PSClub - Hellas

Αθλητικές Εκδηλώσεις - Συζήτηση/προγραματισμός για το 1ο Track Day

Ronin - Τετ 18 Δεκ 2002, 14:57:47
Θέμα δημοσίευσης: Συζήτηση/προγραματισμός για το 1ο Track Day
Πως θα σας φαινοτανε να κλειναμε τα Μεγαρα ενα Κυριακατικο πρωινο και να ευχαριστιομασταν με την ψυχη μας τα πεζακια μας?Βεβαια δεν ξερω ουτε ποσα χρηματα χρειαζονται ουτε γενικοτερα τις διαδικασιες που χρειαζονται για κατι τετοιο,απλα σαν ιδεα μου φαινεται πολυ καλη και για το club και για εμας γενικοτερα.Ισως τα παιδια που ειναι πιο παλια σε σχεση με εμενα(που ειμαι και στραβονιατο στο club)να ξερουν περισσοτερα απο εμενα και πιθανοτατα να την εχουν ψαξει κιολας την ολη φαση.Εγω απλα το προτεινω και ευχομαι να υπαρξει ανταποκριση.

Πληροφοριακα αναφερω οτι το tfrc εχει διοργανωσει 2 track days μεχρι τωρα,και απ οτι λενε τα παιδια ειχαν μεγαλη επιτυχια.Ειχε βεβαια ενα μικρο κοστος(περι τα 20-30 ευροπουλα,τσαμπα δεν υπαρχει πουθενα),αλλα μπρος στην κ@@βλα δεν υπαρχει τιποτα.Και στην τελικη γιατι το tfrc και οχι εμεις????
Vaggelis - Τετ 18 Δεκ 2002, 15:15:10
Θέμα δημοσίευσης:
Στη συνέλευση το είχαμε συζητήσει και πιστεύω οτι είναι στα πλάνα του Τάσου (ή όχι δεν ξέρω...)
Είναι μια πολύ καλή πρόταση που αν οργανωθεί σωστα θα έχει μεγάλη επιτυχία
Και ανυπομονώ να δω πως θα συμπεριφερθεί στη πίστα η "σαύρα" μου (αν και νομίζω οτι θα έχω μια μικρή κλίση στις στροφές)
Sidobre - Τετ 18 Δεκ 2002, 15:26:34
Θέμα δημοσίευσης:
Nα πω μόνο ότι δεν υπάρχει μόνο Τάσος αλλά Club... Wink

To Club λοιπόν και αρκετά μέλη του έχουν εκφράσει την επιθυμία να διοργανώσουμε ένα Track Day στα Μέγαρα ή στις Σέρρες ή και στα δύο.

Αυτό όντως είναι στα άμεσα σχέδια μας, αλλά το μοναδικό πρόβλημα για ένα τέτοιο εγχείρημα είναι η συμμετοχές.

Επειδή ακόμα αυτοί που έχουν αποφασίσει να συμμετέχουν σε κάτι τέτοιο είναι λίγοι, γι'αυτό είμαστε συγκρατημένοι σχετικά με μια τέτοια απόφαση.

Ομως επειδή και προσωπικά το θέλω πάρα πολύ θα προσθέσω ευθύς αμέσως ένα poll για να δούμε περίπου πόσοι θα έβαζαν το αυτοκίνητό τους μέσα στην πίστα...
Ady - Τετ 18 Δεκ 2002, 16:05:00
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ ευχαρίστως θα συμμετείχα........

Το αυτοκίνητο όμως δε το έχω ρωτήσει ακόμα......

Τεσπα, εγώ είμαι μέσα, αλλά θα πηγαίνω σιγά, .....άντα με ....ήντα. Shocked
christhehealer - Τετ 18 Δεκ 2002, 16:10:32
Θέμα δημοσίευσης:
Eγώ φοβάμαι μην χαλάσω τα λαστιχά μου.

Έχω δεθεί συναισθηματικά μαζί τους και θέλω να τα αλλάξω πάραυτα.

Nα μπω στην πίστα ή θα μου χαλάσουν Question Question Question Question Question Question
Sidobre - Τετ 18 Δεκ 2002, 16:13:07
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Eγώ φοβάμαι μην χαλάσω τα λαστιχά μου.

Έχω δεθεί συναισθηματικά μαζί τους και θέλω να τα αλλάξω πάραυτα.

Nα μπω στην πίστα ή θα μου χαλάσουν Question Question Question Question Question Question


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
konstantinos - Τετ 18 Δεκ 2002, 16:19:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δήλωσα συμμετοχή, το 206 μου αρνείται. Θέλει λέει λάστιχα για να τρέξει... λάστιχα να τα βάλει γύρω - γύρω... ένα πράγμα σαν βάρκα δηλαδή...

Βάρκα όνομα και πράγμα...

τέλος πάντων κάτι θα γίνει και με την περίπτωσή μου...

ps Ady ξέρεις εσύ...
Tomcat - Τετ 18 Δεκ 2002, 22:42:51
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι εγώ ενδιαφέρομαι αλλά με προβληματίζει η φθορά στο αυτοκίνητο.Θα δείξει!!!!
DimiP - Τετ 18 Δεκ 2002, 23:04:33
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια μερικες αποριες:
ειναι τοσο επικινδυνο τελικα; τα 206 μας κινδινευουν απο τουμπαρισματα και επαφες/ζημιες;
ειναι αναγκη να παμε κομματια ; εστω και σε πιστα δεν μπορουμε να παμε λιγο! πιο ηρεμα;
το κοστος 20-30Ε ειναι ανεκτο κατ'εμε.
οσον αφορα τα λαστιχα, ειναι φυσικη συνεπεια οτι μετα απο 2-3-5-10 γυρες θα τα λυωσουμε;

μη βαρατε , απλα ρωταω για να ξερω, δεν εχω ασχοληθει με το αντικειμενο.
Alex - Πεμ 19 Δεκ 2002, 01:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ε: ειναι τοσο επικινδυνο τελικα; τα 206 μας κινδυνευουν απο τουμπαρισματα και επαφες/ζημιες;

A: Οι δρομοι ειναι απειρως επικινδυνοτεροι οταν τρεχεις σε αυτους οπου μπορει εκτος απ'το να σκοτωθεις ο ιδιος να παρεις και καναν παρεα στον ταφο... Και οχι απαραιτητα επειδη εφταιγες εσυ, ο αλλος.. Μπορει απλα να ειχε καποια λαδια κατω ή να πεταχτηκε ενας γερος, ή μια γατα.. Η οτιδηποτε.. Για τουμπαρισματα και τετοια πρεπει να μπεις ΠΟΛΥ ΚΟΜΜΑΤΙΑ.. Ζημιες δεν βλεπω πως μπορεις να κανεις παρα μονο να βρει το αμαξι κατω αν βγεις εκτος πιστας στα χωματα το οποιο θεωρω δυσκολο λογω του φαρδους μιας πιστας και οτι η ασφαλτος ειναι ΠΟΛΥ grippy με αποτελεσμα τα γλυστρηματα να εξουδετερωνονται σε αποσταση μερικων μετρων...Το επαφες που λες τι εννοεις? Να ακουμπησουμε ο ενας τον αλλο? Αραξε.. πολυ τραβηγμενο.. Δεν κανουμε ΑΓΩΝΑ.. Απλα τρεχουμε και οταν παμε αργα για οποιοδηποτε λογω μενουμε εκτος αγωνιστικης γραμμης για να μην κλεινουμε δρομο.. Επισης οταν βλεπουμε καποιον μπροστα παμε πιο αργα (για αποφυγη τετοιων καταστασεων) - εξ'αλλου δεν θα χασουμε και το πρωταθλημα!!

Ε: ειναι αναγκη να παμε κομματια ; εστω και σε πιστα δεν μπορουμε να παμε λιγο! πιο ηρεμα;

Α: Ο καθενας κανονιζει την ταχυτητα του αναλογα με τον εξοπλισμο, τις ικανοτητες του και την ψυχολογια του.

Ε: οσον αφορα τα λαστιχα, ειναι φυσικη συνεπεια οτι μετα απο 2-3-5-10 γυρες θα τα λυωσουμε;

Α: Εξαρταται το οδηγικο στυλ, τα αλογα και την υπαρχουσα φθορα. Πχ αν κοκκαλωνεις φρενα ξεγραψε τα τα λαστιχακια.. Αν παλι απ'τα πολλα αλογα γραφεις συνεχεια 2ες (πραγμα δυσκολο για μας αλλα ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ 1.6 λογω πολυ καλης ασφαλτου) στις εξοδους ε τοτε θα φθαρουν αρκετα... Αν παλι πηγαινεις στο οριο με γλυστρημα μπορεις να εισαι σιγουρος οτι σε λιγους γυρους τα λαστιχα θα τα χουν φτυσει στα πλαινα τους (πλαινη προσφυση)..

Εγω εχω σκεφθει συντηρητικο σχεδιο με οδηγηση γραμμες (Formula 1) για την ελαχιστοποιηση φθορας συνοδευομενη απο τεχνικη brake early, και γκαζι στο apex-εξοδο αντι για "ερχομαι με τα οσα" και "πεταω" το αμαξι στη στροφη υποστρεφοντας το οποιο και τρωει τα λαστιχα πολυ γρηγορα..


Εγω προβληματιζομαι τωρα για 3-4 θεματα...

1) Φρενα.. Που να παω μ'αυτα τα φρενα? Φοβαμαι οτι θα το πατησω σε καποια δοση και θα φυγω ευθεια επειδη δεν πιανουν...
2) Αμορτισερ.. Εχω σκασμενα αμορτισερ και υπαρχουν φαινομενα μεταφορας βαρους λογω υπερβολικα αργης αντιδρασης των "ψοφιων" αμορτισερ...
3) Λαστιχα.. Δεν ειναι και στην καλυτερη κατασταση.. Αν βρεχει θα 'μαι καταλληλος για τις συνθηκες, σε αντιθετη περιπτωση θα φαμε υποστροφη με το κουταλι...
4) Χρηματικο.. Γενικα υπαρχει μια στενοτητα τελευταια... Για να παμε μεγαρα μια 70αρα Ευρω τη θελουμε στο νερο. Τα 40 για βενζινη και αλλα 30 πες για την πιστα...Χαλαλι βεβαια (αρκει να τα εχω μεχρι τοτε βεβαια) Μια λυση που σκεφτομαι ειναι το μοιρασμα των χρηματων με συνοδηγο ο οποιος θα οδηγησει και αυτος λιγο...

Γενικα ειμαι μεσα (για Μεγαρα). Αλλα για το χρηματικο δεν μπορω να ξερω αν θα βρω 70Ε μονος.. Θα δειξει..
pezomania - Πεμ 19 Δεκ 2002, 09:15:12
Θέμα δημοσίευσης:
Είμαι μέσα!!! Ασχέτος αν θα βάλω το αμάξι μέσα, είμαι διατεθημένως, να πληρώσω την συνδρομή μου και να έρθω έστω και για να σας παρακολουθώ να διαγράφετε τις ιδανικές γραμμές!!!!! Καλά αυτός που δεν θα κρατιέτε με τίποτα θα είναι ο Τάσος (sidobre) τί λάστιχα τι αμορτισέρ θα τα φάει ζωντανά :D :D :D
GIANNIS206 - Πεμ 19 Δεκ 2002, 09:23:00
Θέμα δημοσίευσης:
Το εγχείρημα αυτό εχει κάποιες δυσκολίες στην υλοποίησή του.Μέγαρα κοντά στην Αθήνα, Σέρρες κοντά στη θεσσαλονίκη!καταλαβαίνετε τι εννοώ!
Σε όποια πίστα και να μπούμε τα λάστιχα τα φρένα κλπ θα χάσουν αρκετή ζωή!Εγώ προσωπικά που κάθε Σαββατοκύρικο είμαι στην πίστα των σερρών δεν τόλμησα να το βάλω μέσα!Σκέφτομαι την after circuit day και τα έξοδα της!!! Sad
Byron206 - Πεμ 19 Δεκ 2002, 09:53:53
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως αν θα ερθω θα ερθω μονο για παρεα....οι λογοι ειναι πολλοι
Sidobre - Πεμ 19 Δεκ 2002, 10:03:28
Θέμα δημοσίευσης:
Pezomaniake... δεν πρόκειτε να το δυαλύσω το αυτοκίνητο... δεν με παίρνει.


Καταρχήν το Track Day για εμένα δεν είναι χώρος "σκισίματος" του αυτοκινήτου! Είναι ένας χώρος στον οποίο μπορούμε να εφαρμόσουμε τις τεχνικές που έχουμε μάθει (κάντε και μια επανάληψη στης οδηγικές αναζητήσεις Wink ) καθώς επίσης μια πολύ καλή ευκαιρία να γνωρίσετε/ουμε απο κοντά τα δικά μας όρια και τα όρια του αυτοκινήτου.

Αυτός είναι ο "ορισμός" του Track Day και όχι μπαίνω μέσα για να το λιώσω.
Εξ'άλλου είμαι σίγουρος ότι πολλοί (χωρίς να θίγει κάποιον αυτό, απλά δεν έχει υπάρξει η ευκαιρία) δεν γνωρίζουν τα πραγματικά όρια του αυτοκινήτου τους, αλλά εν μέρη τα όρια τα δικά τους!

Επίσης θα προσπαθήσουμε στο Track Day (δεν μπορώ ακόμα να δεσμευτώ σε αυτό) ότι θα ακούσουμε και 5 λόγια από οδηγούς για θέματα ασφάλειας και συμπεριφοράς.

Οσο αφορά φόβους για επαφές ΔΕΝ υπάρχουν. Αυτό επειδή η οργάνωση θα είναι τέτοια που ο καθένας θα οδηγεί μόνος του στην πίστα. Αν και εφ'όσον οι οδηγοί είναι πολλοί τότε ανάλογα τα κυβικά θα τρέχουν 2 με διαφορά μισού γύρου. Αρα η πιθανότητα της επαφης είναι 1/1.000.000!

Φθορές: Κατά κύριο λόγο το μεγαλύτερο κομμάτι των φθορών το έχουν τα ελαστικά. Αυτό λύνεται! Αν έχετε extra ζάντες (όσοι έχουν βάλει αλουμινίου) μπορούν να τοποθετήσετε μεταχειρισμένα ελαστικά που έχουν από 5.000 το ένα.

Δεύτερο είναι τα φρένα: Εντάξει ετοιμαστείτε να φάτε κάποια χιλιοστά από τα τακάκια σας. Εκείνο που πρέπει να προσέξετε και δεν θα πάθετε καμμία ζημιά είναι όταν σταματήσετε (μετά τους γύρους) να μην βάζετε χειρόφρενο ή να μην πατάτε το φρένο για κάποιο διάστημα μέχρι να κρυώσουν οι δίσκοι γιατί διαφορετικά θα στραβώσουν απο τις θερμοκρασίες. Αν το κάνετε αυτό δεν θα έχετε κανένα πρόβλημα.

Ολα τα παραπάνω αφορούν πολύ σκληρές συνθήκες οδήγησης πολύ κοντά στο όριο. Αν όμως ο σκοπός σας δεν είναι να το λυώσετε αλλά να μάθετε για το αυτοκίνητο 5 πράγματα αλλά και για εσάς και να βελτιώσετε την οδηγική σας συμπεριφορά, τότε οι φθορές είναι πολύ μικρότερες ως μηδαμινές. Σαν να πηγαίνατε στον φιδίσιο δρόμο του χωριού σας γρήγορα.

Αποφασίστε λοιπόν να κάνουμε το εγχείρημα και όλοι μας θα πάρουμε στα χέρια μας σχετικό brief με κανόνες, must do και dont's αλλά και αυτό που θα επιθυμούσαμε εμείς, συμβουλές ασφαλούς οδήγησης.
Vaggelis - Πεμ 19 Δεκ 2002, 10:41:50
Θέμα δημοσίευσης:
Τάσο, είσαι αρχηγός, μαζί σου…
Εγώ, θα μπώ στη πίστα, αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι θα πάω κομμάτια. Απλώς θα "μπώ" σε καμια - δυο στροφές.
Επειδή έχω τρέξει στα Μέγαρα με την Marlboro στο Be The Driver με Lancer, θα σας πω οτι και μόνο από τον ήχο των ελαστικών καταλαβαίνει κανείς την φθορά.
Βέβαια, καταπονούνται αρκετά και τα υπόλοιπα μέρη του αυτοκινήτου (φρένα, αναρτήσεις κ.λ.π)
Όποιος θέλει να λιώσει το αμάξι του, πρόβλημά του.
Πάντως, αν γίνει σωστή οργάνωση και αν υπάρχουν και δυο άνθρωποι να μας πουν μερικά λόγια, τότε θα περάσουμε όλοι φανταστικα
Vive le club!!!
Ronin - Πεμ 19 Δεκ 2002, 18:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αν διοργανωθει track day(αμην και ποτε δηλαδη!!!!) δεν σημαινει απαραιτητα και ξεσκισμα των αυτοκινητων....Ενταξει τα λαστιχα και τα φρενα θα φανε μια σχετικη φρικη αλλα ειπαμε καμια κ@@λα σε αυτον τον τοπο δεν ειναι τσαμπα.Κατα βαση ειναι σκηνικο που κακα τα ψεματα θα συγκινησει ατομα που εχουν παθος με την γρηγορη οδηγηση και οχι καποιους που απλα εχουν ενα 206 απλα για να μετακινουνται.Και επειδη μεσα σε αυτο το club (θελω να πιστευω) οτι ειμαστε πολλοι που εχουμε το μικροβιο της ταχυτητας,το βρισκω πολυ καλη ιδεα.Ολα τα παραπανω βεβαια ειναι προσωπικες μου αποψεις ετσι?

Και κατι ακομα.Επειδη ειδα πολλους να ανησυχουν για τυχων επαφες των αυτοκινητων και γενικοτερα αρκετη φαναρτζοδουλεια μετα το event.Track day δεν σημαινει απαραιτητα ΟΛΑ ΜΑΖΙ τα αυτοκινητα στην πιστα.Μπορει ,ας πουμε, να γινει το event σαν ατομικη χρονομετρηση για καθε αυτοκινητο ξεχωριστα.Ετσι και πιο αφοβα θα γινει για ολους μας,και πιο τσιτα θα ειναι ο καθε οδηγος αν παλευει με το χρονο και,τελος τα αυτοκινητα θα καταπονηθουν λιγοτερο(3-4 γυροι το πολυ).Αυτο βεβαια ειναι κατι που κανονιζεται.Ας ερθει πρωτα εκεινη η ωρα......
Sidobre - Πεμ 19 Δεκ 2002, 18:40:41
Θέμα δημοσίευσης:
JUDGER έγραψε:
Αν διοργανωθει track day(αμην και ποτε δηλαδη!!!!) δεν σημαινει απαραιτητα και ξεσκισμα των αυτοκινητων....Ενταξει τα λαστιχα και τα φρενα θα φανε μια σχετικη φρικη αλλα ειπαμε καμια κ@@λα σε αυτον τον τοπο δεν ειναι τσαμπα.Κατα βαση ειναι σκηνικο που κακα τα ψεματα θα συγκινησει ατομα που εχουν παθος με την γρηγορη οδηγηση και οχι καποιους που απλα εχουν ενα 206 απλα για να μετακινουνται.Και επειδη μεσα σε αυτο το club (θελω να πιστευω) οτι ειμαστε πολλοι που εχουμε το μικροβιο της ταχυτητας,το βρισκω πολυ καλη ιδεα.Ολα τα παραπανω βεβαια ειναι προσωπικες μου αποψεις ετσι?

Και κατι ακομα.Επειδη ειδα πολλους να ανησυχουν για τυχων επαφες των αυτοκινητων και γενικοτερα αρκετη φαναρτζοδουλεια μετα το event.Track day δεν σημαινει απαραιτητα ΟΛΑ ΜΑΖΙ τα αυτοκινητα στην πιστα.Μπορει ,ας πουμε, να γινει το event σαν ατομικη χρονομετρηση για καθε αυτοκινητο ξεχωριστα.Ετσι και πιο αφοβα θα γινει για ολους μας,και πιο τσιτα θα ειναι ο καθε οδηγος αν παλευει με το χρονο και,τελος τα αυτοκινητα θα καταπονηθουν λιγοτερο(3-4 γυροι το πολυ).Αυτο βεβαια ειναι κατι που κανονιζεται.Ας ερθει πρωτα εκεινη η ωρα......


Μάλλον αγνόησες εντελώς το Post μου Sad Sad Sad
Ronin - Πεμ 19 Δεκ 2002, 18:52:54
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξερω Man!!!!!!Sorry!!Απλα το πιστευεις οτι δεν το ειδα???????
Παντος θα επανορθωσω στα Μεγαρα,θα σε αφησω να με περασεις................ΧΕΧΕΧΕ πλακα κανω,θα πρεπει να κουραστεις πολυ για κατι τετοιο...

Μηπως προσπαθω να αναψω τα αιματα,μπας και μαζευτει κοσμος και κανουμε τελικα κανα event?????Λεω μηπως........
Sidobre - Πεμ 19 Δεκ 2002, 18:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
JUDGER έγραψε:
Το ξερω Man!!!!!!Sorry!!Απλα το πιστευεις οτι δεν το ειδα???????
Παντος θα επανορθωσω στα Μεγαρα,θα σε αφησω να με περασεις................ΧΕΧΕΧΕ πλακα κανω,θα πρεπει να κουραστεις πολυ για κατι τετοιο...

Μηπως προσπαθω να αναψω τα αιματα,μπας και μαζευτει κοσμος και κανουμε τελικα κανα event?????Λεω μηπως........


Οσο και να προσπαθήσεις να με "ανάψεις" ατύχησες...

1ον: Δεν υποκύπτω σε πειρασμούς, είμαι τέρας ηρεμίας!
2ον: Πρέπει να περιμένεις στην σειρά σου
3ον: Δεν έχω κανένα λόγο να σε περάσω ή εσύ εμένα! Εμπειρίες και πάλι εμπειρίες...
4ον: Και ποιός σου είπε ότι θα "κουραστώ" Wink
Ronin - Πεμ 19 Δεκ 2002, 19:42:47
Θέμα δημοσίευσης:
Εισαι σωστος.Παντα πανω απ ολα η λογικη και ειδικα οταν μιλαμε για τετοιου ειδους πραγματα!!!Οσο για το 4ο που εγραψες,θα παω πασο !!! :D :D :D :D :D
Alex - Πεμ 19 Δεκ 2002, 23:11:05
Θέμα δημοσίευσης:
Το οτι η πιστα εχει παραπανω προσφυση δεν σημαινει οτι δεν γνωριζουμε τα ορια του αυτοκινητου. Τα ορια ειναι παντοτε σχετικα με το οδοστρωμα που παμε. Το 95+% της ωρας οδηγαμε σε δρομους σαπουνι που αμα επιχειρουνταν ταχυτητες πλησιον της πιστας θα ειμασταν νεκροι...Αμα φθασουμε και τα ορια της προσφυσης σε οδηγηση στην πιστα ε τοτε απλα εχουμε παλι ανακαλυψει οτι το αμαξι μπορει κι'αλλο αμα του δωσεις καλυτερη ασφαλτο.. Και αν βρουμε επειτα μια πιστα με καλυτερη ασφαλτο θα δουμε οτι μπορουμε ακομα καλυτερα...Φυσικα δεν ειναι οτι τα ορια του αυτοκινητου μετατοπιζονται ειναι οτι δρα συνδιαστικα η συμπεριφορα του αυτοκινητου με την επιφανεια της πιστας.

Τωρα αυτο με το να μπαινουν αμαξια σε μορφη 2 ανα δεδομενη στιγμη το βλεπω τραβηγμενο μιας και δεν βλεπω να χουμε πανω απο 10 αμαξια συμμετοχη.

Μια ερωτηση.. Συνοδηγηση επιτρεπεται? Το Δεκεμβρη του 99 που μπηκα στα Μεγαρα επιτρεπονταν και μαλιστα ειχαμε κανει και εναλλαξ με 2 φιλους (αν και ο ενας εμενε παντα εξω - ειπαμε οχι και 3 ατομα μεσ'το αμαξι!). Απ'οσο θυμαμαι πληρωσαμε ή 8 ή 10 χηνες για 1 ωρα (την οποια ξεχυλωσαμε σε 75 λεπτα). Επισης θυμαμαι το οτι χρειαστηκαμε ενα τεποζιτο βενζινη για το πηγαινε-σκισε-ελα (με rallye 16V).

Ρωταω για να ξερω αν γινεται να παρω καποιον απο δω μεσα (που δεν γουσταρει να σκισει το δικο του αμαξι για τον Α ή Β λογο) σαν συνοδηγο, ο οποιος θα οδηγησει και αυτος αμα θελει για καποια ωρα, ωστε να γινει μοιρασμα των χρηματων...
Miltellas - Παρ 20 Δεκ 2002, 03:39:13
Θέμα δημοσίευσης:
Track Day? Τί είναι αυτό;
Εκεί πατάνε γκάζι; Στρίβουν;!
Τί λέτε ρε παιδιά; Φοβάμαι μην χτυπήσω!



ά-παπά-πάπα-πάπαπά-πάπαπα-εγώ δεν κάνω τέτοια πράματα
Miltellas - Παρ 20 Δεκ 2002, 03:42:25
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικά το σενάριο θα πάει κάπως έτσι: Οι Νότιοι στα Μέγαρα κι οι Βόρειοι στις Σέρρες. Αποσπάσεις επιτρέπονται. Ο θέλων μπορεί. Ο θέλων και έχων παραμπορεί! Wink
Sidobre - Παρ 20 Δεκ 2002, 09:29:00
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Το οτι η πιστα εχει παραπανω προσφυση δεν σημαινει οτι δεν γνωριζουμε τα ορια του αυτοκινητου. Τα ορια ειναι παντοτε σχετικα με το οδοστρωμα που παμε. Το 95+% της ωρας οδηγαμε σε δρομους σαπουνι που αμα επιχειρουνταν ταχυτητες πλησιον της πιστας θα ειμασταν νεκροι...Αμα φθασουμε και τα ορια της προσφυσης σε οδηγηση στην πιστα ε τοτε απλα εχουμε παλι ανακαλυψει οτι το αμαξι μπορει κι'αλλο αμα του δωσεις καλυτερη ασφαλτο.. Και αν βρουμε επειτα μια πιστα με καλυτερη ασφαλτο θα δουμε οτι μπορουμε ακομα καλυτερα...Φυσικα δεν ειναι οτι τα ορια του αυτοκινητου μετατοπιζονται ειναι οτι δρα συνδιαστικα η συμπεριφορα του αυτοκινητου με την επιφανεια της πιστας.
\


Θεωτηρικά αυτό που λές Alex είναι σωστό, αλλά στην πράξη τα πράγματα αλλάζουν. Αν ήταν έτσι όλοι θα είμασταν οδηγοί αγώνων ή πρωταθλητές.
Ομως επειδή ο μεγαλύτερος παράγοντας είναι ο άνθρωπος τα πράγματα είναι πολύυυ διαφορετικά.

Οπως ξανάγραψα, οι περισσότεροι γνωρίζουμε τα όρια τα δικά μας και όχι του αυτοκινήτου. Ορια πάντως δεν είναι μόνο πρόσφυση...
christhehealer - Παρ 20 Δεκ 2002, 09:56:57
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Το οτι η πιστα εχει παραπανω προσφυση δεν σημαινει οτι δεν γνωριζουμε τα ορια του αυτοκινητου. Τα ορια ειναι παντοτε σχετικα με το οδοστρωμα που παμε. Το 95+% της ωρας οδηγαμε σε δρομους σαπουνι που αμα επιχειρουνταν ταχυτητες πλησιον της πιστας θα ειμασταν νεκροι...Αμα φθασουμε και τα ορια της προσφυσης σε οδηγηση στην πιστα ε τοτε απλα εχουμε παλι ανακαλυψει οτι το αμαξι μπορει κι'αλλο αμα του δωσεις καλυτερη ασφαλτο.. Και αν βρουμε επειτα μια πιστα με καλυτερη ασφαλτο θα δουμε οτι μπορουμε ακομα καλυτερα...Φυσικα δεν ειναι οτι τα ορια του αυτοκινητου μετατοπιζονται ειναι οτι δρα συνδιαστικα η συμπεριφορα του αυτοκινητου με την επιφανεια της πιστας.


Δηλαδή τι ταχύτητες νομίζεται ότι θα αναπτύξεται στα Mέγαρα; Eάν καταφέρεται μία μωτ 60 χαω να είσαστε ευχαριστημένοι. Eίναι κλειστή πίστα. Δεν επιτρέπει τελικιάσματα και δεν έχει καμπές των πολλών χαω. Kαι δεν έχει κανένας το Impreza των 0-100 σε 6".

Alex έγραψε:
Τωρα αυτο με το να μπαινουν αμαξια σε μορφη 2 ανα δεδομενη στιγμη το βλεπω τραβηγμενο μιας και δεν βλεπω να χουμε πανω απο 10 αμαξια συμμετοχη.


Yπάρχει μία έννοια που λέγεται "κανόνες ασφαλείας πίστας". Δεν είναι διαπραγματεύσιμοι.

Alex έγραψε:
Μια ερωτηση.. Συνοδηγηση επιτρεπεται? Το Δεκεμβρη του 99 που μπηκα στα Μεγαρα επιτρεπονταν και μαλιστα ειχαμε κανει και εναλλαξ με 2 φιλους (αν και ο ενας εμενε παντα εξω - ειπαμε οχι και 3 ατομα μεσ'το αμαξι!). Απ'οσο θυμαμαι πληρωσαμε ή 8 ή 10 χηνες για 1 ωρα (την οποια ξεχυλωσαμε σε 75 λεπτα). Επισης θυμαμαι το οτι χρειαστηκαμε ενα τεποζιτο βενζινη για το πηγαινε-σκισε-ελα (με rallye 16V).


Eπιτρέπεται αρκεί και οι δύο να έχουν κράνος.
DimiP - Παρ 20 Δεκ 2002, 10:55:27
Θέμα δημοσίευσης:
κρανος ; ποιο κρανος;
χρειαζομαι κρανος δηλαδη;
ωχ. Crying or Very sad
ωχ. Crying or Very sad

αληθεια τα 5πορτα τα βαζουν στην πιστα η τρωνε πορτα;; Wink
christhehealer - Παρ 20 Δεκ 2002, 10:59:19
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
κρανος ; ποιο κρανος;
χρειαζομαι κρανος δηλαδη;
ωχ. Crying or Very sad
ωχ. Crying or Very sad

αληθεια τα 5πορτα τα βαζουν στην πιστα η τρωνε πορτα;; Wink


Kαι δεκαπεντάπορτο να έχεις, άνευ κράνους στην πίστα ΔEN μπαίνεις. Kαι οι πόρτες πάντα ξεκλείδωτες (χωρίς ασφάλειες δηλαδή).
DimiP - Παρ 20 Δεκ 2002, 11:12:11
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
κρανος ; ποιο κρανος;
χρειαζομαι κρανος δηλαδη;
ωχ. Crying or Very sad
ωχ. Crying or Very sad

αληθεια τα 5πορτα τα βαζουν στην πιστα η τρωνε πορτα;; Wink


Kαι δεκαπεντάπορτο να έχεις, άνευ κράνους στην πίστα ΔEN μπαίνεις. Kαι οι πόρτες πάντα ξεκλείδωτες (χωρίς ασφάλειες δηλαδή).


να υποθεσω οτι νοικιαζουν κρανος (να εναι αραγε στην τιμη για την πιστα; ...μπαααα)
christhehealer - Παρ 20 Δεκ 2002, 13:10:18
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
να υποθεσω οτι νοικιαζουν κρανος (να εναι αραγε στην τιμη για την πιστα; ...μπαααα)


Έχουν κάποια εκεί αλλά δεν ξέρω πόσα είναι κι αν τα νοικιάζουν ή τα παίρνεις δωρεάν.
Ronin - Παρ 20 Δεκ 2002, 14:31:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ε τωρα ενα κρανος ολοι μπορουν να βρουν βρε σεις,εστω και δανικο!!!!!Δεν εχετε κανενα φιλο μηχανοβιο?Αντε ψηφιστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vaggelis - Παρ 20 Δεκ 2002, 15:07:50
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως να παραγγείλω κανένα rollcage, μπάκετ, ζώνες τεσσάρων σημείων, φόρμα, μπότες, γάντια κλπ
Θυμίστε μου να βάλω στο πλάϊνο πίσω τζάμι το όνομα και την ομάδα αίματος Laughing Laughing Laughing
Alex - Παρ 20 Δεκ 2002, 15:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:

Yπάρχει μία έννοια που λέγεται "κανόνες ασφαλείας πίστας". Δεν είναι διαπραγματεύσιμοι.


Χμμ... Για να δουμε.. Ας πουμε οτι ειμαστε 10 ατομα και ανα 2 καθε φορα στην πιστα. Αυτο σημαινει οτι καποιος που θελει να μπει μεσα θα μπαινει ανα 5 γυρους αν ο γυρος ειναι in-out, 10 αν ο γυρος ειναι 2πλος (δηλαδη ενας ο γυρος που μπαινεις και ενας που οδηγεις στον οποιο και ξαναμπενεις pits) ή 15 αν ο γυρος ειναι 3πλος (βγαινεις,οδηγας,μπαινεις στον 3ο). Στην πρωτη περιπτωση θα μπαινουμε στην πιστα ανα 6-9 λεπτα.. Στην δευτερη περιπτωση ανα 12-18 λεπτα και στην τριτη απο 18 εως 27 λεπτα. Αρα μεσα σε 2 ωρες θα εχω κανει γυρω στους 16 γυρους (μονους διπλους ή τριπλους) με μεγαλες παρεμβολες χρονου χανοντας την ευχαριστηση.

Τωρα αυτο εμενα πρεπει να με δελεασει σε σχεση με τα λεφτα που πληρωνω και σε σχεση με αυτο που θα επερνα αμα πηγαινα σαν ιδιωτης, μονος μου (τουλαχιστον 35 γυρους σε μια ωρα)?

Οι συγκεκριμενοι "κανονες", αποψη μου ειναι, οτι πρεπει να γινουν πιο ελαστικοι. Τωρα αν μου πεις οτι "εδω διαπραγματευομαστε την ασφαλεια μας και δεν γινονται διαπραγματευσεις" ε τοτε θα σου πω οτι αυτο ειναι χαζο - τουλαχιστον. Η πιστα εχει μηκος καποια χιλιομετρα με αποτελεσμα οι αποστασεις μεταξυ μας να ειναι της ταξης των πολλων εκατονταδων μετρων ακομα και αν ειμαστε 4 ατομα μεσα ταυτοχρονα. Ειναι δυσκολο ακομα και να συναντηθουν - ποσο μαλλον να συγκρουστουν (που αυτο θελει ιδιαιτερη προσπαθεια απο μερους μας) 2 αμαξια...

Οσο γι'αυτο που ειπες "τι περιμενεις να πιασεις απο χιλιομετρα" - στην πιστα δεν πας για τα χιλιομετρα, πας για να ευχαριστηθεις τις στροφες. Αν ηθελα χιλιομετρα θα εβγαινα εθνικη να το σκισω... Idea
chatasos - Παρ 20 Δεκ 2002, 15:23:43
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:

Οι συγκεκριμενοι "κανονες", αποψη μου ειναι, οτι πρεπει να γινουν πιο ελαστικοι. Τωρα αν μου πεις οτι "εδω διαπραγματευομαστε την ασφαλεια μας και δεν γινονται διαπραγματευσεις" ε τοτε θα σου πω οτι αυτο ειναι χαζο - τουλαχιστον. Η πιστα εχει μηκος καποια χιλιομετρα με αποτελεσμα οι αποστασεις μεταξυ μας να ειναι της ταξης των πολλων εκατονταδων μετρων ακομα και αν ειμαστε 4 ατομα μεσα ταυτοχρονα. Ειναι δυσκολο ακομα και να συναντηθουν - ποσο μαλλον να συγκρουστουν (που αυτο θελει ιδιαιτερη προσπαθεια απο μερους μας) 2 αμαξια...


Όσο λιγότεροι μέσα ταυτόχρονα τόσο λιγότερες είναι οι πιθανότητας να γίνει κάποιο ατύχημα. Και από την στιμγή που οι περισσότεροι είναι άπειροι στο θέμα "οδήγηση σε πίστα", καλό είναι να διατηρούμε αυτές τις πιθανότητες στο ελάχιστο.

Εκτός και αν κάποιοι θεωρούν τους εαυτούς τους ειδήμονες (και είναι), οπότε θα μπορούσαμε να κάνουμε 2 κατηγορίες. Αυτή στην οποία θα τρέχουν οι έμπειροι ανά 2 ή ανά 3 ή ανά 4, και αυτή που θα τρέχουν οι άπειροι ανά 1 ή ανά 2. Εννοείται ότι οι γύροι θα είναι ίδιοι και στις 2 περιπτώσεις.
Ronin - Παρ 20 Δεκ 2002, 15:44:47
Θέμα δημοσίευσης:
Απ οτι βλεπω στην ψηφοφορια(μεχρι στιγμης) 11 τρελαμενοι εχουν δηλωσει δαγκωτο παρον.Αυτο σημαινει οτι αυτους (εμας) τους 11 θα τους(μας) πλαισιωνουν αλλοι τοσοι,συν τους αλλους που θα ερθουν απλα να δουν(και που μαλλον οι μισοι απο αυτους θα φερουν τελικα και μερικες βολτες στην πιστα).Φτανουμε σε ενα καλο νουμερο δηλαδη,αν ολες οι ΑΛΑΝΘΑΣΤΕΣ Laughing σκεψεις μου βγουν αληθινες.Μηπως πρεπει να αρχιζουμε να ετοιμαζομαστε??Λεω μηπως....
Sidobre - Παρ 20 Δεκ 2002, 16:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
Alex, θέματα ασφαλείας ΔΕΝ διαπραγματεύονται.

Αν μία τοις 1000 γίνει μια στραβή, θα στεναχωρηθούμε πάρα πολύ και ιδιαίτερα επειδή θα είναι το πρώτο μας μπορεί να μην ξαναγίνει!

Οσο για την τιμή, ακούστε την πρώτα και μετά θα δείτε αν συμφέρει ή όχι.

Από προσωπική εμπειρία πάντως δεν αξίζει να κάνεις πάνω από 5 ή βία 6 γύρους! Εκ των οποίων το πολύ 2 γρήγορους.

Παραπάνω θα έχεις ψιλοπροβληματάκια (ζεσταμένα φρένα, φθορά ελαστικών κτλ)
Ronin - Παρ 20 Δεκ 2002, 18:42:30
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre βλεπω οτι αναφερεσε σε τιμη.Ρωτησες τιμη?Εμαθες κατι σχετικο?
Παντος η τιμη που ειχα πει εγω ηταν περιπου η τιμη που ειχε βγει στο tfrc.Βεβαια αυτοι ειχαν αρκετα πιο πολλα ατομα απο εμας.....
christhehealer - Παρ 20 Δεκ 2002, 20:58:35
Θέμα δημοσίευσης:
1ον) Δεν υπάρχει "να με δελεασει σε σχεση με τα λεφτα που πληρωνω". Οι βόλτες στην πίστα δεν είναι προσφορά. Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε. Το κόστος για ένα track day σαν ιδιώτης είναι 50 ευρά περίπου για όλη την ημέρα. Συν τα αναλώσημα του αυτοκινήτου (πχ. λάστιχα, τακάκια)

2ον) Οι κανόνες της πίστας υπάρχουν από την πρώτη στιγμή που άνοιξε για το κοινό. Εάν τους ακολουθείς μπαίνεις, εάν δεν θέλεις να τους ακολουθήσεις δεν μπαίνεις. Τόσο απλά.

Μην ξαναεπανέλθουμε στο θέμα. Όποιος δεν γουστάρει να ακολουθήσει τους κανόνες που θα μας δωθούν, καλύτερα να μην έρθει.

3ον) Στην πίστα δυο-δυο σαν τους Χιώτες. Διαφορά μισού γύρου και οδηγοί των ίδιων ικανοτήτων περίπου, όσο αυτό είναι δυνατόν.

Τα λάστιχα δεν τα τρως επειδή πας γρήγορα αλλά επειδή δεν ξέρεις να πας γρήγορα. Δεν έχεις την τεχνική να φυλάξεις το αυτοκίνητο. Εξ αγωνιζόμενου το τελευταίο σχόλιο.
Alex - Σαβ 21 Δεκ 2002, 02:26:30
Θέμα δημοσίευσης:
Η λογικη οτι 2 θα τρακαρουν επειδη πρωτη φορα οδηγουν σε πιστα (ειναι απειροι δηλαδη) ειναι δυσνοητη στο μυαλο μου. Δεν ειναι ατομα που πιανουν πρωτη φορα στο χερι τους τιμονι - ειναι οδηγοι που οδηγουν στον κανονικο δρομο με δεκαδες αμαξια γυρω τους σε λεωφορους με 3-4 λωριδες. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αμαξια με αποστασεις ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ μετρων.

Συχνα δουλευουμε τους νομοθετες και τον ΚΟΚ που εχουν ορια ταχυτητας 30, 20 και 10 χιλιομετρων σαν "γελοια" ορια που οριστηκαν απο "γελοια" ατομα. Για μενα η συγκεκριμενη "προταση-κανονας" δεν ειναι υπερανω παρομοιας κριτικης - και τα 2 επικαλουνται την ασφαλεια μας εξ'αλλου.

Αν ειναι οπως το λεει ο Chris οτι "ετσι ειναι ο κανονας της πιστας" για τους ιδιωτες που μπαινουν, τοτε OK δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο. Αλλα οταν "κλεινουμε" την πιστα δεν εχουμε δικαιωμα να τρεξουμε οπως εμεις θελουμε? Αν ισχυει ο ιδιος κανονας και σαν Club ε τοτε στην ουσια δεν την "κλεινουμε" την πιστα... απλα κανουμε μια μαζικη συμφωνια να μπουμε σαν ιδιωτες. Για οσους δεν καταλαβαν τι διαφορα εχει το 1ο απ'το 2ο: Μερα με τη νυχτα γιατι στο ενα σου βαζουν κανονες στο αλλο βαζεις κανονες. Επειδη δεν εχω κλεισει ποτε πιστα σε συλλογικο επιπεδο αν θελετε μου εξηγειτε πως εχει το συγκεκριμενο.

Οσο για το αν μια τις 1000 γινει στραβη εγω πιο πολυ φοβαμαι οτι κανα αμαξι θα μεινει απο μηχανικα προβληματα και θα φωναζουμε γερανους παρα οτι θα τρακαρουμε μεταξυ μας, το οποιο θεωρω επιοικως αδυνατο.

Τωρα για τον αξιζει πανω απο 5-6 γυρους εγω πιστευω οτι αξιζει μιας και εγω προσωπικα δεν εχω τιποτα να χασω. Τα λαστιχα μου ειναι καμμενα και το πολυ πολυ να βγει νεα γομα απο κατω, καλυτερη. Τα αμορτισερ μου ειναι τελειωμενα και τα φρενα ειναι Γ.Τ.Π. (για τον π.....). Τι να λυπηθω? Το μοτερ το οποιο ειναι ΣΚΥΛΙ και φοραει και το καλυτερο λαδι? Μπααααα...Ενδεικτικα εγω οταν βαριεμαι κανω το Πεντελη-Νεα Μακρη-Πεντελη το οποιο ειναι καμια 30-40αρια χιλιομετρα πηγαινε ελα ολο σκισμενο πανω στο βουνο και ειναι και ανηφορα. Θα μασησει μεσ'την πιστα για 6 γυρους? No way Wink

Chris λες: "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε."

Να σου πω την αληθεια ετσι ΝΟΜΙΖΑ αλλα βλεπω οτι τα πραγματα εσυ τα εννοεις αλλιως απ'οτι εγω. Στο μυαλο μου ΜΕΓΑΡΑ=ΣΚΙΣΙΜΟ. Στο δικο σου μυαλο τι σημαινουν τα Μεγαρα? Οχι τιποτα αλλο αλλα για να καταλαβω...

Αν ειναι να μπω να κανω δυο τρεις στροφες ε τοτε πεταγομαι και εδω διπλα στην Πεντελη και το κανω δωρεαν και ουτε με επιβαλλουν "κανονες", ουτε τραβιεμαι στου διαολου τη μανα για να το κανω καιγοντας και ενα αξιοσεβαστο ποσο σε βενζινη.

Επειτα λες: "Μην ξαναεπανέλθουμε στο θέμα. Όποιος δεν γουστάρει να ακολουθήσει τους κανόνες που θα μας δωθούν, καλύτερα να μην έρθει."

Ωραια τοτε για να ειναι σωστο το poll πρωτα πρεπει να ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ για τους κανονες για να ξερουμε αν συμφωνουμε ή οχι, και μετα τo ξανασυζηταμε...
DimiP - Σαβ 21 Δεκ 2002, 10:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Η λογικη οτι 2 θα τρακαρουν επειδη πρωτη φορα οδηγουν σε πιστα (ειναι απειροι δηλαδη) ειναι δυσνοητη στο μυαλο μου. Δεν ειναι ατομα που πιανουν πρωτη φορα στο χερι τους τιμονι - ειναι οδηγοι που οδηγουν στον κανονικο δρομο με δεκαδες αμαξια γυρω τους σε λεωφορους με 3-4 λωριδες. Ποσο μαλλον οταν μιλαμε για αμαξια με αποστασεις ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΩΝ μετρων.

Συχνα δουλευουμε τους νομοθετες και τον ΚΟΚ που εχουν ορια ταχυτητας 30, 20 και 10 χιλιομετρων σαν "γελοια" ορια που οριστηκαν απο "γελοια" ατομα. Για μενα η συγκεκριμενη "προταση-κανονας" δεν ειναι υπερανω παρομοιας κριτικης - και τα 2 επικαλουνται την ασφαλεια μας εξ'αλλου.

Αν ειναι οπως το λεει ο Chris οτι "ετσι ειναι ο κανονας της πιστας" για τους ιδιωτες που μπαινουν, τοτε OK δεν μπορουμε να κανουμε κατι γι'αυτο. Αλλα οταν "κλεινουμε" την πιστα δεν εχουμε δικαιωμα να τρεξουμε οπως εμεις θελουμε? Αν ισχυει ο ιδιος κανονας και σαν Club ε τοτε στην ουσια δεν την "κλεινουμε" την πιστα... απλα κανουμε μια μαζικη συμφωνια να μπουμε σαν ιδιωτες. Για οσους δεν καταλαβαν τι διαφορα εχει το 1ο απ'το 2ο: Μερα με τη νυχτα γιατι στο ενα σου βαζουν κανονες στο αλλο βαζεις κανονες. Επειδη δεν εχω κλεισει ποτε πιστα σε συλλογικο επιπεδο αν θελετε μου εξηγειτε πως εχει το συγκεκριμενο.

Οσο για το αν μια τις 1000 γινει στραβη εγω πιο πολυ φοβαμαι οτι κανα αμαξι θα μεινει απο μηχανικα προβληματα και θα φωναζουμε γερανους παρα οτι θα τρακαρουμε μεταξυ μας, το οποιο θεωρω επιοικως αδυνατο.

Τωρα για τον αξιζει πανω απο 5-6 γυρους εγω πιστευω οτι αξιζει μιας και εγω προσωπικα δεν εχω τιποτα να χασω. Τα λαστιχα μου ειναι καμμενα και το πολυ πολυ να βγει νεα γομα απο κατω, καλυτερη. Τα αμορτισερ μου ειναι τελειωμενα και τα φρενα ειναι Γ.Τ.Π. (για τον π.....). Τι να λυπηθω? Το μοτερ το οποιο ειναι ΣΚΥΛΙ και φοραει και το καλυτερο λαδι? Μπααααα...Ενδεικτικα εγω οταν βαριεμαι κανω το Πεντελη-Νεα Μακρη-Πεντελη το οποιο ειναι καμια 30-40αρια χιλιομετρα πηγαινε ελα ολο σκισμενο πανω στο βουνο και ειναι και ανηφορα. Θα μασησει μεσ'την πιστα για 6 γυρους? No way Wink

Chris λες: "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε."

Να σου πω την αληθεια ετσι ΝΟΜΙΖΑ αλλα βλεπω οτι τα πραγματα εσυ τα εννοεις αλλιως απ'οτι εγω. Στο μυαλο μου ΜΕΓΑΡΑ=ΣΚΙΣΙΜΟ. Στο δικο σου μυαλο τι σημαινουν τα Μεγαρα? Οχι τιποτα αλλο αλλα για να καταλαβω...

Αν ειναι να μπω να κανω δυο τρεις στροφες ε τοτε πεταγομαι και εδω διπλα στην Πεντελη και το κανω δωρεαν και ουτε με επιβαλλουν "κανονες", ουτε τραβιεμαι στου διαολου τη μανα για να το κανω καιγοντας και ενα αξιοσεβαστο ποσο σε βενζινη.

Επειτα λες: "Μην ξαναεπανέλθουμε στο θέμα. Όποιος δεν γουστάρει να ακολουθήσει τους κανόνες που θα μας δωθούν, καλύτερα να μην έρθει."

Ωραια τοτε για να ειναι σωστο το poll πρωτα πρεπει να ΕΝΗΜΕΡΩΘΟΥΜΕ για τους κανονες για να ξερουμε αν συμφωνουμε ή οχι, και μετα τo ξανασυζηταμε...


Ελα μην πιανοσαστε παλι ... παλι τα ιδια;
Ο Chris θελησε να τονισει ισως λιγο εντονοτερα απο οτι επρεπε αυτα που ηθελε να πει. το "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε" δεν ηταν απολυτα ευστοχο.
Και οι αλλοι που δεν συχναζουμε στα Μεγαρα, θα πρεπει να παμε για να δουμε και να μαθουμε. Λιγοι κανονες στην πιστα δεν θα εβλαπταν κανενα, αλλα παλι κανενας δεν θα επρεπε να αποκλειεται εξ'αρχης (επειδη ας πουμε δεν συχναζει στα Μεγαρα) και να αποτρεπεται να ...δοκιμασει την τυχη του.
Στο κατω-κατω δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλα στις πιστες, ουτε ανηκουμε σε ιστορικες οδηγικες οικογενιες, πρπει να μαθουμε ομως και κυριως να περασουμε καλα , και μαλιστα ασφαλεις εμεις και οι γυρω μας.
Ronin - Σαβ 21 Δεκ 2002, 13:24:38
Θέμα δημοσίευσης:
Τα λάστιχα δεν τα τρως επειδή πας γρήγορα αλλά επειδή δεν ξέρεις να πας γρήγορα. Δεν έχεις την τεχνική να φυλάξεις το αυτοκίνητο. Εξ αγωνιζόμενου το τελευταίο σχόλιο.[/quote]

Ελπιζω η εμπειρια σου να βοηθησει κι εμας οταν φτασει η ωρα του event!
christhehealer - Σαβ 21 Δεκ 2002, 15:54:49
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Ο Chris θελησε να τονισει ισως λιγο εντονοτερα απο οτι επρεπε αυτα που ηθελε να πει. το "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε" δεν ηταν απολυτα ευστοχο.


Πάμε για να βελτιωθούμε σαν οδηγοί και να κάνουμε το κέφι μας με ασφάλεια. Αυτό πάμε και κάνουμε. Δεν πάμε να αποδείξουμε την ταχυτητά μας. Η ταχύτητα αποδυκνύεται μόνο μέσα από τους αγώνες.

DimiP έγραψε:
Και οι αλλοι που δεν συχναζουμε στα Μεγαρα, θα πρεπει να παμε για να δουμε και να μαθουμε. Λιγοι κανονες στην πιστα δεν θα εβλαπταν κανενα, αλλα παλι κανενας δεν θα επρεπε να αποκλειεται εξ'αρχης (επειδη ας πουμε δεν συχναζει στα Μεγαρα) και να αποτρεπεται να ...δοκιμασει την τυχη του.
Στο κατω-κατω δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλα στις πιστες, ουτε ανηκουμε σε ιστορικες οδηγικες οικογενιες, πρπει να μαθουμε ομως και κυριως να περασουμε καλα , και μαλιστα ασφαλεις εμεις και οι γυρω μας.


Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος, όπως και η πίστα δεν είναι ghetto, για να αποκλείονται κάποιοι. Οι κανόνες υπάρχουν για την αρμονική συμβίωση μιας πολυσυλεκτικής κοινωνίας. Είναι οφθαλμοφανές ότι αυτοί οι κανόνες έχουν βγει μέσα από την εμπειρία μίας κοινωνίας.

Το ότι εγώ έχω "τρέξει" στα Μέγαρα και εσύ Dimip δεν έχεις "τρέξει", είναι θέμα επιλογών. Δεν ήθελες, δεν το έκανες. Εγώ ήθελα και το έκανα. Οι κανόνες είναι για να μπορούμαι να συνυπάρξουμε και οι δυο μας στον ίδιο χώρο, μια δεδομένη στιγμή, αρμονικά.
Ghost Dog - Σαβ 21 Δεκ 2002, 16:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια και εγω φυσικα και ειμαι μεσα!!!
Θα πηγαινω βεβαια σαν κοτα(με 20-30....αντε 150!!! km/h Laughing ) μιας και το λιονταρακι μου δεν εχει κανει ουτε 600 χλμτ!
Θα ειναι και μια καλη ευκαιρια να το μαθω καλυτερα! Wink
Miltellas - Κυρ 22 Δεκ 2002, 04:41:54
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Τα λάστιχα δεν τα τρως επειδή πας γρήγορα αλλά επειδή δεν ξέρεις να πας γρήγορα. Δεν έχεις την τεχνική να φυλάξεις το αυτοκίνητο. Εξ αγωνιζόμενου το τελευταίο σχόλιο.


1) Όσο και να τα φυλάξεις άφθαρτα δεν είναι...
2) Αν βρεις εδώ μέσα κανέναν που να ξέρει να τα φυλάξει από τις πρώτες του οδηγικές επαφές με την πίστα, να μου τρυπήσεις τη μύτη! Wink

Ο μόνος τρόπος να μην φθείρουμε το αυτοκίνητο και κυρίως τα λάστιχα είναι οι λίγοι γύροι! Και εδώ θα συμφωνήσουν οι περισσότεροι. Εάν κάποιος θέλει να κάνει πολλούς γύρους τη μέρα που θα συγκεντρωθεί το club στην πίστα μάλλον ατύχησε. Εάν προκύψει και μπορέσει να κάνει πολλούς ας κάνει, ειδάλλως ας πάει μόνος του καλύτερα. Όταν μαζευόμαστε σαν club πρέπει και να λειτουργούμε σαν club, ΣΥΛΛΟΓΙΚΑ! Ο καθένας με την σφραγίδα του, αλλά συλλογικά!
Να σκεφτόμαστε συλλογικά στις συναντήσεις, στην πίστα, στις αγορές μας και όπου αλλού μπορούμε να κινηθούμε ως club.
DimiP - Κυρ 22 Δεκ 2002, 10:02:41
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
Ο Chris θελησε να τονισει ισως λιγο εντονοτερα απο οτι επρεπε αυτα που ηθελε να πει. το "Αυτοί που συχνάζουμε στο Μέγαρο ξέρουμε πολύ καλά γιατί πάμε" δεν ηταν απολυτα ευστοχο.


Πάμε για να βελτιωθούμε σαν οδηγοί και να κάνουμε το κέφι μας με ασφάλεια. Αυτό πάμε και κάνουμε. Δεν πάμε να αποδείξουμε την ταχυτητά μας. Η ταχύτητα αποδυκνύεται μόνο μέσα από τους αγώνες.

DimiP έγραψε:
Και οι αλλοι που δεν συχναζουμε στα Μεγαρα, θα πρεπει να παμε για να δουμε και να μαθουμε. Λιγοι κανονες στην πιστα δεν θα εβλαπταν κανενα, αλλα παλι κανενας δεν θα επρεπε να αποκλειεται εξ'αρχης (επειδη ας πουμε δεν συχναζει στα Μεγαρα) και να αποτρεπεται να ...δοκιμασει την τυχη του.
Στο κατω-κατω δεν γεννηθηκαμε ολοι διπλα στις πιστες, ουτε ανηκουμε σε ιστορικες οδηγικες οικογενιες, πρπει να μαθουμε ομως και κυριως να περασουμε καλα , και μαλιστα ασφαλεις εμεις και οι γυρω μας.


Κανένας δεν γεννήθηκε μαθημένος, όπως και η πίστα δεν είναι ghetto, για να αποκλείονται κάποιοι. Οι κανόνες υπάρχουν για την αρμονική συμβίωση μιας πολυσυλεκτικής κοινωνίας. Είναι οφθαλμοφανές ότι αυτοί οι κανόνες έχουν βγει μέσα από την εμπειρία μίας κοινωνίας.

Το ότι εγώ έχω "τρέξει" στα Μέγαρα και εσύ Dimip δεν έχεις "τρέξει", είναι θέμα επιλογών. Δεν ήθελες, δεν το έκανες. Εγώ ήθελα και το έκανα. Οι κανόνες είναι για να μπορούμαι να συνυπάρξουμε και οι δυο μας στον ίδιο χώρο, μια δεδομένη στιγμή, αρμονικά.



Συμφωνουμε λοιπον...Wink Wink Wink Wink Wink

Στα Μεγαρα δεν εχω παει γιατι το 206 ειναι το 1ο μου αυτοκινητο και μεχρι την αγορα του, δεν ειχα ασχοληθει καθολου με τα αυτοκινητα -περιοδικο με αυτ/τα επεφτε στα χερια μου και το πεταγα...εμετο εκανα που ακουγα ραλυ και αυτ/τα. Δρομους δεν ηξερα .....και ακομη πολλους δεν ξερω ... οποτε τι να εκανα στα Μεγαρα; για κανα κιλο κρασι ισως....

Wink Wink
Svstouk - Κυρ 22 Δεκ 2002, 10:48:48
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα τελικά είναι να το κάνουμε, πείτε τό μου να πάω στο λαστιχά μου να καβατζώσω τα παλιά GT2 για αυτή τη δουλειά! Wink

Γιατί τα καινούρια μου Michelin δεν θέλω να τα σκίσω.
Ronin - Κυρ 22 Δεκ 2002, 14:57:29
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk να εισαι σιγουρος πως αν γινει τελικα το track day (ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ Question Question Question ) πιστευω πως θα το ξερουμε αρκετο καιρο πριν.

p.s. μηπως εχεις και αλλα λαστιχα στην καβατζα?? Smile Smile Smile
Svstouk - Κυρ 22 Δεκ 2002, 15:05:53
Θέμα δημοσίευσης:
JUDGER έγραψε:
Svstouk να εισαι σιγουρος πως αν γινει τελικα το track day (ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ Question Question Question ) πιστευω πως θα το ξερουμε αρκετο καιρο πριν.

p.s. μηπως εχεις και αλλα λαστιχα στην καβατζα?? Smile Smile Smile



Δεν τα έχω εγώ ρε γα**το! Τα κράτησε φυσιολογικά ο λαστιχάς μου.

Άμα το ήξερα, θα του είχα πει να τα κρατήσει. Αλλά και πάλι, να του πω να τα κρατήσει και να του πιάνουν χώρο, χωρίς να είναι σίγουρο αν τελικά θα γίνει το track day, δεν νομίζω ότι είναι σωστό! Confused
Ronin - Κυρ 22 Δεκ 2002, 15:10:45
Θέμα δημοσίευσης:
Καταλαβα!!!!!!!
Καλα με βλεπω παραμονες του event να φερνω βολτα τα λαστιχαδικα και να ψαχνω μεταχειρισμενα 195/50/15.
Alex - Κυρ 22 Δεκ 2002, 23:17:02
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον NA Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ που λενε Wink

Αγορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2 με λιγοτερα απο 13.000 χιλιομετρα τιμη: 90E

Ενοικιαση+μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 50E
Το συγκεκριμενο πακετο περιλαμβανει μεταφορα των ελαστικων στο χωρο της πιστας (θα τα βαλω μεσ'το αμαξι στο πισω μερος - ελπιζω να χωρεσουν..) και φορεμα επι τοπου με γρυλλο και σταυρο. Χρειαζεστε συμβατα μπουλονια (αυτα που εχουν οι 15αρες αλουμινιου δεν νομιζω οτι κανουν)

Ενοικιαση διχως μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 30E (δηλαδη πληρωνετε μονο το σκισιμο)
Το πακετο αυτο ειναι ομοιο με το ανωτερω αλλα το παρε-δωσε θα γινει πριν την πιστα (δηλαδη ερχεστε, περνετε τα λαστιχα απο μενα, τα φορατε οπου θελετε, ή μονοι σας, και μου τα ξαναπαραδινετε στο σπιτι μου μετα το event.

Ειδατε για ολα υπαρχουν λυσεις... και ετσι θα βγαλω και εγω μερος των εξοδων για την πιστα Wink
DimiP - Δευ 23 Δεκ 2002, 09:01:07
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Λοιπον NA Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ που λενε Wink

Αγορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2 με λιγοτερα απο 13.000 χιλιομετρα τιμη: 90E

Ενοικιαση+μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 50E
Το συγκεκριμενο πακετο περιλαμβανει μεταφορα των ελαστικων στο χωρο της πιστας (θα τα βαλω μεσ'το αμαξι στο πισω μερος - ελπιζω να χωρεσουν..) και φορεμα επι τοπου με γρυλλο και σταυρο. Χρειαζεστε συμβατα μπουλονια (αυτα που εχουν οι 15αρες αλουμινιου δεν νομιζω οτι κανουν)

Ενοικιαση διχως μεταφορα 4 ζαντολαστιχα σιδερενια με 175/65 14 GT2: 30E (δηλαδη πληρωνετε μονο το σκισιμο)
Το πακετο αυτο ειναι ομοιο με το ανωτερω αλλα το παρε-δωσε θα γινει πριν την πιστα (δηλαδη ερχεστε, περνετε τα λαστιχα απο μενα, τα φορατε οπου θελετε, ή μονοι σας, και μου τα ξαναπαραδινετε στο σπιτι μου μετα το event.

Ειδατε για ολα υπαρχουν λυσεις... και ετσι θα βγαλω και εγω μερος των εξοδων για την πιστα Wink


βρε παλιο Εβραιε!!!!! καμια εκπτωση για τα μελη του club ;;;;;;;;; Laughing Laughing Laughing
Alex - Δευ 23 Δεκ 2002, 10:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστευω οι τιμες ειναι πολυ καλες δεδομενου του οτι τα λαστιχα δεν ειναι φθαρμενα. Wink
Miltellas - Τρι 24 Δεκ 2002, 05:03:33
Θέμα δημοσίευσης:
Με 175/65/14 να μπείς εσύ ρε!
DimiP - Τρι 24 Δεκ 2002, 09:34:29
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Με 175/65/14 να μπείς εσύ ρε!


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ronin - Τρι 24 Δεκ 2002, 13:58:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε ας παμε στην πιστα και τρεχουμε και με τις ζαντες Laughing Laughing
alemao - Σαβ 28 Δεκ 2002, 12:31:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μου επιτρέπετε να σας δώσω κάποιες φιλικές συμβουλές με βάση την εμπειρία μου από τα 2 Track-Days του TFRC, στην οργάνωση των οποίων βοήθησα.

Οργάνωση
Στα track-day του TFRC είχαμε περίπου 70 συμμετοχές.
Χωριστήκαμε σε κατηγορίες ανάλογα με τα κυβικά και αν είχαμε ατμοσφαιρικά/turbo, και κάναμε 5 γύρους προθέρμανσης + 3 χρονομετρημένους. Οι γύροι προθέρμανσης δεν ήταν συνεχόμενοι με τους χρονομετρημένους για τα αυτοκίνητα. Πρώτα κάναμε όλοι προθέρμανση/αναγνώριση της πίστας, και μετά με την ίδια σχεδόν σειρά κάναμε χρονομετρημένους γύρους. Τα αυτοκίνητά μας δεν αντέχουν γρήγορη οδήγηση σε πίστα πάνω από 5-6 συνεχόμενους γύρους.
Για να προλάβουμε να κάνουμε αυτούς τους γύρους, ξεκινήσαμε σιτς 12 το μεσημέρι τα δοκιμαστικά και στις 7 το απόγευμα τελείωσαν τα χρονομετρημένα, όπου ακολούθησε απονομή κυπέλλων. Τα αυτοκίνητα έμπαιναν 2-2 στην πίστα με διαφορά μισού γύρου περίπου. Αν δεν σας πιέζει ο χρόνος, καλό είναι να μπείτε ένας-ένας.
Αν κάνετε χρονομέτρηση, μπορείτε να χωριστείτε σε κατηγορίες:
0-1100cc
1101-1400cc
1401-1800cc
1801cc+
(π.χ. αν κάποιος έχει 1400cc αλλά με turbo, θα πάει στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία, δηλαδή αυτή με τα 1600cc).

Πριν μπείτε στην πίστα
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΠΑΕΙ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΓΕΝΙΚΟ ΕΛΕΓΧΟ ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ. Αν δεν μπορείτε, τα βασικά σημεία που πρέπει να κοιτάξετε είναι: Τακάκια, λάδια, πίεση αέρα στα λάστιχα, παραφλού. Ό,τι δηλαδή ελέγχετε πριν από κάποιο ταξίδι, ή 1 φορά τον μήνα/εβδομάδα. Τα τακάκια μπορείτε να τα δείτε έχοντας τέρμα στριμμένες τις ρόδες. Έτσι βλέπετε το πάχος τους. Καλό είναι τα λάστιχα να τα φουσκώσετε λίγο παραπάνω (0,2-0,3 bar), ώστε αν οδηγήσετε γρήγορα να μην φθαρούν τα πλαινά. Ο έλεγχος πίεσης ελαστικών να γίνει με κρύα τα λάστιχα.

Εξοπλισμός ασφαλείας
Για να μπεί κάποιος σαν οδηγός/συνοδηγός πρέπει να φοράει κρανος και ζώνη ασφαλείας. Η πίστα μπορεί να σας διαθέσει 4-5 κράνη, αλλά μην βασίζεστε σε αυτά (αφήστε που τα έχουν φορέσει αρκετοί πριν από εσας - μπλιάχ!) Μέσα στην καμπίνα του οδηγού να μην έχετε διάφορα κινούμενα αντικείμενα που πιθανόν να μπλεχτούν στα πόδια σας, όπως τσαντάκια, γυαλιά ηλίου, καφέδες, κλπ. Επίσης να αφαιρεθεί το πατάκι του οδηγού για να μην μπλεχτεί και αυτό στα πόδια του. Ας υπάρχει σε όλα τα αυτοκίνητα πυροσβεστήρας για παν ενδεχόμενο.

Μέσα στην πίστα
Μην προσπαθήσετε να γίνετε οδηγοί αγώνων σε μια μέρα. Η αίσθηση της οδήγησης σε πίστα είναι μοναδική, γι'αυτό συστήνω ανεπιφύλακτα να πάτε ΌΛΟΙ. Η πίστα κρατάει πολύ, αλλά μην ξεγελαστείτε! Προσπαθείτε να οδηγείτε με γραμμές και να μην πατάτε τα κέρμπ (ειδικά με στριμμένους τροχούς Very happy γιατί σας βλέπω οικοπεδοφάγους Shocked ) . Κάντε μερικούς αναγνωριστικούς γύρους για να δείτε πόσο κρατάει το αυτοκίνητό σας και τι δυνατότητες έχετε, και σιγά σιγά να κάνετε πιο γρήγορους γύρους. Μην ξεχνάτε ότι τα λάστιχα (ανάλογα τα λάστιχα πάντα) θα ζεσταθούν μετά τον 2ο γύρο προθέρμανσης. Μην αφήσετε γκάζι πάνω σε στροφή γιατι θα βλέπετε μόνο χώματα γύρω σας Confused Ο τελευταίος γύρος να είναι χαλαρός ώστε να κρυώσουν τα φρένα και να ηρεμήσει το αυτοκίνητο Smile Να ρίχνετε καμμιά ματιά στα όργανα για θερμοκρασία λαδιού/νερού και αν δείτε/ακούσετε κάτι ύποπτο, βγάλτε αλάρμ και σταματήστε.

Βγαίνοντας από την πίστα
Όπως είπαμε ο τελευταίος γύρος είναι χαλαρός. Όταν βγείτε στο πάρκινγκ και σταματήσετε, μην τραβήξετε χειρόφρενο όσοι έχετε δισκόφρενα πίσω, γιατί μπορεί να στραβώσουν αν έχουν υπερθερμανθεί. Καλύτερα βάλτε ταχύτητα 1η ή όπισθεν.

Κάτι τελευταίο αλλά σημαντικό:
Μην νομίζετε πως μπαίνοντας στην πίστα θα λιώσετε τα λάστιχα ή θα καταστρέψετε τις αναρτήσεις. Μόνο αν αρχίσετε drift ή χειρόφρενα θα προκληθούν φθορές, όπως και σε απλό δρόμο. Αν πηγαίνετε με γραμμές αλλά ακούσετε τα λάστιχα να τσιρίζουν (ωραίος ήχος Very happy ) σημαίνει πως η πίστα κρατάει πολύ. Αν ακούτε να τσιρίζουν δυνατά, τότε είστε στα όρια της πρόσφυσης Shocked . Αν κάποιος φύγει έξω στα χώματα (μακρυά από μας), μην προσπαθήσει να στρίψει, γιατί απλά το αυτοκίνητο δεν θα υπακούσει (ειδικά στην κλειστή/τεχνική στροφή μπροστά στα pits που έχει χαλίκι). Το αυτοκίνητο θα φύγει ευθεία, οπότε κόψτε ταχύτητα να σταματήσετε.

Η τιμή είναι 50 ευρώ για αυτοκίνητα με κίνηση εμπρός, αλλά αν μαζευτείτε πολλοί θα σας κάνουν έκπτωση. ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΜΟΝΟ Ο ΟΔΗΓΟΣ, ΟΧΙ Ο ΣΥΝΟΔΗΓΟΣ

Αυτά για την ώρα, αν θυμηθώ κάτι άλλο θα συμπληρώσω Smile
DimiP - Τρι 31 Δεκ 2002, 01:37:08
Θέμα δημοσίευσης:
μπραβο alemao. πολυ χρησιμα ολα αυτα και πολυ κατατοπιστικα.
Κρανη που θα βρουμε;;;
μη γελατε αλλα αυτα που ειναι για μοτοσυκλετες κανουν; μαλλον οχι ε;;;
Miltellas - Τρι 31 Δεκ 2002, 01:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεμάο Ραλλάκια, είσαι υπέροχος. Μας άνοιξες τα μάτια. Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες σου. Very happy
Nikel - Τρι 31 Δεκ 2002, 04:21:34
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε να ετοιμαζομαστεεεεεε Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Ady - Τρι 31 Δεκ 2002, 09:07:55
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

Κρανη που θα βρουμε;;;
μη γελατε αλλα αυτα που ειναι για μοτοσυκλετες κανουν; μαλλον οχι ε;;;


Γιατί δεν κάνουν ?

Μια χαρά είναι.....

Εγώ θα φέρω 2 Smile .
alemao - Τρι 31 Δεκ 2002, 09:35:53
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα,

ΝΑΙ, τα κράνη των μοτοσυκλετών κάνουν, είτε είναι ανοικτού τύπου, είτε κλειστού. Πάντως αν ζητήσετε τα κράνη της πίστας σας τα δίνουν δωρεάν, αρκεί να τα επιστρέψετε μετά Razz Very happy
Ady - Τρι 31 Δεκ 2002, 09:49:53
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Καλημέρα,

ΝΑΙ, τα κράνη των μοτοσυκλετών κάνουν, είτε είναι ανοικτού τύπου, είτε κλειστού. Πάντως αν ζητήσετε τα κράνη της πίστας σας τα δίνουν δωρεάν, αρκεί να τα επιστρέψετε μετά Razz Very happy


Και εγώ δωρεάν θα τα δώσω, αλλά να έχετε λουστεί με Ultrex πριν έρθετε... Smile
Vaggelis - Τρι 31 Δεκ 2002, 09:53:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ady έγραψε:
αλλά να έχετε λουστεί με Ultrex πριν έρθετε... Smile


Θα γίνει δηλαδή αυτό που λένε...:

"Λούσου με Ultrex και θα δείς!!!" Laughing
alemao - Τρι 31 Δεκ 2002, 09:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
Ady έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
Καλημέρα,

ΝΑΙ, τα κράνη των μοτοσυκλετών κάνουν, είτε είναι ανοικτού τύπου, είτε κλειστού. Πάντως αν ζητήσετε τα κράνη της πίστας σας τα δίνουν δωρεάν, αρκεί να τα επιστρέψετε μετά Razz Very happy


Και εγώ δωρεάν θα τα δώσω, αλλά να έχετε λουστεί με Ultrex πριν έρθετε... Smile

όποιος είναι "cabrio" και δεν έχει μαλλιά; Very happy Shocked
Ady - Τρι 31 Δεκ 2002, 10:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:

όποιος είναι "cabrio" και δεν έχει μαλλιά; Very happy Shocked


Θα τον αλοίψω εγώ με αρωματικά βότανα........
alemao - Τρι 31 Δεκ 2002, 11:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
Εν τω μεταξύ έχω φάει τον κόσμο να βρω που έχω ένα χάρτη της πίστας σε jpeg για να σας πω τις ταχύτητες που πρέπει να έχουν (max) σε κάθε σημείο και να ξέρετε στο περίπου τι παίζει και τις γραμμές να ακολουθήσετε. Θα ψάξω το απόγευμα στο σπίτι και θα τον γράψω εδώ στο topic. Rolling eyes
Ady - Τρι 31 Δεκ 2002, 11:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Εν τω μεταξύ έχω φάει τον κόσμο να βρω που έχω ένα χάρτη της πίστας σε jpeg για να σας πω τις ταχύτητες που πρέπει να έχουν (max) σε κάθε σημείο και να ξέρετε στο περίπου τι παίζει και τις γραμμές να ακολουθήσετε. Θα ψάξω το απόγευμα στο σπίτι και θα τον γράψω εδώ στο topic. Rolling eyes


Φοβερός ο Alemao !!!

Κάνε γρήγορα φίλε, γιατί θέλω να καταστρώσω τη στρατηγική που θα ακολουθήσω, με τον τεχνικό μου σύμβουλο.... Laughing Shocked Twisted evil Very happy
Ronin - Τρι 31 Δεκ 2002, 14:31:23
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω θα μιλησω με τον Κυρκο!!!! Very happy Very happy Very happy
Θα σας δειξω εγω Very happy Very happy Very happy Very happy
Θα μου τα πει ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
alemao - Τρι 31 Δεκ 2002, 14:37:50
Θέμα δημοσίευσης:
JUDGER έγραψε:
Εγω θα μιλησω με τον Κυρκο!!!! Very happy Very happy Very happy
Θα σας δειξω εγω Very happy Very happy Very happy Very happy
Θα μου τα πει ΟΛΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

τι να σου πει αυτός μωρέ;
αφού είναι κουλός! Shocked Twisted evil Very happy Laughing
Vaggelis - Τρι 31 Δεκ 2002, 14:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
Και τον Σουμάχερ να ρωτήσεις, χλωμά τα πράγματα Shocked
Ronin - Τρι 31 Δεκ 2002, 14:48:40
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε ALEMAO αληθεια,μηπως παρκαρεις το rallye στα πατησια,απεναντι απο το νοσοκομειο Question Question Question
Το δικο σου πρεπει να ειναι γιατι γραφει και το nick σου στο πλαι.
Παντος πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου για το track day.Πιστευω οτι θα μας βοηθησουν ολους...Οταν με το καλο ερθει αυτη η ωρα Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
alemao - Τετ 01 Ιαν 2003, 19:08:04
Θέμα δημοσίευσης:
JUDGER έγραψε:
Φιλε ALEMAO αληθεια,μηπως παρκαρεις το rallye στα πατησια,απεναντι απο το νοσοκομειο Question Question Question
Το δικο σου πρεπει να ειναι γιατι γραφει και το nick σου στο πλαι.
Παντος πολυ χρησιμες οι συμβουλες σου για το track day.Πιστευω οτι θα μας βοηθησουν ολους...Οταν με το καλο ερθει αυτη η ωρα Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy

Καμμιά φορά το παρκάρω εκεί, γιατί εκεί μένει η γυναίκα Wink Εκεί μένεις;
Παλιά το είχα το nick, αλλά το έβγαλα γιατί το βαρέθηκα.

Και έφτασε λοιπόν η στιγμή που περίμενε ο φίλος μας Ady. Βρήκα την εικόνα στον δίσκο μου:


alemao - Τετ 01 Ιαν 2003, 19:17:07
Θέμα δημοσίευσης:
Είχα φυλάξει και αυτό το αρθράκι από τους 4Τ σε ένα Word. Καλό είναι να το διαβάσετε για να καταλάβετε την ιδανική γραμμή που πρέπει να ακολουθήσετε. Όμως μην περιμένετε να πιάσετε τις ταχύτητες που αναφέρονται, γιατί αυτές έγιναν με αγωνιστικό 106 Shocked


Τεύχος 324 - Σεπτέμβριος 1997(Η πίστα μόλις είχε φτιαχτεί)
"ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΔΡΟΜΙΟ ΜΕΓΑΡΩΝ"

Οι πρωταγωνιστές του Ενιαίου, Δημήτρης Μιχελακάκης και «Αμερικάνος», οδήγησαν για αρκετούς γύρους με ένα 106 και ένα 306, ψάχνοντας όλες τις λεπτομέρειες και τα «πονηρά» σημεία της πίστας. Στο τέλος, ο πρώτος ανέλαβε να μας περιγράψει την καινούρια πίστα, από τη σκοπιά ενός κυβερνήτη 106 Ραλί ενιαίου.

K1 H ανοιχτή φουρκέτα μετά τη μεγάλη ευθεία όπου τα ενιαία φτάνουν με 160 km. Πρέπει να φρενάρεις "ίσια" κατεβάζοντας στη συνέχεια απο 4η σε 2η και να στρίψεις με 80 km επιταχύνοντας με μέτρο και κρατώντας ανοικτή γραμμή στην έξοδο. Στροφή που γίνονται προσπεράσματα στην είσοδο και στην έξοδό της, στο γρήγορο κομμάτι που ακολουθεί μέχρι την K2 αλλά και στη συνέχεια (μέχρι την K3).

K2 Μετά την K1 ανοικτή δεξιά καμπή χωρίς σημασία, μόνος σκοπός να διανύσεις λιγότερα μέτρα ακολουθώντας την εσωτερική.

K3-K4 Αριστερή ανοικτή 3ης (K3) σε παρατεταμένη δεξιά 2ης (K4). Στροφές απόλυτα συνδεδεμένες μεταξύ τους. Είσοδος στην K3 με 115 km πάνω από το κερμπ, φρένα, 2η στο κιβώτιο και προσοχή, γιατί πρέπει να κρατηθείς εσωτερικά στην έξοδο για να έχεις τύχη στην επόμενη δεξιά

K5. Αδιευκρίνιστη για μένα ακόμα η γραμμή στην έξοδο της K4 (εσωτερικά ή λιγότερο μέσα ή ανοικτά).

K6 Αριστερή φουρκέτα που φτάνεις με 120 km και 3η , γερά φρένα, 2η ταχύτητα, μέτρο στο τιμόνι και στο γκάζι και late apex (sic! όπως γνωστός manager της F3 που αναφέρεται στη μεταφορά της κορυφής της στροφής προς την έξοδο, λες και δε γνωρίζει ελληνικά), προκειμένου να "μεγαλώσεις" το γρήγορο κομμάτι που έρχεται και είναι η ανοικτή καμπή K7 και η ευθεία των 200m μέχρι την K8.

K8-K9 Φτάνεις με 125km και 3η στην είσοδο της ανοικτής αριστερής K8 και χωρίς φρένο περνάς επάνω από το κερμπ, για να βρεθείς αριστερά στην έξοδο και ανοικτά στην είσοδο της επόμενης δεξιάς 90 μοιρών K9. Πολύ γερά φρένα στο μεσοδιάστημα των δύο στοφών μέχρι τα 75 km και 2η ταχύτητα. Όπως και οι K3-K4 είναι κομμάτι της πίστας ιδιαίτερα θεαματικό, και αν το κρίνουμε αγωνιστικά, με μεγάλο ειδικό βάρος.

K10 Μετά την K9, επιτάχυνση με 2η και λίγο 3η και ιδού το δίλημμα στην K10 δεξιά 90 μοιρών που ακολουθεί. Στρίβεις με 3η και το μοτέρ στις 4800-5000 rpm ή κατεβάζεις 2η με το μοτέρ στις 7000 rpm; Κρατάς τη 2η στον κόφτη για λίγο και στρίβεις ?όπως είσαι'; Δεν μπορώ να απαντήσω, για το μόνο που έχω καταλήξει είναι ότι χρειάζεται λίγο φρένο στην είσοδο της K10 ( κι ας μην ανάβουν τα στοπ ορισμένων πονηρών ?ενιαίων'). Γεγονός είναι ότι όποιος έχει κακή έξοδο στην K10 δε θα κερδίσει πουθενά τη χαμένη ταχύτητα και αυτό είναι ολέθριο. Όλα τα παραπάνω όμως είναι ασκήσεις επί χάρτου. "Ο δρόμος του θεού" (και εννοώ την ιδανική γραμμή) είναι ένας και σχετικά εύκολα τον χαράζεις στο σχεδιάγραμμα της πίστας ή τον περιγράφεις. Για να τον ακολουθήσεις όμως στην πράξη, πρέπει να συντείνουν πολλοί παράγοντες: για τον οδηγό ψυχραιμία και αυτοσυγκράτηση και για το αυτοκίνητο υγιής κινητήρας και σωστές επιλογές ελατηρίων, αμορτισέρ, ελαστικών πιέσεων, γενικά άριστη προετοιμασία._Δημ. Μιχελακάκης
Ghost Dog - Πεμ 02 Ιαν 2003, 00:34:00
Θέμα δημοσίευσης:
UNΘPEAKABLE!!!!!!!!!(α,λα daffy!) Laughing
Ωραιος ο...ταριφας!!! Wink
Nikel - Πεμ 02 Ιαν 2003, 04:52:46
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Ady έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
Καλημέρα,

ΝΑΙ, τα κράνη των μοτοσυκλετών κάνουν, είτε είναι ανοικτού τύπου, είτε κλειστού. Πάντως αν ζητήσετε τα κράνη της πίστας σας τα δίνουν δωρεάν, αρκεί να τα επιστρέψετε μετά Razz Very happy


Και εγώ δωρεάν θα τα δώσω, αλλά να έχετε λουστεί με Ultrex πριν έρθετε... Smile


όποιος είναι "cabrio" και δεν έχει μαλλιά; Very happy Shocked


Σεμναααα... Lol Scratch Lol
Ady - Πεμ 02 Ιαν 2003, 08:32:50
Θέμα δημοσίευσης:
Μπράβο ρε Alemao, πολύ καλό σχεδιάγραμμα !!!

Αυτό έψαχνα τόσο καιρό να βρω, γιατί δεν ήξερα που ήταν η......καφετέρια ! Laughing Laughing Laughing
DimiP - Πεμ 02 Ιαν 2003, 15:20:46
Θέμα δημοσίευσης:
Ady έγραψε:
Μπράβο ρε Alemao, πολύ καλό σχεδιάγραμμα !!!

Αυτό έψαχνα τόσο καιρό να βρω, γιατί δεν ήξερα που ήταν η......καφετέρια ! Laughing Laughing Laughing



εγω παλι λεω να τη στησω στο...βαθρο των νικητων, εκει στην 1η θεση εχει καλη θεα γιααυτα που θα γινονται στην πιστα.
χχεχεχεχεχεχεχε... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
christhehealer - Τετ 08 Ιαν 2003, 14:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
Δημ. Μιχελακάκης έγραψε:
"Ο δρόμος του θεού" (και εννοώ την ιδανική γραμμή) είναι ένας...


Aυτός ο "δρόμος του Θεού" είναι που μου ξυπνάει μνήμες ωραίες με την τρομοκρατία της K1 (K6 κατά το πολύ ωραίο σχεδιάκι του Alemao) τον κ. Δημήτρη Mιχελακάκη.

- πας να στρίψεις σαν καλός Xριστανός και εκεί που όλα είναι ωραία και καλά...

- κυρ Δημήτρη, επειδή χθες έγινε της πο#$$%νας μόνο με το Xριστιανισμό να προσθέσουμε και κανά-δυο Θρησκείες ακόμα μπας και δούμε προκοπή Shocked Shocked Shocked Shocked Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Eίναι ωραία στο Mέγαρο, αρκεί να έχεις πάει να διασκεδάσεις και όχι να αποδείξεις κάτι. Wink
Nikel - Σαβ 11 Ιαν 2003, 03:38:24
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα τι γινεται με αυτο το θεμα Question
Βλεπω πως 24 απο εμας ειναι θετικοι...το <φως> δεν βλεπω Rolling eyes
Αντε ρε να οργανωθουμε να καψουμε κανα λαστιχο Twisted evil
Ronin - Σαβ 11 Ιαν 2003, 15:00:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πεστα ρε ΝΙΚΕΛΙΕ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Αντε ρε παιδια!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αφου δεν κρατιουντε τα εργαλεια μας στο δρομο!!!!!!!!!!!!!

Θελουν ΠΙΣΤΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation
chatasos - Σαβ 11 Ιαν 2003, 16:12:22
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει δρομολογηθεί και αυτό..... Προηγούνται όμως άλλα σημαντικότερα...
DimiP - Κυρ 12 Ιαν 2003, 01:23:16
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Έχει δρομολογηθεί και αυτό..... Προηγούνται όμως άλλα σημαντικότερα...


oπως η κοπη της πιτας ;;; Wink Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
chatasos - Κυρ 12 Ιαν 2003, 13:11:00
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
chatasos έγραψε:
Έχει δρομολογηθεί και αυτό..... Προηγούνται όμως άλλα σημαντικότερα...


oπως η κοπη της πιτας ;;; Wink Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


'Οπως η εύρεση της έδρας Mad Mad
DimiP - Κυρ 12 Ιαν 2003, 20:53:00
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
DimiP έγραψε:
chatasos έγραψε:
Έχει δρομολογηθεί και αυτό..... Προηγούνται όμως άλλα σημαντικότερα...


oπως η κοπη της πιτας ;;; Wink Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes


'Οπως η εύρεση της έδρας Mad Mad


και μετα την ευρεση της εδρας η κοπη της πιτας, ετσι; Wink
christhehealer - Κυρ 12 Ιαν 2003, 22:41:50
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
και μετα την ευρεση της εδρας η κοπη της πιτας, ετσι; Wink


Μετά την εύρεση έδρας, η νομιμοποιήση του club.
Miltellas - Κυρ 12 Ιαν 2003, 23:47:13
Θέμα δημοσίευσης:
Χα-Χα-Χα! Smile Confused Sad
Nikel - Δευ 13 Ιαν 2003, 03:46:04
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
και μετα την ευρεση της εδρας η κοπη της πιτας, ετσι; Wink


Μετά την εύρεση έδρας, η νομιμοποιήση του club.


Και μετα...Ταρατατζουμ-Ταρατατζουμ...Η ΚΟΠΗ ΤΗΣ ΠΙΤΑΣ

Onfire Silly Bomb Joker Onfire
DimiP - Δευ 13 Ιαν 2003, 09:13:06
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
και μετα την ευρεση της εδρας η κοπη της πιτας, ετσι; Wink


Μετά την εύρεση έδρας, η νομιμοποιήση του club.


μαλον καποιοι εφαγαν πολλες βασιλοπιτες για φετος και μπουχτησαν. Evil Evil Evil
danielos - Δευ 13 Ιαν 2003, 09:22:35
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδες τελικα γνωριζει κανεις που και ποτε θα γινει η κοπη της πιτας?για πειτε να ξερουμε και εμεις!!!! Rolling eyes Shocked
DimiP - Δευ 13 Ιαν 2003, 11:18:36
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
ρε παιδες τελικα γνωριζει κανεις που και ποτε θα γινει η κοπη της πιτας?για πειτε να ξερουμε και εμεις!!!! Rolling eyes Shocked

μαλον καποιοι εφαγαν πολλες βασιλοπιτες για φετος και μπουχτησαν.
christhehealer - Δευ 13 Ιαν 2003, 13:24:03
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
μαλον καποιοι εφαγαν πολλες βασιλοπιτες για φετος και μπουχτησαν. Evil Evil Evil


Oσον με αφορά προσωπικά, δεν έφαγα καμία βασιλόπιτα λόγω πένθους.

Kαι συν τις άλλοις θεωρώ πολύ πιο σημαντική εκδήλωση το Track Day, αλλά και πιο δύσκολη, λόγω το ότι η περισότεροι θέλουν να την συνδιάσουν με κάποια μορφή σεμιναρίων. Aυτό που ψάχνουμε είναι τα άτομα που θα μας πούνε 5 πράγματα. Kαι φυσικά πιο Σαββατοκύριακο η πίστα είναι ελεύθερη για να μας διατεθεί και με ποιο κόστος όλα αυτά.

Για την κοπή της πίτας στο αντίστοιχo topic. Wink
Johnny - Δευ 13 Ιαν 2003, 17:52:41
Θέμα δημοσίευσης:
Πήγα πρόσφατα στην πίστα των μεγάρων για την εκδήλωση του διαγωνισμού της Peugeot "Προβλέψτε και κερδίστε". ΕΙΜΑΙ 100% ΜΕΣΑ για την εκδήλωση αρκεί να υπάρχει ΣΩΣΤΗ οργάνωση, όπως φυσικά έχουν πει και άλλοι πριν απο εμένα.

Το κόστος για την είσοδο στην πίστα(για το κάθε αυτοκίνητο φυσικά, τα άτομα δεν πληρώνουν) ανέρχεται στα 55ευρώ/ημέρα χωρίς κανένα περιορισμό για την ώρα που θα είσαι μέσα. Η πίστα είναι ανοιχτή όλες τις ημέρες από τις 9:00 εώς τη δύση του ηλίου. Απαραίτητο το κράνος για τους επιβαίνοντες(μερικά μπορούν να μας δώσουν εκεί). Το μεγαλύτερο πρόβλημα σίγουρα για μια εκδήλωση σαν και αυτή που θέλουμε εμεις, είναι να βρούμε κάποιο Σάββατο ή Κυριακή για να γίνει η εκδήλωση. Φαντόζομαι ότι τα περισσότερα ΠΣΚ θα είναι κλεισμένα. Νομίζω ότι αν οι οργανωτές του club θέλουν να γίνει κάτι τέτοιο πριν τα καλοκαίρι θα πρέπει να πάρουν τηλ. στην πίστα (το τηλ. είναι 22960-83112) και να ρωτήσουν για ημερομηνίες ώστε να αρχίσουν να μαζεύουν και προκαταβολές. Γνώμη μου είναι ότι με 40ευρώ για καμιά 20αριά άτομα θα είναι μια καλή τιμή και ένας σεβαστός αριθμός ατόμων ώστε να γίνει ένα όμορφο event με αυστηρότητα, κατά τη γνώμη μου, στην τήρηση ενός προγράμματος αλλά όχι αυστηρούς κανονισμούς(δεν θα είμαστε δα και σε GP της F1 !). Αυτά από εμένα...περιμένω νέα από τους οργανωτές)...
christhehealer - Δευ 13 Ιαν 2003, 18:08:28
Θέμα δημοσίευσης:
Johnny έγραψε:
.... ώστε να γίνει ένα όμορφο event με αυστηρότητα, κατά τη γνώμη μου, στην τήρηση ενός προγράμματος αλλά όχι αυστηρούς κανονισμούς(δεν θα είμαστε δα και σε GP της F1 !). Αυτά από εμένα...περιμένω νέα από τους οργανωτές)...


Tο πρόγραμμα μπορεί να μην τηρηθεί αυστηρότατα. Oι κανονισμοί της πίστας σίγουρα.

Eίναι θέμα ασφάλειας των συμμετέχοντων.

Aυτό νομίζω ότι το έχουμε ξεκαθαρίσει πιο πάνω, μην επανερχόμεθα.

Για τα υπόλοιπα προσπαθούμαι για το καλύτερο δυνατό. Splat Splat Splat Splat
crazy206gs - Δευ 13 Ιαν 2003, 18:14:57
Θέμα δημοσίευσης:
Johnny έγραψε:
Γνώμη μου είναι ότι με 40ευρώ για καμιά 20αριά άτομα θα είναι μια καλή τιμή και ένας σεβαστός αριθμός ατόμων ώστε να γίνει ένα όμορφο event με αυστηρότητα, κατά τη γνώμη μου, στην τήρηση ενός προγράμματος αλλά όχι αυστηρούς κανονισμούς(δεν θα είμαστε δα και σε GP της F1 !). Αυτά από εμένα...περιμένω νέα από τους οργανωτές)...


Και εγώ πιστεύω οτι ο Johnny έχει δίκιο Razz
ΝΙΚΟΣ - Δευ 13 Ιαν 2003, 19:26:26
Θέμα δημοσίευσης:
Tιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι Question Question Question Question TRUCKDAY Question Question Question

Aντε ακομαααααααααααααα Evil Evil Evil Evil Evil

Μεσαααααααααα Evil Evil Evil

Αν γινει και Σερρες μερια βολευει καλυτερα αλλα και Μεγαρο δεν τρεχει τιποτα.Μεσα λοιπον αλλα να φτιαξει πρωτα ο καιρος γιατι εδω εχει εναν καιρο αστα να πανε....χιονια παγους......μην ερθω με τα καρφια Laughing Laughing

Παντος η πιστα θελει προσοχη γιατι απο προσωπικη εμπειρια που ειχα στο Αιγινιο (Μιλτο πηγες???) ενα KADET GTA εκανε γυρους και δεν θυμαμε σε ποιο Κ φευγει με τις πορτες και αρχιζει φερνει τουμπες με αποτελεσμα ο οδηγος να πεταχτει απο το παραθυρο και να τον πλακωσει το αμαξι.Ενα ατυχες συμβαν (το παιδι κριμα αλλα σκωτοθηκε) το οποιο μπορει να συμβει στον καθενα.(μακρια απο μας).Γιάυτο καλο ειναι σε θεματα ασφαλειας να δεινουμε προταρχηκο ρολο.
Johnny - Δευ 13 Ιαν 2003, 20:55:26
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:

Tο πρόγραμμα μπορεί να μην τηρηθεί αυστηρότατα. Oι κανονισμοί της πίστας σίγουρα.

Eίναι θέμα ασφάλειας των συμμετέχοντων.

Aυτό νομίζω ότι το έχουμε ξεκαθαρίσει πιο πάνω, μην επανερχόμεθα.

Για τα υπόλοιπα προσπαθούμαι για το καλύτερο δυνατό. Splat Splat Splat Splat


Οι κανονισμοί ασφαλείας εννοείται ότι θα τηρηθούν είτε θέλουμε είτε όχι...ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΘΑ ΕΙΜΑΣΤΕ...εγώ εννοώ επιπλέον κανονισμούς που ενδεχομένως να θέλουν κάποιοι να βάλουν...
christhehealer - Δευ 13 Ιαν 2003, 22:50:35
Θέμα δημοσίευσης:
Johnny έγραψε:
εγώ εννοώ επιπλέον κανονισμούς που ενδεχομένως να θέλουν κάποιοι να βάλουν...


Κανένας κανονισμός δεν πρόκειται να μπει επιπλεόν, από κανέναν από εμάς. Ότι μας υποδείξουν οι υπεύθυνοι της πίστας.
Alex - Δευ 13 Ιαν 2003, 23:32:53
Θέμα δημοσίευσης:
Οσους και κανονισμους να βαλουμε εμεις ή οι υπευθυνοι της πιστας, αμα καποιος μπει κομματια και φερει 2-3 τουμπες και σκοτωθει δεν μπορει να γινει τιποτα...

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να μετατοπιστει το οριο ευθανασιας προς τα πανω με τη χρηση ζωνης και κρανους.. Αλλα φυσικα τα αμαξια μας δεν ειναι ομολογκαρισμενα με ρολ-μπαρ για να αντεχουν τουμπες...

Οποτε το final frontier ειναι η λογικη μας πανω απ'ολα..

Πολυ μακαβρια συζητηση επιασα Laughing
DimiP - Δευ 13 Ιαν 2003, 23:56:24
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Οσους και κανονισμους να βαλουμε εμεις ή οι υπευθυνοι της πιστας, αμα καποιος μπει κομματια και φερει 2-3 τουμπες και σκοτωθει δεν μπορει να γινει τιποτα...

Το μονο που μπορει να γινει ειναι να μετατοπιστει το οριο ευθανασιας προς τα πανω με τη χρηση ζωνης και κρανους.. Αλλα φυσικα τα αμαξια μας δεν ειναι ομολογκαρισμενα με ρολ-μπαρ για να αντεχουν τουμπες...

Οποτε το final frontier ειναι η λογικη μας πανω απ'ολα..

Πολυ μακαβρια συζητηση επιασα Laughing


τι ειπες τωρα;;;;

ρε αλεχ ετσι οπως μα τα λες , θα αλλαξω γνωμη στο τελο.

κατι αλλο τωρα σοβαροτερο:

Επειδη ακουω για κανονες και κανονισμους στην πιστα.
τι εννοουμε;;;
αν εννουμε το κρανος και τη ζωνη ....παει καλα ΦΥΣΙΚΑ ΝΑΙ
αν εννοουμε το να μπαινουν 2-2 τα αμαξια με μισο γυρο διαφορα ....παει καλα ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;
αν εννουμε συγκεκριμενες ταχυτητες την πιστα...χχμ.....ΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ αυτοι ! ΜΕΣΑ!
οποτε μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.
κατι αλλο ;;;
christhehealer - Τρι 14 Ιαν 2003, 00:59:26
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Επειδη ακουω για κανονες και κανονισμους στην πιστα.
τι εννοουμε;;;
αν εννουμε το κρανος και τη ζωνη ....παει καλα ΦΥΣΙΚΑ ΝΑΙ
αν εννοουμε το να μπαινουν 2-2 τα αμαξια με μισο γυρο διαφορα ....παει καλα ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;


Βάλε και ότι δεν κλειδώνεις τις ασφάλειες και ότι δεν εμποδίζεις τους ταχύτερους... Τι άλλο δεν θύμαμαι.


DimiP έγραψε:
αν εννουμε συγκεκριμενες ταχυτητες την πιστα...χχμ.....ΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ αυτοι ! ΜΕΣΑ!
οποτε μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.
κατι αλλο ;;;


Βέβαια συγκεκριμένες ταχύτητες. 'Εχει και ραντάρ στην Κ6 Shocked Shocked Shocked
Όχι ρε Ντίμη. Την ταχύτητα εσύ την καθορίζεις.
Miltellas - Τρι 14 Ιαν 2003, 01:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Παντος η πιστα θελει προσοχη γιατι απο προσωπικη εμπειρια που ειχα στο Αιγινιο (Μιλτο πηγες???)


Στο Αιγίνιο πήγα με τον παλιό μου έρωτα και μετά τον 3ο γύρο μάτωσε η καρδιά μου ακούγοντας το μοτέρ να λυσσάει άσκοπα. Είναι κλειστή η πίστα και θέλει ροπές από χαμηλά (κυβικά ή κοντές σχέσεις), αλλιώς πάει το μοτεράκι μας. Στις περισσότερες στροφές ήμουνα ή με σκασμένη 2α ή με κρεμασμένη 3η και γι αυτό ήταν αδύνατο να κατέβω τα 2 λεπτά/γύρο!
George - Τρι 14 Ιαν 2003, 01:38:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μεσααααα παιδια και εγω Very happy Very happy Evil
Απλα θα προτεινα εαν κανονιστει τελικα, να οριστει η ημερομηνια πολυ πιο πριν για να μπορεσουμε να προγραμματισουμε τις δουλειες μας και να πετυχουμε την συμμετοχη οσων περισσοτερων γινεται.
Δεν θα με χαλαγε και καμια μασασουρα..... Wink
DimiP - Τρι 14 Ιαν 2003, 09:19:42
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
Επειδη ακουω για κανονες και κανονισμους στην πιστα.
τι εννοουμε;;;
αν εννουμε το κρανος και τη ζωνη ....παει καλα ΦΥΣΙΚΑ ΝΑΙ
αν εννοουμε το να μπαινουν 2-2 τα αμαξια με μισο γυρο διαφορα ....παει καλα ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ;


Βάλε και ότι δεν κλειδώνεις τις ασφάλειες και ότι δεν εμποδίζεις τους ταχύτερους... Τι άλλο δεν θύμαμαι.


DimiP έγραψε:
αν εννουμε συγκεκριμενες ταχυτητες την πιστα...χχμ.....ΑΝΤΕ ΚΑΤΙ ΘΑ ΞΕΡΟΥΝ αυτοι ! ΜΕΣΑ!
οποτε μαλλον δεν υπαρχει προβλημα.
κατι αλλο ;;;


Βέβαια συγκεκριμένες ταχύτητες. 'Εχει και ραντάρ στην Κ6 Shocked Shocked Shocked
Όχι ρε Ντίμη. Την ταχύτητα εσύ την καθορίζεις.

\


Εναταξει ειμαστε τοτε, οσο για τους ταχυτερους....σιγα μη μπω μεσα με τα 1600αρια...χα..χα.. δε σφαξανε.. θα μπω εκει που θα ειμαι βασιλιας!!!!

Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink Wink Rolling eyes Laughing Laughing
PoLiThS - Τρι 14 Ιαν 2003, 09:34:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως μπαινω μεσα και με 1600ρια... Κουλα rules the nation!
Vaggelis - Τρι 14 Ιαν 2003, 10:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

Εναταξει ειμαστε τοτε, οσο για τους ταχυτερους....σιγα μη μπω μεσα με τα 1600αρια...χα..χα.. δε σφαξανε.. θα μπω εκει που θα ειμαι βασιλιας!!!!

Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink Wink Rolling eyes Laughing Laughing


Δεν το ΄πιασα αυτό...
Τι θέλεις να πεις;;;;;;
Οτι "πατάς" όλους τους 1400άρηδες;;;;;;;
ΑΑΑΑΑΑ χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα ΧΑ Laughing Laughing Laughing
Toooooommmmcaaaaat, έλα να ακούσεις!!!!
Όχι επειδή βάλαμε ένα βαρελάκι, να κουνιόμαστε και από πάνω
Ξέρεις τι λέει μια παροιμία;;;;;;
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι....
DimiP - Τρι 14 Ιαν 2003, 15:02:05
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
DimiP έγραψε:

Εναταξει ειμαστε τοτε, οσο για τους ταχυτερους....σιγα μη μπω μεσα με τα 1600αρια...χα..χα.. δε σφαξανε.. θα μπω εκει που θα ειμαι βασιλιας!!!!

Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink Wink Rolling eyes Laughing Laughing


Δεν το ΄πιασα αυτό...
Τι θέλεις να πεις;;;;;;
Οτι "πατάς" όλους τους 1400άρηδες;;;;;;;
ΑΑΑΑΑΑ χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα ΧΑ Laughing Laughing Laughing
Toooooommmmcaaaaat, έλα να ακούσεις!!!!
Όχι επειδή βάλαμε ένα βαρελάκι, να κουνιόμαστε και από πάνω
Ξέρεις τι λέει μια παροιμία;;;;;;
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι....


ο,τι εχεις να πεις θα το πεις στον κυριο 1.4 , το βαρελακι του, τη sebring του, τις παχυτερες αντιστρεπικες του , τη θολομπαρα του, τα sachs perfomance και το χαμηλωμα 3 cm του, και τις λαστιχαρες 195/50/15 του. Shocked Shocked Shocked

εγω απλα ιδιοκτητης ειμαι...!!! Wink Wink Wink Wink

και καλα εσυ μπραβο σου για τις δηλωσεις που κανεις και μαγκια σου!!! Laughing
τον tomcat τι τον φωναζεις ;; να μου πεταξει κανα backet στο κεφαλι να ζαλιστω για να με περασετε ;;;
αααα χαχαχαχαχαχαχαχα ε! ρε γελια... Twisted evil Smile Very happy Very happy Very happy Very happy

οπως καταλαβαινετε κυριοι , η μαχη αρχισε!
Ronin - Τρι 14 Ιαν 2003, 15:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
Αραγε στα 1600 ποιος ειναι ο βασιλιας Question Question Question Question Question

Ιδου η ΑΠΟΡΙΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
Ady - Τρι 14 Ιαν 2003, 15:07:58
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

ο,τι εχεις να πεις θα το πεις στον κυριο 1.4 , το βαρελακι του, τη sebring του, τις παχυτερες αντιστρεπικες του , τη θολομπαρα του, τα sachs perfomance και το χαμηλωμα 3 cm του, και τις λαστιχαρες 195/50/15 του. Shocked Shocked Shocked

οπως καταλαβαινετε κυριοι , η μαχη αρχισε!

Να αρχίσω να ξεσκονίζω την πρώτη θέση του βάθρου.......
DimiP - Τρι 14 Ιαν 2003, 15:09:32
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
Αραγε στα 1600 ποιος ειναι ο βασιλιας Question Question Question Question Question

Ιδου η ΑΠΟΡΙΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


δεν ξερω για βασιλιας αλλα ο αυτοκρατορας στα 1600 ειναι απο Θεσσαλονικη.
τωρα ...ασε τους να τσακωνονται εκει πανω...



Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool
pugsang - Τρι 14 Ιαν 2003, 15:33:48
Θέμα δημοσίευσης:
Θα ερθω & εγω στο track day Embarassed
christhehealer - Τρι 14 Ιαν 2003, 16:31:26
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Θα ερθω & εγω στο track day Embarassed


Tώρα να απαντήσω Question Question Question Question Question Question Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
pugsang - Τρι 14 Ιαν 2003, 16:37:16
Θέμα δημοσίευσης:
Για λέγε για λεγε μια παρέα είμαστε
christhehealer - Τρι 14 Ιαν 2003, 16:48:00
Θέμα δημοσίευσης:
E, Mάκη μου, τι να λέμε τωωωωρα...

...είσαι και αργός τώρα που γίνεσαι πατέρας, όπως έλεγε κι ο Pερλ για τον Mάρκου Άλεν Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
christhehealer - Τρι 14 Ιαν 2003, 16:49:42
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Judger έγραψε:
Αραγε στα 1600 ποιος ειναι ο βασιλιας Question Question Question Question Question

Ιδου η ΑΠΟΡΙΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


δεν ξερω για βασιλιας αλλα ο αυτοκρατορας στα 1600 ειναι απο Θεσσαλονικη.
τωρα ...ασε τους να τσακωνονται εκει πανω...



Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool


Eσένα ρε, θα σε αφήσω στο έλεος του Svstouk, και να σε δω πως θα την βγάλεις καθαρή Evil Evil Cool Cool Cool Rolling eyes Rolling eyes Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Tomcat - Τρι 14 Ιαν 2003, 16:52:09
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Vaggelis έγραψε:
DimiP έγραψε:

Εναταξει ειμαστε τοτε, οσο για τους ταχυτερους....σιγα μη μπω μεσα με τα 1600αρια...χα..χα.. δε σφαξανε.. θα μπω εκει που θα ειμαι βασιλιας!!!!

Laughing Laughing Laughing Wink Wink Wink Wink Rolling eyes Laughing Laughing


Δεν το ΄πιασα αυτό...
Τι θέλεις να πεις;;;;;;
Οτι "πατάς" όλους τους 1400άρηδες;;;;;;;
ΑΑΑΑΑΑ χα χα χα χα χα χα χα χα χα χα ΧΑ Laughing Laughing Laughing
Toooooommmmcaaaaat, έλα να ακούσεις!!!!
Όχι επειδή βάλαμε ένα βαρελάκι, να κουνιόμαστε και από πάνω
Ξέρεις τι λέει μια παροιμία;;;;;;
Όπου ακούς πολλά κεράσια, κράτα και μικρό καλάθι....


ο,τι εχεις να πεις θα το πεις στον κυριο 1.4 , το βαρελακι του, τη sebring του, τις παχυτερες αντιστρεπικες του , τη θολομπαρα του, τα sachs perfomance και το χαμηλωμα 3 cm του, και τις λαστιχαρες 195/50/15 του. Shocked Shocked Shocked

εγω απλα ιδιοκτητης ειμαι...!!! Wink Wink Wink Wink

και καλα εσυ μπραβο σου για τις δηλωσεις που κανεις και μαγκια σου!!! Laughing
τον tomcat τι τον φωναζεις ;; να μου πεταξει κανα backet στο κεφαλι να ζαλιστω για να με περασετε ;;;
αααα χαχαχαχαχαχαχαχα ε! ρε γελια... Twisted evil Smile Very happy Very happy Very happy Very happy

οπως καταλαβαινετε κυριοι , η μαχη αρχισε!


Ρε Vaggeli τι του μιλάς!!! Αφου σου χω πει ότι δεν αξίζει!
Σιγά μην πετάξω τα bucket μου στο κεφάλι σου δεν σφάξανε!!!
Τώρα στην πίστα κάντε ότι γουστάρετε πάλι τελευταίοι θα βγείτε ακόμα και οι διλίτροι!!!!

Ήδη έχω αρχίσει να κόβω τα ξύλα για την παράγκα του Club εεεεε το πόστο εννοούσα!!!
Svstouk - Τρι 14 Ιαν 2003, 19:39:36
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:
Judger έγραψε:
Αραγε στα 1600 ποιος ειναι ο βασιλιας Question Question Question Question Question

Ιδου η ΑΠΟΡΙΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy


δεν ξερω για βασιλιας αλλα ο αυτοκρατορας στα 1600 ειναι απο Θεσσαλονικη.
τωρα ...ασε τους να τσακωνονται εκει πανω...



Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool


Eσένα ρε, θα σε αφήσω στο έλεος του Svstouk, και να σε δω πως θα την βγάλεις καθαρή Evil Evil Cool Cool Cool Rolling eyes Rolling eyes Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Scratch Scratch

Κύριε Θεραπευτή, τι.........εννοείς; Question Question

Very happy Very happy Very happy
christhehealer - Τρι 14 Ιαν 2003, 22:55:10
Θέμα δημοσίευσης:
Svstouk έγραψε:
Scratch Scratch

Κύριε Θεραπευτή, τι.........εννοείς; Question Question

Very happy Very happy Very happy


Εσύ δεν είπες ότι θα τον κάνεις 20 κομμάτια που σε τρόμαξε Question Question Question Question

Μην μπω και αναμεσά σας και χαλάσω αυτή την υπέροχη σχέση Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
Vaggelis - Τετ 15 Ιαν 2003, 09:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

ο,τι εχεις να πεις θα το πεις στον κυριο 1.4 , το βαρελακι του, τη sebring του, τις παχυτερες αντιστρεπικες του , τη θολομπαρα του, τα sachs perfomance και το χαμηλωμα 3 cm του, και τις λαστιχαρες 195/50/15 του. Shocked Shocked Shocked

εγω απλα ιδιοκτητης ειμαι...!!! Wink Wink Wink Wink

και καλα εσυ μπραβο σου για τις δηλωσεις που κανεις και μαγκια σου!!! Laughing
τον tomcat τι τον φωναζεις ;; να μου πεταξει κανα backet στο κεφαλι να ζαλιστω για να με περασετε ;;;
αααα χαχαχαχαχαχαχαχα ε! ρε γελια... Twisted evil Smile Very happy Very happy Very happy Very happy

οπως καταλαβαινετε κυριοι , η μαχη αρχισε!


Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Dimip...
Ο "κύριος 1.4" όπως τον αποκαλείς... μπορεί να έχει όλα αυτά τα... προσόντα που λές.
Ξεχνάς όμως κάτι πολύ βασικό...
Αυτό το μεγάλο, στρογγυλό, τριάκτινο πράγμα με το ασημένιο λιονταράκι επάνω, που βρίσκεται μπροστα στο ταμπλώ και λέγεται ΤΙΜΟΝΙ, ο "ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ" (για σένα, ΟΔΗΓΟΣ για μένα) πρέπει να το στρίψει.
Επίσης, αν παρατηρήσεις κάτω από το τιμόνι, υπάρχουν τρία πεντάλ, τα οποία ο "ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ" πρέπει να πατάει σε συνδιασμό σωστό και να μετακινεί ανάλογα τον μοχλό που υπάρχει στα δεξιά του.
Όλα αυτά γίνονται, αν ο εγκέφαλος του "ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ" λειτουργεί σωστά
Αυτά τα ολίγα
Tomcat sorry.... οι καταστάσεις βλέπεις....
DimiP - Τετ 15 Ιαν 2003, 10:32:32
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
DimiP έγραψε:

ο,τι εχεις να πεις θα το πεις στον κυριο 1.4 , το βαρελακι του, τη sebring του, τις παχυτερες αντιστρεπικες του , τη θολομπαρα του, τα sachs perfomance και το χαμηλωμα 3 cm του, και τις λαστιχαρες 195/50/15 του. Shocked Shocked Shocked

εγω απλα ιδιοκτητης ειμαι...!!! Wink Wink Wink Wink

και καλα εσυ μπραβο σου για τις δηλωσεις που κανεις και μαγκια σου!!! Laughing
τον tomcat τι τον φωναζεις ;; να μου πεταξει κανα backet στο κεφαλι να ζαλιστω για να με περασετε ;;;
αααα χαχαχαχαχαχαχαχα ε! ρε γελια... Twisted evil Smile Very happy Very happy Very happy Very happy

οπως καταλαβαινετε κυριοι , η μαχη αρχισε!


Φίλε μου καλέ, καλέ μου φίλε Dimip...
Ο "κύριος 1.4" όπως τον αποκαλείς... μπορεί να έχει όλα αυτά τα... προσόντα που λές.
Ξεχνάς όμως κάτι πολύ βασικό...
Αυτό το μεγάλο, στρογγυλό, τριάκτινο πράγμα με το ασημένιο λιονταράκι επάνω, που βρίσκεται μπροστα στο ταμπλώ και λέγεται ΤΙΜΟΝΙ, ο "ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ" (για σένα, ΟΔΗΓΟΣ για μένα) πρέπει να το στρίψει.
Επίσης, αν παρατηρήσεις κάτω από το τιμόνι, υπάρχουν τρία πεντάλ, τα οποία ο "ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ" πρέπει να πατάει σε συνδιασμό σωστό και να μετακινεί ανάλογα τον μοχλό που υπάρχει στα δεξιά του.
Όλα αυτά γίνονται, αν ο εγκέφαλος του "ΙΔΙΟΚΤΗΤΗ" λειτουργεί σωστά
Αυτά τα ολίγα
Tomcat sorry.... οι καταστάσεις βλέπεις....


πως φαινεται ο νεος οδηγος!!!!! Shocked Shocked Shocked
στρογγυλο τριακτινο πραγμα =τιμονι
τρια πενταλ = συμπλεκτης, φρενο, γκαζι
μοχλος στα δεξια = λεβιε κιβωτιου ταχυτητων
τωρα αν μπορω να σε βοηθησω περισσοτερο να μαθεις τα του αυτοκινητου σου...στη διαθεση σου.... Cool Cool Cool

οσο για το αν στριβω...θα το δουμε....
ξερεις ρε ποια σχολη οδηγων εχω βγαλει;;;
...τη "Σχολη Οδηγων Μιλτελας"
οπου βασικο σλογκαν ειναι το "στριβειν δια του ...αρραβωνος"


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
christhehealer - Τετ 15 Ιαν 2003, 11:54:31
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
οσο για το αν στριβω...θα το δουμε....
ξερεις ρε ποια σχολη οδηγων εχω βγαλει;;;
...τη "Σχολη Οδηγων Μιλτελας"
οπου βασικο σλογκαν ειναι το "στριβειν δια του ...αρραβωνος"


Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


O Mίλτος "στίβειν δια του... αρραβώνος" Question Question Question Question Question Question


XA XAXA XAXA XA.

Aφού είναι παντρεμένος ο άνθρωπος. Έχω γνωρίσει και τη γυναίκα του. Laughing Laughing Laughing
Ronin - Τετ 15 Ιαν 2003, 12:01:49
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="DimiP"][quote="Judger"]Αραγε στα 1600 ποιος ειναι ο βασιλιας Question Question Question Question Question

Ιδου η ΑΠΟΡΙΑ Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy[/quote]

δεν ξερω για βασιλιας αλλα ο αυτοκρατορας στα 1600 ειναι απο Θεσσαλονικη.
[size=9]τωρα ...ασε τους να τσακωνονται εκει πανω...[/size]



Laughing Laughing Laughing Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool Cool[/quote]


Α ναι!!!!!!Για να τον καμαρωσουμε λοιπον Exclamation Exclamation Exclamation
Ronin - Τετ 15 Ιαν 2003, 12:04:10
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα και γ@μω τις παραθεσεις κανω ο π@υστης!!!!
Φτου να μην με ματιασω Exclamation Exclamation
Sidobre - Τετ 15 Ιαν 2003, 14:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
To ότι ο DimiP παρακολούθησε μαθήματα από την σχολή του Miltella, το πιστοποιώ και εγώ!

Μάλιστα τον έχω και σε μια πρόσφατη αναμνηστική φωτογραφία της σχολής:



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ady - Τετ 15 Ιαν 2003, 15:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
To ότι ο DimiP παρακολούθησε μαθήματα από την σχολή του Miltella, το πιστοποιώ και εγώ!

Μάλιστα τον έχω και σε μια πρόσφατη αναμνηστική φωτογραφία της σχολής:



Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Χαχαχαχαχαχαχα !! Laughing Laughing Laughing Laughing

Φοβερό !!!!!!!!!!

Ποιός τον ακούει τώρα !!!! Smile Smile
pezomania - Τετ 15 Ιαν 2003, 17:28:07
Θέμα δημοσίευσης:
ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ χΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΧΑ ΑΧΑΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ Τρελό γέλιο!! Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy

Να σε καλά !
DimiP - Τετ 15 Ιαν 2003, 20:09:50
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΩ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΘΥΜΗΣΑΤΕ ΤΩΡΑ;;;;; Surprised Surprised
παλιες καλες μερες που εκανα απιστευτο πεταλι για να ροπιασω και να μπω στη στροφη της παιδικης χαρας...
...σνιφ...
Crying or Very sad συγκινηθηκα... Crying or Very sad
μετα μεγαλωσα και παρατησα το ασημι γιατι ειπα να σοβαρευτω να παρω το μπλε, τον κυριο 1.4 Wink Wink Wink
.
.
.
.
οχι ρε παλιοχαρακτηρες Evil Evil ,,, δεν κανω ακομα πεταλι... Wink Wink εχω 75και κατι ψιλα αλογατα να κανουν πεταλι για παρτυ μου... Twisted evil Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Tomcat - Τετ 15 Ιαν 2003, 21:10:15
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου πω!!! Πάει καιρός που έβγαλες τις βοηθητικές??????????

Cool Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Πάντως σε φαντάζομαι!ΠΟλύ πρώτο παιδί , στις παιδικές χαρές μ'αυτό το Cabrio!
Miltellas - Πεμ 16 Ιαν 2003, 03:41:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Ντιμίπης παρακολουθεί ανελλιπώς μαθήματα γρήγορης οδήγησης δι αλληλογραφίας. Γι αυτό μην του κουνιέστε και πολύ... γιατί μετά την πίστα θα ακολουθήσει και γραπτό διαγώνισμα! Laughing

Η τέχνη "Στρίβειν δια του Αρραβώνος" ξέρετε τί σημαίνει; Ότι όποιος την χρησιμοποιεί κάνει τους άλλους να παρατούν το τιμόνι και να αρραβωνιάζονται, μπας και βρούνε άλλοθι για την ξεφτίλα στην πίστα (πχ "ξέρεις.. εγώ είμαι παντρεμένος άνθρωπος..")! Laughing

ΥΓ Ντίμη το Καράτε Κιντ το έχεις δει; Μην στεναχωριέσαι θα καθαρίσει ο δάσκαλος! Wink
Nikel - Πεμ 16 Ιαν 2003, 03:44:35
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Να σου πω!!! Πάει καιρός που έβγαλες τις βοηθητικές??????????

Cool Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Πάντως σε φαντάζομαι!ΠΟλύ πρώτο παιδί , στις παιδικές χαρές μ'αυτό το Cabrio!


Κουλα μ'ακους...πολυ κολοπαιδο ο Dimip ρε Κουλα....
Ημουν και εγω στην παιδικη χαρα χαλβαδιαζοντας την Κουλα οταν ξαφνικα πεταγεται ο Dimip με το cabrio.....τελικα η Κουλα εφυγε μαζι του Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Εκλαψα, πονεσα αλλα δεν το εβαλα κατω...ζουσα με το ονειρο να το παρω αυτο το cabrio.....τελικα το ονειρο εγινε πραγματικοτητα...το προβλημα πλεον ειναι οτι εχασα την Κουλα Mr. Green Mr. Green Mr. Green
DimiP - Πεμ 16 Ιαν 2003, 08:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
Nikel έγραψε:
Tomcat έγραψε:
Να σου πω!!! Πάει καιρός που έβγαλες τις βοηθητικές??????????

Cool Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Πάντως σε φαντάζομαι!ΠΟλύ πρώτο παιδί , στις παιδικές χαρές μ'αυτό το Cabrio!


Κουλα μ'ακους...πολυ κολοπαιδο ο Dimip ρε Κουλα....
Ημουν και εγω στην παιδικη χαρα χαλβαδιαζοντας την Κουλα οταν ξαφνικα πεταγεται ο Dimip με το cabrio.....τελικα η Κουλα εφυγε μαζι του Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Εκλαψα, πονεσα αλλα δεν το εβαλα κατω...ζουσα με το ονειρο να το παρω αυτο το cabrio.....τελικα το ονειρο εγινε πραγματικοτητα...το προβλημα πλεον ειναι οτι εχασα την Κουλα Mr. Green Mr. Green Mr. Green

...και επισης (εχασε) εναν καταλυτη, ενα αισθητηρα λ, ενα εγκεφαλο που επαναπρογραμματιζεται, ......και κατι αλλα ψιλα.....σωστοοοςςςςς;;;;;
Nikel - Πεμ 16 Ιαν 2003, 14:12:37
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Nikel έγραψε:
Tomcat έγραψε:
Να σου πω!!! Πάει καιρός που έβγαλες τις βοηθητικές??????????

Cool Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Πάντως σε φαντάζομαι!ΠΟλύ πρώτο παιδί , στις παιδικές χαρές μ'αυτό το Cabrio!


Κουλα μ'ακους...πολυ κολοπαιδο ο Dimip ρε Κουλα....
Ημουν και εγω στην παιδικη χαρα χαλβαδιαζοντας την Κουλα οταν ξαφνικα πεταγεται ο Dimip με το cabrio.....τελικα η Κουλα εφυγε μαζι του Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Εκλαψα, πονεσα αλλα δεν το εβαλα κατω...ζουσα με το ονειρο να το παρω αυτο το cabrio.....τελικα το ονειρο εγινε πραγματικοτητα...το προβλημα πλεον ειναι οτι εχασα την Κουλα Mr. Green Mr. Green Mr. Green


...και επισης (εχασε) εναν καταλυτη, ενα αισθητηρα λ, ενα εγκεφαλο που επαναπρογραμματιζεται, ......και κατι αλλα ψιλα.....σωστοοοςςςςς;;;;;


Smile colors Smile colors Smile colors Smile colors
ΝΙΚΟΣ - Παρ 17 Ιαν 2003, 00:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα τα αιματα εχουν αναψει για τα καλαααα Laughing Laughing Laughing

Μακηηηηη........Πως θες να τρεξουμε Question Question Question Εσυ πλοηγος και εγω ουραγος?????ή το αντιθετο Question Question Question

Danielo ετοιμαζε ελαφρωμα για τον ραλακο σου γιατι θα πεσουν πολλα τσεκουρια στην πιστα με κατι 206 χε χε Twisted evil Twisted evil

Παντος παιδες εχω μια 1600 8v απο Rallue, 124 ps.Μπαινει κουτι στα 206.Οποιος θελει εδω ειμαι.(Ενοικιαζετε κιολας... Laughing Laughing)Dimip εισαι ετοιμος Question Question Confused:Οχι τιποτα αλλο αλλα.....καλα τα χερια,αν ομως δεν εχεις καρδια λιονταριου....(Επειδη σε κολανε...οχι τιποτα αλλο Wink)
pugsang - Παρ 17 Ιαν 2003, 08:06:11
Θέμα δημοσίευσης:
Τα αίματα εχουν αναψει εχουμε γεμίσει 7 forumοσελιδες με απειλές αλλα Track day δεν βλέπω.Τι γίνεται?????????
pezomania - Παρ 17 Ιαν 2003, 09:11:25
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω Μάκη, ότι αυτοί που απειλούν στέλνουν παράληλα PM στους Moderators να το αναβάλουν, .........γιατί η πραγματικότητα θα είναι σκληρή Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil

Άναψα τα αίματα αρκετά??? Ωραία, εγώ σας είπα ότι δεν θα μπώ στην πίστα ε?? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Vaggelis - Παρ 17 Ιαν 2003, 09:13:03
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Ελα τα αιματα εχουν αναψει για τα καλαααα Laughing Laughing Laughing

Μακηηηηη........Πως θες να τρεξουμε Question Question Question Εσυ πλοηγος και εγω ουραγος?????ή το αντιθετο Question Question Question

Danielo ετοιμαζε ελαφρωμα για τον ραλακο σου γιατι θα πεσουν πολλα τσεκουρια στην πιστα με κατι 206 χε χε Twisted evil Twisted evil

Παντος παιδες εχω μια 1600 8v απο Rallue, 124 ps.Μπαινει κουτι στα 206.Οποιος θελει εδω ειμαι.(Ενοικιαζετε κιολας... Laughing Laughing)Dimip εισαι ετοιμος Question Question Confused:Οχι τιποτα αλλο αλλα.....καλα τα χερια,αν ομως δεν εχεις καρδια λιονταριου....(Επειδη σε κολανε...οχι τιποτα αλλο Wink)


Ούτε του Dimip του κολλάει κανείς, ούτε εσένα δεν σε... σου κολλάει κανείς φιλαράκι.
Αυτά τα λέμε μεταξύ μας για πλάκα, γιατί κάτι ειπώθηκε για αρχηγούς στα 1400 κλπ
Τώρα για αυτό που είπες για 1600 8v απο Rallue, 124 ps????????
Εγώ ξέρω οτι βγάζουν 105 ps από μαμά...
DimiP - Παρ 17 Ιαν 2003, 10:57:51
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Ελα τα αιματα εχουν αναψει για τα καλαααα Laughing Laughing Laughing

Μακηηηηη........Πως θες να τρεξουμε Question Question Question Εσυ πλοηγος και εγω ουραγος?????ή το αντιθετο Question Question Question

Danielo ετοιμαζε ελαφρωμα για τον ραλακο σου γιατι θα πεσουν πολλα τσεκουρια στην πιστα με κατι 206 χε χε Twisted evil Twisted evil

Παντος παιδες εχω μια 1600 8v απο Rallue, 124 ps.Μπαινει κουτι στα 206.Οποιος θελει εδω ειμαι.(Ενοικιαζετε κιολας... Laughing Laughing)Dimip εισαι ετοιμος Question Question Confused:Οχι τιποτα αλλο αλλα.....καλα τα χερια,αν ομως δεν εχεις καρδια λιονταριου....(Επειδη σε κολανε...οχι τιποτα αλλο Wink)


κανεις δεν κολλαει κανενος . πλακα κανουμε εδω μεσα,
τωρα στο δρομο ...δεν ξερω....τι θα γινει... αλλα οταν εχω ορεξη ... το τρεχω οσο παει...το ατιμο... αχ να πηγαινε λιγο περισσοτερο...
alemao - Τρι 04 Φεβ 2003, 13:18:53
Θέμα δημοσίευσης:
Θα γίνει Track-Day ?
Sidobre - Τρι 04 Φεβ 2003, 13:27:29
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Θα γίνει Track-Day ?


Θα γίνει!

Μετά το Touring θα έχουμε λεπτομέρειες. Υπάρχουν κάποια πράγματα που τρέχουν με μεγαλύτερη προτεραιότητα (π.χ. η έδρα)
pugsang - Τρι 04 Φεβ 2003, 13:34:56
Θέμα δημοσίευσης:
Και γιατί δεν κάνουμε έδρα την πίστα των Μεγάρων να τελειώνουμε να γίνει και track day να το γιορτάσουμε?
danielos - Τρι 04 Φεβ 2003, 13:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
pugsang έγραψε:
Και γιατί δεν κάνουμε έδρα την πίστα των Μεγάρων να τελειώνουμε να γίνει και track day να το γιορτάσουμε?

συμφωνω απολυτα!!!!!!!
επανω τους!!!!!!!!!!!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire
Ronin - Τρι 04 Φεβ 2003, 13:50:10
Θέμα δημοσίευσης:
Θα γινει danielo Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Για να δουμε τι κανει στην πιστα το sevdalis project Exclamation Exclamation Exclamation

(να δουμε και τα δικα μας.....παντος εχω σκεφτει τροπους να ελαφρωσω το 206 μπας και σε κυνηγισω....θα αρχισω απο τα τασια....και βλεπουμε μετα) Wink Wink
alemao - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:06:19
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
Θα γινει danielo Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation Exclamation

Για να δουμε τι κανει στην πιστα το sevdalis project Exclamation Exclamation Exclamation

(να δουμε και τα δικα μας.....παντος εχω σκεφτει τροπους να ελαφρωσω το 206 μπας και σε κυνηγισω....θα αρχισω απο τα τασια....και βλεπουμε μετα) Wink Wink

ΤΗ ΡΕΖΕΡΒΑ!
ΤΗ ΡΕΖΕΡΒΑ!
Very happy Very happy
ΝΙΚΟΣ - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:35:46
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε ΒΑΓΓΕΛΗ.......105 βγαζουν απο την μαμα τους μην μπερδευεσε.

Δεν μιλαμε για μανισιο Wink
DimiP - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:38:58
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
pugsang έγραψε:
Και γιατί δεν κάνουμε έδρα την πίστα των Μεγάρων να τελειώνουμε να γίνει και track day να το γιορτάσουμε?

συμφωνω απολυτα!!!!!!!
επανω τους!!!!!!!!!!!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire


τι σημαινει το "λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! " ρε dan ;;; δεν το επιασα.
please explain.
danielos - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:47:58
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
danielos έγραψε:
pugsang έγραψε:
Και γιατί δεν κάνουμε έδρα την πίστα των Μεγάρων να τελειώνουμε να γίνει και track day να το γιορτάσουμε?

συμφωνω απολυτα!!!!!!!
επανω τους!!!!!!!!!!!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire


τι σημαινει το "λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! " ρε dan ;;; δεν το επιασα.
please explain.

το λουλουλουλουλυουλουλουλουλου φιλε μητσαρα ειναι η πολεμικη κραυγη των ινδιανων!!! Shocked Shocked Shocked Cool Laughing παμε για πολεμο!!!στ αρματα στα αρματα εμπρος στον αγωνα!!!!
DimiP - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:51:26
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
DimiP έγραψε:
danielos έγραψε:
pugsang έγραψε:
Και γιατί δεν κάνουμε έδρα την πίστα των Μεγάρων να τελειώνουμε να γίνει και track day να το γιορτάσουμε?

συμφωνω απολυτα!!!!!!!
επανω τους!!!!!!!!!!!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire


τι σημαινει το "λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! " ρε dan ;;; δεν το επιασα.
please explain.

το λουλουλουλουλυουλουλουλουλου φιλε μητσαρα ειναι η πολεμικη κραυγη των ινδιανων!!! Shocked Shocked Shocked Cool Laughing παμε για πολεμο!!!στ αρματα στα αρματα εμπρος στον αγωνα!!!!


μου φαινεται πως το forum πρεπει να εμπλουτιστει με ηχητικα εφε.

αντε παμε !!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!! !! !!
Ronin - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:52:53
Θέμα δημοσίευσης:
Ασε alemao αμα ερθει εκεινη η ωρα θα μπει στη διαιτα το αυτοκινητο...
Ρεζερβα,πισω καθισματα ειναι τα πρωτα που θα μεινουν στην αποθηκη....
Απλα αυτο που δεν ξερω ειναι τι θα γινει με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.Φανταζομαι οτι θα ελαφρωσει αρκετα στο πισω μερος,οπωτε στις αποτομες εναλλαγες φορτιου τι θα γινεται?Εκ των πραγματων δεν υπαρχει περιπτωση να το κατεβασω με καλα λαστιχα,οπωτε μηπως τελικα οτι (αν)κερδιζω στην ευθεια θα το χασω στις στροφες μαζευοντας το πισω μερος?(alemao ξερεις καλυτερα απο εμενα οτι στο σημειο μπροστα απο τα Piτ η μεταφορα φορτιου θα ξεζουμισει βολταδικα αυτοκινητα σαν τα δικα μας).Ακουω γνωμες....βεβαια ειναι νωρις ακομα αλλα δεν ειναι κακο να γνωριζουμε καποια πραγματα.....
danielos - Τρι 04 Φεβ 2003, 14:56:59
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
danielos έγραψε:
DimiP έγραψε:
danielos έγραψε:
pugsang έγραψε:
Και γιατί δεν κάνουμε έδρα την πίστα των Μεγάρων να τελειώνουμε να γίνει και track day να το γιορτάσουμε?

συμφωνω απολυτα!!!!!!!
επανω τους!!!!!!!!!!!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire


τι σημαινει το "λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!!!!!!!!!!! " ρε dan ;;; δεν το επιασα.
please explain.

το λουλουλουλουλυουλουλουλουλου φιλε μητσαρα ειναι η πολεμικη κραυγη των ινδιανων!!! Shocked Shocked Shocked Cool Laughing παμε για πολεμο!!!στ αρματα στα αρματα εμπρος στον αγωνα!!!!


μου φαινεται πως το forum πρεπει να εμπλουτιστει με ηχητικα εφε.

αντε παμε !!
λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!!!!!!λουλουλυουλυλυουλυυο!!!!! !! !!

το πιασες το νοημα βλεπω μητσο!!!!αντε και δεν κρατιομαστε !!!!
τελικα το 206 club κανει καλο στην υγεια!!
track day στα μεγαρα !!!!!
ειλικρινα ενα μεγαλο μπραβο στο club εστω και προκαταβολικα!!!!
alemao - Τρι 04 Φεβ 2003, 16:49:35
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
Ασε alemao αμα ερθει εκεινη η ωρα θα μπει στη διαιτα το αυτοκινητο...
Ρεζερβα,πισω καθισματα ειναι τα πρωτα που θα μεινουν στην αποθηκη....
Απλα αυτο που δεν ξερω ειναι τι θα γινει με τη συμπεριφορα του αυτοκινητου.Φανταζομαι οτι θα ελαφρωσει αρκετα στο πισω μερος,οπωτε στις αποτομες εναλλαγες φορτιου τι θα γινεται?Εκ των πραγματων δεν υπαρχει περιπτωση να το κατεβασω με καλα λαστιχα,οπωτε μηπως τελικα οτι (αν)κερδιζω στην ευθεια θα το χασω στις στροφες μαζευοντας το πισω μερος?(alemao ξερεις καλυτερα απο εμενα οτι στο σημειο μπροστα απο τα Piτ η μεταφορα φορτιου θα ξεζουμισει βολταδικα αυτοκινητα σαν τα δικα μας).Ακουω γνωμες....βεβαια ειναι νωρις ακομα αλλα δεν ειναι κακο να γνωριζουμε καποια πραγματα.....

Βασικά 206 δεν έχω δει ακόμα πως μπαίνει στην Κ9, αλλά έχω δει Lada Samara και 106 Kid (1000cc). Σήκωναν πίσω τροχό καμμιά 10αριά πόντους Shocked Very happy
Αν την πάρεις με σωστή γραμμή δεν έχεις πρόβλημα, αλλά μην δοκιμάσεις με το πλάι Confused Η άσφαλτος κρατάει πολύ, δεν είναι Λιμανάκια Very happy
Πολλή προσοχή θέλει η στροφή στις φυστικιές (Κ6). Φεύγεις χωρίς να το καταλάβεις και πας για χόρτα!
Ronin - Τρι 04 Φεβ 2003, 17:37:29
Θέμα δημοσίευσης:
thanx alemao......Αν και βασικα οταν θα γινει το track day γραμμες θα προσπαθησω να ακολουθησω και οχι περιεργα αφηματα οπως στο πεταλο...
alemao - Τρι 04 Φεβ 2003, 18:01:19
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΜΠΕΙΤΕ ΟΠΩΣ O ΠΑΤΣΟΥΡΕΑΣ ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ

http://www.pbase.com/image/10110673


ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΠΟΤΙΛΙΑΡΙΣΜΑ
http://www.pbase.com/image/10051625

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
DimiP - Τρι 04 Φεβ 2003, 18:01:36
Θέμα δημοσίευσης:
εγω αν ερθω στα Μεγαρα, θα ηθελα 1 πραγματακι και μονον απο το club!!!

Nα ειμαι πισω απο το DANIELO, αν και οι κανονες δεν το επιτρεπουν.
χεχεχεχεεχε!!!!

Laughing Twisted evil Laughing Laughing Twisted evil Laughing Laughing Twisted evil
ΝΙΚΟΣ - Τρι 04 Φεβ 2003, 21:51:30
Θέμα δημοσίευσης:
Μητσαρα δεν καθεσε απο μπροστα του να πατας και λιγο φρενακι μπας και τον κανεις να κοψει και λιγο γιατι με 150τοσα αλογα ουτε εγω δεν θα τον βλεπω Laughing Laughing Laughing Τουλαχιστον στις ευθειες....... Evil Evil
danielos - Τετ 05 Φεβ 2003, 03:38:30
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
εγω αν ερθω στα Μεγαρα, θα ηθελα 1 πραγματακι και μονον απο το club!!!

Nα ειμαι πισω απο το DANIELO, αν και οι κανονες δεν το επιτρεπουν.
χεχεχεχεεχε!!!!

Laughing Twisted evil Laughing Laughing Twisted evil Laughing Laughing Twisted evil

και γιατι ρε dimip θελεις να εισαι πισω απο τον danielo???? Shocked Shocked Shocked Shocked
Vaggelis - Τετ 05 Φεβ 2003, 09:19:07
Θέμα δημοσίευσης:
Για να σε σπρώχνει, δεν το κατάλαβες ακόμα;; Laughing Laughing Laughing Laughing
GIANNIS206 - Τετ 05 Φεβ 2003, 09:39:12
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε έναν κοτσαδόρο και τράβα τον!!!!
danielos - Τετ 05 Φεβ 2003, 09:53:42
Θέμα δημοσίευσης:
GIANNIS206 έγραψε:
Βάλε έναν κοτσαδόρο και τράβα τον!!!!

θα ριξω σχοινι και θα τον σερνω το μητσαρα!!!
ακους που θελει να μπει και απο πισω!!!!
μητσο η μονη λυση ειναι να βαλεις το woofer boost!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
αλλα να ρωτησω κατι ??
τοσο πιτα που ειναι το αυτοκινητο που θα μπεις στην πιστα ρε gronholm??
αληθεια τι αναρτηση φορας???
Vaggelis - Τετ 05 Φεβ 2003, 10:28:04
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα που το λές, danielo, και εγώ θα βρίσκω με τους μαρσπιέδες, άρα θα πρέπει να προτιμήσω το ρυθμό "βόλτας"...
ΝΙΚΟΣ - Τετ 05 Φεβ 2003, 10:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
Αναρτηση Τρακτερισια Laughing Laughing Laughing
alemao - Τετ 05 Φεβ 2003, 11:29:53
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο χαμηλό και αν είναι το αμάξι, δεν έχει πρόβλημα.
Από την στιγμή που τρέχουν και τα Accord PIAA σε αυτήν την πίστα Wink
Εκτός και αν έχετε καμμιά έξοδο στο χοντρό χαλίκι στην Κ8-Κ9.
Ένα 106 Gti έφυγε στην Κ9 και του έφυγε το πρόσθετο "φαράσι" που είχε βάλει κάτω από το μπροστινό σπόιλερ (χωρίς να είναι πολύ χαμηλωμένο).
Ronin - Τετ 05 Φεβ 2003, 12:15:56
Θέμα δημοσίευσης:
alemao το μαυρο λες?
ΝΙΚΟΣ - Τετ 05 Φεβ 2003, 14:50:17
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
Όσο χαμηλό και αν είναι το αμάξι, δεν έχει πρόβλημα.
Από την στιγμή που τρέχουν και τα Accord PIAA σε αυτήν την πίστα Wink
Εκτός και αν έχετε καμμιά έξοδο στο χοντρό χαλίκι στην Κ8-Κ9.
Ένα 106 Gti έφυγε στην Κ9 και του έφυγε το πρόσθετο "φαράσι" που είχε βάλει κάτω από το μπροστινό σπόιλερ (χωρίς να είναι πολύ χαμηλωμένο).


Συμφωνω.................Εδω τρεχουν τα BTCC στα δικα μας θα κολησουμε Question
DimiP - Τετ 05 Φεβ 2003, 21:12:03
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
GIANNIS206 έγραψε:
Βάλε έναν κοτσαδόρο και τράβα τον!!!!

θα ριξω σχοινι και θα τον σερνω το μητσαρα!!!
ακους που θελει να μπει και απο πισω!!!!
μητσο η μονη λυση ειναι να βαλεις το woofer boost!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
αλλα να ρωτησω κατι ??
τοσο πιτα που ειναι το αυτοκινητο που θα μπεις στην πιστα ρε gronholm??
αληθεια τι αναρτηση φορας???


ευπροσδεκτο το σκοινι! κοιτα μη κανεις καμια ζημια στη σιτα μονο! Laughing
οσον αφορα για την πιστα , ποιος σου ειπε οτι θα μπω μεσα ;;; παρεα θα ερθω και θα δουμε...
αναρτηση : mad ελατηρια 3,5 cm και sachs performance, αντιστρεπτικες μπρος-πισω απο 1600 (19mm). επισης μπαρα θολων και 195/50/15 λαστιχο.
danielos - Πεμ 06 Φεβ 2003, 00:57:23
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
danielos έγραψε:
GIANNIS206 έγραψε:
Βάλε έναν κοτσαδόρο και τράβα τον!!!!

θα ριξω σχοινι και θα τον σερνω το μητσαρα!!!
ακους που θελει να μπει και απο πισω!!!!
μητσο η μονη λυση ειναι να βαλεις το woofer boost!!!!!!!!!!! Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
αλλα να ρωτησω κατι ??
τοσο πιτα που ειναι το αυτοκινητο που θα μπεις στην πιστα ρε gronholm??
αληθεια τι αναρτηση φορας???


ευπροσδεκτο το σκοινι! κοιτα μη κανεις καμια ζημια στη σιτα μονο! Laughing
οσον αφορα για την πιστα , ποιος σου ειπε οτι θα μπω μεσα ;;; παρεα θα ερθω και θα δουμε...
αναρτηση : mad ελατηρια 3,5 cm και sachs performance, αντιστρεπτικες μπρος-πισω απο 1600 (19mm). επισης μπαρα θολων και 195/50/15 λαστιχο.

μην ανησυχεις για την σιτα οταν τελειωσουμε δεν θα σε απασχολει πια!!!!! Wink Razz Laughing
δεν εχει θα δουμε !!βουρ στο πανηγυρι!!!!
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 06 Φεβ 2003, 01:46:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ωπα ο Ντανι..... Shocked Shocked Shocked

Ερχετε αγριεμενος......... Shocked Shocked

Και γω που νομιζα πως μονο τα IBIZA αγριευουν Laughing Laughing Laughing
danielos - Πεμ 06 Φεβ 2003, 09:02:42
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Ωπα ο Ντανι..... Shocked Shocked Shocked

Ερχετε αγριεμενος......... Shocked Shocked

Και γω που νομιζα πως μονο τα IBIZA αγριευουν Laughing Laughing Laughing

νικο ασε τα ibiza κατω!!
μερικα απο αυτα ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο!!!!!!!
Rally - Πεμ 06 Φεβ 2003, 10:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
αν και πολυ καθυστερημενος ειμαι μεσα με τα χιλια. μπροστα σε τετοια εμπειρια ουτε λαστιχα σκεφτομαι ουτε τιποτα, και φιλε DANIELO ετοιμασου να δεις τι κανει το μαμα ραλυ!!!! Laughing
ρωτα και τον νικελ που τα στησαμε χτες με το τουρμπο του!!!!
danielos - Πεμ 06 Φεβ 2003, 10:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
Rally έγραψε:
αν και πολυ καθυστερημενος ειμαι μεσα με τα χιλια. μπροστα σε τετοια εμπειρια ουτε λαστιχα σκεφτομαι ουτε τιποτα, και φιλε DANIELO ετοιμασου να δεις τι κανει το μαμα ραλυ!!!! Laughing
ρωτα και τον νικελ που τα στησαμε χτες με το τουρμπο του!!!!

ωπα ωπα!!!
τι ειχαμε χθες rally???
ποσο σου εριξε ο nikelios?? τον εψαχνες??? Laughing Laughing Laughing Laughing
Rally - Πεμ 06 Φεβ 2003, 10:39:26
Θέμα δημοσίευσης:
danielos έγραψε:
Rally έγραψε:
αν και πολυ καθυστερημενος ειμαι μεσα με τα χιλια. μπροστα σε τετοια εμπειρια ουτε λαστιχα σκεφτομαι ουτε τιποτα, και φιλε DANIELO ετοιμασου να δεις τι κανει το μαμα ραλυ!!!! Laughing
ρωτα και τον νικελ που τα στησαμε χτες με το τουρμπο του!!!!

ωπα ωπα!!!
τι ειχαμε χθες rally???
ποσο σου εριξε ο nikelios?? τον εψαχνες??? Laughing Laughing Laughing Laughing


καταρχην θα σου πω οτι το αμαξακι του νικελ ειναι πολυ καλο. το οδηγησα, καμια απολυτως σχεση με πριν και το τουρμπακι ειναι απιστευτη εμπειρια. μονο και μονο ο θορυβος που κανει, το σφυριγμα, η εξατμιση τα σκασιματα, ειναι απιστευτα, ασε το πως φορτωνει.

μετα που το οδηγησα πηγαμε και πηραμε και το μαυρο μου!!!ανεβηκαμε σχιστο, τα στησαμε τρεις φορες, τις δυο τον πηρα και την μια που ξεκινησαμε με δευτερα (οπου το ραλακι αμα δεν παει στις 5000rpm χανει) ημουνα μισω αμαξι πισω οπου οταν εβαλα τριτη ημουνα σταθερα στην πορτα του συνοδηγου.

η αληθεια ειναι ομως οτι επειδη το οδηγησα και επειδη ξερω το αμαξακι μου πολυ καλα αν βαζαμε και τεταρτη (οπου δεν προλαβαμε) θα ειχαμε κανα αμαξι διαφορα (ο νικελ δηλαδη μπροστα). ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για μαμα ραλυ με σκουπα μονο και ρυθμισμα εκκεντροφορων (το οποιο νομιζω οτι εχει γινει πολυυυυ καλααα). τι να πω ρε φιλε κατι εχει το ραλυ μου, εδω ειχα πατησει το starlet to tourbo που ειναι 130 αλογα και πολυ πιο ελαφρυ απο το 206cc.

εχω ψηθει τωρα για εξατμιση φιλε. πρεπει να βρεθουμε οπωσδηποτε, οποτε μπορεις στειλε μυνημα. οσο για τις ζαντες σου, λυπαμαι γιατι ηταν κουκλα, αλλα σε καταλαβαινω εχω το ιδιο προβλημα!!!
Ronin - Πεμ 06 Φεβ 2003, 12:57:11
Θέμα δημοσίευσης:
rally με αυτα που λες στον danielo βλεπω να τον κανεις να χανει τον υπνο

του.Θα παρει σβαρνα ολους τους δρομους να πετυχει τον Nikel να μετρηθει

μαζι του...... Laughing Laughing Laughing Laughing
danielos - Πεμ 06 Φεβ 2003, 13:09:28
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
rally με αυτα που λες στον danielo βλεπω να τον κανεις να χανει τον υπνο

του.Θα παρει σβαρνα ολους τους δρομους να πετυχει τον Nikel να μετρηθει

μαζι του...... Laughing Laughing Laughing Laughing

στο μυαλο μου εισαι ????
που εισαι nikelie ??????
grrrrrrrrr!!!!! Evil Evil Evil Laughing Laughing Laughing
Ronin - Πεμ 06 Φεβ 2003, 13:57:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχχχχχχχ........!!!!!!!!!!!

Βλεπω καποιον να εχει θυμωσει πολυ....... Laughing Laughing Laughing

Ψηλε βλεπω το rallye σου να χτυπαει 10.000 rpm.......

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
danielos - Πεμ 06 Φεβ 2003, 14:06:24
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
Ωχχχχχχχ........!!!!!!!!!!!

Βλεπω καποιον να εχει θυμωσει πολυ....... Laughing Laughing Laughing

Ψηλε βλεπω το rallye σου να χτυπαει 10.000 rpm.......

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

θα βαλω turbo ,θα βαλω νιτρο , θα βαλω κομπρεσσορα , θα βαλω κυροζινη και μεθανολη θα θα θα θα θα θα........................ Evil Evil Shocked Evil Shocked Evil Twisted evil Evil Laughing Laughing Laughing Laughing Rolling eyes Evil Very happy Very happy
alemao - Πεμ 06 Φεβ 2003, 16:00:55
Θέμα δημοσίευσης:
DANIELO, ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΟΚΚΙΝΑ ΠΙΤΣΙΛΙΣΤΗΡΙΑ (ΚΑΙ ΕΝΑ ΠΡΑΣΙΝΟ ΠΙΣΩ). ΜΟΝΟ ΜΕ ΝΙΤΡΟ ΘΑ ΣΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΡΑΟΥ Ο ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ Very happy Very happy Very happy Very happy
ΤΑ ΠΙΤΣΙΛΙΣΤΗΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ 4ο ΣΤΑΔΙΟ ΒΕΛΤΙΩΣΗΣ! Shocked Laughing
ΝΙΚΟΣ - Πεμ 06 Φεβ 2003, 16:44:30
Θέμα δημοσίευσης:
Rally έγραψε:
danielos έγραψε:
Rally έγραψε:
αν και πολυ καθυστερημενος ειμαι μεσα με τα χιλια. μπροστα σε τετοια εμπειρια ουτε λαστιχα σκεφτομαι ουτε τιποτα, και φιλε DANIELO ετοιμασου να δεις τι κανει το μαμα ραλυ!!!! Laughing
ρωτα και τον νικελ που τα στησαμε χτες με το τουρμπο του!!!!

ωπα ωπα!!!
τι ειχαμε χθες rally???
ποσο σου εριξε ο nikelios?? τον εψαχνες??? Laughing Laughing Laughing Laughing


καταρχην θα σου πω οτι το αμαξακι του νικελ ειναι πολυ καλο. το οδηγησα, καμια απολυτως σχεση με πριν και το τουρμπακι ειναι απιστευτη εμπειρια. μονο και μονο ο θορυβος που κανει, το σφυριγμα, η εξατμιση τα σκασιματα, ειναι απιστευτα, ασε το πως φορτωνει.

μετα που το οδηγησα πηγαμε και πηραμε και το μαυρο μου!!!ανεβηκαμε σχιστο, τα στησαμε τρεις φορες, τις δυο τον πηρα και την μια που ξεκινησαμε με δευτερα (οπου το ραλακι αμα δεν παει στις 5000rpm χανει) ημουνα μισω αμαξι πισω οπου οταν εβαλα τριτη ημουνα σταθερα στην πορτα του συνοδηγου.

η αληθεια ειναι ομως οτι επειδη το οδηγησα και επειδη ξερω το αμαξακι μου πολυ καλα αν βαζαμε και τεταρτη (οπου δεν προλαβαμε) θα ειχαμε κανα αμαξι διαφορα (ο νικελ δηλαδη μπροστα). ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για μαμα ραλυ με σκουπα μονο και ρυθμισμα εκκεντροφορων (το οποιο νομιζω οτι εχει γινει πολυυυυ καλααα). τι να πω ρε φιλε κατι εχει το ραλυ μου, εδω ειχα πατησει το starlet to tourbo που ειναι 130 αλογα και πολυ πιο ελαφρυ απο το 206cc.

εχω ψηθει τωρα για εξατμιση φιλε. πρεπει να βρεθουμε οπωσδηποτε, οποτε μπορεις στειλε μυνημα. οσο για τις ζαντες σου, λυπαμαι γιατι ηταν κουκλα, αλλα σε καταλαβαινω εχω το ιδιο προβλημα!!!


Rallye στην ευθεια τι το θες Question Αν ερχωταν στροφες θα εβλεπες την υπεροχη του 106 Wink

Χωρις να θελω να θιξω τα αδελφακια 206 αλλα τι να κανουμε Question

Απο εξατμιση για μενα ριξε μια PEUGEOTSPORT MINI GROUP A και θα παθεις πλακα Wink Evil Evil Evil
christhehealer - Πεμ 06 Φεβ 2003, 16:55:12
Θέμα δημοσίευσης:
Άντε λεβέντες μου ξεχαρμανιάστε εδώ, γιατί στην πίστα θα είσαστε παραδείγματα προς μίμηση, καλής συμπεριφοράς. Wink
Rally - Πεμ 06 Φεβ 2003, 17:03:48
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
Rally έγραψε:
danielos έγραψε:
Rally έγραψε:
αν και πολυ καθυστερημενος ειμαι μεσα με τα χιλια. μπροστα σε τετοια εμπειρια ουτε λαστιχα σκεφτομαι ουτε τιποτα, και φιλε DANIELO ετοιμασου να δεις τι κανει το μαμα ραλυ!!!! Laughing
ρωτα και τον νικελ που τα στησαμε χτες με το τουρμπο του!!!!

ωπα ωπα!!!
τι ειχαμε χθες rally???
ποσο σου εριξε ο nikelios?? τον εψαχνες??? Laughing Laughing Laughing Laughing


καταρχην θα σου πω οτι το αμαξακι του νικελ ειναι πολυ καλο. το οδηγησα, καμια απολυτως σχεση με πριν και το τουρμπακι ειναι απιστευτη εμπειρια. μονο και μονο ο θορυβος που κανει, το σφυριγμα, η εξατμιση τα σκασιματα, ειναι απιστευτα, ασε το πως φορτωνει.

μετα που το οδηγησα πηγαμε και πηραμε και το μαυρο μου!!!ανεβηκαμε σχιστο, τα στησαμε τρεις φορες, τις δυο τον πηρα και την μια που ξεκινησαμε με δευτερα (οπου το ραλακι αμα δεν παει στις 5000rpm χανει) ημουνα μισω αμαξι πισω οπου οταν εβαλα τριτη ημουνα σταθερα στην πορτα του συνοδηγου.

η αληθεια ειναι ομως οτι επειδη το οδηγησα και επειδη ξερω το αμαξακι μου πολυ καλα αν βαζαμε και τεταρτη (οπου δεν προλαβαμε) θα ειχαμε κανα αμαξι διαφορα (ο νικελ δηλαδη μπροστα). ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για μαμα ραλυ με σκουπα μονο και ρυθμισμα εκκεντροφορων (το οποιο νομιζω οτι εχει γινει πολυυυυ καλααα). τι να πω ρε φιλε κατι εχει το ραλυ μου, εδω ειχα πατησει το starlet to tourbo που ειναι 130 αλογα και πολυ πιο ελαφρυ απο το 206cc.

εχω ψηθει τωρα για εξατμιση φιλε. πρεπει να βρεθουμε οπωσδηποτε, οποτε μπορεις στειλε μυνημα. οσο για τις ζαντες σου, λυπαμαι γιατι ηταν κουκλα, αλλα σε καταλαβαινω εχω το ιδιο προβλημα!!!


Rallye στην ευθεια τι το θες Question Αν ερχωταν στροφες θα εβλεπες την υπεροχη του 106 Wink

Χωρις να θελω να θιξω τα αδελφακια 206 αλλα τι να κανουμε Question

Απο εξατμιση για μενα ριξε μια PEUGEOTSPORT MINI GROUP A και θα παθεις πλακα Wink Evil Evil Evil


φιλε νικο εχεις δικιο αλλα ο σκοπος δεν ηταν να κανουμε κοντρα αλλα να τα στησουμε για να δουμε πως παει το τουρμπακι του νικελ. το καλο με το αμαξακι του νικελ ειναι οτι τα δινει πολυ γραμμικα και μαθαινεις ευκολα να στριβεις με αυτο, δεν κανει κανα μπαμ δηλαδη ξαφνικο και να φοβηθεις να μπεις σε στροφη. καλη η εξατμιση αυτη??ποσο??
ελεγα για παπαδοπουλο, σημερα μου ειπε ο danielos εναν αλλο που πηγε καλλιθεα πολυ καλο. αυτο που θελω πανω απο ολα ειναι να κανει οσο πιο καλα την δουλεια της αλλα χωρις πολυ θορυβο.
alemao - Πεμ 06 Φεβ 2003, 17:36:59
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
Άντε λεβέντες μου ξεχαρμανιάστε εδώ, γιατί στην πίστα θα είσαστε παραδείγματα προς μίμηση, καλής συμπεριφοράς. Wink

μην μεριμένεις καλή συμπεριφορά από Rallye Very happy
Nikel - Πεμ 06 Φεβ 2003, 19:57:16
Θέμα δημοσίευσης:
Rally έγραψε:


καταρχην θα σου πω οτι το αμαξακι του νικελ ειναι πολυ καλο. το οδηγησα, καμια απολυτως σχεση με πριν και το τουρμπακι ειναι απιστευτη εμπειρια. μονο και μονο ο θορυβος που κανει, το σφυριγμα, η εξατμιση τα σκασιματα, ειναι απιστευτα, ασε το πως φορτωνει.

μετα που το οδηγησα πηγαμε και πηραμε και το μαυρο μου!!!ανεβηκαμε σχιστο, τα στησαμε τρεις φορες, τις δυο τον πηρα και την μια που ξεκινησαμε με δευτερα (οπου το ραλακι αμα δεν παει στις 5000rpm χανει) ημουνα μισω αμαξι πισω οπου οταν εβαλα τριτη ημουνα σταθερα στην πορτα του συνοδηγου.

η αληθεια ειναι ομως οτι επειδη το οδηγησα και επειδη ξερω το αμαξακι μου πολυ καλα αν βαζαμε και τεταρτη (οπου δεν προλαβαμε) θα ειχαμε κανα αμαξι διαφορα (ο νικελ δηλαδη μπροστα). ειμαι απολυτα ικανοποιημενος για μαμα ραλυ με σκουπα μονο και ρυθμισμα εκκεντροφορων (το οποιο νομιζω οτι εχει γινει πολυυυυ καλααα). τι να πω ρε φιλε κατι εχει το ραλυ μου, εδω ειχα πατησει το starlet to tourbo που ειναι 130 αλογα και πολυ πιο ελαφρυ απο το 206cc!!!


Να δωσω και εγω μερικα δεδομενα ακομη....

Ανοιξα 3 φορες και τις 3 με το ΑC ανοιχτο (το ειχα βαλει απ'το ζεσταμα για να ξεθολοσουν τα τζαμια και το ξεχασα)

Απο τις 3 οι 2 ηταν ρεπριζ με δευτερα εκ των οποιων την μια δεν ανοιξε καλα διοτι ξεκινησα απο πολυ χαμηλες στροφες με αποτελεσμα να μπρουμουτιασει μαλλον λογο ηλεκρονικου γκαζιου. Η δε 3 φορα ξεκινησαμε απο 1η δυστυχως ομως (επειδη δεν ξερω ακομα να την ανοιγω-αυτη ειναι η αληθεια Embarassed ) εγραψε 1η-2α-3η ολη κατω...σιγουρα επαιξε ρολο η γλιτσα στο δρομο επειδη εβρεχε...

Εχετε επισης στο μυαλο σας οτι το αυτοκινητο μου με εμενα μεσα ειναι 1314 οπως το εβγαλε μια προσφατη αμορτισομετρηση που εκανα...

Αυτα δεν τα λεω επειδη ψαχνω δικαιολογιες...ξερω τι αυτοκινητο ειχα πριν και τι μετα με το τουρμπο... αλλα μου φανηκε πως το αυτοκινητο του rallye παει παρα πολυ καλα σε συγκριση με ενα 106 gti που ειχα ανοιξει (σκουπα-εξατμιση) και του ειχα ριξει 1.5 αυτοκινητο...Βεβαια να πω πως οταν ειχα ανοιξει με το gti ειμασταν κατω απο ιδανικες συνθηκες καιρου αλλα και ανοιγματων δικων μου...
Ronin - Πεμ 06 Φεβ 2003, 19:57:19
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer πως το βλεπεις θα τους παμε καθολου η θα μας

αφανησουν????
DimiP - Πεμ 06 Φεβ 2003, 21:28:23
Θέμα δημοσίευσης:
Judger έγραψε:
christhehealer πως το βλεπεις θα τους παμε καθολου η θα μας

αφανησουν????


αν στο φαναρι που θα ειστε την ωρα που αναβει πρασινο βγαλει μια κωρωνα ο chris (και καλα οτι τραγουδαει), τοτε ο nikel (που δεν ξερει να ξεκιναει με 1η κατα δικη του ομολογια) θα τρομαξει και θα ξαφνιαστει και θα γραψει 1η/2α/3η/4η κατω οποτε το εχασε το παιχνιδι - ο δε rallye θα βουλωσει τα αυτια του οποτε το rallye θα μεινει ακυβερνητο και με λιγη τυχη τον εχετε παρει.

αυτα. Laughing Laughing Laughing Laughing
christhehealer - Πεμ 06 Φεβ 2003, 23:03:04
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

αν στο φαναρι που θα ειστε την ωρα που αναβει πρασινο βγαλει μια κωρωνα ο chris (και καλα οτι τραγουδαει), τοτε ο nikel (που δεν ξερει να ξεκιναει με 1η κατα δικη του ομολογια) θα τρομαξει και θα ξαφνιαστει και θα γραψει 1η/2α/3η/4η κατω οποτε το εχασε το παιχνιδι - ο δε rallye θα βουλωσει τα αυτια του οποτε το rallye θα μεινει ακυβερνητο και με λιγη τυχη τον εχετε παρει.

αυτα. Laughing Laughing Laughing Laughing


Eσένα ρε, θα σε περιποιηθώ λείαν συντόμως.

Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire
Αντί να κρυφτείς που ανέβηκες όλες τις γέφυρες της Εθνικής μέχρι να βρεις της Βαρυμπόμπης, μιλάς και από πάνω Twisted evil Twisted evil Rolling eyes Rolling eyes
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Judger έγραψε:
christhehealer πως το βλεπεις θα τους παμε καθολου η θα μας

αφανησουν????


Ποιοί θα μας αφανήσουν. Κινδυνεύουμε από κάποιους Question Question Question

Μπείτε μέσα κάνετε το κέφι του ο καθένας.

Αυτό που θέλουμε εμείς που τελικά θα το οργανώσουμε είναι να μάθετε και πέντε πράγματα. Μην πάμε "κουλοί" (κατά τις εκφράσεις σας) στην πίστα και φύγουμε χρονομετρημένοι και μπατήρηδες "κουλοί".

Και όπως λέει και ο "Βασιλιάς" (για τους συντονισμένους), μάθε να οδηγείς σωστά και η ταχύτητα θα έρθει μόνη της, ανεξάρτητα από άλογα και κυβισμό αυτοκινήτου.

Με λίγα λόγια προσπαθούμε να οργανώσουμε ένα πραγματικό Track Day, και όχι μια κόντρα σε πίστα.
ΝΙΚΟΣ - Παρ 07 Φεβ 2003, 01:48:01
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:

αν στο φαναρι που θα ειστε την ωρα που αναβει πρασινο βγαλει μια κωρωνα ο chris (και καλα οτι τραγουδαει), τοτε ο nikel (που δεν ξερει να ξεκιναει με 1η κατα δικη του ομολογια) θα τρομαξει και θα ξαφνιαστει και θα γραψει 1η/2α/3η/4η κατω οποτε το εχασε το παιχνιδι - ο δε rallye θα βουλωσει τα αυτια του οποτε το rallye θα μεινει ακυβερνητο και με λιγη τυχη τον εχετε παρει.

αυτα. Laughing Laughing Laughing Laughing


Eσένα ρε, θα σε περιποιηθώ λείαν συντόμως.

Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire
Αντί να κρυφτείς που ανέβηκες όλες τις γέφυρες της Εθνικής μέχρι να βρεις της Βαρυμπόμπης, μιλάς και από πάνω Twisted evil Twisted evil Rolling eyes Rolling eyes
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Judger έγραψε:
christhehealer πως το βλεπεις θα τους παμε καθολου η θα μας

αφανησουν????


Ποιοί θα μας αφανήσουν. Κινδυνεύουμε από κάποιους Question Question Question

Μπείτε μέσα κάνετε το κέφι του ο καθένας.

Αυτό που θέλουμε εμείς που τελικά θα το οργανώσουμε είναι να μάθετε και πέντε πράγματα. Μην πάμε "κουλοί" (κατά τις εκφράσεις σας) στην πίστα και φύγουμε χρονομετρημένοι και μπατήρηδες "κουλοί".

Και όπως λέει και ο "Βασιλιάς" (για τους συντονισμένους), μάθε να οδηγείς σωστά και η ταχύτητα θα έρθει μόνη της, ανεξάρτητα από άλογα και κυβισμό αυτοκινήτου.

Με λίγα λόγια προσπαθούμε να οργανώσουμε ένα πραγματικό Track Day, και όχι μια κόντρα σε πίστα.


Και κοντρα Χριστο δεν μας πειραζει Laughing Laughing Laughing
Nikel - Παρ 07 Φεβ 2003, 12:40:25
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:


Μπείτε μέσα κάνετε το κέφι του ο καθένας.


Σωστοςςςςςςς...

christhehealer έγραψε:
Αυτό που θέλουμε εμείς που τελικά θα το οργανώσουμε είναι να μάθετε και πέντε πράγματα. Μην πάμε "κουλοί" (κατά τις εκφράσεις σας) στην πίστα και φύγουμε χρονομετρημένοι και μπατήρηδες "κουλοί".


Ακομα πιο σωστοςςςςςς.....

christhehealer έγραψε:
Με λίγα λόγια προσπαθούμε να οργανώσουμε ένα πραγματικό Track Day, και όχι μια κόντρα σε πίστα.


Μαζι σου γιατρε......
DimiP - Παρ 07 Φεβ 2003, 12:51:55
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
DimiP έγραψε:

αν στο φαναρι που θα ειστε την ωρα που αναβει πρασινο βγαλει μια κωρωνα ο chris (και καλα οτι τραγουδαει), τοτε ο nikel (που δεν ξερει να ξεκιναει με 1η κατα δικη του ομολογια) θα τρομαξει και θα ξαφνιαστει και θα γραψει 1η/2α/3η/4η κατω οποτε το εχασε το παιχνιδι - ο δε rallye θα βουλωσει τα αυτια του οποτε το rallye θα μεινει ακυβερνητο και με λιγη τυχη τον εχετε παρει.

αυτα. Laughing Laughing Laughing Laughing


Eσένα ρε, θα σε περιποιηθώ λείαν συντόμως.

Sniper 2gunfire Sniper 2gunfire
Αντί να κρυφτείς που ανέβηκες όλες τις γέφυρες της Εθνικής μέχρι να βρεις της Βαρυμπόμπης, μιλάς και από πάνω Twisted evil Twisted evil Rolling eyes Rolling eyes
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Den οδηγουσα εgω καρdια μου την πομπη των 206. Αλλος ηταν μπροστα!
οχι οτι εγω θα ηξερα που παμε...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Ronin - Παρ 07 Φεβ 2003, 14:18:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αραγε προλαβαινω να βαλω roll-cage πριν το track day Question Question Question

Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
alemao - Τρι 11 Φεβ 2003, 15:49:18
Θέμα δημοσίευσης:
Να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό για το track-day:

ΟΙ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΓΡΑΤΣΟΥΝΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΠΙΣΤΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ.
Rally - Τρι 11 Φεβ 2003, 16:38:24
Θέμα δημοσίευσης:
εχουμε κανα νεοτερο για καμια ημερομηνια????βλεπω πολλες συμμετοχες!!!
Nikel - Τετ 12 Φεβ 2003, 04:22:16
Θέμα δημοσίευσης:
Rally έγραψε:
εχουμε κανα νεοτερο για καμια ημερομηνια????βλεπω πολλες συμμετοχες!!!


Το σιγουρο ειναι πως θα γινει μετα το touring...
Το ποτε ακριβως ομως Rolling eyes .............
Tomcat - Τετ 12 Φεβ 2003, 13:39:36
Θέμα δημοσίευσης:
Μην στεναχωριέσαι , όταν πάμε θα σου στείλουμε μήνυμα για το πως περνάμε !!!
Cool Cool Cool Cool

Θα μπορούσαμε να το κανονίσουμε κάποια ημερομηνία όπου θα έχεις έξοδο!
Nikel - Πεμ 13 Φεβ 2003, 04:17:12
Θέμα δημοσίευσης:
Tomcat έγραψε:
Μην στεναχωριέσαι , όταν πάμε θα σου στείλουμε μήνυμα για το πως περνάμε !!!
Cool Cool Cool Cool

Θα μπορούσαμε να το κανονίσουμε κάποια ημερομηνία όπου θα έχεις έξοδο!


Ωραιος ο Στελιος Wink
alemao - Παρ 07 Μάρ 2003, 11:06:11
Θέμα δημοσίευσης:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing
ΝΙΚΟΣ - Σαβ 08 Μάρ 2003, 03:37:18
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing


Δεν αντεχεις βλεπω ετσι Question Question Question
Ghost Dog - Σαβ 08 Μάρ 2003, 14:33:47
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing

Καλα ρε συ,τοσο τρεξιμο την κυριακη δεν σου φτανει???!!!
Very happy Shocked Shocked Very happy Wink
alemao - Σαβ 08 Μάρ 2003, 18:03:52
Θέμα δημοσίευσης:
PoiSoN® έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing

Καλα ρε συ,τοσο τρεξιμο την κυριακη δεν σου φτανει???!!!
Very happy Shocked Shocked Very happy Wink

Τα παράσημα (ανοιχτής παλάμης) που μου έδωσε ο κόσμος στον δρόμο την Κυριακή, με κάνουν να θέλω κι άλλο τρέξιμοοοοοοοοοο Very happy Very happy Very happy
Δεν μας κουράζουν τα 220km λυσσασμένης οδήγησης Cool
Ghost Dog - Σαβ 08 Μάρ 2003, 18:19:29
Θέμα δημοσίευσης:
πλακα κανω, και εγω θελω κι'ααλοοοοο (παρ'ολο που δεν πηγαινα και πολυ γρηγορα)!!!!!!
Very happy Very happy Very happy
christhehealer - Τετ 12 Μάρ 2003, 23:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
alemao_rallye έγραψε:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing


Yπάρχουν νέα για το θέμα και είναι συγκεκριμένα.

Θα τα συζητήσουμε στην επόμενη συνάντηση για το τι τελικά θα κάνουμε. Υπάρχουν 3 προτάσεις που θα τις συζητήσουμε για να αποφασίσουμε όλοι μαζί για το τι τελικά θα κάνουμε και θα βγει ανακοίνωση στο site και στο forum.

ΠΡΟΣΟΧΗ!: Δεν θα ανοίξει συζήτηση για το θέμα στο forum. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να ενεργοποιούμαστε σιγά-σιγά και να γινόμαστε club αυτοκινήτου, από forum αυτοκινήτου που είμαστε τώρα. Και τα αυτοκίνητα είναι για να τρέχουν στο δρόμο και όχι να συζητιούνται στο Internet. Wink
DimiP - Πεμ 13 Μάρ 2003, 00:15:55
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:
alemao_rallye έγραψε:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing


Yπάρχουν νέα για το θέμα και είναι συγκεκριμένα.

Θα τα συζητήσουμε στην επόμενη συνάντηση για το τι τελικά θα κάνουμε. Υπάρχουν 3 προτάσεις που θα τις συζητήσουμε για να αποφασίσουμε όλοι μαζί για το τι τελικά θα κάνουμε και θα βγει ανακοίνωση στο site και στο forum.

ΠΡΟΣΟΧΗ!: Δεν θα ανοίξει συζήτηση για το θέμα στο forum. Ο λόγος είναι ότι θα πρέπει να ενεργοποιούμαστε σιγά-σιγά και να γινόμαστε club αυτοκινήτου, από forum αυτοκινήτου που είμαστε τώρα. Και τα αυτοκίνητα είναι για να τρέχουν στο δρόμο και όχι να συζητιούνται στο Internet. Wink


υπαρχει καμια σκεψη για το που και ποτε θα γινει η επομενη συναντηση ;
φανταζομαι πως για να βολεψει τους περισσοτερους θα πρεπει να ανοιξει topic και να συζητηθει το μερος και ο χρονος.
ice gus - Παρ 28 Μάρ 2003, 09:12:54
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="christhehealer"]
alemao_rallye έγραψε:
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;
ποτε θα παμε;

Laughing Laughing Laughing Laughing


Yπάρχουν νέα για το θέμα και είναι συγκεκριμένα.
ΠΕΣΜΑΣ ΚΑΤΙ ΡΕ christ ΜΗΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙΣ ΕΤΣΙ.
ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ ΜΙΑ ΙΔΕΑ.
alemao - Παρ 28 Μάρ 2003, 09:40:40
Θέμα δημοσίευσης:
αντε παιδια πειτε τι αποφασιστηκε Very happy
Ronin - Παρ 28 Μάρ 2003, 15:20:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε παιδια,αντε πειτε τιποτα......

Εχουμε να κανονισουμε και τα ψωνια(γαντια,παπουτσια...)

Να ξερουμε.... Very happy Very happy Very happy
christhehealer - Παρ 28 Μάρ 2003, 20:05:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά δεν αποφασίστηκε τίποτα.

Εγώ έχω μιλήσει με τον υπεύθυνο πωλήσεων της πίστας και μου έχει δώσει 3 λύσεις, να διαλέξουμε.

Πιθανόν θα τον ξαναδώ και την Κυριακή και να ξανασυζητήσουμε το θέμα.

Θα σμίξουμε στην συνάντηση που θα γίνει μέσα στο μήνα (Ίσως και το πρώτο δεκαπενθήμερο του Απριλίου) και θα τα πούμε από κοντά για να αποφασίσουμε τότε.
'Οπως ορίζει το καταστατικό του club, για να μπαίνουμε και λίγο στο trip της νομιμοποίησης.
p206Mike - Σαβ 29 Μάρ 2003, 12:48:53
Θέμα δημοσίευσης:
NAI NAI NAI! Θέλουμε να μπούμε στο trip!!!!

Γειά σου ρε Chris ....Εύστοχος όπως πάντα.....
Περιμένουμε με αγωνία τις εξελίξεις....για νομιμοποίηση πρώτα απ όλα.....αλλά
και για track-day.....
Και συνάντηση όμως επιβάλετε γιατί πως να το κάνουμε....
Μας λείπετε..... Wink Wink Wink Wink Wink Wink Wink
Hannibal_Jr - Τρι 22 Απρ 2003, 03:50:54
Θέμα δημοσίευσης:
Lew egw twra lew.... Mhpws prepei na deite ti 8a kanete me thn epla kai ti akribws 8a grafei to katastatiko sas sxetika me ta track days prin probeite se opoiodhpote track day?
Ady - Τρι 22 Απρ 2003, 08:04:16
Θέμα δημοσίευσης:
Hannibal_Jr έγραψε:
Lew egw twra lew.... Mhpws prepei na deite ti 8a kanete me thn epla kai ti akribws 8a grafei to katastatiko sas sxetika me ta track days prin probeite se opoiodhpote track day?

Το έχουμε ήδη κάνει.....
Hannibal_Jr - Τρι 22 Απρ 2003, 09:12:59
Θέμα δημοσίευσης:
Kala nte.... Mhn me fate kiolas.
Apla to anefera giati to alfa romeo club efage prosthmo 800 europoyla kai xreiasthke na allaksei kapws to katastatiko toy analoga me to ti goystarei h elpa
Ady - Τρι 22 Απρ 2003, 09:27:38
Θέμα δημοσίευσης:
Hannibal_Jr έγραψε:
Kala nte.... Mhn me fate kiolas.

Να σε φάμε ????

Αν κρίνω από το nick σου, μάλλον εσύ θα μας κάνεις μεζεδάκι !! Smile Smile
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr