PSClub - Hellas

Μετάδοση - 207 - Βολαν & ελαφρωμενες τροχαλιες

Pughell - Πεμ 20 Μάϊ 2010, 20:01:15
Θέμα δημοσίευσης: 207 - Βολαν & ελαφρωμενες τροχαλιες
Με τις βλακειες,ξεχασα να αναφερω και τα περι βολαν 207...
Με αφορμη μια αλλαγη δισκου,το βολαν απο 207 RC ζυγιστηκε στα 7,6 κιλα.
Μενει να δουμε ποσο περιθωριο εχει για ελαφρωμα και να ξαναζυγισουμε...
xalkiadakhs 207gt - Πεμ 20 Μάϊ 2010, 20:21:44
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο μηπως γνωριζεις να μας πεις με την τροχαλια της alta τι παιζετε ακριβως;ρωταω επειδη ειμαι ασχετος περι του θεματος και θα ενδιαφερομουν να μαθω καποια πραγματα....περι αποτελεσματων επειτα βελτιωσης της τροχαλιας...
Alta τροχαλια εχει βαλει ο manabis... Και ειναι οπως μου ειπε απο το mini cooper....
Pughell - Πεμ 20 Μάϊ 2010, 20:25:01
Θέμα δημοσίευσης:
Χριστοφορε μην σου λεω μπουρδες,δεν εχω ζυγισει την μαμα για να ξερω τι και πως... Sad
Επιασα στο χερι μου μια και οντως ειναι πολυ βαρια που σημαινει,κρινωντας απο αλουμινενια παραπλησιου μεγεθους που εχω δει,οτι η διαφορα σε κινουμενη μαζα τουλαχιστον ειναι μεγαλη,απλα δεν ξερω αν εχει νοημα να πληρωσεις μια επωνυμη οταν με σωστη δουλεια μηχανουργου μπορεις να κανεις μια φτιαχτη με το 1/3 της αξιας της Alta... Sad
volvos - Πεμ 20 Μάϊ 2010, 20:43:57
Θέμα δημοσίευσης:
πιστευετε οτι εχει νοημα σε ενα τουρμπο κινητηρα με πανω απο 30κιλα ροπη που ειναι ολα τα 207 πλεον...να εχεις ελαφρυ βολαν?
εχω την εντυπωση οτι ισως του κανει πιο κακο απο καλο ειδικα ψηλα και στα πολλα που σε νοιαζει να κραταει την αδρανεια του
Pughell - Πεμ 20 Μάϊ 2010, 23:07:54
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω ρε Πανο,τι να σου πω...
Η μειωμενη μαζα θεωρητικα δεν εχει καποιες παρενεργειες.
Τωρα αν υποθεσεις οτι λογο μειωμενης μαζας ισως χανει ελαχιστη πιεση,ναι,υπαρχει καποια πιθανοτητα αλλα μιλαμε για μεγεθος του 0,05 bar; Question
Ε,νομιζω οτι περισσοτερα θα κερδισεις απο την αδρανεια σε ολο το φασμα σε σχεση με την μειωμενη πιεση... Confused
rallaki-1 - Παρ 21 Μάϊ 2010, 21:20:33
Θέμα δημοσίευσης: Βολαν
Βεβαία στα μοτέρ το βολάν υπολογίζεται με βάση όλα τα κινούμενα μέρη του κινητήρα όπως μπιέλες, πιστόνια, στρόφαλος κα. Άρα υπάρχει η πιθανότητα να υπάρχουν κάποιες παρενέργειες στο θέμα ζύγισης του μοτέρ. Επίσης πάντα ο κατασκευαστής προσθέτει και κάποιο επιπλέον βάρος για να γίνει πολύ φιλικό για χρήση εκτός πόλης. Δες τα Honda vti Ελλάδας-Αμερικής που εκτός από τις διαφορές που είχανε σε διαφορά μηχανολογικά μέρη είχαν και βαρύτερο βολάν γιατί στην Αμερική έχουν μεγάλες αποστάσεις εκτός πόλης. Άρα πιστεύω για αρχή θα πρέπει να κινηθούμε στο θέμα αν κάποιο 207 gt εκτός Ελλάδας έχει πιο ελαφρύ βολάν από το εργοστάσιο. Τώρα το πώς θα το βρούμε αυτό δεν ξέρω ίσως αν κάποιος είχε πρόσβαση στους κωδικούς και τους συγκρίνει με Αγγλία για αρχή.
Επίσης προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα υπάρχει κάποιο θέμα έλλειψης πίεσης γιατί στην 3η σχέση για παράδειγμα ο κινητήρας έχει αρκετό φορτίο για να σηκώσει την πίεση που του έχουμε δώσει. Τώρα για 1η και 2η σχέση έτσι και αλλιώς δεν μπορούμε να σηκώσουμε την πίεση που πρέπει.
Pughell - Παρ 21 Μάϊ 2010, 22:12:18
Θέμα δημοσίευσης:
Απο οτι εχει φανει τοσα χρονια στα TU,προβλημα ζυγισματος δεν υπαρχει οσο και να ελαφρωθει το βολαν,οποτε λογικα το ιδιο θα ισχυει και στους EP. Confused
ParisMcridis - Σαβ 22 Μάϊ 2010, 00:15:33
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:

Στελιο μηπως γνωριζεις να μας πεις με την τροχαλια της alta τι παιζετε ακριβως;ρωταω επειδη ειμαι ασχετος περι του θεματος και θα ενδιαφερομουν να μαθω καποια πραγματα....περι αποτελεσματων επειτα βελτιωσης της τροχαλιας...
Alta τροχαλια εχει βαλει ο manabis... Και ειναι οπως μου ειπε απο το mini cooper....



Made from 6061T6 aluminum and weighing in at .65 lbs,the ALTA pulley™ is more then 3 lbs lighter then the stock crank pulley. The ALTA pulley is not under driven and will not affect the life of your engine. The pulley is a redesigned, lighter rendering of the stock crank pulley.

Στο 1/3 της τιμης δε νομιζω να βρεις...Η alta τιν εχει 60$ κ 50$ νομιζω μεταφορικα..Η τοποθετηση δε ξερω ποσο παει κ γι αυτο δεν την εχω παραγγειλει ακομα.
SAKIS-LEMANS - Σαβ 22 Μάϊ 2010, 07:26:32
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 - Βολαν & ελαφρωμενες τροχαλιες
Pughell έγραψε:
Με τις βλακειες,ξεχασα να αναφερω και τα περι βολαν 207...
Με αφορμη μια αλλαγη δισκου,το βολαν απο 207 RC ζυγιστηκε στα 7,6 κιλα.
Μενει να δουμε ποσο περιθωριο εχει για ελαφρωμα και να ξαναζυγισουμε...
χαχαχαχαχα! να σου πω εγώ? 1,2 κιλά!
Pughell - Σαβ 22 Μάϊ 2010, 07:39:17
Θέμα δημοσίευσης: Re: 207 - Βολαν & ελαφρωμενες τροχαλιες
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Pughell έγραψε:
Με τις βλακειες,ξεχασα να αναφερω και τα περι βολαν 207...
Με αφορμη μια αλλαγη δισκου,το βολαν απο 207 RC ζυγιστηκε στα 7,6 κιλα.
Μενει να δουμε ποσο περιθωριο εχει για ελαφρωμα και να ξαναζυγισουμε...
χαχαχαχαχα! να σου πω εγώ? 1,2 κιλά!

Ζυγισμενο με την σακουλα μαζι ή χωρις; Laughing Laughing Laughing

Ακομα προσπαθω να δω την φατσα της θειας στα κασερια οταν εσκασε μυτη ο στραγαλάς για να ζυγισει τον στροφαλο του Clio του... Laughing Laughing Laughing

ParisMcridis έγραψε:

Στο 1/3 της τιμης δε νομιζω να βρεις...Η alta τιν εχει 60$ κ 50$ νομιζω μεταφορικα..Η τοποθετηση δε ξερω ποσο παει κ γι αυτο δεν την εχω παραγγειλει ακομα.

Οταν εβλεπα παλιοτερα τιμες,δεν την ειχα βρει κατω απο 80-90Ε και αυτο χωρις ΦΠΑ και μεταφορικα...
Πιθανολογω οτι καποιο μηχανουργειο μπορει να κανει την ιδια δουλεια με κοστος κατασκευης και υλικων,καπου στο 50αρικο...
ParisMcridis - Πεμ 21 Οκτ 2010, 11:48:32
Θέμα δημοσίευσης:
Βρηκα αυτη που ειναι ακριβως ιδια με της alta απλα δε το γραφει επανω.
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/MINI-Cooper-R55-08-R56-07-08-09-Lightened-Crank-Pulley-_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem3a5ed86d60QQitemZ250699345248QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories
βγαινει στα 63 ευρω.
mrkaza - Πεμ 21 Οκτ 2010, 12:11:15
Θέμα δημοσίευσης:
@ Pughell θα ήθελα επίσης όταν θα τοποθετηθεί το ελαφρωμένο βολάν να μας πεις εντυπώσεις στο δρόμο Smile .

Ευχαριστώ
Pughell - Πεμ 21 Οκτ 2010, 13:26:25
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω;
Τι εντυπωσεις να σας πω ρε απο το 1100 ή απο το XSi; Laughing Laughing Laughing

Αυτος που το εβαλε το φοραει αρκετο καιρο.Ας μας πει μιας και ουτε εγω δεν εχω feedback. Sad
mrkaza - Πεμ 21 Οκτ 2010, 13:38:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ειδα οτι ησουν ο Δημιουργος του Topic και νομιζα οτι ηταν δικο σου ... αν και μου εκανε εντυπωση turbo ο pughell ??? :D

Οποτε απλα ζαλισε τον "Λιγο" να σου πει εντυπωσεις Smile ή ακομα καλλιτερα να της γραψει εδω αν ασχολιτε

Ευχαριστω
totoris - Παρ 22 Οκτ 2010, 09:32:34
Θέμα δημοσίευσης:
εχει παρει το ματι μου μου και αυτο εδω....... http://eshop.kanteres.gr/el/virtuemart.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=117&category_id=28
χωρις να ξερω τι παιζει βεβαια..
NoDsl - Παρ 22 Οκτ 2010, 11:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
Το ποσοστό του βάρους που θα αφαιρέσεις απο το βολάν θα πρέπει να αφαιρεθεί απο την τροχαλία για να ισορροπήσει ή αν αφαιρέσεις π.χ 2 κιλά τόσο πρέπει να φύγουν και απο την άλλη πλευρά;
SAKIS-LEMANS - Παρ 22 Οκτ 2010, 14:17:37
Θέμα δημοσίευσης:
Στα 1.2 κιλά που αφαίρεσα εγώ από βολάν δεν έκανα τίποτα άλλο.... pugheeeeeel
Πάντως 1η 2α 3η έχει μία διαφορά, ιδίως 1η 2α...
Pughell - Παρ 22 Οκτ 2010, 20:43:55
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
Το ποσοστό του βάρους που θα αφαιρέσεις απο το βολάν θα πρέπει να αφαιρεθεί απο την τροχαλία για να ισορροπήσει ή αν αφαιρέσεις π.χ 2 κιλά τόσο πρέπει να φύγουν και απο την άλλη πλευρά;

Δεν εχουν καμια απολυτως σχεση τα δυο αντικειμενα μεταξυ τους. Wink
nido - Κυρ 31 Οκτ 2010, 23:29:45
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο με ελάφρωμα....

Ψάχνω να βρω τα αίτια ενός ελαφρού τραντάγματος κατά το "δάγκωμα" του συμπλέκτη σε χαμηλές στροφές στο RC μου όταν ξεκινάω, με πρώτη (το κάνει ασχέτως αν είναι ζεστό ή κρύο), το οποίο απ' ότι φαίνεται δεν οφείλεται ούτε σε βάσεις μηχανής ούτε σε φθαρμένους μπιλιοφόρους ή τίποτα σχετικό, αλλά είναι σαν να δαγκώνει ο δίσκος αρχικά λίγο "μονόπατα". Το έκανε και προτού αλλάξω δίσκο-πλατώ (πριν από 8000 χλμ), και τελευταία έχω την αίσθηση ότι το κάνει λίγο πιο έντονα. Τι μπορεί να παίζει? Συζητούσαμε περι βολάν και "καθαρισμού" του σε τορναδόρο... Δεν είναι και τρομερό πρόβλημα (είμαι ίσως λίγο ψείρας σε κάτι τέτοια) αλλά θα ήθελα να το λύσω καθώς μειώνει την ...απόλαυση της καθημερινής οδήγησης (στο σκίσιμο προφανώς ούτε που του καταλαβαίνεις)!
Laughing
Pughell - Δευ 01 Νοέ 2010, 19:34:40
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ πιθανον το διαφορετικο υλικο του δισκου ή καποιο απο τα ελατηρια του... Confused
nido - Τρι 02 Νοέ 2010, 01:28:39
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο με ελάφρωμα....
Ψάχνω να βρω τα αίτια ενός ελαφρού τραντάγματος κατά το "δάγκωμα" του συμπλέκτη σε χαμηλές στροφές στο RC μου όταν ξεκινάω, με πρώτη (το κάνει ασχέτως αν είναι ζεστό ή κρύο), το οποίο απ' ότι φαίνεται δεν οφείλεται ούτε σε βάσεις μηχανής ούτε σε φθαρμένους μπιλιοφόρους ή τίποτα σχετικό, αλλά είναι σαν να δαγκώνει ο δίσκος αρχικά λίγο "μονόπατα". Το έκανε και προτού αλλάξω δίσκο-πλατώ (πριν από 8000 χλμ), και τελευταία έχω την αίσθηση ότι το κάνει λίγο πιο έντονα. Τι μπορεί να παίζει? Συζητούσαμε περι βολάν και "καθαρισμού" του σε τορναδόρο... Δεν είναι και τρομερό πρόβλημα (είμαι ίσως λίγο ψείρας σε κάτι τέτοια) αλλά θα ήθελα να το λύσω καθώς μειώνει την ...απόλαυση της καθημερινής οδήγησης (στο σκίσιμο προφανώς ούτε που του καταλαβαίνεις)!


Pughell έγραψε:
Πολυ πιθανον το διαφορετικο υλικο του δισκου ή καποιο απο τα ελατηρια του... Confused


Χμμμμ.... Δεν ξέρω Στέλιο, το νέο δισκοπλατώ που μπήκε ήταν ίδιο με το μαμά (Valeo).... Και τράνταζε κι από πριν στο "δάγκωμα"... Οπότε είναι λίγο απίθανο να φταίει αυτό... Από τις συζητήσεις που είχα μου έχει μπει η ιδέα ότι έχει να κάνει με το βολάν (να έχει φάει ζόρι και να έχει κάνει flywheel hotspots) το οποίο θέλει "καθάρισμα" σε μηχανουργείο...

Αντίστοιχο "τρέμουλο" (τράνταγμα, μάλλον) κατά το δάγκωμα του συμπλέκτη θυμάμαι είχα παρατηρήσει και σε μια ZX 1.6 που είχαμε κάποτε στην οικογένεια... Δεν έμαθα ποτέ τι ήταν, τη δώσαμε....
Rolling eyes
Pughell - Τρι 02 Νοέ 2010, 09:41:05
Θέμα δημοσίευσης:
Με μαμα δισκο ειναι απιθανο να σου εγδαρε το βολαν ρε... Sad
NoDsl - Τρι 02 Νοέ 2010, 10:27:35
Θέμα δημοσίευσης:
Το ίδιο πράγμα με το φίλο έχω και εγώ και το έχω αναφέρει σε άλλο thread. Αν τον αφήνεις απότομα θα ψιλοστρώσει. Στέλιο το είχε δεί και ο Θανάσης.

Είναι απο τα σταμάτα ξεκίνα. Δεν είναι για κίνηση τα αυτοκίνητά μας. Καθόλου.

Αλήθεια νέο βολάν ή καθάρισμα και το σταυρό στο χέρι;
nido - Πεμ 04 Νοέ 2010, 15:16:13
Θέμα δημοσίευσης:
Αν πάει για καθάρισμα και balancing δεν "αδυνατίζει" ακόμα περισσότερο και γίνεται ακόμα πιο εύκολο να ξαναπάθει τα ίδια μετά...?

Από την άλλη, δεν είναι και φθηνό ένα νέο...
Pughell - Πεμ 04 Νοέ 2010, 19:05:59
Θέμα δημοσίευσης:
Μην παραμυθιαζετε τους εαυτους σας,ουτε καθαρισμα χρειαζεται,ουτε τιποτα.
nido - Παρ 05 Νοέ 2010, 01:42:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείς "Learn to live with the vibration, φυσιολογικό είναι, κι ακόμα και να φτιάξει για λίγο θα είναι", ή κάτι άλλο?
Pughell - Παρ 05 Νοέ 2010, 07:39:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ε,περιπου ετσι...
Δεν τιθεται θεμα ζυγισματος ή πλανισματος.
Αμα ησουν καμια γκομενα που ειναι ολη μερα σκαρφαλωμενη στον συμπλεκτη,θα το συζητουσαμε,αλλα στην περιπτωση σου δεν παιζει να εχει "καει" το βολαν. Wink
NoDsl - Παρ 05 Νοέ 2010, 09:58:59
Θέμα δημοσίευσης:
Οκ, μίλα με το Θανάση που οδήγησε το δικό μου και όταν καταλήξετε ενημερώστε :p
Pughell - Παρ 05 Νοέ 2010, 19:35:50
Θέμα δημοσίευσης:
Α,αστον αυτον...Εχει ακομα "εφιαλτες" απο το σκηνικο με το Clio του. Laughing Laughing Laughing
nido - Σαβ 06 Νοέ 2010, 20:33:58
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Ε,περιπου ετσι...
Δεν τιθεται θεμα ζυγισματος ή πλανισματος.
Αμα ησουν καμια γκομενα που ειναι ολη μερα σκαρφαλωμενη στον συμπλεκτη,θα το συζητουσαμε,αλλα στην περιπτωση σου δεν παιζει να εχει "καει" το βολαν. Wink

Να έχει "καεί" ίσως όχι, να έχει φαγωθεί όμως, και να "παίζει", ναι.

Γενικά είναι πολύ μλκία να "μπουμπουνίζει" στο ξεκίνημα με χαμηλές στροφές (ΟΚ, αν στροφάρεις 2000 δεν το κάνει, αλλά τρως δίσκο) λες και πρόκειται για κανένα τέρας που δεν έχει φτιαχτεί για καθημερινή οδήγηση....
Pughell - Κυρ 07 Νοέ 2010, 21:04:08
Θέμα δημοσίευσης:
215mm δισκο εχει ρε,τι θες να κανει... Confused
Οσο για φαγωμα,ξεχνα το.
Οργανικος δισκος δεν τρωει βολαν με τιποτα... Wink
NoDsl - Κυρ 07 Νοέ 2010, 23:35:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ε γιατί έχουμε κραδασμό τότε ρε γμτ. Και το πράγμα μπερδεύει περισσότερο αφού ο φίλος λέει οτι έβαλε νέο, ίδιο δίσκο. Το μόνο που μένει είναι ρουλεμαν?

Σου ξαναλέω. Το οδήγησε και ο Θανάσης το δικό μου και το είδε. Το δικό του δεν κάνει έτσι. Και όσο προσπάθησα να το πατινάρω δεν έτρεμε.


wtf συμβαίνει ρε γμτ. Πάντως lion μου είχαν πεί στραβοπατημένος δισκος.
Pughell - Δευ 08 Νοέ 2010, 07:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αν στραβοπατησει ο δισκος,τις περισσοτερες φορες οφειλεται σε κακη χρηση του οδηγου.
Οσο για το τρεμουλο,πολυ απλα,αλλη ποιοτητα δισκου...
nido - Παρ 12 Νοέ 2010, 10:42:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ο λόγος για το τρέμουλο ήταν η "άλλη ποιότητα δίσκου" λογικά δε θα έπρεπε να το κάνει με τον νέο δίσκο [/πλατώ/ρουλεμάν], ίδιο ακριβώς με αυτόν που του φοράει κι ο κατασκευαστής.

Τώρα, για κακή χρήση, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση δε μιλάμε ούτε για παρατεταμένα πατιναρίσματα σε καθημερινό ξεπαρκάρισμα σε κατηφόρα 30 μοιρών και τα σχετικά, που να τον "ανάβουν" κάθε τόσο (αν μη τι άλλο, ποτέ δεν έχει μυρίσει), ούτε εκινήσεις του στυλ "0-100", ούτε γενικά για "κανιβαλισμούς". Νορμάλ χρήση στην πόλη (όπου έχει κάνει το 90% των χιλιομέτρων του) και προσεχτικά στο σκίσιμο.

Rolling eyes
silo - Παρ 12 Νοέ 2010, 18:53:20
Θέμα δημοσίευσης:
για το 206 ΡΨ εχουμε τιποτα το ενδιαφερον?απο ελαφρωμα,ενισχυση και τα τιαυτα...

δε νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα για 206
Pughell - Παρ 12 Νοέ 2010, 19:46:19
Θέμα δημοσίευσης:
nido έγραψε:
Αν ο λόγος για το τρέμουλο ήταν η "άλλη ποιότητα δίσκου" λογικά δε θα έπρεπε να το κάνει με τον νέο δίσκο [/πλατώ/ρουλεμάν], ίδιο ακριβώς με αυτόν που του φοράει κι ο κατασκευαστής.

Τώρα, για κακή χρήση, τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση δε μιλάμε ούτε για παρατεταμένα πατιναρίσματα σε καθημερινό ξεπαρκάρισμα σε κατηφόρα 30 μοιρών και τα σχετικά, που να τον "ανάβουν" κάθε τόσο (αν μη τι άλλο, ποτέ δεν έχει μυρίσει), ούτε εκινήσεις του στυλ "0-100", ούτε γενικά για "κανιβαλισμούς". Νορμάλ χρήση στην πόλη (όπου έχει κάνει το 90% των χιλιομέτρων του) και προσεχτικά στο σκίσιμο.

Rolling eyes

Λογικα θα επρεπε να τρεμει και με τον νεο,εκτος και αν ο εργοστασιακος ειχε καποιο προβλημα(οχι ουσιαστικο βεβαια) οποτε δεν εκαναν ανακληση και το αφησαν ετσι μεχρι η φθορα να φερει την αντικατασταση. Scratch
Περι χρησης,δεν υποννοω κατι,απλα λεω κατω απο ποιες συνθηκες μπορει να εμφανιστουν τα συμπτωματα ρε... Wink

silo έγραψε:
για το 206 ΡΨ εχουμε τιποτα το ενδιαφερον?απο ελαφρωμα,ενισχυση και τα τιαυτα...

δε νομιζω να υπαρχει τετοιο θεμα για 206

Υπομονη...Συντομα στο συνεργειο θα υπαρχει 206 που θα φορεσει και βολαν/τροχαλια αλουμινιου αλλα και 6αρι σασμαν οποτε θα εχουμε αξιολογο feedback. Wink
nido - Τρι 16 Νοέ 2010, 00:05:24
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Λογικα θα επρεπε να τρεμει και με τον νεο,εκτος και αν ο εργοστασιακος ειχε καποιο προβλημα(οχι ουσιαστικο βεβαια)


Το ερώτημα είναι αν αξίζει τον κόπο ν'ασχοληθεί κανείς και τι πιθανότητες υπάρχουν να κατέβει το σετ, να τσεκαριστεί & αν χρειάζεται να αλλαχθεί δίσκοπλατωβολάν (ή να πάει για "στρώσιμο" το βολάν) και το πρόβλημα (τράνταγμα) να παραμείνει...
Rolling eyes
Pughell - Τρι 16 Νοέ 2010, 07:44:08
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξερω ρε μιας και το προβλημα αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο απο οτι καταλαβα μιας και εισαι ο πρωτος(με 206) που διαπιστωνει τετοιο προβλημα... Sad
Αν ειναι απο βολαν(πολυ χλωμο βεβαια οπως σου ειπα),τοτε η λυση ειναι απλη.
Αν ειναι κατασκευαστικη ατελεια ομως,δεν νομιζω να γινεται κατι... Confused
nido - Τρι 16 Νοέ 2010, 19:13:58
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο δε νομίζω ούτε ο πρώτος να είμαι (έχω οδηγήσει κι άλλα που το έκαναν με 1η & όπισθεν στο σημείο που μισοπιάνει ο συμπλέκτης - δε θυμάμαι αν το είχα γράψει εδώ, αλλά κι ένα παλιό Citroen ΖΧ που είχαμε στην οικογένεια το έκανε μετά από κάποιες δεκάδες χλμ) ούτε να πρόκειται για κατασκευαστική ατέλεια (θα το έκανε από την αρχή αν ήταν, κάτι που δεν ισχύει στην περίπτωσή μου). Απλά ίσως να είμαι λίγο "ψείρας" και κάτι που οι περισσότεροι το προσπερνούν να το κάνω "θέμα"....

Αντίστοιχο "πρόβλημα" είχε και φίλος από άλλο φόρουμ.
http://www.4tforum.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=6&t=33235
Rolling eyes
Steve - Παρ 19 Νοέ 2010, 08:55:54
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Υπομονη...Συντομα στο συνεργειο θα υπαρχει 206 που θα φορεσει και βολαν/τροχαλια αλουμινιου αλλα και 6αρι σασμαν οποτε θα εχουμε αξιολογο feedback. Wink
Βολάν ελαφρωμένο και τροχαλία αλουμινίου φοράω από το 2005...

το 6άρι θα μου το κάνετε δώρο; Very happy
Pughell - Παρ 19 Νοέ 2010, 09:33:38
Θέμα δημοσίευσης:
Με 1500Ε περνα να παραλαβεις το δωρακι σου... Laughing Laughing Laughing
Για RC ελεγα... Rolling eyes
Steve - Παρ 19 Νοέ 2010, 10:51:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σάλτα! Very happy
mechanic - Παρ 19 Νοέ 2010, 13:23:16
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Α,αστον αυτον...Εχει ακομα "εφιαλτες" απο το σκηνικο με το Clio του. Laughing Laughing Laughing



kai akoma tous exo... Very happy Very happy Very happy
vlepeis kamia fora ta fainomena apatoun...
mesa apo ti reno legane "gyalina" ta sasman ton pezo mexri pou na mazeytoune kamposa spasmena clio RS oste na apodeixthei oti den itan ypaitiotita ton idioktiton,
kai ennoeitai pos i etairia den anagnorise pote tipota... Very happy

Sta pezo den paizoun tetoia themata,
alla mia erotisi...

RC vs RC (207 panta an kai yparxei kai antistoixo paradeigma me to GT tou vasili) to ena loipon kanei to 80% ton oron leitourgias tou
mesa stin poli kai di sto mpotiliarisma me to ypoloipo 20% stin ethniki

eno to allo grafei tis antistoixes ores leitourgias eite stin ethniki
eite tsirizontas ta lastixa tou se eparxiakes strofodiadromes
kai to ypoloipo 20% se diadromes kyrios peiraia glyfada
opou nai men exei kinisi alla spania akraio mpotiliarisma...

kai oi dyo odigoi einai "fysiologika podia"
oute karfotes oute kontres oute telos panton kati x-treme (pera apo to stripsimo)
giati ayto pou einai 80% poli skortsarei?
apokleieis to fainomeno tou spot overheating?
kathos to atelioto mpotiliarisma se amaksia me ropi apo strofes relanti
(ta RC exoun 15.5 kila ropis apo tis 1000 kiolas strofes)
se syndiasmo me to (einai ligo eknevristiko mexri na to matheis Evil )
to oti otan patas ligo gkazi gia na ksekinisei stigmiaia "petagetai" to strofometro opote esy asynaisthita xalaroneis ligo gkazi kai tote exei tin tasi na svisei (kathos milame gia ligo throttle tora)
opote gia na apofygei kapoios ayta ta rpm flactuations "patinarei" ligo parapano to symplekti mexri na ekinisei omala
ayto omos (se akraio mpotiliarisma panta anafairomai) exei kai ta antistoixa apotelesmata pou ta gnorizeis kalytera apo emena...
opote an eksikoiothei ligo sto sygxronismo metaksy throttle kai clucth
tote siga siga tha deis oti ayto to fainomeno tha stamatisei...


(ta idia gkriniaze kai o Vasilis kai otan tou edeiksa pos na to ksekinaei me koitage me miso mati, meta apo kana 3mino omos me eipe oti eixa dikio, kathos "estrose")
ayti einai i diki mou empeiria mexri stigmis.....
tora apo ekei kai epeita ti paizei stin agora oson afora ta after market ylika ktl den ksero...
pantos to ksero oti akougetai periergo alla etsi einai
kai fysika den katakrinoume kapoio apo ta paidia, kathos kathe amaksi
(kai di me moter kainourgias texnologias) sigoura stis leptomeries olo kai kati diaforetiko paizei na vrisketai kathe fora.
Mporei vevaia na kano kai lathos kathos
gia na eimai 100% sigouros se ayto pou leo tha eprepe epi topou na lyname to diko mou clucth kai tou Dionysi ekei tha stamatage i theoria kai tha arxize i praksi.
Alla logo tou oti den prokeitai gia kapoio sovaro provlima (poio poly enoxlitiko einai gia osous apo emas eimaste teliomaneis)
+ oti ta pezo metadoseis den einai gyalines opote den nomizo na paizei thema peraitero syzitisis...

stin xeiroteri to allazeis ligo poio noris kai telionei i ypothesi...
NoDsl - Παρ 19 Νοέ 2010, 13:39:41
Θέμα δημοσίευσης:
Θανάση, μόλις κατέβεις και πάμε για τεντωτήρες και τα ρέστα, θα έχω φέρει και τα εργαλεία μου να λύσουμε :p

Αλλιώς θα πάμε σαλόνικα να φορτωθούμε στον κ.Pughell.Laughing


Πάντως να σου αναφέρω οτι απο τότε που μου είπαν απο τη λιον άφηνέ το πιο απότομα(περί τους 3-4 μήνες τώρα) και έκοψα τα πέρα δώθε στην κατεχάκη, έχει στρώσει σχεδόν εντελώς.


PS: τελικά μου την άλλαξαν την τροχαλία αλλά πάλι @@... Ακόμα υπάρχει... Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να είναι. Dizzy2

PS2: Περι κατανάλωσης, με μίξη απλή shell και vpower plus, 1λιτρο κάτω μέσω όρο και χαμηλά ΚΑΜΙΑ σχέση. Ακόμα και η κατοστάρα του ΕΚΟ που βάζουμε δεν πιάνει μία.
nido - Τετ 24 Νοέ 2010, 16:05:29
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:

Πάντως να σου αναφέρω οτι απο τότε που μου είπαν απο τη λιον άφηνέ το πιο απότομα(περί τους 3-4 μήνες τώρα) και έκοψα τα πέρα δώθε στην κατεχάκη, έχει στρώσει σχεδόν εντελώς.

Για πες, τι σου είπαν ακριβώς και πώς έχει στρώσει?...
NoDsl - Τετ 24 Νοέ 2010, 16:38:09
Θέμα δημοσίευσης:
Μου είχαν πεί οτι το πατινάρω πολύ και να το αφήνω απότομα.

Μιλάμε 13000χλμ τότες. έφτασα 25000 τώρα, έ μερικές φορές δεν το κάνει καθόλου. Αλλά αμα το χώσω σε κίνηση με πολλά σταμάτα ξεκίνα, παρόλο που το αφήνω απότομα πλέον, το κάνει.

Σε γενικές γραμμές πάντως είναι πιο φιλικό. Γενικά αυτό που έβγαλα εγώ ώς συμπέρασμα είναι οτι μην το αφήνεις να τρέμει. Αν σου ξεκινήσει, άστον εντελώς και ας σου κάνει σαν λόξυγκας.
vaggelisgr - Τρι 01 Φεβ 2011, 18:40:42
Θέμα δημοσίευσης:
Εδω και λιγες ωρες καταφερα επιτελους να εχω στα χερια μου την ελαφρωμενη τροχαλια της ΑLTA.
Δεν κρατηθηκα και την τοποθετησα κιολας.
Οταν τις ειχα στα χερια μου και τις δυο, μαμα και μη, καταλαβα την τεραστια διαφορα βαρους και ποιοτητας που εχουν.
Τιμη της στα 150 ευρω.
Σαν πρωτη αισθηση βλεπω διαφορα στα χαμηλα, ειναι αρκετα ενδιαφερουσα σαν αισθηση και σε κανει να χαμογελας στα πατηματα..εμενα τουλαχιστον..οπως εχω καταφερει να κανω το αμαξακι μου..
Θα τη δοκιμασω σε σκληροτερες συνθηκες και θα δουμε, αν και πιστευω οτι τα αξιζε τα λεφτακια της..
Αντε παει και αυτο...Κατι θα παρω και απο αυτη..
Εν αναμονη δοκιμων λοιπον..
ΥΓ : Η μαμα τροχαλια θα σταλει για πειραματισμους...
DENMARK - Τετ 02 Φεβ 2011, 01:18:35
Θέμα δημοσίευσης:
Αξιος φιλε βαγγελη Thumbs Up

περιμενω με αγωνια περισσοτερο feedback

αντε να περνω σειρα..... Wink

αν θες πες και ποσο κοστισε η τοποθετηση και αν συναντησες δυσκολιες κατα την τοποθετηση
vaggelisgr - Τετ 02 Φεβ 2011, 10:37:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα φιλε Σωτηρη, και να σαι καλα.
Δε θελω να σε αγχωσω αλλα μαλλον καλυτερα να βιαστεις να την παρεις στα χερια σου γιατι μιλησα με καμποσα μαγαζια και αρμοδια στο θεμα ατομα που τις εφερναν και μου ειπαν οτι τις σταματαει η alta η θα τις σταματησει πολυ συντομα, δεν γνωριζω το γιατι, και θα ναι που δυσκολο να τις βρει ο οποιοσδηποτε.
Αν παλι θες μπορω να ρωτησω τα παιδια που την βρηκα εγω μηπως εχουν καμια κρατημενη και σε εξυπηρετησουν.
Η τοποθετηση ζητημα να ηταν 20 λεπτακια,πιο πολυ φασαρια εχει να σηκωσεις το αμαξι και να βγαλεις το καπακι μεσα του θολου, μετα την εχεις φατσα καρτα την τροχαλια και ειναι βαλε βγαλε.
Αν δεις και στο site των παιδιων (etuners) εχουν αναλυτικο οδηγο how to με φωτος και τι πρεπει να προσεξεις..
Αν εχεις γνωστο μαστορα με ενα 10ακι εισαι κομπλε... Very happy

Παντως μονο καλο θα μας κανει αυτη η τροχαλια.. Twisted evil Twisted evil
Alexis22 - Τετ 02 Φεβ 2011, 15:00:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εκτος απο την alta υπαρχουν και χειροποιητες τροχαλιες με χαμηλοτερο κοστος...δεν θυμαμαι ομως που το εχς δει! Crying or Very sad
vaggelisgr - Τετ 02 Φεβ 2011, 15:39:08
Θέμα δημοσίευσης:
Δεκτο Αλεξανδρε, ο καθενας διαλεγει και παιρνει..
manosm3 - Τετ 02 Φεβ 2011, 23:00:55
Θέμα δημοσίευσης:
group buy για 207; Cool
android - Τετ 02 Φεβ 2011, 23:57:25
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Για τα 206 ειναι πολυ ευκολα τα πραγματα.
Ακομα και αν δεν εχει πια στοκ ο Γκαγκας,φτιαχνεις ευκολα...

Για τα 207 ειναι λιγο πιο ζορικα γιατι χρειαζεται δειγμα.
Αν παντως υπαρχει διαθεσιμο,τοτε και αυτη του 207 ειναι πολυ ευκολη υποθεση και με λογικο κοστος(καπου στα 60-80Ε).



υπαρχη λιγο πιο τσιμπιμενη στα 100Ε
nikos 206cc - Πεμ 03 Φεβ 2011, 00:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραια ετοιμαστειτε για group buy εγω και αλιεν ειμαστε μεσα Twisted evil
DENMARK - Πεμ 03 Φεβ 2011, 00:51:54
Θέμα δημοσίευσης:
αν βρουμε δειγμα απο 207......
και κατασκευαστει αλλη με 60-80€ εγω θελω μια ......χθες Onfire

σοβαρα.....
Pughell - Πεμ 03 Φεβ 2011, 10:23:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δωστε μου μεγιστο παχος τροχαλιας και μεγιστη διαμετρο για να ρωτησω και να σας πω αν ειναι.

Επισης,οποιος αλλος εχει ακρη σε μηχανουργειο,ας ρωτησει και αυτος,αρκει φυσικα να ειναι σιγουρος οτι δεν θα υπαρξει θεμα με την ζυγοσταθμιση.
noa180rs - Πεμ 03 Φεβ 2011, 12:49:07
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον παιδια πριν απο λιγες μερες εβαλα και εγω την ελαφρωμενη τροχαλια στροφαλου της ALTA . Οι εντυπωσεις μου ειναι παρα πολυ καλες πολυ πιο θετικο τραβηγμα το ρελαντι μπορω να πω οτι βελτιωθηκε λιγο πολυ ελαχιστο τρεμουλο (εχω και την βαση της powerflex) σε σχεση με πριν. Απο επιδοσεις δεν ξερω το μονο που μετρησα με gps ηταν η τελικη που πριν ειχα 224 μετριμενη και με την τροχαλια πηγε 231 αυτα απο μενα
volvos - Παρ 04 Φεβ 2011, 00:20:47
Θέμα δημοσίευσης:
ποσο ακομα θα συνεχισετε τα οφ τοπικ?
Pughell - Παρ 04 Φεβ 2011, 00:24:14
Θέμα δημοσίευσης:
Περι τροχαλιας ο λογος οποτε που το off topic ρε; Scratch
vaggelisgr - Παρ 04 Φεβ 2011, 12:37:03
Θέμα δημοσίευσης:
Εχει ηδη σταλει η μαμα τροχαλια στροφαλου απο το 207 μου σαν δειγμα για χειροποιητη ελαφρια..οποτε περιμενω νεα τι και πως και αν, και για πιο φτηνη τιμη που ζητανε οι περισσοτεροι..υπομονη λοιπον..
DENMARK - Παρ 04 Φεβ 2011, 12:50:24
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη είσαι σπουδαίο παιδί….. Thumb Left μπράβο σου για αυτή την κίνηση… Clapping Clapping Clapping

Περιμένουμε σε αναμμένα κάρβουνα Onfire Onfire

Νομίζω πως έχεις δίκιο για το ότι η ALTA σταμάτησε να βγάζει την τροχαλία για τον THP…. Δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της το προϊόν Scratch
rallaki-1 - Παρ 04 Φεβ 2011, 15:53:51
Θέμα δημοσίευσης:
DENMARK έγραψε:
Νομίζω πως έχεις δίκιο για το ότι η ALTA σταμάτησε να βγάζει την τροχαλία για τον THP…. Δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα της το προϊόν Scratch


Μήπως υπάρχει κάποιος λόγος που δεν την βγάζουν πλέον??? Τυχαίο? Εγω προσωπικά, ΔΕΝ νομίζω πως είναι...
DENMARK - Παρ 04 Φεβ 2011, 18:39:46
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου πω …
το σκέφτηκα και ‘γω αλλά όσο και να έψαξα στα διάφορα ξένα forums δεν έχω ακούσει κακά λόγια για την τροχαλία ….μόνο καλά σαν αυτά που είπαν οι δυο φίλοι συνφορμιτες που τις τοποθέτησαν πρόσφατα, δηλαδή πιο γρήγορο φόρτωμα – άρπαγμα.
Λένε πως είναι σαν να «πέταξες» -50 κιλά από το αυτοκίνητο οπότε λογικά τα όποια θετικά από αυτή την αλλαγή.
vaggelisgr - Παρ 04 Φεβ 2011, 19:02:04
Θέμα δημοσίευσης:
Nα σαι καλα Σωτηρη για τα καλα σου λογια.
Με ειχαν ενημερωσει οτι πλεον δυσκολα θα βρισκουμε της Alta και δεν τη σταματανε επειδη δεν περπατησε κτλ, ισα ισα.
Τωρα στο δικο μου οντως εχει την αισθηση οτι ελαφρωσε και πολυ πιο γρηγορο αρπαγμα, την τελικη μου δεν την συγκρινα ακομα με το πριν.
Ενα ισως αρνητικο που θα λεγα και δεν τιθεται θεμα χρησης της, απλα επειδη ειναι μεταλλικη και δεν εχει το λαστιχακι της μαμας ακουγεται λιγο παραπανω στο περπατημα, αλλα εμενα δε με ενοχλει καθολου με τοσο πυροβολημα που εχω..
Τωρα οταν εχω οποιοδηποτε νεο για την τροχαλια θα σας πω αμεσως τι και πως και που να την προμηθευτειτε..
Ελπιζω να χω συντομα νεωτερα..
DENMARK - Τετ 16 Φεβ 2011, 20:46:20
Θέμα δημοσίευσης:
Βαγγέλη φίλε … τι γίνεται Question Question

Έχουμε κανένα από την μαμά – «πειραματόζωο» τροχαλία..? Laughing

Περιμένουμε γενικώς….. Onfire Whistling
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr