PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - Πατούρα σιδερένιας ζάντας

kostas205 - Σαβ 23 Σεπ 2017, 20:37:59
Θέμα δημοσίευσης: Πατούρα σιδερένιας ζάντας
Γνωρίζει κάποιος για την μέθοδο αυτη σε σιδερένια ζάντα (δεν ειμαι σιγουρος οτι ονομάζεται ετσι);
Κατά πόσο επηρεάζει την ανθεκτικότητα της;
Έχω διαβάσει πως οι ζάντες κόβονται στην μέση και προστίθεται το επιθυμητό πλάτος. Αληθεύει; Λογικά ετσι αυξάνεται και το θετικό offset της;

Επίσης είναι δυνατό το πλάτος της ζάντας να αυξηθει κατα μόνο 1/1,5 ίντσα ή πρέπει να πας 2+ για να γίνει σωστή δουλειά;
Γιαννης lemans - Κυρ 24 Σεπ 2017, 14:20:41
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπέρα φίλε...δεν ξέρω αν Ρωτάς απλά εγκυκλοπεδικα η κάτι έχεις στο μυαλό σου να κάνεις....το μόνο σίγουρο είναι πως κάτι τέτοιο είναι πολύ επικυνδινο αν θες να κάνεις στις ζάντες σου..καλυτερα κάτι έτοιμο και μελετημένο.... με το να πειράξεις την ζάντα θα αλλάξεις τις δυνάμεις που δέχεται και σε ποια μέρη τις δέχεται αυτές και υπάρχει κίνδυνος σε μια λακουβα να γίνει θρύψαλα..ασε που σίγουρα θα υπάρχει θέμα και στην ζυγοσταθμιση..Φυσικα και θα υπάρχει κόσμος που θα το έχει κάνει αλλά εμένα και εγγύηση να μ έδινε με απλές γνώσεις μηχανολογίας και λογικης δεν θα το έκανα...!!! Είναι σαν το άλλο που κόβανε τα ελατήρια για να χαμηλώσει το αμάξι..
kostas205 - Κυρ 24 Σεπ 2017, 19:58:01
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι Γιάννη κατάλαβα. Σαν ενναλακτικη το ρώτησα στην περιπτωση που δεν βρω αυτό που ψάχνω έτοιμο. Προφανώς αν υπάρχει τέτοια επικινδυνοτητα δεν θα το σκεφτώ καν. Απλως έχω δει κατα καιρους σε αγγελίες τετοιου ειδους σιδερενιες και ρωτησα απο απορια.
Γιαννης lemans - Κυρ 24 Σεπ 2017, 22:37:09
Θέμα δημοσίευσης:
Καλά έκανες φίλε μ και ρωτησες..καλυτερα να κάνεις υπομονή και να βρεις αυτό που ψάχνεις παρα κόψε ράψε... μάλλον θα θες να βγάλεις την ζάντα πιο έξω από ότι έχω καταλάβει...αυτο μπορείς να το κάνεις με αποστάτες αλλά και πάλι τα λεφτά που θα δώσεις να τους φτιάξεις βάζεις λίγα παραπάνω και παίρνεις μια ζάντα καινούργια με το offset που θες.
kostas205 - Κυρ 24 Σεπ 2017, 23:18:04
Θέμα δημοσίευσης:
Θελω να βρω 13x5.5. Και επειδή είναι πολύ δύσκολο σκεφτόμουν εναλλακτικές
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr