PSClub - Hellas

Κινητήρας - Μετατροπή από 1.4 σε 1.6

Βασίλης Καλ - Δευ 16 Δεκ 2019, 16:09:09
Θέμα δημοσίευσης: Μετατροπή από 1.4 σε 1.6
Καλησπέρα παιδιά.. Έχω παρει ένα 307 μεταχειρισμένο 1400 κυβικά 16v. Εχει θέμα με το μοτέρ του χάνει λάδια και νερά απτόν κορμό... Έχω βρει ένα τρακαρισμένο citroen C4 1600 και έχουμε βαλει ρόλο μοτέρ επάνω.; αλλά δε δουλεύει τίποτα.. Τι χρειάζεται να γίνει παραπάνω για να καταφέρει να βάλει μπροστά.;
christos_99 - Δευ 16 Δεκ 2019, 16:50:27
Θέμα δημοσίευσης:
Οταν λες εχετε βαλει ολο το μοτερ πανω??
Απλα το βολεψατε στις βασεις??

Κανονικα θελει πλεξουδα-εγκεφαλο απ το 1600, καθως και ολους τους αισθητηρες, μπεκ, πολλαπλασιαστη κλπ κλπ... Επισης το immo του 1600 στο κλειδι σου, παει μαζι με τον εγκεφαλο.

Πες μας περισοτερες λεπτομερειες με το τι ακριβως εχετε κανει για να σε βοηθησουμε
Βασίλης Καλ - Δευ 16 Δεκ 2019, 17:36:06
Θέμα δημοσίευσης:
Βάλαμε το μοτέρ μαζί με την πλεξούδα του και τον εγκέφαλο. Όταν λες θέλει πλεξούδα εννοείς του αυτοκινήτου;
Βασίλης Καλ - Δευ 16 Δεκ 2019, 17:39:41
Θέμα δημοσίευσης:
Όλοι οι αισθητήρες μπεκ πολλαπλασιαστης τα πάντα είναι απτό 1600. Το ιμομπικαιζερ πως μπορεί να μπει στο κλειδί το άλλο; πρεπει να πάω με τα 2 κλειδιά στον κλειδαρα;
Βασίλης Καλ - Δευ 16 Δεκ 2019, 17:43:19
Θέμα δημοσίευσης:
Έχουμε όλο το αυτοκίνητο στη διάθεσή μας και μπορούμε ν βάλουμε τα πάντα επάνω... Αλλά τι χρειάζεται ακριβώς. Ενα μάστορα που ρωτήσαμε μας είπε ότι επειδή το C4 έχει λέει ψηφιακά όργανα και το 307 αναλογικά δε θα δουλέψει ποτέ. Ισχύει κάτι τέτοιο..;
christos_99 - Δευ 16 Δεκ 2019, 19:09:35
Θέμα δημοσίευσης:
Βασίλης Καλ έγραψε:
Όλοι οι αισθητήρες μπεκ πολλαπλασιαστης τα πάντα είναι απτό 1600. Το ιμομπικαιζερ πως μπορεί να μπει στο κλειδί το άλλο; πρεπει να πάω με τα 2 κλειδιά στον κλειδαρα;


Εαν τα εχετε κανει οοολα σωστα, θα ανοιξεις τα καπακια απ το κλειδι του c4, μεσα εχει ενα μαυρο μικρο μαγνητακι, αυτο ειναι το immobilizer, θα το βαλεις στο κλειδι του 307 και θα βαλεις μπρος.
Ειδαλως, καπου αλλου εχει γινει πατατα

Βασίλης Καλ έγραψε:
Βάλαμε το μοτέρ μαζί με την πλεξούδα του και τον εγκέφαλο. Όταν λες θέλει πλεξούδα εννοείς του αυτοκινήτου;

Πλεξουδα μηχανης, εγκεφαλο και μοναδα bsi του c4 χρειαζεται.
Και με την προυποθεση οτι ο εγκεφαλος του c4, ειναι ιδιος με τον αντιστοιχο του 307 1600 και οχι μεταγενεστερος ή επομενης γενιας
Βασίλης Καλ - Δευ 16 Δεκ 2019, 19:19:13
Θέμα δημοσίευσης:
Η μονάδα bsi ποια είναι που βρίσκεται; ο εγκέφαλος κουμπώνει κανονικά στις φυσες.. Και έχει επάνω στο αυτοκολλητο το σήμα της citroen και της Peugeot.. Δεν χτυπάει ούτε μίζα ..
Hellas4x4 - Τρι 17 Δεκ 2019, 15:54:58
Θέμα δημοσίευσης:
Αν τα έχετε κουμπώσει όλα και ενώ γυρνάς το κλειδί σου δείχνει όλες τις ενδείξεις και μετά απλά δεν παίρνει μπρος, θεωρώ κι εγώ ότι έχει κλειδώσει το αμάξι από το immobilizer. Αν είναι αυτό θα χρειαστείς αναγκαστικά ηλεκτρολόγο να στον ξεκλειδώσει...
Βασίλης Καλ - Τρι 17 Δεκ 2019, 17:16:06
Θέμα δημοσίευσης:
Παίζει ρόλο που το αυτοκίνητο που βγάλαμε τα πράγματα ήταν τρακαρισμένο;
Βασίλης Καλ - Τρι 17 Δεκ 2019, 17:17:23
Θέμα δημοσίευσης:
Το ιμομπιλαιζερ παίζει ρόλο και στο να χτυπήσει η μίζα η μόνο να μη παίρνει μπροστά;
Hellas4x4 - Παρ 20 Δεκ 2019, 15:02:42
Θέμα δημοσίευσης:
Βασίλης Καλ έγραψε:
Παίζει ρόλο που το αυτοκίνητο που βγάλαμε τα πράγματα ήταν τρακαρισμένο;


Σε κάποια παλαιότερα Peugeot είχαν ένα "διακόπτη" που έκοβε όλα τα ηλεκτρικά...

Βασίλης Καλ έγραψε:
Το ιμομπιλαιζερ παίζει ρόλο και στο να χτυπήσει η μίζα η μόνο να μη παίρνει μπροστά;


Εξαρτάται τον τύπο, κάποια δεν μιζάρουν καν, κάποια απλά δεν παίρνουν μπρος...
Βασίλης Καλ - Πεμ 23 Ιαν 2020, 16:53:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ακόμα δε βγάλαμε άκρη... Τόσο δύσκολο είναι ρε γαμοτο..; και εδώ στη Ροδο δεν υπάρχει ένας μάστορας της προκοπής να βγάλουμε άκρη.. Αν είναι δυνατόν έχουμε ολόκληρο αυτοκίνητο C4 1.6 και δε μπορούμε να βάλουμε μπροστά τη μηχανή στο 307.
Hellas4x4 - Τετ 29 Ιαν 2020, 15:26:03
Θέμα δημοσίευσης:
Δοκιμάσατε να δουλέψετε το αμάξι με τον δικό του εγκέφαλο;;;
Τουλάχιστον στο δικό μου που είναι μετατροπή, είχα τον δικό μου εγκέφαλο πάνω στην αρχη... (μονόφισο έχω όμως, δεν ξέρω αν ισχύει στα τρίφισα αυτό...)
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr