PSClub - Hellas

Φρένα - 207 - 6Πίστονες Δαγκάνες XYZ 330mm x 32mm

dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 16:27:13
Θέμα δημοσίευσης: 207 - 6Πίστονες Δαγκάνες XYZ 330mm x 32mm
Καλησπέρα στην παρέα.

Θα έβαζα το παρακάτω post στο υπάρχων θέμα για τις τετραπίστονες δαγκάνες, αλλά αφού αφορά άλλη εταιρία και άλλο τύπο δαγκάνας σκέφτηκα να ξεκινήσω καινούρια κουβέντα.


Η Galfer και σε δαγκάνες και σε τακάκια ξέρω ότι είναι μια από τις καλύτερες εταιρίες στο χώρο της. Το μοναδικό της μειονέκτημα (από τη δική μου πλευρά ) είναι ότι δεν έχει ποικιλία χρωμάτων στις δαγκάνες! Crying or Very sad

Μιας και το δικό μου 207 είναι χρώματος Salamanque, αποφάσισα να κοιτάξω και σε άλλες εταιρίες. Η Brembo ήταν η πρώτη μου επιλογή, αλλά 2 μήνες που το παλεύω τώρα, όλο στο περίμενε με έχουν και όλο δεν έχουμε ακριβείς τιμές αυτή τη στιγμή και @@.

Έψαξα και κατέληξα στην XYZ!, όπου εκτός από ποικιλία χρωμάτων βρήκα το χρώμα που θέλω και μάλιστα σε 6πίστονες δαγκάνες!
Το κιτ περιλαμβάνει διαιρούμενους δίσκους, αλουμινένιες 6πίστονες δαγκάνες, τακάκια, αποστάτες και σωληνάκια αεροπορικού τύπου.

Δείτε σχετική Φώτο ΕΔΩ

Διάβασα σε διάφορα forums από άτομα που τις φοράνε και όλοι έχουν πολύ καλές εντυπώσεις! Αξίζει να τις βάλω? θα ήθελα τη γνώμη των ατόμων που γνωρίζουν πάνω στο θέμα αυτό.

Σχετικό link για τις προδιαγραφές του Κιτ αλλά και για τα μοντέλα αυτοκινήτων που μπορούν να τις φορέσουν ΕΔΩ

Τιμή στην Ελληνική αγορά, από 1400-1500€

Thanks εκ των προτέρων
dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 16:36:18
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΥΠΣ!!! την έκανα την πατάτα... αν μπορεί κάποιος Moderator να μεταφέρει το θέμα... Rolling eyes
SnakeMJK - Τετ 03 Φεβ 2010, 16:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
αν σε φρένα των 1500 ευρώ σε χαλάει το χρώμα τους.... τότε αυτό που χρειάζεσαι είναι μόνο ένα σπρέυ των 5 ευρώ... μη χαλάσεις και τα λεφτά σου τζάμπα... Laughing
dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 16:44:07
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
αν σε φρένα των 1500 ευρώ σε χαλάει το χρώμα τους.... τότε αυτό που χρειάζεσαι είναι μόνο ένα σπρέυ των 5 ευρώ... μη χαλάσεις και τα λεφτά σου τζάμπα... Laughing
Ναι δε λεω Laughing , αλλά ιεροσυλία!!!

όπως είπα για μένα τα Galfer είναι super επιλογή, αλλά με χαλάει το Κόκκινο:-(
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 16:47:32
Θέμα δημοσίευσης:
το θεμα ειναι αν ζητάμε μουρη ή φρενο...Η συνδυασμο των 2.

Τωρα αυτες βγαινουν σε ενα σωρο χρωματα,και μεγαλουτσικη διασταση,οποτε προσωπικα μου φαινεται οτι στοχευουν στην αγορα των...καγκουρο-τουνερς.
Οχι πως δε κανουν και δουλεια,προς θεου.

Επισης δε γνωριζω την αποδοση των,οποτε δε μπορω να εκφερω αποψη.

Παντως στα 1400-1500ε ερχονται με μπελ,που σημαινει οτι τα χρηματα ειναι λιγα,αλλα με τοσα,προτιμω να παρω τα πεζο σπορ,που τα "γνωριζουμε".

Ας μην ξεχανμε οτι πολλοι την πατησαν και με τα 4πιστονα τα Ηι σπεκ,που τα πηραν για 4ποτ και ηταν σα μαμα που λεει ο λογος.

Υ.Γ. ας μετακινηθει και το τοπικ...μη σβηνουμε μονο τα ποστς. Wink
dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:01:05
Θέμα δημοσίευσης:
Σε καμία περίπτωση δεν κοιτάω πως να το κάνω καγκουροάμαξο το Pezoulini μου. Κοιτάω πάντα το καλύτερο. Θέλω συνδυασμό και των 2.Δηλ άριστο φρενάρισμα και όμορφη εμφάνιση!
Και το Armani είναι καλό και ακριβό κοστούμι, αλλά δε νομίζω να το φόραγε κάποιος σε λαχανί χρώμα! εύχομαι να καταλάβατε τι θέλω να πω.

Αν το χρώμα στο αυτοκίνητο μου ήταν μαύρο, ασημένιο ή και κόκκινο θα τις χτύπαγα με κλειστά μάτια τις Galfer, αλλά τώρα που δεν έχω τέτοιο, ποια μάρκα προτείνετε για εγγυημένο αποτέλεσμα και εμφάνιση. Υπάρχει σχετικό topic για τις Peugeot Sport ?
Pughell - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:18:53
Θέμα δημοσίευσης:
Για 1500Ε θα συμφωνησω στην προταση του Σταυρου.
Εναλλακτικα θα εβλεπα κατι στο 1000αρικο με δισκους RC και 4πιστονες Brembo.

Υ.Γ. Η Galfer εχει κλεισει εδω και 3 χρονια περιπου.Εμεινε η(μαμα εταιρια) AP μονον...
dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:24:31
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Για 1500Ε θα συμφωνησω στην προταση του Σταυρου.
Εναλλακτικα θα εβλεπα κατι στο 1000αρικο με δισκους RC και 4πιστονες Brembo.

Υ.Γ. Η Galfer εχει κλεισει εδω και 3 χρονια περιπου.Εμεινε η(μαμα εταιρια) AP μονον...
ΜΕΣΑ!!!!! συμφωνώ 1000% μαζί σου. Γιατί δεν μου δίνουν τιμή για τις δαγκάνες και το παίζουν ιστορία? Είμαι ανάμεσα σε Brembo και AP Galfer, αλλά είπαμε, οι galfer με φρενάρουν στο χρώμα Sad
akis23 - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:40:31
Θέμα δημοσίευσης:
Φρενα λεμε!!!!

kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
Εσυ ο απο πανω? ναι εσενα λεω...

ΝΑΙ εσενα με τις γκρι δαγκανες,ναι αυτα τα καπακια τα γκρι με το κιτρονο ΠΕΖΟτ, Laughing

...μη μας βαζεις τετοιες φωτο και μας κολαζεις. Laughing Laughing Laughing

@dope, ποιος δε σου δινει τιμες? μπαινεις στο σαιτ της πς,τις αγοραζεις και τελος... Rolling eyes ,την τιμη την γραφει μεσα!

Εκτος κι αν εννοεις για τις μπρεμπο δαγκανες του 406 και μπερδευομαι!

Βαζεις ενα σετ τετοιες:



δαγκανες ψωνιζεις απο πεζο,απο αγγλια,απο e bay,απο...μένα( Razz ), ενα σετ μαμα τακακια,κι ενα σετ μαμα δισκοι και τελος! (απλα αμα θες εφε,δηλ να γεμιζει η ζαντα,τοτε δεν σου "κανουν")
Pughell - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:56:03
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
Pughell έγραψε:
Για 1500Ε θα συμφωνησω στην προταση του Σταυρου.
Εναλλακτικα θα εβλεπα κατι στο 1000αρικο με δισκους RC και 4πιστονες Brembo.

Υ.Γ. Η Galfer εχει κλεισει εδω και 3 χρονια περιπου.Εμεινε η(μαμα εταιρια) AP μονον...
ΜΕΣΑ!!!!! συμφωνώ 1000% μαζί σου. Γιατί δεν μου δίνουν τιμή για τις δαγκάνες και το παίζουν ιστορία? Είμαι ανάμεσα σε Brembo και AP Galfer, αλλά είπαμε, οι galfer με φρενάρουν στο χρώμα Sad

Μηπως γιατι και αυτοι δεν ξερουν αν υπαρχει αναλογος ανταπτορας ή οχι.
Γενικα η Ελτρεκα ειναι λιγο για τον ...ουτσο. Confused

Σετακι σαν το προαναφερομενο παντως που σου λεω εγω,ειναι με μαυρες δαγκανες(family Β λογικα),τακακια DS3000,ανταπτορες και μαμα δισκους RC.
Εναλλακτικα παιρνεις ενα σετ δαγκανες απο 406(σαν αυτες που πουλαει ο Σταυρος) και τις βαζεις.
dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 17:56:16
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
Εσυ ο απο πανω? ναι εσενα λεω...

ΝΑΙ εσενα με τις γκρι δαγκανες,ναι αυτα τα καπακια τα γκρι με το κιτρονο ΠΕΖΟτ, Laughing

...μη μας βαζεις τετοιες φωτο και μας κολαζεις. Laughing Laughing Laughing

@dope, ποιος δε σου δινει τιμες? μπαινεις στο σαιτ της πς,τις αγοραζεις και τελος... Rolling eyes ,την τιμη την γραφει μεσα!
μισό γιατί δεν με κατάλαβες. Εγώ ήθελα galfer αλλά είναι κόκκινες. Πήρα να ρωτήσω για brembo (gold or black ) σε 2 εταιρίες με αξεσουάρ και δεν μου δίνουν αυτοί τιμές!
εκεί είναι το πρόβλημα νο.1 και το πρόβλημα νο.2 είναι αν γνωρίζει κάποιος από την παρέα τις XYZ σαν απόδοση και ποιότητα. όσο για τις τιμές τις βρήκα από 2-3 Ελληνικά Site.
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 18:04:34
Θέμα δημοσίευσης:
Α,οκ καλα δευτερο-καταλαβα!

παντως τρελη συμπτωση σημερα μου λεγε ενας στο συνεργειο για τις δαγκανες αυτες.
Οχι πως κι αυτος γνωριζε...

Οι μπρεμπο επισης σαν ΚΙΤ ερχονται μονο σε κοκκινο χρώμα,νομιζω...αλλα μη σε παρω και τον λαιμο μου.
Καλο κιτ και κεινο με δισκους διαιρουμενους.Σημαντικο για δισκο απο 270 και πανω στο θεμα βαρους.

Μαυρες ξερω οτι ειναι 100% απο το 406 κουπε,αλλα δε παιρνουν τετοιο δισκοι που ζητας (330)

αυτες σ'αρεσουν?


dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 18:09:30
Θέμα δημοσίευσης:
Κουκλί είναι!!!! μια χαρά είναι αυτές!!! αλλά τι δίσκους και τακάκι προτείνεις ?
kane - Τετ 03 Φεβ 2010, 18:13:47
Θέμα δημοσίευσης:
ο ιταλος δινει τις εξης επιλογες:

Monolitico Citroen Sport liscio (Gr. N) Stradali PSA 945
Monolitico Citroen Sport liscio (Gr. N) Ferodo 3000 1070
Composito campana ergal Stradali PSA 1180
Composito campana ergal Ferodo 3000 1330

που σημαινει: δισκοι Ν (απλοι ας πουμε) με στανταρ τακακια 945
δισκοι Ν με DS3000 1070
και τα υπολοιπα ειναι με διαιρουμενους δισκους.

302 ειναι αυτα τα φρενα.

Επισης εχει ιδιες δαγκανες για 325 δισκο!
dope207 - Τετ 03 Φεβ 2010, 18:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
ο ιταλος δινει τις εξης επιλογες:

Monolitico Citroen Sport liscio (Gr. N) Stradali PSA 945
Monolitico Citroen Sport liscio (Gr. N) Ferodo 3000 1070
Composito campana ergal Stradali PSA 1180
Composito campana ergal Ferodo 3000 1330

που σημαινει: δισκοι Ν (απλοι ας πουμε) με στανταρ τακακια 945
δισκοι Ν με DS3000 1070
και τα υπολοιπα ειναι με διαιρουμενους δισκους.

302 ειναι αυτα τα φρενα.

Επισης εχει ιδιες δαγκανες για 325 δισκο!
Το ευχαριστώ είναι λίγο.
και στην υπόλοιπη παρέα που με βοήθησε με τις απόψεις της. θα κάνω και αύριο μια έρευνα και θα καταλήξω κάπου.
VripoSaxo - Πεμ 04 Φεβ 2010, 08:38:28
Θέμα δημοσίευσης:
μπορείς να κάνεις και συνδιασμό φρένων
πχ
δίσκο με αλουμινένιο τύμπανο
δαγκάνα
willwood
brembo
k-sport
d2
και διάφορες άλλες
και καλό τακάκι
απλά για τα ΧΥΖ του λές πιστεύω ότι είναι πολύ μεγάλα για 6πίστονα σύμφωνα με τα τάροχ
δηλαδή είναι μόνο μούρη πιστεύω
dope207 - Πεμ 04 Φεβ 2010, 15:10:49
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά δεν το συζητώ, τα Tarox είναι εγγύηση. Αλλά όταν το set ξεκινάει από τα 1800€ είναι λίγο ΑΟΥΤΣ!

Βρήκα και κάτι άρθρα από το περιοδικό Power, που μιλούν με πολύ καλά λόγια για τις συγκεκριμένες δαγκάνες, όπου τις δοκίμασαν στο νέο Fiat Bravo.

Νομίζω ότι το πείρα απόφαση να τις αγοράσω, και λέω νομίζω γιατί μέχρι να ακουμπήσω την προκαταβολή μπορεί κάποιος να με μεταπείσει Very happy
android - Πεμ 04 Φεβ 2010, 18:32:39
Θέμα δημοσίευσης:
brembo 406 και δισκοι απο rc δεν μπαινουν ...ετσι εχετε πει....οτι δεν κανει ο δισκος του rc
kane - Πεμ 04 Φεβ 2010, 19:40:00
Θέμα δημοσίευσης:
μπραμπο απο 406,μπαινουν μεχρι 290κατι δισκο σε 207.

Δηλ δισκοι απο ΡΣ τορνιρισμενοι,ή απευθειας 283 να τελειωνεις.

Η βαζεις τα μπρεμπο που λεω πιο πανω,που παιρνουν 325 δισκο...
MEMsound - Πεμ 04 Φεβ 2010, 20:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
ή δοκιμαζεις κάτι διαφορετικο (αυτες τις ΧΥΖ) ετσι για το γα**το
και μας λες και τις εντυπωσεις σου
μπας και ακουστει και τιποτα διαφορετικο εδω μεσα Wink
VripoSaxo - Πεμ 04 Φεβ 2010, 21:41:37
Θέμα δημοσίευσης:
μπορείς να κάνεις το εξής
ξέρω ότι τα rc που έχεις φίλος για rally gt δεν ξέρω ότι έχουν 305 δίσκο
τα τάροχ βγαίνουν κομπλέ 6 πίστονα με 280 δίσκο
τα willwood όμως πολούνται δαγκάνες χωριστά που απλά λένε μέχρι πόσο δίσκο χωράνε
οπότε λέμε ότι θές 305 δίσκο (μαμά) και παραπάνω
πέρνεις μια δαγκάνα willwood για 305 και πάνω
βάζεις την δαγκάνα τρώς τους 305 και το τακάκι
και μετά βάζεις μεγαλύτερο δίσκο
ή επειδή ξέρω ότι το φρένο το κάνει η τριβή και όχι το μέγεθος
βάζεις πάλι 305 δίσκο μαμά αλλά χαραχτό με καλό τακάκι


τώρα το θέμα ποζεριάς βάζεις δαγκάνα από cemballa του είναι γομάρια και όμορφα


υπάρχουν πολλές λύσεις λεφτά να έχεις να δοκιμάζεις
εδώ σε ένα σαχό αλλάξαμε 3 φορές φρένα σε 207 δεν θα αλλάξεις?
Pughell - Πεμ 04 Φεβ 2010, 21:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
Και γιατι να μην παρει Brembo πχ που ειναι εξισου φτηνες και εχουν και μεταπωληση ρε;
Του 406 τζαμπα ειναι... Neutral

Μην ψωνιζετε μαρκες(καλο αυτο) αλλα να ψωνιζετε κατι το οποιο αυριο-μεθαυριο θα μπορειτε να το ξαναπουλησετε αν αλλαξετε γνωμη. Wink
dimkeras - Παρ 05 Φεβ 2010, 15:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
Εδώ να δεις φρένα!

http://forums.swedespeed.com/zerothread?id=128119
kane - Παρ 05 Φεβ 2010, 16:06:06
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο που λεει ο στελιος ειναι πολυ σωστο.

Εστω οτι για τον Α,Β λογο θες να τα πουλησεις.

Το "μπρεμπο" ακουγεται σε ολους,τσομπανηδες γαρ,παντα "ωραιο" στα αυτια των και σιγουρα μεταπωλουνται ευκολοτερα.
Εξαλλου με την τιμη του ιταλου,ειναι πραγματικα σκανδαλο ειτε για 302 δισκο ειτε 325!
dope207 - Τρι 09 Φεβ 2010, 08:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα στην παρέα.
Όπως είπα και στο προηγούμενο Post, μέχρι να τα κλείσω θα μεσολαβούσαν πολλά, και τελικά ο μηχανικός μου με επηρέασε με αυτά που μου είπε.

Φυσικά όταν κάποιος λέει ότι δεν θα σφίξει τα σωληνάκια των φρένων αν έβαζα τις XYZ, δεν περνιέται για απειλή, ε?!?!?! Laughing

Πάντως πέρα από πλάκα, το συζητήσαμε, είδαμε τα υπέρ και τα κατά και καταλήξαμε. . . .
Αύριο μπαίνει μέσα το αμάξι για. . . . . Galfer - 305mm κομπλέ set!!!!!!!! Twisted evil
Σίγουρο και εγγυημένο αποτέλεσμα!
recife_rallye - Τρι 09 Φεβ 2010, 09:00:28
Θέμα δημοσίευσης:
Thumb right
Pughell - Τρι 09 Φεβ 2010, 09:59:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ξαναλεω μπας και το ξεχνατε...
Η Galfer εχει ΚΛΕΙΣΕΙ εδω και χρονια με οτι συνεπαγεται αυτο για αναλωσιμα,κλπ.
dope207 - Τρι 09 Φεβ 2010, 10:29:36
Θέμα δημοσίευσης:
έχεις δίκιο, το είπαμε και αυτό, αλλά έχει από πίσω την ap όπου την υποστηρίζει. τι να πω τώρα. πάντως για δίσκους έχω πολλές επιλογές μ μελλοντικά, για τακάκια δεν είμαι σίγουρος Rolling eyes
Pughell - Τρι 09 Φεβ 2010, 10:42:04
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
έχεις δίκιο, το είπαμε και αυτό, αλλά έχει από πίσω την ap όπου την υποστηρίζει.

Η Galfer ΗΤΑΝ της AP η οποια αποφασισε να την κλεισει εδω και καιρο.
Τα φρενα που πουλαει η Galfer δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τα AP πλην το οτι οι δαγκανες της Galfer γραφουν επανω και ΑΡ.
Απο εκει και περα τα κοινα σημεια ειναι οσο μοιαζει ενα μηλο με ενα πορτοκαλι...
dope207 - Τρι 09 Φεβ 2010, 11:56:23
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
dope207 έγραψε:
έχεις δίκιο, το είπαμε και αυτό, αλλά έχει από πίσω την ap όπου την υποστηρίζει.

Η Galfer ΗΤΑΝ της AP η οποια αποφασισε να την κλεισει εδω και καιρο.
Τα φρενα που πουλαει η Galfer δεν εχουν καμια απολυτως σχεση με τα AP πλην το οτι οι δαγκανες της Galfer γραφουν επανω και ΑΡ.
Απο εκει και περα τα κοινα σημεια ειναι οσο μοιαζει ενα μηλο με ενα πορτοκαλι...
με τσάκισες τώρα Sad
Pughell - Τρι 09 Φεβ 2010, 12:05:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αφου δεν ακουτε ρε,εγω φταιω; Neutral

Το ειπα και στο Saxoclub για ενα παιδι αλλα εκεινος επελεξε ΑΡ...
Εγω δεν προκειται να κερδισω ή να χασω κατι,εσεις αυριο-μεθαυριο θα κλαιτε τα χρηματα σας...

Παράθεση:
Με τα Galfer ασχοληθηκα λιγο καπου στο 2002 οταν ενας φιλος με Impreza εψαχνε φρενα και τοτε "αλωνιζαμε" το web συλλεγωντας info και προσπεκτ απο εκθεσεις,κλπ για να δουμε περι τινος προκειται...
Την Galfer την αγορασε η AP προκειμενου να κερδισει μεριδιο της αγορας λιανικης και εβγαλε στην παραγωγη πολλα φτηνα(αναλογικα) σετακια σε τιμες καλυτερες απο τα Brembo και τα Tarox που μεχρι τοτε ειχαν σχεδον το μονοπωλιο στην κατηγορια των αυτοκινητων μαζικης παραγωγης.
Το εργοστασιο ηταν στην Ισπανια.
Ενω για 2 χρονια περιπου εκανε δυναμικη εισοδο στην αγορα,δεν καταφερε να κρατηθει και καπου στο 2006,το εκλεισαν...
Η AP παρεμεινε ως εχει για αγωνιστικα και "εξωτικες" κατασκευες και το ολο θεμα ναυαγησε...
Ευτυχως αναλωσιμα υπαρχουν ακομα,απλα δεν ξερω τι θα γινει μελλοντικα στις περιπτωσεις που εχουν διαιρουμενος δισκους,αλουμινενια bell,κλπ,κλπ...

Ο κυριος λογος που η AP δεν περπατησε,ηταν οτι η Brembo και η Tarox ειχαν ηδη μεγαλο μεριδιο της αγορας απο τα ΟΕΜ ανταλλακτικα που πουλουσαν ως upgrade των εργοστασιακων,κατι που η Galfer ειχε μονον σε τακακια και αυτο για πολυ περιορισμενη γκαμα.

Ilias207Rallye - Τετ 10 Φεβ 2010, 00:05:50
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και λιγο αργα το ειδα το θεματακι..
Τα xyz και μενα μαρεσαν. Η τιμη τους ειναι παρα πολυ καλη για αυτα που σου δινει! Και επισης, αν εισαι απαιτητικος, εχεις και επιλογη χρωματος για την δαγκανα..

Εχω ακουσει μονο θετικα σχολια για την μαρκα αυτην. Εδω που τα λεμε δεν εχουν να ζηλεψουν τιποτα απο τις υπολοιπες μαρκες για αυτα που σου προσφερουν!
Βεβαια, για να ειμαι ειλικρινης, δεν γνωριζω καποιον που να φοραει το σετ της xyz. Αυτα που εχω ακουσει ειναι μονο γνωμες μεσα απο συζητησεις..
greenpug106 - Τετ 10 Φεβ 2010, 07:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ένα παιδί από το Audi Sport Club τα έχει παραγείλει και θα τα εφαρμόσει αυτές τις μέρες.

Χτές βρήκα και αυτό το σύνδεσμο αν θέλετε να συγκρίνεται τιμές κλπ

http://www.bigbrakes4u.co.uk/brembo-kits-p-481.html
dope207 - Τετ 10 Φεβ 2010, 13:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
απλά να σας ενημερώσω ότι τα Galfer τους τα δώσαμε πίσω για αρχή, 11 χιλιοστά μικρότερο τακάκι, και η ατάκα που είπαν!Ε πως κάνεις έτσι είναι τετραπίστονα και θα σταματάνε πολύ καλύτερα από αυτά που είχες!
τα νεύρα μου Cussing out
επιστρέφω στη δουλειά, νεότερα ίσως το απόγευμα
drdino - Τετ 10 Φεβ 2010, 14:56:48
Θέμα δημοσίευσης:
Eπαγγελματίες Laughing Laughing Laughing
Ούτε τι πουλάνε δεν ξέρουν, ας το γυρίσουν στο πλέξιμο καλύτερα.
kane - Πεμ 11 Φεβ 2010, 13:55:24
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
απλά να σας ενημερώσω ότι τα Galfer τους τα δώσαμε πίσω για αρχή, 11 χιλιοστά μικρότερο τακάκι, και η ατάκα που είπαν!Ε πως κάνεις έτσι είναι τετραπίστονα και θα σταματάνε πολύ καλύτερα από αυτά που είχες!
τα νεύρα μου Cussing out
επιστρέφω στη δουλειά, νεότερα ίσως το απόγευμα


πες μου λιγο ποσο σου ειπε ο μαστορας οτι θα πληρωσεις γιαυτα...

Η τιμη πρεπει ναναι πολυ ΧΑΜΗΛΗ για να ασχοληθεις με την προκειμενη περιπτωση,τισ στιγμη που με ,νορμαλ για 4ποτ,τιμή εχεις ενα σωρο επιλογες... Wink
dope207 - Παρ 12 Φεβ 2010, 08:51:49
Θέμα δημοσίευσης:
kane έγραψε:
dope207 έγραψε:
απλά να σας ενημερώσω ότι τα Galfer τους τα δώσαμε πίσω για αρχή, 11 χιλιοστά μικρότερο τακάκι, και η ατάκα που είπαν!Ε πως κάνεις έτσι είναι τετραπίστονα και θα σταματάνε πολύ καλύτερα από αυτά που είχες!
τα νεύρα μου Cussing out
επιστρέφω στη δουλειά, νεότερα ίσως το απόγευμα


πες μου λιγο ποσο σου ειπε ο μαστορας οτι θα πληρωσεις γιαυτα...

Η τιμη πρεπει ναναι πολυ ΧΑΜΗΛΗ για να ασχοληθεις με την προκειμενη περιπτωση,τισ στιγμη που με ,νορμαλ για 4ποτ,τιμή εχεις ενα σωρο επιλογες... Wink
Λόγο ότι τον γνώριζε από καιρό του τα άφηνε 1200€. αλλά..... Cussing out
1) Μικρότερος δίσκος από αυτά που μας έλεγε (σχεδόν ίδιες με τις μαμά)
2) Μικρότερο τακάκι κατά 11 χιλιοστά
3) Μαλ@κισμ€νοι αποστάτες....
όποτε πακέτο πίσω....

έκλεισα εχτές τις XYZ, σε 10 μέρες περίπου θα ξέρουμε και φυσικά θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα Very happy
kane - Παρ 12 Φεβ 2010, 09:11:42
Θέμα δημοσίευσης:
κολλησες με τις ABC εσυ!!!

Περιμενουμε εντυπωσεις.

ΥΓ. μην ξεχασεις να ζυγισεις μια δαγκανα,ενα τακακι,κι ενα δισκο μαζι με το μπελ του
Ilias207Rallye - Παρ 12 Φεβ 2010, 23:12:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραιος Κυριακο! Περιμενω οποσδηποτε εντυπωσεις, γιατι φλερταρω με το κιτακι της xyz εδω και λιγο καιρο..! Wink
dope207 - Δευ 08 Μάρ 2010, 09:50:41
Θέμα δημοσίευσης:
Με πήρανε τηλέφωνο... Τετάρτη ή Πέμπτη παραλαμβάνω.
Οπότε ετοιμαστείτε.... Cool
android - Δευ 08 Μάρ 2010, 18:49:25
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
Με πήρανε τηλέφωνο... Τετάρτη ή Πέμπτη παραλαμβάνω.
Οπότε ετοιμαστείτε.... Cool


ποσο βγηκαν?
Ilias207Rallye - Δευ 08 Μάρ 2010, 20:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
Με πήρανε τηλέφωνο... Τετάρτη ή Πέμπτη παραλαμβάνω.
Οπότε ετοιμαστείτε.... Cool


Για πες, για πες! Very happy
dope207 - Τρι 09 Μάρ 2010, 08:10:20
Θέμα δημοσίευσης:
1400+...
akis23 - Τρι 09 Μάρ 2010, 09:44:11
Θέμα δημοσίευσης:
1450 με σωληνακια υψηλης και τακακια DS2500 βγαινουν και τα Peugeot Sport.
dope207 - Τρι 09 Μάρ 2010, 12:39:35
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
1450 με σωληνακια υψηλης και τακακια DS2500 βγαινουν και τα Peugeot Sport.
Οπότε δεν ξεφύγαμε πολύ Very happy
akis23 - Τρι 09 Μάρ 2010, 15:07:34
Θέμα δημοσίευσης:
Μακαρι να ειναι καλα τα φρενα. Παντως οι δαγκανες της ΑP ζυγιζουν κατω απο 2 κιλα η μια. Laughing Laughing
recife_rallye - Τρι 09 Μάρ 2010, 16:47:34
Θέμα δημοσίευσης:
akis23 έγραψε:
1450 με σωληνακια υψηλης και τακακια DS2500 βγαινουν και τα Peugeot Sport.


Akh ston katalogo ths peugeot-sport μου βγαινουν 1200 περιπου Confused http://www.peugeotsport-racingshop.com/Catalogue/Pno002_01.aspx?nom=207
akis23 - Τρι 09 Μάρ 2010, 17:18:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως δεν υπολογιζουν το ΦΠΑ?
MEMsound - Τρι 09 Μάρ 2010, 17:35:51
Θέμα δημοσίευσης:
αφηστε ρε να δοκιμασει καποιος και κάτι αλλο
δεν κάνει κακο
πως θα εχετε μια 2η επιλογη...

υγ. οι τιμες στον καταλογο της PS δεν φτανουν "ως εχουν" στην Ελλαδα...
kane - Τρι 09 Μάρ 2010, 22:31:49
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι δυνατον κατι καθαροαιμο αγωνιστικο να ειναι χειροτερο απο κατι τουνινγινκ/αφτερμαρκετ?

αποκλειεται.

Οποτε οταν αμφοτερα τα σετ παιζουν στα ιδια χρηματα,μιλαμε πως τα ΧΥΖ ειναι απλως μουρη...

Και μη μου αρχισεις τη θεωρια τωρα "και ποιος ειναι ο Χ που θα τελειωσει τα πς και οχι τα ΧΥΖ"...

Τελειως πρακτικα το αναφερω.Πχ για τα μπρεμπο του 406 που εχω,καινουργια ΔΕΝ θα τα αγοραζα,μιας και τα ΑΡ τα μινι Α βγαινουν στα ιδια χρηματα...και δεν συγκρινονται πραγματικα.
dope207 - Κυρ 14 Μάρ 2010, 11:05:36
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα σε όλους.
Την Παρασκευή που μας πέρασε το αμάξι μπήκε στο συνεργείο για την τοποθέτηση των φρένων.

Σαν πρώτη εντύπωση για τη συσκευασία των φρένων: ΤΑ ΠΑΝΤΑ ήταν περιποιημένα και συσκευασμένα με αριθμούς και κωδικούς. Αναλυτικό Manual για την τοποθέτηση ακόμα και αν ασχοληθεί ένας ερασιτέχνης για την τοποθέτηση τους.

Τοποθέτηση: Δεν Χρειάστηκε παραπάνω από 2 ώρες για την τοποθέτηση τους!

Extra: Δεν χρειάστηκε τίποτα Extra! Ούτε αποστάτες, ούτε ροδελίτσες, ούτε ΤΙΠΟΤΑ.
Αυτό το Κιτ βγήκε για να κουμπώσει κατευθείαν στο καρέ του 207!!!!

σας παραθέτω σχετικές φώτο με την εργασία της τοποθέτησης...

Υ.Σ: Sorry που δεν πρόλαβα να πλύνω το αυτοκίνητο, αλλά αυτές τις μέρες οι Βροχές μας Γ..... Mad
Αλλά στις 2 τελευταίες Φώτο θα τα δείτε με καθαρές Ζάντες, μιας και το έπλυνα εχτές! Very happy



dope207 - Κυρ 14 Μάρ 2010, 11:22:31
Θέμα δημοσίευσης:
http://img96.imageshack.us/img96/6500/peugeot207xyz.jpg

http://img69.imageshack.us/img69/7862/peugeot207xyz7.jpg

http://img502.imageshack.us/img502/7262/peugeot207xyz9.jpg

http://img706.imageshack.us/img706/8561/peugeot207xyz10.jpg

http://img710.imageshack.us/img710/8567/peugeot207xyz12.jpg

http://img411.imageshack.us/img411/6749/peugeot207xyz13.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/6808/peugeot207xyz6.jpg

http://img412.imageshack.us/img412/1373/peugeot207xyz5.jpg

http://img30.imageshack.us/img30/7504/inside02l.jpg

http://img139.imageshack.us/img139/7690/peugeot207xyz15.jpg

http://img37.imageshack.us/img37/4190/peugeot207xyz16.jpg

http://img63.imageshack.us/img63/9717/peugeot207xyz17.jpg

http://img696.imageshack.us/img696/7899/peugeot207xyz18.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/4426/peugeot207xyz19.jpg

http://img188.imageshack.us/img188/9671/peugeot207xyz20.jpg

http://img684.imageshack.us/img684/7025/peugeot207xyz21.jpg

http://img693.imageshack.us/img693/6015/peugeot207xyz22.jpg

http://img704.imageshack.us/img704/5711/peugeot207xyz23.jpg

http://img683.imageshack.us/img683/6567/peugeot207xyz24.jpg

http://img46.imageshack.us/img46/3594/peugeot207xyz25.jpg

http://img202.imageshack.us/img202/1927/peugeot207xyz26.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/808/peugeot207xyz27.jpg

http://img42.imageshack.us/img42/5843/peugeot207xyz28.jpg

http://img3.imageshack.us/img3/3969/peugeot207xyz29.jpg

http://img52.imageshack.us/img52/6909/peugeot207xyz30.jpg

http://img130.imageshack.us/img130/2595/peugeot207xyz31.jpg

Και εδώ επιτέλους τοποθετημένα ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΥΛΙΑ!!!!






dope207 - Κυρ 14 Μάρ 2010, 11:37:57
Θέμα δημοσίευσης:
Τώρα για απόδοση... Δεν μπορώ να πω ακόμα για επιδώσεις μιας και θέλουν καλό στρώσιμο και όχι πολλά γκάζια για να μην τα ζορίζω στα φρένα.
απλά για αρχή το φρένο έχει τερματίσει επάνω και με το χάιδεμα και μόνο αντιδρά ( θετικά ) Laughing
Jim207GT - Κυρ 14 Μάρ 2010, 11:50:01
Θέμα δημοσίευσης:
Με γειές, με γειές....αχρήαστα πάντα.

Περιμένουμε εντυπώσεις, από ομορφιά πάντως ταιριάζουν μια χαρά με το rallακι σου, φτου φτου.
kane - Κυρ 14 Μάρ 2010, 14:39:23
Θέμα δημοσίευσης:
καλοφορετα και καλοφρεναριστα!!!

Τι βάρος έχουν?
Ilias207Rallye - Κυρ 14 Μάρ 2010, 15:33:12
Θέμα δημοσίευσης:
Εισαι ωραιος! Καλο στρωσιμο και ασφαλη φρεναρισματα σου ευχομαι! Thumb right
king207cc - Κυρ 14 Μάρ 2010, 17:40:11
Θέμα δημοσίευσης:
πολύ όμορφα! μια μαύρη ζαντούλα θέλει τώρα Wink
recife_rallye - Κυρ 14 Μάρ 2010, 17:59:11
Θέμα δημοσίευσης:
Mε γειες αγορινα μου...να τα χαρεις με ολη σου την ψυχη!

Μηπως θυμασαι τι βαρος εχουν?Τι τακακι εβαλες?
kostas207rc - Κυρ 14 Μάρ 2010, 22:53:23
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία φένονται αντε να δούμε και εμεις τι θα κάνουμε
MEMsound - Κυρ 14 Μάρ 2010, 23:01:42
Θέμα δημοσίευσης:
απο πλευρας εμφανισης φαινονται μια χαρα...
απο πλευρας αποδοσης θα μας πεις εσυ οταν τα δοκιμασεις...

(αν και για να λεμε και του στραβου το δικιο... για να τα κρινεις "αντικειμενικα" πρεπει να εχεις δοκιμασει μαποσα παρομοια σετ φρενων στ07 ωστε να εχεις μετρο συγκρισης... πραγμα τουλαχιστον οικονομικα δυσκολο...)

οπως και να χει καλοφορετα, καλοφρεναριστα και αχρειαστα... Wink
dope207 - Δευ 15 Μάρ 2010, 08:00:44
Θέμα δημοσίευσης:
Πρώτα απ όλα σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας. Smile

Τώρα σχετικά με τις ερωτήσεις σας. Για το συνολικό βάρος δεν μπορώ να σας πω με σιγουριά. στο περίπου, ο δίσκος όπως τον κράταγα τον υπολόγιζα γύρο στα 3-4κιλά και η δαγκάνα περίπου στα 3. Μιας και οι εν λόγο δαγκάνες είναι από κράμα αλουμινίου είναι λίγο ποιο ελαφριές από τις Brembo ή Galger, όπως μου είπανε.
τώρα σχετικά με τα τακάκια δεν έλεγε ποια ήταν συγκεκριμένα, μιας και μπορούμε να παίξουμε με πολλά, αλλά όπως τα κόψαμε μάλλον για Ferodo πρέπει να είναι.

Εδώ θα δείτε τα τακάκια που δίνει το Site.



 Available Materials

* AP ZC
* Ferodo 3432F
* Ferodo 4003F
* Ferodo DS2500
* Ferodo DS3000
* Ferodo DS3000+03
* Ferodo DS3000E
* Pagid RS14B
* Pagid RS42
* Pagid RS421
* Pagid RS44
* Mintex F1R
* Mintex F4R
Και πάλι Thanks....
206kwn - Δευ 15 Μάρ 2010, 14:50:50
Θέμα δημοσίευσης:
ΓΑΜΑΟΥΑ!!!!!!!

Ωραίος ο μάγκας!!!!!!

Με γειές!!!!!!
Φτου φτου !!!
Steve - Τρι 16 Μάρ 2010, 10:28:36
Θέμα δημοσίευσης:
dope207 έγραψε:
Μιας και οι εν λόγο δαγκάνες είναι από κράμα αλουμινίου είναι λίγο ποιο ελαφριές από τις Brembo ή Galger, όπως μου είπανε.
Κράμα λέμε όταν είναι 2 τουλάχιστον μέταλλα.

Το ένα είναι το αλουμίνιο, το άλλο ποιό μέταλλο είναι?

Για να είναι πιο ελαφριές, πρέπει το κράμα να έχει πιο ελαφρύ μέταλλο από το αλουμίνιο, οπότε θα είναι κάποιο μέταλλο με υψηλότερο κόστος... οπότε δύσκολο να είναι πιο ελαφριές Rolling eyes



Με γειά και αχρείαστες οι δαγκάνες! Very happy
dope207 - Τετ 17 Μάρ 2010, 08:22:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ίσως να μην το κατάλαβα καλά.. Rolling eyes
το Σάββατο που θα δω το παιδί από κοντά θα τον ρωτήσω και θα σας πω.....
Pughell - Τετ 17 Μάρ 2010, 23:17:18
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει αλουμινενιες και αλουμινενιες... Confused
Πχ οι Brembo σαν του Σταυρου(406 V6) ειναι πιο βαριες απο τις Brembo του Clio RS3,παρα το γεγονος οτι ειναι και οι δυο αλουμινενιες.
Καθαρο αλουμινιου δεν ειναι ποτε παντως... Exclamation
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr