PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - Θορυβος πλευρα συνοδηγου

g3orgiou8695 - Παρ 17 Ιούλ 2015, 07:14:49
Θέμα δημοσίευσης: Θορυβος πλευρα συνοδηγου
Καλημερα παιδια.
Εχω ενα προβλημα σε Peugeot 207 Gt εδω κ 1 μηνα Και δεν μπορω να βρω ακρη.
Το προβλημα ειναι το εξης:
Σε πολυ χαμηλες ταχυτητες κ ειδικα σε οδοστρωμα με ανωμαλιες (λεγομενα σαμαρακια) ακουγεται απ την πλευρα του συνοδηγου ενας θορυβος, σε υψηλες ταχυτητες δεν ακουγεται τιποτα.
Επισης το αυτοκινητο δεν χανει ουτε αριστερα ουτε δεξια.
Εχουν αλλαχθει ελαστικα,μπρατσακια ζανφορ,top mount, εχει γινει ευθυγραμμιση αλλα το προβλημα παραμενει.
Βασικα ο θορυβος ξεκινησε πριν περιπου ενα μηνα και μετα την αλλαγη ελαστικων και απο τοτε καθε μερα ειμαι συνεργειο να ψαχνουμε απο που προερχεται ο θορυβος.
Καμια βοηθεια κανεις;

Ευχαριστω εκ των προτερων
athanas - Παρ 17 Ιούλ 2015, 09:58:13
Θέμα δημοσίευσης:
μπαλακι ψαλιδιου
g3orgiou8695 - Παρ 17 Ιούλ 2015, 10:28:45
Θέμα δημοσίευσης:
Λες; Σκεφτομουν μηπως ηταν σινεμπλοκ ψαλιδιου.
TopGear - Παρ 17 Ιούλ 2015, 10:36:00
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως σου είπαν, το πρόβλημα εμφανίζεται στα ψαλίδια (πιθανότατα). Το είχα κι εγώ στο δικό μου, από την πλευρά του οδηγού όμως. Σε πολύ χαμηλές ταχύτητες σαν να άκουγες ένα τακ τακ, πιο ψηλά δεν ακουγόταν τίποτε.
g3orgiou8695 - Παρ 17 Ιούλ 2015, 10:42:47
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστα, τωρα τον ακουω χαμηλα τον θορυβο.
Πριν ακουγοταν κ ψηλα αλλα αλλαξα top mounts κ τελος ο ηχος ψηλα.
Οποτε αλλαζω μονο το μπαλακι ή παει ολο το ψαλιδι μαζι;
Apostolos-106 rallye - Παρ 17 Ιούλ 2015, 17:44:32
Θέμα δημοσίευσης:
Μήπως είναι κ κανένα ρουλεμάν τροχού
g3orgiou8695 - Τρι 21 Ιούλ 2015, 00:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
καλημερα.
Επειτα απο πολυ ψαξιμο το προβλημα μαλλον βρεθηκε!
Κ λεω μαλλον γιατι μεθαυριο που θα το παω για επισκευη το αμορτισερ θα ξερω 100%.

Ο ηχος προερχεται απ το πανω δακτυλιδι του δεξιου αμορτισερ.
Εχει ξεκολλησει κ κατα την κινηση του
εμβολου πανω κατω κινειται κ αυτο κ προκαλει τον μεταλλικο ηχο.

Σημειωση οτι μεχρι να το βρουμε ειχα αντικαταστησει τα ζανφορ, τα σινεμπλοκ των ζανφορ, τα top mounts.

Το πηγα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της Bilstein οπου μου βρηκαν κ αλλα
προβληματακια στα αμορτισερ οποτε κ θα τα επισκευασω.
mathanas - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 21:19:14
Θέμα δημοσίευσης:
Μηπως εχει αντιμετωπισει κανεις ποτε ενα θορυβο ο οποιος παρουσιαστηκε ξαφνικα τελευταια στο 207 στη πλευρα του συνοδηγου μπροστα σχετικα ψηλα τον ακουω. Εμφανιζεται σε λιγο πιο απτομο ξεκινημα απο σταση και τοσο πιο εντονα οσο πιο δυνατα εχω φρεναρει πιο πριν... Επισης σε διαδοχικα μπρος πισω με 1η αναπαραγετα μετα απο 2-3 μπρος πισω... Ειναι ενας ηχος σα τριγμος ( θα λεγα μεταλικος υψηλης συχνοτητας σχετικα (οχι δλδ ντουπ ντουκ κτλ...). Εχει αρχισε να με κουραζει ....

Δε βλεπει κανεις πουθενα τζογο, αλλαξα ρουλεμαν στο topmount το οποιο ειχε αλλαχτει και ολοκληρο παλαιωτερα και ειναι σχετικα καινουργιο, εβαλα καινουργια λαστιχα στα ελατηρια εκει που πατανε στο αμορτισερ.... τιποτα


Α το κανει και σε ξεκινημα με στριμμενο τιμονι αριστερα ... και αν εχει κατηφορικη κλιση ο δρομος τοτε ακουγεται εντονα
TopGear - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 21:59:07
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Μηπως εχει αντιμετωπισει κανεις ποτε ενα θορυβο ο οποιος παρουσιαστηκε ξαφνικα τελευταια στο 207 στη πλευρα του συνοδηγου μπροστα σχετικα ψηλα τον ακουω. Εμφανιζεται σε λιγο πιο απτομο ξεκινημα απο σταση και τοσο πιο εντονα οσο πιο δυνατα εχω φρεναρει πιο πριν... Επισης σε διαδοχικα μπρος πισω με 1η αναπαραγετα μετα απο 2-3 μπρος πισω... Ειναι ενας ηχος σα τριγμος ( θα λεγα μεταλικος υψηλης συχνοτητας σχετικα (οχι δλδ ντουπ ντουκ κτλ...). Εχει αρχισε να με κουραζει ....

Δε βλεπει κανεις πουθενα τζογο, αλλαξα ρουλεμαν στο topmount το οποιο ειχε αλλαχτει και ολοκληρο παλαιωτερα και ειναι σχετικα καινουργιο, εβαλα καινουργια λαστιχα στα ελατηρια εκει που πατανε στο αμορτισερ.... τιποτα


Α το κανει και σε ξεκινημα με στριμμενο τιμονι αριστερα ... και αν εχει κατηφορικη κλιση ο δρομος τοτε ακουγεται εντονα


Κανά ημιαξόνιο; Μπιλιοφόρος; Rolling eyes
Andreasf1 - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 22:40:53
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω και εγώ σχεδόν το ίδιο θέμα αλλά απο την αριστερή πλευρα.(το εχω αναφερει και σε αλλο τοπικ)

Εμένα σε απότομο ξεκίνημα ή σε καμιά επιτάχυνση σε μικρές ταχύτητες ακούω αυτό το "τακ". Βέβαια σε εμένα δεν αλλάζει κάτι αν έχω στριμμένο το τιμόνι, εννοώ θα ακουσεις ακριβώς τον ιδιο θόρυβο με στριμμένο ειτε ευθεία το τιμόνι.

Το πιό πιθανό σενάριο είναι μπιλιοφορος.
Το πήγα αντιπροσωπία και καταλήξαμε στο οτι μάλλον είναι αυτό με πολύ μικρές πιθανότητες να είναι ρουλεμάν τροχού.
Για την ώρα το έχω αφήσει έτσι αφού δεν υπάρχει κάποιο θέμα εκτός απο τον "ενοχλητικό" ήχο κατα την εκκίνηση.
mathanas - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 23:05:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι οθσιαστικα ουτε εμενα αλλαζει αν ειναι στριμενο , απλα τοτε το κανει σχεδον σιγουρα 9/10 ενω ευθεια το τιμονι μια το κανει μια οχι. Σκεφτομαι μηπως γρασσαρω το μπιλιοφορο, να δω αν βελτιωθει εστω και λιγο...
Andreasf1 - Κυρ 26 Ιούλ 2015, 23:19:02
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Ναι οθσιαστικα ουτε εμενα αλλαζει αν ειναι στριμενο , απλα τοτε το κανει σχεδον σιγουρα 9/10 ενω ευθεια το τιμονι μια το κανει μια οχι. Σκεφτομαι μηπως γρασσαρω το μπιλιοφορο, να δω αν βελτιωθει εστω και λιγο...


Πως θα τον γρασαρεις;; θα σφαξεις την φούσκα και μετα καινούργια;;

Ωστόσο και εμένα στις αρχές μια το έκανε, μια δεν το έκανε..
nickterc - Δευ 27 Ιούλ 2015, 02:26:47
Θέμα δημοσίευσης:
Με συριγγα μεγαλη δεν μπορει να βαλει γρασο στη φουσκα;Κ τη ν μικρη τρυπα που θα δημιουργησει η βελονα στη φουσκα να τη σφραγισει με κολλα η σιλικονη η φλατζοκολλα;
mathanas - Δευ 27 Ιούλ 2015, 22:31:22
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον θα μου σπασει @.... αυτος ο καινουργιος ηχος του αγαπημενου μου 207

Ανοιξαμε το μπιλιοφορο καθαριστηκε γρασαριστηκε, επισης επεσε γρασο στο ημιαξονιο εκει που φωλιαζει στο μουαγιε. Λυθηκε η γεφυρα , και ξανασφυκτηκε. Αλλαχθηκε η βιδα που σφυγγει το μπαλακι του ψαλιδιου στο ακρο διοτι ειχε γινει τοξο απο ισια. Τιποτα δεν αλλαξε.

Μενει να δοκιμασω ενα αλλο μπαρακι ζαμφορ, να επενδυσω με λαστιχο τα τακακια (εχω φρενα 302 απο RC) και μετα δε ξερω ψαλιδι....?
Andreasf1 - Τρι 28 Ιούλ 2015, 01:24:06
Θέμα δημοσίευσης:
nickterc έγραψε:
Με συριγγα μεγαλη δεν μπορει να βαλει γρασο στη φουσκα;Κ τη ν μικρη τρυπα που θα δημιουργησει η βελονα στη φουσκα να τη σφραγισει με κολλα η σιλικονη η φλατζοκολλα;


Όντως τώρα;;;; θα μείνει εκεί η σιλικόνη αν το κάνεις αυτό;; :/
Andreasf1 - Τρι 28 Ιούλ 2015, 01:32:03
Θέμα δημοσίευσης:
mathanas έγραψε:
Μαλλον θα μου σπασει @.... αυτος ο καινουργιος ηχος του αγαπημενου μου 207

Ανοιξαμε το μπιλιοφορο καθαριστηκε γρασαριστηκε, επισης επεσε γρασο στο ημιαξονιο εκει που φωλιαζει στο μουαγιε. Λυθηκε η γεφυρα , και ξανασφυκτηκε. Αλλαχθηκε η βιδα που σφυγγει το μπαλακι του ψαλιδιου στο ακρο διοτι ειχε γινει τοξο απο ισια. Τιποτα δεν αλλαξε.

Μενει να δοκιμασω ενα αλλο μπαρακι ζαμφορ, να επενδυσω με λαστιχο τα τακακια (εχω φρενα 302 απο RC) και μετα δε ξερω ψαλιδι....?


Δεν ξέρω αν απλά με γρασαρισμα μπορεί να σταματήσει ο θόρυβος αν προέρχεται απο κει.. Λογικά μειώνεται αλλά ως ενα βαθμό θεωρώ. Ακόμα θα είχα τις αμφιβολίες μου και μετα το γρασαρισμα.

Ζαμφορ εγώ είχα αλλάξει πριν λίγο καιρό, οπότε εμένα είναι κομπλε σε αυτό το θέμα αλλά τον ήχο τον εχω.. Δεν νομίζω να είναι απο κει. Κούνα το μπαράκι να δεις αν έχει μποσικα, που αν δεν έχει σπάσει, δύσκολο να έχεις θέμα.

Επισης αφου εχεις μπει στην διαδικασια να δεις απο που προέρχεται ο θόρυβος, τσεκαρε μήπως έχεις πρόβλημα με το ρουλεμάν και ενημέρωσε μας.
mathanas - Τρι 28 Ιούλ 2015, 10:08:51
Θέμα δημοσίευσης:
Θα το τσεκαρω και το ρουλεμαν, σκεφτομαι να αλλαξω και το μπαλακι στο ψαλιδι, αν και δε φαινεται να χει τζογο, πιθανων να χει κανα μικρο θεματακι αν λαβω υποψη μου το πως βγηκε χθες η βιδα που το κραταει στο ακρο...
Andreasf1 - Τρι 28 Ιούλ 2015, 13:23:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση...
Οταν ξεκινας αποτομα οπως λες, στο κάνει μόνο μια φορά το "τακ" και τέλος ή μπορεί να ακούσεις και κάνα 2-3 συνεχόμενα "τακ-τακ-τακ";


αυτό το "τακ " με ξεπερνάει Laughing
mathanas - Τρι 28 Ιούλ 2015, 16:59:56
Θέμα δημοσίευσης:
Συνηθως μια αλλα μπορει να το κανει και συνεχωμενα οπως λες 2-3 (πιο σπανια αλλα τυχαινει...)
Andreasf1 - Τρι 28 Ιούλ 2015, 20:47:44
Θέμα δημοσίευσης:
Τσεκαρε για ρουλεμάν τότε!! Έχουμε τα ίδια συμπτώματα..

Αν και όπως σου είπα ακόμα έχω τις αμφιβολίες μου για τον μπιλιοφορο..

Ποσά χλμ έχεις; είναι μαμά or not?
mathanas - Τρι 28 Ιούλ 2015, 23:23:17
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ξεχασα να τους πω να τσεκαρουμε το ρουλεμαν τροχου αλλα οταν απλα γυριζεις τη ροδα δεν κανει τπτ...
Σημερα αλλαξα ολο το topmount γιατι ειχα βαλει μονο το ρουλεμαν προχθες και καμια αλλαγη. Απομονωσαμε τη ζαμφορ εντελως τπτ. Κοιταξαμε τα φρενα δεν ειναι απο κει. Δεν μπορουμε να βρουμε τι ειναι να πω την αληθεια. Πρεπει να αλλαξω ολη τη δεξια πλευρα ψαχνοντας....

Το ρουλεμαν πως θα φανει αραγε αν φταίει αυτό?

Ειναι μαμα με 85000 πλην των ΚΟΝΙ που ειναι φορεμενα απο τα 45000.
Andreasf1 - Τετ 29 Ιούλ 2015, 01:00:43
Θέμα δημοσίευσης:
Πφφφ μπεξαμε!!!! Evil

Εγώ που το είχα κοιτάξει στον μηχανικό μου είχαμε καταλήξει οτι μάλλον είναι μπιλιοφορος με μικρές πιθανότητες να είναι το ρουλεμάν.

Το ρουλεμάν για να το δεις λογικά πρέπει να βγει πρώτα και βλέπεις κατασταση. Ναι μεν όταν γυρνας τροχό είναι όλα οκ αλλά εκεί με την δύναμη που πας να ξεκινήσεις μήπως έχει κάτι σαν μποσικο και απο κει και ο ήχος.. Κάπως έτσι μου το είχε εξηγήσει ο μηχανικός μου αν και δεν πιστευε πως είναι αυτό.

Κάποιος άλλος μηχανικός (σε αντιπροσωπία και αυτός) μου είχε πει και για πλήμνη οτι ίσως έχει φαγωθεί αλλά σαν να είναι λίγο απίθανο σενάριο.

Ωστόσο εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι μπιλιοφορος!!! :/ Rolling eyes Με δεύτερο πιθανό σενάριο το ρουλεμάν..

Ε, δεν γίνεται ρε φίλε να είναι κάτι άλλο!!!! Confused
mathanas - Τετ 29 Ιούλ 2015, 11:06:32
Θέμα δημοσίευσης:
Θα μπορουσε να ναι απο καμια λαμαρινα η πιθανοτερο τη γεφυρα η οποια βιδωνει στο σασι και ειναι η μονη που θα κανε τετοιο θορυβο στο ξεκινα μετα απο φρεναρισμα. Αν σκεφτει δλδ κανεις οτι προκαλειται απο δυναμεις διαμηκεις (επιταχυνση, πεδηση). Θεωρω οτι ειναι κατι τετοιο αλλα που να βρεις σε πιο σημειο το κανει και γιατι....
Andreasf1 - Τετ 29 Ιούλ 2015, 13:14:44
Θέμα δημοσίευσης:
Σε εμένα πάντως δεν νομίζω να είναι τόσο μέσα απο γέφυρα μεριά..

Επειδή έχω ακούσει τον ήχο απ εξω έχοντας βάλει φίλο μου στην θέση του οδηγού, ο ήχος ακούγεται οτι είναι λίγο μέσα απο την ζάντα.. Κάπου πίσω απο την δισκοπλακα. Σίγουρα όχι πιό βαθιά προς ψαλίδι ή γέφυρα μεριά.
mathanas - Τετ 29 Ιούλ 2015, 19:08:49
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον θα σου δωσω ενα hint που ελπιζω να λυσει και σενα το προβλημα. Επιασα το φτερο και του ασκησα δυναμη κατα το διαμηκη αξονα δλδ μπρος πισω. Εμενα εκανε ακριβως το θορυβο αυτο σε καποια στιγμη ενα κρακ ντακ σχετικα ηψηλης συχνοτητας και αρκετα δυνατο ! Ηταν η επαφη στο χειλακι του φτερου απο μεσα με το πλαστικο θολο... Εβαλα αυτο το αυτοκολλητο αφροδες στο χειλακι που ερχεται σε επαφη με το θολο και ΤΕΛΟΣ ! Ευχομαι να εχεις το ιδιο θεμα και να το λυσεις. Εμενα μου κοστισε 3 μερες συνεργειο λυσιμο ολης της δεξιαε πλευρας και 120 euro. 😞 κατι που ειναι δουλεια 10 λεπτων και το πολυ 2-3 euro κοστος....
Andreasf1 - Τετ 29 Ιούλ 2015, 21:16:42
Θέμα δημοσίευσης:
Πλάκα κάνεις!! Shocked

Κατάλαβα τι εννοεις..

Αλλά με ποιά λογική το έκανε όταν έκανες μπρος-πίσω;; τι να πεις.. Άβυσσος η ψυχή των 207!

Πάντως το δοκιμασα αυτό που μου περιεγραψες και δεν νομίζω πως εμένα το πρόβλημα είναι απο κει δυστυχώς.. :/
Blue Cub - Σαβ 28 Ιαν 2017, 17:24:45
Θέμα δημοσίευσης:
Όσο διαβάζω συζητήσεις, τόσο αγχωνομαι. Σαν πολλές ομοιότητες βρίσκω από τοπικ σε τοπικ με τα συμπτώματα μου Rolling eyes
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr