PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - 206 - Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια

Steve - Παρ 17 Δεκ 2004, 20:48:25
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
Γνωρίζοντας ότι υπάρχει αυτό και αυτό δημιουργώ αυτό το topic λόγω του ότι δεν βρήκα απάντηση στις ερωτήσεις που μου προέκυψαν πριν μια ώρα περίπου.

Έκανα την βόλτα μου στην πόλη, και πέρασα από τον γνωστό "βελτιωτή" μου... ξεχρέωσα το φίλτρο ελευθέρας που χρωστούσα Razz και έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάτι λάμπες... Shocked

Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω). Διαφορά? Το φανάρι του συνοδηγού μου φαινόταν κίτρινο Evil Μάρκα δυστυχώς δεν πρόσεξα, τιμή όμως 20 ευρώ το ζευγάρι οι Η4. Συμπτωματικά περνάει ένα παληκάρι τον οποίο και από βδομάδα θα τον έχουμε μέλος στο club Cool με 206cc. Τον έχω βοηθήσει αρκετά. Μου είπε πως τις συγκεκριμένες λάμπες, τις είχε στο 206 του και κάθε βδομάδα τις άλλαζε. Τώρα τί χρήση τις έκανε, δεν ξέρω (αν κυκλοφορούσε συνέχεια βράδυ, αν έπαιζε με τις σκάλες συνέχεια στον δρόμο επειδή δεν είχε τί να κάνει... κλπ.).

Ύστερα και από συζήτηση με τον GFG την Παρασκευή στο Touring της Ελάτης, και αυτός που είχε αλλάξει τις Η4, του κάηκαν στις 2 βδομάδες. Πάλι δεν ξέρω τί χρήση της έκανε και ο GFG.

Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα. Αν ήταν να καεί κάτι, στους 8 μήνες που έχω το αμάξι, θα είχανε καεί είτε οι ψείρες είτε τα προβολάκια.

Σκεφτόμενος λοιπόν να αλλάξω και εγώ τις λάμπες μου μπροστά μαζί με τις λάμπες για τα προβολάκια, θα κάνω βέβαια έρευνα αγοράς, έχω δει 3 μάρκες ως τις πιο δημοφιλέστερες: PHILIPS, OSRAM, PIAA.

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΤΙ ΛΑΜΠΕΣ ΦΟΡΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ, θα ήθελα να μου πείτε:

1) Αν είναι οι πρώτες σας ή αν προηγήθηκαν άλλες?
2) Κάθε πόσο σας καίγονται (αν σας έχουνε καεί μέχρι τώρα κάποια φορά...)?
3) Πόσο σας κόστισαν?

Όσο για αλλαγές περί ρελέ ή οτιδήποτε άλλο, είναι απολύτως αδιάφορο με το topic και υπάρχει ανάλογο topic που γίνεται ανάλυση, οπότε αναφερθείτε εκεί Cool

Περισσότερα νέα καθώς και φωτογραφίες για να συγκρίνετε φωτισμό, θα φροντίσω από βδομάδα να βάλω που θα κάνω και έρευνα αγοράς Wink Μέχρι τότε, ακούω απόψεις! Very happy

(Αν έχετε άλλη μάρκα λάμπας, δηλώστε το γιατί ξέχασα να βάλω την επιλογή "Άλλες" στο δημοψήφισμα Razz )
206ccsimos - Παρ 17 Δεκ 2004, 21:43:27
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
Steve έγραψε:
Γνωρίζοντας ότι υπάρχει αυτό και αυτό δημιουργώ αυτό το topic λόγω του ότι δεν βρήκα απάντηση στις ερωτήσεις που μου προέκυψαν πριν μια ώρα περίπου.

Έκανα την βόλτα μου στην πόλη, και πέρασα από τον γνωστό "βελτιωτή" μου... ξεχρέωσα το φίλτρο ελευθέρας που χρωστούσα Razz και έπεσε το μάτι μου πάνω σε κάτι λάμπες... Shocked

Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω). Διαφορά? Το φανάρι του συνοδηγού μου φαινόταν κίτρινο Evil Μάρκα δυστυχώς δεν πρόσεξα, τιμή όμως 20 ευρώ το ζευγάρι οι Η4. Συμπτωματικά περνάει ένα παληκάρι τον οποίο και από βδομάδα θα τον έχουμε μέλος στο club Cool με 206cc. Τον έχω βοηθήσει αρκετά. Μου είπε πως τις συγκεκριμένες λάμπες, τις είχε στο 206 του και κάθε βδομάδα τις άλλαζε. Τώρα τί χρήση τις έκανε, δεν ξέρω (αν κυκλοφορούσε συνέχεια βράδυ, αν έπαιζε με τις σκάλες συνέχεια στον δρόμο επειδή δεν είχε τί να κάνει... κλπ.).

Ύστερα και από συζήτηση με τον GFG την Παρασκευή στο Touring της Ελάτης, και αυτός που είχε αλλάξει τις Η4, του κάηκαν στις 2 βδομάδες. Πάλι δεν ξέρω τί χρήση της έκανε και ο GFG.

Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα. Αν ήταν να καεί κάτι, στους 8 μήνες που έχω το αμάξι, θα είχανε καεί είτε οι ψείρες είτε τα προβολάκια.

Σκεφτόμενος λοιπόν να αλλάξω και εγώ τις λάμπες μου μπροστά μαζί με τις λάμπες για τα προβολάκια, θα κάνω βέβαια έρευνα αγοράς, έχω δει 3 μάρκες ως τις πιο δημοφιλέστερες: PHILIPS, OSRAM, PIAA.

ΑΦΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΠΙΛΕΞΕΤΕ ΤΙ ΛΑΜΠΕΣ ΦΟΡΑΤΕ ΣΤΟ ΠΑΝΩ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΣΕΛΙΔΑΣ, θα ήθελα να μου πείτε:

1) Αν είναι οι πρώτες σας ή αν προηγήθηκαν άλλες?
2) Κάθε πόσο σας καίγονται (αν σας έχουνε καεί μέχρι τώρα κάποια φορά...)?
3) Πόσο σας κόστισαν?

Όσο για αλλαγές περί ρελέ ή οτιδήποτε άλλο, είναι απολύτως αδιάφορο με το topic και υπάρχει ανάλογο topic που γίνεται ανάλυση, οπότε αναφερθείτε εκεί Cool

Περισσότερα νέα καθώς και φωτογραφίες για να συγκρίνετε φωτισμό, θα φροντίσω από βδομάδα να βάλω που θα κάνω και έρευνα αγοράς Wink Μέχρι τότε, ακούω απόψεις! Very happy

(Αν έχετε άλλη μάρκα λάμπας, δηλώστε το γιατί ξέχασα να βάλω την επιλογή "Άλλες" στο δημοψήφισμα Razz )


Steve , τι κάνεις φιλαράκι όλα καλά ? Very happy
Το έχω ψάξει κι εγώ λίγο το θέμα.
Πιστεύω ότι η Piaa είναι κορυφή , γι’ αυτό
αλλωστε δίνουν και 3 μήνες εγγύηση που άλλες λάμπες δεν δίνουν !
Βέβαια μην περιμένεις να δεις το λευκό-μπλε που έχεις στις ψείρες σου.
Θα είναι λευκά και θα μπλεδιζει λίγο στο κέντρο. Αυτό βέβαια το αποτέλεσμα
μπορείς να το πετύχεις και με άλλες λάμπες no name. Το θέμα είναι ποσά είσαι
διατεθειμένος να δώσεις. Οι Piaa κοστίζουν γύρω στα 100euro της μεσαίας σκάλας.
Όσο για τις λάμπες των παιδιών που άλλαξαν με no name όντως κρατάνε περίπου 1
χρόνο. Δεν πρέπει να της τοποθέτησαν σωστά γι’ αυτό και καικαν. Ή τις έπιασαν
από το γυαλί, ή δεν τοποθέτησαν σωστά την γείωση ( ποδαράκι ) με αποτέλεσμα
να καούν γρήγορα. Αυτό είχα πάθει κι εγώ στο 1ο ζευγάρι που άλλαξα !
Όσο για τις OSRAM πιστεύω ότι είναι η καλύτερη και σχετικά οικονομική
λύση για το αποτέλεσμα που θέλεις. Και λευκό φως βγάζουν και είναι
πιο φθηνές από Piaa και αν σου καούν τις πουλάνε μια μια !
REDRC - Σαβ 18 Δεκ 2004, 00:21:16
Θέμα δημοσίευσης:
ΡΙΑΑ ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ.......
ΤΙΣ ΦΟΡΑΩ 3 ΧΡΟΝΙΑ..........
120ΕURO ZEΥΓΑΡΙ...........
ΠΑΡΕ ΤΗΛ ΚΑΙ ΡΩΤΑ ΑΜΑ ΘΕΣ 4616710...
Steve - Σαβ 18 Δεκ 2004, 01:24:47
Θέμα δημοσίευσης:
REDRC, 120 ευρώ πριν 3 χρόνια ή τώρα? Rolling eyes

Και μιλάμε για Η4 ή Η7? Cool
zzzleepy - Σαβ 18 Δεκ 2004, 09:33:44
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
Steve έγραψε:
Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα.


Μπράβο αγόρι μου και εις ανώτερα... Εύχομαι να γίνεις ο μεγαλύτερος κάγκουρας της Λάρισας και να σε βρίζουν όλοι όσοι τους στραβώνεις με τις μαλ***ες σου... Κι εγώ αν σε πετύχω, επειδή είσαι και μέλος, θα σου καρφώσω τα μεγάλα φώτα στη μάπα για να μάθεις Evil
kanelj - Σαβ 18 Δεκ 2004, 09:34:25
Θέμα δημοσίευσης:
μεσα σε ενα μηνα εχω καψει σιγουρα ενα προβολακι και ενα πορειας τουλαχιστον...... Exclamation
Steve - Σαβ 18 Δεκ 2004, 09:56:30
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
zzzleepy έγραψε:
Steve έγραψε:
Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα.


Μπράβο αγόρι μου και εις ανώτερα... Εύχομαι να γίνεις ο μεγαλύτερος κάγκουρας της Λάρισας και να σε βρίζουν όλοι όσοι τους στραβώνεις με τις μαλ***ες σου... Κι εγώ αν σε πετύχω, επειδή είσαι και μέλος, θα σου καρφώσω τα μεγάλα φώτα στη μάπα για να μάθεις Evil


Αντώνη σε ευχαριστώ για το ΑΚΥΡΟ post σου Cool

Όσο για στράβωμα, περισσότερο στραβώνουν τα πορείας παρά τα προβολάκια (αυτή είναι η γνώμη μου όταν κοιτάω τον καθρέφτη για να δώ τα πίσω αμάξια... Rolling eyes )
zzzleepy - Σαβ 18 Δεκ 2004, 10:07:09
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
Steve έγραψε:
zzzleepy έγραψε:
Steve έγραψε:
Εγώ συνήθως το βράδυ επειδή είμαι εντός πόλης που υπάρχει αρκετό φώς, είμαι με ψείρες και προβολάκια αναμμένα.


Μπράβο αγόρι μου και εις ανώτερα... Εύχομαι να γίνεις ο μεγαλύτερος κάγκουρας της Λάρισας και να σε βρίζουν όλοι όσοι τους στραβώνεις με τις μαλ***ες σου... Κι εγώ αν σε πετύχω, επειδή είσαι και μέλος, θα σου καρφώσω τα μεγάλα φώτα στη μάπα για να μάθεις Evil


Αντώνη σε ευχαριστώ για το ΑΚΥΡΟ post σου Cool

Όσο για στράβωμα, περισσότερο στραβώνουν τα πορείας παρά τα προβολάκια (αυτή είναι η γνώμη μου όταν κοιτάω τον καθρέφτη για να δώ τα πίσω αμάξια... Rolling eyes )


Μιλάς εσύ για ΑΚΥΡΑ posts; Laughing Laughing Ας μην αρχίσουμε πάλι γιατί δεν έχω καμία όρεξη... Απλά μου τη δίνουν αυτοί που νομίζουν ότι κάνουν κάτι έχοντας αναμένα μόνο τα φώτα θέσης και τα προβολάκια ομίχλης χωρίς προφανή λόγο. Και ναι, στραβώνουν τα προβολάκια ειδικά όταν τα έχεις απέναντί σου... Αλλά αν δεν το καταλαβαίνεις και δεν σέβεσαι τους άλλους οδηγούς σου εύχομαι να πληρώσεις τόσα ευρώ σε κλήσεις όσες φορές τα προβολάκια σου στραβώνουν έναν άλλο οδηγό... Evil
kanelj - Σαβ 18 Δεκ 2004, 10:14:23
Θέμα δημοσίευσης:
Γκουχ Γκουχ... Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes .... Arrow

http://www.psclub.gr/forum/viewtopic.php?t=4375
zzzleepy - Σαβ 18 Δεκ 2004, 10:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Το όνομα Νάντια από που βγαίνει;
Ghost Dog - Κυρ 19 Δεκ 2004, 20:41:17
Θέμα δημοσίευσης:
Δυστυχως καθε λιγο και λιγακι καιω και απο μια λαμπα μεσαιας σκαλας(ισως κατι οι αναρτησεις, το χαμηλωμα, οι17αρες...)
Προβολακια καιω μεσα σε μερικες μερες αλλα δεν με νοιαζει και πολύ μιας και δεν τα χρησομοποιω σχεδον ποτε...
Ghost Dog - Κυρ 19 Δεκ 2004, 20:47:28
Θέμα δημοσίευσης: Re: Αλλαγή λάμπας στα εμπρόσθια φανάρια
Steve έγραψε:
Όσο για στράβωμα, περισσότερο στραβώνουν τα πορείας παρά τα προβολάκια (αυτή είναι η γνώμη μου όταν κοιτάω τον καθρέφτη για να δώ τα πίσω αμάξια... Rolling eyes )

Τα προβολακια ειναι πολυ πιο κουραστικα οταν βλεπεις ακριβως φατσα καρτα το αυτοκινητο απ'οτι η μεσαια σκαλα (για την ακριβεια.... Shocked καμια σχεση Exclamation Evil )
CC-Gio - Κυρ 19 Δεκ 2004, 21:42:26
Θέμα δημοσίευσης:
Steve ριξε μια ματια σε αυτο που βρηκα! Εχει πολυ διαβασμα!!!
Εχει πολλες καλες πληροφοριες ομως...



''Ποιος είναι πρωτοπόρος στον βοηθητικό φωτισμό; Η PIAA. Πολλοί οξυδερκείς οδηγοί δηλώνουν ότι η τεχνολογία της PIAA υπερέχει σε μεγάλο βαθμό των απλών φανών ομίχλης. Η σειρά της PIAA ''Super White'' παρέχει ένα λευκό φως υψηλής φωτεινότητας και έντασης.

Οι περισσότεροι επαγγελματίες αυτοκινητιστές σημειώνουν ότι οι λαμπτήρες PIAA είναι αξιόπιστοι ακόμη και για τις πιο δύσκολες συνθήκες αγώνων. Η ποιότητα των συστημάτων φωτισμού PIAA την καθιστούν ως την μοναδική επιλογή του σοβαρού οδηγού. Οι λαμπτήρες PIAA σχεδιάζονται μέσω ηλεκτρονικού υπολογιστή ώστε να έχουν μέγιστη απόδοση, και είναι κατασκευασμένοι από ανθεκτικό γυαλί ώστε να αντεπεξέρχονται στις απαιτήσεις τόσο της αγωνιστικής όσο και της καθημερινής οδήγησης. Οι λάμπες PIAA είναι κατασκευασμένες από ειδικά σχεδιασμένα υλικά ώστε να μπορούν να λειτουργούν με λαμπτήρες υψηλής τάσης χωρίς να μειώνεται ο χρόνος ζωής τους.


Δεν χρειάζεται να είστε ηλεκτρολόγοι για να εγκαταστήσετε τους προβολείς PIAA. Όπως λένε και οι πελάτες της PIAA ''είναι πανεύκολο''. Κατ' αρχήν όλα τα προϊόντα PIAA είναι προσυναρμολογημένα, με οτιδήποτε χρειάζεστε ώστε η εγκατάστασή τους να είναι πανεύκολη. Ένα ολοκληρωμένο σύστημα σύνδεσης που ελαχιστοποιεί την ανάγκη για κοψίματα καλωδίων και συνδέσεις με μονωτική ταινία. Το σετ περιλαμβάνει ρελέ και ασφάλειες εσώκλειστα με ειδικά διαμορφωμένο περίβλημα για προστασία από υγρασία και σκόνη. Επιπλέον η PIAA είναι η μοναδική εταιρία στον χώρο των συστημάτων φωτισμού αυτοκινήτου που προσφέρει εγγύηση καλής λειτουργίας εφ' όρου ζωής για όλα τα προϊόντα της.


Η PIAA έχει αναπτύξει τεχνολογίες που εισάγουν νέα δεδομένα στον σχεδιασμό, στην εφαρμογή και στην εμφάνιση.
Ο λαμπτήρας της PIAA ''Super White'' εκπέμπει ακτινοβολία φωτός που πλησιάζει σε φωτεινότητα και ένταση τους υψηλής εντάσεως λαμπτήρες (HID), με χαμηλότερο κόστος. O λαμπτήρας αυτός εκτός από την νέα τεχνολογία για λευκό φωτισμό χρησιμοποιεί XTRA τεχνολογία της PIAA με αποτέλεσμα με λιγότερα Αmber να εκπέμπει φωτεινότερα.


Ο λαμπτήρας υψηλής ποιότητας και ανθεκτικότητας είναι αποτέλεσμα σχεδιαστικών ανακαλύψεων όπως η χρήση αντιθερμικού γυάλινου αγωγού σταθερά συνδεδεμένου με την μεταλλική βάση ώστε να αποφεύγονται σπασίματα και διαρροές. Όλα τα βοηθητικά φώτα της PIAA χρησιμοποιούν λαμπτήρες της PIAA. Oι λαμπτήρες HALOGEN της PIAA υπερέχουν σε φωτεινότητα, είναι αποδοτικότεροι και εκπέμπουν καλύτερο και λευκότερο φωτισμό με την ίδια κατανάλωση ρεύματος. Το φως που εκπέμπεται είναι "ευκολότερο" για τα μάτια καθώς απλώνεται ομοιόμορφα.
Ο λαμπτήρας PLASMA BLUE είναι διαθέσιμος σε Η4, Η3, Η3C, H1 και Η7. Ο SUPER PLASMA είναι διαθέσιμος μόνο σε Η4. Το χαρακτηριστικό των λαμπτήρων SUPER PLASMA είναι ότι εκπέμπουν δύο είδη χρωμάτων. Στην μικρή σκάλα εκπέμπει PLASMA BLUE ενώ στην μεσαία σκάλα SUPER WHITE. Ο SUPER PLASMA είναι πιο λειτουργικός σε σχέση με τον PLASMA BLUE, καθώς ο PLASMA BLUE εκπέμπει πιο μπλε χρώμα από τον SUPER PLASMA. Εκτός από αυτά τα δύο είδη σας συνιστούμε και τους λαμπτήρες SUPER WHITE, οι οποίοι εκπέμπουν κατάλευκο φως με χαμηλότερη κατανάλωση ρεύματος και είναι πιο λειτουργικοί από τα άλλα δύο είδη.


Η πλειοψηφία από τους φανούς της PIAA είναι κατασκευασμένοι από αλουμίνιο. Στην βιομηχανία χρησιμοποιείται κυρίως πλαστικό και σε μερικές περιπτώσεις επιχρωμιωμένο ατσάλι. Η PIAA χρησιμοποιεί αλουμίνιο παρά το γεγονός ότι είναι ακριβότερο από το πλαστικό ή το ατσάλι, καθώς τα πλεονεκτήματα της χρήσης αλουμινίου υπερτερούν σε σπουδαιότητα το επιπρόσθετο κόστος. Το αλουμίνιο δημιουργεί μια γερή και ελαφριά θήκη για τον προβολέα προστατεύοντάς τον από σκουριά και υψηλή θερμοκρασία.''


Ελπιζω να εμαθες αρκετα για την PIAA Wink
TiMoRiS - Κυρ 19 Δεκ 2004, 23:33:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ε οχι ρε steve να μιλας και εσυ για ακυρα post! Σε ολα τα τοπικ πεταγεσε και λες διαφορα ασχετα (μην τα χαρακτηρισω αλλιως)! Εχω βαρεθει να διαβαζω αηδιες!!!
Steve - Δευ 20 Δεκ 2004, 01:56:01
Θέμα δημοσίευσης:
CC-Gio, ευχαριστώ! Salute

Θα βοηθούσε όμως πιο πολύ αν μου έλεγες και την πηγή σου Wink

Ευχαριστώ τους zzzleepy και TiMoRiS που μου καταστρέφουνε το topic. Αν είναι να παραμείνουν τα post αυτά ή να ακολουθήσουν παρόμοια, ας διαγραφεί ολόκληρο το topic για να ικανοποιηθούνε κάποιοι... Rolling eyes
kavaliotis - Δευ 20 Δεκ 2004, 07:34:32
Θέμα δημοσίευσης:
Αστους να λενε Steve, εγω τα εχω παντα ανοιχτα τα προβολακια γιατι μου αρεσει ετσι το αμαξι. Ο πατερας μου και ο αδερφος μου παλιοτερα μου την λεγανε οτι και καλα τυφλωνεις τους απεναντι, οποτε και καναμε δοκιμες εγω με το αμαξι του πατερα μου και ο αδερφος μου με το 206 σε αντιθετη πορεια. Ουτε για 1 δευτερολεπτο δεν με τυφλωσαν ή με πειραξαν. Τα ιδια τεστ τα εκανα δεκαδες φορες με παρεες οταν βγαιναμε εξω ή οταν πηγαινοερχομαι στην Εγνατια (εγω απο πισω και οι αλλοι μπροστα) κτλ. Τελος παντων, κανεναν δεν πειραξαν. Ισως ειναι ετσι διαμορφωμενα του 206 που δεν ενοχλουν μιας και κοιτανε προς τα κατω.

Τωρα αν μερικους τους ενοχλουν απλα για να την λενε στους αλλους, οκ τι να πω. Μαλλον εκεινοι ειναι τελειοι οδηγοι, οποτε ο αναμαρτητος πρωτος τον ληθο βαλετω Wink Wink Wink

Α και μια που το αναφερες Σταυρο, κι εγω εχω παρει τις λαμπιτσες που ειναι True White, οντως ειναι πολυ καλυτερες απο τις μαμα και φοραω και στα προβολακια, και στις ψειρες αλλα και στα πορειας. Μεχρι τωρα νομιζω μου εχει καει μια πορειας σε διαστημα πολλων μηνων. Νομιζω οτι αξιζει να βαλεις τις απλες και αν σου καιγονται να τις αλλαζεις παρα να δωσεις 120 ευρω και να σου καουνε και να κλαις τα λεφτα σου. Εμενα παντως μετα το 3μηνο σιγουρα μου καηκε η μια, οποτε και δεν θα επιανε η εγγυηση της ΡΙΑΑ...
Stevon - Δευ 20 Δεκ 2004, 10:01:27
Θέμα δημοσίευσης:
Steve καλημέρα , ποιο πάνω έγραψες
Παράθεση:
Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω).

Αλλα οι λάμπες του δικού σου είναι Η7(το καθαρό κρύσταλο δεν έχεις)??
Εγώ προσωπικά δεν έχω αλαξει τις δικές μου ακόμα θα γίνει και αυτό...
Πάντως οι επιλογές που έχεις κάνει για τις λάμπες είναι πάρα πολύ καλές άσε που Osram&philips τις προτίνει και η ήδια η Peugeot οπώτε , λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.
klain - Δευ 20 Δεκ 2004, 15:49:58
Θέμα δημοσίευσης:
Sorry για το άκυρο post... σβήστε το καταστρέψτε το, εξαΰλώστε το.. ότι θέλετε κάντε το..
Να πώ όμως πως επειδή και γώ έχω προβληματιστεί για τα αναμένα προβολάκια και έχω κάνει αντίστοιχα άπειρες δοκιμές...

1)Όχι, τα προβολάκια δεν τυφλώνουν τον άλλο οδηγό...

2)Ναι, τα προβολάκια τον κάνουν όμως να χάνετε... βλέπει απλά ένα φώς να έρχεται χωρίς σαφή άποψη για το μέγεθος του αμαξιού και κάνοντας τον να μην προσέχει τι προηγείται η έρχεται...
Και νάι μπορεί εγώ η κάποιος άλλος να'μαστε οδηγάρες και να μην ενοχλούμαστε απο τα προβολάκια (προσωπικά σπάζομαι γιατί δέν έχουν λόγω ύπαρξης) αλλά κάποιος ίσως να είναι λίγο ποιο lame και να επηρεάζεται αρνητικά απο αυτό το "ξαφνικό"..

3)Κάποια χρόνια πρίν χάρη στα προβολάκια κάποιου "εξυπνάκια" που εμφανίστηκε απότομα σε στροφιλίκι (παλιός δρόμος καβάλας) ο αδερφός μου αποφάσισε να κάνει το αμάξι "πλυντήριο" στα χωράφια (και πάλι καλά όχι στον γκρεμό απο την άλλη) χωρίς ευτυχώς άσχημη κατάληξη... Για να μην πάθετε λοιπόν... Evil

4)ZzZleepy Thumb right απλά με καλύτερο ίσως τρόπο.. (χωρίς να θέλω να φανώ κριτικός σε καμία περίπτωση...)

Αυτά...
Φιλικά Πάντα... Smile
klain - Δευ 20 Δεκ 2004, 15:56:16
Θέμα δημοσίευσης:
Στο θέμα... PIAA H4 προτείνω και 'γω.. Μεγάλος χρόνος ζωής και κανέναν πρόβλημα ώς τώρα σε αμάξι απο φιλαράκι.. Εγω για να'μαι ειλικρινής δεν ξέρω τι φοράω... Θα check...

Να διευκρινήσω στο παραπάνω ότι το άλλο αμάξι δεν ήταν 206 οπότε μπορεί και να έχετε δίκιο όσον αφορά την "κάτω κλίση" στα μωρά μας...
Steve - Δευ 20 Δεκ 2004, 17:30:56
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
Steve καλημέρα , ποιο πάνω έγραψες
Παράθεση:
Λέω κάτσε να δοκιμάσουμε κάτι πιο λευκό για τα πορείας (μιας που στις ψείρες έχω βάλει led λευκά 7mm περίπου)... Βγάζω την μια λάμπα του φαναριού του οδηγού, βλέπω πυρακτώσεως Η4! Ωραία, βάζω την λάμπα που μου δίνει (ήτανε σχεδόν ίδια με μπλέ το κρυσταλλάκι επάνω).

Αλλα οι λάμπες του δικού σου είναι Η7(το καθαρό κρύσταλο δεν έχεις)??
Εγώ προσωπικά δεν έχω αλαξει τις δικές μου ακόμα θα γίνει και αυτό...
Πάντως οι επιλογές που έχεις κάνει για τις λάμπες είναι πάρα πολύ καλές άσε που Osram&philips τις προτίνει και η ήδια η Peugeot οπώτε , λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.


Ναι, λείο κρύσταλλο. Βασικά είδα την Η4 μόνο μπροστά, άρα θα έχω και Η7 λογικά! (ε? Rolling eyes )

Ο CC-Gio είπε όμως "Επιπλέον η PIAA είναι η μοναδική εταιρία στον χώρο των συστημάτων φωτισμού αυτοκινήτου που προσφέρει εγγύηση καλής λειτουργίας εφ' όρου ζωής για όλα τα προϊόντα της...

Άρα εφ' όρου ζωής ή για 3 μήνες η εγγύηση? Rolling eyes
kavaliotis - Δευ 20 Δεκ 2004, 18:00:26
Θέμα δημοσίευσης:
klain και zzzleepu καλυτερα να τα πουμε απο κοντα στο επομενο meeting γιατι οπως βλεπω γινονται παρεξηγησεις χωρις λογο και δεν θελω να μπω σε αυτο το τριπακι. Παντως σιγουρα τα προβολακια μας δεν τυφλωνουν, τωρα το αν ο αλλος οδηγος τα χανει αν δει αμαξι με προβολακια, μαλλον εχει προβλημα ο ιδιος ο οδηγος και οχι εγω και καλυτερα θα ειναι να μην βγαινει στους δρομους γιατι με την ιδια λογικη στην 1η λακουβα θα τα χασει, στο 1ο αποτομο φρεναρισμα του μπροστα θα αρχισει να κλαιει και θα αφησει το τιμονι και στο επομενο γλιστρημα του αμαξιου με 10χμ/ωρα θα ανοιξει την πορτα και θα πηδηξει εξω να σωθει!!!! Δεν λεω οτι εγω κανω το σωστο με το να τα αναβω, αλλα δεν κανω και κακο στον αλλον. Αλλωστε τουλαχιστον εμενα με βοηθαει στην βραδυνη οδηγηση.

Να ειμαστε και λιγο λογικοι ρε παιδια, ολοι μας οδηγουμε χρονια και εχω μαθει οδηγηση σε 2 κοριτσια φιλες μου ασχετες που ουτε την μιζα δεν ξερουνε να γυρνανε και δεν τους ενοχλησαν ποτε τα προβολακια του αλλου ακομα και οταν αφου πηρανε το διπλωμα βγαιναμε εξω στον δρομο μεχρι να το μαθουνε το αμαξι τους. Τεσπα, αυτα! Οσο για τα λαμπακια που φοραω εγω, εχω κρατησει τα κουτια τους οποτε θα σας ενημερωσω τι μαρκα ειναι κτλ.
scrat - Τρι 21 Δεκ 2004, 13:11:28
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ο CC-Gio είπε όμως "Επιπλέον η PIAA είναι η μοναδική εταιρία στον χώρο των συστημάτων φωτισμού αυτοκινήτου που προσφέρει εγγύηση καλής λειτουργίας εφ' όρου ζωής για όλα τα προϊόντα της...
Άρα εφ' όρου ζωής ή για 3 μήνες η εγγύηση? Rolling eyes


Εγγύηση ότι θα λειτουργεί καλά, μέχρι να καεί Laughing
Steve - Τρι 21 Δεκ 2004, 21:32:37
Θέμα δημοσίευσης:
Διονύση, δυστυχώς δεν απαντάς στην ερώτηση μου Sad
scrat - Τετ 22 Δεκ 2004, 00:02:59
Θέμα δημοσίευσης:
Steve ok, η αλήθεια είναι ότι ήμουν off topic

Πάντως, σοβαρά πιστεύω ότι αυτό εννοούν με τη φράση "εγγύηση καλής λειτουργίας εφ' όρου ζωής". Είναι δυνατό δηλαδή να ισχύει ταυτόχρονα με την "εγγύηση 3 μηνών'.
Σου εγγυάται ότι
- αν καεί στους πρώτους 3 μήνες θα στην αλλάξουν και
- αν παρουσιάσει οποιαδήποτε δυσλειτουργία, πέρα από το να καεί, στη διάρκεια της ζωής της (μέχρι να καεί δηλαδή), θα στην αντικαταστήσουν.
CC-Gio - Τετ 22 Δεκ 2004, 02:05:58
Θέμα δημοσίευσης:
Η PIAA εχει αυτην την εγγυηση γιατι ειναι σιγουρη οτι δεν θα εχεις προβλημα με τις λαμπες,και αν εισαι γκαντεμης και πεσεις σε προβληματικες,καλυπτεσαι!!! Idea

Εξάλλου οταν πληρωνεις 100-130 ευρω Shocked για λαμπες,πρεπει να εισαι σιγουρος οτι δεν θα σου καουνε μεθαυριο!(αυτος ειναι και ο λογος της εγγυησης) Wink
Steve - Τετ 22 Δεκ 2004, 05:47:18
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία. Πάλι μένουνε 2 ερωτήματα μου αναπάντητα:

1) CC-Gio το paste που έκανες στην προηγούμενη σελίδα, από πού το έκανες? Ποιά ήταν η "πηγή" σου? Rolling eyes

2) Η εγγύηση τελικά είναι 3 μήνες ή εφ' όρου ζωής? Αν καεί στο τρίμηνο λάμπα, στην αλλάζουνε, στους 3 μήνες + 1 μέρα δεν στην αλλάζουνε? Πως πάει δηλαδή? Rolling eyes
alexbo1 - Τετ 22 Δεκ 2004, 12:25:18
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή ακουστηκε πολύ το θέμα αν τυφλώνουν ή όχι τα προβολάκια ομίχλης. Εχω παρατηρήσει πως μεγαλύτερη σημασία έχει να έχεις σωστα ρυθμισμένο το ύψος των φώτων παρά το να μήν ανάβεις τους προβολεις ιδιαίτερα για για τα προπορευόμενα οχήματα
SnakeMJK - Τετ 05 Ιαν 2005, 19:54:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε καμμένοι κάγκουρες!! Τόσο πιο τέλειο φαίνεται το αυτοκίνητο σας με προβόλια αναμένα που αξίζει να τυφλώνεις τον άλλο; Και αν δεν τον τυφλώνεις, γιατί το όργανο σου σκάει κλήση; Λογικά όταν διαβάζετε το manual του αυτοκινήτου κολλάτε στο "Προβολείς" και δεν διαβάζετε το παρακάτω... δηλαδή το "ομίχλης"!!! Ήμαρτον κύριε...
kanelj - Τετ 05 Ιαν 2005, 20:02:57
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Ρε καμμένοι κάγκουρες!! Τόσο πιο τέλειο φαίνεται το αυτοκίνητο σας με προβόλια αναμένα που αξίζει να τυφλώνεις τον άλλο; Και αν δεν τον τυφλώνεις, γιατί το όργανο σου σκάει κλήση; Λογικά όταν διαβάζετε το manual του αυτοκινήτου κολλάτε στο "Προβολείς" και δεν διαβάζετε το παρακάτω... δηλαδή το "ομίχλης"!!! Ήμαρτον κύριε...


επειδη δεν εχεις προβολεις μιλας εσυ ρε Question Question Question Exclamation Laughing Laughing Laughing
DimiP - Πεμ 06 Ιαν 2005, 01:03:16
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Ρε καμμένοι κάγκουρες!! Τόσο πιο τέλειο φαίνεται το αυτοκίνητο σας με προβόλια αναμένα που αξίζει να τυφλώνεις τον άλλο; Και αν δεν τον τυφλώνεις, γιατί το όργανο σου σκάει κλήση; Λογικά όταν διαβάζετε το manual του αυτοκινήτου κολλάτε στο "Προβολείς" και δεν διαβάζετε το παρακάτω... δηλαδή το "ομίχλης"!!! Ήμαρτον κύριε...


αγαπητε σβουρα!
προς αποκατασταση της αληθειας.
οι προβολεις ομιχλης που ειναι σωστα ρυθμισμενοι δεν τυφλωνουν κανεναν.
φυσικα και ο σκοπος τους ειναι η χρηση τους στην ομιχλη και τις συνθηκες περιορισμενης ορατοτητας, οχι ομως για να βλεπεις εσυ ο οδηγος αλλα για να σε βλεπυν οι αλλοι και να μην πεσουν πανω σου!!! αυτο λιγοι μαλλον το ξερουν!
τελος παντων,
τωρα γιατι σε γραφουν ;; γιατι ετσι τους κοβει και ετσι λεει ο νομος. απλα.
δεν βγαζεις ακρη.
Crying or Very sad
STELIOS - Πεμ 06 Ιαν 2005, 13:22:59
Θέμα δημοσίευσης:
Oι προβολεις ομηχλης ειναι λιγο παρεξηγημενο θεμα. Η πραγματικοτητα ειναι πως σηνηθως θα σε γραψουν αλλα οχι παντα. Αυτο εχει επικρατησει απο παλιοτερς εποχες που οι προβολεις ομιχλης ηταν προσθετα προβολακια του εμποριου που ο καθενας εβαζε στο αμαξι του (σηνηθος για μουρη) και λογο λαθος τοποθετησης (τα φωτα πρεπει να εχουν μια μικρη κληση πρως τα κατω για να φωτιζουν σωστα το δρομο) τυφλωναν τους αλλους οδηγους.
Τα συγχρονα φωτα (ομηχλης) τοπθετημενα απ'το κατασκευαστη εχουν σωστη τοποθετηση και κληση και ΔΕΝ ενοχλουν τους αλλους οδηγους. Αυτο που ενοχλει ειναι το πισω φως ομηχλης που ειναι πολυ εντονο για να φενεται σε δυσκολες σηνθηκες.
Στο 206 σηγκεκριμενα τα προβολακια ομηχλης δεν φωτηζουν σε αποσταση αλλα σε πλατος (χαμηλα μπροστα και πλαγια). Εγω προσωπηκα τα χρησημοποιω παντα γιατι βλεπω καλητερα στο δρομο λακουβες και γενικα κακοτεχνιες.
kavaliotis - Πεμ 06 Ιαν 2005, 16:59:51
Θέμα δημοσίευσης:
STELIOS έγραψε:
Oι προβολεις ομηχλης ειναι λιγο παρεξηγημενο θεμα. Η πραγματικοτητα ειναι πως σηνηθως θα σε γραψουν αλλα οχι παντα. Αυτο εχει επικρατησει απο παλιοτερς εποχες που οι προβολεις ομιχλης ηταν προσθετα προβολακια του εμποριου που ο καθενας εβαζε στο αμαξι του (σηνηθος για μουρη) και λογο λαθος τοποθετησης (τα φωτα πρεπει να εχουν μια μικρη κληση πρως τα κατω για να φωτιζουν σωστα το δρομο) τυφλωναν τους αλλους οδηγους.
Τα συγχρονα φωτα (ομηχλης) τοπθετημενα απ'το κατασκευαστη εχουν σωστη τοποθετηση και κληση και ΔΕΝ ενοχλουν τους αλλους οδηγους. Αυτο που ενοχλει ειναι το πισω φως ομηχλης που ειναι πολυ εντονο για να φενεται σε δυσκολες σηνθηκες.
Στο 206 σηγκεκριμενα τα προβολακια ομηχλης δεν φωτηζουν σε αποσταση αλλα σε πλατος (χαμηλα μπροστα και πλαγια). Εγω προσωπηκα τα χρησημοποιω παντα γιατι βλεπω καλητερα στο δρομο λακουβες και γενικα κακοτεχνιες.


Πολυ σωστα...Ετσι να τα ακουνε μερικοι μερικοι και να μαθαινουνε...

Τωρα οσο αναφορα τα δικα μου προβολακια, μεσα σε 2 βδομαδες που εβαλα true white μου καηκε το ενα! Sad Sad Sad Τα αλλα που εχω στα κανονικα φωτα τα ειχα παρει απο αλλο μαγαζι και δεν εχουν παθει τιποτα ακομα, οποτε μια και μια θα παω να παρω απο το ιδιο μαγαζι και λαμπες για τα προβολακια και θα παω καπου να μου τις βαλουνε γιατι πρεπει να ανεβει λεει το αμαξι σε ραμπα.
STELIOS - Πεμ 06 Ιαν 2005, 17:41:08
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
..... και θα παω καπου να μου τις βαλουνε γιατι πρεπει να ανεβει λεει το αμαξι σε ραμπα.


Να ανεβασεις το αμαξι σε ραμπα για να αλλαξεις λαμπες στα προβολακια??? Αυτο εννοεις?

Απλα πραγματα. Στρειβεις τους τροχους τερμα δεξια ή αριστερα (αναλογα πως σε βολευει σε καθε περιπτωση) και στο εσωτερικο των θολων εχει κατι σαν πορτακι. Το ανοιγεις προς τα επανω και εχεις προσβαση στο πισω μερος των προβολεων. Ανοιγεις (γυρνοντας) το καπακι τους και τσουπ να σου η λαμπα. Το πιο δυσκολο ειναι να βγαλεις τις λαμπες απ'τη θεση τους γιατι θελουν πολυ τραβηγμα να βγουν απ'τα φις τους και ειναι λιγο στενος ο χωρος εκει. Αυτα....
Steve - Σαβ 08 Ιαν 2005, 19:29:53
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο είσαι σωστός 2 φορές Cool

Πρώτα για την θέση των προβολέων ομίχλης, και 2ον για την αλλαγή λάμπας τους Cool
kanelj - Σαβ 08 Ιαν 2005, 21:42:43
Θέμα δημοσίευσης:
παντως για την εθνικη ειναι οτι πρεπει τα προβολακια κατα το σουρουπο!!
Οσοι ειναι αριστερη λωριδα και δεν κανουν τον κοπο να κανουν δεξια επειδη δεν τους νοιαζει αν βιαζεσαι αλλα και για να το παιξουν γρηγοροι,ταραζονται και πηγαινουν ΑΜΕΣΩΣ δεξια!!!!
ο καλυτερος τροπος αυτος ειναι!ουτε φωτα ουτε τιποτα!!!
DIMCHRI - Κυρ 09 Ιαν 2005, 22:43:07
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπόν χτές έβαλα τις osram αυτές πυ φωτίζουν 50 % περισσότερο.

έχουν αρκετή διαφορά από τις philips που φόραγα από μαμά.

βέβαια σε καμία περίπτωση δεν φωτίζουν 50% παραπάνω.

Πάντως έχουν διαφορά.
οι τέσσερις λάμπες μου κόστισαν 80 ευρώ. τώρα τα ψυράκια φαίνονται χάλια. τι λέτε να κάνω.

steeve ρίξε καμία ιδέα.

Και κάτι άσχετο. με τα lexus τα φώτα τι θα κάνουμε ? δεν πιστεύω να τα παρατήσες ?
shark_zak - Δευ 10 Ιαν 2005, 08:09:23
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
λοιπόν χτές έβαλα τις osram αυτές πυ φωτίζουν 50 % περισσότερο.

έχουν αρκετή διαφορά από τις philips που φόραγα από μαμά.

βέβαια σε καμία περίπτωση δεν φωτίζουν 50% παραπάνω.

Πάντως έχουν διαφορά.
οι τέσσερις λάμπες μου κόστισαν 80 ευρώ. τώρα τα ψυράκια φαίνονται χάλια. τι λέτε να κάνω.



τις ιδιες φοραω και εγω...
καλα για 50% δεν το συζηταμε καν αλλα ειναι λιγο πιο καθαρες σε σχεση με τις philips...
τωρα οσο για τις ψυρες, εγω τις εβαλα μπλε... Idea
Steve - Δευ 10 Ιαν 2005, 12:59:21
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
λοιπόν χτές έβαλα τις osram αυτές πυ φωτίζουν 50 % περισσότερο.

έχουν αρκετή διαφορά από τις philips που φόραγα από μαμά.

βέβαια σε καμία περίπτωση δεν φωτίζουν 50% παραπάνω.

Πάντως έχουν διαφορά.
οι τέσσερις λάμπες μου κόστισαν 80 ευρώ. τώρα τα ψυράκια φαίνονται χάλια. τι λέτε να κάνω.

steeve ρίξε καμία ιδέα.

Και κάτι άσχετο. με τα lexus τα φώτα τι θα κάνουμε ? δεν πιστεύω να τα παρατήσες ?


Τι ιδέα να ρίξω... παλεύω να βρώ λεφτά για να πάω να κάνω τεστ με λάμπες και να βγάλω και φωτό για να σας σώσω από χάσιμο χρόνου και χρήματος Rolling eyes

Εγώ έβαλα μπροστά στις ψείρες led περίπου 7mm αν θυμάμαι καλά και βγάζουνε φως σχεδόν τέλειο Wink

Εν αναμονή χρημάτων λοιπόν! Sad

(Όσο για τα πίσω lexus φανάρια... είπαμε, τέλος του μήνα μάλλον θα κάνουμε παραγγελία! Wink )
kavaliotis - Τετ 12 Ιαν 2005, 01:37:24
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγο ασχετη, αλλα στα προβολακια ποιος ειναι ο κωδικος για τις λαμπες? Η1? Επειδη θα παω να παρω καινουργια αυριο απο αλλο μαγαζι...
shark_zak - Τετ 12 Ιαν 2005, 06:49:37
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Λιγο ασχετη, αλλα στα προβολακια ποιος ειναι ο κωδικος για τις λαμπες? Η1? Επειδη θα παω να παρω καινουργια αυριο απο αλλο μαγαζι...


ναι H1 είναι τα προβολακια και H7 η μεσαία σκάλα....
Steve - Τετ 12 Ιαν 2005, 21:36:24
Θέμα δημοσίευσης:
Εχμ... Εγώ έχω Η4 και Η7 στο φανάρι νομίζω... και Η4 στα προβολάκια χωρίς να είμαι σίγουρος! Shocked
DIMCHRI - Τετ 12 Ιαν 2005, 21:57:52
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Εχμ... Εγώ έχω Η4 και Η7 στο φανάρι νομίζω... και Η4 στα προβολάκια χωρίς να είμαι σίγουρος! Shocked

αν έχεις του gti τα φανάρια με το λείο κρύσταλο φοράς 2 H7.

τις άλλαξα και τις δύο το σάββατο και έβαλα της osram. Wink
Steve - Τετ 12 Ιαν 2005, 23:10:57
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, αυτά τα φανάρια έχω... Για τα πορείας, είναι Η4, είμαι βέβαιος αφού το είχα δει με τα μάτια μου όταν δοκίμαζα κάτι ψευτο-λευκές λάμπες Cool Για την μεγάλη σκάλα δεν ξέρω τί είναι, μάλλον είναι Η7! Rolling eyes
DIMCHRI - Τετ 12 Ιαν 2005, 23:15:29
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξέρω τι να πω. εγώ το σάββατο έβαλα και ήταν και οι 4 H7.

κατι βρωμάει τότε.!!!
STELIOS - Τετ 12 Ιαν 2005, 23:19:06
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγω που αλλαξα τα πορειας (μου ειχαν καει) ειμαι ΣΙΓΟΥΡΟΤΑΤΟΣ οτι ηταν Η7.
Stevon - Δευ 17 Ιαν 2005, 13:34:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά όσα 206 έχουν διάφανο φανάρι τύπου gti έχουν λάμπες Η7 αυτό είναι δεδομένο δεν υπάρχει περίπτωση να είναι Η4 η λάμπα , πάμε παρακάτω με τα πολά επιρρεάστηκα και εγώ και άλαξα αυτές τις υπέροχες εργοστασιακές λάμπες (Philips) με άλες της WURTH τύπου XENON LIGHTS , πραγματικά είδα τεράστια διαφορά στον φωτισμό και το κυριότερο για εμένα η απόχρωση τους είναι έντονο λευκό ελαφρά μπλεδίζον όπως έγραφε και το κουτί τους , και όχι το έντονο <<καγκούρικο>> ΜΠΛΕ .
Η τιμή τους ηταν αρκετά καλή περίπου στα 90 euro.

p.s: τα σχόλια για το κατα τα άλλα συμπαθεστατο μπλέ χρώμα σαφώς είναι προσωπική εκτίμηση,Φιλικά Wink
netblaster - Τρι 18 Ιαν 2005, 00:49:19
Θέμα δημοσίευσης:
Οντως, οι καλες λαμπες εχουν μεγαλη διαφορα απο τις απλες που βαζουμε οι περισσοτεροι!!! Το διαπιστωσα οταν πηγα κεδωσα 140Ε κεβαλα τις extreme white της PIAA στη "μπεμπα" της μανας μου (εννοειται οχι δικα μου λεφτα ετσι!!! Very happy )... Αρκετη διαφορα στο φωτισμο!!! Σε σχεση με τα ξενον της αλλης "μπεμπας" δεν ειχαν μεγαλη διαφορα, και ουτε "στραβωναν"!!! Το καλυτερο βεβαια ηταν το πως αλλαξε η μουρη το βραδυ!!! Το αυτοκινητο (ειναι και σκουρο) εχει παρει πολλους ποντους... Βεβαια, τα λεφτα ηταν πολλα για λαμπες, αλλα αν κρατανε παραπανω οπως λενε... Τα προτεινω ανεπιφυλακτα!!! Wink
shark_zak - Τρι 18 Ιαν 2005, 06:46:36
Θέμα δημοσίευσης:
πολυ καλες επιλογες και οι δυο...αλλα οντος τα 140ευρω ειναι παρα πολλα για λαμπες... Crying or Very sad
εγω εχω τις osram ενταξη δεν ειναι του ιδιου επιπεδου αλλα την διαφορα τους την κανουν, σε σχεση με αυτες που ειχε.... Wink
Stevon - Πεμ 29 Σεπ 2005, 14:34:09
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν επανερχόμαστε έπειτα απο καιρό.....
Ποιο πάνω είχα γράψει αυτό....
Stevon έγραψε:
πάμε παρακάτω με τα πολά επιρρεάστηκα και εγώ και άλαξα αυτές τις υπέροχες εργοστασιακές λάμπες (Philips) με άλες της WURTH τύπου XENON LIGHTS ,
Η τιμή τους ηταν αρκετά καλή περίπου στα 90 euro.




Τσούφ....και έσβησε η αριστερή....πάει μας τελείωσε ύστερα απο 8 μήνες ζωής...συγκρητικά με τα όσα ακούω πρέπει να είμαι ευχαριστημένος αφού οι ποιό πολλόι λένε για 3-4 μήνες!!

Το ζήτημα είναι ξαναδίνω 94 ευρώ για να πάρω τις ίδιες??
Τα σκάω για να πάρω ακόμη ποιο ακριβές??
Πειραματίζομα με τις φτηνές των 5-10 ευρώ(και να τις αλλάζω ανα εβδομάδα)
ή μένω όπως είμαι τώρα???(μία άσπρη μία κίτρινη = τρομερό αποτέλεσμα)



Μπά το βρήκα Idea , XENON 700ευρώ δύο χρόνια εγγύηση ΓΡΑΠΤΗ και τρομερό φωτισμό!!!
Baphomet - Πεμ 29 Σεπ 2005, 14:42:24
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα γιατί οι μαμά λάμπες μου κράτησαν πάνω από ένα χρόνο και η οσραμ των 10 ευρώ που έβαλα μετά μου έχει ήδη κρατήσει 8 μηνες?
Sidobre - Πεμ 29 Σεπ 2005, 14:49:31
Θέμα δημοσίευσης:
Για να είμαι ειληκρινής, οι "μαμά" λάμπες μου είχαν κρατήσει 3,5 χρόνια.
Μια αλλαγή μόνο έχω κάνει σε φλας. Μετά τα 3,5 χρόνια άλλαγα φανάρια από μικροατύχημα...
MEMsound - Πεμ 29 Σεπ 2005, 14:53:58
Θέμα δημοσίευσης:
σχετικο-άσχετο...
Headlamp bulb mega test - H1 standard
Stevon - Πεμ 29 Σεπ 2005, 15:33:57
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
εμενα γιατί οι μαμά λάμπες μου κράτησαν πάνω από ένα χρόνο και η οσραμ των 10 ευρώ που έβαλα μετά μου έχει ήδη κρατήσει 8 μηνες?


Πέτρο και εμένα οι <<μαμά>> μέχρι να τις αλλάξω στους 9 μήνες ήταν μιά χαρά!!Εγώ τις άλλαξα με άλλες για καλύτερο φωτισμό Whistling ....
διαφορά είδα αλλά επίσης τις είδα στους 9 μήνες.... Mad

Τώρα σκέφτομαι αυτές...
http://www.autolamps-online.com/halogen/rallycentre.htm

άν τις βρώ και στην Ελλάδα.

P.s: Εσύ ποιές osram έχεις ?για πές details...
Sidobre - Πεμ 29 Σεπ 2005, 16:11:53
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε ρε Σταύρο... τί παραπάνω φωτισμό;

Εδώ στους επαρχιακούς δρόμους σχεδόν τέρμα κάτω τα φώτα (1 κλικ πριν το κατω) μου αναβοσβήνουν τα φώτα ότι έχω τα μεγάλα... Τί παραπάνω φωτισμό από αυτό. Ηδη θεωρώ τα εργοστασιακά παραπάνω από το προσδοκούμενο...

Θα με τρελλάνετε εσείς...

Γιατί δεν πας να πάρεις τίποτα προβολεις σταδίου;;; Laughing Laughing Laughing Laughing
Stevon - Πεμ 29 Σεπ 2005, 16:50:55
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:

Θα με τρελλάνετε εσείς...


No no no no no....μήν αγχώνεσαι δέν πρόκειται!!!.... Laughing Laughing

Άσε που εγώ έγραψα...
Παράθεση:
Εγώ τις άλλαξα με άλλες για καλύτερο φωτισμό


και όχι για δυνατότερο.... Laughing

Βέβαια αυτό που είπες δέν είναι άσχημη ιδέα αλλά δυστηχώς δέν γίνεται Crying or Very sad Crying or Very sad ...¨Ομως ξέρω απο ποιόν μπορώ να πάρω κάτι <<κεριά>> ...απο νυχτερινούς αγώνες


το φαντάζεσαι να κυκλοφορεί έτσι το 206........ Tease Rotfl Silly


Ότι!!!
kavaliotis - Πεμ 29 Σεπ 2005, 16:54:24
Θέμα δημοσίευσης:
Τασο οι μαμα λαμπες σε σχεση με τις "φθηνες" True White των 15 ευρω εχουν μεγαλη διαφορα. Ολοι σε ρωτανε αν ειναι τυπου Xenon. Αυτο βεβαια σε θεμα ομορφιας του αμαξιου, γιατι δεν ξερω κατα ποσο φωτιζουν καλυτερα απο τα μαμα στον δρομο. Μπηκα σε μιας φιλης την 147 οπως και σε ενα φιλου το Α3 και ειδα μεγαλη διαφορα στα φωτα ρε γμτ... Τοσο χαλια φωτισμο εχουν τα δικα μας? Μεγαλη σκαλα ανοιγω για να φωτιζει καπως ο δρομος... Crying or Very sad
DimiP - Πεμ 29 Σεπ 2005, 22:51:29
Θέμα δημοσίευσης:
προσφατα αλλαξα λαμπες και στα 3.
φωτα μεσαια Η4
φωτα μεγαλα Η1
προβολης ομιχλης Η1

ολα οsram

οι Η1 9Ε η μια
οσο για τις Η4 νομιζω 15Ε οι 2 (δεν θυμαμαι καλα)

ασπρο φως σε ολα ελαφρως μπλεδιζων!

ερωτηση: σωστα εβαλα Η4 και Η1 αντιστοιχα ; γιατι καπου πιο πανω λενε για Η7.
ο ηλεκτρολογος μου ειπε οτι και τα μεγαλα και οι προβ.ομιχλης παιρνουν Η1.

εντυπωσεις: σιγουρα πολυ πιο λευκο φως απο οτι πριν
σιγουρα τοσο καγκουρισιο (μπλεδιζον) οσο το ηθελα
το εντυπωσιακοτερο: αν και τα φαναρια δεν ρυθμιζονται πανω κατω (angel eyes) δεν στραβωνουν σε καμια περιπτωση και μαλιστα ειναι ιδιαιτερα βολικα ακομη και για τους απεναντι.
Baphomet - Παρ 30 Σεπ 2005, 00:20:34
Θέμα δημοσίευσης:
χιλιες φορές έχει ειπωθεί...H7 τα διάφανα φανάρια και H4 τα παλιά... Very happy
Touristas - Παρ 30 Σεπ 2005, 07:17:56
Θέμα δημοσίευσης:
Δημήτρη αν έχεις βάλλει τα διάφανα φανάρια δεν έχεις Η4 αλλά Η7
shark_zak - Παρ 30 Σεπ 2005, 07:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
και εγω τις οsram εχω αυτες που λενε +50% και ειναι πολυ καλες...
με τις λαμπες στα προβολακια εχω σχετικο προβλημα...αλλα τι να κανω υπαρχουν και χειροτερα... Wink
kavaliotis - Παρ 30 Σεπ 2005, 08:59:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε παιδια με αυτα τα προβολακια τι θα γινει? Οι αλλες λαμπες (πορειας) φτου φτου δεν καιγονται... Τα προβολακια μου καιγονται καθε 2 βδομαδες σχεδον...
Baphomet - Παρ 30 Σεπ 2005, 09:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
να μη τα ανάβετε... Laughing Laughing Laughing
εγω τα ανάβω όταν χρειάζεται μόνο και πολύ σπανια οταν με πιάνει καγκουροσύνη και 2 χρονια τώρα δεν εχει καεί τιποτα. Laughing Laughing Laughing
DimiP - Παρ 30 Σεπ 2005, 23:00:01
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Ναι ρε παιδια με αυτα τα προβολακια τι θα γινει? Οι αλλες λαμπες (πορειας) φτου φτου δεν καιγονται... Τα προβολακια μου καιγονται καθε 2 βδομαδες σχεδον...


ελεγξε το σε ηλεκτρολογο και αν δεν υπαρχει προβλημα τοτε βαλε καλυτερης ποιοτητας λαμπες (μου συνεβη 3 φορες με τα μεσαια ) Wink
DimiP - Παρ 30 Σεπ 2005, 23:02:24
Θέμα δημοσίευσης:
Touristas έγραψε:
Δημήτρη αν έχεις βάλλει τα διάφανα φανάρια δεν έχεις Η4 αλλά Η7


επειδη εβαλα διαφανα (αλλα οχι της Peugeot δηλ.valeo αλλα ) τυπου angeleyes μαρκας inpro (?!?) οι λαμπες πηγαν πακετο και δεν μου δοθηκε η ευκαιρια να δω αν απο Η4 (πριν) μου εβαλαν Η7.
Steve - Σαβ 01 Οκτ 2005, 10:31:50
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας που το επαναφέρατε Twisted evil , συνήθως κυκλοφορώ με ψείρες + προβολάκια... Smile Ακόμα δεν έχει καεί τίποτα (πέραν των ψειρών LED που έχω βάλει κανα 2 φορές) εδώ και 1μισι χρόνο... Ίσως και να μην έχουνε καεί γιατί δεν τα χρησιμοποιώ και τόσο πολύ Razz

Σταύρο... αυτά τα autolams-online δίνουνε free shipping/delivery all over the world... Twisted evil Ψήνεται κανείς άλλος να δοκιμάσουμε? Smile
nikq - Παρ 11 Νοέ 2005, 17:00:02
Θέμα δημοσίευσης:
Η μεγάλη σκάλα στα φωτα τι τύπος είναι για τα διάφανα φανάρια?
(Η μεσαία μου είναι Η7 )
Stevon - Παρ 11 Νοέ 2005, 18:34:59
Θέμα δημοσίευσης:
H7 Μεγάλα & μεσαία και Η1 οι προβολείς ομίχλης.
nikq - Δευ 14 Νοέ 2005, 08:41:43
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
H7 Μεγάλα & μεσαία και Η1 οι προβολείς ομίχλης.
Thumb Left
DIMCHRI - Παρ 06 Ιαν 2006, 18:02:44
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
λοιπόν χτές ( Ιανουάριος 2005 )έβαλα τις osram αυτές πυ φωτίζουν 50 % περισσότερο.

έχουν αρκετή διαφορά από τις philips που φόραγα από μαμά.

βέβαια σε καμία περίπτωση δεν φωτίζουν 50% παραπάνω.

Πάντως έχουν διαφορά.
οι τέσσερις λάμπες μου κόστισαν 80 ευρώ. τώρα τα ψυράκια φαίνονται χάλια. τι λέτε να κάνω.



Και χτες έβαλα τις PIAA xtreme white bulb στα μεσαία γιατί μου κάηκε η μία osram.
Μου κόστισαν οι 2 110 ευρώ. Είναι πολλά τα λεφτά αλλά οι διαφορά είναι εμφανέστατοι από τις OSRAM που φορούσα μέχρι χτες. Οπότε άξιζαν τα παραπάνω χρήματα.
Ενώ όταν είχα βάλει τις osram έλεγα μέσα μου ότι τελικά δεν αξιζαν τα χρήματα για τόσο μικρή διαφορά.

Μου φαίνεται ότι μπλεδίζουν λίγο πάντως φωτίζουν πολύ περισσότερο από τις osram. απλά καμία σχέση. τα ψυράκια εξακολουθώ να τα φοράω και τώρα είναι εντελώς χάλια. υπάρχουν ψυράκια που να έχουν λευκό φως ?
Steve - Παρ 06 Ιαν 2006, 18:48:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, λευκά led 5mm και κοστίζουν 5 ευρώ το ζεύγος.


Τα έχω βρει εδώ στη Λάρισα σε αφθονία (σε άλλες πόλεις δεν ξέρω διότι δεν έχω ψάξει).
MEMsound - Παρ 06 Ιαν 2006, 23:06:39
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI και Steve πείτε μου κωδικούς να δω μπορώ να κάνω για καλήτερες τιμές για το Club. Wink
shark_zak - Σαβ 07 Ιαν 2006, 00:13:57
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
λοιπόν χτές ( Ιανουάριος 2005 )έβαλα τις osram αυτές πυ φωτίζουν 50 % περισσότερο.

έχουν αρκετή διαφορά από τις philips που φόραγα από μαμά.

βέβαια σε καμία περίπτωση δεν φωτίζουν 50% παραπάνω.

Πάντως έχουν διαφορά.
οι τέσσερις λάμπες μου κόστισαν 80 ευρώ. τώρα τα ψυράκια φαίνονται χάλια. τι λέτε να κάνω.



Και χτες έβαλα τις PIAA xtreme white bulb στα μεσαία γιατί μου κάηκε η μία osram.
Μου κόστισαν οι 2 110 ευρώ. Είναι πολλά τα λεφτά αλλά οι διαφορά είναι εμφανέστατοι από τις OSRAM που φορούσα μέχρι χτες. Οπότε άξιζαν τα παραπάνω χρήματα.
Ενώ όταν είχα βάλει τις osram έλεγα μέσα μου ότι τελικά δεν αξιζαν τα χρήματα για τόσο μικρή διαφορά.

Μου φαίνεται ότι μπλεδίζουν λίγο πάντως φωτίζουν πολύ περισσότερο από τις osram. απλά καμία σχέση. τα ψυράκια εξακολουθώ να τα φοράω και τώρα είναι εντελώς χάλια. υπάρχουν ψυράκια που να έχουν λευκό φως ?


Καλο φαρετες αλλα ειναι πολλα τα λεφτα για λαμπες...και εγω OSRAM φοραω και ειμαι ok.... Wink
kavaliotis - Σαβ 07 Ιαν 2006, 00:15:36
Θέμα δημοσίευσης:
Αν με 110 ευρω σου εγγυωνται οτι ΔΕΝ θα καουν οι λαμπες, τις αγοραζω αμεσα. Αλλα αν ειναι να σκασω 110 ευρω και να μου καουν σε μια βδομαδα και να κλαιω τα λεφτα μου, "δεν θα παρω"... Και το λεω αυτο γιατι στα προβολακια μου φευγουν 15 ευρω καθε 2 βδομαδες τουλαχιστον...
DIMCHRI - Σαβ 07 Ιαν 2006, 08:50:24
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Αν με 110 ευρω σου εγγυωνται οτι ΔΕΝ θα καουν οι λαμπες, τις αγοραζω αμεσα. Αλλα αν ειναι να σκασω 110 ευρω και να μου καουν σε μια βδομαδα και να κλαιω τα λεφτα μου, "δεν θα παρω"... Και το λεω αυτο γιατι στα προβολακια μου φευγουν 15 ευρω καθε 2 βδομαδες τουλαχιστον...


απ'ο 'οτι μου είπαν από εκεί που τισ αγόρασα ουτε καν εγγύηση δεν έχουν. όπότε αναμείνατε εδώ και θα σας ενημερώσω μόλις μου καούν !. Αυτά είναι τα καλά ενός κλαμπ !!! Wink
Stevon - Σαβ 07 Ιαν 2006, 09:31:25
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:

Τα έχω βρει εδώ στη Λάρισα σε αφθονία (σε άλλες πόλεις δεν ξέρω διότι δεν έχω ψάξει).


Εγώ που το έχω ψάξει , δέν έχω βρεί εδώ τίποτα , όσα έχουν είναι λευκά led με μπλέ φωτισμό όμως.... Evil
Steve - Σαβ 07 Ιαν 2006, 11:23:43
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
DIMCHRI και Steve πείτε μου κωδικούς να δω μπορώ να κάνω για καλήτερες τιμές για το Club. Wink


Εχμ... από 7 ευρώ το ζευγάρι, τα παίρνω 5 Smile

Και κωδικούς δεν είδα ποτέ... η συσκευασία είναι λίγο μυστήρια, έχει ένα αυτοκόλλητο του οποίου την μάρκα δεν την θυμάμαι.


Μέσα στη βδομάδα θα σας ενημερώσω.


Πάρτε 1 - 2 να δείτε περίπου πως είναι (αν και live είναι άλλη φάση Cool )
MEMsound - Σαβ 07 Ιαν 2006, 13:38:01
Θέμα δημοσίευσης:
Άρα μια χαρά είναι η τιμή για τις ψείρες.

Επειδή χρόνο να ψάξω δεν έχω αυτές τις μέρες μήπως να αγοράσεις μερικές να χουμε και τις δίνεις σε κάποιον στο Touring...

Εγώ πάντως θέλω 1 ζευγάρι. Wink
Stevon - Σαβ 07 Ιαν 2006, 13:51:34
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Εγώ πάντως θέλω 1 ζευγάρι. Wink


Με πρόλαβες κάνε τα 2 τα ζευγάρια.... Arrow
Steve - Σαβ 07 Ιαν 2006, 17:59:26
Θέμα δημοσίευσης:
Τα κάνω όσα θέλετε τα ζευγάρια. Τα τοποθετούμε και κατευθείαν αν θέλετε Cool

Βάλτε παραγγελία εδώ και τα σβήνουμε τα post μετά την παράδοση των led Razz (μη χαλάσουμε και αυτό το topic) Cool
MEMsound - Σαβ 07 Ιαν 2006, 20:15:17
Θέμα δημοσίευσης:
Κάντα 3 να έχουμε κανένα καβάτζα... Wink

τα παραγγελιοποστ θα τα σβήσω εγώ μετά... Wink
DIMCHRI - Κυρ 08 Ιαν 2006, 16:59:25
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Κάντα 3 να έχουμε κανένα καβάτζα... Wink

τα παραγγελιοποστ θα τα σβήσω εγώ μετά... Wink


σταύρο και εγώ 2 ζευγάρια.

Μάνθο παρτα εσύ για μένα μια και δεν θα μπορέσω να είμαι στο τουρινγκ και θα σου δώσω τα χρήματα αυτή την πεμπτη στο στέκι μας.
Wink
Steve - Κυρ 08 Ιαν 2006, 19:05:02
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραία, είμαστε στα 5 λοιπόν Very happy

Να δώ και την Δευτέρα αν υπάρχει και stock ανάλογο Cool
MEMsound - Κυρ 08 Ιαν 2006, 19:54:09
Θέμα δημοσίευσης:
οκ.Δημήτρη.
Επειδή ούτε εγώ θα πάω κάποιος άλλος θα κάνει την "αγοραπωλησία"... Wink

Θα το κανονήσουμε την Πέμπτη στη Λέσχη.
DIMCHRI - Κυρ 08 Ιαν 2006, 20:14:55
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Ναι, λευκά led 5mm και κοστίζουν 5 ευρώ το ζεύγος.


Τα έχω βρει εδώ στη Λάρισα σε αφθονία (σε άλλες πόλεις δεν ξέρω διότι δεν έχω ψάξει).


Steeve τα led είπες ότι είναι λευκά... δεν φεγγουν μπλε έτσι δεν είναι ??
Steve - Κυρ 08 Ιαν 2006, 20:52:04
Θέμα δημοσίευσης:
Στο έχω πει χίλιες φορές, άντε να το πώ άλλη μια...


ΔΙΑΒΑΖΕ ΤΑ Γ**ΩPOST. ΣΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΣΕΛΙΔΑ ΕΧΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΤΟ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ.-
DIMCHRI - Κυρ 08 Ιαν 2006, 21:07:38
Θέμα δημοσίευσης:
την ερώτηση την έκανα αφού είδα τις φωτογραφίες σου !!!!

και επειδή νόμίζω ότι είπες λευκά ότι είναι τα led.

στις φώτο όμωςμοιάζουν ποιό πολύ με μπλέ.

είναι πολύ μπλέ ? είναι λευκα? είναι όπως φαίνονται στις φώτο ??? πως είναι ?
Baphomet - Κυρ 08 Ιαν 2006, 21:25:02
Θέμα δημοσίευσης:
Κι εγώ ένα ζευγαράκι... Laughing
Steve - Κυρ 08 Ιαν 2006, 23:05:24
Θέμα δημοσίευσης:
6 και συνεχίζουμε Twisted evil

DIMCHRI, είναι λευκά... όπως φαίνονται στην φωτό και πιο λευκά, σαν Xenon. Και ο λόγος που έχω τους προβολείς ομίχλης αναμμένους είναι για να μπορεί κάποιος να συγκρίνει το χρώμα του φωτισμού.
Baphomet - Δευ 09 Ιαν 2006, 00:04:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
6 και συνεχίζουμε Twisted evil

DIMCHRI, είναι λευκά... όπως φαίνονται στην φωτό και πιο λευκά, σαν Xenon. Και ο λόγος που έχω τους προβολείς ομίχλης αναμμένους είναι για να μπορεί κάποιος να συγκρίνει το χρώμα του φωτισμού.


δεν υπαρχουν λαμπες ετσι λευκες και για τα ομιχλης?? ποσο κανουν? για τα μεγάλα φώτα πόσο??
Steve - Δευ 09 Ιαν 2006, 02:09:16
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
Steve έγραψε:
6 και συνεχίζουμε Twisted evil

DIMCHRI, είναι λευκά... όπως φαίνονται στην φωτό και πιο λευκά, σαν Xenon. Και ο λόγος που έχω τους προβολείς ομίχλης αναμμένους είναι για να μπορεί κάποιος να συγκρίνει το χρώμα του φωτισμού.


δεν υπαρχουν λαμπες ετσι λευκες και για τα ομιχλης?? ποσο κανουν? για τα μεγάλα φώτα πόσο??


Για Η1/Η7 θα ψάξω εξονυγχιστικά όταν δω ότι έχω την απαραίτητη καβάτζα χρημάτων... Wink
Baphomet - Δευ 09 Ιαν 2006, 02:41:05
Θέμα δημοσίευσης:
ψαξε ρε να δουμε ποσο εχουν... Laughing μου εχει καει και η μια εδω και κανα 2μηνο. Laughing
Steve - Δευ 09 Ιαν 2006, 14:03:54
Θέμα δημοσίευσης:
Κάτσε να πάει 3μηνο να της κάνουμε μνημόσυνο και βλέπουμε... Τς τς τς... δεν μας είπες τίποτα στα 9μερα... Razz
DIMCHRI - Δευ 09 Ιαν 2006, 19:28:34
Θέμα δημοσίευσης:
ένα θα σας πω...καμία σχέση το φως των PIAA με οτιδήποτε άλλο υπάρχει στο εμπόριο... απιστευτη απόδοση !!!! φτάνει τωρα αν δουμε πόσο θα αντεξουν... Laughing
Steve - Δευ 09 Ιαν 2006, 21:31:04
Θέμα δημοσίευσης:
Ε δεν άντεξα... τις άλλαξα τις Η1 στα προβολάκια Very happy

Και 1, και 2.

15 ευρώ το ζευγάρι, εγγύηση από τον Αλέκο Rolling eyes

Μάρκα Lampa, Μοντέλο 5818.0

Αρκετά καλή επιλογή, ορατότατη διαφορά στον φωτισμό (προς το καλύτερο φυσικά Very happy ), μένει να δούμε αντοχή στον χρόνο... Rolling eyes




Μια διευκρίνηση στα περί LED. Τα έπαιρνα από 7 ευρώ στα 5 ευρώ προ 3μήνου... Τώρα έχουνε 8 και μου τα αφήνει 6 το κομμάτι Evil
Baphomet - Τρι 10 Ιαν 2006, 02:41:59
Θέμα δημοσίευσης:
ωραιος... Wink
Stevon - Τρι 10 Ιαν 2006, 15:09:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:


Μια διευκρίνηση στα περί LED. Τα έπαιρνα από 7 ευρώ στα 5 ευρώ προ 3μήνου... Τώρα έχουνε 8 και μου τα αφήνει 6 το κομμάτι Evil


O.K!! Εγώ συνεχίζω να τα θέλω. Wink
MEMsound - Τρι 10 Ιαν 2006, 15:22:07
Θέμα δημοσίευσης:
ομοιως... Wink
Steve - Τρι 10 Ιαν 2006, 15:25:49
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό έλειπε... Razz Να δω αν θα καταφέρω τελικά να πάω στο touring για να τα πάρετε και σεις... Rolling eyes
DIMCHRI - Τετ 11 Ιαν 2006, 00:00:47
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
ομοιως... Wink


oμοιως too ψηλέ...
Steve - Πεμ 12 Ιαν 2006, 11:26:51
Θέμα δημοσίευσης:
Βρείτε σήμερα στο meeting ποιός θα παραλάβει τα LED... Rolling eyes Evil
MEMsound - Πεμ 12 Ιαν 2006, 12:50:12
Θέμα δημοσίευσης:
εννοείται.... Wink
DIMCHRI - Πεμ 12 Ιαν 2006, 17:33:21
Θέμα δημοσίευσης:
μάνθο τι ώρα φεύγετε συνήθως την πέμπτη..? γιατί θα έρθω κατά τις 10:30 περίπου.
MEMsound - Πεμ 12 Ιαν 2006, 17:38:13
Θέμα δημοσίευσης:
έλα ότι ώρα θες.... Wink Wink
Stevon - Πεμ 12 Ιαν 2006, 18:04:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Βρείτε σήμερα στο meeting ποιός θα παραλάβει τα LED... Rolling eyes Evil


Θα λυθεί το πρόβλημα νομίζω.Θα κοιτάξω να στείλω τον <<αντιπρόσωπο>>
Steve - Πεμ 12 Ιαν 2006, 20:17:30
Θέμα δημοσίευσης:
Silly
Stevon - Πεμ 19 Ιαν 2006, 12:11:06
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν τα Led τοποθετήθηκαν , φωτο εντός των ημερών. Arrow
MEMsound - Πεμ 19 Ιαν 2006, 12:25:04
Θέμα δημοσίευσης:
... και είναι πάρα πολυ όμορφα!!!!

εγώ δεν αξιώθηκα να βάλω τα δικά μου ακόμα.

Ευχαριστούμε Steve!!! Wink Wink
Stevon - Πεμ 19 Ιαν 2006, 13:06:53
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
...Ευχαριστούμε Steve!!! Wink Wink


Καλά ,αυτονόητο......αυτό Wink
Baphomet - Πεμ 19 Ιαν 2006, 19:02:12
Θέμα δημοσίευσης:
εμενα μου πήρατε??? σε ποιον πληρώνω και που παραλαμβάνω?? Laughing
MEMsound - Πεμ 19 Ιαν 2006, 19:17:55
Θέμα δημοσίευσης:
εεε όχι γιατί δεν ήσουν την προηγούμενη Πέμπτη στην συνάντηση να μας το θυμήσεις......

τέλος πάντων θα δούμε τι θα κάνουμε και με τη περίπτωσή σου... Wink
DIMCHRI - Παρ 20 Ιαν 2006, 00:28:52
Θέμα δημοσίευσης:
Baphomet έγραψε:
εμενα μου πήρατε??? σε ποιον πληρώνω και που παραλαμβάνω?? Laughing


ίσως να σου πουλήσω εγώ σε προνομιακή τιμή...

Τι θα έλεγες για 20 ευρώ? Laughing
DIMCHRI - Κυρ 22 Ιαν 2006, 19:04:19
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν , μπήκαν και τα ψιράκια, αρκετά όμορφα, με ελαφρύ μπλέ φως...

φαίνονται αρκετά ωραία και ταιριάζον πολύ με τα μεσαία μου.

thanks steeve.

Υ.Γ. αυτό το τέλος που έχεις γράψει τι σημαίνει ?
elias - Δευ 30 Ιαν 2006, 10:46:56
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορώ να βάλω άλλες λάμπες μπροστά με περισσότερα watt για περισσότερο φως? Είδα σε κατάστημα λάμπες Η4 με περισσότερα watt από αυτά που έχει εργοστασιακά το αυτοκίνητο.
Stevon - Δευ 30 Ιαν 2006, 10:59:49
Θέμα δημοσίευσης:
Απο ότι ξέρω, σάν δυνατότητα υπάρχει μιάς και δουλέυουν με την ίδια πηγή ρευματος=12v , και δέν θέλουν κάτι παραπάνω.
Βέβαια άν διαβάσεις προσεκτικά η συσκευασία τους γράφει "do not use in Europe" ή κάτι τέτοιο.Τώρα αυτό με τί συνεπάγεται δέν ξέρω με ακρίβεια,άν καί κάποιος γνωστός που είχε βάλει ύστερα απο λίγο καιρό θόλωσε το τζάμι(ήταν πλαστικό βέβαια) τώρα εσύ που έχεις κρύσταλλο...ίσως να μήν έχεις πρόβλημα.
Αυτά.
Ghost Dog - Δευ 30 Ιαν 2006, 11:01:33
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
Μπορώ να βάλω άλλες λάμπες μπροστά με περισσότερα watt για περισσότερο φως? Είδα σε κατάστημα λάμπες Η4 με περισσότερα watt από αυτά που έχει εργοστασιακά το αυτοκίνητο.

H7 νομιζω οτι φορανε τα "καμαρια" μας... Rolling eyes
Stevon - Δευ 30 Ιαν 2006, 12:12:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:
H7 νομιζω οτι φορανε τα "καμαρια" μας... Rolling eyes


Άρη άν θυμάμαι καλά ο Ηλίας έχει θαμπό κρύσταλλο=Η4 Wink
elias - Δευ 30 Ιαν 2006, 12:26:50
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
Ghost Dog έγραψε:
H7 νομιζω οτι φορανε τα "καμαρια" μας... Rolling eyes


Άρη άν θυμάμαι καλά ο Ηλίας έχει θαμπό κρύσταλλο=Η4 Wink

Έτσι είναι. Έχω το θαμπό κρύσταλο. Η εργοστασιακή λάμπα που έχει το αυτοκίνητο είναι Η4 55/60w 12v. Σκεφτόμουν για ένα επίπεδο πιο πάνω στα watt.
Stevon - Δευ 30 Ιαν 2006, 14:21:28
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
. Η εργοστασιακή λάμπα που έχει το αυτοκίνητο είναι Η4 55/60w 12v. Σκεφτόμουν για ένα επίπεδο πιο πάνω στα watt.


Σε τί Watt έχεις βρεί?75-80 ή 65-70??
Ghost Dog - Τρι 31 Ιαν 2006, 18:03:19
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
Stevon έγραψε:
Άρη άν θυμάμαι καλά ο Ηλίας έχει θαμπό κρύσταλλο=Η4 Wink

Έτσι είναι. Έχω το θαμπό κρύσταλο. Η εργοστασιακή λάμπα που έχει το αυτοκίνητο είναι Η4 55/60w 12v. Σκεφτόμουν για ένα επίπεδο πιο πάνω στα watt.

Δεν το ηξερα οτι τα παλιοτερα μοντελα φορουσαν Η4 Shocked Wink
elias - Τετ 01 Φεβ 2006, 08:25:46
Θέμα δημοσίευσης:
Stevon έγραψε:
elias έγραψε:
. Η εργοστασιακή λάμπα που έχει το αυτοκίνητο είναι Η4 55/60w 12v. Σκεφτόμουν για ένα επίπεδο πιο πάνω στα watt.


Σε τί Watt έχεις βρεί?75-80 ή 65-70??

Αυτά που έχω βρει μέχρι τώρα είναι:
Η4 55/60w 12v με λάμπα XENON (τι διαφορά έχει αυτή?)
Η4 55/60w 12v με +60% περισσότερο φως.
Η4 90/100w 12v.
Επίσης είδα καρτελάκι στην συσκευασία με Η4 60/65w 12v αλλά η λάμπα ήταν 55/60w. Μάλλον λάθος είχανε κάνει στο κατάστημα. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει.
Τιμές από 4-7 ευρώ η μία.
nickzotos - Τετ 01 Φεβ 2006, 09:17:39
Θέμα δημοσίευσης:
δεν κανει να βαζουμε πανω απο 55W γιατι υπερθερμαινεται το πλαστικο και λιωνει γυρω γυρω η βαση...και εγω ηθελα αλλα......
Touristas - Τετ 01 Φεβ 2006, 10:59:22
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό είναι να μην βάλεις μεγαλύτερες λάμπες γιατί δεν αντέχουν τα καλώδια τροφοδοσίες το παραπάνω φορτίο με αποτέλεσμα να θερμαίνονται αρκετά και να καίγονται
elias - Τετ 01 Φεβ 2006, 11:54:17
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:
δεν κανει να βαζουμε πανω απο 55W γιατι υπερθερμαινεται το πλαστικο και λιωνει γυρω γυρω η βαση...και εγω ηθελα αλλα......

Touristas έγραψε:
Καλό είναι να μην βάλεις μεγαλύτερες λάμπες γιατί δεν αντέχουν τα καλώδια τροφοδοσίες το παραπάνω φορτίο με αποτέλεσμα να θερμαίνονται αρκετά και να καίγονται

Δυστυχώς συμφωνώ μαζί σας Sad
Μάλλον θα δοκιμάσω αυτές που υπόσχονται +60% περισσότερο φως, αν και δεν το πολυπιστεύω.
ultra-one - Τετ 01 Φεβ 2006, 12:38:04
Θέμα δημοσίευσης:
nickzotos έγραψε:
δεν κανει να βαζουμε πανω απο 55W γιατι υπερθερμαινεται το πλαστικο και λιωνει γυρω γυρω η βαση...και εγω ηθελα αλλα......

Touristas έγραψε:
Καλό είναι να μην βάλεις μεγαλύτερες λάμπες γιατί δεν αντέχουν τα καλώδια τροφοδοσίες το παραπάνω φορτίο με αποτέλεσμα να θερμαίνονται αρκετά και να καίγονται

Δεν ξέρω για το 206 αλλά στο 309 είχα βάλει ρελέ αυξημένης ισχύος και 6 100άρες (στα φανάρια και στους 4 προβολείς) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα!
Ο ηλεκτρολόγος τότε μου είπε ότι μπορεί να είχα πρόβλημα με 135άρες που επίσης υπήρχαν και που ήθελα να βάλω!!!!!

Άστε που όποιος έμπαινε στο αυτοκίνητο πάθαινε την πλάκα του με τα φώτα που είχε. Τι Xenon και αηδίες...... Laughing Laughing Laughing
MEMsound - Τετ 01 Φεβ 2006, 14:02:25
Θέμα δημοσίευσης:
Χάρη εγώ αναρωτιέμαι τι πάθαιναν οι οδηγόι του αντίθετου ρευματος κυκλοφορίας.....
Μάλλον φόραγαν γυαλιά ηλίου..... Cool Cool
DIMCHRI - Τετ 01 Φεβ 2006, 14:42:01
Θέμα δημοσίευσης:
elias έγραψε:
nickzotos έγραψε:
δεν κανει να βαζουμε πανω απο 55W γιατι υπερθερμαινεται το πλαστικο και λιωνει γυρω γυρω η βαση...και εγω ηθελα αλλα......

Touristas έγραψε:
Καλό είναι να μην βάλεις μεγαλύτερες λάμπες γιατί δεν αντέχουν τα καλώδια τροφοδοσίες το παραπάνω φορτίο με αποτέλεσμα να θερμαίνονται αρκετά και να καίγονται

Δυστυχώς συμφωνώ μαζί σας Sad
Μάλλον θα δοκιμάσω αυτές που υπόσχονται +60% περισσότερο φως, αν και δεν το πολυπιστεύω.



Βάλε της PIAA. είναι ακριβότερες αλλά πραγματικά είναι καταπληκτικό το χρώμα τους. στο auto moto έχει και δείγματα για το πως φέγγουν.

Προσοχή μην πάρετε αυτές που φαίνονται σαν να μωβιζουν. δεν είναι καθόλου ωραίες αισθητικά και δεν φαίνεται να φωτίζουν παραπάνω σε αντίθεση με τις άλλες που λίγο μπλεδίζουν.
elias - Παρ 03 Μάρ 2006, 09:29:31
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά άλλαξα τις λάμπες και έβαλα H4 55/60w plus (+60% περισσότερο φως) της bosch. Όντως έχουν περισσότερο φως. Δεν ξέρω αν είναι 60% αλλά 30-40% σίγουρα είναι. Η τιμή τους μου τα χάλασε λίγο. 11,90 ευρώ η μία.
Όσον αφορά τις παλιές, μου έκανε εντύπωση ότι ήταν διαφορετικές μάρκες. Η μία phillips και η άλλη osram. Το σπίρωμά τους ήταν χάλια και απορώ πως δούλευαν 6 χρόνια τώρα. Ισως γι'αυτό να έπεσε και η απόδοσή τους.
Πιστεύω είναι και αυτή μια σημαντική βελτίωση για το αυτοκίνητο Wink .
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr