PSClub - Hellas

Βλάβες - Επισκευές - Συνεργεία - Ανταλλακτικά - Κολλησε ο δείκτης βενζίνης-Peugeot 307

imaginas - Τρι 23 Ιούλ 2019, 08:27:25
Θέμα δημοσίευσης: Κολλησε ο δείκτης βενζίνης-Peugeot 307
Έβαλα εχθές βενζίνη 10€ και ο δείκτης ανέβηκε.Παβ σήμερα να συμπληρώσω αλλά δεν κινήθηκε καθόλου.Παω σε 2χλμ στο βενζινάδικο που έβαλα εχθές και πάλι τίποτα...12 λίτρα καύσιμα και άλλα 6 εχθές και δεν ανέβηκε από τη μέση...
Τι να φταίει; Ξέρει κάποιος;
christos_99 - Τρι 23 Ιούλ 2019, 21:16:50
Θέμα δημοσίευσης:
Το ειχα παθει κι εγω παλιοτερα.. Βαλε ενα βαρβατο 30αρι βενζινη μονομιας και θα παρει και αυτα που εβαλες και δεν δειχνει ο δεικτης.
Αν δεν διορθωθει την εχει ακουσει το φλοτερ της αντλιας βενζινης
Ghost Dog - Τρι 23 Ιούλ 2019, 21:42:12
Θέμα δημοσίευσης:
christos_99 έγραψε:
Το ειχα παθει κι εγω παλιοτερα.. Βαλε ενα βαρβατο 30αρι βενζινη μονομιας και θα παρει και αυτα που εβαλες και δεν δειχνει ο δεικτης.
Αν δεν διορθωθει την εχει ακουσει το φλοτερ της αντλιας βενζινης

Ακριβως αυτο! Wink
Kostaschor - Παρ 25 Σεπ 2020, 21:22:17
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα, έχω ένα 307 του 2004 1,4 16v, την προηγούμενη Κυριακή, είχα πάει το αυτοκίνητο για πλύσιμο, κατά την επιστροφή μου στο σπίτι, διαπιστωσα ότι, ενώ άναβα το αριστερό φλας, ο βομβιτης αναβοσβηνε γρήγορα, όπως σαν να έχει καεί λάμπα. Όταν πήγα σπίτι κατάλαβα ότι δεν άναβαν καθόλου τα αριστερά φλας. Άνοιξα τη μηχανή και είδα ότι είχε βραχεί η ασφαλειοθηκη της μηχανής. Το άφησα στον ήλιο, στέγνωσε και έφτιαξε. Αυτο όμως που είδα αργότερα είναι, ότι ενώ είχα μισό ρεζερβουάρ βενζίνης, αυτό έδειχνε γεμάτο. Έβγαλα πόλο μπαταρίας το άφησα μισή ώρα αλλά δεν έστρωσε. Κατά την διάρκεια των χιλιομέτρων που κάνω, βλέπω ότι ο δείκτης πέφτει, χωρίς όμως να φτάνει στα σωστά επίπεδα. Του πρόσθεσα 20€ βενζίνη αλλά και πάλι δεν κουνήθηκε ο δείκτης. Σε ηλεκτρολόγο που τοπηγα, ενώ βάλαμε κάποιες παλιές αντλίες που όπως μου είπε το φλοτερ δούλευε, έκανε τα ίδια με τη μόνη διαφορά ότι έδειχνε άλλες μετρήσεις. Του έχει τύχει κανενός κάτι τέτοιο;
Hellas4x4 - Κυρ 27 Σεπ 2020, 16:57:45
Θέμα δημοσίευσης:
Στα πιο νέα Peugeot όπως το δικό σου, το αμάξι διαβάζει την εντολή του φλοτέρ στο άνοιγμα διακόπτη...
Από εκεί και μετά υπολογίζει την κατανάλωση μέσω των ηλεκτρονικών συστημάτων και δίνει εντολή στον δείκτη στάθμης...
Στα παλαιότερα μοντέλα (όπως πχ το δικό μου) ο δείκτης στάθμης εξαρτάται μόνο από το φλοτέρ.
Εάν δεν έχει κολλήσει το φλοτέρ σου πρέπει να γεμίσεις το ρεζερβουάρ μια φορά και να το αφήσεις να αδειάσει.
Παρόμοιο πρόβλημα αντιμετωπίζουν συχνά αυτοί που έχουν αέριο, γιατί δεν μπορεί να κάνει σωστούς υπολογισμούς το αμάξι με βάση σαν κατανάλωση.

(ΥΣ Επίσης, όπως θα σου αναφέρουν και οι διαχειριστές, καλό θα ήταν να περάσεις από εδώ: Λίγα λόγια για εμάς.... (Ηλικία, ενδιαφέροντα, απασχόληση))
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr