PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις - 28/10/1940

crusader - Παρ 28 Οκτ 2005, 10:29:29
Θέμα δημοσίευσης: 28/10/1940
Γεγονότα και δηλώσεις πρωταγωνιστών (Για να μην ξεχνάμε..)

**Σημειώστε ότι η Ελλάς είναι η μοναδική χώρα που αναγκάστηκε να αντιμετωπίσει τους στρατούς τεσσάρων χωρών ταυτόχρονα, Αλβανίας, Ιταλίας, Γερμανίας, και Βουλγαρίας.


ΗΜΕΡΕΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ
Ελλάς: 219
Νορβηγία 61
Γαλλία 43 [Η υπερδύναμη της εποχής]
Πολωνία 30
Βέλγιο 18
Ολλανδία 4
Γιουγκοσλαβία 3
Δανία 0 μέρες.[ Οι Δανοί παραδώθηκαν σε έναν μοτοσικλετιστή του Χίτλερ ο οποίος μετέφερε στον Δανό βασιλιά αίτηση του Χίτλερ για διέλευση των ναζιστικών στρατευμάτων, ο Δανός βασιλιάς σε ένδειξη υποταγής παρέδωσε το στέμμα του στον μοτοσικλετιστή για να το πάει στο Βερολίνο και στον Χίτλερ……………….]
Τσεχοσλοβακία 0
Λουξεμβούργο 0

ΑΝΘΡΩΠΙΝΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ
Οι νεκροί Ελληνες στρατιώτες ανήλθαν κατά την διάρκεια των 219 ημερών στους 13.676.

Συνολικες απώλειες σε ποσοστό επί του πληθυσμού (εκτελέσεις, κακουχίες, μάχες)
Ελλάς 10% (750.000)
Σοβ. Ενωση 2,8%
Ολλανδία 2,2%
Γαλλία 2%
Πολωνία 1,8%
Γιουγκοσλαβία 1,7%
Βέλγιο 1,5%



ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΩΝ
Πηγή:Ανθολόγιον Πατριδογνωσίας, Μενελάου Παγουλάτου

Κάρολος ντέ Γκώλ, Charles de Gault 1890-1970
Πρόεδρος τής Γαλλικής Δημοκρατίας 1958-1969, αρχηγός τής Γαλλικής Αντίστασης κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

"Αδυνατώ νά δώσω τό δέον εύρος τής ευγνωμοσύνης πού αισθάνομαι γιά τήν ηρωική αντίσταση τού Λαού καί τών ηγετών τής Ελλάδος."
(Από ομιλία του στό Γαλλικό Κοινοβούλιο μετά τήν λήξη τού Β' Παγκοσμίου Πολέμου.)


Μωρίς Σουμάν, Maurice Schumann 1911-1992
Υπουργός των εξωτερικων τής Γαλλίας 1969-1973, Μέλος τής Γαλλικής Ακαδημίας 1974

"Η Ελλάδα είναι τό σύμβολο της μαρτυρικής υποδουλωμένης, ματωμένης, αλλά ζωντανής Ευρώπης…Ποτέ μιά ήττα δέν υπήρξε τόσο τιμητική γιά κείνους πού τήν υπέστησαν"
(Από μήνυμά του πού απηύθηνε από τό BBC τού Λονδίνου στούς υποδουλωμένους λαούς τής Ευρώπης στίς 28 Απριλίου 1941, ημέρα πού ό Χίτλερ κατέλαβε τήν Αθήνα ύστερα από πόλεμο 6 μηνών κατά τού Μουσολίνι καί έξι εβδομάδων κάτα τού Χίτλερ.)


Στάλιν, Joseph Vissarionovich Tzougasvili Stalin 1879-1953
Αρχηγός τής Σοβιετικής Ενώσεως από τό 1924 έως 1953

"Λυπάμαι διότι γηράσκω καί δέν θά ζήσω επί μακρόν διά νά ευγνωμονώ τόν Ελληνικόν Λαόν, τού οποίου ή αντίστασις έκρινε τόν 2ον Παγκόσμιον Πόλεμον."
(Από ομιλία του πού μετέδωσε ο ραδιοφωνικός σταθμός Μόσχας τήν 31 Ιανουαρίου 1943 μετά τήν νίκη τού Στάλιγκραντ καί τήν συνθηκολόγηση τού στρατάρχου Paulus.)


Μόσχα, Ραδιοφωνικός Σταθμός

"Επολεμήσατε άοπλοι καί ενικήσατε, μικροί εναντίον μεγάλων.Σας οφείλουμε ευγνωμοσύνη, διοτι εκερδίσαμε χρόνο γιά να αμυνθούμε. Ως Ρώσοι καί ως άνθρωποι σας ευχαριστούμε".
(Οταν ο Χίτλερ επετέθη κατά τής Ε.Σ.Σ.Δ.)


Γεώργης Ζουκώφ, Georgy Constantinovich Joucov 1896-1974
Στρατάρχης τού Σοβιετικού Στρατού

"Εάν ό Ρωσικός λαός κατόρθωσε να ορθώσει αντίσταση μπροστά στίς πόρτες τής Μόσχας, νά συγκρατήσει καί νά ανατρέψει τόν Γερμανικό χείμαρρο, τό οφείλει στόν Ελληνικό Λαό, πού καθυστέρησε τίς Γερμανικές μεραρχίες όλον τόν καιρό πού θά μπορούσαν νά μας γονατίσουν. Η γιγαντομαχία τής Κρήτης υπήρξε τό κορύφωμα τής Ελληνικής προσφοράς."
(Απόσπασμα από τά απομνημονεύματά του γιά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο.)


Μπενίτο Μουσολίνι, Benito Mousolini 1833-1945
Πρωθυπουργός τής Ιταλίας 1922-1945

"Ο πόλεμος μέ τήν Ελλάδα απέδειξεν ότι τίποτε δέν είναι ακλόνητον είς τά στρατιωτικά πράγματα καί ότι πάντοτε μάς περιμένουν εκπλήξεις."
(Από λόγο πού εκφώνησε στίς 10/5/1941.)


Αδόλφος Χίτλερ, Hitler 1889-1945
Αρχηγός τού Γερμανικού κράτους 1889-1945

"Χάριν τής ιστορικής αληθείας οφείλω νά διαπιστώσω ότι μόνον οί Ελληνες, εξ' όλων τών αντιπάλων οί οποίοι μέ αντιμετώπισαν, επολέμησαν μέ παράτολμον θάρρος καί υψίστην περιφρόνησιν πρός τόν θάνατον…."
(Από λόγο πού εκφώνησε στίς 4 Μαίου 1941 στό Ράιχσταγκ.)


Σέρ Αντονυ Ηντεν, Sir Robert Antony Eden 1897-1977
Υπουργός Πολέμου καί Εξωτερικών της Βρεταννίας 1940-1945, Πρωθυπουργός της Βρεταννίας 1955-1957

"Ασχέτως πρός ότι θα πούν οι ιστορικοί τού μέλλοντος, εκείνο τό οποίον μπορούμε να πούμε εμείς τώρα, είναι ότι η Ελλάς έδωσε αλησμόνητο μάθημα στόν Μουσολίνι, ότι αυτή υπήρξε η αφορμή τής επανάστασης στήν Γιουγκοσλαβία, ότι αυτή εκράτησε τούς Γερμανούς στό ηπειρωτικό έδαφος καί στήν Κρήτη για έξι εβδομάδες, ότι αυτή ανέτρεψε τήν χρονολογική σειρά όλων τών σχεδίων τού Γερμανικού Επιτελείου καί έτσι έφερε γενική μεταβολή στήν όλη πορεία τού πολέμου καί ενικήσαμε."
(Από λόγο του στό Βρετανικό κοινοβούλιο στίς 24/09/1942.)


Τσώρτσιλ, Winston Churchil 1874-1965
Πρωθυπουργός τής Μεγάλης Βρετανίας κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

"Η λέξη ηρωισμός φοβάμαι ότι δέν αποδίδει τό ελάχιστο εκείνων τών πράξεων αυτοθυσίας τών Ελλήνων, πού ήταν καθοριστικός παράγων τής νικηφόρου εκβάσεως τού κοινού αγώνα τών εθνών, κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο, διά τήν ανθρώπινη ελευθερία καί αξιοπρέπειαν."
"Εάν δέν υπήρχε η ανδρεία τών Ελλήνων καί ή γενναιοψυχία τους, ή έκβαση τού Β' Παγκόσμιο Πολέμου θά ήταν ακαθόριστη."
(Από ομιλία του στό Αγγλικό κοινοβούλιο στίς 24 Απριλίου 1941.)

"Μέχρι τώρα λέγαμε ότι οί Ελληνες πολεμούν σάν ήρωες. Τώρα θά λέμε: Οί ήρωες πολεμούν σάν Έλληνες."
(Από λόγο πού εκφώνησε από τό BBC τίς πρώτες ημέρες τού Ελληνοιταλικού πολέμου.)

"Μαχόμενοι οί Έλληνες εναντίον τού κοινού εχθρού θά μοιρασθούν μαζί μας τά αγαθά τής ειρήνης."
(Από λόγο πού εξεφώνησε στίς 28 Οκτωβρίου 1940, όταν επετέθη ή Ιταλία κατά τής Ελλάδας.)


Σέρ Χάρολδ Αλεξάντερ, Sir Harold Leofric George Alexander 1891-1969
Βρετανός Στρατάρχης κατά τόν Β' Παγκόσμιο Πόλεμο

"Δέν θά ήταν υπερβολή νά πούμε ότι ή Ελλάς ανέτρεψε τό σύνολο τών σχεδίων τής Γερμανίας εξαναγκάσασα αυτήν νά αναβάλει γιά έξι εβδομάδες τήν επίθεση κατά τής Ρωσίας. Διερωτώμεθα ποιά θά ήταν ή θέση τής Σοβιετικής Ενώσεως χωρίς τήν Ελλάδα."
(Από ομιλία του στό Βρετανικό κοινοβούλιο στίς 28 Οκτωβρίου 1941.)


Γεώργιος ΣΤ' (1898-1952)
Βασιλεύς τής Μεγάλης Βρετανίας 1936-1952

"Ο μεγαλοπρεπής αγών τής Ελλάδος, υπήρξε ή πρώτη μεγάλη καμπή τού Β' Παγκοσμίου Πολέμου."
(Από λόγο του στο κοινοβούλιον τόν Μάιον 1945.)


Φραγκλίνος Ρούσβελτ, Roosvelt 1882-1945
Πρόεδρος τών Ηνωμένων Πολιτειών Αμερικής 1932-1945

"Εις τήν Ελλάδα παρασχέθη τήν 28ην Οκτωβρίου 1940 χρόνος τριών ωρών διά ν'αποφασίσει πόλεμον ή ειρήνην, αλλά καί τριών ημερών ή τριών εβδομάδων ή και τριών ετών προθεσμία νά παρείχετο, ή απάντησις θά ήτο ή ίδια."
"Οί Έλληνες εδίδαξαν δία μέσου τών αιώνων τήν αξιοπρέπειαν. Οταν όλος ό κόσμος είχε χάσει κάθε ελπίδα, ό Ελληνικός λαός ετόλμησε νά αμφισβητήσει τό αήττητον τού γερμανικού τέρατος αντιτάσσοντας τό υπερήφανον πνεύμα τής ελευθερίας."
(Από ραδιοφωνικό λόγο πού εξεφώνησε στίς 10/6/1943.)

"Ο ηρωικός αγών τού ελληνικού λαού…κατά τής επιθέσεως τής Γερμανίας, αφού τόσον παταγωδώς ενίκησε τούς Ιταλούς στήν απόπειρά τους νά εισβάλλουν στό ελληνικό έδαφος, γέμισε μέ ενθουσιασμό τίς καρδιές τού αμερικανικού λαού καί εκίνησε τήν συμπάθειά του. Πρό ενός καί πλέον αιώνος, κατά τόν πόλεμον τής ελληνικής ανεξαρτησίας, τό εθνος μας…εξέφρασε τήν φλογερή του συμπάθεια γιά τούς Ελληνες καί ευχότανε γιά τήν ελληνική νίκη…"
(Δήλωσή τουστό Υπατο Συμβούλιο τής Αχέπα στίς 25/04/1941, πού μεταδώθηκε ραδιοφωνικά από τόν Λευκό Οίκο.)

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:"10 Απριλίου 1941, μετά τήν Συνθηκολόγησι μέ τήν Γερμανία παραδίδονται τά οχυρά Παλιουριώτες καί Ρούπελ. Οί Γερμανοί εκφράζουν τόν θαυμασμό τους στούς Ελληνες στρατιώτες, δηλώνουν ότι αποτελεί τιμή καί υπερηφάνεια τό ότι είχαν σάν αντίπαλο έναν τέτοιο στρατό καί ζητούν από τόν Ελληνα διοικητή νά επιθεωρήση τόν Γερμανικό στρατό ώς ένδειξι τιμής καί αναγνωρίσεως!Η Γερμανική Σημαία υψώνεται μόνο μετά τήν πλήρη αποχώρηση τού Ελληνικού Στρατού.

"Ενας Γερμανός αξιωματικός τής αεροπορίας εδήλωσε στόν διοικητή τής ομάδος μεραρχιών Ανατολικής Μακεδονίας αντιστράτηγον Δέδεν ότι ό Ελληνικός Στρατός ήταν ό πρώτος στρατός στόν οποίον τά στούκας δέν προκάλεσαν πανικό. “Οι στρατιώται σας’’ είπε, ’’αντί νά φεύγουν αλλόφρονες, όπως έκαναν είς τήν Γαλλία καί τήν Πολωνία, μας επυροβόλουν από τας θέσεις των.’’

Πηγή:ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΓΩΓΗ, τεύχος Απριλίου 2003."


ΑΙΣΧΥΛΟΣ: ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟΙ ΕΜΕΙΣ, (ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ) ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΡΒΑΡΟΥΣ, ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΜΕ ΠΟΤΕ ΤΟ ΠΛΗΘΟΣ ΤΟΥ ΕΧΘΡΟΥ ΣΤΗΝ ΜΑΧΗ
Tiesto - Παρ 28 Οκτ 2005, 12:49:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο Σπυρο! Παρα πολυ ωραιο post! Οπως ειπες, για να μην ξεχναμε...
DimiP - Παρ 28 Οκτ 2005, 16:50:13
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΠΡΑΒΟ! ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ! Thumb right Thumb right

αυτο πραγματικα ειναι το νοημα του : "για να μαθαινουν οι νεοτεροι και να θυμουνται οι παλιοι"

μια μονο διευκρινηση! ειχαν οι Αλβανοι στρατο και μαλιστα επιτεθηκε σε εμας; αφου την Αλβανια την κατελαβαν οι Ιταλοι με μιας.
Sidobre - Παρ 28 Οκτ 2005, 17:23:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εξαιρετικό μήνυμα! ΑΨΟΓΟ!! Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy Worthy


Αν είχα την δυνατότητα θα το έστελνα σε όλο τον κόσμο!
vinman - Παρ 28 Οκτ 2005, 17:54:48
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο Σπυρο...
Αψογος οπως παντα.. Wink
tirokomos - Παρ 28 Οκτ 2005, 23:06:08
Θέμα δημοσίευσης:
Δε μπορω να πω απολυτως τιποτα.....εχω ανατριχιασει ολοκληρος.....Απλα ενα πολυ μεγαλο ευχαριστω σε ολους αυτους που επεσαν στη μαχη για ζησουμε εμεις οπως θα ηθελαν αλλα δεν μπορεσαν οι ιδιοι....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ!
ROM206 - Σαβ 29 Οκτ 2005, 01:59:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μα το θεό ρε Σπύρο το διάβασα αργά το βράδυ και μέχρι να κοιμηθώ θα νιώθω ρίγος σε όλη μου την σπονδυλική στήλη !!!!

Συγχαρητήρια που βρήκες ενα τέτοιο κείμενο το οποίο να εμπένεει υπερηφάνια στον κάθε πραγματικό Έλληνα!!!!!

Περιτό να σου πώ οτι το κείμενο έκανε βόλτα μέχρι τον Ελληνισμό της Αυστραλίας!!!!

Για να μην ξεχνάνε την Πατρίδα τους !!!!
manosm3 - Σαβ 29 Οκτ 2005, 02:05:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μπραβο Σπυρο!!!
Εγω μιαν απορια εχω μονο. Αν πει καποιος ηγετης αλλης χωρας κατι αντιστοιχο στη σημερινη κυβερνηση, τι θα απαντησουν οι κυβερνωντες;
nickzotos - Σαβ 29 Οκτ 2005, 08:49:49
Θέμα δημοσίευσης:
......Για τα αδερφια που χαθηκανε νωρις δεν φτανει μονο της λυπης το τραγουδι....Active Member


οπως ολοι, ετσι και εγω νοιθω πολυ περηφανος που λεγομαι και ειμαι ΕΛΛΗΝΑΣ!!
Υ.Γ. (Για την ΕΛΛΑΔΑ ρε γα**το) Very happy
Stevon - Σαβ 29 Οκτ 2005, 08:59:51
Θέμα δημοσίευσης:







Η σημαιούλα είναι δανεισμένη απο άλλο μέλος ......
DimiP - Σαβ 29 Οκτ 2005, 14:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
κριμα που υπηρξαν τοσες λιγες απαντησεις-σχολια σε ενα εξαιρετικο topic σαν αυτο Confused
μαλλον δεν "συγκινει" και τοσο η ιστορια μας τους Νεο-Ελληνες Confused Crying or Very sad
tirokomos - Σαβ 29 Οκτ 2005, 17:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Πανουσης speaking.... Cool Δυστυχως....
eve - Σαβ 29 Οκτ 2005, 18:00:37
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΛΛΑΔΑ Worthy Worthy Worthy
DRAKE - Σαβ 29 Οκτ 2005, 20:37:17
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
κριμα που υπηρξαν τοσες λιγες απαντησεις-σχολια σε ενα εξαιρετικο topic σαν αυτο Confused
μαλλον δεν "συγκινει" και τοσο η ιστορια μας τους Νεο-Ελληνες Confused Crying or Very sad
Είναι κάτι χειρότερο.... ΠΟΛΛΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ και αυτό είναι που με εξοργίζει...
crusader - Σαβ 29 Οκτ 2005, 20:51:54
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
μια μονο διευκρινηση! ειχαν οι Αλβανοι στρατο και μαλιστα επιτεθηκε σε εμας; αφου την Αλβανια την κατελαβαν οι Ιταλοι με μιας.

Δημήτρη σε αυτό νομίζω έχεις δίκιο.
Το κείμενο το πήρα από ένα φίλο. Ίσως ο συγγραφέας να κάνει λάθος εδώ αλλά και πάλι δεν είμαι 100% σίγουρος ούτε έχω τρόπο να το εξακριβώσω...
manosm3 - Κυρ 30 Οκτ 2005, 00:39:21
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβως επειδη αγαπαω τη χωρα μου (οχι την κυβερνηση και τους κυβερνωντες) το ποσταρα και σσε αλλο φορουμ.
Μερικες φορες οι κυβερνωντες μας κανουν να θελουμε να αλλαξουμε χωρα διαμονης...
tirokomos - Κυρ 30 Οκτ 2005, 01:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε να εμφανιστουν καποτε και αυτοι οι Ε μπας και δουμε καμια ασπρη μερα....γιατι....ΠΑΛΙ ΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΚΑΙΡΟΥΣ,ΠΑΛΙ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΘΑ'ΝΑΙ.....
Tiesto - Κυρ 30 Οκτ 2005, 03:00:16
Θέμα δημοσίευσης:
και γω το βαλα στο δικο μας club αλλα με τ απαραιτητα copyrights Wink
Steve - Κυρ 30 Οκτ 2005, 04:11:07
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
κριμα που υπηρξαν τοσες λιγες απαντησεις-σχολια σε ενα εξαιρετικο topic σαν αυτο Confused
μαλλον δεν "συγκινει" και τοσο η ιστορια μας τους Νεο-Ελληνες Confused Crying or Very sad


Μια απάντηση και ένα σχόλιο από εμένα (έτσι, για να μην παραπονιέται ο DimiP Smile ):

Μπράβο στο παληκάρι που έκανε την όλη ιστορική αναδρομή και τα βρήκε όλα αυτά και μας τα έδειξε για να μαθαίνουμε Wink
Miltellas - Κυρ 30 Οκτ 2005, 04:28:01
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
DimiP έγραψε:
μια μονο διευκρινηση! ειχαν οι Αλβανοι στρατο και μαλιστα επιτεθηκε σε εμας; αφου την Αλβανια την κατελαβαν οι Ιταλοι με μιας.

Δημήτρη σε αυτό νομίζω έχεις δίκιο.
Το κείμενο το πήρα από ένα φίλο. Ίσως ο συγγραφέας να κάνει λάθος εδώ αλλά και πάλι δεν είμαι 100% σίγουρος ούτε έχω τρόπο να το εξακριβώσω...


Οι Αλβανία δεν κατακτήθηκε από τους Ιταλούς κι ούτε παραδόθηκε. Πρακτικά σνεργάστηκε μαζί τους προσφέροντας αμαχητί γη και ύδωρ.
GIANNIS206 - Κυρ 30 Οκτ 2005, 09:04:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ελλάς!!
teodor_v - Κυρ 30 Οκτ 2005, 10:24:49
Θέμα δημοσίευσης:
Worthy
-=N4X=- - Κυρ 30 Οκτ 2005, 13:29:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μια-δυο δηλωσεις τις ειχα διαβασει παλιοτερα αλλα ποτε δεν περιμενα οτι υπηρχαν τοσοι πολλοι που μιλησαν ετσι για τον Ελληνικο λαο.
Κραταω την δηλωση του Χιτλερ που θεωρω κ σημαντικοτερη στο μυαλο μου, κ συνεχιζω να νιωθω περηφανος για Τους Προγονους μας!
DimiP - Κυρ 30 Οκτ 2005, 18:45:50
Θέμα δημοσίευσης:
για να πω κατι τελευταιο, θα ηθελα να εκφρασω τη θλιψη μου γιατι ολοι αυτοι οι πρωταγωνιστες του Β Παγκ.πολεμου που μιλησαν δημοσια με τοσα καλα λογια για τους Ελληνες που πολεμησαν στο Β Παγκοσμιο, αφησαν διαδοχους τις επομενες γεννιες τους οι οποιες σε καμια υποληψη δεν εχουν τους Ελληνες και ουτε και θυμουνται τα λογια των προγονων τους.
καμια φορα σκεφτομαι οτι οντως μας ξεχασαν.
Evil
crusader - Κυρ 30 Οκτ 2005, 19:01:39
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πειράζει...

Όταν ξαναχρειαστεί (που δεν το εύχομαι) θα μας ξαναθυμηθούν...
manosm3 - Κυρ 30 Οκτ 2005, 22:59:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ψιλοασχετο αλλα, το ξερετε οτι η μητερα του Χιτλερ τελευταια στιγμη δεν εκανε την εκτρωση που ειχε προγραμματισει; Το ειχα διαβασει στο ΒΗΜΑgazino σε ενα αρθρο που ελεγε πώς καποιες στιγμες αλλαζουν ολη την ιστορια πανω στον πλανητη.
tirokomos - Δευ 31 Οκτ 2005, 18:47:42
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη για μια λαθος αποφαση.....αλλαξε ο κοσμος???? Ε Λ Ε Ο Σ ! ! !
Lef205 - Δευ 31 Οκτ 2005, 20:46:47
Θέμα δημοσίευσης:
tirokomos έγραψε:
Δηλαδη για μια λαθος αποφαση.....αλλαξε ο κοσμος???? Ε Λ Ε Ο Σ ! ! !

μια στιγμη μπορει να αλλαξει μια ολοκληρη ζωη.Στη συγκεκριμενη περιπτωση χαθηκαν και αλλαξαν οι ζωες πολλων ανθρωπων.
Το θεμα ειναι να ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ γιατι σιγουρα ολοι μας εδω μεσα οπως πολλοι Ελληνες ειχαμε παππουδες που πολεμησαν.

Υ.Γ αναθεμα αν οι μισοι απο τους Ελληναρες που φυγαμε το τριημερο της 28ης γνωριζουν τι εγινε τοτε, εστω και επιγραμματικα.
tirokomos - Δευ 31 Οκτ 2005, 20:48:04
Θέμα δημοσίευσης:
Πες τα,πες τα!!!Μαζι σου! Wink
Tomcat - Τρι 01 Νοέ 2005, 00:58:48
Θέμα δημοσίευσης:
tirokomos έγραψε:
Δηλαδη για μια λαθος αποφαση.....αλλαξε ο κοσμος???? Ε Λ Ε Ο Σ ! ! !


Για άλλη μια φορά η θεωρία του ΧΑΟΥΣ Επαληθεύεται.... Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
fallen_angel82 - Πεμ 03 Νοέ 2005, 11:58:08
Θέμα δημοσίευσης:
Worthy Worthy Worthy
Αν και άργησα γιατί τώρα το διάβασα, θέλω να πω πολλά ευχαριστώ στο Σπύρο. Είχα καιρό να νιώσω περήφανος σαν Έλληνας. Και θέλω να πω χιλιάδες ευχαριστώ σε αυτουύς που έπεσαν στο πεδίο της μάχης για να μπορούμε εμείς σήμερα να...οδηγούμε ελεύθεροι τα peugeot μας. Τιμή και δόξα στους Ήρωες!!!
COOL ALEXIS - Πεμ 03 Νοέ 2005, 12:12:00
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Υ.Γ αναθεμα αν οι μισοι απο τους Ελληναρες που φυγαμε το τριημερο της 28ης γνωριζουν τι εγινε τοτε, εστω και επιγραμματικα.


Όταν ήμουν στον Εβρο (για στρατιωτικη αναψυχη) στην αναφορά της 28ης έκανε την ερώτηση ο Διοικητής αν ξέρει κανένας τι γιορτάζουμε την σημερινή μέρα!!!
Απο τα 150+ ατομα ένας μονο απάντησε Exclamation

ΥΓ Δεν λεω ποιός...
tirokomos - Πεμ 03 Νοέ 2005, 21:47:16
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Lef205 έγραψε:
Υ.Γ αναθεμα αν οι μισοι απο τους Ελληναρες που φυγαμε το τριημερο της 28ης γνωριζουν τι εγινε τοτε, εστω και επιγραμματικα.


Όταν ήμουν στον Εβρο (για στρατιωτικη αναψυχη) στην αναφορά της 28ης έκανε την ερώτηση ο Διοικητής αν ξέρει κανένας τι γιορτάζουμε την σημερινή μέρα!!!
Απο τα 150+ ατομα ένας μονο απάντησε Exclamation

ΥΓ Δεν λεω ποιός...
Ο στρατος πλεον αποτελει....ΚΑΤΑΣΚΗΝΩΣΗ..... Evil Evil Evil Evil Evil
kanelj - Πεμ 03 Νοέ 2005, 21:50:13
Θέμα δημοσίευσης:
Μονο οσοι εχουν ηδη παει νευριαζουν γιατι τοτε ηταν αλλιως!
Οι αλλοι το χαιρονται Exclamation Cool Cool Cool
tirokomos - Πεμ 03 Νοέ 2005, 22:21:13
Θέμα δημοσίευσης:
Και αυτοι που πηγαν προσφατα,δεν εχει να λεει κατι....στρατος με την εννοια την σωστη ηταν πριν 50 χρονια οταν ο καθενας υπηρετουσα 2,5 χρονια μπορει και παραπανω...τωρα ειναι βοσκοτοπος για πολλα γιδια που αγνοουν τις ριζες,την παραδοση,και την ιστορια τους! Evil Evil Evil
Miltellas - Παρ 04 Νοέ 2005, 01:13:41
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
για να πω κατι τελευταιο, θα ηθελα να εκφρασω τη θλιψη μου γιατι ολοι αυτοι οι πρωταγωνιστες του Β Παγκ.πολεμου που μιλησαν δημοσια με τοσα καλα λογια για τους Ελληνες που πολεμησαν στο Β Παγκοσμιο, αφησαν διαδοχους τις επομενες γεννιες τους οι οποιες σε καμια υποληψη δεν εχουν τους Ελληνες και ουτε και θυμουνται τα λογια των προγονων τους.
καμια φορα σκεφτομαι οτι οντως μας ξεχασαν.
Evil


Μα εκείνη την εποχή οι ίδιοι δεν ήταν που μας έσπρωξαν στον εμφύλιο πόλεμο; Ξέρετε πόσοι "βαπτίστηκαν" τότε κομμουνιστές χωρίς να έχουν ξανακούσει την λέξη ή το νόημά της; Και μετά το '48 που κυνηγήθηκαν ανελέητα; Μια χαρά τα κατάφεραν οι "φίλοι" μας οι Αμερικανορωσοάγγλοι...
Οι Έλληνες πολέμησαν για μια ελεύθερη Ελλάδα, για να μην υποδουλωθούν στους Γερμανούς και στο τέλος υποδουλώθηκε στους Αμερικανούς και τα τσιράκια τους!
Είμαστε τόσο υποδουλωμένοι και ασήμαντοι που δεν ενδιαφέρονται καν για τις απόψεις μας, τις οποίες μπορούμε πλέον και να τις διατυπώνουμε και δημοσίως (να μπορούμε και να εκτονωνόμαστε ακίνδυνα)! Crying or Very sad
COOL ALEXIS - Σαβ 05 Νοέ 2005, 10:43:27
Θέμα δημοσίευσης:
tirokomos έγραψε:
Και αυτοι που πηγαν προσφατα,δεν εχει να λεει κατι....στρατος με την εννοια την σωστη ηταν πριν 50 χρονια οταν ο καθενας υπηρετουσα 2,5 χρονια μπορει και παραπανω...τωρα ειναι βοσκοτοπος για πολλα γιδια που αγνοουν τις ριζες,την παραδοση,και την ιστορια τους! Evil Evil Evil


Δεν διαφωνώ Exclamation

Αλλά τόσα γίδια δεν το περίμενα Shocked

Ειδικά σε ένα τέτοιο θέμα Twisted evil
tirokomos - Σαβ 05 Νοέ 2005, 17:32:56
Θέμα δημοσίευσης:
Aυτο που εννοουσα ειναι οτι υπαρχουν πολλα παιδια που κατατασονται στο στρατο μας διοτι νιωθουν περηφανοι που ειναι ελληνες,οπως και θα επρεπε για πολλους αλλους,και με την παρουσια τους αποδιδουν φορο τιμης στην δοξασμενη μας πατριδα αλλα και σε αυτους που εχυσαν το αιμα τους και στερηθηκαν σπιτια και οικογενειες για να ειμαστε σημερα ελευθεροι εμεις...Υπαρχει ομως ακομη μια μεριδα πολλων αναιθητων και ανιστοριτων που δεν τους ενδιαφερει κατι τετοιο...Συμφωνω οτι ετσι οπωες εχει γινει πλεον ο στρατος μας δεν ειναι να πηγαινει κανεις γιατι μονο χαμενος χρονος ειναι αλλα εξαρταται παντα απο την οπτικη γωνια που το βλεπει ο καθενας.Αν το δεις με τον τροπο που περιεγρψα παραπανω,ως φορο τιμης δηλαδη,ειναι χρεος του καθε ελληνα να καταταχτει!Υπενθυμιζω οτι ολοι οι μεγαλοι μας ηρωες αν σκεφτονταν οπως σκεφτονται πολλοι τωρα....θα ημασταν ακομη υποδουλωμενοι,χωρις κανενα απολυτως δικαιωμα!Με την προηγουμενη μου δημοσιευση δεν ηθελα να θιξω καποιον απο εδω που εκτελει την στρατιωτικη του θητεια γι΄αυτο και η απαντηση του Steve την θεωρω απαραδεκτη λογω υφους προς αυτα που εγραψα...Ουτε μαλ**ας ειμαι οπως με αποκαλεσε ουτε ιστοριοδιφης...απλα ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας και λυπαμαι και στεναχωριεμαι για ολα αυτα που τραβαει το εθνος μας εξαιτιας της ηλιθιοτητας μερικων..... Evil Evil Evil
Baphomet - Σαβ 05 Νοέ 2005, 20:21:18
Θέμα δημοσίευσης:
*** τα άσχετα Posts διαγράφηκαν και ας προσπαθήσουν κάποιοι, τουλάχιστον σε αυτό το τοπικ να δείξουν αυτοσυγκράτηση των εφηβικών ορμών τους... έτσι για σεβασμό σε αυτούς που χάθηκαν τότε... Wink
manosm3 - Κυρ 06 Νοέ 2005, 02:27:49
Θέμα δημοσίευσης:
tirokomos έγραψε:
Aυτο που εννοουσα ειναι οτι υπαρχουν πολλα παιδια που κατατασονται στο στρατο μας διοτι νιωθουν περηφανοι που ειναι ελληνες,οπως και θα επρεπε για πολλους αλλους,και με την παρουσια τους αποδιδουν φορο τιμης στην δοξασμενη μας πατριδα αλλα και σε αυτους που εχυσαν το αιμα τους και στερηθηκαν σπιτια και οικογενειες για να ειμαστε σημερα ελευθεροι εμεις...Υπαρχει ομως ακομη μια μεριδα πολλων αναιθητων και ανιστοριτων που δεν τους ενδιαφερει κατι τετοιο...Συμφωνω οτι ετσι οπωες εχει γινει πλεον ο στρατος μας δεν ειναι να πηγαινει κανεις γιατι μονο χαμενος χρονος ειναι αλλα εξαρταται παντα απο την οπτικη γωνια που το βλεπει ο καθενας.Αν το δεις με τον τροπο που περιεγρψα παραπανω,ως φορο τιμης δηλαδη,ειναι χρεος του καθε ελληνα να καταταχτει!Υπενθυμιζω οτι ολοι οι μεγαλοι μας ηρωες αν σκεφτονταν οπως σκεφτονται πολλοι τωρα....θα ημασταν ακομη υποδουλωμενοι,χωρις κανενα απολυτως δικαιωμα!Με την προηγουμενη μου δημοσιευση δεν ηθελα να θιξω καποιον απο εδω που εκτελει την στρατιωτικη του θητεια γι΄αυτο και η απαντηση του Steve την θεωρω απαραδεκτη λογω υφους προς αυτα που εγραψα...Ουτε μαλ**ας ειμαι οπως με αποκαλεσε ουτε ιστοριοδιφης...απλα ειμαι περηφανος που ειμαι ελληνας και λυπαμαι και στεναχωριεμαι για ολα αυτα που τραβαει το εθνος μας εξαιτιας της ηλιθιοτητας μερικων..... Evil Evil Evil

Αυτους τους ηλιθιους ομως εμεις τους ψηφιζουμε. Ας τα λουστουμε...ΘΑ μου πειτε τωρα ποιος ειναι ικανος να ψηφισουμε...Κανενας! Evil Evil Evil
tirokomos - Κυρ 06 Νοέ 2005, 02:46:59
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω οτι οι μεχρι τωρα κυβερνησεις εχουν κανει τις απιστευτες μαλ***ες αλλα αν ερθεις και στη θεση του εκαστοτε προθυπουργου ο οποιος εκπροσωπει ενα ολοκληρο εθνος,την ωρα που ο αμερικανος εμμεσα σε εκβιασει οτι ειτε θα γινει ετσι η αλλιως ετοιμασου και η παστα ερχεται....τοτε δυσκολα θα ριψοκινδυνεψεις τισ τυχες τοσων ανθρωπων...αυτο που θα επρεπε να κανουμε ειναι ολοι μαζι να πουμε οτι δε παει αλλο!Ειναι δυνατον τα σκοπια να τα ονομασουν ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ????Ε,οχι...αυτο παραπαει...οσο οδυνηρος και αν ειναι ο πολεμος σε πολλους τομεις...για να τιμησουμε τις πραξεις των προγονων μας θα επρεπε να τους πατησουμε κυριολεκτικα κατω και οτι γινει!ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ που εκανε "ανθρωπους" ολα αυτα τα ζωα στον πλανητη με το πνευμα της και τον πολιτισμο της! Worthy Worthy Worthy
brz20 - Κυρ 06 Νοέ 2005, 09:23:20
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω μαζι σου για το θεμα ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!!!!Κανονικα επρεπε ενα καλο πρωι να σηκωσουμε τα μαχητικα απο την Λαρισσα και να τους κανουμε την χωρα τους ενα μεγαλο χωραφι.Αλλα...δεν φταινε αυτοι.Βρησκουν και πατανε σε πλατες αλλου.Αμα εχεις τον Νο1 γκαφατζη του πλανητη για συμαχο προχωρας πολυ καλα και πετυχενεις τα παντα.Αλλα και εμεις παιδια εχουμε δωσει πολλα δικαιωματα στους "φιλους" μας τους αμερικανους.Μια το ευχαριστω για τα Ιμια.Μια το οτι το παιζω ξερφραγο αμπελι για να περνα ο στρατος για να παει προς Σερβια μερια.Αυτο ηταν θεικο.Απο την μια τους στελναμε βοηθεια και απο την αλλη αφηναμε τους ΜΑ*****Σ τους αμερικανους να τους βοβμαρδιζουν.Ακομα ενα ειναι η Σουδα.Μην το ξεχνατε.Σπουδαζω Κρητη και εχω ακουσει οτι οταν τα αμερικανακια βγαινουν τσαρκα στα Χανια νομιζουν οτι ειναι οι κακαο και δερνω της υποθεσης.Ας ηρεμισουν λιγο λεω εγω για δεν θα αργισει κανενας να τους τραβηξει πιστολι καμια μερα.Γενικα η αμερικη μπλεκεται παντου.
Οσο για τον στρατο που ειπες φιλε Χρηστο το βλεπεις πολυ ρομαντικα το θεμα.Παρα πολυ!Ξερεις οτι σε εκτιμω πολυ και στο εχω πει αλλα σε αυτο διαφωνω.Ο στρατος σε μερικα χρονια θα ειναι μισθοφορικος.Και καλα θα κανει γιατι ειναι χασιμο χρονου και χρηματος.Επισης ειναι λαθος να πειστευουμε ακομα οτι καποτε θα εμπλεκουμε σε πολεμο με την Τουρκια ή με την Αλβανια ή οποιαδηποτε αλλη χωρα.Αυτα περασαν.Καθε κριση στο Αιγαιο ή οπουδηποτε αλλου ειναι κολπο για να πουλα η αμερικη οπλα.Βαζει φωτια,ψηνει τους μεν και τους δε οτι για να υπαρχει ασφαλεια πρεπει να υπαρχουν και οπλα πολλα και μετα εμεις το καταπινουμε.Και οσα τους μενουν για να μην τυχον ληξουν τα ριχνουν στο Ιρακ και στις αλλες της Μεσης Ανατολης!Αρα γιατι να φορεσω χακι?Για να πω πως υπηρετησα την μαμα πατριδα?Δηλαδη αυτο περιμενω για να γινω πατριωτης?Να ειμαι καποιος που εχοντας αγκαλια το G3 εκτελει παραγγελματα,να βαραω προσοχες στους ανωτερους,να με στελνουν σε ξενα εδαφη γιατι ετσι θελει ο αμερικανος.Οχι παιδια αν ειναι ετσι ο πατριωτισμος δεν τον θελω.Εγω αλλα με εχουν μαθει γι'αυτο
crusader - Κυρ 06 Νοέ 2005, 09:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω με τον Χρήστο!

Είναι πολύ εύκολο για όλους μας να κατηγορούμε αυτούς που μας κυβερνάνε για όλα τα στραβά που βλέπουμε να γίνονται. Για σκεφθείτε όμως λίγο και τι πιέσεις πρέπει να δέχονται αυτοί οι άνθρωποι από τα "ισχυρά" κράτη, τι διπλωματία πρέπει να χρειάζεται να ασκήσουν κυρίως σε θέματα εξωτερικής πολιτικής και τι παιχνίδια και συμφέροντα μπορεί να παίζονται που δεν τα γνωρίζουμε;
Οι αποφάσεις που θα πάρουν αφορούν ένα ολόκληρο έθνος. Η ευθύνη είναι μεγάλη.

Από την άλλη βέβαια δεν μπορείς να κάνεις συνέχεια υποχωρήσεις για να τα έχεις καλά με όλους γιατί στο τέλος θα μας πατήσουν κάτω...
Όπως π.χ. με τα Σκόπια, μιας και το θίξατε. Αυτό παραπάει!!!
Πρέπει να έχουν τα κότσια να πουν ΟΧΙ. Να πάρουν αυτό το ρίσκο.
Θέματα σαν κι αυτό ΔΕΝ δέχονται διπλωματία, συζητήσεις και υποχωρήσεις. ΤΕΛΟΣ.
Steve - Κυρ 06 Νοέ 2005, 13:15:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εδώ ρε βλέπεις 2 μέτρα παληκάρια στο στρατό και βγαίνουνε Ι3 χωρίς όπλο ή Ι4 για να γλιτώνουνε τις σκοπιές... και μου λες μετά για να σηκωθούμε για αντεπίθεση ΑΝ παρατραβήξουν το σχοινί...?


(14 ώρες σκοπιά μέσα σε 2 μέρες... Rolling eyes και συνεχίζω!)
SnakeMJK - Κυρ 06 Νοέ 2005, 13:18:41
Θέμα δημοσίευσης:
Και καλά αν γίνει πολέμος θα ξυπνήσει ο Μέγας Αλέξανδρος μέσα στον κάθε Ελληνάρα και θα γίνουμε επιτέλους η μεγάλη Ελλάδα (από Πόρτο μέχρι Αφγανιστάν)... και δώρο το κωνσταντινάτο που λέει και ο Βαγγέλης Cool
brz20 - Κυρ 06 Νοέ 2005, 15:13:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια.Τι μεγαλη Ελλαδα μας λετε?Υπαρχουν συνθηκες!Καταλαβετε το.Αυτο δεν γινεται σε καμια περιπτωση.Καλο ειναι να μην προαγουμε τις επεκτατικες τασεις μας.Στην συνχρονη ιστορια η Ελλαδα κρατουσε αμυνα μια ζωη.Εμεις εχουμε μεγαλωσει ετσι.Αφηστε τους επεκτατικους πολεμους.Μη μιλατε για καταστασεις που δεν θα θελατε να ζησετε απο αλλους λαους!Γιατι και ο Μεγας Αλεξανδρος πολεμο εκανε.Δεν πηγε με το γαντι.
teodor_v - Κυρ 06 Νοέ 2005, 15:36:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ο στρατος για την Ελλαδα σημαινει πολλα. Ειναι μια χωρα που εχει περασει πολλα και χρειαζεται τον στρατο της. Επισης ο στρατος ειναι και παραδοση και ειναι ενα κομματι απο την ζωη του καθε αντρα. Οσο και αν εχει μαλακωσει ακομα σου διδασκει πολλα πραγματα. Δεν συμφωνω με τον μισθοφορικο στρατο γιατι μου κανει κατι σαν δημοσιο υπαλληλο! Δεν περιμενω πολλα απο εναν που θα πληρωθει για να υπηρετησει και δεν θα το κανει για την πατριδα αλλα για την τσεπη του! Σκεφτειτε παρελαση με μισφορικο στρατο... Να πληρωνεις καποιους για να τιμησουν την μνημη αυτων που εχασαν την ζωη τους για ολους εμας...
crusader - Κυρ 06 Νοέ 2005, 18:03:04
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Εδώ ρε βλέπεις 2 μέτρα παληκάρια στο στρατό και βγαίνουνε Ι3 χωρίς όπλο ή Ι4 για να γλιτώνουνε τις σκοπιές... και μου λες μετά για να σηκωθούμε για αντεπίθεση ΑΝ παρατραβήξουν το σχοινί...?

Είσαι ακόμα φρέσκος στο στρατό... περίμενε λίγο και θα σου μάθουν ότι σε περίπτωση πολέμου το 1ο πράγμα που θα κάνουμε είναι να "φάμε" τους δειλούς...
Και δεν είναι όλοι έτσι. Όταν πας στα σύνορα θα δεις..
Steve έγραψε:
(14 ώρες σκοπιά μέσα σε 2 μέρες... Rolling eyes και συνεχίζω!)

Κουράγιο, μη μασάς... καλύτερα μάχιμος παρά γιωτάς!!!
STELIOS - Κυρ 06 Νοέ 2005, 18:48:18
Θέμα δημοσίευσης:
teodor_v έγραψε:
Ο στρατος για την Ελλαδα σημαινει πολλα. Ειναι μια χωρα που εχει περασει πολλα και χρειαζεται τον στρατο της. Επισης ο στρατος ειναι και παραδοση και ειναι ενα κομματι απο την ζωη του καθε αντρα. Οσο και αν εχει μαλακωσει ακομα σου διδασκει πολλα πραγματα. Δεν συμφωνω με τον μισθοφορικο στρατο γιατι μου κανει κατι σαν δημοσιο υπαλληλο! Δεν περιμενω πολλα απο εναν που θα πληρωθει για να υπηρετησει και δεν θα το κανει για την πατριδα αλλα για την τσεπη του! Σκεφτειτε παρελαση με μισφορικο στρατο... Να πληρωνεις καποιους για να τιμησουν την μνημη αυτων που εχασαν την ζωη τους για ολους εμας...


Ο στρατος στην Ελλαδα δεν ειναι μισθοφορικος για εναν μονο λογο. Επειδη ειμαστε φτωχη χωρα και δεν μπορουμε να συντηρησουμε πληρωμενο στρατο. Εξαλου οταν μηλαμε για την αμηνα της χωρας σου δεν εχει σημασια αν εισαι μισθοφορς στρατιωτης ή απλα φανταρος, παλι τη χωρα σου υπερασπιζεσαι και θα το κανεις με τον ιδιο ζηλο και στις δυο περιπτωσεις. Εξαλου τι νομιζεις, οτι οι στρατιωτικοι δεν πληρωνονται ??? Τσαμπα κανουν αυτη τη δουλεια ??? Απλα εμεις ως φτωχη χωρα βασιζομαστε στην συνησφωρα των αντρων που εχουν κανει το στρατιωτικο τους. Εξαλου σε περιοδο πολεμου ολοι εμεις που εχουμε κανει φανατροι νομιζεις οτι θα παμε πρωτη γραμμη να πολεμισουμε ??? Ενταξει ναι μερικοι θα παμε αλλα οι περισσοτεροι ειμαστε εκπαιδευμενοι για υποστηρικτικους ρολους, την πραγματικα βρομικη δουλεια την κανουν οι επαγκελματιες, αυτοι που πληρωνονται. Οι εποχες που οι μαχες γινονταν σωμα με σωμα και επικρατουσε αυτος με το μεγαλητερο φιλοτιμο εχουν περασει. Πλεον οι πολεμοι γινονται στα κριφα και με οσο το δυνατο λιγοτερο εμψυχο δυναμικο.
Σε αλλες χωρες που η θυτεια πληρωνεται, ο στρατιωτης δηλαδη ειναι επαγγελμα, ειναι και διαφορετικη η εκπαιδευση. Γιατι υπαρχουν χρηματα και προπαντων οργανωση.
Γιατι τα λεω ολα αυτα? Απλα να δειξω οτι η θητεια που κανουμε εμεις εδω ειναι αναγκαστικο μετρο γιατι πασχουμε πληθησμιακα και οικονομικα ως χωρα. Δηλαδοι ολοι οι μονιμοι του στρατου που εχουν διαλεξει το στρατο ως καριερα θεωρουνται μισθοφοροι και αρα οχι πατριωτες ?
tirokomos - Κυρ 06 Νοέ 2005, 19:28:03
Θέμα δημοσίευσης:
Ξαναλεω οτι το θεμα αυτο ειναι πως το βλεπει κανεις....Εγω δε δεχομαι να μπαινουν ολοι αυτοι οι αξεστοι μεσα στο σπιτι μου για τις εντυπωσεις και για το σπασιμο του τσαμπουκα.... Evil Σε τετοιες περιπτωσεις πιστευω οτι εγω οπως και καθε αλλος δε θα εδειχνε χαρακτηρα...ισχυει "μπηκες σπιτι μου να μου κανεις κακο????Ε θα σε γαμησω!!!!Τερμα...δε προκειται να κατσω να μιλησω!Χαρακτηριστικα σας λεω οτι εχω ενα πολυ καλο μου φιλο ο οποιος ηταν στα ΟΥΚ...μου ειπε οτι οταν οι κωλοτουρκοι μπουκαραν στα Ιμια και ξεφορτωσαν κατι κομαντα,αμεσως αποβιβαστηκαν 2 φουσκωτα με τα "βατραχια" μας οι οποιοι περιμεναν το πρασινο φως για να τους σφαξουν,πραγμα πανευκολο απ'οσο μου ειπε,αλλα επεσε τηλ. απο το Υπουργειο Εθνικης Αμυνης το οποιο εδινε εντολη να φυγουν κατευθειαν για να αποφευχθει ο πολεμος....τα παιδια μας εφυγαν λοιπον απο κει ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣγιατι σε 2 λεπτα θα τους ειχαν αφανισει απο προσωπου γης και δεν τους αφησαν οι δικοι μας!Οταν μου διηγουνταν την ιστορια ανατριχιασα και βουρκωσα απο περηφανια!Να τι παλικαρια εχουμε και αφηνουμε το καθε μαλ**α βαρβαρο να μας κουνιεται.....Γι΄αυτο θα συμφωνησω απολυτα με τα λεγομενα του Teodor....Τωρα Κωνσταντινε,που και γω σε εκτιμω παρα πολυ,οσον αφορα τον Μεγα Αλεξανδρο απλα θελω να σου πω οτι ναι μεν δεν πηγε με το γαντι αλλα οταν πεθανε αυτοι που εκλαιγαν με λιγμους πανω απο το πτωμα του ηταν η οικογενεια του Δαρειου για το χαμο αυτου του μεγιστου ανθρωπου!Θελω να πω οτι αυτους που κυριευσε και εκπολιτισε στο τελος τον αγαπουσαν πιο πολυ ακομα και απο μερικους ελληνες που αμφισβητησαν το οραμα του Μεγιστου Των Ελληνων!Αυτον που ενωσε ολους τους Ελληνες!!!!
STELIOS - Κυρ 06 Νοέ 2005, 20:17:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι οι OΥΚαδες δεν πληρωνωνται απ΄το Πολεμικο Ναυτικο ??? Ποιος δηλαδη ειναι μισθοφορος και ποιος ειναι επαγγελματιας τελικα ??? Εγω θελω να καταληξω στο οτι δεν ηφησταται η εννοια μισθοφορος οταν διαλεγεις ως καριερα την υπερασπιση της πατριδας σου.
tirokomos - Κυρ 06 Νοέ 2005, 21:07:21
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Γιατι οι OΥΚαδες δεν πληρωνωνται απ΄το Πολεμικο Ναυτικο ??? Ποιος δηλαδη ειναι μισθοφορος και ποιος ειναι επαγγελματιας τελικα ??? Εγω θελω να καταληξω στο οτι δεν ηφησταται η εννοια μισθοφορος οταν διαλεγεις ως καριερα την υπερασπιση της πατριδας σου.
Μπερδευεσαι....μισθοφορικος δεν σημαινει οτι μονο ελληνες θα κατατασονται και θα το ασκουν ως επαγγελμα...Καθ'οτι μελος της ευρωπαικης κοινοτητας εχουν το δικαιωμα και ξενοι να καταταχτουν στον ελληνικο στρατο...ειναι μια απο τις παραμετρους του ευρωστρατου...!Ε,λοιπον εγω γιατι να εμπιστευθω τον Χ αλλοδαπο να υπερασπιστει τα πατρια εδαφη?Μη λεμε οτι θελουμε...αλλο πραγμα ο εθνικος στρατος και αλλο ο μισθοφορικος....
brz20 - Κυρ 06 Νοέ 2005, 21:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον παιδια το θεμα ειναι οτι ο στρατος και οτι αλλο εχει επιπεδα του στυλ εγω ειμαι και εσεις πρεπει οταν με βλεπετε να βαρατε προσοχες δεν το γουσταρω καθολου.Γι'αυτο γινονται κομπλεξικοι μετα.Βγαζουν τα σπασμενα.Γενικα πιστευω στην ελευθερια.Και πιστευω ακομα οτι το αν εχεις ή δεν εχεις φορεσει χακι δεν ειναι κριτιριο για να πεις οτι θα υπερασπιστης καλυτερα την πατριδα σου.Οταν ο εχθρος θα σου χτυπησει την πορτα τοτε θα σου βγει αν το εχεις.Δεν στο μαθαινουν πουθενα αυτο.
tirokomos - Κυρ 06 Νοέ 2005, 21:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
Kωστα εχεις πυροβολησει ποτε???
Steve - Κυρ 06 Νοέ 2005, 22:06:27
Θέμα δημοσίευσης:
crusader έγραψε:
Και δεν είναι όλοι έτσι. Όταν πας στα σύνορα θα δεις..


Μπα, ΔΕΝ Cool
brz20 - Δευ 07 Νοέ 2005, 09:29:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι!!!Ειχα σχεση με τα οπλα.Οχι με M1 και G3.Βεβαια εσυ τωρα θες να το πας οτι και καλα αν δεν πας στρατο δεν θα ξερεις πως να πυροβολισεις και τι να κανεις για να προστατευθεις σε τετοιες καταστασεις.Και εγω σου λεω οτι ο ανθρωπος οταν νιωσει οτι πανε να τον πατησουν καποιες αξιες ξυπνανε μεσα του τρελες δυναμεις.Παρε αυτο σαν παραδειγμα.Οταν ειμουν πιο μικρος στο σχολειο ακομα παιζοταν πολυ καβγαδες.Δεν χρειαζοταν να ξερεις πολεμικες τεχνες για να υπερασπισεις τον εαυτο σου.Σου εβγαινε απο μεσα σου.
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 18:24:00
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ναι!!!Ειχα σχεση με τα οπλα.Οχι με M1 και G3.Βεβαια εσυ τωρα θες να το πας οτι και καλα αν δεν πας στρατο δεν θα ξερεις πως να πυροβολισεις και τι να κανεις για να προστατευθεις σε τετοιες καταστασεις.Και εγω σου λεω οτι ο ανθρωπος οταν νιωσει οτι πανε να τον πατησουν καποιες αξιες ξυπνανε μεσα του τρελες δυναμεις.Παρε αυτο σαν παραδειγμα.Οταν ειμουν πιο μικρος στο σχολειο ακομα παιζοταν πολυ καβγαδες.Δεν χρειαζοταν να ξερεις πολεμικες τεχνες για να υπερασπισεις τον εαυτο σου.Σου εβγαινε απο μεσα σου.
Αλλο το ενα αλλο το αλλο....οταν ο αλλος θα σου επιτιθεται απο αποσταση 300 μετρων δε θα περιμενεις ομως να του σκασεις ντουμπλεξ...... Wink Αυτο που θελω να πω ειναι οτι στο στρατο μαθαινεις πραγματα οπως να λυνεις και να ξαναδενεις το οπλο σου σε 1 λεπτο σε περιπτωση εμπλοκης του αλλα και πολεμικες τεχνες πολυ πιο αποδοτικες απ'οτι να παιζεις σφαλιαρες... Wink Εγω παντως εχω πυροβολησει με Βeretta και ταρακουνηθηκα αρκετα,μια αλλη φορα επισης εριξα με καραμπινα και εψαχνα τον ωμο μου 2 μερες....Σε περιπτωση πολεμου δε θα εχεις ουτε 1 λεπτο να τον ψαξεις.Και αυτο διαδασκεσαι στο στρατο οσο χαλια και αν ειναι πλεον. Wink
brz20 - Δευ 07 Νοέ 2005, 18:37:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αλλα οχι να κανω και 2,5 χρονια γι'αυτο.Αυτο που λες περιλαμβανεται στην βασικη εκπαιδευση.6 μηνες δουλεια ειναι.Το παραπανω ειναι ταλεπωρια.Εγω σου ειπα δεν δεχομαι να βαραω προσοχες.Αν ηταν απλα να με παρουν μια μερα και να με πουν ξερεις φιλε ελα να σε μαθω 5 πραγματα για να ξερεις πως θα αντιμετωπισεις καποια κατασταση θα το δεχομουν αλλα να ειμασταν ισοι απεναντι σε ολους.Οχι αυτο που γινεται.Καθε 3 και λιγο αναφορα γιατι δεν βαρεσες προσοχη.Ημαρτον!!!
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 19:04:06
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ναι αλλα οχι να κανω και 2,5 χρονια γι'αυτο.Αυτο που λες περιλαμβανεται στην βασικη εκπαιδευση.6 μηνες δουλεια ειναι.Το παραπανω ειναι ταλεπωρια.Εγω σου ειπα δεν δεχομαι να βαραω προσοχες.Αν ηταν απλα να με παρουν μια μερα και να με πουν ξερεις φιλε ελα να σε μαθω 5 πραγματα για να ξερεις πως θα αντιμετωπισεις καποια κατασταση θα το δεχομουν αλλα να ειμασταν ισοι απεναντι σε ολους.Οχι αυτο που γινεται.Καθε 3 και λιγο αναφορα γιατι δεν βαρεσες προσοχη.Ημαρτον!!!
H ιεαραρχεια υφισταται για τον μοναδικο λογο του οτι πρεπει καποιος πρεπει να κραταει τα ινια και να υπαρχει ταξη...αλλιως θα ηταν ξεφραγο αμπελι...οχι πως δεν ειναι αλλα για τα τυπικα και μονο...δεν γινεται πχ να πας να δουλεψεις καπου και να ειναι ολοι διευθυντες...παντου υπαρχει ιεραρχεια και απο αποψη παλαιοτητας και απο αλλες αποψεις...Ετσι ειναι τα πραγματα δεν μπορουν να αλλαχτουν.Απλα τα δεχεσαι και συμβιβαζεσαι... Wink
gianic - Δευ 07 Νοέ 2005, 19:05:02
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ναι αλλα οχι να κανω και 2,5 χρονια γι'αυτο.Αυτο που λες περιλαμβανεται στην βασικη εκπαιδευση.6 μηνες δουλεια ειναι.Το παραπανω ειναι ταλεπωρια.Εγω σου ειπα δεν δεχομαι να βαραω προσοχες.Αν ηταν απλα να με παρουν μια μερα και να με πουν ξερεις φιλε ελα να σε μαθω 5 πραγματα για να ξερεις πως θα αντιμετωπισεις καποια κατασταση θα το δεχομουν αλλα να ειμασταν ισοι απεναντι σε ολους.Οχι αυτο που γινεται.Καθε 3 και λιγο αναφορα γιατι δεν βαρεσες προσοχη.Ημαρτον!!!


σωστος !! Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 19:12:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια.....καποια πραγματα δε γινεται να τα διδαχτεις σε 1-2 μερες....εχω φιλο ο οποιος οταν υπηρετουσε την θητεια του ειχε παρει ειδικοτητα στις συνδεσεις για τους ασυρματους και στις επικοινωνιες....καταλαβενετε τωρα τι γινεται....οχι τραβα καλωδια εδω οχι σηκωσε το πιατο εκει,οχι ενισχυσε το σημα και κατι τετοια...δεν ειναι ευκολα!Μην μπερδευεστε....ο στρατος δε σε κανει Ραμπο...δε σου λεει οτι παιρνεις το οπλο σημαδευεις ετσι και γ***ς κοσμο!Υπαρχουν πολλες ειδικοτητες σε υποστηρικτικους ρολους.Οπως σαν μαθητες καναμε πολλοι απο εμας χασπι σε ορισμενους καθηγητες οταν μας σφιγγαν το ζωναρι ετσι ειναι και στο στρατο!Δε γινεται σε μια ταξη να ειμαστε ολοι καθηγητες!Απλα πολλες φορες αυτα τα σπασιματα του τσαμπουκα με τις προσοχες και τα τοιαυτα γινονται οπως ειπα για να μαθουν μερικα "μαγκακια" οτι εκει δεν ειναι σχολειο! Wink
gianic - Δευ 07 Νοέ 2005, 19:18:05
Θέμα δημοσίευσης:
ναι ρε χρηστο αλλα το θεμα ειναι αφου την κανεις που την κανεις την αγγαρεια ας ηταν και λιγο ανθρωποι απεναντι σου ...
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 20:29:16
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
ναι ρε χρηστο αλλα το θεμα ειναι αφου την κανεις που την κανεις την αγγαρεια ας ηταν και λιγο ανθρωποι απεναντι σου ...
μαλ**ες? και ψωνισμενοι υπαρχουν παντου....ας μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο καζανι ομως...γνωριζω πολλες περιπτωσεις ατομων που εχουν τις καλυτερες σχεσεις και φιλιες με τους "παλιους" μετα το τελος της θητειας. Wink
STELIOS - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:13:51
Θέμα δημοσίευσης:
Διαβαζω μερικα πραγματα εδω και απορω, εχετε παει στρατο ??? Ή απλα εχετε διαμορφωσει αποψη απο ιστοριες φιλων και πολεμικες ταινιες ???
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:15:13
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Διαβαζω μερικα πραγματα εδω και απορω, εχετε παει στρατο ??? Ή απλα εχετε διαμορφωσει αποψη απο ιστοριες φιλων και πολεμικες ταινιες ???
To δευτερο αλλα χωρις τις πολεμικες ταινιες...
gianic - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:22:19
Θέμα δημοσίευσης:
και γω το δευτερο αλλα κυριως επηρεασμενος απο ταινιες τυπου "λουφα και παραλλαγη" . Laughing
STELIOS - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:26:54
Θέμα δημοσίευσης:
E, oταν πας θα καταλαβεις.... Δεν θα σου εξηγησει κανεις γιατι ειναι ετσι ο στρατος, αλλα αν εχεις ομως τη κρηση και την εξυπναδα θα καταλαβεις γιατι ειναι ετσι που ειναι.
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:33:50
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε το ξερω οτι ειναι τσιρκο αλλα δε γινεται να μη μαθαινεις τιποτα.....τουλαχιστον καποια βασικα...!Και τα δημοσια σχολεια ειναι ΜΠ*****ΛΑ αλλα οι καθηγητες κανουν πως διαδασκουν και κατι.....
gianic - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
ολα μπ*****ο ειναι στην ελλαδα ο στρατος θα γλιτωνε ; ξερω ξερω Off Topic Very happy
STELIOS - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:55:32
Θέμα δημοσίευσης:
Aπλα φαντασου οτι τρεις φορες το χρονο σε καθε ΕΣΩ κατατασωνται 600 με 900 ατομα απο χωριατες, βοσκους και αμορφωτους μεχρι γιατρους και δικηγορους. Αναγκαστικα ακολουθειται μια "ΜΑΖΙΚΗ" εκπαιδευση για ΟΛΟΥΣ. Δεν υπαρχουν τα χρηματα και το δηναμικο να γινει αλλιως. Εξαλου δεν χρειαζεται να γινουν ολοι αυτοι RAMBO και ΟΥΚαδες αφου δεν θα εχουν ποτε τιποτα παραπανω απο απλο υποστηρικτικο ρολο.
Αυτοι που γινονται RAMBO και ΟΥΚαδες και Καταδρομεις και ΛΟΚατζιδες κτλ ειναι συγκεκριμενα ατομα και μονο αυτοι μπορουν να ανταπεξελθουν στην αντιστηχη εκπαιδευση αλλα και το τροπο ζωης.
Τα παντα γινονται για ενα σκοπο, απλα ο φανταρος δεν εχει το σκοπο που εχουν τα ειδικα σωματα που ουσιατικα κανουν ολη τη βρομικη δουλεια. Και δεν θα ειχε νοημα να εκπαιδευτουν ΟΛΟΙ σε τετοιο επιπεδο γιατι απλα δεν υπαρχουν αρκετοι ποροι (οικονομικοι κυριως) για κατι τετοιο.
tirokomos - Δευ 07 Νοέ 2005, 21:58:17
Θέμα δημοσίευσης:
Γι'αυτο ειπα οτι εστω και καποια βασικα ολοι τα μαθαινουν.... Thumb Left
overgr - Δευ 07 Νοέ 2005, 22:16:20
Θέμα δημοσίευσης:
Για τη σημερινή κατάσταση του στρατού φταίμε κυρίως όλοι εμείς οι Έλληνες πολίτες (και δεν εξαιρώ τον εαυτό μου). Που όταν είναι να πάμε στο Στρατό, βάζουμε χίλια δυο βύσματα, για να πάμε στην Αεροπορία, να μη φύγουμε από την πόλη μας, να πάρουμε καλή επιστασία κ.ο.κ. Εμείς με τη συμπεριφορά μας θέλουμε το μπουρδέλο, γιατί μας βολεύει... να πηγαίνουμε παράλληλα στη σχολή μας, να τρώμε τα ντολμαδάκια της μαμάς μας, να πηδάμε τη γκόμενα μας, να παίζουμε με το αμάξι μας... γιατί έχουμε γίνει μαλθακοί και δεν μπορούμε χωρίς όλα αυτά.

Επειδή όμως ο Στρατός είναι μια πραγματικότητα για όλους (ακόμα και για τους Παπακαλιάτηδες συχνά), πρώτα πηγαίντε στο στρατό, βαρέστε προσοχή, φυλάξτε σκοπιά, ακούστε τον κάθε μαλ**α και μετά δικαιούστε να κάνετε όση κριτική θέλετε.

Πηγαίντε στο στρατό - όσο μπουρδέλο και να είναι - και μετά μιλήστε, όχι πριν.
Αν δεν έχεις πάει, δεν μπορείς να έχεις ΚΑΜΙΑ άποψη. Και τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, όλα τα επιχειρήματα περί μη ελευθερίας, μη αναγκαιότητας κλπ κλπ, είναι τρύπια - απλώς ΦΟΒΑΣΑΙ να πας, γιατί δεν θέλεις να χαλάσεις το βόλεμα σου.

Αυτά...
tirokomos - Τρι 08 Νοέ 2005, 00:54:47
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε πραγαματικα.....δε πιστευω οτι θα μπορουσα να τα πω καλυτερα....ειλικρινα RESPECT!!!! Thumb Left
gianic - Τρι 08 Νοέ 2005, 01:36:22
Θέμα δημοσίευσης:
εγω που δε γουσταρω να παω πειραζει ;
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 02:27:12
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
εγω που δε γουσταρω να παω πειραζει ;


Εμένα οχι αλλά γουσταρεις δεν γουσταρεις θα πας.... Wink
brz20 - Τρι 08 Νοέ 2005, 11:13:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εσεις καντε οτι θελετε.Εγω δεν παω!Και το ξερω απο την πρωτη μερα που ηρθα στον κοσμο.Εχω κανει εγχειρηση στην καρδια λογο καποιου προβληματος και μπορω να κανω οτι θελω.Και οταν με ειχε ρωτησει ο γιατρος μου τι χαρτι θελω να συνταξει του ειχα πει να το γλυτωσω.Και στην στρατολογια επιβεβαιωθηκε.Σιγα μη καθησω να ασχοληθω με τους μα***ες του στρατου για 1 χρονο.Υπαρχουν και καλυτερες δουλειες να κανω.Τωρα οσοι απο εσας πηγατε ή θα πατε καλα κανατε.Απλα μη μας το βγαζετε οτι ειναι παραδεισος.Εγω δεν γουσταρω να βαραω προσοχες,ουτε να πειθαρχω σε ανωτερους ασκοπα.Τουλαχιστον να πειθαρχισω στον διευθυντη μιας επιχειρισης να το κανω αν ειναι να παει μπροστα η εταιρια.Ειναι κοινο οφελος.Στο στρατο γιατι?Για να μην μπουν οι τουρκοι?Οι γιατι καποιοι ειναι κομπλεξαρισμενοι και θελουν να επιβαλλονται?
gianic - Τρι 08 Νοέ 2005, 13:40:55
Θέμα δημοσίευσης:
κωνσταντινε εισαι θεος αγορι μου . Very happy
κι εγω εχω προβλημα με την καρδια μου απο τοτε που γεννηθηκα και ισχυει ακριβως το ιδιο .... αντε γειααααααααααα ....
Steve - Τρι 08 Νοέ 2005, 13:46:40
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Διαβαζω μερικα πραγματα εδω και απορω, εχετε παει στρατο ??? Ή απλα εχετε διαμορφωσει αποψη απο ιστοριες φιλων και πολεμικες ταινιες ???


STELIOS έγραψε:
E, oταν πας θα καταλαβεις.... Δεν θα σου εξηγησει κανεις γιατι ειναι ετσι ο στρατος, αλλα αν εχεις ομως τη κρηση και την εξυπναδα θα καταλαβεις γιατι ειναι ετσι που ειναι.


Συμφωνώ Rolling eyes Γι'αυτό και όσοι φίλοι μου με ρωτάνε τους λέω να κρατήσουνε την αναβολή όσο μπορούνε παραπάνω... Confused

STELIOS έγραψε:
Aπλα φαντασου οτι τρεις φορες το χρονο σε καθε ΕΣΩ κατατασωνται 600 με 900 ατομα απο χωριατες, βοσκους και αμορφωτους μεχρι γιατρους και δικηγορους. Αναγκαστικα ακολουθειται μια "ΜΑΖΙΚΗ" εκπαιδευση για ΟΛΟΥΣ. Δεν υπαρχουν τα χρηματα και το δηναμικο να γινει αλλιως. Εξαλου δεν χρειαζεται να γινουν ολοι αυτοι RAMBO και ΟΥΚαδες αφου δεν θα εχουν ποτε τιποτα παραπανω απο απλο υποστηρικτικο ρολο.
Αυτοι που γινονται RAMBO και ΟΥΚαδες και Καταδρομεις και ΛΟΚατζιδες κτλ ειναι συγκεκριμενα ατομα και μονο αυτοι μπορουν να ανταπεξελθουν στην αντιστηχη εκπαιδευση αλλα και το τροπο ζωης.
Τα παντα γινονται για ενα σκοπο, απλα ο φανταρος δεν εχει το σκοπο που εχουν τα ειδικα σωματα που ουσιατικα κανουν ολη τη βρομικη δουλεια. Και δεν θα ειχε νοημα να εκπαιδευτουν ΟΛΟΙ σε τετοιο επιπεδο γιατι απλα δεν υπαρχουν αρκετοι ποροι (οικονομικοι κυριως) για κατι τετοιο.


ΕΣΣΟ και όχι ΕΣΩ φίλτατε Smile Φέτος, στην αεροπορία μπήκανε 4 ΕΣΣΟ, 6000κάτι φαντάροι περίπου.

Ο λόγος ύπαρξης του φαντάρου είναι ... ανύπαρκτος. Ουσιαστικά είσαι αγγαρειομάχος, και σε θέσεις ελαχίστου ευθύνης γιατί αν γίνει κάτι δεν μπορούνε να σε δικαιολογήσουνε. Εδώ λοιπόν μπαίνουνε οι ΕΠΟΠ, ΕΠΥ κλπ. που και βαθμό έχουνε και μπορούνε να φάνε καμπάνες σοβαρές αβέρτα Cool Εμείς την γλυτώνουμε με στέρηση εξόδου για 5-10-15 κλπ ημέρες Cool

overgr έγραψε:
Πηγαίντε στο στρατό - όσο μπουρδέλο και να είναι - και μετά μιλήστε, όχι πριν.
Αν δεν έχεις πάει, δεν μπορείς να έχεις ΚΑΜΙΑ άποψη. Και τουλάχιστον στα δικά μου μάτια, όλα τα επιχειρήματα περί μη ελευθερίας, μη αναγκαιότητας κλπ κλπ, είναι τρύπια - απλώς ΦΟΒΑΣΑΙ να πας, γιατί δεν θέλεις να χαλάσεις το βόλεμα σου.

Αυτά...


Ω ναι! Smile
brz20 - Τρι 08 Νοέ 2005, 16:12:04
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
κωνσταντινε εισαι θεος αγορι μου . Very happy
κι εγω εχω προβλημα με την καρδια μου απο τοτε που γεννηθηκα και ισχυει ακριβως το ιδιο .... αντε γειααααααααααα ....


Ευχαριστω πολυ ρε συ.Επιτελους και καποιος να συμφωνει μαζι μου!!!!!!
Εγω παντως με οσους εχω μιλησει μου εχουν πει αν μπορεις να το γλυτωσεις κανε οτι μπορεις για να μην πας.Και δεν με νιαζει και Ι5 να με βγαλουν.Εξαλου δεν κινηγαω να μπω στο δημοσιο.Και σιγα το σοβαρο χαρτι που ειναι και το απολυτηριο στρατου.Τι επιβεβαιωνει?Οτι ξερεις να σκοτωνεις?Εγω απεχω σε τετοια εκπαιδευση.Οποτε οπως λες και εσυ αντε γειαααααααααααααααααααααα!!!!!!!!!
crusader - Τρι 08 Νοέ 2005, 16:27:31
Θέμα δημοσίευσης:
Αν όντως έχετε σοβαρό πρόβλημα στην καρδιά, έχει καλώς. Πάνω από όλα η υγεία!!

Αν τώρα είναι από αυτά τα προβλήματα που δεν είναι και τόσο προβλήματα αλλά με τη βοήθεια του γιατρού τα κάνουμε τόσα ώστε να πάρουμε απαλλαγή.. τι να πω... εγώ θα ντρεπόμουνα τα παντελόνια που φοράω...
brz20 - Τρι 08 Νοέ 2005, 16:57:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ακου φιλε πριν μιλησεις για θεματα αντρισμου μαθε αυτο.Εγω αυτην την στιγμη ζω απο τυχη!!!!Μεσα σε 6 μηνες με ειχαν παει 3 φορες Αγγλια.Γινομουν σαν το μελανι και το νοσοκομειο στο Λονδινο μου ειχε διαγνωση οτι πασχω απο τετραλογια.Δεν νομιζω οτι ξερεις τι σημαινει αυτη η λεξη.Λοιπον σου λεω μονο αυτο.Τεσσερις παθησεις μαζι.Το 1984 που εγχειριστικα οι γιατροι που με εγχειρισαν(απο τους οποιους ο ενας ηταν ο κ.Γιακουμ(πολυ γνωστος καρδιολογος,επεβλεπε τον Παπανδρεου και ηταν επικεφαλης σε καποια εγχειριση του μαλιστα)ειχαν πει οτι τα ποσοστα που του δινουμε για να ζησει ειναι μολις 5%!!!!!Ο πατερας μου με εβλεπαν ψυχρα σαν να ειμουν μηχανιμα που ηθελε φτιαξιμο.Αρα φιλε μου καλυτερα να βουταμε καλα την γλωσσα στο μυαλο πριν μιλησουμε.Οσο για τα παντελονια που ειπες,δεν ηξερα οτι ο στρατος σε κανει αντρα!!!!Δηλαδη μεχρι που να πας τι εισαι?Φιλε μου μαθε και αυτο οι γυναικες σε κανουν!!!!!
gianic - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:03:13
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Ακου φιλε πριν μιλησεις για θεματα αντρισμου μαθε αυτο.Εγω αυτην την στιγμη ζω απο τυχη!!!!Μεσα σε 6 μηνες με ειχαν παει 3 φορες Αγγλια.Γινομουν σαν το μελανι και το νοσοκομειο στο Λονδινο μου ειχε διαγνωση οτι πασχω απο τετραλογια.Δεν νομιζω οτι ξερεις τι σημαινει αυτη η λεξη.Λοιπον σου λεω μονο αυτο.Τεσσερις παθησεις μαζι.Το 1984 που εγχειριστικα οι γιατροι που με εγχειρισαν(απο τους οποιους ο ενας ηταν ο κ.Γιακουμ(πολυ γνωστος καρδιολογος,επεβλεπε τον Παπανδρεου και ηταν επικεφαλης σε καποια εγχειριση του μαλιστα)ειχαν πει οτι τα ποσοστα που του δινουμε για να ζησει ειναι μολις 5%!!!!!Ο πατερας μου με εβλεπαν ψυχρα σαν να ειμουν μηχανιμα που ηθελε φτιαξιμο.Αρα φιλε μου καλυτερα να βουταμε καλα την γλωσσα στο μυαλο πριν μιλησουμε.Οσο για τα παντελονια που ειπες,δεν ηξερα οτι ο στρατος σε κανει αντρα!!!!Δηλαδη μεχρι που να πας τι εισαι?Φιλε μου μαθε και αυτο οι γυναικες σε κανουν!!!!!


αγορι μου YOU ARE ON FIRE !!!
crusader - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:03:48
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δεν είπα ποτέ ότι ο στρατός σε κάνει άντρα.

Το να προσποιηθείς κάποια ασθένεια όμως για να μην πας στρατό, σε κάνει λιγότερο άντρα..

Ήμουν νομίζω σαφής στον διαχωρισμό.
Προφανώς εσύ δεν ανήκεις σε αυτή την κατηγορία.
brz20 - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:11:34
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω αλλιως το καταλαβα παντως.Οπως και να 'χει αν αυτο αποτελει την συγνωμη σου για το παραπανω την δεχομαι.Επισης θελω να ζητησω συγνωμη για το εντονο υφος αλλα ειλικρινα βγηκα απο τα ρουχα μου.Δεν ανηκω σε αυτην την κατηγορια.Εξαλλου δεν προσπαθησα καθολου για να μου δωσουν την απαλαγη.Μονοι τους με ειπαν οτι με το παρουσιαστω θα μου δωσουν απολυτιριο λογο του ιστορικου μου.Αυτα!!!!
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:23:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια χαλαρωστε λιγο!!!! Τι αντε γεια και ιστοριες ειναι αυτες?????
Οποιος εχει σοβαρο προβλημα υγειας φυσικα και δεν θα παει στρατο αρα τι αντε γεια???? Ειναι σαν να μας λετε καλα να παθετε μ****ες εμεις την γλυτωσαμε. Και ποιος σας ειπε οτι εμεις δεν θελουμε να παμε? Α και Γιαννη αλλο το δεν μπορω να παω στρατο, αλλο το δεν γουσταρω....μη λεμε και οτι θελουμε.... Wink Και δεν ξερω αν εσας σας πειραζει η οχι εμενα παντως δεν γουσταρω να με λενε Ιωτα!
gianic - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:42:56
Θέμα δημοσίευσης:
teodor_v έγραψε:
Ρε παιδια χαλαρωστε λιγο!!!! Τι αντε γεια και ιστοριες ειναι αυτες?????
Οποιος εχει σοβαρο προβλημα υγειας φυσικα και δεν θα παει στρατο αρα τι αντε γεια???? Ειναι σαν να μας λετε καλα να παθετε μ****ες εμεις την γλυτωσαμε. Και ποιος σας ειπε οτι εμεις δεν θελουμε να παμε? Α και Γιαννη αλλο το δεν μπορω να παω στρατο, αλλο το δεν γουσταρω....μη λεμε και οτι θελουμε.... Wink Και δεν ξερω αν εσας σας πειραζει η οχι εμενα παντως δεν γουσταρω να με λενε Ιωτα!


γιατι δεν παιζει να ισχυουν και τα 2 ;
Σ εμενα και τα 2 ισχυουν .
Ε ναι εγω την γλιτωσα τι να κανουμε, κληρονομικα ειναι αυτα .
brz20 - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:43:06
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παλι για το προβλημα μου φιλε δεν με νιαζει τι θα πουμε.Τουλαχιστον θα εχω σοβαρο λογο που δεν θα παω.Οχι σαν καποιου που θελουν να βγαλουν περισσοτερα σεναρια και ισχυριζονται ολα τα κακα του κοσμου για να μην πανε.Αν πρεπει να πας πρεπει να πας.Αν δεν μπορεις ομως....Δεν θα πεθανουμε κιολας.Σωστα?Αν και το θεωρω οτι επρεπε να ειναι μισθοφορικος για πολλους λογους.Και μην νομιζετε οτι δεν θα ειχαμε πολλους.Ισα ισα που θα ηταν και περισσοτεροι.Δεν βλεπετε καθε χρονο ποσο ανεβαινουν οι βασεις για τις στατιωτικες σχολες?Ολοι εκει θελουν.Στα σιγουρα λεφτα.Να καθονται και να τους πληρωνουν.Ημαρτον.
kanelj - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:45:52
Θέμα δημοσίευσης:
tirokomos έγραψε:
Ρε παιδια.....καποια πραγματα δε γινεται να τα διδαχτεις σε 1-2 μερες....εχω φιλο ο οποιος οταν υπηρετουσε την θητεια του ειχε παρει ειδικοτητα στις συνδεσεις για τους ασυρματους και στις επικοινωνιες....καταλαβενετε τωρα τι γινεται....οχι τραβα καλωδια εδω οχι σηκωσε το πιατο εκει,οχι ενισχυσε το σημα και κατι τετοια...δεν ειναι ευκολα


Kαι αυτο τωρα ειναι κακο που πηγε στις διασυνδεσεις??? Shocked
Θα μας τρελανετε!!!

Οσο για μερικους που αρπαζονται με το παραμικρο καλα θα κανουν να ηρεμησουν λιγο... Evil
brz20 - Τρι 08 Νοέ 2005, 17:53:30
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι φιλε δεν ειναι ετσι.Δεν θα μας βγαλουν και που***δες επειδη δεν θα παμε στρατο.Για ηρεμησετε λιγο.Γιατι σαν πολλα λετε χωρις να σκεφτεστε!!!
kanelj - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:00:18
Θέμα δημοσίευσης:
Αααα...επιμενεις εσυ!
Ποιος σε εβρισε παιδακι μου?
σου ειπε κανενας εσενα τιποτα προσωπικα?
Απλα ο Σπυρος ειπε οτι αν δεν εχεις προβλημα σοβαρο και τα κανεις αυτα μονο και μονο για να αποφυγεις την θητεια σου τοτε αυτον δεν ειναι αντρικιο!
Εσυ παλι μας ανελυσες (που δεν χρειαζοταν καθολου) το προβλημα σου και μας εδωσες να καταλαβουμε οτι δεν το εχεις σαν προφαση το προβλημα σου αλλα ειναι σοβαρο!
Τωρα απο κει και περα που σκαλωσες??

Οσο για αυτους που μιλανε χωρις να σκεφτονται....
Αντε γεια! Evil
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:02:57
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
γιατι δεν παιζει να ισχυουν και τα 2 ;
Σ εμενα και τα 2 ισχυουν .
Ε ναι εγω την γλιτωσα τι να κανουμε, κληρονομικα ειναι αυτα .


Εσυ εισαι περιπτωση για αυτο ισχυουν και τα 2.
Αρα οντως μας λες μ****ες καλα να παθετε....
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:05:07
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Εμενα παλι για το προβλημα μου φιλε δεν με νιαζει τι θα πουμε.Τουλαχιστον θα εχω σοβαρο λογο που δεν θα παω.Οχι σαν καποιου που θελουν να βγαλουν περισσοτερα σεναρια και ισχυριζονται ολα τα κακα του κοσμου για να μην πανε.Αν πρεπει να πας πρεπει να πας.Αν δεν μπορεις ομως....Δεν θα πεθανουμε κιολας.Σωστα?


Πολυ πολυ σωστα και συμφωνω αλλα οταν λεω για Ιωτα δεν εννοω αυτους που εχουν προβλημα υγειας... δεν ειμαι τοσο μ....ας.
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Οχι φιλε δεν ειναι ετσι.Δεν θα μας βγαλουν και που***δες επειδη δεν θα παμε στρατο.Για ηρεμησετε λιγο.Γιατι σαν πολλα λετε χωρις να σκεφτεστε!!!


Μηπως τα βγαζεις απο το μυαλο σου??? Ποιος ειπε κατι τετοιο???
gianic - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:11:26
Θέμα δημοσίευσης:
teodor_v έγραψε:
giannis_cc έγραψε:
γιατι δεν παιζει να ισχυουν και τα 2 ;
Σ εμενα και τα 2 ισχυουν .
Ε ναι εγω την γλιτωσα τι να κανουμε, κληρονομικα ειναι αυτα .


Εσυ εισαι περιπτωση για αυτο ισχυουν και τα 2.
Αρα οντως μας λες μ****ες καλα να παθετε....


τη λεξη μ****ς εσυ τη βαζεις εγω δεν ειπα κατι τετοιο.

Βρε σωνει και καλα να παω στρατο Laughing
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:14:10
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
teodor_v έγραψε:
Ειναι σαν να μας λετε καλα να παθετε μ****ες εμεις την γλυτωσαμε....




Ε ναι εγω την γλιτωσα τι να κανουμε, κληρονομικα ειναι αυτα .


Δεν μας λες μαλ**ες? δηλαδη????
christhehealer - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:17:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αν συνεχιστούν οι κοκορομαχίες, το παρόν θα πάρει την άγουσα για τον κάλαθο.

Thank you.

gianic - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:19:43
Θέμα δημοσίευσης:
teodor_v έγραψε:
giannis_cc έγραψε:
teodor_v έγραψε:
Ειναι σαν να μας λετε καλα να παθετε μ****ες εμεις την γλυτωσαμε....




Ε ναι εγω την γλιτωσα τι να κανουμε, κληρονομικα ειναι αυτα .


Δεν μας λες μαλ**ες? δηλαδη????


ααα εχεις προβλημα επικοινωνιας ΜΑΝ .... τελος απο μενα .

παρε κανα μπουζουκι να συνεννοηθεις καλυτερα ... Laughing
crusader - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:20:36
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ λέω να σταματήσουμε εδώ την κουβέντα για τον στρατό.

Ακούστηκαν όλες οι απόψεις, συμφωνήσαμε, διαφωνήσαμε, παρεξηγηθήκαμε.. αλλά έτσι όπως εξελίσσεται η κουβέντα δεν έχει νόημα.

Ας ηρεμήσουμε και ας πάμε παρακάτω!
teodor_v - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:31:22
Θέμα δημοσίευσης:
giannis_cc έγραψε:
teodor_v έγραψε:
giannis_cc έγραψε:
teodor_v έγραψε:
Ειναι σαν να μας λετε καλα να παθετε μ****ες εμεις την γλυτωσαμε....




Ε ναι εγω την γλιτωσα τι να κανουμε, κληρονομικα ειναι αυτα .


Δεν μας λες μαλ**ες? δηλαδη????


ααα εχεις προβλημα επικοινωνιας ΜΑΝ .... τελος απο μενα .

παρε κανα μπουζουκι να συνεννοηθεις καλυτερα ... Laughing


Καλυτερα να μη σου απαντησω σε αυτο....Εκτος απο προβλημα υγειας εχεις και προβλημα συμπεριφορας και καλο θα ειναι να μαθεις να σεβεσαι τους συνομιλητες σου
Baphomet - Τρι 08 Νοέ 2005, 18:36:12
Θέμα δημοσίευσης:
Το τοπικ ήταν επετειακό για την 28η Οκτωβρίου και έχει καταλήξει σε κάτι εντελώς διαφορετικό, το οποίο μάλιστα είναι και αιτία για πολλούς καβγάδες. Κλειδώνει.

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr