PSClub - Hellas

Εσωτερικό και Αμάξωμα - ΓΕΝΙΚΑ - Απαλοιφη γρατζουνιων απο μεταλλικο χρωμα?

anesperos13 - Πεμ 08 Οκτ 2009, 21:52:22
Θέμα δημοσίευσης: ΓΕΝΙΚΑ - Απαλοιφη γρατζουνιων απο μεταλλικο χρωμα?
ερωτηση!!

γραντζουνιες απο κλειδι μπορουν να φυγουν απο μεταλλικο χρωμα?

εχω παρει αυτες τις ακριβες κρεμες που υποτιθεται απαλοιφουν τις γραντζουνιες αλλα τιποτα..

μου το εχουν γραντζουνισει με κλειδι γυρω γυρω. υπαρχει κατι καλο?

ευχαριστω..
LIONKING - Πεμ 08 Οκτ 2009, 22:08:41
Θέμα δημοσίευσης:
αν οι γρατζουνιες ειναι στο βερνικι κατι γινεται, αν ειναι βαθια και εχει φυγει το χρωμα... Crying or Very sad εγω περασα ολο το αμαξι την αλοιφη της 3μ για γρατζουνιες πχ κλειδιες στις χουφτες και μετα το κερωσα και εγινε καινουργειο
Alexis22 - Πεμ 08 Οκτ 2009, 23:48:49
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.cardetailing.gr/phpBB3/index.php?sid=6845a73bd9fd35ab26096f1513ba342c
ριξε μια ματια εδω σιγουρα θα βρεις λυση,αν παλι βαριεσαι πες μου λεπτομεριες να βοηθισω... Smile
Dimitris_thess - Παρ 09 Οκτ 2009, 01:07:41
Θέμα δημοσίευσης:
Alexis22 έγραψε:
http://www.cardetailing.gr/phpBB3/index.php?sid=6845a73bd9fd35ab26096f1513ba342c
ριξε μια ματια εδω σιγουρα θα βρεις λυση,αν παλι βαριεσαι πες μου λεπτομεριες να βοηθισω... Smile


+1000

Φίλε και εγώ εκεί έψαχνα για γρατσουνιές. Λοιπόν υπάρχουν 3 αλιφες της 1z. Μια κόκινη,μια πράσινη και μια κίτρινη.

Η κόκκινη είναι περισσότερο για γυάλισμα. Οι αλλες δυο κανουν δουλεια. Εγω θα σου προτεινα την κιτρινη για να εισαι σιγουρος 100% και ειναι για ταλεπωριμενα χρωματα, ξεβαψιμο,γραατσουνιες κτλπ.
Τιν εχει το πρακτικερ 6-7 ευρω...
Και οι αλλες μπορι να κανουν δουλια
ironman02 - Παρ 09 Οκτ 2009, 09:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
Αν είναι πάντως βαθειά και οχι επιφανειακή νομίζω οτι αλοιφή και να βάλεις δεν φεύγει....Και εμένα μου έχουν κάνει μια βαθειά κλειδιά στην πόρτα και μόνο με βάψιμο φεύγει....Όσο χρώμα και να μεταφέρει η αλοιφή από την δίπλα περιοχή δεν είναι ικανή να γεμίσει μεγάλο βάθος...Μόνο πολυ επιφανειακές. Ίσως τοπικό βάψιμο να σου κάνει αλλά αν είναι σε όλο το αμάξι η γρατζουνιά.... Sad
anesperos13 - Σαβ 10 Οκτ 2009, 02:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι γραντουνια με βαθος γυρω γυρω.. ενας ενα βραδυ περασε στη γειτονια και τα περιποιηθηκε ολα τα αμαξια..

πηρα μια ακριβη κρεμα (δεν εχω εδω τη μαρκα την εχω στο εξοχικο) την πηρα 7-8 ευρω και την περασα και δεν εκανε κατι φοβερο..

εβλεπα κατι αυτοκολλητα στο λιντλ σα στικακια αλλα αρκετα ακριβα και σκεφτηκα οτι αν δεν εχει αποτελεσμα τσαμπα τα 15 ευρω.

ο φαναρτζης μου πε οτι θελει βαψιμο και δεν αξιζει.. ειναι μεταλλικο χρωμα και δε γινεται τοπικα..

επισης κατι ειχα ακουσει για συνεργειο που ειδικευεται στις γραντζουνιες..
ισχυει?
Alexis22 - Σαβ 10 Οκτ 2009, 02:29:12
Θέμα δημοσίευσης:
μπορεις να κανεις τοπικη βαφη υπαρχουν καποιες εταιριες που ασχολουνται με μικροεπισκευες και με πολυ καλα αποτελεσματα αλλα πτιν φτασεις σε αυτη τη λυση δες μηπως μπορει να διορθωθει με αλοιφη..
αυτες οι αλοιφες θελουν πολυ τριψιμο και σηνυθως συνδιαζεται με καποιο αλλο προιον..αν θελεις βαλε μια φωτο να δω τη ζημια
anesperos13 - Σαβ 10 Οκτ 2009, 14:48:02
Θέμα δημοσίευσης:
θα βαλω φωτο δευτερα! ποσο τριψιμο πια?! Laughing
anesperos13 - Τρι 13 Οκτ 2009, 17:07:44
Θέμα δημοσίευσης:
εδω φωτογραφιες..

αν βαλω το νυχι μου κολλαει μεν, αλλα λιγο.. οχι μεγαλο βαθος δλδ...


ironman02 - Τρι 13 Οκτ 2009, 19:28:54
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν την βλέπω και τόσο βαθειά νομίζω οτι μπορεί να σβήσει λιγάκι με αλοιφή..Γεια τελείως μάλλον δύσκολο αλλά νομίζω θα την απαλύνει. Θα θέλει μπόλικο τρίψιμο όμως. Είναι από μπροστά μέχρι πίσω ή μου φαίνεται? Ελεος δηλαδή...
Και εγώ έβριζα τόσο καιρό που ήταν μόνο στην πόρτα....Τι κόσμος ρε φούστη μου...
anesperos13 - Τρι 13 Οκτ 2009, 19:46:35
Θέμα δημοσίευσης:
ειναι και στις δυο πλευρες και πισω..

τι κανω?? πως τριβω για να εχω αποτελεσμααα??
ironman02 - Τρι 13 Οκτ 2009, 20:29:22
Θέμα δημοσίευσης:
Εντάξει δεν έχω κάνει και μαστερ στο θέμα αλλά λένε με κυκλικές κινήσεις και με κανένα πανί μικροίνων ας πούμε για να μην κάνει γρατζουνιές. Τώρα παίζουν και οι αλοιφαδόροι αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Tόσο μεγάλη που είναι σε βλέπω να αφήνεις κανένα χέρι πάνω! Θα θέλει πολύ τρίψιμο..
Παίζει βέβαια και τι αλοιφή θα πάρεις. Έχει χοντρές, ψιλές κτλ.. Φαντάζομαι θα θέλει χοντρή.
anesperos13 - Τρι 13 Οκτ 2009, 22:37:55
Θέμα δημοσίευσης:
κρεμες?? υπαρχουν καποιες να παραγγειλω? αυριο θα σας γραψω ποια εχω??

παντως στο κενο που ειχε αφησει η γραντζουνια εγινε ασπρο. ενω πριν ηταν μαλλον μαυρο το κενο..

αρα σημαινει οτι καταφερε να καλυψει με τη γυρω μπογια και δε παει αλλο? η να συνεχισω και αλλο?
Alexis22 - Τετ 14 Οκτ 2009, 00:01:52
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=6
ριξε μια ματια πριν ξεκινησεις....ισως σε βοηθισει..
anesperos13 - Πεμ 15 Οκτ 2009, 11:44:36
Θέμα δημοσίευσης:
εχω το

ARMOR ALL
COLOUR RESTORER


-Cleans & restores original colour without scratching
-Safe for all paint finishes
-For Severely worn or Discoloured paintwork
Ilias207Rallye - Πεμ 15 Οκτ 2009, 12:09:52
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστευω οτι εδω ταιριαζει περισσοτερο το post αυτο..

Την προηγουμενη βδομαδα ξυπναω το πρωι να παω στη δουλεια και βλεπω στην οροφη 4 νυχιες, κοντα στους 5-6 ποντους η καθε μια...
Καποια γατα την εκανε την δουλεια απο οσο καταλαβα.
Ειχε ενας φιλος αλοιφη(armorall) και το περασα τοπικα, οποτε τα χοντρα εφυγαν και φαινοταν 2 ελαφρια σημαδια.
Μετα πηγα στο Praktiker και πηρα ενα γυαλιστικο-κερι της armorall παλι, περασα ολο το αμαξι και τωρα πλεον δεν φαινεται τιποτα. Very happy

Χρησιμοποιησα τα παρακατω.
http://www.armorall.com.au/images/library/Image/products/Butter%20Wax%20Black%20Background.jpg
http://www.falcar.com/Cleaners/armorall/ARMOCLEA0080.jpg
gulik - Δευ 15 Αύγ 2011, 19:14:45
Θέμα δημοσίευσης:
Γρατσουνιές που δημιουργήθηκαν από την πράσινη επιφάνεια σφουγγαριών τύπου Scotch Brite -αυτά με το συρματάκι- μπορούν να εξαφανιστούν ή να απαλυνθούν με κάποιου είδους αλοιφή;
thodwrhs - Δευ 15 Αύγ 2011, 19:53:24
Θέμα δημοσίευσης:
gulik έγραψε:
Γρατσουνιές που δημιουργήθηκαν από την πράσινη επιφάνεια σφουγγαριών τύπου Scotch Brite -αυτά με το συρματάκι- μπορούν να εξαφανιστούν ή να απαλυνθούν με κάποιου είδους αλοιφή;


σε μη μετταλικο χρωμα το κανα με αλοιφαδωρο και εφυγαν...σε μετταλικο δεν ξερω τι γινεται η αληθεια
RoadRunner122 - Δευ 15 Αύγ 2011, 22:03:21
Θέμα δημοσίευσης:
thodwrhs έγραψε:
gulik έγραψε:
Γρατσουνιές που δημιουργήθηκαν από την πράσινη επιφάνεια σφουγγαριών τύπου Scotch Brite -αυτά με το συρματάκι- μπορούν να εξαφανιστούν ή να απαλυνθούν με κάποιου είδους αλοιφή;


σε μη μετταλικο χρωμα το κανα με αλοιφαδωρο και εφυγαν...σε μετταλικο δεν ξερω τι γινεται η αληθεια


Δε νομίζω να έχει διαφορά το αν είναι μεταλλικό ή μη, αφού το γρατσούνισμα είναι πάνω στο βερνίκι κι όχι στο χρώμα
vamvakoolas - Δευ 22 Ιαν 2018, 09:52:13
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μην ανοιγω νεο θεμα...

Τη παρασκευη βρηκα μια ασπριλα στο προφυλακτηρα !! Το καθαρισα προσεκτικα (καθαριστικο/νερο) αλλα εμειναν μικρογρατζουνιες. Επειδη δεν εχει φυγει μπογια και η γρατζουνιες ειναι επιφανειακες καμια συμβουλη/προιον για να επανελθει; (ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΟ)



[/u]
Gotcha - Δευ 22 Ιαν 2018, 16:46:30
Θέμα δημοσίευσης:
Εμενα παντως η 2η φωτο (η κατω ασπριλα) μου φενετε σαν να εχει φυγει το χρωμα κανονικα
vamvakoolas - Τρι 23 Ιαν 2018, 09:56:19
Θέμα δημοσίευσης:
ενδεχομενος να εχεις δικιο αλλα μεταξυ μας νοιαζομαι για τη πανω πιο πολυ...
Gotcha - Τρι 23 Ιαν 2018, 10:05:23
Θέμα δημοσίευσης:
Παντως κατι αντιστοιχο με την κατω σου γρατζουνια ειχα και στο BMW απο τις πρωτες μερες που το χα. Εβαψα τοπικα τον προφυλακτηρα με 50ευρω σε γνωστη αλυσιδα με τελειο αποτελεσμα. Και επειδη η κατω σου γρατζουνια θελει βαψιμο 99% (οπως το βλεπω στο εχει φαει το χρωμα κανονικα) εγω θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις με αλοιφες και απλα να δωσεις 50 και να κανεις την δουλεια σου
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr