PSClub - Hellas

Ανακοινώσεις του Συλλόγου - Τράπεζα Αίματος PSClub

Sidobre - Τετ 06 Ιούλ 2005, 15:50:43
Θέμα δημοσίευσης: Τράπεζα Αίματος PSClub

Μια νέα υπηρεσία προστίθεται στα προνόμια μέλους. Αυτή την φορά όμως προστίθεται κάτι που είναι ουσιαστικό αλλά και πολύ σοβαρό.

Το PSClub δημιούργησε μια Τράπεζα Αίματος στο ΚΑΤ για τα μέλη του, που παρ’όλο δεν θέλουμε ποτέ να την χρησιμοποιήσουμε, εντούτοις την θεωρούμε απαραίτητη.

Ετσι κάθε επίσημο μέλος, προσωπικά, σε μια δύσκολη κατάσταση, θα δικαιούται όσες φιάλες αίμα χρειάζεται (μέχρι όσες είναι διαθέσιμες). Επιπρόσθετα, όσα από τα μέλη έχουν δώσει αίμα στην Τράπεζα αίματος του PSClub δικαιούνται σε περίπτωση που χρειάζονται αίμα για συγγενείς κλπ, τόσες φιάλες όσες έχουν δώσει.

Για να λειτουργήσει όμως αυτό, χρειάζεται την συμμετοχή όλων σας. Δεν είναι μια κοινωνική προσφορά, αλλά είναι μια ανάγκη που κάποια στιγμή μπορεί να χρειαστεί σε όλους μας.

Μπορείτε να πηγαίνετε όποτε θέλετε στο τμήμα Αιμοδοσίας του ΚΑΤ, Καθημερινά από τις 8:30 το πρωΐ έως τις 14:00 έως τις 20:00 και τα Σαββατοκύριακα από τις 8:30 έως τις 14:00, δηλώνοντας ότι το αίμα είναι για το PSCLUB.

Tο ίδιο ισχύει και για την υπόλοιπη Ελλάδα, όπου μπορείτε να πάτε σε όποιο τμήμα αιμοδοσίας θέλετε αρκεί να τους ενημερώσετε ότι το αίμα είναι για την Τράπεζα αίματος του PSCLUB στο ΚΑΤ (προσοχή να το γράψουν σωστά και το σύλλογο αλλά και το Νοσοκομείο).

Mήν ξεχνάτε, πάντα να επικοινωνείτε με τον υπεύθυνο της Τράπεζας Αίματος του PSClub, Ζαχαρία Μπαντίδα (Shark_Zak) για να τον ενημερώσετε για την αιμοδοσία σας.


Ερωτήσεις – Απαντήσεις για την Αιμοδοσία:

Ποιοι μποορούν να δώσουν αίμα;

Άνθρωποι που μπορούν να κάνουν δωρεά αίματος είναι εκείνοι των οποίων η υγεία βρίσκεται σε καλή κατάσταση και εκείνοι που δεν πάσχουν από κάποια ασθένεια, η οποία θα μπορούσε να μεταδοθεί μέσω του αίματός τους.
Η ηλικία στην οποία οι άνθρωποι έχουν το δικαίωμα να δίνουν αίμα ποικίλλει από χώρα σε χώρα, αλλά συνήθως κυμαίνεται ανάμεσα στα 17 και 65 χρόνια.

Ποιοι δε θα ‘πρεπε να δίνουν αίμα;
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα, αν υπάρχει το ενδεχόμενο η αιμοδοσία να σας δημιουργήσει πρόβλημα υγείας.
Το πρώτο μέλημα της υπηρεσίας μετάγγισης αίματος είναι να εξασφαλίσει ότι η αιμοδοσία δε θα προκαλέσει κανένα κακό στο δότη.
Δε θα πρέπει να δώσετε αίμα:

* Αν νιώθετε αδιάθετοι/-ες
* Αν είστε έγκυος ή ήσασταν έγκυος τον τελευταίο χρόνο
* Αν βρίσκεστε αντιμέτωποι/-ες με διάφορες νοσογόνες καταστάσεις, όπως καρδιακές παθήσεις, υψηλή ή χαμηλή πίεση, διαβήτη, επιληψία
* Αν παίρνετε συγκεκριμένα φάρμακα.

Ισως να έχετε τη δυνατότητα να δώσετε αίμα αργότερα. Εντούτοις, σε κάποιες περιπτώσεις, θα αποκλειστείτε από την αιμοδοσία, για να προστατεύσετε την ίδια σας την υγεία.
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα, αν αυτό μπορεί να βλάψει το λήπτη
Το αίμα μπορεί να μεταδώσει μολύνσεις, που είναι απειλητικές για τη ζωή των ασθενών στους οποίους γίνεται η μετάγγιση.
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα αν:

* έχετε ή ενδέχεται να έχετε προσβληθεί από κάποιο σεξουαλικώς μεταδιδόμενο νόσημα, όπως από τον ιό ανοσολογικής ανεπάρκειας του ανθρώπου ( HIV ) ή από σύφιλη, το οποίο μπορεί να περάσει στον ασθενή μέσω του αίματός σας
* ο τρόπος ζωής σας σας θέτει σε κίνδυνο να μολυνθείτε από κάποιο ιό, ο οποίος μπορεί να μεταδοθεί μέσω του αίματός σας.
* έχετε κάνει ποτέ ενδοφλέβια χρήση ναρκωτικών
* στο πρόσφατο παρελθόν είχατε κάνει τατουάζ, σκαριφισμό ή τρύπημα αυτιών ή σώματος
* είχατε σεξουαλική επαφή με ανθρώπους των παραπάνω κατηγοριών.


Τι θα συμβεί, όταν δώσω αίμα;
Η αιμοδοσία είναι απλή διαδικασία. Θα σας κάνουν να νιώσετε όσο το δυνατό πιό άνετα, συνήθως σε μια ειδική καρέκλα ή σε ένα κρέβατι. Θα σας καθαρίσουν την εσωτερική περιοχή του αγκώνα σας με ένα αντισηπτικό διάλυμα, προτού έναν εργαζόμενος, με εκπαίδευση στο χώρο της υγείας, ενθέσει στη φλέβα σας μια αποστειρωμένη βελόνα, η οποία θα είναι συνδεδεμένη με μια ειδική σακούλα αίματος. Συνήθως χρειάζονται περίπου 10 λεπτά για να δώσετε μια μονάδα αίματος.

Αφού ξεκουραστείτε για 10 ή 15 λεπτά και πάρετε ένα αναψυκτικό, θα είστε ικανοί/-ες να επιστρέψετε στις κανονικές σας δραστηριότητες, αν και θα πρέπει να αποφύγετε τις κοπιαστικές εργασίες για το υπόλοιπο της μέρας. Θα πρέπει να πιείτε πολλά υγρά για τις επόμενες 24 ώρες.


Πόσο συχνά μπορώ να δίνω αίμα;
Οι υγιείς ενήλικες μπορούν να δίνουν αίμα τακτικά. Στις περισσότερες χώρες, οι άνδρες μπορούν να δίνουν αίμα κάθε 3 μήνες και οι γυναίκες κάθε 4.


Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνήστε με τον υπεύθυνο Τράπεζας Αίματος του PSClub, Zαχαρία Μπαντίδα, 6979797899

H πρώτη αιμοδοσία θα ανακοινωθεί εντός των ημερών.
Baphomet - Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:05:54
Θέμα δημοσίευσης:
πολλά μπράβο στον Ζαχαρία που έτρεξε γι'αυτό το θέμα!! Είναι πολύ σημαντική κίνηση και μπράβο μας! Φυσικά αίμα για το club μπορεί να δώσει οποιοσδήποτε ε? π.χ. μπορεί να δώσει και ο πατέρας μου?

Εν αναμονεί της πρώτης αιμοδοσίας λοιπόν...ελπίζω να δώσετε όλοι το παρόν. Wink
MEMsound - Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:08:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως είμαι μέσα.
Νομίζω πως είναι από τα πιο απλά πράγματα που μπορεί να κάνει καθένας μας για τους συνανθρώπους του. Wink
Sidobre - Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:10:05
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
Φυσικά αίμα για το club μπορεί να δώσει οποιοσδήποτε ε? π.χ. μπορεί να δώσει και ο πατέρας μου?

Εν αναμονεί της πρώτης αιμοδοσίας λοιπόν...ελπίζω να δώσετε όλοι το παρόν. Wink


Φυσικά!
crusader - Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:20:36
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ στην πρώτη αιμοδοσία θα είμαι παρών! Wink
DimiP - Τετ 06 Ιούλ 2005, 16:53:26
Θέμα δημοσίευσης:
για οσους ειναι ήδη επισημα αιμοδοτες (με καρτα κανονικα), αλλαζει κατι;
kanelj - Τετ 06 Ιούλ 2005, 17:06:25
Θέμα δημοσίευσης: Re: Τράπεζα Αίματος PSClub
Sidobre έγραψε:

* στο πρόσφατο παρελθόν είχατε κάνει τατουάζ


Τωρα αυτο τι ειναι?!?!
Εγω μπορω ή οχι τωρα?!?!εχω εδω και ενα χρονο... Rolling eyes
vinman - Τετ 06 Ιούλ 2005, 17:25:44
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ καλη πρωτοβουλια... Wink
Συγχαρητηρια σε ολους...και φυσικα ειμαι και εγω μεσα... Wink
*εγω εχω κανει εδω και δυο χρονια tatoo οποτε δεν νομιζω οτι θεωρειται προσφατο*
LuNa - Τετ 06 Ιούλ 2005, 20:32:13
Θέμα δημοσίευσης: Re: Τράπεζα Αίματος PSClub
kanelj έγραψε:
Sidobre έγραψε:

* στο πρόσφατο παρελθόν είχατε κάνει τατουάζ


Τωρα αυτο τι ειναι?!?!
Εγω μπορω ή οχι τωρα?!?!εχω εδω και ενα χρονο... Rolling eyes



Γιάννη απ όσο με είχαν ενημερώσει όταν χτύπησα και γω το δικό μου, ο χρόνος που δε μπορείς να δώσεις αίμα όταν έχεις τατουάζ είναι 6 μήνες
Και αυτό γιατί θεωρείται επιδερμικός τραυματισμος με πιθανοτητες μολυνσης κλπ
Βέβαια αυτό θα το τσεκάρουμε γιατί και γω το έχω κάπου ένα χρόνο
Baphomet - Τετ 06 Ιούλ 2005, 20:36:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ελπίζω να γίνει σύντομα η αιμοδοσία γιατί θέλω να κάνω μια τρύπα ακόμα Laughing
Steve - Τετ 06 Ιούλ 2005, 21:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ που παίρνω αντιαλλεργική αντιβίωση εδώ και 2μισι χρόνια, μάλλον δεν θα μπορέσω να συμβάλλω ε? Sad
bouboulis - Τετ 06 Ιούλ 2005, 23:47:29
Θέμα δημοσίευσης:
Για όσους δεν κατοικούν εν Αθήναις τι γίνεται? Μπορούμε να δώσουμε σε κάποιο νοσοκομείο και να πούμε ότι είναι για την τράπεζα αίματος του κλαμπ?
Baphomet - Τετ 06 Ιούλ 2005, 23:51:21
Θέμα δημοσίευσης:
τουλάχιστον για Σαλονικα θα πρεπει να οργανωθεί κι εκεί μια ομαδική αιμοδοσία...αλλά νομίζω πως ναι, δινεις όπου θες και λες οτι ειναι για την ταδε τραπεζα... Confused
tsosmoulis - Τετ 06 Ιούλ 2005, 23:54:34
Θέμα δημοσίευσης:
πραγματικα μια φοβερη κινηση του club.συγχαρητηρια σε οποιον/οποιους ειχαν την ιδεα,φανηκε για μια ακομη φορα η σοβαροτητα του club.
ειμαι κι εγω μεσα για αιμοδοσια.
οταν ειχα κανει το tattoo μου ειχαν πει οτι για 6 μηνες τιθεται θεμα μετα ειναι ok.φυσικα μπορει να ειναι και προλογος.θα ρωτησω κανα γιατρο και θα επανελθω.
και παλι μπραβο για την ιδεα.
Baphomet - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 00:05:20
Θέμα δημοσίευσης:
η ιδέα υπήρχε από παλιά, τελευταία κοιτάζα κάποια clubs μοτοσυκλέτας που είχαν τράπεζα αίματος και το πρότεινα στο ΔΣ και εκείνη την ίδια μέρα ο Ζαχαρίας είχε επικοινωνήσει για να το κανονίσει!!! Σατανική σύμπτωση... το καλό είναι οτι ο ταμίας μας το ανέλαβε και το έφερε εις πέρας!! Wink Wink
BUBA - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 00:25:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ακομα και εγω - που σπανια αποφασιζω να γραψω - νιωθω οτι οφειλω να συγχαρω το σωματειο για αυτη την πρωτοβουλια.
Δεν εγγυομαι οτι θα μπορεσω να δωσω γιατι στην εταιρια που εργαζομαι εχουμε κατι παρομοιο και δινω 2 φορες τον χρονο αλλα παραυτα πολυ καλη πρωτοβουλια.
Καλος ο χαβαλες που γινεται στο forum (κατα κορον), αλλα οι πραγματικες αξιες στις δυσκολες στιγμες φαινονται
Ydwr - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 09:04:02
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΥΓΕ !!!

Απο τις καλυτερες κινησεις που θα μπορουσαμε να κανουμε. Πραγματικα αυτη την στιγμη εχω φουσκωσει απο περηφανια Wink
ultra-one - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 10:34:00
Θέμα δημοσίευσης: Re: Τράπεζα Αίματος PSClub
Sidobre έγραψε:
Ποιοι δε θα ‘πρεπε να δίνουν αίμα;
Δε θα πρέπει να δίνετε αίμα, αν υπάρχει το ενδεχόμενο η αιμοδοσία να σας δημιουργήσει πρόβλημα υγείας.
Το πρώτο μέλημα της υπηρεσίας μετάγγισης αίματος είναι να εξασφαλίσει ότι η αιμοδοσία δε θα προκαλέσει κανένα κακό στο δότη.
Δε θα πρέπει να δώσετε αίμα:

* Αν νιώθετε αδιάθετοι/-ες
* Αν είστε έγκυος ή ήσασταν έγκυος τον τελευταίο χρόνο
* Αν βρίσκεστε αντιμέτωποι/-ες με διάφορες νοσογόνες καταστάσεις, όπως καρδιακές παθήσεις, υψηλή ή χαμηλή πίεση, διαβήτη, επιληψία
* Αν παίρνετε συγκεκριμένα φάρμακα.


Επίσης εδώ πρέπει πούμε ότι για την δική τους υγεία δεν ενδείκνειται να δώσουν αίμα όσοι έχουν χαμηλό αιματοκρίτη, χαμηλή αιμοσφαιρίνη, χαμηλό σίδερο, και στίγμα Μεσογειακής αναιμίας (beta thaleassemea trait).

Επίσης δεν είμαι 100% σίγουρος αλλά νομίζω ότι όσοι έχουν ψηλή πίεση ΜΠΟΡΟΥΝ να δίνουν αίμα αφού η αιμοδοσία ρίχνει την πίεση!
Sidobre - Πεμ 07 Ιούλ 2005, 10:44:12
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
η ιδέα υπήρχε από παλιά, τελευταία κοιτάζα κάποια clubs μοτοσυκλέτας που είχαν τράπεζα αίματος και το πρότεινα στο ΔΣ και εκείνη την ίδια μέρα ο Ζαχαρίας είχε επικοινωνήσει για να το κανονίσει!!! Σατανική σύμπτωση... το καλό είναι οτι ο ταμίας μας το ανέλαβε και το έφερε εις πέρας!! Wink Wink


H ιδέα υπήρχε όντως από πολύ παλιά! Τουλάχιστον 2 χρόνια. Θέλω να ευχαριστήσω τον Ζαχαρία και δημόσια που δέχθηκε με χαρά να αναλάβει την διαχείρηση ενός τόσο σημαντικού έργου.
shark_zak - Παρ 08 Ιούλ 2005, 07:10:39
Θέμα δημοσίευσης:
Clapping "ΟΛΟΙ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ..."Clapping
"η ισχυεις εν τη ενωσει..."
eve - Κυρ 10 Ιούλ 2005, 18:18:21
Θέμα δημοσίευσης:
Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping
Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping Clapping
ePhI - Δευ 11 Ιούλ 2005, 09:52:17
Θέμα δημοσίευσης:
Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up Thumbs Up
307 ARMY! - Τετ 13 Ιούλ 2005, 20:51:28
Θέμα δημοσίευσης:
Συγχαρητήρια παιδιά πολυ καλή κίνηση!
Sidobre - Πεμ 28 Ιούλ 2005, 13:33:44
Θέμα δημοσίευσης:
Eνημερώθηκε και το αρχικό μήνυμα, ότι μπορούν όλοι ανα πάσα στιγμή να δώσουν όποτε θέλουν αίμα στο τμήμα αιμοδοσίας του ΚΑΤ.

Επίσης, από σήμερα μπορούν και τα μέλη από την υπόλοιπη Ελλάδα, να δίνουν αίμα σε οποιοδήποτε τμήμα αιμοδοσίας επιθυμούν στην περιοχή τους αναφέροντας ότι το αίμα είναι για την τράπεζα αίματος του PSCLUB στο ΚΑΤ.

Περισσότερες πληροφορίες στο πρώτο μήνυμα αυτής της θεματικής ενότητας!
MEMsound - Παρ 20 Ιούλ 2007, 10:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν χθες το μεσημέρι ο Photoman (Δημήτρης) είχε ένα σοβαρότατο ατύχημα με το αυτοκίνητο.

Συντρηπτικό κάταγμα στο δεξί χέρι (5 ώρες χειρουργείο χθες το βράδυ...)
κάτι αντίστοιχο και στο δεξί πόδι (θα το κοιτάξουν σήμερα...)
κάτι ράμματα στο μέτωπο πάνω από το δεξί μάτι και ένα μικρό εσωτερικό αιμάτωμα στο κεφάλι (μάλλον όχι πολύ ανυσηχιτκό...)

Μετωπική με 100Km/h (+μάλλον...) σε δέντρο...
Πέρασα και είδα το δέντρο χθες το βράδυ...
Αίτια και άλλες λεπτομέρεις (που δεν έχουν και σημασία τελικά) δεν έχω ιδέα μιας και δεν έχουμε μιλήσει ακόμα και χθες που "μισο"-μίλαγε με την αδελφή του δεν θυμόταν και πολλά πράγματα...

Ευτυχώς φορούσε ζώνη.
Χρειάστηκε πυροσβεστική για τον απεγκλωβισμό...

Βασικά... το σημαντικό είναι ότι ζει...

Όλα τα άλλα... σπασίματα, ραξίματα κλπ διορθώνονται... μιλώντας εκ πείρας που παρόλο που κατά καιρούς εχω σπάσει σχεδόν τα πάντα ακόμα "λειτουργώ"... (κάνουμε και λίγη πλάκα γιατί αλλιώς θα μας πάρει από κάτω τελείως...)

Στο προκείμενο.

Μέχρι χθες χρειαζόταν 3 φιάλες αίμα.
Μετά το χθεσιμό (ή και το σημαρινό για το πόδι) χειρουργείο ίσως (=πολύ πιθανό) και περισσότερες (θα το μάθω αργότερα, που θα πάω από το νοσοκομείο).

Εγώ θα δώσω.
Όποιος ακόμα θέλει μπορεί πάει σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο και δίνει για:
"ΔΗΜΗΤΡΗ ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΥ πού είναι στο νοσοκομείο METROPOLITAN"

αυτά...

φοράτε ζώνες...
σώζουν ζωές...
άλλο να ψάχνεις κρεββάτι σε νοσοκομείο...
και άλλο να ψάχνεις παπά...

kanelj - Παρ 20 Ιούλ 2007, 11:16:00
Θέμα δημοσίευσης:
Eiπαμε και χτες οτι σημερα θα μαζευτουμε!
Επειδη δεν εχω τα τηλεφωνα ολων,οποιος θελει ας στειλει ενα πμ με το κινητο του να επικοινωνησουμε!
MEMsound - Παρ 20 Ιούλ 2007, 11:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
εγω πάντως τώρα το μεσημέρι θα πάω στο METROPOLITAN (στο Φάληρο είναι) να τον δω.
δεν ξέρω αν θέλει κανείς σας να έρθει να πάμε παρέα.
vinman - Παρ 20 Ιούλ 2007, 11:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εγω πάντως τώρα το μεσημέρι θα πάω στο METROPOLITAN (στο Φάληρο είναι) να τον δω.
δεν ξέρω αν θέλει κανείς σας να έρθει να πάμε παρέα.


Έαν προλάβω λόγω των ετοιμασιών που κάνω για το ταξίδι στην Κρήτη
θα έρθω και εγώ...
Για τί ώρα λές Μάνθο?
Αν είναι κατά τις 15.00 προλαβαίνω...
MEMsound - Παρ 20 Ιούλ 2007, 11:30:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εκείνη την ώρα Μάνο.
Τώρα μίλαγα με Stevon για αίμα.
1400 κλείνω το μαγαζί και θα κατέβουμε.
Πολύ πιθανό να δώσουμε σήμερα εκεί.

Ξαναλέω
Σε οποιοδήποτε δημόσιο νοσοκομείο μπορείτε να δώσετε λέγοντας το όνομα (βλ πιο πάνω)
kanelj - Παρ 20 Ιούλ 2007, 11:37:18
Θέμα δημοσίευσης:
θα ερθω και εγω Μανθο.
Που να σας βρω?!Κατευθειαν εκει?
MEMsound - Παρ 20 Ιούλ 2007, 11:58:22
Θέμα δημοσίευσης:
Με τον Γιάννη κανονήσαμε.
Θα κατέβουμε παρέα.
1415 στο Μετρό στο Χαλάνδρι.
1500 το αργότερο θα είμαστε εκεί.
MEMsound - Παρ 20 Ιούλ 2007, 12:16:53
Θέμα δημοσίευσης:
Το μεσημέρι θα μάθω όλες τις λεπτομέρειες που χρειάζονται για την αιμοδοσία

= πού και πότε και πόσο

και θα ενημερώσω.

(για να μην υπάρξει κανένα μπέρδεμα) Wink Wink Wink
sod - Κυρ 22 Ιούλ 2007, 23:04:13
Θέμα δημοσίευσης:
Πρεπει να ανοιξουμε παλι την τραπεζα αιματοs διοτι δεν υπηρχε αιμα στην τραπεζα ενω χρειαζοταν να παρει ο Δημητρηs.
Πρεπει να κανουμε μια προσπαθεια ολοι μαζι να δωσουμε αιμα για να υπαρχει στην τραπεζα,αχρειαστο να ειναι καποια στιγμη ισωs μπορεσουμε να βοηθησουμε καποιον απο το club η και εμαs τουs ιδιουs!!!!
MEMsound - Δευ 23 Ιούλ 2007, 01:44:05
Θέμα δημοσίευσης:
Πρωτα απ' όλα να ευχαριστήσω εκ μέρους της οικογένειας του Δημήτρη τον Lef205 και Ghost_Dog που προσφέρθηκαν άμεσα και έδωσαν αίμα.
Σε τέτοιες δύσκολες στιγμες φαίνονται οι σωστοί ανθρωποι και πραγματικοί φίλοι.
Εγω δεν πρόλαβα να δώσω λόγω τρεξίματος στο νοσοκομείο που ήταν ο Δημήτρης (υπολόγιζα ότι θα μπορούσα να δώσω εκεί αλλά τελικά δεν) και του !@#$@#$@ ωραρίου στην δουλειά από όπου δεν μπορούσαν να απουσιάσω καθόλου.




Σχετικά με την τράπεζα αίματος:
Ακριβώς όπως τα λες Βασίλη.
Είμαχε ξεκινήσει αυτή την τράπεζα αίματος αλλά καπου την αφήσαμε και ξεθώριασε σαν ιδέα.

Ειλικρινά (αχρείαστη να είναι) αλλά (επειδή το έζησα αυτές τις μέρες) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ και ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ.

Την ώρα της ανάγκης ξέρεις ότι μπορείς να βοηθήσεις και να βασιστείς χωρίς να τρέχεις σαν τρελός να βρεις αιμοδώτες και όταν τους βρεις εκείνοι να πρέπει να βρουν χρόνο να τρέξουν άμεσα να δώσουν αίμα... ΧΑΟΣ... χωρίς λόγο...

Εισηγούμαι/προτίνω:

1) να οργανωθούμε και (αφού επιτρέπεται να δίνουμε κάθε 3 μήνες) 4 φορές το χρόνο να δίνουμε συστηματικά ώστε να δημιουργήσουμε ενα σχετικό "αποθεματικό" (15 άτομα να μαζετούμε και να δώσουμε έστω και 3 φορές/χρόνο μαζευονται για πλάκα 45 φιάλες /χρόνο που είναι ικανοποιητικότες

2) να υπάρχει αναπάσα στιγμή on-line μια λίστα με το πόσες φιάλες αίμα έχουμε διαθέσιμες (και όχι να την έχει μόνο ο σχετικός υπέυθυνος για την τράπεζα και να ψάχνουμε να τον βρούμε για να μάθουμε)

3) να υπάρχουν 2 υπευθυνοι που να μπορούν να διαχειριστούν την τράπεζα και να διευθετήσουν άμεσα την διάθεσή του. (για να σταλεί κάπου αίμα από την τράπεζα μας πρέπει ο υπευθυνος και μόνο αυτός να στείλει ένα σχετικό φαξ με ότι επιθυμεί να γίνει, πχ "2 φιάλες αίμα από την τράπεζά μας στο ΚΑΤ να πάνε στο ΧΨΖ νοσοκομείο για τον ΚΛΜ ασθενή κλπ κλπ")

4) όποιος χρησιμοποιήσει κάποια ποσότητα αίματος ΑΝ μπορεί να προσπαθήσει να την αναπληρωσει (τουλάχιστον μέχρι να έχουμε ενα σχετικό αποθεματικό). Το "Α" το χρησιμοποιώ με την έννοια ότι δεν θα "βάλουμε το μαχαίρι στο λαιμό" οποιουδήποτε χρειαστεί αίμα προκειμένου να το αναπληρώσει = το αφήνουμε στην διακριτική ευχαίρια του καθενός μας... Wink Wink

αυτά από εμένα Wink
sod - Κυρ 16 Σεπ 2007, 22:44:03
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπωs να κανονιζαμε να παμε να δωσουμε αιμα διοτι το αφησαμε λιγο...?Αυτη την βδομαδα το απογευματακι????
Road_Runner - Κυρ 16 Σεπ 2007, 23:22:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε συ, πριλ λιγο καιρο δεν εδωσες αιμα? Δεν δινεις καθε μηνα... 1 το πολυ 2 φορες τον χρονο επιτρεπεται.
sod - Δευ 17 Σεπ 2007, 20:50:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω δεν ειχα δωσει......
sod - Κυρ 23 Σεπ 2007, 18:50:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπωs να κανονιζαμε να κανουμε ενα group αιμοδοσιαs μεσα στη βδομαδα???????
MEMsound - Δευ 24 Σεπ 2007, 09:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

Σχετικά με την τράπεζα αίματος:
Ακριβώς όπως τα λες Βασίλη.
Είμαχε ξεκινήσει αυτή την τράπεζα αίματος αλλά καπου την αφήσαμε και ξεθώριασε σαν ιδέα.

Ειλικρινά (αχρείαστη να είναι) αλλά (επειδή το έζησα αυτές τις μέρες) ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΗ και ΣΥΜΑΝΤΙΚΗ.

Την ώρα της ανάγκης ξέρεις ότι μπορείς να βοηθήσεις και να βασιστείς χωρίς να τρέχεις σαν τρελός να βρεις αιμοδώτες και όταν τους βρεις εκείνοι να πρέπει να βρουν χρόνο να τρέξουν άμεσα να δώσουν αίμα... ΧΑΟΣ... χωρίς λόγο...

Εισηγούμαι/προτίνω:

1) να οργανωθούμε και (αφού επιτρέπεται να δίνουμε κάθε 3 μήνες) 4 φορές το χρόνο να δίνουμε συστηματικά ώστε να δημιουργήσουμε ενα σχετικό "αποθεματικό" (15 άτομα να μαζετούμε και να δώσουμε έστω και 3 φορές/χρόνο μαζευονται για πλάκα 45 φιάλες /χρόνο που είναι ικανοποιητικότες

2) να υπάρχει αναπάσα στιγμή on-line μια λίστα με το πόσες φιάλες αίμα έχουμε διαθέσιμες (και όχι να την έχει μόνο ο σχετικός υπέυθυνος για την τράπεζα και να ψάχνουμε να τον βρούμε για να μάθουμε)

3) να υπάρχουν 2 υπευθυνοι που να μπορούν να διαχειριστούν την τράπεζα και να διευθετήσουν άμεσα την διάθεσή του. (για να σταλεί κάπου αίμα από την τράπεζα μας πρέπει ο υπευθυνος και μόνο αυτός να στείλει ένα σχετικό φαξ με ότι επιθυμεί να γίνει, πχ "2 φιάλες αίμα από την τράπεζά μας στο ΚΑΤ να πάνε στο ΧΨΖ νοσοκομείο για τον ΚΛΜ ασθενή κλπ κλπ")

4) όποιος χρησιμοποιήσει κάποια ποσότητα αίματος ΑΝ μπορεί να προσπαθήσει να την αναπληρωσει (τουλάχιστον μέχρι να έχουμε ενα σχετικό αποθεματικό). Το "ΑΝ" το χρησιμοποιώ με την έννοια ότι δεν θα "βάλουμε το μαχαίρι στο λαιμό" οποιουδήποτε χρειαστεί αίμα προκειμένου να το αναπληρώσει = το αφήνουμε στην διακριτική ευχαίρια του καθενός μας... Wink Wink

αυτά από εμένα Wink


αν πρώτα δεν απαντηθούν ή αναλάβει κάποιος/οι υπευθυνα τα παραπάνω δεν έχει νόημα Wink
vinman - Δευ 24 Σεπ 2007, 15:58:23
Θέμα δημοσίευσης:
Την επόμενη εβδομάδα θα υπάρξει συνάντηση με το τμήμα κοινωνικών εκδηλώσεων για να αναλάβει επίσημα τα καθήκοντα του και θα συζητηθεί και το θέμα της αιμοδοσίας... Wink
sod - Δευ 24 Σεπ 2007, 21:44:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια γιατι αχρειαστο να ναι........
pug306 - Τετ 30 Ιαν 2008, 01:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
πολη καλη η κινηση αυτη του club.
Συνχαρητηρια!!!!!

οποτε θελετε για αιμοδοσια παμε,ειμαι εθελοντης αιμοδοτης.
αχρειαστο να νε......
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr