PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - GPS Navigator

DimiP - Τρι 28 Νοέ 2006, 09:42:18
Θέμα δημοσίευσης: GPS Navigator
Υπαρχουν μελη του club που χρησιμοποιουν gps πλοηγηση ;

Αν ναι θα ηθελα τη γνωμη τους.

Εψαξα λιγο στο δικτυο και βρηκα αυτα:
ειμαι μεταξυ ΜΙΤΑC MIO P550 , HP iPAQ hx2490, Fujitsu Siemens LOOX N520.
και τα 3 μοντελα ειναι pda/gps και παιζουν στα ιδια περιπου λεφτα.

ενδιαφερονται φαινονται. Wink
tsosmoulis - Τρι 28 Νοέ 2006, 10:10:00
Θέμα δημοσίευσης:
στην αθήνα πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο χρήσιμο ένα grs navigator.
Εγώ έχω ένα hp ipaq και είμαι ευχαριστημένος (αν και το gps receiver είναι εξωτερικό με bluetooth).

Στην Θεσσαλονίκη η χρήση του δεν είναι ιδιαίτερη αλλά σε ταξίδι ειδικά σε μέρη/περιοχές που δεν γνωρίζεις είναι αρκετά καλή φάση. Αν είσαι και gadgetακιας επιβάλεται Cool Laughing
DimiP - Τετ 29 Νοέ 2006, 18:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
μονο 2 ατομα σε ολο το club εχουν gps navi;
κριμα Sad
palaiohelen - Πεμ 30 Νοέ 2006, 00:34:39
Θέμα δημοσίευσης:
Και γω παντως ψάχνω να πάρω ένα. Rolling eyes
Πάρε αν θες το περιοδικό 4auto έχει αναλυτική παρουσίαση σε μερικά.
kanelj - Παρ 01 Δεκ 2006, 18:00:05
Θέμα δημοσίευσης:
Δημητρη εγω εχω το MIO168 και ειναι ολα τα λεφτα!
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Εχω περασει το ML Destinator και ειναι απιστευτα χρησιμο και ευκολο στην χρηση του!
Επισης και σαν PDA ειναι πολυ καλο το συγκεκριμενο,οπως και απο εφαρμογες και προγραμματα που μπορεις να βαλεις σε αυτο!
Οτι θες εδω ειμαι! Wink
brz20 - Παρ 01 Δεκ 2006, 18:08:31
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω κατι.
Επειδη στο αμαξι εχω βαλει το Destinator PN αλλα το Centrafuse(το προγραμμα που χρησιμοποιω για να τα εχω ολα μαζι)κανει κολληματα.Καταλαβαινει τα παντα αλλα δεν μπορω να γραψω μια οδο και να μου δειξει στον χαρτη ποια ειναι.Αυτη βασικα ειναι και η κυρια λειτουργια του GPS.Μπορει καποιος να μου κανενα αλλο προγραμμα?Απλα θελω να ειναι πολυ προσφατο ωστε να εχει τον πιο καινουργιο χαρτη.
kanelj - Παρ 01 Δεκ 2006, 18:12:09
Θέμα δημοσίευσης:
Για να καταλαβω....θελεις πιο καλο προγραμμα απο το Destinator!??! Shocked
Πολυ δυσκολο,εκτος αν θελεις καποιο προγραμμα για αναβασεις!(Χωματοδρομους,κρυφα μονοπατια κτλ αλλα αυτα θα ηταν χρησιμα για 4Χ4 μονο..... Twisted evil Twisted evil )
Γιατι χρησιμοποιεις το Centrafuse??
brz20 - Παρ 01 Δεκ 2006, 18:57:28
Θέμα δημοσίευσης:
Καλυτερο οχι.Εξαλλου ειναι κορυφαιο.
Απλα θελω καποιο να συνεργαζετε απολυτα με το Centrafuse το οποιο δεν καταλαβαινει τα ελληνικα.
Το Centrafuse το χρειαζομαι γιατι τα εχει ολα πανω με μεγαλα κουμπια και ειναι πολυ ευκολο.
DimiP - Παρ 01 Δεκ 2006, 19:28:36
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
Δημητρη εγω εχω το MIO168 και ειναι ολα τα λεφτα!
Ειμαι πολυ ευχαριστημενος!
Εχω περασει το ML Destinator και ειναι απιστευτα χρησιμο και ευκολο στην χρηση του!
Επισης και σαν PDA ειναι πολυ καλο το συγκεκριμενο,οπως και απο εφαρμογες και προγραμματα που μπορεις να βαλεις σε αυτο!
Οτι θες εδω ειμαι! Wink


βασικα απο οτι διαβαζα και για το mitac mio P550 που θελω εγω, κοληματα υπαρχουν και δεν καταλαβαινω γιατι.
τελος παντων, ναι ειναι pda/gps κια μπαινεις και στο ιντερνετ ολα σε 1.
μονο κινητο δεν ειναι αλλα δεν με νοιαζει.

τωρα για προγραμματα υπαρχει η μεγαλη κοντρα papago κια destinator.
ειναι λιγο σαν nvidia vs ati, intel vs amd, xbox vs playstation.
κι επειδη δεν ξερω ακομα για αυτα μαλλον στα τυφλα θα παω.
εσυ τι λες ;
θελω αντικειμενικα τα +/- του καθενος (αν ξερεις)
ευκολια χρησης, ελληνικοι δρομοι και πιστοτητα (οχι να λεει στριψε εδω και να βρισκεις ντουβαρι) κ.λ.π
για πες Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
smpokos - Σαβ 02 Δεκ 2006, 10:18:03
Θέμα δημοσίευσης:
και γω ψαχνω pda/gps/κινητο γιατι οταν ερχομαι αθηνα αλλα και οταν πηγαινω σε κατι κατσικοχωρια ειναι μανικι να σταματας καθε λιγο και λιγακι με τον χαρτη...αλλα ειδικα αθηνα αστα να πανε Very happy πειτε καμια προταση μπας και κανουμε τπτ.
COOL ALEXIS - Σαβ 02 Δεκ 2006, 12:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί δεν κοιτάζεις για κανά test το Internet μήπως βγάλεις καμία άκρη Question

Πάντως είναι πολύ χρήσιμο ειδικά στα ταξίδια στο εξωτερικό μιας και στις πινακίδες συνήθως σου έχουν κάτι κουλές τοποθεσίες Shocked
dwarves - Τετ 10 Ιαν 2007, 10:12:22
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω το χρησιμοποιώ με το P910i μου... έχω ένα BT GPS και για πρόγραμμα έχω το route66...
Vaggelis - Παρ 12 Ιαν 2007, 16:55:37
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ το τελευταίο καιρό, χρησιμοποιώ αυτό:




είναι το AtlasNavi AN-400 και πέρασε με άριστα τις δοκιμές, στις πρόσφατες Χριστουγεννιάτικες εξορμήσεις μου....

Μερικά από τα χαρακτηριστικά του...

- Λειτουργικό σύστημα πλοήγησης: Destinator 6
- Οθόνη 4" Philips - LG
- Πάχος συσκευής 22 mm
- Δυνατότητα πλοήγησης πεζού
- Αυτονομία 3 ωρών
DimiP - Παρ 12 Ιαν 2007, 19:47:44
Θέμα δημοσίευσης:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα αλλα εχω υπομονη.
ενθαρυντικο ειναι οτι μου ειπαν πως δουλευει και χωρις εξωτερικη κεραια.
ηδη υπαρχει project για κατασκευη extra special βασης που δεν υπαρχει πουθενα σε αλλο 206 .
Αν μη τι αλλο δεν ειμαι και ταριφας να βαλω βεντουζα.

Bαγγελη σε βολευει εκει που το τοποθετησες ;
ναι μεν ειναι πολυ πολυ βολικο που ειναι τοσο μπροστα αλλα ειναι αρκετα στο πλαι (γυρνας το κεφαλι ας πουμε;)
για πες.
brz20 - Σαβ 13 Ιαν 2007, 03:03:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω χθες τελειωσα με το PC και περασα και τον δεκτη για GPS.
Τωρα εχω 7αρα οθονη και φαινονται ολα.
Χρησημοποιω τους χαρτες του Destinator PN.
Αυτονομους.Για προγραμμα εχω ενα αλλο που κανει τα παντα.
DimiP - Σαβ 13 Ιαν 2007, 08:32:07
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Εγω χθες τελειωσα με το PC και περασα και τον δεκτη για GPS.
Τωρα εχω 7αρα οθονη και φαινονται ολα.
Χρησημοποιω τους χαρτες του Destinator PN.
Αυτονομους.Για προγραμμα εχω ενα αλλο που κανει τα παντα.


το destinator το εχεις αγορασει ή ......
ακουσα οτι το 6 εχει καποια προβληματα σε σχεση με το pn
DIMCHRI - Σαβ 13 Ιαν 2007, 09:50:24
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα αλλα εχω υπομονη.
ενθαρυντικο ειναι οτι μου ειπαν πως δουλευει και χωρις εξωτερικη κεραια.
ηδη υπαρχει project για κατασκευη extra special βασης που δεν υπαρχει πουθενα σε αλλο 206 .
Αν μη τι αλλο δεν ειμαι και ταριφας να βαλω βεντουζα.

Bαγγελη σε βολευει εκει που το τοποθετησες ;
ναι μεν ειναι πολυ πολυ βολικο που ειναι τοσο μπροστα αλλα ειναι αρκετα στο πλαι (γυρνας το κεφαλι ας πουμε;)
για πες.



πές μας και άλλα γιατι το έχω παραγγείλει εδώ ακι ένα μήνα και ακόμη να μου το έρουνε !!!

έχει μέσα το πρόγραμμα του τομ τομ ?

με καθυστερούν γιατί μου λένε δεν βρίσκουν με χάρτες ???
smpokos - Σαβ 13 Ιαν 2007, 10:15:11
Θέμα δημοσίευσης:
το τομ τομ δεν διατιθεται ελλαδα απο καμια εταιρια αν δεν κανω λαθος Sad . τωρα ξεκινησε η βονταφον παντως συνεργασια με την τομ τομ αλλα μονο για την αγγλια.
DIMCHRI - Σαβ 13 Ιαν 2007, 16:08:20
Θέμα δημοσίευσης:
to p3300 htc εχει προ εγκατεστιμένο το προγραμμα tom tom και το το έχει γνωστός μου.
έχεις δικαίωμα να κατεβασεις μια πόλη της επιλογής σου, και αυτός έσει κατεβάσει την αθήνα και μάλιστα μου είπε ότι το χρησιμοποιεί καλύτερα από το destinator pn. Wink
smpokos - Σαβ 13 Ιαν 2007, 17:04:09
Θέμα δημοσίευσης:
εχει υποστιριξη με πληροφοριες οπως κινηση κλπ το τομ τομ του φιλου σου η απλα εχει τους χαρτες. διοτι ουσιαστικα δεν εχει νοημα να εχεις το τομ τομ αν δεν υποστηριζει αυτες τις υπηρεσιες Wink
nik_marin - Σαβ 13 Ιαν 2007, 17:51:11
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω ένα HTC 3300 με Destinator 6 (σπασμένο) και με το Navimate(το είχε η συσκευή). Για την Αθηνά είναι πολύ χρήσιμο.
DIMCHRI - Σαβ 13 Ιαν 2007, 21:39:50
Θέμα δημοσίευσης:
smpokos έγραψε:
εχει υποστιριξη με πληροφοριες οπως κινηση κλπ το τομ τομ του φιλου σου η απλα εχει τους χαρτες. διοτι ουσιαστικα δεν εχει νοημα να εχεις το τομ τομ αν δεν υποστηριζει αυτες τις υπηρεσιες Wink


στην ελλάδα πληροφορίες για την κίνηση δεν σου βγάζει κανένα μηχάνημα Wink

Μα κανένα .

Αυτά στο εξωτερικό μέσω του Τrafic Program που υπάρχει σε όλες τις προηγμένες χώρες της ευρώπης εδώ και 15 χρόνια ..... Crying or Very sad Crying or Very sad
DimiP - Σαβ 13 Ιαν 2007, 22:23:30
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
DimiP έγραψε:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα αλλα εχω υπομονη.
ενθαρυντικο ειναι οτι μου ειπαν πως δουλευει και χωρις εξωτερικη κεραια.
ηδη υπαρχει project για κατασκευη extra special βασης που δεν υπαρχει πουθενα σε αλλο 206 .
Αν μη τι αλλο δεν ειμαι και ταριφας να βαλω βεντουζα.

Bαγγελη σε βολευει εκει που το τοποθετησες ;
ναι μεν ειναι πολυ πολυ βολικο που ειναι τοσο μπροστα αλλα ειναι αρκετα στο πλαι (γυρνας το κεφαλι ας πουμε;)
για πες.



πές μας και άλλα γιατι το έχω παραγγείλει εδώ ακι ένα μήνα και ακόμη να μου το έρουνε !!!

έχει μέσα το πρόγραμμα του τομ τομ ?

με καθυστερούν γιατί μου λένε δεν βρίσκουν με χάρτες ???


λοιπον, last update απο τα λιγα που εχω ασχοληθει μεχρι τωρα ασόψεται η δουλεια.

το pda ειναι απλα τελειο!
το tom tom ερχεται στα p3300 με τον φουλ εξοπλισμο (εγω πηρα το σκετο και δεν το εχει).
βεβαια εχω διαβασει 8/10 οτι το destinator ειναι κλασεις ανωτερο του tom tom.
προσοχη, ακομα κιαν καποιος επιλεξει την φθηνη εκδοση θα εχει το εικονιδιο του tom tom στο pda του αλλα αυτο απλα δεν θα δουλευει (μπορει να το αφαιρεσει αλλα δεν το εχω ψαξει ακομα)

Τα παραξενα: μου κολησε μια φορα την ωρα που ηταν σε standby και χτυπησε το τηλεφωνο-αναγκαστηκα να κανω soft reset -η μικρη τρυπα κατω αριστερα-
Η οθονη του γεμιζει δαχτυλιες για την πλακα της! εγω που το θελω 5καθαρο (οπως και το 206 μου Twisted evil Twisted evil ) θα του βαλω προστατευτικη ζελατινα.
το roller και το trackball που εχει μαλλον ψιλοαχρηστα ειναι -δεν με βολευουν καθολου, με τη γραφιδα στο χερι ειμαι Cool ολη την ωρα.

το καλο με αυτα ειναι πως ολη την ωρα στα forums να εισαι εχουν τοοοοσες δυνατοτητες και μπορεις να ψαχτεις τοοοοσο πολυ που νιωθεις οτι δεν ξερεις τιποτα ο,τι και να διαβασεις.
μεχρι και προγραμματα για να πειραζεις το registry υπαρχουν.

η φωτογραφικη του μηχανη (καμερα καλυτερα) δεν ειναι τοσο καλη αν και 2ΜΡ, τουλαχιστον ως προς την απεικονηση των φωτογραφιων στην δικη του οθονη γιατι δεν τις περασα στο pc να δω αν αξιζουν.
επισης ειναι πολυ ευαισθητο στο παραμικρο κουνημα -θελει σταθερο χερι για να τραβηξεις φωτο.

ομως ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ πολυ μικρο, πολυ ελαφρυ, ΚΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ, εχει σχεδον ολα οσα θελει κανεις σε μια συσκευη και γιαυτο αξιζει.

ενα πολυ καλο thread βρισκεται εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=146358&page=1
εχει 130 σελιδες με (πιστεψτε με) πληροφοριες και λυσεις που δεν θα βρειτε αλλου αλλα ορεξη να χει κανεις να διαβαζει.
ειναι το forum του myphone.gr

μολις προμηθευτω καρτουλα (ψαχνω για φθηνη 2GB) θα περασω το destinator 6 που βρηκα στο δικτυο και λενε οτι παιζει αψογα.
μαλλον απο βδομαδα.
DIMCHRI - Κυρ 14 Ιαν 2007, 21:32:17
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:

μολις προμηθευτω καρτουλα (ψαχνω για φθηνη 2GB) θα περασω το destinator 6 που βρηκα στο δικτυο και λενε οτι παιζει αψογα.
μαλλον απο βδομαδα.



τσάμπα το βρήκες το destinator 6???
brz20 - Δευ 15 Ιαν 2007, 01:40:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω μια μικρη απορια.
Το GPS πρεπει να εχει ουρανια επιφανεια για να πιασει τα μεγιστα.
Εσεις που εχετε καποιο PDA στο αμαξι τι κανετε γι'αυτο?
Vaggelis - Δευ 15 Ιαν 2007, 13:35:36
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα αλλα εχω υπομονη.
ενθαρυντικο ειναι οτι μου ειπαν πως δουλευει και χωρις εξωτερικη κεραια.
ηδη υπαρχει project για κατασκευη extra special βασης που δεν υπαρχει πουθενα σε αλλο 206 .
Αν μη τι αλλο δεν ειμαι και ταριφας να βαλω βεντουζα.

Bαγγελη σε βολευει εκει που το τοποθετησες ;
ναι μεν ειναι πολυ πολυ βολικο που ειναι τοσο μπροστα αλλα ειναι αρκετα στο πλαι (γυρνας το κεφαλι ας πουμε;)
για πες.


Καταρχήν Μήτσο καλορίζικο το εργαλείο...
Η θέση ενός navigator, το οποίο διαθέτει εσωτερική κεραία, είναι αυστηρά στο παρμπρίζ (για να έχει επαφή με τον δορυφόρο)
σε διαφορετική θέση, θα χρειαστεί και έξτρα εξωτερική κεραία, που τοποθετείται στο παρμπρίζ... (Προσοχή σε όσους έχουν την ειδική επίστρωση στο παρμπρίζ, η προέκταση πρέπει να μπεί σε κάποιο από τα πλαϊνα παράθυρα)
Η θέση λοιπόν που το έχω τοποθετήσει εγώ, νομίζω οτι είναι ιδανική, ειδικά για τα 206, τα οποία έχουν και βάθος στο παρμπρίζ και φαίνεται και σαν προέκταση της κονσόλας
Όσο για το άν στρίβω το κεφάλι, κάνω την ίδια κίνηση που θα κάνω για να δω στον καθρέφτη ή για να δω το ρολόϊ...
Εξάλλου η μεγάλη οθόνη (4 ιντσών) του AtlasNavi με βοηθά ώστε να μην αποσπώ την προσοχή μου για πολύ ώρα από το δρόμο....
Τώρα εσύ Μήτσο, που είσαι και ολίγον "περίεργος" περιμένω φωτογραφία για να δώ που στο καλό το έχεις βάλει και σε βολεύει καλύτερα...
DimiP - Δευ 15 Ιαν 2007, 13:57:47
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
DimiP έγραψε:

μολις προμηθευτω καρτουλα (ψαχνω για φθηνη 2GB) θα περασω το destinator 6 που βρηκα στο δικτυο και λενε οτι παιζει αψογα.
μαλλον απο βδομαδα.



τσάμπα το βρήκες το destinator 6???


ναι . το κατεβασα δεν το εχω φοκιμασει να σου πω αν ολα λειτουργουν οκ. αν θες στειλε PM να σου πω απο που Wink
DimiP - Δευ 15 Ιαν 2007, 14:01:59
Θέμα δημοσίευσης:
Vaggelis έγραψε:
DimiP έγραψε:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα αλλα εχω υπομονη.
ενθαρυντικο ειναι οτι μου ειπαν πως δουλευει και χωρις εξωτερικη κεραια.
ηδη υπαρχει project για κατασκευη extra special βασης που δεν υπαρχει πουθενα σε αλλο 206 .
Αν μη τι αλλο δεν ειμαι και ταριφας να βαλω βεντουζα.

Bαγγελη σε βολευει εκει που το τοποθετησες ;
ναι μεν ειναι πολυ πολυ βολικο που ειναι τοσο μπροστα αλλα ειναι αρκετα στο πλαι (γυρνας το κεφαλι ας πουμε;)
για πες.


Καταρχήν Μήτσο καλορίζικο το εργαλείο...
Η θέση ενός navigator, το οποίο διαθέτει εσωτερική κεραία, είναι αυστηρά στο παρμπρίζ (για να έχει επαφή με τον δορυφόρο)
σε διαφορετική θέση, θα χρειαστεί και έξτρα εξωτερική κεραία, που τοποθετείται στο παρμπρίζ... (Προσοχή σε όσους έχουν την ειδική επίστρωση στο παρμπρίζ, η προέκταση πρέπει να μπεί σε κάποιο από τα πλαϊνα παράθυρα)
Η θέση λοιπόν που το έχω τοποθετήσει εγώ, νομίζω οτι είναι ιδανική, ειδικά για τα 206, τα οποία έχουν και βάθος στο παρμπρίζ και φαίνεται και σαν προέκταση της κονσόλας
Όσο για το άν στρίβω το κεφάλι, κάνω την ίδια κίνηση που θα κάνω για να δω στον καθρέφτη ή για να δω το ρολόϊ...
Εξάλλου η μεγάλη οθόνη (4 ιντσών) του AtlasNavi με βοηθά ώστε να μην αποσπώ την προσοχή μου για πολύ ώρα από το δρόμο....
Τώρα εσύ Μήτσο, που είσαι και ολίγον "περίεργος" περιμένω φωτογραφία για να δώ που στο καλό το έχεις βάλει και σε βολεύει καλύτερα...


μου ειπαν (δεν το εχω τσεκαρει ακομα ) οτι το ΗTC p3300 δεν θελει εξωτερικη κεραια και πιανει μεσα στο αυτοκινητο πολυ καλα.
επισης εχω σκεφτει μια θεση αλλα μενει να δοκιμαστει στην πραξη, θα βαλω φωτογραφιες οταν ολα τελειωσουν.
ειναι εκει που εχει το σηματακι για τον αεροσακο συνοδηγου (προς τη μερια του οδηγου)-φαντασου το καπου εκει (εγω δεν εχω αεροσ.συνοδ. χεχε).

keep in touch Wink
DIMCHRI - Δευ 15 Ιαν 2007, 14:29:45
Θέμα δημοσίευσης:
από όσο γνωρίζω, τα gps δουλεύουν πιάνωντας όσους δορυφόρους βλέπουν.

Για να σου δώσουν στίγμα σε 2 διαστάσεις, δηλαδή πλάτος, και μήκος πάνω στην γη χρειάζεται 2 δορυφόρους.
Αν θέλουμε και ύψος, θέλουμε 3 δορυφόρους.
Υπ' όψιν ότι δεν χρειάζεται ο δορυφόρος να κοιτάει κάθετα το αμάξι Wink

Μπορεί να βρίσκεται και σε γωνιά 45 μοιρών ως προς το αμάξι οπότε η τοποθέτηση στο παρμπριζ σου λύνει το πρόβλημα γιατί πάντα o δέκτης έχει μέσα στον "οπτικό του ορίζοντα τουλάχιστον 3,4 ίσως και παραπάνω δορυφόρους, και επιλέγει εκείνος από ποιόν θα πάρει το στίγμα με βάση τον ποιό κοντινό του.
Εξάλλου το gps εβρίσκει τουλάχιστον 15 χρόνια εφαρμογή στα σκάφοι, και έχουν δοκιμαστεί από πλευράς απόδοσεις και αξιοπιστίας όλο αυτόν τον καιρό.
Το μεγάλο ερωτηματικό είναι κατα πόσο εχει γινει σωστή και αξιόπιστη χαρτογράφηση της ελλάδας.

Και κάτι άλλο.
Πολλές φορές θα παρατηρείσεται ότι σας δείχνει εντελώς λάθος από εκεί που είσαστε. αυτό μπορεί να συμβεί την στιγμή που αυτός που χειρίζεται (ιδιοκτήτης) τον δορυφόρο αλλάξει τις συντεταγμένες που ο δορυφόρος κοιτάει (φωτογραφίζει) την γη στιγμιαία.
Μην εκπλαγείται λοιπόν όταν στιγμιαία σας δείξει ότι είσαστε κάπου στο αιγαίον πέλαγος με το αυτοκινητό σας. δεν φταίει το μηχανημά σας... φταίνε αυτοί που βάλθηκαν να το/μας τρελάνουν Wink Wink
(αν και αυτό γινόταν παλιότερα που οι περισσότεροι δορυφόροι είχαν εκτοξευτεί από τους αμερικανούς... Wink )
tsosmoulis - Δευ 15 Ιαν 2007, 14:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
To destinator για να λειτουργήσει θέλει 4 δορυφόρους. Από εκεί και πάνω όσο περισσότερους (το μέγιστο που έχω δει είναι 8) τόσο πιο ακριβές το στίγμα. Σημειώνω ότι καλύτερο σήμα παρατήρησα έξω από την πόλη παρά μέσα. Λογικό λόγω των κτιρίων.

Εγώ χρησιμοποιώ εξωτερικό bluetooth receiver της BT και δεν το έχω και ψηλά. Το έχω τοποθετημένο στο άνοιγμα που έχω κάτω από την σταχτοθήκη Wink
brz20 - Δευ 15 Ιαν 2007, 15:38:47
Θέμα δημοσίευσης:
Παιζει και το πρωτοκολλο επικοινωνιας.
Το NMEA χρειαζετε 3 ενω το SIRF χρειαζετε 4.
Απλα το δευτερο μπορει να πιασει μεχρι και 21 δορυφορους ταυτοχρονα ενω το αλλο παιζει με κατι λιγοτερο.
Εγω το μεγιστο που εχω δει ειναι 12 δορυφοροι κοντα στο Παγκρητιο.
Ειναι ανοιχτο το μερος.
Μεσα στην πολη εχω τουλαχιστον 5.
Απλα αυτο που ξερω ειναι οτι πρεπει να εχεις τουλαχιστον 3 γιατι στιγμα βγαινει συμφωνα με την τριγωνομετρια.
DIMCHRI - Δευ 15 Ιαν 2007, 16:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
μου 'ρθε μου 'ρθε !!!!!!!!

ανυπομονώ να το φορτώσω Yahoo! !!!!

Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo! Yahoo!
DIMCHRI - Τρι 16 Ιαν 2007, 10:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
dimi p για πες μου που θα βρούμε βάση αυτοκινήτου !!!!

το tom tom είναι ποιό user friendly αν και από χτες μέχρι σήμερα δεν μπορώ να πω ότι πρόλαβα να διαβάσω το manual tou navimate.
DimiP - Τρι 16 Ιαν 2007, 20:32:37
Θέμα δημοσίευσης:
σωστα τα λετε για τους δορυφορους αν και με μικροδιαφορες.
το σιγουρο ειναι οτι θελει οπτικη επαφη και 3 δορυφορους για να σου δωσει στιγμα (το gps οχι το software)
τωρα αν θα πιανει εκει που θελω να το βαλω θα δειξει.

software αν θελετε σας στελνω με Pm τα links αν και αν πατε στο forum που εχω αναφερει πιο πανω θα βρειτε την ακρη.

εγω ακομα περιμενω την 1 gb micro sd καρτουλα και μετα βαζω το προγραμμα.

τωρα για βαση ακομα τοψαχνω αλλα μαλλον θα παιξει ιδιοκατασκευη.

για οποιον βιαζεται ας δει εδω:

http://www.dsldevelopments.com/brodit/holder/HTC+Artemis-Brodit-Holder.asp

http://www.expansys.com.gr/n.aspx?f=10
DIMCHRI - Τρι 16 Ιαν 2007, 21:23:31
Θέμα δημοσίευσης:
στείλε σε μένα τα λινκσ πλσ. Laughing
brz20 - Πεμ 18 Ιαν 2007, 01:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
Παρτε μια ιδεα απο το δικο μου.
http://img.villagephotos.com/p/2006-9/1216455/Navigation.JPG
kostask - Πεμ 18 Ιαν 2007, 09:59:43
Θέμα δημοσίευσης:
Το myphone όντως είναι πολύ καλό αλλα αν δοκιμάσεις το www.imserba.com πίστεψε με θα βρέις άπειρα full progs για ότι θέλεις.

DimiP έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
DimiP έγραψε:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
δεν εχω προλαβει να κανω τιποτα αλλα εχω υπομονη.
ενθαρυντικο ειναι οτι μου ειπαν πως δουλευει και χωρις εξωτερικη κεραια.
ηδη υπαρχει project για κατασκευη extra special βασης που δεν υπαρχει πουθενα σε αλλο 206 .
Αν μη τι αλλο δεν ειμαι και ταριφας να βαλω βεντουζα.

Bαγγελη σε βολευει εκει που το τοποθετησες ;
ναι μεν ειναι πολυ πολυ βολικο που ειναι τοσο μπροστα αλλα ειναι αρκετα στο πλαι (γυρνας το κεφαλι ας πουμε;)
για πες.



πές μας και άλλα γιατι το έχω παραγγείλει εδώ ακι ένα μήνα και ακόμη να μου το έρουνε !!!

έχει μέσα το πρόγραμμα του τομ τομ ?

με καθυστερούν γιατί μου λένε δεν βρίσκουν με χάρτες ???


λοιπον, last update απο τα λιγα που εχω ασχοληθει μεχρι τωρα ασόψεται η δουλεια.

το pda ειναι απλα τελειο!
το tom tom ερχεται στα p3300 με τον φουλ εξοπλισμο (εγω πηρα το σκετο και δεν το εχει).
βεβαια εχω διαβασει 8/10 οτι το destinator ειναι κλασεις ανωτερο του tom tom.
προσοχη, ακομα κιαν καποιος επιλεξει την φθηνη εκδοση θα εχει το εικονιδιο του tom tom στο pda του αλλα αυτο απλα δεν θα δουλευει (μπορει να το αφαιρεσει αλλα δεν το εχω ψαξει ακομα)

Τα παραξενα: μου κολησε μια φορα την ωρα που ηταν σε standby και χτυπησε το τηλεφωνο-αναγκαστηκα να κανω soft reset -η μικρη τρυπα κατω αριστερα-
Η οθονη του γεμιζει δαχτυλιες για την πλακα της! εγω που το θελω 5καθαρο (οπως και το 206 μου Twisted evil Twisted evil ) θα του βαλω προστατευτικη ζελατινα.
το roller και το trackball που εχει μαλλον ψιλοαχρηστα ειναι -δεν με βολευουν καθολου, με τη γραφιδα στο χερι ειμαι Cool ολη την ωρα.

το καλο με αυτα ειναι πως ολη την ωρα στα forums να εισαι εχουν τοοοοσες δυνατοτητες και μπορεις να ψαχτεις τοοοοσο πολυ που νιωθεις οτι δεν ξερεις τιποτα ο,τι και να διαβασεις.
μεχρι και προγραμματα για να πειραζεις το registry υπαρχουν.

η φωτογραφικη του μηχανη (καμερα καλυτερα) δεν ειναι τοσο καλη αν και 2ΜΡ, τουλαχιστον ως προς την απεικονηση των φωτογραφιων στην δικη του οθονη γιατι δεν τις περασα στο pc να δω αν αξιζουν.
επισης ειναι πολυ ευαισθητο στο παραμικρο κουνημα -θελει σταθερο χερι για να τραβηξεις φωτο.

ομως ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ πολυ μικρο, πολυ ελαφρυ, ΚΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟ, εχει σχεδον ολα οσα θελει κανεις σε μια συσκευη και γιαυτο αξιζει.

ενα πολυ καλο thread βρισκεται εδω: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=146358&page=1
εχει 130 σελιδες με (πιστεψτε με) πληροφοριες και λυσεις που δεν θα βρειτε αλλου αλλα ορεξη να χει κανεις να διαβαζει.
ειναι το forum του myphone.gr

μολις προμηθευτω καρτουλα (ψαχνω για φθηνη 2GB) θα περασω το destinator 6 που βρηκα στο δικτυο και λενε οτι παιζει αψογα.
μαλλον απο βδομαδα.

DimiP - Παρ 19 Ιαν 2007, 09:33:07
Θέμα δημοσίευσης:
kostask έγραψε:
Το myphone όντως είναι πολύ καλό αλλα αν δοκιμάσεις το www.imserba.com πίστεψε με θα βρέις άπειρα full progs για ότι θέλεις.
DimiP έγραψε:
μολις πριν 1 ωρα παρελαβα το ΗΤC P3300 (artemis). Cheers Cheers Cheers
ακομα το φορτιζω!
....



θα το κοιταξω !
DimiP - Παρ 19 Ιαν 2007, 23:46:22
Θέμα δημοσίευσης:
για οσους θελουν να ειναι παντα on line και φοβουνται μηπως χαθει το σημα απο το δορυφορο ....
http://www.youtube.com/watch?v=_isVdeRwnus Laughing Laughing Laughing Laughing
brz20 - Σαβ 20 Ιαν 2007, 00:45:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ρε συ.Φοβερο.
Αυτο θα κανω απο αυριο.Εκτος του υπολογιστη θα βαλω και 5-6 GPS ετσι για το μπουγιο.
Καλο κανουν κακο ποτε.
DIMCHRI - Πεμ 25 Ιαν 2007, 21:18:22
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν εχει καλή λήψη σαν gps και είναι και τηλέφωνο οπότε τα έχουμε όλα σε ένα.

Θέλω να ρωτήσω όμως μήπως και αυτά χρειάζονται anti virus ??? που βρίσκω??
kanelj - Πεμ 25 Ιαν 2007, 21:57:15
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικα θα το χτυπησω και εγω το ΗΤC P3300 σε 2-3 μηνες!
Ελεγα για κινητο αλλα μαλλον αυτο θα παρω... Wink
Δεν το ειχα δει απο κοντα και δεν ηξερα ακριβως το μεγεθος του!
Εντυπωσιαστηκα η αληθεια ειναι!!
DIMCHRI - Παρ 26 Ιαν 2007, 11:08:10
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
Τελικα θα το χτυπησω και εγω το ΗΤC P3300 σε 2-3 μηνες!
Ελεγα για κινητο αλλα μαλλον αυτο θα παρω... Wink
Δεν το ειχα δει απο κοντα και δεν ηξερα ακριβως το μεγεθος του!
Εντυπωσιαστηκα η αληθεια ειναι!!


Γιάννη το ποιό πιθανό είναι να έχει βγει κανένα άλλο σ ε2-3 μήνες καλύτερο. Wink
DimiP - Παρ 26 Ιαν 2007, 16:21:18
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
λοιπόν εχει καλή λήψη σαν gps και είναι και τηλέφωνο οπότε τα έχουμε όλα σε ένα.

Θέλω να ρωτήσω όμως μήπως και αυτά χρειάζονται anti virus ??? που βρίσκω??

ναι αν μπαινεις στο net χρειαζεσαι και antivirus για να εχεις το κεφαλι σου ησυχο (ισως και firewall - το ψαχνω...)
μου ειπαν ενα αλλα δεν το θυμαμαι.
ψαξε σε pda forums κια κατι θα βρεις.
DimiP - Παρ 26 Ιαν 2007, 16:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
Τελικα θα το χτυπησω και εγω το ΗΤC P3300 σε 2-3 μηνες!
Ελεγα για κινητο αλλα μαλλον αυτο θα παρω... Wink
Δεν το ειχα δει απο κοντα και δεν ηξερα ακριβως το μεγεθος του!
Εντυπωσιαστηκα η αληθεια ειναι!!


εγω τα ελεγα οτι ειναι φοβερη συσκευη που το μονο που δεν εχει ειναι 3g.
εννοειται πως αντι να εχεις και κινητο και gps και pda εχεις 3 σε 1 Wink
307_fotini - Δευ 12 Μάρ 2007, 11:47:29
Θέμα δημοσίευσης: GPS MIO 3550
απευθυνομαι σε οσους ξερουν
ο αρραβωνιαστικος μου εχει παρει το Mio 3550, και ειπαμε να το δοκιμασουμε και στο δικο μου το αυτοκινητο. ενω δουλευει κανονικα στο δικο του (octavia rs) και σε οποιαδηποτε αλλη μαρκα , (πχ. στο passat του πατερα μου, το Nissan tου πεθερου μου) στο δικο μου τζιφος ρε παιδια,.

τι μπορει να συμβαινει> ? τα φωτα σας. μηπως θα πρεπει να παρω καμμια εξωτερικη κεραια?

Please help me!!!!!!!!!!!!!
Sidobre - Δευ 12 Μάρ 2007, 14:30:43
Θέμα δημοσίευσης:
Τα τζάμια στα Peugeot είναι αθερμικά. Αυτό σημαίνει ότι κόβουν οποιαδήποτε ακτινοβολία. Υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που είναι για τα GPS κοντά στον καθρέπτη, ή αλλιώς εξωτερική κεραία.
307_fotini - Δευ 12 Μάρ 2007, 15:33:18
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Τα τζάμια στα Peugeot είναι αθερμικά. Αυτό σημαίνει ότι κόβουν οποιαδήποτε ακτινοβολία. Υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που είναι για τα GPS κοντά στον καθρέπτη, ή αλλιώς εξωτερική κεραία.


και που παω για αυτην κεραια, και ποσο κοστιζει αν γνωριζεις? σε ευχαριστω για την απαντηση σου.
Sidobre - Δευ 12 Μάρ 2007, 16:22:37
Θέμα δημοσίευσης:
307_fotini έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Τα τζάμια στα Peugeot είναι αθερμικά. Αυτό σημαίνει ότι κόβουν οποιαδήποτε ακτινοβολία. Υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που είναι για τα GPS κοντά στον καθρέπτη, ή αλλιώς εξωτερική κεραία.


και που παω για αυτην κεραια, και ποσο κοστιζει αν γνωριζεις? σε ευχαριστω για την απαντηση σου.


Επικοινώνησε με την εταιρία που αγοράσατε το GPS ή με την αντιπροσωπεία για εξωτερική κεραία, ή -ξαναλέω- δοκιμάστε κοντά στον καθρέπτη που υπάρχει κενό στο αθερμικό κρύσταλλο.
307_fotini - Δευ 12 Μάρ 2007, 16:24:26
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
307_fotini έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Τα τζάμια στα Peugeot είναι αθερμικά. Αυτό σημαίνει ότι κόβουν οποιαδήποτε ακτινοβολία. Υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που είναι για τα GPS κοντά στον καθρέπτη, ή αλλιώς εξωτερική κεραία.


και που παω για αυτην κεραια, και ποσο κοστιζει αν γνωριζεις? σε ευχαριστω για την απαντηση σου.


Επικοινώνησε με την εταιρία που αγοράσατε το GPS ή με την αντιπροσωπεία για εξωτερική κεραία, ή -ξαναλέω- δοκιμάστε κοντά στον καθρέπτη που υπάρχει κενό στο αθερμικό κρύσταλλο.


thanks τασο . θα δοκιμασω και αυτην τη επιλογη
DIMCHRI - Δευ 12 Μάρ 2007, 17:01:38
Θέμα δημοσίευσης:
Πόση ώρα περίμενες να δουλέψει;

Τάσο από όσο ξέρω και το δικό μου έχει αθερμικό κρύσταλο μπροστά αλλά δεν είχα τετοιο πρόβλημα ποτέ.

Έχω το htc .
plaketokofths - Δευ 12 Μάρ 2007, 17:09:58
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Πόση ώρα περίμενες να δουλέψει;

Τάσο από όσο ξέρω και το δικό μου έχει αθερμικό κρύσταλο μπροστά αλλά δεν είχα τετοιο πρόβλημα ποτέ.

Έχω το htc .


Μια απο τα ίδια κι εγώ με MIO c210 λειτουργεί κανονικά κι ας είναι χύμα στο ταμπλώ.
Sidobre - Δευ 12 Μάρ 2007, 17:39:48
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.gpsw-support.co.uk/athermic.htm

www.gpsw-support.co.uk έγραψε:


Q: I think I have an Athermic Windscreen, what can I do ?

A: Replace your windscreen or change vehicle (this can be quite costly and is not normally the preferred option)


Αχαχαχαχαχα Laughing Laughing Laughing


Εδώ θα βρείτε αρκετά στοιχεία (μετά από πρόχειρη έρευνα)
panosgep - Δευ 12 Μάρ 2007, 20:49:03
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης λέει: Move the GPS outside of the vehicle
Με το ένα χέρι κράτα το τιμόνι και με το άλλο κράτα το GPS έξω από το παράθυρο ή την ηλιοροφή ή όπου αλλού μπορείς Joker Joker
vinman - Δευ 12 Μάρ 2007, 22:09:22
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως και εγώ που έχω το Mio-c210 λειτουργεί κανονικότατα...
DimiP - Τρι 13 Μάρ 2007, 00:42:23
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Τα τζάμια στα Peugeot είναι αθερμικά. Αυτό σημαίνει ότι κόβουν οποιαδήποτε ακτινοβολία. Υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που είναι για τα GPS κοντά στον καθρέπτη, ή αλλιώς εξωτερική κεραία.


τα παλια μοντελα δεν εχουν αθερμικο παρμπριζ ! παραδειγμα το δικο μου,
βεβαια δεν ξερω μηπως στο 307 της Φωτεινης ειναι στανταρ το αθερμικο σαν εξοπλισμος. Wink
Sidobre - Τρι 13 Μάρ 2007, 00:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
To δικό μου πάντως είναι μοντ. 2001 και έχει αθερμικό... Οπως και πολλών άλλων...
307_fotini - Τρι 13 Μάρ 2007, 10:18:25
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Πόση ώρα περίμενες να δουλέψει;

Τάσο από όσο ξέρω και το δικό μου έχει αθερμικό κρύσταλο μπροστά αλλά δεν είχα τετοιο πρόβλημα ποτέ.

Έχω το htc .


δημητρη περιμενα σχεδον μιση ωρα και τιποτα. αλλα βρηκα λυση τελικα

το βαζω στο καθισμα και δουλευει . εχω φτιαξει και μια πατεντα να το στηριζει και να βλεπω κιολας και ολα οκ
DIMCHRI - Τρι 13 Μάρ 2007, 11:57:49
Θέμα δημοσίευσης:
307_fotini έγραψε:

δημητρη περιμενα σχεδον μιση ωρα και τιποτα. αλλα βρηκα λυση τελικα

το βαζω στο καθισμα και δουλευει . εχω φτιαξει και μια πατεντα να το στηριζει και να βλεπω κιολας και ολα οκ


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Καλά δε ν σου δείχνει όταν το βάζεις στο παρμπρίζ και σου δείχνει όταν το βάζεις στο κάθισμα ;;;;;;
307_fotini - Τρι 13 Μάρ 2007, 12:58:37
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
307_fotini έγραψε:

δημητρη περιμενα σχεδον μιση ωρα και τιποτα. αλλα βρηκα λυση τελικα

το βαζω στο καθισμα και δουλευει . εχω φτιαξει και μια πατεντα να το στηριζει και να βλεπω κιολας και ολα οκ


Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked

Καλά δε ν σου δείχνει όταν το βάζεις στο παρμπρίζ και σου δείχνει όταν το βάζεις στο κάθισμα ;;;;;;


ναι δημητρη, ετσι ακριβως. και εγω κουφαθηκα, αλλα σε πληροφορω οτι οταν ειναι μακρια απο το παραθυρο πιανεις 8 δορυφορους και οταν ειναι κοντα στο παραθυρο κανεναν.
αρα, το παραθυρο δημιουργει καποιο προβλημα
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 14:07:42
Θέμα δημοσίευσης:
Προβλημα που ελυσα πριν κανενα 2μηνο περιπου.
Οταν εβαλα και εγω μια κεραια GPS στο δικο μου για να χρησιμοποιησω το Navi του PC αντιμετωπισα αυτο το προβλημα.
Ειχα την κεραια στο ταμπλο διπλα απο το τουιτερ του συνοδηγου.
Επιανα μετα απο παρα πολυ ωρα 4 δορυφορους.
Ειδα οτι δεν πηγαινε αλλο και ενα βραδυ μετα απο καποιες δοκιμες(να κραταω την κεραια εξω απο το αμαξι ας πουμε,φυσικα σταματημενος)ειδα οτι επιανα μεχρι και 15 δορυφορους.

Τελικα τωρα την εχω πισω ακριβως απο την κεραια του RCD.
Υπαρχουν κεραιες bluetooth μαγνητικες οι οποιες θα σε βγαλουν απο την δυσκολη θεση.Την βαζεις πανω στο αμαξι ωστε να βλεπει ουρανο και εισαι καλυμενη.Απαραιτητη προυποθεση ειναι το Mio να υποστηριζει bluetooth.
Αλλιως θα παρεις μια κανονικη κεραια οπως ειναι η δικια μου ας πουμε και ενα καλωδιο USB απο αρσενικο Α σε θυλικο Α 3 μετρα.
Η κεραια ειναι αυτη.
Θα βαλεις την κεραια πανω στο αμαξι και αφου συνδεσεις την μια ακρη του μεγαλου καλωδιου με την κεραια θα το περασεις με προσοχη μεσα στο αμαξι.Κατω απο τα καθισματα ας πουμε μεχρι που να βγει σε ενα σημειο που να σε βολεψει.
307_fotini - Τρι 13 Μάρ 2007, 14:18:02
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Προβλημα που ελυσα πριν κανενα 2μηνο περιπου.
Οταν εβαλα και εγω μια κεραια GPS στο δικο μου για να χρησιμοποιησω το Navi του PC αντιμετωπισα αυτο το προβλημα.
Ειχα την κεραια στο ταμπλο διπλα απο το τουιτερ του συνοδηγου.
Επιανα μετα απο παρα πολυ ωρα 4 δορυφορους.
Ειδα οτι δεν πηγαινε αλλο και ενα βραδυ μετα απο καποιες δοκιμες(να κραταω την κεραια εξω απο το αμαξι ας πουμε,φυσικα σταματημενος)ειδα οτι επιανα μεχρι και 15 δορυφορους.

Τελικα τωρα την εχω πισω ακριβως απο την κεραια του RCD.
Υπαρχουν κεραιες bluetooth μαγνητικες οι οποιες θα σε βγαλουν απο την δυσκολη θεση.Την βαζεις πανω στο αμαξι ωστε να βλεπει ουρανο και εισαι καλυμενη.Απαραιτητη προυποθεση ειναι το Mio να υποστηριζει bluetooth.
Αλλιως θα παρεις μια κανονικη κεραια οπως ειναι η δικια μου ας πουμε και ενα καλωδιο USB απο αρσενικο Α σε θυλικο Α 3 μετρα.
Η κεραια ειναι αυτη.
Θα βαλεις την κεραια πανω στο αμαξι και αφου συνδεσεις την μια ακρη του μεγαλου καλωδιου με την κεραια θα το περασεις με προσοχη μεσα στο αμαξι.Κατω απο τα καθισματα ας πουμε μεχρι που να βγει σε ενα σημειο που να σε βολεψει.


σε ευχαριστω . θα το δοκιμασω και αυτο
307_fotini - Τρι 13 Μάρ 2007, 14:19:30
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Τα τζάμια στα Peugeot είναι αθερμικά. Αυτό σημαίνει ότι κόβουν οποιαδήποτε ακτινοβολία. Υπάρχει μια συγκεκριμένη περιοχή που είναι για τα GPS κοντά στον καθρέπτη, ή αλλιώς εξωτερική κεραία.


τα παλια μοντελα δεν εχουν αθερμικο παρμπριζ ! παραδειγμα το δικο μου,
βεβαια δεν ξερω μηπως στο 307 της Φωτεινης ειναι στανταρ το αθερμικο σαν εξοπλισμος. Wink


ειναι 2002 μοντελο
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 15:26:14
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμασε το και θα δεις οτι θα εχεις αποτελεσματα.
Στο Golf του φιλου μου ας πουμε δεν εχει κανενα προβλημα παρολο που το εχει μεσα απο το παρμπριζ.Ετσι θα ειναι και στο Octavia υποθετω.
Giannis307 - Τρι 13 Μάρ 2007, 15:55:19
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι πρεπει να παρεις κεραια...Και γω που εχω ενα τη RoyalTek(Empus) τα ιδια μου κανει...Η κεραια εχει 30 ευρω και πρεπει να κατσει σε ψηλο σημειο στο αυτοκινητο.Ειναι και μαγνητικη επισης απλα πρεπει να κανεις καλη δουλει να μη φαινεται το καλωδιο χαλια....Δες αυτο το sire εχει και τιμες και τα παντα!!! www.digitalsolutions.gr ψαξε να βρεις στα αξεσουαρ για MIO,YAKUMO,EMPUS εχει τα παντα
drdino - Τρι 13 Μάρ 2007, 16:09:38
Θέμα δημοσίευσης:
Σε μένα πάντως, παρόλο που έχω αθερμικό κρύσταλλο μπροστά, δουλεύει μια χαρά. Έχω ένα yakumo delta 300, ίδιο μηχάνημα ουσιαστικά με το ΜΙΟ 168. Πιάνει 6-8 δορυφόρους μέσα στην πόλη

Το σημείο του παρμπρίζ που δεν υπάρχει η μεταλλική επίστρωση είναι εκατέρωθεν του καθρέπτη.

Τώρα που το σκέφτομαι, ίσως να δουλεύει επειδή στερεώνω την συσκευή στους αεραγωγούς, και όχι με την βεντούζα στο παρμπριζ.
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 16:44:25
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα φαινετε λιγο το καλωδιο αλλα δεν μπορεσα να σκεφτω κατι καλυτερο.
Μηπως μπορεις να βοηθισεις την κατασταση.
Αν το βαλω πιο πισω τοτε η πορτα του πορτμπαγαζ δεν θα ανοιγει.
Αρα φαινετε ενα μερος του καλωδιου.
drdino - Τρι 13 Μάρ 2007, 16:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
Και την αφαιρείς την κεραία όποτε αφήνεις το αμάξι;
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 16:57:56
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι.
Αν και δεν ξερω ποσο κακο ειναι αυτο.
drdino - Τρι 13 Μάρ 2007, 18:35:05
Θέμα δημοσίευσης:
Κακό για την τσέπη σου θα είναι, αν την σουφρώσει κανείς. Laughing

Αν και, δεν ξέρω κατά πόσο είνα ανθεκτική σε ήλιο, βροχές κτλ. Question Question Question
Giannis307 - Τρι 13 Μάρ 2007, 18:40:17
Θέμα δημοσίευσης:
H κεραια δεν μασαει!Εχω ηδη μια τοποθετημενη στο Transit connect στη δουλεια εδω και ενα χρονο και δεν εχει παθει τπτ!!Ασε που ελαχιστοι ξερουν τι ειναι αυτο το μαυρο τετραγωνακι στη οροφη....
brz20 - Τρι 13 Μάρ 2007, 18:46:11
Θέμα δημοσίευσης:
Απο βροχες δεν παθενει γιατι ειναι αδιαβροχο.
Ουτε απο ηλιο φυσικα.Την πηρα 70 ευρω και κανει παρα πολυ καλα την δουλεια της.Τωρα αν την σουφρωσει κανεις μαγκια του.
Πρεπει να κοψει το καλωδιο γιατι αλλιως δεν την περνει που να χτυπα τον κωλο του.
Αν ειμαι μακρια δεν θα μπορω να κανω τιποτα.Αλλα σκεψου να με διπλα.
Θα τον κανω να φαει παγωτο με γευση ασφαλτο.
Giannis307 - Τρι 13 Μάρ 2007, 18:55:36
Θέμα δημοσίευσης:
ΣΩΣΤΟΣ 70ευρω??Τι μηχανιμα εχεις?ΕΓω 30 την πηρα?
Touristas - Τετ 14 Μάρ 2007, 08:01:41
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπάρχει λόγος να τραβάτε καλώδια η να βάλλεται εξωτερική κεραία.
Στον εσωτερικό καθρέπτη δεξιά και αριστερά επάνω στο τζάμι έχει μια περιοχή που δεν είναι α θερμική. Αν λέω αν διαβάσετε το βιβλίο χρίσης (σελίδα 79 το παλιό βιβλίο το νέο δεν ξέρω) το γράφει ότι εκεί μπορείτε να βάλλεται ότι έχει σχέσει πχ. με το μηχάνημα τις Αττικής οδού ή ότι άλλο.
Giannis307 - Τετ 14 Μάρ 2007, 10:58:28
Θέμα δημοσίευσης:
ε και παλι τι θα καερδισεις παλι θα εχεις μεσα στη μεση καλωδια!!
Giannis307 - Τετ 14 Μάρ 2007, 10:59:39
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι εκτος αυτο η κεραια του gps ειναι επαγωγικη δηλαδη θελει να αξκουμπαει σε λαμαρινα για να κανει ολο το αμαξι δεκτη
brz20 - Τετ 14 Μάρ 2007, 14:04:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο το ειχα διαβασει Αργυρη αλλα τα καλωδια δεν με αφησαν να την βαλω εκει.
Δεν λειτουργει επαγωγικα.Το λεει σε καποια φαση μεσα στο βιβλιαρακι οτι ο δεκτης ειναι μονομενος.
Εγω χρησιμοποιω την NaviLock NL-302U.
Ειναι συμβατη με το Sirf Star III και εχει μεγαλες δυνατοτητες.
Σε οποιον θελει να παρει κεραια να κοιταξει τα εχει Sirf Star Xtra το οποιο ειναι νεο και πολυ δυνατο.
Ειναι ικανο να πιανει πολλους δορυφορους ακομα και σε πολυ πικνο δασος.
Giannis307 - Τετ 14 Μάρ 2007, 14:33:49
Θέμα δημοσίευσης:
H επαγωγη δεν εχει να κανει νομιζω με το αν υπαρχει επαφη μεταλλου με μεταλλο αλλα να ειναι κοντα στις οδηγιες παντως και στα χαρτια η κεραιa λεει οτι ειναι επαγωγικη αλλα δεν ειναι sirf ειναι nmea
brz20 - Τετ 14 Μάρ 2007, 15:20:33
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχεις αδικο.
Τωρα που ειναι για NMEA και εγω με αυτο το πρωτοκολλο δουλευω.
Δεν ξερω αν θα δουλεψει καλυτερα με το SIRF.
DimiP - Πεμ 15 Μάρ 2007, 00:08:04
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Αυτο το ειχα διαβασει Αργυρη αλλα τα καλωδια δεν με αφησαν να την βαλω εκει.
Δεν λειτουργει επαγωγικα.Το λεει σε καποια φαση μεσα στο βιβλιαρακι οτι ο δεκτης ειναι μονομενος.
Εγω χρησιμοποιω την NaviLock NL-302U.
Ειναι συμβατη με το Sirf Star III και εχει μεγαλες δυνατοτητες.
Σε οποιον θελει να παρει κεραια να κοιταξει τα εχει Sirf Star Xtra το οποιο ειναι νεο και πολυ δυνατο.
Ειναι ικανο να πιανει πολλους δορυφορους ακομα και σε πολυ πικνο δασος.





δεν χρειαζεται να εχεις σημα απο 10 δορυφορους .
ειτε εχεις το min 3 δορυφορους είτε 10 το ιδιο καλα θα δουλεύει το gps σου.
καλυτερο ειναι να ειναι δυνατο το σημα ώστε να μην το χανει.
καλυτερα 3-4 δορυφοροι με δυνατο σημα παρα να βρισκει 10+ και να ειναι αδυναμο.
επιπλεον πολυ σημαντικο ρολο (ασχετα με το ποσους δορυφ. βρισκει ) παιζει η μορφολογια του τοπου και οι καιρικες συνθηκες.
οποτε μην τρελενεστε με τον αριθμο των δορυφορων.
αλλοστε το sirfstar chip χρησιμοποιουν τα περισσοτερα τωρα.

οσο για το sirfstar extra δεν ξερω οποτε ... Confused
DimiP - Σαβ 31 Μάρ 2007, 20:18:51
Θέμα δημοσίευσης:
μερικες φωτογραφιες απο τη βαση για το pda.
δεν ηθελα να κανω το 206 ταριφο-άμαξο με βεντουζες και λοιπες "αηδιες" και ετσι ιδου:
βαση κατα παραγγελια (απο internet shop) για το 206 που δεν χαλαει τους αεραγωγους και active holder για το pda.
Το ρευμα ερχεται απο την ασφαλειοθηκη και ετσι γλυτωνουμε τα καλωδια που θα κρεμονταν μεχρι τον αναπτηρα.











Wink
vinman - Σαβ 31 Μάρ 2007, 20:23:01
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ καλό... Wink
Giannis307 - Κυρ 01 Απρ 2007, 01:56:53
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι δεν το εβαζες στον αεραγωγο του οδηγου?
brz20 - Κυρ 01 Απρ 2007, 02:48:11
Θέμα δημοσίευσης:
Πρεπει να εχει να κανει με το χερι.
Ενας δεξιοχειρας θα το βαλει πολυ σωστα εκει που ειναι τωρα.
Ενω εγω θα το εβαζα απο τα αριστερα.
Πραγματικα ειναι το μοναδικο που με εχει πειραξει απο την οθονη που εχω μεσα στο αμαξι.
Επειδη το δεξι ειναι λιγο κουλο ειναι δυσκολα τα πραγματα.Και οι λακουβες το κανουν ακομα δυσκολοτερο.
Giannis307 - Κυρ 01 Απρ 2007, 11:03:23
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παρολο που ειμαι δεξιοχειρας το ειχα αριστερα διπλα στην κολονα....Ενταξη για πολυπλοκες δου λεις το εγγαζα απο την θηκη και εκανα οτι ηθελα αλλα τα απλα με το δαχτυλο επιτοπου!!!
DimiP - Κυρ 01 Απρ 2007, 13:56:43
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Γιατι δεν το εβαζες στον αεραγωγο του οδηγου?


μ΄αρεσεις !! Thumb right
εκει ηταν η αρχικη ιδεα αλλα φοβηθηκα τα ανοιχτα παραθυρα και μηπως το βουτηξει κανενας σε κανενα φαναρι.

οντως για δεξιοχειρα βολευει αφανταστα εκει που το εχω.
brz20 - Κυρ 01 Απρ 2007, 14:54:24
Θέμα δημοσίευσης:
Την κλοπη δεν τα ειχα στα υπ'οψην μου.
Να ρωτησω κατι.Εχει και Speach Recognition?
Γιατι τοτε απλα θα ειναι θεΐκο.
Αυτο θελω να κανω τωρα με το δικο μου.Εχω κατεβασει τις βιβλιοθηκες των Windows για αναγνωρισει φωνης και σκεφτομαι με ενα bluetooth hands free θα μπορεσω να κανω τη δουλεια μου.
Giannis307 - Κυρ 01 Απρ 2007, 17:18:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι. Στο 206 ειναι λιγο επικυνδινο...Στο 307 ειδηκα αμα εχεις φιμε ο αλλος πρεπει να σε ακολουθει για να το δει κια πολυ ωρα κιολας δεν πολυ χτυπαει στο ματι...Και αυτο επειδη το φινιστρινι ειναι μπροστα και το καλυπτει
DIMCHRI - Κυρ 01 Απρ 2007, 17:24:27
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν...φοβερή βαση !!! από που την πήρες και πόσο. έχει την ίδια για αεραγωγό ;
brz20 - Κυρ 19 Αύγ 2007, 22:54:46
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτες τις μερες που ειμουν στα Τρικαλα περασα σε αρχεια για Destinator ολα τα μπλοκα για την Ελλαδα.
Κατα νομους τα εχω κανει για να βολευει.
Αν και σε μια δευτερη φαση θα τα κανω και κατα οδικο αξονα.
Οποτε αν καποιος θελει να ταξιδευψει απο Αθηνα Θεσσαλονικη θα επιλεγει να εμφανισει αυτο το αγαπημενο και ολα οκ.
Ενταξει κριμα ειναι τα καημενα τα ανθρωπακια να τρωνε την ζεστη κατακεφαλα(λεμε τωρα γιατι ολο σε ισκιους τους πετυχενω)αλλα κριμα ειμαστε και εμεις που καλουμαστε να πληρωσουμε 700 ευρω.
Ενταξει δεν το εκανα για να τρεχω ανεξελεκτα και μολις με ειδοποιει να πλακωνομαι στα φρενα αλλα αυτοι το εχουμε ξαναπει αν θελουν μπορουν να σε βρουνε κατι για να σε γραψουν.
Οποτε γιατι να τους δωσω ακομα μια αφορμη,καραμπινατη κιολας,για να με σταματησουν?
Δοκιμασμενα παει καλα και μια συμβουλη.
Οταν ειμαι εντος πολης για να μην μου σπαει τα νευρα βαζω ακτινα ενεργοποιησης ηχητικου σηματος τα 200 μετρα ενω οταν βγαινω εκτος το 1 χιλιομετρο ωστε να προλαβαινω να τους χαιρετω κιολας.
Laughing Laughing
fynos - Κυρ 19 Αύγ 2007, 23:08:06
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Αυτες τις μερες που ειμουν στα Τρικαλα περασα σε αρχεια για Destinator ολα τα μπλοκα για την Ελλαδα.

Μπορείς να τα στείλεις και σε εμάς που δεν έχουμε χρόνο να τα περάσουμε ??
Νομίζω ότι αποθηκεύονται στο Favorites και ForLinks
brz20 - Δευ 20 Αύγ 2007, 00:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
Στα Favourites τα βαζεις.
Εχω και ειδικο εικονιδιο για να το εμφανιζει στο χαρτη.
Θα στα στειλω αλλα οχι τωρα γιατι δεν τα εχω μαζι μου.
Εκτος αν δωσω εντολη και σου τα στειλει ο ξαδερφος μου.
Με rapidshare γινετε στο τσακ μπαμ.
marios206 - Δευ 20 Αύγ 2007, 08:45:50
Θέμα δημοσίευσης:
παίδες....μπείτε στο www.thegreekz.com

υπάρχουν εκεί μέσα τα πάντα...destinator 7, POI s, ότι θέλετε

και όλα τσάμπα..

www.thegreekz.com
mikerrgp - Δευ 20 Αύγ 2007, 12:44:37
Θέμα δημοσίευσης:
ETEN GLOFISH τα κανει ολα τηλεφωνο πλοηγος internet τι αλλο να ζητησει κανεις?
kostask - Δευ 20 Αύγ 2007, 13:42:49
Θέμα δημοσίευσης:
Πρέπει κάποιος να σε κάνει invite για να μπορείς να κατεβάσεις σε αυτο νομίζω.....


marios206 έγραψε:
παίδες....μπείτε στο www.thegreekz.com

υπάρχουν εκεί μέσα τα πάντα...destinator 7, POI s, ότι θέλετε

και όλα τσάμπα..

www.thegreekz.com

marios206 - Δευ 20 Αύγ 2007, 16:31:41
Θέμα δημοσίευσης:
στείλτε μου αν θέλετε τα email σας με pm και σας στέλνω προσκλήσεις εγώ
DimiP - Δευ 20 Αύγ 2007, 23:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
mikerrgp έγραψε:
ETEN GLOFISH τα κανει ολα τηλεφωνο πλοηγος internet τι αλλο να ζητησει κανεις?


καλυτερη ποιοτητα κατασκευης μηπως ...
γιατι κατασκευαστικα ειναι για κλαματα Wink
DimiP - Δευ 20 Αύγ 2007, 23:08:20
Θέμα δημοσίευσης:
brz20 έγραψε:
Αυτες τις μερες που ειμουν στα Τρικαλα περασα σε αρχεια για Destinator ολα τα μπλοκα για την Ελλαδα.
Κατα νομους τα εχω κανει για να βολευει.
Αν και σε μια δευτερη φαση θα τα κανω και κατα οδικο αξονα.
Οποτε αν καποιος θελει να ταξιδευψει απο Αθηνα Θεσσαλονικη θα επιλεγει να εμφανισει αυτο το αγαπημενο και ολα οκ.
Ενταξει κριμα ειναι τα καημενα τα ανθρωπακια να τρωνε την ζεστη κατακεφαλα(λεμε τωρα γιατι ολο σε ισκιους τους πετυχενω)αλλα κριμα ειμαστε και εμεις που καλουμαστε να πληρωσουμε 700 ευρω.
Ενταξει δεν το εκανα για να τρεχω ανεξελεκτα και μολις με ειδοποιει να πλακωνομαι στα φρενα αλλα αυτοι το εχουμε ξαναπει αν θελουν μπορουν να σε βρουνε κατι για να σε γραψουν.
Οποτε γιατι να τους δωσω ακομα μια αφορμη,καραμπινατη κιολας,για να με σταματησουν?
Δοκιμασμενα παει καλα και μια συμβουλη.
Οταν ειμαι εντος πολης για να μην μου σπαει τα νευρα βαζω ακτινα ενεργοποιησης ηχητικου σηματος τα 200 μετρα ενω οταν βγαινω εκτος το 1 χιλιομετρο ωστε να προλαβαινω να τους χαιρετω κιολας.
Laughing Laughing


τα μπλοκα αυτα ειναι σταθερα ;
δηλ. πως ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα φευγουν ακι να τη στηνουν πιο κατω;
εχω κιεγω στα favourites μπλοκα κινητα για εθνικη οδο π.χ. αλλα οσες φορες ταξιδεψα στα σημεια για κινητα μπλοκα δεν ειχε τιποτα, οχι οτι με χαλασε κιολας Wink
RASTAVIPER - Τρι 21 Αύγ 2007, 16:07:56
Θέμα δημοσίευσης:
mikerrgp έγραψε:
ETEN GLOFISH τα κανει ολα τηλεφωνο πλοηγος internet τι αλλο να ζητησει κανεις?


Οκ και αν θες και επιπλέον 5mp camera και τα πλεονεκτήματα του symbian πας στο Νοκια N95.

Το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν έχουν βγει ακόμα για το Route66 τα μπλοκα κλπ
DIMCHRI - Τρι 21 Αύγ 2007, 16:15:05
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
.....και τα πλεονεκτήματα του symbian πας στο Νοκια N95.......



Έχουν και πλεονεκτήματα τα symbian ;;;; Για πες μασ μερικά ...
DimiP - Τρι 21 Αύγ 2007, 21:38:16
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
mikerrgp έγραψε:
ETEN GLOFISH τα κανει ολα τηλεφωνο πλοηγος internet τι αλλο να ζητησει κανεις?


Οκ και αν θες και επιπλέον 5mp camera και τα πλεονεκτήματα του symbian πας στο Νοκια N95.

Το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν έχουν βγει ακόμα για το Route66 τα μπλοκα κλπ



τι να θελω ;;; symbian ;;; Bluegrab

ΔΕΝ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ.

5ΜΡ φωτ. μηχανη θα ηθελα αλλα και τα 2ΜΡ δε με χαλανε.
brz20 - Τετ 22 Αύγ 2007, 12:41:34
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως να το καλοσκεφτητε λιγο.
Δεν ξερω γιατι αλλα την Nokia παντα την συμπαθουσα σαν εταιρια.
Και τωρα τελευταια την συμπαθω ακομα περισσοτερο και θα ηθελα να ημουν στις μερες του 6600 που ειχα παρα σε αυτες που ζω τωρα με το W800.
Το πιο αχρηστο κινητο που πηρα ποτε.
Γενικα περαν απο τα Nokia που ειχα κανενα αλλο δεν μου εκανε καλα την δουλεια.
Αυτο που εχω τωρα τα εχει παιξει τελιως και περιμενω πως και πως την ληξη του συμβολαιου για να παρω το Ν95.
Αν δε μου εβγαζε τα τελευταια προβληματα ειχα σκοπο να παρω ενα PDA με GPS πιο πολυ για πεζη πλοηγηση μιας και πριν καποιες βδομαδες ηθελα να παω ενα ταξιδακι με την κοπελια μου στην Τυνισια.
Αυτο λοιπον που ειχα και εχω ακομα στο ματι ειναι το Airis T610 που ειναι οικονομικο(δεν ειναι και μαρκας που λεμε)και τα εχει ολα.
Wifi,Bluetooth,GPS και γενικα ολες τις δυνατες συνδεσεις.
Τους χαρτες τους εχω οποτε παω καρφωτος σε αυτο.
RASTAVIPER - Πεμ 23 Αύγ 2007, 13:20:29
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:
RASTAVIPER έγραψε:
mikerrgp έγραψε:
ETEN GLOFISH τα κανει ολα τηλεφωνο πλοηγος internet τι αλλο να ζητησει κανεις?


Οκ και αν θες και επιπλέον 5mp camera και τα πλεονεκτήματα του symbian πας στο Νοκια N95.

Το μόνο που μετανιώνω είναι που δεν έχουν βγει ακόμα για το Route66 τα μπλοκα κλπ



τι να θελω ;;; symbian ;;; Bluegrab

ΔΕΝ ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ.

5ΜΡ φωτ. μηχανη θα ηθελα αλλα και τα 2ΜΡ δε με χαλανε.


Καλά...
Ζω για να δω τους χάρτες του Destinator σε symbian.Καλό και το route66,αλλά οι χάρτες του θέλουν ακόμα δουλειά.
Περιμένω να δοκιμάσω και το Navigon που έχω ακούσει εξαιρετικά λόγια για την έκδοση που είναι συμβατή με το Ν95.
Mετά τα ξαναλέμε.
DimiP - Πεμ 23 Αύγ 2007, 18:22:03
Θέμα δημοσίευσης:
Tα NOKIA μια χαρα ( να μη σου πω και 2 χαρες) τηλεφωνα ειναι !
Το symbian ειναι λ@λ@κια σε σχεση με wm5 π.χ.
Cool
Giannis307 - Κυρ 26 Αύγ 2007, 09:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι το the greekz εχει κλειδωθει...Και γω την τελευταια στιγμη μπηκα....Οποιος θελει κατι μου λεει με Pm...
fynos - Δευ 17 Σεπ 2007, 20:59:38
Θέμα δημοσίευσης:
Πάρτε και αυτό για να παίζετε μπάλα !
http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?p=2863#2863
Giannis307 - Δευ 17 Σεπ 2007, 23:56:39
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Πάρτε και αυτό για να παίζετε μπάλα !
http://www.gpspocketpc.gr/phpbb/viewtopic.php?p=2863#2863



Στο φορτηγακι ειναι λουκουμια αυτα....
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
nOkpos - Κυρ 24 Φεβ 2008, 23:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει λιγες μερες που εβαλα το gps στο 206 μου δειτε το και πειτε μου γνωμες..

[/img]
DIMCHRI - Κυρ 24 Φεβ 2008, 23:31:52
Θέμα δημοσίευσης:
ωραίο φαίνεται , αν και νομίζω ότι για δεξιόχειρες είναι καλύτερα από την δεξιά πλευρά να μπει... Laughing
nOkpos - Κυρ 24 Φεβ 2008, 23:37:52
Θέμα δημοσίευσης:
ναι απλα δεν ηθελα να νιωθω τοσο taxi man Razz και εκει που το εχω τωρα εχω περασει και το καλωδιο χωρις να φαινετε τπτ Wink
MEMsound - Δευ 25 Φεβ 2008, 00:48:28
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα ολα αυτα μου θυμίζουν ταξί... Laughing Laughing Laughing Laughing
Giannis307 - Δευ 25 Φεβ 2008, 01:47:31
Θέμα δημοσίευσης:
Και κατι ασχετο ποιο κοματι της Fergie ακουγες...?
Touristas - Δευ 25 Φεβ 2008, 07:18:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση.
Πήρε ο κουμπάρος μου ένα GPS το Mio C320b αλλά η χάρτες του δεν είναι και ότι καλύτερο. Ξέρει κανείς εάν μπορώ να του φορτώσω κάποιους άλλους χάρτες.
Ευχαριστώ.
fynos - Δευ 25 Φεβ 2008, 09:52:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι βάζεις πολύ άνετα το Destinator 7 που για την Ελλάδα είναι ότι καλύτερο !
DIMCHRI - Δευ 25 Φεβ 2008, 10:02:11
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Ναι βάζεις πολύ άνετα το Destinator 7 που για την Ελλάδα είναι ότι καλύτερο !



το i go το έχεις δοκιμάσει ;;

το δίνει και η panafon με τις συσκευές της htc και είναι πραγματικά πολύ καλό !!!
fynos - Δευ 25 Φεβ 2008, 10:08:28
Θέμα δημοσίευσης:
Έχεις copya να το δοκιμάσω ?
RASTAVIPER - Δευ 25 Φεβ 2008, 10:57:28
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως και οι χαρτες της GARMIN ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουνε για Ελλαδα +εξωτερικο.
Και το προγραμμα κανει παπαδες.
drdino - Δευ 25 Φεβ 2008, 13:24:10
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
Παντως και οι χαρτες της GARMIN ειναι απο τους καλυτερους που κυκλοφορουνε για Ελλαδα +εξωτερικο.
Και το προγραμμα κανει παπαδες.


Η garmin έχει πλησιάσει αρκετά το dest όσον αφορά την πληρότητα των χαρτών. Το δοκίμασα πρόσφατα καθώς φίλος μου έδωσε 2 sonyericsson για να του το περάσω, και έμεινα έκπληκτος είναι αλήθεια. Εκεί που χωλαίνει λίγο είναι η ευκολία λειτουργίας του προγράμματος, αλλά κατά τα άλλα είναι μια πολύ καλή επιλογή. Cool
nOkpos - Δευ 25 Φεβ 2008, 19:03:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλο δεν λεω το garmin αλλα γιατι με πηγενει απο μονοδρομους? Confused
drdino - Δευ 25 Φεβ 2008, 20:49:05
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό μου έχει πει ο ένας άλλος φίλος μου ότι του το κάνει επίσης. Τι έκδοση χάρτη έχεις;
MEMsound - Τρι 26 Φεβ 2008, 00:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
Καλο δεν λεω το garmin αλλα γιατι με πηγενει απο μονοδρομους? Confused

και το dest 7 το κάνει πάντως... (πχ στο Μαρούσι)
fynos - Τρι 26 Φεβ 2008, 00:55:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το να μονοδρομούνται δρόμοι στην Ελλάδα είναι κάτι κλασικό !!
Το θέμα είναι να μην έχουν μονοδρομηθεί, πριν βγάλουν την έκδοση !
DimiP - Τρι 26 Φεβ 2008, 09:42:18
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
ναι απλα δεν ηθελα να νιωθω τοσο taxi man Razz και εκει που το εχω τωρα εχω περασει και το καλωδιο χωρις να φαινετε τπτ Wink


ετσι..ετσι... Wink

επισης μια καλη θεση -ομολογουμενως περιεργη αλλα αρκετα λειτουργικη ειναι διπλα στον κεντρικο καθρεφτη του αυτοκινητου .
nOkpos - Τρι 26 Φεβ 2008, 12:51:32
Θέμα δημοσίευσης:
fynos έγραψε:
Το να μονοδρομούνται δρόμοι στην Ελλάδα είναι κάτι κλασικό !!
Το θέμα είναι να μην έχουν μονοδρομηθεί, πριν βγάλουν την έκδοση !


εγω νομιζω οτι με πηγαινει μονο απο μονοδρομους Razz
RASTAVIPER - Τρι 26 Φεβ 2008, 16:10:46
Θέμα δημοσίευσης:
nOkpos έγραψε:
Καλο δεν λεω το garmin αλλα γιατι με πηγενει απο μονοδρομους? Confused

Αυτο πρωτη φορα το ακουω.τι εννοεις σε παει απο μονοδρομο?μηπως δεν εχεις επιλεξει στις ρυθμισεις τη ταχυτερη διαδρομη?
Road_Runner - Τρι 26 Φεβ 2008, 16:50:01
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
nOkpos έγραψε:
Καλο δεν λεω το garmin αλλα γιατι με πηγενει απο μονοδρομους? Confused

και το dest 7 το κάνει πάντως... (πχ στο Μαρούσι)


Εμενα ακομα δεν με εχει παει ποτε αναποδα...
Giannis307 - Τρι 26 Φεβ 2008, 17:07:28
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
MEMsound έγραψε:
nOkpos έγραψε:
Καλο δεν λεω το garmin αλλα γιατι με πηγενει απο μονοδρομους? Confused

και το dest 7 το κάνει πάντως... (πχ στο Μαρούσι)


Εμενα ακομα δεν με εχει παει ποτε αναποδα...




Eσενα δεν δουλευει και ποτε ταμαξι ωστε να σε παει καπου το Destinator.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


Bug τετοια παντα υπηρχαν και θα υπαρχουν στην χαρτογραφηση....Δεν ειναι θεμα προγραματος αλλα οπως προαναφερθηκε θεμα της μονοδρομησησ πυ γινετε σε χρονο dt!
Steve - Τρι 26 Φεβ 2008, 20:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
Με ένα Mio που κόβαμε βόλτες Γερμανία και Ολλανδία το ΠΣΚΔ, δεν είχαμε πρόβλημα κανένα, ούτε μονόδρομου ούτε κύκλων κλπ.

Ακόμα και το N95 στάθηκε παληκάρι στις απαιτήσεις μας Cool
nOkpos - Τετ 27 Φεβ 2008, 01:18:25
Θέμα δημοσίευσης:
RASTAVIPER έγραψε:
nOkpos έγραψε:
Καλο δεν λεω το garmin αλλα γιατι με πηγενει απο μονοδρομους? Confused

Αυτο πρωτη φορα το ακουω.τι εννοεις σε παει απο μονοδρομο?μηπως δεν εχεις επιλεξει στις ρυθμισεις τη ταχυτερη διαδρομη?


απο την ταχυτερη διαδρομη με πηγαινει το θεμα ειναι οτι με πηγαινει απο μονοδρομους απο οπου του βγαινει πιο γρηγορα!
DIMCHRI - Τετ 27 Φεβ 2008, 10:06:21
Θέμα δημοσίευσης:
έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή "Υπάρχουν μπλόκα" ;;;

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
dimkeras - Τρι 04 Μάρ 2008, 21:13:23
Θέμα δημοσίευσης:
Το πρόβλημα με τους μονόδρομους μου έτυχε στα Γιάννενα. Αλλά το Dest7 με τον χάρτη Q4 της NGI ήταν κομπλέ. Αυτό που με έστελνε από μονόδρομους ήταν το MioMap 3.3, με τον χάρτη NaviGreece 071220.

Επίσης στη Λευκάδα και τα δυο προγράμματα με έστελναν από πεζόδρομους και μονόδρομους, αν και ήταν ενεργοποιημένη η λειτουργία αυτοκινήτου και όχι πεζού.

Όταν τα τσεκάρω και πουθενά αλλού θα σας πω.
drdino - Τρι 04 Μάρ 2008, 21:23:22
Θέμα δημοσίευσης:
Βγήκε καινούριος χάρτης 2008.Q1 για dest. Cool
dimkeras - Τρι 04 Μάρ 2008, 21:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Τον κατεβάζω αυτή τη στιγμή Laughing
Road_Runner - Τρι 04 Μάρ 2008, 22:38:06
Θέμα δημοσίευσης:
link?
dimkeras - Τρι 04 Μάρ 2008, 22:59:11
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
link?



Το κατέβασα από την NGI γιατί έχω ήδη αγορασμένο Destinator Smile
dimkeras - Τρι 04 Μάρ 2008, 23:26:40
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
link?



Έχεις πμ! Smile
COOL ALEXIS - Τετ 05 Μάρ 2008, 09:32:29
Θέμα δημοσίευσης:
Το βρήκαμε... Laughing

"Αγορασμένο" και αυτό Wink
thesalos - Τρι 20 Μάϊ 2008, 23:46:03
Θέμα δημοσίευσης: GPS MIO C320b
Επεσε ενα φυλλαδιο στα χερια μου που γραφει: δυνατοτητα προειδοποιησεων για τις σταθερες καμερες ελεγχου ταχυτητας (στην Ελλαδα λειτουργει πιλοτικα) Μηπως το εχει κανεις η ξερει κανεις κατι παραπανω να μας πει τι κανει?
Steve - Τετ 21 Μάϊ 2008, 07:27:20
Θέμα δημοσίευσης:
Ανάλογα με το τί χάρτες θα περάσεις, θα υπάρχουν στα ανάλογα σημεία σαν POI πιθανά μπλόκα και "κάμερες". Οπότε και όταν πλησιάζεις σε κάτι από αυτά, θα έχεις και την ανάλογη ηχητική ειδοποίηση.

Υπ' όψιν ότι οι σταθερές κάμερες, έχουν καταργηθεί διότι κρίθηκαν παράνομες, ακόμα και στο "πέταλο του Μαλιακού".
thesalos - Τετ 21 Μάϊ 2008, 12:42:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δηλαδη λογος να γινεται στην ουσια ειναι αχρηστο... ΤΝΧ steve
Steve - Τετ 21 Μάϊ 2008, 13:05:55
Θέμα δημοσίευσης:
Τί περίμενες, να τις εντοπίζει μέσω του δορυφόρου της CIA? Laughing
thesalos - Τετ 21 Μάϊ 2008, 14:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
Κατι τετοιο περιπου γιατι τις μισες μερες ειμαι συνεργειο και τις μισες μαζευω κλησεις και ειπα μηπως υπαρχει κατι αλλο εκτος απο jumper
Steve - Τετ 21 Μάϊ 2008, 15:32:26
Θέμα δημοσίευσης:
Υπάρχει ο Δήμαρχος και ο Διοικητής της Αστυνομίας Laughing
thesalos - Τετ 21 Μάϊ 2008, 15:42:21
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Υπάρχει ο Δήμαρχος και ο Διοικητής της Αστυνομίας Laughing


Δεν ειναι στο χρωμα μου.
Steve - Τετ 21 Μάϊ 2008, 15:46:26
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν χρειάζεται να είναι στο χρώμα σου.

Αλλά κάτι σε μωβ, θα σε κάλυπτε? Laughing
thesalos - Τετ 21 Μάϊ 2008, 16:03:38
Θέμα δημοσίευσης:
Οτιδηποτε εκτος απο μπλε. Off Topic
chris77 - Σαβ 13 Δεκ 2008, 20:24:30
Θέμα δημοσίευσης:
Kalhspera...eimai neos sto club kai tha thela na rwthsw...thelw na parw ena navigator gia 207 peugeot...lete na exw problhma logw isws athermikou parmpriz?k poio einai auth th stigmh kalo pda thl pou taexei ola h gps auto mono...euxaristw
Giannis307 - Σαβ 13 Δεκ 2008, 22:41:24
Θέμα δημοσίευσης:
chris77 έγραψε:
Kalhspera...eimai neos sto club kai tha thela na rwthsw...thelw na parw ena navigator gia 207 peugeot...lete na exw problhma logw isws athermikou parmpriz?k poio einai auth th stigmh kalo pda thl pou taexei ola h gps auto mono...euxaristw



Καλως ηρθες....για αρχη πραφε με Ελληνικα και μικρα...
Κατα δευτερο το παρπριζ το μονο σημειο που επιτρεπι να περασει σημα ειναι στο μαυρο πλεγμα πισω απο τον καθρεπτη...(στο manual λεει οτι εκει πρεπει να βαζεις και συσκευες e-pass) μετα αν θες να βαλεις οποιαδηποτε συσκευη καλο θα ητνα να παρεις και εξωτερικη κεραια....Δεν σημαινβει βεβαια αυτο οτι δεν θα πιανει καθολου χωρις αλλα αμα δεν εχεις καλο σημα σε δυσκολα σημεια θα χανει την μπαλα....
chris77 - Σαβ 13 Δεκ 2008, 22:52:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ok ευχαριστω πολυ...οταν παρω θα το δοκιμασω και θα σου πω!!!
Steve - Σαβ 13 Δεκ 2008, 23:02:14
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Κατα δευτερο το παρπριζ το μονο σημειο που επιτρεπι να περασει σημα ειναι στο μαυρο πλεγμα πισω απο τον καθρεπτη...(στο manual λεει οτι εκει πρεπει να βαζεις και συσκευες e-pass) μετα αν θες να βαλεις οποιαδηποτε συσκευη καλο θα ητνα να παρεις και εξωτερικη κεραια....Δεν σημαινβει βεβαια αυτο οτι δεν θα πιανει καθολου χωρις αλλα αμα δεν εχεις καλο σημα σε δυσκολα σημεια θα χανει την μπαλα....
Το N95 μου όπου και να το βάλω στο ταμπλώ του αυτοκινήτου, πιάνει σήμα GPS μια χαρά, οπότε δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει αυτό που λες.
drdino - Σαβ 13 Δεκ 2008, 23:37:46
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως τα λέει ο Steve, το είχαμε συζητήσει και παλαιότερα. Με τα 2 GPS που έχω (σε βάση στους αεραγωγούς) δεν έχω κανένα πρόβλημα. Έχω δοκιμάσει και με ένα Ν95 και ενα ακόμα ΝΟΚΙΑ που δεν ξέρω πως λέγεται και όλα ήταν ΟΚ. Smile
Puzzle - Κυρ 14 Δεκ 2008, 00:08:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εχω της destinator το Mls 4800 και πιανει καμπανα..
Μεγαλη οθονη και πολυ καλη αποκριση..
Στο 207 μου κανενα προβλημα που λενε για παρμπριζ κτλ..
Πολυ καλο site για ενημερωση για ολα τα προγραμματα πλοηγησης ειναι το www.navimania.gr...
Εκει θα βρειτε τα παντα..
peugeot_ς - Κυρ 14 Δεκ 2008, 00:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Και γω που εχω το mio P560 οπου και να το βαλω, μια χαρα σημα πιανω και ας μη το εχω ενημερωσει
Giannis307 - Κυρ 14 Δεκ 2008, 11:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ε τοτε μαλλον ειμαι απο τους ατυχους της υποθεσης γιατι το δικο μου εχει παρπροζ pilington το οποιο δεν αφηνει τπτ μα τπτ να περασει...Αφου εκανα το εξης τεσς πηρα το Gps της δουλειας (ντεστινατορ κατι) και εκανα το εξης ειχα παει στο μενου που δειχνει ποσους δορυφορους και δυναμη σηματος εχεις και απλα το εβγαζα εξω απο το παραθυρο και το ξαναεβαζα μεσα οταν το ειχα εξω ειχε 8 δορυφορους με σχεδων φουλ σημα και μολις το εβαζ μεσα με το ζορι 3 και σημα ισα ισα.... Rolling eyes Rolling eyes
Steve - Κυρ 14 Δεκ 2008, 15:44:24
Θέμα δημοσίευσης:
Pilkington είναι η εταιρία του παρ-μπριζ σου (από τις κορυφαίες στον χώρο) και έχουμε το ίδιο.

Οπότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.
DIMCHRI - Κυρ 14 Δεκ 2008, 17:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
chris77 έγραψε:
Kalhspera...eimai neos sto club kai tha thela na rwthsw...thelw na parw ena navigator gia 207 peugeot...lete na exw problhma logw isws athermikou parmpriz?k poio einai auth th stigmh kalo pda thl pou taexei ola h gps auto mono...euxaristw



Καλως ηρθες....για αρχη πραφε με Ελληνικα και μικρα...
Κατα δευτερο το παρπριζ το μονο σημειο που επιτρεπι να περασει σημα ειναι στο μαυρο πλεγμα πισω απο τον καθρεπτη...(στο manual λεει οτι εκει πρεπει να βαζεις και συσκευες e-pass) μετα αν θες να βαλεις οποιαδηποτε συσκευη καλο θα ητνα να παρεις και εξωτερικη κεραια....Δεν σημαινβει βεβαια αυτο οτι δεν θα πιανει καθολου χωρις αλλα αμα δεν εχεις καλο σημα σε δυσκολα σημεια θα χανει την μπαλα....


αυτό που λες δεν πολυ ισχύει...

εκτός και αν θες να πιάνει και μέσα σε τούνελ...

το htc μου πιάνει παντού και πολύ γρήγορα...

ειδικά όταντο χρησιμοποιεις συνέχεια πιάνει σήμα σε 10" Wink
kane - Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:16:37
Θέμα δημοσίευσης:
παιδες θελω και γω να προβώ στην αγορα ενος τετοιου γκατζετ.

Επειδη ομως δυστηχως δν ασχοληθηκα ποτε δν κατέχω τιποτε.

Θα γραψω περιπου τι θελω και μου δινεται τα φωτα σας.

1) δν με ενδιαφερει να παιζει η συσκευη μουσικη,βιντεο κτλ κτλ κτλ
2) θα χρησιμοποιειται μονάχα ως GPS
3) δν με ενδιαφερουν φωνητικες οδηγιες (δν θα με χαλουσε αν υπαρχυον)
4) θα χρησιμοποιηθει μονο για ελλαδα
5) να ειναι οσο το δυνατον πληρεστερο για ελλαδα,και αν ειναι δυνατον καποιο το οποιο αναβαθμιζεται αρκετες φορες (?) μεσα στο διαρκεια του ετους
6) προφανως η αναβαθμιση ειναι δωρεαν (μιας που θα αγοραστει "ετοιμο" και οχι μια συσκευη με "σπασμενο προγραμα".
7) θελω ο δεκτης να ειναι "γρηγορος"
8) χρειαζομαι κεραια εξωτερικη ή ειναι ενσωμετωμενη στη συσκευη? (ή εστω τι ειναι καλυτερο να παρω
9) να μπορω στο προγραμμα να τοποθετησω δικές μου συντεταγμένες για σημεια που με ενδιαφερουν.
10) υπαρχει η δυνατοτητα να "δημιουργησω" δικους μου δρόμους,βαζοντας συντεταγμενες και να εντυπωθουν στους υφισταμενους χαρτες?
11) και φυσικα προτεινετε μου προιοντα και τιμες.

Σορρυ για το υπερ πρηξιμο...

Υ.Γ. φανταζομαι πως επιλογες,για συντομη διαδρομη,2D,3D,χρονος,αποστασεις,ελληνικά κτλ κτλ,πλεον εχουν ολα...?
Giannis307 - Κυρ 14 Δεκ 2008, 19:49:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια αφου δεν δουλευει...και οκ ας πουμε οτι η μια συσκευη ειχε θεμα...ην ιδια δοκιμη την εχω κανει με 5 διαφορετικες συσκευες....τι ολες χαλασμενες ειναι...??Περαν αυτου οποιος θελει οταν ειμαστε λεσχη ας κανουμε ενα τεστ να δουμε τι κανει τι....
drdino - Κυρ 14 Δεκ 2008, 20:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο, αν δεν βιάζεσαι ιδιαίτερα, θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο, γιατί αναμένονται κάποιες εξελίξεις στον χώρο.

Πάντως γενικά μιλώντας, το Destinator έχει τους πληρέστερους εν Ελλάδι χάρτες αλλά το UI είναι λίγο ΓΤΠ. Από την άλλη το iGO έχει από τα κορυφαία UI και οι χάρτες πλέον βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από αυτούς του Dest. Τις τελευταίες 2 βδομάδες τα χρησιμοποιώ εναλλάξ και ακόμα δεν έχω καταλήξει. Laughing
Steve - Δευ 15 Δεκ 2008, 01:05:24
Θέμα δημοσίευσης:
Garmin με χάρτες της Autodrive Hellas (ή κάπως έτσι) και πάτε για ύπνο όλοι Very happy
MTerry - Δευ 15 Δεκ 2008, 02:04:20
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Ε τοτε μαλλον ειμαι απο τους ατυχους της υποθεσης γιατι το δικο μου εχει παρπροζ pilington το οποιο δεν αφηνει τπτ μα τπτ να περασει

Τι ειναι το παρμπριζ "pilington" ? Confused

Εχω καί εγώ ενα Mio Ρ550 με Destinator(6 & 7)
και σε όλα τα αυτοκίνητα που το έχω βάλει με βεντούζα , δύο χρόνια τώρα , δουλέυει τέλεια !!!! Very happy
Στήν Βαρκελώνη που ειχα νοικιάσει μηχανή , επειδή έβρεχε το ειχα βάλει μεσα στην τσέπη του μπουφάν και ειχα ακουστικό στό κράνος , αυτό έπιανε κανονικά !!!! Surprised Surprised Surprised
Scotty308 - Δευ 15 Δεκ 2008, 23:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Giannis307 έγραψε:


το παρπριζ το μονο σημειο που επιτρεπι να περασει σημα ειναι στο μαυρο πλεγμα πισω απο τον καθρεπτη...(στο manual λεει οτι εκει πρεπει να βαζεις και συσκευες e-pass) μετα αν θες να βαλεις οποιαδηποτε συσκευη καλο θα ητνα να παρεις και εξωτερικη κεραια....Δεν σημαινβει βεβαια αυτο οτι δεν θα πιανει καθολου χωρις αλλα αμα δεν εχεις καλο σημα σε δυσκολα σημεια θα χανει την μπαλα....


αυτό που λες δεν πολυ ισχύει...

εκτός και αν θες να πιάνει και μέσα σε τούνελ...

το htc μου πιάνει παντού και πολύ γρήγορα...

ειδικά όταντο χρησιμοποιεις συνέχεια πιάνει σήμα σε 10" Wink


Παιδια αυτοι που λεει ο φιλος ισχυει ...ολα τα πεζω και ειδικα τα τελευταια μοντελα εχουν θερμοαποθωτικο κρυσταλο με αποτελεσμα να φiλτραρoνται οι ακτινες του ηλιου και να εμποδιζουν σηματα οπως των Gps να ερθουν στο εσωτερικο του αυτοκινητου με πληρη ισχυ ..Τα νεα τεχνολογιας GPS που εχουν ευαισθητους δεκτες πιανουν καλυτερα απο τα παλαιοτερα μοντελα ..αλλα και παλι το σημα ειναι ασθενες , μπορειται να το δοκιμασετε και να δειτε την ισχυ του σηματος διπλα απο τον καθρεπτη που ειναι το πλεγμα ...

Μερικες προχειρες φωτο απο το κινητο που εβγαλα προχθες..το GPS που χρησιμοποιηθηκε ειναι ενα HP 5710 που εχει πολυ ευαισθητο δεκτη

----------------------

Εδω μεσα στο αυτοκινητο τοποθετημενο στην βαση του κοντα αστην αριστερη κολωνα




Εδω μεσα στην ιδια θεση αλλα με κεραια συνδεμενη και απλωμενη μεσα στο αυτοκινητο μπροστα στο παρμπριζ.



και εδω με την κεραια εξωτερικα του αυτοκινητου ..



Θα ακολουθησουν και αλλες φωτο , καλυτερες και ευκρινεστερες με φ.μ
Steve - Τρι 16 Δεκ 2008, 00:49:30
Θέμα δημοσίευσης:
MTerry έγραψε:
Τι ειναι το παρμπριζ "pilington" ? Confused
Βαριέσαι να διαβάσεις, ή διαβάζεις μόνο ότι θέλεις εσύ και όχι ΟΛΑ όσα έχουν γραφθεί?
Steve έγραψε:
Pilkington είναι η εταιρία του παρ-μπριζ σου (από τις κορυφαίες στον χώρο) και έχουμε το ίδιο.

Οπότε μάλλον κάτι δεν πάει καλά.

Puzzle - Τρι 16 Δεκ 2008, 12:31:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αν το gps μεσα στο αμαξι πιανει 2-3 δορυφορους με σχεδον full σημα εισαι μια χαρουλα..και ας ειναι μονο αυτοι..
Προσωπικα με Destinator 4800 πιανω παντα καποιους δορυφορους με full σημα και σε ταξιδια που το εχω χρησιμοποιησει ηταν μια χαρουλα..
Καποιες φορες χανει μονο οταν εισαι σε δρομους με τεραστιες πολυκατοικιες γυρω γυρω..οπου εκει κανει ενα γρηγορο επαναυπολογισμο και ολα οκ..ομως αυτο το κανουν ολα τα συστηματα πλοηγησης σε οποιαδηποτε αμαξι..
Scotty308 - Τρι 16 Δεκ 2008, 15:30:15
Θέμα δημοσίευσης:
Puzzle = Φιλε μου για να σου βγαλει το μηχανημα θεση θελει οποσδηποτε 3 δορυφορους στον 4 σου κανει fix και σου βγαζει "ακριβη" στοιχεια ..το θεμα ομως δεν ειναι μονο οι δορυφοροι αλλα και οι ενταση του σηματος των δορυφορων , να προτιμας να εχεις 4 δορυφορους με μεγαλη ενταση , παρα 8 και με πολυ μικρη ισχυ , γιατι σε δυσκολες συνθηκες , οπως πολη, δενδρα ,κλπ που θα χασεις το σημα ευκολοτερα παρα με 3 δορυφορους με μεγαλυτερη ενταση ..
Με λιγα λογια θελουμε και δορυφορους και ισχυ , αυτο μπορουμε νατο πετυχουμε με εξωτερικη κεραια , για τα γαλλικα αυτοκινητα λογω του μπαρμπριζ , στα υπολοιπα δεν χρειαζεται καν εξωτερικη κεραια ουτε μεσα στο αυτοκινητο μια και το σημα δεν επηρεαζεται καθολου ..
Για να εξασφαλισουμε μπολικο σημα και περισσοτερους δορυφορους και να μην χασουμε σημα , ειδικα σε πολεις με ψηλα κτιρια , που σημαινει ταυτοχρονα και δυσκολοτερο λοκαρισμα και ισως λαθος στην θεση , καλο ειναι να εχουμε τουλαχιστον συνδεμενη την εξωτερικη κεραια εστω και μεσα στο αυτοκινητο μπροστα στο μπαρμπριζ απλωμενη , βοηθαει πολυ , αν δεν θελουμε να την βγαλουμε εξω .
Και ειπαμε αυτα μονο για τα δικα μας αυτοκινητα..
Αυτα
Giannis307 - Τρι 16 Δεκ 2008, 16:19:12
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν ειχα το δικο μου επιανε πολυ λιγους και εκει που πηγαινα ξαφνηκα με εδειχνε να κανω drift πανω απο τα οικοδομοκα τετραγωνα....και δεν ειπα οτι δε πιανει καθολου αλλα να το βρασω αν ειναι να μην ξερει τι και πως και μαλιστα ειχα πει να μαθω να το υπολογιζω εχωντας υποψην οτι κοκα σημα=καθηστερηση αποκρισης....ελα μου ομως που πολλες φορες αυτο πηγαινε πιο μπροστα...!
Road_Runner - Τρι 16 Δεκ 2008, 18:01:58
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα ποτε δεν χανει σημα ακομα και Πετραλωνα, Καλιθεα που ειναι τιγκα πολυκατοικιες...
MEMsound - Τρι 16 Δεκ 2008, 19:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
το δικό σου αν δεν κάνω λάθος εχει το "παλιό" (απλό) παρμπριζ
chris77 - Τρι 16 Δεκ 2008, 22:10:10
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια οταν λεμε καλο σημα στον καθρεφτη στο πλεγμα εννοειτε τοθσ πλαινους ετσι...
Scotty308 - Τρι 16 Δεκ 2008, 22:12:12
Θέμα δημοσίευσης:
ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ..μιλαμε στο πλεγμα του κεντρικου καθρεπτη αριστερα και δεξια του ..
Road_Runner - Τρι 16 Δεκ 2008, 23:44:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το δικό σου αν δεν κάνω λάθος εχει το "παλιό" (απλό) παρμπριζ


Και σε αλλα αμαξια που εχω δοκιμασει πχ Μιχαλη μοτογκουτσι, μια χαρα ηταν...
Giannis307 - Τετ 17 Δεκ 2008, 00:30:18
Θέμα δημοσίευσης:
Και ο μιχαλης μοτογκουτσι προσπαθουσε μεσα σο δικο μου αλλα δεεεν...!
MEMsound - Σαβ 27 Δεκ 2008, 11:44:04
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
MEMsound έγραψε:
το δικό σου αν δεν κάνω λάθος εχει το "παλιό" (απλό) παρμπριζ


Και σε αλλα αμαξια που εχω δοκιμασει πχ Μιχαλη μοτογκουτσι, μια χαρα ηταν...


χμ... μετα από μια διαδρομή που εκανα σημερα... "μπερδευτηκα"... (σχετικά με το αθερμικό παρμπριζ που εχει το δικό μου 206 και το gps)

το HTC touch pro που χω στα χερια μου αυτό τον καιρό σε διαδρομή από την Σαρωνίδα μέχρι Πεντέλη που το εβαλα να με καθοδηγήσει "ετσι" για δοκιμή δουλεψε κανονικότατα απλά εχοντας το ακουμπισμένο διπλα στο κουμπί των αλάρμ

ισως απλά να χει δυνατό δέκτη η συγκεκριμένη συσκευη

επίσης δεν το χω δοκιμάσιε μέσα σε πόλη, θα το δω και θα "ενημερώσω"


επίσης δεν ξέρω (αλλα δεν νομιζω) αν επηρέαζει το γεγονός οτι το ειχα συνδεδεμένο στο φορτιστή (by the way το pro δεν εχει υποδοχή για εξτρα εξωτερική κεραία gps)
fynos - Σαβ 27 Δεκ 2008, 11:51:04
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή στο παρελθόν είχα 206 αλλά και συνεχίζω με της αδελφής μου θα σας πω το έξεις . . . Η ποιότητα του σήματος με μία εξωτερική κεραία δεν έχει καμία σχέση, είναι πολύ πιο δυνατό, σταθερό και γρήγορο. Αυτές είναι και οι διαφορές που θα παρατηρήσετε όσοι έχετε αθερμικό η μη παρμπρίζ.
Όσοι έχουν και gps με ασθενέστερο δέκτη απλός θα πιάνουν 4 δορυφόρους οριακά . . . με τα συνεπακόλουθα τους !
Steve - Σαβ 27 Δεκ 2008, 14:26:39
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Παίρνουμε ένα ASUS Eee PC 1000H

Παίρνουμε ένα Globalsat BU-353 USB GPS Receiver

Παίρνουμε ένα Car Charger for ASUS EEE PC 900 901 1000 1000H

Παίρνουμε και ένα Garmin Mobile® PC

Και βγαίνουμε στο δρόμο μέρα...

Και νύχτα!

Razz Razz Razz

stazzy - Σαβ 27 Δεκ 2008, 17:59:13
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Παίρνουμε ένα Globalsat BU-353 USB GPS Receiver


Δε βολεύει καλύτερα ένα Bluetooth receiver? Ή μήπως το έχεις δοκιμάσει το setup και το προτείνεις ανεπιφύλακτα;
Steve - Σαβ 27 Δεκ 2008, 19:04:49
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι πιο ακριβό το bluetooth σε σχέση με αυτό, έχει χειρότερα χαρακτηριστικά σε σχέση με αυτό, και το bluetooth είναι πιο αργό σε σχέση με το usb σαν πρωτόκολλο επικοινωνίας.
RoadRunner122 - Δευ 12 Ιαν 2009, 16:16:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ψάχνομαι προς αγορά ενός GPS (γύρω στα 200ευρώ) και έχω καταλήξει ανάμεσα στα παρακάτω 2:

- Navigon 2100max
- MLS Destinator 4800

Ποιό από τα 2 προτείνετε κ γιατί?

Από δοκιμή (στο κατάστημα-χωρίς σήμα) που έκανα και στα 2, το navigon μου φάνηκε αρκετά πιό εύχρηστο και με πιό ευχάριστο περιβάλον.
Όσον αφορά το hardware, και πάλι το navigon μου άρεσε περισσότερο. Ποιοτικότερη κατασκευαστικά συσκευή και χωρίς την ελαστικής υφής επένδυση που έχει το MLS που με το καιρό θα φθαρεί (σαν τα χερούλια των VAG).

Έπειτα από συζήτηση και ψάξιμο στο νετ, πολλοί (σχεδόν όλοι) λένε για τους χάρτες της MLS ότι ειναι πληρέστεροι κ με μεγαλύτερη κάλυψη.
Επίσης βρήκα ότι οι χάρτες της MLS εμπλουτίζονται με POIs, χάρτες ανάβασης κλπ ενώ για τα navigon δεν υποστηρίζεται κάτι αντίστοιχο.

Τέλος, κάτι που δεν είμαι σίγουρος 100% ότι ισχύει απλά το διάβασα και είδα ότι το έχουν δοκιμάσει κάποιοι, είναι ότι στο μηχανάκι της navigon μπορείς να βάλεις και τα 2 προγράμματα navigation (το μαμά navigon και το Dest.8) πράγμα που θα ήταν ενδιαφέρον.

Για πείτε λοιπόν Smile
SnakeMJK - Δευ 12 Ιαν 2009, 16:26:46
Θέμα δημοσίευσης:
Περί των παμπρίζ και σήματος... Έπεσε στα χέρια μου ένα garmin και το δοκίμασα έτσι για τον χαβαλέ, σε γνωστή διαδρομή, για να δω αν θα μου προτείνει τους ίδιους δρόμους. Anyway, δεν ξέρω αν οφειλόταν στο παρμπρίζ μου το γεγονός ότι έκανε 3-4 λεπτά να βρει τους δορυφόρους, αλλά έπιανε μια χαρά σήμα και δεν το ξανάχασε ποτέ.
Scotty308 - Δευ 12 Ιαν 2009, 16:27:15
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη να προτιμησεις το 4810 καλυτερα ειναι το ποιο καινουργιο μοντελο απο το 4800..εκτος αν στα λεφτα δεν εισαι μεσα ..
Τo Νavigon που θελεις να παρεις μπορει να ξεκλειδωσει σχετικα ανετα και να παρει οποιο προγραμμα θελεις , το ιδιο και το 4800 ολα τα Pna ξεκλειδωνουν αλλα ευκολα αλλα δυσκολοτερα ..μακρυα απο 1200 που εχει 99ε και ειναι παγιδα ..
Οσο για τους χαρτες το Destinator εχει πολυ καλυτερη και αξιοπιστη χαρτογραφηση για την ελλαδα , οχι οτι το Navigon δεν ειναι καλη , αλλα επαρχια εχει ακομα ενα θεματακι..
Παρε οποιο θελεις και αν χρειαστεις οτιδοποτε πανω σε Gps να βοηθησω αλλωστε ειναι το αντικειμενο μου ...
Να συπληρωσω , μακρυα απο Garmin , δεν λενε ..ακομη για ελλαδα , εκτος αν θελεις βουνα και λαγκαδια ...
Επισης το θεμα μπαρμπριζ ειναι ενα θεμα , το οποιο λυνεται με εξωτερικη κεραια που θα την εχεις μεσα στο αυτο κινητο εχει τρομερη διαφορα και δυστηχως για τα γαλλικα ειναι μονοδρομος
Steve - Δευ 12 Ιαν 2009, 16:45:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μακρυά από το Garmin όλοι σας γιατί δεν φτάνει για όλους.

Ελλάδα και Βουλγαρία, δουλεύει μια χαρά.

Ελλάδα βάζεις τους χάρτες της Autodrive που παίρνει και η παπ***ά του Destinator.

POI φορτώνεις πανεύκολα με το POI Loader της ίδιας της Garmin.

Οπότε μέχρι να πιάσετε Garmin στα χέρια σας και να το λειτουργήσετε σωστά, απλά μην το ξαναπιάσετε στο στόμα σας Smile
COOL ALEXIS - Δευ 12 Ιαν 2009, 17:48:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως με το δικό μου (όποτε το θυμάμαι) και χωρίς κεραία δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα ακόμα κι όταν το βάζω στο τασάκι...
RoadRunner122 - Δευ 12 Ιαν 2009, 18:50:57
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
Γιαννη να προτιμησεις το 4810 καλυτερα ειναι το ποιο καινουργιο μοντελο απο το 4800..εκτος αν στα λεφτα δεν εισαι μεσα ..
Τo Νavigon που θελεις να παρεις μπορει να ξεκλειδωσει σχετικα ανετα και να παρει οποιο προγραμμα θελεις , το ιδιο και το 4800 ολα τα Pna ξεκλειδωνουν αλλα ευκολα αλλα δυσκολοτερα ..μακρυα απο 1200 που εχει 99ε και ειναι παγιδα ..
Οσο για τους χαρτες το Destinator εχει πολυ καλυτερη και αξιοπιστη χαρτογραφηση για την ελλαδα , οχι οτι το Navigon δεν ειναι καλη , αλλα επαρχια εχει ακομα ενα θεματακι..
Παρε οποιο θελεις και αν χρειαστεις οτιδοποτε πανω σε Gps να βοηθησω αλλωστε ειναι το αντικειμενο μου ...
Να συπληρωσω , μακρυα απο Garmin , δεν λενε ..ακομη για ελλαδα , εκτος αν θελεις βουνα και λαγκαδια ...


Eυχαριστώ Σωτήρη Smile

Το 4810 είναι -αν δεν κάνω λάθος- ίδιο με το 4800 απλά έχει και BT. Το BT σαν ανοιχτή ακρόαση για το κινητό δε με ενδιαφέρει γιατί φοράω ήδη BT adapter στο Alpine.
Το κόστος δεν είναι ιδιαίτερο θέμα μιάς κι επειδή εργάζομαι σε κατάστημα που πουλά τέτοια είδη έχω έκπτωση προσωπικού.

Απλά αρχικά επιρρεάστηκα από την όμορφη εμφάνηση του Navigon2100, μετά μου είπαν ότι είναι καλύτερο το Destinator, μετά είδα ότι στο Navigon φορτώνονται και οι χάρτες του Dest. οπότε ημουν έτοιμος να αγοράσω το Navigon και τελευταία στιγμή μου είπε ένας πωλητής του καταστήματος "ψαγμένος" ότι το Dest. δε συγκρίνεται με το Navigon και ότι τα καινούρια Navigon (από 2100 και πέρα) δε ξεκλειδώνουν.... τρέχα-γύρευε δηλαδή Mad

Μπερδεύεσαι ή δε μπερδεύεσαι Question
lionking(t) - Δευ 12 Ιαν 2009, 19:07:29
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Μακρυά από το Garmin όλοι σας γιατί δεν φτάνει για όλους.

Ελλάδα και Βουλγαρία, δουλεύει μια χαρά.

Ελλάδα βάζεις τους χάρτες της Autodrive που παίρνει και η παπ***ά του Destinator.

POI φορτώνεις πανεύκολα με το POI Loader της ίδιας της Garmin.

Οπότε μέχρι να πιάσετε Garmin στα χέρια σας και να το λειτουργήσετε σωστά, απλά μην το ξαναπιάσετε στο στόμα σας Smile


+1

Να προσθεσω οτι πηγα Γερμανια,κατεβασα τον χαρτη,και επιανε τα παντα.Κ να σημειωσω οτι ο Autodrive ανανεωνεται συνεχως.
Scotty308 - Δευ 12 Ιαν 2009, 19:14:29
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

Navigon και τελευταία στιγμή μου είπε ένας πωλητής του καταστήματος "ψαγμένος" ότι το Dest. δε συγκρίνεται με το Navigon και ότι τα καινούρια Navigon (από 2100 και πέρα) δε ξεκλειδώνουν.... τρέχα-γύρευε δηλαδή Mad

Μπερδεύεσαι ή δε μπερδεύεσαι Question


Ολα ξεκλειδωνουν , απλα θελει τροπο και οχι κοπο Laughing κοιτα εγω εχω παρει το 8110 το εχω ξεκλειδωσει και εχω βαλει μεσα ολα τα γνωστα προγραμματα ..Η ποιοτητα ομως των γραφικων η σταθεροτητα του δεν εχει καμμια σχεση με το Destinator ..αν δεν εχεις προβλημα χρηματων και θελεις Navigon παρε τοτε το 7210 που ειναι πολυ ποιοτικο σαν κατασκευη η εναλακτικα το 2110μαχ ..εχεις δυο χρονια αναβαθμιση δωρεαν και κανουν 4 φορες αναβαθμιση τον χρονο , εχουν πει οτι τελος του 09 θα εχουν καλυψει το 99% της ελλαδας οπως εχουν κανει και με τα περισσοτερα κρατη της δ. ευρωπης ..
Destinator βαζεις οπου θελεις οποτε θελεις και σε οποιοδηποτε μηχασνακι και μιλαω για Pna

Και ενα αλλο που ξεχασα να σου πω το 8110 ειναι Dual zone , δηλαδη μπορεις να ακους μουσικη και να βλεπεις παραληλα πλοηγηση ..δες εδω ενα βινταεκι που εχω ανεβασει με Igo8 , dest 7 navigon 7

http://www.youtube.com/watch?v=66RXN9e1mDA
Scotty308 - Δευ 12 Ιαν 2009, 19:23:26
Θέμα δημοσίευσης:
Και να συμπληρωσω οτο το Destinator εχει την καλυτερη προβολη και προειδοποίηση για τις καμερες τις σταθερες, μπλοκα, κλπ απο ολα τα προγραμματα που κυκλοφουν με ρυθμιζομενη αποσταση ειδοποίησης .. Wink
Randy - Πεμ 15 Ιαν 2009, 16:47:04
Θέμα δημοσίευσης:
Navigon 2100 Max στο κουτι του..

Κεραια εξωτερικη απο που μπορω να παρω? που τοποθετειται? αν το αφησω οπως ειναι, δε θα πιανει? (δε σκοπευω να το βεντουζαρω..)
Scotty308 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 17:19:08
Θέμα δημοσίευσης:
Randy έγραψε:
Navigon 2100 Max στο κουτι του..

Κεραια εξωτερικη απο που μπορω να παρω? που τοποθετειται? αν το αφησω οπως ειναι, δε θα πιανει? (δε σκοπευω να το βεντουζαρω..)


Θα πιανει φιλε μου αλλα θα εχει χαμηλο σημα αν το τζαμια σου ειναι αθερμικα .. μπορεις να βαλεις εξωτερικη κεραια και να την εχεις μεσα στο αυτοκινητο ..βοηθαει πολυ ..εχω αναεβασει και φωτο αν ειδες ..

Διαβασε εδω το ποστ #94

http://www.navimania.gr/showthread.php?t=11767&page=5
RoadRunner122 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 22:33:31
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
...Η ποιοτητα ομως των γραφικων η σταθεροτητα του δεν εχει καμμια σχεση με το Destinator ..αν δεν εχεις προβλημα χρηματων και θελεις Navigon παρε τοτε το 7210 που ειναι πολυ ποιοτικο σαν κατασκευη η εναλακτικα το 2110μαχ ..εχεις δυο χρονια αναβαθμιση δωρεαν και κανουν 4 φορες αναβαθμιση τον χρονο...


Όταν λες για ποιότητα γραφικών και σταθεροτητα μιλάς για navigon ε?

Το 7210 το είδα. Ωραίο μηχανάκι αλλά ξεφεύγουμε σε κόστος οπότε πάω ή για 2100 ή για 2110.

Το 2110 προσφέρεται με ένα voucher για έκπτωση 80% στο "navigon Fresh" το οποίο κοστίζει 100ευρώ και άρα πληρώνεις 20 για να αναβαθμίζεις τους χάρτες.

Κατά τ'άλλα, επειδή μίλησα και με τον άνθρωπο της nortec, τα 2100 και 2110 σαν hardware είναι ολόιδια.

Δεν έχουμε βρει τρόπο να κάνουμε αναβάθμιση στους χάρτες τσαμπέ ε? Razz
Οπότε πάω για 2110.
Scotty308 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 22:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστα ,για το Navigon λεω για την ποιοτητα κλπ..οσο για τους τζαμπε χαρτες ..κυκλοφορουν στα "ειδικα περιπτερα" Wink οπου "ψωνιζουν" αρκετοι .. Cool
Μην σε αγχώνει αυτο ...παρε αυτο που αντεχει η τσεπη σου και τα αλλα θα τα βρουμε Wink
RoadRunner122 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 23:18:00
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
Σωστα ,για το Navigon λεω για την ποιοτητα κλπ..οσο για τους τζαμπε χαρτες ..κυκλοφορουν στα "ειδικα περιπτερα" Wink οπου "ψωνιζουν" αρκετοι .. Cool
Μην σε αγχώνει αυτο ...παρε αυτο που αντεχει η τσεπη σου και τα αλλα θα τα βρουμε Wink


Ο μόνος λόγος που θα έπερνα 2110 αντί για 2100 είναι η αναβάθμιση των χαρτών. Εφόσον κυκλοφορούν στα ε.π. Wink δεν υπάρχει λόγος να δώσω 50ευρώ επιπλέον.
Scotty308 - Πεμ 15 Ιαν 2009, 23:21:05
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου προτινα να δωσεις τα 50ε και να εχεις αναβαθμιση για αλλα 2 χρονια ..νομιζω ειναι μικρο το ποσο για να εχει original prama Wink
pathfinder - Παρ 16 Ιαν 2009, 11:01:38
Θέμα δημοσίευσης:
lionking(t) έγραψε:
Steve έγραψε:
Μακρυά από το Garmin όλοι σας γιατί δεν φτάνει για όλους.

Ελλάδα και Βουλγαρία, δουλεύει μια χαρά.

Ελλάδα βάζεις τους χάρτες της Autodrive που παίρνει και η παπ***ά του Destinator.

POI φορτώνεις πανεύκολα με το POI Loader της ίδιας της Garmin.

Οπότε μέχρι να πιάσετε Garmin στα χέρια σας και να το λειτουργήσετε σωστά, απλά μην το ξαναπιάσετε στο στόμα σας Smile


+1

Να προσθεσω οτι πηγα Γερμανια,κατεβασα τον χαρτη,και επιανε τα παντα.Κ να σημειωσω οτι ο Autodrive ανανεωνεται συνεχως.


+1 ακόμα.

Η Garmin βγάζει μακράν τους καλύτερους δέκτες και από τότε που βγήκαν οι χάρτες της autodrive για Ελλάδα σωθήκαμε. Για extreme καταστάσεις υπάρχουν κοι οι χάρτες της Ανάβασης. Εγώ και στα δύο αυτοκίνητα Garmin δουλέυω, DNX7200 στο RC και ένα Nuvi στο Micra της γυναίκας μου!
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 11:39:56
Θέμα δημοσίευσης:
σε pda με windows mobile 6.1 μπορεί να μπεί Garmin?
και αν ναι.. πως?
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 12:18:41
Θέμα δημοσίευσης:
Ψάχνεις για Garmin Mobile ΧΤ για Windows mobile, αφού διορθώσεις λίγο την υπογραφή σου Very happy
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 12:23:23
Θέμα δημοσίευσης:
...χαχαχα
ετοιμη η υπογραφή
αλλο y και άλλο u
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


βρηκα αυτό
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-printview-t-8377-start-60.html
αλλά μου φαίνονται λιγο κινέζικα..
κ.fynos... help... Laughing
Scotty308 - Παρ 16 Ιαν 2009, 14:46:44
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
σε pda με windows mobile 6.1 μπορεί να μπεί Garmin?
και αν ναι.. πως?


Δεν χρειαζεται μανθο να βαλεις Garmin ..εκτος αν κανεις off road διαδρομες ,αλλωστε δεν μπορεις γιατι χρησιμοποιεί αλλη πλατφορμα για να τρεχει το προγραμμα πλοηγησης , υπαρχουν τoσa προγραμματα πλοηγησης αξιοπρεπεστατα και καλυτεροτερα απο αυτο της Garmin ..εγω το εχω δοκιμασει οπως και ολα τα προγραμματα και το εχω απορρίψει .. οι αλλοι που το υποστηρίζεται εχετε δοκιμασει ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν , και εχετε κατασταλαξει οτι σας βολευει αυτο?? Sad
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 14:54:32
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
οι αλλοι που το υποστηρίζεται εχετε δοκιμασει ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν , και εχετε κατασταλαξει οτι σας βολευει αυτο?? Sad
Μέχρι και Tom Tom δοκιμάσαμε Smile
Scotty308 - Παρ 16 Ιαν 2009, 15:05:19
Θέμα δημοσίευσης:
Και τι γνωμη εχεις για το Tomtom?? πως σου φανηκε??
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 15:12:46
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
Και τι γνωμη εχεις για το Tomtom?? πως σου φανηκε??
Χειρότερο από το Garmin Silly
Scotty308 - Παρ 16 Ιαν 2009, 15:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
χαχαχαχαχα σωστος ..εχει και κατι καλο ομως , μονο που μπορεις να διορθωσεις τον χαρτη αυτο ειναι κατι ...
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 15:30:00
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
MEMsound έγραψε:
σε pda με windows mobile 6.1 μπορεί να μπεί Garmin?
και αν ναι.. πως?


Δεν χρειαζεται μανθο να βαλεις Garmin ..εκτος αν κανεις off road διαδρομες ,αλλωστε δεν μπορεις γιατι χρησιμοποιεί αλλη πλατφορμα για να τρεχει το προγραμμα πλοηγησης , υπαρχουν τoσa προγραμματα πλοηγησης αξιοπρεπεστατα και καλυτεροτερα απο αυτο της Garmin ..εγω το εχω δοκιμασει οπως και ολα τα προγραμματα και το εχω απορρίψει .. οι αλλοι που το υποστηρίζεται εχετε δοκιμασει ολα τα υπολοιπα που κυκλοφορουν , και εχετε κατασταλαξει οτι σας βολευει αυτο?? Sad


μα για εκτός δρόμου το θέλω
για "εντός" και με το destinator μια χαρα κάνω την δουλεια μου
με το ποδηλατο ή την μηχανή όμως στο βουνό
ή το φουσκωτό στην θάλασσα θα μου ηταν χρησιμο Wink
Scotty308 - Παρ 16 Ιαν 2009, 16:05:12
Θέμα δημοσίευσης:
οποτε θελεις χαρτες της αναβασης με το Garmin οδηγο ..απλα πραματα
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 16:26:31
Θέμα δημοσίευσης:
Scotty308 έγραψε:
οποτε θελεις χαρτες της αναβασης με το Garmin οδηγο ..απλα πραματα
Ε τί λέμε τόσο καιρό Laughing
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 16:58:36
Θέμα δημοσίευσης:
Who is "Αναβασης"? Shocked
Scotty308 - Παρ 16 Ιαν 2009, 17:12:52
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου πει ο "30ποντος" Laughing Laughing που ειναι Garminakias Wink
Ghost Dog - Παρ 16 Ιαν 2009, 17:15:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο, φορτωνεις τον "Αναβασης" , παιρνεις το 4κινητο κτηνος σου και βουυυρ στα χωματοβουνα.... Wink Razz
RoadRunner122 - Παρ 16 Ιαν 2009, 17:31:38
Θέμα δημοσίευσης:
Tην προηγούμενη βδομάδα φόρτωσα το Garmin mobile XT σε ένα Nokia 6110 με symbian (ενός γνωστού). Mαζί έβαλα και τους χάρτες της autodrive και κάποια poi.

O άνθρωπος που το έχει, χθες βρισκόταν στην Κέρκυρα για δουλειά και με πήρε 10 φορές τηλέφωνο για να με ευχαριστήσει. Καταενθουσιασμένος! Εγώ δεν πρόλαβα να το δουλέψω αλλά σύμφωνα με τα λεγόμενά του δεν παίζεται!
Road_Runner - Παρ 16 Ιαν 2009, 17:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
Τον θελω και εγω αυτον τον Κ.αναβαση
lionking(t) - Παρ 16 Ιαν 2009, 18:37:23
Θέμα δημοσίευσης:
Θελετε να κανω ενα ''how to'' για το πως θα περασετε του χαρτες και το προγραμμα?
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 18:51:37
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Tην προηγούμενη βδομάδα φόρτωσα το Garmin mobile XT σε ένα Nokia 6110 με symbian (ενός γνωστού). Mαζί έβαλα και τους χάρτες της autodrive και κάποια poi.


μπορείς και σε pda με windows mobile και τους "Αναβασης"?
lionking(t) - Παρ 16 Ιαν 2009, 18:53:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα σε ενα,θα εχεις τον καινουργιο τον Αναβασης,το καινουργο Autodrive 1.6 και το Bluecharts.
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 19:38:30
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μπορείς και σε pda με windows mobile και τους "Αναβασης"?
Μπορείς σε οτιδήποτε, ακόμα και σε Garmin Mobile PC που έχω στα windows XP στο Eee Cool

Αν έχεις τον χάρτη, τον χρησιμοποιείς στο κινητό, στο pc, στο pda... ίδιο format για όλα! Very happy
MEMsound - Παρ 16 Ιαν 2009, 20:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
lionking(t) έγραψε:
Ολα σε ενα,θα εχεις τον καινουργιο τον Αναβασης,το καινουργο Autodrive 1.6 και το Bluecharts.


ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!! Cool Cool Cool
dimkeras - Παρ 16 Ιαν 2009, 21:20:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πέρασα το GMXT 5.0 στο ΝΟΚΙΑ 6210. Το παλιό δεν το άνοιγε καθόλου, ελέω νέας πλατφόρμας (Series 60 3rd Edition Feature Pack 2).
Απλά νομίζω ότι η χρήση του σε μικρή οθόνη που δεν είναι αφής γίνεται μεγάλο μανίκι...
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 21:27:19
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Απλά νομίζω ότι η χρήση του σε μικρή οθόνη που δεν είναι αφής γίνεται μεγάλο μανίκι...
Όχι Very happy
dimkeras - Παρ 16 Ιαν 2009, 21:33:46
Θέμα δημοσίευσης:
Για πες καμιά λύση. Γιατί με τη μετακίνηση του κέρσορα για να βρεις κάτι ή να περιστρέψεις τον χάρτη αρχίζω να ξενερώνω (για το κινητό λέω).

Μήπως είναι όλα θέμα συνήθειας τελικά?
Steve - Παρ 16 Ιαν 2009, 22:07:43
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Μήπως είναι όλα θέμα συνήθειας τελικά?
Ακριβώς Very happy

Στο Ν95 πάει άψογα Cool
dimkeras - Σαβ 17 Ιαν 2009, 01:07:19
Θέμα δημοσίευσης:
Off Topic

Ρε ψηλέ, τώρα είδα την υπογραφή σου με τους 400hp Laughing
Steve - Σαβ 17 Ιαν 2009, 02:55:33
Θέμα δημοσίευσης:
Και πού είσαι ακόμα Laughing
MEMsound - Τρι 27 Ιαν 2009, 01:09:17
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
lionking(t) έγραψε:
Ολα σε ενα,θα εχεις τον καινουργιο τον Αναβασης,το καινουργο Autodrive 1.6 και το Bluecharts.


ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ!!!!! Cool Cool Cool


??????????????????
Question Question Question Question Question Question

περιμενω,,,, Wink
Road_Runner - Τρι 27 Ιαν 2009, 02:24:58
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω!!
RoadRunner122 - Τρι 27 Ιαν 2009, 07:21:08
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:
Tην προηγούμενη βδομάδα φόρτωσα το Garmin mobile XT σε ένα Nokia 6110 με symbian (ενός γνωστού). Mαζί έβαλα και τους χάρτες της autodrive και κάποια poi.


μπορείς και σε pda με windows mobile και τους "Αναβασης"?


Τώρα το είδα Shocked

Ναι, φυσικά Μάνθο Very happy, τα πάντα μπορείς να περάσεις!

Ρίξε μιά ματιά εδώ Wink

Αυτό το thread είναι για symbian αλλά ψάχνοντας έχει και για wm.
lionking(t) - Τρι 27 Ιαν 2009, 13:15:45
Θέμα δημοσίευσης:
Σορρυ ρε Μανθο αλλα καταλαβα οτι το βρηκες.Λοιπον,εχουμε και λεμε.:

1.Συνδεεις το pda με το υπολογιστη.

2.Κατεβαζεις το προγραμμα του Garmin Mobile XT απο εδω
http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3389

Οπως επισης και αυτα τα 2 αρχεια

http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3645
http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3493

3.Αφου τα κατεβασεις τα κανεις install στο pda.

4.Αφου τα κανεις install μπαονεις μεσα στο προγραμμα,θα πας στις ρυθμισεις και εκει μεσα θα ειναι και οι πληροφοριες προιοντος.Γραψε σε ενα χαρτακι το κωδικο(συνηθως unlock esn ή card id).Θα το χρειστουμε για να τον κανουμε να δουλευει το εσωτερικο gps.Κλεινεις το προγραμμα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Θα δημιουργησεις δυο αρχειο σημειωματαρειου με τις ονομασιες sw.unl και gmapsupp.unl,και τα πετας μεσα στο φακελο του Garmin sto κινητο.


5.Κατεβαζεις αυτο.

http://rapidshare.com/files/113002497/GarKe_v1.3.rar

Tώρα, ανοίγετε το garmin_kgen.exe . Στο πεδίο «Enter your Card ID here:» εισάγετε τον αριθμό που αντιγράψατε πριν από την συσκευή. Πατήστε «Generate». Στο πεδίο «Your device unlock code:» εμφανίζεται τώρα ένας αριθμός. Αντιγράψτε αυτόν τον αριθμό, και επικολλήστε τον αριθμό που αντιγράψατε μεσα στο sw.unl και αποθηκευσε το.

Μην κλεισεις το προγραμμα.

6.Παμε και στους χαρτες

Εσυ θα κατεβασεις αυτο που ειναι ολα ενσωματωμενα.

http://rapidshare.com/files/176043642/3to1_160_390.rar

Ανοιγεις το αρχειο και το κανεις επικολληση μεσα στο φακελο Garmin sto κινητο.

Τωρα,στο κατω μερος του προγραμματος εχει το select map product,στην μπαρα επιλεγεις custom mapset ή custom mapid (οπως το εχει)και γραφεις το κωδικο 822.Πατας generate,κανεις αντιγραφη τον κωδικο που σου εβγαλε στο αρχειο σημειωματαρειου gmapsupp.unl,μην κλεισεις το αρχειο θα μας ξαναχρειαστεις. Ξαναπας στο select map product,στην μπαρα επιλεγεις custom mapset ή custom mapid (οπως το εχει)και γραφεις το κωδικο 295.Πατας generate,κανεις αντιγραφη τον κωδικο που σου εβγαλε στο αρχειο σημειωματαρειου gmapsupp.unl ακριβως διπλα απο τον αλλον κωδικο που εκανες επικολληση και χωρις κενο.Το αποθηκευεις και το κλεινεις.

Σημειωση:Για να δουλεψει το εσωτερικο gps πασ μεσα στο προγραμμα του Garmin Εργαλεια/Ρυθμισεις/Συστημα/Απομακρυσμενο Gps/ Και επιλεγεις το Χρηση προσαρτημενου/ενσωματωμενου δεκτη και πατας Ενεργοποιηση.

Επισης για να δουλεψει σωστα το Anavasis δεν θα επιλεγεις τον γρηγοροτερο δρομο αλλα τον συντομοτερο(ειναι μεσα στο μενου πλοηγησης,θα το ρυθμισεις.

Επισης για τα ΡΟΙs θα κατεβασεις αυτο το προγραμμα,θα εχεις συνδεδεμενο το κινητο και θα το κανεις install,εχει και τα POIs kai to POILOADER

http://rapidshare.com/files/89655858/GARMIN_POI_app.rar

Αυτα,πιστευω να βοηθησα,εαν ξεχασα κατι Steve συμπληρωσε.
Steve - Τρι 27 Ιαν 2009, 15:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
Και ο 1.60 autodrive σκέτος, μια χαρά είναι πάντως Laughing
MEMsound - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:05:27
Θέμα δημοσίευσης:
lionking(t) έγραψε:
Σορρυ ρε Μανθο αλλα καταλαβα οτι το βρηκες.Λοιπον,εχουμε και λεμε.:

1.Συνδεεις το pda με το υπολογιστη.

2.Κατεβαζεις το προγραμμα του Garmin Mobile XT απο εδω
http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3389

Οπως επισης και αυτα τα 2 αρχεια

http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3645
http://www8.garmin.com/support/download_details.jsp?id=3493

3.Αφου τα κατεβασεις τα κανεις install στο pda.

4.Αφου τα κανεις install μπαονεις μεσα στο προγραμμα,θα πας στις ρυθμισεις και εκει μεσα θα ειναι και οι πληροφοριες προιοντος.Γραψε σε ενα χαρτακι το κωδικο(συνηθως unlock esn ή card id).Θα το χρειστουμε για να τον κανουμε να δουλευει το εσωτερικο gps.Κλεινεις το προγραμμα.


no worries...
πάμε λοιπόν
οκ με τα Install
unlock esn ή card id το κοιταω τωρα...


lionking(t) έγραψε:
ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Θα δημιουργησεις δυο αρχειο σημειωματαρειου με τις ονομασιες sw.unl και gmapsupp.unl,και τα πετας μεσα στο φακελο του Garmin sto κινητο.

από το Notepad των windows και τα πεταω στο κινητό?
ή από τις "σημειώσεις" του κινητού?
λογικά το 1ο??

lionking(t) έγραψε:
Αυτα,πιστευω να βοηθησα...


μια χαρα
απαντα μου το παραπάνω για να συνεχίσω
Steve - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:12:19
Θέμα δημοσίευσης:
Από το Notepad των windows, και κάνεις αντιγραφή και επικόλληση το αρχείο στο φάκελο του κινητού.

Προσοχή όμως να είναι τύπου xxxxxx.UNL και όχι xxxxx.UNL.TXΤ όπως γίνεται συχνά το λάθος Laughing
Road_Runner - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:12:36
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

lionking(t) έγραψε:
Αυτα,πιστευω να βοηθησα...


μια χαρα
απαντα μου το παραπάνω για να συνεχίσω


Και γρηγορααααα....
γρρργργργρρρρρ Shoot Shoot Shoot

Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha Ha
MEMsound - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:26:04
Θέμα δημοσίευσης:
αντε βρεα αστειάτορα...
λοιπον στο θέμα μας...

MEMsound έγραψε:
card id...

οκ το βρηκα
το εβαλα
ετοιμα και τα "σημειωματαριο-αρχειακια" (ευχαριστω mr.30)
στο φάκελο που πρέπει Wink
(αδεια να φανταστω)
Steve - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:39:47
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
(αδεια να φανταστω)
Όχι άδεια, πρέπει να κάνεις επικόλληση τον κωδικό από το keygen μέσα στο κάθε ένα (στο ένα για την άδεια προγράμματος, στο άλλο για τον χάρτη...)
MEMsound - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:46:05
Θέμα δημοσίευσης:
ε βασικά αυτο εννοουσα...
αλλα εγραψα σαχλαμάρα...
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Τρι 27 Ιαν 2009, 17:57:15
Θέμα δημοσίευσης:
Πίσσα και πούπουλα Laughing
Road_Runner - Τρι 27 Ιαν 2009, 20:07:42
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν το ανοιγω για πρωτη ορα για να παω στις ρυθμισεις που λες, παταω δωρεαν δοκιμη ε?
Δεν μου ανοιγει ομως Question Question Question
MEMsound - Τρι 27 Ιαν 2009, 20:53:08
Θέμα δημοσίευσης:
κάτι άλλο πατάς
δεν θυμαμαι τι

εχω ερώτηση
εγκατεστησα από το pc στην storage card οτι επρεπε...
αλλά μου εκανε κι ενα φακελο garmin μέσα στο κινητό (εκτός από τον φακελο garmin στην storage card)

τα extra αρχειάκια sw.unl, gmapsupp.unl καθώς και το 3to1_160_390 και GARMIN_POI_app που τα βάζω?
στο κινητό ή στην storage card?
fynos - Τετ 28 Ιαν 2009, 15:55:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μπαίνει και σε blackberry Question
Έχουμε και χάρτες για Europe Question
lionking(t) - Τετ 28 Ιαν 2009, 23:10:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:


τα extra αρχειάκια sw.unl, gmapsupp.unl καθώς και το 3to1_160_390 και GARMIN_POI_app που τα βάζω?
στο κινητό ή στην storage card?


Τα αρχεια τα βαζεις sw.unl, gmapsupp.unl στον φακελο garmin,το αρχειο 3to1_160_390.rar τα ανοιγεις και βαζεις το περιεχομενο του,ειναι ο χαρτης.Το Ροι εχει μεσα το προγραμμα και τα αρχεια για να εγκαταστησεις τα Ροι.
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 01:28:26
Θέμα δημοσίευσης:
ναι αλλά σε ποιον από τους 2 φακέλους garmin? ->

MEMsound έγραψε:
...αλλά μου εκανε κι ενα φακελο garmin μέσα στο κινητό (εκτός από τον φακελο garmin στην storage card)...

...που τα βάζω στο κινητό ή στην storage card?

Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 01:34:38
Θέμα δημοσίευσης:
Μr Βασιλεια των λιονταριων Laughing Laughing Laughing μηπως μπορειτε να μ πειτε και εμενα τι παταω την πρωτη φορα που μπαινω για να παω στα οψιονς?
Αυτο που περιγραφεις στο 4
Γιατι δεν μπορω να μπω...
θενκσ Laughing
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 02:23:05
Θέμα δημοσίευσης:
οταν το σίγμα ειναι στο τελος της λεξης βασουμε "ς" και οχι "σ" Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
lionking(t) - Πεμ 29 Ιαν 2009, 02:54:41
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ναι αλλά σε ποιον από τους 2 φακέλους garmin? ->

MEMsound έγραψε:
...αλλά μου εκανε κι ενα φακελο garmin μέσα στο κινητό (εκτός από τον φακελο garmin στην storage card)...

...που τα βάζω στο κινητό ή στην storage card?


Σε αυτον που εχει τα πολλα αρχεια,οπως voices,apps,cache,gpx και τα λοιπα.
Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 02:56:23
Θέμα δημοσίευσης:
Μα αυτος ειναι ο σκοπος....
Ενω το οτι το θενκΣ ειναι γραμμενο στα ελληνικα δν σε πειραξε Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
lionking(t) - Πεμ 29 Ιαν 2009, 03:01:42
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Μr Βασιλεια των λιονταριων Laughing Laughing Laughing μηπως μπορειτε να μ πειτε και εμενα τι παταω την πρωτη φορα που μπαινω για να παω στα οψιονς?
Αυτο που περιγραφεις στο 4
Γιατι δεν μπορω να μπω...
θενκσ Laughing


Βασικα πρωτη φορα το ακουω αυτο για δωρεαν δοκιμη,εκτος απο αυτο τι αλλο σου γραφη?

Αν μπορεσεις να μπεις πας Εργαλεια/Ρυθμισεις και προς το τελος εχει το Πληροφοριες.
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 03:04:35
Θέμα δημοσίευσης:
οκ ευχαριστω
αυριο το πρωι θα το τσεκαρω Wink
fynos - Πεμ 29 Ιαν 2009, 09:50:36
Θέμα δημοσίευσης:
Question

fynos έγραψε:
Μπαίνει και σε blackberry Question
Έχουμε και χάρτες για Europe Question

Steve - Πεμ 29 Ιαν 2009, 09:57:27
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Μr Βασιλεια των λιονταριων Laughing Laughing Laughing μηπως μπορειτε να μ πειτε και εμενα τι παταω την πρωτη φορα που μπαινω για να παω στα οψιονς?


Συνδέεις τα ψιψιψίνια με τα κοκόψοψα και .....
Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 11:37:34
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο το εκανα αλλα ακομα τπτ Razz
Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 14:46:31
Θέμα δημοσίευσης:
Α μπου σου, ναβιγκατορ?
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 14:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
lionking(t) έγραψε:
MEMsound έγραψε:
ναι αλλά σε ποιον από τους 2 φακέλους garmin? ->

MEMsound έγραψε:
...αλλά μου εκανε κι ενα φακελο garmin μέσα στο κινητό (εκτός από τον φακελο garmin στην storage card)...

...που τα βάζω στο κινητό ή στην storage card?


Σε αυτον που εχει τα πολλα αρχεια,οπως voices,apps,cache,gpx και τα λοιπα.


αρα εκεί που του ειπα να κάνει εγκατάσταση = στην storage card...
για να δουμε...
Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 15:07:07
Θέμα δημοσίευσης:
πειτε μου και εμενααααα
θα κλαιωωωωω
Crying or Very sad
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 15:21:30
Θέμα δημοσίευσης:
4 επιλογες εχιε ρε
δοκιμασε τις
κι εγω ψαχτα το εκανα
δεν θυμαμαι πιο από τα 4....
Road_Runner - Πεμ 29 Ιαν 2009, 15:32:31
Θέμα δημοσίευσης:
κανενα δεν (μου) μπαινει....
Ghost Dog - Πεμ 29 Ιαν 2009, 16:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
Θα στο βαλει ο θειος Αρης εσενα......απο κοντααα! Cool Cool Cool Laughing Laughing
dimkeras - Πεμ 29 Ιαν 2009, 18:29:41
Θέμα δημοσίευσης:
Νικόλα, επειδή βαρέθηκα να διαβάσω τόσες σελίδες, άκου πως το έκανα εγώ. Αφού κάνεις την εγκατάσταση του προγράμματος στο κινητό/pda κλπ, κάνεις έναρξη του garmin, πας : εργαλεία/ρυθμίσεις/πληροφορίες και κρατάς τον κωδικό που σου δίνει ως αναγνωριστικό συσκευής.
Ανοίγεις το πρόγραμμα που σπάει τους κωδικούς του garmin, βάζεις το αναγνωριστικό συσκευής, πατάς "generate" και σου δίνει τον κωδικό ξεκλειδώματος που τον αποθηκεύεις στο αρχείο sw.unl, που είναι ένα απλό "txt" αρχείο που φτιάχνεις και του αλλάζεις την κατάληξη από "txt" σε "unl". Πριν κλείσεις το generator, επιλέγεις και τους κωδικούς των χαρτών που θες να ξεκλειδώσεις (π.χ. για τον autodrive είναι 822) και φτιάχνεις τα αντίστοιχα "unl" αρχεία με το όνομα του κάθε χάρτη, με τον τρόπο που σου είπα πριν. Τα περνάς στο φάκελο garmin, ξεκινάς πάλι το πρόγραμμα και είσαι οκ.
Την ίδια διαδικασία έχω ακολουθήσει επιτυχώς σε pda acer n35, Nokia n82, Nokia 6210navi. Απλά πρέπει να ενεργοποιήσεις και τον δέκτη του gps μόλις το ξεκινήσεις.
Τα κοκοψόψα μην τα συνδέσεις ακόμη! Silly
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 18:51:18
Θέμα δημοσίευσης:
για εξηγησε μου λιγο αυτό το τελευταιο γιατι μου φαίνεται οτι δεν βρησκει το gps στo δικό κου (htc touch pro)
lionking(t) - Πεμ 29 Ιαν 2009, 18:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
για εξηγησε μου λιγο αυτό το τελευταιο γιατι μου φαίνεται οτι δεν βρησκει το gps στo δικό κου (htc touch pro)


Οταν το κανεις ενεργοποιηση το εσωτερικο GPS σου βγαζει ενα COM4;COM4?

To αρχειο sw.unl ειναι αποκλειστηκα για να ενεργοποιηθει το εσωτερικο gps

To αρχειο gmapsupp.unl ειναι αποκλειστηκα για του χαρτες.Μην ξεχνατε τους κωδικους που περνεια απο το keygen θα τους βαλετε κολλητα.
lionking(t) - Πεμ 29 Ιαν 2009, 19:17:34
Θέμα δημοσίευσης:
Νικολα,αν σου βγαζει να βαλεις ενα κωδικο ή κατι τετοιο,πατα ignore και στην συνεχεια πατα να συνδεθει με το bluetooth gps,αγνοησε το οτι δεν παιρνει σημα και οπως ειπαμε πας στις πληροφοριες.......


Μανθο το εκανες ενεργοποιηση το εσωτερικο Gps?
MEMsound - Πεμ 29 Ιαν 2009, 19:21:09
Θέμα δημοσίευσης:
εχμ... θα πειραματιστω και θα σου πω Wink
dimkeras - Πεμ 29 Ιαν 2009, 23:31:33
Θέμα δημοσίευσης:
Mem, αφού έχεις κάνει όλα τα παραπάνω και έχεις φτιάξει τα αρχειάκια "unl" και τα έχεις περάσει στο φάκελο του προγράμματος, πας "εργαλεία/ρυθμίσεις/σύστημα/απομακρυσμένο gps/χρήση ενσωματωμένου gps" και κάνεις ενεργοποίηση. Αφού κάνει αναζήτηση και είσαι κομπλέ, επιλέγεις "ολοκληρώθηκε" και είσαι έτοιμος. Smile
307__:)(dimitris) - Παρ 30 Ιαν 2009, 09:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:
Νικόλα, επειδή βαρέθηκα να διαβάσω τόσες σελίδες, άκου πως το έκανα εγώ. Αφού κάνεις την εγκατάσταση του προγράμματος στο κινητό/pda κλπ, κάνεις έναρξη του garmin, πας : εργαλεία/ρυθμίσεις/πληροφορίες και κρατάς τον κωδικό που σου δίνει ως αναγνωριστικό συσκευής.
Ανοίγεις το πρόγραμμα που σπάει τους κωδικούς του garmin, βάζεις το αναγνωριστικό συσκευής, πατάς "generate" και σου δίνει τον κωδικό ξεκλειδώματος που τον αποθηκεύεις στο αρχείο sw.unl, που είναι ένα απλό "txt" αρχείο που φτιάχνεις και του αλλάζεις την κατάληξη από "txt" σε "unl". Πριν κλείσεις το generator, επιλέγεις και τους κωδικούς των χαρτών που θες να ξεκλειδώσεις (π.χ. για τον autodrive είναι 822) και φτιάχνεις τα αντίστοιχα "unl" αρχεία με το όνομα του κάθε χάρτη, με τον τρόπο που σου είπα πριν. Τα περνάς στο φάκελο garmin, ξεκινάς πάλι το πρόγραμμα και είσαι οκ.
Την ίδια διαδικασία έχω ακολουθήσει επιτυχώς σε pda acer n35, Nokia n82, Nokia 6210navi. Απλά πρέπει να ενεργοποιήσεις και τον δέκτη του gps μόλις το ξεκινήσεις.
Τα κοκοψόψα μην τα συνδέσεις ακόμη! Silly

Εγω που το εκλεισα το keygen πριν βαλω κωδικους χαρτων τι κανω? Γιατι τωρα μου ζηταει παλι κωδικο id Question και κατι αλλο το κωδικο χαρτων που αν παρω πως τον πεταμε μεσα στο notepad που ανοιγουμε τους χαρτες οπου να ναι γιατι εκει εχει ενα καρο συμβολα μεσα και λεξεις? τα unl των χαρτων που τα βρισκουμε Question Scratch
lionking(t) - Παρ 30 Ιαν 2009, 11:48:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ξαναγραψε το id και συνεχισε με τους χαρτες.

Για τους χαρτες ειπαμε,κανεις ενα αρχειο σημειοματαρειου και το μετονομαζεις σε gmapsupp.unl,μετα στο keygen αφου ξαναγραψεις το id,πας στο κατω μερος των επιλογων για τουσ χαρτες,πατα custom mapid,kai γραφεις 822,πατας generate και απο κατω σου βγαζει κατι αριθμους με γραμματα μαζι,τα κανεις αντιγραφη και μετα επικολληση στο αρχειο .unl,κανεις ακριβως το ιδιο με κωδικο 295 και κανεις επικολληση ακριβως κολλητα με τον αλλο κωικο και αποθηκευεις το αρχειο μεσα στο φακελο Garmin.
Road_Runner - Παρ 30 Ιαν 2009, 14:29:02
Θέμα δημοσίευσης:
μα Δημοσθενη αυτο ειναι το θεμα, οτι δεν μου ανοιγει το γκαρμιν.


Μου ανοιγει μια οθονη με 4 επιλογες και καμια απο αυτες δεν ειναι ρυθμισεις η εστω να μπαινει στο προγραμμα
dimkeras - Κυρ 01 Φεβ 2009, 00:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
Νικόλα, αν σου ανοίγει μια οθόνη έστω τότε μπαίνει στο πρόγραμμα. Αν έχεις 4 επιλογές :
-Αγορά & έναρξη
-Δωρεάν δοκιμή
-Εισ. κλειδ. προϊόντος
-Σύνδεση σε GPS Garmin
δοκίμασε να πατήσεις την τελευταία.
Λογικά θα βγάλει ένα παράθυρο αναζήτησης gps, πατάς άκυρο και μπαίνεις στην αρχική σελίδα του Garmin. Επιλέγεις "εργαλεία/ρυθμίσεις/πληροφορίες" και κρατάς το Αναγνωριστικό κάρτας που σου εμφανίζει. Βγαίνεις από το πρόγραμμα και ξεκινάς με το keygen τη διαδικασία δημιουργίας των ανάλογων κωδικών για το σπάσιμο.
Από εκεί κι έπειτα αν κάνεις σωστά όλη τη διαδικασία, δεν υπάρχει λόγος να μη σου ξεκινήσει το πρόγραμμα.

(Αν δε μπορέσεις να το ξεκλειδώσεις, στείλε μου πμ σε ποιά συσκευή θέλεις να το περάσεις και το αναγνωριστικό κάρτας και σου τα ανεβάζω από Τρίτη rapidshare έτοιμα κομπλέ.)
Road_Runner - Κυρ 01 Φεβ 2009, 00:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
thanks δημοσθενη. Αυριο η μολις γυρισω το βραδυ θα το κανω και θα γραψω αυριο Wink
θενκς εγκαιν Razz
Road_Runner - Κυρ 01 Φεβ 2009, 21:07:35
Θέμα δημοσίευσης:
lionking(t) έγραψε:


Σημειωση:Για να δουλεψει το εσωτερικο gps πασ μεσα στο προγραμμα του Garmin Εργαλεια/Ρυθμισεις/Συστημα/Απομακρυσμενο Gps/ Και επιλεγεις το Χρηση προσαρτημενου/ενσωματωμενου δεκτη και πατας Ενεργοποιηση.


Εκανα οτι ειπες. Και οταν παω να κανω αυτο, φτανω μεχρι εδω: Εργαλεια/Ρυθμισεις/Συστημα/Απομακρυσμενο Gps
Και εκει μεσα δν μ εχει τπτ. Απλα 3 κουμπια κατω.
Αριστερα "Ολοκληρωθ." στην Μεση "Ενεργοπ." και δεξια "Ενεργοπ."

Και αν πατησς το δεξι κατι μου λεει οτι ειναι ενεργοποιημενη η λειτουργια πτησης???
Στοιχιομενο ειναι?
Τι πτησεις μ λεει?? Shocked
dimkeras - Τετ 04 Φεβ 2009, 22:44:15
Θέμα δημοσίευσης:
Νικόλα, θα με σκάσεις εσύ! Laughing

Λοιπόν, επειδή δεν παίζει να είσαι τόοοοοοσο γκαντέμης, απλά κάτι είναι που δε μου πάει τώρα στο μυαλό, πάμε από την αρχή.

Πες μου ποιο Garmin έχεις και σε ποια συσκευή θέλεις να το περάσεις. Και θα τη βρούμε την άκρη, don't worry Wink
Sinanai - Κυρ 01 Μάρ 2009, 14:49:31
Θέμα δημοσίευσης: Χάρτες Ευρώπης για MLS Destinator A3850
Εδώ και λίγο καιρό έχουμε στην κατοχή μας το εν λόγω μπαρμπαδέλι, που έχει φορτωμένους χάρτες Ελλάδας και Κύπρου (Destinator v7, αν δεν κάνω λάθος). Γνωρίζετε ασφαλή ιστότοπο απ' όπου μπορώ να κατεβάσω λογισμικό με χάρτες Ευρώπης;
Road_Runner - Κυρ 01 Μάρ 2009, 22:01:46
Θέμα δημοσίευσης:
Oποιοδηποτε ελληνικο τορρενταδικο θα εχει σιγουρα.
Επισης και σε ξενα μπορεις να βρεις, αλλα ψαξε μονο σε μεγαλα και γνωστα τορεντ σαιτς.
Αυτα σιγουρα δν εχουν ιους.
smoki - Κυρ 01 Μάρ 2009, 22:49:56
Θέμα δημοσίευσης:
προσφατα ειχα κατεβασει για φιλο 3 διαφορετικα τορρεντς με mls destinator 7 με χαρτες της Ελλαδος. Τα περασε σε pda και του δουλεουουν αψογα αλλα δεν ξερω ποιο απο τα 3 περασε. Και τα 3 μαζι ειναι γυρω στα 100mb. Αν θες στα ανεβαζω μεσω rapidshare
smoki - Δευ 02 Μάρ 2009, 03:47:28
Θέμα δημοσίευσης:
το ενα ειναι για pna οποτε μαλλον μονο αυτο χρειαζεσαι
Sinanai - Δευ 02 Μάρ 2009, 11:52:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ, Σπύρο, αλλά τους χάρτες Ελλάδας τους έχει ήδη περασμένους μέσα. Απλά ρωτώ σε περίπτωση που χρειαστώ κάτι για εξωτερικό. Ευχαριστώ και πάλι για τις infos, guys.
theodore106 - Δευ 02 Μάρ 2009, 13:22:42
Θέμα δημοσίευσης:
αν εχεις mls destinator και ειναι πληρωμενο μια φορα το λογισμικο τοτε μπαινεις στο site που σου λεει το cd απο πισω και καθε φορα κατεβαζεις τις καινουριες εκδοσεις τσαμπα!!τωρα για ευρωπαικους μαλλον πρεπει να πληρωσεις!! το σαιτ ειναι www.ngi.gr!!
fynos - Δευ 02 Μάρ 2009, 23:20:07
Θέμα δημοσίευσης: Re: Χάρτες Ευρώπης για MLS Destinator A3850
Sinanai έγραψε:
Εδώ και λίγο καιρό έχουμε στην κατοχή μας το εν λόγω μπαρμπαδέλι, που έχει φορτωμένους χάρτες Ελλάδας και Κύπρου (Destinator v7, αν δεν κάνω λάθος). Γνωρίζετε ασφαλή ιστότοπο απ' όπου μπορώ να κατεβάσω λογισμικό με χάρτες Ευρώπης;


Εσύ είσαι που θες υαλοκαθαριστήρα ford ?
Να το θυμηθώ και να σου τους γράψω σε ένα DVD . . Laughing
Sinanai - Τρι 03 Μάρ 2009, 00:00:33
Θέμα δημοσίευσης:
Σου 'μαι υπόχρεος! Wink

Ναι, εγώ είμαι με τους υαλοκαθαριστήρες για ford. Μόλις το παιδί μετρήσει το μήκος (των μάκτρων Laughing ) θα σε ενημερώσω να κλείσουμε το θέμα. Και όταν ξανανέβω Αθήνα μου τα δίνεις όλα μαζί, πακέτο. Είμαστε και συν-βου-πίτες... Cool
MEMsound - Παρ 18 Σεπ 2009, 14:40:24
Θέμα δημοσίευσης:
καμμια ιδεα (=απο που & ποια) για bluetooth gps κεραια?
SnakeMJK - Παρ 18 Σεπ 2009, 18:14:58
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
καμμια ιδεα (=απο που & ποια) για bluetooth gps κεραια?


να γίνω λίγο αδιάκριτος και να ρωτήσω γιατί bluetooth και όχι κλασσικό usb; Razz έχω τους λόγους μου που ρωτάω!
MEMsound - Παρ 18 Σεπ 2009, 18:21:51
Θέμα δημοσίευσης:
το θελω για htc που δεν ξέρω αν από την mini usb που εχει μπορει να αναγνωρισει ενσηρματο εξωτερικο gps receiver
νομιζω οτι δεν

επισης δεν γουσταρω καλώδια κλπ κλπ
ασε που ειναι για χρηση και σε φουσκωτο, ποδηλατο κλπ κλπ
οπου το htc δεν μπορει να ειναι εκτεθιμένο, και τα καλώδια ενοχλουν
tntpeter - Παρ 25 Σεπ 2009, 01:49:52
Θέμα δημοσίευσης:
Χαιρετώ ολους... Μήπως ξέρει κάποιος σε 207RC με navigator απο το εργοστάσιο η κεραία τού gps σε ποιο σημείο του αυτοκινήτου είναι εγκατεστημένη ;
fynos - Σαβ 26 Σεπ 2009, 19:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Σε όλα τα μοντέλα Peugeot που έχουν gps είναι μέσα στην βάση της κεραίας (εκεί που κάνει το φούσκωμα)
tntpeter - Κυρ 27 Σεπ 2009, 09:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ fynos.
Μήπως υπάρχει προεγκατεστημένη καλωδίωση απο κεί μέχρι την κονσόλα;
Εχω ενα Τibo a1000+destinator+εξωτερική κεραία που θα ήθελα να τα περάσω σ' αυτό τό αυτοκίνητο.
fynos - Κυρ 27 Σεπ 2009, 09:22:45
Θέμα δημοσίευσης:
Μισό λεπτό να καταλάβω για να σε βοηθήσω όπως μπορώ.
Εσύ έχεις το RC αλλά δεν έχει από το εργοστάσιο GPS, σωστά ?
Αν ναι τότε το αυτοκίνητο σου είναι εφοδιασμένο με την απλή κεραία που δεν έχει GPS + GSM (κωδικός. 6561 TS)
Tώρα για GPS θα χριστείς καλωδίωση μέχρι εκεί και την κεραία (κωδικός. 6561 ZZ) με έξτρα καλωδίωση (6561 RX).

Καλύτερα για αυτό που θες είναι να την περάσεις μέσα στο πλαστικό των υαλοκαθαριστήρων και έχω να κατεβάζεις ουρανούς άσε που τα βύσματα δεν θα ταιριάζουν!

Αυτό έχω κάνει και εγώ και έχει τρομερά καλό σήμα !!!


fynos - Κυρ 27 Σεπ 2009, 09:29:47
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλιστα, και τώρα διάβασα πιο προσεκτικά αυτό που έγραφες παραπάνω, οπότε εσύ θες να αχρηστέψεις το GPS του αυτοκινήτου για να ενώσεις το φορητό ?
ΟΧΙ καλύτερα . . .

Το καλώδιο λογικά θα πρέπει να τερματίζει πίσω από την οθόνη ή το ντουλαπάκι !
Το 7-8 σε αφορά εσένα .


tntpeter - Κυρ 27 Σεπ 2009, 09:41:55
Θέμα δημοσίευσης:
@fynos.
Σε προηγούμενο μου αυτοκίνητο με εξαιρετικα αποτελέσματα (12 δορυφόρους και φούλ σημα) την κεραία την είχα τοποθετήση μέσα στο πλαστικό φτεράκι (αεροτομή) στήν 3η πόρτα. Το καλώδιο πέρασε απο κει που περνάει η πλεξούδα για τα stop lights τής αεροτομής (όχι απο τον ουρανο) και με ατσαλίνα (έτσι δεν το λένε το εργαλείο;) βγήκε μια χαρα στο ταμπλώ. Μάλλον το ίδιο θα κάνω πάλι. Απλά έλεγα μήπως και μού είχε κάτσει καλύτερα τωρα και απέφευγα ολη αυτη τη δουλειά. Ψάχνωντας πάντως βρήκα οτι αν τη βάλω εσωτερικα στο παρμπριζ στη θέση των "καρτων διοδίων" έχω μίνιμουμ 6 δορυφόρους.
tntpeter - Κυρ 27 Σεπ 2009, 09:45:37
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι δεν έχει gps... Δεν θα το αχρήστευα αν είχε. Θέλω να χρησιμοποιήσω το φορητο που έχω για να μην χάσω ακριβώς αυτό, την φορητότητα. Και τώρα που ξαναείδα το σχήμα που δημοσίευσες ακριβώς αυτη τη διαδρομη είχα ακολουθήσει.
fynos - Κυρ 27 Σεπ 2009, 09:51:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ποίο ήταν το προηγούμενο αυτοκίνητο ?
Στα 207 όλη η 3η πόρτα είναι σιδερένια + πρόσβαση στην αεροτομή δεν έχεις.

Για εσωτερική τοποθέτηση το πόσους δορυφόρους θα πιάνει είναι σχεδόν τυχαίο, επίσης μέτρα και τον χρόνο που χρειάζεται για να τους πιάσει !

Παράθεση:
Ναι από αλλού θα περάσεις το καλώδιο για την 3η πόρτα και από αλλού για την οροφή

tntpeter - Κυρ 27 Σεπ 2009, 10:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
@ fynos
Συμφωνώ απολύτως μαζί σου οτι εσωτερικά "δεν λέει" και λόγω αριθμού δορυφόρων και λογω ποιότητας και υφης σηματος (περισσότερο διαθέσιμο σήμα απο ανακλάσεις κλπ αρα και περισσότερος χρόνος να αποφασίση ο αλγόριθμος που τελικα είναι και να στο πει). Δεν θα μπορούσε να βρεθή καλύτερη θέση απο την κεραία του ραδιοφώνου αφου με elevation δορυφόρων +5 μοίρες απο τον ορίζοντα σε περιοχή χωρίς εμπόδια "βλέπει" 360 μοιρες.
fynos - Κυρ 27 Σεπ 2009, 10:13:37
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ με αυτά που λες, και εγώ όταν έβαλα 2din έψαχνα τρόπο για να πάρω την κεραία με gps. Αλλά τελικά βρήκα την πολύ ωραία θέση μέσα στις γρίλιες εκεί που σου έδειξα όπου με συνδυασμό την καλή ποιότητα σήματος NaviBox έχω άριστα αποτελέσματα με ακρίβεια 1.1


MEMsound - Τετ 16 Δεκ 2009, 19:44:39
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.tompas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=75


Επίσης...
βρειτε μου (και αγοραστε μου και σας δινω αμεσα τα λεφτα) σας παρακαλώ Laughing ενα ρημαδι εξωτερικο bluetooth gps δεκτη...
ευχαριστω Laughing
sod - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:16:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ναβιγκατορ?ενα ελαφακι για τον μανθο...............
Steve - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:37:31
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Επίσης...
βρειτε μου (και αγοραστε μου και σας δινω αμεσα τα λεφτα) σας παρακαλώ Laughing ενα ρημαδι εξωτερικο bluetooth gps δεκτη...
ευχαριστω Laughing
Βγάζει η ΝΟΚΙΑ στα 80-90 ευρώ
drdino - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:44:59
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
http://www.tompas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=75


Επίσης...
βρειτε μου (και αγοραστε μου και σας δινω αμεσα τα λεφτα) σας παρακαλώ Laughing ενα ρημαδι εξωτερικο bluetooth gps δεκτη...
ευχαριστω Laughing


Ψάξε να είναι των 10Hz ο δέκτης...
sonermgb - Τετ 16 Δεκ 2009, 20:45:11
Θέμα δημοσίευσης:
Χρησιμοποιω κ μου εχει λυσει τα χερια διοτι εκτος απτο οτι σε παει καπου που δεν ξερεις πως πας το ρυθμιζεις οπως ''ΣΥΝΤΟΜΑ,ΓΡΗΓΟΡΑ''κλπ κ σε παει απτους συντομοτερους η απτους γρηγοροτερους δρομους.Δεν εχω κατσει ποτε να αγχοθω για το πως θα παω που κλπ.....

MLS DESTINATOR A3850

απτα πρωτα της εταιριας που ειχαν βγει
MEMsound - Τετ 16 Δεκ 2009, 21:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
MEMsound έγραψε:
http://www.tompas.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=75


Επίσης...
βρειτε μου (και αγοραστε μου και σας δινω αμεσα τα λεφτα) σας παρακαλώ Laughing ενα ρημαδι εξωτερικο bluetooth gps δεκτη...
ευχαριστω Laughing


Ψάξε να είναι των 10Hz ο δέκτης...


ΔΕΝ θελω να ψάξω..
θελω να μου βρειτε ενα να αγορασω
ευχαριστω Laughing
dimkeras - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:41:51
Θέμα δημοσίευσης:
Τί παιδί είσαι εσύ μωρέ! Laughing Laughing Laughing

Κάτι τέτοιο σου κάνει?

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926123
drdino - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:49:12
Θέμα δημοσίευσης:
αν δεν ειναι sirf, αστο
dimkeras - Τετ 16 Δεκ 2009, 22:53:28
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό? :

http://www.commerce.com.tw/modules.php?modules=products&action=detail&ID=E0122630&no=90558&category=0
MEMsound - Πεμ 24 Δεκ 2009, 17:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
εχει κάποιος σας εμπειρια / χρηση απο αυτο
dis Vector 502BT PNA (4.7", Χάρτης Ελλάδας)
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook-GPS/GPS/PNA-Car-Navigation/dis-Vector-502BT-PNA-4-7inches-Map-Greece.htm Question
Steve - Παρ 25 Δεκ 2009, 04:20:33
Θέμα δημοσίευσης:
Πού**ες Sad
MEMsound - Παρ 25 Δεκ 2009, 10:54:33
Θέμα δημοσίευσης:
χρωματος? Laughing

υ.γ. τι εννοείς?
οτι δν εχει καλους ζάρτες?
οτι δεν ειναι καλή συσκευή?
ή κατι αλλο?
Gr13 - Παρ 25 Δεκ 2009, 11:37:27
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθο πάρε ένα με χάρτες Destinator η IGO8 επειδή χρησιμοποιώ αρκετά χρονια gps,θεωρώ ότι αυτά τα δυο προγράμματα είναι τα καλύτερα της κατηγοριας.Επιπλέον μπορείς να βρείς παρα πολλά επιπλέον να φορτώσεις σε αυτά(φωνές,περιβάλλον,νέους χάρτες,αγαπημένα,μπλόκα,κάμερες κλπ).
Steve - Παρ 25 Δεκ 2009, 13:54:16
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
χρωματος? Laughing

υ.γ. τι εννοείς?
οτι δν εχει καλους ζάρτες?
οτι δεν ειναι καλή συσκευή?
ή κατι αλλο?
Τυρκουάζ!

Να πάρεις κάτι σε Destinator ή Garmin (λογισμικό) για χρήση εντός Ελλάδας Wink
MEMsound - Σαβ 26 Δεκ 2009, 09:43:25
Θέμα δημοσίευσης:
η destinator δεν εχει κλεισει? Confused
Road_Runner - Τετ 30 Δεκ 2009, 22:41:15
Θέμα δημοσίευσης:
δεν νομιζω....
mls λεγεται η εταιρια...
Παντως και για εξωτερικο παιζει πολυ καλα!!
dimkeras - Πεμ 31 Δεκ 2009, 00:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
η destinator δεν εχει κλεισει? Confused



Γιατί μωρέ παιδάκι μου τόσος προβληματισμός? Laughing

MLS η εταιρία.

Destinator το πρόγραμμα.

Ό,τι θες (και μπορούμε), εδώ είμαστε.

Στείλε πμ και θα σε φτιάξω Wink
MEMsound - Πεμ 31 Δεκ 2009, 03:43:33
Θέμα δημοσίευσης:
οκ δεκτό.
αυτοι οι χάρτες ειναι "οκ"?

αν "δεν", μπορουμε να βάλουμε destinator ή i-go στο παραπάνω μηχανημα?
σαν λοιπα χαρακτηριστικά (δεκτης/επεξεργαστης) πως σας φαίνεται?

το συγκεκριμένο το "σκέφτομαι" μιας και εκτός από gps με 4,7" οθονη ειναι και bluetooth και mp3 player... Wink Wink
dimkeras - Πεμ 31 Δεκ 2009, 16:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πριν την αγορά οποιουδήποτε προϊόντος,
κάνε πρώτα μια βόλτα στα φόρα να δεις τί παίζει.

ΕΔΩ για το Vector 500BT.

Και μετά αποφασίζεις.
MEMsound - Πεμ 31 Δεκ 2009, 18:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
θα το τσεκαρω μόλις βρω λιγο χρόνο
ευχαριστω...

επίσης σημερα που πέρασα από saturn ειχε ενα "κινεζικο" F&U fpn 1043bt σε προσφορα 99ε... Shocked (το δικιμασα το bt του με το HΤC PRO και συνδεθηκε ευκολα κανονικότατα) παίζει και μπ3,μπ4,τζιπεγκ κλπ ....

καθώς και ενα ΜΛΣ δεστινατορ 3Δ με αντιστοιχες λειτουργίες (και μεγαλητερη οθόνη και κατι ακομα τσουμπλεκακια...) 349ε... Laughing
dimkeras - Πεμ 31 Δεκ 2009, 21:52:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθουμέλο,

Επειδή είναι γιορτές, ημέρες αγάπης, χαράς κλπ,
θα σου δώσω τροφή για τη νέα χρονιά!

No name gps, φυσικά κινέζικο, με καλής ποιότητας οθόνη 5 ιντσών,
παίζει ό,τι γουστάρεις, έχει και είσοδο AV, bluetooth,
fm transmitter για να ακούς από τα ηχεία του αυτοκινήτου ασύρματα,
με 400άρη επεξεργαστή Centrality Atlas III για γρήγορη πλοήγηση,
128Mb RAM, Windows 5.0 και πολλά πολλά ακόμη.

Με κάτι λιγότερο από 100€ στην πόρτα σου Wink

Το δουλεύω κανένα 4μηνο δίχως το παραμικρό.

Αλλά πρέπει να είσαι συνειδητοποιημένος τί θες,
λίγο υποδεέστερα χρώματα, λίγο ασθενέστερο touch screen,
αλλά τίποτα (κατ' εμέ) τόσο τραγικό.
Βέβαια αν περιμένεις ποιότητα Destinator συσκευής
τότε απλά έχεις χάσει το 100άρικό σου.

Όμως ένα 4,3 ίντσες Talk and Drive που μου έδειχνε η αδερφή μου προχθές,
μόλις άκουσα 280€ τιμή το ξανάβαλα στο κουτί του Very happy
MEMsound - Πεμ 31 Δεκ 2009, 22:02:54
Θέμα δημοσίευσης:
κατι τετοιο εψαχνα
λειτουργικες ερωτησεις μπ3:
1) προφανώς οταν το χεις συνδεμενο να φορτιζει λειτουργεί κανονικότα?
2) οταν το βαλεις να παιξει μπ3 μπορει να λειτουργει ταυτοχρονα ως γπς?
3) τα "κουμπια" (στην τατσ σκρεεν) του μπ3 πλαυερ ειναι ευδιακριτα και εν κινηση βολευουν ή σπανε τα νευρα?
4) οι τιτλοι των μπ3 οταν παιζουν φαινονται καλα στην οθονη?
5) η αναζητηση ενός αρχείου ειναι απλή?
6) εξοδο για ακουστικα εχει?

λειτουργικες ερωτησεις μπλε δοντιου:
1) συνδεεται ευκολα με το κινητο?
2) διαβαζει τηλεφωνικο καταλογο?
3) οταν σε καλουν εμφανιζει στην οθονη των αριθμο ή επαφη κλπ

λειτουργικες ερωτησεις γπς:
1) βρισκει ευκολα δορυφόρους / σήμα?
2)εισοδο για εξωτερικη κεραια?

αυτα τα λίγα
αν μου ρθει και τιποτα ακομα θα ρωτησω Laughing Laughing Laughing
ξανα ευχαριστω Laughing
sod - Πεμ 31 Δεκ 2009, 22:05:26
Θέμα δημοσίευσης:
Μανθο μ΄αρεσειs.... Wink Wink Wink Wink
dimkeras - Πεμ 31 Δεκ 2009, 22:21:15
Θέμα δημοσίευσης:
ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!

Τί κάνεις τέτοια ώρα μέσα!!! Laughing

Λοιπόν, με τη σειρά :

λειτουργικες ερωτησεις μπ3:
1) προφανώς οταν το χεις συνδεμενο να φορτιζει λειτουργεί κανονικότατα?
φυσικά
2) οταν το βαλεις να παιξει μπ3 μπορει να λειτουργει ταυτοχρονα ως γπς?
πρώτα βάζεις την τραγουδολίστα, μετά ξεκινάς το γπς και είσαι κομπλέ σεμπλόν
3) τα "κουμπια" (στην τατσ σκρεεν) του μπ3 πλαυερ ειναι ευδιακριτα και εν κινηση βολευουν ή σπανε τα νευρα?
αρκετά ευδιάκριτα και βολικά (5 ίντσες οθόνη, huge!)
4) οι τιτλοι των μπ3 οταν παιζουν φαινονται καλα στην οθονη?
δυστυχώς δε κάνει σκρόλλ και φαίνονται μόνο λίγα γράμματα
5) η αναζητηση ενός αρχείου ειναι απλή?
πιο απλή δε γίνεται!
6) εξοδο για ακουστικα εχει?
κι από αυτό διαθέτουμε!

λειτουργικες ερωτησεις μπλε δοντιου:
1) συνδεεται ευκολα με το κινητο?
πολύ Wink
2) διαβαζει τηλεφωνικο καταλογο?
nope. αλλά με το κατάλληλο "παίδεμα" μπορεί Wink
3) οταν σε καλουν εμφανιζει στην οθονη των αριθμο ή επαφη κλπ
ομοίως με το προηγούμενο

λειτουργικες ερωτησεις γπς:
1) βρισκει ευκολα δορυφόρους / σήμα?
πολύ εύκολα, σε λιγότερο από 45sec (για cold start) έχει κλειδώσει. Σε hot start μπορεί και σε 1sec
2)εισοδο για εξωτερικη κεραια?
δυστυχώς όχι, και δε μπορώ να το εγκαταστήσω στην κονσόλα μέσα!

Ό,τι άλλο θες, με τη νέα χρονιά, πάω για φαγητό τώρα! Laughing
sod - Πεμ 31 Δεκ 2009, 23:45:55
Θέμα δημοσίευσης:
Αψογοs.....Mανθο λεs???
sonermgb - Σαβ 23 Ιαν 2010, 12:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μακραν το καλυτερο συστημα πλοηγησης IGO 8 με maps,europe nasa
dimkeras - Τετ 27 Ιαν 2010, 00:12:33
Θέμα δημοσίευσης:
sonermgb έγραψε:
Μακραν το καλυτερο συστημα πλοηγησης IGO 8 με maps,europe nasa



Δε θα συμφωνήσω μαζί σου.

Καλό το Igo αλλά υπάρχουν και καλύτεροι χάρτες.

Σε περιβάλλον γραφικών πάντως είναι όντως καλό.
vamvakoolas - Τετ 27 Ιαν 2010, 10:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
επειδη την ψαχνετε:

f&u 4,3" το πηρα πριν 6 μηνες με τιμη 80 ευρα Shocked Shocked Shocked Shocked απο media markt με εγγυηση 2ετης Exclamation Exclamation Exclamation

τι κανει?παπαδες Laughing Laughing
destinator 7, μπ3, βιντεο, μπλεδοντια και ειναι ελληνικης αντιπροσωπειας (οποτε ξερουν τι παιζει εδω)

ακουγα τον ενα και τον αλλο (κινεζοιστοριες/ακριβοιστοριες) πηρα αυτο, εχω βαλει χαρτες σχεδον για ολο τον πλανητη, το δοκιμασα με 180χλμ αργησε λιγο αλλα επαιζε! το δοκιμασα προσφατα Αφρικη, επαιξε! το δοκιμασα σε κατι στενακια τερμα θεου (Ασπροπυργο) τα βρηκε. Με το μπλεδοντι εχω ενα μικρο θεματακι (εξαρταται απο τηλεφωνο) εμφανιζει κατι στην οθονη (για εισερχομενη) αλλα εχεις συνδεση. Εχω δει ολοκληρη ταινεια ...

Υ.Γ: Πριν αυτο ειχα απο δωρο ενα "επωνυμο" μετα απο 2 μερες βγηκε off! (και δεν ειχα και αποδειξη λογω δωρου Crying or Very sad )
MEMsound - Τετ 27 Ιαν 2010, 11:29:30
Θέμα δημοσίευσης:
ενα αντιστοιχο που φαινεται ενδιαφερον ειναι το
rye 4817
το εχει ο Κωτσόβολος...

τι λες?
vamvakoolas - Τετ 27 Ιαν 2010, 11:35:09
Θέμα δημοσίευσης:
ta rye και αλλη μια μαρκα (ιδιας τιμης) που φερνει (κυριως) ο Κοτσοβολος εχουν προβλημα με μπαταρια ενω καποιες παρτιδες ειναι τελειως off (να σκεφτεις το ξερουν και στο αλλαζουν επιτοπου αν εχεις αποδειξη). Ειχε παρει γνωστη μου ενω ειχα κανει ερευνα και σε σχετικα φορουμ....

Mantho αυτο εχω

http://www.funai.gr/index.php?pid=1699&hl=el
MEMsound - Τετ 27 Ιαν 2010, 11:53:58
Θέμα δημοσίευσης:
χμ Confused

το 4817 δοκιμασα στο Mall
αλλα δεν συνδεόταν με το htc pro...

αυτα περι μπαταριας κλπ δεν τα ηξερα (δεν το ειχα ψαξει κιολας παρα πολυ)
vamvakoolas - Τετ 27 Ιαν 2010, 11:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
παντως εγω θα προτεινα μια βολτα απο media markt και μια βολτα απο στοκ πλαισιου στη μεταμορφωση.....πιστεψε με δυσκολο να βρεις κατι best value for money καλυτερο αποτι εκει (το εψαχνα ολο το καλοκαιρι το θεμα Wink )
MEMsound - Δευ 09 Αύγ 2010, 12:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
μερικους μηνες αργοτερα... ενα update στο παρπανω ερωτημα
gps με mp3 player (εννοειται να εχει και εξοδο ακουστικων)??
Steve - Δευ 09 Αύγ 2010, 12:47:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μερικους μηνες αργοτερα... ενα update στο παρπανω ερωτημα
gps με mp3 player (εννοειται να εχει και εξοδο ακουστικων)??
Σχεδόν όλα τα GPS Rolling eyes
MEMsound - Δευ 09 Αύγ 2010, 12:48:49
Θέμα δημοσίευσης:
εως 100ευρα ας πουμε?
mrkaza - Δευ 09 Αύγ 2010, 13:06:50
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ εχω ενα Turbox που ειχα αγορασει 99 € με το http://www.giniusdriver.gr/ αν και η μπαταρία δε δούλεψε ποτέ , όσες φορές το έχω χρειαστεί με έβγαλε ασπροπρόσωπο .

Αλλα ξέρετε το έχω ωστε να μη λεω δε ξέρω που ειναι το Χ,Υ μερος ή αν πάω κάπου με παρέα να εχω το κουμπί σπίτι . Οπότε δε ζητάω και πολλά.
p206Mike - Δευ 09 Αύγ 2010, 14:19:32
Θέμα δημοσίευσης:
Η Προτασή μου

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926326

Υ.Γ. σε skroutz θα το βρεις κανα 2 ευρω φθηνότερο αλλά ας προτιμήσουμε την όποια αξιοπιστία του e-shop Wink

Υ.Γ.2 Προσοχή το 3860 το έχω με το pro, παρ' όλα αυτά σου προτείνω το 3855, to προ βγήκε μάπα για την ώρα, και στο δικό μου έχω περάσει όλες τις παλαιότερες εκδόσεις αναγκαστικά για να κανω δουλειά,,,,
MEMsound - Τρι 10 Αύγ 2010, 10:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
nice!! Cool Cool Cool Cool
salex - Τρι 10 Αύγ 2010, 10:15:45
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε, το σκέφτεστε έστω να αγοράσετε GPS από εταιρείες που δεν υπάχουν στο εξωτερικό;

Κάλυψη σε χάρτες, updates και διαθεσιμότητα λογισμικού άνευ χρέωσης = 0 .

Μην κοιτάζετε τα 80 ευρά που κάνει, όταν παλιώσει ή χαλάσει θα το βάλουμε στον πρωκτό μας και θα πρέπει να ξαναπληρώσουμε GPS.

Μάνθε, πάρε ένα Garmin να ησυχάσεις. Εγγυημένη λύση και με έχει πάει σε ολόκληρη την Ελλάδα και πολλές φορές στο εξωτερικό (Βαρκελώνη, Εδιμβούργο κλπ).

Χάρτες βρίσκεις μέχρι και ναυτικούς, παίρνει SDHC μέχρι όσο θέλεις και γενικώς αποκλείεται να περιοριστείς από τις δυνατότητες της συσκευής σου. Συνδέεται και με τον υπολογιστή για να περνάς σχεδιασμένες διαδρομές και χάρτες που δεν έχει.
Steve - Τρι 10 Αύγ 2010, 10:48:16
Θέμα δημοσίευσης:
Αγαπάμε Garmin, εδώ και καιρό!

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=289698#289698
lionking(t) - Τρι 10 Αύγ 2010, 10:52:49
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αγαπάμε Garmin, εδώ και καιρό!

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=289698#289698


+1000
vamvakoolas - Τρι 10 Αύγ 2010, 11:01:53
Θέμα δημοσίευσης:
ειχα παρει garmin απο Γερμανια...συγκεκριμενα απο mediamarkt με δωρεαν αναβαθμισεις.

Καποια στιγμη λεω να κανω μια αναβαθμιση. Περνω την εδω αντιπροσωπια.
Αφου τους λεω serial κοκ και το βρισκουν μου λενε πηγαινε το Γερμανια να στο αναβαθμισουν Shocked Shocked Shocked Shocked
(απο ιντερνετ δεν επαιζε γιατι μου ειχαν παρει το usb)

anyway πλεον υπαρχουν κινητα με gps οποτε....
MEMsound - Τρι 10 Αύγ 2010, 11:41:24
Θέμα δημοσίευσης:
ωραια λοιπον..
ποιο garmin εχει mp3 ή εστω wma player?
σας ακουω Laughing
p206Mike - Τρι 10 Αύγ 2010, 12:17:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ε τωρα θέλω κι εγω garmin..... Laughing
vamvakoolas - Τρι 10 Αύγ 2010, 12:34:49
Θέμα δημοσίευσης:
για τους γκαντζετακιδες

https://buy.garmin.com/shop/shop.do?cID=134&pID=73079#featureTab
p206Mike - Πεμ 12 Αύγ 2010, 13:04:57
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα,
τελικά καλύτερο είναι και το destinator 7 με αναβαθμισμένους χάρτες βέβαια πάντα όπως και το παρα πολύ καλό Ginius Driver ,,,,
vamvakoolas - Πεμ 12 Αύγ 2010, 14:03:10
Θέμα δημοσίευσης:
destinator 7 gia Ελλαδιτσα ειναι κορυφη, αν βγεις Ευρωπη garmin αντε και tom tom
karnezis - Κυρ 30 Ιαν 2011, 11:27:27
Θέμα δημοσίευσης:
tomtom xl2 με 120 ευρω κ σε ειδοποιει και για τα ρανταρ!!!

το περιμενω να μου ερθει σπιτι μεσα στην εβδομαδα!
SnakeMJK - Κυρ 30 Ιαν 2011, 11:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
οποιοδήποτε σε προειδοποιεί για τα ραντάρ αρκεί να του βάλεις τα ανάλογα POIs μέσα.
Octane - Κυρ 30 Ιαν 2011, 12:06:10
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω εδω κ 2,5 χρονια εχω ενα becker το οποιο κ λατρευω Very happy !!
Με εχει παει παντου , menu πολυ βολικο , γρηγορο , παιρνει κ sd , η μπαταρια κραταει μια χαρα κλπ κλπ

Ενα πραγμα που ποτέ δεν συμπαθησα στην garmin (τουλαχιστον στα gps αυτοκινητου , γιατι στα αεροπλανα ειναι κορυφη , ενω κ στα σκαφη απ'οσο ξερω μαμει) ειναι το display με τα αρχαια γραφικα κ το απαραδεχτο αυτοκινητακι Laughing . (μου θυμιζει μαλιστα ενα ηλεκτρονικο με 20αρικα που παιζαμε μικρα Laughing )
Steve - Κυρ 30 Ιαν 2011, 13:39:57
Θέμα δημοσίευσης:
Και στα gps αυτοκινήτου, κόβει κώλους Cool
imaginas - Σαβ 28 Μάϊ 2011, 18:38:39
Θέμα δημοσίευσης:
Θέλω να πάρω ένα gps για το αμάξι και οι απαιτήσεις μου είναι οι εξής:

Τιμή μέχρι 150€
Ελληνικοί χάρτες
Εύκολη αναβάθμιση.
Γρήγορη απόκριση (να μην περνάω έναν δρόμο και να τον εμφανίζει μετά)
οθόνη 4"+
Να βγάζει η μπαταρία 3+ ώρες
Να μπορώ να του εισάγω συντεταγμένες σημείου και να μου δίνει διαδρομή.

Έχετε κάτι υπόψη σας;
Manavis207Gt - Σαβ 28 Μάϊ 2011, 23:22:50
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω εχω το garmin nuvi 200.
Αν και παλιο με εχει βγαλει ασπροπροσωπο παντου,και ευρωπη δυο τρεις φορες..
Του εχω βαλει χαρτες ευρωπης ( με βουλγαρια -τουρκια ) του 2011 , χωρις να κολαει.
Το μονο ελατωμα ειναι τα γραφικα του που ειναι σαν τους σχολικους χαρτες Very happy , και σε μεγαλες πολεις ζηταει πολη-διευθυνση-αριθμο , και δεν μπορεις να βαλεις την περιοχη και σου βγαζει οτι δεν υπαρχει τετοια διευθυνση.Μονο σε Αθηνα και θεσ/κη , αλλα ευτυχως οχι παντα...

Επειδη τα εχει κανει τα χιλιομετρακια του λεω να το αποσειρω και να παρω το NAVIGON 8450 live.Tι γνωμη εχετε ???Γνωριζει κανεις τιποτα ???
τα χαρακτηριστηκα του ειναι φοβερα με πολυ ευαναγνωστη οθονη και απο λειτουργεια και εμφανιση .....αλλου .... Wink Wink

http://www.navigon.com/portal/gr/produkte/navigationssysteme/navigon_8410.html

( εδω εχει το 8410 . Το 8450 live εχει τρεις τεσσερεις λειτουργιες παραπανω )

Ακουω γνωμες .....
billakos3d - Πεμ 02 Ιούν 2011, 16:05:06
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα , εχω ενα garmin nuvi 200 και απλα αρνειτε να πιασει σημα μεσα στο 207 μου , χρειαζετε τουλαχιστον μιση ωρα και βαλε για να βρει σημα , φταιει το αθερμικο παμπριζ που εχει ? γνωριζει κανεις τπτ ?
Steve - Πεμ 02 Ιούν 2011, 17:25:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το αθερμικό παρμπρίζ είναι ότι χειρότερο για τα GPS πάντως Sad Crying or Very sad
Manavis207Gt - Πεμ 02 Ιούν 2011, 23:14:08
Θέμα δημοσίευσης:
billakos3d έγραψε:
Καλησπερα , εχω ενα garmin nuvi 200 και απλα αρνειτε να πιασει σημα μεσα στο 207 μου , χρειαζετε τουλαχιστον μιση ωρα και βαλε για να βρει σημα , φταιει το αθερμικο παμπριζ που εχει ? γνωριζει κανεις τπτ ?


Δεν πιστευω να φταιει το παμπριζ γιατι εχω το ιδιο και δεν εχω προβλημα !!!
Που με το που το ενεργοποιω , σε ενα λεπτο ειναι ετοιμο ...
billakos3d - Παρ 03 Ιούν 2011, 10:50:45
Θέμα δημοσίευσης:
Το θεμα ειναι οτι δεν εχω προβλημα να παρω αλλο gps αλλα ειναι ρισκο γτ δεν ξερω αν θα πιανει !
sasasj - Παρ 03 Ιούν 2011, 17:55:42
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτοχος ενώς NAVIGON 8110 εδώ και 3 χρόνια περίπου και δεν έχω παράπονο κανένα! Οθονη τέλεια, ταχύτητα σαν το peugeot μου, και αναβαθμήσεις κάθε τρίμηνο!
Πρόσφατα του έβαλα και την αναβάθμιση σε 8310 και είμαι άρχοντας! Έχω GPS για άλλα 2-3 χρόνια σίγουρα! Τελικά ότι πληρώνεις πέρνεις...

Το μόνο κακό είναι που έχει χάρτες όλης της Ευρώπης και δεν μου χρειάζονται. Δεν μου χρειαστηκαν ποτέ...
Randy - Δευ 22 Αύγ 2011, 19:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα τα Navigon, ειδικα αμα τα hack-αρεις, και περασεις επιπλεον χαρτες ή αναβαθμισεις στο τζαμπα.
takis_206 - Τρι 13 Μάρ 2012, 03:31:54
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.ebay.co.uk/itm/Peugeot-206-Car-GPS-Navigation-Bluetooth-USB-DVD-MP3-IPOD-Mp4-Video-Player-/160760336083?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item256e100ed3
MEMsound - Τρι 13 Μάρ 2012, 14:03:37
Θέμα δημοσίευσης:
very cute!!! Cool Cool
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr