PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - 106 - Θορυβος στο στριψημο.

Kostas-106- - Σαβ 12 Ιαν 2019, 22:28:08
Θέμα δημοσίευσης: 106 - Θορυβος στο στριψημο.
Καλησπερα ομαδα,

Εχω ενα 106 GTI και οταν στριβω το τιμονι αριστερα εν κινησηακουγεται ενας περιεργος θορυβος (τουκ τουκ τουκ) ο οποιος καθως επιταχυνω εκεινος αυξανεται. Αυτο ακουγεται και στις χαμηλες και στις υψηλες ταχυτητες. Οταν το αμαξι δουλευει στο ρελαντι σταματημενο και στριψω δεν ακουγεται τιποτα. Το ειδε ο μηχανικος μου προσφατα και μου ειπε οτι ειναι ρουλεμαν ημιαξονιου το οποιο ειχε πιασει κ λιγο σκουρια. Το αλλαξα αλλα ο ηχος εξακολουθει να ακουγεται. Σκεφτηκα (δεν ειμαι μηχανικος) οτι μπορει να ειναι ο μπιλιοφορος χωρις να ειμαι σιγουρος. Γνωριζει κανεις απο εσας τι μπορει να προκαλει τον θορυβο αυτον? Ειχε κανεις αντιμετωπισει κατι παρομοιο με 106?
Ευχαριστω εκ των προτερων.
TopGear - Δευ 14 Ιαν 2019, 13:08:41
Θέμα δημοσίευσης: Re: 106 - Θορυβος στο στριψημο.
Kostas-106- έγραψε:
Καλησπερα ομαδα,

Εχω ενα 106 GTI και οταν στριβω το τιμονι αριστερα εν κινησηακουγεται ενας περιεργος θορυβος (τουκ τουκ τουκ) ο οποιος καθως επιταχυνω εκεινος αυξανεται. Αυτο ακουγεται και στις χαμηλες και στις υψηλες ταχυτητες. Οταν το αμαξι δουλευει στο ρελαντι σταματημενο και στριψω δεν ακουγεται τιποτα. Το ειδε ο μηχανικος μου προσφατα και μου ειπε οτι ειναι ρουλεμαν ημιαξονιου το οποιο ειχε πιασει κ λιγο σκουρια. Το αλλαξα αλλα ο ηχος εξακολουθει να ακουγεται. Σκεφτηκα (δεν ειμαι μηχανικος) οτι μπορει να ειναι ο μπιλιοφορος χωρις να ειμαι σιγουρος. Γνωριζει κανεις απο εσας τι μπορει να προκαλει τον θορυβο αυτον? Ειχε κανεις αντιμετωπισει κατι παρομοιο με 106?
Ευχαριστω εκ των προτερων.


Μήπως κανά μπαλάκι ψαλιδιού;
Hellas4x4 - Δευ 14 Ιαν 2019, 13:37:06
Θέμα δημοσίευσης:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...
TopGear - Δευ 14 Ιαν 2019, 13:53:07
Θέμα δημοσίευσης:
Hellas4x4 έγραψε:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Το τουκ τουκ που περιγράφει, το είχα κι εγώ και το άκουγα σε χαμηλές ταχύτητες περισσότερο πχ 20-30 χλμ αφού στις υψηλότερες υπερκαλυπτόταν από άλλους θορύβους (μηχανής, περιβάλλοντος κτλ). Αποδείχθηκε ότι ήταν ψαλίδι.

Ο μπιλιοφόρος κάνει λογικά περισσότερο θόρυβο.
dimpeugeot1 - Δευ 14 Ιαν 2019, 16:07:04
Θέμα δημοσίευσης:
και εγώ μπιλιοφορος πιστεύω. αλλά για αρχή άλλαξε μάστορα.
geo106xs - Δευ 14 Ιαν 2019, 20:19:49
Θέμα δημοσίευσης:
Τι αναρτηση φορας;
Kostas-106- - Πεμ 17 Ιαν 2019, 16:24:09
Θέμα δημοσίευσης:
geo106xs έγραψε:
Τι αναρτηση φορας;


Πισω bilstein χοντρομπουκαλα και μπροστα κονι ρυθμιζομενα με coilover.
Kostas-106- - Πεμ 17 Ιαν 2019, 16:24:45
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
Hellas4x4 έγραψε:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Το τουκ τουκ που περιγράφει, το είχα κι εγώ και το άκουγα σε χαμηλές ταχύτητες περισσότερο πχ 20-30 χλμ αφού στις υψηλότερες υπερκαλυπτόταν από άλλους θορύβους (μηχανής, περιβάλλοντος κτλ). Αποδείχθηκε ότι ήταν ψαλίδι.

Ο μπιλιοφόρος κάνει λογικά περισσότερο θόρυβο.


Ειχε τζογο το ψαλιδι ή πηγες για αλλαγη? Αν αλλαξες ποσο περιπου σου πηρε?
TopGear - Πεμ 17 Ιαν 2019, 16:40:00
Θέμα δημοσίευσης:
Kostas-106- έγραψε:
TopGear έγραψε:
Hellas4x4 έγραψε:
Όπως ανέφερες πιθανολογώ μπιλιοφόρος, αλλά πρώτα θες μην "βρίσκει" κάπου κάνας τροχός...


Το τουκ τουκ που περιγράφει, το είχα κι εγώ και το άκουγα σε χαμηλές ταχύτητες περισσότερο πχ 20-30 χλμ αφού στις υψηλότερες υπερκαλυπτόταν από άλλους θορύβους (μηχανής, περιβάλλοντος κτλ). Αποδείχθηκε ότι ήταν ψαλίδι.

Ο μπιλιοφόρος κάνει λογικά περισσότερο θόρυβο.


Ειχε τζογο το ψαλιδι ή πηγες για αλλαγη? Αν αλλαξες ποσο περιπου σου πηρε?


Άκουγα τουκ τουκ σε χαμηλές ταχύτητες, χωρίς να είναι εμφανής κάποια διαφορά στη συμπεριφορά του αυτοκινήτου. Πήγα στο μηχανικό, το σηκώσαμε και με μια ράβδο πιέζοντας λίγο το ψαλίδι, είδε ότι είχε αρχίσει να παίρνει λίγα μπόσικα.

Για το μοντέλο μου, 2 ψαλίδια, κάπου Ιούνιο 2013 πρέπει να μου βγήκε κανά 130 ευρώ. Ή 150. Δε θυμάμαι ακριβώς.
geo106xs - Πεμ 17 Ιαν 2019, 23:04:46
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ πιθανο να ειναι ο μπιλιοφορος οπως αναφερθηκε παραπανω...
Kostas-106- - Παρ 18 Ιαν 2019, 01:43:22
Θέμα δημοσίευσης:
geo106xs έγραψε:
Πολυ πιθανο να ειναι ο μπιλιοφορος οπως αναφερθηκε παραπανω...


Εχω δυο επιλογες. Μια ειναι να αλλαξω ενα ρουλεμαν τροχου μηπως και ειναι αυτο μιας κ το ρουλεμαν του ημιαξονιου ηταν κλασμενο κ εχει "κρεμασει" το ρουλεμαν τροχου.
Το αλλο ειναι να βαλω ενα καινουριο ημιαξονιο να τελειωνει η υποθεση γιατι με εχει ζαλισει αυτο το πραγμα κ οικονομικα κ με τον ηχο που βγαζει εδω κανα 2μηνο τωρα Mad
Kostas-106- - Πεμ 14 Φεβ 2019, 14:02:29
Θέμα δημοσίευσης:
Kostas-106- έγραψε:
geo106xs έγραψε:
Πολυ πιθανο να ειναι ο μπιλιοφορος οπως αναφερθηκε παραπανω...


Εχω δυο επιλογες. Μια ειναι να αλλαξω ενα ρουλεμαν τροχου μηπως και ειναι αυτο μιας κ το ρουλεμαν του ημιαξονιου ηταν κλασμενο κ εχει "κρεμασει" το ρουλεμαν τροχου.
Το αλλο ειναι να βαλω ενα καινουριο ημιαξονιο να τελειωνει η υποθεση γιατι με εχει ζαλισει αυτο το πραγμα κ οικονομικα κ με τον ηχο που βγαζει εδω κανα 2μηνο τωρα Mad



Mετα απο service βρεθηκε οτι ειναι ρουλεμαν τροχου. Αλλαχτηκε ολα μια χαρα!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr