PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - ΓΕΝΙΚΑ - Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ή χειμερινα ελαστικά

geo1st487 - Παρ 26 Νοέ 2004, 21:34:16
Θέμα δημοσίευσης: ΓΕΝΙΚΑ - Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ή χειμερινα ελαστικά
Υπαρχουν ελαστικα που να μη γλυστρανε στον παγο; Αν ναι ποσο κοστιζουν;
Recifees - Παρ 26 Νοέ 2004, 22:06:44
Θέμα δημοσίευσης:
Λαστιχα τέτοια μόνο με καρφιά ,διατίθενται σε βόρειες χώρες απο τιμές Rolling eyes αλλά Ελλάδα δεν νομίζω
Steve - Σαβ 27 Νοέ 2004, 01:54:22
Θέμα δημοσίευσης:
Όταν λέμε καρφιά όπως είπε ο φίλτατος Γιάννης, μη φανταστείς τίποτα ταβανόπροκες 45άρες, φαντάσου κάτι σαν λάστιχο με πινέζες στο πέλμα του Wink
gavanas - Σαβ 27 Νοέ 2004, 17:12:59
Θέμα δημοσίευσης:
Τα καρφιά έχουν απαγορευτεί καιρό τώρα. Για μια πρώτη επαφή με τα συγκεκριμένα λάστιχα, διαβάστε λίγο εδώ http://www.tirerack.com/winter/index.jsp
volvos - Σαβ 27 Νοέ 2004, 21:12:53
Θέμα δημοσίευσης:
υπαρχουν ελαστικα mud&snow που ειναι για χιονι-λασπη και ειναι πολυ διαδεδομενα στα τζιπ αλλα δεν ξερω αν υπαρχουν σε ...ασφαλτινες διαστασεις .
αυτα ειναι οτι πι νομιμο μπορεις να βαλεις...
Voulis - Παρ 10 Δεκ 2004, 12:45:34
Θέμα δημοσίευσης: Χειμερινά λάστιχα
Σκέφτομαι να βάλω χειμερινά M+S στο xs 1.4 16v μου. Ο λαστιχάς μου πρότεινε 14άρια 185/55. Εναλλακτικά πιο φθηνή λύση 2 15άρια 195/55 μόνο μπροστά.
Θα ήθελα να μου πει κάποιος εντυπώσεις αν φοράει, τί διάσταση, τί συμπεριφορά και διαφορά είδε στο δρόμο.
Από τιμή τα πιο φθηνά 14άρια που βρήκα είναι τα Semperit γύρω στα 300
και γύρω στα 50 οι σιδερένιες οι 14άρες.
MEMsound - Παρ 10 Δεκ 2004, 13:28:32
Θέμα δημοσίευσης: Re: Χειμερινά λάστιχα
Voulis έγραψε:
Σκέφτομαι να βάλω χειμερινά M+S στο xs 1.4 16v μου. Ο λαστιχάς μου πρότεινε 14άρια 185/55. Εναλλακτικά πιο φθηνή λύση 2 15άρια 195/55 μόνο μπροστά. Θα ήθελα να μου πει κάποιος εντυπώσεις αν φοράει, τί διάσταση, τί συμπεριφορά και διαφορά είδε στο δρόμο.
Από τιμή τα πιο φθηνά 14άρια που βρήκα είναι τα Semperit γύρω στα 300
και γύρω στα 50 οι σιδερένιες οι 14άρες.


Εννοεις αλλα μπροστα και αλλα πισω???
Εισαι σιγουρος οτι το abs θα λειτουργει κανονικα?
Και γιατι χειμερινα?
Λογω χιονιου ας πουμε?
Παντως εχω την αισθηση οτι αν τα εμπρος σου λαστιχα τα βαλεις χειμερινα και οντως λειτουργουν κατω απο καποιες ορισμενες συνθηκες τοτε την ιδια στιγμη τα πισω δεν θα λειτουργουν το ιδιο και το πισω μερος του 206 θα ειναι ασταθες.
Μπορει βεβαια και να κανω λαθος αλλα εγω οτι και να εκανα θα το εκανα και στα 4 λαστιχα. Wink
Voulis - Παρ 10 Δεκ 2004, 14:01:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ο βασικότερος λόγος είναι ότι τα χειμωνιάτικα είναι πολύ πιο μαλακά και καλύτερα για χαμηλές θερμοκρασίες. Όσον αφορά το abs πρέπει να σου πω ότι με έβαλες σε σκέψεις και είναι κάτι που χρειάζεται διευκρίνηση αν τελικά καταλήξω στα 2 μπροστινά. Πάντως σε golfάκι με 2 μπροστινά που έτυχε να οδηγήσω δεν κατάλαβα τίποτα.
Πέρα απο αυτό, ο κολλητός μου φορούσε στο rallye του bridgestone blizak (κορυφαία χειμωνιάτικα αλλά πανάκριβα-500) και όταν χιόνισε εδώ στη Θεσσαλονίκη πέρυσι προσπερνούσε 4χ4 στην ανηφόρα του Κισσού, γιά όσους γνωρίζουν. Πάνε κ-α-τ-α-π-λ-η-κ-τ-ι-κ-ά στο χιόνι και συμπεριφέρονται πολύ καλά και στο βρεγμένο.
Και για να πω την πλήρη αλήθεια, οι ιδέες για χειμωνιάτικα μου μπήκαν σήμερα το πρωί εξαιτίας του καιρού στη Θεσσαλονίκη που το πάει για χιόνι και γιατί σήμερα πήρα και το δώρο των Χριστουγέννων!!!!!
CC-Gio - Παρ 10 Δεκ 2004, 14:44:29
Θέμα δημοσίευσης:
H γνωμη μου για αυτο το θεμα οτι ειναι υπερβολη να ριξεις λεφτα σε χειμωνιατικα λαστιχα!!!(μαλακά λαστιχα δηλαδη)

Καλυτερα με αυτα τα χρηματα να εφτιαχνες κατι αλλο,εκτος αν θες τα λαστιχα για να πηγαινεις τσιτα στο χιονι! Twisted evil Σκεψου ομως και το αλλο......ποσο καιρο κανει ''παγωνια'' 3? 4 μηνες ?????

Πηγαινε λιγο πιο χαλαρα αυτους τους μηνες και με περισσοτερο προσοχη.
Ισως τα λαστιχα να σου ανεβαζουν λιγο το βαθμο προσφυσης αλλα δεν καρφωνονται και στην ασφαλτο σαν καρφια!!!

Φιλικα.... Wink
MEMsound - Παρ 10 Δεκ 2004, 16:28:31
Θέμα δημοσίευσης:
Διευκρινηση:
Ο προβληματισμος μου για το abs αφορα την περιπτωση που αλλαξεις διασταση μονο στα μπροστα μιας και τοτε θα διαβαζουν διαφορετικη ταχυτητα οι εμπρος απο τους πισω αισθητηρες.
Για τετραδα δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Wink
Επισης για ιδιων διαστασεων ελαστικα διαφορετικου τυπου ομως εμπρος απο τα πισω δεν ξερω κατα ποσο η συμπεριφορα του αυτοκινητου θα ειναι ομοιογενης.
Εχεις δοκιμασει να φρεναρεις αποτομα ή να αφησεις κατα λαθος γκαζι σε στροφη με χιονια ενω φορας αλυσιδες στους εμπρος τροχους??
Το αυτοκινητο θα στριψει σαν η κρεμαγιερα να ειναι πισω και οχι μπροστα..... και θα κανεις μια ωραιοτατη αναστροφη Exclamation
Τραβηγμενο παραδειγμα αλλα η διαφορα στην προσφυση προκαλει τετοιου ειδους καταστασεις.
kavaliotis - Δευ 20 Δεκ 2004, 09:02:30
Θέμα δημοσίευσης:
Ελα ρε Θεσσαλονικη και θα παρεις χειμωνιατικα λαστιχα?? Ελεος!!!! Laughing Laughing Laughing Ακομα και οταν ειχε χιονισει μεσα στην πολη πριν 2-3 χρονια για τα καλα, εγω ειχα βγει με τα μαμα λαστιχα τοτε και πηγαινε μια χαρα το αμαξι! Μην υπερβαλουμε... Τωρα φοραω τα Goodyear F1 και το αμαξι δεν καταλαβαινει θεο, και σε χιονια πηγε και αν πας προσεχτικα, δεν παθαινεις τιποτα. Τωρα αν ζεις σε μερη οπως η Φλωρινα που χιονιζει καθημερινα (οχι φετος), τοτε ναι ισως να επενδυσεις σε τετοια λαστιχα και να τα βγαζεις οταν φευγουν τα κρυα. Αλλα οχι και Θεσσαλονικη, χθες το πρωι ειχε ηλιοφανεια και ημουνα με ανοιχτα παραθυρα!
BadSpud! - Κυρ 29 Οκτ 2006, 18:51:04
Θέμα δημοσίευσης: Αλυσίδες ή χιονολάστιχα ???? ε????+(χειμερινα ελαστικά)
Ο χειμώνας έρχεται με φόρα….
Περιμένουμε τα χιόνια να σκαρφαλώσουμε σε κάνα βουνό…
Αλλά το θέμα είναι να ανέβουμε με το κεφάλι ψιλά!

Γι’ αυτό τι θα ήταν καλύτερο αλυσίδες η χιονολάστιχα???
netblaster - Κυρ 29 Οκτ 2006, 19:19:00
Θέμα δημοσίευσης:
Τα χιονολαστιχα ειναι για ελαφρυ πατημενο χιονι!!! Οταν μιλαμε για βουνα και τετοιες καταστασεις καλυτερα ειναι να εχουμε και αλυσιδες!!!

Αλυσιδες ή εκεινα τα περιεργα καλυματα???
BadSpud! - Κυρ 29 Οκτ 2006, 19:28:38
Θέμα δημοσίευσης:
Αλυσίδες – “παράξενα” καλύμματα μπαίνουν και στα καγκουρό χαμηλωμένα μας?

Δηλαδή δεν έχει τόσο νόημα να φορέσω χιονολάστιχα? Απλά αν έχω καβάτζα τις αλυσίδες – “παράξενα” καλύμματα???
DIMCHRI - Κυρ 29 Οκτ 2006, 19:37:08
Θέμα δημοσίευσης:
χιονολάστιχα!!!

είχα νοικιάσει στην γαλία αυτοκίνητο με χιόνολάστιχα...
έπαθα πλάκα παιδιά!!!
με 80 χιλίόμετρα σε χιονισμένο δρόμο και όλοι οι ξένοι να με προσπερνάνε με 120 !!!!!

καμία σχέση απλά !!!!

ούτε κραδασμούς ούτε τίποτα !!!

αυτά τα καλύματα που λέτε άνουν δουλειά και μπάινουν και εύκολα αλλά σκίζονται αν τρέχεις πολύ ...

Χιονολάστιχα δαγκωτό ...

Το μόνο πλιν είναι ο θόρυβος κύλησης που κάνουν που είναι λίγο μεγαλύτερος από τα νορμάλ ελαστικά μας...
Gr@lly - Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:03:37
Θέμα δημοσίευσης:
Και χιονολάστιχα και αλυσίδες...
Χιόνι με χιόνι διαφέρει..
Σε πάγο τα λάστιχα δεν δουλεύουν και τόσο..
Κοίτα γιατί τα θες και το συζητάμε....
Αν νομίζεις οτι θα κάνεις τον Βατάνεν είσαι γελασμένος...
Βάλε καρφιά.......

Laughing Cool Laughing Cool Laughing Cool Laughing Cool Laughing Cool
STELIOS - Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:09:19
Θέμα δημοσίευσης:
H αποψη μου ειναι πως αν ειναι να πας ολο το χειμωνα 2-3 Σαββατοκυριακα βουνο τοτε τα χιονολαστιχα δεν ειναι και τοσο απαραιτητα. Την βγαζεις καθαρη και με αλησιδες για λιγο.
Αν μεναμε πχ στη Φιλανδια οπου τα παντα ειναι μονιμος χιονισμενα τοτε ΟΚ.
Τα "πλεκτα" καληματα ειναι κι'αυτα ΟΚ για το χιονι αλλα τα εχω δει πολλες φορες να μπλεκονται ή σκιζονται με το παραμικρο σπιναρισμα.

Το ζητιμα ομως ειναι σε τι επιφανεια θα κινηθεις. Στο φρεσκο χιονι πας ικανοποιητικα και με νορμαλ λαστιχο δρομου. Στο πατημενο χιονι θες ειτε χιονολαστιχα, ειτε αλησιδες, ειτε νορμαλ λστιχο και το Θεο βοηθο... Στο παγο κανενα λαστιχο δεν κανει τιποτα, μονο αλησιδες ή καρφια (studs).
bakclima - Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:22:09
Θέμα δημοσίευσης:
γνωμη μου αλυσιδες, υπαρχουν τα spider αλλα πιανουν πολυ χωρο στο αμαξι παρολο που μπαινουν ευκολα, αλλα ειναι και πλαστικα αρα σπανε και ευκολα, υπαρχουν και κατι σακουλες που μπαινουν ευκολα, αλλα ειναι για 80-100χιλιομετρα αν δεν κανω λαθος μετα πεταμα, οπως σκιζοντε και ευκολα αν τρεξεις λιγο παραπανω Wink οποτε αλυσιδες και παλι αλυσιδες αν χρειαστει Wink Wink Wink
Road_Runner - Κυρ 29 Οκτ 2006, 20:46:24
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου δώσω τα χωμάτινα; Δοκιμασμένα......
xrisa-xs - Δευ 30 Οκτ 2006, 11:13:22
Θέμα δημοσίευσης:
τα έχω δοκιμάσει όλα εκτός από τα autoshocks (τα πανιά ντε!)

Αλυσίδες: φοριούντε εύκολα αν το έχεις κάνει μια δυό φορές πρόβα στο σπίτι, (και όχι πάνω στο βουνό, στην ανηφορική στροφή που έχεις μείνει και εμποδίζεις όλο τον υπόλοιπο κόσμο που προνόησε να τις βάλει νωρίτερα και συ ο μάγκας θεώρησες ότι το αυτοκίνητο πάει και χωρίς)

Δύο πράγματα προσοχή με τις αλυσίδες! α) αν το έχεις χαμηλωμένο τότε μπορεί να χρειαστείς μέχρι και γρύλο για την τοποθέτηση! (ναι, έχει συμβεί και αυτό) και β) πρέπει να πάρεις καλής ποιότητας αλυσίδες και όχι αυτές του σουπερμάρκετ, γιατί χαλάνε εύκολα και μπορεί να κάνεις μεγάλη ζημιά στους τροχούς. Βέβαια εδώ ισχύει το ότι πληρώνεις παίρνεις.

Χιονολάστιχα: Η καλύτερη επιλογή για το χιόνι αλλά και για βαρύ χειμώνα (βλ χιόνια στην Αθήνα 2003 αλλά και πέρσυ). Έχουν καλή πρόσφυση και στον πάγο αλλά και σε βρεγμένο δρόμο (τουλάχιστον τα δικά μου). Συνιστάτε η τοποθέτησή τους από Δεκέμβριο μέχρι και Απρίλιο, καθώς τους υπόλοιπους μήνες φθείρονται γρήγορα. Μπορείς να τα κρατήσεις και 4 σεζόν και παραπάνω, ανάλογα τη χρήση που τους κάνεις.

Στο δια ταύτα τώρα. Τα χιονολάστιχα κοστίζουν κάτι παραπάνω από τα κοινά ελαστικά. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις και το κόστος της τοποθέτησης κάθε χρόνο από τη μία, αλλά και την οικονομία που κάνεις στα λάστιχα δρόμου από την άλλη. Κατά τα άλλα είναι σούπερ!

Πανιά: Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά τα έχω δει σε φίλο. Δουλεύουν στο χιόνι και σκίζονται εύκολα, δεν είναι για πολλά πολλά. Περιέχουν αμίαντο και είναι καρκινογόνα και βλαβερά για τον άνθρωπο και το περιβάλλον. Η τοποθέτησή τους είναι εύκολη αλλά πρέπει να γίνεται πάντα με γάντια.


Τέλος. Η δική μου επιλογή είναι τα χιονολάστιχα. Δοκιμασμένα για 2 γεμάτους χειμώνες. Πήγα μέχρι Βουλγαρία και γύρισα με χιόνια μέχρι τα Τέμπη. Αν δεν είχα τα χιονολάστικα ακόμα εκεί θα ήμουνα!


ΥΓ Τα χιονολάστιχα συμπεριφέρονταν πολύ καλά και στον πάγο αλλά σε συνθήκες απόλυτου μαύρου πάγου καλά είναι να έχεις και ένα ζευγάρι φθηνιάρικες αλυσίδες μαζί σου. Ποτέ δεν ξέρεις.
DIMCHRI - Δευ 30 Οκτ 2006, 11:29:17
Θέμα δημοσίευσης:
πες τα ρε Χρύσα !!!

Χιονολάστιχο !!!! στην ελλάδα είανι εντελώς παρεξηγημένο !!!!
Ειδικά εαν πηγαίνεις παρνασούς κτλ , τότε είναι must.

Βέβαια πάντα θα υπάρχουν αυτοί που ανέφερες .. Που κολλάνε όλο τον κόσμο επειδή την είδανε μάγκες.
xrisa-xs - Δευ 30 Οκτ 2006, 11:46:25
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Βέβαια πάντα θα υπάρχουν αυτοί που ανέφερες .. Που κολλάνε όλο τον κόσμο επειδή την είδανε μάγκες.


από αυτά έχω να σας πω πολλές ιστορίες! Laughing Laughing Laughing


το πιο ωραίο όμως που έχω δει είναι μια μαύρη Celica φίλου μου χαμηλωμένη με χιονολάστιχα! σκούπιζε λίγο από μπροστά αλλά δεν κολλούσε πουθενά! Afroman
glf - Δευ 30 Οκτ 2006, 13:11:08
Θέμα δημοσίευσης:
η πιο σωστή ήταν η Χρύσα. τα χιονολάστιχα πιάνουν και στον πάγο. απλά να μην παραφουριαστεί κανείς γιατί το πρόβλημα πάντα είναι το... φρένο και το βάρος του οχήματος, είτε σε χιόνι είτε σε πάγο.

πάντως αν δεν έχετε βγάλει χειμώνες με χιόνια με χιονολάστιχα δε μπορείτε να φανταστείτε το ποσο καλά δουλεύουν... (εγώ ιδίως που το έχω με μπλοκέ, περιμένω πως και πως κάθε χρονιά για να το στρώσει και να βγούμε για βόλτα).

Το κόστος δεν πολυμετράει αν σκεφτείς οτι τα κρατάς για 2 και 3 χειμώνες. Το κόλπο είναι να μην τα βάλεις χωρίς και να μην τα αφήσεις μετά το χειμώνα. Αν περπατήσουν σε ζεστή άσφαλτο και "καούν" σκληραίνουν από το βουλκανισμό και δεν πιάνουν καλά.

Στην Κοζάνη που είναι κλασική περιοχή για χιόνι, το 85% των αυτοκινήτων φοράνε από Νοέμβρη-Δεκέμβρη χιονολάστιχα. και όσοι ταλαίπωροι πάνε με αλυσίδες είναι αυτό που είπα. ταλαίπωροι. τις βάζεις μεσα στα χιόνια, όταν αρχίσουν να λιώνουν οι κεντρικοί δρόμοι χτυπάνε εκνευριστικά αλλά δε μπορείς να τις βγάλεις γιατί τα στενά είναι ακόμα χιονισμένα και τελος οι αλυσίδες τρώνε την άσφαλτο !!! αν μείνει κανείς σε καμία ανηφόρα και αρχίζει να σπινιάρει, κάνει λακουβίτσα στην άσφαλτο!

χιονολάστιχα και είσαι άρχοντας.
DIMCHRI - Δευ 30 Οκτ 2006, 13:27:50
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
η πιο σωστή ήταν η Χρύσα. τα χιονολάστιχα πιάνουν και στον πάγο. απλά να μην παραφουριαστεί κανείς γιατί το πρόβλημα πάντα είναι το... φρένο και το βάρος του οχήματος, είτε σε χιόνι είτε σε πάγο.

πάντως αν δεν έχετε βγάλει χειμώνες με χιόνια με χιονολάστιχα δε μπορείτε να φανταστείτε το ποσο καλά δουλεύουν... (εγώ ιδίως που το έχω με μπλοκέ, περιμένω πως και πως κάθε χρονιά για να το στρώσει και να βγούμε για βόλτα).

Το κόστος δεν πολυμετράει αν σκεφτείς οτι τα κρατάς για 2 και 3 χειμώνες. Το κόλπο είναι να μην τα βάλεις χωρίς και να μην τα αφήσεις μετά το χειμώνα. Αν περπατήσουν σε ζεστή άσφαλτο και "καούν" σκληραίνουν από το βουλκανισμό και δεν πιάνουν καλά.

Στην Κοζάνη που είναι κλασική περιοχή για χιόνι, το 85% των αυτοκινήτων φοράνε από Νοέμβρη-Δεκέμβρη χιονολάστιχα. και όσοι ταλαίπωροι πάνε με αλυσίδες είναι αυτό που είπα. ταλαίπωροι. τις βάζεις μεσα στα χιόνια, όταν αρχίσουν να λιώνουν οι κεντρικοί δρόμοι χτυπάνε εκνευριστικά αλλά δε μπορείς να τις βγάλεις γιατί τα στενά είναι ακόμα χιονισμένα και τελος οι αλυσίδες τρώνε την άσφαλτο !!! αν μείνει κανείς σε καμία ανηφόρα και αρχίζει να σπινιάρει, κάνει λακουβίτσα στην άσφαλτο!

χιονολάστιχα και είσαι άρχοντας.


ΈΤΣΙ , ΕΤΣΙ,

όπως είπα και παραπάνω, στην γαλλία πηγαίνανε με 130 χλμ στο χιόνι !!!!
BadSpud! - Δευ 30 Οκτ 2006, 16:28:12
Θέμα δημοσίευσης:
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια σας....
θα φροντίσω για τα χιονολάστιχα και θα εχω και καβάτζα αλυσίδες. Θα τα έχω και σε αλλα ζαντολάστιχα και θα είμαι κύριος Laughing


ερώτησή:
Σε χιονισμένη πατημένη αριστερή με χιονολάστιχα θα μπορώ να σηκώνω τροχό? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked
DIMCHRI - Δευ 30 Οκτ 2006, 16:45:29
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Σας ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια σας....
θα φροντίσω για τα χιονολάστιχα και θα εχω και καβάτζα αλυσίδες. Θα τα έχω και σε αλλα ζαντολάστιχα και θα είμαι κύριος Laughing


ερώτησή:
Σε χιονισμένη πατημένη αριστερή με χιονολάστιχα θα μπορώ να σηκώνω τροχό? Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked Shocked


ναι αλλά πρόσεχε μην πατήσεις κανένα παγωμένο κομμάτι. και σου φύγουν τα μούτρα !!! Razz Razz Razz Razz
BadSpud! - Δευ 30 Οκτ 2006, 19:55:54
Θέμα δημοσίευσης:
οκ θα εχω το νου μου..... Blink Blink Blink Blink Blink Blink
Gr@lly - Τρι 31 Οκτ 2006, 00:02:30
Θέμα δημοσίευσης:
Πιστεύω πως ο Νικος και η Χρύσα τα είπαν μια χαρά..
Το θέμα είναι αν αξίζει το κόστος αγοράς αυτών των ελαστικών.
Δεν μένεις ούτε Κοζάνη ουτε Γερμανία..
Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις....
Το χιόνι στην αθήνα κρατάει το πολύ 3 μέρες...


Laughing Laughing Laughing
Lef205 - Τρι 31 Οκτ 2006, 00:37:51
Θέμα δημοσίευσης:
Να κανω μια υποθεση?
Σαββατο χειμωνιατικο και ενω σην Αθηνα εχει χειμωνιατικη λιακαδα,στα κελλαρια ειναι ανοιχτες ολες οι πιστες.Αν ξεκινησεις λοιπον απο Αθηνα με καλο καιρο,στεγνη ασφαλτο κλπ,τα λαστιχα μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο χιονισμενο οδοστρωμα,δεν θα εχουν καει πρωτα στη στεγνω ασφαλτο απο τις θερμοκρασιες?
DIMCHRI - Τρι 31 Οκτ 2006, 00:46:55
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Να κανω μια υποθεση?
Σαββατο χειμωνιατικο και ενω σην Αθηνα εχει χειμωνιατικη λιακαδα,στα κελλαρια ειναι ανοιχτες ολες οι πιστες.Αν ξεκινησεις λοιπον απο Αθηνα με καλο καιρο,στεγνη ασφαλτο κλπ,τα λαστιχα μεχρι να φτασουν στο επιθυμητο χιονισμενο οδοστρωμα,δεν θα εχουν καει πρωτα στη στεγνω ασφαλτο απο τις θερμοκρασιες?


όχι, καμία σχέση... δεν καίγωνται τα λάστιχα έτσι ευκολα.

Θα πρέπει η ασφαλτοσ να έχει 40 βαθμούσ για να τα κάψεις...
307 ARMY! - Τρι 31 Οκτ 2006, 10:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
xrisa-xs έγραψε:
τα έχω δοκιμάσει όλα εκτός από τα autoshocks (τα πανιά ντε!)

Χιονολάστιχα: Η καλύτερη επιλογή για το χιόνι αλλά και για βαρύ χειμώνα (βλ χιόνια στην Αθήνα 2003 αλλά και πέρσυ). Έχουν καλή πρόσφυση και στον πάγο αλλά και σε βρεγμένο δρόμο (τουλάχιστον τα δικά μου). Συνιστάτε η τοποθέτησή τους από Δεκέμβριο μέχρι και Απρίλιο, καθώς τους υπόλοιπους μήνες φθείρονται γρήγορα. Μπορείς να τα κρατήσεις και 4 σεζόν και παραπάνω, ανάλογα τη χρήση που τους κάνεις.

Στο δια ταύτα τώρα. Τα χιονολάστιχα κοστίζουν κάτι παραπάνω από τα κοινά ελαστικά. Πρέπει όμως να συνυπολογίσεις και το κόστος της τοποθέτησης κάθε χρόνο από τη μία, αλλά και την οικονομία που κάνεις στα λάστιχα δρόμου από την άλλη. Κατά τα άλλα είναι σούπερ!

Τέλος. Η δική μου επιλογή είναι τα χιονολάστιχα. Δοκιμασμένα για 2 γεμάτους χειμώνες. Πήγα μέχρι Βουλγαρία και γύρισα με χιόνια μέχρι τα Τέμπη. Αν δεν είχα τα χιονολάστικα ακόμα εκεί θα ήμουνα!

ΥΓ Τα χιονολάστιχα συμπεριφέρονταν πολύ καλά και στον πάγο αλλά σε συνθήκες απόλυτου μαύρου πάγου καλά είναι να έχεις και ένα ζευγάρι φθηνιάρικες αλυσίδες μαζί σου. Ποτέ δεν ξέρεις.


Καλημέρα Χρύσα μου. Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση, καθότι βρίσκομαι λιγάκι βόρεια και δεν έχω συνηθήσει ακόμη (νησιώτης γαρ): Τι μάρκα είναι τα δικά σου χιονολάστιχα και πόσο κοστίζουν; Πρέπει να αγοράσω και ζάντες; Ευχαριστώ και χαιρετίσματα απο την Ορεστιάδα!
xrisa-xs - Τρι 31 Οκτ 2006, 11:09:14
Θέμα δημοσίευσης:
γειά σου Νίκο! φιλιά από Αθήνα στην ακριτική Ορεστιάδα Salute

τα δικά μου λάστιχα είναι τα Bridgestone Blizzak LM18 σε 13αρες ζάντες
γιατί τα φοράω στο Corsa και τα πήρα πριν από 2μησι χρόνια 280,00€
(τα michelin που φοραει τον υπόλοιπο καιρό μου στοίχησαν 230,00€, οπότε μικρή η διαφορά!)

πολύ καλές εντυπώσεις έχουν αφήσει και τα michelin alpine φορεμένα στο celica που έλεγα πιο πάνω και σε άλλα αυτοκίνητα, και υπάρχουν και τα goodyear ultragrip 6 φορεμένα σε saxo γνωστού μου πάλι που έχει μείνει γενικά ευχαριστημένος...


τώρα για τις ζάντες, αν βαριέσε το βάλε βγάλε, αν δεν έχεις φίλο βουλκανιζατερά να στο κάνει αυτός δύο φορές το χρόνο τζάμπα, αν δεν έχεις μια έξτρα τετράδα ζάντες που κάθονται, τότε έιναι προτιμότερο να αγοράσεις... Προσοχή!!! τα χιονολάστιχα καλό είναι να έχουν μικρό πέλμα και γενικά μικρές διαστάσεις (δεν είναι για καγκουριές).

Αυτά τα ολίγα, αν θυμιθώ περισσότερα θα επανέλθω. Cool

ΥΓ δείτε και αυτό το link Arrow http://www.snowclub.gr/forums/index.php?showtopic=2033&hl=χιονολαστιχα
vasiliadis1 - Κυρ 19 Νοέ 2006, 23:47:12
Θέμα δημοσίευσης:
παιδια καλησπερα, αν και δεν γραφω συχνά παρακολουθω πολυ συχνα το φορουμ.
εβαλα και εγω χθες χιονολαστιχα στο 307cc μου και απο αυριο θα σας πω εντυπωσεις. πηρα τα καλητερα της dunlop και κοστισαν 1200 ευρωπουλα
BadSpud! - Δευ 20 Νοέ 2006, 04:03:30
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα φίλε μου… εγώ δεν έχω πάρει ακόμα χιονολάστιχα δεν έχω ψάξει…

Αλλά τόσο πολύ έχουν? μου μάμισες την ψυχολογία δεν πάω καλύτερα να βάλω κανα μπλόκε?

Για τι διαστάσεις λάστιχα μιλάς 15’?
Ghost Dog - Δευ 20 Νοέ 2006, 09:25:06
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Καλησπέρα φίλε μου… εγώ δεν έχω πάρει ακόμα χιονολάστιχα δεν έχω ψάξει…

Αλλά τόσο πολύ έχουν? μου μάμισες την ψυχολογία δεν πάω καλύτερα να βάλω κανα μπλόκε?

Για τι διαστάσεις λάστιχα μιλάς 15’?

Λογικα μεγαλυτερες γιατι σε 15αρες δεν θα χωρανε τα φρενα του... Wink
MEMsound - Δευ 20 Νοέ 2006, 10:09:19
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Για τι διαστάσεις λάστιχα μιλάς 15’?


να προσέχεις τις λεπτομέρειες....

"Peugeot 307cc 2.0 180ps (2004)"

μαμά έχει 17άρες...
τα φρένα του πρέπει να χωράνε οριακά και σε 16άρες.

τα 15άρια χιονολάστιχα δεν είναι τόσο ακριβά...

τέλος μπλοκέ να βάλεις... Cool αλλά αυτό είναι ανεξάρτητο...
BadSpud! - Δευ 20 Νοέ 2006, 22:37:58
Θέμα δημοσίευσης:
Όντως αυτό δεν το σκεφτικά ότι έχει τόσο μεγάλες ζάντες εγώ τα λάστιχα θα τα βάλω σε 14’ πιστεύω θα είναι πολύ ποιο φτηνά…

Αλλά νομίζω ότι είναι λίγο πιο ακριβά από μια κανονική τετράδα
brz20 - Δευ 20 Νοέ 2006, 22:48:04
Θέμα δημοσίευσης:
Η λογικη αυτο λεει.Εμενα τα λαστιχα μου κανουν 520 ευρω αρα θελω καμια 900 για τετοια λαστιχα.Το σκεφτηκα απλα.Το 2.0 307 εχει 17αρες αρα το λαστιχα του κανουν καμια 700 και βαλε(τα απλα μιλαω).Αρα εχουν καμια 400 ευρω παραπανω λογικα.
BadSpud! - Δευ 20 Νοέ 2006, 22:59:59
Θέμα δημοσίευσης:
Κάπως έτσι πρέπει να πάνε…. Θα το κοιτάξω και θα στείλω

Θα κοιτάξω τιμή τις επόμενες μέρες
xrisa-xs - Τρι 21 Νοέ 2006, 10:17:48
Θέμα δημοσίευσης:
xrisa-xs έγραψε:
τα δικά μου λάστιχα είναι τα Bridgestone Blizzak LM18 σε 13αρες ζάντες
γιατί τα φοράω στο Corsa και τα πήρα πριν από 2μησι χρόνια 280,00€
(τα michelin που φοραει τον υπόλοιπο καιρό μου στοίχησαν 230,00€, οπότε μικρή η διαφορά!)


το επαναφερω για όσους δεν το διάβασαν
BadSpud! - Τρι 21 Νοέ 2006, 20:45:41
Θέμα δημοσίευσης:
Tease Tease Tease Tease Tease Tease Tease Tease
307 ARMY! - Τετ 22 Νοέ 2006, 11:23:39
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα κι από εμένα. Αν και δεν τα έχω φορέσει ακόμη, έχω παραγγείλει (τρόπος του λέγειν) στην αντιπροσωπεία, μία τετράδα 205/55/16 αξίας 380€ (μάλλον εξ ανατολής). Βέβαια δεν είναι μάρκα γνωστή, αλλά θα συνεχίσω και το ψάξιμο. Αναμείνατε νέα μου!
MEMsound - Πεμ 28 Δεκ 2006, 20:29:46
Θέμα δημοσίευσης:
χιχιχιχιχι

θα εσκαγα αν δεν το πόσταρα.
Λοιπόν "μάθημα τοποθέτησης αλυσίδων"

Enjoy Laughing
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176507_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176508_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176509_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176510_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176511_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176513_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176512_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176514_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176515_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176516_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176517_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176518_max.jpg
http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176519_max.jpg

Μην με ρωτήσετε αν παραδίδει μαθήματα τοποθέτησης αλυσιδών(και τι είδους αλυσίδων...) "κατ οίκον"... Δεν ξέρω...

χιχιχιχιχιχι Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Steve - Πεμ 28 Δεκ 2006, 21:11:38
Θέμα δημοσίευσης:
ΠΡΡΡΡΡΡΡ ΤΣΑΠ ΤΣΑΠ ΤΣΑΠ

ΜΠΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Exclamation Whip
DimiP - Πεμ 04 Ιαν 2007, 17:41:12
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
χιχιχιχιχι

θα εσκαγα αν δεν το πόσταρα.
Λοιπόν "μάθημα τοποθέτησης αλυσίδων"

Enjoy Laughing

http://www.tuningfever.fr/Photos/u_7803/176508_max.jpg


εμενα μ'αρέσει που ειναι μεσα στο χιονι, φοράει γαντάκι στο χερι αλλα το μινι εχει φτασει στον αφαλο !!!!!! Twisted evil Twisted evil Twisted evil
p206Mike - Πεμ 13 Δεκ 2007, 16:20:21
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα μιας και αυριο ανεβαίνω Θεσσαλονίκη και ο καιρός έχει άγριες διαθέσεις, αγόρασα τις Michelin easy grip 99e από praktiker
Τις προτίμησα για το έυκολο φόρεμα τους, για λιγότερους κραδασμούς και για το λόγο ότι είμαι αρκετά χαμηλωμένος.Φυσικά και το ότι είναι επώνυμες.


Videaki Arrow http://www.youtube.com/watch?v=u8H9sCdPcjY

Εντυπώσεις αν τις βάλω, (αχρείαστες να ναι....)

Αν τις έχει δοκιμάσει ήδη κάποιος ας γράψει εντυπώσεις
DIMCHRI - Πεμ 13 Δεκ 2007, 16:30:19
Θέμα δημοσίευσης:
πω πω φίλε, πάνω στην ώρα ποσταρες....

πάνω που ήθελα και για το δικό μου .. για να πάω μια βολτίτσα στο Πρακτικερ.
SnakeMJK - Πεμ 13 Δεκ 2007, 16:30:54
Θέμα δημοσίευσης:
Το μόνο αρνητικό που είδα είναι ότι πρέπει να μετακινήσεις το αμάξι κάποια στιγμή για να τις φορέσεις.... Καλό είναι να φοριούνται ενώ είναι ακίνητο, σε περίπτωση πλήρης ακινητοποίησης! Μου χει συμβεί και με είχαν σώσει οι κωλο-αλυσίδες μου. Κωλό-αλυσίδες γιατί πιο εύκολα λύνεις τον κύβο του ρούμπικ, παρά τις φοράς στο αυτοκίνητο Razz
p206Mike - Πεμ 13 Δεκ 2007, 16:33:44
Θέμα δημοσίευσης:
Έλπίζω Ζήση να μην περιμένω να φτάσει το χίονι στο καπό για να αποφασίσω να τις φορέσω...
SnakeMJK - Πεμ 13 Δεκ 2007, 16:41:29
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ απλά το είχα παρκάρει.... Και το βρήκα καλλυμένο μετά Laughing Razz Razz
p206Mike - Πεμ 13 Δεκ 2007, 16:46:23
Θέμα δημοσίευσης:
Το κατάλαβα....
Steve - Πεμ 13 Δεκ 2007, 20:42:11
Θέμα δημοσίευσης:
Αααχ... (αναστεναγμός)

Με το μπλοκέ δεν χρειαζόμουν αλυσίδες... Rolling eyes
volvos - Πεμ 13 Δεκ 2007, 23:32:58
Θέμα δημοσίευσης:
aytes οι αλυσιδες - πανια
απαγορευεται να χρησιμοποιουνται σε μη χιονισμενους δρομους...κατασατρεφονται...

αρα βαζεις χιονια...μετα συναντας καλο καθαρο κομματι βγαζεις
μετα ξανασυναντας χιονια αντε παλι βαλε κλπ κλπ κλπ Evil
sod - Παρ 14 Δεκ 2007, 00:53:43
Θέμα δημοσίευσης:
Noμιζω ειναι πιο δυσκολο και σπαστικο να το κανειs αυτο με αλυσιδεs oμωs.....
DIMCHRI - Παρ 14 Δεκ 2007, 10:37:56
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Αααχ... (αναστεναγμός)

Με το μπλοκέ δεν χρειαζόμουν αλυσίδες... Rolling eyes


κοίτα και τα αυτοκίνητα που έχουν αντισπιν, δεν χρειάζονται , αλλά καλό είναι να έχεις ....

Για τις πάνινες δεν καταστρέφονται τόσο γρήγορα όσο λέει ο φίλος...

τις είχα χρησιμοποιήσει στο παρελθόν, και κάνανε καλή δουλειά...

Πιστεύω όμως ότι αυτές που πήρε ο μαικ, είναι καλύτερες από τις πάνινες, οπότε θα παρω ένα ζευγαράκι , μια και δεν έχω σε αυτό το αυτοκίνητο.
volvos - Παρ 14 Δεκ 2007, 10:53:23
Θέμα δημοσίευσης:
δημητρη πηγες κατω?
για αν οχι χωρις αλυσιδες ουτε μεχρι το τουνελ δε σε βλεπω....
Steve - Παρ 14 Δεκ 2007, 12:57:14
Θέμα δημοσίευσης:
DIMCHRI έγραψε:
Steve έγραψε:
Αααχ... (αναστεναγμός)

Με το μπλοκέ δεν χρειαζόμουν αλυσίδες... Rolling eyes


κοίτα και τα αυτοκίνητα που έχουν αντισπιν, δεν χρειάζονται , αλλά καλό είναι να έχεις ....

Off Topic

Δεν μπορείς να βγεις για παιχνίδι στα χιόνια με ηλεκτρονικά βοηθήματα... Cool

Όσο για αυτό που είπε ο Τάκης, συμφωνώ, ότι πρέπει να μην έρχονται σε επαφή με το οδόστρωμα γιατί θα σκιστούν σύντομα. Οι αλυσίδες είναι λίγο πιο δύσκολες στην τοποθέτηση αλλά είναι για κάθε χρήση Laughing
volvos - Παρ 14 Δεκ 2007, 13:01:30
Θέμα δημοσίευσης:
to σημαντικοτερο ειναι οτι αυτα τα πανια κλπ ειναι ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΧΙΟΝΙ
και παγο απλα δε κανουν πολλα...

σε κανονικο πολυ παγο που ειναι το συνηθες ελλαδα παλι γλυστρας
drdino - Παρ 14 Δεκ 2007, 13:06:25
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
DIMCHRI έγραψε:
Steve έγραψε:
Αααχ... (αναστεναγμός)

Με το μπλοκέ δεν χρειαζόμουν αλυσίδες... Rolling eyes


κοίτα και τα αυτοκίνητα που έχουν αντισπιν, δεν χρειάζονται , αλλά καλό είναι να έχεις ....

Off Topic

Δεν μπορείς να βγεις για παιχνίδι στα χιόνια με ηλεκτρονικά βοηθήματα... Cool

Όσο για αυτό που είπε ο Τάκης, συμφωνώ, ότι πρέπει να μην έρχονται σε επαφή με το οδόστρωμα γιατί θα σκιστούν σύντομα. Οι αλυσίδες είναι λίγο πιο δύσκολες στην τοποθέτηση αλλά είναι για κάθε χρήση Laughing


Εδώ ρε σεις το κουμπάκι απενεργοποίησης του asr το έχεις για να το βγάζεις όταν είσαι σε χιόνι, άμμο κτλ.... Cool
SnakeMJK - Παρ 14 Δεκ 2007, 13:24:18
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως η 147 με το ASR ενεργοποιημένο, τίγκα μέσα στο χιόνι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν χρειάζεται καθόλου αλυσίδες. Το πρόβλημα ίσως υπάρχει στον πάγο...
Road_Runner - Παρ 14 Δεκ 2007, 15:52:43
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω παντως χθες ειδα οτι καλυτερα χωρις αλυσιδες..... Laughing Laughing
Steve - Παρ 14 Δεκ 2007, 16:46:34
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Πάντως η 147 με το ASR ενεργοποιημένο, τίγκα μέσα στο χιόνι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν χρειάζεται καθόλου αλυσίδες. Το πρόβλημα ίσως υπάρχει στον πάγο...


Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool
MEMsound - Παρ 14 Δεκ 2007, 16:53:12
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Πάντως η 147 με το ASR ενεργοποιημένο, τίγκα μέσα στο χιόνι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν χρειάζεται καθόλου αλυσίδες. Το πρόβλημα ίσως υπάρχει στον πάγο...


εξαρτάται από την κατάσταση των ελαστικών και την κλήση του δρόμου.
το ιδιο συμβαίνει και στο 206 με το esp/asr.... Wink Wink (αρκεί να εχεις λάστιχα)

απ την άλλη οι αλυσίδες είναι άλλη φάση.
Καταρχήν έχεις φρένο, ενώ χωρίς @@...
Προσοχή βέβαια θέλει και πάλι γιατί αλυσίδες έχεις μόνο εμπρός και οι πίσω κοκκαλώνουν για πλάκα (οριακά ακόμα και άν εχεις ΑΒΣ) και κάνεις πολύ ευκολα σβούρες αν φρενάρεις πάνω στα στροφή ή αν αφήσεις γκάζι.

Επίσης γενικώς πρέπει να είσαι πολύ προσεκτικός στο φρένο αλλά ακόμα πιο προσεκτικός στο γκάζι και στην φόρα που θα πάρει το αμάξι.

Χωρίς αλυσίδες ισχύει και το "στρίβω πριν την στροφή... για την στροφή..." μιας και συχνά οι εμπρός ρόδες αργούν να "ακούσουν"...

Το κακό πάντως με τα esp/asrκλπ κλπ είναι ότι δεν επιτρεπουν παιχνίδι...
Άλλο βέβαια η ασφάλεια/μετακίνηση και το να κάνουμε την δουλειά μας και άλλο το παιχνίδι...

Το μπλοκέ ειναι ααααλλλλή φάση γενικώς... και συνίσταται γενικώς / ειδικώς / επι τούτου κι επί του άλλου παντού και πάντα...
Επιτρέπει φαντάστικό έλεγχο στο τιμόνι και μπορείς στα χιόνια να πηγαίνεις διπλωμένος ευθεία για πολλαααά μέτρα... Razz

Υπάρχουν βέβαια και κάτι μυστήρια σενταν με περίεργα εμπλεκόμενη κατ επιλογή τετρακίνηση που κάνουν τα δικά τους αλλά αυτό είναι άλλη περίπτωση... Laughing Laughing
Πάντως χθες πρέπει να κάναμε γυρω στα 10κμ με το πλάι... Razz Laughing
υ.γ. ζητείται συνεργάτης για snow downhill twin drift... Razz
BadSpud! - Παρ 14 Δεκ 2007, 16:54:20
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
Πάντως η 147 με το ASR ενεργοποιημένο, τίγκα μέσα στο χιόνι δεν καταλαβαίνει τίποτα. Δεν χρειάζεται καθόλου αλυσίδες. Το πρόβλημα ίσως υπάρχει στον πάγο...


Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool


Αυτό ξανά πες το….
Το κατάλαβα χθες

Πάντως αυτό που πιστεύω είναι ότι παίρνεις καλές αλυσίδες και τέλος
Δεν αξίζει χιονολάστιχα δεν έχουμε τα τρελά χιόνια!
Road_Runner - Παρ 14 Δεκ 2007, 17:11:59
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

υ.γ. ζητείται συνεργάτης για snow downhill twin drift... Razz


Που κανουμε αιτησεις??
MEMsound - Παρ 14 Δεκ 2007, 17:17:25
Θέμα δημοσίευσης:
"ΕΝΤΟΣ"

Laughing Laughing Laughing
glf - Παρ 14 Δεκ 2007, 17:59:57
Θέμα δημοσίευσης:
γμτ, εγώ περιμένω ακόμα να χιονίσει !!!!!!!
Road_Runner - Παρ 14 Δεκ 2007, 18:20:51
Θέμα δημοσίευσης:
Νικολα τα 3-5 πηγαδια κλειστα ειναι ακομα?

Με χωματινα κανουμε τπτ στο χιονι η μπουτσες που λεει και ο steve???
MEMsound - Παρ 14 Δεκ 2007, 19:00:10
Θέμα δημοσίευσης:
Θεωρώ όλο και κάτι καλήτερο θα ειναι από συμβατικά βολτίσια λάστιχα...
ΑΛΛΑ μόνο εμπρός...
πίσω να αφήσεις τα βολτίσια... Wink Wink Twisted evil
plaketokofths - Παρ 14 Δεκ 2007, 19:20:40
Θέμα δημοσίευσης:
Υμηττό που γύρισα πριν λίγο χιονίζει και στις ακρες του δρόμου εχει αρχίσει και κανει δουλειά... πιστευω σε κανα 5 ωρο αν το συνεχίσει ετσι θα ειναι ΟΚ. Εγω όπως και να εχει σήμερα θα πάρω σβάρνα τα βουνά, αν ψήνεται κανεις που διαβάζει ας στείλει κανα πμ.

ΥΓ. Με κανονικά λάστιχα και χωρίς αλυσίδες.... Shocked Shocked χρόνια τώρα!
Steve - Παρ 14 Δεκ 2007, 20:10:58
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Steve έγραψε:
Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool

Αυτό ξανά πες το….

Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool
MEMsound - Παρ 14 Δεκ 2007, 20:24:03
Θέμα δημοσίευσης:
God bless Quaife Cool
BadSpud! - Παρ 14 Δεκ 2007, 21:37:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
BadSpud! έγραψε:
Steve έγραψε:
Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool

Αυτό ξανά πες το….

Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool


Αυτό ξανά πες το….
Steve - Σαβ 15 Δεκ 2007, 00:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
BadSpud! έγραψε:
Steve έγραψε:
BadSpud! έγραψε:
Steve έγραψε:
Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool

Αυτό ξανά πες το….

Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool

Αυτό ξανά πες το….

Ακόμα και στον πάγο, η Quaife βασιλεύει Cool
papadoc - Πεμ 27 Νοέ 2008, 14:21:14
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα.Μια ερώτηση: βρήκα χιονολάστιχα σε διάσταση 185/60/14 .Μπαίνουν στο ραλλάκι μου χωρίς πρόβλημα (με εξαίρεση το πιο μεγάλο βήμα κλπ )?
papadoc - Δευ 01 Δεκ 2008, 15:18:25
Θέμα δημοσίευσης:
Καμιά άποψη? Θα μας πιάσουν τα χιόνια σε λίγο!
smoki - Δευ 08 Δεκ 2008, 23:51:34
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδη ετοιμαζομαι για Αραχωβα τελος του μηνα και θελω να ειμαι προετοιμασμενος για καθε περιπτωσηρωταω το εξης. Μπορω να φορεσω αλυσιδες ή οχι? Γιατι εχω ακουσει οτι στα χαμηλοπροφιλα ελαστικα δεν μπαινουν αλυσιδες. Για χιονολαστιχα δεν ενδιαφερομαι καθως δεν κανω συχνα εξορμησεις στο χιονι.
ath7 - Τρι 09 Δεκ 2008, 00:43:23
Θέμα δημοσίευσης:
γδερνουν ζαντα! Crying or Very sad
smoki - Τετ 10 Δεκ 2008, 00:27:28
Θέμα δημοσίευσης:
αρα καλυμματα μονο... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
ath7 - Τετ 10 Δεκ 2008, 00:57:46
Θέμα δημοσίευσης:
smoki έγραψε:
αρα καλυμματα μονο... Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad


Aπ οτι εχω ακουσει (αν εννοεις αυτα) απο ατομα που τα εχουν δοκιμασει ειναι πολυ μαπα!

Δεν τα εχω δοκιμασει εγω!
drdino - Τετ 10 Δεκ 2008, 00:58:29
Θέμα δημοσίευσης:
Μια χαρά είναι. Απλά δεν αντέχουν καθόλου οδήγηση σε άσφαλτο.
SnakeMJK - Τετ 10 Δεκ 2008, 09:36:06
Θέμα δημοσίευσης:
smoki έγραψε:
Επειδη ετοιμαζομαι για Αραχωβα τελος του μηνα και θελω να ειμαι προετοιμασμενος για καθε περιπτωσηρωταω το εξης. Μπορω να φορεσω αλυσιδες ή οχι? Γιατι εχω ακουσει οτι στα χαμηλοπροφιλα ελαστικα δεν μπαινουν αλυσιδες. Για χιονολαστιχα δεν ενδιαφερομαι καθως δεν κανω συχνα εξορμησεις στο χιονι.


Αν πας μέχρι Αράχωβα και όχι πιο πάνω, κατά 99,9% δεν θες αλυσίδες. Εδώ με Λέφο ανεβοκατεβήκαμε το Πάπιγκο τίγκα στο χιόνι χωρίς αλυσίδες Razz
thantsi - Δευ 14 Δεκ 2009, 09:57:36
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε μου καλημερα...επειδη πηγα χθες αραχωβα θες αλυσιδες σιγουρα αν προκειται να αναιβεις στο χιονοδρομικο...τωρα σου μιλαω για χθες κυριακη...το σαββατο το ειχε στρωσει και πιο κατω απο την αραχωβα!!!!Τρελα μεγαλε ξαμολησου στα χιονια!!!!
SnakeMJK - Δευ 14 Δεκ 2009, 10:09:44
Θέμα δημοσίευσης:
είναι ποστς του 2008! Laughing
drdino - Δευ 14 Δεκ 2009, 15:29:14
Θέμα δημοσίευσης:
Εντάξει, μπορεί να έχει αποκλειστεί από τότε εκεί. Laughing
abaleo - Δευ 08 Μάρ 2010, 21:23:51
Θέμα δημοσίευσης:
στα καλαβρυτα περσι και φετος δεν συναντησα ποτε προβληματα με χιόνια στη διαδρομή, οδηγώντας πολιτισμένα
την πεμπτη θα παω προς παρνασσό και αναφέρεται στο νετ οτι οι δρόμοι ειναι ανοικτοι με αλυσίδες

σκέφτοαμι να παω να αγοράσω (κατι που κανονικά θα έπρεπε να είχα κανει εδω και καιρό) αλυσίδες φτηνές, αλλά φοβάμαι μην γρατζουνάνε ζάντες-φθείρουνε ελαστικά

είχα δει στο πρακτικερ αυτό τις σχοινοαλυσίδες τις μισελεν που κανουν 99€ και σκέφτομαι μηπως κανω αυτήν την επένδυση...

έχει κανένας γνώμη επ αυτού γιατι μόνο φαν των χειμερινων ελαστικών βρήκα εδω μέσα!?
sod - Δευ 08 Μάρ 2010, 21:42:19
Θέμα δημοσίευσης:
Εχεi ο ο αντιπροεδρας τετοιες................mikeeeeeeeeeeeee??????
xrisa-xs - Δευ 08 Μάρ 2010, 22:42:36
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ πάλι έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές φτηνές αλυσίδες που έχω πάρει από το σούπερμάρκετ και δεν είχα ποτέ πρόβλημα (τις έχω και κάποια χρόνια)

θέλουν μόνο λίγη προσοχή πριν τις βάλεις, δλδ να τσεκάρεις τους κρίκους ότι είναι όλοι σωστοί.

και όταν τις βάλεις στο ξεκίνημα να μην τις πιέσεις πολυ και πάρουν πολλές τάσεις και σπάσουν. Απλά πρέπει να κάνεις λίγο όπισθεν μερικά μέτρα και μετά μπροστά.
RoadRunner122 - Δευ 08 Μάρ 2010, 23:51:38
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω πάρει χιονόπανα με 60ευρώ (σε κίτρινη φωσφοριζέ σακούλα). Τόσο φέτος στα χιόνια όσο και πέρσι μ'εβγαλαν ασπροπρόσωπο! Πριν είχα πάρει αλυσίδες των 30ευρώ από πράκτικερ κ με το καλημέρα η μιά έσπασε κρίκο και έφαγε θόλο.

Το ωραιότερο με τα χιονοπανα είναι ότι σου δίνουν την αίσθηση ότι είσαι με τα λάστιχα γυμνά, λες και πατάς στην άσφαλτο. Απλά θέλει προσοχή να τα βγάλεις αμέσως αφού τελειώσει το χιόνι για να μη φθαρούν απ'την τριβή.
abaleo - Τρι 09 Μάρ 2010, 17:02:16
Θέμα δημοσίευσης: easy grip
Στη λίστα με τις διαστάσεις τροχών για εφαρμογή του easy grip της michelin δεν είχε την 195/45/16 που φοράει το μπρίκι μου

έστειλα μέηλ:
Παράθεση:
Dear Sir/Madam,

could you please inform me what the suitable model of easy-grip snow chains is compatible for tyre dimension: 195/45/16 ?

Thank you in advance!

και έλαβα από τη Μελανjί:
Παράθεση:
Dear Sir,
For the moment the Easy Grip corresponding to your tyres dimensions are not available.
However we take into account your request, which will enable us to develop our Easy Grip range.
We will keep you informed as soon as these Easy Grip are available.

Best regards.

Mélanie Joubert
Service Easy Grip
Champ de Clure
BP 67
63600 Ambert
http://www.easy-grip.eu


οπότε να τις ξεχάσω?
παμε για αλυσίδες ή κάλτσες?
Question
ΑΝΤΩΝΗΣ 307 - Πεμ 11 Μάρ 2010, 00:28:54
Θέμα δημοσίευσης: ΚΟΣΤΟς ΑΛΥΣΙΔΕς
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΕς ΑΛΥΣΙΔΕς ΕΚΤΟς ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΟΥΠΕΡΜΑΡΚΕΤ?
tammy - Πεμ 11 Μάρ 2010, 02:30:22
Θέμα δημοσίευσης:
στο practiker φιλε θα βρεις πολλα ειδη και τυπους , επισης μπορεις να πας και στην autoplus .

θα σου προτεινα κατι σχετικα ποιοτικο ωστε να σου παρεχει καποια σχετικη ασφαλεια.
mechanic - Τετ 19 Μάϊ 2010, 13:54:01
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια ποια ειναι η γνωμη σας?

μεταξυ ultragrip γκουντyear/μισελεν και brigestone?
σκοπος ειναι τα ταξειδια στο εξωτερικο,
που σημαινει οτι θα εχουν να αντιμετωπισουνε απο "ελληνικο καιρο"
δηλαδη βροχη και στην πορεια χιονια και σιγουρα παγο
ειδικα τις πρωτες πρωινες ωρες...
ααα και να μην ξεχασω, να εχουν και γουβαproof χαρακτηριστηκα... Very happy

τι λετε? γιατι δεν εχω βγαλει ακρη ποιο αξιζει καλυτερα απο ποιο... Confused
RoadRunner122 - Σαβ 03 Ιαν 2015, 11:56:35
Θέμα δημοσίευσης:
"Ξυπνάω" το topic μιάς και έχω λαλήσει απ'τα χιόνια τόσες μέρες στην περιοχή που μένω. Ήδη ένα ζευγάρι χιονόπανα το έκανα φυτίλια και για να βγω εθνική πρέπει να βάλω και να βγάλω τις αλυσίδες 2 φορές (4 στο πηγαινέλα).

Διάβασα τα προηγούμενα post και εντυπωσιάστηκα είναι η αλήθεια με τα χιονολάστιχα.

Θα παρακαλούσα ειδικά το Νίκο το Γκάλφα αλλά και όποιον άλλον έχει δοκιμάσει ή ψάχνεται με χιονολάστιχα, να μου πει δυό λόγια για το τι πρέπει να προσέξω, τι επιλογές υπάρχουν κλπ. Η εργοστασιακή μου διάσταση είναι 205/55/16.

Ευχαριστώ Wink
plaketokofths - Σαβ 03 Ιαν 2015, 12:52:43
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη δες αυτό (αν δεν θες να ξοδέψεις μια περιουσία), είναι πολύ τίμιο και με καλές επιδόσεις σε τέτοιες καταστάσεις. Προτίμησε τον ελάχιστο φάρδος που μπορεί να δεχτεί η ζάντα που έχεις. Οσο πιο στενό τοσο πιο καλά.

http://www.barum-online.com/www/barum_tires_de_en/themes/winter-tires/polaris-3-en.html
RoadRunner122 - Σαβ 03 Ιαν 2015, 13:13:58
Θέμα δημοσίευσης:
Για τι τιμές μιλάμε ρε Γιάννο;

Το ιδανικό θα ήταν να μπορώ να τα φορέσω και στο 106 αλλά είναι μεγάλο το χάσμα μεταξύ των εργοστασιακών διαμέτρων 106 και C4 οπότε αυτό είναι μάλλον ακατόρθωτο.

Το C4 φοράει 7Jx16 και η μικρότερη σε φάρδος διάσταση απ'το link που έδωσες είναι 195 (1 κλικ κάτω από 205, μικρή διαφορά δηλαδή).

Επίσης, ο χρόνος ζωής τους (εφόσον το καλοκαίρι φυλάσσονται σε δροσερό/σκιερό μέρος κλπ) πόσος είναι;
plaketokofths - Σαβ 03 Ιαν 2015, 16:27:17
Θέμα δημοσίευσης:
Εψαχνα πριν 3-4 χρονια για τις ραλλόζαντες σε 165 φάρδος. Νομίζω ειχαν κοντα 200€
RoadRunner122 - Σαβ 03 Ιαν 2015, 20:44:56
Θέμα δημοσίευσης:
Τα της uniroyal ενα 350ρι ερχονται κομπλε στη διασταση μου απο camskill.
Δεν ξερω ομως τι χρονο ζωης εχουν. Γιατι εστω οτι τα παιρνω και τα επομενα 3 χρονια δεν χιονισει... θα μου τα φορέσω κολάρο! Mad

Για τα barum που πρότεινες, που μπορώ να βρω τιμές;
glf - Κυρ 04 Ιαν 2015, 18:12:41
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ πιο πολύ για το χρόνο ζωής θα πω. γενικώς και 5 χρόνια θα αντέξουν (φυσικά κάθε χρόνο θα πιάνουν και λιγότερο στο χιόνι). εγώ τώρα πια, επειδή έχω και κλειστό γκαράζ, τα φόρεσα τα δικά μου (μόνιμα ζανταρισμένα) τη μέρα που χιόνισε. ΟΚ, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.
Γενικώς με το που πιάσουνε τα κρύα, μια χαρά είναι, δεν παθαίνουν τίποτα.
Απλά, ξεχνάμε το οποιοδήποτε παιχνίδι. Είναι πολύ μαλακά και φθείρονται γρήγορα.

Τώρα, για εσάς κατά κάτω, πραγματικά δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει, αν και τα τελευταία χρόνια, πιο πολύ χιονίζει στην Πεντέλη παρά στην Κοζάνη!!
Οπότε για να είμαστε λογικοί, θα σου έλεγα να πάρεις κάτι προς το φτηνό αφού δεν θα το... πολυχρειαστείς.
Και δω πάνω, θα δεις να υπάρχουν όλες οι μάρκες και όλα τα σχέδια. Οκ, καρφιά δεν φοράει κανείς, είπαμε.....
Γενικώς, υπάρχουν χιονολάστιχα φουλ τρακτερωτά για πολύ χιονι και λάσπη και υπάρχουν και πέλματα που φέρνουν πιο πολύ προς τα βρόχινα ελαστικά.
Για σας προς τα κάτω συνιστώ τον δεύτερο τύπο. Πχ για μένα που θέλω το 106 να κάνει και κάνα γρήγορο βουνό με χιόνι, θέλω να έχω τέτοια λάστιχα, όχι το φουλ τρακτερωτο. Για να μην έχει και τόσο μαλακό πλαϊνό και να μην φθείρεται τόσο πολύ σε στεγνό/βρεγμένο.
Στο οικογενειακό corsa έχω βάλει πιο "τρακτερωτό" γιατί και δεν πηγαίνει και θέλω τη μέγιστη ασφάλεια. Αυτό αν το δείτε φρέσκο λάστιχο τι πιάσιμο έχει ακόμα και σε πάγο θα πάθετε πλάκα.
Η μόνη φορά που θυμάμαι να χρειάστηκε να βάλω αλυσίδες στο corsa ήταν σε μια απότομη ανηφόρα.... μετά τις έβγαλα πάλι..
ενώ στο 106 δεν βάζω ποτέ αλυσίδες, λόγω μπλοκέ. φυσικά και τις κουβαλάω μαζί απλά δεν χρειάστηκε ποτέ.
μάρκες κτλ, δεν έχω να προτείνω τπτ..... όλα για φάγωμα είναι χχοχοχοχο
plaketokofths - Κυρ 04 Ιαν 2015, 19:03:38
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη δεν ξέρω κάποιο συγκεκριμένο μαγαζί, οταν εψαχνα είχα παρει σε αρκετα. Ειναι πολλοί που δεν τα χαν ετοιμοπαράδοτα παντως.
Lef205 - Κυρ 04 Ιαν 2015, 20:11:50
Θέμα δημοσίευσης:
Γκαλφα μιας και σε εχουμε "ευκαιρο" να ρωτησω μια απορια που εχω εδω και χρονια.
Εχεις δοκιμασει ποτε χιονολαστιχο να το οδηγησεις σβελτα στο αγωνιστικο με βροχη ?
Ρωταω γιατι τα χιονολαστιχα ειναι πολυ πιο φθηνα απο μια τετραδα βροχινα αγωνιστικα και αυλακωση βλεπω πως εχουν και λογικα θα εχουν και μαλακη γομα .
papadoc - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:16:29
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδες και καλη χρονια.
Για οσους εχουν ακομη ενδοιασμους για το τι θα επιλεξουν για οδηγηση στο χιονι, η λυση ειναι μια : ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΑ!
Προ ημερων εβαλα μια τετραδα χιονολαστιχα sava eskimo hp ( http://www.e-pneumatiky.cz/Pneumatiky/Sava-ESKIMO-HP )
Αυτες τις δυο μερες που ψιλοχιονισε εδω στη Χαλκιδικη, στους προποδες του Χολομωντα, δεν δυσκολευτηκα να παω πουθενα. Ανηφορες ,κατηφορες κλπ.
Πισω στο πορτ μπαγκαζ εχω και πανια και αλυσιδες , αλλα δεν τα χρειαστηκα καν.
Το καλυτερο ηταν που ανεβηκα τα πρωτα 3 χλμ της ειδικης του ΔΕΘ "Παλαιοχωρα" , που ειναι και τα πιο ανηφορικα με αρκετο χιονακι εκεινο το βραδυ. Στο κατεβασμα τραβηξα και ενα μικρο βιντεο που ανεβασα και στο youtube:
https://www.youtube.com/watch?v=6xZIJZROMds&feature=youtu.be
Αυτα απο μενα και καλη χρονια με υγεια!
RoadRunner122 - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:24:12
Θέμα δημοσίευσης:
Νικόλα ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Μπορεί να είμαι εντός Αττικής αλλά μένω στην πάρνηθα σε αρκετό υψόμετρο (καλά, μη φανταστείς και pikes peak) και πιάνει χίονι/πάγο σχεδόν κάθε χρόνο. Απλά φέτος το παράκανε σε σχέση με πέρσι/πρόπερσι, έχω πλέον και τον μικρό, οπότε ένας λόγος παραπάνω να θέλω να μετακινούμαι με ασφάλεια.
Προχθές κοπάναγα το κεφάλι μου στον τοίχο που πήρα το C4 και όχι κανένα Duster4x4 αλλά αφού υπάρχει η λύση του χιονολάστιχου, κάτι μπορεί να γίνει.

Εδώ, οι θερμοκρασίες απ'την αρχή του Δεκέμβρη είναι σε μονοψήφιο αριθμό ενώ την τελευταία βδομάδα είδα και -5.
Εάν λοιπόν είχα μιά 4δα ζανταρισμένα χιονολάστιχα, θα μπορούσα να τα φορέσω από αρχή Δεκέμβρη μέχρι να πιάσουν και πάλι οι ζέστες; Εννοείται πως η χρήση θα είναι νορμάλ, ούτως ή άλλως με το συγκεκριμένο αμάξι δεν κάνω ταρζανιές. Απλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή τελικά η αγορά τέτοιων ελαστικών στην περίπτωσή μου... Scratch

Γιάννη, ευχαριστώ Wink
glf - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:44:22
Θέμα δημοσίευσης:
Lef205 έγραψε:
Γκαλφα μιας και σε εχουμε "ευκαιρο" να ρωτησω μια απορια που εχω εδω και χρονια.
Εχεις δοκιμασει ποτε χιονολαστιχο να το οδηγησεις σβελτα στο αγωνιστικο με βροχη ?
Ρωταω γιατι τα χιονολαστιχα ειναι πολυ πιο φθηνα απο μια τετραδα βροχινα αγωνιστικα και αυλακωση βλεπω πως εχουν και λογικα θα εχουν και μαλακη γομα .


φυσικά και δεν έχουν πρόβλημα στο βρεγμένο αλλά όπως και να το κάνουμε το εξπερ τους είναι το λιωμένο χιόνι που πατάνε πάρα πολύ καλά.

σε σκέτο βρεγμένο πάλι πιάνουν μια χαρά αλλά οκ, αν με ρωτάς για σβέλτη οδήγηση, το χιονολάστιχο έχει πολύ μαλακό σκελετό και όπως καταλαβαίνεις σε σχέση με ένα αγωνιστικό βροχολάστιχο απέχει πάααααααρα πολύ. καμία σχέση...

και ξέρω καλά από βρόχινα αγωνιστικά χοχοχο
glf - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:46:45
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

Εδώ, οι θερμοκρασίες απ'την αρχή του Δεκέμβρη είναι σε μονοψήφιο αριθμό ενώ την τελευταία βδομάδα είδα και -5.
Εάν λοιπόν είχα μιά 4δα ζανταρισμένα χιονολάστιχα, θα μπορούσα να τα φορέσω από αρχή Δεκέμβρη μέχρι να πιάσουν και πάλι οι ζέστες; Εννοείται πως η χρήση θα είναι νορμάλ, ούτως ή άλλως με το συγκεκριμένο αμάξι δεν κάνω ταρζανιές. Απλά δεν ξέρω μήπως είναι υπερβολή τελικά η αγορά τέτοιων ελαστικών στην περίπτωσή μου... Scratch


Και στους 15-20 βαθμούς να πάνε τα μεσημέρια εντάξει δε θα χαλάσουν από αυτό.... Απλά όταν δεις ότι φεύγει η.. χειμερινή σαιζόν αλλάζεις και βάζεις τα καλοκαιρινά.
Και γω πέρυσι να έβαλα για 3 μήνες αλλά χιόνι είδαμε μόνο μια ημέρα... Sad
papadoc - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:54:40
Θέμα δημοσίευσης:
Η λυση ειναι: Αγοραζεις μια τετραδα σιδερενιες ζαντες, βαζεις μια τετραδα χιονολαστιχα,χωρις απαραιτητα να ειναι απο τα πιο ακριβα, τα χρησιμοποιεις απο Δεκεμβρη μεχρι αρχες Μαρτη ,και θα εισαι για μια τετραετια και παραπανω ησυχος στα χιονια.
RoadRunner122 - Κυρ 04 Ιαν 2015, 23:57:30
Θέμα δημοσίευσης:
glf έγραψε:
Και στους 15-20 βαθμούς να πάνε τα μεσημέρια εντάξει δε θα χαλάσουν από αυτό.... Απλά όταν δεις ότι φεύγει η.. χειμερινή σαιζόν αλλάζεις και βάζεις τα καλοκαιρινά.
Και γω πέρυσι να έβαλα για 3 μήνες αλλά χιόνι είδαμε μόνο μια ημέρα... Sad

Α γειά σου, αυτό ακριβώς είναι το θέμα μου. Να τα φοράω όταν πιάνουν τα κρύα και να τα βγάζω όταν αρχίσουν οι ζέστες, όχι 2 μέρες πριν δω στο μετεό χιονόπτωση και μετά πάλι βγάλσιμο. Nice Smile

Έτσι "ξεκουράζονται" και τα καλοκαιρινά Wink
z@ck! - Δευ 12 Ιαν 2015, 16:56:12
Θέμα δημοσίευσης:
παντως εδω πανω που ειμαι εγω , με το 206+ , οταν μας αλλαξανε τα λαστιχα σε χειμερινα ειδα και βλεπω διαφορα σε σχεση με τα "καλοκαιρινα" που ειχε πριν... εχει πολυ καλυτερο κρατημα και παιζουν πολλα νερα και πολυ "γρανιτα". στον παγο φυσικα αιναι τα ιδια.... οπου γλυστραγα γλυστραω...
SnakeMJK - Πεμ 15 Οκτ 2015, 11:17:40
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουμε άποψη για αυτές τις "αλυσίδες";;

link

Είπα να ξεφύγω από τις κλασσικές που χρησιμοποιώ εδώ κ χρόνια, σε κάτι πιο... ευκολοκούμπωτο Razz
Mono AEK - Πεμ 15 Οκτ 2015, 12:38:45
Θέμα δημοσίευσης:
δεν τις εχω δοκιμασει αλλα περσι το χειμωνα που ειχα παει στα τρικαλα κορινθιας (φουλ χιονι) σχεδον ολοι οι ντοπιοι τετοιου στυλ αλυσιδες χρησιμοποιουσαν (ειχαν μια διαφορα βεβαια υπηρχε και ενα κοματι που πηγαινε κυκλικα στο λαστιχο ακριβως στη μεση του)

ειχα μιλησει μαλιστα με καποιον και μου ειχε πει τα καλυτερα αλλα αποτι θυμαμαι ειναι αρκετα πιο ακριβες απο τις συμβατικες
makis106 - Πεμ 15 Οκτ 2015, 14:21:51
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν τις εχω δοκιμασει, αλλα εχω την εντυπωση οτι θα εχουν πολυ κοπανημα, + οτι θα σου γ@μανε την αναρτηση.
Εγω ψηφιζω χιονοκουβερτα.
Steve - Παρ 16 Οκτ 2015, 16:20:19
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Έχουμε άποψη για αυτές τις "αλυσίδες";;

link

Είπα να ξεφύγω από τις κλασσικές που χρησιμοποιώ εδώ κ χρόνια, σε κάτι πιο... ευκολοκούμπωτο Razz
Puke right
makis106 έγραψε:
Εγω ψηφιζω χιονοκουβερτα.
Puke left
SnakeMJK - Παρ 16 Οκτ 2015, 16:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ok. Τι άλλα; Razz
taskom - Παρ 16 Οκτ 2015, 17:05:37
Θέμα δημοσίευσης:
Κουβερτουλα 1000%
Τις δοκιμασα και πλεον τις εχω μονιμα μεσα στο αμαξι!!!!!!!!
Road_Runner - Δευ 19 Οκτ 2015, 09:07:12
Θέμα δημοσίευσης:
Κανουν οντως δουλεια οι κουβερτες??
Steve - Δευ 19 Οκτ 2015, 13:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
Την καλύτερη δουλειά! Σε 5 χλμ ασφάλτου, έχουν γίνει κουρέλια Very happy
Mono AEK - Δευ 19 Οκτ 2015, 14:58:08
Θέμα δημοσίευσης:
ναι βεβαια δεν ειναι για ασφαλτο αλλα για χιονι

κι εγω κουβερτες εχω παραπονο δεν εχω

βεβαια εχω κανει ελαχιστη χρηση
Road_Runner - Τρι 20 Οκτ 2015, 08:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
Ενω με τις αλυσιδες Steve, τις εχεις και πας αθηνα θεσσαλονικη ας πουμε? Razz
Steve - Τρι 20 Οκτ 2015, 22:13:10
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Ενω με τις αλυσιδες Steve, τις εχεις και πας αθηνα θεσσαλονικη ας πουμε? Razz
Συμπέθερε, αμα πετυχαίνεις κομμάτια για το χιονοδρομικό που είναι άσφαλτος, θέλει να κατεβαίνεις να βγάζεις τις κουβέρτες και να τις ξαναβάζεις όταν συναντάς χιόνι!

Στα συνολικά 5 χλμ που αναφέρω (σύνολο των διαστημάτων με άσφαλτο), με φίλο με Mondeo κάναμε κουρέλι τις κουβέρτες!


Στην ίδια περίπτωση, και 40 χλμ τα κάναμε με αλυσίδες χωρίς βάλε βγάλε
Rolling eyes
Road_Runner - Τετ 21 Οκτ 2015, 08:57:57
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Road_Runner έγραψε:
Ενω με τις αλυσιδες Steve, τις εχεις και πας αθηνα θεσσαλονικη ας πουμε? Razz
Συμπέθερε, αμα πετυχαίνεις κομμάτια για το χιονοδρομικό που είναι άσφαλτος, θέλει να κατεβαίνεις να βγάζεις τις κουβέρτες και να τις ξαναβάζεις όταν συναντάς χιόνι!

Στα συνολικά 5 χλμ που αναφέρω (σύνολο των διαστημάτων με άσφαλτο), με φίλο με Mondeo κάναμε κουρέλι τις κουβέρτες!


Στην ίδια περίπτωση, και 40 χλμ τα κάναμε με αλυσίδες χωρίς βάλε βγάλε
Rolling eyes

Και στον γυρισμο αλλαξατε αναρτηση? Laughing
Mono AEK - Τετ 21 Οκτ 2015, 09:30:47
Θέμα δημοσίευσης:
Δε ξερω τι κουβερτες χρησιμοποιησατε αλλα εγω με τη λιγη χρηση που τους εχω κανει δεν εχουν παθει τιποτα απο τα μικρα κομματια ασφαλτου που εχουν πατησει
Steve - Τετ 21 Οκτ 2015, 13:22:54
Θέμα δημοσίευσης:
Road_Runner έγραψε:
Και στον γυρισμο αλλαξατε αναρτηση? Laughing
Θα σου έλεγα τί αλλάξαμε... Rolling eyes
RoadRunner122 - Κυρ 03 Ιαν 2016, 14:26:43
Θέμα δημοσίευσης:
Χρόνια Πολλά!!!

Δεδομένου ότι στο μέρος που μένω χιονίζει/στρώνει 1-2 φορές μέσα στο χειμώνα, σκέφτομαι από πέρυσι την αγορά έξτρα 4δας χειμερινών για το C4. Γι'αυτό έχω ήδη αγοράσει ένα επιπλέον σετ σιδερένιες να περιμένουν.
Αυτό που με προβληματίζει είναι πως αν πάρω τώρα χειμερινά, αν όχι αυτό, το επόμενο καλοκαίρι θα χρειαστώ και καλοκαιρινά, αφού τα μαμά energy έχουν κλείσει 2ετία σε χρήση και έχουν κι όλας αρκετή φθορά (χωρίς λόγο αφού το αμάξι δεν "πιέζεται").
Έτσι όπως το βλέπω έχω 2 επιλογές:
Α) Αγοράζω ένα σετ χειμερινά και αφήνω τα καλοκαιρινά ένα ακόμα χρόνο. Από ένα σύντομο ψάξιμο υπάρχουν αρκετές επιλογές με αυτή των Alpin5 να δείχνει η πιό αποδοτική.
Β) Επιλέγω τα Michelin Crossclimate τα οποία από διάφορα ξένα reviews δείχνουν να ανταποκρίνονται αρκετά καλά και σε καλοκαιρινή χρήση αλλά και σε χιόνι. Μάλιστα παίρνουν καλύτερες κριτικές από 4season ελαστικά σε όλες τις δοκιμασίες. Μείον, ότι δεν ξέρω κατά πόσο θα κάνουν σωστά τη δουλειά τους σε χειμερινές συνθήκες αλλά και τι αντοχή στο χρόνο θα έχουν. Δεν έχω ακούσει/διαβάσει και κάποια κριτική από ελληνικό έδαφος, οπότε είμαι επιφυλακτικός...
Steve - Κυρ 03 Ιαν 2016, 16:10:03
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
αν όχι αυτό, το επόμενο καλοκαίρι θα χρειαστώ και καλοκαιρινά, αφού τα μαμά energy έχουν κλείσει 2ετία σε χρήση και έχουν κι όλας αρκετή φθορά (χωρίς λόγο αφού το αμάξι δεν "πιέζεται").
Τα μαμά έχουν 70.000 χλμ στη πλάτη εδώ και 3μιση χρόνια και παίζει να βγάλουν άλλο τόσο Rolling eyes Δε ξέρω μήπως έγινε κάτι με την παρτίδα σου Sad

Τα "χιονολάστιχα" είναι μια εμπορική μαλ... για να βγάζουν λεφτά όοοολο το χρόνο οι εταιρείες στο εξωτερικό όπου υπάρχει η σχετική "νομοθεσία" για την χρήση τους και μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς (όχι μια ψωρο-Ελλάδα).

ΜΗΝ τα πάρεις, θα είναι τα πιο πεταμένα λεφτά που έχεις δώσει για το αμάξι Confused
RoadRunner122 - Κυρ 03 Ιαν 2016, 16:32:49
Θέμα δημοσίευσης:
Σταύρο, δε μιλάω για χιονολάστιχα αλλά για χειμερινά. Τα καλοκαιρινά, όπως και να το κάνουμε δουλεύουν από μιά θερμοκρασία και πάνω. Ειδικά τα energy που είναι αρκετά σκληρά σαν γόμα, πετρώνουν σε θερμοκρασίες της τάξης των 2-5C που έχει εδώ αυτή την περίοδο. Το έζησα πέρισυ με τα συγκεκριμένα σε δρόμο με χιόνι-πάγο το αυτοκίνητο δεν πατούσε πουθενά (σκέψου έφυγε σταματημένο με μπλοκαρισμένους και τους 4 κι εγώ απ'έξω να το κοιτάω), όταν την ίδια στιγμή σε vectra με άλλα καλοκαιρινά σχετικά μαλακής γόμας (uniroyal rainexpert) υπήρχε τουλάχιστον μιά υποτυπώδης πρόσφυση.
Anyway, απ'ότι κατάλαβα προτείνεις να επιλέξω και πάλι καλοκαιρινά; Γιατί το να μείνω με τα συγκεκριμένα σε τέτοιες θερμοκρασίες είναι επικίνδυνο από ένα σημείο και μετά...
Steve - Κυρ 03 Ιαν 2016, 20:39:51
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε συ, διαφορετικά energy μου βάλανε εμένα ή τόσο λάθος εντύπωση έχω;

Η γόμα τους είναι από τις πιο μαλακές που έχω δοκιμάσει ποτέ σε λάστιχο Shocked

Στα χιόνια όσες φορές πήγα (καμιά 20αριά σύνολο στα 3 χρόνια για snowboard) δεν είχα ποτέ πρόβλημα σε συνθήκες τέτοιες που λες, και να φανταστείς ότι τις αλυσίδες τις έχω βάλει μια φορά μόνο, προληπτικά Shocked


Όπως και να έχει, τα χιονολάστιχα είναι ένα περιττό έξοδο κατ' εμέ και δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα λάστιχο με παραπάνω τακούνι και πιο μαλακή γόμα, που μόλις γεμίσουν τα αυλάκια του... Shocked Shocked Pale Pale
RoadRunner122 - Κυρ 03 Ιαν 2016, 23:26:00
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Όπως και να έχει, τα χιονολάστιχα είναι ένα περιττό έξοδο κατ' εμέ

Εάν έμενες Χορτιάτη και όταν το έστρωνε ο δήμαρχος δεν άνοιγε το δρόμο (με χ,ψ δικαιολογίες), νομίζω πως θα το σκεφτόσουν λίγο διαφορετικά Wink
z@ck! - Δευ 04 Ιαν 2016, 11:57:58
Θέμα δημοσίευσης:
Βαλε χειμερινα. εδω που ειμαι εγω, στο ASTRA που οδηγω σημερα ηρθα δουλεια με 15-20 ποντουσ χιοτι και παντου παγο.
με τα RainExpert οταν ανεβαινα πριν 1 βδομαδα πανω με το ΑΧ, στα βρεγμενα κοματια γλυστρουσε και πολυ μαλιστα, ενω με τα χειμερινα δεν χαμπαριαζει. Στα ειχα πει και περσι... παρε μια τετραδα ζαντεσ και βαλε μια τετραδα χειμερινα. Δεν ειναι αναγκη να ειναι ακριβα, αλλα και χωρο για να τα φυλαξεις εχεις.
Steve - Δευ 04 Ιαν 2016, 17:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:
Steve έγραψε:
Όπως και να έχει, τα χιονολάστιχα είναι ένα περιττό έξοδο κατ' εμέ

Εάν έμενες Χορτιάτη και όταν το έστρωνε ο δήμαρχος δεν άνοιγε το δρόμο (με χ,ψ δικαιολογίες), νομίζω πως θα το σκεφτόσουν λίγο διαφορετικά Wink
Θα είχα αλυσίδες ή πανιά, χειμερινά δε παίζει να έπαιρνα Silly
RoadRunner122 - Δευ 04 Ιαν 2016, 22:25:55
Θέμα δημοσίευσης:
Καλα, εσυ εισαι και περιπτωση οποτε δεν πιανεσαι Laughing

Εχει κανεις εμπειρια απο χειμερινα;

Ειδικα απο Crossclimate, εντυπωσεις ή ακομα και σχολια απο αλλους που τα εχουν δοκιμασει;
THOMASMOS - Τετ 06 Ιαν 2016, 19:40:52
Θέμα δημοσίευσης:
Γνωρίζει κάποιος που μπορούμε με βρούμε φτηνες αλυσιδες μέσα στην αττική?
papadoc - Τρι 26 Ιαν 2016, 20:35:19
Θέμα δημοσίευσης:
Και σε αυτο το χιονι ηταν οτι επρεπε τα χιονολαστιχα. Γυριζα ολο το βραδυ χωρις προβλημα, στους προποδες του Χολομωντα. Θεωρω οτι ειναι μονοδρομος για οποιον θελει να κυκλοφορησει χωρις προβλημα σε χιονι, και χωρις να βαζει - βγαζει πανια ή αλυσιδες. Μονο μειονεκτημα το κοστος που ειναι υπολογισιμο.
Υ.Γ. Οι δυο πρωτες φωτο ειναι στα πρωτα 4 χλμ της ειδικης Παλαιοχωρα. Οι αλλες δυο στο κιοσκι που εχει στην ακρη του δρομου μετα τον Αγ. Προδρομο , στην κορυφη πριν κατεβουμε για τα χωρια Γεροπλατανο, Παλαιοχωρα κλπ.

http://postimg.org/image/q01aitrv9/
http://postimg.org/image/he7ml6wdj/
http://postimg.org/image/70cq4dqh1/
http://postimg.org/image/5h1xynky9/
RoadRunner122 - Τρι 26 Ιαν 2016, 20:37:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ωραίοοος Very happy
Ποιά φοράς Νικόλα;
papadoc - Τρι 26 Ιαν 2016, 20:41:55
Θέμα δημοσίευσης:
Sava eskimo . Στα χιονολαστιχα πιστευω οτι δεν αξιζει να δινεις πολλα λεφτα. Την ιδια δουλεια κανουν σχεδον ολα.
papadoc - Τρι 26 Ιαν 2016, 20:48:41
Θέμα δημοσίευσης:
Και μια φωτο βραδυ Κυριακης, στον Αγ. Προδρομο.

http://postimg.org/image/lmwbb590p/
stef80 - Κυρ 31 Ιαν 2016, 17:17:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τα χιονολάστιχα ή χειμερινά, όπως θέλετε πείτε τα, κάνου πολύ καλή δουλειά όχι μόνο στο χιόνι αλλά γενικά όπτε η θερμοκρασία είναι χαμηλή.
Είχα βάλει μόνο μπροστά στο tt και στα κρύα ήταν έντονα υπερστροφικό με φοβερό μπροστινό.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr