PSClub - Hellas

Κινητήρας - Βελτιωση/αλλαγη κινητηρα σε 106

caveman3000 - Σαβ 04 Απρ 2020, 15:22:02
Θέμα δημοσίευσης: Βελτιωση/αλλαγη κινητηρα σε 106
αν και αργησα μερικα χρονακια, πλεον ειμαι νεος κατοχος ενος ταπεινου 106 quicksilver 1.1 2001 το οποιο ειναι το 3ο μου αμαξι και το αγαπησα μπορω να πω Smile

βεβαια η αποδοση του δεν με ικανοποιει και σκεφτομαι την μετατροπη του σε 1.3 rallye μιας και μετα απο αναζητηση μονο καλα λογια λενε για αυτο το μοτερ

αν εχει καποιος μερικες παραπανω γνωσεις θα ηθελα να μου πει τι αλλο θα χρειαστω περα απο το μοτερ για να ειναι η μεταμοσχευση επιτυχης και φυσικα αν υπαρχει καποια αλλη γνωμη θα ηθελα να την ακουσω

εδω να πω οτι ουτε για κοντρες το θελω ουτε για ραλλυ, απλα να γινει ευχαριστο στην οδηγηση
Hellas4x4 - Σαβ 04 Απρ 2020, 18:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα...
Αν δεν κάνω λάθος η σειρά Quicksilver ήταν τρίφισα τα αυτοκίνητα...
Στην περίπτωση αυτή θα είναι πολύ δύσκολη η μετατροπή...
Γενικά μιλώντας, θα επέλεγα ένα πιο σύγχρονο μοτέρ για το αυτοκίνητό σου...
Για παράδειγμα εγώ στο 306 έλεγα στην αρχή να βάλω το 1.6 8ν του 106 με τα 105 άλογα, αλλά λόγω παλαιότητας του μοτέρ επέλεξα το 1.6 16ν...
Μου βγήκε πολύ πιο εύκολα η μετατροπή, και χωρίς να μπλέξω με τα ηλεκτρολογικά...
Δεν θα πάω παρακάτω διότι το πιο πιθανό είναι να "μπλέξεις" με φρένα, ψυγεία, ανάρτηση κλπ...
Kapo106 - Κυρ 05 Απρ 2020, 16:46:21
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά,λοιπόν το δικό μου ήταν κάποτε quick silver 1.4 και έγινε η μετατροπή σε 1.6 16 v με όλα τα παρελκόμενα φρένα κλπ...ο εγκέφαλος είναι μονοφυσος πλέον,να πω την αλήθεια πριν δεν ξέρω τι είχε μιας και δεν το είχα εγώ το αμάξι αλλά φιλαρακος.επειτα από τόσα χρόνια ,μιλάμε για πάνω από 8-9 χρόνια σκευτομαι να το δηλώσω μιας και είναι 1.4 στα χαρτιά,ξέρει κανείς διαδικασία κλπ?μια φορά μου άνοιξαν καπό αλλά δεν έγινε κάτι,μέχρι να μου πει όμως οκ κλείσε το καπο μου έφτασε το σκ@το στην κάλτσα...
Pughell - Δευ 06 Απρ 2020, 16:33:51
Θέμα δημοσίευσης:
Το 1300αρι μοτερ καλυτερα ξεχνα το για την καροτσα σου,και θα μπλεξεις και δεν θα το ευχαριστηθείς όσο πιστεύεις.

Καλυτερα δες προς κανα 1600 8v που και παλι θα ζοριστεις να βρεις ηλεκτρικά,εκτος και αν παρεις ολοκληρο αυτοκίνητο για μετατροπή,που το προτεινω σαφως απο ενα σκετο μοτερ.
Hellas4x4 - Παρ 10 Απρ 2020, 14:03:07
Θέμα δημοσίευσης:
Εάν καταλήξεις να κοιτάξει για κάτι από τρακαρισμένο αμάξι, να μην ξεχνάς ότι πιθανοί δότες είναι και τα Saxo...
sonapos - Δευ 13 Απρ 2020, 14:21:13
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα φιλε μου. Κάποτε είχα και εγώ το QuickSilver 1.1 και ήθελα και εγώ να του βάλω τον 1.3 από πρώτο ραλί. Για να βρεις αυτόν τον κινητήρα και σε καλή κατάσταση και τα παρελκόμενα του θα δυσκολευτείς αρκετά λόγο παλαιότητας. Επίσης όλη η μετατροπή θα πάει ακριβά. Βγάλε βαλε κτλ κτλ. Όποτε δεν αξιζει. Καλύτερα κοιτα να αγοράσεις ένα έτοιμο ραλακι όπως τελικά κατελειξα και εγώ να κανω.
dimpeugeot1 - Τρι 14 Απρ 2020, 19:20:28
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά. Και εγώ ρώτησα τον μάστορα να το κάνω 1300 και μου λέει να το κάνω 1600 16v. Αλλά δεν το κάνω από θέμα κατανάλωσης. Και ας μου είπε αυτός ότι δεν καίει.
Hellas4x4 - Τετ 15 Απρ 2020, 23:14:04
Θέμα δημοσίευσης:
Η αλήθεια είναι ότι δεν καίει ιδιαίτερα το μοτέρ αυτό...
Είχα 1,4 8ν και έκαιγα 10-11 λίτρα στα 100 χλμ...
Με το 1,6 16ν έπεσα στα 8-9 λίτρα στα 100 χλμ...
Και στις 2 περιτώσεις μιλάω για κατανάλωση μέσα στην πόλη...
Στην εθνική είδα ακόμα μεγαλύτερη μείωση στην κατανάλωση!!!
Έκαιγα γύρω στα 9-10 και τώρα καίω 6-7...
Τα παραπάνω μετρημένα με ίδεες ζάντες λάστιχα, ίδιο σαζμαν και κορωνοπήνιο...
dimpeugeot1 - Πεμ 16 Απρ 2020, 10:04:05
Θέμα δημοσίευσης:
καλυτερα να παρει ενα ετοιμο παρα να κανει μετατροπη
Hellas4x4 - Τρι 21 Απρ 2020, 23:33:44
Θέμα δημοσίευσης:
Θα συμφωνήσω με τον συνάδελφο παραπάνω, πως πλέον ένα έτοιμο θα σου βγει πολύ πιο φθηνό!!! Και σαφώς λιγότερη ταλαιπωρία και προβλήματα...
Είναι πολύ φθηνά πλέον τα αμάξια και οι μετατροπές δεν αξίζουν... Εκτός κι αν το κάνεις από μεράκι και για να ασχοληθείς...
Στο λέω από προσωπική εμπειρία, γιατί έκανα μετατροπή αλλά δεν χρειάστηκε και δεν άλλαξα τίποτα άλλο πάνω στο αμάξι και μου βγήκε λαγική τιμή κλπ...
caveman3000 - Τετ 29 Απρ 2020, 21:12:34
Θέμα δημοσίευσης:
Η σκεψη μου ηταν να βρω ενα αμαξι ολοκληρο απο καμια αποσυρση, μιας και εχω 5-6 εδω στην περιοχη μου, το αμαξι ειναι τριφυσο οντως, οποτε να ξεχασω το 1.3? Δεν εχω προβλημα στο να κανω την μετατροπη γιατι και τα χερια μου πιανουν και τον χωρο τον εχω και φυσικα δεν εχω προβλημα να αφησω το αμαξι σε ακινησια οσο χρειαστει γιατι μετακινουμε με μηχανη. Το να παω σε 1.6 ειναι πιο πρακτικη λυση?
Nik_psa - Πεμ 30 Απρ 2020, 06:31:04
Θέμα δημοσίευσης:
Βρες ένα τρίφυσσο 16άρι 8ν από saxo/306 NFT με εγκέφαλο κι έχεις 100 άλογα πιο ζωντανά και νέα από 8ν ραλύ. Βάζοντας τον καταλύτη στο πάτωμα και φτιάχνοντας κάπως την εξάτμιση θα είναι πολύ ωραίο εκτός αν θες να είσαι μπροστά από 16ν.
Το 13άρι για να δουλέψει πρέπει να μην είναι ξεσκισμένο και λειτουργούν όλα τέλεια, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο, επίσης με a/c, υδραυλικό τιμόνι και λοιπές απώλειες κι επιπλέον βάρος ακόμα και με το σασμάν του 13αριού το 1,4 με τα 75 θα είναι πολύ πιο χρηστικό και πολύ πιο γεμάτο χαμηλομεσαίες..
Το ίδιο ισχύει σε ένα βαθμό και στο 1,6 8ν του ραλύ (οκ είναι πιο γεμάτο και δυνατό από 1.4) που πάλι έχει μπλέξιμο στα ηλεκτρικά, πας πρακτικά να το κάνεις παλιότερο μοντέλο και σίγουρα θα είναι πιο κυνηγημένο από τα άλλα.
Όπου και να καταλήξεις πρέπει να κάνεις κάποιες επιπλέον εργασίες στην πάνω δεξιά βάση, μη πέσει σε κανένα κατέβασμα η μηχανή μπροστά, σε φρένα, ανάρτηση και φτάνεις σε χρήματα που θα έπαιρνες έτοιμο δηλωμένο κι όχι μετατροπή..
caveman3000 - Παρ 01 Μάϊ 2020, 06:45:56
Θέμα δημοσίευσης:
Nik_psa έγραψε:
Όπου και να καταλήξεις πρέπει να κάνεις κάποιες επιπλέον εργασίες στην πάνω δεξιά βάση, μη πέσει σε κανένα κατέβασμα η μηχανή μπροστά


οι βασεις δεν ειναι ιδιες? γενικοτερα το quicksilver με τα υπολοιπα μοντελα οπως το gti ή το rallye δεν εχουν το ιδιο σκαφος?
Nik_psa - Παρ 01 Μάϊ 2020, 08:05:04
Θέμα δημοσίευσης:
Έχει διαφορά σε αυτό το σημείο αλλά βιδώνει και στην βάση του 1,1 απλά από τα 1,4 και πάνω ήταν σαν το 16ν και είναι πιο ασφαλής επιλογή στα καφριλίκια. Τα άλλα είναι λύσε δέσε για φρένα αμορτισέρ-ελατήρια κλπ
Σαν καρότσες έχουν κάποιες διαφορές αλλά όχι πολλά πράγματα..
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr