PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - 207 - ESP off σε 207 GT/RALLYE

KouKou - Παρ 27 Ιούλ 2007, 17:50:13
Θέμα δημοσίευσης: 207 - ESP off σε 207 GT/RALLYE
Συνέχεια από εδώ για το ESP και μόνο.
Εκ της MOD Team
MEMsound



Βρε Σωτο πως καταφερες να συνενοηθεις με αυτους? μετα απο 5 mail και ακομα δεν μου απαντησαν αν μπορουν να κανουν το esp να βγαινει off μονιμα.

Ελεος 5 φορες τον ρωτησα και παντα μου απανταει στειλε μας την ecu σαν να λες και δεν τον ρωτησα καθολου.
Δεν μπορω να πω οτι εμεινα ικανοποιημενος απο τις απαντησεις του, αν και ο χρονος απαντησης ηταν σχεδον παντα γρηγορος. Αν θες να σου στειλω την αλληλογραφια στειλε μου με pm το mail να στα στειλω.(η οποιος αλλος θελει)
fynos - Παρ 27 Ιούλ 2007, 17:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
Ξανάλεω σε 207 βγαίνει το ESP off χωρείς καμία παρενέργεια στα υπόλοιπα συστήματα !
KouKou - Παρ 27 Ιούλ 2007, 18:00:47
Θέμα δημοσίευσης:
πες το πως!
fynos - Παρ 27 Ιούλ 2007, 18:03:50
Θέμα δημοσίευσης:
Θα μάθω περισσότερα και θα σου πω !
KouKou - Παρ 27 Ιούλ 2007, 18:06:46
Θέμα δημοσίευσης:
Αναμενουμε!!!!!
sotos 207Gt - Παρ 27 Ιούλ 2007, 20:28:04
Θέμα δημοσίευσης:
Στεφανε στην Λαιον αναφερεσαι η στην εταιρια με το προγραμμα?στη Λαιον δεν ξερουν που πανε τα τεσσερα ενω στην K-Tech μου ειπαν πως ο μηχανικος μου μπορει να μου το βγαλει χωρις προβλημα.Οσον αφορα τα mail οντως μετα απο κανα δυο καταλαβαν τι ενοουσα (και να πω πως δεν ξερω Αγγλικα).
Τωρα υπαρχει και το αλλο.Ο δικος μου μηχανικος εδω στο νησι(αντιπροσωπειας) ο οποιος παρεπιπτοντως ειναι σκετο γατι μου λεει οτι μπορεις μεσω διαγνωστικου να βγαλεις το esp αλλα ΜΟΝΙΜΑ και οχι κατ επιλογη ενω κατ επιλογη μονο μεχρι τα 50χλμ.Ο μονος τροπος να το βγαζεις μονομα ειναι να αλλαξεις τη συσκευη του esp (κανα 1000 γιουρα)εκτος αν κατι αλλαξει στο μελλον η υπαρχει κατι το οποιο δεν γνωριζουμε.
Αυτα γνωριζω τουλαχιστον.... Study Salute
KouKou - Παρ 27 Ιούλ 2007, 22:31:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αναφερομαι στην K-Tech! Αρχισα να πιστευω οτι ητε εγω δεν ξερω αγγλικα ή αυτοι.
Εγω απο οσο ειδα μπορεις να βγαλεις την ασφαλεια του esp αλλα θα χασεις και το abs μαζι. Αυτα απο το manual του αυτοκινητου. Και αδυνατο να δεχτω οτι το esp δεν μπορει να επαναπρογραμματιστει! ασε που καπου περνει την ενδειξη ταχυτητας, αν απομονωσεις αυτο τοτε παλι λυνεις το προβλημα αλλα ειναι πολυ προχωρημενο για τις ικανοτητες μου.
sotos 207Gt - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 09:01:17
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι μην βγαλεις ασφαλεια ποτε δεν ξερεις και το abs το χρειαζεσαι σιγουρα(ειναι χειροτερο απο το rallye εχε υποψην σου στο θεμα της ουρας).Μεσω διαγνωστικου την κανεις τη δουλεια.Ενδειξη ταχυτητας παιρνει το esp απο το κιβωτιο ταχ και του τροχους(τους τελευταιους για την ισσοροπια)και δινει προφανως και στο ταχυμετρο(μαλλον το τελευταιο δεν ειμαι καθολου σιγουρος).Τωρα για το θεμα επαναπρογραμματισμος δεν το γνωριζω ακομα αλλα σιγουρα αν οχι εγω κατι καλα παιδακια το ψαχνουν μεινε ησυχος Wink Wink
marios206 - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 09:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
ο εγκέφαλος του ESP έχει δυνατότητα τηλεφόρτωσης.
Την τελευταία φορά που δοκίμασα να του φορτώσω πρόγραμμα με το διαγνωστικό δεν υπήρχε κάτι καινούργιο.
Αλλά σίγουρα αν θελήσει το εργοστάσιο να δώσει το πρόγραμμα με δυνατότητα πλήρους απενεργοποίησης τότε θα είναι πανεύκολο.
Δεν δοκίμασα βέβαια να απενεργοποιήσω το ESP αλλά μπορώ να το δοκιμάσω και να σας ενημερώσω.
sotos 207Gt - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 09:23:04
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεις το δοκιμασα εγω ειναι σαν να βγαζεις εκτος τους αεροσακους πχ.
Ας ελπιζουμε να βγαλουν κανενα προγραμματακι Very happy
volvos - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 09:47:34
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην καλο ειναι να ανοιξετε ενα τοπικ καπου για το esp του gt ωστε να ειναι μαζεμενες ολες οι ιδεες ή τα πειραματα εκει για οποιον στο μελλον προσπαθησει κατι αναλογο!

συμφωνα με παιδι που δουλευει στη λαιον στα gt που θα ερθουν ? αμεσα
θα απενεργοποιειται πληρως το esp
αλλα θα εχουν ενα κουμπι με 2 λειτουργιες.
οταν το πατας μια φορα θα βγαζει ως 50
και μετα αν το κρατας πατημενο θα βγαζει μονιμα αν καταλαβα καλα...
αρα ισως δεν ειναι ετσι απλο οπως το λεμε.


εκτος αν με το υπαρχον κουμπι το βγαζετε μονιμα οφ οταν το πατατε...
υπομονη. μολις ερθουν τα ραλλυ και αυτα τα gt θα φανει αμεσως τι κανανε..
sotos 207Gt - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 10:14:06
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως αν στο μελλον υπαρξει τετοιο προγρμμα πιστεψτε με το τελευταιο που θα με ενδιαφερει ειναι αν θα το κρατησω πατημενο για μερικα sec Laughing Laughing
KouKou - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 14:57:32
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε να δουμε λιγο φως! τωρα μερικες φορες με το esp ειναι σαν να τρως αποστειρωμενη τροφη Mad Confused Mad
sotos 207Gt - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 19:10:12
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι και πολυ ενοχλητικο το συνηθισα απλα αμα το στραμπουλας ειναι πολυ σπαστικο δε σε αφηνει με τιποτα ασε και αυτη την αισθηση στο γκαζι που κοβει..
KouKou - Σαβ 28 Ιούλ 2007, 21:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν το στραμπουλαω συχνα αλλα ειναι 3 στροφουλες στον δρομο προς το χωριο μου που ειναι σκετη κ@βλ@, αλλα να σε κοβει στην 3η ειναι μεγαλη ξενερα! Σου αφηνει αυτην την πικρη γευση στο τελος!

Τελος παντων δεν χαλασε και ο κοσμος!
sotos 207Gt - Κυρ 29 Ιούλ 2007, 16:46:41
Θέμα δημοσίευσης:
Θα δουμε τι θα γινει γιατι δεν μπορει κατι θα βγαλουν Very happy
fynos - Δευ 30 Ιούλ 2007, 12:34:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι πράγματι γίνεται αυτό το πράγμα . . . είναι αλήθεια.
Ένα επιπλέον αξεσουάρ από το εμπόριο στην πλεξούδα και κάνεις το ESP ότι το θες.
Τώρα παραπάνω λεπτομέρειες δεν μπορώ να πω, πάντως το κόστος είναι αστείο . . . .
Για να δούμε αν θα κάνουν και κάτι από την Peugeot !?!?!
sotos 207Gt - Δευ 30 Ιούλ 2007, 14:07:23
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Ναι πράγματι γίνεται αυτό το πράγμα . . . είναι αλήθεια.
Ένα επιπλέον αξεσουάρ από το εμπόριο στην πλεξούδα και κάνεις το ESP ότι το θες.
Τώρα παραπάνω λεπτομέρειες δεν μπορώ να πω, πάντως το κόστος είναι αστείο . . . .
Για να δούμε αν θα κάνουν και κάτι από την Peugeot !?!?!

Υπαρχει ηδη κατι?????
fynos - Δευ 30 Ιούλ 2007, 14:11:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι υπάρχει !
Αλλά δεν είναι διαθέσιμο το αξεσουάρ στο εμπόριο, αυτή την στιγμή . . . μόλις λυθεί θα σας πω που θα πάρετε τηλέφωνο !
sotos 207Gt - Δευ 30 Ιούλ 2007, 20:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
Onfire Onfire Onfire Clapping Clapping
KouKou - Δευ 30 Ιούλ 2007, 21:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Βρηκες το ευαισθητο σημειο του Σωτου!!!!! Shocked Shocked Shocked
fynos - Δευ 30 Ιούλ 2007, 21:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
Υπομονή παιδία . . . τώρα δεν ξέρω πως θα το κάνετε μιας και ήσαστε μακριά, αλλά θα το δούμε και αυτό !
sotos 207Gt - Τρι 31 Ιούλ 2007, 08:27:30
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικα δεν ξερω τι με εχει πιασει με αυτο το αμαξι.Παροτι με το ραλλακι δεν ειχα προβλημα. με αυτο δεν μπορω να περιμενω.Σαν μικρο παιδακι κανω.Ευτυχως τουλαχιστον σκεφτομαι πριν αγορασω κατι δεν παω εντελως τυφλα Laughing Laughing
KouKou - Τρι 31 Ιούλ 2007, 09:28:30
Θέμα δημοσίευσης:
Μαθε τις πληροφοριες σου εσυ και το θεμα αποστασης δεν ειναι τιποτα!
fynos - Δευ 10 Σεπ 2007, 20:48:34
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά τι θα γίνει, θα το απενεργοποιήσετε Laughing
Όποιος θέλει με πμ !
drdino - Δευ 10 Σεπ 2007, 20:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί δεν το λες εδώ;
fynos - Δευ 10 Σεπ 2007, 21:10:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί είναι μυστικό Silly
Αυτό είναι για τους 207 με πμ θα δώσω τηλέφωνο, όχι την συνταγή !
drdino - Δευ 10 Σεπ 2007, 21:11:06
Θέμα δημοσίευσης:
Και γιατί είναι μυστικό;
sotos 207Gt - Δευ 10 Σεπ 2007, 21:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
Περεπιπτοντως στην εκδοση rallye του 207 το esp βγαινει κατ επιλογη.. Crying or Very sad
drdino - Δευ 10 Σεπ 2007, 21:13:34
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείς ότι δεν ξαναμπαίνει μετά τα 50; Επιβεβαιωμένο αυτό; Rolling eyes
sotos 207Gt - Δευ 10 Σεπ 2007, 21:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγουρα Wink
drdino - Δευ 10 Σεπ 2007, 22:03:24
Θέμα δημοσίευσης:
Σαν σωστός άπιστος Θωμάς, σίγουρα δεν ξαναμπαίνει μετά τα 50; Μόνο για το ραλύ ή παίζει και το gt έτσι;
sotos 207Gt - Δευ 10 Σεπ 2007, 22:12:26
Θέμα δημοσίευσης:
rallye Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crazy ειναι με μιας ηλιθιοι ωρες ωρες οι Γαλλοι
volvos - Δευ 10 Σεπ 2007, 22:51:52
Θέμα δημοσίευσης:
το ονομα ραλλυ ειναι εμπνευση της εδω αντιπροσωπειας Cool
sotos 207Gt - Τρι 11 Σεπ 2007, 07:47:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μα ακριβως γι αυτο ειναι ηλιθιοι γιατι βγαζουν gt που δε βγαινει το esp και σε μια μετεπειτα εκδοση βγαινει.Αφου το κανουν αυτο γιατι δε βγαζουν προγραμμα για οσους εχουν gt και θελουν να το απενεργοποιουν να τελειωσει η παρασταση εκει.Το οτι η εκδοση rallye ειναι της Ελληνικης αντιπροσωπειας τους ριχνει χειοροτερα Sad
volvos - Τρι 11 Σεπ 2007, 09:03:09
Θέμα δημοσίευσης:
ποιος σου ειπε οτι βγαινει στο ραλλυ εκτος????????????????????????
sotos 207Gt - Τρι 11 Σεπ 2007, 10:45:43
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιωτη απο την εδω αντιπρωσ. μου το ειπαν μ*****ες μου ελεγαν?
Το οτι ειπα σιγουρα βγαινει το ειπα γιατι σιγουρα μου το ειπαν δεν βαζω και το χερι στη φωτια για αυτους..
android - Τρι 11 Σεπ 2007, 16:12:34
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Παναγιωτη απο την εδω αντιπρωσ. μου το ειπαν μ*****ες μου ελεγαν?
Το οτι ειπα σιγουρα βγαινει το ειπα γιατι σιγουρα μου το ειπαν δεν βαζω και το χερι στη φωτια για αυτους..


στην lion στον κηφισο μου ειπαν οτι βγαινει μεχρι τα 50 κ μετα ξαναμπαινει οπως το gt...αλλα πωλητης μου το πε...που σκεφτοταν κ αυτος να το αγορασει κ ξενερωνε με αυτο.
volvos - Τρι 11 Σεπ 2007, 16:15:01
Θέμα δημοσίευσης:
επισημα δε βγαινει.
απο καπου εχω ακουσει αλλα δε θυμαμαι απο που οτι τα επομενα gt θα εχουν 2 σταδιων. ενα ως 50χλμ και ενα τελειως οφ..τωρα ποτε θα βγουν στη παραγωγη???

ayto Που λεει ο φυνος οτι βγαινει ατυπα?
γενικα βγαινει εστω και με ''παρανομο τροπο''?????????????????
drdino - Τρι 11 Σεπ 2007, 18:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
Κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει κόβοντας τον ρεύμα στην μονάδα του esp ή στον αισθητήρα πορείας.
volvos - Τρι 11 Σεπ 2007, 18:24:36
Θέμα δημοσίευσης:
etsi δε θα βγει και το abs εκτος??
Touristas - Τρι 11 Σεπ 2007, 18:32:04
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει κόβοντας τον ρεύμα στην μονάδα του esp ή στον αισθητήρα πορείας.

Και μετά ……. Βρε γιατί δεν παίρνει εμπρός τι έγινε Rolling eyes ……!!!!
fynos - Τρι 11 Σεπ 2007, 20:03:43
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει κόβοντας τον ρεύμα στην μονάδα του esp ή στον αισθητήρα πορείας.

Που τα έχετε ακούσει αυτά ?
drdino - Τρι 11 Σεπ 2007, 21:25:36
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
drdino έγραψε:
Κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει κόβοντας τον ρεύμα στην μονάδα του esp ή στον αισθητήρα πορείας.

Και μετά ……. Βρε γιατί δεν παίρνει εμπρός τι έγινε Rolling eyes ……!!!!


Σε πολλά αυτοκίνητα γίνεται αυτό. Σίγουρα σε ρενό και φίατ.
drdino - Τρι 11 Σεπ 2007, 21:27:22
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
drdino έγραψε:
Κατά πάσα πιθανότητα βγαίνει κόβοντας τον ρεύμα στην μονάδα του esp ή στον αισθητήρα πορείας.

Που τα έχετε ακούσει αυτά ?


Ωραία. Πώς τελικά βγαίνει το esp;
sotos 207Gt - Τετ 12 Σεπ 2007, 06:46:15
Θέμα δημοσίευσης:
Καλο ειναι να μην παιρνουμε την κλωστη και την κανουμε κορδονι.Σιγουρα για ολα υπαρχει τροπος.Εδω οταν ειχαν βγει τα Golf ελεγαν οτι παει η βελτιωση και τι θα κανουμε τωρα με τον tfsi κλπ αλλα απ οτι βλεπετε μονο στο μπακαλικο δεν βρισκεις τα παντα γι αυτο.Λιγη υπομονη δεν βλαπτει.Καποιοι γατουληδες για μας δουλευουν,που θα πει θα το βρουν... Wink
MEMsound - Τετ 12 Σεπ 2007, 12:01:21
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Αυτό είναι για τους 207 με πμ θα δώσω τηλέφωνο, όχι την συνταγή !


Rolling eyes Cool
drdino - Τετ 12 Σεπ 2007, 12:14:56
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία, γιατί έτσι όμως; Μυστικό είναι;
volvos - Τετ 12 Σεπ 2007, 12:36:27
Θέμα δημοσίευσης:
οντως γιατι τετοια μυστικοπαθεια?
sotos 207Gt - Τετ 12 Σεπ 2007, 20:44:07
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι ειναι πατεντα μαλλον παιδες και καλο ειναι να μην δημοσιοποιηθει για προφανεις λογους.Εγω αυριο θα παρω τηλ. και αν κανω τη δουλεια μου μονο με πμ θα δινω κι εγω το τηλ. λογικο δεν ειναι??
Για ποιο λογο αν εχει βγαλει τα ματια του το παλικαρι να το βρει να του το βγαλουμε εμεις στη φορα?
Για σκεφτειτε το λιγο.Δεν αρνηθηκε ο ανθρωπος(fynos) να δωσει σε καποιον πληροφοριες απλα οχι δημοσιως..... Wink
drdino - Τετ 12 Σεπ 2007, 20:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ο προφανής λόγος ποιός είναι; Άμα φτάσουμε στο σημείο να κρατάμε μυστικές τις λύσεις που βρίσκουμε...τι να πω. Επιλογή σας είναι.
fynos - Τετ 12 Σεπ 2007, 21:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μυστικοπάθεια δεν υπάρχει, και ας μην μπούμε σε αυτό το τριπάκι τώρα !
Ας εξυπηρετήσει κάποια άτομα από το club, να ακούσουμε και εντυπώσεις και όποιος τον χρειασθεί θα είναι στην διάθεση του !
Για να ξεσκαλώσετε λιπών είναι ένα κύκλωμα που μπαίνει στην πλεξούδα του
αυτοκινήτου και μετατρέπει το μπουτόν σε δύο λειτουργίες για το ESP !
Με το καλώ να έχουμε νέα !!!


P.S. Μην ακούσω άλλο σχολιασμό για αυτό . . . . . δεν νομίζω ότι πρέπει να πούμε κάτι άλλο!!
drdino - Τετ 12 Σεπ 2007, 21:12:32
Θέμα δημοσίευσης:
Eπι πληρωμή γίνεται η δουλειά δηλαδή; Ωραία. Ο κύριος που το κάνει αυτό ποιός είναι;
fynos - Τετ 12 Σεπ 2007, 21:14:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ θα το έκανες δωρεάν και δεν θα έπαιρνες ούτε τα έξοδα της κατασκευής σου ?
Άλλωστε το club λέει ΟΧΙ διαφήμιση σε μη συνεργάτες μας, εγώ είχα υποσχεθεί κάτι και το τηρώ, και ας μην εξαρτάτε και από εμένα !
Κωνσταντίνε , να μάθουμε εντυπώσεις, και θα τα πούμε και τηλεφωνικά αν θες.
volvos - Τετ 12 Σεπ 2007, 21:17:27
Θέμα δημοσίευσης:
ετσι οκ...τωρα ναι καταλαβαμε

εγω νομιζα οτι μιλαμε για κατι που γινεται απο διαγνωστικο!


λογικα δε ουτε απο αντιπροσωπεια θα σε παιρνουν χαμπαρι οτι εχεις τετοιο μηχανηματακι Cool
drdino - Τετ 12 Σεπ 2007, 21:18:00
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω τι παίζει καθόλου, για αυτό ρωτάω. Αλλά δεδομένης της σημασίας του πράγματος, θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς παίζει και ποιός κάνει την δουλειά αυτή.

Θα αποτελέσει ίσως την διαφορά για την αγορά που θα κάνω. Wink
fynos - Τετ 12 Σεπ 2007, 21:20:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Volvos έχει πιάσει το νόημα !
Στην Αττική κυκλοφορούνε μερικά GT με αυτό και δεν υπάρχει πρόβλημα !

Υπομονή Wink
MEMsound - Πεμ 13 Σεπ 2007, 17:19:03
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Εσύ θα το έκανες δωρεάν και δεν θα έπαιρνες ούτε τα έξοδα της κατασκευής σου ?
Άλλωστε το club λέει ΟΧΙ διαφήμιση σε μη συνεργάτες μας, εγώ είχα υποσχεθεί κάτι και το τηρώ, και ας μην εξαρτάτε και από εμένα.


και πολύ καλά κάνεις.

Wink
drdino - Πεμ 13 Σεπ 2007, 18:06:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως όμως έχετε πρόβλημα στον ορισμό της διαφήμισης; Rolling eyes
MEMsound - Πεμ 13 Σεπ 2007, 18:33:25
Θέμα δημοσίευσης:
βρε Κωνσταντίνε ξεκόλλα Razz Laughing
drdino - Πεμ 13 Σεπ 2007, 18:43:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ να ξεκολλήσω, αλλά μην τρελαθούμε ότι δεν είναι διαφήμιση αυτό το πράμα.

Δηλαδή αν εγώ βγω τώρα και πω ότι έχω λύση για line-in, πατέντα και δώσω το τηλέφωνο κάποιου άσχετου (γιατί τουλάχιστον για εμένα άσχετος είναι προς το παρόν) και σας πω πάρτε τον να κάνετε την δουλειά σας ΔΕΝ είναι διαφήμιση, έτσι; Απλά για να καταλαβαινόμαστε.

Εγώ θα ήθελα πάρα πολύ να δω τον κύριο που κάνει την συγκεκριμένη πατέντα να εμφανίζεται, να μας εξηγεί τι και πως ώστε να καταλάβουμε την μεθοδολογία και την αξιοπιστία ενός τέτοιου εγχειρήματος. Μετά όποιος θέλει βλέπει τι κάνει.

Εξάλλου, αν θέλει αυτός ο κύριος να προφυλάξει την "πατέντα" της πατέντας του, ο τρόπος που ακολουθεί (μη δίνοντας δηλαδή δημόσια
πληροφορίες) είναι τουλάχιστον απλοϊκός, καθώς αν κάποιος θέλει όντως να εκμεταλλευτεί εμπορικά κάτι τέτοιο μπορεί απλά να κάνει την επέμβαση στο αμάξι του και μετά να την αντιγράψει.

Για να μην σας κουράζω άλλο και γίνομαι και ενοχλητικός, αν και θα με ενδιέφερε πολύ η ενδεχόμενη αυτή λύση γιατί είμαι μεταξύ gt και rc μόνο και μόνο λόγω του πλήρως απενεργοποιούμενου esp του τελευταίου, ο τρόπος παρουσίασης με έχει απωθήσει πλήρως.

Και πάλι συγγνώμη για την προσκόλλησή μου.
MEMsound - Πεμ 13 Σεπ 2007, 19:09:11
Θέμα δημοσίευσης:
Καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου και θα σου πω ότι ήδη είμαστε σε συνενόηση με τον fynos για να δούμε αν αυτό το πράγμα δουλευει και αν ναι τι και πως και να μπει και στην λίστα των συνεργατών μας Wink
fynos - Πεμ 13 Σεπ 2007, 20:33:36
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά το αν θα πάρεις GT ή RC δεν νομίζω να το καθορίζει ο τρόπος μου, δεν μας κουράζεις καθόλου, αν και αν υπήρχε υπομονή θα ήταν πολύ καλύτερα !
Αν παρακολούθησες τόσο καιρό από την πρώτη γραμμή που έγραψα σε αυτό το θέμα ήξερα ότι το esp βγαίνει αλλά ένα πρόβλημα στην αγορά μας καθυστέρησε 2 μήνες. Άρα πολύ σωστά έκανα που τότε δεν ξεκαθάρισα το ότι βγαίνει !?! Γιατί ? γιατί θα γινόταν αυτό ακριβώς που γίνεται τώρα ! Σου αρνήθηκε κανείς κάτι ? Δεν σου είπα ότι θα τα πούμε και τηλεφωνικά αν θες ?
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τη φιλική μου διάθεση και να μην αρχίσουμε τις λογομαχίες !

Και θα απαντήσω στο γιατί υπάρχει μυστικοπάθεια !
Πολύ απλά γιατί εγώ με δική μου πρωτοβουλία και από καλή καρδιά διαβάζοντας το πόσο μεγάλη επιθυμία έχετε για να βγει το esp off ζήτηση να κάνει μια εξυπηρέτηση για εμένα, γιατί ? γιατί δεν τον ενδιαφέρει να κερδίσει από κάτι τέτοιο και στην τελική ίσως και να μην προλαβαίνει !
ΔΕΝ μου είπε κάνε μου διαφήμιση, ΔΕΝ μου είπε διαφήμισε την πατέντα, ΔΕΝ μου όρισε ταρίφα, ΔΕΝ ΔΕΝ ΔΕΝ.
Ακόμα και για τα όσα έχουν ειπωθεί εδώ μέσα δεν έχει ιδέα ! Δεν έχω πει κάτι, δεν ασχολείται με forum.
ΔΕΝ είναι τύπος που υπόσχεται κάτι και μετά απλώς δεν σε εξυπηρετεί, όπως πολύ καλά μας / σας έχουν συνηθίσει κάποιοι από εδώ μέσα αλλά και έξω !
Στο πμ που έστειλα στο Σωτήρη ξέρετε τι του είπα ? Υπομονή γιατί με ότι ισχύει μέχρι τώρα δεν το έχει δοκιμάσει ! Υπάρχει κάποιος Αττική που θέλει να το βάλει τώρα αμέσως ? ας πάει για να μάθουμε τελικά και από άτομο απ’ εδώ μέσα που λογικά θα έχετε και περισσότερη εμπιστοσύνη το τι γίνεται !
Αυτά είχα να πω και πιστέψτε με, με λυπεί που θα συμφωνήσω με ένα μπαγάσα από εδώ μέσα και πολύ αγαπητό σας, ότι το forum κάνει τελικά περισσότερο ζημία !
Αυτή ήταν η τελευταία μου λέξη, θέλετε να κατανοήσετε αυτά που γράφω ? καλώς δεν θέλετε άντε γεια !
drdino - Πεμ 13 Σεπ 2007, 20:45:29
Θέμα δημοσίευσης:
Όσον αφορά την επιλογή gt/rc, αυτό που εννοώ είναι ότι αν βγαίνει όντως το esp στο gt θα επιλέξω αυτό, αλλιώς θα "αναγκαστώ" (τραβάτε με και ας κλαίω δλδ, αλλά υγεία Laughing ) να πάω στο RC. So simple. Very happy

Tώρα την ζημιά πού την είδες, δεν ξέρω, αλλά δεν ισχύει αυτό. Ενημερωτική συζήτηση γίνεται και μόνο, το να παίρνεις κάτι προσωπικά σε κάτι απρόσωπο όσο το forum (εφόσον δεν τυγχάνει να γνωριζόμαστε κιόλας) είναι ανούσιο και δεν ωφελεί σε τίποτα.

Συγγνώμη αν σου φάνηκα επιθετικός, αλλά ίσως τελικά ήταν καλύτερα καθώς ξεκαθαρίστηκε το τοπίο πλήρως, γεγονός που μόνο θετικό μπορεί να είναι.

Κωνσταντίνος
sotos 207Gt - Πεμ 13 Σεπ 2007, 21:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια δεν ξερω πως το βλεπετε εσεις αλλα εχετε υπ οψην σας οτι απο προσωπικη μου εμπειρια σε forum γυρω γυρω αυτο που παντα υπερισχυει ειναι μια πλαστικη αισθηση του τι γραφει ο ενας προς τον αλλον.Ο γραπτος λογος θελει αρκετη διαρκεια/ευθυτητα ωστε να κατανοηθουν τα του γραφοντα για αυτο υπαρχουν και τα emoticons ωστε να δινουν μια γευση για το τι συμβαινει.Χωρις να θελω να κανω τον καθηγητη γιατι ακριβως για αυτο το εγραψα παραπανω,καλο ειναι να μην προσεχετε τοσο πολυ τι γραφετε(οχι βεβαια και καθολου),αλλα τι διαβαζετε ωστε να βγαζετε ασφαλη συμπερασματα σχετικα με το συναισθημα της γραφης.
Εχω δει να τσακωνωνται φιλιες χρονων μεσα απο forum και δεν αξιζει τον κοπο με τιποτα αυτη η στραβη... Confused
Και επειδη ειναι λιγο πολυ off topic η απαντηση μην ανοιξετε extra θεμα ''προβληματα μεταξυ μας χα χα'' Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Hunter
sotos 207Gt - Τετ 19 Σεπ 2007, 09:15:23
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον για να ριξουμε και λιγο τις κουρτινες.
Χθες τηλεφωνησα στο παλικαρι με την ''πατεντα'' και ομολογω οτι το σκεφτηκε καλα αυτο που εκανε αλλα ειμαι σχεδον απολυτα σιγουρος οτι κανενας απο σας δεν θα προτιμησει αυτη τη λυση.
Πηρε λοιπον μια μικρη eprom την εβαλε σε μια πλακετα και της εδωσε τον ρολο της προσωρινης μνημης.Την ωρα που απενεργοποιουμε το esp δεν κανει τιποτα σαν κυκλωμα και το συστημα δουλευει κανονικα απενεργοποιημενο εως τα 50χαω ως ειχε.Την ωρα ομως που κανει κινηση ο εγκεφαλος για επανενεργοποιηση τοτε αναλαμβανει η μνημη και δεν αφηνει το esp να λαβει δραση ξανα.Μαζι με αυτο παει περιπατο και η υποβοηθηση φρεναρισματος οχι ομως και το abs.Ως εδω καλα θα πειτε και ιδιως οταν μαθετε οτι το κοστος εχει την εντελως γελοια τιμη των περιπου 40-50€.
Τα μειον τωρα.Παιδες δυστυχως βγαζει βλαβη οτι υπαρχει προβλημα στο esp επισης το γραφει στο ημερολογιο καταστρωματος Laughing Crying or Very sad (του εγκεφαλου δηλ.) και το χειροτερο απο ολα δεν μπορεις να το ενεργοποιησεις ξανα παρα μονο αν σταματησεις και σβησεις-αναψεις το αυτοκινητο πραγμα που ισως λυνεται αλλα θελει ψαξιμο.
Επειδη τα αυτοκινητα οπως το 207 ειναι multiplex εγω προσωπικα σαν τεχνικος δεν το προτεινω.Οποιος θελει ομως παραυτα να μπαινει σε καμια πιστα κανα Σαββατοκυριακο στειλτε πμ σε εμενα η στο fyno κι αυτο για να αποφυγουμε δηλωσεις διαφημιστικου χαρακτηρα μιας και ειναι καταστημα.
Ελπιζω να λυθηκαν οι αποριες σας... Wink
bagosgt - Πεμ 25 Οκτ 2007, 22:30:17
Θέμα δημοσίευσης: ESP
re pedes to esp sta 207 rallye apenergopoiite telika?to exo paraggeilei k pira bolta ena allo.logo kinisis de mporesa na anoi3o poli.i 1h spiniare kanonika k meta otan koumpona 2a eblepa oti eixe energopoii8ei apo mono tou pali Question kamia idea ti ginete?



Χρήστη "BAGOSGT" θα σε παρακαλέσω να γράφεις με Ελληνικούς χαρακτήρες ,σύμφωνα με τους κανόνες χρήσεις του forum.
Το topic μεταφέρθηκε στην σωστή Θεματική Ενότητα και ενσωματώθηκε στο παρών.

Έκ της MOD-TEAM
Stevon

power - Πεμ 25 Οκτ 2007, 22:36:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ενεργοποιείται πάλι μετά τα 50 χιλ. σαν του gt.
bagosgt - Παρ 26 Οκτ 2007, 17:32:05
Θέμα δημοσίευσης:
επομενωσ ειναι πολυ ξενερα Confused ειχα το 106 gti 3o σταδιο κ δε μασαγε τπτ(+τα νιτρα)κ τορα ειδα σε παρουσιασι οτι χανει πολυ σε στριψιμο γιατι πανο στι στροφη μπενει το esp κ κοβει το μοτερ Shocked
MEMsound - Παρ 26 Οκτ 2007, 17:59:03
Θέμα δημοσίευσης:
Πληροφορίες λένε οτι στο 207 ραλλυ οταν απενεργοποιηθεί ... επαναενεργοποιείται αυτό ματα σε περισσότερα χιλιόμετρα και οχι στα 50...

επίσης η λειτουργία του ειναι διακριτική (όπως και στο 206 άλλωστε) και περισσότερο βοηθάει/προστατευει τον αδαή παρά ξενερώνει τον γνώστη...

από την άλλη (μιλώντας εκ πείρας λόγω του δικού μου esp που απενεγοποιείται πλήρως) υπάρχουν στιγμές που απλά δεν το θες γιατί θες να κάνεις τα δικά σου...

ε εκεί όντως θα σε ξενερώσει...

Πάντως θεωρώ ότι θα βρέθει (αν δεν έχει ήδη βρεθεί) αξιόπιστη ηλεκτρονική λύση....
volvos - Παρ 26 Οκτ 2007, 18:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
O αργυρης επιμενει οτι επανερχεται μετα τα 50 και μονο απο τυχη κολλημα μπορει να μεινει κλειστο.
οποτε ΤΕΛΟΣ.
sotos 207Gt - Σαβ 27 Οκτ 2007, 09:10:23
Θέμα δημοσίευσης:
Η σωστη απαντηση ειναι οτι και στα δυο 207(GT.RALLYE) ενεργοποιειται ξανα μετα τα 50.ΑΝ ομως ξεκινησεις σπιναροντας και δεν αφησεις το ποδι σου απο το γκαζι τοτε περνα τα 50 και μπαινουν οριο τα 90.Αν μεταξυ 50 και 90 κοψεις δεν θα μπει παρα μονο αν φτασεις τα 90 η πεσεις στα 50.Χαλασα ενα δυωρο χαζοσπιναροντας εδω και κει για να το διαπιστωσω πως ακριβως δουλευει... Wink
MEMsound - Σαβ 27 Οκτ 2007, 10:15:34
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
...Χαλασα ενα δυωρο χαζοσπιναροντας εδω και κει για να το διαπιστωσω πως ακριβως δουλευει... Wink

Stunned Dizzy2 Tease Wacko Lol Lol Lol
Angry_Punisher - Σαβ 27 Οκτ 2007, 11:13:13
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα,θελει λογικη,εαν πας στο ντουλαπακι κατω απο το τιμονι εχει ολες τις ασφαλειες,παιρνεις και το manual του αυτοκινητου και βρισκεις τις αριθμησεις απο τις ασφαλειες και μετα βγαζεις αυτην που λεει το manual για το esp,ομως θα σου βγαζει fault stin othoni.
volvos - Σαβ 27 Οκτ 2007, 11:17:11
Θέμα δημοσίευσης:
ΑΒS?
KouKou - Σαβ 27 Οκτ 2007, 12:07:24
Θέμα δημοσίευσης:
παει βολτα με την ασφαλεια παρεα!
dimkeras - Σαβ 27 Οκτ 2007, 12:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
Angry_Punisher έγραψε:
Λοιπον τα πραγματα ειναι απλα,θελει λογικη,εαν πας στο ντουλαπακι κατω απο το τιμονι εχει ολες τις ασφαλειες,παιρνεις και το manual του αυτοκινητου και βρισκεις τις αριθμησεις απο τις ασφαλειες και μετα βγαζεις αυτην που λεει το manual για το esp,ομως θα σου βγαζει fault stin othoni.


Δυστυχώς δεν είναι τόσο απλό...
bagosgt - Κυρ 28 Οκτ 2007, 14:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
εμεναν ο μηχανικοσ μου μου ειπε οτι μπορεισ να το απενεργοποιησεισ κοβοντασ ενα καλοδιο.τωρα δε ξερω αμα γινεται μονο σε αλλα αυτοκινητα group vag η σε ολα τα αυτοκινιτα με esp Question
papadakn - Σαβ 09 Φεβ 2008, 00:18:16
Θέμα δημοσίευσης: 207 - ESP off σε 207 GT/RALLYE
Ας συγκεντρώσουμε σε αυτό το tr όλες τις πληροφορίες σχετικά με την απενεργοποίηση του ESP στα εν λόγω αυτοκίνητα. Εκτός του πακέτου του Κόνδωρα (επαναπρογραμματισμός εγκεφάλου και απενεργοποίηση), υπάρχει κάτι άλλο διαθέσιμο αυτή τη στιγμή στην αγορά?

Γιατί καλά τα άλογα, οι σκάστρες και τα μπαρόμετρα αλλά πιο σημαντικό (κατά τη γνώμη μου) είναι να δει κανείς πως συμπεριφέρεται το αμάξι στο όριο χωρίς την παρουσία του ESP.

Ο κόνδωρας δεν παρέχει την απενεργοποίηση του ESP ξεχωριστά απο τη χαρτογράφηση, και αν όχι για ποιό λόγο? Σαν club υπάρχει περίπτωση να το θέσουμε σαν ερώτημα?

Αναμένω τις απαντήσεις σας
Νίκος
WHISPER - Σαβ 09 Φεβ 2008, 10:42:24
Θέμα δημοσίευσης:
εγω με την σειρα μου θα ηθελα να κανω την εξης ερωτησουλα!η peugeot και η καθε peugeot βαζει αυτα τα συστηματα για την δικια μας και μονο ασφαλεια σωστα?για ποιο λογο εμεις θελουμε να καταργησουμε κατι τετοιο το οποιο σε πολλους απο εμας θα μας εχει βγαλει απο δυσαρεστες καταστασεις εστω και για μια φορα!πιστευω οτι την συμπεριφορα του αυτοκινητου μπορεις να την καταλαβεις και με esp!
τωρα βεβαια αν μιλαμε για χρηση εντος πιστας εκει οκ να το καταλαβω!
Jim207GT - Σαβ 09 Φεβ 2008, 10:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
WHISPER έγραψε:
εγω με την σειρα μου θα ηθελα να κανω την εξης ερωτησουλα!η peugeot και η καθε peugeot βαζει αυτα τα συστηματα για την δικια μας και μονο ασφαλεια σωστα?για ποιο λογο εμεις θελουμε να καταργησουμε κατι τετοιο το οποιο σε πολλους απο εμας θα μας εχει βγαλει απο δυσαρεστες καταστασεις εστω και για μια φορα!πιστευω οτι την συμπεριφορα του αυτοκινητου μπορεις να την καταλαβεις και με esp!
τωρα βεβαια αν μιλαμε για χρηση εντος πιστας εκει οκ να το καταλαβω!



Μα μόνο για την πίστα το θέλουμε, για όλα τα άλλα συμφωνώ και επαυξάνω.
Βράδυ Κατεχακι έκανα βόλτα ένα φίλο που τελικά πήρε το CC 1.6T και εκέι που στρίβω με πολλαααα εχει φουλ νερά κάτω. Να πώ την αλήθεια τα χρειάστικα αλλά το ESP με' βγαλε ασπροπρωσοπο( μάλλον κίτρινο-πρόσωπος είμουν). Ο δρόμος είναι πάντα δρόμος και κυριαρχεί το απρόοπτο ΠΑΝΤΑ γιαυτό καλά κάνουν και το έχουν απλά μία δυνατότητα να βγαίνει ζητάμε για κανα trackday.
Ghost Dog - Σαβ 09 Φεβ 2008, 11:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκίμασε να στρίψεις γρήγορα μια έντονα ανηφορική και ΚΛΕΙΣΤΉ-ΣΦΙΧΤΉ διαδρομή (πχ με συνεχόμενες φουρκέτες και γρήγορες αλλαγές πορείας) με το esp στο on και μετά θα αλλάξεις άποψη... Wink
WHISPER - Σαβ 09 Φεβ 2008, 11:08:27
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
WHISPER έγραψε:
εγω με την σειρα μου θα ηθελα να κανω την εξης ερωτησουλα!η peugeot και η καθε peugeot βαζει αυτα τα συστηματα για την δικια μας και μονο ασφαλεια σωστα?για ποιο λογο εμεις θελουμε να καταργησουμε κατι τετοιο το οποιο σε πολλους απο εμας θα μας εχει βγαλει απο δυσαρεστες καταστασεις εστω και για μια φορα!πιστευω οτι την συμπεριφορα του αυτοκινητου μπορεις να την καταλαβεις και με esp!
τωρα βεβαια αν μιλαμε για χρηση εντος πιστας εκει οκ να το καταλαβω!



Μα μόνο για την πίστα το θέλουμε, για όλα τα άλλα συμφωνώ και επαυξάνω.
Βράδυ Κατεχακι έκανα βόλτα ένα φίλο που τελικά πήρε το CC 1.6T και εκέι που στρίβω με πολλαααα εχει φουλ νερά κάτω. Να πώ την αλήθεια τα χρειάστικα αλλά το ESP με' βγαλε ασπροπρωσοπο( μάλλον κίτρινο-πρόσωπος είμουν). Ο δρόμος είναι πάντα δρόμος και κυριαρχεί το απρόοπτο ΠΑΝΤΑ γιαυτό καλά κάνουν και το έχουν απλά μία δυνατότητα να βγαίνει ζητάμε για κανα trackday.



ξερεις τι γινεται φιλε Δημητρη!καλα τα λες εσυ για την πιστα.αλλα πιστευεις οτι ολοι αυτοι που θελουν να το απενεργοποιησουν στο δρομο τι θα κανουν?
Jim207GT - Σαβ 09 Φεβ 2008, 11:16:23
Θέμα δημοσίευσης:
WHISPER έγραψε:

ξερεις τι γινεται φιλε Δημητρη!καλα τα λες εσυ για την πιστα.αλλα πιστευεις οτι ολοι αυτοι που θελουν να το απενεργοποιησουν στο δρομο τι θα κανουν?


A!!!Καλά ενοείτε θα τα μαζεύουμε 10-10 απο τα βράχια και από τα χαντάκια σαν τα πρώτα rallye 1.6 κάτσε και θα δείς.

Παράθεση:
Δοκίμασε να στρίψεις γρήγορα μια έντονα ανηφορική και ΚΛΕΙΣΤΉ-ΣΦΙΧΤΉ διαδρομή (πχ με συνεχόμενες φουρκέτες και γρήγορες αλλαγές πορείας) με το esp στο on και μετά θα αλλάξεις άποψη... Wink


Λες να μην το έχω δοκιμάσει...αλλάξτε λίγο στυλ οδήγησης με το ESP ON και είστε μιά χαρά. Τα χαιλίκια μεσα στην πίστα εκεί και γώ μαζί σου. Και επειδή έχω δοκιμάσει 3 χρονια νοσοκομεία και 16 επεμβάσεις απο κάποιον "γρήγορο" στο δρόμο γιαυτο καλά κάνουν και δεν βγαίνει το ESP εύκολα.
WHISPER - Σαβ 09 Φεβ 2008, 11:49:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
Δοκίμασε να στρίψεις γρήγορα μια έντονα ανηφορική και ΚΛΕΙΣΤΉ-ΣΦΙΧΤΉ διαδρομή (πχ με συνεχόμενες φουρκέτες και γρήγορες αλλαγές πορείας) με το esp στο on και μετά θα αλλάξεις άποψη... Wink



στην Καρυτενα που ειχα παει περσυ.οδηγουσα το megane rs με esp παντα στο on και το χαρηκα υπερβολικα και το αμαξι και την διαδρομη!

Υ.Γ. οποιος δεν εχει ανεβει Καρυτενα του προτεινω να παει. Wink Wink
MEMsound - Σαβ 09 Φεβ 2008, 12:12:05
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
WHISPER έγραψε:

ξερεις τι γινεται φιλε Δημητρη!καλα τα λες εσυ για την πιστα.αλλα πιστευεις οτι ολοι αυτοι που θελουν να το απενεργοποιησουν στο δρομο τι θα κανουν?


A!!!Καλά ενοείτε θα τα μαζεύουμε 10-10 απο τα βράχια και από τα χαντάκια σαν τα πρώτα rallye 1.6 κάτσε και θα δείς.

Παράθεση:
Δοκίμασε να στρίψεις γρήγορα μια έντονα ανηφορική και ΚΛΕΙΣΤΉ-ΣΦΙΧΤΉ διαδρομή (πχ με συνεχόμενες φουρκέτες και γρήγορες αλλαγές πορείας) με το esp στο on και μετά θα αλλάξεις άποψη... Wink


Λες να μην το έχω δοκιμάσει...αλλάξτε λίγο στυλ οδήγησης με το ESP ON και είστε μιά χαρά. Τα χαιλίκια μεσα στην πίστα εκεί και γώ μαζί σου. Και επειδή έχω δοκιμάσει 3 χρονια νοσοκομεία και 16 επεμβάσεις απο κάποιον "γρήγορο" στο δρόμο γιαυτο καλά κάνουν και δεν βγαίνει το ESP εύκολα.


συμφωνώ... και επαυξάνω...
αλλά ας εβγαινε εστω και δυσκολα... Laughing Laughing

υ.γ. πάντως θεωρώ ότι αν οδηγήσετε τα 207 σας χωρίς το ΕΣΠ τότε μόνο θα δείτε τις πραγματικές δυνατότητές του...
αρκεί που θα το κάνετε να ειναι σχετικά ελεγχόμενα τα πράγματα και όχι όπου να ναι...
WHISPER - Σαβ 09 Φεβ 2008, 15:00:27
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Jim207GT έγραψε:
WHISPER έγραψε:

ξερεις τι γινεται φιλε Δημητρη!καλα τα λες εσυ για την πιστα.αλλα πιστευεις οτι ολοι αυτοι που θελουν να το απενεργοποιησουν στο δρομο τι θα κανουν?


A!!!Καλά ενοείτε θα τα μαζεύουμε 10-10 απο τα βράχια και από τα χαντάκια σαν τα πρώτα rallye 1.6 κάτσε και θα δείς.

Παράθεση:
Δοκίμασε να στρίψεις γρήγορα μια έντονα ανηφορική και ΚΛΕΙΣΤΉ-ΣΦΙΧΤΉ διαδρομή (πχ με συνεχόμενες φουρκέτες και γρήγορες αλλαγές πορείας) με το esp στο on και μετά θα αλλάξεις άποψη... Wink


Λες να μην το έχω δοκιμάσει...αλλάξτε λίγο στυλ οδήγησης με το ESP ON και είστε μιά χαρά. Τα χαιλίκια μεσα στην πίστα εκεί και γώ μαζί σου. Και επειδή έχω δοκιμάσει 3 χρονια νοσοκομεία και 16 επεμβάσεις απο κάποιον "γρήγορο" στο δρόμο γιαυτο καλά κάνουν και δεν βγαίνει το ESP εύκολα.


συμφωνώ... και επαυξάνω...
αλλά ας εβγαινε εστω και δυσκολα... Laughing Laughing

υ.γ. πάντως θεωρώ ότι αν οδηγήσετε τα 207 σας χωρίς το ΕΣΠ τότε μόνο θα δείτε τις πραγματικές δυνατότητές του...
αρκεί που θα το κάνετε να ειναι σχετικά ελεγχόμενα τα πράγματα και όχι όπου να ναι...



φιλε Μανθο ξερεις πολυ καλυτερα απο εμενα οτι ειτε θα βγει ειτε οχι!αν καποιος εχει την δυνατοτητα να το απενεργοποιει οποτε θελει ειναι σιγουρο οτι θα ειναι συνεχως στο off!και ξερουμε πολυ καλα οτι δεν ειμαστε στην πιστα καθε μερα...
volvos - Σαβ 09 Φεβ 2008, 15:11:01
Θέμα δημοσίευσης:
whisper μη πας μακρυα.
ρωτα τον αν το 206 του που ειναι και μακραν πιο επικινδυνο αμαξι απο το 207 ειχε μονιμα esp θα το οδηγουσε ακομα? Cool
MEMsound - Σαβ 09 Φεβ 2008, 15:28:56
Θέμα δημοσίευσης:
γενικώς το ΕΣΠ στο 206 (για το 207 δεν ξέρω, αλλα δεν ευπάρχει λόγος να δουλευει διαφορετικά) δουλευει απλά αψογα και ακόμα και σε αρκετά γρήγορους ρυθμούς δεν σε ενοχλεί (οταν το μάθεις πως δουλευει)
ΑΛΛΑ οταν θες να πραγματικα να οδηγήσεις*, δεν το θες γιατί η ασφάλεια και ο ελεγχος που σου προσφέρει σου κόβει την αδρεναλίνη... Wink

το εσπ στο δικό μου ηταν στο στανταρ εξοπλισμό, αν δεν ηταν θα το ειχα βάλει σαν εξτρα... και εαν δεν εβγαινε πλήρως κατ' επιλογή θα ειχα βρει τρόπο να το απενεργοποιω, γι αυτές τις λίγες φορές που θες να ευχαριστηθείς αυτό που εχεις αγοράσει-φτιάξει...

* "οδηγήσεις" = εισαι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις και ξέρεις που το κάνεις...

υ.γ. το τι κάνει ο κάθε "τσουτσέκι" που του πέφτουν 150άλογα στα χερια και νομίζει ότι εγινε βατανεν και κάνει στο δρόμο οτι του 'ρθει ...ας πρόσεχε... και με αφηνει αδιάφορο... ευτυχώς οχι και την πεζώ... Wink Wink Laughing Laughing
WHISPER - Σαβ 09 Φεβ 2008, 16:02:54
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
γενικώς το ΕΣΠ στο 206 (για το 207 δεν ξέρω, αλλα δεν ευπάρχει λόγος να δουλευει διαφορετικά) δουλευει απλά αψογα και ακόμα και σε αρκετά γρήγορους ρυθμούς δεν σε ενοχλεί (οταν το μάθεις πως δουλευει)
ΑΛΛΑ οταν θες να πραγματικα να οδηγήσεις*, δεν το θες γιατί η ασφάλεια και ο ελεγχος που σου προσφέρει σου κόβει την αδρεναλίνη... Wink

το εσπ στο δικό μου ηταν στο στανταρ εξοπλισμό, αν δεν ηταν θα το ειχα βάλει σαν εξτρα... και εαν δεν εβγαινε πλήρως κατ' επιλογή θα ειχα βρει τρόπο να το απενεργοποιω, γι αυτές τις λίγες φορές που θες να ευχαριστηθείς αυτό που εχεις αγοράσει-φτιάξει...

* "οδηγήσεις" = εισαι συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνεις και ξέρεις που το κάνεις...

υ.γ. το τι κάνει ο κάθε "τσουτσέκι" που του πέφτουν 150άλογα στα χερια και νομίζει ότι εγινε βατανεν και κάνει στο δρόμο οτι του 'ρθει ...ας πρόσεχε... και με αφηνει αδιάφορο... ευτυχώς οχι και την πεζώ... Wink Wink Laughing Laughing


το σκεπτικο το δικο σου σωστο ειναι.αλλα ελα μου ομως που οταν θα σου πει π.χ ο ταδε βελτιωτης οτι απενεργοποιει εντελως το esp εκει να δεις ποσα 'τσουτσεκια΄οπως τα ονομασες θα τρεξουν να το κανουν διοτι θα νομιζουν οτι θα μπορεσουν σε μια στραβη να ελενξουν το αμαξι!πιστευω οτι η μονιμη απενεργοποιηση του esp δεν ειναι για διασκεδαση!βριζουμε τα ηλεκτρικα που εχουν τα αμαξια μας αλλα μην ξεχναμε οτι αρκετες φορες μας εχουν σωσει απο πολυ χειροτερες καταστασεις που εμεις οι ιδιοι 'οδηγαρες' εχουμε δημιουργησει.
Jim207GT - Σαβ 09 Φεβ 2008, 16:10:30
Θέμα δημοσίευσης:
Whisper όχι μόνο εσένα αλλά και τον ατύχο που στην "στραβή" την δικιά σου θα τύχαινε να πέρναγε. Δεν είναι μαλ**ες στο εξωτερικό -30% τα ατυχήματα με την χρήση ESP λένε οι έρευνες έτσι που σκέφτονται να είναι στάνταρ σε όλα τα αυτοκίνητα.

Και η συμπεριφορά "βρε δεν πάνε να σκοτωθούν" για μένα είναι τραγική γιατι συνήθως δεν πάνε μόνοι τους αλλά τραβάνε και αθώους μαζί. Όπως είπα σεβασμός στο δρόμο και λισάτε στις πίστες δεν σας φταίνε σε τίποτα οι γύρω σας.
android - Σαβ 09 Φεβ 2008, 16:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
πεταχτε τους κουβαδες σας παρτε μονο με esp γιατι αλλιως ειστε φονιαδες... Laughing ρε παιδια τι λεμε? δλδ το 120αρη 207 ειναι σκοτωστρα?
το rc που βγαινει κ αυτο?ενα καρο αμαξια δεν εχουν esp κ γω δεν γενηθηκα με esp εμαθα χωρις καν abs....αλλα δεν σκοτωθηκα...
papadakn - Σαβ 09 Φεβ 2008, 17:34:44
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα το ESP είναι σωτήριο και πρέπει να το έχουν όλα τα αυτοκίνητα που παράγονται. Απο εκεί και πέρα θέλω σαν αγοραστής και χρήστης ενός οχήματος να έχω τη δυνατότητα να μπορώ να το απενεργοποιήσω όταν εγώ κρίνω πως μπορώ να το κάνω. Σίγουρα το ESP θα με σώσει απο την κακοτοπιά , την αφηρημάδα ή ακόμη και την ατζαμοσύνη μου αλλά θεωρώ απαράδεκτο να μην μου δίνει τη δυνατότητα να το απενεργοποιώ ώστε να μπορέσω να μάθω τις αντιδράσεις του αυτοκινήτου μου.

Πάντως εκπλήσσομαι που πολύ αρχίζουν τις ηθικολογίες περί ESP και το πόσο απαραίτητο είναι τη στιγμή που υπάρχουν πολλά topics για το πως το 207 θα γίνει 230άλογα. Προσωπικά δεν πιστεύω πως υπάρχουν επικίνδυνα αμάξια αλλά επικίνδυνοι οδηγοί. Όσα ηλεκτρονικά βοηθήματα και να έχει ένα αμάξι, αν αυτός που το οδηγεί είναι ανεύθυνος, αργά ή γρήγορα το μοιραίο θα συμβεί.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, υπάρχει αυτή τη στιγμή δυνατότητα απενεργοποίησης του ESP στα 207?
Jim207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 00:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
Όλοι εδώ συμφωνούμε οτι θα έπρεπε να βγαίνει κατ' επιλογή αλλά οι ανησυχίες που εκφράζουμε μερικοί είναι πέρα για πέρα βάσιμες. Φυσικά και μάθαμε αλλιώς αλλά ποιός μπορεί να φανταστεί αμάξι πλέον χωρίς ABS και την ασφάλεια που προσφέρει αυτό. Κάτι παρόμιο αρχίζει να συμβαίνει και με το ESP. Ποιό νομίζετε ήταν ποιό εύκολο για την Peugeot να βάλει ένα ΟΝ-ΟFF switch ή αυτό που έκανε τώρα??? Στο καθαρά σπόρ της RC γιατί το έχει με δυνατότητα απενεργοποίησης?? Μην ξαφνιαστείτε αν το δείτε και σε άλλα αυτοκίνητα απο εδώ και πέρα.(σε πολλά Mercendes δείχνει οτι βγαίνει αλλα..)
Τελικά από ότι φαίνετε το πρόγραμμα του Κονδορα είναι μονόδρομος για όσους θέλουν να έχουν αυτή την δυνατότητα.(ή βγάζεις την ασφάλεια αλλά χάνεις και ABS μαζί αν δεν κάνω λάθος)

Υ.Σ Υπάρχουν επικίνδυνοι οδηγοί στην Ελλάδα???
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 00:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
snip snip

Υ.Σ Υπάρχουν επικίνδυνοι οδηγοί στην Ελλάδα???



vavvas - Κυρ 10 Φεβ 2008, 04:07:40
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν λιγες μερες ειδα σε αντιπροσωπεια ενα κουμπακι esp off στο 207 gt αλλα απ'οτι διαβαζω εδω δεν παιζει κατι τετοιο θα περασω απο βδομαδα να ρωτησω την αντιπροσωπεια.
Touristas - Κυρ 10 Φεβ 2008, 06:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
vavvas έγραψε:
Πριν λιγες μερες ειδα σε αντιπροσωπεια ενα κουμπακι esp off στο 207 gt αλλα απ'οτι διαβαζω εδω δεν παιζει κατι τετοιο θα περασω απο βδομαδα να ρωτησω την αντιπροσωπεια.

Απενεργοποιείτε μέχρι τα 50χλμ μετά ξαναμπαίνει.
salex - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:08:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, προτείνω να δούμε το θέμα από λίγο διαφορετική οπτική γωνία. Την οπτική γωνία που έχω, από τη στιγμή που (προσπαθώ να) αποκαλώ τον εαυτό μου επαγγελματία.

Βάσει της τελευταίας Ευρωπαικής Οδηγίας που αφορά την ασφάλεια των αυτοκινήτων, για να λάβει ένας κατασκευαστής έγκριση τύπου πρέπει να έχει οπωσδήποτε στο βασικό εξοπλισμό ABS και ESP τελευταίας γενιάς.

Όταν αγοράζεις αυτοκίνητο έχει ενεργοποιημένα όλα τα συστήματα ασφαλείας που προέβλεψε ο κατασκευαστής.

Στο ελλαδιστάν όμως, που είμαστε κουλ, έξυπνοι και πάνω από όλα οδηγάρες, έχουμε βρει τα καλά τα κόλπα ώστε να τα απενεργοποιούμε. Γιατί όλα αυτά τα συστήματα μας ενοχλούν. Δεν αφήνουν τον πραγματικό Μακρέι (τον συγχωρεμένο) να βγει από μέσα μας. Δεν έχει σημασία αν 9 στους 10 δεν μπορούν πραγματικά να ελέγξουν ένα αυτοκίνητο 150 ίππων στο δρόμο ούτε να φρενάρουν καλύτερα από ότι με τη βοήθεια του ABS.

Έρχεται λοιπόν ο πελάτης και σου τα κάνει μπαούλα για να απενεργοποιήσεις ή να τροποποιήσεις τη χρήση του ESP ενώ ταυτόχρονα του δίνεις +5 κιλά ροπής στις χαμηλομεσαίες.

Μήπως με αυτό που κανεις τον σπρώχνεις πιο κοντά στην καταστροφή; Και καλά το κομμάτι του κινητήρα, το πολύ πολύ να λιώσει κανένα έμβολο, να στραβώσει διωστήρας, να ραγίσει το καπάκι ή να σπάσει η τουρμπίνα. Στη χειρότερη θα χρειαστεί καινούργιος κινητήρας.

Όταν ο πελάτης γίνει χαλκομανία επάνω στα βράχια επειδή είχε απενεργοποιήσει το ESP, ποιός θα έχει την ευθύνη; Αυτός που πάτησε το κουμπί, αυτός που τροποποίησε την εργοστασιακή λειτουργία ενός πολύ βασικού συστήματος ασφαλείας ή τα βράχια που φύτρωσαν ξαφνικά στη μέση του δρόμου;

Στην Ελλάδα, που είμαστε μπανανία και δεν βγαίνει ποτέ άκρη στα δικαστήρια, δεν πειράζει. Στη Γαλλία, τη Γερμανία και την υπόλοιπη πολιτισμένη Ευρώπη αυτό σημαίνει κρέμασμα ανάποδα από την (αντίστοιχη) πλατεία Συντάγματος.
Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά η Peugeot. Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να βγάλει πρόγραμμα ή εγκέφαλο Peugeot Sport για χρήση στο δρόμο που να απενεργοποιεί το ESP.

Σκεφτείτε το λοιπόν καλά πρωτού μου ξαναπρήξετε τα @@ για να απενεργοποιήσω ESP. Δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να έχω ευθύνη για κανένα βλαμμένο ανώριμο που χτύπησε/τραυματίστηκε/σκοτώθηκε επειδή νόμιζε ότι είναι καλύτερος οδηγός από ότι ήταν. Τελοσπάντων αν θέλει να σκοτωθεί ας το κάνει χωρίς τη δική μου βοήθεια.


Στο κάτω κάτω της γραφής το ESP απενεργοποιείται και χειροκίνητα τραβώντας την ασφάλειά του από τη BSI.
Όποιος τολμά ας το κάνει μόνος του.
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
στελιο αυτα που λες δε στεκουν

δηλαδη το rc Που το απενεργοποιεις τι ειναι?

ή μηπως δε μπορεις να σκοτωθεις με 50χλμ που ως εκει απενεργοποιειται και στο gt

δηλαδη η m3 Που ειναι 400 αλογα και απεργοποιειται τι ειναι?
ο κομης δρακουλας των δρομων?

τα nea sti που επισης απεργοποιουνται πληρως και ειναι απο τα πιο γρηγορα αμαξΙα point to point τι κανεις ? του δινεις το δρεπανι του αλλου να βγει στο δρομο?

ΤΟ ESP ΔΕ ΣΩΖΕΙ . ΜΟΝΟ ΠΡΟΦΥΛΑΣΕΙ.

και προσωπικα δωσμου οποιο αμαξι θες να στο βγαλω στη πρωτη στροφη εκτος με οτι ηλεκτρονικο μπλιμπλικι πανω του.
τα esp-ssp-ebd-bbc-ddv Κλπ κλπ
ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΙΚΗΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΗΣ ΦΥΣΙΚΗΣ.
δε μπορουν να κρατησουν το αμαξι στο δρομο αν εσυ πηγαινεις 30+ πανω απο το οριο του σε μια στροφη.

τα esp εχουν σχεδιαστει για να σε προφυλαξουν απο τη στραβη. οταν θα μπεις εσυ με τα σωστα χλμ ή εστω κατι τις παραπανω αλλα μες στη στροφη θα σου παρουσιαστει ενας ασταθμητος παραγοντας π.χ νερα.,γιαγια που μαζευει χορτα,μανθος στο ντραφι, τακης στο μερκουρη και δε θα ξερεις πως να αντιδρασεις...

ΤΟ ESP ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΝΩ ΣΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΚΑΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΔΕΙ 5 ΠΡΑΜΑΤΑΚΙΑ ΟΤΙ ΣΕ ΟΣΑ ΑΜΑΞΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΟFF ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΚΡΥΨΕΙ ΚΑΚΟΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕΙ...


καταρα στις 147 και την αλφα που το πρωτοεκανε για να κρυψει τη λαθος πισω αναρτηση της 147 που την ειχε κανει ρεντικολο ειδικα αμα σκεφτεις οτι ηταν ιδια με την 156...εκτος απο ενα μπαρακι που το εβαλαν σε λαθος σημειο στηριξης πιο πανω δηλαδη με αποτελεσμα η αναρτηση πισω στα πολλα ζορια να καταρεει χανοντας τη συγκλιση και το καμπερ της...απο εκει κυριοι ξεκινησαν ολα........


ετσι ειναι και στο gt. επειδη το αμαξι δεν εχει την πληρη υποδομη να στηριξει μια σπορ συμπεριφορα και στο οριο πισω αντιδρα ατσαλα βαλανε το esp για να μη γινουν ρεζιλι. στο rc ομως που επανασχεδιασαν πισω αξονα και εσφιξαν το αμαξι για να ειναι οπως επρεπε να ειναι το βγαζουν off... μαλ**ες? ειναι? αφου μπορουν και στο απλο εσεις γιατι λετε οτι το εβαλαν μονιμα οn... οποτε πριν πειραξετε το esp μηπως να βαλετε μια αναρτηση και το πισω αξονα του ρουσου...............


τυ.γ. στελιο δε πηγες νινο χτες σκυλαρα μου? τι κανεις τετοια ωρα ορθιος?
και μη μου πεις για μετρησεις σημερα...εχει λιγο κρυο Laughing
fynos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:37:54
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω, μη γνώστης μηχανολογίας αλλά κάποιων καταστάσεων . .
Έτσι είναι, το μόνιμα αναμμένο ESP κάτι κρύβει . . . . και δεν είναι μόνο η Alfa με ένα συγκεκριμένο μοντέλο της, είναι και πολλές άλλες μάρκες που θεωρούμε σαν κορυφή !!
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:41:31
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη ολα απο εκει ξεκινησαν...

η 147 ηταν το πρωτο αμαξι με μη απενεργοποιουμενο esp

σκεψου οτι ακομα και η 147gta το ειχε μονιμα On

ενω η 156 akoma kai h 156gta το ειχε με κουμπι απενεργοποιησης...
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:44:24
Θέμα δημοσίευσης:
Οι 147 πάντως είχαν μη απενεργοποιήσιμο esp από τις facelift και μετά. Και η facelift που έσκισα, ενώ είχε vdc, λόγω προβλήματος έβγαινε με ένα κολπάκι, και μια χαρά συμπεριφερόταν.

Και το 307cc δλδ, είχε προβλήματα ατσαλοσύνης; Και το 407 έχει;

Καλό θα ήταν να μην είσαι τόσο απόλυτος σε αυτά που λες.
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλα ειχαν αλλη αναρτηση πιο σφιχτη μετα facelift...

η διαφορα συγκεκριμενα αν σκυψετε και δειτε ειναι η πανω μπαρα που στην 147 ελεω χωρου αποσκευων και πιο στεναδουρα κατασταση την εχουν βαλει 2-3εκατοστα πιο κατω.
αποτελεσμα ο πανω βραχιονας ειναι σχεδον ισιος και προφανως σε καθε γερο ζορι βρισκεται με αρνητικη κλιση να κοιταει προς τα πανω

αντιθετα στην 156 ειναι πιο ψηλα εχει κλιση προς τα κατω και οτι και να του κανεις ακομα και στην πληρη συμπιεση της αναρτησης ερχεται οριζοντια...

gia να το καταλαβετε σκεφτειτε τα ψαλιδια του 206 εμπρος που οταν χαμηλωνεις γυρνανε αναποδη κλιση

για την 147 εχω προσωπικη αποψη αφου κολλητος ειχε επι σειρα ετων ραλλυ και μετα 147 διλιτρη. και το αμαξι στο πολυ οριο και με πολλα χλμ ηταν ψηλοαπαραδεκτο ...αν εχεις οδηγησει 156 καμια σχεση.
βεβαια και παλι σε σχεση με κατι γκολφ εστριβε πολυ καλυτερα...κατι σα το 206 με το 106 ενα πραμα.......
παλευε να τη στησει τελικα απογοητευτηκε και την εδωσε για ενα γκολφ 5 gti.....
pappaki - Κυρ 10 Φεβ 2008, 11:56:15
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν Στέλιο συμφωνώ στα περισσότερα από τα οποία γράφεις και ταράζομαι κάθε φορά που βλέπω κάποιον να μπαίνει σε ένα παντελώς άγνωστο όχημα και να ψάχνει κατευθείαν το κουμπί απενεργοποίησης του ESP Από εκεί και πέρα η άποψη μου είναι ότι οποιοδήποτε αυτοκίνητο οδηγείς είναι σαν να κρατάς στην τσέπη σου ένα πιστόλι, μπορείς πολύ εύκολα να σκοτώσεις κάποιον, μπορεί και να σκοτωθείς αλλά μπορεί απλώς να διασκεδάσεις κάνοντας σκοποβολή! Όλα είναι θέμα εγκεφαλικής λειτουργίας και παιδείας του χειριστή. Οι εταιρείες προωθώντας το θέμα της ασφάλειας, που συμφέρει και πουλάει για θέμα μάρκετιγκ αλλά και ουσίας, προβλέπουν όλες αυτές τις δικλείδες ασφαλείας ώστε να προστατέψουν αλλά και να προσελκύσουν υποψήφιους πελάτες, γλιτώνοντας παράλληλα ένα μεγάλο ποσό από την περαιτέρω εξέλιξη της δυναμικής συμπεριφοράς του αυτοκινήτου(βλέπε διαφορά BMW-Merc).
Το θέμα είναι ότι υπάρχει ένα ΑΛΛΑ στην όλη υπόθεση.
Όλοι οι άνθρωποι δεν βλέπουν το αυτοκίνητο μονάχα σαν μεταφορικό μέσο-εργαλείο, αλλά και σαν ένα μέσο αναψυχής και διασκέδασης
Ζώντας με ένα όχημα και όντας ένας σωστός οδηγός, ανακαλύπτεις τι μπορείς να κάνεις, σε ελεγχόμενες συνθήκες και γιατί όχι να διασκεδάσεις
Εδώ έρχεται η ξενέρα του ESP, που δεν σε αφήνει να πάρεις το κάτι παραπάνω, που για μένα δικαιούσαι αφού έχεις πληρώσει ένα σκασμό λεφτά
Για αυτό η επιλογή πρέπει να αφήνεται στον οδηγό και αυτός με την δική του κρίση-γνώση-ικανότητα να αποφασίσει τι θα κάνει γιατί και πότε. Ένας επικίνδυνος οδηγός, είναι κίνδυνος με οποιοδήποτε όχημα...ακόμα και στο γκαράζ του σπιτιού του. Αυτό που μετριάζεται είναι το μέγεθος της ζημιάς που μπορεί να προκαλέσει και αυτό είναι ακόμα μια σχετική έννοια...
Στα παραπάνω μπλέκει η λογική του νέο-και όχι μόνον-έλληνα που βλέπει την οδήγηση στο δρόμο σαν προέκταση του πέους...του!
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
dino εννοειται οτι δεν ειναι ολα τα αμαξια ιδια και οτι δεν ισχυει για ολα οτι το esp ειναι μονιμα ανοιχτο για να κρυψει ατελειες...
απλα αυτα ειναι η εξαιρεση που επιβεβαιωνει το κανονα...

για το 307 ηταν συνειδητο για να σου τονισουν οτι δεν ειναι σπορτ αμαξι
συν οτι δεν ειναι δυνατο να εχεις απαιτησεις για απολυτη σπορτ συμπεριφορα απο ενα καμπριο 1500κιλα

για το 407 εχω την αισθηση οτι στα τριλιτρα βγαινει οφ.
εκει ειναι ενα μυστηριο γιατι το εβαλαν μονιμα On. ισως ηθελαν να δειξουν την αλλαγγη φιλοσοφιας της εταιριας?
παντως αν τα βαλεις κατω ενα προς ενα τα αμαξια που εχουν μονιμα ανοιχτο το esp και μαλιστα στο συνολο των εκδοσεων τους ακομα και στις ακριβες και σπορτ....σχεδον παντα κατι βρωμαει Wink
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:01:45
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ναι αλλα ειχαν αλλη αναρτηση πιο σφιχτη μετα facelift...

snip


Εδώ είσαι λάθος, διότι μετά το facelift, η sport (=σφιχτή) ανάρτηση που είχαν οι προ-f/l στάνταρ, μπήκε στα έξτρα. Μόνο η Imola την έχει στάνταρ. Οι προ-f/l είχαν την sport ως στάνταρ και την comfort ως έξτρα, κάτι που αντιστράφηκε στα f/l. Συμπερασματικά, η stock f/l είναι πιο μαλακή από την stock προ-f/l.

Για τα υπόλοιπα που λες, δεν γνωρίζω επί του θέματος. Smile
Jim207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
Με τα λεγόμενά σας του Κονδορα το λευκό Rallακι με 180 άλογα και με ESP off θα είναι παναγία μου βοήθα.......Αλλά από ότι διάβασα από τον Πρόεδρο μιά χαρά είναι το αμάξι. Πότε θα καταλάβετε ότι το ρεύμα που υπάρχει στην ευρώπη θα επιβάλει ESP μόνιμο ON σε όλα τα μοντέλα πλίν των καθαρά σπόρ. Και αυτό γίνετε στο βωμό τις ασφάλειας και όχι της κακοτεχνίας. Τα αμάξια αυτά τα οδηγάνε και γυναίκες και πιστιρίκια ενώ τα καθαρά σπόρ κάθε εταιρίας μόνο ψαγμένοι αγοραστές λάτρεις τις σπόρ οδήγησης.(λέμε τώρα). Για καθήστε και σκεφτήτε την άνοδο που έχουν πάρει οι υποδυνάμεις τα τελευταία χρόνια και ακόμη πόσο ποιό οδηγήσημα έχουν γίνει αυτά τα αυτοκίνητα. Σίγουρα τότε τα έχουν κακοσχεδιάσει ΕΛΕΟΣ.
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:20:45
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
volvos έγραψε:
ναι αλλα ειχαν αλλη αναρτηση πιο σφιχτη μετα facelift...

snip


Εδώ είσαι λάθος, διότι μετά το facelift, η sport (=σφιχτή) ανάρτηση που είχαν οι προ-f/l στάνταρ, μπήκε στα έξτρα. Μόνο η Imola την έχει στάνταρ. Οι προ-f/l είχαν την sport ως στάνταρ και την comfort ως έξτρα, κάτι που αντιστράφηκε στα f/l. Συμπερασματικά, η stock f/l είναι πιο μαλακή από την stock προ-f/l.

Για τα υπόλοιπα που λες, δεν γνωρίζω επί του θέματος. Smile


αυτα που λες δε τα ξερω ειλικρινα αλλα εγω σε 120αρα που ειχα μπει απο τις πρωτες δεν ειχε σπορτ αναρτηση και ηθελε να τη βαλει σαν εξτρα τοτε το παιδι...αυτο το θυμαμαι καλα. εκτος αν εδιναν και αλλη πιο σπορτ απο τη σπορτ αναρτηση.
στο ξαναλεω για να μη παρεξηγουμαστε. η 147 ειναι ενα πολυ καλο αμαξι με πολυ καλο στριψιμο. απλα ειναι πολυ λιγη και επιεικως μετρια συγκρινομενη με την 156 που ειναι ενα αριστουργημα και ενα απο τα αμαξια που εχουν μεινει αξεπεραστα στη κατηγορια του σε στριψιμο. οι ιταλοι αυτη τη συγκριση προσπαθουσαν να αποφυγουν . . .



jim207gt εχεις μια ταση να κλειδωνεις τις αποψεις σου σε ασπρο μαυρο. On off...
κακοσχεδιασμενο αμαξι δε σημαινει επικινδυνο. ειδες πουθενα να λεμε οτι τα σημερινα αυτοκινητα ειναι κακα και επικινδυνα?

το θεμα ειναι τι target group εχει το αμαξι σου... οι μερσεντες δηλαδη που ειναι ολες On ειναι κακα αυτοκινητα ή επικινδυνα?
οι αναρτησεις τους ομως ειναι κακοσχεδιασμενες χωρις καμια σπορτ συμπεριφορα και με σχετικα ατσαλες αντδιρασεις στο οριο. οποτε απο το να τις σκληρυνουν και να κατσουν να προσεξουν τις λεπτομεριες πετανε ενα esp πανω στις απλες εκδοσεις και τελειωνει το θεμα...
στις πιο σπορτ αλλαζει το πραμα αφου βγαινει και το esp Με κολπο που πλεον το ξερουν ολοι εεε παπι? Laughing

το 207 ειναι απογονος του 205-306-309-106 και οφειλει να προασπισει μια κληρονομια. το rc το κανει καλα αυτο και για αυτο το λογο εχει το esp οff.
telos....
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:25:57
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιώτη, μην μασάς, εμένα η 147 δεν μου άρεσε καθόλου όταν την είχα τις προάλλες 2 μέρες, συζήτηση θεωρητική κάνουμε. Laughing Για τις αναρτήσεις, τουλάχιστον για τις f/l είμαι σίγουρος όσον αφορά τις comfort/sport ρυμθίσεις. Για τις προ-, ανέφερα ό,τι θυμάμαι από περιοδικό τύπο και προσπέκτους που είχα διαβάσει. Οι 147 είχαν τις sport αναρτήσεις, με μια επιφύλαξη όμως για το αν όντως υπήρχε ως έξτρα η comofrt.
Jim207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:27:08
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
το θεμα ειναι τι target group εχει το αμαξι σου... οι μερσεντες δηλαδη που ειναι ολες On ειναι κακα αυτοκινητα ή επικινδυνα?


Τώρα μηλάμε την ίδια γλώσσα. Αυτό είπα και γώ αλλά δεν το πιάσατε Razz . Το GT ΔΕΝ είναι η σπορ κατασκευή της Peugeot(τουλάχιστον για αυτούς) άλλο αν εμείς εδώ θέλουμε να το θεωρούμε έτσι. Οσο για την κληρονομιά και τα λοιπά αυτά εκτελέστηκαν στα 10 βήματα από το marketing.[/quote]
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
Όσον αφορά τις merc, μου έτυχε να οδηγήσω Ε200 W210, η οποία σε κάποια φάση έβγαλε σφάλμα στο esp και βγήκε εκτός. Δεν ξέρω αν έχω οδηγήσει ποιο άτσαλο (έως επικίνδυνο) αμάξι σε γρήγορη οδήγηση... Shocked
MEMsound - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:36:22
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Με τα λεγόμενά σας του Κονδορα το λευκό Rallακι με 180 άλογα και με ESP off θα είναι παναγία μου βοήθα.......Αλλά από ότι διάβασα από τον Πρόεδρο μιά χαρά είναι το αμάξι...


μια χαρα είναι... ναι
αλλά κάποιος που οδήγησε το συγκεκριμένο "Κονδωρίσιο" 207ραλλυε (τουλάχιστον πριν του φορέσουν την ρυθμιζόμενη PS αναρτηση) και μαμα 207RC μας ελεγε ...
η μέρα με την νυχτα... (υπέρ του rc) και σε οδηγισημότητα (τρόπος απόδοση/συμπεριφορας κινητηρα) και σε οδική συμπεριφορα ("στησιμο")

αυτό δεν σημαίνει οτι το gt/rallye δεν ειναι καλό αυτοκίνητο
μια χαρα ειναι
ΑΛΛΑ για εμένα (όπως και στην διαφύμιση του 206 rc...) first control.. then power Wink

Jim207GT έγραψε:
Παράθεση:
το θεμα ειναι τι target group εχει το αμαξι σου... οι μερσεντες δηλαδη που ειναι ολες On ειναι κακα αυτοκινητα ή επικινδυνα?


Τώρα μηλάμε την ίδια γλώσσα. Αυτό είπα και γώ αλλά δεν το πιάσατε Razz . Το GT ΔΕΝ είναι η σπορ κατασκευή της Peugeot(τουλάχιστον για αυτούς) άλλο αν εμείς εδώ θέλουμε να το θεωρούμε έτσι. Οσο για την κληρονομιά και τα λοιπά αυτά εκτελέστηκαν στα 10 βήματα από το marketing.


συμφωνώ απλύτως Cool
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:51:25
Θέμα δημοσίευσης:
JIM αφου εχεις προγραμμα θα το εχεις δει και στο δικο σου

στις 2500 κανει ενα ξεσπασμα με το προγραμμα που το αμαξι απλα κοσκινιζει εντονα και σπινιαρει για πλακα...
αρα αμα εισαι σε στροφη με το esp εκτος και πατησεις γκαζι χαμηλα το αμαξι παει απεναντι κανονικα.
κοινως δεν ειναι γραμμικη η παροχη της δυναμης ενω ψηλα ελεω μικροτερης τουρμπινας παλι ξεφυσα...
ενω το rc ειναι γραμμικο σαν ατμοσφαιρικο χωρις ξεσπασματα.

αυτα ολα οφ τοπικ και δεν εχουν καμια σχεση με το esp.

kai οσοι εχουν οδηγησει το gt χωρις esp τα αρνητικα σχολια ηταν στα πολλα και στο πως αντιδρα ψηλοατσαλα το πισω μερος σε σχεση με το rc...
(αυτα απο εμπειρο φιλο δημοσιογραφο που τον εμπιστευομαι απολυτα και σε δοκιμη κολλησε το esp στο οφ και δε ξαναμπαινε οποτε βρηκε ευκαιρια να του πιει το αιμα ....και οχι βεβαια το κουλοπαπι Laughing )
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 12:59:56
Θέμα δημοσίευσης:
Toν άγγελο λες;
Jim207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 13:49:01
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
JIM αφου εχεις προγραμμα θα το εχεις δει και στο δικο σου

στις 2500 κανει ενα ξεσπασμα με το προγραμμα που το αμαξι απλα κοσκινιζει εντονα και σπινιαρει για πλακα...
αρα αμα εισαι σε στροφη με το esp εκτος και πατησεις γκαζι χαμηλα το αμαξι παει απεναντι κανονικα.
κοινως δεν ειναι γραμμικη η παροχη της δυναμης ενω ψηλα ελεω μικροτερης τουρμπινας παλι ξεφυσα...
ενω το rc ειναι γραμμικο σαν ατμοσφαιρικο χωρις ξεσπασματα.

αυτα ολα οφ τοπικ και δεν εχουν καμια σχεση με το esp.

kai οσοι εχουν οδηγησει το gt χωρις esp τα αρνητικα σχολια ηταν στα πολλα και στο πως αντιδρα ψηλοατσαλα το πισω μερος σε σχεση με το rc...
(αυτα απο εμπειρο φιλο δημοσιογραφο που τον εμπιστευομαι απολυτα και σε δοκιμη κολλησε το esp στο οφ και δε ξαναμπαινε οποτε βρηκε ευκαιρια να του πιει το αιμα ....και οχι βεβαια το κουλοπαπι Laughing )



Εγώ είμαι ο άλλος Δημήτρης αυτός που εννοείς είναι ο JIM_207GT εγώ είμαι χωρίς underscore.
Jim_207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 17:00:58
Θέμα δημοσίευσης:
Θα αλλαξω nick name γιατι υπαρχει μπερδεμα κατι που εγινε μη θελημενα φυσικα αφου το ιδιο ψευδωνυμο χρησιμοποιουσα στο yarisclub JIM_TS
Jim_207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 17:11:04
Θέμα δημοσίευσης:
Kατι επι του θεματος τωρα οπως εχω ξαναπει και παλιοτερα εργαζομαι ως ηλεκτρολογος σε CITROEN PEUGEOT παρηγγειλα για την δουλεια μου καποια νεα εργαλεια και θελω να ψαχτω με το ESP αφου πλεον εχω προσβαση κυριολεχτικα στα παντα βεβαια αυτο που προσπαθω να κανω εχει καποιο ρισκο για το αμαξι μου αφου το κανω πειραματοζωο και δεν το εχει επιχειρησει καποιος αλλος οπως εχω ξαναπει οταν εχω νεα θα σας ενημερωσω!Ενα δευτερο που προσπαθω να κανω ειναι να δουλευουν τα παραθυρα με συστημα comfort αντε να ειδουμε!
Steve - Κυρ 10 Φεβ 2008, 17:44:26
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
gia να το καταλαβετε σκεφτειτε τα ψαλιδια του 206 εμπρος που οταν χαμηλωνεις...

παραπάνω από 5 πόντους, τότε...
volvos έγραψε:
...γυρνανε αναποδη κλιση

papadakn - Κυρ 10 Φεβ 2008, 17:53:58
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Παιδιά, προτείνω να δούμε το θέμα από λίγο διαφορετική οπτική γωνία. Την οπτική γωνία που έχω, από τη στιγμή που (προσπαθώ να) αποκαλώ τον εαυτό μου επαγγελματία.

Βάσει της τελευταίας Ευρωπαικής Οδηγίας που αφορά την ασφάλεια των αυτοκινήτων, για να λάβει ένας κατασκευαστής έγκριση τύπου πρέπει να έχει οπωσδήποτε στο βασικό εξοπλισμό ABS και ESP τελευταίας γενιάς.

Όταν αγοράζεις αυτοκίνητο έχει ενεργοποιημένα όλα τα συστήματα ασφαλείας που προέβλεψε ο κατασκευαστής.

Στο ελλαδιστάν όμως, που είμαστε κουλ, έξυπνοι και πάνω από όλα οδηγάρες, έχουμε βρει τα καλά τα κόλπα ώστε να τα απενεργοποιούμε. Γιατί όλα αυτά τα συστήματα μας ενοχλούν. Δεν αφήνουν τον πραγματικό Μακρέι (τον συγχωρεμένο) να βγει από μέσα μας. Δεν έχει σημασία αν 9 στους 10 δεν μπορούν πραγματικά να ελέγξουν ένα αυτοκίνητο 150 ίππων στο δρόμο ούτε να φρενάρουν καλύτερα από ότι με τη βοήθεια του ABS.

Έρχεται λοιπόν ο πελάτης και σου τα κάνει μπαούλα για να απενεργοποιήσεις ή να τροποποιήσεις τη χρήση του ESP ενώ ταυτόχρονα του δίνεις +5 κιλά ροπής στις χαμηλομεσαίες.

Μήπως με αυτό που κανεις τον σπρώχνεις πιο κοντά στην καταστροφή; Και καλά το κομμάτι του κινητήρα, το πολύ πολύ να λιώσει κανένα έμβολο, να στραβώσει διωστήρας, να ραγίσει το καπάκι ή να σπάσει η τουρμπίνα. Στη χειρότερη θα χρειαστεί καινούργιος κινητήρας.

Όταν ο πελάτης γίνει χαλκομανία επάνω στα βράχια επειδή είχε απενεργοποιήσει το ESP, ποιός θα έχει την ευθύνη; Αυτός που πάτησε το κουμπί, αυτός που τροποποίησε την εργοστασιακή λειτουργία ενός πολύ βασικού συστήματος ασφαλείας ή τα βράχια που φύτρωσαν ξαφνικά στη μέση του δρόμου;

Στην Ελλάδα, που είμαστε μπανανία και δεν βγαίνει ποτέ άκρη στα δικαστήρια, δεν πειράζει. Στη Γαλλία, τη Γερμανία και την υπόλοιπη πολιτισμένη Ευρώπη αυτό σημαίνει κρέμασμα ανάποδα από την (αντίστοιχη) πλατεία Συντάγματος.
Αυτό το γνωρίζει πολύ καλά η Peugeot. Για αυτό δεν πρόκειται ποτέ να βγάλει πρόγραμμα ή εγκέφαλο Peugeot Sport για χρήση στο δρόμο που να απενεργοποιεί το ESP.

Σκεφτείτε το λοιπόν καλά πρωτού μου ξαναπρήξετε τα @@ για να απενεργοποιήσω ESP. Δεν το κάνω γιατί δεν θέλω να έχω ευθύνη για κανένα βλαμμένο ανώριμο που χτύπησε/τραυματίστηκε/σκοτώθηκε επειδή νόμιζε ότι είναι καλύτερος οδηγός από ότι ήταν. Τελοσπάντων αν θέλει να σκοτωθεί ας το κάνει χωρίς τη δική μου βοήθεια.


Στο κάτω κάτω της γραφής το ESP απενεργοποιείται και χειροκίνητα τραβώντας την ασφάλειά του από τη BSI.
Όποιος τολμά ας το κάνει μόνος του.



Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Και μάλιστα αυτοαναιρείσαι μέσα σε δύο παραγράφους. Δεν θές να έχεις την ευθύνη για κάποιον που του απενεργοποίησες το ESP αλλά δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 30-40 άλογα στον ίδιο οδηγό. Αφού έτσι και αλλίως, άντε να σπάσει κανένα έμβολο. Το να πέσει πάνω σε κάποιον ανυποψίαστο επειδή τα άλογα του αυτοκινήτου του ήταν πολλά και δεν μπόρεσε να τα ελέγξει δεν σου πέρασε μάλλον απο το μυαλό.

Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να έχει ότι γνώμη θέλει επί του θέματος. Προσωπικά θεωρώ πιο επικίνδυνο ένα αμάξι με υπερβολική δύναμη ή έναν όδηγο που "ανοίγει" στη βούτα παρά ένα αυτοκίνητο με επιλεκτική απενεργοποίηση του ESP.
Steve - Κυρ 10 Φεβ 2008, 17:58:24
Θέμα δημοσίευσης:
papadakn έγραψε:
Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Και μάλιστα αυτοαναιρείσαι μέσα σε δύο παραγράφους. Δεν θές να έχεις την ευθύνη για κάποιον που του απενεργοποίησες το ESP αλλά δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 30-40 άλογα στον ίδιο οδηγό. Αφού έτσι και αλλίως, άντε να σπάσει κανένα έμβολο. Το να πέσει πάνω σε κάποιον ανυποψίαστο επειδή τα άλογα του αυτοκινήτου του ήταν πολλά και δεν μπόρεσε να τα ελέγξει δεν σου πέρασε μάλλον απο το μυαλό.


Νίκο, μάλλον έχεις μπερδέψει τα forum που γράφεις.

Πήγαινε και postare στο forum που ανήκεις, κάπου έχει και ενότητα για τους διαννοητικά ανάπηρους.

Ή βρες μια δουλειά για να απασχολείσαι και να μην postάρεις πράγματα σαν το παραπάνω Smile
papadakn - Κυρ 10 Φεβ 2008, 18:24:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εντάξει τώρα που μου "την είπες" και με έβαλες στη θέση μου (ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον σου να μου βρείς δουλεία και ηλεκτρονικούς φίλους), γίνε αν μπορείς ενήλικας και επιχειρηματολόγησε (αν μπορείς και πάλι) γιατί θεωρείς πως δεν είναι υποκρισία να γράφονται τόοοοσα πράγματα για το ESP και όλοι να κάνουν την πάπια όταν μιλάνε για βελτιώσεις, κόντρες νίτρα και λοιπά ευγενή αθλήματα.
drdino - Κυρ 10 Φεβ 2008, 20:57:23
Θέμα δημοσίευσης:
Aυτό με την έγκριση τύπου και υποχρεωτικό esp τι είναι; Πρώτη φορά το ακούω. Ήξερα για abs και 2a/b νομίζω, αλλά το esp γιοκ. Rolling eyes
volvos - Κυρ 10 Φεβ 2008, 21:39:01
Θέμα δημοσίευσης:
to gt k to rc εχουν αλλη μοναδα esp οποτε απλα δε παιζει να γινεται καμια πο***ια μεσω διαγνωστικων και τηλεφορτωσης.
η μοναδα του rc που και λυνει το θεμα το esp kai kata πασα πιθανοτητα μετα θα λειτουργει και το ssp εχει 1000.....
salex - Κυρ 10 Φεβ 2008, 23:05:17
Θέμα δημοσίευσης:
papadakn έγραψε:

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Και μάλιστα αυτοαναιρείσαι μέσα σε δύο παραγράφους. Δεν θές να έχεις την ευθύνη για κάποιον που του απενεργοποίησες το ESP αλλά δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 30-40 άλογα στον ίδιο οδηγό. Αφού έτσι και αλλίως, άντε να σπάσει κανένα έμβολο. Το να πέσει πάνω σε κάποιον ανυποψίαστο επειδή τα άλογα του αυτοκινήτου του ήταν πολλά και δεν μπόρεσε να τα ελέγξει δεν σου πέρασε μάλλον απο το μυαλό.

Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να έχει ότι γνώμη θέλει επί του θέματος. Προσωπικά θεωρώ πιο επικίνδυνο ένα αμάξι με υπερβολική δύναμη ή έναν όδηγο που "ανοίγει" στη βούτα παρά ένα αυτοκίνητο με επιλεκτική απενεργοποίηση του ESP.


Νίκο, προφανώς έχασες την ουσία όσων έγραψα και παρεξήγησες την οπτική γωνία που προσπάθησα να σας δώσω, εξού και το σχόλιό σου.

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα 30-40 άλογα που μπορεί να πάρει κάποιος από τη βελτίωση, που είναι βελτίωση επιδόσεων σε ευθεία, μπορούν να αποβούν μοιραία. Όμως τα 30-40 άλογα βρίσκονται στο πεντάλ του γκαζιού και ελέγχονται απόλυτα από τον οδηγό, περιορίζονται δε από το ESP - δεν είναι on/off κατάσταση.
Επίσης συμφωνώ με τον Τάκη, ότι ανεξαρτήτως συστημάτων ασφαλείας καθένας μπορεί να πάθει ατύχημα ακολουθώντας απλά τους νόμους της Φυσικής. Κανείς δεν ισχυρίστηκε το αντίθετο.

Η διαφορά σε σχέση με τις παραδοσιακές βελτιώσεις είναι ότι όταν κάνεις μια βελτίωση ιπποδύναμης κινητήρα τότε γνωρίζεις πως η ροπή ελέγχεται από το πεντάλ γκαζιού. Ο οδηγός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το πόσο και που θα το πατήσει. Επομένως δεν έχει σημασία αν έχεις 50, 100 ή 500 ίππους γιατί η ισχύς στο δρόμο ελέγχεται άμεσα από τον οδηγό πάντοτε. Κι αν έχεις υπερβολική ροπή τότε το ESP σε βοηθά.
Ακόμη και να συμβεί κάτι κρίσιμο, ο κινητήρας δεν είναι σε θέση να σε σκοτώσει από δυσλειτουργία του γιατί ακόμη και να σπάσει κάτι δεν μπλοκάρει ο άξονας κίνησης.

Στις προηγμένες χώρες η βελτίωση κινητήρα απαιτεί μοναδιαία έγκριση τύπου ή έστω έγκριση αντίστοιχου ΚΤΕΟ (βλέπε Γερμανία - TUV). Aπό τη στιγμή που η βελτίωση συνοδεύεται από μια βασική μηχανολογική μελέτη που αποδεικνύει ότι είναι εφικτή και δεν θέτει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του οχήματος, είναι αποδεκτή.

Για την απενεργοποίηση του ESP, είναι η πρώτη φορά που σύστημα ελέγχου οδικής συμπεριφοράς τέτοιας γενιάς απομονώνεται μέσω software και μάλιστα βελτιωτικού προγράμματος. Αναρωτηθήκατε εαν θα μπορούσε να περάσει έγκριση τύπου; Με ποιό τρόπο τεκμηριώνεται ως βελτίωση η απενεργοποίηση του ESP; Γιατί τα ίδια επιχειρήματα είχαν κάποτε για το ABS και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν μια μόδα της εποχής.

Για να συνοψίσω:
Αν πιστεύετε ότι το group PSA έκανε λάθος κι έφτιαξε το ESP με αυτόν το τρόπο στο GT ενώ με διαφορετικό στο RC, παρακαλώ πολύ να τεκμηριώσετε την άποψή σας.
Εφόσον η συζήτηση καταλήξει σε κάτι χρήσιμο, μπορούμε να ζητήσουμε την επίσημη απάντηση της εταιρείας.

Ένας κατασκευαστής αυτοκινήτων ξοδεύει χρόνια για να εξελίξει ένα όχημα. Εκείνος γνωρίζει τους λόγους για τις επιλογές του. Εμείς είμαστε απλώς ένα μάτσο μαστοράκια που βλέπουμε μόνο την κορυφή του παγόβουνου και προσπαθούμε να φανταστούμε πως μπορεί να είναι το υπόλοιπο.
Jim207GT - Κυρ 10 Φεβ 2008, 23:42:05
Θέμα δημοσίευσης:
Steve επειδή τυχαίνει να είμαι τέτοιο άτομο (αμεα) ΑΠΑΙΤΩ μια συγνώμη απο μέρος σου και στο μέλλον να είσαι πιό προσεκτικός ειδικά με αυτήν την κατηγορία ανθρώπων που ο θησαυρός τις ψυχής τους είναι τόσος που δέν μπορείς ούτε να το φανταστείς και η ζωή τους είναι αρκετά δύσκολη και χωρίς τις κοροϋδίες σου.
Steve - Δευ 11 Φεβ 2008, 00:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
papadakn έγραψε:
Εντάξει τώρα που μου "την είπες" και με έβαλες στη θέση μου (ευχαριστώ και για το ενδιαφέρον σου να μου βρείς δουλεία και ηλεκτρονικούς φίλους), γίνε αν μπορείς ενήλικας και επιχειρηματολόγησε (αν μπορείς και πάλι) γιατί θεωρείς πως δεν είναι υποκρισία να γράφονται τόοοοσα πράγματα για το ESP και όλοι να κάνουν την πάπια όταν μιλάνε για βελτιώσεις, κόντρες νίτρα και λοιπά ευγενή αθλήματα.

Σου απάντησε πολύ πιο πολιτισμένα ο Στέλιος, πράγμα που εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω, οπότε απλά παραθέτω το post του:
salex έγραψε:
Νίκο, προφανώς έχασες την ουσία όσων έγραψα και παρεξήγησες την οπτική γωνία που προσπάθησα να σας δώσω, εξού και το σχόλιό σου.

android - Δευ 11 Φεβ 2008, 01:01:01
Θέμα δημοσίευσης:
ελατε παιδια να σοβαρευτουμε η πεζο σου δινει και +20% σε δυμαμη κ σου βγαζει κ το esp....
να παμε να τους κρεμασουμε τοτε ειναι φονιαδες....
και εμεις σαν βλαχοι ελληνες που δεν ξερουμε να οδηγουμε δεν θελουμε το +20% δυναμης αλλα μονο το esp off ετσι για να μαθουμε στα 150 αν μας φτανουν πρωτα κ παμε μετα στα 180 αν χρειαστει....
δεν ειναι καθολου παραλογο αυτο σαν σκεψη πιστευω αλλα θα θελα να μην αρπαζεστε γι αυτο αλλα οποιος ξερει να μας πει καποια λυση σε αυτο το θεμα κ οχι αν ειναι καλο η οχι....
οποιος δεν μπορει κτλ.μπορει να παρει λεοφοριο ταξι κτλ Laughing
papadakn - Δευ 11 Φεβ 2008, 02:07:50
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
papadakn έγραψε:

Η υποκρισία σε όλο της το μεγαλείο. Και μάλιστα αυτοαναιρείσαι μέσα σε δύο παραγράφους. Δεν θές να έχεις την ευθύνη για κάποιον που του απενεργοποίησες το ESP αλλά δεν έχεις πρόβλημα να δώσεις 30-40 άλογα στον ίδιο οδηγό. Αφού έτσι και αλλίως, άντε να σπάσει κανένα έμβολο. Το να πέσει πάνω σε κάποιον ανυποψίαστο επειδή τα άλογα του αυτοκινήτου του ήταν πολλά και δεν μπόρεσε να τα ελέγξει δεν σου πέρασε μάλλον απο το μυαλό.

Τέλος πάντων, ο καθένας μπορεί να έχει ότι γνώμη θέλει επί του θέματος. Προσωπικά θεωρώ πιο επικίνδυνο ένα αμάξι με υπερβολική δύναμη ή έναν όδηγο που "ανοίγει" στη βούτα παρά ένα αυτοκίνητο με επιλεκτική απενεργοποίηση του ESP.


Νίκο, προφανώς έχασες την ουσία όσων έγραψα και παρεξήγησες την οπτική γωνία που προσπάθησα να σας δώσω, εξού και το σχόλιό σου.

Συμφωνώ απόλυτα ότι τα 30-40 άλογα που μπορεί να πάρει κάποιος από τη βελτίωση, που είναι βελτίωση επιδόσεων σε ευθεία, μπορούν να αποβούν μοιραία. Όμως τα 30-40 άλογα βρίσκονται στο πεντάλ του γκαζιού και ελέγχονται απόλυτα από τον οδηγό, περιορίζονται δε από το ESP - δεν είναι on/off κατάσταση.
Επίσης συμφωνώ με τον Τάκη, ότι ανεξαρτήτως συστημάτων ασφαλείας καθένας μπορεί να πάθει ατύχημα ακολουθώντας απλά τους νόμους της Φυσικής. Κανείς δεν ισχυρίστηκε το αντίθετο.

Η διαφορά σε σχέση με τις παραδοσιακές βελτιώσεις είναι ότι όταν κάνεις μια βελτίωση ιπποδύναμης κινητήρα τότε γνωρίζεις πως η ροπή ελέγχεται από το πεντάλ γκαζιού. Ο οδηγός είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για το πόσο και που θα το πατήσει. Επομένως δεν έχει σημασία αν έχεις 50, 100 ή 500 ίππους γιατί η ισχύς στο δρόμο ελέγχεται άμεσα από τον οδηγό πάντοτε. Κι αν έχεις υπερβολική ροπή τότε το ESP σε βοηθά.
Ακόμη και να συμβεί κάτι κρίσιμο, ο κινητήρας δεν είναι σε θέση να σε σκοτώσει από δυσλειτουργία του γιατί ακόμη και να σπάσει κάτι δεν μπλοκάρει ο άξονας κίνησης.

Στις προηγμένες χώρες η βελτίωση κινητήρα απαιτεί μοναδιαία έγκριση τύπου ή έστω έγκριση αντίστοιχου ΚΤΕΟ (βλέπε Γερμανία - TUV). Aπό τη στιγμή που η βελτίωση συνοδεύεται από μια βασική μηχανολογική μελέτη που αποδεικνύει ότι είναι εφικτή και δεν θέτει σε κίνδυνο την ακεραιότητα του οχήματος, είναι αποδεκτή.

Για την απενεργοποίηση του ESP, είναι η πρώτη φορά που σύστημα ελέγχου οδικής συμπεριφοράς τέτοιας γενιάς απομονώνεται μέσω software και μάλιστα βελτιωτικού προγράμματος. Αναρωτηθήκατε εαν θα μπορούσε να περάσει έγκριση τύπου; Με ποιό τρόπο τεκμηριώνεται ως βελτίωση η απενεργοποίηση του ESP; Γιατί τα ίδια επιχειρήματα είχαν κάποτε για το ABS και τελικά αποδείχθηκε ότι ήταν μια μόδα της εποχής.

Για να συνοψίσω:
Αν πιστεύετε ότι το group PSA έκανε λάθος κι έφτιαξε το ESP με αυτόν το τρόπο στο GT ενώ με διαφορετικό στο RC, παρακαλώ πολύ να τεκμηριώσετε την άποψή σας.
Εφόσον η συζήτηση καταλήξει σε κάτι χρήσιμο, μπορούμε να ζητήσουμε την επίσημη απάντηση της εταιρείας.

Ένας κατασκευαστής αυτοκινήτων ξοδεύει χρόνια για να εξελίξει ένα όχημα. Εκείνος γνωρίζει τους λόγους για τις επιλογές του. Εμείς είμαστε απλώς ένα μάτσο μαστοράκια που βλέπουμε μόνο την κορυφή του παγόβουνου και προσπαθούμε να φανταστούμε πως μπορεί να είναι το υπόλοιπο.


χαίρομαι που αφιέρωσες λίγο χρόνο να διευκρινίσεις και να αναλύσεις τη σκέψη σου ώστε να γίνεις κατανοητός και να μπορέσουμε να κουβεντιάσουμε σε μια πολιτισμένη ατμόσφαιρα. Σε γενικές γραμμές δεν διαφωνώ μαζί σου. Σίγουρα το ESP είναι βοηθητικό και υπό συνθήκες μπορεί να αποτρέψει την δημιουργία ενός ατυχήματος. Εκεί που διαφωνώ εγώ είναι στη μη απενεργοποίηση του, επιλεκτικά από τον οδηγό.

Θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά υπεύθυνο ώστε να μπορώ να κρίνω εαν οι συνθήκες επιτρέπουν την απενεργοποίηση ή όχι του συστήματος αυτού. Προσωπικά θέλω να έχω τη δυνατότητα να απενεργοποιώ το σύστημα κατά βούληση ώστε να μπορέσω να μάθω καλύτερα το όχημα μου και κατ' επέκταση να μπορέσω να κινούμαι με μεγαλύτερη ασφάλεια στο μέλλον. Αυτό προφανώς δεν συνίσταται στο να μάθω να πηγαίνω με το "πλάι" αλλά στο να μπορέσω να διαπιστώσω το πώς συμπεριφέρεται το αυτοκίνητο σε συγκεκριμένες "οριακές" συνθήκες που μπορεί να τύχουν ανά πάσα στιγμή (πχ υποστροφή όταν επιμείνω στο γκάζι μέσα στη στροφή).

Στα 5500χλμ που έχω διανύσει ως σήμερα με το 207GT έχω πιάσει τον εαυτό μου να οδηγώ ορισμένες φορές με έναν "αέρα" σιγουριάς ο οποίος ξεκινά από την ψευδαίσθηση πως όπως και να στρίψω, το ESP θα με διορθώσει και θα στρίψω με ασφάλεια. Το φαινόμενο αυτό με φοβίζει πολύ περισσότερο απο την ενδεχόμενη απουσία του συστήματος ESP. Τη λογική αυτή την έχω συναντήσει σε πολλούς οδηγούς γερμανικών κυρίως αυτοκινήτων (πρώτοι οι Γερμανοί εξόπλισαν με ESP τα οχήματα τους) οι οποίοι μην έχοντας ποτέ νιώσει το αυτοκίνητο να γλιστράει νομίζουν ότι οδηγούν tank με ερπύστριες το οποίο δεν γλιστρά ποτέ και στρίβει ακαριαία.

Άλλη μια πλευρά του προβληματισμού μου. Αφού είναι προφανές πως η ταχύτητα είναι ένα απο τα βασικά αίτια πρόκλησης τροχάιων, θα δεχόσασταν να υπήρχε ένα σύστημα σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα ώστε αυτά να μην αναπτύσσουν ταχύτητα μεγαλύτερη των ορίων κυκλοφορίας? 120χλμ/ώρα και μάλιστα, σε περίπτωση βροχής να μειώνεται αυτόματα το όριο στα 80. Που σταματά το όριο της συλλογικής προστασίας και που ξεκινά η παραβίαση των ατομικών μας δικαιωμάτων?

Ίσως το 207GT να έχει προβληματική ανάρτηση και το ESP να ήταν η μόνη λύση (όπως στο πρώτο A-class). Τότε πως γίνεται να μην εξοπλίζουν όλη τη σειρά με ESP? Γιατί και το 1.4 αν έχει κακοσχεδιασμένη ανάρτηση, θα συμπεριφερθεί άτσαλα στην βρεγμένη στροφή με την ανάποδη κλίση, άρα και αυτό είναι δυνητικά επικίνδυνο.

Ή μήπως οι αλλαγές της ανάρτησης του RC είναι τόσο ριζικές που το καθιστούν ασφαλές στο όριο? Και ποια είναι τα αντικειμενικά test που καθορίζουν το ασφαλές και το μή ασφαλές? Μήπως απλά η Peugeot παράγει το RC με απενεργοποίησιμο ESP επειδή ο ανταγωνισμός (Clio RS, Golf GT, Corsa OPC) κάνει το ίδιο και όχι για να μας προστατεύσει? Μήπως επιλογή της απενεργοποίησης στο RC και η απουσία της στο GT υπάρχει ώστε να μπορέσει να ξεχωρίσουν εμπορικά τα δύο μοντέλα που εντέλει δεν διαφέρουν και τόσο?

Ανυπομονώ να ακούσω τις γνώμες σας.
salex - Δευ 11 Φεβ 2008, 08:44:34
Θέμα δημοσίευσης:
papadakn έγραψε:

Προσωπικά θέλω να έχω τη δυνατότητα να απενεργοποιώ το σύστημα κατά βούληση ώστε να μπορέσω να μάθω καλύτερα το όχημα μου και κατ' επέκταση να μπορέσω να κινούμαι με μεγαλύτερη ασφάλεια στο μέλλον.


Αυτός είναι ο βασικότερος λόγος που όλοι θέλουν να το απενεργοποιήσουν. Φοβάμαι όμως ότι η Peugeot θέλησε να αποφύγει τη κακή φήμη που απέκτησε από τα πρώτα Rallye, τότε που τα μάζευαν από κολώνες, μάντρες και γκρεμούς επειδή πολλά ανώριμα παιδιά νόμιζαν ότι μπορούν να αψηφήσουν τη φυγόκεντρο δύναμη.
Τώρα με τις τουρμπίνες είναι πανεύκολο να μπλοκάρουν οι μπροστινοί τροχοί επάνω σε στροφή.


papadakn έγραψε:

Τη λογική αυτή την έχω συναντήσει σε πολλούς οδηγούς γερμανικών κυρίως αυτοκινήτων (πρώτοι οι Γερμανοί εξόπλισαν με ESP τα οχήματα τους) οι οποίοι μην έχοντας ποτέ νιώσει το αυτοκίνητο να γλιστράει νομίζουν ότι οδηγούν tank με ερπύστριες το οποίο δεν γλιστρά ποτέ και στρίβει ακαριαία.


Δυστυχώς πλαγιολίσθηση είναι το τελευταίο πράγμα που θα σου συμβεί με γερμανικό αυτοκίνητο πριν από ατύχημα. Είναι πολύ διαφορετική σχολή στο στήσιμο αυτοκινήτων από τους φίλους μας τους Γάλλους. Με εξαίρεση συγκεκριμένα μοντέλα, τα περισσότερα έχουν την οδική συμπεριφορά ενος τανκ που σου δίνει ελάχιστο feedback στο τιμόνι.

papadakn έγραψε:

Αφού είναι προφανές πως η ταχύτητα είναι ένα απο τα βασικά αίτια πρόκλησης τροχάιων, θα δεχόσασταν να υπήρχε ένα σύστημα σε ΟΛΑ τα αυτοκίνητα ώστε αυτά να μην αναπτύσσουν ταχύτητα μεγαλύτερη των ορίων κυκλοφορίας? 120χλμ/ώρα και μάλιστα, σε περίπτωση βροχής να μειώνεται αυτόματα το όριο στα 80. Που σταματά το όριο της συλλογικής προστασίας και που ξεκινά η παραβίαση των ατομικών μας δικαιωμάτων?


Δύσκολο. Ωστόσο ήδη συμβαίνει σε κάποιο βαθμό. Αγόρασε μια Μ3 - αποκτάς κόφτη στα 250χλμ/ώρα. Η ίδια η εταιρεία σε βάζει σε κακό δρόμο, προσφέροντάς σου ένα πολύ γρήγορο αυτοκίνητο που δεν μπορείς να το πατήσεις στα όρια των δυνατοτήτων του. Αν τολμά το ελληνικό κράτος ας απαγορεύσει τα αυτοκίνητα που έχουν τη δυνατοτητα να περάσουν τα όρια ταχύτητας στις εθνικές οδούς. Γίνεται;


papadakn έγραψε:

Ή μήπως οι αλλαγές της ανάρτησης του RC είναι τόσο ριζικές που το καθιστούν ασφαλές στο όριο? Και ποια είναι τα αντικειμενικά test που καθορίζουν το ασφαλές και το μή ασφαλές? Μήπως απλά η Peugeot παράγει το RC με απενεργοποίησιμο ESP επειδή ο ανταγωνισμός (Clio RS, Golf GT, Corsa OPC) κάνει το ίδιο και όχι για να μας προστατεύσει? Μήπως επιλογή της απενεργοποίησης στο RC και η απουσία της στο GT υπάρχει ώστε να μπορέσει να ξεχωρίσουν εμπορικά τα δύο μοντέλα που εντέλει δεν διαφέρουν και τόσο?


Απάντηση σε αυτό μπορεί να σου δώσει μόνο η Peugeot. Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι κάτι θα είχε στο μυαλό της για να κάνει αυτή την επιλογή. Αν ήμουν στη θέση τους κι εγώ θα κοιμόμουν πιο ήσυχος τα βράδια γνωρίζοντας ότι υπάρχει ένα σύστημα που λειτουργεί ως φύλακας άγγελος -όσο γίνεται- για μερικούς ασυνείδητους που τρέχουν όπου βρουν.

Ωστόσο όλα αυτά δεν απαντούν την αρχική μου ερώτηση.
Με τί αιτιολογία η πλήρης απενεργοποίηση του ESP συνιστά βελτίωση; Σας θυμίζω ότι αντίστοιχα θέματα είχαμε κάποτε με το ABS. Όλοι ήθελαν να το απενεργοποιούν κατ'επιλογή.
papadakn - Δευ 11 Φεβ 2008, 12:11:50
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:

Ωστόσο όλα αυτά δεν απαντούν την αρχική μου ερώτηση.
Με τί αιτιολογία η πλήρης απενεργοποίηση του ESP συνιστά βελτίωση; Σας θυμίζω ότι αντίστοιχα θέματα είχαμε κάποτε με το ABS. Όλοι ήθελαν να το απενεργοποιούν κατ'επιλογή.


Δεν υποστήριξα πουθενά πως η απενεργοποίηση του ESP συνιστά βελτίωση του αυτοκινήτου. Μια επιπλέον επιλογή η οποία υπό συνθήκες μπορεί να κάνει κάποιον λίιιγο καλύτερο οδηγό όχι επειδή αυτός είναι καλύτερος απο το ηλεκτρονικό σύστημα αλλά επειδή θα μπορέσει να μάθει λίγο το αμάξι του.
android - Τρι 12 Φεβ 2008, 19:10:32
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι βελτιωση οταν σε μια στροφη μπαινεις με 80 κ βαραει η μλκ...
την βγαζεις μπαινεις με 90 κ εισαι οκ γιατι το αμαξι μπαινει...
θα το πεταξω στην θαλασσα αν τα ορια του ειναι εκει που μπαινει το esp
κατι αντιστοιχο ειναι κ η corolla ts μονιμα esp κ πολυ χαμηλα ορια...μπαινει συνεχεια χωρις λογο ενω το αμαξι μπορει το παραπανω..
εστω οταν θελω να κανω ενα παιχνιδακι με τον κωλο ρε αδερφε για μενα ειναι βελτιωση γιατι μου χαριζει αυτο που θελω την απολαυση να αδειασει ο κωλος κ να μπω γλυκα στην στροφη οπως θελω...το κανει το esp ?οχι γιατι αμα αδειασει κωλο καποιος ασχετος μπορει να φερει πολλα τετ α κετ Laughing
Sidobre - Τρι 12 Φεβ 2008, 19:31:34
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλο το ένα που λες και άλλο το άλλο.

Αν το όριο του αυτοκινήτου σε μια στροφή είναι 90χλμ χωρίς το ESP, τότε το όριο με το ESP πάλι 90 θα είναι. Αντε και αν αφαιρέσουμε και την γωνία ολίσθησης των ελαστικών που είναι 5%, τότε το όριο να είναι 85-87χλμ.

Ομως είναι εντελώς διαφορετικό το να πηγαίνεις με γραμμές στο όριο και διαφορετικό να πηγαίνεις χωρίς γραμμες (κοινώς με το πλάι) που είναι σίγουρα κάτω από το όριο. Γιατί στην 2η περίπτωση "σπας" την πρόσφυση πιο νωρίς και απλώς διασκεδάζεις ενώ δεν πας στο όριο.

Δεν νομίζω ότι είναι τέτοιος ο προσανατολισμός του συγκεκριμένου αυτοκινήτου.

Το GT είναι με λιγότερα λόγια ένα αυτοκίνητο γρήγορου τουρισμού.
Για πιο συνειδητοποιημένες καταστάσεις είναι το RC που έχει μόνο 3.000 παραπάνω. Αν από την αρχή είχε ψάξει κάποιος την συγκεκριμένη διαφορά, θα το γνώριζε. Αν το ήξερε και παρ'όλα αυτά του φταίει το ESP, μάλλον διάλεξε λάθος αυτοκίνητο (ΟΚ, υπάρχει και ο Κόνδωρας για να το αλλάξει αυτό, αλλά πάλι έρχεται ακόμα πιο κοντά στην τιμή του RC).

Το μόνο μεμπτό, είναι το rallye. Επρεπε να είναι πιο ολοκληρωμένη η πρόταση της Ελληνικής Αντιπροσωπείας που επέλεξε την ονομασία, και εκεί μόνο και μόνο λόγω του ονόματος και του προσανατολισμού, θα έπρεπε να κάνουν την συνεργασία με τα κεντρικά να έβγαινε το ESP. Η δεν το έκαναν ή τους αρνήθηκαν οπότε μπορούμε να τους κατηγορήσουμε.
android - Τρι 12 Φεβ 2008, 20:09:32
Θέμα δημοσίευσης:
τα νουμερα ηταν υποθετικα
κ το καθε esp δεν εχει την ιδια ρυθμιση ανοχης κτλ
δε θα περνω τα λιμανακια απ ακρη σ ακρη για να μην βαραει το esp Laughing
Steve - Τρι 12 Φεβ 2008, 23:14:18
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
εστω οταν θελω να κανω ενα παιχνιδακι με τον κωλο ρε αδερφε για μενα ειναι βελτιωση γιατι μου χαριζει αυτο που θελω την απολαυση να αδειασει ο κωλος κ να μπω γλυκα στην στροφη οπως θελω...το κανει το esp ?οχι γιατι αμα αδειασει κωλο καποιος ασχετος μπορει να φερει πολλα τετ α κετ Laughing

Εκεί που θα "αδειάσει" ο κώλος, θα πρέπει να ξέρεις να τον "ξαναγεμίσεις". Αν δεν ξέρεις, ξέρει το ESP. Αν δεν υπάρχει το ESP, τότε υπάρχει μπαριέρα (ίσως).
Sidobre - Τετ 13 Φεβ 2008, 12:06:52
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
τα νουμερα ηταν υποθετικα
κ το καθε esp δεν εχει την ιδια ρυθμιση ανοχης κτλ
δε θα περνω τα λιμανακια απ ακρη σ ακρη για να μην βαραει το esp Laughing


Ναι μεν το κάθε ESP έχει διαφορετική ανοχή, αλλά όλα τα ESP μετράνε γωνίες ολίσθησης. Οταν οδηγείς με "γραμμές" ακόμα και χωρίς να πιάσεις από άκρη σε άκρη τα λιμανάκια, αλλά οδηγείς στρωτά και χωρίς να σπάς την πρόσφυση, τότε το όριο είναι ελάχιστα πάνω από το σημείο που θα επέμβει το ESP. Ενα αυτοκίνητο φτάνοντας το όριο της πρόσφυσης αρχίζει να ολισθαίνει. Το όριο των βολτίσιων ελαστικών είναι 5% ολίσθηση (περίπου) μέχρι να χάσει πλήρως την πρόσφυση και να αρχίσει τις επικύνδινες καταστάσεις (απώλεια ελέγχου). Μπορεί λοιπόν να μιλάμε για ένα ESP που θα επέμβει στο 1% ή στο 5%. Τόση ακριβώς είναι και η διαφορά που μπορείς να αποκτήσεις χωρίς ESP.

Αν όμως σπάσεις την πρόσφυση είτε με απότομη τιμονιά (μεγαλύτερη της γωνίας ολίσθησης) είτε προσπαθώντας να πλασαριστείς σε μια στροφή, τότε θα επέμβει το ESP επειδεί θα "νιώσει" ότι το αυτοκίνητο ολισθαίνει.

Ετσι, ένας έμπειρος οδηγός μπορεί να πάει ένα αυτοκίνητο με ESP στο όριό του, ενώ ένας λιγότερος έμπειρος οδηγός να μην τα καταφέρει. Δεν έχει να κάνει λοιπόν τόσο με το ESP αλλά με τον ΤΡΟΠΟ ΟΔΗΓΗΣΗΣ.

Προσωπικά θα ήθελα να βγαίνει το ESP, αλλά αυτό θα γινόταν ΜΟΝΟ στην πίστα, ή σε κάποια συγκεκριμένη διαδρομή, αλλά το GT δεν είναι τέτοιο αυτοκίνητο, έτσι δεν είναι; Δεν είναι πιο κοντά το RC σε αυτό;

Είπα όμως για το ραλλύ, που εκεί κατά την γνώμη μου ήταν λάθος, αλλά είναι αποτέλεσμα Ελληνικής πρωτοβουλίας και γι'αυτό εξηγείται.
volvos - Τετ 13 Φεβ 2008, 12:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
ΤΟ θεμα με το esp δεν ειναι ποτε μπαινει αλλα πως μπαινει...

υπαρχουν esp που σε κοβουν τελειως
υπαρχουν esp Που το κανουν πιο προοδευτικα ελεγχοντας τη γωνια ολισθησης και πολλα αλλα πραγματα και μεσα απο χιλιαδες αλγοριθμους κοβουν αναλογα...

για αυτο και απο αμαξι σε αμαξι σε ενοχλει διαφορετικα το esp...

προσωπικα αμαξι που δε βγαινει το esp δε θα το επαιρνα που να μου το χαριζαν... ειναι θεμα φιλοσοφιας
android - Τετ 13 Φεβ 2008, 20:20:58
Θέμα δημοσίευσης:
οταν εισαι σε στροφες στα καπακια εσακια κτλ ...εκει κανει παρτυ το esp οτι κ να κανεις κ γελικα εχεις αλλο πλασαρισμα χωρις esp κ ειλικρινα ειναι σπαστικο για μενα να παω την αγαπημενη μου διαδρομη με γραμμες...δεν ειμαι σε ραλλυ να διασκεδασω παω Laughing
ουτε το rc ειναι κοντα σε αυτο δεν βγηκαν για driftαμαξα αλλα τι να κανουμε Laughing
Steve - Τετ 13 Φεβ 2008, 20:51:44
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
δεν ειμαι σε ραλλυ να διασκεδασω παω Laughing

Και ο απέναντι σου την βόλτα του θέλει να πάει, αλλά δεν φταίει σε τίποτα για να του πάρεις το κεφάλι.

Δεν λέω ότι σώζει ζωές το ESP (αν είσαι κουλός, ούτε το χέρι του Θεού δεν σε σώζει), απλά αποτρέπει κάποιες "σίγουρες" καταστάσεις Wink
android - Τετ 13 Φεβ 2008, 23:17:42
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
android έγραψε:
δεν ειμαι σε ραλλυ να διασκεδασω παω Laughing

Και ο απέναντι σου την βόλτα του θέλει να πάει, αλλά δεν φταίει σε τίποτα για να του πάρεις το κεφάλι.

Δεν λέω ότι σώζει ζωές το ESP (αν είσαι κουλός, ούτε το χέρι του Θεού δεν σε σώζει), απλά αποτρέπει κάποιες "σίγουρες" καταστάσεις Wink


ε πηγενε βαλε esp στο 106 ρε φιλε....
εγω γουσταρω να βγαινει...οπως περνω το corolla που δεν εχει κ δεν παθαινω τπτ ετσι θελω να περνω κ αυτο...κ με την λογικη σου ουτε εσυ εχεις χαρος εισαι δλδ Laughing

το θεμα μας ειναι αν ειναι καλο να βγαινει το esp η πως θα γινει να βγει το esp?
salex - Πεμ 14 Φεβ 2008, 00:20:29
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην ανησυχείτε πάντως, ούτε το Corsa OPC έχει πλήρως απενεργοποιούμενο ESP. Μοιάζει, αλλά δεν είναι. Ναι μεν σε αφήνει να χαζοσπινιάρεις στην ευθεία όταν το έχεις απενεργοποιήσει, όταν όμως δει τα σκούρα και φτάσεις στα όρια επιστρέφει, δεν σε αφήνει στην τύχη σου.

Πραγματική ελευθερία από αυτή την γενιά ESP δεν νομίζω υπάρχει σχεδόν ποτέ... Εκτός κι αν θυσιάσεις μαζί και το ABS. Μια ασφάλεια είναι όλο το πανηγύρι. Όποιος τολμά ας την τραβήξει!
volvos - Πεμ 14 Φεβ 2008, 09:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
εχω την αισθηση οτι δεν ειναι ετσι απλο...
booster - Πεμ 14 Φεβ 2008, 14:30:37
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Για να μην ανησυχείτε πάντως, ούτε το Corsa OPC έχει πλήρως απενεργοποιούμενο ESP. Μοιάζει, αλλά δεν είναι. Ναι μεν σε αφήνει να χαζοσπινιάρεις στην ευθεία όταν το έχεις απενεργοποιήσει, όταν όμως δει τα σκούρα και φτάσεις στα όρια επιστρέφει, δεν σε αφήνει στην τύχη σου.

Πραγματική ελευθερία από αυτή την γενιά ESP δεν νομίζω υπάρχει σχεδόν ποτέ... Εκτός κι αν θυσιάσεις μαζί και το ABS. Μια ασφάλεια είναι όλο το πανηγύρι. Όποιος τολμά ας την τραβήξει!


Ποιά ασφάλεια είναι (αυτή που λέει αυτοματισμός BSI?, γιατί έχει άλλες 2 που λέει για ABS/ESP στο χώρο του κινητήρα) Να το δοκιμάσουμε τουλάχιστον.. Το θέμα είναι εκτός από το ESP και το ABS βγαίνει τίποτα άλλο? και άμα τη ξαναβάλω μετά, τα λαμπάκια με τα ESP fault, ABS fault θα φύγουν και το αμάξι θα είναι όπως πριν?

Δεν πειράζει άμα βγαίνει και το ABS, να θυμηθούμε τα παλιά...
android - Πεμ 14 Φεβ 2008, 17:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες μη παιζετε με αυτα σε corolla ts βγηκαν αυτα που λετε αλλα βγηκε σε μια δωση κ η κατανωμη πεδησεις ebd αν θυμαμαι καλα...
αποτελεσμα...μπλοκαρισμα πισω μερους...εξοδος και 4 σκασμενα λαστιχα...
δεν υπηρξαν χειροτερα γιατι ηταν σε πιστα Laughing
salex - Πεμ 14 Φεβ 2008, 18:12:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ρωτήστε τον Τάσο με το δυναμόμετρο. Εκείνος ξέρει γιατί απενεργοποιεί το ESP για να τα μετρήσει. Πώς αλλιώς θα τα κατάφερνε;
booster - Παρ 15 Φεβ 2008, 00:51:53
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως ξέρουμε το ESP ξαναμπαίνει μετά τα 50 χλμ. Εάν το απενεργοποιήσεις όμως και φύγεις από στάση με όλα μπαίνει μετά τα 90.

Σε παλαιότερα peugeot (δες 307-407) ξαναμπαίνει όμως μόνο εάν (ενώ είσαι πάνω από 50) οι στροφές πέσουν κάτω από τις 3,000. Δεν το έχω δοκιμάσει, θα το δω αύριο τι συμβαίνει με μας. Αυτό σημαίνει ότι όσο κρατάμε τις στροφές πάνω από 3,000 (ίσως στο δικό μας να είναι και παραπάνω 4000) δεν ξαναμπαίνει. Εάν είναι έτσι απλά δεν αφήνουμε πουθεναααααααααααααααα...

P.S.Και να πως το ESP ενώ το φτιάξαν για να μας προστατεύει, μας κάνει να χαροπαλεύουμε....
MEMsound - Παρ 15 Φεβ 2008, 02:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
για το ps.. Laughing Splat Dizzy2 Tease W00t Laughing Laughing Laughing
Steve - Δευ 18 Φεβ 2008, 23:24:19
Θέμα δημοσίευσης:
Καιρό έχουμε να postάρουμε καμιά μπούρδα εδώ και ανησυχώ...



In.gr στις 02/04/2007, 10:25 έγραψε:
Για την ακρίβεια, δεν έθεσαν περιορισμούς στην εμπλοκή του οδηγού, επιτρέποντας την πλήρη απενεργοποίηση του ESP, ούτε και προσπάθησαν να εξισορροπήσουν την οδική συμπεριφορά με την ποιότητα κύλισης. Αντιθέτως, επενέβησαν κατάλληλα στις αναρτήσεις, ώστε το αποτέλεσμα να είναι αντάξιο των προσδοκιών.

Αν και η απόσταση από το έδαφος παρέμεινε ίδια, τα ελατήρια που χρησιμοποιούνται είναι αρκετά πιο σκληρά, ώστε να περιορίζονται οι κλίσεις στις στροφές. Αντίστοιχα, ο ημιάκαμπτος πίσω άξονας είναι κατά 30% πιο στιβαρός, ενώ μικρές μεταβολές παρατηρούνται και στα γόνατα McPherson εμπρός.

Οι συγκεκριμένες επεμβάσεις δεν επηρέασαν δραματικά την άνεση, ούτε και θα καταπονήσουν τους επιβάτες στον ίδιο βαθμό με τα παλαιότερα 205 GTI και 106 Rallye. Στον αντίποδα, αξιοποιούν καλύτερα την πρόσφυση των RE 050A, ελαστικών της Bridgestone, επιτρέποντας στο αυτοκίνητο να κινείται ταχύτατα, σε κάθε είδους διαδρομή, με ρυθμούς ανώτερους των μοντέλων που διαδέχεται.

Lefter1s RC - Τρι 19 Φεβ 2008, 01:53:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παρακολουθω την σηζητηση μερες και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι στην τελικη αναλωνεστε για ενα τετοιο θεμα. Καλος ή κακος η εταιρια εχει εφοδιασει τα μοντελα της με αυτο το συστημα. Οποιος δεν το γουσταρει απλα περναει μια βολτα απο τον mr.Condor κ ειμαστε ολοι χαρουμενοι.
Διαφωνει κανεις???
Steve - Τρι 19 Φεβ 2008, 10:23:44
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Διαφωνει κανεις???

Λογικά όλοι όσοι λαμβάνουν μέρος στο εν λόγω topic
WHISPER - Τρι 19 Φεβ 2008, 10:24:40
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Παρακολουθω την σηζητηση μερες και πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι στην τελικη αναλωνεστε για ενα τετοιο θεμα. Καλος ή κακος η εταιρια εχει εφοδιασει τα μοντελα της με αυτο το συστημα. Οποιος δεν το γουσταρει απλα περναει μια βολτα απο τον mr.Condor κ ειμαστε ολοι χαρουμενοι.
Διαφωνει κανεις???



Λεφτερακι ο Κονδωρας δεν σου απενεργοποιει μονο το esp θα πρεπει να βαλεις και το προγραμμα μαζι που σημαινει 800 ευρωπουλακια.για καποιον που δεν θελει να αυξησει την ιπποδυναμη παρα μονο να απενεργοποιηση το esp κατι τετοιο ειναι ασυμφωρω οπως καταλαβαινεις!
volvos - Τρι 19 Φεβ 2008, 10:45:10
Θέμα δημοσίευσης:
RE παιδια αφου εχει γραψει ο φινος μηνες τωρα για μια πλακετα που εχει καταασκευασει φιλος ηλεκτρονικος του και η οποια βγαζει οφ το esp με fault οπως και του κονδωρα το προγραμμα με αστειο κοστος...
γιατι δε τον ρωτατε?????
booster - Τρι 19 Φεβ 2008, 13:06:39
Θέμα δημοσίευσης:
Πλακέτα από "φίλο" ηλεκτρονικό δεν βάζω στο αμάξι μου...

Όλο το θέμα είναι να βρούμε κάποια σωστή και γνωστή εταιρία που να βγάζει το ESP off, μέσω του προγράμματος στον εγκέφαλο, και να το χρεώνει και φτηνά. Δεν πιστεύω ότι αξίζει να δώσει κανείς πάνω από 100 το πολύ 200€ για αυτό. Άμα κανείς το βρει αυτό (ίσως σε κανά συνεργείο που έχουν διαγνωστικό για τον εγκέφαλο) ας μας το πει σε όλους να βρούμε την υγειά μας.
Steve - Τρι 19 Φεβ 2008, 15:44:59
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ο "φίλος" την πάσσαρε την πλακέτα στην εταιρία όμως, και η εταιρία πουλάει την πλακέτα του φίλου, τότε θα τα στάξεις και θα βρεις και την υγειά σου Wink
papadakn - Πεμ 28 Φεβ 2008, 20:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αν ο "φίλος" την πάσσαρε την πλακέτα στην εταιρία όμως, και η εταιρία πουλάει την πλακέτα του φίλου, τότε θα τα στάξεις και θα βρεις και την υγειά σου Wink


Η εταιρεία δίνει 2ετή εγγύηση, ο φίλος δεν δίνει τίποτα εκτός απο το μεράκι του...
volvos - Πεμ 28 Φεβ 2008, 21:03:00
Θέμα δημοσίευσης:
τωρα πλεον και με ενα απλο διακοπτακι λενε οι φημες....
απλα θα βγαζει fault οπως καριβως και με προγραμμα κονδωρα οταν ειναι απενεργοποιημενο.
μολις σβησεις και ξανααναψεις ολα οκ...

πλήροφοριες στο μελλον... Wink
salex - Παρ 29 Φεβ 2008, 08:36:56
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τωρα πλεον και με ενα απλο διακοπτακι λενε οι φημες....
απλα θα βγαζει fault οπως καριβως και με προγραμμα κονδωρα οταν ειναι απενεργοποιημενο.
μολις σβησεις και ξανααναψεις ολα οκ...

πλήροφοριες στο μελλον... Wink


1. Πηγαίνεις Αργύρη
2. Τραβάει προέκταση από την ασφαλειοθήκη και εγκαθιστά διακόπτη
3. Έτοιμο το ESP off!

Δοκιμασμένη λύση από το δυναμόμετρο όπου αναγκαστικά πρέπει να απενεργοποιηθεί το ESP.
marios206 - Παρ 29 Φεβ 2008, 09:28:22
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Ρωτήστε τον Τάσο με το δυναμόμετρο. Εκείνος ξέρει γιατί απενεργοποιεί το ESP για να τα μετρήσει. Πώς αλλιώς θα τα κατάφερνε;


Δυναμομέτρηση γίνετε κανονικά όπως έχω κάνει και εγώ στο δικό
μου.
Μετά την πρώτη φορά που δίνεις γκάζι στο δυναμόμετρο, καθώς γυρνάνε οι μπροστινοί τροχοί και οι πίσω είναι ακίνητοι , βγάζει ESP fault και μπορείς
να κάνεις την δυναμομέτρηση.
Μόλις βγεί το αυτοκίνητο στο δρόμο μετά την δυναμομέτρηση, πατάς μία φορά φρένο την ώρα που κινήτε το αυτοκίνητο, κάνεις στην άκρη, σβήνεις-ανάβεις κινητήρα και το σφάλμα στο ESP σβήνει.
Και μία πληροφορία, από παραγωγή Μαϊου και μετά, τα rallye έρχονται με το ESP του RC με πλήρη απενεργοποίηση!
volvos - Παρ 29 Φεβ 2008, 09:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
ωπα κατσε...

το rc εχει αλλη μοναδα με ενσωματωμενο το ssp?

αρα θα αποκτησουν και ταραλλυ ssp ή απλα βγαζουν νεα μοναδα esp?
marios206 - Παρ 29 Φεβ 2008, 14:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
όχι...απλά το εργοστάσιο άκουσε το κράξιμο για το esp
και πλέον από Μαϊο και μετά ότι έρχεται θα απενεργοποιείτε πλήρως!

Ο θεός να βάλει το χέρι του να μην θρυνήσουμε θύματα!
drdino - Παρ 29 Φεβ 2008, 14:16:42
Θέμα δημοσίευσης:
Και γιατί στο rallye και όχι στο Gt; Ή μάλλον, αφού το rallye είναι ένα Gt με λιγότερο εξοπλισμό, άρα και το Gt θα έρχεται με απενεργοποιούμενο esp;
Jim207GT - Παρ 29 Φεβ 2008, 14:47:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρετε αν θα προσφέρετε και στους υπάρχον κατόχους Rallye/GT??

Παράθεση:
Ο θεός να βάλει το χέρι του να μην θρυνήσουμε θύματα!


Axxx!! Όταν τα έλεγα εγώ με πετροβολούσαν!! Ακόμα νοπές είναι οι μνήμες μου από τα πρώτα 16v Rallye που τα μάζευαν από βράχια μπαριέρες και λοιπά περίεργα μέρη.
MEMsound - Παρ 29 Φεβ 2008, 16:07:07
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Και γιατί στο rallye και όχι στο Gt; Ή μάλλον, αφού το rallye είναι ένα Gt με λιγότερο εξοπλισμό, άρα και το Gt θα έρχεται με απενεργοποιούμενο esp;


το πιο πιθανό ειναι ΟΧΙ
το GT ("υποτίθεται" ότι) εχει άλλο προσανατολισμό από το RC και το rallye
ΚΑΘΕ ορθά σκεπτόμενος "γκαζοφιλ" (ιδίως με την αστεία διαφορά τιμής μεταξύ GT/RC)
ή θα πάρει το rallye και θα αρχίσει το σκάλισμα
ή θα πάρει απευθείας το RC και τέλος.
για εμένα το GT ειναι μια χαρα όπως είναι για αυτόν που ξέρει γιατί το αγόρασε.

εκτός και αν η οδηγική απόλαυση εξαρτάται (για μερικούς) μόνο από το esp και όχι από όλες τις υπόλοιπες διαφορές gt/rc... πράγμα που το θεωρώ λίγο λάθος
volvos - Παρ 29 Φεβ 2008, 16:07:22
Θέμα δημοσίευσης:
θανατος στα αμαξια χωρις esp
κανονικα πρεπει να βγει νομοθεσια να βαλουν και οι παλιοι ιδιοκτητες αυτοκινητων.
επισης να βαλουμε gps ολοι να μας παρακολουθουν αν μας γαργαλησαν τα αρχ**ια και πατησαμε λιγο παραπανω γκαζι....

α ρε steve Που σας χρειαζεται Evil
android - Παρ 29 Φεβ 2008, 16:41:01
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον το 207 δεν ειναι 106 .....δεν θελει τις ικανοτητες που θελει το 106 ειναι πιο ευκολο... βαλε μεγαλο μεταξονιο κ μετατροχιο βαλε ολο το set up απο το 106 βαλε οτι θες το αμαξι δεν εχει σχεση με το 106..
οσο για το esp χθες εκανα μια δοκιμη σε μια στροφη ελενχομενη με +30....
θα σας περναν τα γελια αν βλεπατε πως εφυγε το αμαξι κ ας εκανα υπερωριες το esp... αν ειναι με παραπανω θα γλυστριση τα 10 xlm παραπανω τα κοβει απο κει κ περα βαραει αλλα δεν το προλαβαινει οσο κ να θελει...απλα αντι να πεσεις με 80 στα βραχια θα πεσεις με 70
το οτι ειμαστε ασχετοι οδηγοι δεν θα μας το φτιαξει το esp ουτε 1000ρακι με esp δεν σε σωζει αν εισαι ζωο Laughing
μηπως το θεμα μας θα πρεπει να ναι ποτε κ πως θα μαθουμε να κανουμε οτι κανουμε χωρις απλα να περνουμε ενα αμαξι κ δωστου οπου παει?μαλλον εκει ειναι το προβλημα το κεφαλι μας θελει esp Laughing

ακομα δεν ξερω ποσα βγαζετε κ λετε αστειες τις διαφορες που χουν αυτα τα 3 μοντελα...εμενα παντως που ξεκινησα να παρω ενα 16αρη με 17000+ μαξ μου γινε ο κ.... μου να................
για να παρω το gt
το ιδιο set up εχει gt/rallye οποτε περνουν κ το ιδιο πειραγμα
δλδ τι ειναι πιο φλωρος αυτος που πηρε gt η κατουρισε στο πηγαδι? Laughing
MEMsound - Παρ 29 Φεβ 2008, 16:52:06
Θέμα δημοσίευσης:
κατουρησε στο πηγαδι Laughing (αστειεύομαι)
αν πάντως σου βγήκε ο κώλος για να πάρεις το GT (και καλά εκανες αντί να πάρεις το 1,6 16ν) τότε δεν θα μπεις (συντομα) σε διαδικασίες βελτιώσεων (δεν μιλάω για το εσπ, αυτό λύνεται πολύ οικονομικά τελικά με ενα διακόπτη)
γιατί αν μπεις σε τετοιες διαδικασίες σημαίνει ότι εχεις τα χρήματα, άρα τελικά δεν σου βγήκε ο κώλος... = ισως να μπορούσες να πάρεις του rc.
(δεν αναφέρομαι σε εσενα φυσικά αλλά γενικα)
πάντως γενικως ειτε θέλετε να το παραδεχτείτε ειτε οχι το GT η peugeot το εχει βγάλει για διαφορετικής φιλοσοφίας κοινό απ ότι το RC και όχι για "φτωχότερο" Wink
Touristas - Σαβ 01 Μάρ 2008, 08:41:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μια διευκρίνιση , 207 rallye στην Γαλλία δεν υπάρχει αλλά μόνο στην Ελλάδα.
Στην ουσία είναι ένα sport pack 207 με μηχανικά από GT.
Οπότε εάν το εργοστάσιο αλλάξει κάτι για το ESP θα το κάνει και για το GT μιας και έχουν την ίδια μονάδα.
salex - Σαβ 01 Μάρ 2008, 09:22:59
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Μια διευκρίνιση , 207 rallye στην Γαλλία δεν υπάρχει αλλά μόνο στην Ελλάδα.
Στην ουσία είναι ένα sport pack 207 με μηχανικά από GT.
Οπότε εάν το εργοστάσιο αλλάξει κάτι για το ESP θα το κάνει και για το GT μιας και έχουν την ίδια μονάδα.


+1 ! Πέστα χρυσόστομε!!!
drdino - Σαβ 01 Μάρ 2008, 09:27:40
Θέμα δημοσίευσης:
Eμ, αυτό είπα και εγώ. Περίεργο μου φάνηκε. Στην γαλλία πχ είναι όπως τα λέει ο Αργύρης, Sport Pack και μετά Gt.
android - Σαβ 01 Μάρ 2008, 13:15:38
Θέμα δημοσίευσης:
το rallye ειναι η εκδοση sport κ οχι sport pack βλεπε δεν εχει γριλια βαμενα πλαινα mp3 φωτα στροφης αυτοματοι υαλοκαθαριστιρες που εχουν τα sport pack...ειναι η εκδοση sport με ζαντες απο gt και τα μηχανικα φυσικα Laughing


οσο για την βελτιωση που ειπες φιλε μου
αλλο να βαζεις κατι αν σου μεινουν
κ αν μπορεσεις να μαζεψεις χωρις να ξερεις ακριβως το ποτε
κ αλλο να χεις να δωσεις στανταρ καθε μηνα τοσα...το esp το βγαζω μετα απο 2 μηνες αν δεν κατσει 3 μηνες δεν τρεχει τπτ
την δοση δεν μπορω να τους πω ξερετε παιδια οχι τωρα ελατε τον αλλο μηνα η τον παραλο Laughing
αλλα κ ποιος σου πε οτι κ το rc να περνα πως παλι δε θα θελα να κανω βελτιωσεις...γενικα οτι κα να παρω θελω να το φερω στα μετρα μου Laughing
MEMsound - Σαβ 01 Μάρ 2008, 13:23:48
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλά ξεκινάς από πιο σωστή βάση.
επίσης τα οικονομικά ειναι κάτι τελείως προσωπικό του καθένος που μόνο εκείνος γνωρίζει που μπορεί να φτάσει.
κι εγω το 206 RC ηθελα να πάρω αλλά δεν μπορούσα όχι τόσο οικονομικά όσο για άλλους λόγους (αν και οικονομική διαφορά τότε θα εβγαινε κοντά 5000+1000από την διαφορά στην εκπτωση λόγω 2 χρόνων αποπληρωμής αντί για 1...)
πάντως αυτή τη στιγμή η οικονομική διαφορά 207 rc / gt ειναι κοντα στα 2000 και ειναι πραγματικά πολύ μικρή, και θεωρώ ότι ειτε με λίγες παραπάνω δόσεις είτε με λίγο μεγαλύτερες δόσεις "βολευεται" εστω και με σχετικό στρίμωγμα
τελος πάντων ειμαστε οφτοπικ ουτως η άλλως...
Wink

android - Σαβ 01 Μάρ 2008, 16:22:31
Θέμα δημοσίευσης:
εκτος απο αυτα ειναι και αλλα οπως το να βγεις για ενα καφεδακι
να πας την βολτουλα σου
το ταξιδακι σου
να μην σε νοιαζει ποσα χλμ θα κανεις
κ θα ρθουν τα λαδια κ τα σερβις ποτε θα ρθει η ασφαλεια
και γενικα να ζεις σαν ανθρωπος οχι να χωθεις κ να κοψεις τα παντα για ενα αμαξι


δεν εχω δει ελληνικο club αυτοκινητου κ οχι μονο που να μην ειναι off topic Laughing
MEMsound - Σαβ 01 Μάρ 2008, 16:33:41
Θέμα δημοσίευσης:
δεν θα διαφωνήσω Wink
isim - Κυρ 02 Μάρ 2008, 13:44:19
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
όχι...απλά το εργοστάσιο άκουσε το κράξιμο για το esp
και πλέον από Μαϊο και μετά ότι έρχεται θα απενεργοποιείτε πλήρως!
Εμενα μου χρωσταει ο Condor μια απενεργοποιηση ESP, αφου οταν πηγα για προγραμμα ειχε αρρωστησει ο ηλερκτρολογος!!!Λετε να μην παω και να περιμενω μηπως το κανει η πεζω επισημα;;;
MEMsound - Δευ 03 Μάρ 2008, 00:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
να πάς
Ghost Dog - Δευ 03 Μάρ 2008, 08:32:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΦΥΣΙΚΑ και να πας! Shocked
fynos - Τετ 05 Μάρ 2008, 23:27:59
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
τωρα πλεον και με ενα απλο διακοπτακι λενε οι φημες....
απλα θα βγαζει fault οπως καριβως και με προγραμμα κονδωρα οταν ειναι απενεργοποιημενο.
μολις σβησεις και ξανααναψεις ολα οκ...

πλήροφοριες στο μελλον... Wink


Ένα pus button για την ακρίβεια . . . . διακοπτάκι δεν κάνει !
Το κόλπο είναι να κόψει την γείωση στον αισθητήρα !!

Μπράβο στον πρωτοπόρο που έδωσε τα φώτα του σε όλους !!
Touristas - Πεμ 06 Μάρ 2008, 22:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
volvos έγραψε:
τωρα πλεον και με ενα απλο διακοπτακι λενε οι φημες....
απλα θα βγαζει fault οπως καριβως και με προγραμμα κονδωρα οταν ειναι απενεργοποιημενο.
μολις σβησεις και ξανααναψεις ολα οκ...

πλήροφοριες στο μελλον... Wink


Ένα pus button για την ακρίβεια . . . . διακοπτάκι δεν κάνει !
Το κόλπο είναι να κόψει την γείωση στον αισθητήρα !!

Μπράβο στον πρωτοπόρο που έδωσε τα φώτα του σε όλους !!

Νομίζεις πως δεν κάνει διακοπτάκι ………….
Jim_207GT - Πεμ 06 Μάρ 2008, 22:56:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω το εκανα με διακοπτη push off φωτιζμομενο οταν τον πιεζεις αναβει κιλα και δουλευει τελεια!
MEMsound - Παρ 07 Μάρ 2008, 04:14:00
Θέμα δημοσίευσης:
...άρα απ ότι κατάλαβα η πατέντα (με πλακέτα κλπ κλπ)... ειναι μονάχα για όποιον θέλει να μην βάλει εξτρα διακόπτη αλλα να χρησιμοποιήσει το εργοστασιακό κουμπί...

αλλιώς με εξτρα διακοπτάκι γινεται σχετικά ευκολα

μπιουτιφουλ Laughing
fynos - Παρ 07 Μάρ 2008, 09:49:22
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι . . Wink
android - Παρ 07 Μάρ 2008, 16:06:04
Θέμα δημοσίευσης:
εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
που ποιος???????????????θελω κ γω να βαλω.......ποιος ξερει που ειναι τι ειναι κ τεσπα μπορει να το βαλει
μιλατεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
twintasos - Σαβ 29 Μάρ 2008, 01:04:28
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα πηγα το αμαξι σε εναν φιλο ηλεκτρολογο για το esp.Μοθ το εκανε να βγαινει με ενα φωτιζομενο button και μαλιστα χωρις να καταργειται το abs!!!δουλευει τελεια Very happy
marios206 - Τρι 20 Μάϊ 2008, 17:33:22
Θέμα δημοσίευσης:
Ήρθε και η επίσημη ενημέρωση.

Τα Rallye και GT από παραγωγή Απριλίου και μετά έρχονται με
λειτουργεία πλήρους απενεργοποίησης του ESP όπως και στο RC και θα έχουν στάνταρ και το SSP ( Steering Stability Programm) όπως και στο RC στις ίδιες τιμές 17.900 και 19.000 απλά δεν θα ισχύει για αυτά η έκπτωση 300 ευρώ ή η αγορά αξεσουάρ αξίας 500 ευρώ.
MEMsound - Τρι 20 Μάϊ 2008, 17:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
...λογικο κι αναμενόμενο...

καλήτερα για τα 207 rallye "2" και τις αλλαγές που θα εχουν συνεχίστε σε σχετικό τόπικ στα "νέα"... Wink Wink
Steve - Τρι 20 Μάϊ 2008, 18:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
Αν έρχοταν και με 175 άλογα το Rallye και GT... Twisted evil
android - Τρι 20 Μάϊ 2008, 19:02:41
Θέμα δημοσίευσης:
οχι ειναι που χει χαλια αναρτηση κ ειχαν το esp για να την κρυβη γι αυτο δεν εβγαινε Laughing
Jim207GT - Τρι 20 Μάϊ 2008, 19:05:16
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Ήρθε και η επίσημη ενημέρωση.

Τα Rallye και GT από παραγωγή Απριλίου και μετά έρχονται με
λειτουργεία πλήρους απενεργοποίησης του ESP όπως και στο RC και θα έχουν στάνταρ και το SSP ( Steering Stability Programm) όπως και στο RC στις ίδιες τιμές 17.900 και 19.000 απλά δεν θα ισχύει για αυτά η έκπτωση 300 ευρώ ή η αγορά αξεσουάρ αξίας 500 ευρώ.


Δηλαδή έστρωσε ώς δια μαγείας η αδυναμία σχεδιασμού της πίσω ανάρτησης καθώς και το χάλια setup όπως άκουσα από πολλούς εδω μέσα και γιαυτό πλέον δεν είναι μόνιμα ON Razz Razz Razz Δηλαδή τα καινούργια Rallye/GT στρίβουν χμμμμ πάω να βάλω αγγελία το δικό μου που δεν στρίβει. Shocked
volvos - Τρι 20 Μάϊ 2008, 19:37:47
Θέμα δημοσίευσης:
αστο δεν εχει νοημα θα βγουν 40αλλες δικαιολογιες να μας πουν Evil

αν και για να πω την αληθεια νομιζω οτι εχω ακουσει οτι αυτα που ερχονται πλεον τα 150αρια εχουν και αλλη λιγο πιο σκληρη αναρτηση αλλα αυτο ελαχιστη σημασια εχει
marios206 - Παρ 23 Μάϊ 2008, 21:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
Άκυρον τελικά...
μετά από νέα ενημέρωση ....... Shocked ....τα Rallye και GT θα έχουν
το SSP στάνταρ αλλά το ESP παραμένει όπως και πρίν..
android - Σαβ 24 Μάϊ 2008, 14:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Άκυρον τελικά...
μετά από νέα ενημέρωση ....... Shocked ....τα Rallye και GT θα έχουν
το SSP στάνταρ αλλά το ESP παραμένει όπως και πρίν..


παλι καλα γιατι θα νιωθα μλκς αν εβλεπα ενα ιδιο με το δικο μου να βγαινει απο μαμα κ γω να βαζω κουμπακια κ ρελεδακια για να βγαινει...
παντως ο ανταγωνισμος που λεγετε gsi βγαινει απο μαμα κ εκει το gt χανει
Jim207GT - Σαβ 24 Μάϊ 2008, 20:12:09
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:

παντως ο ανταγωνισμος που λεγετε gsi βγαινει απο μαμα κ εκει το gt χανει


Και θες να μου πείς ότι το GSI μέ ή χωρίς ESP στρίβει καλύτερα από το 207 και άρα χάνει το GT Shocked Shocked
Άμα θες να κάνεις καγκουριές τότε σε χαλάει που δεν βγαίνει.Άμα θες να το χώσεις πίστα βγάζεις μια ασφάλεια ή βαζεις ένα διακοπτάκι με ρελεδάκι και είσαι ΟΚ απορώ που ακόμα το κάνετε θέμα. Σε λίγο που θα είναι σχεδόν όλα τα αμάξια έτσι να δώ τί θα λέμε.(Από τεχνικό σύμβουλο της Peugeot που μου λέει οτι προς τα εκεί το πάει η Ε.Ε και μάλιστα θα είναι απαραίτητη προυπόθεση για όλα τα αυτοκίνητα που θα πωλούνται σε χώρες μέλη της.)
android - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 14:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
καλα παππου...παρε ταξι
οποιος δεν εχει esp στο αμαξι του η βγαινει απο μαμα ειναι καγκουρας
Jim207GT - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 16:13:09
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
καλα παππου...παρε ταξι
οποιος δεν εχει esp στο αμαξι του η βγαινει απο μαμα ειναι καγκουρας


Συγνώμη ρε Γιούχα Κάνκουνεν αλλά εμείς οι παππούδες έτσι είμαστε λίγο τσαγάκι και φασκόμυλο και είμαστε οκ ενώ εσένα βράζει το αίμα σου.....
android - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 17:00:27
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
android έγραψε:
καλα παππου...παρε ταξι
οποιος δεν εχει esp στο αμαξι του η βγαινει απο μαμα ειναι καγκουρας


Συγνώμη ρε Γιούχα Κάνκουνεν αλλά εμείς οι παππούδες έτσι είμαστε λίγο τσαγάκι και φασκόμυλο και είμαστε οκ ενώ εσένα βράζει το αίμα σου.....


δεν πιστευω να σε πειραξε απλα εσυ αρχησες για καγκουρες κτλ...κ μιλησα οπως μιλησες αστειευομενος φυσικα....
στις αγαπημενες μου διαδρομες το μονο που μπορει να μου κανει το esp ειναι να μου σπασει τα νευρα κ να μου μαμηση τα τακακια παντως....σε ολα τα αλλα φυσικα κ δεν το βγαζω...αλλιως δε θα βαζα κουμπακι αλλα θα κοβα μονο το καλωδιο Laughing
ας μην γελιομαστε ειναι αργο στις στροφες το gt με esp....
Jim207GT - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 20:23:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσως αμα διάβαζες λίγο καλύτερα το post μου να σε κάλυπτα(τα παρακάτω ισχύουν και για την αγαπημένη διαδρομή σου Smile )
Παράθεση:
Άμα θες να το χώσεις πίστα βγάζεις μια ασφάλεια ή βαζεις ένα διακοπτάκι με ρελεδάκι και είσαι ΟΚ απορώ που ακόμα το κάνετε θέμα.

Και από οτι βλέπεις είπα καγκουρίες και όχι προσωπικά εσένα κάγκουρα, και φυσικά αστειευόμενος αν το πείρες σα προσωπική επίθεση εναντίων σου τότε συγνώμη φίλε μου......Όσο το άν είναι αργό με ESP ΟΝ αυτό χωράει πολυυυύ συζήτηση.
android - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 21:50:27
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Ίσως αμα διάβαζες λίγο καλύτερα το post μου να σε κάλυπτα(τα παρακάτω ισχύουν και για την αγαπημένη διαδρομή σου Smile )
Παράθεση:
Άμα θες να το χώσεις πίστα βγάζεις μια ασφάλεια ή βαζεις ένα διακοπτάκι με ρελεδάκι και είσαι ΟΚ απορώ που ακόμα το κάνετε θέμα.

Και από οτι βλέπεις είπα καγκουρίες και όχι προσωπικά εσένα κάγκουρα, και φυσικά αστειευόμενος αν το πείρες σα προσωπική επίθεση εναντίων σου τότε συγνώμη φίλε μου......Όσο το άν είναι αργό με ESP ΟΝ αυτό χωράει πολυυυύ συζήτηση.


συγνωμη για το μεγαλο ποστ...

ειναι αργο εκει που θες να πας ταπα γιατι σου παταει φρενα κ οταν παταει φρενα μεσα στην στροφη εχεις αργη εξοδο....βεβεα μην κοιτας που το gt τραβαει απο τις 2500 στροφες κ δεν το βλεπεις τοσο...σε ενα ατμοσφαιρικο αν παταγε φρενα κ πεφταν οι στροφες θα το βλεπες πιο πολυ

αυτα ειναι σε κλειστες διαδρομες κ σε πιστες οπως το καρτοδρομιο π.χ.που εκει οτι κ να κανεις θα βαρεσει το esp


στο δρομο φυσικα δεν ειναι αργο με το esp on κ σε βοηθαει στον παπαρα που θα κανει τυφλη αναστροφη οπου του ρθει κτλ
οταν εισαι κουρασμενος κ απλα θες να φτασεις σπιτι γιατι τα αντανακλαστικα σου δεν ειναι κ στα καλυτερα τους...
κακα τα ψεματα την λειτουργια του esp δεν μπορει να την κανει ο οδηγος...
αλλα αυτο δεν λεει οτι επειδη εχω esp μπαινω οπως ερχομαι κ περιμενω να μπει το αμαξι...
το esp δεν σωζει ζωες αμα εχεις καλο στον κεφαλι....
αλλα βοηθαει τον οδηγο...
κανει τα δυκολα για πολλους απο μας ...ειμαι κ γω μεσα...ευκολα


οσο για την κοντρα με το gsi ειχα βρει 2 περιοδικα που το χαν κ τα πηρα κ τα 2 επιτηδες....κ οπως καταλαβαινεις το ενα εβγαζε πισταδικο το gsi κ το αλλο εβγαζε το gt...α ρε ελληνα...ανοιξα τον καδο... εκλαψα τα τζαμπα λεφτα που δωσα Crying or Very sad ...κ τα πεταξα Laughing
nikos68 - Δευ 26 Μάϊ 2008, 11:45:08
Θέμα δημοσίευσης:
Διαβάστε το άρθρο από τους etuners και θα δείτε πως κανένας δεν πρέπει να απενεργοποιεί το ESP σε κατάσταση δρόμου. Εγώ που το έχω απενεργοποιήσιμο κατά βούληση εδώ κι 6 μήνες ζήτημα να το έβγαλα 2-3 φορές. Εκτός αν κανένας θέλει να αλλάζει λάστιιχα κάθε εξάμηνο, το πιο απλό που θα μπορούσα να πω.
drdino - Δευ 26 Μάϊ 2008, 11:53:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά, το άρθρο έτσι πως είναι γραμμένο χάνει όλη την αξιοπιστία του. Συν τοις άλλοις, υπάρχουν ΠΟΛΛΑ αυτοκίνητα με εργοστασιακό πλήρως απενεργοποιούμενο esp. Αυτά τι είναι, παράτυπα;
android - Δευ 26 Μάϊ 2008, 15:18:08
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Καλά, το άρθρο έτσι πως είναι γραμμένο χάνει όλη την αξιοπιστία του. Συν τοις άλλοις, υπάρχουν ΠΟΛΛΑ αυτοκίνητα με εργοστασιακό πλήρως απενεργοποιούμενο esp. Αυτά τι είναι, παράτυπα;


+1000

κ ποιος ειπε οτι δεν τρως τα λαστιχα με το esp ?
κ τρως κ τα τακακια παρεα....
trojan - Τρι 27 Μάϊ 2008, 19:05:10
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Ήρθε και η επίσημη ενημέρωση.

Τα Rallye και GT από παραγωγή Απριλίου και μετά έρχονται με
λειτουργεία πλήρους απενεργοποίησης του ESP όπως και στο RC και θα έχουν στάνταρ και το SSP ( Steering Stability Programm) όπως και στο RC στις ίδιες τιμές 17.900 και 19.000 απλά δεν θα ισχύει για αυτά η έκπτωση 300 ευρώ ή η αγορά αξεσουάρ αξίας 500 ευρώ.


Δεν ισχυει κατι τετοιο.απλα τα νεα rallye θα εχουν και ssp,καμια αλλη διαφορα,το esp θα απενεργοποίηται μεχρι τα 50 km/h,οτι ισχυε δηλ.
δειτε και αυτο που εγραψε ο nikos68,πολυ σωστη η τοποθετηση των e tuners.μακαρι να ειχαμε μια πιστα και εκει με σχετικη ασφαλεια να δοκιμαζουμε τα αμαξια μας
Aero21 - Δευ 02 Ιούν 2008, 00:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανεις ηλεκτολόγο στη Πάτρα που να κάνει την απλή δουλίτσα με ξεχωριστό διακοπτάκι?
lionking(t) - Τετ 04 Ιούν 2008, 15:39:53
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως εγινε θαυμα?Παιδια,εκανα Update το αυτοκινητο και οταν εσβησα το esp μετα τα 50 δεν εσβησε.Δεν το εχω δοκιμασει να δω αν σβεινει μετα τα 90 αλλα επαθα πλακα.Η εκδοση λογισμικου που ειχα πριν ειναι η 9664600780 και τωρα ειναι δεν θυμαμαι ακριβως αλλα τελειωνε σε 880,αυτο στανταρ.Για δειτε το καποιοι που εχουν προσβαση.Θα το ξαναδοκιμασω το απογευμα και τα λεμε.
Aero21 - Τετ 04 Ιούν 2008, 16:31:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ti????? Πλακα κανεις! Αυριο πρωι πρωι τηλ. στο service αν υπάρχει τέτοιο update. Κανένας από "μέσα" έχει τίποτα υπόψη του?
lionking(t) - Τετ 04 Ιούν 2008, 16:43:49
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια σορυ για την αναστασωση,π@π@ριες ελεγα τελικα,μπαινει κανονικα μετα τα 50,αλλα μπορω να πω οτι μπαινει λιγο πιο προοδευτικα και σωστα δηλαδη οταν το φορτωνα μεχρι τα 55 και το αφηνα το γκαζι,δεν εσβηνα το esp,ομως αν πας νορμαλ μετα τα 50 το ενεργοποιει κατευθειαν πραγμα που το εκανε πριν.
Χιλια συγγνωμη Embarassed Embarassed Embarassed
bagosgt - Σαβ 02 Αύγ 2008, 09:55:56
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα η πατεντα με το διακοπτη πως γινεται???για να απενεργοποιουμε κατεπιλογη το esp?
MEMsound - Σαβ 02 Αύγ 2008, 10:37:35
Θέμα δημοσίευσης:
...πάντως μετα από πρόσφατη σχετικα γρήγορη βολτα που εκανα με ενα 150άρι 207cc (από Μαραθώνα ανάβαση και κατάβαση προς φράγμα μΜαραθώνα) μπορω να πω πως με το esp το 207 χανει πάρα πολυ σε αισθηση και σε "πορωση"... (σε αποτελεσματικότητα δεν ξέρω, δεν το εχω οδηγήσει χωρίς σε μαμα μορφη, μονο ενα 207 χωρίς esp αλλα με μπλοκε και δεν ειχε καμια μα καμια σχεση...)

σε τετοια στροφοδιαδρομή πουθενα δεν καταλαβαίνεις την πραγματική ροπή του κινητήρα, αφου το λαμπάκι του εσπ αναβοσβήνει (και κραταει στασιμο το γκαζι) σε κάθε κορυφή προς εξοδο στροφής και με 3η και με 4η σε μερικα σημεία (καλά για την 2α δεν το συζητώ καν....)

υ.γ. το 207 με το μπλοκέ και το απενεργοποιημένο εσπ (χωρις προγραμμα = μαμα) που ειχα οδηγήσει δεν ειχε καμια μα καμια σχέση...
ίσως η καλήτερη βελτίωση που μπορείτε ενα κάνετε στα 1,6Τ, αλλα αυτό ειναι αλουνου παπά ευγγελιο και για συζήτηση στο σχετικό τοπικ...
bagosgt - Σαβ 02 Αύγ 2008, 15:50:14
Θέμα δημοσίευσης:
κ πως μπορουμε να το απενεργοποιησουμε?που μπανει ο διακοπτης?πιο καλωδιο ειναι αυτο που κανει την "ζημια"?
salex - Κυρ 03 Αύγ 2008, 01:20:11
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
κ πως μπορουμε να το απενεργοποιησουμε?που μπανει ο διακοπτης?πιο καλωδιο ειναι αυτο που κανει την "ζημια"?


Βαγγέλη κάνε μια ερώτηση στον fyno! Ο Γιάννης είναι θεός γιατί:
1. Το έφτιαξε μόνος του
2. Δεν φαίνεται τίποτα για customia
3. Λειτουργεί άψογα!

Κάποιο καλωδιάκι μου είχε πεί ότι έκοψε, κάπου κοντά στο χειρόφρενο, αλλά οι πληροφορίες μου σταματούν εκεί. Κι επειδή περνάνε πολλά καλωδιάκια του ESP από εκεί κοντά, καλό θα ήταν να επιβεβαιώσεις τη διαδικασία πρωτού το κάνεις.
bagosgt - Κυρ 03 Αύγ 2008, 03:11:13
Θέμα δημοσίευσης:
σε ευχαριστω φιλε στελιο.του εχω στειλει πμ κ περιμενω να μου πει.
fynos - Τρι 05 Αύγ 2008, 22:09:32
Θέμα δημοσίευσης:
2-3 παιδία που με έχουν ρωτήσει σχετικά τους έχω πει την διαδικασία.
Επισημαίνω πάντα ότι βγαίνετε αυτομάτως από την εγγύηση και ότι δεν είναι σωστό να απενεργοποιείτε το ESP στο δρόμο !
Απλός προσοχή !
CHR207 - Δευ 25 Αύγ 2008, 22:03:09
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΕSP OFF (ΓΙΑΝΝΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ!!)ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ SΑLEΧ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ......ΧΑΜΟΣ!!!!!ΛΥΣΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!. Twisted evil
android - Δευ 25 Αύγ 2008, 23:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
CHR207 έγραψε:
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΕSP OFF (ΓΙΑΝΝΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ!!)ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ SΑLEΧ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ......ΧΑΜΟΣ!!!!!ΛΥΣΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!. Twisted evil


παν τα λαστιχακια βαι βαι βαι Laughing Laughing
fynos - Δευ 25 Αύγ 2008, 23:23:13
Θέμα δημοσίευσης:
CHR207 έγραψε:
ΜΟΛΙΣ ΓΥΡΙΣΑ ΑΠΟ ΒΟΛΤΑ ΜΕ ΕSP OFF (ΓΙΑΝΝΗ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΑΨΟΓΑ!!)ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΠΟ SΑLEΧ.ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ......ΧΑΜΟΣ!!!!!ΛΥΣΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!. Twisted evil


Άντε καλό safe gaming Cool
MEMsound - Τρι 26 Αύγ 2008, 04:29:33
Θέμα δημοσίευσης:
CHR207 έγραψε:
..ΧΑΜΟΣ!!!!!ΛΥΣΑΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΕΝ ΓΕΝΕΙ ΘΕΛΕΙ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!. Twisted evil


Μ Π Λ Ο Κ Ε

Θ Ε Λ Ε Ι

Κ Α Ι

Δ Ε Ν

ΤΟ

Ξ Ε Ρ Ε Ι Σ

!!!!!!!!

Laughing Laughing Laughing Laughing

αμα οδηγησεις του φινου θα καταλάβεις γιατί....

υ.γ. βλ στα σχετικά τοπικ μπας και παραγγειλεις κι εσυ μαζι με τους αλλους...
Jim207GT - Τρι 26 Αύγ 2008, 06:54:00
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με τον Μάνθο αλλά δεν είναι και τραγικά τα πράγματα. Σίγουρα με το μπλοκέ θα είναι πιό σίγουρα τα πράγματα αλλά το αμάξι πατάει πολύ καλά και χωρίς αυτό ακόμα και με το πρόγραμμα+ESP OFF. Σε μετριο και πάνω δρόμο γιατι στα σαπούνια που έχει για δρόμους η αθήνα άστα να πάνε...
Τελικά το γνωστό μπλοκε θα αντέχει την ροπή? Με φουλ πρώτο στάδιο μηλάμε για 30+kg ροπής και απο πολύ χαμηλά. Μηλάμε για πάνω από 24kg από 2200 έως 5600 μόνο με το πρόγραμμα. Μάνθο μιάς και επικοινωνείς μαζί τους να έκανες μια ερώτηση?
fynos - Τρι 26 Αύγ 2008, 06:59:15
Θέμα δημοσίευσης:
Η απάντηση από τους κατασκευαστές ->
Αντέχει και πολύ παραπάνω από το 1ο στάδιο ! (Να είναι καλά ο sidobre που με έβαλε και ρώτησα).
Steve - Τρι 26 Αύγ 2008, 08:47:50
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Τελικά το γνωστό μπλοκε θα αντέχει την ροπή? Με φουλ πρώτο στάδιο μηλάμε για 30+kg ροπής και απο πολύ χαμηλά. Μηλάμε για πάνω από 24kg από 2200 έως 5600 μόνο με το πρόγραμμα. Μάνθο μιάς και επικοινωνείς μαζί τους να έκανες μια ερώτηση?

Αμάν πια με την ροπή σας βρε μαλ**ες!

Εδώ τα τέρατα του BTCC τρέχουν με τα quaife και δε σπάνε, θα σπάσει με τα 30+kg σας?

Άντε προσγειωθείτε...
volvos - Τρι 26 Αύγ 2008, 09:01:35
Θέμα δημοσίευσης:
e βεβαια αμα βαλεις το μπλοκε του πεζο διπλα στο μπλοκε του wtcc
δε θα μπορεις να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιανου...


Ι D I O T T T T T T
MEMsound - Τρι 26 Αύγ 2008, 12:43:07
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
e βεβαια αμα βαλεις το μπλοκε του πεζο διπλα στο μπλοκε του wtcc
δε θα μπορεις να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιανου...


Ι D I O T T T T T T


Rotfl Ha Ha Ha Ha Ha Ha Rotfl Tease Dizzy2
Steve - Τρι 26 Αύγ 2008, 16:26:05
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
e βεβαια αμα βαλεις το μπλοκε του πεζο διπλα στο μπλοκε του wtcc
δε θα μπορεις να ξεχωρισεις ποιο ειναι ποιανου...

Ι D I O T T T T T T

Εκτός του ότι μιλάμε για BTCC, εσύ κάθε μέρα λύνεις και δένεις από μια 10άδα μπλοκέ του κάθε είδους και ξέρεις, ε?

Μήπως είχες κάνει και τα μηχανολογικά σχέδια τους και όρισες και τα υλικά που θα φτιαχτούνε με βάση τις δυνάμεις και ροπές που θα ασκούνται?

Μήπως σε λένε Michael Quaife και δεν το ξέρουμε?
giannis27 - Τρι 26 Αύγ 2008, 16:30:51
Θέμα δημοσίευσης:
άστο steve δεν το ζώσεις στην είπε χοντρά ! Ha Ha Ha Ha Ha Ha
Steve - Τρι 26 Αύγ 2008, 16:45:34
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
άστο steve δεν το ζώσεις στην είπε χοντρά ! Ha Ha Ha Ha Ha Ha

Εκτός του ότι δεν μίλησες, αλλά έκλασες (ή πετάχτηκες σαν πορδή αν το θέλεις) προσπαθώντας να μου πείς ότι μου την είπε,

το ρήμα "ζώσω" που αναφέρεις, τί σχέση έχει με την όλη πρόταση?
giannis27 - Τρι 26 Αύγ 2008, 16:48:38
Θέμα δημοσίευσης:
βρε ότι κ να λες Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Rotfl Rotfl Ha Ha Ha Ha Ha Ha Rotfl Ha Ha
εσύ πετάχτηκες σαν την να μην πω κ την έφαγες κανονικά Ha Ha Ha Ha
Steve - Τρι 26 Αύγ 2008, 17:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
giannis27 έγραψε:
βρε ότι κ να λες Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Rotfl Rotfl Ha Ha Ha Ha Ha Ha Rotfl Ha Ha
εσύ πετάχτηκες σαν την να μην πω κ την έφαγες κανονικά Ha Ha Ha Ha

Όχι, να μας πεις σαν τί, για να γελάσουμε όπως με το "ζώσω" Wink
volvos - Τρι 26 Αύγ 2008, 17:36:52
Θέμα δημοσίευσης:
μεχρι το 2000 υπηρχε το btcc
μετα 2000-2004 εγινε το etcc
Και πλεον υπαρχει το wtcc

με το btcc Που ειναι 5 αγωνες σε κατι χωραφια της αγγλιας ασχολεισαι μονο εσυ και κανας βοσκος που του τρομαζουν τα προβατα

2-0 Laughing
Steve - Τρι 26 Αύγ 2008, 18:30:11
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μεχρι το 2000 υπηρχε το btcc
μετα 2000-2004 εγινε το etcc
Και πλεον υπαρχει το wtcc

με το btcc Που ειναι 5 αγωνες σε κατι χωραφια της αγγλιας ασχολεισαι μονο εσυ και κανας βοσκος που του τρομαζουν τα προβατα

2-0 Laughing

Ας παίξουμε σαν τα 12χρονα που δεν μπορούν να μείνουν στο θέμα και το γυρνάνε σε προσωπικές διαμάχες!

http://www.btcc.net/html/racedates.php

Εγώ βλέπω 10 αγώνες κύριε Michael Quaife

2-3 Cool
CHR207 - Τετ 27 Αύγ 2008, 13:26:01
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΑΙ ΝΑΙ!!!! ΑΝΑΨΤΕ ΤΩΡΑ ΦΩΤΙΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΠΛΟΚΕ!!!!! Very happy Very happy
MEMsound - Τετ 27 Αύγ 2008, 13:49:03
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

μπορεις να ριξεις μια δυο ματιες στα σχετικά τόπικ....

Devil Devil Devil Devil Devil Devil
MTerry - Σαβ 13 Σεπ 2008, 10:33:06
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ θα ηθελα να οδηγήσω το Rallye μου "γρήγορα"με ESP/off ... Cool Cool Cool
¨Οχι ομως στα πολλά km/h . . . γιατί απο ότι διαπίστωσα το αυτοκινητο γυρνάει απότομα σε πάτημα φρένου μέσα στην στροφή . . . το θεωρώ επικύνδυνο για το μέσο οδηγό . . . γι αυτό μάλλον και η μαμά Peugeot το έχει έτσι ( off>50 ) . . .
MEMsound - Σαβ 13 Σεπ 2008, 12:18:44
Θέμα δημοσίευσης:
τα περισσότερα peugeot στην στροφή με αφημα του γκαζιου (και κάπως περισότερο με πάτημα του φρένου) γυρνάνε τον πωπό τους Laughing
και ίσως γι αυτό να τα γουστάρουμε... Laughing
το 207 μάλιστα το κάνει με αρκετα φιλικό τρόπο (σε σχέση με παλαιότερα μοντελα), απλά το σχετικά αυξημένο βαρος του σου δημιουργεί ενα μικροπροβληματισμό σχετικά με το πως θα το ελεγξω αν ξεκολλήσει, που τελικά ομως δεν ισχύει μιας και το αμάξι ελεγχεται μια χαρά...
τι αμάξι οδηγουσες πριν?

υ.γ. ειναι πολυ ευκολο να φτιάξεις το σχετικό διακοπτάκι πλήρους απενεργοποιησης και να χαρείς αυτό που εχεις αγοράσει... Wink
android - Σαβ 13 Σεπ 2008, 12:35:52
Θέμα δημοσίευσης:
δυστιχος για τις κακιες γλωσσες το 207 χωρις esp παταει τοσο καλα.... πραγμα που δεν περιμενεις με το esp on γιατι μπαινει και νομιζεις ειναι μεχρι εκει...
αμ δε...... Laughing Laughing Laughing
booster - Κυρ 14 Σεπ 2008, 11:12:17
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε που μπορώ να πάω για να βάλω αυτό το διακοπτάκι να απενεργοποιείται? (κάποιον ηλεκτρολόγο που ξέρετε ή αλλού). Ευχαριστώ.
MTerry - Δευ 15 Σεπ 2008, 09:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
τα περισσότερα peugeot στην στροφή με αφημα του γκαζιου (και κάπως περισότερο με πάτημα του φρένου) γυρνάνε τον πωπό τους Laughing
και ίσως γι αυτό να τα γουστάρουμε... Laughing

Και εγώ φίλε μου Μάνθο απο αυτούς ειμαι . . . γουστάρω . . . Cool
Αν δεν γυρνάει με το πατα-ασε-πατα, τέρμα γκάζι και τσαρουχώνω με το αριστερό . . .

MEMsound έγραψε:
το 207 μάλιστα το κάνει με αρκετα φιλικό τρόπο (σε σχέση με παλαιότερα μοντελα), απλά το σχετικά αυξημένο βαρος του σου δημιουργεί ενα μικροπροβληματισμό σχετικά με το πως θα το ελεγξω αν ξεκολλήσει, που τελικά ομως δεν ισχύει μιας και το αμάξι ελεγχεται μια χαρά...


Συμφωνώ ! Εγώ πάτησα φρενο στα 200-210 γιατί βρήκα αυτοκίνητα μέσα στην στροφή. Με ξάφνιασε το γύρισμα της ουράς - δεν με ανησύχησε - και ούτε με αφησε το ESP να δώ παραπέρα τι γίνεται. Εφευγε ερχόταν μέχρι που τα χλμ κατέβηκαν. Αυτό για το μέσο οδηγό χωρίς ESP . . . ? Surprised Surprised Surprised

MEMsound έγραψε:
τι αμάξι οδηγουσες πριν?


2 Χ Autobianchi Abarth 70+ και πολλά BMW.
Από Peugeot ειχα 205 GTI 1.9 ('89) , 605 (του πατέρα μου) και εχω οδηγήσει για αρκετά χιλιόμετρα 106 Rallye-122hp , 306 ,405(150hp) φίλων
μου . Το 207 το πήρα για δευτερο "τάχα" για την γυναικα μου επειδή όταν το έκανα test drive ... Shocked Shocked Shocked τρελάθηκα μου αρεσε παρα πολύ! ! !

MEMsound έγραψε:
υ.γ. ειναι πολυ ευκολο να φτιάξεις το σχετικό διακοπτάκι πλήρους απενεργοποιησης και να χαρείς αυτό που εχεις αγοράσει... Wink


Θα το κάνω... Very happy Very happy Very happy

android έγραψε:
δυστιχος για τις κακιες γλωσσες το 207 χωρις esp παταει τοσο καλα....


ΕΓΩ κακιά γλώσσα Embarassed . . . να πέσει φωτιά να . . . μου κάψει το ESP Very happy Very happy Very happy
booster - Τρι 11 Νοέ 2008, 13:31:17
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά μπορεί κάποιος που το έχει κάνει, να μου στείλει pm να μου πει που μπορώ να πάω να μου το απενεργοποιήσουν με διακοπτάκι? Μένω Αθήνα. Θα ήμουν υποχρεωμένος εάν κάποιος βοηθούσε... ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ!!! ΥΠΟΦΕΡΩ!!!!
android - Τρι 11 Νοέ 2008, 15:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
μετα θα υποφερουν τα λαστιχα σου κ η τσεπη σου Laughing Laughing Laughing
booster - Τρι 11 Νοέ 2008, 16:21:23
Θέμα δημοσίευσης:
και τώρα υποφέρουν τα τακάκια και η υπομονή μου...
MEMsound - Τρι 11 Νοέ 2008, 17:58:27
Θέμα δημοσίευσης:
...στειλε κάνα πμ στον fynos Cool
booster - Τρι 11 Νοέ 2008, 19:21:21
Θέμα δημοσίευσης:
πρόλαβε και μου έστειλε αυτός:) Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι που συμπονούν τους συνανθρώπους τους...

Πέρα από τη τακτική που μου εξήγησε πώς γίνεται, ξέρει κανείς κάποιον ηλεκτρολόγο που να το έχει κάνει?
android - Τρι 11 Νοέ 2008, 20:09:01
Θέμα δημοσίευσης:
booster έγραψε:
πρόλαβε και μου έστειλε αυτός:) Ευτυχώς που υπάρχουν άνθρωποι που συμπονούν τους συνανθρώπους τους...

Πέρα από τη τακτική που μου εξήγησε πώς γίνεται, ξέρει κανείς κάποιον ηλεκτρολόγο που να το έχει κάνει?


σε οποιον ηλεκτρολογο κ να πας κ να του πεις θελω ενα μπουτον που να κοβει αυτο το καλωδιο θα στο κανει
Steve - Τετ 12 Νοέ 2008, 15:37:48
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν μπορεί να το κάνει, δεν είναι ηλεκτρολόγος Laughing
KouKou - Δευ 01 Δεκ 2008, 11:48:45
Θέμα δημοσίευσης:
Fynos μπορω να εχω ενα αντιστοιχο πμ με τον τροπο??? για να του πω θελω αυτο και αυτο

και το εχει κανει κανεις θεσσαλονικη να μου προτεινει κανα ηλεκτρολογο?
fynos - Δευ 01 Δεκ 2008, 11:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
Με προσοχή, οι δρόμοι γλιστράνε Cool
KouKou - Δευ 01 Δεκ 2008, 15:29:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μεν αλλα............ Rolling eyes Razz Shocked
Angry_Punisher - Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:52:05
Θέμα δημοσίευσης: ESP-OFF
Fynos Ευχαριστω για την εγκατασταση ρε man!Καλα μιλαμε καμια σχεση με πριν!Πιστευω τωρα θα μπωρο να βαζω κοντριτσες χωρις φοβο μην με κοψει το esp.Πολυ καλος ο διακοπτης σου χρωσταω χαρη. Razz Razz Razz
fynos - Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:56:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι είσαι καλά ρε Σωτήρη !!
Οπότε ότι απορία έχουν τα παιδία θα απευθύνονται σε εσένα σχετικά με την συμπεριφορά του αυτοκινήτου και γενικές παρατηρήσεις !
Laughing
grpts - Δευ 19 Ιαν 2009, 20:39:59
Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP-OFF
Angry_Punisher έγραψε:
Fynos Ευχαριστω για την εγκατασταση ρε man!Καλα μιλαμε καμια σχεση με πριν!Πιστευω τωρα θα μπωρο να βαζω κοντριτσες χωρις φοβο μην με κοψει το esp.Πολυ καλος ο διακοπτης σου χρωσταω χαρη. Razz Razz Razz
ρε παιδια αν το διακοπτακι αυτο δε φαινεται γιατι βγαινεις απτην εγγυηση οπως ειχε πει ο fynos δε καταλαβαινω ?
fynos - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:19:27
Θέμα δημοσίευσης:
Διότι παρεμβαίνεις στην καλωδίωση σε κάτι που θεωρούν από το εργοστάσιο ευαίσθητο !
grpts - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Διότι παρεμβαίνεις στην καλωδίωση σε κάτι που θεωρούν από το εργοστάσιο ευαίσθητο !
Συμφωνω αλλα απο που μπορουν να το καταλαβουν οτι εχεις κανει τετοια μοντα δηλ πως φαινεται ?
fynos - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:41:13
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικά από τα σφάλματα που θα καταγράφει ο εγκέφαλος όταν το πατάς !
Και όταν πραγματικά θα έχει χαλάσει κάτι και τους βάλεις να ψάξουν θα το βρουν . . . έχουν μυαλουδάκι !
grpts - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:48:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη καθε φορα που το πατας ο εγκεφαλος το καταγραφει σαν σφαλμα και στο service αυτο θα φανει ε ?θα το ψαξουν παραπερα η απλως θα σβησουν αυτα τα σφαλματα ?
Touristas - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:49:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβός.
Βγάζει σφάλμα το γυροσκόπιο οπότε και θα το ψάξουν.
fynos - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Και με το σωστό όρο όπως λέει ο Αργύρης !
Εγώ που δεν τους έχω παραπονεθεί απλός τα σβήνουν, αλλά δεν το πατάω και συνέχεια . . Είμαι ο πρώτος που το έβαλε αλλά το έχω χρησιμοποιήσει τουλάχιστον 10 φορές για διάρκεια πριν το καλοκαίρι μέχρι τώρα !
Αυτό που θέλω να πω είναι, ωραία το έχεις το κουμπάκι, μπορείς να συγκρατηθείς και να το χρησιμοποιήσεις με λογική χωρείς να βλάψεις και 3ους στο δρόμο ?
grpts - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:56:19
Θέμα δημοσίευσης:
Περα απτην εγγυηση που συνεπως θα τον πιεις, αφου θα σε πεταξουν εξω, υπαρχει περιπτωση να παθω καποια ζημια στο αμαξι , fynos τι λες εχεις δει κατι περιεργο παιζει κατι τετοιο ?
fynos - Δευ 19 Ιαν 2009, 23:59:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ζημία δεν παθαίνεις, απλός όταν τύχει να έχεις πρόβλημα το πιθανότερο είναι να το πληρώσεις !
Δεν έχει κάτι άλλο...... και προσοχή στο δρόμο !
grpts - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:08:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δε ξερω αν βγαινω απτο topic αλλα νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι βαζοντας προγραμμα στον εγκεφαλο με παρατεταμενο πατημα του esp εβγαινε off εντελως , ισχυει? βοηθηστε ρε παιδες
fynos - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:19:43
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δεν ισχύει . . . .η τουλάχιστον δεν έχει επανέλθει κάποιος και να το επιβεβαιώσει !
Ξέρω πώς βγήκε η φήμη αλλά δεν είναι του παρόντος !
grpts - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ραδιοαρβυλες .....
Sidobre - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη έχω την αίσθηση ότι εννοεί βελτιωτικό πρόγραμμα και όχι update.
Δηλαδή γι'αυτό:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11375

Αυτό ισχύει μόνο για το πρόγραμμα της αντιπροσωπείας Κόνδωρας (που δίνει και εγγύηση).
fynos - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι τα ψηλά μου γραμματάκια πάνε σε αυτό Wink
grpts - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:29:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αγεια σου ρε προεδρε !!! το θυμηθηκα εκει το ειχα δει οτι παιζει ειχε κολησει το μυαλο μου .κριμα γιατι ενδιαφερομαι για το προγραμμα των etuners
Sidobre - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:33:10
Θέμα δημοσίευσης:
Αν θες την προσωπική μου γνώμη, αν θέλεις να βάλεις το πρόγραμμα τον e-tuners δεν υπάρχει κάτι που να σε σταματήσει. Αργότερα βάζεις και το διακοπτάκι για το ESP.

Αν το πάμε έτσι, κάθε τι που ακουμπάμε στο αμάξι θα έπρεπε να βγαίνει και εκτός εγγύησης.

Ομως μετριάζεις αυτό που θες (ζητάς) από το αυτοκίνητό σου, αναλογίζεσαι τα συν και τα πλην, και αναλόγως προχωράς.
grpts - Τρι 20 Ιαν 2009, 00:39:42
Θέμα δημοσίευσης:
thanks Wink
Angry_Punisher - Τρι 20 Ιαν 2009, 15:26:11
Θέμα δημοσίευσης: ESP OFF!!!
Το αμαξι δεν παθαινει τπτ με τον διακοπτη,αλλα θελει προσοχη οταν το βγαζεις γιατι στις στροφες κανει παιχνιδια,αλλα ομολογω πως ειναι χρησιμο πολυ σε κοντρες!Γιατι δεν σε κοβει ουτε στην δευτερα ουτε στην τριτη ταχυτητα και σου βγαζει ολη την δυναμη! Smile Smile Laughing
grpts - Τρι 20 Ιαν 2009, 16:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοειται πως θελει προσοχη αλλα πιστευω πως χρειαζεται σαν επιλογη οπως στο rc εγω το θελω ποιο πολυ για εκκινησεις ..
grpts - Τρι 20 Ιαν 2009, 16:50:38
Θέμα δημοσίευσης: Re: ESP OFF!!!
Angry_Punisher έγραψε:
Το αμαξι δεν παθαινει τπτ με τον διακοπτη,αλλα θελει προσοχη οταν το βγαζεις γιατι στις στροφες κανει παιχνιδια,αλλα ομολογω πως ειναι χρησιμο πολυ σε κοντρες!Γιατι δεν σε κοβει ουτε στην δευτερα ουτε στην τριτη ταχυτητα και σου βγαζει ολη την δυναμη! Smile Smile Laughing
Εσυ το εχεις τοποθετησει ?
android - Τρι 20 Ιαν 2009, 18:29:21
Θέμα δημοσίευσης:
grpts έγραψε:
Εννοειται πως θελει προσοχη αλλα πιστευω πως χρειαζεται σαν επιλογη οπως στο rc εγω το θελω ποιο πολυ για εκκινησεις ..


μια χαρα κανει οπως βγαινει μαμα για εκκινησεις...εκτος αν καταφερνεις να το σπινιαρης πανω απο τα 90 ...αν κ αυτο ειναι σχετικο το esp ξαναμπαινει οταν βρει προσφυση.οταν ειχα κανει σλικ τα p zero σε βροχη ειχα δει 180 το αμαξι ακομα εκει κ το esp ακομα off οποτε το μαμα off esp δεν σε κοβει...μονο σε καμια γρηγορη ρεμπριζ με 2α κ 60
Angry_Punisher - Τρι 20 Ιαν 2009, 18:30:07
Θέμα δημοσίευσης: ..
Οχι ενα φιλαρακι απο το psclub.. Cool Cool Ο fynos... Very happy Very happy
sotos 207Gt - Τρι 20 Ιαν 2009, 18:30:22
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν εχετε αλλαξει αναρτηση το νου σας.
Μετα απο καποιο σημειο και ιδιως στο οριο το αμαξι ειναι λιγακι αλοπροσαλλο.
Εχει ενα ψαλλιδισμα που σου διμιουργει ενα αντανακλαστικο και σε παει χωρις αυριο...
denlafkas - Τρι 20 Ιαν 2009, 19:30:22
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
Αν δεν εχετε αλλαξει αναρτηση το νου σας.
Μετα απο καποιο σημειο και ιδιως στο οριο το αμαξι ειναι λιγακι αλοπροσαλλο.
Εχει ενα ψαλλιδισμα που σου διμιουργει ενα αντανακλαστικο και σε παει χωρις αυριο...
+_οσοοοοο θεs ...με μαμα αναρτηση αν παs ορια σε στροφοδιαδρομεs το αμαξι κανει τα δικα του!!!!
sotos 207Gt - Τρι 20 Ιαν 2009, 19:36:06
Θέμα δημοσίευσης:
ναι το θεμα ειναι οτι τι εσπ τα ψιλομαζευει αυτα
απο τοτε που το εβγαλα τα ειδα ολα Shocked
denlafkas - Τρι 20 Ιαν 2009, 19:52:44
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
ναι το θεμα ειναι οτι τι εσπ τα ψιλομαζευει αυτα
απο τοτε που το εβγαλα τα ειδα ολα Shocked
προs το καλυτερο η το χειροτερο;
android - Τρι 20 Ιαν 2009, 20:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
ναι το θεμα ειναι οτι τι εσπ τα ψιλομαζευει αυτα
απο τοτε που το εβγαλα τα ειδα ολα Shocked


ειδες το esp τα κανει ολα ευκολα μαζευη τα χαζο πεταγματα που μπορει να γινουν γολγοθας αν δεν εχεις το νου σου
ξεχνας να οδηγεις...
σε κανει μπουλι Laughing
εγω το ξαναβαλα οχι γιατι δεν μου αρεσε ετσι οπως παει χωρις αλλα γιατι τα λαστιχα φωναζαν θελω esp μην μας καιες αλλο...
για να δουμε τωρα με το μπλοκε πως θα παει Wink
αν κ αυτος ο κωλος ειναι περιεργος Mad
sotos 207Gt - Τρι 20 Ιαν 2009, 21:25:04
Θέμα δημοσίευσης:
denlafkas έγραψε:
sotos 207Gt έγραψε:
ναι το θεμα ειναι οτι τι εσπ τα ψιλομαζευει αυτα
απο τοτε που το εβγαλα τα ειδα ολα Shocked
προs το καλυτερο η το χειροτερο;

Αν βαλεις αναρτηση οπως ενα φιλαρακι που ξερω ειναι τρενο αλλιως...αστα καλα παταει αλλα ειναι επικινδυνο στα ορια
fynos - Πεμ 22 Ιαν 2009, 01:48:55
Θέμα δημοσίευσης:
Samer (μην ξεχαστείς για αυτό που λέγαμε)
Salex
Jim207GT
Έχουμε δουλεία αύριο !

Από την παραγωγή στην κατανάλωση Laughing

Jim207GT - Πεμ 22 Ιαν 2009, 02:16:03
Θέμα δημοσίευσης:
Τέτοια θέλω......Ωραίος Laughing Laughing Laughing
Άντε και σε 2βδομάδες και με το μπλοκέ και να ξαναμαθαίνω το αυτοκίνητο σαν νανε η πρώτη μέρα Laughing
salex - Πεμ 22 Ιαν 2009, 07:13:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ρε διακόπτες! Και τα μυαλά (μόνο) στα κάγκελα! Laughing

Μπορείς να μου κρατήσεις έναν περτικαλί; Ή έναν κόκκινο αεροπορικού τύπου αλά βομβα στάιλ Laughing
fynos - Πεμ 22 Ιαν 2009, 07:48:11
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε, εσένα θα σου έχω διακόπτη με ασφάλεια, ξέρεις αυτούς με το κόκκινο καπάκι που όταν το κατεβάζεις αλλάζει θέσει και ο διακόπτεις Laughing
android - Πεμ 22 Ιαν 2009, 16:19:29
Θέμα δημοσίευσης:
fynos μηπως βρηκες κανα τροπο να μπαινει ξανα χωρις να το σβησεις? Wink
fynos - Πεμ 22 Ιαν 2009, 16:24:16
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι από την στιγμή που θα αποφασίσεις ότι είσαι κάγκουρας στο δρόμο, μέχρι να παρκάρεις θα συνεχίσεις έτσι Laughing
Μην γελιόμαστε . . . δεν θα υπάρξει κάτι άλλο παρά μόνο αν το βγάλει η μαμά εταιρεία και όχι κάποιος βελτιωτής !
android - Πεμ 22 Ιαν 2009, 16:37:50
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Όχι από την στιγμή που θα αποφασίσεις ότι είσαι κάγκουρας στο δρόμο, μέχρι να παρκάρεις θα συνεχίσεις έτσι Laughing
Μην γελιόμαστε . . . δεν θα υπάρξει κάτι άλλο παρά μόνο αν το βγάλει η μαμά εταιρεία και όχι κάποιος βελτιωτής !


ξερω το χα ετσι απο τον 1ο μηνα που το πηρα...αλλα καποια συχνα σουρτα φερτα στην λιον με καναν να το ξηλωσω για ευνοητους λογους...ασε που θα θελα καθε 6 μηνες λαστιχα ετσι
fynos - Πεμ 22 Ιαν 2009, 16:48:30
Θέμα δημοσίευσης:
Α ήσουν από τους άτυχους με πρόβλημα στο ESP ε?
Τι να σε κάνω που δεν προτίμησες τις υπηρεσίες μας, έτσι όπως το βάζω εγώ μπορείς να το βγάλεις αλλά και να το επανατοποθετήσεις χωρίς προβλήματα ..... τέλος πάντων αυτά για την ώρα!
Επίσης και χωρείς ESP μπορείς να ξεκινήσεις το αυτοκίνητο πολύ ωραία, αλλά θέλει τέχνη Very happy
Jim207GT - Πεμ 22 Ιαν 2009, 18:01:19
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:

Επίσης και χωρείς ESP μπορείς να ξεκινήσεις το αυτοκίνητο πολύ ωραία, αλλά θέλει τέχνη Very happy


Και να προσθέσω και πολύ πιο γρήγορα ένα σπασμένο σασμάν και μερικά ΜΒ data από το performance αυτό έδειξαν. Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Πεμ 22 Ιαν 2009, 19:07:25
Θέμα δημοσίευσης:
για εμένα ειναι τελείως λάθος που δεν υπάρχει μόνιμη απενεργοποίηση του esp...
πραγματικά "ξεχνάς" να οδηγείς...

αν μετα από καιρό οδήγησης αμάξιού μόνο με εσπ πάρετε στα χερια σας κάτι αντίστοιχα γρηγορο χωρις επσ κατα 99% δεν θα ξέρετε που σας πάν τα 4...

απ την άλλη οι εταιρίες το κάνουν για αυξημένη ασφάλεια (και για να κρύψουν και κάποιες "ατέλειες"¨του κάθε αυτοκινήτου - και μαζί κάποια
"κακα" σχόλια των δηθεν σκληροπυρινικών που τα πάντα τα βλέπουν "μ@λακά" / "βαριά" κλπ κλπ, αν και πχ το 207 GT/rallye ακομα και μαμα αναρτισιακα μια χαρα ειναι για τον μέσο οδηγό - κι όχι γι αυτόν που ψάχνει "το απόλυτο" (αλλα δεν εχει τα λεφτα να το αγοράσει))

τέλος πάντων ειναι μεγάλη κουβέντα αυτό...


το δικό μου συμπέρασμα ειναι οτι όλοι σας ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ να οδήσετε για μερικά χιλιόμετρα το αμάξι σας χωρίς το εσπ για να ξέρετε τι θα εκανε αν κάποια στιγμη εν κινηση το εσπ πάψει να λειτουργεί..., ακόμα και αν αυτό δεν σας χρειαστεί ποτε...

αυτή η "μονιμα" τσάμπα μάγκια του εσπ στις στροφες μόνο κακό κάνει...

υ.γ.... Γιάννη ετοιμάσου για αντίστοιχο προτζεκτ εσπ-οφφ σε 407... να δουμε επιτελους τι κάνει αυτό πράγμα με την τοσο "sofisticated ανάρτηση" και μακάρι να προλάβετε να το κάνετε προιν βάλει το μπλοκε για να δουμε και τις σχετικές διαφορες - θα ανοίξουμε σχετικό τόπικ...εν καιρό - μην το μπλέξουμε κι αυτό εδω...

android - Πεμ 22 Ιαν 2009, 21:43:46
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Α ήσουν από τους άτυχους με πρόβλημα στο ESP ε?
Τι να σε κάνω που δεν προτίμησες τις υπηρεσίες μας, έτσι όπως το βάζω εγώ μπορείς να το βγάλεις αλλά και να το επανατοποθετήσεις χωρίς προβλήματα ..... τέλος πάντων αυτά για την ώρα!
Επίσης και χωρείς ESP μπορείς να ξεκινήσεις το αυτοκίνητο πολύ ωραία, αλλά θέλει τέχνη Very happy


οχι οχι καμια σχεση για διαφορα ασχετα ψιλο πραγματα πηγενα
μια χαρα εβγαινε και εμπαινε το esp
μου το χε βγαλει ο jim με ενα αλλο πλαστικο καπακι τρυπιμενο με μπουτον κ ρελε...το βγαζες- εβαζες το μαμα καπακι κ μετα ολα οκ
GIORGOS_207RALLYE_ - Τετ 04 Φεβ 2009, 22:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια μπορει να μου πει καποιος πως το απενεργοποιω.πως θα βαλω το διακοπτι.
notis1313 - Παρ 06 Φεβ 2009, 20:03:32
Θέμα δημοσίευσης:
Εχθες μου τοποθετησε ο Funos το κουμπι για να απενεργοποιω το Esp!Περιττο να σας πω παιδια οτι απο ν. φιλαδελφεια μεχρι Ν. κοσμο το εκαψα το αμαξακι μου!!!!Μιλαμε για μεγαλη διαφορα!!!!Γιαννη χιλια ευχαριστω!!!Γνωρισα τα παιδια στο club για πρωτη φορα κ ολοι πολυ οκ!!!θα τα πουμε απο κοντα ξανα λιαν συντομως γιατι η ατμοσφαιρα ηταν φανταστικη!
peugeotναύτης21 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 17:56:27
Θέμα δημοσίευσης:
(Μπορει να ρωτάω τα αυτονόητα).Η lion δεν μπορεί να απενεργοποιήσει το esp κάνοντας ρυθμίσεις ή τοποθετώντας πρόγραμμα(οπως του 207 rc που απενεργοποιήτε πλήρως το esp)?Δεν αναφέρομαι στο πρόγραμμα του κονδωρ.
fynos - Πεμ 19 Φεβ 2009, 18:05:40
Θέμα δημοσίευσης:
Και θα σου απαντήσω το αυτονόητο !
Αν δεν βάλεις τον εγκέφαλο του RC ΟΧΙ !
peugeotναύτης21 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 18:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Και θα σου απαντήσω το αυτονόητο !
Αν δεν βάλεις τον εγκέφαλο του RC ΟΧΙ !



Αξίζει τον κόπο?
fynos - Πεμ 19 Φεβ 2009, 18:36:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μόνο για το ESP όχι, αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τουρμπίνα (over), κρεμαγέρα (ssp) ίσος αλλά το κόστος εκτινάσσεται !
peugeotναύτης21 - Πεμ 19 Φεβ 2009, 19:04:02
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Μόνο για το ESP όχι, αν έχεις σκοπό να αλλάξεις τουρμπίνα (over), κρεμαγέρα (ssp) ίσος αλλά το κόστος εκτινάσσεται !



Γιάννη,ssp έχει το δικό μου(το αγόρασα τέλη αυγούστου),τουρμπίνα γιατί?Εχεις ρωτήσει στη lion?
Touristas - Παρ 20 Φεβ 2009, 08:53:20
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχει να κάνει με των εγκέφαλο κινητήρα αλλά με την μονάδα ABS/ESP Wink
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 10:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Δεν έχει να κάνει με των εγκέφαλο κινητήρα αλλά με την μονάδα ABS/ESP Wink



Άρα η lion μπορεί να το ρυθμίσει ή όχι?
Jim207GT - Παρ 20 Φεβ 2009, 10:10:01
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:


Άρα η lion μπορεί να το ρυθμίσει ή όχι?


Όχι πρέπει να αλλάξεις μονάδα ΕSP.
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 10:18:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σα του rc ας πούμε?Πάει πολλά η αλλαγή?
Jim207GT - Παρ 20 Φεβ 2009, 10:23:38
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Σα του rc ας πούμε?Πάει πολλά η αλλαγή?


Βρε καλό μου αγόρι πρωι πρωί, με 10€ κόστος βάζεις ένα μπουτονακι και βουαλά τέρμα το esp. Tι ψάχνεσε για μονάδες ΕSP από RC θες να δώσεις 1.000+€ που όπως σου είπα κάνεις δουλειά με 10€.
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 10:31:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτές οι συζυτήσεις πρωί γίνονται.. Laughing .Ναι μπορεί να κάνει δουλειά οπως λες αλλά θα είναι το ίδιο αξιόπιστο?Εσύ έχεις βάλει το μπουτονάκι?
notis1313 - Παρ 20 Φεβ 2009, 11:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα παντως μου εβαλε το μπουτονακι ο fynos και ολα οκ!
Jim207GT - Παρ 20 Φεβ 2009, 12:13:53
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Αυτές οι συζυτήσεις πρωί γίνονται.. Laughing .Ναι μπορεί να κάνει δουλειά οπως λες αλλά θα είναι το ίδιο αξιόπιστο?Εσύ έχεις βάλει το μπουτονάκι?


Εννοείτε και όταν μπαίνω στο αμάξι είμαι, ζωνούλα, κλειδάκι στην μίζα, άναμα μοτερ, κουμπάκι esp, ένδειξη οθόνης ESP/ASR Faulty και φύγαμε.....
Η μοναδική ένδειξη με μπιπ που συνοδεύετε με χαμόγελο Laughing Laughing Laughing
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 12:58:39
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Αυτές οι συζυτήσεις πρωί γίνονται.. Laughing .Ναι μπορεί να κάνει δουλειά οπως λες αλλά θα είναι το ίδιο αξιόπιστο?Εσύ έχεις βάλει το μπουτονάκι?


Εννοείτε και όταν μπαίνω στο αμάξι είμαι, ζωνούλα, κλειδάκι στην μίζα, άναμα μοτερ, κουμπάκι esp, ένδειξη οθόνης ESP/ASR Faulty και φύγαμε.....
Η μοναδική ένδειξη με μπιπ που συνοδεύετε με χαμόγελο Laughing Laughing Laughing


Ωραίος,δηλ. απλά το πατας και απενεργοποίειται?Λογικά πρέπει να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά το αμάξι...
notis1313 - Παρ 20 Φεβ 2009, 13:06:15
Θέμα δημοσίευσης:
Μιλαμε για μεγαλη διαφορα!!!!
MEMsound - Παρ 20 Φεβ 2009, 14:06:02
Θέμα δημοσίευσης:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Ωραίος,δηλ. απλά το πατας και απενεργοποίειται?Λογικά πρέπει να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά το αμάξι...


... Α Λ Λ Ο Α Μ Α Ξ Ι !!!!!!!

και για να το ξαναενεργοποιήσεις απλά σβήνεις και ξανανάβεις... Wink αυτό ειναι ισως το μοναδικό πλεονέκτημα σε σχέση με το esp off του 207 RC το οποιό μπορείς να επανα-ενεργοποιήσης χωρίς να σβησεις το μοτερ.
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 14:21:58
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
peugeotναύτης21 έγραψε:
Ωραίος,δηλ. απλά το πατας και απενεργοποίειται?Λογικά πρέπει να συμπεριφέρεται εντελώς διαφορετικά το αμάξι...


... Α Λ Λ Ο Α Μ Α Ξ Ι !!!!!!!

και για να το ξαναενεργοποιήσεις απλά σβήνεις και ξανανάβεις... Wink αυτό ειναι ισως το μοναδικό πλεονέκτημα σε σχέση με το esp off του 207 RC το οποιό μπορείς να επανα-ενεργοποιήσης χωρίς να σβησεις το μοτερ.


Και εγώ για αυτό το πλεονέκτημα θέλω να το ψάξω λίγο πριν καταλήξω,διότι δεν είναι λίγες οι φορές που θα χρειαστείς άμεσα το esp.
MEMsound - Παρ 20 Φεβ 2009, 14:55:00
Θέμα δημοσίευσης:
αν το χρειαστείς "αμεσα" (θεωρω οτι εννοείς "εκτάκτως" γιατι εχασες τον ελεγχο του αυτοκινήτου, και οχι βαριέμαι να κάνω στην ακρη του δρόμου να σβησω και να ξαναψω - ή εστω και με προσοχη "εν κινηση")...
μέχρι να πάει το χέρι σου στο εργοστασιακό διακοπτάκι για να το επανα-ενεργοποιήσεις... θα εχεις ηδη σβουρήξει / ή βγει από το δρόμο ή "τρακάρει" κλπ κλπ...

οπότε το "αμεσα" ειναι λιγο σχετικό...
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 17:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
αν το χρειαστείς "αμεσα" (θεωρω οτι εννοείς "εκτάκτως" γιατι εχασες τον ελεγχο του αυτοκινήτου, και οχι βαριέμαι να κάνω στην ακρη του δρόμου να σβησω και να ξαναψω - ή εστω και με προσοχη "εν κινηση")...
μέχρι να πάει το χέρι σου στο εργοστασιακό διακοπτάκι για να το επανα-ενεργοποιήσεις... θα εχεις ηδη σβουρήξει / ή βγει από το δρόμο ή "τρακάρει" κλπ κλπ...

οπότε το "αμεσα" ειναι λιγο σχετικό...



Μάνθο συμφωνώ με τα λεγομενά σου,αλλά σκέψου(κατα τη γνώμη μου) οτι το esp χρειάζεται π.χ. και σε ευθείες σε ταχύτητες 170χιλιομέτρων και άνω για λόγους ασφαλείας.Οπότε δεν είναι και τόσο εύκολο το άναψε σβήσε είτε σταματημένος είτε ''εν κινήση'',ασε που τετοια πραγματα μου φένονται καγκουριές για τέτοιο αμάξι(χωρίς να ειρωνεύομαι και να το παίζω κάποιος).Πάντως μεγάλη μλκία της peugeot που σε σπορ αμάξια το esp δεν απενεργοπείται πλήρως...ενω όλα τα ανταγωνιστικά αυτοκίνητα έχουν αυτή την επιλογή(punto abarth,gsi,fiesta st,ibiza fr).
MEMsound - Παρ 20 Φεβ 2009, 17:55:51
Θέμα δημοσίευσης:
δεν διαφωνω.
ουτε και σε εμενα αρέσει που δεν το εχει ως στανταρ το "πληρως off"
πόσο μάλλον οταν σε παλαιότερα μοντελα πχ 206gti 2,0 και RC υπήρχε, όπως και στο 1600gti (οταν στον εξτρα εξοπλισμό εβαζες esp η απενεργοποίηση του ηταν πλήρης)

...από την άλλη το να πάρεις ολόκληρη μοναδα esp (από το 207 RC κλπ κλπ) με κόστος ... δεν θέλω να φαντάζομαι... το βρησκω υπερβολικό...
εεεε προτιμώ την χειροποίητη πατέντα και λιγο κόπο παραπάνω για την επαναενεργοποίηση του...
Wink Wink Wink
καγκουρια δεν την θεωρώ... πατέντα ναι... και πολυ εξυπνη μάλιστα... και ακόμα περισότερο... "εξυπνα"... τα "ρεστα" που σου μένουν... εεεχμ...
-> Twisted evil μπλοκέ... Twisted evil

Laughing Laughing Laughing Laughing
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 18:17:03
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δεν διαφωνω.
ουτε και σε εμενα αρέσει που δεν το εχει ως στανταρ το "πληρως off"
πόσο μάλλον οταν σε παλαιότερα μοντελα πχ 206gti 2,0 και RC υπήρχε, όπως και στο 1600gti (οταν στον εξτρα εξοπλισμό εβαζες esp η απενεργοποίηση του ηταν πλήρης)

...από την άλλη το να πάρεις ολόκληρη μοναδα esp (από το 207 RC κλπ κλπ) με κόστος ... δεν θέλω να φαντάζομαι... το βρησκω υπερβολικό...
εεεε προτιμώ την χειροποίητη πατέντα και λιγο κόπο παραπάνω για την επαναενεργοποίηση του...
Wink Wink Wink
καγκουρια δεν την θεωρώ... πατέντα ναι... και πολυ εξυπνη μάλιστα... και ακόμα περισότερο... "εξυπνα"... τα "ρεστα" που σου μένουν... εεεχμ...
-> Twisted evil μπλοκέ... Twisted evil

Laughing Laughing Laughing Laughing






Ναι ρε φίλε είναι τελείως απερίσκεπτη κίνηση απ'την peugeot,όταν μου λες κιόλας οτι σε προηγούμενα και μάλιστα παλαιότερα μοντέλα υπήρχε αυτη η επιλογή,τεσπα.Τελείως πληροφοριακά πόσα μπορεί να παίρνει η peugeot για αυτη τη δουλειά?
MEMsound - Παρ 20 Φεβ 2009, 18:21:07
Θέμα δημοσίευσης:
δεν εχω ιδεα...
επίσης δεν νομίζω οτι θα αναλάβει να στο κάνει...
peugeotναύτης21 - Παρ 20 Φεβ 2009, 18:55:57
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δεν εχω ιδεα...
επίσης δεν νομίζω οτι θα αναλάβει να στο κάνει...


Οκ,ευχαριστώ παντως για τις συμβουλές. Wink
Touristas - Σαβ 21 Φεβ 2009, 09:52:53
Θέμα δημοσίευσης:
Συγνώμη αλλά μια χαρά έχουν σκεφτεί από το εργοστάσιο για το ESP.
Το GT είναι στην ουσία ένα αμάξι τουρισμού αν θες κάτι σε ποιο σπορ και με δυνατότητα για παιχνίδια παίρνεις RC το οποίο έχει και άλλο στήσιμο ποιο σπορ.
Άρα εκεί σε αφήνει να παίξεις όσο θες μιας και μπορεί και το αμάξι να ανταπεξέλθει στα παιχνίδια καλύτερα από ένα GT/Rallye.
MEMsound - Σαβ 21 Φεβ 2009, 12:11:32
Θέμα δημοσίευσης:
σωστό και αυτό... για το gt...

για το rallye όμως που θεωρητικά το παίρνει κάποοιος που δεν ενδιαφέρεται για τα "φρου~φρου" εξοπλισμου του GT, αλλα για την δυναμη του κινητηρα και το γενικότερο στησικο του αυτοκινήτου (που οκ δεν ειναι τοσο καλό οσο το RC, αλλά δεν εχει και καμία σχεση με το ατμοσφαιρικό 1600άρι 207 ουτε το 120άρι ουτε το 110αρι...) θεωρω οτι θα επρεπε να υπάρχει η πληρης απενεργοποίηση.

βεβαια το "rallye" (ετσι όπως το εχουμε οι περισσότεροι στο μυαλό μας... σαν "πολεμική" ή σκληροπυρηνικη κατασκευη... βλ 205 ραλλυε, 106 13άρι, 106 8ν... και λιγότερο ισως το 106 16ν...) ειναι αυτό που στο εξωτερικό ονομάζεται "σπορτ κατι"... και ειναι τελικά ενα απλά ενα πιο φθηνό GT...

οπως και να χει... οταν το πράγμα λυνεται με εξαιρετικά χαμηλό κόστος δεν χρειάζεται να σκάτε...
βαζετε το ρημαδοκουμπάκι κανετε την δουλειά σας, εξάλου δεν "χαλάτε" κάτι για να το βάλετε, ουτε κάνετε μη αναστρέψιμη επέμβαση...
οποτε θέλετε μπορείτε να το επαναφερετε στην μαμα μορφη Wink
android - Σαβ 21 Φεβ 2009, 20:39:24
Θέμα δημοσίευσης:
fynos εγγυηση
δεν φαινεται τπτ
ολα τα κανει πολυ ομορφα Wink
papadakn - Τρι 03 Μάρ 2009, 15:07:07
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
fynos εγγυηση
δεν φαινεται τπτ
ολα τα κανει πολυ ομορφα Wink


Επειδή δοκίμασα νε επέμβω μόνος μου στην καλωδιώση αλλά τελικά το φοβήθηκα, υπάρχει κάποιος που να αναλαμβάνει αυτή τη δουλεία?

Δεν θέλω να πάω στον πρώτο τυχόντα ηλεκτρολόγο οπότε αν γνωρίζετε, προτείνετε κάποιο μαγαζί που έχει ξανακάνει τη διαδικασία σε 207.
fynos - Τρι 03 Μάρ 2009, 15:17:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορώ αν θες την Πέμπτη να το τακτοποιήσω, αλλά η βασική προϋπόθεση για δικούς μου δεοντολογικούς λόγους είναι να γίνεις επίσημο μέλος.
Το κόστος για την δουλεία δεν είναι πάνω από 10 euro..
ayrton - Τρι 03 Μάρ 2009, 15:59:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
σωστό και αυτό... για το gt...

για το rallye όμως που θεωρητικά το παίρνει κάποοιος που δεν ενδιαφέρεται για τα "φρου~φρου" εξοπλισμου του GT, αλλα για την δυναμη του κινητηρα και το γενικότερο στησικο του αυτοκινήτου (που οκ δεν ειναι τοσο καλό οσο το RC, αλλά δεν εχει και καμία σχεση με το ατμοσφαιρικό 1600άρι 207 ουτε το 120άρι ουτε το 110αρι...) θεωρω οτι θα επρεπε να υπάρχει η πληρης απενεργοποίηση.

βεβαια το "rallye" (ετσι όπως το εχουμε οι περισσότεροι στο μυαλό μας... σαν "πολεμική" ή σκληροπυρηνικη κατασκευη... βλ 205 ραλλυε, 106 13άρι, 106 8ν... και λιγότερο ισως το 106 16ν...) ειναι αυτό που στο εξωτερικό ονομάζεται "σπορτ κατι"... και ειναι τελικά ενα απλά ενα πιο φθηνό GT...

οπως και να χει... οταν το πράγμα λυνεται με εξαιρετικά χαμηλό κόστος δεν χρειάζεται να σκάτε...
βαζετε το ρημαδοκουμπάκι κανετε την δουλειά σας, εξάλου δεν "χαλάτε" κάτι για να το βάλετε, ουτε κάνετε μη αναστρέψιμη επέμβαση...
οποτε θέλετε μπορείτε να το επαναφερετε στην μαμα μορφη Wink

To 207rallye ειναι ονομασια της εδω αντιπροσωπιας λογω της πολυ μεγαλης ανταποκρησης του 106rallye στην Ελλαδα. Σε καμια αλλη χωρα δεν υπαρχει σαν ονομασια 207rallye, οποτε και το esp ειναι λογικο να μην εχει καμια διαφορα απο το gt.
MEMsound - Τρι 03 Μάρ 2009, 16:06:18
Θέμα δημοσίευσης:
μα το ξερω αυτό...
...και γι αυτό το λέω κι εγω... Wink
Andreasv - Κυρ 08 Μάρ 2009, 13:56:37
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια καταρχην καλησπερα... Ειμαι καινουργιος στο forum και θελω να κανω μια ερωτηση.... σε μια εβδομαδα θα εχω το 207 lemans θελω να μου πει αν ξερει κανεις για το esp. Ειναι πληρως απενεργοποιουμενο η ως τα 50 σα του rallye? Question
fynos - Κυρ 08 Μάρ 2009, 14:01:38
Θέμα δημοσίευσης:
Στην ουσία είναι ένα RC με μικρές διαφορές.. πιστεύω ότι θα είναι πλήρες απενεργοποιησημο !
Andreasv - Κυρ 08 Μάρ 2009, 14:03:56
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ ευχαριστω φιλε να σαι καλα Exclamation
stazzy - Πεμ 26 Μάρ 2009, 12:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
To Κου(μπ)ί της Πανδώρας:

Κλειστό:


Ανοιχτό:


Με λεπτομέρεια:


Αχ βρε Γιάννη!

Ζωγράφισες Πάλι!!!
salex - Πεμ 26 Μάρ 2009, 15:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
Όπα. Ωραίο το update του κουμπιού! Μου αρέσει πολύ!

Καλορίζικο Στάθη! Smile
android - Πεμ 26 Μάρ 2009, 16:21:51
Θέμα δημοσίευσης:
να τα κ ο stazzy esp off ...καλοριζικο φιλε Idea
stazzy - Παρ 27 Μάρ 2009, 00:47:06
Θέμα δημοσίευσης:
πωπωπω! τσάμπα μάγκα με είχε κάνει το ESP!
Πήγα μια βόλτα Διόνυσο και τα είδα λίγο κολυόμενα!

Άντε να παίξω λίγο στα Μέγαρα για να το συνηθίσω λίγο Smile
fynos - Παρ 27 Μάρ 2009, 00:59:10
Θέμα δημοσίευσης:
Silly
smoki - Κυρ 29 Μάρ 2009, 23:04:06
Θέμα δημοσίευσης:
Και ξανα ευχαριστω Fyno, επιτελους στριβω με αμαξι και οχι σεικερ
antonios16V - Πεμ 23 Απρ 2009, 21:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
Το διακοπτακι του ESP off μπορει να μπει σε c2 vts ?
Λετε να εχει την ιδια μοναδα ESP -καλωδιωση?
mario207 - Κυρ 03 Μάϊ 2009, 20:37:25
Θέμα δημοσίευσης: esp
το esp οταν λειτουργησει ειναι νορμαλ να κανει πολυ θορυβο στον τροχο ? ξερει κανεις ?
egefalos - Κυρ 03 Μάϊ 2009, 22:19:00
Θέμα δημοσίευσης: Re: esp
ναι
mario207 - Κυρ 03 Μάϊ 2009, 22:45:11
Θέμα δημοσίευσης:
ενα δυνατο "ΓΚΟΥΠΠΠΠ!!!"???
makis106 - Κυρ 03 Μάϊ 2009, 23:14:34
Θέμα δημοσίευσης:
όχι Very happy
mario207 - Κυρ 03 Μάϊ 2009, 23:59:28
Θέμα δημοσίευσης:
2-3 φορες που ειχε ζοριστει πολυ εκανε εναν θορυβο οπωσ κανει το αμαξι οτν πεφτει σε λακουβα μεγαλη περιπου δεν εχει συμβει σε κανεναν ??
makis106 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 00:39:28
Θέμα δημοσίευσης:
mario207 έγραψε:
2-3 φορες που ειχε ζοριστει πολυ εκανε εναν θορυβο οπωσ κανει το αμαξι οτν πεφτει σε λακουβα μεγαλη περιπου δεν εχει συμβει σε κανεναν ??

Όχι σε μένα τουλάχιστον. Μήπως σου σπινάρισε την ώρα που το πάτησες και πριν πιάσει το ESP και πάνω στο σπινάρισμα σου έκανε αυτή την αναπήδηση ο τροχός που κάνει καμια φορά και χτυπάει όλη η ανάρτηση, και το μπερδεύεις μ'αυτό?
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 09:31:15
Θέμα δημοσίευσης:
καλημερα!

η αναρτηση πρεπει να εκανε ετσι αλλα οχι απο σπινιαρισμα αλλα απο απωλεια προσφυσης μαλλον ?? συμφωνα με προηγουμενες εμπειριες απο αμαξια χωρις esp στη συγκεκριμενη φαση το αμαξι θα εκανε drift 90 μοιρες περιπου....

Το χεις φτασει σε αυτα τα ορια ??? να δεις αν ακουγεται κατι ? σε πιο χαλαρη φαση παλι ενεργοποιειται το esp αλλα χωρις ιδιετερο θορυβο...
makis106 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 09:40:58
Θέμα δημοσίευσης:
mario207 έγραψε:
καλημερα!

η αναρτηση πρεπει να εκανε ετσι αλλα οχι απο σπινιαρισμα αλλα απο απωλεια προσφυσης μαλλον ?? συμφωνα με προηγουμενες εμπειριες απο αμαξια χωρις esp στη συγκεκριμενη φαση το αμαξι θα εκανε drift 90 μοιρες περιπου....

Το χεις φτασει σε αυτα τα ορια ??? να δεις αν ακουγεται κατι ? σε πιο χαλαρη φαση παλι ενεργοποιειται το esp αλλα χωρις ιδιετερο θορυβο...

Καλημέρα. Και το σπινάρισμα απώλεια πρόσφυσης είναι. Κατά τα άλλα δεν καταλαβαίνω τι εννοείς... Rolling eyes
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 10:10:59
Θέμα δημοσίευσης:
με λιγα λογια οταν εισαι με 70-80 χλμ και κανεις μπαντιλικι η τραβηξεις χειροφρενο και παει να γυρισει το αμαξι 90 μοιρες αλλα το esp δεν το αφηνει τοτε ακουσα αυτον τον θορυβο .... δεν ξερω αν καταλαβες... αν οχι παμε μια βολτα !! να δεις!! ΛΟΛ.
Giannis307 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 10:22:12
Θέμα δημοσίευσης:
xeirofreno?ε λογικο το γκουπ γιατι μπλοκαρει ο τροχος...
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 10:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη, δεν εκανα χειροφρενο αλλα απλο μπαντιλικι, πεταξε κολο, drift πως αλλιως το λενε!!? Επισης επειδη λες οτι μπλοκαρε ο τροχος απτο χειροφρενο (που δεν εκανα) σε οτι αλλο αμαξι χωρις esp που ειχα στο παρελθον ποτε δεν ακουσα περιεργο θορυβο οταν εκανα χειροφρενα...

Τι να πω...
MEMsound - Δευ 04 Μάϊ 2009, 11:04:41
Θέμα δημοσίευσης:
να μην πεις τιποτα...
να πας να απενεργοποιησεις το εσπ και μετα να κάνεις αυτα τα πραγματα με το αμαξακι σου ... Wink
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 11:09:25
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο θελω κι εγω να κανω... πως γινετε ομως ?? μετα τα 50χλμ μπαινει μονο του! ακουσα για ενα προγραμμα που σου δινει +25 αλογα και απενεργοποιειται κ το εσπ... υπαρχει κι αλλος τροπος μηπως ??
MEMsound - Δευ 04 Μάϊ 2009, 11:15:31
Θέμα δημοσίευσης:
φυσικα...
καμια σχεση με τα αλογα... (μιας και ουτως η άλλως το εσπ δεν ειναι στο εγκεφαλο του αυτοκινητου που εχει να κάνει με την λειτουργια του κινητηρα, αλλα στην BSI που ελεγχει τα επιμέρους ηλεκτρικα/ηλεκτρονικα)

ελα καμια βολτα από την Λέσχη κάποια Πέμπτη...


υγ θα μεταφερω το παρον τοπικ εκει που πρεπει... Wink
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 11:50:07
Θέμα δημοσίευσης:
ποιος τροπος ? να βγαλω τα κατσαβιδια αμα ειναι???
android - Δευ 04 Μάϊ 2009, 12:45:12
Θέμα δημοσίευσης:
οταν πετας κολους με esp
προσπαθεις δλδ Laughing
οσο πιο αποτωμα το κανεις τοσο πιο δυνατο γκαπ νταπ ντουπ η οπως θες πεστο
θα ακους απο τα πισω φρενα που θα σε φρεναρουν για να ισιωσεις
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 12:53:32
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε ανδροειδη υποθετω οτι δεν πρεπει να το κανω και πολυ συχνα ε ? υπαρχει κυνδινος να χαλασει/σπασει/διαλυθει τιποτα??

πως βγαινει το γαμη..... το esp ???????
android - Δευ 04 Μάϊ 2009, 13:05:16
Θέμα δημοσίευσης:
mario207 έγραψε:
φιλε ανδροειδη υποθετω οτι δεν πρεπει να το κανω και πολυ συχνα ε ? υπαρχει κυνδινος να χαλασει/σπασει/διαλυθει τιποτα??

πως βγαινει το γαμη..... το esp ???????


αυτη ειναι η δουλεια του να σε ισωνει...αλλα δεν νομιζω να ευχαριστιεσαι παντιλικια ετσι...το γκαζι σου κοβει μεχρι τελιειως φρενα σου παταει τρελα ολα μονο του τα κανει κ σε κοβει εσυ γιατι να το παλευεις λοιπον...?ελα μια πεμπτη απο την λεσχη οπως ειπαν τα παιδια κ βρες το fyno με τα μαγικα του κουμπακια Laughing
mario207 - Δευ 04 Μάϊ 2009, 13:12:21
Θέμα δημοσίευσης:
τι ωρα την πεπμτη ? και που ειναι ?? ειμαι νιουμπης παιδια δειξτε κατανοηση........................
MEMsound - Δευ 04 Μάϊ 2009, 13:18:34
Θέμα δημοσίευσης:
ακριβως...
εδω:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=6580

και μετα πας εδω...
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=16207

αφου εχεις διαβάσει αυτό:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=4336

όπως εχει πει ο φινος για "ιδεολικους λόγους" εργασίες αφαιρεσης esp μόνο σε επίσημα μέλη... ελα για ενημέρωση... και αν δεν "πορωθεις".... Laughing

Laughing Laughing Twisted evil Laughing Twisted evil Laughing Twisted evil Laughing Laughing Laughing
salex - Δευ 04 Μάϊ 2009, 17:39:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μόνο τα επίσημα μέλη δικαιούνται να κάνουν μπαντιλίκια με τις ευλογίες του fynou.

Οι υπόλοιποι να πηγάινουν κυρίες! Smile

Laughing
antonios16V - Τρι 12 Μάϊ 2009, 20:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
antonios16V έγραψε:
Το διακοπτακι του ESP off μπορει να μπει σε c2 vts ?
Λετε να εχει την ιδια μοναδα ESP -καλωδιωση?


Επανερχομαι παλι στο C2 μιας και κανεις δεν εγραψε κατι.
Εμπρος απο το χειροφρενο εχει εναν αισθητηρα.Αυτος μηπως βλεπει επιταχυνση επιβραδυνση? Αν του κοψουμε την τροφοδοσια
υπαρχει περιπτωση να βγει εκτος το ESP χωρις να χασουμε το ABS?
MEMsound - Τρι 12 Μάϊ 2009, 20:37:21
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
Μόνο τα επίσημα μέλη δικαιούνται να κάνουν μπαντιλίκια με τις ευλογίες του fynou.

Οι υπόλοιποι να πηγάινουν κυρίες! Smile

Laughing


αχαχαχαχαχααχαχα
τωρα το ειδα αυτό...

ρεσπεκτ!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


υ.γ. για το c2 δεν ξέρω κάποιον που να χει ασχοληθεί μέχρι στιγμης...
αλλα γιατι να διαφερει τόσο πολυ απ τα υπόλοιπα παγκ...
drdino - Τρι 12 Μάϊ 2009, 21:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
antonios16V έγραψε:
antonios16V έγραψε:
Το διακοπτακι του ESP off μπορει να μπει σε c2 vts ?
Λετε να εχει την ιδια μοναδα ESP -καλωδιωση?


Επανερχομαι παλι στο C2 μιας και κανεις δεν εγραψε κατι.
Εμπρος απο το χειροφρενο εχει εναν αισθητηρα.Αυτος μηπως βλεπει επιταχυνση επιβραδυνση? Αν του κοψουμε την τροφοδοσια
υπαρχει περιπτωση να βγει εκτος το ESP χωρις να χασουμε το ABS?


Λογικά αναφέρεσαι στον yaw sensor. Ναι, αυτός είναι του esp αποκλειστικά, ίσως γίνεται αυτό που λες.
Steve - Τρι 12 Μάϊ 2009, 22:25:47
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Λογικά αναφέρεσαι στον yaw sensor. Ναι, αυτός είναι του esp αποκλειστικά, ίσως γίνεται αυτό που λες.
yaw mathafaka
pol - Τετ 13 Μάϊ 2009, 16:58:39
Θέμα δημοσίευσης: 207 gt
να ρωρησω κατι εγω το εκανα στον κον.............. με το προγραμμα αλλα για να το ξαναβαλω πρεπει να σβησω την μηχανη υπαρχει τροποσ να το σβηνω παντοντας το κουμπι παλι
MEMsound - Τετ 13 Μάϊ 2009, 20:35:53
Θέμα δημοσίευσης:
οχι (προς το παρόν τουλάχιστον)
salex - Τετ 13 Μάϊ 2009, 20:47:19
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 gt
pol έγραψε:
να ρωρησω κατι εγω το εκανα στον κον.............. με το προγραμμα αλλα για να το ξαναβαλω πρεπει να σβησω την μηχανη υπαρχει τροποσ να το σβηνω παντοντας το κουμπι παλι


Όπως γράφει ο Μάνθος. Η απενεργοποίηση είναι μια αρκουδιά και μισή.
1.5 αρκουδιές δηλαδή. Βγάζουμε εκτός ένα σύστημα κοροιδεύοντάς το.
mrkaza - Τρι 09 Ιούν 2009, 08:02:09
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν πατήσεις το μαγικό κουμπί της Πανδώρας και κάνει μπιπ οτι χάλασε και στο μπριζωσουν θα γράψει βλάβη στο εγκέφαλο ? όποτε θα το δουν σε τυχόν αναβάθμιση ? Οχι τίποτα αλλο αλλά μην μου πούνε οτι το χάλασα ή ακομα χειροτερα ξειλωσουν το μισο αμαξι και μου πουνε σου αλαξαμε και το ESP καθως ειχε προβλημα Razz
pistolas - Τρι 16 Ιούν 2009, 17:27:57
Θέμα δημοσίευσης:
παίδες όσο αφορά το RC πάλι δεν απενεργοποιειται τελείως για σπινάρισμα ναι αλλα όχι για χερόφρενα κ.τ.π
Απλά η αίσθηση που σου δίνει είναι λίγο πιο light σε αφήνει να γλυστράς αλλα μέχρι κάποιο όριο...
Α!και χειρόφρενο μόνο μέχρι τα 50 μετά απο κει και πέρα απλά νεκρό.
fynos - Τρι 16 Ιούν 2009, 17:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
pistolas έγραψε:
δεν απενεργοποιειται τελείως για σπινάρισμα ναι αλλα όχι για χερόφρενα κ.τ.π


Question
bagosgt - Τρι 16 Ιούν 2009, 18:07:24
Θέμα δημοσίευσης:
εγω παντως αν το απενεργοποιησω,κανει πολυ ανετα χειροφρενα.οχι το το χρησιμοποιω πολυ,αλλα σε κατι επιτοπου κ αλλες δυσκολες στιγμες που εχω κανει χρηση,γυρναει για πλακα Laughing
V.p turbo - Δευ 17 Αύγ 2009, 01:35:36
Θέμα δημοσίευσης:
ο ενας τροπος που βγαινει ειναι να βγαλεις την ασφαλεια του απο την ασφαλειοθηκη.αλλα νομιζω βγαινουν abs κλπ μαζι.ο αλλος τροπος ειναι να πας στην παουερ---ουστ που το εχουν απενεργοποιησει πληρως ηλεκτρονικα..
fynos - Δευ 17 Αύγ 2009, 06:21:59
Θέμα δημοσίευσης:
Εσύ το έχει κάνει ?
Για μάθε μια τιμή και πες μας Wink
sotos 207Gt - Δευ 17 Αύγ 2009, 09:18:37
Θέμα δημοσίευσης:
με τον ιδιο τροπο θα το κανουν Γιαννη.
Ολοι αυτο καουν.Κοβουν τη γειωση του γυροσκοπιου και τελος.
Ανγνωριζει βλαβη και μετα πρεπει να σβησεις και να ανοιξεις για να φυγει.
Μαλλον μονο μεσω esp εγκεφαλου θα βγει οπως πρεπει...αλλα ποιος??
fynos - Δευ 17 Αύγ 2009, 09:21:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι είμαι σίγουρος, απλός την τιμή θέλω να μάθω Laughing
sotos 207Gt - Δευ 17 Αύγ 2009, 11:51:29
Θέμα δημοσίευσης:
αμα το θες για κανα track day η για λιγο σουπροτεινω να παρακαμψεις τη γειωση του γυροσκοπειου.
Ειναι η καλυτερη λυση so far.
Απλα μην το παρακανεις με την απνεργοποιηση γιατι μια μερα θα σου βγαλει μια και εξω ενα fault γιατι τρελλαινεται και μετα θες διαγνωστικο.Τουλαχιστον αυτο εχω καταλαβει στο δικο μου..
fynos - Δευ 17 Αύγ 2009, 11:53:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ, αλλά το ξέρω απ’ όταν βγήκε το 207 Laughing
sotos 207Gt - Δευ 17 Αύγ 2009, 11:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
Το ειχα υπ οψην οτι το ηξερες.
Απλα το ανεφερα... Wink
fynos - Δευ 17 Αύγ 2009, 12:06:25
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα που λέμε για κόλα κτλ, δεν λες ότι υπάρχει τρόπος και για το mode Wink
sotos 207Gt - Δευ 17 Αύγ 2009, 12:36:53
Θέμα δημοσίευσης:
xexe
λες να τα ριξω ολα στη φορα?
Και αυτο ενα απλο κουμπακι ειναι....
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 20 Αύγ 2009, 16:13:40
Θέμα δημοσίευσης:
esp off today!!!!
ευχαριστω για αλλη μια φορα τον γιαννη μας!!!(thnks fynos) Wink Wink Wink Wink
fynos - Πεμ 20 Αύγ 2009, 20:04:36
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε ωραία, οπότε θα περιμένουμε εντυπώσεις !
Την ώρα που έτυχε να με πάρεις πραγματικά πνιγόμουνα !

MEMsound - Πεμ 20 Αύγ 2009, 20:11:04
Θέμα δημοσίευσης:
xalkiadakhs 207gt έγραψε:
esp off today!!!!
ευχαριστω για αλλη μια φορα τον γιαννη μας!!!(thnks fynos) Wink Wink Wink Wink


στα λεγα... Wink (και χάιρομαι που με ακουσες και δεν εβαλες πρωτα το μπλοκε)
μεγειες και προσεκτικά τωρα στην αρχη... και μετα μπλοκαδουρα Twisted evil Wink
xalkiadakhs 207gt - Σαβ 22 Αύγ 2009, 14:06:09
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Άντε ωραία, οπότε θα περιμένουμε εντυπώσεις !
Την ώρα που έτυχε να με πάρεις πραγματικά πνιγόμουνα !
. Επειτα απο μια καλη δοκιμη με το οχημα και με συνοδηγο τον φιλο βασιλη Laughing διαπιστωσαμε οτι το αμαξι ειναι αλλο...ειναι αλλο παιδια τελος!!!θελει πααααααααρα πολυ προσοχη βεβαια μεχρι μα το μαθεις γιατι οπως ειπα ειναι αλλο τελειως!!!! (button by gunos τελος Cool)
MEMsound - Κυρ 23 Αύγ 2009, 15:15:12
Θέμα δημοσίευσης:
Wink Cool Laughing Laughing
207 GT HRAKLEIO - Κυρ 23 Αύγ 2009, 18:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
xalkiadakhs 207gt έγραψε:
fynos έγραψε:
Άντε ωραία, οπότε θα περιμένουμε εντυπώσεις !
Την ώρα που έτυχε να με πάρεις πραγματικά πνιγόμουνα !
. Επειτα απο μια καλη δοκιμη με το οχημα και με συνοδηγο τον φιλο βασιλη Laughing διαπιστωσαμε οτι το αμαξι ειναι αλλο...ειναι αλλο παιδια τελος!!!θελει πααααααααρα πολυ προσοχη βεβαια μεχρι μα το μαθεις γιατι οπως ειπα ειναι αλλο τελειως!!!! (button by gunos τελος Cool)




Yahoo! Thumbs Up Thumb Left Clapping
mrkaza - Κυρ 23 Αύγ 2009, 18:24:06
Θέμα δημοσίευσης:
207 GT HRAKLEIO έγραψε:
xalkiadakhs 207gt έγραψε:
fynos έγραψε:
Άντε ωραία, οπότε θα περιμένουμε εντυπώσεις !
Την ώρα που έτυχε να με πάρεις πραγματικά πνιγόμουνα !
. Επειτα απο μια καλη δοκιμη με το οχημα και με συνοδηγο τον φιλο βασιλη Laughing διαπιστωσαμε οτι το αμαξι ειναι αλλο...ειναι αλλο παιδια τελος!!!θελει πααααααααρα πολυ προσοχη βεβαια μεχρι μα το μαθεις γιατι οπως ειπα ειναι αλλο τελειως!!!! (button by gunos τελος Cool)




Yahoo! Thumbs Up Thumb Left Clapping



Βαλε κοκκινο κουμπακη by fynos και ολα θα πανε φινα . Βαλε το κουμπή της πανδωρας λεμε και ολα θα πανε φινα ...(μηπως ηταν κουτι ? ηταν τωρα ειναι κοκκινο κουμπι :D

Που θα παει 22 μηνες εγγυηση μηνανε Razz
salex - Δευ 24 Αύγ 2009, 11:36:46
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:

Που θα παει 22 μηνες εγγυηση μηνανε Razz


22 και σήμερα Πάνο! Laughing
207 GT HRAKLEIO - Τετ 26 Αύγ 2009, 07:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αγόρασα το κόκκινο κουμπάκι και εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα μένει να το συνδέσουμε με το φίλο μου το Χριστόφορο (σύμφωνα με τις οδηγίες του fynou! Yahoo!
mrkaza - Τετ 26 Αύγ 2009, 11:09:54
Θέμα δημοσίευσης:
salex έγραψε:
mrkaza έγραψε:

Που θα παει 22 μηνες εγγυηση μηνανε Razz


22 και σήμερα Πάνο! Laughing


Και σημερα 22 μενουν ατιμος ο χρονος οταν θες να περασει δε περναει και οταν εισε σε αδεια κανει αγωνα
rallye ο ατιμος Razz
xalkiadakhs 207gt - Τετ 26 Αύγ 2009, 12:15:10
Θέμα δημοσίευσης:
207 GT HRAKLEIO έγραψε:
Αγόρασα το κόκκινο κουμπάκι και εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα μένει να το συνδέσουμε με το φίλο μου το Χριστόφορο (σύμφωνα με τις οδηγίες του fynou! Yahoo!

μια φορα να μην σου πω κατι και να το κανεις?μαυρο σου ειπα παρε,,,,,,,ρεεεεεεεεεεεεεε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 26 Αύγ 2009, 13:34:07
Θέμα δημοσίευσης:
207 GT HRAKLEIO έγραψε:
Αγόρασα το κόκκινο κουμπάκι και εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα μένει να το συνδέσουμε με το φίλο μου το Χριστόφορο (σύμφωνα με τις οδηγίες του fynou! Yahoo!


καιρός ηταν... Laughing
alkone - Τετ 26 Αύγ 2009, 14:20:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ηρθε ο καιρος να μοιραστω κ εγω τις δικες μου εμπειριες με εσπ οφ σε 207 GT με προγραμμα μονο...Σιγουρα στην αρχη θελει καποια εξοικειωση με το αυτοκινητο γτ δν ειναι το εσπ πανω απο το κεφαλι σου να σε κοψει στο παραμικρο γλυστρημα...επιτελους βλεπεις την δυναμη του αυτοκινητου στις μικρες ταχυτητες 1η 2α 3η(σε καποια σημεια βεβαια θελει προσοχη βλεπε νερα,δρομος γυαλι).Ενα σημαντικο ακομη ειναι οτι σε φαση γρηγορου στριψιματος με εσπ ον το αμαξι πολλες φορες στις εξοδους μουλαρονε απελπιστικα λογω ενεργοποιησης του συστηματος..με το διακοπτη πατημενο τα ξεχνας πλεον αυτα κ τσαρουχονεις το πεταλι του γκαζιου μεχρι την επομενη στροφη διχως κοψιματα κ μπουκωματα απο πλευρας αυτοκινητου!! Αυτα τα ολιγα απο μενα,καπου εδω να ευχαριστησω τον φυνο κ δημοσια μεσω του φορουμ για τον διακοπτη!!
xalkiadakhs 207gt - Τετ 26 Αύγ 2009, 14:50:09
Θέμα δημοσίευσης:
alkone έγραψε:
Ηρθε ο καιρος να μοιραστω κ εγω τις δικες μου εμπειριες με εσπ οφ σε 207 GT με προγραμμα μονο...Σιγουρα στην αρχη θελει καποια εξοικειωση με το αυτοκινητο γτ δν ειναι το εσπ πανω απο το κεφαλι σου να σε κοψει στο παραμικρο γλυστρημα...επιτελους βλεπεις την δυναμη του αυτοκινητου στις μικρες ταχυτητες 1η 2α 3η(σε καποια σημεια βεβαια θελει προσοχη βλεπε νερα,δρομος γυαλι).Ενα σημαντικο ακομη ειναι οτι σε φαση γρηγορου στριψιματος με εσπ ον το αμαξι πολλες φορες στις εξοδους μουλαρονε απελπιστικα λογω ενεργοποιησης του συστηματος..με το διακοπτη πατημενο τα ξεχνας πλεον αυτα κ τσαρουχονεις το πεταλι του γκαζιου μεχρι την επομενη στροφη διχως κοψιματα κ μπουκωματα απο πλευρας αυτοκινητου!! Αυτα τα ολιγα απο μενα,καπου εδω να ευχαριστησω τον φυνο κ δημοσια μεσω του φορουμ για τον διακοπτη!!


πολυ σωστα φιλε μου!ολοι μας ειχαμε και αλλα αμαξια και θυμομαστε πως στριβαμε χωεις βοηθεια(esp)..αλλα πηραμε το 207 με esp μη απενεργοποιησιμο και δεν ξεραμε τα ορια του!και δεν μας αφηνε να δουμε τα ορια του το αυτοκινητο...τωρα πλεον πρεπει σιγα σιγα να βλεπουμε το πως οντως στριβει ενα 207!!και επειδη τα 207 σε γενικες γραμμες ειναι αρκετα καλοστριφτα και εχουνε και αρκετα γκαζια εγω ψηφιζω αρκετη υπομονη και εξοικιωση πολυ καλη μεχρι να δουμε τα ορια του!! Wink το πιο βασικο που με στραβωνε εμενα ειναι που μου εκλεινε την πεταλουδα τελειως επανω στις στροφες σαν να μην πατουσα γκαζι,,και αμα η στροφη ητανε διαρκειας μια εδεινε μια εκοβε- Embarassed μεχρι να βγεις απο την στροφη....τωρα ομως Wink Wink Wink Wink Wink
fynos - Τετ 26 Αύγ 2009, 21:30:25
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλω να δω όταν βάλεις το μπλόκε τι θα γράψεις Laughing
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 02:29:49
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Θέλω να δω όταν βάλεις το μπλόκε τι θα γράψεις Laughing


προς το παρον δεν θελω να σκεφτομαι τιποταααα!!!καμια φορα που γυρναω τετοια ωρα απο τη δουλεια και διαβαζω για μπλοκε η γενικα σχολια για ολο το θεμα δεν μπορω να κοιμηθω!!
οποτε stop fynos Rolling eyes s t o p Very happy
fynos - Πεμ 27 Αύγ 2009, 02:45:31
Θέμα δημοσίευσης:
Silly
sotos 207Gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 09:05:18
Θέμα δημοσίευσης:
παντως προσεχετε γενικοτερα οταν βγαζετε το συστημα ευσταθειας.Το 207 θυμιζει παρα πολυ τα παλια καλα ραλλακια αλλα υπ οψην οτι τωρα το βαρος ειναι αυξημενο κατα πολυ.
Εχω παρατηρησει οτι στο οριο θελει αρκετη εξικοιωση/χερια λογω της αισθησης που δινει η ηλεκτρικη κρεμαγιερα.
Δεν ειναι καθολου κακο αλλα μην πλακωθητε κιολας.
Καλυτερα να βρειτε τα ορια του σε μια πιστα να εχετε το κεφαλι σας ησυχο... Wink
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 10:57:25
Θέμα δημοσίευσης:
sotos 207Gt έγραψε:
παντως προσεχετε γενικοτερα οταν βγαζετε το συστημα ευσταθειας.Το 207 θυμιζει παρα πολυ τα παλια καλα ραλλακια αλλα


Stunned Stunned Stunned Stunned
xalkiadakhs 207gt - Παρ 28 Αύγ 2009, 15:13:55
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Θέλω να δω όταν βάλεις το μπλόκε τι θα γράψεις Laughing



δεν εχω να γραψω κατι..ουτε να πω!! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo!
fynos - Παρ 28 Αύγ 2009, 16:24:47
Θέμα δημοσίευσης:
Το έβαλές ?
Για πες . . . . για πες . . .
MEMsound - Παρ 28 Αύγ 2009, 16:53:38
Θέμα δημοσίευσης:
οχι να πεις ρε...

ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΟΥ ΛΕΓΑΜΕ ΒΑΛΤΟ... ΜΑΣ ΤΑ ΚΑΝΕΣ ΤΣΟΥΡΕΚΙΑ!!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
μεγειες ρε! καλόστριφτο

υ.γ. στο σχετικό τόπικ στην μετάδοση...οχι εδω...
denlafkas - Σαβ 29 Αύγ 2009, 19:35:05
Θέμα δημοσίευσης:
αντε βρε παλουκαρια ανεβαστε κ καμια φωτο απο το διακοπτακι κ τη θεση που το τοποθετησατε.... Rolling eyes Rolling eyes
xalkiadakhs 207gt - Κυρ 30 Αύγ 2009, 14:20:42
Θέμα δημοσίευσης:
denlafkas έγραψε:
αντε βρε παλουκαρια ανεβαστε κ καμια φωτο απο το διακοπτακι κ τη θεση που το τοποθετησατε.... Rolling eyes Rolling eyes


υπαρχουν πολλων ειδων διακοπτακια ετσι ουτως ωστε να σε κανουν να το τοποθετησεις οπου γουσταρεις,,και εννοω για το εαν θελεις να ειναι εμφανες η οχι!!δεν ξερω γιατι δεν εχει ανεβασει κανεις φωτογραφιες μεχρι τωρα για αυτο το θεμα..για αυτο και δεν ανεβασα και εγω!! Wink Wink Wink
manos82 - Κυρ 30 Αύγ 2009, 22:30:06
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε Φινα!!!!!!!

Ο φιλος και γειτονας !! Φυνος με ανεχτικε σπιτι του τα ειπαμε μου εκανε και γα** τις δουλειες το κουμπακι ειναι τζι-τζι πολυ ομορφο και ουτε καν που φαινεται,Οσο αφορα το Esp δεν το πολυ ζορισα με το καλημερα θελω να το δω πως συμπεριφερεται αλλα αυτο που με ενθουσιασε ειναι οτι πλεον φαινεται η πραγματικη δυναμη του αυτοκινητου απο τις 2000 στροφες και πανω

Ασχετο** το αμαξι του Φυνου ειναι αστερακι απο θεμα εμφανισης!!
fynos - Κυρ 30 Αύγ 2009, 22:59:00
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστώ Μάνο για τα καλά σου λόγια . . .
Ρίξε μια ματιά στην πίεση των ελαστικών σου και είσαι οκ !!

Να φαντασθείτε ο Μάνος έχει ένα μαμά καινούριο 207 και μιλάει από τώρα για δύναμη, που να πάει και παρακάτω !

Προσοχή φίλε μου και καλούς δρόμου . . .
manos82 - Κυρ 30 Αύγ 2009, 23:41:25
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Σε ευχαριστώ Μάνο για τα καλά σου λόγια . . .
Ρίξε μια ματιά στην πίεση των ελαστικών σου και είσαι οκ !!

Να φαντασθείτε ο Μάνος έχει ένα μαμά καινούριο 207 και μιλάει από τώρα για δύναμη, που να πάει και παρακάτω !

Προσοχή φίλε μου και καλούς δρόμου . . .


Μολις εφυγα πηγα και το αλλαξα σε 36/36 Smile
xalkiadakhs 207gt - Δευ 31 Αύγ 2009, 02:12:54
Θέμα δημοσίευσης:
manos82 έγραψε:
fynos έγραψε:
Σε ευχαριστώ Μάνο για τα καλά σου λόγια . . .
Ρίξε μια ματιά στην πίεση των ελαστικών σου και είσαι οκ !!

Να φαντασθείτε ο Μάνος έχει ένα μαμά καινούριο 207 και μιλάει από τώρα για δύναμη, που να πάει και παρακάτω !

Προσοχή φίλε μου και καλούς δρόμου . . .


Μολις εφυγα πηγα και το αλλαξα σε 36/36 Smile

ρε παιδες...σορυ για το off topik αλλα εμενα με 36 χτυπανε οι γαμ....οι οι αισθητηρες ελαστικων!!!! Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
dimkeras - Δευ 31 Αύγ 2009, 12:05:22
Θέμα δημοσίευσης:
Στο 35 χτυπάνε. Απλά με 36 είσαι οριακός.
xrisa-xs - Δευ 31 Αύγ 2009, 13:08:31
Θέμα δημοσίευσης:
I want esp off...
fynos - Δευ 31 Αύγ 2009, 13:14:29
Θέμα δημοσίευσης:
You will have it Wink
MEMsound - Δευ 31 Αύγ 2009, 13:27:27
Θέμα δημοσίευσης:
...αρχισαμε... Laughing
xalkiadakhs 207gt - Δευ 31 Αύγ 2009, 14:46:40
Θέμα δημοσίευσης:
207 GT HRAKLEIO έγραψε:
Αγόρασα το κόκκινο κουμπάκι και εγώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα μένει να το συνδέσουμε με το φίλο μου το Χριστόφορο (σύμφωνα με τις οδηγίες του fynou! Yahoo!



δεν θα σε παρακαλαω κιολας...αντε μια βδομαδα τωρα σε κυνηγαω!!!με το ζορι δεν σε βαζουμε ρε φιλε!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
dimkeras - Δευ 31 Αύγ 2009, 17:59:31
Θέμα δημοσίευσης:
Το νου σας κι έρχεται χειμώνας...
pygolabida - Δευ 31 Αύγ 2009, 19:58:18
Θέμα δημοσίευσης:
xrisa-xs έγραψε:
I want esp off...

OXIIIIIIIIIIIIIIIIIII............... Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
Το esp είναι ο σωτήρας.... Cool

Γιάννα κάνεις παράπονα! εσύ!?! τσ τσ τσ Laughing μα γιατί !!!

I want ESP off + μπλοκέ
να δω πότε!

fynos - Δευ 31 Αύγ 2009, 20:58:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα είναι σωτήρας αλλά όχι και θεός.
Εγώ το έχω πει πολλές φορές και εδώ και ξεχωριστά στον καθένα.
Πολύ προσοχή μέχρι να δείτε τι κάνει το αυτοκίνητο και πολύ περισσότερο μην επηρεάζεστε από τους χεράδες !
Wink
manos82 - Δευ 31 Αύγ 2009, 22:02:56
Θέμα δημοσίευσης:
Φυνο υπαρχει περιπτωσει να βγαινει το esp με οπισθεν??? χωρις να σβησεις μηχανη?? ι ιδεα μου ειναι.....??
fynos - Τρι 01 Σεπ 2009, 06:24:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πρώτη φορά το ακούω, δηλαδή βάζεις όπισθεν για να παρκάρεις και βγαίνει το εσπ οφφ ή το ενεργοποιείς με όπισθεν και χωρείς να σβήσεις κινητήρα?
xalkiadakhs 207gt - Τρι 01 Σεπ 2009, 12:03:02
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Πρώτη φορά το ακούω, δηλαδή βάζεις όπισθεν για να παρκάρεις και βγαίνει το εσπ οφφ ή το ενεργοποιείς με όπισθεν και χωρείς να σβήσεις κινητήρα?


Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
manos82 - Τρι 01 Σεπ 2009, 14:27:44
Θέμα δημοσίευσης:
γραψτε λαθος παιδια!!!! τον ελουσα τελειως!!!! λαλακια δικια μου Smile απλα πηγα 2 βολτες εχθες και την 2η δεν εβγαλα το esp και οταν παρκαρα σπιτι νομιζα οτι βγηκε λογο οπισθεν!!!!
fynos - Τρι 01 Σεπ 2009, 14:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
Μπήκε θες να πεις = ενεργοποιήθηκε ΟΝ

OK Very happy
drspeed - Σαβ 31 Οκτ 2009, 20:41:21
Θέμα δημοσίευσης:
τελικά καμία εξέλιξη στο θέμα χωρίς να αναβοσβήνουμε το αμάξι υπάρχει?
εχουν σπάσει τα απίστευτα προγράμματα οι χακεράδες και εχουν σκαλώσει σε αυτό ή απλά δεν ασχολήται κανείς?
Jim207GT - Σαβ 31 Οκτ 2009, 20:56:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μα ποιός σου είπε οτι είναι θέμα προγράμματος???
Πήγαινε πάρε την μονάδα ESP του RC να κάνεις την δουλειά σου.....(κανα χιλιάρικο τσάμπα είναι....)

Να κάτσει κάποιος να κάνει reverse engineering στο εγκεφαλάκι που έχουμε να φάει τις άπειρες ώρες για πιο λόγο, αφού με 10€ είσαι κομπλέ. Wink

Ε τι να κάνουμε όταν πάς τάπα σταμάτα να κάνεις και ένα τσιγαράκι να ξαναβάλεις μετά και το ESP Laughing Laughing
drspeed - Σαβ 31 Οκτ 2009, 21:38:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ότι έχει τσιπ και τρανζίστορς προγραμματίζεται.
Φαντάζομαι χρειάζεται μία αλλαγή στην γραμμή προγραμματισμού του τύπου
if off V<50=0ff
if off V>51=on αλλάζεις το on σε off και τέλος.Αλλά με ποιό πρόγραμμα και με τί φύσα θα ελέγξεις την μονάδα του ESP είναι το θέμα και πώς θα τραβίξεις το πρόγραμμα από την μονάδα για να το αλλάξεις και πώς θα το ξαναρίξεις μέσα.Φαντάζομαι ότι για κάποιον με αρκετές γνώσεις προγραμματισμού θα είναι μερικές ώρες δουλειά αν όχι μερικά λεπτά και όχι άπειρες ώρες( σκέψου ότι για να εμφανιστεί η παραπάνω εντολή έπρεπε να απενεργοποιηθεί το HTML)
Paylos_207T - Κυρ 07 Φεβ 2010, 18:47:36
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα είναι σωτήρας αλλά όχι και θεός.

αν και θα προτιμουσα να βγενει
Octane - Κυρ 25 Απρ 2010, 14:50:52
Θέμα δημοσίευσης:
Απο σημερα το πρωι ειμαι κ γω "κατοχος" Laughing του "μαγικου" διακοπτη made by fynos!!!
Το χαμογελο μου οσο κ αν προσπαθησω...δεν κρυβεται με τιποτα!!!
Χαρηκα παρα παρα πολυ για τη γνωριμια με τον φιλο Γιαννη , απιστευτα προσεγμενο το gt-ακι του και αψογη εργασια στο 207 της sis μου Wink
Η συνεχεια στους δρομους Very happy Very happy Very happy
Σειρα τωρα εχει το c2...οταν κατεβει Ελλαδα... Twisted evil
surgeon - Δευ 14 Ιούν 2010, 21:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Απαιχτος οπως παντα ο Γιαννης, με εκανε και εμενα ανθρωπο.Απο την Κυριακη σχεδον μονιμα το espoff, σιγουρα αξιζει τον κοπο, απο της πρωτες εντυπωσεις χωρις νατο εχω ζορησει σε διαδρομη που ξερω.
Το αμαξι σταματησε να με προστατευει σε καθε παπακια που εκανα, η ουρα αρχιζει να δαγκανει αλλα και να τοποθετειτε προ στροφης,ανακαληψα οτι οντως φοραω μπλοκε. δινει την αισθηση οτι παω ποιο γρηγορα.
Παντως αν ο γιος μου αν το οδηγουσε ετσι θα χρειαζομουν κανα υπογλωσσιο.
Χιλια ευχαριστο φιλε.
May the force be with you.
rallaki-1 - Δευ 06 Σεπ 2010, 20:01:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέρει κανείς αν το ESP κόβει χαμηλά την ροπή ή την απόκριση στην 1η σχέση για να μην σπινάρει εύκολα??

Πριν πείτε οτιδήποτε το λέω γιατι στην BMW e46 1.8l που έχω το κάνει στην 1η και στην 2α χαμηλά μεταξυ 1000-2000rpm. Να φανταστείτε έχει τρελή διαφορά στην απόκριση όταν βγάζω το esp!! Έχω ρωτήσει και μηχανικούς της BMW και μου έχουν πει ότι ισχύει αυτό.

Δεν μιλάω για απότομα ξεκινήματα αλλά χαλαρά.
vaggelisgr - Τρι 28 Σεπ 2010, 11:26:45
Θέμα δημοσίευσης:
Απο χτές βράδυ ιδιοκτήτης πλέον και γω του περίφυνου, περίφημου ήθελα να πω, esp/esr faulty by Dr. Fynos .. Kαι δημόσια όπως όλοι μας εδώ να ευχαριστήσω το γιάννη μας για την άψογη συνεργασία ακόμα μια φορά, για τις οδηγίες του αλλά και για το απίστευτο μεράκι του να καταπιαστεί με μια τέτοια μοντιφιά !! Η ποιότητα του button είναι πάρα πολύ καλή και ποιοτική, κατά την προσωπική μου άποψη πάντα, και έχοντας δεί διάφορα τέτοια να τριγυρνάνε ελεύθερα στην αγορά και σε αυτοκίνητα. Η τοποθέτηση του πανεύκολη, γρήγορη και σε απίθανο σημείο (κοινό μυστικό πλέον) κάνοντας το απαρατήρητο, όπως και ήλπιζα. Με μία πολύ μικρή δοκιμή χτές κατάλαβα αμέσως τα παιδιά που λέγανε άλλο αμάξι, και ειδικά αν έχεις "φορτωμένο" αμάξι. Όντως βγάζει την αληθινή δύναμη στο δρόμο. Το κακό είναι ότι ήλπιζα να ξεχειμωνιάσω οριακά με τα toyo μου αλλά με αυτό το μαραφέτι του διαβόλου Evil Evil Twisted evil Twisted evil δεν θα μείνει τπτ από λάστιχο αφού δε στρώνει πουθενά...ευτυχώς που υπάρχει και το ευλογημένο το μπλοκέ να μας σώσει.. Ευχαριστώ και πάλι γιάννη και προσδοκώ κάποια στιγμή να κατέβω, να σας δώ και να τα πούμε και από κοντά.
alexandros 207 Rallye - Τρι 28 Σεπ 2010, 11:59:55
Θέμα δημοσίευσης:
εχεις μπλοκε βαγγο???
vaggelisgr - Τρι 28 Σεπ 2010, 13:05:05
Θέμα δημοσίευσης:
από μέρα σε μέρα..είχα κάτι ντράβαλα και το χα αφήσει στην άκρη..
alexandros 207 Rallye - Τρι 28 Σεπ 2010, 13:39:40
Θέμα δημοσίευσης:
Off Topic

vaggelisgr έγραψε:
από μέρα σε μέρα..είχα κάτι ντράβαλα και το χα αφήσει στην άκρη..


φερτο να το δοκιμασω πρωτα στο δικο μου να σου πω αν αξιζει.... Very happy

μη το βαλεις τζαμπα ...

για σενα θα το κανω Laughing Laughing
chiefjian - Σαβ 18 Δεκ 2010, 04:32:24
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια εγω που μπορω να βαλω το μαγικο κουμπακι????? Very happy Very happy
v.p turbo - Τετ 01 Ιούν 2011, 00:40:05
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά όλα αυτα αλλά το esp είναι για κάποιο λόγο.κ εγώ είχα σκεφτεί να το βγάλω αλλά δεν αξίζει μόνο κ μόνο για να κάνω το κομμάτι μου..
Octane - Τετ 01 Ιούν 2011, 09:43:19
Θέμα δημοσίευσης:
v.p turbo έγραψε:
Καλά όλα αυτα αλλά το esp είναι για κάποιο λόγο.κ εγώ είχα σκεφτεί να το βγάλω αλλά δεν αξίζει μόνο κ μόνο για να κάνω το κομμάτι μου..

Προσωπικες επιλογες ολα.
Οπως κ το "αν αξιζει" ... , καθαρα υποκειμενικο.
Wink
MEMsound - Τετ 01 Ιούν 2011, 09:47:37
Θέμα δημοσίευσης:
+απειρο...
καλα ειναι εκει που ειναι...αλλα ειναι ωραιο να σου επιτρεπει να το απενεργοποιείς ποτε-ποτε... (Rolling eyes Laughing Twisted evil )
δε νομιζω αλλωστε οτι σε συγχρονο πολιτικο αμαξι εχει νοημα καποιος να το αφαιρεσει τελείως
Sinanai - Τετ 01 Ιούν 2011, 10:01:05
Θέμα δημοσίευσης:


Razz
Octane - Τετ 01 Ιούν 2011, 10:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
Κωστη , δεν εχει να κανει με τις ερωτικες του προτιμησεις , αλλα με την ηλικια του... . Rolling eyes
Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 01 Ιούν 2011, 10:38:08
Θέμα δημοσίευσης:
βρε δε πα ν' αγα...
βρε δε πα ν' αγα...

βρε δε πα ν' αγαπηθείς με αλλον...

ΣΚΑ(E)Σ(Ρ)ΙΛΑ ΜΟΥ ΜΕΓΑ...

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
SαλιγκαρAKIS - Παρ 24 Ιούν 2011, 10:35:02
Θέμα δημοσίευσης:
Εάν θές να πηγαίνεις χαλαρός βολτάροντας και ξένιαστος..ας υπάρχει το esp, δέν εμποδίζει κάπου!
ΑΛΛΑ όταν θές βρέ παιδί μου να πατήσεις μια 2ά από χαμηλά είναι σκέτο μαρτήριο Mad και επιπλέον μετά από μερικά σπιναρίσματα ακούγονται τα δύσμοιρα φρενάκια που διαμαρτύρονται!
Octane - Παρ 24 Ιούν 2011, 10:38:51
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Εάν θές να πηγαίνεις χαλαρός βολτάροντας και ξένιαστος..ας υπάρχει το esp, δέν εμποδίζει κάπου!
ΑΛΛΑ όταν θές βρέ παιδί μου να πατήσεις μια 2ά από χαμηλά είναι σκέτο μαρτήριο Mad και επιπλέον μετά από μερικά σπιναρίσματα ακούγονται τα δύσμοιρα φρενάκια που διαμαρτύρονται!

Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
Ναι , γι'αυτο ακριβως βγαζουμε το esp , για να παταμε 2ες Laughing Rolling eyes Razz
SαλιγκαρAKIS - Παρ 24 Ιούν 2011, 10:58:34
Θέμα δημοσίευσης:
Octane έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Εάν θές να πηγαίνεις χαλαρός βολτάροντας και ξένιαστος..ας υπάρχει το esp, δέν εμποδίζει κάπου!
ΑΛΛΑ όταν θές βρέ παιδί μου να πατήσεις μια 2ά από χαμηλά είναι σκέτο μαρτήριο Mad και επιπλέον μετά από μερικά σπιναρίσματα ακούγονται τα δύσμοιρα φρενάκια που διαμαρτύρονται!

Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl Rotfl
Ναι , γι'αυτο ακριβως βγαζουμε το esp , για να παταμε 2ες Laughing Rolling eyes Razz


Laughing αστείο;

Για να τονίσω την ταλαιπωρία των φρένων το έγραψα..

Εσύ μιάς και στριφτάς ξέρουμε, το θές για να κάνεις τα φοβερά ανάποδα τιμόνια σου.. Wink
Octane - Παρ 24 Ιούν 2011, 12:18:34
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:

Laughing αστείο;

Για να τονίσω την ταλαιπωρία των φρένων το έγραψα..

Εσύ μιάς και στριφτάς ξέρουμε, το θές για να κάνεις τα φοβερά ανάποδα τιμόνια σου.. Wink

Μπα , αλλο το στριψιμο , αλλο τα αναποδα Laughing

Εχεις δικιο σ'αυτο που ειπες για τα φρενα , κ το 207 χωρις esp μεταμορφωνεται σε ενα ακρως διασκεδαστικο παιχνιδι , σε ευθειες κ στροφες.
MEMsound - Παρ 24 Ιούν 2011, 12:26:47
Θέμα δημοσίευσης:
+1...
και μετα οσο πιο πολυ το στριβεις..αρχιζεις τις "αναβαθμίσεις"...
ή οσο πιο πολυ το ανοιγεις...αρχίζεις τις αλλες "αναβαθμίσεις"...
orCus - Παρ 24 Ιούν 2011, 13:18:34
Θέμα δημοσίευσης:
ok ολα καλα! θεμα του καθενος τι θα κανει! αλλα αν αποφασισεις να το κανεις.... 3 ερωτησεις! Που? Ποιος? Ποσο?
SαλιγκαρAKIS - Παρ 24 Ιούν 2011, 13:31:27
Θέμα δημοσίευσης:
orCus έγραψε:
ok ολα καλα! θεμα του καθενος τι θα κανει! αλλα αν αποφασισεις να το κανεις.... 3 ερωτησεις! Που? Ποιος? Ποσο?


Arrow "Που": ηλεκτρολόγος.
Arrow "Ποιός": δικό σου θέμα.
Arrow "Πόσο": σχεδόν τσάμπα (εμένα θα μου πάρει 20e).
orCus - Παρ 24 Ιούν 2011, 13:32:45
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
orCus έγραψε:
ok ολα καλα! θεμα του καθενος τι θα κανει! αλλα αν αποφασισεις να το κανεις.... 3 ερωτησεις! Που? Ποιος? Ποσο?


Arrow "Που": ηλεκτρολόγος.
Arrow "Ποιός": δικό σου θέμα.
Arrow "Πόσο": σχεδόν τσάμπα (εμένα θα μου πάρει 20e).




Eυχαριστω παρα πολυ!!! ησουν κατατοπιστικοτατος!!!
SαλιγκαρAKIS - Παρ 24 Ιούν 2011, 13:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
orCus έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
orCus έγραψε:
ok ολα καλα! θεμα του καθενος τι θα κανει! αλλα αν αποφασισεις να το κανεις.... 3 ερωτησεις! Που? Ποιος? Ποσο?


Arrow "Που": ηλεκτρολόγος.
Arrow "Ποιός": δικό σου θέμα.
Arrow "Πόσο": σχεδόν τσάμπα (εμένα θα μου πάρει 20e).




Eυχαριστω παρα πολυ!!! ησουν κατατοπιστικοτατος!!!


Ok, αλλά δέν νομίζω ότι μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένο άτομο να σου κάνει τη δουλειά. (για ευνόητους λόγους) Rolling eyes
orCus - Παρ 24 Ιούν 2011, 13:36:57
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
orCus έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
orCus έγραψε:
ok ολα καλα! θεμα του καθενος τι θα κανει! αλλα αν αποφασισεις να το κανεις.... 3 ερωτησεις! Που? Ποιος? Ποσο?


Arrow "Που": ηλεκτρολόγος.
Arrow "Ποιός": δικό σου θέμα.
Arrow "Πόσο": σχεδόν τσάμπα (εμένα θα μου πάρει 20e).




Eυχαριστω παρα πολυ!!! ησουν κατατοπιστικοτατος!!!


Ok, αλλά δέν νομίζω ότι μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένο άτομο να σου κάνει τη δουλειά. (για ευνόητους λόγους) Rolling eyes


Δεν ηταν ειρωνικο! αληθεια ευχαριστω! Smile
SαλιγκαρAKIS - Παρ 24 Ιούν 2011, 13:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
orCus έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
orCus έγραψε:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
orCus έγραψε:
ok ολα καλα! θεμα του καθενος τι θα κανει! αλλα αν αποφασισεις να το κανεις.... 3 ερωτησεις! Που? Ποιος? Ποσο?


Arrow "Που": ηλεκτρολόγος.
Arrow "Ποιός": δικό σου θέμα.
Arrow "Πόσο": σχεδόν τσάμπα (εμένα θα μου πάρει 20e).




Eυχαριστω παρα πολυ!!! ησουν κατατοπιστικοτατος!!!


Ok, αλλά δέν νομίζω ότι μπορώ να σου προτείνω συγκεκριμένο άτομο να σου κάνει τη δουλειά. (για ευνόητους λόγους) Rolling eyes


Δεν ηταν ειρωνικο! αληθεια ευχαριστω! Smile


Very happy
'Andy'-lag - Παρ 24 Ιούν 2011, 17:05:27
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
+1...
και μετα οσο πιο πολυ το στριβεις..αρχιζεις τις "αναβαθμίσεις"...
ή οσο πιο πολυ το ανοιγεις...αρχίζεις τις αλλες "αναβαθμίσεις"...



Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
MEMsound - Παρ 24 Ιούν 2011, 18:24:22
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

η αλήθεια ειναι οτι αν πριν δεν οδηγησεις αυτο που εχεις οπως ειναι (οχι εσυ - αλλα ο οποισδηποτε) χωρίς την βοηθεια του (ομολογουμενως γαματου σε εμπνευση/υλοποιηση/λειτουγία - εν συγκριση με αλλα) εσπ των 206/207 που σχεδιασε ο Γαλλος "γκουρου"*... δεν εχει νοημα να προβείς σε οποιαδηποτε "αλλαγή"... Wink


*ειλικρινα, πρεπει να ηταν εντελώς καμμενος στροφακιας αυτός που σχεδιασε το εσπ των 206/207... το οποίο αν/οταν κατανοησεις/μαθεις πως/ποτε λειτουργει/επεμβαίνει μπορεις με το αμαξι να κανεις εντελως τελειως παπαδες... - ασχετα με το αν αυτο δεν ειναι "επεκριβως" "οδηγηση" και εχει μια σεβαστη δοση "video game" Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Παρ 24 Ιούν 2011, 18:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
Confused Confused Confused

Razz
Laughing
Octane - Παρ 24 Ιούν 2011, 19:05:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τι εγραψε ρε παλι ο master?!?
Προσπαθω να συνελθω...
Laughing Laughing Laughing
Θεος... .

Να συμπληρωσω οτι "ναι μεν καλο το συστηματακι , αλλα διχως να το απενεργοποιησεις , απλα πας στα 8/10 το αυτοκινητο , Ο,ΤΙ και να κανεις"
Wink
Tzive - Τρι 19 Ιούλ 2011, 23:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
σήμερα το ESP μου βγηκε μόνιμα εκτος. εχει καμια ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει? ασφάλεια δεν ειναι γιατι το ABS δουλευει κανονικά...

αυριο θα βγαλω και το διακοπτάκι μπας και τα τιναξε αλλα τι άλλο μπορεί να φταίει?
dimkeras - Πεμ 21 Ιούλ 2011, 00:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Πάει η μονάδα σου, πάπαλα!
Μαριάνα - Παρ 12 Αύγ 2011, 18:52:51
Θέμα δημοσίευσης:
Tzive έγραψε:
σήμερα το ESP μου βγηκε μόνιμα εκτος. εχει καμια ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει? ασφάλεια δεν ειναι γιατι το ABS δουλευει κανονικά...

αυριο θα βγαλω και το διακοπτάκι μπας και τα τιναξε αλλα τι άλλο μπορεί να φταίει?


Τελικά τί έγινε με τη μονάδα ABS;

( 3 χρόνια τρέμω γι' αυτό το θέμα, μακριά από 'μας... Wink )
dimkeras - Παρ 19 Αύγ 2011, 13:17:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
Tzive έγραψε:
σήμερα το ESP μου βγηκε μόνιμα εκτος. εχει καμια ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει? ασφάλεια δεν ειναι γιατι το ABS δουλευει κανονικά...

αυριο θα βγαλω και το διακοπτάκι μπας και τα τιναξε αλλα τι άλλο μπορεί να φταίει?


Τελικά τί έγινε με τη μονάδα ABS;

( 3 χρόνια τρέμω γι' αυτό το θέμα, μακριά από 'μας... Wink )



Του '07 παρουσίασαν προβλήματα.
Εσένα του '08 μπορεί να τη γλιτώσει!
Φτου φτου!
bagosgt - Σαβ 20 Αύγ 2011, 07:58:30
Θέμα δημοσίευσης:
εκτος κ αν ειναι τους πρωτους μηνες του 08,που οπως ειναι λογικο,ειναι παραγωγης του 07 που πωληθηκε το 08 Sad
android - Σαβ 20 Αύγ 2011, 13:20:53
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
εκτος κ αν ειναι τους πρωτους μηνες του 08,που οπως ειναι λογικο,ειναι παραγωγης του 07 που πωληθηκε το 08 Sad


μπα που να μεινεις πισω σε κοντρα...αρχες του 08 ειμαι με 65000 χλμ το ξεκουραζω ομως αρκετα με το κουμπακι Laughing
Μαριάνα - Πεμ 25 Αύγ 2011, 21:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Μαριάνα έγραψε:
Tzive έγραψε:
σήμερα το ESP μου βγηκε μόνιμα εκτος. εχει καμια ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει? ασφάλεια δεν ειναι γιατι το ABS δουλευει κανονικά...

αυριο θα βγαλω και το διακοπτάκι μπας και τα τιναξε αλλα τι άλλο μπορεί να φταίει?


Τελικά τί έγινε με τη μονάδα ABS;

( 3 χρόνια τρέμω γι' αυτό το θέμα, μακριά από 'μας... Wink )



Του '07 παρουσίασαν προβλήματα.
Εσένα του '08 μπορεί να τη γλιτώσει!
Φτου φτου!



Το πήρα τέλη Σεπτεμβρίου του '08.
Ας ελπίσουμε λοιπόν... Laughing
Μαριάνα - Πεμ 25 Αύγ 2011, 21:55:44
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
bagosgt έγραψε:
εκτος κ αν ειναι τους πρωτους μηνες του 08,που οπως ειναι λογικο,ειναι παραγωγης του 07 που πωληθηκε το 08 Sad


μπα που να μεινεις πισω σε κοντρα...αρχες του 08 ειμαι με 65000 χλμ το ξεκουραζω ομως αρκετα με το κουμπακι Laughing



...χαχαχα, κάνει δουλειά το κουμπάκι λες; Μόνο 2-3 φορές το έχω πατήσει. Wink
Άπορος - Τρι 22 Νοέ 2011, 11:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,όποιος έχει τη διάθεση κ την καλοσύνη ας με ενημερώσει μέσω πμ, για ηλεκτρολόγο με μεταπτυχιακό στην απενεργοποίηση του esp μέσω κομβίου Shocked ... προτιμώμενη ,όχι δεσμευτικά,η ευρύτερη περιοχή των Δυτικών Προαστίων.
Ευχαριστώ Afroman
jonnakos207 - Δευ 09 Ιαν 2012, 15:11:35
Θέμα δημοσίευσης: καλησπερα
καλησπερα παιδια..καλη χρονια..μπορει καπιοσ να με βοηθησει με το θεμα τοθ esp/abs off?θελω να τ βγαλω αλλα δεν βγαζω ακρη..πωσ μπορω να το βγαζω χωρισ να εχω κανενα προβλημα στα αλλα σηστηματα του αμαξιου?
jonnakosgt - Σαβ 14 Ιαν 2012, 01:55:18
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδια..καλη χρονια..μπορει καπιοσ να με βοηθησει με το θεμα τοθ esp/abs off?θελω να τ βγαλω αλλα δεν βγαζω ακρη..πωσ μπορω να το βγαζω χωρισ να εχω κανενα προβλημα στα αλλα σηστηματα του αμαξιου?
makis106 - Σαβ 14 Ιαν 2012, 01:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
Καλη χρονια!
Αν διαβασεις τις προηγούμενες σελίδες θα καταλάβεις! Wink
xristos - Κυρ 19 Φεβ 2012, 15:43:08
Θέμα δημοσίευσης:
Tzive έγραψε:
σήμερα το ESP μου βγηκε μόνιμα εκτος. εχει καμια ιδέα κάνεις τι μπορεί να φταίει? ασφάλεια δεν ειναι γιατι το ABS δουλευει κανονικά...

αυριο θα βγαλω και το διακοπτάκι μπας και τα τιναξε αλλα τι άλλο μπορεί να φταίει?



το επαθα και εγω αυτο..το πηγα στη αντιπροσωπεια και μου αλλαξαν την μοναδα abs γιατι ειχε προβλημα μια βαλβιδα η οποια δεν αλλαζετε...επομενως δεν ειχα esp αλλα ειχα abs!! αυτο σε κανει να σκεφτεις οτι μπορεις να βαλεις ενα ρελεδακι εκει και να απενεργοποιεις το esp οποτε σου κα***σει!Smile
bagosgt - Κυρ 19 Φεβ 2012, 19:31:28
Θέμα δημοσίευσης:
βλαβη στη μοναδα esp,οποτε η μονη λυση ειναι αλλαγη.αν εισαι εντος εγγυησης,εχει καλως,αλλιως... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
tolisgt - Τετ 04 Απρ 2012, 21:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
βρε παιδια ποιος ξερει να κανει το κολπο με το διακοπτακι μου εχει σπασει τα νευρα το esp εστειλα και πμ στον ειδικο απο οτι καταλαβα απο τις σελιδες που διαβασα αλλα δεν πηρα απαντηση....οποιος μπορει ας μου απαντησει αμεσα δεν μπορω να χαρω το αμαξι.....με το αζημιωτο βεβαια...
AtastaleiaS - Πεμ 27 Σεπ 2012, 22:24:44
Θέμα δημοσίευσης:
μια βοηθεια και απο εδω η ενα τηλεφωνο με pm θα ηταν ευπροσδεκτη!! Worthy
bagos - Παρ 28 Σεπ 2012, 21:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
αν βρω χρονο το πρωι,θα κοιταξω το δικο μου κ θα σας στειλω πμ.εχω χρονια που το εχω φτιαξει κ δε θυμαμαι τα καλωδια Laughing
AtastaleiaS - Σαβ 06 Οκτ 2012, 13:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε κανενα νεο απο το μετωπο?
fynos - Παρ 19 Οκτ 2012, 11:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
χρώμα καφέ για το γυροσκοπικό !
bagos - Παρ 19 Οκτ 2012, 20:17:49
Θέμα δημοσίευσης:
AtastaleiaS έγραψε:
εχουμε κανενα νεο απο το μετωπο?

εχεις πμ ρε.... Laughing Laughing Laughing
mathanas - Κυρ 21 Οκτ 2012, 09:46:39
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω ρε παιδια αυτο το κολπακι με το κουμπι ειναι τοσο κρυφο η προστατευεται απο καμια πατεντα ? Γιατι δε κανει κανεις ενα post πως στο καλο γινεται αλλα αμα διαβασει κανεις πισω πεφτει απο pm σε pm κτλ .... ετσι μηπως το καναμε και μεις Rolling eyes
marios_207_GT - Κυρ 25 Ιαν 2015, 13:06:33
Θέμα δημοσίευσης:
Με τη βοηθεια του μαστρο-reselie εβαλα κουμπακι κι εγω (ελπιζω να μην αναντιναχθει Τασο)

free photo hosting
reselie-206 - Κυρ 25 Ιαν 2015, 13:08:24
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
Με τη βοηθεια του μαστρο-reselie εβαλα κουμπακι κι εγω (ελπιζω να μην αναντιναχθει Τασο)

free photo hosting


Tώρα που έβαλα το χεράκι μου εγώ δε σε σώζει τίποτα χαχαχα
bagos - Κυρ 25 Ιαν 2015, 23:54:49
Θέμα δημοσίευσης:
Η ανατιναξη ειναι σιγουρη.... Laughing Laughing
rallaki-1 - Τρι 27 Ιαν 2015, 19:48:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τον τελευταίο καιρό (που έχει χαλάσει το esp) με το που φτάνω 200km/h μου βγαίνει το Turbo εκτός. Χωρίς ένδειξη στο ταμπλό! Μόνο στον υπολογιστή βγάζει το MAP (αισθητήρα θερμοκρασίας αερα) και το esp..

Στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν πως "λόγω του Esp που σου έχει χαλάσει στα κάνει αυτά για αυτό και δεν σου ανάβει antipollution fault, Πρεπει να αλλάξεις μοναδα esp".. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντιστοιχο;
reselie-206 - Τρι 27 Ιαν 2015, 19:55:43
Θέμα δημοσίευσης:
rallaki-1 έγραψε:
Τον τελευταίο καιρό (που έχει χαλάσει το esp) με το που φτάνω 200km/h μου βγαίνει το Turbo εκτός. Χωρίς ένδειξη στο ταμπλό! Μόνο στον υπολογιστή βγάζει το MAP (αισθητήρα θερμοκρασίας αερα) και το esp..

Στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν πως "λόγω του Esp που σου έχει χαλάσει στα κάνει αυτά για αυτό και δεν σου ανάβει antipollution fault, Πρεπει να αλλάξεις μοναδα esp".. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντιστοιχο;



Μπά δεν είναι απο esp ούτε νομίζω να στο κάνει σε σταθερά χλμ.. για δές τι πίεση σηκώνεις εκείνη την ώρα και τι target έχεις απο πρόγραμμα όπως επίσης δές και το κωδικό σφάλματος που σου βγάζει πχ p0235,p0238 κτλπ
rallaki-1 - Τρι 27 Ιαν 2015, 22:09:28
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
rallaki-1 έγραψε:
Τον τελευταίο καιρό (που έχει χαλάσει το esp) με το που φτάνω 200km/h μου βγαίνει το Turbo εκτός. Χωρίς ένδειξη στο ταμπλό! Μόνο στον υπολογιστή βγάζει το MAP (αισθητήρα θερμοκρασίας αερα) και το esp..

Στο συνεργείο που το πήγα μου είπαν πως "λόγω του Esp που σου έχει χαλάσει στα κάνει αυτά για αυτό και δεν σου ανάβει antipollution fault, Πρεπει να αλλάξεις μοναδα esp".. Έχει συμβεί σε κανέναν κάτι αντιστοιχο;



Μπά δεν είναι απο esp ούτε νομίζω να στο κάνει σε σταθερά χλμ.. για δές τι πίεση σηκώνεις εκείνη την ώρα και τι target έχεις απο πρόγραμμα όπως επίσης δές και το κωδικό σφάλματος που σου βγάζει πχ p0235,p0238 κτλπ


Στα σκοτάδια επιταχύνω και όταν φτάσω τα 200 μου το κόβει.. 2 φορές μου το έχει κάνει ακριβώς στα ίδια χιλιόμετρα. Ο κωδικός θερμοκρασίας εισαγωγής είναι όχι ο boost sensor νομίζω ο P0235.. Με την πίεση θα το ελέγξω. Η επιτάχυνση πάντως είναι η ίδια και με πριν δεν έχει αλλάξει κάτι.. Στο πρώτο πάτημα το κάνει δεν το είχα πλακώσει πριν.

Μήπως επειδή είχε ανάψει το check oil level;; Του είχα συμπληρώσει πριν λάδια αλλά δεν είχε σβήσει το λαμπάκι. .
doutsis - Τρι 28 Μάρ 2017, 20:21:06
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά. Θα μπορέσει να με βοηθήσει και μένα κάποιος με το κουμπάκι?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr