PSClub - Hellas

Μετάδοση - Βαλβολίνες για κιβώτια με ΓΡΑΝΑΖΩΤΑ μπλοκέ διαφορικά

MEMsound - Δευ 08 Οκτ 2007, 15:38:24
Θέμα δημοσίευσης: Βαλβολίνες για κιβώτια με ΓΡΑΝΑΖΩΤΑ μπλοκέ διαφορικά
συνεχίζουμε εδώ και θα προστεθούν εν καιρό τα σχετικά παλαιότερα ποστ
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Τρι 09 Οκτ 2007, 14:13:00
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σε όλους.

Μετά από εκτενή έρευνα κυρίως ως προς την πρακτική εφαρμογή τους και τα αποτελέσματα αυτής και εμπιστευόμενος εμπειρίες ανθρώπων με γνώση και χρόνια δοκιμών, θα επιλέξω την LE 703.

Φιλικά,

Δημήτρης Smile
grpap - Τρι 09 Οκτ 2007, 19:32:09
Θέμα δημοσίευσης:
Lubrication Engineers.Ενδιαφερον αν και το ιδιο το διαφορικο πρεπει να ευθυνεται για πολλα.Συμμετεχω στη συζητηση μονο και μονο επειδη εχω ενδιαφερθει για ενα τετοιο μπλοκε.
Gr@lly - Τετ 10 Οκτ 2007, 12:38:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ανάλογα την χρήση...
Θεωρώ τα Repsol μια πολυ καλή επιλογή και ιδικά
σε πολύ σκληρή χρήση....
Συνεπώς δεν αλλάζω...
Βεβαια μπλοκέ δεν είχα για να ξέρω...
Lef205 - Τετ 10 Οκτ 2007, 12:42:21
Θέμα δημοσίευσης:
Δημητρη και εγω ειμαι αναμεσα στην LE και στην motul.
Για πες, ποσο τις βρισκεις?
MEMsound - Τετ 10 Οκτ 2007, 13:27:23
Θέμα δημοσίευσης:
Δημήτρη γιατί LE 703 και όχι Motul Gear 300 ή Competition?
Έμαθες συγκεκριμένους λόγους γι αυτή την επιλογή? Question
Steve - Τετ 10 Οκτ 2007, 15:21:38
Θέμα δημοσίευσης:
Στο δικό μου, στο οποίο πιστεύω έχω και τα περισσότερα χιλιόμετρα από εδώ μέσα με το Quaife, είχα βάλει με την τοποθέτηση του την LE κάτι SAE 90. την κράτησα 2μισι χρόνια περίπου και 35.000 χλμ, και πρόσφατα (στο καλοκαίρι μέσα) την άλλαξα με την ELF.

Την ώρα που έσταζε, η βαλβολίνη είχε ψιλοπήξει σε σχέση με την αρχική της κατάσταση, ενώ είχε κάτι σαν πολύ μικρές πέτσες μια φορά που είχε φύγει λίγη (όταν κατά την τοποθέτηση της ανάρτησης έσταξε επειδή ξεκούμπωσε το ημιαξόνιο του οδηγού από λάθος του μηχανικού), ενώ όταν την σκούπισα, το πανί ήταν ομοιόμορφα λερωμένο, χωρίς να φαίνονται πουθενά οι πέτσες. Επίσης το χρώμα της από μπορντώ, είχε πάρει κανα 2-3 τόνους (χρωματικούς) μαυρίλας.

Για να δούμε με την ELF τί θα γίνει τώρα...
volvos - Τετ 10 Οκτ 2007, 15:25:53
Θέμα δημοσίευσης:
επισης le ειχε και ο τασος οταν επαθε ζημια το σαζμαν του (αλλα δε ξερουμε αν εφταιγε αυτο)

και εχω ακουσει και αλλη μια περιπτωση...


σταυρο ποσα χλμ εχεις με τις ελφ?


μοτουλ κατι εγραφε ο γκαλφας οτι τις εκανε νια νια στο ελπα αλλα δε θυμαμαι ποιες.
MEMsound - Τετ 10 Οκτ 2007, 15:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως κάτι μου λέει οτι πρέπει να το πάρουμε απόφαση εμεί οι "μπλοκαρισμένοι" ότι τις βαλβολίνες θα πρέπει να τις αλλάζουμε, αν όχι κάθε 10.000 μαζί με τα λάδια... το πολύ κάθε 20.000...

πάντως τις elf που εχω τώρα τις εχω ηδη 3000παρα κάτι χιλιόμετρα.

Στα 10000 (και πολύ πιθανό νωρίτερα λόγω συμπλέκτη...) θα τσεκάρω να δω τι γίνεται...
Sidobre - Τετ 10 Οκτ 2007, 16:21:33
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επισης le ειχε και ο τασος οταν επαθε ζημια το σαζμαν του (αλλα δε ξερουμε αν εφταιγε αυτο)




Το εξήγησα και στο άλλο τοπικ που κλειδωσε ο Μανθούκος. Δεν έπαθα ζημιά από τις βαλβολίνες. Εφυγε μια βίδα από το πλατώ και την μάγκωσε το βολάν και έσκισε λίγο το καβούκι στο σημειο που είναι το διαφορικό και έτρεξαν βαλβολίνες. Τώρα μην πω γιατί έγινε... τεσπα, οι βίδες του πλατώ ήταν 2-3mm πιο μακρυές απ'όσο έπρεπε να είναι, με αποτέλεσμα να τερματίζουν στο (ελαφρωμένο) βολάν και δεν έσφιγγαν καλά. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να φύγουν δύο! Η μία αναίμακτα, η δεύτερη με τραυματισμό.

Με τις LE ευχαριστημένος είμουν (είμαι) αλλά θέλω να δοκιμάσω τις Motul Competition που έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια. Ο λόγος είναι ότι οι LE είναι ορυκτέλαιο και όλη την δουλειά την κάνει το πρόσθετο που βάζουν (Monolec). Αυτό ουσιαστηκά σημαίνει ότι κανονικά πρέπει να αντικαθίστώνται σχετικά... τακτικά. Οι Motul είναι φουλ συνθετικές αλλά με με μία παρατήρηση (που με κάνει να ανυσηχώ): Δεν είναι 75W90 αλλά 75W140...

edit by MEMsound
σου πρόσθεσα το σχετικό link για το άλλο post

glf - Τετ 10 Οκτ 2007, 16:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

μοτουλ κατι εγραφε ο γκαλφας οτι τις εκανε νια νια στο ελπα αλλα δε θυμαμαι ποιες.


motul competition για μπλοκέ φορούσα μέχρι την.. τελευταία αλλαγή. Πριν κάνα δίμηνο έβαλα redline MTL και αυτές είναι που την άκουσαν στο ΕΛΠΑ. Δεν αντέχουν.

Από τις Motul δεν είχα κανένα παράπονο και ας άκουγα απο καμιά φορά οτι όποιος τις δοκίμασε δεν του άρεσαν.

Τώρα λέω να βάλω Redline NS που τις φοράνε τα καλά παιδιά από Σαλόνικα με τα GRT μπλοκέ.
volvos - Τετ 10 Οκτ 2007, 16:32:09
Θέμα δημοσίευσης:
οταν κουρεψες το 14/60 τασουλη τι ειχες πανω? Cool
εγω γενικα εχω απογοητευτει απο τις περισσοτερες βαλβολινες πλεον.
αν βγει και η ελφ μαυρη τη κατσαμε.

(εγω εχω 5000χλμ και λογικα σημερα αυριο θα τις τσεκαρει ο αργυρης που το εχει λαιον)


υ.γ. να χαιρεσαι το πλατο σου ... και το μυαλο σου
volvos - Τετ 10 Οκτ 2007, 16:36:27
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
volvos έγραψε:

μοτουλ κατι εγραφε ο γκαλφας οτι τις εκανε νια νια στο ελπα αλλα δε θυμαμαι ποιες.


motul competition για μπλοκέ φορούσα μέχρι την.. τελευταία αλλαγή. Πριν κάνα δίμηνο έβαλα redline MTL και αυτές είναι που την άκουσαν στο ΕΛΠΑ. Δεν αντέχουν.

Από τις Motul δεν είχα κανένα παράπονο και ας άκουγα απο καμιά φορά οτι όποιος τις δοκίμασε δεν του άρεσαν.

Τώρα λέω να βάλω Redline NS που τις φοράνε τα καλά παιδιά από Σαλόνικα με τα GRT μπλοκέ.


στη μοτουλ νικο ειχες και fm??
me to bacci Μιλαμε εεε?
Steve - Τετ 10 Οκτ 2007, 16:52:01
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σταυρο ποσα χλμ εχεις με τις ελφ?


2-3.000 χλμ.
Lef205 - Τετ 10 Οκτ 2007, 17:40:15
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
volvos έγραψε:

μοτουλ κατι εγραφε ο γκαλφας οτι τις εκανε νια νια στο ελπα αλλα δε θυμαμαι ποιες.


motul competition για μπλοκέ φορούσα μέχρι την.. τελευταία αλλαγή. Πριν κάνα δίμηνο έβαλα redline MTL και αυτές είναι που την άκουσαν στο ΕΛΠΑ. Δεν αντέχουν.
.


Να λες καλα που εβγαλες το ΕΛΠΑ, εμενα με μια Δημητσανα μονο τα εφτυσαν!
Στο δικο μου θα ξαναβαλω τις μοτουλ που ειχα και στο προηγουμενο 106 μαζι με το μαζτουνι motorkote και ελπιζω να ησυχασω.
Στο παλιο 106 τις ειχα 1,5 χρονο μαζι με αγωνες πιστες κλπ και δεν ειχε κανει κιχ, ελπιζω να μην κανει ουτε εδω.
glf - Τετ 10 Οκτ 2007, 22:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

στη μοτουλ νικο ειχες και fm??
me to bacci Μιλαμε εεε?


οχι, ποτέ δεν έχω βάλει fm

τις Motul τις δούλευα και με το bacci (στο τέλος) και με το GRT. και δεν είχα και κανένα πρόβλημα.

με... έβαλε ο διάολος να τις αλλάξω!
volvos - Πεμ 11 Οκτ 2007, 08:28:28
Θέμα δημοσίευσης:
poio ακριβως μοντελο μοτυλ ηταν??
MEMsound - Πεμ 11 Οκτ 2007, 09:17:19
Θέμα δημοσίευσης:
(απ ότι έχω καταλάβει) κάθε εταιρία βγάζει 2~3 (τουλάχιστον) τύπους βαλβολίνης οπότε ας είμαστε συγκεκριμένοι γιατί άλλιως δεν θα βγει συμπέρασμα...
Sidobre - Πεμ 11 Οκτ 2007, 11:49:41
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οταν κουρεψες το 14/60 τασουλη τι ειχες πανω? Cool


Δεν το κούρεψα, το έλιωσε η δύναμή μου. Κάτι που δεν θα καταφέρει ποτέ το δικό σου! Tease

volvos έγραψε:

υ.γ. να χαιρεσαι το πλατο σου ... και το μυαλο σου


Μια χαρά είναι το πλατό μου, σε ευχαριστώ. Μετά το περιστατικό με τις βίδες το ανέλαβα εγώ, πέρασα ωραίες καινούργιες βιδούλες, τις έσφιξα προσωπικά, έβαλα καινούργια τακάκια στον τετράφτερό μου δίσκο και αυτή την στιγμή κελαηδάει. Ξέρεις ότι αμα δεν βάλω το χεράκι μου, δεν γίνεται σωστή δουλειά. Εσύ να προσέξεις τις βίδες που σφίγγεις Tease
volvos - Πεμ 11 Οκτ 2007, 11:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
οταν θα ξαναπας στα ραουλα της λυπης θυμησε μου να ερθω...
γιατι απο τη πολυ δυναμη σε βλεπω να γκρεμιζεις το δυναμομετρο αυτη τη φορα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΟ ΕΣΦΙΞΕΣ ΤΟ ΠΛΑΤΟ ΜΕ ΡΟΠΟΚΛΕΙΔΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟ Laughing Laughing
Miltellas - Πεμ 11 Οκτ 2007, 22:35:37
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, ψυχραιμία. Υπάρχουν κι άλλες προτάσεις (όπως σωστά το επισήμανε κι ο Μάνθος) από τις παρασκευάστριες εταιρίες. Αφού οι GL-4 την "ακούνε" στο γραναζωτό μπλοκέ τότε πάμε σε 75W90 GL-5 λεπτόρευστης κατά το δυνατόν και οπωσδήποτε να αναφέρεται η συμβατότητα με μπρούτζινα μέταλλα δηλ. η συμβατότητα για χρήσεις σε εφαρμογές όπου η GL-4 προτείνεται.

Η RED LINE έχει σε GL-5 την 75W90 και 75W90NS για όσους με δισκάτο μπλοκέ. Αφού η MTL δεν τα καταφέρνει (εννοείται ότι επειδή δεν περιέχει FM δεν κάνει ούτε για δισκάτο μπλοκέ - εκτός εάν προστεθεί), υπάρχει το ενδιάμεσο βήμα της MT-90 GL-4 (που επίσης δεν περιέχει FM) αλλά καθότι είναι το αντίστοιχο της περιβόητης AMSOIL MTG που απέτυχε στο γραναζωτό, πάμε στις επόμενες κατάλληλες και για ελαφρά οχήματα GL-5, 75W90 (για το γραναζωτό μόνο) και 75W90NS (για το δισκάτο αλλά και για το γραναζωτό). Σίγουρα εξαιρετικές επιλογές και φυσικά 100% Group IV/V. Η 75W90NS είναι αισθητά πιο λεπτόρευστη και λογικά θα είναι πιο ταιριαστή με το υπόλοιπο σασμάν μας σε σχέση με την 75W90.

Η AMSOIL έχει τις FGR 75W90 και SVG 75W90 κατάλληλες για βαρύτατες (η SVG) έως ελαφριές εφαρμογές (αμφότερες) ακόμη και όπου απαιτείται GL-4. Ίσως να αποτελούν εξαιρετική λύση για τα σασμάν μας με μπλοκέ. Η SVG είναι συγκριτικά πιο λεπτόρευστη από την FGR οπότε μας ταιριάζει καλύτερα. Και εδώ μιλάμε για 100% Group IV/V όπως όλα τα προϊόντα της AMSOIL (πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων).

Η ELF έχει την TRANSELF SYNTHESE FE 75W90 GL4/5 για βαριές χρήσεις. Δεν βρήκα εάν περιέχει FM για όσους με μπλοκέ, αλλά πιθανότατα να περιέχει όμως γιατί απευθύνεται και σε βαριά οχήματα (RENAULT, VOLVO, DAF, MACK, AUDI, VW).
Η ELF έχει όμως και κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες προτάσεις "ανταγωνιστικές" των TRP και TRZ πάλι σe 75W80 όπως 1) η TRX 75W80 που χρησιμοποιείται σε βαριά Renault και αναφέρεται ως GL-4+ όπως είναι η TRP (που περιμένουμε κάποιο αποτέλεσμα από εφαρμογή στο Quaife) και 2) η TRT που είναι σκέτη GL-5! H TRT 75W80 GL-5 επιλέχθηκε για να καλύψει τις ανάγκες του εξατάχυτου σασμάν TL4 της Renault που κατασκευάστηκε σε συνεργασία με την Nissan με δυνατότητα να δέχεται ροπές έως 240Nm (έτσι ορίζονται οι δυνατότητες ενός σασμάν και αυτό πρέπει να προβληματίσει όλους εμάς με τα ΜΑ που θέλουμε τρελλά γκάζια με το οριακών δυνατοτήτων σασμάν μας...). Μόνο που δεν βρήκα πληροφορία για το εάν περιέχει FM για τα δισκάτα μπλοκέ.
Μελετήστε και αυτό το πολύ πληροφοριακό pdf για τις επιλογές της Renault όσον αφορά όλες τις εφαρμογές των βαλβολινών της ELF στα οχήματά της:
http://www.renault-bg.com/site/images/Masla_skorosti.pdf
Ελπίζω να το βρείτε χρήσιμο. Η ELF όπως είναι λογικό καθότι γαλλική και επίσημος προμηθευτής της Renault (εμμέσως και της PSA) έχει την μεγαλύτερη γκάμα επιλογών για τα σασμάν μας.

Η MOTUL έχει τις MOTYLGEAR 75W90 και την GEAR 300 75W90 που είναι αμφότερες συμβατές και με GL-4. Η πρώτη δεν λέει και πολλά σαν σύνθεση έχει όμως καλά τεχνικά χαρακτηριστικά. Αλλά το ενδιαφέρον το προσεγίζει εξ ολοκλήρου η Gear 300 που είναι 100% Group IV/V. Ίσως μία από τις καλύτερες επιλογές για τα σασμάν μας με γραναζωτό, αλλά με προβληματίζει που η MOTUL δεν την προτείνει για μπλοκέ διαφορικά. Το πιθανότερο θα εννοεί μόνο τα δισκάτα μπλοκέ γιατί δεν βρίσκω κανέναν λόγο που να μην λειτουργήσει στα γραναζωτά.

Η SILKOLENE παράγει δύο GL-5 που αφορούν την περίπτωσή μας.
Η μία είναι η ημισυνθετική GEAR 75W90 (παράγεται αυτούσια και ως FUCHS TITAN GEAR SYN 75W90) και το ενδιαφέρον της έγκειται στο ότι είναι από τις λεπτότερες 90ρες GL-5, δεν βλέπω όμως να περιέχει FM για χρήση σε δισκάτο μπλοκέ.
Η άλλη είναι η προτεινόμενη κι από την ίδια την ATB που διόλου τυχαία είναι 100% Group IV/V, Silktran Syn 5 75W90 καταλληλη για κάθε είδους μπλοκέ, μόνο που την βρίσκω αρκετά χοντρή για το υπόλοιπο σασμάν μας, κυρίως όμως κρύα, οπότε εάν υπάρχει υπομονή έως ότου ζεσταθεί καλά τότε θα δουλέψει. Για καθαρά αγωνιστική χρήση την βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα επιλογή.

Η MOBIL παράγει την επίσης 100% Group IV/V, Mobil 1 Synthetic Gear Lubricant LS 75W-90 που είναι συμβατή και για εφαρμογές GL-4. Σίγουρα από τις κορυφαίες επιλογές που μας ενδιαφέρουν σε αυτό το τόπικ και γι αυτό δεν ξέχασα να την αναφέρω.

Η LE 703 80W90 είναι περισσότερο κατάλληλη για το μπλοκέ και λιγότερο κατάλληλη για το σασμάν μας σε σχέση με όλες τις άλλες. Επίσης δεν την θεωρώ ποιοτικώς καλύτερη των προαναφερθεισών. Διαφορετική η φιλοσοφία κατασκευής της.

Υπάρχουν κι άλλες βαλβολίνες στην αγορά και σίγουρα υπάρχουν και εξίσου καλές. Επιτρέψτε μου να μην δύναμαι να τις συμπεριλάβω όλες.

Δεν πρέπει όμως να παραλείψω να ξαναναφέρω ότι οι GL-5 75W90 δεν είναι κατάλληλες για το υπόλοιπο σασμάν μας, οπότε ας μην είμαστε υπερβολικά απαιτητικοί στα συμπεράσματά μας από την κάθε χρήση. Στις περισσότερες περιπτώσεις θα πρέπει να συμβιβαστούμε με την μειωμένη απόδοση στον κρύο καιρό, αλλά όντας συνειδητοποιημένοι θα κάνουμε λίγη υπομονή πριν ζορίσουμε το σασμάν μας. Εύχομαι μόνο να μην πέσουμε στο άλλο άκρο και αποφεύγοντας την πραγματικά ανεπιθύμητη φθορά των γραναζιών αρχίσουν τα χειρότερα -έστω και με καθυστέρηση- που είναι τα σπασίματα στα σασμάν (κέλυφος, άξονες, ρουλεμάν, γρανάζια) από τις μεγάλες πιέσεις (οι πιο τυχεροί θα εντοπίσουν πρώτα διαρροές στο κέλυφος από τις φλάντζες, οπότε το περιοδικό σήκωμα στην ράμπα για έλεγχο από κάτω θα βοηθήσει την πρόληψη ατυχών περιστατικών). Η επισήμανση αφορά περισσότερο όσους με ΜΑ και λιγότερο με ΒΑ.
Σίγουρα δεν είναι τυχαίο που οι κορυφαίοι παρασκευαστές των ισχυρών GL-5, όταν αναφέρουν την συμβατότητα με GL-4 λένε: "can also be used in rear axles where API Service GL-4 lubricant is recommended". Κι αυτοί φυλάνε τα ρούχα τους...
volvos - Παρ 12 Οκτ 2007, 09:07:46
Θέμα δημοσίευσης:
gl4-5
75-80 δεν υπαρχει δηλαδη????????????
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 17:45:00
Θέμα δημοσίευσης:
Η TRT είναι συμβατή με GL-4. Λες να δοκιμάσεις;
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 17:58:06
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν...
Έστειλα e-mail στην Opie Oils στην Αγγλία. Την έχουν οι Simon και Guy που είναι βαθύτατοι γνώστες περί λίπανσης. Η απάντηση είναι λιτή και δυστυχώς δεν αιτιολογεί κάτι. Έστω κι έτσι όμως είναι μία υπεύθυνη απάντηση.

Η ερώτηση γίνεται συμπληρώνοντας φόρμα:
CustomerTitle: Mr
CustomerName: Miltos Anastasiadis
CustomerPhone: +306948068856
CustomerEmail: miltellas at prcclub.gr
VehicleMake: Peugeot
VehicleModel: 206
VehicleYear: 2001
VehicleEngineType: Petrol
VehicleEngineModel: 1.6 16V and 2.0 16V
VehicleModifications: Transmission equiped with ATB Quaife LSD.


VehicleDrivingStyle: Fast driving. Mixed use (Road, traffic, motorway). Trackday once per month.

VehicleAdditionalInfo: Please advise for both 1.6 16V and 2.0 GTi models.
I have difficulties to find a capable transmission fluid to handle the stresses of ATB Quaife gear-teeths without having problem with fast shifting.


Η απάντηση:
Miltos,

Thanks for the mail.

For the 1.6 and 2.0ltr we would recomend a good 5w-40 or 10w-40 synthetic for all year round use. For the quaife diff we would recomend the Silkolene Syn5 75w-90 as this is quaife approved and works well but I am not sure you can get it in greece.

Regards

Guy


Αν πρέπει να σημειώσω κάτι επιπλέον... οι Simon και Guy ως βέροι Άγγλοι δείχνουν προτίμηση στην Silkolene, αλλά εμπορεύονται κανονικά τόσο AMSOIL, όσο και RED LINE, MOTUL, MOBIL, CASTROL και FUCHS. Άρα, από όλες τις επιλογές πρότειναν κι αυτοί την στάνταρ λύση της ATB.
Ερώτηση: Μήπως και η ATB είναι αγγλική;

Δηλαδή, εάν μπορεί το σασμάν μας να δουλέψει με την Syn5 τότε χαλαρά μπορεί και με την AMSOIL SVG, RED LINE 75W90NS, MOTUL GEAR300 κλπ ισχυρές GL-5.
Kαι τελικά, υπάρχει κάποιος διαθέσιμος να δοκιμάσει και την Syn5. Λάσπη πάντως αποκλείεται να καταφέρει να την κάνει. Να δούμε και πώς δουλεύει το υπόλοιπο σασμάν.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Επέλεξα LE διότι όσοι γνωρίζω και τις έχουν χρησιμοποιήσει έχουν μείνει ικανοποιημένοι.

Επίσης άνθρωπος που έχω σε μεγάλη εκτίμηση για τις εμπειρίες και τη γνώση του στο χώρο του αγωνιστικού αυτοκινήτου, μου τόνισε πως
'' έχουν αποδειχτει αλεξίσφαιρες με πολύ καλή λειτουργία ανεξαρτήτου χρήσης και περιβαντολογικών συνθηκών''.

Λευτέρη είναι πανάκριβες!
Αμα τις βρείς κάτω από 40 ευρώ το λίτρο πάρτες!
Το motorkote το είχα μόλις ''βάλει'' όταν κούρεψε την τρίτη σχέση το παλαιό μου κιβώτιο.
Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη λειτουργία όταν το έβαλα....

Φιλικά Smile
Steve - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:16:13
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Λευτέρη είναι πανάκριβες!
Αμα τις βρείς κάτω από 40 ευρώ το λίτρο πάρτες!
Το motorkote το είχα μόλις ''βάλει'' όταν κούρεψε την τρίτη σχέση το παλαιό μου κιβώτιο.
Δεν παρατήρησα κάποια αλλαγή στη λειτουργία όταν το έβαλα....

Φιλικά Smile


Αυτή που είχα βάλει ήταν η εξής:

Lubrication Engineers, 607 Almasol ISO VG 220 / SAE 90 / AGMA 5EP

Με 32 ευρώ το λίτρο, εδώ στη Λάρισα, το 2005. 26 ευρώ στην Αθήνα στον επίσημο αντιπρόσωπο Smile

Αν δεν έχει γίνει καμιά ανατίμηση, σίγουρα τις βρίσκεις με κάτω από 40 ευρώ το λίτρο.

Φιλιά Cool
Steve - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:22:43
Θέμα δημοσίευσης:
Και 2 .pdf για τους τεχνικά χαρακτηριστικά ενδιαφερόμενους Smile

http://www.le-inc.com/products/documents/0604-0609%20flyer.pdf

http://www.le-inc.com/DownloadResource?resourceID=61
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
Οι LE δεν είναι πανάκριβες. Ο εισαγωγέας του είναι πανάκριβος. Δείτε στον Λαμπριανίδη: http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=122&prod_id=519. 20Ε το quart και όχι 40. Μπορούν να πωληθούν και πιο κάτω αλλά μετά θα πούνε τον Λαμπ και μ@λ@κα.

Επίσης, όταν οι αγωνιζόμενοι έμαθαν L.E. δεν γνώριζαν ούτε για AMSOIL, ούτε για RED LINE, ούτε για Silkolene. Αυτό δεν το λέω για σένα ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΕ αλλά για τους άλλους γιατί αν συνεχίσουμε όλοι τρομαγμένοι, μόνο την L.E. θα ξέρουμε σε GL-5 για σκληρή χρήση. Υπάρχουν ποιοτικότερες (Group IV/V) και κυρίως καταλληλότερες βαλβολίνες στην ελληνική αγορά. Κάποτε είχα γράψει στο forum μοναδικές πληροφορίες απευθείας από τον τεχνικό που συμμετείχε ενεργά στον σχεδιασμό των L.E. (επί 25 συνεχή χρόνια) όπως τις έγραψε σε e-mail προς εμένα (είχα μεγάλη τύχη τότε). Ο ίδιος τεχνικός είναι σήμερα υπεύθυνος εξέλιξης στην AMSOIL αλλά και καθηγητής στο AMSOIL University, ένας από τους πλέον καταξιωμένους στις ΗΠΑ.
Το άλλο πρόβλημα με την L.E. είναι ότι εάν θέλετε να την αλλάξετε πρέπει να καθαρίσετε σασμάν (με μία γρήγορη αλλαγή των 200χλμ και σε ζεστή το δυνατόν κατάσταση) αφού τα κολλώδη κατάλοιπα (που θα έχουν κολλημένα-συγκεντρωμένα ό,τι ρινίσματα, βρωμιές κλπ έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ) από την L.E. θα κάνουν την καινούρια σαν γράσσο σχεδόν αμέσως. Και το πιο σωστό είναι να ανοίξετε το σασμάν να το ελέγξετε (και έτσι να καθαριστεί ακόμη καλύτερα), μην σπάσει με την επόμενη βαλβολίνη και κατηγορηθεί αδίκως λάθος βαλβολίνη.
Lef205 - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:27:23
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Το άλλο πρόβλημα με την L.E. είναι ότι εάν θέλετε να την αλλάξετε πρέπει να καθαρίσετε σασμάν (με μία γρήγορη αλλαγή των 200χλμ και σε ζεστή το δυνατόν κατάσταση) αφού τα κολλώδη κατάλοιπα (που θα έχουν κολλημένα-συγκεντρωμένα ό,τι ρινίσματα, βρωμιές κλπ έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ) από την L.E. θα κάνουν την καινούρια σαν γράσσο σχεδόν αμέσως. Και το πιο σωστό είναι να ανοίξετε το σασμάν να το ελέγξετε (και έτσι να καθαριστεί ακόμη καλύτερα), μην σπάσει με την επόμενη βαλβολίνη και κατηγορηθεί αδίκως λάθος βαλβολίνη.

Σοβαρολογουμε τωρα?Εδω κοιταζουμε να βαλουμε μια βαλβολινη για να ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ το κιβωτιο καθε λιγο κ λιγακι και εσυ λες αλλαγη και κατεβασμα? Shocked

Ρε μοτουλ και ξερο ψωμι! Laughing
volvos - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:40:57
Θέμα δημοσίευσης:
ο αργυρης ξεχασε να κοιταξει βαλβολινες οποτε παμε απο βδομαδα οταν γεννησουμε ΟΛΟΙ μαζι με την αναστασια Laughing Laughing Laughing

με τις le το εχω ακουσει και εγω απο το χρ#$%φη οτι κατεβαζαν σαζμαν καθε φορα που τις αλλαζαν. αυτος στα δικα του αν θυμαμαι βαζει μοτουλ(θα ξαναρωτησω διπλα ειναι...)
αλλα μιλαγαμε για δισκατα Crying or Very sad

οποτε αν καταλαβα καλα ειμαστε αναμεσα μοτουλ 300γκιαρ και σικολεν?

και οι δυο συμβατες gl4-5 και οι δυο 75-90?
καποια αμεση συγκριση/??
εχει καμια fm μεσα τελικα?
αν και νομιζω οτι οι μοτουλ ειναι καλυτερες.
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:42:22
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:


Αυτή που είχα βάλει ήταν η εξής:

Lubrication Engineers, 607 Almasol ISO VG 220 / SAE 90 / AGMA 5EP

Με 32 ευρώ το λίτρο, εδώ στη Λάρισα, το 2005. 26 ευρώ στην Αθήνα στον επίσημο αντιπρόσωπο Smile

Αν δεν έχει γίνει καμιά ανατίμηση, σίγουρα τις βρίσκεις με κάτω από 40 ευρώ το λίτρο.

Φιλιά Cool

Ρε παιδιά τί λέτε; Μιλάτε για σκέτη 90άρα εξαιρετικά βαρέως τύπου. Ό,τι νάναι... Με διαβάζει κανείς ή τζάμπα γράφω; Και την πληρώνετε και για χρυσάφι!

Αυτήν την ορυκτελαϊκή μεν αλλά εξαιρετικά ποιοτική σε πρόσθετα και βαρέως τύπου βαλβολίνη ξέρετε σε τί εφαρμογές την χρησιμοποιούν; Διαβάστε λίγο το φυλλάδιο, διαβάστε και σε τί όχημα την έβαλαν για τεστ. Δεν βρίσκω καμία σχέση με το σασμάν μας ούτε και με τους πολύστροφους κινητήρες μας.
Viscosity Index 95... Pour Point -11C... ήμαρτον
Διαβάστε τα τεχνικά εδώ και όσοι δεν καταλαβαίνετε πηγαίνετε κατευθείαν στην παράγραφο "Applications" και διαβάστε οπωσδήποτε την τελευταία φράση που ξεκινάει με "Especially apropriate for..." δηλ "Ειδικά κατάλληλη για...".
MEMsound - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:44:15
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ο αργυρης ξεχασε να κοιταξει βαλβολινες οποτε παμε απο βδομαδα οταν γεννησουμε ΟΛΟΙ μαζι με την αναστασια Laughing Laughing Laughing


αχαχαχα Laughing Laughing Laughing Laughing
αμήν!!!!

οσο για βαλβονίνες από βδομάδα εχει η νύφη ραντεβού με αργύρη...
αν δεν ειναι οκ οι ΕΛΦ...λέω να δοκιμάσω γκεαρ300...
volvos - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:47:42
Θέμα δημοσίευσης:
εσυ σε βλεπω σε κανα μηνα και αν...τελευταιο Cool
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:49:32
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Το άλλο πρόβλημα με την L.E. είναι ότι εάν θέλετε να την αλλάξετε πρέπει να καθαρίσετε σασμάν (με μία γρήγορη αλλαγή των 200χλμ και σε ζεστή το δυνατόν κατάσταση) αφού τα κολλώδη κατάλοιπα (που θα έχουν κολλημένα-συγκεντρωμένα ό,τι ρινίσματα, βρωμιές κλπ έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ) από την L.E. θα κάνουν την καινούρια σαν γράσσο σχεδόν αμέσως. Και το πιο σωστό είναι να ανοίξετε το σασμάν να το ελέγξετε (και έτσι να καθαριστεί ακόμη καλύτερα), μην σπάσει με την επόμενη βαλβολίνη και κατηγορηθεί αδίκως λάθος βαλβολίνη.

Σοβαρολογουμε τωρα?Εδω κοιταζουμε να βαλουμε μια βαλβολινη για να ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ το κιβωτιο καθε λιγο κ λιγακι και εσυ λες αλλαγη και κατεβασμα? Shocked

Ρε μοτουλ και ξερο ψωμι! Laughing


Καλά το ότι το λέει δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας...
Forum here you know.....
Αν έχεις βρεί κάποια που να δουλευει καλά μην το πολυφιλοσοφείς ξαναβάλε αυτές!!
Ποιές motul είχες είπες?

Γενικά επειδή η χημική τεχνολογία είναι κάτι πολύ συνθετο και η μοριακή σύνθεση και κυρίως δομή τελικά μπορεί να αλλάζει-διαφέρει από τον αρχικό σχεδιασμό(Ο ΟΠΟΊΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΞΕΙΔΗΚΕΥΜΕΝΟΥ ΧΗΜΙΚΟΥ για να κατανοηθεί) σε αυτές τις εφαρμογές.
Γιαυτό καλό θα είναι να εμπιστευόμαστε τα ''χειροπιαστα'' δεδομένα της εμπειρίας και εφαρμογής.Ιδίως όταν έχουμε να κάνουμε με ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ βλαβες που μπορεί να προκληθούν απο ''δοκιμές'' που μόνο ΕΜΕΙΣ θα πληρώσουμε.
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:49:37
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

οποτε αν καταλαβα καλα ειμαστε αναμεσα μοτουλ 300γκιαρ και σικολεν?

και οι δυο συμβατες gl4-5 και οι δυο 75-90?
καποια αμεση συγκριση/??
εχει καμια fm μεσα τελικα?
αν και νομιζω οτι οι μοτουλ ειναι καλυτερες.

Παναγιώτη, χαλαρά δες και για AMSOIL SVG όπως και για RED LINE 75W90NS.

Ίσως επανέλθω με μία σύγκριση χαρακτηριστικών αλλά εδώ που φτάσαμε όλες είναι πολύ σκληρές για να πεθάνουν... Laughing
volvos - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:52:51
Θέμα δημοσίευσης:
ρεντ λαιν μετα απο αυτα που ειπε ο γκαλφας δεν ειναι ριψοκινδυνο?
αμσοιλ ψυχολογικα και μονο δε βαζω πρωτος παλι Laughing
οποτε μενουν σικολεν και μοτουλ
MEMsound - Παρ 12 Οκτ 2007, 18:53:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
εσυ σε βλεπω σε κανα μηνα και αν...τελευταιο Cool



Δευτέρα απόγευμα μπαίνει μέσα... Wink Wink
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 19:04:10
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Lef205 έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Το άλλο πρόβλημα με την L.E. είναι ότι εάν θέλετε να την αλλάξετε πρέπει να καθαρίσετε σασμάν (με μία γρήγορη αλλαγή των 200χλμ και σε ζεστή το δυνατόν κατάσταση) αφού τα κολλώδη κατάλοιπα (που θα έχουν κολλημένα-συγκεντρωμένα ό,τι ρινίσματα, βρωμιές κλπ έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ) από την L.E. θα κάνουν την καινούρια σαν γράσσο σχεδόν αμέσως. Και το πιο σωστό είναι να ανοίξετε το σασμάν να το ελέγξετε (και έτσι να καθαριστεί ακόμη καλύτερα), μην σπάσει με την επόμενη βαλβολίνη και κατηγορηθεί αδίκως λάθος βαλβολίνη.

Σοβαρολογουμε τωρα?Εδω κοιταζουμε να βαλουμε μια βαλβολινη για να ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ το κιβωτιο καθε λιγο κ λιγακι και εσυ λες αλλαγη και κατεβασμα? Shocked

Ρε μοτουλ και ξερο ψωμι! Laughing


Καλά το ότι το λέει δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας...
Forum here you know.....
Αν έχεις βρεί κάποια που να δουλευει καλά μην το πολυφιλοσοφείς ξαναβάλε αυτές!!
Ποιές motul είχες είπες?

Γενικά επειδή η χημική τεχνολογία είναι κάτι πολύ συνθετο και η μοριακή σύνθεση και κυρίως δομή τελικά μπορεί να αλλάζει-διαφέρει από τον αρχικό σχεδιασμό(Ο ΟΠΟΊΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΞΕΙΔΗΚΕΥΜΕΝΟΥ ΧΗΜΙΚΟΥ για να κατανοηθεί) σε αυτές τις εφαρμογές.
Γιαυτό καλό θα είναι να εμπιστευόμαστε τα ''χειροπιαστα'' δεδομένα της εμπειρίας και εφαρμογής.Ιδίως όταν έχουμε να κάνουμε με ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ βλαβες που μπορεί να προκληθούν απο ''δοκιμές'' που μόνο ΕΜΕΙΣ θα πληρώσουμε.

Ρε συ μην με απαξιώνεις έτσι... Γράφω χίλια κι εσύ μία παράγραφο χωρίς πληροφορίες. Δεν είναι δίκαιο. Μάθε μας κι εσύ κάτι για βαλβολίνες. Τουλάχιστον, ψάξτο και μόνος σου, διάβασε μόνος σου, ρώτα τους εξειδικευμένους μόνος σου. Και όταν μάθεις, εάν θέλεις, έλα να μας πεις γιατί μπορεί να μην ισχύουν αυτά που γράφω για την LE. Για αρχή σου προτείνω να διαβάσεις τί λεει η ίδια η L.E. μετά δες και τους υπόλοιπους έναν-έναν. Έτσι μόνον αξιοποιείς το forum που είναι για όλους. Εάν πίστευα ότι τα φόρα είναι για να συζητάμε ασυναρτησίες δεν θα παιδευόμουν να γράφω όσα μαθαίνω ψάχνοντας. Το να λέμε ότι μόνο ένας εξειδικευμένος μπορεί να μας τα πει πρέπει να μας κάνει να το ψάχνουμε ακόμη περισσότερο και όχι να τα παρατάμε απαξιώνοντας κάθε πληροφορία. Προσωπικά δεν έμαθα απολύτως τίποτα από παρθενογένεση.

Τα λέω και εκτός forum ξέρεις... Για την ακρίβεια στα forum λέω την περίληψη. Είναι πάρα πολλές οι πηγές και οι πληροφορίες. Ψάξε μόνος σου.
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 19:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ρεντ λαιν μετα απο αυτα που ειπε ο γκαλφας δεν ειναι ριψοκινδυνο?
αμσοιλ ψυχολογικα και μονο δε βαζω πρωτος παλι Laughing
οποτε μενουν σικολεν και μοτουλ

Ρε Παναγιώτη, ο Γκάλφας έβαλε την MTL που είναι GL-4 70W80 χωρίς FM στο σασμάν του που είναι με μπλοκέ για να βγάλει αγώνα. Καμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση δεν έχει με την 75W90NS που είναι GL-5 με FM! RED LINE δεν είναι μόνο η MTL...

Tουλάχιστον από το ΑΜΟ στον κινητήρα σου έμεινες ευχαριστημένος ή θες να δεις και το HDD; Φαντάζομαι ότι στο μοτέρ σου δεν έβαλες Quaife... Laughing
volvos - Παρ 12 Οκτ 2007, 19:12:14
Θέμα δημοσίευσης:
τα αμο τα εβγαλα και εβαλα 300ν
πριν τα αμο ειχα ξανα 300ν
δηλαδη 15000χλμ 300ν επι 2
25000χλμ αμο επι3
τωρα ξανα 300ν

αν πω οτι δε βλεπω διαφορες μεταξυ τους θα με πειτε τρελλο???

η ρεντ λαιν δε ξερω κατα ποσο θα ειναι καλο το fm σε εμας μιλτο!

επισης η quaiffe ναι ειναι αγγλικη Wink
Steve - Παρ 12 Οκτ 2007, 19:15:25
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Steve έγραψε:


Αυτή που είχα βάλει ήταν η εξής:

Lubrication Engineers, 607 Almasol ISO VG 220 / SAE 90 / AGMA 5EP

Με 32 ευρώ το λίτρο, εδώ στη Λάρισα, το 2005. 26 ευρώ στην Αθήνα στον επίσημο αντιπρόσωπο Smile

Αν δεν έχει γίνει καμιά ανατίμηση, σίγουρα τις βρίσκεις με κάτω από 40 ευρώ το λίτρο.

Φιλιά Cool

Ρε παιδιά τί λέτε; Μιλάτε για σκέτη 90άρα εξαιρετικά βαρέως τύπου. Ό,τι νάναι... Με διαβάζει κανείς ή τζάμπα γράφω; Και την πληρώνετε και για χρυσάφι!

ΔΥΟ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΠΕΝΤΕ (χρονολογία ολογράφως) την είχα βάλει, και την κράτησα μέχρι τώρα το καλοκαίρι, όπου και έβαλα την ELF που μου πρότεινες.
Miltellas - Παρ 12 Οκτ 2007, 19:32:33
Θέμα δημοσίευσης:
Συγνώμη Στηβ δεν το πρόσεξα για το 2005. Είπα κι εγώ... Wink

off topic
Παναγιώτη, είναι σίγουρα δύσκολο να δεις διαφορές μεταξύ 300V και AMO. Μιλάμε για Group IV/V λιπαντικά και κορυφαία. Λογικά όμως θα δεις διαφορά στην αντοχή στα χλμ και στο χρόνο υπέρ του ΑΜΟ.
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 12 Οκτ 2007, 20:44:14
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Lef205 έγραψε:
Miltellas έγραψε:
Το άλλο πρόβλημα με την L.E. είναι ότι εάν θέλετε να την αλλάξετε πρέπει να καθαρίσετε σασμάν (με μία γρήγορη αλλαγή των 200χλμ και σε ζεστή το δυνατόν κατάσταση) αφού τα κολλώδη κατάλοιπα (που θα έχουν κολλημένα-συγκεντρωμένα ό,τι ρινίσματα, βρωμιές κλπ έχουν κυκλοφορήσει κατά καιρούς ) από την L.E. θα κάνουν την καινούρια σαν γράσσο σχεδόν αμέσως. Και το πιο σωστό είναι να ανοίξετε το σασμάν να το ελέγξετε (και έτσι να καθαριστεί ακόμη καλύτερα), μην σπάσει με την επόμενη βαλβολίνη και κατηγορηθεί αδίκως λάθος βαλβολίνη.

Σοβαρολογουμε τωρα?Εδω κοιταζουμε να βαλουμε μια βαλβολινη για να ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ το κιβωτιο καθε λιγο κ λιγακι και εσυ λες αλλαγη και κατεβασμα? Shocked

Ρε μοτουλ και ξερο ψωμι! Laughing


Καλά το ότι το λέει δεν σημαίνει ότι ισχύει κιόλας...
Forum here you know.....
Αν έχεις βρεί κάποια που να δουλευει καλά μην το πολυφιλοσοφείς ξαναβάλε αυτές!!
Ποιές motul είχες είπες?

Γενικά επειδή η χημική τεχνολογία είναι κάτι πολύ συνθετο και η μοριακή σύνθεση και κυρίως δομή τελικά μπορεί να αλλάζει-διαφέρει από τον αρχικό σχεδιασμό(Ο ΟΠΟΊΟΣ ΑΠΑΙΤΕΙ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΞΕΙΔΗΚΕΥΜΕΝΟΥ ΧΗΜΙΚΟΥ για να κατανοηθεί) σε αυτές τις εφαρμογές.
Γιαυτό καλό θα είναι να εμπιστευόμαστε τα ''χειροπιαστα'' δεδομένα της εμπειρίας και εφαρμογής.Ιδίως όταν έχουμε να κάνουμε με ΑΚΡΙΒΕΣ ΚΑΙ ΣΟΒΑΡΕΣ βλαβες που μπορεί να προκληθούν απο ''δοκιμές'' που μόνο ΕΜΕΙΣ θα πληρώσουμε.

Ρε συ μην με απαξιώνεις έτσι... Γράφω χίλια κι εσύ μία παράγραφο χωρίς πληροφορίες. Δεν είναι δίκαιο. Μάθε μας κι εσύ κάτι για βαλβολίνες. Τουλάχιστον, ψάξτο και μόνος σου, διάβασε μόνος σου, ρώτα τους εξειδικευμένους μόνος σου. Και όταν μάθεις, εάν θέλεις, έλα να μας πεις γιατί μπορεί να μην ισχύουν αυτά που γράφω για την LE. Για αρχή σου προτείνω να διαβάσεις τί λεει η ίδια η L.E. μετά δες και τους υπόλοιπους έναν-έναν. Έτσι μόνον αξιοποιείς το forum που είναι για όλους. Εάν πίστευα ότι τα φόρα είναι για να συζητάμε ασυναρτησίες δεν θα παιδευόμουν να γράφω όσα μαθαίνω ψάχνοντας. Το να λέμε ότι μόνο ένας εξειδικευμένος μπορεί να μας τα πει πρέπει να μας κάνει να το ψάχνουμε ακόμη περισσότερο και όχι να τα παρατάμε απαξιώνοντας κάθε πληροφορία. Προσωπικά δεν έμαθα απολύτως τίποτα από παρθενογένεση.

Τα λέω και εκτός forum ξέρεις... Για την ακρίβεια στα forum λέω την περίληψη. Είναι πάρα πολλές οι πηγές και οι πληροφορίες. Ψάξε μόνος σου.


Φίλε Μίλτο δε σε απαξιώνω με την έννοια που ίσως εκλαμβάνεις.
Αυτό που κάνεις το...''ψάξιμο'' είναι θεμιτό και πολύ ώραιο που μοιράζεσαι τις ''πληροφορίες'' μαζί μας.
Υπάρχει όμως μια μεγάλη διαφορά...επειδή πρόκειται για ...''ψάξιμο'' και ''πληροφορίες'' που σε καμμία περίπτωση δεν μπορούν να αποτελέσουν ακριβή γνώση του θέματος πρέπει να κρατάμε αποστάσεις και να μήν προτείνουμε φωτογραφίζοντας ώς ιδανικά τα όποια συμπεράσματα.
Και αυτό επειδή ίσως παίζουμε με την ''τσέπη'' του όποιου καλόπιστου.

Είναι ίσως εύκολο για τον καθένα να βρεί διάφορα από το νέτ ή απο κάποια σχετικά άρθρα ή συζητήσεις.
Είναι όμως πολύ δύσκολο και απαιτεί πολύχρονες σπουδές(κορυφαίου επιπέδου και επιδόσεων) για να καταλάβει και να κατανοήσει το τι ακριβώς συμβαίνει και γιατί.
Δεν τολμώ να αναφέρω και να βγάλω συμπεράσματα για κάτι που δεν αποτελεί αντικείμενο του άμεσου γνωστικού μου αντικειμένου και είναι επιστήμη, απο οποιοδήποτε δικό μου ''ψάξιμο'' καθώς μπορεί να αδειάσει καποιων τις τσέπες!

Επίσης από τα λίγα,για τα χημικά, που γνωρίζω καλά, είναι πως για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα απαιτούνται
1) Κατάλληλο εργαστήριο και ανάλογα ''τεστ''
2) Επιστημονική γνώση για διεξαγωγή και ανάλυση.

Προτιμώ το ''εργαστήριο'' της πράξης από την πείρα όσων έχουν δοκιμάσει σε παρόμοια χρήση και αυτό είναι το μόνο που μπορώ να προτείνω.

Φιλικά Smile
glf - Παρ 12 Οκτ 2007, 23:27:00
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:

Ρε Παναγιώτη, ο Γκάλφας έβαλε την MTL που είναι GL-4 70W80 χωρίς FM στο σασμάν του που είναι με μπλοκέ για να βγάλει αγώνα. Καμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ σχέση δεν έχει με την 75W90NS που είναι GL-5 με FM! RED LINE δεν είναι μόνο η MTL...


ακριβώς. το γιατί έβαλα την MTL σύμφωνα με όσα είχα διαβάσει είναι άλλο κεφάλαιο Laughing

αλλά τώρα θα βάλω την NS μιας και είναι ήδη φορεμένη και σε άλλα παρόμοια σαζμαν/μπλοκέ
Miltellas - Σαβ 13 Οκτ 2007, 05:15:40
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:

Είναι ίσως εύκολο για τον καθένα να βρεί διάφορα από το νέτ ή απο κάποια σχετικά άρθρα ή συζητήσεις.
Είναι όμως πολύ δύσκολο και απαιτεί πολύχρονες σπουδές(κορυφαίου επιπέδου και επιδόσεων) για να καταλάβει και να κατανοήσει το τι ακριβώς συμβαίνει και γιατί.
Δεν τολμώ να αναφέρω και να βγάλω συμπεράσματα για κάτι που δεν αποτελεί αντικείμενο του άμεσου γνωστικού μου αντικειμένου και είναι επιστήμη, απο οποιοδήποτε δικό μου ''ψάξιμο'' καθώς μπορεί να αδειάσει καποιων τις τσέπες!

Επίσης από τα λίγα,για τα χημικά, που γνωρίζω καλά, είναι πως για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα απαιτούνται
1) Κατάλληλο εργαστήριο και ανάλογα ''τεστ''
2) Επιστημονική γνώση για διεξαγωγή και ανάλυση.

Προτιμώ το ''εργαστήριο'' της πράξης από την πείρα όσων έχουν δοκιμάσει σε παρόμοια χρήση και αυτό είναι το μόνο που μπορώ να προτείνω.

Φιλικά Smile

Όλα καλά και χωρίς παρεξηγήσεις! Απλά, αν ψάξεις θα βρεις και άρθρα τέτοιων εξειδικευμένων επιστημόνων για να διαβάσεις. Αρκετοί από αυτούς γράφουν και σε φόρα. Να ξέρεις ότι τίποτα μα τίποτα από όσα έχω γράψει δεν είναι δικό μου. Έχω ξεκολωθεί στο διάβασμα και όταν λέω διάβασμα έχω ρίξει πολύ μελέτη για να ξεχωρίσω τα λευκά από τα γκρίζα. Εννοείται πώς ούτε τα ξέρω όλα, ούτε έχω τις λύσεις για όλα. Μπορώ όμως να βοηθήσω στο να ξεκινήσει κάποιος το δικό του ψάξιμο. Αυτή είναι εξ αρχής η φιλοσοφία μου σε όσα λέω και κυρίως σε όσα γράφω, καθότι τα γραπτά μένουν.

Όσο για τους πειραματισμούς που κοστίζουν δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος που να πειραματίζεται με το αμάξι του και να μην του κοστίζει από αρκετά έως πάρα πολλά. Δεν εξαιρούμαι ούτε εγώ, ούτε κι εσύ. Αυτά είναι μέσα σο παιχνίδι. Έχω διαβάσει ένα σύγχρονο ρητό γι αυτό το θέμα: "Όποιος φοβάται πέφτει και κοιμάται", και άνετα συμπληρώνεται από το κλασσικό που μιλάει για κάτι μεταξωτά βρακιά. Προσωπικά, έχω γονατίσει οικονομικά από πειραματισμούς αλλά έτσι έμαθα πολλά πράγματα που δεν θα τα μάθαινα με άλλον τρόπο.

Smile
Miltellas - Σαβ 13 Οκτ 2007, 05:26:50
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:

ακριβώς. το γιατί έβαλα την MTL σύμφωνα με όσα είχα διαβάσει είναι άλλο κεφάλαιο Laughing

Η αληθεια είναι ότι έκανε καλά ο Μάνθος και διαχώρισε τα τόπικ για βαλβολίνες σε δύο μέρη. Για να τα ξεκαθαρίζουμε σιγά-σιγά και να βρούμε και στα μπλοκέ τις καλές λύσεις. Εάν είχα μπλοκέ θα σας είχα βρει τις καλύτερες ήδη. Τώρα σε αυτό πρέπει να καταλήξετε μόνοι σας, όπως έχετε κάνει με χίλια-δύο άλλα πράγματα... Η βάση πάντως έχει ήδη δημιουργηθεί!
Wink
Lef205 - Σαβ 13 Οκτ 2007, 16:56:36
Θέμα δημοσίευσης:
Μολις πηρα motul PA 90 απο Λαμπριανιδη 20 ευρω το διλιτρο για το αγωνιστικο και την απλη motul για το βολτισιο.
volvos - Σαβ 13 Οκτ 2007, 19:24:53
Θέμα δημοσίευσης:
kai ρωταω ξανα
η μοτουλ του λεφου 300γκιαρ εχει fm μεσα?
και αν ναι κανει και για μας?
Miltellas - Σαβ 13 Οκτ 2007, 20:41:47
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι όπως το λέει η MOTUL εγώ καταλαβαίνω ότι η GEAR300 δεν κάνει για μπλοκέ πίσω διαφορικών αλλά κάνει για κάθε είδους σασμάν. Προφανώς περιέχει κάποια ποσότητα FM που αρκεί στα μπροσθοκίνητα, και ενώ δουλεύει καλά στα υποειδή γρανάζια των πισωκίνητων διαφορικών χωρίς μπλοκέ, μάλλον δεν τα καταφέρνει στην ίδια περίπτωση με μπλοκέ (όπου προτείνει την πιο εξειδικευμένη PA90 που με την σειρά της δεν κάνει για σασμάν).

Διάβασε:
http://www.opieoils.co.uk/performance_lubricants/pdf/motul/Gear300_75w-90.pdf
http://www.opieoils.co.uk/performance_lubricants/pdf/motul/90PAGearoil.pdf
MEMsound - Σαβ 13 Οκτ 2007, 20:44:25
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Μολις πηρα motul PA 90 απο Λαμπριανιδη 20 ευρω το διλιτρο για το αγωνιστικο και την απλη motul για το βολτισιο.


http://www.pdm-racing.com/products/motuloil.html

χμμμ μάλιστα
volvos - Σαβ 13 Οκτ 2007, 20:44:49
Θέμα δημοσίευσης:
ωπααα

η pa90
ειναι αλλη απο τη
gear300
???

giati sto lef205 του προτειναν τη πρωτη για το αγωνιστικο που εχει δισκατο μπλοκε.
και ρωταω για το αν θα κανει και για μας με το γραναζωτο
Miltellas - Σαβ 13 Οκτ 2007, 20:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
Η PA90 είναι λάθος επιλογή. Η σωστή είναι η GEAR300.
Διαβάστε ρε τί γράφει στα τεχνικά φυλλάδια επιτέλους!
RTFM!!!

Αν είναι να κάνετε τέτοια μλκία πηγαίνετε πάρτε την SILKOLENE SILKTRAN SYN 5!
volvos - Σαβ 13 Οκτ 2007, 21:00:16
Θέμα δημοσίευσης:
milto Περιμενε
η Pa90 ειναι λαθος για εμας με τα γραναζωτα
ή λαθος για το λευτερη με το δισκατο?
ή και για τους δυο?

γιατι ο λευτερης τη πηρε μετα απο προτροπη αγωνιζομενων που σε αναλογα σαζμαν με δισκατα τη χρησιμοποιουν χρονια χωρις καμια φθορα στα σαζμαν τους...
Miltellas - Κυρ 14 Οκτ 2007, 03:42:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα... αυτό είναι ερώτηση; Αχχχ.... Confused

RTFM ξέρεις τί σημαίνει και γι αυτό έδωσα και τα link παραπάνω για να τα διαβάσεις - και για να μην κουράζεσαι, αφού στης 90PA πρώτη φράση γράφει αυτό που πρέπει να σε κάνει να ξανακοιτάξεις χωρίς δεύτερη σκέψη προς την GEAR300!

Ή στείλε email στην MOTUL αν δεν πιστεύεις αυτά που ήδη γράφει στις τεχνικές προδιαγραφές των λιπαντικών της. Που αφού σου πούνε τα αναμενόμενα (και αν δεν κάνουν την γνωστή μλκία και σε παραπέμψουν στον Χαμπή, που όμως κι αυτός ξέρει να σου απαντήσει), μετά αναρωτήσου και για ποιόν λόγο η MOTUL παράγει ένα κατεβατό βαλβολίνες για διάφορες εφαρμογές όπως την GEAR 300 ή την Motylgear 75W90 και 75W80 και 10W40 ή την GEAR 80W90 και GEAR FF 75W140 ή την DEXRON IID και III κλπ αφού η 90PA προφανώς κάνει για τα πάντα που μάλλον αποδεδειγμένα οι αγωνιζόμενοι "σε αναλογα σαζμαν με δισκατα τη χρησιμοποιουν χρονια χωρις καμια φθορα στα σαζμαν τους"...

Ή δεν μένει άλλο από το να βάλεις κι εσύ την 90PA που είναι μονότυπη 90άρα GL-5 συμβατή με GL-4 που είναι αυστηρά για πίσω διαφορικά και τετρακίνητα με υποειδή γρανάζια με ή χωρίς μπλοκέ, κατασκευασμένη να ανθίσταται σε ακραίες πιέσεις, που οι αγωνιζόμενοι την δουλεύουν χρόνια στους αγώνες στα "προσθιοκίνητα" σασμάν μας και τα εργοστασιακά συγχρονιζέ, γρανάζια, κέλυφος, φλάντζες, ρουλεμάν δεν έχουν υποστεί καμία φθορά. 90PA τότε για όλους (εκτός από το γραναζωτό μπλοκέ διαφέρουμε αλλού στο σασμάν μας;) αφού οι αγωνιζόμενοι λένε ότι δεν παθαίνει το σασμάν τίποτα.
volvos - Κυρ 14 Οκτ 2007, 21:48:05
Θέμα δημοσίευσης:
to manual to διαβασα αλλα δε με επεισε ο τροπος που το γραφει.
ολιγον τι φλου.

επισης μη γκρινιαζεις με τους αγωνιζμονενους γιατι το βλεπεις και εσυ καθε μερα οτι η πραξη ειναι η καλυτερη αληθεια και οχι τα χαρτια.
οταν σου λενε ατομα εμπιστοσυνης οτι εχουμε ανοιξει τα σαζμαν μας με pa90 kai militek μετα απο τοσα χλμ και ειναι καινουργια τι τους απαντας??

αλλωστε και οι δικες μας θεωριες περι αμσοιλ και ελφ στο γραναζωτο μηγαν στο κουβα Cool
Miltellas - Δευ 15 Οκτ 2007, 00:48:12
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
επισης μη γκρινιαζεις με τους αγωνιζμονενους γιατι το βλεπεις και εσυ καθε μερα οτι η πραξη ειναι η καλυτερη αληθεια και οχι τα χαρτια.
οταν σου λενε ατομα εμπιστοσυνης οτι εχουμε ανοιξει τα σαζμαν μας με pa90 kai militek μετα απο τοσα χλμ και ειναι καινουργια τι τους απαντας??

Με την ίδια λογική το καλύτερο λιπαντικό είναι το 10W60. Δοκιμασμένο στους ελληνικούς αγώνες και τα μοτέρ δεν σπάνε δεν χαλάνε.
Το Miltec-1 δεν είναι καθόλου απλό να εξακριβώσουμε πόσο καλή δουλειά κάνει. Μία μικροανοχή σε ένα γραναζάκι και δεν πα να έχεις βάλει και Militec-2...

volvos έγραψε:

αλλωστε και οι δικες μας θεωριες περι αμσοιλ και ελφ στο γραναζωτο μηγαν στο κουβα Cool

Μόνο που αυτές όπως είπες είναι οι δικές μας θεωρίες. Εμείς από μόνοι μας προσπαθούμε να ανακαλύψουμε τί παίζει με το γραναζωτό. Αν θυμάσαι είχα κάποιους ενδοιασμούς για το τί παίζει με τα δόντια του, που όμως θεώρησα ότι μία κορυφαία GL-4 θα τα καταφέρει, αλλά τελικά αποδείχθηκαν πολύ πιο "κοφτερά" από ό,τι θα μας βόλευε...

Ενώ όταν η ίδια η MOTUL για το PA90 γράφει πρώτες-πρώτες τονισμένες λέξεις στο τεχνικό φυλλάδιο...
Rear axle lubricant
Racing cars, 4WD, Passenger cars
SAE 90

...λίγο πιο κάτω μας δείχνει ευθέως (η ίδια η MOTUL) ότι τίποτα δεν γίνεται στην τύχη και κανένα λιπαντικό δεν κάνει για τα πάντα ακόμη κι όταν υποτίθεται ότι κάνει...
For BMW rear axles with limited slip, use MOTUL HYPO SYNT LS.
...και παρακάτω...
Viscosity at 40C: 146 mm2/sec (η TRP έχει 45.7...)
...σε τί δεν είναι πειστική;

Η PSA είναι επίσης σαφής: 75W80 GL4 σε Group I/II ίσως και ολίγο III (πιο σαβούρα δεν κυκλοφορεί στην πιάτσα...)
και η ATB Quaife είναι εξίσου σαφής: 75W90 GL-5 σε Group IV/V (πιο κορυφή δεν γίνεται...) και μάλιστα της Silkolene (άντε να την βρούμε κι αυτήν...)
Το να παίξουμε ενδιάμεσα το βρίσκω λογικό. Το να παίξουμε έξω από αυτό το πλαίσιο όμως το βρίσκω παράλογο.

Το σωστό είναι να πηγαίνουμε πάντοτε με τη θεωρία (που η θεωρία δημιουργήθκε από μακρόχρονη πρακτική δοκιμή βασισμένη σε επιστημονική παρατήρηση και τεχνογνωσία). Πατώντας σε αυτή εμείς πρέπει να δοκιμάζουμε και στην πράξη. Όταν μας λείπουν δεδομένα επιλέγουμε πιο εύκολα το λάθος. Αλλά το να επιλέξουμε εν γνώση μας έξω από την θεωρία είναι ο ορισμός τους λάθους. Ενώ το να επιλέξουμε εν αγνοία μας έξω από την θεωρία λέγεται και ατυχία ή ατυχές λάθος. Η πρώτη περίπτωση είναι βλακεία, η δεύτερη είναι απλώς άγνοια. Οπότε διαπιστώνοντας την άγνοια και επισημαίνοντάς την οδηγούμαστε προς την σωστή επιλογή που βρίσκεται υποχρεωτικά πλέον κοντύτερα στην πρόταση της Quaife παρά στην πρόταση της PSA. Και η PA90 είναι τελείως έξω από την πρόταση της Quaife (και φυσικά ουδεμία σχέση με PSA).

Βασικά με έχεις πριζώσει με την εμπειρία των έμπιστων αγωνιζομένων (δεν ειρωνεύομαι αλλά το δέχομαι όπως το είπες) και ειλικρινά θέλω να βάλεις εσύ ο ίδιος την PA90 (κι όχι άλλος) για να μου πεις εσύ τις εντυπώσεις. Αλλιώς δεν διατίθεμαι να αποδεχθώ από φήμες ή τρίτες εμπειρίες κάτι που φαίνεται τόσο έξω από την θεωρία. Επειδή η συγκεκριμένη βαλβολίνη δεν θα μασήσει μία (το σασμάν σου το έχει για πρωινό), θα πάρει πολύν καιρό η δοκιμή αλλά καλύτερα γιατί έτσι θα μας μεταφέρεις πλήρεις εντυπώσεις...
Lef205 - Δευ 15 Οκτ 2007, 02:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλτο ριξε μια ματια εδω:

http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=116&prod_id=1253

λεει: Specially designed for limited slip differential . . . . . . this high performance mineral gear oil is perfectly suited for use in racing cars

Confused
MEMsound - Δευ 15 Οκτ 2007, 10:29:31
Θέμα δημοσίευσης:
Λευτέρη (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος αλλά θεωρώ ότι) αυτό που γράφει για την PA90 αφορά μπλοκέ διαφορικά πισωκίνητων αυτοκινήτων όπου άλλη βαλβονίνη εχει το κιβώτιο και άλλη το διαφορικό (που ούτως ή άλλως είναι εκτός κιβωτίου / στον πίσω άξονα)

ο "προβληματισμός" μας είναι στο ότι στo δικά μας κιβώτιο και διαφορικό λιπαίνονται από την ιδια βαλβολίνη όμως το κάθε ενα από τα δυο έχει δικες του "απαιτήσεις"/προδιαγραφές για την βαλβολίνη.

Mήπως θα ειχε ενδιαφέρον να δούμε τι βάζουν σε άλλα προσθιοκίνητα με μπλοκέ
πχ focus RS, typer (με aftermarket μπλοκε) κλπ? Question Confused
volvos - Δευ 15 Οκτ 2007, 12:39:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ

μιλτο εχουμε

redline ns
Μotul 300gear
sykolene

αυτες τις 3 επιλογες
απο τις οποιες οι πρωτες 2 εχουν και fm σε μικρη ποσοτητα!
Steve - Δευ 15 Οκτ 2007, 13:23:32
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ

redline ns
Μotul 300gear
sykolene


Silkolene
Miltellas - Τρι 16 Οκτ 2007, 04:40:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΣΥΝΟΨΙΖΟΝΤΑΣ

μιλτο εχουμε

redline ns
Μotul 300gear
sykolene

αυτες τις 3 επιλογες
απο τις οποιες οι πρωτες 2 εχουν και fm σε μικρη ποσοτητα!

Η 3η (SILKOLENE) έχει επίσης FM και το γράφει και στο εγχειρίδιό της: "road and competition limited slip differentials".
Αντιθέτως η 2η (GEAR300) μας μπερδεύει γιατί δεν το ξεκαθαρίζει: "All gearboxes and hypoid rear axles without limiited slip differentials". Απλά υποθέτουμε εμείς ότι έχει και είναι 100% λογική υπόθεση αφού λέει:"Special formulated for racing and high performance cars: Circuit, Rallye, Raid..."

Ισχύουν όσα έχω γράψει σε ένα μεγάλο προηγούμενο ποστ που αναφέρομαι στις σημαντικότερες βαλβολίνες που παίζουν για όσους από εμάς με μπλοκέ, όπως SILKOLENE SILKTRAN SYN 5 75W90, AMSOIL SVG, RED LINE 75W90NS, MOTUL GEAR 300, κλπ βαλβολίνες 100% Group IV/V GL-5 προτεινόμενες και για χρήση σε σασμάν με μπλοκέ και ταυτόχρονα συμβατές με GL-4 για να είναι πιο φιλικές με τα μπρούτζινα.
volvos - Τρι 16 Οκτ 2007, 07:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
miaσ kai μανθος θα βαλει επομενη αλλαγη μοτουλ
εγω θα βαλω σικολεν για τωρα και βλεπουμε

που θα τις βρω ομως?
λαμπριανιδης δεν εχει γα**το!
volvos - Τρι 16 Οκτ 2007, 09:23:02
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.silkoleneshop.com/products/oil/gear/15250105.html

AYTH foraei to focus rs απο οσο βρηκα
MEMsound - Τρι 16 Οκτ 2007, 10:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
miaσ kai μανθος θα βαλει επομενη αλλαγη μοτουλ
εγω θα βαλω σικολεν για τωρα και βλεπουμε

που θα τις βρω ομως?
λαμπριανιδης δεν εχει γα**το!


...αν και η αλλαγή προβλέπω να αργεί...

Χθες βγάλαμε τις ELF με τον Αργύρη (προκειμένου να αλλάξουμε δισκο/πλατό/ρουλεμάν)

Μετά από 2500km οι ELF είναι απλά σαν καινούργιες.

Τις εβλεπα όταν χύνονταν και ήταν ξανθες~ξανθές*.

Ο Αργύρης μου ελεγε οτι καμία σχέση με "σαν λιωμένο αλουμινίο που εβγαιναν οι βαλβολίνες από το κιβώτιο του Δημήτρη)

Δεν υπάρχει κανένας λόγς αλλαγής προς το παρόν.

Θα το παρακολουθώ ανά τακτά διαστήματα και βλέπουμε.

Αν χρειαστεί κάποια στιγμή αλλαγή με βλέπω για Motul 300gear αλλά προβλέπω να αργούμε...
Θα δείξει.


*επειδή εκείνη την στιγμή δεν μπορούσα να βγάλω μια φωτογραφία, πήρα μετά ενα χαρομάντυλο και το βούτιξα στο δοχείο που τις ειχαμε βάλει και "ιδού" 1, 2... Τα συμπεράσματα δικά σας.
Wink
Steve - Τρι 16 Οκτ 2007, 14:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα αυτό στην χαρτοπετσέτα είναι... βαλβολίνη? Silly
STELIOS - Τρι 16 Οκτ 2007, 15:31:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια απ'οσο ξερω η βαλβολινη ουτος η αλλος δεν λερωνεται, δεν ερχεται σε επαφη ποτε με καποια καυση ωστε να μαυρισει ή να αλλοιωθει αισθητα το χρωμα της. Κ'εγω οταν αλλαξα τις μαμα βαλβολινες στα 40-45.000χλμ πεντακαθαρες βγηκανε. Και στη δευτερη αλλαγη στα ~90κατι παλι καθαρες βγηκανε. Δηλαδη το συνηθες αυτο ειναι...
volvos - Τρι 16 Οκτ 2007, 18:00:46
Θέμα δημοσίευσης:
που θα βρω σικολενεεεεεεε

κοιτοντας λιγο τα σπεκς βλεπω οτι η μοτουλ 300γκιαρ και η σικολεν ειναι ταυτοσημες σε ολα σχεδον τα σημεια.
διαφορες του 5% δε τις λαμβανω υποψη μου.

αρα δε βρισκω κανενα λογο να προτιμησω τη μοτουλ περα του κοστους(αν τη δινουν διπλη τιμη τη σικολεν)
grpap - Τρι 16 Οκτ 2007, 19:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει ενα μαγαζι στην Κατεχακη.Στο κοματι μεταξυ Μεσογειων και Κηφισιας,πολυ κοντα στη Μεσογειων.Δοκιμασε εκει.
MEMsound - Τρι 16 Οκτ 2007, 19:52:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Τάκη τον Χαραλαμπάκη τον πήρες τηλέφωνο???

Motul κατα 99% μπορεί να μας φέρει
Silcolene δεν ξέρω, πολύ πιθανό όμως.

Wink Wink
volvos - Τρι 16 Οκτ 2007, 20:27:26
Θέμα δημοσίευσης:
pira thl...
ασε καλος σε τιμες αλλα....
σικολεν δε τις ξερει
και μου προτεινε μια ρεπσολ που στο σαιτ που ειδα ειναι για φορτηγα!!!

κατεχακη θα ρωτησω ειναι και νορμαλ σε τιμες,καπου πρεπει να ειχα στοιχεια του βλεσιδης λεγεται
nik_marin - Τρι 16 Οκτ 2007, 20:32:26
Θέμα δημοσίευσης:
Βλεσσιδης
Κατεχακη 13
τηλ 2106911733
τηλ-fax 2106984256
volvos - Τρι 16 Οκτ 2007, 20:38:40
Θέμα δημοσίευσης:
thanks NIKO


πλακα κανω ρε ημαρτον Crying or Very sad
Steve - Τρι 16 Οκτ 2007, 20:43:32
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ειναι για φορτηγα!!!


Έτσι όπως πάει το δικό σου, μια χαρά είναι η βαλβολίνη για εσένα Rotfl
Miltellas - Τρι 16 Οκτ 2007, 22:15:10
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...
Μετά από 2500km οι ELF είναι απλά σαν καινούργιες.
...
Ο Αργύρης μου ελεγε οτι καμία σχέση με "σαν λιωμένο αλουμινίο που εβγαιναν οι βαλβολίνες από το κιβώτιο του Δημήτρη)
...
*επειδή εκείνη την στιγμή δεν μπορούσα να βγάλω μια φωτογραφία, πήρα μετά ενα χαρομάντυλο και το βούτιξα στο δοχείο που τις ειχαμε βάλει και "ιδού" 1, 2... Τα συμπεράσματα δικά σας.
Wink

Αυτή είναι TRP 75W80 GL-4 σε γραναζωτό από σασμάν ΒΑ με ροπές δίλιτρου; Μοιάζει σαν να βγήκε από νορμάλ σασμάν... Ε, τότε τί αγχωθήκαμε τόσο; Η βαλβολίνη είναι αζόριστη! Ρε μήπως του Δημήτρη φορούσε πρώτα καμιά παράξενη βαλβολίνη με κολλώδη πρόσθετα ή πολύ γραφίτη ή γενικά ήταν τόσο χάλια που μόλυνε και την επόμενη πολύ γρήγορα και την έκανε σαν κατράμι;

Βέβαια, μην ενθουσιαζόμαστε, ξαναδές και στα 7500χλμ πώς πάει, αλλά πιστεύω ότι εάν κάτι δεν πήγαινε καλά δεν θα ήταν τόσο ξανθιά και καθαρή.
Miltellas - Τρι 16 Οκτ 2007, 22:49:02
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Ρε Τάκη τον Χαραλαμπάκη τον πήρες τηλέφωνο???

Motul κατα 99% μπορεί να μας φέρει
Silcolene δεν ξέρω, πολύ πιθανό όμως.

Wink Wink

H Silkolene γενικά παράγει εξαιρετικής ποιότητος λιπαντικά (τα καλά της είναι Group IV/V με αρκετό ποσοστό εστέρων) και δυστυχώς είναι και πολύ δύσκολο να βρεθεί στην ελληνική αγορά.
MEMsound - Τετ 17 Οκτ 2007, 00:08:09
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
MEMsound έγραψε:
...
Μετά από 2500km οι ELF είναι απλά σαν καινούργιες.
...
Ο Αργύρης μου ελεγε οτι καμία σχέση με "σαν λιωμένο αλουμινίο που εβγαιναν οι βαλβολίνες από το κιβώτιο του Δημήτρη)
...
*επειδή εκείνη την στιγμή δεν μπορούσα να βγάλω μια φωτογραφία, πήρα μετά ενα χαρομάντυλο και το βούτιξα στο δοχείο που τις ειχαμε βάλει και "ιδού" 1, 2... Τα συμπεράσματα δικά σας.
Wink

Αυτή είναι TRP 75W80 GL-4 σε γραναζωτό από σασμάν ΒΑ με ροπές δίλιτρου; Μοιάζει σαν να βγήκε από νορμάλ σασμάν... Ε, τότε τί αγχωθήκαμε τόσο; Η βαλβολίνη είναι αζόριστη! Ρε μήπως του Δημήτρη φορούσε πρώτα καμιά παράξενη βαλβολίνη με κολλώδη πρόσθετα ή πολύ γραφίτη ή γενικά ήταν τόσο χάλια που μόλυνε και την επόμενη πολύ γρήγορα και την έκανε σαν κατράμι;

Βέβαια, μην ενθουσιαζόμαστε, ξαναδές και στα 7500χλμ πώς πάει, αλλά πιστεύω ότι εάν κάτι δεν πήγαινε καλά δεν θα ήταν τόσο ξανθιά και καθαρή.


εννοείται οτι θα την παρακολουθώ οσο συχνότερα μπορώ.

για του Δημήτρη η ιστορία έχει ως εξής (όπως μου την περιέγραψε ο Αργύρης, και ελπίζω να μην θυμάται κάτι λάθος):

Το σασμάν εγινε από μετατροπή με κέλυφος από RC και "σωθικά" από 6τάχυτο 306 GTI6.
Για 800~1000 km ειχε απλές βαλβολίνες (ο Αργύρης ξέρει τι) προκειμένου να καθαρίσουν τα όποια "γρεζια" κλπ κλπ ειχαν προκύψει
Μeτά μπήκαν οι AMSOIL MTG μαζί με κάμποσα ml motorkote (ο Δημήτρης ξέρει πόσα ml) για περίπου 3000~4000km
Μετά ξαναλλάχτηκαν με νέες AMSOIL και μετά από 4000km διαπιστώθηκε αυτό που περιέγραφε ο Δημήτηρης εδώ, και που μας εβαλε σε προβληματσμό σε συνδυασμό με οτι είχε συμβεί και στο ΜΑ με ATB του Παναγιώτη.


αυτά... (ελπίζω να μην εχω γράψει κάτι λάθος)

στο δικό μου (ΒΕ+ΑΤΒ) από τα Χριστούγεννα που ειχα βάλει το ΑΤΒ εβαλα μαζί και τις AMSOIL MTG και τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτεμβρίου (=μετά από ~25000km) βγήκαν και μπήκαν οι ELF ΤRP και από τα 1α χιλιόμετρο η διαφορά κατά την αλλαγή ταχυτητας ηταν παραπάνω από αισθητή. Δυστυχώς η αλλαγή έγινε εν ώρα γενικού τρεξίματος του Αργύρη και ούτε που κοίταξε σε τι κατάσταση βγήκαν οι AMSOIL (ξέχασα να του το επισημάνω κι εγω να το κοιτάξει) οπότε δεν μπορω να ξέρω τι και πως.
volvos - Τετ 17 Οκτ 2007, 08:08:26
Θέμα δημοσίευσης:
σικολεν εχει ο βλεσιδης.
παραλιγο να τον βρισω πρωινιατικα γιατι μου λεει για μπλοκε δινω τη 90Ls

τεσπα τιμες μονο απο κοντα δινει.
μιλαμε για τη syn 5
an pernaei Κανεις απο εκει ας σταματησει να ρωτησει μια στα γρηγορα
MEMsound - Τετ 17 Οκτ 2007, 09:31:47
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σικολεν εχει ο βλεσιδης.
παραλιγο να τον βρισω πρωινιατικα γιατι μου λεει για μπλοκε δινω τη 90Ls

τεσπα τιμες μονο απο κοντα δινει.
μιλαμε για τη syn 5
an pernaei Κανεις απο εκει ας σταματησει να ρωτησει μια στα γρηγορα


Καλά τα πιστευουν αυτά που κάνουν?

Θα φταίω εγω αν μαζί με τα νέα ΑΤΒ παραγγείλουμε και μερικές κούτες syn5 από την quaife και μετά του τις τρίψουμε στην μούρη Evil
Miltellas - Πεμ 18 Οκτ 2007, 07:52:07
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:


εννοείται οτι θα την παρακολουθώ οσο συχνότερα μπορώ.

για του Δημήτρη η ιστορία έχει ως εξής (όπως μου την περιέγραψε ο Αργύρης, και ελπίζω να μην θυμάται κάτι λάθος):

Το σασμάν εγινε από μετατροπή με κέλυφος από RC και "σωθικά" από 6τάχυτο 306 GTI6.
Για 800~1000 km ειχε απλές βαλβολίνες (ο Αργύρης ξέρει τι) προκειμένου να καθαρίσουν τα όποια "γρεζια" κλπ κλπ ειχαν προκύψει
Μeτά μπήκαν οι AMSOIL MTG μαζί με κάμποσα ml motorkote (ο Δημήτρης ξέρει πόσα ml) για περίπου 3000~4000km
Μετά ξαναλλάχτηκαν με νέες AMSOIL και μετά από 4000km διαπιστώθηκε αυτό που περιέγραφε ο Δημήτηρης εδώ, και που μας εβαλε σε προβληματσμό σε συνδυασμό με οτι είχε συμβεί και στο ΜΑ με ATB του Παναγιώτη.


αυτά... (ελπίζω να μην εχω γράψει κάτι λάθος)

Σωθικά από 6τάχυτο; Μα μπορεί να θέλει τελείως διαφορετική βαλβολίνη το 6ρι... Αχ ρε παιδιά, με ελλιπή δεδομένα μαλ***ες θα συζητάμε μία ζωή...
Βλέπω σε Castrol (γιατί είναι η μόνη που αναφέρει το GTi-6)...
Για το 206 1.6 16V αλλά και για το 2.0GTi και για το RC προτείνει την: EPX 75W-80 η οποία όμως είναι GL-5 συμβατή με GL-4! Όπως δηλ. η ELF TRT 75W80! Καλή περίπτωση... αλλά το θέμα δεν είναι εδώ.
Το σημαντικότατο είναι ότι για το GTi-6 δεν προτείνει κάτι από την γκάμα της!!! Για την ακρίβεια έχει μία υποσημείωση που λέει: Μοναδική υπόδειξη: Special Fluid

Και εδώ η Castrol με την πολύ μεγάλη γκάμα της δεν έχει να προτείνει τίποτα.
Σε αυτό το σασμάν λοιπόν που έχει κέλυφος από RC βάλαμε ATB και τώρα ψάχνουμε για βαλβολίνη. Περαστικά μας... Οτιδήποτε μπορεί να δουλέψει ή να μην δουλέψει.

Το άλλο κακό στην περίπτωση που συζητάμε είναι ότι η LE όταν "τα παίξει" δεν γίνεται αντιληπτό λόγω της σύνθεσής της με τα κολλώδη πρόσθετα που φιλτράρει τους προειδοποιητικούς ήχους και κραδασμούς, αλλά και λόγω του αδιαφανούς χρώματός της. Θυμίζω ότι τα κολλώδη πρόσθετα συγκρατούν τα ρινίσματα πάνω στα μέταλλα με αποτέλεμα τα περισσότερα να μην τα συγκρατεί η μαγνητκή τάπα. Τα κολλώδη πρόσθετα είναι πολύ ωφέλιμα σε πίσω διαφορικά φορτηγών και σε αργά βιομηχανικά σασμάν με ασύλληπτου μεγέθους ροπή στρέψης, όπου εννοείται υπάρχει συντηρητής που τα παρακολουθεί σε καθημερινη βάση.
Η LE έχει κάποια προϊόντα για διαφορικά διαφόρων τύπων οχημάτων, δείτε εδώ:
http://www.le-inc.com/productPages.jsp?productID=202
Επίσης έχει και ΕΝΑ προϊόν για σασμάν (την σειρά 600 για κάποιον λόγο δεν την αναφέρει πλέον παρά μόνο μέσω της search engine):
http://www.le-inc.com/productPages.jsp?productID=25
...μόνο που προορίζεται για αυτόματα σασμάν είτε καθημερινής χρήσης είτε αγωνιστικής και μάλιστα όχι ό,τι νά'ναι...
Δείτε εδώ: http://www.le-inc.com/documents/0607,%201150%20trackmaster%20fabricators,%20inc.pdf
όπου θα δείτε που αναφέρει και την 607 για χρήση στο πίσω διαφορικό αυτού του ΤΕΡΑΤΟΣ! Βλέπετε να υπάρχει κάποια σχέση με τα playmobil μας και το σασμανάκι μας; Υπάρχουν σασμάν με @ρχίδι@ και σασμάν @ρχίδι@... που φυσικά δεν έχουν καθόλου ίδιες απαιτήσεις ή ιδιαιτερότητες!

MEMsound έγραψε:

στο δικό μου (ΒΕ+ΑΤΒ) από τα Χριστούγεννα που ειχα βάλει το ΑΤΒ εβαλα μαζί και τις AMSOIL MTG και τέλη Αυγούστου/αρχές Σεπτεμβρίου (=μετά από ~25000km) βγήκαν και μπήκαν οι ELF ΤRP και από τα 1α χιλιόμετρο η διαφορά κατά την αλλαγή ταχυτητας ηταν παραπάνω από αισθητή. Δυστυχώς η αλλαγή έγινε εν ώρα γενικού τρεξίματος του Αργύρη και ούτε που κοίταξε σε τι κατάσταση βγήκαν οι AMSOIL (ξέχασα να του το επισημάνω κι εγω να το κοιτάξει) οπότε δεν μπορω να ξέρω τι και πως.

25000χλμ σε ATB με τις ροπές του κινητήρα σου; Μιά χαρά σε έβγαλαν Μάνθε. Το ότι η TRP θα έχει καλύτερο shifting ακόμη και σε σχέση με καινούρια MTG είναι λογικό αλλά όταν ζεσταθεί η MTG αντέχει περισσότερο με ίδιο shifting. Μπορεί κι εσύ να έχεις κάνει και κάτι που να κάνει πιο φανερή την διαφορά ρευστότητας υπέρ του shifting που σου προσδίδει η TRP σε σχέση με MTG. Γιατί σε μαμά σασμάν όπως το δικό μου η TRP υπερέχει πολύ ελαφρώς στην κρύα λειτουργία αλλά υπό μεγάλη πίεση και ειδικά στο Αιγίνιο που το σασμάν την ακούει κανονικά η MTG κινείται σε δικό της επίπεδο: Οι αλλαγές ακούραστα σαφέστατες. Σταματάω από τα όλα τα υπόλοιπα αλλά το σασμάν το αισθάνομαι σαν μην το ζόρισα ποτέ. Με την TRP δεν είχα ποτέ και κανένα πρόβλημα επί της ουσίας στην καθημερινή και στην πολύ ζόρικη χρήση, αλλά η διαφορά σε σχέση με την MTG ήταν άμεσα αντιληπτή στο παρατεταμένο σκίσιμο.
25000χλμ δεν έχω αφήσει ποτέ βαλβολίνη (εκτός της μαμίσιας) και ούτε πρόκειται να συμβεί. Και έχω και σαφώς λιγότερη ροπή από το δικό σου. Και πάλι το σασμάν μου το άνοιξα δύο φορές για επισκεύη... Το μεγαλύτερο διάστημα ποιοτικής λειτουργίας το διανύω αυτή τη στιγμή και ισχύει μετά την δεύτερη επισκευή οπότε και πρωτοέβαλα την AMSOIL MTG (που κι αυτήν την άλλαξα στα 20000χλμ). Άραγε εάν είχα ATB πόσες φορές θα κατέβαζα σασμάν; Βέβαια, να μην παραλείψουμε και την ασθενέστερη κατασκευή των ΜΑ σε σχέση με τα ΒΑ. Τα ΜΑ είναι και ο πονοκέφαλος όλων των αγωνιζομένων που δεν προέβησαν σε εσωτερικές αλλαγές με ανθεκτικότερα μέταλλα.

Μάνθε, η ασφαλής λύση που βλέπω είναι να αλλάζεις κάθε 10-15000χλμ την GL-4 βαλβολίνη ή να πας στα διπλάσια χλμ με μία GL-5 συμβατή με GL-4. Αυτό θα έκανα στην θέση σου και μάλιστα θα συνέχιζα να εμπιστεύομαι την MTG που επιδεικνύει μεγαλύτερη αντοχή στο σκίσιμο. Η πλάκα είναι ότι όλοι όσοι την έχουν δοκιμάσει στην Θεσσαλονίκη δηλώνουν ενθουσιασμένοι (όχι μόνο PSA αλλά και ιταλικά, γιαπωνέζικα, γερμανικά).
volvos - Πεμ 18 Οκτ 2007, 08:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
silkolene τις φρενει ο χαλκιοπουλος ροδο.........

λεφοοοοοοοοο θα πας στο σιρκουιτ να φερει κανα κουτακι? Laughing


σπυρο δε ρωτας αυτονπου πηρες τα φουκς πατρα?
MEMsound - Πεμ 18 Οκτ 2007, 10:48:22
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να σου πω ρε Μίλτο~?~? Confused Confused Confused
Το δικό μου όποτε ζεστενόταν πολύ το κιβώτιο μου εσπαγε τα νευρα... (και δεν εννοώ "τωρα στα τελευταια του")
Θα δω σημερα/αυριο που θα το πάρω απο το συνεργείο με νέο δισκο/πλατό/ρουλεμαν/ντίζα πως θα συμπεριφερθεί στο πατατεταμένο !@#!@#!@!...... (δεν χρειάζοντια Μέγαρα και εκεί που μένω μια χαρά είναι...)

και βλέπουμε...

εντομεταξύ... θα παρακολουθώ τις ELF συχνά και αν χρειαστούν αλλαγή σκέφτομαι αυτό που λες κι εσύ gl5 συμβατή με gl4... βλ 300gear

και ξαναβλέπουμε... Wink
Miltellas - Πεμ 18 Οκτ 2007, 14:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
Πράγματι δεν είναι η πρώτη φορά, θα έλεγα είναι άλλη μία φορά που κάτι που λειτουργεί καλά σε κάποιον δεν λειτουργεί σε έναν άλλον. Σίγουρα κάτι θα υπάρχει που παίζει ρόλο, κάτι που δεν μπορούμε να το υπολογίσουμε ή που το έχουμε παραλείψει πιστεύοντας ότι δεν δύναται να έχει σχέση.
MEMsound έγραψε:

Θα δω σημερα/αυριο που θα το πάρω απο το συνεργείο με νέο δισκο/πλατό/ρουλεμαν/ντίζα πως θα συμπεριφερθεί στο πατατεταμένο !@#!@#!@!...... (δεν χρειάζοντια Μέγαρα και εκεί που μένω μια χαρά είναι...)

Ναι, αλλά όπως σου έχω πει και στο παρατεταμένο σκίσιμο η TRP μου άρεσε αφού ήταν μακράν ανώτερη της μαμίσιας (που θεωρώ ότι εξαιτίας της παίρνουμε εμείς οι "γρήγοροι" κάποτε το σασμάν στο χέρι), απλά όταν έβαλα την MTG κατάλαβα την διαφορά σε αυτό το σημείο. Kαι επειδή αναφέρουμε συχνά την TRP, σας θυμίζω και την TRZ που είναι η μόνη 75W80 GL-4 της ELF 100% συνθετική Group IV/V. Αλλά ίσως να σταμάτησε η παραγωγή της ή η εξέλιξή της, οπότε η TRP (ίσως και η TRT που είναι GL-5!) να είναι εφάμιλλη ή και καλύτερη στα σημεία.

Μάνθε, θέλεις να δοκιμάσεις την TRT την επόμενη φορά; Καί 75W80 για το σασμάν καί GL-5 για το γραναζωτό... Λές; Rolling eyes
volvos - Πεμ 18 Οκτ 2007, 14:19:14
Θέμα δημοσίευσης:
ΒΛΕΣΙΔΗΣ
SILKOLENE

25€ / ΛΤ

AEI STO ΚΟΡΑΚΑ ΓΥΦΤΟΙΙΙΙΙ
Miltellas - Πεμ 18 Οκτ 2007, 14:45:43
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε να μυριστεί ο Λαμπ τις Silkolene και θα τρέχει και δεν θα φτάνει ο Βλεσίδης...

Δείτε το φυλλάδιο της TRT 75W80 GL-5!
MEMsound - Πεμ 18 Οκτ 2007, 17:51:15
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Κάτσε να μυριστεί ο Λαμπ τις Silkolene ....


θα του τις "μυρίσω"... Laughing

για την επόμενη φορά "αν" και "όταν" μου κλείνει το μάτι η 300 αλλά και η TRT αλλά και η silcolene...

βλέπουμε "εν καιρώ" Wink
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 19 Οκτ 2007, 04:27:20
Θέμα δημοσίευσης:
Παρακαλώ μην αναφέρεστε στο όχημά μου χωρίς να ξέρετε τι έχει γίνει.

Μοτορκότε δεν μπήκε ποτέ στο 6τάχυτο.

Επίσης οι άξονες έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας και υλικά με το 5τάχυτο.

Οι Amsoil MTG απλά ΔΕΝ κάνουν ούτε για το ένα ούτε για το άλλο.
Τουλάχιστον στην περίπτωσή μου η πράξη τις απορρύπτει πανηγυρικα!!

Επίσης δεν πρόκειτε να βγάλετε άκρη με πληροφορίες προδιαγραφών που αφορούν ομαδοποιήσεις χημικών.

Στα ΧΗΜΙΚΑ όσοι έχουν-είχαν κάποια επαφή(Volvos ίσως) θα γνωρίζουν πολύ καλά ότι η αξιολόγηση των χημικών(αντιδράσεις ανάλογα με θερμοκρασία,πίεση κτλ) και φυσικών(μηχανικές ιδιότητες) ιδιοτήτων γίνεται ΑΞΙΌΠΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΗΛΛΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΑΙΤΗΣΗ ΕΙΔΙΚΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ.

Ως εκ τούτου στον προκειμένο τομέα η όλη συζήτηση και το net μπορούν να βοηθήσουν με ανταλλαγή εφαρμοσμένων εμπειριών , κάτι σαν εργαστήριο της πράξης. Αυτό είναι πολύ χρήσιμο.

Ολα τα άλλα είναι αέρας κοπανιστός με μεγάλα ανόητα ρίσκα.
volvos - Παρ 19 Οκτ 2007, 08:21:01
Θέμα δημοσίευσης:
οι μετρησεις που κανουν ολες οι εταιρειες χημικων μητσο ειναι με βαση πιστοποιημενες προδιαγραφες. δε τιθεται κανενα θεμα εδω αξιοπιστιας.

απλα η κατασταση θυμιζει euroncap
που πολλες εταιρειες σχεδιαζουν τα μοντελα τους απλα και μονο για να πιασουν αστερακια αδιαφορωντας αν με +3χλμ/ωρα απο το οριο του κρας τεστ για γινει θρυψαλα το αμαξι
εν αντιθεσει με αλλες εταιρειες που αρνουνται να μπουν σε αυτη τη λογικη(bmw) σχεδιαζοντας αμαξια που θα αντεξουν και με +20χλμ/ωρα τρακες χωρις ομως στα eurotest να παινουν τοπ βαθμολογιες...

εδω εχουμε πινακες με τεστ σε θερμοκρασιες και πιεσεις ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΚΟΥΝ καθως ελεω μπλοκε κινουμαστε σε αιωνες μακρυα δυσμενεστερες συνθηκες.

για αυτο εγω θα βαλω τη σικολεν μου στην επομενη αλλαγη οπως λεει ο αγγλος και να πανε στα κομματια ολοι τους
Miltellas - Παρ 19 Οκτ 2007, 09:12:14
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ ότι η χημεία των λιπαντικών σε σχέση με την σύσταση και το σχήμα των μετάλλων, τις εκάστοτε εφαρμογές και τις χρηστικές απαιτήσεις τους, είναι εξαιρετικά πολύπλοκη ακόμη και για τους πτυχιούχους χημικούς (το λένε κι οι ίδιοι) πόσο μάλλον για εμάς, αλλά γι αυτόν τον λόγο έχουν θεσπιστεί οι προδιαγραφές. Αφού δεν μας κάνει μία top GL-4 τότε πάμε σε top GL-5 συμβατή με μπρούτζινα. Μόνος περιορισμός το ιξώδες γι αυτό και σκέφτηκα ως ενδιαφέρουσα εναλλακτική της SilkTran Syn 5 την TRT 75W80. Θεωρητικά την αντοχή της GrIV/V Syn 5 δεν θα την πιάσει (η TRT είναι το πολύ GrIII όπως κι η TRP με περισσότερα όμως πρόσθετα υψηλής πίεσης) αλλά δεν είναι μόνο αυτό το ζητούμενο καθότι η SilkTran είναι από τις παχύτερες 75W90 και δεν γνωρίζουμε πως θα δουλεύει με κρύο σασμάν (μία δοκιμή θα μας δείξει κι εδώ).
Όμως και στην περίπτωση του 6τάχυτου (που μαμίσιο δεν είναι ούτε μπλοκέ) είναι σίγουρα μεγάλος πονοκέφαλος το ότι η ίδια η Castrol ΔΕΝ έχει προϊόν να προτείνει. Το ίδιο και η SHELL (που αυτή αναγράφει: "Refer to Owners Manual" ενώ για όλα τα 5ταχυτα προτείνει την γνωστή: "SF 5288 75W-80W"), το ίδιο και η Valvoline όπως και η OMV (αμφότερες δεν αναφέρουν καν το μοντέλο), ενώ η ARAL προτείνει την Aral EP Synth 75W-90 GL-4+ μόνο που βλέπω ότι την προτείνει για όλα τα μοντέλα της PSA (προφανώς δεν έδωσε και τόση βάση στο 6τάχυτο συν του ότι δεν έχει 75W80 στην γκάμα της για να προτείνει κάτι ανάλογο στα υπόλοιπα PSA - γενικά ποτέ δεν με βοήθησε ο lubricant advisor της ARAL όσο της Castrol-Shell-Valvoline που έρχονται και σε συμφωνία επιλογών -αναλόγως και της γκάμας τους- ενώ της OMV είναι μάλλον καινούριος και έχει πολλές ελλείψεις ακόμη).
Για το 6τάχυτο λοιπόν πρέπει να δούμε τί προτείνει η PSA και μετά να ξανασπαζοκεφαλιάσουμε για το τί θα μπει ελέω μπλοκέ.
Η σίγουρη λύση για όλους με μπλοκέ (5 ή 6 ταχυτήτων) φαίνεται να είναι βαλβολίνες του επιπέδου της SlikTran Syn 5 και δεν υπάρχουν και πολλές τέτοιες.

Η εφαρμοσμένες θεωρίες είναι ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ πάντα εφαρμόσιμες. Όταν μία θεωρία δεν αποδεικνύεται στην πράξη σημαίνει ότι ακολουθούμε λάθος θεωρία!

Χημικό να φωνάξουμε στην συζήτηση δεν θα βοηθήσει εύκολα κάπου (αυτό βέβαια εξαρτάται κι από τον χαρακτήρα του) και πιθανότατα θα μας πει ότι τα πράγματα με την λίπανση είναι τόσο πολύπλοκα που από την στιγμή που έχουμε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ αλλάξει σε κινητήρα ή σασμάν οι προδιαγραφές του κατασκευαστή τους "πάνε περίπατο"). Έχω συζητήσει πολλές φορές με χημικούς μέχρι και με επαγγελματίες παρασκευαστές λιπαντικών (και έλληνες μικρούς σε μέγεθος) όπως και με καθηγητή πανεπιστημίου (ΑΠΘ).
Αλλά πάντα θα πιστεύω ότι η προσπάθεια μετάδοσης ή ανταλλαγής γνώσεων θεωρίας και πράξης είναι πολύτιμη και μόνο, για όλους όσους έχουν ανοιχτό πνεύμα προς την γνώση και την εμπειρία.
Η δική μου προσπάθεια πρεσβεύει αυτήν την άποψη και καμία άλλη.
MEMsound - Παρ 19 Οκτ 2007, 10:27:41
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Παρακαλώ μην αναφέρεστε στο όχημά μου χωρίς να ξέρετε τι έχει γίνει.

Μοτορκότε δεν μπήκε ποτέ στο 6τάχυτο...


Arrow

MEMsound έγραψε:

[size=9]για του Δημήτρη η ιστορία έχει ως εξής (όπως μου την περιέγραψε ο Αργύρης, και ελπίζω να μην θυμάται κάτι λάθος):


απλά μετέφερα όσα συζητούσαμε με τον Αργύρη.
Προφανώς και ο Αργύρης έχει καταλάβει λάθος τι εχει μπει στο κιβώτιό σου.
Δεν μας λες τι ακριβώς εχει γίνει από τότε που μπήκε το μπλοκέ αλλά και στην συνέχεια το 6άρι αναλυτικά μπας και βγει καμία άκρη...
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Παρ 19 Οκτ 2007, 13:30:29
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:
Παρακαλώ μην αναφέρεστε στο όχημά μου χωρίς να ξέρετε τι έχει γίνει.

Μοτορκότε δεν μπήκε ποτέ στο 6τάχυτο...


Arrow

MEMsound έγραψε:

[size=9]για του Δημήτρη η ιστορία έχει ως εξής (όπως μου την περιέγραψε ο Αργύρης, και ελπίζω να μην θυμάται κάτι λάθος):


απλά μετέφερα όσα συζητούσαμε με τον Αργύρη.
Προφανώς και ο Αργύρης έχει καταλάβει λάθος τι εχει μπει στο κιβώτιό σου.
Δεν μας λες τι ακριβώς εχει γίνει από τότε που μπήκε το μπλοκέ αλλά και στην συνέχεια το 6άρι αναλυτικά μπας και βγει καμία άκρη...


Ακρή είναι μία !!! Στα έχω πει από κοντά αλλά και εδω μέσα...

Οι Amsoil MTG ''δεν κάνουν''.

Το τί ''κάνει'' δεν το ξέρω ίσως αυτές που προτείνει η quaife....
MEMsound - Παρ 19 Οκτ 2007, 13:35:21
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ έγραψε:

Οι Amsoil MTG ''δεν κάνουν''.

καλά σε αυτό δεν διαφωνώ

anyway
βλέπουμε εν καιρώ... Cool Cool
volvos - Τρι 30 Οκτ 2007, 09:36:33
Θέμα δημοσίευσης:
απο χτες δοκιμαζω ενα νεο μειγμα.

200ml amsoil
800ml αγνωστη βαλβολινη (μαλλον ελφ τρπ)
1000ml elf trp μεταχειρισμενη.

μπορω να πω οτι το σαζμαν εχει βελτιωθει αρκετα και πλεον κουμπωνουν σφιαρατες οι αλλαγες Laughing

υ.γ. οι ελφ βγηκαν μετα απο 6000χλμ και ηταν ακομα ξανθιες και διαφορες μαυρε κυλιδες αλλα οχι κατι τραγικο. ηταν σε αρκετα καλη κατασταση δηλαδη.
οι αμσοιλ και στου καταφρακτου που τις εβγαλε μετα απο 1000χλμ(δε ξερω αν το ειχε γραψει) βγηκαν μαυρες κατραμι. αρα απλα οι αμσοιλ ειναι υπερβολικα λεπτες για το quaife .
grpap - Τρι 30 Οκτ 2007, 09:53:55
Θέμα δημοσίευσης:
Να βαλεις και μπαρουτι..........εκει να δεις σφαιρατες αλλαγες..... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τρι 30 Οκτ 2007, 10:12:11
Θέμα δημοσίευσης:
μιλάμε η διαφορά ειναι τεράστια!
το κατάλαβε και ο παρκαδόρος/προγραμματιστής/ο ανθρωπος για την βρωμικη δουλειά!!!

ρε τι νουμερα ειμαστε...
Τελικά τα 200ml αμς εκαναν την διαφορά ή τα 800ml αγνωστης προέλευσης?
Ή μήπως η σωστή πλήρωση από την σουπερ ντουπερ ΖΟΥΠΕΡ συριγγα?

(κάποιος εσβησε και το σχετικό τοπικ του salex... τι να πεις... Confused )
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Τρι 30 Οκτ 2007, 14:07:01
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμάζω την RED LINE 75w90 NS θα σας πώ όταν την ελένξω αλλά μάλλον θα αργήσω να ξαναγράψω.
Καλές οι πρώτες εντυπώσεις , όχι κάτι το ιδιαίτερο πάντως.

Φιλικά
volvos - Πεμ 01 Νοέ 2007, 13:12:09
Θέμα δημοσίευσης:
εφερε ο βλεσιδης silkolene syn 5

πατρα που κοιταξα δεν υπαρχει.

τιμη καπου 25 το λιτρο.
ειναι πανακριβη.
και εξω που κοιταγα η quaife τη δινει 18ευρω
και απο αμερικη παλι τα ιδια βγαινει...


το ερωτημα ειναι επειδη το σαζμαν μου μετα τις σερρες θα κατεβει και αυτη τη στιγμη χρειαζομαι επειγοντως βαλβολινες.
τις βαζω?
η' βαζω ελφ και μετα απο κανα δυο μηνες τις πεταω και βαζω σιλικονε???????
MEMsound - Πεμ 01 Νοέ 2007, 13:36:23
Θέμα δημοσίευσης:
ELF... με συνοπτικές διαδικασίες... Wink
asa1 - Πεμ 01 Νοέ 2007, 16:01:56
Θέμα δημοσίευσης:
Και αν θελετε και την δικη μου γνωμη εμεις δουλευουμε στα μπλοκε και οχι μονο την ιταλικη erg 75-90 lsd racing με 14ε το λιτρο και ειναι σουπερ
μακραν καλυτερη λειτουργεια απο οτι εχουμε δοκιμαση
volvos - Πεμ 01 Νοέ 2007, 16:03:23
Θέμα δημοσίευσης:
εκεινη τη ζωνουλαααααααααααααα Laughing Laughing Laughing

http://www.erglubricants.it/lubectx/cms/LUBE/en/prodotti/prodotto.jsp?idCatProd=109&idSottoCatProd=120&idProd=179
αυτη λεμε ε?

το θεμα ειναι με το γραναζωτο quaife τι θα κανουμε... Evil
asa1 - Πεμ 01 Νοέ 2007, 16:05:55
Θέμα δημοσίευσης:
την εχω δεν στο ειπα?
volvos - Πεμ 01 Νοέ 2007, 16:20:19
Θέμα δημοσίευσης:
asa1 έγραψε:
την εχω δεν στο ειπα?


μπας και την εχουμε και μαυρη ???? Big wink
asa1 - Παρ 02 Νοέ 2007, 09:50:40
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
asa1 έγραψε:
την εχω δεν στο ειπα?


μπας και την εχουμε και μαυρη ???? Big wink


οοοοοχι Razz
Miltellas - Σαβ 10 Νοέ 2007, 11:57:35
Θέμα δημοσίευσης:
Την είχαμε αναφέρει και παλιότερα και την ξεχάσαμε:
ELF TRANSELF ΗΤΧ732 (75W80 GL-5, RACING)

Πιθανότατα να είναι ό,τι καλύτερο (ποιοτικότερο και καταλληλότερο) για τα σασμάν μας με μπλοκέ. 100% αγωνιστική βαλβολίνη, ακριβώς στο ιξώδες μας (75W80) αλλά και στις απαιτήσεις (GL-5) για υπερ-αυξημένη προστασία ελέω μπλοκέ ή και Quaife σε συνδυασμό με σκληρή χρήση.

Υπάρχει και μία καινούρια, η ELF HTX 740 75W που προορίζεται για αγωνιστική χρήση όπου απαιτείται ευκολία στις αλλαγές ταχυτήτων.

Για όσους θέλουν να επιμείνουν σε 75W90 GL-5 τότε επιβάλλεται να προσθέσουμε στις άλλες κορυφαίες GL-5 και την ELF HTX 735 75W90. Είναι παχιά σαν την Slikolene Silktran Syn 5 που προτείνει η ATB για το Quaife. Αλλά λογικά η αγωνιστική HTX 732 θα είναι η πλέον κατάλληλη για τα σασμάν μας με μπλοκέ.

Εννοείται ότι όλες οι αγωνιστικές της ELF είναι 100% Group IV/V (δεν έχουν ίχνος ορυκτελαίου). Η ELF είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς σε τεχνογνωσία συνθετικών λιπαντικών τουλάχιστον στην Ευρώπη. Είναι η μόνη εταιρία που βάζω δίπλα στην αγαπημένη μου AMSOIL (η ELF έχει την δύναμη να είναι και ακόμη καλύτερη, απλά η AMSOIL έχει βρει τον τρόπο ελέω χαμηλού κόστους μάρκετινγκ να μας βγαίνει και οικονομικά προκλητικά προσιτή) και θα ήθελα πολύ να έβρισκα σε προσιτή τιμή την αγωνιστική της σειρά.

Πού θα τις βρούμε αναρωτιέστε; Το ίδιο κι εγώ και περιπλανήθηκα στο διαδίκτυο. Τελικά ήταν πολύ εύκολο!
Ιδού ο επίσημος εισαγωγέας όπως αναφέρεται και στον ιστότοπο της ELF Racing:
P. Valentis - G. Psichogios SA
246, Dimokratias Ave
135 62 AG. ANARGIRI
Contact: Paul L. Valentis
Tel: (+301 238 62 60
Fax: (+301) 238 53 96
email: gival@otenet.gr

Μάνθε, βούρ για ψάρεμα! Wink
MEMsound - Σαβ 10 Νοέ 2007, 12:12:51
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ψάξω για την ΗΤΧ732...
Ενδιαφέρον ακούγεται! Cool
sps - Σαβ 10 Νοέ 2007, 12:23:46
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Την είχαμε αναφέρει και παλιότερα και την ξεχάσαμε:
ELF TRANSELF ΗΤΧ732 (75W80 GL-5, RACING)

Πιθανότατα να είναι ό,τι καλύτερο (ποιοτικότερο και καταλληλότερο) για τα σασμάν μας με μπλοκέ. 100% αγωνιστική βαλβολίνη, ακριβώς στο ιξώδες μας (75W80) αλλά και στις απαιτήσεις (GL-5) για υπερ-αυξημένη προστασία ελέω μπλοκέ ή και Quaife σε συνδυασμό με σκληρή χρήση.

Υπάρχει και μία καινούρια, η ELF HTX 740 75W που προορίζεται για αγωνιστική χρήση όπου απαιτείται ευκολία στις αλλαγές ταχυτήτων.

Για όσους θέλουν να επιμείνουν σε 75W90 GL-5 τότε επιβάλλεται να προσθέσουμε στις άλλες κορυφαίες GL-5 και την ELF HTX 735 75W90. Είναι παχιά σαν την Slikolene Silktran Syn 5 που προτείνει η ATB για το Quaife. Αλλά λογικά η αγωνιστική HTX 732 θα είναι η πλέον κατάλληλη για τα σασμάν μας με μπλοκέ.

Εννοείται ότι όλες οι αγωνιστικές της ELF είναι 100% Group IV/V (δεν έχουν ίχνος ορυκτελαίου). Η ELF είναι ο αδιαφιλονίκητος βασιλιάς σε τεχνογνωσία συνθετικών λιπαντικών τουλάχιστον στην Ευρώπη. Είναι η μόνη εταιρία που βάζω δίπλα στην αγαπημένη μου AMSOIL (η ELF έχει την δύναμη να είναι και ακόμη καλύτερη, απλά η AMSOIL έχει βρει τον τρόπο ελέω χαμηλού κόστους μάρκετινγκ να μας βγαίνει και οικονομικά προκλητικά προσιτή) και θα ήθελα πολύ να έβρισκα σε προσιτή τιμή την αγωνιστική της σειρά.

Πού θα τις βρούμε αναρωτιέστε; Το ίδιο κι εγώ και περιπλανήθηκα στο διαδίκτυο. Τελικά ήταν πολύ εύκολο!
Ιδού ο επίσημος εισαγωγέας όπως αναφέρεται και στον ιστότοπο της ELF Racing:
P. Valentis - G. Psichogios SA
246, Dimokratias Ave
135 62 AG. ANARGIRI
Contact: Paul L. Valentis
Tel: (+301 238 62 60
Fax: (+301) 238 53 96
email: gival@otenet.gr

Μάνθε, βούρ για ψάρεμα! Wink


Μαλιστα, ο γνωστος Βαλεντης με το repsol 106 1.3 kit car!
Miltellas - Κυρ 11 Νοέ 2007, 04:09:56
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Θα ψάξω για την ΗΤΧ732...
Ενδιαφέρον ακούγεται! Cool

Αυτήν θα έβαζα στην θέση σου! Kαι GL-5, καί για μπλοκέ, καί αγωνιστική, και 75W80! Τί άλλο να ζητήσουμε; Αν η TRP κάνει δουλειά φαντάσου η HTX732...
volvos - Κυρ 11 Νοέ 2007, 21:39:29
Θέμα δημοσίευσης:
οτι και να λετε ΠΡΕΠΕΙ πρωτα να δοκιμασουμε τη σικολεν που προτεινει η ιδια η quaiffe.TELOS.
MEMsound - Κυρ 11 Νοέ 2007, 22:20:55
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οτι και να λετε ΠΡΕΠΕΙ πρωτα να δοκιμασουμε τη σικολεν που προτεινει η ιδια η quaiffe.TELOS.


καλά σε αυτό συμφωνώ 100%
απλά τις ΗΤΧ θα τις εχω κατα νου... Wink
Miltellas - Δευ 12 Νοέ 2007, 03:00:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οτι και να λετε ΠΡΕΠΕΙ πρωτα να δοκιμασουμε τη σικολεν που προτεινει η ιδια η quaiffe.TELOS.

Το καλύτερο είναι να βάλεις την Silktran Syn 5 στο Quaife και TRP στο υπόλοιπο σασμάν σου... Αν μπορούσες να βρεις τρόπο να το κάνεις θα επιτύγχανες την ιδανική προστασία με το ιδανικό shifting για το σασμάν σου.

Άριστο παράδειγμα για να δείτε πόσο δύσκολο είναι να εφαρμόσει κάποιος την θεωρία στην πράξη όσον αφορά την λίπανση.

106 amaliada - Σαβ 26 Απρ 2008, 10:50:43
Θέμα δημοσίευσης: ;
για εμενα τι λετε ρε παιδια????μπλοκε με γραναζια ps..για αντοχη και γρηγορες αλλαγες...για το turbo της θελω.....


p.s....den me niazi to kostos,.................
volvos - Σαβ 26 Απρ 2008, 19:19:16
Θέμα δημοσίευσης:
ti μπλοκε ρε αρκουδ???
106 amaliada - Κυρ 27 Απρ 2008, 20:35:04
Θέμα δημοσίευσης: sw
volvos έγραψε:
ti μπλοκε ρε αρκουδ???



τι να βαλω ρε φιλε?????
volvos - Δευ 28 Απρ 2008, 00:14:34
Θέμα δημοσίευσης:
τι μπλοκε εχεις????ρωταω
106 amaliada - Τρι 29 Απρ 2008, 17:07:49
Θέμα δημοσίευσης: ll
volvos έγραψε:
τι μπλοκε εχεις????ρωταω



το ειπα ποιο πανω ρε τρελε...p.s..exo..me mama granazia...xoris diskous me granazia...
volvos - Τρι 29 Απρ 2008, 18:02:08
Θέμα δημοσίευσης:
γιασου γιαννη μπλοκε σπερνω...

το πεζο σπορτ ειναι δισκατο και μονο

γραναζωτο ειναι το quaife Μονο...

αποφασισε
106 amaliada - Τετ 30 Απρ 2008, 09:26:31
Θέμα δημοσίευσης: ll
volvos έγραψε:
γιασου γιαννη μπλοκε σπερνω...

το πεζο σπορτ ειναι δισκατο και μονο

γραναζωτο ειναι το quaife Μονο...

αποφασισε



τι θα κανεισ τωρα ρεεε......μην μου βαζεις δυσκολα...

με γραναζια ειναι παντος...και μου ειχαν πει οτι ειναι πς......αρα δεν ειναι???

τι να βαλω τελικα???? Laughing Laughing κωστα με λενε ρεεεε...αρα αυτο που εγραψ δεν παει.....χα χα χα χα χα Laughing Very happy
106 amaliada - Τετ 30 Απρ 2008, 10:17:37
Θέμα δημοσίευσης: ???
?????????????????
volvos - Τετ 30 Απρ 2008, 10:20:54
Θέμα δημοσίευσης:
KΩΣΤΑ ΜΕ τα κουκια αν δε μαθεις ακριβως τι ειναι το μπλοκε σου ακρη δε θα βγαλεις...

τα γραναζωτα τυπου quaiffe ειναι απλα και θελουν μια καλη βαλβολινη

τα δισκατα τυπου πεζο σπορτ μπατσι grt θελουν αλλη βαλβολινη μεζι με fm

οποτε μαθε πρωτα επακριβως τι εχεις
106 amaliada - Τετ 30 Απρ 2008, 10:32:48
Θέμα δημοσίευσης: Ξ
volvos έγραψε:
KΩΣΤΑ ΜΕ τα κουκια αν δε μαθεις ακριβως τι ειναι το μπλοκε σου ακρη δε θα βγαλεις...

τα γραναζωτα τυπου quaiffe ειναι απλα και θελουν μια καλη βαλβολινη

τα δισκατα τυπου πεζο σπορτ μπατσι grt θελουν αλλη βαλβολινη μεζι με fm

οποτε μαθε πρωτα επακριβως τι εχεις



πανο ειναι με γραναζια σιγουρα φιλε.....αλλα δεν ξερω μαρκα......

τι λες να βαλω????για μοτυλ λεω???
volvos - Τετ 30 Απρ 2008, 10:36:48
Θέμα δημοσίευσης:
AMA einai με γραναζια κατα 99% ειναι quaiffe

βαλε μια απλη elf trp με 13ευρω το λιτρο
και καθε 5000χλμ καντε ενα τσεκ τωρα στην αρχη να δειτε πως παει...

και εγω γραναζωτο εχω και η ελφ εχει αποδειχτει σκυλι χωρις παρενεργειες...
106 amaliada - Τετ 30 Απρ 2008, 10:43:59
Θέμα δημοσίευσης: κ
volvos έγραψε:
AMA einai με γραναζια κατα 99% ειναι quaiffe

βαλε μια απλη elf trp με 13ευρω το λιτρο
και καθε 5000χλμ καντε ενα τσεκ τωρα στην αρχη να δειτε πως παει...

και εγω γραναζωτο εχω και η ελφ εχει αποδειχτει σκυλι χωρις παρενεργειες...



οκ φιλε...ευχαριστο ρε τρελε...

για σασμαν τι εχεις να μου προτην??
MEMsound - Τετ 30 Απρ 2008, 12:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
η βαλβολίνη που "κυκλοφορεί" μέσα στο κιβώτιο είναι η ιδια που λυπαίνει και το διαφορικό οπότε δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο Wink
2λιτρα ELF TRP
Steve - Δευ 23 Ιούν 2008, 14:35:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση κρίσεως εν όψει μεταμόσχευσης του μπλοκέ στο 16άρι:

Miltellas Σαβ 06 Οκτ, 2007 18:51 έγραψε:
23/09/2003 49300χλμ TOTAL BV 75W80 GL-4
Χειρότερη η λειτουργία, ξανάκουσα τα γρανάζια να χτυπάνε σε γρήγορες αλλαγές σε οποιαδήποτε ταχύτητα, κάτι που με την TRZ ήταν παρελθόν. Η 3η σε 2α έγινε μέγα πρόβλημα και απλά το απέφευγα τελείως στις υψηλές σαλ, μόνο στις χαμηλές κάτω από 3000σαλ που ήταν πιο ανεκτή η κατάσταση.

Το πρόβλημα είναι ότι για την ώρα βρήκα μόνο τις συγκεκριμένες βαλβολίνες εδώ στη Λάρισα σε 3 καταστήματα που πήγα. (η αναγραφόμενη κατηγορία ήταν GL-4+ όμως)

Ουδείς φέρνει την Elf πια, διότι ερχόταν μόνο 5λιτρο Rolling eyes και τα 5λιτρα ΔΕΝ τα έπαιρνε κανείς Evil

Προφανώς, πρέπει να αποφύγω την Total, ειδικά με το μπλοκέ.

Πού θα βρώ την Elf όμως την στιγμή που ούτε ο Λαμπριανίδης ΔΕΝ την έχει? Evil
MEMsound - Δευ 23 Ιούν 2008, 14:41:23
Θέμα δημοσίευσης:
...στην Λέσχη... Laughing
Steve - Δευ 23 Ιούν 2008, 14:46:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...στην Λέσχη... Laughing

Έχει μείνει κανα 2λιτρο να πάρω και εγώ ο πτωχός? Laughing

*UPDATE*

Μίλησα με τον Αλεκουκουρούκου για να πάει αύριο από Λέσχη να πάρει ένα 2λιτρο και να μου το στείλει.

Επειδή μίλησα και εδώ με Λάρισα για τις TRP 75W-80, δυστυχώς μέχρι και στο τελευταίο μαγαζί που είχα ελπίδες να έχει, ΔΕΝ έχει. Πλέον μπορεί να φέρει μόνο κούτα. Πόσα λίτρα ακριβώς θα είναι και τιμή, θα μάθω αύριο, μήπως και μπορούμε να πετύχουμε κάποια καλή τιμή. Βασικά μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι είναι είδος προς εξαφάνιση αυτή η βαλβολίνη Laughing

Α και κάτι άλλο:

-Έλα Σόλων, πόσο έχει η LE 80W-90 (διότι 75W-90 ΔΕΝ υπάρχει πλέον)?
-45 ευρώ το λίτρο.
-Θέλεις το μισό, η να στο δώσω όλον?


Laughing
sps - Δευ 23 Ιούν 2008, 16:50:18
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:


Πού θα βρώ την Elf όμως την στιγμή που ούτε ο Λαμπριανίδης ΔΕΝ την έχει? Evil

Για πανε και ρωτα στην αντιπροσωπεια της ρενω, στα ανταλλακτικα τους δλδ.
Εγω απο εκει ψωνιζα ελφ εξελιουμ οταν εβαζα.
Steve - Δευ 23 Ιούν 2008, 16:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Για πανε και ρωτα στην αντιπροσωπεια της ρενω, στα ανταλλακτικα τους δλδ.
Εγω απο εκει ψωνιζα ελφ εξελιουμ οταν εβαζα.

Ευχαριστώ για την ιδέα, θα το φροντίσω αύριο διότι 16:30 κλείσανε Laughing
costas106 - Δευ 23 Ιούν 2008, 17:40:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως πριν 2 χρόνια τις trp δεν τις είχε η Renault Λάρισας...
Μακάρι να σταθείς τυχερός...
Steve - Δευ 23 Ιούν 2008, 17:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
costas106 έγραψε:
Πάντως πριν 2 χρόνια τις trp δεν τις είχε η Renault Λάρισας...
Μακάρι να σταθείς τυχερός...

Εσύ σε ποιά πόλη είσαι?
volvos - Πεμ 06 Νοέ 2008, 13:14:57
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα περασα απο χαραλαμπακη

εφερε σιλκολεν σιντραν σιν5
75-90...

21.5 το λιτρο για τα μελη Cool
MEMsound - Πεμ 06 Νοέ 2008, 13:21:34
Θέμα δημοσίευσης:
αυτες δεν ειναι που πρότινε η quaife για τα μπλοκέ της?
ομορφα...
να πάμε για ψώνια... Cool Cool
volvos - Πεμ 06 Νοέ 2008, 13:36:08
Θέμα δημοσίευσης:
Exei mia koyta
τα 2 τα πηρε μου ειπε καποιος καυλωμενος απο το κλαμπ σας

απορω ποιον περιεργαφε ετσι... Laughing
οποτε μενουν 8λτ
fynos - Τρι 23 Δεκ 2008, 23:32:12
Θέμα δημοσίευσης:
Στο σέρβις που έκανα την Δευτέρα άλλαξα και βαλβολίνες, οι πρώτες αλλάχτηκαν στα πρώτα 500χιλ οι δεύτερες όταν μπήκε το μπλοκε 10000χιλ και οι τρίτες τώρα . . . το κιβώτιο παραμένει ακμαίο και με πολύ καλή αίσθηση! TRP και πάλι TRP
volvos - Τετ 24 Δεκ 2008, 00:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα μπηκαν οι σικολεν σιν5

22.5 ευρω το λιτρο Crying or Very sad

οι ελφ βγηκαν μετα απο 20000χλμ με ενα σπασιμο σαζμαν (δε τις αλλαξα μπηκαν ιδιες στο επομενο!!!) με πιστες με με με

ηταν ξανθες και μαλιστα ο μηχναικος με εκραξε που τις αλλαζα αφου ηταν μια χαρα

διαφορες με το καιρο βλεπουμε...παντωσ παρολο που ειναι 75-90 οι σικολεν δεν ειδα καμια διαφορα με αυτο το κρυο εξω στα πρωινα ξεκινηματα και αυτο μονο συν μπορω να πω οτι ειναι
RoadRunner122 - Τετ 24 Δεκ 2008, 11:35:48
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες, τελικά ποιές δοκιμασμένες και επιτυχημένες επιλογές έχουμε για ΜΑ με ATB ώστε να δουλεύει σωστά τόσο το ATB όσο και το υπόλοιπο σασμαν?

Διαβάζοντας όλα τα παραπάνω είδα ότι οι επικρατέστερες επιλογές είναι οι:

- Silkolene SILKTRAN SYN 5 75W-90
- Motul GEAR 300 75W90

Τι προτείνετε για ΜΑ (106R) Question

Γενικά όποιος έχει δοκιμάσει κάποια από τις παραπάνω (ή και κάποια άλλη) και έμεινε ικανοποιημένος (ή όχι) ας γράψει 2 λόγια... Wink

Παναγιώτη, για πες Smile ... (ok, όχι αμέσως... αφού βγάλεις συμπεράσματα πρώτα)
MEMsound - Τετ 24 Δεκ 2008, 12:10:21
Θέμα δημοσίευσης:
οι ελφ που εχουμε δοκιμάσει σε ΜΑ δουλευουν μια χαρα (αυτές ειχε ο Παναγιώτης μέχρι στιγμής και βρηκαν μια χαρα από μέσα)
για τις αλλες 2 ανέφερες θα πρέπει να περιμένεις "κάμποσο" καιρό
volvos - Τετ 24 Δεκ 2008, 22:34:07
Θέμα δημοσίευσης:
motul oxi

γνωμη μου?βαλε τις ελφ που γαμανε για τα πρωτα 5-10000χλμ και μεχρι τοτε θα εχουμε δει πως πανε και οι σικολεν

υποψην τις σικολεν τις εβαλα μετα απο χρονια κολλημα αφου αυτες προτεινει και η ιδια η quiaffe στο σαιτ της για τα σαζμαν της

ποιοτικα παντως απο κουτι και υφη φαινονται ανωτερες απο οτι αλλο εχουμε δοκιμασει (το λεγαμε και με αργυρη αυτο...)
android - Τετ 24 Δεκ 2008, 23:47:41
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
motul oxi

γνωμη μου?βαλε τις ελφ που γαμανε για τα πρωτα 5-10000χλμ και μεχρι τοτε θα εχουμε δει πως πανε και οι σικολεν

υποψην τις σικολεν τις εβαλα μετα απο χρονια κολλημα αφου αυτες προτεινει και η ιδια η quiaffe στο σαιτ της για τα σαζμαν της

ποιοτικα παντως απο κουτι και υφη φαινονται ανωτερες απο οτι αλλο εχουμε δοκιμασει (το λεγαμε και με αργυρη αυτο...)


αυτην την motul την εχουμε δει για τα μπλοκε?
με 20 ευρω καθαρισες παντως Laughing

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=165&category_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

ακομη μπορει να χωσεις κ αυτο μεσα


http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=72&category_id=27&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el
RoadRunner122 - Τετ 24 Δεκ 2008, 23:54:29
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά, κάτσε να ρθει το μπλοκέ (μέσω gb), να το βάλω και πάνω μαζί με γενικό rebuilt στο σασμάν και ως τότε θα έχουν βγει (=θα έχεις βγάλει και θα μας έχεις πει) συμπεράσματα για τη silkolene.

Την TRP (όπως και για την TRZ) την έχω δοκιμάσει και έχω να πω τα καλύτερα.
Αλλά με το ΑΤΒ φοβάμαι ότι θα φάει τέτοια πίεση που θα υποκύψει. Και το θέμα δεν είναι ότι θα υποκύψει η βαλβολίνη αλλά να μην πάρει και το μπλοκέ μαζί της ή έστω του δημιουργήσει πρόωρη φθορά λόγω ανεπαρκούς λίπανσης.
RoadRunner122 - Τετ 24 Δεκ 2008, 23:58:18
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
volvos έγραψε:
motul oxi

γνωμη μου?βαλε τις ελφ που γαμανε για τα πρωτα 5-10000χλμ και μεχρι τοτε θα εχουμε δει πως πανε και οι σικολεν

υποψην τις σικολεν τις εβαλα μετα απο χρονια κολλημα αφου αυτες προτεινει και η ιδια η quiaffe στο σαιτ της για τα σαζμαν της

ποιοτικα παντως απο κουτι και υφη φαινονται ανωτερες απο οτι αλλο εχουμε δοκιμασει (το λεγαμε και με αργυρη αυτο...)


αυτην την motul την εχουμε δει για τα μπλοκε?
με 20 ευρω καθαρισες παντως Laughing

http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=165&category_id=26&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el

ακομη μπορει να χωσεις κ αυτο μεσα


http://www.trade-wind.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=72&category_id=27&option=com_virtuemart&Itemid=57&lang=el


Η 90PA προορίζεται κυρίως για χρήση σε πίσω διαφορικά με υποειδή γρανάζια και δισκάτα lsd με μεγάλα ποσοστά εμπλοκής. Δεν είναι ότι καλύτερο για τα δικά μας σασμάν.

Το FM δε νομίζω να χρειάζεται σε ΑΤΒ. Προορίζεται για δισκάτα. Εκτώς κι αν φορας δισκάτο Smile
android - Πεμ 25 Δεκ 2008, 00:27:41
Θέμα δημοσίευσης:
και γω το group but περιμενω αλλα αυτο πρεπει να το ξερω πριν ερθει κ βαλω το μπλοκε τι βαλβολινες κανουν....κ φυσικα να μην το φαω πριν την ωρα του οπως λες....
με σκαλωσες τωρα
βγαινει δισκατο για μας? Laughing
COOL ALEXIS - Πεμ 25 Δεκ 2008, 01:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σημερα μπηκαν οι σικολεν σιν5

22.5 ευρω το λιτρο Crying or Very sad

οι ελφ βγηκαν μετα απο 20000χλμ με ενα σπασιμο σαζμαν (δε τις αλλαξα μπηκαν ιδιες στο επομενο!!!) με πιστες με με με

ηταν ξανθες και μαλιστα ο μηχναικος με εκραξε που τις αλλαζα αφου ηταν μια χαρα

διαφορες με το καιρο βλεπουμε...παντωσ παρολο που ειναι 75-90 οι σικολεν δεν ειδα καμια διαφορα με αυτο το κρυο εξω στα πρωινα ξεκινηματα και αυτο μονο συν μπορω να πω οτι ειναι


Αυτά τα ακούει κανένας Question
android - Πεμ 25 Δεκ 2008, 01:46:32
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
volvos έγραψε:
σημερα μπηκαν οι σικολεν σιν5

22.5 ευρω το λιτρο Crying or Very sad

οι ελφ βγηκαν μετα απο 20000χλμ με ενα σπασιμο σαζμαν (δε τις αλλαξα μπηκαν ιδιες στο επομενο!!!) με πιστες με με με

ηταν ξανθες και μαλιστα ο μηχναικος με εκραξε που τις αλλαζα αφου ηταν μια χαρα

διαφορες με το καιρο βλεπουμε...παντωσ παρολο που ειναι 75-90 οι σικολεν δεν ειδα καμια διαφορα με αυτο το κρυο εξω στα πρωινα ξεκινηματα και αυτο μονο συν μπορω να πω οτι ειναι


Αυτά τα ακούει κανένας Question


εμενα βγηκαν μαυρες στο gt μετα απο ουτε 10000χλμ κ ο μηχανικος μου πε να χω το νου μου να τις αλλαζω συχνα Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 25 Δεκ 2008, 13:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
volvos έγραψε:
σημερα μπηκαν οι σικολεν σιν5

22.5 ευρω το λιτρο Crying or Very sad

οι ελφ βγηκαν μετα απο 20000χλμ με ενα σπασιμο σαζμαν (δε τις αλλαξα μπηκαν ιδιες στο επομενο!!!) με πιστες με με με

ηταν ξανθες και μαλιστα ο μηχναικος με εκραξε που τις αλλαζα αφου ηταν μια χαρα

διαφορες με το καιρο βλεπουμε...παντωσ παρολο που ειναι 75-90 οι σικολεν δεν ειδα καμια διαφορα με αυτο το κρυο εξω στα πρωινα ξεκινηματα και αυτο μονο συν μπορω να πω οτι ειναι


Αυτά τα ακούει κανένας Question


Αν εννοείς εμένα, το ότι βγήκαν ξανθές δε μου λέει κάτι. Ή όχι κάτι που μπορώ να βασιστώ με βεβαιότητα τουλάχιστον. Εάν το ΑΤΒ δε λιπαίνεται επαρκώς δε σημαίνει ότι το λάδι θα πρέπει να βγει ντε και καλά μαύρο Exclamation
volvos - Πεμ 25 Δεκ 2008, 15:52:57
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη μη ψαχνεις να ανακαλυψεις το τροχο...δες τι εχουν γραφτει απο οσους φορανε τοσα χρονια quaiffe και κρινε αναλογα...
android - Πεμ 25 Δεκ 2008, 16:27:27
Θέμα δημοσίευσης:
εγω απ οτι κατλαβα δεν θελει κατι ειδικο αυτο το μπλοκε θελει καλες συνθετικες βαλβολινες οπως βαζω τωρα κ να τις αλλαζω νωρις...ειδη ομως τις αλλαζω το πολυ καθε 10000 χλμ...δεν πιστευω να θελει και πιο μπρωστα Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 25 Δεκ 2008, 17:56:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον δεν καταλαβαινόμαστε Confused

Δεν προσπαθώ να ανακαλύψω τον τρόχό, κοινώς δε ζητάω κάτι παράλογο.
Απλά, ασφαλείς ενυπώσεις από κάποιον που δοκίμασε την τάδε βαλβολίνη και είχε καλά αποτελέσματα τόσο για το ΑΤΒ όσο και το υπόλοιπο σασμάν.

Κι επειδή υπονοείτε διάφορα, εννοείται ότι πριν ποστάρω έκατσα και διάβασα με προσοχή όσα έχουν γραφτεί στο παρόν τόπικ. Αλλά δεν παρατήρησα να βγαίνει κάποιο συμπέρασμα ότι η Α βαλβολίνη είναι η top για την περίπτωσή μας (ΜΑ με ΑΤΒ). Άλλωστε αν υπήρχε κάτι γραμμένο και δοκιμασμένο με 1000% επιτυχία δεν εμπαινα καν στον κόπο να ρωτήσω.

Σύμφωνα με τα χαρτιά (ετικέτες κάθε προιόντος) τα καταληλότερα λιπαντικά για ΜΑ με ΑΤΒ φαίνεται να είναι τα 2 που ανέφερα παραπάνω. Η θεωρια από την πράξη όμως πολλές φορές διχάζεται. Λαμπρό παράδειγμα η amsoil MTG που τη δοκίμασα και μόνο ικανοποιητική δεν ήταν Sad
Sidobre - Πεμ 25 Δεκ 2008, 18:28:13
Θέμα δημοσίευσης:
Mέχρι στιγμής έχω δοκιμάσει (κατά σειρά):

Motul Gear 300
Εlf TRP
LE 604
Motul Competition

Motul gear 300 και Elf TRP θα τις έβαζα στο ίδιο καζάνι. Ισως η motul να γρατζουνάει λίγο πιο πολύ τα πρωϊνά. Στα σκισίματα το ίδιο μου φάνηκαν. Και οι δύο βγήκαν ΟΚ.

Με τις LE απόλυτα ικανοποιημένος, την θεωρώ πολύ καλύτερη στην λειτουργία, χάνει όμως στην εκτίμηση αρκετών (επειδή είναι ορυκτέλαιο + πρόσθετα αντιτριβικά).

Πλέον φοράω Motul Competition εδώ και αρκετό καιρό και θα μείνω με αυτές. Τρομερή αίσθηση, τρομερές ιδιότητες, αλλά πρέπει να ξέρεις τί βάζεις και γιατί. Ο λόγος; 75w140! Αλλά μέχρι στιγμής έχουν αποδείξει τις ειδικές ιδιότητές τους στην πίστα και στο σκίσιμο (διορθώθηκαν πολλά μικροπροβληματάκια που είχα με τις αλλαγές) και δεν έχω δει να "κουράζεται" το σασμάν. Αλλά θεωρώ ότι καλύτερα μόνο για trackday car (επειδή δεν το έχω δοκιμάσει για κάθε μέρα).

Εν κατακλείδι: Για κάθε μέρα και με ATB θα έβαζα Εlf TRP (με τα σημερινά δεδομένα, περιμένοντας γνώμες και για τις Silikolene)
Για προχωρημένες καταστάσεις, δισκάτα μπλοκέ και μεγάλες απαιτήσεις, Motul Competition.
COOL ALEXIS - Παρ 26 Δεκ 2008, 15:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
Πως είναι δυνατόν να καταλάβουμε αν μια βαλβολίνη που χρησιμοποιούμε και δεν αλλοιώνεται από την χρήση, δεν είναι κατάλληλη για το ΑΤΒ μας Question
RoadRunner122 - Παρ 26 Δεκ 2008, 17:46:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ Τάσο Wink

COOL ALEXIS προφανώς από τη μειωμένη ή κακή-περίεργη απόδοση του ΑΤΒ. Δεν είχα και ποτέ για να ξέρω αλλά φαντάζομαι πως όταν υπολειτουργεί ή παρουσιάζει συμπτώματα ανεπαρκους λίπανσης, το καταλαβαίνεις Rolling eyes
volvos - Κυρ 28 Δεκ 2008, 21:11:19
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα το ατβ επειδη εχει ισια γραναζια μικροτερες ανοχες και συναρμογες πιο σφιχτες αρα ζοριζει ας πουμε τη βαλβολινη περισσοτερο

χαρακτηριστικο παραδειγμα η ΧΧΧΧΧ που σε 3 αμαξι αβγηκε καταμαυρη και σε αθλια κατασταση. στον ενα δε απο τους 3 ειχε μπει 2 φορες με τη δευτερη στα 2-3000χλμ για να ξεπλυθει και καλα το σαζμαν απο παλιες βαλβολινες κλπ κλπ με αποτελεσμα μετα απο αλλα 2000χλμ να του σπασει το σαζμαν και να ξαναβγουν καταμαυρες.... μην αναφερουμε ονοματα δεν εχει σημασια οσοι διαβαζουν ξερουν την ιστορια...


οι σικολεν παντως αν και 90αρες μετα απο 600χλμ και ενα σκ στην αρκαδια στους -2 σταθερα εχει το ιδιο σιφτινκ με την ελφ ακομα και με 20ποντους χιονι πανω στο αμαξι...αυτο μονο καλο μπορει να ειναι για μια εμφανως πιο παχυρευστη βαλβολινη απο την ελφ ακομα και στην υφη
volvos - Τετ 14 Ιαν 2009, 16:15:03
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον μετα απο 2-3000χλμ με τις σικολεν

τελικα το σιφτινκ ειδικα πρωινα ειναι χειροτερο απο ελφ αισθητα.
εκει που με τη γαιδουροντιζα ειχα ξεχασει τι σημαινει να μη μπαινει 1η το πρωι με 0βαθμους το ξαναθυμηθηκα.
οχι κατι τραγικο αλλα θελει περισσοτερη δυναμη

γενικα οι ελφ ηταν καλυτερες σε χρηση πολης κλπ κλπ

τωρα σε θεμα αντοχης πιστας κλπ θα πρεπει να παω κανα μεγαρο για να δω διαφορες
αλλα δε ξερω ειλικρινα αν αξιζουν την επι2 τιμη τους
android - Τετ 14 Ιαν 2009, 18:41:59
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα ολα ειναι θεμα τιμης....τι να λεει αν η ταδε ειναι λιγο καλυτερες κ τις κρατας κ 10.000 χλμ παραπανω απο την στιγμη που τις αλλες μπορεις να βαλεις 2 φορες Question
volvos - Πεμ 15 Ιαν 2009, 09:37:39
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχει ενα θεμα με πιστα και γενικα σκισιμο πολυ ωρα με τα σαζμαν μας.
αν προστευουν παραπανω οι σικολεν ισως αξιζουν για ενα σιδεροφαγο

για ολους τους αλλους δε νομιζω
RoadRunner122 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 10:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ε εντάξει, εγώ τουλάχιστον κατατοπίστηκα και αποφάσισα τι θα βάλω μετά το rebuilt του σασμάν και την προσθήκη ΑΤΒ:

Kλασικά ΤRP! Αφήνω κι ένα ενδεχόμενο για ΜοtylGear300.

Άλλωστε όποια από τις 2 βάλω, καλυτερα από τις MTG θα είναι σίγουρα! Τώρα το πρωί για να μπει η 1η με το ψωφόκρυο που έχει στις Αφίδνες θέλω βαριοπούλα! Twisted evil
volvos - Πεμ 15 Ιαν 2009, 11:25:38
Θέμα δημοσίευσης:
οταν τις βγαλεις καλυτερα να μην εισαι εκει...

εγω και καταφρακτος ειχαμε παθει σοκ Crying or Very sad
RoadRunner122 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 11:31:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οταν τις βγαλεις καλυτερα να μην εισαι εκει...

εγω και καταφρακτος ειχαμε παθει σοκ Crying or Very sad


Eεεε ναι, λίγο δύσκολο αυτό Razz

(γιατί εγώ θα τις βγάλω, αλλά ok θα φροντίσω να μην κοιτάω τη λεκανίτσα Laughing )
MEMsound - Τρι 20 Ιαν 2009, 20:20:16
Θέμα δημοσίευσης:
διαχωριστηκαν τα τοπικ για να ειμαστε ακριβείς μιας και άλλες οι απαιτήσεις ενός γραναζωτους διαφορικου και άλλες ενός δισκάτου
για τα δισκάτα βλ εδω: http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=15173

Sidobre - Τρι 20 Ιαν 2009, 22:16:40
Θέμα δημοσίευσης:
Mάνθο, σόρρυ, αλλά δεν συμφωνώ με τον διαχωρισμό.

Μπορεί το ένα να είναι δισκάτο και το άλλο γραναζωτό, αλλά έχουν και τα δύο απαιτήσεις για πολύ καλές βαλβολίνες (άσχετα αν θέλει να βάλει κάποιος στο δισκάτο fm).

Αυτή την στιγμή (ξανα)γράφτηκε μια καλή βαλβολίνη στα δισκάτα που κάνει άριστα για γραναζωτά αλλά εδώ δεν φαίνεται.

Είναι προτιμότερο να γράφουμε για ΤΙ μιλάμε και να παραμείνουν και οι δύο αφού μιλάμε για στανταρ τις καλύτερες βαλβολίνες της αγοράς.

Δες το, αν νομίζεις τα ξαναενώνουμε και αυτό το μήνυμα θα αυτοκαταστραφεί
MEMsound - Τετ 21 Ιαν 2009, 00:14:02
Θέμα δημοσίευσης:
οκ το βλέπουμε αυριο
τωρα δεν αντεχω Confused Stunned Sleeping
volvos - Παρ 30 Ιαν 2009, 11:42:26
Θέμα δημοσίευσης:
μετα απο 4000χλμ περιπου με τις σικολεν εχω βγαλει αρκετα συμπερασματα.

σε οδηγηση μεσα στην πολη ειναι αισθητα πιο κατω απο ελφ.
τα κρυα πρωινα το νιωθεις οτι σκαλωνει λιγο το σαζμαν. οχι οτι δε μπαινουν αλλα θελει λιγο προσοχη στο σιφτινκ αφου νιωθεις στο λεβιε το κομπλαρισμα των γραναζιων ενω και η 1η μπαινει λιγο δυσκολα(χαρακτηριστικο στο σαζμαν μου απο τοτε που εβαλα μπλοκε)

ομως σε σκισιμο ειναι σαφως ανωτερη απο ελφ. σε οσες κοντρες το εχω σκισει γρατζουναει λιγοτερο απο τις μισες φορες απο ελφ. ουσιαστικα 2α σε 3η δε θυμαμαι να εχω ακουσει μετα τα 1000χλμ να γρατζουναει ενω με ελφ......
πλεον μονο απο 1η σε 2α στις 7800αλλαγη γρτζουναει (χαχαχα καφτης το ξρω)

θεωρω οτι για καποιον μυημενο που παει και πιστα και λιωνει αρκετα το αμαξι ειναι καλυτερη λυση απο ελφ Wink
RoadRunner122 - Παρ 30 Ιαν 2009, 11:52:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος Wink

Όταν λες ότι σκαλώνει στο shifting τα κρύα πρωινά, εννοείς περισσότερο από τις MTG? Rolling eyes

Άντε, να μας πει κάποιος και για τις Red Line MTL 70w80 GL-4 καθώς και τις MOTUL MOTYL GEAR 75W90
MEMsound - Παρ 30 Ιαν 2009, 14:46:09
Θέμα δημοσίευσης:
εννοει περισσότερο από τις ELF TRP (αν δεις και προυγουμενα ποστ η συγκριση που κάνει ειναι μεταξυ trp και σικολεν)
RoadRunner122 - Παρ 30 Ιαν 2009, 16:33:12
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εννοει περισσότερο από τις ELF TRP (αν δεις και προυγουμενα ποστ η συγκριση που κάνει ειναι μεταξυ trp και σικολεν)


Καλά το ότι θα σκαλώνει περισσότερο από τις TRP εννοείται μιάς και δε νομιζω να έχουμε βρει μέχρι στιγμής βαλβολίνη που να προκαλεί λιγότερο σκάλωμα από την TRP. Απλά ήθελα να μάθω το ποσοστό σκαλώματος σε σχέση με MTG.

Δηλαδή μιλώντας μαθηματικά όσον αφορά το ποσοστό σκαλώματος πάει κάπως έτσι? :

TRP<SYN5<MTG Smile
volvos - Παρ 30 Ιαν 2009, 16:51:14
Θέμα δημοσίευσης:
tis mtg δε θελω να τις θυμαμαι Evil
NemesisUltra - Δευ 16 Φεβ 2009, 18:33:52
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια ποση βαλβολινη χριαζεται το διαφορικο και πχ ποσο κανουν ? ας πουμε οι trp η silkoline
MEMsound - Παρ 27 Μάρ 2009, 21:33:29
Θέμα δημοσίευσης:
αλλαξα σημερα με κταδρομικη διαδικασία τελευταιας στιγμης... προληπτικα λόγω επισκεψης στη πιστα... τις ELF TRP που ειχα στο 206 εδω και αρκετό (ουτε και θυμαμαι απο πότε...Laughing) καιρό... ουτε επισης θυμαμαι και χιλιόμετρα... αλλα λογικά πάνω από 20000...

παρα το ΑΤΒ... βγηκαν ΜΙΑ ΧΑΡΑ και ο Αργυρης μου ελεγε οτι δεν χρειάζονταν απαραίτητα αλλαγη, αλλα καλό κάνουμε στο σασμάν με την αλλαγη οποτε... γιατί οχι...

εβαλα της Sylcolene που προτινει η quaife για το ΑΤΒ...

στα λιγα χιλιόμετρα που εκανα δεν ειδα καμια ιδιαίτερη διαφορα = μια απ τα ιδια ... ολα καλα... όπως και πριν...

περαιτερω update / σχόλια εν καιρώ Wink
rubal - Σαβ 28 Μάρ 2009, 22:58:34
Θέμα δημοσίευσης:
τις SVG τις εχει δοκιμασει κανεις?

http://www.amsoil.com/storefront/svg.aspx

σκεφτομαι να τις βαλω γιατι γενικα ειμαι ευχαριστημενος απο amsoil σε οτι προιον και αν εχω δοκιμασει. Επισης για τα διαφορικα προτεινει και αυτο:

http://www.amsoil.com/StoreFront/ada.aspx
NemesisUltra - Τετ 01 Απρ 2009, 15:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά μια ερώτηση ρώτησα για "βαλβολινη" και μου είπαν για total 75 m 80 είναι για μπλοκε ?
volvos - Τετ 01 Απρ 2009, 15:48:33
Θέμα δημοσίευσης:
an δε βρισκεις ελφ ρωτα μανθο να σου στειλει
οι τοταλ ειναι καλες αλλα ενα κλικ πιο κατω Wink
NemesisUltra - Τετ 01 Απρ 2009, 15:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε ευχάριστο για την άμεση σου απάντηση για το δικό μου την επομενη φορα αυτές θα βάλω τώρα έχω "silkoline" απλά θέλω να μάθω αν αυτή η "βαλβολινη" η total 75m80 είναι για bloke διαφορικό
volvos - Τετ 01 Απρ 2009, 15:58:08
Θέμα δημοσίευσης:
sorry αλλα αμα πηρες σικολεν σιν 5 τι ψαχνεις?
αυτες εχω τωρα και ειναι ακομα ανωτερες απο ελφ-τοταλ Wink
NemesisUltra - Τετ 01 Απρ 2009, 16:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
ο μηχανικός μου έχει τέτοιες για να μου βάλει την επομενη φορα αλλα απλά πληροφοριακά ρωτάω αν κάνουν για το μπλοκε μου?
volvos - Τετ 01 Απρ 2009, 16:17:31
Θέμα δημοσίευσης:
SIKOLEN SYN 5 μαυρο κουτι τιμη τη παιρνουμ 23ευρω το λιτρο
θες 2 λιτρα. το λεω επειδη απο οτι εχω καταλαβει ο μηχανικος σου ειναι μεγαλο αλανι!

τουλαχιστον το ιδιο και λιγο καλυτερες απο ελφ.
NemesisUltra - Τετ 01 Απρ 2009, 16:23:27
Θέμα δημοσίευσης:
το ξέρω ότι είναι αλάνι

απλά ρωτάω πάλι αν κάνουν οι total 75 m 80 και είναι για μπλοκε αυτό ρωτάω τπτ άλλο
volvos - Τετ 01 Απρ 2009, 16:27:42
Θέμα δημοσίευσης:
nai kanoyn
Steve - Τετ 01 Απρ 2009, 17:26:43
Θέμα δημοσίευσης:
Να μας πεί το αλάνι ο μηχανικός σου πού βρήκε και "silkoline" για το quaife σου...
NemesisUltra - Σαβ 18 Απρ 2009, 18:52:38
Θέμα δημοσίευσης:
Mάνθο θέλω 4 λίτρα "βαλβολινη" να μου στείλεις και αν εχουμε και motul για μιχανη!
MEMsound - Σαβ 18 Απρ 2009, 20:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
καλήτερα να το εγραφες εδω
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=15009
και αν ησουν επισημο μελος θα το εκανα με ακομα μεγαλητερη "ευχαριστηση"... Rolling eyes Razz
NemesisUltra - Κυρ 19 Απρ 2009, 09:37:08
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καλήτερα να το εγραφες εδω
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=15009
και αν ησουν επισημο μελος θα το εκανα με ακομα μεγαλητερη "ευχαριστηση"... Rolling eyes Razz



......δεν το ξερα φιλε ok! καποια στιγμη θα γινω ελπιζω να μπορεσω να ερθω πανω με το 106
NemesisUltra - Δευ 27 Απρ 2009, 20:33:19
Θέμα δημοσίευσης:
παιδιά ρώτησα το μάνθο αλλα να το πω και σε εσάς πήρα τις elf trp που είδα καλά λόγια στο θέμα

να την βάλω σκέτη η να προσθέσω κάτι extra για το κάτι καλύτερο πχ motor κοτέ

η δεν χρειάζεται?
rubal - Δευ 27 Απρ 2009, 22:00:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:


http://www.amsoil.com/storefront/svg.aspx
http://www.amsoil.com/StoreFront/ada.aspx


εγω τελικα εβαλα τις svg μαζι με το ενισχυτικό της amsoil για διαφορικα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ουτε γρατζουνισμα ουτε τπτ...
iceage - Δευ 27 Απρ 2009, 22:49:55
Θέμα δημοσίευσης:
rubal έγραψε:
Παράθεση:


http://www.amsoil.com/storefront/svg.aspx
http://www.amsoil.com/StoreFront/ada.aspx


εγω τελικα εβαλα τις svg μαζι με το ενισχυτικό της amsoil για διαφορικα και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος. Ουτε γρατζουνισμα ουτε τπτ...

Δεν ξέρω κατά πόσο κατάλληλη είναι η SVG αφού είναι GL-5(προδιαγραφές κυρίως VAG group) και το σασμάν σου θέλει βαλβολήνες GL-4. Η MTG θεωρώ ότι είναι καλλήτερη επιλογή που είναι συμβατή με όλα τα PSA σασμάν.
Α και το ενισχυτικό που λές είναι friction modifier, δλδ πρόσθετω βαλβολινών για ΔΙΣΚΑΤΑ διαφορικά. Στο 106sportclub θα βρεις απαντήσεις για την χρησιμότητα των friction modifier.
rubal - Δευ 27 Απρ 2009, 23:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
Οι βαλβολινες εγραφαν επανω οτι ειναι συμβατες με GL4 (αλλωστε το quaife θελει gl5). Οσο για το προσθετο εγραφε οτι επανω οτι ειναι καλο να συνδυαζεται με τις συγκεκριμενες σε τετοιες εφαρμογες...
NemesisUltra - Δευ 27 Απρ 2009, 23:36:26
Θέμα δημοσίευσης:
μια help για μενα για πιο πανω εγω πηρα για το quaife Elf Trp GL-4+

τι να κανω ... να τις βαλω ετσι η με καποιο προσθετο υπραχει κατι σαν συνδιασμο μαζι του για το κατι καλυτερο
MEMsound - Τρι 28 Απρ 2009, 10:54:25
Θέμα δημοσίευσης:
οτι σου εγραψα και στο πμ...

για το κιβωτιο που εχεις και το μπλοκε διαφορικο που επισης εχεις η ελφ ειναι μια χαρα ακομα και χωρις προσθετο

αν ειχες δισκατο διαφορικο εκει οι απαιτησεις ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικες γιατι απλά δουλευει αλλιως και εχει εξαρτηματα "τριβωμενα" (δισκακια) και οχι "γραναζωτα"...

οποτε οι ελφ σου κανουν μια χαρα...

καλητερα να δινεις καθε 10000-20000κμ απο 26ε για ελφ απο το βαλεις βαλβολινη των 90 και να "λυπασαι" (τα λεφτα που εδωσες) να την αλλαξεις...
rubal - Τρι 28 Απρ 2009, 11:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
επιπλεον να πω στον φιλο iceage οτι με τα mtg εγω ειχα το προβλημα με το θορυβο οταν ξεκινουσα με το τιμονι στριμενο. Τωρα εξαφανιστηκε....
iceage - Τρι 28 Απρ 2009, 13:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
rubal έγραψε:
επιπλεον να πω στον φιλο iceage οτι με τα mtg εγω ειχα το προβλημα με το θορυβο οταν ξεκινουσα με το τιμονι στριμενο. Τωρα εξαφανιστηκε....

Ηλία απλώ είπα για την MTG γιατί είναι πιο συμβατή με τα σασμάν μας. Τώρα αν με την SVG λύθηκε το πρόβλημα του ήχου, τότε καλά έκανες δεν το συζητάω. Αλλά για το friction modifier δεν ξέρω αν θα δεις διαφορά γιατί απευθύνετια κυρίως όπως έγραψα σε δισκάτα μπλοκέ. Το θέμα των βαλβολινών έχει συζητηθεί αρκετα στο 106sportclub.
To ευχάριστο είναι ότι έλυσες το πρόβλημά σου.
volvos - Τρι 28 Απρ 2009, 14:14:08
Θέμα δημοσίευσης:
τι σχεση εχει το τιμονι με το σαζμαν?????????????????????

το αν θελεις gl4 ή 5 eξαρταται ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ σου και οχι απο το μπλοκε. το quaiffe ειναι συμβατο με ολα


φιλε rubal το ποσο καλη επιλογη εκανες θα το δουμε σε κανα χρονο και 20000χλμ

το ενισχυτικο που εβαλες ειναι εντελως λαθος. τα fm αν διαβασεις στο τοπικ που σου εβαλε ο iceman μπαινουν για να αλλαζουν τη συνθεση στη βαλβολινη ωστε να δουλευουν τα δισκακια του δισκατου μπλοκε. βαζουμε τοσο ωστε να μην εχουν σιφτινγκ. δηλαδη να εχει αραιωσει τοσο που να μη δουλευει πλεον το γραναζωμα του σαζμαν

σε γραναζωτα μπλοκε ειναι απο παντελως αχρηστο εως επικινδυνο να βαλεις fm....εσυ ξερεις εσυ πληρωνεις απλα ψαξτο λιγο καλυτερα και απο αξενα φορουμ τωρα που ειναι νωρις ακομα...
iceage - Τρι 28 Απρ 2009, 14:20:32
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
το αν θελεις gl4 ή 5 eξαρταται ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΟ ΣΑΖΜΑΝ σου

Τα σασμάν της PSA είναι συμβατά συνήθως με GL-4 άντε και GL-4+ λόγω μπρούτζινων εξαρτημάτων που περιέχουν και με λάθος βαλβολίνη έχουν πρόορη φθορά.
volvos - Τρι 28 Απρ 2009, 14:23:49
Θέμα δημοσίευσης:
ακριβως οσοι εβαλαν gl-5 .....

θεωρητικα δε ξερω αν το ιδιo ισχυει εστω και poly λιγοτερο και για βαλβολινες συμβατες με gl-4& gl-5.....??? Confused
MEMsound - Τρι 28 Απρ 2009, 14:32:26
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως οταν ξεπερασω τον "ψυχολογικο και λιγο οικονομικο... φραγμο" του οτι πληρωσα 40κάτι ε τις συλκολενε... θα πάω να ξαναβάλω ελφ... Razz
volvos - Τρι 28 Απρ 2009, 14:55:15
Θέμα δημοσίευσης:
esena πιθανοτατα να εχει αρχισει να μαμιεται το σαζμαν οποτε να ειναι αδυνατο να δεις διαφορες μεταξυ βαλβολινων καθως η διαφορα τους με τις ελφ ειναι ξεκαθαρη σε αρκετα ατομα...πιθανον να μη δικαιογειται η διπλη τιμη αλλα υπαρχει ξεκαθαρη διαφορα.

δεν αλλαζεις καμια ντιζα πενταλ συμπλεκτη και εσυ καλου κακου?
MEMsound - Τρι 28 Απρ 2009, 15:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
μ' αρεσει που χεις βγάλει "πορισμα" για το ΒΕ μου με μονο 90000κμ Laughing

και ο συμπλέκτης (δισκο/πλατο/ρουλεμαν) και η ντιζα του ειναι αλλαγμένη πριν 10.000 και μια χαρα συμπλεκτάρει το αμάξι

απλά με τις ελφ ΝΟΜΙΖΩ (=δεν ειμαι και σιγουρος, γιατι ουτως η άλλως μια χαρα ειναι το κιβώτιο...) οτι μου αρεσε λιγο περισσότερο... Wink
rubal - Τρι 28 Απρ 2009, 16:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειπα οτι εχει σχεση το τιμονι με το σασμαν! προς θεου... απλα τον θορυβο τον εκανε με 1η και στριμενο τιμονι. Το κανει σε πολλα αμαξια και ειναι κατι μαλλον απο το διαφορικο που σφυριζει... απλα με τις mtg χειροτερεψε πολυ το πραγμα απο την 1η στιγμη που μπηκαν ενω μετα εστρωσε (και το ιδιο εχει πει και αλλο παλικαρι που ειχε το ιδιο θεμα με τις mtg).

οσο για το ενισχυτικο θα το τσεκαρω... ετσι και αλλιως οι βαλβολινες ειναι αρκετα φθηνες οποτε στην τελικη τις ξαναλλαζω...
RoadRunner122 - Τρι 28 Απρ 2009, 17:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
rubal έγραψε:
δεν ειπα οτι εχει σχεση το τιμονι με το σασμαν! προς θεου... απλα τον θορυβο τον εκανε με 1η και στριμενο τιμονι. Το κανει σε πολλα αμαξια και ειναι κατι μαλλον απο το διαφορικο που σφυριζει... απλα με τις mtg χειροτερεψε πολυ το πραγμα απο την 1η στιγμη που μπηκαν ενω μετα εστρωσε (και το ιδιο εχει πει και αλλο παλικαρι που ειχε το ιδιο θεμα με τις mtg).

οσο για το ενισχυτικο θα το τσεκαρω... ετσι και αλλιως οι βαλβολινες ειναι αρκετα φθηνες οποτε στην τελικη τις ξαναλλαζω...


O θόρυβος που λες προέρχεται από τα 2 ρουλεμάν στις εξόδους του διαφορικού. Και ναι, έχει σχέση με τη βαλβολίνη γιατί κι εγώ από τότε που έβαλα τις MTG άρχισα να τα ακούω πολύ έντονα. Για να βγω-μπω στο σπίτι μου πρέπει να στρίψω τέρμα το τιμόνι, οπότε θέλοντας και μη τα ακουω καθημερινά.
rubal - Τρι 28 Απρ 2009, 18:41:50
Θέμα δημοσίευσης:
σωστος αλλα αυτα αλλαχτηκαν με το μπλοκε οποτε μενει να δουμε αν θα ξανακουστει με τις SVG... Confused
Steve - Πεμ 06 Οκτ 2011, 15:26:20
Θέμα δημοσίευσης:
Από βδομάδα θα μπει κάτι τέτοιο...

http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4433.html?OpenDocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf

Έχουμε ιδέα;
Steve - Τετ 21 Δεκ 2011, 15:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά σήμερα μπήκε η χυσα-molly... 75-140...


Πιο μέλι κι από το μέλι είναι Laughing Laughing Laughing


Η ELF που είχε μέσα βγήκε σαν νεράκι Sad Sad Sad
Pughell - Τετ 21 Δεκ 2011, 19:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
85-140 ειναι αν θυμαμαι καλα... Confused
Steve - Τετ 21 Δεκ 2011, 19:50:16
Θέμα δημοσίευσης:
Α, γύρισες; Καλώς τον Laughing Laughing

Αν και σύντομη η διαδρομή, και εντός πόλης, μόλις έφτασα Αγ. Δημήτριο είχε ... ζεσταθεί το μέλι Cool


ΔΕΝ είναι και τόσο τραγικά (προς το παρόν) όσο τα περιγράφατε Rolling eyes
Steve - Τετ 21 Δεκ 2011, 21:58:03
Θέμα δημοσίευσης:
Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν κάτι τέτοιο...



αλλά όταν άκουγα τον Τούρλα να λέει "βάλε την 140" και προσπαθήσαμε να την περάσουμε στο σωληνάριο για να γίνει μετάγγιση στο σασμάν, τότε ήμουν σίγουρος ότι θα έβγαινε κάτι τέτοιο...





Thumb Left Thumb Left Thumbs Up Thumbs Up
MEMsound - Πεμ 22 Δεκ 2011, 02:19:17
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα "τι λεει"?
Steve - Πεμ 22 Δεκ 2011, 10:35:55
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
τελικα "τι λεει"?
Τί να πει, 5 χλμ έκανα από το συνεργείο στο σπίτι Laughing Laughing


Μέσα στις γιορτές θα έχουμε update...
RoadRunner122 - Πεμ 22 Δεκ 2011, 10:45:36
Θέμα δημοσίευσης:
Λες η HISAMOLY™ να "επιδράσει" με καμιά φουρκέτα και να "γεννήσει" καμιά 6η? Laughing
Steve - Πεμ 22 Δεκ 2011, 10:51:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρω 'γω, θα δούμε Laughing Laughing
MEMsound - Πεμ 22 Δεκ 2011, 11:38:23
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
MEMsound έγραψε:
τελικα "τι λεει"?
Τί να πει, 5 χλμ έκανα από το συνεργείο στο σπίτι Laughing Laughing
Μέσα στις γιορτές θα έχουμε update...


αναμενω, σβησμενο κλπ κλπ Laughing

αν και μιας και το Σεπτέμβρη τσεκαρα τις ηδη υπαρχουσες Sylkolene που εχω και 2+χρονια...μια χαρα βγηκαν...και ξαναμπήκαν Laughing
Steve - Πεμ 22 Δεκ 2011, 14:08:49
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ επειδή στα 2 χρόνια οι Elf που βγήκαν ήταν νεράκι, έβαλα κάτι πιο αντρικό.

Προς το παρόν, σήμερα ύστερα από 24 ώρες ακινησίας, και με 1 βαθμό εξωτερική, η 1η και η 2α μπαίνανε με την 2πλή δύναμη απ' ότι πριν, φαίνεται δηλαδή ότι θέλουν να ζεσταθούν.

Είναι η φάση που νιώθεις πού ακουμπάει και χτυπάει ο λεβιές μέσα στο κιβώτιο...


Δε πρόλαβε να ζεσταθεί βέβαια γιατί η διαδρομή ήταν σπίτι-δουλειά, 2 km σταμάτα-ξεκίνα Laughing
drdino - Πεμ 22 Δεκ 2011, 15:14:18
Θέμα δημοσίευσης:
Πάει ο και ο Στηβ, παλιά ζέσταινε τις βαλβολίνες από τον καναπέ του σπιτιού του. Sad
Steve - Πεμ 22 Δεκ 2011, 16:25:28
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Πάει ο και ο Στηβ, παλιά ζέσταινε τις βαλβολίνες από τον καναπέ του σπιτιού του. Sad
Μλκ αν δεις τις συγκεκριμένες τις βαλβολίνες θα καταλάβεις για τί πράμα μιλάμε!

Όταν είσαι Ελλάδα, πες μου να βρεθούμε από κοντά να νιώσεις την δύναμη της... HISAMOLY Laughing
Steve - Σαβ 31 Δεκ 2011, 22:46:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ενημέρωση περί Hisamoly,

Με τις τρέχουσες θερμοκρασίες, στα πρώτα 2 χιλιόμετρα, αν δεν ακινητοποιηθεί το αμάξι πλήρως για να σταματήσουν τα κόμπλερ/συγχρονιζέ/παπαριζέ, η πρώτη δεν μπαίνει (κλασσική περίπτωση να φεύγεις από το σπίτι για την δουλειά και να είσαι σταμάτα/ξεκίνα σε φανάρια και σε στενά.

Βασικά, μπαίνει η πρώτη, αλλά πονάει η καρδιά σου όταν σφίγγεις τόσο το λεβιέ... Crying or Very sad


Μόλις ζεσταθεί όμως, καταλαβαίνεις ότι αντέχει το ξύλο, ακόμα και σε διαδρομή Θεσσαλονίκη-Λάρισα, και στο τέλος πλάκωμα σε τοπικό γνωστό στροφιλίκι, δεν χάνει καθόλου την απόδοση της Cool



Όταν πάω και κανα βουνό με το καλό θα έχουμε περισσότερο feedback... Προς το παρόν, η βαλβολίνη είναι must Very happy
RoadRunner122 - Δευ 09 Ιαν 2012, 12:45:47
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο, απ'ότι κατάλαβα, στον μόνο τομέα που υπερτερεί της NFP είναι το ξύλο. Γιατί σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, σε συνθήκες εκτός πίστας/βουνού κ γενικά πίεσης, μάλλον σου κάνει τη ζωή δύσκολη (κ ακόμα περισσότερο στα μηχανικά μέρη αφού προφανώς η τριβή στα συγχρονιζέ είναι αυξημένη).

Οπότε με ένα πρόχειρο συμπέρασμα (απ'την εικόνα που δίνεις), θα ήταν πολύ καλή επιλογή για ένα tdcar ή rallyτζίδικο αλλά για καθημερινή χρήση και πίστα μιά στο τόσο, μάλλον δεν...

Δεδομένου ότι ψάχνω τι θα φορέσω στο δικό μου (ναι! ήρθε επιτέλους η στιγμή!) κ επιπλέον ότι στο σπίτι μου ειδικά αυτή την περίοδο οι θερμοκρασίες είναι max 5*C, μάλλον την καθιστά απαγορευμένη Rolling eyes

Btw, αυτή η εταιρεία που την παράγει, μήπως είναι θυγατρική αυτής? Laughing
Pughell - Δευ 09 Ιαν 2012, 13:22:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ζημια δεν κανει καν,διαπιστωμενο μεχρι και σε δικο μου σχεσατο σασμαν που φορουσε μαμα συγχρονιζε,απλα θελει υπομονη μεχρι να ζεσταθει. Neutral

Εγω παντως,αν δεν οδηγουσε το αμαξι και η Μαρια,δεν υπηρχε περιπτωση να ξαναβαλω το μαμα ιξωδες. Thumb Down
Steve - Δευ 09 Ιαν 2012, 17:11:02
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάνναρε, υπερτερεί στα πάντα, απλά το θέμα είναι τα 5 πρώτα λεπτά, ακόμα και με 2 βαθμούς εξωτερική θερμοκρασία το πρωί που θα πάω στην δουλειά και όλο το βράδυ παρκαρισμένο.

Γενικώς, όπως είδα την ELF να βγαίνει ύστερα από καμια 25.000 χλμ, νερό να έβαζα, μεγαλύτερο ιξώδες θα είχε Sad


Pughell έγραψε:
Εγω παντως,αν δεν οδηγουσε το αμαξι και η Μαρια,δεν υπηρχε περιπτωση να ξαναβαλω το μαμα ιξωδες. Thumb Down
Προπόνησε την να το συνηθήσει... Laughing Laughing Laughing
giannis deep blue - Παρ 29 Ιαν 2016, 15:09:29
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά καλησπέρα ποια είναι η καλύτερη επιλογή βαλβολίνης για 106 rallye 16 v ??Μάρκα και νούμερο ??Ευχαριστώ !
giannis deep blue - Παρ 29 Ιαν 2016, 15:10:27
Θέμα δημοσίευσης:
Το αμάξι είναι όλο εργοστασιακό ....
athanas - Σαβ 30 Ιαν 2016, 15:47:45
Θέμα δημοσίευσης:
μαμα total bv 75-80
giannis deep blue - Σαβ 30 Ιαν 2016, 17:12:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω πολυ!
akis1976 - Σαβ 25 Ιούν 2016, 09:03:50
Θέμα δημοσίευσης:
Για quaife είμαστε οκ με Fuchs Titan Race SYN 5 75W-90,είναι αυτό που προτείνει η quaife απ'οτι διάβασα στις προηγούμενες σελίδες.
Steve - Κυρ 26 Ιούν 2016, 16:42:33
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε ρε 140άρα να δεις προκοπή Very happy
akis1976 - Κυρ 26 Ιούν 2016, 18:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βάλε ρε 140άρα να δεις προκοπή Very happy

Την liqui moly λες steve,Laughing από τα λάδια της πάντως εχω καλή εμπειρία.
akis1976 - Σαβ 15 Οκτ 2016, 12:50:37
Θέμα δημοσίευσης:
Από την πρόσφατη εμπειρία στα μέγαρα τα καλύτερα εχω να πω,πριν ειχα ενα θεματακι γρατζουνούσε καποιοες φορές η αλλαγή δευτέρα κόφτη σε τρίτη τώρα ολα μια χαρά,ακούραστες φαίνονται!

khpouross - Τρι 16 Μάρ 2021, 12:24:28
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σας,σε κιβώτιο ΜΑ με μπλοκέ quaife ποια βαλβολινη προτείνεται?
Πιθανές επιλογές είναι η Total BV 75w80 κι η Elf NFP 75w80
Οποιαδήποτε άλλη άποψη δεκτή φυσικά.
christos_99 - Τρι 16 Μάρ 2021, 21:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
https://www.motul.com/gr/el/products/gear-300-ls-75w90

Φιλος δεξιοτεχνης με Punto και μπλοκε Bacci(οκ δισκατο), πινει νερο στο ονομα της.
Το δισκατο του, δεν εχει κανει κιχ, μετα απο 10 χρονια αγωνες. Το ανοιξε προληπτικα για σερβις, αφου δεν το ειχε ξανα ανοιξει ποτε και ηταν αριστο!

υσ, δεν ξερω αν "καθετε" το ιδιο καλα και σε γραναζωτο, δικη σου ευθυνη
vassat - Τετ 17 Μάρ 2021, 23:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
https://www.motul.com/gr/el/products/gear-300-ls-75w90

Φιλος δεξιοτεχνης με Punto και μπλοκε Bacci(οκ δισκατο), πινει νερο στο ονομα της.
Το δισκατο του, δεν εχει κανει κιχ, μετα απο 10 χρονια αγωνες. Το ανοιξε προληπτικα για σερβις, αφου δεν το ειχε ξανα ανοιξει ποτε και ηταν αριστο!

υσ, δεν ξερω αν "καθετε" το ιδιο καλα και σε γραναζωτο, δικη σου ευθυνη


... συμφωνώ!
Οι gear 300V 75w90 (οι απλές όχι οι LS) ειναι GL4/5 που απαιτεί το κιβώτιο,
και επιπλέον το κιβώτιο δεν κάνει κιχ.
Αν τοποθετηθούν απλές βαλβολίνες το Quaife "ακούγεται".
Συστήνονται ανεπιφύλακτα.
/// Β
geo106xs - Παρ 19 Μάρ 2021, 17:58:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το παιδι που αγορασα το δικο μου γραναζωτο μπλοκε, του εβαζε 75w140 και μου προτεινε να βαζω κι εγω την ιδια. Ακομη βεβαια δε το εχω τοποθετησει για να σου πω γνωμη.
athanas - Παρ 19 Μάρ 2021, 21:03:59
Θέμα δημοσίευσης:
εγω στο δικο μου με το κουειφ εβαζα τις μαμα τοταλ
δεν ειχα ποτε θεμα και δουλευε αψογα χωρις θορυβους κραδασμους τιποτα
khpouross - Παρ 26 Μάρ 2021, 20:30:02
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,αν προχωρησω σε καποια αλλαγη θα σας πω εντυπωσεις!
ixat47 - Σαβ 25 Μάρ 2023, 20:46:22
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας ! Χρονια Πολλα ! Γνωμη για βαλβολινη MOTUL 75-80 MOTYLGEAR .
MEMsound - Σαβ 10 Ιούν 2023, 20:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
ixat47 έγραψε:
Γεια σας ! Χρονια Πολλα ! Γνωμη για βαλβολινη MOTUL 75-80 MOTYLGEAR .


μια χαρά
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr