PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Οροφή αυτοκινήτου

@ngelos - Σαβ 17 Ιούν 2006, 14:37:57
Θέμα δημοσίευσης: Οροφή αυτοκινήτου
Κάποια κωλόπαιδα της γειτονιάς ανεβήκαν στο peugeot 206 colorline (5θυρο) Που έχω και μου βούλιαξαν την οροφή. Την επανέφερα απο μέσα αλλα έχει ακόμη λακούβες. Ξέρει κανείς αν φτιάχνει? πόσο στοιχίζει και όλα τα σχετικά? Σκέφτηκα να βάλω ηλιοροφή αν δεν φτιάχνει και γίνετε...

Edited by MEMsound
Παρακαλώ να γράφουμε μόνο με "κανονικό" μέγεθος γραμματοσειράς καθώς επίσης και τους τίτλους των τόπικ ΜΟΝΟ με μικρά γράμματα.

DimiP - Σαβ 17 Ιούν 2006, 17:19:27
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΟΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
@ngelos έγραψε:
Κάποια κωλόπαιδα της γειτονιάς ανεβήκαν στο peugeot 206 colorline (5θυρο) Που έχω και μου βούλιαξαν την οροφή. Την επανέφερα απο μέσα αλλα έχει ακόμη λακούβες. Ξέρει κανείς αν φτιάχνει? πόσο στοιχίζει και όλα τα σχετικά? Σκέφτηκα να βάλω ηλιοροφή αν δεν φτιάχνει και γίνετε...


το να βαλεις ηλιοροφη γινεται μεν ....κανεις δεν θα στο συνιστουσε δε!
κιαυτο γιατι το αμαξι δεν εχει σχεδιαστει να ειναι με ηλιοροφη οποτε μπορει να αντιμετωπισεις προβληματα π.χ. στεγανοτητας το χειμωνα.
@ngelos - Κυρ 18 Ιούν 2006, 13:41:35
Θέμα δημοσίευσης: Re: ΟΡΟΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ
Γυάλινη οροφή μήπως; Ψάχνω λύση..
CC-Gio - Κυρ 18 Ιούν 2006, 14:18:09
Θέμα δημοσίευσης:
Πρωτα πρωτα πιασε τα κωλοπαιδα και.... 2gunfire

Μετα αν σε ενοχλει πολυ και εχεις σκαλωσει να βαλεις ηλιοροφη,υπαρχουν εταιρειες που αναλαμβανουν τετοιου ειδος κατασκευη!

Στη θεση σου βεβαια θα φοβομουν να κανω τετοια κινηση για το λογο που ανεφερε και ο dimip !

Εχω την εντυπωση πως δε συμφερει και απο οικονομικης αποψης! Rolling eyes
@ngelos - Κυρ 18 Ιούν 2006, 14:31:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ήξερα ποια είναι σίγουρα θα το έκανα Evil . Έμαθα ότι το έχουν κάνει και σε άλλους εδώ στη γειτονια (Αμπελοκήπους).
Γυαλινη οροφή λες να γίνετε???
Είναι λίγο ράφλες τώρα γι αυτό! Crying or Very sad
nickzotos - Κυρ 18 Ιούν 2006, 15:52:01
Θέμα δημοσίευσης:
αναλανβανει η Λάιον και τοποθετητη οροφες με εγγυηση.περιπου 800 ευρω..ειναι πολυ καλη δουλεια..εγω στην θεση σου θα εβαζα χωρις φοβο Wink
@ngelos - Δευ 19 Ιούν 2006, 00:57:52
Θέμα δημοσίευσης:
Εννοείς ηλιοροφή ή γυάλινη οροφή?που τους βρίσκω να πάρω πληροφορίες (πχ. κάποιο site);
Ghost Dog - Δευ 19 Ιούν 2006, 01:34:56
Θέμα δημοσίευσης:
@ngelos έγραψε:
Εννοείς ηλιοροφή ή γυάλινη οροφή?που τους βρίσκω να πάρω πληροφορίες (πχ. κάποιο site);

Εαν θελεις ντε και καλα οροφη,ειναι οντως η καλυτερη λυση (αυτη που ανεφερε ο Νικος) Wink
Πηγαινε στο παρακατω site και δες τες... Very happy
http://www.webasto.co.uk/am/en/am_automobile_3016.html
Αυτες που ειναι προτεινομενες για τα 206 ειναι η Hollandia 100, η300(η ιδανικη κατα την αποψη μου) και η 500
Καλα δεν τα λεω <φανταστικε> Σταυρο??? Laughing
nikq - Δευ 19 Ιούν 2006, 09:41:27
Θέμα δημοσίευσης:
Κρίμα φίλε μου …
Δες πρώτα ποσό στοιχίζει να σου φτιάξουν τον ουρανό
Και σαν 2η επιλογή βαλέ μια ηλιοροφη να χαίρεσαι και τα λεφτά που θα δώσεις
Έχω κάποιες φότο από την δική μου και μου στοίχισε 450 ευρο



http://i17.photobucket.com/albums/b52/nikq/DSC00192.jpg
http://i17.photobucket.com/albums/b52/nikq/DSC00201.jpg
http://i17.photobucket.com/albums/b52/nikq/DSC00199.jpg
http://i17.photobucket.com/albums/b52/nikq/DSC00208.jpg
http://i17.photobucket.com/albums/b52/nikq/DSC00211.jpg
http://i17.photobucket.com/albums/b52/nikq/DSC00205.jpg
shiba - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:09:02
Θέμα δημοσίευσης:
λοιπον να σας πω κα ιεγω τα ακολουθα να μου πειτε την γνωμη σας...ο αδεφος μ κατοχος clio2 αποφασισε πριν λιγες μερεσ να βαλει την ηλιοροφη...το ανεφερε στο greekrenaultclub και τοπυ λεγανε ολοι ν μην βαλει..ο ενας ελεγε οτι η ακαμψια του αμαξιου θα εινα ιπλεον σε μεγαλο βαθμο μετα την ηλιοροφη..επισης αυτο που του ειπανε κα ιτον αποτελειωσαν ητανε οτι η οροφη εχει καποια νευρα που δεν πρεπει να πειραχτουνε..και υπαρχει περιπτωση ακομα να κοπει και το αμαξι στην μεση σε μεγαλες ταχυτητες.ρε παιδια αυτα δεν ειναι @@ριεσ?[/list]
@ngelos - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:13:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog, Αυτή η "Hollandia 500 FreeDome" δεν είναι super?
Νιkq που την τοποθέτησες? Μονο 450 ε? Πολύ καλή τιμή. Ειναι ηλεκτρική απ' ότι κατάλαβα. Ο σωλήνας τι είναι?
nikq - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:28:37
Θέμα δημοσίευσης:
Μάλλον μπερδεύτηκες! Δεν είναι σωλήνας αυτός αλλά το χερούλι του συνοδηγού! Laughing Laughing Laughing
(Στην έκδοση quiksilver)
Ναι ηλεκτρική είναι θα σου στείλω πμ
shiba - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:36:10
Θέμα δημοσίευσης:
@ngelos έγραψε:
Ghost Dog, Αυτή η "Hollandia 500 FreeDome" δεν είναι super?
νομιζω πως συγκεκριμενη δεν μπαινει στο 206...απο τι θυμαμαι π μου ειπε ο βρο μ ειναι για αμαξια μηκουσ passat klpklp
volvos - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:40:29
Θέμα δημοσίευσης:
το να κοψεις τον ουρανο για να βαλεις ηλιοροφη ειναι εντελως ανωμαλο κατα τη γνωμη μου...

αν ομως δε κανετε πισω με τιποτα το καλυτερο ειναι να βρειτε απο τροπετο ενα κομπλε ουρανο με μαμα ηλιοροφη να ξεπονταρετε το δικο σας και να βαλετε εκεινον πανω...μεγαλο μανικι.
@ngelos - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:54:13
Θέμα δημοσίευσης:
Volvo, στον Nikq δείχνει πολύ καλή η δουλειά. Άλλοι που τις κόβουν τελείως και τα κάνουν κάμπριο (το έχω δει και σε golf)?
volvos - Δευ 19 Ιούν 2006, 10:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
θα σου πω κατι.
πηγαινε σε μια απο αυτες τις εταιρειες και ζητα να παρακολουθησεις τη τοποθετηση... οταν δεις να κοβουν με κοφτακη την οροφη μαλλον θα σπαραξει η καρδια σου και θα αλλαξεις γνωμη...
MEMsound - Δευ 19 Ιούν 2006, 11:06:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Παναγιώτη δεν είναι "ψυχολογικό" το θέμα.

Το θέμα είναι να μην μπαίνει νερό και να μην τρίζει (πολύ). Wink
@ngelos - Δευ 19 Ιούν 2006, 11:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad Crying or Very sad
MEMsound - Δευ 19 Ιούν 2006, 11:15:50
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως σε αυτοκίνητο γνωστού που είχε μπει ηλίοροφή της webasto δεν είχε κανένα πρόβλημα ούτε με νερά ούτε οτιδήποτε άλλο.

ΑΛΛΑ "οριακά" ξεφέυγουμε από το θέμα του τόπικ...
DimiP - Δευ 19 Ιούν 2006, 11:49:50
Θέμα δημοσίευσης:
για να μην παρεξηγουμεαστε .
το να κοψεις ενα κομματι και να δημιουργησεις ηλιοροφη στον ουρανο του αυτοκινητου φυσικα και δεν εχει τις τεραστιες επιπτωσεις σε ακαμψια κ.λ.π πανω στο αμαξι.
εδω καποιοι παρανοικοι τα κοβουν και τα κανουν καμπριο (γυφτια!!)
το κυριοτερο προβλημα βρισκεται στην στεγανοτητα, την ηχομόνωση και την γενικοτερη κατασκευη ώστε να γινει καλη δουλεια και να μην μοιαζει το αμαξι σου μετα την επεμβαση με τον...Ψ.Ι. Twisted evil Twisted evil Τ

φυσικα και υπαρχουν εταιριες που ειδικευονται στην τοποθετηση ηλιοροφων. -για την Lion δεν ηξερα και θα την προτιμουσα ανεπιφύλακτα (ξερουν τι να κοψουν ακι που να ραψουν) αλλα τα 800 ειναι πολλα!

αν καποιος αποφασισει καλο ειναι να εχει γερο στομαχι γιατι πετυχα αμαξι (opel tigra) στον Βαρελα στη Νικαια (δεν ειναι διαφημιση) να το σφαζουν με τροχο και το λυπηθηκα.
μαλιστα ο υπαλληλος προσπαθουσε να ακολουθησει τις γραμμες του μαρκαδορου!!!! πανω στην οροφη.

τελος παντων , αν σου δωσουν εγγυηση γραπτη για αρκετα χρονια για στεγανοτητα, ηχομονωση και καλη λειτουργια φανταζομαι το μονο που μενει ειναι το κοστος.

Α!!! ΚΤΕΟ περναει μετα χωρις χαρτζηλικι; μαλλον οχι.
ΑΑ ΑΑΑ!!!! στην αδεια οδηγησης πρεπει να δηλωθει ;;
ΑΑΑΑΑ!!! στην ασφαλεια ;
εμμμμ... αν σε σταματησει τροχαιος ;


αυτα Rolling eyes
MEMsound - Δευ 19 Ιούν 2006, 11:55:25
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα της ηλιοροφής/τοποθέτησης κλπ κλπ έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ: "Με ή χωρίς ηλιοροφή..........".

Γιατί πρέπει να γράφουμε τα ίδια πράγματα 2 και 3 φορές??

Πόσες φορές θα πούμε ότι εδώ είναι για τις "βλάβες" και τις "επισκευές" και όχι για "Αναβαθμίσεις"??

Εκ της MOD Team
MEMsound

volvos - Δευ 19 Ιούν 2006, 11:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
DimiP έγραψε:


αν καποιος αποφασισει καλο ειναι να εχει γερο στομαχι γιατι πετυχα αμαξι (opel tigra) στον Βαρελα στη Νικαια (δεν ειναι διαφημιση) να το σφαζουν με τροχο και το λυπηθηκα.
μαλιστα ο υπαλληλος προσπαθουσε να ακολουθησει τις γραμμες του μαρκαδορου!!!! πανω στην οροφη.



αυτα Rolling eyes


αυτο ακριβως επαθακαι εγω. το ειδα απο κοντα και μου γυρισαν τα αντερα αναποδα...


και ΟΧΙ ΚΤΕΟ ΔΕ ΠΕΡΝΑΕΙ...επισημα.αν και ανεπισημα ειναι χοντρη αλλαγη οποτε θα θελει και καλο χαρτζηλικι...
@ngelos - Δευ 19 Ιούν 2006, 13:33:54
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
Το θέμα της ηλιοροφής/τοποθέτησης κλπ κλπ έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ: "Με ή χωρίς ηλιοροφή..........".

Γιατί πρέπει να γράφουμε τα ίδια πράγματα 2 και 3 φορές??

Πόσες φορές θα πούμε ότι εδώ είναι για τις "βλάβες" και τις "επισκευές" και όχι για "Αναβαθμίσεις"??

Εκ της MOD Team
MEMsound


Πρέπει να είμαι επίσημο μέλος για να το διαβάσω το θέμα που λες και δεν είμαι. Επισκευή είναι για μένα και όχι αναβάθμιση.
MEMsound - Δευ 19 Ιούν 2006, 13:40:27
Θέμα δημοσίευσης:
Η τοποθέτηση ηλιοροφής δεν είναι επισκευή.
COOL ALEXIS - Δευ 19 Ιούν 2006, 13:40:34
Θέμα δημοσίευσης: ALL FOR FREE
Να σχολιάσω Question Question Question

Άσε καλύτερα...
Stevon - Δευ 19 Ιούν 2006, 13:41:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ghost Dog έγραψε:

Καλα δεν τα λεω <φανταστικε> Σταυρο??? Laughing



Κάτσε ...κάτσε...θα κάνω και φρφρφρ.....για να με ακούσεις Laughing Laughing Laughing



Λοιπόν για να λυθούν οι απορίες με την τοποθέτηση οροφής απο Lion.
Αρχικά βάζει μόνο την 300medium(σε 206),υπάρχει εγγύηση 3 ετών σε μηχανισμό - ηλεκτρικά-ηλεκτρονικά μέρη και για στεγανοποιήση .
Μαζί με την παραλαβή του αυτ/του (έ και την τοποθέτηση της οροφής ) παραδίδεται η ομολογκασιόν της οροφής (πιστοποιητικά με ποιο απλά λόγια) και όλα τα απαραίτητα χαρτιά για να την "περάσουμε" κανονικά ΚΑΙ χωρίς λάδωμα στην άδεια κυκλοφορίας του αυτ/του ,έ αφού θα γίνει και αυτό ΔΕΝ έχουμε κανένα μα κανένα πρόβλημα στο ΚΤΕΟ...

Αυτά.... Wink


Επίσης οι λειτουργίες της είναι =

1) Ηλεκτρική λειτουργία για 2 θέσεις = ανάκληση και πλήρως ανοιγμα.
2) Δύο μνήμες θέσεων προγραμματιζόμενες.
3) Ανίχνευση εμποδίων.
4) Φωτιζόμενα χειριστήρια.
5) Απώθηση ηλιακών ακτινών ,(χάρη στον προστατευτικό υαλοπίνακα τύπου Venus ) UV κατα 99,9%
6) Αυτόματο κλείσιμο με την πάυση λειτουργίας του κινητήρα.
Σκιάδιο.

Lion Hellas Α.Ε τηλ=210-5761101....
Τηλεφωνάκι...και οι όποιες απορίες σας θα λυθούν.....



Μάνθο και τώρα lock το τόπικ για να μήν έχουμε αντιπαραθέσεις...

volvos - Δευ 19 Ιούν 2006, 18:39:32
Θέμα δημοσίευσης:
ρε παιδια??????
δηλαδη με 870 κομπλε βαζω την κλασικη τεραστια ηλιοροφη της πεζο αυτη που δινει στανταρ το εργοστασιο?
Ghost Dog - Δευ 19 Ιούν 2006, 18:50:30
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:
ρε παιδια??????
δηλαδη με 870 κομπλε βαζω την κλασικη τεραστια ηλιοροφη της πεζο αυτη που δινει στανταρ το εργοστασιο?

http://www.webasto.co.uk/am/en/am_automobile_3016.html
Την hollandia 300 (σε medium) σου βαζουν... Wink
MEMsound - Τρι 20 Ιούν 2006, 17:31:31
Θέμα δημοσίευσης:
Το θέμα "νομίζω" ότι αφού πρώτα ξέφυγε... Off Topic μετά εξαντλήθηκε...
Επειδή στο forum του PSClub υπάρχουν κανόνες: Locked

Have a nice afternoon...

Εκ της MOD Team
MEMsound

Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr