PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Το 207 μου καταρρέει!

climbonice - Κυρ 27 Ιούν 2010, 12:02:05
Θέμα δημοσίευσης: Το 207 μου καταρρέει!
Το δικό μου 207cc κλείνει τον Νοέμβριο που μας έρχεται τα 3 χρόνια και μέχρι σήμερα έχει διανύσει περίπου 51,500χλμ.

Μέχρι σήμερα δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο παράπονο. Κάποια στιγμή (στον ενάμιση χρόνο) είχα αλλάξει μια αντλία νερού κι αυτό ήταν όλο. Εντάξει για τους τριγμούς που ακούγονται από παντού δεν το κάνω θέμα αφού έμαθα πια να ζω με αυτούς. Όταν γίνονται καμιά φορά πολύ ενοχλητικοί δυναμώνω λίγο παραπάνω την ένταση στο JBL και όλα καλά!

Από τα 40,000χλμ όμως και μετά νοιώθω πως το αυτοκίνητο έχει αρχίσει πραγματικά να δείχνει σημάδια κατάρρευσης. Περιγράφω τα όσα έχουν συμβεί τα τελευταία 10.000χλμ με χρονική σειρά:

Αρχικά παρατήρησα μια ραγδαία πτώση στην απόδοση των αμορτισέρ. Λες και με το που το κοντέρ έδειξε τα 40,000χλμ σήμανε η λήξη τους. Το αυτοκίνητο παίρνει μεγάλες κλίσεις, χοροπηδάει, βυθίζεται και ανυψώνεται υπερβολικά. Δεν έδωσα και μεγάλη σημασία, είπα εντάξει είναι λίγο νωρίς για να φτάσουν σε αυτήν την κατάσταση αλλά είναι και βαρύ το αυτοκίνητο οπότε καταπονούνται και περισσότερο.

Στη συνέχεια προέκυψε μια διαρροή λαδιού από την τσιμούχα του στροφάλου. Πήγα την άλλαξα, όλα καλά.

Αμ δε, είναι τώρα δύο εβδομάδες που στο άσχετο μου ανάβει μία ένδειξη "Sidebulb(s) fault". Έλεγξα όλες τις λάμπες, τίποτα. Όλες ανάβουν. Χθες όμως έκανε το εξής ανησυχητικό: καθώς οδηγούσα και για ένα δεκάλεπτο συνεχόμενα η ένδειξη αναβόσβηνε συνέχεια συνοδευόμενη από αυτό το εκνευριστικό "μπιπ". Το μυαλό μου τώρα πάει σε βλάβη στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου.

Πάμε τώρα στον άλλο εκνευριστικό ήχο, αυτόν που ακούγεται από τον εμπρός δεξιά τροχό και ο οποίος έκανε την εμφάνισή του τις τελευταίες μέρες. Πρόκειται για ένα εκνευριστικό περιοδικό ήχο ο οποίος μάλιστα είναι μέχρι στιγμής αδύνατο να εντοπιστεί από που ακριβώς προέρχεται. Την Παρασκευή που το πήγα στο συνεργείο αποκλείστηκε το ενδεχόμενο να ακούγεται από τα φρένα ή από τον κινητήρα. Τη Δευτέρα θα το ξαναπάω να δούμε μήπως είναι από κανένα ρουλεμάν στον τροχό και... βλέπουμε.

Τα βάσανα όμως δεν τελειώνουν εδώ. Την περασμένη εβδομάδα μου άναψε ένδειξη για χαμηλή στάθμη λαδιού. Μου φάνηκε περίεργο γιατί είχα συμπληρώσει λάδι πρόσφατα. Ανοίγω το καπό και τι να δω: αναθυμιάσεις (ατμός) καμένου λαδιού έβγαιναν από κάποιο απροσδιόριστο σημείο λίγο κάτω από το καπάκι του κινητήρα (λέω "απροσδιόριστο" γιατί δεν είχα καλή οπτική επαφή. Ξανασυμπλήρωσα λάδι για να το παρακολουθήσω.

Αύριο το πάω για να τα κοιτάξουν όλα αυτά, αλλά η απογοήτευσή μου δεν περιγράφεται. Εν τω μεταξύ την άλλη εβδομάδα φεύγω για διακοπές στη Ζάκυνθο και τον Αύγουστο έχω προγραμματίσει road trip Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία. Για καλό και για κακό έκανα μία συνδρομή στην Express Service τουλάχιστον να έχω κάποιον να με μαζέψει σε περίπτωση που μείνω στο δρόμο.

Νομίζω ότι το καλύτερο που έχω να κάνω είναι να το επισκευάσω και μετά τις διακοπές να το δώσω ανταλλαγή και πάμε γι' άλλα.
franch_power - Κυρ 27 Ιούν 2010, 12:48:48
Θέμα δημοσίευσης:
φίλε μου υπομονή όσο σου έχει μείνει! αλλά το τελευταίο που ανέφερες με την στάθμη λαδιού αν δεν κάνω λάθος μπορεί να είναι κ φλάτζα κεφαλής! (αν δεν κάνω λάθος)
climbonice - Κυρ 27 Ιούν 2010, 12:54:54
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εμένα το μυαλό μου εκεί πηγαίνει (σε καμιά φλάντζα). Θα δούμε αύριο στο συνεργείο.
MAD - Κυρ 27 Ιούν 2010, 13:03:34
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό κουράγιο και περιμένουμε νέα αύριο από τις απαντήσεις που θα σου δώσουν! Rolling eyes
franch_power - Κυρ 27 Ιούν 2010, 14:54:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αν είναι τελικά φλάτζα κεφαλής γύρω στα 350Ε! Confused
climbonice - Κυρ 27 Ιούν 2010, 14:59:04
Θέμα δημοσίευσης:
Γενικά στη σούμα όλων αυτών περιμένω να μου ράψουν καλό κουστουμάκι! Τον Ιούλιο θα του έκανα ούτως ή άλλως και το τρίτο service. Ο κούκος αηδόνι!
drdino - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:15:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αμορτισέρ λογικό είναι να πέσουν στα 40.000, εκτός αν αυτά έχουν γίνει σε εθνική οδό. Τότε ναι, είναι λίγα τα χλμ.

Κάποια λάμπα μάλλον είναι έτοιμη να παραδώσει το πνεύμα, ή δεν κάνει επαφή. Δεν είναι τπτ, απλά πρέπει να ασχοληθείς λίγο να δεις ποιά σου κάνει νερά.

Αν έβλεπες αναθυμιάσεις, μήπως έχει ξεκουμπώσει κανένα σωληνάκι αναθυμιάσεων; Τέσπα, αυτό μαζί με τον θόρυβο του τροχού θα τον κοιτάξουν στο συνεργείο.
climbonice - Τετ 30 Ιούν 2010, 21:18:02
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά ο θόρυβος που ακουγόταν από τον εμπρός δεξιά τροχό, μετά από γρασαρίσματα και ψεκάσματα με σπρέυ, ως δια μαγείας εξαφανίστηκε χωρίς ωστόσο να μάθουμε από που ακριβώς προέρχεται.

Σε ότι αφορά τα λάδια, δεν έχει καεί η φλάντζα ούτε και φαίνεται να υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Μέχρι στιγμής εν τω μεταξύ δεν έχει κάψει σταγόνα. Το πιο πιθανό λέει να είχαν πέσει λάδια στον κινητήρα από την τελευταία αναπλήρωση λαδιού που είχα κάνει και τα οποία κάηκαν προκαλώντας αναθυμιάσεις!(?)

Το σφάλμα "Side lamp(s) fault" συνεχίζει να ανάβει όποτε του καπνίσει αλλά δεν προλάβαμε να το δούμε διεξοδικά γιατί ήθελε χρόνο και δε μπορούσα ν' αφήσω το αυτοκίνητο μέσα.

Οπότε αναχωρώ το Σάββατο για Ζάκυνθο κι ο Θεός βοηθός. Στην επιστροφή ούτως ή άλλως θα το πήγαινα για το τρίτο service οπότε ό,τι είναι θα ελεγχθεί σχολαστικά τότε.
franch_power - Τετ 30 Ιούν 2010, 21:33:39
Θέμα δημοσίευσης:
Εύχομαι να μην προκύψει άλλο πρόβλημα!
MAD - Τετ 30 Ιούν 2010, 23:04:42
Θέμα δημοσίευσης:
Το «κουστούμι» που σου εραψαν πόσο είναι; Laughing Εσυ που φοβοσουν....
android - Τετ 30 Ιούν 2010, 23:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:


Το σφάλμα "Side lamp(s) fault" συνεχίζει να ανάβει όποτε του καπνίσει αλλά δεν προλάβαμε να το δούμε διεξοδικά γιατί ήθελε χρόνο και δε μπορούσα ν' αφήσω το αυτοκίνητο μέσα.


εχεις βαλει πουθενα led?
climbonice - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 07:38:32
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, δεν έχω βάλει LED.

Ευτυχώς δε με χρέωσαν τίποτα! Σε αυτό δεν έχω παράπονο. Βέβαια ακόμη δεν έχουμε τελειώσει. Μένει να εξηγηθεί που πήγε 1 λίτρο λάδι μέσα σε μία εβδομάδα και να σταματήσει να ανάβει αυτή η εκνευριστική ένδειξη για το λαμπάκι.
GeoMel - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 15:36:25
Θέμα δημοσίευσης:
Για την βλαβη ''Side lamp(s) Bulb Faulty'' επειδη μου το εβγαλε και μενα ελεγξε αν τα φωτα των φρενων σου αναβουν κανονικα! Γιατι σε μενα μενουν συνεχεια αναμενα ειτε παταω ειτε οχι φρενο! Στην αρχη νομιζα οτι καηκε καμια λαμπα αλλα ολες ηταν ενταξει μεχρι που καταλαβα οτι ηταν τα φρενα μου.
climbonice - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 18:24:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ούτε αυτό είναι. Τα "stop" ανάβουν και σβήνουν κανονικά.
Gr13 - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 19:13:38
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ λέω δεν μαζευόμαστε όλοι με 207 αμάξια που είχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα(Και είμαστε και πολλοί) και να κάνουμε μια μήνυση στην πεζό η να στείλουμε ονομαστική λίστα παραπόνων.Μπας και τους ταρακουνήσουμε λίγο με τα χάρβαλα που μας πούλησαν για αμάξια.
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 19:29:11
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
Εγώ λέω δεν μαζευόμαστε όλοι με 207 αμάξια που είχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα(Και είμαστε και πολλοί) και να κάνουμε μια μήνυση στην πεζό η να στείλουμε ονομαστική λίστα παραπόνων.Μπας και τους ταρακουνήσουμε λίγο με τα χάρβαλα που μας πούλησαν για αμάξια.
Μπας και τους κλ@σετε μια μάντρα?
Gr13 - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 19:34:43
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Εγώ λέω δεν μαζευόμαστε όλοι με 207 αμάξια που είχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα(Και είμαστε και πολλοί) και να κάνουμε μια μήνυση στην πεζό η να στείλουμε ονομαστική λίστα παραπόνων.Μπας και τους ταρακουνήσουμε λίγο με τα χάρβαλα που μας πούλησαν για αμάξια.
Μπας και τους κλ@σετε μια μάντρα?


Από το να καθόμαστε άπραγοι κάτι είναι και αυτό.Τουλάχιστον θα το ξανασκεφτούνε.Μια ζωή αυτό πληρώνουμε ότι κανένας δεν κάνει τίποτα για το συμφέρον του.
rallaki-1 - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 20:01:24
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
Εγώ λέω δεν μαζευόμαστε όλοι με 207 αμάξια που είχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα(Και είμαστε και πολλοί) και να κάνουμε μια μήνυση στην πεζό η να στείλουμε ονομαστική λίστα παραπόνων.Μπας και τους ταρακουνήσουμε λίγο με τα χάρβαλα που μας πούλησαν για αμάξια.


Εγω είμαι μέσα! Εχουμε και δικηγόρο ΤΣΑΜΠΑ!!
Steve - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 20:02:55
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
Από το να καθόμαστε άπραγοι κάτι είναι και αυτό.Τουλάχιστον θα το ξανασκεφτούνε.Μια ζωή αυτό πληρώνουμε ότι κανένας δεν κάνει τίποτα για το συμφέρον του.
Σε ένα αυτοκίνητο το οποίο μέσα στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του (2007-2008) έκανε ένα εκατομμύριο πωλήσεις πιστεύεις ότι θα κάτσουν να ασχοληθούν με μήνυση? Very happy
mechanic - Πεμ 01 Ιούλ 2010, 21:33:25
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
Steve έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Εγώ λέω δεν μαζευόμαστε όλοι με 207 αμάξια που είχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα(Και είμαστε και πολλοί) και να κάνουμε μια μήνυση στην πεζό η να στείλουμε ονομαστική λίστα παραπόνων.Μπας και τους ταρακουνήσουμε λίγο με τα χάρβαλα που μας πούλησαν για αμάξια.
Μπας και τους κλ@σετε μια μάντρα?


Από το να καθόμαστε άπραγοι κάτι είναι και αυτό.Τουλάχιστον θα το ξανασκεφτούνε.Μια ζωή αυτό πληρώνουμε ότι κανένας δεν κάνει τίποτα για το συμφέρον του.


Φιλε μου να σου πω κατι?
καθαρα απο τεχνικης σκοπιας.
το αμαξακι αυτο ειναι αρκετα καλοφτιαγμενο και εχει δωθει μεγαλο βαρος στην ποιοτητα της κατασκευης του (κατα τα γαλλικα μετρα και σταθμα)
Το να πεσεις σε αστοχια υλικου ειναι το μονο ευκολο αλλα οχι βεβαια συχνο φαινομενο.
Απο εκει και επειτα κατα 80% φταιει η συντηρηση του αυτοκινητου
καθως (οχι μονο για την πεζω)
οι εταιριες δεν ακολουθουν το λεγομενο preventing maintenance
αλλα κινουνται (ειδηκα στην ελλαδα) με γνωμονα το πως θα σε χρεωσουν παραπανω.
για παραδειγμα......
ξερουν οτι τα μοτερ βγαλανε προβλημα στο χρονισμο?
δεν κανουν ανακλυση, αλλα περιμενουν να κλεισει η εγγυηση λεγοντας σου οτι ειναι "φυσιολογικο" και μετα οταν φθασει η κατασταση στο "αμην" θα σου πουνε πληρωσε για να στο φτιαξουμε...
εκει ποιος φταιει? το "σαραβαλο" πεζω
η το after sales blexing?
και αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα καθως το πραγμα τραβαει μακρυτερα..........
εδω η ρενω ειχε 2 εκατομυρια ευρω διαθεσει στην ελληνικη αντιπροσωπια
για το προγραμμμα "καλη θεληση"
ωστε αν σε καποιον τελιωνε η εγγυηση αλλα ειτε ηταν "καλος" πελατης
ειτε ειτε ειτε....
του καλυπτε στο 100% το κοστος της επισκευης
(να σου θυμισω τι ειχε γινει με τους διασημους πολλαπλασιαστες?)
τα λεφτα αυτα οπως και πολλα αλλα απλα φαγωθηκαν απο τους γνωστους αγνωστους...
και ειναι και αλλες εταιριες με απλυτα...
το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει αυτοκινητο
και μηχανημα κατ'επεκταση που να μην βγαζει προβληματα.
ειδηκα οσο μεγαλυτερο βαθμο αποδοσης εχουν
η αν εχεις πεσει σε εποχη που η κατασκευαστρια εταιρια θελει να κανει "οικονομια"....
οπως και να εχει παντως σαραβαλα καλως η κακως δεν βγαινουν στην αγορα,
"σαραβαλο" ειναι το αφτερ sales σερβις
που εχει ως γνωμονα το πως θα μας υπερχρεωνει.



τελος...
Very happy
κατα 20% φταιει και το δικο μας χερακι ποδαρακι κτλ.....
τροπος χρησης
ποιοτητες βενζινης, πειραματισμοι με διαφορους τυπους λαδιου πλην του καταληλου, ιταλικο/γαλλικο-κινεζικο στρωσιμο
και φυσικα τυφλη εμπιστοσυνη σε λαθος ατομα ειτε λεγονται μηχανικοι ειτε δεν ξερω και εγω τι αλλο, οι οποιοι ειτε δυναμωνοντας το η απλα συντηρωντας το, το καημενο περνει την κατω βολτα....

Εγω θα ημουν μεσα
σε μια κινηση οσο αναφορα την ποιοτητα του αφτεr sales
και της αντιμετωπισης μας ως πελατες εκει ναι...
αλλα απο εκει και επειτα και χωρις να εχει να κανει αν εχουμε πεζω η καποια αλλη μαρκα,
δεν θεωρω οτι εχουμε σαραβαλα...




το GTR που εχω στο ματι για αργοτερα
αν κανεις εκινηση με απενεργοποιημενο το traction control
υπαρχουν περιπτωσεις που κουρεψε γραναζια στο σασμαν του.....
τι παει να πει?
να σου αναφερω προβληματα που βγαλανε και βγαζουνε ακριβα αμαξια?
μην την ψαχνεις ενα ποιοτικο και δη σπορ αμαξι εχει αμεση αναγκη ενα καλο σερβις
σε τετοιο βαθμο που θα επρεπε να καθοριζει και τον παραγοντα πιθανης αγορας του η οχι...

franch_power - Παρ 02 Ιούλ 2010, 00:13:43
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίος ο θανάσης έτσι είναι τα πράγματα του βγάζω το καπέλο! Wink +1000000000 Wink
ironman02 - Παρ 02 Ιούλ 2010, 00:19:46
Θέμα δημοσίευσης:
+++ για το after sales... Απλά είναι gtp...Και όχι μόνο στη peugeot αλλά σε πολλές αντιπροσωπίες..

Δε μπορεί το αμάξι να έχει πρόβλημα και να σου λένε είναι φυσιολογικό.

Αυτά είναι εντολές από Γαλλία ήθελα να ήξερα??

............
Gr13 - Παρ 02 Ιούλ 2010, 00:22:21
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Steve έγραψε:
Gr13 έγραψε:
Εγώ λέω δεν μαζευόμαστε όλοι με 207 αμάξια που είχαμε και συνεχίζουμε να έχουμε προβλήματα(Και είμαστε και πολλοί) και να κάνουμε μια μήνυση στην πεζό η να στείλουμε ονομαστική λίστα παραπόνων.Μπας και τους ταρακουνήσουμε λίγο με τα χάρβαλα που μας πούλησαν για αμάξια.
Μπας και τους κλ@σετε μια μάντρα?


Από το να καθόμαστε άπραγοι κάτι είναι και αυτό.Τουλάχιστον θα το ξανασκεφτούνε.Μια ζωή αυτό πληρώνουμε ότι κανένας δεν κάνει τίποτα για το συμφέρον του.


Φιλε μου να σου πω κατι?
καθαρα απο τεχνικης σκοπιας.
το αμαξακι αυτο ειναι αρκετα καλοφτιαγμενο και εχει δωθει μεγαλο βαρος στην ποιοτητα της κατασκευης του (κατα τα γαλλικα μετρα και σταθμα)
Το να πεσεις σε αστοχια υλικου ειναι το μονο ευκολο αλλα οχι βεβαια συχνο φαινομενο.
Απο εκει και επειτα κατα 80% φταιει η συντηρηση του αυτοκινητου
καθως (οχι μονο για την πεζω)
οι εταιριες δεν ακολουθουν το λεγομενο preventing maintenance
αλλα κινουνται (ειδηκα στην ελλαδα) με γνωμονα το πως θα σε χρεωσουν παραπανω.
για παραδειγμα......
ξερουν οτι τα μοτερ βγαλανε προβλημα στο χρονισμο?
δεν κανουν ανακλυση, αλλα περιμενουν να κλεισει η εγγυηση λεγοντας σου οτι ειναι "φυσιολογικο" και μετα οταν φθασει η κατασταση στο "αμην" θα σου πουνε πληρωσε για να στο φτιαξουμε...
εκει ποιος φταιει? το "σαραβαλο" πεζω
η το after sales blexing?
και αυτο ειναι ενα απλο παραδειγμα καθως το πραγμα τραβαει μακρυτερα..........
εδω η ρενω ειχε 2 εκατομυρια ευρω διαθεσει στην ελληνικη αντιπροσωπια
για το προγραμμμα "καλη θεληση"
ωστε αν σε καποιον τελιωνε η εγγυηση αλλα ειτε ηταν "καλος" πελατης
ειτε ειτε ειτε....
του καλυπτε στο 100% το κοστος της επισκευης
(να σου θυμισω τι ειχε γινει με τους διασημους πολλαπλασιαστες?)
τα λεφτα αυτα οπως και πολλα αλλα απλα φαγωθηκαν απο τους γνωστους αγνωστους...
και ειναι και αλλες εταιριες με απλυτα...
το θεμα ειναι οτι δεν υπαρχει αυτοκινητο
και μηχανημα κατ'επεκταση που να μην βγαζει προβληματα.
ειδηκα οσο μεγαλυτερο βαθμο αποδοσης εχουν
η αν εχεις πεσει σε εποχη που η κατασκευαστρια εταιρια θελει να κανει "οικονομια"....
οπως και να εχει παντως σαραβαλα καλως η κακως δεν βγαινουν στην αγορα,
"σαραβαλο" ειναι το αφτερ sales σερβις
που εχει ως γνωμονα το πως θα μας υπερχρεωνει.



τελος...
Very happy
κατα 20% φταιει και το δικο μας χερακι ποδαρακι κτλ.....
τροπος χρησης
ποιοτητες βενζινης, πειραματισμοι με διαφορους τυπους λαδιου πλην του καταληλου, ιταλικο/γαλλικο-κινεζικο στρωσιμο
και φυσικα τυφλη εμπιστοσυνη σε λαθος ατομα ειτε λεγονται μηχανικοι ειτε δεν ξερω και εγω τι αλλο, οι οποιοι ειτε δυναμωνοντας το η απλα συντηρωντας το, το καημενο περνει την κατω βολτα....

Εγω θα ημουν μεσα
σε μια κινηση οσο αναφορα την ποιοτητα του αφτεr sales
και της αντιμετωπισης μας ως πελατες εκει ναι...
αλλα απο εκει και επειτα και χωρις να εχει να κανει αν εχουμε πεζω η καποια αλλη μαρκα,
δεν θεωρω οτι εχουμε σαραβαλα...




το GTR που εχω στο ματι για αργοτερα
αν κανεις εκινηση με απενεργοποιημενο το traction control
υπαρχουν περιπτωσεις που κουρεψε γραναζια στο σασμαν του.....
τι παει να πει?
να σου αναφερω προβληματα που βγαλανε και βγαζουνε ακριβα αμαξια?
μην την ψαχνεις ενα ποιοτικο και δη σπορ αμαξι εχει αμεση αναγκη ενα καλο σερβις
σε τετοιο βαθμο που θα επρεπε να καθοριζει και τον παραγοντα πιθανης αγορας του η οχι...


Καλά αυτά που λες φιλε Θανάση,αλλα όταν εγώ πριν 2+ χρονια έσκαγα 24.000 cash δεν μου είχαν πει ότι το αμάξι κάθε λίγο και λιγάκι θα μπαίνει σε safe mode για κάτι που δεν μπορεί να βρει η αντιπροσωπεία τους.
Επιπλέον δεν μου είχαν πει ότι το αμάξι μετά την εγγύηση των 2 χρονων αυτοκαταστρέφεται.Όσο αναφορά το service όλα έχουν γίνει αντιπροσωπεία,επίσης η χρήση που του κάνω είναι η πιο φιλική αλλα και να ήθελα να του κάνω κάτι άλλο πια φοβάμαι ότι θα ανάψει κανένα check και θα τρέχω πάλι αντιπροσωπεία.Δεν με ενδιαφέρει αν η εταιρεία ξέρει η όχι ότι έχουν πρόβλημα στον χρονισμό η κάπου αλλου,ας το έλεγχαν πριν το βγάλουν στο εμπόριο η ας το απέσυραν,εγώ ξέρω ότι πάω ταξίδι και έχω άγχος ότι κάτι θα ανάψει πάλι και θα πηγαίνω με safe mode.
franch_power - Παρ 02 Ιούλ 2010, 00:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
τι να πεις! Απλά απαράδεκτεί μόνο το κέρδος τους ενδιαφέρει κ κανένα βραβείο κ εμείς να πληρόνουμε τα ευρώ με τις σακούλες! Twisted evil
NoDsl - Παρ 02 Ιούλ 2010, 08:27:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά αναρωτιέμαι. Είναι τεχνολογικό διαμάντι ή εργαστηριακό διαμάντι;


Θανάση προτείνεις κάτι για σωστό service εντός εγγύησης; να πάμε με δίκανα ή να πάμε κανα ταξίδι εξωτερικό να ψάχνουμε συνεργεία;

Πάντως μέσα και εγώ για κίνηση προς πεζό.
climbonice - Παρ 02 Ιούλ 2010, 10:35:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το Peugeot μου θα το πουλούσα ούτως ή άλλως αναγκαστικά λόγω αλλαγής στην οικογενειακή μου κατάσταση (δυστυχώς το CC δε μπορεί να αντεπεξέλθει σε... οικογενειακές υποχρεώσεις). Προγραμμάτιζα να το πουλήσω σε ενάμιση χρόνο. Τα τελευταία γεγονότα με αναγκάζουν να επισπεύσω την πώληση μέχρι τέλους του έτους.

Λόγω κακής εμπειρίας το επόμενό μου αυτοκίνητο δεν θα είναι Peugeot. Διευκρινίζω ότι η απογοήτευσή μου δεν προέρχεται τόσο από το αυτοκίνητο αυτό κάθε αυτό και τα προβλήματα που έχει παρουσιάσει γιατί αναγνωρίζω ότι μπορεί να είχα την ατυχία να πέσω σε κακή παρτίδα (δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά αν και δε θα έπρεπε). Η μεγαλύτερή μου απογοήτευση προέρχεται από τις υπηρεσίες της Peugeot σε ότι αφορά την οργάνωση, την τεχνογνωσία και την επαγγελματική κατάρτιση των ανθρώπων που έχει επιλέξει να την αντιπροσωπεύουν.

Θεωρώ τουλάχιστον ασεβή τον τρόπο που αντιμετωπίζεται ένας πελάτης ο οποίος έχει δαπανήσει χρήματα για την αγορά του αυτοκινήτου του, τα οποία οι περισσότεροι από εμάς βγάζουν δύσκολα. Το αυτοκίνητο αποτελεί περιουσία του καθενός η οποία δυστυχώς απαξιώνεται στα χέρια αυτών των ανθρώπων.

Θεωρώ πολύ σημαντικό και επιβεβλημένο να γίνει μια ομαδική επιστολή (χωρίς να εμπλέκεται πουθενά το Club) προς τη Lion Hellas με κοινοποίηση στην Peugeot στη Γαλλία. Έτσι, και αν η επιστολή αυτή πέσει στα κατάλληλα χέρια, μπορεί να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.
alexandros 207 Rallye - Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:11:44
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε mechanic εχω διαφορετικη αποψη για το θεμα....
τι φταιει η συντηρηση του αυτοκινητου και το ιταλικο/γαλλικο-κινεζικο στρωσιμο και τα αλλα που λες οταν τα μισα 207 ειχαν προβλημα με αντλιες νερου,με τεντωτηρες,με πολαπλασιαστες.με το σασμαν,με ρουλεμαν διαφορικου,βασεις κινητηρα,με σκαστρες,με το χτυπημα στην πισω πορτα...και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα Question

και ουτε αστοχια υλικου λεγετε αυτο γιατι αστοχια λεγετε οταν υπαρχει καποιο μικρο ποσοστο σε προβληματα... οχι κι ετσι ομως Exclamation

και που το ειδες οτι "ειναι αρκετα καλοφτιαγμενο και εχει δωθει μεγαλο βαρος στην ποιοτητα της κατασκευης" αφου ολα λιγο πολυ τριζουν?

επισης λες οτι " δεν υπαρχει αυτοκινητο
και μηχανημα κατ'επεκταση που να μην βγαζει προβληματα. "
θα συμφωνισω
αλλα εχει σημασια ποσα προβληματα

ειχαμε και αλλα αυτοκινητα και ξερουμε αν και ποσο ζημιαρικα ηταν

αυτα
ΥΓ. δεν εχω κατι μαζι σου
εχω διαβασει και αλλα ποστ σου και ημουν συμφωνος με τα λεγομενα σου
εδω καπου διαφωνω ομως
φιλικα
franch_power - Παρ 02 Ιούλ 2010, 11:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
παιδία ο,τι κ να λέμε τα Προβλήματα συνεχίζουν να υπάρχουν κ να αυξάνονται κ το θέμα είναι ο,τι δεν υπαρχη κανένας άνθρωπος στην πεζό να αναλάβει ευθύνες! η μόνη απάντηση τους είναι αστοχεία υλικού! και η απάντηση μου σ'αυτούς είναι αστοχεία μυαλού και γνώσεων είναι κ όχι οτι προκύπτει είναι αστοχεία υλικού έλεος με αυτούς τις πεζό!
Gr13 - Παρ 02 Ιούλ 2010, 12:29:27
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
Το Peugeot μου θα το πουλούσα ούτως ή άλλως αναγκαστικά λόγω αλλαγής στην οικογενειακή μου κατάσταση (δυστυχώς το CC δε μπορεί να αντεπεξέλθει σε... οικογενειακές υποχρεώσεις). Προγραμμάτιζα να το πουλήσω σε ενάμιση χρόνο. Τα τελευταία γεγονότα με αναγκάζουν να επισπεύσω την πώληση μέχρι τέλους του έτους.

Λόγω κακής εμπειρίας το επόμενό μου αυτοκίνητο δεν θα είναι Peugeot.
Θεωρώ πολύ σημαντικό και επιβεβλημένο να γίνει μια ομαδική επιστολή (χωρίς να εμπλέκεται πουθενά το Club) προς τη Lion Hellas με κοινοποίηση στην Peugeot στη Γαλλία. Έτσι, και αν η επιστολή αυτή πέσει στα κατάλληλα χέρια, μπορεί να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.


Συμφωνώ και εγώ μια τέτοια λύση σκέφτομαι η να κρατήσω το Astra που δεν έχει βγάλει ποτε τίποτα ότι και να του έχω κάνει και να πάρω και ένα scooter η να πάω σε κανένα άλλο κάμπριο.

alexandros 207 Rallye έγραψε:
φιλε mechanic εχω διαφορετικη αποψη για το θεμα....
τα μισα 207 ειχαν προβλημα με αντλιες νερου,με τεντωτηρες,με πολαπλασιαστες.με το σασμαν,με ρουλεμαν διαφορικου,βασεις κινητηρα,με σκαστρες,με το χτυπημα στην πισω πορτα...και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα Question

και ουτε αστοχια υλικου λεγετε αυτο γιατι αστοχια λεγετε οταν υπαρχει καποιο μικρο ποσοστο σε προβληματα... οχι κι ετσι ομως Exclamation

και που το ειδες οτι "ειναι αρκετα καλοφτιαγμενο και εχει δωθει μεγαλο βαρος στην ποιοτητα της κατασκευης" αφου ολα λιγο πολυ τριζουν?

ειχαμε και αλλα αυτοκινητα και ξερουμε αν και ποσο ζημιαρικα ηταν
αυτα


Και εγώ γι αυτό το λόγο αναφέρθηκα να στείλουμε μια επιστολή ,έστω παραπόνων γιατί είδα ότι δεν είμαι ο μοναδικός με τέτοια προβλήματα αλλα η πλειοψηφία που έχουμε τέτοια αυτοκίνητα.
sonermgb - Παρ 02 Ιούλ 2010, 18:28:31
Θέμα δημοσίευσης:
Θα πω μονο κατι χωρις να ξερω τα προβληματα των 207σας.Οταν πηγα το αυτοκινητο μου στην ΛΙΟΝ για το καθιερομενο καθε χρονο περιπου σερβις.Μου αλλαξαν τακακια πισω , φιλτρα κλπ και μπαταρια διοτι την ειδαν ''πεσμενη'' ενω την ειχα αλλαξει ενα χρονο πριν περιπου και κατι αλλα ειπα οκ δεν.......γ@@@ετε,μην με αφησει και πουθενα και την αλλαξα.Το περιεργο ξερετε ποιο ειναι?Οτι μετα απο δυομησι 3μηνες απτο σερβις πατουσα φρενο και ακουγα εναν ηχο λες και ακουμπουσαν 2μεταλα μαζι σαν να γρατζουνανε κιθαρα κατι τετοιο.Κ αποφασησα να παω να το δω για να μην σκοτωθω πουθενα σε γνωστο μου.Του εξηγησα τι συνεβη οπως και οτι θελω να συμπληρωσω η να αλλαξω τελοσπαντων παραφλου διοτι ειχε φτασει κατω απτο μινιμουμ , το αφησα και θα με επερνε τηλεφωνο μου ειπε , και οταν με πηρε ξερετε τι μου ειπε?Οτι πρεπει οπωσδηποτε να αλλαξω δισκους μπροστα και τακακια και οτι επρεπε να το ειχα κανει πολυ καιρο πριν.Κ απορεισε κιολας.Κ οτι το παραφλου απτο 2006 που αγορασα το αμαξι δεν ειχε αλλαχτει ποτε.Κ ολα αυτα μετα απο περιπου δυομησι 3 μηνες μετα απτο ετησιο σερβις του στην ΛΙΟΝ.Κ οταν πηγα και το πηρα απτον ανθρωπο και του εξηγησα οτι το αμαξι εχει κανει ''υποτηθετε'' σερβις πριν λιγο καιρο , μου κουνησε το χερι και το κεφαλι λες και ηθελε να μου πει οτι με λειπατε ...ή κατι τετοιο (τουλαχιστον αυτο ελαβα εγω) ....αλλα δεν ρωτησα γιατι εκφραστηκε ετσι διοτι δεν με ενδιφερε κιολας .Κ μετα απο αυτα σας ρωταω ειναι ποτε δυνατων οι ''μηχανικοι'' της ΛΙΟΝ να μην ειδαν οτι θελουν αλλαγμα οι δισκοι και τα τακακια μπροστα?Ή οτι πρεπει καποια στιγμη να αλλαχτει αυτο το κολοπαραφλου που ειχε γινει κιτρινο και ειχε πιασει μακα μεσα.Απορω δινουν καθολου σημασια στα αμαξια μας τα κοιτουν καθολου?Ή απλα αλλαζουν οτι τους κατεβει και οτι ειναι συνηθησμενο καθε χρονο.Ειναι δυνατον να μου αλλαξαν τα πισω τακακια ενω οι δισκοι μπροστα ειχαν κανει κατι χιλιοστα πατουρα και οτι τα μπροστινα θελουν αλλαγμα?Ειναι δυνατων ανθρωποι που τους εμπιστευοντε και πανε το χ.ψ αυτοκινητο τους εκει για σερβις να τους κοροιδευουν?Η μηπως τα βλεπουν και κανουν τα στραβα ματια?Δεν ξερω πια τι να πω!

Τελος το δικο μου αμαξι δεν ειχε καποιο σοβαρο προβλημα μεχρι στιγμης και ευελπιστω να μην εχει κιολλας.....και σε γενικες γραμμες θα ελεγα οτι απτο αυτοκινητακι μου ειμαι αρκετα ικανοποιημενος!

Συγνωμη για το κατεβατο απλα ποτε δεν ημουν καλος στην εκθεση

Και συγνωμη αν ολο αυτο ειναι λιγο οφτοπικ.
mechanic - Παρ 02 Ιούλ 2010, 18:57:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδες αν κανετε κινηση ειμαι μεσα,
τωρα απο εκει και επειτα εγραφα σχεδον μιση ωρα ενα αναλυτικο ποστ
που απλα κολησε το γαμημενο για κομπιουτερ μου Evil Evil Evil Evil Evil
και χαθηκε... Evil Evil Evil


θα τα πουμε απο κοντα καποια στιγμη οταν γυρισω στην ελλαδα Wink
android - Παρ 02 Ιούλ 2010, 20:57:06
Θέμα δημοσίευσης:
απο το αμαξι δεν εχω κανενα παραπονο πανω απο 200 ευρω δεν μου χει βγει σαν βλαβες 2μιση χρονια κ μαλιστα ειναι περισοτερο προληψη οι αλλαγες...σκαστρα τεντωτηρας δλδ...αυτο το after sales εχω ολοκληρο βιβλιο παραπανα...το αμαξι ειναι καλο...αυτοι ειναι ΓΤΠ και το χαντακωνουν με τις @@ιες τους
franch_power - Παρ 02 Ιούλ 2010, 21:34:55
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε γιώργο την σκάστρα στα πόσα χλμ την άλλαξες που κ πόσο πήγε το μαλλί! Smile
Alexis22 - Παρ 02 Ιούλ 2010, 21:53:29
Θέμα δημοσίευσης:
franch_power έγραψε:
Φίλε γιώργο την σκάστρα στα πόσα χλμ την άλλαξες που κ πόσο πήγε το μαλλί! Smile

Η "σκαστρα" που βαζουμε στο thp ειναι απο VAG (S3,golf gti,cupra) η μονη διαφορα για να ταιριαξει ειναι στο φισακι..αλλα ταιριαζουν και τα σωθικα λυση την οποια προτιμησα..το ανταλλακτικο αυτο επειδη το εχουν αλλαξει εχει διαφορες τιμες και το πηρα απο ενα e-shop για να γλιτωσω το τρεξιμο...κοστος 70Ε αν θελεις σου στελνω το λινκ και να σου πω πως μπορεις να την τοποθετησεις.
franch_power - Παρ 02 Ιούλ 2010, 22:06:10
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε αλεξάνδρε αν ήταν εύκολο θα σου ήμουν υπόχρεος! Smile
king207cc - Παρ 02 Ιούλ 2010, 22:09:03
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως σε μία αντιπροσωπεία VAG δεν έχει παραπάνω απο 55 ευρώ.
kostas207cc - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 09:39:31
Θέμα δημοσίευσης:
γεια σασ παιδια.ακουω παραπονα απο πολλους για το 207.δουλευα σε συνεργειο 5 χρονια και συνεχιζω απο χομπι μονος.γενικα τα πεζο περα απο ηλεκτρολογικα και ψιλοπροβληματα δεν βγαζουν τιποτα ανησυχητικο.το 207 δε ειναι η αλλαγη τησ peugeot σε νεο επιπεδο ανωτερο.εχει στιβαρη κατασκευη και γενικα εινα καλοφτιαγμενο.εχω το 207cc οταν το πηρα οπως καθε καμπριο τονιζω καθε καμπριο εχει τριγμους που αν δεν ασχοληθεισ δεν θα φυγουν και σκεφτητε τι δρομους εχοθμε.μεσα σε ενα χρονο εχω 60000 χιλομετρα!και δεν τριζει τιποτα!!αλλα ασχολουμαι μαζεμα ρυθμισμα γρασακι σιλικονη στα λαστιχα περιποιηση γενικα.δεν εχω κανενα προβλημα.προσεχω το αμαξι προπαντων στην οδηγηση.ακουω για διαρροες παιδια οτν στα συνεργεια το στουμπωνουν στο λαδι εστω και 200ml παραπανω ε καπποια στιγμα θα δακρυζουν.οταν ενα αμαξι 1600 εχει 200 αλογα ε κατι θα βγαλει και το κυνηγας συνεχεια.το 207 εινα τρομερο αμαξι.και οσοι εχυν καμπριο να ηρεμησουν το αμαξι ειναι μια χαρα ζηταει οτι καθε καμπριο!!και συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα οσοι γραφυμε εδω υποτιθεται αγαπαμε το αμαξι και ξερουμε πεντε βασικα πραγματα!φιλοσ παραπανω λεει γαι δισκους και τακακια ναι απραδεκτοι στην λιον αλλα μια κυριακη σκυψε στην ροδα ριξε μια ματια.αφου ξερεις πως ειναι στην ελλαδα αν γινοταν τιποτα αυτοι στην λιον χεστηκανε.φροντιστε τα αμαξια σας μονοι σασ πρωτα μην περιμενετε απο κανεναν να ασχοληθει με αγαπη για το δικο σασ αυτοκινητο.σπανια δε υπαρχουν και ανθρωποι με μερακι και αγαπη.οπως ο ανδρικοπουλος στην λαμια που δεν εχω δει τεττοιο μηχανικο πουθενα.φροντιστε και ελενχετε το αμαξι σας.και τα πεζο ειναι παρεξηγημενα ειναι μια χαρα!!ξερετε τι προβληματα εχουν τα vw τα bmw???μιλαμε για προβληματα οχι δακρυσε λαδακι εδω πω πω τι παθαμε.χαλια το αμαξι πετα πεταμα.σιγα την ζημια.ηρεμια λιγο αμαξια ειναι.και οπιοσ νομιζει θα παρει αμαξι και δεν θα ζητησει το πραμικρο ας παρει πατινι.θα στειλετε επιστολη με τι????τριζει το καμπριο????σωπα??προτοφανεσ για καμπριο!εμ αν ετριξε την πρωτη φορα το αφησες και μαζευτηκαν οι θορυβοι???αν στο service μονο λαδια μπουζι ετοιμος.την μαζευανε??την λυπαινανε??εγω καθε service τρωω κανα 2 ωρο με την οροφη αλλα τσιμουδια απο θορυβους.ο αλλος φιλοσ που του αναβει faylt για λαμπα.αλλαξε μια λαμπα δεν παει να πει οτι επειδη αναβει ειναι οκ.εκεφαλος αμεσως.το μονο προβλημα που ειχαν τα 207 ηταν στην τροχαλια στρουφαλου και το διορθωσαν.ηρεμηστε αμαξια ειναι και δεν εχω δει σοβαρα προβληματα.επιστολεσ επειδη τριζουν τα καμπριο και λαμπακια καμμενα και κανενα δακρυ απο τσιμουχα μονο γελαι θα τουσ φερουν οπωσ και σε μενα.συγνωμη κιολασ αλλα τα εχω παρρει λεει ο πιο πανω για πολλαπλασιαστες ποια 207 αλλαξαν πολλαπλασιαστες 5,8???δεν υπαρχει golf που να μην εχει αλλαξει!σασμαν τι σασμαν???κανουμε τον βατανεν και φταει το σασμαν??τριζει η πισω πορτα πως το ανεχτηκες??δυο δεκαρουλες και μαζεμα ειναι δυσκολο??ελεος!ολα αυτα εεινα κακη συντηρηση!νερωμενες βενζινες λακκουβες και φταει το αμαξι??τρομπα νερου??ετυχε σε 2 εδω μεσα και??για αυτο εχει εγγυηση.λογικα ολα μηχανηματα ειναι.δεν υπαρχει αμαξι χωρις προβληματα.απλα στην ελλαδα κλαιγομαστε συνεχεια ενω δεν υπαρχουν μηχανικοι να συντηρουνε το αμαξι σωστα(εκτοσ απο λιγους).λαδια μπουζια ετοιμο.
Gr13 - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 11:01:02
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207cc έγραψε:
γεια σασ παιδια.ακουω παραπονα απο πολλους για το 207.δουλευα σε συνεργειο 5 χρονια και συνεχιζω απο χομπι μονος.γενικα τα πεζο περα απο ηλεκτρολογικα και ψιλοπροβληματα δεν βγαζουν τιποτα ανησυχητικο.το 207 δε ειναι η αλλαγη τησ peugeot σε νεο επιπεδο ανωτερο.εχει στιβαρη κατασκευη και γενικα εινα καλοφτιαγμενο.εχω το 207cc οταν το πηρα οπως καθε καμπριο τονιζω καθε καμπριο εχει τριγμους που αν δεν ασχοληθεισ δεν θα φυγουν και σκεφτητε τι δρομους εχοθμε.μεσα σε ενα χρονο εχω 60000 χιλομετρα!και δεν τριζει τιποτα!!αλλα ασχολουμαι μαζεμα ρυθμισμα γρασακι σιλικονη στα λαστιχα περιποιηση γενικα.δεν εχω κανενα προβλημα.προσεχω το αμαξι προπαντων στην οδηγηση.ακουω για διαρροες παιδια οτν στα συνεργεια το στουμπωνουν στο λαδι εστω και 200ml παραπανω ε καπποια στιγμα θα δακρυζουν.οταν ενα αμαξι 1600 εχει 200 αλογα ε κατι θα βγαλει και το κυνηγας συνεχεια.το 207 εινα τρομερο αμαξι.και οσοι εχυν καμπριο να ηρεμησουν το αμαξι ειναι μια χαρα ζηταει οτι καθε καμπριο!!και συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα οσοι γραφυμε εδω υποτιθεται αγαπαμε το αμαξι και ξερουμε πεντε βασικα πραγματα!φιλοσ παραπανω λεει γαι δισκους και τακακια ναι απραδεκτοι στην λιον αλλα μια κυριακη σκυψε στην ροδα ριξε μια ματια.αφου ξερεις πως ειναι στην ελλαδα αν γινοταν τιποτα αυτοι στην λιον χεστηκανε.φροντιστε τα αμαξια σας μονοι σασ πρωτα μην περιμενετε απο κανεναν να ασχοληθει με αγαπη για το δικο σασ αυτοκινητο.σπανια δε υπαρχουν και ανθρωποι με μερακι και αγαπη.οπως ο ανδρικοπουλος στην λαμια που δεν εχω δει τεττοιο μηχανικο πουθενα.φροντιστε και ελενχετε το αμαξι σας.και τα πεζο ειναι παρεξηγημενα ειναι μια χαρα!!ξερετε τι προβληματα εχουν τα vw τα bmw???μιλαμε για προβληματα οχι δακρυσε λαδακι εδω πω πω τι παθαμε.χαλια το αμαξι πετα πεταμα.σιγα την ζημια.ηρεμια λιγο αμαξια ειναι.και οπιοσ νομιζει θα παρει αμαξι και δεν θα ζητησει το πραμικρο ας παρει πατινι.θα στειλετε επιστολη με τι????τριζει το καμπριο????σωπα??προτοφανεσ για καμπριο!εμ αν ετριξε την πρωτη φορα το αφησες και μαζευτηκαν οι θορυβοι???αν στο service μονο λαδια μπουζι ετοιμος.την μαζευανε??την λυπαινανε??εγω καθε service τρωω κανα 2 ωρο με την οροφη αλλα τσιμουδια απο θορυβους.ο αλλος φιλοσ που του αναβει faylt για λαμπα.αλλαξε μια λαμπα δεν παει να πει οτι επειδη αναβει ειναι οκ.εκεφαλος αμεσως.το μονο προβλημα που ειχαν τα 207 ηταν στην τροχαλια στρουφαλου και το διορθωσαν.ηρεμηστε αμαξια ειναι και δεν εχω δει σοβαρα προβληματα.επιστολεσ επειδη τριζουν τα καμπριο και λαμπακια καμμενα και κανενα δακρυ απο τσιμουχα μονο γελαι θα τουσ φερουν οπωσ και σε μενα.συγνωμη κιολασ αλλα τα εχω παρρει λεει ο πιο πανω για πολλαπλασιαστες ποια 207 αλλαξαν πολλαπλασιαστες 5,8???δεν υπαρχει golf που να μην εχει αλλαξει!σασμαν τι σασμαν???κανουμε τον βατανεν και φταει το σασμαν??τριζει η πισω πορτα πως το ανεχτηκες??δυο δεκαρουλες και μαζεμα ειναι δυσκολο??ελεος!ολα αυτα εεινα κακη συντηρηση!νερωμενες βενζινες λακκουβες και φταει το αμαξι??τρομπα νερου??ετυχε σε 2 εδω μεσα και??για αυτο εχει εγγυηση.λογικα ολα μηχανηματα ειναι.δεν υπαρχει αμαξι χωρις προβληματα.απλα στην ελλαδα κλαιγομαστε συνεχεια ενω δεν υπαρχουν μηχανικοι να συντηρουνε το αμαξι σωστα(εκτοσ απο λιγους).λαδια μπουζια ετοιμο.


Έχεις κάποιο δίκιο στο ότι πρέπει να ασχολούμαστε και λίγο μονοι μας με το αμάξι μας,αλλα όταν δεν έχεις την γνώσει να το κανεις η τον χρόνο και επιλέον σκας τα χρήματα σου σε ένα εξουσιοδοτημένο θα πρέπει να γίνεται σωστή δουλειά και αν δεν ξέρουν τι να κάνουν ας το κλείσουν η να βρούν άτομα που να ξέρουν.Εγώ το είχα πάει σε μια εβδομάδα ούτε εγώ ξέρω πόσες φορες για το ίδιο πρόβλημα που μου έβγαζε στο check το βάζαν το κομπιούτερ ,και έλεγαν μπορεί να είναι ο αισθητήρας,να αλλάξουμε την "ασφαλειοθικη" μπορεί να φταίει και αυτή και ότι άλλο θες ακόμα.Φυσικά δεν άλλαξα τίποτα από όσα μου είπαν και μετά από ψάξιμο δικό μου είδα ότι είχε λασκάρει ο σωλήνας που πάει αέρα στην τουρμπίνα και λογικά τράβαγε ζεστό από την μηχανή και γι αυτό το πρόβλημα που μου έβγαζε.Δηλαδή για κάτι που είναι μπροστά στα ματια σου με το που ανοίξεις το καπό,τέλος πάντων εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω κανένα πρόβλημα.Ευτυχώς τα αλλα προβληματάκια που μου έβγαλε τα πρόλαβα στην εγγύηση.Όσο για την οροφή μια φορα χρειάστηκε να την πάω για ρύθμιση και από τότε κάνω την λίπανση μονος μου και όλα καλά.Απλά πιστεύω ότι κάποια από τα προβλήματα που μου έβγαλε θα μπορούσε να τα είχε αποφύγει η εταιρία και όχι για να προλάβει τον ανταγωνισμό να το δώσει με χωρίς καλο έλεγχο.
mechanic - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 11:47:04
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
kostas207cc έγραψε:
γεια σασ παιδια.ακουω παραπονα απο πολλους για το 207.δουλευα σε συνεργειο 5 χρονια και συνεχιζω απο χομπι μονος.γενικα τα πεζο περα απο ηλεκτρολογικα και ψιλοπροβληματα δεν βγαζουν τιποτα ανησυχητικο.το 207 δε ειναι η αλλαγη τησ peugeot σε νεο επιπεδο ανωτερο.εχει στιβαρη κατασκευη και γενικα εινα καλοφτιαγμενο.εχω το 207cc οταν το πηρα οπως καθε καμπριο τονιζω καθε καμπριο εχει τριγμους που αν δεν ασχοληθεισ δεν θα φυγουν και σκεφτητε τι δρομους εχοθμε.μεσα σε ενα χρονο εχω 60000 χιλομετρα!και δεν τριζει τιποτα!!αλλα ασχολουμαι μαζεμα ρυθμισμα γρασακι σιλικονη στα λαστιχα περιποιηση γενικα.δεν εχω κανενα προβλημα.προσεχω το αμαξι προπαντων στην οδηγηση.ακουω για διαρροες παιδια οτν στα συνεργεια το στουμπωνουν στο λαδι εστω και 200ml παραπανω ε καπποια στιγμα θα δακρυζουν.οταν ενα αμαξι 1600 εχει 200 αλογα ε κατι θα βγαλει και το κυνηγας συνεχεια.το 207 εινα τρομερο αμαξι.και οσοι εχυν καμπριο να ηρεμησουν το αμαξι ειναι μια χαρα ζηταει οτι καθε καμπριο!!και συγνωμη για αυτο που θα πω αλλα οσοι γραφυμε εδω υποτιθεται αγαπαμε το αμαξι και ξερουμε πεντε βασικα πραγματα!φιλοσ παραπανω λεει γαι δισκους και τακακια ναι απραδεκτοι στην λιον αλλα μια κυριακη σκυψε στην ροδα ριξε μια ματια.αφου ξερεις πως ειναι στην ελλαδα αν γινοταν τιποτα αυτοι στην λιον χεστηκανε.φροντιστε τα αμαξια σας μονοι σασ πρωτα μην περιμενετε απο κανεναν να ασχοληθει με αγαπη για το δικο σασ αυτοκινητο.σπανια δε υπαρχουν και ανθρωποι με μερακι και αγαπη.οπως ο ανδρικοπουλος στην λαμια που δεν εχω δει τεττοιο μηχανικο πουθενα.φροντιστε και ελενχετε το αμαξι σας.και τα πεζο ειναι παρεξηγημενα ειναι μια χαρα!!ξερετε τι προβληματα εχουν τα vw τα bmw???μιλαμε για προβληματα οχι δακρυσε λαδακι εδω πω πω τι παθαμε.χαλια το αμαξι πετα πεταμα.σιγα την ζημια.ηρεμια λιγο αμαξια ειναι.και οπιοσ νομιζει θα παρει αμαξι και δεν θα ζητησει το πραμικρο ας παρει πατινι.θα στειλετε επιστολη με τι????τριζει το καμπριο????σωπα??προτοφανεσ για καμπριο!εμ αν ετριξε την πρωτη φορα το αφησες και μαζευτηκαν οι θορυβοι???αν στο service μονο λαδια μπουζι ετοιμος.την μαζευανε??την λυπαινανε??εγω καθε service τρωω κανα 2 ωρο με την οροφη αλλα τσιμουδια απο θορυβους.ο αλλος φιλοσ που του αναβει faylt για λαμπα.αλλαξε μια λαμπα δεν παει να πει οτι επειδη αναβει ειναι οκ.εκεφαλος αμεσως.το μονο προβλημα που ειχαν τα 207 ηταν στην τροχαλια στρουφαλου και το διορθωσαν.ηρεμηστε αμαξια ειναι και δεν εχω δει σοβαρα προβληματα.επιστολεσ επειδη τριζουν τα καμπριο και λαμπακια καμμενα και κανενα δακρυ απο τσιμουχα μονο γελαι θα τουσ φερουν οπωσ και σε μενα.συγνωμη κιολασ αλλα τα εχω παρρει λεει ο πιο πανω για πολλαπλασιαστες ποια 207 αλλαξαν πολλαπλασιαστες 5,8???δεν υπαρχει golf που να μην εχει αλλαξει!σασμαν τι σασμαν???κανουμε τον βατανεν και φταει το σασμαν??τριζει η πισω πορτα πως το ανεχτηκες??δυο δεκαρουλες και μαζεμα ειναι δυσκολο??ελεος!ολα αυτα εεινα κακη συντηρηση!νερωμενες βενζινες λακκουβες και φταει το αμαξι??τρομπα νερου??ετυχε σε 2 εδω μεσα και??για αυτο εχει εγγυηση.λογικα ολα μηχανηματα ειναι.δεν υπαρχει αμαξι χωρις προβληματα.απλα στην ελλαδα κλαιγομαστε συνεχεια ενω δεν υπαρχουν μηχανικοι να συντηρουνε το αμαξι σωστα(εκτοσ απο λιγους).λαδια μπουζια ετοιμο.


Έχεις κάποιο δίκιο στο ότι πρέπει να ασχολούμαστε και λίγο μονοι μας με το αμάξι μας,αλλα όταν δεν έχεις την γνώσει να το κανεις η τον χρόνο και επιλέον σκας τα χρήματα σου σε ένα εξουσιοδοτημένο θα πρέπει να γίνεται σωστή δουλειά και αν δεν ξέρουν τι να κάνουν ας το κλείσουν η να βρούν άτομα που να ξέρουν.Εγώ το είχα πάει σε μια εβδομάδα ούτε εγώ ξέρω πόσες φορες για το ίδιο πρόβλημα που μου έβγαζε στο check το βάζαν το κομπιούτερ ,και έλεγαν μπορεί να είναι ο αισθητήρας,να αλλάξουμε την "ασφαλειοθικη" μπορεί να φταίει και αυτή και ότι άλλο θες ακόμα.Φυσικά δεν άλλαξα τίποτα από όσα μου είπαν και μετά από ψάξιμο δικό μου είδα ότι είχε λασκάρει ο σωλήνας που πάει αέρα στην τουρμπίνα και λογικά τράβαγε ζεστό από την μηχανή και γι αυτό το πρόβλημα που μου έβγαζε.Δηλαδή για κάτι που είναι μπροστά στα ματια σου με το που ανοίξεις το καπό,τέλος πάντων εδώ και αρκετό καιρό δεν έχω κανένα πρόβλημα.Ευτυχώς τα αλλα προβληματάκια που μου έβγαλε τα πρόλαβα στην εγγύηση.Όσο για την οροφή μια φορα χρειάστηκε να την πάω για ρύθμιση και από τότε κάνω την λίπανση μονος μου και όλα καλά.Απλά πιστεύω ότι κάποια από τα προβλήματα που μου έβγαλε θα μπορούσε να τα είχε αποφύγει η εταιρία και όχι για να προλάβει τον ανταγωνισμό να το δώσει με χωρίς καλο έλεγχο.



+1 kai stous 2 paides !!!
apo tin mia to after sales service
to exoune anagei se after sales "blexing"
Aytokinita me sosto service alla kai xrisi
(kai den milao na min trexeis... alla opos to periegrapse to palikari anothen symfono mazi tou)
I xrisi tou aytokinitou einai san to sex re paidia,
mporeis na g@miseis dynata na to fxaristitheite kai oi dyo xoris na kaneis kapoia zimia,
i mporei (an den to pas to sport i den se endiaferei to "antikeimeno")
na se vlepei i gynaika kai na pairnei dromo...
Wink
kapos etsi einai kai me ta amaksia mas
kai na min exeis gnoseis mporeis na matheis 5 vasika pragmata
kai na trexeis kai na kais ti venzini sou aprovlimatista
(prosoxi omos stous kseroles/epistimones kai pasis fyseos imimatheis)

Alla apo tin alli den eimaste kai ypoxreomenoi na gnorizoume
kathe fora pou xrisimopoioume kati...
Aloimono an pao sto giatro kai na prepei na exo iatrikes gnoseis
oste na mporo na ton krino an kanei sosta ti douleia tou i oxi...
Etsi kai stous "epagelmaties" mixanikous kai paei legontas
apo ti mia katalavaino pos ena paidi se mia antiprosopia pou tou dinoun me to zori 700 evro to mina siga min katsei na asxolithei sovara me opoio amaksi exei mprosta tou...
Alla apo tin alli omos emeis san pelates akrivoplironoume tin kathe ergatoora tou
akrivoplironoume to kathe litro ladiou pou mas to xreonoun 110% pano apo oti to agorazoun
kai an tolmisoume na grapsoume mia paratirisi oste na koitaksoun to tade i to deina mas arxizoun sto doulema...
(exo tsakothei apeires fores me tis texnologikes paparies pou akouo na mou lene kata kairous)
Ekei nai aksizei na mazeytoume kai na grapsoume mia epistoli sxetika me to poso apagoitevmenoi eimaste apo to after sales blexing pou mas prosferoun...
kai pistepse kanenas den tha gelasei diavazontas to...

(oso gia tous diaforous mikroapatepnes/pseytes aytovaftismenous mixanikous/veltiotes/imitheous kai vale... ekei apla einai sti diakritiki eykairia tou kathenos na min ksanapaei...
oste na fanoune kai oi pragmatikoi epagelmaties pou aksizoun to sevasmo kai kat'epektasi ta xrimata mas)
Alla stin antiprosopia pou se ypoxreonei gia na min xaseis tin eggiisi???
climbonice - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 17:24:48
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Κώστα όσα λες είναι γενικά σωστά αλλά θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου και τι επικρατεί στον ανταγωνισμό. Μέχρι στιγμής έχουν περάσει από τα χέρια μου τέσσερα αυτοκίνητα (Honda, Fiat, Ford, Peugeot), ενώ τα δύο χρόνια που δούλεψα ως δημοσιογράφος αυτοκινήτου έτυχε να μπω στα συνεργεία των κεντρικών αντιπροσωπειών όλων σχεδόν των εταιρειών. Έχω λοιπόν ας πούμε μια κάπως συνολική εικόνα.

Δυστυχώς το service της Peugeot το συγκαταλέγω στα χειρότερα. Πρόσεξε όμως, δεν αναφέρομαι στην αξιοπιστία του αυτοκινήτου αλλά στην ποιότητα των υπηρεσιών που αγοράζω και μάλιστα ακριβά. Σαφώς και δε μπορώ να γενικεύσω και να πω ότι επειδή το δικό μου 207 έβγαλε κάποια προβλήματα τότε αυτό σημαίνει πως όλα τα Peugeot είναι προβληματικά. Μπορώ όμως να κρίνω τις υπηρεσίες που χρυσοπλήρωσα στην Peugeot.

Εκταμίευσα με πολύ κόπο και δουλειά 25.500 ευρώ για να αγοράσω το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και έχω την απαίτηση από τον οποιονδήποτε εξουσιοδοτημένο μηχανικό βάζει τα χέρια του πάνω στην περιουσία μου να τη σέβεται. Υπαινίσσεσαι ότι οι μηχανικοί στα εξουσιοδοτημένα δεν κάνουν σωστά τη δουλειά τους (κοιτάζουν μόνο τα τυπικά), εμείς όμως τους πληρώνουμε αδρά για να ελέγξουν τα πάντα και να διατηρήσουν την περιουσία μας σε άριστη κατάσταση για πολλά χρόνια.

Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα διαφοράς στην ποιότητα των υπηρεσιών; Πας το CC σου για service στην Peugeot και ζητάς να σου κάνουν συντήρηση στην οροφή και το παραλαμβάνεις μες στο γράσο με δαχτυλιές στον ουρανό (ευτυχώς που είναι πλαστικό και πλένεται εύκολα) και μες τη βρώμα. Πας στην Toyota για service και παραλαμβάνεις το αυτοκίνητό σου πλυμένο μέσα - έξω! Θα μου πεις εκεί κολλάς; Όχι, αλλά σου αναφέρω μια λεπτομέρεια που μαζί με άλλα πράγματα δημιουργεί αυτό που στα βιβλία Διοίκησης Επιχειρήσεων αναφέρεται ως "Συνολική Ικανοποίηση Πελάτη". Από το service της Toyota, Audi, VW, BMW, Mercedes, Ford κ.α. φεύγεις με ένα αίσθημα ικανοποίησης για τις υπηρεσίες που σου παρασχέθηκαν και όχι με το αίσθημα "πάλι με κορόιδεψαν". Ναι και σε άλλες εταιρείες τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα και μάλιστα περισσότερα, αλλά η αντιμετώπιση που έχουν ως πελάτες είναι τελείως διαφορετική.

Όσο για το πρόβλημα με το λαμπάκι που αναφέρεσαι, είμαι σίγουρος ότι αν έκανες κι εσύ 600km με τον βομβητή να βαράει κάθε 2 δευτερόλεπτα θα σου έσπαγαν κι εσένα τα νεύρα. Ο λόγος που υποθέτω ότι είναι σφάλμα του εγκεφάλου είναι ότι η ένδειξη αυτή ανάβει με τα φώτα σβηστά και μόνο με ταχύτητα από 90km/h και πάνω. Ενδεχομένως κάποιο λαμπάκι να βραχυκυκλώνει, αλλά τι να κάνω να αλλάξω όλα τα λαμπάκια ένα-ένα και να πιάνω 90km/h μέχρι να σταματήσει; Σε στάση όλα τα λαμπάκια ανάβουν. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αυτό, όπως και άλλα προβλήματα δεν είναι στην ευχέρεια του καθενός να το λύσει από μόνος του.

Πάντα φιλικά,

Θέμης

Υ.Γ.: Θα διαφωνήσω με το "όλα τα κάμπριο τρίζουν". Καμία Mercedes SLK δεν τρίζει, όπως και κανένα Opel Astra twintop ή Volkswagen EOS. Επίσης στο Club Ford ιδιοκτήτης Focus CC αναφέρει ότι του αντικατέστησαν το αυτοκίνητό του, στα πλαίσια της εγγύησης, με ολοκαίνουριο επειδή... έτριζε η οροφή και έβαζε νερά (το after sales που λέγαμε πιο πάνω).
ironman02 - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 19:12:55
Θέμα δημοσίευσης:
Όποτε πάω στο συνεργείο το αμάξι πάντα θα μου έχουν κάνει κάτι. Έχει απόλυτο δίκιο σε όσα λέει ο climbonice. Χθές που το πήρα από το συνεργείο κάποιος είχε ακουμπήσει τον μπροστινό προφυλακτήρα. Είχε την κλασική γραμμή σημάδι μπροστά από ακούμπημα. Άφησε και ένα ψιλό σημάδι.. Την προηγούμενη φορά τους πήγα 2 φανάρια GT άριστα να μου τα βάλουν και τα βάλανε με ένα σωρό γρατζουνιές πάνω. Άχρηστα τα βγάλανε.. Την πρό προηγούμενη μου δώσανε το αμάξι μέσα στα γράσα και στα λάδια όπως είπε ο φίλος πρίν. Απλά ΧΑΛΙΑ το aftersales της peugeot μην πώ τίποτα χειρότερο...
franch_power - Πεμ 15 Ιούλ 2010, 19:59:10
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδία τι να λέμε καμία εμπιστοσύνη σε ανθρώπους της peugeot ελάχιστοι αξίζουν!
kostas207cc - Παρ 16 Ιούλ 2010, 00:04:17
Θέμα δημοσίευσης:
απο οτι καταλαβαινω ολοι συμφωνουμε οτι το προβλημα ειναι οι μηχανικοι και το agter sales οχι το peugeot.στον φιλο που εχει εργαστει ως δημιοσιογραφος στο χωρο του αμαξιου.που λει οτι slk και eos τριζουν.πλακα κανεις????207 και παλι.ο κολλητος μου εχει eos οχι τριζει κολλαει η οροφη κανα δεκαρια φορεσ.συντηρω δυο slk στο συνεργειο που δουλευα ειχα ακομα πιο πολλα slk το τι τραβαγα εγω να μην τριζουν το ξερω και να αλλαζω τις μπουκαλεσ πισω που φτηναν τα υγρα και αλλαγη πλεξουδας εγκεφαλου σε καποια mercedes γενικο προβλημα παιρναγαν λαδι απο τον αισθητηρα γωνιας εκκεντοφορου εωσ τον εγκεφαλο.η τα eos που τα κορδονια πισω στην οροφη θελουν μαζεμα συνεχεια και κολλανε????ποσα να σου φερω θεσ???το μονο που παιζει στην πεζο ειναι η ατυχια με τους αλμπανιδες!!!και γενικοτερα παντου.στον αλλο φιλο που λεει δεν γινεται να ξερεισ τα παντα συμφωνω απολυτα αλλα απευθυνομαι σε ανθρωπους με μερακι αγαπη για το αμαξι και θεληση να το εχουν αρτιο ετσι?????στον φιλο με την λαμπα.κοιτα ολες τισ λαμπεσ και αλλαξε οποια σου φαινεται πιο αλλοιωμενη το συρμα.θα προτεινα ολες σιγα το κοστος και ριξε λιγο καθαριστικο επαφων στα βυσματα τους.πιαζει και ενα θεματακι με τον συναγερμο και τα alarm αλλα σε aftermarket συναγερμους απο λαθος εγκατασταση και βρχυκυκλωνουν τα alarm αν τιποτα δεν γινεται απαιτησε μια τηλεφορτωση στην bsi.πιστευω εν κατακλειδι μερακι στο αμαξι σας ο θεος να σας φυλαει απο αλμπανιδες προσεχεται το αμαξι στην οδηγηση και να ξερετε και να ειστε περηφανοι για τα peugeot sas γιατι ειναι μια χαρα!!!!!α ξεχασα αν οδηγουσα και μου εσπαγε τα νευρα το μπιπ απο τις λαμπες θα εβριζα τον μηχανικο που δεν το παιρνει ζεστα το θεμα εμενα που ενω ξερω δεν ασχολουμαι και οχι το αμαξι τι φταιει το κακομοιρο αν ασχετοι δεν το φταιχνουν??
kostas207cc - Παρ 16 Ιούλ 2010, 00:15:27
Θέμα δημοσίευσης:
α και κατι αλλο μαι φορα το πηγα για αλλαγη μπαμπριζ στην πεζο στην ελευσινα και το πηρα αισχως μεσα.απλα δεν ξαναπατησα αν και θελαμν ενα χερι βρισιμο στα δερματα να βρισκω μην πω τιποτα.παιδια να εχετε τυχη να πεσετε σε καλουσ μηχανικους δεν φταιει κανενα αμαξι.και εχετε δικιο να λετε πληρωσα τοσα δεν μπορουν να μου φαιρονται ετσι.αφηστε το τι δεν μπορει και δειτε τι γινεται δυστυχως.ψαχτειτε βρειτε τον μαστορα σας και ολα καλα!
drdino - Παρ 16 Ιούλ 2010, 01:23:43
Θέμα δημοσίευσης:
Πες και για τις ηλιοροφές των a/c/e, τα sbc των e-class κλπ Laughing Laughing Laughing
smoki - Παρ 16 Ιούλ 2010, 07:01:14
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:

Να σου δώσω ένα απλό παράδειγμα διαφοράς στην ποιότητα των υπηρεσιών; Πας το CC σου για service στην Peugeot και ζητάς να σου κάνουν συντήρηση στην οροφή και το παραλαμβάνεις μες στο γράσο με δαχτυλιές στον ουρανό (ευτυχώς που είναι πλαστικό και πλένεται εύκολα) και μες τη βρώμα. Πας στην Toyota για service και παραλαμβάνεις το αυτοκίνητό σου πλυμένο μέσα - έξω! Θα μου πεις εκεί κολλάς; Όχι, αλλά σου αναφέρω μια λεπτομέρεια που μαζί με άλλα πράγματα δημιουργεί αυτό που στα βιβλία Διοίκησης Επιχειρήσεων αναφέρεται ως "Συνολική Ικανοποίηση Πελάτη". Από το service της Toyota, Audi, VW, BMW, Mercedes, Ford κ.α. φεύγεις με ένα αίσθημα ικανοποίησης για τις υπηρεσίες που σου παρασχέθηκαν και όχι με το αίσθημα "πάλι με κορόιδεψαν". Ναι και σε άλλες εταιρείες τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα και μάλιστα περισσότερα, αλλά η αντιμετώπιση που έχουν ως πελάτες είναι τελείως διαφορετική.

Υ.Γ.: Θα διαφωνήσω με το "όλα τα κάμπριο τρίζουν". Καμία Mercedes SLK δεν τρίζει, όπως και κανένα Opel Astra twintop ή Volkswagen EOS. Επίσης στο Club Ford ιδιοκτήτης Focus CC αναφέρει ότι του αντικατέστησαν το αυτοκίνητό του, στα πλαίσια της εγγύησης, με ολοκαίνουριο επειδή... έτριζε η οροφή και έβαζε νερά (το after sales που λέγαμε πιο πάνω).


Οσο για την ford μην βαζεις το χερι σου στην φωτια γτ φιλος για το σερβις του δευτερου ετους του ζητησανε 460 ευρω και του αλλαξανε, χωρις να τον ενημερωσουν, μπρος-πισω τακακια που το χειροτερο τακακι ειχε ψωμι για 10.000χλμ ακομα. Μην πω και για το no-name λαδι που του βαλανε και του χρεωσαν 54 ευρω το λιτρο. Το σιγουρο παντως ειναι πως μονο με αισθηση ικανοποιησης δεν εφυγε...
climbonice - Παρ 16 Ιούλ 2010, 07:31:54
Θέμα δημοσίευσης:
Ειδικά για τη Ford μπορώ να μιλήσω γιατί όπως γράφω παραπάνω είχα στην κατοχή μου Ford (Ford Fiesta 1.6 Trend) για τέσσερα χρόνια και 60.000km.

Η διαφορά καταρχήν Ford με Peugeot είναι η εξής: στα 10 συνεργεία Ford θα σου τύχουν δύο που δε θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους, στην Peugeot συμβαίνει το αντίθετο (στην καλύτερη περίπτωση). Εν συνεχεία, στη Ford υπάρχει και λειτουργεί αυτό που λέμε evaluation by customer. Τι σημαίνει αυτό; Δύο μέρες μετά την επίσκεψή σου σε συνεργείο της Ford λαμβάνεις ένα τηλεφώνημα από τη Ford με σκοπό να σε ρωτήσουν εάν έμεινες απόλυτα ικανοποιημένος από την εξυπηρέτηση και εάν το πρόβλημά σου λύθηκε. Επιπλέον μία φορά το χρόνο λαμβάνεις στο σπίτι σου επιστολή αξιολόγησης συνολικά της Ford δηλαδή όχι μόνο ικανοποίηση από το after sales αλλά και γενικότερα από το αυτοκίνητό σου. Η επιστολή αυτή ταχυδρομείται δωρεάν ή αποστέλλεται ηλεκτρονικά απευθείας στα κεντρικά της Ford στη Γερμανία. Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι έχεις να κάνεις με μια εταιρεία που νοιάζεται εάν είσαι ικανοποιημένος από τα προϊόντα της.

Θες να περιγράψω τη διαδικασία παράδοσης - παραλαβής; Ένας τεχνικός σύμβουλος (στα μεγάλα συνεργεία είναι συνήθως 4-5) παραλαμβάνει το αυτοκίνητο μπροστά σου. Πρώτο του μέλημα είναι να καλύψει τιμόνι, κάθισμα και πάτωμα με ειδικά προστατευτικά νάυλον. Στη συνέχεια και πάντα παρουσία σου, ελέγχει το αυτοκίνητο γύρω - γύρω για τυχόν γραντζουνιές κτλ. Σου παραδίδει υπογεγραμμένη φόρμα με την κατάσταση που παρέλαβε το αυτοκίνητό σου, οπότε εάν σου προκαλέσουν οποιαδήποτε ζημιά μπορείς πολύ εύκολα να διεκδικήσεις να αποζημιωθείς. Τέλος και πάλι ενώπιόν σου ελέγχει για διαρροές και σε τι κατάσταση είναι τα τακάκια. Κατά την παράδοση σου ζητούν να ελέγξεις και να υπογράψεις ότι παρέλαβες το αυτοκίνητο στην κατάσταση που το πήρες (ότι δε σου προκάλεσαν κάποια ζημιά) και σου παραδίδουν προς έλεγχο όλα τα ανταλλακτικά που άλλαξαν.

Όλοι έχουμε εμπειρία από τις διαδικασίες που τηρούνται στα συνεργεία τη Peugeot. Μοιάζουν σε τίποτα με αυτό που σας περιέγραψα;
drdino - Παρ 16 Ιούλ 2010, 09:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
Πού ήταν η ford όταν είχαν σκάσει μύτη τα σκουριασμένα maverick ή τότε που ιδιοκτήτες του προηγούμενου fiesta ανακάλυπταν σκουριά στις πόρτες; Wink

Δεν είναι όλα ρόδινα Wink και αν εξαιρέσει κανείς τη φάση με τις γρατζουνιές κλπ αυτά που περιγράφεις που φαίνονται αρκετά γνώριμα. Βέβαια προσωπικά δεν με πολυνοιάζουν, προτιμώ να έχουν άριστη τεχνική κατάρτιση οι μηχανικοί, κάτι που δεν υπάρχει στα επίσημα συνεργεία... Sad

Έχουν βέβαια εξαιρετικό φανοποιείο αλλά τι να το κάνω όταν μου βάζουν το φίλτρο βενζίνης ανάποδα και ρετάρει το σύμπαν πάνω σε προσπέραση;
Gr13 - Παρ 16 Ιούλ 2010, 09:34:20
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα όλο στην χωρα μας είναι να εύχεσαι να μην σου βγάλει πρόβλημα το αμάξι και χρειαστεί να το πας στην αντιπροσωπεία για φτιάξιμο,γιατί θα το πάρης πίσω χειρότερο από ότι το πηγες.Χτες ESP/ASR system faulty θα το χαρώ το Σ-K και από δευτερα βλέπουμε.
climbonice - Παρ 16 Ιούλ 2010, 10:23:33
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω βαρεθεί να το γράφω. Ελαττωματικά αυτοκίνητα έβγαιναν, βγαίνουν και θα συνεχίσουν να βγαίνουν και βλάβες θα παρουσιάζονται πάντα. Δεν ισχυρίστηκα πουθενά ότι αυτοκίνητα άλλων εταιρειών δε βγάζουν προβλήματα. Δε θέτω θέμα αξιοπιστίας των αυτοκινήτων Peugeot! Το Fiesta μου είχε βγάλει προβλήματα (τρόμπα νερού, πολλαπλασιαστής και λαβή του ανακλινόμενου πίσω καθίσματος), το ίδιο και το Bravo, και πολύ περισσότερα προβλήματα το Civic αφού το είχα στα χέρια μου και για περισσότερα χιλιόμετρα από όλα τα άλλα.

Το όλο θέμα έχει επικεντρωθεί στα παράπονα που έχει πολύς κόσμος από το επίπεδο υπηρεσιών που προσφέρει η Peugeot στους πελάτες της ΜΕΤΑ την αγορά. Προσωπικά τουλάχιστον (για να μη γενικεύω) η αντιμετώπιση που έχω σαν πελάτης από τα εξουσιοδοτημένα της Peugeot είναι η λιγότερο επαγγελματική σε σχέση με άλλα επίσημα service άλλων εταιρειών που έτυχε να έχω επισκεφθεί. Προφανώς αυτό συμβαίνει γιατί άλλες εταιρείες έχουν επενδύσει περισσότερο σε αυτό το κομμάτι σε σχέση με την Peugeot (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Όσο για τα σκουριασμένα Maverick θυμάμαι ότι έγιναν ανακλίσεις όπου η εταιρεία ανέλαβε την όποια επισκευή. Για τα Fiesta δεν έχω ακούσει κάτι αλλά και αυτά καλύπτονται από 12ετή εγγύηση για σκουριά. Να σου πω όμως τι έγινε με την Peugeot όταν πήγα να μου αλλάξουν (εντός εγγύησης) τις εσωτερικές χειρολαβές στις πόρτες οι οποίες από τον πρώτο χρόνο είχαν αρχίσει να ξεφτίζουν; "Κύριε μου αυτό οφείλεται σε φυσιολογική φθορά και δε μπορεί να καλυφθεί εντός εγγύησης." "Δηλαδή οι προδιαγραφές αντοχής που βάζει η Peugeot στα πλαστικά της είναι ενός έτους;", ρώτησα και πήρα την εξής απάντηση: "σας λέω ότι δε μπορεί να αλλαχθεί στην εγγύηση." Αυτού του είδους ο διάλογος είναι απίθανο να γίνει σε εταιρεία που σέβεται τον πελάτη της και που ο υπάλληλος γνωρίζει ότι η συμπεριφορά του θα αξιολογηθεί και αν στο τέλος του έτους μαζέψει πολλές αρνητικές αξιολογήσεις θα χάσει τη δουλειά του.

Πάντως ειλικρινά δεν καταλαβαίνω γιατί το συζητάμε τόσο πολύ, πραγματικά υπάρχουν κάποιοι που ανέχονται τη σημερινή εποχή τέτοια αντιμετώπιση; Τη στιγμή που κατέβαλαν ένα σκασμό λεφτά για την αγορά αλλά και συνεχίζουν να καταβάλουν για τη συντήρηση του αυτοκινήτου τους; Τη λύση "φτιάχτο μόνος σου" δεν την αποδέχομαι. Απαιτώ σαν καταναλωτής να έχω καλύτερη αντιμετώπιση και εάν αυτό κάποιες εταιρείες δεν το καταλαβαίνουν, υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια. Η υποστήριξη μετά την πώληση είναι πολύ σημαντική και οι εταιρείες που το έχουν συνειδητοποιήσει αυτό βρίσκονται στην κορυφή των πωλήσεων παγκοσμίως.

Υ.Γ.: Συγγνώμη για τα μεγάλα posts.
drdino - Παρ 16 Ιούλ 2010, 10:28:26
Θέμα δημοσίευσης:
H ford δεν έκανε ανάκληση για τα μαβερικ. Μερικοι ιδιοκτητες πηραν αποζημιωση μετα απο δικαστικες διαμαχες.

Στην περίπτωση των φιέστα τα παιδιά ήταν πολύ απογοητευμένα από την αντιμετώπιση, λεπτομέρειες δεν θυμάμαι όμως δυστυχώς.

Η ουσία είναι πως στην Ελλάδα οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες.

Έξω πχ σε φορα σαν το δικο μας παιζουν οι επισημες αντιπροσωπειες ως χρηστες που καλουν μελη για test drive, τους κανουν προσφορες για εργασίες κλπ.

Εδώ μόλις πάρουν το μαρούλι μην τον είδατε τον Παναγή.
Puzzle - Παρ 16 Ιούλ 2010, 11:59:28
Θέμα δημοσίευσης:
Πραγματικα κανενα προβληματακι με το αυτοκινητο..το πηρα 2007 εχω κανει 50000χλμ και εχουμε και λεμε...
πρωτος μηνας κατεβασμα σασμαν 2 φορες, δεν πηγαινε απο 5 σε νεκρα...
επειτα στο χρονο..αλλαγη χταποδι καταλυτη και τα σχετικα..
μετα 3 μερες στο συνεργειο να βρουμε τι βαραγε λες και εσπαγε το αμαξι..τελικα ηταν η οροφη οταν εκοβες τερμα δεξια το αμαξι και ανεβαινες σε παρκινγκ κτλ...
μετα 3 μερες μεσα γιατι το αμαξι εσβηνε απο μονο του...εβαζα νεκρα παταγα φρενο και εσβηνε το αμαξι συνεχεια μεχρι να ζεσταθει..αλλαγη σε καλωδιωσεις κτλ με συννενοηση με τη γαλλια...
τελικα εχει περασει ενας χρονος..δεν μου εχει βγαλει τωρα τπτ ε και τωρα 2 φορες με αναμμενο το aircooler μου εχει σβησει απο μονο του..δεν αντεξε..

Κατα τ'αλλα πολυ καλη η εμπειρια μου μαζι του...το μονο καλο οτι δεν τριζει η οροφη γιατι την προσεχω σαν τα ματια μου..περα απο το δυνατο χτυπημα που ανεφερα...

Και ναι ολα τα cabrio τριζουν..αυτη την παραφιλολογια μου την ελεγαν και τα αστερια στο συνεργειο...
4 χρονια ο πατερας μου το eos...60000 χλμ..ανεβαινει στα κατσαβραχα που μενει χωματοδρομος,,, ποτε δεν εχει ακουστει το παραμικρο κιχ..ποτε δεν εχει βαλει λιπαντικα μαλ***ες και σκ**α...τι να λεμε τωρα... και κυριως δεν εχει παει ποτε για κατι αλλο στο συνεργειο περα απο το service...
Αψογο το cc μου...22,000 και τα κατα ευχαριστηθηκα...ανοιγω τον ουρανο το απολαυμβανω και αναβω κερια μην αρχιζει και μου σβηνει μονο του..!!!
Αι ρε απο εδω...με τη πρωτη ευκαιρια πουλημα και παμε γι αλλα..!!!

After Sales ειστε φορ δε πουτς!!!!!
Gr13 - Παρ 16 Ιούλ 2010, 12:16:46
Θέμα δημοσίευσης:
Puzzle έγραψε:
Πραγματικα κανενα προβληματακι με το αυτοκινητο..το πηρα 2007 εχω κανει 50000χλμ και εχουμε και λεμε...
πρωτος μηνας κατεβασμα σασμαν 2 φορες, δεν πηγαινε απο 5 σε νεκρα...
επειτα στο χρονο..αλλαγη χταποδι καταλυτη και τα σχετικα..
μετα 3 μερες στο συνεργειο να βρουμε τι βαραγε λες και εσπαγε το αμαξι..τελικα ηταν η οροφη οταν εκοβες τερμα δεξια το αμαξι και ανεβαινες σε παρκινγκ κτλ...
μετα 3 μερες μεσα γιατι το αμαξι εσβηνε απο μονο του...εβαζα νεκρα παταγα φρενο και εσβηνε το αμαξι συνεχεια μεχρι να ζεσταθει..αλλαγη σε καλωδιωσεις κτλ με συννενοηση με τη γαλλια...
τελικα εχει περασει ενας χρονος..δεν μου εχει βγαλει τωρα τπτ ε και τωρα 2 φορες με αναμμενο το aircooler μου εχει σβησει απο μονο του..δεν αντεξε..

Κατα τ'αλλα πολυ καλη η εμπειρια μου μαζι του...το μονο καλο οτι δεν τριζει η οροφη γιατι την προσεχω σαν τα ματια μου..περα απο το δυνατο χτυπημα που ανεφερα...

Και ναι ολα τα cabrio τριζουν..αυτη την παραφιλολογια μου την ελεγαν και τα αστερια στο συνεργειο...
4 χρονια ο πατερας μου το eos...60000 χλμ..ανεβαινει στα κατσαβραχα που μενει χωματοδρομος,,, ποτε δεν εχει ακουστει το παραμικρο κιχ..ποτε δεν εχει βαλει λιπαντικα μαλ***ες και σκ**α...τι να λεμε τωρα... και κυριως δεν εχει παει ποτε για κατι αλλο στο συνεργειο περα απο το service...
Αψογο το cc μου...22,000 και τα κατα ευχαριστηθηκα...ανοιγω τον ουρανο το απολαυμβανω και αναβω κερια μην αρχιζει και μου σβηνει μονο του..!!!
Αι ρε απο εδω...με τη πρωτη ευκαιρια πουλημα και παμε γι αλλα..!!!

After Sales ειστε φορ δε πουτς!!!!!


Αυτό θα πει να έχεις υπομονή.Απορώ με την αντιπροσωπεία,το τι έβρισκε να σου πει για τα τόσα προβλήματα που είχες.
Pug_306 - Παρ 16 Ιούλ 2010, 12:41:13
Θέμα δημοσίευσης:
Peugeot 107 (ενταξει καμμια σχεση με τα 207 κλπ απλα για το after sales service γραφω)

Στο 2ο αν θυμαμαι καλα service αλλαζουν λαδια μπουζι φιλτρα. Μετα 2 μερες παμε να βαλουμε μπροστα, Γουυν Γγγγγουν Γγγγγγγγγγγγουν.. ΩΠΑ λεω, ανοιγω καπω, τσεκαρω λάδια. Λαδια 0 - Μηδεν - zero! Το παμε peugeot στο Γέρακα , "εεεε να μωρε το φιλτρο λαδιού ήταν ελατωματικό". Δεν λεω οτι αποκλειεται να συμβει κατι τετοιο, αλλα στα 90+ φιλτρα λαδιου που εχω αλλαξει μονος μου σε αλλα αυτοκινητα, ΠΟΤΕ δεν βρηκα καποιο "ελαττωματικο". Στην ερωτηση μου αν καιγοταν το μοτερ αν θα μας το αλλαζαν, η απαντηση ηταν "δε ξερουμε τι μας ρωτας τωρα". Στους 6 μήνες που τοχαμε κατω απο το πισω δεξι φαναρι σκασμενο το χρωμα στον προφυλακτηρα. Παμε πεζω, "Χμμμ περιεργο...(μας κοιταει με ενα βλεμα λες και φταιγαμε εμεις).Ενταξει θα σας βαψουμε τον προφυλακτηρ πισω αλλα δεν εχουμε να σας βαλουμε αλλα αυτοκολητα μετα. (εχουμε το RC)" Αποτελεσμα? ΔΕΝ τον εβαψαν ολο το προφυλατηρα παρα μονοσαν απο το αυτοκολητο στη μεση και ολο δεξια και το βαψαν. Το χρωμα εχει κανει δοντι σε εκεινο το σημειο φυσικα + οτι φαινεται κιολας. να μην μιλησω για τα 2 κουμπια alarm που εχουμε αλλαξει γιατι σπανε απο μονα τους!!! Καλα εκει την αστοχια υλικου την δεχομαι δεν φταινε αυτοι.

Το προβλημα δεν ειναι τα αμαξια, αλλα οι καθε ειδους υπαλληλοι των 600-700 ευρω που εχουν στα υπογεια. Στην συγκεκριμενη αντιπροσωπεια δουλευουν 2 αλοεθνεις οι οποιοι δεν εχουν ιδεα απο μηχανικα και τους βαζουν να κανουν service. Λαδια φιλτρα μπουζι κλπ. Οχι οτι οι υπολοιποι Ελληνες ξερουν...

Παντως σε καθε service μεχρι τωρα μας το πλενουν πολυ καλα μεσα εξω το αυτοκινητο!
vagelis207 - Παρ 16 Ιούλ 2010, 13:29:29
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια το ιδιο συμβαινει πανω κατω σε ολες τις αντιπροσωπιες.Εχω ακουσει παραπονα για αρκετα εξουσιοδοτημενα.Τουλαχιστον εδω στην Πατρα ειναι αρκετα καλο.Βλαβες παιδια βγαζουνε ολα τα αυτοκινητα και ειδικα τα καινουρια που ειναι τιγκα στα ηλεκτρονικα.Μπορω να σας αναφερω πολλες περιπτωσεις απο ολες τις εταιριες.Παντως βλεπω οτι αρκετοι εχετε ενα κολλημα με groyp VAG,οτι ειναι τα ιδανικα αυτοκινητα και τα φερνετε σαν παραδειγμα ποιοτητας και αξιοπιστιας.Αγοραστε κανενα απο αυτα τα ιδανικα αυτοκινητα και συζηταμε μετα για αξιοπιστια.Τα πλαστικα στο εσωτερικο που ξεφλουδιζουν ειναι ενα δειγμα ποιοτητας,απο χερουλια μεχρι ταμπλο.Αλλα σε αυτα λενε ελα μωρε ετυχε,ενω αν το οχημα ειναι γαλλικο η ιταλικο λενε ξεφλουδιζει το εσωτερικο?Τι περιμενεις γαλλικο ειναι!Εχω η δεν εχω δικιο?
Δεν συζητω για μερικους που εχουν βαλει προγραμματα,σκαστρες,ξεσκαστρες,χοανες,κερατα και αλλα διαφορα και οταν το ταμπλο γινεται σαν χριστουγεννιατικο δεντρο φυσικα φταιει ο Γαλλος μαλ**ας που το εφτιαξε και οχι ο Ελληναρας μαστρο Μητσος που εβαλε το χερακι του.Γιατι απ'οτι εχω δει τα περισσοτερα προβληματα ειδικα με τα μοτερ δεν ειναι στα μαμα αλλα στα υπολοιπα.
Εχω 65.000 δεν μου εχει αναψει ποτε antipollution ουτε τιποτε αλλο ποτε.
Τοσο τυχερος ειμαι αραγε?
Αυτα και συγνωμη αν σας κουρασα!
kostas207cc - Παρ 16 Ιούλ 2010, 22:43:58
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνω με τον baggeli 207.και συγνωμη για οτι πω χωρις παρεξηγηση φαινεται ποιος εχει εργαστει και ξερει απο αμαξια.ειδικα τα τελευταια χρονια ποιο προβληματικα απο τα vw δεν υπαρχουν.που ειναι τα golf me tyrbo κομπρεσορα οοοοεεεεοοο????ο puzle που λεει για το eos ελα φιλε που δεν τριζει και παει στα βουνα τωρα?και σιγα τα χιλιομετρα σε 4 χροννια εγω εχω 60000 σε εναμιση και δεν ειμαι μεγαλης ηλικιας κανω και της μ..που και που.παρε το εος εσυ και μετα τα λεμε.ολα τα καμπριο τριζουν σου αρεσει η οχι αλλο να ειναι λαμαρινα ενωμενη και αλλο διακοσιοι κινουμενοι μηχανισμοι και αν αναφερεις σκ... και μ.... την λιπανση.ελα ρε δεν γ....μην βαζεις και λαδια στο μοτερ.ρε αρχοντα σασμαν δεν εχω ακουσει απο πολλους εδω ειδικα σε 207cc και ειδικα να μην μπαινει η νεκρα απο ταχυτητα συνηθως το αντιθετο.η οροφη στην αρχη εκανε και μενα το ιδιο ε το πηγα την ρυθμισαν τελος,ειναι χαλια το αμαξι μου???????χταποδια καταλυτη γιατι???εκεινο που λες εσβηνε οταν ειναι κρυο απλα περναγαν νεο προγραμμα και τελος.ετυχε απλα σε σενα και για αυτο εχεις την εγγυηση 2 χρονια.και μην λες για eos παρε εσυ αμαξι που το αν θα ανοιγει η οροφη εξαρταται απο σχοινια σαν κορδονια και που τσιμπανε λαδια και και και.εχει ο φιλο μου αστα μια δεν παει μια η οροφη.και βλεπω οτι παραπονα για την οροφη για τα cc εχουν μονο οσοι δεν ειχαν αλλο καμπριο με σκληρη τυχαιο???δεν νομιζω
franch_power - Παρ 16 Ιούλ 2010, 23:21:31
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε παιδία χαλαρώστε! Όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν προβλήματα αλλά μεγάλα κ αλλά πτέσματα! Όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες είτε είναι από γαλλική,γερμανική,η γιαπωνέζικη έχουν τα θετικά τους κ τα αρνητικά τους! Το θέμα είναι ότι προέκυψαν προβλήματα σε πολλά λιοντάρια μας κ δεν υπάρχει άμεση εντοπίσει κ αντικατάσταση των προβλημάτων από την πεζό! Αυτό δεν είναι όλο! Confused
mathanas - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 10:32:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα θα βγαζουν ζημια λογικο , ομως υπαρχει διαφορα φιλοσοφιας τεραστια τι να λεμε ρε παιδια...μιας και λεγαμε για τη ford, το 2005 παραλαβαμε ενα mondeo , το χανε φυλαγμενο καλυμενα ολα , ειχε λιστα με ελεγχους που ειχανε γινει κ.τ.λ κ.τ.λ . Λοιπον οταν παρελαβα εδω στη Πατρα το rallye το χανε ξεφορτωσει απο τη νταλικα το μισο πανω στο πεζοδρομιο το αλλο στο δρομο (επι της εθνικης οδου αυτα) ο τυπος μεσα ο υπευθυνος ουτε που ασχοληθηκε μονος μου οτι κοιταξα , πηγα και του λεω τι απαραδεκτο ειναι αυτο καινουργιο αμαξι και το χεις μεσα στη μεση του δρομου , στ αρχι... του φυσικα δε συγκινιθηκε, τριτοκοσμικες καταστασεις. Οποτε πας στη peugeot για κατι που χαλασε απαντανε φυσιολογικη φθορα ή οτι ευθυνομαι εγω και φυσικα δεν ακουνε ποτε τιποτα.
Στο ford καποτε νεκρωσε το υδραυλικο και παροτι δε το ξανακανε ποτε μπροστα τους παροτι ο εγκεφαλος δεν εβγαλε ποτε σφαλμα και μονο που τους ειπα οτι εγινε στην εθνικη (οποιος ξερει απο το ποσο βαρυ ειναι το τιμονι στο Mondeo θα καταλαβει) και κινδυνευω , κρατησανε τ αμαξι πηρα αμαξι αντικαταστασης και αλλαχτηκε εντος εγγυησης. Α και μετα με πηρανε και τηλεφωνο για δουν αν ειναι ολα Ok..... no comment
Αυτα για τη peugeot ειναι ιστοριες επιστημονικης φαντασιας
Gr13 - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 11:08:34
Θέμα δημοσίευσης:
Από τα 18 μου μέχρι σήμερα έχω αλλάξει αρκετά αυτοκίνητα αλλα αυτό που συμβαίνει με το cc δεν μου έχει ξανατύχει.Επιπλέον στην οικογένεια μου έχουμε 6 αυτοκίνητα ,το πεζό έχει βγάλει τα προβλήματα για όλα μαζί καθώς και γι αυτά που είχα.Και δεν παίζει ρολο αν έχει ένα πρόγραμμα το αμάξι ,γιατί και το Opc έχει πρόγραμμα και πολλά αλλα ακόμα,όμως δεν έχει βγάλει το παραμικρό,επιπλέον και το clio έχει πράγματα πάνω και επίσης δεν έχει βγάλει εντελώς τίποτα και είναι μοντέλο 99.Το μονο σίγουρο αν και γλυκοκοίταζα το rcz είναι ότι την επομενη φορα θα αποφύγω να πάρω peuzeot.
recife_rallye - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 12:04:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχως δεν εχουμε ολοι πληρη γνωση του τι αυτοκινητο εχουμε και πως να το φροντιζουμε...και ενα ακομη χειροτερο,το οτι τα χανουμε με την πρωτη στραβη και δεν αναρωτιομαστε καν τι ειναι αυτο που μπορει να προκαλει το προβλημα..
Εμεις τα ριχνουμε ολα στο αμαξι και λεμε ''βρε τι χαρχαλο πηγα και πηρα''..βρε για σοβαρευτειτε λεω γω μερικοι!! Twisted evil
Gr13 - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 12:37:37
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Δυστυχως δεν εχουμε ολοι πληρη γνωση του τι αυτοκινητο εχουμε και πως να το φροντιζουμε...και ενα ακομη χειροτερο,το οτι τα χανουμε με την πρωτη στραβη και δεν αναρωτιομαστε καν τι ειναι αυτο που μπορει να προκαλει το προβλημα..
Εμεις τα ριχνουμε ολα στο αμαξι και λεμε ''βρε τι χαρχαλο πηγα και πηρα''..βρε για σοβαρευτειτε λεω γω μερικοι!! Twisted evil


Καλά αυτά που λεϛ φίλε μου αλλα αν στην περίπτωση μου ισχυε κάτι τέτοιο θα έπρεπε να βγάλουν προβλήματα και τα αλλα αυτοκινητα που χρισιμοποιω και όχι μόνο το cc .επιπλεον σε πλιρωφωρω ότι το cc έχει την πιο καλή χριση από όλα τα αλλα.Oποτε δεν φταίω εγώ .Σε θέμα υλικων,τριξιμο,συστιμα διευθινσηϛ δεν αναφερθικα ποτέ και όλα καλα,αλλα σε θέμα ηλεκτρικων και ηλεκτρονικων είναι για το Evil .Bρίσκω την λύση για το ένα και μετά βγαζει κάτι άλλο ξεκαρφωτο από τα προηγουμενα.μMόνο την ψιχολογικη πιεση που έχω τραβιξει με αυτό το αμαξι να βάλω δεν θεϛ τίποτα άλλο για να μην ξανα παρηϛ αμαξι από την Peugeot.Oποτε η γνώμη μου είναι από την στιγμή που κάτι δεν με οικανοποιισε δεν το ξαναπερνω.
climbonice - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 13:37:47
Θέμα δημοσίευσης:
recife_rallye έγραψε:
Δυστυχως δεν εχουμε ολοι πληρη γνωση του τι αυτοκινητο εχουμε και πως να το φροντιζουμε...και ενα ακομη χειροτερο,το οτι τα χανουμε με την πρωτη στραβη και δεν αναρωτιομαστε καν τι ειναι αυτο που μπορει να προκαλει το προβλημα..
Εμεις τα ριχνουμε ολα στο αμαξι και λεμε ''βρε τι χαρχαλο πηγα και πηρα''..βρε για σοβαρευτειτε λεω γω μερικοι!! Twisted evil


Συγγνώμη, δεν ήξερα ότι για να αγοράσει κάποιος Peugeot και δει 207 CC, είναι απαραίτητο να έχει πτυχίο μηχανολογίας, ώστε να τα επιδιορθώνει όλα μόνος του. Ειλικρινά δεν το ήξερα. Ήμουν τόσο αφελής που πίστευα ότι το να ακολουθείς απλά τις οδηγίες του κατασκευαστή, όπως αναφέρονται στο βιβλίο συντήρησης ήταν αρκετό. Την επόμενη φορά όμως δε θα κάνω το ίδιο λάθος!
drdino - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 14:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
E μην το κάνεις. Very happy Κανείς δεν έχει μετοχές στην πεζό για να χει butthurt.

Απλά μην νομίζεις ότι οι ίδιες μ@λακίες δεν γίνονται σε άλλες μάρκες. Αυτό δεν στο λέω σαν δικαιολογία, αλλά είναι μια (λυπηρή) διαπίστωση.
vagelis207 - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 15:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια μην ξαναπαιρνετε πεζο,ειπαμε ειναι μπουρδελα!Παρτε κατι πιο ποιοτικο σε vag opel η ford!
Πεστε μου μια μαρκα που δεν βγαζει προληματα!
Το after sales της πεζω ειπαμε οτι ειναι για τον πουτσο αλλα τα αυτοκινητα οχι.
Φιλε Gr 13 πιστευω οτι αν δεν ειχες προγραμμα δεν θα ειχες ολα αυτα τα προβληματα.Ο κινητηρας της πεζο εχει 3 χρονια σχεδον που κυκλοφορει ενω αυτος του οpc εχει αρκετα χρονια σε κυκλοφορια και εχει μπει σε πολλα μοντελα με διαφορες υποδυναμεις.Οποτε εχεις και επιλογες για καποιο αξιοπιστο προγραμμα.Χωρια που τεχνολογικα ειναι πιο απλος απο αυτον της πεζω.Στο πεζο δεν υπαρχει τεχνογνωσια ακομα γιατι ο κινητηρας ειναι νεος και αρκετα πολυπλοκος και πιστευω οτι με τα προγραμματα τωρα δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει.
Θυμασαι μηπως οταν ο 1.8Τ του vag ητανε καινουριος ποσα μοτερ ειχαν παρει στα χερια και ποσα ειχαν προβληματα απο προγραμματα επειδη δεν υπηρχε τεχνογνωσια?Τωρα ομως σε αυτο το μοτερ μπορεις να βαλεις ενα αξιοπιστο προγραμμα.Πως εισαι 100% σιγουρος οτι δεν φταιει το προγραμμα?Κοιταξε στις βλαβες,οπου υπαρχει προβλημα με μοτερ, το 80% φοραει προγραμα δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.Οσο ησουν μαμα ειχες καποιο προβλημα?
Αυτη ειναι η αποψη μου.Φιλικα παντα. Wink
climbonice - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 15:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
Από την αρχή δεν ήθελα να θέσω θέμα αξιοπιστίας των αυτοκινήτων μας, ήθελα περισσότερο να επικεντρωθούμε στις υπηρεσίες μετά την πώληση και όχι στο αρχικό προϊόν αυτό κάθε αυτό. Ο λόγος ήταν ότι για τέτοια θέματα δεν έχει νόημα να μιλάμε από προσωπική εμπειρία ή από ιστορίες που έχουμε ακούσει από φίλους μας κτλ.

Για να ξεπεράσουμε λοιπόν αυτό το σκόπελο κάθισα και έφτιαξα κάποιους πίνακες και γραφήματα που αφορούν την αξιοπιστία και σας τους παραθέτω. Τα στοιχεία τα έχω πάρει από τη WarrantyDirect η οποία είναι μία από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρείες που ασχολούνται με την επέκταση των εργοστασιακών εγγυήσεων αυτοκινήτων. Ο λόγος που χρησιμοποίησα τα συγκεκριμένα στοιχεία και όχι στοιχεία από "έρευνες" (ο Θεός να τις κάνει) που κάνουν διάφορα περιοδικά κατά καιρούς είναι προφανής. Οι συγκεκριμένες εταιρείες δουλεύουν ως εξής: συλλέγουν στοιχεία από δεκάδες εκατοντάδες εξουσιοδοτημένα συνεργεία όλων των μαρκών και μοντέλων αυτοκινήτων, παρακολουθούν τα αυτοκίνητα για μεγάλο χρονικό διάστημα (κατά μέσο όρο 5 έτη και πάνω από 50.000 χλμ) και καταγράφουν κάθε ζημιά, αλλά και το κόστος αποκατάστασης αυτής. Στη συνέχεια διεξάγουν στατιστικές μελέτες προκειμένου να υπολογίσουν την πιθανότητα βλάβης αλλά και το ενδεχόμενο κόστος αυτής, ώστε να υπολογίσουν το ασφάλιστρο κάθε αυτοκινήτου. Εάν κάνουν λάθος υπολογισμό και κοστολογίσουν χαμηλό ασφάλιστρο σε ένα ζημιάρικο αυτοκίνητο, τότε μπαίνουν μέσα (το αντίθετο λάθος δεν τους επηρεάζει άμεσα αλλά μόνο σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους).

Γίνεται κατανοητό λοιπόν ότι τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι αποτέλεσμα σοβαρής επιστημονικής έρευνας και όχι άρπα κόλα.

Ο πρώτος πίνακας δείχνει το συνολικό δείκτη αξιοπιστίας ο οποίος προκύπτει από πολλές παραμέτρους (πιθανότητα βλάβης σε: κινητήρα, ηλεκτρικά, κλιματισμός, ανάρτηση και άξονες, σύστημα πέδησης, σύστημα ψύξης, κόστος ανταλλακτικών, κόστος εργασίας κτλ). Όσο μικρότερος είναι ο δείκτης, τόσο πιο αξιόπιστο το αυτοκίνητο. Εδώ πολλοί αρχικά θα αναρωτηθούν πώς γίνεται π.χ. η Audi να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις και η Skoda στις πρώτες, αφού και οι δύο μοιράζονται τα ίδια μηχανικά μέρη. Η εξήγηση είναι η τεράστια διαφορά στο μέσο κόστος επισκευής (Audi 414 λίρες, Skoda 215 λίρες).

Οι επόμενοι πίνακες είναι ενδεικτικοί και απαρτίζουν όπως είπαμε μέρος του πρώτου δείκτη. Κατά σειρά που εμφανίζονται είναι: Πιθανότητα βλάβης στον κινητήρα, στα ηλεκτρικά και μέσο κόστος επισκευής.

Βλέπουμε λοιπόν ότι τα Peugeot είναι αποδεδειγμένα από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα (σε συνδυασμό πάντα και με το χαμηλό κόστος επισκευής). Το πρόβλημά μας λοιπόν δεν είναι ότι τα αυτοκίνητά μας παρουσιάζουν πολλά προβλήματα, αλλά το ότι όταν αυτά τα προβλήματα παρουσιάζονται, οι μηχανικοί της Peugeot κοιτούν τα αυτοκίνητά μας ξύνοντας το κεφάλι τους και μη ξέροντας πώς να το αντιμετωπίσουν. Και εκεί χαλάει η όλη εικόνα. Το πρόβλημα λοιπόν της Peugeot (και επιμένω εκεί πρέπει να εστιάσουμε) είναι ότι έχει ένα καλό προϊόν το οποίο όμως δε μπορεί να υποστηρίξει (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Και φυσικά ο απλός καταναλωτής/αγοραστής δε φταίει σε τίποτα να υφίσταται αυτήν την ταλαιπωρία η οποία μελλοντικά μεταφράζεται σε χαμένους πελάτες, τόσο επειδή οι ίδιοι δεν πρόκειται να ξαναγοράσουν Peugeot αλλά και λόγω της αρνητικής φημολογίας που δημιουργείται.

Ακολουθήστε το link για να δείτε τους πίνακες:
http://docs.google.com/fileview?id=0B2Rm7SDPZt_KZTQ5NDBlNGQtNjdkNy00ZDFiLTk4MDMtYTU2OWI0MjM0Y2Jk&hl=en
king207cc - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 16:19:25
Θέμα δημοσίευσης:
vagelis207 έγραψε:
Ρε παιδια μην ξαναπαιρνετε πεζο,ειπαμε ειναι μπουρδελα!Παρτε κατι πιο ποιοτικο σε vag opel η ford!
Πεστε μου μια μαρκα που δεν βγαζει προληματα!
Το after sales της πεζω ειπαμε οτι ειναι για τον πουτσο αλλα τα αυτοκινητα οχι.
Φιλε Gr 13 πιστευω οτι αν δεν ειχες προγραμμα δεν θα ειχες ολα αυτα τα προβληματα.Ο κινητηρας της πεζο εχει 3 χρονια σχεδον που κυκλοφορει ενω αυτος του οpc εχει αρκετα χρονια σε κυκλοφορια και εχει μπει σε πολλα μοντελα με διαφορες υποδυναμεις.Οποτε εχεις και επιλογες για καποιο αξιοπιστο προγραμμα.Χωρια που τεχνολογικα ειναι πιο απλος απο αυτον της πεζω.Στο πεζο δεν υπαρχει τεχνογνωσια ακομα γιατι ο κινητηρας ειναι νεος και αρκετα πολυπλοκος και πιστευω οτι με τα προγραμματα τωρα δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει.
Θυμασαι μηπως οταν ο 1.8Τ του vag ητανε καινουριος ποσα μοτερ ειχαν παρει στα χερια και ποσα ειχαν προβληματα απο προγραμματα επειδη δεν υπηρχε τεχνογνωσια?Τωρα ομως σε αυτο το μοτερ μπορεις να βαλεις ενα αξιοπιστο προγραμμα.Πως εισαι 100% σιγουρος οτι δεν φταιει το προγραμμα?Κοιταξε στις βλαβες,οπου υπαρχει προβλημα με μοτερ, το 80% φοραει προγραμα δεν νομιζω οτι ειναι τυχαιο.Οσο ησουν μαμα ειχες καποιο προβλημα?
Αυτη ειναι η αποψη μου.Φιλικα παντα. Wink

Συνονόματε έχω το ίδιο αμάξι και το ίδιο πρόγραμμα με τον GR13 εδώ και αρκετά χιλ. και δεν μου χει βγάλει κάτι.....!
king207cc - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 16:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
Από την αρχή δεν ήθελα να θέσω θέμα αξιοπιστίας των αυτοκινήτων μας, ήθελα περισσότερο να επικεντρωθούμε στις υπηρεσίες μετά την πώληση και όχι στο αρχικό προϊόν αυτό κάθε αυτό. Ο λόγος ήταν ότι για τέτοια θέματα δεν έχει νόημα να μιλάμε από προσωπική εμπειρία ή από ιστορίες που έχουμε ακούσει από φίλους μας κτλ.

Για να ξεπεράσουμε λοιπόν αυτό το σκόπελο κάθισα και έφτιαξα κάποιους πίνακες και γραφήματα που αφορούν την αξιοπιστία και σας τους παραθέτω. Τα στοιχεία τα έχω πάρει από τη WarrantyDirect η οποία είναι μία από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρείες που ασχολούνται με την επέκταση των εργοστασιακών εγγυήσεων αυτοκινήτων. Ο λόγος που χρησιμοποίησα τα συγκεκριμένα στοιχεία και όχι στοιχεία από "έρευνες" (ο Θεός να τις κάνει) που κάνουν διάφορα περιοδικά κατά καιρούς είναι προφανής. Οι συγκεκριμένες εταιρείες δουλεύουν ως εξής: συλλέγουν στοιχεία από δεκάδες εκατοντάδες εξουσιοδοτημένα συνεργεία όλων των μαρκών και μοντέλων αυτοκινήτων, παρακολουθούν τα αυτοκίνητα για μεγάλο χρονικό διάστημα (κατά μέσο όρο 5 έτη και πάνω από 50.000 χλμ) και καταγράφουν κάθε ζημιά, αλλά και το κόστος αποκατάστασης αυτής. Στη συνέχεια διεξάγουν στατιστικές μελέτες προκειμένου να υπολογίσουν την πιθανότητα βλάβης αλλά και το ενδεχόμενο κόστος αυτής, ώστε να υπολογίσουν το ασφάλιστρο κάθε αυτοκινήτου. Εάν κάνουν λάθος υπολογισμό και κοστολογίσουν χαμηλό ασφάλιστρο σε ένα ζημιάρικο αυτοκίνητο, τότε μπαίνουν μέσα (το αντίθετο λάθος δεν τους επηρεάζει άμεσα αλλά μόνο σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους).

Γίνεται κατανοητό λοιπόν ότι τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι αποτέλεσμα σοβαρής επιστημονικής έρευνας και όχι άρπα κόλα.

Ο πρώτος πίνακας δείχνει το συνολικό δείκτη αξιοπιστίας ο οποίος προκύπτει από πολλές παραμέτρους (πιθανότητα βλάβης σε: κινητήρα, ηλεκτρικά, κλιματισμός, ανάρτηση και άξονες, σύστημα πέδησης, σύστημα ψύξης, κόστος ανταλλακτικών, κόστος εργασίας κτλ). Όσο μικρότερος είναι ο δείκτης, τόσο πιο αξιόπιστο το αυτοκίνητο. Εδώ πολλοί αρχικά θα αναρωτηθούν πώς γίνεται π.χ. η Audi να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις και η Skoda στις πρώτες, αφού και οι δύο μοιράζονται τα ίδια μηχανικά μέρη. Η εξήγηση είναι η τεράστια διαφορά στο μέσο κόστος επισκευής (Audi 414 λίρες, Skoda 215 λίρες).

Οι επόμενοι πίνακες είναι ενδεικτικοί και απαρτίζουν όπως είπαμε μέρος του πρώτου δείκτη. Κατά σειρά που εμφανίζονται είναι: Πιθανότητα βλάβης στον κινητήρα, στα ηλεκτρικά και μέσο κόστος επισκευής.

Βλέπουμε λοιπόν ότι τα Peugeot είναι αποδεδειγμένα από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα (σε συνδυασμό πάντα και με το χαμηλό κόστος επισκευής). Το πρόβλημά μας λοιπόν δεν είναι ότι τα αυτοκίνητά μας παρουσιάζουν πολλά προβλήματα, αλλά το ότι όταν αυτά τα προβλήματα παρουσιάζονται, οι μηχανικοί της Peugeot κοιτούν τα αυτοκίνητά μας ξύνοντας το κεφάλι τους και μη ξέροντας πώς να το αντιμετωπίσουν. Και εκεί χαλάει η όλη εικόνα. Το πρόβλημα λοιπόν της Peugeot (και επιμένω εκεί πρέπει να εστιάσουμε) είναι ότι έχει ένα καλό προϊόν το οποίο όμως δε μπορεί να υποστηρίξει (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Και φυσικά ο απλός καταναλωτής/αγοραστής δε φταίει σε τίποτα να υφίσταται αυτήν την ταλαιπωρία η οποία μελλοντικά μεταφράζεται σε χαμένους πελάτες, τόσο επειδή οι ίδιοι δεν πρόκειται να ξαναγοράσουν Peugeot αλλά και λόγω της αρνητικής φημολογίας που δημιουργείται.

Ακολουθήστε το link για να δείτε τους πίνακες:
http://docs.google.com/fileview?id=0B2Rm7SDPZt_KZTQ5NDBlNGQtNjdkNy00ZDFiLTk4MDMtYTU2OWI0MjM0Y2Jk&hl=en

ωραία θα πάω να πάρω ένα suzuki liana να ησυχάσω! Laughing
climbonice - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 16:57:18
Θέμα δημοσίευσης:
Χα χα! Το πέτυχες! Θυμάμαι στο περιοδικό είχα ξεμείνει Σαββατοκύριακο με ένα Suzuki Liana και είχα προγραμματίσει με την τότε κοπέλα μου και νυν γυναίκα μου να πάμε Γαλαξίδι. Σε όλο το δρόμο είχα άγχος μη με δει κανένας γνωστός μέσα σε αυτό το έκτρωμα!

Για να το ξεκαθαρίσουμε πάντως, τον πίνακα δεν τον δείχνω για να πω ότι όλοι πρέπει να αγοράσουμε Suzuki! Ο λόγος που τον έφτιαξα είναι για να δούμε όλοι μας ότι η Peugeot, γενικά, κατασκευάζει αξιόπιστα αυτοκίνητα και αυτό αποδεικνύεται και από τα νούμερα. Ωστόσο, αυτό τελικά δε φτάνει γιατί και η VW και η FORD κατασκευάζουν εξίσου καλά αυτοκίνητα (δεν έχουν απ' ό,τι φαίνεται και τόσο μεγάλες διαφορές μεταξύ τους) αλλά τα υποστηρίζουν πολύ καλύτερα σε σχέση με την Peugeot.
Gr13 - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 19:42:33
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
climbonice έγραψε:
Από την αρχή δεν ήθελα να θέσω θέμα αξιοπιστίας των αυτοκινήτων μας, ήθελα περισσότερο να επικεντρωθούμε στις υπηρεσίες μετά την πώληση και όχι στο αρχικό προϊόν αυτό κάθε αυτό. Ο λόγος ήταν ότι για τέτοια θέματα δεν έχει νόημα να μιλάμε από προσωπική εμπειρία ή από ιστορίες που έχουμε ακούσει από φίλους μας κτλ.

Για να ξεπεράσουμε λοιπόν αυτό το σκόπελο κάθισα και έφτιαξα κάποιους πίνακες και γραφήματα που αφορούν την αξιοπιστία και σας τους παραθέτω. Τα στοιχεία τα έχω πάρει από τη WarrantyDirect η οποία είναι μία από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρείες που ασχολούνται με την επέκταση των εργοστασιακών εγγυήσεων αυτοκινήτων. Ο λόγος που χρησιμοποίησα τα συγκεκριμένα στοιχεία και όχι στοιχεία από "έρευνες" (ο Θεός να τις κάνει) που κάνουν διάφορα περιοδικά κατά καιρούς είναι προφανής. Οι συγκεκριμένες εταιρείες δουλεύουν ως εξής: συλλέγουν στοιχεία από δεκάδες εκατοντάδες εξουσιοδοτημένα συνεργεία όλων των μαρκών και μοντέλων αυτοκινήτων, παρακολουθούν τα αυτοκίνητα για μεγάλο χρονικό διάστημα (κατά μέσο όρο 5 έτη και πάνω από 50.000 χλμ) και καταγράφουν κάθε ζημιά, αλλά και το κόστος αποκατάστασης αυτής. Στη συνέχεια διεξάγουν στατιστικές μελέτες προκειμένου να υπολογίσουν την πιθανότητα βλάβης αλλά και το ενδεχόμενο κόστος αυτής, ώστε να υπολογίσουν το ασφάλιστρο κάθε αυτοκινήτου. Εάν κάνουν λάθος υπολογισμό και κοστολογίσουν χαμηλό ασφάλιστρο σε ένα ζημιάρικο αυτοκίνητο, τότε μπαίνουν μέσα (το αντίθετο λάθος δεν τους επηρεάζει άμεσα αλλά μόνο σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους).

Γίνεται κατανοητό λοιπόν ότι τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι αποτέλεσμα σοβαρής επιστημονικής έρευνας και όχι άρπα κόλα.

Ο πρώτος πίνακας δείχνει το συνολικό δείκτη αξιοπιστίας ο οποίος προκύπτει από πολλές παραμέτρους (πιθανότητα βλάβης σε: κινητήρα, ηλεκτρικά, κλιματισμός, ανάρτηση και άξονες, σύστημα πέδησης, σύστημα ψύξης, κόστος ανταλλακτικών, κόστος εργασίας κτλ). Όσο μικρότερος είναι ο δείκτης, τόσο πιο αξιόπιστο το αυτοκίνητο. Εδώ πολλοί αρχικά θα αναρωτηθούν πώς γίνεται π.χ. η Audi να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις και η Skoda στις πρώτες, αφού και οι δύο μοιράζονται τα ίδια μηχανικά μέρη. Η εξήγηση είναι η τεράστια διαφορά στο μέσο κόστος επισκευής (Audi 414 λίρες, Skoda 215 λίρες).

Οι επόμενοι πίνακες είναι ενδεικτικοί και απαρτίζουν όπως είπαμε μέρος του πρώτου δείκτη. Κατά σειρά που εμφανίζονται είναι: Πιθανότητα βλάβης στον κινητήρα, στα ηλεκτρικά και μέσο κόστος επισκευής.

Βλέπουμε λοιπόν ότι τα Peugeot είναι αποδεδειγμένα από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα (σε συνδυασμό πάντα και με το χαμηλό κόστος επισκευής). Το πρόβλημά μας λοιπόν δεν είναι ότι τα αυτοκίνητά μας παρουσιάζουν πολλά προβλήματα, αλλά το ότι όταν αυτά τα προβλήματα παρουσιάζονται, οι μηχανικοί της Peugeot κοιτούν τα αυτοκίνητά μας ξύνοντας το κεφάλι τους και μη ξέροντας πώς να το αντιμετωπίσουν. Και εκεί χαλάει η όλη εικόνα. Το πρόβλημα λοιπόν της Peugeot (και επιμένω εκεί πρέπει να εστιάσουμε) είναι ότι έχει ένα καλό προϊόν το οποίο όμως δε μπορεί να υποστηρίξει (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Και φυσικά ο απλός καταναλωτής/αγοραστής δε φταίει σε τίποτα να υφίσταται αυτήν την ταλαιπωρία η οποία μελλοντικά μεταφράζεται σε χαμένους πελάτες, τόσο επειδή οι ίδιοι δεν πρόκειται να ξαναγοράσουν Peugeot αλλά και λόγω της αρνητικής φημολογίας που δημιουργείται.

Ακολουθήστε το link για να δείτε τους πίνακες:
http://docs.google.com/fileview?id=0B2Rm7SDPZt_KZTQ5NDBlNGQtNjdkNy00ZDFiLTk4MDMtYTU2OWI0MjM0Y2Jk&hl=en

ωραία θα πάω να πάρω ένα suzuki liana να ησυχάσω! Laughing


++++ δεν τίθεται θέμα προβλήματοϛ από το πρόγραμμα γιατί είχα και πριν από αυτό αρκετά παρομοια προβληματακια. όσο για το αστρα σε πληροφορω ότι ήταν το δευτερο opc που φτιαχθκε στην χώρα και από τα πρώτα που αγοραστηκαν,οποτε δεν υπήρχε ούτε σε αυτό τεχνογνωσεια. Το άστρα σχεδόν με το που στρώθηκε πήγε για ανβάθμιση,και φτιλαχτηκε παράληλος εκεινη την στιγμή.Επιπλέον το κλιό που ειναι και αυτό γαλλικό φοράει πρόγραμμα εδώ και χρόνια μαζί με άλλα πραγματάκια και δεν εχει βγάλει τίποτα.
vagelis207 - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 19:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Θεμη συμφωνω μαζι σου 100%
Αυτο προσπαθω να πω κι εγω.Αλλο το αμαξι κι αλλο το after sales που στην ελλαδα ειναι για τα μπαζα!
sotos 207Gt - Σαβ 17 Ιούλ 2010, 22:13:07
Θέμα δημοσίευσης:
Gr13 έγραψε:
king207cc έγραψε:
climbonice έγραψε:
Από την αρχή δεν ήθελα να θέσω θέμα αξιοπιστίας των αυτοκινήτων μας, ήθελα περισσότερο να επικεντρωθούμε στις υπηρεσίες μετά την πώληση και όχι στο αρχικό προϊόν αυτό κάθε αυτό. Ο λόγος ήταν ότι για τέτοια θέματα δεν έχει νόημα να μιλάμε από προσωπική εμπειρία ή από ιστορίες που έχουμε ακούσει από φίλους μας κτλ.

Για να ξεπεράσουμε λοιπόν αυτό το σκόπελο κάθισα και έφτιαξα κάποιους πίνακες και γραφήματα που αφορούν την αξιοπιστία και σας τους παραθέτω. Τα στοιχεία τα έχω πάρει από τη WarrantyDirect η οποία είναι μία από τις μεγαλύτερες ασφαλιστικές εταιρείες που ασχολούνται με την επέκταση των εργοστασιακών εγγυήσεων αυτοκινήτων. Ο λόγος που χρησιμοποίησα τα συγκεκριμένα στοιχεία και όχι στοιχεία από "έρευνες" (ο Θεός να τις κάνει) που κάνουν διάφορα περιοδικά κατά καιρούς είναι προφανής. Οι συγκεκριμένες εταιρείες δουλεύουν ως εξής: συλλέγουν στοιχεία από δεκάδες εκατοντάδες εξουσιοδοτημένα συνεργεία όλων των μαρκών και μοντέλων αυτοκινήτων, παρακολουθούν τα αυτοκίνητα για μεγάλο χρονικό διάστημα (κατά μέσο όρο 5 έτη και πάνω από 50.000 χλμ) και καταγράφουν κάθε ζημιά, αλλά και το κόστος αποκατάστασης αυτής. Στη συνέχεια διεξάγουν στατιστικές μελέτες προκειμένου να υπολογίσουν την πιθανότητα βλάβης αλλά και το ενδεχόμενο κόστος αυτής, ώστε να υπολογίσουν το ασφάλιστρο κάθε αυτοκινήτου. Εάν κάνουν λάθος υπολογισμό και κοστολογίσουν χαμηλό ασφάλιστρο σε ένα ζημιάρικο αυτοκίνητο, τότε μπαίνουν μέσα (το αντίθετο λάθος δεν τους επηρεάζει άμεσα αλλά μόνο σε σχέση με τον ανταγωνισμό τους).

Γίνεται κατανοητό λοιπόν ότι τα στοιχεία που σας παραθέτω είναι αποτέλεσμα σοβαρής επιστημονικής έρευνας και όχι άρπα κόλα.

Ο πρώτος πίνακας δείχνει το συνολικό δείκτη αξιοπιστίας ο οποίος προκύπτει από πολλές παραμέτρους (πιθανότητα βλάβης σε: κινητήρα, ηλεκτρικά, κλιματισμός, ανάρτηση και άξονες, σύστημα πέδησης, σύστημα ψύξης, κόστος ανταλλακτικών, κόστος εργασίας κτλ). Όσο μικρότερος είναι ο δείκτης, τόσο πιο αξιόπιστο το αυτοκίνητο. Εδώ πολλοί αρχικά θα αναρωτηθούν πώς γίνεται π.χ. η Audi να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις και η Skoda στις πρώτες, αφού και οι δύο μοιράζονται τα ίδια μηχανικά μέρη. Η εξήγηση είναι η τεράστια διαφορά στο μέσο κόστος επισκευής (Audi 414 λίρες, Skoda 215 λίρες).

Οι επόμενοι πίνακες είναι ενδεικτικοί και απαρτίζουν όπως είπαμε μέρος του πρώτου δείκτη. Κατά σειρά που εμφανίζονται είναι: Πιθανότητα βλάβης στον κινητήρα, στα ηλεκτρικά και μέσο κόστος επισκευής.

Βλέπουμε λοιπόν ότι τα Peugeot είναι αποδεδειγμένα από τα πιο αξιόπιστα αυτοκίνητα (σε συνδυασμό πάντα και με το χαμηλό κόστος επισκευής). Το πρόβλημά μας λοιπόν δεν είναι ότι τα αυτοκίνητά μας παρουσιάζουν πολλά προβλήματα, αλλά το ότι όταν αυτά τα προβλήματα παρουσιάζονται, οι μηχανικοί της Peugeot κοιτούν τα αυτοκίνητά μας ξύνοντας το κεφάλι τους και μη ξέροντας πώς να το αντιμετωπίσουν. Και εκεί χαλάει η όλη εικόνα. Το πρόβλημα λοιπόν της Peugeot (και επιμένω εκεί πρέπει να εστιάσουμε) είναι ότι έχει ένα καλό προϊόν το οποίο όμως δε μπορεί να υποστηρίξει (τουλάχιστον στην Ελλάδα).

Και φυσικά ο απλός καταναλωτής/αγοραστής δε φταίει σε τίποτα να υφίσταται αυτήν την ταλαιπωρία η οποία μελλοντικά μεταφράζεται σε χαμένους πελάτες, τόσο επειδή οι ίδιοι δεν πρόκειται να ξαναγοράσουν Peugeot αλλά και λόγω της αρνητικής φημολογίας που δημιουργείται.

Ακολουθήστε το link για να δείτε τους πίνακες:
http://docs.google.com/fileview?id=0B2Rm7SDPZt_KZTQ5NDBlNGQtNjdkNy00ZDFiLTk4MDMtYTU2OWI0MjM0Y2Jk&hl=en

ωραία θα πάω να πάρω ένα suzuki liana να ησυχάσω! Laughing


++++ δεν τίθεται θέμα προβλήματοϛ από το πρόγραμμα γιατί είχα και πριν από αυτό αρκετά παρομοια προβληματακια. όσο για το αστρα σε πληροφορω ότι ήταν το δευτερο opc που φτιαχθκε στην χώρα και από τα πρώτα που αγοραστηκαν,οποτε δεν υπήρχε ούτε σε αυτό τεχνογνωσεια. Το άστρα σχεδόν με το που στρώθηκε πήγε για ανβάθμιση,και φτιλαχτηκε παράληλος εκεινη την στιγμή.Επιπλέον το κλιό που ειναι και αυτό γαλλικό φοράει πρόγραμμα εδώ και χρόνια μαζί με άλλα πραγματάκια και δεν εχει βγάλει τίποτα.

και παλι ομως δεν ειναι και καμια δραματικη τεχνολογια αυτος ο κινητηρας.
Σε καμια πριπτωση δεν εννοω οτι δεν ειναι καλος αλλα δεν ηταν και η επομενη εποχη στους κινητηρες οπως πχ οι tsi.
Ειναι ενα κανονικο τουρμπομοτερ που του αλλαζεις τα φωτα με την πρωτη ευκαιρια.
Σε αυτο που σιγουρα συμφωνουμε οι.ειναι.στην τεχνογνωσια και την εξυπηρετηση των συνεργειων.Εδω εγω επαρχια και τους ξερω και παλι περιμενω μια n75 τρεις εβδομαδες τωρα και οολυ αμφιβαλλω αν ξερουν και τι κανει αυτη η βαλβιδα.Εκτος αυτου δεν υπαρχει και πληρη συννενοηση μεταξυ κεντρικων και εξουσιοδοτημενων με αποτελεσμα να πρεπει ο μηχανικος να ειναι πολυ γατος για να βγαλει ακρη.
Φυσικα ολο αυτο εχει αντικτυπο στον πελατη που ερχεται και παρερχεται ωστε να του βρουν τη βλαβη και να ησυχασει το κεφαλι του.
Γρνικα εγω παντως το λεω με μια λεξη και τελος.
Ελλαδισταν......
franch_power - Κυρ 18 Ιούλ 2010, 08:49:00
Θέμα δημοσίευσης:
Αστα σωτήρη μην σκάσει καμία βόμβα κ σε ρωτήσουν μετά μήπως ξέρεται που βρίσκεται η Ν75 στο αμάξι σας! ικανους τους έχω αυτούς στην πεζό! Smile
mrkaza - Κυρ 18 Ιούλ 2010, 09:35:34
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντος δεν ειναι θεμα Peugeot ειναι γενικοτερο απλά στα Nissan του έχει κατσει να ειναι δε σπαει δε χαλαει.

Τι να πω στην Ελλαδα ο ένας να πέρνει κεφαλια (τιμολογιακα) και να καταστρεφη το ονομα των εταιριων και ο αλλος απλά δε κάνει ΤΙΠΟΤΑ και χρεωνει πάλι τα ιδια (οχι πάντα)
climbonice - Τρι 20 Ιούλ 2010, 09:39:08
Θέμα δημοσίευσης:
Για να επιστρέψουμε λίγο εκεί απ' όπου ξεκίνησε η όλη συζήτηση, με χαρά διαπίστωσα χθες ότι το δεξί λαμπάκι στα πίσω φώτα πορείας πότε ανάβει και πότε όχι! Αυτό σημαίνει ότι το μήνυμα "Side lamp(s) faulted" προερχόταν από εκεί. Σήμερα είχα κλείσει ούτως ή άλλως ραντεβού για service, οπότε επί τη ευκαιρία τους είπα να αλλάξουν και το συγκεκριμένο λαμπάκι.

Τουλάχιστον μου έφυγε το άγχος ότι ήταν κάποιο πιο σοβαρό πρόβλημα. Τώρα ή το λαμπάκι φταίει ή κάποια επαφή. Θα δείξει...
dimkeras - Τετ 21 Ιούλ 2010, 01:02:16
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
...το δεξί λαμπάκι στα πίσω φώτα πορείας πότε ανάβει και πότε όχι! ...ή το λαμπάκι φταίει ή κάποια επαφή...



Χαλάνε αυτά τα ρημάδια τα πορείας μετά από 2-3 χρόνια, μην ανησυχείς. Στο δικό μου τα έχω αλλάξει και τα δύο από 2 φορές Wink
climbonice - Τετ 21 Ιούλ 2010, 15:51:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχώς ενώ άλλαξα το λαμπάκι, το μήνυμα έκανε πάλι την εμφάνισή του. Γνωρίζει κανείς εάν συνδεθεί το αυτοκίνητο στο διαγνωστικό φαίνεται ποια λάμπα ακριβώς δημιουργεί πρόβλημα; Σήμερα το ξαναπήγα να το δουν και με ρώτησαν εάν άναψα όλα τα φώτα για να σεταριστεί ο εγκέφαλος (Wink. Άναψαν όλα τα φώτα, εκείνη τη στιγμή δεν άναψε η ένδειξη κι έφυγα. Σήμερα το μεσημέρι όμως πάλι τα ίδια.

Πάντως για να λέμε και τα καλά, χθες παρέλαβα το αυτοκίνητο από το service σε άψογη κατάσταση. Ήταν πλυμένο μέσα-έξω (!), ο κινητήρας έλαμπε στην κυριολεξία, ενώ είχαν καθαριστεί ακόμη και σημεία που δύσκολα φαίνονται (μουαγιέ κτλ). Ελπίζω να έγινε εξίσου καλή δουλειά και από πλευράς εργασιών. Επιπλέον μου έγινε έκπτωση 20% τόσο στα ανταλλακτικά, όσο και στην εργασία (τρέχει κάποια καλοκαιρινή προσφορά).
sotos 207Gt - Τετ 21 Ιούλ 2010, 16:02:22
Θέμα δημοσίευσης:
τα λαμπακια δεν φταινε τοσο οσο οι προβληματικες επαφες και ειναι σχεδον κανονας σε ολα τα τελευταια Τ10 λαμπακια.
Εδω σε ενα T-max που ειχα και παλι μου εκανε νουμερα.
Κοιτα λιγακι μην θελουν λιγο σφιξιμο οι επαφες....
climbonice - Τετ 21 Ιούλ 2010, 16:19:14
Θέμα δημοσίευσης:
Έλεγα μήπως υπάρχει τρόπος να βρεθεί από το διαγνωστικό ακριβώς ποιο λαμπάκι/επαφή φταίει. Για να μην τα ανοίγουμε όλα!
Driver ///M - Παρ 23 Ιούλ 2010, 14:33:15
Θέμα δημοσίευσης:
Eμένα το 16v 1.4 207 μου έχει αποδειχτεί τέρας αξιοπιστίας εδώ και 3,5 χρόνια που το έχω αγοράσει. Πραγματικά, τα τριξίματα είναι ελάχιστα, ο κινητήρας λειτουργεί υποδειγματικά ενώ και το εσωτερικό είναι σε πολύ καλή κατάσταση (με την εξαίρεση του λεβιέ που μάλλον θέλει αλλαγή γιατί ψιλοκουνιέται). Το μόνο πρόβλημα ήταν μια πίσω δεξιά καμμένη λάμπα στοπ και τέλος. Ειλικρινά δεν το περίμενα από το λιοντάρι, αφού και η χρήση που του κάνω δεν είναι και η καλύτερη (κυρίως λόγω των πολλών χιλιομέτρων στην πόλη).

Ευτυχώς λοιπόν που το αμάξι ακόμα είναι ακμαίο, γιατί αν περίμενα από τα συνεργεία της Peugeot, σώθηκα. Είχαν την πιο ερασιτεχνική αντιμετώπιση απ'όσα συνεργεία άλλων εταιρειών έχω πάει, ενώ και οι τιμές είναι απαράδεκτες για μια μεσαία εταιρεία.
Είναι δυνατόν πρώτο σέρβις να πλήρωσα 210 ευρώ για αλλαγή λαδιών και φίλτρων?? Τόσα έδωσα στη bmw, όπου τα ανταλλακτικά είναι πιο ακριβά και όπως και να το κάνουμε, άλλο το κόστος συντήρησης ενός αυτοκινήτου 40 χιλιάδων ευρώ, άλλο ενός 14 χιλιάδων. Κι όμως, στην πεζώ το ίδιο και το αυτό.
Ευτυχώς, πλέον τους πάω τα λάδια μου και το κόστος μειώνεται κατά πολύ (20 ευρώ το λίτρο χρέωναν το λάδι, 9 μου στοιχίζει εμένα και είναι και ανώτερο), αλλά μόλις αρχίσει και η φθορά των αναλωσίμων (δισκο-πλατω κλπ), δεν ξέρω τι να περιμένω.
Εκτός και αν τα ανταλλακτικά είναι πιο φθηνά και τα κερατιάτικα είναι μόνο στα εργατικά, όπου εκεί πάω πάσο καθώς δεν ξέρω.

Όλα αυτά τα λέω ύστερα από 3 διαφορετικά συνεργεία που έχω αλλάξει, τα οποία ήταν το ένα χειρότερο από το άλλο. Τώρα πλησιάζει το δεύτερο σέρβις των 40.000 χλμ και δεν ξέρω πραγματικά τι να κάνω και πόσα χρήματα να περιμένω, αφού με αυτούς τα έχω δει όλα.
Σκέφτομαι να αρχίσω να ψάχνω κάποιο καλό εξειδικευμένο, αλλά και εκεί δε μπορεί να είσαι σίγουρος.

Εν κατακλείδι, όσο ευχαριστημένος έχω μείνει από την αξιοπιστία του 207 μου, τόσο δυσαρεστημένος είμαι από τα συνεργεία.
Και το ψάξιμο συνεχίζεται...
climbonice - Παρ 23 Ιούλ 2010, 15:36:03
Θέμα δημοσίευσης:
Άρη είναι έτσι όπως τα λες. Συμφωνώ 100% μαζί σου.

Εν τω μεταξύ φαίνεται πως σήμερα έληξε το θέμα με το "Side lamp(s) faulted". Το αυτοκίνητο μπήκε στο διαγνωστικό και αλλάχτηκε η προβληματική λάμπα. Τουλάχιστον καθώς επέστρεφα από το συνεργείο το σφάλμα δεν άναψε ούτε μία φορά!

Παρεμπιπτόντως κι επειδή κι εγώ τα σχεδόν τρία χρόνια που έχω το 207 έχω γυρίσει ουκ ολίγα εξουσιοδοτημένα της Peugeot, το συγκεκριμένο που πηγαίνω τελευταία με έχει αφήσει περισσότερο ικανοποιημένο από τα υπόλοιπα. Οι άνθρωποι είναι φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν, ενώ στα θετικά συγκαταλέγω ότι ο ένας εκ των μαστόρων έχει ένα 207 Rallye, οπότε θέλοντας και μη κάτι παραπάνω θα ξέρει για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Κατά το τελευταίο μάλιστα service έμεινα έκπληκτος όταν είδα το CC να με περιμένει αστραφτερό σαν να βγήκε μόλις από την έκθεση (τα έχω γράψει και πιο πάνω).

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να κατονομάσω το συνεργείο οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει pm.

Κοίτα να δεις που τώρα που αλλάζω αυτοκίνητο βρήκα συνεργείο...
mechanic - Παρ 23 Ιούλ 2010, 16:44:44
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
Άρη είναι έτσι όπως τα λες. Συμφωνώ 100% μαζί σου.

Εν τω μεταξύ φαίνεται πως σήμερα έληξε το θέμα με το "Side lamp(s) faulted". Το αυτοκίνητο μπήκε στο διαγνωστικό και αλλάχτηκε η προβληματική λάμπα. Τουλάχιστον καθώς επέστρεφα από το συνεργείο το σφάλμα δεν άναψε ούτε μία φορά!

Παρεμπιπτόντως κι επειδή κι εγώ τα σχεδόν τρία χρόνια που έχω το 207 έχω γυρίσει ουκ ολίγα εξουσιοδοτημένα της Peugeot, το συγκεκριμένο που πηγαίνω τελευταία με έχει αφήσει περισσότερο ικανοποιημένο από τα υπόλοιπα. Οι άνθρωποι είναι φιλικοί και πρόθυμοι να βοηθήσουν, ενώ στα θετικά συγκαταλέγω ότι ο ένας εκ των μαστόρων έχει ένα 207 Rallye, οπότε θέλοντας και μη κάτι παραπάνω θα ξέρει για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Κατά το τελευταίο μάλιστα service έμεινα έκπληκτος όταν είδα το CC να με περιμένει αστραφτερό σαν να βγήκε μόλις από την έκθεση (τα έχω γράψει και πιο πάνω).

Δεν ξέρω αν είναι σωστό να κατονομάσω το συνεργείο οπότε όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου στείλει pm.

Κοίτα να δεις που τώρα που αλλάζω αυτοκίνητο βρήκα συνεργείο...




File mou kai vevaia na to onomaseis,
opos kai na onomazoume oloi mas ta synergeia pou mas (i den mas) afinoun ikanopoiimenous....
Ayto eleipe na fovomaste na poume ti gnomi mas (pou vasizetai se empeiries mas kai oxi "eida" "akousa" nomizo" ) dimosios...
climbonice - Παρ 23 Ιούλ 2010, 21:26:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τέλος πάντων, θα το πω μήπως κάποιος άλλος μπορεί να επιβεβαιώσει τις καλές εντυπώσεις ή να μας πει κάποια άλλη γνώμη. Μιλάω για την Automotivo στο Μοσχάτο.

Τα παιδιά εκεί είναι πολύ εξυπηρετικά και προσπαθούν να βοηθήσουν με κάθε τρόπο. Στα θετικά βάζω ότι ο ένας εκ των μηχανικών διαθέτει ένα 207 Rallye οπότε υποθέτω ότι θα γνωρίζει καλύτερα για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο (θα είναι πιο εξοικειωμένος). Αυτό που μου έχει προξενήσει εντύπωση είναι ότι σε σχέση με πέρσι που είχα ξαναπάει, φέτος μου έδωσαν πολύ καλύτερη εικόνα. Βελτιώνονται δηλαδή προς το καλύτερο. Τον Αύγουστο θα μετακομίσουν επί της Πειραιώς σε νέες εγκαταστάσεις.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr