PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις - Ποιος ειναι ο τελικός προορισμός της χώρας μας?

plaketokofths - Πεμ 12 Ιαν 2012, 16:06:28
Θέμα δημοσίευσης: Ποιος ειναι ο τελικός προορισμός της χώρας μας?
http://www.on-news.gr/2012/01/1727-2009-2011.html
Pughell - Πεμ 12 Ιαν 2012, 16:09:51
Θέμα δημοσίευσης:
Long live the goverment... Rolling eyes
galetas710 - Πεμ 12 Ιαν 2012, 16:26:36
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν θα τους κανουμε τη χαρη!
SnakeMJK - Πεμ 12 Ιαν 2012, 17:31:33
Θέμα δημοσίευσης:
αν μας έγραφε κ τα νούμερα για τα τελευταία 10-20 χρόνια... για να δούμε αν είναι δραματική ή όχι η διαφορά, γιατί το αρθράκι μου φαίνεται λίγο κίτρινο.
BTS - Πεμ 12 Ιαν 2012, 18:10:34
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως παίζουν πολλές τέτοιες είδους καταστάσεις και δράματα στην ελληνική κοινωνία, για τα οποία δεν ακούμε τίποτα από τα media.

Τυχαίο, δεν νομίζω..


Μόνο τους άστεγους και εξαθλιωμένους συνανθρώπους μας που γεννά η "κρίση" να μετρήσεις, φτάνει. Τις προάλλες, ο άστεγος κοιμόταν στο γρασίδι της πλατείας και δίπλα πέρναγε η Γκαλάρντο. Αυτό δεν είναι Ελλάδα, αυτό είναι εικόνα από χώρα Ανατολικού μπλοκ.

Η δε γκετοποίηση του κέντρου είναι ανεξέλεγκτη. Δικοί μου άνθρωποι, μέρα μεσημέρι είδαν μπροστά τους μετανάστες διαφόρων εθνικοτήτων σε συμπλοκή με χατζάρες και μαχαίρια. Shocked Shocked Shocked Φίλη μου γιατρός, μου λέει ότι συρρέουν κάθε βράδυ στο νοσοκομείο σφαγμένοι.

Και πας λίγα χιλιόμετρα πιο πέρα, βόρεια ή νότια και νομίζεις ότι δεν τρέχει τίποτα.
TopGear - Πεμ 12 Ιαν 2012, 20:32:31
Θέμα δημοσίευσης:
Το άκουσα πριν στον ΑΝΤ1 και θα έλεγα περιγράφει καλά την κατάσταση:

-μισθοί Πορτογαλίας
-ανεργία Ισπανίας
-ελλείμματα Ιταλίας

Αυτή την Ελλάδα του "ευρώ" θέλουν, με τα χειρότερα στοιχεία τπυ συνδυασμένα.

Να συμπληρώσω επίσης:

-ανύπαρκτη εξωτερική πολιτική
-κατευθυνόμενα ΜΜΕ
-αστυνομοκρατία & βία και "σερίφηδες" τύπου Κουλούρη
-(α)δικαιοσύνη
-γκετοποίηση των πάντων
-ξεπούλημα εθνικής και ιδιωτικής γης που θ'αγοράσουν τα λαμόγια σε εξευτελιστική τιμή
-αδυναμία να'χει κανείς σπίτι να μείνει, σε καλύβες θα μένουμε πια
-επικράτηση των λίγων, του ΣΕΒ, των εφοπλιστών, των τραπεζών και των πολιτικών ως τελευταία τρύπα, που θα τρώει κι αυτή το κατιτίς.

Λες και πρότεινε το ΔΝΤ τους επιπλέον φόρους και τις μειώσεις και καταργήσεις 13ου και 14ου μισθού. Από πέρισυ έχουν ξεκαθαρίσει την πολιτική τους, ΟΧΙ για επιπλέον φόρους, εισφορές, μειώσεις μισθών και συντάξεων κτλ. Η ΑΧΡΗΣΤΕΙΑ και η ΗΘΕΛΗΜΕΝΗ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑ τους να μαζέψουν τους μεγαλοφοροφυγάδες (αντιθέτως τους αφήνουν ελεύθερους κιόλας), τους κάνει να επιβάλλουν όσα επιβάλλουν. Και οι μειώσεις ξέρουμε από που προέρχονται και ποιους εξυπηρετούν, όλο με ΣΕΒ, εφοπλιστές, εργοστασιάρχες κτλ συναντιέται ο εκάστοτε "πρωθυπουργός"...

Ο κόσμος δεν έχει να φάει και πεθαίνει ή απελπίζεται κι αυτοκτονεί. Όχι μόνο για τα λεφτά, αλλά γιατί κάποιοι τους ΞΕΦΤΙΛΙΣΑΝ κι από πάνω και τους στερήσαν τη ζωή και την αξιοπρέπειά τους, τη στιγμή που αυτοί αυξάνουν τις επιδοτήσεις για τα κερατιάτικα κόμματά τους και μας δουλεύουν μέσα στα μούτρα μας.
Dikonou - Πεμ 12 Ιαν 2012, 20:36:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ απορώ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ;
plaketokofths - Πεμ 12 Ιαν 2012, 21:48:15
Θέμα δημοσίευσης:
Dikonou έγραψε:
Εγώ απορώ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΑΝΕΧΟΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ;


γιατι το βασικό προβλημα της χώρας μας ειναι κοινωνικό κι οχι οικονομικό.
Αλλωστε και το συγκεκριμένο οικονομικό ειναι κοινωνικό επακολουθο.

Τόσα χρόνια πολιτικοί καναν τους κλέφτες και οσοι απο τα λάο τσεπώνανε, τσεπώσανε.

Τώρα που οι πολιτικοί καλούνται να κυβερνήσουν, να πάρουν αποφάσεις και να οδηγήσουν την χώρα δεν ξέρουν τι να κανουν. Τώρα που οι περισσότεροι δεν εχουν τις ανέσεις τους αναρωτιούνται τι πρέπει να ψηφίσουν. Πριν ήξεραν ομως...

ΟΜΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΚΟΒΟΥΝ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ, ΥΓΕΙΑ, ΠΑΙΔΕΙΑ ΚΤΛ ΚΑΙ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΚΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ.

Μου την σπάσει αφάνταστα που το παίζουν ολοι το ιδιο "πονεμένοι".

Eλληνικό κεφάλι, άξιο να κυβερνήσει για το καλό της χώρας δεν νομίζω οτι υπάρχει.
Steve - Παρ 13 Ιαν 2012, 00:04:29
Θέμα δημοσίευσης:
Είπαμε, αν πάλι σε αυτές τις εκλογές (όταν καταφέρουν να γίνουν) δούμε τα 2 γνωστά κόμματα να είναι πάλι στα top... την κάτσαμε τη βάρκα! Rolling eyes
Lef205 - Παρ 13 Ιαν 2012, 00:23:13
Θέμα δημοσίευσης:
Προσωπικα πιστευω οτι η οικονομικη "ζωη" της Χωρας μας θα σταματησει στις επομενες εκλογες, μολις πεσει η Χουντα του απατεωνακου που εδωσε ψευτικα νουμερα και μπηκαμε στην ΟΝΕ και τωρα μας κυβερναει χωρις να εχουν γινει εκλογες.Το ιδιο πραγμα φυσικα κανει και ο φιλαρακος του ο Μοντυ στη γειτονικη Τουρκια.
Οι επομενες εκλογες φυσικα δεν προκειται να γινουν σε ενα μηνα και κατι απο τωρα που ηταν υποτιθεται προγραμματισμενες και το ερωτημα ειναι ποτε θα γινουν??
Απο τη στιγμη που γινουν ομως θα εχουμε εντονο προβλημα γιατι δεν προκειται να σχηματιστει κυβερνηση . Ενδιαφερον θα εχει να δουμε και τι προεκλογικη περιοδος θα υπαρξει αν θα στηθουν πολιτικα γραφεια περιπτερα συγκεντρωσεις κλπ ή θα γινουν ολα πυροτεχνημα απο τα γκαζακια που θα πεσουν.
Το εχω ξαναγραψει, πιστευω οτι απλα το συστημα εχει κουραστει πλεον, το κουρασαμε και φτανει προς το τελος του. Θα υπαρξει νεο?θα αναγεννηθει απο τις σταχτες του οπως λενε οι καπιταλιστικες θεωρειες?κανεις δεν το ξερει.
Ολα αυτα περι ενισχυσης της ανταγωνιστικοτητας εξοδου απο την κριση κλπ πιστευω ολοι οτι τα ακουτε βερεσε οπως καθε λογικος ανθρωπος, γιατι για να κινηθει η αγορα θελει ρευστοτητα και ολα αυτα μειωνουν τη ρευστοτητα οποτε μαλλον ουτε οι ιδιοι για καποιο λογο που δεν μπορω να γνωριζω, μαλλον δεν θελουν ή δεν μπορουν να μας βγαλουν απο την κριση και δεν μιλαω φυσικα μονο για Ελληνες πολιτικους.
Ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει και με τα πετρελαια γιατι ο Σαρκοζι πολλες μαλ***ες λεει και στο τελος θα εχουμε εμπαργκο στο Ιραν και θα κυκλοφορουμε με ποδηλατα.
Το μονο σιγουρο ειναι οτι η οικονομια κανει κυκλους και καποια στιγμη θα ερθουν παλι οι πιο καλες ημερες, δεν ξερω σε πια μορφη αλλα θα ερθουν.
Να μαθετε να μην φοβοσαστε τους φοβους σας!

Manos206 - Παρ 13 Ιαν 2012, 02:54:28
Θέμα δημοσίευσης:
‎1 φλιτζάνι καφέ, αξία: 5EURO
1 ποτό στο μπαρ, αξία: 10EURO
1 λίτρο βενζίνη, αξία: 1,70EURO
1 γιαούρτι στα μούτρα ενός κουστουμάτου, ψεύτη πολιτικού, αξία: ΑΝΕΚΤΙΜΗΤΗ
Dikonou - Παρ 13 Ιαν 2012, 14:15:47
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαααααα ακούστε και αυτο!!!!!!!!!!!!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=5dALp-Z6QLg&feature=player_embedded#!


Αυτό τί σας λέει;

http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2011/12/blog-post_5207.html
Steve - Παρ 13 Ιαν 2012, 19:22:07
Θέμα δημοσίευσης:
Τί να πούμε ρε φίλε...
ath7 - Δευ 20 Φεβ 2012, 17:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
δεν ξερω αν ταιριαζει σε αυτο το τοpic αλλα...

http://www.youtube.com/watch?v=IR3mTpdxDOo&feature=share

Αυτος τα λεει και οι δικοι μας στηνουν κωλο!!!

http://www.youtube.com/watch?v=vd6EC-BJIaI&feature=share
TopGear - Δευ 20 Φεβ 2012, 22:58:19
Θέμα δημοσίευσης:
Κι αυτός, αλλά...

http://www.youtube.com/watch?v=FJUeGECWI6o

Προφανώς και οι δικοί μας πάνε με το συμφέρον των ξένων κι όχι της Ελλάδας. Έχουν ΚΑΤΑΠΑΤΗΣΕΙ πάρα πολλές φορές το σύνταγμα και εξακολουθούν να το κάνουν.
fallen_angel82 - Τρι 21 Φεβ 2012, 11:47:33
Θέμα δημοσίευσης:
Οι καραγκιόζηδες δε φτάνει που τρώνε με 10 μασέλες,
αποφάσισαν να κόψουν και ποσοστό από τη σίτιση των
φοιτητών. Κόβουν από τον πατέρα και τη μάνα 25%
του μισθού! Πως θα φάει το παιδί τους ο φοιτητής που
είναι στην επαρχία. Αν ποτέ κάνατε φοιτητές επαρχία,
λίγο πολύ θα συμφωνείτε ότι το φαγητό ήταν ψιλό
απαράδεκτο στη λέσχη, φουλ στη σόδα. Αλλά ήταν κάτι!
Τώρα με τις περικοπές γάτες θα τους ταΐζουν. Και ο
Βενιζέλος δε χωράει να κάτσει σε καναπέ!

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231182532
z@ck! - Τρι 03 Απρ 2012, 23:43:40
Θέμα δημοσίευσης:
η αποφαση παρθηκε.
Αν και η ελπιδα πεθαινει τελευταια ... εδω η τελευταια ελπιδα πεθανε Sad
κατα 99% το αργοτερο μεχρι τελος καλοκαιριου .... μεταναστευση.... σε αλλη ηπειρο.

εδω δεν εχω στο ηλιο μοιρα. NodNo NodNo

κριμα Crying or Very sad
AlienHack - Τετ 04 Απρ 2012, 01:34:52
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Είπαμε, αν πάλι σε αυτές τις εκλογές (όταν καταφέρουν να γίνουν) δούμε τα 2 γνωστά κόμματα να είναι πάλι στα top... την κάτσαμε τη βάρκα! Rolling eyes


Γιατι αμφιβαλεις οτι παλι αυτο θα δουμε? αφου δεν βαζουμε μυαλο!

Πρωτη θα βγει η ΝΔ και δευτερο το πασοκ.. Να στα λεω και μετα τις εκλογεσ ελα ζητα μου και τα νουμερα του λοττο... Rolling eyes

Απωρω πραγματικα με καποιους συνανθρωπους μας.. Κοιταω γυρω μου στον δρομο και προσπαθω να καταλαβω ποιοι ειναι οι 3 στους δεκα που θα ψηφησουν σαμαρα και ποιοι ειναι οι αλλοι 2 που θα ψηφησουν τον χοντρο ...

Πραγματικα δηλαδη, τυφλοι ειναι? σε αλλη χωρα ζουνε? για μενα αυτα τα 2 κομματα θα επρεπε να παρουν 0,5 % στις εκλογες το καθενα (και αυτοι οι ψηφοι απο τους ιδιους και τις οικογενειες τους θα ειναι) και να μην μπουν καν βουλη.. Αλλα ανταυτου θα μας κυβερνησουν παλι!

Τι ελπιδα να υπαρχει μετα μου λετε?
SAKIS-LEMANS - Τετ 04 Απρ 2012, 06:56:47
Θέμα δημοσίευσης:
Η εξήγηση είναι απλή, άλλα λένε στις δημοσκοπήσεις και άλλα κάνουνε πίσω απο το παραβάν...


Τέλος πάντων θα βγεί η ΝΔ με κανένα άλλο μαζί κομματάκι(α)...

Εδώ πάντως στο Γερμανία ο μισθός για την δουλεια που κάνω στο Ελ-λάντα είναι στα 3000.....ευρώ.


και δεν τρέχουν τόσο πολύ και έχουν και διαλείματα για φαγητό....

χθες έβαλαν μπόμπα στου Σημήτη το πολιτικό γραφείο, μεγάλη μαλ***α έκαναν. Αλλού θέλει μπόμπα.
Steve - Τετ 04 Απρ 2012, 07:38:41
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
Εδώ πάντως στο Γερμανία ο μισθός για την δουλεια που κάνω στο Ελ-λάντα είναι στα 3000.....ευρώ.


και δεν τρέχουν τόσο πολύ και έχουν και διαλείματα για φαγητό....
Στα έλεγα, δε στα έλεγα;


Άντε να την κ(λ)άνουμε προς τα έξω...
mechanic - Τετ 04 Απρ 2012, 10:10:04
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημερα παιδια,
προσωπικα εγω την εχω κανει ηδη... Rolling eyes
Και παρολο που η χωρα που ηρθα δεν ταιριαζει στο προφιλ μου
η να το πω αλλιως δεν καλυπτει ολα τα γουστα μου και φυσικα δεν χαιρομαι οπως αν ημουν στην ελλαδα,
δεν το εχω μετανιωσει.

Και αυτο γιατι Question
Γιατι πολυ απλα ειτε το πιστευετε ειτε οχι,
εδω και 4 χρονια πριν υπαρχει ετοιμο σχεδιο για την ελλαδα.
Εγω καλως η κακως το εμαθα και αν και στεναχωρηθηκα παρα πολυ
εφυγα αρων αρων απο την ελλαδα και αυτο γιατι...

Οι μισθοι (αν το παλεψουμε) θα ειναι 300 ευρω και οι συνταξεις 200.
Αν παμε σαν ζωα (που ηδη 250.000 απο αυτους προσφατα αποδειξαν οτι ειναι)
και συμφωνησουμε και δεν φερουμε αντισταση τοτε υπολογιστε χαλαρα τα μισα.
Το γα**το ειναι οτι δεν πεφτει το κοστος ζωης.
Και απο ενω καποτε καναμε πλακα για τις γειτονικες μας χωρες του πρωην ανατολικου μπλοκ, τωρα κανουν πλακα αυτοι με εμας.

Παρτε το χαμπαρι,
αν τυχον νομιζετε οτι στην ελλαδα μπορειτε να ζειτε με 300 ευρω το μηνα οκ,
αν οχι τοτε ειτε φευγουμε για εξωτερικο η (για οσους τυχερους εχουν) πισω στα χωρια μας.
BTS - Τετ 04 Απρ 2012, 10:20:26
Θέμα δημοσίευσης:
Θανάση στην τελευταία παράγραφο τα συνόψισες τέλεια.

Και καλά τα ξένα "κέντρα αποφάσεων" που δρουν κατά το συμφέρον τους.. Εμείς; Που δεν φροντίσαμε σαν κράτος να είμαστε ισχυροί, παραγωγικοί και αυτάρκεις;;;

Και πλέον, το καλύτερο οικόπεδο του κόσμου, η Ελλαδίτσα, είναι για μοίρασμα. Ενέργεια, τουρισμός, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, γεωγραφική θέση, όλα αυτά έχουν μείνει ανέγγιχτα για να τα εκμεταλλευτούν ..οι προστάτες μας.
mechanic - Τετ 04 Απρ 2012, 10:24:36
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
Θανάση στην τελευταία παράγραφο τα συνόψισες τέλεια.

Και καλά τα "κέντρα αποφάσεων" που δρουν κατά το συμφέρον τους.. Εμείς; Που δεν φροντίσαμε να είμαστε ισχυροί, παραγωγικοί και αυτάρκεις;;;

Και πλέον, το καλύτερο οικόπεδο του κόσμου, η Ελλαδίτσα, είναι για μοίρασμα. Ενέργεια, τουρισμός, πετρέλαιο, φυσικό αέριο, γεωγραφική θέση, όλα αυτά έχουν μείνει ανέγγιχτα για να τα εκμεταλλευτούν ..οι προστάτες μας.



+1000000000 φιλε μου Rolling eyes
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 12:33:52
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν μου ελεγαν να με βαλουν στο δημοσιο (4-5 φορες εχει συμβει) πριν χρονια ('98-'03), δεν ηθελα, γιατι ελεγα οτι εγω θελω να δουλευω...

Οταν μου ειπαν να κατσω Miami το '04, ειπα Οχι, θελω να ζησω στην χωρα μου, να το προσπαθησω στην χωρα μου! τοτε βλεπεις ηταν ακομα παχιες οι μυγες στην Ελλαδα!

Οταν μου ελεγαν οι γονεις μου και τα αδερφια μου, να παω και να διεκδικησω τα επιδοματα που ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ , ελεγα ΟΧΙ γιατι υπαρχουν ανθρωποι που εχουν αναγκη τα λευτα περισσοτερο απο εμενα.
Ξερω....ΜAΛAKAΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ... Confused

Γιατι? Γιατι τα λευτα αυτα τα "γλεντανε" οι δηθεν τυφλοι, κουτσοι, οι αλλοδαποι (που ξερουν καλυτερα απο εμενα και τον λογιστη μου τους νομους και τα παραθυρακια τους) και οι καθε λογης απατεωνες!
και σαν να μην εφταναν ολοι οι εγχωριοι "νταβατζηδες" που πληρωναμε τοοοοσα χρονια, ειπαμε να βαλουμε και ξενους!
Η τουλαχιστον, ετσι μας τα παρουσιαζουν οι ντοπιοι για να δικαιολογησουν την ανικανοτητα τους !! Evil
Ολο και πιο συχνα ακους τους ξενους να λενε οτι οι αποφασεις τα μετρα που παρθηκαν ειναι επιλογες των Ελληνων και οχι δικιες τους και οτι ουσιαστικα διαπραγματευσεις δεν εγιναν ποτε!
Ακους στις ειδησεις για την φοροδιαφυγη, και για "παλικαρια" που εχουν εκατομμυρια και δηλωνουν ανεργοι (που φυσικα περνουν και τα επιδοματα), και αισθανομαι ακομα μεγαλυτερος μαλαkας που ολα τα χρονια δηλωνα τα παντα, και πληρωνα μεχρι και τελευταια δραχμη-λεπτο, για ειμαι ενταξει στις υποχρεωσεις μου!

Πριν απο ενα χρονο φοβομουν οτι θα χρειαζοταν να βοηθαω την μανα μου γιατι η συνταξη της δεν φτανει.... Ποτε δεν φανταζομουν οτι αυτη η συνταξη θα βοηθουσε εμενα τελικα.... Crying or Very sad

Θαναση, καλα εκανες φιλαρακι.
Μπορει να μην σου ταιριαζει φιλοσοφια στη χωρα που εισαι, αλλα τουλαχιστον πληρωνεσαι οσα πρεπει να πληρωνεσαι.

Οταν ανακοινωσα στον πατερα μου οτι θελω να φυγω, με ρωτησε γιατι δεν ξαναπαω στα καραβια....
Η απαντηση μου ηταν οτι γιατι να παω? Για να θαλασσοδερνομαι εγω, και να μου τρωει το 50-60% του μισθου μου το κρατος?
Δηλαδη να μην εχω σπιτικο αφου θα ειμαι μονο 3-4 μηνες το χρονο το πολυ ξεμπαρκος, και να μην εχω ελπιδα για οικογενεια αφου θα λειπω συνεχεια , και να βαλω "συνεταιρο" το κρατος στα χρηματα μου αφου με τη φορολογια του εισοδηματος μου θα δινω τα μισα σε φορους!!
ΚΑΛΟ Ε!!?!!

Τεσπα, σταματαω να παραμιλω γιατι με επιασε παλι το στομαχι μου απο την στενοχωρια και το αγχος.

Κοιταω να φυγω το συντομοτερο, γιατι πρεπει να ανοιξω και τον δρομο στην οικογενεια μου (και οχι μονο)....

Η Ελλαδα δολοφονηθηκε !
Φευγω πριν δω τα χειροτερα...
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 12:51:46
Θέμα δημοσίευσης:
..... πριν απο λιγο ενας ανθρωπος 77 χρονων αυτοκτονησε στην πλατια συνταγματος.... Confused

Οι λογοι δεν ειναι γνωστοι ακομα..... Αλλα γιατι εχω την εντυπωση οτι τους ξερω....

και ακομα δεν ειδαμε τιποτα... NodNo
RoadRunner122 - Τετ 04 Απρ 2012, 12:53:12
Θέμα δημοσίευσης:
αααχ λέγονται πολλές αλήθειες σ'αυτό το τοπικ... Crying or Very sad
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 13:22:20
Θέμα δημοσίευσης:
Γιαννη ...... μαζι μου σε βλεπω σε 2-3 χρονια....
Θα παρουμε και 2 πισωκουνες και θα σπαμε πλακα μονοι μας!!

Τελικα μαθαμε γιατι εδωσε τελος στη ζωη του ο παππους.... για να μην καταληξει να ζει απο τα σκουπιδια.... Neutral

Στις ειδησεις γινεται απλα μονο μια απλη αναφορα των 10" .... Φυσικα.... Thumb Down
Lef205 - Τετ 04 Απρ 2012, 14:03:42
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Γιατι πολυ απλα ειτε το πιστευετε ειτε οχι,
εδω και 4 χρονια πριν υπαρχει ετοιμο σχεδιο για την ελλαδα.
Εγω καλως η κακως το εμαθα

Ποιο ειναι αυτο το σχεδιο Θαναση?
p206Mike - Τετ 04 Απρ 2012, 14:08:53
Θέμα δημοσίευσης:
ε, φαντάζομαι να μας κάνουνε χειρότερα από Βουλγαρία, και υπηρέτες τους όταν θα έρχονται αυτοί τα καλοκαίρια να κάνουν διακοπές,,,, και όταν θα εκμεταλλεύονται κάθε φυσικό πόρο που μπορεί να θέλουν από αυτή την ευλογημένη χώρα,,,,

πχ μια γκόμενα που ζει κοινωνικά και οικονομικά, πάνω από μέσο όρο είναι δύσκολο να τη δελεάσεις με λεφτά να τη πηδήξεις και για να το πετύχεις πιθανόν να χρειαστείς πολλά,,,,

μια γκόμενα που για χρόνια ζει στην ανέχεια όπως καταλαβαίνεις με λίγα χρήματα τη κάνεις ότι θες,....
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 14:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
«Η κατοχική κυβέρνηση Τσολάκογλου εκμηδένισε κάθε ίχνος επιβίωσης μου. Δεν μπορώ να βρω άλλο τρόπο αντίδρασης εκτός από ένα αξιοπρεπές τέλος πριν αρχίσω να ψάχνω στα σκουπίδια για να επιβιώσω και γίνω βάρος στο παιδί μου», αναφέρει μεταξύ άλλων ο 77χρονος συνταξιούχος φαρμακοποιός στο σημείωμα που βρέθηκε πάνω του από τους αστυνομικούς λίγα λεπτά μετά το απονενοημένο διάβημα στην πλατεία Συντάγματος.


σχετικο αρθρο

η ετσι ..... η στην παρανομια?????
ΟΧΙ!!
AlienHack - Τετ 04 Απρ 2012, 15:18:50
Θέμα δημοσίευσης:
πραγματικα Sad για τον ανθρωπο...
RoadRunner122 - Τετ 04 Απρ 2012, 15:26:10
Θέμα δημοσίευσης:
Kι όμως... αυτός ο άνθρωπος είχε αξιοπρέπεια. Θα μπορούσε κάλλιστα να γίνει κλέφτης ή να συνεχίσει να ζει όπως όπως "κουκουλώνοντας" τα προβλήματα που τον απασχολούν...
Steve - Τετ 04 Απρ 2012, 17:41:42
Θέμα δημοσίευσης:
Για να μη λέμε μαλ***ες, είμαστε τα πειραματόζωα.

Γιατί; Γιατί τα μαθηματικά του Λυκείου μας, ισοδυναμούν με τα μαθηματικά του Harvard και του MIT στο 2ο έτος φοίτησης.

Γιατί; Γιατί οι πολυτεχνικές σχολές, τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της Ελλάδας, βγάζουν τους πιο εθνικά μορφωμένους (και όχι πληρωμένα και ιδιωτικά μορφωμένους).

Γιατί; Γιατί αν πας έξω με ένα χαρτί από Ελληνική Κρατική Σχολή (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) και έχουν άλλους 100 υποψηφίους με χαρτί από Εθνική Κρατική Σχολή της χώρας τους, θα προτιμήσουν εσένα.

Γιατί; Γιατί η ιστορία, ακόμα και με την μέγιστη ντροπή, τους εμφυλίους μας, έχει αποδείξει ότι μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας, και αργά ή γρήγορα, να στείλουμε στον Διάολο ή στον Τάφο όποιον σταθεί εμπόδιο.

Γιατί; Γιατί αν πετύχουν την υποδούλωση μας, έστω και οικονομικά όπως πάνε τώρα, θα το πετύχουν σε οποιοδήποτε άλλο κράτος. Αν δεν το καταφέρουν, ξέρουν πως δεν θα το πετύχουν πουθενά. Είναι ευκαιρία one shot για αυτούς και έχουμε αντέξει 2μιση σχεδόν χρόνια από το 2009 που βγήκε στην κυβέρνηση ο καραγκιόζης ο Παπανδρέου.

Μπορώ για τα επόμενα 10 χρόνια να γράφω γιατί και να απαντάω μόνος μου.

Λίγο ακόμα αν αντέξουμε σε ότι μαλ***α να μας πούνε και να μας κάνουμε, θα τα παρατήσουν για την επόμενη 10ετία τουλάχιστον, γιατί θα ξέρουν ότι θα πρέπει να επιστρέψουν δυναμικότερα και πιο προετοιμασμένοι.

Λίγο αν αντισταθούμε και τους πάρει ο Διάολος και φύγουν να πάνε από εκεί που ήρθανε, λίγο αν κόψουμε τις μαλ***ες να ψηφίζουμε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και ρίξουμε ένα περιποιημένο λευκό σε ποσοστό 50% +1, τότε τελειώσαν όλα για αυτούς και επιστρέφουμε στην προ-2009 καθημερινότητα μας Wink
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 18:51:34
Θέμα δημοσίευσης:
ΜΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΕΝΤΑΧΘΩ ΣΕ ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΤΙΚΗ (και καλα "τρομοκρατικη") ΟΡΓΑΝΩΣΗ !!!!!

Δεν θα βαλω εγω τελος στην ζωη μου ετσι!! οοοοχιιιι! Μουτζαχεντιν θα γινω!!

Εχω τοση οργη με τους πολιτικους, καναλια, δημοσιογραφους!


Steve κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο που λες. Συμφωνα με τον υπαρχων εκλογικο νομο (Παυλοπουλου, 3434/2006) τα λευκα μετρανε για ακυρα!
Ποιον λες να ευνοει αυτο?
Αυτα που εχουν κυκλοφορισει στο ιντερνετ περι ακυρωσης των εκλογων κ.τ.λ. δεν ισχυει, ειναι παραπληροφορηση στο μεγιστο!
Steve - Τετ 04 Απρ 2012, 18:57:33
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
Steve κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο που λες. Συμφωνα με τον υπαρχων εκλογικο νομο (Παυλοπουλου, 3434/2006) τα λευκα μετρανε για ακυρα!
Ποιον λες να ευνοει αυτο?
Ψάξε λίγο καλύτερα να δείς τί γίνεται, γιατί είσαι παπαγαλο-πληροφορημένος Cool
manosm3 - Τετ 04 Απρ 2012, 18:58:05
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Για να μη λέμε μαλ***ες, είμαστε τα πειραματόζωα.

Γιατί; Γιατί τα μαθηματικά του Λυκείου μας, ισοδυναμούν με τα μαθηματικά του Harvard και του MIT στο 2ο έτος φοίτησης.

Γιατί; Γιατί οι πολυτεχνικές σχολές, τα πανεπιστήμια και τα ΤΕΙ της Ελλάδας, βγάζουν τους πιο εθνικά μορφωμένους (και όχι πληρωμένα και ιδιωτικά μορφωμένους).

Γιατί; Γιατί αν πας έξω με ένα χαρτί από Ελληνική Κρατική Σχολή (ΑΕΙ ή ΤΕΙ) και έχουν άλλους 100 υποψηφίους με χαρτί από Εθνική Κρατική Σχολή της χώρας τους, θα προτιμήσουν εσένα.

Γιατί; Γιατί η ιστορία, ακόμα και με την μέγιστη ντροπή, τους εμφυλίους μας, έχει αποδείξει ότι μπορούμε να σταθούμε στα πόδια μας, και αργά ή γρήγορα, να στείλουμε στον Διάολο ή στον Τάφο όποιον σταθεί εμπόδιο.

Γιατί; Γιατί αν πετύχουν την υποδούλωση μας, έστω και οικονομικά όπως πάνε τώρα, θα το πετύχουν σε οποιοδήποτε άλλο κράτος. Αν δεν το καταφέρουν, ξέρουν πως δεν θα το πετύχουν πουθενά. Είναι ευκαιρία one shot για αυτούς και έχουμε αντέξει 2μιση σχεδόν χρόνια από το 2009 που βγήκε στην κυβέρνηση ο καραγκιόζης ο Παπανδρέου.

Μπορώ για τα επόμενα 10 χρόνια να γράφω γιατί και να απαντάω μόνος μου.

Λίγο ακόμα αν αντέξουμε σε ότι μαλ***α να μας πούνε και να μας κάνουμε, θα τα παρατήσουν για την επόμενη 10ετία τουλάχιστον, γιατί θα ξέρουν ότι θα πρέπει να επιστρέψουν δυναμικότερα και πιο προετοιμασμένοι.

Λίγο αν αντισταθούμε και τους πάρει ο Διάολος και φύγουν να πάνε από εκεί που ήρθανε, λίγο αν κόψουμε τις μαλ***ες να ψηφίζουμε ΠΑΣΟΚ και ΝΔ και ρίξουμε ένα περιποιημένο λευκό σε ποσοστό 50% +1, τότε τελειώσαν όλα για αυτούς και επιστρέφουμε στην προ-2009 καθημερινότητα μας Wink


Αυτο με το 50%+1 και τη διαλυση των κομματων δεν ισχυει... Wink
Steve - Τετ 04 Απρ 2012, 19:03:31
Θέμα δημοσίευσης:
manosm3 έγραψε:
Αυτο με το 50%+1 και τη διαλυση των κομματων δεν ισχυει... Wink
2-0
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 19:04:39
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
z@ck! έγραψε:
Steve κανεις μεγαλο λαθος σε αυτο που λες. Συμφωνα με τον υπαρχων εκλογικο νομο (Παυλοπουλου, 3434/2006) τα λευκα μετρανε για ακυρα!
Ποιον λες να ευνοει αυτο?
Ψάξε λίγο καλύτερα να δείς τί γίνεται, γιατί είσαι παπαγαλο-πληροφορημένος Cool


Παράθεση:
ΝΟΜΟΣ 3434/2006 - ΦΕΚ 21/Α'/7.2.2006
Ρύθμιση θεμάτων εθνικών, νομαρχιακών και δημοτικών εκλογών και διευθέτηση ειδικών θεμάτων.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Εκδίδομε τον ακόλουθο νόμο που ψήφισε η Βουλή:


Αρθρο 1

Λευκά ψηφοδέλτια

Κατά την αληθή έννοια των διατάξεων της παρ. 4 του άρθρου 4 και των άρθρων 5, 6, 7 και 8 του ν. 3231/2004 (ΦΕΚ 45 Α'), κατά τη σύνταξη, ανά εκλογική περιφέρεια, των πινάκων αποτελεσμάτων από τα αρμόδια δικαστήρια, κατά την κατανομή των εδρών, καθώς και για τον καθορισμό του εκλογικού μέτρου, τα λευκά ψηφοδέλτια δεν προσμετρώνται στα έγκυρα.


ειπες κατι??
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 19:07:09
Θέμα δημοσίευσης:
παρε και το Φ.Ε.Κ.

παπαγαλο-πληροφορημένος ε..??... Evil
ξαναλεω ....ειπες κατι?
Driver ///M - Τετ 04 Απρ 2012, 19:52:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μη γελιέστε με τα άκυρα και τα λευκά.
Μόνο λύση δεν είναι κι ούτε ισχύουν τα 50+1% τα οποία ακόμα και να ίσχυαν είναι αδύνατο να συμβούν.

Η μόνη λύση είναι ψήφος σε ξεκάθαρα ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ κόμματα, όχι τα εκτρώματα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και κρυφομνημονιακούς τύπου Κουβέλη.
Απλά πράγματα λοιπόν, ούτε λευκά ούτε άκυρα.

Ακόμα και να μην αλλάξει τίποτα, τουλάχιστον εμείς θα έχουμε δηλώσει την εναντίωσή μας σε αυτά που συμβαίνουν.
Από εκεί και πέρα ας αντιδράσει ο καθένας όπως θεωρεί σωστότερο, αφού οι εκλογές δεν είναι πανάκεια, αλλά μια αρχή.
AlienHack - Τετ 04 Απρ 2012, 20:03:21
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
manosm3 έγραψε:
Αυτο με το 50%+1 και τη διαλυση των κομματων δεν ισχυει... Wink
2-0


4-0 Wink
RoadRunner122 - Τετ 04 Απρ 2012, 20:30:07
Θέμα δημοσίευσης:
Nai 15-0, gamηστε το το θέμα Evil Evil Evil
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 21:17:20
Θέμα δημοσίευσης:
δεν πειραζει Γιαννη.
Απο "εξυπναδα" εχουμε χορτασει. Απο την αλλη ολοι προβληματα εχουμε...
Ο Αλεξανδρος (μαλλον) δεν αναφεφοταν σε εμενα, αλλα δεν εχει και σημασια.
Σημασια εχει τι θα κανουμε εμεις με ολα αυτα που συμβαινουν .... Rolling eyes
sotos 106xs - Τετ 04 Απρ 2012, 21:41:24
Θέμα δημοσίευσης:
Το λευκό και το άκυρο δεν είναι λύση μην γελιέστε,ενώ μπορεί να γυρίσει εναντίον μας αν τελικά προστεθούν σε όποιο κόμμα έρθει πρώτο.
Όσον αφορά για το 50+1% λευκά-άκυρα αν ποτέ υπάρξει πιθανότητα να συμβεί αυτό,πιστεύει ειλικρινά κανένας ότι θα μάς το πούνε? ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση και καλό είναι να μην είμαστε όλοι τόσο ευκολόπιστοι και σίγουροι ότι τουλάχιστον σε αυτόν τον τομέα όλα λειτουργούν σωστά... Ποιός μάς λέει ότι δεν έχει συμβεί ήδη κάτι τέτοιο και απλά δεν το μάθαμε ποτέ και δεν μιλάω μόνο για πρίν απο λίγο καιρό αλλά γυρνόντας πίσω αρκετά χρόνια ή δεκαετίες.
ΜΗΝ εμπιστεύεστε κανέναν ότι και να λέει ότι και να τάζει,ΔΕΝ τούς ενδιαφέρει ΚΑΝΕΝΑΣ ΜΑΣ,γι'αυτούς είμαστε αναλώσιμες μάζες και τίποτα περισσότερο.
Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να είμαστε όσο το δυνατόν πιο ενημερωμένοι και ενωμένοι μπορούμε και να συνειδητοποιήσουμε επιτέλους ότι εμείς έχουμε την δύναμη και κανένας άλλος.
mechanic - Τετ 04 Απρ 2012, 21:46:59
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Μη γελιέστε με τα άκυρα και τα λευκά.
Μόνο λύση δεν είναι κι ούτε ισχύουν τα 50+1% τα οποία ακόμα και να ίσχυαν είναι αδύνατο να συμβούν.

Η μόνη λύση είναι ψήφος σε ξεκάθαρα ΑΝΤΙΜΝΗΜΟΝΙΑΚΑ κόμματα, όχι τα εκτρώματα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και κρυφομνημονιακούς τύπου Κουβέλη.
Απλά πράγματα λοιπόν, ούτε λευκά ούτε άκυρα.

Ακόμα και να μην αλλάξει τίποτα, τουλάχιστον εμείς θα έχουμε δηλώσει την εναντίωσή μας σε αυτά που συμβαίνουν.
Από εκεί και πέρα ας αντιδράσει ο καθένας όπως θεωρεί σωστότερο, αφού οι εκλογές δεν είναι πανάκεια, αλλά μια αρχή.


+1


Δεν διαφωνω με το Στεβαρα, αλλα δεν πιστευω οτι θα γινει κατι τετοιο στην πραξη.
Ειναι παγιδα για να ριξουμε ποιο πολλα λευκα και να τα καρπωθουνε κατα το δοκουν.
Και για να αιτηολογησω και το "γιατι" δεν πιστευω οτι (δυστηχως) το σεναριο του λευκου δεν θα γινει ποτε πραγματικοτητα,
η απαντηση ειναι πολυ απλη...

Οταν βλεπεις 250.000 ανθρωποειδη κομματοσκυλο-γλυφτρονια-ανεγκεφαλοι (δεν μου ερχεται αλλη ευγενικη λεξη) να πηγαινουν και να πληρωνουν για να δηλωσουνε υποταγη και να πουνε μπραβο και οτι συμφωνουνε με αυτα που γινονται...
Ξερεις ποσοι ακομα ειναι που θα πανε να ψηφισουν καποιο απο τα κομματα του μνημονιου? Evil
Και στο τελος τελος, για πειτε μου ρε παιδια κατι (γιατι οκ δεν ειμαι στην ελλαδα και δεν εχω ακριβη πληροφορηση για την καθημερινη ζωη εκει)
αλλα ποια η διαφορα μεταξυ Πασοκ-ΝΔ-Ντορας-Κωλοτουμπα και του αλλου του κρυφομνημονιακου που βγηκε για να αποτελιωσει την ηδη διαλυμενη αριστερα, η του ακαυτου, που επι χρηματηστηριου εβγαλε (επισημα) 4 δισσεκατομυρια δραχμες Question
Για πειτε μου ποιος απο αυτος θα κινηθει με βαση το συμφερον του τοπου?
Ποιοι απο ολα αυτα τα ανθροπωειδη θα πανε εναντια στους οικονομικους δολοφονους?
Ολοι αυτοι τους φτυνεις και σου λενε οτι βρεχει Exclamation

Και εμεις θα συνεχισουμε να εμπιστευομαστε στα χερια τους το μελλον μας?
30 χρονια πραξεις απο ολους αυτους δεν μας φθανουν? δηλαδη τι αλλο πρεπει να δουμε η να μας κανουν?




Οποτε οπως καταλαβαινετε,
δεν θα αλλαξει τιποτα αλλο απο τους διαχειρηστες μας...
Οποτε παρτε το χαμπαρι και παρτε τα μετρα σας για το αν μπορειτε η οχι να ζειτε με 300 ευρω (απο τα οποια θα πληρωνουμε και εφορια γιατι περναμε το αφορολογητο των 5000 ευρω ετησιως) το μηνα.

Ειναι αργα για γκρηνια/γκρηνιες
ο καθενας μας γραφει τη δικη του ιστορια...
sotos 106xs - Τετ 04 Απρ 2012, 21:51:21
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:


Ειναι αργα για γκρηνια/γκρηνιες
ο καθενας μας γραφει τη δικη του ιστορια...



Ακριβώς,απο εμάς εξαρτάται.
z@ck! - Τετ 04 Απρ 2012, 22:39:15
Θέμα δημοσίευσης:
mechanic έγραψε:
Οποτε παρτε το χαμπαρι και παρτε τα μετρα σας για το αν μπορειτε η οχι να ζειτε με 300 ευρω (απο τα οποια θα πληρωνουμε και εφορια γιατι περναμε το αφορολογητο των 5000 ευρω ετησιως) το μηνα.


3000 ευρω ετησιως Exclamation
king207cc - Πεμ 05 Απρ 2012, 00:17:50
Θέμα δημοσίευσης:
γίνεται οι 50 plus να μην πάνε να ψηφίσουν? Evil πόλυ θα το θελα
RoadRunner122 - Πεμ 05 Απρ 2012, 00:34:38
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
γίνεται οι 50 plus να μην πάνε να ψηφίσουν? Evil πόλυ θα το θελα

++++++++++++
SnakeMJK - Πεμ 05 Απρ 2012, 08:16:11
Θέμα δημοσίευσης:
αυτά για το πειραματόζωο είναι σαν αυτά που λέει ο λιακόπουλος για την φυλή των Ελ. τα πράγματα είναι απλά. δεν ξέρω γιατί γίνεται όλο αυτό. μπορεί η αμερική να θέλει να γαμήσει το ευρώ, μπορεί η ευρώπη να θέλει να έχει έναν στάνταρ χρηματοδότη. ότι κ από τα δύο κ αν συμβαίνει, η σκέψη ήταν απλή. ποιος είναι ο πιο αδύναμος, ο πιο διεφθαρμένος και ο πιο μλκς στην ευρωπαική ένωση; ο έλληνας. αυτόν θα γαμήσουμε. κ αν τα έσοδα/αποτελέσματα δεν μας αρκούν θα παίξουμε μπάλα κ με τους υπόλοιπους μεσογειακούς παπάρες.

όπως είπαν κ οι παραπάνω, λευκά/άκυρα δεν είναι λύση και φυσικά ούτε η αποχή. ψηφίζουμε αντιμνημονιακά και κάνουμε κ καμιά προσευχή. Razz
p206Mike - Πεμ 05 Απρ 2012, 08:48:02
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:

όπως είπαν κ οι παραπάνω, λευκά/άκυρα δεν είναι λύση και φυσικά ούτε η αποχή. ψηφίζουμε αντιμνημονιακά και κάνουμε κ καμιά προσευχή. Razz


αυτό ακριβώς, Thumb Left +1 και για τη προσευχή εννοείτε ,,
stamatis_vts - Πεμ 05 Απρ 2012, 12:56:29
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια συγνωμμη αλλα εχω παψει να εμπιστευομαι τον διπλανο μου και δυστηχως επαληθευομαι καθημερινα οταν τον βλεπω οτι ακομα και στο ταχυδρομειο πχ. παει να μου κλεψει την σειρα ...και δεν ειναι οτι βιαζεται αλλα το κανει απο κουτοπονηρια και μονο Evil Evil Evil
δλδ το θεωρω εντελως απιθανο να μονοιασουμε και να παλεψουμε για το κοινο καλο.. Crying or Very sad
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 13:45:31
Θέμα δημοσίευσης:
stamatis_vts έγραψε:
δλδ το θεωρω εντελως απιθανο να μονοιασουμε και να παλεψουμε για το κοινο καλο.. Crying or Very sad


ΑΥΤΟ είναι το Νο1 πρόβλημα.

Αν το είχαμε λυμένο, θα μπορούσαμε να αναστρέψουμε την κατάσταση.

Αυτά που περνάει τώρα ο Έλληνας, είναι το τίμημα της αδυναμίας του να συνεργαστεί για το κοινό καλό.
volvos - Πεμ 05 Απρ 2012, 14:27:39
Θέμα δημοσίευσης:
kai ola αυτα ειναι απομειναρια της τουρκοκρατιας που εχει ριζωσει βαθια μεσα στο dna μας.
καθαρα ανατολιτικη πουστροσυμπεριφορα.

θεωρω οτι μετα απο ενα σημειο υπερβαλουμε.
απλα το προβλημα ειναι πολυσυνθετο
απο τη μια μας εκαναν πειραματοζωο
απο την αλλη τα βρηκαν μπαστουνια γιατι κανεις δε φανταζονταν
ποσο μπουρδελο και διεφθαρμενοι ειμαστε σα λαος

και εμεις απο τη μια πηγαν να μας γαμησουν οι ξενοι
απο την αλλη ειδαν ποσο σκ**α ειμαστε και κανανε πισω
μονο που αν κανουν πραγματικα πισω και μας αφησουν στο ελεος του θεου ειμαστε τοσο μαλ**ες? σα λαος που η ζιμπαμπουε θα μας φαινεται παραδεισος Evil
Driver ///M - Πεμ 05 Απρ 2012, 14:30:05
Θέμα δημοσίευσης:
BTS έγραψε:
stamatis_vts έγραψε:
δλδ το θεωρω εντελως απιθανο να μονοιασουμε και να παλεψουμε για το κοινο καλο.. Crying or Very sad


ΑΥΤΟ είναι το Νο1 πρόβλημα.

Αν το είχαμε λυμένο, θα μπορούσαμε να αναστρέψουμε την κατάσταση.

Αυτά που περνάει τώρα ο Έλληνας, είναι το τίμημα της αδυναμίας του να συνεργαστεί για το κοινό καλό.

Σε περιόδους μεγάλων δυσκολιών όμως οι Έλληνες πάντα συνεργάζονταν.
Το έχει δείξει η ιστορία επανειλημμένα.

Και τώρα είναι πιο επιβεβλημένη από ποτέ η συνεργασία και η αλληλεγγύη μεταξύ των πολιτών.
Άλλωστε λίγο πολύ οι περισσότεροι το ίδιο θέλουμε, μια αξιοπρεπή ζωή χωρίς εκμετάλλευση και κοροϊδία.
Και τα μνημόνια, οι Τρόικες και οι Πασοκονεοδημοκράτες (και ορισμένοι ακόμα) είναι οι βασικοί εκπρόσωποι της κοροϊδίας και της εξαθλίωσης.

Αν ορισμένοι δεν βάλουν μυαλό και σ'αυτές τις εκλογές και ψηφίσουν πάλι λάθος, τότε καλύτερα να ακολουθήσουν το παράδειγμα του γεράκου χτες στο Σύνταγμα, αφού είναι εντελώς άχρηστοι κι επικίνδυνοι για την κοινωνία.
BTS - Πεμ 05 Απρ 2012, 14:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Σε περιόδους μεγάλων δυσκολιών όμως οι Έλληνες πάντα συνεργάζονταν.
Το έχει δείξει η ιστορία επανειλημμένα.


Μόνο για μικρό διάστημα.

Μετά

α. ξεκινούσαν εμφύλιο 25ετή Πελοπονησιακό πόλεμο

β. φυλάκιζαν τον Κολοκοτρώνη, σκότωναν τον Καποδίστρια κτλ και έθεταν τις βάσεις για την αόρατη δουλεία μας στους ξένους

γ. ξεκινούσαν αιματηρό εμφύλιο που άφηνε τη χώρα κατεστραμένη, γεμάτη βαθιές πληγές και δημιούργησε το μίσος μεταξύ "αριστερών-δεξιών" που επέτρεψε στους πολιτικούς να μας χειραγωγούν για δεκαετίες.
volvos - Πεμ 05 Απρ 2012, 15:04:37
Θέμα δημοσίευσης:
+100000

O emfylios σε τετοιο βαθμο δε πρεπει να υπαρχει σε αλλη χωρα του κοσμου
Driver ///M - Πεμ 05 Απρ 2012, 15:10:48
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
+100000

O emfylios σε τετοιο βαθμο δε πρεπει να υπαρχει σε αλλη χωρα του κοσμου

Υπήρξαν και πολύ χειρότεροι και χωρίς ξένη παρέμβαση όπως εδώ.
Βλέπε Κίνα όπου κράτησε 40 χρόνια.

Και είναι γεγονός ότι το μόνιασμα στην Ελλάδα κράτησε λίγο καιρό.
Στο χέρι μας όμως είναι να το αλλάξουμε.
Με το να προδιαγράφουμε ότι τίποτα δεν θα πάει καλά και ότι δεν μπορούμε να ενωθούμε δε βγαίνει τίποτα.
Η ιστορία είναι άλλωστε για να διδασκόμαστε και να γινόμαστε καλύτεροι.
SnakeMJK - Πεμ 05 Απρ 2012, 15:22:10
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
kai ola αυτα ειναι απομειναρια της τουρκοκρατιας που εχει ριζωσει βαθια μεσα στο dna μας.
καθαρα ανατολιτικη πουστροσυμπεριφορα.


(αν κ το χω ξαναποστάρει κάπου...)
δεν νομίζω..! πιθανότερο να μεταδώσαμε εμείς την πουστοσυμπεριφορά στους τούρκους Razz













και αν νομίζεις πως μιλάει για κάποια εποχή μετά την τουρκοκρατία...


z@ck! - Πεμ 05 Απρ 2012, 16:30:38
Θέμα δημοσίευσης:
προσωπικα πιστευω αυτο που λενε ο Πετρος με τον Ζηση....
Και αυτο προσπαθουν να κανουν.... Προσπαθουν (και συχνα το καταφερνουν) να απαξιωνουν οτι καλο υπαρχει σε αυτο τον τοπο, και να ξυπνανε τον ατομισμο του καθενος... και στην εξαθλιωση που εχει δημιουργηθει, ο καθενας για να επιβιωσει, κοιταει μονο τον εαυτο του!


και κατι που ειδα στον τοιχο ενος φιλου..

Παράθεση:
Οι Έλληνες το τελευταιο διαστημα πρέπει να νιώθουμε σαν το .....ταμπόν...
Βρισκόμαστε στο ......ομορφότερο μέρος του κόσμου τη χειρότερη ............περίοδο...........

Steve - Πεμ 05 Απρ 2012, 20:08:50
Θέμα δημοσίευσης:
z@ck! έγραψε:
παρε και το Φ.Ε.Κ.

παπαγαλο-πληροφορημένος ε..??... Evil
ξαναλεω ....ειπες κατι?
Ναι είπα κάτι, μιας που ρωτάς 2 φορές, αλλά

z@ck! έγραψε:
δεν πειραζει Γιαννη.
Απο "εξυπναδα" εχουμε χορτασει. Απο την αλλη ολοι προβληματα εχουμε...
Ο Αλεξανδρος (μαλλον) δεν αναφεφοταν σε εμενα, αλλα δεν εχει και σημασια.
Σημασια εχει τι θα κανουμε εμεις με ολα αυτα που συμβαινουν .... Rolling eyes
με τέτοια συμπεριφορά μη περιμένεις να κάνουμε διάλογο και να σου δώσω επιχειρήματα για την θέση μου. Σε αφήνω στο σκοτάδι το οποίο ήδη είσαι Smile
SnakeMJK έγραψε:
ποιος είναι ο πιο αδύναμος, ο πιο διεφθαρμένος και ο πιο μλκς στην ευρωπαική ένωση; ο έλληνας. αυτόν θα γαμήσουμε. κ αν τα έσοδα/αποτελέσματα δεν μας αρκούν θα παίξουμε μπάλα κ με τους υπόλοιπους μεσογειακούς παπάρες.
Ως ένα σημείο, λες αυτά που λέω, αλλά με τη διαφορά ότι λες πως θα παίξουν μπάλα και με τους υπόλοιπους Wink
Driver ///M έγραψε:
Αν ορισμένοι δεν βάλουν μυαλό και σ'αυτές τις εκλογές και ψηφίσουν πάλι λάθος, τότε καλύτερα να ακολουθήσουν το παράδειγμα του γεράκου χτες στο Σύνταγμα, αφού είναι εντελώς άχρηστοι κι επικίνδυνοι για την κοινωνία.
Μακάβριο αλλά θα πρέπει να συμφωνήσω Rolling eyes
z@ck! - Πεμ 05 Απρ 2012, 21:21:20
Θέμα δημοσίευσης:
δεν θελω ουτε διαλογο ουτε επιχειρηματα Σταυρο.
Αποδειξεις θελω για να δω που κανω λαθος, γιατι εχω διαβασει ολο τον εκλογικο νομο και αυτο που λες ειναι λαθος
Αν εχεις στοιχεια για το αντιθετο πρεπει να το ξερουμε και εγω και ολοι οι αλλοι για να παιρνουμε σωστες αποφασεις.
Χαρακτηρισμοι και ειρωνιες δεν χωρανε σε τοσο σοβαρο θεμα!

και κατι που μου εχει ερθει μεσω mail και με εκφραζει απολυτα!


Παράθεση:
Προς τον κ. Παπούλια: Είστε πρόεδρος της Δημοκρατίας;

Αν είχα τη δύναμη θα προτιμούσα ως πρόεδρο της Ελληνικής Δημοκρατίας όχι εσάς αλλά τον Ισλανδό πρόεδρο, τον Όλαφουρ Ράγκναρ Γκρίμσον. Μπορεί να καυχιόμαστε ότι εμείς γεννήσαμε τη δημοκρατία, αλλά πάει καιρός πια που δεν έχουμε συγγένεια μαζί της.

Όταν το ισλανδικό Κοινοβούλιο ενέκρινε κάποιο νόμο παρόμοιο με το Μνημόνιο 1 και στάλθηκε για επικύρωση στον πρόεδρο της δημοκρατίας, αυτός ενεργοποίησε το μόνο...δικαίωμα που είχε, όπως κι εσείς: δεν το υπέγραψε και κάλεσε το λαό σε δημοψήφισμα. Ήταν η πρώτη φορά που έγινε δημοψήφισμα στη χώρα αυτή. Η εξήγηση ήταν σαφής: «Δε μπορώ εγώ ή οι λίγοι βουλευτές που ψήφισαν αυτό το νόμο να αναλάβω την ευθύνη να επικυρώσω ένα νόμο που θα επηρεάσει τη ζωή κάθε πολίτη της χώρας μου. Σε ένα τόσο σοβαρό θέμα μόνο ο λαός μπορεί να αποφασίσει».

Το δημοψήφισμα έγινε και ο λαός απέρριψε το νόμο. Δεν είχε άδικο: τρεις τράπεζες είχαν δανειστεί 80 δις ευρώ, ήτοι το δεκαπλάσιο από το Ακαθάριστο Εθνικό Εισόδημα της χώρας, είχαν χρεοκοπήσει και τώρα ζητούσαν από το λαό να πληρώσει τους δανειστές σε διάφορες χώρες.

Οι πολιτικοί άρχισαν νέες συνομιλίες με τους δανειστές και έφεραν τροποποιημένο σχέδιο στη Βουλή, κάτι σαν Μνημόνιο 2, το οποίο ψηφίστηκε κατά πλειοψηφία και στάλθηκε στον πρόεδρο της Δημοκρατίας για επικύρωση. Και πάλι εκείνος είπε όχι και ζήτησε νέο δημοψήφισμα. Το επιχείρημά του ήταν σαφέστατο: «Στα μεγάλα θέματα δεν αποφασίζουν προσωρινοί ηγέτες, ηγέτης είναι ο λαός και αυτός θα αποφασίσει». Χρειάστηκε να κατεβεί στους δρόμους για να υπερασπιστεί τη θέση του ενάντια στη λυσσαλέα επίθεση των πολιτικών. Υπάρχουν βίντεο που δείχνουν τη σύζυγό του να αγκαλιάζει διαδηλωτές που η αστυνομία τους έχει πνίξει στα καπνογόνα. Ήταν ανένδοτος στις αρχές του: «Υπάρχουν χώρες πιο ισχυρές οικονομικά από μας, εμείς όμως δεν πρόκειται να βάλουμε το κέρδος πάνω από τη Δημοκρατία».

Στο νέο δημοψήφισμα ο λαός απέρριψε και το Μνημόνιο 2.

Ο πρόεδρος το πήγε ακόμα πιο πέρα και ζήτησε αναθεώρηση του συντάγματος, μόνο που αυτή τη φορά η αναθεώρηση δε θα γινόταν από πολιτικούς αλλά από τον ίδιο το λαό. Το επιχείρημά του ήταν και πάλι ατράνταχτο: «Ο λαός είναι η υπέρτατη εξουσία, αυτός πρέπει να συντάξει το σύνταγμα». Έγιναν χιλιάδες συναντήσεις, στάλθηκαν άπειρα ηλεκτρονικά μηνύματα και η λαϊκή επιτροπή κατέληξε σε μια μορφή του συντάγματος που φυσικά δεν είχε ούτε παραγραφές, ούτε ασυλίες και ούτε φοροαπαλλαγές για τους πολιτικούς. Δεν έχει γίνει ακόμα δημοψήφισμα για το σύνταγμα, καθώς οι πολιτικοί παλεύουν με κάθε μέσο να το καθυστερήσουν, αλλά δε θα το πετύχουν για πολύ.

Σε κάποια στιγμή χρειάστηκε να καλέσουν το ΔΝΤ για βοήθεια, αλλά υπό ένα όρο: «Θα σας πληρώσουμε ό,τι δανειστούμε, αλλά υπό ένα όρο: δε θα πειραχθούν οι μισθοί, οι συντάξεις και τα κοινωνικά προγράμματα, γιατί είμαστε μια σκανδιναβική σοσιαλιστική κοινωνία και σκοπός μας είναι η ευημερία του πολίτη και όχι τα κέρδη των τραπεζών». Ούτε κεραμίδα να έπεφτε στα κεφάλια των αρμόδιων του ΔΝΤ, αλλά τελικά το δέχτηκαν για πρώτη φορά στην ιστορία του ταμείου, γιατί κατάλαβαν ότι δεν έχουν να κάνουν με άτομα όπως ---- (δε χρειάζεται να αναφέρω ονόματα).

Αλλά ο πρόεδρος μιας δημοκρατίας δε σταμάτησε εκεί: ζήτησε να γίνει έλεγχος στα οικονομικά όλων των πολιτικών και πολλοί από αυτούς αντιμετωπίζουν τον πέλεκυ της δικαιοσύνης, συμπεριλαμβανομένου και του ίδιου του πρωθυπουργού. Η έκθεση της αδέσμευτης επιτροπής έφτασε τις 2,500 σελίδες και χρειάστηκαν 45 συνεχείς ώρες για να διαβαστεί από καλλιτέχνες, συγγραφείς, απλούς πολίτες σε κεντρικό σημείο της πρωτεύουσας.

Και το συμπέρασμα ήταν σαφές: δεν ευθύνεται ο λαός για όσα έκαναν οι πολιτικοί οι οποίο εκλέχτηκαν λέγοντας τα αντίθετα από όσα υποσχέθηκαν.

Τρία χρόνια μετά η Ισλανδία αρχίζει να βγαίνει από την κρίση, στην Ελλάδα μας λένε ότι θα χρειαστούν δεκαετίες και αν....

Και κάτι ακόμα: ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας της Ισλανδίας δεν το έκανε αυτό για να κρατηθεί στην καρέκλα. Πριν λίγες μέρες δήλωσε ότι δε θα είναι υποψήφιος για επόμενη θητεία. «Εκπλήρωσα το χρέος μου στο λαό μου» ήταν η λακωνική δήλωσή του (όχι δεν είπε αν ήταν και στην Εθνική Αντίσταση).

Μήπως κ. Παπούλια θάπρεπε να επισκεφθείτε τους Βίκινγκς της Ισλανδίας για να πάρετε κάποια μαθήματα δημοκρατίας; Μήπως αυτοί που έτρωγαν βελανίδια όταν εμείς χτίζαμε Παρθενώνες τώρα ξέρουν καλύτερα τι σημαίνει δημοκρατία ενώ εσείς την ευτελίζετε - ουσιαστικά μια πράξη αιμομιξίας -- στη χώρα που γεννήθηκε;

Και μια ακόμα δήλωσή του Όλαφουρ Ράγκναρ Γκρίμσον: «Έχω την σταθερή εντύπωση ότι τα κόμματα στη Βουλή δεν εκφράζουν αυτή την εποχή αντίστοιχη αναλογία στο λαό». Εσείς θα κάνατε ποτέ αυτή τη δήλωση, που είναι πασιφανής σε κάθε έλληνα πολίτη;

Θα ήθελα να σας δω δίπλα στον Όλαφουρ Ράγκναρ Γκρίμσον. Έτσι για να καταλάβω τι σημαίνει γίγαντας και τι νάνος Πρόεδρος της Δημοκρατίας....

Χρήστος Μαγγούτας

mechanic - Πεμ 05 Απρ 2012, 22:33:41
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτη η σουπια μονο να "δακρυζει" ξερει
και να κανει κρουαζιερες και μπανια στη θαλασσα παρεα με τις 2 τοπλες (τοτε) γκομενες, την ελλη σταη και την μιμη στις αρχες του 80.
Κατα τα αλλα 15 χρονων ηταν "αγωνηστης" Exclamation Exclamation Exclamation

Αν αυτος ηταν αγωνηστης, θα τριζουν τα κοκκαλα του παππου μου που πολεμησε τους γερμανους...
salex - Πεμ 05 Απρ 2012, 22:53:31
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε παπάρες τί κάθεστε και τρώγεστε άδικα.

Η Ισλανδία δεν έχει πετρέλαια ούτε φυσικό αέριο ούτε ορυκτό πλούτο ούτε καίρια γεωπολιτική θέση. Το παιχνίδι παίζεται σε άλλο επίπεδο.

Γιατί χαλάτε τη ζαχαρένια σας; Κανείς δε νοιάζεται για αυτούς γιατί ό,τι ήταν να φάνε το έφαγαν. Που δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι φαλήρησαν τυχαία τρεις τράπεζες σε ένα τέτοιο έθνος.
z@ck! - Πεμ 05 Απρ 2012, 23:20:53
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο η Ισλανδια ηταν πολυ στενα συνδεδεμενη (οικονομικα) με τις Η.Π.Α. και οι τραπεζες τους ειχαν επενδυσει σχεδον τα παντα σε τοξικα ομολογα...
Και γιαυτο τον "ηπιαν" ετσι...
Σε συνεντευξη του Ισλανδου Π.Τ.Δ. ειπε μια απιστευτη ατακα σχετικα με τις τραπεζες...
Παράθεση:
"Για να το θέσω διαφορετικά: Έχουμε ένα σύστημα στο οποίο τα κέρδη των τραπεζών οδηγούν σε υπερκέρδη για τους μετόχους και σε μπόνους για τους τραπεζίτες, αλλά οι ζημιές των τραπεζών επιβαρύνουν την κοινωνία; Δηλαδή ιδιωτικοποιούμε τα κέρδη και κοινωνικοποιούμε τις απώλειες;"

kostas207rc - Παρ 06 Απρ 2012, 10:59:14
Θέμα δημοσίευσης:
Παπούλιας,Γλέζος,Μίμης Θεοδωράκης και πράσινα άλογα...
όλοι ψευτό αγωνιστές...
Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανένα κόμα και σε κάνενα πολιτικό!
Όσα καλά στοιχεία έχει μέσα του ο Έλληνας άλλο τόσο κουτοπονηριά
κουβαλάει...από το πως θα καλοβολευτεί σε μία δουλειά που θα
προσφέρει το ελάχιστο και θα αμοίβεται με το παραπάνω...εώς την φοροδιαφυγή και πολλά άλλα που αν τα γράψουμε θα μας πάρει 3-4 σελίδες...Διαβασα καπου που λετε να ψηφίσουμε κόμματα αντιμνημονιακά και κάτι τέτοια...ΓΤ????
Μήπως δεν μας αξίζει μνημόνιο?Μήπως δεν μας αξίζει όλα που ετοιμάζουνε για μας οι ξένοι για τα επομενα χρόνια?
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ κύριοι...να μάθει το κάθε @ρχιδακι να μην κ@λ#γλείφετε κάθε πρωί στα γραφεία του κάθε πολιτικού μήπως και τον χώσει πουθενά...
Lef205 - Παρ 06 Απρ 2012, 11:48:50
Θέμα δημοσίευσης:
Ολα τα παραπανω που γραφεις Κωστα μας αξιζουν γιατι τα βλεπαμε τα ξεραμε και δεν τα καταγγελαμε γιατι στην Ελλαδα η καταγγελια θεωρειται καρφωμα.
RoadRunner122 - Παρ 06 Απρ 2012, 11:59:40
Θέμα δημοσίευσης:
Τσιμέντο, σίδερα, οικοδομή, στη νύχτα κι όλα από λίγο
μου περισσεύει η αντοχή μα όλο λέω πως θα φύγω
αγαπημένος μου στίχος: "Όλα είναι δρόμος"
για κοίτα, φίλε μου, όμως, που πάντα ξεμένω
κι ο κόσμος μου ίδιος κι απαράλλαχτος παγώνει.
Κι ό,τι αγάπησα περισσότερο αυτό είναι που με πληγώνει.
Χωρίς ταυτότητα νοιώθω κι ας την έχω στη τσέπη μου πάντα,
για αυτό κάνω ό,τι κάνω όταν κανείς δε με βλέπει
-Τζάμπα όλα μπορεί να πάνε στην τελική
Και μη νομίζεις πως δεν ονειρεύομαι μια ζωή πιο κανονική μα με ξυπνάει πάντα ο κρυος
ιδρώτας την τελευταία στιγμή κι ένα άρωμα στον αέρα από ατόφια παρακμή.

volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 12:27:22
Θέμα δημοσίευσης:
και συνεχιζουμε ακαθεκτοι και καλα κανουν και μας φοβουνται οι ξενοι

οταν θα βγαλουν το σηφουνακη τη γλυτσα ξανα οι ξανθιωτες γιατι πηγε να περασει 80% εκπτωση στα αυθαιρετα μονο για ξανθη

οταν βγαλουμε εμεις οι αρκαδες ξανα το τατουλη

οταν βγαζουν το λαμογιο στο πειραια επειδη μοιραζε στις γιαγιαδες 50αευρα και τοστιερες

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΑΣ ΜΑΣ ΓΑΜΑΝΕ ΜΙΑ ΖΩΗ
kostas207rc - Παρ 06 Απρ 2012, 12:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Ολα τα παραπανω που γραφεις Κωστα μας αξιζουν γιατι τα βλεπαμε τα ξεραμε και δεν τα καταγγελαμε γιατι στην Ελλαδα η καταγγελια θεωρειται καρφωμα.

Δεν τα λέγαμε γτ αφενός κάπου αλλού έιχαμε και εμείς κάνει την λαδιά μας μικρή η μεγάλη δεν έχει σημασία και αφετέρου η καταγγελία θα έπεφτε στο κενό...όπως όλα αλωστε όταν πάνε να βγούνε στην επιφάνεια εξαφανίζονται...
Driver ///M - Παρ 06 Απρ 2012, 13:10:17
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Παπούλιας,Γλέζος,Μίμης Θεοδωράκης και πράσινα άλογα...
όλοι ψευτό αγωνιστές...
Προσωπικά δεν πιστεύω σε κανένα κόμα και σε κάνενα πολιτικό!
Όσα καλά στοιχεία έχει μέσα του ο Έλληνας άλλο τόσο κουτοπονηριά
κουβαλάει...από το πως θα καλοβολευτεί σε μία δουλειά που θα
προσφέρει το ελάχιστο και θα αμοίβεται με το παραπάνω...εώς την φοροδιαφυγή και πολλά άλλα που αν τα γράψουμε θα μας πάρει 3-4 σελίδες...Διαβασα καπου που λετε να ψηφίσουμε κόμματα αντιμνημονιακά και κάτι τέτοια...ΓΤ????
Μήπως δεν μας αξίζει μνημόνιο?Μήπως δεν μας αξίζει όλα που ετοιμάζουνε για μας οι ξένοι για τα επομενα χρόνια?
ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ κύριοι...να μάθει το κάθε @ρχιδακι να μην κ@λ#γλείφετε κάθε πρωί στα γραφεία του κάθε πολιτικού μήπως και τον χώσει πουθενά...

Καταρχάς μη συγκρίνεις τον Παπούλια με το Θεοδωράκη και κυρίως με τον Γλέζο.
Είναι τόσο ιεροσυλία όσο και πλήρης μηδενισμός.
Γιατί όταν ο Παπούλιας κάθεται και καμαρώνει στις παρελάσεις όπου τα μαντρόσκυλα (βλέπε ΜΑΤ) του κράτους είναι πιο πολλά από τους πολίτες, ο Θεοδωράκης και ο Γλέζος κοντά 90 χρονών άνθρωποι τρέχουν στα νοσοκομεία από τα χημικά που τρώνε για να είναι δίπλα στον κόσμο.

Κατά δεύτερον, όχι δεν θεωρώ ότι μας αξίζει τέτοια μοίρα.
Αν εσύ το θεωρείς, τότε πήγαινε οικειοθελώς να δώσεις το μισθό σου, το σπίτι σου, το 207 σου και ότι άλλο έχεις στους τοκογλύφους, οι οποίοι εκμεταλλεύονται όλο τον πλανήτη για τη ματαιοδοξία τους.
Εγώ δεν τους χρωστάω τίποτα και θα τους μισώ με όλη μου την καρδιά για την αδικία και την εξαθλίωση που έχουν επιφέρει στο λαό μας.

Το ότι υπάρχουν λαμόγια στη χώρα αυτή το ξέρουν μέχρι και οι πέτρες και είναι πολλά.
Σχεδόν σε όλο τον πλανήτη υπάρχουν, αλλού περισσότερα αλλού λίγο λιγότερα.
Λες και οι Γερμανοί που είχαν αιματοκυλήσει όλον τον πλανήτη (κι εμάς αρνήθηκαν να μας δώσουν μια έστω στοιχειώδη αποζημίωση για τις ανυπολόγιστες καταστροφές που μας προξένησαν), ή οι Αμερικανοί που κάνουν πολέμους για να αναθερμαίνεται η οικονομία τους και να κλέβουν τον πλούτο των άλλων χωρών και οι λοιπές αυτές χώρες, είναι πιο σωστές απ'την Ελλάδα ώστε να θεωρούμε ότι καλά μας κάνουν.

Έλεος επιτέλους.
Ανοίξτε τα μάτια να δείτε τι γίνεται, δεν φταίει για όλα τα δεινά του πλανήτη πια ο Έλληνας.
Απόδειξη, ότι τα μέτρα που έχουν επιβληθεί εδώ μέσα στα επόμενα 2-3 χρόνια θα έχουν εφαρμοστεί στο σύνολο της Ευρώπης.
Αλλά για μερικούς και πάλι ο Έλληνας θα φταίει...
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 13:32:15
Θέμα δημοσίευσης:
ξεχνας βασικα πραγματα ομως

ιρλανδια και πορτογαλια πανε μια χαρα με δντ με μικρες αποκλισεις οταν εμεις ακομα παλευουμε να ανοιξουμε τα ταξι και τα φορτηγα....

ειμαστε καμια 100αρια θεσεις πιο κατω απο ολες αυτες τις χωρες στο θεμα της διαθφορας.

ειμαστε ουσιαστικα μια ζιμπαμπουε φυτεμενη στην ακρη της ευρωπης που απλα ζουσαμε τοσα χρονια με τα λεφτα της ευρωπης ειτε σου αρεσει ειτε οχι.


επισης οποιος τολμαει να σχολιαζει θετικα το παπουλια ειναι απλα για γελια οταν αυτος ο ανθρωπος ηταν τσιρακι του παπανδρεου και πηγαινε σαν υπουργος εξωτερικος και ξεπουλιοταν στους αμερικανους. οποιο δε υπουργειο ειχε αναλαβει ειχαν και λεγανε για το ποσο αχρηστος πολιτικος ηταν. μονο φρου φρου και αρωματα. Evil
kostas207rc - Παρ 06 Απρ 2012, 13:37:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ας τα πάρουμε λοιπόν από την αρχή
Η Ελλάδα φίλτατε δανείζεται από το 1984
που είναι όλα αυτά τα χρόνια ο Γλέζος και Μίκης να βγούνε μπροστά?
Θυμήθηκαν στα 90 τους να βγούνε να πούνε για δάνεια και μνημόνια..
Δεύτερον δεν με ενδιαφέρει τι κάνουν οι άλλες χώρες με ενδιαφέρει τι κάνουμε εμείς.!και πίστεψε από προσωπική εμπειρία σε Γαλλία και Γερμανία δεν περνάνε καλίτερα ΑΛΛΑ εκεί κρατάνε κάποια στανταρ σε κάποια βασικά καθημερινά θέματα εδώ σε κλέβουνε από το πρωί μέχρι το βραδύ...από τον απλό μαγαζάτορα που δεν σου κόβει απόδειξη ούτε με αίτηση μέχρι τους φόρους που πληρώνεις και δεν έχεις καμία ουσιαστκή παροχή
Και για να κλεισουμε φυσικά και φταίμε εμείς αδερφέ μου γτ τόσα χρόνια δίνουμε ψήφο σε 2 κόμματα με βάση το ρουσφέτι και την βόλεψη μας σε όλους τους τομείς.Το ότι δεν έχεις τα χρήματα που έχει ένας πλουσιος επιχειρηματίας δεν σε κάνει λιγότερο ένοχο γι αυτά που γίνονται σήμερα
Εγώ σαν πολίτης και σαν άνθρωπος θα συνεχίσω να προσπαθώ να είμαι σωστός με τον διπλανό μου να πληρώνω καλός η κακώς αυτά που ορίζει το κράτος και οι νόμοι του και να γράφω στα @@ μου όλους τους πολιτικούς και τους Γλέζους και Μίκηδες...
RoadRunner122 - Παρ 06 Απρ 2012, 13:44:38
Θέμα δημοσίευσης:
+1 Άρη!

Έλεος ρε παιδιά μ'αυτή την τσίχλα (το "καλά μας κάνουνε", "το αξίζουμε" κλπ κλπ). Συγνώμη αλλά όποιον εκφράζει τέτοιου είδους νοοτροπία, θα πρέπει να συμφωνήσει και με τον Πάγκαλο βλ. "μαζί τα φάγαμε"! Τέτοιου είδους γενικεύσεις με βρίσκουν παντελώς αντίθετο και μου ανάβουν τα λαμπάκια!
Γιατί αφενός με προσβάλλουν προσωπικά τόσο ως νομοταγή πολίτη όσο και ως άνθρωπο, αφετέρου μου δημιουργούν ενοχές και εμμονές ότι ντε και καλά (και) εγώ φταίω για την κατάσταση η οποία έχει δημιουργηθεί. Ε όχι! Ποτέ δεν έκλεψα, ποτέ δεν φοροδιέφυγα, ποτέ δεν έκανα κουτοπονηριές (απ'το να εξαπατήσω μέχρι και το να μπω πρώτος στο φανάρι απ'το πλάι) και ανέκαθεν σιχαινόμουν τη λαμογιά και το ψέμα! Μιά ζωή ήμουν περήφανος για τον εαυτό μου και ειλικρινά νιώθω ηλίθιος έως μαλ@κας όταν συνειδητοποιώ πως δεν έχω τη δυνατότητα να "σπάσω τα μούτρα" αυτών που προσπαθούν να με βάλουν στο ίδιο καζάνι με τους αυτόχειρες ή/και τους ηθικούς αυτουργούς της κατάντιας μας!

Όποιος λοιπόν συμφωνεί ότι "καλά να πάθουμε, εμείς φταίμε" ας ψαχτεί γιατί είναι 99,9% συνυπεύθυνος! Είτε γιατί πραγματικά έβαλε το χεράκι του με τον Α-Β τρόπο, είτε γιατί είναι τελικά τόσο "αρνί" που τον έπεισαν ότι έτσι είναι, χώνεψέ το, φταις!

Συγνώμη εάν παραήμουν καυστικός ή/και εγωιστής αλλά έτσι βλέπουν την κατάσταση τα δικά μου μάτια. Καλώς ή κακώς για κάποιους, ο μαλ@κας πέθανε! Evil
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 13:49:11
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη ξεχνας κατι βασικο

η εννοια της λεξης συνυπευθυνος δεν ειναι αυτος που εχει μονο ευθυνη λιγοτερη ή μεγαλυτερη σε ενα εγκλημα

αλλα και αυτος που βλεπει ενα εγκλημα και δε το καταγγελει

πολλοι απο εμας δε κλεψαμε δε φαγαμε δε κοροιδεψαμε αλλα βλεπαμε ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ τι γινοταν διπλα μας και επειδη δεν εμπαινε η φωτια ή η βρωμα στην αυλη μας δεν αντιδρουσαμε.
RoadRunner122 - Παρ 06 Απρ 2012, 14:00:28
Θέμα δημοσίευσης:
Τάκη, επειδή δεν με ξέρεις καλά, είμαι άνθρωπος που εάν ακόμα κι ο αδερφός μου σκοτώσει, κλέψει κλπ, θα πάω να τον καταγγείλω. Δεν έχω τέτοιους ηθικούς φραγμούς και εάν τσεκάρουν τα μάτια μου αδικία, τότε μπορώ να κάνω απ'το καλύτερο μέχρι το χειρότερο για να τη "διορθώσω", εφόσον πάντα περνάει απ'το χέρι μου. Μεγάλωσα σε οικογενειακό περιβάλλον ιδιαίτερα ευαισθητοποιημένο σε θέματα αδικίας, οπότε μη μου ερμηνεύεις τη διαφορά μεταξύ "υπευθυνότητας" και "συνυπευθυνότητας", τη γνωρίζω.
Pughell - Παρ 06 Απρ 2012, 14:01:08
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη εδω μεσα ειμαστε κατα κορον παιδια(ο Θεος να μας κανει Laughing ) μεταξυ 20-25 εως και 40 σε γενικες γραμμες,να δω ποσοι απο εμας θα εχουν τα αρχiδια να κραξουν τους γονεις μας που,οσοι κολλημενοι,θα ξαναψηφισουν για ακομα μια φορα μπλε ή πρασινο... Rolling eyes


Και για αυτους που πιστευουν οτι η Ελλαδα ηταν ανεκαθεν χρεωμενη,ενημερωτικα φορους πληρωναμε ακομα και μετα την απεξαρτητοποιηση μας απο τους τουρκους αλλα απο τοτε ακομα καποιοι "ξενοι" φροντισαν να στειλουν τους "δικους" τους που φυσικα τους πληρωναμε και παραλληλα μας εκλεβαν(βασιλεις,κλπ,κλπ).
Οποτε οταν για 150+ χρονια εμεις καθομαστε ακομα και γλειφουμε τα αρχiδια του καθε πολιτικου(και των απογονων του) που περασαν απο το ελληνικο παρασκηνιο,τοτε ναι,ειμαστε αξιοι της τυχης μας. Evil

Υ.Γ. Σχετικα με ΔΝΤ και Πορτογαλια,και αυτοι στα ιδια χαλια με εμας ειναι,απλα επειδη ηταν ηδη φτωχοτεροι,λογικο η αναπτυξη να ερχεται ευκολοτερα.Και αυτο το λεω εκ των εσω,οχι απο πραγματα που διαβασα/ακουσα.
Driver ///M - Παρ 06 Απρ 2012, 14:09:29
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ξεχνας βασικα πραγματα ομως

ιρλανδια και πορτογαλια πανε μια χαρα με δντ με μικρες αποκλισεις οταν εμεις ακομα παλευουμε να ανοιξουμε τα ταξι και τα φορτηγα....

ειμαστε καμια 100αρια θεσεις πιο κατω απο ολες αυτες τις χωρες στο θεμα της διαθφορας.

ειμαστε ουσιαστικα μια ζιμπαμπουε φυτεμενη στην ακρη της ευρωπης που απλα ζουσαμε τοσα χρονια με τα λεφτα της ευρωπης ειτε σου αρεσει ειτε οχι.


επισης οποιος τολμαει να σχολιαζει θετικα το παπουλια ειναι απλα για γελια οταν αυτος ο ανθρωπος ηταν τσιρακι του παπανδρεου και πηγαινε σαν υπουργος εξωτερικος και ξεπουλιοταν στους αμερικανους. οποιο δε υπουργειο ειχε αναλαβει ειχαν και λεγανε για το ποσο αχρηστος πολιτικος ηταν. μονο φρου φρου και αρωματα. Evil

Φίλε μου ποιος το λέει ότι πάει καλά η Ιρλανδία?
Παραμένουν σε ύφεση και ο πρωθυπουργός τους (σχετικά νεοεκλεγμένος μάλιστα) θεωρείται δημόσιος εχθρός λόγω της συνέχισης του μνημονίου.

Η Πορτογαλία πάλι που πάει καλά?
Που μετά την Ελλάδα έχει το μεγαλύτερο επιτόκιο δανεισμού κι όλα δείχνουν ότι θα ενταχθεί κι αυτή πλήρως στο μηχανισμό στήριξης?

Να μη μιλήσω για Ισπανία, Ιταλία και σύντομα σύντομα και χώρες πιο βόρειες (Βέλγιο, Γαλλία κλπ).

Όλη η Ευρώπη βρίσκεται σε μια συνεχή κάθοδο, αφού αυτός είναι ο σκοπός του παιχνιδιού.
Η πλήρης κινεζοποίηση και κοινωνίες εργατών χωρίς κανένα δικαίωμα και ελπίδα που να παράγουν πλούτο τον οποίο θα καρπώνονται ελάχιστα άτομα και εταιρείες ανά τον πλανήτη.
Αυτά που έκανε το ΔΝΤ τόσα χρόνια στη Λατινική Αμερική και τους διώξανε με τα τσεκούρια, πάνε να τα κάνουν στην Ευρώπη.
Και με νοοτροπίες του στυλ καλά μας κάνουν, θα το πετύχουν μια ώρα αρχύτερα.

Και το θέμα δεν είναι τι μου αρέσει εμένα.
Αν ζούσαμε με τα λεφτά της Ευρώπης, τότε που είναι τα λεφτά αυτά?
Έχουμε σχολεία, νοσοκομεία, δρόμους, υποδομές γενικότερα?
Προφανώς και όχι.
Άρα τα λεφτά δεν πήγανε σ'εσένα, εμένα και τον υπόλοιπο λαό αλλά σε λίγα τομάρια που σήμερα αποφασίζουν, για λεφτά που έφαγαν αυτοί, να πεινάσω εγώ.
Ζούσανε ορισμένοι λοιπόν με δανεικά, ΔΕΝ ζούσαμε.
Γι'αυτό ακριβώς και το χρέος είναι πέρα για πέρα απεχθές και πρέπει να διαγραφεί εξ'ολοκλήρου.
Αλλιώς να το πληρώσουν οι Πασοκατζήδες, οι Νεοδημοκράτες και τα λαμόγια που τους στηρίξανε (επιχειρηματίες, δημοσιογράφοι και καρεκλοκένταυροι).
Εγώ και το σύνολο του λαού δε χρωστάμε σε ΚΑΝΕΝΑ.

Και κάτι ακόμα.
Υπάρχει η αρχή της αναλογικής ευθύνης για κάποιους που δεν έχουν έχουν πάρει χαμπάρι την έννοια αυτή.
Εκτός κι αν είναι το ίδιο αυτός που κλέβει ένα καρβέλι ψωμί με αυτόν που έκλεψε 1 εκατομμύριο ευρώ. Γιατί με αυτά που ακούμε έχουμε χάσει τη μπάλα. Κάποιοι έχουν κλέψει δις και βγαίνει ο φτωχός (στο πορτοφόλι αλλά κυρίως στο μυαλό) και θεωρεί τον εαυτό του κλέφτη επειδή πχ έκρυψε 1-2 χιλιάδες ευρώ από την εφορία.
Κατακριτέος κι ο τελευταίος, αλλά δεν έπεσε η χώρα έξω από αυτόν, αλλά από τον πρώτο. Ωστόσο, ο πρώτος τρώει ακόμα με χρυσά κουτάλια κι ο δεύτερος πεθαίνει της πείνας και θεωρεί, μέσα στην ηλιθιότητά του, ότι το αξίζει κιόλας.

Τέλος, διάβασε προσεχτικότερα τι είπα για τον Παππούλια.
Προφανώς και τον θεωρώ μέγιστο απατεώνα, γι'αυτό και λέω πως είναι ύψιστη προσβολή και μηδενισμός να τον συγκρίνουμε με Θεοδωράκη και Γλέζο, ανθρώπους που είτε τους συμπαθεί κανείς έχουν συμπαραταχθεί έμπρακτα με το λαό, όταν νέοι άνθρωποι κάθονται στην καφετέρια και δεν κατεβαίνουν στο Σύνταγμα μη φάνε κανα δακρυγόνο και τους χαλάσει η μόστρα.

Αυτά.
Οι επερχόμενες εκλογές είναι οι πιο κρίσιμες από την ανασύσταση του ελληνικού κράτους.
Όποιος το συνειδητοποιεί, ας ψηφίσει ότι προτάσσει το συμφέρον του και η ηθική του.
Οι υπόλοιποι ας πάνε να κάνουν δωρεά ό,τι περιουσιακό στοιχείο έχουν στους άμεμπτους διεθνείς τοκογλυφοαπατεώνες και μετά να αυτομαστιγωθούν κιόλας για να εξαγνιστούν από τα όσα "φοβερά" και "τρομερά" έχουν κάνει οι "παλιοέλληνες" στον πλανήτη.
sps - Παρ 06 Απρ 2012, 14:40:38
Θέμα δημοσίευσης:
Kostas207rc δε δανειζομαστε απο το 1984, αλλα απο το 1821!!!
Και οπως φαινεται απο τοτε η ιστορια επαναλαμβανεται συνεχως!
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 14:44:51
Θέμα δημοσίευσης:
γιαννη συνελθε
δε μιλαμε επι προσωπικου εδω μεσα
και ουτε ειναι δυνατον να κρινουμε μια κοινωνια απο εσενα ή τον Α ή τον Β που ειναι η εξαιρεση του κανονα
νομιζω οτι καταλαβαινεις τι εννοω.

driver προσωπικα δεν εχω αποψη
αλλα επειδη η γυναικα μου εχει ζησει πολλα χρονια εξω εχει δουλεψει σε πολλες χωρες και ακομα και τωρα δουλευει σε πολυεθνικη και εχει μονιμη και αμεση επικοινωνια με ολη την ευρωπη ειμαι πεπεισμενος οτι τετοιο μπουρδελο σα την ελλαδα δεν υπαρχει πουθενα σε ανεπτυγμενη χωρα στο κοσμο.
οσοι πιστευουν το αντιθετο απλα δεν εχουν ζησει εξω ουτε εχουν καποιο δικο τους που να το εχει κανει για να τους περιγραψει τι συμβαινει.
προσεξε δε μιλαω για διακοπες αλλα να ζησεις και να συνδιαλαγεις με οικονομικα δεδομενα με τους ξενους.

δε διαφωνω σε οσα λες αλλα σου επισημαινω οτι ειμαστε σε τοσο αθλια κατασταση που δεν ειναι ΚΑΜΙΑ αλλη χωρα. αυτο δεν εξηγειται ειτε το νιωθεις ειτε το παιζεις εργατοπατερας και βριζεις τους ξενους για ολα μας τα προβληματα.

το προβλημα μας ειναι προβλημα νοοτροπιας που δεν αλλαζει μεσα σε μερικα χρονια. αλλαζει ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ και βλεπεις καρπους ισως στην επομενη γενια και αν
Pughell - Παρ 06 Απρ 2012, 14:57:42
Θέμα δημοσίευσης:
Μια διευκρινηση,χωρις να θελω να το παιξω ειδικος,απλα επειδη ο αδερφος μου ειναι οικονομολογος και λογο δουλειας(ερευνες σε πανεπιστημιο) ασχολειται με το αντικειμενο,απο οτι βγαζουν τα νουμερα,τα χαλια μας δεν ειναι τοσο χαλια οσο πιστευουμε...

Ναι χρωσταμε,πολλα μαλιστα...
Απλα υπαρχουν και αλλοι που χρωστανε ιδια και περισσοτερα απλα κανενας δεν ασχολειται μαζι τους.
Και μην νομιζετε,ασχετα με το τι λενε οι τηλεορασεις,και η Αγγλια ειναι χρεωμενη,και η Γαλλια και ακομα και η Γερμανια χρωσταει(οχι ομως οτι ειναι για φουντο).

Απλα κανενας δεν διεκδικει τα χρωστουμενα των μεγαλων χωρων και ολοι ασχολουνται με τους μικρους,ωστε να διαλυθουν πρωτα τα μικρα κρατη και να παρει ο καθε "μεγαλος" τα φιλετα του και μετα να δουνε τι θα γινει με τα δικα τους χαλια.

Οποτε μην νομιζετε οτι η φασαρια γινεται για τα δανεια και τις οφειλες μας...
Ολη η Ευρωπη ετσι ειναι.
Απλα βρεθηκε η ευκαιρια να μπει ασχημα χερι στην Ελλαδιτσα για αυτο και ολοι πεσαν να μας φανε.
Η Πορτογαλια δεν εχει την δικη μας γεωγραφικη σημασια,ασχετα αν ειναι το ακρο της Ευρωπης στον Ατλαντικο.
Το ιδιο και η Ισπανια,παρα το μεγεθος της σαν κρατος...

Δεν ειναι θεμα ποσων και χρηματων,ακομα και 1 δις να χρωστουσαμε,παλι θα γινοταν τα ιδια και για αυτο το 1 δις.

Απλα οταν η Ευρωπη ευημερουσε,κανενας δεν μπορουσε να κανει τετοιο πεσιμο στην Ελλαδα χωρις αναλογη αιτιολογια.Τωρα πια,ελεω παγκοσμιας κρισης,δυστυχως μπορουν...
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 15:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
μονο που στελιο αυτο το πραμα γινεται 20 χρονια τωρα
οσοι μενανε εξω και ερχοντουσαν διακοπες ελλαδα εδω και 20 χρονια τους ακουγα να λενε
οτι εσεις οι ελληνες ζειτε παρα πολυ πλουσια και πως ειναι δυνατο να ξοδευετε τοσα πολλα λεφτα. ειναι θεμα χρονου να χρεοκοπησετε με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

το μπαμ αυτο φαινοταν απο το 2004 οτι θα γινει ακομα και σε ενα ασχετο με τα παντα.

οποτε η σημερινη και για τα επομενα 20 χρονια κατασταση ειναι συνδυασμος πολλων πραγματων ΜΑΖΙ
AlienHack - Παρ 06 Απρ 2012, 15:22:41
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

το προβλημα μας ειναι προβλημα νοοτροπιας που δεν αλλαζει μεσα σε μερικα χρονια. αλλαζει ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ και βλεπεις καρπους ισως στην επομενη γενια και αν


Το ζουμι του θεματος...

ΓΙΑΤΙ, παιδεια τελικα δεν ειχαν:

1. Τα λαμογια οι γιατροι (οχι ολοι, μην θυγεστε) που τα εκανα πλακακια με τα αλλα λαμογια τους φαρμακοποιους και με πλαστες συνταγες και γραφοντας φαρμακα σε πεθαμενους και ηλικιομενους εβγαζαν 2-4 εκατομυρια ευρο το χρονο απο τα ταμεια, ΛΕΦΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΑΣ που τα δινουμε απο τις εισφορες μας...

παιδεία τελικα δεν ειχαν

2. Τα λαμογια οι εφοριακοι, που εκμεταλευομενοι τις θεσεις τους εβγαζαν μυρια απο φακελακια και λαδωματα και μερικοι (ΠΧ συμφωνα με αρθρα εφημεριδων ολοι σχεδον οι υπαλληλοι της Β' ΔΟΥ ΘΕσνικης) ειχαν φτασει σε σημειο απροκαλυπτης απατης κανοντας συντεχνιες σιοπης και κοβοντας πλαστα εγγραφα για εισπραξεις ΦΠΑ κτλ κτλ ... ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΛΕΦΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΣΑΣ (λεφτα που επρεπε να πηγαινουν στο κρατος για να ξαναγυρνανε σε μας μεσω παροχων κοινωνικων κτλ)

παιδεία τελικα δεν ειχαν

3. ΤΑ λαμογια οι πολιτικοι και καθε ειδους καρεκλοκενταυροι σε δημοσιες υπηρεσιες που σε καθε ευκαιρια που εβρισκαν για να κανουν την δουλεια ΠΟΥ ΠΛΗΡΟΝΟΝΤΑΝ ΕΤΣΙ Κ ΑΛΛΙΟΣ ΑΔΡΑ για να κανουν ΑΠΑΙΤΟΥΣΑΝ μιζες ΚΛΕΒΟΝΤΑΣ ΛΕΦΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ οταν εμεις προσπαθουσαμε να προχωρησουμε μια επενδυση της εταιριας μσς πχ.


η λιστα μπορει να συνεχισει σε τριψηφιο αριθμο καθως απο οσο καταλαβα (υποπτευομουν χρονια τωρα) αλλα τωρα αποδειχτηκε κιολας , Η ΜΙΣΗ ελλαδα εκλεβε και η αλλη μιση ειτε δεν επαιρνε χαμπαρι και ηταν στην κοσμαρα της ειτε σιοπουσε επειδη μεσω καποιου δικου της καρπονοταν τα θετικα της κλοπης..


ΑΡΑ ΤΙ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ?? ΝΑΙ η παγκοσμια οικονομια επαιζε ανεκαθεν και παιζει ακομα το παιχνιδι της και εχει αποθρασυνθει τοσο που μπορει ποια να χτυπαει ολοκληρες οικονομιες κρατων..
και επισης ειναι γνωστο οτι την Ελλαδα πολλοι την λυγουρευονται εδω και χρονια .. ΔΕΚΤΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ!!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΜΕΙΣ και ΟΛΟΙ αυτοι που ανεφερα ποιο πανω ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑ, και δεν κανιβαλιζαμε τους ιδιους μας τους εαυτους και το ιδιο το κρατος μας , και ειχαμε φτιοαξει ενα ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ και κρατηκου μηχανισμου που να δουλευει ΟΠΩΣ επρεπε,
ΤΩΡΑ ΔΕΝ θα ειμασταν στην θεση που ειμαστε τωρα. Το μαγαζακι μας θα δουλευε ρολοι και απο μονο του και οι κερδοσκοπικες επιθυεσεις θα μας κλανανε τα @@...

ΑΛΛΑ σκασανε ολα μαζι , εσκασε η πιεση απο τους εξωτερικους παραγοντες που θελουν να μας φανε και ΦΥΣΙΚΑ με ολη αυτην την σαπιλα που υπηρχε χρονια τωρα διπλα μας και αναμεσα μας δεν μπορεσαμε να αντεξουμε ουτε το πρωτο χτυπημα... οχι απλος στην πρωτη μπουνια ματωσαμε, παθαμε καρδιακη ανακοπη , εγκεφαλικο και τωρα βγαζουμε και καρκινο σαν κρατος-χωρα...

γιατι? γιατι ημασταν σαπιοι απο μεσα μας... ΓΙΑΤΙ? γιατι ολοι μας (εστω οι περισσοτεροι ) δεν ειχαν την παιδεια να κανουν το ιδεολογικα σωστο, βολευοντουσαν ή ακομα χεριοτερα επαιρναν μερος ενεργα στις κλοπες των χρηματων των υπολοιπον...



ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ , ΦΥΣΙΚΑ παιδια δεν ειχαν οι 80% των ελληνων οταν πηγαιναν στιος εκλογες και ΞΕΠΟΥΛΟΥΣΑΝ ουσιαστικα τις ψηφους τους για να κρατησουν τα βολεματα τους και τις απατες που εκαναν ...



ουφ... τα ειπα ... Rolling eyes
volvos - Παρ 06 Απρ 2012, 15:27:55
Θέμα δημοσίευσης:
AN mporeis please γραφε μονο εδω και ασε τα αλλα τοπικ ησυχα να διαβαζουμε κατι σωστο Laughing
AlienHack - Παρ 06 Απρ 2012, 15:31:37
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
μονο που στελιο αυτο το πραμα γινεται 20 χρονια τωρα
οσοι μενανε εξω και ερχοντουσαν διακοπες ελλαδα εδω και 20 χρονια τους ακουγα να λενε
οτι εσεις οι ελληνες ζειτε παρα πολυ πλουσια και πως ειναι δυνατο να ξοδευετε τοσα πολλα λεφτα. ειναι θεμα χρονου να χρεοκοπησετε με τον ενα ή τον αλλο τροπο.

το μπαμ αυτο φαινοταν απο το 2004 οτι θα γινει ακομα και σε ενα ασχετο με τα παντα.

οποτε η σημερινη και για τα επομενα 20 χρονια κατασταση ειναι συνδυασμος πολλων πραγματων ΜΑΖΙ



... θα αρχισω να ανησηχω... δευτερη καπακι συμπλεουσα αποψη με τον Βολβο... Wink


Ξαδερφια μου απο τον καναδα μας επισκευτηκαν το 1998, (καναδοι καραπλουσιοι ολη η φαμιλια εκει)
και καθως πηγαμε για καφε στην κρηνη , βλεπουν σκηνικα που τους κανει να πουνε ακριβος αυτο που λεει ο βολβος, "Εσεις ρε εδω ειστε πολυ πλουσια πολη, ολη η ελλαδα ετσι ειναι? δεν το ξεραμε πισω στον καναδα οτι η ελλαδα ειναι πλουσια πια, εμεις νομιζαμε οτι χει ακομα ψαραδες και γεωργους να βιοπαλευουν"

τα 3 σκηνικα που ειδαν?

1ον, ηταν οι εποχες που στην κρηνη (οποιος γνωριζει απο θεσνικη ξερει) τις κυριακες δεν εβρισκες να κατσεις ουτε στο πεζοδρομιο μπροστα απο τα μαγαζια, οποτε συνηθιζοταν να κλεινεις τραοπεζι για καφε απο το σαββτο , και αν ηξερες οτι θα αραξεις κιολας μετα τον καφε επερνες και ενα μπουκαλι αλκοολ μαζι με το τραπεζι ή μια κασα μπυρες, αυτο ειδαν και λενε, πω πω , τιοσα χρηματα φευγουν εδω στα γουστα ξκαι στην διασκεδαση??

2ον, στην κρηνη τοτε ,που ηταν διπλοπαρκαρισμενη ολη, εβλεπες μονο:

πορσε, φεραρι, λαμπο, μερσεντες κτλ... στην χειροτερη οι καγουρες ερχοντουσαν με κανα εβο , ιμπρεζα κτλ..
οποτε οταν το ειδαν αυτα το μυαλο τους πηγε σε .. καννες, γαλλικη ρινιερα κτλ.. και το αναλογο οικονομικο επιπεδο βεβαια


Που να ξεραν οτι ολα αυτα τα λέφτα ηταν αυτα που κλεβανε οι μισοι ελληνες απο τους αλλους μισους και τα λεφτα που κλεβαμε απο τις επιχωρηγησεις της ΕΕ που αντι για επενδυσεις τις καναμε αμαξια , σπιτια, και μπουζουξιδικα..
206kwn - Παρ 06 Απρ 2012, 15:46:07
Θέμα δημοσίευσης:
+1 σε volvos και kostas207rc...

Όλοι είμαστε συνυπεύθυνοι...

Από το Δημόσιο υπάλληλο που έπαιρνε 15 επιδόματα εκτός από το μισθό του, χωρίς να αξίζει τα λεφτά που καρπώνεται από το Ελληνικό δημόσιο

Από τον επιχειρηματία που φοροδιέφευγε και δεν δήλωνε ούτε το 1/10 από αυτά που έπαιρνε

Από τον μικροεπιχειρηματία που έπαιρνε ερήμι επιδοτήσεις για να στήσει μία επιχείρηση με σκοπό πάλι τη φοροδιαφυγή

Από τους αγρότες που έκλειναν τους δρόμους τη στιγμή που η ΕΕ είχε δώσει σαφείς οδηγίες τί να κάνουν για τις καλλιέργειές τους

Μέχρι εμάς που πηγαίναμε για καφέ και δεν καταλαβαίναμε τί ζημιά γίνεται στο κράτος άν δεν μας έφερναν απόδειξη

Μέχρι εμάς που δεν απαιτήσαμε απόδειξη από το βενζινάδικο

Μέχρι τους βουλευτές που @@ βαριέμαι να ξεκινήσω να γράφω γιατί δεν θα τελειώνω...



Τεσπα το θέμα δεν είναι ποιός έφαγε τα λιγότερα ή τα περισσότερα άν και πολλοί θα ήθελαν να έχουν φάει έστω και με λαμογίστικο τρόπο αυτά που έφαγαν άλλοι και αυτό είναι το κρίμα του Έλληνα...

Αλλά τόσο πρόβατα που είμαστε αν στις εκλογές βγει ο Σαμαράς μη βγει κανείς να παραπονεθεί για τα επόμενα γενόμενα...


Και το "Μαζί τα φάγαμε" βεβαίως ισχύει χωρίς να μιλάω προσωπικά και φαντάζομαι ότι αυτο, όταν ειπώθηκε δεν αναφέρθηκε σε κάποιον προσωπικά αλλα οι Έλληνες σαν σύνολο τα έφαγαν μαζί με τους βουλευτές για τους παραπάνω λόγους...
kostas207rc - Παρ 06 Απρ 2012, 15:55:12
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν μας πετάξανε 10 πιστωτικές κάρτες και τσιμπήσαμε,όταν μας πετάξανε καθε είδους δάνειο από διακοπές εώς και σπίτια όταν μας δίνανε το ένα επίδομα πίσω από το άλλο για όλα αυτά ποιος φταίει??μήπως οι ξένοι που εμεις δεν χορταίναμε μπουζούκια διασκέδαση και πολυτελή αυτοκίνητα?
Pughell - Παρ 06 Απρ 2012, 16:13:39
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=ZQSfAMroNbc#t=385s
king207cc - Παρ 06 Απρ 2012, 17:05:17
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
και συνεχιζουμε ακαθεκτοι και καλα κανουν και μας φοβουνται οι ξενοι

οταν θα βγαλουν το σηφουνακη τη γλυτσα ξανα οι ξανθιωτες γιατι πηγε να περασει 80% εκπτωση στα αυθαιρετα μονο για ξανθη

οταν βγαλουμε εμεις οι αρκαδες ξανα το τατουλη

οταν βγαζουν το λαμογιο στο πειραια επειδη μοιραζε στις γιαγιαδες 50αευρα και τοστιερες

ΚΑΛΑ ΝΑ ΠΑΘΟΥΜΕ ΑΣ ΜΑΣ ΓΑΜΑΝΕ ΜΙΑ ΖΩΗ


για ποιον στο πειραια Τάκη?
Driver ///M - Παρ 06 Απρ 2012, 17:44:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού μαζί τα φάγατε ορισμένοι όπως λέτε (εγώ ποτέ δεν θα βάλω τον εαυτό μου στο φαγοπότι γιατί δεν έχω ευνοηθεί ούτε 1 ευρώ από τις κυνερνήσεις, όπως πιστεύω και η πλειοψηφία των Ελλήνων), τότε ψηφίστε μνημονιακά κόμματα ρε παιδιά.
Τα κόμματα που βοήθησαν όπως οι ίδιοι λέτε στην καταλήστευση των χρημάτων του ελληνικού κράτους.
Τα οποία ως δια μαγείας τώρα θα μας σώσουν και μάλιστα τα θέλουν οι ίδιοι οι ξένοι κι ας ευθύνονται κατά 90+% για τα σημερινά χάλια (αφού αυτά κυβέρνησαν κατ'αποκλειστικότητα και είτε κατασπατάλησαν είτε δεν έκαναν το παραμικρό για να σταματήσει το φαγοπότι).

Αφού λοιπόν η λύση είναι τα κόμματα αυτά κι ένα μνημόνιο που δεν δίνει ίχνος ελπίδας για ανάκαμψη, μιας και πουθενά δεν μιλά για ανάπτυξη παρά μόνο για αύξηση φορολογίας, περικοπές μισθών-συντάξεων, περικοπές δαπανών σε υγεία, εκπαίδευση (για την οποία κόπτεστε από τη μία, αλλά από την άλλη δε βλέπετε ότι σε λίγο δεν θα υπάρχουν καθηγητές να διδάξουν με τόσες ελάχιστες προσλήψεις ωρομισθίων και αναπληρωτών, ούτε λόγος για μόνιμους, που γίνονται) και γενικά κάνει τα πάντα για να μην αποφύγουμε την χρεοκοπία (σε αντίθεση με τις μπούρδες που μας λένε), τότε εμπρός, ψηφίστε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ και τους υπόλοιπους μνημονιακούς και ο Θεός μαζί σας.
Αφού η λύση είναι η δίχως προοπτικές κάθοδος, καλώς. Εγώ ξέρω ότι στα προβλήματα ψάχνουμε λύσεις να τα καλυτερεύουν. Λύσεις που να τα επιδεινώνουν δεν θεωρούνται λύσεις. Εδώ όμως και θεωρούνται και ορισμένοι το χάφτουν κιόλας.

Σε 3-4 μήνες πάντως που οι μισθοί θα είναι στα επίπεδα Βουλγαρίας, αφού αυτά προβλέπονται για το καλοκαίρι (βλέπε μέτρα 14 δις όταν δεν μπορούμε να βρούμε ούτε 100 εκατομμύρια ευρώ να δώσουμε τα χρωστούμενα στα φαρμακεία) και δεν θα'χουμε να αλλάξουμε λάδια στα πεζώ (οι περισσότεροι, τώρα κάποιοι άλλοι μπορεί να έχουν την κότα με τα χρυσά αυγά και να τα κάνουν stage 15 αφού τους περισσεύουν), ούτε καλά καλά να φάμε, μην παραπονεθείτε.
Σκύψτε το κεφάλι και πείτε ότι φταίω και καλά να πάθω.

Εγώ και πολλοί ακόμα, ούτε θα το πούμε ποτέ ούτε θα παίξουμε το παιχνίδι τους, όπου τρώει ο αφέντης σολωμό, δίνει και το ψαροκόκαλο στο δούλο και λέει ο αφέντης στο δούλο ότι μαζί τα φάγαμε και ο δούλος συμφωνεί.
Χαίρομαι τουλάχιστον γιατί ο πολύς κόσμος ξυπνάει και θα τους στείλει στο δι@ολο όλους τους.
Όσο είχε η ΝΔ στις προηγούμενες εκλογές, που έχασε με 10 μονάδες διαφορά από το ΠΑΣΟΚ, είναι ζήτημα να έχουν στις ερχόμενες εκλογές και οι 2 τους μαζί.
Κι αυτό λέει πολλά.
Steve - Παρ 06 Απρ 2012, 17:51:07
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
αγαπημένος μου στίχος: "Όλα είναι δρόμος"
HLIA RIXTW http://www.youtube.com/watch?v=vCNmU7woLnM
Pughell - Παρ 06 Απρ 2012, 18:07:22
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνω και επαυξανω οτι το να μεινουμε στο μνημονιο ή το να βγουνε φιλομνημονιακες κυβερνησεις,μονον καλο δεν θα μας κανει...
Ετσι και αλλιως μας το ειπαν και μονοι τους ξεκαθαρα
http://tro-ma-ktiko.blogspot.com/2012/04/blog-post_9959.html

Με σωστη ερμηνεια της παραπανω ειδησης ειναι ξεκαθαρο οτι φοβουνται την αντιδραση του λαου και οτι θα χασουν τον ελεγχο...
Το θεμα ειναι να δειξουμε εμεις οτι οντως εχουμε τον ελεγχο και θα γινει αυτο που θελει ο λαος και οχι ο καθε καραγκιοζης που ανεβοκατεβαινει σαν κυβερνηση.
king207cc - Παρ 06 Απρ 2012, 20:19:57
Θέμα δημοσίευσης:
πιο ουσιαστικό ομως ειναι να παρουμε κ το μαθημα μας και σε σχεση με τους πολιτικούς δλδ να σταματησουμε να ψηφίζουμε τα ίδια λαμόγια εδώ και 30 χρόνια αλλα και ως πολίτες να σταματήσουμε και μεις να είμαστε λαμόγια, γιατι ακόμα υπάρχει εσχοκαίρδια, ακόμα δεν δίνουν αποδείξεις , ακόμα προσπαθούμε να κάνουμε πράγματα δια της πλαγίας οδου. Το ΔΝΤ να φύγει και οτι άλλο μας κάνει έρωτα , αν δεν αλλάξουμε και σαν μονάδες απέναντι στο κράτος τα ίδια θα έχουμε. Μάλλον απο κει πρέπει να ξεκινήσουμε.
mechanic - Σαβ 07 Απρ 2012, 07:25:56
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.enikos.gr/society/31460,Ton_giaoyrtwsan.html

Τα σχολια δικα σας...
Pughell - Σαβ 07 Απρ 2012, 08:51:29
Θέμα δημοσίευσης:
http://gr.news.yahoo.com/%CE%BF%CE%BB%CE%B9-%CF%81%CE%B5%CE%BD-%CE%B7-%CE%B5%CF%85%CF%81%CF%89%CE%B6%CF%8E%CE%BD%CE%B7-%CE%B4%CE%B5%CE%BD-%CE%B5%CE%AF%CE%BD%CE%B1%CE%B9-%CE%AD%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B7-%CE%BD%CE%B1-195811969.html

Την προηγουμενη φορα που τον ρωτησαν,απλα ειχε πει οτι δεν θελει να απαντησει σε τετοιο ερωτημα... Rolling eyes

Ας φαμε λοιπον τα σκατa μας για ακομα μια φορα... Evil
GEMI - Σαβ 07 Απρ 2012, 09:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά επιτρεψτε μου να δώσω μια σουμβουλή σαν μεγαλύτερος, διαβάζω όλες τις απόψεις σας για το θέμα, είναι όλες εύστοχες, αλλά δεν αξίζει να ασχολείστε πέραν της ψήφου.
Προσέξτε απλά τι κ ποιους θα ψηφίσετε στις επερχόμενες εκλογές - αν θα γίνουν - κ κοιτά τε να είστε εσείς καλά μεταξύ σας, την δουλειά σας κ να σέβεστε τους γύρω σας, μπας κ αρχίσει αν ανακάμπτει αυτή η νοοτροπία που λέτε, γιατί θα χρειαστούμε ο ένας τον άλλον έρχονται δύσκολες μέρες κ δε γλυτώνει κανείς ώπου κ να πάει.
Προσωπικά γεννήθηκα κ μεγάλωσα στην Γερμανία, είναι χειρότερα για τους μετανάστες εκεί, έχω συγγενείς που θέλουν να φύγουν- δεν υπολογίζουν κανέναν οι φασίστες, έχουν τυφλωθεί από την ανάπτυξη κ την αυτοτέλειά τους νομίζουν ότι είναι θεοί κ αυτοδιόριστοι διοικητές του κόσμου. Δε ξέω τι ακριβώς θέλουν να κάνουν με εμάς, το σίγουρο είναι ότι το project ελλάδα το βλέπουν σαν πείραμα για τις υπόλοιπες χώρες που αναμένουν να μας ακολουθήσουν. Τρίβουν τα χέρια τους επειδη η πρώτη χώρα που λύγισε είνα μικρή κ μπορούν να παλέψουν τα χρέη της, φοβούνται ωστόσο μη τους πιάσει απροετοίμαστους μια γενικευμένη κρίση.
όσο για την διαφθορά στο δημόσιο, επειδή υπηρέτησα 20 χρόνια στο δημόσιο, να σας πω ότι δεν υπάρχει ελπίδα πλην μαζικής τιμωρίας κ αλλαγής όλων των διοικήσεων κ κανονισμών λειτουργίας του δημοσίου.
Κοινώς πρέπει να ισοπεδωθούν όλα κ να ξαναρχίσει από το μηδέν. Δε χειάζεται δηλ. επανεκίνηση, επανίδρυση ή ότι λένε οι πολιτικοί, αλλά γενικό format ξεκινώντας από το σύνταγμα του κράτους, άλλο κακό που τρέμουν οι ευρωπαίοι γιατί θα είμαστε το παράδειγμα μιας ανεξέλεγκτης αλλαγής στην πορεία κ στην νέα τάξη πραγμάτων κ απο πειραματόζωο θα γίνουμε αφορμή για να αλλάξει όλο το σύστημα ανα τον κόσμο. Θυμάστε επαναστάσεις από την ιστορία που ξεκίνησαν από μικρές χώρες κ μικρές ομάδες εργατών, αγροτών, φοιτητών, μειονοτήτων κλπ. που άλλαξαν το ρου της ιστορίας.
Αλλάξτε ύφος στη συζήτηση δείξτε λιγάκι επίπεδο κ αλληλοσεβασμό κ αφήστε αυτήν την κακομοίρικη πιτσιρικαρίστικη συμπεριφορά κ λεξιλόγιο που δείχνουν πόσο κακομαθημένα είναι τα σημερινά παιδάκια - νεολαία της ελλάδας κ δουλέψτε όσο έχετε τη δύναμη κ τη ζωή στα χέρια σας γιατί αν φτάσετε τα 50 σας το μόνο όπλο που θα έχετε είναι αυτό που είχε ο 77άχρονος αυτόχειρας.
Αφήστε κ τις ιδέες περί μετανάστευσης γιατί όσο τους βρίζετε τώρα τους ξένους άλλο τόσο θα τους τρώτε στη μάπα αν δουλέψετε για εκείνους κ για τα ψίχουλα που θα σας πετάξουν..
Φιλικά πάντα κ με αγάπη.
MEMsound - Σαβ 07 Απρ 2012, 19:52:57
Θέμα δημοσίευσης:
http://aoznews.blogspot.com/2012/04/alpha.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&utm_campaign=aoznews.blogspot.com
Driver ///M - Κυρ 08 Απρ 2012, 02:28:24
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
http://aoznews.blogspot.com/2012/04/alpha.html?utm_source=dlvr.it&utm_medium=facebook&utm_campaign=aoznews.blogspot.com

Tώρα που πλησιάζουν οι εκλογές, μέχρι και Ντουμπάι θα μας πουν ότι είμαστε για να ψηφίσουμε τα τομάρια του μνημονίου.

Και μια μέρα μετά τις εκλογές θα μας πούνε να πετσοκόψουμε ό,τι μισθό και σύνταξη έχει απομείνει και να πληρώσουμε και νέα χαράτσια, ειδάλλως χρεοκοπούμε και θα πέσει πείνα, αρρώστιες, όλεθρος και ο Δίας θα γ@μηθεί.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να σπάσουμε την τηλεόραση, να κλείσουμε τα αυτιά στις "ειδήσεις" αφού είναι όλες πλέον ξεκάθαρη προπαγάνδα και να ψηφίσουμε ό,τι μας προτάσσει η συνείδησή μας και η τσέπη μας.
Μόνον έτσι θα έχουμε ψηφίσει ορθά.
king207cc - Δευ 09 Απρ 2012, 01:23:52
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:
Αλλάξτε ύφος στη συζήτηση δείξτε λιγάκι επίπεδο κ αλληλοσεβασμό κ αφήστε αυτήν την κακομοίρικη πιτσιρικαρίστικη συμπεριφορά κ λεξιλόγιο που δείχνουν πόσο κακομαθημένα είναι τα σημερινά παιδάκια - νεολαία της ελλάδας κ δουλέψτε όσο έχετε τη δύναμη κ τη ζωή στα χέρια σας γιατί αν φτάσετε τα 50 σας το μόνο όπλο που θα έχετε είναι αυτό που είχε ο 77άχρονος αυτόχειρας.
Αφήστε κ τις ιδέες περί μετανάστευσης γιατί όσο τους βρίζετε τώρα τους ξένους άλλο τόσο θα τους τρώτε στη μάπα αν δουλέψετε για εκείνους κ για τα ψίχουλα που θα σας πετάξουν..
Φιλικά πάντα κ με αγάπη.


αν η γενιά μας είναι κακομαθημένη θα το δείξει ο χρόνος αυτό που έδειξε ο χρονος προς το παρον είναι οτι η γενια του <<πολυτεχνειου>> που μας κατηγορεί οτι είμαστε κακομαθημενοι και γενια του frappe που δεν έχει οραμα, ειναι αυτη που έφερε τη χώρα σε αυτά τα χάλια. Είδαμε και τον δικό σας αλληλοσεβασμο σε μορφή ανταλλαγής φακελακίου, μίζας , εξυπνότερης λαμογιάς ναι αν το εννοείται έτσι δεν έχουμε αλληλοσεβασμο και όντως είμαστε κακομαθημένοι δεν θέλουμε πλέον τη θέση στο δημόσιο που με τόσο κόπο <<δημιουργήσατε>>στη μεταπολίτευση για να βολευτει κάποιος, δεν θέλουμε τη <<στρωμένη>> δουλεια του μπαμπα κ ναι δεν έχουμε όραμα γιατι μας τελειωσε το όραμα της βασιλικο δεξιας ή κουμουνιστικής ή επαναστατικο αριστερας οικογένειας μας. Μην φοβάστε χειρότερα δεν μπορουμε να τα κάνουμε Cool αααα και όχι δεν θα δουλέψουμε, 'οχι τουλάχιστον με την έννοια της δουλείας που είχε η γενια της μεταπολιτευσης οταν ανελαβε τα ηνια της Ελλάδας.
SERSEGI - Δευ 09 Απρ 2012, 01:58:51
Θέμα δημοσίευσης:
ολα ωραια ακουγονται αλλα κατ'εμε..
οτι και να ψηφισουμε,αυτο που ειναι να γινει θα γινει.
αν δεν τους βολεψει το αποτελεσμα οι εκλογες θα μετατραπουν σε
οικολογικες...(ουκ ολιγες φορες εχει γινει στο παρελθον)
ειμαστε κοτες λυρατες ολοι μας,μπλα μπλα μπλα και στον πατο μουργα!
μας εχουν πηδηξει κανονικα οσο δεν παει και τους εχουμε σαπισει ολους
στο ξυλο και θα τους μαμησουμε να ουμε...πισω απο ενα πληκτρολογιο!
ειδα και τους αγανακτισμενους (Η ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΑ!!!) και για ποτε
εξαφανιστηκαν,νυφοπαζαρο με χοτ ντογκ στο χερι,κατι μπιχληδες με σκηνες και καμια μουτζα που και που,και μετα...τον πουλο!
οι εκπροσωποι πολυεθνικων (βουλευτες) μεσα να γελανε,να περναει το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ της χωρας μας και της ιστοριας μας σε 2 μερουλες μεσα,να μας κανουν πλακα τα γειτονακια μας (ολα!) λες και ειμαστε ρημαδι,και εμεις να τον παιζουμε κανονικα!ωχαδερφιστες του κωλου εχουμε γινει ολοι μας,ΟΛΟΙ ΜΑΣ!μπορω να γραφω για ωρες αλλα δεν θα καταληξουμε πουθενα γιατι ο καθενας μας λεει τα δικα του (και καλα κανει!)
ειμαι αποτομος και σκληρος,ευθυς και ηλιθιος για μερικους αλλα θεωρω πως καπως ετσι ειναι πλην ελαχιστων εξαιρεσεων.
θα μου πειτε...''και εσυ τι προτεινεις ρε μεγαλε που τα ξερεις ολα...?''
δεν εχω κατι να προτεινω ρε σεις,αλλα και να ειχα οπως πολλοι απο σας εχετε..τι βγαινει?απλα πραττω κατα συνειδηση,γνωριζω την ιστορια μου ως Ελληνας,δεν γουσταρω βολεματα απο κανεναν,δεν συμβιβαζομαι και προσπαθω να καλλιεργω και να εκπαιδευω το πνευμα μου (αν εχω..) οσο μπορω και ασιγαστα.
ειναι πολυ πιο συνθετα τα πραγματα απ'οσο φαινεται (λεω γω...)
kostas207rc - Τρι 10 Απρ 2012, 10:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
Κάπου πήρε το αυτί μου τα εξής παρακάτω
θυμάστε όλοι ένα παιδί που ήταν Αλβανός και ήτανε να
γίνει σημαιοφόρος?Που έκανε εκπομπές ο Τριανταφ/πουλος
και βγαίνανε όλοι και λέγανε να κρατήσει το παιδί την σημαία
και άλλα τέτοια...
Άκουσα λοιπόν σήμερα ότι αυτό το παιδί σπουδασε
εξωτερικό με έξοδα της χώρας του και τον ετοιμάζουνε να τον στείλουνε πίσω στην Ελλάδα με σκοπό να δημιουργήσει κόμμα και να μπει στην βουλή...
Ξέρει κανέις τίποτα?Πως σας φένεται αν ακούσουμε κάποια μέρα
ότι Αλβανικό κόμμα μπαίνει υποφήφιο στις εκλογές?(δεν ξέρω και κατα πόσο είναι εφικτό αυτό)
COOL ALEXIS - Τρι 10 Απρ 2012, 12:01:49
Θέμα δημοσίευσης:
Γι' αυτό τον λόγο ψηφίστε ΠΑΣΟΚ & ΝΔ που είναι 2 μεγάλα Ελληνικά κόμματα που βοήθησαν στην ευημερία του τόπου μας Exclamation
Driver ///M - Τρι 10 Απρ 2012, 13:10:24
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Κάπου πήρε το αυτί μου τα εξής παρακάτω
θυμάστε όλοι ένα παιδί που ήταν Αλβανός και ήτανε να
γίνει σημαιοφόρος?Που έκανε εκπομπές ο Τριανταφ/πουλος
και βγαίνανε όλοι και λέγανε να κρατήσει το παιδί την σημαία
και άλλα τέτοια...
Άκουσα λοιπόν σήμερα ότι αυτό το παιδί σπουδασε
εξωτερικό με έξοδα της χώρας του και τον ετοιμάζουνε να τον στείλουνε πίσω στην Ελλάδα με σκοπό να δημιουργήσει κόμμα και να μπει στην βουλή...
Ξέρει κανέις τίποτα?Πως σας φένεται αν ακούσουμε κάποια μέρα
ότι Αλβανικό κόμμα μπαίνει υποφήφιο στις εκλογές?(δεν ξέρω και κατα πόσο είναι εφικτό αυτό)

Έτσι όπως πάει η κατάσταση δεν θα'χουν μείνει ούτε Έλληνες στην Ελλάδα, όχι Αλβανοί.

Άρα και να συμβεί κάτι τόσο ακραίο όσο η δημιουργία ενός τέτοιου κόμματος στην Ελλάδα, θα πάει άπατο.
Αλλά ας κοιτάξουμε πως θα απαλλαγούμε από τους δικούς μας και μετά σκεφτόμαστε και τις απίθανες αυτές περιπτώσεις.
SnakeMJK - Τρι 10 Απρ 2012, 14:57:30
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Κάπου πήρε το αυτί μου τα εξής παρακάτω
θυμάστε όλοι ένα παιδί που ήταν Αλβανός και ήτανε να
γίνει σημαιοφόρος?Που έκανε εκπομπές ο Τριανταφ/πουλος
και βγαίνανε όλοι και λέγανε να κρατήσει το παιδί την σημαία
και άλλα τέτοια...
Άκουσα λοιπόν σήμερα ότι αυτό το παιδί σπουδασε
εξωτερικό με έξοδα της χώρας του και τον ετοιμάζουνε να τον στείλουνε πίσω στην Ελλάδα με σκοπό να δημιουργήσει κόμμα και να μπει στην βουλή...
Ξέρει κανέις τίποτα?Πως σας φένεται αν ακούσουμε κάποια μέρα
ότι Αλβανικό κόμμα μπαίνει υποφήφιο στις εκλογές?(δεν ξέρω και κατα πόσο είναι εφικτό αυτό)


αστικός μύθος μέσω chain letter... είχε ακουστεί κ πριν τις τελευταίες βουλευτικές.
king207cc - Τρι 10 Απρ 2012, 18:34:08
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
kostas207rc έγραψε:
Κάπου πήρε το αυτί μου τα εξής παρακάτω
θυμάστε όλοι ένα παιδί που ήταν Αλβανός και ήτανε να
γίνει σημαιοφόρος?Που έκανε εκπομπές ο Τριανταφ/πουλος
και βγαίνανε όλοι και λέγανε να κρατήσει το παιδί την σημαία
και άλλα τέτοια...
Άκουσα λοιπόν σήμερα ότι αυτό το παιδί σπουδασε
εξωτερικό με έξοδα της χώρας του και τον ετοιμάζουνε να τον στείλουνε πίσω στην Ελλάδα με σκοπό να δημιουργήσει κόμμα και να μπει στην βουλή...
Ξέρει κανέις τίποτα?Πως σας φένεται αν ακούσουμε κάποια μέρα
ότι Αλβανικό κόμμα μπαίνει υποφήφιο στις εκλογές?(δεν ξέρω και κατα πόσο είναι εφικτό αυτό)


αστικός μύθος μέσω chain letter... είχε ακουστεί κ πριν τις τελευταίες βουλευτικές.


όντως, εδώ πχ είναι γραμμένο απο το ΄07
http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?file=page&name=Blog&op=viewPost&pid=10888

πάντως ισχυει οτι σπουδαζει με υποτροφία στο Αμέρικα
GEMI - Τετ 11 Απρ 2012, 01:01:20
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:


αν η γενιά μας είναι κακομαθημένη θα το δείξει ο χρόνος αυτό που έδειξε ο χρονος προς το παρον είναι οτι η γενια του <<πολυτεχνειου>> που μας κατηγορεί οτι είμαστε κακομαθημενοι και γενια του frappe που δεν έχει οραμα, ειναι αυτη που έφερε τη χώρα σε αυτά τα χάλια. Είδαμε και τον δικό σας αλληλοσεβασμο σε μορφή ανταλλαγής φακελακίου, μίζας , εξυπνότερης λαμογιάς ναι αν το εννοείται έτσι δεν έχουμε αλληλοσεβασμο και όντως είμαστε κακομαθημένοι δεν θέλουμε πλέον τη θέση στο δημόσιο που με τόσο κόπο <<δημιουργήσατε>>στη μεταπολίτευση για να βολευτει κάποιος, δεν θέλουμε τη <<στρωμένη>> δουλεια του μπαμπα κ ναι δεν έχουμε όραμα γιατι μας τελειωσε το όραμα της βασιλικο δεξιας ή κουμουνιστικής ή επαναστατικο αριστερας οικογένειας μας. Μην φοβάστε χειρότερα δεν μπορουμε να τα κάνουμε Cool αααα και όχι δεν θα δουλέψουμε, 'οχι τουλάχιστον με την έννοια της δουλείας που είχε η γενια της μεταπολιτευσης οταν ανελαβε τα ηνια της Ελλάδας.


Με αυτήν την διάθεση κ τον χαρακτήρα που "έχετε" σαν νέα γενιά , κ με την ελλειπή μόρφωση κ αντίληψη για την ζωή (δε φταίτε εσείς), τώρα που αναγκάζεστε κ ξεβολεύεστε από την μέχρι τώρα άνετη "αγκαλίτσα" κ βγαίνετε στο προσκήνιο .. να σας δούμε τώρα τι πουλιά θα πιάσετε.. Τουλάχιστον αλλάξτε ύφος κ τρόπους, γιατί με αυτούς τους τρόπους κ την πεποίθηση μόνο μπάτσες θα τρώτε είτε στην Γερμανία είτε εδώ, από τα μέρη που τουλάχιστον προσωπικά ξέρω αρκετά καλά.
Κ πίστεψέ με, είμαι από τους "καλούς" που σου μιλάνε - δεν τα λέω αυτά για να κακίσω κανέναν, ασχολούμαι πολύ με την νέα γενιά, περισσότερο απ' όσο φαντάζεσαι κ έχω κ 2 παιδιά στην ηλικία σου. Περισσοτερο απ' όλα όμως εκνευρίζομαι με τους γονείς που σας μετέφεραν αυτήν την ψευδαίσθηση ασφαλείας κ το παραμύθι υπεροψίας που πούλησαν σε βάρος όλων μας.
plaketokofths - Τετ 11 Απρ 2012, 01:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
κρίμα, γιατί υπάρχουν και πολλοί λίγοι Έλληνες που ειναι παλικάρια.

Οι υπόλοιποι θα μείνουν για πάντα έλληνες, μικρόψυχοι, εγωκεντρικοί, λαμόγια αλλά και υποκριτές. Ενα έθνος με τετοια κοινωνικά προβλήματα, ειναι αδύνατον να μην είναι ευάλωτο, μακάρι τα λεφτά να ήταν το πρόβλημα.

(Φυσικά για όποιον δεν καταλαβε, δεν εννοώ πως το πρόβλημα ειναι ο αλβανος ή ο πακιστανός ή ο γερμανός ή ο δεν ξερω ποιος ... το προβλημα ειναι ο ελληνας με τον έλληνα).
Άμιλλα: 0/10
κουτοπονηριά: 10/10
RoadRunner122 - Τετ 11 Απρ 2012, 08:47:30
Θέμα δημοσίευσης:
Γι' αυτό Γιάννη μου πολλοί λένε (και συμφωνώ -δυστυχώς- μαζί τους) ότι το πρόβλημα δεν είναι κατά κύριο λόγο οικονομικό.
Το πρόβλημα είναι κοινωνικό και οφείλεται σε ένα μεγάλο ποσοστό στην έλλειψη παιδείας (και άρα νοοτροπίας, συμπεριφοράς κοκ...)!
sps - Τετ 11 Απρ 2012, 10:01:45
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοειται πως το προβλημα δεν ειναι οικονομικο!!
GEMI - Τετ 11 Απρ 2012, 13:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
.. κ για να σας παρηγορήσω λίγο κ η δική μου γενιά έχει φάει τη φόλα όπως κ του παππού μου κ όλες οι προγενέστερες, σε μικρότερο βαθμό κ ποσοστό.

Η σημερινή εποχή όμως πιστεύω είναι καλύτερη κ δίνει περισσότερες ευκαιρίες.
Ωστόσο είναι δύσκολο το παιχνίδι για κάποιον που ξεκινάει με κεκτημένα κ δεδομένα να παλέψει κ θέλει ταπεινότητα κ ομοψυχία πιστεύω κατά τη γνώμη μου.
Για το εξωτερικό που πιπιλίζει το μυαλό πολλών όπως βλέπω κ εδώ μεσα να πω ότι αν πας Γερμανία κ φωνάξεις έτσι όπως φωνάζουν κ μιλάνε οι πιτσιρικάδες εδώ, σε έχουν μαζέψει με τις μπάτσες κ σε ταράζουν στα πρόστιμα. Κ αν είσαι κ αλοδαπός σου κάνουν φάκελο κ περιμένουν την επόμενη στραβή για να σε αποκυρήξουν ως "ανεπιθύμητο" κ να σε στείλουν πίσω.
Τα μεροκάματα τα πρώτα 2 χρόνια με πράσινη κάρτα εργασίας είναι στα 1200 ευρώ, τα εννοίκια πανάκριβα άσε που μόνο σε τρώγλες μπορεί να μείνει ένας αλοδαπός, η δε συμπεριφορά των αρχών κ αστυνομίας είναι συνεχής ελέγχοι κ τσαμπουκαλεμένες παρατηρήσεις.
Κοινώς θα αντέξουν πολλοί λίγοι με γερά νεύρα, διάθεση κ όρεξη για δουλειά κ αντοχή στην μοναξιά κ στην περιφρόνηση.
Αυτά παιδιά.
plaketokofths - Τετ 11 Απρ 2012, 16:02:15
Θέμα δημοσίευσης:
"εγώ":
οτι εκανα το κανα με την αξία μου
διάβαζα νυχθημερόν
δούλεψα σε 100 μεριές σαν το σκύλο
ψηφίζω με βάση την συνειδησή μου
στάθηκα άτυχος γιατί στα χρόνια μου ...
ξέρω τα πάντα γιατί η ζωή με έκανε έτσι
αρχισα να δουλεύω από τα 12
δεν είχα τπτ έτοιμο
και
και
και

.
.
.

"εσύ":
τα βρήκες ολα ετοιμα
είσαι κωλόφαρδος
οτι εκανες το κανες με βύσμα
είσαι τεμπέλης


Δυστυχώς αυτή την αίσθηση έχω ότι λέει ο ενας για τον άλλο είτε μπροστά του είτε σαν ελληνας αντρας από πίσω από τον αλλο.

Και φυσικά για το χάος που επικρατεί στην χώρα μας, δεν φταίω εγώ αλλά όλοι εσείς...
Driver ///M - Τετ 11 Απρ 2012, 16:40:34
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Γι' αυτό Γιάννη μου πολλοί λένε (και συμφωνώ -δυστυχώς- μαζί τους) ότι το πρόβλημα δεν είναι κατά κύριο λόγο οικονομικό.
Το πρόβλημα είναι κοινωνικό και οφείλεται σε ένα μεγάλο ποσοστό στην έλλειψη παιδείας (και άρα νοοτροπίας, συμπεριφοράς κοκ...)!

Μόνο που με την οικονομική εξαθλίωση τα κοινωνικά προβλήματα γίνονται ακόμα μεγαλύτερα.

Κι όταν ο άλλος είναι θολωμένος από την ανεργία, την ανέχεια κλπ, πλέον δεν θα σε βρίζει αν του κορνάρεις, θα κατεβαίνει κάτω με τη φαλτσέτα.

Όταν λοιπόν πεινάς, ούτε τρόπους θα αποκτήσεις, ούτε παιδεία, ούτε τίποτα. Θα κοιτάξεις μόνο πως να φας και θα κάνεις τα πάντα γι'αυτό.
Μην περιμένουμε λοιπόν να γίνει καλύτερη η κατάσταση κοινωνικά με την υπάρχουσα οικονομική κατάσταση, γιατί είναι αδύνατο.
Το αντίθετο θα συμβεί, για την ακρίβεια συμβαίνει ήδη.
Άλλωστε, πάντοτε τα κοινωνικά ζητήματα ήταν άμεσα συνυφασμένα με τα οικονομικά.
king207cc - Πεμ 12 Απρ 2012, 00:27:16
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:

κ δίνει περισσότερες ευκαιρίες.


πλάκα κάνεις ετσι? Laughing
GEMI - Πεμ 12 Απρ 2012, 08:50:51
Θέμα δημοσίευσης:
Έχετε I-pad αυτό που το βάζεις ? Laughing
AlienHack - Πεμ 12 Απρ 2012, 09:44:40
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:
king207cc έγραψε:


αν η γενιά μας είναι κακομαθημένη θα το δείξει ο χρόνος αυτό που έδειξε ο χρονος προς το παρον είναι οτι η γενια του <<πολυτεχνειου>> που μας κατηγορεί οτι είμαστε κακομαθημενοι και γενια του frappe που δεν έχει οραμα, ειναι αυτη που έφερε τη χώρα σε αυτά τα χάλια. Είδαμε και τον δικό σας αλληλοσεβασμο σε μορφή ανταλλαγής φακελακίου, μίζας , εξυπνότερης λαμογιάς ναι αν το εννοείται έτσι δεν έχουμε αλληλοσεβασμο και όντως είμαστε κακομαθημένοι δεν θέλουμε πλέον τη θέση στο δημόσιο που με τόσο κόπο <<δημιουργήσατε>>στη μεταπολίτευση για να βολευτει κάποιος, δεν θέλουμε τη <<στρωμένη>> δουλεια του μπαμπα κ ναι δεν έχουμε όραμα γιατι μας τελειωσε το όραμα της βασιλικο δεξιας ή κουμουνιστικής ή επαναστατικο αριστερας οικογένειας μας. Μην φοβάστε χειρότερα δεν μπορουμε να τα κάνουμε Cool αααα και όχι δεν θα δουλέψουμε, 'οχι τουλάχιστον με την έννοια της δουλείας που είχε η γενια της μεταπολιτευσης οταν ανελαβε τα ηνια της Ελλάδας.


Με αυτήν την διάθεση κ τον χαρακτήρα που "έχετε" σαν νέα γενιά , κ με την ελλειπή μόρφωση κ αντίληψη για την ζωή (δε φταίτε εσείς), τώρα που αναγκάζεστε κ ξεβολεύεστε από την μέχρι τώρα άνετη "αγκαλίτσα" κ βγαίνετε στο προσκήνιο .. να σας δούμε τώρα τι πουλιά θα πιάσετε.. Τουλάχιστον αλλάξτε ύφος κ τρόπους, γιατί με αυτούς τους τρόπους κ την πεποίθηση μόνο μπάτσες θα τρώτε είτε στην Γερμανία είτε εδώ, από τα μέρη που τουλάχιστον προσωπικά ξέρω αρκετά καλά.
Κ πίστεψέ με, είμαι από τους "καλούς" που σου μιλάνε - δεν τα λέω αυτά για να κακίσω κανέναν, ασχολούμαι πολύ με την νέα γενιά, περισσότερο απ' όσο φαντάζεσαι κ έχω κ 2 παιδιά στην ηλικία σου. Περισσοτερο απ' όλα όμως εκνευρίζομαι με τους γονείς που σας μετέφεραν αυτήν την ψευδαίσθηση ασφαλείας κ το παραμύθι υπεροψίας που πούλησαν σε βάρος όλων μας.



ΑΥΤΟ!!! ετσι οπως τα λες!! μεγαλονοντως το 90 και αποφοιτοντας απο το λυκειο το 98' το μονο που θυμαμαι ειναι οι γονεις να πουλανε μουρη ο ενας στον αλλον που περασε ο γιος /κορη του ή για που δινει εξετασεις!
συν ολα τα σχολια των γονιών, "γινε δικηγορος-γιατρος-μηχανικος" αγορι μου και θα εισαι μια ζωη μεσα στα λεφτα και στην ανεση , χωρις ν;α δουλευεις πολυ θα βγαζεις τσουβαλια λεφτα...
λογικο μετα οταν το πάιδι γινοταν γιατρος και ετρογε 10 χρονια στις σχολες να περιμενει να βγαζει λεφτα με τα τσουβαλια, αλλα στα ελληνικα νοσοκομεια ετρωγε χωσημο με υπεροριες κτλ σε αθλιεςσ υσνθηκες και λεφτα τσουβαλια δεν εβλεπε, οποτε? η λυση? ιδιοτικο γραφειο, λαμνογιες , φακελακια, πλακακια με τους φαρμακοποιους για να βγαλει 2 εκατομυριακια απο πλαστες συνταγες...



ΚΑΙ φυσικα οι κουτοπονειροι γονεις το πηγαιναν ακομα παραπανω "πανε και παρε ενα πτυχειο δικηγορου ή μηχανικου να σε βαλει μετα ο θειος στο δημοσια να καθεσαι και να πληρονεσαι"

ΕΛΕΟΣ!!! Evil και ομως αυτες ηταν οι συμβουλες των γονιών!!

Αντι να βλεπουν την δυνατοτητα του παιδιου τους και να το προτρεπουν να κανει αυτο που θελει και αγαπαει και εχει κλειση χωρις φοβο και παθος, πχ σαρεσουν οι υπολογιστες? τεχνικος ΗΥ σε τει, ηλεκτρολογος κτλ..
μαστορι ρε!!! λεφτακια καθημερινα, οχι 100αρικα για μιση ωρα οπως οι γιατροι αλλα 40-50αρακι για ενα σερβις. τιμεια δουλεια με μερακι...

τεσπα... τι να πω...
Steve - Πεμ 12 Απρ 2012, 18:03:44
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
τεσπα... τι να πω...
Τίποτα, γιατί λέμε τα ίδια και τα ίδια Rolling eyes
RoadRunner122 - Παρ 20 Απρ 2012, 13:51:22
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=ZYGx924PMgU
kostas207rc - Παρ 20 Απρ 2012, 19:31:25
Θέμα δημοσίευσης:
Είδα στις ειδήσεις δημοσκόπηση χρυσή αυγή λέει περνει 4,1%
να δεις γέλια όταν θα βγει με κανα 8αρι...
206kwn - Παρ 20 Απρ 2012, 20:38:28
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Είδα στις ειδήσεις δημοσκόπηση χρυσή αυγή λέει περνει 4,1%
να δεις γέλια όταν θα βγει με κανα 8αρι...


Και τί να ψηφίσει κανείς?
Έχουν αγανακτήσει όλοι από όλους... Confused
sod - Παρ 20 Απρ 2012, 20:41:04
Θέμα δημοσίευσης:
CHAOS...............
RoadRunner122 - Παρ 20 Απρ 2012, 21:28:29
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως άκουσα πρόσφατα πως του ψηφίζει μεγάλο μέρος κατοίκων περιοχών που έχουν μετατραπεί σε γκέτο γιατί τους παρέχουν προστασία.

4,1% κι αν κάνουν κανένα συμψηφισμό με λάος... 3οι βγαίνουν!
Lef205 - Σαβ 21 Απρ 2012, 11:57:12
Θέμα δημοσίευσης:
Nα δειτε πως στο τελος θα συνεργαστει ο αντωνακης με τον βαγγελακη δηθεν αναγκαστικα για να σωσουν τη χωρα, θα βαλουν παλι τον μπαρμπαδημα και η 7η Μαη δεν θα εχει καμια διαφορα απο την 6η.
Σε 6 μηνες παλι για εκλογες θα τρεχουμε.
Με 8 μεσα στη βουλη πολυ φοβαμαι οι δεν θα γινεται αντιπολιτευση αλλα χαος οπως λεει ο Βασιλης.
Το λαος δεν θα συνεργαστει με την Αυγη.Ο καρατζαφερης προσπαθει να βγαλει τη "ρετσινια" του φασιστα απο πανω του για να βουτηξει ψηφους απο νεοδημοκρατες.
GEMI - Σαβ 21 Απρ 2012, 13:38:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ψηφίστε του μαλ**ες εσείς κ μετά πέξτετο κ προφήτες που βγήκαν κ συνεργάστηκαν Sad Sad Sad
Lef205 - Σαβ 21 Απρ 2012, 15:31:33
Θέμα δημοσίευσης:
αν και μιλας σε δευτερο πληθυντικο, αν συμπεριλαμβανομαι και εγω στα γραφομενα σου πες μου σε παρακαλω απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι θα ψηφισω καποιο απο τα δυο μεγαλα.
RoadRunner122 - Σαβ 21 Απρ 2012, 16:36:08
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
αν και μιλας σε δευτερο πληθυντικο, αν συμπεριλαμβανομαι και εγω στα γραφομενα σου πες μου σε παρακαλω απο που εβγαλες το συμπερασμα οτι θα ψηφισω καποιο απο τα δυο μεγαλα.

+1

γιατί κι εγώ την ίδια απορία έχω! Εξυπνάδες...
king207cc - Σαβ 21 Απρ 2012, 16:36:50
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:
Ψηφίστε του μαλ**ες εσείς κ μετά πέξτετο κ προφήτες που βγήκαν κ συνεργάστηκαν Sad Sad Sad


καλύτερα να το πεις στη γενια σου αυτό Wink
RoadRunner122 - Σαβ 21 Απρ 2012, 17:02:46
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
καλύτερα να το πεις στη γενια σου αυτό Wink

Έτσι! Γιατί σε κάτι γηπεδάκια που βγάζουν λόγους οι γύπες, πέρα από 50-60 κολλημένα 25χρονα κωλόπαιδα, μόνο μαλλιά της γριάς και καράφλες έβλεπα!
GEMI - Σαβ 21 Απρ 2012, 20:01:04
Θέμα δημοσίευσης:
Συνήθως ακούω κάποιους κρυφοΝΔ-Πασοκ να λένε έλα μωρέ.. πάλι οι ίδιοι θα βγούνε γιατί δε ξέρουν τι άλλο να ψηφίσουν. Αν όλοι οι παραπάνω που τσιγκλίσατε είστε εκτός τότε είμαστε σε καλό δρόμο για να απαλλαχτούμε από αυτούς. Άπό την γενιά μου είναι όμως πολλοί δημόσιοι υπάλληλοι που πάνε δαγκωτά σε αυτούς- αυτοί θα την φάνε την πατάτα το καλοκαίρι με τις μαζικές απολύσεις κ ξύλο που θα φάνε.

Επίσης βλέπω πολλούς νέους άνεργους κ κατατρεγμένους να βρίσκουν ελπίδα στον Καμένο κ μου ρχεται να αυτοπυρποληθώ Laughing .

Μακάρι οι νέοι να επιλέξουν διαφορετικά κόμματα από αυτά που ψήφιζαν οι μπαμπάδες τους.. κ όταν λέω διαφορετικά κόμματα εννοώ κ διαφορετικούς ανθώπους, όχι τους ίδιους με άλλη σημαία..!!!!!!! Wink
Έβαλε ο λύκος λένε.. μανδύα προβάτου κ το παίζει ανεξάρτητο κρέας.

Edit : Και ούτε γριά ούτε καραφλός ειμαι ακόμα ρε λεβέντες Laughing Laughing
Pughell - Σαβ 21 Απρ 2012, 21:47:01
Θέμα δημοσίευσης:
Την περασμενη εβδομαδα(Μεγαλη Παρασκευη συγκεκριμενα),στην Θεσσαλια,σοι της γυναικας μου,40χρονος οικογενειαρχης,δημοσιος υπαλληλος και φανατικος ΠΑΣΟΚτζης και πρωην υποψηφιος της παραταξης,απηυδισμένος πια,συζητουσαμε γενικα...
Νωριτερα την ιδια μερα βρεθηκε με αλλους της παραταξης που βγηκαν για "δημοσιες σχεσεις" προεκλογικα.
Φυσικα ουτε να τους δει δεν ηθελε και απο οτι ανεφερε που εμαθε off the record,απο 45 χρονων και κατω κανενας δεν ψηφιζει ΠΑΣΟΚ και απο οτι διασταυρωσαν με τους "διπλα",το ιδιο ισχυει και για την ΝΔ.
Και επειδη πηραν γραμμη οτι δεν σχηματιζουν κυβερνηση,εχουν επιστρατευσει καθε ηλικιωμενο ξεχασμενο απο τον Θεο πανω στην γη,μπας και μαζι οι δυο παρουν το απαιτουμενο ποσοστο.
Φυσικα την ζημια,για ακομα μια φορα,θα την κανουν οι παππουδες και η περιφημη "γενια του πολυτεχνειου"... Evil
plaketokofths - Κυρ 22 Απρ 2012, 02:09:53
Θέμα δημοσίευσης:
GEMI έγραψε:


Μακάρι οι νέοι να επιλέξουν διαφορετικά κόμματα από αυτά που ψήφιζαν οι μπαμπάδες τους..


Πραγματικά δεν καταλαβαίνω την εμπάθεια σου απέναντι στους νεωτέρους σου. Οι μπαμπάδες δεν ψηφίζουν (?) ή αυτοί είναι άμοιροι ευθυνών ?

Κατά την άποψη μου όταν κάποιος είναι σε τέτοιο βαθμό επικριτικός μάλλον τον εξυπηρετεί να αποποιηθεί κάθε κοινωνική ευθύνη.

Δυστυχώς αυτά τα μυαλά φέρουν μερίδιο ευθύνης στην αδυναμία του λαού να συσπειρωθεί κοινωνικά. Ο ένας κατηγορεί τον άλλο. Οι μεγάλοι τους μικρούς, οι μικροί τους μεγάλους, οι πράσινοι τους μπλε, οι μπλε τους πράσινους κοκ.

ΥΓ. Μακάρι αυτά που λέγαμε να 'χαμε και το σθένος να τα κάναμε πράξη.
Lef205 - Πεμ 26 Απρ 2012, 20:56:24
Θέμα δημοσίευσης:
www.catastroika.com
Steve - Τετ 02 Μάϊ 2012, 11:17:36
Θέμα δημοσίευσης:
http://www.youtube.com/watch?v=MFvU18GGM3Y
kostas207rc - Τετ 02 Μάϊ 2012, 12:00:30
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=MFvU18GGM3Y

Sorry κιόλας αλλά εμένα μου φένεται παπάτζα το όλο σκηνικό?
Απλά την γνώμη μου λέω
tarirs - Τετ 02 Μάϊ 2012, 12:14:21
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Steve έγραψε:
http://www.youtube.com/watch?v=MFvU18GGM3Y

Sorry κιόλας αλλά εμένα μου φένεται παπάτζα το όλο σκηνικό?
Απλά την γνώμη μου λέω


Οντως φιλε πολυ υποκριτικο....ποσα τις εδωσαν να τα πει...σεν παει να H-ελληνιστι λεω εγω...
Steve - Τετ 02 Μάϊ 2012, 21:07:02
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207rc έγραψε:
Sorry κιόλας αλλά εμένα μου φένεται παπάτζα το όλο σκηνικό?
Απλά την γνώμη μου λέω
Φθηνή αντιγραφή των Καναδών,

http://www.youtube.com/watch?v=BRI-A3vakVg


Απλά εμείς έχουμε περισσότερη ουσία Cool
PANOSBR - Τετ 02 Μάϊ 2012, 21:23:55
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:

Φυσικα την ζημια,για ακομα μια φορα,θα την κανουν οι παππουδες και η περιφημη "γενια του πολυτεχνειου"... Evil


Για να γελασουμε και λιγακι,κανει καλο στην καρδια Laughing

http://www.youtube.com/watch?v=An05aJRinY0
king207cc - Τετ 02 Μάϊ 2012, 23:24:31
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
kostas207rc έγραψε:
Sorry κιόλας αλλά εμένα μου φένεται παπάτζα το όλο σκηνικό?
Απλά την γνώμη μου λέω
Φθηνή αντιγραφή των Καναδών,

http://www.youtube.com/watch?v=BRI-A3vakVg


Απλά εμείς έχουμε περισσότερη ουσία Cool


αυτή είναι η ουσία
http://www.youtube.com/watch?v=EiMqH0V46FU
volvos - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 10:21:37
Θέμα δημοσίευσης:
το κακο ειναι οτι ο κοσμος δε ξερει τι να ψηφισει

ενας να τλμουσε να ελεγε ΩΜΗ την αληθεια θα εβγαινε με αυτοδυναμια αυτη τη στιγμη

οπως ειπε πολυ πετυχημενα ενας δημοσιογραφος
οταν δε μπορουσαν να βρουν τα 350εκατ. για να κλεισουν το μνημονιο ιι
πως περιμενουμε να βρουν 12 δις...
206kwn - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 11:05:16
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

ενας να τλμουσε να ελεγε ΩΜΗ την αληθεια θα εβγαινε με αυτοδυναμια αυτη τη στιγμη.


H αλήθεια πονάει τους πάντες, ανεξάρτητα από ιδεολογίες και κόμματα, και με το που θα την έλεγε οι Ελληνάρες θα τον κατέβαζαν σίγουρα...

Άσε που θα έβγαιναν στο δρόμο και οι ψευτοεπαναστάτες και θα τα έσπαγαν όλα για άλλη μία φορά Wink
RoadRunner122 - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 11:23:41
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
H αλήθεια πονάει τους πάντες, ανεξάρτητα από ιδεολογίες και κόμματα, και με το που θα την έλεγε οι Ελληνάρες θα τον κατέβαζαν σίγουρα...

Συμφωνώ. Κακώς ή κακώς, ο κόσμος (η πλειοψηφία του) αρέσκεται στο να "χαϊδεύεται" από ψεύτικα λόγια και υποσχέσεις προκειμένου να ελπίζει και να απαλύνει τον πόνο του. Δυστυχώς, οι περισσότεροι έχουν μάθει να κουκουλώνουν το πρόβλημα και όχι να το κοιτούν κατάματα.

Αλλά επίσης συμφωνώ και με αυτό:
Παράθεση:
το κακο ειναι οτι ο κοσμος δε ξερει τι να ψηφισει

και φοβάμαι μήπως ακριβώς γι'αυτό το λόγο, εντός παραβάν πάει το χέρι μηχανικά στο ίδιο ψηφοδέλτιο των προηγούμενων εκλογών Rolling eyes
SnakeMJK - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 11:24:54
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ενας να τλμουσε να ελεγε ΩΜΗ την αληθεια θα εβγαινε με αυτοδυναμια αυτη τη στιγμη


μπααα... θα τον αποκαλούσαν λαϊκιστή, και θα έτρωγε τόνους λάσπης Razz
206kwn - Πεμ 03 Μάϊ 2012, 11:33:32
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

Παράθεση:
το κακο ειναι οτι ο κοσμος δε ξερει τι να ψηφισει

και φοβάμαι μήπως ακριβώς γι'αυτό το λόγο, εντός παραβάν πάει το χέρι μηχανικά στο ίδιο ψηφοδέλτιο των προηγούμενων εκλογών Rolling eyes


Οπότε, όσοι δεν ξέρουν τί να ρίξουν, βγάζουν τα 2 μεγάλα και ρίχνουν ένα άλλο, στην τύχη.... Κ ότι κάτσει Wink
Lef205 - Παρ 04 Μάϊ 2012, 02:38:36
Θέμα δημοσίευσης:
206kwn έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:

Παράθεση:
το κακο ειναι οτι ο κοσμος δε ξερει τι να ψηφισει

και φοβάμαι μήπως ακριβώς γι'αυτό το λόγο, εντός παραβάν πάει το χέρι μηχανικά στο ίδιο ψηφοδέλτιο των προηγούμενων εκλογών Rolling eyes


Οπότε, όσοι δεν ξέρουν τί να ρίξουν, βγάζουν τα 2 μεγάλα και ρίχνουν ένα άλλο, στην τύχη.... Κ ότι κάτσει Wink

Δε νομιζω πως το "οτι κατσει" ειναι ωριμη τακτικη, ειδικα οταν παιρνεις στο λαιμο σου και αλλους.
Σημασια μεγαλη εχει να στειλουν και οι Γαλλοι τον μικρο Νικολα σπιτι του μηπως κοπει λιγο και ο τσαμπουκας της Μερκελ.
Προσωπικα κατεληξα να ψηφισω αντιμνημονιακο κομμα,ουτως ή αλλως πανε να κανουν Ευρωπη δυο ταχυτητων και προτιμω να βαλω νεκρα αντι για οπισθεν, γιατι σιγουρα στις "Χωρες της οπισθεν" θα μας καταταξουν.
Χαρηκα σημερα τον Ερντογαν που διαολοστειλε την s&p, ευχομαι και οι δικοι μας να διαολοστειλουν παρομοιους οικους ανοχης-αξιολογησης .
stamatis_vts - Παρ 04 Μάϊ 2012, 06:51:33
Θέμα δημοσίευσης:
δε ξερω αν κολλαει εδω, αλλα στραβωσα πολυ χθες το πρωι οτα ειδα μερσεντες με πρασινες πινακιδες διπλωματικου σωματος στο μακρο παλληνης με 4μελες πληρωμα...
πιστευα οτι αυτες οι κακες συνηθειες ειχαν κοπει, ειδικα απο τους ξενους που μας κατηγορουν για σπαταλες κτλ..
Evil
Driver ///M - Παρ 04 Μάϊ 2012, 14:10:52
Θέμα δημοσίευσης:
1,5 μέρα έμεινε για τις εκλογές, τις πιο κρίσιμες μάλιστα από την μεταπολίτευση και μετά (μην πω και πριν).
Για να έχουμε μια ελπίδα σαν λαός και να μη βουλιάξουμε με το μνημόνιο καταντώντας Αλβανία, χρειάζεται πάνω απ'όλα στρατηγική και μυαλό.

Ψήφος σε μικρά κόμματα που δεν έχουν ελπίδα να μπουν στη βουλή ισοδυναμεί με ψήφο στο πρώτο κόμμα
, αφού όσο πιο πολύ είναι το ποσοστό των κομμάτων που μένουν εκτός βουλής, τόσο χαμηλότερο είναι το ποσοστό που χρειάζεται για αυτοδύναμη κυβέρνηση (συγκυβέρνηση ΠΑΣΟΚ-ΝΔ στην προκειμένη περίπτωση).
Αν φερειπείν τα κόμματα εκτός βουλής συγκεντρώσουν ένα 3%, τότε αυτοδύναμη κυβέρνηση βγαίνει με περίπου 40%.
Αν συγκεντρώσουν όμως 9% τότε βγαίνει με περίπου 36%, άρα ΠΑΣΟΚ-ΝΔ μπορούν σίγουρα να συγκυβερνήσουν.
ΟΧΙ ψήφος σε πολύ μικρά κόμματα λοιπόν χωρίς ελπίδα εισόδου στο κοινοβούλιο.

Από την άλλη, όσοι είναι αντιμνημονιακοί (για τους μνημονιακούς δεν υπάρχει καν λόγος να μιλάμε, σφαίρα στο κεφάλι χρειάζονται) πρέπει επίσης να σκεφτούν καλά ποιο από τα κόμματα που πρόκειται να μπουν στη βουλή θα ψηφίσουν.
Εγώ βλέπω ΜΟΝΟ 2 επιλογές, ανάλογα το χώρο στον οποίο εντάσσεται κάποιος.
Από τα αριστερά το ΣΥΡΙΖΑ και από τα δεξιά τους Ανεξάρτητους Έλληνες.
ΟΛΟΙ, μηδενός εξαιρουμένου οι υπόλοιποι είναι είτε γιαλαντζί αντιμνημονιακοί (βλέπε Κουβέλη και ΛΑΟΣ), είτε κλεισμένοι και περιχαρακωμένοι στο μικρόκοσμό τους χωρίς διάθεση να αναλάβουν την τύχη της χώρας (ΚΚΕ). Για νεοναζί δεν θα μιλήσω καν, τα σχόλια περιττεύουν.

Σε 2 μέρες ή που θα δώσουμε ένα ηχηρό μήνυμα στους τοκογλύφους και τους απατεώνες όλου του πλανήτη, ή που θα τους δώσουμε το καθοριστικό πάτημα να μας πάρουν και τα λίγα που μας έχουν απομείνει.
Πρέπει να αναλογιστούμε τις ευθύνες μας, γιατί αυτή τη φορά θα είμαστε αποκλειστικά υπεύθυνοι για ό,τι επακολουθήσει.
Κι ο Θεός μαζί μας!
Astralized - Τρι 03 Ιούλ 2012, 11:45:27
Θέμα δημοσίευσης:
Driver ///M έγραψε:
Κι ο Θεός μαζί μας!


ουσιαστικά το μοναδικό που έχει απομείνει ώστε να ελπίζουμε..
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr