PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - "Σετάροντας" του 206cc του nikos206cc...

nikos 206cc - Σαβ 20 Αύγ 2011, 18:20:23
Θέμα δημοσίευσης: "Σετάροντας" του 206cc του nikos206cc...
Ανοιγω αυτο το θεμα καθως απ'οτι ειδα δεν υπαρχει ξεχωριστο topic για ενα προβλημα που βασανιζει και εμενα και απ'οτι φανταζομαι αρκετους απο εδω Mad
Καλο θα ειναι να κανουμε μια αναλυση στο γιατι αυτη παρουσιαζεται και ποιοι ειναι οι τροποι για να την ελλατωσουμε η και αν γινεται να την εξαφανισουμε Cool
Σε μενα για παραδειγμα το προβλημα εμφανιζεται σε 3 περιπτωσεις

1)Σε γενικα ολισθηρο δρομο...οσο βεβαια πιο νευρικος και αποτομος θα ειμαι στο τιμονι , τοσο περισσοτερο θα την προκαλεσω και τοσο αυτη εμφανιζεται.Κυριως στο turn in.
2)Ακομα και σε πολυ καλο οδοστρωμα οταν ειμαι στο apex καποιας στροφης ενω το πλαισιο σου δινει την αισθηση οτι εχει ακομα χιλιομετρα να δωσει,και νιωθεις να τρωει ολη την πλευρικη πιεση,εκει μπορει να μουλαρωσει τερμα και να χανεις καταρχας την γραμμη σου και φυσικα και καποια χιλομετρα μεσα στη στροφη και προφανως και στην εξοδο αυτης Confused
3)Σε αυτη την περιπτωση η υποστροφη μου εμφανιζεται με διαφορετικο τροπο και σχεδον παντα στις πιο ανοιχτες στροφες(υπολογιστε απο 120-150 μοιρες).Αρχικα το αμαξι ειναι καλο στο turn in και η αισθηση ειναι οτι αν φυγεις απο τη γραμμη σου,ο πωπος ειναι που θα σε προδωσει...
Κατα τη διαρκεια της στροφης και ενω αρχιζω να ειμαι πατημενος στο γκαζι ναι μεν ο κωλος δεν φευγει αλλα αρχιζει να ταλαντωνεται πανω κατω με αποτελεσμα αυτο να καταληξει στο μπροστινο συστημα και τελικα στην υποστροφη..

Εγινα οσο πιο κατατοπιστικος μπορουσα στο ποτε και πως εμφανιζεται και περιμενω τους εμπειρους στροφακιδες του φορουμ(εχουμε και κανα 2 αγωνιζομενους) να δωσουν τα φωτα τους μπας και απαλλαγουμε απο το φαινομενο της υποστροφης.

Υ.Γ1:Σε ολα αυτα φυσικα παιζει ρολο και τα ελαστικα και η φθορα τους οποτε ας μην αναλωθουμε σε ελαστικα ποια μαρκα κλπ..

Υ.Γ2)Επισης να μην αρχισουν τα ποστ του στυλ τι περιμενεις με την ταδε αναρτηση ή την αλλη αναρτηση γιατι τελειωμο δεν θα εχουμε και θα αρχισουμε να υγραυεριζομαστε Laughing
Sinanai - Σαβ 20 Αύγ 2011, 18:25:31
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ να μη φαγωθούμε σαν τις κότες, αλλά η ανάρτηση παίζει πολύ μεγάλο ρόλο στην εμφάνιση/επίλυση του φαινομένου. Όχι η μάρκα, αλλά ταχαρακτηριστικά λειτουργίας της. Χαρακτηριστικά αναφέρεις "ο κωλος δεν φευγει αλλα αρχιζει να ταλαντωνεται πανω κατω με αποτελεσμα αυτο να καταληξει στο μπροστινο συστημα και τελικα στην υποστροφη". Αυτό άνετα οφείλεται σε λανθασμένη λειτουργία της ανάρτησης. Δεν εννοώ ότι είναι χαλασμένη.
nikos 206cc - Σαβ 20 Αύγ 2011, 18:29:33
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω
Δηλαδη σε αλλους δεν εμφανιζεται?Σιγουρα οσο καλυτερη η αναρτηση τοσο λιγοτερο θα εμφανιζεται.
Υπαρχουνε αλλοι τοσοι παραγοντες που βοηθανε στην μειωση της υποστροφης.
Ραβδοι
Αντιστρεπτικες
Ελατηρια
Μπαρες
κλπ
κλπ
Sinanai - Σαβ 20 Αύγ 2011, 18:36:00
Θέμα δημοσίευσης:
Απλώς, επειδή πέρα απ' την ανάρτηση εμπλέκονται κι άλλες παράμετροι, και κυρίως το πως ο οδηγός τις λαμβάνει υπόψην του και εν τέλει τις αντιμετωπίζει ίσως πρέπει να μεταφερθεί εδώ. Rolling eyes
RoadRunner122 - Σαβ 20 Αύγ 2011, 20:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν πολυκατάλαβα τον προσανατολισμό του topic.

Μιλάμε προφανώς για καταπολέμιση της υποστροφής η οποία όμως μπορεί να γίνει με 2 τρόπους (ή και συνδυασμό αυτών βέβαια):

1) οδηγικά (δλδ με τους κατάλληλους χειρισμούς του οδηγού πριν κ μέσα στη στροφή)
2) τεχνικά (δλδ χρησιμοποιώντας κατάλληλο setup πχ γωνιών camber, ύψους, σκληρότητας ανάρτησης ή διαμέσου άλλων εξαρτημάτων πχ lsd κοκ...)

Σε ΤΙ από τα 2 αναφέρεται το παρόν topic?

Επιπλέον εάν μιλάμε είτε για το (1) είτε για το (2), από αυτοκίνητο σε αυτοκίνητο αλλάζουν τα δεδομένα.
Οπότε μιλάμε για γενικές γραμμές ή μιλάμε ακόμα πιό ειδικά για συγκεκριμένο μοντέλο?

Δεν είναι αρνητική η στάση μου, απλά αν δε δοθεί προσανατολισμός (με κάποιο πιό σαφή τίτλο) θα γίνει μπάχαλο σε χρόνο Δt!
nikos 206cc - Σαβ 20 Αύγ 2011, 22:11:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ας το κανω τοτε πιο συγκεκριμενο

Το θεμα καταρχας πρεπει να ξεκινησει με την εννοια της υποστροφης και γιατι αυτη εμφανιζεται...και οχι με παραθεση απο ενα πχ αγγλικο ποστ απο το google αλλα με απλα ελληνικα.
Οσον αφορα για το 1 ή το 2 μιλαμε κυριως για το δευτερο(τεχνικα)...πχ παχυτερες αντιστρεπτικες(λεω δεν ξερω)
Το 1 μπορει να αναλυθει με πολυ λιγα λογια..καποιες συγκεκριμενες τεχνικες για το πως πρεπει να αντιδραει και ο ιδιος ο οδηγος για να αποφυγει υποστροφη ή και πως να την διακοψει οταν αυτη εχει εμφανιστει.
Τοπικς για επιλογη αναρτησης σε διαφορες εκδοσεις 106,206,207 υπαρχουν.
Εδω ας το εξειδικευσουμε προς το φαινομενο της υποστροφης.
bab2112 - Κυρ 21 Αύγ 2011, 01:15:53
Θέμα δημοσίευσης:
οταν αναφερεσαι σε υποστροφη σε 106 κ 206 ή 207 ειναι συγκεκριμενο και ισως εχει πολυ μεγαλη διαφορα στην αντιμετωπιση της.
οταν μιλας για την υποστροφη και πως την μειωνουμε εγω σαν γενικευση το βλεπω.

δεν υπαρχει παντως απο οσο ξερω κατι δια πασα νοσον κ πασα μαλ***α.
εκτος αμα αναφερεσαι σε κατι τετοιο

http://www.youtube.com/watch?v=yy4kPODqv58
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 05:10:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αλλαξα τον τιτλο και τον εκανα πιο συγκεκριμενο Confused

Οποιος εχει την γνωση και την ορεξη ας βοηθησει Arrow
MEMsound - Κυρ 21 Αύγ 2011, 09:49:04
Θέμα δημοσίευσης:
πρωτο περισσοτερο rebound πισω αμορτισερ

μετα περισσοτερο bump εμπρος
λιγοτερη συγκλιση ή περισσότερη αποκλιση εμπρος
χοντρητερη αντιστρεπτικη πισω
καμπερ εμπρος (για την εξοδο)
μπλοκε (για την εξοδο)

τοποθετηση των πιο φθαρμενων ελαστικων πισω - (αν δεν εχουν ενδειξη μεσα/εξω για την τοποθετηση τους) γυρνα και το "μεσα-εξω"
GEMI - Κυρ 21 Αύγ 2011, 12:21:18
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Αλλαξα τον τιτλο και τον εκανα πιο συγκεκριμενο Confused

Οποιος εχει την γνωση και την ορεξη ας βοηθησει Arrow


Διαβασε εδώ. http://www.gtc.gr/Tech/suspension.htm

Να συμπληρώσω ότι θέλει μεγάλη αίσθηση κ αντίληψη για να "φέρεις" με μετατροπές σιγά-σιγά το αυτοκίνητό σου όπως πρέπει. Από το εργοστάσιο βγαίνουν ελαφρώς υπερστροφικά για να "μείνει" ο οδηγός εντός του δρομου σε περίπτωση απώλειας της πρόσφυσης. Διορθώνεται κατά κανόνα με αποστάτες εμπρός ή εμπρός κ πίσω, αλλά είπαμε θέλει αντίληψη. Επίσης τα αμορτισέρ κ τα ελατήρια, χαμήλωμα αν συνδυαστούν σωστά πετυχαίνεις θαύματα. Έχω κάνει ψήλωμα σε αυτοκίνητο κ με συνδυασμό αμορτισέρ ελατήρια κ αποστάτες 1,5 cm το έφερα εκείο που ήθελα κ ήταν πιο "¨στριφτερό¨ από πριν. Στο ΑΧ με ζυγαριά - αντιστρεπτική εμπρός κ αντιστρεπτική πίσω κ με διατήρηση 13άρας ζάντας κ προφίλ ελαστικού, χρειάστηκε αποστάτες 1,5 cm στους πίσω τροχούς κ ήρθε ακριβώς, πλέον το τιμόνι "ακούει" κ μπαίνει-κρατά την τροχιά του κ βγαίνει από την στροφή χωρίς υποψία κ φόβο να χάσει μούρη ή πίσω μέρος.
Τέλος από προσωπική εμεπιρία πάντα, καλό είναι το αμάξι να μην είναι πανσκληρό (με σκληρές αναρτήσεις κ σινεμπλοκ) γιατί στη στροφή ταλαντώνει απότομα ή δεν ταλαντώνει καθόλου, με αποτέλεσμα στους ελληνικούς δρόμους να χάνεις το αυτοκίνητο στα καλά καθούμενα. Επίσης προσοχή στην ρύθμιση των φρένων (τα πίσω δισκόφρενα ειδικά) αν αλαχθούν με μεγαλύτερα μπορεί στην στροφή επάνω πατώντας ελάχιστο φρένο το αμάξι να σου διπλώσει χωρίς να φταίει το στήσιμο ή οι αναρτήσεις του.
GEMI - Κυρ 21 Αύγ 2011, 12:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
Ακόμη ένα άλλο πρόβλημα που έχουν κυρίως τα 16βάλβιδα, είναι ότι έχουν μεγάλο βάρος εμπρός. Οδήγησα 16βάλβιδο 1,6 saxo με πάμπολλα έξτρα (το απόλυτο σχεδόν) κ στις κατηφορικές στροφές είχα πρόβλημα. Το αμάξι έπρεπε σχεδόν να σταματήσει στην αρχή της στροφής για να ελέγξεις το βάρος της μούρης κ να το βάλεις στη στροφή, αλλιώς συνέχιζε ευθεία. Επίσης το αμάξι ήταν "φορτωμένο" με 17άρες ζάντες κ τεράστια δισκόφρενα κάτι που το βάραινε περισσότερο.
Με το ΑΧ ποτέ δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, έμπαινε, έβγαινε σα να μη συμβαίνει τίποτα, οπότε αν έχεις βάλει +50 ή 100 κιλά βάρος μπροστρά με τουρμπίνες, βαριά μέταλλα κ διάφορα άλλα gatzet μην περιμένεις να το φέρεις με τίποτα, πλην το μόνο να το χαμηλώσεις τέρμα μπροστά κ να βαραίνεις λίγο το πίσω μέρος για να το φέρεις 50-50.
Ή να το κάνεις τετρακίνητο Smile
Αυτά.
volvos - Κυρ 21 Αύγ 2011, 15:31:27
Θέμα δημοσίευσης:
αλιεν αφου εμαθες τα παντα απο μοτερ τωρα αναλυεις και αναρτησεις με την ιδια ανευθυνοτητα.
ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ Η ΜΠΡΟΣΤΟΒΑΡΗ ΚΑΤΑΝΟΜΗ ΒΑΡΟΥΣ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΡΑΤΗΜΑ ΕΛΕΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΜΑ**ΚΙΕΣ ΣΟΥ

αυτα τα ελεγε ο πατερας μου που νομιζε οτι οταν φορτωνει το κωλο κραταει και καλυτερα το αμαξι.


Νικο σε τι υψη εχεις ρυθμισει την αναρτηση και τι περιθωρια προς τα πανω εχεις? Μερος απο τα θεματα σου λυνεται αν τη ψηλωσεις οσο μπορεις μπροστα. Και το χοροπηδηχτο πισω ειναι και αυτο μου φαινεται απο πολυ χαμηλωμα. Δε θα σωθεις αν το ψηλωσεις αλλα νομιζω οτι θα στρωσει καπως και κυριως ποση διαφορα υψους εχεις τωρα μπρος πισω στα μαρπσιε μετρα.
reselie-206 - Κυρ 21 Αύγ 2011, 15:42:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εμένα πάντως (όχι οτι δεν ευθύνεται εν μέρει το setup της ανάρτησης) αλλα το θέμα της υποστροφής βελτιώθηκε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ όταν άρχισα να καταλαβαίνω τη συμπεριφορά του αυτοκινήτου ανάλογα με το πώς θα μπώ στη στροφή και το πώς θα χειριστώ το γκάζι...
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 16:17:37
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
πρωτο περισσοτερο rebound πισω αμορτισερ

μετα περισσοτερο bump εμπρος
λιγοτερη συγκλιση ή περισσότερη αποκλιση εμπρος
χοντρητερη αντιστρεπτικη πισω
καμπερ εμπρος (για την εξοδο)
μπλοκε (για την εξοδο)

τοποθετηση των πιο φθαρμενων ελαστικων πισω - (αν δεν εχουν ενδειξη μεσα/εξω για την τοποθετηση τους) γυρνα και το "μεσα-εξω"


Μανθο ωραια το πας (απο το πιο απλο-φθηνο στο πιο ακριβο-εξειδικευμενο)αλλα...
Με ποιες κινησεις πετυχαινουμε αυτα?πχ περισσοτερο bump εμπρος πως γινεται?
Συγκλιση-αποκλιση?
καμπερ?
Τωρα αν βαλεις και μπλοκε φανταζομαι οτι η υποστροφη θα ειναι ''αυτος ο αγνωστος''

volvos έγραψε:

Νικο σε τι υψη εχεις ρυθμισει την αναρτηση και τι περιθωρια προς τα πανω εχεις? Μερος απο τα θεματα σου λυνεται αν τη ψηλωσεις οσο μπορεις μπροστα. Και το χοροπηδηχτο πισω ειναι και αυτο μου φαινεται απο πολυ χαμηλωμα. Δε θα σωθεις αν το ψηλωσεις αλλα νομιζω οτι θα στρωσει καπως και κυριως ποση διαφορα υψους εχεις τωρα μπρος πισω στα μαρπσιε μετρα.


Η αναρτηση ειχε ρυθμιστει αρχικα στην τυχη και μολις μπηκε στο αμαξι πεσαμε τυχαια στα 5 εκ απο μαμα..βεβαια υποτιθεται οτι μια coilover λειτουργει το ιδιο καλα σε ολα τα υψη αλλα οκ το δεχομαι οτι στην περιπτωση της raceland δεν ειναι το ιδιο με μια ps..ισως και να χανει σε χαρακτηριστικα οσο πιο κατω την ρυθμιζεις Confused

Υ.Γ:Εχω περιθωριο να την ανεβασω κανα εκατοστο βεβαια και θα γινει συντομα.

Αρχικα οταν ημουν με μαμα αναρτηση και 5ποντα hr (μην αρχισετε) η υποστροφη ηταν σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο αφου το αμορτισερ εβρισκε τερματα ευκολα...με την raceland αρχικα καταχαρηκα γιατι ηταν πολυ καλυτερα τα πραγματα,αλλα οσο την μαθαινα(και την πιεζα παραπανω) η υποστροφη ξαναεμφανιζεται Mad
Πισω ειναι ρυθμισμενο απο παλια αν θυμαμαι στα 4 εκ κατω..και εκει μπορω ενα εκατοστο να το σηκωσω...
Η ταλαντωση πισω οπως προειπα εμφανιζεται σε ανοιχτες στροφες και οταν τα χιλιομετρα ειναι αρκετα-πανω απο 100(σε μερικες περιπτωσεις αρκετα πανω) οποτε εκει χεζομαι και παραπανω...το κακο με την ταλαντωση ειναι οτι και χανεις χιλιομετρα μεσα στη στροφη επειδη απο την ταλαντωση δεν επιταχυνει σωστα το αμαξι και ετσι και στην εξοδο...την γραμμη μπορει να μην την χασω αλλα και παλι δεν παιρνω αυτο που μπορω απο το αμαξι.
Και κατι αλλο..ειμαι ο μονος που συναντα αυτα τα φαινομενα ή μου φαινεται Confused
volvos - Κυρ 21 Αύγ 2011, 18:50:26
Θέμα δημοσίευσης:
@alien
oxi δε μπορεις να εχεις αποψη ετσι απλα και ομορφα οταν παλευουμε 10χρονια να σε κανουμε να βαλεις μια κοιλοβερ οποιασδηποτε μορφης.

το αμαξι του σταυρου πλησιαζει σχεδον το 80-90% της αποδοσης συνολικα που μπορεις να παρεις απο το σασι του 206 με οποιασδηποτε μορφης αναρτηση κοινως αγγιζει σχεδον το τελειο και απο αποδοση και απο σχεση κρατημα-ανεσης οποτε ειναι απλα χαζο να συγκρινεις αυτο το αμαξι με οτιδηποτε αλλο. οποτε απλα ξεχνα το και μη το συγκρινεις με τιποτα αλλο.



νικο καλο ειναι να σε νοιαζει ποιο πολυ αυτο που συμβαινει πισω παρα η μουρη...αυτη η ταλαντωση σορυ αλλα δε μου αρεσει καθολου. σε ποια θεση του γκαζιου συμβαινει? με τερμα γκαζι οταν επιταχυνεις? οταν φρεναρεις ή αν εισαι σταθερα?
αν ειναι οταν εισαι σταθερα μεσα στη στροφη χωρις να πατας αφηνεις γκαζι απλα και μονο επειδη εχεις μπει με πολλα πιθανοτατα να εχουν σκασει τα πισω αμορτισερ.

στην μορφη που εισαι με μαμα ραβδους πισω τα 3.5-4εκατοστα ειναι οκ διαφορα μπρος πισω. αν κατεβασεις κωλο θα πεταει και αλλο μουτρα.
οποτε κανε ενα τσεκ αν εχει δακρυσει αμορτισερ και προσπαθησε να το ψηλωσεις μπρος πισω οσο σε παιρνει κρατωντας αυτη τη διαφορα.
volvos - Κυρ 21 Αύγ 2011, 18:54:06
Θέμα δημοσίευσης:
η οροφη του καμπριο ειναι ενα κομματι λαμαρινα. το κυριοτερο βαρος ειναι η μηχανισμοι και τα μοτερ του που ειναι ολα κατα κυριο λογο (οχι ολα) πισω.το 206cc εχει σαφεστατα καλυτερη κατανομη βαρους απο ενα 3πορτο 206 και απο μαμα μορφη ειναι πολυ πιο παιχνιδιαρικο το πισω μερος του και εμφανιζει λιγοτερη υποστροφη
ΑΥΤΑ ΣΕ ΜΑΜΑ ΜΟΡΦΗ.

επισης θεωρω αυτονοητο οτι οταν στριβεις με ενα 206cc και θες να το εχεις για καποια χρονια ακομα φροντιζεις αυτο να το κανεις με κλειστη την οροφη. δε εξηγω γιατι το θεωρω αυτονοητο
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:31:21
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
νικο καλο ειναι να σε νοιαζει ποιο πολυ αυτο που συμβαινει πισω παρα η μουρη...αυτη η ταλαντωση σορυ αλλα δε μου αρεσει καθολου. σε ποια θεση του γκαζιου συμβαινει? με τερμα γκαζι οταν επιταχυνεις? οταν φρεναρεις ή αν εισαι σταθερα?
αν ειναι οταν εισαι σταθερα μεσα στη στροφη χωρις να πατας αφηνεις γκαζι απλα και μονο επειδη εχεις μπει με πολλα πιθανοτατα να εχουν σκασει τα πισω αμορτισερ..


H αναρτηση δεν εχει ουτε 3.000 χιλομετρα οποτε θεμα να εχουν κλασει δεν νομιζω να παιζει..η ταλαντωση παρουσιαζεται καταρχας κυριως σε καλο οδοστρωμα..ισως επειδη εκει μπαινω με αρκετα παραπανω απ'οτι με μετριο δρομο,δεν ξερω.
Εμφανιζεται παντα μολις πλησιαζεις το apex με τερμα γκαζι και μετα με τερμα γκαζι και παλι μεχρι και την εξοδο...ουσιαστικα δηλαδη στο turn in και την εισοδο ειναι οκ..2-3 φορες που δοκιμασα να αφησω γκαζι το αμαξι με ψιλοτρομαξε οποτε μενω στο γκαζι..αυτη η ταλαντωση οπως ειπα δινει την αισθηση στην συνεχεια οτι ο εξωτερικος τροχος μπροστα αρχιζει να τρωει ολη την πιεση και μετα παει να μουλαρωσει Confused

volvos έγραψε:
στην μορφη που εισαι με μαμα ραβδους πισω τα 3.5-4εκατοστα ειναι οκ διαφορα μπρος πισω. αν κατεβασεις κωλο θα πεταει και αλλο μουτρα.
οποτε κανε ενα τσεκ αν εχει δακρυσει αμορτισερ και προσπαθησε να το ψηλωσεις μπρος πισω οσο σε παιρνει κρατωντας αυτη τη διαφορα.


Δηλαδη τωρα που ειμαι με 5 εκ χαμηλος μπροστα και 4 πισω τι λες να κανω?Να σηκωσω μονο κανα ποντο μπροστα και βλεπουμε?
volvos - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:34:41
Θέμα δημοσίευσης:
κατσε η ταλαντωση εισαι σιγουρος οτι ειναι πισω??
αυτο που περιγραφεις αν ειναι μπρος ειναι καραμπαμ ανεπαρκες ριμπαουντ και διαδρομη

γνωμη μου πριν κανεις οτιδηποτε αλλο σηκωνεις οσο μπορεις μπροστα και απο οσο σηκωθεις +3.5 πισω μετρημενο απο μαρσπιε

αμορτισερ εχω δει κλασμενα και με 1000χλμ αυτο δε λεει απολυτως τιποτα
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:40:48
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
κατσε η ταλαντωση εισαι σιγουρος οτι ειναι πισω??
αυτο που περιγραφεις αν ειναι μπρος ειναι καραμπαμ ανεπαρκες ριμπαουντ και διαδρομη

Η ταλαντωση ξεκιναει πισω και μετα προς την εξοδο μετατοπιζεται μπροστα με αποτελεσμα χαμενα χιλομετρα και μουλαρωμα Sad

volvos έγραψε:
γνωμη μου πριν κανεις οτιδηποτε αλλο σηκωνεις οσο μπορεις μπροστα και απο οσο σηκωθεις +3.5 πισω μετρημενο απο μαρσπιε


Εννοεις το πισω να ειναι 3,5 ποντους πιο ψηλα απο μπροστα?
volvos - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:45:35
Θέμα δημοσίευσης:
dokimase prota ipsi kai blepeis

nai diafora mpros piso 3.5 kai pano...kai 4 na sas katsei einai ok gia na deis ti ftiaei
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:52:08
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
dokimase prota ipsi kai blepeis

nai diafora mpros piso 3.5 kai pano...kai 4 na sas katsei einai ok gia na deis ti ftiaei


Οποτε καταληγουμε εκει που φοβομουνα Crying or Very sad Πρεπει να ψηλωσω μπροστα Confused αρχικα θα σηκωσω ενα ποωτο μπροστα ελπιζωντας να δω βελτιωση και αν δω εστω και μικρη θα παω και λιγο παραπανω.
Οδηγικα υπαρχεουν μηπως καποια τιπς που μπορουμε να κανουμε για να ελαττωσουμε υποστροφη?
volvos - Κυρ 21 Αύγ 2011, 19:54:49
Θέμα δημοσίευσης:
απειρα και τιπ και με λιγα λεφτα αλλαγες ευθυγραμμιση κλπ
αλλα πρωτα πρεπει να βρεις τη πραγματικη πηγη του προβληματος...
nikos 206cc - Κυρ 21 Αύγ 2011, 20:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
Mια και μου το θυμισες να το πω και αυτο...μολις περασα ΚΤΕΟ και ειδα οτι εχω διαφορα πισω 4 μοναδες...μπορει να λεω και μλακια αλλα το παραθετω και αυτο...και μαλλον θελω και ευθυγραμμιση επισης
Και κατι αλλο για να γνωριζετε...τα λαστιχα μου ειναι toyo T1R με 8 χιλιαδες χλμ..απλα το παραθετω και αυτο μηπως βοηυησει. Wink
GEMI - Κυρ 21 Αύγ 2011, 20:07:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σε συμβατική μορφή του αυτοκινήτου δε μπορείτε να κάνετε κ πολλά πράγματα πέραν δηλ. μιας καλής 4 άδας αμορτισέρ-ελατηρίων κ δοκών. Από εκεί κ πέρα θα πρέπει να συμβιαβστείτε με το αυτοκινητάκι σας, να μάθετε τις ιδιοτροπίες του κ να ανεβάσετε την τεχνική σας στην οδήγηση.

Μη τα περιμένετε όλα από το αυτοκίνητο δηλ. να καταλαβαίνει πότε το φορτώσατε, πότε έχει κατηφόρα, στροφές κ να διορθώνει τις μλκίες κ να στρίβει μόνο του με τις πάντες Laughing .

Όσα λεφτά κ να ρίξετε το αμάξι θέλει οδηγό για στρίψει Smile
Εναλλακτικά μπορείτε να πάρετε κανένα τηλεκατευθυνόμενο, είναι πιο ανώδυνο κ ασφαλές Wink
MEMsound - Κυρ 21 Αύγ 2011, 23:29:52
Θέμα δημοσίευσης:
rebound σε μη ρυθμιζομενη αναρτηση (στενοπιατελη η οχι) δυστυχως δεν μπορεις να ρυθμισεις (ενω ακομα και στην ρυθμιζομενη εχεις περιορισμο απο την ελαχιστη και μεγιστη τιμη που εχει δωσει ο κατασκευαστης της)

παιξε με το υψος οπως σου ειπε Παναγιωτης να δεις αν διορθωνεται

επισης μια ευθυγραμμιαση - να δεις που βρισκεσαι τωρα - και δοκιμασε το πολυ 0,4 συνολικα συκλιση εμπρος (= 0,2 σε κα8ε πλευρα)

επισης αποστατες 15mm εμπρος πολυ πιθανο να σου αρεσουν... Wink
plaketokofths - Δευ 22 Αύγ 2011, 01:58:25
Θέμα δημοσίευσης:
αν εχει προβλημα υποστροφής.. απλώς δημιουργείς υπερστροφή!
Αν υπερβάλλεις θα γίνει ενοχλητικά υπερστροφικό, αν βρεις την χρυσή τομή πάρεις ενα ουδέτερο, ωστόσο κατευθυντικό αυτοκινητο με το γκάζι σταθερό και συνάμα υπεροστροφικό οταν αφήνεις γκαζί.

Πως γινονται ολα αυτά? Με κούρδισμα πίσω, αν εχεις τις γνώσεις θελει μονο χρόνο για δοκιμές.
volvos - Δευ 22 Αύγ 2011, 08:38:35
Θέμα δημοσίευσης:
jonh μιλας για μαμα υψη?
ειχες παιξει με το δικο σου?
εγω στο δικο μου εχω παρατηρησει οτι επειδη εκατσε κατα λαθος πιο χαμηλα πισω εχει παραπανω υποστροφη που δεν ειναι λογικο Crying or Very sad
plaketokofths - Δευ 22 Αύγ 2011, 08:56:17
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
jonh μιλας για μαμα υψη?
ειχες παιξει με το δικο σου?
εγω στο δικο μου εχω παρατηρησει οτι επειδη εκατσε κατα λαθος πιο χαμηλα πισω εχει παραπανω υποστροφη που δεν ειναι λογικο Crying or Very sad


οπως το λες, συγκριτικά όσο πεφτει ο κώλος πέσει μετατοπίζεται προς τα πίσω η κατανομή βάρους με υποστροφικές συνέπειες.

Τα πειράματα τα χω κάνει στο σαξό, για να καταλήξω εκει που ηθελα εγώ το κούρδισα 3 φορές στον μηχανικό και 5-6 μόνος μου...
Το χω δοκιμάσει και με καθόλου και με λιγο χαμήλωμα.

Προσωπικά εγώ κατέληξα σε -0,7cm χαμήλωμα εμπρός και καθολου πίσω στο σαξό.
MEMsound - Δευ 22 Αύγ 2011, 09:37:26
Θέμα δημοσίευσης:
εχει διαφορα η υποστροφη χωρις γκαζι

απο την υποστροφη με γκαζι (δεν εννοω "σανιδα" οπου εκει οφειλεται στην απωλεια προσφυσης απο το σπινιαρισμα)

γινετεε πιο συγκεκριμενοι αλλιως δεν θα βγει νοημα
plaketokofths - Δευ 22 Αύγ 2011, 11:37:39
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
εχει διαφορα η υποστροφη χωρις γκαζι

απο την υποστροφη με γκαζι (δεν εννοω "σανιδα" οπου εκει οφειλεται στην απωλεια προσφυσης απο το σπινιαρισμα)

γινετεε πιο συγκεκριμενοι αλλιως δεν θα βγει νοημα


ναι κι εγώ δεν αναφέρομαι σε απώλεια προσφυσης αλλά στο λεγόμενο power understeering. H' πιο απλά οταν η μουρη ανοιγει την τροχιά της λόγω χιλιομέτρων.

Εφόσον εχει coilover μπορεί απλά να το χαμηλώσει αρκετά μπροστά μονο για να δοκιμάσει μια διαφορετική κατανομή βαρους.
GEMI - Δευ 22 Αύγ 2011, 11:43:09
Θέμα δημοσίευσης:
To μπέδεμα νομίζω γίνεται από διαφορετικούς παράγοντες. Δηλ. μπορεί να έχει φθαρμένα εμπρός λάστιχα να νομίζει ότι έχει υποστροφή λόγω στησίματος. Αποτέλεσμα είναι να γλυστράει προς στιγμή στην είσοδο της στροφής κ μετά να "μπαίνει" απότομα.
ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ Κ ΣΕ ΕΠΙΠΕΔΟ ΔΡΟΜΟ όχι κατηφόρες ή ανηφόρες. Εκεί παίζει ρόλο είπαμε η αντίληψη - τεχνική του οδηγού κ η γνώση του στο στις ιδιεταιρότητες του αυτοκινήτου του..
Μην περιμένετε αν έχετε φθαρμένα ελαστικά κ αμορτισέρ να καταλάβετε το φαινόμενο υποστροφής-υπερστροφής, το αμάξι πάει αλαντάλον..!
volvos - Δευ 22 Αύγ 2011, 11:44:51
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα νικο οδηγα του αλιεν αφου εχετε ιδια αναρτηση και αυτος ειναι τερμα ψηλωμενος
GEMI - Δευ 22 Αύγ 2011, 11:48:11
Θέμα δημοσίευσης:
Η σειρά κ κανόνες που έκανα προσωπικά είναι :

Αφού βάλετε καινούργια ελάστικά κ μετρήσετε τα αμορτισέρ σας με επίπεδο αμάξι (δηλ. ομοιόμορφο ύψος εμπρός-πίσω) ξεκινάτε τις δοκιμές. Βρίσκετε μία συγκεκριμένη στροφή χωρίς κίνηση κ αρχίζετε τα πειράματα. Κατόπιν δουλεύετε με τις πιέσεις ελαστικών κ ξαναδοκιμάζετε. Μετά με αποστάτες 1,5 cm το πολύ πίσω (αρχικά) κ μετά (εμπρός κ πίσω). Αν εξακολουθεί να μη σας ικανοποιεί τότε αρχίζετε τα χαμηλώματα εμπρός.
Αν πάλι δε σας αρέσει αλλάζεται αμορτισέρ με ρυθμιζόμενο κάμπερ κ παίζετε με την απόκλιση.
Eπίσης κάνετε ευθυγράμμιση μετά από το αρχικό setup.
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 12:45:42
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:

οπως το λες, συγκριτικά όσο πεφτει ο κώλος πέσει μετατοπίζεται προς τα πίσω η κατανομή βάρους με υποστροφικές συνέπειες.



σας ειπα οτι με εξτρα βαρος πισω υποστρεφει περισσοτερο..

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΤΟ ΜΑΜΑ 206 ΜΕ το cc...
Οπως και το ιδιο το cc με ανοιχτη ή κλειστη οροφη!

----------------------------------------------------------------------------
Σταματα να πλατιαζεις και να γραφεις οτι σου 'ρθει για πραγματα που δεν γνωριζεις.
εκ της MOD Team

reselie-206 - Δευ 22 Αύγ 2011, 13:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι πάλι γιατί να στρίψεις με ανοιχτή οροφή?Φαντάζομαι πως τότε το σασί θα είναι "άδετο" εντελώς και εκεί δε γκρινιάζεις γιατί ξέρεις γιατί υποστρέφει.

Εμένα όλο το πρόβλημα στο Νίκο αν υποθέσουμε οτι δε κάνει καμια ταρζανιά οδηγικά θεωρώ πως είναι στο υπερβολικά (ίσως και λάθος) χαμήλωμα κυρίως..

Εγώ πάντως με τα "σλίκ" πίσω δεν έχω τέτοια φαινόμενα Cool Εγώ κάνω κόντρες με το κώλο Laughing
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 13:23:35
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Kαι πάλι γιατί να στρίψεις με ανοιχτή οροφή? εκεί δε γκρινιάζεις γιατί ξέρεις γιατί υποστρέφει.

Εμένα όλο το πρόβλημα στο Νίκο αν υποθέσουμε οτι δε κάνει καμια ταρζανιά οδηγικά θεωρώ πως είναι στο υπερβολικά (ίσως και λάθος) χαμήλωμα κυρίως..


αυτο που λες για την οροφη εχεις δικιο ελα ομως που οταν εισαι καμπριος σε πιανει αυτο το αισθημα ελευθεριας και ειδικα σε ομορφες διαδρομες στην επαρχεια ειναι αλλιως με ανοιχτο.. σαν να εισαι σε μηχανακι και να πλαγιαζεις...
Τεσπα ετσι κ αλλιως εγω δεν ειμαι στριφτερος. ΑΠΛΟΣ το αναφερω για να καταλαβετε οτι μια αλαγη στο βαρος πισω μπρος (οπως αυτη που φερνει το ανοιγμα της οροφης) ΑΛΛΑζει εντελος το πατημα του αμαξιου.

Και επιδης το ιδιο θελω να τονισω για τα απλα 206 και τα cc... ΔΕΧ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ.. πιστεψτε με. στα κανονικα ο κολος φευγει πολυ ποιο ευκολα απο τα cc... υπερστρεφουν δηλαδη πιο ευκολα.. ειδικα αν εχουν καλο στησημο μπροστα.

Τον ΝΙΚΟ τον κραζω εδω και μηνες για το υπερβολικο χαμηλομα του. 4 εκ πισω ειναι TOO MUCH! 2 πισω και 2μιση 3 μπροστα ειναι τζετ!
εγω ειμαι 2 πισω 2 μπροστα για να κραταω και την μαμα κληση του αμαξιου.

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΣΥΜΑΝΤΙΚΟ αυτο που ειπε καποιος πιο πανω.
ΥΠΕΡΣΤΡΟΦΗ εχουμε για 2 διαφορετικους λογους...
ειτε λογο του αμαξιου σαν στησημο- αμαξομα κτλ..
ΚΑΙ λογο πατηματος γκαζιου - σπινιαρισματος..

Ο νικος μαλλον εχει προβλημα με το δευτερο οπως και εγω αν σανιδωσω το γκαζι στο απεξ.. ΚΑΙ ο λογος για μενα ειναι αυτος που σας ειπαμ τα cc λογο των κιλων παραπανω που εχουμε στον πισω αξονα σπινιαρουνε πολυ πιο ευκολα (μπροστα) απο τα απλα.

Μην με κανετε να αναλυσω απλη φυσικη λυκειου, εξισωση τριβης εχει σχεση με μαζα (ΒΑΡΟΣ) ... Τ = μΝ οπου Ν ειναι m επι g...

αρα η τριβη ειναι σκ**α οταν μπροστα ειναι ελαφρυ το αμαξι..
Ολη αυτη η θεωρια την βλεπω και στην πραξη. Σας εγραψα και πριν (στο ποστ που σβηστηκε) , αν με κλειστο κανω εκινηση σπινιαρει ελαχιστα εως καθολου, αν ανοιξω οροφη σπινιαρει περισσοτερο (περισσοτερο βαρος πισω , αν βαλω και φουλα αεριο (35 κιλα στον πισω αξονα) δεν ξεκιναει χορις τρελο σπινιαρισμα..
nikos 206cc - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
βασικα νικο οδηγα του αλιεν αφου εχετε ιδια αναρτηση και αυτος ειναι τερμα ψηλωμενος


Δυστυχως δεν ειναι δικο μου αμαξι και περα απο αυτο εδω δεν εχουμε Μεγαρα ωστε να το μαθω και να το πιεσω πολυ να δω πως συμπεριφερεται..Απο το λιγο που εχω πιεσει εχω καταλαβει οτι τα πραματα εκει ειναι λιγο καλυτερα απο μενα..η αισθηση που σου δινει μπροστα του Αλεξ ειναι οτι συνεχιζει να διαβαζει το δρομο και φτανει στα ορια λιγο πιο αργα...στο δικο μου το πολεμας το θεμα με γκαζι-τιμονι λιγο νωριτερα.Για να στο εξηγησω να καταλαβεις,σε μενα πρεπει να αρχισεις να ανοιγεσαι για την εξοδο πιο νωρις για να μην μουλαρωσει και υποστρεψει μπροστα...ελπιζω να καταλαβες τι εννοω Rolling eyes

@Γιαννη(GEMI)..λαστιχα -αναρτηση-ψαλιδια ειναι καινουρια οποτε δεν εχουμε θεμα απο εκει..και οι ζαντες ελεγχθηκαν πριν λιγο καιρο και ειναι ισιες..αυτα ως προς την κατασταση του αμαξιου.

MEMsound έγραψε:
εχει διαφορα η υποστροφη χωρις γκαζι

απο την υποστροφη με γκαζι (δεν εννοω "σανιδα" οπου εκει οφειλεται στην απωλεια προσφυσης απο το σπινιαρισμα)

Αναφερομαι στην υποστροφη με γκαζι Wink

@Γιαννη(πλακετοκοφτη)..μπροστα το εχω χαμηλωσει 5 εκ και πισω 4 οποτε ο δρομος ειναι μαλλον προς το σηκωμα προς τα πανω Wink
Ειναι μια λογικη παντως να το κανω πιο υπερστροφικο..
Οσο για αυτα που γραφτηκαν για κλειστο και cc οντως το κλειστο ειναι πιο υπερστροφικο..με κορυφαιο υπερστροφικο το RC που παντα στο turn in οποτε το πιεσα εμπαινε με τον κωλο για να παρει τη γραμμη του(ελεγχομενα βεβαια)
Τελος οσον αφορα για ανοιχτο-κλειστο cc τι να σας πω Confused Εμενα δεν μου φαινεται καμια διαφορα,μην σας πω και ψεματα...και γιατι να κανει δηλαδη,για τα 10-15 κιλα του βαρους της λαμαρινας?Ουτε νιωθω το πλαισιο πιο αδετο,γιατι μεταξυ μας,και κλειστο παλι αδετο ειναι Rolling eyes
AlienHack - Δευ 22 Αύγ 2011, 15:47:43
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Ουτε νιωθω το πλαισιο πιο αδετο,γιατι μεταξυ μας,και κλειστο παλι αδετο ειναι Rolling eyes


...γιατι πολυ απλα.... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΜΠΑΡΑ μπροστα... στο λεω και εγω και τα παιδια εδω και 1μιση χρονο...
ΔΕΝ ΕΧΕΙ σχεση το cc με μπαρα και χωρις... θα με κανεις να ξηλωσω την δικια μου να στην "φορεσω" μια μερα να δεις πως αλαζει η ακαμψια....
plaketokofths - Δευ 22 Αύγ 2011, 16:05:48
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
[Αναφερομαι στην υποστροφη με γκαζι Wink


Αν ειναι έτσι, τότε νομίζω πως η δικιά μου εκδοχή δεν εχει πιθανότητες.

Κοίτα το toe...

Ερωτηση, αντε και στα βγάζει τα μουτρα με γκάζι οταν το αφήνεις σου γυρνάει εστω και λιγο πισω?
nikos 206cc - Δευ 22 Αύγ 2011, 16:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
[Αναφερομαι στην υποστροφη με γκαζι Wink


Αν ειναι έτσι, τότε νομίζω πως η δικιά μου εκδοχή δεν εχει πιθανότητες.

Κοίτα το toe...

Ερωτηση, αντε και στα βγάζει τα μουτρα με γκάζι οταν το αφήνεις σου γυρνάει εστω και λιγο πισω?


Yποστροφη εχω και χωρις γκαζι,απλα εδω αναφερομαι στην υποστροφη με γκαζι...υποστροφη χωρις γκαζι εχω σε πολυ κλειστες στροφες και ξεκιναει μετα το turn in εως και το apex της στροφης...αλλο μεγαλο προβλημα αυτο παλι αλλα θελω πρωτα να συμμαζεψω τα πραγματα σε πιο ανοιχτα στροφιλικια οπου οι ταχυτητες ειναι αρκετα μεγαλυτερες και ο κινδυνος σαφως μεγαλυτερος..

Αν αφησω γκαζι αποτομα,ναι,με πεταει και πισω,αν ειμαι πιο προσεκτικος και οχι αποτομος ο κωλος μενει εκει που ειναι Wink

edit:Γενικα την μεθοδο ασε-πατα στο γκαζι την χρησιμοποιω μονο στο turn in για να ανοιξει λιγο πισω την τροχια του και να ακολουθησει το πισω μερος το εμπρος Wink
Σε rc που εχω οδηγησει για παραδειγμα δεν χρειαζεται να το κανεις αυτο γιατι θες δεν θες πισω θα πεταξει οσο χρειαζεται τον ποπο για να παρεις την γραμμη Wink
volvos - Δευ 22 Αύγ 2011, 17:03:05
Θέμα δημοσίευσης:
ωραια απο αυτα που λες εχεις να κανεις τα εξης
α. το ψηλωνεις οσο μπορεις (οχι μονο 1 ποντο δε κανει τιποτα)
β. οταν το ψηλωσετε ελεγξτε τα τοπ μαουντ προσεκτικα και τα ψαλιδια
γ. θα πας για ευθυγραμμιση μετα να δεις οτι το αμαξι ειναι οκ

αυτα θα τα κανεις με τη παραπανω σειρα και οχι οπως σε βολευει Laughing
nikos 206cc - Δευ 22 Αύγ 2011, 17:06:36
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ καταλαβα Wink
Μια σημειωση μονο..ψηλωνω μονο μπροστα?
Sinanai - Δευ 22 Αύγ 2011, 17:08:21
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
[...] στην μορφη που εισαι με μαμα ραβδους πισω τα 3.5-4εκατοστα ειναι οκ διαφορα μπρος πισω [...]


Wink Αντίστοιχα, το λοιπόν, θα ψηλώσεις μπρος πίσω ώστε να καλύπτεις αυτήν την προϋπόθεση.
MEMsound - Δευ 22 Αύγ 2011, 23:50:11
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
MEMsound έγραψε:
εχει διαφορα η υποστροφη χωρις γκαζι

απο την υποστροφη με γκαζι (δεν εννοω "σανιδα" οπου εκει οφειλεται στην απωλεια προσφυσης απο το σπινιαρισμα)

Αναφερομαι στην υποστροφη με γκαζι Wink


οταν βγαζει μουτρα με γκαζι θες
περισότερο βαρος εμπρος = την διαφορα υψους μπρος-πισω που σου εγραψε ο Παναγιωτης = κανε οτι σου εγραψε ο Παναγιώτης
και μετα θες καμπερ και μπλοκε

θεωρω οτι αν μπορουσες (αλλα δεν μπορεις στην αναρτηση που εχεις) θα βοηθουσε περισσότερο Bump πίσω και περισσότερο rebound εμπρος Wink
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 00:07:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πουλαει ο καμμενος κατι ps αμορτισερ..
τι ακριβως χρειαζονται περα απο ελατηρια για να μπουνε?
Με βαλατε σε σκεψεις παναθεμα σας Confused
Τι κοστος θελει ακομα δηλαδη?
sps - Τρι 23 Αύγ 2011, 08:09:08
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Πουλαει ο καμμενος κατι ps αμορτισερ..
τι ακριβως χρειαζονται περα απο ελατηρια για να μπουνε?
Με βαλατε σε σκεψεις παναθεμα σας Confused
Τι κοστος θελει ακομα δηλαδη?

Σπειρωματα-πιατελα ps
volvos - Τρι 23 Αύγ 2011, 08:55:32
Θέμα δημοσίευσης:
ξεχνα τη
παιξε με τη δικια σου
Pughell - Τρι 23 Αύγ 2011, 10:26:37
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο βαλε μια τις σωστες πιεσεις στα λαστιχα σου,κανε την διαδρομη που θες και με μια φωτογραφικη βγαλε καλες φωτο απο το πελμα/προφιλ μπροστα και πισω.
Τα "μαυρισμενα" τμηματα θα δειξουν που "δουλευει" το λαστιχο σου οποτε σε πρωτη φαση θα ξερεις αν το προβλημα ξεκιναει απο τα Toyo ή οχι...

Μετα τσεκαρεις την φθορα στον πισω αξονα σου γιατι με 150.000 χλμ χωρις να εχει αλλαξει ρουλεμαν ποτε,μπορει οι "περιεργες" αντιδρασεις της καροτσας να προκυπτουν και απο εκει.

Στην συνεχεια σεταρεις υψη μπρος-πισω και ξαναβλεπεις...

Πολυ εμπειρικα,απο αυτα που ειδα οταν εβαλες την αναρτηση,η Raceland πρεπει να φτασει πολυ ψηλα σε υψος οπως σωστα σου ειπε ο Τακης μιας και ιδιαιτερα πισω,οι ρυθμισεις της δεν ειναι αυτο που πρεπει για αυτο που ζητας εσυ...
Τωρα βεβαια δεν ειναι και παραλογο μιας και με 300Ε αναρτηση δεν μπορεις να εχεις και ιδιαιτερες απαιτησεις.

Απλα για να παρεις το απολυτο απο την αναρτηση σου,εξασφαλισε οτι οι γωνιες της αναρτησης δεν αλλαζουν απο φθορες και μετα πειραματισου με υψη,συγκλιση,κλπ.
Να ξερεις παντως οτι,οπως σου ειπε και ο Γιαννης,ειναι ευκολο να περασεις απο την ελεγχομενη υποστροφη σε αποτομη υπερστροφη οποτε μην το παρακανεις με τα υψη μιας και η υποστροφη ελεγχεται σαφως ευκολοτερα απο την υπερστροφη.

Α,και φυσικα,ευθυγραμμιζεις με την οροφη κλειστη,οχι ανοιχτη και αν πιστευεις οτι αντεχεις,με μηδεν συγκλιση και αναλογα κρινεις...
AlienHack - Τρι 23 Αύγ 2011, 13:35:19
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Τωρα βεβαια δεν ειναι και παραλογο μιας και με 300Ε αναρτηση δεν μπορεις να εχεις και ιδιαιτερες απαιτησεις.


150Ε και 50 μεταφορικα... Wink
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 16:34:49
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ξεχνα τη
παιξε με τη δικια σου


Γιατι ρε ? Rolling eyes

@Στελιο.Απο τα toyo δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα..απο την αρχη γλιστραει λιγο το λαστιχο αλλα σε βαθμο που μου αρεσει και οχι επικινδυνα..κραταει καλα δεν εχω θεμα..για λαστιχο σειρας μιλωντας παντα.Οι πιεσεις ειναι στο 38-39 αλλα σκεφτομαι να τις ριξω λιγο
Ο αξονας πισω εχει οντως αρκετα χλμ στην πλατη του(116.000) αλλα ειπα τον Στρατο στον Προφητη να ριξει μια ματια και μου ειπε ολα οκ Wink
Ευθυγραμμιση ειναι στο προγραμμα και θα γινει συντομα..
Η αληθεια ειναι οτι το αμαξι το προτιμω υποστροφικο (οχι ετσι οπως ειναι τωρα βεβαια) παρα υπερστροφικο,γιατι προφανως αν σου φυγει ποπος η μλακια ειναι κοντα Confused
sps - Τρι 23 Αύγ 2011, 16:49:55
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
volvos έγραψε:
ξεχνα τη
παιξε με τη δικια σου


Γιατι ρε ? Rolling eyes

@Στελιο.Απο τα toyo δεν πιστευω οτι υπαρχει προβλημα..απο την αρχη γλιστραει λιγο το λαστιχο αλλα σε βαθμο που μου αρεσει και οχι επικινδυνα..κραταει καλα δεν εχω θεμα..για λαστιχο σειρας μιλωντας παντα.Οι πιεσεις ειναι στο 38-39 αλλα σκεφτομαι να τις ριξω λιγο
Ο αξονας πισω εχει οντως αρκετα χλμ στην πλατη του(116.000) αλλα ειπα τον Στρατο στον Προφητη να ριξει μια ματια και μου ειπε ολα οκ Wink
Ευθυγραμμιση ειναι στο προγραμμα και θα γινει συντομα..
Η αληθεια ειναι οτι το αμαξι το προτιμω υποστροφικο (οχι ετσι οπως ειναι τωρα βεβαια) παρα υπερστροφικο,γιατι προφανως αν σου φυγει ποπος η μλακια ειναι κοντα Confused

Εγω παντως οσο ειχα τα ΤΟΥΟ ποτε δεν ευχαριστηθηκα την αναρτηση(gaz gha) oσες ρυθμισεις σε πιεσεις και συνδυασμους και να εκανα.
Απο οτι καταλαβα το λαστιχο αυτο απλα δεν μπορει να ακολουθησει την αναρτηση, να το πω χοντρικα ειναι σαν να πατα σε μπαλονια.
(Αντιθετα, τα εξαλτο με 36 δουλευαν, οπως και τα παραντα με 32 Cool
Μιλαω για ελεφρα υπερστροφικο οταν το επιδιωξω)
Τα ΤοΥΟ απο οσο θυμαμαι, σε γλιστερο πεταγε πολυ κωλο,ειχα μπει με κατι τεταρτες σε κατι στροφες και γυρναγα σχεδον καθετα αλλα ευτυχως το μαζευα Laughing

ΥΓ.κοιτα λιγο και το δικο σου στυλ οδηγησης μηπως θελει αλλαγη.
Pughell - Τρι 23 Αύγ 2011, 18:33:26
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο μην χρησιμοποιεις σαν κριτηριο τον δρομο του Πανοραματος γιατι απο προσφυση ειναι για τον φρουτσο...
Βρες εναν δρομο με ικανοποιητικη προσφυση και δες εκει πως αντιδραει η καροτσα.
Στην γλιστρα το setup ειναι εντελως διαφορετικο απο αυτο της αποδεκτης προσφυσης...

Οσο αφορα τον πισω αξονα,η εμπειρικη εκτιμηση τζογων σιγουρα κατι λεει αλλα δεν ειναι το απολυτο,μιας και το απολυτο θα στο δειξει μονον η ευθυγραμμιση(συγκλιση και καμπερ πισω).
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι ο δρομος ειναι σε μερικα σημεια καθρευτης,αλλα εχει και αρκετα καλα ασφαλτοστρωμενα κομματια... Wink
Το προβλημα ειναι οτι το αμαξι δεν θελω να το σηκωσω πολυ Confused
Τεσπα θα δω τι βελτιωση θα εχουμε με 1,5 εκατοστο αρχικα και μετα βλεπουμε Cool
drdino - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:03:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ποιές στροφές έχουν καλή άσφαλτο;
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:07:45
Θέμα δημοσίευσης:
Κ1 Κ7 Κ13 Confused
Τωρα Ντινο περιμενεις απαντηση?
Εχει καποια σημεια κυριως στην αρχη οταν κατεβαινεις και επισης απο τη μεση της διαδρομης και μετα μεχρι το Αμερικανικο ειναι πολυ καλη
Οταν λεω καλη ασφαλτο δεν λεω για Σερρες
drdino - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:11:33
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, περιμένω απάντηση.

Η διαδρομή από την Πυλαία μέχρι το χωριό είναι για τον φέο, από Πλατανάκια μέχρι διασταύρωση έχει ένα δυο σημείο που γλυστράνε λιγότερο αλλά γενικά η διαδρομή γλυστράει, δεν είναι για εξαγωγή συμπερασμάτων όπως σου είπε ο Στέλιος.

Αναλογικά προς Φιλίππειο είναι λίγο καλύτερα τα πράγματα (ειδικά στα Sακια και σε κάτι ανηφορικές αριστερές) αλλά έχει πλέον κίνηση. Κεραίες έχω καιρό να πάω και δεν ξέρω τι κατάσταση επικρατεί.

Ταξιάρχη πήγαινε όταν πέσει η κίνηση.
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:25:15
Θέμα δημοσίευσης:
Για συνθηκες ελληνικων δρομων και το Πανοραμα καλο ειναι..και αυτο γιατι σε πολλα σημεια εχουν στρωσει καλυτερη ασφαλτο επειδη το χειμωνα εχουν προβλημα με παγο λογω υψομετρου...εχει και 3-4 σημεια που ειναι καθρευτης και την εχουνε παθει πολλοι εκει,μπροστα απο ενα νοσοκομειο που ειναι(Αγιος Παυλος νομιζω),η ανοιχτη αριστερη που κοβεται αμεσως σε δεξια πολυ πολυ κλειστη...αν κατεβαινεις συχνα Πανοραμα καταλαβες ποια λεω...
Για ταξιαρχη εχω ακουσει και εκει σκεφτομαι να κανονισουμε στροφοδιαδρομη την Κυριακη αν τελικα κανονιστει...
Τεσπα ας μην ξεφευγουμε απο το ζουμι του τοπικ Wink
drdino - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
Το ζουμί του τόπικ Νίκο μου είναι ότι για να εξαγάγεις συμπέρασμα για την ανάρτησή σου πρέπει να την δεις σε σωστές συνθήκες. 3-4 στροφές δεν κάνουν τίποτα, ούτε λάστιχα ζεσταίνουν, ούτε λάδια στα αμορτισέρ για να δεις τι γίνεται όταν ουζάρουν ούτε τπτ...
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:39:22
Θέμα δημοσίευσης:
Oχι κανεις λαθος..
Το ζουμι του τοπικ εχει να κανει με το να μπορουμε να ειμαστε παιχνιδιαρηδες και λιγο πιο γρηγοροι σε καθημερινες συνθηκες με περισσοτερη σιγουρια και ασφαλεια...
Εξαρχης ημουν σαφης και το καταλαβαν ολοι θελω να πιστευω οτι δεν μιλαμε για συνθηκες πιστας...αυτη θα ερθει αφου πρωτα δοκιμασω καποια πραγματακια και κανω καποιες βελτιωσεις ωστε οταν παω να το χαρω (εστω και λιγο για πρωτη φορα) και οχι απλα να γυρναω βολτες και να τρωω λαστιχο
Pughell - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:51:27
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο θα συμφωνησω με Κωστα... Confused
Στην συγκεκριμενη διαδρομη θα ελεγα οτι πρωταρχικο κριτηριο ειναι η ασφαλεια παρα η γρηγοραδα.

Αν το κριτηριο σου ειναι αποκλειστικα το Πανοραμα,τοτε εχεις εντελωωωωως λαθος στησιμο. Sad
drdino - Τρι 23 Αύγ 2011, 20:53:25
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Oχι κανεις λαθος..
Το ζουμι του τοπικ εχει να κανει με το να μπορουμε να ειμαστε παιχνιδιαρηδες και λιγο πιο γρηγοροι σε καθημερινες συνθηκες με περισσοτερη σιγουρια και ασφαλεια...
Εξαρχης ημουν σαφης και το καταλαβαν ολοι θελω να πιστευω οτι δεν μιλαμε για συνθηκες πιστας...αυτη θα ερθει αφου πρωτα δοκιμασω καποια πραγματακια και κανω καποιες βελτιωσεις ωστε οταν παω να το χαρω (εστω και λιγο για πρωτη φορα) και οχι απλα να γυρναω βολτες και να τρωω λαστιχο


Δεν σου μίλησα για πίστα, για ένα βασικό στήσιμο για δρόμο σου είπα. Τα drift-cars έχουν άλλο στήσιμο από αυτά που πάνε για χρόνο.


off-topic, αλλά εδώ βλέπουμε και το πρόβλημα της Ελλαδίτσας μας: πρώτα να δοκιμάσω κάποια πραγματάκια σε δημόσιο δρόμο και μετά να πάω πίστα Sad Sad
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 21:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Αν το κριτηριο σου ειναι αποκλειστικα το Πανοραμα,τοτε εχεις εντελωωωωως λαθος στησιμο. Sad


Οχι ρε αν ηταν κριτηριο το Πανοραμα μονο θα το κλειναμε το μαγαζι Laughing

Απλα ανεβοκατεβαινω καθημερινα το Πανοραμα(αργα το βραδυ ειδικα) οποτε μπορω να συγκρινω καποια πραγματα...
Και ναι εχεις δικιο Ντινο,αλλα ετσι ειναι τα πραγματα οποτε....
Επισης δεν χρειαζεται να πηγαινεις διχως αυριο για να δεις αν βελτιωσες την οδηγικη συμπεριφορα του αυτοκινητου...μετα απο 7 χρονια συμβιωσης μπορω να καταλαβω βελτιωση...
Δηλαδη αυτος που προτιμαει πχ ενα S2000 απο ενα slk επειδη ειναι πιο στριφτερο,δεν το παιρνει με τη λογικη οτι θα το στριβει 2 φορες το χρονο στην πιστα.. Confused
Pughell - Τρι 23 Αύγ 2011, 21:30:19
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα πρεπει να ορισεις ενα κριτηριο αναφορας για να δεις και ποιες ειναι οι σωστες επιλογες μιας και εντελως διαφορετικο setup χρησιμοποιεις για γλιστερο δρομο ή για ασφαλτο/σμυριδοπανο.

Για να στο πω πιο απλα,σε φαση αγωνα,εντελως διαφορετικα λαστιχα,ελατηρια και σκληροτητα αμορτισερ βαζουμε στην βροχη και εντελως διαφορετικα στο στεγνο.
Και επειδη το σημειο αναφορας σου(βλεπε Πανοραμα) θυμιζει περισσοτερο βροχη,μηπως θα σε δυσαρεστησει σε ολες τις υπολοιπες περιπτωσεις; Confused
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 21:38:31
Θέμα δημοσίευσης:
Καταλαβαινω τι λες
Σκεψου το ομως πιο απλα
Οταν ενα αυτοκινητο περναει το 99,9 % των χιλιομετρων που κανει σε δημοσιο δρομο ,εσυ πας να ρυθμισεις τη συμπεριφορα του εκει..
Οταν με το καλο μπεις και στην πιστα ,κανεις και τις αναλογες ρυθμισεις,πας με αλλα λαστιχα ραλλοζαντες κλπ οποτε ετσι κι αλλιως δεν προκειται να κρατησεις τις ιδιες ρυθμισεις που εχεις και στην καθημερινη σου μετακινηση..
Pughell - Τρι 23 Αύγ 2011, 22:15:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε,ομως το Πανοραμα δεν ειναι ο τυπικος δρομος του νομου Θεσ/νικης αλλα ενας χαρακτηριστικα ολισθηρος δρομος,οποτε; Confused
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 22:32:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεις κολλησει με το Πανοραμα Exclamation
Στο ξαναλεω εχει ενα μεγαλο κομματι που ειναι οκ και αυτο το κανανε ετσι για αυτο ακριβως το λογο,το προβλημα που εχουν το χειμωνα λογω κρυου με τον παγο...εχουν αφησει και μερικα σημεια που ειναι χαρακτηριστικα ολισθηρα οπως το λες γι αυτο εκει απλα στριβεις με πολυ προσοχη...
Και σε καποια κομματια δεν εχει σχεση με το τυπικο σκ**ά δρομο της Ελλαδας.
Γι αυτο
ασε τις π@π@ριες






και ξυπνα την Κυριακη να κανουμε βολτιτσα καλη να μου πεις τι και πως Laughing
Pughell - Τρι 23 Αύγ 2011, 22:38:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ξυπνιος θα ειμαι ρε ετσι και αλλιως,εκτος και αν παω για δοκιμαστικα...
Κανονιζουμε απο Σαββατο για Κυριακη αν ειναι. Wink
nikos 206cc - Τρι 23 Αύγ 2011, 22:41:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια Cool
Κερναω και μπουγατσα τυρι και με κρεμα μετα για να σβησεις Laughing

Θα πλυνω και το καθισμα απο τυχον λεκεδες να καθησεις την λαχταριστη 2μετρη κωλ@ρα σου Love
Την διαδρομη κανονισε την εσυ Wink
AlienHack - Τρι 23 Αύγ 2011, 23:20:01
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:


Οσο αφορα τον πισω αξονα,η εμπειρικη εκτιμηση τζογων σιγουρα κατι λεει αλλα δεν ειναι το απολυτο,μιας και το απολυτο θα στο δειξει μονον η ευθυγραμμιση(συγκλιση και καμπερ πισω).


θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ/// ο πισω αξονας μου ειναι ανακατασκευασμενος και μονο εντελως τυχαια στην τελευταια ευθυγραμηση σε μαστορα με πολυ καλα μηχανηματα (laser) και μου ειπε οτι και οι 2 πισω ροδες εχουν + κληση..
plaketokofths - Τετ 24 Αύγ 2011, 01:25:27
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ θα την πω την λαλακία μου....

1.περιμενε λιγο να βρεξει να "καθαρισουν" οι δρομοι απο σκονες κτλ και θα δεις μια διαφορετική προσφυση.

2. Μηπως ρε συ, η coilover ηταν η αφορμη να αρχισεις να πιεζεις το αυτοκινητο και στριβεις με περισσοτερα και νομιζεις οτι δεν κρατάει το αμαξι?

3. Δες με καποιο τροπο την ευθυγραμμιση

ΥΓ. toyo sucks

YΓ2. Αν προσπαθησεις να σετάρεις την αναρτηση σου στο σημειο που φαντάζεσαι (δλδ να στριβει παντου) να ξερεις οτι αυτο δεν θα γινει ποτε! Μπορει στον ταξιαρχη να πηγαινεις τερμα, στην παλαιοχωρα πχ μηδεν...
drdino - Τετ 24 Αύγ 2011, 01:29:09
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Pughell έγραψε:


Οσο αφορα τον πισω αξονα,η εμπειρικη εκτιμηση τζογων σιγουρα κατι λεει αλλα δεν ειναι το απολυτο,μιας και το απολυτο θα στο δειξει μονον η ευθυγραμμιση(συγκλιση και καμπερ πισω).


θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ/// ο πισω αξονας μου ειναι ανακατασκευασμενος και μονο εντελως τυχαια στην τελευταια ευθυγραμηση σε μαστορα με πολυ καλα μηχανηματα (laser) και μου ειπε οτι και οι 2 πισω ροδες εχουν + κληση..


Σε ποιόν το πήγες;
nikos 206cc - Τετ 24 Αύγ 2011, 04:38:40
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
Εγώ θα την πω την λαλακία μου....

1.περιμενε λιγο να βρεξει να "καθαρισουν" οι δρομοι απο σκονες κτλ και θα δεις μια διαφορετική προσφυση.

2. Μηπως ρε συ, η coilover ηταν η αφορμη να αρχισεις να πιεζεις το αυτοκινητο και στριβεις με περισσοτερα και νομιζεις οτι δεν κρατάει το αμαξι?

3. Δες με καποιο τροπο την ευθυγραμμιση

ΥΓ. toyo sucks

YΓ2. Αν προσπαθησεις να σετάρεις την αναρτηση σου στο σημειο που φαντάζεσαι (δλδ να στριβει παντου) να ξερεις οτι αυτο δεν θα γινει ποτε! Μπορει στον ταξιαρχη να πηγαινεις τερμα, στην παλαιοχωρα πχ μηδεν...


Γιαννη οχι οσον αφορα το 2... Wink
Και οχι γνωριζω οτι
1)Η αναρτηση που εχω εχει τα ορια της και
2)Να στριβει παντου δεν γινεται εκ των προτερων..η ολη ιστορια γινεται στο να ανεβει η συνολικη αποδοση του στριψιματος στο αμαξι η τελοσπαντων να παρουμε οτι μπορουμε απο πλαισιο-αναρτηση χωρις να μπλεξω με μπλοκε κλπ Very happy
Steve - Τετ 24 Αύγ 2011, 08:27:23
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
off-topic, αλλά εδώ βλέπουμε και το πρόβλημα της Ελλαδίτσας μας: πρώτα να δοκιμάσω κάποια πραγματάκια σε δημόσιο δρόμο και μετά να πάω πίστα Sad Sad
Είναι μακρυά και ακριβά ρε οι Σέρρες Sad

Άσε που έχει και ένα κάρο φθορές το αμάξι Crying or Very sad
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 09:35:27
Θέμα δημοσίευσης:
αλλαξε την κατανομη βαρους (θελεις πιο πολυ εμπρος)
στο ειπαμε απ την αρχη

το μπλοκε ειναι ισως απο τα πιο ενδιαφεροντα πραγματα που μπορεις να κάνεις σε ενα προσθιοκινητο στριφτερο οχημα... - τσιμπα του Παναγιωτη ή του κουλαλεξη Laughing - (εννοω περαν της αναρτησης και σωστης ευθυγραμμισης)
Sinanai - Τετ 24 Αύγ 2011, 09:39:29
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό, χρυσό κι άγιο το μπλοκέ, αλλά και τόσοι άνθρωποι "χωρίς", μια χαρά ζούμε. Μην λέμε υπερβολές, εν έτει 2011...
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 09:50:34
Θέμα δημοσίευσης:
ξαναδιαβασε τι εγραψα Wink
Sinanai - Τετ 24 Αύγ 2011, 09:55:14
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε ναι, δε λέω ότι του 'πες "βάλε μπλοκέ". Απλά επειδή νομίζω ξαναειπώθηκε πιο πριν (το μπλοκέ), θεωρώ πως προέχουν άλλα πράγματα. Σόρρυ αν το 'πα "κάπως". Smile Χωρίς να τον ξέρω καν, δε, το Νίκο, και χωρίς να θέλω να τον προσβάλλω, η παρατήρηση του Σπύρου περί οδηγικού ύφους ίσως έχει σημαντικό νόημα. Wink Κι αυτό το λέω παρατηρώντας τον εαυτό μου, και το πως έχω βελτιώσει πολλά στο πως "κινούμαι".
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 10:03:10
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο ειναι το προφανες (σε καθε στροφη βελτιωνομαστε...)
αλλα και ανεξαρτητο με το τι κανει ενα οποιοδηποτε εξαρτημα σε ενα αμαξι

προφανως και πρωτα εκμεταλλευομαστε στο επακρο αυτο που εχουμε (στον εκαστοτε δρομο που κινουμαστε και πάντα με γνομωνα να μην βγουμε εκτός... ή να χτυπησουμε) και μετα βελτιωνουμε...
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 10:07:00
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
plaketokofths έγραψε:
Εγώ θα την πω την λαλακία μου....

1.περιμενε λιγο να βρεξει να "καθαρισουν" οι δρομοι απο σκονες κτλ και θα δεις μια διαφορετική προσφυση.

2. Μηπως ρε συ, η coilover ηταν η αφορμη να αρχισεις να πιεζεις το αυτοκινητο και στριβεις με περισσοτερα και νομιζεις οτι δεν κρατάει το αμαξι?

3. Δες με καποιο τροπο την ευθυγραμμιση

ΥΓ. toyo sucks

YΓ2. Αν προσπαθησεις να σετάρεις την αναρτηση σου στο σημειο που φαντάζεσαι (δλδ να στριβει παντου) να ξερεις οτι αυτο δεν θα γινει ποτε! Μπορει στον ταξιαρχη να πηγαινεις τερμα, στην παλαιοχωρα πχ μηδεν...


Γιαννη οχι οσον αφορα το 2... Wink
Και οχι γνωριζω οτι
1)Η αναρτηση που εχω εχει τα ορια της και
2)Να στριβει παντου δεν γινεται εκ των προτερων..η ολη ιστορια γινεται στο να ανεβει η συνολικη αποδοση του στριψιματος στο αμαξι η τελοσπαντων να παρουμε οτι μπορουμε απο πλαισιο-αναρτηση χωρις να μπλεξω με μπλοκε κλπ Very happy


Αποστάτες πίσω δοκίμασες ?
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 10:11:19
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι να βαλει πισω?
μηπως ενοοεις εμπρός?
reselie-206 - Τετ 24 Αύγ 2011, 10:31:06
Θέμα δημοσίευσης:
οφφtopic aλλα εγώ αυτό που ξέρω είναι πως έπεσα σε ένα ρέμα με αποτέλεσμα να στηριχθεί στο σασί το αμάξι και η δεξιά ρόδα να κρέμετε στο κενό και λόγω ελευθερου διαφορικού η δεξιά γυρνούσε ακατάσχετα καιδεν έδινε κίνηση στον αριστερό Evil είδα και έπαθα να βγώ βραδιάτικα...
άρα άλλος ένας λόγος για μπλοκέ!


Πέραν της πλάκας αν και δεν το έχω δοκιμάσει αλλα δεδομένου της θεωρίας λειτουργίας του πρέπει να κάνει παπάδες κρατώντας (σε λογικά πλαίσια) τα μούτρα εκεί που πρέπει...!
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
eprepe να πατησεις λιγο φρενο ουζο με το αριστερο για να σταματησει το σπινιαρισμα. ισως εβγαινε
συνεχιζεις ακαθεκτος Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:07:14
Θέμα δημοσίευσης:
τασο εισαι εγγονος του μητσοτακη? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
reselie-206 - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:20:52
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
eprepe να πατησεις λιγο φρενο ουζο με το αριστερο για να σταματησει το σπινιαρισμα. ισως εβγαινε
συνεχιζεις ακαθεκτος Laughing Laughing Laughing


To δοκίμασα! είχε σκαλώσει το σασί κάτω ,βρήκε και μπροστά και ήταν λίγο περίεργη φάση και με λίγο φρένο δεν είδα προκοπή...

MEMsound έγραψε:
τασο εισαι εγγονος του μητσοτακη? Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

Μάνθοοοο αυτή τη φορά έφταιγα εγώ Laughing ανέβαινα ένα ποταμάκι (αποξηραμένο) και είχε ένα ρέμα που δε το είδα δεξιά και έπεσα μέσα Confused το αμάξι πατούσε στις 2 ρόδες!
έπεσε σκάψιμο εκείνη τη μέρα γμσ τα... τελικά βγήκαμε μετα απο καμια ώρα αφού
α) σήκωσα τη ρόδα με γρύλο και πατημένο φρένο να μη γυρνάει,
β) γεμίσαμε το κενό απο κάτω με μπόλικο χώμα και κοτρώνες(μεγάλες πέτρες) έλυσα το γρύλο και
γ) προσευχήθηκα να μην υποχωρήσουν οι πέτρες και βρεθώ πιο μπλεγμένος στα σκ**ά!

volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:21:27
Θέμα δημοσίευσης:
taso σε εχω ετοιμο με το 13./59 σου πανω και μακρυα 5η να μη τρως κλισεις εθνικη οτι πρεπει λουκουμος Laughing
COOL ALEXIS - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:23:32
Θέμα δημοσίευσης:
Το 13/59 μου ανήκει... Laughing
reselie-206 - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:28:35
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
taso σε εχω ετοιμο με το 13./59 σου πανω και μακρυα 5η να μη τρως κλισεις εθνικη οτι πρεπει λουκουμος Laughing


το γλυκοκοιτάζω καιρό τώρα αλλα πουυυυυ....εδώ ακόμα δεν έχω κάνει άλλα και αλλα...μια γαμοανάρτηση συζητάω 6 μήνες τώρα να πάρω και @@!!!

αν δε το πάρω απόφαση να μειώσω το μηνιαίο πάγιο κόστος(κόστος βενζίνης=να κάνω λιγότερα χλμ) του τουτου δε με βλέπω για τίποτα όπως πάμε...


υ.γ το γμσ με το τόπικ Cool
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:30:48
Θέμα δημοσίευσης:
COOL ALEXIS έγραψε:
Το 13/59 μου ανήκει... Laughing


η μονη περιπτωση να σου δωσω τα πραγματα ειναι να μουτα πληρωσεις οποτε μετα θα σε τσουξει να τα παρεις και να τα βαλεις και πανω...

αν και τωρα που σε καλοσκεφτομαι προβλεπω 8μηνο στο γκαραζ το μπλοκε με τα λεφτα απο τα βαφτισια θα το βαλεις καφρε
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:34:15
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
γιατι να βαλει πισω?
μηπως ενοοεις εμπρός?


Επειδή έχει άξονα κ είναι βαρύς πίσω. Θα ελέγχει καλύτερα το βάρος του. Μετά βάζει κ εμπρός κ βλέπει. 1,5 cm είναι ΟΚ.
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 11:39:14
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη επιμενεις οτι σε ενα αμαξι αμα βαλεις αποστατες πισω και το φαρδυνεις θα βγαζει λιγοτερα μουτρα???
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 12:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη αυτο που γραφεις ειναι τελειως αντιθετο με αυτο που ζηταει ο Νικος.
AlienHack - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:20:55
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
AlienHack έγραψε:
Pughell έγραψε:


Οσο αφορα τον πισω αξονα,η εμπειρικη εκτιμηση τζογων σιγουρα κατι λεει αλλα δεν ειναι το απολυτο,μιας και το απολυτο θα στο δειξει μονον η ευθυγραμμιση(συγκλιση και καμπερ πισω).


θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ/// ο πισω αξονας μου ειναι ανακατασκευασμενος και μονο εντελως τυχαια στην τελευταια ευθυγραμηση σε μαστορα με πολυ καλα μηχανηματα (laser) και μου ειπε οτι και οι 2 πισω ροδες εχουν + κληση..


Σε ποιόν το πήγες;


Στην Μαρτιου, ακριβος κατω απο την Εγνατια εχει εναν γωνιακο.
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:49:27
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Γιαννη αυτο που γραφεις ειναι τελειως αντιθετο με αυτο που ζηταει ο Νικος.


ξεχνάτε ότι έχει βάρος πίσω. Ο μόνος τρόπος για να τιθασεύσει το πίσω μέρος του κ να το ελέγχει είναι να φαρδύνει το μετατρόνιο. Τα ίδια μούτρα θα έχει αλλά θα είναι ελεγχόμενο το πίσω μέρος.
Pugobios - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:52:26
Θέμα δημοσίευσης:
μετατροχιο λεγεται.και δεν εχει προβλημα με το πισω μερος.ο κωλος ειναι βιδωμενος τα μουτρα χανει
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:52:30
Θέμα δημοσίευσης:
Επίσης είναι λάθος που του προτείνετε να βαραίνει την μούρη, τότε είναι που το αμάξι δε θα στρίβει ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ !
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:53:53
Θέμα δημοσίευσης:
Pugobios έγραψε:
μετατροχιο λεγεται.και δεν εχει προβλημα με το πισω μερος.ο κωλος ειναι βιδωμενος τα μουτρα χανει



Τι διάσταση ζάντες κ ελαστικά φοράει ?
Pugobios - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:55:59
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτα να ελαφρωσει το πισω μερος δε παιζει οποτε το να βαρυνει τη μουρη(σε λογικα πλαισια) ειναι το καλυτερο που μπορει να κανει
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:58:03
Θέμα δημοσίευσης:
Γίνεται κ χωρίς να βαραίνει μπροστα. Έχετε δει τις φόρμουλες που έχουν πίσω το βάρος ? Θα μου πείτε είναι κ πισωκίνητες, οκ, αλλά με αύξηση μετατρόχνιου πίσω κ ψηλότερο πέλμα ελαστικού κ χαμήλωμα 1,5 εκ. μπροστά θα το φέρει.
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 13:58:44
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα δε παιζει να αλλαξει τιποτα στη κατανομη βαρους

προτεινετε λυσεις που εχετε διαβασει σε βιβλια περιοδικα χωρις να εχετε ιδεα για τι αμαξι μιλαμε
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:00:39
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
βασικα δε παιζει να αλλαξει τιποτα στη κατανομη βαρους

προτεινετε λυσεις που εχετε διαβασει σε βιβλια περιοδικα χωρις να εχετε ιδεα για τι αμαξι μιλαμε


Σε μένα αναφέρεσαι ? Είσαι λάθος αγοράκι δε με ξέρεις Cool
volvos - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:00:53
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΙΣΑΙ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΣΤΟΚΟΣ?

ο τυπος το εχει ερπετο εμπρος με αποτελεσμα να μη δουλευει η αναρτηση και να κανει πατιναζ η μουρη
και εσυ μιλας για ερμα πισω αποστατες και να σταθεροποιησει το κωλο
νιωθεις οταν γραφεις?



νταξ το επιασα
ρε καταφρακτε κοψε το νικ αυτο δε σου παει
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:07:18
Θέμα δημοσίευσης:
καλα οτι πεις
δεν του λεμε να βαρυνει την μουρη
του λεμε να φερει ξανα το κεντρο βαρους πιο κοντα στο κεντρο του αυτοκινητου - οπως ειναι και εργοστασιακα - τωρα με το υπερβολικο χαμηλωμα που εχει κανει το εχει μεταφερει πολυ πισω
δεν του ειπαμε να βάλει ενα σακι τσιμεντο στο καπο Wink Laughing
drdino - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:21:36
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
drdino έγραψε:
AlienHack έγραψε:
Pughell έγραψε:


Οσο αφορα τον πισω αξονα,η εμπειρικη εκτιμηση τζογων σιγουρα κατι λεει αλλα δεν ειναι το απολυτο,μιας και το απολυτο θα στο δειξει μονον η ευθυγραμμιση(συγκλιση και καμπερ πισω).


θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ/// ο πισω αξονας μου ειναι ανακατασκευασμενος και μονο εντελως τυχαια στην τελευταια ευθυγραμηση σε μαστορα με πολυ καλα μηχανηματα (laser) και μου ειπε οτι και οι 2 πισω ροδες εχουν + κληση..


Σε ποιόν το πήγες;


Στην Μαρτιου, ακριβος κατω απο την Εγνατια εχει εναν γωνιακο.


Κοντά σε βενζινάδικο είναι; Σε ρωτάω γιατί έχω ακούσει καλά λόγια για έναν στην Μαρτίου και προσπαθώ να επιβεβαιώσω γιατί ως τώρα έχω πάει σε 5-6 και είναι ΓΤΠ. Απατεώνες.-
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:22:00
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ΕΙΣΑΙ ΕΚ ΓΕΝΕΤΗΣ ΣΤΟΚΟΣ?

................


νταξ το επιασα
ρε καταφρακτε κοψε το νικ αυτο δε σου παει


Άκου φίλε.. χωρίς να με ξέρεις με βρίζεις..

Μάθε τρόπους πρώτα κ μετά μίλα δημόσια.
plaketokofths - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:25:03
Θέμα δημοσίευσης:
cool boyz...

ο uncle takis προφανώς αναφέρεται στο γεγονός οτι το αμαξι ειναι τοσο χαμπηλό που μπορει να συμβαίνουν διαφορα, οπως να μην εχει διαδρομή η ανάρτηση για να κανει αναρτηση, μπορει να εχουν χαθει η γωνίες λόγω της θεσης των ψαλιδιών κτλ.

Ο ξανθός σίφουνας καταλαβαίνω πως αναφέρεται στην κατανομή βάρους (εμπρος πισω) του οχηματος. Αλλο το χαμηλο κεντρο βαρους κι αλλο η κατανομή.

Νομίζω και τα 2 που λετε εχουν λογική και παίζουν ρόλο.

Για αποστάτες δεν κατέω πράμα.
AlienHack - Τετ 24 Αύγ 2011, 14:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
AlienHack έγραψε:
drdino έγραψε:
AlienHack έγραψε:
Pughell έγραψε:


Οσο αφορα τον πισω αξονα,η εμπειρικη εκτιμηση τζογων σιγουρα κατι λεει αλλα δεν ειναι το απολυτο,μιας και το απολυτο θα στο δειξει μονον η ευθυγραμμιση(συγκλιση και καμπερ πισω).


θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ/// ο πισω αξονας μου ειναι ανακατασκευασμενος και μονο εντελως τυχαια στην τελευταια ευθυγραμηση σε μαστορα με πολυ καλα μηχανηματα (laser) και μου ειπε οτι και οι 2 πισω ροδες εχουν + κληση..


Σε ποιόν το πήγες;


Στην Μαρτιου, ακριβος κατω απο την Εγνατια εχει εναν γωνιακο.


Κοντά σε βενζινάδικο είναι; Σε ρωτάω γιατί έχω ακούσει καλά λόγια για έναν στην Μαρτίου και προσπαθώ να επιβεβαιώσω γιατί ως τώρα έχω πάει σε 5-6 και είναι ΓΤΠ. Απατεώνες.-


συμφωνω, εχω κανει στην ζωη μου 5-6 ευθυγραμισεις και ηταν η πρωτη φορα που ειδα σωστη δουλεια, απο τα μηχανηματα που ειναι με λεισερ και βαζουν τις χιλιες μοιριες πληροφοριες μεχρι οτι το εβγαλα το αμαξι και πηγαινε ολοισια.. στους αλους ολους τελειωνανε και μου λεγανε, κανε μια βολτα να δεις αν ειναι σωστα, και μια ζωη το τιμονι εστριβε μονο του, ηταν και στραβο και ξαναμπαινα μεσα για ξαναρυθμιση και παλι λαθος εβγαινε...
τι να λεμε..

ειναι και φιλος Ντινο, να δεις την δουλεια του, αν θελεις παμε μαζι την αλλη εβδομαδα εχω να δω τον πισω αξονα..
nikos 206cc - Τετ 24 Αύγ 2011, 16:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
Kαλα δεν υπαρχετε Laughing
Το αφησα το τοπικ πριν 12 ωρες στις 4 σελιδες και τωρα εφτασε στις 6 με μεγαλειωδη offtopic Laughing
Ξεκινωντας λοιπον
@Σιναναι:Κωστη διαβασα αυτο που εγραψε Σπυρος και δεν το περασα ντουκου..Απο την αρχη που εχω το αμαξι ειχα και το μικροβιο με στροφες κλπ οποτε με τα χρονια καταλαβα και ο ιδιος οτι βελτιωθηκα...με την νεα αναρτηση μαλιστα ακομα παραπανω,αλλα καπου εκει για να βελτιωθεις περισσοτερο γινεσαι εκ των προτερων πιο επικινδυνος για σενα και για αλλους...αν δε μπω πιστα.... NodNo
Για οτι αφορα το μπλοκε,καλο χρυσο αλλα οχι για την τσεπη μου στην παρουσα φαση..
Επειδη επισης γραφτηκε(και το γραφω και γω δεν εχω προβλημα)οτι το αμαξι ειναι οντως ερπετο,την coilover την πηρα για αυτον ακριβως τον λογο,να δουλευει το ιδιο καλα σε οποιοδηποτε υψος,αλλα απ'οτι καταλαβα αυτο δεν συμβαινει...ναι μεν κραταει καποια καλα χαρακτηριστικα αλλα αν θες να παρεις το μαξιμουμ πρεπει να ψηλωσεις...και να μην λεω και ψεματα,ηδη μου κακοφαινεται πολυ που θα ψηλωσω,αλλα περι ορεξεως...
Πιστευω οτι αν κατσει τελικα και παμε στροφοβολτιτσα με τον Στελιο την Κυριακη,ως εμπειρος στο αθλημα θα εχουμε περισσοτερες πιο σωστες πληροφοριες για το τι πρεπει να γινει και επισης πολλα λαθη που μπορει οδηγικα να κανω να τα διορθωσουμε..οκ δεν θα εχουμε και pc για τηλεμετρια αλλα σε καθε περιπτωση θα μαθουμε περισσοτερα πραγματα για το τουτου Wink
Steve - Τετ 24 Αύγ 2011, 18:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως έχω δηλώσει πολλάκις, την υποστροφή κατά κανόνα την προκαλούμε μόνοι μας.

Και αν δεν έχουμε τουλάχιστον φρέσκα λάστιχα και σωστές πιέσεις, για να εξασφαλίσουμε ότι ΔΕΝ πάσχει από αυτό το πράγμα το σύστημα διεύθυνσης, δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να προχωρήσουμε σε αναλύσεις περί κατανομών βάρους, αναρτήσεων, ελατηρίων και λοιπών κουραφεξάλων που ακούστηκαν στις 6 περήφανες σελίδες του topic.

Οπότε, Νίκο, παίξε πρώτα με τα ... χεράκια σου να δεις αν μπορείς από μόνος σου με άλλες γραμμές να κινηθείς πιο γρήγορα, μετά δες στον ίδιο δρόμο με διαφορετικές πιέσεις στα λάστιχα (το ιδανικότερο είναι 3-4 μέρες με διαφορετική πίεση κάθε φορά, την ίδια ώρα της ημέρας με τις ίδιες καιρικές συνθήκες) πώς θα συμπεριφερθεί το αμάξι, και αφού τα κάνεις αυτά, τότε πάμε σε όοοολα τα υπόλοιπα... Rolling eyes

Τα λάστιχα που φοράς, πόσο καιρό τα φοράς, τί ημερομηνία παραγωγής έχουν και πόσα χλμ τα έχεις;
reselie-206 - Τετ 24 Αύγ 2011, 18:12:39
Θέμα δημοσίευσης:
μιας και κάπου το είδα και δε θυμάμαι Confused
http://www.youtube.com/watch?v=yy4kPODqv58

αυτό ΣΪΓΟΥΡΑ δεν εχει να κάνει με χέρια!!

Very happy Very happy Very happy
plaketokofths - Τετ 24 Αύγ 2011, 18:20:15
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
μιας και κάπου το είδα και δε θυμάμαι Confused
http://www.youtube.com/watch?v=yy4kPODqv58

αυτό ΣΪΓΟΥΡΑ δεν εχει να κάνει με χέρια!!

Very happy Very happy Very happy



εχει να κανει με ποδια ομως, αμα το φυτεύει τερμα το γκαζι και τερματίζει το τιμόνι ... δεν θα στριψει ποτε.

Δεν λεω οτι ειναι στριφτερο αλλά το βιντεο ειναι υπερβολικό.
AlienHack - Τετ 24 Αύγ 2011, 20:39:30
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
μιας και κάπου το είδα και δε θυμάμαι Confused
http://www.youtube.com/watch?v=yy4kPODqv58

αυτό ΣΪΓΟΥΡΑ δεν εχει να κάνει με χέρια!!

Very happy Very happy Very happy



εχει να κανει με ποδια ομως, αμα το φυτεύει τερμα το γκαζι και τερματίζει το τιμόνι ... δεν θα στριψει ποτε.

Δεν λεω οτι ειναι στριφτερο αλλά το βιντεο ειναι υπερβολικό.


+10000... το ειχαν βγαλει ως το ποιο γρηγορο στην κατηγορια του, ρημαζε το αμαξι στο 0-100 αλλα εχει τοσο ροπη και δυναμη που δεν παταει ουτε καν στην ευθεια, ποσο στην στροφη πανω αν πατησεις φουλ το γκαζι και στριψεις το τιμονι... Confused

\γιαυτο ειπα και στον Νικο οτι εμας εχουν προβλημα με το σπινιαρισμα πολυ.. οποτε πανω στην στροφη οταν πατας γκαζι για να ακολουθει ο κολος αναγκαστικα σπινιαρεις μπροστα και χανεις προσφυση-υποστρεφεις..
Sinanai - Τετ 24 Αύγ 2011, 20:44:07
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα το πατήσεις νομίζοντας ότι σκοτώνεις κατσαρίδα, ναι.
Pughell - Τετ 24 Αύγ 2011, 21:10:48
Θέμα δημοσίευσης:
Με 110-115 αλογα,15 κιλα ροπη και 16αρια,λιγο δυσκολο να πατας γκαζι και να φευγει με τα μουτρα απεναντι εκτος και αν η αναρτηση/στησιμο ειναι για τον φουτσο...

Η καροτσα εχει τοσο βαρος και το σασμαν ειναι τοσο μακρυ που για να εχεις torque steer πρεπει να βγαζει καμια 150αρια αλογα και 18 κιλα ροπη απο τις 4500-5000 για να δημιουργει τετοια προβληματα.

Επισης δεν τιθεται θεμα κατανομης βαρους ή toe in/toe out...
Τα CC ετσι και αλλιως εχουν καλυτερη κατανομη οποτε την υψομετρικη διαφορα την αφηνεις ως εχει,και για να μην γινει εντελως υπερστροφικο αλλα και για να μην χασεις το οσο τιμονι του εχει μεινει...
Απλα λογο βαρους εχει μεγαλη αδρανεια οποτε λογικο να εχει και μειωμενο turn in,προβλημα που φυσικα λυνεται κατα πολυ μεγαλο ποσοστο με το μπλοκε μιας και ο εξωτερικος "κρυβει" σχεδον ολες τις ατελειες της αναρτησης/ελαστικων και λοιπων μερων της αναρτησης.

Τα μετατροχια δεν θα ηταν σοφο να μεταβληθουν μιας και η αναρτηση ηδη αδυνατει να ελεγξει τις κινησεις της καροτσας,φανταστειτε τι εχει να γινει οταν ο μοχλος που ασκει το συστημα ψαλιδι-αναρτηση-ζαντολαστιχο μεταβληθει προς τα επανω.
Τοτε ειναι που δεν προκειται να στριβει πουθενα μιας και θα βουταει ατσαλα και θα driftαρει πανω στο προφιλ απο τα λαστιχα...
Ναι,σιγουρα θα δειχνει οτι ειναι πιο προοδευτικο,σε απολυτους ρυθμους ομως θα ειναι πολυ μα πολυ πιο κακο.
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 21:20:04
Θέμα δημοσίευσης:
οταν το τοπικ γραφει "υποστροφη" υπαρχει προβλημα των εμπρος τροχων

και στο τοπικ αυτο ψαχνουμε να βρουμε την λυση σε αυτο

το αν ο Νικος οδηγει καλα/σωστα/ιδανικα κλπ κλπ το ξερει ο ιδιος ή εστω οσοι τον εχουν δει να οδηγαει (αλλα και "ποιοι ειναι αυτοί" που να μπορουν να το κρινουν... οποτε πιας το αυγο και κουρευτο - και απο την στιγμη οπου το σεναριο πστας για τον Νικο στην παρουσα φαση ειναι δυσκολο/εκτος προγραμματος/ή οτιδηποοτε αλλο - ωστε να εχιε και ο ιδιος μια χειροπιαστη και συγκεκριμενη αποψη επι της οδηγησης του - και καλως ή κακώς κινειται στο δρομο - με οτι οδηγικες γνωσεις εχει το παιρνουμε αυτο σαν δεδομενο και συνεχιζουμε απο εκει.
το να προσπαθησουμε να τον βοηθησουμε στην οδηγηση (σιγα τους δασκαλουςπου ειμαστε αλλωστε "τρομαρα μας") ΙΔΙΩΣ μεσω πληκτρολογίου ειναι τουλαχιστον "αστεια" προσσεγγιση...
η βολτα που σχεδιαζουν να κάνουν με Στελιο ειναι ακρως ενδιαφερον σεναριο θεωρω μιας και ο Στελιος εχει αρκετη εμπειρια στην οδηγηση διαφορων Πεζω κλπ Γαλλικων οποτε εγω επι του οδηγικου τμηματος της συζητησης "αναμενω"


στα του στησιματος τωρα...

προφανως και η συγκεκριμενη αναρτηση δουλευει καλητερα απο μια συμβατικη σε συνθηκες χαμηλώματος αλλα αυτο δεν σημαίνει οτι δουλευει "αντικειμενικα" ιδανικα
ποσο μαλλον οταν μιλαμε για σουπερ οικονομικη αναρτηση
επισης το "σαυρα" οπτικα και στριψιμο σε δημοσιο δρομο δεν υπαρχει πουθενα και σε κανενα συμβατκο αμαξι (που δεν βγηκε ετσι απ το εργοστασιο)
σε συνθηκες πιστας και με πολλεεεεεες ακομα προδιαγραφες να υφισταται
οι λογοι ειναι πολλοι και δεν ειναι της παρουσης

θεωρω οτι μιας και μιλαμε για σουπερ οικονομικη κοιλοβερ με προσανατολισμο το δημοσιο δρομο = δεν θελουμε να μας κουραζει στις ανωμαλιες) θα εχει λιγη συμπιεση = (τα αμορτισερ θα συμπιεζονται ευκολα - σε σχεση με αλλες κοιλοβερ)

ενω για τον ιδιο λογω δεν θα εχει και αρκετα σφικτη επανφορα (ενω αν τα τσιμουχακια δεν ειναι της προκοπης θα σκορπισει σχετικα γρηγορα - δεν το λεω για να την "μειωσω" - ουτε για να κρινω την αγορα της)

γι αυτο και τα παιδια δεν παραπονιουνται για την συμπεριφορα της στις λακουβες (ποσο μαλλον που εχουν και cc το οποιο την ακουει περισσότερο απ το κλειστο 206 στις λακουβες)

οποτε με δεδομενη την αναρτηση - κοιταμε τι αλλο μπορουμε να κανουμε

εγω για μειωση των μουτρων στην εξοδο (οπως γρααφει οτι τον ενοχλει ο Νικος) - ΚΑΙ ΑΦΟΥ το σηκωνα πρωτα λιγο - λιγο το λεω γιατι του αρεσει χαμηλο - τι να κανουμε αφου ετσι το θελει - και με μεγιστο χαμηλωμα τους -4 απο το εργοστασιακο υψος του 206 cc μπρος ΚΑΙ πισω - καλητερο το πολυ μεχρι -3, αλλα ειπαμε το θελει χαμηλο - ΙΔΑΝΙΚΑ θα ηταν το χαμηλωνα να γινει με ζυγισμα ωστε να διατυρηθει η εργοστασιακη κατανομη βαρους σε πρωτη φαση) θα δοκιμαζα ειτε αποστατες ειτε αλλες ζαντες με μικροτερο οφφσετ πρωτα μονο εμπρος και στην συνεχεια ενδεχομεως και πισω

μπορει να παιξει και με αντιστρεπτικες - λιγο πιο χοντρη πισω αρχικα - πχ απο 206 ρψ - αλλα οσο μειωνονται οι κλισεις και σφιγγει το αμαξι γινεται πιο απολυτο και σε πολλους δεν αρεσει αυτο - ΑΛΛΑ αυτο ΑΦΟΥ συνεφερει το ΠΑΡΟΝ υπερ-χαμηλωμα και δει πως θα συμπεριφερται τοτε το αμαξι

περι μπλοκε ΠΡΟΦΑΝΩΣ και γαμαει - αλλα δεν το βαζουμε για να "διορθωσουμε" οτι αλλη παπαρια εχουμε κανει στο αμαξι και "δεν στριβει"...
εχουμε ενα αμξι σωστο και προσθετουμε το μπλοκε για ν το παμε ενα βημα παραπερα Wink


υ.γ. ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣΤΕ απαντες να ειστε λιγο κι χαλαροι στους χαρακτηρισμους... ΑΚΟΥΣ Τάκη... Laughing

υ.γ2....EDIΤ - δεν ειχα δει το τελευταιο ποστ του Στελιου πριν ποσταρω - με το οποιο συμφωνω απολυτως... Wink
nikos 206cc - Τετ 24 Αύγ 2011, 21:38:29
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
οταν το τοπικ γραφει "υποστροφη" υπαρχει προβλημα των εμπρος τροχων

και στο τοπικ αυτο ψαχνουμε να βρουμε την λυση σε αυτο

[size=9]το αν ο Νικος οδηγει ..................................

......υ.γ2....EDIΤ - δεν ειχα δει το τελευταιο ποστ του Στελιου πριν ποσταρω - με το οποιο συμφωνω απολυτως... Wink



+1000 Wink
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 21:50:07
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν, οφφ τοπικ μάγκες, να ενημερώσω για μία κ τελευταία φορά, ότι ΕΤΣΙ Κ ΜΕ ΞΑΝΑΒΡΙΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΗΜΟΣΙΑ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΧΗΜΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. Με τον βόλβο δεν τελίωσε κ εύχομαι να μη συναντηθούμε ποτέ κ πουθενά.

Ενημέρωσα κ τον mesound - λίγο πολύ μου είπε ότι δε τρέχει κ τίποτα "μίλα του κ εσύ στο ανάλογο ύφος" - λες κ είμαι κανα παιδάκι..
Αυτό για μένα σημαίνει ότι το πρόβλημα κ η προσβολή παραμένει!!

MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:00:27
Θέμα δημοσίευσης:
οχι Γιαννη:
μην γραφεις τα μισα
σου ειπα επακριβως:

Παράθεση:

το "στοκος" οντως ειναι υπερβολικο αλλα καλως ή κακώς (βασικα κακως" ετσι μιλαει ο παναγιωτης

απαντα του κι εσυ στο ιδιο μηκος κυματος ή δειξε ανωτερωτητα επ[ι αυτου

εγω θα ενημερωνω το σεκτιον των ΜΟΝΤ

κι εγω εχω βριστει καμποσες φορες μαζι του επι αυτου το θεματος (ανξαρτητα με το αν εχε αδκο η δικιο) Laughing Laughing

παρολα αυτα οταν επιμενεις να γραφεις για το πισω μερος του εν λογω cc ενω το προβλημα το παιδι λεει οτι ειναι εμπρος (ΥΠΟΣΤΡΟΦΗ) ε τοτε μπορει ο χαρακτηρισμος του Παναγιωτη να ειναι λανθασμενος / υπερβολικος / ακομψος / αγενης / "της λαχαναγορας" - οπως θες πες το αλλα σου λει οτι "μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε"


και αν θες παραθετω εξ ολοκληρου τα ΠΜ που ανταλλαξαμε Wink
AlienHack - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:02:05
Θέμα δημοσίευσης:
ηρεμα παιδια με τους χαρακτηρισμους... Confused

μονο εγω με τον κολαρα θα στολιζόμαστε... Very happy
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:02:31
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
οχι Γιαννη:
μην γραφεις τα μισα
σου ειπα επακριβως:

Παράθεση:

το "στοκος" οντως ειναι υπερβολικο αλλα καλως ή κακώς (βασικα κακως" ετσι μιλαει ο παναγιωτης

απαντα του κι εσυ στο ιδιο μηκος κυματος ή δειξε ανωτερωτητα επ[ι αυτου

εγω θα ενημερωνω το σεκτιον των ΜΟΝΤ

κι εγω εχω βριστει καμποσες φορες μαζι του επι αυτου το θεματος (ανξαρτητα με το αν εχε αδκο η δικιο) Laughing Laughing

παρολα αυτα οταν επιμενεις να γραφεις για το πισω μερος του εν λογω cc ενω το προβλημα το παιδι λεει οτι ειναι εμπρος (ΥΠΟΣΤΡΟΦΗ) ε τοτε μπορει ο χαρακτηρισμος του Παναγιωτη να ειναι λανθασμενος / υπερβολικος / ακομψος / αγενης / "της λαχαναγορας" - οπως θες πες το αλλα σου λει οτι "μαζι μιλαμε και χωρια καταλαβαινουμε"


και αν θες παραθετω εξ ολοκληρου τα ΠΜ που ανταλλαξαμε Wink

GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:03:35
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
ηρεμα παιδια με τους χαρακτηρισμους... Confused

μονο εγω με τον κολαρα θα στολιζόμαστε... Very happy


Μπα φίλε μου ήδη το πρόβλημα ξεκίνησε. Κ δε θα μείνει έτσι..
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:03:51
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:
MEMsound έγραψε:
οχι Γιαννη:
μην γραφεις τα μισα
σου ειπα επακριβως:

Παράθεση:

...

απαντα του κι εσυ στο ιδιο μηκος κυματος ή δειξε ανωτερωτητα επ[ι αυτου

....

Sinanai - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:11:57
Θέμα δημοσίευσης:
Βάζετε σε σωστά σημεία τις αγκύλες, τουλάχιστον, μη μας βγαίνουν τα μάτια.
Laughing Laughing Laughing

Πάντως γκριζάκι με κόκκινο ταιριάζουν. Laughing Laughing Laughing

Προς ελάφρυνση του κλίματος, που δεν το βλέπω, δυστυχώς...
GGiannis - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:19:26
Θέμα δημοσίευσης:
Κοκκινο , πρασινο καλυτερα. Τι λες?
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:20:34
Θέμα δημοσίευσης:
προσεξε και εναλλαγη απο bold σε κανονικη γραμματοσειρα

επισης αρχικα σκεφτομουν το μπλε σαν επιλογη χρωματος αλλα παρεπεμπε σε Link οποτε το απερριψα

συνδιαστικη σκεψη σου λεω Laughing

υ.γ.; με την ξεκαρφωτη [ το εσκισα το θεμα αλλα ετσι αποκτα ιδιατεροτητα Laughing
υ.γ.2 τιποτα αναρτησιακο θα πουμε?
υ.γ.3 ασχετο...αλλα αυτο το βιντεο με το "πλοιο" οπελ πιο πάνω δεν καταλαβα που κολλγε...εκει οι καφροι του πινουν το αιμα...ηλιθιωδως... ακομα και σε "ψωφιο" yugo 45αρι αν πας να το κανεις αυτο το ιδιο θα κανει... (απλα μετα θα τουμπαρει Rotfl )
nikos 206cc - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:25:07
Θέμα δημοσίευσης:
Kαι κατι αλλο που ρωτηθηκε και ξεχασα να πω(το βιολι μου εγω Laughing )

Τα λαστιχα ειναι 10ος/2010 φορεθηκαν φετος καπου Νοεμβριο αν θυμαμαι καλα και εχουν λιγα χιλιομετρα.
Επισης ναι ειναι καλο να παιζεις με αλλες γραμμες κλπ κλπ αλλα σε δημοσιο δρομο τα πειραματα δεν γινονται(ειπαμε μαλακιζομ@στε αργα το βραδυ αλλα αν γινει η στραβη ο απεναντι δεν φταει)
Ειναι προφανες οτι η πιστα ειναι το μονο περιβαλλον που μπορουν να γινουν πειραματα
Παρολαυτα η βολτα με το Στελιο θα εχει καινουρια συμπερασματα σιγουρα αποτε αυτο αναμενουμε μεχρι τοτε Wink
reselie-206 - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:28:25
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω βλέπω οτι ψυρίζεις τη μαιμού μπας και γλυτώσεις το ψήλωμα :D έλα ρε δεν ειναι τόσο κακό στα -2 ,-3εκ...

Και ο άλεξ δε γουστάριζε 15" άλλα όταν τα δοκίμασε δαιμονίστηκε!
AlienHack - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:29:23
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:
AlienHack έγραψε:
ηρεμα παιδια με τους χαρακτηρισμους... Confused

μονο εγω με τον κολαρα θα στολιζόμαστε... Very happy


Μπα φίλε μου ήδη το πρόβλημα ξεκίνησε. Κ δε θα μείνει έτσι..




GERMINATOR....
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:30:58
Θέμα δημοσίευσης:
@reselie
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
θεικο ποστ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

θα το μεταφραζα και σε volvos language αλλα θα ειναι παρεξηγισιμο
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
nikos 206cc - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:33:30
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΥΠΟΣΤΡΟΦΗ ΣΤΟ 206 1.6 ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΗΝ ΜΕΙΩΝΟΥΜΕ
nikos 206cc έγραψε:
Ανοιγω αυτο το θεμα .............
..............Υ.Γ2)Επισης να μην αρχισουν τα ποστ του στυλ τι περιμενεις με την ταδε αναρτηση ή την αλλη αναρτηση γιατι τελειωμο δεν θα εχουμε και θα αρχισουμε να υγραυεριζομαστε Laughing


Το πρωτο μου ποστ στο τοπικ Laughing
AlienHack - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:40:39
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Εγω βλέπω οτι ψυρίζεις τη μαιμού μπας και γλυτώσεις το ψήλωμα :D έλα ρε δεν ειναι τόσο κακό στα -2 ,-3εκ...

Και ο άλεξ δε γουστάριζε 15" άλλα όταν τα δοκίμασε δαιμονίστηκε!


δεν αλλαζω πια... 15αρια power... ΑΝ ΚΑΙ βλεπω παλιες φωτος με τις 17αρες ζαντες και δεν υπαρχουν απο ομορφια.. αλλα... 15 να μπορω να περναω τον Νικο τουλαχιστον. Very happy

να αναφερω οτι εμενα ειναι 185 το λαστιχο και το αμαξι ποιο βαρυ στον κολο (λογο υγραεριου) , οποτε ειναι ποιο ευκολο να κανω torque steering και PUghell πιστεψε με, εχω torque steering για πλακα... τα λαστιχα γενικοτερα ειναι καλα αλλα το 185 πελμα δεν φτανει για στροφες...
GEMI - Τετ 24 Αύγ 2011, 22:42:41
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
GEMI έγραψε:
MEMsound έγραψε:
οχι Γιαννη:
μην γραφεις τα μισα
σου ειπα επακριβως:

Παράθεση:

...

απαντα του κι εσυ στο ιδιο μηκος κυματος ή δειξε ανωτερωτητα επ[ι αυτου

....


Είσαι στόκος ή μπάζο ρε βλάκα μεμοσουντ?

Δείξε κ εσύ τώρα ..ανωτερότητα Wink
MEMsound - Τετ 24 Αύγ 2011, 23:01:55
Θέμα δημοσίευσης:
μπετοβλακας βασικα που με φωναζε και ο Steve οταν ειχαμε πάει Αγγλία Wink

αλλα τουλαχιστον ξερω αναγνωση Wink
Steve - Πεμ 25 Αύγ 2011, 01:10:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μπετοβλακας βασικα που με φωναζε και ο Steve οταν ειχαμε πάει Αγγλία Wink
Λες το 1/5 μάλλον γιατί τα ξέχασες...

Λοβοτομημένος παλιο******ς, μπετόβλακας, π*****φατσα, κρετίνος... Laughing Laughing Laughing
SnakeMJK - Πεμ 25 Αύγ 2011, 07:46:32
Θέμα δημοσίευσης:
εμένα το 206 μου γιατί ήταν παντού υπερστροφικό; Razz

δώστε βάση... αντιστρεπτικές 18μμ μπρος πίσω και είστε έτοιμοι. το τρενάκι της χαράς.
MEMsound - Πεμ 25 Αύγ 2011, 08:10:16
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
MEMsound έγραψε:
μπετοβλακας βασικα που με φωναζε και ο Steve οταν ειχαμε πάει Αγγλία Wink
Λες το 1/5 μάλλον γιατί τα ξέχασες...

Λοβοτομημένος παλιο******ς, μπετόβλακας, π*****φατσα, κρετίνος... Laughing Laughing Laughing


δεν τα χω ξεχασει αλλα δεν ταιριαζε ολο αυτος ο σιδηροδρομος με τα προαναφερομενα οικοδομικα υλικα Laughing Laughing Laughing



@ζηση
γιατι εσενα ηταν μαμα υψος, φουλ μαλακο και φιλικο για τετοια πραγματα
Πάνος - Πεμ 25 Αύγ 2011, 08:56:42
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια να ρωτησω και εγω κατι; Laughing Laughing Laughing


Alienhack ποιες 15αρες εβαλες;
Βαλες μας καμια φωτο σε αυτο το θεμα να το δουμε. Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Πεμ 25 Αύγ 2011, 08:57:48
Θέμα δημοσίευσης:
Κλασικός Πάνος... Laughing Laughing Laughing
SAKIS-LEMANS - Πεμ 25 Αύγ 2011, 09:08:50
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
MEMsound έγραψε:
μπετοβλακας βασικα που με φωναζε και ο Steve οταν ειχαμε πάει Αγγλία Wink
Λες το 1/5 μάλλον γιατί τα ξέχασες...

Λοβοτομημένος παλιο******ς, μπετόβλακας, π*****φατσα, κρετίνος... Laughing Laughing Laughing

κλαίω!!!!!
TopGear - Πεμ 25 Αύγ 2011, 10:00:08
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
δώστε βάση... αντιστρεπτικές 18μμ μπρος πίσω και είστε έτοιμοι. το τρενάκι της χαράς.


Όλα τα'χουμε. Laughing Γκάζι όμως δεν έχουμε. Razz
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 12:13:42
Θέμα δημοσίευσης:
Παλι καλα που δεν ηξερα τοσα χρονια οτι εχουμε τετοια στροφοδιαδρομη με τοσο πολυ καλη προσφυση Laughing
Το κριμα σημερα ειναι οτι δεν σωθηκε το βιντεακι απο το παρολιγον πολυνεκρο Laughing
Σοβαρα τωρα,ξεκινησαμε σημερα με Στελιο για τον Κισσο(και γ@μω τους δρομους)....η αναβαση ειναι παντου με τελειωμενες 2ες και σε 2-3 σημεια κοντα στο να τελειωσουν και 3ες(αν το πας χωρις αυριο τις τελειωνεις και αυτες) με μαμα Κ/Π οποτε μιλαμε για ταχυτητες απο 80-130χλμ/ωρα..
Το κομματι εχει πολυ προσφυση οποτε μουτρα δεν ειδαμε σχεδον πουθενα εκτος απο μερικες φορες που επειδη δεν ηξερα το δρομο ηρθανε απο μερικες λαθος τιμονιες αφου δεν ξεραμε ποσο κλεινει η στροφη..
Μολις ανεβαινουμε λοιπον σταματαμε καπου για να κρυωσει και το μοτερ μιας και τα λαδια ειχαν φτασει 140 βαθμους και ο Στελιος μου λεει διαβαζει καλα μπροστα ετσι οπως το νιωθω το αμαξι φοβαμαι τον κωλο επειδη αναπηδαει αρκετα(αυτο που ειχε πει και βολβος οτι ειναι ανησυχιτικο)
Ξεκιναμε λοιπον για καταβαση και με την ευκαιρια τραβαμε και βιντεο με το κινητο...αυτο που καταλαβα σημερα ειναι οτι τα φρενα εδω σου χρειαζονται..τα μαμα τα νιωθεις μετα απο 2-3 σκληρα φρεναρισματα να χανουν πολυ και σε αισθηση και σε αποδοση Confused ισως ενα ds να την σωσει την κατασταση.
Εκει που πηγαινουμε λοιπον ωραια και καλά εχουμε αριστερη κλειστη για την οποια μολις πλησιαζουμε ακουω Στελιο...''οπα μλακα φουρκετα φουρκετα'' Laughing
Κατεβασμα σε 2α απο 120 χλμ/ωρα πεφτουμε καπου 90 δυνατα φρενα και μολις γυριζω τιμονι χαστουκι ο κωλος στραβοτιμονιες απο δω απο κει ..τελικα το σωσαμε...αλλα το σκατο εκει,στο κωλο!!!! Laughing
Ενταξει μωρο μου ιδρωσες? η ατακα του αλλου Laughing
Μετα ειχα και κατι περιεργους ηχους απο ιμαντα αλλα μεχρι να φτασω σπιτι εξαφανιστηκε Cool
Τελικα πρεπει να ρυθμισω τον ποπο γιατι απο εκει μας ηρθε...εχουνε μεινει στον Αλιεν τα πισω αμορτισερ τα κονι απο Σιναναι και θα τα αλλαξω...τα raceland ειναι πολυ μαλακά..
Επισης στην αναβαση το 14/60 μας χτυπαει προκλητικα την πορτα... Cool
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 12:24:29
Θέμα δημοσίευσης:
ομορφα
αρα σεταρεις πισω την κατασταση και ξαναδοκιμαζετε Wink
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 12:35:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι Wink
Απο αλλου το περιμενα και τελικα απο αλλου μου ηρθε
Στην αρχη και μεχρι να ζεσταθει λαστιχο παραπονιομουνα βεβαια πολυ γιατι ειχα μουτρα αλλα μολις ζεσταθηκανε τα toyo ητανε κυριλλε Cool
Και ενω μπροστα τα λαστιχα τσουρουφλουσανε,τα πισω μπορουσες να τα πιασεις...οποτε εκει πρεπει να γινει η δουλεια..
Επισης σημερα ημουν με το χαμηλωμα που ξερετε (-5 μπροστα και -4 πισω) και παρολαυτα μπροστα η αναρτηση διαβαζει σωστα και εκμεταλευεται την υαρχουσα διαδρομη,δεν βρισκει τερματα..
Και ο Στελιος μου ειπε οτι καταρχας ακομα δεν ειναι αναγκαιο το σηκωμα μπροστα,ισως 1-2 ποντους Wink
Steve - Κυρ 28 Αύγ 2011, 12:39:36
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλε ράβδους πίσω από RC και άσε τα του Alienhack... Rolling eyes
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 12:55:55
Θέμα δημοσίευσης:
Νικο δεν ειναι ασπρο/μαυρο και ή το ενα ή το αλλο στην αναρτηση
ομως καλο ειναι να δοκιμαζεις 1-1 τα πραγματακια για να τα βαλεις σε μια σειρα
διαφορα υψους μπρος πισω ποση εχεις?
επισης το "1-2 ποντους" δεν "ψιχουλα" ειναι πολυ μεγαλη διαφορα



@στιβ
με μ@λ@κ@ αμορτισερ πισω αν βαλει και πιο σκληρες ραβδους (πχ RC) θα ειναι χειροτερα γιατι τα υπαρχοντα απορτισερ δεν θα μπορουν να τις ελεγξουν
Wink
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 13:07:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Νικο δεν ειναι ασπρο/μαυρο και ή το ενα ή το αλλο στην αναρτηση
ομως καλο ειναι να δοκιμαζεις 1-1 τα πραγματακια για να τα βαλεις σε μια σειρα

διαφορα υψους μπρος πισω ποση εχεις?


Δεν καταλαβαινω γαιτι το λες αυτο... Confused
Ουτε τρεφω αυταπατες οτι με αμορτισερ πισω ή ραβδους ή οτιδηποτε θα πεταει το αμαξι... Confused
Βημα βημα το παω
Δεν θα παω αυριο στον Ντινο να του κατεβασω την αποθηκη..το σιγουρο ειναι οτι η μλακια τωρα τουλαχιστον παραμονευει απο πισω...σιγα σιγα θα γινουν ολα οσα χρειαζονται (οσο με παιρνει η τσεπη μου) Confused
Μπροστα ειναι 1 ποντο πιο χαμηλα απο πισω βασει χαμηλωματος....εκτος αν εννοεις απο εδαφος που δεν εχω μετρησει
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 14:00:22
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing
το πισω μερος ποτε ξεκωλουσε
ή απλα ταλαντευοταν?



----
επίσης απο τα παραπανω γραφομενα
δεν αναφερεις πουθενα υποστροφη
αρα το αρχικο προβλημα που ειχες με την μουρη οφειλόταν στο δρομο (γλυτσα) που το ειχες δοκιμασει?
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 14:18:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Laughing Laughing Laughing
το πισω μερος ποτε ξεκωλουσε
ή απλα ταλαντευοταν?


Οταν ανεβαιναμε ο Στελιος μου ειπε αυτο που σας ειχα πει...πισω ταλαντευται και μπορει να ξεκωλησει....
ε μολις αρχισαμε καταβαση οντως σε ενα σημειο ξεκωλησε και μαλιστα αρκετα αποτομα.


----
MEMsound έγραψε:
επίσης απο τα παραπανω γραφομενα
δεν αναφερεις πουθενα υποστροφη
αρα το αρχικο προβλημα που ειχες με την μουρη οφειλόταν στο δρομο (γλυτσα) που το ειχες δοκιμασει


υποστροφη υπηρχε αλλα σε πολυ μικροτερο βαθμο λογω ασφαλτου προφανως...επισης μου ειπε οτι αυτο διορθωνεται αρκετα αν προσεχω παραπανω στο τιμονι..
το θεμα ειναι οτι οταν τρωει πολυ πιεση η μουρη νιωθω το αμαξι μπροστα να μπαλονιαζει....(δεν μπορω να βρω αλλη λεξη να στο εξηγησω)οι πιεσεις στα λαστιχα ηταν 38-39 και ισως οφειλεται εκει..το θεμα ειναι οτι μεσα στη στροφη νιωθω το αμαξι να χανει χιλιομετρα ή να το πω αλλιως αντι να επιταχυνει ενω ειμαι σανιδα στο γκαζι περιμενει μεχρι να βγω εντελως απο τη στροφη...
Pughell - Κυρ 28 Αύγ 2011, 14:39:54
Θέμα δημοσίευσης:
Απο αυτα που ειδα(μεχρι να φτασει το σκατο στην καλτσα φυσικα Laughing ),μπροστα η Raceland δεν εχει ιδιαιτερο θεμα και λειτουργει αξιοπρεπεστατα χωρις να κοπαναει ιδιαιτερα ή να φοβιζει με παραλογες κλισεις.
Το προβλημα εστιαζεται καθαρα πισω μιας και μπορει το ευκολο και πολυ γρηγορο bump των αμορτισερ να προσφερει μια σχετικη ανεση αλλα δυστυχως τις ιδιες τιμες με το bump ακολουθει και το rebound οποτε μολις βρεθεις σε καποια ανωμαλια,ο κwλος ταξιδευει σε δικους του ρυθμους,ιδιαιτερα αν το τιμονι ειναι στριμενο.

Εγω,μιας και υπαρχουν τα Koni διαθεσιμα,θα δοκιμαζα πρωτα εκεινα πισω με την σκληροτητα τους στην μεση ή ακομα και λιγο πιο σφιχτα.
Πιστευω οτι αυτο θα αλλαξει δραματικα την συμπεριφορα της καροτσας οσο αφορα τις αντιδρασεις του πισω μερους.
Επομενο βημα ραβδοι στρεψης απο RC.
Α,φυσικα μια θολομπαρα που λειπει απο το ολο πακετο...

Μετα μια καλη ευθυγραμμιση και πιστευω οτι θα ειναι ΟΚ.
Γενικα το πλαισιο δεν υποφερει(στην παρουσα μορφη) απο ζυγισμα/ακαμψια.
Η μπροστινη του αναρτηση δειχνει οτι δουλευει επαρκως(απο την φθορα των ελαστικων) παρα τα 2,5 bar περιπου των Toyo και αν παρα τις αλλαγες στην πισω αναρτηση συνεχιζει να φθειρει τοσο πολυ στις ακρες στα μπροστινα λαστιχα,θα δοκιμαζα αυξημενη καμπερ.
Αυτο οχι γιατι δεν κραταει,μια χαρα κινειται σε δρομο με προσφυση και το γκαζι σανιδα,απλα για να εκμεταλλευτει ολο το πελμα του ελαστικου.
Να σημειωσω οτι ουτε χαζοσπινιαρισματα εσωτερικου τροχου παρατηρησα,ουτε αυξημενο bump ωστε να αναπηδα πολυ στις ανωμαλιες και να "ανοιγει" η μουρη.
Αν η μπροστινη αναρτηση αντεχει να δουλευει με τετοιους ρυθμους για 50.000 χλμ,τοτε εχει εξαιρετικο value for money.\
Η πισω δυστυχως ειναι για.....να μεινει στο ραφι ωστε να πουληθουν σαν καινουργια μαζι με τα μπροστινα αν και οταν προκυψει λογος να αλλαχθει. Laughing

Απλα οπως ειπα,θελω να δω ποσο θα αλλαξει η συμπεριφορα του πλαισιου με την αντικατασταση των πισω αμορτισερ και κατα ποσο αυτο θα φερει στο προσκηνιο τις "αδυναμιες" της μπροστινης αναρτησης,που τουλαχιστον μεχρι στιγμης δεν φαινεται κατι κακο. Smile
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 15:02:34
Θέμα δημοσίευσης:
Και γω ετσι ηθελα να τα πω αλλα αυτα με τα πελματα και τα καμπερ κλπ δεν τα εχω Laughing
AlienHack - Κυρ 28 Αύγ 2011, 15:08:22
Θέμα δημοσίευσης:
καταρχας ξεφουσκοσε λιγο λαστιχα... 2.2-2.3... οχι 2.5 προς θεου! γινονται μπαλονια εγω εχω δει μεγαλες διαφορες απο 0.1 βαρ ξεφουσκομα

δευτερον, σκεφτηκε κανεις οτι τα μπροστα raceland την παλευουν με χαμηλομα 4-5 ποντους αλλα τα πισω ισως οχι? Confused ο νικος πισω εχει 4 εκ!! για κολο σε cc ειναι πολλα! παρτε το δικο μου στην ιδιια διαδρομη με ιδια αναρτηση και χαμηλομα μονο 2 πισω 2 μπροστα... πιστευω οτι θα πηγαινει πολυ καλυτερα.. μονο και μονο λογο χαμηλοματος..

τελος, θα σας στεναχωρησω, δεν εχω τα κονι πια.. ταπουλησα καρντια μου..
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 15:12:16
Θέμα δημοσίευσης:
Οποτε οποιος θελει του δινω τα δικα μου τα πισω που ειναι και καινουρια να τα βαλει ή να τα κανει τραπεζι σαν τον αλλο το καμμενο Laughing
Ισως σε 206 κλειστο που ειναι πιο ελαφρυ πισω λειτουργησουν καλυτερα....και να μου δωσει πιο σκληρα τα οποια δεν τα θελει Wink

Επισης ισως πρεπει να αλλαξω τον τιτλο καθως τελικα αλλου ειναι το θεμα-δεν ξερω πειτε μου εσεις τιτλο Wink
Pughell - Κυρ 28 Αύγ 2011, 15:13:27
Θέμα δημοσίευσης:
Πισω ναι,λιγο ξεφουσκωμα θα βοηθουσε να παταει καπως καλυτερα μιας και ουσιαστικα σερνεται στον "ώμο" απο το λαστιχο.
Μπροστα ομως σιγουρα οχι μιας και φαινεται ξεκαθαρα οτι δεν παταει σωστα αφου η φθορα απο το στριψιμο κοντευει να φτασει στα πλαινα γραμματα παρα τα 2,5 bar. Confused

Οσο για τα αμορτισερ,οχι,δεν ειναι θεμα υψους,rebound τους λειπει,οχι διαδρομη.Δεν τερματιζουν δηλαδη ωστε να ακουγεται γκντουπ,απλα στην επαναφορα δεν εχουν αρκετη δυναμη για να κρατησουν την αναρτηση συμπιεσμενη οποτε η καροτσα συνεχιζει να ταλαντωνεται και αναγκαστικα παλευεις να μεινεις στην τροχια σου με αναποδο τιμονι,κλπ,κλπ... Sad
AlienHack - Κυρ 28 Αύγ 2011, 15:16:22
Θέμα δημοσίευσης:
αχ... σαν εκεινα τα τρενα τα bilstein .... τα ειδε ο νικος ενα φεγγαρι ... τρενο!!
volvos - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:13:56
Θέμα δημοσίευσης:
poy na ειχες οδηγησει και σωστα σεταρισμενα μπιλσταιν για να μην ειναι τοσο ξερα στις αντιδρασεις τους να δω τι θα ελεγες
Steve - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:29:00
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Επομενο βημα ραβδοι στρεψης απο RC.
Εγώ θα επιμείνω στην παλιά καλή συνταγή, μαλακές μπουκάλες, σκληρά ελατήρια/ράβδοι Smile
volvos - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:30:47
Θέμα δημοσίευσης:
βασικα αυτη ειναι η τελεια συνταγη το λεμε δεκαετιες τωρα

αμορτισερ rc
μαμα ελατηρια μπρος
αντιστρεπτικες 21-22 μπρος πισω και ραβδοι πισω 20
και οποιος τολμα ας ακολουθησει στο βουνο..... αλλα απο πισω για να τρωει και τα χωματα απο τις μπουκες στο καπο
nikos 206cc - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:39:59
Θέμα δημοσίευσης:
ααααααα τωρα καταλαβα αυτο το ''θες ραβδους'' Laughing
Πάνος - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:47:52
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
βασικα αυτη ειναι η τελεια συνταγη το λεμε δεκαετιες τωρα

αμορτισερ rc
μαμα ελατηρια μπρος
αντιστρεπτικες 21-22 μπρος πισω και ραβδοι πισω 20
και οποιος τολμα ας ακολουθησει στο βουνο..... αλλα απο πισω για να τρωει και τα χωματα απο τις μπουκες στο καπο



Δηλαδη τωρα ειμαι στη τελεια συνταγη;

Και τοσα χρονια τι εκανα ο μιναρας με τη routier; Laughing Laughing
volvos - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:49:10
Θέμα δημοσίευσης:
νομιζες οτι στριβεις Laughing
μιναρα επρεπε να τα στειλεις ντοκτορα να του ςδωσεις λιγο καμπερ
Πάνος - Κυρ 28 Αύγ 2011, 16:51:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ποτε δεν ειναι αργα... Laughing Laughing Laughing
Pughell - Κυρ 28 Αύγ 2011, 21:31:20
Θέμα δημοσίευσης:
Το CC ομως δεν ειναι συμβατικο 206 σε κατανομη... Wink

Οσο για το "μαλακά αμορτισερ,σκληρες ραβδοι και αντιστρεπτικη",για αυτο κανει τραμπαλα η καροτσα ακομα και με τις μαμα ραβδους,κατα ποσο με ακομα σκληροτερες...
volvos - Κυρ 28 Αύγ 2011, 21:40:59
Θέμα δημοσίευσης:
eγω ειπα αμορτισερ rc σε ραβδους 20αρες... Cool
MEMsound - Κυρ 28 Αύγ 2011, 21:41:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
βασικα αυτη ειναι η τελεια συνταγη το λεμε δεκαετιες τωρα

αμορτισερ rc
μαμα ελατηρια μπρος
αντιστρεπτικες 21-22 μπρος πισω και ραβδοι πισω 20
και οποιος τολμα ας ακολουθησει στο βουνο..... αλλα απο πισω για να τρωει και τα χωματα απο τις μπουκες στο καπο


Ενδιαφερουσα συνταγη...η λεπτομερεια ειναι "τα αμορτισερ RC" = αυτο που εγραψα στον Στιβ πιο πάνω
οτι για να βαλει ραβδους ΡΨ ο Νικος θελει κι αλλα αμορτισερ Wink

Αρα για να βγαίνει κι ενα συμπερασμα της προκοπής απο την κουβεντα
το πρόβλημα με την υποστροφη που εγραφες στην αρχή οφειλόταν στον "λάθος δρομο για τετοια πραγματα"
Στην παρουσα φαση (ΑΝ τα ελαστικα σου εκτός απο φορα κυλισης ΔΕΝ εχουν "inside-outside) ξεζανταρε τα και βαλε το δεξιά->αριστερα και τουμπαλιν.
Θα διορθωθει καπως η κατασταση (που εχει επιδεινωθει λογω φθορας των ελαστικών σου) - δοκιμασμενο αυτο 2-3 φορες.
Μετα πας για καμπερ εμπρός - ειτε με στραβωμα της μπουκαλας χαμηλά ή με ακρα PS (250+ευρω = μαλλον υπερβολη οταν ιδιως σκεφτεσαι να το δωσεις το αμαξι).
Αν και εγω ισως δοκιμαστικα (και αφου ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ συμμαζεψω πρωτα το πισω μερος - εστω με σκληροτερα αμορτισερ - χωρις σωνει καλα ραβδους ΡΨ - ή εστω συνδυαστικα) 2 αποστατες εμπρος αρχικα και ισως και πίσω στην συνεχεια. Το σεναριο αποστατες θελει λιγο αναλυση αλλα το βλεπουμε αυτο εν καιρο - και λεω αποστατες μιας και απ οτι εχω καταλαβει σου αρεσουν οι ζαντες που εχεις τωρα και δεν σκεφτεσαι για αλλαγη με αλλες με μικροπτερο οφφσετ.

Μιας και η αλλαγη/τραμπα των πισω αμορτισερ ειναι πολυ ευκολη σαν διαδικασια, (=4 βιδες) πριν σκεφτεις για ραβδους/αλλαγες υψων/ευθυγραμμίσεις και αλλα τετοια χρονοβορα και με ενα σχετικό κοστος)...δοκιμασε οτι αλλο σκληροτερο αμορτισερ εχεις/μπορεις να βρεις διαθεσιμο (εστω και δανεικο) να δεις πως θα αλλαξει η συμπεριφορα του αμαξιου.

Σε σχετικές συζητησεις με Πουπα΄κη μου ειχε απειρες φορες οτι το στριψιμο ενός αυτοκινητου ξεκινάει απο πίσω.
Αν τα πίσω αμορτισερ δεν μπορουν να ελεγξουν την ταλαντωση/κινηση της καροτσας
->τοσο στα φρενα πριν την στροφη ή/και στην εισοδο της (να μην επιτρεππουν ανασηκωμα του πισω μερους)
-> οσο και στην εξοδο (οπου κατα την επιταχυνση ο κωλος τεινει να συμπιεστει αρχικα και το αμορτισερ πρεπει να ελεγξει την εκτονωση της ραβδου μετα και να μην επιτρεψει να γινει αυτο προωρα ή ανεξελεκτα)
τοτε το πισω μερος "κανει τα δικα του"...

υ.γ. welcome στο φανταστικο κοσμο του "στησιματος" Wink Cool



-------------------------
edit δεν ειχα δει το 2 τελευταια ποστ πριν το γραψω...
αυτο ακριβως... Wink Wink Wink
plaketokofths - Κυρ 28 Αύγ 2011, 21:43:17
Θέμα δημοσίευσης:
1. Αυτο που λεει ο Στέλιος συμφωνώ κι εγώ γιατι το εχω πάθει, αμα βάλεις μαλακό αμορτισέρ και σκληρό ελατήριο συμβαίνει πως το αμορτισερ δεν μπορεί να ελεγξει την ορμή του ελατηριου. Για να το καταλαβετε σκεφτείτε αν δεν υπηρχαν καθολου αμορτισερ πως θα ταν.

2. Κρατάω επιφυλάξεις γενικότερα για το οτι πασχει κατι μονο πίσω, το πισω μερος στο 206 εχει καταλυτικό ρόλο από την τοποθέτηση του αυτοκινητου μεχρι την εξοδο ομως αν βάλεις κατι σκληρότερο πίσω μπορει να ανακαλύψεις αδυναμίες μπροστά. Κοντολογίς θέλει λίγο παραπάνω ψάξιμο.

3. Τελικά δεν ηταν θεμα υποστροφής το προβλημα οπως ειπε και ο Μάνθος.
Το αμαξι δειχνει μια χαρα και μονο μούτρα δεν βγάζει.
Pughell - Κυρ 28 Αύγ 2011, 23:07:53
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατι εχετε μια ταση με τις προσθηκες; Confused

Οσο πιο "τετραγωνο" γινεται ενα αυτοκινητο,τοσο χειροτερο turn in εχει και φυσικα τοσο πιο δυσκολα βολευεται σε φουρκετες και λοιπες κλειστες στροφες...
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 04:09:16
Θέμα δημοσίευσης:
Nα πω την αληθεια εβλεπα κατα καιρους να γραφεται εδω απο διαφορους ψαγμενους στο θεμα με 206 οτι πιο πολυ προβληματιζε ο ποπος παρα η μουρη...και μου εκανε εντυπωση,ελεγα τι σκ@τ@ μονο εγω εχω μουτρα...
Βεβαια η αληθεια ειναι οτι νιωθω παλι μουτρα(μπαλονιασμα) μπροστα αλλα αυτο θα το ψαξουμε και μετα την αλλαγη των πισω αμορτισερ...ο Στελιος λεει οτι αυτο διορθωνεται αν βγαινω πιο γρηγορα στην εξοδο γραμμικα αμεσως μετα το απεξ...και μου ακουγεται λογικο
Το ολο θεμα στησιματος θελει προσεκτικες κινησεις γιατι εδω παιζεις με τις λεπτομερειες τελικα..

Και κατι για την διαδρομη...οσοι Θεσσαλονικεις δεν εχουν παει εστω για βολτα δεν ξερουν τι χανουν Rolling eyes
Ειμουν τυφλος και ειδα φως Laughing
Απιστευτη ασφαλτος,απιστευτα σροφιλικια,ανοιχτες , κλειστες ,φουρκετες.....οτι θες
ΑΝΕΤΑ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙ ΚΑΙ ΑΓΩΝΑ Wink
Και νεκρικη κινηση....
Οσο ειναι καθαρη ακομα απο σκονες αξιζει τερμα να πατε Surprised
Steve - Δευ 29 Αύγ 2011, 07:28:01
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν ο nikos 206cc ανακάλυψε το στρίψιμο... Laughing
MEMsound - Δευ 29 Αύγ 2011, 09:44:05
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

-----------------

και @Στελιο...
δεν λεω "σωνει και καλα βαλε προσθηκες" - ειπα και πιο πάνω "δοκιμαστικα"
στο δικο μου πάντως, μου αρεσουν - αν και μπήκαν "αναγκαστικα" - αλλα και απο παλιότερα οταν απο ΕΤ 28 πηγα σε ΕΤ 20 και πιο κάτω πάλι μου αρεσε.

Sinanai - Δευ 29 Αύγ 2011, 09:52:12
Θέμα δημοσίευσης:
Τον τίτλο φτιάξτε... "Σετάροντας" είναι.
Steve - Δευ 29 Αύγ 2011, 09:55:40
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Τον τίτλο φτιάξτε... "Παπάροντας" είναι.
fixed.
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 15:32:37
Θέμα δημοσίευσης:
Oι προσθηκες οντως δεν μου πολυακουγονται ωραια Confused
Ας βρω σκληροτερα αμορτισερ πισω,βλεπουμε πως παει το αμαξι και τι χρειαζεται στην συνεχεια Wink
Αλλωστε μπορει με αυτη την αλλαγη μονο να μεινω ευχαριστημενος απο την συνολικη αποδοση του...οποτε αναμενουμε Rolling eyes
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 15:43:54
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Oι προσθηκες οντως δεν μου πολυακουγονται ωραια Confused
Ας βρω σκληροτερα αμορτισερ πισω,βλεπουμε πως παει το αμαξι και τι χρειαζεται στην συνεχεια Wink
Αλλωστε μπορει με αυτη την αλλαγη μονο να μεινω ευχαριστημενος απο την συνολικη αποδοση του...οποτε αναμενουμε Rolling eyes


κάνε την υπερβάση και δοκίμασε πίσω viarouge αμορτισερ, τα ειχα δοκιμάσει στην γαλλία σε σαξό και ηταν πραγματικά κτήνη.
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:07:13
Θέμα δημοσίευσης:
τι εστι viarouge?
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:11:04
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
τι εστι viarouge?


στην γαλλία παίζουν πολύ, τα θεωρούν επιπεδου PS.
http://www.amortisseurs-viarouge.com/

Δεν εχω ιδεα πως ειναι σε 206, αλλά εγω θα τα δοκιμάζα.

Ψάξτο λίγο αν εχεις ορεξη, σε γαλλικά φορουμ θα βρεις απειρες κριτικές.
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
αγορακι μου στειλε ενα μυνημα στο ραλιμανιακ εχει μια ντουζινα πεζο σπορτ απο το 206 το καπ
παρε δυο και κανε τη δουλεια σου
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:19:36
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
αγορακι μου στειλε ενα μυνημα στο ραλιμανιακ εχει μια ντουζινα πεζο σπορτ απο το 206 το καπ
παρε δυο και κανε τη δουλεια σου


btw ps 206 cup καινούρια έδινε ο μηχανικός μου τοποθετημενη 600€ νομιζω, δεν ξερω αν την εχει ακομα. Αν τυχον θελει καποιος ας μου στειλει πμ να του πω ποιος ειναι.
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:25:35
Θέμα δημοσίευσης:
jonhy ΑΝ ειναι του ελληνικου 206καπ του 1.4 η ελληνικη παπατζα ειναι για γελια
ουτε 100 δε αξιζει τα μπροστα ειδικα

τα πισω τη παλευαν λιγο και ηταν και παμφθηνα να τα παρεις σκετα για αυτο το ειπα νικο (κατω απο 90 το ενα τοτε)

τα εμπρος ηταν ενα μαρτυριο

αν δινει 600 τη γνησια του 1.6 ειναι τσαμπα Cool
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:29:37
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
jonhy ΑΝ ειναι του ελληνικου 206καπ του 1.4 η ελληνικη παπατζα ειναι για γελια
ουτε 100 δε αξιζει τα μπροστα ειδικα

τα πισω τη παλευαν λιγο και ηταν και παμφθηνα να τα παρεις σκετα για αυτο το ειπα νικο (κατω απο 90 το ενα τοτε)

τα εμπρος ηταν ενα μαρτυριο

αν δινει 600 τη γνησια του 1.6 ειναι τσαμπα Cool


αν εχω καταλαβει πανο ειναι του 1.6.
Ετρεχε και με 1.6 cup οποτε νομιζω ξερει και δεν θα κανει λάθος.
Την πήρε ακριβοτερα απλα του ειχε μείνει και ηθελε να την διωξει, και την δινει 600 ή 650 τοποθετημενη.
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:30:42
Θέμα δημοσίευσης:
600 δινει Ντινος του 1.6 μπρος πισω μονο αμορτισερ Wink

Επισης 200 ευρω για πισω αμορτισερ δεν δινω ουτε μεθυσμενος Confused
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:33:41
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
600 δινει Ντινος του 1.6 μπρος πισω μονο αμορτισερ Wink

Επισης 200 ευρω για πισω αμορτισερ δεν δινω ουτε μεθυσμενος Confused


χωρις να θέλω να ειμαι απολυτος δεν νομιζω να περνεις κατι καλυτερο απ αυτα που χεις με 200€ για 2 πισω αμορτισερ.

Ντίνος εχει τρομερές τιμές γενικά αλλα εγώ δυστυχώς την εχω πατησει λιγο.

1. μια με ds2500 που η πάστα ηταν χαλια και θρυματιζοταν, εφευγαν κομματια...

2. Περιμένω ακομα να φέρει μπροστινά ρουτιέρ

3. κανονιζουμε να μου στειλει με φορτοταξι κατι σπιτι και δεν εδωσε εντολη στην μεταφορική κι εγινε μπλεξιμο.

4. εχει το καλο οτι εχει ηλεκτρονικο καταλογο και ξερεις τι γινεται, αλλα αν ψαχτεις βρισκεις τα ιδια πιο φτηνα.
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:35:31
Θέμα δημοσίευσης:
Θεπω πιο σκληρα αμορτισερ πισω...μονο ps υπαρχουν για κατι τετοιο?

Οσον αφορα Ντινο λαθος 800 ειναι... Confused
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 16:40:39
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Θεπω πιο σκληρα αμορτισερ πισω...μονο ps υπαρχουν για κατι τετοιο?

Οσον αφορα Ντινο λαθος 800 ειναι... Confused


εγώ δεν εχω ιδεα πως ειναι τα raceland, μονο σε mx-5 τα χω δει αλλά δεν μου αρεσαν. Λογικά θα υπάρχουν κι αλλα εκτος ps καλυτερα απο raceland.
Προτεινα απλα να δεις τα viarouge σαν κατι που δεν εχει δοκιμαστεί εδώ απ οσο ξερω, ωστοσο εγω που τα δα στην γαλλία μου αρεσαν πολύ, βεβαια ξεπερνανε τα 200€...
Steve - Δευ 29 Αύγ 2011, 17:34:57
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Επισης 200 ευρω για πισω αμορτισερ δεν δινω ουτε μεθυσμενος Confused
Τότε εμείς που ασχολούμαστε μαζί σου, είμαστε μεθυσμένοι λοιπόν;

Την στιγμή που δεν τα δίνεις ούτε μεθυσμένος τα 200 ευρώ που είναι ένα λογικό ποσό για την λύση στο πρόβλημα που δημιούργησες εσύ ο ίδιος, γιατί να κάτσουμε να ασχοληθούμε και να συζητήσουμε κάτι παραπάνω;
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 18:54:03
Θέμα δημοσίευσης:
... τα πισω record ηταν πιο σκληρα απο τα raceland παντος να ξερεις...
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 19:09:24
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
... τα πισω record ηταν πιο σκληρα απο τα raceland παντος να ξερεις...


super ή maxigaz?

Τα ειχες στο δικο σου?

Και τα selex τα κοκκινα ειναι πολυ δυνατα, τα ειχε ενα μελος (GIANNIS206) απο δω και με ειχε παει και βολτα και τα χα οδηγησει, ειχα κατενθουσιαστεί σε σημείο που θα θελα να δοκιμάσω για κατι πιο ηπιο και απλο οπως τα μπλε.
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 19:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
γραφανε gas technology δεν ξερω ποια ηταν, μαυρα με κιτρινα αυτοκολητα record
Sinanai - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:04:44
Θέμα δημοσίευσης:
Record SP είναι Γιάννη.
plaketokofths - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:06:10
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Record SP είναι Γιάννη.


ευχαριστώωω
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:40:54
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
Επισης 200 ευρω για πισω αμορτισερ δεν δινω ουτε μεθυσμενος Confused
Τότε εμείς που ασχολούμαστε μαζί σου, είμαστε μεθυσμένοι λοιπόν;

Την στιγμή που δεν τα δίνεις ούτε μεθυσμένος τα 200 ευρώ που είναι ένα λογικό ποσό για την λύση στο πρόβλημα που δημιούργησες εσύ ο ίδιος, γιατί να κάτσουμε να ασχοληθούμε και να συζητήσουμε κάτι παραπάνω;


αν δεν θες μην ασχολεισαι Very happy
DIMCHRI - Δευ 29 Αύγ 2011, 20:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
Ουτε νιωθω το πλαισιο πιο αδετο,γιατι μεταξυ μας,και κλειστο παλι αδετο ειναι Rolling eyes


...γιατι πολυ απλα.... ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΒΑΛΕΙ ΜΠΑΡΑ μπροστα... στο λεω και εγω και τα παιδια εδω και 1μιση χρονο...
ΔΕΝ ΕΧΕΙ σχεση το cc με μπαρα και χωρις... θα με κανεις να ξηλωσω την δικια μου να στην "φορεσω" μια μερα να δεις πως αλαζει η ακαμψια....


+100...

H μπάρα αλλάζει όλο το μπροστινό του αυτοκινήτου + το παρμπριζ δεν ταλαντευεται σχεδον καθόλου είτε ανοικτό είτε κλειστό...

Τσαμπα χανεις τον χρόνο σου με ρυθμίσεις αν δεν βάλεις μπάρα θόλων ...

(ενας παλιός 206cc akias)
nikos 206cc - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:04:06
Θέμα δημοσίευσης:
Nαι εχετε δικιο , η μπαρα ειναι μεσα στο προγραμμα...πουλουσε ενα παλικαρι απο Αθηνα αλλα τελικα την εδωσε αλλου...
Και ο Στελιος μου ειπε και ο Μανθος και ο Αλεξ και ολοι Wink
Σιγουρα σε μας τα cc καει καλη δουλεια Wink
Θα φορεσω του Αλεξ αυτες τις μερες να την δω και πανω στο αμαξι Cool
DIMCHRI - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:07:04
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Θεπω πιο σκληρα αμορτισερ πισω...μονο ps υπαρχουν για κατι τετοιο?

Οσον αφορα Ντινο λαθος 800 ειναι... Confused


βαλε osrav πλήρως ρυθμιζόμενα από μαλ**α έως κούτσουρο...

εγώ τα είχα βάλει πριν 5-6 χρόνια στα 650 ευρώ αν θυμάμαι ...ρυθμιζόντουσαν επιτόπου πάνω στο αμάξι και τα εμπρός και τα πίσω...
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:08:41
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Nαι εχετε δικιο , η μπαρα ειναι μεσα στο προγραμμα...πουλουσε ενα παλικαρι απο Αθηνα αλλα τελικα την εδωσε αλλου...
Και ο Στελιος μου ειπε και ο Μανθος και ο Αλεξ και ολοι Wink
Σιγουρα σε μας τα cc καει καλη δουλεια Wink
Θα φορεσω του Αλεξ αυτες τις μερες να την δω και πανω στο αμαξι Cool


Shocked ποιος ηρθε?

οταν σου ελεγα τοσο καιρο να την βαλεις το αφηνες. τωρα δεν μπορω να την βγαλω γιατι πανω της εχουν περαστει καλοδιωσεις του υγραεριου.. πιανουν εκει με tyreup

πανε βαλε ρε μια, δεν θα το μετανειωσεις..
Sinanai - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
tie wrap
volvos - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
δε ξαναψαχνεις στην αποθηκ σου αντι για να γραφιες κακιουλες?
Sinanai - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:13:42
Θέμα δημοσίευσης:
Έψαξα ρε... Πραγματικά κενό μνήμης... Crying or Very sad Confused
Steve - Δευ 29 Αύγ 2011, 21:34:22
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
αν δεν θες μην ασχολεισαι Very happy
Αν δεν ασχοληθούμε, το πιό πιθανό είναι να σε κλαίμε, οπότε ότι λέμε για το καλό σου είναι αρκεί να αλλάξεις λίγο το μυαλό σου Smile
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 22:00:09
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
nikos 206cc έγραψε:
αν δεν θες μην ασχολεισαι Very happy
Αν δεν ασχοληθούμε, το πιό πιθανό είναι να σε κλαίμε, οπότε ότι λέμε για το καλό σου είναι αρκεί να αλλάξεις λίγο το μυαλό σου Smile


και να αρχησεις να τρως στον καινουριο ταβερνιαρη του κλαμπ...
εχουμε ολοκληρο τελετεργηκο... αρχηζουμε με τα απεριτιφ... τυροκαφτερες κτλ... μετα τα βασικα... κρεατικα και με 10 μαλαματινες μετα ειμαστε ετοιμοι να σου δωσουνε σωστες συμβουλες για το αμαξι σου... Very happy

σαν την πηθεια ενα πραγμα
drdino - Δευ 29 Αύγ 2011, 22:01:09
Θέμα δημοσίευσης:
Ou est le tavernier?
Pughell - Δευ 29 Αύγ 2011, 22:07:58
Θέμα δημοσίευσης:
Λογικα Silo... Confused
AlienHack - Δευ 29 Αύγ 2011, 23:41:29
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Λογικα Silo... Confused


+1000
Steve - Τρι 30 Αύγ 2011, 11:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
Pughell έγραψε:
Λογικα Silo... Confused


+1000
+10 μαλαματίνες Beer
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 11:59:16
Θέμα δημοσίευσης:
μαλαματινα φορ δε γουιν Laughing Laughing Laughing
Sinanai - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:21:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως η σταθερότης του κώλου είναι μεγάλο πράμα, να 'ουμ'. Laughing
MEMsound - Τρι 30 Αύγ 2011, 12:31:17
Θέμα δημοσίευσης:
εδω ειναι που λεμε...
ο μαλ**ας.. ειναι ανικητος...
δηλαδη πραγματικα ποσο βλακας η αφηρημενος μπορει να εισαι ωστε να πας να περασεις τετοια ανωμαλία του οδοστρωματος ακομα και με τζιπ με τοση φορα...
ελεος Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

πάντως το σημειο εκει εχει σοβαρο θεμα
και υπαρχουν κι αλλα βιντεακια
plaketokofths - Τρι 30 Αύγ 2011, 19:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Πάντως η σταθερότης του κώλου είναι μεγάλο πράμα, να 'ουμ'. Laughing


μπαινοντας για Λαμία υπάρχει ενα αντιστοιχα γιαμπ!

Εχω δει παροιμοιο σκηνικό μπροστά μου αλλα οχι σε τετοιο βαθμο!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr