PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - τρεμουλο στα 150+

kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 11:06:52
Θέμα δημοσίευσης: τρεμουλο στα 150+
γεια σασ παιδια.εχω ενα 207cc.εχω ενα προβλημα απο την μερα που αλλαξα λαστιχα και ειχα ξαναγραψει εδω.αλλαξα τα ελαστικα του αυτοκινητου michelin energy 195/55/16 91v σε se dynlop fast resonse 205/50/16 87v απο τοτε τρεμει το αμαξι.μετα απο αμετρητες ζυγοσταθμισεις ηρθε ο τεχνικοσ της dynlop εκανε ζυγοσταθμιση και ηταν ενταξει.μετα απο 10000 χλμ ξαναεμφανιστηκε τρεμουλο.το εκανα ζυγοσταθμιση σε πολυ καλο τεχνικο ο οποιος τα ξεζανταρε τα ξαναζανταρε τα γυρισε εβαλε τα καλυτερα μπροστα και στην βολτα ηταν μια χαρα.μετα απο μια εβδομαδα ξανα τρεμουλο!!!!!στα 150+!!τα ζυγια δεν εχουν φυγει απο πανω.η πιεση σωστη.εχω απελπιστει αν καποιος εχει μια συμβουλη ας βοηθησει.εχω κανει ολον των ειδων ζυγοσταθμισεις και εχω δωσει πανω απο 100 ε σε αυτες!!
climbonice - Κυρ 27 Ιούν 2010, 11:25:35
Θέμα δημοσίευσης:
Οι ζάντες σε τι κατάσταση είναι; Είναι ίσιες; Αν έχεις κάποια στραβή ζάντα όσες ζυγοσταθμίσεις και να κάνεις το αυτοκίνητο θα τρέμει. Επίσης μπορεί να φταίει κάποιο από τα λάστιχα (κάποιο να είναι ελαττωματικό).
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 11:27:48
Θέμα δημοσίευσης:
climbonice έγραψε:
Οι ζάντες σε τι κατάσταση είναι; Είναι ίσιες; Αν έχεις κάποια στραβή ζάντα όσες ζυγοσταθμίσεις και να κάνεις το αυτοκίνητο θα τρέμει. Επίσης μπορεί να φταίει κάποιο από τα λάστιχα (κάποιο να είναι ελαττωματικό).



οι ζαντες ειναι οκ.ε με τοσεσ εξαλου ζυγοσταθμισεισ θα το ειχαν δει.ναι τα ελαστικα δεν ειναι και τελεια απο κατασκευης.αλλα πωσ γινετα να κανω ζυγοσταθμιση να ειναι οκ και μετα απο μια εβδομαδα να ξανατρεμει??
Ilias207Rallye - Κυρ 27 Ιούν 2010, 13:06:47
Θέμα δημοσίευσης:
Ακομα τα ιδια λαστιχα εχεις δηλαδη? Δεν σου τα ειχαν αλλαξει μετα απο το σκηνικο που ειχε γινει?
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 13:41:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ilias207Rallye έγραψε:
Ακομα τα ιδια λαστιχα εχεις δηλαδη? Δεν σου τα ειχαν αλλαξει μετα απο το σκηνικο που ειχε γινει?



τα ιδια δυστυχως!!ο τεχνικος που ηρθε τα εκανε ο ιδιος ζυγοσταθμιση και στην βολτα εκανε λιγο.και μου ελεγε κανει πολυ λιγο μπορει να ειναι ο αερας να θελει πιο υψηλη πιεση για την εθνικη και χιλιεσ δυο μπουρδες δεν εβγαζα ακρη αστα!!
206kwn - Κυρ 27 Ιούν 2010, 13:51:24
Θέμα δημοσίευσης:
Άν έβαλες τα πίσω λάστιχα μπροστά και τα μπροστά πίσω και συνέχισε το τρέμουλο να είναι μόνο μπροστά τότε πρέπει να εστιάσεις αλλού την προσοχή σου......
Άν ήταν κάποιο ζαντο-λάστιχο προβληματικό και το έβαζες πίσω τότε θα έτρεμε ολόκληρο το αυτοκίνιτο στα πολλά χλμ και όχι μόνο η μούρη-τιμόνι σου!!!
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 13:59:16
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
Άν έβαλες τα πίσω λάστιχα μπροστά και τα μπροστά πίσω και συνέχισε το τρέμουλο να είναι μόνο μπροστά τότε πρέπει να εστιάσεις αλλού την προσοχή σου......
Άν ήταν κάποιο ζαντο-λάστιχο προβληματικό και το έβαζες πίσω τότε θα έτρεμε ολόκληρο το αυτοκίνιτο στα πολλά χλμ και όχι μόνο η μούρη-τιμόνι σου!!!


πρωτον τρεμει το αμαξι αλλα οπωσ ειναι φυσικο το αντιλαμβανεσαι μπροστα.δευτερον ολα τα ειναι οκ.τριτον το κανει μονο στα 150++.και ξαναλεω το κανω ζυγοσταθμιση πριν μια εβδομαδα ηταν οκ και μετα απο λιγα χιλιομετρα παλι τα ιδια!!γιατι????ζυγια δεν εφυγαν πιεσεις οκ.ευελπιστω στην απαντηση καποιου που να ξερει γιατι εχω τρελαθει.
Sinanai - Κυρ 27 Ιούν 2010, 14:25:38
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε Κώστα, πολύ περίεργα συμπτώματα. Κατά κανόνα τρέμουλο στο μπροστινό/τιμόνι ισούται με ζυγοστάθμιση εμπρός και γενικό τρέμουλο στο αυτοκίνητο ισούται με ζυγοστάθμιση πίσω. Μήπως υπάρχει κάποιο θέμα με την οροφή, π.χ. ή γενικά κάποιο θέμα με το αμάξωμα του αυτοκινήτου; Εφόσον, δλδ, έχεις ξανακάνει και ματα-ξανακάνει ζυγοσταθμίσεις, τί να πω... Ψαλίδια κτλ είναι ok;
reselie - Κυρ 27 Ιούν 2010, 15:34:34
Θέμα δημοσίευσης:
Υπαρχει περιπτωση εστω και πολυ μικρη,καποιο απο τα ελαστικα να μην ειναι κατασκευαστικα σωστο και να γυρναει πανω στην ζαντα σε αποτομες επιταχυνσεις/επιβραδυνσεις εστω και απειροελαχιστα με αποτελεσμα να χανει την ζυγοσταθμιση?
geo106xs - Κυρ 27 Ιούν 2010, 15:38:25
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Υπαρχει περιπτωση εστω και πολυ μικρη,καποιο απο τα ελαστικα να μην ειναι κατασκευαστικα σωστο και να γυρναει πανω στην ζαντα σε αποτομες επιταχυνσεις/επιβραδυνσεις εστω και απειροελαχιστα με αποτελεσμα να χανει την ζυγοσταθμιση?

Θα εχανε και αερα αν συνεβαινε κατι τετοιο... Confused
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:02:47
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Υπαρχει περιπτωση εστω και πολυ μικρη,καποιο απο τα ελαστικα να μην ειναι κατασκευαστικα σωστο και να γυρναει πανω στην ζαντα σε αποτομες επιταχυνσεις/επιβραδυνσεις εστω και απειροελαχιστα με αποτελεσμα να χανει την ζυγοσταθμιση?


ολο το αμαξι ειναι μια χαρα το κανει απο τοτε που αλλαξα λαστιχα.ο τεχνικοσ τησ dynlop δεν μου τα αλλαζει γιατι κανει λιγο λεει μετα απο δικια του ζυγοσταθμιση.μετα απο καιρο ομως επιδεινωθηκε.το ξανακανω και στρωνει για λιγεσ μερες και παλι το ιδια.
drdino - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:07:08
Θέμα δημοσίευσης:
205/55/19; Shocked
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:09:47
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207cc έγραψε:
reselie έγραψε:
Υπαρχει περιπτωση εστω και πολυ μικρη,καποιο απο τα ελαστικα να μην ειναι κατασκευαστικα σωστο και να γυρναει πανω στην ζαντα σε αποτομες επιταχυνσεις/επιβραδυνσεις εστω και απειροελαχιστα με αποτελεσμα να χανει την ζυγοσταθμιση?


ολο το αμαξι ειναι μια χαρα το κανει απο τοτε που αλλαξα λαστιχα.ο τεχνικοσ τησ dynlop δεν μου τα αλλαζει γιατι κανει λιγο λεει μετα απο δικια του ζυγοσταθμιση.μετα απο καιρο ομως επιδεινωθηκε.το ξανακανω και στρωνει για λιγεσ μερες και παλι το ιδια.



205/50/16.το σηκωσα στον αερα βαζω ταχυτητα και το λαστιχο τρεμοπαιζει.οι λαστιχαδεσ λενε θα το στρωσουμε με ζυγοσταθμιση ο τεχνικοσ δεν το αλλαζει!!θα τρελαθω!!μετα απο προσπαθεια ενας που το πηγα το εστρωσε και δεν ετρεμε μετα απο μια βδομαδα παλι τα ιδια αλλα απο 150 και πανω!!!τι αλλο να του κανω????να το παω ξανα για ζυγοσταθμιση πανω στο αμαξι επι τροχου???αφου το κανει λιγο απο 150 και πανω???αν ηταν ζαντα δεν θα το εκανε και στα 100???να τα αλλαξω δεν με παιρνει εχουν 500ε.ξερετε κανεναν με ζυγοσταθμιση εδω στην αθηνα επι του αυτοκινητου αλλα παιδια να ειναι καλος γιατι εχω τρελαθει??
drdino - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:17:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ πιθανό να έχουν προβλημα τα λάστιχα (στραβό σκελετό) είτε από κατασκευής τους είτε λόγω λανθασμένης αποθήκευσης.

Πάντως το 205/55/16 ελπίζω να ξέρεις πως δεν είναι η "σωστή" διάσταση για το ψψ σου.
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:18:56
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Πολύ πιθανό να έχουν προβλημα τα λάστιχα (στραβό σκελετό) είτε από κατασκευής τους είτε λόγω λανθασμένης αποθήκευσης.

Πάντως το 205/55/16 ελπίζω να ξέρεις πως δεν είναι η "σωστή" διάσταση για το ψψ σου.


συγνωμη εχω χαζεψει με το θεμα 205/50/16 φοραει.και πωσ γινεται με την ζυγοσταθμιση να σταματαει το τεμουλο εστω και να μειωνεται και μετα απο μια εβδομαδα νε επιστρεφει?????κανενα εμπειρο με ζυγοσταθμιση επι αυτοκινητου????
drdino - Κυρ 27 Ιούν 2010, 16:19:40
Θέμα δημοσίευσης:
οκ
LIONKING - Κυρ 27 Ιούν 2010, 17:11:22
Θέμα δημοσίευσης:
εκανες καθολου ζυγοσταθμηση με τις ροδες πανω στο αμαξι?
kostas207cc - Κυρ 27 Ιούν 2010, 17:28:51
Θέμα δημοσίευσης:
LIONKING έγραψε:
εκανες καθολου ζυγοσταθμηση με τις ροδες πανω στο αμαξι?


ναι ειχα κανει λιγο μετα αφου τα εβαλα.αλλα δεν ειχα δει και διαφορα.λεσ να ξανακανω????και εγω το σκεφτηκα δεδομενου του οτι κανει πανω απο τα 150.ξερουμε καπποιον καλο τεχνικο με ζυγοσταθμιση επι αυτοκινητου στην αθηνα.εγω την ειχα κανει λαμια.
sonermgb - Κυρ 27 Ιούν 2010, 22:43:57
Θέμα δημοσίευσης: Re: τρεμουλο στα 150+
kostas207cc έγραψε:
γεια σασ παιδια.εχω ενα 207cc.εχω ενα προβλημα απο την μερα που αλλαξα λαστιχα και ειχα ξαναγραψει εδω.αλλαξα τα ελαστικα του αυτοκινητου michelin energy 195/55/16 91v σε se dynlop fast resonse 205/50/16 87v απο τοτε τρεμει το αμαξι.μετα απο αμετρητες ζυγοσταθμισεις ηρθε ο τεχνικοσ της dynlop εκανε ζυγοσταθμιση και ηταν ενταξει.μετα απο 10000 χλμ ξαναεμφανιστηκε τρεμουλο.το εκανα ζυγοσταθμιση σε πολυ καλο τεχνικο ο οποιος τα ξεζανταρε τα ξαναζανταρε τα γυρισε εβαλε τα καλυτερα μπροστα και στην βολτα ηταν μια χαρα.μετα απο μια εβδομαδα ξανα τρεμουλο!!!!!στα 150+!!τα ζυγια δεν εχουν φυγει απο πανω.η πιεση σωστη.εχω απελπιστει αν καποιος εχει μια συμβουλη ας βοηθησει.εχω κανει ολον των ειδων ζυγοσταθμισεις και εχω δωσει πανω απο 100 ε σε αυτες!!

Φιλε μου εμενα το αμαξι με τα μαμα λαστιχα απο τα 12 χιλιαδες χιλιομετρα και μετα ετρεμε το τιμονι παντα μετα τα 130-140+ ειχα κανει απειρες ζυγοσταθμισεις αλλα τιποτα....τελικα το αντεξα εως τα 45.000 οπου και αλλαξαλαστιχα διοτι ειχαν φτασει η ωρα τους και εκει τελειωσε το προβλημα......το ολο θεμα ηταν τα λαστιχα δηλαδη!
alexandros 207 Rallye - Δευ 28 Ιούν 2010, 10:08:58
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε εχεις κανει τοσα
απορω με την υπομονη σου Confused
το μονο που θα σε σωσει ειναι να αλλαξεις παλι τα λαστιχα με καινουρια
ξερω ειναι αρκετα χρηματα αλλα τι αλλο να κανεις?
αφου βλεπεις δεν γινετε τπτ με τις ζυγοσταθμισεις
αλλαξε τα να ησυχασεις
tesseras - Δευ 28 Ιούν 2010, 11:38:25
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε εφόσον δεν διορθώνεται το πρόβλημα άλλαξέ τα γιατί ίσως μακροπρόθεσμα το συνεχόμενο τρέμουλο-τράνταγμα που κάνει να δημιουργήσει πρόβλημα κ σε άλλα σημεία του αυτοκινήτου σου.
sotos 207Gt - Δευ 28 Ιούν 2010, 13:14:51
Θέμα δημοσίευσης:
αλλαξε τα και αν η σωστη του διασταση ειναι αυτη που εβγαλες ξαναβαλε αυτα...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr