PSClub - Hellas

Κινητήρας - 206 - Σωλήνες (αντιθερμικά, θερμομονώσεις, προιόντα)

Vini - Κυρ 10 Νοέ 2002, 13:37:57
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Σωλήνες (αντιθερμικά, θερμομονώσεις, προιόντα)
Εισαγωγή αέρα & σωληνώσεις.
Λοιπόν, μετά από πολύ ψάξιμο, δεν κατέληξα σε κάτι της προκοπής για σωλήνα εύκαμπτο....μάλλον λαστιχένιο ή καουτσούκ....
Παντού μου έλεγαν να πάω σε σιδεράδικα ή υδραυλικά...και άρχισα εκεί το ψάξιμο...
Το μόνο που βρήκα ήταν αλουμινοσωλήνα....φτηνός, εύκαμπτος (ακορντεόν) αλλά πολύ-μα πολύ, ευαίσθητος....σκίζεται για την πλάκα του...
Εχει κανείς καμιά ιδέα για σωστούς αντιθερμικούς σωλήνες....που δεν θα κινδυνεύουν από το παραμικρό κούνημα??
Ποιο υλικό άραγε είναι καλό για αυτές τις περιπτώσεις??
Alex - Κυρ 10 Νοέ 2002, 15:21:56
Θέμα δημοσίευσης:
Το καλυτερο για τη χρηση που το θες ειναι το σπιραλ αλουμινιου και ας σκιζεται ευκολα... Και για εξτρα μονωση βαλτου υαλοβαμβακα γυρω γυρω κολλημενο με μια μονωτικη/χαρτοταινια...Ευκαμπτο και θερμομονωτικο δεν νομιζω να βρεις..
Svstouk - Κυρ 10 Νοέ 2002, 17:24:48
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί δεν δοκιμάζεις ανθρακονήματα; Shocked Shocked Mr. Green Mr. Green
Vini - Κυρ 10 Νοέ 2002, 17:53:35
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Το καλυτερο για τη χρηση που το θες ειναι το σπιραλ αλουμινιου και ας σκιζεται ευκολα... Και για εξτρα μονωση βαλτου υαλοβαμβακα γυρω γυρω κολλημενο με μια μονωτικη/χαρτοταινια...Ευκαμπτο και θερμομονωτικο δεν νομιζω να βρεις..


Alex τι άποψη έχεις για τους "πανάκριβους" σωλήνες της SAMCO?

http://www.samcosport.com

Η πατέντα που λες, είναι καλή, αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι ο σωλήνας σπιράλ αλουμινίου είναι ψιλορίσκο....
BTS - Κυρ 10 Νοέ 2002, 18:48:30
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Alex έγραψε:
Το καλυτερο για τη χρηση που το θες ειναι το σπιραλ αλουμινιου και ας σκιζεται ευκολα... Και για εξτρα μονωση βαλτου υαλοβαμβακα γυρω γυρω κολλημενο με μια μονωτικη/χαρτοταινια...Ευκαμπτο και θερμομονωτικο δεν νομιζω να βρεις..


Alex τι άποψη έχεις για τους "πανάκριβους" σωλήνες της SAMCO?

http://www.samcosport.com

Η πατέντα που λες, είναι καλή, αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι ο σωλήνας σπιράλ αλουμινίου είναι ψιλορίσκο....


Εδώ και δύο χρόνια χρησιμοποιώ χαρτοσωλήνα με σπιράλ αλουμινένιο σκελετό. Όταν βραχεί μαλακώνει πάρα πολύ και γενικά είναι ευαίσθητος στα σημεία που στηρίζεται. Επίσης πιστεύω ότι χρειάζεται παραπάνω μόνωση. Τα Samco φαίνονται ιδανική(και όμορφη!) λύση. Πόσο ακριβά είναι;
Alex - Κυρ 10 Νοέ 2002, 19:09:07
Θέμα δημοσίευσης:
Φαινονται παρα πολυ καλοι στον τομεα της ηερμομονωσης (δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα απ'αυτα που βλεπω στο site) αλλα δεν ξερω απο αποψη τιμης προς αποδοση αν τελικα συμφερουν...Εσυ το αποφασιζεις με γνωμονα το πορτοφολι σου...
Alex - Δευ 11 Νοέ 2002, 01:00:20
Θέμα δημοσίευσης:
Βασικα ξανακοιτωντας τους - νομιζω οτι ειναι σωληνες νερου για ψυγεια.. βεβαια κανουν για οτι θες..
Vini - Δευ 11 Νοέ 2002, 07:37:17
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Βασικα ξανακοιτωντας τους - νομιζω οτι ειναι σωληνες νερου για ψυγεια.. βεβαια κανουν για οτι θες..


Kαλημέρα σας!

Αλεξ έχεις δίκιο.... Ο βασικός προορισμός των SAMCO είναι οι Τurbo καταστάσεις. Το καλό είναι ότι παίζουν σε μεγάλες θερμοκρασίες. Το κακό είναι ότι οι τιμές για έναν σωλήνα (ευθεία) ξεκινούν από 10.000δρχ και 15.000δρχ. Shocked Shocked Shocked
Αφου για να καταλάβεις, αντίστοιχα μεταλλικά δεματικά της SAMCO για αυτούς του σωλήνες ξεκινούν από 2500δρχ. όταν στα υδραυλικά κάνουν 341δρχ. (1euro)

Πάντως κάπου κάπως θα πρέπει να υπάρχουν τέτοιοι σωλήνες φτηνοί.... Exclamation Exclamation Question Question
christhehealer - Δευ 11 Νοέ 2002, 11:01:06
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:
Και για εξτρα μονωση βαλτου υαλοβαμβακα γυρω γυρω κολλημενο με μια μονωτικη/χαρτοταινια...Ευκαμπτο και θερμομονωτικο δεν νομιζω να βρεις..


Eάν καταλήξετε στη λύση του αλουμινένιου ευκαμπτου σωλήνα, τη λύση της θερμοαπομόνωσης, θα σας την πω εγώ. Yπάρχει υλικό που έχουμε καλύψει όλους τους σωλήνες του καλοριφέρ. Kαι δεν είναι και πολύ ακριβό.
Vini - Δευ 11 Νοέ 2002, 11:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
christhehealer έγραψε:

Eάν καταλήξετε στη λύση του αλουμινένιου ευκαμπτου σωλήνα, τη λύση της θερμοαπομόνωσης, θα σας την πω εγώ. Yπάρχει υλικό που έχουμε καλύψει όλους τους σωλήνες του καλοριφέρ. Kαι δεν είναι και πολύ ακριβό.


Και γιατί δεν την λες τώρα την λύση?? Confused Confused
christhehealer - Δευ 11 Νοέ 2002, 11:47:39
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Και γιατί δεν την λες τώρα την λύση?? Confused Confused


Γιατί πρέπει να φορτίσω το κινητό, να μπορώ να πάρω το μεσημέρι τον άνθρωπο που ξέρει το υλικό και το μαγαζί. Eγώ μόνο πέρασα το υλικό στους σωλήνες. Άλλος το αγόρασε και μου το έφερε έτοιμο. Shocked Shocked Shocked Shocked
chatasos - Δευ 11 Νοέ 2002, 11:57:27
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν παίρνετε και εδώ ένα τηλέφωνο να ρωτήσετε?

Ζώρζος Α.Ε. (μονωτικά υλικά)
Ανθ. Γαζή 9 - Αθήνα
210-3232410, 210-3224986
Vini - Δευ 11 Νοέ 2002, 12:29:30
Θέμα δημοσίευσης:
chatasos έγραψε:
Δεν παίρνετε και εδώ ένα τηλέφωνο να ρωτήσετε?

Ζώρζος Α.Ε. (μονωτικά υλικά)
Ανθ. Γαζή 9 - Αθήνα
210-3232410, 210-3224986


Πήραμε και εκεί τηλέφωνο...
Σωλήνες δεν έχει.
Μόνο θερμομονωτικά για σωλήνες, και είναι και φτηνά.
Το μόνο κακό, είναι ανοικτά από 8.00 έως 4.30 καθημερινά.

Θα πρέπει να διακτινιστώ για να πάω Αθήνα...τέτοιες ώρες.... Sad Sad
Alex - Τρι 12 Νοέ 2002, 00:51:35
Θέμα δημοσίευσης:
Μαλλον αυτο στις σωληνες του καλοριφερ που περιγραφει ο Chris AN ειναι γκρι σκουρο/μολυβί, μαλακο και ευκαμπτο ειναι το λεγομενο αρμα-φλεξ για το οποιο εχω γραψει οτι ειναι καλη λυση...

Vini στο Μαρουσι εχει μονωτικα στο Isomat που βρισκεται στην Πεντελης στην καθοδο 200-300 μετρα πριν το φαναρι της Κηφισιας...Δεν εχω παρει απο κει ποτε αλλα νομιζω οτι εξειδικευονται στα μονωτικα...
Vini - Τρι 12 Νοέ 2002, 07:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
Alex έγραψε:

Vini στο Μαρουσι εχει μονωτικα στο Isomat που βρισκεται στην Πεντελης στην καθοδο 200-300 μετρα πριν το φαναρι της Κηφισιας...Δεν εχω παρει απο κει ποτε αλλα νομιζω οτι εξειδικευονται στα μονωτικα...


Αλεξ από μονωτικά είμαι πλήρης....σωλήνες της προκοπής ψάχνω να βρω... Sad
Miltellas - Πεμ 14 Νοέ 2002, 02:25:13
Θέμα δημοσίευσης:
Χμμ, την λύση μάλλον την έχει ο Πολίτης!
Είδα το μοτέρ του σήμερα με το χειροποίητο χταπόδι και με την σκούπα της K&N (που ισχυρίζεται ότι μπαίνει και σε 1.6) που ενώνεται με την εισαγωγή μέσω εύκαμπτου λαστιχένιου σωλήνα σταθερής διαμέτρου, που είναι ένα κομμάτι από σωλήνα νερού (ή και Turbo) κινητήρα φορτηγού!
Slash - Πεμ 14 Νοέ 2002, 03:27:42
Θέμα δημοσίευσης:
Και τώρα που πήραμε το κολάι να προσαρμόζουμε εξαρτήματα από νταλίκες στα αυτοκινητάκια μας, ενδιαφέρομαι για turbo-intercooler από MAN, καθώς θέλω να το πουσάρω να φτάσω τα 600+ άλογα. Laughing Shocked
Vini - Πεμ 14 Νοέ 2002, 08:10:54
Θέμα δημοσίευσης:
Miltellas έγραψε:
Χμμ, την λύση μάλλον την έχει ο Πολίτης!
Είδα το μοτέρ του σήμερα με το χειροποίητο χταπόδι και με την σκούπα της K&N (που ισχυρίζεται ότι μπαίνει και σε 1.6) που ενώνεται με την εισαγωγή μέσω εύκαμπτου λαστιχένιου σωλήνα σταθερής διαμέτρου, που είναι ένα κομμάτι από σωλήνα νερού (ή και Turbo) κινητήρα φορτηγού!


Που'ναι ο Πολίτης να μας πει την λύση??? Crying or Very sad Crying or Very sad

Μετά από ψάξιμο που έχω κάνει έχω βρει στο Περιστέρι εταιρία που φτιάχνει σωλήνες σιλικόνης όλων των διαμέτρων, αλλά με τιμές SAMCO....
100 euro το μέτρο!!!! Shocked Shocked και με αντοχές μέχρι 200βαθμούς Κελσίου.....
Τώρα είμαι στα σκαριά να βρω σωλήνες λαστιχένιους .... ίσως ποιο φτηνούς.... Exclamation Exclamation Exclamation
PoLiThS - Πεμ 14 Νοέ 2002, 10:10:14
Θέμα δημοσίευσης:
ΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕδω ειμαι εγωωωωωωωωωωωω! Μιλτο επαθα δηλητηριαση απο τον καφε εχ8εσ στα Goodies (Το γαλα)... μπλιαχχχχ!

Λοιπον οπως είπα και στον Μίλτο το κολάρο που πήρα είναι απο Φορτηγό, ειναι σιλικόνης, είναι Εύκαμπτο, και έχει κόστος περίπου 20-30 Ευρά... Άν πάτε σε Μαγαζί με ανταλακτικά για φορτηγά ζητήστε να δείτε μια γωνία 90 μοιρές με διάμετρο 65 ή 70mm Δέν μπορω να 8υμηθώ τν διατομή τωρα..... Με προσεκτική τοποθέτηση κάνει δουλειά!
Sidobre - Πεμ 14 Νοέ 2002, 10:18:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αυτό το είχα σκεφτεί και εγώ (για σωλήνες φορτηγών) για project που ετοιμάζουμε (αν ξεπεράσουμε τους σκοπέλους και τις συμπλιγάδες πέτρες Crying or Very sad )

Ακούγονται πολύ ενδιαφέρον οι τιμές και σίγουρα θα κοιτάξω!
Vini - Παρ 15 Νοέ 2002, 19:27:53
Θέμα δημοσίευσης:
Σήμερα ήταν να πάω για σωλήνες....
Τελικά αντί να πάω Πειραιά που ήθελα....πήγα σε έναν βελτιωτή (BMW & PEUGEOT Shocked Shocked ) για σωλήνες, που τελικά δεν είχε... Shocked και εκτός αυτού με χτύπησε και ένας ΜΑΛ@Κ@ΑΣ με το μηχανάκι του πάνω στην ράμπα/πεζοδρόμιο του συνεργείου...
Μου έσκισε χαμηλά το πίσω προφυλακτήρα, το κατέβασε και 1 εκατοστό περίπου... και επειδή "δεν το ήθελε" (όπως έλεγε)....σηκώθηκε και έφυγε!!
Evil Evil Evil Evil Evil Evil

Τέλος πάντων...
Λοιπόν από το site: www.zonas.gr βρήκα μία εταιρία που φτιάχνει σωλήνες και από το τηλέφωνο μου είπαν ότι έχουν σωλήνα λαστιχένιο (μονωμένος/εύκαμπτος/αέρος με σιδερένιο πλέγμα) για αυτοκίνητα που κάνει γωνίες 90 μοιρών και κοστίζει το μέτρο 20euro!...! Αντέχει και σε μεγάλες θερμοκρασίες....και είναι σε διάφορα χρώματα...και σε όλες τις διαμέτρους!!!!

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω....ελπίζω κάποια στιγμή να προλάβω....

Είναι κανείς από Πειραιά?? Μπορεί να περάσει από εκεί να μας πει καμιά άποψη...??
Sidobre - Παρ 15 Νοέ 2002, 19:36:03
Θέμα δημοσίευσης:
Από το site φαίνεται πολύ ενδιαφέρον!
DimiP - Σαβ 16 Νοέ 2002, 08:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Σήμερα ήταν να πάω για σωλήνες....
Τελικά αντί να πάω Πειραιά που ήθελα....πήγα σε έναν βελτιωτή (BMW & PEUGEOT Shocked Shocked ) για σωλήνες, που τελικά δεν είχε... Shocked και εκτός αυτού με χτύπησε και ένας ΜΑΛ@Κ@ΑΣ με το μηχανάκι του πάνω στην ράμπα/πεζοδρόμιο του συνεργείου...
Μου έσκισε χαμηλά το πίσω προφυλακτήρα, το κατέβασε και 1 εκατοστό περίπου... και επειδή "δεν το ήθελε" (όπως έλεγε)....σηκώθηκε και έφυγε!!
Evil Evil Evil Evil Evil Evil

Τέλος πάντων...
Λοιπόν από το site: www.zonas.gr βρήκα μία εταιρία που φτιάχνει σωλήνες και από το τηλέφωνο μου είπαν ότι έχουν σωλήνα λαστιχένιο (μονωμένος/εύκαμπτος/αέρος με σιδερένιο πλέγμα) για αυτοκίνητα που κάνει γωνίες 90 μοιρών και κοστίζει το μέτρο 20euro!...! Αντέχει και σε μεγάλες θερμοκρασίες....και είναι σε διάφορα χρώματα...και σε όλες τις διαμέτρους!!!!

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να πάω....ελπίζω κάποια στιγμή να προλάβω....

Είναι κανείς από Πειραιά?? Μπορεί να περάσει από εκεί να μας πει καμιά άποψη...??



Πειραια ;; πειραια ;;; μπαααα! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝΕΝΑ!!!!


ωστε μετα τη χαρα ηρθε η λυπη ε;;; ειναι ακριβη η ζημια που σου εκανε; γιατι εφυγε;;; τον αφησες ; η δεν προλαβες και την κοπανησε;;;
Vini - Σαβ 16 Νοέ 2002, 13:44:40
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="DimiP"]
Vini έγραψε:
Σήμερα ήταν να πάω για σωλήνες....
Τελικά αντί να πάω Πειραιά που ήθελα....πήγα σε έναν βελτιωτή (BMW & PEUGEOT Shocked Shocked ) για σωλήνες, που τελικά δεν είχε... Shocked και εκτός αυτού με χτύπησε και ένας ΜΑΛ@Κ@ΑΣ με το μηχανάκι του πάνω στην ράμπα/πεζοδρόμιο του συνεργείου...
Μου έσκισε χαμηλά το πίσω προφυλακτήρα, το κατέβασε και 1 εκατοστό περίπου... και επειδή "δεν το ήθελε" (όπως έλεγε)....σηκώθηκε και έφυγε!!
Evil Evil Evil Evil Evil Evil

ωστε μετα τη χαρα ηρθε η λυπη ε;;; ειναι ακριβη η ζημια που σου εκανε; γιατι εφυγε;;; τον αφησες ; η δεν προλαβες και την κοπανησε;;;


Γιατί έφυγε?
Για τον απλούστατο λόγο της λογικής όσων έχουν μηχανή:
ΡΕ ΦΙΛΑΡΑΚΟ...ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΑ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΚΑΝΩ....ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΤΗΛ. ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΣΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΜΕ...

Δηλ. οι μηχανές δεν φταίνε ποτέ...
Τέλος πάντων....ευτυχώς που ήμουν σε συνεργείο....και το παληκάρι εκεί το έφτιαξε (σήκωμα, βίδωμα κλπ...) ....και εγώ απλά έκανα τον φανοποιό εχθές το απόγευμα.... Wink Wink
Miltellas - Κυρ 17 Νοέ 2002, 02:12:41
Θέμα δημοσίευσης:
Εάν καταλήξετε στον ΖΩΝΑ ή σε άλλον και παραγγείλετε καναν σωλήνα πείτε μου να πάρω και γω (θα πρέπει κάποιος να μου το στείλει...). Σε οτιδήποτε οικονομικό και αποτελεσματικό είμαι μέσα... Wink

Θα ψάξω και στην Θεσσαλονίκη.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr