PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Γυρισμένα χιλιόμετρα σε μεταχειρισμένα

PanosMc - Πεμ 26 Νοέ 2015, 15:25:16
Θέμα δημοσίευσης: Γυρισμένα χιλιόμετρα σε μεταχειρισμένα
Καλησπέρα.
Σε συνέχεια της απορρίας του φίλου Nikos Kal , και μιας και ψάχνω και εγώ μεταχειρισμένο για έναν φίλο, πήρε το μάτι μου το παρακάτω άρθρο.

Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, αλλα μου τράβηξε το ενδιαφέρον ότι έχει καταγγελίες απο απλούς αναγνώστες, οι οποίοι μοιράζονται τις εμπειρίες τους.

Ισχύει το άρθρο και τα μεταχειρισμένα είναι μαιμού? Evil

ΕΔΩ το διάβασα:
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/To-skandalo-me-ta-peiragmena-xiliometra_129514.asp
Nikos Kal - Πεμ 26 Νοέ 2015, 15:55:08
Θέμα δημοσίευσης: Re: Γυρισμένα χιλιόμετρα σε μεταχειρισμένα
PanosMc έγραψε:
Καλησπέρα.
Σε συνέχεια της απορρίας του φίλου Nikos Kal , και μιας και ψάχνω και εγώ μεταχειρισμένο για έναν φίλο, πήρε το μάτι μου το παρακάτω άρθρο.

Στην αρχή δεν έδωσα σημασία, αλλα μου τράβηξε το ενδιαφέρον ότι έχει καταγγελίες απο απλούς αναγνώστες, οι οποίοι μοιράζονται τις εμπειρίες τους.

Ισχύει το άρθρο και τα μεταχειρισμένα είναι μαιμού? Evil

ΕΔΩ το διάβασα:
http://www.autotriti.gr/data/news/preview_news/To-skandalo-me-ta-peiragmena-xiliometra_129514.asp


καλησπερα φιλε μου και καλως ηλθες
πηγαινε στο σχετικο τοπικ με τους τεχνικους που με παρεθεσαν. εκει θα διαβαζεις πολυ χειροτερες ιστοριες απο τα πειραγμενα χιλιομετρα
Thumb Left
makis106 - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:01:16
Θέμα δημοσίευσης:
Και ετσι ανακαλυψαμε την Αμερική!!
Σοβαρα πιστευετε οτι υπαρχει μαντρα που πουλαει αυτοκινητο με πραγματικα χιλιόμετρα? ΟΛΑ κατεβαζονται πλην ελαχιστων τα οποια οντως θα εχουν λιγα χλμ, οποτε τα αφηνουν ετσι και γλιτωνουν και τα λεφτα του "μηδενιστή"! Η εξαιρεση ειναι να βρεις αμαξι με πραγματικα χλμ.
Οι τροποι που αναφερει το αρθρο για να το διαπιστωσει κανεις ειναι σωστοι, οπου υπαρχει δυνατοτητα, και να προσθεσω εγω οτι επειδη τα ιδιωτικα κτεο ανεκαθεν καταχωρουσαν τα χλμ του αυτοκινητου κατα τον ελεγχο, στο συστημα και στο δελτιο τεχνικου ελεγχου, μπορει κανεις να ζητησει αντιγραφο ΔΤΕ απο παλιοτερους ελεγχους για να τσεκαρει. Ετσι την εχουν πατησει πολλοι μαντραδες!
Βεβαια αυτο για οσα δεν ειναι εισαγωγης, γιατι αυτα φροντιζουν να τα πειραξουν πριν εισαχθουν και γραφτουν τα χλμ στο τελωνειο.
PanosMc - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:01:50
Θέμα δημοσίευσης:
Φανταζομαι τί ιστορίες υπάρχουν.

Απλα αν διαβάσεις και τις καταγγελίες των αναγνωστών θα σου πέσουν τα μαλλια.
PanosMc - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:03:23
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Και ετσι ανακαλυψαμε την Αμερική!!
Σοβαρα πιστευετε οτι υπαρχει μαντρα που πουλαει αυτοκινητο με πραγματικα χιλιόμετρα? ΟΛΑ κατεβαζονται πλην ελαχιστων τα οποια οντως θα εχουν λιγα χλμ, οποτε τα αφηνουν ετσι και γλιτωνουν και τα λεφτα του "μηδενιστή"! Η εξαιρεση ειναι να βρεις αμαξι με πραγματικα χλμ.
Οι τροποι που αναφερει το αρθρο για να το διαπιστωσει κανεις ειναι σωστοι, οπου υπαρχει δυνατοτητα, και να προσθεσω εγω οτι επειδη τα ιδιωτικα κτεο ανεκαθεν καταχωρουσαν τα χλμ του αυτοκινητου κατα τον ελεγχο, στο συστημα και στο δελτιο τεχνικου ελεγχου, μπορει κανεις να ζητησει αντιγραφο ΔΤΕ απο παλιοτερους ελεγχους για να τσεκαρει. Ετσι την εχουν πατησει πολλοι μαντραδες!


Σίγουρα είναι ένας τρόπος να σιγουρευτείς για αυτό που πας να αγοράσεις.

Απλα οι πιο πολλοί δεν το ψάχνουν τόσο.. Αν τους αρέσει η τιμή το παίρνουν χωρίς να ψαχτούν.
Nikos Kal - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:04:28
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Και ετσι ανακαλυψαμε την Αμερική!!
Σοβαρα πιστευετε οτι υπαρχει μαντρα που πουλαει αυτοκινητο με πραγματικα χιλιόμετρα? ΟΛΑ κατεβαζονται πλην ελαχιστων τα οποια οντως θα εχουν λιγα χλμ, οποτε τα αφηνουν ετσι και γλιτωνουν και τα λεφτα του "μηδενιστή"! Η εξαιρεση ειναι να βρεις αμαξι με πραγματικα χλμ.
Οι τροποι που αναφερει το αρθρο για να το διαπιστωσει κανεις ειναι σωστοι, οπου υπαρχει δυνατοτητα, και να προσθεσω εγω οτι επειδη τα ιδιωτικα κτεο ανεκαθεν καταχωρουσαν τα χλμ του αυτοκινητου κατα τον ελεγχο, στο συστημα και στο δελτιο τεχνικου ελεγχου, μπορει κανεις να ζητησει αντιγραφο ΔΤΕ απο παλιοτερους ελεγχους για να τσεκαρει. Ετσι την εχουν πατησει πολλοι μαντραδες!


μονο μαντραδες; εδω ιδιωτες τα κατεβαζουν
σαξοραλλο 60.000 χλμ με 3 ιδιωκτητες Laughing Laughing Laughing
PanosMc - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:11:28
Θέμα δημοσίευσης:
Είναι που έιναι ζόρι να βρείς μεταχειρισμένο που δεν το έχει βιάσει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, πρέπει να σκάς και λεφτά απο εδώ και απο εκεί για να το τσεκάρεις και εξωτερικά, απο κάτω και στον εγκέφαλο.
makis106 - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
Nikos Kal έγραψε:
makis106 έγραψε:
Και ετσι ανακαλυψαμε την Αμερική!!
Σοβαρα πιστευετε οτι υπαρχει μαντρα που πουλαει αυτοκινητο με πραγματικα χιλιόμετρα? ΟΛΑ κατεβαζονται πλην ελαχιστων τα οποια οντως θα εχουν λιγα χλμ, οποτε τα αφηνουν ετσι και γλιτωνουν και τα λεφτα του "μηδενιστή"! Η εξαιρεση ειναι να βρεις αμαξι με πραγματικα χλμ.
Οι τροποι που αναφερει το αρθρο για να το διαπιστωσει κανεις ειναι σωστοι, οπου υπαρχει δυνατοτητα, και να προσθεσω εγω οτι επειδη τα ιδιωτικα κτεο ανεκαθεν καταχωρουσαν τα χλμ του αυτοκινητου κατα τον ελεγχο, στο συστημα και στο δελτιο τεχνικου ελεγχου, μπορει κανεις να ζητησει αντιγραφο ΔΤΕ απο παλιοτερους ελεγχους για να τσεκαρει. Ετσι την εχουν πατησει πολλοι μαντραδες!


μονο μαντραδες; εδω ιδιωτες τα κατεβαζουν
σαξοραλλο 60.000 χλμ με 3 ιδιωκτητες Laughing Laughing Laughing
καλα ναι παιζει και αυτο, απλα αυτο γινεται απο ελαχιστους "ξυπνιους", ερασιτεχνες.
Ο μαντρας το κανει επαγγελματικα και ειναι μεσα στις προβλεπομενες εργασιες ρουτινας προ της πωλησης.
makis106 - Πεμ 26 Νοέ 2015, 16:19:32
Θέμα δημοσίευσης:
Και εδω που τα λεμε τι να κανει και ο μαντρας, οταν ΟΟΛΟΙ δουλευουν ετσι, αν καποιος με καλη θεληση δεν το κανει, θα του μεινουν τα αυτοκινητα απουλητα.
Το θεμα ειναι να υπαρξει σωστος κατα το δυνατο μηχανισμος ελεγχου και βαριες καμπανες, μπας και συμμοφωθουν ποτε.
volvos - Πεμ 26 Νοέ 2015, 18:07:06
Θέμα δημοσίευσης:
Xamosternas
o giorgos
eggyisi
mexri kai antiprosopeies ton empisteyontai
geo106xs - Πεμ 26 Νοέ 2015, 22:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως σε μεταχειρισμενο,το τελευταιο που θα κοιταζα,θα ηταν τα χιλιομετρα.
PanosMc - Παρ 27 Νοέ 2015, 10:26:35
Θέμα δημοσίευσης:
geo106xs έγραψε:
Εγω παντως σε μεταχειρισμενο,το τελευταιο που θα κοιταζα,θα ηταν τα χιλιομετρα.


Σίγουρα οι φθορές που φαίνονται είναι σημαντικές..Αλλα όταν μιλάμε για 100.000χλμ και άνω πρέπει να το ψάξεις και παραπάνω....
Nikos Kal - Σαβ 28 Νοέ 2015, 11:47:49
Θέμα δημοσίευσης:
PanosMc έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Εγω παντως σε μεταχειρισμενο,το τελευταιο που θα κοιταζα,θα ηταν τα χιλιομετρα.


Σίγουρα οι φθορές που φαίνονται είναι σημαντικές..Αλλα όταν μιλάμε για 100.000χλμ και άνω πρέπει να το ψάξεις και παραπάνω....


και λιγοτερα να ειναι φιλε μου θελει ψαξιμο. βρηκα ραλλυε με 180 αλογα και 40.000 χλμ στο μοτερ. εσυ πιστευεις οτι δεν εχει φαει σκησιμο;
sps - Σαβ 28 Νοέ 2015, 12:33:47
Θέμα δημοσίευσης:
κοιτωντας για ενα οικογενειακο μεταχειρισμενο απο 2010 και μετα μοντ. παρατηρησα οτι ολοι οι μαντραδες το δινουν απο 60.000 εως 85.000 χλμ.
Των ιδιωτων για το αντιστοιχο διαστημα βρηκα απο 80.000 εως 120.000 και ενα ειχε και 180.000 χλμ.
Τα συμπερασματα δικα σας.
akis1976 - Σαβ 28 Νοέ 2015, 14:06:43
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ρε αν θελήσω να πουλήσω ποτε το δικό μου ουτε ο θεος δεν πρόκειται να με πιστέψει Laughing
2008 μοντέλο με ουτε 50κ,48κ για την ακρίβεια,πχ απο τον ιουνιο που άλλαξα λάδια μέχρι τώρα έχω κάνει 1.700 χλμ.
volvos - Σαβ 28 Νοέ 2015, 14:19:13
Θέμα δημοσίευσης:
kai εγω αγορασα το 2012 μρ2 μοντελο 2000
με 78000χλμ και μπουκ σερβις στη τογιοτα
δεν λεει κατι αυτο.
Nikos Kal - Σαβ 28 Νοέ 2015, 18:49:08
Θέμα δημοσίευσης:
fiat panda 4x4 multijet 2007 μεχρι τωρα 13000 χλμ πραγματικα + αλλος ηχος + alcantara + μπλοκε παραγγελια + απτο εργοστασιο αδεια για 3 καθισματα πισω+μπουκ με σερβις λαδια κλπ καθε χρονο( σκαλωμα του πατερα μ) + παραγγελια χρωμα μεταλικο απο αλλο αυτοκινητο+αγρατσουνιστο εννοειτε κ λαστιχα αλλαγμενα 3 φορες Laughing και παω σε γνωστη εταιρια μεταχειρισμενων και λεω ποσο το παιρνετε λεει 5 χιλιαρικα Laughing Laughing Laughing
μπορει να τυχεις και καλο αν καποιος ειναι τοσο χαζος ωστε να πουλησει τοσο φτηνα καινουργειο αμαξι Razz
PanosMc - Δευ 30 Νοέ 2015, 10:54:46
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέατρο του παραλόγου συνεχίζεται...

Μόλις βρήκα στο car.gr την αγγελία για την πώληση του 206 που είχα. Ένα αμάξι που σημειωτέων το άφησα επειδή έφαγε γερή στουκα. Το αμάξι πουλήθηκε στον πρώτο που το ζήτησε ,γιατί το ήθελε (θεώρησα ότι θα πάρει τα χρήσιμα κομμάτια απο μέσα).

Παρόλαυτα, φτιάχτηκε (ότι μπορούσε να φτιαχτεί, καθώς το αμάξι είχε στραβώσει) και τώρα δίνεται στον επόμενο. Το παλικάρι που το πουλάει δεν ξέρει καλα καλά τί έχει πάνω (φ.π.ε. λέει ότι έχει 95hp).

Πώς μπορεί να είναι σίγουρος ο επόμενος για το αμάξι που θα πάρει?
dimisboukis - Δευ 30 Νοέ 2015, 13:14:11
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια το κακο εχει παραγινει με το γυρισμα χιλιομετρων.Απο μαντραδες και ψευτοεμπορες κατα 80%.Αλλα απο αντιπροσωπειες δεν το περιμενα.Και ομως το εχω δει σε τοπικη αντιπροσωπεια.Κατεβασμα 90.000χλμ απο το συνολο!!!Και απορω ωρες-ωρες γιατι οταν γυριζουν χιλιομετρα εχουν κολλημα να τα γυρνανε ετσι ωστε να γραφουν 70.000 εως 80.000χλμ!!!
volvos - Δευ 30 Νοέ 2015, 20:19:05
Θέμα δημοσίευσης:
To 2009 αγορασα 307 απο τοπικο αντιπροσωπο
που ηταν λιζινγκ της λαιον ελλας.
με μπουκ σερβις απο τον αντιπροσωπο και τη λαιον.
το αμαξι ειχε γυρισμενα χλμ αλλα το πηρα εις γνωση μου
γιατι ηταν πολυ καλο...

αυτο νομιζω τα λεει ολα.
Nikos Kal - Τρι 01 Δεκ 2015, 12:32:34
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
To 2009 αγορασα 307 απο τοπικο αντιπροσωπο
που ηταν λιζινγκ της λαιον ελλας.
με μπουκ σερβις απο τον αντιπροσωπο και τη λαιον.
το αμαξι ειχε γυρισμενα χλμ αλλα το πηρα εις γνωση μου
γιατι ηταν πολυ καλο...

αυτο νομιζω τα λεει ολα.


επειδη ο πατερας μου δουλευει σε μια εταιιρια.η οποια νοικιαζει τα αυτοκινητα μεσω (λιζινγκ) απο τις γνωστες που υπαρχουν ελλαδα (καινουργεια βεβαια). αλλα μπορω να σου πω με σιγουρια οτι κανενα απο αυτα δεν ειναι τοσο καλο ειδικα στις τιμες που τα δινουν αργοτερα ως μεταχειρισμενα. σκεψου να σου εδιναν αυτοκινητο τσαπα κ σερβις βενζινες τσαπα.δεν θα του επινες το αιμα? ασε που τωρα στα σερβις βαζουν οτι νανε
marios_207_GT - Τρι 01 Δεκ 2015, 15:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
Xamosternas
o giorgos
eggyisi
mexri kai antiprosopeies ton empisteyontai



Ο Γιώργος είναι αυτο που λέμε "έχει γυρίσει όλη την Αθήνα"
marios_207_GT - Τρι 01 Δεκ 2015, 16:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
Για να καταλαβετε γιατι και να θες δεν μπορεις να δουλεψεις σωστα, 1ον γιατι ενας Ελληναρας ενα αμαξι κουκλα καλοσυντηρημενο με 130.000km 4ετιας το θεωρει για πεταμα και δευτερον γιατι αμα ξεκιναει ενας εμπορος το χορο πρεπει να χορεψουν ολοι γιατι οποιος δεν χορεψει απλα ΚΛΕΙΝΕΙ.

Επισημο παραδειγμα, τα παρακατω αυτοκινητα http://www.car.gr/used-cars/audi/a4.html?kteo=&engine_size-to=&seats-to=&gearbox_type=automatic&significant_damage=&radius=&registration-from=%3E2011&airbags-ranged=&seats-from=&number_plate_ending=&category=10&engine_power-to=&engine_size-from=&mileage-from=&price-from=&rg=&doors=&price-to=&sort=pra&registration-to=&fs=1&exterior_color=&euroclass=&variant=&engine_power-from=&hi=&offer_type=sale&mileage-to=&modified=&st=&drive_type=&fuel_type=1&postcode= για να μην πω ολα θα πω τα πιο πολλα ειναι της LIDL ναι καλα ακουσατε οι Γερμανοι εχουν γυρω στα 100 station Wagon A4 για το προσωπικο και αλλα πολλα Α6, Α8 Q7 κλπ κλπ.....τα βγαζουν σιγα σιγα σε δημοπρασιες εδω http://auto-auctions.gr/?action=auctions τωρα δεν εχει αλλα θα ξανα βγαλουν.....ΟΛΑ οσα βλέπετε απο τα Α4 στο car.gr ειχαν 130 με 160.000 χιλιομετρα, τα μισα ειχαν κανει ολικο βαψιμο, ολα αριστα συντηρημενα στην ΕΤΕΑ στη Θεσ/κη. Λεω τωρα εγω οποιος θελει να παρει το συγκεκριμενο αμαξι σημερα τι κανει? ψαχνει το λιγοτερο γυρισμενο? Εγω θα λεγα οτι οι πιο πολλοι ειμαστε μαλ**ες? με περικεφαλεα, τα συγκεκριμενα ειναι αμαξια των 60.000 ευρω σχεδον και τα παιρνει ο καθε μπαστουνοβλαχος με 15 χηνες και θελει ΚΑΙ να ναι τελειο και να του παρουμε και μια πιπα με τη παραδοση.....Εγω στη θεση του καθε πελατη θα πηγαινα στον εμπορο θα του λεγα γραψε μου λεβεντη στο τιμολογιο ποσα πραγματικα km εχει το οχημα και οτι ειναι ατρακαριστο κοψε και ενα χιλιαρικο και θα φευγα, θα χα γινει τσαμπα μαγκας με 14 χιλιαρικα και θα ηταν και οι 2 πλευρες ευχαριστημενες.......Αυτα απο μενα παντα φιλικα



Υ.Γ βαλτε μυαλο γιατι αμαξι σαν καινουργιο σε τιμη μπουρδελο-μεταχειρισμενου δεν υπαρχει, κανεις δεν σκοτωνει τιποτα!!!
mathanas - Τετ 02 Δεκ 2015, 18:58:51
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστος , πολυ σωστος

Ο ελληνας ειναι εξυπνος θελει να παρει μεταχειρο τζαμπα , και να ειναι του κουτιου δλδ λιγο πολυ οπως θα ταν καινουργιο, ΑΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΟ (αλλα και ταυτοχρονα αβαφτο), με book service απο αντιπροσωπεια φυσικα (ενω και ο ιδιος οταν ληγει η εγγυηση ποτε δεν παταει εκει και καλα κανει δλδ), εννοειται θα ναι ατρακαριστο, με το πολυ 50.000 πραγματικα km (δλδ μολις το στρωσε ο αλλος θα του το χαρισει), με καινουργια λαστιχα δωρο απο το προηγουμενο κτλ κτλ ....

Οταν περνεις μεταχειρισμενο ξερεις οτι περνεις ενα μηχανημα που εχει υποστει καταπονηση (μικρη, μεγαλη) , δεν ειναι καινουργιο και δε θα το πουλαγε κανεις τοτε αν ηταν...
akis1976 - Κυρ 06 Μάρ 2016, 09:34:18
Θέμα δημοσίευσης:
Σοκ! Ούτε το εργοστάσιο δεν μπορεί να βρει τα πραγματικά χιλιόμετρα

http://www.enikonomia.gr/auto/51828,Sok-Oyte-to-ergostasio-den-mporei-na-vrei-ta-pragmatika-xiliometra.html
salex - Κυρ 06 Μάρ 2016, 10:02:26
Θέμα δημοσίευσης:
Τί σημασία έχει; Μήπως το εργοστάσιο ενδιαφέρεται αν θα μάθεις εσύ ποτέ;

Το εργοστάσιο ενδιαφέρεται να πουλάει καινούργια αυτοκίνητα. Που σημαίνει ότι μέσα σε μια 5ετία ή 100.000χλμ, το αυτοκίνητο θα χρειάζεται ανταλλακτικά. Για όσες εταιρείες το χρησιμοποιούν επαγγελματικά αυτό σημαίνει πούλημα και πάμε στο επόμενο.

Όχι ότι θα είναι ένα κακό αυτοκίνητο. Αλλά αν δεν έχει συντηρηθεί καλά μέχρι τότε (όπως συμβαίνει με ενοικιαζόμενα και leasing), θα χρειαστεί σχεδόν τόσα ανταλλακτικά που δεν αξίζει για κανένα στόλο να το συντηρήσει.

Είναι πανεύκολο να δεις σε τί κατάσταση είναι:
1) Δισκόπλακες, ειδικά οι πίσω που κανένας δεν αλλάζει ποτέ.
2) Συμπλέκτης
3) Αναρτήσεις
4) Θόρυβοι μοτέρ κλπ.

Αυτά τα 4 δεν μπορεί κανείς να τα γυρίσει, γιατί δεν θέλει να πληρώσει. Από εκεί φαίνεται αν έχει 60.000χλμ ή 260.000χλμ - όπως είναι αυτά τα κελεπούρια εισαγωγής.
Όλη η Ευρώπη είναι μ@λ@κες που τα πουλάνε κι εμείς οι έξυπνοι που τους τα αγοράζουμε κοψοχρονιάς.
Giannis307 - Κυρ 06 Μάρ 2016, 20:56:01
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτο ακριβως....τα χιλιομετρα ειναι ενα νουμερο καθαρα ψυχολογικο αυτα που ανεφερε ο Στελιος εχουν σημασια....
harisma23 - Δευ 07 Μάρ 2016, 17:33:08
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Αυτο ακριβως....τα χιλιομετρα ειναι ενα νουμερο καθαρα ψυχολογικο αυτα που ανεφερε ο Στελιος εχουν σημασια....

Θα διαφωνήσω μαζί σου!
Κατ' αρχάς ερμήνευσες λάθος το post του Στέλιου: Ο Στέλιος δεν κατέγραψε αυτά που έχουν σημασία, αλλά τα σημεία από τα οποία μπορείς να καταλάβεις αν τα χιλιόμετρα που δηλώνει ο πωλητής είναι και τα πραγματικά.
Κατά δεύτερο λόγο, βεβαίως και τα χιλιόμετρα ΔΕΝ είναι "ένα νούμερο καθαρά ψυχολογικό". Άλλη η φθορά ενός αυτοκινήτου (στα πόδια ενός μέσου οδηγού) στα 60.000 Km κι άλλη στα 260.000Km! Κι επειδή δεν μπορείς να ξέρεις αν ο προηγούμενος οδηγός ήταν σιδεροφάγος ή προσεκτικός, ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να είναι απροβλημάτιστο στα 60 αντί για τα 260 χιλιάδες Km.
Giannis307 - Δευ 07 Μάρ 2016, 17:51:08
Θέμα δημοσίευσης:
harisma23 έγραψε:
Giannis307 έγραψε:
Αυτο ακριβως....τα χιλιομετρα ειναι ενα νουμερο καθαρα ψυχολογικο αυτα που ανεφερε ο Στελιος εχουν σημασια....

Θα διαφωνήσω μαζί σου!
Κατ' αρχάς ερμήνευσες λάθος το post του Στέλιου: Ο Στέλιος δεν κατέγραψε αυτά που έχουν σημασία, αλλά τα σημεία από τα οποία μπορείς να καταλάβεις αν τα χιλιόμετρα που δηλώνει ο πωλητής είναι και τα πραγματικά.
Κατά δεύτερο λόγο, βεβαίως και τα χιλιόμετρα ΔΕΝ είναι "ένα νούμερο καθαρά ψυχολογικό". Άλλη η φθορά ενός αυτοκινήτου (στα πόδια ενός μέσου οδηγού) στα 60.000 Km κι άλλη στα 260.000Km! Κι επειδή δεν μπορείς να ξέρεις αν ο προηγούμενος οδηγός ήταν σιδεροφάγος ή προσεκτικός, ένα οποιοδήποτε αυτοκίνητο έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να είναι απροβλημάτιστο στα 60 αντί για τα 260 χιλιάδες Km.


Θα διαφωνήσω και εγώ μαζί σου για πάρα πολλές φορές στο μαγαζί έχουν έρθει (κατά βάση εισαγόμενα) με κοντέρ στα 80.000 και αλλα με 150+ και μαντεψε ποια ειχαν προβληματα και θέλω να καταλήξω στο ότι ο αγοραστής βλέπει ένα νούμερο και θα διαλέξει αυτό με τα λιγότερα παρά αυτό που έχει περισοτερα Αλλά ειληκρινη χιλιόμετρα αυτό λέω φιλε Όχι ότι έχει ίδια φθορά κάτι που έχει 3 φορές λιγότερα χιλιόμετρα...Αλλά αν είναι πραγματικά που στην Ελλάδα δεν ειναι
peugeot1626 - Δευ 25 Σεπ 2017, 10:34:02
Θέμα δημοσίευσης: δεν ηξερες ; δεν ρωταγες;
εδω και 25 χρονια φανατικος ALFISTI και πλεον κατοχος ενος 406 1.8 ,ψαχνομουν αρκετα μεχρι να βρω ευτυχως απο χερι το 406!!!το τι ειδα σε μαντρες αλλα .....και ιδιωτες απο κατεβασμενα χιλιομετρα δεν λεγεται!!!ολα πειραγμενα με ενα 40αρι ευρω ,και οχι τιποτα αλλο προσπαθουν να σε πεισουν οτι ειναι πραγματικα ενω η γενικη εικονα του αυτοκινητου δειχνει αλλα πραγματα!!!στο φιναλε παιδια δειτε το λογικα .οταν βγαινει ενας μεσος ορος 3-4 χιλ.χιλιομ. το χρονο φυγετε μακρια.ειδικα στα ΑΛΦΑ ΡΟΜΕΟ που κοιτουσα ενας κακος χαμος.ρε ολα παρκαρισμενα ηταν για χρονια...;;;; Laughing
πολυ κομπινα και πολυ αναισθησια ,χειροτεροι απο τους Ιταλους γιναμε....
Sonus - Δευ 25 Σεπ 2017, 10:47:51
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά κάνουν φίλε μου εν τέλει. Ο Ελληνάρας δεν θέλει ειλικρίνεια...Παράδειγμα, πουλάω εγώ το αμάξι μου το οποίο είναι σε άριστη κατάσταση με αλλαγμένα τα πάντα( μπορούν να το επιβεβαιώσουν όσοι απο εδώ το έχουν δει) και με παίρνει ένας τηλ. και του λέω το αμάξι είναι άριστο δέχομαι όποιον έλεγχο θέλεις και σκάλωσε που του είπα ότι έχει ένα μοτερ το οποίο αν το πάρεις πρέπει να είσαι τυπικός ως προς τα service του και δεν θα σ'αφήσει ποτέ. Ο Ελληνάρας αγοραστής μεταχειρισμένου θέλει παραμύθα, η ειλικρίνεια δεν εκτιμάται
geo106xs - Δευ 25 Σεπ 2017, 15:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ο Ελληναρας θελει να τους πιανει ολους κοροϊδο αλλα οταν τον πιασουν αρχιζει και σκουζει!
Γι'αυτο αγοραζουν αυτοκινητο απο μαντρες με "πραγματικα" χλμ και τα μοσχοπληρωνουν για να λεμε ναουμ οτι το πηραμε απο παππου που μολις το πηρε επαθε εμφραγμα και το πηγαν τα παιδια του σε μαντρα...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr