PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Ύποπτο "λαδερό" υγρό στο πάτωμα του οδηγού

johnfromhaidari - Σαβ 12 Μάϊ 2007, 19:13:01
Θέμα δημοσίευσης: Ύποπτο "λαδερό" υγρό στο πάτωμα του οδηγού
Καλησπέρα!!!Μετά από παρα παρα πολύ καιρό γράφω στο forum.Αιτία το ότι έχει ποτίσει η μοκέτα του 206 με ένα υγρό που γλυστράει..και δεν καθαρίζει.Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να είναι? Διαροή υγρών φρένων, υδραυλικά του τιμονιού , αντιψυκτικό η κάτι άλλο?Υπ' όψην ότι μάλλον ξεκίνησε από την θέση δεξιά του πεντάλ του γκαζιού( εκεί φαίνεται έντονη "υγρασια") κάτω από την κονσόλα.Επίσης το δοχείο του ψυγείου είναι άδειο!!!!.Το πρόβλημα είναι υπαρκτό πάνω από 1 μηνα....Τί κανουμε??
Ευχαριστώ για ότι και να μου πείτε...
bakclima - Κυρ 13 Μάϊ 2007, 07:46:07
Θέμα δημοσίευσης:
το υγρο ειναι παραφλου και εχει τρυπησει το εσωτερικο ψυγειο
johnfromhaidari - Κυρ 13 Μάϊ 2007, 08:41:39
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="bakclima"]το υγρο ειναι παραφλου και εχει τρυπησει το εσωτερικο ψυγειο[/quote]

Υπάρχει πρόβλημα με το κανονικό ψυγείο του 206?Μάλλον όχι ε γιατί αλλιώς θα μου ανέβαζε θερμοκρασία.Αντε να τους το πάω αλλα το πάτωμα δεν βλέπω να καθαρίζει....Ευχαριστώ και φιλιά στην πόλη που σπούδασα!!
Giannis307 - Κυρ 13 Μάϊ 2007, 10:12:34
Θέμα δημοσίευσης:
Η μοκετα σε κοφτει?Δλδ το οτι κοντευει να σου κολλησει δεν σε νοιαζει....Τελος παντων δοκιμασε βιολογικο καθαρισμο η αλλιως στη μαμα να σου δωσει για τα χαλια καθαριστικο και οτι και να εχει θα βγει!
bakclima - Κυρ 13 Μάϊ 2007, 12:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
τα σουπερ μαρκετ πουλανε ενα καθαριστηκο που λεγε sweep (θα παρεις αυτο με το διαφανες μπουκαλι που φαινετε το μπλε υγρο) θα το διαλυσεις με νερο, οπου θα κανει πλουσιο αφρο και με ενα βουρτσακι ή σφουγκαρι θα το τριψεις, επισεις γεμισε με νερο το δοχειο μεχρι να το πας στο συνεργειο και μην αναψεις το καλοριφερ γιατι θα ξεναγεμισεις νερα-υγρα Wink
kovac - Κυρ 13 Μάϊ 2007, 19:46:37
Θέμα δημοσίευσης:
Σωλήνες καλοριφέρ. Wink
Τιμή νομίζω 30€? Δε θυμάμαι ακριβώς... Very happy
Ούτε 20' υπόθεση. Razz
kovac - Κυρ 13 Μάϊ 2007, 19:47:28
Θέμα δημοσίευσης:
bakclima έγραψε:
τα σουπερ μαρκετ πουλανε ενα καθαριστηκο που λεγε sweep (θα παρεις αυτο με το διαφανες μπουκαλι που φαινετε το μπλε υγρο) θα το διαλυσεις με νερο, οπου θα κανει πλουσιο αφρο και με ενα βουρτσακι ή σφουγκαρι θα το τριψεις, επισεις γεμισε με νερο το δοχειο μεχρι να το πας στο συνεργειο και μην αναψεις το καλοριφερ γιατι θα ξεναγεμισεις νερα-υγρα Wink


Είτε το ανάψει είτε όχι αυτό θα τρέχει. Very happy
johnfromhaidari - Σαβ 19 Μάϊ 2007, 12:58:22
Θέμα δημοσίευσης:
Γεια σας και πάλι!! Άλλαξα και σωλήνες( ήταν τρύπιες..) και ψυγείο καλοριφερ στην αντιπροσωπεία!! μαζί με αλλαγή λαδιών 273 euros !!Τώρα αν ήταν τρύπιο και το καλοριφέρ και τα σωληνάκια ρωτήστε αυτούς γιατι εγώ δεν είχα χρόνο...πολλά λεφτά ρε παιδιά..ευχαριστώ για τις απαντήσεις
BLACK DREAM - Τετ 29 Αύγ 2007, 14:03:11
Θέμα δημοσίευσης:
αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil
drdino - Τετ 29 Αύγ 2007, 14:11:52
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί, δεν θα έβλεπες τα παλιά ανταλλακτικά; Cool
BLACK DREAM - Τετ 29 Αύγ 2007, 14:23:51
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Γιατί, δεν θα έβλεπες τα παλιά ανταλλακτικά; Cool

κωνσταντινε αν πηγαινα να το παρω και μου εδειχνε εκει ενα ψυγειο απο 206,που το βρισκουν αυτοι μεταξυ τους οποτε γουσταρουν,,τι θα εκανα εγω΄΄θα τον εβαζα να ξαναλυσει παλι ολο το ταμπλω που πρεπει για να δω αν εχει βαλει καινουριο ψυγειο Rolling eyes ;;;οσο για την ωρα της ''επισκευης'' θα ηταν μονος του.θα του το αφηνα παλι πρωι και θα πηγαινα το απογευμα που σχολαω..
drdino - Τετ 29 Αύγ 2007, 14:33:10
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, μπορεί να κάνουν και αυτό που λες. Γιαυτό πρέπει να έχουμε βρει κάποιο συνεργείο που να εμπιστευόμαστε όσο γίνεται... Sad
BLACK DREAM - Πεμ 30 Αύγ 2007, 17:26:28
Θέμα δημοσίευσης:
το αμαξι μου το πηρα καινουριο πριν 5,5 χρονια και ποτε δεν το πηγα στην αντιπροσωπεια..δε θελω απο καμια εννοια να προσβαλω καποια,απλως εχω απολυτη εμπιστοσυνη στον μηχανικο μου και πραγματικα παρα πολλες φορες εχω δει οτι αν ηθελε ανετα θα μπορουσε να με δουλεψει...γι'αυτο και του κανω και διαφιμηση με ενα μεγαλο αυτοκολητο του στην αεροτομη... Wink
NikolasG - Σαβ 12 Ιαν 2008, 15:16:33
Θέμα δημοσίευσης:
BLACK DREAM έγραψε:
αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil


BLACK DREAM καλησπέρα.

Δεν είχα δει ότι κι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και άνοιξα άλλο topic, SORRY.

Λοιπόν κι εμένα τα ίδια παιδιά. Είδα και τις σταγόνες να στάζουν απο την ένωση των σωλήνων που έρχονται απο τη μηχανή με το ψυγείο του καλοριφέρ. Εκεί είδα ΜΙΑ βίδα( απο τη μεριά του οδηγού η οποία κρατάει την ένωση) την οποία και σφίξαμε στο συνεργείο αλλα και πάλι χάνει. Εσύ λες για 3 βίδες αλλά εμένα το κρατάει μόνο μια βίδα. Οι άλλες 2 υποδοχές είναι κενές χωρίς βίδες!!!!!

http://i270.photobucket.com/albums/jj103/nikolasGG/102_11682.jpg

Μου είπαν για αλλαγή των o-rings ( στην ένωση) και στη χειρότερη για αλλαγή ψυγείου.
Πάντως για μια διαρροή στην ένωση ( όχι στο ψυγείο) αλλάζουνε το ψυγείο?

ΕΛΠΙΖΩ να είναι κάτι απλό τελικά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/img]
nasoss - Σαβ 12 Ιαν 2008, 19:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
BLACK DREAM έγραψε:
αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil
Έχω ακριβός το ίδιο πρόβλημα…
Νερά στη μοκέτα τού οδηγού…
Πήγα στην Peugeot και μου σφίξανε 3 βίδες αλλά. .πάλι χάνι…
Αυτό που λες ότι είναι κάτι σα σταυρός. .από που το βλέπεις?
Πρέπει να βγάλεις το τασάκι?
Αν βγάλω την κονσόλα θα μπορέσω να δω από που χάνι?
rm_307 - Παρ 25 Ιαν 2008, 01:01:25
Θέμα δημοσίευσης:
NikolasG έγραψε:
BLACK DREAM καλησπέρα.

Δεν είχα δει ότι κι άλλοι είχαν το ίδιο πρόβλημα και άνοιξα άλλο topic, SORRY.

Λοιπόν κι εμένα τα ίδια παιδιά. Είδα και τις σταγόνες να στάζουν απο την ένωση των σωλήνων που έρχονται απο τη μηχανή με το ψυγείο του καλοριφέρ. Εκεί είδα ΜΙΑ βίδα( απο τη μεριά του οδηγού η οποία κρατάει την ένωση) την οποία και σφίξαμε στο συνεργείο αλλα και πάλι χάνει. Εσύ λες για 3 βίδες αλλά εμένα το κρατάει μόνο μια βίδα. Οι άλλες 2 υποδοχές είναι κενές χωρίς βίδες!!!!!

http://i270.photobucket.com/albums/jj103/nikolasGG/102_11682.jpg

Μου είπαν για αλλαγή των o-rings ( στην ένωση) και στη χειρότερη για αλλαγή ψυγείου.
Πάντως για μια διαρροή στην ένωση ( όχι στο ψυγείο) αλλάζουνε το ψυγείο?

ΕΛΠΙΖΩ να είναι κάτι απλό τελικά

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ[/img]


Φιλοι καλησπερα και καλως σας βρηκα!
Εχω και εγω ακριβως το ιδιο προβλημα τον τελευταιο μηνα.Πηγα αντιπροσωπεια και μου ζητησαν 100 για το ψυγειο και 20 για τα σωληνακια.
τ αλλαζουν λεει ολα για να ναι σιγουροι και οταν με ειδε Mad μου ειπε ν αλλαξουμε μονο τα σωληνακια,προς το παρον εχω σφιξει τη μια βιδα που εχει και δεν χανει. Εσενα NikolasG σου ειπαν οτι πουλανε τα o-rings σκετα?Τι εκανες τελικα το αλλαξες?[/quote]
NikolasG - Παρ 25 Ιαν 2008, 19:21:19
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σας,

Λοιπόν rm_307. Πήγα σε δικό μου μάστορα. Μου έβαλε καινούργια o-rings ( ήταν διαφορετικά απο αυτά που βγάλαμε) και το πρόβλημα δε λύθηκε εν μέρη διότι η διαρροή ελλατώθηκε δραματικά. Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο ψυγείο του καλοριφέρ αλλά στα λαστιχα αυτά(o-rings). Πήγα στη PEUGEOT για να τα παραγγείλω και όντως δεν πωλούντε μόνα τους αλλά μαζι με τον σωλήνα και τη ΜΙΑ ( ΟΧΙ τρείς) βίδα( το είδα με τα μάτια μου στον Η/Υ των ανταλλακτικών), σύνολο 11.5 €. Περιμένω το ανταλλακτικό και μετά θα δούμε αν ήταν όντως αυτά. Θα σας κρατήσω ενήμερους.
rm_307 - Σαβ 26 Ιαν 2008, 11:58:14
Θέμα δημοσίευσης:
NikolasG έγραψε:
Καλησπέρα σας,

Λοιπόν rm_307. Πήγα σε δικό μου μάστορα. Μου έβαλε καινούργια o-rings ( ήταν διαφορετικά απο αυτά που βγάλαμε) και το πρόβλημα δε λύθηκε εν μέρη διότι η διαρροή ελλατώθηκε δραματικά. Άρα το πρόβλημα δεν είναι στο ψυγείο του καλοριφέρ αλλά στα λαστιχα αυτά(o-rings). Πήγα στη PEUGEOT για να τα παραγγείλω και όντως δεν πωλούντε μόνα τους αλλά μαζι με τον σωλήνα και τη ΜΙΑ ( ΟΧΙ τρείς) βίδα( το είδα με τα μάτια μου στον Η/Υ των ανταλλακτικών), σύνολο 11.5 €. Περιμένω το ανταλλακτικό και μετά θα δούμε αν ήταν όντως αυτά. Θα σας κρατήσω ενήμερους.


Τα 8.5€ που το πουλανε ακριβοτερα εδω στο Ηρακλειο τι ειναι λογω αποστασης? Οσο για τις βιδες σιγα σιγα θα τις μαζεψουμε την επομενη φορα θα ειναι ολες! Laughing Laughing Πες μας τα αποτελεσματα αν και δεν υπαρχει περιπτωση με τα o-rings θα ειναι οκ.
NikolasG - Παρ 01 Φεβ 2008, 13:45:35
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα.

Τελικά σε εμένα ήταν τα o-rings και οι 3 βίδες( ο Η/Υ δείχνει 1 βίδα αλλά στο πακέτο έχει 3, ρώτησα και τον προιστάμενο στην LION Θεσ/κης και μου είπε κι αυτός για 3). Ελπίζω κι εσάς το πρόβλημα να είναι απλό και οχι ψυγεία και τέτοια.
Και όχι άλλα προβλήματα. Very happy Very happy Very happy
TakisB - Τετ 13 Φεβ 2008, 14:39:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα ακόμα θύμα της ποιότητας Valeo κι εγώ...

Προχθές σε κάποιο φανάρι στην προσπάθειά μου να στρώσω λίγο το πατάκι, ένιωσα υγρασία στο χέρι μου.
Φτάνοντας στο σπίτι, σήκωσα το πατάκι και βρήκα τη μοκέτα στο δάπεδο μούσκεμα. Παράλληλα στο δοχείο υπερχείλισης του αντιψυκτικού η στάθμη είχε κατέβει περίπου 3 εκατοστά. Διάβασα τα παραπάνω, το ψιλοσυζήτησα και με τον drdino, άνοιξα και το Haynes manual, ... και πήγα σήμερα το πρωί στο συνεργείιο μου! Laughing

Αποτέλεσμα:

Ήταν ψυγείο καλοριφέρ τελικά...

Κόστος:

ανταλλακτικά 94,10 € (ψυγείο καλοριφέρ, o-rings και 3 βίδες, 2 λίτρα αντιψυκτικό)
εργασία 51,71 €

Σύνολο 146 €.

Και ένα μικρό φωτορεπορτάζ:

ΑΛΛΑΓΗ ΨΥΓΕΙΟΥ ΚΑΛΟΡΙΦΕΡ ΣΕ 307

Βγήκε το ηχομονωτικό κάτω από το τιμόνι, και το πλαστικό αριστερά της κονσόλας και δεξιά του πεντάλ γκαζιού όπου και ο αεραγωγός για τα πόδια του οδηγού. Έτσι αποκαλύπτεται το καπάκι του ψυγείου καλοριφέρ.



Εδώ φαίνεται το ψυγείο του καλοριφέρ (heater matrix)



και εδώ το σημείο διαρροής, κλασσικά σε κατασκευή της Valeo, στο σημείο κόλλησης πλαστικού-αλουμινίου:



Η "θήκη" του ψυγείου με τα ίχνη της διαρροής:



Και μια θολή φωτογραφία από το χώρο του κινητήρα, πίσω από το φιλτροκούτι όπου φαίνονται οι σωληνώσεις που τροφοδοτούν με ψυκτικό το καλοριφέρ:





Όταν βγήκε το C2, γελούσαμε με την τσιγκουνιά της Citroen και την μείωση κόστους παραγωγής για το άβαφο από μέσα καπό... Laughing

Τα ίδια σκ@τά και η αδελφή Peugeot... Από το εργοστάσιο οι σωληνώσεις που τροφοδοτούν με ψυκτικό το ψυγείο καλοριφέρ, συγκρατούνται πάνω του με μια βίδα ενώ υπάρχουν θέσεις για τρεις περιφερειακά! Dizzy2

Γ@μώ την τσιγκουνιά δηλαδή! Παραθέτω και πάλι την φωτογραφία από την αντίστοιχη διάταξη σε 206 που μπήκε πιο πάνω, όπου σημειώνονται οι κενές θέσεις, έτσι ήταν και στο δικό μου:



Το αστείο είναι ότι το ανταλλακτικό έχει 3 βίδες! Dizzy2

Αυτά... στα 98.084 χλμ και λίγο πριν την εξαετία...
Λευτέρης - Δευ 18 Φεβ 2008, 17:19:45
Θέμα δημοσίευσης:
Επιστρέφοντας την Πέμπτη απο τη λέσχη και σε μένα αρχισε να τρέχει παραφλού απο το καλοριφέρ Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad έκλεισα τον αέρα και το γύρισα στο κρυο οπότε για τώρα ολα κομπλέ....Ξέρει κανένας πώς βγαίνει το καλοριφέρ απο 106 ραλλυ 1300???Εγώ απο οτι είδα πρέπει να βγάλω ολο μα όλο το ταμπλό....παίζει άλλος τρόπος??περίπου επισκευή σε συνεργείο πόσο πάει???S.O.S
ae86 - Τρι 14 Απρ 2009, 13:06:36
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλέ TakisB
ευχαριστώ για την παραπομπή. Άκρως κατατοπιστική!!! Η διαρροή φαίνεται να είναι ακριβώς στο σημείο που λείπουν??? οι δυο από τις τρεις βίδες. Στον αντιπρόσωπο που το πάω ο μηχανικός περιορίστηκε στο να προσθέσει τις βίδες στις υποδοχές από τις οποίες έλειπαν και μου είπε "το ξαναβλέπουμε". Στιν ερώτηση μου αν παρεμβάλεται κάποια τσιμουχα ή κάτι άλλο στεγανοποιητικό τέλως πάντων που πρέπει να ελεγχθεί μου είπε ότι χάνει λόγω μειωμένου σφιξήματος... Τώρα γιατί δεν έχανε τόσα χρόνια. . . .

Τέλως πάντων, ήδωμεν!!!

Θα επανέλθω...
TakisB - Τρι 14 Απρ 2009, 19:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως κατάλαβα από τις εξηγήσεις του μηχανικού, επειδή από το εργοστάσιο λείπουν οι δυο από τις τρεις βίδες, αυξάνονται οι κραδασμοί στο συγκεκριμένο σημείο που κολλάει το πλαστικό μέρος του ψυγείου στο μέταλλο, που σε συνδυασμό και με τις διαφορετική συμπεριφορά σε διαστολή-συστολή των υλικών, επέρχεται το μοιραίο: κρακ! Razz
Touristas - Τρι 14 Απρ 2009, 20:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν έχει να κάνει η διαρροή με το ότι έχει μόνο μία βίδα στην ένωση.
Έχουν ξεραθεί τα λαστιχάκια που έχουν οι σωλήνες και χάνει νερά.
Καλό είναι να αλλαχτούν με το να βάλεις 2 βίδες επιπλέον δεν σταματάς την διαρροή στο συγκεκριμένο σημείο.
Επίσης το ψυγείο του καλοριφέρ στο σημείο που ενώνει με της σωλήνες δεν είναι μεταλλικό αλλά πλαστικό οπότε και θέμα διαφορετικού υλικού δεν τίθεται.
TakisB - Τρι 14 Απρ 2009, 22:12:29
Θέμα δημοσίευσης:
Σαφώς γνωρίζεις το θέμα πολύ καλύτερα από μένα, αλλά νομίζω πως στο δικό μου η διαρροή ήταν στο συγκεκριμένο σημείο:



Τέλος πάντων, ελπίζω να γλυτώσει την αλλαγή του ψυγείου καλοριφέρ ο ae86! Smile
ae86 - Τετ 15 Απρ 2009, 11:16:59
Θέμα δημοσίευσης:
Λίγο πριν γύρισα από τα παιδιά στην Peugeot όπου δεν κάναμε σπουδαία πράγματα μιας και λαστιχάκια χωριστά δε δίνονται μου είπαν και πάνε μαζί με το ψυγείο, το οποίο παραγγέλθηκε γιατί ούτε αυτό υπήρχε. Στην ερώτησή μου: "Δεν είναι μαλ***α να δώσουμε 200 ευρώ για δυό λαστιχάκια"? μου είπαν πως αν δεν έχει πρόβλημα το ψυγείο θα πάρουμε μόνο τα λαστιχάκια από το σετ και θα τα αλλάξουμε.
Όπως και να 'ναι πήρα δυο λίτρα παραφλού να 'χω να συμπληρώνω και αύριο φεύγω για Λάρισα για το Πάσχα.
Από βδομάδα βλέπουμε πάλι, θα ενημερώσω...
Και πάλι καλό Πασχα και προσοχή στους δρόμους παιδιά!!!
ae86 - Δευ 20 Απρ 2009, 21:52:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά Χρόνια Πολλά, Χριστός Ανέστη!
Επανέρχομαι για να σας αναφέρω κάποιες παρατηρήσεις που έκανα αυτές τις μέρες αφού είχα και πολύ χρόνο να ασχοληθώ με το αυτοκίνητο.
Από τη Μεγάλη Πέμπτη μέχρι σήμερα έβαλα άλλα 900 km χωρίς πρόβλημα και εξηγούμαι: καμμιά διαρροή όσο το αυτοκίνητο ταξιδεύει. Αυτό βέβαια το ήξερα και νόμιζα πως παραφλού τρέχει όταν το σβήνω δεδομένου πως τότε αυξάνεται η πίεση στο κύκλωμα όπως μου είπαν κάποιοι πιο γνώστες από 'μένα.
Αμ' δε...!!!
Αν δεν το πειράξεις δεν τρέχει τίποτα!!! Το υγρό τρέχει όταν ανοίγω το δοχείο διαστολής και το κύκλωμα πάρει αέρα με τον κινητήρα κρύο...(το είδα με τα μάτια μου να στάζει σα βρύση αφού είχα αφαιρέσει το πλαινό κάλυμα). Το έβαλα να δουλέψει, ζεστάθηκε και η διαρροή σταμάτησε. Το άφησα ένα 24ωρο αφού είχα προσαρμόσει ένα κομμένο πλαστικό μπουκάλι για να δω αω θα χάσει και όπως θα υποψιάζεστε, δεν έπεσε στάλα!
Ταξίδι επιστροφής, στο ανέβασμα του Τυμφρηστού η βελόνα της θερμοκρασίας 100+ βαθμοί... Καμμία διαρροή...
Σίγουρα αν το αφήσω κάποια στιγμή θα "σκάσει" γι' αυτό αύριο ελπίζω να δώσουν λύση τα παιδιά στο service...
Θα τα ξαναπούμε...
ae86 - Τετ 29 Απρ 2009, 13:16:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα τελικά κατάφερα να πάω το 307 μου στα καλά παιδιά του τοπικού αντιπροσώπου, όπου αφού λύθηκε και ελέγθηκε το ψυγειάκι του καλοριφέρ αλλάχθηκαν μόνο τα λαστιχάκια στην ένωση των σωλήνων. Έκανα τη βόλτα μου και το άφησα να κρυώσει. Ως τώρα δεν παρατήρησα κάτι.
Να 'ναι καλά οι άνθρωποι, μάλλον θα καταρίψουν την όποια δυσπιστία μου στις αντιπροσωπίες... ("Πονάει κεφάλι-κόβουμε κεφάλι και βλέπουμε").
Όταν κάποιος αγαπάει τη δουλειά του και σέβεται τον πελάτη του έχει υπομονή και δίνει λύσεις.
elias - Πεμ 08 Οκτ 2009, 08:02:32
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή δεν έχω αλλάξει ποτέ ψυγείο καλοριφέρ, να το αλλάξω προληπτικά πριν πιάσουν τα κρύα ή να περιμένω όταν και αν θα έχει διαρροή? Ρώτησα στην peugeot και μου είπαν να το αλλάξω γιατί θα έχει μυρωδιά μετά από τόσα χρόνια. Γι' αυτούς που ξέρουν έχει να κάνει το ψυγείο καλοριφέρ με την μυρωδιά? Για να αλλαχτεί το ψυγείο μου είπαν ότι θα πρέπει να βγει όλο το ταμπλό. Είναι όντως έτσι? Σε πόση ώρα γίνεται και πόσο κοστίζει η αλλαγή? Το αυτοκίνητο το έχω 9 χρόνια με 210000km.
action_peugeot - Πεμ 08 Οκτ 2009, 23:13:00
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν τρέχει το ψυγείο δεξιά από το πετάλι του γκαζιού θα δεις υγρασία προληπτικά δεν νομίζω να το αλλάζουν πολλοί
elias - Παρ 09 Οκτ 2009, 07:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
action_peugeot έγραψε:
Όταν τρέχει το ψυγείο δεξιά από το πετάλι του γκαζιού θα δεις υγρασία προληπτικά δεν νομίζω να το αλλάζουν πολλοί

Είχα δει πέρυσι μερικές σταγόνες εκεί που λες, αλλά από τότε δεν ξαναείδα. Η μυρωδιά παίζει κανένα ρόλο? Πόσο κοστίζει η αλλαγή?
action_peugeot - Παρ 09 Οκτ 2009, 22:46:27
Θέμα δημοσίευσης:
Περίπου 200 € ψυγείο και εργασία
Ίσως αν βάλεις άλλες δυο βίδες γιατί έχει μόνο μια στην πλαστική σωλήνα που καταλήγει στο ψυγείο να ησυχάσεις χωρίς να βγάλεις ταμπλό
reselie - Τρι 08 Δεκ 2009, 17:35:29
Θέμα δημοσίευσης:
Kαλησπερα παιδες.σημερα το απογευμα πιανω το χαλακι του συνοδηγου...τι να δω.ΜΟΥΣΚΕΜΑ.....μυριζει και μουχλα το νερο ελεος...

ειναι μουσκεμα ολοκληρη η μοκετα απο κατω αλλα το προβλημα εντοπιζεται στο κεντρο πιο πολυ και απο την πλευρα της κονσολας δεν προσεξα κατι να τρεχει με το χερι που εψαξα...η πλευρα του οδηγου ειναι οκ.....τι μπορει να ειναι? παιζει να ειναι το εσωτερικο ψυγειο?


απλα στα προηγουμενα διαβασα για πλευρα οδηγου γιαυτο ξαναρωταω :S
thnx in advance
ironman02 - Τρι 08 Δεκ 2009, 22:23:57
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν σ'εσένα είναι το ίδιο πρόβλημα (πιθανόν όχι), αλλά η z4 ενός φίλου ήταν μια μέρα μούσκεμα μέσα (μοκέτα) και δεν μπορούσε να καταλάβει τι έγινε. Πήγε λοιπόν στην bmw και είχε πρόβλημα η μόνωση της πόρτας και αντί να φεύγουν τα νερά της βροχης, γλύφανε μέσα στο αμάξι σιγά σιγά ώσπου όλη η μοκέτα από κάτω είχε ποτίσει με νερό. Είχε ξεκολήσει λέει ένα κομμάτι της μόνωσης. Του είπαν λέει οτι έχει συμβεί σε πολλά bmw...
reselie - Τετ 09 Δεκ 2009, 12:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον...δεν ειναι το καλοριφερ,ειναι στο συνεργειο τωρα θα εχω απαντηση σε λιγο.ειναι μαλλον ή η πορτα ή ο νεροχυτης μπροστα εχει βουλωσει....θα σας πω σε λιγο.....
reselie - Τετ 09 Δεκ 2009, 16:49:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ο νεροχυτης ηταν τελικα ,ηταν βουλωμενος και εφερνε νερα απο το σημειο που μπαινει ο αερας μεσα...
birbilakos - Πεμ 10 Δεκ 2009, 10:20:44
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα σας.

Δυστυχώς έπεσα και εγώ θύμα της εν'λόγω βλάβης Crying or Very sad
Στην αντιπροσωπεία μου έδωσαν τιμή περί τα 300 ευρώ για αλλαγή ψυγείου καλοριφέρ και παρελκόμενων (δεν ξέρω βέβαια τι περιλαμβάνεται σε αυτά).

Υπάρχει κάποιος τρόπος να δω από που χάνει; Ή πρέπει να λυθεί το ταμπλό;

Δυστυχώς οι φωτογραφίες του TakisB δεν παίζουν Rolling eyes
sakis7arta - Παρ 24 Δεκ 2010, 01:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΓΙΑ ΤΟ PSClub ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΕΦΑΓΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΡΗΚΑ ΕΧΕΙ ΜΑΖΕΨΕΙ ΚΑΙ ΠΟΥΡΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΥΤΟ ΣΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΑΥΡΙΟ ΚΙ ΟΛΑΣ ΘΑ ΨΑΞΩ ΕΔΩ ΑΡΤΑ ΝΑ ΒΡΩ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΑΚΙ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΠΙΠΛΕΟΝ 2 ΒΙΔΕΣ ΜΕ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ.....ΘΑ ΣΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΩ ΤΙ ΕΓΙΝΕ!!!ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ..... Very happy Very happy Very happy
reselie - Παρ 24 Δεκ 2010, 09:06:57
Θέμα δημοσίευσης:
genikα μπορείτε αν δεν έχετε άμεσα την οικονομική δυνατότητα να το φτιάξετε να παρακάμψετε το ψυγείο της θέρμανσης απλά δεν θα έχετε θέρμανση μέχρι να το φτιάξετε....
sakis7arta - Παρ 24 Δεκ 2010, 17:22:53
Θέμα δημοσίευσης:
σημερα αγορασα τα ο ρινγκ με 1 ευρω τα 4 και 20 λεπτα 2 βιδες με παξιμαδια εφτασα μεχρι και στην αντιπρωσοπεια στην πρεβεζα ευτυχως εκει πηρα ενα παχυμετρο βρηκα τισ διαστασεις τησ ροδελας μεσα απο τι ζελατινα και ετσι βρηκα μαγαζι να τα παρω στην αρτα λοιπον ακουστε καλα οι αντιπρωσοπειες ελεγαν για γυρω στα 200 με 230 ολα αλαγη με το καλοριφερ λεει να κανει 80 ευρω και η εργασια 140 τρελαθηκα μεσα σε ολουσ μαγκεψαν και τα απλα συνεργεια που τους ελεγα το προβλημα και με ενα υφος ειχαν βγαλει το συμπερασμα ΤΕΛΟΣ ΕΛΕΓΑΝ ΣΠΑΣΜΕΝΟ ΨΥΓΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΕ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑΓΗ μπαμ 200 ευρω εγω παντως προς το παρον εβαλα τις βιδεσ και σταματησε οταν ξανατρεξει θα βαλω τα λαστιχακια ενα μεγαλο ευχαριστω λοιπον στο PSClub για την ενημερωση που μου εδωσε και γλιτωσα αρκετα χρηματα....καλη συνεχεια μαγκες και καθε θεμα που δημιουργειτε δινετε λυσεις....... Very happy Smile
sakis7arta - Τετ 05 Ιαν 2011, 19:53:50
Θέμα δημοσίευσης:
τελικα αλανια δεν γινοταν αλλιως ειχε σπασει το ψυγειο και πληρωσα 80 ευρω στον ηλεκτρολογο και 50 το καλοριφερ και ετοιμο!!!
sharevoc2005 - Δευ 23 Μάϊ 2011, 08:37:45
Θέμα δημοσίευσης:
καλημερα παιδια.Σημερα το πρωι ειδα και εγω στην δεξια μοκετα κατω απο το ταμπλο διπλα στο γκαζι κατι ασπρα σημαδια σαν να εχει τρεξει νερο.Αυτα τα o- rings που λετε μπορω να τα δω μονος που ειναι η εκει που εχει μια βιδα να δω μηπως χανει απο κει εχετε καμια φωτο...νομιζω το 307cc που εχω στην ιδια θεση το εχει το ψυγειο καλοριφερ πανω κατω με το 307....την βοηθεια σας....
sharevoc2005 - Δευ 23 Μάϊ 2011, 09:51:06
Θέμα δημοσίευσης:
ετσι αλλαζεται και στο 307cc ????? η χρειαζεται να βγει ταμπλο....

http://www.307online.com.ar/manuales/reparacion/307/info/gr/C5HG33FB.HTM
panos_rho - Δευ 30 Μάϊ 2011, 08:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα παιδιά μου συνέβη και έμενα το ίδιο και στα δυο αυτοκίνητα που διαθέτω 307sw και 206 1.4 που έχω στην κατοχή μου .Πιάνουν λίγο τα χέρια μου δεν πηγαίνω εύκολα στο συνεργιο το 307 μου παρουσίασε το πρόβλημα στις 267000 χιλιόμετρα το 206 στης 148000 είναι πραγματικά τα ο-ρινγκ και η 2 βίδες που λυπούν εγώ άλλαξα τα ο-ρινγκ αλλά πρόσθεσα και λίγη συλικονούχα φλατζόκολα (dirko)είναι η καλύτερη συμπλήρωσα και τις βίδες που λυπούν και όλα οκ δεν πρόκριτε να ξανά χάση τουλάχιστο από εκεί τα αυτοκίνητα δουλεύουν πανό από 5 και 9 μήνες αντίστοιχα μετά την επισκευή τους χωρίς κανένα απόλυτος πρόβλημα. Very happy Very happy
action_peugeot - Δευ 30 Μάϊ 2011, 22:19:47
Θέμα δημοσίευσης:
sharevoc2005 έγραψε:
ετσι αλλαζεται και στο 307cc ????? η χρειαζεται να βγει ταμπλο....

http://www.307online.com.ar/manuales/reparacion/307/info/gr/C5HG33FB.HTM

Στα307 το ψυγείο βγαίνει χωρίς να βγάλεις ταμπλό
reselie-206 - Τρι 01 Νοέ 2011, 13:23:14
Θέμα δημοσίευσης:
Επαναφέρω...
ΥΠάρχει η οποιαδήποτε βαλβίδα εκτόνωσης μέσα στη καμπίνα?

Τι σκ**ά μπορεί να φταίει που πριν 3 μήνες βρήκα λίγο βρεγμένη τη μοκέτα του οδηγού και σημάδια παραφλού κάτω απο το καλοριφέρ και απο τότε δε ξανάτρεξε εώς και πριν 3 μέρες που γύρω στα 400ml παραφλού αλώνιζαν στο πατάκι μου??????
απο τότε έβαλα και χαρτί πάνω απο τη μοκέτα και κάτω απο το καλοριφέρ και δεν έχει τρέξει σταγόνα....>!!!!
RoadRunner122 - Τρι 01 Νοέ 2011, 13:30:20
Θέμα δημοσίευσης:
Τάσο δε ξέρω να σου πω συγκεκριμένα για 206, απλά έχε υπόψη σου ότι απ'τη στιγμή που το μοτέρ παίρνει μπρος και αρχίζει το παραφλού να ζεστένεται, το κύκλωμα ψύξης βρίσκεται υπό πίεση η οποία εξαρτάται απ'τη θερμοκρασία του υγρού ψύξης. Όσο μεγαλύτερη η θερμοκρασία, τόσο μεγαλύτερη πίεση. Άρα εάν υπάρχει κάποιο κολλάρο με ένα ελάχιστο κοψιματάκι (ή τρυπούλα στο ψυγείο καλοριφέρ κοκ) που υπό ΚΣ δεν κάνει διαρροή, τότε όταν ανέβει η πίεση και 1 κλικ πριν ανοίξει ο θερμοστάτης, τότε είναι πολύ πιθανό να χάνει εκείνη τη στιγμή...
Δεν ξέρω αν με πιάνεις...
AlienHack - Τρι 01 Νοέ 2011, 14:16:34
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Επαναφέρω...
ΥΠάρχει η οποιαδήποτε βαλβίδα εκτόνωσης μέσα στη καμπίνα?

Τι σκ**ά μπορεί να φταίει που πριν 3 μήνες βρήκα λίγο βρεγμένη τη μοκέτα του οδηγού και σημάδια παραφλού κάτω απο το καλοριφέρ και απο τότε δε ξανάτρεξε εώς και πριν 3 μέρες που γύρω στα 400ml παραφλού αλώνιζαν στο πατάκι μου??????
απο τότε έβαλα και χαρτί πάνω απο τη μοκέτα και κάτω απο το καλοριφέρ και δεν έχει τρέξει σταγόνα....>!!!!


3 φορές μου εχει γινει αυτο.. μια τα βρεχει ολα... μετα κανα 4μηνο τιποτα...
μαμω τα Γαλλικα μας.. Confused ολο μικρο μαλ***ες τετοιες βγαζουν και μας ξενερωνουν..
RoadRunner122 - Τρι 01 Νοέ 2011, 14:36:46
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ολο μικρο μαλ***ες τετοιες βγαζουν και μας ξενερωνουν..

Αυτό είναι καλό... 1000φορές όλο μικρομαλακίες σε αντίθεση με κάτι "αξιόπιστα" χρυσοπληρωμένα γερμανικά vag που καίνε 1λ λάδι στα 1000χλμ με 140.000χλμ στο κοντέρ. Άστο γιατί το ζω καθημερινά με το audi του φάδερ... Ξεκινάμε με τουρμπίνα και βλέπουμε, γα** τα γερμανικά θυμιατά μου μέσα... Evil
Steve - Τρι 01 Νοέ 2011, 14:54:12
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Επαναφέρω...
ΥΠάρχει η οποιαδήποτε βαλβίδα εκτόνωσης μέσα στη καμπίνα?

Τι σκ**ά μπορεί να φταίει που πριν 3 μήνες βρήκα λίγο βρεγμένη τη μοκέτα του οδηγού και σημάδια παραφλού κάτω απο το καλοριφέρ και απο τότε δε ξανάτρεξε εώς και πριν 3 μέρες που γύρω στα 400ml παραφλού αλώνιζαν στο πατάκι μου??????
απο τότε έβαλα και χαρτί πάνω απο τη μοκέτα και κάτω απο το καλοριφέρ και δεν έχει τρέξει σταγόνα....>!!!!
Το ίδιο πράγμα είχε πάθει και το Corsa της κοπέλας μου, τρύπιο καλοριφέρ καμπίνας.




94 euro Crying or Very sad
reselie-206 - Τρι 01 Νοέ 2011, 18:23:33
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον σήμερα μετά απο πολύ σκίσιμο δεν έβγαλε τίποτα αλλα τώρα που πήγα να το ξεπαρκάρω είδα πάνω στο χαρτί 2-3 σταγόνες.... στη γωνία που είναι η βίδα C στο παραπάνω διάγραμμα Sad
greenpug106 - Τετ 23 Νοέ 2011, 11:23:35
Θέμα δημοσίευσης:
Και εγώ παραφλού στο πάτωμα του οδηγού και του συνοδηγού.

Στην αρχή νόμιζα ότι έτρεχε μόνο με τη σόμπα ανοικτή. Σήμερα που ήρθα δουλειά είχα πάραφλου στο ένα παπούτσι Very happy
Steve - Τετ 23 Νοέ 2011, 11:40:37
Θέμα δημοσίευσης:
Πλατς πλουτς Laughing
reselie-206 - Τετ 23 Νοέ 2011, 15:10:13
Θέμα δημοσίευσης:
greenpug106 έγραψε:
Και εγώ παραφλού στο πάτωμα του οδηγού και του συνοδηγού.

Στην αρχή νόμιζα ότι έτρεχε μόνο με τη σόμπα ανοικτή. Σήμερα που ήρθα δουλειά είχα πάραφλου στο ένα παπούτσι Very happy


εγώ βάζω κωλόχαρτα να "τραβάνε" και στάζει λίγο λίγο οπότε μια φορά ανα 2-3 μέρες αλλάζω τα χαρτιά και είμαι κομπλέ Laughing
Καμια μέρα θα πλημμυρίσω και θα λείπει κανα λίτρο παραφλού χαχα
Sinanai - Τετ 23 Νοέ 2011, 15:16:15
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγδιασμένα κωλόχαρτα το εσωτερικό, αλλά το μπλοκέ, μπλοκέ... Rotfl
reselie-206 - Τετ 23 Νοέ 2011, 15:21:53
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Λιγδιασμένα κωλόχαρτα το εσωτερικό, αλλά το μπλοκέ, μπλοκέ... Rotfl



xaxaxa το μπλοκέ έκατσε στη περίπτωση.... και τώρα "τη φάγαμε" Laughing Laughing

Πάντως δε το μετανιώνω καθόλου....
greenpug106 - Τρι 29 Νοέ 2011, 10:23:21
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά για να βγει το ψυγείο του καλοριφέρ πρέπει να βγει το ταμπλώ στα 106?

Το έχει κοιτάξει κανείς?
action_peugeot - Τετ 30 Νοέ 2011, 22:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
Στο 106-306-206 πρέπει να βγει το ταμπλό
Στα 405-406-307-205-309 δεν βγάζεις ταμπλό
greenpug106 - Πεμ 01 Δεκ 2011, 08:03:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ.

Απλά να προσθέσω ότι εμένα είναι δεξιοτίμονο και θα δει ο μηχανικός μου αν βγαίνει χωρίς να βγεί το ταμπλώ.
greenpug106 - Πεμ 08 Δεκ 2011, 08:43:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά πρέπει να βγει και στα δεξιοτίμονα Smile
Steve - Κυρ 11 Δεκ 2011, 23:39:25
Θέμα δημοσίευσης:
Επιδημία πλάκωσε...; Shocked
AlienHack - Παρ 16 Δεκ 2011, 18:06:45
Θέμα δημοσίευσης:
γα** την ατυχια μου... αδειασε ολο το νερο-παραφλου του συστηματος ψυξης στα ποδια του οδηγου... μουσκεμα ολα.. Evil

εσκηψα να δω απο που χανει το ψυγειο εκει που λετε αλλα δεν βρηκα καποιο σημειο Confused ουτε υγρα στο σημειο που ειναι η βιδα και τα ο ρινγκ
greenpug106 - Τετ 21 Δεκ 2011, 07:30:10
Θέμα δημοσίευσης:
Τέλικά πλήρωσα 240 ευρώ για μεταχειρισμένο ψυγείο και εργασία βάλε βγάλε το ταμπλώ.

Τώρα δουλεύει μια χαρά και η εφαρμογή του ταμπλώ φαίνεται καλή.
sps - Τρι 31 Ιαν 2012, 15:47:24
Θέμα δημοσίευσης:
Απο τοτε που αλλαξα παραφλου, αρχισε η διαρροη στο πατωμα του οδηγου.
Παρατηρησα πως αν το αυτοκινητο κινειται καθημερινα, σταματα η διαρροη.
Αν κατσει 2-3 μερες ξαναξεκινα η διαρροη.
οποτε εχει σιγουρα να κανει με το τι θερμοκρασια και πιεση δουλευει το κυκλωμα.
αυριο θα ξαναχασω χρονο απο την εργασια μου να δω αν φταει το ταυ η οι σωληνωσεις, και αυτα μονο θα αλλαξω.
Ψυγειο καλοροφερ και ταπμλω δε βγαζω για το μπουρδελο που λεγεται 206 Evil
AlienHack - Τρι 14 Φεβ 2012, 16:14:49
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Απο τοτε που αλλαξα παραφλου, αρχισε η διαρροη στο πατωμα του οδηγου.
Παρατηρησα πως αν το αυτοκινητο κινειται καθημερινα, σταματα η διαρροη.
Αν κατσει 2-3 μερες ξαναξεκινα η διαρροη.
οποτε εχει σιγουρα να κανει με το τι θερμοκρασια και πιεση δουλευει το κυκλωμα.
αυριο θα ξαναχασω χρονο απο την εργασια μου να δω αν φταει το ταυ η οι σωληνωσεις, και αυτα μονο θα αλλαξω.
Ψυγειο καλοροφερ και ταπμλω δε βγαζω για το μπουρδελο που λεγεται 206 Evil


ΑΑΑΧΧΧ ΠΟΣΟ ΣΕ ΝΟΙΩΘΩ!!
ακριβος την ιδια μαλ***α κανει και σε μενα.. οσο το κηνω δεν χανειμ νολις το αφησω βλεπω δακρυσμα στο σημειο που εχουν πει τα παιδια και σταζει σταγωνα σταγωνα στο πατωμα.. δεν ειναι πολυ αλλα αφηνει υγρασια...

για αρχη θα σφιξω την υπαρχουσα βιδα (εκει οπου θα επρεπε να εχει 3 βιδες οπως λετε) , κανενα που να το εχει κανει εδω θεσνικη?
Lef205 - Τετ 15 Φεβ 2012, 04:05:01
Θέμα δημοσίευσης:
kαθαρα πληροφοριακα, πριν 3 μηνες εμπλεξα με το σταρλετ της μητερας μου για τον ιδιο λογο.
Αγορασα απο εδω http://www.soldatos-cooling.gr/ ψυγειο καινουργιο με 70 ευρω σε σχεση με τα 550 που εκανε στην τογιοτα.
εχετε το υποψην σας, σαν επιλογη αν σας φανουν ακριβα σε περπιτωση που αλλαξετε.
TopGear - Τετ 15 Φεβ 2012, 15:39:36
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω τουλάχιστον 3 χρόνια να αλλάξω παραφλού και με βάζετε σε σκέψεις να μην το κάνω. Αν είναι να μπλέξουμε με διαρροές και να βγάλουμε κι άλλα κερατιάτικα... Evil
loco - Παρ 02 Μάρ 2012, 00:09:04
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδια!!κ γω το ιδιο επαθα!πριν 2 μερες!βρηκα υγρο στο πατακι του οδηγου διπλα στο γκαζι ειχε ποτισει! χθες το πηγα στο μαστορα που παω 180ευρω αλλαγη ψυγειου καλοριφερ!!!!!!!!!!
AlienHack - Παρ 02 Μάρ 2012, 09:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
κανενας θεσσαλονικη που να ειχε την εν λογο διαροή και να το εφτιαξε μόνος του?

εμενα δακρύζει δεν εχει τρελη διαροή. απλος που καιπου σταζει και καμια σταγωνα και ποτήζει λιγο το πατωμα.. σκεφτομαι να βαλω 2η βιδα εκει που ειναι τα Ο ρινγκ μπας και σφιξει..
loco - Παρ 02 Μάρ 2012, 22:27:02
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον ωραια κ καλα το πηρα σημερα το αμαξι με καινουργιο ψυγειο καλοριφερ!ΑΛΛΑ εκαναν Μ@Λ@ΚΙ@!!!!!οταν ξηλωσαν το ταμπλο φαινεται δεν μπηκε σωστα κ κατι λαθος εκαναν κ μου αναβει οοοποτε θελει η λυχνια για τα λαδια κ σβηνει κατευθειαν, μου αναψε ετσ ξαφνικα η λυχνια air bag κ επισεις στο ταμπλο δεν ανεβαινουν τα χιλιομετρα!δλδ εχω 4η κ δειχνει 10χλμ !!!ΕΛΕΟΣ!ΤΙ ΝΑ πΩ!τον πηρα τηλ κ μου ειπε φερτο αυριο να το δω!αν ζητησει ΛΕΦΤΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ!εγω το αμαξι το πηγα κομπλε για δισκο κ για το ψυγειο του καλοριφερ που ειχε τρυπισει κ αυτος που ξηλωσε το ταμπλο του "αλλαξε τα φωτα" στα ηλεκτρονικα,γιατι δεν ξερω ποιος το αλλαζει αυτο η ο μηχανικος η ο ψυγειας ξερω γω!!ενω δεν ειχε τιποτα απολυτως!τι να πω!αυριο το πρωι πριν την δουλεια θα το παω να το δει!ελπιζω να μην αρχισει μετα αυτο να βγαζει ηλεκτρονικα προβληματα,υπαρχει τετοια περιπτωση γνωριζετε? ?
TopGear - Σαβ 03 Μάρ 2012, 07:14:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω σιγά σιγά, είναι πώς όταν επιχειρήσεις να αλλάξεις τα υγρά του παραφλού, στο τέλος καταλήγεις με διαρροή και πολλές φορές με αλλαγή ψυγείου. FAIL.
kotsos31 - Δευ 05 Μάρ 2012, 13:32:22
Θέμα δημοσίευσης:

DIY επισκευή - ολα καλα.
Λοιπον σε περιπτωση που δακρυζει κ οπως εχει αναφερθει το προβλημα προερχεται απο την ενωση των σωληνων με το καλοριφερ (το σημείο με τη μια βίδα ή τις τρεις οπως εχουν πει και αλλοι προηγουμενως). Συγκεκριμενα τα δυο λαστιχακια ξερενονται και το κυκλωμα χάνει. Η πεζο δινει το ανταλλακτικο ολο μαζι (σωληνες λατιχακια σετ) με 15 ευρώ. Οι σωληνες δε χρειάζονται, χρειάζονται μονο τα λαστιχάκια που είναι 21mmx3mm κυκλικης διατομης (υπαρχουν σε μαγαζιά με τσιμούχες κλπ) κόστος 0.5 ευρώ.
Η δουλεια:
Βγάζουμε του σωλήνες του ψυγείου (μεσα στο καπώ) που ενωνονται με ασφάλειες (οι δύο σωληνες βρίσκονται αριστερα από το τύμπανο του φρένου στην ευθεία σχεδον πισω απο το φιλτρο αερα και φαίνονται σα να ενώνονται με το σασί). Στην καμπίνα λυνουμε τη μια βιδα της ενωσης των σωλήνων με το καλοριφέρ και τη βιδα που τις κρατά στην κονσόλα. Πλέον ειναι ετοιμες να βγουν και υπαρχει μια πιθανοτητα να τρεξει παραφλού αν εχει μεινει μεσα στις σωλήνες. Η 'πουστιά' είναι οτι για να βγουν πρέπει να βγει και το μεταλλικο κομματι του ψυγειου καλοριφερ το οποίο είναι στερεωμένο μόνο με κλιψάκια στη θέση του (3 τον αριθμό). Το μετακινουμε ελαφρώς προς το μέρος μας (2-3 πόντους) και βγάζουμε τη 2πλή σωλήνα μέσα από το ψυγείο που παει κ φωλιάζει.
Στο σημειο αυτο βγαζουμε τα παλια λαστιχακια και περνάμε τα καινουρια. Ακολουθόυμε την ανάστροφη διαδικασια για το κλεισιμο (βαλτε πάλι μια βίδα οπως το χει το εργοστάσιο).
Υ.Γ. Το προβλημα διαρροής δε δημιουργείται από έλλιψη σύσφιξης (έκτος και αν έχει λασκάρει τελείως η βίδα) αλλα από το ξεραμένα λαστιχάκια που πλεόν έχουν σκληρήνει. Επομένως το πρόβλημα δε λύνεται με προσθήκη βιδών
AlienHack - Τρι 06 Μάρ 2012, 09:22:08
Θέμα δημοσίευσης:
Κότσο, απο που εισαι? Αθηνα?? Laughing

ανεβαινεις ποτε θεσσαλονίκη?
kotsos31 - Τρι 06 Μάρ 2012, 11:24:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αθηνα-λαρισα, θεσ/νικη οχι.
TopGear - Τετ 13 Ιούν 2012, 15:51:01
Θέμα δημοσίευσης:
Σκέφτομαι ν'αλλάξω μόνο παραφλού, δεν έχω κάποια διαρροή. Δεν έχω αλλάξει εδώ και 3-4 χρόνια, αν και δεν είδα σημαντική μείωση στη στάθμη ή αύξηση θερμοκρασίας.

-Πόση ώρα χρειάζεται για την αλλαγή;
-Σε κόστος πόσο πάει;
-Βγαίνει ταμπλώ;
-Πόσα λίτρα απαιτούνται;
-Αν γίνει προσεχτικά κι αλλάξω κι αυτά τα τσιμουχάκια που λέτε, θα'ναι οκ μετά ή θα μπλέξουμε με αλλαγή ψυγείου και τίποτα άλλες αηδίες;

Ψάχνω να βρω και στο forum εκείνο το "δυνατό" παραφλού (όχι το πορτοκαλοκόκκινο της Valeo) που είχε προτείνει κάποιος, αλλά δεν το'χω βρει ακόμη. Γιατί διάβασα διάφορα για βγάλσιμο ταμπλώ, σωλήνων κτλ, αλλά ομολογώ πώς όλα ήταν γι'αυτούς που ήδη είχαν διαρροή. Χρειάζεται να γίνουν όλα αυτά;

//Αν έχετε να προτείνετε μάστορα που ξέρει να το κάνει σωστά, πείτε μήπως πάω σ'εκείνον. Ή αν είναι κάποιος από σας μηχανικός, να τον εμπιστευτώ. Smile
Steve - Τετ 13 Ιούν 2012, 22:53:54
Θέμα δημοσίευσης:
Το κάνεις και μόνος σου μέσα σε μισή ώρα.

Τα 3-4 χρόνια, είναι καλά για να το αλλάξεις γιατί έχει "κουραστεί" και δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε. Επίσης θα είναι ευκαιρία μήπως δεις καμιά "λάσπη" ή άλλα καφέ-μαύρα πραματάκια μέσα που θα σου μαρτυρήσουν αν είσαι για αλλαγή φλάντζας κεφαλής.

Δε βγαίνει ταμπλώ.

Ένα 5λιτρο περίπου σε καλύπτει και μένει κι όλας κανα μισό λίτρο αν θυμάμαι καλά. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό που έχει στα Praktiker μάρκας "Guard", με 7-8 ευρώ έχεις καθαρίσει.

Τσιμουχάκια δε θέλει.

Αυτά Very happy
TopGear - Πεμ 14 Ιούν 2012, 15:09:54
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Το κάνεις και μόνος σου μέσα σε μισή ώρα.

Τα 3-4 χρόνια, είναι καλά για να το αλλάξεις γιατί έχει "κουραστεί" και δεν αποδίδει όπως θα έπρεπε. Επίσης θα είναι ευκαιρία μήπως δεις καμιά "λάσπη" ή άλλα καφέ-μαύρα πραματάκια μέσα που θα σου μαρτυρήσουν αν είσαι για αλλαγή φλάντζας κεφαλής.

Δε βγαίνει ταμπλώ.

Ένα 5λιτρο περίπου σε καλύπτει και μένει κι όλας κανα μισό λίτρο αν θυμάμαι καλά. Σου προτείνω ανεπιφύλακτα αυτό που έχει στα Praktiker μάρκας "Guard", με 7-8 ευρώ έχεις καθαρίσει.

Τσιμουχάκια δε θέλει.

Αυτά Very happy


Ωραίος ο παίκτης! Ευχαριστώ!!! Smile Κι απ'ότι καταλαβαίνω, δεν υπάρχει καμία σχέση αυτή η δουλειά με το πρόβλημα του υγρού που στάζει στα χαλάκια.

Το Guard θέλει αραίωση ή όπως είναι; Το ρωτάω γιατί ένα άλλο που είχε προτείνει κάποιος (δε θυμάμαι ποιο), έλεγε πώς παίρνει αραίωση 1-1.

//edit Τελικά το repsol είχαν προτείνει αλλά νταξ, 10 ευρώ/λίτρο; Shocked
Steve - Πεμ 14 Ιούν 2012, 15:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι δεν έχει καμία σχέση με αυτό που στάζει στα χαλάκια.

Δε θέλει αραίωση το Guard Smile
sps - Τετ 20 Ιούν 2012, 10:29:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε ψηλε τι προτεινεις απο το πρακτικερ?
Αυτα με -5 θα εχουν γινει παγακια!
Steve - Τετ 20 Ιούν 2012, 12:56:37
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Ρε ψηλε τι προτεινεις απο το πρακτικερ?
Αυτα με -5 θα εχουν γινει παγακια!
Δεν έγινε στα -15 στο ελατοχώρι και στο Bansko, θα γίνει στα -5; Rolling eyes

Guard είπαμε, πράσινο, δοκιμασμένη λύση 6-7 ευρώ το 4 ( ; ) λιτρο
sps - Τετ 20 Ιούν 2012, 17:01:57
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
sps έγραψε:
Ρε ψηλε τι προτεινεις απο το πρακτικερ?
Αυτα με -5 θα εχουν γινει παγακια!
Δεν έγινε στα -15 στο ελατοχώρι και στο Bansko, θα γίνει στα -5; Rolling eyes

Guard είπαμε, πράσινο, δοκιμασμένη λύση 6-7 ευρώ το 4 (Wink λιτρο
Thumb Left
Stsanoussis - Σαβ 03 Νοέ 2012, 22:11:06
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο και εγω με το rc. Άλλαξα σημερα σωληνάκια και λάστιχα. Ελπίζω να σταματήσει εκει γιατι δεν ψηνομαι καθόλου να βγάλω ταμπλό.
reselie-206 - Παρ 28 Δεκ 2012, 22:48:11
Θέμα δημοσίευσης:
εδώ και 1 χρόνο έσταζε λίγο αλλα μετά σταμάτησε να στάζει και το παράτησα αλλα τώρα πια ξαναξεκίνησε και σήμερα ανακάλυψα οτι έχει ποτίσει η μοκέτα κάτω απο το πατάκι....... Laughing Laughing

1) πώς σκ**α θα καθαρίσει / στεγνώσει τούτο???
2) υπάρχει περίπτωση σκουριάς του πατώματος απο το παραφλού εάν δε στεγνώσει τελείως? δεν βάζω νερό..μόνο παραφλού
Stsanoussis - Πεμ 03 Ιαν 2013, 01:42:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω όλους τους παραπάνω για τα λεφτα που γλίτωσα αλλάζοντας μόνο λαστιχακια και όχι ψυγείο. Εμένα η μοκετα με λίγο carpex έγινε καινούργια. Και άμα βάλεις ζεστό αέρα στα ποδια για δυο τρεις μέρες θα στεγνώσει τελείως.
XIII - Πεμ 17 Ιαν 2013, 17:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
BLACK DREAM έγραψε:
αδελφε πολυ κριμα που ειδα τοσο αργα το προβλημα σου.. Whistling ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα πριν πολυ καιρο..υγρο παραφλου στο πατακι μου και αδειο δοχειο συνεχως...το πηγα προσορινα σε ενα μηχανικο επειδη ο δικος μου ελειπε.μου ειπε οτι εχει τρυπισει το ψυγειο του καλοριφερ και οτι εργατικα και ψυγειο θα κοστιζαν 240 ευρω..μετα απο δυο τρεις μερες που ηρθε ο δικος μου του το πηγα...ξερεις τι ηταν;;; Shocked ακριβως εκει που ακουμπαει το δεξι σου ποδι..διπλα δηλαδη στη σταχτοθηκη,απο τη μεσα μερια εχει κατι σαν διασταυρωση ας το πουμε των σωληνων του ψυγειου...σαν σταυρος κατι..αυτο ''κλεινει'' με τρεις βιδες εκ των οποιων η μια ειχε φυγει,με αποτελεσμα να δημιουργηθει ελαχιστο κενο,αρκετο ομως για να χανει τα υγρα...κοστος επισκευης;;;;εννοειτε ουτε ενα ευρω αφου ολη η δουλεια ηταν 20 δευτερολεπτα....(ασχετα αν εγω του αφησα 20 ευρω γιατι εμεινα παρα μα παρα πολυ ικανοποιημμενος)και τωρα το συμπερασμα.... Wink ο πρωτος μηχανικος,που του το ειχα αφησει απο το πρωι μεχρι το μεσημερι υποτιθεται για να βρει τι φταιει..θα μου εβαζε μια βιδα,εννοειτε οτι δε θα πειραζε τα ψυγεια αφου δεν ειχαν προβλημα και θα εβγαζε 240 ευρουλακια για 1 λεπτο δουλειας..... Evil


Πες μας ποιος είναι ο άτιμος να φυλαγόμαστε!
nido - Δευ 11 Φεβ 2013, 11:11:20
Θέμα δημοσίευσης:
Κάποτε είχα υπόψη μου ένα μαγαζί κάπου κέντρο που είχε ό,τι θες από ο-rings από απλά μέχρι από vyton για καταδυτικές εφαρμογές που δεν ξεραίνονται με τον καιρό όπως τα άλλα - του πήγαινες αυτό που ήθελες και σου έβρισκε.

Έχοντας πειραματιστεί με το δικό μου ψυγιάκι πιστεύω ότι με 2 τέτοια και με άλλες 2 βίδες (αντί μόνο τη "μεσαία" που βάζουν από το εργοστάσιο) θα είναι απολύτως ΟΚ όποιος του χάνει στο σημείο της ένωσης.

Τωρα, πώς την έχουν δει στο εργοστάσιο και βάζουν μόνο τη 1 βίδα, ενώ το ανταλλακτικό έχει άλλες 2.... Λες και το κάνουν επίτηδες...
Evil
Giorgosgti106 - Πεμ 07 Νοέ 2013, 21:49:40
Θέμα δημοσίευσης: ψυγειο καλοριφερ?
καλησπερα παιδια! εχω το ιδιο προβλημα στο 106 μου! δακρυζει παραφλου στο πατακι του συνοδηγου! φαινετε πωσ δακρυζει ο εσωτερικοσ πλαστικοσ σωληνασ του ψυγειου! τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση? παμε για αλλαγη ψυγειου? εχω το gti 2003! αν ξερει κατι καποιοσ παρακαλω ασ ριξει φωσ στην υποθεση!
christos_99 - Σαβ 28 Δεκ 2013, 19:52:33
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα και Χρονια Πολλα!!

Ζητω τα φωτα σας συμφορουμιταρες!!!
Βρηκα κι εγω μουσκεμενη μοκετα και πατακια, και χανω παραφλου. Εχτες ηταν λιγο πεσμενο και συμπληρωσα περιπου 500ml. Μιλησα με γνωστο μηχανικο και μου λεει οτι βγαινει απο κατω το ψυγειο καλοριφερ, δεν χρειαζεται να ανοιχτει ολο το ταμπλο δηλαδη. Τιμη αν ειναι μονο απο κολαρο κι εχει διαρροη απο κει γυρο στο 60αρι με δουλεια και παραφλου κλπ. Αν θελει αλλαγη ψυγειο, με γνησιο valeo, 110-120 μαζι με δουλεια, παραφλου κλπ.

Η τιμη ειναι καλη?? Ποσο παιζουν στην πιατσα γενικοτερα??
Ειναι ευκολο αν το επιχειρησω μονος??
Αυτοκινητο: 206 1,6 16V
PREDATOR_GR - Κυρ 09 Φεβ 2014, 21:08:58
Θέμα δημοσίευσης:
Μια από τα ίδια. . . Υγρασία στο πατάκι οδηγού,προς τα ζξιά στην κονσόλα. . . Αύριο θα ελέγξω βίδες και λαστιχάκια καθώς και την στάθμη παραφλού στο δοχείο. . . Θα επανέλθω με νεότερα από αύριο! Και ο Θεός βοηθός!
vagelis - Δευ 10 Φεβ 2014, 00:04:50
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα σας φιλοι, ηρθε και η σειρά μου με ενα 206 1.4 του 2000 μοντελο. Μια ερώτηση βρε παιδια, το ταμπλο πρεπει να βγει;
την περασμενη εβδομαδα αλλαξα με ενα φιλο μαστορακο τα ορινγκ στο αλλο μου αυτοκινητο που εχω, ενα ξαρα πικασο, οπου δεν χρειαστηκε να βγει ταμπλω παρα μονο το κατω μερος της κονσολας.
Στο 206 ξερει κανεις να μου πει αν πρεπει να βγει ταμπλω η τι πρεπει να βγει τελος παντων;
PREDATOR_GR - Δευ 10 Φεβ 2014, 00:46:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν απατώμαι, αναφέρθηκε νωρίτερα ότι ναι, στο 206 βγαίνει ταμπλό. . . Αν δεν κάνω λάθος..!
vagelis - Δευ 10 Φεβ 2014, 00:55:35
Θέμα δημοσίευσης:
απ'οτι διαβασα δεν ειμαι σιγουρος οτι ηταν στο 206. Το 95% να ειναι τα ορινγκ οπως στο σιτροεν μου. Οπότε σιγουρα δεν χρειαζεται να βγει η βαπορετα, μονο ορινγκ. Απλα δεν ξερω για να εχω προσβαση εκει αν πρεπει να βγαλω το ταμπλω η τι να βγαλω
vagelis - Τετ 12 Φεβ 2014, 01:54:26
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά... έτοιμο το εργαλείο σε ενα φίλο μαστορα κοντά στην Θήβα και χωρις πολλά χρηματα λογω φιλιας και χωρίς να βγει ταμπλό. Τελος καλο ολα καλά
katerina05 - Τρι 04 Μάρ 2014, 19:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπέρα στην παρέα!
αντιμετωπίζω κ γω το ίδιο πρόβλημα κ απότι φαίνεται δεν είμαι η μόνη.
είχα πάει στο συνεργείο για άσχετό λόγο κ την επόμενη μέρα άρχισα να ακούω ένα θόρυβο από νερό κάθε πρωί μόλις έβαζα μπρος με κρύα μηχανή.όχι πολύ νερό,σαν να πέφτει ένα ποτήρι νερό κ μετά σταματούσε.δεν έδωσα σημασία αλλά μετά ανακάλυψα ότι ήταν άδειο το δοχείο παραφλού κ ξαναπήγα συνεργείο.μου το γέμισε κ έβαλε κ ένα στεγανοποιητικό υγρό μήπως κ υπάρχει καμιά ρωγμή κάπου....την επομένη μέρα όταν έστριβα το τιμόνι άκουγα πολλά νερά να κινούνται(μάλλον από καλοριφέρ)κ μετά διαπίστωσα υγρό πατάκι κ το πάτωμα του οδηγού στη μέση ακριβώς κ αυτό υγρό.στο συνεργείο μου είπαν ότι μάλλον είναι από τουσ σωλήνες του καλοριφέρ οπότε να τους αλλά ξουμε κ βλέ΄πουμε ενώ στν αντιπροσωπεία μου είπαν ότι σίγουρα είναι το ψυγείο του καλοριφέρ ότι έχουν κουσούρι τα 206 κ ότι άμα θέλω αλλάζω μόνο τους σωλήνες αλλά σίγουρα θα μου βγάλει πρόβλημα μετά το ψυγείο,τι να κάνω???
κ οι δύο μου κοστολογήσαν γύρω στα 150 κ το ψυγείο στην αντιπροσωπεία μου είπαν 65 (καινούριο)
είμαι εντελώς άσχετη από αυτοκίνητα οπότε όποιος μπορεί ασ βοηθήσει please.
Steve - Τρι 04 Μάρ 2014, 22:03:44
Θέμα δημοσίευσης:
Κατερινάκι μου δυστυχώς ισχύουν αυτά που σου είπανε!

Τί χρονολογία είναι το 206 σου;
katerina05 - Τρι 04 Μάρ 2014, 22:50:00
Θέμα δημοσίευσης:
2000 αλλά ήταν αυτοκίνητο πόλης κ δεν έχει πολλά χιλ.δλδ προτείνεις να αλλάξω κ ψυγείο παρόλου που δεν είναι σίγουρο αν τρύπησε?τα 160 για όλα που μου είπαν (ψυγείο,σωλήνες,παραφλού κ εργατικά)είναι καλή τιμή?
Steve - Τρι 04 Μάρ 2014, 22:57:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το ότι είναι αυτοκίνητο πόλης και δεν έχει πολλά χλμ αναιρείται από την ηλικία που αγγίζει αισίως τα 14 έτη! Όλα τα πράματα φθείρονται, είτε από χρήση είτε από ηλικία Laughing

Καλό είναι να αλλαχθεί λόγω ηλικίας λοιπόν, σύντομα θα χαλάσει.

Τα 160 είναι υπερβολικά καλά αν μιλάμε για το εσωτερικό ψυγείο της καμπίνας που πρέπει να λυθεί όλο το ταμπλώ για να βγει, ενώ είναι σχετικά καλά αν μιλάμε για το εξωτερικό ψυγείο στον χώρο της μηχανής.
RoadRunner122 - Τετ 05 Μάρ 2014, 01:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντα βέβαια υπάρχει και η "λύση" της κατάργησης του καλοριφέρ κάνοντας bypass, απομονώνοντας δλδ το κύκλωμα που παρουσιάζει διαρροή.
+ Δεν κοστίζει τίποτα.
- Δεν θα έχεις θέρμανση στο χώρο των επιβατών.
geo106xs - Τετ 05 Μάρ 2014, 01:55:39
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Πάντα βέβαια υπάρχει και η "λύση" της κατάργησης του καλοριφέρ κάνοντας bypass, απομονώνοντας δλδ το κύκλωμα που παρουσιάζει διαρροή.
+ Δεν κοστίζει τίποτα.
- Δεν θα έχεις θέρμανση στο χώρο των επιβατών.


Αλλο ενα "πλην",οτι το χειμωνα δε θα ξεθολωνει το παρμπριζ,με καμια δυναμη Laughing
katerina05 - Τετ 05 Μάρ 2014, 10:24:40
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας παιδιά!
κ γω νομίζω ότι αυτό με την απομόνωση κ να μην έχεις καλοριφέρ έιναι λύση ανάγκης αλλά δε λέει χωρίς καλοριφέρ.θα μου πεις αν πρέπει να τα δώσεις αλλόύ τα χρήματα τι να κάνεις...
πάντως γνώστες του θέματος μου είπαν ότι μπορείς να βρεις μόνος σου ψυγείο valeo καινούριο με 50 ευρώ κ να πληρώσεις και 50 για εργατικά οπότε σου βγαίνει φθηνότερα...αυτά για τους γνώστες βέβαια...
κ μένα μου φαίνεται καλή η τιμή τα 160 αν κ μου είπαν ότι στο 206 δεν βγαίνει όλο το ταμπλό απλά ανοίγουν απο΄κάτω λίγο την κονσόλα για να βγει το ψυγείο κ ότι είναι μια ώρα δουλείά...το σκέφτομαι γιατί δεν θα ήθελα να δώσω άδικά λεφτά κ το πρόβλημα να είναι στα λαστιχάκια της ένωσηε πχ όπως διάβαζα παραπάνω ή στα orings(ανάθεμά με αν ξέρω τι είναι αυτά)...αλλά λόγω άγνοιας μάλλον θα άλλάξω κ το ψυγείο τελικά για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο..αν κ τα παλιά αυτοκίνητα απότι κατάλαβα πρόσφατα συνέχεια σου βγάζουν διάφορα...ωρε μπλέξιμο!
μπορώ να χρησιμοποιώ το καλοριφέρ στα πόδια μέχρι να το φτιάξω για να στεγνώσει λίγο η μοκέτα ή θα μου βγάλει κ άλλα νερά???
RoadRunner122 - Τετ 05 Μάρ 2014, 13:17:42
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα.
Η απομόνωση του καλοριφέρ, για πολιτικό αυτοκίνητο είναι -όπως είπες- λύση ανάγκης.
Από κει και πέρα, σχετικά με τις τιμές ανταλλακτικών, λογικά στην αντιπροσωπία θα σου αντικαταστήσουν και τα κολάρα (σωληνάκια) που πάνε μέχρι το ψυγείο (?). Εάν ναι, θα πρέπει να συμπεριλάβεις και αυτά στο κοστολόγιο ανταλ/κων.

Παράθεση:
μπορώ να χρησιμοποιώ το καλοριφέρ στα πόδια μέχρι να το φτιάξω για να στεγνώσει λίγο η μοκέτα ή θα μου βγάλει κ άλλα νερά???

Όχι. Ο λόγος είναι απλός: για να λειτουργήσει το καλοριφέρ, να βγάλει δηλαδή ζεστό αέρα, θα πρέπει μέσα από αυτό να κυκλοφορήσει ζεστό νερό. Εάν γίνει κάτι τέτοιο, θα έχεις και πάλι διαρροή οπότε δεν θα κερδίσεις κάτι κι ενδεχομένως να γίνει και μεγαλύτερη η πλημμύρα.
katerina05 - Τετ 05 Μάρ 2014, 16:22:55
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστώ road runner για την απάντηση!
αν κ πρόλαβα κ το δοκίμασα το καλοριφέρ ...ευτυχώς λειτουργεί κανονικά κ στο ζεστό κστο κρύο κ μου έκανε εντύπωση που όσο ήταν σε κίνηση το αυτοκίνητο δεν είχε καμία διαρροή...να πάω να το δω κ όταν κρυώσει?τότε γίνεται η διαρροή?
επίσης με παραξένεψε κ ότι βρήκα λίγο υγρή την μοκέτα κ στο πάτωμα του συνοδηγού(κ πάλι μόνο στη μέση της μοκέτασ).πολύ λιγό΄τερο βέβαια από του οδηγού αλλά όταν υπάρχει διαρροή ψυγείου είναι λογικό να βρέχεται κ η μοκέτα του συνοδηγού?μήπως είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα???έχω μπερδευτεί... Confused
teo106 16v 2001 - Τετ 05 Μάρ 2014, 19:27:45
Θέμα δημοσίευσης:
συνηθως οταν ειναι κρυο χανει ,λογω της συστολης των πλαστικων (σωληνων και o-ring) ... αν χανει αρκετο αντιψυκτικο οπως ισως να φερνει και υγρασια στο πατωμα του συνοδηγου ...
reselie-206 - Τετ 05 Μάρ 2014, 19:54:49
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο χάνει και με ανοιχτό καλοριφέρ. Πάρε 2 κομμάτια χαρτί κουζίνας δίπλωσε τα στα 4 και τοποθέτησε τα κάτω απο το ψυγειάκι του καλοριφέρ. Κάθε 3-4 μέρες άλλαζε τα και έτσι η μοκέτα θα μείνει στεγνή. Προφανώς δεν είναι λύση αλλα μέχρι να το φτιάξεις κάνει δουλειά. Αντιμετώπισα με αυτό το τρόπο 3 μήνες το πρόβλημα εώς ότου άλλαξα orings και διορθώθηκε με 50€.
Steve - Τετ 05 Μάρ 2014, 20:04:22
Θέμα δημοσίευσης:
katerina05 έγραψε:
πάντως γνώστες του θέματος μου είπαν ότι μπορείς να βρεις μόνος σου ψυγείο valeo καινούριο με 50 ευρώ κ να πληρώσεις και 50 για εργατικά οπότε σου βγαίνει φθηνότερα...αυτά για τους γνώστες βέβαια...
κ μένα μου φαίνεται καλή η τιμή τα 160 αν κ μου είπαν ότι στο 206 δεν βγαίνει όλο το ταμπλό απλά ανοίγουν απο΄κάτω λίγο την κονσόλα για να βγει το ψυγείο κ ότι είναι μια ώρα δουλείά...
Θα ήθελα πολύ να γνωρίσω τους γνώστες διότι η διαδικασία για να αλλάξεις το ψυγείο είναι η ακόλουθη

http://www.youtube.com/watch?v=S8s7DrcegDQ

Και πες μου ποιός θα έπαιρνε κάτω από 100 ευρώ... Ειδικά αυτός που θα "ανοίξει από κάτω λίγο την κονσόλα" Laughing

Τα o-rings (λαστιχένιες τσιμούχες) είναι άλλο θέμα Smile
katerina05 - Πεμ 06 Μάρ 2014, 00:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
εντάξει μωρέ έξι λεπτά υπόθεση είναι..το βίντεο Laughing
καλά έχω πάθει πλάκα ...δεν ήξερα ότι πρέπει να ξηλωθούν όλα αυτά ..μιλάμε για πολύ δουλειά ...μόλις έστειλα το βιντεάκι σαυτόν που μου είπε ότι είναι μια ώρα δουλειά .να δω τι θα πει τώρα.

δεν τρέχει από πουθενά ρε παιδιά,έβαλα χαρτιά γύρω γύρω κ το τσέκαρα.ίσως λειτούργησε το στεγανοποιητικό δε ξέρω.δε θα έπρεπε να υπάρχει κάπου διαρροή εμφανής?πως πήγαν τα νερά κάτω απτη μοκέτα ?θα τρελαθούμε? Confused
antonis gsi - Παρ 07 Μάρ 2014, 13:56:39
Θέμα δημοσίευσης:
κ γω αντιμετωπισα παρομοιο θεμα.αλλαγη τα o rings + 1 μπεκ που βουλωσε με κοστος της ταξης των 50 ευρω.
dimisboukis - Πεμ 29 Οκτ 2015, 12:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια πρεπει να εχουν ξεραθει και μενα τα λαστιχακια και βρισκω ελαχιστα νερα στην μοκετα του οδηγου.Επειδη θα αγορασω ανταλλακτικο και θα το φτιαξω μονος μου εχω μια απορια.Υπαρχει τροπος να κοψω καπως τα νερα ετσι ωστε να μην τα κανω ολα μουσκεμα οταν βγαλω τον διπλο σωληνα;Η πρεπει να τα βγαλω τελειως;
Steve - Σαβ 31 Οκτ 2015, 09:33:08
Θέμα δημοσίευσης:
Τα βγάζεις όλα Sad
dimisboukis - Σαβ 31 Οκτ 2015, 11:12:42
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τα βγάζεις όλα Sad

Σταυρο για αρχη προσθεσα μια βιδα γιατι απο 3 που επρεπε να εχει,υπηρχε 1(το ηξερα διαβαζοντας πιο πανω).Δεν ειδα ομως μεγαλη ποσοτητα υγρου στην ενωση των σωληνων.Το αφησα δουλεψε κανα μισαωρο με ανοιχτο το καλοριφερ και δεν εβγαλε ουτε σταγονα(εκανα και εξαερωση).Τωρα το αφησα χωρις το καλυμα απο σφουγγαρι που εχουν οι σωληνες για να το παρακολουθω.Αυτο που με προβληματισε ειναι οτι εβλεπα νερα ακομη και οταν το οχημα ηταν σε ακινησια αλλα και μερικες φορες το καλοκαιρι που προφανως δεν δουλευα καλοριφερ!
dimisboukis - Πεμ 26 Νοέ 2015, 11:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια μια βοηθεια απο καποιον που ξερει!Πηρα χτες τα λαστιχακια που εχει στην ενωση του διπλου σωληνα με σκοπο να τα αλλαξω σημερα.Οπως ειχα πει δεν εχανε υπερβολικη ποσοτητα αλλα δακρυζε.Σημερα πηγα να το παρω και το πατακι του οδηγου(ενα λαστιχενιο σκαφακι που εχω βαλει)ειχε κρατησει μια λιμνη υγρου.Χτες παρεμπιπτοντως εβρεξε παρα πολυ.Ελεγξα μωπως πηρε νερο απο κανα λαστιχο πορτας,τιποτα,και η μοκετα στην πλευρα του ψυγειου-σωληνα καλοριφερ μουσκεμα.Πως γινεται ενω δακρυζε,χτες που εβρεξε να εχασε περρισοτερη ποσοτητα νερου?Μηπως εχει καποιο αλλο κυκλωμα νερου το οποιο να ειναι βουλωμενο οπως π.χ ο νεροχυτης που εχουν καποια?
Steve - Πεμ 26 Νοέ 2015, 14:22:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως στα 9 χρόνια που έχει κλείσει το αμάξι σου έχει σαπίσει πουθενά εκεί από παλαιότερη διαρροή και όντως έχει τρύπα και φέρνει νερά απ' έξω;
dimisboukis - Πεμ 26 Νοέ 2015, 17:54:43
Θέμα δημοσίευσης:
Σταυρο μακαρι να μην ειναι κατι τετοιο.Αν παλι ομως ειναι λογικα θα ειναι πισω απο το ταμπλο γιατι ολα τα αλλα σημεια τα εχω ελεγξει.Σκεφτομαι για αρχη να βγαλω το μαυρο πλαστικο καλυμα κατω απο τους υαλοκαθαριστηρες και να δω μηπως κατι εχει βουλωσει-σαπισει εκει κατω απο φυλλα κ.τ.λ. γιατι απο κει περνανε πολλα νερα(στο τελειωμα του παρμπριζ)
TERIS_206 - Παρ 27 Νοέ 2015, 23:41:33
Θέμα δημοσίευσης:
Τσαμπα θα το βγαλεις δεν εχει κατι να βουλωσει.το εχω κανει και εγω προσοχη στα κλιπσακια απο τον ηλιο σπανε για πλακα.
christos_99 - Δευ 14 Δεκ 2015, 13:02:18
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα φιλοι μου,
Και σε μενα εχει προβλημμα, το θεμα ειναι οτι απο περυσι τον χειμωνα που το πηρα πρεφα οτι χανει, ολο το χρονο που δεν αναψα καλοριφερ δεν εχασε σχεδον καθολου υγρο, τωρα που αρχισαν τα κρυα και δουλεψα καλοριφερ χανει παλι. Λογο οικονομικων δυσκολιων αυτη την περιοδο (τελη κλπ) δεν μπορω ακομη να φτιαξω. Επειδη ειμαι και φανταρος επρεπε οπωσδηποτε να συμπληρωσω, στη μοναδα που υπηρετω μου εδωσαν γλυκολη την οποια αρεωσα με νερο σε ενα μπουκαλι Βικος, βαλαμε 25% γλυκολη- 75% νερο (περιπου με το ματι) για μεχρι να παω στο πλησιεστερο συνεργειο και να την αντικατασω με αντιψυκτικο. Το αυτοκινητο θα ειναι μεσα στη μοναδα ακινητοποιημενο μεχρι το Σαββατο που ξεκιναει η αδεια μου και θα πρεπει να το παρω απο κει. Δεν εχει κανει ουτε 1 χιλιομετρο με γλυκολη, μονο εξαερωση του εκανα, το αφησα να δουλεψει μεχρι που δουλεψε το βεδιλατερ και εκανε κυκλωμα το νερο, αφου αρχισε να φερνει φουσκαλες στο παγουρι το εσβησα.

Το θεμα μου τωρα ειναι να το επιστρεψω με γλυκολη ή θα τρυπησει τα κολαρα ή οποιαδηποτε αλλη ζημια μπορει να προκυψει μετα απο αυτο..? ? Αποσταση περιπου 25 χλμ
nick_ls - Δευ 01 Φεβ 2016, 13:37:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ψάχνοντας το πρόβλημα μου, μ' έβγαλε εδώ ο γούγλης. Λίγη υγρασία στο πατάκι και σε μένα, γλου γλου τρεχούμενα νερά πίσω από το ταμπλό. Όλα αυτά μετά από αλλαγή θερμοστάτη και παραφλού. Αύριο η διάγνωση.
NPIL - Δευ 12 Δεκ 2016, 15:42:39
Θέμα δημοσίευσης:
Και μενα μια απο τα ιδια, εχανε παραφλου , με το που ανοιγα το καλοριφερ , και το πηγα και μου ειπαν αλλαγη ψυγειου .
Θα ηθελα να ρωτησω , επειδη εμενα ειναι 307/2007/1.6 ,μου ειπε ο μαστορας 140 (με valeo) με παραφλου , καλη η τιμη ?
παιζει ρολο που εχω clima ? στο ειδος ψυγειου που θα επιλέξω , αλλα λενε με χειροκινητη ρυθμιση
michaeldim96 - Τετ 18 Ιαν 2017, 10:12:56
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα, παρατήρησα πως και σε εμένα στάζει στη θέση του οδηγού. Γνωρίζεις κάποιος την διαδικασία να το επιδιορθώνω; θα πρέπει να βγει όλη η κονσόλα ή μπορώ και αλλιώς;
RoadRunner122 - Τρι 19 Μάρ 2019, 19:22:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα, οποιος γνωριζει απανταει πλιζ:
1) Ψυγειακι μαρκας Valeo ή Nissens (ή αλλο...) ;
2) Κοστος σωληνωσεων (το πλαστικο κομματι απο καθρευτη μεχρι ψυγειακι)
3) Απαιτειται αφαιρεση ταμπλω ή ξεσυρταρωνει χωρις; Στο yt υπαρχει guide που το αφαιρει χωρις να βγει ταμπλω αλλα ειναι αγγλικο (δεξιοτιμονο).

Ααααυτα. Μερσι Wink
TERIS_206 - Τετ 20 Μάρ 2019, 02:58:54
Θέμα δημοσίευσης:
Το δικο του ειναι το behr.Διαλεξε να εχει και τις 3 βιδες μεσα γιατι τα δικα μας εχουν μονο 1.Συνηθως η σωληνα απο το μοτερ προς τα μεσα δεν παθαινει κατι και το ψυγειο αν πιανουν τα χερια σου βγαινει συρταρωτο χωρις αφαιρεση ταμπλο.
Steve - Τετ 20 Μάρ 2019, 22:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
1) Valeo
2) Δε θυμάμαι
3) Με λίγο ζόρι ξεσυρταρώνει χωρίς να βγει το ταμπλώ
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr