PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - Συντήρηση πίσω άξονα....

Perastikos - Πεμ 17 Μάϊ 2007, 08:57:33
Θέμα δημοσίευσης: Συντήρηση πίσω άξονα....
Επειδή την πάτησα μία φορά και άλλαξα τον πίσω άξονα ολόκληρο ορισμένες συμβουλές.
Κάθε φορά που σκέφτεστε να ασχοληθείτε με αλλαγή ράβδων στρέψης η αντιστρεπτικής ή κάθε 80.000 km περίπου.. βγάζετε τους βραχίονες απο τον άξονα και αντικαταστήστε τις τσιμούχες στεγανοποίησης που υπάρχουν μεταξύ τους και του άξονα!!!
Πιθανόν αλλαγή και των ρουλεμάν αν διαπιστωθεί ότι έχουν στεγνώσει πολύ, και καλό γρασαρισμα τους.
Με αυτό το τρόπο αποφεύγετε φθορά του μπράτσου του ψαλιδιού το οποίο αλλάζεται ολόκληρο, δεν βρίσκεται σαν μεταχειρισμένο (παρά μόνο πάνω σε άξονα οπότε αγοράζεις κάτι που μπορει να είναι το ίδιο φθαρμένο με το δικό σου) και σαν καινούργιο εχει γυρω στα 300 ευρώ.
Αυτά για να μη τη πατήσουν κι άλλοι!!!
fynos - Πεμ 17 Μάϊ 2007, 11:18:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα . . . . .
Λογικά θα πρέπει να το κοιτάνε στα προγραμματισμένα service, δεν μπορεί να το αφήνουν έτσι !!
Ευχαριστούμε Wink
Perastikos - Πεμ 17 Μάϊ 2007, 12:59:23
Θέμα δημοσίευσης: Αμ δε που το κοιτανε....
Και εάν το δούνε και έχει φτάσει να έχει τζόγο το μπράτσο με δεμέμένες και σφιγμένες τις ράβδους στρεψης την αντιστρεπτικη και το αμορτισέρ, τότε είναι τόσο κατεστραμμένο το μπράτσο που θέλει άλλαγμα σίγουρα!!Οπότε παίξαμε και χάσαμε...Το θέμα είναι να το κάνεις προληπτικά!!!
Να σημειώσω πως άξονες για xsara/306 από δίλιτρα vts gti κλπ..ειναι πανάκριβοι λόγω σπανιότητας στα μεταχειρισμένα!!!
sps - Τρι 05 Ιούν 2007, 13:09:16
Θέμα δημοσίευσης:
Moνο αν στραβωσει το μπρατσο θα υπαρχει προβλημα με ρουλεμαν-μουαγιε!
Δλδ τοτε θα φαγωνεται το ρουλεμαν στο μπρατσο.
Για αυτο προσοχη στην οδηγηση σας και στα πεζοδρομια!
Lef205 - Τετ 06 Ιούν 2007, 01:47:12
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Moνο αν στραβωσει το μπρατσο θα υπαρχει προβλημα με ρουλεμαν-μουαγιε!

Εισαι 100% σιγουρος για αυτο?
sps - Τετ 06 Ιούν 2007, 09:05:16
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
sps έγραψε:
Moνο αν στραβωσει το μπρατσο θα υπαρχει προβλημα με ρουλεμαν-μουαγιε!

Εισαι 100% σιγουρος για αυτο?


Eτσι μου ειπε ο μαστορας μου!
Αν ξερεις κατι περισσοτερο πες το για να προλαβουμε το κακο.
volvos - Τετ 06 Ιούν 2007, 09:15:24
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλα σπυρο το μπρατσο μπορει να στραβωσει και απο κανα πεζοδρομιο γερο και να μη το εχεις παρει χαμπαρι....
οποτε εκει το βλεπεις μονο απο ευθυγραμμιση
οπως ο νικ μαριν που ειχε αν θυμασαι διαφορες πισω χωρις καποιο σοβαρο λογο αν θυμαμαι καλα...
Road_Runner - Τετ 06 Ιούν 2007, 10:16:24
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω την γνωμη μου?
Ο άξονας του 206 δεν στραβώνει τόσο εύκολα...
Τον δικό μου, τον πήρα μεταχειρισμένο με 10000χλμ. Από τότε έχει κάνει 3 χωμάτινα ράλλυ, 2 ασφάλτινα, 3 σπριντάκια και μετακινήσεις στην πόλη και στην ευθυγράμμιση που του έκανα, ήταν πιο ίσιος και από τότε που βγήκε από το εργοστάσιο. Ούτε λεπτό δεν έχανε....
blue_rallye - Δευ 09 Μάρ 2009, 01:24:00
Θέμα δημοσίευσης:
Το θεμα ειναι πολυ πιο σημαντικο απο οσο ακουγεται!

Εαν τη πατησετε (το απευχομαι)θα καταλαβετε.Εγω πηρα ενα 106 rallye 2002 και πηγα στο συνεργειο για κατι αλλο και στο γενικο ελεγχο μονο το πισω δεξι μπρατσο κουναει σα τρελο-->με αλλα λογια εχει φαγωθει ο αξονας.
Ο μηχανικος μου ειπε πως εαν εκανε σωστα τα service ο προηγουμενος δε θα υπηρχε προβλημα(για αυτο αλλαζετε τα ρουλεμαν μουαγιε και τη τσιμουχα στεγανοποιησης εγκαιρα).Αποφυγετε εντελως χειροφρενα και αποτομο ανεβασμα σε πεζοδρομια.
Τωρα αναγκαστηκά ψαχνω για αξονα(αν βρειτε κατι σωστο πμ) ή να βρω την αντιπροσωπεια της peugeot που διαβασα οτι φτιαχνει σε τορνο τον ηδη υπαρχοντα με πρεσαριστα δαχτυλιδια κλπ
Εαν γνωριζεται κατι ενημερωστε ολα τα παιδια να μη τη πατησουν και αλλοι.

Υ.Γ.Καντε ενα προληπτικο ελγεγχο ολοι(10 λεπτακια υποθεση ειναι).
makis106 - Δευ 09 Μάρ 2009, 01:55:01
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείται πως ο πίσω άξονας είναι ένα απο τα πιο αδύναμα σημεία των 106 και πάντα αναρωτιόμουν πως δεν υπάρχει σχετικό τοπικ για ένα τόσο συχνό πρόβλημα. Είναι ακριβώς όπως τα λέει ο Θανάσης, έτσι δεν τον είχα προλάβει και εγώ τον άξονά μου στο 106 μου και στο τέλος έφτασε να έχει πάρει τόση κάμπερ ο τροχός απο την πλευρά που είχε πρόβλημα ο άξονας που αρχισε να ξίνει ο τροχός το φτερό!
Ένας φίλος συνεργειάς, κάτοχος 106 rallye, λέει ότι κάθε 50000χμ πρέπει να αλλάζονται οι τσιμούχες του άξονα προληπτικά, γιατί αν περάσει νερό στο ρουλεμάν και δεν το αντιληφθείς έγκαιρα, τότε αρπάζει ο άξονας και πας για αλλαγή.
Πάντα είχα την απορία, γιατί αυτός ο αξονας κατασκευάστηκε κατα τέτοιο τρόπο ώστε τα ρουλεμάν του να έχουν μόνο έναν δακτύλιο αντί για δύο, δλδ αυτό που είναι πάνω στο μπράτσο, ενώ απ την άλλη τρίβει απ΄ευθείας πάνω στον άξονα, με αποτέλεσμα μόλις αρπάξει λίγο αυτό το σημείο, πετιέται όλος ο άξονας, καθώς είναι πλέον μη επισκευάσιμος. Τόσο δύσκολο ήταν να βάλουν ένα κανονικό ρουλεμάν με δύο δακτυλίδια Question Question Rolling eyes
blue_rallye - Δευ 09 Μάρ 2009, 14:13:05
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγω την ιδια απορια ειχα!
Το ειπα στο μηχανικο και μου λεει για αυτο πια δε βγαζουν με τετοιο αξονα αλλα αυτοκινητα!
Παντως το φταιξιμο κατα την αποψη μου ειναι του ιδιοκτητη και μονο ή μηπως εγω ειμαι πολυ ψηρας? Smile
lyciferakos - Κυρ 24 Μάϊ 2009, 16:40:36
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΟΟΟΟΟΟπς. Μαγκες τοτε την πατησα. Το πισω μπρατσο του 106 μου εχει ελαχιστο τζογο, ηθελα να αλλαξο το ρολεμαν, αλλα τορα μ αυτα που διαβασα μαλλον θα χρειαστει αλλαγη αλο το μπρατσο. Μεγαλη απαγοητευση, μακαρι να μιν δαβαζα το τοπικ.
makis106 - Κυρ 24 Μάϊ 2009, 17:54:00
Θέμα δημοσίευσης:
lyciferakos έγραψε:
ΟΟΟΟΟΟΟπς. Μαγκες τοτε την πατησα. Το πισω μπρατσο του 106 μου εχει ελαχιστο τζογο, ηθελα να αλλαξο το ρολεμαν, αλλα τορα μ αυτα που διαβασα μαλλον θα χρειαστει αλλαγη αλο το μπρατσο. Μεγαλη απαγοητευση, μακαρι να μιν δαβαζα το τοπικ.

Αν προλάβεις να αλλάξεις νωρίς το ρουλεμάν πριν κάνει ζημιά στον άξονα, τότε ίσως το γλιτώσεις... Αν όχι, δεν αλλάζεις μπράτσο, αλλα άξονα Exclamation
nikos68 - Κυρ 24 Μάϊ 2009, 18:30:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ο εν λόγω άξονας έχει περί τα 700 με 800 ευρώ.Υπάρχει τρόπος να τα γλιτώσεις αν θέλει ο μάστοράς σου.Ανοίγει τον άξονα και βλέπει τη φθορά.Αν έχει ζημιά τότε μπορεί να τον στείλει σε τόρνο και να τον ενισχύσει και μετά να βάλει καινούρια ρολεμάν.Η δουλειά του τόρνου είναι περί τα 80 ευρώ και κανά 50άρι τα ρολεμάν.Το έπαθα στο saxo μου στα 100.000 κι ευτυχώς για μένα άλλαξα μόνο ρολεμάν γιατί ο άξονας ήταν εντάξει.Αν ο τζόγος είναι μικρός τότε την έχει γλιτώσει ο άξονας.Τα πάντα είναι θέμα σωστού μηχανικού.
makis106 - Κυρ 24 Μάϊ 2009, 18:51:43
Θέμα δημοσίευσης:
nikos68 έγραψε:
Ο εν λόγω άξονας έχει περί τα 700 με 800 ευρώ.Υπάρχει τρόπος να τα γλιτώσεις αν θέλει ο μάστοράς σου.Ανοίγει τον άξονα και βλέπει τη φθορά.Αν έχει ζημιά τότε μπορεί να τον στείλει σε τόρνο και να τον ενισχύσει και μετά να βάλει καινούρια ρολεμάν.Η δουλειά του τόρνου είναι περί τα 80 ευρώ και κανά 50άρι τα ρολεμάν.Το έπαθα στο saxo μου στα 100.000 κι ευτυχώς για μένα άλλαξα μόνο ρολεμάν γιατί ο άξονας ήταν εντάξει.Αν ο τζόγος είναι μικρός τότε την έχει γλιτώσει ο άξονας.Τα πάντα είναι θέμα σωστού μηχανικού.

Συνήθως δεν πολυασχολούνται οι μάστορες, σου λένε χάλασε, δεν φτιάχνει, αλλαγή. Κατα τα άλλα, όντως γίνονται παρεμβάσεις, δεν έχω ακούσει βέβαια για ξαναγέμισμα σε τόρνο, καθώς ο άξονας δε γίνεται να περιστραφεί για να τορναριστεί. Έχω ακούσει όμως για διπλά ρουλεμάν, ή αντικατάσταση των ρουλεμάν με δακτυλίδια...
RoadRunner122 - Κυρ 24 Μάϊ 2009, 21:23:11
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτή την περίοδο ασχολούμαι με τον πίσω άξονα του 106 μου (ρύθμιση, συντήρηση, βάψιμο, αλλαγή ρουλεμάν, αλλαγή σινεμπλόκ κλπ).

Πρεσάρω προληπτικά 3 ρουλεμάν μέσα σε κάθε βραχίονα ώστε το εμβαδό επαφής να είναι μεγαλύτερο.

Κάντε λίγη υπομονή κ θ'ανεβάσω φώτος Wink
rallye1294 - Κυρ 24 Μάϊ 2009, 22:31:50
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτή την περίοδο ασχολούμαι με τον πίσω άξονα του 106 μου (ρύθμιση, συντήρηση, βάψιμο, αλλαγή ρουλεμάν, αλλαγή σινεμπλόκ κλπ).

Πρεσάρω προληπτικά 3 ρουλεμάν μέσα σε κάθε βραχίονα ώστε το εμβαδό επαφής να είναι μεγαλύτερο.

Κάντε λίγη υπομονή κ θ'ανεβάσω φώτος Wink


Ακουγεται πολυ ενδιαφερον. Wink

Αναμενουμε φωτο! Thumb Left
B.M-SPORT - Δευ 25 Μάϊ 2009, 09:41:34
Θέμα δημοσίευσης:
rallye1294 έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτή την περίοδο ασχολούμαι με τον πίσω άξονα του 106 μου (ρύθμιση, συντήρηση, βάψιμο, αλλαγή ρουλεμάν, αλλαγή σινεμπλόκ κλπ).

Πρεσάρω προληπτικά 3 ρουλεμάν μέσα σε κάθε βραχίονα ώστε το εμβαδό επαφής να είναι μεγαλύτερο.

Κάντε λίγη υπομονή κ θ'ανεβάσω φώτος Wink


Ακουγεται πολυ ενδιαφερον. Wink

Αναμενουμε φωτο! Thumb Left


+1
LIONKING - Τρι 26 Μάϊ 2009, 18:06:53
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο ειναι το κοστος για μια καλη συντηρηση του αξονα, ξερει κανεις?
action_peugeot - Τρι 26 Μάϊ 2009, 21:35:04
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτή την περίοδο ασχολούμαι με τον πίσω άξονα του 106 μου (ρύθμιση, συντήρηση, βάψιμο, αλλαγή ρουλεμάν, αλλαγή σινεμπλόκ κλπ).

Πρεσάρω προληπτικά 3 ρουλεμάν μέσα σε κάθε βραχίονα ώστε το εμβαδό επαφής να είναι μεγαλύτερο.

Κάντε λίγη υπομονή κ θ'ανεβάσω φώτος Wink
άνετα μπορείς να βάλεις τρία ρουλεμάν σε κάθε ψαλίδι και από ένα γρασαδόρο
AlienHack - Παρ 28 Αύγ 2009, 15:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
στα 206 δεν θελουν συντήρηση οι άξονες??

γμτ ! θελω εδώ και καιρό να τον βγαλω να δω σε τι κατάσταση ειναι αλλά δεν εχω ιδέα πως..
john4925 - Τρι 06 Οκτ 2009, 18:06:20
Θέμα δημοσίευσης:
το καλοκαιρι αλλαξα ολον τον πισω αξονα μιας και τα ρουλεμαν ηταν αχρηστα και ολα ηταν για πεταμα, κοστος 400 ευρω. προσεξτε παιδες τον αξονα πισω ειναι το πιο ευαισθητο σημειο του αυτοκινητου
Pughell - Τρι 06 Οκτ 2009, 18:25:16
Θέμα δημοσίευσης:
Και δυστυχως εχει τετοιο ογκο που πολυ δυσκολα θα βρειτε τορνο που να μπορει να τον επισκευασει,σε αντιθεση με αυτον του 106 που ειναι πιο ευκολη υποθεση... Sad
sps - Τρι 06 Οκτ 2009, 18:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
Στις αριστερες υπερστρεφει πολυ ευκολα, ακομα και με 100 χλμ αν το επιδιωξω.Ενω στις δεξιες οχι.
Λετε να εχω στραβωσει αξονα? Sad
Pughell - Τρι 06 Οκτ 2009, 18:39:03
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορει να μην στραβωσε αλλα να φθαρθηκε πολυ...
Εχεις πολυ καμπερ απο την μια πλευρα; Question
sps - Τρι 06 Οκτ 2009, 18:46:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δε θυμαμαι Στελιο, αν βρω καπου το χαρτι της ευθυγραμμισης θα σου πω.
παντως δεξι ρουλεμαν εχω αλλαξει προσφατα σχετικα και ειχε πει ο μηχανικος μου οτι οριακα προλαβαμε τη φθορα.
Τωρα αν επιδεινωθηκε, θα πρεπει να το ξαναδω...
Pughell - Τρι 06 Οκτ 2009, 18:47:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αμα αλλαξες ρουλεμαν,τοτε δυσκολα να ειναι απο αξονα...Μπας και εκλασε το αμορτισερ ρε;
Γενικα παντως μια φορα στην διετια,καλο ειναι να αλλαζονται τα ρουλεμαν πισω... Confused
SnakeMJK - Τρι 06 Οκτ 2009, 19:09:11
Θέμα δημοσίευσης:
δεν τα χω αλλάξει ποτέ... να αγχωθώ; (σχεδόν 8 χρόνια, 145.000χλμ)
MEMsound - Τρι 06 Οκτ 2009, 19:09:46
Θέμα δημοσίευσης:
ενδεικτικο κόστος επισκευής ξέρουμε?
sps - Τρι 06 Οκτ 2009, 20:40:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω οταν αλλαξα ρουλεμαν , κανα τριανταρι ειχε παει.
Αρα και τα 2 πες 60.
Για περαιτερω εργασιες δε γνωριζω αλλα ειδα και αυτο στο site του Ντινου:
http://www.rpc.gr/product_search.jsp?action1=SEARCH&rpc_catId=002003&catId=73&extLang=
SnakeMJK - Τρι 06 Οκτ 2009, 22:53:05
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ βασικά τον έχω εγκαταλείψει πλήρως γιατί έλεγα όταν βγει κάποτε εκτός μάχης να φύγει για αλλαγή κ να μπει... του steve πχ Razz
action_peugeot - Τρι 06 Οκτ 2009, 23:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Και δυστυχως εχει τετοιο ογκο που πολυ δυσκολα θα βρειτε τορνο που να μπορει να τον επισκευασει,σε αντιθεση με αυτον του 106 που ειναι πιο ευκολη υποθεση... Sad
Υπάρχει τόρνος που μπορούμε να επισκευάσουμε τον άξονα
Τελικά μετά από αρκετό ψάξιμο έχουμε άκρα για πίσω άξονες. Ξεπρεσάρουμε τα παλιά φαγωμένα άκρα και πρεσάρουμε τα καινούρια με καινούρια ρουλεμάν. Οπότε τέλος ο τόρνος.
Υπάρχουν άκρα για όλους τους τύπους άξονα.
Pughell - Τρι 06 Οκτ 2009, 23:41:41
Θέμα δημοσίευσης:
Τηλεμαχε κοστος; Question
Εδω Θεσ/νικη τουλαχιστον δεν εχω βρει ακομα τοσο μεγαλο για να μπορει να τον πιασει του 206... Sad
action_peugeot - Πεμ 08 Οκτ 2009, 22:30:24
Θέμα δημοσίευσης:
Περίπου τα 250 €
Pughell - Παρ 09 Οκτ 2009, 08:10:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ενταξει,πολυ λογικο νουμερο δεδομενου οτι 150-200Ε παιρνουν για τα 106... Confused
sps - Παρ 09 Οκτ 2009, 17:54:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σε περιπτωση που αλλαξουμε αξονα στο 206 1.6, μπορουμε να βαλουμε αξονα απο 1.1 ή 1.4 με τα υπολοιπα μερη δικα μας(φρενα, αντ/κες κλπ?)
Και αν εχουμε καποιο ενδεικτικο κοστος για μεταχειρα 1.1 ή 1.4 παντα.
MEMsound - Παρ 09 Οκτ 2009, 18:29:08
Θέμα δημοσίευσης:
στο μυαλό μου εισαι... Rolling eyes Wink
Pughell - Παρ 09 Οκτ 2009, 19:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
Απο οσο ξερω το "κουτσουρο" ειναι ιδιο και η διαφορα ειναι μονον στα ακρα και στις ραβδους,που αλλαζουν,οποτε δεν υπαρχει προβλημα.
Το ιδιο ισχυει και στα 106.

Τωρα αμα εισαι τοσο ατυχοι και βρειτε αξονα που δεν εχει καν αντιστρεπτικη,τι να πω... Laughing
MEMsound - Παρ 09 Οκτ 2009, 20:20:45
Θέμα δημοσίευσης:
και τι να ειναι "μασίφ" στο κέντρο = να μην εχει τρυπα? Shocked Laughing

πάντως εχει-δεν εχει αντιστρεπτικη, αντιστρεπτικη εχουμε... 22άρα... Laughing
action_peugeot - Σαβ 10 Οκτ 2009, 00:05:46
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Απο οσο ξερω το "κουτσουρο" ειναι ιδιο και η διαφορα ειναι μονον στα ακρα και στις ραβδους,που αλλαζουν,οποτε δεν υπαρχει προβλημα.
Το ιδιο ισχυει και στα 106.

Τωρα αμα εισαι τοσο ατυχοι και βρειτε αξονα που δεν εχει καν αντιστρεπτικη,τι να πω... Laughing
Στα 206 το κούτσουρο όπως λέτε δεν είναι ίδιο έχουν διαφορές
άλλα έχουν ίδια ρουλεμάν δεξιά και αριστερά όπως τα 106 306 309 205 405
ενώ άλλα έχουν διαφορετικά δεξιά και αριστερά παλιό και νέο μοντέλο άξονα εξαρτάτε από τον αριθμό παράγωγης

BUSH LOWER ARM LEFT

513196 INT-TU5JP4 INJECTION UNTIL RPO No. 09500
5131A6 INT - TU5JP4 INJECTION SINCE RPO No. 09501
FOR INTERIOR RIGHT, UP TO O09500 (1) + 5132 72 (1)


BUSH LOWER ARM

513266 EXT - TU5JP4 INJECTION UNTIL RPO No.
09500 LEFT
513272 EXT - TU5JP4 INJECTION SINCE RPO No. 09501
FOR EXTERIOR RIGHT, UP TO O 09500 + 5131 A6 (1)

http://public.servicebox.peugeot.com/docpr/ldp.do?cat=VP07&ldp=1PT1
http://public.servicebox.peugeot.com/docpr/affiche.do?ref=T1A551A36A&refaff=T1A%20%205%2051A36A
Pughell - Σαβ 10 Οκτ 2009, 00:20:33
Θέμα δημοσίευσης:
Οι διαφορες περιοριζονται στα ρουλεμαν μονο ή και αλλου;
Πχ στα 106 ο μαυρος αξονας ειναι με πιο λεπτη λαμαρινα απο τον κιτρινο,ουσιαστικη διαφορα ομως δεν υπαρχει καθως με τα ιδια ακρα,κανουν ακριβως την ιδια δουλεια.
Συμβαινει το ιδιο και με τα 206 ή εχουν και αλλες διαφορες περαν των ρουλεμαν; Question
action_peugeot - Σαβ 10 Οκτ 2009, 00:30:36
Θέμα δημοσίευσης:
Έτσι είναι και στα 206
MEMsound - Σαβ 10 Οκτ 2009, 01:17:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος ο Τηλέμαχος
Ενδιαφέρουσες λεπτομέρειες Cool Cool
papadoc - Τρι 16 Μάρ 2010, 20:25:12
Θέμα δημοσίευσης:
Στη Θεσσαλονικη γνωριζουμε τορνο που επισκευαζει αξονες απο 106? Αν γνωριζει καποιος ας απαντησει.
papadoc - Τετ 17 Μάρ 2010, 20:58:23
Θέμα δημοσίευσης:
Καμια απαντηση?
sps - Τετ 17 Μάρ 2010, 21:55:19
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα ο αξονας που φαγώνεται?Εξωτερικα εκει που μπαινουν τα ρουλεμαν, ή εσωτερικα?
Στην επισκευη αξονα, εχουμε αξιοπιστα αποτελεσματα ή μετα απο λιγο καιρο παλι τα ιδια?
Η σκλυρηνση τι ειναι, που γινεται και γιατι γινεται?
Μια φωτο για να βοηθησει στην κουβεντα μας:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?VISuperSize&item=270546321350
AlienHack - Τρι 18 Μάϊ 2010, 14:46:13
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
στα 206 δεν θελουν συντήρηση οι άξονες??

γμτ ! θελω εδώ και καιρό να τον βγαλω να δω σε τι κατάσταση ειναι αλλά δεν εχω ιδέα πως..


πριν απο ενα χρόνο εγραψα το παραπάνω, λες και ήξερα...
εδω και κανα μήνα η πίσω ροδα μου κουνιέται σαν τρελλή!
οταν την βλεπεις απο πισω (το αμαξι κουνιεται) παει δεξια αριστερα.
εκανα ζυγοστάθμηση και μου εβγαλε +/- 6,5 , δηλαδη η ροδα (καμπερ) μια παει μεσα 6,5 μοιρες και μια εξω!!! πως δεν μου έφυγε!

ΑΠΟ κει και μετα εκανα την ποιο σωστή επιλογή. πήγα στον προφήτη (Α ΡΕ ΚΑΝΕ Αγαλμα θα σε κανω!!) και ο ανθρωπος μου γλίτωσε τον άξονα, τον ανοιξε τονβ καθαρισε γιατι μεσα λεει απο τιν σκουρια η αντιστρεπτικη κοντευε να γινει ενα με τον αξονα, και για το φάγηομα που εχει θα βάλει μεσα εξτρα 2 ρουλεμαν... αντε να δουμε...

Επρεπε να τον κοιτουσα περσι τον αξονα οταν και εγραψατο παραπανω ποστ, αλλα που να πας να δωσεις λεφτα για προλιπτικο ελενχο οταν δεν περισευουν..
flix23 - Τρι 18 Μάϊ 2010, 17:12:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μετα απο ποσα χιλομετρα στο εβγαλε το προβλημα?
Ποσο θα σου παει η επισκευή. κοντευω τα 70000χιλομετρα και σκεφτομαι στο σερβις των 80000χιλιαδων να κανω συντηριση στον αξονα.
Pughell - Τρι 18 Μάϊ 2010, 23:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη ετυχε να ειμαι εκει την ωρα που προσπαθουσε να βγαλει τις ραβδους απο τον αξονα(οχι την αντιστρεπτικη ρε γκασμα),το μονο το οποιο θα πω ειναι οτι η καημενη η Καλαμαρια και η θαλασσα της ακουσαν οσα δεν ειχαν ακουσει τοσα χρονια(βασικα ποιος μλκας του ειπε οτι εισαι Καλαμαριωτης) και για να τις βγαλει,σφυρηλατουσε με την βαριοπουλα παραλιγο με τα δυο χερια μαζι... Shocked

Ευτυχως ο αξονας ηταν σε αρκετα καλη κατασταση,παραδοξως,χωρις να εχει γδαρθει πολυ(κωλοφαρδε) απλα να εχεις τον νου σου στην διετια να την ξανακανεις την συντηρηση αυτη.
Ενα σετ ρουλεμαν ειναι,δεν ειναι κατι τραγικο...
gulik - Σαβ 10 Ιούλ 2010, 12:48:18
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν παιδιά από χθες ακούω ένα πρωτόγνωρο "ΚΤΑΚ" πίσω δεξιά στο 206 μου όταν περνάω πάνω από σαμαράκια ή λακούβες. Ο θόρυβος αυτός έρχεται αφού πατήσω και περάσω το σαμαράκι, δεν ξέρω αν έχει σημασία αυτό (δηλαδή στην επαναφορά ακούγεται το ΚΤΑΚ). Το ίδιο συνέβη και σήμερα το πρωί, οπότε είπα να το πάω σε μηχανικό να το ανεβάσει και να το κοιτάξει. Μου είπε πως χρειάζεται αλλαγή ρουλεμάν ο άξονας, αλλά επειδή εγώ φεύγω για ταξίδι αύριο, του είπα να το πάω σε δέκα μέρες, και με καθυσήχασε πως για δέκα μέρες δεν θα πάθει και τίποτα, εφόσον αποφύγω να κινηθώ σε χωματόδρομο και λοιπά.

Εν τω μεταξύ το αυτοκίνητο φοράει σκληρή ανάρτηση, μπορεί αυτό να παίζει ρόλο; π.χ. αυξημένη καταπόνηση του πίσω άξονα;
AlienHack - Κυρ 11 Ιούλ 2010, 23:40:12
Θέμα δημοσίευσης:
και μενα ετσι εκανε ενα θορυβο οταν περνουσα απο σαμαρακι .. και διαβασες παραπανω τι ηταν... παει ο αξονας.
Παντος αυτο που ρωτας, τα παντα παιζουν ρολο. αν ειναι σκληρα ελάτηρια αμορτισερ και χαμηλο προφίλ ολη η ενεργεια της λακούβας παει στον αξονα και στα ψαλιδια μπροστα κτλ..
gulik - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 16:00:17
Θέμα δημοσίευσης:
Λες δηλαδή ότι πιθανότατα πρέπει να πάω για αλλαγή άξονα; Το πρόβλημα την τελευταία εβδομάδα πάντως οξύνθηκε, ακούγεται περισσότερο και "πιο εύκολα". Από Δευτέρα μπαίνει συνεργείο (το οποίο μου είχε πει ότι απλά θέλει αλλαγή ρουλεμάν).
AlienHack - Δευ 19 Ιούλ 2010, 12:16:55
Θέμα δημοσίευσης:
και οσο το αφήνεις θα ακούγεται περισσότερο και ποιο ευκολα.
Λογικά αλλαγή ρουλεμάν αν εισαι τυχερός και δεν έφαγε άξονα. Αν φαγώθηκε ο άξονας θα θέλει άλλαγμα και αυτός..
gulik - Δευ 19 Ιούλ 2010, 17:05:47
Θέμα δημοσίευσης:
Είχες δίκιο φίλε. Stunned

Σαν πρώτη κίνηση λοιπόν για να διορθώσω το πρόβλημα, πήγα σήμερα το πρωί σε γνωστό ζαντά και μου ίσιωσε τις τρεις από τις τέσσερις ζάντες, ειδικά οι δύο ήταν θεόστραβες. Βλακεία μου που δεν το είχα κοιτάξει αυτό τότε που το αγόρασα (50 ευρώ μου πήρε ο ζαντάς πάντως και μου φάνηκαν πολλά).

Το πρόβλημα φυσικά δεν λύθηκε, κι αφού επισκέφτηκα άνθρωπο που ασχολείται μόνο με Citroen και Peugeot, μου είπε πως ίσως την γλυτώσω με αλλαγή ρουλεμάν (μια δουλειά γύρω στα 90 ευρώ λέει), διαφορετικά θα αναγκαστεί να αλλάξει τον άξονα με άλλον μεταχειρισμένο (κάτι που θα στοιχίσει 250 ευρώ). Επειδή τόσα χρήματα δεν υπάρχουν τώρα, το αφήνω για κανά δεκαήμερο σε σχεδόν πλήρη ακινησία το αυτοκίνητο, κι αργότερα θα του το πάω να το δει εκ των έσω και να αποφασίσουμε τί θα κάνουμε. Πάντως τα ποσά που μου είπε είναι λογικά, έτσι;
AlienHack - Τρι 20 Ιούλ 2010, 13:42:52
Θέμα δημοσίευσης:
πολύ λογικά
εμενα άνοιξαν τον άξονα έβαλαν 2 ρουλεμάν στην κάθε πλευρά για καλύτερη σταθερότητα και αντοχη και έδωσα 270 που παλι ειναι σχετικά καλη τιμη για 4 ρουλεμάν. μεταχειρα άξονας 250-350 ευρώ περίπου.

Ακόμα και το ίσιωμα των ζαντων σου ειχε καλη τιμή , εμένα πριν 3 μήνες για 1 ζάντα μου πήρε 50Ε!!!
αλήθεια μπορείς να μου στείλεις μήνυμα που πήγες για ίσιωμα?
gulik - Τρι 20 Ιούλ 2010, 14:21:57
Θέμα δημοσίευσης:
Σοβαρά; 50 ευρώ για ίσιωμα μόνο μίας ζάντας;

Εγώ τις πήγα σε γνωστό ζαντά της πόλης που μένω, στο Αγρίνιο.

Χθες μου παρουσιάστηκε πάντως κι άλλη μία λύση αφού ρώτησα κάποιους για το πρόβλημα στον άξονα. Ένα παιδί που έχει συνεργείο (νομίζω το επίσημο εδώ πέρα της Daihatsu) λέει ότι μπορεί να αναλάβει τον δικό μου άξονα με τόρνο και να τον ενισχύσει, να αλλάξει φυσικά και τα ρουλεμάν, κι όλα αυτά με (προφορική) εγγύηση πως δεν θα ξαναεμφανιστεί ελλάτωμα εκεί. Η τιμή όλων αυτών; 120 ευρώ. Πολύ καλή περίπτωση, και δεν νομίζω να λέει παπάντζες.
AlienHack - Τρι 20 Ιούλ 2010, 15:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
τρελη τιμή αν οντως κανει καλη δουλεια!
θα αλλάξει και τα 2 ρουλεμαν? το ενα ρουλεμαν μονο κανει 40Ε!!
gulik - Τρι 20 Ιούλ 2010, 15:30:10
Θέμα δημοσίευσης:
Και για τα δύο μου είπε, ναι.

Άντε να δούμε. Από εβδομάδα θα έχω νέα.
gulik - Τρι 03 Αύγ 2010, 13:45:21
Θέμα δημοσίευσης:
Μετά από μία εβδομάδα σκέψεων, ψαξίματος και συγκρίσεων τιμών-υπηρεσιών, κατέληξα αρχικά στην επισκευή του παλιού άξονα με πέρασμα σε τόρνο και νέα ρουλεμάν κλπ, το οποίο σαν λύση ποιότητας-αξιοπιστίας δεν με κάλυπτε προσωπικά...
Οπότε, προχώρησα στην αλλαγή του άξονα με έναν σχεδόν καινούργιο από 1600άρι 206, με μεγαλύτερα ταμπούρα. Η τιμή του έπεσε με αρκετό παζάρεμα στα 270 ευρώ. Έτσι λοιπόν, πιστεύω πως έκανα συνολικά μια καλή κίνηση, αφού κατάφερα παράλληλα να βελτιώσω κι ένα σημαντικό κομμάτι του αυτοκινήτου, που είναι φυσικά η πέδηση.
SnakeMJK - Τρι 03 Αύγ 2010, 13:56:37
Θέμα δημοσίευσης:
gulik έγραψε:
Οπότε, προχώρησα στην αλλαγή του άξονα με έναν σχεδόν καινούργιο από 1600άρι 206, με μεγαλύτερα ταμπούρα.


έχω την εντύπωση πως τα 1600άρια 206 δεν έβγαιναν ποτέ με ταμπούρα πίσω... μήπως ο άξονας είναι από τπτ partner ή παρόμοιο βανοειδές; αυτά συνήθως έχουν μεγαλύτερα ταμπούρα...
gulik - Τρι 03 Αύγ 2010, 15:51:19
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
gulik έγραψε:
Οπότε, προχώρησα στην αλλαγή του άξονα με έναν σχεδόν καινούργιο από 1600άρι 206, με μεγαλύτερα ταμπούρα.


έχω την εντύπωση πως τα 1600άρια 206 δεν έβγαιναν ποτέ με ταμπούρα πίσω... μήπως ο άξονας είναι από τπτ partner ή παρόμοιο βανοειδές; αυτά συνήθως έχουν μεγαλύτερα ταμπούρα...


O τύπος είπε ότι έβγαλε τον άξονα από ένα 206 που είχε εκεί. Είπε μάλιστα ότι θα καταργήσει το ABS που είχε, αφού το δικό μου δεν έχει. Θα τον ξαναρωτήσω, εννοείται...
Τα ταμπούρα είναι πολύ μεγαλύτερα από τα προηγούμενα.
Εάν είναι από Partner, ας πούμε, τί πρόβλημα θα υπάρχει; Καταρχάς, αυξημένο πλάτος..??... Scratch
SnakeMJK - Τρι 03 Αύγ 2010, 16:59:58
Θέμα δημοσίευσης:
gulik έγραψε:
O τύπος είπε ότι έβγαλε τον άξονα από ένα 206 που είχε εκεί. Είπε μάλιστα ότι θα καταργήσει το ABS που είχε, αφού το δικό μου δεν έχει. Θα τον ξαναρωτήσω, εννοείται...
Τα ταμπούρα είναι πολύ μεγαλύτερα από τα προηγούμενα.
Εάν είναι από Partner, ας πούμε, τί πρόβλημα θα υπάρχει; Καταρχάς, αυξημένο πλάτος..??... Scratch


δεν έχω ιδέα φίλε μου...
καλύτερα να μας πει κάποιος άλλος. απλά σου είπα τι νομίζω πως ισχύει.
gulik - Τρι 03 Αύγ 2010, 17:52:11
Θέμα δημοσίευσης:
Μου εξήγησε ο τύπος ότι ο άξονας αυτός προέρχεται από 1600αρι 206 diesel, οπότε λύθηκε το μυστήριο. Έχει γίνει καλή δουλειά, το είδα πριν από λίγο κι αύριο θα το τεστάρω σε στροφές και στα συνηθισμένα σαμαράκια εντός της πόλης.
AlienHack - Δευ 09 Αύγ 2010, 13:02:34
Θέμα δημοσίευσης:
τι σε νοιάζει απο τι ειναι (αφου ειναι και απο 206 οπως μας λες)
και μονο που εχει μεγαλύτερα ταμπούρα εισαι και βελτιομένος σε φρένα Laughing

οποτε ολα καλα. αρκει να ειναι σε καλή κατασταση ο αξονας γιατι απο μεταχειρισμενο ποτε δεν ξες. η λυση της επισκευης αξονα που ανέφερες που δεν σε κάλυπτε τουλάχιστον σου εγγυάτε οτι εχεις καινουρια ρουλεμαν κτλ ..
gulik - Δευ 09 Αύγ 2010, 13:47:23
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
αρκει να ειναι σε καλή κατασταση ο αξονας γιατι απο μεταχειρισμενο ποτε δεν ξες. η λυση της επισκευης αξονα που ανέφερες που δεν σε κάλυπτε τουλάχιστον σου εγγυάτε οτι εχεις καινουρια ρουλεμαν κτλ ..


Τον άξονα αυτόν φυσικά τον ελέγξαμε κι από τις δυο του άκρες προτού τον αγοράσουμε και τον κοιτάξαμε εγώ κι άλλα δύο άτομα (γνώστες). Είναι σαν καινούργιος. Όλα καλά. Cool


Αυτό που διέκρινα από την αρχή, αλλά κι από χθεσινή γρήγορη βόλτα σε μια διαδρομή που χρησιμοποιείται για αναβάσεις εδώ πέρα, έχω να πω ότι άλλαξε η συμπεριφορά του αυτοκινήτου στις στροφές (δεν υπάρχει ούτε υπόνοια υπερστροφής πια), καθώς και η πέδησή του (αισθητά βελτιωμένη).
rompolis - Σαβ 04 Σεπ 2010, 00:34:36
Θέμα δημοσίευσης: Αξονας σε 206
Καλησπερα. Σχετικα με τους πισω αξονες στα 206, εχω αρκετη εμπειρια, μιας και τον εχω αλλαξει 2 φορες!! Σε αυτα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης το μονο που με εχει μπερδευει ειναι αυτ μετα ρουλεμαν. Εγω ξερω τα ρουλεαν που ειναι μεσα στο ταμπουρο τα οποια εχουν 30ευρω το ενα και αν σου παρει παραπανω απο 20 ευρο ο μαστορας ειναι απατεωνας (10 λεπτα κανει να τα αλλαξει) Απο εκει και περα οταν αρπαξει το ρουλεμαν και σφυραει, αμεσως να δειτε τον αξονα! Δηλ πρεπει να κουνησεις την ροδα μεσα εξω για να δεις αν κουναει και να μετρισεις τις ροδες αν εχουν αποκληση.. Οποτε επειδη την εχω πατησει μια φορα, μην αλαξετε ρουλεμαν, θα χαλασει παλι, πρεπει να γινει αλλαγη αξονα. καινουριος ειναι πανακριβος (700-800ε) οποτε πας σε μεταχειρισμενο 300-350ευρω και τοποθετηση 100-150. Παντως μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ στον μεταχειρισμενο γιατι πουλανε και σπασμενους,οποτε πριν τονν αγορασετε καντε συμφωνια αν ειναι μουφα να τον πατε πισω!

Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι γιατι παντα σπαε δεξια??? Υπαρχει καποια εξηγηση??!!
AlienHack - Σαβ 04 Σεπ 2010, 13:12:32
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα καποιος μου ειχε πει μια θεωρια περι του θεματος γιατι σπανε απο δεξια.

επειδη λεει οι δρομοι μας απο τα δεξια ειναι ποιο φθαρμενοι λογο πεζοδρομίων , πλακες αποχετευσεων κτλ κτλ , οπως επισης οτι και αν ανεβουμε παιζοδρομια να παρκαρουμε συνηθος την δεξια πλευρα του αυτοκινητου ανεβαζουμε πανω στο πεζοδρομιο κτλ κτλ ...
οποτε οι δεξιες πλευρες καταπονουντε περισσοτερο και ποιο συχνα

δεν ξερω αν ισχυει. στην Αγγλια θεωριτικα θα πρεπει να σπανε οι αριστερες πλευρες... Laughing
Pughell - Σαβ 04 Σεπ 2010, 13:22:24
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξονας σε 206
rompolis έγραψε:
Καλησπερα. Σχετικα με τους πισω αξονες στα 206, εχω αρκετη εμπειρια, μιας και τον εχω αλλαξει 2 φορες!! Σε αυτα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης το μονο που με εχει μπερδευει ειναι αυτ μετα ρουλεμαν. Εγω ξερω τα ρουλεαν που ειναι μεσα στο ταμπουρο τα οποια εχουν 30ευρω το ενα και αν σου παρει παραπανω απο 20 ευρο ο μαστορας ειναι απατεωνας (10 λεπτα κανει να τα αλλαξει) Απο εκει και περα οταν αρπαξει το ρουλεμαν και σφυραει, αμεσως να δειτε τον αξονα! Δηλ πρεπει να κουνησεις την ροδα μεσα εξω για να δεις αν κουναει και να μετρισεις τις ροδες αν εχουν αποκληση.. Οποτε επειδη την εχω πατησει μια φορα, μην αλαξετε ρουλεμαν, θα χαλασει παλι, πρεπει να γινει αλλαγη αξονα. καινουριος ειναι πανακριβος (700-800ε) οποτε πας σε μεταχειρισμενο 300-350ευρω και τοποθετηση 100-150. Παντως μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ στον μεταχειρισμενο γιατι πουλανε και σπασμενους,οποτε πριν τονν αγορασετε καντε συμφωνια αν ειναι μουφα να τον πατε πισω!

Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι γιατι παντα σπαε δεξια??? Υπαρχει καποια εξηγηση??!!

Φιλε εχεις κατανοησει τι ειναι ρουλεμαν τροχου και τι ρουλεμαν αξονα ή πληρωνεις αξονες γιατι σου περισσευουν χρηματα; Question
rompolis - Σαβ 04 Σεπ 2010, 17:17:15
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αξονας σε 206
Pughell έγραψε:
rompolis έγραψε:
Καλησπερα. Σχετικα με τους πισω αξονες στα 206, εχω αρκετη εμπειρια, μιας και τον εχω αλλαξει 2 φορες!! Σε αυτα που εχω διαβασει μεχρι στιγμης το μονο που με εχει μπερδευει ειναι αυτ μετα ρουλεμαν. Εγω ξερω τα ρουλεαν που ειναι μεσα στο ταμπουρο τα οποια εχουν 30ευρω το ενα και αν σου παρει παραπανω απο 20 ευρο ο μαστορας ειναι απατεωνας (10 λεπτα κανει να τα αλλαξει) Απο εκει και περα οταν αρπαξει το ρουλεμαν και σφυραει, αμεσως να δειτε τον αξονα! Δηλ πρεπει να κουνησεις την ροδα μεσα εξω για να δεις αν κουναει και να μετρισεις τις ροδες αν εχουν αποκληση.. Οποτε επειδη την εχω πατησει μια φορα, μην αλαξετε ρουλεμαν, θα χαλασει παλι, πρεπει να γινει αλλαγη αξονα. καινουριος ειναι πανακριβος (700-800ε) οποτε πας σε μεταχειρισμενο 300-350ευρω και τοποθετηση 100-150. Παντως μεγαλη ΠΡΟΣΟΧΗ στον μεταχειρισμενο γιατι πουλανε και σπασμενους,οποτε πριν τονν αγορασετε καντε συμφωνια αν ειναι μουφα να τον πατε πισω!

Αυτο που θελω να ρωτησω, ειναι γιατι παντα σπαε δεξια??? Υπαρχει καποια εξηγηση??!!

Φιλε εχεις κατανοησει τι ειναι ρουλεμαν τροχου και τι ρουλεμαν αξονα ή πληρωνεις αξονες γιατι σου περισσευουν χρηματα; Question


Αν και διακρινω μια ειρωνια στην ερωτηση, ναι ξερω τι ειναι τα ρουλεμαν του αξονα. Απο εκει και περα αν τα εχεις ακουσει εσυ ποτε να σφυριζουν, μπορεις να περιγραψες το προβλημα καλυτερα.. Εγω αν διαβασεις αλλη μια τι εχω γραψει, αναφερομαι στα ρουλεμαν που ειναι μεσα στα ταμπουρα!! Τα ρουλεμαν των τροχων!! και πανω σε αυτο ειπα οτι ειναι ενα απο τα καμπανακια οτι ο αξονας δεν δουλευει καλα!! οποτε συμβουλεψα οποιος εχει αυτο το προβλημα να ελενξει πρωτα τον αξονα πριν αλλαξει τα ρουλεμαν! Δεν μιλησα καθολου για τα ρουλεμαν του αξονα, γιατι απο οτι ξερω το προβλημα που βγαζουν τα 206 στον αξονα ειναι οτι στραβωνει δεξια διπλα στο δαχτυλιδι κανει δοντι και μετα ακους ενα γκλουκ σε οποια λακουβα πεσεις. Το να αλλαξεις ρουλεμαν σε εναν στραβο αξονα δεν ξερω που ωφελει... Εκτος και αν τον ισιωσεις πρωτα, αλλα αυτες ειναι λυσεις μαστοριτζιδικες!! Στα συνχρωνα αυτοκινητα ειναι ολα αναλωσιμα (βγαζεις βαζεις) και οι πατεντες δεν βγαινουν σε καλο σχεδον παντα!! ( την εχω πατησει και το ξερω). Οποτε μακρια απο πατεντες!! περνεις εναν καλο μεταχειρισμενο αξονα και εισαι κομπλε. Αυτα τα αυτοκινητα σε ελαχιστα πραγματα περνουν πατεντες, ολες οι αλλες που κανουν οι διαφοροι εξυπνοι αρχιμαστορες σε φερνουν να ξαναπληρωνεις μετα απο λιγο καιρο...
Pughell - Σαβ 04 Σεπ 2010, 18:51:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστα διακρινεις μια ειρωνια μιας και προτεινεις την αντικατασταση του αξονα σε περιπτωση φθαρμενου ρουλεμαν,κατι το οποιο ειναι εντελως ηλιθιο...
Ρουλεμαν τροχου μπορει να βγαλει το οποιοδηποτε αυτοκινητο,δεν ειναι κατασκευαστικο προβλημα του 206 ουτε σημαινει οτι ειναι και αχρηστος ο αξονας.

Ρουλεμαν αξονα ομως ειναι οντως σχεδιαστικο προβλημα και δυστυχως πρεπει να φροντιζουμε για σχολαστικη συντηρηση για να μην πεταχτει ο αξονας,ο οποιος παρεπιπτοντως επισκευαζεται μια χαρα κανονικοτατα,απλα δεν εχει νοημα αν δεν ειναι ισιος.
Καινουργιος αξονας ειναι απλησιαστος και μεταχειρισμενος δεν αξιζει μιας και με τα χρηματα που θα δωσεις επισκευαζεις τον δικο σου και εχεις και τον κwλο σου ησυχο οτι δεν τιθεται θεμα φθορας,κατι το οποιο σιγουρα θα υπαρχει στον μεταχειρισμενο.
Οποτε τι διαφορετικο λεγαμε εως τωρα σε αυτο το topic το οποιο να ειναι λαθος και να μην αξιζει να μπλεξεις με καποιο συνεργειο,αξιολογο φυσικα-οχι κομπογιαννιτη,προκειμενου να λυσεις το προβλημα σου; Question
rompolis - Σαβ 04 Σεπ 2010, 20:03:39
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Σωστα διακρινεις μια ειρωνια μιας και προτεινεις την αντικατασταση του αξονα σε περιπτωση φθαρμενου ρουλεμαν,κατι το οποιο ειναι εντελως ηλιθιο...
Ρουλεμαν τροχου μπορει να βγαλει το οποιοδηποτε αυτοκινητο,δεν ειναι κατασκευαστικο προβλημα του 206 ουτε σημαινει οτι ειναι και αχρηστος ο αξονας.

Ρουλεμαν αξονα ομως ειναι οντως σχεδιαστικο προβλημα και δυστυχως πρεπει να φροντιζουμε για σχολαστικη συντηρηση για να μην πεταχτει ο αξονας,ο οποιος παρεπιπτοντως επισκευαζεται μια χαρα κανονικοτατα,απλα δεν εχει νοημα αν δεν ειναι ισιος.
Καινουργιος αξονας ειναι απλησιαστος και μεταχειρισμενος δεν αξιζει μιας και με τα χρηματα που θα δωσεις επισκευαζεις τον δικο σου και εχεις και τον κwλο σου ησυχο οτι δεν τιθεται θεμα φθορας,κατι το οποιο σιγουρα θα υπαρχει στον μεταχειρισμενο.
Οποτε τι διαφορετικο λεγαμε εως τωρα σε αυτο το topic το οποιο να ειναι λαθος και να μην αξιζει να μπλεξεις με καποιο συνεργειο,αξιολογο φυσικα-οχι κομπογιαννιτη,προκειμενου να λυσεις το προβλημα σου; Question


Εχω αρχισει να πιστευω, οτι δεν διαβαζεις ή δεν καταλαβαινεις αυτα που λεω... παραπανω καποιος ελεγε οτι εχει αρχησει και σφυριζει το ρουλεμαν. Εχεις ακουσει ποτε να σφυριζει το ρουλεμαν του αξονα?? φυσικα και οχι. Αυτο που σφυριζει ειναι το ρουλεμαν του τροχου.. καποια-ες μπιλια εχει φυγει και μεταλο με μεταλο σφυραει με την κινηση του τροχου. μεχρι εδω καλα? Που ειδες να αναφερομαι σε ρουλεμαν αξονα? και εκτος απο αυτο ειπα.. σφυραει το ρουλεμαν του τροχου? πριν το αλλαξεις κοιτα τν αξονα, γιατι αν εχει στραβωσει θα σου χαλασει και το καινουριο ρουλεμαν και ακομη να σου σφυνωσει ταμπουρα και πολλα αλλα.. ΔΕΝ ειπα σφυραει το ρουλεμαν αλλαξε αξονα.. Η βλαβη εξελισεται ως εξης Ρουλεμαν Αξονα-> Στραβωμα αξονα στο δαχτυλιδι -> Ρουλεμαν τροχου.. και παει λεγοντας.. θεωρω πολυ δυσκολο να καταλαβει καποιος οτι εχει αρπαξει το ρουλεμαν του αξονα ετσι ωστε να προλαβει το στραβωμα.. εκτος σε προληπτικο ελενχο μονο (αυτο καλο ειναι να γινεται αλλα δεν το κανει κανενας). οταν αρχησει και εχει τζογο η ροδα ο αξονας εχει παρει και πας για αλλο..
Pughell - Κυρ 05 Σεπ 2010, 14:16:28
Θέμα δημοσίευσης:
Απο οτι καταλαβαινω μαλλον δεν κατεχεις το θεμα στο 100%...
Ο πισω αξονας εκ κατασκευης εχει καμπερ.Αυτο σημαινει οτι ο τροχος ετσι και αλλιως δουλευει υπο γωνια ως προς τον νοητο καθετο αξονα προς το εδαφος,η οποια γωνια μεταβαλλεται οταν το αυτοκινητο στριβει(αφου η καροτσα παιρνει κλισεις).

Οταν το παιδι γραφει οτι το ρουλεμαν σφυριζει,εννοει οτι κανει θορυβο,οχι οτι σφυριζει οπως οταν ο τσομπανης κυνηγαει τα προβατα.
Επισης το ρουλεμαν κανει θορυβο γιατι εχει φαγωθει αλλα να λειπουν μπιλιες χλωμο εως απιθανο γιατι τοτε το ρουλεμαν θα σφηνωσει με την μια οποτε bye-bye ζωη αν εισαι στον δρομο και με χιλιομετρα.
Αν παραυτα η φθορα στο ρουλεμαν τροχου ειναι αυξημενη,το πολυ-πολυ να χρειαστει και αντικατασταση του μουαγιε μιας και ο αξονας για να φαγωθει απο το ρουλεμαν,θα πρεπει να εισαι ηλιθιος για να μην καταλαβεις οτι υπαρχει φοβερο και σημαντικο προβλημα...

Απο οτι κατανοεις,ουδεμια σχεση εχουν τα ρουλεμαν τροχου με τον αξονα μιας και ακομα και το σεναριο που ελεγες θα ειχε εφαρμογη αν το ψαλιδι ηταν σταθερο και ενιαιο τμημα με τον αξονα,που δεν ειναι βεβαια,οποτε μαλλον καπου τα εχεις μπλεξει... Wink
rompolis - Κυρ 05 Σεπ 2010, 17:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε παλι τα ιδια.. Σου ξαναλεω, αν θες να κανουμε διαλογο, πρεπει να διαβαζεις και να κατανοεις αυτα που γραφω. Το να γραφεις ολες τις γνωσεις σου σχετικα με το πως λειτουργει ο αξονας και να βγαινεις εκτος θεματος δεν οδηξει πουθενα.. Δεν ειπα πουθενα οτι το ρουλεμαν του τροχου χαλει τον αξονα.. Ειπα το ακριβως αντιθετο(για αυτο σου λεω δεν διαβαζεις τι γραφω!!). Καταλαβαινω οτι εχει γνωσεις πανω στο θεμα, αλλα δεν ειναι κακο να ακουσεις μια αλλη αποψη χωρις να ψαχνεις να βρεις λαθος αλλαζοντας θεματα. Τελος παντων οδηγω και ασχολουμε με 206, εδω και 10 χρονια. Δεν ειμαι μηχανικος, ουτε και ξερω τα παντα αλλα εχω αποκτησει καποια εμπειρια ολα αυτα τα χρονια αφου ψαχνομαι γυρω απο αυτο το αυτοκινητο.. Οποτε μια συμβουλη εδωσα, για να μην πατασει καποιος και δινει τσαμπα λεφτα. Γιατι τα μαστορια απο πατατες αλλο τιποτα..ετσι και αλλιως εσυ πληρωνεις..
RoadRunner122 - Κυρ 05 Σεπ 2010, 17:41:09
Θέμα δημοσίευσης:
Παντελή, αυτό που σου λέει ο Στέλιος είναι πως θεωρεί υπερβολικό (και συμφωνώ μαζί του) το να αντικαταστήσεις ολόκληρο άξονα επειδή παίρνει κενά το ρουλεμάν τροχού! Είναι σαν να προτείνεις να αλλαχτεί ολόκληρο μοτέρ επειδή χάλασε ο μαπ!

Γενικά στα ρουλεμάν υπάρχουν ποιότητες ανά κατασκευαστή. Οπότε ενδεχομένως να μην είχε χρησιμοποιηθεί κατάλληλης αντοχής ρουλεμάν ή/και να μη στεγανοποιούσε αρκετά το καπάκι (απ τη μεριά του τροχού) να πήρε νερά, χώματα κλπ και να έγινε ότι έγινε...
rompolis - Κυρ 05 Σεπ 2010, 20:40:05
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Παντελή, αυτό που σου λέει ο Στέλιος είναι πως θεωρεί υπερβολικό (και συμφωνώ μαζί του) το να αντικαταστήσεις ολόκληρο άξονα επειδή παίρνει κενά το ρουλεμάν τροχού! Είναι σαν να προτείνεις να αλλαχτεί ολόκληρο μοτέρ επειδή χάλασε ο μαπ!

Γενικά στα ρουλεμάν υπάρχουν ποιότητες ανά κατασκευαστή. Οπότε ενδεχομένως να μην είχε χρησιμοποιηθεί κατάλληλης αντοχής ρουλεμάν ή/και να μη στεγανοποιούσε αρκετά το καπάκι (απ τη μεριά του τροχού) να πήρε νερά, χώματα κλπ και να έγινε ότι έγινε...



Φιλε Γιαννη, αν δεις λιγο παραπανω τονιζω με ΔΕΝ αλλαζω αξονα αν εχει χαλασει ενα ρουλεμαν!! απλα λεω οτι αν εχει προβλημα το ρουλεμαν του τροχου ελενχω πρωτα τον αξονα πριν το αλλαξω. Φυσικα και αν ειναι οκ ο αξονας αλλαζω μονο το ρουλεμαν!! Δεν ειπα ποτε το αντιθετο! Και για να πω την ιστορια απο την αρχη, πριν απο 7 χρονια αλλαξα για 1η φορα αξονα. Πριν τον αλλαξω ομως εδωσα ενα καρο λεφτα σε διαφορους μαστοραιους.. Οταν αρχισε λοιπον να κανει θορυβο το ρουλεμαν του τροχου το πηγα συνεργειο. Μου λεει θελει αλλο ρουλεμαν ..οκ το αλλαζω (50 ευρω). Μετα απο ενα μηνα το αμαξι παλι θορυβο.. Ξανα συνεργειο.. Μου λεει ρουλεμαν και ταμπουρο,γιατι τα εχει στραβωσει..οκ του λεω(150ευρω)..Μετα απο 1 μηνα παλι, οχι θορυβο, το αμαξι αρχισε να φρεναρει μονο του!! ταμποθρα ρουλεμαν ειχαν ολα σφυνωσει!! Αφου για να λυσουμε τα συρματοσκινα απο το χειροφρενο κοψαμε τα ταμπουρα με τροχο! Τα ταμπουρα δεν εβγαιναν με τιποτα! Το θετικο ειναι οτι βρικα αξονα σε πολυ καλη κατασταση και μου κρατησε 7 χρονια. (πριν μια εβδομαδα τον αλλαξα). Παντως καλα χρυσα τα 206,στημενα πολυ καλα για τον δρομο,αλλα αυτο το θεμα με τους αξονες σοβαρο ελατωμα.. Αν ρωτησεις στα μεταχειρισμενα μηχανη βρισκεις και με 200 ευρω, αξονα κατω απο 300 πολυ δυσκολα.. Αυτα εχει η ζητηση..
tesseras - Κυρ 05 Σεπ 2010, 20:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
Κλαίω....... Crazy
sps - Παρ 24 Σεπ 2010, 21:57:34
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο, αυτο θα μπορουσε να ειναι ειναι λυση στο προβλημα μας?(φαγωμενα δοντια αξονα?)
http://cgi.ebay.fr/AXE-TUBE-TRAIN-ARRIERE-206-/280565512455?pt=JG_FR_Auto_Pi%C3%A8ces&hash=item415301f907
sps - Παρ 24 Σεπ 2010, 22:03:50
Θέμα δημοσίευσης:
Nα κι ενας φαγωμενος αξονας:



Uploaded with ImageShack.us
profitis - Σαβ 25 Σεπ 2010, 00:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Στελιο, αυτο θα μπορουσε να ειναι ειναι λυση στο προβλημα μας?(φαγωμενα δοντια αξονα?)
http://cgi.ebay.fr/AXE-TUBE-TRAIN-ARRIERE-206-/280565512455?pt=JG_FR_Auto_Pi%C3%A8ces&hash=item415301f907

Αυτα μου μοιαζει για πυρος αξονα,οχι ψαλιδι. Exclamation
Αν δεν κανω λαθος,στο 206 δεν ειναι σαν το 306 που βγαινει το ακρο αλλα ειναι πρεσσαρισμενο πανω στον αξονα.
Αν βγαινει,πασο... Confused
sps - Τρι 28 Σεπ 2010, 09:47:58
Θέμα δημοσίευσης:
Ηθελα να του στειλω email να τον ρωτησω πως βγαινει, αλλα κατεβασε την αγγελια απο ebay! Sad
Θα ρωτησω πεζω αν δινει κομματι αξονα ξεχωριστα.
στελιο εκεινο που ειδες οντως ηταν πυρος, αλλα το αλλο κομματι που εδειχνε η φωτο ηταν σωληνας και αυτο μας ενδιαφερει.
sps - Σαβ 18 Ιούν 2011, 13:39:12
Θέμα δημοσίευσης:
To Noεμβριο αλλαξα αξονα και εβαλα εναν απο 2λιτρο cc Cool
Μετα απο 5-6 χιλ. χλμ αρχιζει να χτυπαει λιγο στα επι τοπου και με 1η 2α ακουω καποια γκραν!
Ετσι μες στην ατυχια μου γιατι υποτιθεται ηταν οκ ο αξονας και οχι φαγωμενος, πηγα στο μαστορα και λεει οτι εχει παρει λιγο απο αριστερα, και απο δεξια εχει πεταξει καποια γρασσα Shocked
οποτε αλλαζουμε προληπτικα ρουλεμανακια και βλεπουμε.
Η ερωτηση ειναι η εξης:
1)Πως γινεται να ειμαι τοσο γκαντεμης?
2)Ο Ντινος μολις του ειπα οτι ο αξονας ειναι απο 2λιτρο μου εδωσε αλλο σετ επισκευης αξονα.
Γιατι?Εχει διαφορα ο 1,6 με του 2,0?
reselie-206 - Σαβ 18 Ιούν 2011, 13:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
To Noεμβριο αλλαξα αξονα και εβαλα εναν απο 2λιτρο cc Cool
Μετα απο 5-6 χιλ. χλμ αρχιζει να χτυπαει λιγο στα επι τοπου και με 1η 2α ακουω καποια γκραν!
Ετσι μες στην ατυχια μου γιατι υποτιθεται ηταν οκ ο αξονας και οχι φαγωμενος, πηγα στο μαστορα και λεει οτι εχει παρει λιγο απο αριστερα, και απο δεξια εχει πεταξει καποια γρασσα Shocked
οποτε αλλαζουμε προληπτικα ρουλεμανακια και βλεπουμε.
Η ερωτηση ειναι η εξης:
1)Πως γινεται να ειμαι τοσο γκαντεμης?
2)Ο Ντινος μολις του ειπα οτι ο αξονας ειναι απο 2λιτρο μου εδωσε αλλο σετ επισκευης αξονα.
Γιατι?Εχει διαφορα ο 1,6 με του 2,0?


Για το 1) το λές γιατί δεν έχεις γνωρίσει ακόμα εμένα Cool
για το 2) δε ξέρω Sad
volvos - Σαβ 18 Ιούν 2011, 14:02:40
Θέμα δημοσίευσης:
μηπως νομιζε οτι εχεις ρουσου?
Pughell - Σαβ 18 Ιούν 2011, 15:13:24
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μηπως νομιζε οτι εχεις ρουσου?

+1
nikolas206gti - Σαβ 18 Ιούν 2011, 16:15:58
Θέμα δημοσίευσης:
Απο τοτε που εβαλα τα σινεμπλοκ αλουμινιου πισω, καταστραφηκε και το αμαξι.

Ολα τριζουν πισω και τωρα τελευταια ακουγεται ενα ΤΑΚ οταν περναω απο σαμαρια, λακουβες κ.λ.π

Επισης να πω, πως ακουω τα πισω ρουλεμαν τροχου να σφυριζουν εντονα. Υστερα απο 90.000 χλμ και οχι πολλες λακουβες κ.λ.π. υπαρχει περιπτωση ο αξονας να εχει παραδοσει πνευμα ??? Confused

Εκτος απο ρουλεμαν τροχου, τι αλλο αλλαζουμε για να επιδιορθωσουμε την κατασταση του αξονα ??? Confused
Pughell - Σαβ 18 Ιούν 2011, 19:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικα πηραν κενα τα silent block...

Και ναι,υστερα απο 90.000 φυσικα και παιζει να εχει παραδωσει πνευμα...Για αυτο εχω πει μια φορα στην διετια λυσιμο και αλλαγη σε ρουλεμαν,κλπ.
nikolas206gti - Σαβ 18 Ιούν 2011, 19:51:09
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Λογικα πηραν κενα τα silent block...

Και ναι,υστερα απο 90.000 φυσικα και παιζει να εχει παραδωσει πνευμα...Για αυτο εχω πει μια φορα στην διετια λυσιμο και αλλαγη σε ρουλεμαν,κλπ.


Στελιο τι εννοεις κενα ??? Confused

Και στην περιπτωση αυτη, τι κανουμε με τον αξονα ?? Υπαρχει περιπτωση να επιδιορθωθει με αλλαγη ρουλεμαν ή όχι ??? Crying or Very sad
Pughell - Σαβ 18 Ιούν 2011, 20:00:51
Θέμα δημοσίευσης:
Το καθε ακρο κανει μοχλο πανω σε εναν στρογγυλο σωληνα σεβαστου παχους.
Οταν τα ρουλεμαν "πληγωιουν",τοτε ο σωληνας αρχιζει και χαραζει και κανει γραμμες οι οποιες φερνουν σταδιακη φθορα...
Η επιφανεια κανονικα πρεπει να ειναι εντελως λεια και χωρις γραμμες.
Τωρα αν το φαινομενο το προλαβεις αφου εχει κανει γραμμες και μετα,εξαρταται σε τι σταδιο ειναι...

Επισκευαζεται μεν αλλα εχει και το αναλογο κοστολογιο.
Αναλογα με το σταδιο φθορας,μπορει να επισκευαστει με ρουλεμαν,μπορει ομως και οχι...
Επιλυση στο προβλημα,στον Τηλεμαχο μιας και εχει βρει τροπο/τορνο για να επισκευαζει ακομα και προχωρημενο φθορα.
nikolas206gti - Σαβ 18 Ιούν 2011, 20:05:29
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Το καθε ακρο κανει μοχλο πανω σε εναν στρογγυλο σωληνα σεβαστου παχους.
Οταν τα ρουλεμαν "πληγωιουν",τοτε ο σωληνας αρχιζει και χαραζει και κανει γραμμες οι οποιες φερνουν σταδιακη φθορα...
Η επιφανεια κανονικα πρεπει να ειναι εντελως λεια και χωρις γραμμες.
Τωρα αν το φαινομενο το προλαβεις αφου εχει κανει γραμμες και μετα,εξαρταται σε τι σταδιο ειναι...

Επισκευαζεται μεν αλλα εχει και το αναλογο κοστολογιο.
Αναλογα με το σταδιο φθορας,μπορει να επισκευαστει με ρουλεμαν,μπορει ομως και οχι...
Επιλυση στο προβλημα,στον Τηλεμαχο μιας και εχει βρει τροπο/τορνο για να επισκευαζει ακομα και προχωρημενο φθορα.


Για τα κενα δεν μου ειπες ομως Laughing

Δευτερον, επειδη δεν εχω καμια επαφη με τον πισω αξονα και δεν ξερω τι παιζει, λογικα ο μαστορας μου θα καταλαβαινει. Οταν κατεβω χωριο θα κοιταξω να δω τι γινεται και αν ειναι να το επιδιορθωσω οσο μπορω ή οτι μπορουμε να κανουμε τελος παντων Wink
Pughell - Σαβ 18 Ιούν 2011, 21:54:09
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ειναι θεμα μονον του να καταλαβαινει ο μαστορας αλλα και τι τεχνογνωσια εχει,οπως φυσικα και το ποσο εξυπνος ειναι...
Πχ αν παρουμε παραδειγμα τον εξατμισα σου,ο Θεος να μας φυλαει. Rolling eyes

Παντως για επιδιορθωση στο χωριο,μαλλον πιο ευκολα θα σου τυχει το Τζοκερ μιας και τοσο μεγαλο τορνο πολυ απιθανο να εχετε μιας και απο οσο ξερω καν και εδω Θεσ/νικη ποσο ευκολα βρισκουμε(ακομα δεν βρηκα παντως).
Οποτε αφου ο Τηλεμαχος εχει βρει σιγουρα τοσο μεγαλο τορνο,γιατι δεν παιρνεις τον κwλο σου να τον πας Νικαια,να το λυσετε και να δεις τι μπορει να θελει ωστε ακομα και επιδιορθωση να θελει ο αξονας,να το κανεις και να τελειωνεις;
sps - Κυρ 19 Ιούν 2011, 08:29:53
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
volvos έγραψε:
μηπως νομιζε οτι εχεις ρουσου?

+1

Αφου της ειπα (της ελισαβετ) το διλιτρο με τα 138!
Ελπιζω να τους προλαβω δευτερα να μην εχουν στειλει τα πραματα!

Επισης μαστορας ειπε αν συνεχιστει το προβλημα να περασουμε διπλα ρουλεμαν!
Αυτο δουλευει ή μουφα?
Pughell - Κυρ 19 Ιούν 2011, 21:47:57
Θέμα δημοσίευσης:
Δουλευει με διπλα ρουλεμαν,το θεμα ειναι ποσο μπρδελο εχει γινει βεβαια μιας και αν εχει ξεπερασει ενα σταδιο φθορας,και 45 ρουλεμαν να βαλεις μεσα,παλι βρακι θα ειναι... Confused
Steve - Δευ 20 Ιούν 2011, 07:59:06
Θέμα δημοσίευσης:
Να ετοιμάζομαι και εγώ σιγά σιγά δηλαδή... Pale
MEMsound - Δευ 20 Ιούν 2011, 09:34:26
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Να ετοιμάζομαι και εγώ σιγά σιγά δηλαδή... Pale

+1... Laughing
dimitris2003 - Πεμ 21 Ιούλ 2011, 14:49:45
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνω που το 206cc πηγε για service για να πουληθεί...
Βγήκε το φασούλι με τον πίσω άξονα.... Evil
150.000χλμ. το αμάξι.

Αλλαγή πίσω άξονα, ρουλεμάν, εργατικά, πίσω τακάκια μιας και το άνοιξαν.... το κοστούμι 950,00€ Twisted evil (μεταχειρισμένα δεν έχω βρει ακόμα).

και ερωτώ... Question

Αφού το ΓΝΩΡΙΖΟΥΝΕ το πρόβλημα... γιατί τόσα χρόνια στα service (επίσημη αντιπροσωπεία) δεν ελέγχουνε ή δεν τοποθετούν extra ρουλεμάν, όπως έχετε γράψει οι γνώστες, ώστε να μην συμβεί η ζημιά Question

(όποιος μπορεί να βοηθήσει για μεταχειρισμένο άξονα και ρουλεμάν, ας στείλει pm)[/img]
volvos - Σαβ 13 Αύγ 2011, 11:35:53
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και ρωταγα χτες τσερτο
και επειδη καπου το εγραφε μανθος

στα 206 μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ρουλεμαν
ενω στα 106
εχουν βαλει μεχρι και 4!
B.M-SPORT - Τετ 24 Αύγ 2011, 12:46:03
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μιας και ρωταγα χτες τσερτο
και επειδη καπου το εγραφε μανθος

στα 206 μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ρουλεμαν
ενω στα 106
εχουν βαλει μεχρι και 4!


Αν δεν κανω λαθος 2 στα 206 και 3 στα 106, ενω στα 306-xsara-zx απο 1 μονο.
Pughell - Τετ 24 Αύγ 2011, 21:12:23
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 306/ΖΧ/Xsara δεν υπαρχει λογος να βαζεις ρουλεμαν καθως αλλαζεις ολο το φθαρμενο στελεχος που παταει το ρουλεμαν και ο αξονας γινεται καινουργιος. Very happy
sps - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον αξονος νεοτερα.
Λογω του οτι ακουγα ενα μεταλλικο γκραν απο αξονα, οπως ακουγα στον φθαρμενο αξονα που ειχα παλια, ειπα να αλλαξω προληπτικα ρουλεμαν, μπας και εχουν χαλασει αυτα.
Πρωτη διαπιστωση οταν πηγε το αμαξι συνεργειο οτι οι ροδες δε παιρνουν τζογο, αρα ειμαστε σε καλο σημειο.
Οταν λυθηκε ο αξων, δε σιαπιστωθηκε επιπλεον φθορα Very happy
Οταν πηγαμε να αλλακουμε ρουλεμαν διαπιστωσαμε οτι το αριστερο ακρο(πυρρος) ειναι μεγαλυτερης διαμετρου απο το δεξιο.
Οποτε αριστερα παραγγειλαμε ρουλεμαν απο διλιτρο, και δεξια απο 1,6!
Οπως φαινεται και απο φωτο, δεξιος πυρρος ειναι 47 μμ, ενω αριστερος 54μμ αν θυμαμαι καλα.


Αυτο τωρα πως γινεται?
Υποτιθεται τον αγορασα ετσι τον αξονα.
Επισης απο φωτο φαινεται αριστερα να υπαρχει καποιο κενο στη συναρμογη.


Δεξια δε φαινεται κατι:



Ερωτηση:
Ο πυρρος μονο του ξεπρεσσαρεται,ή θα πρεπει να ξεπρεσσαριστει και το ψαλιδι?

Edit: Σφιξαμε και αυτη τη βιδα γιατι επαιζε, και προσθεσαμε και δυο ροδελλες μηπως ο θορυβος προερχοταν απο εκει.

MEMsound - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:33:43
Θέμα δημοσίευσης:
κατι μου λεει οτι ο εν λογω αξονας "την ειχε ακουσει" παλιότερα, επισκευαστηκε και πουληθηκε (σε εσενα ή στον πριν απο εσενα...) Confused Confused Confused Confused
sps - Πεμ 25 Αύγ 2011, 17:44:04
Θέμα δημοσίευσης:
μανθο κατι τετοιο πρεπει να παιζει, το θεμα ειναι να βρω το δικιο μου αλλα σιγα μετα απο τοσους μηνες μην το παραδεχθει ο μαντρας!
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 18:12:11
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ήθελα να δώ και εγώ τί θα γίνει με εσένα Σπύρο γιατί εδώ και 20.000 χλμ... έχω αυτό το θόρυβο Laughing
MEMsound - Πεμ 25 Αύγ 2011, 18:54:54
Θέμα δημοσίευσης:
μαλλον ομοιως ηχητικα...ή μαλλον δεν ξερω ακριβως αλλα επειδη εχω 114000km...εχω ηδη στα χερια μου τα ρουλεμαν - αγορασμενα απο skf (δεν ειναι skf αλλα μεσω καταστηματος skf τα πηραμε) - και την αλλη εβδομαδα το πολυ θα βγει για σενιαρισμα (προληπτικο ή επισκευαστικο Laughing ) μαζι με τις 22... Laughing
λεω να δω και σε τι κατασταση ειναι τα σινεμποκ του αξονα...εχουμε στα χερια μας και κατι αλουμινενια PS (του προεδρου...τα οποια ευκολα αντιγραφονται...) αλλα λεω να μην κάνω αλλες υπερβολές...μιας και ηδη το αμαξι εχει γινει "πισωκινητο" Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 25 Αύγ 2011, 19:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
..εχουμε στα χερια μας και κατι αλουμινενια PS (του προεδρου...τα οποια ευκολα αντιγραφονται...) αλλα λεω να μην κάνω αλλες υπερβολές...μιας και ηδη το αμαξι εχει γινει "πισωκινητο" Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Ρε ίσα ίσα που με τα αλουμινένια έχεις καλύτερο κοντρόλ του πίσω μέρους. Στο δικό μου τουλάχιστον, τα όρια πρόσφυσης του κώλου αυξήθηκαν μόλις έβαλα τα αλουμινένια (2 μέρες μετά την τοποθέτηση μπήκα μέγαρο για τσεκ), πράγμα το οποίο διαπίστωσε κ ο iceage. Ο κώλος βιδωνόταν κυριολεκτικά κάτω και μάλιστα τότε είχα σετάρει και τη διαφορά ύψους σε μαμά πίσω και εμπρός -3! Οπότε δε νομίζω να γίνει ακόμα πιό πισωκίνητο Wink
plaketokofths - Πεμ 25 Αύγ 2011, 19:17:35
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη πολύ φοβάμαι οτι αυτο συμβαίνει σε επιφάνειες με μεγάλη τριβή, σε γλιστερό δρομο πρεπει να ναι ... sideways! Το λεω σκεπτόμενος με την λογική ενός σκληρού ελατηριου, ή χοντρής ζανφόρ γιατι οσο να ναι και τα σινεμπλοκ κανουν αναρτηση! Ειδικα στον πισω αξονα.
MEMsound - Πεμ 25 Αύγ 2011, 19:18:54
Θέμα δημοσίευσης:
αι σιχτιρ κι εσυ 122αρικο πτηνο...
επισης παιζει το σεναριο να φτιαχτουν και παρακεντρα... για αυξηση μεταξονιου...
λεμε τωρα... Laughing Laughing Laughing


@εταιρο τζον...
κι εγω κατι τετοιο φοβαμαι... Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 25 Αύγ 2011, 20:26:01
Θέμα δημοσίευσης:
Καμιά σχέση! Σε ολισθιρό είναι ακόμα πιό ελέγξιμος ο κώλος! Το αυτοκίνητο μπαίνει 1 μέρα πίστα και 99 στο δρόμο, λέτε να μην το είχα παρατηρήσει? Ειδικά σε στροφοδιαδρομή-πατινάζ που το τσέκαρα και τότε αλλά και καθημερινά, καμιά επαφή.

Και ο λόγος είναι απλός: η παθητική 4διεύθυνση βοηθά τον έλεγχο σε απαλές πλευρικές πιέσεις (πχ ανοιχτές στροφές με γραμμές) αντιδρώντας ήπια-σχεδόν χωρίς να το καταλαβαίνει. Όταν όμως πιεστεί απότομα (απότομη αλλαγή κατεύθυνσης, τιμονιά, φλικάρισμα κλπ) τα σινεμπλόκ δέχονται έντονη φόρτιση, συσσωρεύουν δύναμη οπότε όταν η πλευρική πίεση μειωθεί (πχ ίσιωμα τιμονιού) αυτή η δύναμη ασκείται προς την αντίθετη φορά αλλά πολύ πιό απότομα (με αποτέλεσμα το γνωστό ψάρεμα, χωρίς να εννοώ ότι οφείλεται ΜΟΝΟ στα σινεμπλόκ της 4διεύθυνσης αλλά βοηθούν).

Ναι, στο όριο (το οποίο είναι σαφώς αυξημένο με τα αλουμινένια), ο κώλος ξεκολλάει πιό απότομα αλλά και πάλι ελέγχεται ευκολότερα.

MEMsound έγραψε:
αι σιχτιρ κι εσυ 122αρικο πτηνο...
επισης παιζει το σεναριο να φτιαχτουν και παρακεντρα... για αυξηση μεταξονιου...
λεμε τωρα... Laughing Laughing Laughing

Μύρισε "εποχή των παγετώνων" ή ιδέα μου Laughing
volvos - Πεμ 25 Αύγ 2011, 20:44:34
Θέμα δημοσίευσης:
nai mono Που στο 206 αυτο ειναι ανυπακρτο το φαινομενο αφου δεν εχει τετοια φιλοσοφια τα συνεμπλοκτου
RoadRunner122 - Παρ 26 Αύγ 2011, 11:02:02
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
nai mono Που στο 206 αυτο ειναι ανυπακρτο το φαινομενο αφου δεν εχει τετοια φιλοσοφια τα συνεμπλοκτου


Δεν το γνωρίζω, για 106/σαξο ανέφερα τα παραπάνω αν κ λίγο πολύ τα ίδια θα ισχύουν αφού και εκεί ασκούνται αντίστοιχες δυνάμεις...
Pughell - Παρ 26 Αύγ 2011, 19:37:47
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνησω με Γιαννη(122)...
Ακομα και σε γλιστερο δρομο,ο ελεγχος ειναι σαφως πιο ευκολος μιας και δεν εχει το φαινομενο δραση-αναδραση...Αν ξεκολλησει προς μια κατευθυνση,μενει εκει και αναλογα με τις εντολες του οδηγου,το συνεχιζεις ή το σταματας εντελως.
Γινεται δηλαδη πολυ πιο προβλεψιμο και φιλικο για τον μεσο οδηγο,απλα κανει θορυβο...
sps - Παρ 26 Αύγ 2011, 21:44:37
Θέμα δημοσίευσης:
κατοπιν σχετικης δοκιμης μετα την αλλαγη ρουλεμαν και σφιξιματος της βιδας αξονα που συνδεεται με σασι, δεν ακουγεται κατι.
Ολα καλα μεχρι στιγμης δηλαδη!
RoadRunner122 - Παρ 26 Αύγ 2011, 22:22:55
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή πρόκειται να βάλουμε χέρι στον άξονα του Μάνθου Twisted evil ξέρουμε αν τα ρουλεμάν άξονα των 106 είναι ίδια σε διάμμετρο με των 206?
sps - Παρ 26 Αύγ 2011, 22:45:37
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Επειδή πρόκειται να βάλουμε χέρι στον άξονα του Μάνθου Twisted evil ξέρουμε αν τα ρουλεμάν άξονα των 106 είναι ίδια σε διάμμετρο με των 206?

Νομιζω οχι, αλλα ειδικα του μανθου ειναι τα ρουλεμαν πιο μεγαλα και απο του 206 1,6.
Oι κωδικοι της SNR για 206 1,6 ειναι KS 559.04 και για διλιτρο KS 559.05
MEMsound - Σαβ 27 Αύγ 2011, 01:14:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε Στέλιο φτιαξε μας κι αλλο εσυ...
ΟΥΡΤ
Μα που ειναι κι αυτος ο Παγετοεποχιδης να τον στειλουμε μηχανουργειο... Laughing Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Σαβ 27 Αύγ 2011, 10:41:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Μα που ειναι κι αυτος ο Παγετοεποχιδης να τον στειλουμε μηχανουργειο... Laughing Laughing Laughing Laughing


Laughing Laughing Laughing

Το μηχανουργείο, εγώ το γνώρισα στον Παγετοεποχίδη, οπότε πάω κι εγώ (που θα πάω ούτως ή άλλως από βδομάδα δλδ για δικά μου ψιψιψόνια). Το θέμα είναι πως οι πρέσσες για να κατασκευαστούν απ'το 0 θα κοστίσουν κανα 50ρικο κ επιπλέον, θα πρέπει να έχουμε έναν βραχίονα στο χέρι ώστε να πάρουμε διαστάσεις...
MEMsound - Σαβ 27 Αύγ 2011, 10:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
εσυ δεν εχεις παπι... Laughing για να πας ευκολα
επισης θα την βρουμε την ακρη μη μου αγχωνεσαι Laughing
επισης θελω και κατι για το ποδηλατο μαλλον Laughing
ααααααααααα και κατι πλακακια για γκαλφερ σε 207...

υ.γ. πρεπει να βρουμε ενα ακρο 207... Laughing
Sinanai - Σαβ 27 Αύγ 2011, 10:54:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιος σου 'πε ότι δεν έχει... Έχει πολύ πιο πριν απ' την ... εποχή των παγετόνων. Wink Laughing
RoadRunner122 - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:03:03
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Ποιος σου 'πε ότι δεν έχει... Έχει πολύ πιο πριν απ' την ... εποχή των παγετόνων. Wink Laughing


Πέστα ρε Κωστή... αααααααντε γειά να ούμε Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:03:51
Θέμα δημοσίευσης:
εγω αυτο ΓΙΑΤΙ δεν το ηξερα??
θα ειχες πάει ΗΔΗ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:06:48
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εγω αυτο ΓΙΑΤΙ δεν το ηξερα??
θα ειχες πάει ΗΔΗ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Θα είχα... Υπερσυντέλικος... Μετά από τόσο υποβιβασμό? Περίμενε τον Παγετοεποχίδη τώρα! Laughing
COOL ALEXIS - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:07:01
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Sinanai έγραψε:
Ποιος σου 'πε ότι δεν έχει... Έχει πολύ πιο πριν απ' την ... εποχή των παγετόνων. Wink Laughing


Πέστα ρε Κωστή... αααααααντε γειά να ούμε Laughing Laughing Laughing


Πας γυρεύοντας...

Jose Cuervo Laughing
MEMsound - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:10:51
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
MEMsound έγραψε:
εγω αυτο ΓΙΑΤΙ δεν το ηξερα??
θα ειχες πάει ΗΔΗ... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Θα είχα... Αόριστος... Μετά από τόσο υποβιβασμό? Περίμενε τον Παγετοεποχίδη τώρα! Laughing


χαχαχαχαχαχαχα

ενταξυ λοιπον!
θα τον περιμενω
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:14:39
Θέμα δημοσίευσης:
έντιτ, διόρθωσα το χρόνο, μη μας την πέσει καμιά φιλόλογος κι αρχίσουμε... Laughing
Sinanai - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:15:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τι είπες τώρα, που τον θυμήθηκες! Laughing Laughing Laughing

Edit: Εξαρτάται τη φιλόλογο, βέβαια... (Αυτή είναι μαθηματικός, αλλά δεν πειράζει).
RoadRunner122 - Σαβ 27 Αύγ 2011, 11:16:43
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Sinanai έγραψε:
Ποιος σου 'πε ότι δεν έχει... Έχει πολύ πιο πριν απ' την ... εποχή των παγετόνων. Wink Laughing


Πέστα ρε Κωστή... αααααααντε γειά να ούμε Laughing Laughing Laughing


Πας γυρεύοντας...

Jose Cuervo Laughing


Μπααα μάλλον το κόβω για
sps - Κυρ 04 Σεπ 2011, 18:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτα ειναι σινεμπλοκ πισω αξονα μας?
Αν ναι λεω να τα δοκιμασω, τωρα που θα αναβαθμιστουμε και σε 21mm Cool
http://www.superflex.co.uk/proddetail.php?prod=SF293-3327K
nikolas206gti - Κυρ 04 Σεπ 2011, 18:40:40
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Αυτα ειναι σινεμπλοκ πισω αξονα μας?
Αν ναι λεω να τα δοκιμασω, τωρα που θα αναβαθμιστουμε και σε 21mm Cool
http://www.superflex.co.uk/proddetail.php?prod=SF293-3327K


Σπυρο, τα δικα μου τα αλουμινιου δεν ειναι ετσι. Καπου εχω βαλει φωτο στο τοπικ με τα silent blocks. Cool

Επισης, οταν εψαχνα, εκτος του οτι δεν εβρισκα μονος μου poweflex, με Λουη απο Μελισσια που ειχα παρει κανα 4αρι βασεις σασμαν μου το ειχε πει και ο ιδιος πως η powerflex δεν βγαζει για 206 Wink
MEMsound - Κυρ 04 Σεπ 2011, 21:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Αυτα ειναι σινεμπλοκ πισω αξονα μας?
Αν ναι λεω να τα δοκιμασω, τωρα που θα αναβαθμιστουμε και σε 21mm Cool
http://www.superflex.co.uk/proddetail.php?prod=SF293-3327K


οτι αυτα αν δεν κάνω λάθος ειναι για τις εξτρα διαγωνιες ραβδους rc
Ghost Dog - Κυρ 04 Σεπ 2011, 23:32:57
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
sps έγραψε:
Αυτα ειναι σινεμπλοκ πισω αξονα μας?
Αν ναι λεω να τα δοκιμασω, τωρα που θα αναβαθμιστουμε και σε 21mm Cool
http://www.superflex.co.uk/proddetail.php?prod=SF293-3327K


οτι αυτα αν δεν κάνω λάθος ειναι για τις εξτρα διαγωνιες ραβδους rc

+1!! Wink
(Stevon, πρεπει να τα παρουμε καποια στιγμη..... Very happy )
MEMsound - Δευ 05 Σεπ 2011, 07:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
βρε δε πα ν αγαπηθείς Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ghost Dog - Δευ 05 Σεπ 2011, 08:11:46
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
βρε δε πα ν αγαπηθείς Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Love Love Love
Laughing Laughing
iceage - Δευ 05 Σεπ 2011, 16:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
MEMsound έγραψε:
sps έγραψε:
Αυτα ειναι σινεμπλοκ πισω αξονα μας?
Αν ναι λεω να τα δοκιμασω, τωρα που θα αναβαθμιστουμε και σε 21mm Cool
http://www.superflex.co.uk/proddetail.php?prod=SF293-3327K


οτι αυτα αν δεν κάνω λάθος ειναι για τις εξτρα διαγωνιες ραβδους rc

+1!! Wink
(Stevon, πρεπει να τα παρουμε καποια στιγμη..... Very happy )

Δεν τα βγάζετε να μου τα δώσετε με τις διαγωνίους να σας φτιάξω μεταλικά?
MEMsound - Δευ 05 Σεπ 2011, 22:23:08
Θέμα δημοσίευσης:
δεν κοιταμε πρωτα πως μπορουμε να φτιαξουμε τις διαγωνιους χωρις να αγορασουμε ολοκληρο αξονα... Question Idea Laughing Laughing
volvos - Τρι 06 Σεπ 2011, 09:59:42
Θέμα δημοσίευσης:
de mporeis
περα απο το να βρεις τουμπο στρογγυλο
και να φτιαξεις τις μπαρες
οταν θα πας στο μηχανουργειο το ακρο σου για να το τρυπησει το πιθανοτερο ειναι να πεσει η διπλανη πολυκατοικια πανω στο μαγαζι σου απο τις καταρες που θα ακουσεις...

αν θες πουλανε ρουσου αξονα στο καρ μπες δες τον
MEMsound - Τρι 06 Σεπ 2011, 10:25:21
Θέμα δημοσίευσης:
καλα δεν εχεις αδικο...
μεταξυ μας..ας βαλουμε κανα ψιλο στην ακρη...και βλέπουμε στο μελλον...
Road_Runner - Τρι 06 Σεπ 2011, 10:36:47
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
de mporeis
περα απο το να βρεις τουμπο στρογγυλο
και να φτιαξεις τις μπαρες
οταν θα πας στο μηχανουργειο το ακρο σου για να το τρυπησει το πιθανοτερο ειναι να πεσει η διπλανη πολυκατοικια πανω στο μαγαζι σου απο τις καταρες που θα ακουσεις...

αν θες πουλανε ρουσου αξονα στο καρ μπες δες τον

Εγω μαστορα που εχω στρογγυλο αξονα???
volvos - Τρι 06 Σεπ 2011, 10:42:37
Θέμα δημοσίευσης:
ROta pano ntino ti trabiksan gia na to kanoyn stoy kostantinoy...
an breis akra rc kai diagonies kai syndesmo εισαι οκ

αλλα με δεδομενο οτι εσυ κανεις ερανο για να βαλεις αερα στα λαστιχα του ποδηλατου σου θεωρω ανουσιο ακομα και να σηκωσεις το τηλεφωνο και να πληρωσεις 10λεπτα που εχει το τηλεφωνο για σαλονικα για να σου πουν το κοστος της μετατροπης...
φιλακια
ταααακης
iceage - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:00:11
Θέμα δημοσίευσης:
H 3rioStooges-Motorsport Team περνάει στο επόμενο στάδιο συντήρησης.



@RR122 ανέβασε τις φωτό
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:09:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα μανία να μη μιλάτε... Δε χρεώνει τις λέξεις, πείτε τπτ και για 'μας τους αδαείς.
iceage - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:14:30
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Μπα μανία να μη μιλάτε... Δε χρεώνει τις λέξεις, πείτε τπτ και για 'μας τους αδαείς.

Τα 2 ρουλεμάν ανά βραχίονα από την εργοστασιακή τοποθέτηση ήταν απλά παιδικά.
Τα 3 ήταν απλά η αρχή.
Τα 4 κάτι άρχισε να γίνεται.
Το μπρούτζινο πουκάμισο είναι το κερασάκι στην τούρτα. Ανέμενε φωτογραφικό υλικό από RR122.
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:23:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ήτοι, τι κερδίζουμε και τι χάνουμε;

Κόστος - και σε σχέση με "συμβατική" (δεν ξέρω αν το εκφράζω σωστά) επισκευή άξονα;

Έχω όρεξη. Δεν πήρα το 306 GTi-6, γι' αυτό... Θα μου περάσει. Για πες, για πες...
MEMsound - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:23:56
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Μπα μανία να μη μιλάτε... Δε χρεώνει τις λέξεις, πείτε τπτ και για 'μας τους αδαείς.


ΟΧΙ παλικαρι μου...
γιατι εχει γινει η μιση Ελλαδα τσαμπα μαγκες... Wink Laughing
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:25:49
Θέμα δημοσίευσης:
Και η φωτό φανερώνει λιγότερα, σε κάποιον που "ξέρει";
MEMsound - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:28:35
Θέμα δημοσίευσης:
και η φωτο πολυ ειναι Laughing Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:32:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ας την έβαζαν με θολά τετραγωνάκια, τότε... Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 28 Σεπ 2011, 21:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
δεν τους προλαβα Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 29 Σεπ 2011, 00:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
Φωτό??? Πρώτα θα πλερώωωωωω Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 29 Σεπ 2011, 00:40:53
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
H 3rioStooges-Motorsport Team περνάει στο επόμενο στάδιο συντήρησης.

@RR122 ανέβασε τις φωτό

ΑΜΑ θέλω... Scatter

Το λοιπόν, έχουμε κ λέμε:

Βραχίονας με 3πλα ρουλεμάν:
...

Βραχίονας με μπρούτζινο πουκάμισο με ελικοειδή αυλάκωση + γρασσαδοράκι:
......

Και το κερασάκι στην τούρτα, aluminium silent-blocks:
......
plaketokofths - Δευ 17 Οκτ 2011, 14:53:56
Θέμα δημοσίευσης:
John? Τι παίχτηκε με την τεφλονιά εδώ?



RoadRunner122 - Δευ 17 Οκτ 2011, 20:28:59
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω τι παίχτηκε αλλά ξέρω τι θα παιχτεί μερικά km αργότερα Smile
Pughell - Δευ 17 Οκτ 2011, 22:49:54
Θέμα δημοσίευσης:
Βρακολαστιχο rulez... Rolling eyes Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Δευ 17 Οκτ 2011, 22:57:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείται οτι θα γίνει το γάλα μαύρο? Razz Razz
Θα γινει πετιμέζι το τεφλόν? Τοσο ευκολα?
Pughell - Δευ 17 Οκτ 2011, 23:11:51
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν φανταζεσαι ποσο ευκολα John... Confused
Μολις βρεθει σε καλη ασφαλτο και αρχισει να ζοριζεται και να στρεβλωνει ο αξονας,το τεφλον συμπεριφερεται σαν μαντζουνι.
reselie-206 - Τρι 18 Οκτ 2011, 01:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
ερώτηξη... Εάν με γύρω στα 30-40 χλμ ακούς πίσω σα τρένο (ελάχιστα) "γουτ γουτ γουτ γουτ" παίζει να είναι άξονας ή παιζει και απο τα λάστιχα? (στα 150 και πάνω τρέμει σασί (σα να είναι πίσω ζυγοστάθμιση)
plaketokofths - Τρι 18 Οκτ 2011, 11:55:17
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
ερώτηξη... Εάν με γύρω στα 30-40 χλμ ακούς πίσω σα τρένο (ελάχιστα) "γουτ γουτ γουτ γουτ" παίζει να είναι άξονας ή παιζει και απο τα λάστιχα? (στα 150 και πάνω τρέμει σασί (σα να είναι πίσω ζυγοστάθμιση)


ισως ειναι ρουλεμάν μουαγιέ.
RoadRunner122 - Πεμ 20 Οκτ 2011, 20:56:59
Θέμα δημοσίευσης:
H 3rioStooges-Motorsport Team παρουσιάζει:

Άξονας 206 2.0 με custom αλουμινένια silent-blocks:


Υστερούντες βραχίονες με 4 ρουλεμάν στα σημεία έδρασης:


Φάτε μάτια ψάρια Cool
MEMsound - Παρ 21 Οκτ 2011, 01:57:53
Θέμα δημοσίευσης:
ΔΕΝ διανοησε τι γινεται στο δρομο... Wink
βασικα...δεν εχει καμμια "λογικη συνεχεια" το να προσπαθησει καποιος να βρει πλεον τα ορια σε δημοσιο δρομο... Laughing

μιλ μερσι... Wink Wink μας βγηκε λιγο το λαδι...αλλα αξιζε... Wink
TopGear - Παρ 21 Οκτ 2011, 03:02:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τον αγοράζω κύριοι. Πόσα; Laughing Laughing Laughing
Steve - Παρ 21 Οκτ 2011, 07:48:06
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δηλαδή επειδή πρέπει σύντομα να κάνω το ίδιο (110.000 χλμ.), πρέπει να κατέβω Αθήνα ή... ; Rolling eyes Rolling eyes
sps - Παρ 21 Οκτ 2011, 08:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
Maνθο, τα σινεμπλοκ αυτα πως πανε απο θορυβο?
Τι διαφορα εχουν απο τα peugeot sport?>
MEMsound - Παρ 21 Οκτ 2011, 08:30:03
Θέμα δημοσίευσης:
@steve...που θα την κάνεις την δουλεια (αν δεν κατεβεις) ?
@ςπς... θα σου πω σε 2-3μερες που θα εχω πληρη εικονα Wink
Steve - Παρ 21 Οκτ 2011, 08:32:22
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
@steve...που θα την κάνεις την δουλεια (αν δεν κατεβεις) ?
Στον γνωστό Laughing
RoadRunner122 - Παρ 21 Οκτ 2011, 10:17:50
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Τι διαφορα εχουν απο τα peugeot sport?>

Σπύρο η διαφορά τους από τα αντίστοιχα PS είναι πως έχουν κατασκευαστεί ακριβώς στις διαστάσεις του συγκεκριμένου άξονα (κάθε άξονας έχει μικροδιαφορές, ελάχιστες μεν, αρκετές για να μη σφηνώσουν επαρκώς στις φωλιές τους δε).
Επιπλέον τα έχουμε "ξυρίσει" ώστε να "αγκαλιάζονται" από τις ροδέλες και να μην υπάρχουν περιθώρια ξεπρεσαρίσματος ακόμα και στην πιό σκληρή χρήση Wink
BTS - Παρ 21 Οκτ 2011, 14:57:43
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο παίδες, τέλεια δουλειά. Wink

Να προτείνω μία ιδέα για το επόμενο στάδιο;

Custom τραβέρσα, ενισχυμένη. Και τέρμα οι στραβωμένοι άξονες.
volvos - Παρ 21 Οκτ 2011, 15:10:10
Θέμα δημοσίευσης:
μα σας εχωπει οτι δε θελω φωτογραφιες απο τη νυφη να βγαινουν στο διαδικτυο.... Laughing
RoadRunner122 - Παρ 21 Οκτ 2011, 15:11:26
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Custom τραβέρσα, ενισχυμένη. Και τέρμα οι στραβωμένοι άξονες.

Υπάρχει ήδη υπό μελέτη project για ενίσχυση βραχιόνων με διαγώνια rods αλλά όχι όπως RC Wink
Pughell - Παρ 21 Οκτ 2011, 17:15:03
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη καντε σαν του RC,ειναι σχεδιο που προερχεται απο το 306 kit car οποτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι μαλλον και το ιδανικοτερο ολων.
MEMsound - Παρ 21 Οκτ 2011, 18:38:35
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο περι γεωμετριας/διαταξης/λειτουργιας κλπ του αξονα του ρψ σηκωνει καμποση συζητηση..., θα επενελθω μολις εχω λιγο περισσοτερο χρονο μιας και ειχαμε μια σχετικη συζητηση με το μηχανουργο κλπ

εντομεταξυ αν βρει καποιος φωτο απο τον αξονα του 306μαχι θα ειναι ακρως βοηθητικη κατατοπιστικη για τα περαιτερω (ααααν/οοοοταν/οοοποτε κλπ Laughing )
RoadRunner122 - Παρ 21 Οκτ 2011, 20:42:49
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Γιαννη καντε σαν του RC,ειναι σχεδιο που προερχεται απο το 306 kit car οποτε κατα πασα πιθανοτητα ειναι μαλλον και το ιδανικοτερο ολων.

Στέλιο, το "πρόβλημα" (ή μάλλον το μη επιθυμητό) του συστήματος αυτού, είναι η αναγκαστική χρήση rods με σινεμπλόκ. Τα σινεμπλόκ είναι απαραίτητα για να αλλάζει το μήκος των rods που μεταβάλλεται γιατί αλλάζουν οι γωνίες κατά τη συμπίεση-έκταση Confused
sps - Παρ 21 Οκτ 2011, 20:46:20
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

εντομεταξυ αν βρει καποιος φωτο απο τον αξονα του 306μαχι θα ειναι ακρως βοηθητικη κατατοπιστικη για τα περαιτερω (ααααν/οοοοταν/οοοποτε κλπ Laughing )

http://www.google.gr/search?q=306+maxi+train+arriere&oe=utf-8&rls=org.mozilla:el:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&hl=el&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&biw=1280&bih=707
Pughell - Παρ 21 Οκτ 2011, 20:47:31
Θέμα δημοσίευσης:


Sinanai - Παρ 21 Οκτ 2011, 20:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό το "αααν/όοοταν/όοοποτε" του Μάνθου είναι το αργότερο μέσα στο επόμενο εξάμηνο, άντε έτος βαριά... Laughing Laughing Laughing
AlienHack - Δευ 01 Οκτ 2012, 20:02:37
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα ή ειμαι σιδεροφαγος ή η τελευταια ανακατασκευη του πισω αξονα που εκανα δεν ηταν και τοσο πατυχημενη. Παλι απο την πισω δεξια ροδα εχει προβλημα, το ρουλεμαν ( υποτιθεται εχει και διπλα τωρα) πρεπει να τα εχει παιξει , κανει θορυβο και παιζει ολη η ροδα..

Οποτε θα παρω αλλον αξονα μεταχειρα και ελπιζω να μου κατσει καλα..

Αυτο που θρλω να ρωτησω ειναι τα πισω σινεπμλοκ. Μια που θα κατεβει ο αξονας και μια που εχει το αμαξι 185.000χλμ λεω να τα αλλαξω μπας και ηρεμισω και απο θορυβους πισω..

Ειχα ρωτησει γκαγκα και τα οριγκιναλ κανουν 25/τεμ τα μπροστα και 50/τεμ τα πισω! (εχει τεσσερα ο αξονα μας πισω, α δυο ποιανουν μπροστα στον αξονα και τα αλλα δυο πισω)

Shocked συνολο 150 για 4 σινεμπλοκ?

Ψαχνωντας βρηκα αυτα:

http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-206CC-00-10-REAR-CROSS-MEMBER-BUSH-FRONT-OE-/290465054190?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item43a110fdee

Που ειναι τα μπροστα και απο 25 κανουν 15 τ ενα , και εδω ειναι τα πισω

http://www.ebay.co.uk/itm/PEUGEOT-206CC-00-10-REAR-CROSS-MEMBER-BUSH-REAR-OE-Q-/120610541798?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item1c14f2d0e6

Που αντι για 50 το ενα κανουν 25 το ενα..

Αρα συνολο 70 ευρω ολα μαζι, λογικοτερη τιμη απτα 150 των οριγκιναλ.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι καταρχας αν αυτα που βρηκα ειναι οντος αυτα που θελω για το αμαξι μου peugeot 206cc 2001 , και την γνωμμη σας για το αν κανω καλα που τα αλαζω ,και μηπος αντι να δωσω 70 για αυτα τα καινουρια να παρω μεταχειρες μαζι με τον αξονα...

Ακουω..
Steve - Τρι 02 Οκτ 2012, 11:25:39
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή δεν είναι λάδια ή φίλτρο που θα το αλλάζεις κάθε 5.000 χλμ και θα έχεις λύσε-δέσε, θα τα ξαναλλάξεις σε 150.000 χλμ, μην ακούω για γυφτιές, πάρε τα καινούρια Wink
AlienHack - Τρι 02 Οκτ 2012, 13:21:28
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Επειδή δεν είναι λάδια ή φίλτρο που θα το αλλάζεις κάθε 5.000 χλμ και θα έχεις λύσε-δέσε, θα τα ξαναλλάξεις σε 150.000 χλμ, μην ακούω για γυφτιές, πάρε τα καινούρια Wink


Κοιταξε , 300 ευρω θα βγει ο αξονας με τα εργατικα , δεν εχω αλλα 150 για λαστιχα... Και πραγματικα μου φενεται κοροιδια 150 ευρω για 4 λαστιχα.

Ο πωλητης στο ebay ειναι αψογος απο σχολια, ειναι μεγαλη εταιρια λιγο που το εψαξα και στα σχολια για το προιον τονιζει οτι ειναι επιπεδο οριγκιναλ η καλυτερο.

Θα μου πεις ολοι αυτο λενε για να πουλησουν, ναι αλλα δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις που εφτερμαρκετ εξαρτηματα κανουν καλυτερη δουλεια απο μαμα και σε καλυτερη τιμη.

Τεσπα δεν ξερω .... Embarassed Εχω προβληματιστει...
Χειροτερα απο τα δικα μου που φωραω τωρα με 185.000χλμ δεν τα κοβω να ειναι..
Steve - Τρι 02 Οκτ 2012, 14:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γυφτιές...


Γκαγκαστάθη πήρες τηλέφωνο;
RoadRunner122 - Τρι 02 Οκτ 2012, 18:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Άλεξ τα μπλεξες τα μπουτάκια σου.

Ο άξονας έχει 4 σινεμπλόκ ΙΔΙΑ μεταξύ τους (με μιά απειροελάχιστη επιφύλαξη όσον αφορά την ομοιότητα μεταξύ τους). Είναι όπως τα εικονιζόμενα στο link του ebay.

Ή βάλε original peugeot (kleber) ή πολυουρεθάνης ή φτιάξε αλουμινίου. Πάνω από 80 συνολικά δε θα σου βγει.
Μακρυά από swag και sasic μιάς και τα λάστιχα που χρησιμοποιούν καίγονται από μόνα τους μέσα σε 1-1,5 χρόνο.

Τα ρουλεμάν άξονα αποκλείεται να τα έφτυσαν χωρίς λόγο. Ή είχε γίνει μλκία στην τοποθέτηση (έφαγαν σφυριά/ζόρι και τσαλάκωσαν) ή δεν αλλάχτηκαν ποτέ.

Βέβαια, υπάρχει περίπτωση να την άκουσε και το ρουλεμάν τροχού...
RoadRunner122 - Τρι 02 Οκτ 2012, 18:54:30
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
( υποτιθεται εχει και διπλα τωρα).

Btw, διπλά έχει ούτως ή άλλως απ'τη μάνα του σε κάθε βραχίονα Wink
Steve - Τρι 02 Οκτ 2012, 20:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
sasic
Σαν βάση εγκεφάλου (κουκουνάρα) έχω μόνο καλές εντυπώσεις πάντως από αυτή τη μάρκα Smile
RoadRunner122 - Τρι 02 Οκτ 2012, 22:22:36
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
sasic
Σαν βάση εγκεφάλου (κουκουνάρα) έχω μόνο καλές εντυπώσεις πάντως από αυτή τη μάρκα Smile

Ίσως όταν το λάστιχο είναι μασίφ να είναι διαφορετικά τα πράγματα Rolling eyes

Πιό πρόσφατο παράδειγμα: στο Clio, τις φυσούνες κρεμαγιέρας (sasic) που τις άλλαξα πέρσι το καλοκαίρι και πριν μιά βδομάδα τις είδα κομμένες και καμένες Evil
To ίδιο και στα λαστιχάκια που πιάνει η αντιστρ. στα ψαλίδια (swag), κι αυτά καμένα, σχεδόν έτοιμα να παραδώσουν πνεύμα, επίσης πάνω στο χρόνο.

Ok είναι πολύ φθηνά τουλάχιστον...
AlienHack - Τετ 03 Οκτ 2012, 16:59:44
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Γυφτιές...


Γκαγκαστάθη πήρες τηλέφωνο;


Ναι σε λεω... Crying or Very sad 150 ευρω τα 4 με παραγγελια. Δεν τα εχει
AlienHack - Τετ 03 Οκτ 2012, 17:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Άλεξ τα μπλεξες τα μπουτάκια σου.

Ο άξονας έχει 4 σινεμπλόκ ΙΔΙΑ μεταξύ τους (με μιά απειροελάχιστη επιφύλαξη όσον αφορά την ομοιότητα μεταξύ τους). Είναι όπως τα εικονιζόμενα στο link του ebay.

Ή βάλε original peugeot (kleber) ή πολυουρεθάνης ή φτιάξε αλουμινίου. Πάνω από 80 συνολικά δε θα σου βγει.
Μακρυά από swag και sasic μιάς και τα λάστιχα που χρησιμοποιούν καίγονται από μόνα τους μέσα σε 1-1,5 χρόνο.

Τα ρουλεμάν άξονα αποκλείεται να τα έφτυσαν χωρίς λόγο. Ή είχε γίνει μλκία στην τοποθέτηση (έφαγαν σφυριά/ζόρι και τσαλάκωσαν) ή δεν αλλάχτηκαν ποτέ.

Βέβαια, υπάρχει περίπτωση να την άκουσε και το ρουλεμάν τροχού...


Δεν εχω μπλεξει τα ποδια μου και ας ειναι και διμετρα Wink

4 εχει ο αξονας πισω και ειναι ζευγαρια διαφορετικα... Μπες στο servicebox και δεστα, αλους κοδικους εχουν τα κοιτουσα και με τον γκαγκασταθη..
Μοιαζουν ιδια Αλλα ειναι διαφορετικα με αλλον κωδικο και αλλη τιμη..

Οσο για τα ρουλεμαν, εγω ξερω οτι οι μαυροι αξονες εχουν απο ενα σε καθε μερια, και οταν τον κανεις ανακατασκευη επειδη δεν βγαινει ευκολα το υπαρχον ρουλεμαν, το σπροχνουν μεσα και βαζουν ενα ακομα απο εξω, και σου πουλανε προλογο οτι στον εκαναν με διπλο ρουλεμαν, το οτι το υπαρχον ειναι διαλημενο ηδη συνηθος δεν το αναφερουν.. Rolling eyes
Ετσι ξερω εγω μπορει να κανω και λαθος.
nikolas206gti - Τετ 03 Οκτ 2012, 17:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω που φοραω μεταλλικα γιατι οταν τα εβαλα ηταν ολοιδια???

Δν υπαρχει καμια διαφορα. All the same Cool
nikolas206gti - Τετ 03 Οκτ 2012, 17:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης, απορω γιατι ειναι τοσο ακριβα. Εγω τα μεταλλικα με παραγγελια απο peugeot sport γαλλίας μου βγηκαν στα 103 ευρω και φαντασου οτι τα 30 ηταν μεταφορικα Confused
AlienHack - Τετ 03 Οκτ 2012, 19:30:45
Θέμα δημοσίευσης:
nikolas206gti έγραψε:
Εγω που φοραω μεταλλικα γιατι οταν τα εβαλα ηταν ολοιδια???

Δν υπαρχει καμια διαφορα. All the same Cool


Εσυ καταρχας εισαι οτιναναι που πηγες και εβαλες μεταλικα! Rolling eyes
Εδω λεω μπας και βαλω καινουρια να μαλακωσει λιγο να αποροφαει κανεναν κραδασμο... Wink

Τωρα γιαυτο που λες οτι στο ματι ειναι ιδια... Πεστο στην πεζο αυτο που εχει 2 διαφορετικους κωδικους, με διαφορετικες τιμες, και επισης και στα λινκ που εδωσα στο ebay και ο τυπος διαφορετικα δινει για μπρος μερος αξονα κια διαφορετικα για το πισω.
RoadRunner122 - Πεμ 04 Οκτ 2012, 08:25:35
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Εσυ καταρχας εισαι οτιναναι που πηγες και εβαλες μεταλικα! Rolling eyes

Από που κι ως που "ότι να ναι"? Έχεις δοκιμάσει μεταλλικά για να έχεις γνώμη ή είναι συμπεράσματα θεωρητικού επιπέδου?
AlienHack έγραψε:
Εδω λεω μπας και βαλω καινουρια να μαλακωσει λιγο να αποροφαει κανεναν κραδασμο... Wink

Τι κραδασμό να απορροφάει αγόρι μου??? Thumbs Up Καλό!!!
AlienHack έγραψε:
Οσο για τα ρουλεμαν, εγω ξερω οτι οι μαυροι αξονες εχουν απο ενα σε καθε μερια, και οταν τον κανεις ανακατασκευη επειδη δεν βγαινει ευκολα το υπαρχον ρουλεμαν, το σπροχνουν μεσα και βαζουν ενα ακομα απο εξω, και σου πουλανε προλογο οτι στον εκαναν με διπλο ρουλεμαν, το οτι το υπαρχον ειναι διαλημενο ηδη συνηθος δεν το αναφερουν.. Rolling eyes
Ετσι ξερω εγω μπορει να κανω και λαθος.

Sorry που σε απογοητεύω αλλά κάνεις λάθος...
Κάθε βραχίονας, σε μαμά κατάσταση, φέρει 2 ρουλεμάν στο εσωτερικό του. Τώρα αυτά που λες περί σπρωξίματος του παλιού προς τα μέσα κλπ, θα τα χαρακτήριζα στην καλύτερη ως... tragic!
Αφενός ο τύπος που το κανε είναι για κρέμασμα είτε γιατί δεν ξέρει να αφαιρεί τα παλιά ρουλεμάν είτε γιατί βαριέται, αφετέρου για να το κάνεις αυτό (να σπρώξεις το παλιό ρουλεμάν μέσα δηλαδή), πρέπει να σπάσεις το πλαστικό αποστατικό δαχτυλίδι...
+ ότι βάζω στοίχημα πως τα νέα ρουλεμάν τα έσπρωξε μέσα χτυπώντας τα στην καλύτερη με ματσόλα...

Ο κανιβαλισμός του αυτοκινήτου και η κοροιδία του πελάτη σε όλο της το μεγαλείο!!! Evil
sps - Σαβ 20 Οκτ 2012, 23:38:18
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε καμια ιδεα πως λειτουργει αυτο?
http://www.tricompetition.com/fr/chassis/trains/train-arriere/bagues-bronze-train-arriere-206-phase-1.html
Στη μεταφραση λεει αντικαθιστα τα οριτζιναλ ρουλεμαν

και αυτο?
http://www.tricompetition.com/fr/chassis/trains/train-arriere/kit-de-refection-pour-train-arriere-de-306-zx-xsara-1232.html
πως διαλο κανει επισκευη?
Κοβει τον αξονα?
RoadRunner122 - Κυρ 21 Οκτ 2012, 10:09:12
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
εχουμε καμια ιδεα πως λειτουργει αυτο?
http://www.tricompetition.com/fr/chassis/trains/train-arriere/bagues-bronze-train-arriere-206-phase-1.html
Στη μεταφραση λεει αντικαθιστα τα οριτζιναλ ρουλεμαν

Δεν είναι τίποτα το "τρελλό" Σπύρο. Απλά αντικαθιστά τα κλασικά ρουλεμάν με μπρούτζινα πουκάμισα (κουζινέτα).
Το έχει κάνει ήδη ο iceage στο 106 του μόνο που εκεί κάναμε και ελικοειδή αυλάκωση εσωτερικά ώστε να κυκλοφορεί το γράσσο.

Παράθεση:
και αυτο?
http://www.tricompetition.com/fr/chassis/trains/train-arriere/kit-de-refection-pour-train-arriere-de-306-zx-xsara-1232.html
πως διαλο κανει επισκευη?
Κοβει τον αξονα?

Εκεί αλλάζει μαζί και τα άκρα του άξονα. Πρεσσαριστά μπαίνουν.
sps - Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω Γιαννη!
οταν θα γινουμε πιο μοτορσπορτ θα επανελθουμε στο θεμα Razz
RoadRunner122 - Κυρ 21 Οκτ 2012, 20:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Ευχαριστω Γιαννη!
οταν θα γινουμε πιο μοτορσπορτ θα επανελθουμε στο θεμα Razz

Wink

Πάντως, απ'τη στιγμή που στα 206 μπορούν να μπουν μέχρι και 4 ανά βραχίονα, θεωρώ hardcore το να τοποθετηθούν μπρούτζινα για μη καθαρά αγωνιστική χρήση...
France_8v - Πεμ 25 Οκτ 2012, 14:16:46
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, υπάρχει τρόπος να δω εάν ο άξονας είναι στραβωμένος χωρίς να τον βάλω πάνω;Να γλιτώσω την ταλαιπωρία τουλάχιστον... Μπορώ να τον μετρήσω μήπως; Rolling eyes
Α και αν γνωρίζει κάποιος να μου πει διαφορές μαύρου άξονα με κίτρινου.
cc 206 - Παρ 12 Απρ 2013, 00:55:20
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δεν φανταζεσαι ποσο ευκολα John... Confused
Μολις βρεθει σε καλη ασφαλτο και αρχισει να ζοριζεται και να στρεβλωνει ο αξονας,το τεφλον συμπεριφερεται σαν μαντζουνι.

skeftomai na valo teflon entos oligon imeron sto cc ehw eidei dokimasei to broutzo akouo simvoules parakalo....
MEMsound - Παρ 12 Απρ 2013, 01:14:15
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι το σκεφτεσαι?
RoadRunner122 - Παρ 12 Απρ 2013, 10:01:56
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Πάντως, απ'τη στιγμή που στα 206 μπορούν να μπουν μέχρι και 4 ανά βραχίονα, θεωρώ hardcore το να τοποθετηθούν μπρούτζινα για μη καθαρά αγωνιστική χρήση...

SpyrosA - Παρ 04 Οκτ 2013, 16:37:33
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν είχα κάνει ευθυγράμμιση στο 106 στο πίσω αριστερό τροχό η γωνία κάμπερ είχε βγει εκτός των ορίων στο -0,8mm ενώ το όριο είναι από 1,1mm-2.9mm. Εκεί μου είπαν δεν χρειάζεται ακόμα επισκευή και για service που πήγα δεν μου είπαν τίποτα. Αυτά γίνανε τον Μάρτιο. Ποια είναι η γνώμη σας πρέπει να το βιαστώ να πάω να το κοιτάξω ή να το αφήσω για το επόμενο service που θα κάνω ?
RoadRunner122 - Παρ 04 Οκτ 2013, 16:43:45
Θέμα δημοσίευσης:
Σπύρο, προχώρα σε επισκευή το συντομότερο γιατί μέρα με τη μέρα οι φθορές αυξάνουν και αν φτάσουν σε σημείο να χρειάζεται αντικατάσταση/επισκευή ο άξονας, τότε το κόστος θα είναι σημαντικά μεγαλύτερο από τώρα.
SpyrosA - Παρ 04 Οκτ 2013, 21:52:27
Θέμα δημοσίευσης:
τώρα μόνο αλλαγή τα ρουλεμάν θα χρειαστούν ?
geo106xs - Παρ 04 Οκτ 2013, 22:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλαγη των δυο ρουλεμαν,τσιμουχα και τον πλαστικο αποστατη...καπου στο 50αρικο πρεπει να κοστιζουν ολα,αν θυμαμαι καλα Confused

Και αν πιανουν τα χερια σου,το κατατοπιστικοτατο DIY του Γιαννη(RoadRunner122) Wink

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=16914
RoadRunner122 - Παρ 04 Οκτ 2013, 22:41:22
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως στα είπε ο Γιώργης Wink

Eίτε παίρνεις 2 σετάκια της SNR (ένα για κάθε πλευρά) που περιλαμβάνουν τα 2 ρουλεμάν, τα 2 τσιμουχάκια και το spacer, είτε κομμάτι κομμάτι από peugeot Wink

Αυτά βέβαια εάν και εφόσον ο άξονας δεν έχει υποστεί φθορά.
TopGear - Παρ 04 Οκτ 2013, 23:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Αυτά βέβαια εάν και εφόσον ο άξονας δεν έχει υποστεί φθορά.


Τη φθορά πώς την ορίζουμε ακριβώς; Ρωτάω εντελώς εγκυκλοπαιδικά για αρχή. Αν έχει φαγωθεί-μπει μέσα η εξωτερική επιφάνεια του άξονα ή κι αν απλώς έχει αφήσει σαν μικροαποτύπωμα το ρουλεμάν σαν σημάδι-"σφραγίδα" (χωρίς βέβαια να το'χει κάνει πολύ ανάγλυφο).

Γιατί πέρυσι που είχα μικροθέμα με τον άξονα, άλλαξα ρουλεμάν κι ήταν ελαφρώς σταμπαρισμένη η δεξιά πλευρά. Και φέτος πήγα κάπου διακοπές που το σπίτι ήταν σε ένα χωματόδρομο εντελώς του ελέους (συν ανηφόρες) και ταλαιπωρήθηκε λιγάκι (αν και δεν πιστεύω να'χω θέμα, νταξ). Και 10 μέρες πριν φύγω, το'χε ελέγξει κι ο αμορτισεράς μου χωρίς να μου επισημάνει τίποτα, ο ίδιος που πέρυσι είχε καταλάβει κατευθείαν ότι χρειαζόμουν ρουλεμάν. Βέβαια δεν ακούω τίποτα, ούτε γκάπα γκούπα, ούτε άλλους μεταλλικούς ήχους.
geo106xs - Παρ 04 Οκτ 2013, 23:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν φθαρει,προκαλειται χαρακια πανω στον αξονα,σκεψου οτι τριβεται μεταλλο με μεταλλο Wink
Τωρα αν εχει κανει μονο θαμπαδα οπως εσενα,δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα.
TopGear - Παρ 04 Οκτ 2013, 23:22:31
Θέμα δημοσίευσης:
geo106xs έγραψε:
Οταν φθαρει,προκαλειται χαρακια πανω στον αξονα,σκεψου οτι τριβεται μεταλλο με μεταλλο Wink
Τωρα αν εχει κανει μονο θαμπαδα οπως εσενα,δε νομιζω οτι αποτελει προβλημα.


Χμμμμ. Κάπου είχα μια φωτό, αλλά δε θυμάμαι πού... Rolling eyes

Είχε μόνο απ'τη δεξιά πλευρά όχι εντελώς θαμπάδα, ούτε και χαρακιά (χοντρή τουλάχιστον). Σαν σφραγιδοαποτύπωμα όπως είπα των παλιών ρουλεμάν που'χαν θρυμματιστεί κάπως. Αλλά απ'το να τον άλλαζα εντελώς, μου'πανε όταν τον ανοίξανε πώς με λίγο τρίψιμο, γράσσο και νέα ρουλεμάν θα'ναι σε αρκετά καλή κατάσταση. Μετά πάντως με ευθυγράμμιση που έκανα κι ένα χρόνο αργότερα που βγήκαν και καθαρίστηκαν τα πίσω αμορτισέρ, δε μου ανέφερε κάποιος κάτι. Και ΚΤΕΟ πέρασα και δεν το τσιμπήσανε. Πέρυσι είχε πάρει λίγο κάμπερ κι έτσι το αντιληφθήκαμε.
Steve - Σαβ 05 Οκτ 2013, 07:07:45
Θέμα δημοσίευσης:
Λέω να κάνω κανα φωτορεπορτάζ σήμερα... Razz
RoadRunner122 - Σαβ 05 Οκτ 2013, 08:49:28
Θέμα δημοσίευσης:
Xρήστο, σύμφωνα με τις περιγραφές σου, είσαι σε μιά μέση κατάσταση. Ο άξονας δηλαδή έχει φαγωθεί μεν αλλά σε τέτοιο σημείο που εάν μπει ένα 3ο ρουλεμάν στη μέση ή ένα μπρούτζινο πουκάμισο (όπως iceage) σώζεται η κατάσταση.

Σε περίπτωση που ο άξονας έχει γίνει... γρανάζι, δε νομίζω πως χρειάζεται να το συζητάμε Confused
TopGear - Σαβ 05 Οκτ 2013, 10:22:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ψάχνοντας τυχαία στο Google, βρήκα αυτό:



Εμένα, είχε ΜΟΝΟ εκείνο που'χω κυκλωμένο με κόκκινο, ελαφρώς πιο ήπιο, χωρίς κίτρινη θαμπάδα γύρω γύρω, ίσα ίσα τα αποτυπώματα. Δεξιά κι αριστερά του καθόλου αυτά τα καφέ σημάδια (σκουριές είναι;) κι ήταν εντελώς λείο κι ασημένιο σε όλη την επιφάνειά του, εσωτερικά αλλά και εξωτερικά. Αυτά τα ολίγα απ'τη δεξιά πλευρά, η αριστερή ήταν πεντακάθαρη.

Μου το'πε κι ο αμορτισεράς που το κατάλαβε (μόνο που το σήκωσε Surprised ) από πέρυσι, κι ο μηχανικός, ότι δε θα φτιάξει σαν καινούριο καινούριο κι απ'το να μη μπλέξω με νέο άξονα κτλ κτλ, με τα ρουλεμάν θα'ρθει πολύ στα ίσια του. Κι όσο αντέξει. Ούτε στραβό τον βρήκανε. Τα άλλαξα τέτοια εποχή σχεδόν πριν 1 χρόνο, έτυχε να ξαναπάω και στους δύο, δε μου ανέφεραν κάτι ξανά (φαντάζομαι όπως το'χαν μυριστεί τότε, θα έβλεπαν έστω κάτι και τώρα, right? ).
SpyrosA - Σαβ 05 Οκτ 2013, 13:15:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Στο πρώτο μου post έγραψα κάτι λάθος. Η γωνία camber είναι κανονικά εντός ορίων. Η γωνία κλίσης toe στο αριστερό τροχό μου είναι εκτός ορίων. Πιστεύω πως και αυτό οφείλεται στα ρουλεμάν και όχι σε κάτι άλλο. Έτσι δεν είναι ?? Από εβδομάδα παραγγέλνω τα ανταλλακτικά και ξεκινάω την επισκευή σύμφωνα με τις κατατοπιστικές οδηγίες του Γιάννη. Από ότι έχω διαβάσει στο θέμα επισκευής ο άξονάς μου που δεν είναι δισκοφρενάτος δεν έχει καμιά διαφορά με τον δισκοφρενάτο. Έτσι δεν είναι ?
geo106xs - Σαβ 05 Οκτ 2013, 13:30:10
Θέμα δημοσίευσης:
SpyrosA έγραψε:
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Στο πρώτο μου post έγραψα κάτι λάθος. Η γωνία camber είναι κανονικά εντός ορίων. Η γωνία κλίσης toe στο αριστερό τροχό μου είναι εκτός ορίων. Πιστεύω πως και αυτό οφείλεται στα ρουλεμάν και όχι σε κάτι άλλο. Έτσι δεν είναι ?? Από εβδομάδα παραγγέλνω τα ανταλλακτικά και ξεκινάω την επισκευή σύμφωνα με τις κατατοπιστικές οδηγίες του Γιάννη. Από ότι έχω διαβάσει στο θέμα επισκευής ο άξονάς μου που δεν είναι δισκοφρενάτος δεν έχει καμιά διαφορά με τον δισκοφρενάτο. Έτσι δεν είναι ?


Καμια,απολυτως Smile
RoadRunner122 - Σαβ 05 Οκτ 2013, 19:18:30
Θέμα δημοσίευσης:
SpyrosA έγραψε:
...Στο πρώτο μου post έγραψα κάτι λάθος. Η γωνία camber είναι κανονικά εντός ορίων. Η γωνία κλίσης toe στο αριστερό τροχό μου είναι εκτός ορίων. Πιστεύω πως και αυτό οφείλεται στα ρουλεμάν και όχι σε κάτι άλλο. Έτσι δεν είναι ??...

Σπύρο, είτε θέμα toe (σύγκλισης/απόκλισης) είτε camber, οφείλεται ακριβώς στον ίδιο λόγο μιάς και στην ουσία πρόκειται για την ίδια γωνία αλλά σε διαφορετικό επίπεδο (toe στο οριζόντιο ενώ camber στο κάθετο).

Καλή επιτυχία Wink
vagelis - Σαβ 05 Οκτ 2013, 23:30:17
Θέμα δημοσίευσης:
Κυριοι καλησπέρα σας, διαβαζοντας τα γρφόμενα από όλους σας σήμερα πήγα στον μάστορα το 206 μου κια του είπα να ελεγξει τον πίσω αξονα. Να πώ εδω ότι το αυτοκίνητο ειναι 1.4 του 2000 μοντέλο και το πήρα μεταχειρισμένο τον φετινό Αύγουστο με 128.000 χλμ. Μου είπε λοιπόν ότι ο άξονας οπτικά φαινεται καλός ομως μου ειπε προτείνω με 40 ευρω να βάλουμε γρασαδορακια ώστε να τον λιπαίνεις όσο πιο συχνα μπορείς για να του τραβήξουμε την ζωη του όσο παρει. δεν το βλέπω ασχημη ιδέα, εσεις τι λέτε; Η απορία μου είναι ότι τα μπροστινα ζαμφορ τα έχει φαει κ τα 2. Είναι δυνατόν να μην έχει φαει άξονα; Σε ένα picasso που έχω τα ζαμφορ τα εφαγε στις 180.000χλμ αρα το 206 στα 128.000 τα ειχε φαει ηδη. Συμπερασμα το 206 εχει φαει γ@@@@ια και εφαγε ζαμφορακια αρα σιγουρα εχει φαει και πισω αξονα. Στο picasso ίδια κατασταση και ζημια μπορει να συμβει στον πισω αξονα;
RoadRunner122 - Δευ 07 Οκτ 2013, 12:49:19
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη, τα γρασσαδοράκια από μόνα τους, δεν είναι κακή ιδέα.

Όμως, θεωρώ πως είναι τουλάχιστον μισή δουλειά να τοποθετηθούν χωρίς να αλλαχτούν τα ήδη φθαρμένα ρουλεμάν.

Ακόμα, μου φαίνεται λίγο ύποπτο το ποσό για μάστορα... διευκρίνησε σε παρακαλώ εάν θα αφαιρέσει τον βραχίονα για να στα τοποθετήσει. Όλα τα χουμε δει... αν εννοεί να στα ξετρυπίσει και ανοίξει πάσο επιτόπου δε θα μου κάνει εντύπωση Mad

Επιπλέον, απάντησέ μου το εξής: πρεσσάρεις φρέσκο γράσο στο εσωτερικό του βραχίονα οκ; Το παλιό που θα πάει; Η περίσσεια γράσου από που θα βγει; Μήπως απ'τις τσιμούχες σκίζωντάς τες;;; Scratch
vagelis - Δευ 07 Οκτ 2013, 14:51:29
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη Καλησπέρα. Λοιπόν φιλε μου ο μαστορας μου είπε οτι θα τα βάλει επάνω χωρίς να λύσει τον άξονα. Θα ξετρυπησει και θα τα βιδωσει επί τόπου. Τωρα τι θα γινει το παλιο γρασσο δεν εχω ιδέα. Εν τω μεταξύ ψάχνοντας για τον πισω αξονα σε ενα πικασοπου εχω ββρήκα στην Αττική σε ενα κατάστημα ενα σετ επισκευης που στοιχιζει 100 ευρω. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω γιατί θέλουν μαζεμα και τα δυο μου αυτοκίνητα. Σήμερα παραγγειλα ζαμφορρ για το πεζω για να τα αλλαξω αυριο μονος μου. Αυταααα τα λεμε ξανά θα ανεβασω φωτο και οδηγιες απο την αλλαγη ζαμφορ του 206 ...ετσι για να δειχνουμε τα ελαχιστα ξερουμε σε οσους δεν κατεχουν
vagelis - Δευ 07 Οκτ 2013, 14:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη Καλησπέρα. Λοιπόν φιλε μου ο μαστορας μου είπε οτι θα τα βάλει επάνω χωρίς να λύσει τον άξονα. Θα ξετρυπησει και θα τα βιδωσει επί τόπου. Τωρα τι θα γινει το παλιο γρασσο δεν εχω ιδέα. Εν τω μεταξύ ψάχνοντας για τον πισω αξονα σε ενα πικασοπου εχω ββρήκα στην Αττική σε ενα κατάστημα ενα σετ επισκευης που στοιχιζει 100 ευρω. Δεν ξερω τι πρεπει να κανω γιατί θέλουν μαζεμα και τα δυο μου αυτοκίνητα. Σήμερα παραγγειλα ζαμφορρ για το πεζω για να τα αλλαξω αυριο μονος μου. Αυταααα τα λεμε ξανά θα ανεβασω φωτο και οδηγιες απο την αλλαγη ζαμφορ του 206 ...ετσι για να δειχνουμε τα ελαχιστα ξερουμε σε οσους δεν κατεχουν
z@ck! - Δευ 07 Οκτ 2013, 15:09:55
Θέμα δημοσίευσης:
και τα γρεζια απο τρυπημα ?........... Rolling eyes
BTS - Δευ 07 Οκτ 2013, 15:24:33
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
και τα γρεζια απο τρυπημα ?........... Rolling eyes


Θα κολλήσουν με το παλιό γράσσο, με σκοπό να το βοηθήσουν να σκίσει ευκολότερα τις τσιμούχες και να βγει έξω.

Κάνεις και εσύ κάτι ερωτήσεις... Rolling eyes Very happy
geo106xs - Δευ 07 Οκτ 2013, 16:12:20
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
z@ck! έγραψε:
και τα γρεζια απο τρυπημα ?........... Rolling eyes


Θα κολλήσουν με το παλιό γράσσο, με σκοπό να το βοηθήσουν να σκίσει ευκολότερα τις τσιμούχες και να βγει έξω.

Κάνεις και εσύ κάτι ερωτήσεις... Rolling eyes Very happy


Μπρρρρ...ανατριχιλα! Shocked
vagelis - Δευ 07 Οκτ 2013, 17:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλιστααααααα...σαφέστατοι
RoadRunner122 - Δευ 07 Οκτ 2013, 19:50:50
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
και τα γρεζια απο τρυπημα ?........... Rolling eyes

Μας δουλεύεις ρε Ζάχο? Εδώ τρυπάνε επιτόπου αλουμινένια πολλαπλή εισαγωγής για να βιδώσουν μπεκ LPG... στα γρεζάκια της ανάρτησης κόλλησες? Laughing
nickterc - Τρι 08 Οκτ 2013, 19:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
Παρατηρησα τελευταια κατι τριξιματακια απο πισω μερος του RC.Κανει το θορυβο που κανει ενας παλιος σουμιες.Οταν ειναι σταματημενο το αυτοκινητο κ κατσεις καθως φορτιζεται η πισω αναρτηση τριζει,κ στο δρομο περνωντας απο μικρο ανωμαλιες ακουγεται ενα συνεχες τριξιμο η καλυτερα κατι που μια σαν ''κελαηδισμα''πουλιων.Αν πισω το πισω μερος κ το ανασηκωσω η πιεσω ελαφρα ακουγεται κ παλι.Επεσα απο κατω εριξα σπρει στις συνδεσεις που μπορεσα να διακρινω αλλα παλι ακουω τριξιμο.Τι παιζει?
action_peugeot - Δευ 28 Οκτ 2013, 18:10:16
Θέμα δημοσίευσης: τριξιματακια
Καλησπέρα
Διαβάστε λίγο τα πρώτα ποστ και θα καταλάβετε τι γίνετε
Όλα φτιάχνονται
Αν κάνετε και μια προληπτική συντήρηση δεν θα φτάνεται σε αυτά τα σημεία
Steve - Δευ 28 Οκτ 2013, 23:42:09
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
Παρατηρησα τελευταια κατι τριξιματακια απο πισω μερος του RC.Κανει το θορυβο που κανει ενας παλιος σουμιες.Οταν ειναι σταματημενο το αυτοκινητο κ κατσεις καθως φορτιζεται η πισω αναρτηση τριζει,κ στο δρομο περνωντας απο μικρο ανωμαλιες ακουγεται ενα συνεχες τριξιμο η καλυτερα κατι που μια σαν ''κελαηδισμα''πουλιων.Αν πισω το πισω μερος κ το ανασηκωσω η πιεσω ελαφρα ακουγεται κ παλι.Επεσα απο κατω εριξα σπρει στις συνδεσεις που μπορεσα να διακρινω αλλα παλι ακουω τριξιμο.Τι παιζει?
Φαγωμένα άκρα του άξονα από ρουλεμάν που τρίβονται και κάνανε πατούρες Sad


Στη χειρότερη περίπτωση πρέπει να αλλάξεις άξονα... Rolling eyes
nickterc - Τρι 29 Οκτ 2013, 20:28:19
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
nickterc έγραψε:
Παρατηρησα τελευταια κατι τριξιματακια απο πισω μερος του RC.Κανει το θορυβο που κανει ενας παλιος σουμιες.Οταν ειναι σταματημενο το αυτοκινητο κ κατσεις καθως φορτιζεται η πισω αναρτηση τριζει,κ στο δρομο περνωντας απο μικρο ανωμαλιες ακουγεται ενα συνεχες τριξιμο η καλυτερα κατι που μια σαν ''κελαηδισμα''πουλιων.Αν πισω το πισω μερος κ το ανασηκωσω η πιεσω ελαφρα ακουγεται κ παλι.Επεσα απο κατω εριξα σπρει στις συνδεσεις που μπορεσα να διακρινω αλλα παλι ακουω τριξιμο.Τι παιζει?
Φαγωμένα άκρα του άξονα από ρουλεμάν που τρίβονται και κάνανε πατούρες Sad


Στη χειρότερη περίπτωση πρέπει να αλλάξεις άξονα... Rolling eyes
Ωραια...καλα η μλκ στο εξουσιοδοτημενο τι περιοδικη συντηρηση κανουν ακριβως?Δεν το προβλεπει αυτο η Πεζο σαν ελεγχο-συντηρηση?Με βλεπω να πηγαινω απο Τηλεμαχο,γιατι απο οτι ειδα Service Box θελει εξωλκεις το βαλε βγαλε οποτε μονος στο γκαραζ ΔΕΝ μπορω,σωστα?Ευχαριστω Steve για την απαντηση...
Steve - Τρι 29 Οκτ 2013, 21:17:11
Θέμα δημοσίευσης:
Εξωλκείς δε χρειάζεται, τα παλιά ρουλεμάν πάνε για πέταμα ούτως η άλλως, οπότε και να τα καταστρέψεις κατά το βγάλσιμο με σφυρί, δε χάθηκε ο κόσμος.
Apostolos-106 rallye - Δευ 20 Οκτ 2014, 12:58:52
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλω να κάνω αλλαγή ρουλεμάν στον άξονα. Τι ρουλεμάν είναι καλά να βάλω και πόσο θα βγει περίπου το μαλλί?
sps - Δευ 20 Οκτ 2014, 14:56:38
Θέμα δημοσίευσης:
2 ρουλεμαν εχουν γυρω στα 60 ευρω.
Snr-skf συνηθως δουλευουν τα συνεργεια.Δε ξερω αν μου ξεφευγει καποια αλλη μαρκα.
Υπολογισε και την εργασια.
giannis deep blue - Κυρ 27 Δεκ 2015, 17:27:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σε όλους ειμαι καινούργιο μέλος και μεθαύριο παίρνω ένα 106 rallye 16v του 1999 και θέλω να δει κάποιους τον άξονα και να τον επισκευασει.Θελω να μου πει κάποιο συνεργειο που να είναι μετρ του είδους στο συγκεκριμένο θέμα ..Ευχαριστω!
GeorgeKaravo - Παρ 01 Ιαν 2016, 22:37:52
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σου φιλε γιαννη..κ εγω καινουργιο μελος ειμαι.. εισαι απο αθηνα?
kpsig - Κυρ 03 Ιαν 2016, 01:19:21
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω ένα ρουλεμάν SKF που μου περισσεύει αν ενδιαφέρεται κανείς
giannis deep blue - Τετ 13 Ιαν 2016, 12:11:46
Θέμα δημοσίευσης:
GeorgeKaravo έγραψε:
Γεια σου φιλε γιαννη..κ εγω καινουργιο μελος ειμαι.. εισαι απο αθηνα?

Γεια σου Γιώργο από Αθήνα ναι ..
TopGear - Τετ 31 Μάϊ 2017, 10:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση:

αν από πίσω ακούς καμιά φορά σε ανωμαλίες, κάτι σαν μεταλλικό κροτάλλισμα (που έπειτα μένει για λίγη ώρα και εξαφανίζεται), μιλάμε για ρουλεμάν άξονα; Ή παίζει να είναι και τίποτα ζαμφόρ που χτυπάει και τρίζει;

Άλλαξα το 2012, η αριστερή πλευρά ήταν πεντακάθαρη, η δεξιά ίσα ίσα είχε ένα αχνό αποτύπωμα, αλλά τώρα διστάζω να σκεφτώ αν χρειαστεί αλλαγή όλο.

Τρόπος να το διαπιστώσουμε υπάρχει; Εκτός από τον προφανή, το να λύσουμε τα μπράτσα κτλ.
Steve - Τετ 31 Μάϊ 2017, 21:13:16
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι τα ρουλεμάν, ο άξονας το είπε το ποίημα.

Ή βγαίνει και πάει στον τόρνο για να φαγωθεί το αυλάκι των ρουλεμάν, ή παίρνεις καινούρο άξονα Sad
TopGear - Πεμ 01 Ιούν 2017, 09:17:14
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Είναι τα ρουλεμάν, ο άξονας το είπε το ποίημα.

Ή βγαίνει και πάει στον τόρνο για να φαγωθεί το αυλάκι των ρουλεμάν, ή παίρνεις καινούρο άξονα Sad


Μάλιστα...Τόσο καλά...

Τόρνο πού έχουμε; Κάποιος δικός μας; Ή ανάλογα αν ο μηχανικός θα μπει στη διαδικασία να στείλει τον άξονα; Αρκετοί απλά το αποφεύγουν και δεν ενδιαφέρονται.

Και γενικά τι συμφέρει, μεταχειρισμένος άξονας ή τόρνος; Θυμάμαι ο "Τηλέμαχος" (www.actionpeugeot.gr), έστελνε άξονες σε τόρνο, κάποιοι που είχαν πάει, λέει έμειναν πολύ ευχαριστημένοι.
MEMsound - Πεμ 01 Ιούν 2017, 11:00:07
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξερω τι θα επιλεξεις...νεο αξονα ή τορνο...ΑΛΛΑ οτι και να επιλέξεις...μετά... αντι για 2 ρουλεμαν σε καθε πλευρα...μπορεις να βαλεις 3 ή και 4 σε καθε λευρα ωστε να μοιραστουν οι πιέσεις ακομα περισσοτερο κλπ κλπ... Wink Wink
TopGear - Πεμ 01 Ιούν 2017, 12:15:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
δεν ξερω τι θα επιλεξεις...νεο αξονα ή τορνο...ΑΛΛΑ οτι και να επιλέξεις...μετά... αντι για 2 ρουλεμαν σε καθε πλευρα...μπορεις να βαλεις 3 ή και 4 σε καθε λευρα ωστε να μοιραστουν οι πιέσεις ακομα περισσοτερο κλπ κλπ... Wink Wink


Ευχαριστώ για την απάντηση Μάνθο.

Το ξέρω για τα 3-4 ρουλεμάν, το είχα διαβάσει σε παλαιότερα posts και θυμάμαι ο Roadrunner το είχε καταφέρει. Έχω την αίσθηση πάντως, ότι οι μηχανικοί δεν ασχολούνται περισσότερο από τα "μαμά" 2, σου λένε δε χωράει 3 κτλ.
OnyX - Πεμ 01 Ιούν 2017, 17:26:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δες αν εχει περισσοτερο καμπερ η μερια που χτυπαει,αν εχει ,οντως θελει ρουλεμαν αξονα.
Επισης,αν δεν μπορεις να καταλαβεις αν εχει περισσοτερο καμπερ,σηκωσε το αμαξι με ενα γρυλο και κουνησε με τα χερια σου τον τροχο. Αν κουνιεται εχουν φαγωθει τα ρουλεμαν
TopGear - Πεμ 01 Ιούν 2017, 18:06:34
Θέμα δημοσίευσης:
OnyX έγραψε:
Δες αν εχει περισσοτερο καμπερ η μερια που χτυπαει,αν εχει ,οντως θελει ρουλεμαν αξονα.
Επισης,αν δεν μπορεις να καταλαβεις αν εχει περισσοτερο καμπερ,σηκωσε το αμαξι με ενα γρυλο και κουνησε με τα χερια σου τον τροχο. Αν κουνιεται εχουν φαγωθει τα ρουλεμαν


Και οι 2 δείχνουν σαν να χτυπάνε αλλά μόνο στις εγκάρσιες ανωμαλίες δρόμου και αν περάσουν και οι 2 τροχοί από το ίδιο ύψος. Πχ ένα κάθετο μπάλωμα προς το δρόμο.

Οπτικά, δε δείχνει κάτι άμεσα, αλλά μου κάνει εντύπωση, έκανα ευθυγράμμιση μέσα Δεκεμβρίου λόγω αλλαγής κρεμαγιέρας και δεν μου είπαν κάτι, ωστόσο ο ήχος με υποψιάζει κάπως για ρουλεμάν.
OnyX - Πεμ 01 Ιούν 2017, 18:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
Συνηθως ο αξονας εχει φθορα στη μερια του συνοδηγου,δεν ξερω το γιατι...
Ο δικος μου εκανε ενα γδουπο,σχεδον οπως ακουγεται ενα φθαρμενο ημιαξονιο.
Αν σηκωσεις το αμαξι με ενα γρυλο και πιασεις τον τροχο με τα χερια σου και τον κουνησεις δεξια-αριστερα θα πρεπει να κινειται αν εχει φθαρμενα ρουλεμαν και αυτο γιατι πλεον ο αξονας σου δεν εδραζεται σε αυτα αλλα ειναι ελευθερος ( η σχεδον ελευθερος αν εδραζεται σε ενα ρουλεμαν μονο ).
Κανε μια δοκιμη να το σηκωσεις η πηγαινε σε ενα συνεργειο να το σηκωσει σε μια ραμπα.
Στη περιπτωση μου,για να αποφυγω τον τορνο μιας και ειχα αμυχες,γυαλοχαρτισα τον αξονα ωστε να μην εχει προεξοχες και ετοιμαζω κουζινετα απο αλουμινουχο ορειχαλκο.
TopGear - Πεμ 01 Ιούν 2017, 22:09:05
Θέμα δημοσίευσης:
OnyX έγραψε:
Συνηθως ο αξονας εχει φθορα στη μερια του συνοδηγου,δεν ξερω το γιατι...
Ο δικος μου εκανε ενα γδουπο,σχεδον οπως ακουγεται ενα φθαρμενο ημιαξονιο.
Αν σηκωσεις το αμαξι με ενα γρυλο και πιασεις τον τροχο με τα χερια σου και τον κουνησεις δεξια-αριστερα θα πρεπει να κινειται αν εχει φθαρμενα ρουλεμαν και αυτο γιατι πλεον ο αξονας σου δεν εδραζεται σε αυτα αλλα ειναι ελευθερος ( η σχεδον ελευθερος αν εδραζεται σε ενα ρουλεμαν μονο ).
Κανε μια δοκιμη να το σηκωσεις η πηγαινε σε ενα συνεργειο να το σηκωσει σε μια ραμπα.
Στη περιπτωση μου,για να αποφυγω τον τορνο μιας και ειχα αμυχες,γυαλοχαρτισα τον αξονα ωστε να μην εχει προεξοχες και ετοιμαζω κουζινετα απο αλουμινουχο ορειχαλκο.


Ισχύει, συνήθως από τη δεξιά την ακούνε οι άξονές μας. Κι αυτή η Peugeot, έφτιαξε ένα αμάξι που βγάζει τέτοιο θέμα αναπόφευκτα;

Εγώ άλλαξα ρουλεμάν το 2012, από τα δεξιά είχε μια ελαφριά θαμπάδα από το αποτύπωμα των ρουλεμάν στην επιφάνεια του άξονα, από τα αριστερά ήταν οκ, γυαλιστερός και χωρίς θέμα.

Τον έτριψαν στο συνεργείο, τον γυάλισαν, έβαλαν ρουλεμάν, γράσο κτλ. Απλά ειδικά για το θέμα άξονα, όταν τους ρώτησα τότε, δε μου έδωσαν την επιλογή τόρνος, αλλά αν έχει προχωρημένη φθορά, να πάμε σε μεταχειρισμένο. Επίσης, όταν ρώτησα για 3πλά ρουλεμάν κτλ, μου λένε δεν παίρνει παραπάνω, ποιος ξέρει, οι μισοί μπορεί να μην έχουν επιχειρήσει για 3ο ή πολύ απλά να βαριούνται. Ρώτησε πάντως, αν βγαίνουν τα άκρα έστω για επισκευή ή όχι και του είπαν στα 206 δε γίνεται, είναι πρεσαρισμένα μέσα. Από τιμές πάντως, για επισκευή με ρουλεμάν, αναλώσιμα, εργασία κτλ, πρέπει να έδωσα 160 κάπου, μεταχειρισμένος άξονας συν εργασία, αν θυμάμαι καλά, μου είχαν πει 380 ίσως, μόνο ο άξονας (πλήρης βέβαια) ίσως κοστιζε 250.

Γι'αυτό σκέφτηκα τον Τηλέμαχο που έγραφε σε προηγούμενες σελίδες, όλες οι κριτικές ήταν καλές γι'αυτόν και ισχυριζόταν πώς όλοι οι άξονες μπορούν να επισκευαστούν με πολύ καλά αποτελέσματα. Έχει μάλιστα και τόρνο που τα φτιάχνει όλα, άρα μάλλον έχει ασχοληθεί πολύ με το ζήτημα. Οπότε, υποθέτω, αν πήγαινα εκεί, θα έβγαιναν τα μπράτσα και θα φαινόταν αν απλά θέλει λίγο τρίψιμο, έστω 3πλά ρουλεμάν και τέλος ή θα μου τον έστελνε τόρνο και θα ήταν έτοιμος σε 1-2 μέρες. Εκτός αν ξέρετε και κανέναν άλλον που ασχολείται, πχ τα παιδιά στην Αργυρούπολη;

Αλλά αυτό το μεταλλικό κροτάλλισμα που κάνει καμιά φορά, με υποψιάζει πώς μάλλον είναι αναπόφευκτα ο άξονας και τριγυρνάνε τα ρουλεμάν σπασμένα μέσα. Ωστόσο, δεν ξέρω, αξίζει ένας μεταχειρισμένος με "όσα" χλμ έχει πάνω και πιθανότητα να την ακούσει μελλοντικά ή να φτιάξεις τον δικό σου που αν γίνει σωστή δουλειά, πιθανώς να αντέξει παραπάνω; Ίσως και οικονομικά να είναι φτηνότερα.

Υ.Γ. Για δείτε και αυτό. Σελίδα 4.

volvos έγραψε:
μιας και ρωταγα χτες τσερτο
και επειδη καπου το εγραφε μανθος

στα 206 μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ρουλεμαν
ενω στα 106
εχουν βαλει μεχρι και 4!


Άρα, όντως στο συνεργείο το 2012 είχαν δίκιο;
OnyX - Παρ 02 Ιούν 2017, 06:19:44
Θέμα δημοσίευσης:
Να ακους τα ρουλεμαν που τριγυρνανε μεσα στο πισω ψαλιδι χλωμο το βλεπω...ειναι πολυ μικρα τα σφαιριδια για να κανουν θορυβο ωστε να ακουγονται μεσα στη καμπινα
.
Οντως στα 206 δεν εχει χωρο για 3 ρουλεμαν. Αν εβαζες τριτο ρουλεμαν πιθανον δεν θα πατουσε ολοκληρη η επιφανεια του στο ψαλιδι η δεν θα πατουσε καθολου.

Στα συνεργεια λογικο ειναι να μην σου πουν για τορνους κτλ. Απλα εκει θα πας για επιβεβαιωση οτι χρειαζεται επισκευη ο αξονας σου και απο το οτι θα δεις και οσα θα σου πουν,αποφασιζεις...

Οντως τα ακρα δεν βγαινουν,η δεν βγαινουν ευκολα,μιας και αυτα πρεσσαριστα ειναι και ο αξονας δεν ειναι μονοκοματος εκ κατασκευης...ισως θα μπορουσα να προσπαθησω να ξεπρεσσαρω εναν απο 106 ραλλυ που εχω για να δω ποσο ευκολα μπορω να βγαλω το ακρο...

Αν εχει φθορες παντως ο αξονας σου,μπορεις να παρεις σκετο αξονα με 100+ ευρω περιπου μεταχειρισμενο και να βαλεις τα δικα σου ακρα...αν ειναι σε αριστη κατασταση δεν εχεις θεμα με το ποσα χιλιομετρα εχει ο αξονας μιας και δεν εχει κινουμενα μερη. Αν πας σε τετοια λυση,δες μηπως βρεις απο 1600 gti η ακομα και απο διλιτρο.
MEMsound - Κυρ 04 Ιούν 2017, 09:56:32
Θέμα δημοσίευσης:
OnyX έγραψε:

Υ.Γ. Για δείτε και αυτό. Σελίδα 4.

volvos έγραψε:
μιας και ρωταγα χτες τσερτο
και επειδη καπου το εγραφε μανθος

στα 206 μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ρουλεμαν
ενω στα 106
εχουν βαλει μεχρι και 4!


Άρα, όντως στο συνεργείο το 2012 είχαν δίκιο;


οχι

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=463706#463706

Wink Wink
TopGear - Δευ 05 Ιούν 2017, 09:41:18
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
OnyX έγραψε:

Υ.Γ. Για δείτε και αυτό. Σελίδα 4.

volvos έγραψε:
μιας και ρωταγα χτες τσερτο
και επειδη καπου το εγραφε μανθος

στα 206 μπορουν να μπουν ΜΟΝΟ ΔΙΠΛΑ ρουλεμαν
ενω στα 106
εχουν βαλει μεχρι και 4!


Άρα, όντως στο συνεργείο το 2012 είχαν δίκιο;


οχι

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=463706#463706

Wink Wink


Τον θυμάμαι τον RoadRunner122!!! Απλά επειδή είχε ένα 106, τις περισσότερες φορές μου έμενε η εντύπωση ότι οι customιές που έκανε ήταν για αυτό. Το θέμα είναι, ποιος το κάνει, να περάσει 2+ ρουλεμάν...? Confused

Αλήθεια, πού χάθηκε αυτός; Embarassed
RoadRunner122 - Πεμ 08 Ιούν 2017, 21:50:05
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Αλήθεια, πού χάθηκε αυτός; Embarassed

ΠΑΡΩΝ!

Δε χάθηκε, απλά έμπλεξε με πιπίλες, pampers και μιλούπες... Laughing
TopGear - Παρ 09 Ιούν 2017, 10:46:41
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
TopGear έγραψε:
Αλήθεια, πού χάθηκε αυτός; Embarassed

ΠΑΡΩΝ!

Δε χάθηκε, απλά έμπλεξε με πιπίλες, pampers και μιλούπες... Laughing


Ω ρε φίλε! Τουλάχιστον έμπλεξες με κάτι ωραίο μελλοντικά.
Εξαντλητικό μεν, αλλά ωραίο.
TopGear - Δευ 07 Αύγ 2017, 18:30:50
Θέμα δημοσίευσης:
Εν τέλει, ήταν ο άξονας (προφανώς), που την είχε ακούσει. Το πήγα στον Τηλέμαχο την προηγούμενη εβδομάδα, το άφησα Δευτέρα, έμεινε 2 μέρες το αμάξι στο συνεργείο και το πήρα μεσημέρι Τετάρτης.

Αφαιρεί τα άκρα του άξονα, πρεσσάρει καινούρια και βελτιώνει το πάτημα χρησιμοποιώντας έξτρα ρουλεμάν. Μου έβγαλε και φωτό κατά τη διάρκεια του λυσίματος και επισκευής.











Παλιότερα έβαζε τον άξονα σε τόρνο, τώρα βρήκε αυτή τη μέθοδο με τα πρεσσαριστά άκρα. Στην πράξη, το αμάξι επιτέλους έσφιξε πίσω που ήταν ολίγον σώβρακο, έδεσε η ουρά και γενικότερα πατάει καλύτερα. Και εννοείται, σταμάτησε και ο μεταλλικός κροταλλιστός ήχος που σου έσπαγε τα νεύρα ακόμα και στην παραμικρή ανωμαλία του δρόμου.

Στην 1η φωτό, το όρθιο άκρο στο μέσον, είναι ένα από τα παλιά τα δικά μου, δε θυμάμαι ποιο απ'τα δύο.
volvos - Δευ 07 Αύγ 2017, 19:45:54
Θέμα δημοσίευσης:
Kostos?
TopGear - Δευ 07 Αύγ 2017, 20:20:14
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Kostos?


Έγραψα Pm.
Steve - Δευ 07 Αύγ 2017, 21:14:03
Θέμα δημοσίευσης:
Πάλι μέσα έπεσα Crying or Very sad Crying or Very sad
action_peugeot - Κυρ 14 Ιαν 2018, 15:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχουν άκρα για τους άξονες του 206 και μπορώ να τους
επισκευάσω με επιτυχία 100% .Περιμένω να μου στείλουν άκρα και για τούς τριγωνικους άξονες γιατί αυτοί φοράνε διαφορετικά άκρα και υπάρχει έλλειψη. Για τούς στρογγυλους άξονες τα άκρα είναι στο συνεργείο μου
action_peugeot - Κυρ 14 Ιαν 2018, 15:28:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ξέχασα να σας γράψω ότι σε κάθε ψαλίδι μπαίνουν τέσσερα ρουλεμάν για να υπάρχει μεγαλύτερο πάτημα .
Υπάρχουν άκρα και για άξονα 106 ή saxo
Στην δημοσίευση του Topgear λίγο πριν φαίνεται ο άξονας με τα καινούρια πλέων άκρα και τα τέσσερα ρουλεμάν σε κάθε ψαλίδι
MEMsound - Δευ 15 Ιαν 2018, 12:47:52
Θέμα δημοσίευσης:
action_peugeot έγραψε:
Ξέχασα να σας γράψω ότι σε κάθε ψαλίδι μπαίνουν τέσσερα ρουλεμάν για να υπάρχει μεγαλύτερο πάτημα


Thumb right Thumb right Thumb right
justapstar7 - Πεμ 09 Μάϊ 2019, 10:58:56
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα στην παρέα.
Μετα από 7 χρόνια χρήσης ο άξονας τα ξαναέπαιξε στα χέρια του αδερφού μου.. Sad
Επειδή βρήκα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση&τιμή, αν θέλω να τον κάνω σέρβις θα χρειαστώ 2 σετ απο αυτά https://www.autodoc.gr/skf/1363432 και είμαι εντάξει?
Ή να πάρω και άλλα 2 σετ απο αυτά για συμπληρωματικά ώστε να το κάνω με 4 πλο?
https://www.autodoc.gr/skf/1363428
christos_99 - Πεμ 09 Μάϊ 2019, 19:55:58
Θέμα δημοσίευσης:
justapstar7 έγραψε:
Καλησπέρα στην παρέα.
Μετα από 7 χρόνια χρήσης ο άξονας τα ξαναέπαιξε στα χέρια του αδερφού μου.. Sad
Επειδή βρήκα μεταχειρισμένο σε καλή κατάσταση&τιμή, αν θέλω να τον κάνω σέρβις θα χρειαστώ 2 σετ απο αυτά https://www.autodoc.gr/skf/1363432 και είμαι εντάξει?
Ή να πάρω και άλλα 2 σετ απο αυτά για συμπληρωματικά ώστε να το κάνω με 4 πλο?
https://www.autodoc.gr/skf/1363428


Εννοειτε πως θα το κανεις με 4 ρουλεμαν και ψαξε βρες μαστορα να σου βαλει και γρασσαδορακια, ουτως ωστε να γεμιζεις συνεχως με φρεσκο γρασσο, δεν θα ποτε θεμα ξανα Wink

Για να σε βοηθησω περισσοτερο, ο κωδικος απο το 2ο λινκ που εβαλες εσυ, ειναι για 306-xsara, δεν σου ταιριαζουν...
Θα βαλεις ρουλεμαν SNR, αυτα φοραει απ το εργοστασιο και εχουν αποδειχθει χρονια τωρα τα καλυτερα, παρακατω οι κωδικοι που θα χρειαστεις:
1 σετ (2 τεμαχια) αυτο
https://www.autodoc.gr/snr/1928154
1 σετ (2 τεμαχια) αυτο για να μπορεσεις να το κανεις 4πλο(δυστυχως SNR δεν βγαζει σκετο το μικρο ρουλεμανακι, οποτε ή παιρνεις αυτο που σου εβαλα στο λινκ, κι ας ειναι ψιλοφολα SASIC, ή βρισκεις μαστορα με ακρες για να σπασει σετ SNR
https://www.autodoc.gr/sasic/8254796

Thumbs Up Thumbs Up
christos_99 - Πεμ 09 Μάϊ 2019, 20:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
Κατι ακομη, μεγαλη προσοχη αν βρεις αξονας απο 206cc 2λιτρο
Στην μια μερια εχει 47mm ρουλεμαν και στην αλλη 50mm, οποτε αλλαζουν οι κωδικοι για τα ρουλεμαν, αν θυμαμαι καλα τα νουμερα με επιφυλαξη
justapstar7 - Παρ 10 Μάϊ 2019, 08:56:46
Θέμα δημοσίευσης:
Σε ευχαριστώ πολύ συνονόματε!
Το ότι δεν βγάζει συμβατό το σετ SNR με το όχημα μου, πρέπει να με ανησυχεί?
Εμένα είναι το 1.1 με τα 60ps του '00.
Προφανώς το έχεις ελέγξει-κάνει,αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων ξαναρωτώ..
Θα ενημερώσω μελλοντικά πως πήγε το εγχείρημα, μόλις συγκεντρώσω κ τα υπόλοιπα ανταλλακτικά, γιατί ο Πέζουλας ήρθε μετά απο 10 χρόνια στα χέρια μου ξανά και έχει μπόλικα μαζέματα..
christos_99 - Παρ 10 Μάϊ 2019, 19:30:41
Θέμα δημοσίευσης:
justapstar7 έγραψε:
Το ότι δεν βγάζει συμβατό το σετ SNR με το όχημα μου, πρέπει να με ανησυχεί?
Εμένα είναι το 1.1 με τα 60ps του '00.


Εχεις δικιο σε αυτο, με προβληματιζει γιατι το σετ SKF ταιριαζει σε 1.6 κλπ, ωστοσο το αντιθετο οχι, και δεν ταιριαζουν και οι κωδικοι ΟΕΜ.... Το μονο που ερχεται στο μυαλο μου ειναι λογο αντοχης, ισως και βαρους
Κανονικα θα πρεπει να ταιριαζει και να μην εχεις θεμα, ξερω πως ολοι οι αξονες ειναι ιδιοι στα ρουλεμαν (εκτος 206CC 2lt).
Αν θελεις στειλε μου με πμ τον αρ πλαιδιου και θα σου πω ακριβως ποιο πρεπει να παρεις
justapstar7 - Παρ 10 Μάϊ 2019, 23:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
Στον στέλνω, πάντως στο autodoc με αρ. Πλαισίου μου έδωσαν τα λινκ που παρέθεσα..
TopGear - Σαβ 11 Μάϊ 2019, 11:08:33
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πρέπει να ελεγχθεί αν έχουν φαγωθεί τα άκρα του άξονα κιόλας; Τα ασημένια.

Εμένα είχαν αφήσει αρκετά "αποτυπώματα" από τα ρουλεμάν.
christos_99 - Σαβ 11 Μάϊ 2019, 11:14:14
Θέμα δημοσίευσης:
Με κωδικους ΟΕΜ απο servicebox με αρ παλισιου σου, βγαζει τα παρακατω λινκ:
https://www.autodoc.gr/snr/1928151
https://www.autodoc.gr/sasic/8254796

Τα SNR εχουν ενα ψηφιο διαφορα στο τελος, δεν μπορω να καταλαβω καποια αλλη διαφορα.. Τα sasic ειναι ιδιο, οποτε παραγγελενεις αυτα και προχωρας Wink
justapstar7 - Τετ 22 Μάϊ 2019, 08:51:42
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Με κωδικους ΟΕΜ απο servicebox με αρ παλισιου σου, βγαζει τα παρακατω λινκ:
https://www.autodoc.gr/snr/1928151
https://www.autodoc.gr/sasic/8254796

Τα SNR εχουν ενα ψηφιο διαφορα στο τελος, δεν μπορω να καταλαβω καποια αλλη διαφορα.. Τα sasic ειναι ιδιο, οποτε παραγγελενεις αυτα και προχωρας Wink


Σε ευχαριστώ και πάλι Χρήστο.
Thanos_V - Τρι 15 Σεπ 2020, 21:42:27
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σε όλους.

Ήθελα να ρωτήσω για ένα θόρυβο που ακούω πισω στον άξονα η στην τριγύρω περιοχή στο 106rallye.

Θα μου πει κάποιος "Γιατί δεν πας στο μηχανικο" και θα έχει δίκιο, αλλα δεν έχει μείνει φράγκο από την αγορά του αμαξιού και τα έξοδα βασικών επισκευών και συντήρησης και δοκιμάζω την τύχη μου στη φορουμαρα.

Ακούγεται σαν να χτυπάνε τα λεπτά σιδεράκια της ρεζερβας όταν περνάω από λακκούβες, αλλά έχοντας περάσει λαστιχακια ΠΑΝΤΟΥ και απομονώνοντας κάθε θόρυβο που μπορεί να έκανε η Ρεζέρβα, δυστυχώς κατέληξα στο ότι δεν είναι αυτό που προκαλεί το θόρυβο.

Είναι ένας ήχος ψιλος και δεν φαίνεται να είναι από τα αμορτισέρ. Σήκωσα το αμάξι σήμερα να το δω από κάτω, έλεγξα ρόδες, δεν έχουν κανένα απολύτως τζόγο και δεν βγάζουν θόρυβο. Έλεγξα επίσης την αντιστρεπτικη επειδή φαντάστηκα ότι τέτοιος θόρυβος θα προέρχεται από λεπτό σίδερο, αλλά χωρίς να έχω καμία τύχη εντοπίζοντας το θόρυβο. Έχοντας τελειώσει όλη τη διαδικασία ελπίζοντας πως θα σταματήσει, με την πρώτη λακκούβα που συνάντησα τον άκουσα ξανά..

Ξέρει μήπως κάνεις τι μπορεί να ειναι;
Ο αξονας αν είναι κουρασμένος τι ήχους βγαζει;
Μήπως είναι σινεμπλοκ; ακούγεται σαν ψαλίδι η Τέλος πάντων σαν κατι τέτοιο..
Οποιαδήποτε πληροφορία θα με βοηθούσε πολύ. Συγγνώμη αν έχασα κάτι μέσα στις 13 σελίδες, πάντως προσπαθώ να έχω διαβάσει πριν ρωτήσω για να μην επαναλαμβάνονται οι έμπειροι..
geo106xs - Τετ 16 Σεπ 2020, 08:31:28
Θέμα δημοσίευσης:
Θανο, το πιθανοτερο ειναι πως το θορυβο κανει ενα απο τα σκυλαρικια της αντιστρεπτικης. Οπτικα ή απτικα, δε μπορεις να καταλαβεις κατι. Θα σου προτεινα να σφιξεις τη 13ρα βιδα που εχει καθε σκουλαρικι, με ροποκλειδο σφιγγεις στα 3.5kgm, απλα πρωτα βεβαιωσου οτι οι βιδες γραφουν 10.9 πανω και δε τις εχουν αντικαταστησει απο χαμηλοτερου grade, γιατι στη ροπη που σου ανεφερα θα κοπουν.
Thanos_V - Τετ 16 Σεπ 2020, 16:20:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ Γιώργο, θα το ελέγξω με τη πρώτη ευκαιρία.
pan10 - Σαβ 19 Δεκ 2020, 15:25:25
Θέμα δημοσίευσης:
Thanos_V έγραψε:
Ευχαριστώ Γιώργο, θα το ελέγξω με τη πρώτη ευκαιρία.


Τελικα ηταν ο αξονας ή αντιστρεπτικη σου? Ρωταω γιατι ακουω και εγω τον ιδιο θορυβο απο πισω δεξια κυριως.
Thanos_V - Τρι 22 Δεκ 2020, 05:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σου Πάνο, τελικά όπως είπε και ο Γιώργος (που από τα χιλιάδες ποστ που έχω δει ο άνθρωπος πρέπει να είναι ραλλο-γιατρος ραλλολογος - ραλλίατρος) ήταν αυτή η 13αρα.

Πήγα στο συνεργείο να τη δούνε και η αντιστρεπτικη με την πίσω δεξιά βιδα κουνιόταν αρκετά. (Σε μένα ήταν δεξιά ο θορυβος).
Πήγε να ξεβιδωσει τη βιδα και έσπασε μέσα, την έβγαλε και έβαλε άλλη. 30 ευρώ επισκευή, γιατι εκανε και καινούργια πάσα κλπ.

Από τότε είναι οκ ευτυχώς, αλλά ακούγεται ένα μονό "φτσιν" δεξια πίσω σαν κελάηδισμα όταν στρίβω αριστερά. Ο ήχος μοιάζει με τον ήχο που κάνει το μπουλονι όταν σφίγγεις τη ζάντα με σταυρο και τερματίζει.

Αυτό με Την αντιστρεπτικη ίσως να μπορείς να το καταλάβεις αν σηκώσεις το αμάξι και οι ρόδες είναι στον αέρα και χτυπήσεις λίγο με το χέρι τη ρόδα από κατω προς τα πάνω. Έτσι το κατάλαβε ο δικός μου μάστορας.

Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...

Στην περιπτωση του ρουλεμαν, για να το καταλάβεις πρέπει πάλι να σηκώσεις αμάξι, να είναι πάλι οι ρόδες στον αέρα και να προσπαθήσεις να νιώσεις κάποιο τζόγο, κουνώντας τη ρόδα σαν να προσπαθείς να την στρίψεις σαν τις μπροστινες. Εκεί θα δεις ποιος βραχίονας από τους 2 έχει θέμα. 150€ περίπου η επισκευή σε κάθε μεριά. Κάποιοι κάνουν και πατέντα με τρύπες για να λαδώνεις τον άξονα.

Σετ ρουλεμάν νομίζω γύρω στο 80αρι συν ότι χρειάζεται μαζί με τα εργατικά που δεν είναι και απλή η γρήγορη διαδικασία.

Για ολόκληρη ανακατασκευή, κάποιος που θα την αναλάβει θα σου ζητήσει 350-400 ευρώ αλλά μετά θα ησυχάσεις για πολύ καιρό.

Ο άξονας είναι ένα θέμα γενικά, εγώ ακόμα δεν τον έφτιαξα και κάνω χαζές γκριμάτσες σχεδόν σε κάθε λακκούβα που συναντάω. Και τα ρουλεμάν από ότι κατάλαβα, με το που γίνει η "διαγνωση", στο διμηνο-τρίμηνο με χωματόδρομους κλπ χειροτερεύουν γρήγορα. Ρώτησα αν επείγει και ο μηχανικός είπε ότι δεν είναι επικίνδυνο.

Σόρρυ για την έκθεση, ελπίζω να βοήθησα όσο μπορώ, γιατί από μηχανικά δεν το έχω.

Αν σε ενδιαφέρει να δεις πως είναι ο πίσω άξονας και πως επισκευάζεται, ένα αρκετά καλό βίντεο είναι αυτο:

https://youtu.be/EcdErJuerTs
TopGear - Τρι 22 Δεκ 2020, 18:42:54
Θέμα δημοσίευσης:
Thanos_V έγραψε:
Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...


Μήπως σου μοιάζει σαν ήχος από σούστα/ελατήριο που "συμπιέζεται/εκτονώνεται" απότομα, όταν περνάς πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες, ιδιαίτερα αν έχεις και φορτίο πίσω; Γιατί κάπως έτσι ακούγεται, τον δικό μου τον επισκεύασα προ 3ετίας.
Thanos_V - Τετ 23 Δεκ 2020, 01:20:06
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Thanos_V έγραψε:
Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...


Μήπως σου μοιάζει σαν ήχος από σούστα/ελατήριο που "συμπιέζεται/εκτονώνεται" απότομα, όταν περνάς πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες, ιδιαίτερα αν έχεις και φορτίο πίσω; Γιατί κάπως έτσι ακούγεται, τον δικό μου τον επισκεύασα προ 3ετίας.


Τι να πω φίλε μου, δεν ξέρω... φορτίο πίσω δεν είχα ποτέ ως τώρα με τα ρουλεμάν έτσι. Το αμάξι είναι πάντα άδειο πίσω και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η αναρτηση. Σαν ελατηριο που συμπιέζεται και εκτονώνεται δεν θα το έλεγα για το δικό μου. Η κάθε περίπτωση θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

Απλά είναι σαν ένα μόνιμο κρακ κρακ αλλά εσωτερικό, το οποίο έχει άμεση σχέση με τις ανωμαλίες του οδοστρώματος σε χαμηλές ταχύτητες μόνο. Όταν βγαίνω στο δρόμο πχ περιφερειακός Θεσσαλονίκης, είναι σαν να μην έχει τίποτα το αμάξι από θορυβο. Ο βραχίονας πάντως παίζει αισθητά και τον καταλαβαίνεις σε στροφές ανοιχτές με καμία 90 χμ αν είσαι. Το καλοκαίρι που το αγόρασα δεν έκανε έτσι.
Σε χωματόδρομο, άστα να πάνε. Πηγαίνεις με 10 και το ακούς να χτυπάει μέσα μόνιμα.

Ανέβασα και ένα βίνεο να το ακούσουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=97oEcJA27aI&feature=youtu.be
TopGear - Τετ 23 Δεκ 2020, 18:23:40
Θέμα δημοσίευσης:
Thanos_V έγραψε:
TopGear έγραψε:
Thanos_V έγραψε:
Τώρα με το θέμα ρουλεμαν: επειδή δυστυχώς είχα και αυτό το πρόβλημα τελικά, ο θόρυβος είναι περίπου σαν να σκάνε ποπ κορν μέσα σε κλειστή κατσαρόλα. Ηλίθια περιγραφή, αλλά μπορεί να βοηθήσει. Ο ήχος είναι πιο εσωτερικός και ακούγεται και μεσα αρκετά, κάτω από τα πίσω καθίσματα. Δεν ακούγεται τόσο ψιλος όσο η αντιστρεπτικη. Η αντιστρεπτικη αν κουνιέται, είναι αρκετά πιθανό να την ακούσεις με το παράθυρο ανοιχτό περνώντας κοντά σε ένα τοίχο. Πώς να το πω, κάνει αντίλαλο μέσα στα στενά...


Μήπως σου μοιάζει σαν ήχος από σούστα/ελατήριο που "συμπιέζεται/εκτονώνεται" απότομα, όταν περνάς πάνω από εγκάρσιες ανωμαλίες, ιδιαίτερα αν έχεις και φορτίο πίσω; Γιατί κάπως έτσι ακούγεται, τον δικό μου τον επισκεύασα προ 3ετίας.


Τι να πω φίλε μου, δεν ξέρω... φορτίο πίσω δεν είχα ποτέ ως τώρα με τα ρουλεμάν έτσι. Το αμάξι είναι πάντα άδειο πίσω και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο και η αναρτηση. Σαν ελατηριο που συμπιέζεται και εκτονώνεται δεν θα το έλεγα για το δικό μου. Η κάθε περίπτωση θα μπορούσε να είναι διαφορετική.

Απλά είναι σαν ένα μόνιμο κρακ κρακ αλλά εσωτερικό, το οποίο έχει άμεση σχέση με τις ανωμαλίες του οδοστρώματος σε χαμηλές ταχύτητες μόνο. Όταν βγαίνω στο δρόμο πχ περιφερειακός Θεσσαλονίκης, είναι σαν να μην έχει τίποτα το αμάξι από θορυβο. Ο βραχίονας πάντως παίζει αισθητά και τον καταλαβαίνεις σε στροφές ανοιχτές με καμία 90 χμ αν είσαι. Το καλοκαίρι που το αγόρασα δεν έκανε έτσι.
Σε χωματόδρομο, άστα να πάνε. Πηγαίνεις με 10 και το ακούς να χτυπάει μέσα μόνιμα.

Ανέβασα και ένα βίνεο να το ακούσουμε.

https://www.youtube.com/watch?v=97oEcJA27aI&feature=youtu.be


Μπορεί να ακούς τα ρουλεμάν που έχουν πάρει βόλτες μέσα στα άκρα. Πιθανώς αυτό είναι. Το ζήτημα είναι μην έχει φαγωθεί τόσο που πας για νέα άκρα (αν βρεις κάποιον να επισκευάζει-υπάρχουν μερικοί) ή αρχίζεις και σκέφτεσαι επιλογές για νέο/μεταχειρσμένο άξονα.

Σε χαμηλότερες ταχύτητες ίσως να ακούγεται αυτό περισσότερο, στις υψηλές λόγω και άλλων θορύβων, ψιλοχάνεται. Όπως πχ εμένα παλιά το 2013 με ένα ψαλίδι, το άκουγα μόνο μέχρι τα 30-40 χλμ. Το αν έχει αρπάξει μπόσικα ο άξονας, φαίνεται και σε μια ευθυγράμμιση.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr