PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - 207 - Ελατήρια χαμηλώματος για το 207 GT/Rallye

KouKou - Τετ 06 Ιούν 2007, 19:39:13
Θέμα δημοσίευσης: 207 - Ελατήρια χαμηλώματος για το 207 GT/Rallye
Μαριε τι χαμηλωμα του εχεις κανει? μονο ελατηρια? αν ναι ποια? τοποθετηση που την εκανες?( αντιπροσωπεια η εξω?)
marios206 - Τετ 06 Ιούν 2007, 19:48:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ελατήρια HR μόνο... στους 3.5 πόντους ...αντιπροσωπεία
KouKou - Τετ 06 Ιούν 2007, 19:54:54
Θέμα δημοσίευσης:
Η προμηθεια των ελατηριων εγινε απο την αντιπροσωπεια η τους τα πηγες και τους ειπες βαλτε τα?

noobικες ερωτησεις αλλα ουσιαστηκα το 207 ειναι το 1ο μου αυτοκινητο που εχω σκοπο να προσεξω
marios206 - Τετ 06 Ιούν 2007, 20:13:44
Θέμα δημοσίευσης:
Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου πρότειναν αυτά, τα έφεραν αυτοί και το χαμήλωσαν αυτοί.
KouKou - Τετ 06 Ιούν 2007, 20:15:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω για τις πληροφοριες!
htanso21 - Παρ 06 Ιούλ 2007, 04:05:42
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσο στοίχισε αν επιτρέπετε ;

Επίσης, περιμένεις εκεί και το παίρνεις ή το κρατάνε μέσα για καμιά μέρα;
volvos - Παρ 06 Ιούλ 2007, 17:04:25
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως θα ηταν σοφοτερο και καλυτερο να χτυπησετε τα ελατηρια του rc? Cool
htanso21 - Σαβ 07 Ιούλ 2007, 01:47:14
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μηπως θα ηταν σοφοτερο και καλυτερο να χτυπησετε τα ελατηρια του rc? Cool


λες;

δεν είναι καλή ιδέα, αλλά πόσο θα κάνουν είναι το θέμα...
sotos 207Gt - Τρι 10 Ιούλ 2007, 22:48:57
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν χαμηλωνει ομως με του RC απλα σκληραινει και το χαμηλωμα το χρειαζεται το βατραχακι μας Laughing Laughing
Αληθεια καμια φωτο να το δουμε παιζει???
sotos 207Gt - Τρι 10 Ιούλ 2007, 22:51:56
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου πρότειναν αυτά, τα έφεραν αυτοί και το χαμήλωσαν αυτοί.

Σκληρηνε πολυ Μαριε?Τιμη?Φωτο?Ζηταω πολα?Χα χα Laughing
sotos 207Gt - Πεμ 12 Ιούλ 2007, 19:52:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μια φωτο ρε αγορι να γουσταρουμε και μεις pleazzzz Laughing Laughing Laughing
Z109 - Τετ 26 Δεκ 2007, 17:37:13
Θέμα δημοσίευσης:
Cool Παιδια σκεφτομαι να βαλω και εγω τα hr ελατηρια για να το χαμηλωσω λιγο.Τι λετε,θα αλλαξει πολυ η συμπεριφορα του;
MEMsound - Τετ 26 Δεκ 2007, 23:54:53
Θέμα δημοσίευσης:
εισηγουμαι να ρωτησεις και να βρεις αυτά τα ελατήρια
red_storm - Τετ 30 Ιαν 2008, 02:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σκέφτομαι και εγώ να χαμηλώσω λίγο το 207 1,4. Λέτε λίγες περισσότερες πληροφορίες γι'αυτά τα ελατήρια? Επίσης έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλα? Δεν θέλω το αυτοκίνητο να γίνει κούτσουρο. Απλά, έχει μεγάλους θόλους, έχει και 15 ζάντες....
android - Τετ 30 Ιαν 2008, 16:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
ναι γιατι gt/rc με 17αρες δεν εχουν τρελα κενα Laughing
MEMsound - Τετ 30 Ιαν 2008, 21:14:52
Θέμα δημοσίευσης:
εχει ερθει φρεσκο ρυθμιζόμενο πράγμα από PS... Rolling eyes
πολύ συντομα θα σας εχουμε νέα...
android - Τετ 30 Ιαν 2008, 23:56:01
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εχει ερθει φρεσκο ρυθμιζόμενο πράγμα από PS... Rolling eyes
πολύ συντομα θα σας εχουμε νέα...

οχι.....δεν θελω να κανω φραπε....coil over εχω στο corolla δεν θα χω 2 φραπεδιερες....καλες αγιες μπαινεις με χιλια αλλα θα γινει κουδουνιστρα το αμαξι Laughing
red_storm - Πεμ 31 Ιαν 2008, 00:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
Απλή λύση υπάρχει χωρίς να μπλέξεις με ρυθμίσεις και τέτοια? Μπορείς να το χαμηλώσεις περίπου 2 πόντους και χωρίς να αλλάξεις αμορτισέρ?
android - Πεμ 31 Ιαν 2008, 02:20:04
Θέμα δημοσίευσης:
red_storm έγραψε:
Απλή λύση υπάρχει χωρίς να μπλέξεις με ρυθμίσεις και τέτοια? Μπορείς να το χαμηλώσεις περίπου 2 πόντους και χωρίς να αλλάξεις αμορτισέρ?

τσιμπατα 25mm κατω

http://www.ecosse-peugeot.co.uk/products.asp?app=207&category=Suspension
red_storm - Πεμ 31 Ιαν 2008, 03:50:21
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
red_storm έγραψε:
Απλή λύση υπάρχει χωρίς να μπλέξεις με ρυθμίσεις και τέτοια? Μπορείς να το χαμηλώσεις περίπου 2 πόντους και χωρίς να αλλάξεις αμορτισέρ?

τσιμπατα 25mm κατω

http://www.ecosse-peugeot.co.uk/products.asp?app=207&category=Suspension



Χωρίς να αλλάξω αμορτισέρ έτσι? Το αυτοκίνητο θα σκληρίνει?
android - Πεμ 31 Ιαν 2008, 20:52:27
Θέμα δημοσίευσης:
red_storm έγραψε:
android έγραψε:
red_storm έγραψε:
Απλή λύση υπάρχει χωρίς να μπλέξεις με ρυθμίσεις και τέτοια? Μπορείς να το χαμηλώσεις περίπου 2 πόντους και χωρίς να αλλάξεις αμορτισέρ?

τσιμπατα 25mm κατω

http://www.ecosse-peugeot.co.uk/products.asp?app=207&category=Suspension



Χωρίς να αλλάξω αμορτισέρ έτσι? Το αυτοκίνητο θα σκληρίνει?


ναι κ σε ευθια θα ναι ακομα πιο σταθερο κ σε ελιγμους....τωρα για το εαν στριβει καλυτερα ακομα το ψαχνω...παντως θα σου δινει μια σιγουρια παραπανω...θα χασεις το πρωτο μποσικο που χει η μαμα αναρτηση...αλλα αυτο ειναι για την αναεση...οποτε θα χασεις κ αυτην Laughing
red_storm - Παρ 01 Φεβ 2008, 01:53:11
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
red_storm έγραψε:
android έγραψε:
red_storm έγραψε:
Απλή λύση υπάρχει χωρίς να μπλέξεις με ρυθμίσεις και τέτοια? Μπορείς να το χαμηλώσεις περίπου 2 πόντους και χωρίς να αλλάξεις αμορτισέρ?

τσιμπατα 25mm κατω

http://www.ecosse-peugeot.co.uk/products.asp?app=207&category=Suspension



Χωρίς να αλλάξω αμορτισέρ έτσι? Το αυτοκίνητο θα σκληρίνει?


ναι κ σε ευθια θα ναι ακομα πιο σταθερο κ σε ελιγμους....τωρα για το εαν στριβει καλυτερα ακομα το ψαχνω...παντως θα σου δινει μια σιγουρια παραπανω...θα χασεις το πρωτο μποσικο που χει η μαμα αναρτηση...αλλα αυτο ειναι για την αναεση...οποτε θα χασεις κ αυτην Laughing


Το τι μπορεί να αλλάξω και λάστιχα και απο 185/65/15 που φοράει μαμά να του βάλω 195/60/15 και χαμηλώνλντάςτο χωρίς αμορτισέρ δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, έτσι?
android - Παρ 01 Φεβ 2008, 16:44:28
Θέμα δημοσίευσης:
λογικα κλανουν πιο γρηγορα τα αμορτισερ...αλλα τα αμορτισερ του 207 δεν ειναι οπως ολα τα αλλα...δεν ξερω τι παιζει Laughing
red_storm - Κυρ 03 Φεβ 2008, 01:58:38
Θέμα δημοσίευσης:
Κάνοντας όλα αυτά[χαμήλωμα 2 πόντους χωρίς αλλαγή αμορτισέρ(αν γίνεται) και αλλάζοντας και λάστιχα απο 185/65/15 σε 195/60/15) αλλάζει η γεωμετρία του στησίματος στο αμάξι?
MEMsound - Κυρ 03 Φεβ 2008, 02:03:45
Θέμα δημοσίευσης:
από το λίγο χαμηλότερο προφίλ (mm από mm) θα βελτιωθεί η αμεσότητα στο τιμόνι
από το λίγο μεγαλύτερο πέλμα θα βαρυνει λίγο το τιμόνι
από τα χαμηλώτερα (και τελείως θεωρητικά = μπορεί να μην ισχύει, λίγο πιο σκληρά) ελατήρια θα μειωθούν λίγο οι κλίσεις στις στροφές
και θα βελτιωθεί η αεροδυναμική και η σταθερότητα του στα πολλά χιλιόμετρα.
το αν θα σου αρέσει μετά ειναι μάλλον υποκειμενικό και θα μας το πεις εσύ μετά.
λογικά ναι θα σου αρέσει μέχρι να παίξουν τα αμορτισερ Laughing (αν με μαμά ελατήρια ηθελες αλλαγή στα 50000 τώρα πχ θα πάς στα 40000)
επίσης αν βρεις γραμμικά ελατήρια χαμηλώματος και όχι προοδευτικά αυτό θα είναι το ιδανικότερο
red_storm - Κυρ 03 Φεβ 2008, 04:42:40
Θέμα δημοσίευσης:
Απ' ότι καταλαβαίνω πρόβλημα στησίματος-γεωμετρίας δεν υπάρχει. Το μόνο πρόβλημα είναι τα αμορτισέρ μελλοντικά. Ποιά είναι η διαφορά γραμμικού με προοδευτικού ελατηρίου?
android - Κυρ 03 Φεβ 2008, 14:24:55
Θέμα δημοσίευσης:
red_storm έγραψε:
Απ' ότι καταλαβαίνω πρόβλημα στησίματος-γεωμετρίας δεν υπάρχει. Το μόνο πρόβλημα είναι τα αμορτισέρ μελλοντικά. Ποιά είναι η διαφορά γραμμικού με προοδευτικού ελατηρίου?


προοδευτικο ελατηριο...ολα τα χαμηλωματος που εχουν τις πανω σπειρες πιο κοντα σε σχεση με τις αλλες για να χαμηλωσουν...δλδ αυτες οι 2-3 σπειρες δεν δουλευουν πανω κατω απλα υπαρχουν Laughing
τα γραμμικα ειναι πιο στενα..οσα εχω δει δλδ κ νομιζω ολα εχουν ακριβως τα ιδια κενα στις σπειρες αλλα σε πιο κοντινη αποσταση...τετοια ελατηρια εχουν οι ρυθμιζομενες αναρτησεις...κ υπαρχουν κ ρυθμιζομενα τετοια ελατηρια αλλα μην σε μπερδευω...
κοιτα το κοστος δεν ειναι τρελο με 200 ευρω βαζεις...κ αν δεν γουσταρεις τα βγαζει...κρατα τα μαμα δλδ καβατζα Laughing
ακομα θα αρχησει να τριζει πιο γρηγορα το αμαξι με χαμηλωμα Crying or Very sad
red_storm - Κυρ 03 Φεβ 2008, 19:21:51
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
red_storm έγραψε:
Απ' ότι καταλαβαίνω πρόβλημα στησίματος-γεωμετρίας δεν υπάρχει. Το μόνο πρόβλημα είναι τα αμορτισέρ μελλοντικά. Ποιά είναι η διαφορά γραμμικού με προοδευτικού ελατηρίου?


προοδευτικο ελατηριο...ολα τα χαμηλωματος που εχουν τις πανω σπειρες πιο κοντα σε σχεση με τις αλλες για να χαμηλωσουν...δλδ αυτες οι 2-3 σπειρες δεν δουλευουν πανω κατω απλα υπαρχουν Laughing
τα γραμμικα ειναι πιο στενα..οσα εχω δει δλδ κ νομιζω ολα εχουν ακριβως τα ιδια κενα στις σπειρες αλλα σε πιο κοντινη αποσταση...τετοια ελατηρια εχουν οι ρυθμιζομενες αναρτησεις...κ υπαρχουν κ ρυθμιζομενα τετοια ελατηρια αλλα μην σε μπερδευω...
κοιτα το κοστος δεν ειναι τρελο με 200 ευρω βαζεις...κ αν δεν γουσταρεις τα βγαζει...κρατα τα μαμα δλδ καβατζα Laughing
ακομα θα αρχησει να τριζει πιο γρηγορα το αμαξι με χαμηλωμα Crying or Very sad


Με χαμήλωμα 2 πόντους θα αρχίσει να τρίζει το αυτοκίνητο??? Αλήθεια?? Με 2 πόντους χαμήλωμα?
android - Δευ 04 Φεβ 2008, 00:21:46
Θέμα δημοσίευσης:
με τον καιρο...ειναι καινουριο το αμαξι ακομα...
απλα οταν χαμηλωνεις ενα αυτοκινητο....
ολα ερχοντε πιο γρηγορα απ οτι αν ηταν μαμα
οσο πιο λιγο χαμηλωμα τοσο πιο πολυ θα αργηση...οσο πιο μαλακο ενα αμαξι...τυπου βαρκα τοσο πιο δυσκολα τριζει...οσο πιο κουτσουρο ενα αμαξι τοσο πιο ευκολα συντονιζει κ τριζει...δεν γινετε να θες να ναι τραπεζι να περναει την ανωμαλια με την μια να σκαει κατω...να μην παιζει με μποσικα κ να μην ακους κ τπτ....
25mm ειναι τα ελατηρια στο link αντε να βρεις 3mm -35mm στο εμποριο
πιο κατω με μαμα αμορτισερ μην πας με τπτ
red_storm - Δευ 04 Φεβ 2008, 23:31:55
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
με τον καιρο...ειναι καινουριο το αμαξι ακομα...
απλα οταν χαμηλωνεις ενα αυτοκινητο....
ολα ερχοντε πιο γρηγορα απ οτι αν ηταν μαμα
οσο πιο λιγο χαμηλωμα τοσο πιο πολυ θα αργηση...οσο πιο μαλακο ενα αμαξι...τυπου βαρκα τοσο πιο δυσκολα τριζει...οσο πιο κουτσουρο ενα αμαξι τοσο πιο ευκολα συντονιζει κ τριζει...δεν γινετε να θες να ναι τραπεζι να περναει την ανωμαλια με την μια να σκαει κατω...να μην παιζει με μποσικα κ να μην ακους κ τπτ....
25mm ειναι τα ελατηρια στο link αντε να βρεις 3mm -35mm στο εμποριο
πιο κατω με μαμα αμορτισερ μην πας με τπτ


Όταν λές καιρό? 3 χρόνια? Καλά, φαντάζομαι ότι με 2 πόντους δεν θα αρχίσει να τρίζει σαν τρελό! Ερώτηση, τα ελατήρια του link είναι προοδευτικά ή γραμμικά?
android - Τρι 05 Φεβ 2008, 00:27:01
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτησω εγω με την σειρα μου τα ελατηρια που φοραει το gt ειναι πιο χαμηλα απο τα "απλα"207?

γραμικα δεν βρισκεις ευκολα ειδικα για 207 ακομα...
και γενικα για πολλα μοντελα
red_storm - Τρι 05 Φεβ 2008, 00:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
Φαντάζομαι θα είναι λίγο πιο χαμηλά. Δεν ξέρω ακριβώς. Σίγουρα πάντως θα έχει άλλα αμορτισέρ!
myth - Κυρ 17 Φεβ 2008, 08:36:41
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Ελατήρια HR μόνο... στους 3.5 πόντους ...αντιπροσωπεία

φιλε μαριε μπορεις να μου πεις μια τιμουλα για τα ελατηρια και σε ποια αντιπροσωπεια τα εβαλες???....για να μην κανουμε και διαφημιση στειλε μου πμ
WHISPER - Κυρ 17 Φεβ 2008, 13:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
marios206 έγραψε:
Ελατήρια HR μόνο... στους 3.5 πόντους ...αντιπροσωπεία



με ενδιαφερει και εμενα marios206!αν μπορεις στειλε μου και εμενα ενα πμ με πληροφορειες.
p3r1kl1s - Κυρ 17 Φεβ 2008, 20:55:07
Θέμα δημοσίευσης:
Μάγκες ψήνομαι και εγώ για ανάρτησης για το 207 γιατί στα πολλά χλμ θα έλεγα ότι πάω βαρκάδα και όχι βόλτα…
Θα ήθελα κάτι σε πιο αγωνιστικό γιατί μου αρέσει να πατάξω γκάζι στις στροφές «κόντρες».
Δεν με ενδιαφέρει και πολύ η τιμή αλλά το αποτέλεσμα…
Και σας παρακαλώ αν γινόταν να έχω απαντήσεις από εξειδικευμένους γιατί δεν έχω λεφτά για πέταμα
fynos - Κυρ 17 Φεβ 2008, 20:58:58
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε του GT . . . . είναι σίγουρα καλύτερη !
p3r1kl1s - Κυρ 17 Φεβ 2008, 21:00:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μεν ενδιαφέρει κάτι καλύτερο από μαμά ανάρτηση-χαμήλωμα
myth - Κυρ 16 Μάρ 2008, 05:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω και γω με την σειρα μ οτι το GT ειναι λιγο κατσικι(δλδ ψηλο) και θελει λιγο χαμηλωμα...αλλα ρε παιδες το αμαξι ηδη ειναι πολυ σκληρο και βαραει τρελα...απορω πως θα αντεξετε στις λακουβες...και γω σκεφτομαι ενα χαμηλωματακι αλλα δεν νομιζω οτι θα ειναι βολικο και το πολυ σε κανα 1,5 χρονο το αμαξι θα κουδουνιζει ολο...και μην ξεχνατε οτι ζουμε στην ελλαδα...στην αθηνα ειδικα που ειμαι εγω εχω τρελο προβλημα...πολυ λακουβα πολυ μπαπ μπουπ...και πιστευω οτι με μαμα ελατηρια θα στριβει καλυτερα και θα ειναι πιο ελενχομενο,για καλυτερο στριψιμο πας πακετο αμορτισερ ελατηρια..μακαρι να ειχαμε τους δρομους που εχουνε στο εξωτερικο...ΑΛΛΑ αυτο δεν θα γινει ποτε..
Ghost Dog - Κυρ 16 Μάρ 2008, 08:17:56
Θέμα δημοσίευσης:
myth έγραψε:
...πολυ λακουβα πολυ μπαπ μπουπ...και πιστευω οτι με μαμα ελατηρια θα στριβει καλυτερα και θα ειναι πιο ελενχομενο,για καλυτερο στριψιμο πας πακετο αμορτισερ ελατηρια..μακαρι να ειχαμε τους δρομους που εχουνε στο εξωτερικο...ΑΛΛΑ αυτο δεν θα γινει ποτε..
Αυτο ειναι το ρεζουμέ και το εγραψες μονος σου.... Wink
android - Κυρ 16 Μάρ 2008, 23:23:20
Θέμα δημοσίευσης:
μεγαλη σχεση στο κοπανημα εχει το 205-45-17 που φοραει...ηταν ενα εξοτικο νουμερο αυτο πριν μερικα χρονια για μαμα αμαξι Laughing
MEMsound - Κυρ 16 Μάρ 2008, 23:36:20
Θέμα δημοσίευσης:
καλά...
βαλτε καμια ανάρτηση της προκοπής και θα δειτε οτι δεν σας φταίει το λάστιχο...
power - Δευ 17 Μάρ 2008, 00:04:07
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καλά...
βαλτε καμια ανάρτηση της προκοπής και θα δειτε οτι δεν σας φταίει το λάστιχο...


Δηλαδή τι, τόσο χάλια ανάρτηση έχει το 207?
MEMsound - Δευ 17 Μάρ 2008, 00:15:06
Θέμα δημοσίευσης:
μια χαρα ΜΑΜΑ (αναλώσιμα φθηνή) ανάρτηση έχει... πολιτικού αυτοκινήτου
αυτό δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχουν κι αλλες λύσεις... για κάποιον που ζητάει κάτι παραπάνω από "μαμά"... Wink Wink
android - Δευ 17 Μάρ 2008, 16:55:20
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καλά...
βαλτε καμια ανάρτηση της προκοπής και θα δειτε οτι δεν σας φταίει το λάστιχο...

οτιδιποτε αλλο θα χτυπαει πιο πολυ στις λακουβες....εμενα μια χαρα μου ναι στην ανεση ειναι κ παρα πολυ ανετο μαλιστα για μενα Laughing στην ουσια δεν κανει κ κατι τραγικο μην τρελαθουμε για αυτο που ειναι στριβει κτλ η ανεση που χει ειναι μεγαλη μαλλον κ πιο μαλακο απ οτι θα πρεπε Laughing
spiros_z - Πεμ 27 Μάρ 2008, 13:44:37
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες μια ερωτηση:τα συγκεκριμενα hr 3.5mm ταιριαζουν και σε 207 cc?αν ναι ποια η τιμη τους?Ευχαριστω!
PAVLOS_207RC - Πεμ 27 Μάρ 2008, 15:56:40
Θέμα δημοσίευσης: amortiser RC vs. GT
Μαγκες μολις χτες παριγκιλα το 207 RC και ειναι 3 ποντους ποιο χαμιλο απο το GT. μαμα και τα διο Very happy
Jim207GT - Πεμ 27 Μάρ 2008, 16:35:06
Θέμα δημοσίευσης:
Χωρίς να σε στεναχωρήσω έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος (RC kai GT). Άλλα ελατήρια και άλλα αμορτησέρ αλλά ίδιο ύψος. Επίσης έχουν ίδιες αντιστρεπτικές αλλά διαφορετικό πίσω άξονα(30% ποιο σκληρό) τέλος έχουν και κάποιες μικροδιαφορές στα ψαλίδια.
MEMsound - Πεμ 27 Μάρ 2008, 19:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Χωρίς να σε στεναχωρήσω έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος (RC kai GT). Άλλα ελατήρια και άλλα αμορτησέρ αλλά ίδιο ύψος. Επίσης έχουν ίδιες αντιστρεπτικές αλλά διαφορετικό πίσω άξονα(30% ποιο σκληρό) τέλος έχουν και κάποιες μικροδιαφορές στα ψαλίδια.


δηλαδή?
θες να μου το εξηγήσεις γιατί πίσω αν τα ελατήρια ειναι ίδια
και οι αντιστρεπτικές επίσης ίδιες... ποιος πίσω άξονας είναι πιο σκληρός?!?!?!?!? Shocked Shocked Shocked Shocked
android - Πεμ 27 Μάρ 2008, 19:32:35
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Jim207GT έγραψε:
Χωρίς να σε στεναχωρήσω έχουν ακριβώς το ίδιο ύψος (RC kai GT). Άλλα ελατήρια και άλλα αμορτησέρ αλλά ίδιο ύψος. Επίσης έχουν ίδιες αντιστρεπτικές αλλά διαφορετικό πίσω άξονα(30% ποιο σκληρό) τέλος έχουν και κάποιες μικροδιαφορές στα ψαλίδια.


δηλαδή?
θες να μου το εξηγήσεις γιατί πίσω αν τα ελατήρια ειναι ίδια
και οι αντιστρεπτικές επίσης ίδιες... ποιος πίσω άξονας είναι πιο σκληρός?!?!?!?!? Shocked Shocked Shocked Shocked


το οτι τα ελατηρια εχουν το ιδιο υψος κ τα αμορτισερ το ιδιο μεγεθος δεν λεει πως δεν ειναι πιο σκληρα απο του gt...μονο κ μονο αν ειναι πιο σκληρα αυτα... φτιαχνει αρκετα ετσι...αλλα ο αξονας δεν ειναι αμορτισερ κ ελατηρια οπως ειμαι σιγουρος οτι ξερεις ...κ το ιδια αντριστρεπτικη σε μεγεθος δεν εχει να λεει οτι δεν μπορει να ναι πιο ακαμπτη του rc...αυτα τα χει ψαξει κανεις?παντως ετυχε να καβαλησω σε rc κ πραγματικα εχει μια καποια αρκετη διαφορα σε θεμα σκληροτητας που περνεις σαν οδηγος σε σχεση με το gt...
MEMsound - Πεμ 27 Μάρ 2008, 19:43:03
Θέμα δημοσίευσης:
η απορία μου αφορά τον άξονα
ποιο τμήμα του άξονα είναι πιο σκληρό ή διαφορετικό????
μήπως αναφέρεστε στα συνεμπλόκ?
μήπως κάπου εχετε μπερδευτεί?

όταν λέω πιο πάνω "ίδια" (συμφωνα με αυτά που αναφέρθηκε σε προυγούμενα πόστ) εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε ίδια εμφάνιση αλλά σε λειτουργία...
android - Πεμ 27 Μάρ 2008, 23:20:32
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
η απορία μου αφορά τον άξονα
ποιο τμήμα του άξονα είναι πιο σκληρό ή διαφορετικό????
μήπως αναφέρεστε στα συνεμπλόκ?
μήπως κάπου εχετε μπερδευτεί?

όταν λέω πιο πάνω "ίδια" (συμφωνα με αυτά που αναφέρθηκε σε προυγούμενα πόστ) εννοείται ότι δεν αναφέρομαι σε ίδια εμφάνιση αλλά σε λειτουργία...


μωρε εσυ δικιο εχεις αλλα ποιος ειναι 100% σιγουρος να τα πει αυτα...να κανουμε τις σωστες αλλαγες οταν ερθει η ωρα? κ να μην βαλουμε κατι που ναι ιδιο Laughing
ναι ναι η κατασκευη το υλικου του αξονα αλλο?να κανω παρτυ?κ ποσο παει ενας αξονας απο rc?
Jim207GT - Πεμ 27 Μάρ 2008, 23:21:29
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:


δηλαδή?
θες να μου το εξηγήσεις γιατί πίσω αν τα ελατήρια ειναι ίδια
και οι αντιστρεπτικές επίσης ίδιες... ποιος πίσω άξονας είναι πιο σκληρός?!?!?!?!? Shocked Shocked Shocked Shocked


Πρώτον όπως είπα είναι διαφορετικά τα ελατήρια-αμορτησερ μόνο οι αντιστρεπτικές είναι ίδιες. Όσο για τον άξονα προφανός είναι ίδιος οπτικά αλλά 30% πιό άκαμπτος στο RC σε σχέση με το GT και ναι και τα συνεμπλόκ είναι διαφορετικά στο RC.
Jim207GT - Πεμ 27 Μάρ 2008, 23:23:45
Θέμα δημοσίευσης:
Το "ίδιο" που είπα πρίν αναφέρετε στο ύψος των αυτοκινήτων και όχι στην λειτουργία της ανάρτησης.(Για το παλικάρι που έλεγε ότι το RC είναι 3εκ χαμηλότερο από το GT)
PAVLOS_207RC - Παρ 28 Μάρ 2008, 00:17:18
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μου δεν μπορω να πω τιποτα πρως το παρον. απλα στο σινεργιο της πεζο αντιπροσοπιας μου ηπαν ετσι επιδι μετρισαν τα ελατιρια τοθ GT & RC τιν ορα ποθ τα χαμιλοναν και ιδαν τι διαφορα μεταξη τον ελατιριον. τορα ναμε που ψεματα δεν εχουν λογω
makis106 - Σαβ 29 Μάρ 2008, 12:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
Περιμένω απο μέρα σε μέρα το καινούργιο μου Rallάκι και έχω παραγγείλει μαζί κ τα ελατήρια χαμηλώματος που προτείνει η Peugeot -τα Eibach δηλαδή- για άμεση τοποθέτηση πριν το πάρω.
Τα έχει βάλει κανείς? Απο σκληρότητα τι λένε? Ακούγεται πολύ στις ανωμαλίες?
booster - Παρ 18 Απρ 2008, 01:28:12
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγω θέλω να τα βάλω γιατί όντως είναι ψηλό και λίγο ατσούμπαλο. Αλλά τι δρόμοι είναι αυτοί...Σήμερα όπως το έπλενα είδα στο μπροστά αριστερό pzero nero ένα καρούμπαλο ΝΑ..πάει για πέταμα το λαστιχάκι...
makis106 - Παρ 18 Απρ 2008, 12:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ τα έβαλα τελικά, πριν το πάρω στα χέρια μου. κυρίως λόγω ύψους, ήταν πολύ ψηλό.
Καταρχήν έδειξε πάρα πολύ εμφανισιακά.
Όσον αφορά την ανάρτηση, δεν ξέρω πως ήταν η δική του, αλλα αυτή είναι αρκετά σκληρή, δεν κουνιέται το αμάξι στη στροφή.
Απ την άλλη ακούγεται αρκετά στις ανωμαλίες του δρόμου και αν οι δρόμοι που κινείσαι είναι χάλια, θα σε κουράσει λίγο. Πάτως πιστεύω γενικά οτι αξίζει τον κόπο.
zaf - Παρ 18 Απρ 2008, 13:54:27
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Εγώ τα έβαλα τελικά, πριν το πάρω στα χέρια μου. κυρίως λόγω ύψους, ήταν πολύ ψηλό.
Καταρχήν έδειξε πάρα πολύ εμφανισιακά.
Όσον αφορά την ανάρτηση, δεν ξέρω πως ήταν η δική του, αλλα αυτή είναι αρκετά σκληρή, δεν κουνιέται το αμάξι στη στροφή.
Απ την άλλη ακούγεται αρκετά στις ανωμαλίες του δρόμου και αν οι δρόμοι που κινείσαι είναι χάλια, θα σε κουράσει λίγο. Πάτως πιστεύω γενικά οτι αξίζει τον κόπο.


Μπορεις να μου πεις μια τιμουλα για τα ελατηρια?
makis106 - Σαβ 19 Απρ 2008, 07:07:13
Θέμα δημοσίευσης:
160 €, όλες οι αντιπροσωπείες μάλλον το ίδιο τα χρεώνουν.
zaf - Σαβ 19 Απρ 2008, 11:18:57
Θέμα δημοσίευσης:
thanks
pol - Πεμ 24 Απρ 2008, 08:37:48
Θέμα δημοσίευσης: 207 gt
γεια σασ οταν του βαζεισ τα ελατηρια η μασκα μπροστα κατεβενει και αυτη γιατι ιδη ειναι πολυ χαμηλη και φοβαμε μη βρισκς στ γκαρασ μου
android - Πεμ 24 Απρ 2008, 13:15:47
Θέμα δημοσίευσης:
το μαυρο λαστιχοπαλτικο ειναι χαμηλο...αυτο βγαινει μονο του ετσι κ αλλιως μια μλκ ειναι Laughing
power - Πεμ 24 Απρ 2008, 13:19:28
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 gt
pol έγραψε:
γεια σασ οταν του βαζεισ τα ελατηρια η μασκα μπροστα κατεβενει και αυτη γιατι ιδη ειναι πολυ χαμηλη και φοβαμε μη βρισκς στ γκαρασ μου


Τον ίδιο ενδοιασμό έχω και γω. Αν βγει το μαύρο πλαστικό θα φαίνονται τπτ τρύπες ή θα είναι οκ?
Touristas - Παρ 25 Απρ 2008, 06:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
το μαυρο λαστιχοπαλτικο ειναι χαμηλο...αυτο βγαινει μονο του ετσι κ αλλιως μια μλκ ειναι Laughing


Είσαι σίγουρος πως είναι μια μλκ και δεν παίζει κάποιο ρόλο….??
power - Παρ 25 Απρ 2008, 10:35:24
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
android έγραψε:
το μαυρο λαστιχοπαλτικο ειναι χαμηλο...αυτο βγαινει μονο του ετσι κ αλλιως μια μλκ ειναι Laughing


Είσαι σίγουρος πως είναι μια μλκ και δεν παίζει κάποιο ρόλο….??


Δηλαδη τι ρολο μπορει να παιζει?
Touristas - Παρ 25 Απρ 2008, 10:55:11
Θέμα δημοσίευσης:
Μικραίνει την απόσταση του προφυλακτήρα από το έδαφος και αναγκάζει των αέρα να κινηθεί ποιο γρήγορα από το κάτω μέρος του αυτοκινήτου.
android - Παρ 25 Απρ 2008, 15:11:40
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Μικραίνει την απόσταση του προφυλακτήρα από το έδαφος και αναγκάζει των αέρα να κινηθεί ποιο γρήγορα από το κάτω μέρος του αυτοκινήτου.


δλδ οταν εσυ το κατεβασεις 3.5cm δεν του μικρενεις την αποσταση?
πρεπει να χει κ αυτο να το αφησεις σε κανα θησειο μερια καλιθεα κτλ?
εχει βγαλει κ η apex 3.5cm ελατηρια
Touristas - Σαβ 26 Απρ 2008, 07:10:18
Θέμα δημοσίευσης:
Πρόσεξε να δεις , είχε και το δικό μου τέτοιο πράμα και δεν το έβγαλα ακόμα και χαμηλωμένο που είναι το αμάξι. Ο λόγος , αυτό είναι κουμπωτό στων προφυλακτήρα και αν το βγάλεις εκτός ότι θα δείχνει πολύ άσχημα η εγκοπές που έχει θα διαταράσσουν την ροή του αέρα.
Επίσης αυτή τη στιγμή το δικό μου βρίσκει πολύ ποιο εύκολα από ένα χαμηλωμένο 207 μιας και έχω και το body kit που μείωσε την απόσταση του εμπρός προφυλακτήρα από το έδαφος.
Υπ’ όψει το body kit είναι εργοστασιακό και για να μπει το πρόσθετο κομμάτι εμπρός αυτό πλαστικό βγαίνει.
makis106 - Τρι 29 Απρ 2008, 12:12:38
Θέμα δημοσίευσης:
Κ εγω που το έχω χαμηλώσει, δεν θα το βγάλω, δεν νομίζω οτι υπάρχει λόγος να βγει, ίσα ίσα που όταν το ακούω να βρίσκει, εντείνω την προσοχή μου κ προσέχω μήπως βρει κ ο προφυλακτήρας, κάτι σαν προειδοποιητικό. Άλλωστε δεν παθαίνει τίποτα, είναι πολυ ελαστικό, συν το ότι δείχνει κ πιο όμορφο...
power - Τρι 29 Απρ 2008, 14:26:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα με τα ελατήρια τι λέει έγινε πιο σκληρό, κοπαναει καθόλου?
makis106 - Τρι 29 Απρ 2008, 14:33:01
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν μπορώ να σου δώσω απάντηση, καθώς δεν ξέρω πως ήταν με τα δικά του ελατήρια, το χαμήλωσα στην αντιπροσωπεία πριν το πάρω κ έτσι δεν μπορώ να συγκρίνω.
Πάντως θεωρώ οτι είναι αρκετά σκληρό κ κοπανάει αρκετά όταν ο δρόμος δεν είναι πολύ της προκοπής. Κατα τα άλλα... τρένο!
power - Τρι 29 Απρ 2008, 14:40:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τι μαρκα εβαλες?
Τιμη μαζι με περαστικα?
makis106 - Τρι 29 Απρ 2008, 14:51:58
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα αυτά που προτείνει η Peugeot, τα οποία κ καλά είναι Peugeot Sport, όπως θα δεις κ στη διαφήμιση του Κόνδωρα, http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11375
άλλα στην πραγματικότητα είναι Eibach! Η αντιπροσωπεία μου τα χρέωσε 160€, όσο τα χρεώνει κ ο Κόνδωρας. Η τοποθέτηση δεν ξέρω πόσο ακριβώς πήγε γιατί την πέρασα στα 500€ εξοπλισμού που αντάλλαξα με το ποδήλατο.
thanos75x - Σαβ 31 Μάϊ 2008, 15:03:38
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγω στο RC το οποιο παρελαβα εχθες ειχα παραγγειλει τα ΗR και μου τα περασαν με το που ηρθε το αμαξι δωρο ~280€ εχουν λιανικη.
Το εβγαλα και στην εθνικη και σε επαρχιακο και σε στροφες και ειδα οτι παταει τελεια εκανα 90km απο εχθες το απογευμα Laughing
makis106 - Σαβ 31 Μάϊ 2008, 19:17:04
Θέμα δημοσίευσης:
Καλορίζικο κ καλά χιλιόμετρα. Είμαι σίγουρος οτι είσαι πολύ ενθουσιασμένος! Thumb Left
myth - Κυρ 01 Ιούν 2008, 12:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδες λεω τωρα εγω..μηπως τα ελατηρια την ξεσκισουν την αναρτηση???...γιατι και γω τα ψηνω τα ελατηριακια αλλα καινουργιο αμαξι ειναι μην την διαλυσω μπαμ μπαμ την αναρτηση!!!! Shocked Shocked
power - Κυρ 01 Ιούν 2008, 15:55:56
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικά κάποιος που έχει φορέσει τα ελατήρια μπορεί να μας πει αν βρίσκει αβέρτα ο προφυλακτήρας ή είναι οκ?
makis106 - Κυρ 01 Ιούν 2008, 22:20:30
Θέμα δημοσίευσης:
power έγραψε:
Βασικά κάποιος που έχει φορέσει τα ελατήρια μπορεί να μας πει αν βρίσκει αβέρτα ο προφυλακτήρας ή είναι οκ?


Δεν μπορώ να πω οτι βρίσκει σε τέτοιο σημείο που να μου δημιουργεί ιδιαίτερο πρόβλημα, θέλει λίγο προσοχή σε απότομα σημεία, αλλά δεν το έχω μετανοιώσει που τα έβαλα. Άλλωστε το μόνο που βρίσκει καμια φορά είναι το λαστιχένιο κομμάτι που βρίσκεται στο κάτω μέρος του προφυλακτήρα, το οποίο δεν παθαίνει και τίποτα, ο προφυλακτήρας δεν έχει βρει ποτέ.

myth έγραψε:
ρε παιδες λεω τωρα εγω..μηπως τα ελατηρια την ξεσκισουν την αναρτηση???...γιατι και γω τα ψηνω τα ελατηριακια αλλα καινουργιο αμαξι ειναι μην την διαλυσω μπαμ μπαμ την αναρτηση!!!!


Δεν ξέρω αν την επιβαρύνουν, το μόνο που με απασχολεί, είναι ότι τα πίσω αμορτισέρ δεν έχουν πολύ καλή απόδοση κ δεν ξέρω αν αυτό οφείλεται στο χαμήλωμα. Και το λέω αυτό, επειδή έχω τη δυνατότητα να τα μετράω, καθώς δουλεύω σε Ιδ. ΚΤΕΟ. Εκεί δηλαδή που τα καινούργια αμορτισέρ βγάζουν μια μέτρηση 80-85% maximum, αυτά βγάζουν 40-45%. Τα μπροστινά, είναι ok...
drdino - Κυρ 01 Ιούν 2008, 22:22:27
Θέμα δημοσίευσης:
Tα πίσω αμορτισέρ σου τα μέτρησες όσο ήταν ολοκαίνουρια;
makis106 - Κυρ 01 Ιούν 2008, 22:26:07
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Tα πίσω αμορτισέρ σου τα μέτρησες όσο ήταν ολοκαίνουρια;


Το γνωρίζω οτι όταν τα αμορτισερ είναι καινούργια, μεχρι να στρώσουν δεν βγάζουν καλά ποσοστά, αλλα ακόμη κ μετά απο 3000 χιλ, έχουν ακόμη την ίδια απόδοση... Πιστεύω οτι θα έπρεπε να είχαν βελτιωθεί...
drdino - Κυρ 01 Ιούν 2008, 22:28:05
Θέμα δημοσίευσης:
Πέρα από αυτό, στα αμορτισερόμετρα τα πίσω αμορτισέρ πολλές φορές βγάζουν τρομακτικά χαμηλά ποσοστά, λόγω έλλειψης βάρους για φόρτιση του πίσω άξονα. Και στο δικό μου ας πούμε, όταν τα μέτρησα καινούρια είχαν βγάλει περίπου 40-45%. Τα νούμερα δεν λένε τίποτα, η σύγκριση πριν-μετά λέει...
makis106 - Κυρ 01 Ιούν 2008, 22:35:32
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Πέρα από αυτό, στα αμορτισερόμετρα τα πίσω αμορτισέρ πολλές φορές βγάζουν τρομακτικά χαμηλά ποσοστά, λόγω έλλειψης βάρους για φόρτιση του πίσω άξονα. Και στο δικό μου ας πούμε, όταν τα μέτρησα καινούρια είχαν βγάλει περίπου 40-45%. Τα νούμερα δεν λένε τίποτα, η σύγκριση πριν-μετά λέει...


Το έχω διαπιστώσει αυτό λόγω της δουλειάς μου, αλλα οχι σε τέτοιο ποσοστό, εδω το 106 μου που ήταν 300 κιλά στον πίσω άξονα, και με 5 χρόνων αμορτισέρ, έβγαζε 55-60%, δεν το θεωρώ φυσιολογικό για το 207 το 40%, το οποίο στη δουλειά μου σημαίνει προβληματικό αμορτισέρ. Απ την άλλη σύγκριση δεν μπορώ να κάνω γιατί το πήρα χαμηλωμένο απο την αντπροσωπεία. Πάντως θα το ξαναδμετρήσω αύριο, να δω τι γίνεται.
savelilar - Δευ 02 Ιούν 2008, 14:17:44
Θέμα δημοσίευσης: xamiloma
se 10 meres parambanw to 207 rc .
ta h&r einai sklira ematha iparxi alli lish gia elatirio ?
thanos75x - Δευ 02 Ιούν 2008, 14:53:56
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε μου η εννοια σκληρο διαφερει απο ατομο σε ατομο...
Ως 5o αμαξι που αλλαζω και σε ολα ειχα χαμηλωμα απο 60mm , 40mm και σε ενα ρυθμιζομενη αναρτηση FK δεν το βρισκω σκληρο αλλα παρα πολυ καλο και το ΣΚ το εμπασα αρκετα σε στροφές και ειμαι ενθουσιασμενος.
Εκανα προσθηκη τσιμεντου γιατι δεν ανεβαινε το αμαξι στο παρκιν 30mm κατεβηκε δες και στην υπογραφη photo.
Δεν βρισκει πουθενα το αμαξι πρεπει να ειναι πολυ extreme χαντακι ή βαθούλωμα ενταξει μια ζωη χαμηλωμενα αμαξια ειχα θελει προσοχη δεν ειναι το ιδιο...
ypovoleas - Τρι 09 Σεπ 2008, 00:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδια.αυριο βαζω τα ελατηρια της peugeot sport δηλαδη τα eibach -3cm χαμηλωμα(επιτελους βρηκα λεφτα να τα βαλω,αφου τα εχω κλεισει εδω και 3 μηνες!).ελπιζω να "κατσει" λιγο το αυτοκινητο γιατι για sport αμαξι ειναι λιγο ψιλο,τι λιγο δηλαδη........τεσπα.επειδη φοραω εδω και 8.500κμ τα νορμαλ θα μπορεσω να σας πω τις εντυπωσεις μου σε σχεση με πριν.η αληθεια ειναι οτι τα βαζω για λογους αισθητικης.(ειμαι οκ και με την συμπεριφορα των νορμαλ ελατηριων και ειναι ηδη αρκετα σκληρο).
150Ε η τοποθετηση μαζι με ευθυγραμμιση και φυσικα εγγυηση για ενα χρονο νομιζω
θα ανεβασω και φωτο πριν και μετα την τοποθετηση
makis106 - Τρι 09 Σεπ 2008, 08:55:31
Θέμα δημοσίευσης:
Θα "κάτσει" αρκετά και ειδικά μπροστά και θα δείξει πολύ. Αναμένω εντυπώσεις καθώς εγώ τα έβαλα πριν το πάρω στα χέρια μου και δεν ξέρω πως ήταν με τα προηγούμενα ελατήρια... Πάντως μπορώ να πω ότι "βαράει" αρκετά.
ypovoleas - Τρι 09 Σεπ 2008, 12:05:40
Θέμα δημοσίευσης:
απο οτι βλεπω μακη το gt σου που φοραει αυτα τα ελατηρια "εδειξε" πολυ ωραιο.και οπως διαβασα εσυ τα εβαλες απο την αρχη αρα θα σε ενδιαφερει η αποψη μου Laughing
το οτι θα "κοπαναει" με χαλαει λιγο γιατι οπως ξερουμε ειναι ηδη σκληρο.το πισω μερος ειναι ποιο ψηλο απο το μπροστα και δεν ξερω κατα ποσο πολυ θα "κατσει" πισω.τωρα το αφησα στην πεζο,θα παω να το παρω η το απογευμα η αυριο αν δεν προλαβουν γιατι δεν ειχα κανονισει ραντεβου,μονο για αλλαγη λαδιων.θα βαλω τα castrol edge 5w-30.(δεν πιστευω να μου πουν τιποτα λαλακιες επειδη δεν ειναι τοταl χανω την εγγυηση και τετοια) γιατι αρκετα παλικαρια εδω μεσα φορανε τα συγκεκριμενα castrol.10Ε το φιλτρο λαδιου(ελεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!)
εβγαλα φωτο πριν το χαμηλωμα,θα βγαλω μια και μετα και θα τις "ανεβασω" αυριο,μεθαυριο το πολυ Wink
makis106 - Τρι 09 Σεπ 2008, 12:18:23
Θέμα δημοσίευσης:
Κοίταξε, θα κατέβει και πίσω απλά μπροστά χαμηλώνει αρκετά. -Προσοχή μετά στο φρυδάκι που έχει κάτω απο τον προφυλακτήρα, το έχω ξύσει αρκετές φορές, αλλα είναι ελαστικό, δεν παθαίνει τίποτα! Laughing -
Μην κοιτάς το Rallye μου στη φωτό που φαίνεται τόσο χαμηλό πίσω, δεν είναι σε επίπεδο έδαφος. Πάντως δείχνει πολύ.
Όσο για τα λάδια, μην ανησυχείς, εμένα η ίδια η Peugeot στην πρώτη αλλαγή (5000χμ) μου έβαλε Castrol. Μπορείς να βάλεις όποιο λάδι θες, αρκεί να είναι 0-30 ή 5-30 και να καλύπτει τις προδιαγραφές. Άντε, να δούμε και τη φωτο!
ypovoleas - Τρι 09 Σεπ 2008, 20:53:02
Θέμα δημοσίευσης:
εντυπωσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!λοιπον........
(1)ελαχιστα πιο σκληρα απο τα νορμαλ,διαφορα για μενα σχεδον μηδενικη(αυτο ηθελα)
(2)λιγο ποιο στιβαρο στις υψηλες ταχυτητες 140-150κμ,σου εμπνεει περισσοτερη σιγουρια(δεν το ανοιξα πιο πολυ λογο κινησης)
(3)μηδενιστικαν ακομα περισσοτερο οι κλισεις του αμαξωματος στις στροφες
(4)νομιζω λιγο πιο "βαρυ" τιμονι,νομιζω!!!!
(5)χαμηλωσε πολυ μπροστα(το μαυρο πλαστικο μακη "φιλησε" λιγο τον δρομο σε ενα σαμαρακι),πισω αρκετα αν και δεν θα με χαλουσαν -2cm ακομα.
δειχνει πολυ ποιο ομορφο και ποιο "αγριο"

με λιγα λογια αξιζουν τα λιγα λεφτα τους (150Ε τελικα) αν δεν εχεις σκοπο να ριξεις πολυ χρημα και αν θελεις να μεινεις σχεδον στα εργοστασιακα επιπεδα χωρις να αλιωσεις τον "χαρακτηρα" του αυτοκινητου.
τα ελατηρια της eibach για μενα ειναι λιγο απο ολα προς το καλυτερο σε σχεση με τα νορμαλ
Jim207GT - Τρι 09 Σεπ 2008, 21:14:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε με γειές.... Laughing

Το μόνο που μένει είναι να δούμε πόσο θα αντέξουν τα μαμά αμορτησέρ με αυτά τα ελατήρια. Confused
makis106 - Τρι 09 Σεπ 2008, 22:21:14
Θέμα δημοσίευσης:
ypovoleas έγραψε:
εντυπωσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!λοιπον........
(1)ελαχιστα πιο σκληρα απο τα νορμαλ,διαφορα για μενα σχεδον μηδενικη(αυτο ηθελα)
(2)λιγο ποιο στιβαρο στις υψηλες ταχυτητες 140-150κμ,σου εμπνεει περισσοτερη σιγουρια(δεν το ανοιξα πιο πολυ λογο κινησης)
(3)μηδενιστικαν ακομα περισσοτερο οι κλισεις του αμαξωματος στις στροφες
(4)νομιζω λιγο πιο "βαρυ" τιμονι,νομιζω!!!!
(5)χαμηλωσε πολυ μπροστα(το μαυρο πλαστικο μακη "φιλησε" λιγο τον δρομο σε ενα σαμαρακι),πισω αρκετα αν και δεν θα με χαλουσαν -2cm ακομα.
δειχνει πολυ ποιο ομορφο και ποιο "αγριο"

με λιγα λογια αξιζουν τα λιγα λεφτα τους (150Ε τελικα) αν δεν εχεις σκοπο να ριξεις πολυ χρημα και αν θελεις να μεινεις σχεδον στα εργοστασιακα επιπεδα χωρις να αλιωσεις τον "χαρακτηρα" του αυτοκινητου.
τα ελατηρια της eibach για μενα ειναι λιγο απο ολα προς το καλυτερο σε σχεση με τα νορμαλ


Αρα και η μαμά ανάρτηση είναι κάπως σκληρή για τα Ελληνικά δεδομένα (δρόμους).
Οι κλίσεις όντως είναι σχεδόν μηδενικές.
Είδες τι εννοούσα για μπροστά? Εγώ κατεβαίνω καμια φορά στροφιλίκι και σε πέταλο μου βρίσκει. Μην αγχώνεσαι πάντως, το πλαστικό απο κάτω έχει 30€, όταν γρατσουνιστεί άσχημα, απλά το αλλάζεις! Wink
Συμφωνώ κι εγώ στο ότι αξίζει, όσο για τα αμορτισέρ, επειδή έχω τη δυνατότητα να τα μετράω συχνά, μέχρι στιγμής, έχουν την ίδια απόδοση με αυτήν που είχαν και στην αρχή, εδώ και σχεδόν 5 μήνες δηλαδή.
Άντε, καλές βόλτες.
ypovoleas - Τετ 10 Σεπ 2008, 00:50:28
Θέμα δημοσίευσης:
σε ευχαριστω πολυ μακη!να εισαι καλα.
δεν φταιει η αναρτηση,οι δρομοι μας ειναι για τον.............τεσπα Confused
android - Τετ 10 Σεπ 2008, 16:12:03
Θέμα δημοσίευσης:
μετα απο 30.000 χλμ θελω να μου πειτε...αν ειναι οκ θα βαλω κ γω Laughing
makis106 - Τετ 10 Σεπ 2008, 23:28:58
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
μετα απο 30.000 χλμ θελω να μου πειτε...αν ειναι οκ θα βαλω κ γω Laughing


Θυμήσου να με ρωτήσεις σε κάνα χρόνο Exclamation Laughing
ypovoleas - Πεμ 11 Σεπ 2008, 00:00:43
Θέμα δημοσίευσης:
μην φοβασαι θα εχεις ενα χρονο εγγυηση..........
GIORGHS-4- - Παρ 19 Σεπ 2008, 19:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν.......επειδή ήθελα κι εγώ να το χαμηλώσω και πήγα και μίλησα με τον μάστορα της peugeot το χαμήλωμα δεν είναι τόσο απλή υπόθεση τελικά......
Απ' ότι μου είπε τέλος πάντων το να αλλάξεις μόνο ελατήρια είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις, πρώτον γιατί τα αμορτισέρ ειναι σχεδιασμένα για συγκεκριμένη διαδρομή και με το χαμήλωμα την μικραίνεις άρα μικραίνει και η ζωή τους κατά πολύ..!! Και δεύτερον γιατί όχι μόνο δεν κερδίζεις κράτημα αλλά χάνεις κιόλας!! Για να γινει λοιπόν σωστή δουλειά θέλει ελατήρια αλλά και αμορτισέρ για τα συγκεκριμένα ελατήρια....κάνα χιλιάρικακι δηλαδή...! Γι' αυτό κι εγώ δεν το έχω χαμηλώσει ακόμα.. Confused
Ghost Dog - Παρ 19 Σεπ 2008, 20:53:56
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστα στα ειπε το μαστορι.... Wink
makis106 - Παρ 19 Σεπ 2008, 22:44:16
Θέμα δημοσίευσης:
GIORGHS-4- έγραψε:
Λοιπόν.......επειδή ήθελα κι εγώ να το χαμηλώσω και πήγα και μίλησα με τον μάστορα της peugeot το χαμήλωμα δεν είναι τόσο απλή υπόθεση τελικά......
Απ' ότι μου είπε τέλος πάντων το να αλλάξεις μόνο ελατήρια είναι ότι χειρότερο μπορείς να κάνεις, πρώτον γιατί τα αμορτισέρ ειναι σχεδιασμένα για συγκεκριμένη διαδρομή και με το χαμήλωμα την μικραίνεις άρα μικραίνει και η ζωή τους κατά πολύ..!! Και δεύτερον γιατί όχι μόνο δεν κερδίζεις κράτημα αλλά χάνεις κιόλας!! Για να γινει λοιπόν σωστή δουλειά θέλει ελατήρια αλλά και αμορτισέρ για τα συγκεκριμένα ελατήρια....κάνα χιλιάρικακι δηλαδή...! Γι' αυτό κι εγώ δεν το έχω χαμηλώσει ακόμα.. Confused


Σωστά στα είπε κατά κύριο λόγο, η αλήθεια είναι ότι τα αμορτισέρ δουλεύουν αλλού και ταλαιπορούνται περισσότερο, και το σωστότερο θα ήταν να αλλαχτούν και αυτά. Αν έχεις τη δυνατότητα κάν'το. Εγώ δεν τα άλλαξα, αλλα μέχρι στιγμής, (10300χμ), είναι μια χαρά, (τα μετράω συχνά) όταν τα φτύσουν θα αλλαχτούν.
Στο ότι χάνεις σε κράτημα θα διαφωνήσω, το αμάξι παίρνει ελάχιστες έως μηδενικές κλίσεις σε σχέση με μαμα ανάρτηση που έχω πάρει φίλου μου, δε βρίσκω το λόγο να χάσει.
Και φυσικά οφείλω να παραδεχτώ ότι η αλλαγή έγινε περισσότερο για λόγους εμφάνισης! Wink καμία σχέση Cool
Pughell - Σαβ 20 Σεπ 2008, 10:59:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μακη ο μαστορας σωστα του το ειπε,εσυ εισαι λιγο λαθος εδω... Wink
Οσο χαμηλωνεις,τοσο μικραινει και η ωφελιμη διαδρομη πραγμα που σημαινει οτι σε ανωμαλια,η αναρτηση δεν θα υποχωρησει οσο και η μαμα οποτε θα τερματισει,το αμαξωμα θα αναπηδησει και σε τελικη μορφη,αν καταφερεις να κρατηθεις στον δρομο,θα στριψεις πιο αργα απο μια αλλη Χ αναρτηση με μεγαλυτερη διαδρομη. Exclamation
makis106 - Σαβ 20 Σεπ 2008, 11:07:37
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο με τον μάστορα διαφωνώ εν μέρει, όπως και με σένα σε αυτό το κομμάτι, καθώς στους 5 μήνες συμβίωσης μαζί του (χαμηλωμένο), μόνο μια φορά ένιωσα να τερματίζει η ανάρτησή μου (μπροστά) και αυτό γιατί πέρασα πάνω απο καλό σαμαράκι που φοβήθηκα ακόμη και για τις ζάντες μου. Μπορεί να έχει μειωθεί η διαδρομή μέχρι τον τερματισμό, αλλά πολυ δύσκολα θα τερματίσει, δεδομένου και των σκληρών ελατηρίων που επιτρέπουν ελάχιστα βυθίσματα...
(άλλωστε δεν μιλάμε για κάνα 5άρι πόντους, αλλά για 3)
MEMsound - Σαβ 20 Σεπ 2008, 11:17:15
Θέμα δημοσίευσης:
ολα αυτά δουλευεουν λίγο αθροιστικά.
δηλαδή η μαμα διαδρομή εχει σχεδιαστεί για να δουλεψει και με φορτωμένο αμάξι και με μια σχετική ανωμαλία.
οταν κάποιος τηνμειώσει αναγκαστικά θα πρεπει να κάνει περιορισμούς

επίσης υπάρχει και το θέμα του σωστού ταιριάσματος μεταξυ της σκληρότητας ενός ελατηρίου και της απόσβεσης συμπίεσης & επαναφοράς ενός αμορτισερ το οποίο ειναι αυτό που κάνει ενα αμάξι απολύτως προβλέψιμο και φιλικό ακόμα και στο όριο.

οταν διαταρράσεται αυτό το ταίριασμα τότε υπο φυσιολογικές συνθήκες οδήγησης μπορεί να μην καταλάβεις τίποτα όμως υπό περίεργες συνθήκες πχ πατημένη στροφή με μικροσαμαράκια / ανωμαλία στο δρόμο, απότομη αλλαγή πορέιας κλπ διάφορα περίεργα, τότε ξεχωρίζει η φιλική και προβλέψιμη ανάρτηση από κάτι το οποίο δουλευει μεν... στο περίπου δε ... Wink Wink
Pughell - Σαβ 20 Σεπ 2008, 11:34:40
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον δεν με καταλαβες...
Η αναρτηση δεν προκειται να τερματισει με 20 και 40 ή 60 χιλιομετρα.
Θα τερματισει ομως με 100 ή 120 και τοτε θα παρακαλας να ειναι η Παναγια μαζι σου. Wink

Τα ελατηρια αυτα δυστυχως δεν ειναι πολυ πιο σκληρα ωστε να ειναι σε θεση να διαχειριστουν τα -3 cm που λειπουν με οτι συνεπαγεται αυτο.
Και επειδη δεν μιλαμε για καποιο απλο 207 αλλα για Rallye/GT/RC οπου η αναρτηση ειναι σαφως πιο εξελιγμενη,δεν μπορουμε να πουμε με ακριβεια κατα ποσο ουσια εχουν αυτα τα 3 cm.
Κρινωντας παντως απο τα αντιστοιχα σπορ 106(Rallye/GTi),εκει τα -3cm εκαναν χαωδη διαφορα,προς το χειροτερο φυσικα.
Εκει βεβαια και η διαδρομη ηταν μολις 15cm απο την πληρη εκταση στην πληρη συμπιεση με οτι συνεπαγεται αυτο.
makis106 - Σαβ 20 Σεπ 2008, 11:55:46
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υποστηρίζω ότι είναι η σωστότερη λύση αυτό το χαμήλωμα, αλλα δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι και καταστροφική υπο περιορισμούς βέβαια. Πχ δεν θα πάω ποτέ με 5 άτομα να κάνω μπασίματα κλπ ούτε να πηγαίνω κομμάτια στον κωλόδρομο γιατί τότε όχι απλά θα τερματίσει το αμορτισέρ αλλα θα σπάσει κιόλας.
Όσο για το θέμα του σωστού ταιριάσματος μεταξυ της σκληρότητας ενός ελατηρίου και της απόσβεσης συμπίεσης & επαναφοράς ενός αμορτισερ, το αμορτισερόμετρο το οποίο προσομειώνει όλες τις καταστάσεις πρόσφυσης σε όλο το πιθανό φάσμα συχνοτήτων, με ενθαρύνει, καθώς τα αποτελέσματα δείχνουν ότι η απόσβεση στον μπροστινό άξονα είναι άψογη και στον πίσω ικανοποιητική.
Και Στέλιο πίστεψέ με η ανάρτηση θα τερματίσει πολυ δύσκολά ακόμη και με πάνω απο 120 χαω (δοκιμασμένο, χωρίς φορτίο πάντα)Wink
android - Σαβ 20 Σεπ 2008, 13:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
αμορτισερόμετρο ειναι παγκου μονο..... πανω στο αμαξι με ζαντολαστιχα κτλ δεν μετρας αμορτισερ ελατηριο
makis106 - Σαβ 20 Σεπ 2008, 14:45:39
Θέμα δημοσίευσης:
Και αυτό αμορτισερόμετρο λέγεται, εκτός και αν μας κοροιδεύει η Bosch!!
Μετράς την ανάρτηση γενικότερα, και πιο συγκεκριμένα την πρόσφυση, που βασικό κομμάτι αυτής όμως είναι το αμορτισέρ και το ελατήριο, μια μειωμένη απόδοση πρόσφυσης σε έναν τροχό, στο 99% των περιπτώσεων οφείλεται σε μειωμένης απόδοσης αμορτισέρ, και σπάνια σε άλλες περιπτώσεις, όπως πιθανός λάθος συνδιασμός αμορτισέρ-ελατηρίου.
GIORGHS-4- - Σαβ 20 Σεπ 2008, 16:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Μάνθο...
Τώρα Μάκη αν έχεις μετρήσει το αμορτισέρ όπως λες και βλέπεις οτι συνεργάζεται καλά με τα ελατήρια τι να σου πω...δεν ξερω...
εμένα πάντως μου φαίνεται πιο λογικό να χάσει κράτημα αφού το αμάξι είναι στημένο και μελετημένο με συγκεκριμένο τρόπο και οι αναρτήσεις του προορισμένες για τα συγκεκριμένα ελατήρια...
Και 3cm νομίζω οτι δεν είναι καθόλου λίγο και θα χτυπάει κι άλλο τ αμάξι...
Και φαντάσου οτι το RC που είναι ότι πιο σπορ βγάζει η peugeot τώρα είναι 1.5cm πιο χαμηλό απο το rallye και με πιο σκληρή ανάρτηση...κι εγω κάτι apex ελατήρια ειχα βάλει στο μάτι για 3.5cm αλλά μάλλον άκυρο...δεν λέει μονο για εμφάνιση να χάνεις πιο σημαντικά πραγματα...και ακόμα και σωστά χαμηλωμένο (αμορτισέρ και ελατήρια) σε λακουβες και γενικά σε κακό δρόμο έχει και πάλι καλύτερο κράτημα όπως είναι απ την μάνα του... 2gunfire Pale
akis23 - Σαβ 20 Σεπ 2008, 18:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγω θα ηθελα να το χαμηλωσω λιγο (2 ποντοι μου φτανουν), αλλα εχω εντυπωσιαστει με το κρατημα της μαμα αναρτησης ακομα και σε υψηλες ταχυτητες και δισταζω.
makis106 - Σαβ 20 Σεπ 2008, 19:10:04
Θέμα δημοσίευσης:
GIORGHS-4- έγραψε:
εμένα πάντως μου φαίνεται πιο λογικό να χάσει κράτημα αφού το αμάξι είναι στημένο και μελετημένο με συγκεκριμένο τρόπο και οι αναρτήσεις του προορισμένες για τα συγκεκριμένα ελατήρια...

To αμάξι δεν έχει την ανάρτηση του απόλυτου κρατήματος! Είναι στημένο και μελετημένο για συνδυασμό κρατήματος-άνεσης, υπάρχει και η επιλογή της πιο σπορ ανάρτησης, στην οποία θυσιάζεις την άνεση,αλλά κερδίζεις σε κράτημα (και φυσικά η ρυθμιζόμενη, που δεν θυσιάζεις τίποτα!) Το συγκεκριμένο χαμήλωμα δεν είναι ότι πιο σωστό, αλλα σίγουρα δεν θα χάσεις απο κράτημα.
GIORGHS-4- έγραψε:
Και 3cm νομίζω οτι δεν είναι καθόλου λίγο και θα χτυπάει κι άλλο τ αμάξι...

Δεν είναι και πολύ. Φυσικά και θα χτυπάει κι άλλο!
GIORGHS-4- έγραψε:
Και φαντάσου οτι το RC που είναι ότι πιο σπορ βγάζει η peugeot τώρα είναι 1.5cm πιο χαμηλό απο το rallye και με πιο σκληρή ανάρτηση...

Θυσιάζει λίγο παραπάνω απο άνεση, κερδίζει σε κρατήματα, πιο σωστή λύση, αλλα θα σου κοστίσει κάτι παραπάνω!
GIORGHS-4- έγραψε:
κι εγω κάτι apex ελατήρια ειχα βάλει στο μάτι για 3.5cm αλλά μάλλον άκυρο...

Θα σου μείνουν και τα λεφτά της μετατροπής!
GIORGHS-4- έγραψε:
και ακόμα και σωστά χαμηλωμένο (αμορτισέρ και ελατήρια) σε λακουβες και γενικά σε κακό δρόμο έχει και πάλι καλύτερο κράτημα όπως είναι απ την μάνα του...

Αν το έχεις δοκιμάσει, τότε ξέρεις.
GIORGHS-4- έγραψε:
Τώρα Μάκη αν έχεις μετρήσει το αμορτισέρ όπως λες και βλέπεις οτι συνεργάζεται καλά με τα ελατήρια τι να σου πω...δεν ξερω...

Δεν πειράζει, ξέρω εγώ! Φιλικά Wink
GIORGHS-4- - Κυρ 21 Σεπ 2008, 19:52:46
Θέμα δημοσίευσης:
den eipa egw oti exei tin anartisi tou teleiou krathmatos...esu to les auto... to na dwseis omws lefta gia na to xamilwseis kai na kerdiseis mono se emfanisi den leei kai poli! giati egw pisteuw oti i simperifora tou allazei pros to xeirotero (i exigisi sto post tou manthou terma panw!) me mama amortiser panta..twra oti uparxoun kai oi sport anartiseis kai oi rithmizomenes ennoeitai xairw poli! stin periptwsi tis lakouvas mou to eipe o mastoras den to exw dokimasei kai den kserw kai sigoura. to thema einai na ginei swsti douleia kai oxi na thes se ligo alla amortiser...ektos an sou periseuoun ta lefta! Laughing
volvos - Κυρ 21 Σεπ 2008, 20:16:48
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Δεν υποστηρίζω ότι είναι η σωστότερη λύση αυτό το χαμήλωμα, αλλα δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι και καταστροφική υπο περιορισμούς βέβαια. Πχ δεν θα πάω ποτέ με 5 άτομα να κάνω μπασίματα κλπ ούτε να πηγαίνω κομμάτια στον κωλόδρομο γιατί τότε όχι απλά θα τερματίσει το αμορτισέρ αλλα θα σπάσει κιόλας.
Όσο για το θέμα του σωστού ταιριάσματος μεταξυ της σκληρότητας ενός ελατηρίου και της απόσβεσης συμπίεσης & επαναφοράς ενός αμορτισερ, το αμορτισερόμετρο το οποίο προσομειώνει όλες τις καταστάσεις πρόσφυσης σε όλο το πιθανό φάσμα συχνοτήτων, με ενθαρύνει, καθώς τα αποτελέσματα δείχνουν ότι η απόσβεση στον μπροστινό άξονα είναι άψογη και στον πίσω ικανοποιητική.
Και Στέλιο πίστεψέ με η ανάρτηση θα τερματίσει πολυ δύσκολά ακόμη και με πάνω απο 120 χαω (δοκιμασμένο, χωρίς φορτίο πάντα)Wink


ποσα χλμ εχεις κανει με αυτο το σεταπ?
makis106 - Κυρ 21 Σεπ 2008, 23:13:30
Θέμα δημοσίευσης:
10.500
AlienHack - Δευ 22 Σεπ 2008, 10:28:54
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πραγματα ειναι απλα.. οπως τα λετε ολοι εδώ μεσα.

ΤΥΠΙΚΑ τα μαμα αμορτισερ σε οποιοδήποτε αμαξι δεν δεχονται ελατήρια χαμηλόματος, θελει να βάλεις και αναλογα ποιο σκληρά αμορτισερ.
Ο λογος ο γνωστός που υπόθηκε. Δουλευουν "πιεσμενα" , δινουν μεν την αίσθηση ποιο σκληρού αμορτισερ (αφου δουλεύουν σαν να εχει το αμαξι πανω 300κιλά παραπάνω) αλλα λογικά φθήρονται ποιο εύκολα (γιατι δουλευουν υπο πίεση οπως ειπα πριν σαν να εχεις το αμαξι φορτωμένο 300κιλά συνεχεια), ειδικα αν οδηγάς λιγο ατσαλα και τα τερματίζεις συνέχεια ισως σκασουν..

Απο κει και πέρα ειναι μια ΜΕΣΟΒΕΖΙΚΗ και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ λυση. Εγω βρήκα αμορτισέρ μαμα (με 10.000 κμ) με μονο 80Ε και ελατήρια 3cm χαμήλομα αλλα 50 ευρώ και περαστικα 80Ε συνολο 210Ε χαμήλομα 3cm (δεν το εκανα απλος εχω παρει τα υλικα και το σκέφτομαι). Ενώ για αλλαγή σε αμορτισερ και ελατήρια χαμηλόματος θα χρειαστεί ΠΟΛΥ παραπάνω!!

οποτε λογικό οτι πολοι προτημάνε αυτη την πρόχειρη λυση λογο κόστους. και στο φινάλε ας φθήρονται τα μαμα αμορτισερ ποιο γρήγορα. στα 15.000κμ παιρνω αλλα μεταχειρισμένα με 80Ε και τα αλλάζω.. Laughing
makis106 - Δευ 22 Σεπ 2008, 11:46:18
Θέμα δημοσίευσης:
GIORGHS-4- έγραψε:
den eipa egw oti exei tin anartisi tou teleiou krathmatos...esu to les auto... to na dwseis omws lefta gia na to xamilwseis kai na kerdiseis mono se emfanisi den leei kai poli! giati egw pisteuw oti i simperifora tou allazei pros to xeirotero (i exigisi sto post tou manthou terma panw!) me mama amortiser panta..twra oti uparxoun kai oi sport anartiseis kai oi rithmizomenes ennoeitai xairw poli! stin periptwsi tis lakouvas mou to eipe o mastoras den to exw dokimasei kai den kserw kai sigoura. to thema einai na ginei swsti douleia kai oxi na thes se ligo alla amortiser...ektos an sou periseuoun ta lefta! Laughing


Είπα εγώ οτι έχει την ανάρτηση του τέλειου κρατήματος??? Rolling eyes Για ξαναρίξε μια ματιά.
Το να δώσεις λίγα λεφτά για να κερδίσεις σε εμφάνιση και να μη χάσεις σε κράτημα (αντιθέτως μάλιστα), αλλα σε διάρκεια ζωής των αμορτισέρ, κάτι λέει!
Τώρα αν σου περισσεύουν όπως λες, τότε βάζεις ένα ολοκληρωμένο κιτ χαμηλώματος και τότε λέει πολύ!! Cool
Όσο για το αν αλλάζει η συμπεριφορά του προς το χειρότερο, εσύ που τα έχεις δοκιμάσει θα ξέρεις! Εγώ πάντως έχω άλλη άποψη, όπως και αρκετοί άλλοι.
Και όταν σπάσουν, τότε βάζω κάτι καλύτερο, ούτως ή άλλως για πέταμα θα πήγαιναν! Μέχρι στιγμής πάντως, μια χαρά Exclamation

-Και θα σε παρακαλούσα να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες.-
GIORGHS-4- - Δευ 22 Σεπ 2008, 18:19:38
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν σου είπα εγω οτι τα έχω δοκιμάσει...μάλλον μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε...εγώ σου είπα τι μου φαίνεται λογικό και τι μου είπε ο μάστορας της peugeot, που κάτι πρέπει να ξέρει κι αυτος....αυτά...γειά μας.. Shoot
volvos - Δευ 22 Σεπ 2008, 18:37:10
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην να ξεκαθαρισουμε κατι αυτα ολα τα ελατηρια χαμηλωματος ειναι πιο μαλ**α σε απολυτες τιμες σκληροτητας απο τα μαμα...αλλιως θα επεφταν σφραγισματα μεσα στο αμαξι. αν εσυ το νιωθεις πιο σκληρο ειναι απο τη μειωμενη διαδρομη....μετρημενο αυτο.

αρα με αντικειμενικα κριτηρια δε γινεται να στριβει πιο γρηγορα...

επισης με αντικειμενικα κριτηρια λογω ολων των παραπανω που αναφερανε οταν βαζεις ελατηρια χαμηλωματος μειωνεις τραγικα τη διαρκεια ζωης των μαμα αμορτισερ...
makis106 - Δευ 22 Σεπ 2008, 18:58:22
Θέμα δημοσίευσης:
GIORGHS-4- έγραψε:
Δεν σου είπα εγω οτι τα έχω δοκιμάσει...μάλλον μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαίνουμε...εγώ σου είπα τι μου φαίνεται λογικό και τι μου είπε ο μάστορας της peugeot, που κάτι πρέπει να ξέρει κι αυτος....αυτά...γειά μας.. Shoot


Έτσι που μας τα λες, σαν να τα έχεις δοκιμάσει είναι αφού είσαι τόσο απόλυτος, πάρε μια βόλτα ένα χαμηλωμένο και μετά πες.
Ο μάστορας της peugeot προτιμάει να το αφήσεις όπως είναι, γιατί δεν έχει καμία όρεξη να μπλέξει με εγγυήσεις άμα τα παίξει κάνα αμορτισέρ!
Εγώ είπα τι λέει η συμπεριφορά του αμαξιού, τι λέμε όσοι τα έχουμε βάλει και τι λένε οι μετρήσεις, όποιος κατάλαβε, κατάλαβε, δεν θα ασχοληθώ άλλο.
Το θέμα εξαντλήθηκε. Closed Topic
ypovoleas - Δευ 22 Σεπ 2008, 21:30:59
Θέμα δημοσίευσης:
μακη εγω βλεπεις δεν απανταω,εσυ τι καθεσαι και ασχολησε?ας λεει ο καθενας οτι θελει,αν εσυ εισαι ευχαριστημενος με τα ελατηρια οπως και γω αυτο αρκει.......και ασε τους αλλους να κανουν αναλυσεις χωρις να εχουν οδηγησει το αμαξι και να ξερουν Wink
makis106 - Δευ 22 Σεπ 2008, 21:36:06
Θέμα δημοσίευσης:
Wink
Lefter1s RC - Τετ 08 Οκτ 2008, 18:24:51
Θέμα δημοσίευσης:
Σημερα περασα 1 βολτα απο την Peugeot της Πατρας κ μετα απο σχετικη κουβεντα με 1 τεχνικο, ενημερωθηκα οτι υπαρχουν ελατηρια χαμηλωματος για 207 RC απο την Peugeot, τα οποια ειναι μαρκας Pegeuot, αποκλειστικα για 207 κ κανουν κ 1 μηνα για παραδωση επειδη, ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ, ερχονται απο Γαλλια.
Εχει ξαναακουσει κανεις αυτο το σεναριο?
android - Τετ 08 Οκτ 2008, 18:28:45
Θέμα δημοσίευσης:
Lefter1s RC έγραψε:
Σημερα περασα 1 βολτα απο την Peugeot της Πατρας κ μετα απο σχετικη κουβεντα με 1 τεχνικο, ενημερωθηκα οτι υπαρχουν ελατηρια χαμηλωματος για 207 RC απο την Peugeot, τα οποια ειναι μαρκας Pegeuot, αποκλειστικα για 207 κ κανουν κ 1 μηνα για παραδωση επειδη, ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΕΓΟΜΕΝΑ, ερχονται απο Γαλλια.
Εχει ξαναακουσει κανεις αυτο το σεναριο?


η Peugeot σκετο ?
οχι Peugeot sport?χλωμο
makis106 - Τετ 08 Οκτ 2008, 18:39:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβώς! Η peugeot αποκλείεται να έβγαλε ελατήριο για χαμήλωμα, η Peugeot sport μπορεί! Άλλα για άλλη μια μπαρούφα αντιπροσώπου το βλέπω.
Αν είναι Peugeot sport, πες του να στα φέρει, άλλα να το γράφει επάνω, μαζί με τους αντίστοιχους κωδικούς για να μπορείς να το διασταυρώσεις και απο το site της Peugeot sport! Αν ισχύουν όλα αυτά καλώς, αλλιώς ας τα κάνει επιστροφή Exclamation Wink
207 GT HRAKLEIO - Τετ 26 Αύγ 2009, 22:55:01
Θέμα δημοσίευσης: 207 - ΑPEX ελατήρια (-4,5 cm) σε 207 rallye ?
Γεια σας παιδιά!
ενας φίλος φοράει σε 207 rallye apex 4,5 cm!
Αγχώνεται πολύ όμως τελευταία μήπως και πάθει κάποια ζημιά το αμάξι..
Εγω του λέω οτι είναι υπερβολικό το χαμήλωμά του (ζορίζετε ημιαξόνιο -και όχι μόνο)! Crying or Very sad
Τι λέτε?
makis106 - Τετ 26 Αύγ 2009, 23:39:19
Θέμα δημοσίευσης:
Βασίλη μέχρι και 3cm που φοράω κ εγώ νομίζω ότι είναι ανεκτό, αν δεις ψαλίδια, ημιαξόνια, ημίμπαρα, ακρόμπαρα κλπ. δουλεύουν πλέον οριζόντια. Οτιδήποτε χαμηλώτερο πιστεύω ότι ταλαιπωρεί παραπάνω και αυξάνει τις φθορές στα προαναφερθέντα όπως και σε αμορτισέρ...
Giannis307 - Τετ 26 Αύγ 2009, 23:49:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει να κανει μαυτο που ειπε και ο προλαλησαντας....αν κατεβει το υψος τοσο που να περαστει το επειπεδο με το δρομο εχει θεμα...
Αλλα καθε αυτοκινητο εχει διαφορετικο σημειο λογο διαφορας στις διαδρομες τβν αμορτισερ....εμενα στο 307 ειμαι 5.5 ποντους κατω και ψαλιδια ειναι με ελαχιστη αποκλιση απο το επιπεδο...δλδ ο μισοςπντος μπορουσε να λειψει... αλλα ως τωρα ολα κυλανε μια χαρα και δεν ειχα καποια φθορα....
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 02:26:04
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Εχει να κανει μαυτο που ειπε και ο προλαλησαντας....αν κατεβει το υψος τοσο που να περαστει το επειπεδο με το δρομο εχει θεμα...
Αλλα καθε αυτοκινητο εχει διαφορετικο σημειο λογο διαφορας στις διαδρομες τβν αμορτισερ....εμενα στο 307 ειμαι 5.5 ποντους κατω και ψαλιδια ειναι με ελαχιστη αποκλιση απο το επιπεδο...δλδ ο μισοςπντος μπορουσε να λειψει... αλλα ως τωρα ολα κυλανε μια χαρα και δεν ειχα καποια φθορα....



εγω ειχα ενα 207xsi και στα 8000 χλμ πηγα και εβαλα τα viden νομιζω τα λεγανε 6 ΠΟΝΤΩΝ χαμηλωματος ελλατηρια και μετα στα 24000 περιπου εβαλα και bilstein...σας πληροφορω οτι το πουλησα με 35000 και δεν ειχε παθει ποτε τιποτα...ουτε ακρομπαρα ου τε ψαλιδια ουτε τιποτα!!!αλλα παιδια το προσεχα ε δεν το πηγαινα και οπου να ναι!!!
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 27 Αύγ 2009, 02:27:08
Θέμα δημοσίευσης:
sorry 307 xsi 1.6 ηθελα να πω πιο πανω:lol: Laughing Laughing Laughing Laughing
Panos_Rallye207 - Πεμ 01 Οκτ 2009, 21:38:48
Θέμα δημοσίευσης: ΧΑΜΗΛΩΜΑ ΓΙΑ 207 RALLYE
Παιδια φοραω ελατηρια Eibach 3αρια αλλα θελω και αλλο χαμηλωμα...Τι θα προτεινετατε?? Smile
dimkeras - Πεμ 01 Οκτ 2009, 21:44:22
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=10329

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=13580

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=17179

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=14276

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=11388

Ψάχνεις και βρίσκεις Wink
mez - Παρ 02 Οκτ 2009, 09:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
Να μην το χαμηλώσεις άλλο... Shocked
makis106 - Παρ 02 Οκτ 2009, 09:32:05
Θέμα δημοσίευσης:
mez έγραψε:
Να μην το χαμηλώσεις άλλο... Shocked

+1
stergios207 - Τρι 13 Οκτ 2009, 13:02:19
Θέμα δημοσίευσης: Ποιας εταιριας ειναι τα ελατηρια που βαζει η Peugeot Sport?
Επειδη τελη του μηνα περιμενω το rallye (facelift) θα θελα καποιος να μου πει αν γνωριζει η peugeot sport τι ελατηρια βαζει.Ξερω οτι ειναι τα τριαρια αλλα δεν ξερω ποιας εταιριας ειναι.Ευχαριστω!
MEMsound - Τρι 13 Οκτ 2009, 13:29:17
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχην καλώς ηρθες...
για κάνε μια βόλτσα από δω να συστηθείς και πες και ενα γεια σας...
http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=59



πιο ραλλυε περιμένεις βρε παλικάρι μου?
προφανώς εννοείς το 207... αλλα δεν το γράφεις...

που διάβασες ή ποιος στο ειπε οτι πουλάει η Peugeot Sport ελατηρια για το 207?

και τι εννοείς 3άρια?
μείων 3 πόντους χαμηλώματος?


κάποια ελατηρια που κυκλοφορουν σε αντιπροσωπίες peugeot δεν ειναι Peugeot Sport (=απευθείας από Γαλλία) και που βάζουν οι αντιπροσωπίες για "σπορ εμφάνιση". Είναι αν δεν κάνω λάθος ειναι Eibach ή HR, και σου προτίνω να ΜΗΝ τα βάλεις γιατι με ζόρικη* οδήγηση τα αμορτισερ σου σε περιπου 25000κμ τα αμορτισερ σου θα θελουν αλλαγή (ουτως ή αλλως) και με τα πιο κοντα ελατηρια η οδικη συμπεριφορα ειναι πολυ χειρότερη.

Κράτα το με τα εργοστασιακά ελατηρια και οταν διαλυθουν τα αμορτισερ βάλε ενα καλό σετ ανάρτησης (ταιριασμένο αμορτισερ και ελατηριο)





*εκτός και αν δεν σε ενδιαφέρει η αποτελεσματικότητα και απόδοση της ανάρτησης παρα μόνο η (πιο χαμηλή) εμφάνιση οποτε βάλε τα ελτηρια... Wink


(το παρών τοπικ θα εμσωματωθεί στο ηδη υπαρχων σχετικό τόπικ)
stergios207 - Τρι 13 Οκτ 2009, 13:42:34
Θέμα δημοσίευσης:
Καλως σας βρηκα!!!!

Μεσα απο την peugeot μου ειπαν πως μπορω να χαμηλωσω τα αυτοκινητο μονο με ελατηρια οπως επισης απο 150 αλογα να το παω στα 175.Ο Κονδωρ μου ειπαν πως ασχολειται με αυτα.Επισης μου ειπαν πως χαμηλωνει 3 ποντους.
MEMsound - Τρι 13 Οκτ 2009, 13:54:25
Θέμα δημοσίευσης:
απο την λιον στο ειπαν αυτό?
αυτο με το πρόγραμμα που εβαζαν στον κονδωρα από τα 150 στα "οσα" αστο...
για τα ελατηρια σου εγραψα πιο πάνω

την κυριακη ειχα την χαρά να οδηγησω 207rc (που θεωρητικά εχει λιγο πιο σκληρα αμορτισερ από το gt/rallye) με 35000 και αυτα τα ελατηρια χαμηλώματος και αμεσως μετα 207ραλλυε με 11000κμ με τα εργοστασιακα του αμορτισερ/ελατηρια (σημείωση και τα 2 αμάξια φουλ 1ο σταδιο φυρω στα 220αλογα το rc γυρω στα 200 το rallye με το ιδιο μπλοκε quaife και τα δυο) και τα ραλλυε ηταν πιο ομαλο και ισοροπημένο στις αντιδράσεις του. Και τα δυο πάντως θα βάλουν κάποια σοβαρη ανάρτηση στο μέλλον... Wink )
Ilias207Rallye - Τρι 13 Οκτ 2009, 13:58:40
Θέμα δημοσίευσης:
Tα peugeot sport ελατηρια ειναι μαρκας eibach..
Τα εβαλε προσφατα ενας φιλος σε le mans και με εβαλε σε σκεψεις...! Very happy
makis106 - Τρι 13 Οκτ 2009, 14:17:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ilias207Rallye έγραψε:
Tα peugeot sport ελατηρια ειναι μαρκας eibach..

+1
Τα έχω τοποθετημένα απο όταν το πήρα, 30000χλμ, και τα αμορτισέρ έχουν ακριβώς την ίδια απόδοση που είχαν με 0 χλμ. (μετρημένα) Wink
surgeon - Τρι 13 Οκτ 2009, 14:25:21
Θέμα δημοσίευσης:
Το αμαξι δειχνει σαφως ποιο ωραιο με τα τριποντα αλλα χαλαει το πατηματου, τουλαχιστον στο rallye.
vaggelisgr - Τετ 21 Οκτ 2009, 19:21:15
Θέμα δημοσίευσης: SOS 207 rallye αναρτηση μαμα και προβλημα
παιδες γεια χαρα. εχω το rallye το 207 εδω και δυο χρονια σχεδον.θελω τη βοηθεια σας στο εξης θεμα. απο οταν το πηρα το αμαξι το κατεβασα 3,5 cm με ελατηρια HR με τη μαμα αναρτηση φορεμενη ως και σημερα.ολα οκ μεχρι πριν τρεις μερες. αρχισα να ακουω απο μπροστα αριστερα στον τροχο ενα γκαπ γκαπ σε πολυ χαμηλες ταχυτητες, πρωτη δευτερα και οταν το αφηνα να τσουλισει με νεκρα. λες και εβρισκε ο τροχος σε κατι πλαστικο κατι τετοιο.απο χτες δυστυχως προστεθηκε και αλλος ηχος απο το ιδιο σημειο,οταν στριβω τιμονι δεξια ακουγεται κρακ κρακ και οταν το παω αργα και παταω αποτομα το γκαζι και το αφηνω αμεσως ακουγεται το κρακ αυτο, σαν να ναι το πιατο του αμορτισερ, η βαση του, ενα τετοιο πραγμα.το παω μια φορα στη πεζω δεν ειναι τπτ μου λενε. το ξαναπαω σημερα τους κανω βολτα και ως εκ θαυματος τα ακουνε σημερα ολα αυτα.το αφηνω εκει, και τελικα μου λενε πως το αμαξι εχει προβλημα στα μπροστα τα αμορτισερ και να περασω αυριο απο κει να το συζητησουμε (δεν μου αρεσε καθολου αυτο). να σημειωσω πως οι ηχοι που ανεφερα ξεκινησαν εντελως ξαφνικα, χωρις να σκασω σε καμια λακουβα κτλ..το αμαξι εχει ακομα δυο μηνες εγγυηση βεβαια αλλα...μολις τους το πηγα , φυσικα , σχολιασαν και ρωτησαν αν το χω χαμηλωσει..και δεν το αρνηθηκα αφου ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιον..τι περιμενω να ακουσω αυριο τωρα σαν πονηρος και γω.. "κυριε εχετε το εν λογω προβλημα λογω κακης επιλογης aftermarket ελατηριων και μη προτεινομενου ζευγαρωματος. η βλαβη στα αμορτισερ σας δυστυχως προκληθηκε απο εκει..λυπουμαστε μα σε αυτην την περιπτωση παυει να ισχυει η οποια εγγυηση " αυτο περιμενω εγω λεω τωρα...την ακουω τη λυπητερη τι κανω? ¨1) να πλακωθω με την πεζω, 2) να πω αντε γεια σας και σεις, 3) ευκαιρια για aftermarket αναρτηση με τα ηδη υπαρχοντα ελατηρια? εδω καλειστε να βοηθησετε ολοι σας αν και εχω διαβασει τα θεματα σχετικα με την αναρτηση σε 207 rallye κτλ. λεω τον πονο μου και να με συγχωρεσετε αλλα ειδα οτι πολλα παληκαρια εχουν κανει το ιδιο χαμηλωμα μονο με ελατηρια και να φυλαχτουν και αυτοι!! ενας να την παταει και να προλαβαινουν οι υπολοιποι που λενε! αναμενω με ενδιαφερον απαντησεις.. ευχαριστω, τα λεμε
Jim207GT - Τετ 21 Οκτ 2009, 21:08:18
Θέμα δημοσίευσης:
Το φωνάζουμε εδώ και καιρό τα ελατήρια χαμηλώματος καταστρεφουν τα αμορτησέρ(μαμά).ΤΕΛΟΣ.Άσε που είναι και πιο χάλια η συμπεριφορά του αυτ/του.
Αυτό θα σου πούν και στην Peugeot και θα έχουν απόλυτο δίκαιο.
Σα πιό φθηνή λύση είναι να πάρεις 4bilstein B8 κοντά στα 550€ έχουν και να κρατήσεις τα έλατήρια σου.
bagosgt - Τετ 21 Οκτ 2009, 21:19:17
Θέμα δημοσίευσης:
Jim207GT έγραψε:
Το φωνάζουμε εδώ και καιρό τα ελατήρια χαμηλώματος καταστρεφουν τα αμορτησέρ(μαμά).ΤΕΛΟΣ.Άσε που είναι και πιο χάλια η συμπεριφορά του αυτ/του.
Αυτό θα σου πούν και στην Peugeot και θα έχουν απόλυτο δίκαιο.
Σα πιό φθηνή λύση είναι να πάρεις 4bilstein B8 κοντά στα 550€ έχουν και να κρατήσεις τα έλατήρια σου.


+1 αλλιως,ηρθε η ωρα για ρυθμιζομενη Wink
vaggelisgr - Τετ 21 Οκτ 2009, 21:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
παλι πατατα εγινε δηλαδη απο οτι φαινεται..απλα τοτε ηταν καλη λυση..τι λενε τα bilstein αυτα? σαν ζευγαρωμα ειναι οκ με τα HR για το rallye?
android - Τετ 21 Οκτ 2009, 22:41:33
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχουν κ κονι... καπου στα 600 θα ναι κ αυτα
περισοτερα δεν ξερω Embarassed
οτι κ να παρεις απο τα 2 θα ναι καλυτερα απο τα μαμα με τα ελατηρια που χεις
ποσα χλμ εχεις ?ετσι για την ιστορια
vaggelisgr - Πεμ 22 Οκτ 2009, 02:57:42
Θέμα δημοσίευσης:
χλμ φιλε μου γυρω στα 35.000 αλλα απο οτι καταλαβα την ακουσα στερεοφωνικα με την ολα κατσταση, αστα...
grpts - Πεμ 22 Οκτ 2009, 14:03:29
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μην αγχωνεσαι καθολου και παλι καλα να λες που σε βγαλαν τοσο πολυ τα αμορτισερ . πετα του πανω 4 bilstein οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω η μια ρυθμιζομενη και θα δεις αναρτηση που θαχεις μετα. καμια σχεση με οτι ειχες μεχρι τωρα ..
vaggelisgr - Πεμ 22 Οκτ 2009, 16:25:24
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες σε συνεχεια του προβληματος μου, πηρα το αμαξι απο την αντιπροσωπεια σημερα, οκ τερμα οι θορυβοι και οι ηχοι.ηταν μου ειπαν τα πιατα, βασεις των αμορτισερ.μου ειπαν 230 κοστος αλλα μετα απο λιγες φωνες και τσαμπουκαδες μαλλον καταφερα να τα βαλω εγγυηση αφου δεν πληρωσα μια τελικα. απλα σιγα σιγα για να μη την ξαναπατησω αρχιζω να κοιταω για τα bilstein που λεγαμε αν και εδω τιμη μου ειπαν 630 γιουργια!! θα το ψαξω παντως πιο διεξοδικα και θα κανω και αυτη την κινηση για καλυτερα παντα. καλο απογευμα σε ολους και ευχαριστω.
grpts - Πεμ 22 Οκτ 2009, 17:21:40
Θέμα δημοσίευσης:
πολλα σου ειπαν bilstein βαζεις με λιγοτερα και προσεξε να παρεις τα κιτρινα που ειναι για χαμηλωμα .καλη συνεχεια
MEMsound - Πεμ 22 Οκτ 2009, 18:04:45
Θέμα δημοσίευσης:
τα 40αρια
MTerry - Πεμ 22 Οκτ 2009, 23:45:23
Θέμα δημοσίευσης:
vaggelisgr έγραψε:
παλι πατατα εγινε δηλαδη απο οτι φαινεται..απλα τοτε ηταν καλη λυση..τι λενε τα bilstein αυτα? σαν ζευγαρωμα ειναι οκ με τα HR για το rallye?

Βεβαιώσου ότι τα ελατηρια που έχεις ειναι για Rallye/Gt
γιατί απο ότι ξέρω πρίν 2 χρόνια η HR εβγαζε μόνο για τις μικρότερες εκδόσεις (1.4) του 207 . . .

Η αντιπροσωπεία που το πήγες μήπως ειναι Γιάννενα ? Very happy
vaggelisgr - Παρ 23 Οκτ 2009, 10:52:16
Θέμα δημοσίευσης:
ναι φιλε μου για το rallye ειναι τα ελατηρια. οσο για την ερωτηση σου ναι απο γιαννενα. οτι αλλες αποριες ρωτας.. και κανα ραντεβουδακι για τσαρκα και καφε και δω γιατι βλεπω πολλοι μαζευτηκαμε και στα μερη μας..να οργανωθουμε και μεις λιγακι.. καλημερες σε ολους..
vaggelisgr - Σαβ 31 Οκτ 2009, 17:09:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα την εφαγα τη φολα και τπτ με τις βασεις, μετα απο τρεις μερες ξανα τα ιδια. ευτυχως τουλαχιστον που δεν πληρωσα μια στην αντιπροσωπεια. δευτερα το αμαξι μπαινει συνεργειο για bilstein αυτα που αναφεραμε και παλιοτερα, κοστος με αγορα τοποθετηση και ευθυγραμμιση 590 ευρω.καλα μου φαινεται, να μην πω αρκετα καλα,. ΥΓ: Μετρησα πριν και τις μπουκαλες του rallye μου για τα αμορτισερ,51 ηταν αν θυμαμαι καλα, οχι 47 που ειναι καποια αλλα, ετσι για την ιστορια. εντυπωσεις απο δευτερα που θα ναι ετοιμο το αμαξι και σωστα ζευγαρωμενο. τις καλησπερες μου.
bagosgt - Σαβ 31 Οκτ 2009, 17:21:24
Θέμα δημοσίευσης:
για δωστε μου τα φωτα σας οποιος ξερει(μανθο εσυ πιστευω θα ξερεις) καθως δεν ειχα ξανακουσει κατι παρομοιο.ρωτησα για ρυθμιζομενη,κ περα απο αρκετες γνωστες εταιριες,μου ειπαν κ για τα κονι.βγαζει λεει ρυθμιζομενη αλλα μονο μπροστα κ πισω ρυθμιζεται απο τις αντιστρεπτικες Shocked πως γινεται αυτο?μηπως εκανε λαθος κ ρωτησε για 106?εγω του ξαναειπα βεβαια 207 ραλλυ κ αυτο επεμεινε οτι γιαυτο ειναι αυτη?πως γινεται να ριθμιστει ετσι η πισω?ισχυει κατι τετοιο?
giannis27 - Σαβ 31 Οκτ 2009, 17:56:57
Θέμα δημοσίευσης:
τα πίσω ρυθμίζονται σε σκληρότητα όταν τα έχεις βγαλμένα τα πατάς να τερματίσουν κ μετά τα στρίβεις ,νομίζω έχουν τρεις σκάλες σκληρότητας .
bagosgt - Σαβ 31 Οκτ 2009, 18:39:02
Θέμα δημοσίευσης:
για υψος λεμεεεεεε.γιαυτι ειπα να απαντησει καποιος που να ξερει.περιμενω απο τους γνωστες,βοβλο,μανθο κτλ να με κατατοπισουν,μηπως αποδειχθει "καλη" λυση.τα μπροστα λεει ρυθμιζονται αλλα τα πισω τα ρυθμιζεις απο αντιστρεπτικες....
android - Σαβ 31 Οκτ 2009, 19:06:39
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
για υψος λεμεεεεεε.γιαυτι ειπα να απαντησει καποιος που να ξερει.περιμενω απο τους γνωστες,βοβλο,μανθο κτλ να με κατατοπισουν,μηπως αποδειχθει "καλη" λυση.τα μπροστα λεει ρυθμιζονται αλλα τα πισω τα ρυθμιζεις απο αντιστρεπτικες....



κανε υπομονη κανα μηνα...κατι ετοιμαζεται και ακουει στο ονομα gaz

αλλα εσυ ο παλιο κοντρακιας τι τα θες αυτα? Laughing
georgoulinio - Σαβ 31 Οκτ 2009, 20:10:49
Θέμα δημοσίευσης: bagosgt
οτι να ναι λενε μερικοι.απο που και ως που εχει αντιστρεπτικες το 207 δεν μπορω να καταλαβω.βαγγο ειμαι μηχανικος σε αντιπρωσοπεια της peugeot.το 207 δεν εχει πισω ρε φιλε ραβδους και χαμιλωνει μονο με α/κ ελλατηριων.οτι να ναι λενε μερικοι.
bagosgt - Κυρ 01 Νοέ 2009, 09:17:51
Θέμα δημοσίευσης:
το ξερω φιλε μου,γιαυτο το λογο ρωτησα κ εγω.κ του ειπα κιολας οτι πισω εχει ελατηρια το δικο μας για να χαμηλωσει κ αυτος επεμενε να μου λεει κατι για αντιστρεπτικες κτλ κτλ πραγμα που δε πολυκαταλαβαινα γιατι ειχα πολυ δουλεια(τα λεγαμε στο τηλ.)
γιατι ρε γιωργη,ποιος σου ειπε οτι οι παλιοκοντρακηδες δε στριβουν?? στην εκδρομη που ειχαμε παει βορεια ευβοια εδειξα οτι δε μου αρεσει? Wink απλα για τετοιες δουλειες εχουμε το μηχανακι(κ για γκαζι κ για στριψιμο),αλλα μιας κ εχουμε δωσει ενα σκασμο λεφτα για το αμαξι,ας κανουμε κατι ολοκληρομενο κ οχι μισα πραγματα.
κ τελος,φιλος μηχανικος μου εδωσε τιμη για την KW βαριαντ 1,950 ευρω τοποθετημενη.κ καποιος αλλος φιλος μου εδωσε τιμη για ρυθμιζομενη,με 36 ρυθμισεις μου ειπε,μεχρι κ bounce rebounce ρυθμιζεις,στα 1000 ευρω,αλλα δε θυμαμαι το ονομα μιας κ με αυτον μιλησα στο τηλ. κ παλι πνιγομουν στη δουλεια.ανεφερε κατι σαν SPL αλλα δεν ακουσα,κ δε ξερω καν τι μπορει να ειναι.αν ξερει καποιος η εχει ακουσει κατι...(αν ακουσω το ονομα μαλλον θα θυμηθω Embarassed )
MEMsound - Κυρ 01 Νοέ 2009, 09:42:44
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε να σε ξεμπερδεψω...

Λοιπόν:

και πίσω και εμπρός στο 207 το υψος ρυθμίζεται από τα ελατηρια (ειτε βάλεις απλά ελατηρια χαμηλώματος, που δεν το προτινω για κανενα λόγω, είτε βαλεις στενά ελατηρια σε πιατελα ρυθμιζόμενου υψους που το προτίνω ανεπιφυλακτα)

οι αντιστρεπτικές σε κανένα αμάξι δεν ρυθμίζουν το υψος. Από τις αντιστρεπτικές εξαρταται η κλίση του αυτοκινητου στις στροφες.

στα 106/206/306/205 κλπ κλπ που πίσω δεν εχουν ελατηρια την δουλεια των ελατηρίων κάνουν οι ραβδοι στρεψης (torsion bars - και οχι οι αντιστρεπτικές) και αναλογα με την την θεση τοποθετησής τους κατα την ευθυγραμμιση/ζυγισμα του αυτοκινητου μπορείς να χαμηλώσεις η ψηλώσεις το πίσω μέρος - μεσα σε κάποια όρια βεβαια.


τα 950 για KW 1 ειναι μια χαρα τιμή και πολυ αξιόλογη ανάρτηση και μιας και δεν εισαι "ψυχασθενής στροφάκιας" σν μερικους αλλους εδω μέσα... Laughing Rolling eyes ¨) θεωρω οτι θα σε καλύψει μια χαρα...

αυτο το SP+ δεν μου θυμίζει κάτι ιδιως στα 1000ε, ξαναρωτα λεπτομέρειες...


εαν δεν το βιάζεσαι "τρελά" μπορεις να κάνεις και λίγη υπομονη πάντως.... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
bagosgt - Κυρ 01 Νοέ 2009, 09:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
το ξερω οτι δε ρυθμιζετε κ μου φανηκε πολυ περιεργο αυτο που ειπε.τελικα μιλησα με τον φιλο(τον ξυπνησα αλλα δε πειραζει) κ μου ειπε για την ISC performance Embarassed , με 1000 ευρω.ειναι στα ιδια λεφτα,αλλα μου προτεινε τη δευτερη γιατι εχει περισσοτερες ρυθμισεις.οποτε φιλε μανθο κ οι υπολοιποι,τα φωτα σας αν ξερετε κατι.
ετσι κ αλλιως ειχα αλλαξει κ τα αμορτισερ με κονι,αλλα αρχισαν κ αυτα να πεθαινουν,κ το καταλαβα οταν εβαλα 5 ατομα στο αμαξι Shocked οποτε ψαχνω οπωσδηποτε για αντικατασταση τους.αν εχετε κατι στα σκαρια κ δε παρει κ πολυ(περισσοτερο απο μηνα)δε θα με πειραζε να περιμενω,απλα με την συμπεριφορα που ειδα στο αμαξι,δεν ειναι να τα κρατησω για πολυ ακομα Wink
vaggelisgr - Πεμ 05 Νοέ 2009, 17:23:29
Θέμα δημοσίευσης:
ετοιμο το αμαξι με bilstein b8 και hr ελατηρια. σαν πρωτη εντυπωση καταλαβα διαφορα με το που επιασα το τιμονι στα χερια μου, πιο αμεσο και υπακουο.μολις βρω χρονο για καμια υπερ ειδικη να το χωσω θα πω και αλλες εντυπωσεις. αλλα αλλαξε ολο το αμαξι, εδεσε που λενε. ευχαριστω για τις οποιες γνωμες ολων.τα λεμε παιδες.
spyros_rallye - Δευ 04 Ιαν 2010, 19:02:19
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα τα ελατηρια του RC ειναι πιο χαμηλα απο του GT/RALLYE?
kostas207rc - Δευ 04 Ιαν 2010, 21:08:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι είναι
207gtmx - Πεμ 04 Φεβ 2010, 15:58:04
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ήθελα να γράψω δύο λόγια για τα ελατήρια της eibach 30mm με κωδικό
PRO KIT PEUGEOT 207 (W)
E10-70-010-01-22

Το 207rallye/gt είναι κατά την άποψή μου πολύ ψηλό με αποτέλεσμα να γέρνει μόνο και μόνο λόγω ύψους. Συνέπεια της κλίσης που παίρνει (όπως θα είδατε και στις φωτογραφίες του drive αυτού του μήνα) είναι η μεταφορά βάρους στις στροφές στον εμπρός εξωτερικό τροχό.

Σαν συνέπεια, όσοι οδηγούμε ζωντανά αναγκαζόμαστε να αυξάνουμε την πίεση στους εμπρός τροχούς (για να αποφευχθεί η παραμόρφωση του πλαϊνου του ελαστικού).

Βάζοντας σαν πρώτο βήμα τα ελατήρια της eibach, χαμηλωνει το κέντρο βάρους και σε συνδυασμό και με την λίγο αυξημένη σκληρότητα, μειώνονται οι κλίσεις στις στροφές και η μεταφορά βάρους μπροστά στο φρενάρισμα.

Με τη χρήση των ελατηρίων της eibach σε απότομες ανωμαλίες (πραγματικά απότομες ανωμαλίες και λακούβες) με αρκετά χλμ/ώρα, τα εργοστασιακά αμορτισέρ τερματίζουν, γενικά όμως με χαμηλές ταχύτητες σε λακούβες δεν υπάρχει πρόβλημα).
Αυτή η συμπεριφορά και το ¨κάθισμα" του αυτοκινήτου στα bump stops της ανάρτησης έχει σαν αποτέλεσμα την πρόωρη φθορά των αμορτισέρ (μείωση ζωής κατά 10000 χλμ για παράδειγμα).

Προσωπικά προτείνω ανεπιφύλακτα την επιλογή των ελατηρίων της eibach σε πρώτη φάση, σε εργοστασιακό set-up και μελλοντικά (αν είναι καινούργιο το αυτοκίνητο, στα 40000χλμ για παράδειγμα) ίσως την προσθήκη των μαύρων κοντόλαιμων αμορτισέρ της Bilstein (μαύρα Bilstein χαμηλώματος) για κάποιον που δεν θέλει να χάσει πολύ σε άνεση και ποιότητα κύλισης σε καθημερινή χρήση.

Αλλάζοντας μόνο τα ελατήρια ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΒΗΜΑ, θα έλεγα ότι το αυτοκίνητο συμπεριφέρεται πολύ καλύτερα, είναι πολύ πιο ευκολο στον χειρισμό στις στροφές και δεν "ψαρεύει¨σε φρενάρισμα με πολλά (με τα εργοστασιακά ελατήρια ελαφραίνει πολύ ο πίσω άξονας και το αυτοκίνητο γονατίζει στην μπροστινή ανάρτηση). Γενικά είναι πολύ πιο ολοκληρωμένο για τον λιγάκι ψαγμένο οδηγό.

Θα ήθελα τέλος να τονίσω ότι τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη, ότι καθένας έχει κάθε δικαιωμα να διαφωνήσει μαζί μου και ότι γενικά έγραψα δυο λόγια από την προσωπική μου εμπειρία με ελατήρια της eibach και εργοστασιακό κατά τα άλλα set-up.

Ελπίζω να βοήθησα κάποιους φίλους. Με χαρά θα απαντήσω σε πμ σας.
(δεν έχω καμμία επαγγελματική σχέση με καμμία εταιρεία, γράφω σαν απλός οδηγός)




Υ.Γ ξέχασα να αναφέρω παραπάνω ότι με τα ελατήρια της eibach προσωπικά θεωρώ ιδανική την πίεση των ελαστικών στα 36psi εμπρός-πίσω ή 36.5psi εμπρός-πίσω. (Δεν υπάρχει μεγάλη ανάγκη για υψηλή πίεση μπροστά επειδή δεν υπάρχει πλέον η απότομη και έντονη μεταφορά βάρους στον μπροστινό άξονα. Επίσης φαίνεται να λειτουργούν πολύ καλύτερα και να πατάνε πιο σίγουρα τα ελαστικά στον δρόμο)
Paylos_207T - Σαβ 05 Ιούν 2010, 15:20:23
Θέμα δημοσίευσης:
τα eibach του 207 cc ti diafora exoyn me tα 207 rallye?
MEMsound - Σαβ 05 Ιούν 2010, 21:09:23
Θέμα δημοσίευσης:
αν εχουν διαφορετικο κωδικο
ενδεχομενως να ειναι κατα κατι σκληρότερα λογς επιπλεον βαρους του cc...
βεβαια παιζει να τα εχουν κανει και πιο μαλακά για να περνουν λιγοτεροι κραδασμοι στο πιο "ευαίσθητο" καμπριο αμαξωμα...

ναι ναι το ξερω
σε βοηθησα πολυ Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
android - Σαβ 05 Ιούν 2010, 23:30:13
Θέμα δημοσίευσης:
Paylos_207T έγραψε:
τα eibach του 207 cc ti diafora exoyn me tα 207 rallye?


οσοι δινουν τιμες στην αναρτηση τους παντως δινουν ενα κλικ πιο σκληρα ελατηρια,μπρωστα για το cc
τωρα ελατηρια χαμηλοματος, ειναι ποιασε το αυγο κ κουρεφτο...κανεις δεν δινει τπτ
tomtoup207 - Σαβ 12 Ιούν 2010, 00:50:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω που εχω το 1,4 μπορω να βαλω ελατηρια χαμηλοματος καπου στα 3 με 3,5μμ κατω??
Το αμαξι ειχε τωρα 45000κμ και μοντ 07 ποσο θα αντεξουν τα μαμα μετα ελατηρια χαμηλοματος??
Alexis22 - Σαβ 12 Ιούν 2010, 01:00:53
Θέμα δημοσίευσης:
tomtoup207 έγραψε:
Εγω που εχω το 1,4 μπορω να βαλω ελατηρια χαμηλοματος καπου στα 3 με 3,5μμ κατω??
Το αμαξι ειχε τωρα 45000κμ και μοντ 07 ποσο θα αντεξουν τα μαμα μετα ελατηρια χαμηλοματος??

Μπορεις να βαλεις ελατηρια,αλλα το ποσο θα αντεξουν εξαρταται απο τους δρομους που κυκλοφορεις και τον τροπο οδηγησης παντως το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστουν αλλαγη νωριτερα με τα ελατηρια χαμηλωματος.
tomtoup207 - Σαβ 12 Ιούν 2010, 09:43:30
Θέμα δημοσίευσης:
Alexis22 έγραψε:
tomtoup207 έγραψε:
Εγω που εχω το 1,4 μπορω να βαλω ελατηρια χαμηλοματος καπου στα 3 με 3,5μμ κατω??
Το αμαξι ειχε τωρα 45000κμ και μοντ 07 ποσο θα αντεξουν τα μαμα μετα ελατηρια χαμηλοματος??

Μπορεις να βαλεις ελατηρια,αλλα το ποσο θα αντεξουν εξαρταται απο τους δρομους που κυκλοφορεις και τον τροπο οδηγησης παντως το σιγουρο ειναι οτι θα χρειαστουν αλλαγη νωριτερα με τα ελατηρια χαμηλωματος.


Γενικα χαλαρα παω και δεν πεφτω μεσα σε λακουβες...
Δλδ κανενα 10000 με 20000 εκει θα αντεξουν??
bagosgt - Σαβ 12 Ιούν 2010, 12:20:39
Θέμα δημοσίευσης:
με τα κμ που εχεις κ τα γνησια αμορτισερ,ηδη δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση τα αμορτισερ σου Wink
tomtoup207 - Σαβ 12 Ιούν 2010, 13:28:41
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
με τα κμ που εχεις κ τα γνησια αμορτισερ,ηδη δεν ειναι κ στην καλυτερη κατασταση τα αμορτισερ σου Wink

οποτε το αφηνω ετσι αμα ειναι Very happy
bagosgt - Σαβ 12 Ιούν 2010, 13:52:12
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.κ οταν τον παρουνε κλαρινο τα γνησια,τοτε βαζεις μια αναρτηση Wink
sasasj - Πεμ 24 Ιούν 2010, 23:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
Την τρίτη έβαλα τα ελατήρια της Eibach για χαμήλωμα στο LeMans μου.
Η πρώτη έσθηση όταν έκατσα στο κάθισμα, ήταν οτι ακουμπούσα στον δρόμο. Τόσο χαμηλό μου φάνηκε! Δεύτερη διαπίστωση όταν ξεκίνησα, ήταν οτι τα συγκερκιμένα ελατήρια είναι πιο μαλακά απο τα μαμά. Το κατάλαβα στην πρώτη ανωμαλία που βρήκα στον δρόμο και είπα μήπως ήταν ιδέα μου, αλλα δεν. Σε καθημερινά δρομολόγια που κάνω για την δουλειά μου, φανηκε καθαρά οτι τα ελατήρια είναι ένα κλικ πιο μαλακά απο τα τα μαμά!
Επίσης βοηθάνε πολύ το αυτοκίνητο στο απότομο φρενάρισμα απο πολλά km (πιο σταθερό), και πιο καλό κράτημα στις στροφές (με τα μαμά είχε την τάση για υπερστροφή και υποστροφή αναλόγος την περίσταση).
Γενικώς, μου άρεσαν πάρα πολυ σαν συμπεριφορά, εμφάνιση και επιδώσεις και δεν νομίζω να τα αλλάξω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα αμάξι έχει 60000km και μέχρι τώρα είναι όλα μαμά.
p206Mike - Πεμ 24 Ιούν 2010, 23:42:11
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Τα αμάξι έχει 60000km και μέχρι τώρα είναι όλα μαμά.


Πολλά χιλιόμετρα ρε Σάκη και απ ότι θυμάμαι τα πήραμε μαζί περίπου,,,,

καλά εγώ είμαι και στο αλλο ακρο μιας και μετακινούμαι με μηχανή κυρίως καθημερινά και έχω μόλις 12.500κμ

Τεσπα, ωραίο review για τα ελατήρια,,,,, Wink
sasasj - Πεμ 24 Ιούν 2010, 23:50:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τα km τα κανα απο τις βολτες και απο την δουλειά, μιας και κάθε μέρα κάνω 30 km για να παω και αλλα τοσα για να γυρίσω. Καθημερινά δηλ κάνω 60km καθαρά για την δουλειά. Ευτυχώς για τα km του σε ένα χρόνο και κάτι, δεν μου έβγαλε απολύτως τίποτα απο προβλήματα! Ούτε κάν κάποιο λαμπάκι!
Ευχαριστώ και για τα καλά σου λόγια! Απλά τα ειπα όπως τα έζησα! Very happy
Panos_Rallye207 - Πεμ 23 Σεπ 2010, 03:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
Paides mia aporia.. ti exei kanei sto amaksi kai einai etsi xamilwmeno? foraei apostates h' exei valei pio fardia lastixa? euxaristw k sorry an eimai offtopic Smile
driver7 - Πεμ 23 Σεπ 2010, 11:55:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τι εννοείς τι έχει κάνει? Φοράει 18αρια με 225-35-18 μάλλον και χαμήλωμα 6+ πόντους....ας ελπίσουμε να φοράει coilover μήπως και σώσει κάτι από την οδική συμπεριφορά με τόσο άσκοπο χαμήλωμα, γιατί αν φοράει τίποτα ελατήρια 6 ποντα ή και κομμένα που συνηθίζουν στο εξωτερικό....θα έχει γίνει βάρκα...Τώρα αν φοράει προσθήκες ή έχει οφσετ η ζάντα κάτω από 15, ή έχει πλάτος 7.5 ή 8 δεν το ξέρουμε...
CHRIS106 - Πεμ 23 Σεπ 2010, 15:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια μια βοήθεια..
Βρήκα einbach 3ποντα στα 80ευρω απο εναν τυπο ο οποιος μου είπε οτι τα χει δουλεψει 2-3 μηνες. Αξίζει το ρίσκο??
Οποιος μπορει ας πει καμια γνωμη. Ευχαριστω
Wink
angelokeeper - Παρ 24 Σεπ 2010, 23:56:41
Θέμα δημοσίευσης: Re: SOS 207 rallye αναρτηση μαμα και προβλημα
vaggelisgr έγραψε:
παιδες γεια χαρα. εχω το rallye το 207 εδω και δυο χρονια σχεδον.θελω τη βοηθεια σας στο εξης θεμα. απο οταν το πηρα το αμαξι το κατεβασα 3,5 cm με ελατηρια HR με τη μαμα αναρτηση φορεμενη ως και σημερα.ολα οκ μεχρι πριν τρεις μερες. αρχισα να ακουω απο μπροστα αριστερα στον τροχο ενα γκαπ γκαπ σε πολυ χαμηλες ταχυτητες, πρωτη δευτερα και οταν το αφηνα να τσουλισει με νεκρα. λες και εβρισκε ο τροχος σε κατι πλαστικο κατι τετοιο.απο χτες δυστυχως προστεθηκε και αλλος ηχος απο το ιδιο σημειο,οταν στριβω τιμονι δεξια ακουγεται κρακ κρακ και οταν το παω αργα και παταω αποτομα το γκαζι και το αφηνω αμεσως ακουγεται το κρακ αυτο, σαν να ναι το πιατο του αμορτισερ, η βαση του, ενα τετοιο πραγμα.το παω μια φορα στη πεζω δεν ειναι τπτ μου λενε. το ξαναπαω σημερα τους κανω βολτα και ως εκ θαυματος τα ακουνε σημερα ολα αυτα.το αφηνω εκει, και τελικα μου λενε πως το αμαξι εχει προβλημα στα μπροστα τα αμορτισερ και να περασω αυριο απο κει να το συζητησουμε (δεν μου αρεσε καθολου αυτο). να σημειωσω πως οι ηχοι που ανεφερα ξεκινησαν εντελως ξαφνικα, χωρις να σκασω σε καμια λακουβα κτλ..το αμαξι εχει ακομα δυο μηνες εγγυηση βεβαια αλλα...μολις τους το πηγα , φυσικα , σχολιασαν και ρωτησαν αν το χω χαμηλωσει..και δεν το αρνηθηκα αφου ουδεν κρυπτον υπο τον ηλιον..τι περιμενω να ακουσω αυριο τωρα σαν πονηρος και γω.. "κυριε εχετε το εν λογω προβλημα λογω κακης επιλογης aftermarket ελατηριων και μη προτεινομενου ζευγαρωματος. η βλαβη στα αμορτισερ σας δυστυχως προκληθηκε απο εκει..λυπουμαστε μα σε αυτην την περιπτωση παυει να ισχυει η οποια εγγυηση " αυτο περιμενω εγω λεω τωρα...την ακουω τη λυπητερη τι κανω? ¨1) να πλακωθω με την πεζω, 2) να πω αντε γεια σας και σεις, 3) ευκαιρια για aftermarket αναρτηση με τα ηδη υπαρχοντα ελατηρια? εδω καλειστε να βοηθησετε ολοι σας αν και εχω διαβασει τα θεματα σχετικα με την αναρτηση σε 207 rallye κτλ. λεω τον πονο μου και να με συγχωρεσετε αλλα ειδα οτι πολλα παληκαρια εχουν κανει το ιδιο χαμηλωμα μονο με ελατηρια και να φυλαχτουν και αυτοι!! ενας να την παταει και να προλαβαινουν οι υπολοιποι που λενε! αναμενω με ενδιαφερον απαντησεις.. ευχαριστω, τα λεμε
φίλε μου είχα και γω το ιδιο ακριβως προβλημα..εχω βαλει ελατηρια χαμηλωματοσ 3ποντα και εχω περιπου 20,000 κμ με αυτα..εδω και καιρο αρχισα να ακουω απο δεξια τουσ ιδιους ηχους με σενα στο 307 μου...πραγμα που επιδεινονωταν με τον καιρο μου ...και υποψιαζόμουνα τις αναρτησεις αλλα τελικα ηταν το μπρατσακι ζυγαριας....το αλλαξα και ολα οκ... Very happy
mechanic - Σαβ 25 Σεπ 2010, 08:29:43
Θέμα δημοσίευσης:
sasasj έγραψε:
Την τρίτη έβαλα τα ελατήρια της Eibach για χαμήλωμα στο LeMans μου.
Η πρώτη έσθηση όταν έκατσα στο κάθισμα, ήταν οτι ακουμπούσα στον δρόμο. Τόσο χαμηλό μου φάνηκε! Δεύτερη διαπίστωση όταν ξεκίνησα, ήταν οτι τα συγκερκιμένα ελατήρια είναι πιο μαλακά απο τα μαμά. Το κατάλαβα στην πρώτη ανωμαλία που βρήκα στον δρόμο και είπα μήπως ήταν ιδέα μου, αλλα δεν. Σε καθημερινά δρομολόγια που κάνω για την δουλειά μου, φανηκε καθαρά οτι τα ελατήρια είναι ένα κλικ πιο μαλακά απο τα τα μαμά!
Επίσης βοηθάνε πολύ το αυτοκίνητο στο απότομο φρενάρισμα απο πολλά km (πιο σταθερό), και πιο καλό κράτημα στις στροφές (με τα μαμά είχε την τάση για υπερστροφή και υποστροφή αναλόγος την περίσταση).
Γενικώς, μου άρεσαν πάρα πολυ σαν συμπεριφορά, εμφάνιση και επιδώσεις και δεν νομίζω να τα αλλάξω για μεγάλο χρονικό διάστημα. Τα αμάξι έχει 60000km και μέχρι τώρα είναι όλα μαμά.


Φιλε μου καλορηζικα και καλοφορετα,

Θελω ομως να σε ρωτησω καποιες αποριες που εχω
(μιας και στα θεματα αναρτησης ειμαι ασχετος)
μεχρι στιγμης (τα) χρειαστηκα να φρεναρω απο 1 φορα απο κοφτη 5ης
και 2-3 απο 210+ μαλιστα η μια απο αυτες ηταν μεσα σε καμπη (γινεται στροφη ομως αν εισαι με τοσα)
δεν ενιωσα το "ψαρεμα" που λες
ισως βεβαια γιατι ημουν φορτωμενος (δεν ξερω αν αυτο παιζει ρολο)
ασχετο αλλα ευτυχως τα φρενα δεν με προδωσανε...
Confused


Αλλα σε στροφηλικι και σε αποτομο φρεναρισμα
πριν την εισοδο σε στροφη
νιωθω την ουρα σαν να εχει την ταση να "κινειται" δεξια αριστερα
(κατι αντιστοιχο αλλα σε αλλη κλιμακα ενιωθα και με το καπ που ειχα)
αυτο ειναι το "ψαρεμα" που αναφερεις?

στο στρηψιμο και με βγαλμενο esp
ο κωλος φευγει το ηδιο?
αν το παρακανεις εχει την "ταση" Twisted evil να σου διπλωνει?
(μια φορα το ειχα παρακανει και με τερμα αναποδο η ουρα ηταν στο αντιθετο ρευμα... ευτυχως που δεν με προδωσε το μοτερ και δεν ερχοτανε κανενας απο απεναντι... Embarassed )
σε τετοιους ρυθμους πως το βλεπεις?
ειναι ποιο προβλεψημο η ποιο απολυτο?

Τελος κατι λιγο ασχετο,
αλλα στην πορτα δινει πιεσεις αναφεροντας οτι ειναι για τα brigestone
για τα κοντι σπορ κοντακτ ΙΙ που φοραω (δυστυχως μετα τις 15κατι χλμ την εχουνε ακουσει στερεωφωνικα)
κραταω τις ηδιες πιεσεις η τις αλλαζω?
υπ'οψιν εχω την πιεση που λεει τωρα στην πορτα
αλλα εχω 2psi κατω τα πισω (ισως ειναι ιδεα μου)
νομιζω ομως οτι εχει μια μικρη διαφορα ο κωλος
και δεν φευγει με την ηδια ευκολια που φευγει αν ειναι και τα 4 ηδια...
Rolling eyes
android - Σαβ 25 Σεπ 2010, 15:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
δεν υπαρχη με την καμια με μαμα αμορτισερ κ ελατηρια χαμηλοματος να ναι πιο φιλικο στο οριο απ οτι με τα μαμα ελατηρια
οσο για την πιεση στα πισω ελαστικα ναι..αν εχεις την ιδια με μπρωστα ειναι πιο παιχνιδιαρικος ο κολος...με λιγο λιγοτερη 1-2 κραταει καλυτερα...
γενικα οσο πιο μαλ**α πλαινα τοσο περισοτερη πιεση θες για να στριψεις...βεβεα αυτο εχει τα μειον του στις ανωμαλιες κτλ του δρομου
kostas207rc - Σαβ 25 Σεπ 2010, 16:05:39
Θέμα δημοσίευσης:
Eγώ πάντως είχα και τα έβγαλα καθώς μου μαμήσανε την ανάρτηση...
milvas7 - Τρι 02 Νοέ 2010, 21:08:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως γνωρίζει κανένας ψαγμένα μου παιδιά, σε μπιλστάιν χαμηλώματος που εχω παντρεμένα με eibach, αν μπορώ να βάλω τα ελατήρια του rc χωρίς να αλλάξω τα αμορτισέρ εννοειται? μπαινουν κατευθείαν σε ραλλυε?
εννοω αν μπαίνουν στα μαμά οπότε θα μπαίνουν κ στα δικά μου.
τώρα έχω ενδοιασμό αν ταιριάζουν στα χαμηλώματος ,αλλα απο ΄οτι ξερω ειναι λίγο χαμηλότερα απο τα μαμα ελατήρια
android - Τρι 02 Νοέ 2010, 21:38:21
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
Μήπως γνωρίζει κανένας ψαγμένα μου παιδιά, σε μπιλστάιν χαμηλώματος που εχω παντρεμένα με eibach, αν μπορώ να βάλω τα ελατήρια του rc χωρίς να αλλάξω τα αμορτισέρ εννοειται? μπαινουν κατευθείαν σε ραλλυε?
εννοω αν μπαίνουν στα μαμά οπότε θα μπαίνουν κ στα δικά μου.
τώρα έχω ενδοιασμό αν ταιριάζουν στα χαμηλώματος ,αλλα απο ΄οτι ξερω ειναι λίγο χαμηλότερα απο τα μαμα ελατήρια


ειναι πιο κοντα τα bilstein απο τα μαμα αμορτισερ του rc?αν ναι...
δεν θα πρεπει να συμπιεστουν παραπανω του rc τα ελατηρια στο βαλε κ να μεινουν ετσι?αρα δεν θα ναι πιο προφορτισμενα απ οτι στα μαμα αμορτισερ?θα δουλευει καλυτερα η χειροτερα Question
milvas7 - Τετ 03 Νοέ 2010, 19:07:46
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω αν είναι πιο κοντα απο τα μαμα αμορτισέρ του ρουσου.Υποτίθεται πως τα ελατήρια του ρουσού ειναι κανα ποντο ή κ παραπάνω χαμηλότερα απο το ραλλυέ κ νομίζω σκληρότερα απο τα eibach χαμηλώματος, άρα αν μπούν στα bilstein χαμηλώματος δεν θα δουλευει τοσο φορτισμένο το αμορτισέρ γιατί δεν θα κάτσει τοσο στο χαμήλωμα.
η ερώτηση είναι η εξής: θα κερδίσω λίγο σε άνεση λόγω ωφέλιμου κέρδους απο τα αμορτισέρ η θα χάσω λόγω σκληρότερων ελατηρίων?
γιατι εχω ψιλομετανιώσει με τα χαμηλότερα μερικές φορές με ξενερωνουν ,αλλα δεν με παίρνει να αλλάξω κ αμορτισέρ πάλι κ είπα μήπως τα πάντρευα
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 19:37:47
Θέμα δημοσίευσης:
Για μαζευτειτε παιδες και ριχτε μου και σεις γνωμες και τα φωτα σας με να θεματακι που μου προεκυψε και με εβαλε σε σκεψεις.
Πηγα σημερα το αμαξι προληπτικα για αμορτισερομετρηση σε πολυ γνωστο καταστημα της περιοχης μου.
Το αμαξι φοραει εδω και κανα χρονο ελατηρια HR 3,5cm και αμορτσερ τα BILSTEIN τα B8 Sprint, τα κιτρινα.
Mεχρι σημερα το αμαξι μου πηγαινε οπως ηθελα, κανενα παραπονο στο στριψιμο αν εξαιρεσω λιγο παραπανω κοπανημα σε ανωμαλιες του δρομου, σαμαρακια και ολα τα ωραια που κοσμουν τους ελληνικους δρομους μας, απλα οτι απο ολα αυτα παταγα το ενοιωθα και μεσα αρκετα μπορω να πω.
Αλλα λεω ετσι ειναι το χαμηλωμα, θυσιαζεις ανεση για επιδοσεις.
Μολις πηγα να το παρω απο το συνεργειο μου λενε εκει πως η αναρτηση σου δεν δουλευει οπως θα πρεπε με αυτα τα ελατηρια.
Και μενω μαλ**ας φυσικα. Στην ερωτηση μου γιατι το ισχυριζονται αυτο, μου απαντησαν οτι οι μαρκες των αμορτισερ και των ελατηριων ειναι σωστα ζευγαρωμενα.
Η ενσταση τους ηταν στα ελατηρια λεγοντας μου οτι πρωτον το αμαξι δεν εχει κατσει καλα, φαινεται και στο ματι, δλδ μπροστα εχει κατσει αρκετα αλλα ο κωλος του ειναι πιο σηκωμενος ανεξηγητα για αυτα που φοραει, πραγμα το οποιο οπτικα δεν μου αρεσε και μενα απο οταν τα χα βαλει ολα αυτα, αλλα το θεωρησα φυσιολογικο να καθεται ετσι το αμαξι με 3,5cm χαμηλωμα μιας και απο τη μανα του ειναι σαν κατσικι.
Στη συνεχεια μου ειπαν πως με αυτο το μηκος αυτα τα ελατηρια δεν αφηνουν τα αμορτισερ αυτα να δουλεψουν σωστα, αν καταλαβα καλα και γω μου εξηγησαν οτι επειδη τα 3,5cm τα θεωρουν μεγαλα σε μηκος, δεν αφηνουν την μπουκαλα των αμορτισερ να ανεβοκατεβει οπως πρεπει και να γινει σωστη αποσβεση των κραδασμων, δλδ παραπανω κοπανημα απο οσο θα πρεπε, με αποτελεσμα το αμαξι να στηριζει το στριψιμο του πιο πολυ στα ελατηρια παρα στα αμορτισερ μιας και τελικα δεν τα αφηνουν να δουλεψουν σωστα.
Αυτη ηταν η διαγνωση τους και η προτεινομενη λυση τους για να αρχισει να δουλευει η αναρτηση αυτη καθε αυτη και οπως θα πρεπε, ειναι να βαλουμε πιο κοντα ελατηρια της ιδιας μαρκας αλλα τα 5 ποντα, νομιζω τοσο βγαινουν τα αμεσως επομενα απο τα 3,5.
Δλδ να μειωσουμε τα ελατηρια σε μηκος για να δουλεψουν σωστα οι μπουκαλες της αναρτησης αυτης.
Εχοντας διαβασει ολα τα προηγουμενα μας post εδω μεσα απο ολους μας, διαπιστωσα οτι τοσο πολυ κατεβασμα δεν συστηνεται απο κανεναν μας.
Με δελεαζει μονο το γεγονος της εμφανισης που θα κατσει σαφεστατα πολυ πιο ωραια και χαμηλα, οπως παντα ηλπιζα.
Ανησυχω απο απο το γεγονος οτι αντε και τα βαζω τα 5αρια μετα η αναρτηση με πιο κοντα ελατηρια δεν θα τερματιζει και πιο ευκολα η μπουκαλα της? Δεν θα εχει μικροτερη διαδρομη? Λεω εγω τωρα σαν ασχετος που ειμαι..
Το παραπανω κοπανημα δεν θα αυξηθει παρα ελαττωθει η εστω ερθει στα οποια φυσιολογικα του επιπεδα με τα πιο κοντα?
Και με βαση την οποια λογικη, δε θα υπαρχει και ο κινδυνος του να βρισκεις πιο ευκολα ακομα και απο κατω, και κατα συνεπεια να ζοριζονται και τα υπολοιπα εξαρτηματα της διευθυνσης?
Και ιδου η ροδος ιδου και το πηδημα, το κανω η οχι?
Αν καπου κανω λαθος η προβληματιζομαι αδικα ας με βαλει καποιος στη θεση μου σας παρακαλω, ολα αυτα που προανεφερα προβληματιζουν το φτωχο μου μυαλο, χωρις να χω παντα τπτ ιδιαιτερες γνωσεις κτλ.
Αν θυμαμαι καλα παντως και μπορει να εκφερει γνωμη προσωπικη πρεπει τα 5αρια να τα ειχε βαλει ενα φεγγαρι ο φιλτατος bagosgt, οποτε βαγγο τα φωτα σου φιλε.
Να σημειωσω οτι λεφτα για τη λυση της οποιαδηποτε coilover δεν παιζουν συν οτι τα θεωρω και υπερβολικα τα ποσα τους, τουλαχιστον για τη δικη μου τσεπη και τον τροπο διαχειρισης του αυτοκινητου μου.
Για μοιραστειτε λοιπον την ανησυχια και τον προβληματισμο μου αδερφια.... Very happy Very happy
milvas7 - Πεμ 04 Νοέ 2010, 20:44:02
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν τα έβαλες στο μέτρησανε πρίν κ μετά το αμάξι στους μασπιέδες να δουν αν έκατσε σωστά στους πόντους ?πχ..15-20 πριν 12-17 μετά?γιατι κ γώ που εβαλα μπιλσταιν αλλά με έιμπαχ, μετρήθηκε ακριβώς 3πόντους χαμηλότερο μετα την τοποθέτηση στους μασπιέδες.

τώρα για το χαμήλωμα η bilstein δεν αναφέρει πόντους συγκεκριμένα που θα επιβάλλεται να παντρέψεις ,άσε που κ τώρα βρίσκουμε καμμιά φορα φαντάσου με τους 5 τι θα γίνεται...

τώρα αν είναι καλύτερο πάντρεμα ρώτα κ κανένα καλό γνώστη κ έμπειρο μάστορα που ασχολείται σοβαρά με βελτίωση αναρτήσεων
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 20:52:02
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα και στο ματι το αμαξι δεν καθεται στην ιδια ευθεια απο την αρχη που χαμηλωσε ετσι.
Συν οτι εχω και εξτρα πλαινους μαρσπιεδες φορεμενους και κρινω και βλεπω τη διαφορα και απο αυτους, δεν καθονται στην ευθεια, απο μπροστα ως και πισω.
Ξεκινανε χαμηλα μπροστα και οσο παει προς τα πισω ανεβαινουν σε υψος.
Ηθελα παντα και το χα στο μυαλο μου να καταφερω να το φερω στην ιδια ευθεια καποια στιγμη το αμαξι απο χαμηλωμα ουτως η αλλως.
Απλα το ερωτημα ειναι να τολμησω τη λυση με τα 5ποντα και αν αξιζει το ρισκο να δω διαφορες, θετικες η αντιστοιχα αρνητικες.
Οσο για την εμπειρια του εν λογω μαστορα ειναι απο τους κορυφαιους εδω στα μερη μου.
milvas7 - Πεμ 04 Νοέ 2010, 21:06:05
Θέμα δημοσίευσης:
Κοιτα είναι κ οι θόλοι του αυτοκινήτου ετσι, ειδικα οι πίσω είναι πολυ ψηλά κ σου δίνει αυτη την αίσθηση.το σωστο μέτρημα είναι στο σασί όχι στους θολους κ εμένα δείχνει ετσι ελαφρώς..
μην ξεχνάς οτι είναι κ μπροστόβαρο το αμάξι μας
για να γεμίσει αυτός ο θόλος θέλει 18άρα..λέμε τώρα...
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 21:32:43
Θέμα δημοσίευσης:
Eνταξει γνωστα ολα αυτα αλλα και με 17αρα μπορει να γινει ομορφο και σωστο χαμηλωμα κατα τη γνωμη μου.
Απλα στο ματι θα το προτιμουσα και πιο κατω και πιο ευθεια απο μπροστα ως πισω.
Για αυτο με δελεαζουν τα 5ποντα.
milvas7 - Πεμ 04 Νοέ 2010, 21:37:33
Θέμα δημοσίευσης:
ok αν σε ενδιαφέρει μόνο το αισθητικό αποτέλεσμα πάω πασο τότε,
δοκιμασέ το..φιλικά πάντα..
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 21:55:29
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε μιλτο παντα φιλικα μιλαμε και ζηταμε γνωμες και βοηθεια.
Η αληθεια οτι με ενδiαφερει και το αισθητικο αποτελεσμα αλλα κυριως και να δουλευει σωστα και απροβληματιστα το αμαξι και σε αυτον τον τομεα.
Για αυτο και με φοβιζει λιγο να δοκιμασω τα 5ποντα αλλα οπως φαινεται θα τη δοκιμασω και αυτη τη λυση που μου προτειναν και αν δεν μου κανει ξαναβαζω τα 3,5cm.
milvas7 - Πεμ 04 Νοέ 2010, 21:58:02
Θέμα δημοσίευσης:
αλλα κ 5 να το έκανες πάλι δεν θα χαμήλωνε το ίδιο σε σχέση με πίσω?
πάντως για να έρθει στα ίσια του θέλει 3.5 μπροστα κ 5 πίσω το βατραχάκι μας Smile (δέν το εννοώ)
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 22:35:11
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα θα χαμηλωσει παραπανω απο 3,5cm και θα δειξει καλυτερα, το θεμα ειναι να δουλεψει και σωστα.
milvas7 - Πεμ 04 Νοέ 2010, 22:51:06
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω πάντως τα μπροστα αμορτισέρ μια χαρα πιεσμένα τα βλέπω σε σχέση με τα πίσω, κ δεν θα θελα να τα πιέσω περισσότερο..
σύν οτι κανένας δεν εχει πει κ κορυφαίες γνώμες για τόσο χαμήλωμα
κ δεν ξέρω αν το μπιλστάιν έχει τόσο δυνατό rebound σαν στάνταρ ρύθμιση
οτι μπορεί να δουλέψει άψογα σε μία πιστα ή ενα δρόμο τέλειο ας πουμε δεν αντιλέγω..
αλλά για τους ελληνικούς δρόμους υπάρχει ένα μεγάλο αλλά..κ δεν εννοω μόνο λακούβες, αλλα κ τα γλιστερά κομμάτια που τα πάς?προσώπικα δεν μου αρέσει το πατινάζ Confused
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 22:55:17
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα με προβληματισαν οτι ετσι δεν δουλευουν καλα τα εν λογω αμορτισερ.
Δεν ξερω και γω ρε φιλε με μπερδεψαν και μενα.
Καθε γνωμη και εμπειρια δεκτη μιας και πρεπει να παρω αμεσα μια αποφαση.
Οσο για τα γλιστερα εχουμε το μπλοκε... Twisted evil
milvas7 - Πεμ 04 Νοέ 2010, 23:14:48
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου πώ την αλήθεια κ μένα με προβλημάτισες,διότι τι hr τι eibach..
Εντάξει ωραίο το μπλοκέ κ μπράβο που το έβαλες, αλλά κ στα φρένα υπάρχει ένα θέμα με τόσο χαμήλωμα
όσο για το κοπάνημα δέν νομίζω να γίνουν θαύματα με τα 5ποντα Rolling eyes
για βάλε τώρα να μπουνε κ άτομα μέσα...
εγώ πάντως απο συμπεριφορα είμαι ικανοποιημένος, γιατι τα γαλλικα κ με τα ελατήρια μόνο στρίβουν κ πάλι Smile
πέρα απο την πλάκα όμως πάρε κ μια δεύτερη γνώμη ενός γιατρού
vaggelisgr - Πεμ 04 Νοέ 2010, 23:59:57
Θέμα δημοσίευσης:
Aτομα δεν βαζω πισω, το χω αυστηρα διθεσιο το αμαξι .. Very happy Very happy
Τωρα και γω γνωμες και απο τους υπολοιπους ζηταω.
Το αμαξι εστριβε και στριβει και ετσι πολυ καλα αλλα αν μπορει και καλυτερα γιατι οχι?
Κ αν εχει και κρατημα αλλα και την αναλογη εμφανιση δε θα με χαλασει καθολου.
Αλλα χωρις ρισκο και δοκιμες τελικα δεν κερδιζεις τιποτα οποτε με βλεπω να το δοκιμαζω και ετσι, και θα κρατησω τα 3,5cm καβατζα.
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 02:29:27
Θέμα δημοσίευσης:
πετατε τα λεφτα σας σαχλαμαρες οταν με τα ιδια μπορειτε να εχετε αναρτηση της προκοπης

απο κει και περα
μιας εχει ηδη οτι εχεις
ποτε σου "κοπαναει"?
στην εκταση η στην συμπιεση?
σε μικρες λακουβες ή σε σαμαρακια?
και περιεγραψε λιγο το "κοπαναει"


επισης το να ερθει στην ευθεία ειναι προσεγγιση "μπακαλικου"
υπαρχουν ζηγαριες στις οποίες ελεγχουμε την κατανομη βαρους (και διαφορα υψους μπρος πισω)
βασικα θελουμε να διατηρησουμε την εργοστασιακη κατανομη
εκτός και αν για συγκεκριμενο σκοπό (οδικης συμπεριφορας και οχι αισθητικης φυσικα) θελουμε να αλλαξουμε κατι
milvas7 - Παρ 05 Νοέ 2010, 13:56:02
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο ,όλοι νομίζω έχουμε δικαίωμα στο λάθος ετσί? ουδείς άσφαλτος άλλωστε Smile εσύ ας πούμε τι θα πρότεινες στα 500 με 600 ευρω που έδωσα εγώ, κ θεωρείται σαχλαμάρα?
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
να μην προσβαλεσε γιατι δεν το ειπα προσβλητικα = οτι "εκανες σαχλαμαρα" Wink

ειπα οτι "ειναι σαχλαμαρα" τα ελατηρια χαμηλωματος (και εννοώ οταν μας ενδιαφερει και η αποδοση και οχι μονο η εμφανιση)

οταν με ~600ε αγοραζεις στενοπιατελη της προκοπής
βλ σχετικο τοπικ περι ρυθμιζόμενης αναρτησης σε 207 τελευταιες σελιδες
milvas7 - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:08:45
Θέμα δημοσίευσης:
Aπλά είχα την απορία , καθώς υποτίθεται αγοράζεις κάτι επώνυμο.
Μέρα με την νύκτα δηλ η στενοπιάτελη?
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:10:53
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλα
καλο ειναι να κανεις πρωτα μια βολτα με καποιο αμαξι που να φοραει ωστε να δεις αν σου κανει
vaggelisgr - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:11:01
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικο μου κοπαναει ειναι και σε μικρες λακουβες που λες και σε σαμαρακια, γενικα εχει σκληρυνει κατα πολυ και δεν ξερω κατα ποσο θα πρεπε να ειναι τοσο σκληρο.
Στο στριψιμο ειναι ομως οπως πρεπει σφιχτο και δεμενο.
Τωρα επειδη εγω σαν μπακαλης που ειμαι, δεν χρησιμοποιω την εξιδεικευμενη ορολογια σου και τα λεω απλα και λιανα να δωσω εστω την οποια εικονα εχω στο μυαλο μου, λανθασμενη η μη, και για αλλα παιδια που δεν ειναι γεννημενοι σε συνεργεια και μαστορατζες.
Οταν λεει καποιος ενα του προβλημα, σε ολα τα post παντα ρε φιλε καποιος θα πεταχτει να την πει την εξυπναδα του!
Σε ευχαριστω παντως για την απαντηση και διαθεση σου αν τελικα πηγαινε σε μενα..
Οπως και να χει εγω αυτα τα λεφτα διεθετα τοτε που τα εβαλα ολα αυτα στο αμαξι μου και για μενα το μαθητουδι μου αρκουσε και μου αρκει!
Απλα μοιραστηκα μια γνωμη που μου ειπε ενα πιο εξουσιοδοτημενο συνεργειο και με προβληματισε.
Το αμαξι παντως ωρες ωρες δινει την αισθηση οτι οντως δεν απορροφαει οσους κραδασμους θα πρεπε με τα οσα εχει πανω του, και εννοω αμορτισερ και ελατηρια.
Η γνωμη και η συζητηση που ηθελα να γινει ειναι αν αξιζει να ακολουθησω τη συμβουλη που μου προτειναν αυτοι, δλδ τα 5ποντα και την αναρτηση ως εχει και αν και κατα ποσο εστεκαν τα οσα μου ειπαν περι αυτης.
Αν θελετε να κανετε τον κοσμο να σκεφτεται τι θα γραψει και αν θα πρεπει να μιλαει και να αναφερεται ακρως επιστημονικα και σαν ιδημωνες του ειδους τοτε πειτε το να ξερουμε.
Συγνωμη δε ζηταω απο σενα φιλε μου αλλα απο τα παιδια που καθονται και διαβαζουν τετοιες συζητησεις να ξεφευγουν, με απαντησεις, εμπαιγμους και ειρωνιες αυτου του στυλ, αν παλι κανω λαθος και το ειδα ετσι εγω τελικα γραψε λαθος και τα κανω ολα μου delete.
Και οπως προανεφερα στα λεγομενα μου δεν με νοιαζει το αμαξι να ναι πιτα στο χαμηλωμα και να μην στριβει με την καμια, απλα ειπα αν μπορω να φτασω σε εναν συνδιασμο οσο πιο αξιολογο μπορω και απο τις δυο αποψεις.
Αν με τα 5ποντα το αμαξι ειναι χειροτερο φυσικα και δεν θα τα βαλω η δεν θα τα κρατησω πολυ πανω και θα επιστρεψω σε αυτα τα λιγα κ ταπεινα που ειχα.
Αν παλι υπαρχει καμια φτηνη και αξιολογη λυση που να πλησιαζει τα οσα ζηταω τοτε καλοδεχουμενη.
Λυσεις ξερουμε οτι υπαρχουν πολλες και διαφορες αλλα εγω αναφερθηκα στη δικη μου περιπτωση με τα συγκεκριμενα πραγματα που φοραω τωρα και μπορω να εχω στο αμαξι μου.
android - Παρ 05 Νοέ 2010, 14:56:05
Θέμα δημοσίευσης:
Αν πας απο -35 σε -50 το μονο που θα κανεις ειναι να κοπανας παραπανω...και να στειλεις τα αμορτισερ σου για τσαι πιο νωρις

και ναι θα ναι κατσικι πισω το 207 με ελατηρια...ΟΠΩς ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΜΑ
σωστα καθετε...
οταν μαμα χωραει μπρωστα μια παλαμι κ πισω...1μιση και συ κατεβαινεις 3,5cm μπρος πισω
λογικο ειναι να δειχνει παλι ετσι...

ο Μανθος απλα σας λεει πως αναρτηση σωστη ετσι δεν φτιαχνετε
vaggelisgr - Παρ 05 Νοέ 2010, 16:30:50
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο δεκτα τα οσα λες και τα στα ιδια δισταζω και γω.
Λεω ομως να κανω μια δοκιμη τετοια μιας και τα bilstein αυτα μου, μου ειπαν οτι δεν δουλευουν οπως θα πρεπε να δουλευουν με τα 3,5cm.
Συν οτι στη μετρηση των αμορτισερ ηταν ολα κομπλε εκτος απο το πισω δεξια που λογω ελατηριου δεν μπορουσε να δουλεψει σωστα, κατα την επιτοπου διαγνωση, και εδειχνε χαμηλοτερο ποσοστο απο τα υπολοιπα.
Ισως με τα νεα ελατηρια και το νεο ζευγαρωμα να δουλεψει σωστα κ να πατησει οπως πρεπει και αυτο και ολα τους.
Οποτε ας δοκιμασω και αυτο να δω αν γινουν τα οσα λες και συ.
Και αν δεν δοκιμασω δεν ξερω τι και πως μιας και ως εκει φτανω τωρα να απλωθω και οχι σε κατι αλλο.
Και παντα δεκτη καθε γνωμη απο ολους αλλα οχι ετσι με ατακες τετοιες κτλ.
Οποιος παλι δεν θελει πολυ απλα δεν απανταει και ας μεινω εγω στο σκοταδι μου..
Θα δειξει λοιπον.
android - Παρ 05 Νοέ 2010, 16:51:03
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο παλι πως γινετε?να μην δουλευει το δεξια κ το αριστερα να δουλευει....και να φταινε τα ελατηρια?μηπως καποιος αλλος σε δουλευει?
αμορτισερ με 5ποντα ελατηρια χαμηλωματος δεν δουλεψε ποτε
εγω στην θεση σου θα κανα ενα πειραμα να βαλω ελατηρια απο rc παρα 5ποντα παντως
vaggelisgr - Παρ 05 Νοέ 2010, 16:59:27
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτη τη διαγνωση την εκανε το μηχανημα, μπορει και ισως να λενε μπουρδες, τι να σου πω.
Κανα δυο φορες παντως σαν να ακουγα τις σπειρες απο τα ελατηρια σε κατι αποτομα ξεκινηματα, σαν να χτυπανε.
Να παω πισω σε κατι μαμισιο δεν μου λεει και πολλα.
Οποτε ο τολμων νικα η και το αναποδο.
Ευχαριστω παντως για τις απαντησεις, οταν το κανω θα ενημερωσω αν τελικα εκανα μαλ***α η οχι.
MEMsound - Παρ 05 Νοέ 2010, 18:39:28
Θέμα δημοσίευσης:
προσπερναω τα περι παρεξηγησης γιατι ειναι σαν να μην καταλαβαινετε τι σας γραφω - ειλικρινα αν θελετε να παρεξηγηθείτε, ε παρεξηγηθείτε, δεν εχω κατι αλλο να σας πω.


στο προκειμενο τωρα
υπαρχει περιπτωση ενα αμορτισερ να δουλευει καλητερα με ενα πιο κοντο ελατηριο ΑΝ και μονο αν το καλαμι του αμορτισερ ειναι κοντυτερο (σε σχεση με το εργοστασιακο αμορτισερ)

παρολα αυτα
οταν ενα καλαμι ειναι κοντυτερο τοτε (προκειμενου να μην τερματιζει - εστω και σε ακραία* συμπιεση) γινεται και σφικτοτερο - με οτι συνεπαγετε αυτο
ΔΕΝ ξερω ποσο πιο κοντο ειναι το αμορτισερ Β8 σε σχεση με ενα μαμα αμορτισερ
αν μαθουμε αυτο θα βγουν καμποσα συμπερασματα

δεν εχω υποψιν μου καποιον εδω μεσα (τουλαχιστον δεν θυμαμαι κατι γραμμενο) που να εχει μετρησει μαμα αμορτισερ ή/και καποιο Β8 (συνολικο υψος μπουκαλας + καλαμι σε πληρη εκταση και συμπιεση, υψος μπουκαλας, υψος καλαμιου, θεση πιατελου πανω στο αμορτισερ) καθως και αντιστοιχα ελευθερο μηκος και σκληροτητα εργοστασιακο ελατηριου και τα ιδια και για τα χαμηλώματος 3αρια και 5μισαρια αντιστοιχα

οσους θυμαμαι να χουν δοκιμασει ελατηρια χαμηλώματος μεχρι στιγμης ηταν με μαμα αμορτισερ και με αυτα οσο περισσότερο χαμηλωμα προκαλουσε το ελατηριο τοσο πιο οριακα (και ασχημα) δουλευε η αναρτηση (σε δημοσιο ελληνικο "κατσικο"δρομο...)





*το "ακραία" δεν σημαινει απαραιτητα "επιτηδες", μπορει και απο λαθος σε αγνωστη διαδρομη να φερεις την αναρτηση στα ορια συμπιεσης της και εκει (με την βοηθεια και λιγο του Μερφι) να γινει μαλ***α...
milvas7 - Σαβ 06 Νοέ 2010, 17:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο ευχαριστώ για την πληροφορία... αν την ήξερα την gaz πιο πριν ,ισως να την έβαζα..αλλα που μίλησα κ με άτομο που την έβαλε μου πε χαρακτηριστικα ότι ειναι σκληρή πολυ, γενικότερα
πληροφοριακά οι λιβρες των ελατηρίων του rc είναι 265, κ των αντίστοιχων eibach 285, αυτά..
MEMsound - Σαβ 06 Νοέ 2010, 20:31:15
Θέμα δημοσίευσης:
ενδιαφεροντα στοιχεια Thumb right Thumb right
τσεκαρε το τοπικ περι ρυθμιζομενης

να σε ενημερωσω επισης οτι την gaz μιας και ειναι custom (και ρυθμιζομενης συμπιεσης επαναφορας) μπορεις καλιστα να την παραγγειλεις με οτι ελατηριο θες
= αν θες με 265 λιμπρες ελατηριο (για να ειναι πιο "μαλακη" αλλα ΠΟΤΕ να μην τερματιζει) την παραγγελνεις με τοσο (και αντιστοιχα με αναλογο μηκος ελατηριου - αυτο ειναι αναλυτικη συζητηση σε αλλο τοπικ) και ρυθμιζεις την επαναφορα αντιστοιχα οπου σου αρεσει.

milvas7 - Κυρ 07 Νοέ 2010, 00:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
Μια ενημέρωση σχετικά με τα μπιλστάιν χαμηλώματος:
η εταιρεία αναφέρει οτι επιτρέπεται χαμήλωμα μέχρι το πολύ 4 ποντους!
ο νοών νοείτω Wink
MEMsound - Κυρ 07 Νοέ 2010, 02:13:35
Θέμα δημοσίευσης:
Wink Cool Whistling Whistling
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 13:43:07
Θέμα δημοσίευσης:
και γω ξερω ατομο που τα χει ζευγαρωσει ετσι και ειναι πολυ ευχαριστημενος..
δεν πειραζει ας κανω εγω τα λαθος και σεις να σφυρατε και γραφετε μπιχτουλες σε αλλα topics.
Ας δοκιμασει και κανεις αλλος κατι αλλο λοιπον και οχι ολοι τα ιδια.
Τα ματια μας ανοιχτα τα χουμε πριν καν εμφανιστουμε εδω και το παιξουμε περαστικοι για σας.
Ευχαριστω πολυ.
android - Κυρ 07 Νοέ 2010, 14:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
οτι να ναι...
milvas7 - Κυρ 07 Νοέ 2010, 14:25:14
Θέμα δημοσίευσης:
FAQ //ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ //ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΠΡΟΪΟΝΤΩΝ //




Η εταιρεία μαςΗ Ιστορία της BilsteinΗ Electra HellasΠροϊόνταBilstein B4 GasBilstein B6 SportBilstein B8 SprintBilstein B12 Tuning KitBilstein B14 PSSBilstein B16 PSS9ΕπικοινωνίαΕπικοινωνίαNewsletterPhotogalleryRally Acropolis 2009Aπονομή κυπέλλων της ΕΘΕΑWalter RoehrlBilstein TourΈκθεση 2005SchumacherAthens Tuning Show 2007Ράλλυ Τατοϊου 2008Athens Tuning Show 2008Έκθεση 2007Η Bilstein στο γήπεδο ΚαραϊσκάκηAthens Motoshow Live 2009ΑρχείαVideosΉχοιWallpapersNέα




Press (Ctrl+D) to add the page!You have to do this manually!








1. Ποιος είναι ο ρόλος του αμορτισέρ;

2. Ποιες είναι οι επιπτώσεις ενός χαλασμένου αμορτισέρ;

3. Θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ μου αλλά δεν θέλω να πειράξω το ύψος. Tι επιλογές έχω και ποιες οι διαφορές μαύρου και κίτρινου;

4. Τι είναι το κίτρινο sprint χαμηλώματος;

5. Τι είναι το Bilstein tuning kit B12;

6. Που μπορώ να ενημερώνομε για τα προϊόντα BILSTEIN;

7. Ποιο αμορτισέρ να διαλέξω για το αυτοκίνητο μου;

8. Μπορώ να επιτύχω πιο καλό φρενάρισμα ( μικρότερη διαδρομή) με ένα αμορτισέρ αερίου;

9. Τα BILSTEIN σηκώνουν το αμάξωμα;

10. Ποια Ελατήρια προτείνει η ΒILSTEIN;

11. Μπορούμε να κόψουμε τον περιοριστή διαδρομής ( μπάμ στόπ );

12. Ποια είναι η διαφορά ανάμεσα στο B14 PSS and B16 PSS9;

13. Τα B14 PSS και τα B16 PSS9 παραδίδονται με ελατήρια;

14. Που μπορώ να έχω σέρβις στα αγωνιστικά Bilstein motor sports
ή να κατασκευάσω κάτι ποιο ειδικό;



ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ

1. Ποιος είναι ο ρόλος του αμορτισέρ;
Άνεση
Ασφάλεια
Για να :
μη χάνουν οι τροχοί την πρόσφυση !
έχουμε ασφάλεια στις στροφές και να ελέγχουμε τις κλείσεις του αμαξώματος!
φρενάρει καλύτερα και να υπακούσει στις εντολές του τιμονιού το αυτοκίνητο!
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ




2. Ποιες είναι οι επιπτώσεις ενός χαλασμένου αμορτισέρ;

Ελλειπής πρόσφυση του τροχού!


Ανομοιόμορφη φθορά στα ελαστικά!


Μεγάλες ταλαντώσεις του αμαξώματος !


Μεγάλες κλήσεις του αμαξώματος!
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ




























3. Θέλω να αλλάξω τα αμορτισέρ μου αλλά δεν θέλω να πειράξω το ύψος.
Tι επιλογές έχω και ποιες οι διαφορές μαύρου και κίτρινου;

Bilstein B4 Gas
Αμορτισέρ αντικατάστασης σε ποιότητα πρώτης τοποθέτησης για μια αλλαγή αμορτισέρ χωρίς προβλήματα.

Τεχνολογία αερίου!

Πολύ καλή απόσβεση λόγω της μικρής τριβής

Η καλή λειτουργία των αμορτισέρ αυξάνει την πρόσφυση και την σταθερότητα του οχήματος

Βελτιωμένα κρατήματα στις στροφές και βελτιωμένη πορεία στην ευθεία.


Bilstein B6 Sport and Off-Road
Το αμορτισέρ για την βελτίωση της ανάρτησης και την αναβάθμιση της οδικής συμπεριφοράς.

Τεχνολογία αερίου

Μονοσωληνιο-/Upside-Down-τεχνολογία

Έχει δοκιμαστεί επάνω στο εκάστοτε αυτοκίνητο από τους μηχανολόγους μας για καλύτερα αποτελέσματα.
Πιο σφιχτή ρύθμιση με αποτέλεσμα την καλύτερη απόκριση στο τιμόνι και βελτιωμένα κρατήματα στις στροφές!
Ακόμη και σε ακραίες συνθήκες οδήγησης το κίτρινο δείχνει τις ικανότητες του !!!
Έχει έγκριση του TUV Γερμανίας.
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ















































4. Τι είναι το κίτρινο sprint χαμηλώματος;

Bilstein B8 Sprint
Τα αμορτισέρ ΧΑΜΗΛΩΜΑΤΟΣ

Τεχνολογία αερίου
Mονοσωλήνια-/Upside-Down-τεχνολογία
\Σεταρισμένα μέσα από πολύωρες δοκιμές στο εκάστοτε αυτοκίνητο από τους μηχανολόγους μας
Δοκιμασμένα με ελατήρια χαμηλώματος
Η μειωμένη διαδρομή εξασφαλίζει άριστα αποτελέσματα για χαμηλώματα έως το πολύ 4 πόντους!!!
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΣΤΗΝ ΚΟΡΥΦΗ
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 14:25:45
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
οτι να ναι...

Παρομοιως...
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 14:28:35
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστω μιλτο για την ενδιαφερουσα παραθεση αλλα η αποφαση εχει παρθει με οποιο κοστος.
Μιας και μιλησα με ατομο που τα χει ετσι ζευγαρωμενα και ειναι απολυτα ευχαριστημενος.
Aν δεις και σε μια ερωτοαπαντηση ομως λενε και τα εξης :
10. Ποια Ελατήρια προτείνει η ΒILSTEIN;
Απ. : Για χαμήλωμα προτείνουμε ελατήρια υψηλής ποιότητας όπως τα H&R.
Τωρα αν θα ναι πεντε και οχι 4 ποντους θα το δω στην πραξη το ποσο κακο θα ναι η οχι.
Οπως και να χει σε ευχαριστω και για τον κοπο και για τον τροπο.
milvas7 - Κυρ 07 Νοέ 2010, 14:44:09
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλτα ρε βαγγελάκο να μας πείς κ μας, αφού θα σαι κ ο πρώτος που θα μας γράψει κ εντυπώσεις Smile απλώς μερικα παιδια απο εδω μέσα τυχαίνει να έχουν εμπειρία ,είτε απο αγώνες ,ειτε απο πολύωρες συζητήσεις κ διαφόρων ειδών αναβαθμίσεις , κ έτσι γράφουν την αποψή τους..'οταν κάποιος είναι σε δίλλημα

γι αυτο είμαστε εδώ ,για να ανταλλάσουμε απόψεις κ εμπειρίες
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 15:05:28
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε μιλτο ουτε μηδενισα κανενος τις γνωσεις, ουτε ψοφαω να τσακωνομαι σε forum οπως εδω, για αυτο και επιλεγω πλεον ποτε και που θα γραψω εδω.
Απλα δεν ειμαι και κανα παιδαρελι να πεταγετε οποιος θελει και να γραφει μια ατακα και να φαινεται εξυπνακιας, οποιος και αν νομιζει οτι ειναι εδω μεσα.
Δεχομαι καθε γνωμη ακομα και τις αρνητικες.
Την τελικη επιλογη ομως για το αμαξι μου εγω την εχω οποτε και θα το δοκιμασω φιλε και θα σου πω και αν θες εντυπωσεις, και αν θες θα σου στειλω και φωτος να το δεις κιολας.
Τωρα με αυτα που εχω με αυτα θα πορευθω στο αμαξι μου μεχρι να βγουν off και αυτα και να δω και αλλες λυσεις.
Αυτα τα λιγα και απο μενα.
android - Κυρ 07 Νοέ 2010, 16:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε βαγγελη περνα μια μερα απο την λεσχη να γνωριστουμε και να τα πουμε...και θα δεις τι κλιμα υπαρχη,πως συζηταμε και πολλα αλλα που δεν εχουν να κανουν με παρεξηγησεις κ οτιδιποτε αλλο αναφερεις
bagosgt - Κυρ 07 Νοέ 2010, 16:19:54
Θέμα δημοσίευσης:
για καποιον που το αμαξι το εχει για προσωπικη ευχαριστηση κ οχι για αγωνες τοτε μπορει να βαλει οτι νομιζει Wink δε νομιζω οτι αν βαλει ο βαγγελης τα 5ποντα θα ειναι χειροτερος απο καποιον με kw3 που την εχει χαμηλωμενη τερμα(παει μεχρι 8-9 ποντους νομιζω) Wink
ο λογος που δεν κανει να το χαμηλωσει καποιος πανω απο 3-4 ποντους,ειναι στο οτι το αμαξι,σε κατασταση πιστας,δε θα εχει τα μεγιστα,κ αυτο λογω του οτι δεν θα κανει ολοκληρη την διαδρομη το αμορτισερ.κανω λαθος μεχρι εδω???
αν καποιος το εχει για καθημερινη βολτα κ καφεδακι,κ το εχει χαμηλωμενο με ελατηρια 5 ποντους κ καινουρια αμορτισερ χαμηλωματος,θα ειναι το αμαξι του σε χειροτερη κατασταση απο καποιου,που εχει την μαμα αναρτηση(η ξαναλεω την kw3) ρυθμισμερνη σωστα,αλλα με 100.000κμ με το αμαξι φορτωμενο τερμα,συνεχεια,κ να το πηγαινει συνεχεια απο κατσικοδρομους???
κ τα 5ποντα,αν μπουνε σε "καλα" αμορτισερ χαμηλωματος,δεν χαμηλωνει το αμαξι τοσο πολυ,λογω των αμορτισερ.οποτε πιο πολυ κακο θα κανει στο αμορτισερ,κ αυτο παλι θα επιβαρυνει την τσεπη του φιλου Wink
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 16:33:18
Θέμα δημοσίευσης:
Στο μυαλο μου εισαι ρε φιλε, να σαι καλα ρε βαγγο.
Δοκιμαζουμε και κρινουμε στην τελικη.
Οσο για τα λεγομενα μου γιωργο ειναι απαντησεις σε δικα σας μνμ του οποιου στυλ σας.
Ιδωμεν, ο καιρος θα κρινει..
android - Κυρ 07 Νοέ 2010, 16:48:18
Θέμα δημοσίευσης:
τα 3,5 ποντα σε 207 να ξερεις πως μετα απο λιγο καιρο γινοντε ευκολα 4ποντα...ειναι μαλ**α κ καθοντε..οπως και ολα του χαμηλωματος...εχουμε βαρος...οταν το ελατηριο δεν κανει σωστα την δουλεια του καλειτε να την κανει το αμορτισερ...οταν γινει αυτο...δεν δουλευει καλα η αναρτηση
χθες κιολας ειδα παλικαρι με 3,5 και τα αμορτισερ σου...οσο ηταν καινουρια τα ελατηρια ολα οκ...μετα ειχε θεμα

υπαρχη κ η λυση να βαλεις kw ελατηριο γραμμικο με επιλογη ποσο σκληρο ελατηριο θες κ να την κανεις coil over αλλα ειναι ακριβη αυτη η λυση 600 e αλλα τα ελατηρια δε θα κατσουν ποτε ξανα,και το αυτοκινητο θα παταει πανω στα ελατηρια οχι στα αμορτισερ και θα ρυθμιση ακριβως το υψος που θα δουλευουν τα αμορτισερ που χεις

μπρωστα το 207 ζυγιζει σχεδον οσο ενα 106 ολοκληρο κοντα 800 κιλα
ο πουπακης ηταν καθετος...οχι προωδευτικα ελατηρια σε τετοιο αμαξι

το αμαξι δικο σου ειναι βαλε κ 5ποντα κοφτα κ καντα κ 6ποντα...αν εσενα σου φτανει...εγω ειμαι μια χαρα
αποψεις σου ειπαμε
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 16:50:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστω για την αποψη γιωργο, οκ.
Jim207GT - Κυρ 07 Νοέ 2010, 17:41:53
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
...μπρωστα το 207 ζυγιζει σχεδον οσο ενα 106 ολοκληρο κοντα 800 κιλα
ο πουπακης ηταν καθετος...οχι προωδευτικα ελατηρια σε τετοιο αμαξι


MEMssound απο PC jim

εγω θα σφυριζω οσο θα μου μιλατε για (υποτιθεται πραγματικα) αποδοτικη λειτουργια και βολτα σε καφετερια
και παρεξηγηθειτε να γουσταρουμε Laughing Laughing
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 17:53:10
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα τραγουδα εσυ..
MEMsound - Κυρ 07 Νοέ 2010, 17:58:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα να συνεχισουμε συζητηση επιπεδου
Εχεις καποιο συγκεκριμενο τραγουδι που θες να πω ή να αυτοσχεδιασω?
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:01:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ασε ρε σεβασμιοτατε με το επιπεδο..
Χορτασαμε και απο αυτο.
MEMsound - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
καλη χωνεψη τεκνον μου Laughing


σου προτινω να ξαναδιαβασεις τι εχω γραψει περι ελατηριων (και οτι δεν εχω πει κατι επι προσωπικου) μπας και σταματησεις να παρεξηγιεσαι Wink Wink Wink
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια παρεξηγηση οσον αφορα εσενα πατερ μου, απλα ετσι εισαι.
Κ οσοι σε δεχονται ετσι καλως, εγω παντως οχι.
Κ συ να σαι καλα.
bagosgt - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:22:06
Θέμα δημοσίευσης:
βαγγο,το νου στο μανθο,ειναι γνωστης κ δε τα λεει απο κακια οτι λεει Wink αυτος οπως κ ο βολβος μπορουν να δωσουν πολυ σωστες γνωμες πανω στο θεμα αναρτηση,χωρις καποιος ειδος κακιας.ομως παλι ειναι στροφακηδες ως το κοκαλο οποτε δε θα καταλαβουν κ την πιο ηρεμη εκδοχη σου Wink
παντως ειναι απο τα λιγα ατομα που θα σε συμβουλεψουν χωρις να σε ριξουν η να θελουν να σε προσβαλουν,απλα εχουν εναν διαφορετικο τροπο...
δλδ αν καταφερεις κ κανεις συζητηση με τον steve χωρις να παρεξηγηθεις,τοτε δε θα ξαναπαρεξηγησεις κανεναν αλλον εδω μεσα... Laughing Laughing Laughing
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:29:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι εχει υπαρξει και αναλογη παρεξηγηση και με αυτον παλιοτερα μην ανησυχεις βαγγο.
Απλα δεν ειμαι αναγκασμενος να ξερω τον τροπο του καθενος και την διαφορετικοτητα τους στον τροπο που εκφραζονται εδω μεσα.
Και να μην κρινουν εξ ιδιων τα αλλοτρια που λενε και στο χωριο μου εδω.
Δεν αμφισβητησα κανενος τις γνωσεις αλλα δεν ειμαι και υποχρεωμενος να ανεχτω τον τροπο του καθενος οσον αφορα αν οχι εμενα αλλα τουλαχιστον τα οσα γραφω.
Αν εγω εκανα κατι τετοιο σε καποιο απο τα παιδια εδω δεν δισταζω να πω οτι εσφαλα και να ζητησω και συγνωμη.
Αυτα τα πολλα και κουραστικα απο μενα και ας ληξει εδω η μονομαχια στο el paso.
MEMsound - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
βρε καλε μου
βρε χρυσε μου (ακουστηκε λιγο gay αυτο αλλα τελος παντων - το χουν πολλοι πατερ-αδες αυτο αλλωστε... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing )

ειμαι ο πρωτος απ ολους που θελει ενα αμαξι ΒΟΛΤΑΣ να ειναι ανετο
Αν δεν ειναι ανετο, τοτε ΔΕΝ ειναι βολτας.
ΟΜΩΣ οταν ειναι βολτας δεν μπορεις να εχεις απαιτησεις απολυτης αποδοσης / αποτελεσματικοτητας στο στριψιμο (μιλώντας την ελληνικη γλωσσα και κατανοώντας τι συμαινει η καθε λεξη)


Θα μου πεις μας ενδιαφερει τετοια αποτελεσματικοτητα σε δημοσιο δρομο?
ΟΧΙ γιατι ουτως η αλλως δεν μπορουμε να πιεσουμε τόσο πολυ.

ΑΡΑ το να μιλαμε για αποδοση (κυριολεκτωντας) ειναι μαλλον ατοπο.

Απο κει και περα το θεμα ειναι να μην φτασουμε στο αλλο ακρο.

Η μεχρι τωρα εμπειρια που εχουμε εδω μεσα (σε αυτο το κλαμπ / φορουμ) απο 207 χαμηλωμενα με τον Α ή Β τροπο ειναι οτι (σου) εγραψα σε προυγουμενα ποστ.

Καλώς η κακώς τα ευρεως γνωστα ως "ελατηρια χαμηλώματος" (τα οποία εγω ονομαζω "σαχλαμαρες") εχουν καποια προβληματα (πχ καθονται μετα απο λιγο καιρο, δεν εχουν τοσο καλη αισθηση στο τιμονι κ.α.). Αν αυτα καποιον δεν τον ενδιαφερουν μποπρει να τα χρησιμοποιησει και μαλιστα κανουν το αμαξι απιστευτα πιο ομορφο μιας και εργοστασιακα ειναι καμποσο κατσικακι.

αυτα "τα λιγα" Laughing
vaggelisgr - Κυρ 07 Νοέ 2010, 18:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
Eγινε ρε μανθο, ολα οκ.
MEMsound - Δευ 08 Νοέ 2010, 10:27:19
Θέμα δημοσίευσης:
Cool Cool
nOkpos - Παρ 14 Ιαν 2011, 10:00:52
Θέμα δημοσίευσης:
γνωμη μου μακρια απο τα ελατηρια χαμηλωματος με την μαμα αναρτηση!
μετα απο καιρο το αυτοκινητο κοπαναει απιστευτα!
και γινεται παρα πολυ σκληρο!
driver7 - Παρ 14 Ιαν 2011, 11:36:17
Θέμα δημοσίευσης:
Και δε στρίβει...πες το κ αυτό... Wink
makis106 - Παρ 14 Ιαν 2011, 12:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
γνωμη μου μακρια απο τα ελατηρια χαμηλωματος με την μαμα αναρτηση!
μετα απο καιρο το αυτοκινητο κοπαναει απιστευτα!
και γινεται παρα πολυ σκληρο!

Μετά απο σχεδόν 3 χρόνια συμβίωσης με τα eibach (3mm), θα διαφωνήσω...

driver7 έγραψε:
Και δε στρίβει...πες το κ αυτό... Wink

...και με αυτό! Wink
nOkpos - Παρ 14 Ιαν 2011, 13:01:47
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
nOkpos έγραψε:
γνωμη μου μακρια απο τα ελατηρια χαμηλωματος με την μαμα αναρτηση!
μετα απο καιρο το αυτοκινητο κοπαναει απιστευτα!
και γινεται παρα πολυ σκληρο!

Μετά απο σχεδόν 3 χρόνια συμβίωσης με τα eibach (3mm), θα διαφωνήσω...3


εγω εχω τα ΗR (3.5μμ)

και να σου κανω και μια ερωτηση εχεις μπει σε gt rallye χωρις ελατηρια?
makis106 - Παρ 14 Ιαν 2011, 15:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, έχω μπει, είναι ελαφρώς πιο άνετο, αλλα παίρνει πιο πολλές κλήσεις απ το δικό μου, και δεν πιστεύω οτι στρίβει καλύτερα.
Ούτε θεωρώ οτι το δικό μου μετά απο 40000 χμ κοπανάει περισσότερο απο την πρώτη μέρα που τα έβαλα, ενώ τα αμορτισέρ μετρήθηκαν πρόσφατα και τα ποσοστά τους είχαν πολλη μικρή απόκλιση απο αυτην που είχαν μετρηθεί σαν καινούργια, με αρκετή προσοχή βέβαια στους κωλόδρομους...
grpts - Παρ 14 Ιαν 2011, 16:12:24
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω κι εγω με τη σειρα μου οτι με τα eibach και μαμα αμορτισερ προς το παρον το αμαξι εγινε μεν πιο σφικτο αλλα δεν κοπαναει τοσο ξερα κ ατσαλα που χτυπουσε πριν σε λακουβες , εκτος αν πεσεις σε κανα ταφο . εχω κανει περιπου 6-7 χιλ. χλμ. και ειμαι ευχαριστημενος γενικα
bagosgt - Παρ 14 Ιαν 2011, 18:26:30
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε γιωργο την διαφορα θα την δεις στα πολλα κμ,σε οχι τοσο καλο δρομο.στα λιγα κμ κ σε κλειστα κομματια,σου δινει την αισθηση του καρτ Cool
οπως κ να εχει παντως μεγειες,κ καλες βολτες.να υπολογιζεις ομως στην πιο προωρη φθορα των αμορτισερ σου Wink
grpts - Παρ 14 Ιαν 2011, 20:06:13
Θέμα δημοσίευσης:
bagosgt έγραψε:
φιλε γιωργο την διαφορα θα την δεις στα πολλα κμ,σε οχι τοσο καλο δρομο.στα λιγα κμ κ σε κλειστα κομματια,σου δινει την αισθηση του καρτ Cool
οπως κ να εχει παντως μεγειες,κ καλες βολτες.να υπολογιζεις ομως στην πιο προωρη φθορα των αμορτισερ σου Wink
Δεν το πολυχωνω το αυτοκινητο και δεν εχω μεγαλες απαιτησεις απτην αναρτηση του (απτον συνδιασμο που εχω κανει εννοω). φυσικα και υπολογιζω σε αλλαγη των αμορτισερ αρκετα νωριτερα αποτι θα ηταν με τα μαμα ελατηρια. τα eibach τα εβαλα καθαρα και μονο απο αποψη αισθητικης γιατι δεν μου αρεσουν τα ψηλα αυτοκινητα (και αργησα). αλλα αναφερομαι στο οτι μες την πολη δεν κοπαναει τοσο ξερα οσο κοπανουσε με τα μαμα κι ας εγινε πιο σκληρο . ευχαριστω βαγγο
ΣΑΜ - Τρι 18 Ιαν 2011, 10:00:56
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 15,000χλμ ειχα βαλει τα HR 3,5. Τωρα που ειμαι στα 80,000χλμ, και τα HR ακομα φορεμενα, ηρθε τωρα η ωρα να αλλαξω τα αμορτισερ γιατι εσκασαν.
2.5+ χρονια κρατησαν τα μαμα αμορτισερ.
volvos - Τρι 18 Ιαν 2011, 10:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
σαμ καλημερα ειχες ενα μπορντο γκολφ παλια?
milvas7 - Τρι 18 Ιαν 2011, 15:28:33
Θέμα δημοσίευσης:
ΣΑΜ έγραψε:
Στα 15,000χλμ ειχα βαλει τα HR 3,5. Τωρα που ειμαι στα 80,000χλμ, και τα HR ακομα φορεμενα, ηρθε τωρα η ωρα να αλλαξω τα αμορτισερ γιατι εσκασαν.
2.5+ χρονια κρατησαν τα μαμα αμορτισερ.

sam ολα οκ?
μιλτος ζωγραφου
τα βαλες?
ΣΑΜ - Πεμ 20 Ιαν 2011, 14:04:51
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
σαμ καλημερα ειχες ενα μπορντο γκολφ παλια?

Καλησπερα,

Ειχα μπορντο αμαξι αλλα οχι γκολφ.

Μιλτο,

Απο εβδομαδα γιατι εχω και αλλα να βαλω και ειπα να τα κανω ολα μαζι μια και καλη.
jonnakos207 - Δευ 31 Ιαν 2011, 14:28:06
Θέμα δημοσίευσης: anarthsh
για σασ κ απο εμενα..εχω το 207 rallye κ θα ηθελα να ρωτησω αν πισω εχω μονο ελατηρια η και αμορτισερ
milvas7 - Δευ 31 Ιαν 2011, 14:57:50
Θέμα δημοσίευσης:
k ta 2..
GGiannis - Πεμ 31 Μάρ 2011, 00:01:00
Θέμα δημοσίευσης:
ε?
milvas7 - Πεμ 31 Μάρ 2011, 00:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?
SAKIS-LEMANS - Πεμ 31 Μάρ 2011, 06:41:10
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


για να χαμηλώσεις θέλεις 4 ελατήρια....

Αν έχεις rc είναι αμαρτία να το κάνεις..., αν έχεις rally είναι λιγότερη αμαρτία...
Πάρε καμια σοβαρή ανάρτηση coil over και μην χαμηλώνεις πολύ. Τώρα αν πας πίστα, θέλει μελέτη αυτό καθώς θα πρέπει να παίξεις και με άλλους παραμέτρους.
grpts - Τρι 26 Απρ 2011, 17:10:06
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω τα eibach με τα μαμα αμορτισερ εδω και 12000χλμ περιπου . μεχρι τωρα ολα καλα , το τελευταιο διαστημα ομως εμπρος δεξια με χαμηλες ταχυτητες σε λακουβες και ιδιως οταν στριβω αριστερα και ο δεξης τροχος πεφτει σε ανωμαλιες ακουγεται ενας περιεργος θορυβος λες και κατι εχει χαλαρωσει (γκουπ) και παιζει . μπαλακια και κρεμαργιερα τσεκαραμε και δεν ειναι ουτε η ζανφορ. εχει αντιμετωπισει καποιος κατι παρομοιο ..? 36000χλμ εχω μονο ..
Μαριάνα - Τρι 17 Μάϊ 2011, 09:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
grpts,
top mount χαλασμένο μήπως;
GGiannis - Τρι 17 Μάϊ 2011, 13:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


τι ενοουσε δεν καταλαβα,
Samer - Τρι 17 Μάϊ 2011, 18:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
GGiannis έγραψε:
milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


τι ενοουσε δεν καταλαβα,


SAKIS-LEMANS έγραψε:
milvas7 έγραψε:
GGiannis έγραψε:
ε?
τι δεν καταλαβες?


για να χαμηλώσεις θέλεις 4 ελατήρια....

Αν έχεις rc είναι αμαρτία να το κάνεις..., αν έχεις rally είναι λιγότερη αμαρτία...
Πάρε καμια σοβαρή ανάρτηση coil over και μην χαμηλώνεις πολύ. Τώρα αν πας πίστα, θέλει μελέτη αυτό καθώς θα πρέπει να παίξεις και με άλλους παραμέτρους.

grpts - Τρι 17 Μάϊ 2011, 22:39:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
grpts,
top mount χαλασμένο μήπως;


Τελικα ηταν το δεξι μπαλακι απτο ψαλιδι off .. Tα αλλαξα και τα δυο και δεν ακουγεται το παραμικρο πλεον ..!
Μαριάνα - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:08:15
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ήθελα τη γνώμη / παρατηρήσεις σας για τα παρακάτω που βρήκα με μια σύντομη αναζήτηση :

Aπό Γερμανία -->
http://cgi.ebay.com/Eibach-Tieferlegungsfedern-Peugeot-207-W-/200599272569?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item2eb4a5fc79#ht_5897wt_986

Τα δίνει 185 ευρώ αλλά
- θέλει email πριν να μου πει αν έχει στοκ και πόσες μέρες θέλει
- είναι πιο νέος πωλητής (όχι πως έχει και τρελή σημασία, καθότι με προστατεύει η ebay αν γίνει στραβή...)



Από Αγγλία -->
http://cgi.ebay.com/EIBACH-SPRINGS-Peugeot-207-1-4-1-6-1-6-150-Turbo-06-/120672186522?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c189f709a#ht_3976wt_938

Βγαίνουν κοντά 250 €, καθώς τα μεταφορικά του μόνο είναι 45 λίρες (= 52 €)



Και εδώ όλα (διότι ενδιαφέρομαι και για αποστάτες) --->>>
http://shop.ebay.com/i.html?_nkw=eibach+peugeot+207&_sacat=0&_stpos=&_sop=15&gbr=1&LH_AvailTo=80&_dmd=1&_odkw=eibach+207
( Έχει πολλά και ζαλίστηκα Dizzy2 )

--------------

1) To 207W τί σημαίνει; Μήπως εννοεί το station wagon; Scratch

2) Προς το παρόν θέλω να βάλω Eibach (-3 cm το πολύ) στα εργοστασιακά αμορτισέρ του GT ( ναι, το γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί τρόπον τινά ημίμετρο Cool Wink ) για να χαμηλώσει λίγο το αυτοκίνητο και να γίνει λίγο πιο ''γλυκό''. Με τα εργ/κά ελατήρια και γενικά την ανάρτηση έχει πολύ και ''ξερό'' κοπάνημα (έχω δοκιμάσει και αλλαγές στις πιέσεις των ελαστικών αλλά το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο).
Λέω λοιπόν να βάλω τα ελατήρια και όσο κρατήσουν τα εργ/κά αμορτισέρ...
Μετά ή θα πάω στα αμορτισέρ απ' το RC ή θα κοιτάξω για ρυθμιζόμενη ανάρτηση.


Αυτά...

Εκτιμώ πολύ την όποια γνώμη - σχόλιο και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
Για να γίνει πιο γλυκό, Μαριάνα, δε θες ελατήρια χαμηλώματος... Το ανάποδο αποτέλεσμα θα έχεις. Wink
Μαριάνα - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:19:44
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ αυτό πίστευα (και πιστεύω βέβαια μέχρι να το δοκιμάσω) αλλά 3 φίλοι με το ίδιο αυτοκίνητο κι ένας τεχνικός ειδικός στα Peugeot με διαβεβαίωσαν ότι γίνεται πιο γλυκό παρότι χαμηλώνει.
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:23:29
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτοί οι φίλοι είναι άσχετοι (με κάθε σεβασμό) και σε αυτόν τον μηχανικό καλύτερα να μην πηγαίνεις, έστω για ανάρτηση (πάλι με κάθε σεβασμό).
Μαριάνα - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:26:42
Θέμα δημοσίευσης:
Άσχετοι μπορεί να είναι (δεν θα τους κρίνω εγώ) αλλά η αίσθησή τους;
Δεν ''το άκουσαν'' και το μετέφεραν απλώς, το έχουν δοκιμάσει. Smile

Δεν ξέρω, τί να πω...
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:30:05
Θέμα δημοσίευσης:
Στο λέω, Μαριάνα, γιατί αυτά είναι ψευδαισθήσεις-που είχα κι εγώ όταν έβαλα στο προηγούμενο Eibach-που έχει καθένας, όταν πρωτοαλλάζει κάτι στην ανάρτηση και δεν έχει μπει σε 1-2-3 "σοβαρά" αυτοκίνητα, να καταλάβει περί τίνος πρόκειται.
Μαριάνα - Τετ 18 Μάϊ 2011, 11:33:47
Θέμα δημοσίευσης:
Τί θα μπορούσα να κάνω μέχρι 500 € για
να χαμηλώσει αλλά παράλληλα, αν είναι εφικτό λόγω χαμηλώματος, να γίνει και λίγο πιο άνετο,
γιατί ακόμα και τώρα με την εργοστασιακή ανάρτηση μόνο άνετο δεν το λες...
'Andy'-lag - Τετ 18 Μάϊ 2011, 15:03:00
Θέμα δημοσίευσης:
Aυτό ακριβώς είναι που λένε οι απόψεις διύσθανται...Εμένα γιατί μου φαίνεται πιο άνετο και από το οικογενειακό sedan του πατέρα μου.....?
SAKIS-LEMANS - Τετ 18 Μάϊ 2011, 15:06:41
Θέμα δημοσίευσης:
μαριάννα κράτα τα λεφτά σου και όταν έχεις, πάρε και βάλε του rc, σαν "φθηνή λύση" είναι πολύ "γλυκιά" και υπέρ αρκετή. Μόνο σήματα καπνού δεν θα σου κάνει το αμάξι όταν θα ξεκολάει πίσω όποτε θέλεις εσύ ή και όταν το παρακάνεις. Αν βρείς και κανέναν ημιάκαμπτο από rc μεταχείρω βάλτον και αυτό. Το τελευταίο που θα αγοράσεις θα είναι ένα μπλοκέ και είσαι κοπλε.

Αν τώρα θα κάνεις μπόλικες επισκέψεις σέρρες δεν ισχύουν τα παραπάνω. Αλλα για την ελληνική πραγματικότητα είναι μια χαρα.
Μαριάνα - Τετ 18 Μάϊ 2011, 20:08:24
Θέμα δημοσίευσης:
Κώστα η ανάρτηση του RC μάλλον δεν θα με βολέψει γιατί είναι ακόμα πιο σκληρή από του GT μου... Άσε που με αυτήν χαμηλώνω μόνο κατά 1 cm...
Εγκυκλοπαιδικά, πόσο περίπου κοστίζει όλη η ανάρτηση από RC καινούρια;

Μπλοκέ; Τέλεια φάση αλλά άντε βαλ' το...


( Αγαπάμε Σέρρες αλλά μόνο μία φορά -κάθε Οκτώβριο/Νοέμβριο- τον χρόνο γιατί κοστίζει κιόλας... Wink )
Sinanai - Τετ 18 Μάϊ 2011, 20:15:16
Θέμα δημοσίευσης:
Τσεκ π.μ. Μαριάνα.
SAKIS-LEMANS - Τετ 18 Μάϊ 2011, 20:21:04
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
Κώστα η ανάρτηση του RC μάλλον δεν θα με βολέψει γιατί είναι ακόμα πιο σκληρή από του GT μου... Άσε που με αυτήν χαμηλώνω μόνο κατά 1 cm...
Εγκυκλοπαιδικά, πόσο περίπου κοστίζει όλη η ανάρτηση από RC καινούρια;

Μπλοκέ; Τέλεια φάση αλλά άντε βαλ' το...


( Αγαπάμε Σέρρες αλλά μόνο μία φορά -κάθε Οκτώβριο/Νοέμβριο- τον χρόνο γιατί κοστίζει κιόλας... Wink )

μαριάννα τόσο θα χαμηλώσεις με φουλ αναρτηση rc. 1cm και θα έχεις κάτι πολύ καλό. Πάντως δεν είναι και τόσο σκληρη. Αλλα το αμάξι έχει μία προοδευτικότητα είναι ευκολοδήγητο σε σπορτίβ ρυθμούς και ελληνική άσφαλτο. Είναι πολύ ευχάριστο και εξυπηρετεί και μέσα στην πόλη κάνοντας πολύ καλή απόσβεση ακόμα και με τα 205/45/17. Δεν είναι και μαγικό χαλί αλλα είναι πολύ καλή επιλογή αναμεσα στην σπορτίβ και το μαγικό χαλί.
'Andy'-lag - Τετ 18 Μάϊ 2011, 20:48:18
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:
Κώστα η ανάρτηση του RC μάλλον δεν θα με βολέψει γιατί είναι ακόμα πιο σκληρή από του GT μου... Άσε που με αυτήν χαμηλώνω μόνο κατά 1 cm...
Εγκυκλοπαιδικά, πόσο περίπου κοστίζει όλη η ανάρτηση από RC καινούρια;

Μπλοκέ; Τέλεια φάση αλλά άντε βαλ' το...


( Αγαπάμε Σέρρες αλλά μόνο μία φορά -κάθε Οκτώβριο/Νοέμβριο- τον χρόνο γιατί κοστίζει κιόλας... Wink )


To μόνο εύκολο στο αυτοκίνητό μας είναι το να βάλεις μπλοκέ....!!
ironman02 - Τετ 18 Μάϊ 2011, 23:43:39
Θέμα δημοσίευσης:
Μαριάνα έγραψε:

2) Προς το παρόν θέλω να βάλω Eibach (-3 cm το πολύ) στα εργοστασιακά αμορτισέρ του GT ( ναι, το γνωρίζω ότι κάτι τέτοιο αποτελεί τρόπον τινά ημίμετρο Cool Wink ) για να χαμηλώσει λίγο το αυτοκίνητο και να γίνει λίγο πιο ''γλυκό''. Με τα εργ/κά ελατήρια και γενικά την ανάρτηση έχει πολύ και ''ξερό'' κοπάνημα (έχω δοκιμάσει και αλλαγές στις πιέσεις των ελαστικών αλλά το αποτέλεσμα παραμένει ίδιο).
Λέω λοιπόν να βάλω τα ελατήρια και όσο κρατήσουν τα εργ/κά αμορτισέρ...
Μετά ή θα πάω στα αμορτισέρ απ' το RC ή θα κοιτάξω για ρυθμιζόμενη ανάρτηση.


Αυτά...

Εκτιμώ πολύ την όποια γνώμη - σχόλιο και ευχαριστώ για τον χρόνο σας.


Με την ανάρτηση του RC νομίζω ότι θα το κάνεις χειρότερο από άποψη άνεσης. Και εγώ θα το ήθελα το αμάξι πιο άνετο απ'ότι είναι τώρα, μιας και έχω την αίσθηση ότι τα αμορτισέρ του έχουν χάσει πολύ σε σχέση με το πώς ήταν καινούργια (έχω 20000 χλμ). Το νιώθω αρκετά ξερό το κοπάνημα και και απ'ότι θυμάμαι στην αρχή ήταν πολύ πιο γλυκό.

Εγώ μόλις τα φτύσουν περαιτέρω μάλλον θα βάλω τα koni FSD με τα μαμά ελατήρια. Απ'ότι έχω διαβάσει είναι πάρα πολύ καλά και συνδιάζουν και άνεση και στρίψιμο.

Ρίχνω απλά μια ιδέα. Δεν περιλαμβάνει χαμήλωμα όμως..

Smile
Μαριάνα - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 07:52:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ironman εμείς συμφωνούμε ως προς αυτό που λέω για την αίσθηση της μαμά ανάρτησης.

Ως προς τα Koni FSD, κι εγώ έχω ακούσει πολύ καλά λόγια αλλά σε Renault Megane και Clio.
Τα έχει δοκιμάσει κανείς σε 207 να μας πει (και προτιμότερο με ελατήρια χαμηλώματος μαζί) ;
MEMsound - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 08:59:58
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν κάνω λάθος η fynos
αλλα με μαμα ελατηρια νομιζω
Sinanai - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 09:05:10
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
αν δεν κάνω λάθος η fynos
αλλα με μαμα ελατηρια νομιζω


Ποια fynos; H fynos films; Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 09:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
king207cc - Πεμ 19 Μάϊ 2011, 12:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
και ο bagosgt τα φορούσε.
GGiannis - Παρ 20 Μάϊ 2011, 12:44:24
Θέμα δημοσίευσης:
Το rc εχει και πιο σκληρα σινεμπλοκ απο το gt και σαφως πιο σκληρη αναρτηση , εγω που το εχω χαμηλωσει 35μμ ηταν που ηταν σκληρο , τωρα απεγινε το κακο , αμα περασω καπακι της ευδαπ σε κανεναν κεντρικο με πανω απο 50 χ/ω ειναι σαν να τρακαρω μετωπικη , ζαλιζομαι κανα 10 λεπτο μετα.Οποτε Μαριαννα αν θες πιο ανετη οδηγηση σε καμια περιπτωση μην το χαμηλωσεις , χαμηλωμα και παραληλα μεγαλυτερη ανεση δεν πανε μαζι , για καθε τι που αλλαζεις στο αυτοκινητο υπαρχουν τα πλεονεκτηματα και τα μειωνεκτηματα.Τα ζυγιζεις και διαλεγεις.
makis106 - Παρ 20 Μάϊ 2011, 13:26:56
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείται πως αν σκέφτεσαι χαμήλωμα με μαμα αμορτισερ, καλύτερα να βάλεις ελατήρια στη δική σου ανάρτηση. Εγώ τα 3ποντα (eibach) τα έχω 45000χμ πάνω και είναι σε άνεση σχεδόν παρόμοια με τα μαμα, ενω τα αμορτισερ ακόμη αντέχουν!
Φυσικά η καλύτερη λύση είναι μια ρυθμιζόμενη, αλλα το κοστολόγιο απέχει πολύ...
Το RC χαμηλωμένο με μαμα αμορτισερ είναι απλά ανυπόφορο... Confused
SAKIS-LEMANS - Παρ 20 Μάϊ 2011, 13:57:26
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:

Το RC χαμηλωμένο με μαμα αμορτισερ είναι απλά ανυπόφορο... Confused

μέγιστη κανγκουριααααααα! σε τόσο καλα στημένο αμάξι.
makis106 - Παρ 20 Μάϊ 2011, 14:12:31
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
makis106 έγραψε:

Το RC χαμηλωμένο με μαμα αμορτισερ είναι απλά ανυπόφορο... Confused

μέγιστη κανγκουριααααααα! σε τόσο καλα στημένο αμάξι.

Lol Lol Lol
Ξέρεις τι γίνεται ρε Κώστα, κ γω για την εμφάνιση τα 'βαλα γιατί ειδικά τα GT/Rallye είναι πολύ κατσίκια, αλλα το αμάξι δεν έχασε κάτι τρομερό απο άνεση, ενώ απο κράτημα, θεωρώ οτι βελτιώθηκε κάπως, ειδικα στο θέμα κλήσεων, αλλα στο RC απλά δεν αξίζει, 1ον γιατί είναι κάπως χαμηλώτερο, 2ον έχει ήδη πολυ καλά στημένη ανάρτηση για να την χαλάσεις κ 3ον με το χαμήλωμα το μόνο που κάνεις είναι να το υποβαθμίζεις πλέον και να το κάνεις πολύ κουραστικό, οπότε το μόνο που μένει... είναι η καγκουριά!
SAKIS-LEMANS - Παρ 20 Μάϊ 2011, 15:03:21
Θέμα δημοσίευσης:
έτσι μπράβο.... Και αν είσαι κάνγκουρας έχει μπόλικα στην μαμα vag μοντέλα...

Ξέρεις η συνταγή είανι γνωστή....βάzεις φρένα από το 2 λιτρο, εξάτμηση από το 2 μισαρη, αμορτησερ από το τρίλιτρο κοντερ από το R και δεν ξέρω εγώ τι άλλο....

Και να το βάψεις όλο πορτοκαλί, με μαύρο καπό....
GGiannis - Παρ 20 Μάϊ 2011, 16:45:30
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
makis106 έγραψε:

Το RC χαμηλωμένο με μαμα αμορτισερ είναι απλά ανυπόφορο... Confused

μέγιστη κανγκουριααααααα! σε τόσο καλα στημένο αμάξι.

Lol Lol Lol
Ξέρεις τι γίνεται ρε Κώστα, κ γω για την εμφάνιση τα 'βαλα γιατί ειδικά τα GT/Rallye είναι πολύ κατσίκια, αλλα το αμάξι δεν έχασε κάτι τρομερό απο άνεση, ενώ απο κράτημα, θεωρώ οτι βελτιώθηκε κάπως, ειδικα στο θέμα κλήσεων, αλλα στο RC απλά δεν αξίζει, 1ον γιατί είναι κάπως χαμηλώτερο, 2ον έχει ήδη πολυ καλά στημένη ανάρτηση για να την χαλάσεις κ 3ον με το χαμήλωμα το μόνο που κάνεις είναι να το υποβαθμίζεις πλέον και να το κάνεις πολύ κουραστικό, οπότε το μόνο που μένει... είναι η καγκουριά!


Δεν ξερω πως το βλεπετε εσεις το θεμα , το δικο μου rc ειναι χαμηλωμενο 35μμ και εχω δει αρκετη διαφορα σε κρατημα ειδικα σε υψηλες ταχυτητες λογω πιο χαμηλου κεντρου βαρους, δευτερον , ειναι πιο ωραιο χωρις να ειναι τοσο χαμηλο ωστε να κατανταει αστειο ( βλ miata , nissan almera ) και τριτον απο μαμα το rc ειναι πολυ σκληρο και δεν υπαρχει ιδιαιτερη διαφορα σε ανεση, εκτος αν πεφτεις επιτηδες σε ολες τις λακουβες που υπαρχουν στον δρομο. Αρα γιατι καποιος να μην το κανει ? Συμφωνω οτι ειναι παρα πολυ καλα στημενο εξ αρχης αλλα επισης πολυ μεγαλο ρολο παιζει και η χρηση που του κανεις , επισης αν βαλω billstein b8 sprint και χαμηλωσει 45μμ παλι θα εχω καλυτερο κρατημα απο αυτο που εχω τωρα, αλλα θα πρεπει να αγορασω και τρειλερ για να το μετακινω απο τις σερρες στα μεγαρα.Αλλωστε η καθε εταιρεια προσπαθει να βρει μια χρυση τομη στα αυτοκινητα παραγωγης για εμπορικους και νομικους λογους, επομενως λογικο ειναι να υπαρχουν και προοπτικες βελτιωσης σε διαφορους τομεις.
Gotcha - Παρ 20 Μάϊ 2011, 17:11:45
Θέμα δημοσίευσης:
Τιμη για φουλ μετατροπη αναρτησης απο ραλλυ σε ρψ παιζει ?
MEMsound - Παρ 20 Μάϊ 2011, 17:14:19
Θέμα δημοσίευσης:
για πραγματικα "φουλ" (και οχι απλα 4 αμορτισερ + 4 ελατηρια) θες και 2 αντιστρεπτικες = και εμπρος (αν δεν κάνω λάθος ) και πισω (εκ των οποίων η πισω πάει πακετο με τον πισω αξονα)
GGiannis - Παρ 20 Μάϊ 2011, 17:16:13
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Τιμη για φουλ μετατροπη αναρτησης απο ραλλυ σε ρψ παιζει ?


Εξαρταται τι περιλαμβανει το φουλ , Rolling eyes
makis106 - Παρ 20 Μάϊ 2011, 17:28:54
Θέμα δημοσίευσης:
Gotcha έγραψε:
Τιμη για φουλ μετατροπη αναρτησης απο ραλλυ σε ρψ παιζει ?


φουλ ανάρτηση (ανταλλακτικά): αμορτισέρ, ελατήρια, στοπ ανάρτησης, αντιστρεπτική εμπρός, πίσω άξονας: 1408€

μόνο αμορτισέρ, ελατήρια: 610€
Gotcha - Παρ 20 Μάϊ 2011, 17:44:55
Θέμα δημοσίευσης:
Η διαφορες ρψ και ραλλυ ειναι ολο το σετ ανταλακτικων που μου πες? Δλδ εχουν διαφορετικες αντιστρεπτικες, στοπ αναρτησεις κλπ? ή μονο με ελατηρια/αμορτισερ κανω την δουλεια μου ?
makis106 - Παρ 20 Μάϊ 2011, 19:08:19
Θέμα δημοσίευσης:
Όλο το σετ. Αλλιώς ποιός ο λόγος να αλλάξεις αντιστρεπτική και άξονα Question
GGiannis - Παρ 20 Μάϊ 2011, 22:32:48
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Όλο το σετ. Αλλιώς ποιός ο λόγος να αλλάξεις αντιστρεπτική και άξονα Question


Συμφωνω, και δεν νομιζω οτι εχουν διαφορετικη αντιστρεπτικη , αλλα και εστω οτι εχουν δεν υπαρχει λογως αλλαγης τους και παρολα αυτα δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να μπει σετ απο rc εφοσων υπαρχουν πολλες αλλες επιλογες στην αγορα , βλ billstein , h&r
milvas7 - Παρ 20 Μάϊ 2011, 22:59:09
Θέμα δημοσίευσης:
το rallye εχει 22αρα αντιστρεπτικη, κ το αρσι 23mm
android - Παρ 20 Μάϊ 2011, 23:00:39
Θέμα δημοσίευσης:
Για να το κανεις rc το πουλας ,βαζεις αυτα τα λεφτα και περνεις rc ..παραπερα απο αμορτισερ και ελατηρια rc δεν αξιζει να πας...
Μαριάνα - Τρι 24 Μάϊ 2011, 10:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
KW3 ;
( λέω εγώ τώρα!... Wink Laughing )

Το σκέφτομαι σοβαρά πάντως.
MEMsound - Τρι 24 Μάϊ 2011, 10:05:43
Θέμα δημοσίευσης:
αν εχεις διαθεσιμα τα χρηματα, γιατι οχι...
εννοειται οτι ειναι 1000....000000 φορες καλητερα...

αλλα υπαρχει αλλο τοπικ περι αναρτησης = μην το μπλεξουμε εδω μαζι με τα "σκετα ελατηρια"...
SαλιγκαρAKIS - Σαβ 27 Αύγ 2011, 18:37:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μία σβέλτη ερώτηση πρός όποιον γνωρίζει, συγνώμη που τη κάνω σε αυτό το topic αλλά δέν βρήκα άλλο: Τα top mounts (των εμπρός αναρτήσεων) αλλάζουν εύκολα σε 207 (gt για την ακρίβεια). Question
android - Κυρ 28 Αύγ 2011, 01:56:02
Θέμα δημοσίευσης:
SαλιγκαρAKIS έγραψε:
Μία σβέλτη ερώτηση πρός όποιον γνωρίζει, συγνώμη που τη κάνω σε αυτό το topic αλλά δέν βρήκα άλλο: Τα top mounts (των εμπρός αναρτήσεων) αλλάζουν εύκολα σε 207 (gt για την ακρίβεια). Question


οπως σε ολα τα αμαξια...με λιγο θεμα στον θολο ..θελει συνεργειο.αποσυμπιεση συμπιεση ελατηρια... μαμα αναρτηση μιλαμε...
manosm3 - Δευ 11 Ιούν 2012, 10:59:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ερωτηση κρισεως: οσοι εχετε βαλει ελατηρια eibach (-3mm) σε rc τι παρατηρησατε;
saikoe_39 - Δευ 11 Ιούν 2012, 17:57:33
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε στα Rc δεν αλλάζεις ελατήρια.- Mad
'Andy'-lag - Δευ 11 Ιούν 2012, 18:26:49
Θέμα δημοσίευσης:
manosm3 έγραψε:
Ερωτηση κρισεως: οσοι εχετε βαλει ελατηρια eibach (-3mm) σε rc τι παρατηρησατε;


Καγκουράκο τι ετοιμάζεσαι να κάνεις..........? Laughing Laughing Laughing Laughing
AtastaleiaS - Δευ 29 Οκτ 2012, 20:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
εγω τοποθετησα τα eibach -3cm και το αμαξι εκατσε πολυ σωστα.κανενα προβλημα προς το παρον και η συμπεριφορα προς το καλυτερο.
Andreasf1 - Δευ 11 Μάρ 2013, 18:11:56
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σας! Smile
Έχω ένα 207 1.6HDI αλλά έχει τα αμορτισέρ του gt (απ' όσο μου έχουν πει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο peugeot) με κωδικό 7113 μπροστά και 7118 πίσω . Το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο με ελατήρια APEX 5,5 πόντους (λογικά) και θέλω να περάσω κάποια eibach 3 πόντους ελαφρώς μεταχειρισμένα από κάποιο rallye που έχω βρει..
Το θέμα είναι θα κάνουν για μένα που είμαι ντιζελάς και συνεπώς πιο βαρύς μπροστά σε σχέση με ένα gt/rallye ή θα κάτσουν και αυτά λόγω βάρους και θα τερματίζει η ανάρτηση?
volvos - Δευ 11 Μάρ 2013, 18:14:36
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΛΗΜΑ?
an σου φαινεται ψηλο μα τα μαμα ελατηρια ή του γτ
Pare εστω του rc τα ελατηρια.
θα χαμηλωσει οσο τεσπα χαμηλωσει και θα λειτουργει
σιγουρα καλυτερα απο τις αφτερμαρκετ παπατζες
makis106 - Δευ 11 Μάρ 2013, 18:18:25
Θέμα δημοσίευσης:
Andreasf1 έγραψε:
Καλησπέρα σας! Smile
Έχω ένα 207 1.6HDI αλλά έχει τα αμορτισέρ του gt (απ' όσο μου έχουν πει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο peugeot) με κωδικό 7113 μπροστά και 7118 πίσω . Το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο με ελατήρια APEX 5,5 πόντους (λογικά) και θέλω να περάσω κάποια eibach 3 πόντους ελαφρώς μεταχειρισμένα από κάποιο rallye που έχω βρει..
Το θέμα είναι θα κάνουν για μένα που είμαι ντιζελάς και συνεπώς πιο βαρύς μπροστά σε σχέση με ένα gt/rallye ή θα κάτσουν και αυτά λόγω βάρους και θα τερματίζει η ανάρτηση?

Αν φοράς 5,5άρια θα κατσει πολυ καλυτερα με τα 3ποντα. Στο δικο μου τα 3ποντα δεν τερματιζουν το αμορτισερ.
android - Δευ 11 Μάρ 2013, 22:08:24
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Andreasf1 έγραψε:
Καλησπέρα σας! Smile
Έχω ένα 207 1.6HDI αλλά έχει τα αμορτισέρ του gt (απ' όσο μου έχουν πει σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο peugeot) με κωδικό 7113 μπροστά και 7118 πίσω . Το αμάξι το πήρα μεταχειρισμένο με ελατήρια APEX 5,5 πόντους (λογικά) και θέλω να περάσω κάποια eibach 3 πόντους ελαφρώς μεταχειρισμένα από κάποιο rallye που έχω βρει..
Το θέμα είναι θα κάνουν για μένα που είμαι ντιζελάς και συνεπώς πιο βαρύς μπροστά σε σχέση με ένα gt/rallye ή θα κάτσουν και αυτά λόγω βάρους και θα τερματίζει η ανάρτηση?

Αν φοράς 5,5άρια θα κατσει πολυ καλυτερα με τα 3ποντα. Στο δικο μου τα 3ποντα δεν τερματιζουν το αμορτισερ.


Στα bump stop τερματιζεις 100% ειδικα πισω μεχρι και τα μαμα τερματιζουν
Μπρωστα παντως δεν βρισκω λογο να εισαι πιο βαρης απο 207 τουρμπατο και εμεις εχουμε τουρμπινα i/c και σωληνωσεις
Απο οσο θυμαμαι τα apex σε 1,4 αρη καθοντε 3 ποντα και σε τουρμπατο 3,5 και ειναι ιδια με του C2 Laughing
makis106 - Δευ 11 Μάρ 2013, 22:35:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τα bump stop σίγουρα τερματίζουν, έχω δει σημαδια στα στοπ, αλλά ίσως επειδή σπάνια βάζω άτομα πίσω, δεν το έχω καταλάβει να τερματίζει εύκολα. μπροστά στα 5 χρόνια που το χω να χουν τερματιστει 4-5 φορές και αυτό κάτω από πολυ ιδιαίτερες συνθήκες (λακκούβες). Άλλωστε τα αμορτισέρ μου έχουν γράψει 63000 και μετρημένα πρόσφατα χαίρουν άκρας υγείας!
Andreasf1 - Τρι 12 Μάρ 2013, 02:08:31
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικό μου είναι πιο βαρύ από ένα gt/rallye και λογικά το επιπλέον βάρος το έχει λόγου του diesel κινητήρα του.

Επίσης τα ελατήρια του rc είναι αρκετά σκληρά απ όσο μου έχουν πει άτομα που έχουν rc. Να φανταστείτε ένας γνωστός μου έβγαλε του rc και του πέρασε aftermarket eibach 3ον πόντων και το αμάξι μου είπε πως ήταν αρκετά πιο άνετο και μαλακό σε σχέση με πριν.

Αν δεις δίνουν άλλους κωδικούς για gt/rallye και άλλους για ένα 1.6 hdi και φοβάμαι μήπως έχουν άλλη σκληρότητα για τους ντιζελάδες.Σε σχέση με τα δικά μου σίγουρα θα είναι καλύτερα τα 3ποντα αλλά πόσο καλύτερα? Μην μπω στην διαδικασία αλλαγής και στην ουσία απο 5.5 που είμαι τώρα να καθίσει πχ στους 4.5 με τα 3ποντα. Λέτε να ΜΗΝ καθίσει στους 3 πόντους το αυτοκίνητο με τα συγκεκριμένα ελατήρια? Rolling eyes Dizzy2
Ευχαριστώ για την κατανόηση!
makis106 - Τρι 12 Μάρ 2013, 02:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μου δεν ξερω που το ειδες οτι ειναι πιο βαρυ το δικο σου απο gt/rallye, αλλα τα manual αλλα λένε, το αντιθετο. οποτε δεν εχεις θεμα με αυτο.
Το οτι δινει αλλους κωδικους ελατηριων για το δικο σου ειναι απολυτα λογικο, μιας και τα gt/rallye εχουν αλλη φιλοσοφια αναρτησης (πιο σπορ), αλλες διαμετρους ζαντας, ελαστικού κλπ...
Andreasf1 - Τρι 12 Μάρ 2013, 03:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις δίκιο για το βάρος! Πωωω διάβαζα λάθος το βιβλιαράκι ο χαζός! Confused Razz Συγχωρέστε με!

Οπότε όλα οκ! Very happy

Κάτι ακόμα.. Έχει σπάσει αυτό που κρατάει το ελατήριο στην θέση του λόγο του χαμηλώματος(δεν ξέρω πως λέγεται). Καταλάβατε ποιο λέω? Τερματίζει η ανάρτηση και χτυπάει εκεί πάνω με αποτέλεσμα να το έχει σπάσει. Υπάρχει σαν ανταλλακτικό ή πηγαίνει μαζί με ανάρτηση? Γιατί ένας φίλος κάτι τέτοιο μου είπε και με έχει αγχώσει! Παίζει κάτι τέτοιο?

ΥΓ: Αν ρωτάω σε λάθος ενότητα συγχωρέστε με και ας μεταφερθεί από τους υπευθύνους.
android - Τρι 12 Μάρ 2013, 20:39:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ακριβως γινετε πιο μαλακο απο μαμα ,επειδη ειναι πιο μαλ**α τα ελατηρια για να χαμηλωσει,τωρα αν εσεις το βλεπετε καλο,παω πασο

Αυτο που σου χει σπασει ειναι μπρωστα και ειναι ενα ασπρο πλαστικο αναμεσα στο τοπ μουντ και το ελατηριο,υπαρχη σαν ανταλακτικο,αυτο δειχνει παντως οτι η αναρτηση σου δουλευει υπερωριες στα bump stop και τα αμορτισερ σου θα εχουν πει το ποιημα
nikos_207gt - Σαβ 28 Σεπ 2013, 08:14:03
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια ψαχνω να χαμηλωσω το αυτοκινητο αλλα επειδη εδω ελλαδα ειμαστε και ολιγον κλεφτες θα τα παρω απεξω.. εχω βαλει στο ματι τα h&r ελατηρια.. μαλλον για τα -3.5 θα παω... αλλα τα εχω δει σε διαφορα χρωματα.. ξερει κανεις να μου πει αν εχουν διαφορες??
nikos_207gt - Παρ 18 Οκτ 2013, 10:44:22
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξερει κανεις να μου πει??????
Samer - Παρ 18 Οκτ 2013, 10:56:32
Θέμα δημοσίευσης:
nikos_207gt έγραψε:
δεν ξερει κανεις να μου πει??????


Κανονικα πρεπει να ειναι πρασινο αν θυμαμαι καλα ετσι ηταν και τα δικα μοθ ελατηρια. Να τα παρεις απεξω δεν νομιζω να αξιζει. Φτηνα ειναι. Τα πηρα εγω πριν πολλα χρονια στα 140 τα πουλησα 50 ξερω γω δεν θυμαμαι. Τοσα τα βρισκεις, ελατηρια ειναι δεν παθαινουν τπτ
nikos_207gt - Παρ 18 Οκτ 2013, 11:11:51
Θέμα δημοσίευσης:
ειχα παει και ειχα ρωτησει και μου τα ειχαν πει 300....!! τα βρισκω σε κοκκινα μαυρα και μπλε... ξερεις εσυ αν εχουν καποια διαφορα???
vaggelisgr - Παρ 18 Οκτ 2013, 11:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε νικο μαυρα εινα τα hrι τα 3,5cm και εχω ενα ζευγαρι που ειναι σχεδον καινουργια, αν ενδιαφερεσαι στειλε pm.
Andreasf1 - Σαβ 19 Οκτ 2013, 02:15:21
Θέμα δημοσίευσης:
Επανέρχομαι!! Razz
Τελικά στο 207 μου έβαλα ελατήρια weitech 3 πόντων.
Αλλά έχουμε προβλήματα! Προβλήματα της τάξεως να σπάσει το καλάμι του αμορτισέρ(όχι χαμηλώματος, το μαμά αμορτισέρ του gt) ψηλά στο σπείρωμα!
Πήγα στην Peugeot και μου είπαν πως δεν έχουν τοποθετήσει σωστά την ανάρτηση μου.
Απ ότι μου είπαν, είχαν βάλει ανάποδα το bumb stop και επίσης πως όταν χαμηλώνεις 3 πόντους, πρέπει να κόψεις το bumb stop 4 πόντους για να μπορεί να κινηθεί περισσότερο το αμορτισέρ και να μην κοπανάει όλη την ώρα πάνω στο bumb stop. Επίσης η ροδέλα ανάμεσα στην πλαστική βάση και στο top mount είχε στραβώσει, είχε γίνει σαν μισοφέγγαρο δλδ.
Όλα αυτά βοήθησαν στο να σπάσει το αμορτισέρ.. και το πιο πολύ που προκαλούσε την ζημιά ήταν το μπαμ στοπ που χτύπαγε συνέχεια με την ανάρτηση(κατά τα λεγόμενα των μαστόρων πάντα)! Να πω πως στην οδήγηση μου είμαι πολύ προσεκτικός σε ότι αφορά τις λακκούβες! Τις αποφεύγω όπως ο διάβολος το λιβάνι! Αφού όσοι με βλέπουν θα με περνούν για μεθυσμένο που κάνω όλη την ώρα ελιγμούς για να τις αποφεύγω! :p
Με έχει προβληματίσει αυτό το θέμα.. Ισχύει ότι πρέπει να κοπεί το bumb stop όταν χαμηλώνεις με μαμά αμορτισέρ;
Έχετε ξανά ακούσει να σπάσει αμορτισέρ;
Καμιά γνώμη από τι άλλο μπορεί να έσπασε το αμορτισέρ μου; :/
Φοβάμαι μήπως ξανά γίνει κάτι αντίστοιχο με τα καινούργια αμορτισέρ που θα βάλω.. :S
Οποιαδήποτε συμβουλή δεκτή!
RoadRunner122 - Σαβ 19 Οκτ 2013, 09:11:30
Θέμα δημοσίευσης:
To να πας σε κάποια ρυθμιζόμενη ανάρτηση με max -1cm ύψους ή έστω να μείνεις στην εργοστασιακή το έχεις σκεφτεί?
Andreasf1 - Σαβ 19 Οκτ 2013, 12:02:39
Θέμα δημοσίευσης:
Αν υπηρχαν τόσα λεφτά για ρυθμιζομενη θα το είχα κάνει από την πρώτη στιγμή που πήρα το αυτοκίνητο.. Δυστυχώς no money no honey!
Τα αμορτισερ της μαμα πεζώ είναι και αυτα που είχα και αυτα που θα βάλω.. Δεν νομίζω ότι φταίνε τα χαμηλωματος ελατήρια σε συνδιασμό με τα μαμα αμορτισερ για το σπάσιμο.. Τόσα 207 κυκλοφορουν χαμηλωμενα με τα εργοστασιακα αμορτισερ και δεν έχουν κάνει κιχ!
Vini - Κυρ 20 Οκτ 2013, 17:37:07
Θέμα δημοσίευσης:
Andreasf1 έγραψε:
Αν υπηρχαν τόσα λεφτά για ρυθμιζομενη θα το είχα κάνει από την πρώτη στιγμή που πήρα το αυτοκίνητο.. Δυστυχώς no money no honey!
Τα αμορτισερ της μαμα πεζώ είναι και αυτα που είχα και αυτα που θα βάλω.. Δεν νομίζω ότι φταίνε τα χαμηλωματος ελατήρια σε συνδιασμό με τα μαμα αμορτισερ για το σπάσιμο.. Τόσα 207 κυκλοφορουν χαμηλωμενα με τα εργοστασιακα αμορτισερ και δεν έχουν κάνει κιχ!


Εγώ από την άλλη όταν ήμουν μικρός και "έπαιζα" με τα αυτοκίνητα που πέρασαν από τα χέρια μου, έβγαλα το συμπέρασμα ότι τα ελατήρια χαμηλώματος "σκίζουν" τα εργοστασιακά αμορτισέρ και κατ'επέκταση και το αμάξωμα.

Από εκεί και πέρα θα ήθελα να μπω σε κάποιο 207 με ελατήρια χαμηλώματος και εργοστασιακά αμορτισέρ για να παρατηρήσω την συμπεριφορά του. Αν και θεωρώ ότι θα με χαλάσει ιδιαίτερα.
kwstas1.1 - Κυρ 25 Δεκ 2016, 17:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα! Έχει κάποιος άποψη για ελατηρια από 207 Rc σε 207 gt?! Έχω ένα 207gt κ φοράει από όταν το πηρα bilstein κίτρινα με τα μαμά ελατηρια του αυτοκινήτου...είπα να βάλω του rc που διάβασα ότι είναι πιο σκληρά από του gt...αυτή τι στιγμή το αμάξι παίρνει αρκετές κλήσεις κ είναι ενοχλητικό...πριν είχα ένα Mini Cooper 1.6 απλό με 115 άλογα και το αμάξι ήτανε πολύ καλύτερο στις στροφές από άποψη κλήσεων....γ αυτό είπα να βάλω τα ελατηρια του Rc! Θα μειωθούν οι κλήσεις μου?! Δεν με νοιάζει ούτε να χαμηλωσει ούτε να ψηλωσει! Μόνο αν θα είναι καλύτερα από τώρα δλδ αν θα δω διαφορά σε σχέση με του gt...ευχαριστώ!
alexandros 207 Rallye - Κυρ 25 Δεκ 2016, 23:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το gt δεν γέρνει πολυ στις στροφες
Εντυπωση μου κανει αυτο που λες
kwstas1.1 - Δευ 26 Δεκ 2016, 00:45:52
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
Το gt δεν γέρνει πολυ στις στροφες
Εντυπωση μου κανει αυτο που λες


Ενταξει προφανώς κ είναι πολύ καλό στο στριψιμο δεν το υποβιβασα ίσα ίσα, απλά συγκριτικά με το μίνι π είχα πριν μ φαίνεται ότι παίρνει παραπάνω κλήσεις,γ αυτό θέλω ρσοελατηρια ώστε να καλυτερευσει το αμαξι κ να γινει καλύτερο από πριν !
akis1976 - Δευ 26 Δεκ 2016, 08:55:15
Θέμα δημοσίευσης:
kwstas1.1 έγραψε:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
Το gt δεν γέρνει πολυ στις στροφες
Εντυπωση μου κανει αυτο που λες


Ενταξει προφανώς κ είναι πολύ καλό στο στριψιμο δεν το υποβιβασα ίσα ίσα, απλά συγκριτικά με το μίνι π είχα πριν μ φαίνεται ότι παίρνει παραπάνω κλήσεις,γ αυτό θέλω ρσοελατηρια ώστε να καλυτερευσει το αμαξι κ να γινει καλύτερο από πριν !

Ποιο πολλές πιθανότητες να πετύχεις αυτό που θες θα είχες αν έλεγες,θελω την αντιστρεπτική του rc παρα τα ελατήρια. Επίσης δεν ξερω κατά πόσο το ολο πράγμα δουλεύει με bilstein και gt ελατήρια…
alexandros 207 Rallye - Δευ 26 Δεκ 2016, 12:04:21
Θέμα δημοσίευσης:
kwstas1.1 έγραψε:
Ενταξει προφανώς κ είναι πολύ καλό στο στριψιμο δεν το υποβιβασα ίσα ίσα, απλά συγκριτικά με το μίνι π είχα πριν μ φαίνεται ότι παίρνει παραπάνω κλήσεις,γ αυτό θέλω ρσοελατηρια ώστε να καλυτερευσει το αμαξι κ να γινει καλύτερο από πριν !

Κωστα εννοω οτι δεν παιρνουν μεγαλες κλισεις τα rallye/gt , γι αυτο παραξενευτηκα που παραπονεθηκες για μεγαλη κλιση.
Μηπως φταιει κατι αλλο? Μηπως ειναι τελειωμενα τα αμορτισερ?
android - Δευ 26 Δεκ 2016, 13:29:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι βαλε μαμα ρψ ελατηρια ειναι πιο σκληρα.με bilstein sport καθοντε τζαμι.
kwstas1.1 - Δευ 26 Δεκ 2016, 14:25:13
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
kwstas1.1 έγραψε:
Ενταξει προφανώς κ είναι πολύ καλό στο στριψιμο δεν το υποβιβασα ίσα ίσα, απλά συγκριτικά με το μίνι π είχα πριν μ φαίνεται ότι παίρνει παραπάνω κλήσεις,γ αυτό θέλω ρσοελατηρια ώστε να καλυτερευσει το αμαξι κ να γινει καλύτερο από πριν !

Κωστα εννοω οτι δεν παιρνουν μεγαλες κλισεις τα rallye/gt , γι αυτο παραξενευτηκα που παραπονεθηκες για μεγαλη κλιση.
Μηπως φταιει κατι αλλο? Μηπως ειναι τελειωμενα τα αμορτισερ?


Βάση στοιχείων τα μπιλστειν τοποθετήθηκε να στα 52.000χλμ και αυτή την στιγμή το αμάξι έχει 70.000χλμ ακριβώς! Οπότε δεν νμζω να έχουν πεσει τόσο πολύ! Η αλήθεια είναι πως το έγραψα λίγο υπερβολικά δεν το εννοούσα έτσι ακριβώς το αμάξι μια χαρά είναι απλά θέλω κάτι ώστε να παίρνει λιγότερες κλισεις!Wink
kwstas1.1 - Δευ 26 Δεκ 2016, 14:26:15
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
Ναι βαλε μαμα ρψ ελατηρια ειναι πιο σκληρα.με bilstein sport καθοντε τζαμι.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το έχεις δει το αποτέλεσμα?!Smile) είτε βόλτα είτε να το έχεις κάνει εσύ στο δικό σου?! Μακάρι να κάτσουν καλά!
android - Δευ 26 Δεκ 2016, 14:56:55
Θέμα δημοσίευσης:
kwstas1.1 έγραψε:
android έγραψε:
Ναι βαλε μαμα ρψ ελατηρια ειναι πιο σκληρα.με bilstein sport καθοντε τζαμι.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το έχεις δει το αποτέλεσμα?!Smile) είτε βόλτα είτε να το έχεις κάνει εσύ στο δικό σου?! Μακάρι να κάτσουν καλά!
το χει φιλος σε gt κανα 3αρη χρονια.το θεμα ειναι να μην εχεις τπτ βουτηρα 215/45 η χαμηλη πιεση στα λαστιχα και περνεις απο εκει χαλαρη αισθηση.το 37/ 38psi το θελουν.
kwstas1.1 - Δευ 26 Δεκ 2016, 20:05:35
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
kwstas1.1 έγραψε:
android έγραψε:
Ναι βαλε μαμα ρψ ελατηρια ειναι πιο σκληρα.με bilstein sport καθοντε τζαμι.


Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Το έχεις δει το αποτέλεσμα?!Smile) είτε βόλτα είτε να το έχεις κάνει εσύ στο δικό σου?! Μακάρι να κάτσουν καλά!
το χει φιλος σε gt κανα 3αρη χρονια.το θεμα ειναι να μην εχεις τπτ βουτηρα 215/45 η χαμηλη πιεση στα λαστιχα και περνεις απο εκει χαλαρη αισθηση.το 37/ 38psi το θελουν.


Αχα κατάλαβα κατάλαβα! Όχι όχι 205-45-17 έχω με λάστιχα του 2012....άμεσα θα τα άλλαξω να βάλω τα uniroyal rainsport 3! Όσο για ην πίεση το έχω μέσα πόλη καθαρά κ δεν ήξερα πόσο να του βάλω κ του βάλα 35-33! Τώρα θα δω μήπως του βάλω όσο μ είπες και αν κοπαναει πολύ του βγάζω λίγο...όσον αναφορά το φίλο σου με το gt που έχει ρσοελατηρια ρώτησε γ καμία παραπάνω πληροφορία αν βελτιώθηκε αρκετά το αμάξι 😀😀 ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr