PSClub - Hellas

Μετάδοση - Βαλβολίνες για κιβώτια με συμβατικά διαφορικά

MEMsound - Δευ 08 Οκτ 2007, 15:37:21
Θέμα δημοσίευσης: Βαλβολίνες για κιβώτια με συμβατικά διαφορικά
συνεχίζουμε εδώ και θα προστεθούν εν καιρό τα σχετικά παλαιότερα ποστ Wink
206 CC RG - Παρ 19 Οκτ 2007, 15:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
Στο CC που έβαλα τις TRP είναι καταπληκτικές!
Έχει γλυκάνει πολύ η αίσθηση από το κιβώτιο και έχει γίνει γενικότερα πολύ ωραία.
Baby_On_Board - Παρ 26 Οκτ 2007, 13:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
Λεω να πάω σε ΜΤG 75W-90 μιας και έχουν την ίδια τιμή με τις elf..
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω τι είχα πριν.
(Α ρε πατέρα...)Καλές ήταν αλλά τα στοιχεία ελλειπέστατα.....Για πεζό του είπε ο τύπος και για να ειναι γλυκό το κιβώτιο...χμμμμμμμμμμμμμμ
fynos - Παρ 26 Οκτ 2007, 13:33:02
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως και εγώ με TRP είμαι ευχαριστημένος . . . αλλά το ζεσταματάκι του το θέλει το κιβώτιο !
Baby_On_Board - Παρ 26 Οκτ 2007, 14:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχω ιδεα τι παει να πει TRP.Απλά διαβάζω και διαβάζω...........
Απλά δεν είχα γενικώς ασχοληθεί και πολύ και ήμουν ευχαριστημένος με την αλλαγή που έκανε ο φάδερ,που πρέπει να μάθω τελικά τι στο καλό είναι.
Αλλά αφού εχουν ίδια τιμή λέω να δοκιμάσω αυτή.
Και οι δύο από ότι εχω καταλάβει είναι απλά κορυφαίες για τα τουτούδια μας!
(Άνευ μπλοκέ.....)
Τελικά αυτό το μπλοκέ σπαζικεφαλιά έχει καταντήσει..
MEMsound - Παρ 26 Οκτ 2007, 16:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
TRP = Elf TRP Wink
Baby_On_Board - Παρ 26 Οκτ 2007, 20:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
ΡΕεεεεεεεεε!!!!!!! ΜΑΝΘΟ! Laughing Laughing Laughing
Παρανοησες!
Εννοω δεν την εχω δοκιμασει ποτε!
Ξερω τι εστι!
Λοιπόν πήγα και αγόρασα..
Πηρα και τα hdd και τα στρωνει ο πατηρ στο δρομο για γαλαξιδι!
Περιμενω να βάλει και την βαλβολίνη να δούμε τι κάνει..
Τελικά βρήκατε κάποια ακρη με την βαλβολίνη που "πρέπει" να βάλετε?
(απαντηση στο άλλο τόπικ)
Miltellas - Σαβ 10 Νοέ 2007, 11:27:49
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλβολίνες με 100% επιτυχημένη εφαρμογή για σασμάν χωρίς μπλοκέ:
1) AMSOIL MTG 75W90 GL-4
2) ELF TRP 75W80 GL-4
3) ELF TRZ 75W80 GL-4
4) ELF TRX 75W80 GL-4

Την TRX την προσθέτω όχι επειδή την δοκίμασα αλλά επειδή είμαι σίγουρος ότι είναι εξαιρετική, σε βαθμό που την θεωρώ ισάξια ή και καλύτερη για σκληρή χρήση από την TRP.
andreas77THP - Παρ 16 Νοέ 2007, 05:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά το κιβώτιο μου (207GT) άρχισε να γρατζουνάει...τί βαλβολίνες προτείνετε να αλλάξω?
volvos - Παρ 16 Νοέ 2007, 09:08:30
Θέμα δημοσίευσης:
αμα γρατζουναει
πρωτα πηγαινε στη πεζο να το δουνε τωρα που ειναι καινουργιο με λιγα χλμ το αμαξι.

μετα βαζεις ελφ trp και τελος το θεμα....
Miltellas - Τετ 28 Νοέ 2007, 18:23:00
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από κάποια κρύα ξεκινήματα στον Βόρα με 0+C, και 1.5 χρόνου σκληρής χρήσεως επιβεβαιώνω την καταλληλότητα της MTG 75W90 για τα συμβατικά σασμάν (χωρίς μπλοκέ) τύπου ΜΑ. Κανένα πρόβλημα στο κρύο δούλεμα, και ένα ελαφρύ σκαλωματάκι στις πρώτες αλλαγές σίγουρα δεν ενοχλεί. Η TRP εμφανίζει λιγότερο έως καθόλου το σκαλωματάκι αυτό στην τελείως κρύα λειτουργία, αλλά στην ζεστή λειτουργία η MTG με έχει εντυπωσιάσει από την σταθερότητα απόδοσης στην παρατεταμένη σκληρή χρήση εντός και εκτός πίστας, οπότε και το σασμάν λειτουργεί χωρίς κομπιάσματα-γρατζουνίσματα-αστοχίες ή άλλες "παραξενιές" στις αλλαγές, υπό οποιεσδήποτε συνθήκες. Σαν τα λάδια κινητήρων AMO, HDD (αλλά και AFL) της AMSOIL έτσι κι αυτή η βαλβολίνη πλακώνεις δεν πλακώνεις, καινούρια ή μετά από έναν χρόνο σκληρής χρήσης, λειτουργεί το ίδιο αποτελεσματικά. Σε συνδυασμό με την πολύ καλή κρύα απόδοσή της, την προτείνω ως την βέλτιστη επιλογή για τα σασμάν ΜΑ χωρίς μπλοκέ.
fynos - Τετ 28 Νοέ 2007, 23:41:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εσείς τα 2 παλικάρια τι προτείνετε για 207 GT/RC ?
Αλλάζουμε βαλβολίνες ή όχι (κρατάμε της μαμά)
Πάντως στο 207 1,4 της αδελφής μου την πρώτη βδομάδα της άλλαξα με TRP και ησύχασα !
Miltellas - Πεμ 29 Νοέ 2007, 00:20:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ακολουθωντας τα γεγονότα, δηλαδή ευαίσθητα σασμάν σε όλη την σειρά 106-206-307 καταλήξαμε στο ότι η συντομότερη δυνατόν αντικατάσταση της βαλβολίνης με ανωτέρας ποιότητος όπως η TRP αποδεικνύεται από ωφέλιμη έως και σωτήρια (αναλόγως του πόσο σύντομα θα αντικατασταθεί η μαμίσια). Για τα 207 δεν γνωρίζουμε τί μπαίνει από το εργοστάσιο οπότε δεν μπορούμε και να κρίνουμε ούτε εδώ εάν δεν προηγηθούν τα γεγονότα, δυστυχώς.
Εάν όμως είχα οποιοδήποτε της σειράς 207 (ή μάλλον... οποιοδήποτε μοντέλο της PSA) να είσαι σίγουρος πως ούτε και τώρα θα εμπιστευόμουν την PSA ("αν-έντιμος" πρότερος βίος) και θα έβαζα πάλι TRP/TRZ (ή TRT) για να μην πω MTG (ή και REDLINE MTL και MT-90 αναλόγως), δεδομένου ότι σαν προδιαγραφές η PSA ζητάει πάλι τις ίδιες (75W80 GL-4).
volvos - Πεμ 29 Νοέ 2007, 11:23:45
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη τα σαζμαν στα 207 ειναι ιδια με τα 206...ΜΑ-ΒΕ
δεν εχουν αλλαξει προδιαγραφες...
αρα οτι εκανες και πριν Wink
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:08:19
Θέμα δημοσίευσης: βαλβολινες elf
καλησπερα ηθελα να ρωτησω το εξης εδω και ενα χρονο εχω στο κιβωτιο μου την elf trp 75w 80 ειμαι αρκετα ευχαριστημενος εδω ομως και μερικες μερες εχω παρατηρησει ενα γρατζουνισμα στις ταχυτητες με ενα ψιλομαγκωμα, το περιεργο στην περιπτωση ειναι οτι δεν μου κανει παντα το μαγκωμα πως το εξηγητε αυτο?
Επισης μπηκα στο σιτε της elf και ειδα μια καινουρια βαλβολινη την htx732 γνωριζει καποιος κατι για αυτην? εαν ειναι καταλληλη για τους πεζουκλες μας?
γνωριζετε σε τι τιμη παιζει η trp? εγω περσι την αγορασα 26ευρω
MEMsound - Κυρ 23 Δεκ 2007, 22:40:46
Θέμα δημοσίευσης:
την trp την παίρνουμε 12ε/λιτρο
η htx732 βάση χαρακτηριστικών φαίνεται να ειναι ακόμα καλήτερη
δεν ξέρω αν την έχει δοκιμάσιε κανείς ούτε και πόσο εχει.
ισως να την βάλω εγω στο μέλλον αν και θα αργησει κάτι τέτοιο μιας και πλέον η νυφη κινειται ελάχιστα...
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Δευ 24 Δεκ 2007, 18:23:07
Θέμα δημοσίευσης: προσθετα κιβωτιου
αυτα τα προσθετα κιβωτιου που κυκλοφορουν οπως της wurth κανουν δουλεια?
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 30 Δεκ 2007, 20:57:29
Θέμα δημοσίευσης: κοστος βαλβολινες
καλησπερα και χρονια πολλα γεματο ασφαλη γκαζια, προχθες πηγα απο τον χαραλαμπακη στο αιγαλεω για να αγορασω τις γνωστες βαλβολινες elf trp 75w80 τις αγορασα 13.50 ευρω το λιτρο( ητιμη που αναφερω ειναι με την εκπτωση του club).
Αυριο παω να τις αλλαξω και να βαλω και το προσθετο της wurth για να δουμε θα εχουμε καμια αξιολογη αλλαγη, αυτη την δουλεια θα μου την κανει ο ξαδερφος μου που εχει συνεργειο και μου ειπε οτι εχει σωσει αρκετα κιβωτια με αυτο το προσθετο για να δουμε τι θα δουμε.
android - Κυρ 30 Δεκ 2007, 21:13:50
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει κατι για τα παρακατω
TORCO RTF
is specifically engineered to reduce fluid drag for increased power efficiency without compromising component durability. It is made from a combination of specially selected 100% synthetic Group IV/V base oils proving superior shear resistance and extreme temperature stability. RTF is specially formulated to exceed the load-carrying and extreme pressure wear protection properties of higher viscosity GL-5 or GL-6 gear oils. RTF provides anti-score protection for high speed, high load and high torque shock-loading conditions, while allowing smooth operation of synchronizers


ειναι απιστευτες βαλβολινες
MEMsound - Δευ 31 Δεκ 2007, 02:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
η τιμή των επ.μελών του club με την επίδειξη της κάρτας μέλους και κατόπιν συνενοήσεως ειναι 12ε... για τις TRP... Wink
android - Δευ 31 Δεκ 2007, 10:08:37
Θέμα δημοσίευσης:
θα σε στεναχορισω γιατι τις εχω βρει 11 ευρω χωρις καμια καρτα...
MEMsound - Δευ 31 Δεκ 2007, 10:30:08
Θέμα δημοσίευσης:
μπραβο σου Wink

προφανώς από τις ιμιτασιον που κυκλοφορουν... Laughing

υ.γ. ακόμα και γνήσιες να είναι δεν εχει γραφτεί πουθενά οτι εχουμε βρει σαν κλαμπ τις χαμηλότερες τιμλές σε όλη την επικράτεια...
έχουμε κάνει όμως καλές συμφωνίες / "συνεργασίες" με εμπιστους και σωστούς επαγγελματίες στους οποίους εχουμε βασιστεί κατά καιρούς και μας έχουν στηρίξει.
εξάλλου δεν ειμαστε εκπτωτικό κουπόνι σαν κλάμπ, αλλά χομπίστες πεζωφίλοι...προς πεζωμανείς... Laughing

volvos - Δευ 31 Δεκ 2007, 10:34:13
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.trade-wind.gr/index.php?co=products&cat_id=95
MEMsound - Δευ 31 Δεκ 2007, 10:38:35
Θέμα δημοσίευσης:
ΚΑΙ ΧΕΣΤΕ ΜΕ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗ!!

ΤΡΑΒΑΤΕ ΨΩΝΙΣΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!!

Evil Evil
android - Δευ 31 Δεκ 2007, 12:47:24
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχαχα
Laughing Laughing Laughing Laughing
λοιπον περα απο τις τιμες
οι βαλβολινες που πα πιο πανω κανου 20 ευρω εγω οποτε δεν ειναι το 1 ευρω το θεμα
ποσα λιτρα περνει βαλβολινες λαδια κ παραφλου το gt...
θα μου ταν αρκετα χρησιμο καθως θελω να τα πεταξω ολα τα υγρα που χει πανω απο την αρχη...ετσι για να ξερω τι εχει...
ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 31 Δεκ 2007, 15:18:23
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ΚΑΙ ΧΕΣΤΕ ΜΕ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΛΑΜΠΡΙΑΝΙΔΗ!!

ΤΡΑΒΑΤΕ ΨΩΝΙΣΤΕ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΜΕ!!

Evil Evil


Ρε Μάνθο δε μας μαμας με τους συνεργάτες σου.....
MEMsound - Δευ 31 Δεκ 2007, 16:00:21
Θέμα δημοσίευσης:
αυτό που λες με προσβάλει προσωπικά πρώτα απ όλα.
και προσβάλει και τον Σύλλογο

Ο κάθε "συνεργάτης" δεν ειναι φίλος / κολλητός / μπατζανάκης κλπ κλπ του εκάστοτε Υπευθυνου Συνεργασιών (στην προκειμένη και παρουσα χρονική στιγμή εμενα).

Ο κάθε "συνεργάτης" επιλέγεται (πέραν των τουλάχιστον ανταγωνιστικών* τιμών του) γιατί την σοβαρότητα και υπευθυνότητά του.

Και φυσικά ΔΕΝ επιλέγεται από εμένα αλλά πάντα με την εγγριση του ΔΣ.

Στην προκειμένη περίπτωση η παρέμβασή μου ηταν μιας και το 13,5ε που αναφέρθηκε σαν τιμή για το συλλογο δεν ισχύει (μιας και ο ΑΝΤΩΝΗΣ 307 ούτως ή άλλως δεν ειναι επ.μέλος) και αυτό που ισχυει ειναι το 12ε/λ.
Φυσικά και μπορεί κάπου α βρειτε καλήτερες, όπως και σε οποιοδήποτε προιόν.

*ανταγωνιστικές δεν σημαίνει οι απόλυτα φθηνότερες, αλλά από τις φθηνότερες.
Σε όλα τα πράγματα πάντα κάπου υπάρχουν χαμηλότερες τιμές.

ΚΑΤΑΦΡΑΚΤΟΣ - Δευ 31 Δεκ 2007, 16:08:59
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
αυτό που λες με προσβάλει προσωπικά
και προσβάλει και τον Σύλλογο


Δεν έχω σκοπο να σε προσβάλλω αλλα στο συγκεκριμένο τομέα ο Λαμπ έχει πολυ καλυτερες τιμές και μεγάλη ποικιλία.

Μου κακοφάνικε που έγραψες ότι εκνευρίστικες για την αναφορά στον Λαμπ.

Δηλαδη επειδή ο συλλογος έχει κάποιους συνεργάτες πρέπει να μην αναφέρουμε τον ανταγωνισμό που εν προκειμένου είναι πολύ ανώτερος??

Συγνώμη δεν υπήρχε σκοπός και πρόθεση πάντως.

Ας διαγραφεί, η άκομψη φράση μου παρακαλώ.
MEMsound - Δευ 31 Δεκ 2007, 16:15:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δεκτή η συγνώμη...
...αλλά ας ειμαστε προσεκτικοί στα λόγια μας γιατί δεν υπάρχει κανένας λόγος (ιδίως μεταξύ μας) να παρεξηγούμαστε, πόσο μάλλον όταν φταίμε και σε κάτι.

εξάλλου καθένας ειναι ελευθερος να ψωνίζει απ' όπου θέλει.
Wink

υ.γ. στο κάτω~κάτω εγω οπτικός είμαι...
η δουλεια μου δεν ειναι "Υπευθυνος Συνεργασιών"
αυτό το κάνω καθαρά για "κέφι" και κυρίως επειδή μου το έχει αναθέσει το ΔΣ του Συλλόγου, στον ελευθερο (και δυστυχώς όχι μόνο) χρόνο μου
όποιος θέλει μπορεί κάλλιστα να πάρει την θέση μου να ασχοληθεί να βρει τις σουπερ ντουπερ τιμές / "συνεργασίες" κλπ κλπ...

ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Δευ 31 Δεκ 2007, 18:22:34
Θέμα δημοσίευσης: προσθετο βαλβολινες
συγνωμη Μανθο χωρις να θελω να θιξω καποιον οι προθεσεις μου ειναι φιλικες και σεβαστες απεναντι σε εσενα και στο κλαμπ αλλα ο τυπος μου ειπε οτι κανονικα οι TRP εχουν 15ευρω αρα κανοντας το 10% που εχει το κλαμπ παει στα 13,50ευρω(πρωσοπικα μου τα αφησε 13,50 επειδη του αναφερα οτι τα ειδα που το λεγανε μεσα στο κλαμπ και οχι οτι εμαι μελος αφου δεν ειμαι) και μαλιστα ο τυπος δεν μου ειπε δειξε μου την καρτα εαν ειναι να σου κανω ακομα καλυτερη τιμη, λεω μηπως οι τιμες εχουν αλλαξει προσφατος και δεν εχετε ενημερωθει?
Σημερα αλλαξα τις βαλβολινες τις γνωστες που εχουμε πει και εβαλα και το προσθετο της wurth δεν μπορω να πω οτι ειδα και καμια ιδιατερη διαφορα ο ξαδερφος μου μου ειπε οτι διαφορα δεν θα δεις αμεσως ισως και μετα απο δυο μηνες ενοειτε βεβαια και με χρηση του αυτοκινητου σε καθημερινη βαση για να δουμε γατι οχι και τιποτα αλλο πληρωσα 20ευρω το προσθετο
MEMsound - Δευ 31 Δεκ 2007, 18:53:19
Θέμα δημοσίευσης:
(με μικρά γιατί ειμαστε ολίγον εκτός θέματος)
η "κανονική" τιμή των TRP ειναι οντως 15ε
απο και και πέρα καθένας πουλάει όσο θέλει.
τα περισσότερα επισημα μέλη κυρίως παίρνουν τις βαλβολίνες απ την Λέσχη όπου εχουμε μια μικρή ποσότητα από τα λιπαντικά που χρησιμοποιύμε μεταξύ των οποίων και οι trp με 12ε/λ
θα του το πω του Χαραλαμπάκη αν μπορεί να μας τις δώσει κι εκείνος 11ε/λ για την επόμενη κουτα που θα πάρουμε
Wink

σχετικά με την αίσθηση στο σασμαν περίμενε να περάσουν νλίγα χιλιόμετρα
επίσης διαφορά θα δεις σε πιο εντονη λειτουργία η σε κίνηση, αρκεί φυσικά η κακή αισθηση του σασμαν που ειχες πριν την αλλαγή των βαλβολινών, να οφείλόταν σε αυτές και όχι σε αλλη φθορά που μπορεί να έχει το κιβώτιο Wink

επίσης φιλικά Cool
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τρι 01 Ιαν 2008, 01:56:10
Θέμα δημοσίευσης: απογοητευση σασμαν
ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ μακαρι Μανθο να υπαρξει βελτιωση στο σασμαν γιατι η απογοητευση μου ειναι μεγαλη ξερεις τι ειναι να εχεις ενα ford ecsort του 1984, 1100κυβικά και οι ταχυτητες του ειναι βουτηρο και παρακαλω με 200.000χλμ επανω ειναι ντροπη Sad , εχω αρχισει πραγματικα να σκεφτομαι να αλλαξω αυτοκινητο (τα χιλιομετρα επανω 34.000χλμ και το εχω 5,5χρονια) και το αυτοκινητο το εχω κουκλα, κουκουλα συνεχεια επανω, πλυσιμο 4φορες το μηνα καθε 3μηνο κερωμα κ.τ.λ και το λυπαμαι να το δωσω γιατι το γουσταρω πολυ το 307μου.
MEMsound - Τρι 01 Ιαν 2008, 11:41:15
Θέμα δημοσίευσης:
δεν κανονιζεις να το "ακροαστεί" κάποια στιγμή ο Αργύρης να σου πει μια 2η γνώμη για το αν όλα ειναι οκ ή κάτι συμβαίνει με συχρονιζε/κόμπλερ η με το μοχλικό γενικως... Wink
sod - Τρι 01 Ιαν 2008, 15:15:33
Θέμα δημοσίευσης: Re: απογοητευση σασμαν
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 έγραψε:
πλυσιμο 4φορες το μηνα καθε 3μηνο κερωμα κ.τ.λ

Μηπωs το χει πειραξει η υγρασια με τοσο πλυσιμο Laughing Laughing Laughing Laughing
Περα απο την πλακα οι περισσοτεροι εχουμε ενα θεμα με τιs ταχυτητεs οπωs κι εγω.Οταν εβαλα τιs TRP το σαζμαν εστρωσε .....βεβαια οι αποψειs ειναι διαφορεs απο τον καθενα που τιs χρησιμοποιησε. Wink
volvos - Τρι 01 Ιαν 2008, 17:36:29
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως πλενεις συχνα μοτερ???
εχει παρατηρηθει απο τη ταπα που εχει ψηλα για υπερχειλιση βαλβολινων να εισερχεται υγρασια ειδικα οταν πλενεις μοτερ και να αλλοιωνονται οι βαλβολινες.... Cool
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Τρι 01 Ιαν 2008, 17:47:14
Θέμα δημοσίευσης: γδαρσιμο ταχυτητων
καλησπέρα και το πιο εκνευριστικό απ'ολα είναι μόλις πάω να βάλω την όπισθεν ακούγεται ένα γδάρσιμο τρελό και αναγκάζομαι όταν πάω να βάλω την όπισθεν να βάζω πρώτα μια άλλη ταχύτητα και μετά όπισθεν, η αλήθεια με τις TRP υπάρχει βελτίωση σε σχέση με τις shell που πήγανε και μου βάλανε από ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο και ένα υπενθυμίσω στα 15.000χλμ είχα αλλάξει και δισκοπλατο εκεί να δείτε το γέλιο όταν έμεινα στο δρόμο και δεν έμπαινε καμία ταχύτητα και προσέξτε και χωρίς να έχω κάνει καμία σκληρή χρήση.
Touristas - Τρι 01 Ιαν 2008, 20:59:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό με την όπισθεν δεν είναι πρόβλημα του κιβωτίου και δεν το κάνουν μόνο τα δικά μας. Το 107 που έχουμε να δείτε ζόρια που τραβάει ώρες και φορές και δεν μπαίνει όχι μόνο η όπισθεν αλλά και η πρώτη κάποιες φορές. Ο λόγος που γίνεται αυτό είναι γιατί δεν υπάρχει συγχρονιζέ για την όπισθεν. Η μόνη βοήθεια που έχουν τα γρανάζια για να εμπλακούν μεταξύ τους είναι το λοξό τελείωμα που έχουν αλλά δεν βοηθάει πάντα. Μην ξεχνάτε πως δεν είναι εύκολα να συγχρονίσεις 3 γρανάζια μεταξύ τους και μάλιστα όταν το ένα από αυτά κινείται.
AlienHack - Τετ 23 Απρ 2008, 09:15:27
Θέμα δημοσίευσης:
παίδες τελικα για ενα 206cc βαλβολινες (ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ, πρωτη φορα πήρα γαλλικό αυτοκίνητο βλέπετε..)

ισχύουν τα παλιά προτεινομενα που ειχατε βάλει στην αρχη του ποστ αυτού?

MOTUL 300V και
MOTUL GEAR 300 ???
COOL ALEXIS - Τετ 23 Απρ 2008, 10:06:02
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
TRP = Elf TRP Wink

Stevon - Τετ 23 Απρ 2008, 10:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αλέξανδρε το πόστ σου , μεταφέρθηκε στο παρόν τόπικ , μιάς που η κύρια ερώτηση σου αφορά βαλβολίνες.

Επίσης μπορείς να διαβάσεις αρκετά πράγματα και εδώ=http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=236481#236481


Εκ της Mod-Team
Stevon

mesastoura - Τετ 23 Απρ 2008, 10:10:37
Θέμα δημοσίευσης:
Καλές είναι και Redline MTL (δοκιμασμένες σε δύο Rallye 16V)
ultra-one - Τετ 23 Απρ 2008, 10:21:38
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
παίδες τελικα για ενα 206cc βαλβολινες (ΕΠΕΙΓΟΝΤΟΣ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΣΑΣΜΑΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ, πρωτη φορα πήρα γαλλικό αυτοκίνητο βλέπετε..)

ισχύουν τα παλιά προτεινομενα που ειχατε βάλει στην αρχη του ποστ αυτού?

MOTUL 300V και
MOTUL GEAR 300 ???

Αν διαβάσεις όοοολα τα ποστ θα δεις τελικά ότι η μεγαλύτερη πλειοψηφία ιδιοκτητών 206 είναι περισσότερο ευχαριστημένοι από τις ELF TRP (ή ΤRZ) παρά με όποιαδήποτε άλλη βαλβολίνη. Cool
justdrive - Δευ 05 Μάϊ 2008, 13:17:14
Θέμα δημοσίευσης:
για το 307 τί γίνεται?
ultra-one - Δευ 05 Μάϊ 2008, 14:50:43
Θέμα δημοσίευσης:
justdrive έγραψε:
για το 307 τί γίνεται?

To ίδιο με το 206 αφού στην ουσία έχουν ίδια κιβώτια (διαφέρει μόνο το μοχλικό του επιλογέα).
justdrive - Δευ 05 Μάϊ 2008, 15:06:27
Θέμα δημοσίευσης:
ultra-one έγραψε:
justdrive έγραψε:
για το 307 τί γίνεται?

To ίδιο με το 206 αφού στην ουσία έχουν ίδια κιβώτια (διαφέρει μόνο το μοχλικό του επιλογέα).



δηλαδή μπορώ στο 307 που έχω να βάλω τις ELF TRP 75W80? μήπως κιόλας ξέρεις τι φοράει το 307 από τη μάνα του? Ευχαριστώ πάντως! και όταν λες μοχλικό του επιλογέα εννοείς το μοχλό που πιάνομε για να αλλάξουμε τις ταχύτητες?
justdrive - Τετ 07 Μάϊ 2008, 21:42:01
Θέμα δημοσίευσης: Προς Μίλτο
Δημοσιεύθηκε: Τετ 24 Σεπ 2003, 06:49:08
Σήμερα έβαλα την βαλβολίνη Total BV 75W80 που είναι aprooved by PSA. Δεν χρειαζόμουν βέβαια αλλαγή αφού με την βαλβολίνη που είχα (Elf Tranself TRZ 75W80) ήμουν υπερευχαριστημένος αλλά τρωγόμουν να δοκιμάσω την Total για να δω πώς είναι αυτή η προτεινόμενη από την peugeot βαλβολίνη.

Με την Elf TRZ είχα ξεχάσει πώς ακούγεται το σασμάν όταν γρατζουνάει, και δεν αστοχούσα ποτέ στις γρήγορες κοντράδικες αλλαγές στον κόφτη στις 6500σαλ. Αλλαγές "στο φτερό" αλά Fast and Furius κυριολεκτικά (πρέπει να το δείτε) χωρίς χτυπήματα, σκαλώματα, γρατζουνίσματα και μάλιστα από το σασμάν να ακούγεται μόνο το γνωστό σας από το έργο υπερκαβλωτικό "τσουφ" (από πού άραγε να προέρχεται αυτό; ). Χάρη σε αυτή τη βαλβολίνη (και στα P7000) είχα φάει σε φανάρι-φανάρι Punto GT Shocked έαν θυμάστε.

Με την Total BV (που είναι η αντίστοιχη της Tranself TRJ και της Tranself TypeB 75W80) το σασμάν μου χειροτέρεψε. Φυσικά καμία σχέση με μαμά από την οποία είναι σαφώς ανώτερη (με την μαμίσια βαλβολίνη οι γρήγορες αλλαγές γίνονται μόνο στα όνειρα), αλλά σε σχέση με την TRZ σκαλώνει και στο ζόρι γρατζουνάει κιόλας. Ναι, ξανάρχισαν τα σκαλώματα ή ακόμη και γρατζουνίσματα στο σκίσιμο. Βέβαια γρήγορες αλλαγές εξακολουθώ να μπορώ να κάνω, αλλά πλεόν νιώθω το μοχλό να αντιστέκεται, τα γρανάξια στο σασμάν να κοντράρουν, οπότε και αποθαρρύνθηκα για την περαιτέρω βίαιη χρήση. Το "τσουφ" εξακολουθεί να υπάρχει αλλά πλεόν είναι μισοθαμμένο κάτω από την ηχητική υπόκρουση γραναζιών και λοιπών σασμανοθορύβων. Η Tranself TRZ μετονομάστηκε σε TRP και από αύριο ψάχνω να την βρώ. Η Total φεύγει. Όταν μάθεις στο κορυφαίο δεν αρκείσαι ούτε στο πολύ καλό!





Δημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ 2003, 23:21:04
Πάντως, με αντικειμενικά κριτήρια, και η Total BV 75W80 είναι πολύ καλή και η βελτίωση σε σχέση με τη μαμίσια πασιφανής. Οι γρήγορες αλλαγές είναι επίσης εφικτές. Τώρα που τις συνήθισα, μπορώ να αλλάζω και με αυτήν τις ταχύτητες "στο φτερό" χωρίς γρατζουνίσματα. Απλά, η διαφορά με τις TRP είναι στον τρόπο, αφού με την Elf οι γρήγορες αλλαγές επιτυγχάνονται χωρίς άγχος και με ελάχιστα ρίσκα για το γρανάζωμα και αυτό το αισθάνεσαι από την ευκολία που τις επιτυγχάνεις. Η διαφορά είναι στην αίσθηση κατά την απαιτητική χρήση του σασμάν και όχι στην καθημερινή όπου η BV συμπεριφέρεται ισάξια.

Η διαφορά σε αίσθηση της BV με την TRP μοιάζει με την διαφορά ενός λιπαντικού 10W40 με ενός 5W40. Όποιος την αντιλαμβάνεται τότε να πάρει την Elf. Οι υπόλοιποι δεν θα καταλάβετε καμία διαφορά.









Δημοσιεύθηκε: Τρι 03 Οκτ 2006, 05:40:43
Ναί είναι ευαίσθητα στην σκληρή χρήση, αλλά όλα δείχνουν ότι αυτό έχει άμεση σχέση με την επιλεγμένη από το εργοστάσιο βαλβολίνη. Η καλύτερη βαλβολίνη όμως βελτιώνει κατακόρυφα την απόδοση και την αξιοπιστία του σασμάν μας. Θεωρώ κάκιστη την επιλογή της εργοστασιακής TOTAL BV 75W80 (προφανώς και της αντίστοιχης SHELL) για τα σασμάν μας. Είναι ένα από τα μειονεκτήματα του να συνεργάζεται το εργοστάσιο με συγκεκριμένους προμηθευτές και υποχρεωτικά να στηρίζει την συνεργασία αυτή επιλέγοντας από ό,τι δίνει ο προμηθευτής του. Η TOTAL δεν παράγει παρά μόνο μία βαλβολίνη για μας. Αντιθέτως η ELF για την Renault παράγει καί καλύτερες καί περισσότερες βαλβολίνες, από τις οποίες επιλέγουμε κι εμείς αυτήν που μας ταιριάζει. Άλλη κλασσική αρνητική περίπτωση παραδείγματος είναι η συνεργασία FIAT Group με SELENIA (λόγω Ανιέλι), με τα διάσημα προβλήματα στους ιταλικούς κινητήρες υψηλής απόδοσης..

Προτείνω σε όλους όσους δεν την έχουν αλλάξει την βαλβολίνη με καλύτερη, να το κάνουν άμεσα ακόμη κι αν αγόρασαν εχθές το Peugeot τους. Όσο νωρίτερα τόσο περισσότερο αυτό θα βοηθήσει στην αποφυγή ανεπιθύμητων και πρόωρων ζημιών.





Φίλε Μίλτο έχω διαβάσει σχεδόν όλες τις δημοσιεύσεις σου για τις βαλβολίνες και οφείλω να πω ότι είσαι πάρα πολύ ψαγμένος σε αυτόν τον τομέα. Απλά διαβάζοντας αυτά τα δύο παραπάνω με μπέρδεψες λίγο! Από τη μία λες ότι οι TOTAL είναι αρκετά καλές αλλά από την άλλη λες ότι είναι ακατάλληλες για τα κιβώτια των peugeot! Απλά σα νέος στη γαλλική νοοτροπία των peugeot είμαι λίγο μπερδεμένος! Οιπερισσότεροι πάντως τις ELF προτιμάτε γιατί τις θεωρείτε απλά τέλειες! απλά είναι λίγο περίεργο το γεγονός ότι οι ELF που είναι σχεδιασμένες για RENAU ταιριάζουν στα δικά μας καλύτερα από τις TOTAL που ορίζει ο κατασκευαστής;!
Steve - Τετ 07 Μάϊ 2008, 22:48:38
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΣ ΤΟΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΗΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ.
ultra-one - Πεμ 08 Μάϊ 2008, 09:23:24
Θέμα δημοσίευσης:
justdrive έγραψε:
Δεν χρειαζόμουν βέβαια αλλαγή αφού με την βαλβολίνη που είχα (Elf Tranself TRZ 75W80) ήμουν υπερευχαριστημένος αλλά τρωγόμουν να δοκιμάσω την Total για να δω πώς είναι αυτή η προτεινόμενη από την peugeot βαλβολίνη.

Με την Elf TRZ είχα ξεχάσει πώς ακούγεται το σασμάν όταν γρατζουνάει, και δεν αστοχούσα ποτέ στις γρήγορες κοντράδικες αλλαγές στον κόφτη στις 6500σαλ. Αλλαγές "στο φτερό" αλά Fast and Furius κυριολεκτικά (πρέπει να το δείτε) χωρίς χτυπήματα, σκαλώματα, γρατζουνίσματα και μάλιστα από το σασμάν να ακούγεται μόνο το γνωστό σας από το έργο υπερκαβλωτικό "τσουφ" (από πού άραγε να προέρχεται αυτό; ). Χάρη σε αυτή τη βαλβολίνη (και στα P7000) είχα φάει σε φανάρι-φανάρι Punto GT Shocked έαν θυμάστε.

Με την Total BV (που είναι η αντίστοιχη της Tranself TRJ και της Tranself TypeB 75W80) το σασμάν μου χειροτέρεψε. Φυσικά καμία σχέση με μαμά από την οποία είναι σαφώς ανώτερη (με την μαμίσια βαλβολίνη οι γρήγορες αλλαγές γίνονται μόνο στα όνειρα), αλλά σε σχέση με την TRZ σκαλώνει και στο ζόρι γρατζουνάει κιόλας. Ναι, ξανάρχισαν τα σκαλώματα ή ακόμη και γρατζουνίσματα στο σκίσιμο. Βέβαια γρήγορες αλλαγές εξακολουθώ να μπορώ να κάνω, αλλά πλεόν νιώθω το μοχλό να αντιστέκεται, τα γρανάξια στο σασμάν να κοντράρουν, οπότε και αποθαρρύνθηκα για την περαιτέρω βίαιη χρήση. Το "τσουφ" εξακολουθεί να υπάρχει αλλά πλεόν είναι μισοθαμμένο κάτω από την ηχητική υπόκρουση γραναζιών και λοιπών σασμανοθορύβων. Η Tranself TRZ μετονομάστηκε σε TRP και από αύριο ψάχνω να την βρώ. Η Total φεύγει. Όταν μάθεις στο κορυφαίο δεν αρκείσαι ούτε στο πολύ καλό!


ultra-one έγραψε:

Αν διαβάσεις όοοολα τα ποστ θα δεις τελικά ότι η μεγαλύτερη πλειοψηφία ιδιοκτητών 206 είναι περισσότερο ευχαριστημένοι από τις ELF TRP (ή ΤRZ) παρά με όποιαδήποτε άλλη βαλβολίνη. Cool

Δεν το ανέφερα και εγώ πιο πάνω για τις ELF ΤΡΖ & TRP?

Τελικά για τις βαλβολίνες μάλλον η ELF είναι η ΜΟΝΑΔΙΚΗ επιλογή για το 206/307.
cableman - Δευ 26 Μάϊ 2008, 12:33:54
Θέμα δημοσίευσης: Βαλβολίνες TOTAL 75-W80
Ξέρει κάποιος που θα βρώ Βαλβολίνες TOTAL 75-W80;
Ποίο κατάστημα τις έχει;
Η Peugeot δίνει Shell που είναι σκ**ά. Η Citroen δίνει Esso άλλο από κει πάλι...
Sad
recife206 - Δευ 26 Μάϊ 2008, 13:07:02
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε cableman, προτείνω να ξεκινήσεις τη μελέτη εδώ http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11102

Εμένα πάντως με βοήθησε πολύ! Wink
justdrive - Δευ 26 Μάϊ 2008, 17:01:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: Βαλβολίνες TOTAL 75-W80
cableman έγραψε:
Ξέρει κάποιος που θα βρώ Βαλβολίνες TOTAL 75-W80;
Ποίο κατάστημα τις έχει;
Η Peugeot δίνει Shell που είναι σκ**ά. Η Citroen δίνει Esso άλλο από κει πάλι...
Sad


Φίλε cableman θεωρητικά αν πας σε κάποια αντιπροσωπεία της Peugeot θα έχουν τις βαλβολίνες TOTAL BV 75W80( η Peugeot συνεργάζεται με την TOTAL) αν πάλι δεν την έχει μπορείς να πας σε ένα βεμζινάδικο EL PETROL που έχει όλα τα προιόντα της TOTAL. Έχει και τις βαλοβολίνες που ζητάς! Πάντως αν δεν τις βρεις μπορείς να βάλεις οποιαδήποτε μάρκα θές αρκρί να είναι γνωστή και να είναι στις παραπάνω προδιαγραφές δηλαδή 75W80! οι περισσότεροι βέβαια εδώ μέσα φοράνε τις ELF TRP 75W80( χωρίς αυτό να σημαίνει ότι οι TOTAL δεν είναι καλές) Για οτιδήποτε άλλο ρώτα ελέυθερα ξανά!
cableman - Παρ 30 Μάϊ 2008, 13:10:31
Θέμα δημοσίευσης:
Οι αντιπροσωπίες peugeot έχουν μόνο Shell πλέον. Θα δοκιμάσω σε El Petrol. Γουστάρω και Elf που τις αγοράζω (τις Elf) ? Thanks anyway Smile
justdrive - Παρ 30 Μάϊ 2008, 23:53:09
Θέμα δημοσίευσης:
cableman έγραψε:
Οι αντιπροσωπίες peugeot έχουν μόνο Shell πλέον. Θα δοκιμάσω σε El Petrol. Γουστάρω και Elf που τις αγοράζω (τις Elf) ? Thanks anyway Smile


Να σαι καλά! δεν κάνει τίποτα! Ελπίζω να τις βρεις σε κάποιο EL PETROL!
Jim207GT - Τρι 24 Ιούν 2008, 21:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τι γνώμη έχετε για αυτές τις βαλβολίνες
http://www.repsolypf.com/imagenes/es_en/CARTAGO%20TRACCION%20INTEGRAL%2075W90%20INGL__28739_tcm11-27485.pdf
Τις πήρα για καλύτερες από τις TRP μιας και εντός βδομάδας θα δυναμώσει το αμάξι να σώσω ότι μπορώ από το σασμάν.
Αν έχετε να πρωτείνετε τπτ άλλο ελεύθερα.
Steve - Τρι 24 Ιούν 2008, 22:10:56
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Τι γνώμη έχετε για αυτές τις βαλβολίνες
http://www.repsolypf.com/imagenes/es_en/CARTAGO%20TRACCION%20INTEGRAL%2075W90%20INGL__28739_tcm11-27485.pdf
Τις πήρα για καλύτερες από τις TRP μιας και εντός βδομάδας θα δυναμώσει το αμάξι να σώσω ότι μπορώ από το σασμάν.
Αν έχετε να πρωτείνετε τπτ άλλο ελεύθερα.


α) Ποιός σου είπε ότι είναι καλύτερες από τις TRP στα γαλλικά σασμάν?
β) Ποιός σου πρότεινε βαλβολίνη κατηγορίας API GL-5 για μπλοκέ διαφορικό, για το σασμάν σου? (εκτός κι αν έβαλες μπλοκέ και δεν μας το είπες).


Το πιο πιθανό είναι να την βάλεις και να γίνουν μύλος όλα εκεί μέσα.
Jim207GT - Τρι 24 Ιούν 2008, 22:50:41
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

α) Ποιός σου είπε ότι είναι καλύτερες από τις TRP στα γαλλικά σασμάν?
β) Ποιός σου πρότεινε βαλβολίνη κατηγορίας API GL-5 για μπλοκέ διαφορικό, για το σασμάν σου? (εκτός κι αν έβαλες μπλοκέ και δεν μας το είπες).


Το πιο πιθανό είναι να την βάλεις και να γίνουν μύλος όλα εκεί μέσα.


α) Μου είπε ότι είναι αγωνιστικές βαλβολίνες οπότε........
β) Το manual λέει για 75W80 API GL-4 οι GL-5 λογικά δεν είναι καλύτερες προδιαγραφές(λέω γω).
Με βλέπω να τις πηγαίνω πίσω και να πέρνω πάλι ELF TRP(απλά έψαχνα για κάτι ακόμα πιό καλό)
Steve - Τρι 24 Ιούν 2008, 22:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
α) Μου είπε ότι είναι αγωνιστικές βαλβολίνες οπότε........

Και που είναι "Αγωνιστικές" σημαίνει κάτι πέραν του ότι ήταν σαν χορηγός της Corolla στο WRC?

Jim207GT έγραψε:
β) Το manual λέει για 75W80 API GL-4 οι GL-5 λογικά δεν είναι καλύτερες προδιαγραφές(λέω γω).
Με βλέπω να τις πηγαίνω πίσω και να πέρνω πάλι ELF TRP(απλά έψαχνα για κάτι ακόμα πιό καλό)

Μιας που κοίταξες το manual για τα GL τότε δες και τα υπόλοιπα στοιχεία αν ταιριάζουν με την συγκεκριμένη βαλβολίνη...
Jim207GT - Τρι 24 Ιούν 2008, 23:21:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν γράφει τπτ άλλο μόνο API: GL-5/L.S.D(η repsol) και το manual λέει μόνο 75w80(απλά από ότι είδα όλες οι 80αρες είναι GL-4)
Χέστο Steve μη το ζαλίζουμε άλλο πάω να τις αλλάξω με ELF TRP να τελειώνει το θέμα. Απλά έλεγα να βάλω κάτι ακόμα καλύτερο μιάς και μέχρι την παρασκευή(χωρις άλλα απρόοπτα) θα πάω στο στέλιο για το πρόγραμμα.
Steve - Τετ 25 Ιούν 2008, 07:48:04
Θέμα δημοσίευσης:
Το να πειραματίζεσαι με νέα πράγματα είναι καλό, γιατί μπορεί να βρεις κάποια νέα λύση, καλύτερη από τις ήδη υπάρχουσες.

Το να πειραματίζεσαι με νέα πράγματα είναι κακό, γιατί μπορεί να βρεις μια χειρότερη λύση, και να πρέπει να την πληρώσεις στο τέλος αρκετά ακριβά (βλ. σασμάν).



Παίζεις το Τζόκερ σου λοιπόν, και αν σου κάτσει... Laughing
volvos - Τετ 25 Ιούν 2008, 08:20:55
Θέμα δημοσίευσης:
οι ρεπσολ ειναι καλουτσικες γενικα βαλβολινες
τις ειχα αλλα τις 80αρες καποια φεγγαρια

οι 90αρα αυτη δε ξερω που τη βρηκες Crying or Very sad
πιθανον αν καταλαβα καλα να ειναι για πισωκινητα με μπλοκε που ολα θελουν 5αρα και με ειδικες προδιαγραφες στο διαφορικο
pol - Τετ 25 Ιούν 2008, 09:42:40
Θέμα δημοσίευσης: 207 gt
για να παω να της παρω για 207 gt τι βαβολινες 8α παρω της ελφ τρπ 75w80 gl-4;;;;;;;;;;;;;;;; και τι ειναι το wurth;;;;;;;;;;;;; ευχαριστω
Jim207GT - Τετ 25 Ιούν 2008, 13:27:53
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
οι ρεπσολ ειναι καλουτσικες γενικα βαλβολινες
τις ειχα αλλα τις 80αρες καποια φεγγαρια

οι 90αρα αυτη δε ξερω που τη βρηκες Crying or Very sad
πιθανον αν καταλαβα καλα να ειναι για πισωκινητα με μπλοκε που ολα θελουν 5αρα και με ειδικες προδιαγραφες στο διαφορικο


Σύμφωνα με τις προδιαγραφές της και με αυτά που λέει είναι για ακόμα πιό δυνατές καταπονήσεις(και είναι ιδανικές για μπλοκαδούρες και περιορισμένης ολίσθησης διαφορικά L.S.D) το θέμα είναι ταιριάζουν με το σασμάν μου? Και όπως είπε ο Steve και επειδή δεν είμαι να πειραματίζομαι(οχι τώρα τουλάχιστον) τις άλλαξα με TRP. Επείσης βρήκα και Motul 300V βαλβολίνη και αυτή 75W90 GL-5 αλλά φοβήθηκα μην με αρχήσει πάλι ο Steve Shocked Razz Razz Razz
volvos - Τετ 25 Ιούν 2008, 14:13:47
Θέμα δημοσίευσης:
αφου τις αλλαξες τι το ψαχνεις?
ασε τις ελφ και αλλαζε τες συχνα (καθε 20-30000χλμ ) αν θες τη γνωμη μου
Jim207GT - Τετ 25 Ιούν 2008, 14:23:20
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αφου τις αλλαξες τι το ψαχνεις?
ασε τις ελφ και αλλαζε τες συχνα (καθε 20-30000χλμ ) αν θες τη γνωμη μου

Και έτσι θα κάνω, βεβαίως και μετράει η γνώμη σου....στο κάτω κάτω έχεις κουρέψει και κανα δυο τρεις φορές το σασμάν Razz Razz . Εγώ είμαι ακόμα στη μία φορά. Confused
pol - Τετ 25 Ιούν 2008, 15:59:36
Θέμα δημοσίευσης: 207gt
ρε παιδια ποσα λιτρα χοραει μεσα για να ξερω ποσο 8α αγορασω εχω 207gt
volvos - Τετ 25 Ιούν 2008, 16:05:12
Θέμα δημοσίευσης:
2
pol - Τετ 25 Ιούν 2008, 16:11:14
Θέμα δημοσίευσης: 207 gt
ευχαριστω δηλαδη 2 λιτρα ε
Jim207GT - Τετ 25 Ιούν 2008, 16:13:54
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207gt
pol έγραψε:
ρε παιδια ποσα λιτρα χοραει μεσα για να ξερω ποσο 8α αγορασω εχω 207gt


Για την ακρίβεια 1,9lt οπότε θα αγοράσεις 2lt.
drdino - Τετ 25 Ιούν 2008, 16:15:59
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 gt
pol έγραψε:
ευχαριστω δηλαδη 2 λιτρα ε


Ε δεν νομίζω 2 ντομάτες. Laughing
pol - Τετ 25 Ιούν 2008, 16:16:04
Θέμα δημοσίευσης: 207 gt
ok ευχαριστω πολυ λεω να παρω ελφ τρπ εσει τι λετε
Jim207GT - Τετ 25 Ιούν 2008, 16:32:55
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 gt
pol έγραψε:
ok ευχαριστω πολυ λεω να παρω ελφ τρπ εσει τι λετε


Κοίτα που ώρες ώρες δικαιολογώ απόλυτα τον Steve .....ναι βρε ELF TRP 75W80 GL-4+ EP(exteme preasure) ποιό αναλυτικά δεν γίνετε. Δοκιμασμένη και απόλυτα πετυχημένη λύση όπως ειπαμε και ποιό πάνω αν γουστάρεις να γίνεις το πειραματόζωο πάρε ότι καταλαβαίνεις.
myth - Τετ 25 Ιούν 2008, 17:42:33
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 gt
Jim207GT έγραψε:
pol έγραψε:
ok ευχαριστω πολυ λεω να παρω ελφ τρπ εσει τι λετε


Κοίτα που ώρες ώρες δικαιολογώ απόλυτα τον Steve .....ναι βρε ELF TRP 75W80 GL-4+ EP(exteme preasure) ποιό αναλυτικά δεν γίνετε. Δοκιμασμένη και απόλυτα πετυχημένη λύση όπως ειπαμε και ποιό πάνω αν γουστάρεις να γίνεις το πειραματόζωο πάρε ότι καταλαβαίνεις.


χααχαχαχ!!!! Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops Cyclops ωρες ωρες!!!!
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 11:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση:
Γιατί άλλοι κατασκευαστές συνιστούν βαλβολίνες 75w90 για τα κιβώτιά μας, και άλλοι 75w80,οέο?
ultra-one - Πεμ 26 Ιούν 2008, 11:20:11
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Ερώτηση:
Γιατί άλλοι κατασκευαστές συνιστούν βαλβολίνες 75w90 για τα κιβώτιά μας, και άλλοι 75w80,οέο?

Μην ακούς τίποτα!

Τα έχουμε πει ένα εκατομμύριο φορές και ξανακάνω quote αυτό που λέχθηκε πιο πάνω:
Jim207GT έγραψε:
pol έγραψε:
ok ευχαριστω πολυ λεω να παρω ελφ τρπ εσει τι λετε


Κοίτα που ώρες ώρες δικαιολογώ απόλυτα τον Steve .....ναι βρε ELF TRP 75W80 GL-4+ EP(exteme preasure) ποιό αναλυτικά δεν γίνετε. Δοκιμασμένη και απόλυτα πετυχημένη λύση όπως ειπαμε και ποιό πάνω αν γουστάρεις να γίνεις το πειραματόζωο πάρε ότι καταλαβαίνεις.



Χθες έχω βάλει ELF TRP 75W-80 μετά από 2 χρόνια για 2η φορά.
Δεν νομίζω να βρεις καλύτερη βαλβολίνη για τα κιβώτια μας. ΤΕΛΟΣ!
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 11:38:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά όλα αυτά και δεκτά, αλλά η ερώτηση μου δεν είναι ΕΓΩ τι θα βάλω στο κιβώτιο μου, αλλά ΓΙΑΤΙ συστήνουν διαφορετικούς τύπους?
ultra-one - Πεμ 26 Ιούν 2008, 11:59:36
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Καλά όλα αυτά και δεκτά, αλλά η ερώτηση μου δεν είναι ΕΓΩ τι θα βάλω στο κιβώτιο μου, αλλά ΓΙΑΤΙ συστήνουν διαφορετικούς τύπους?

Ποιος συστήνει 75W90???????????????? Shocked
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 12:35:52
Θέμα δημοσίευσης:
Amsoil,Shell,Red Line και κάποιες άλλες που δεν θυμάμαι προτείνουν 75w90.

Από την άλλη Motul,Elf κτλ προτείνουν 75w80.

Και για την ακρίβεια η Motul είναι η μόνη που λέει στο site της
Παράθεση:
Specially recommended for gearboxes hard to shift and Peugeot, Citroen, Renault….gearboxes.

http://www.motul.com.au/product_line_up/gear_box/gear10.html
ultra-one - Πεμ 26 Ιούν 2008, 14:34:34
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Από την άλλη Motul,Elf κτλ προτείνουν 75w80.

Και για την ακρίβεια η Motul είναι η μόνη που λέει στο site της
Παράθεση:
Specially recommended for gearboxes hard to shift and Peugeot, Citroen, Renault….gearboxes.

http://www.motul.com.au/product_line_up/gear_box/gear10.html

Και η ίδια η Peugot προτείνει 75W80 άρα πρέπει να πιστέψεις την ELF και Motul και όχι τους άλλους.
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 14:45:23
Θέμα δημοσίευσης:
Πρόσεξε να δεις όμως τι γίνεται εδώ, αν θες ντε και καλά να αλλάξεις βαλβολίνες στην εδώ αντιπροσωπεία ξέρεις τι βάζουν?????
75w90 της Shell...... Laughing Laughing Laughing
Steve - Πεμ 26 Ιούν 2008, 14:59:01
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ σήμερα μαζί με το μπλοκέ έβαλα την Elf TRP 75w-80.


Γούτσου.
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 15:09:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Και εγώ σήμερα μαζί με το μπλοκέ έβαλα την Elf TRP 75w-80.


Μήπως όμως έπρεπε να βάλεις κάτι σε GL-5 για το μπλοκέ?
Steve - Πεμ 26 Ιούν 2008, 15:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Μήπως όμως έπρεπε να βάλεις κάτι σε GL-5 για το μπλοκέ?

Εσένα ποιός σου είπε για GL-5 για το μπλοκέ?
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 15:39:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Μπάμπης ο Σουγιάς!!!!!
Τι ποιος μου είπε, απλά ρωτάω.
Steve - Πεμ 26 Ιούν 2008, 15:52:56
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Ο Μπάμπης ο Σουγιάς!!!!!
Τι ποιος μου είπε, απλά ρωτάω.

Νόμιζα ότι στο είπε ο Τάκης ο Πεταλούδας.

Όχι, οι Elf TRP 75w-80 είναι μια χαρά για το μπλοκέ διαφορικό τύπου torsen με γρανάζια της Quaife.
mez - Πεμ 26 Ιούν 2008, 15:56:08
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Νόμιζα ότι στο είπε ο Τάκης ο Πεταλούδας.

Laughing Laughing Laughing Laughing
pol - Πεμ 26 Ιούν 2008, 18:29:15
Θέμα δημοσίευσης: 207gt
ρε παιδεσ για της αral τι εχετε ακοθσει αυτος μου ειπε οτι ειναι πολυ καλες εεισ εχετε ακουσει τποτα γιατι ελφ δεν μπορω να βρω
Steve - Πεμ 26 Ιούν 2008, 18:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Να το ανοίξω?
COOL ALEXIS - Πεμ 26 Ιούν 2008, 19:57:48
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου βάλουμε βαλβολίνες Question Question Question

ΥΓ. Πως γίνεται όλοι μας να μπορούμε να τα βρούμε κι εσύ να μην τα καταφέρνεις... Shocked
pol - Πεμ 26 Ιούν 2008, 20:15:26
Θέμα δημοσίευσης: 207gt
δεν ξερω ρε παντοσ σε 4μαγαζια πηγα και μου ειπαν οτι δεν εχουμε δεν συεργζομαστε τοσο γκαντεμια
nikos.koutras - Παρ 27 Ιούν 2008, 11:59:50
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδια,
εχω της ΕΛΦ απανω στο 206 1.1 μου και σκεφτομε να αλλαξω σε ΑΜΣΟΙΛ MTG 75-90 το ερωτημα μου ειναι πρεπει να αγορασω 3 ΑΜΣΟΙΛ επειδη ειναι 946μλ το καθενα η με 2 κανω τη δουλεια μου? Ευχαριστω
drdino - Παρ 27 Ιούν 2008, 12:38:51
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Να σου βάλουμε βαλβολίνες Question Question Question

ΥΓ. Πως γίνεται όλοι μας να μπορούμε να τα βρούμε κι εσύ να μην τα καταφέρνεις... Shocked


Kαι εγώ πάντως δυσκολεύομαι να βρω ΤRP. Rolling eyes
nikos.koutras - Παρ 27 Ιούν 2008, 13:37:35
Θέμα δημοσίευσης:
nikos.koutras έγραψε:
καλησπερα παιδια,
εχω της ΕΛΦ απανω στο 206 1.1 μου και σκεφτομε να αλλαξω σε ΑΜΣΟΙΛ MTG 75-90 το ερωτημα μου ειναι πρεπει να αγορασω 3 ΑΜΣΟΙΛ επειδη ειναι 946μλ το καθενα η με 2 κανω τη δουλεια μου? Ευχαριστω



Παιδια αν καποιος ξερει θα μου εδεινε πολυ βοηθεια καθως θελω να παω ταξιδι και σχεδιαζω να κανω την αλλαγη σημερα ευχαριστω
volvos - Παρ 27 Ιούν 2008, 13:48:38
Θέμα δημοσίευσης:
1800 παιρνει για την ακριβεια οποτε φτανουν τα 2 κουτια αμσοιλ...
nikos.koutras - Παρ 27 Ιούν 2008, 13:53:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω πολυ φιλε, εφυγα για αγορα και αλλαγη γιατι αρχισε παλι τα κοληματα του....
ax_gti_vts - Σαβ 28 Ιούν 2008, 20:42:03
Θέμα δημοσίευσης:
motul 80w90 γραφιτουχο εχετε δοκιμασει?
ultra-one - Κυρ 29 Ιούν 2008, 23:00:46
Θέμα δημοσίευσης:
ax_gti_vts έγραψε:
motul 80w90 γραφιτουχο εχετε δοκιμασει?

Δεν υπάρχει κανένας λόγος........

Τα γραφιτούχα λιπαντικά δεν τα εμπιστεύομαι πολύ. Αν θες να κάνεις το πείραμα και να μας πεις εντυπώσεις τότε κάντο.

Η ELF TRP δουλεύει τέλεια για τα κιβώτια μας.

Έχω βάλει για 2η φορά και το κιβώτιο έγινε ακόμη καλύτερο.

Μακράαααααααν καλύτερα από τη μαμά βαλβολίνη.
Miltellas - Σαβ 26 Ιούλ 2008, 01:45:37
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν γίνεται πλέον να μην το γράψω αφού το βλέπω να συνεχίζεται αμείωτο στην πράξη (και όχι μόνο σε μένα). Ειδικά με το σασμάν έχω μείνει άναυδος, δύο φορές το κατέβασα για επισκευή μέχρι τα 97000χλμ και στο εν τω μεταξύ δεν προλάβαινα να το χαρώ ο καννίβαλος για πάνω από 10-15000χλμ και τα προβλήματα σωρηδόν μέχρι να το ξανακατεβάσω. Εδώ και 40000χλμ -που πρωτοέβαλα την MTG- δεν κάνει κιχ, δλδ τριπλάσια χλμ από ό,τι πριν χωρίς κανέναν προβληματισμό. Και σκεφτείτε ότι ο μηχανικός που το επισκεύασε (ο Βασίλης) μου είπε ότι το "έχω γ@μήσει" και αν συνεχίσω έτσι δεν θα πάει πολύ (ο πρωτεύων άξονας έχει κάνει κενά και τα "κάλυψε" με ροδέλες που υποτίθεται ότι έως τώρα θα έπρεπε να είχαν διαλυθεί από τα κρουστικά φορτία - δηλ. δεν αποκλείεται τίποτα στο προσεχές σκληρό μέλλον). Όμως από τα 97000χλμ στα 13700χλμ κιχ...
Δεν το συζητάω καν το πόσο ανθεκτικότερη είναι ΚΑΙ της -εξαιρετικής- ELF TRP στο παρατεταμένο σκίσιμο (ειδικά το καλοκαίρι σε τέρμα πλακωμένη ορεινή διαδρομή ή ακόμη καλύτερα σε πίστα είναι εμφανές και σε κουφό και αόμματο). Τί κι αν είναι ελαφρώς σφιχτότερη (αντιληπτή αλλά καθόλου ενοχλητική) στα κρύα ξεκινήματα του Χειμώνα; Αφού ούτως ή άλλως κρύο δεν το πλακώνω ποτέ. Η διαφορά Χειμώνα με Καλοκαίρι είναι ότι τον Χειμώνα η 1η κρύα μπαίνει δυσκολότερα με την MTG από ότι με την TRP (δεν γρατζουνάει τίποτα και με τίποτα όμως, ενώ σε καμία περίπτωση δεν δυσαρεστεί) ενώ το Καλοκαίρι κρύα μπαίνει και εν κινήσει... Από κει και πέρα οι διαφορές εξαφανίζονται μέχρι να έρθει το παρατεταμένο σκίσιμο, γιατί μετά έρχεται το... χάος! AMSOIL.-

Επειδή φυλάω τα ρούχα μου θα την αλλάξω και πάλι (συν Militec-1) γιατί έτσι βλέπω ότι κρατιέται το σασμάν μου ολοζώντανο από "ξεγραμμένο" που το είχαμε.
Highlander ο Πέζουλας... Laughing
grpap - Κυρ 03 Αύγ 2008, 09:46:05
Θέμα δημοσίευσης:
Την Παρασκευη το μεσημερι μπηκε και η Amsoil MTG στο κιβωτιο αντικαθιστωντας την Motylgear 75w80.Αγορα κατευθειαν απο τον Αγγελοπουλο.
Οι πρωτες εντυπωσεις (500+ χιλιομετρα)ειναι οτι προκειται για εξαιρετικη βαλβολινη.Περισσοτερα οταν γινουν αρκετα παραπανω χιλιομετρα.
MEMsound - Κυρ 03 Αύγ 2008, 10:43:54
Θέμα δημοσίευσης:
Stunned Dizzy2 Rotfl

κι εγω σου λεω οτι η "απτη" βελτιωση που βλέπεις οφείλεται στο οτι η προυγούμενη ειχε δουλεψει κάμποσα χιλιόμετρα ενω αυτη ειναι τωρα καινουργια
και οτι για να βγαλεις ενα συμπέρασμα της προκοπής (και ουσίας, και οχι ενθουσιασμου) ειναι να δεις πως θα ειναι μετα από τόσα χιλιόμετρα όσα "φοραγες" μέχρι τωρα τις προυγουμενες...

οπότε εν καιρώ το ξανασυζηταμε... Wink (ελπίζω οχι στις αγγελίες για σασμαν Laughing )
grpap - Κυρ 03 Αύγ 2008, 10:54:03
Θέμα δημοσίευσης:
Μα γιαυτο ειπα οτι περισσοτερα οταν γινουν χιλιομετρα.Αλλα κατι μου λεει οτι θα ειναι υγειεστατες οταν βγουν σε 3 μηνες............μα τελειως!
Και ξανθες................... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Κυρ 03 Αύγ 2008, 10:59:10
Θέμα δημοσίευσης:
γενικως προτιμώ τις μελαχρινές... και με εξάπτουν οι μαυρες... (εκτός απ τις βαλβολίνες)
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

(υ.γ. ΒΛΑΜΜΕΝΕ!!! σε λιγότερο από τρεις μηνες να κανονησεις να πάρεις μπλοκε και να αφησεις τις οποιεςδηποτε λοιπες παπαριες)
grpap - Κυρ 03 Αύγ 2008, 11:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
Το μελαχρινο σε γκομενες ειναι οντως απαιχτο.......... Laughing Laughing Laughing

Υγ Η Motylgear βγηκε σε χρωμα μπυρας (δια στοματος μηχανικου μου και ματιων μου) το ιδιο θα βγει και η MTG.
grpap - Σαβ 09 Αύγ 2008, 07:08:33
Θέμα δημοσίευσης:
Η MTG εχει ηδη 700+ χιλιομετρα και αυτο που εχω να πω ειναι οτι το κιβωτιο ειναι παρα πολυ μαλακο πλεον.
PASALIMANI - Σαβ 09 Αύγ 2008, 23:56:07
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω και εγω οτι το φεβρουαριο που το αγορασα μεταχειρισμενο και για 2 μηνες η πρωτη εμπαινε με δυσκολια και θυμουμενος το προηγουμενο ιαπωνικο που ειχα ελεγα δεν ειναι δυνατον,μεχρι που εβαλα τις TRP και ξενιασα Wink
lem-x24 - Σαβ 30 Αύγ 2008, 17:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ πάντως ρε παιδιά δεν είμαι και πάρα πολύ της άποψης ότι η βαλβολίνη μπορεί να παρατείνει τη ζωή του σασμάν! μιλάω πάντα για φυσιολογική χρήση και αλλαγή ταχυτήτων σε λογικά πλαίσια. εγώ τις άλλαξα στα 10000 χμ και έβαλα τις Τοταλ 75W80. μπορώ να πω ότι έχω κάνει 4000 χμ με τις καινούριες βαλβολίνες και το σασμάν έχει στρώσει αρκετα. σίγουρα όμως δε θα γίνει ποτέ μα ποτέ σαν του ιάπωνα. επιπλέον τα μαστόρια στην πεζό μου είπαν το εξής: η διαφορά των πεζό με τα γιαπονέζικα είναι στον επιλογέα. ότι και να βάλουμε εμείς από βαλβολίνες δε θα τους φτάσουμε ποτέ. επιπλέον μου είπν ότι το σύστημα των ταχυτήτων μας λειτουργεί με συρματόσχοινα γιαυτό και το αισθανόμαστε βαρύ και δύστροπο(τουλάχιστον στο 307) τώρα τι να πω. εμένα ταπολλά σκαλώματα εξαφανίστηκαν αλλά καμιά φορά (αραιά και που) η 2α γρατζουνάει. πιστεύω ότι η τοταλ έκανε τη δουλειά της αλλά το μεγαλύτερο ποσοστό βελτίωσης νομίζω πως οφείλεται γενικά στο στρώσιμο του σασμαν από τα χιλιόμετρα. αργότερα( μετά από 30000) που θα αλλάξω θα πάω να βάλω αυτές τις "τόσο" καλές TRP που επεφυμούνται από όλους εδώ μέσα, για να δω και προσωπικά τι ισχύει. υπόψιν ότι το σασμάν δεν έχει κάποιο πρόβλημα! το έχω παέι σε δύο αντιπροσωπείες και σε δυο δικά μου άτομα που εμπιστεύομαι και το πήραν βόλτα και μου είπαν ότι οι ταχύτητες δεν έχουν απολύτως κανένα πρόβλημα.
PASALIMANI - Σαβ 30 Αύγ 2008, 18:59:22
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 Ενα θα σου πω,οταν ο κολητος μου οδηγησε το δικο μου χωρις να ξερει οτι εχω αλλαξει βαλβολινες μου ειπε πολυ μαλακο κιβωτιο.υποψιν οτι το δικο του 206 1.6 ειναι μοντελο 04 με τις τοταλ και οταν το ειχα κανει μια βολτα ειδα οτι αρκετες φορες σκαλωνε κ γρατζουναγε η πρωτη δηλαδη αυτα που εβλεπα στο δικο μου πριν κανω την αλλαγη.Βαλε και θα καταλαβεις την διαφορα!
lem-x24 - Σαβ 30 Αύγ 2008, 20:19:19
Θέμα δημοσίευσης:
PASALIMANI έγραψε:
lem-x24 Ενα θα σου πω,οταν ο κολητος μου οδηγησε το δικο μου χωρις να ξερει οτι εχω αλλαξει βαλβολινες μου ειπε πολυ μαλακο κιβωτιο.υποψιν οτι το δικο του 206 1.6 ειναι μοντελο 04 με τις τοταλ και οταν το ειχα κανει μια βολτα ειδα οτι αρκετες φορες σκαλωνε κ γρατζουναγε η πρωτη δηλαδη αυτα που εβλεπα στο δικο μου πριν κανω την αλλαγη.Βαλε και θα καταλαβεις την διαφορα!



μπορεί να έχεις δίκαιο φίλε μου. θα τις αλλάξω όπως είπα αλλά θα αργήσω λίγο. Η TRP είναι στις προδιαγραφές που φοράει το 307?( για το δικό μου μιλάω)εσύ πάντως μιλάς για το 206 και είδες διαφορά! στο 307 επειδή όπως μου είπαν έχει σύστημα με συρματόσχοινα έχω τις αμφιβολίες μου αν θα δείξει καταπληκτικά αποτελέσματα η συγκεκριμένη βαλβολίνη! αλήθεια έχουμε το ίδιο σύστημα στο σασμάν με το 206?
PASALIMANI - Σαβ 30 Αύγ 2008, 22:32:39
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11102&postdays=0&postorder=asc&start=40 για δες εδω αν και πρεπει λογικα να το χεις διαβασει.
grpap - Κυρ 31 Αύγ 2008, 14:05:52
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη η καλη βαλβολινη εχει λογο υπαρξης μονο για τις αλλαγες και οχι με την λιπανση/αποδοση του κιβωτιου;
Πηγαινοντας παραπερα:ενα κιβωτιο με οσο το δυνατον κορυφαια λιπανση μεταφερει η οχι καλυτερα την ισχυ του κινητηρα στο δρομο αφου εχει (λογω λιπαντικου) μειωμενες τριβες και αρα μικροτερη καταναλωση ισχυος μεσα σε αυτο;
Στον lem-x24 απευθυνομαι μιας και οι υπολοιποι το γνωριζουμε εκ πειρας.
lem-x24 - Κυρ 31 Αύγ 2008, 17:02:44
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Δηλαδη η καλη βαλβολινη εχει λογο υπαρξης μονο για τις αλλαγες και οχι με την λιπανση/αποδοση του κιβωτιου;
Πηγαινοντας παραπερα:ενα κιβωτιο με οσο το δυνατον κορυφαια λιπανση μεταφερει η οχι καλυτερα την ισχυ του κινητηρα στο δρομο αφου εχει (λογω λιπαντικου) μειωμενες τριβες και αρα μικροτερη καταναλωση ισχυος μεσα σε αυτο;
Στον lem-x24 απευθυνομαι μιας και οι υπολοιποι το γνωριζουμε εκ πειρας.



Φίλε γρηγόρη ισχύει αυτό που λες αλλά εγώ δεν είχα τέτοιες παρατηρήσεις με τον ιάπωνα που είχα παλιά. όπως ανέφερα στην πεζό μου είπαν ότι και με την μαμα βαλβολίνη δουλεύει άψογα το σασμάν.(δεν τίθεται θέμα απώλεια ισχύς από τον κινητήρα μέχρι τις ρόδες) είναι καθαρά θέμα επιλογέα το γρατζούνισμα! τώρα τι να σου πω κιόλας! άμα μας δουλεύουν στην ίδια την αντιπροσωπεία τότε υπάρχει πρόβλημα. Εγώ πάντως δεν έχω καταλάβει κάτι αυτό πο λες περί ισχύος! άμα εσύ το έχεις καταλάβει οκ!! δεν έχω λόγο να μη σε πιστέψω!
grpap - Κυρ 31 Αύγ 2008, 19:16:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα.Βαλε καλη βαβολινη,πχ TRP,αστην να δουλεψει για 2-3000 χιλιομετρα και μετα τα ξαναλεμε.
Σημαντικο:οταν αλλαξεις βαλβολινη ΜΗΝ πλακωσεις σε γρηγορες αλλαγες και πιεση πριν περασει μια εβδομαδα καθημερινης χρησης.Αυτο για να προλαβει να δημιουργησει το δικο της φιλμ στα μεταλλα.
Μετα ανεβαζε πιεση σιγα σιγα.

Υγ Το ιδιο κανουμε οταν αλλαζουμε μαρκα και τυπο λαδιου.ΔΕΝ το πλακωνουμε.
lem-x24 - Κυρ 31 Αύγ 2008, 19:30:41
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Καλα.Βαλε καλη βαβολινη,πχ TRP,αστην να δουλεψει για 2-3000 χιλιομετρα και μετα τα ξαναλεμε.
Σημαντικο:οταν αλλαξεις βαλβολινη ΜΗΝ πλακωσεις σε γρηγορες αλλαγες και πιεση πριν περασει μια εβδομαδα καθημερινης χρησης.Αυτο για να προλαβει να δημιουργησει το δικο της φιλμ στα μεταλλα.
Μετα ανεβαζε πιεση σιγα σιγα.

Υγ Το ιδιο κανουμε οταν αλλαζουμε μαρκα και τυπο λαδιου.ΔΕΝ το πλακωνουμε.


οκ thanks για την παρατήρηση(αλλά γενικά δεν το πλακώνω το αμάξι. αλλάζω ταχύτητα κάπου στις 3000-3500 στροφές! δε νομίζω να είναι πολλές). όταν θα βάλω TRP θα πω τις εντυπώσεις μου!
drdino - Κυρ 05 Οκτ 2008, 21:12:47
Θέμα δημοσίευσης:
Άσχετο-σχετικό, ο λαμπ ακόμα να φέρει TRP ε; Sad
AlienHack - Τετ 08 Οκτ 2008, 11:34:51
Θέμα δημοσίευσης:
DrDIno! θα βρουμε τελικα βαλβολίνες ELF TRP? ειμαι αθήνα σημερα! μηπως να πάρω απο δώ πουθενα? αλλα εχουν απεργεια τα παντα εδω!!
drdino - Τετ 08 Οκτ 2008, 11:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
ΤRP έχει ο Χαραλαμπάκης (τηλ 2105985883) στην Αθήνα. Θηβών 407, Αιγάλεω..
AlienHack - Τετ 08 Οκτ 2008, 13:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
ναι πως να παω εκει που ολα εχουν απεργεια? μετρο, λεωφορεια κτλ...
μονο αν κανενας καλος χριστιανος απο το κλαμπ με πεταξει με κανα αμαξι.. Laughing

ξερεις κανεναν που να μας εξυπηρετησει?
drdino - Τετ 08 Οκτ 2008, 13:48:22
Θέμα δημοσίευσης:
A νόμιζα ότι έχεις πάρει αμάξι. Laughing
AlienHack - Τετ 08 Οκτ 2008, 14:11:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα με τραινο εχω ερθει και απο την απεργεια δεν μπορω να φυγω!! Crying or Very sad

λες να βγαλουμε ακρη με κανα παλικάρι εδω κατω? δεν βλεπω εθελοντές παντος!!
MEMsound - Τετ 08 Οκτ 2008, 14:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
τελευταια στιγμή που το λές και με το μπουρδελο από κινηση που επικρατει σημερα με τις απεργιες / πορείες στην Αθήνα το βλέπω λίγο χλωμό...
πάντως αν δεν βρεθεί ακρη σημερα μπορουμε να σου στειλουμε με την πρωτη ευκαιρία
AlienHack - Τετ 08 Οκτ 2008, 15:04:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο θελουμε και εγω και ο Ντοκτορας Dinos!!

στην Θεσσ δεν βρηκαμε (εγω δεν εψαξα παρα ολυ αλλα 1-2 που ρώτησα..)


Υπόψιν οποιος εξυπηρετησει κερναω καφέ μετα!! Wink
drdino - Τετ 08 Οκτ 2008, 15:13:39
Θέμα δημοσίευσης:
Θεσσαλονίκη δεν φέρνει κανένας. Πρότεινα στον γκαγκαμπλουμ να φέρει καμιά κούτα, αφού πολλοί από δω πάνω θέλουμε, αλλά άκρη δεν βρήκα.
AlienHack - Τετ 08 Οκτ 2008, 15:19:24
Θέμα δημοσίευσης:
δώστε μου την κούτα και την ανεβάζω εγώ!!
Steve - Τετ 08 Οκτ 2008, 18:32:10
Θέμα δημοσίευσης:


Ανέβασε την Rolling eyes
MEMsound - Τετ 08 Οκτ 2008, 22:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Μανθο θελουμε και εγω και ο Ντοκτορας Dinos!!


πόσα λιτρα?
thantsi - Πεμ 16 Οκτ 2008, 11:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια καλησπερα....θα ηθελα να μου πειτε τι βαλβολινες να χρησιμοποιησω για τον πεζουλα μου...εχω ενα 306 1,4 8ω.....thanks
MEMsound - Πεμ 16 Οκτ 2008, 11:27:40
Θέμα δημοσίευσης:
ELF TRP 75-80
drdino - Πεμ 16 Οκτ 2008, 12:03:11
Θέμα δημοσίευσης:
A το πήγες; Very happy Ωραία, περιμένω. Cool
AlienHack - Πεμ 16 Οκτ 2008, 14:45:41
Θέμα δημοσίευσης:
τις εβαλα επιτελους σημερα! (ναναι καλα ο DRDINOS και ο Αθηναιος φιλος μας) το αμαξι ειναι στο συνεργειο ακομα. σε 1 ωρα θα ξέρω αν εχει διαφορα !
εχω βαρεθει τα γρατζουνητα και το να μην μαπινουν οι ταχυτητες!

lem-x24 και thantsi , θα σας πω αντικειμενικη αποψη και εντελος ηληκρηνη. Δεν εχω κανενα προσωπικο κερδος, ειμαι σκεπτικος στο κατα πόσο μπορει μια βαλβολινη να αλαξει την αισθηση του κιβωτίου και σιχαινομαι τα γαλικά σασμαν!! οδηγουσα γερμανους και ιαπωνες και ξερω την διαφορα..

Αντε να σουμε.. 1 ωρα ακομα...
drdino - Πεμ 16 Οκτ 2008, 14:50:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά, θέλει λίγο χρόνο για να δείξει η διαφορά μέχρι να δουλέψουν οι βαλβολίνες... Wink Αλλά σίγουρα και στο στατικό test drive ( ΤΜ drdino Laughing ) η διαφορά είναι υπαρκτή..
AlienHack - Πεμ 16 Οκτ 2008, 14:54:55
Θέμα δημοσίευσης:
ε θα κανω μια βολτιτσα να τις νοιωσω... θελεις να περασω απο το γνωστο "παρκινγκ" να σου δωσω και "κατι" που χρωσταω? Rolling eyes Wink
birbilakos - Πεμ 16 Οκτ 2008, 15:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά επειδή θα το πάω για ένα sevice από βδομάδα και οι βαλβολίνες δεν ξέρω αν έχουν αλλαχτεί και ποτέ... τι μου προτείνεται να τους ζητήσω να μου βάλουν?? ELF TRP 75-80 ??

Στην αντιπροσωπεία θα το πάω εδώ στην Πάτρα..
AlienHack - Σαβ 18 Οκτ 2008, 11:05:36
Θέμα δημοσίευσης:
οπως το ειπες... ELF TRP
AlienHack - Δευ 20 Οκτ 2008, 15:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον, πρώτη εντύπωση, μαλακωσε το κιβώτιο, γλυστράει καλύτερα ο λεβιές ,με λιγότερες τριβές γουργουρίσματα κτλ. Η όπισθεν δέχτηκε την μεγαλύτερη βελτίωση καθότι απο εκει που έμπαινε σωστά 2-3 φορες στις 10 τώρα σχεδον 9 στις δέκα μπαινει γλυκά χωρίς γρατζούνισμα.

Η πρώτη που μου εκανε ενα σκάλομα εξακολουθει να το κάνει (τι μπορει να ειναι αυτό?) , αλλα ποιο εύκολα ξεσκαλώνει απο πρίν.

Δεν χρειάζοντε ιδιαίτερο ζέσταμα , οι παλιές βαλβολίνες μου αν δεν ζεσταινόταν η μηχανή δεν έμπαινε τιποτα σωστά.

Επίσης περίμενω και αλλη βελτιωση καθότι όλοι μου λένε οτι οι βαλβολίνες θέλουν λίγο-καποια km- να κάτσουν σωστά πανω στα γραναζια... είδομεν.

Γενικά βελτίωση 30-50% στο κιβώτιο, αναλόγος την ταχύτητα. Καλή βελτίωση συντήρηση για το κόστος. .
drdino - Δευ 20 Οκτ 2008, 15:17:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αλέξανδρε όταν έβγαλε τις παλιές ήσουν παρών; Είδες καθόλου την μαγνητική τάπα αν είχε γρέζια;
AlienHack - Δευ 20 Οκτ 2008, 15:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ήμουν παρόν, ήμουν δουλειά, αλλα ο μηχανικός μου ειπε οτι δεν ειχε τιποτα σκουπιδια απο γραναζια κτλ, και οι βαλβολίνες ήταν σχετικά καθαρές , γνώμη του οτι πρέπει να ειχαν κανει μονο 20-30.000 km. . αποκλείεται λεει να μην ειχαν αλαχθεί ποτε. . Confused
Steve - Πεμ 23 Οκτ 2008, 10:05:14
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Αλέξανδρε όταν έβγαλε τις παλιές ήσουν παρών; Είδες καθόλου την μαγνητική τάπα αν είχε γρέζια;


Exclamation Question

Το μαγνητάκι αυτό (που δεν είναι και τάπα) για να το δείς με τα γρέζια, πρέπει να ανοίξεις το σασμάν...
drdino - Πεμ 23 Οκτ 2008, 11:33:03
Θέμα δημοσίευσης:
Confused Στο δικό μου το σασμάν νομίζω πως η τάπα έχει και μαγνητάκι πάνω. Βλακεία λέω;
Steve - Πεμ 23 Οκτ 2008, 11:53:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πιθανώς να σε μπερδέψανε τα γρέζια που μπορεί να είχαν καθίσει στην τάπα Smile
drdino - Παρ 24 Οκτ 2008, 10:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα δεν είχε καν γρέζια, οπότε θεώρησα ότι δεν είχα τπτ φοβερές φθορές. Laughing Laughing
grpap - Παρ 24 Οκτ 2008, 19:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Το μελαχρινο σε γκομενες ειναι οντως απαιχτο.......... Laughing Laughing Laughing

Υγ Η Motylgear βγηκε σε χρωμα μπυρας (δια στοματος μηχανικου μου και ματιων μου) το ιδιο θα βγει και η MTG.


Οι MTG αλλαχτηκαν με καινουργιες και οι προηγουμενες βγηκαν ΞΑΝΘΕΣ και ρευστοτατες.Μετα απο 3 μηνες χρησης δειχνουν οτι ειναι εξαιρετικες.
sps - Παρ 24 Οκτ 2008, 20:58:25
Θέμα δημοσίευσης:
kai τι εβαλες Γρηγορη?
ΜΤG?
grpap - Παρ 24 Οκτ 2008, 21:36:40
Θέμα δημοσίευσης:
MTG παλι.Η αλλαγη εγινε για να ξεπλυθει το κιβωτιο.
sectorakos2001 - Δευ 03 Νοέ 2008, 20:40:55
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια καλο ειναι να λενε καποιοι σε ποια μαγαζια Μπορουμε να βρουμε την ELF TRP μιας και εψαχνα ΜΕΡΕΣ τωρα και δεν καταφερα να βρω και τελικα αναγκαστικα να βαλω TOTAL BV ...........

ας Δωσει καποιος τα Φωτα να ξερουμε !!!!!
MEMsound - Τρι 04 Νοέ 2008, 01:46:01
Θέμα δημοσίευσης:
...λέσχη... Laughing Wink
sectorakos2001 - Τρι 04 Νοέ 2008, 16:40:32
Θέμα δημοσίευσης:
ποσα ποστ πρεπει να κανω για να μου πει καποιος που ειναι η Λεσχη !!!! και ποτ ειναι Ανοιχτη κτλ κτλ ..........................
Ghost Dog - Τρι 04 Νοέ 2008, 16:47:50
Θέμα δημοσίευσης:
αν εκανες μια ρημαδιασμενη αναζητηση θα το εβρισκες μονος, τεσπα..... Rolling eyes
ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ 10 & ΣΟΦΟΥΛΗ,
Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ Thumb right
abaleo - Πεμ 13 Νοέ 2008, 02:47:52
Θέμα δημοσίευσης:
εχει μεινει καθολου μαγικό ζουμι ELF TRP στη λέσχη? γιατι θα ηθελα 2 λίτρα (τόσο δεν παίρνει?)
ή με ποιον να συνεννοηθώ για το αν μπορεί να μου τα "κουβαλήσει" στην εκδρομή στην κόρινθο?
MEMsound - Πεμ 13 Νοέ 2008, 02:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου φερω... Wink
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Σαβ 29 Νοέ 2008, 19:49:54
Θέμα δημοσίευσης: ειδος βαλβολινης
να κανω μια χαζη ερωτηση γιατι δεν το θυμαμαι και δεν εχω το κουτι να δω εαν οι ELF TRP ειναι συνθετικές? ή οχι
Arvas - Δευ 01 Δεκ 2008, 16:23:46
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως ξερει κανεις στα γιαννενα που μπορουμε να βρουμε elf και amsoil;;; πολυ rc/gt κυκλωφορει εδω δεν μπορει καποιος θα εχει...
grpap - Δευ 01 Δεκ 2008, 18:07:16
Θέμα δημοσίευσης:
Για elf παρε τον Βλεσσιδη στην Κατεχακη να σου στειλει με το κτελ.Για Amsoil τον αντιπροσωπο.Και αυτος στελνει σε ολη την Ελλαδα.
Randy - Παρ 05 Δεκ 2008, 20:11:54
Θέμα δημοσίευσης:
καλη η mtg gl-4? εχω 206 1.4 90 αλογα χωρις μπλοκε κλπ...
και ειπα να τη βαλω.... με 2 μπουκαλια των 946 ml ειμαι οκ? μηπως να παρω και 3ο? τα τα παρει και τα 2 το σασμαν και οκ?
grpap - Σαβ 06 Δεκ 2008, 00:05:25
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι,δυο μπουκαλια φτανουν και περισσευουν.Σαν βαλβολινη ειναι εξαιρετικη.
dimitris27 - Τετ 10 Δεκ 2008, 11:11:11
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα...υστερα απο αρκετο ψαχιμο στη φρατζη trp δεν βρηκα πουθενα,απο οτι μου ειπαν ολοι ειναι σε ελλειψη.
και ετσι ειπα να κανω το πειραματοζωο....torco rtf gl6, για πειται καμμια γνωμη απο οτι ειδα δεν εχει βαλει κανενας.20 ευρω το λιτρο πηγε το μαλλι...
Randy - Τετ 10 Δεκ 2008, 17:58:49
Θέμα δημοσίευσης:
για τα λαδια αυτα εχω κακιστη αποψη.. για τη βαλβολινη τους δεν ξερω..
fynos - Πεμ 11 Δεκ 2008, 07:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
dimitris27 έγραψε:
Καλημερα...υστερα απο αρκετο ψαχιμο στη φρατζη trp δεν βρηκα πουθενα,απο οτι μου ειπαν ολοι ειναι σε ελλειψη.
και ετσι ειπα να κανω το πειραματοζωο....torco rtf gl6, για πειται καμμια γνωμη απο οτι ειδα δεν εχει βαλει κανενας.20 ευρω το λιτρο πηγε το μαλλι...


Εγώ θα έλεγα να γίνεις μέλος και να ψωνίζεις από την λέσχη . . . . εγώ βαλβολίνη εκτός TRP για την ώρα δεν θα έβαζα !
Randy - Πεμ 11 Δεκ 2008, 09:28:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω αγορασα
AMSOIL MTG 75w-90, θα κανουν για το σασμαν μου? δεν εχω μπλοκε κλπ.. ειναι 1400, 90 αλογα και το συστημα μεταδοσης ειναι εργοστασιακο.(μαμα βαλβολινη τοταλ transmission BV 75w-80)

στην πεζο πηρα τηλεφωνο και δε δεχονται να βαλουν τις δικες μου, μονο τις δικες τους.. ημαρτον..
dimitris27 - Πεμ 11 Δεκ 2008, 22:44:17
Θέμα δημοσίευσης:
Το ιδιο μου ειπαν και εμενα σημερα που τους πηρα τηλ..για να βαλω δικα μου λαδια και βαλβολινες....εφοσον το βιβλιαρακι αναφερει οτι μπορεις να χρησιμοποιησεις οτι θες εφοσον πληρουνται οι προδιαγραφες της εταιρειες και θα πληρωθουν κανονικα για την εργσια τους ,,,κατι μου λεει οτι πρεπει να ετοιμασω ενα mail προς γαλλια μερια...
drdino - Τρι 23 Δεκ 2008, 16:36:36
Θέμα δημοσίευσης:
Άλλαξα βαλβολίνες ξανά σήμερα. 2 χρόνια και 37k χιλιόμετρα μετά. Πάλι TRP μπήκαν... Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι η διαφορά πάλι στο σασμάν. Πολύ ανώτερο. Rolling eyes Εντωμεταξύ, βγήκαν ψιλοαδιαφανείς, σαν γαλάκτωμα αλλά στο ξανθό χρώμα των βαλβολίνων. Τι θα πει αυτό; Confused Confused
MEMsound - Τρι 23 Δεκ 2008, 16:41:07
Θέμα δημοσίευσης:
μια ενδιαφέρουσα ιδέα ειναι η αλλαγή κάθε 20000 και οχι περισσότερο...
λέω εγω τώρα...

(μιας και δεν ειμαστε και πολυ "ευγενικοί" με τα αμαξάκια μας....)
drdino - Τρι 23 Δεκ 2008, 16:52:36
Θέμα δημοσίευσης:
Με έπιασαν τα γέλια όταν άρχισα να αλλάζω τις ταχύτητες. Δεν περίμενα τέτοια διαφορά, ειδικά όταν λένε για αλλαγή κάθε 60k. Laughing Laughing Laughing Έτσι πως το έκοψα, κάθε 30k σίγουρα θα παίρνουν δρόμο, αν βολεύει και πιο νωρίς ακόμα καλύτερα.

Σε σένα θυμάσαι μήπως πώς βγήκαν;
MEMsound - Τρι 23 Δεκ 2008, 17:09:37
Θέμα δημοσίευσης:
εχω εχω μπλοκέ,
αλλωστε (απ όσο θυμαμαι) δεν εχω ξαναλλάξει βαλβολίνες (πέραν των mtg, που ειχα βάλει οταν πρωτοεβαλα το μπλοκε και που εχω γράψει πως βγηκαν...) και οι elf που εχω τωρα μέσα μια χαρα φαινετια αν δουλευουν
drdino - Τρι 23 Δεκ 2008, 17:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
H μαρμελάδα δικιά σου ήταν ή θυμάμαι λάθος; Laughing Embarassed
MEMsound - Τρι 23 Δεκ 2008, 17:17:27
Θέμα δημοσίευσης:
τσεκαρε στο τοπικ για βαλβολινες σε μπλοκε και θα δεις οτι μαρμελαδα δεν "εφτιαξα" μονο εγω... Rolling eyes Laughing Laughing Laughing

(ευτυχως το δικό μου ΒΕ λόγω ελλειψης δυναμης και λίγο πιο προεκτικής οδηγησης... "αντεξε"... ενώ το αλλο ΒΕ "γεια σας και αν θυμαμαι καλά και ενα ΜΑ... τελος πάντων ειμαστε οφφ μιας κι εδω λετε για "χωρις μπλοκε")
abaleo - Τρι 23 Δεκ 2008, 23:18:40
Θέμα δημοσίευσης:
εσταξε σημερα το μαγικο ζουμι elf trp μεσα στο κιβωτιο...
απο πρωτη αισθηση εχει πιο απαλο κουμπωμα
αλλα τοσο φθηνα που το παιρνουμε απο λεσχη αξιζει σιγουρα!
mez - Πεμ 25 Δεκ 2008, 13:02:04
Θέμα δημοσίευσης:
Από εχθές έβαλα και εγώ ELF TRP, ένα πράγμα μπορώ να πω, έχει διαφορές αλλά όχι όπως λένε κάποιοι. Διαφορές έχει(είναι πιο γλυκές οι αλλαγές,και κουμπώνουν ελάχιστα καλύτερα τα κρύα πρωινά), αλλά όχι τραγικά πράγματα που θα με κάνουν να αλλάξω άποψη για το μάπα κιβώτιο του αυτοκινήτου μου.
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Σαβ 27 Δεκ 2008, 19:39:44
Θέμα δημοσίευσης: κιβωτιο
mez έγραψε:
Από εχθές έβαλα και εγώ ELF TRP, ένα πράγμα μπορώ να πω, έχει διαφορές αλλά όχι όπως λένε κάποιοι. Διαφορές έχει(είναι πιο γλυκές οι αλλαγές,και κουμπώνουν ελάχιστα καλύτερα τα κρύα πρωινά), αλλά όχι τραγικά πράγματα που θα με κάνουν να αλλάξω άποψη για το μάπα κιβώτιο του αυτοκινήτου μου.


Το προιον ειναι παρα πολυ καλό και εχω δει διαφορα, διστιχως το κιβωτιο ειναι προβληματικο τα ιδια εχω και εγώ με το 307 μου
makis106 - Σαβ 27 Δεκ 2008, 20:00:58
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Από εχθές έβαλα και εγώ ELF TRP, ένα πράγμα μπορώ να πω, έχει διαφορές αλλά όχι όπως λένε κάποιοι. Διαφορές έχει(είναι πιο γλυκές οι αλλαγές,και κουμπώνουν ελάχιστα καλύτερα τα κρύα πρωινά), αλλά όχι τραγικά πράγματα που θα με κάνουν να αλλάξω άποψη για το μάπα κιβώτιο του αυτοκινήτου μου.
Τα ίδια και εγώ, τις άλλαξα στα 10000 κμ πριν 3-4 μήνες. Η διαφορά που είδα είναι απο ελάχιστη, εώς... τίποτα!
Επειδή άκουγα ότι κάποιοι κάτοχοι 207 GT/Rallye είδαν τρομερές διαφορές μετά την τοποθέτηση της TRP, για να το εξηγήσω, σκέφτηκα ότι το δικό μου δεν έφτασε στο σημείο που ήταν το δικό τους πριν την αλλαγή, επειδή τις άλλαξα σχετικά νωρίς, ή ότι στις τελευταίες παρτίδες η Peugeot μπορεί να άλλαξε την ποιότητα των βαλβολίνων που τοποθετεί εργαστασιακά, προσπαθώντας να το βελτιώσει κάπως. Πάντως το σασμάν συνεχίζει να είναι η παραφωνία σε αυτό το αυτοκίνητο. Πέρα απο την αίσθηση, η γρήγορη αλλαγή δευτέρας είναι σχεδόν αδύνατο να είναι αθόρυβη, οπότε αναγκαστικά την καθυστερείς λίγο! Evil
android - Σαβ 27 Δεκ 2008, 22:47:21
Θέμα δημοσίευσης:
για μια απλη αλλαγη υγρων η διαφορα ειναι φαναερη κ ειναι μεγαλη....υγρα αλλαζεις δεν αλλαζεις σασμαν...απο την στιγμη που βλεπεις αυτο το κλικ καλυτερου πρεπει να σαι ευχαριστιμενος...θαυματα δεν γινοντε με 2 λιτρα βαλβολινες Laughing
makis106 - Σαβ 27 Δεκ 2008, 23:04:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ούτε "κλικ" ούτε "κλακ" μόνο "κράου" στην αλλαγή 1ης με 2α.
Δεν περίμενα να δω το θαύμα που περιέγραφαν άλλοι, αλλα έστω μια μικρή βελτίωση στην αλλαγή 1ης-2ας, άλλα @@...
Ίσως ξαναλέω επειδή το δικό μου δεν πρόλαβε να χειροτερέψει.
android - Σαβ 27 Δεκ 2008, 23:28:02
Θέμα δημοσίευσης:
ε μην περιμενεισ κ απο καρφωτη 1η 2α που γρατζουναει να βαλεις βαλβολινες και να μην κανει τπτ...σε τετοιες κανιβαλιες θες τπτ 75-140w Laughing
MEMsound - Σαβ 27 Δεκ 2008, 23:30:03
Θέμα δημοσίευσης:
πιο ενισχυμένες ΒΑΣΕΙΣ ΜΗΧΑΝΗΣ ΘΕΛΕΙ
ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ ΒΑΛΒΟΛΙΝΕΣ (πέραν των τρπ που αποδεδειγμένα δουλευουν μια χαρα)

Nod Nod Nod Nod Nod Nod
makis106 - Σαβ 27 Δεκ 2008, 23:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ποτέ καρφωτές, απλά γρήγορες, καρφωτές μπορεί να μην δεχτεί καν να την αλλάξει Laughing Δεν έχω δοκιμάσει!
Έχει ειπωθεί ότι μπορεί να φταίει και ο συμπλέκτης... Μακάρι πάντως να είναι οι βάσεις, να βρεθούν και τίποτα πιο ενισχυμένες, να το διορθώσουμε... Βέβαια αυτό ίσως έχει άλλο αντίκτυπο πχ. περισσότερους κραδασμούς, αλλα αυτή είναι μια άλλη ιστορία. Έχουμε ξεφύγει και λίγο απο το θέμα Very happy
Touristas - Κυρ 28 Δεκ 2008, 09:14:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά εάν έχει ξεκινήσει και κάνει φασαρία ότι βαλβολίνες και να βάλετε δεν πρόκειται να σταματήσει μιας και η ζημιά έχει ηδη γίνει.
makis106 - Κυρ 28 Δεκ 2008, 11:31:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν πρόκειται για ζημιά. Αυτό το γρατσουνισματάκι, το έκανε στην πρώτη κιόλας γρήγορη αλλαγή και συνεχίζει να κάνει το ίδιο μέχρι και σήμερα. Λες και ήταν έτσι απο το εργοστάσιο! Τι να πω... Rolling eyes
PASALIMANI - Κυρ 28 Δεκ 2008, 12:39:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εχθες εκανα μια βολτα υστερα απο 10μερες παρατημενο.πριν ξεκινησω ημουν σχεδον σιγουρος οτι ακομη και με τις trp λογω του κρυου θα γρατζουνησει πολυ.ε καμια σχεση,η πρωτη μπηκε τοσο ανετα λες και ειχα κιβωτιο bmw και θυμουμενος τι ειχα τραβηξει τον προηγουμενο χειμωνα εμεινα εκπληκτος.για τις υπολοιπες ταχυτητες ουτε καν λογος,μιας και με τις αλλες βαλβολινες που ειχε δεν υπηρχε προβλημα,περα απο μια πιο ξερη αισθηση.
Randy - Δευ 29 Δεκ 2008, 02:07:15
Θέμα δημοσίευσης:
εγω λεω οτι και η τοταλ της πεζο ειναι καλη...

αρκει να ανανεωνεται..
lem-x24 - Τρι 30 Δεκ 2008, 12:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
γεια σας παιδιά και χρόνια πολλά. ίσως το ψάχνουμε τόσο πολύ το θέμα που καταντά κουραστικό. έτσι έκανα και εγώ στην αρχή με το αμάξι. σας έπρηξα και εσας και με πρήξατε και εσείς (χαριτολογώντας). εγώ στα 10000 χμ άλλαξα τις εργοστασιακες και έβαλα τις ΤΟΤΑΛ. τις έχω δουλέψει κάπου στα 7000 χμ και όλα μια χαρά. αραιά και που κάνει κάποιο γρατζούνισμα η δευτέρα αλλά είπαμε!!! είναι πεζό και δεν έχει τόσο καλό επιλογέα. ας χαρούμε την ασφαλή οδήγηση που μας προσφέρουν τα αμαξάκια μας και μην το ψάχνουμε τόσο (μάκη για εσένα το λέω). σίγουρα έχεις γκαζιάρικο αμάξι και θες κάρφωμα αλλά οκ μη σκας κιόλας, κάνε λίγο πιο αργά την αλλαγή και σκίστο μετά, το μοτερ σου τραβάει πολλά ζόρια) και κάτι άλλο ρε σεις. κοίταξα πιο προσεχτικά το manual και ξέρετε τι λέει:το κιβώτιο δε χρειάζεται αλλαγή λαδιού ΠΟΤΕ. μόνο συμπλήρωμα αν χρειάζεται. η παιζώ έχει επιστήμονες μηχανολόγους οι οποίοι έχουν μελετήσει πολύ καλά τα αμάξια. δε θα έδιναν ποτέ λάθος οδηγίες στους πελάτες τους. αυτοί ξέρουν σίγουρα περισότερα από τον καθένα από αμάξια. πάντως και φίλους που είχαν τόσα χρόνια το 206 πάρα τα γκρακ γκρουκ που έκανε συχνά το κιβώτιο δε χρειάστηκε να το επιστευάσουν ποτέ. και σας μιλάω για πολύ δούλεμα το αμάξι. σε 2 χρόνια 140 000 χμ
RoadRunner122 - Τρι 30 Δεκ 2008, 13:15:33
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:
.......κοίταξα πιο προσεχτικά το manual και ξέρετε τι λέει:το κιβώτιο δε χρειάζεται αλλαγή λαδιού ΠΟΤΕ. μόνο συμπλήρωμα αν χρειάζεται. η παιζώ έχει επιστήμονες μηχανολόγους οι οποίοι έχουν μελετήσει πολύ καλά τα αμάξια. δε θα έδιναν ποτέ λάθος οδηγίες στους πελάτες τους. αυτοί ξέρουν σίγουρα περισότερα από τον καθένα από αμάξια. πάντως και φίλους που είχαν τόσα χρόνια το 206 πάρα τα γκρακ γκρουκ που έκανε συχνά το κιβώτιο δε χρειάστηκε να το επιστευάσουν ποτέ. και σας μιλάω για πολύ δούλεμα το αμάξι. σε 2 χρόνια 140 000 χμ


Όσο θα υπάρχουν άνθρωποι που ενθουσιάζονται όταν ακούνε πως ένα αμάξι χρειάζεται 1η αλλαγή λαδιών στα 50.000km, τόσο οι κατασκευαστές θα γράφουν πως οι βαλβολίνες δεν θέλουν αλλαγή ΠΟΤΕ!

Τώρα, αν αυτό είναι το σωστό (το να μην αλλάζονται ποτέ οι βαλβολίνες) κατά τους μηχανικούς-κατασκευαστές είναι άλλη υπόθεση.
Σίγουρα πάντως για το τμήμα marketing της κάθε εταιρίας, αυτό είναι το σωστό!
Jim207GT - Τρι 30 Δεκ 2008, 13:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι κάτι σα τα Μπουζί στις 40.000χλμ και άμα δείτε πώς βγήκαν του Salex(καραμαμά το αμάξι) στα 30.000 θα κλαίτε.....δεν χρειάζετε να σε επιστήμονας για να το καταλάβεις αλλά μερικοί μου φαίνετε υποτιμούν την ίδια τους τη νοημοσύνη.
volvos - Τρι 30 Δεκ 2008, 13:49:04
Θέμα δημοσίευσης:
στο μανιουαλ λεει καθε 60000χλμ αλλαγη βαλβολινες νομιζω
fynos - Τρι 30 Δεκ 2008, 15:06:25
Θέμα δημοσίευσης:
σωστά.
android - Τρι 30 Δεκ 2008, 17:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Είναι κάτι σα τα Μπουζί στις 40.000χλμ και άμα δείτε πώς βγήκαν του Salex(καραμαμά το αμάξι) στα 30.000 θα κλαίτε.....δεν χρειάζετε να σε επιστήμονας για να το καταλάβεις αλλά μερικοί μου φαίνετε υποτιμούν την ίδια τους τη νοημοσύνη.


σημερα πηγα και τα αλλαξα...οχι μου λεει τι απο τωρα θα τα αλλαξεις?20000 μονο....ρε παιδια θελω να τα αλλαξω κακο ειναι?
ερχετε μετα ....ε ειχαν παρει λιγο υγρασια λιγο ετσι λιγο αλλιως
Laughing Laughing Laughing
αλαξτετα οριακα ειναι τα 20000
Touristas - Τρι 30 Δεκ 2008, 17:34:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τι λέτε τώρα από πού είχαν πάρει υγρασία..???
Τελικά εμείς ξέρουμε καλύτερα από τον κατασκευαστή μου φαίνεται Rolling eyes

Αν κάποιός θέλει να αλλάζει βαλβολίνες κάθε 20.000χλμ είναι δικό του θέμα.
COOL ALEXIS - Τρι 30 Δεκ 2008, 18:19:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως λέει για τα μπουζί - off topic Question
android - Τρι 30 Δεκ 2008, 21:08:40
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Μήπως λέει για τα μπουζί - off topic Question


ακριβως.... Very happy
lem-x24 - Δευ 05 Ιαν 2009, 11:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ έγραψα αυτό που διάβασα στο βιβλιαράκι. δε σου λέω ότι θα το τηρήσω. αλλά δεν είναι και κατάσταση αυτή να αλλάζεις τις βαλβολίνες κάθε 10000 σαν τα λάδια.
dimitris27 - Τρι 06 Ιαν 2009, 11:03:56
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Δεν ξέρω αν πρόκειται για ζημιά. Αυτό το γρατσουνισματάκι, το έκανε στην πρώτη κιόλας γρήγορη αλλαγή και συνεχίζει να κάνει το ίδιο μέχρι και σήμερα. Λες και ήταν έτσι απο το εργοστάσιο! Τι να πω... Rolling eyes
αυτο το μικρο γρατζουνισματακι μου το εκανε και εμενα απο την αρχη μαζι με το οτι πολλες φορες δεν κουμπωνε καθολου η δευτερα..το αυτοκινητο ειναι εδω και καμμια 20 σαρια μερες στην lion για να φερουν γραναζι η κατι τετοιο γιατι απο τα νευρα μου δεν καταλαβα...και το τραγικο ειναι οτι υποστηριζουν οτι κανενα αθτοκινητο δεν εχει αυτο το προβλημα....ΕΛΕΟΣ...
makis106 - Τρι 06 Ιαν 2009, 11:31:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πρόβλημα στο κούμπωμα δεν αντιμετώπισα ποτέ, πάντα κουμπώνει, απλά σε πολύ γρήγορη αλλαγή θα γρατσουνίσει. Βέβαια και αυτό το γρατσούνισμα έχω να το ακούσω μήνες, γιατί πλέον ξέρω που υποφέρει και φροντίζω να κάνω λίγο πιο αργή αλλαγή όταν θέλω να τα δώσω.
Πάντως μην περιμένεις να δουλεύει τέλεια μετά, ξέρω αρκετούς οι οποίοι μόλις το έβγαλαν απο συνεργείο με αλλαγμενο συγχρονιζέ, στην πρώτη αλλαγή, πάλι ακούστηκε. Είναι κουσούρι! Mad Αλήθεια σου είπαν τι πρόβλημα διέγνωσαν?
dimitris27 - Τρι 06 Ιαν 2009, 11:40:01
Θέμα δημοσίευσης:
κατι ειχε φαγωθει..δε νομιζω οτι ηταν το συγχρονιζε ομως.Δεν καταλαβα καλα γιατι στην αρχη δεν ηθελαν να το περασουν εγγυηση και τα νευρα μου ηταν στο θεο.θα σου πω τεταρτη που θα παρω παλι τηλ.Το ασχημο ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι μεσα απο τις 10 Δεκεμβρη...
Jim207GT - Τρι 06 Ιαν 2009, 11:49:53
Θέμα δημοσίευσης:
dimitris27 έγραψε:
κατι ειχε φαγωθει..δε νομιζω οτι ηταν το συγχρονιζε ομως.Δεν καταλαβα καλα γιατι στην αρχη δεν ηθελαν να το περασουν εγγυηση και τα νευρα μου ηταν στο θεο.θα σου πω τεταρτη που θα παρω παλι τηλ.Το ασχημο ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι μεσα απο τις 10 Δεκεμβρη...


Έλεος ρε φιλαράκι, εγώ που μου άλλαξαν συχρονιζέ 1-2ας 3-4ης και ρουλεμάν συμπλέκτη το πρωι το πήγα απόγευμα το πήρα.
Και δεν τα είχαν τα πράγματα απλά με πήραν τηλ όταν τα είχαν να το πάω, γιατι να μου το κρατήσουν μέχρι να τους έρθουν τα αντ/κα???
volvos - Τρι 06 Ιαν 2009, 11:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:
εγώ έγραψα αυτό που διάβασα στο βιβλιαράκι. δε σου λέω ότι θα το τηρήσω. αλλά δεν είναι και κατάσταση αυτή να αλλάζεις τις βαλβολίνες κάθε 10000 σαν τα λάδια.


που ειδες να σου λεει κανεις να αλλαζεις βαλβολινες καθε 10000χλμ? Evil

αν εσυ θες να μη τις αλλαξεις ποτε δικαιωμα σου αλλα μετα μη κλαψουριζεις οτι χαλανε τα γαμωσαζμαν της πεζο....
οι βαλβολινες εχουν 24ευρω και το πολυ 10 εργασια δεν ειναι κανα σουπερ εξοδο και καθε 40000χλμ ειναι μια καλη περιοδο αλλαγης
dimitris27 - Τρι 06 Ιαν 2009, 12:35:38
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
dimitris27 έγραψε:
κατι ειχε φαγωθει..δε νομιζω οτι ηταν το συγχρονιζε ομως.Δεν καταλαβα καλα γιατι στην αρχη δεν ηθελαν να το περασουν εγγυηση και τα νευρα μου ηταν στο θεο.θα σου πω τεταρτη που θα παρω παλι τηλ.Το ασχημο ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι μεσα απο τις 10 Δεκεμβρη...


Έλεος ρε φιλαράκι, εγώ που μου άλλαξαν συχρονιζέ 1-2ας 3-4ης και ρουλεμάν συμπλέκτη το πρωι το πήγα απόγευμα το πήρα.
Και δεν τα είχαν τα πράγματα απλά με πήραν τηλ όταν τα είχαν να το πάω, γιατι να μου το κρατήσουν μέχρι να τους έρθουν τα αντ/κα???


πλακα μου κανεις μερα που ναι???πηγα πρωτη φορα 20 νοεμβρη να το δουν..μου ειπαν οτι παρηγγειλαν καποια ανταλακτικα και με παιρνουν στισ 10 δεκεμβρη οτι ηρθαν..παω το αυτοκινητο λυνουν το σασμαν και βλεπουν οτι τελικα θελουν αλλο ανταλακτικο το παραγγελνουν και ακομα ερχεται.βεβαια δεν μπορουσαν να ξαναδεσουν το αυτοκινητο και εχει μεινει λυμενο απο τοτε..α και καποιο ελατηριο για το συμπλεκτη το εχουν παραγγειλει απο νοεμβριο αλλα...sorry για το offtopic αλλα εχω αρχισει να βγαινω εκτος εαυτου....παντως με το που το παρω κατευθειαν αλλαγμα βαλβολινες. με τις torco rtf που εχω παρει οπως εχω γραψει και πιο πανω..θα κανω το πειραματοζωο για να δουμε..
PASALIMANI - Τρι 06 Ιαν 2009, 17:31:13
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι δεν πηγες στον χαραλαμπακη στην θηβων να παρεις TRP?
dimitris27 - Τρι 06 Ιαν 2009, 17:46:55
Θέμα δημοσίευσης:
PASALIMANI έγραψε:
Γιατι δεν πηγες στον χαραλαμπακη στην θηβων να παρεις TRP?
κατεβηκα φραντζη που ειναι διπλα στο σπιτι μου,πηγα στο λαμριανιδη αυτος μου τις προτεινε με κλειστα ματια γιατι οι elf του ειχαν τελειωσει.θα δουμε σε λιγες μερες το αποτελεσμα..
android - Τρι 06 Ιαν 2009, 18:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
dimitris27 έγραψε:
PASALIMANI έγραψε:
Γιατι δεν πηγες στον χαραλαμπακη στην θηβων να παρεις TRP?
κατεβηκα φραντζη που ειναι διπλα στο σπιτι μου,πηγα στο λαμριανιδη αυτος μου τις προτεινε με κλειστα ματια γιατι οι elf του ειχαν τελειωσει.θα δουμε σε λιγες μερες το αποτελεσμα..


μαμανε αυτες που πηρες....απλα εβαζες 2 φορες elf με αυτα τα λεφτα Laughing
40.000χλμ βαλβολινες σε 207 gt ? Laughing Laughing Laughing Laughing καλο...καθε 20.000 κ πολυ ειναι
lem-x24 - Τρι 06 Ιαν 2009, 20:51:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
lem-x24 έγραψε:
εγώ έγραψα αυτό που διάβασα στο βιβλιαράκι. δε σου λέω ότι θα το τηρήσω. αλλά δεν είναι και κατάσταση αυτή να αλλάζεις τις βαλβολίνες κάθε 10000 σαν τα λάδια.


που ειδες να σου λεει κανεις να αλλαζεις βαλβολινες καθε 10000χλμ? Evil

αν εσυ θες να μη τις αλλαξεις ποτε δικαιωμα σου αλλα μετα μη κλαψουριζεις οτι χαλανε τα γαμωσαζμαν της πεζο....
οι βαλβολινες εχουν 24ευρω και το πολυ 10 εργασια δεν ειναι κανα σουπερ εξοδο και καθε 40000χλμ ειναι μια καλη περιοδο αλλαγης


εδώ μέσα (μιας και είσαι πολύ ενεργός χρήστης) έχουν γράψει αρκετοί ότι αλλάζουν βαλβολίνες μαζί με τα λάδια γιατί προσπαθούν να βρουν τη θεική λύση του κωλογαλλικού γαμωσασμάν. όσον αφορά το κάθε πότε αλλάζει ο καθένας λάδια και βαλβολίνες είναι δική του υπόθεση.
volvos - Τρι 06 Ιαν 2009, 20:56:53
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:
volvos έγραψε:
lem-x24 έγραψε:
εγώ έγραψα αυτό που διάβασα στο βιβλιαράκι. δε σου λέω ότι θα το τηρήσω. αλλά δεν είναι και κατάσταση αυτή να αλλάζεις τις βαλβολίνες κάθε 10000 σαν τα λάδια.


που ειδες να σου λεει κανεις να αλλαζεις βαλβολινες καθε 10000χλμ? Evil

αν εσυ θες να μη τις αλλαξεις ποτε δικαιωμα σου αλλα μετα μη κλαψουριζεις οτι χαλανε τα γαμωσαζμαν της πεζο....
οι βαλβολινες εχουν 24ευρω και το πολυ 10 εργασια δεν ειναι κανα σουπερ εξοδο και καθε 40000χλμ ειναι μια καλη περιοδο αλλαγης


εδώ μέσα (μιας και είσαι πολύ ενεργός χρήστης) έχουν γράψει αρκετοί ότι αλλάζουν βαλβολίνες μαζί με τα λάδια γιατί προσπαθούν να βρουν τη θεική λύση του κωλογαλλικού γαμωσασμάν. όσον αφορά το κάθε πότε αλλάζει ο καθένας λάδια και βαλβολίνες είναι δική του υπόθεση.


και εγω αλλαζω καθε 10000χλμ βαλβολινες
ποιο ειναι το προβλημα σου?
δεν εχουμε το ιδιο αμαξι ουτε τις ιδιες απαιτησεις ολοι μας οποτε δεν εχει νοημα να κρινεις τι κανει ο καθε ενας .
αλλος προσπαθουσε περσι να μας πεισει οτι εκανε 100000χλμ με τα ιδια αμορρτισερ χαμηλωμενος και απο πανω σε 307 και περασε και κτεο και ηταν και οκ τα αμορτισερ τι να λεμε τωρα
lem-x24 - Πεμ 08 Ιαν 2009, 16:41:58
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:


και εγω αλλαζω καθε 10000χλμ βαλβολινες
ποιο ειναι το προβλημα σου?
δεν εχουμε το ιδιο αμαξι ουτε τις ιδιες απαιτησεις ολοι μας οποτε δεν εχει νοημα να κρινεις τι κανει ο καθε ενας .
αλλος προσπαθουσε περσι να μας πεισει οτι εκανε 100000χλμ με τα ιδια αμορρτισερ χαμηλωμενος και απο πανω σε 307 και περασε και κτεο και ηταν και οκ τα αμορτισερ τι να λεμε τωρα


εγώ αναφέρθηκα στον προβληματισμό του μάκη. εσύ ανέφερες τα σχετικά με το μικρό κόστος της αλλαγής βαλβολίνης και ότι δεν είναι θέμα χρημάτων. άλλαζε λάδια και στα 5000 χμ (κακό δεν του κάνεις). απλά έχει αφεθεί να αιωρείται εδώ μέσα ότι είναι καλό να βάλουμε trp γιτί κάποια στιγμή θα την ακούσει το σασμάν. και ο μάκης έβαλε και δεν κατάλαβε κάποιο μαγικό άγγιγμα στο κιβώτιο και το παιδί λέει την παρατήρηρσή του.
PASALIMANI - Πεμ 08 Ιαν 2009, 20:00:34
Θέμα δημοσίευσης:
Αφου αποδεδειγμενα δουλευει σε πολλους γιατι να μην αιωρειται? ο κολητος μου πριν μια βδομαδα την εβαλε κ μου ειπε οτι το βλεπει αρκετα βελτιωμενο.
fynos - Πεμ 08 Ιαν 2009, 20:21:49
Θέμα δημοσίευσης:
Αν το σαζμάν την έχει ακούσει δεν επρόκειτο να δει τπτ μην λέμε βλακείες . . .
Το ότι κάνει δουλεία δεν νομίζω να το αμφισβητήσει σχεδόν κανένας, αλλά μην ήμαστε και παράλογοι . . . βάλτες όταν πάρεις το αυτοκίνητο όχι μετά από 10000km
206kwn - Πεμ 08 Ιαν 2009, 20:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
lem-x24 έγραψε:

άλλαζε λάδια και στα 5000 χμ (κακό δεν του κάνεις)..


εννοειται οτι δεν του κανεις κακο,ισα ισα.....καλο του κανεις και ΝΑΙ υπαρχουν ατομα εδω μεσα που τα αλλαζουν τα λαδια τους καθε 5000 χλμ.

lem-x24 έγραψε:
απλά έχει αφεθεί να αιωρείται εδώ μέσα ότι είναι καλό να βάλουμε trp γιτί κάποια στιγμή θα την ακούσει το σασμάν.


δεν προκειται περι διαφημισης αν αυτο αφηνεις να εννοηθει απλα ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ εδω μεσα τις προτιμαμε σαν βαλβολινες γιατι πολυ απλα δοκιμασμενα ειναι οι πιο καλες.... και ΝΑΙ αν δεν βαλεις καλη βαλβολινη το σασμαν θα εχει πολυ μειωμενη διαρκεια ζωης οπως επισης θα σου γρατζουναει συνεχεια και πολυ εντονα.....
dimitris27 - Πεμ 08 Ιαν 2009, 20:43:17
Θέμα δημοσίευσης:
dimitris27 έγραψε:
κατι ειχε φαγωθει..δε νομιζω οτι ηταν το συγχρονιζε ομως.Δεν καταλαβα καλα γιατι στην αρχη δεν ηθελαν να το περασουν εγγυηση και τα νευρα μου ηταν στο θεο.θα σου πω τεταρτη που θα παρω παλι τηλ.Το ασχημο ειναι οτι το αυτοκινητο ειναι μεσα απο τις 10 Δεκεμβρη...
αλλαγη φουρκετας
makis106 - Παρ 09 Ιαν 2009, 13:31:57
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Αν το σαζμάν την έχει ακούσει δεν επρόκειτο να δει τπτ μην λέμε βλακείες . . .
Το ότι κάνει δουλεία δεν νομίζω να το αμφισβητήσει σχεδόν κανένας, αλλά μην ήμαστε και παράλογοι . . . βάλτες όταν πάρεις το αυτοκίνητο όχι μετά από 10000km

Το σασμάν δεν έχει ακούσει τίποτα, όπως ήταν την πρώτη μέρα, έτσι ήταν και στις 10000 που τις άλλαξα, έτσι είναι ακόμη. Και για να τα πω άλλη μια φορά γι΄αυτούς που δεν τα διάβασαν, δεν είπα ότι η TRP δεν κάνει δουλειά, αλλά όλοι ξέρουμε τις ιδιοτροπίες του σασμάν των 207, αυτές λοιπόν τις ιδιοτροπίες τις είχε απο την 1η μέρα και εγώ δεν είδα διαφορά μετά την αλλαγή, όπως είπα. Ίσως γιατί το σασμάν μου δεν πρόλαβε να φτάσει στο σημείο που έφτασε άλλων πχ να μην κουμπώνει η δευτέρα κλπ. ή ίσως στην παρτίδα του δικού μου και μετά η Peugeot έβαλε καλύτερες βαλβολίνες, αντίστοιχες της TRP για να βελτιώσει τις αδυναμίες...
COOL ALEXIS - Παρ 09 Ιαν 2009, 17:13:54
Θέμα δημοσίευσης:
Οι όποιες αδυναμίες ήταν και είναι γνωστές από πριν από το εργοστάσιο, οπότε μην ευελπιστείς για τυχόν βελτίωση στις βαλβολίνες με τις οποίες παρέλαβες το αυτοκίνητο.
lem-x24 - Τετ 14 Ιαν 2009, 13:24:45
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:


δεν προκειται περι διαφημισης αν αυτο αφηνεις να εννοηθει απλα ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΟΙ εδω μεσα τις προτιμαμε σαν βαλβολινες γιατι πολυ απλα δοκιμασμενα ειναι οι πιο καλες.... και ΝΑΙ αν δεν βαλεις καλη βαλβολινη το σασμαν θα εχει πολυ μειωμενη διαρκεια ζωης οπως επισης θα σου γρατζουναει συνεχεια και πολυ εντονα.....


τι διαφήμηση ρε φίλε λες. δεν ξέρω τι κατάλαβες αλλά σε καμία περίπτωση δε λέω ότι προωθείται η TRP. ο μάκης το έγραψε ξεκάθαρα. και με την αλλαγή που έκανε δεν είδε την τρελή διαφορά που περιγράφεται εδώ μέσα. υπήρχαν κάποια post που έβγαλαν το συμπέρασμα ότι την 'άκουσε΄το σασμάν του παιδιού και όταν έβαλε την TRP δεν είδε διαφορές γιατί ήταν ήδη χαλασμένο. συμφωνώ πάντως μαζί σου για την ποιότητα της βαλβολίνης. μη θεωρουμε όμως μόνο την TRP τη σωστή βαλβολίνη για τα αμαξια μας. για να βάζει η πεζώ TOTAL & SHELL κάτι παραπάνω ξέρει όσον αφορά τη ζωή του σασμάν (όσον αφορά την αίσθηση των αλλαγών και τα γρατζουνίσματα δεν έχει να κάνει με φθορά, ρώτα σε οποιαδήποτε αντοπροσωπεία αν έχεις αμφιβολίες)
pappaki - Δευ 19 Ιαν 2009, 17:51:05
Θέμα δημοσίευσης:
Εξαιρετικές έχουν αποδειχτεί και οι Red Line MTL 70w80 GL-4 που χρησιμοποιώ σε MA κιβώτιο εδώ και 10.000Km. Ακόμα και κρύες είναι άψογες. Μοναδικό μείον οι αυξημένη τιμή τους, κάπου 18€ το λίτρο!
mesastoura - Παρ 30 Ιαν 2009, 10:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
Τότε που τις άλλαξα εγώ είχαν 16€.
Ντροπή να πέφτει το $ και οι τιμές να ανεβαίνουν Evil

Και το είχα κάνει και 2 φορές για να φύγουν τα υπολείμματα ορυκτελαίου. purist me. Very happy

... θέλω μια βόλτα με rallye ... μου λείπει ... Rolling eyes Wink
volvos - Παρ 30 Ιαν 2009, 11:33:20
Θέμα δημοσίευσης:
δε ξερω αν στο ειπε το πουλαει...
papadoc - Πεμ 05 Φεβ 2009, 12:46:27
Θέμα δημοσίευσης:
Απ'οτι καταλαβα, οι elf TRP και TRZ ,είναι καταλληλες για το 106 .
Θα μου πει καποιος πως στα κομματια θα τις βρω στη Θεσσαλονικη ή εστω να τις παραγγειλω απο αλλου ?
papadoc - Σαβ 07 Φεβ 2009, 19:50:01
Θέμα δημοσίευσης:
papadoc έγραψε:
Απ'οτι καταλαβα, οι elf TRP και TRZ ,είναι καταλληλες για το 106 .


Και οι ΤRJ άκουσα ότι κάνουν καλή δουλειά.Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω γι'αυτές?
RoadRunner122 - Δευ 09 Φεβ 2009, 10:48:39
Θέμα δημοσίευσης:
H 1η αλλαγή που έκανα στις βαλβολίνες μου ήταν TRJ. Καλό κούμπωμα χωρίς γρατσουνίσματα. Δεν πρόλαβα να τις δοκιμάσω σε παρατεταμένη πίεση μιάς και όταν πήγα να το κάνω, έσπασα καβούκι με αποτέλεσμα να τις αδειάσω στην άσφαλτο.
Μετά την επισκευή έβαλα TRZ. Πάααρα πολύ ωραίες ακόμα και με κρύο σασμάν και με πολύ καλές αντοχές. Οι καλύτερες που έχω δοκιμάσει μέχρι στιγμής. TRP ακόμα δεν έχουν μπει. Θα μπούν μαζί με την αλλαγή του διαφορικού Smile
papadoc - Δευ 09 Φεβ 2009, 14:05:51
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ.Καποιος αλλος που δοκιμασε τις TRJ ?
pappaki - Δευ 09 Φεβ 2009, 14:09:57
Θέμα δημοσίευσης:
papadoc έγραψε:
Οκ.Καποιος αλλος που δοκιμασε τις TRJ ?


Φίλος που τις δοκίμασε πριν καιρό σε MA, δεν έμεινε ικανοποιημένος.
abaleo - Κυρ 15 Φεβ 2009, 22:17:46
Θέμα δημοσίευσης:
να κανω μια ερωτηξη?
οι βαλβολινες οι ELF που παιρνουμε λενε πάνω για renault.
υπάρχει κάτι αντίστοιχο για hyundai (και συγκεκριμένα hyundai lantra 1.6 μοντ.1996) και αν υπάρχει καμιά γνώμη για το αν δουλεύουν το ίδιο καλά!
thnx!
abaleo - Κυρ 15 Φεβ 2009, 22:29:18
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
εσταξε σημερα το μαγικο ζουμι elf trp μεσα στο κιβωτιο...
απο πρωτη αισθηση εχει πιο απαλο κουμπωμα
αλλα τοσο φθηνα που το παιρνουμε απο λεσχη αξιζει σιγουρα!


δε σας κρύβω ότι τότε που είχα πρωτοβάλει τις elf trp είχα απογοητευτεί λιγάκι καθώς δεν με ενθουσίασαν τόσο όσο είχα ακούσει από άλλους, σχετικά μικρή διαφορά. Περίπου δυο μηνες μετα την τοποθετηση πλεον, το κιβωτιο έχει τελείως διαφορετική αίσθηση. Νιώθεις ότι οι βαλβολίνες πραγματικά έκαναν δουλεια! Πολύ καλή απόδοση ακόμα και σε κρύα εκκίνηση. Ισως χρειαζεται καποιο διαστημα μεχρι να "κατσουν" καλα αναμεσα στα γρανάζια
kammenos - Κυρ 15 Φεβ 2009, 22:52:05
Θέμα δημοσίευσης:
Στάθη έτσι πρέπει να είναι γιατί και γω που τα χω βάλει πολύ λίγα χλμ δεν έχω δει διαφορά αισθητή!
Αναμένω να δώ με τον καιρό! Wink
SnakeMJK - Δευ 16 Φεβ 2009, 09:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβώς έτσι είναι παιδιά... Εγώ έβαλα πρώτη φορά τις trp στα μέσα Δεκεμβρίου και τώρα αρχίζω και βλέπω αισθητή διαφορά με πριν. Είναι απλά βιλούδο Laughing
abaleo - Τετ 04 Μάρ 2009, 17:27:12
Θέμα δημοσίευσης:
βρήκα αυτό
Miltellas έγραψε:
Επίσης, έχω πει ότι ειδικά όταν αλλάζουμε μάρκα λιπαντικού ΔΕΝ το πλακώνουμε για περίπου 50χλμ μέχρι να επιδράσουν τα πρόσθετα και να αντικαταστήσουν το παλιό λιπαντικό φιλμ. Στις βαλβολίνες χρειάζονται πολύ περισσότερα χιλιόμετρα -ειδικότερα τον Χειμώνα- λόγω ηπιότερων θερμοκρασιων λειτουργίας (200χλμ μέχρι τώρα έδειξε ασφαλές διάστημα). Δεν θεωρώ καθόλου τυχαίο (κάτι που συμβαίνει τουλάχιστον τρεις φορές δεν είναι ποτέ τυχαίο) το ότι η βαλβολίνη φαίνεται και στην πράξη που στρώνει ακόμη και μετά από 1 μήνα (εγώ τελευταία είδα βελτίωση και μετά από 6μηνο!!! αλλά αυτό ίσως είναι άλλη ιστορία οπότε μην το λαμβάνετε υπόψιν - μία φορά ίσον καμία, δύο ίσον σύμπτωση, τρεις ίσον γεγονός).

που συνηγορεί σε αυτο που συζητάμε
grpap - Σαβ 04 Απρ 2009, 08:30:54
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα οι MTG βγηκαν εντελως.Ο λογος ειναι ενα βουητο στο σασμαν με 1η και 2η ταχυτητα και το τιμονι απο λιγο εως πολυ στριμενο.Υπηρξαν υποψιες οι οποιες επιβεβαιωθηκαν μολις μπηκαν οι elf trp και το σασμαν εγινε τελειως αθορυβο οπως πριν.
Τελικα δεν ταιριαξαν στο δικο μου αν και η ποιοτητα τους οταν βγηκαν ηταν αριστη.
MEMsound - Σαβ 04 Απρ 2009, 09:41:13
Θέμα δημοσίευσης:
μεγεια... Rolling eyes Razz Cool
rubal - Σαβ 04 Απρ 2009, 13:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
Τελικα οι MTG βγηκαν εντελως.Ο λογος ειναι ενα βουητο στο σασμαν με 1η και 2η ταχυτητα και το τιμονι απο λιγο εως πολυ στριμενο.Υπηρξαν υποψιες οι οποιες επιβεβαιωθηκαν μολις μπηκαν οι elf trp και το σασμαν εγινε τελειως αθορυβο οπως πριν.
Τελικα δεν ταιριαξαν στο δικο μου αν και η ποιοτητα τους οταν βγηκαν ηταν αριστη.


ρε φιλε το ιδιο μου κανει και εμενα... και εχει γινει ενοχλητικο απο την στιγμη που αλλαξα τις μαμα με MTG τωρα που το σκεφτομαι...
grpap - Σαβ 04 Απρ 2009, 18:35:19
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μεγεια... Rolling eyes Razz Cool


Τι μεγεια ρε,απο σενα τις ειχα παρει........αλλα τις φυλαξα καλου κακου και να που χρειαστηκαν Laughing
grpap - Σαβ 04 Απρ 2009, 18:36:41
Θέμα δημοσίευσης:
rubal έγραψε:
grpap έγραψε:
Τελικα οι MTG βγηκαν εντελως.Ο λογος ειναι ενα βουητο στο σασμαν με 1η και 2η ταχυτητα και το τιμονι απο λιγο εως πολυ στριμενο.Υπηρξαν υποψιες οι οποιες επιβεβαιωθηκαν μολις μπηκαν οι elf trp και το σασμαν εγινε τελειως αθορυβο οπως πριν.
Τελικα δεν ταιριαξαν στο δικο μου αν και η ποιοτητα τους οταν βγηκαν ηταν αριστη.


ρε φιλε το ιδιο μου κανει και εμενα... και εχει γινει ενοχλητικο απο την στιγμη που αλλαξα τις μαμα με MTG τωρα που το σκεφτομαι...


Βγαλτες τοτε και συντομα.Βαλε trp.Περνα απο τη λεσχη να σου δωσουν τα παιδια.
makis106 - Σαβ 04 Απρ 2009, 19:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά έχει βαλει κανείς μαζί με τις TRP και motor-cote στο σασμάν του 207 Question Question Question
rubal - Σαβ 04 Απρ 2009, 21:34:42
Θέμα δημοσίευσης:
grpap έγραψε:
rubal έγραψε:
grpap έγραψε:
Τελικα οι MTG βγηκαν εντελως.Ο λογος ειναι ενα βουητο στο σασμαν με 1η και 2η ταχυτητα και το τιμονι απο λιγο εως πολυ στριμενο.Υπηρξαν υποψιες οι οποιες επιβεβαιωθηκαν μολις μπηκαν οι elf trp και το σασμαν εγινε τελειως αθορυβο οπως πριν.
Τελικα δεν ταιριαξαν στο δικο μου αν και η ποιοτητα τους οταν βγηκαν ηταν αριστη.


ρε φιλε το ιδιο μου κανει και εμενα... και εχει γινει ενοχλητικο απο την στιγμη που αλλαξα τις μαμα με MTG τωρα που το σκεφτομαι...


Βγαλτες τοτε και συντομα.Βαλε trp.Περνα απο τη λεσχη να σου δωσουν τα παιδια.


πηρα τις SVG τωρα επειδη θα μπει και το μπλοκε οποτε θα δοκιμασω αυτες... Wink τωρα αμα κανει τα ιδια το βλεπουμε...
groupN - Δευ 06 Απρ 2009, 23:48:59
Θέμα δημοσίευσης:
παλικαρια αν θελετε καλη βαλβολινη βαλτε της LIQUI MOLY να σωθειται. ειναι κορυφη, καθαρα αγωνιστικη. λιγο ακριβη φυσικα για καποιους αλλα μετραει. αυτην φοραω στο δικο μου. 75/80W LS-3 ειδικα για peugeot
Vlasis - Δευ 13 Απρ 2009, 11:31:34
Θέμα δημοσίευσης:
ναι οντως η LIQUI MOLY ειναι κορυφη. Οταν δεν εβρισκα RED LINE εβαζα παντα αυτην.

Παντως να βαζετε το σωστο τυπο αναλογα με το διαφορικο η σασμαν σας.

Πχ, αν εχετε ανοικτο διαφορικο, βαλτε το αντοιστιχο συνθετικο με το σωστο ιξωδες.

Αν ομως εχετε διαφορικο περιορισμενης ολισθησης να μαθετε απο το κατασκευαστη τι πρεπει να του βαλετε.

Δηλαδη, αλλο λιπαντικο βαζουμε στα διαφορικα δισκων τριβης-πιεσης
και αλλο βαζουμε τα torque sensing-πλανητικα.

Αν τωρα εχετε πολυδισκο τριβης LSD και κανει θορυβο, πειτε περισσοτερες πληροφοριες γιατι αυτα ειναι ειδικη περιπτωση.
yokagyla - Τετ 15 Απρ 2009, 14:45:12
Θέμα δημοσίευσης:
ELF TRP 75W80 GL-4 τελικα και εγω... Very happy


2 ερωτησεις θα κανω ως ασχετος:
α)ποσο πρεπει να βαλω ακριβώς γιατι δεν ξερω?
β)οι βαλβολινες που εχει μεσα το σασμαν τωρα τις ειδε ο μαστορας οταν αλλαξαμε ιμιαξονιο πριν 500 χιλιομετρα και ειναι γεματες γρεζια(παρεπιπτοντος ειπα να τις αλλαξουμε και ειπε δεν εχει προβλημα). να βαλω τιποτα απλες βαλβολινες πρωτα για να καθαρισει το σασμαν απο τα γρεζια ή απλα θα βαλω τις καινουργιες κετευθειαν?[/u]
Arvas - Τετ 22 Απρ 2009, 17:12:45
Θέμα δημοσίευσης:
SOS! Ψαχνω trp και δεν βρισκω με τιποτα και ειναι αναγκη να βρω καποια μεχρι παρασκευη... Αυτα που βρηκα ειναι τα παρακατω...
Tranself 75-80 (δεν θυμαμαι ακριβως ποια ειναι..)
Motul 75-80
Motul 75-90 300V full συνθετικη
Silkolene 75-90 full συνθετικη
Απο αυτες ποια θα ηταν καλυτερη;;; οι τελευτεες 2 εκτος οτι δεν ειναι 75-80 ειναι και πολυ ακριβες και τις αναφερω μονο και μονο επειδη καποιοι εβαζαν τις mtg 75-90... TRP μονο αν βοηθησει ο μανθος...
Ghost Dog - Τετ 22 Απρ 2009, 18:51:42
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω εγω ενα κουτακι trp που δε θα τις χρησιμοποιησω.... Rolling eyes
Arvas - Τετ 22 Απρ 2009, 19:03:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Εχω εγω ενα κουτακι trp που δε θα τις χρησιμοποιησω.... Rolling eyes

Ενα κουτακι τι να το κανω;; να πω στο σασμαν βαλε αυτο τωρα και οταν βρω και το αλλο λιτρο τα ξαναλεμε;;
Καοια απο τις παραπανω αξιζει καθολου;;
Arvas - Τετ 22 Απρ 2009, 22:02:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ουτε ο pughell;;;; κανεις;;;
Arvas - Κυρ 26 Απρ 2009, 02:36:57
Θέμα δημοσίευσης:
Tελικα αγοραστηκαν τα motylgear 75-80 απο βλεσιδη που μου τα αφησε 14Ε και τα 2 λιτρα... Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Του ειπα και για trp και οτι ψαχνει πολυς κοσμος και μου ειπε οτι θα παραγγειλει...
MEMsound - Κυρ 26 Απρ 2009, 10:50:05
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
TRP μονο αν βοηθησει ο μανθος...


ωχ Shocked
Ρε συ μολις ειδα το ποστ σου Confused
Σορρυ δεν το χα προσέξει...
Αλλη φορά στέλνε και κάνα πμ γιατι μας "ξεφευγει" και κάτι πότε-πότε...
Arvas - Κυρ 26 Απρ 2009, 10:55:52
Θέμα δημοσίευσης:
Μωρε και πμ εστειλα αλλα την ιδια καταληξη ειχε...
MEMsound - Κυρ 26 Απρ 2009, 10:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
ναι εχεις δικιο τωρα το ειδα και αυτό... .. κάπου "χαμηλά" μεταξυ αλλων πμ...
βασικα αν σου κάνω ενα "print screen" από τα "εισερχομενα πμ" μου θα δεις γιατι ουτε εκεινο το ειδα...
Embarassed Embarassed Embarassed
Arvas - Κυρ 26 Απρ 2009, 11:12:48
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πειραζει πηρα τις motul και ελπιζω να μου βγουν καλες... Αν παρω το σαζμαν στο χερι το κριμα στο λαιμο σου... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Κυρ 26 Απρ 2009, 11:30:17
Θέμα δημοσίευσης:
μια χαρα ειναι και οι μοτουλ...
αλλωστε τοσο φθηνα που τις πήρες ακομα και σε 10000-15000 αν τις αλλαξεις μια χαρα θα σου χει βγει
makis106 - Κυρ 26 Απρ 2009, 15:13:34
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν αλλάχτηκε το δισκο-πλατό μου, μου άλλαξαν φυσικά και βαλβολίνες, δεν ξέρω τι εβαλαν μέσα, ξέχασα να ρωτήσω, αλλά τους πήγα και πρόσθεσαν και 100ml motor cote (super dynamic πλέον). Αν σας πω ότι η 1η σε 2α δεν ξανάκανε κιχ....
Arvas - Τετ 06 Μάϊ 2009, 00:28:45
Θέμα δημοσίευσης:
Να γραψω κι εγω εμπειριες... Λοιπον την προηγουμενη τριτη αλλαχτηκαν οι βαλβολινες και μπηκαν οι motylgear. Μετα απο 400+ χλμ το σαζμαν ειναι πραγματικα αλλο... Δεν σκαλωνει πλεον καθολου δεν σφυραει και οταν σπινιαρει δεν κανει πια αυτον τον αποκρουστικο ηχο. Να σημειωσω οτι ειτε κρυο ειναι ειτε ζεστο διαφορα δεν υπαρχει ειναι το ιδιο γλυκο... Α μπαινει και η οπισθεν παντα πλεον... Που να ειχα βαλει και trp...
Bill207 - Τρι 02 Ιούν 2009, 16:25:57
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτησω και γω
εχω ενα 207 14αρι με τα 95 και το βλεπω οτι 1η-2α γρατζουναει (όχι απαραίτητα να το λιωνω) και κατάλαβα οτι πρεπει οι βαλβολίνες να αλλαχτουν
τι έχετε να προτείνετε?

(sorry, δεν διαβασα προηγουμενα ποστ Razz )
RoadRunner122 - Τρι 02 Ιούν 2009, 23:03:30
Θέμα δημοσίευσης:


κάνε αν θες ένα rollback και διάβασε σχόλια και προτιμήσεις... Wink
ultra-one - Τετ 08 Ιούλ 2009, 19:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:


κάνε αν θες ένα rollback και διάβασε σχόλια και προτιμήσεις... Wink

+999999999999999999999999999999999999999999 Laughing

Βάζω TRP από το 2ο χρόνο και τις αλλάζω κάθε χρόνο.
To αυτοκίνητο μου είναι 5 χρονών και το κιβώτιο τώρα είναι μακράν καλύτερο από όταν ήταν καινούριο που σκάλωνε και γρατζούναγε! Thumb Left

Βουρ για TRP χωρίς δεύτερη σκέψη!! Wink
SnakeMJK - Πεμ 09 Ιούλ 2009, 07:47:31
Θέμα δημοσίευσης:
αφού έχει περάσει πάνω από μισός χρόνος από τότε που έβαλα τις TRP.... μπορώ με μεγάλη ευκολία να πω ότι η διαφορά στο κιβώτιο είναι αισθητή! πιο μαλακό από ποτέ.... τόσο μαλακό, που με αγχώνει Razz λες να τα χω κουρέψει όλα και να μην το χω καταλάβει;;; Razz
Steve - Πεμ 09 Ιούλ 2009, 08:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
Αν τα είχες κουρέψει, δεν θα ακουγόταν και τίποτα και θα ήσουν και ακίνητος, οπότε... Razz
RoadRunner122 - Πεμ 09 Ιούλ 2009, 11:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτά να τα ακούνε κάποια αγύριστα κεφάλια που επιμένουν σε MTG-GTP! Laughing
iceage - Πεμ 09 Ιούλ 2009, 12:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτά να τα ακούνε κάποια αγύριστα κεφάλια που επιμένουν σε MTG-GTP! Laughing

Θα επιμένω ότι στο δικό μου στις γρήγορες αλλαγές τις γρατζουνούσε(TRP) κάτι που δεν κάνει με τις MTG. Άσε που έχω και καλύτερο πρωινό ξεκίνημα. Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 09 Ιούλ 2009, 15:23:08
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτά να τα ακούνε κάποια αγύριστα κεφάλια που επιμένουν σε MTG-GTP! Laughing

...Άσε που έχω και καλύτερο πρωινό ξεκίνημα. Laughing Laughing Laughing


Αυτό σηκώνει πολυυυυυυ γέλιοοοοο Laughing Laughing Laughing

Μήπως είσαι ο MrSfichterman??? Γιατί στο δικό μου το πρωί το χειμώνα, για να κουμπώσεις όσο ήταν κρύο, έσφυγγες 2κέφαλο-3κέφαλο!
gr_diver - Δευ 20 Ιούλ 2009, 17:37:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανείς κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να φέρνει τις Elf TRP? Σήμερα έκανα το κυνήγι της χαμένης βαλβολίνης, αλλά ακόμα δεν κατάφερα να τις εντοπίσω πουθενά.
bab2112 - Τετ 22 Ιούλ 2009, 22:18:22
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Ξέρει κανείς κατάστημα στη Θεσσαλονίκη που να φέρνει τις Elf TRP? Σήμερα έκανα το κυνήγι της χαμένης βαλβολίνης, αλλά ακόμα δεν κατάφερα να τις εντοπίσω πουθενά.


+1000
paranoia - Τρι 28 Ιούλ 2009, 00:27:55
Θέμα δημοσίευσης:
Aν μπορώ να βοηθήσω όπου ρώτησα για elf trp 75w80 μου είπαν ότι πλέον έχουν μετονομαστεί σε nfp.
Τελικά πήρα δύο λίτρα.
mechanic - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 15:52:55
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα,
αν και δεν διαβασα αναλυτικα και τις 13 σελιδες,
ειναι κατι παραπανω απο ευδιακριτο οτι προτεινετε αβασανιστα τις ELF TRP.
εχω ομως μερικες αποριες... Confused
οπως αναφερει το παλικαρι ανωθεν οι TRP τωρα εχουν αντικατασταθει?
υπαρχει καποια με καλυτερα χαρακτηρηστικα?
βλεπετε ενας πολυ καλος μου φιλος εχει το 207 GT
και εχει μεγαλο προβλημα με το σασμαν,
(δεν ψαχνεται με κοντρες κτλ)
αλλα δεν τολμαει να αλλαξει λιιιιγο οποιο γρηγορα ταχυτητα
και το παραδοξο ειναι οτι οταν βαλει 5 αν τολμησει να την αλλαξει
με ταχυτητα κατω των 50χλμ πολυ απλα δεν βγαινει... Shocked
οποτε πριν ξεκινησουμε να ψαχνομαστε με αντιπροσωπιες κτλ
θα ηθελα να αλλαξουμε τις βαλβολινες και μετα να δουμε
αν
και τι
αλλαγες θα υπαρχουν.... Confused
το αντιθετο βεβαια, στο δικο μου (RC) δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα... Shocked



(sorry αν ειμαι εκτος θεματος, αλλα η βοηθεια σας θα μου ειναι πολυτιμη)
kane - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 16:45:28
Θέμα δημοσίευσης:
ασε τα ελαια,και ξεκινα με τα αλογα, κυρ-θαναση. Razz
mechanic - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 18:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
κατσε να βοηθησουμε πρωτα το παλικαρι,
που ενω το εχει λατρεψει το αμαξι αυτο,
το εχει ξενερωσει το θεμα του σασμαν...


και μετα θα δουμε και εμεις τι θα κανουμε,
μιας και οι επιλογες ειναι αρκετες και καλες
... Wink Cool
kane - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 19:34:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλως ηρθες λοιπον...

Παιδια να περιμενετε αρκετα στα 207 σας...θέλω να πιστευω!

Υ.Γ. εμαθες τι εγινε με την αφαιρεση του καταλυτη στο κλιο ρς ΙΙΙ???
mechanic - Πεμ 30 Ιούλ 2009, 23:04:40
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις πμ (για να μην βγουμε εκτος θεματος)

Τωρα τι θα κανουμε με τις βαλβολινες?
τι να πω στο παλικαρι ξερεις?
και επι τη ευκαιρια αν ξερουμε και τι φορανε τα RC...

οχι τιποτα αλλο
αλλα να ξερω αν πρεπει να τις αλλαξω και εγω στο δικο μου η οχι Confused
volvos - Σαβ 01 Αύγ 2009, 10:30:14
Θέμα δημοσίευσης:
γνωμη μου να μην ακουμπησετε το σαζμαν....κατευθειαν αντιπροσωπεια.


μαμα ολα τα πεζο βαζουν (αναλογα προμηθευτη) τοταλ.
καλες αλλα οχι σαν τις ελφ. βασικα οταν τισ ειχα βαλει παρατηρησα αποτομα οτι εχασαν το σιφτινγκ τους στα 10000χλμ
ενω ελφ συνεχιζουν και συνεχιζουν....
abaleo - Σαβ 01 Αύγ 2009, 13:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
στο 206 οι elf ειναι πραγματικά ο "μαγικός ζωμός" για το κιβώτιο..!
9 μηνές τώρα δουλεύουν άψογα με τις ταχύτητες να κουμπώνουν γλυκά
και σε συνδιασμό με το quickshift και την ενισχυμένη ντίζα δίνουν μία αίσθηση στον επιλογέα που σε προκαλεί για γρήγορες αλλαγές!
μου ήρθε η σκέψη αυτή χθες σε κατι ανεβοκατεβάσματα!
paranoia - Κυρ 02 Αύγ 2009, 01:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά εγώ έβαλα πριν 5-6 μέρες βαλβολίνες της elf. Ακόμα δεν βλέπω καμιά τρομερη διαφορά στο σασμάν και στις αλλαγές. Παρατηρώ βέβαια ότι αν αρχίσει και ζεστένεται το αμάξι σα να γίνονται πιο καλά οι αλλαγές, αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου.
Θέλει ακόμα χρόνο για να δω διαφορά ή το σασμάν είναι άστα να πάνε;;
volvos - Κυρ 02 Αύγ 2009, 11:33:03
Θέμα δημοσίευσης:
nai τουλαχιστον 1000χλμ

κοιτα μη περιμενεις την υπερδιαφορα.

απλα τα πιο πολλα παιδια αλλαζουν βαλβολινες μετα απο καιρο οποτε ουτως αλλως εχει διαφορα.

δηλαδη οταν εχεις 20-30000χλμ τις βαλβολινες μεσα στο σαζμαν και τις μαμα να ξαναβαλεις θα δεις διαφορα....οποτε πολλες φορες επιηρεαζονται και θεωρουν οτι η διαφορα ειναι απο τις ελφ. ενω στη πραγματικοτητα ενα μερος ειναι επειδη βγαλανε τα καβουρια απο τη τσεπη και αλλαξαν βαλβολινες Laughing

τις ελφ τις βλεπεις στην αντοχη σττο χρονο ποσο ποιοτικοτερες ειναι απο αλλες
mrkaza - Τετ 05 Αύγ 2009, 10:22:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί να μου πει κάποιος πόση Elf trp πρέπει να αγοράσω για να παω να μου την αλλάξουν ? Καθώς θέλω μαζί με τα πρώτα λαδιά να αλλάξω και της βαλβολινες θα το ονομάσω η αλλαγή των πρώτον λιπαντικών :D

Και αν υπάρχει λέσχη ή πρέπει να το πω πρώτα γιατί δε ξέρω πότε θα μπορώ να κατέβω Sad
Jim207GT - Τετ 05 Αύγ 2009, 10:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
Μπορεί να μου πει κάποιος πόση Elf trp πρέπει να αγοράσω για να παω να μου την αλλάξουν ? Καθώς θέλω μαζί με τα πρώτα λαδιά να αλλάξω και της βαλβολινες θα το ονομάσω η αλλαγή των πρώτον λιπαντικών :D

Και αν υπάρχει λέσχη ή πρέπει να το πω πρώτα γιατί δε ξέρω πότε θα μπορώ να κατέβω Sad


2lt Θες και πρέπει να έχουμε στη Λέσχη.
mrkaza - Τετ 05 Αύγ 2009, 11:10:11
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
mrkaza έγραψε:
Μπορεί να μου πει κάποιος πόση Elf trp πρέπει να αγοράσω για να παω να μου την αλλάξουν ? Καθώς θέλω μαζί με τα πρώτα λαδιά να αλλάξω και της βαλβολινες θα το ονομάσω η αλλαγή των πρώτον λιπαντικών :D

Και αν υπάρχει λέσχη ή πρέπει να το πω πρώτα γιατί δε ξέρω πότε θα μπορώ να κατέβω Sad


2lt Θες και πρέπει να έχουμε στη Λέσχη.


Ευχαριστώ να εισαι καλα Smile
BILL206RCG13 - Πεμ 06 Αύγ 2009, 15:14:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιά η διαφορά ρε παιδιά των Elf trp με τις ELF NFP????
paranoia - Παρ 07 Αύγ 2009, 01:35:37
Θέμα δημοσίευσης:
Eγώ ξέρω ότι είναι οι ίδιες...
Οι NFP είναι οι πρώην TRP!
mrkaza - Παρ 07 Αύγ 2009, 09:47:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβως ιδιες δεν ειναι παντος

http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_1/7195.pdf
http://www.lubadmin.com/upload/produit/FichePDF/lang_1/511.pdf

Τωρα αν ειναι ακομα καλλιτερος ζωμος η μια πο την αλλη μα τον τουτατη δε γνωριζω Smile
RoadRunner122 - Παρ 09 Οκτ 2009, 10:40:27
Θέμα δημοσίευσης:
Tο απογευματάκι θ'αλλάξω βαλβολίνες στο 107.

Έχω 2lit Amsoil MTG κι άλλα 2lit ELF TRP.

Για βγάλτε με απ΄το δίλημμα Smile
iceage - Παρ 09 Οκτ 2009, 10:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Tο απογευματάκι θ'αλλάξω βαλβολίνες στο 107.

Έχω 2lit Amsoil MTG κι άλλα 2lit ELF TRP.

Για βγάλτε με απ΄το δίλημμα Smile

Amsoil MTG ΔΑΓΚΩΤΟ. Worthy Worthy Worthy
RoadRunner122 - Παρ 09 Οκτ 2009, 11:01:53
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλω να δικαιολογήσεις την απάντηση (τι τόσο εύκολα θα σου βαζα?).

Μην ξεχνάς ότι 9,5/10 το οδηγεί η Θεανώ Wink
iceage - Παρ 09 Οκτ 2009, 11:27:06
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Θέλω να δικαιολογήσεις την απάντηση (τι τόσο εύκολα θα σου βαζα?).

Μην ξεχνάς ότι 9,5/10 το οδηγεί η Θεανώ Wink

1ον)Παρατήρησα ότι με τις MTG το πρωϊνό ξεκίνημα είμαι καλύτερο σε αμεσότητα και χωρίς παρατράγουδα(γρατζουνίματα και δυνάμεις αυξημένες)

2ον)Έστω και με μισοπατημένο πετάλ συμπλέκτη(κάτι που κάνουν αρκετές γυναίκες) έχεις καλύτερο shifting με τις MTG.

3ον)Και η διαφορά η μεγάλη ήταν στις γρήγορες αλλαγές(σε νορμάλ χρήση οι γυναίκες μπορεί και να κάνουν πιο γρήγορες αλλαγές από εμάς) που με τις MTG δεν κάνει κιχ. Με τις TRP είχα ένα θεματάκη με τις γρήγορες αλλαγές.

Βέβαια παίζει και ρόλο το σασμάν. Σε άλλα κάθονται καλά οι ELF(στο δικό μου δεν ήταν αυτό που περίμενα, και με 2 αλλαγές για ξέπλυμα) και σε άλλα οι Amsoil.

Εκτός αν θες να τις πάρω εγώ τις MTG και θα κάνω άνοιγμα γιατί τις προώθησα τις δικές μου σε 2047R και FOCUS και έχω ξεμείνει.
Ilias207Rallye - Δευ 19 Οκτ 2009, 18:36:44
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες μπορει καποιος να μου πει τον κωδικο για τις πολυσυζητημενες βαλβολινες elf trp για το σασμαν του 207 RC? Ειναι μηπως η elf TRP 75W80?

Πηρα τηλεφωνο στου Γκαγκασταθη σημερα και ρωτησα αν υπαρχει στοκ σε elf TRP αλλα δεν ηξερε σιγουρα γιατι ελειπε ο υπευθυνος. Μου ειπε οτι οι απλες οι elf tranself υπαρχουν σιγουρα, αλλα για TRP δεν ηξερε αν εχουν.
Θα παρω αυριο που θα γνωριζουν, οποτε αν μπορει καποιος να μου πει τον κωδικο για να μην παρω λαθος, θα ειμουν ευγνωμων.
Ευχαριστω προκαταβολικα!
dope207 - Παρ 20 Νοέ 2009, 14:18:43
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλάχτηκαν και οι βαλβολίνες και μπήκαν οι elf μαζί με ένα ενισχυτικό. Αποτέλεσμα: Ποιο γλυκά κουμπώματα και σταμάτησε αυτό το ξερό στο λεβιέ όταν έβαζα από πέμπτη σε τετάρτη. Όσο για γρέζια τίποτα δεν έβγαλε όταν τις βγάλαμε
spyros_rallye - Παρ 20 Νοέ 2009, 21:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
ξερει κανεις τιμη για τις μαμα βαλβολινες?
Ilias207Rallye - Πεμ 03 Δεκ 2009, 14:07:11
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον την Τριτη που μας περασε αλλαξα βαλβολινες στο 207 rc.
Το σηκωσαμε στην ραμπα, ανοιξαμε την ταπα και το αφησαμε να στραγγισει καλα.
Οταν στραγγιξε τρομαξα απο αυτα που ειδα!
Οι βαλβολινες μαυρες, χωρις δειγμα ρευστοτητας (σαν νερο ενα πραμα), και τα γρεζια που επεπλεαν καναν σχεδια...

Και ρωταω εγω.. ειναι δυνατον σε ενα καινουργιο αμαξι με 10χιλ. χλμ να γινουν ετσι οι βαλβολινες? Δηλαδη αν τις αλλαζα στα 30-40χιλ χλμ το σασμαν τι θα γινοταν μαστιχα? Σου λεει απο την αντιπροσωπεια, "δεν βγαζουν γρεζια τα καινουργια αυτοκινητα"...
Δεν ξερω αν εχει τσεκαρει κανενας αλλος τις βαλβολινες του τοσο νωρις, αλλα οσοι δεν το εχετε κανει δειτε το!

Οι βαλβολινες που βαλαμε τελικα ειναι οι 75αρες οι L.E. και μεχρι στιγμης δουλευουν πολυ γλυκα στο σασμαν. Το ποσο καλες ειναι θα το δειξει ο καιρος..

Υ.Γ.: Oσοι δεν εχετε δει τις βαλβολινες σας, πατε να τις δειτε το συντομοτερο. Μπορει να ετυχε σε μενα αυτο, αλλα δεν αποκλειεται να συμβαινει και σε αλλονων σασμαν και να μην το εχουν ψιλιαστει καν...
dope207 - Πεμ 03 Δεκ 2009, 14:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ όπως είπα και στο post μου δεν βρήκα ΊΧΝΟΣ από γρέζια.
Και ρώτησα τον μηχανικό μου αν τα καινούρια βγάζουν γρέζια και μου είπε ότι στα καινούρια υπάρχει ένα ποσοστό την πρώτη φορά να βγούνε κάποια!
τώρα περισσότερα... τι να πω?! από pc ξέρω μόνο Very happy
power - Πεμ 03 Δεκ 2009, 14:38:21
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω τις αλλαξα στις 20.000 και ηταν πεντακαθαρες.
mez - Πεμ 03 Δεκ 2009, 17:01:13
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έκανα αλλαγή στις 9000 χλμ. και παρότι βγήκαν κατάμαυρες γρέζια δεν είχαν καθόλου...
Ilias207Rallye - Πεμ 03 Δεκ 2009, 18:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να σας πω ρε παιδια.. εγω παντως επαθα πλακα..

Γιαυτο λεω οσοι δεν εχουν δει τις βαλβολινες τους ακομα να πανε να τις κοιταξουν εστω προληπτικα!
antonis8190 - Σαβ 05 Δεκ 2009, 23:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
παίδες εμείς που είμαστε Λάρισα που θα βρούμε τις βαλβολίνες??
μιλάω για τις elf.
Pughell - Κυρ 06 Δεκ 2009, 21:52:49
Θέμα δημοσίευσης:
Παιρνεις τηλεφωνο Γκαγκασταθη,τους βαζεις τα χρηματα στον λογαριασμο και στις στελνει με κτελ. Wink
drdino - Δευ 07 Δεκ 2009, 00:35:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εφερε ο Ντινος ΤRP;
Pughell - Δευ 07 Δεκ 2009, 00:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θυμαμαι καλα ναι... Scratch
drdino - Δευ 07 Δεκ 2009, 00:55:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ήμουν εκεί πριν από 4-5 μέρες και δεν τις πέτυχα. Θα ρωτήσω αύριο. Rolling eyes
antonis8190 - Δευ 07 Δεκ 2009, 03:17:10
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Παιρνεις τηλεφωνο Γκαγκασταθη,τους βαζεις τα χρηματα στον λογαριασμο και στις στελνει με κτελ. Wink

και που βρίσκω το τηλέφωνο του Γκαγκαστάθη???
SAKIS-LEMANS - Δευ 07 Δεκ 2009, 06:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
antonis8190 έγραψε:
Pughell έγραψε:
Παιρνεις τηλεφωνο Γκαγκασταθη,τους βαζεις τα χρηματα στον λογαριασμο και στις στελνει με κτελ. Wink

και που βρίσκω το τηλέφωνο του Γκαγκαστάθη???

2310 334975
B.M-SPORT - Δευ 07 Δεκ 2009, 08:37:10
Θέμα δημοσίευσης:
ο χαραλαμπακης στην αθηνα μου ειπε οτι η elf σταματισε τις trp, ισχυει, ξερει κανεις; αναγκαστικα εβαλα τις nfx 75/80.
nik_marin - Δευ 07 Δεκ 2009, 10:41:56
Θέμα δημοσίευσης:
H TRANSELF NFP 75W-80 αντικαθιστούν της: TRANSELF TRP 75W-80, TRANSELF TRX 75W-80 TRANSELF TRZ 75W-80

και

Η TRANSELF NFJ 75W-80 αντικαθιστούν της : TRANSELF TRJ 75W-80,TRANSELF TRT 75W-80

http://www.lubrifiants.elf.fr/lub/lubfranceelf.nsf/VS_SWIPSA/C125751400370C9DC125756300480A5A?OpenDocument&UNI=C125751400370C9DC1256E9000407BBD&
B.M-SPORT - Δευ 07 Δεκ 2009, 11:46:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι NFP ηθελα να γραψω και οχι NFX, σωστος ο Nik_marin ,
παρεπιπτοντος χρονια πολλα Νικο.
RoadRunner122 - Δευ 07 Δεκ 2009, 12:52:37
Θέμα δημοσίευσης:
ok, NFJ or NFP είναι αν8εκτικότερες για σκίσιμο σε ΜΑ?
manjokos - Τετ 09 Δεκ 2009, 12:52:59
Θέμα δημοσίευσης:
παιδεια πηρα τηλ στοω γκαγ.... που ειπατε ποιο πριν και εχει μονο τις nfj den δεν εχει ουτε τις nfp ουτε τις trt...καπου αλλου?
ironman02 - Τετ 09 Δεκ 2009, 16:54:52
Θέμα δημοσίευσης:
manjokos έγραψε:
παιδεια πηρα τηλ στοω γκαγ.... που ειπατε ποιο πριν και εχει μονο τις nfj den δεν εχει ουτε τις nfp ουτε τις trt...καπου αλλου?


Χαραλαμπακης
antonis8190 - Πεμ 10 Δεκ 2009, 19:34:00
Θέμα δημοσίευσης:
ironman02 έγραψε:
manjokos έγραψε:
παιδεια πηρα τηλ στοω γκαγ.... που ειπατε ποιο πριν και εχει μονο τις nfj den δεν εχει ουτε τις nfp ουτε τις trt...καπου αλλου?


Χαραλαμπακης


έχουμε το τηλέφωνο του?
antonis8190 - Παρ 11 Δεκ 2009, 18:50:20
Θέμα δημοσίευσης:
πως μπορούμε να επικοινωνήσουμε με τον Χαραλαμπακη?? μπορεί να βοηθήσει κάποιος?
MEMsound - Παρ 11 Δεκ 2009, 19:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
αχ ταλαιπωρία ειστε... Laughing Laughing
χρησιμοποιηστε βρε λιγο την ρημαδα την Αναζητηση


στο θέμα μας...
δεν ξέρω αν στελνει εκτός Αθήνας
τηλ: 2105985883

αν δεν στελνει
πες μου πόσα λιτρα θες να κανονησουμε να σου στειλω εγω με κουριερ
manjokos - Δευ 14 Δεκ 2009, 11:05:01
Θέμα δημοσίευσης:
οπως το μαντεψες δεν τα στελνει εκτος Αττικης...αρα αμα μπορεις να κανεις εσυ κατι θα μας βοηθουσες αρκετα...ημαστε 2 αμαξια αρα θελουμε 4 λιτρα elf.αμα μπορεις στειλε μου πμ να σου πω ακριβως διευθυνσης ...ευχαριστω εκ των προτερων
drdino - Τρι 09 Φεβ 2010, 09:34:45
Θέμα δημοσίευσης:
Kάποιος είχε αναφέρει ότι η trp έχει αντικατασταθεί, ισχύει αυτό; Rolling eyes
MEMsound - Τρι 09 Φεβ 2010, 10:37:20
Θέμα δημοσίευσης:
ναι
πλεον κυκλοφορει η nfp
drdino - Τρι 09 Φεβ 2010, 10:42:08
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε να την βρούμε τώρα αυτήν εδώ πάνω... Confused Laughing

Την έχετε πετύχει πουθενά Αθήνα;
MEMsound - Τρι 09 Φεβ 2010, 13:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
Dizzy2 Tease ...στη Λεσχη ας πουμε... Cool
drdino - Τρι 09 Φεβ 2010, 13:19:48
Θέμα δημοσίευσης:
Να σας πάρει ευχή, να δω πότε θα έρθω Αθήνα με τα κωλοτέμπη τώρα. Laughing
cipher - Κυρ 14 Φεβ 2010, 12:42:25
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, τις Valvoline HP PC GEAR OIL 75W80 τις έχει δοκιμάσει κανείς; Ο Λαμπ έχει φέρει Motul Gear 80W90, οι οποίες δε μου κάνουν λόγω ιξώδους. Έχω ακόμη μερικές επιλογές να εξαντλήσω όσον αφορά στις Elf NFP (το διάδοχο των TRP), αλλά θέλω να έχω και μια εναλλακτική διαθέσιμη...
Bill207 - Δευ 08 Μάρ 2010, 12:46:39
Θέμα δημοσίευσης:
για πείτε μου λίγο πόσα λίτρα παίρνει το κιβώτιο του 207 1,4 να πάω να πάρω γιατί ξέχασα ρε παιδιά Razz
Ilias207Rallye - Δευ 08 Μάρ 2010, 20:22:36
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
για πείτε μου λίγο πόσα λίτρα παίρνει το κιβώτιο του 207 1,4 να πάω να πάρω γιατί ξέχασα ρε παιδιά Razz


Το 1,6Τ παιρνει 2 λιτρα.. νομιζω και συ τοσα πρεπει να θελεις.. Wink
mez - Δευ 08 Μάρ 2010, 22:26:58
Θέμα δημοσίευσης:
ή αλλιώς RTFM.... Very happy
lem-x24 - Τετ 17 Μάρ 2010, 11:16:18
Θέμα δημοσίευσης:
μετά από 15000 χμ με την TOTAL BV TRANSMISSON στο 307 μου το σαζμαν είναι πολύ πιο γλυκό! κανένα πρόβλημα στον κρυο καιρό και η όπισθεν μπαίνει ανετότατα!!! πολύ σπάνια νιώθω λίγο τη 2α να ζορίζεται αλλά και αυτό με τον καιρό το βλέπω πως έχει τάση εξασθένισης!!! απλά κατέθεσα και τη δική μου εμπειρία μήπως βοηθήσω κανέναν!!
106rallye1.3 - Τρι 30 Μάρ 2010, 12:36:43
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας παιδιά για σασμάν 13/59 τι βαλβολινες να βάλω?
sectorakos2001 - Παρ 02 Απρ 2010, 20:13:53
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εβαλα Total BV στο κιβωτιο του c2


απαραδεκτες.............. το θεμα ειναι τη να βαλω επιτελους ???? εχω ακουσει απειρες γνωμες...............
Arvas - Πεμ 03 Ιούν 2010, 22:42:53
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και ψαχνομουν τις τελευταιες 2 μερες με λαδια κτλ επεσα πανω σε αυτες τις βαλβολινες της redline http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=43&pcid=8
με επαναστατικη τεχνολογια και και και και... λετε να αξιζουν τον κοπο της δοκιμης;;
rallaki-1 - Πεμ 03 Ιούν 2010, 23:23:12
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
Μιας και ψαχνομουν τις τελευταιες 2 μερες με λαδια κτλ επεσα πανω σε αυτες τις βαλβολινες της redline http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=43&pcid=8
με επαναστατικη τεχνολογια και και και και... λετε να αξιζουν τον κοπο της δοκιμης;;


Εγώ έχω βάλει Amsoil μαζί με MotorKote (το αυθεντικό) που θεωρούνται και αυτές κορυφαίες στην Αμερική μαζί με τις Redline και δεν είδα καμία απολύτως διαφορά!! Απλά όταν ήταν κρύο το αμάξι έμπαιναν πολύ πιο δύσκολα σε σχέση με πριν!
Arvas - Δευ 07 Ιούν 2010, 14:56:58
Θέμα δημοσίευσης:
Κανεις αλλος καμια ιδεα;;
imaginas - Τετ 21 Ιούλ 2010, 08:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα

Ένα peugeot 307 1400cc 8v πόση βαλβολίνη χρειάζεται;Θέλω να αλλάξω τη βαλβολίνη και δεν ξέρω πόσο να αγοράσω.Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει 50.000χλμ πριν και τώρα έχουν περάσει και 28 μήνες από την αλλαγή.Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα βαλβολίνης.Το αμάξι κάνει απλή χρήση ως επί το πλείστον σε Ε.Ο και Α.Ο
SnakeMJK - Τετ 21 Ιούλ 2010, 09:06:35
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Καλημέρα

Ένα peugeot 307 1400cc 8v πόση βαλβολίνη χρειάζεται;Θέλω να αλλάξω τη βαλβολίνη και δεν ξέρω πόσο να αγοράσω.Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει 50.000χλμ πριν και τώρα έχουν περάσει και 28 μήνες από την αλλαγή.Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα βαλβολίνης.Το αμάξι κάνει απλή χρήση ως επί το πλείστον σε Ε.Ο και Α.Ο


προτείνω elf trp (πρέπει να χουμε κ στην λέσχη τέτοια)...
νομίζω ένα 2 λιτράκι αγοράζεις, δεν το βάζουν όλο βέβαια...
MEMsound - Τετ 21 Ιούλ 2010, 11:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
δεν εχουμε στην λεσχη
cipher - Τετ 21 Ιούλ 2010, 12:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
imaginas έγραψε:
Καλημέρα

Ένα peugeot 307 1400cc 8v πόση βαλβολίνη χρειάζεται;Θέλω να αλλάξω τη βαλβολίνη και δεν ξέρω πόσο να αγοράσω.Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης την είχε αλλάξει 50.000χλμ πριν και τώρα έχουν περάσει και 28 μήνες από την αλλαγή.Επίσης αν έχετε να προτείνετε κάποια μάρκα βαλβολίνης.Το αμάξι κάνει απλή χρήση ως επί το πλείστον σε Ε.Ο και Α.Ο


Το 206 μου με ίδιο κινητήρα θέλει 2 λίτρα, άρα μάλλον το ίδιο θα θέλεις κι εσύ. Η Elf TRP 75W 80 δε βγαίνει πλέον. Έχει αντικατασταθεί από την Elf NFP 75W 80 (όπως και η NFJ είναι η νέα αντικαταστάτης της παλιάς TRJ).
3 B.A.S - Τετ 04 Αύγ 2010, 12:38:01
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα.

Λυστε μου μια απορια....
Τι διαφορα εχουν οι δυο παραπανω?
Αν βαλω την NFJ που εχω βρει,υπαρχει προβλημα ? ( 207 RC )

Ευχαριστω.
cipher - Τετ 04 Αύγ 2010, 13:55:09
Θέμα δημοσίευσης:
Οι NFP είναι για πιο σκληρή χρήση. Ξέρω πως η Renault τις βάζει στα 6άρια σασμάν. Αν δεν έχεις πειράξει/αλλάξει σασμάν, πιθανότατα θα είσαι ΟΚ και με τις NFJ. Δε μου λες, πόσο τις βρήκες τις NFJ; Είναι φτηνότερες από τις NFP που μπορείς να αγοράσεις από εδώ;
Wink
3 B.A.S - Τετ 04 Αύγ 2010, 16:04:10
Θέμα δημοσίευσης:
Νορμαλ σασμαν.Νορμαλ χρηση.
Θα μαθω τιμη και θα σου πω.
El_Griego - Τρι 31 Αύγ 2010, 16:52:00
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπέρα!

τελικά ξέρουμε περίπου τιμή για NFJ;

για φυσιολογική χρήση αν βάλω TRANSELF NFP 75W-80 στο μαμα THP θα έχω κανένα πρόβλημα ή μονο η τιμή είναι η διαφορά;

έχω σχεδόν 40Κ χλμ και ενώ δεν έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες, λέω να τις αλλάξω (για να συνεχίσω να μη έχω! Wink )

και μια τελευταία ερώτηση. αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο ή όπου να'ναι;
RoadRunner122 - Τρι 31 Αύγ 2010, 17:06:38
Θέμα δημοσίευσης:
El_Griego έγραψε:
καλησπέρα!

τελικά ξέρουμε περίπου τιμή για NFJ;

για φυσιολογική χρήση αν βάλω TRANSELF NFP 75W-80 στο μαμα THP θα έχω κανένα πρόβλημα ή μονο η τιμή είναι η διαφορά;

έχω σχεδόν 40Κ χλμ και ενώ δεν έχω πρόβλημα με τις ταχύτητες, λέω να τις αλλάξω (για να συνεχίσω να μη έχω! Wink )

και μια τελευταία ερώτηση. αλλαγή σε εξουσιοδοτημένο ή όπου να'ναι;


Ίσα ίσα που NFP είναι καταλληλότερες και μεγαλύτερης αντοχής απ'τις J. Οπότε για ποιό λόγο να έχεις πρόβλημα? NFP θα βάλεις και καλό είναι να τα αλλάξεις στα 40kkm όπως λες.

Η αλλαγή δεν είναι κάτι πολύπλοκο ώστε να επιβάλλεται να την κάνεις σε εξουσιοδοτημένο. Απλά όπου πας φρόντισε να βεβαιωθείς πως θα σου βάλουν αυτές που θα τους δώσεις και όχι κάποιο κοκτέιλ. Συνήθως επειδή δεν έχουν μικρή τρόμπα, τις ρίχνουν στο μεγάλο βαρέλι το οποίο περιέχει κι άλλες μέσα οπότε γίνεται μιξ. Προτίμησε να στις βάλουν με μικρή τρόμπα (σύριγγα). Επίσης τσέκαρε να σου αλλάξουν και τις ροδέλες στις 2 τάπες που θα ξεβιδώσουν για να μην έχεις διαρροές Wink
Pugobios - Τρι 31 Αύγ 2010, 17:13:25
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει και μονος να τις βαλει απο την φουσκα της οπισθεν (σε ΜΑ σασμαν)
El_Griego - Πεμ 02 Σεπ 2010, 13:24:07
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστώ για τις απαντήσεις!
μόνος δεν υπάρχει περίπτωση να τις βάλω, θα κάνω τίποτα κουλό! Rolling eyes
NoDsl - Πεμ 02 Σεπ 2010, 14:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Άλλαξα και εγώ βαλβολίνες με NFP για το φόβο των ιουδαίων στα 20000. Ίδιο χρώμα με αυτές που μπήκαν είχαν αυτές που βγήκαν.

Για την αλλαγή ξεβίδωσε απο κάτω μια μεταλλική τάπα και για να γεμίσει μια πλαστική τάπα στο πάνω μέρος του σασμάν. Βγήκαν όλα τα κολάρα της εισαγωγής απο την πλευρά της μπαταρίας για να βάλει χέρι εκεί μέσα.

Με χωνί και σωλήνα η πλήρωση. 1.9 λίτρα. Πάντως και οι τοταλ που φοράνε απο το εργοστάσιο και οι NFP της ELF είναι 75w80.

Οι τεχνικές διαφορές είναι οι παρακάτω.


Τι λένε οι ειδικοί;
drdino - Πεμ 02 Σεπ 2010, 19:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτή εδώ είναι που αντικατέστησε την trp;

λινκ
RoadRunner122 - Πεμ 02 Σεπ 2010, 20:13:56
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Αυτή εδώ είναι που αντικατέστησε την trp;

λινκ


Thumb Left
drdino - Παρ 03 Σεπ 2010, 01:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ. Smile
Bill207 - Τετ 10 Νοέ 2010, 07:53:11
Θέμα δημοσίευσης:
το κιβώτιο του 1,4 με τα 90 άλογα (207) μπορεί να πάρει τις nfp 75w-80;;
Jim207GT - Τετ 10 Νοέ 2010, 09:58:59
Θέμα δημοσίευσης:
Bill207 έγραψε:
το κιβώτιο του 1,4 με τα 90 άλογα (207) μπορεί να πάρει τις nfp 75w-80;;


Βεβαίως και πολυ καλό θα του κάνουν.. Wink Laughing Laughing
Randy - Πεμ 11 Νοέ 2010, 17:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
Amsoil MTG 75w-90 !
COOL ALEXIS - Πεμ 11 Νοέ 2010, 17:22:45
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Amsoil MTG 75w-90 !


Βάλε Amsoil και βγάλε τηγανoil Exclamation
cipher - Πεμ 11 Νοέ 2010, 22:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αρκετοί είναι αυτοί που έβαλαν Amsoil MTG 75w-90 και έμειναν ευχαριστημένοι. Ωστόσο, υπάρχουν μια-δυο αναφορές για "προβλήματα" (περίεργους ήχους κτλ.). Προσωπικά, βάζω Elf NFP 75w-80, που είναι ό,τι καλύτερο στο ιξώδες που προτείνει ο κατασκευαστής Wink
eueliktos14 - Παρ 03 Δεκ 2010, 13:07:46
Θέμα δημοσίευσης:
Για σασμαν απο rallye 1.6 8v να προτιμησω και εγω τς ELF NFP 75w-80 ?!?!
Ghost Dog - Παρ 03 Δεκ 2010, 13:26:07
Θέμα δημοσίευσης:
eueliktos14 έγραψε:
Για σασμαν απο rallye 1.6 8v να προτιμησω και εγω τς ELF NFP 75w-80 ?!?!

Ναι! Wink
eueliktos14 - Παρ 03 Δεκ 2010, 13:27:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστω!! Εισαι πολυ καλος!! Razz Very happy
eueliktos14 - Παρ 03 Δεκ 2010, 14:03:00
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΑΑ.....και κατι τελευταιο....ποσα περιπου λιτρα να παρω?!?!
Ghost Dog - Παρ 03 Δεκ 2010, 14:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
2...
eueliktos14 - Παρ 03 Δεκ 2010, 14:05:49
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb Left Thumb Left Thumb Left !!!!
ParisMcridis - Παρ 10 Δεκ 2010, 18:09:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ξερει κανεις απο που μπαινουν οι βαλβολινες σε 207 rc???
sectorakos2001 - Δευ 31 Ιαν 2011, 19:58:31
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια ερωτηση σημερα παραγγειλε γνωστος μου NFP απο Γκαγκασταθη και του ειπανε οτι εχει αντικατασταθει προσφατα απο τις NFJ ??????

αλλα του ειπα εγω οτι ειναι αλλες και του λενε οχι προσφατα αλλαξαν ονομα ????

ισχυει κατι τετοιο ???? να φανταστω οχι..........

αλλα δεν ξερει ο Ντινος αυτο το πραγμα παραξενω............
RoadRunner122 - Δευ 31 Ιαν 2011, 20:08:28
Θέμα δημοσίευσης:
Oi NFJ έχουν αντικαταστήσει τις TRJ

Oi NFP >> >> τις TRP
sectorakos2001 - Δευ 31 Ιαν 2011, 20:10:45
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλα δεν ειναι λιγο τραγικο ο αντιπροσωπος να εχει πει στον Ντινο να δινει NFJ gia NFP ????????? γιατι κατι τετοιο Υποθηκε..............
RoadRunner122 - Δευ 31 Ιαν 2011, 20:19:17
Θέμα δημοσίευσης:
γες ιτ ιζ.

Γι'αυτό, πάντα τα μάτια μας ανοιχτά και το μυαλό στη θέση του! Wink
stratos gti - Τρι 15 Φεβ 2011, 21:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
την εχει δοκιμασει κανεις???? στην αγγλια την χρησιμοποιουν αρκετα και εχει εγκριση απο την πεζω .....Fuchs TITAN SINTOFLUID SAE 75W-80 synthetic
MEMsound - Τετ 16 Φεβ 2011, 13:49:02
Θέμα δημοσίευσης:
την εχει δοκιμασει φιλος και ειναι μια χαρα
stratos gti - Πεμ 17 Φεβ 2011, 16:58:25
Θέμα δημοσίευσης:
απο οτι διαβασα για τη elf trp και αυτη ποια να πρωτιμησω??
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 20 Μάρ 2011, 17:09:34
Θέμα δημοσίευσης: αλλαγη βαλβολινες
καλησπερα εγω εχω επανω τις trp 3 χρονια με προσθετικο κιβωτιων της wurth και ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα.
Τωρα επειδη ηρθε η ωρα αλλαξω βαση μηχανης και πρεπει να βγουν οι βαλβολινες εννοειται βεβαια θα βαλω παλι τα ιδια με αντιακτασταση τις NFP
sps - Δευ 21 Μάρ 2011, 11:48:52
Θέμα δημοσίευσης:
H TOTAL 75/80 τι διαφορες εχει σε σχεση με τις ELF?
Kαι η ΕΛΦ NFJ τι διαφορα εχει με την NFP?
nmousios1985 - Σαβ 09 Απρ 2011, 15:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
eueliktos14 έγραψε:
Για σασμαν απο rallye 1.6 8v να προτιμησω και εγω τς ELF NFP 75w-80 ?!?!

Ναι! Wink

Το ίδιο ισχύει και για 1.6 16v? (NFP 75W80 και ποσότητα 2 lt?)
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Σαβ 16 Απρ 2011, 22:35:58
Θέμα δημοσίευσης: βαλβολινη
σημερα αλλαξα βαση μηχανης συνολο και με τις βαλβολινες και το προσθετο κιβωτιου μου πηγανε ολα 150 ευρω. Αλλα εχω παλι το ιδιοι συναισθημα και τοτε που τις ειχα προτο βαλει ειδικα στην πρωτη ταχυτητα εχει ενα μικρο σκαλωμα. Φανταζομαι οτι θελει καποια χλμ για να δουλεψει και το προσθετικο. Ξερεται εαν εχει λιγο λιγοτερη ποσοτητα βαλβολινης υπαρχει προβλημα λεω τωρα για περιπου 200 ml?
nikolas206gti - Κυρ 17 Απρ 2011, 00:01:15
Θέμα δημοσίευσης:
Αντώνη μπορει να ειναι κατι αλλο οπως η βαση (κοντρα που λεμε) απο κατω στο σασμαν. Wink
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 17 Απρ 2011, 00:33:48
Θέμα δημοσίευσης: βαλβολινες
nikolas206gti έγραψε:
Αντώνη μπορει να ειναι κατι αλλο οπως η βαση (κοντρα που λεμε) απο κατω στο σασμαν. Wink


δε νομιζω να εχει χαλασει κατι αφου το πρωι πριν ξεκινησω να παω στο συνεργειο ολα ηταν καλα μετα το συνεργειο ειδα αυτο το πραγμα νομιζω οτι θελουν δουλεμα οι βαλβολινες με το προσθετικο
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Κυρ 17 Απρ 2011, 18:45:22
Θέμα δημοσίευσης: ελεγχος σταθμης βαλβολινης ΒΟΗΘΕΙΑ
καλησπερα μια βοηθεια υπαρχει στο σασμαν ελεχγος σταθμης βαλβολινης?
Ρωταω επειδη εβαλα το προσθετικο στο κιβωτιο 100 ml και παρατηρησα οτι απο τα 2 λιτρα βαλβολινη περισεψε 350ml αντε να αφαιρεσουμε τα 100 ml του προσθετικου μενουν 250ml.
Εξηγηστε μου το εξης πως ειναι δυνατον αφου πριν γεμισουμε το σασμαν μετρησαμε μαζι με το προσθετικο 2 λιτρα πως ειναι δυνατον να εχουν μεινει 250ml μειον το προσθετικο, ρωτησα τον μηχανικο και μου ειπε οτι τα μπουκαλια εχουν παντα λιγο περισσοτερο, ισχυει κατι τετοιο. Βοηθηστε με μην εχω κανα προβλημα στο σασμαν.
nikolas206gti - Τρι 26 Απρ 2011, 11:42:05
Θέμα δημοσίευσης:
Για τα δικα μας αυτοκινητα τι επιλεγουμε 75W80 ή 80W90 ??? Οι 80W90 προφανώς και είναι πιο χοντρές από τις αλλες αλλα εχουν καποια ουσιαστικη διαφορα στο θεμα σασμαν ??? Confused
nikolas206gti - Τρι 03 Μάϊ 2011, 10:46:06
Θέμα δημοσίευσης:
Με τις 75w80 έχω μια εντυπωση πως θα παρω το σασμαν στο χερι Laughing

Τι να βαλω ??? 75w90 ή 80w90 ??? Cool
MEMsound - Τρι 03 Μάϊ 2011, 11:47:07
Θέμα δημοσίευσης:
με αυτα που κανεις
ουτως η αλλως θα το πάρεις στα χερια (οπως το χει πάρει και τάκης 2-3 φορες)...
βασεις εχεις αλλαξει?
κοντρα ροδελες εβαλες?

βαλβολινη, αν θες κατι πιο εχτρεμε και μπορεις να διαθεσεις τα χρηματα παρε "LE" ή redline ειναι απο τις κορυφαίες.
nikolas206gti - Τρι 03 Μάϊ 2011, 12:57:46
Θέμα δημοσίευσης:
Βαση φοραω powerflex, η πανω μου κανει κατι γκαπ οτι ξεκιναω απο σταση αλλα το καλοκαιρι που το εκανα ανακατασκευη ειχα βαλει 80w90 και μεχρι πριν μια εβδομαδα που το εφτιαξα δεν εκανε το παραμικρο και τις επαιρνες ολες τις ταχυτητες κομπλε Cool

Απλα θα αλλαξω σημερα με motul 80w90 μιας και εχει ενας φιλος δοκιμαστικα και βλεπουμε .
p206xs2 - Τρι 24 Μάϊ 2011, 22:06:53
Θέμα δημοσίευσης:
Χρησιμοποίησα πρόσφατα τις ELF NFP 75W80 που είναι οι αντικαταστάτριες των TRP και διαπίστωσα ότι το κιβώτιο δουλεύει χειρότερα και συγκεκριμένα σκάλωμα στην πρώτη ταχύτητα, κάτι που είχε εκμηδενιστεί από τα πρώτα κιόλας χλμ όταν πρωτοχρησιμοποίησα τις TRP.

Δύο τα τινά:
α) στο σέρβις δεν μου έβαλαν τις βαλβολίνες που τους πήγα (λίγο απίθανο)
β) οι NFP είναι χειρότερες από τις TRP.

Κάποιος που να τις δοκίμασε?
nikolas206gti - Τρι 24 Μάϊ 2011, 22:28:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εν τελει, δοκιμασα τις ELF 75w90 και ειναι λιγο καλυτερα απο τις προηγουμενες που ηταν 75w80. Παρολα αυτα τα σκαλωματα τα τρωει αλλα οχι οσο πριν. Confused
TopGear - Κυρ 03 Ιούλ 2011, 02:51:38
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν. Λαδάκι καταλήξαμε με υπόδειξη του MemSound στα Total Quartz 9000 5-40.

Βαλβολίνα απ'όσα διάβασα και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των περισσοτέρων συμπέρανα πώς: TRP 75-80 > Total BV 75-80. Βέβαια μετά είδα οτι λέτε πώς οι NFP 75-80 έχουν αντικαταστήσει τις TRP. Δηλαδή δεν πωλούνται πουθενά οι TRP; (2 posts πιο πάνω ο p206xs2 λέει ότι του φαίνονται χειρότερες οι NFP). Κάνουνι όμως για το κιβώτιο μας, σωστά;

Πόσο πάει περίπου το περουκίνι; Κανά 12 ευρώ το 1L; Σύνολο 2L.

Τέλος, για να αλλαχτούν βαλβολίνες είναι μπελαλήδικη δουλειά, δλδ ο μάστορας θα φάει ώρα και συνεπώς θα χρεώσει παραπάνω ή τσου; Μόνο αλλαγή λαδιών θέλω για τώρα το καλοκαίρι και μου μπήκε και η ιδέα για βαλβολίνες, τίποτις άλλο. Laughing Το αμάξι έχει 73χιλ χλμ και εδώ και κανά 15000, δεν παίζει να'χουν αλλαχτεί αν και όποτε τις ελέγχω στο συνεργείο μου λένε ότι είναι οκ.
Driver ///M - Κυρ 03 Ιούλ 2011, 21:04:28
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Λοιπόν. Λαδάκι καταλήξαμε με υπόδειξη του MemSound στα Total Quartz 9000 5-40.

Βαλβολίνα απ'όσα διάβασα και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των περισσοτέρων συμπέρανα πώς: TRP 75-80 > Total BV 75-80. Βέβαια μετά είδα οτι λέτε πώς οι NFP 75-80 έχουν αντικαταστήσει τις TRP. Δηλαδή δεν πωλούνται πουθενά οι TRP; (2 posts πιο πάνω ο p206xs2 λέει ότι του φαίνονται χειρότερες οι NFP). Κάνουνι όμως για το κιβώτιο μας, σωστά;

Πόσο πάει περίπου το περουκίνι; Κανά 12 ευρώ το 1L; Σύνολο 2L.

Τέλος, για να αλλαχτούν βαλβολίνες είναι μπελαλήδικη δουλειά, δλδ ο μάστορας θα φάει ώρα και συνεπώς θα χρεώσει παραπάνω ή τσου; Μόνο αλλαγή λαδιών θέλω για τώρα το καλοκαίρι και μου μπήκε και η ιδέα για βαλβολίνες, τίποτις άλλο. Laughing Το αμάξι έχει 73χιλ χλμ και εδώ και κανά 15000, δεν παίζει να'χουν αλλαχτεί αν και όποτε τις ελέγχω στο συνεργείο μου λένε ότι είναι οκ.

Αν κατάλαβα καλά, έχεις 15.000χλμ περίπου απ'όταν άλλαξες βαλβολίνες.
Αν είναι έτσι, τότε τα χλμ αυτά είναι πολύ λίγα και δεν χρειάζεσαι αλλαγή ακόμα.
TopGear - Κυρ 03 Ιούλ 2011, 21:21:00
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
TopGear έγραψε:
Λοιπόν. Λαδάκι καταλήξαμε με υπόδειξη του MemSound στα Total Quartz 9000 5-40.

Βαλβολίνα απ'όσα διάβασα και σύμφωνα με τις εκτιμήσεις των περισσοτέρων συμπέρανα πώς: TRP 75-80 > Total BV 75-80. Βέβαια μετά είδα οτι λέτε πώς οι NFP 75-80 έχουν αντικαταστήσει τις TRP. Δηλαδή δεν πωλούνται πουθενά οι TRP; (2 posts πιο πάνω ο p206xs2 λέει ότι του φαίνονται χειρότερες οι NFP). Κάνουνι όμως για το κιβώτιο μας, σωστά;

Πόσο πάει περίπου το περουκίνι; Κανά 12 ευρώ το 1L; Σύνολο 2L.

Τέλος, για να αλλαχτούν βαλβολίνες είναι μπελαλήδικη δουλειά, δλδ ο μάστορας θα φάει ώρα και συνεπώς θα χρεώσει παραπάνω ή τσου; Μόνο αλλαγή λαδιών θέλω για τώρα το καλοκαίρι και μου μπήκε και η ιδέα για βαλβολίνες, τίποτις άλλο. Laughing Το αμάξι έχει 73χιλ χλμ και εδώ και κανά 15000, δεν παίζει να'χουν αλλαχτεί αν και όποτε τις ελέγχω στο συνεργείο μου λένε ότι είναι οκ.

Αν κατάλαβα καλά, έχεις 15.000χλμ περίπου απ'όταν άλλαξες βαλβολίνες.
Αν είναι έτσι, τότε τα χλμ αυτά είναι πολύ λίγα και δεν χρειάζεσαι αλλαγή ακόμα.


Τουλάχιστον. Μπορεί να είναι και 20.000 χλμ. Δεν νιώθω άσχημο το κιβώτιο, αλλά κοιτάζοντας το thread, μου μπήκαν ιδέες. Laughing Laughing Laughing Αν πάντως (λέμε τώρα), χρειαστούν αλλαγή, να προτιμήσω τις NFP (σε σχέση με τις "προτεινόμενες" Total BV), αφού οι TRP σταμάτησαν να βγαίνουν; Και η αλλαγή τους παίρνει ώρα και είναι ζόρι με το ανάλογο κόστος για τον μάστορα; Είναι μεν γνωστός, αλλά εντάξει, να ξέρω να τις αλλάξω μαζί με τα λάδια αν είναι. Δλδ αν τα λάδια θέλουν 15'-20' για την αλλαγή (=φτηνή εργασία), μη θέλουν οι βαλβολίνες αρκετή ώρα, άρα αυξηθεί αρκετά το κόστος.
nikolas206gti - Κυρ 03 Ιούλ 2011, 21:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
5 λεπτα ειναι υπέρ αρκετά για αλλαγη βαλβολινων. Ανοιγεις ταπα, φευγουν, κλεινεις ταπα, γεμιζεις απο πανω. Cool
TopGear - Κυρ 03 Ιούλ 2011, 21:36:47
Θέμα δημοσίευσης:
nikolas206gti έγραψε:
5 λεπτα ειναι υπέρ αρκετά για αλλαγη βαλβολινων. Ανοιγεις ταπα, φευγουν, κλεινεις ταπα, γεμιζεις απο πανω. Cool


Ε θα τις αλλάξω για να κάνω το κομμάτι μου. Laughing Laughing Laughing Κι επειδή με διαολίσατε κιόλας και ψήθηκα να τις δοκιμάσω. Razz

NFP λοιπόν κλήρωσε. Laughing
TopGear - Πεμ 07 Ιούλ 2011, 11:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε σεις, για πείτε μου γιατί έχω φάει σκάλωμα τώρα. Πήγα σε μια αποθήκη (και συνεργείο) για Γαλλικά (Peugeot, Citroen, Renault) να πάρω βαλβολίνη. Ζήτησα την NFP. Δεν την είχαν. Με το "ζόρι" να μου πασσάρουν την TRJ. Μου λέγανε είναι ό,τι καλύτερο για γαλλικά, αυτός που σου πρότεινε την NFP είναι άσχετος κτλ. Τελικά τι προτείνετε; Να πάρω TRJ ή να ψάξω NFP; Ο Χαραλαμπάκης ξέρετε πόσο περίπου την έχει το 1L; Οι τιμές εδώ, είναι για μέλη ή όχι; Απ'ό,τι είδα έχει 3 υποκαταστήματα, Πειραιά και 2 στον Ν.Κόσμο.
MEMsound - Πεμ 07 Ιούλ 2011, 13:49:17
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Οι τιμές εδώ...


Αυτος ειναι ο Λαμπριανίδης.
Καμμια σχεση με το Χαραλαμπάκη.


Πάρε οποια σε φωτησει ο Θεός.
Οι περισσότεροι εδω μεσα χρησιμοποιουν NFP η οποία αντικατεστησε την TRP.
Την ΤRJ δεν θυμαμαι να την εχει δοκιμασει καποιος και μαλιστα συγκριτικα για να εχει καποια (υποκειμενικη εστω) αποψη.
TopGear - Πεμ 07 Ιούλ 2011, 18:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
TopGear έγραψε:
Οι τιμές εδώ...


Αυτος ειναι ο Λαμπριανίδης.
Καμμια σχεση με το Χαραλαμπάκη.


Πάρε οποια σε φωτησει ο Θεός.
Οι περισσότεροι εδω μεσα χρησιμοποιουν NFP η οποία αντικατεστησε την TRP.
Την ΤRJ δεν θυμαμαι να την εχει δοκιμασει καποιος και μαλιστα συγκριτικα για να εχει καποια (υποκειμενικη εστω) αποψη.


Το ξέρω ότι άλλο Λαμπριανίδης, άλλο Χαραλαμπάκη ρε. Laughing Laughing Απλά ρώτησα ο Χαραλαμπάκης πόσο θα την έχει περίπου σε σύγκριση με τον άλλον (ο οποίος έχει τιμοκατάλογο). Με σκάλωσε όμως άσχημα που "επέμεναν" να μου πουλήσουν αρχικά τη "μαμά" Total και έπειτα την TRJ λέγοντας είναι η καλύτερη για όλα τα Γαλλικά, αγνοώντας την μεταγενέστερη NFP και λέγοντας ότι είναι άσχετος αυτός που την προτείνει. Τη στιγμή που δεν είδα κόσμο εδώ μέσα να λένε καν για την TRJ. Οι περισσότεροι λέγανε NFP και ότι είναι εμφανείς οι διαφορές.

Αρκεί βασικά να'ναι 75-80 και κάνει για το σαζμάν το δικό μου δλδ.
MEMsound - Πεμ 07 Ιούλ 2011, 18:59:47
Θέμα δημοσίευσης:
αν ειναι γνησια η NFP παρτην απο εκει την εχει λιγο φθηνοτερα.
περι TRJ - εχω ακουσει τοσα ασυναρτητα κατα καιρούς απο συνεργεία/ανταλλακτικατζηδες/"γκουρου" μηχανικούς κλπ κλπ που πλεον δεν δινω σημασία... Wink


υ.γ. μεταξυ μας... δεν ξερω τι χρηση κανεις στο αμαξι σου...αλλα θεωρω οτι για το μεσο χρηστη και για συμβατικη χρηση δρομου ολες οι βαλβολίνες αυτής της κατηγορίας ειναι πανω κάτω μια απ τα ιδια - ή εστω εγω ειμαι αναισθητος... Laughing

TopGear - Πεμ 07 Ιούλ 2011, 19:04:08
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
αν ειναι γνησια η NFP παρτην απο εκει την εχει λιγο φθηνοτερα.
περι TRJ - εχω ακουσει τοσα ασυναρτητα κατα καιρούς απο συνεργεία/ανταλλακτικατζηδες/"γκουρου" μηχανικούς κλπ κλπ που πλεον δεν δινω σημασία... Wink


υ.γ. μεταξυ μας... δεν ξερω τι χρηση κανεις στο αμαξι σου...αλλα θεωρω οτι για το μεσο χρηστη και για συμβατικη χρηση δρομου ολες οι βαλβολίνες αυτής της κατηγορίας ειναι πανω κάτω μια απ τα ιδια - ή εστω εγω ειμαι αναισθητος... Laughing


Γιατί παίζει στο μπουκαλάκι τους να μην είναι γνήσιες, έστω κι από Λαμπριανίδη και Χαραλαμπάκη που ψωνίζει τόσος κόσμος απ'το forum; Shocked Shocked

Χρήση κανονική, μερικές φορές βέβαια πιο σπορτίφ, ωστόσο έψαχνα κάτι λίγο καλύτερο για το κιβώτιό μου γιατί αυτή που φοράει πάνω πρέπει να είναι η Total. Κι αφού άκουσα για NFP και ο Λαμπριανίδης την έχει 11+, λέω οκ, καλή τιμή.
TopGear - Τρι 12 Ιούλ 2011, 02:17:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μπήκε σήμερα ένα δίκιλο NFP. Παρόλο που και οι προηγούμενες ήταν αρκετά καλές και όταν τις αδειάσαμε ήταν και πολύ καθαρές, έχω την αίσθηση (ίσως είναι και ιδέα μου), ότι για απειροελάχιστες διαφορές, είναι πιο μαλακή η κίνηση του επιλογέα. Σαφώς να περάσουν και κάποια χλμ και βλέπουμε, αλλά η αρχική εικόνα, μου φάνηκε καλή.
Randy - Τρι 23 Αύγ 2011, 15:46:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ελεγα να δοκιμαζα παλι την Amsoil MTG 75w-90 GL-4.

Αυτος ο Μιλτελλας που εχει εξαφανιστει εδω και κανα χρονο?
Randy - Παρ 09 Σεπ 2011, 19:38:53
Θέμα δημοσίευσης:
Οι AMSOIL MTG μπηκαν και δοκιμασα τις πρωτες αλλαγες χωρις πλακωματα. Καποιες οκ, καποιες οπως η 1η και η 3η δυσκολευουν...

Λογικα πρεπει πρωτα να κανω καποια χλμ να στρωσουν?
RoadRunner122 - Σαβ 10 Σεπ 2011, 00:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
και δυστυχώς θα συνεχίσουν να σε δυσκολεύουν μέχρι να τις βγάλεις...
Randy - Σαβ 10 Σεπ 2011, 01:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι να τις βγαλω? ακομη δεν εχει γρασαριστει το σασμαν σωστα.

Οταν πλακωνω παντως, ειναι πιο σαφης ο επιλογεας. Οι Total που ειχα μεσα, ηταν οκ, κι αυτες ομως σκαλωναν..

Δηλαδη οι MTG προκαλουν ζημια στα σασμαν χωρις μπλοκε?
RoadRunner122 - Σαβ 10 Σεπ 2011, 01:13:43
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Δηλαδη οι MTG προκαλουν ζημια στα σασμαν χωρις μπλοκε?

Θα σου πω όταν λύσω σασμάν... Rolling eyes
Randy - Σαβ 10 Σεπ 2011, 01:28:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτες εχεις?

Μετα απο καποια χλμ στρωνουν ή σκαλωνουν? Οταν λεω σκαλωμα δεν εννοω κατι τραγικο, απλα μια ελαφρια δυσκολια στο κουμπωμα.

Νομιζω παντως οτι ειναι ανωτερες απο τις Total.
nikolas206gti - Σαβ 10 Σεπ 2011, 03:14:13
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν φτιαχνεις σασμαν απο την αρχη και δν ριξεις τις σωστες βαλβολινες μεσα, τα γραναζια αναβουν και αντιο ζωη μετα.

Απο προσωπικη εμπειρια, το εφτιαξα καινουριο οταν εβαλα μεσα το Κ/Π και του εριξα κατι νο νειμ 75-80 για να γλιτωσω 20 ευρω (γιφτος που ειμαι) απο τις Ελφ. Το αποτελεσμα ? Πλακωθηκα στις κοντρες απο την αρχη και αρχισε να βουηζει και να σκαλωνουν καποιες ταχυτητες. Υστερα απο καμια 400αρια χιλιομετρα εριξα Ελφ αλλα πλεον ειναι ηδη αργα Wink
Randy - Σαβ 10 Σεπ 2011, 11:27:27
Θέμα δημοσίευσης:
ναι μα η amsoil δεν ειναι no name.
MEMsound - Σαβ 10 Σεπ 2011, 11:33:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Γιώργο...
Μας τα χεις κανει τσουρεκια με την ΑΜΣ
Αφου σου αρεσει αστην, αν οχι αλλαξε την.
Ελεος!!! Evil Evil Evil Evil
TopGear - Σαβ 10 Σεπ 2011, 12:21:47
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι λίγο τραβηγμένη επιλογή η 75W-90 για το σαζμάν του ή εμένα μου φαίνεται;
Randy - Πεμ 06 Οκτ 2011, 16:47:40
Θέμα δημοσίευσης:
Νεοτερα απο την MTG της Amsoil. Κανενα προβλημα στη λειτουργια του σασμαν, η 1η πλεον δεν κολλαει και οτι σκαλωμα υπηρχε ηταν μεχρι να ζεσταθει, οπως ακριβως και η Total που ειχα πριν. Στο πλακωμα κανενα προβλημα, εχει μειωθει κατα πολυ το κομπλαρισμα.
iceage - Πεμ 06 Οκτ 2011, 18:21:04
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Νεοτερα απο την MTG της Amsoil. Κανενα προβλημα στη λειτουργια του σασμαν, η 1η πλεον δεν κολλαει και οτι σκαλωμα υπηρχε ηταν μεχρι να ζεσταθει, οπως ακριβως και η Total που ειχα πριν. Στο πλακωμα κανενα προβλημα, εχει μειωθει κατα πολυ το κομπλαρισμα.


Έχω κάνει 4 αλλαγές MTG(κάθε χρόνο αλλαγή) και το σασμάν εξακολουθεί να είναι ποιό σαφές και από καινουργιο. Η πρώτη αλλαγή που έκανα από εργοστασιακές ήταν σε ELF TRP με 30.000 χλμ στο σασμάν τότε. Βελτιώθηκε σε σχέση με τις εργοστασιακής τοποθέτησης που είχε μέσα, αλλά σε ρυθμούς πίστας οι αλλαγές σκάλωναν. Με το που επιστρέφω από πίστα τις αλλάζω και βάζω AMSOIL MTG. Εκ τοτε δεν έχω πειραματιστεί με άλλη μάρκα. ΣΕ ρυθμούς πίστας όσο ποιο πολύ ζεστένονται τόσο πιο βούτυρο γίνονται οι αλλαγές. Μεγάλο ρόλο παίζει η κατάσταση του σασμάν σου για την επιλογή της βαλβολίνης.
Randy - Πεμ 06 Οκτ 2011, 19:25:17
Θέμα δημοσίευσης:
Και σενα 75w-80 παιρνει?

Ειχα προβληματιστει με οσα ακουγα κλπ, για θορυβους στο σασμαν+οτι η MTG ηταν 75-90
p206xs2 - Τετ 11 Ιαν 2012, 17:51:04
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από τρεις αλλαγές το τελευταίο εξάμηνο σε βαλβολίνες κιβωτίου κατέληξα στα εξής:

1. Οι ELF TRP 75W80 που είχαν σημαντική βελτίωση στο κιβώτιο των 206 σε καμία περίπτωση δεν αντικαταστάθηκαν από τις NFP 75W80. Έβαλα δύο φορές τις NFP και ήταν πολύ χειρότερες σε σχέση με τις TRP.
2. Τις προάλλες τοποθέτησα τις NFJ 75W80 και το κιβώτιο ευτυχώς επανήλθε στη σωστή λειτουργία (με τα γνωστά βέβαια μικροσκαλώματα στην 1η ταχύτητα).

Επομένως, όσοι έβαζαν την ELF TRP να συνεχίσουν με την NFJ.
Randy - Πεμ 12 Ιαν 2012, 21:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο με τα ψιλοσκαλωματα της πρωτης που λες,το ειχα παρατηρησει με την εργοστασιακη total. με το που εβαλα την mtg λυθηκε.
cipher - Παρ 13 Ιαν 2012, 13:41:59
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρητικά, η NFJ είναι η "απλή", ενώ η NFP είναι η "ενισχυμένη" και προτείνεται για περισσότερο ζόρισμα. Προσωπικά, έβαλα NFP και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος (εδώ και 30.000 χλμ περίπου). Από την άλλη, ούτε κόντρες κάνω, ούτε κοφτιάζω, ούτε καρφωτές βάζω, οπότε δεν το ζορίζω. Ωστόσο, ήταν πολύ αισθητή η βελτίωση σε σχέση με τις εργοστασιακές...
Randy - Παρ 13 Ιαν 2012, 14:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι και θέμα κατάστασης σασμάν.

τι να την κάνει κάποιος την καλή βαλβολίνη εάν ήδη έχει διαλυμένο σασμάν. Η ουσία είναι από την αρχή να τοποθετείται κάποια full συνθετική, ώστε τα χλμ να γίνουν με αυτήν.
Sotiris S. - Σαβ 28 Ιαν 2012, 16:14:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα απο οσα διαβασα εδω μεσα, κατεληξα σημερα στην Elf NFP (106R 16V).
Ενα εχω να πω...ειναι λες και εβαλα ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ σασμαν!
Μεταμορφωση πραγματικα. Δεν ξερω τι ειχε μεσα πριν (παντως δεν εβγαλε ιχνος γρεζιου η παλια βαλβολινη).
Σας ευχαριστω! Wink
Randy - Σαβ 28 Ιαν 2012, 19:10:29
Θέμα δημοσίευσης:
ποσα χλμ εχει το αμαξι και τη βαλβολινη ειχες πριν βαλεις την nfp?
Sotiris S. - Σαβ 28 Ιαν 2012, 20:11:49
Θέμα δημοσίευσης:
Το αυτοκινητο εχει 170.000χλμ και δεν γνωριζω ουτε ποσο καιρο ουτε ποια βαλβολινη ειχε πριν, αφου το αυτοκινητο το αγορασα πριν 1 μηνα. Παντως ειλικρινα, βελτιωθηκε τοσο που δεν το πιστευα.
24 ευρω/2λ απο Χαραλαμπακη
Driver ///M - Σαβ 28 Ιαν 2012, 20:50:24
Θέμα δημοσίευσης:
Σε 207 1.4 90hp τι βαλβολίνες κάνουν?
ΝFJ ή NFP?
Και πόση ποσότητα?
TopGear - Κυρ 29 Ιαν 2012, 02:32:01
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Σε 207 1.4 90hp τι βαλβολίνες κάνουν?
ΝFJ ή NFP?
Και πόση ποσότητα?


Βάλε NFP. Νομίζω έχουν το ίδιο σασμάν με το 206, το οποίο παίρνει περίπου 1,9 λίτρα.
Randy - Κυρ 29 Ιαν 2012, 14:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, 75w-80 παίρνει, αλλά μπορείς να βάλεις και Amsoil MTG, ανάλογα και τη χρήση που του κάνεις. Αν το πλακώνεις, αυτή η βαλβολίνη είναι μια χαρά.
Driver ///M - Κυρ 29 Ιαν 2012, 15:54:57
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Ναι, 75w-80 παίρνει, αλλά μπορείς να βάλεις και Amsoil MTG, ανάλογα και τη χρήση που του κάνεις. Αν το πλακώνεις, αυτή η βαλβολίνη είναι μια χαρά.

Μπα, δεν το πλακώνω ιδιαίτερα το 207.
Δεν εμπιστεύομαι και πολύ το σασμαν του άλλωστε.

Άρα μάλλον στις ΝFP τις ELF θα πάω όπως μου προτείνατε.
Παρεμπιπτόντως σκέφτομαι για αλλαγή κάπου στις 60-70.000 χλμ.
Καλά είναι τότε ή είναι αργά?
Γιατί η κάθε εταιρεία λέει τα δικά της στο θέμα αυτό. Η opel πχ λέει ανα 3 χρόνια ή 45.000χλμ, ενώ η bmw λέει πως δεν θέλουν ποτέ αλλαγή (αν και το θεωρώ χαζό, γι'αυτό θα αλλαχτούν κι εκεί γύρω στις 80.000χλμ).

Στο 207 με μέτρια χρήση (από άποψη πλακώματος) κάθε πότε είναι καλά?
Randy - Πεμ 02 Φεβ 2012, 20:25:08
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Δεν εμπιστεύομαι και πολύ το σασμαν του άλλωστε.


Στο 206 το σασμάν είναι λίγο ότι να ναι όντως... Πάντως σε πλακώματα η MTG το βελτιώνει, όχι κάτι φοβερό αλλά βοηθάει.
Randy - Πεμ 02 Φεβ 2012, 20:26:45
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Παρεμπιπτόντως σκέφτομαι για αλλαγή κάπου στις 60-70.000 χλμ.
Καλά είναι τότε ή είναι αργά?


Η Πεζό λέει 60000χλμ αλλά αυτό είναι σχετικό. Πάντως κάπου στα 40000 είναι καλά κατ εμέ
Driver ///M - Πεμ 02 Φεβ 2012, 20:43:01
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Παράθεση:
Παρεμπιπτόντως σκέφτομαι για αλλαγή κάπου στις 60-70.000 χλμ.
Καλά είναι τότε ή είναι αργά?


Η Πεζό λέει 60000χλμ αλλά αυτό είναι σχετικό. Πάντως κάπου στα 40000 είναι καλά κατ εμέ

Αν δίνει 60.000 η πεζώ, τότε στο επόμενο σέρβις θα τις αλλάξω (περίπου στις 50.000 δηλαδή).

Οι ΜΤG πόσο έχουν το λίτρο?
Randy - Παρ 03 Φεβ 2012, 20:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ειναι κιοτι φθηνοτερο εχει περασει σε βαλβολινες.

15 Ευρω κανει το μπουκαλι και δε βγαινει λιτρο,αλλα 946 ml.

θες οποτε 2 ισως και 3 περιπου.
Driver ///M - Σαβ 04 Φεβ 2012, 15:39:59
Θέμα δημοσίευσης:
Eυχαριστώ Ραντυ.

Αρκετά τσιμπημένη η τιμή. Μάλλον στις NFP θα παω να ξεμπερδεύω που είναι και φτηνότερες και με 2 συσκευασίες θα είμαι καλυμμένος.
spider25 - Πεμ 23 Φεβ 2012, 11:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
hi εχω ενα 206 2004 μοντελο 16V
ti σασμαν ειναι μπλοκε ???
τ βαλβολινες να βαλω???
Randy - Τετ 29 Φεβ 2012, 14:33:23
Θέμα δημοσίευσης:
75w-80
sps - Τετ 11 Απρ 2012, 19:58:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει δοκιμασει κανεις τις Shell 75-90?
Steve - Τετ 11 Απρ 2012, 22:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
Σπύρο μήπως ήρθε ο καιρός να αλλάξεις topic; Laughing Laughing
nikolas206gti - Πεμ 12 Απρ 2012, 00:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμασα και τις castrol 75w90 με 20 € τα δυο λιτρα και μπορω να πω πως ειναι καλυτερες και απο τις elf 75w90 που ειχα πριν.

Υ.Γ. Σε λιγοτερο απο χρονο που εχω φτιαξει το σασμαν, οι βαλβολινες βγηκαν πηχτες και με αφθονο γρεζι μεσα. Μας εχουν φαει τα κοντροστεκια και οι γρηγορες αλλαγες Laughing
Arvas - Πεμ 12 Απρ 2012, 00:51:05
Θέμα δημοσίευσης:
Εδω και 20κ χλμ φοραω τις red line 75w80 στο rc και μπορω να πω οτι ειναι οσο πιο τελειες μπορουν να ειναι. Ζεσταινονται αμεσως μετα απο 2-3 χλμ και αντεχουν και στο σκισιμο.Οι αλλαγες ειναι βουτυρο και ακομα και η 1η μπαινει μονη της με 30+. ειναι λιγο ακριβες απ οτι θυμαμαι απο λαμπ γυρω στα 18/λιτρο αλλα τα αξιζουν και με το παραπανω τα λεφτα τους.
RoadRunner122 - Πεμ 12 Απρ 2012, 09:03:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτές οι RedLine μου χουν μπει στο μάτι εδώ και καιρό. Λες μετά το rebuilt του σασμάν και την τοποθέτηση quife να πάω κατευθείαν εκεί? Rolling eyes

(αντί nfp που φοράω εδώ κ χρόνια...)
OnyX - Πεμ 12 Απρ 2012, 09:43:29
Θέμα δημοσίευσης:
Arvas έγραψε:
Εδω και 20κ χλμ φοραω τις red line 75w80 στο rc και μπορω να πω οτι ειναι οσο πιο τελειες μπορουν να ειναι. Ζεσταινονται αμεσως μετα απο 2-3 χλμ και αντεχουν και στο σκισιμο.Οι αλλαγες ειναι βουτυρο και ακομα και η 1η μπαινει μονη της με 30+. ειναι λιγο ακριβες απ οτι θυμαμαι απο λαμπ γυρω στα 18/λιτρο αλλα τα αξιζουν και με το παραπανω τα λεφτα τους.


Oτι καλυτερο υπαρχει απο λιπαντικα.
Της εχω βαλει στο subaru μαζι με motorkote και ειδα τρελη διαφορα.
Επισης και τα λαδια της εταιρειας ειναι οτι καλυτερο υπαρχει μαζι με τα torco τα οποια ειναι λιιιιγο πιο ακριβα απο τα redline.
Gotcha - Πεμ 12 Απρ 2012, 19:40:02
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.redlineoil.com/product.aspx?pid=47&pcid=7

Αυτο εδω λετε? Δεν βρισκω 75-80, μονο 75-90 για 5νταταχυτα
RoadRunner122 - Πεμ 12 Απρ 2012, 19:53:21
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, δεν υπάρχει, το έψαχνα κι εγώ το πρωί.

Υπάρχει:

70W-80 (MTL)
75W-85 (MT-85)
75W-90 (MT-90)

και οι 3 πληρούν προδιαγραφές GL4 οπότε είναι κατάλληλες για τα σασμάν μας.

Τώρα το ποιά θα επιλέξει ο καθένας, εξαρτάται απ'τη χρήση. Κι εγώ για να πω την αλήθεια, έχω σκαλώσει λίγο...
Driver ///M - Πεμ 12 Απρ 2012, 21:51:57
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Όχι, δεν υπάρχει, το έψαχνα κι εγώ το πρωί.

Υπάρχει:

70W-80 (MTL)
75W-85 (MT-85)
75W-90 (MT-90)

και οι 3 πληρούν προδιαγραφές GL4 οπότε είναι κατάλληλες για τα σασμάν μας.

Τώρα το ποιά θα επιλέξει ο καθένας, εξαρτάται απ'τη χρήση. Κι εγώ για να πω την αλήθεια, έχω σκαλώσει λίγο...

Για ΜΑ μιλάμε ε?
Να υποθέσω ότι θα κάνουν και σε ΜΑ και σε ΒΕ.
RoadRunner122 - Σαβ 14 Απρ 2012, 15:57:18
Θέμα δημοσίευσης:
Tα ίδια ισχύουν όσον αφορά τις βαλβολίνες, τόσο για ΜΑ όσο και ΒΕ
Arvas - Δευ 16 Απρ 2012, 12:54:12
Θέμα δημοσίευσης:
Συγνωμη παιδια εγω εκανα λαθος. Τις 70w80 MTL εννοουσα.Οταν εβαλα εγω δεν υπηρχαν ομως οι ΜΤ85 μονο ΜΤ90 ισως οι ΜΤ85 ειναι η καλυτερη επιλογη πλεον. Ειναι απιστευτες και γενικα η εταιρια ειναι απιστευτη... Χρησιμοποιει εστερικα λαδια σαν την motul 300v αλλα στη θεωρια χρησιμοποιει καλυτερους εστερες. Και λαδια που ειχα δοκιμασει ειναι κορυφαια (ειχα βαλει 5w20 για χειμωνα και εμεινα μλκς). Τις φοραω 20κ χλμ τωρα και παραπονο κανενα ισα ισα δεν νομιζω οτι μπορει να γινει κατι καλυτερο.
Roadrunner me quaife καλυτερα να πας σε μια απο τις ΜΤ.
lem-x24 - Δευ 23 Απρ 2012, 19:44:47
Θέμα δημοσίευσης:
εδώ και 50000 χμ είχα τις total BV transmission και είχα αρκετά καλή συμπεριφορά σε σχέση με τις shell που είχε το εργοστάσιο.

εχθές όμως άλλαξα και έβαλα τις ELF NFJ 75- 80. έχω κάνει 500 χμ και μπορώ να πω ότι υπάρχει καλύτερη ανταπόκριση απ ότι πριν. η πρώτη μπαίνει πιο ομαλά και ώρες ώρες το νιώθω σα βούτηρο. μετά απο κανά 2000 χμ θα γράψω (αν το θυμηθώ) για τη συμπεριφορά.
lem-x24 - Σαβ 01 Σεπ 2012, 08:59:48
Θέμα δημοσίευσης:
πλέον έπειτα απο 8000 χλμ με τις ELF NFJ μπορώ να πω ότι το σαζμάν είναι βιτάμ!!!

πραγματικά μεγάλη διαφορά σε σχέση με άλλες. κάποια ζορίσματα αραιά και που μόνο στη 2η ταχύτητα αλλά και αυτά πλέον ανεπαίσθητα!!!
Downhill - Τρι 01 Ιαν 2013, 13:33:20
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεί καποιος να μου προτείνει βαλβολίνες για το 308 gt 175hp και καθε ποτε αλλάζονται?

εκανα με την εξής σειρά τις παρακάτω ενέργειες και δεν βρήκα κάτι χρήσιμο

1.RTFM
2.Αναζήτηση στο Forum
3.διαβασα αυτό το κουλό που λέει filled for life.
http://www.total.gr/lub/lubgreece.nsf/VS_SWIPSA/FF9C9F466608404BC12578F5002EE19B?OpenDocument&UNI=43E34059B5057752C1256FC600477617&
recife_rallye - Τρι 01 Ιαν 2013, 15:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.castrol.com/castrol/sectiongenericarticle.do?categoryId=9015988&contentId=7029862
Η τελευταια!
Θα παθεις πλακα.
τπτ αλλο δε σου λεω...
Downhill - Τρι 01 Ιαν 2013, 17:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
θολωνω!

ευχαριστω κ καλη χρονια!
alexandros 207 Rallye - Τρι 01 Ιαν 2013, 17:49:22
Θέμα δημοσίευσης:
Λευτερη αυτη η βαλβολινη κανει για τα σασμαν που θελουνε GL-4 προδιαγραφες?
ή το 6αρι της πεζω θελει GL-5?
android - Τρι 01 Ιαν 2013, 18:14:32
Θέμα δημοσίευσης:
EPX 75W-80 : SAE 75W-80W ; API GL5
EP 80W : SAE 80 W ; API GL4 ; BMW ; MB-Approval 235.1

Με το 5αρι θελουμε την 2η

Για το 6αρι ξερουμε τι ζηταει?
Downhill - Τρι 01 Ιαν 2013, 18:16:46
Θέμα δημοσίευσης:
α, ναι, δεν διευκρίνησα! 6άρι κιβώτιο!!!!

και δεν βρίσκω τίποτα!!
Downhill - Δευ 07 Ιαν 2013, 12:07:27
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον έβγαλα άκρη με τις βαλβολίνες του GT (308-175hp).

Μετα απο πολύ ψάξιμο η οδηγία "filled for life" που διάβασα στο παραπάνω "κουλό" που πόσταρα ισχύει. Η Lion την ακολουθεί. αλλάζει βαλβολίνες μόνο μετά απο διαρροή ή βλάβη.

οι βαλβολίνες εχουν προδιαγραφή GL4+ για το 6άρι κιβώτιο.

τώρα την οδηγία "filled for life" την ακολουθούμε? Ο καθένας οπως καταλαβαίνει... Rolling eyes
vasilisalessia - Δευ 07 Ιαν 2013, 13:28:54
Θέμα δημοσίευσης:
ποτε μην ακολουθεις οδηγια του ειδους...στα 60000χλμ αλλαξε την με αλλη καλυτερη gl4 elf motul redline
Byakuya - Σαβ 21 Ιούν 2014, 12:40:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδια. Ειχα βαλει πριν 4 χρονια την ELF TRP 75W80, ξερει κανεις ποιο ειναι το αντιστοιχο μοντελο σημερα(νομιζω δεν βγαινει πια ετσι), η καποια αλλη καλυτερη για 207 RC;
Ευχαριστω πολυ.
TopGear - Σαβ 21 Ιούν 2014, 16:51:36
Θέμα δημοσίευσης:
Byakuya έγραψε:
Καλησπερα παιδια. Ειχα βαλει πριν 4 χρονια την ELF TRP 75W80, ξερει κανεις ποιο ειναι το αντιστοιχο μοντελο σημερα(νομιζω δεν βγαινει πια ετσι), η καποια αλλη καλυτερη για 207 RC;
Ευχαριστω πολυ.


Θυμάμαι πριν καμιά διετία-τριετία πρέπει να άλλαξε σε ELF NFP...

Τώρα, για κάτι καλύτερο που λες, ας σου πούνε τα παιδιά που ξέρουν.
kostis - Σαβ 21 Ιούν 2014, 18:28:04
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.lehellas.gr/
εγω αυτες εχω βαλει απο τις 6.000km δεν θελουν αλλαγη και το σασμαν ειναι σαν καινουργιο....53ευρο το λιτρο το μονο κακο.. Rolling eyes
Steve - Κυρ 22 Ιούν 2014, 00:23:15
Θέμα δημοσίευσης:
Φοράς κανα μπλοκέ διαφορικό;
Byakuya - Κυρ 22 Ιούν 2014, 06:03:24
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι steve μαμα . Ευχαριστω για τις απαντησεις Smile
Steve - Κυρ 22 Ιούν 2014, 10:20:30
Θέμα δημοσίευσης:
Byakuya έγραψε:
Οχι steve μαμα . Ευχαριστω για τις απαντησεις Smile
Στον Κωστή αναφέρομαι για τις LE Laughing
kostis - Κυρ 22 Ιούν 2014, 21:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
Steve το σασμαν ειναι μαμα.......
Steve - Δευ 23 Ιούν 2014, 06:30:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τότε γιατί έβαλες LE?
kostis - Δευ 23 Ιούν 2014, 19:48:57
Θέμα δημοσίευσης:
ειχα 106rallye και απο τοτε που εβαλα αυτες ησυχασα....το ιδιο εκανα και στο rc πριν μου βγαλει καποιο προβλημα...το εψαξα πολυ...απο δικια μου εμπειρια μετα απο 2 αμαξια και αλλα 2 φιλων...
RoadRunner122 - Δευ 23 Ιούν 2014, 21:45:13
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τις έχω δοκιμάσει αλλά όσοι τις έχουν βάλει, πίνουν κρασί στ' όνομά τους (εάν μπορούσαν θα έπιναν και τις ίδιες Razz ).

Προσωπικά θεωρώ αδιανόητο το κόστος τους και θα το συζητούσα μόνο για αγωνιστική χρήση Rolling eyes

Btw, με RedLine έχει ψαχτεί κανείς? Βγάζει και 75/80 και 75/85 όλες GL4.
dvamv - Πεμ 23 Οκτ 2014, 08:43:30
Θέμα δημοσίευσης:
Σ ενα peugeot 206 1.4 8v για καθημερινή χρήση (normal) τι βαλβολινες να επιλέξω?
Καμιά ιδέα ?
Με τις ELF NFJ 75W80 ειμαι οκ?

http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/elf/elf-tranself-nfj-75w-80.html


Ti ποσότητα χωράει το κιβωτιο ?



edit:μετα απο διαβασμα σελίδων κατεληξα σε elf nfp
ελπίζω να ειμαι οκ
dvamv - Δευ 10 Νοέ 2014, 17:42:45
Θέμα δημοσίευσης:
....μάλλον θα γυρίσω στις μαμά βαλβολίνες
Εβαλα τις nfp και εδώ και 80km που τις έχω παλευω με την πρώτη και καμια φορά με την τριτη ταχυτητα
Καμία σχέση με τις μαμά (καλυτερες η μαμά)
εκτός κι αν χρειάζεται να περιμένω για κάποιο αριθμο χλμ
τι να πώ να χρειάζονται ''στρώσιμο'' οι βαλβολίνες?
RoadRunner122 - Δευ 10 Νοέ 2014, 21:15:05
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί, οι μαμά ποιές έχεις την εντύπωση πως είναι;
dvamv - Δευ 10 Νοέ 2014, 21:19:56
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Γιατί, οι μαμά ποιές έχεις την εντύπωση πως είναι;


Απ οσο γνωριζω οι Τotal ΒV 75-80
nik_marin - Δευ 10 Νοέ 2014, 22:14:36
Θέμα δημοσίευσης:
dvamv έγραψε:
Σ ενα peugeot 206 1.4 8v για καθημερινή χρήση (normal) τι βαλβολινες να επιλέξω?
Καμιά ιδέα ?
Με τις ELF NFJ 75W80 ειμαι οκ?

http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/elf/elf-tranself-nfj-75w-80.html


Ti ποσότητα χωράει το κιβωτιο ?



edit:μετα απο διαβασμα σελίδων κατεληξα σε elf nfp
ελπίζω να ειμαι οκ


Βρες NFP Και βάλε ,2 λίτρα
dvamv - Δευ 10 Νοέ 2014, 22:21:41
Θέμα δημοσίευσης:
nik_marin έγραψε:
dvamv έγραψε:
Σ ενα peugeot 206 1.4 8v για καθημερινή χρήση (normal) τι βαλβολινες να επιλέξω?
Καμιά ιδέα ?
Με τις ELF NFJ 75W80 ειμαι οκ?

http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/brand/elf/elf-tranself-nfj-75w-80.html


Ti ποσότητα χωράει το κιβωτιο ?



edit:μετα απο διαβασμα σελίδων κατεληξα σε elf nfp
ελπίζω να ειμαι οκ


Βρες NFP Και βάλε ,2 λίτρα


Οπως λέω παραπανω βρηκα και εβαλα τις nfp
τις εχω εδω και 80km αλλα δεν ειμαι και πολύ ευχαριστημένος
εχω θεματα στην πρωτη αλλα που και που στην τριτη
χρειαζονται κάποιο στρώσιμο?
jimidero - Σαβ 16 Μάϊ 2015, 18:29:45
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά για 207 1.4 HDi diesel έχετε να πρότεινετε κάτι βαση εμπειρίας?
jimidero - Τρι 19 Μάϊ 2015, 22:23:05
Θέμα δημοσίευσης:
Κανεις?
Andreasf1 - Τετ 20 Μάϊ 2015, 01:56:00
Θέμα δημοσίευσης:
jimidero έγραψε:
Παιδιά για 207 1.4 HDi diesel έχετε να πρότεινετε κάτι βαση εμπειρίας?


Βάλε NFP.. Μην το πολύ σκέφτεσαι, όπως βλέπεις έχουν βάλει ποσά παιδιά και είναι ευχαριστημένοι. Όπως και εγώ στο δικό μου diesel 207.. Wink
jimidero - Τετ 20 Μάϊ 2015, 06:33:05
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά θα ήθελα κάποιος φίλος να μου πει ποιες ακριβως για 8ΗΖ μοτέρ. 75w80,75w85,75w90 GL4 η GL5.
Chrono - Δευ 21 Δεκ 2015, 16:37:38
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας. Για εξατάχυτο 207 THP (BVM 6) τι βαλβολίνη προτείνετε;
Rallyestas - Παρ 29 Ιούλ 2016, 10:57:01
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα, ενδιαφερομαι σε κανα μηνα που εχω το ετησιο σερβις για αλλαγη σε βαλβολινες στο 207 rallye μου, και ψαχνομαι λιγο απο τωρα για να μην τα ψαχνω τελευταια στιγμη και δεν τα βρισκω. διαβαζοντας ολες τις σελιδες είδα οτι προτίνετε την elf 75w80... όμως επειδη θελω κατι πολυ καλυτερο απο τις elf και μιας και δεν αλλαζουμε καθε χρονο βαλβολινες λεω να παω σε κατι καλυτερο....εχω διαβασα πολυ καλα σχολια για τις redline mtl 75w80...τις εχει φορεσει ή ακομα καλυτερα τις φοραω τωρα κανεις? για ν μου πει την εμπειρια του με αυτες. μιας και ειναι πανακριβες 22 ευρω το λιτρο και δεν ειναι για πειραματα-δοκιμες και αν δεν κανει να τις πεταω....επισης liqui moly και motul που εχουν πιο προσιτες τιμες...τι λενε? ειναι καλες? εχεις κανεις αυτες? για να μου πει καμαι γνωμη? ευχαριστω προακταβολικα!
akis1976 - Σαβ 30 Ιούλ 2016, 09:03:03
Θέμα δημοσίευσης:
Rallyestas έγραψε:
καλησπερα, ενδιαφερομαι σε κανα μηνα που εχω το ετησιο σερβις για αλλαγη σε βαλβολινες στο 207 rallye μου, και ψαχνομαι λιγο απο τωρα για να μην τα ψαχνω τελευταια στιγμη και δεν τα βρισκω. διαβαζοντας ολες τις σελιδες είδα οτι προτίνετε την elf 75w80... όμως επειδη θελω κατι πολυ καλυτερο απο τις elf και μιας και δεν αλλαζουμε καθε χρονο βαλβολινες λεω να παω σε κατι καλυτερο....εχω διαβασα πολυ καλα σχολια για τις redline mtl 75w80...τις εχει φορεσει ή ακομα καλυτερα τις φοραω τωρα κανεις? για ν μου πει την εμπειρια του με αυτες. μιας και ειναι πανακριβες 22 ευρω το λιτρο και δεν ειναι για πειραματα-δοκιμες και αν δεν κανει να τις πεταω....επισης liqui moly και motul που εχουν πιο προσιτες τιμες...τι λενε? ειναι καλες? εχεις κανεις αυτες? για να μου πει καμαι γνωμη? ευχαριστω προακταβολικα!

Εγώ εχω δοκιμάσει και της 2 και η redline σε πολύ σκληρή χρήση αντέχουν λίγο καλύτερα,της elf της άλλαξα στα 8-9k και την είχαν ακούσει της redline της άλλαξα ίσως λίγο νωρίτερα λόγο αλλαγής setup,και βγήκαν μια χαρά.
Τώρα σε σχετικά νορμάλ χρήση δεν νομίζω να καταλάβεις κάποια διαφορά(κάποια τραγική διαφορά τουλάχιστον) μιας και η elf είναι μια χαρά,επίσης και οι βαλβολινες θα πρέπει να αλλάζονται αναλόγως της συνθήκες χρήσης του αυτοκινήτου σε ποιο τακτικά χρονικά διαστήματα,πχ φίλοι της αλλάζουν καθε 30k εγω max 8-9k.
Rallyestas - Σαβ 30 Ιούλ 2016, 11:18:24
Θέμα δημοσίευσης:
akis1976 έγραψε:
Rallyestas έγραψε:
καλησπερα, ενδιαφερομαι σε κανα μηνα που εχω το ετησιο σερβις για αλλαγη σε βαλβολινες στο 207 rallye μου, και ψαχνομαι λιγο απο τωρα για να μην τα ψαχνω τελευταια στιγμη και δεν τα βρισκω. διαβαζοντας ολες τις σελιδες είδα οτι προτίνετε την elf 75w80... όμως επειδη θελω κατι πολυ καλυτερο απο τις elf και μιας και δεν αλλαζουμε καθε χρονο βαλβολινες λεω να παω σε κατι καλυτερο....εχω διαβασα πολυ καλα σχολια για τις redline mtl 75w80...τις εχει φορεσει ή ακομα καλυτερα τις φοραω τωρα κανεις? για ν μου πει την εμπειρια του με αυτες. μιας και ειναι πανακριβες 22 ευρω το λιτρο και δεν ειναι για πειραματα-δοκιμες και αν δεν κανει να τις πεταω....επισης liqui moly και motul που εχουν πιο προσιτες τιμες...τι λενε? ειναι καλες? εχεις κανεις αυτες? για να μου πει καμαι γνωμη? ευχαριστω προακταβολικα!

Εγώ εχω δοκιμάσει και της 2 και η redline σε πολύ σκληρή χρήση αντέχουν λίγο καλύτερα,της elf της άλλαξα στα 8-9k και την είχαν ακούσει της redline της άλλαξα ίσως λίγο νωρίτερα λόγο αλλαγής setup,και βγήκαν μια χαρά.
Τώρα σε σχετικά νορμάλ χρήση δεν νομίζω να καταλάβεις κάποια διαφορά(κάποια τραγική διαφορά τουλάχιστον) μιας και η elf είναι μια χαρά,επίσης και οι βαλβολινες θα πρέπει να αλλάζονται αναλόγως της συνθήκες χρήσης του αυτοκινήτου σε ποιο τακτικά χρονικά διαστήματα,πχ φίλοι της αλλάζουν καθε 30k εγω max 8-9k.

εγω μιας και δεν κανω πολλα χιλιομετρα ετησιως δεν το βλεπω με χιλιομετρα σκεφτομαι να τις αλλαζω καθε 3-4 χρονια αναλογα και τη χρηση....γιατι αλλες φορες κανω περισσοτερα χλμ αλλες λιγοτερα...περαν αυτου απλα ψαχνω κατι που να ειναι αισθητα καλυτερα...πιστευω πως οι ελφ δεν θα χουν τρομερη διαφορα απο τις μαμα γιαυτο και θελω κατι καλυτερο....απο motul ή liqui moly που ειναι και φθηνοτερες απο τις redline εχεις υποψη σου τιποτα? εχεις ακουσει απο κανεναν καμια γνωμη γιαυτες ??
Rallyestas - Πεμ 04 Αύγ 2016, 15:28:33
Θέμα δημοσίευσης:
καμια απαντηση καποιος που να εχει δοκιμασει motul για 207 rallye ή liqui moly?(αν και δεν ξερω αν βγαζει η liqui moly για το 207 ραλλυε, δεν βρηκα gl4 75w80 που εριξα μια ματια). εντομεταξυ καποιος φιλος μου ειπε οτι και οι castrol ειναι καλες. εχει κανεις υποψην για καστρολ για το 207 rallye? εχει δοκιμασει κανεις? ειναι οντως καλες? ή δεν αξιζει να παω σε καστρολ βαλβολινη? και να δω κατι αλλο....
Rallyestas - Κυρ 07 Αύγ 2016, 15:52:33
Θέμα δημοσίευσης:
το elf nfp75w80 σε σχεση με το castrol Syntrans V FE 75W-80
είναι καλυτερο? χειροτερο? ή το ιδιο?


http://catalog.elf.com/sites/elf/files/product/nodenid/files/ELF%20TRANSELF%20NFP%2075W-80%20062014_EN.pdf

http://msdspds.castrol.com/bpglis/FusionPDS.nsf/Files/0CCB1A11A6336B9F80257E37003254B9/$File/BPXE-9WS77P.pdf

απο τα δυο αρχεια αυτων των βαλβολινων αν και δεν παρατειρω τρομερη διαφορα....ποιο θεωρειτε καλυτερο???
Rallyestas - Τετ 24 Αύγ 2016, 12:35:48
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα, μετα απο ψαξιμο βρηκα τις motul 75w80 motylgear που προτινει η motul για το 207 rallye. τις βρισκω 16 ευρω τα 2 λιτρα, σε καλυτερη τιμη απο την nfp 75w80 της elf που την βρισκω 24 ευρω τα 2 λιτρα.
εχει κανεις χρησιμοποιησει ή χρησιμοποιει ακομα την 75w80 motylgear της motul?? θα ηθελα γνωμες...είναι εξισου καλη? ή καλυτερη ή χειροτερη απο την elf? τι λετε? ευχαριστω προκαταβολικα... ειμαι αναμεσα σε motul, ελφ και της καστρολ που ρωτησα παραπανω....
JDROGAS - Τετ 24 Αύγ 2016, 18:47:25
Θέμα δημοσίευσης:
Rallyestas έγραψε:
καλησπερα, μετα απο ψαξιμο βρηκα τις motul 75w80 motylgear που προτινει η motul για το 207 rallye. τις βρισκω 16 ευρω τα 2 λιτρα, σε καλυτερη τιμη απο την nfp 75w80 της elf που την βρισκω 24 ευρω τα 2 λιτρα.
εχει κανεις χρησιμοποιησει ή χρησιμοποιει ακομα την 75w80 motylgear της motul?? θα ηθελα γνωμες...είναι εξισου καλη? ή καλυτερη ή χειροτερη απο την elf? τι λετε? ευχαριστω προκαταβολικα... ειμαι αναμεσα σε motul, ελφ και της καστρολ που ρωτησα παραπανω....


Εγω προσωπικα δεν εχω δουλεψει τις elf αλλα εχω δουλεψει τις motylgear και μαλιστα με μπλοκε (quaife) στο παλιο rc και ειναι αψογες.
Τις ιδιες παρηγγειλα κι εγω για το καινουργιο.
Rallyestas - Τετ 24 Αύγ 2016, 18:51:15
Θέμα δημοσίευσης:
JDROGAS έγραψε:
Rallyestas έγραψε:
καλησπερα, μετα απο ψαξιμο βρηκα τις motul 75w80 motylgear που προτινει η motul για το 207 rallye. τις βρισκω 16 ευρω τα 2 λιτρα, σε καλυτερη τιμη απο την nfp 75w80 της elf που την βρισκω 24 ευρω τα 2 λιτρα.
εχει κανεις χρησιμοποιησει ή χρησιμοποιει ακομα την 75w80 motylgear της motul?? θα ηθελα γνωμες...είναι εξισου καλη? ή καλυτερη ή χειροτερη απο την elf? τι λετε? ευχαριστω προκαταβολικα... ειμαι αναμεσα σε motul, ελφ και της καστρολ που ρωτησα παραπανω....


Εγω προσωπικα δεν εχω δουλεψει τις elf αλλα εχω δουλεψει τις motylgear και μαλιστα με μπλοκε (quaife) στο παλιο rc και ειναι αψογες.
Τις ιδιες παρηγγειλα κι εγω για το καινουργιο.

λεω και γω να παρειγγειλω τις 75w80 motylgear πιστευω θα ειναι αψογες οντως οπως λες.... σιγουρα απο τις μαμισιες θα ειναι καλυτερες παντως...
christos_99 - Σαβ 01 Οκτ 2016, 21:02:37
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα Ομαδα.!!

Λοιπον μετα απο μια συνεργασια που εχω, μπορω να προμηθευτω τις παρακατω βαλβονιες, το κακο ειναι πως ειναι αποκλειστικα συγκεκριμενοι τυποι, σας τους παραθετω:

1) Total SYN FE 75w90
2) Total TM 80w90
3) Total EP GL-4 85w90

-Διαβαζωντας το ποστ ειδα τα χειροτερα για τις BV. Ο προβλημματισμος ειναι αυτες οι προδιαγραφες ειναι σωστες για ΜΑ σαζμαν χωρις μπλοκε.?

-Εχει δοκιμασει καποιος τις παραπανω, να μας πει εντυπωσεις, γιατι δεν ειδα αντιστοιχο ποστ.?

Ευχαριστω.!!
MrPanozzz - Σαβ 18 Μάρ 2017, 03:33:21
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα.. Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σχετικά με τις βαλβολίνες, κατέληξα στις elf nfp 75/80 για το Peugeot 307 1.6 που έχω για να μπουν με την αλλαγή σασμάν από βδομάδα. Ωστόσο ψάχνοντας στο Internet δεν τις βρήκα πουθενά εκτός από ένα κατάστημα στην Πάτρα κι ένα στον Πειραιά. Ξέρει κανείς που αλλού μπορώ να τις βρω στην Αθήνα;
TopGear - Σαβ 18 Μάρ 2017, 11:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
MrPanozzz έγραψε:
Καλησπέρα.. Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σχετικά με τις βαλβολίνες, κατέληξα στις elf nfp 75/80 για το Peugeot 307 1.6 που έχω για να μπουν με την αλλαγή σασμάν από βδομάδα. Ωστόσο ψάχνοντας στο Internet δεν τις βρήκα πουθενά εκτός από ένα κατάστημα στην Πάτρα κι ένα στον Πειραιά. Ξέρει κανείς που αλλού μπορώ να τις βρω στην Αθήνα;


http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-80/elf-tranself-nfj-75w-80-1842.html
MrPanozzz - Σαβ 18 Μάρ 2017, 12:58:53
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
MrPanozzz έγραψε:
Καλησπέρα.. Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σχετικά με τις βαλβολίνες, κατέληξα στις elf nfp 75/80 για το Peugeot 307 1.6 που έχω για να μπουν με την αλλαγή σασμάν από βδομάδα. Ωστόσο ψάχνοντας στο Internet δεν τις βρήκα πουθενά εκτός από ένα κατάστημα στην Πάτρα κι ένα στον Πειραιά. Ξέρει κανείς που αλλού μπορώ να τις βρω στην Αθήνα;


http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-80/elf-tranself-nfj-75w-80-1842.html


Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά αυτό είχα δει κι εγώ που είναι στον Πειραιά.. Απλά επειδή δεν με βολεύει και τόσο έλεγα μήπως υπάρχει πουθενά αλλού..
2g106 - Σαβ 18 Μάρ 2017, 13:50:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν σε νοιάζει η τιμή ρώτα σε συνεργεία της περιοχής σου που ασχολούνται με renault
christos_99 - Σαβ 18 Μάρ 2017, 16:37:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεις να παρηγγειλεις απο www.rpc.gr παλια ηταν και συνεργατης του κλαμπ απο Θεσσαλονικη, αν δεν σε πειραζουν τα μεταφορικα. Τουλαχιστον θα εισαι 1000% σιγουρος οτι θα ειναι γνησια τα λιπαντικα, σε αντιθεση με αυτα που ακουγωνται κατα καιρους κατασκευασμενα απο Ασπροπυργο μερια...........

Επισης οι βαλβολινες που επελεξες να βαλεις να ξερεις οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει για το σασμαν μας.!! Very happy Very happy
TopGear - Σαβ 18 Μάρ 2017, 20:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
MrPanozzz έγραψε:
TopGear έγραψε:
MrPanozzz έγραψε:
Καλησπέρα.. Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σχετικά με τις βαλβολίνες, κατέληξα στις elf nfp 75/80 για το Peugeot 307 1.6 που έχω για να μπουν με την αλλαγή σασμάν από βδομάδα. Ωστόσο ψάχνοντας στο Internet δεν τις βρήκα πουθενά εκτός από ένα κατάστημα στην Πάτρα κι ένα στον Πειραιά. Ξέρει κανείς που αλλού μπορώ να τις βρω στην Αθήνα;


http://www.trade-wind.gr/car/gearboxoil/ixodes/75w-80/elf-tranself-nfj-75w-80-1842.html


Ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά αυτό είχα δει κι εγώ που είναι στον Πειραιά.. Απλά επειδή δεν με βολεύει και τόσο έλεγα μήπως υπάρχει πουθενά αλλού..


Έχει κατάστημα στη Φρατζή αδερφέ και ένα άλλο 50-100 μέτρα, από γωνία Καλλιρόης-Φρατζή. Γι'αυτό στο έστειλα.
TopGear - Σαβ 18 Μάρ 2017, 20:03:38
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Μπορεις να παρηγγειλεις απο www.rpc.gr παλια ηταν και συνεργατης του κλαμπ απο Θεσσαλονικη, αν δεν σε πειραζουν τα μεταφορικα. Τουλαχιστον θα εισαι 1000% σιγουρος οτι θα ειναι γνησια τα λιπαντικα, σε αντιθεση με αυτα που ακουγωνται κατα καιρους κατασκευασμενα απο Ασπροπυργο μερια...........

Επισης οι βαλβολινες που επελεξες να βαλεις να ξερεις οτι ειναι οτι καλυτερο κυκλοφορει για το σασμαν μας.!! Very happy Very happy


Αν πάρει μόνο 2 λίτρα, θα πάνε μεταφορικά ανά κούτα, περίπου 3-3,50 ευρώ με την εταιρεία που τα στέλνει. Μπροστά στην πόρτα σου φυσικά. Γενικότερα, στέλνουν συνήθως κούτες 40x40x40 (ή κοντινές διαστάσεις) και χρεώνεται περίπου κάπου τέτοιο ποσό. Παίρνω τα τελευταία 5-6 χρόνια, τουλάχιστον μια φορά το χρόνο και πληρώνω τόσα πάνω κάτω.
MrPanozzz - Κυρ 19 Μάρ 2017, 15:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά ξεκινώντας να κάνω μια παραγγελία απο tradewind και βάζοντας την περιοχή μου ως σημείο αποστολής μου βγάζει μεταφορικά 0€ και εχει αποστολές την Δευτέρα για εντός Αττικής οπότε λογικά βολεύει να πάρω απο κει. Ωστόσο με κολλησε λιγο αυτο που ειπε ο christos_99. Υπάρχει δηλαδη περίπτωση τα λιπαντικα απο tradewind να μην ειναι τα γνησια;
TopGear - Δευ 20 Μάρ 2017, 11:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
MrPanozzz έγραψε:
Τελικά ξεκινώντας να κάνω μια παραγγελία απο tradewind και βάζοντας την περιοχή μου ως σημείο αποστολής μου βγάζει μεταφορικά 0€ και εχει αποστολές την Δευτέρα για εντός Αττικής οπότε λογικά βολεύει να πάρω απο κει. Ωστόσο με κολλησε λιγο αυτο που ειπε ο christos_99. Υπάρχει δηλαδη περίπτωση τα λιπαντικα απο tradewind να μην ειναι τα γνησια;


Έχουν ακουστεί διάφορα για tradewind, ωστόσο νομίζω κάποιος ότι είχε γράψει εδώ μέσα, πώς τελικά δεν απεδείχθη ότι ευθύνεται το κατάστημα. Τι να σου πω, εγώ βαλβολίνες από κει πήρα, ως τώρα δεν είχα κάποιο θέμα (τις έχω από 7/2011 και για περίπου 45.000-50.000 χλμ), αν και λιπαντικό κινητήρα και αναλώσιμα παίρνω από Ντίνο. Απλά τότε που ήθελα να κάνω αλλαγή βαλβολίνων, δεν είχε ο Ντίνος να μου στείλει, οπότε πήρα όσα χρειαζόμουν από κει και τις NFP από το Λαμπριανίδη.
Dimmys - Δευ 27 Μάρ 2017, 20:06:41
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορώ να τοποθετήσω βαλβολίνες GL5; ή μόνο GL4;
iceage - Τετ 29 Μάρ 2017, 17:55:51
Θέμα δημοσίευσης:
Αυστηρά και μόνο GL4.
RoadRunner122 - Τετ 29 Μάρ 2017, 23:56:33
Θέμα δημοσίευσης:
MrPanozzz έγραψε:
Καλησπέρα.. Μετά από αρκετό διάβασμα στο forum σχετικά με τις βαλβολίνες, κατέληξα στις elf nfp 75/80 για το Peugeot 307 1.6 που έχω για να μπουν με την αλλαγή σασμάν από βδομάδα. Ωστόσο ψάχνοντας στο Internet δεν τις βρήκα πουθενά εκτός από ένα κατάστημα στην Πάτρα κι ένα στον Πειραιά. Ξέρει κανείς που αλλού μπορώ να τις βρω στην Αθήνα;

Αν και καθυστερημένα, συνήθως έχει σε στοκ ο Χαραλαμπάκης στη Θηβών.
Chrono - Τρι 04 Απρ 2017, 15:46:40
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα στο εξατάχυτο 207 THP (BVM 6) τις Elf Nfp 75-80 γιατί τη δεύτερη μια την έπαιρνε και μια γρατζουνούσε ελαφρά.
Δυστυχώς δεν κάνουν. Τα κρύα πρωινά αργούν να ζεσταθούν και γενικά με τις μαμά τις έπαιρνε τις ταχύτητες πιο γλυκά.
tzakos 1 - Τετ 05 Απρ 2017, 20:40:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκίμασε αυτή,

http://www.yacco.gr/products_view.php?id=227&catid=1070
Rallyestas - Πεμ 06 Απρ 2017, 02:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
tzakos 1 έγραψε:
Δοκίμασε αυτή,

http://www.yacco.gr/products_view.php?id=227&catid=1070


Απο οτι βλεπω εισαι καινουριος...και δεν εισαι πολυ διαβασμενος επι του θεματος...το 207 rallye φοραει gl-4 βαλβολινες. και εσυ του προτινες μια βαλβολινη gl-5? εσυ φιλε παραπανω μην πας σε gl-5...διαβαστε τι λεει και το μανιουλ συντηρησης του αυτοκινητου εστω. κατι ξερει και ο κατασκευαστης. οταν λεει gl-4, βαζουμε gl-4.
Rallyestas - Πεμ 06 Απρ 2017, 02:39:24
Θέμα δημοσίευσης:
Chrono έγραψε:
Έβαλα στο εξατάχυτο 207 THP (BVM 6) τις Elf Nfp 75-80 γιατί τη δεύτερη μια την έπαιρνε και μια γρατζουνούσε ελαφρά.
Δυστυχώς δεν κάνουν. Τα κρύα πρωινά αργούν να ζεσταθούν και γενικά με τις μαμά τις έπαιρνε τις ταχύτητες πιο γλυκά.

Πόσα χιλιομετρα έχει που τις φοράς τις βαλβολινες αυτες? για να εχεις σχετικα σωστη εικονα πρεπει να τις δουλεψεις καμια 500 χιλιομετρα +
Mono AEK - Πεμ 06 Απρ 2017, 08:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
κακως τις εβαλες τοτε

ειναι πολυδοκιμασμενες και ειναι γνωστο οτι κρυες οι τοταλ δουλευουν καλυτερα
η διαφορα ειναι οτι οταν ζεσταθουν καλα και σε σκισιμο ειναι καλυτερες οι nfp

για τον ιδιο λογο (κρυα λειτουργια) εγω επελαξα παλι τις τοταλ οταν αλλαξα καθως δεν ειχα και καποιο παραπονο απο αυτες

επισης πολυ σωστα σου ειπαν οτι για να εχεις πραγματικη εικονα πρεπει να δουλεψουν καμποσα χιλιομετρα
Rallyestas - Πεμ 06 Απρ 2017, 10:17:52
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ερώτηση για οσους γνωριζουν: επειδη περσυ που ελεγα να αλλαξω βαλβολινες, τελικα δεν τις αλλαξα καθως μου ειπαν οτι δεν χρειαζονται και ηταν μια χαρα (αφου το αμαξι ειχε λιγα χιλιομετρα) και γενικα ηταν καλες. Φετος επειδη θα κανω μεγαλο σερβις και θελω προληπτικα να τις κανω μια αλλαγη. Ειδα λοιπον αυτες που κοιτουσα και περσυ τις motul motylgear 75w80 οι οποιες περσυ αν θυμαμαι καλα στο site τους και γενικα οπου τις ειχα δει ελεγαν για gl-4, ενω τωρα που μπηκα λενε gl-4/gl-5. Μηπως επειδη λενε και gl-5 να τις απερριπτα? και να εβαζα κατι που ειναι καθαρα gl-4? να ειμαι 100% σιγουρος...?
Σκεφτομουν οτι επειδη κανω λιγα χλμ ετησιως και ισως να θελουν αλλαγη με βαση χιλιομετρων και χρησης περιπου ανα 4 ετία, μηπως παω σε redline 75w80 gl-4? βεβεαια κανουν 22 ευρω τα 946 ml, ενω τις motul τις βρισκω τα 2 λιτρα 17 ευρω. αλλά στις μοτουλ με φοβιζει κυρίως οπως ειπα το gl4/gl-5 και σκεφτομαι οτι οι redline λογικα θα εχουν αισθητη διαφορα απο τις μαμισιες, ενω οι μοτουλ οχι και τρελη...
tzakos 1 - Πεμ 06 Απρ 2017, 17:14:20
Θέμα δημοσίευσης:
Rallyestas έγραψε:
tzakos 1 έγραψε:
Δοκίμασε αυτή,

http://www.yacco.gr/products_view.php?id=227&catid=1070


Απο οτι βλεπω εισαι καινουριος...και δεν εισαι πολυ διαβασμενος επι του θεματος...το 207 rallye φοραει gl-4 βαλβολινες. και εσυ του προτινες μια βαλβολινη gl-5? εσυ φιλε παραπανω μην πας σε gl-5...διαβαστε τι λεει και το μανιουλ συντηρησης του αυτοκινητου εστω. κατι ξερει και ο κατασκευαστης. οταν λεει gl-4, βαζουμε gl-4.


Εννοείς εδω μέσα?
Γιατί με 26 χρόνια δουλειάς στα λιπαντικά,με πάνω απο 5.000.000 χλμ,με δύο αγωνιστικές δεκαετίες στην πλάτη μου,δεν θα το έλεγα.
Στο ξαναλέω και εδώ,η 200άρα βγαίνει και σε Gl4.
Chrono - Πεμ 06 Απρ 2017, 17:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
Τις φοράω εδώ κι ένα χρόνο περίπου κι έχω κάνει 8.000 χμ.(αλλαγή στα 42.000 χμ). Ο επιλογέας απέκτησε πιο κοκκάλινη αίσθηση. Στα πρώτα χμ είχε καλύτερη αίσθηση από πριν αλλά πολύ γρήγορα είχα την εντύπωση ότι είχαν χάσει τις ιδιότητές τους.
android - Πεμ 06 Απρ 2017, 19:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν λεει gl4/gl5 κανουν
Rallyestas - Παρ 07 Απρ 2017, 15:09:13
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Οταν λεει gl4/gl5 κανουν

αρα η μοτουλ η συγκεκριμενη κανει αφοβα για το 207 rallye? με ψαρωσε λιγο το gl5 που ελεγε...αν και παιζει τελικα να βαλω κατι παραπανω και να παρω τις redline 75w80 mtl gl-4. εχω ακουσει καλα λογια και λογικα θα ναι οντως κατι ανωτερο απο τις elf, motul...
Chrono - Σαβ 08 Απρ 2017, 10:31:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μισό λεπτό για να βγάλουμε μια άκρη. Το εξατάχυτο 207 THP (BVM 6) ( και γενικά τα 6τάχυτα της Psa ) έχει προδιαγραφή για gl 4 ή για gl 5 ;
Mono AEK - Σαβ 08 Απρ 2017, 10:33:42
Θέμα δημοσίευσης:
Οι μαμα τοταλ γραφουν gl-4+ που τις εβαλα εγω που εχω 6αρι
ixat47 - Δευ 10 Απρ 2017, 09:42:39
Θέμα δημοσίευσης:
Στις 46.705 χλ. αλλαξα.Οι παλιες ηταν κεχριμπαρι , δλδ μια χαρα χαρουλα.Εβαλα 2 λιτρα TOTAL Gear 8 75w-80 . Επιδη ειμαι πολλες ωρες στο τιμονι ειδα μια διαφορα στη ροπη , καπως ποιο ανεγο στο περπατημα , κατ" αλλα δεν αλλαξε τιποτα , οπως μπαιναν οι ταχυτητες μπακνουν κακ τωρα...
Pezakias207 - Τετ 12 Απρ 2017, 18:32:57
Θέμα δημοσίευσης:
η συγκεκριμενη βαλβολινη της motul κανει για 207 rallye? Λεει gl4/gl5

http://www.autotec.gr/motul-motyl-gear-75w-80-gl5-2l.html
tzakos 1 - Τετ 12 Απρ 2017, 19:20:48
Θέμα δημοσίευσης:
Κάνει.
Pezakias207 - Τετ 19 Απρ 2017, 15:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ποσα λιτρα περνει το 207 rallye? εχω παραγγειλει 2 λιτρα motul motylgear 75w-80. Φτανουν?
android - Τετ 19 Απρ 2017, 17:28:21
Θέμα δημοσίευσης:
Pezakias207 έγραψε:
Ποσα λιτρα περνει το 207 rallye? εχω παραγγειλει 2 λιτρα motul motylgear 75w-80. Φτανουν?


http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=12047
Pezakias207 - Τετ 19 Απρ 2017, 17:36:38
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=12047


Σε ευχαριστώ!
audakias89 - Κυρ 27 Ιαν 2019, 18:51:18
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα! εχω ενα 107. τι βαλβολινες μου προτεινετε να βαλω;
France_8v - Τετ 17 Απρ 2019, 07:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,
Ισχύουν ακόμη οι nfp ή έχουν αλλάξει ονομασία; Οι nfj είναι υποδυέστερες;
RoadRunner122 - Τετ 17 Απρ 2019, 14:20:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι και στα 2
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr