 2008, 18:07:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτά θα τα δει ο volvos που ξέρει από αυτά Cool
volvos - Παρ 10 Οκτ 2008, 18:46:16
Θέμα δημοσίευσης:
απο οσο θυμαμαι που ειχαμε μιλησει με ντινο ειχε φερει ενα σετ για κωσταντινου αν θυμαμαι καλα

ειναι τα φρενα του rcc
στο σαιτ

ειναι με χυτη δισκοπλακα οχι πλευστη
δαγκανες πανω κατω ιδιες ολες ειναι

και ειναι αρκετα παραπανω απο 300...
θελουν δηλαδη οπωσδηποτε 17αρα......

κωδικοι στο σαιτ ημαρτον
android - Παρ 10 Οκτ 2008, 19:02:50
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα θα μου πει κανεις πως γινετε τα μαμα τακακια μεσα σε 8000 χλμ να τελιωσουν οπου τα 2000 χλμ ηταν πολυ χαλαρα να αλλαξω τακακια να χω κανει 9000 χλμ κ να ναι αρκετα πανω απο την μεση? μηπως τελικα επρεπε να τα περναγαν εγγυηση?Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 10 Οκτ 2008, 19:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
...εισαι κάφρος... και δεν το ξέρεις
απλό είναι...
Laughing
android - Παρ 10 Οκτ 2008, 19:27:27
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...εισαι κάφρος... και δεν το ξέρεις
απλό είναι...
Laughing


μα με τα 2α τακακια τα χω πλακωσει σε τρελα φρεναρισματα δεν εχω λαστιχα το esp μου ριχνει κλοτσιδια τρελα οταν μπαινει
ενω τα 1α @@ το μαθαινα ακομα κ ειχα κ καλα λαστιχα:lol:

αν βαλω πιο σκληρο τακακι δεν θα την ακουσουν οι δισκοπλακες?
MEMsound - Παρ 10 Οκτ 2008, 19:40:00
Θέμα δημοσίευσης:
λιγο οχι τρελα...
δεν ειναι τυχαίο πάντως που το rc εχει μεγαλήτερα φρενα
fynos - Κυρ 12 Οκτ 2008, 09:47:44
Θέμα δημοσίευσης:
Για αυτά εδώ συζητάμε Παναγιώτη ?
Οπότε έχουμε, 2 δαγκάνες, δίσκους, βίδες, παξιμάδια και τακάκι ?
Χαρακτηρίστηκα κτλ ???
Steve - Παρ 17 Οκτ 2008, 12:09:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τις 17" τις έχουμε...
fynos - Σαβ 07 Μάρ 2009, 23:45:44
Θέμα δημοσίευσης:
Επιτέλους φρένα !



Thumbs Up
android - Κυρ 08 Μάρ 2009, 00:33:42
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Επιτέλους φρένα !



Thumbs Up


ποσο πηγαν? Idea
giannis27 - Κυρ 08 Μάρ 2009, 00:34:51
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειές Γιάννη μεγειές ! Clapping
Sinanai - Κυρ 08 Μάρ 2009, 00:37:41
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι και μαύρη η ζάντα... Σα να θέλουν να δραπετεύσουν είναι!!! Τουμπανάκια! Twisted evil

Πανέμορφα και φαντάζομαι εκπληκτικά σε αίσθηση/απόδοση... Με γειά! Smile
volvos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 09:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
συγνωμη συγκρινεται αυτο το εκφυλο σκετο χαρντ κορ πορνο εικονα με τις μαλ***ες που παει βαζει ο λαουτζικος?

να βαλεις μπρεμπο με τη βαμμενη κοκκινη δαγκανα σα το νυχι της κυρα νιτσας ή τη απλη δαγκανα του μπαμπη απο το μπουρναζι που την εβαψε με το σπρει απο το πρακτικερ

με αυτο το θεαμα της μαυρης δαγκανας με τα κιτρινα AP RACING γραμμενο πανω της?????????????????????????????

ημαρτον μονο ο μανθος θα το προτιμουσε τετοιο κιτσαριο
MEMsound - Κυρ 08 Μάρ 2009, 11:46:50
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing
ξαναδιαβασε αυτο που εγραψες και πες μας αν βγαζεις νόημα
Laughing Laughing Laughing Laughing
volvos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 11:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
O finos δεν ηθελε τα φρενα τα ap γιατι ειναι μαυρη η δαγκανα και δε θα δειχνει

και ηθελε να βαλει μπρεμπο επειδη ειναι κοκκινη η δαγκανα και πιο ωραια...

den εχρεσαι για κανα καφε δω πανω?
Πάνος - Κυρ 08 Μάρ 2009, 12:01:06
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνησω με το Τακη.
Καμια σχεση σε ομορφια και χρωμα με τα κοκκινα και λοιπα περιεργα.
Με γεια με ασφαλη φρεναρισματα.
fynos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 12:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
Λάθος,
Δεν μου αρέσανε κόκκινες, αλλά ούτε και γκρι με κίτρινα γράμματα . . και είχα πει αν βγαίνουν σε μαύρο θα είναι προτιμότερες για εμένα !
Και ο Παναγιώτης είπε να τις δώσω στο Μάνθο να μου τις βάψει και λέω άσε προτιμώ να το κάνω εγώ !
Και μου λέει ο Παναγιώτης, βρε αρκούδι τα κίτρινα γράμματα και γκρι χρώμα δείχνει ότι είναι η καινούρια δαγκάνα της AP . . . . και εκεί μείναμε !
MEMsound - Κυρ 08 Μάρ 2009, 12:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
οτι να ναι...
δεν ξερω τι λετε για εικαστικες παρεμβάσεις
εγω τα βρισκω απλά ΤΕΛΕΙΑ και υπερχρησιμα στον Γιάννη ετσι οπως πάει στην εθνική...

τωρα χρωματικα... σε λευκο "κυριλε" 207GT κοκκινες δαγκάνες θα ηταν "μπλιαχ"...

οι συγκεκριμένες ειναι σουπερ κι αν τα γραμματα δεν ηταν βαμμένα ή εστω ηταν μαυρα θα ηταν ακόμα πιο καλά...
kane - Κυρ 08 Μάρ 2009, 14:17:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε σεις...μην ακουω μαλ***ες Twisted evil

Αν ειναι δυνατον να βαζει κανεις 4πιστονα για μουρη.

Εγω προσωικα αν ειχα τα χρηματα,θα παιρνα τα ΑΡ και ας ηταν και πρασινομπλε απτο εργοαστασιο.

Καλα φρεναρισματα και ασε τους χρωματισμους κατα μερος... Laughing Laughing Laughing
android - Κυρ 08 Μάρ 2009, 14:34:04
Θέμα δημοσίευσης:
ρε αφηστε τα χρωματα κτλ σαν γκομενες κανετε
4 πιστονα ειπαμε
δεν εχει σημασια το χρωμα....
ποσο πηγαν??????????????
volvos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 15:55:12
Θέμα δημοσίευσης:
to θεμα ειναι οτι τα 4πιστονα τα βλεπεις στη πιστα... Cool

γιαννακηηηη??? Laughing
fynos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 16:46:17
Θέμα δημοσίευσης:
Φαίνονται παντού . . . δεν χρειάζονται μόνο πίστα !
Steve - Κυρ 08 Μάρ 2009, 19:54:21
Θέμα δημοσίευσης:
Με γειές Γιάνναρε Very happy
volvos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 19:56:13
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Φαίνονται παντού . . . δεν χρειάζονται μόνο πίστα !

παλι κοτα θα τη κανιες?
fynos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 21:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ παιδία, σε όλους μας καλούς δρόμους !
Και πάντα μετά από μία βελτίωση μηχανική κτλ, κοιτάς τα φρένα σου και δεν τα αφήνεις στο έλεος τους και ας μην πηγαίνεις πίστα Wink
volvos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 21:56:49
Θέμα δημοσίευσης:
και τωρα αααναρτησηηηη

γιαννη γενικα εντυπωσεις γραψε καποια στιγμη και με πεταλι αν ειδες διαφορα (αισθηση νεκρη διαδρομη?)
sod - Κυρ 08 Μάρ 2009, 21:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοριζικα Γιαννη .......... Wink Wink
fynos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 22:02:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει νεκρή διαδρομή . . . σφίγγει και απλός κρατιέσαι !
Θα γράψω περισσότερα σε 2-3 ημέρες, αλλά είναι φέυγα !!
Μία τιμή για αυτούς που ρωτάνε, να υπολογίζουν 1500 euro περίπου.
volvos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 22:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
η ζαντα περναει φιλερ απο δαγκανα ή ειναι φωτο που κλεβει?
fynos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 22:18:21
Θέμα δημοσίευσης:
Η ζάντα του 207 GT έχει 2 ακτίνες, μια μέσα, μία έξω... από την μέσα είναι φίλερ από την έξω έχει . .



Στρώσιμο
Warped
Jim_207GT - Τετ 25 Μάρ 2009, 13:40:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια φρενα φιλε μου!Πολυ καλη επιλογη!
akis23 - Τετ 25 Μάρ 2009, 22:12:31
Θέμα δημοσίευσης:
Απαιχτα, τωρα εγω και με καποιο διπιστονο της προκοπης θα ημουνα ικανοποιημενος.
Lefter1s RC - Δευ 10 Αύγ 2009, 13:13:11
Θέμα δημοσίευσης:
O Γιαννης εβαλε 4πιστονα.... Ο Ακης λεει θα προτιμουσε 2 πιστονα....
Ε λοιπον ας παραθεσω κ εγω κατι σε οποιον θα ηθελε το αθροισμα τους!

http://www.tarox.com/en/news.php?id=48
kane - Δευ 10 Αύγ 2009, 14:26:29
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
O Γιαννης εβαλε 4πιστονα.... Ο Ακης λεει θα προτιμουσε 2 πιστονα....
Ε λοιπον ας παραθεσω κ εγω κατι σε οποιον θα ηθελε το αθροισμα τους!

http://www.tarox.com/en/news.php?id=48


καλο το εφε...αλλα αλλη φαση το αγωνιστικο φρενο.
Steve - Δευ 10 Αύγ 2009, 14:57:03
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Lefter1s RC έγραψε:
O Γιαννης εβαλε 4πιστονα.... Ο Ακης λεει θα προτιμουσε 2 πιστονα....
Ε λοιπον ας παραθεσω κ εγω κατι σε οποιον θα ηθελε το αθροισμα τους!

http://www.tarox.com/en/news.php?id=48
καλο το εφε...αλλα αλλη φαση το αγωνιστικο φρενο.
Tarox have also produced a smaller version for those who chose the 16" wheels. It features the same B32 six pot calipers, but teamed with 305mm discs.
akis23 - Δευ 10 Αύγ 2009, 22:51:04
Θέμα δημοσίευσης: TAROX εξαπιστονα για 207
Ανακοινωθηκε το παρακατω κιτ για το 207. Αποτελειται απο εξαπιστονες δαγκανες με ταψια 330mm
http://www.tarox.com/en/news.php?id=48
akis23 - Τρι 11 Αύγ 2009, 09:45:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ανοιξα και καινουριο θεμα για τα εν λογω 6πιστονα. Αραγε λενε τιποτα ή απλα βαλανε 6 καρφιτσες για εμβολα και αυτο ειναι ολο?
dimkeras - Σαβ 22 Αύγ 2009, 01:34:08
Θέμα δημοσίευσης:
Η οικονομικότερη λύση :


Silly Silly Silly Silly Silly
dimkeras - Σαβ 22 Αύγ 2009, 01:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
Και "happy bidding"

http://cgi.ebay.co.uk/brembo-front-brake-callipers-discs_W0QQitemZ120461135040QQcmdZViewItemQQptZUK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM?hash=item1c0c0b0cc0&_trksid=p3286.c0.m14
akis23 - Δευ 24 Αύγ 2009, 11:14:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μολις πηρα τιμη
¨Κύριε Παπαδόπουλε,
Είμαστε οι αντιπρόσωποι της ΤAROX στην Ελλάδα.
Η TAROX κατασκευάζει κιτ φρένων με 330 διάμετρο και 6πίστονες δαγκάνες. Κοστίζει το κτ 2400.00€ με φπα και έρχεται κατώπιν παραγγελίας.Χρ'ονος παράδοσης 25-30 ημέρες.Τγλ επικοινωνίας 2109231393-2109241413
Φιλικά
Μάνος Μαθιουδάκης
AVC WEBER SERVICE LTD
ΕΛ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ 4 ΚΑΛΛΙΘΕΑ ΑΘΗΝΑ

AP Racing η μονη λυση τελικα Shoot Shoot Shoot
Lefter1s RC - Δευ 24 Αύγ 2009, 13:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ουτε 2μισι χιλιαρικα δηλαδη! Cyclops
kostas207rc - Δευ 24 Αύγ 2009, 14:29:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μην βιάζεστε θα σας ετοιμάσω κάτι πολύ δυνατό και σε τιμή super υπομονή λίγες μέρες ακόμα και μετά θας πω αναλυτικά τιμές για το το περιλαμβάνει η τοποθέτηση
kane - Δευ 24 Αύγ 2009, 15:30:59
Θέμα δημοσίευσης:
ακη...και οποιοσδηποτε αλλος...

Ετσι και δωσετε 2500ε για ΤΑΡΟΞ θα σας κανω κομμάτια στα 207.

Καντε υπομονή να δούμε τι θα παιχτει με τις ΑΡ δαγκάνες (υπαρχει κι αλλη ακρη) ή με τπτ μπρέμπο...

Οποιος βιαζεται πληρώνει τζαμπα λεφτα,οπως πολλοι θα γνωριζετε ηδη.
akis23 - Δευ 24 Αύγ 2009, 16:12:06
Θέμα δημοσίευσης:
Σταυρο αν ειναι να δωσω τοσα φραγκα με 1500€ παιρνω τα AP που ειναι μια κλαση πιο πανω. Τωρα αν παιζει κατι πιο οικονομικο με καλη αποδοση, ακομα καλυτερα. Δεν εχουμε και 500 αλογα στα κουβαδακια μας.
kostas207rc - Δευ 24 Αύγ 2009, 17:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν παίζει και άλλη άκρη...Μην βιάζεστε για τα ap...
Ti θα λέγατε για σετάκι τετραπίστονα μπρέμπο,σωληνάκια υψηλής,δίσκους 305,τακάκια και εργασία όλα μαζί περίπου στα 1,100e???
Και τα καλίτερο σας το φυλάω για το τέλος...όλα αυτά μέσα σε επίσημη αντιπροσωποία της πεζό....
fynos - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:09:52
Θέμα δημοσίευσης:
Μόνο που δεν κουμπώνουν μόνο με 2 βίδες και δεν είναι 330 χιλ.
Νομίζω ότι με ένα σχετικό GB αν τα ΑΡ ήταν 100 ευρο φθηνότερα θα ήταν τα καλύτερα !
Επίσης αυτό που δεν διευκρινίζετε είναι ότι τα brebbo θέλουν και άλλες ζάντες ή αποστάτες, διαφορετικά θα πάτα για χειροποίητα πλακάκια τορναρισμένες δισκόπλακες κτλ

Για μοιρασθείτε το μυστικό σας Smile
akis23 - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:40:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω κλινω προς τα AP και μαλλον θα τα χτυπησω. Ειναι πολυ νορμαλ η τιμη για αγωνιστικα φρενα.
kostas207rc - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:49:09
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Μόνο που δεν κουμπώνουν μόνο με 2 βίδες και δεν είναι 330 χιλ.
Νομίζω ότι με ένα σχετικό GB αν τα ΑΡ ήταν 100 ευρο φθηνότερα θα ήταν τα καλύτερα !
Επίσης αυτό που δεν διευκρινίζετε είναι ότι τα brebbo θέλουν και άλλες ζάντες ή αποστάτες, διαφορετικά θα πάτα για χειροποίητα πλακάκια τορναρισμένες δισκόπλακες κτλ

Για μοιρασθείτε το μυστικό σας Smile

Τα Brebo δοκιμάστηκαν ήδη πάνω στο αμάξι μου για να δούμε τι ακριβώς παίζει και δεν χρειάζεται ούτε ζάντες ούτε τίποτα...
fynos - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:53:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ε άντε ντε, πες και δείξε μας κάτι . . .
kostas207rc - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:57:49
Θέμα δημοσίευσης:
Απλά περιμένουμε να δούμε με ποιον δίσκο θα ταιριάξουνε καλίτερα...
Τα συγκεκριμένα τα φοράει το 406 coupe αν δεν κάνω λάθος...
Φοτο δεν έχω γιατί αυτά δοκιμάστηκαν στιγμιαία στην αντιπροσωποία...
Θεωρώ ότι είναι καλή η τιμή τους...
bagosgt - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:59:23
Θέμα δημοσίευσης:
εσυ τρεχεις κ πολυ κ θες κ φρενα.... Laughing Laughing Laughing αν εχεις βαλει φρενα παρε τηλ.το πρωι κ ανεβασε κ καμια φωτο,αλλιως κατεβαινω αθηνα για την ρεβανς που λεγαμε.... Evil
fynos - Δευ 24 Αύγ 2009, 20:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
Α για του 406 μιλάς τα μαύρα !
ΟΚ

@ Bag
Εσύ άσε κάτι για τον επόμενο ιδιοκτήτη . . αφού το πουλάς Laughing
kostas207rc - Δευ 24 Αύγ 2009, 21:01:21
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τα έχω βάλει ακόμα και ένας λόγος είναι ότι έχω αλλες οικονομικές προτεραιότητες αλλά θα μπουνε σύντομα...
akis23 - Τρι 25 Αύγ 2009, 01:17:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ειχα την εντυπωση πως τα εν λογω φρενα δεν μπαινουν στο 207 χωρις αποστατες με βασει οσα ειπωθηκαν στο φορουμ παλαιοτερα. Δεν ειναι ασχημη περιπτωση αν οντως ειναι συμβατα με το οφσετ μας (25) και κοστιζουν ενα χιλαρικο.
Sinanai - Τρι 25 Αύγ 2009, 08:15:11
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί τέτοια υπερβολή με τη βελτίωση ορισμένων τμημάτων του αυτοκινήτου; Πληροφοριακά, η Ε46 Μ3 φόραγε απλές, διπίστονες δαγκάνες... Δε νομίζετε ότι κάπου ξεφεύγετε;
fynos - Τρι 25 Αύγ 2009, 08:20:08
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή την έχω οδηγήσει (E36), εγώ αλλά και ιδιοκτήτες τους είναι δυσαρεστημένοι με αυτά που φοράει.
Αλλά όταν πρόκειται για την ασφάλεια σου . . . δεν υπάρχουν υπερβολές !
Ασφάλεια = όπως αισθάνεται ο καθένας ασφαλείς.


@ Κώστα
Μην ξεχνάς ότι τα 207 μέχρι το GT φοράνε τα δικάσου φρένα 100hp -150hp, το RC με 25hp πάνω φοράει διαφορετικά. Οπότε όταν το rallye από 150hp πάει 205hp νομίζεις ότι δεν χρειάζεται ?
Jim207GT - Τρι 25 Αύγ 2009, 08:42:15
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Γιατί τέτοια υπερβολή με τη βελτίωση ορισμένων τμημάτων του αυτοκινήτου; Πληροφοριακά, η Ε46 Μ3 φόραγε απλές, διπίστονες δαγκάνες... Δε νομίζετε ότι κάπου ξεφεύγετε;


Μέγαρα πάντως και η Ζ4 coupe Μ παραπονιόταν οτι έμενε από φρένα μετά από 3-4ς γρήγορους γύρους και όταν έβγαινε στο pit lane έκανε σα τρένο, μετά κοίταγες τα τρυπιτά ταψιά και ήσουν κάπως έτσι Scratch Wacko

Επι της ευκαιρίας να πώ οτι τόσα χρόνια σα μηχανόβιος μπορώ να πώ οτι στις μηχανές το μόνο που αλλάζεις είναι κανα σωλινάκι και αυτό άν τα αυτ/τα στο τομέα φρένα παρόλο όλα τα ηλεκτρονικά είναι αιώνες πίσω....
sotos 207Gt - Τρι 25 Αύγ 2009, 09:44:07
Θέμα δημοσίευσης:
Το να δωσεις παντως 2400 για tarox και να στραβωσουν κιολας(γιατι στραβωνουν δυστυχως για αυτους) ειναι χαζομαρα.
Το να δωσεις 1300 για AP ειναι μια πολυ καλη κινηση για την ασφαλεια σου.Τα μαμα φρενα αν τα ζορισεις δεν κανουν ουτε για 150 αλογα οχι για 200-210.
Το να παρεις ολοκαινουργια τα φρενα του 406 με κοντα στο χιλιαρικο ειναι αρκετα καλη περιπτωση αλλα ψαχτειτε λιγο γιατι με εναν προχειρο υπολογισμο απο ενα φιλο μου φαινται πως βγαινει φθηνοτερα.
Κατι για 500-550 οι δαγκανες εχει παρει το αυτι μου και κανα 200αρι το πολυ τους δισκους.....για ψαχτειτε.
Στην αντιπροσωπεια εχουν 350€ η καθε μια... Wink
Sinanai - Τρι 25 Αύγ 2009, 09:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά, η Ε36 από την Ε46 απέχει αρκετά. Αλλά τέλοσπάντων. Και εγώ σαφέστατα είμαι της άποψης ότι το tuning πρέπει να είναι "σφαιρικό" (αναρτήσεις, φρένα κτλ, εξ'ου και ξεκινάω από 'κει.). Απλά βλέπω κάτι υπερβολές, ώρες ώρες. Από το να βάλεις, δλδ, ένα λίγο καλύτερο δίσκο, ή τακάκια, μέχρι να βάλεις μισό μέτρο ταψί και 12κύλινδρες δαγκάνες, απέχει... Και ξαναλέω, από τη στιγμή που κάποιος εκμεταλλεύεται - σωστά, ήτοι σε πίστα, και μόνο - τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του, ok, δεκτό. Αλλά για να γεμίζουν οι 17άρες και οι 18άρες, μπααα...
sotos 207Gt - Τρι 25 Αύγ 2009, 09:54:49
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Καλά, η Ε36 από την Ε46 απέχει αρκετά. Αλλά τέλοσπάντων. Και εγώ σαφέστατα είμαι της άποψης ότι το tuning πρέπει να είναι "σφαιρικό" (αναρτήσεις, φρένα κτλ, εξ'ου και ξεκινάω από 'κει.). Απλά βλέπω κάτι υπερβολές, ώρες ώρες. Από το να βάλεις, δλδ, ένα λίγο καλύτερο δίσκο, ή τακάκια, μέχρι να βάλεις μισό μέτρο ταψί και 12κύλινδρες δαγκάνες, απέχει... Και ξαναλέω, από τη στιγμή που κάποιος εκμεταλλεύεται - σωστά, ήτοι σε πίστα, και μόνο - τις δυνατότητες του αυτοκινήτου του, ok, δεκτό. Αλλά για να γεμίζουν οι 17άρες και οι 18άρες, μπααα...

και αυτο μια σεβαστη αποψη...
kostas207rc - Τρι 25 Αύγ 2009, 13:33:36
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Το να δωσεις παντως 2400 για tarox και να στραβωσουν κιολας(γιατι στραβωνουν δυστυχως για αυτους) ειναι χαζομαρα.
Το να δωσεις 1300 για AP ειναι μια πολυ καλη κινηση για την ασφαλεια σου.Τα μαμα φρενα αν τα ζορισεις δεν κανουν ουτε για 150 αλογα οχι για 200-210.
Το να παρεις ολοκαινουργια τα φρενα του 406 με κοντα στο χιλιαρικο ειναι αρκετα καλη περιπτωση αλλα ψαχτειτε λιγο γιατι με εναν προχειρο υπολογισμο απο ενα φιλο μου φαινται πως βγαινει φθηνοτερα.
Κατι για 500-550 οι δαγκανες εχει παρει το αυτι μου και κανα 200αρι το πολυ τους δισκους.....για ψαχτειτε.
Στην αντιπροσωπεια εχουν 350€ η καθε μια... Wink

Υπολόγισε ανάλογα τακάκια καινούργια σωληνάκια υψηλής και εργασία...
bagosgt - Τρι 25 Αύγ 2009, 21:45:52
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Α για του 406 μιλάς τα μαύρα !
ΟΚ

@ Bag
Εσύ άσε κάτι για τον επόμενο ιδιοκτήτη . . αφού το πουλάς Laughing

θα του αφησω το ελατωματικο ψυγειο,να δει τι μ.....ες κανουν οι γαλλοι με τα ανταλακτικα τους οταν κ*λοβαρανε Evil Evil
fynos - Τρι 25 Αύγ 2009, 21:50:39
Θέμα δημοσίευσης:
Άνοιξε μια ξεχωριστεί ενότητα σε παρακαλώ και ανέβασε φωτογραφίες εκεί. Θα είναι χρήσιμο πιστεύω να μάς πεις λεπτομέρειες !!

Wink
kane - Τρι 25 Αύγ 2009, 22:59:59
Θέμα δημοσίευσης:
Οι δαγκάνες για τα επισημα μελη βγαινουν κατω απο 500 αν θυμαμαι καλά...

δισκοι τακακια,απλά,ας εχουν κανα 250ρι μαξ...

βαλε 50-60ε σωληνακια...

Αν δν χρειαστει καποια πατεντα, με 800 εχεις φρενα, +100 ε εργατικα (και πολλα ειπα.)
akis23 - Τετ 26 Αύγ 2009, 00:30:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εκει ειναι το θεμα Σταυρο, αν χρειαζεται πατεντα ή οχι.
Steve - Τετ 26 Αύγ 2009, 09:07:54
Θέμα δημοσίευσης:
Για να τελειώνουμε το θέμα,

Οι δαγκάνες του 406 3.0 coupe, είναι

Κώδικας:
00004401C0   ΜΠΡ.ΔΑΓΚ. ΦΡ.   342,22 EUR
00004401C1   ΜΠΡ.ΔΑΓΚ. ΦΡ.   342,22 EUR

Συν.τιμή χωρίς ΦΠΑ     575,16   EUR
Συν.τιμή με ΦΠΑ    684,44  EUR

Συνήθως ότι τιμή υπάρχει στο servicebox, ανταποκρίνεται μόνο στην Lion Hellas Αθήνας, και στην Κόνδωρ Αυτοκίνητα Α.Ε. Οποιαδήποτε άλλη αντιπροσωπεία, έχει τιμή παραπάνω από την αναγραφόμενη στο servicebox. Βάλ' τε και την έκπτωση που δικαιούνται τα επίσημα μέλη και κλείσαμε.

Οι δίσκοι που φοράει μπροστά είναι DIAM 305 EP 28.

Το 207 RC φοράει DIAM 302 EP 26 και το 207 Rallye DIAM 283 EP 26, όπως και το 206RC.

Οι δαγκάνες ταιριάζουν χωρίς να χρειαστεί να παρεμβεί κάποιο πλακάκι η αντάπτορας.

Αυτά. Τα συμπεράσματα, δικά σας.
akis23 - Τετ 26 Αύγ 2009, 15:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
Οι ζαντες μπαινουν χωρις αποστατες?
Steve - Τετ 26 Αύγ 2009, 16:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
Οι 7"x17" ναι.
akis23 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 11:48:02
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ ωραια. Γνωριζει κανεις ποια ακριβως parts πρεπει να αγοραστουν πλην δαγκανων, δισκων και τακακιων?
Steve - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:04:57
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Πολυ ωραια. Γνωριζει κανεις ποια ακριβως parts πρεπει να αγοραστουν πλην δαγκανων, δισκων και τακακιων?
Τίποτα παραπάνω. Καλό θα ήταν τα σωληνάκια των φρένων (μαρκούτσια) να αλλαχθούν και αυτά με υψηλής πίεσης.
akis23 - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:30:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια γιατι στο servicebox εχει ενα σωρο μαλ***ες

Steve - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 4 και 5 είναι απ' όσο έχω ενημερωθεί πακέτο με την δαγκάνα που αγοράζεις, και μετά πωλούνται και σαν αναλώσιμα.
lionking(t) - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Να κανω μια ερωτηση,το 406 ειναι τετραμπουλονο ετσι?
Steve - Πεμ 27 Αύγ 2009, 12:41:17
Θέμα δημοσίευσης:
lionking(t) έγραψε:
Να κανω μια ερωτηση,το 406 ειναι τετραμπουλονο ετσι?
oui
greenpug106 - Πεμ 10 Σεπ 2009, 13:45:07
Θέμα δημοσίευσης:
Άπλά να προσθέσω ότι μπορεί να βρείτε μεταχειρισμένες 4πίστονες δαγκάνες από Αγγλία περίπου 200 στερλίνες + μεταφορικά.

Αν θέλετε επίσης του κένετε και ένα service με ειδικά kits που υπάρχουν στο εμπόριο και πιθανόν να βγαίνει αρκετά φθηνότερα.
Steve - Παρ 11 Σεπ 2009, 01:12:52
Θέμα δημοσίευσης:
Το έχω μελετήσει το θέμα αλλά παίζει πολύ απάτη Confused
MEMsound - Παρ 11 Σεπ 2009, 11:29:04
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Το έχω μελετήσει το θέμα αλλά παίζει πολύ απάτη Confused


Question Question Question Question
Steve - Παρ 11 Σεπ 2009, 15:39:41
Θέμα δημοσίευσης:
Βάζει το ίδιο άτομο 2-3 αγγελίες με τις ίδιες δαγκάνες με διαφορά 50 λίρες, και όποιος δώσει τα περισσότερα, σε αυτόν πάνε οι δαγκάνες.

Ένα ζεύγος δαγκάνες για 2-3 αγγελίες... Rolling eyes
MEMsound - Παρ 11 Σεπ 2009, 15:43:56
Θέμα δημοσίευσης:
καλά αυτό ειναι στο χέρι του καθενός τι θα επιλέξει να αγοράσει και πόσο καλά θα το ψάξει πριν δώσει λεφτα
greenpug106 - Σαβ 12 Σεπ 2009, 08:48:42
Θέμα δημοσίευσης:
Όποιος ενδιαδέρεται υπάρχει στο ebay

Item number: 270455145578

Οταν εγώ αγόρασα το δικό μου σετ δεν είχα πρόβλημα με το ebay
pistolas - Τετ 23 Σεπ 2009, 07:34:17
Θέμα δημοσίευσης:
Καποις που έβαλε τα φρένα απο το 406 σε 207 RC ας μας πει εντυπωσεις...αξιζει?γιατι τα βρήκα και μάλλον θα τα βάλω
207 GT HRAKLEIO - Κυρ 01 Νοέ 2009, 14:26:06
Θέμα δημοσίευσης: 4πίστονα εμπρός για 207 GT
Σκέφτομαι τώρα με τις 18άρες ζάντες που περιμένω, να αλλάξω και τα εμρός φρένα για να φαίνονται ωραία και επειδή είναι μια αναβάθμιση/επένδυση στο αμάξι που κατε εμέ αξίζει όλα της τα χρήματα..
Και ρωτάω τώρα εγώ να μου πείτε γνώμες όποιο φοράτε στο δικό σας τουτού..
Λοιπόν είμαι ανάμεσα σε :
1) Galfer
2) Brembo
3) APRacing

Λοιπόν..?
Ποια απ όλες να προτιμήσω?
Jim207GT - Κυρ 01 Νοέ 2009, 14:51:15
Θέμα δημοσίευσης:
Η θα πάρεις την προσφορά

Η από την Peugeot της γειτονιάς σου τα ασφάλτινα φρένα του 207RCC (RC Rallye) και σχόλασε το πανηγύρι.
MEMsound - Δευ 02 Νοέ 2009, 00:57:11
Θέμα δημοσίευσης: Re: 4πίστονα εμπρός για 207 GT
207 GT HRAKLEIO έγραψε:

1) Galfer
2) Brembo
3) APRacing

Λοιπόν..?
Ποια απ όλες να προτιμήσω?


1) Galfer... οχι γενικά... αλλά αυτά της προσφορας βλ "καταλογο". Αυτό σε σημφερει από οικονομικης πλευρας απείρως γιατι ειναι ετοιμο σετ με τα πάντα μεσα και με 2 σετ τακακια και περασμένα κλπ κλπ σε σουπερ τιμή και ειναι παρα πολυ καλά φρενα - ουσιαστικά ειναι APRacing... βλ φωτος στον "καταλογο".

2) Brembo... κορυφαίο ονομα, αλλα πρεπει να φτιαξεις πλακακια, να ταιριαξεις δισκους και γενικώς ειναι λιγο "διαδικασία"....

3) APRacing - Φανταζομαι εννοείς τα Peugeot Sport. Αν οχι δεν εχει νόημα να μπλέξεις γιατι τότε πας στο ετοιμο κιτ της Galfer. Για τα PS το μεγιστο πλεονεκτημα ειναι οτι δεν χρειάζονται πλακακι - κουμπώνουν σαν μαμα δαγκανα στο μουαγιε και ειναι δοκισμένη και αποδεδειγμένα αριστη επιλογη... Αλλα το κιτ/προσφορα της Galfer ειναι αισθητα φθηνότερη...
207 GT HRAKLEIO - Παρ 06 Νοέ 2009, 15:06:59
Θέμα δημοσίευσης:
Mάλλον κλείνω προς την λύση της προσφοράς... Wink
Απλά εδώ κάτω Κρήτη ποιός θα τα τοποθετήσει στο GT μου?
Υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα για GALFER?
Confused Confused Confused
akis1987 - Παρ 06 Νοέ 2009, 15:13:41
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εχει βαλει κανεις 4πιστονα σε 207 τελευταιας γενιας???εχει παρατηρησει κανα κολπο απο antispin-κρεμαργιερα???
volvos - Παρ 06 Νοέ 2009, 15:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΧΕΙ βαλει φινος τα πεζοσπορισια που λενε στο αλλο τοπικ αι ειναι ολα οκ και με abs kai me esp. Wink
fynos - Παρ 06 Νοέ 2009, 15:39:06
Θέμα δημοσίευσης:
Δουλεύουν παραπάνω από άψογα . . . έχει εξαφανιστεί η χρίση του ABS (σήμερα σε ένα φρενάρισμα μόνο 2 φορές μπήκε και ήταν αρκετά τα χιλιόμετρο και πραγματικά ελάχιστη η απόσταση φρεναρίσματος).
akis1987 - Παρ 06 Νοέ 2009, 15:56:48
Θέμα δημοσίευσης:
οκ ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.Γιαννη αυτα που χα δει οταν μου βγαλες το antispin ειναι η αλλα???Ξερουμε του rc ποσο πανε???
fynos - Παρ 06 Νοέ 2009, 15:59:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ναι αυτά . . .
Του RC (00004400T2 -> 174) η μια, αλλά αν θες τι γνώμη μου, απλά προσθέτεις βάρος και όχι δύναμη φρεναρίσματος !
MEMsound - Παρ 06 Νοέ 2009, 20:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
207 GT HRAKLEIO έγραψε:
Mάλλον κλείνω προς την λύση της προσφοράς... Wink
Απλά εδώ κάτω Κρήτη ποιός θα τα τοποθετήσει στο GT μου?
Υπάρχει εξειδικευμένο κατάστημα για GALFER?
Confused Confused Confused


Παρε ενα ρημαδι τηλέφωνο τον Ανέστη ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
207 GT HRAKLEIO - Σαβ 07 Νοέ 2009, 01:13:46
Θέμα δημοσίευσης:
Xαχαχαχαχαχα !!!!!! Laughing
θα πάρω άμμεσα!!!!
kostas207rc - Παρ 13 Νοέ 2009, 14:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
Οδήγησα για λίγο χθες το αμάξι του Γιάννη (Fynos) και έπαθα πλάκα με τα φρένα πολύ καλή αίσθηση χωρίς να πιάνει ξαφνικά και απότομα αλλα με πολύ καλή δύναμη και απόκριση στο πάτημα...
Νομίζω αν κάποιος κινηθεί άνω των 1000 ευρώ αυτή η επιλογή είναι μονόδρομος
Thanks και πάλι John!
MEMsound - Παρ 13 Νοέ 2009, 17:14:40
Θέμα δημοσίευσης:
μ' αρέσει που την εβγαλες και "μονοδρομο"
βρε κουκουρουκου εχεις δοκιμάσει και τα αντίστοιχα galfer?
εγω δεν τα εχω, νομίζω ουτε και του Γιάννη εχω δοκιμάσει (δεν θυμαμαι αν τα ειχε βάλει οταν ειχαμε πάει Αγ.Ρωσσο) αλλα πρωτα θα δοκίμαζα μερικά διαφορετικά σετ και μετα θα κατεληγα σε "μονοδρομο", "διπλής κατευθυνσης", "λεωφορειόδρομο" κλπ Laughing
kostas207rc - Παρ 13 Νοέ 2009, 22:35:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως το κόβω λίγο δύσκολο να δοκιμάσω διαφορετικά 207 με διαφορετικά φρένα για αρχίσω τις συγκρισεις.Με γνωστό πάντως που μιλάγαμε σήμερα με κορσα Opc που δοκίμασε και οδήγησε galfer δεν ξετρελάθηκε κίολας...
Τα Brembo που είχα γράψει και πιο παλιά από το 406 είναι καλή λύση αλλά ο δίσκος πάει στα 305 ενώ τα Ap του Γιάννη πάνε στα 330 σε διάμετρο
Manavis207Gt - Παρ 13 Νοέ 2009, 23:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Εγώ πάντως το κόβω λίγο δύσκολο να δοκιμάσω διαφορετικά 207 με διαφορετικά φρένα για αρχίσω τις συγκρισεις.Με γνωστό πάντως που μιλάγαμε σήμερα με κορσα Opc που δοκίμασε και οδήγησε galfer δεν ξετρελάθηκε κίολας...
Τα Brembo που είχα γράψει και πιο παλιά από το 406 είναι καλή λύση αλλά ο δίσκος πάει στα 305 ενώ τα Ap του Γιάννη πάνε στα 330 σε διάμετρο


Κωστα καπου εδω θα διαφωνησω μαζι σου !!!!!Οχι επειδη εχω galfer , αλλα επειδη ειχα και brembo πρωτα...Για να καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ τους,πρεπει να κατεβαινεις 3-4 φορες το πηλιο συνεχεια, η να εισαι ολη μερα πιστα για να δεις ποια θα σου αντεξουν ως το τελος.....Η διαφορα μεταξυ τετοιων φρενων ειναι αμελητεα !!!!!!
Η διαφορα μεταξυ τους γινετε οταν μπαινει αναμεσα τους το θεμα κοστος , το τι μπορει να διαθεσει ο καθενας για το αυτοκινητο του.......(γνωμη μου παντα ετσι !!!) Very happy Very happy Very happy Very happy

http://img199.imageshack.us/i/s73r1249o.jpg/

http://img253.imageshack.us/i/s73r1895.jpg/

6 pot galfer 358x34 .....
Very happy
MEMsound - Σαβ 14 Νοέ 2009, 02:05:41
Θέμα δημοσίευσης:
respect...
αλλα χρειαζεται 18" (γα** τους γαμοδρομους μας...)
fynos - Σαβ 14 Νοέ 2009, 09:12:56
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ ωραία . . . . Wink
Πάντως ο Θανάσης όταν είδε τα ΑΡ του μπήκαν ιδέες . . . για τοποθέτηση βάλε βγάλε, κτλ
akis23 - Δευ 23 Νοέ 2009, 19:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες σημερα πηγα να περασω τα Brembo του 406 και εφαγα παπαρα με τους δισκους (οι μαμα που φορα το 406 305mm EP28). Ενω οι δαγκανες μπαινουν κουτι οι δισκοι δεν ταιριαζουν, μπαινουν πιο μεσα απο τη δαγκανα. Αληθεια πως το τοποθετησαν αυτοι που λενε οτι μπαινουν κουτι? Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
akis23 - Δευ 23 Νοέ 2009, 20:06:43
Θέμα δημοσίευσης:
Για μοιρασθείτε το μυστικό σας Smile[/quote]
Τα Brebo δοκιμάστηκαν ήδη πάνω στο αμάξι μου για να δούμε τι ακριβώς παίζει και δεν χρειάζεται ούτε ζάντες ούτε τίποτα...[/quote]
Mε ποιους δισκους Κωστα?
MEMsound - Δευ 23 Νοέ 2009, 20:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
που ειδες εσυ να γραφει κανείς οτι το δοκιμασε (τους 305) και μπαίνουν κουτι??!?!?!?!? Shocked Shocked Confused Question
akis23 - Δευ 23 Νοέ 2009, 20:14:08
Θέμα δημοσίευσης:
μαλ***α μου, το υπεθεσα (γιατι ειπε για 305μμ δισκους). Γνωριζουμε ποιοι κανουν τελικα? Του RC μαλλον κανουν αλλα ειναι 302x26, λογικα δεν πρεπει να να ειναι 28mm το παχος για πληρη αξιοποιηση της δαγκανας?
MEMsound - Δευ 23 Νοέ 2009, 20:21:57
Θέμα δημοσίευσης:
οχι απαραίτητα
ΑΡΚΕΙ να μην βγαίνει το εμβολο απ την θεση του (οταν εχει γφαγωθεί τελειως το τακακι)
πραγμα που χλωμο να γινεται γιατι πολυς κοσμος (στο εξωτερικο) τα εχει βαλει σε διάφορα 206 με δισκους από 283χ26mm απο 206rc (οι οποίοι δισκοι 283 αν δεν κάνω λάθος ειναι ιδιοι με αυτους τοων 207/gt/rallye)

Laughing Laughing χάος?
μιας και απ οτι ξερω εισαι ο πρωτος από δω μέσα που κάνεις το βημα... θα χρειαστει λιγα πειραματακια...
volvos - Δευ 23 Νοέ 2009, 20:53:57
Θέμα δημοσίευσης:
οι δαγκανες αυτες μπαινουν κουτι στους μαμα δισκους σου (283)
kane - Δευ 23 Νοέ 2009, 21:08:40
Θέμα δημοσίευσης:
Χμμ,αυτο γνωριζαμε μεχρι τωρα.

Με πηρε ομως κι ακης τηλ μεσα στην απορια και μου ειπε οτι ο μηχανικος που πηγε δν μπορεσε να τις τοποθετησει,επειδη λεει ειναι λαθος το οφσετ Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
akis23 - Δευ 23 Νοέ 2009, 22:05:43
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οι δαγκανες αυτες μπαινουν κουτι στους μαμα δισκους σου (283)

Οντως, το τσεκαραμε σημερα, απλα λεμε να μπει καποιος μεγαλυτερος, κι αν γινεται πιο φαρδυς. Του RC οι 302 μαλλον ταιριαζουν
spiros_z - Τετ 25 Νοέ 2009, 01:15:55
Θέμα δημοσίευσης:
Kαταλαβα τα ιδια προβληματα εχουμε..Και γω αγορασα τα ιδια φρενα απο Αγγλια με δισκους και τακακια αλλα ο δισκος δεν κανει και απο οσα εχει πει ο Steve(να ναι καλα το παλικαρι)μαλλον ουτε και οι 302 απο rc κανουν διοτι θα βρίσκουν πανω στη δαγκανα και θελουν τορναρισμα στα 298mm..Mακαρι να κανουν αλλα αν δεν δοκιμαστεί δεν θα μαθουμε.Εγω λεω προς το παρον να βαλω μονο τις δαγκανες στους 283mm και σωληνάκια υψηλης..Παντως φιλε Aki περιμενω νεα αν δοκιμασεις τους 302mm απο rc Very happy
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 09:45:00
Θέμα δημοσίευσης:
spiros_z έγραψε:
Kαταλαβα τα ιδια προβληματα εχουμε..Και γω αγορασα τα ιδια φρενα απο Αγγλια με δισκους και τακακια αλλα ο δισκος δεν κανει και απο οσα εχει πει ο Steve(να ναι καλα το παλικαρι)μαλλον ουτε και οι 302 απο rc κανουν διοτι θα βρίσκουν πανω στη δαγκανα και θελουν τορναρισμα στα 298mm..Mακαρι να κανουν αλλα αν δεν δοκιμαστεί δεν θα μαθουμε.Εγω λεω προς το παρον να βαλω μονο τις δαγκανες στους 283mm και σωληνάκια υψηλης..Παντως φιλε Aki περιμενω νεα αν δοκιμασεις τους 302mm απο rc Very happy


Αυριο θα τους εχω στα χερια μου. Ελπιζω να χωρανε χωρις πατεντες.
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 09:48:09
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Παιδες σημερα πηγα να περασω τα Brembo του 406 και εφαγα παπαρα με τους δισκους (οι μαμα που φορα το 406 305mm EP28). Ενω οι δαγκανες μπαινουν κουτι οι δισκοι δεν ταιριαζουν, μπαινουν πιο μεσα απο τη δαγκανα. Αληθεια πως το τοποθετησαν αυτοι που λενε οτι μπαινουν κουτι? Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Ποιοί το τοποθέτησαν και είπαν ότι μπαίνει κουτί? Rolling eyes
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 09:49:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ερωτηση. Τα ακρα του 206 ειναι τα ιδια με του 207?
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 09:53:20
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, έχουν και διαφορετικό κωδικό στα ανταλλακτικά.

3646.76 του 206 1.6 16v
3646.90 του 207 Rallye-GT-RC
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 10:41:32
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
akis23 έγραψε:
Παιδες σημερα πηγα να περασω τα Brembo του 406 και εφαγα παπαρα με τους δισκους (οι μαμα που φορα το 406 305mm EP28). Ενω οι δαγκανες μπαινουν κουτι οι δισκοι δεν ταιριαζουν, μπαινουν πιο μεσα απο τη δαγκανα. Αληθεια πως το τοποθετησαν αυτοι που λενε οτι μπαινουν κουτι? Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Ποιοί το τοποθέτησαν και είπαν ότι μπαίνει κουτί? Rolling eyes

Εγω δεν καταλαβα καλα. Δεν μου φταιει κανεις. Embarassed Embarassed
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 10:43:18
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Εγω δεν καταλαβα καλα. Δεν μου φταιει κανεις. Embarassed Embarassed
Η πιο φτηνή λύση πάντως στην περίπτωση σου, είναι το τορνάρισμα του δίσκου για να μειώσεις την διάμετρο.

Αν και ο 283 με ένα καλό τακάκι, δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο. Wink
drdino - Τετ 25 Νοέ 2009, 11:15:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό τακάκι=;
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 11:29:17
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Καλό τακάκι=;
Pagid 4-2, 4-4

Ferodo DS2500, DS3000
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 11:40:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
akis23 έγραψε:
Εγω δεν καταλαβα καλα. Δεν μου φταιει κανεις. Embarassed Embarassed
Η πιο φτηνή λύση πάντως στην περίπτωση σου, είναι το τορνάρισμα του δίσκου για να μειώσεις την διάμετρο.

Αν και ο 283 με ένα καλό τακάκι, δεν θα σε αφήσει παραπονεμένο. Wink

Λες να μην χωρεσει ο 302mm?
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 12:03:25
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ΔΕΝ χώρεσε ο 305... ο 302 έχει 1,5mm μικρότερη ακτίνα από αυτόν (μιας που έχει 3 mm μικρότερη διάμετρο) άρα ΑΝ τα είχες δοκιμάσει πάνω στο αμάξι με τα 305, θα έπρεπε τουλάχιστον να δεις πόσο απόσταση έχει η βάση της δαγκάνας από τις τρύπες στο μουαγιέ για να δεις αν θα χωρέσει ο 302 Rolling eyes
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 12:09:48
Θέμα δημοσίευσης:
Το προβλημα ηταν το οφσετ του δισκου. Εμπαινε πιο μεσα απο τη δαγκανα
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 12:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
Αν χωρούσε ο 305 και "έμπαινε πιο μέσα", τότε ίσως να οφείλεται στο ότι έχει 28mm πάχος, ενώ ο 302 έχει 26mm πάχος...

Δεν ξέρω αν ήταν 1 ή 2 mm ή παραπάνω το πρόβλημα στο offset σου για να σε βοηθήσω, αν και μου ακούγεται αρκετά περίεργο.

Αν σαν διάμετρο ο 305 ταίριαζε κανονικά, τότε ο 302 θα μπαίνει άνετα Wink

Απλά πάρε τον 302 από 307cc 2.0

4246.P5 // ΚΙΤ ΜΠΡ.ΔΙΣΚΩΝ // DIAM 302 EP 26
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 13:00:35
Θέμα δημοσίευσης:
Image Hosted by ImageShack.us
Shot at 2009-11-25
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 13:27:48
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα πας για την λύση που σου είπα Smile

302 από 307cc 2.0
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 14:19:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Άρα πας για την λύση που σου είπα Smile

302 από 307cc 2.0

Το 207 RC τους ιδιους φοραει, το ειδα στο service box
Steve - Τετ 25 Νοέ 2009, 14:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
Χώσε!
akis23 - Τετ 25 Νοέ 2009, 15:16:52
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Χώσε!

Μεχρι την Παρασκευη θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα
spiros_z - Τετ 25 Νοέ 2009, 17:56:11
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε περιμενω με αγωνία!!!!
bagosgt - Τετ 25 Νοέ 2009, 18:05:10
Θέμα δημοσίευσης:
παλι ο steve σας ξελασπωσε... Rolling eyes Rolling eyes αλλα οταν σας μιλαει δεν ακουτε,μονο τον κατηγορειτε που βριζει... Laughing Laughing για αλλη μια φορα,αποδυκνειεται η αξια του Cool
spiros_z - Τετ 25 Νοέ 2009, 21:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τα εύσημα τα εχουμε δωσει πολλες φορες,ειδικα εγω και σε προηγουμενα posts!!!Να ΄σαι καλα STEVEEEEEEEEEEEEEE σε ευχαριστουμε!!! Very happy
MEMsound - Τετ 25 Νοέ 2009, 23:23:54
Θέμα δημοσίευσης:
αν ελειπαν και οι αποτομες χριστοπαναγίες που καταβάζει ενίοτε θα ειμασταν τελεια... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Πεμ 26 Νοέ 2009, 01:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγίες, Χριστούληδες κλπ., ουδέποτε επικαλέστηκα και χρησιμοποίησα.

Μανούλες, αδερφές, ξαδέρφες, τις έχω περάσει ένα χέρι, το ομολογώ Razz

Love
Sinanai - Πεμ 26 Νοέ 2009, 09:18:54
Θέμα δημοσίευσης:
"Μια οικογένεια είμαστε"... Άσε που "μοιραζόμαστε και το ίδιο πάθος". Laughing Laughing Laughing
SAKIS-LEMANS - Πεμ 26 Νοέ 2009, 09:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
το ίδιο πάθος και το ίδιο λάθος.....

ήδη έχω φάει το δώρο χριστουγέννων και ακόμα δεν τον πήρα!
Steve - Πεμ 26 Νοέ 2009, 11:05:52
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
ήδη έχω φάει το δώρο χριστουγέννων και ακόμα δεν τον πήρα!
Εσύ είσαι χειρότερος από εμένα, αλλά το βλέπω να σε φτάνω Laughing
SAKIS-LEMANS - Πεμ 26 Νοέ 2009, 11:17:46
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
ήδη έχω φάει το δώρο χριστουγέννων και ακόμα δεν τον πήρα!
Εσύ είσαι χειρότερος από εμένα, αλλά το βλέπω να σε φτάνω Laughing

ε εντάξει άφησα κανα 200άρι μουχαχαχ!
akis23 - Παρ 27 Νοέ 2009, 13:40:44
Θέμα δημοσίευσης:
Θελουν τρια χιλιοστα τορναρισμα οι δισκοι για να μπουν τελικα.
Arvas - Παρ 27 Νοέ 2009, 17:40:01
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Θελουν τρια χιλιοστα τορναρισμα οι δισκοι για να μπουν τελικα.


Μιλας για τους 302 ετσι;
akis23 - Παρ 27 Νοέ 2009, 19:36:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, Θα γινουν 296mm για σιγουρια. Τωρα για το ποσο καλα θα φρεναρει το αυτοκινητο, αυτο θα σας το πω σε λιγες μερες.
Steve - Δευ 30 Νοέ 2009, 15:49:27
Θέμα δημοσίευσης:
Χαίρομαι γιατί επαληθεύομαι Very happy
volvos - Δευ 30 Νοέ 2009, 15:57:01
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Ναι, Θα γινουν 296mm για σιγουρια. Τωρα για το ποσο καλα θα φρεναρει το αυτοκινητο, αυτο θα σας το πω σε λιγες μερες.


εχετε τσεκαρει οτι δε βρισκει στις μαμα ζαντες?
Steve - Δευ 30 Νοέ 2009, 16:09:25
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εχετε τσεκαρει οτι δε βρισκει στις μαμα ζαντες?
Στου salex που το τσέκαρα, στις εργοστασιακές GTζάντες θέλει 1cm αποστάτη Sad
Jim207GT - Δευ 30 Νοέ 2009, 19:51:35
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
volvos έγραψε:
εχετε τσεκαρει οτι δε βρισκει στις μαμα ζαντες?
Στου salex που το τσέκαρα, στις εργοστασιακές GTζάντες θέλει 1cm αποστάτη Sad


Σε 10 μερούλες θα ξέρουμε και για ΕΤ15 που μάλλον θα είναι κουτί... Wink
volvos - Δευ 30 Νοέ 2009, 20:03:05
Θέμα δημοσίευσης:
καλα αμα δε μπαινει μη κλαις...
το θεμα ειναι ο αφαλος οχι το οφσετ

για αυτο τα εξυπνα παιδια παιρνουν ζαντες με 42 οφσετ που ειναι φλατ ο αφαλος με τις ακτινες και βαζουν αποστατη....οποτε ακομα και με 19 πιθανοντατα σε μενα να κουμπωσουν! οταν τα ελεγα με κοροιδευατε που ειχα παρει τετοιο οφσετ
MEMsound - Δευ 30 Νοέ 2009, 20:06:34
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Steve έγραψε:
volvos έγραψε:
εχετε τσεκαρει οτι δε βρισκει στις μαμα ζαντες?
Στου salex που το τσέκαρα, στις εργοστασιακές GTζάντες θέλει 1cm αποστάτη Sad


Σε 10 μερούλες θα ξέρουμε και για ΕΤ15 που μάλλον θα είναι κουτί... Wink


για την ακριβεια...
για ΕΤ15 team dynamics prorace 1,2 Και οχι "γενικα ετ15"
akis23 - Δευ 30 Νοέ 2009, 20:13:18
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
akis23 έγραψε:
Ναι, Θα γινουν 296mm για σιγουρια. Τωρα για το ποσο καλα θα φρεναρει το αυτοκινητο, αυτο θα σας το πω σε λιγες μερες.


εχετε τσεκαρει οτι δε βρισκει στις μαμα ζαντες?

Ultraleggera 7J17 ET16 φοραω
MEMsound - Δευ 30 Νοέ 2009, 20:20:36
Θέμα δημοσίευσης:
χωρις να εχεις του δισκους πάνω στο αμαξι
βιδωσατε τις δαγκανες μονο και μετα τοποθετησατε τις ζαντες και ειδατε οτι "ολα οκ"?


για οσους τυχον δεν γνωριζουν οι συγκεκριμενες δαγκανες (οπως και ολες οι 4πιστονες) βγαινουν αρκετα προς τα εξω και βρησκουν στις ακτίνες αρκετων ζαντων...

akis23 - Δευ 30 Νοέ 2009, 23:10:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειμουνα παρων στη δοκιμη, δουλευα, αλλα θελω να πιστευω πως το δοκιμασανε. Οπως και να χει αυριο ερχονται οι φαγωμενοι δισκοι (296mm) οποτε θα λυθει και αυτη η απορια.
Steve - Δευ 30 Νοέ 2009, 23:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Σε 10 μερούλες θα ξέρουμε και για ΕΤ15 που μάλλον θα είναι κουτί... Wink
Εσύ είπαμε, είσαι μια χαρά! Very happy
akis23 - Πεμ 03 Δεκ 2009, 23:45:06
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον 290mm ειναι οι δισκοι που μπαινουν στις δαγκανες χψρις πατεντες ( αφηνουν και 1.5mm αερα). Η γκαντεμια μου συνεχιστηκε γιατι οι Ultraleggera βρισκουν στη δαγκανα, οποτε τις πουλαω και θα βαλω αυτες

volvos - Παρ 04 Δεκ 2009, 00:21:27
Θέμα δημοσίευσης:
μη κανεις μαλ***ες τι οφσετ ειναι οι λεγγερα?
το καλο με οζ ειναι οτι και 3 χιλιοστα αποστατη μπορεις να παρουν χωρις τρεμουλο
Steve - Παρ 04 Δεκ 2009, 00:22:55
Θέμα δημοσίευσης:
Είδες μπλέξιμο Άκη... Very happy

Με γειές!
akis23 - Παρ 04 Δεκ 2009, 00:57:54
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μη κανεις μαλ***ες τι οφσετ ειναι οι λεγγερα?
το καλο με οζ ειναι οτι και 3 χιλιοστα αποστατη μπορεις να παρουν χωρις τρεμουλο

ET16 δλδ με 5mm αποστατη θα γινουν ET11
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 02:22:12
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Λοιπον 290mm ειναι οι δισκοι που μπαινουν στις δαγκανες χψρις πατεντες ( αφηνουν και 1.5mm αερα). Η γκαντεμια μου συνεχιστηκε γιατι οι Ultraleggera βρισκουν στη δαγκανα, οποτε τις πουλαω και θα βαλω αυτες


ετοιμους δισκους 290?
αν θυμαμαι καλά από κάποιο citroen? ή θυμαμαι λάθος?

σε ποιο σημείο βρησκουν οι δαγκανες στις ζάντες?

στο μέσο των ακτίνων? (ας πουμε στο αντίστοιχο σημείο της δαγκάνας που εχει τα γραμματα Brembo)

ή στην βαση τους κοντα στο κέντρο?

akis23 έγραψε:
volvos έγραψε:
μη κανεις μαλ***ες τι οφσετ ειναι οι λεγγερα?
το καλο με οζ ειναι οτι και 3 χιλιοστα αποστατη μπορεις να παρουν χωρις τρεμουλο

ET16 δλδ με 5mm αποστατη θα γινουν ET11


Σωστα...
οποτε ειναι μαλλον λιγο υπερβολή...

κατι μου λεει οτι "ιδανικη" ζαντα gia 207 για αυτα τα φρενα ειναι η Team Dynamics Pro Race 1 7x17 et15....
akis23 - Παρ 04 Δεκ 2009, 09:23:31
Θέμα δημοσίευσης:
Στο κεντρο βρισκει. Δεν ξερω ή θα πουλησω τις ζαντες ή τα φρενα κομπλε για καποιον που δεν εχει προβλημα με τη ζαντα του.
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 10:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
το ψιλιάστηκα...
γιατι εχουν λεπτες ακτίνες οι leggera...
αλλα το χα δει οτι εχουν λιγο μεγαλύτερης διαμέτρου κεντρο από αλλες ζάντες...

μαλ***α ρε γα**το... Confused Confused Confused
akis23 - Παρ 04 Δεκ 2009, 11:42:03
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πηρα στο κρανιο και ειμαι ετοιμος να παρω τα AP να τελειωνουμε. Θα τα σκοτωσω τα ΒΡΕΜΒΟ κι οποιος τα παρει.
volvos - Παρ 04 Δεκ 2009, 11:45:27
Θέμα δημοσίευσης:
de ξερω αν με αλλη ζαντα ΕΤ15 θα εισαι οκ. θελει τσεκ

προσωπικα για αυτο πηρα ζαντες λεγκερα με οφσετ 42. ειναι τελειως φλατ οι ακτινες απο μεσα και τι φερνεις με αποστατη της οζ εκει που θες απο οφσετ Wink
fynos - Παρ 04 Δεκ 2009, 11:46:56
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Τα πηρα στο κρανιο και ειμαι ετοιμος να παρω τα AP να τελειωνουμε.

Δεν θέλω να σε στεναχωρώ, αλλά έπρεπε από την αρχή να το κάνεις !
Τουλάχιστον αφήνεις μια έρευνα σε ένα πολύ καλό σημείο για του επόμενους !


akis23 έγραψε:
Θα τα σκοτωσω τα ΒΡΕΜΒΟ κι οποιος τα παρει.

O Mem !
akis23 - Παρ 04 Δεκ 2009, 11:47:20
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτη ειναι η μαλ***α. Οι δικες μου εναι ΕΤ15 και δεν λεει να μπει και αποστατης.
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:01:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
de ξερω αν με αλλη ζαντα ΕΤ15 θα εισαι οκ. θελει τσεκ

προσωπικα για αυτο πηρα ζαντες λεγκερα με οφσετ 42. ειναι τελειως φλατ οι ακτινες απο μεσα και τι φερνεις με αποστατη της οζ εκει που θες απο οφσετ Wink


ναι...
και βάζεις κάτι μπουλόνια "να" με το συμπάθειο...
δεν τα πολυ εμπιστευομια τοσο μακρια μπουλόνια να σου πω την αλήθεια..
με "αγχώνουν" λιγο Confused


akis23 έγραψε:
Αυτη ειναι η μαλ***α. Οι δικες μου εναι ΕΤ15 και δεν λεει να μπει και αποστατης.


το υπολογισες/τσεκαρες οτι με 5μμ αποστατη θα μπαίνει η συγκεκριμένη ζάντα?
οντως το ετ11 (από μαμα 28) ειναι υπερβολη για καθε μερα... Confused
volvos - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:03:42
Θέμα δημοσίευσης:
τα μπουλονια μανθο και οι αποστατες ειναι οζ δεν ειναι της πλακας
και αντεχουν μια χαρα τοσο μακρυα μπουλονια. δηλαδη οταν βαζεις μπουζονια με παξιμαδια τι διαφορα εχει (τα εχω ετοιμα γκαραζ να δω ποτε θα τα βαλω)
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:04:10
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
akis23 έγραψε:
Τα πηρα στο κρανιο και ειμαι ετοιμος να παρω τα AP να τελειωνουμε.

Δεν θέλω να σε στεναχωρώ, αλλά έπρεπε από την αρχή να το κάνεις !
Τουλάχιστον αφήνεις μια έρευνα σε ένα πολύ καλό σημείο για του επόμενους !


σχετικά ειναι ολα γιατι κάνουν ενα σκασμό λεφτα τα δικά σου
και δεν ειναι τα "ιδανικα" για καθημερινο αυτοκινητο...

Υπαρχουν και τα galfer...

fynos έγραψε:
akis23 έγραψε:
Θα τα σκοτωσω τα ΒΡΕΜΒΟ κι οποιος τα παρει.

O Mem !


αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο...
Laughing
fynos - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:06:27
Θέμα δημοσίευσης:
Του παπάΜάνθου ειναι Very happy
Για μία χαρά χρίση είναι και καθημερινή και ότι ώρα θες !
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:07:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τα μπουλονια μανθο και οι αποστατες ειναι οζ δεν ειναι της πλακας
και αντεχουν μια χαρα τοσο μακρυα μπουλονια. δηλαδη οταν βαζεις μπουζονια με παξιμαδια τι διαφορα εχει (τα εχω ετοιμα γκαραζ να δω ποτε θα τα βαλω)


δεν σου ειπα οτι ειναι της πλάκας
απλά με αχγώνουν...
κι εγω εχω μακρια μπουλόνια ΟΖ
ισως οχι τοσο μακρια...

τα μπουζονια ειναι αλλη φαση και ενδεχομένως αλλο κραμα
ασε που δεν τα βιδώνεις στην ακρη ακρη...
ασε που δεν τα βαζεις γενικώς για να βάλεις αποστατη τεραστιο αλλα για να βοηθανε στο γρηγορο βαλε-βγαλε σε συνθηκες αγωνα...
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:08:51
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Του παπάΜάνθου ειναι Very happy
Για μία χαρά χρίση είναι και καθημερινή και ότι ώρα θες !


δεν ηταν παπας ρε
Ευαγγελιστής ηταν
Ματθαίος
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
fynos - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:10:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αχού κάποιος έχει κέφια Παρασκευή Πρωί !
Πάρε τα φρένα από το παλικάρι τώρα και άσε τα θεολογικά !
MEMsound - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:14:54
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Αχού κάποιος έχει κέφια Παρασκευή Πρωί !
Πάρε τα φρένα από το παλικάρι τώρα και άσε τα θεολογικά !

προσχωμεν...
με τι λεφτα ρε...
(ας γραψει οτι τα πουλάει βεβαια)
akis23 - Παρ 04 Δεκ 2009, 12:36:02
Θέμα δημοσίευσης:
Tα πουλαω. Εχω βαλει ηδη αγγελια στο club
MEMsound - Σαβ 12 Δεκ 2009, 00:43:21
Θέμα δημοσίευσης:
μια ακομα ιδεα να την εχετε υποψιν σας
http://www.306gti6.com/forum/showthread.php?id=84366&page=1
akis23 - Τετ 16 Δεκ 2009, 19:58:56
Θέμα δημοσίευσης:
Πατεντες και μαλ***ες. Αντε γεια!!!

kane - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:03:24
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Πατεντες και μαλ***ες. Αντε γεια!!!


παω να τον παιξω...

Ερχομαι σε 5'

Razz Razz Razz Razz Razz Razz Razz

καλοφρεναριστα ακη!
MEMsound - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:15:19
Θέμα δημοσίευσης:
καλοφόρετα και μην ξεχνας να τα καθαρίζεις τακτικά (ελλείψη dust seals) Wink
akis23 - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:16:55
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καλοφόρετα και μην ξεχνας να τα καθαρίζεις τακτικά (ελλείψη dust seals) Wink

Θα τα γλειφω σε καθε ευκαιρια Laughing Laughing Laughing
bab2112 - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:45:44
Θέμα δημοσίευσης:
κ το βαρος της δαγκανας τοσο λιγο που αν δεν ενπιστευομουν τον ντινο θα πιστευα οτι παει να μας πουλησει πλαστικες απο αυτες που βαζουν για τασακια οι high-endαδες καγκουρες
kostas207rc - Τετ 16 Δεκ 2009, 21:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικα Άκη...
Κάποιος άλλος έχει παραγγείλει τα ίδια και ανυπομονεί.... Laughing
kane - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:09:00
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Καλορίζικα Άκη...
Κάποιος άλλος έχει παραγγείλει τα ίδια και ανυπομονεί.... Laughing


μηπως ξερουμε ποσο θα κοστισουν ?
kostas207rc - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:25:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό πρέπει να μας το πει ο Άκης πόσο βγήκε η όλη φάση
kane - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:26:41
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Αυτό πρέπει να μας το πει ο Άκης πόσο βγήκε η όλη φάση


εννουσα αυτος ο αλλςο που τα παρηγγειλε ποσο θα του βγουν...γιατι φανταζομαι οτι τα πηρε μεσω πςκλαμπ.

Του ακη του κοστισαν 1490ε νομιζω ή 1400 επειδή τα σωληνακια τα γυρισε πισω.

Απλα ηθελα να δω αν οποιος τα εβαλε μεσω πς-πςκλαμπ-εκπτωση τα πηρε λιγοτερο και αν ναι,ποσο.
volvos - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:29:22
Θέμα δημοσίευσης:
megalh ιστορια αυτη σταυρο καθψς εξαρταται με τι τακακια τα πηρε ο καθε ενας Cool

απντως σε αυτες τις καταστασεις ντιναρας καθαριζει σπαθι και ειναι ο μονος που ξερεις οτι δε θα σε πουλησει σε μια στραβη...αυτο που λεμε προσωπικ επαφη Wink
kane - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:46:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
megalh ιστορια αυτη σταυρο καθψς εξαρταται με τι τακακια τα πηρε ο καθε ενας Cool

απντως σε αυτες τις καταστασεις ντιναρας καθαριζει σπαθι και ειναι ο μονος που ξερεις οτι δε θα σε πουλησει σε μια στραβη...αυτο που λεμε προσωπικ επαφη Wink


συμφωνω τακη,απλά εγω μιλάω για το σετ οπως ακριβως ερχεται απο πεζο σπορ... εκει μπορουμε να συγκρινουμε.(εξαλλου και να δεχθω αυτο που λες,αντε να παιζει η διαφορα στο 100ρικο το πολυ)

Οσο για το ντινο,το ξερω,βεβαια πρεπει να αποδειχθεί κιολας οταν γινει η στραβή,γιατι στα λόγια ολοι καλοι ειμαστε.
akis23 - Τετ 16 Δεκ 2009, 23:45:55
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
kostas207rc έγραψε:
Αυτό πρέπει να μας το πει ο Άκης πόσο βγήκε η όλη φάση


εννουσα αυτος ο αλλςο που τα παρηγγειλε ποσο θα του βγουν...γιατι φανταζομαι οτι τα πηρε μεσω πςκλαμπ.

Του ακη του κοστισαν 1490ε νομιζω ή 1400 επειδή τα σωληνακια τα γυρισε πισω.

Απλα ηθελα να δω αν οποιος τα εβαλε μεσω πς-πςκλαμπ-εκπτωση τα πηρε λιγοτερο και αν ναι,ποσο.

1380€ χωρις σωληνακια, με τακακια DS2500
mez - Πεμ 17 Δεκ 2009, 09:20:31
Θέμα δημοσίευσης:
Από την πλευρά μου ίσως είναι καλύτερο ένα συστηματάκι σαν της galfer στην ίδια διάσταση (283). Και αυτό γιατί: υπάρχει ουσιαστική εξοικονόμηση βάρους από τον μπροστά άξονα, είναι πιο φθηνός σαν δίσκος για να αντικατασταθεί όταν φαγωθεί, και βρίσκεις έτοιμους διαιρούμενους στο εμπόριο για ακόμη λιγότερο βάρος.

Never the less, μεγειές Άκη, και καλά breaking points Wink
kane - Πεμ 17 Δεκ 2009, 09:36:52
Θέμα δημοσίευσης:
διαρουμενους βρισκεις για οτι 4ποτ δαγκάνα θελεις φιλε ισιδωρε,αρκει να μπορει ο εκαστοτε μηχανικος να μπορει σου πει τι να ζητησεις απτις εταιριες παραγωγής.

Υπαρχει σε εξελιξη κιτ φρενων με παναλαφρες δαγκάνες τυπου ΑΡ,με 283 δισκο με αλουμινενια μπελ και τακακι εφαμιλλο των ΔΣ3000 με συνολικό κοστος αρκεταααα κατω απο 1000ρικο...(να τονισω οτι δν θαναι μπολτ ον δαγκανες στο μουαγιε ομως σαν τις ΑΡ ή μπρεμπο 406.)

Σιγουρα καλυτερη λυση απο γκαλφερ,και σιγουρα κοντινή στην λυση της πς-ΑΡ.
mez - Πεμ 17 Δεκ 2009, 10:10:01
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
διαρουμενους βρισκεις για οτι 4ποτ δαγκάνα θελεις φιλε ισιδωρε,αρκει να μπορει ο εκαστοτε μηχανικος να μπορει σου πει τι να ζητησεις απτις εταιριες παραγωγής.

Υπαρχει σε εξελιξη κιτ φρενων με παναλαφρες δαγκάνες τυπου ΑΡ,με 283 δισκο με αλουμινενια μπελ και τακακι εφαμιλλο των ΔΣ3000 με συνολικό κοστος αρκεταααα κατω απο 1000ρικο...(να τονισω οτι δν θαναι μπολτ ον δαγκανες στο μουαγιε ομως σαν τις ΑΡ ή μπρεμπο 406.)

Σιγουρα καλυτερη λυση απο γκαλφερ,και σιγουρα κοντινή στην λυση της πς-ΑΡ.


Σταύρο εννοούσα λύση τύπου, out-of-the-box(πσσσ...τι είπα τώρα!!!). Γιατί παραγγελία κάνεις σε ότι θέλεις, και δεν είναι ανάγκη να καταφύγεις στα εξωτερικά.

Πότε με το καλό θα έχουμε αποτελέσματα(και μην μου πεις "όταν πάρω το ρσ"!!!!!!!!!!!)
kane - Πεμ 17 Δεκ 2009, 23:31:37
Θέμα δημοσίευσης:
οταν λεω παραγγελια,δεν εννοω καποια καστομ λυση του τυπου "κοψε μου 2 δισκους ταδε" Razz Razz Razz

Μολις ο φιλος λευτερης αποφασισει να βαλει 4ποτ,τοτε θα παρουασιαστεί το προτζεκτ.

Αλλιως δν εχει νοημα να σχοληθουμε.

Ενα συνοπτικο κοστος?

Παναλαφρες δαγκανες (1.3 κιλα αν θυμαμαι καλα) με 250ε η μια
Δισκοι φλοατινγκ 100ε
Τακακια 80-100ε
μπελ 70ε
πλακακια βιδες βιδουλες 50...

Πολυ χοντρικα τα ποσά πάντα...
Arvas - Παρ 18 Δεκ 2009, 02:28:57
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
οταν λεω παραγγελια,δεν εννοω καποια καστομ λυση του τυπου "κοψε μου 2 δισκους ταδε" Razz Razz Razz

Μολις ο φιλος λευτερης αποφασισει να βαλει 4ποτ,τοτε θα παρουασιαστεί το προτζεκτ.

Αλλιως δν εχει νοημα να σχοληθουμε.

Ενα συνοπτικο κοστος?

Παναλαφρες δαγκανες (1.3 κιλα αν θυμαμαι καλα) με 250ε η μια
Δισκοι φλοατινγκ 100ε
Τακακια 80-100ε
μπελ 70ε
πλακακια βιδες βιδουλες 50...

Πολυ χοντρικα τα ποσά πάντα...



1.3 κιλα και 250Ε η μια μονο μια μου ερχεται... Willwood...
kane - Παρ 18 Δεκ 2009, 09:49:33
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
volvos - Παρ 18 Δεκ 2009, 09:55:52
Θέμα δημοσίευσης:
σταυρο ΜΗΝ μπλεξετε με willwood ειδικα τη φτηνη σειρα ((ντικατι δε θυμαμαι) εχω ακουσει πολυ ασχημα λογια κατα καιρους απο πολλα παιδια που τα χρησιμοποιησαν Crying or Very sad
mez - Παρ 18 Δεκ 2009, 09:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα είναι οι ζάντες, γιατί αν μιλάμε για τα wilwood midilite τότε μάλλον δύσκολα θα χωρέσουν στο μαμά οφσετ των 207.
kane - Παρ 18 Δεκ 2009, 11:16:16
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σταυρο ΜΗΝ μπλεξετε με willwood ειδικα τη φτηνη σειρα ((ντικατι δε θυμαμαι) εχω ακουσει πολυ ασχημα λογια κατα καιρους απο πολλα παιδια που τα χρησιμοποιησαν Crying or Very sad


pano μιλάμε για την σουπερλαιτ ναρρου,που ειναι τυπου ΑΡ,παναλαφρη και "μινιον".
volvos - Παρ 18 Δεκ 2009, 11:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
an einai ayti...

''
Εμπρος μπηκε ενα κιτακι 4πιστονων απο http://www.uucmotorwerks.com. Η τιμη του παρα πολυ καλη, 650 ευρω. Το κιτ περιλαμβανει 4πιστονες Wilwood DynaPro με διαμετρο πιστονιου 31.8mm, χειροποιητα αλουμινενια κεντρα με 298.5mm απλους αεριζομενους δισκους(δε θυμαμαι παχος), σωλινακια υψηλης για εμπρος και πισω φρενα, σιδερενια πλακακια και δρομισια τακακια της Wilwood. Η δαγκανα αυτη ειναι πιο ελαφρια απο την Dynalite(συγκριθικε με τις Dynalite του Ορφεα).''

πεταξτε τη
ο σκαραβαιος που γραφει το πανω κειμενο ειναι το δευτερο παιδι απογοητευμενο που ακουω απο αυτες τις δαγκανες...
μαθε ολα τα σπεκσ να δουμε με τι εχουμε να κανουμε Wink
Steve - Παρ 18 Δεκ 2009, 11:34:07
Θέμα δημοσίευσης:
Έτοιμες λύσεις έχουμε σε ξεφτύλα τιμή, και ψάχνετε να ξεφτυλίσετε ακόμα περισσότερο την τιμή... Ε θα ξεφτυλίσετε και την ποιότητα και πάλι θα γυρίσετε στον δρόμο που χαράχθηκε Wink
kane - Παρ 18 Δεκ 2009, 11:45:40
Θέμα δημοσίευσης:
ΡΕ τακη,σου ειπα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ αυτη...

μπες στο σαιτ και δεστην.

Η νταιναπρο ειναι το ονειδος της φρενοκοινωνιας,αυτη πηγε και φορτωθηκε?

Εξαλλου για φτηνη λυση βγηκε η μιντλαιτ δαγκάνα,που ειναι τιμια απο θεμα αποδοσης,κοστους,βαρους, σαν μεση λυση.

Οι τοπ παραμενουν οι σουπερλαιτ που λεω.

@Σταυρε,μη συγκρινεις τη π***** με τη βουρτσα.Δε ψαχνει κανεις να παρει τζαμπα 4ποτ, αλλα προτιμώ να ψαχτώ και να δωσω 800-1000 για δαγκάνες με ΜΙΣΟ βαρος απτις δικες μας,για δισκο ΜΕ μισο βαρος απτους δικους μας, και παει λεγοντας...

Σε καμμια περιπτωση ομως,δν ειναι μπολτ ον.Οι δαγκανες,οτι και αν επιλεξεις θελουν πλακακια.

Το οτι πηρα εγω 4ποτ μπρεμπο 406,δν παει να πει οτι θα σταματησουμε να ψαχνομαστε και πως δεν υπαρχει κατι καλυτερο σε αυτα τα λεφτα...

Ολα υπαρχουν,απλα θελει διαθεση για ψαξιμο και δοκιμες.

Εσυ εφοσον εισαι οκ με τη λυση σου,δε χρειαζεται να μειωνεις οτιδηποτε νεο βγαινει,ή ειναι σε σκέψη να βγεί... Rolling eyes
Arvas - Παρ 18 Δεκ 2009, 16:48:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ετσι οπως τα λεει ο σταυρος ειναι... Το εψαξα παρα πολυ το θεμα με τα willwood (γι αυτο το καταλαβα και αμεσως...)
2 ειναι οι δαγκανες που αξιζουν.. οι midilite kai superlite... Για τις πρωτες ολοι μονο καλα λογια εχουν να πουν παρολο που ειναι πολυ φτηνες... με παραξενευει βεβαια το γεγονος οτι ο mez λεει οτι δεν θα χωρεσουν μιας και ειναι πολυ μαζεμενη σε διαστασεις και παιζει και αυτη στο 1 κιλο και κατι... Για τις superlite παλι θεωρουνται μια απο τις καλυτερες δαγκανες παγκοσμιως συγκρινομενες μονο με ΑΡ και πανω...
volvos - Παρ 18 Δεκ 2009, 16:56:28
Θέμα δημοσίευσης:
ΣΤΑΥΡΟ επειδη εχω πει οτι το 2010 δε βαζω λεφτα στο αμαξι και επειδη εχω μερικες μερες ακομα...

αν μου πεις οτι μπαινουν σε μαμα ζαντα 206 gti 15'' χωρις αποστατη σου εχω παραγγειλει το πρωτο σετ πειραματοζωο εγω χτες....
kane - Παρ 18 Δεκ 2009, 17:09:44
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
Ετσι οπως τα λεει ο σταυρος ειναι... Το εψαξα παρα πολυ το θεμα με τα willwood (γι αυτο το καταλαβα και αμεσως...)
2 ειναι οι δαγκανες που αξιζουν.. οι midilite kai superlite... Για τις πρωτες ολοι μονο καλα λογια εχουν να πουν παρολο που ειναι πολυ φτηνες... με παραξενευει βεβαια το γεγονος οτι ο mez λεει οτι δεν θα χωρεσουν μιας και ειναι πολυ μαζεμενη σε διαστασεις και παιζει και αυτη στο 1 κιλο και κατι... Για τις superlite παλι θεωρουνται μια απο τις καλυτερες δαγκανες παγκοσμιως συγκρινομενες μονο με ΑΡ και πανω...


Οι μιντλαιτ δν ειναι τοσο ελαφριες,αλλα και παλι ειναι κατω απο 2 κιλα.

Στα ξενα φορουμς δεν διαβασα μεχρι τωρα κακα λογια και μαλιστα το κιτ για το σαξο με μιντλαιτ δαγκανα,δισκους αεριζομενους,τακακια επιπεδου 3000/4-4 και πλακακια βιδες βιδακια κοστιζει στην αγγλια για τους 285X21 δισκους μολις 650ε εκει + μεταφορικα...

Τακη για δες φωτο,αυτη η ζαντα ειναι μαμα 206?


MEMsound - Παρ 18 Δεκ 2009, 17:12:43
Θέμα δημοσίευσης:
Η μαμα 306gti
Arvas - Παρ 18 Δεκ 2009, 19:51:48
Θέμα δημοσίευσης:
Για πειτε λιγο εδω οι ειδημονες.. τα κιτ για 106 και για 205 υπαρχει περιπτωση να κουμπωσουν σε εμας και με μαμα ζαντες;; τι offset εχουν αυτα;
@kane εγω με τους 310χ25 θελω... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Παρ 18 Δεκ 2009, 21:27:36
Θέμα δημοσίευσης:
αν σε μαμα ζαντα 106/205 μπαίνει "οριακα" τοτε σε εσενα (207) και σε εμενα (206) δεν θα μπαίνει με την καμμία... (εννοώ χωρις αποστατες)
Ghost Dog - Παρ 18 Δεκ 2009, 22:20:24
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
Για πειτε λιγο εδω οι ειδημονες.. τα κιτ για 106 και για 205 υπαρχει περιπτωση να κουμπωσουν σε εμας και με μαμα ζαντες;; τι offset εχουν αυτα;
@kane εγω με τους 310χ25 θελω... Laughing Laughing Laughing

Οχι, εχουν τελειως διαφορετικο offset.......


Σπυρο, εσβησα τα αλλα ποστς για να μην το παραταβηξουμε και δεν θα βγει νοημα πουθενα..... Wink
spiros_z - Παρ 18 Δεκ 2009, 23:38:47
Θέμα δημοσίευσης:
Καντε οτι θελετε ετσι και αλλιως παντα αυτο κανετε.....μονο οι γνωμες σας μετρανε και των αλλων οχι!!!καλη συνεχεια
mez - Σαβ 19 Δεκ 2009, 10:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.wilwood.com/PDF/fl120.pdf
greenpug106 - Σαβ 19 Δεκ 2009, 11:51:31
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Arvas έγραψε:
Ετσι οπως τα λεει ο σταυρος ειναι... Το εψαξα παρα πολυ το θεμα με τα willwood (γι αυτο το καταλαβα και αμεσως...)
2 ειναι οι δαγκανες που αξιζουν.. οι midilite kai superlite... Για τις πρωτες ολοι μονο καλα λογια εχουν να πουν παρολο που ειναι πολυ φτηνες... με παραξενευει βεβαια το γεγονος οτι ο mez λεει οτι δεν θα χωρεσουν μιας και ειναι πολυ μαζεμενη σε διαστασεις και παιζει και αυτη στο 1 κιλο και κατι... Για τις superlite παλι θεωρουνται μια απο τις καλυτερες δαγκανες παγκοσμιως συγκρινομενες μονο με ΑΡ και πανω...


Οι μιντλαιτ δν ειναι τοσο ελαφριες,αλλα και παλι ειναι κατω απο 2 κιλα.

Στα ξενα φορουμς δεν διαβασα μεχρι τωρα κακα λογια και μαλιστα το κιτ για το σαξο με μιντλαιτ δαγκανα,δισκους αεριζομενους,τακακια επιπεδου 3000/4-4 και πλακακια βιδες βιδακια κοστιζει στην αγγλια για τους 285X21 δισκους μολις 650ε εκει + μεταφορικα...

Τακη για δες φωτο,αυτη η ζαντα ειναι μαμα 206?



Χρειάζεται αποστάτες για να μπουν στη συγκεκριμένη ζάντα μιας και δεν προσφέρει καθόλου χώρο
Ilias207Rallye - Κυρ 24 Ιαν 2010, 17:36:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια, ειδα τις προαλλες ενα Clio RS προ-facelift, και το ματι μου καρφωθηκε κατευθειαν στα Brembo του.
Ομως το clio ειναι πενταμπουλωνο, οποτε ξεχναμε τον δισκο.. γνωριζει κανεις κατα ποσο ειναι δυνατο να ταιριαξουν οι δαγκανες του σε μας?
kane - Κυρ 24 Ιαν 2010, 17:50:15
Θέμα δημοσίευσης:
ηλια γιατι παιδευεσαι παιδι μου?

1ον δεν ταιριαζουν "κουτι" ελεω διαφορετικης αποστασης των mounting holes

και κατα 2ον

Αφου υπαρχει ετοιμη λυση με τα φρενα μπρεμπο του 406...

Οποτε μη πηζεις! (απλα θες 4μμ αποστατες θαρρω)

Μηπως να βγαλω τα δικα μου να τα βαλεις??? ετοιμος ειμαι...
Ilias207Rallye - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:08:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι βρε Σταυρο το ξερω οτι υπαρχει πατεντα με του 406, απλα ειδα και του κλιο και λεω μηπως οι δαγκανες του ταιριαζουν.

Δε καιγομαι για φρενα, ακομα, αλλα θα ειναι απο τα πρωτα πραματα που θα αλλαξω στο αμαξι οταν ξεστριμωχτω λιγο..
Προς το παρων μονο ψαχνομαι! Very happy
kane - Κυρ 24 Ιαν 2010, 18:10:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ilias207Rallye έγραψε:
Ναι βρε Σταυρο το ξερω οτι υπαρχει πατεντα με του 406, απλα ειδα και του κλιο και λεω μηπως οι δαγκανες του ταιριαζουν.

Δε καιγομαι για φρενα, ακομα, αλλα θα ειναι απο τα πρωτα πραματα που θα αλλαξω στο αμαξι οταν ξεστριμωχτω λιγο..
Προς το παρων μονο ψαχνομαι! Very happy


μα αυτο λεω βρε αγορι μου...

Του κλιο ειναι σαν του 406, ειναι απλως μπρεμπο σε πολιτικα αυτ/τα.

Απλα οταν παρεις θα παρεις απο 406 (δεν υπαρχει θεμα πατεντας,πλαγκ ν πλει ειναι) και δε θα πηξεις με δαγκανες απο κλιο... Rolling eyes
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 18:53:49
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες μπορει να μου πει καποιος απο τι παχος δισκου μεχρι τι μπορουμε να βαλουμε στις μπρεμπο του 406?

ξερω οτι μπαινει 26,28,30...πιο κατω παιζει?
Steve - Τετ 03 Φεβ 2010, 19:34:55
Θέμα δημοσίευσης:
Οτιδήποτε πάχος θέλεις, αρκεί να είναι σωστό το offset του δίσκου.
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 19:37:49
Θέμα δημοσίευσης:
σταυρε ειναι σιγουρο αυτο?

Γιατι τοτε δε βαζουμε ολοι για μειωση βαρους 283Χ22 ας πουμε...?

Και στα αγγλικα φορουμ που τσεκαρα ειδα να βαζουν απο Χ26 και πανω.Εκει κολλαω.
Steve - Τετ 03 Φεβ 2010, 19:44:48
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί σε κανα φρενάρισμα "τσαρούχι" ο δίσκος θα γίνει σοκοφρέτα Laughing

Οι 283x26 είναι διπλοί αεριζόμενοι ενώ οι 22... Rolling eyes
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 19:50:04
Θέμα δημοσίευσης:
και οι 22 αεριζομενοι ειναι.

Το "διπλοι" αεριζομενοι τι ειναι παλι?

Συντομα θα παρω τιμη για τους 283 με μπελ,θα σε πω αν ειναι το αποτελεσμα και τη τιμη.

Υ.Γ. να σου τονισω οτι τα ΑΡ του μινιγκρουπΑ Χ22 δισκο εχουν...αεριζομενο,και δυσκολα γινεται σοκοφρετα!
Steve - Τετ 03 Φεβ 2010, 20:27:11
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Υ.Γ. να σου τονισω οτι τα ΑΡ του μινιγκρουπΑ Χ22 δισκο εχουν...αεριζομενο,και δυσκολα γινεται σοκοφρετα!
Εγώ μιλάω για τους εργοστασιακούς δίσκους οι οποίοι ΔΕΝ κάνουν για αυτή τη δουλειά Very happy

Άλλο κεφάλαιο το τί δίνει η AP μαζί με το κιτ της

Wink
Pughell - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:13:20
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μπορεις να πας σε πολυ μικροτερο παχος γιατι λιγο παραπανω να φαγωθει το τακακι,θα βγει το εμβολο απο τον οδηγο του και...δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα. Laughing
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 21:49:19
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δεν μπορεις να πας σε πολυ μικροτερο παχος γιατι λιγο παραπανω να φαγωθει το τακακι,θα βγει το εμβολο απο τον οδηγο του και...δεν χρειαζεται να πω περισσοτερα. Laughing


ναι βρε αγορι μου...ΠΟΥ ΔΙΑΟΛΟ θα βρω αυτο το οριο σε σπεκς?

Πχ για τις ΑΡ μινιΑ το γνωριζουμε αυτο...μαλλον το μεγιστο γνωριζουμε αλλα κατι ειναι κι αυτο.
pistolas - Τετ 03 Φεβ 2010, 23:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
βγαλε τους δισκους και πρεσαρε την δαγκανα να κλεισει και δες μεχρι που μπορει να φτασει ασφαλες και μετρα την αποσταση απο μεταλο σε μεταλο στο τακακι!
ο δισκοσ ακομη και 22 να βαλεις θα ειναι πιο χοντροσ απο το παχος και απο τα δυο τακακια μαζι!
οποτε θα βρεις ακριβως τισ επιλογες που εχεις!
Pughell - Τετ 03 Φεβ 2010, 23:37:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ακριβως που ειπε ο Σταθης. Wink
Μαλιστα αφαιρεις και το παχος απο το ενα τακακι για να δεις που πηγαινει το εμβολο οταν το σετ τακακια φτασει στο 50%.
MEMsound - Πεμ 04 Φεβ 2010, 01:19:20
Θέμα δημοσίευσης:
πειτε μου σας παρακαλώ πως ακριβως μετριεται το οφφσετ σε μια δισκοπλακα.

οπως στις ζαντες ή καπως αλλιως?
kane - Πεμ 04 Φεβ 2010, 05:14:51
Θέμα δημοσίευσης:
pistolas έγραψε:
βγαλε τους δισκους και πρεσαρε την δαγκανα να κλεισει και δες μεχρι που μπορει να φτασει ασφαλες και μετρα την αποσταση απο μεταλο σε μεταλο στο τακακι!
ο δισκοσ ακομη και 22 να βαλεις θα ειναι πιο χοντροσ απο το παχος και απο τα δυο τακακια μαζι!
οποτε θα βρεις ακριβως τισ επιλογες που εχεις!


τι εννοεις με το ασφαλές?

Δεν τα διατυπωνεις σωστα και δε σε "πιανω".

Πχ,στις ΑΡ πς,λεει ξεκαθαρα πως πρεπει απο καθε εμβολακι να υπαρχει 2.5μμ κενο (σωστα γιωργο?) συνεπως με αποσταση εμβολων (χωρις πιεση) παχος δισκου,το κενο που προβλεπεται,και τακακια,το μεγιστο παχος δισκου που παιρνει ειναι το 22.
Με το μιν ομως... Rolling eyes
Steve - Πεμ 04 Φεβ 2010, 08:33:04
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
πειτε μου σας παρακαλώ πως ακριβως μετριεται το οφφσετ σε μια δισκοπλακα.

οπως στις ζαντες ή καπως αλλιως?
Κάπου στην Brembo νομίζω εσύ το είχες βρει είχε ένα διάγραμμα και το έδειχνε αναλυτικά Confused
Pughell - Πεμ 04 Φεβ 2010, 10:50:18
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
pistolas έγραψε:
βγαλε τους δισκους και πρεσαρε την δαγκανα να κλεισει και δες μεχρι που μπορει να φτασει ασφαλες και μετρα την αποσταση απο μεταλο σε μεταλο στο τακακι!
ο δισκοσ ακομη και 22 να βαλεις θα ειναι πιο χοντροσ απο το παχος και απο τα δυο τακακια μαζι!
οποτε θα βρεις ακριβως τισ επιλογες που εχεις!


τι εννοεις με το ασφαλές?

Δεν τα διατυπωνεις σωστα και δε σε "πιανω".

Πχ,στις ΑΡ πς,λεει ξεκαθαρα πως πρεπει απο καθε εμβολακι να υπαρχει 2.5μμ κενο (σωστα γιωργο?) συνεπως με αποσταση εμβολων (χωρις πιεση) παχος δισκου,το κενο που προβλεπεται,και τακακια,το μεγιστο παχος δισκου που παιρνει ειναι το 22.
Με το μιν ομως... Rolling eyes

Βρε χαμενε,παρε την δαγκανα,βαλε μεσα δυο καινουργια τακακια και μετρα το κενο που μενει αναμεσα.
Απο αυτο που θα μετρησεις,αφηνεις 1mm clearance απο καθε πλευρα και βλεπεις ποσο μενει(πχ 24mm).
Δεν μπορεις να πας σε πολυ πιο λεπτο,αντε οριακα σε 22αρη δισκο. Confused
MEMsound - Πεμ 04 Φεβ 2010, 11:46:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσο σιγουροι ειστε οτι με διαφορετικα παχη δισκου (22,24,26,28) κεντραρει σωστα ο δισκος μεσα στην δαγκανα?
drdino - Πεμ 04 Φεβ 2010, 11:59:43
Θέμα δημοσίευσης:
Η δαγκάνα μόνη της κεντράρει θεωρητικά, εφόσον οι γλύστρες της είναι σε καλή κατάσταση...
MEMsound - Πεμ 04 Φεβ 2010, 12:03:52
Θέμα δημοσίευσης:
για τις μαμα (μονοπιστονες) δαγκανες ισχυει αυτό
αλλα
οι 4πιστονες ΔΕΝ εχουν γλυστρες
ειναι σταθερα βιδωμενς πάνω στο αρκο (ειτε απευθείας ειτε με πλακακι)
και το μονο που κινείται ειναι τα εμβολα Wink
drdino - Πεμ 04 Φεβ 2010, 12:16:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχ, σε λάθος θέμα είμαι ε;

Σωστά τα λες, εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για τις μαμά. Evil Σόρρυ!!!
Steve - Πεμ 04 Φεβ 2010, 12:23:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εμετός έχει γίνει το θέμα...


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=349942#349942




Εντάξει?
kane - Πεμ 04 Φεβ 2010, 13:50:25
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Βρε χαμενε,παρε την δαγκανα,βαλε μεσα δυο καινουργια τακακια και μετρα το κενο που μενει αναμεσα.
Απο αυτο που θα μετρησεις,αφηνεις 1mm clearance απο καθε πλευρα και βλεπεις ποσο μενει(πχ 24mm).
Δεν μπορεις να πας σε πολυ πιο λεπτο,αντε οριακα σε 22αρη δισκο. Confused


Ρε μλκ...ΓΙΑΤΙ 1μμ? οπως ειπα οι ΑΡ θελουν 5μμ! πως λες με σιγουρια οτι οι μπρεμπο 406 θελουν 1μμ.
ΜΑ δε μπορω να βρω ενα παλιο pdf με τις δαγκανες αυτες,αι σιχτιρ. Rolling eyes

Steve έγραψε:
Εμετός έχει γίνει το θέμα...


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=349942#349942




Εντάξει?


δε μιλαμε μποι,για τη διαμετρο του δισκου...(τουλαχιστο στο τοπικ σου αυτο αναλυαμε),αλλα για το παχος του.

MEMsound έγραψε:
Ποσο σιγουροι ειστε οτι με διαφορετικα παχη δισκου (22,24,26,28) κεντραρει σωστα ο δισκος μεσα στην δαγκανα?


απτη στιγμη μανθο που οι δισκοι Χ22,Χ24,Χ26,Χ28 εχουν ιδιο οφσετ,τοτε καθονται σωστα.
Steve - Πεμ 04 Φεβ 2010, 13:55:58
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
δε μιλαμε μποι,για τη διαμετρο του δισκου...(τουλαχιστο στο τοπικ σου αυτο αναλυαμε),αλλα για το παχος του.
Δεν έβαλα την φωτογραφία τώρα για την διάμετρο, αλλά για το πάχος του.

Οι 2 πύροι που έχει για ασφάλειες η δαγκάνα αυτή, είναι για να μπορεί να μετακινηθεί το τακάκι σε ότι απόσταση θέλει, εφ' όσον δεν γίνεται κάτι σαν και αυτό που ανέφερε ο κωλάρας φίλος μας με τα έμβολα Wink
MEMsound - Πεμ 04 Φεβ 2010, 14:04:53
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
MEMsound έγραψε:
Ποσο σιγουροι ειστε οτι με διαφορετικα παχη δισκου (22,24,26,28) κεντραρει σωστα ο δισκος μεσα στην δαγκανα?


απτη στιγμη μανθο που οι δισκοι Χ22,Χ24,Χ26,Χ28 εχουν ιδιο οφσετ,τοτε καθονται σωστα.


ρωτησα και παραπάνω
τι σημαινει ιδιο οφφσετ?
kane - Πεμ 04 Φεβ 2010, 14:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
ωχ,δε μπορω να σου πω απεξω,εχω χασει τη μπαλα μ'αυτα.

Περιμενε να μπει ο iceage να ποσταρει μια φωτο για να δεις.
Steve - Πεμ 04 Φεβ 2010, 14:11:55
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ρωτησα και παραπάνω
τι σημαινει ιδιο οφφσετ?
Όπως και στις ζάντες, έτσι και στις δισκόπλακες έχουμε το offset,



Και αναλυτικότερα:

http://www.brembo.com/NR/rdonlyres/01971A37-5186-4C7E-BA28-2B195A402DF4/11568/Catalogo200901.pdf

http://www.isrbrakes.se/products/brakediscs/discsize/
Pughell - Πεμ 04 Φεβ 2010, 17:05:51
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Pughell έγραψε:

Βρε χαμενε,παρε την δαγκανα,βαλε μεσα δυο καινουργια τακακια και μετρα το κενο που μενει αναμεσα.
Απο αυτο που θα μετρησεις,αφηνεις 1mm clearance απο καθε πλευρα και βλεπεις ποσο μενει(πχ 24mm).
Δεν μπορεις να πας σε πολυ πιο λεπτο,αντε οριακα σε 22αρη δισκο. Confused


Ρε μλκ...ΓΙΑΤΙ 1μμ? οπως ειπα οι ΑΡ θελουν 5μμ! πως λες με σιγουρια οτι οι μπρεμπο 406 θελουν 1μμ.
ΜΑ δε μπορω να βρω ενα παλιο pdf με τις δαγκανες αυτες,αι σιχτιρ. Rolling eyes
...

Γιατι οσο πιο μεγαλο το κενο(εστω οτι δεν υπαρχει προβλημα με τα εμβολακια),τοσο μεγαλυτερη η νεκρη διαδρομη του πενταλ ρε... Wink
Ετσι και αλλιως,οσο τα τακακια φθειρονται,τοσο θα μεγαλωνει το διακενο.
kostas207rc - Δευ 19 Ιούλ 2010, 19:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει να μου πει κάποιος σίγουρα αν τα Ap Racing χωράνε σε μαμά ζάντα από Rc???Se GT/rallue χωράνε είναι δοκιμασμένα σε ζάντα RC όμως?
android - Τρι 20 Ιούλ 2010, 00:55:24
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Ξέρει να μου πει κάποιος σίγουρα αν τα Ap Racing χωράνε σε μαμά ζάντα από Rc???Se GT/rallue χωράνε είναι δοκιμασμένα σε ζάντα RC όμως?


μια τραμπα με το φυνο θα σε βγαλει απο την απορεια στα σιγουρα
MAD - Τρι 20 Ιούλ 2010, 10:57:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πως εγω ηξερα οτι ειχες βαλει ηδη φρενα..... Scratch Scratch Scratch
Δεν θα θυμαμαι καλα.....
recife_rallye - Τετ 21 Ιούλ 2010, 21:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
MAD έγραψε:
Πως εγω ηξερα οτι ειχες βαλει ηδη φρενα..... Scratch Scratch Scratch
Δεν θα θυμαμαι καλα.....


τσ τσ τσ...φημες!!! Razz Laughing Laughing Laughing
ParisMcridis - Πεμ 11 Νοέ 2010, 15:10:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει κανεις σε 207 ποσο ειναι η αποσταση απο τρυπα σε τρυπα γιανα κουμποσουν δαγκανες brembo χωρις πλακακι???
MEMsound - Πεμ 11 Νοέ 2010, 17:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
ποιες brembo?
ParisMcridis - Πεμ 11 Νοέ 2010, 19:42:09
Θέμα δημοσίευσης:
οποιες να ναι...το θεμα μου ειναι ποση αποσταση εχουν οι τρυπες στο ακρο οχι στις δαγκανες.
MEMsound - Πεμ 11 Νοέ 2010, 19:48:13
Θέμα δημοσίευσης:
μα αν δεν αναφερεσαι στις βρεμβο του 406, οι υπολοιπες δαγκανες βρεμβο εχουν τρυπες ακτινικες και οχι "παραλληλες" με το ημιαξονιο.
εκτος και αν εχεις βρει καποια αλλη βρεμβο απο αλλο αμαξι (ακομα και εκτος πεζω) που να βιδωνουν οπως του 406 πανω στο ακρο και να θες να δεις αν ταιριαζουν οι αποστασεις...

εχω στο σπιτι μαμα ακρο και μπορω να το μετρησω (ακρει να το θυμη8ω αυριο το πρωι) αλλιως μεσα στο ΣΚ
ParisMcridis - Πεμ 11 Νοέ 2010, 19:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ηταν αγορασμενα για s3 το προηγουμενο....κ λεω μπας κ μπαινουν γιατι εχουν τις ιδιες βασεις με του 406 αλλα δε ξερω ποσο ειναι οι τρυπες στο ακρο.Λογικα αν μου πει καποιος ποσο ειναι οι τρυπες των 406 κ των peugeot sport που κουμπωνουν στο ακρο χωρις πλακακι θα ειναι το ιδιο...
Steve - Πεμ 11 Νοέ 2010, 20:15:28
Θέμα δημοσίευσης:
Κατά πάσα πιθανότητα, ΔΕΝ μπαίνουν. Μακάρι να βγώ ψεύτης.

Αν μπαίνουν, θα έχεις να αντιμετωπίσεις και το θέμα του σωστού offset δισκόπλακας... κοινώς, τρέχα γύρευε Sad
ParisMcridis - Πεμ 11 Νοέ 2010, 20:19:53
Θέμα δημοσίευσης:
Σκοπος ειναι να μπουν στο μαμα.αν κ χλωμο το βλεπω.θα δουμε αν ταιριαζουν στις τρυπες κ μετα ολα τα αλλα.
ParisMcridis - Παρ 12 Νοέ 2010, 11:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
εχω στο σπιτι μαμα ακρο και μπορω να το μετρησω (ακρει να το θυμη8ω αυριο το πρωι)
μηπως το θυμηθηκες φανταστικε μανθο??
MEMsound - Παρ 12 Νοέ 2010, 11:51:31
Θέμα δημοσίευσης:
οχι γιατι με την πρωινη καταιγιδα/αστραπες ειχαμε κατι θεματα σπιτι με συναγερμους/διακοπες ρευματος και τα ρεστα κλπ κλπ και ετρεχα ολιγον πανικοβλητος...
αυριο, σορρυ
ParisMcridis - Σαβ 13 Νοέ 2010, 15:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
Rolling eyes Rolling eyes
ParisMcridis - Παρ 17 Δεκ 2010, 11:53:13
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον οι δαγκανες ηταν απο 406 οποτε δε μου κανουν.Δεδομενου οτι σκεφτομαι να κρατησω τον μαμα δισκο(302x26) ξερει κανεις αν οι wilwood superlite narrow με πλακακι θα δουλευουν με τους μαμα δισκους??Δεδομενου οτι στο site λεει ελαχιστο παχος 1inh 25,4mm κ ελαχιστο μηκος 11,7 inh 297mm.Και επισης υπαρχει τακακι τυπου ferrodo ds2500 που να μπαινει σε αυτες τις δαγκανες??
Tzive - Παρ 17 Δεκ 2010, 16:54:54
Θέμα δημοσίευσης:
εγω ετοιμάζω wilwood 3082 νομιζω κωδικός δαγκάνας με 330mm*30mm rotor μολις θα ειναι ετοιμα θα ανεβασω photos κόστος κτλ κτλ
Pughell - Παρ 17 Δεκ 2010, 21:09:40
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Λοιπον οι δαγκανες ηταν απο 406 οποτε δε μου κανουν.Δεδομενου οτι σκεφτομαι να κρατησω τον μαμα δισκο(302x26) ξερει κανεις αν οι wilwood superlite narrow με πλακακι θα δουλευουν με τους μαμα δισκους??Δεδομενου οτι στο site λεει ελαχιστο παχος 1inh 25,4mm κ ελαχιστο μηκος 11,7 inh 297mm.Και επισης υπαρχει τακακι τυπου ferrodo ds2500 που να μπαινει σε αυτες τις δαγκανες??

Γιατι δεν σου κανουν;
Το 406 φοραει ιδια διαμετρο αλλα με 28αρι δισκο... Confused
ParisMcridis - Δευ 20 Δεκ 2010, 12:29:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα θελει πλακακι κ ζαντα με μεγαλο offset.Δεν ειμαι για τετοια πειραματα...γιατι αν τα παρω κ δε μπαινουν στις ζαντες θα κλαιω... Crying or Very sad
Για τα stoptech τι αποψη εχετε??
MEMsound - Δευ 20 Δεκ 2010, 14:03:58
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο τα χεις βρει κομπλε με δισκους/τακακια/πλακακια?
ParisMcridis - Δευ 20 Δεκ 2010, 15:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
ποια τα stoptech?εχω βρει μονο δαγκνες 500ε τις st40.θελουν πλακακια τακακια κ σωληνακια...δισκους τους μαμα η απο το 406 γιανα μεγαλωσω λιγο.
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 15:06:42
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Ναι αλλα θελει πλακακι κ ζαντα με μεγαλο offset.Δεν ειμαι για τετοια πειραματα...γιατι αν τα παρω κ δε μπαινουν στις ζαντες θα κλαιω... Crying or Very sad
Για τα stoptech τι αποψη εχετε??

Τα 4πιστονα του 406 ειναι plug n play.
Του 607 θελουν ανταπτορα ρε... Confused
ParisMcridis - Δευ 20 Δεκ 2010, 15:25:52
Θέμα δημοσίευσης:
του 406 θελουν δισκου 206rc για να μπουν...δε τα ειχε δοκιμασει ο ακης κ δεν εκαναν στην αρχη οι δισκοι κ μετα οι ζαντες κ εβαλε τα ap???
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 15:36:45
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα ο Ακης εμπλεξε με μλκα μαστορα για αυτο και του ειπε οτι δεν μπαινουν. Confused
Θεωρητικα υπηρχε προβλημα με το πισω μερος της ζαντας το οποιο εφαπτεται στο μουαγιε και εβρισκε στην ζαντα.Ειναι προβλημα ομως που λυνεται πανευκολα με μια λεπτη προσθηκη. Wink
ParisMcridis - Δευ 20 Δεκ 2010, 15:57:08
Θέμα δημοσίευσης:
οκ η ζαντα...πες οτι θα μπει...οι δισκοι???να παω σε μικροτερους???αφου μπορω να βρω δαγακνες που να μπαινουν στους μαμα η λιγο μεγαλυτερους.
MEMsound - Δευ 20 Δεκ 2010, 16:10:15
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
ποια τα stoptech?εχω βρει μονο δαγκνες 500ε τις st40..


καινουργιες ή used?
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 17:52:59
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
οκ η ζαντα...πες οτι θα μπει...οι δισκοι???να παω σε μικροτερους???αφου μπορω να βρω δαγακνες που να μπαινουν στους μαμα η λιγο μεγαλυτερους.

Γιατι να πας σε μικροτερους ρε;
Βαζεις αυτους του 406 και εισαι ΟΚ... Wink
ParisMcridis - Δευ 20 Δεκ 2010, 18:28:31
Θέμα δημοσίευσης:
αφου ο ακης που πηγε να βαλει απο 406 δεν μπορεσε γιατι εμπαιναν πιο μεσα απ οτι ειχε πει...αν διαβασεις τι γραφει θα καταλαβεις.κ εκτος του offset ειχε προβλημα κ με το μεγεθος...δεν εμπαινε πανω απο 298 νομιζω.


Παράθεση:
καινουργιες ή used?
used.
android - Δευ 20 Δεκ 2010, 19:06:57
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
αφου ο ακης που πηγε να βαλει απο 406 δεν μπορεσε γιατι εμπαιναν πιο μεσα απ οτι ειχε πει...αν διαβασεις τι γραφει θα καταλαβεις.κ εκτος του offset ειχε προβλημα κ με το μεγεθος...δεν εμπαινε πανω απο 298 νομιζω.


Παράθεση:
καινουργιες ή used?
used.


μπαινει με δισκο 288χ28 απο xantia!
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 19:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
Το 406 φοραει 300+ με 4μπουλονο καρε οποτε θεμα διαστασης δεν τιθεται.
Οσο αφορα το offset,αν δεν κανω λαθος,αυτα του 207 RC χρησιμοποιουν την ιδια δαγκανα με τα κλασσικα 283 απλα αλλαζει ο ανταπτορας.
Αυτο το διασταυρωνεις και βλεπεις.

Γενικα παντως μου φανταζει απιθανο να μην μπαινουν οι δαγκανες μιας και οι γαλλοι πολυ σπανια κανουν τετοιες πaπaριες. Confused

Ασε να βρω λιγο τα offset των δισκων και θα σου πω.
MEMsound - Δευ 20 Δεκ 2010, 20:38:06
Θέμα δημοσίευσης:
το 207rc εχει 303mm δισκους και αλλες δαγκανες απο το 207gt/rallye (που φοραει 283mm δισκους) ΑΛΛΑ και τα 2 εχουν ιδια μεταξυ τους ακρα (εκει που βιδωνουν οι δαγκανες για οσους δεν το πολυκατεχουν)

το 406 κουπε εχει 305mm δισκους
τα ακρα του 406 κουπε εχουν τις τρυπες για τις δαγκανες σε μεγαλητερη αποσταση απο τον αξονα (ακτινικα) σε σχεση με το υπολοιπα πεζω (πχ 106/206/207 κλπ κλπ) γι αυτο και με τις εν λογω δαγκανες μπορει και φοραει 305mm δισκους ενώ οι ιδιες δαγκανες οταν φορεθουν σε 106/206 κλπ μπορουν να συνδυασουν με max 290mm δισκο

----------------------------------------------------------------------------------------

@paris
αφου μιλας για used η τιμη (500ε) δεν ειναι κάτι super (γιατι πρεπει να προσθεσεις πλακακι κανα 100αρι-150αρι ευρω, δισκους δεν εχω ιδεα ποσο κανουν ξεχωριστα και τακακια που επισης δεν ξερω ποσο κανουν)

με 1400 (περιπου) αγοραζεις κομπλε (=με καινουργιους δισκους 325mm + τακακια) τα 4πιστονα της PS τα οποια κουμπωνουν κατευθείαν στο μαμα ακρο του 207 αλλα και στις μαμα ζαντα των 207 gt και 207rc χωρις (πλακακια/προσθηκες/πατεντες κλπ)

(οπως και στα stoptech) ετσι και στα PS αν θες μπορεις να φτιαξεις και σωληνάκια υψηλής (αλλα αυτο ειναι ανεξαρτητο ουτως η αλλως)
Pughell - Δευ 20 Δεκ 2010, 21:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...

το 406 κουπε εχει 305mm δισκους
τα ακρα του 406 κουπε εχουν τις τρυπες για τις δαγκανες σε μεγαλητερη αποσταση απο τον αξονα (ακτινικα) σε σχεση με το υπολοιπα πεζω (πχ 106/206/207 κλπ κλπ) γι αυτο και με τις εν λογω δαγκανες μπορει και φοραει 305mm δισκους ενώ οι ιδιες δαγκανες οταν φορεθουν σε 106/206 κλπ μπορουν να συνδυασουν με max 290mm δισκο
...

Πως το θες αυτο; Laughing Laughing Laughing
Απλα δεν υπαρχει μεγαλυτερος δισκος παραγωγης απο τους 285 Χ 28 που να χωραει σε 15αρα,οχι οτι δεν παιρνει μεγαλυτερο δισκο χωροταξικα. Wink
MEMsound - Τρι 21 Δεκ 2010, 01:03:17
Θέμα δημοσίευσης:
η Brembo του 406 (φορεμενη σε ακρο 106/206) χωραει οριακα μεσα σε 15αρα (αναλόγως την ζαντα μπορει να εχει λιγο περισσότερο ή λιγο λιγότερο κενό μετξυ περιφερειας δαγκανας και εσωτερικης επιφανειας του στεφανιου της ζαντας)

ξερω οτι (οπως πχ στου steve) οι 283mm μαμα δισκόπλακες του 206rc αφήνουν λιγο από το τακακι των Brembo 406 "στον αέρα"

για αυτο και (σε αυτο το τοπικ σε προυγουμενες σελίδες ή σε καποιο αλλο αντιστοιχο τοπικ) λεγαμε οτι σε ακρο 106/206 μπορεις με αυτες τις δαγκανες (και χωρις πατεντες με πλακακια κλπ) να βαλεις οριακα μεχρι 288mm ή 290mm (τορναρισμενο σε αυτην την διαμετρο απο μεγαλητερη δισκόπλακα - δεν θυμαμαι απο ποιο μοντελο) αλλα μεχρι εκει

και επειδη τα ακρα 206 και 207 ως προς την θεση/αποσταση (σε σχεση με το κεντρο του ακρου) των τρυπων στηριξης των δαγκανων ειναι ιδια, το ιδιο θα ισχυει και στα 207

εκτός και αν εχεις κατι αλλο στο μυαλο σου που δεν εχω εγω Confused
Tzive - Τρι 21 Δεκ 2010, 01:03:33
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχουν δισκοι 294 28 τις ap
MEMsound - Τρι 21 Δεκ 2010, 01:20:11
Θέμα δημοσίευσης:
1) (χωρις πλακακι) τους εχεις δοκιμασει σε ακρο 106/206 με τις εν λόγω 406 brembo και χωρανε?

2) μονομπλοκ ή διαιρουμενες?

3) εχουν οφφεστ που να ερχονται σωστά μεσα στην δαγκάνα ή θελουν καμμια πατεντα (πχ αποσταση μεταξη δισκοπλακας και ακρου ή φαγωμα στα αυτακια της δακγανς για να ερθει πιο εξω)?
Pughell - Τρι 21 Δεκ 2010, 09:58:11
Θέμα δημοσίευσης:
Με προλαβε ο Λουκας... Laughing
Βγαζει σκετους δισκους με ιδιες προδιαγραφες. Wink
ParisMcridis - Τρι 21 Δεκ 2010, 10:24:15
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
@paris
αφου μιλας για used η τιμη (500ε) δεν ειναι κάτι super (γιατι πρεπει να προσθεσεις πλακακι κανα 100αρι-150αρι ευρω, δισκους δεν εχω ιδεα ποσο κανουν ξεχωριστα και τακακια που επισης δεν ξερω ποσο κανουν)

με 1400 (περιπου) αγοραζεις κομπλε (=με καινουργιους δισκους 325mm + τακακια) τα 4πιστονα της PS τα οποια κουμπωνουν κατευθείαν στο μαμα ακρο του 207 αλλα και στις μαμα ζαντα των 207 gt και 207rc χωρις (πλακακια/προσθηκες/πατεντες κλπ)

(οπως και στα stoptech) ετσι και στα PS αν θες μπορεις να φτιαξεις και σωληνάκια υψηλής (αλλα αυτο ειναι ανεξαρτητο ουτως η αλλως

Το ξερω οτι υπαρχουν κ αυτα...αλλα τοσα λεφτα δεν θελω να διαθεσω γιατι απλα δεν ειμαι παιδι της πιστας κ θα τα αξιοποιησω...θελω κατι ποιο οικονομικο αλλα καλυτερο απο τα μαμα που τελειωνουν στο αγιο στην ευβοια.Τα stoptech με πλακακι τακακι κ σωληνακια(δισκοπλακες μενουν οι μαμα) δε θα περασουν τα 800.
Παντως απο οσο το εχουν δοκημασει κ ο steve κ ο ακης(δε νομιζω να κανουν λαθος) δισκοπλακες κ brembo απο 406 δε χωρανε στο 207.
Pughell - Τρι 21 Δεκ 2010, 10:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
Στο λεω για τελευταια φορα και ελπιζω να το κατανοησεις...
Ο μονος λογος να μην μπαινουν δαγκανες και δισκοι που ειναι ΟΚ απο διαμετρο,ειναι το offset της ζαντας.
Αν υπαρχουν αυτες οι προδιαγραφες,τοτε δεν υπαρχει περιπτωση να μην μπαινουν.

Εγω παντως στην θεση σου δεν θα αλλαζα καν φρενα.
Με 300mm δισκους,βαλε ενα καλο τακακι με υγρα και σωληνακια και μια χαρα θα εισαι.Απλα τα 4πιστονα εγιναν μοδα πια,ασχετα αν δεν τα χρειαζομαστε καν... Rolling eyes
recife_rallye - Τρι 21 Δεκ 2010, 10:50:47
Θέμα δημοσίευσης:
+100000
δεν χρειαζονται φρενα τα rc..ακομη και εντελως μαμα ειναι υπεραρκετα για να σταματησουν σε οποιεσδηποτε συνθηκες αναβασης και πιστας..
ειδικα για το τελευταιο συμφωνει και σαντεφ που οι βορειοι ξερουν τι καφτης ειναι!! Laughing
ParisMcridis - Τρι 21 Δεκ 2010, 11:18:31
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχεις κ αδικο οτι εγιναν της μοδας...δε θελω αγωνιστηκα φρενα.Δεν ειμαι loeb για αυτο το λογο δε θελω να δωσω κ 1400...κ με τακακι καλο θα εχει αλλαγη αλλα μετα την τελευταια φορα που το επαθα ειπα να βαλω 4πιστονα καλα αλλα οχι πολυ ακριβα.
Παράθεση:

Στο λεω για τελευταια φορα και ελπιζω να το κατανοησεις...
Ο μονος λογος να μην μπαινουν δαγκανες και δισκοι που ειναι ΟΚ απο διαμετρο,ειναι το offset της ζαντας.

Οκ.απλα εγω σου λεω τι ειπαν οσοι τα δοκιμασαν.
Pughell - Τρι 21 Δεκ 2010, 11:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
Να στο πω πιο απλα...
Υγρα και σωληνακια αξιζει να βαλεις,ειτε εχεις μαμα δαγκανες,ειτε 4πιστονα.
Οποτε ξεκινα με αυτα,παρε και ενα σετ DS2500 και αν δεν σου αρεσουν,τοτε τα πουλας(τα τακακια).
Ετσι και αλλιως τα περισσοτερα RC φορανε μαμα δαγκανες,ασε που τα τακακια κανουν και σε 150αρια μιας και η δαγκανα ειναι ιδια. Wink
MEMsound - Τρι 21 Δεκ 2010, 12:23:59
Θέμα δημοσίευσης:
μετα απο μια εκτενη τηλεφωνικη φρενο συζητηση με πεζοκολαση... μαλλον εβγαλα ακρη Laughing

καποια στιγμη που θα χω χρονο θα τα γραψω Cool
drdino - Τρι 21 Δεκ 2010, 12:27:51
Θέμα δημοσίευσης:
To θέμα είναι να ξέρει ο καθένας τι παραπάνω θα του προσφέρει μια σωστή 4πιστονη δαγκάνα σε σχέση με μια μονοπίστονη στον ίδιο δίσκο. Από κει και πέρα... Wink
ParisMcridis - Τρι 21 Δεκ 2010, 13:33:00
Θέμα δημοσίευσης:
@mem
καταληξατε οτι μπαινουν του 406 σε 207 με δισκο 406 η οχι?
Παράθεση:
To θέμα είναι να ξέρει ο καθένας τι παραπάνω θα του προσφέρει μια σωστή 4πιστονη δαγκάνα σε σχέση με μια μονοπίστονη στον ίδιο δίσκο. Από κει και πέρα...
εκτος απο διαρκεια αισθηση κ δυμανη δε νομιζω να κερδιζεις κατι αλλο.
Pughell - Τρι 21 Δεκ 2010, 13:51:58
Θέμα δημοσίευσης:
Βαρος,θερμικα φορτια και πολλα ακομα κερδιζεις,το θεμα ειναι τι αξιοποιεις ομως απο ολα αυτα...
ParisMcridis - Τρι 21 Δεκ 2010, 13:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
εννοουσα απο αυτα που μπορεις να καταλαβεις.
MEMsound - Τρι 21 Δεκ 2010, 14:19:59
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
@mem
καταληξατε οτι μπαινουν του 406 σε 207 με δισκο 406 η οχι?


οχι (100%)
πρεπει να γινουν 1-2 μετρησεις για να ειμαστε σιγουροι
kostas207rc - Τρι 21 Δεκ 2010, 14:33:04
Θέμα δημοσίευσης:
Αν κάνατε ένα κόπο και διαβάζατε λίγο πιο πίσω...
Τα έχω δοκιμάσει και εγώ και δεν κάνουν...
Είναι αυτό που σας λέει και ο Στέλιος(pughell)
MEMsound - Τρι 21 Δεκ 2010, 14:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη δεν θυμαμαι τι εχει γραφτει
για (ξανα) πες
το προβλημα ειναι στην διαμετρο του μαμα 303mm δισκου του 306 rc (δεν χωραει = βρησκει μεσα στην δαγκανα)
ή/και
στο οφφσετ του δισκου που δεν κεντραρει σωστα μεσα στην δαγκανα?
kostas207rc - Τρι 21 Δεκ 2010, 14:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
To 303 ξεχάστε το με αυτές τις δαγκάνες...
Έχει περάσει και καιρός δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά σίγουρα παίζει και με την ζάντα θέμα.
Το σίγουρο είναι ότι δεν κάνουνε
MEMsound - Τρι 21 Δεκ 2010, 14:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
αν το θεμα ειναι η μαμα ζαντα 207rc (να βρησκει η εσω πλευρα των ακτινω της ζαντας πάνω στην δαγκανα) αυτο διορθωνεται ειτε με ζαντα ειτε με αποστατη...

αλλου ειναι ομως ο δικος μου προβληματισμος
recife_rallye - Τετ 22 Δεκ 2010, 00:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ειχαμε πει παλαιοτερα με την αποπειρα του ακη οτι τα brembo του 406 χωρουσαν στις μαμα ζαντες του ραλι(το ειχε δοκιμασει στιβ στου σαλεξ) αλλα δεν εμπαιναν οι δισκοι του rc γιατι ακουμπουσαν πανω στις δαγκανες και χρειαζονταν τορναρισμα ..
kane - Τετ 22 Δεκ 2010, 00:36:01
Θέμα δημοσίευσης:
ηθελαν οι δισκοι τορναρισμα στα 290μμ.

Η κατευθειαν δισκοι 283 και τελος.
MEMsound - Τετ 22 Δεκ 2010, 00:40:02
Θέμα δημοσίευσης:
αρα ισχυει αυτο που εγραψα πιο πάνω περι διαφορετικης αποστασης των τρυπων... Wink
Tzive - Δευ 27 Δεκ 2010, 03:35:41
Θέμα δημοσίευσης:
Οριστε τα δικά μου...

http://img808.imageshack.us/i/22122010002o.jpg/

http://img844.imageshack.us/i/22122010004.jpg/
MEMsound - Δευ 27 Δεκ 2010, 04:23:01
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειες!
τον δισκο με το μπελ τον παραγγειλες ή τον ειχαν ετοιμο?
Tzive - Δευ 27 Δεκ 2010, 04:50:27
Θέμα δημοσίευσης:
κατασκευη Αλέπης είναι το bell
MEMsound - Δευ 27 Δεκ 2010, 11:35:16
Θέμα δημοσίευσης:
nice
ο δισκος ειναι willwood?
για πες και ενα κοστος κατασκευής μπελ και κοστος δισκου.
εστω αρχικες τιμές (χωρίς την οποια εκπτωση ενδεχομενως να εκανε σε εσενα)

λιγο οφφτοπικ αλλα βασικα προβληματιζομαι για τα δικα μου (εως 270mm δισκο που χωρανε) τι δισκους να βάλω μιας και υπαρχει ενα θεμα με το οφφσετ τους
akis23 - Δευ 27 Δεκ 2010, 15:26:48
Θέμα δημοσίευσης:
Οποιος θελει αγωνιστικο φρενο τοτε AP Racing ειναι η απαντηση. Μπορει να φαινονται too much, αλλα αν μαθεις να φρεναρεις μ αυτα και μετα πας στα μαμα του 207, θα κυλισουν δακρυα λυπης απ τα ματια σου. Ειδικα σε στροφοδιαδρομες ειναι απλα ατελειωτα τα φρεναρισματα που μπορεις να εχεις στο οριο, ακουραστα και αμεσα. Αυτα απ την εμπειρια μου.
Steve - Δευ 27 Δεκ 2010, 16:23:01
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Παντως απο οσο το εχουν δοκημασει κ ο steve κ ο ακης(δε νομιζω να κανουν λαθος) δισκοπλακες κ brembo απο 406 δε χωρανε στο 207.
Τον κακό σου τον καιρό Joker

Για να τελειώνουμε,

Παίρνουμε τις δαγκάνες μόνο του 406,

Παίρνουμε και τους δίσκους 288 από xanthia turbo ή C5

Ένα σετ τακάκια

Και τελειώνει το θέμα στα 207 Cool

Στις εργοστασιακές ζάντες των 207, δεν χωράνε λόγω offset (αν και λύνεται με προσθήκη το θέμα ή με άλλη ζάντα).


Ντάξ;
Tzive - Δευ 27 Δεκ 2010, 17:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
nice
ο δισκος ειναι willwood?
για πες και ενα κοστος κατασκευής μπελ και κοστος δισκου.
εστω αρχικες τιμές (χωρίς την οποια εκπτωση ενδεχομενως να εκανε σε εσενα)

λιγο οφφτοπικ αλλα βασικα προβληματιζομαι για τα δικα μου (εως 270mm δισκο που χωρανε) τι δισκους να βάλω μιας και υπαρχει ενα θεμα με το οφφσετ τους


ναι και ο δισκος wilwood είναι. κόστος για τα συγκεκριμένα υπολόγιζε γυρω στα 1800-2000€.
MEMsound - Δευ 27 Δεκ 2010, 17:54:45
Θέμα δημοσίευσης:
@Tzive
βρε συ
κοστος για το μπελλ μονο εννοουσα... ή εστω μαζι με τους δισκους...
δαγκανες εχουμε Wink


@steve
στον 288 παταει ολο το τακακι πάνω (κεντρικα και περιφερειακα) - εννοω κεντραρει "σωστα"
επίσης αναμεσα ο 288 στην δαγκανα κεντραρει "ακριβώς" ή βρισκεται ας πουμε λιγο περισσότερο προς τα μεσα ή προς τα εξω?
Tzive - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:11:12
Θέμα δημοσίευσης:
υπολογιζε ~300€
Steve - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:20:02
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
@steve
στον 288 παταει ολο το τακακι πάνω (κεντρικα και περιφερειακα) - εννοω κεντραρει "σωστα"
επίσης αναμεσα ο 288 στην δαγκανα κεντραρει "ακριβώς" ή βρισκεται ας πουμε λιγο περισσότερο προς τα μεσα ή προς τα εξω?
Όλο όλο, μάλιστα εξέχει και 1-1,5 χιλ από το τακάκι

και κεντράρει ακριβώς Cool
MEMsound - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:22:36
Θέμα δημοσίευσης:
1000 ευχαριστω και στους 2 Wink Cool Cool
Pughell - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:24:39
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

@steve
στον 288 παταει ολο το τακακι πάνω (κεντρικα και περιφερειακα) - εννοω κεντραρει "σωστα"
επίσης αναμεσα ο 288 στην δαγκανα κεντραρει "ακριβώς" ή βρισκεται ας πουμε λιγο περισσότερο προς τα μεσα ή προς τα εξω?

Εχει σημασια;

Λες και τελειωσατε πολλοι απο εσας τα φρενα σε στροφοδιαδρομη και θελετε και την "καθαροαιμη" λυση... Rolling eyes Laughing Laughing Laughing

Α,και αυτο που ζητησες.


MEMsound - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:29:06
Θέμα δημοσίευσης:
ειμαστε οφφτοπικ ρε...
ας το συνεχισουμε στο τοπικ του 106, μιας και τα 207 ειναι αλλη ιστορια με τα φρενα τους
(θα κανω παραθεση εκει τα παραπανω ποστ)
Tzive - Δευ 27 Δεκ 2010, 18:46:51
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
Οποιος θελει αγωνιστικο φρενο τοτε AP Racing ειναι η απαντηση. Μπορει να φαινονται too much, αλλα αν μαθεις να φρεναρεις μ αυτα και μετα πας στα μαμα του 207, θα κυλισουν δακρυα λυπης απ τα ματια σου. Ειδικα σε στροφοδιαδρομες ειναι απλα ατελειωτα τα φρεναρισματα που μπορεις να εχεις στο οριο, ακουραστα και αμεσα. Αυτα απ την εμπειρια μου.
επειδη εχω AP στο αγωνιστικο, για μενα θα σου πω η το μονο μειον των wilwood ειναι οτι δεν εχουν homologation για να τρεξουν... γι'αυτο εχουν όνομα τα AP...
akis23 - Τρι 28 Δεκ 2010, 10:40:37
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειχα ποτε Wilwood και δεν εχω αποψη. ΑΡ ειχα για μισο χρονο και μονο τα καλυτερα εχω να λεω.
bagosgt - Παρ 31 Δεκ 2010, 19:12:43
Θέμα δημοσίευσης:
τα κεντρα των φρενων απο 207,ειναι ιδια με του 106???δλδ τα γνησια φρενα μου,μπαινουν σε 106 χωρις μετατροπες?
κ αν παρω κεντρα απο 106 κ βρω κ δισκους που μπαινουν σε 207?ειχαμε μια ιδεα με τον μηχανικο μου,γιαυτο ρωταω...μπας κ εχουμε τιποτα νεοτερα.
MEMsound - Παρ 31 Δεκ 2010, 23:03:36
Θέμα δημοσίευσης:
ναι τα μαμα φρενα σου (δισκοι/τακακια/δαγκανες) μπαινουν κουτι σε 106 (με 15αρα ομως ζαντα) κατευθαίαν στο μαμα ακρο του 106
bagosgt - Σαβ 01 Ιαν 2011, 11:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
επομενως συντομα θα εχουμε κ νεα,σχετικα με αναβαθμισμενα φρενα!!! Wink
Tzive - Δευ 03 Ιαν 2011, 07:02:07
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
επομενως συντομα θα εχουμε κ νεα,σχετικα με αναβαθμισμενα φρενα!!! Wink
like. οπως ειπαν και πιο πανω οι αποστασεις offset κτλ είναι σαν 106...
manosm3 - Τετ 05 Ιαν 2011, 17:06:39
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον... εχω στα χερια μου (βασικα στον Πειραια) κατι 6πιστονες δαγκανες απο 911 gt3. Μπαινουν στο 207; Laughing
Steve - Τετ 05 Ιαν 2011, 17:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
Αμέ!

Θέλουν και αυτό όμως:



Dikonou - Τετ 05 Ιαν 2011, 17:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρώντας το ξανθό ως το τετράτροχο καμάρι μας:

http://www.youtube.com/watch?v=m3Yi_t2MmGA
manosm3 - Τετ 05 Ιαν 2011, 17:31:51
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αμέ!

Θέλουν και αυτό όμως:




Ο κωλος του πο#στη που τις εχει ειναι αρκετα μεγαλος. Δε νομιζω να χρειαστει 2gunfire
kostas207rc - Σαβ 12 Μάρ 2011, 14:42:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ta φρένα του citroen Ds3 racing τα έχουμε τσεκάρει αν κάνουν για 207??
kostas207rc - Κυρ 13 Μάρ 2011, 12:49:04
Θέμα δημοσίευσης:
Κανείς δεν το έχει ψάξει ρε παιδιά???
tasos_C - Κυρ 13 Μάρ 2011, 14:10:47
Θέμα δημοσίευσης:
λογικά θα μπαίνουν, απλά δε ξέρω κατα πόσο το κόστος θα είναι σε νορμάλ επίπεδα σε σχέση με ένα σετάκι ΑΡ!
kostas207rc - Κυρ 13 Μάρ 2011, 14:13:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρουμε διάσταση και άλλες πληροφορίες?Λογικά 4πίστονο είναι
αλλά να δούμε και το κόστος όπως λες άλλα και το αν μπαινει
γτ έχω την εντύπωση ότι το ds3 r έχει 18αρα ζάντα
iceage - Κυρ 13 Μάρ 2011, 14:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Ξέρουμε διάσταση και άλλες πληροφορίες?Λογικά 4πίστονο είναι
αλλά να δούμε και το κόστος όπως λες άλλα και το αν μπαινει
γτ έχω την εντύπωση ότι το ds3 r έχει 18αρα ζάντα
.

kostas207rc - Κυρ 13 Μάρ 2011, 14:41:57
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα μας πέρνει αν κατάλαβα καλά...το θέμα είναι να τσεκάρουμε και την τιμή...
MAD - Κυρ 13 Μάρ 2011, 15:07:02
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικά η τιμη θα είναι αρκετά τσιμπιμενη!!!
Rolling eyes
salex - Κυρ 13 Μάρ 2011, 17:52:01
Θέμα δημοσίευσης:
DS3 Racing:
Τα φρένα είναι παραδοσιακά τετραπίστονα Brembo και οι αποστάτες είναι της Citroen Sport.

Η ιδιαιτερότητα που έχουν σε σχέση με τα τετραπίστονα από το 407 είναι ότι έχουν δύο διαμπερείς τρύπες κάθετα στη δαγκάνα προς το κέντρο του τροχού, για να βιδώνουν στον αποστάτη-αντάπτορα.

Φήμες λένε ότι αυτά είναι τα τετραπίστονα του 807, αλλά θα δείξει η πορεία.
Ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι 4401F4 F5.

Με τους αποστάτες της Citroen Sport μπαίνουν σε δίσκο 304mm. Αλλά υπάρχει και δεύτερο σετ αποστατών για δίσκο 330mm (οεο).

Οι εργοστασιακοί δίσκοι του 807 έχουν διάμετρο 310mm, μένει να μάθουμε που στην ευχή βρίσκονται οι δαγκάνες...

Επίσης πρόβλημα είναι ότι σε αυτές τις διαστάσεις οι δίσκοι αρχίζουν να προορίζονται για πενταμπούλονο μουαγιέ, αντί για τετραμπούλονο που είναι το δικό μας.
volvos - Κυρ 13 Μάρ 2011, 18:01:02
Θέμα δημοσίευσης:
MAD έγραψε:
Λογικά η τιμη θα είναι αρκετά τσιμπιμενη!!!
Rolling eyes

ironman02 - Κυρ 13 Μάρ 2011, 18:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
Τα 4πίστονα που έχει η mito με την 17άρα ζάντα τα έχετε σκεφτεί ποτέ? Brembo είναι. Τα είχε η 155άρα και τα έχει και η qv . Very happy
android - Κυρ 13 Μάρ 2011, 19:00:31
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
Τα 4πίστονα που έχει η mito με την 17άρα ζάντα τα έχετε σκεφτεί ποτέ? Brembo είναι. Τα είχε η 155άρα και τα έχει και η qv . Very happy


αν ειναι να φτιαξεις πλακακι-αποστατη για να μπει...βαζεις οτι θες
ironman02 - Κυρ 13 Μάρ 2011, 19:38:42
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται για να μπούν..Δεν είμαι και πολύ σχετικός. Απλά σκέφτηκα μήπως μπαίνουν εύκολα λόγω διάστασης. Αν θέλει όμως πλακάκια και ιστορίες η υπόθεση τότε αλλάζει το θέμα.. Smile
'Andy'-lag - Κυρ 13 Μάρ 2011, 20:02:44
Θέμα δημοσίευσης:
Οι οποίες γράφουν Alfa Romeo πάνω........?
ironman02 - Κυρ 13 Μάρ 2011, 20:26:57
Θέμα δημοσίευσης:
Α δε ξέρω..Λές??? Laughing Παίζει τώρα που το λές..Ακυροοο! Rolling eyes
MEMsound - Κυρ 13 Μάρ 2011, 21:17:13
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
DS3 Racing:
Τα φρένα είναι παραδοσιακά τετραπίστονα Brembo και οι αποστάτες είναι της Citroen Sport.

Η ιδιαιτερότητα που έχουν σε σχέση με τα τετραπίστονα από το 407 είναι ότι έχουν δύο διαμπερείς τρύπες κάθετα στη δαγκάνα προς το κέντρο του τροχού, για να βιδώνουν στον αποστάτη-αντάπτορα.

Φήμες λένε ότι αυτά είναι τα τετραπίστονα του 807, αλλά θα δείξει η πορεία.
Ο κωδικός του ανταλλακτικού είναι 4401F4 F5.


τσεκαρετε αν εχουν και dust seals στα εμβολα ειναι αγωνιστικου τυπου οι δαγκανες

[quote="salex"]Με τους αποστάτες της Citroen Sport μπαίνουν σε δίσκο 304mm. Αλλά υπάρχει και δεύτερο σετ αποστατών για δίσκο 330mm (οεο).

Οι εργοστασιακοί δίσκοι του 807 έχουν διάμετρο 310mm, μένει να μάθουμε που στην ευχή βρίσκονται οι δαγκάνες...

salex έγραψε:
Επίσης πρόβλημα είναι ότι σε αυτές τις διαστάσεις οι δίσκοι αρχίζουν να προορίζονται για πενταμπούλονο μουαγιέ, αντί για τετραμπούλονο που είναι το δικό μας.


Σε τετοιες διαστασεις ειναι τελειως λαθος να βαζετε μονομποκ δισκους μιας και το βαρος ξεφευγει τελειως
Καλητερα να πατε σε διαιρουμενους οποτε και το μπελ (κεντρο) που θα φτιαξετε ή και κατα 99% θα το βρειτε ετοιμο θα ειναι 4μπουλονο
επισης στους διαιρουμενους υπαρχουν απειρες επιλογες στην ποιοτητα ροτορα (δισκου)
volvos - Κυρ 13 Μάρ 2011, 21:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
αστο μανθο....επειδη κοιταω για μπελ το τελευταιο καιρο

στα 283 βγαινει 600 το φτηνοτερο σετ διαιρουμενοι δισκοι
και μετα κανα 200αρι καθε φορα οι ροτορες...

η λυση ειναι απλη παιρνετε τους δισκους του rc 300κατι που ειναι φτηνοι και βρισκετε τη δαγκανα που θελετε. μετα φτιαχνετε τα σωστα πλακακια για να ταιριαξουν ολα αυτα και τελος...

επειδη το ακρο 206-207 οι αποστασεις κλπ ειναι ιδια θα παρετε ενα ακρο 206 και το δισκο με τη δαγκανα να τα πατε στο μηχανουργο (εχουμε ακρα μπολικα)
Pughell - Κυρ 13 Μάρ 2011, 21:28:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι...Και με το διαιρουμενο bell θα στραβωνουν τις δισκοπλακες οπως τσαλακωνεις το πακετο των τσιγαρων. Laughing Laughing Laughing
Steve - Τετ 16 Μάρ 2011, 09:56:19
Θέμα δημοσίευσης:
Όλο μαλ***ες είστε!

Τιμή από τα τακάκια μπορούμε να έχουμε;
ParisMcridis - Πεμ 17 Μάρ 2011, 13:42:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
η λυση ειναι απλη παιρνετε τους δισκους του rc 300κατι που ειναι φτηνοι και βρισκετε τη δαγκανα που θελετε. μετα φτιαχνετε τα σωστα πλακακια για να ταιριαξουν ολα αυτα και τελος...

αυτο θελω να κανω τοσο καιρο αλλα ακομα δεν εχω βρει μια καλη δαγκανα...τωρα τελευταια κοιταγα της porsche απο carrera s η boxter s (τις πισω δαγκανες) που ειναι brembo κ εχουν ακτινικη στηριξη για πλακακι..ομως δε ξερω κατα ποσο ειναι σωστο να μπει κατι τετοιο.
GIORGOS_207RALLYE_ - Κυρ 17 Απρ 2011, 21:41:38
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον σκεφτομαι και εγω να βαλω φρενα στο 207ραλλακι μου για τους εβνοιτους λογους και δεν ξερω τι να κανω να παω να παρω Galfer που τα δινουν προσφορα 1000Ε η θα μου ερθει ποιο φθηνα με μεταχηρισμενη δαγκανα και ολα τα αλα σολινακια τακακια δισκοπλακες κενουργια +αποστατες? Rolling eyes
MEMsound - Κυρ 17 Απρ 2011, 23:30:20
Θέμα δημοσίευσης:
μπερδευτηκα
για γραψε λιγο πιο ξεκαθαρα τις επιλογες που χεις στο μυαλο σου Wink

καως και το χρηματικο ταβανι που εχεις/μπορεις/θελεις κλπ
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 00:01:52
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μπερδευτηκα
για γραψε λιγο πιο ξεκαθαρα τις επιλογες που χεις στο μυαλο σου Wink

καως και το χρηματικο ταβανι που εχεις/μπορεις/θελεις κλπ

το χρηματικο ταβανι ειναι 1000...
1) εχω βρει προσφορα galfer 4πιστονα με 305mm δισκο + τοποθετηση 1000Ε(καινουργια)
2)σκεφτομαι αν παρω δαγκανες μεταχιρεισμενες και ολα τα αλα καινουργια
θα μου ερθει ποιο φθηνα?(και με προιποθεσει να παω σε 330mm δισκο)
το ολο σκεπτικο ειναι τι θα ειναι καλητερο...
'Andy'-lag - Δευ 18 Απρ 2011, 00:11:32
Θέμα δημοσίευσης:
Σκέψου λίγο και το πρόσθετο βάρος πάντως.....ειδικά με δίσκο ταψί για σπανακόπιτα.....330....λέω εγώ τώρα.... Shocked Shocked
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 00:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
σχετικα με
το 1) με τι τακακια
και με
το 2) τι μεταχειρισμενες δαγκανες και ποσα χρηματα?
'Andy'-lag - Δευ 18 Απρ 2011, 00:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
σχετικα με
το 1) με τι τακακια
και με
το 2) τι μεταχειρισμενες δαγκανες και ποσα χρηματα?



ειμαι πολύ πιο γρήγορος φίλε....
king207cc - Δευ 18 Απρ 2011, 00:13:52
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Σκέψου λίγο και το πρόσθετο βάρος πάντως.....ειδικά με δίσκο ταψί για σπανακόπιτα.....330....λέω εγώ τώρα.... Shocked Shocked


και που θα βαζει την πιτα οταν περναει απ τη μητερα του? Laughing
'Andy'-lag - Δευ 18 Απρ 2011, 00:17:06
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
'Andy'-lag έγραψε:
Σκέψου λίγο και το πρόσθετο βάρος πάντως.....ειδικά με δίσκο ταψί για σπανακόπιτα.....330....λέω εγώ τώρα.... Shocked Shocked


και που θα βαζει την πιτα οταν περναει απ τη μητερα του? Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 00:18:13
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
σχετικα με
το 1) με τι τακακια
και με
το 2) τι μεταχειρισμενες δαγκανες και ποσα χρηματα?

1)για το πρωτο ειναι ολα galfer
gia to 2 εχω βρει πχ ΗΙSPEC ME 345E(KENOYRGIES) KAI BREMBO ME 450E τωρα για δισκους δεν εχω σκεφτει παντως για τακακια ds2500 σιγουρα...
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 00:19:10
Θέμα δημοσίευσης:
ρε τι παιδια κουμπια ειστε εσεις
αιντε και μου πεσε λιγη η μακαροναδα...

ας επιστρεψουμε σοτ θεμα μας Laughing
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 00:19:45
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
king207cc έγραψε:
'Andy'-lag έγραψε:
Σκέψου λίγο και το πρόσθετο βάρος πάντως.....ειδικά με δίσκο ταψί για σπανακόπιτα.....330....λέω εγώ τώρα.... Shocked Shocked


και που θα βαζει την πιτα οταν περναει απ τη μητερα του? Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

ΑΧ ΠΩΣ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙΣ Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 00:22:36
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο δεν ξερω τι ειδους οδηγησει κανεις και ποσο το κυνηγας σε κατηφορικες στροφοδιαδρομές ή σε απανωταφρεναρισματα και σφηνες με 150+Km/h...αλλα

θεωρω οτι (με 4ποτ δαγκανα και καλο τακακι) πάνω απο 300mm ειναι περιττα και το μονο που κανεις ειναι να χαλας το τιμονι (αισθηση) του αυτοκινητου σου

οι Χαισπεκ και οι Μπεμπο ειναι απο αλλο πεζω ή θα πρεπει να φτιαξεις εσυ πλακακια?
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 00:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ρε τι παιδια κουμπια ειστε εσεις
αιντε και μου πεσε λιγη η μακαροναδα...

ας επιστρεψουμε σοτ θεμα μας Laughing

ειναι τερατα οι 330mm ε?
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 00:26:44
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Γιωργο δεν ξερω τι ειδους οδηγησει κανεις και ποσο το κυνηγας σε κατηφορικες στροφοδιαδρομές ή σε απανωταφρεναρισματα και σφηνες με 150+Km/h...αλλα

θεωρω οτι (με 4ποτ δαγκανα και καλο τακακι) πάνω απο 300mm ειναι περιττα και το μονο που κανεις ειναι να χαλας το τιμονι (αισθηση) του αυτοκινητου σου

οι Χαισπεκ και οι Μπεμπο ειναι απο αλλο πεζω ή θα πρεπει να φτιαξεις εσυ πλακακια?

οχι θα φτιαξω εγω. δηλαδη για να μην χασω αισθηση μεχρι 300mm?
απλα θελω να πηγαινω γαλαξιδι- ιτεα σπαστος και να μην τα φτηνουν Laughing
Επισης θελω να μου πειτε και ποια ειναι καλητερη απο μαρκες.
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 00:30:01
Θέμα δημοσίευσης:
γαλαξιδι - ιτεα ειναι ισιαδι...
αλλα δυστομο ιτεα... ειναι αλλη φαση....
δεν ξερω αν με ποιανεις... Laughing

θεωρω οτι με 300μμ δισκο και δσ3000 (η αντιστοιχο) θα εισαι κομπλε χωρις περιττο βαρος

εκτος και αν τα 330 που χεις κατα νου ειναι διαιρουμενα με αλουμινενια πλευστα μπελ (κεντρα) οποτε αλλαζει το πραγμα (και το κοστος...)

για πλακακι υπολογησε κανα 150αρι-200αρι ευρα

επισης γιθα την οποια δαγκανα επιλεξεις ψαξε εκ των προτερων διαθεσιμα τακακια και κοστος αυτων
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 00:35:28
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
γαλαξιδι - ιτεα ειναι ισιαδι...
αλλα δυστομο ιτεα... ειναι αλλη φαση....
δεν ξερω αν με ποιανεις... Laughing

θεωρω οτι με 300μμ δισκο και δσ3000 (η αντιστοιχο) θα εισαι κομπλε χωρις περιττο βαρος

εκτος και αν τα 330 που χεις κατα νου ειναι διαιρουμενα με αλουμινενια πλευστα μπελ (κεντρα) οποτε αλλαζει το πραγμα (και το κοστος...)

για πλακακι υπολογησε κανα 150αρι-200αρι ευρα

επισης γιθα την οποια δαγκανα επιλεξεις ψαξε εκ των προτερων διαθεσιμα τακακια και κοστος αυτων

ενοω διαδρομη πατρα-βολο γιατι καταγομε και απο βολο Laughing
οι HISPEC ειναι καλες...?
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 00:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
προσωπικα δεν εχω εμπειρια οποτε δεν θα ηθελα να δια-ή- δυσ-φημισω κατι που δεν ξερω

καλες φαινονται

αλλα καλο ειναι να δεις διαμετρους εμβολων μιας και αυτες καθοριζουν ποσο πιο ομοιορφα παταει το τακακι πανω στον δισκο

επισης να συγκρινεις διαστασεις τακακιων για την καθε δαγκανα

(αφου μπαινεις στην διαδικασια συγκρισης 4ποτ δαγκανων μεταξυ τους - καντο σωστα και οχι προχειρα)


μεταξυ μας σε σχεση με τα μαμα που εχεις - οτι και να βαλεις η διαφορα θα ειναι χαωδης Wink
'Andy'-lag - Δευ 18 Απρ 2011, 01:13:46
Θέμα δημοσίευσης:
Eεεεε....τώρα είδα το location σου και ένα έχω να σου πω......Δεν σε φοβάμαι αψηλή ξανθομαλούσα......μόνο αν ήταν ο Steve πίσω μου θα ανησυχούσα...... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing (σορρυ για το off)
MEMsound - Δευ 18 Απρ 2011, 01:18:57
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=431377#431377 Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
'Andy'-lag - Δευ 18 Απρ 2011, 01:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=431377#431377 Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing



Το κατάλαβα βρε βλαμένο παιδί .... Very happy Very happy
GIORGOS_207RALLYE_ - Δευ 18 Απρ 2011, 16:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
ποιος ξερει να μου πει την διαφορα 4πιστονης δαγκανας galfer με αυτες που γραφουν ap racing galfer?
ParisMcridis - Δευ 18 Απρ 2011, 19:21:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιο μαμα μοντελο φοραει 305 η 310mm δισκο κ επι ποσο ειναι?? Question
Pughell - Δευ 18 Απρ 2011, 21:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
207 RC 302mm με 26mm παχος
ParisMcridis - Δευ 18 Απρ 2011, 23:35:57
Θέμα δημοσίευσης:
αυτους εχω πιο μεγαλοι??
kostas207rc - Δευ 18 Απρ 2011, 23:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
Aπό e-bay έχει πάρει το μάτι μου k-sport 330*32 8pot με πλακάκια σωληνάκια και λοιπά όλα μαζί 1,000e
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 00:14:28
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ποιο μεγαλους σε ετοιμο kit μονον Brembo ή ΑΡ.
Εναλλακτικα εχει η BPS ενα kit με 4πιστονες Brembo για τις μαμα δισκοπλακες του RC με ανταπτορες και 3000αρα τακακια στο 1000αρικο.

Μετα πειραματιζεσαι με Wilwood και φτιαχτους ανταπτορες.
Επισης μπορεις να δοκιμασεις και δαγκανες Outlaw για ακομα χαμηλοτερο κοστος.
Εχουν ενα σετ δαγκανες που παιρνει μεχρι 330mm δισκους με βαρος δαγκανας μολις 1,5 κιλο και τιμη λιγο πανω απο 300Ε η καθε δαγκανα.
kostas207rc - Τρι 19 Απρ 2011, 00:26:18
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις καθόλου άποψη για τα k-sport?
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 00:32:26
Θέμα δημοσίευσης:
NodNo
ParisMcridis - Τρι 19 Απρ 2011, 00:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
To 406 v6 305x28 δε φοραει???Οσο για δαγκανα hispec 4pot με 4x38.6mm ή 4x41.2mm εμβολο 1.7κιλα ακτινικη στηριξη και τακακι ds2500 μια χαρα ειναι...Απλα θα ναι καλυτερο να τη βαλω σε 302χ26 του rc η σε 305χ28 του 406??εννοειτε με φτιαχτο πλακακι.
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 07:48:22
Θέμα δημοσίευσης:
Για Hi Spec απο γνωστο που ειχε βαλει,δεν ειχε μεινει ευχαριστημενος απο οσο θυμαμαι μιας και ειχε ελλειπη δυναμη πεδησης. Sad

Οσο για την επιλογη δισκου,οσο πιο μικρος,τοσο πιο καλα.
ParisMcridis - Τρι 19 Απρ 2011, 08:05:52
Θέμα δημοσίευσης:
Χωρις να μαι σιγουρος πρεπει να εβαλε ο φιλος σου τις ultralite που εχουν μικροτερα εμβολα κ μικροτερο τακακι...επισης αν δεν εβαλε ds2500 με τα τακακια που φερνουν στο σετ(ebc standard road ή greenstuff) απλα δε φρεναρεις...Ισως γι αυτο δε του αρεσαν.
kane - Τρι 19 Απρ 2011, 08:56:54
Θέμα δημοσίευσης:
και στο 106κλαμπ ειχαν βάλει κανα 2... Δεν άρεσαν τα φρένα σε κανέναν τους.
Και σιγουρα δε βάλανε τα απλά τακάκια μιας και τα παιδιά είναι ψαγμένα.

Υ.Γ. μ'αρέσει που αναφέρεις τα 2500 λες και ειναι τίποτα τακάκια της προκοπής...
GIORGOS_207RALLYE_ - Τρι 19 Απρ 2011, 09:16:14
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παιδια μολις παραγκηλα το κιτακι τις galfer 4pot με 283mm δισκοπλακα.
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 09:37:07
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Χωρις να μαι σιγουρος πρεπει να εβαλε ο φιλος σου τις ultralite που εχουν μικροτερα εμβολα κ μικροτερο τακακι...επισης αν δεν εβαλε ds2500 με τα τακακια που φερνουν στο σετ(ebc standard road ή greenstuff) απλα δε φρεναρεις...Ισως γι αυτο δε του αρεσαν.

Για τις Ultralite δεν παιρνω και ορκο παντως ηταν με δισκους 280 αν αυτο εχει σημασια. Sad
Τακακια ειχε 3000αρα αλλα παλι δεεεν... NodNo

GIORGOS_207RALLYE_ έγραψε:
εγω παιδια μολις παραγκηλα το κιτακι τις galfer 4pot με 283mm δισκοπλακα.

Γιατι ρε τετοιο λαθος;
GIORGOS_207RALLYE_ - Τρι 19 Απρ 2011, 09:39:09
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
ParisMcridis έγραψε:
Χωρις να μαι σιγουρος πρεπει να εβαλε ο φιλος σου τις ultralite που εχουν μικροτερα εμβολα κ μικροτερο τακακι...επισης αν δεν εβαλε ds2500 με τα τακακια που φερνουν στο σετ(ebc standard road ή greenstuff) απλα δε φρεναρεις...Ισως γι αυτο δε του αρεσαν.

Για τις Ultralite δεν παιρνω και ορκο παντως ηταν με δισκους 280 αν αυτο εχει σημασια. Sad
Τακακια ειχε 3000αρα αλλα παλι δεεεν... NodNo

GIORGOS_207RALLYE_ έγραψε:
εγω παιδια μολις παραγκηλα το κιτακι τις galfer 4pot με 283mm δισκοπλακα.

Γιατι ρε τετοιο λαθος;

ρε στελαρα τι να κανω....για οτι αλο ρωτησα καινουργιο μου επεφτε το τηλ. απο το χερι..... Laughing
GIORGOS_207RALLYE_ - Τρι 19 Απρ 2011, 09:46:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να για παραδειγμα τα brembo για 4pot μου ειπαν 2350Ε και υποτιθετε οτι ηταν και καλη τιμη μεσο γνωστου...δεν θα δωσω και το 1/4 τις τιμης του αυτοκινητου για να βαλω φρενα..
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 09:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι κακα σαν φρενα απλα επειδη η Galfer εχει κλεισει εδω και χρονια,οοοταν θα χρειαστεις αναλωσιμα πχ δισκοπλακες,δεν θα βρισκεις... Sad
Περι κοστολογιου,αν τα βρηκες στο 1000αρικο,τοτε ΟΚ,εκει πασο αν και εξαρταται απο τα specs της δαγκανας.
Απο την στιγμη που βγαινουν 4πιστονες με 1μιση κιλο βαρος και μπαινουν μια χαρα στους μαμα 283 γιατι να προσθετετε επιπλεον βαρος στην αναρτηση χωρις λογο;
Με αυτο το σκεπτικο το λεω δηλαδη... Neutral
GIORGOS_207RALLYE_ - Τρι 19 Απρ 2011, 09:56:08
Θέμα δημοσίευσης:
να σε ρωτησω αυτο με την galfer που εχει κλισει την εχει αγoρασει ap racing?
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 09:58:17
Θέμα δημοσίευσης:
Η Galfer ηταν θυγατρικη της ΑΡ και αποσκοπουσε να παρει μεριδιο των επιβατικων οχηματων.
Δυστυχως το project δεν επιασε και μπηκε λουκετο...
Εχει πανω απο 2-3 χρονια που εκλεισε. Sad
GIORGOS_207RALLYE_ - Τρι 19 Απρ 2011, 10:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Η Galfer ηταν θυγατρικη της ΑΡ και αποσκοπουσε να παρει μεριδιο των επιβατικων οχηματων.
Δυστυχως το project δεν επιασε και μπηκε λουκετο...
Εχει πανω απο 2-3 χρονια που εκλεισε. Sad

Και κατι ακομα η δαγκανες τις galfer με τις ap racing galfer τι διαφορα εχουν..
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 10:04:19
Θέμα δημοσίευσης:
Κυριως βαρος και διαφορα στο υλικο κατασκευης.
Κατα τα αλλα δεν θυμαμαι κατι διαφορετικο στην σχεδιαση.
Απο οτι ειχα παρατηρησει,το κοστολογιο επεφτε σημαντικα λογο πιο φτηνων αναλωσιμων... Confused
SαλιγκαρAKIS - Τρι 19 Απρ 2011, 10:48:47
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Κυριως βαρος και διαφορα στο υλικο κατασκευης.
Κατα τα αλλα δεν θυμαμαι κατι διαφορετικο στην σχεδιαση.
Απο οτι ειχα παρατηρησει,το κοστολογιο επεφτε σημαντικα λογο πιο φτηνων αναλωσιμων... Confused


Και αυτό που ρώτησε πιό πρίν ο Γιώργος, το διαφορά παίζει μεταξύ δαγκανών Galfer και δαγκανών (που γράφουν) Ap-racing GALFER;
Για AP-RACING σκέτο απαντάς απ'ότι κατάλαβα..

Αναλώσιμα νομίζω βρίσκει, απλά όχι Galfer!
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 16:11:46
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Κυριως βαρος και διαφορα στο υλικο κατασκευης.
Κατα τα αλλα δεν θυμαμαι κατι διαφορετικο στην σχεδιαση.

volvos - Τρι 19 Απρ 2011, 16:29:25
Θέμα δημοσίευσης:
χμ

καταρχην επειδη επεσαν κατι σετακια στα χερια μου και τα χαζευα

τακκακια παιρνετε ap κανονικοτατα οι δαγκανες ειναι ολοιδιες σε διαστασεις... δισκους παλι ap ή παρεμφερη πραγματα...γενικα αναλωσιμα για καιρο θα υπαρχουν....

τωρα δαγκανα
υπαρχουν 2 τυποι στη πιατσα

αυτες που λενε ga κωδικους. π.χ ga7609 Και ειναι τελευταιες φουρνες γκαλφερ και μαλλον ισχυει αυτα που λεει στελιος αν και φαινονται ιδιες σε εμβολακια κλπ αλλα πιο βαριες

και αυτες που ηταν πιο παλιες ΟΙ οποιες γραφουν κωδικους ιδιες με ap
δηλαδη cp7609......

αυτες δεν εχω βρει διαφορες να σας πω απο τις ap στα pdf τους και ισως επειδη ειναι παλιες φουρνιες να ηταν απλα με το σηματακι galfer για πιο φτηνα και για να κανουν το μπαμ αγορα σαν καλη φτηνη ι.χ λυση
ParisMcridis - Τρι 19 Απρ 2011, 18:27:29
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
και στο 106κλαμπ ειχαν βάλει κανα 2... Δεν άρεσαν τα φρένα σε κανέναν τους.
Και σιγουρα δε βάλανε τα απλά τακάκια μιας και τα παιδιά είναι ψαγμένα.

Υ.Γ. μ'αρέσει που αναφέρεις τα 2500 λες και ειναι τίποτα τακάκια της προκοπής...
Ναι γιατι μαλλον ολοι εβαλαν αυτες με τα μικροτερα εμβολα γιατι αυτες φερνουν ελλαδα στα σετ.Λετε να μην εχει διαφορα απο 34.6 σε 41.2 ποσο πιο μεγαλα εμβολα εχουν οι brembo η οι Ap???Οσο για τα 2500 ε ειναι καλυτερα απο τα απλα.
kane - Τρι 19 Απρ 2011, 18:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αμφοτερα τα παιδιά τις πηρανε απέξω τις χαι σπεκ.Ψαξε αν θες τα ποστς στο 106κλαμπ.
Σιγουρα ειναι φιλε μου καλύτερα απτα μαμα, απλώς δεν ειναι αυτό που νομίζει ο κοσμάκης.
Πως θα βαλει 2500 θα συναντήσει το θεό του φρένου.
Να πας αν θελεις κατευθείαν στα 3000.

Οσο για τα εμβολάκια,δε θυμάμαι να σου πώ πόσο εχουν πχ τα δικα μου μπρέμπο, πάντως όταν τα ψαχνα, θυμάμαι πως τα αντιστοιχα ΑΡ ειχαν αρκετά μεγαλύτερη διαμευτο εμβόλου.
Pughell - Τρι 19 Απρ 2011, 19:13:48
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:

Ναι γιατι μαλλον ολοι εβαλαν αυτες με τα μικροτερα εμβολα γιατι αυτες φερνουν ελλαδα στα σετ.Λετε να μην εχει διαφορα απο 34.6 σε 41.2 ποσο πιο μεγαλα εμβολα εχουν οι brembo η οι Ap???Οσο για τα 2500 ε ειναι καλυτερα απο τα απλα.

Αναλογα με ποιες ΑΡ τις συγκρινεις.
Πες μου για τι δισκο(παχος,διαμετρο) ειναι οι Galfer που λες για να σου πω τι κυλινδρακια εχουν οι αναλογες ΑΡ. Wink
Πχ οι CP4567 που ειναι αυτες που φορανε τα 106,εχουν κυλινδρακια 34,9 και 41,3.
Αυτες βεβαια ειναι για δισκο 280 Χ 25,4 max...

Αν το ζητουμενο ειναι 300αρηδες δισκοι,τοτε πας στις CP5040-2 που παιρνουν απο 315 εως 330 δισκο και τα κυλινδρακια τους ειναι 38,1 και 41,3.
GIORGOS_207RALLYE_ - Παρ 22 Απρ 2011, 23:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια προχθες παρελαβα το κιτ τις galfer για (peugeot 207 rallye) υποτιθετε.... γιατι οταν τα παρελαβα και πηγα να τα βαλω στο αμαξι δεν εμπενε τιποτα και καθομουν μια μερα να βρω τις αποστασεις για να μην βρισκει η δαγκανα πανω στην δισκοπλακα...και αφου το εκανα αυτο και πειρα και τους απατεωνες(smart trade) τηλ. μου ειπαν οτι μπορει να κανανε λαθος στον ανταπτορα...μετα παω να βαλω την ζαντα πανω στo αμαξι και εβρισκε η ζαντα....Οποτε ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΕΝ ΛΟΓΩ ΑΠΑΤΕΟΝΕΣ...
MEMsound - Σαβ 23 Απρ 2011, 02:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
ενα-ενα
λοιπον:
1) (χωρις να εχει τοποθετημενο δισκο) οι δαγκανες ταιριαζαν στα πλακακια?

2α) με τον παλιο σου δισκο τα πλακακια ταιριαζαν στο ακρο?
2β) με τον νεο σου δισκο τα πλακακια ταιριαζαν στο ακρο?
volvos - Σαβ 23 Απρ 2011, 13:30:16
Θέμα δημοσίευσης:
ωπα γιωργο

λοιπον

α. ποιο σετ πηρες
β. τι κωδικο γραφει πανω η δαγκανα και το πλακακι εφαρμογης της στο ακρο

γ. δισκους πηρες γκαλφερ? διασταση?

δ. ρωτα γκαλφερ τι κωδικο επρεπε να εχει το πλακακι (νομιζω ειιναι 005 για πεζο) και ποσο τους εχει?

εχει φιλος ενα σετ πλακακια γκαλφερ δαγκανας με κωδικο 005 για πεζο ακρα του ειχαν πει. θα τα παρεις πιο φτηνα απο γκαλφερ σιγουρα

επισης αυτα τα κιτ απο οσο τα εχω δει θελουν ζαντα με οφσετ καπου 15-18 το εχουμε γραψει και στο αναλογο τοπικ....οποτε δε γλυτωνεις αποστατες
μανθος νομιζω ειχε παρει ενα σετ μονο με 110 απο λουη με κωνικα μπουλονια μακρια
και ακομα καλητερα κωστας207ρσ απο καρδιτσα με μπουλονια ισια μακρυα
γιατι το θεμα σου ειναι οτι εχεις ισια πατουρα ζαντας αρα τα κωνικα μπουλονια του εμποριου δε σου κανουν....
orfanos mulopotamos - Σαβ 23 Απρ 2011, 15:28:33
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια μου δινουν κατι tarox εξαπιστωνα να τα παρω...? δεν ξερω διαστασεις παντως τις φορουσε 106 rallye
volvos - Σαβ 23 Απρ 2011, 15:33:30
Θέμα δημοσίευσης:
taox-d2-xyz και τετοιου noname 4πιστονα να τα φοβασαι παρα πολυ....
συνηθως ειναι μονο μουρη και τιποτα αλλο Crying or Very sad
υπρχουν και εξαιρεσεις αλλα συνηθως ειναι τα πολυ ακριβα κιτ τους που τα εχουν για μοστρα σε κατι Μ3

οποτε μαθε ακριβως σπεκς και τιμες δισκου τακακιου σαν ανταλλακτικα πρωτα Cool
orfanos mulopotamos - Σαβ 23 Απρ 2011, 19:38:37
Θέμα δημοσίευσης:
μου τα δινουν 100 ευρω... αλλα δεν ξερω το μετα οπως ειπες κ εσυ.... μπαινουν στο 207 τα εξαπιστονα...? φοραω τις oz chrono 18''....
volvos - Σαβ 23 Απρ 2011, 19:41:16
Θέμα δημοσίευσης:
τι σου δινουν ακριβως?
ξερουμε απο ποιο μοντελο ηταν?
MEMsound - Σαβ 23 Απρ 2011, 19:49:23
Θέμα δημοσίευσης:
πολλα πραγματα μπαίνουν (ιδιως στις 18αρες σου)
αλλα με λιγοτερη ή και καθολου πατεντα αλλα με περισσότερη
μαθε περισσοτερα στοιχεια
και αν μπορεσεις βγαλε και καμμια φωτο

παντως για να στα δινουν 100ε μονο μαλλον καποιο θεμα εχουν, ενδεχομενως αναστρψιμο (ισως καποιο αναλωσιμο) αλλα μαθε τι ειναι αυτο
orfanos mulopotamos - Σαβ 23 Απρ 2011, 20:19:35
Θέμα δημοσίευσης:
το αυτοκινητο το ειχε ενα φιλαρακι μου... το οποιο του το εφεραν μια μερα με την ελπα.... κανονισα κ το πυλησε σε αλλο φιλο μου που εχει κ αυτος 106 σε πολυ καλη τιμη... με την προυποθεση να του δοσω 100 ευρω κ να παρω τα φρενα που φορουσε πανω... αυτο ειναι ολο... κ το μονο που ξερω ειναι οτι ειναι εξαπιστονα tarox.... τπτ αλλο...
volvos - Σαβ 23 Απρ 2011, 20:39:48
Θέμα δημοσίευσης:
ara μιλαμε για ταροξ εξαπιστονα φορεμενα σε 106?
λογικα το 106 φορουσε 15αρες?

να ξερεις οτι κατα 99% θα χρειαστεις αποστατες στις ροδες να βγουν πιο εξω να μη βρισκει δαγκανα στη ζαντα απο εκει και περα πιθανον να μη χρειαστεις τιπτοα αλλο αφου με 106 φορατε ιδιες δαγκανες και δισκους (απο θεμα ακρων δισκων οφσετ)
MEMsound - Σαβ 23 Απρ 2011, 20:52:40
Θέμα δημοσίευσης:
ε τοτε παρτα και οτι προκυψει λυνεται Wink Wink Wink
orfanos mulopotamos - Σαβ 23 Απρ 2011, 21:03:13
Θέμα δημοσίευσης:
αυτα μεχρι τι δισκο περνουν πανω? γιατι με την ζαντα που φοραω πιθανον να φενεται μικρος ο ηδη υπαρχον...
MEMsound - Σαβ 23 Απρ 2011, 21:16:10
Θέμα δημοσίευσης:
με το πλακακι που θα σου δωσει παιρνουν μεχρι οτι φοραγε.

αν φτιαξεις αλλο πλακακι...εξαρταται ποια εξαπιστονη δαγκανα ειναι:
http://en.tarox.com/products/racing-brake-calipers.html
orfanos mulopotamos - Σαβ 23 Απρ 2011, 21:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
μαλιστα ευχαριστω παιδια... καλη ανασταση...
ParisMcridis - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 19:15:23
Θέμα δημοσίευσης:
Που μπορω να φτιαξω πλακακι για τετραπιστονα??θα θελα να εχει δοκιμασει καποιος τη δουλεια οποιου προτεινει... Cool
volvos - Πεμ 05 Μάϊ 2011, 19:21:38
Θέμα δημοσίευσης:
ρωτα τον iceage που εφτιαξε το δικα μου
κουρφαια δουλεια
για τι δαγκανες?
ParisMcridis - Παρ 06 Μάϊ 2011, 17:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
Thanks θα του στειλω ενα πμ...Για hispec .
'Andy'-lag - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:33:06
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι με καθυστέριση ενός Σαββατοκύριακου καθώς κάποιοι κάποιοι εδώ μέσα μας έφαγαν τη σειρά..... Σήμερα τοποθετήθηκαν και τα δικά μου τετραπίστονα..... Κλασική και ασφαλής λύση από 406 με δίσκους 288....

http://s1103.photobucket.com/albums/g467/andy-lag1/?action=view&current=DSC00444.jpg

http://s1103.photobucket.com/albums/g467/andy-lag1/?action=view&current=DSC00445.jpg

http://s1103.photobucket.com/albums/g467/andy-lag1/?action=view&current=DSC00446.jpg

http://s1103.photobucket.com/albums/g467/andy-lag1/?action=view&current=DSC00447.jpg

http://s1103.photobucket.com/albums/g467/andy-lag1/?action=view&current=DSC00448.jpg

Και η απαραίτητη χρήση αποστατών ευγενική προσφορά του μεσιέ ΜΕΜsound... Wink

http://s1103.photobucket.com/albums/g467/andy-lag1/?action=view&current=DSC00449.jpg

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy

Eπίσης ένα μεγάλο ευχαριστώ στον μαστροiceage...
Α και κάτι άλλο....αντί να πλακώνεστε στα γυμναστήρια βάλτε τετραπίστονα.....Με έναν εξαερισμό τούμπανο το πόδι ρε παιδί μου........!!! Very happy Very happy Very happy Wink Wink Wink Wink
MEMsound - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:41:52
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειες καλα φρεναρισματα Cool Cool Cool
king207cc - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:42:07
Θέμα δημοσίευσης:
καλο περπάτητα κυριε Andy-lag Wink
'Andy'-lag - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 19:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ κύριοι.....!! Very happy
MAD - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 22:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
Με γειες με γειες..... Πολυ όμορφα!!!
Καλά φρεναρισματα!!!!! Laughing Laughing
'Andy'-lag - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 22:18:05
Θέμα δημοσίευσης:
MAD έγραψε:
Με γειες με γειες..... Πολυ όμορφα!!!
Καλά φρεναρισματα!!!!! Laughing Laughing


Very happy
ParisMcridis - Κυρ 22 Μάϊ 2011, 23:07:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πρώτον καλοφρεναριστα.δεύτερον ξερουμε πόσο είναι το μέρος που πατάει το τακακι στον 288 στον 302 του μαμά 207 rc και και τον 305 του 406.
MEMsound - Δευ 23 Μάϊ 2011, 01:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
....μετα απο μια "συνοπτικη" βολτα Πεντέλη...Ν.Μακρη και πισω... να πω οτι ειναι ακρως ενδιαφερον σεναριο (πάντα σε σχεση με το κοστος του - ιδιως οταν μιλαμε για αγορα μεταχειρισμενου σετ)

δυστυχως δεν ειχε τυχει να οδηγησω το 207 του Αντρεα με τα μαμα φρενα για να εχω συγκριτικό στοιχείο για το "ποσοστό" βελτιώσης, πάντως φρεναρουν αρκετα δυνατα το 207 και για χρηση σε δημοσιο δρομο (κινουμενος "μαλλιοκουβαρα" μεν...με στοιχειωδη "λογική" δε... και οχι με την ταυτοτητα στο στομα, και "οπου μας βγάλει"...) θεωρω οτι ειναι "μια χαρα"...

τωρα "συστηματικό" "αλμα" πάνω στο μεσαίο πεταλ οπως κανουμε στα Μεγαρα στο τέλος της ευθείας και μετα απο λιγα sec στην Κ9 και στα καπάκια στην Κ1 και στην Κ4... = να φερεις φρενα και υγρα στα όρια τους...ειναι προφανές οτι σε δημοσιο δρομο δεν μπορεις να κάνεις - οποτε και δεν εχει νοημα να συζηταμε για αντοχη σε τετοια χρηση χωρις να το δοκιμασουμε πρωτα... (αν/οταν/κάποτε κλπ κλπ...)

καποια στιγμη κατα προτιμηση πρωινη ωρα για να βλέπουμε σωστα το δρομο κλπ κλπ... θα θελα να τα δουμε σε 2-3 διαδοχικα φρεναρισματα 150-50km/h (τετοια ωρα δεν ειχε νοημα να το δοκιμασουμε - ειπαμε...κινουμαστε με μια στοιχειωδη λογικη...)

ξαναμεγειες Αντρεα Cool
'Andy'-lag - Δευ 23 Μάϊ 2011, 03:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως καταλαβαίνεις από την ώρα που απαντάω συνέχισα τις δοκιμές αφού σε άφησα...Μάλιστα κατέβηκα στον παράδρομο της Αττικής Οδού και δοκίμασα 5-6 δυνατά φρεναρίσματα σε καλή άσφαλτο....Το ABS δεν επενέβει σχεδόν κατθόλου και δείχνουν να έχουν πολλή δύναμη....Το αυτοκίνητο ειδικά από τα 120 που το ακινητοποίησα έκανε endo....Σιγά σιγά και με τη χρήση θα παραθέσω κιάλλες εμπειρίες.... Και ξανά ευχαριστώ μεσιέ Μανθός.....!! Wink Wink
sps - Δευ 23 Μάϊ 2011, 07:50:08
Θέμα δημοσίευσης:
Mε τι τακακι?
MEMsound - Δευ 23 Μάϊ 2011, 09:41:03
Θέμα δημοσίευσης:
@Andy...
το φανταστηκα...τουλαχιστον γυρησες... δοξασι ο θεός... Laughing Laughing Laughing Laughing παρε με τηλ οποτε μπορεσεις...

@sps
αυτο ειναι μια "λεπτπμερεια" που θα την μαθουμε σημερα... μη ρωτας περαιτερω Roll eyes Scratch Roll eyes Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Πάνος - Δευ 23 Μάϊ 2011, 10:08:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγειες και καλα φρεναρισματα.

Θελουμε και φωτο τοποθετημενα με τη ζαντα πανω σε πλαινη οπτικη αλλα και ολοκληρο το αυτοκινητο με εσωτερικο,καθισματα μοτερ κτλ.

Ζηταμε πολλα; Laughing Laughing Laughing
'Andy'-lag - Δευ 23 Μάϊ 2011, 11:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι μωρέ εντάξει....Τώρα κατεβαίνω να τραβήξω καμοία 25αρια φωτογραφίες... Αναμείνατε στην οθόνη σας.... Wink
Ghost Dog - Δευ 23 Μάϊ 2011, 11:19:04
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Όπως καταλαβαίνεις από την ώρα που απαντάω συνέχισα τις δοκιμές αφού σε άφησα...Μάλιστα κατέβηκα στον παράδρομο της Αττικής Οδού και δοκίμασα 5-6 δυνατά φρεναρίσματα σε καλή άσφαλτο....Το ABS δεν επενέβει σχεδόν κατθόλου και δείχνουν να έχουν πολλή δύναμη....Το αυτοκίνητο ειδικά από τα 120 που το ακινητοποίησα έκανε endo....Σιγά σιγά και με τη χρήση θα παραθέσω κιάλλες εμπειρίες.... Και ξανά ευχαριστώ μεσιέ Μανθός.....!! Wink Wink

Καλοριζικα ρε οργιο!!!!! Clapping
Να τα ευχαριστηθεις στο μεγιστο........ Cool
Octane - Δευ 23 Μάϊ 2011, 11:29:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ρε Αντρεα!!!
Καλοφρεναριστα!!!
Αντε να κατεβω να παμε παλι νυχτερινη βολτουλα Wink

Υ.Γ. Τωρα θα τσαγιαζουμε τον μαστροΜανθο ακομα πιο ανετα Laughing Laughing Laughing
'Andy'-lag - Δευ 23 Μάϊ 2011, 11:37:42
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι ρε φίλε....αντε καλοκαίριασε τι κανεις ακόμα εκεί πάνω....?Βέβαια και η νύφη μια χαρά endo κάνει αλλά το βλέπουμε.....
Steve - Δευ 23 Μάϊ 2011, 11:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοπάτητα και αν δεν σου σφυρίζουν τα τακάκια, να μου πείς τι έβαλες να βάλω και εγώ Laughing
tasos_C - Δευ 23 Μάϊ 2011, 13:32:43
Θέμα δημοσίευσης:
καλα φρεναρίσματα Ανδρέα και καλά endo..
τα τακάκια είναι trw..(δε θυμάμαι κωδικό θα κοιτάξω μήπως βρώ το κουτί τους αν δε το έχω πετάξει) τα είχα πάρει απο Ντινο ο οποίος και μου τα προτεινε.
'Andy'-lag - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:06:26
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Καλοπάτητα και αν δεν σου σφυρίζουν τα τακάκια, να μου πείς τι έβαλες να βάλω και εγώ Laughing



A έτσι πάει το πράμα....? Αναγκαίο κακό...? Smile
Steve - Δευ 23 Μάϊ 2011, 17:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε και απόλαυσε Laughing
'Andy'-lag - Δευ 23 Μάϊ 2011, 20:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Χαχαχαχα.....Το θέμα είναι οτι απολαμβάνουν και όλοι οι γύρω μου ρε φίλε...εμένα κλάιν δεν με ενοχλεί αλλά όπου φρενάρω γυρίζουν κεφάλια.... Wink
bagosgt - Δευ 23 Μάϊ 2011, 21:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειες αντρε,κ καλα φρεναρισματα Twisted evil ευκαιρια να κανεις καλυτερο χρονο στη πιστα,απο τον κωστακη με το rc... Laughing Laughing
'Andy'-lag - Δευ 23 Μάϊ 2011, 21:36:21
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
μεγειες αντρε,κ καλα φρεναρισματα Twisted evil ευκαιρια να κανεις καλυτερο χρονο στη πιστα,απο τον κωστακη με το rc... Laughing Laughing


Very happy Wink
xrisa-xs - Τρι 24 Μάϊ 2011, 08:49:14
Θέμα δημοσίευσης:
με γεια!!!!!
iceage - Τρι 24 Μάϊ 2011, 16:29:59
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
Πρώτον καλοφρεναριστα.δεύτερον ξερουμε πόσο είναι το μέρος που πατάει το τακακι στον 288 στον 302 του μαμά 207 rc και και τον 305 του 406.


Με την συγκεκριμένη διάταξη άκρου - δαγκάνας (207) πρέπει να χρεισημοποιηθεί δίσκος 288mm . Το τακάκι πατάει σχεδόν σε όλο το ενεργό πλάτος του δίσκου και με την πάροοδο των χιλιομέτρων ο δίσκος θα κάνει 1mm νύχι στην εξωτερική του διάμετρο όπως όλα τα εργοστασιακά φρένα.Με τους 283 δεν θα πάταγε όλο το τακάκι.

Άρα καταλήγουμε. Δαγκάνες 4πίστονες από 406 συνδιάζονται στο 207 μόνο με δίσκους 288mm.

ParisMcridis - Τρι 24 Μάϊ 2011, 17:55:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι το ξέρω ότι θέλουν 288 αλλά στο 406 πάλι το ίδιο τακακι έχουν και αφήνουν 1mm στο δίσκο.εγώ αυτό που ρωτάω είναι πόσο είναι το μέρος που πατάει το τακακι στον 288 στον 302 και στον 305 να ξέρω αν με αποστάτες μπαίνουν στο 207 rc η θέλει και άλλους δίσκους.
'Andy'-lag - Τρι 24 Μάϊ 2011, 19:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αποστάτες θέλεις έτσι κι αλλιώς για να μπουν στις μαμά ζάντες....
MEMsound - Τρι 24 Μάϊ 2011, 20:06:44
Θέμα δημοσίευσης:
φανταζομαι οτι μιλαει για αποστατες δαγκανας (πλακακι) και οχι αποστατες ζαντας

για να βαλεις την εν λογω δαγκανα (406 κουπε) με τον 302 του ρψ... πρεπει να φτιαξεις πλακακι

στο 406 πιανουν πιο εξω στο ακρο (ακτινικα = προς την περιφερεια του δισκου) και χρησιμοποιουνται 305χιλ δισκοι

αν σωνει καλα θες να τα βαλεις με τους 302χιλ προτιμησε τις δαγκανες του 607 με αντιστοιχο πλακακι
Pughell - Τρι 24 Μάϊ 2011, 20:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τορνιρεις τους δισκους στα 288 και εισαι OK χωρις αποστατες ή οτιδηποτε αλλο. Wink
MEMsound - Τρι 24 Μάϊ 2011, 21:26:42
Θέμα δημοσίευσης:
οι 302 εχουν το ιδιο οφφσετ με τους 288? (δεν το χω ψαξει)

επισης θα εχει λιγη περισσοτερη δυναμη (με την ιδια δαγκανα/τακακι) με τους 302 αντι των 288 - αλλα μπλεκεις χωρις λογω με πλακακια δαγκανας = αν μπεις σε τετοια διαδικασια υπαρχουν ενα σωρο αφτερμαρκετ δαγκανες που επειδη ειναι ακτινικες εχουν και πιο ευκολο σε σχεδισμο και κατασκευη πλακακι - ασε που για ορισμενες υπρχει και ετοιμο...

ParisMcridis - Τρι 24 Μάϊ 2011, 21:44:13
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν γιανα μη τα μπερδευουμε.ξέρω πολύ καλά πως οι δαγκανες του 406 μπαίνουν κατευθείαν στο άκρο σε 288 και θέλουν απόσταση για τις μαμά ζάντες.εγώ όμως ρωτάω αν ο 288 με τον 302 έχουν ίδιο μέρος του δίσκου σε mm που πατάει το τακακι.οπότε αν είναι ίδιο και αφήνει και σε αυτές 1μμ στο δίσκο δόντι το τακακι μπορούμε με πλακάκι στις δαγκανες να χρισημοποιησουμε και αυτούς τους δίσκους γιατί είναι ποιο μεγάλοι από 288 και ποιο λεπτοι από 305 άρα και ποιο ελαφριοι.όλα αυτά τα ρωτάω γιατί τις δαγκανες τις έχω(δεν έχω και τακακια δυστυχώς γιανα το δω μόνος μου ότι ρωταω) και δε ξέρω αν αξίζει να τις κρατησω και να μπω στη διαδικασία η να τις παρατησω εντελώς.θέλω να τις βάλω με 302 δίσκο και επίσης δε θέλω να δώσω τόσα λεφτά για καινούργιο σετ.
MEMsound - Τρι 24 Μάϊ 2011, 21:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
μαλιστα

μιας και εχεις 302 μετρα ποσο ειναι το πλατος της επιφανεις του δισκου που παταει το τακακι

θα μετρησει και ο Αντρεας που εχει 288 αντιστοιχα

εκτος και αν κυκλοφορουν απο καμμια brembo ή αλλη εταιρια σχεδιαγραμματα των δισκων - googlαρε το λιγο)
ParisMcridis - Τρι 24 Μάϊ 2011, 22:00:28
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ μετραω και περημενω.
android - Τρι 24 Μάϊ 2011, 22:40:02
Θέμα δημοσίευσης:
για να κανεις πλακακι θες 150...οι 288 δεν παιζει να χουν πανω απο 150...εκτος απο ολα αυτα οι 302 ειναι χ 26 κ ο 288χ28 ο 288 θα ναι πιο άμεσος στο πάτα δαγκωμα...και με τον καιρο θα ναι καπως...
ασε που το πακετακι φρενα rc το πουλας ολο ευκολα


Υ.Γ. αν πας σε πλακακι βαζεις αλλη δαγκανα οποια γουσταρεις και περνει και 330 ...του 406 ολο το θεμα ειναι να μπαινει πανω στο ακρο εργοστασιακα
'Andy'-lag - Τρι 24 Μάϊ 2011, 22:53:57
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μαλιστα

μιας και εχεις 302 μετρα ποσο ειναι το πλατος της επιφανεις του δισκου που παταει το τακακι

θα μετρησει και ο Αντρεας που εχει 288 αντιστοιχα

εκτος και αν κυκλοφορουν απο καμμια brembo ή αλλη εταιρια σχεδιαγραμματα των δισκων - googlαρε το λιγο)


Ρε συ λίγο ποντιακό δεν ειναι αυτό....? Αφού η δαγκάνα θα είναι η ίδια, και η εκμεταλεύσιμη επιφάνεια η ίδια δεν θα είναι....? Απλά στον 302 θα μένει απάτητη κάποια επιφάνεια...... Ή το σκέφτομαι λάθος......? Rolling eyes
Steve - Τετ 25 Μάϊ 2011, 07:58:15
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
MEMsound έγραψε:
μαλιστα

μιας και εχεις 302 μετρα ποσο ειναι το πλατος της επιφανεις του δισκου που παταει το τακακι

θα μετρησει και ο Αντρεας που εχει 288 αντιστοιχα

εκτος και αν κυκλοφορουν απο καμμια brembo ή αλλη εταιρια σχεδιαγραμματα των δισκων - googlαρε το λιγο)
Ρε συ λίγο ποντιακό δεν ειναι αυτό....? Αφού η δαγκάνα θα είναι η ίδια, και η εκμεταλεύσιμη επιφάνεια η ίδια δεν θα είναι....? Απλά στον 302 θα μένει απάτητη κάποια επιφάνεια...... Ή το σκέφτομαι λάθος......? Rolling eyes
Ποντιακότατο θα είναι και κρατιέμαι να ΜΗΝ μιλήσω να δώ που θα φτάσει η κουβέντα με αυτά που λέει ο Memsound!
MEMsound - Τετ 25 Μάϊ 2011, 09:31:55
Θέμα δημοσίευσης:
o MEMsound δεν λεει τιποτα περιεργο.
Λυνω απορίες στην προκειμενη περιπτωση.

Αλλωστε απ την αρχη ανεφερα οτι δεν εχει νοημα (λογω κοστους καιπολυπλοκοτητας) να βαλει καποιος στο 207 μεγαλυτερο δισκο απο 288 με τις 406 brembo δαγκανες
Αν δεν προσεξες...ξαναδιαβασε.

ΑΛΛΑ οσο μεγαλυτερος ειναι ο δισκος (αρκει να ειναι και στο σωστο πάχος - που απ οτι καταλαβα δεν ειναι = του λειπουν 2mm του 302 εναντι του 288) τοσο μεγαλητερη η επιφανεια απαγωγής θερμότητας και η ασκουμενη ροπη
Μπορει η πιεση που ασκουν τα εμβολα της δαγκανας να ειναι η ιδια σε οποιοδηποτε δισκο και να εφαρμοστει ΑΛΛΑ η δυναμη που μεταφερεται στον αξονα και τελικα φρεναρει το αμαξι ειναι μεγαλητερη οσο πιο μακρια απο τον αξονα περιστροφης ασκειται η πιεση των εμβολων.
Να το πω και αλλιώς μια οποιδηποτε δαγκανα αν εφαρμοστεί σε μεγαλητερο δισκο θα φρεναρει καλητερα.
Octane - Τετ 25 Μάϊ 2011, 09:39:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

Μπορει η πιεση που ασκουν τα εμβολα της δαγκανας να ειναι η ιδια σε οποιοδηποτε δισκο και να εφαρμοστει ΑΛΛΑ η δυναμη που μεταφερεται στον αξονα και τελικα φρεναρει το αμαξι ειναι μεγαλητερη οσο πιο μακρια απο τον αξονα περιστροφης ασκειται η πιεση των εμβολων.

Σωστοτατος.
Αυτο ακριβως με ειχε προβληματισει αγοραζοντας ποδηλατο με δισκοφρενα Laughing
Μαπα συστημα πρεπει να ειναι η ολη φαση , αλλα ειπα να εξσυγχρονιστω λιγακι Razz
MEMsound - Τετ 25 Μάϊ 2011, 09:50:46
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
καλα αλλου ειναι εκει το προβλημα (εννοω με τα φθηνα με σηρματοσκοινα και οχι υδραυλικα δισκοφρενα ποδηλατου)
αλλα αν θελετε να σας το μεταφερω στα ποδηλατα... θυμηθειτε ποσο καλητερα φρεναρουν ολα τα ΜΤΒ με του 26αρηδες τροχους και τα συμβατικα vbrakes σε σχεση με τα BMX με τους 20αρηδες με ιδια φρενα...
volvos - Τετ 25 Μάϊ 2011, 09:53:32
Θέμα δημοσίευσης:
εδω δε σας νοιαζει για την αποτελεσματικότητα δράσης των εμβόλων σε τόσο μικρή προβολή

και πατε και βαζετε οτι να ναι δισκους σε παχος διακενα κλπ

και σας πειραξε η αποσταση απο τον αξονα περιστροφης και μαλ***ες τουμπανα...
Octane - Τετ 25 Μάϊ 2011, 09:54:50
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

αλλα αν θελετε να σας το μεταφερω στα ποδηλατα... θυμηθειτε ποσο καλητερα φρεναρουν ολα τα ΜΤΒ με του 26αρηδες τροχους και τα συμβατικα vbrakes σε σχεση με τα BMX με τους 20αρηδες με ιδια φρενα...

Τι να σου πω... , δεν γνωριζω , εμενα κ τα MTB κ τα BMX παλιοτερα , με μπλοκαρισμενο πισω τροχο πηγαιναν , οποτε μου φαινοταν το ιδιο Rotfl
MEMsound - Τετ 25 Μάϊ 2011, 10:00:07
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
εμενα...
ακομα...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Octane - Τετ 25 Μάϊ 2011, 10:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
εμενα...
ακομα...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

γα**το δεν θελω αλλο οφφτοπικ αλλα δεν μπορω να κρατηθω!!
Ακομα?!?
Εχεις BMX?!?!?!
Εμενα κ τα 2 μικρα , σκουριαζουν σε μια αποθηκη στο κτημα... Sad
ParisMcridis - Τετ 25 Μάϊ 2011, 10:34:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά πήρα στη Citroën και για τους 288χ28 θέλουν 340ε.σοβαρά μιλάνε;
Steve - Τετ 25 Μάϊ 2011, 10:36:27
Θέμα δημοσίευσης:
50 ευρώ τους είχε ο Γκαγκαστάθης, Bendix, απλούς, και είναι από C5 ή Xanthia Turbo.
ParisMcridis - Τετ 25 Μάϊ 2011, 10:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα.ετσι οκ.οπότε οι 302 ακυροι.απλά θα τους μέτρηση να ξέρουμε τι παίζει με την επιφάνεια.
Steve - Τετ 25 Μάϊ 2011, 10:53:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ρε κόλλημα με αυτή την επιφάνεια...
'Andy'-lag - Τετ 25 Μάϊ 2011, 12:41:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ε ρε κόλλημα με αυτή την επιφάνεια...


+1
Pughell - Τετ 25 Μάϊ 2011, 15:18:58
Θέμα δημοσίευσης:
Περιπου στα 150Ε το σετ κανουν οι 288Χ28...
kane - Τετ 25 Μάϊ 2011, 16:02:13
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά τι σας έχει πιάσει με τους 288Χ28;

Kαλή η μούρη με το δίσκο ταψι,δε λέω,αλλά ειναι μια παπ***ά και μισή.

Ασε που ζυγίζουν όσο το ζαντολάστιχο,που λέει ο λόγος.

Παρτες τους μανίσιους σας, που αν θυμάμαι καλά μπαινουν ή του 206RC και τέλος.
Εγώ τα εχω με 290 δίσκο,αλλα΄δε σας το προτείνω,μιας και δεν έχει οικονομοτεχνικό νόημα.
Pughell - Τετ 25 Μάϊ 2011, 16:19:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει αρκετα μεγαλυτερη νεκρη διαδρομη ρε...2 χιλιοστα ειναι αυτα. Sad
kane - Τετ 25 Μάϊ 2011, 16:27:31
Θέμα δημοσίευσης:
ελα ρε στέλιο, υπερβολή...

Δεν ειμαστε ολοι τακινεν Rolling eyes


Οι μανισιοι δίσκοι του V6 ειναι 302Χ28;
Steve - Τετ 25 Μάϊ 2011, 17:59:03
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
ελα ρε στέλιο, υπερβολή...

Δεν ειμαστε ολοι τακινεν Rolling eyes


Οι μανισιοι δίσκοι του V6 ειναι 302Χ28;


Κοντά έπεσες, 305x28 (4246.V1)

Τα βάρη τα έχω γράψει επίσης στο ανάλογο topic... Evil


Στέλιε, γιατί 150 ευρώ;
Pughell - Τετ 25 Μάϊ 2011, 19:27:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Στέλιε, γιατί 150 ευρώ;

Γιατι τοσα ζητανε ολοι ρε... Sad
Εισαι ο τελευταιος κωλοφαρδος που πηρε 28αρηδες με τοσο χαμηλη τιμη.
Steve - Πεμ 26 Μάϊ 2011, 07:00:58
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Γιατι τοσα ζητανε ολοι ρε... Sad
Εισαι ο τελευταιος κωλοφαρδος που πηρε 28αρηδες με τοσο χαμηλη τιμη.
Α, λυπάμαι! Very happy
ParisMcridis - Παρ 27 Μάϊ 2011, 22:53:58
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Στέλιε, γιατί 150 ευρώ;
Ο γκαγκα 70 μου ειπε...
Pughell - Παρ 27 Μάϊ 2011, 23:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ποτε ρε;
Την προηγουμενη εβδομαδα ρωτησαμε και μας ειπε 145Ε... Sad
ParisMcridis - Παρ 27 Μάϊ 2011, 23:58:35
Θέμα δημοσίευσης:
Προχθες πηρα.λες να εννοουσε τη μια..αλλα δε νομιζω γιατι η τιμη ειναι για ζευγαρι..
ParisMcridis - Πεμ 02 Ιούν 2011, 19:05:08
Θέμα δημοσίευσης:
εχει κανεις σωληνακια μαμα απο 207 γιανα παρω μετρα?
ParisMcridis - Κυρ 05 Ιούν 2011, 20:56:34
Θέμα δημοσίευσης:
Τα ρακορ που μπαινουν στις brembo του 406 ειναι καμπυλωτα στην ακρη αυτα που κουμπωνουν απο την αλλη ακρη(στο σωληνακι που ειναι πανω στο αμαξι) πως ειναι??Γιανα ξερω να παρω να φτιαξω τα σωληνακια υψηλης.
ParisMcridis - Παρ 19 Αύγ 2011, 16:09:48
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει διαφορα απο ap racing και ap racing galfer στην ιδια δαγκανα??πχ εχουν διαφορετικα σε διαμετρο εμβολα η κατι αλλο??
MEMsound - Παρ 19 Αύγ 2011, 16:18:41
Θέμα δημοσίευσης:
τι εννοεις στην ιδια δαγκανα?
εχει τον ιδιο κωδικο αλλα η μια γραφει πανω σκετο ΑΠ και η αλλη ΑΠ-γκαλφερ
ή απλα εχουν το ιδιο σχημα/μεγεθος?
ParisMcridis - Παρ 19 Αύγ 2011, 16:45:14
Θέμα δημοσίευσης:
εννοω για την ιδια διαμετρο δισκου...δε νομιζω πως εχουν τους ιδιους κωδικους.
Και εμφανισιακα μοιαζουν πολυ.Επισης τα 283 που γραφουν ap racing galfer ποσο παχος δισκο περνουν 26 η λιγοτερο???
kostas207rc - Δευ 26 Μάρ 2012, 12:21:44
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.car.gr/parts/view/2257092/
Γνωρίζει κανείς γι αυτήν την εταιρία?
Τα έχω ξαναδεί σε leon cupra φίλου και ήτανε πολύ ευχαριστημένος
Steve - Δευ 26 Μάρ 2012, 12:41:09
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
http://www.car.gr/parts/view/2257092/
Γνωρίζει κανείς γι αυτήν την εταιρία?
Τα έχω ξαναδεί σε leon cupra φίλου και ήτανε πολύ ευχαριστημένος
Είναι η αντίστοιχη Raceland των αναρτήσεων, 330mm, 8πίστονες και είναι σαν να βάλεις εσύ τακάκι ferodo 3000 στα εργοστασιακά σου φρένα από αίσθηση Rolling eyes
android - Δευ 26 Μάρ 2012, 18:56:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ειναι πολλα τα λεφτα "αλεκο" για δοκιμη
SαλιγκαρAKIS - Δευ 26 Μάρ 2012, 21:50:31
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
http://www.car.gr/parts/view/2257092/
Γνωρίζει κανείς γι αυτήν την εταιρία?
Τα έχω ξαναδεί σε leon cupra φίλου και ήτανε πολύ ευχαριστημένος


-> http://www.d2racing.com/content/products
Steve - Δευ 26 Μάρ 2012, 22:05:19
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
-> http://www.d2racing.com/content/products

kostas207rc - Δευ 26 Μάρ 2012, 22:51:37
Θέμα δημοσίευσης:
Σάκη δεν ζήτησα να μου δώσεις link για την σελίδα τους...
ρώτησα αν άποιος ξέρει 5 πράγματα παραπάνω γτ μου έκανε εντύπωση η τιμή τους
ParisMcridis - Τρι 27 Μάρ 2012, 00:03:03
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Σάκη δεν ζήτησα να μου δώσεις link για την σελίδα τους...
ρώτησα αν άποιος ξέρει 5 πράγματα παραπάνω γτ μου έκανε εντύπωση η τιμή τους
μακριά.πρώτον τζάμπα λεφτά με τα ίδια βάζεις brembo και ap.δεύτερον γιατί να μπλεξεις με διαιρουμενους πανακρβους δίσκους που ίσως στραβωσουν πιο εύκολα απ κάποια brembo η ap και με περίεργα τακακια που δε θα χεις επιλογες.απο αίσθηση προσωπικά δε ξέρω πως είναι αλλα και με hispec έχω ακούσει κόσμο να λέει ότι μαμανε αλλα πάλι brembo έβαλαν τρεχοντας.θα σου βγάλω φωτο να δεις τα δικά μου με Δαγκανες brembo απο το junior kit και μαμα δίσκους rc(για χαμηλότερο κόστος κιλά και μεγαλύτερο περιθώριο στη ζαντα απο του 305χ28).είναι πιο compact απο του 406 έχουν ακριβώς τα ίδια εμβολα και τακακια και δε σφυρανε καθόλου και με ds2500.σαν σετ όλα αυτα με λίγο ψάξιμο και καλές τιμές έχεις ξεμπερδεψει με ένα 600-700(μεταχειρισμενες Δαγκανες τα αλλα καινουργια) και χωράνε και στις oz που έχεις.πράγμα που δε πιστεύω για τα d2.αυτα απο μένα.πάντως αν θες να δώσεις χρήμα πάρε τα ap. Wink
'Andy'-lag - Τρι 27 Μάρ 2012, 01:25:46
Θέμα δημοσίευσης:
Kωστή πραγματικα ρε φίλε..... Υπαρχει έτοιμη λύση ΑΡ με 1.500 και σκεφτεσαι αοτιδηποτε αλλο με 1.200....? Και πρακτικα ειναι σαν να συγκρινεις βούρτσα με τσαπου......!! Very happy Very happy Very happy
bagosgt - Τρι 27 Μάρ 2012, 06:58:05
Θέμα δημοσίευσης:
μη τον μαλωνετε ρε,δεν ειπε οτι θα τα βαλει,αλλα ουτε οτι θα αλλαξει κ αμεσα τα φρενα.απλα επεσαν στην αντιληψη του κ το ποσταρε για να μαθει αν ξερει κανενας τιποτα.εξαλου αν ειχε αυτα τα λεφτα,δε θα εβαζε φρενα,θα τα εδινε σε εμενα να βαλω σφυριλατα... Laughing
kostas207rc - Τρι 27 Μάρ 2012, 13:19:42
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
μη τον μαλωνετε ρε,δεν ειπε οτι θα τα βαλει,αλλα ουτε οτι θα αλλαξει κ αμεσα τα φρενα.απλα επεσαν στην αντιληψη του κ το ποσταρε για να μαθει αν ξερει κανενας τιποτα.εξαλου αν ειχε αυτα τα λεφτα,δε θα εβαζε φρενα,θα τα εδινε σε εμενα να βαλω σφυριλατα... Laughing

Με κάλυψε ο Βάγγος...πρώτη μου δουλειά είναι να μαζέψω λεφτά
για τα σφυρίλατα του scubi Razz
Πάντως για AP νομίζω ότι ξεπερνάνε τα 1.6 σε τιμή την τελευταία φορά που είχα ρωτήσει μαζί με σωληνάκια και όλα τα υπόλοιπα τοποθετημένα πάντα
dimkeras - Τρι 27 Μάρ 2012, 13:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως ισχύει ακόμη αυτό;

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=17857
MEMsound - Τρι 27 Μάρ 2012, 13:43:41
Θέμα δημοσίευσης:
οχι "οπως ειναι", μιας και το εκει συνεργειο το κλεισανε

αλλα αν θελετε μπορειτε να κάνετε ενα τηλεφωνο στον Ανεστη "και οτι σας πει" - ή τελος πάντων αν κάποιος ενδιαφερεται πραγματικα σοβαρα του κάνω κι εγω μια ερωτηση.
ParisMcridis - Τρι 27 Μάρ 2012, 17:37:46
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
μη τον μαλωνετε ρε,δεν ειπε οτι θα τα βαλει,αλλα ουτε οτι θα αλλαξει κ αμεσα τα φρενα.απλα επεσαν στην αντιληψη του κ το ποσταρε για να μαθει αν ξερει κανενας τιποτα.εξαλου αν ειχε αυτα τα λεφτα,δε θα εβαζε φρενα,θα τα εδινε σε εμενα να βαλω σφυριλατα... Laughing

Εμ πρέπει να τον μαλωσουμε γίανα βάλεις και ΕΣΥ σφυριλατα και αυτός φρένα Laughing πάντως πέρα απο την πλάκα και χωρίς να τα έχω δοκιμάσει και τα ap είναι λίγο υπερβολικα σα φρένα διάσταση τιμη και ανταλακτικων για αμάξι δρόμου.
iceage - Τρι 27 Μάρ 2012, 17:49:45
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
bagosgt έγραψε:
μη τον μαλωνετε ρε,δεν ειπε οτι θα τα βαλει,αλλα ουτε οτι θα αλλαξει κ αμεσα τα φρενα.απλα επεσαν στην αντιληψη του κ το ποσταρε για να μαθει αν ξερει κανενας τιποτα.εξαλου αν ειχε αυτα τα λεφτα,δε θα εβαζε φρενα,θα τα εδινε σε εμενα να βαλω σφυριλατα... Laughing

Εμ πρέπει να τον μαλωσουμε γίανα βάλεις και ΕΣΥ σφυριλατα και αυτός φρένα Laughing πάντως πέρα απο την πλάκα και χωρίς να τα έχω δοκιμάσει και τα ap είναι λίγο υπερβολικα σα φρένα διάσταση τιμη και ανταλακτικων για αμάξι δρόμου.

Η καλή ενεργητική ασφάλεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.
athanas - Τρι 27 Μάρ 2012, 18:01:28
Θέμα δημοσίευσης:
+οο
ParisMcridis - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:16:47
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
ParisMcridis έγραψε:
bagosgt έγραψε:
μη τον μαλωνετε ρε,δεν ειπε οτι θα τα βαλει,αλλα ουτε οτι θα αλλαξει κ αμεσα τα φρενα.απλα επεσαν στην αντιληψη του κ το ποσταρε για να μαθει αν ξερει κανενας τιποτα.εξαλου αν ειχε αυτα τα λεφτα,δε θα εβαζε φρενα,θα τα εδινε σε εμενα να βαλω σφυριλατα... Laughing

Εμ πρέπει να τον μαλωσουμε γίανα βάλεις και ΕΣΥ σφυριλατα και αυτός φρένα Laughing πάντως πέρα απο την πλάκα και χωρίς να τα έχω δοκιμάσει και τα ap είναι λίγο υπερβολικα σα φρένα διάσταση τιμη και ανταλακτικων για αμάξι δρόμου.

Η καλή ενεργητική ασφάλεια δεν έβλαψε ποτέ κανέναν.

ναι οκ..αλλα σε τι τιμη και σε τι ποσοστο θα τα χρειαστει...αν ειναι να βαλει 1600ευρω φρενα γιανα φρεναρει σε μια στραβη απο τα 250 οκ..ειναι σα να βαλεις την peugeot sport αναρτηση γιανα παταει καλυτερα οταν πηγαινεις στην εθνικη ταξιδι... Wink
Steve - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:17:13
Θέμα δημοσίευσης:
Με 600 ευρώ αν παίρνεις κομπλέ plug and play set όμως, το ξανασκέφτεσαι Wink Wink
android - Τρι 27 Μάρ 2012, 19:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
Σε πολλους δεν χρειαζοντε αλλα φρενα ειδικα με rc που ναι μεγαλυτερα
αλλα καποιος θελει να τα βλεπει,αλλος θελει να ξερει απλα οτι εχει αναβαθμιση και εκει γιατι δε του αρεσει να χεις στο μυαλο του οτι ειναι μαμα,αλλος απλα θελει να χει να το λεει κτλ κτλ
Samer - Παρ 20 Απρ 2012, 11:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
Να και τα δικα μου:

http://i259.photobucket.com/albums/hh311/samer_13/Peugeots/IMG_0496.jpg
http://i259.photobucket.com/albums/hh311/samer_13/Peugeots/IMG_0494.jpg
http://i259.photobucket.com/albums/hh311/samer_13/Peugeots/IMG_0501.jpg

Ενα υπερ-μεγαλο ευχαριστω στον Steve για τα φρενα και την βοηθεια του!! Armed

Η βρωμια πανω στην δισκοπλακα ειναι απο το τορνιρισμα και επρεπε να πεσει 1 χιλιοστο απο 288 στα 287.
Steve - Παρ 20 Απρ 2012, 11:32:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πόλεμος Armed Armed Shoot Shoot W00t Thumbs Up
ParisMcridis - Παρ 20 Απρ 2012, 11:49:36
Θέμα δημοσίευσης:
αντε καλα φρεναρισματα..ποσο κενο αφηνουν απο τις ζαντες και με τι οφσετ οι ζαντες???Και για οσους ξερουν στο ιδιο οφσετ οι ultraleggera θα εμπαιναν η οι ακτινες απο τις superturismo βγαινουν πιο εξω?και γιατι τις εριξες απο 288 σε 287???
Samer - Παρ 20 Απρ 2012, 12:03:05
Θέμα δημοσίευσης:
ParisMcridis έγραψε:
αντε καλα φρεναρισματα..ποσο κενο αφηνουν απο τις ζαντες και με τι οφσετ οι ζαντες???Και για οσους ξερουν στο ιδιο οφσετ οι ultraleggera θα εμπαιναν η οι ακτινες απο τις superturismo βγαινουν πιο εξω?και γιατι τις εριξες απο 288 σε 287???


Δεν εχω ιδεα τι οφσετ εχουν οι ζαντες, αλλα μπηκαν με 10 χιλιοστα αποστατες, και εχουν κενο 1.5 χιλιοστο περιπου απο δαγκανα με ακτινα. Αν δεν κανω λαθος, το οφσετ ειναι 25. Τις εριξε γιατι οταν τα εβαλε πανω, τα τακακια χτυπαγαν λιγο στις ακρες τις δισκοπλακας οταν εστριβε το τιμονη φουλ αριστερα η δεξια.
ParisMcridis - Παρ 20 Απρ 2012, 12:14:54
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε εισαι στο 15offset.Αυτο με τα τακακια δε καταλαβαινω πως μπορει να γινει μιας δαγκανα και δισκοπλακα ειναι βιδωμενες πανω στο ακρο και αυτο δεν αλλαζει τις αποστασεις οπως και να στιψεις.
MEMsound - Παρ 20 Απρ 2012, 12:33:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μεγειές και αχρείαστα να ναι!!!
'Andy'-lag - Παρ 20 Απρ 2012, 16:20:00
Θέμα δημοσίευσης:
Thumbs Up Thumbs Up
Steve - Παρ 20 Απρ 2012, 20:55:23
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Thumbs Up Thumbs Up
Εσύ τις έβαλες ή... ακόμα; Rolling eyes
iceage - Παρ 20 Απρ 2012, 21:09:01
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
'Andy'-lag έγραψε:
Thumbs Up Thumbs Up
Εσύ τις έβαλες ή... ακόμα; Rolling eyes

Τα' βαλα τι να κάνω με στρίμωξε.
Steve - Παρ 20 Απρ 2012, 21:12:45
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Τα' βαλα τι να κάνω με στρίμωξε.
Όταν λέω "τις" εννοώ "τις ζάντες" που κόντεψα να τις κάνω τραπεζάκι για το σαλόνι 1 μήνα που "τις" είχα εδώ Laughing Laughing
MEMsound - Σαβ 21 Απρ 2012, 10:50:09
Θέμα δημοσίευσης:
οχι δεν μπαίνουν με τα Brembo και με τους 16mm αποστάτες που εχει αυτη την στιγμή...
Steve - Κυρ 22 Απρ 2012, 11:10:00
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
οχι δεν μπαίνουν με τα Brembo και με τους 16mm αποστάτες που εχει αυτη την στιγμή...
Τζάμπα η αγορά; Laughing Laughing
'Andy'-lag - Δευ 23 Απρ 2012, 02:47:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σωπα ρε.....Θα βρούμε 20mm αποστάτες και είμαστε κομπλέ......!!! Wink Wink Wink
xrisa-xs - Δευ 23 Απρ 2012, 11:34:35
Θέμα δημοσίευσης:
άμα δεν σου κάνουν τις παίρνω εγώ!
τίποτα δεν πάει τσάμπα!!!
manosm3 - Δευ 23 Απρ 2012, 13:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
Για τι μοντελο μιλαμε; Very happy
MEMsound - Δευ 23 Απρ 2012, 13:28:28
Θέμα δημοσίευσης:
απ τα λιγα
αλλα επιπεδα μοντελισμου
ParisMcridis - Δευ 23 Απρ 2012, 19:16:50
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
Σωπα ρε.....Θα βρούμε 20mm αποστάτες και είμαστε κομπλέ......!!! Wink Wink Wink

αμα θες με κεντρο ζαντας μεγαλυτερο απο το μαμα πες μου...για τι ζαντα λεμε?
MEMsound - Τρι 24 Απρ 2012, 01:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
Κ1
'Andy'-lag - Τρι 24 Απρ 2012, 02:37:20
Θέμα δημοσίευσης:
xrisa-xs έγραψε:
άμα δεν σου κάνουν τις παίρνω εγώ!
τίποτα δεν πάει τσάμπα!!!


Noμιζω πως ακόμα και στο αυτοκίνητο να μην τις βάλω (που δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπούν) μπορώ να τισ κρεμάσω στον τοίχο και να τις κοιτάζω...........!! Laughing Laughing Laughing Laughing
xrisa-xs - Τρι 24 Απρ 2012, 14:17:47
Θέμα δημοσίευσης:
'Andy'-lag έγραψε:
xrisa-xs έγραψε:
άμα δεν σου κάνουν τις παίρνω εγώ!
τίποτα δεν πάει τσάμπα!!!


Noμιζω πως ακόμα και στο αυτοκίνητο να μην τις βάλω (που δεν υπάρχει περίπτωση να μην μπούν) μπορώ να τισ κρεμάσω στον τοίχο και να τις κοιτάζω...........!! Laughing Laughing Laughing Laughing


νομίζω πως είσαι μονοφαγάς!!! Evil
δεν είπα ότι θα τις κρατήσω για πάντα Silly
saikoe_39 - Κυρ 03 Ιούν 2012, 18:09:41
Θέμα δημοσίευσης:
Eδω είμαστε , μετά απο αρκετό ψάξιμο-ψείρισμα-ξίνισμα-κwλοβαρεμα κλπ

Δαγκανες Brembo(απο το junior kit)

Δίσκοι brembo 305Χ28 (του 406 δλδ.....βαρος 7.9 κιλα......6.8 ειναι του Gt-rallye...8.4 του Rc)

Ανταπτορες by Spanos

Σωληνάκια hel

Ουσιαστικά είναι αντιγραφή του junior kit,στο 1/3 της τιμης που εχουν new.

Τριξίματα-σφυρίγματα κλπ δεν υπάρχουν,(ουτε καν στην οπισθεν)


Ενα μεγαλο ευχαριστώ στον Πάρη μου με βοήθησε και με ανέχτηκε σχεδον ενα χρονο ψαχνοντας για δαγκανες χαρακτηριστικά κλπ(αν και στην αρχη πηγε να μου φορτωσει του 406 Laughing )











dimkeras - Κυρ 03 Ιούν 2012, 18:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικος!!

Αχρείαστα να'ναι!!

Btw, η κόκκινη δαγκάνα δένει απόστευτα με τη μαύρη ζαντούλα! Thumb Left
saikoe_39 - Δευ 04 Ιούν 2012, 01:23:32
Θέμα δημοσίευσης:
Το χρώμα ειναι το αρχικό που ειχαν...δεν είχα χρονο-διάθεση για να τις βαψω...εχουν κάποιες εκδορές....αλλα σιγα τα εγκς..!
(κίτρινες-λαχανι-ροζ ειναι τα σωστα χρώματα:lol:)
bagosgt - Δευ 04 Ιούν 2012, 09:52:13
Θέμα δημοσίευσης:
μεγειες κωστη!αντε να τα δουμε κ απο κοντα καποια στιγμη Wink
sps - Δευ 04 Ιούν 2012, 10:35:23
Θέμα δημοσίευσης:
Τα brembo junior kit ειναι αυτα που μπαινουν σε group vag?
ποσο παει ενα ζευγαρι δαγκανες brembo junior?
saikoe_39 - Δευ 04 Ιούν 2012, 11:06:27
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
μεγειες κωστη!αντε να τα δουμε κ απο κοντα καποια στιγμη Wink


Θενκς Βαγγο....θα γίνει και αυτο....
θελω εδώ και καιρό να δω πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο με την td05..! Confused



Μπαίνουν και σε γκρουπ βαγκ..τα φορούσαν τα κουπρα..!!!

μτχ ξεκινούν απο 250-300 ευρώ...
sfirakis1 - Παρ 24 Αύγ 2012, 22:46:21
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
bagosgt έγραψε:
μεγειες κωστη!αντε να τα δουμε κ απο κοντα καποια στιγμη Wink


Θενκς Βαγγο....θα γίνει και αυτο....
θελω εδώ και καιρό να δω πως συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο με την td05..! Confused



Μπαίνουν και σε γκρουπ βαγκ..τα φορούσαν τα κουπρα..!!!

μτχ ξεκινούν απο 250-300 ευρώ...


Kαλοριζικα φιλε μου.....
MEMsound - Κυρ 26 Αύγ 2012, 11:21:43
Θέμα δημοσίευσης:
ωραιος μεγειες!!
και αχρειαστα να ναι....


welcome to endo-land
tasos_C - Κυρ 26 Αύγ 2012, 12:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
καλορίζικα και καλά φρεναρίσματα..
mathanas - Κυρ 02 Σεπ 2012, 16:10:36
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω καποιον που τα χει καθαρα στο μυαλο του γιατι εχω μπερδευτει

Τελικα για να μπουνε τα brembo 4-pot 406 στο 207 rallye χρειαζομαι μονο τις δαγκανες και αποστατες τουλαχιστο 10mm για τις μαμα ζαντα, που σημαινει και 10mm μακρυτερα μπουλονια που να ναι ομως flat ? (δε βρισκω πουθενα μονο κατι μετατροπεις για standard tapered bolt σε peugeot flat...)

τα φρενα του 207rc μπαινουν στο rallye ? Αν ναι θελουν αλλα ακρα η απλα μονο τις δαγκανες και τους δισκους ? καπου διαβαζα σε ενα αλλο topic για κατι παρεμβυσματα που εχουν οσο η δαγκανα Confused

Ετυχε να οδηγησω ενα abarth evo και καταλαβα οτι απλα το ραλακυ δεν εχει φρενα..... αλλα τι πρεπει να μπει για οσο το δυνατον λιγοτερες πατεντες ?

thanks Very happy
ParisMcridis - Κυρ 02 Σεπ 2012, 16:22:46
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε τα brembo που φοραει ο saikos(305χ28 δισκο) η αυτα που εχω εγω με τις δαγκανες του saikoυ αλλα με 302χ26 δισκο.Και τα δυο θελουν φτιαχτα πλακακια.

Τα apracing(ειναι και πανακριβα και αχρειαστα στο μεσο οδηγο) ολα τα αλλα απλα δε λενε.Του rc παλι θα σου φανουν οτι δεν εχεις φρενα και του 406 θα σου παρουν τα αυτια απο το σφυριγμα.
mathanas - Κυρ 02 Σεπ 2012, 16:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
ok ωραια, αυτες τις δαγκανες αν καταλαβα (brembo junior kit) πως τις ζηταω ή πως τις ψαχνω για να δω σε τι τιμες παιζουν ?
θα προτιμουσα μεταχειρισμενες εκτος και αν εχουν λογικη τιμη καινουργιες. το πλακακι θα το φτιαξει μηχανουργος σωστα? πως θα ξερω ομως διαστασεις κλπ για το πλακακι για να του πω ? και ενα τελευταιο αυτες μπαινουν χωρις αποστατες στις μαμα ζαντες ?

ευχαριστω και παλι.....
ParisMcridis - Κυρ 02 Σεπ 2012, 17:05:43
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον αν τις βρεις γιατι ειναι και λιγο δυσκολο πανε απο 300-500 καινουργιες κανουν σα κιτ 1200 οποτε το ξεχνας.Τα πλακακια αν πας σε καποιον που φτιαχνει ξερει αυτος μη σε απασχολει.Αναζητηση μονο οπτικα γιατι κανεις δε λεει junior kit αλλα brembo 4πιστονα.Τωρα για τις ζαντες.Αυτα με του 305 θελουν απστατη σιγουρα και αλλη ζαντα μαλλον.Τωρα τα δικα μου με τους 302 με αποστατη μπαινουν ανετα.Δε εχω δοκιμασει να βαλω τη ρεζερβα πανω να δω αλλα νομιζω θα μπαινει.Αν αξιοθω να βαλω κατι ds3000 που εχω και βγαλω τις ζαντες μου θα σου πω τι και πως.
mathanas - Κυρ 02 Σεπ 2012, 18:05:58
Θέμα δημοσίευσης:
οκ, αν και τα φρενα του rc τα καλοκοιταω, μηπως ξερεις αν μπαινουν πανω στο rallye? θελω μονο δαγκανες και δισκους ? οι βασεις ακρα ειναι ιδια ?
ParisMcridis - Κυρ 02 Σεπ 2012, 18:32:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μπαίνουν ακριβώς.δε χρειάζονται τίποτα.
gorilas 2O7 - Κυρ 21 Οκτ 2012, 13:00:46
Θέμα δημοσίευσης: εε
να ρωτησω και γω κατι ρε παιδια επειδη ψαχνω για φρενα.υπαρχουν φρενα με πανω απο 300μμ δισκο που να κουμπωνουν χωρις αποστατες φρενων;ζαντες φοραω 18αρες.του 406 μεχρι 288 παιρνουν σωστα.και αν ναι απο τιμες τι παιζουν;
Steve - Δευ 22 Οκτ 2012, 07:26:17
Θέμα δημοσίευσης: Re: εε
gorilas 2O7 έγραψε:
να ρωτησω και γω κατι ρε παιδια επειδη ψαχνω για φρενα.υπαρχουν φρενα με πανω απο 300μμ δισκο που να κουμπωνουν χωρις αποστατες φρενων;ζαντες φοραω 18αρες.του 406 μεχρι 288 παιρνουν σωστα.και αν ναι απο τιμες τι παιζουν;
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=25627
salex - Δευ 22 Οκτ 2012, 07:31:00
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο η καλύτερη λύση για αυτό που θέλεις είναι τα APRacing.
Μπορείς να τα βρεις μέσω της ελληνικής Peugeot, μιας και χρησιμοποιούνται από την γαλλική εταιρεία σε αγώνες.

Τα φρένα αυτά μπαίνουν χωρίς αποστάτες και δεν σφυρίζουν. Είναι ίσως το δυνατότερο κιτ φρένων που έχουμε δει μέχρι στιγμής και το έχουν φορέσει αρκετά αυτοκίνητα στο PSClub με εξαιρετικά αποτελέσματα.

Κάπου πήρε το μάτι μου επίσης ότι υπάρχει κιτ της K-sport αλλά δεν παίρνω όρκο ότι μπαίνουν οι δαγκάνες χωρίς πλακάκια, μιας και η εταιρεία έχει συγκεκριμένους τυποποιημένους τύπους δαγκάνας και πλευστούς δίσκους και τα βάζει παντού.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Πεμ 25 Οκτ 2012, 21:16:22
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλική kontroσυμβουλή..

Μειώστε τη ροπή αδράνειας μέσω Rotors...

Επιδόσεις εις τον κύβο!! ... Wink
gorilas 2O7 - Σαβ 27 Οκτ 2012, 14:26:32
Θέμα δημοσίευσης: 3
σας ευχαριστω πολυ
ParisMcridis - Τρι 13 Νοέ 2012, 20:19:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει καποιος αν στο Junior kit της brembo για το 206/106 που εβγαινε με διαιρουμενο 282 δισκο μπορουμε να βαλουμε μεγαλυτερο ροτορα στα μπελ?
gorilas 2O7 - Σαβ 24 Νοέ 2012, 19:44:20
Θέμα δημοσίευσης: 11
ξερει κανενας τα ap racing 4pot του mg tf μεχρι τι δισκο παιρνουν;304 σιγουρα μεγαλυτερα;
ParisMcridis - Κυρ 25 Νοέ 2012, 11:55:03
Θέμα δημοσίευσης:
Μη μπλεκεις με τέτοια.βρες με ακτινικη στήριξη και όχι με αυτακια.
kostas207rc - Σαβ 16 Νοέ 2013, 16:22:22
Θέμα δημοσίευσης:
http://i790.photobucket.com/albums/yy188/kostas2860/brembo323_zpsbdbab515.jpg

Εδώ ειναι και τα δικά μου λοιπόν
323*28
Να ευχαριστήσω τον Πάρη για την ιδέα και την βοήθεια φυσικά!
nick sapanidis - Παρ 08 Αύγ 2014, 10:09:02
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα σετ δαγγανες brembo 4 pot από Evo 9.Να τα βάλω σε δίσκο 302mm x 26mm που φοράει ήδη το rc η σε δίσκο 305mm x 28mm από το 406?
android - Παρ 08 Αύγ 2014, 19:18:47
Θέμα δημοσίευσης:
nick sapanidis έγραψε:
Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα σετ δαγγανες brembo 4 pot από Evo 9.Να τα βάλω σε δίσκο 302mm x 26mm που φοράει ήδη το rc η σε δίσκο 305mm x 28mm από το 406?


Αν θυμαμαι καλα το evo φοραει 32 παχος
nick sapanidis - Σαβ 09 Αύγ 2014, 13:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω λίγο.
akis1976 - Σαβ 09 Μάϊ 2015, 19:48:30
Θέμα δημοσίευσης:
πληροφοριακά έχει κανείς ιδέα εάν αυτά μπαίνουν σε rc ?
http://www.ebay.co.uk/itm/221399960208?euid=49c415ba5c5d474b972b329c98dd50e6&cp=1
JDROGAS - Σαβ 09 Μάϊ 2015, 20:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
Φαγωθηκες Laughing Laughing Laughing Laughing
akis1976 - Σαβ 09 Μάϊ 2015, 20:03:18
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Φαγωθηκες Laughing Laughing Laughing Laughing

άστα να πάνε,με τρώει ο κώλος μου Laughing
JDROGAS - Σαβ 09 Μάϊ 2015, 20:04:43
Θέμα δημοσίευσης:
Για δες εδω
http://www.car.gr/parts/view/6375827/
akis1976 - Κυρ 10 Μάϊ 2015, 07:43:03
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Για δες εδω
http://www.car.gr/parts/view/6375827/

αυτο ειναι για 106 / 206.
saikoe_39 - Κυρ 10 Μάϊ 2015, 12:05:41
Θέμα δημοσίευσης:
Δλδ εσυ θες κιτακι έτοιμο για 207.?

Εαν σε ενδιαφέρει τα φρενα σου και 700 ευρω και εχεις το παρακατω με ds2500 τακακι...(απλα θες και αποστατες για τις μαμα ζαντες)






saikoe_39 έγραψε:
Eδω είμαστε , μετά απο αρκετό ψάξιμο-ψείρισμα-ξίνισμα-κwλοβαρεμα κλπ

Δαγκανες Brembo(απο το junior kit)

Δίσκοι brembo 305Χ28 (του 406 δλδ.....βαρος 7.9 κιλα......6.8 ειναι του Gt-rallye...8.4 του Rc)

Ανταπτορες by Spanos

Σωληνάκια hel

Ουσιαστικά είναι αντιγραφή του junior kit,στο 1/3 της τιμης που εχουν new.

Τριξίματα-σφυρίγματα κλπ δεν υπάρχουν,(ουτε καν στην οπισθεν)


Ενα μεγαλο ευχαριστώ στον Πάρη μου με βοήθησε και με ανέχτηκε σχεδον ενα χρονο ψαχνοντας για δαγκανες χαρακτηριστικά κλπ(αν και στην αρχη πηγε να μου φορτωσει του 406 Laughing )











akis1976 - Κυρ 10 Μάϊ 2015, 16:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 οχι δεν θελω κιτακι ετοιμο για 207,βασικά για ap κοιτάω γι'αυτο έβαλα και το link απο ebay αν κάνανε αυτοί με το κατάλληλο πλακάκι φυσικά.
saikoe_39 - Κυρ 10 Μάϊ 2015, 18:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
δες του Νικόλα την αγγελία...
Οι δαγκάνες αυτές που κοιτάς με την στιριξη που έχουν Είναι μπελάς...
Γενικότερη συμβουλή μην δώσεις 1600 ευρώ για ap....

Εγώ έχω τα παραπάνω...δεν τα δινω..πλάκα κάνω... μου είναι μια χαρά....και το κόστος ήταν για γέλια...
ParisMcridis - Δευ 11 Μάϊ 2015, 19:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχουν και τα φρενα οπως στο ds3r 323χ28 με τις ιδιες δαγκανες οπως του σαικου.Αυτα φοραω εγω.Λογος για Ap δεν υπαρχει αν ειναι να δωσεις 1000+.Τα 305χ28 του σαικου ειναι υπεραρκετα.

Πλεον ψαχνοντας εχω βρει 3 κιτακια που με λιγες τροποποιησεις και κατω απο 900ε μπαινουν στο 207.Ολα 4pot brembo και δισκους απο 312 ως 323.

Ολα ομως θελουν ζαντες με οφσετ 15 ή 1.5 ποντο αποστατες στη μαμα.
SAKIS-LEMANS - Τετ 13 Μάϊ 2015, 07:17:03
Θέμα δημοσίευσης:
saikoe_39 έγραψε:
δες του Νικόλα την αγγελία...
Οι δαγκάνες αυτές που κοιτάς με την στιριξη που έχουν Είναι μπελάς...
Γενικότερη συμβουλή μην δώσεις 1600 ευρώ για ap....

Εγώ έχω τα παραπάνω...δεν τα δινω..πλάκα κάνω... μου είναι μια χαρά....και το κόστος ήταν για γέλια...


Γνώμη μου είναι ότι AP racing (το κιτάπι 325 - 330mm δίσκο δεν θυμάμαι ακριβώς), είναι κάτι το οποίο δεν θα χρησιμοποιήσει ο οδηγός στο δρόμο ποτέ.
Για εμένα 1600 και 2000 ευρώ που βγαίνει το κιτάκι δεν αξίζει για τον οδηγό του δρόμου. Είτε αυτός κάνει κόντρες ή/και το στρίβει όπου βρει.

Όμως:

Έχω ανέβει σε 207 με το κιτ αυτό το φρενάρισμα απλά δεν υπάρχει, σε επαναληπτικότητα-απόδοση (μιλάμε για πίστα Σερρών) απλά δεν καταλάβαινε τίποτα στο 207.Απλά χαιρόσουν να πατάς φρένο. Θυμάμαι όταν τα πήραμε απο Γκαγκαστάθη αν δεν απατώμαι γύρω στο 1,5 κιλό η δαγκάνα για δίσκο δεν θυμάμαι.
android - Τετ 13 Μάϊ 2015, 18:01:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσο εχουν οι brembo καινουργιες ξερετε?
giannik - Πεμ 28 Μάϊ 2015, 17:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω 308 GT,etuners stage 3 ,με μαμά 18άρες.
Τι σετ θα μου προτείνατε ,max 800€?
Ευχαριστώ
rallaki-1 - Πεμ 24 Δεκ 2015, 21:04:24
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα!

Ξέρει κανένας αν κάνουν τα φρένα από evo 9 στο 207 rallye με μαμά ζάντα????

Το έχει το κιτ φίλος και άμα κάνουν θα τα βάλω!
rallaki-1 - Δευ 28 Δεκ 2015, 16:49:13
Θέμα δημοσίευσης:
Κανένας????
Kostaswannabe - Δευ 28 Δεκ 2015, 17:10:49
Θέμα δημοσίευσης:
Θαρρώ πως οποιοδήποτε τετραπιστονο δεν κάνει με τη μαμά ζάντα. Θες αποστατες.
akis1976 - Δευ 28 Δεκ 2015, 19:28:39
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά δεν σου κάνουν γιατι οι δαγκάνες του evo δεν είναι ακτινικες,και θα πρέπει να φτιάξεις και διαιρουμενους δίσκους.
Ένας γνωστός πιο παλιά πήγε να φτιάξει κατι τέτοιο με πλακακι φυσικά και διαιρουμενους 330χ30 αλλα τα αφτακια της δαγκάνας δεν βόλευαν καθόλου και ο μάστορας του είπε άστο καλύτερα....Όλα αυτά σε rc που νομίζω οι ακτίνες της ζάντας βγαίνουν και λιγο πιο εξω σε σχέση με το rally και φυσικά με αποστάτη 15mm,η ζάντα δεν ηταν το πρόβλημα η δαγκάνα ηταν.
rallaki-1 - Παρ 08 Ιαν 2016, 22:17:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Τελικά το έψαξα και δεν κάνουν!

Μήπως ξέρει κανένας που θα βρω δαγκάνες από το junior kit (όπως του saikoe)??
nik_marin - Σαβ 09 Ιαν 2016, 21:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=28501&highlight=
akis1976 - Δευ 30 Μάϊ 2016, 17:50:15
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζει κανείς κανέναν φρενα/μηχανικό που να κάνει "πατέντες"θελω με κάποιον τρόπο να φέρνω αέρα στα φρένα.Απο τοτε που έβαλα τα 4pot βράζω συνέχεια τα υγρά,και με motul rbf 660 και με castrol srf racing,ενα session μέγαρα δεν βγάζω.Στο βουνό είναι πιο καλά τα πράγματα,ανάβαση κατάβαση δερβενοχωρια την ακούνε αλλά λίγο.
Επίσης εχω παρατηρήσει οτι πολλά αυτοκίνητα εχουν τρύπες στους θόλους για να περνάει αέρας για τα φρένα,στο 207 τίποτα.
Εχω εγώ γνωστό φρενα αλλά το μόνο που μου λέει είναι,"αν δεν αντέχουν τα τακάκια θα βράσουν τα υγρά"αν δεν αντέχουν τα cl rc6 ποια αντέχουν δηλαδη?
volvos - Δευ 30 Μάϊ 2016, 20:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
Diksoi ti einai?
Takakia apo pou?

Perierga akougontai ola ayta
JDROGAS - Δευ 30 Μάϊ 2016, 23:59:17
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
Γνωρίζει κανείς κανέναν φρενα/μηχανικό που να κάνει "πατέντες"θελω με κάποιον τρόπο να φέρνω αέρα στα φρένα.Απο τοτε που έβαλα τα 4pot βράζω συνέχεια τα υγρά,και με motul rbf 660 και με castrol srf racing,ενα session μέγαρα δεν βγάζω.Στο βουνό είναι πιο καλά τα πράγματα,ανάβαση κατάβαση δερβενοχωρια την ακούνε αλλά λίγο.
Επίσης εχω παρατηρήσει οτι πολλά αυτοκίνητα εχουν τρύπες στους θόλους για να περνάει αέρας για τα φρένα,στο 207 τίποτα.
Εχω εγώ γνωστό φρενα αλλά το μόνο που μου λέει είναι,"αν δεν αντέχουν τα τακάκια θα βράσουν τα υγρά"αν δεν αντέχουν τα cl rc6 ποια αντέχουν δηλαδη?


Ακη εχω την αισθηση οτι κατι αλλο φταιει.
Εμενα ποτε δεν εβρασαν τα υγρα οσο και αν τα πιεσα.
Και δεν μιλαω για Μεγαρα μονο αλλα για καταβαση Ταυγετο με οτι αυτο συνεπαγεται........
Μηπως οι δισκοι σου δεν συνεργαζονται με τα τακακια (λεω εγω τωρα).
Το σετ ap δισκοι και τακακια rc8 στο λεω εγγυημενα δεν εχει θεμα.
Απο την αλλη καταβαση Tσακωνα με τους ιδιους δισκους στα μισα βρωμισανε τα ferodo ds3000,υγρα ομως και παλι δεν εβρασαν.
akis1976 - Τρι 31 Μάϊ 2016, 06:31:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα να δεις πόσο περίεργα μου φαίνονται όλα αυτα παναγιωτη,για τακάκια σου ειχα πει στην ενότητα μέγαρα,οι δίσκοι ειναι αυτοί

και έμενα μου πέρασε απο το μυαλό οτι μπορεί να φταίνε οι δίσκοι γιαννη γιατί δεν ειναι αγωνιστική με μεγάλα αυλάκια αερισμού όπως είναι η ap αλλά ο φρένας που το πάω μου λέει μην πετάς λεφτά δεν φταίνε οι δίσκοι αν το τακακι δεν αντέχει θα περάσει η θερμότητα στα υγρά,τι να πω και εγώ.
Γι'αυτο σκέφτηκα πρώτα την ψύξη στα φρένα που είναι για αρχή πιο οικονομική λύση και μετα βλέπω.
JDROGAS - Τρι 31 Μάϊ 2016, 08:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Μην τρελλαθουμε τωρα τα cl ειναι οτι καλυτερο υπαρχει δεν ξερω εαν καν εχει ξαναδει ο φρενας τετοια τακακια.
Ειναι μ@@@@@α να κατηγορουμε τωρα τα τακακια.
Παντως να ξερεις οτι δεν ειναι τυχαια η επιλογη ap-cl απο την peugeot sport,και ειναι δοκιμασμενη και σε ραλλυ οπου τα χλμ των ειδικων ειναι πολλα,αλλα και σε πιστες που δεν εχουνε καμια σχεση με μεγαρα.
Steve - Τρι 31 Μάϊ 2016, 08:44:27
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
ο φρένας που το πάω μου λέει μην πετάς λεφτά δεν φταίνε οι δίσκοι αν το τακακι δεν αντέχει θα περάσει η θερμότητα στα υγρά
Tease Tease Tease
volvos - Τρι 31 Μάϊ 2016, 09:28:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τετραπιστονα που αναβουν σε ενα σεσσιον μεγαρα δε φταιει ο αερισμος τους.
ΤΕΛΟΣ.

τώρα είναι μάπα οι δίσκοι? έχουν καεί τα τακακια ή οι δίσκοι? δε ξέρω.
αλλά θεωρώ παντελώς απίθανο να διορθωθεί από τον αερισμό.

Δε χάνεις τπτ να το δοκιμάσεις.
Αυτό όπως το λες καλό φαναρτζή θέλει, να του πάς τη σωλήνα και να κάνει καλιτεχνιά να την περάσει από εισαγωγή αέρα προφυλακτήρα προς το θόλο κάνοντας τις ανάλογες τρύπες.
MEMsound - Τρι 31 Μάϊ 2016, 16:23:37
Θέμα δημοσίευσης:
εκτιμω οτι ειναι οι δισκοι ή στην χειροτερη τα σωληνακια (αν δεν εχεις βλακει υψιλης)
τα cl δεν εχουν λογω να αναβουν εκτός κι αν πυρώνουν οι δισκοι Wink
android - Τρι 31 Μάϊ 2016, 17:43:28
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.ebay.com.au/itm/AP-Racing-Temperature-Indication-Strips-x2-for-all-Brembo-calipers-used-on-track-/111087572680
akis1976 - Τρι 31 Μάϊ 2016, 18:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα οπότε όλοι καταλήγουμε οτι φταίνε οι δίσκοι,πάμε για άλλα!
MEMsound εννοείται οτι εχω βάλει υψηλής.
android θα πάρω ενα σετ και θα στα κολλήσω στο κούτελο ρε Silly
αυτά μετράνε μονο μέχρι 260c εγω θέλω απο 400c και πάνω Twisted evil
athanas - Τρι 31 Μάϊ 2016, 19:17:17
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
Μάλιστα οπότε όλοι καταλήγουμε οτι φταίνε οι δίσκοι,πάμε για άλλα!
MEMsound εννοείται οτι εχω βάλει υψηλής.
android θα πάρω ενα σετ και θα στα κολλήσω στο κούτελο ρε Silly
αυτά μετράνε μονο μέχρι 260c εγω θέλω απο 400c και πάνω Twisted evil


εσυ μιλας για θερμοκρασια δισκου ενω αυτα που σου εδειξε ο Γιωργος θερμοκρασια δαγκανας....
υπαρχουν και αυτοκολητα τετοια για δισκους που δειχνουν και πανω απο 700...
για να βρασουν τα υγρα (αν οντως ισχυει) ειναι επειδη δεν προλαβαινει να αποβαλει την θερμοτητα η δαγκανα,,πραγμα δυσκολο απο αλουμινενια δαγκανα...
αρα μαλλον δεν αντεχει ο δισκος και οχι τα υπολοιπα του συστηματος των φρενων σου
android - Τρι 31 Μάϊ 2016, 19:35:25
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
Μάλιστα οπότε όλοι καταλήγουμε οτι φταίνε οι δίσκοι,πάμε για άλλα!
MEMsound εννοείται οτι εχω βάλει υψηλής.
android θα πάρω ενα σετ και θα στα κολλήσω στο κούτελο ρε Silly
αυτά μετράνε μονο μέχρι 260c εγω θέλω απο 400c και πάνω Twisted evil


Για να δεις αν και ποσο βραζουν τα υγρα αυτα θα βαλεις στην δαγακανα,εκει ειναι τα υγρα.
Εχει και για δισκο στο χω πει
Οπως και οτι θα σου βγουν πιο ακριβα απο τα AP οπως πας Laughing
akis1976 - Τρι 31 Μάϊ 2016, 19:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
athanas έγραψε:
akis1976 έγραψε:
Μάλιστα οπότε όλοι καταλήγουμε οτι φταίνε οι δίσκοι,πάμε για άλλα!
MEMsound εννοείται οτι εχω βάλει υψηλής.
android θα πάρω ενα σετ και θα στα κολλήσω στο κούτελο ρε Silly
αυτά μετράνε μονο μέχρι 260c εγω θέλω απο 400c και πάνω Twisted evil


εσυ μιλας για θερμοκρασια δισκου ενω αυτα που σου εδειξε ο Γιωργος θερμοκρασια δαγκανας....
υπαρχουν και αυτοκολητα τετοια για δισκους που δειχνουν και πανω απο 700...
για να βρασουν τα υγρα (αν οντως ισχυει) ειναι επειδη δεν προλαβαινει να αποβαλει την θερμοτητα η δαγκανα,,πραγμα δυσκολο απο αλουμινενια δαγκανα...
αρα μαλλον δεν αντεχει ο δισκος και οχι τα υπολοιπα του συστηματος των φρενων σου

Ναι ξέρω τι μου έδειξε ο γιωργος,πλάκα του έκανα.
rallaki-1 - Τρι 07 Φεβ 2017, 19:15:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σε όλους!

επειδή ήρθε η στιγμή να μπούνε φρένα, ξέρετε μέχρι τι διάσταση δίσκου χωράει η μαμά ζάντα του RC?

Μου είπαν μέχρι 330mm.

Ξέρεις κανείς στο Car.gr τι δαγκάνες πρέπει να ψάξω??
'Andy'-lag - Τετ 08 Φεβ 2017, 03:17:49
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει να κάνει και με τη δαγκάνα που θα επιλέξεις. Οι ΑΡ που δίνει η Peugeot είναι με 323 δίσκο. Οι Brembo που φοράω εγώ είναι με 330... Άρα σίγουρα μπορείς να παίξεις μέχρι εκεί.. Wink
rallaki-1 - Τετ 08 Φεβ 2017, 15:08:29
Θέμα δημοσίευσης:
θηρίο το έχεις κάνει!

έχει κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά η δαγκάνα που χρειάζεται να αναζητήσω ?

Ξέρω πχ ότι από Evo 9 δεν χωράει αλλά δεν ξέρω ποιο φίλτρο να πατήσω στο Car.gr για να βγάλω αυτές που δεν μου κάνουν.

Από alfa romeo κάνουν?
android - Πεμ 09 Φεβ 2017, 19:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δαγκανες ακτινικες με πλακακι
Και σιγουρα αποστατη στον τροχο
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr