PSClub - Hellas

Φτιάξε το μόνος σου - smd led σε πλαφονιερα πορπαγκαζ και πινακιδες.

thodwrhs - Πεμ 13 Ιαν 2011, 17:36:46
Θέμα δημοσίευσης: smd led σε πλαφονιερα πορπαγκαζ και πινακιδες.
αντε και τα πηραμε σημερα με 0.34 το ενα.
το θεμα ειναι πως συνδεονται?χρειαζονται ανισταση?αμα τα κανω σε σειρα για 12ν θα δουλεψουν η θα καουν????

ξερει κανεις τι γινεται? επιασα ενα και το εβγαλα εκτος με 9ν απο μετασχηματιση.

ακουω προτασεις και αν υπαρχουν πουθενα φωτο για βοηθεια θα το εκτιμουσα ιδιαιτερως.
RoadRunner122 - Πεμ 13 Ιαν 2011, 18:15:33
Θέμα δημοσίευσης:
To έχω κάνει (όχι με smd αλλά με led των 5mm με κοντό σώμα).

Αναγκαστικά πρέπει να βάλεις αντίσταση γιατί το Vcc τόσο των απλών όσο και των smd είναι 3,2-3,3V.

Έτσι είτε τοποθετείς αντιστάσεις των 470Ω σε σειρά με κάθε led (και μετά όλα αυτά μαζί σε παραλληλία) είτε ανά 2 ή ανά 3 υπολογίζοντας αντιστάσεις από http://ledcalc.com/ (διαφορετικά εφαρμόζεις τον κανόνα ρευμάτων του Kirchhoff Laughing ).

Παράλληλα στην τάση τροφοδοσίας έχω βάλει και 2 ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές ώστε σβήνοντας να κάνει fade-out Wink

Πάντως επειδή το παράκανα (έβαλα 24 led) και είναι σαν ανακριτικό, σκέφτομαι κάποια στιγμή να παραγγείλω καμιά 10ριά smd led με smd αντιστάσεις και να το ξαναφτιάξω πιό σωστά και με χαμηλότερη φωτεινότητα.

Το ίδιο έχω κάνει και στα πλαφονιεράκια της πινακίδας αλλά και στο spot του συνοδηγού (με δυνατό led 5mm των 20.000mCd).
z@ck! - Πεμ 13 Ιαν 2011, 20:14:20
Θέμα δημοσίευσης:
ενα θα πω.... η πλαφονιερα του Γιαννη ειναι τρελο ξενερωμα οταν εχεις πιει !!!
Αλλα τρελο λεμε... Shocked
αλλα βλεπεις τα παντα !!! ακομα και την μερα!! Razz Very happy
RoadRunner122 - Πεμ 13 Ιαν 2011, 20:17:07
Θέμα δημοσίευσης:
Ν'ανεβάσω και μερικές φωτό για να παίρνεις ιδέες Very happy

Πλαφονιέρα:
.........


Τα 2 πυκνωτάκια για το fade-out effect:
...


Και τα πλαφονιεράκια της πινακίδας:
.........
RoadRunner122 - Πεμ 13 Ιαν 2011, 20:18:13
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
ενα θα πω.... η πλαφονιερα του Γιαννη ειναι τρελο ξενερωμα οταν εχεις πιει !!!
Αλλα τρελο λεμε... Shocked
αλλα βλεπεις τα παντα !!! ακομα και την μερα!! Razz Very happy


χαχαχαχα μου θύμισες κάτι τελειωμένες καταστάσεις τώρα.... Laughing Laughing Laughing
z@ck! - Πεμ 13 Ιαν 2011, 20:37:12
Θέμα δημοσίευσης:
ειχαμε γελια!! Very happy Very happy Very happy Very happy
αλλα στο θεμα μας τωρα ...
Τα πυκνωτακια τα συνιστω απειρα!!
ειναι πολυ βολικα και χρησιμα ειδικα αμα εχεις καποια προεργασια μεσα στο
αμαξι.

Μονο που θα το ηθελα μονο για τις πορτες και ελεγα να βαλω τα πυκνωτακια στα μπουτον των πορτων ωστε να μην κραταει οταν αναβω την πλαφονιερα εν πορεια γιατι αυτο με ενοχλει.
Ασε που δεν θα εχω και προβλημα χορου στην πλαφονιερα και ειναι και ποιο ευκολο την τοποθετηση Wink
RoadRunner122 - Πεμ 13 Ιαν 2011, 20:47:44
Θέμα δημοσίευσης:
Zάχο, τα πυκνωτάκια μη ξεχνάς ότι συνεργάζονται μόνο με led. Όχι πως θα έχεις πρόβλημα και με πυρακτώσεως απλά επειδή καταναλώνει πολύ περισσότερο ρεύμα η μαμά W5W λάμπα, ουσιαστικά δεν θα προλαβαίνεις να παρατηρείς το fade-out αφού θα καταναλώσει το αποθηκευμένο στους πυκνωτές ρεύμα, ακαριαία. Σε αντίθεση με τα led που έχουν πολύ χαμηλώτερη κατανάλωση οπότε υπάρχει μιά χρονοκαθυστέρηση μέχρι να καταναλωθεί πλήρως. Αλλά και πάλι υπάρχει λύση με κιτάκι της smartkit για χρονοκαθυστέρηση το οποίο όμως είναι on-off. Μετά πας σε πάντρεμα με αυτό από xanthia κλπ κλπ...

Όσο για τις πόρτες, μη ξεχνάς ότι τα μπουτόν ανοιγοκλείνουν επαφή με το σασί, οπότε αν πρόκειται να τα τοποθετήσεις εκεί, πρέπει να τραβήξεις και παροχή + και μπλέκεις...
Εναλλακτικά τα βάζεις στην πλαφονιέρα και τα γεφυρώνεις μόνιμα στο + και το - στο καλώδιο που έρχεται από τα μπουτόν των θυρών Wink
z@ck! - Πεμ 13 Ιαν 2011, 21:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη οχι με τις λαμπες ρε... οταν βαλω led Cool
και για αυτο που λες οκ.... αλλα δερω που πανε τα καλωδια απο τις πορτες απο κατω απο το ταμπλο και τα το βαλω εκει Wink
εκει που δινει στην πλαφονιερα αλλα κατω, στο ταμπλο. Wink
RoadRunner122 - Πεμ 13 Ιαν 2011, 21:34:23
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
... και τα το βαλω εκει Wink


μήπως ακούει και Τοντορίντο? Laughing Laughing Laughing
z@ck! - Πεμ 13 Ιαν 2011, 21:40:19
Θέμα δημοσίευσης:
καρακατσνννν.................. Laughing
thodwrhs - Πεμ 13 Ιαν 2011, 23:32:35
Θέμα δημοσίευσης:
roadrunner122 τρομερη δουλεια

αυτο για την πινακιδα all the money.θα το κανω αυριο και στο πορμπαγκαζ και πισω... λπν εκανα την μεσα αλλα με πατεντα...θυμαστε ενα angel eye που πηγα να φτιαξω και ποτε δεν φτιαχτηκε??? ε το ανοιξα στη μεση και του πηρα τα λεντ ηταν smd... οποτε εχουμε και λεμε...

ανοιγμα της πλαφονιερας να δουμε τι στο καλο παιζει μεσα....










και το τελικο αποτελεσμα με 3smd ειναι μια χαρα παραπανω που ειχε βαλει φιλος σε σαξο παραηταν φωτεινο αυτο κατα εμενα ειναι οτι πρεπει..


geo106xs - Πεμ 13 Ιαν 2011, 23:34:30
Θέμα δημοσίευσης:
Α! Βρε πατεντιαρη!!! Laughing
RoadRunner122 - Πεμ 13 Ιαν 2011, 23:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
Θοδωρή? Φωτίζει ικανοποιητικά με τα 2 smd? Πόσα πιστεύεις ότι αρκούν για να είναι κομπλέ? Γιατί 2 μου φαίνονται λίγα...

btw, απ'όσο μπορώ να δω στο πλακετάκι, δεν έχουν αντιστάσεις. Ισχύει?
Τσέκαρες πριν αν είναι συνδεδεμένα παράλληλα ή σε σειρά? Αν είναι παράλληλα είναι 12βολτα, σπάνιο είδος...
thodwrhs - Πεμ 13 Ιαν 2011, 23:57:13
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Θοδωρή? Φωτίζει ικανοποιητικά με τα 2 smd? Πόσα πιστεύεις ότι αρκούν για να είναι κομπλέ? Γιατί 2 μου φαίνονται λίγα...


παραπανω απο ικανοποιητικο φωτιζει και τα πισω καθισματα και προσθεσε οτι εχω και λεντ στην κεντρικη κονσολα οποτε αναμενα ολα γινεται λιγο παρτυ.σου χω στειλει ενα πμ δες το.
abaleo - Παρ 14 Ιαν 2011, 01:17:09
Θέμα δημοσίευσης:
ω ρε εσύ θα ήσουνα καλός στο εργαστήριο ηλεκτρονικής...
πρόσεχε μόνο μη σε τσιμπησουν οι εξωγήινοι που θα περασουν το 106 για διαστημόπλοιο... Tease Silly
thodwrhs - Παρ 14 Ιαν 2011, 01:49:21
Θέμα δημοσίευσης:
abaleo έγραψε:
ω ρε εσύ θα ήσουνα καλός στο εργαστήριο ηλεκτρονικής...
πρόσεχε μόνο μη σε τσιμπησουν οι εξωγήινοι που θα περασουν το 106 για διαστημόπλοιο... Tease Silly


και τα δυο ηλεκτρονικη 1 και 2 τα χω περασει με 10 :Ρ
Giannis307 - Παρ 14 Ιαν 2011, 02:29:40
Θέμα δημοσίευσης:
στο 307 ποτε θα τα βαλουμε???
thodwrhs - Παρ 14 Ιαν 2011, 03:01:07
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
στο 307 ποτε θα τα βαλουμε???


αμα σου δωσω 100 ευρω για το 3gs και την εργασια μ πιανει??? χαχαχαχαχαχαχα
Giannis307 - Παρ 14 Ιαν 2011, 13:18:06
Θέμα δημοσίευσης:
asto opws ειναι μια χαρα φεγγει... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
giorgos2-0-6 - Παρ 18 Μάρ 2011, 08:59:07
Θέμα δημοσίευσης: α
αυτο στη πινακιδα γινεται και στα 206?και αν ναι απο που αγοραζεις τα λεδακια?

και ειναι παρανομο η οχι?
RoadRunner122 - Παρ 18 Μάρ 2011, 10:25:39
Θέμα δημοσίευσης:
Και στο 206 λογικά w5w θα έχει (άρα δε μπορείς να χρησιμοποιήσεις κάποια έτοιμη λύση αφού δε θα φωτίζει ομοιομορφα).

Εννοείται πως μπορείς να φτιάξεις ότι θέλεις, αρκεί να πιάνουν τα χεράκια σου.
Led μπορείς να βρεις είτε σε καταστήματα με ηλεκτρονικά (Ακτίνιο, Κατουμάς κλπ...) ή ακόμα καλύτερα από www.led1.de που έχει πολλύ μεγαλύτερη ποικιλία Wink
Steve - Παρ 18 Μάρ 2011, 14:14:15
Θέμα δημοσίευσης:
Έβαλα για 1 μήνα πίσω στην πινακίδα και καήκανε αυτά εδώ:





Τώρα έχω στα φανάρια μπροστά αυτά εδώ



Και στην πινακίδα πίσω αυτά εδώ



Τα έχω 1 εβδομάδα και βλέπουμε Smile
SAKIS-LEMANS - Παρ 18 Μάρ 2011, 14:36:37
Θέμα δημοσίευσης:
αυτά τα τελευταία δύσκολα θα σου καούν... έχω εγώ μέσα στον εσωτερικό φωτισμό.
MEMsound - Παρ 18 Μάρ 2011, 17:29:46
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Τώρα έχω στα φανάρια μπροστά αυτά εδώ



Και στην πινακίδα πίσω αυτά εδώ



Τα έχω 1 εβδομάδα και βλέπουμε Smile


μπορεις να μου παραγγειλεις/παρεις 1 ζευγαρι οποιο νομιζεις οτι ειναι πιο σωστό για τα εμπρός θεσής?
και μου τα δινεις στο Πήλιο...

ευχαριστω Laughing
Steve - Παρ 18 Μάρ 2011, 22:15:14
Θέμα δημοσίευσης:
Ντεν προλαβαίνουμε γιατί τα παίρνω από ebay Sad

3+ weeks delivery...
RoadRunner122 - Σαβ 19 Μάρ 2011, 01:27:22
Θέμα δημοσίευσης:
Mάνθο, για τα εμπρός θέσης τα πιό ιδανικά είναι με μονό μεγάλο led 10mm ανεστραμένου κώνου, δηλαδή αυτά:




groupN - Σαβ 19 Μάρ 2011, 02:25:09
Θέμα δημοσίευσης:
εγω εβαλα στην πλαφονιερα μεσα ενα κιτ σαν αυτο αλλα με 6 led. ασε που δεν χωραει μεγαλυτερο και θα ειναι υπερβολικο

http://www2.ledmegastore.gr/product_info.php?cPath=30_31&products_id=89
MEMsound - Σαβ 19 Μάρ 2011, 04:49:52
Θέμα δημοσίευσης:
@steve
ok no worries

@roadrunner
θα σου δειξω τα FK φαναρια απο κοντα και θα δουμε ποια ειναι ιδανικοτερα
RoadRunner122 - Σαβ 19 Μάρ 2011, 15:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
Μάνθε, τα εν λόγω led τα πρότεινα γιατί δε φωτίζουν σε δέσμη 30* όπως τα περισσότερα αλλά κάνουν διασπορά περιμετρικά, οπότε είναι σαν αυτά που έδειξε ο steve αλλά με πολύ πιό απλή κατασκευή, χωρίς 300αντιστάσεις που καίγονται. Αν τα φανάρια σου είναι ειδική περίπτωση, πάσο Wink
France_8v - Σαβ 19 Μάρ 2011, 17:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
Να πω και εγώ τη γνώμη μου λοιπόν Laughing.
Καταρχήν απ' ότι είδα οι περισσότεροι σε περίπτωση που καεί ένα led κάνετε το σταυρό σας γιατί είναι ταλαιπωρία να τα αλλάξετε.
Να σας πω εγώ τι έχω κάνει:
Όσοι γνωρίζουν από υπολογιστές, υπάρχουν στο εμπόριο μεταλλικές βάσεις σε σχήμα Υ οι οποίες έχουν τρύπα στη μέση για να βιδώσουν.
Αυτές οι βάσεις λοιπόν γίνονται αυτόματα άριστες βασούλες για τη λάμπα μας Cool.
Μετράμε την απόσταση που πιάνει η λάμπα και τις βιδώνουμε πάνω στο πλαστικό της πλαφονιέρας.
Στο σημείο που περνάμε τη βίδα έχουμε περάσει μαζί και τα δύο καλωδιάκια για να λειτουργήσει και είμαστε έτοιμοι!Έχουμε εργοστασιακή δουλειά χωρίς πολλά πολλά Wink.Δυστυχώς όμως αυτή τη στιγμή δε μπορώ να σας δείξω φωτό απ' το δικό μου μιας και με έχει καλέσει η μαμά πατρίδα.
Όποιος έχει απορίες ας ρωτήσει Very happy
Arvas - Κυρ 17 Ιούλ 2011, 16:07:23
Θέμα δημοσίευσης:
Με τα 207 τι γινεται; μπορουμε να βαλουμε κανονικα στα θεσης και στην πινακιδα η θα υπαρχει προβλημα; κατι σαν αυτο ας πουμε;;
http://www.ledmegastore.gr/λαμπτήρας-με-p-95.html
piratee - Δευ 18 Ιούλ 2011, 09:19:35
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ led έχω στα θέσης. Το μόνο που χρειάζεται είναι να βάλεις κάτι σαν πυκνωτάκια ανάμεσα στις φύσες των λαμπών κ στις λάμπες κ δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, τα οποία πυκνωτάκια κουμπώνουν κανονικά σαν λάμπες οπότε δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Τα βρίσκεις παντού, εγώ τα έβαλα σε γνωστό μου που έχει μαγαζί με προϊόντα βελτίωσης. Τώρα για πινακίδα δεν πρόλαβα να το κοιτάξω αλλά θέλω κ εγώ να βάλω
gr_hunter - Δευ 18 Ιούλ 2011, 15:00:08
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω βάλει και στα θέσης και στην πινακίδα και δεν εχω κανένα πρόβλημα..Στην πινακίδα να προσέξετε να μην είναι τα απλά γιατί δεν θα ανάβουν και μπορεί να τρεμοπαίζουν.
Arvas - Τρι 19 Ιούλ 2011, 13:37:00
Θέμα δημοσίευσης:
Νομίζω όσα λένε can-bus δεν χρειαζονται πυκνωτάκια ετσι δεν είναι;;
dimkeras - Πεμ 21 Ιούλ 2011, 00:18:17
Θέμα δημοσίευσης:




MEMsound - Πεμ 21 Ιούλ 2011, 06:47:55
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing Laughing
υπερπαραγωγη
Laughing Laughing Laughing Laughing
SAKIS-LEMANS - Πεμ 21 Ιούλ 2011, 15:48:34
Θέμα δημοσίευσης:
dimkeras έγραψε:




αυτές οι δύο φωτό μου θυμίζουν ολίγο star trek αρχές δεκαετίας 80, πλάνα στο διαστημόπλοιο και πλησιάζει η κάμερα σιγά σιγά κοντά.... Το δε χρώμα του πλαστικού είναι μην σου πω ακριβώς του Εnteprise B!

Laughing Laughing Laughing Laughing
dimkeras - Πεμ 21 Ιούλ 2011, 22:05:19
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing Laughing Laughing

Και πού να δεις πρότζεκτ που ετοιμάζεται!!!
SAKIS-LEMANS - Παρ 22 Ιούλ 2011, 10:00:12
Θέμα δημοσίευσης:
δώσε φωτό! Very happy
Αλεξ - Δευ 24 Οκτ 2011, 20:38:55
Θέμα δημοσίευσης:
Μπρε σεις μην πειραζεται τσι λαμπες του πεζο γιατι τα ηλεκτρικα τους μου φενεται ειναι προσαφορμα,εδω ενας φιλος εχει ενα Ματιζι κιαμια 10ρε χρονια και δεν του εχει καει ουτε ενα λαμπακι και με κορο'ι'δευει κιολας απο πανω.
Λοιπων εγω τωρα θελω να βαλω σε λεντακια με ανεξαρτητη πηγη ρευματος(μπαταρια δηλαδη) στο νουλαπακι του 206, για πειτε μου ρε μαγκες τι θα χρειαστω να παω να παρω; η να παω σε ενα που φιαχνει ηλεκτρολογικα και να του πω να μου φιαξει κιανενα συστημα; αλλα παλι αυτο εαν το παρω ετοιμο δεν θα εχει πλακα.
RoadRunner122 - Δευ 24 Οκτ 2011, 20:41:07
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεξ έγραψε:
...με ανεξαρτητη πηγη ρευματος(μπαταρια δηλαδη)


Shocked Χριστός & Παναγιά!
Αλεξ - Δευ 24 Οκτ 2011, 20:45:34
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν γινεται δηλαδη; δεν γατεω κοπέλια εγω ρωτω.
Steve - Δευ 24 Οκτ 2011, 22:06:46
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτι ίδιο έχω κάνει και εγώ στην πλαφονιέρα Laughing

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?p=442565#442565
Αλεξ - Δευ 24 Οκτ 2011, 22:25:06
Θέμα δημοσίευσης:
Nα σου πω την αληθεια δεν καταλαβα και παρα πολλα, αυτο θα πρεπει να αγωρασω; μπωρεις να πεις 2 λογια αν ειναι ευκολο;
RoadRunner122 - Δευ 24 Οκτ 2011, 22:25:33
Θέμα δημοσίευσης:
Bρε Άλεξ, γιατί να μπλέξεις με μπαταρίες? Είναι κάτι παραπάνω από κουλό. Κλέψε ρεύμα απ'την τροφοδοσία του radio/cd που είναι δίπλα και τέλος.
Αλεξ - Δευ 24 Οκτ 2011, 22:38:55
Θέμα δημοσίευσης:
Α! ο.κ δεν ξερω γι αυτο ρωταω κι εγω για να μαθω και τι θα πρεπει τωρα να παω να αγωρασω;Τι να παω να του πω να μου δωσει αυτος αυριο; λεντακια και πυκνοτες; και εαν εχει κανεις την καλοσυνη να μου πει πως θα κλεψω ρευμα; συγνωμη απ αυτα τα ηλεκτρικα ειμαι λιγακι ασχετος.
Ευχαριστω για την υπομονη σας.
Αλεξ - Τρι 25 Οκτ 2011, 20:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη βαρεθηκα λιγακι να κανω ολλη αυτην την φασαρια δεν ξερω κιολας απ αυτα μην κανω και καμια ζημια, πηγα σε ενος φιλου και μου εδωσε μια συσκευη της Οσραμ με 6 ευρω με 3 λεντακια και μπαταριες η οποια κολαει και αναβει με κουμπακι με το χερι και εβαλα αυτο σημερα στο ντουλαπακι απλα ευκολα και γληγορα. Very happy
RoadRunner122 - Τετ 26 Οκτ 2011, 21:23:45
Θέμα δημοσίευσης:
A γειά σου, αν δεν το κατέεις αυτή είναι η καλύτερη λύση, διαφορετικά σε ηλεκτρολόγο Wink
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr