PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - σφυριλατα σε 207 gt

vag21 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 12:05:08
Θέμα δημοσίευσης: σφυριλατα σε 207 gt
εχει αξια να μπουν σφυριλατα πιστονια και μπιελες ,σε μαμα 207 gt?
εννοω με αυτον τον τροπο γινεται πιο safe το αμαξι σε θεματα σπασιματος ή ειναι υπερβολικο?
επισης τι μειονεκτηματα θα ειχε μια τετοια κινηση εκτος απο το κοστος?
οπως ειπα μιλαω για μαμα 207 gt.
android - Κυρ 03 Σεπ 2017, 17:20:07
Θέμα δημοσίευσης: Re: σφυριλατα σε 207 gt
vag21 έγραψε:
εχει αξια να μπουν σφυριλατα πιστονια και μπιελες ,σε μαμα 207 gt?
εννοω με αυτον τον τροπο γινεται πιο safe το αμαξι σε θεματα σπασιματος ή ειναι υπερβολικο?
επισης τι μειονεκτηματα θα ειχε μια τετοια κινηση εκτος απο το κοστος?
οπως ειπα μιλαω για μαμα 207 gt.

Γιατι πιστευεις εχεις αλλη επιλογη αν σπασει?
vag21 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 18:43:30
Θέμα δημοσίευσης:
οχι αν σπασει ,εσπασε.
το πιστονι στον 4 κυλινδρο,το αμαξι ειχε προγραμμα.
τωρα θα ξαναγινει rebuild το μοτερ και θα ξαναμπει το μαμα προγραμμα.
για αυτο ρωταω με το μαμα προγραμμα τα σφυριλατα ειναι υπερβολικα?μιας και δεν ξανασκεφτομαι για προγραμμα.
οι επιλογες μου ειναι ενα μεταχειρω πιστονι και καινουργια ελατηρια κοστος περιπου 160 ευρω ή σφυριλατα μαζι με μπιελες 1100-1200.
NoDsl - Κυρ 03 Σεπ 2017, 19:00:55
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
οχι αν σπασει ,εσπασε.
το πιστονι στον 4 κυλινδρο,το αμαξι ειχε προγραμμα.
τωρα θα ξαναγινει rebuild το μοτερ και θα ξαναμπει το μαμα προγραμμα.
για αυτο ρωταω με το μαμα προγραμμα τα σφυριλατα ειναι υπερβολικα?μιας και δεν ξανασκεφτομαι για προγραμμα.
οι επιλογες μου ειναι ενα μεταχειρω πιστονι και καινουργια ελατηρια κοστος περιπου 160 ευρω ή σφυριλατα μαζι με μπιελες 1100-1200.


Αν γλίτωσες το χιτώνιο, βάλε ένα μαμά πιστόνι. Είναι η καλύτερη μακροπρόθεσμη λύση. Τα σφυρήλατα έχουν μεγαλύτερες ανοχές με ότι συνεπάγεται αυτό.
Αν όχι, πρέπει να πάς σε resize πιστόνι, που εκεί καλή τύχη με τη Mahle.

Εννοείται ότι αφού ανοίγεις, αλλάζεις ελατήρια σε όλα. BTW ξέρει κανείς τα εργοστασιακά διάκενα;

Πρώτα όμως, αναζήτησε το λόγο για τον οποίο έκανε μπαμ ο 4ος γιατί θα ξανακάνει.
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 19:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
αν μπορείς μαμά τα σφυριά έχουν και αυτά τα δικά τους...
αν και σφυρί είναι πιο φθηνά τελικά

και πως βρίσκεις γιατί έσπασε ;


γιατί και εμένα ο τέταρτος έσπασε το πιστόνι και ο κορμός θέλει χιτώνια και είναι ήδη για να γίνει όλο σφυρί μπιέλες πιστόνια κλπ

το γιατί έσπασε ακόμα όμως δεν το ξέρω εμένα ο μάστορας λέει οτι έσπασε από ζέστες και οτι μάλλον φόραγα και πρόγραμμα γιατί πήγαινε καλά και σήκωνε 1 μπαρ ( used το αμάξι δεν έχω ιδέα αν φόραγε η όχι )

τώρα που θα το δέσει θα στρωθεί με το μαμά πρόγραμμα και μετά πάλι γράψιμο

άντε τώρα βγάλε άκρη γιατί έλιωσε το πιστόνι...

https://i.imgur.com/tYlghSM.jpg
makis106 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 20:28:55
Θέμα δημοσίευσης:
Ακριβως γιατι εσπασε μπορει να μη βρεις ποτε, εκτος και αν εχεις ενδειξη οπως λιωμενο μπουζι ή βουλωμενο μπεκ μετα απο μετρηση. Γενικοτερα νομιζω οτι αν περασεις καινουργια πιστονια, ενα καθαρισμα -μετρηση μπεκ, σετ χρονισμου, σωστα χρονισμενο, καινουργια μπουζι, και αντλιες σωστες, προχωρας. εγω για πιο safe εβαλα σφυρηλατα.
Επισης αφου θα κανεις ολα αυτα, θα τραβηξεις και μια επισκευη στην κεφαλη, οδηγους/τσιμουχακια κλπ.
Το μαμα προγραμμα δεν νομιζω οτι εχει να προσφερει κατι, ετσι κι αλλιως εχουν σπασει πολλα "μαμα"!
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:02:57
Θέμα δημοσίευσης:
μπουζιά λιωμένα έχω να κάνω συλλογή πια!

παίζει στα 3κ κμ που του έχω κάνει να έχω βγάλει 3-4 σίγουρα οφφ

την κεφαλή θα την κάνει είπε και αυτήν γενικά όλο το μοτέρ πάει για rebuild
το άφησα τον Παυλίδη να το φτιάξει όλο

για το πρόγραμμα μαζί σου αλλά από το να βγεί πάλι με πρόγραμμα άγνωστο καλύτερα με το μαμά μέχρι να στρώσει τουλάχιστον έτσι μου είπε και ο Θανάσης
makis106 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:07:19
Θέμα δημοσίευσης:
Δε λιωνουν ετσι τα μπουζι, εχει προβλημα.
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:32:30
Θέμα δημοσίευσης:
για αυτό λέμε και υποθέτουμε οτι είχε πρόγραμμα το αμάξι και τα έκανε όλα μαντάρα

και να του περάσουμε το μαμά πάλι μέχρι να το πάω στον Στέλιο αφού στρωθεί
vag21 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:48:15
Θέμα δημοσίευσης:
τα πιστονια του rc ειναι πιο ενισχυμενα?ταιριαζουν και στο μοτερ του gt?
makis106 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:51:36
Θέμα δημοσίευσης:
Τα πιστονια του RC νομιζω ειναι ενισχυμενα μονο στην κορυφη τους και δεν ειναι εκει που υποφερουν τα πιστονια, στα πλαγια σπανε.
alexandros 207 Rallye - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:56:51
Θέμα δημοσίευσης:
Και στους 4 κυλινδρους στα ελιωνε τα μπουζι?
vag21 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 21:59:24
Θέμα δημοσίευσης:
makis106 έγραψε:
Τα πιστονια του RC νομιζω ειναι ενισχυμενα μονο στην κορυφη τους και δεν ειναι εκει που υποφερουν τα πιστονια, στα πλαγια σπανε.


εμενα εσπασε εκει που δενει το ελατηριο.
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:02:02
Θέμα δημοσίευσης:
τα ίδια χάλια παίζει να είναι όλα rc gt κλπ
βασικά τα πιστόνια καλά είναι γενικά
το σύνολο του κινητήρα είναι που αυτοκαταστρέφεται Laughing Laughing

Vag πόση διαφορά σου έχουν πει για χυτά πιστόνια ;

αν δεν έχεις σκοπό το αμάξι να το πλακώνεις αφού το φτιάξεις βάλε το ένα πιστόνι και κάνε τη δουλειά σου

αν θες τώρα να φτιαχτεί σωστά εγώ σου είπα και στο πμ όπως έκανα
rebuild όλο το μοτέρ και με την ελπίδα οτι η τύχη είναι με το μέρος μας
και που θα πάει αρκετά παραπάνω τουλάχιστον θα είναι ένα καινούριο μοτέρ στο τέλος !

αν το μπαλώσεις και το πουλήσεις πουθενά τουλάχιστον πες στον επόμενο κακομοίρη τι έχεις κάνει γιατί και εγώ έτσι την πάτησα λογικά από τον προηγούμενο...



μπουζιά μου έχει λιώσει σε 3 διαφορετικούς
οπότε ας πούμε και στους 4 τουλάχιστον όσο καιρό το είχα
αλλά ! δεν είμαι και ο πιο συντηρητικός οδηγός έχω βαρύ πόδι... αλλά δεν το έσπαγα κρύο ποτέ το αμάξι ούτε το άφηνα να λιώνει στη ζέστη
είχα και άλλα τουρμπακια στη ζωή μου και κανένα δεν το έσπασα...

βγάλτο μια photo ετσι από περιέργεια πως έχει σπάσει
σου έτρωγε και εσένα μπουζιά ;
makis106 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:10:13
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
makis106 έγραψε:
Τα πιστονια του RC νομιζω ειναι ενισχυμενα μονο στην κορυφη τους και δεν ειναι εκει που υποφερουν τα πιστονια, στα πλαγια σπανε.


εμενα εσπασε εκει που δενει το ελατηριο.
Ολα εκει σπανε, πανω απ τον πειρο.
vag21 - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:19:21
Θέμα δημοσίευσης:
μαζι με μπιελες γυρω στα 1100,το αμαξι θα φτιαχτει οσο καλυτερα γινεται,αφου εχω σκοπο να το κρατησω.
οχι μπουζια εμενα δεν ελιωνε.
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:21:25
Θέμα δημοσίευσης:
ε τοτε το δένεις με σφυρίλατα και αφού το στρώσεις και εσύ πάνε γράφτο οσο πιο σαφε γίνεται ας μην βγάλει πολλά άλογα !
NoDsl - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:46:33
Θέμα δημοσίευσης:
Παναγιώτη πόσα χλμ είχε το αμάξι με και χωρίς πρόγραμμα την ημέρα που τράβηξες τη φωτογραφία;
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:54:35
Θέμα δημοσίευσης:
το αμάξι είχε 150-155 χιλιάδες περίπου όταν έσπασε

τώρα όταν το πήρα εγώ ο τύπος μου είπε οτι κάποτε είχε πρόγραμμα και το γύρισαν μαμά το αμάξι

οπότε δεν ξέρω ούτε πόσα έχει κάνει με πρόγραμμα ούτε πόσα χωρίς
ο Θανάσης όταν το πήγε μια βόλτα πριν σπάσει μου λέει οτι πήγαινε καλά γενικά ( εμένα μου φαινόταν πολύ λιγότερα από 170 άλογα πάντως αλλά η σύγκρισή που κάνω είναι με πολύ πιο ελαφριές καρότσες στα ίδια άλογα)

αλλά όταν του είπα οτι μέτραγα 0.9 με 1 bar από το torque μου απάντησε οτι σίγουρα φοράει πρόγραμμα ( υπάρχει τρόπος να το εξακριβώσω αυτό ? )
και μου είπε ο άνθρωπος να μου το δώσει με το μαμά πρόγραμμα για να είμαστε σίγουροι οτι δεν έφταιγε αυτό και από εκεί και πέρα εγώ λέω οτι θα το στρώσω και θα το πάω για πρόγραμμα ξανά στον Στέλιο


η photo είναι από την προηγούμενη βδομάδα που το ανοίξαμε να δούμε τι έσπασε Smile

full block
https://i.imgur.com/rFLYeW6.jpg
NoDsl - Κυρ 03 Σεπ 2017, 22:58:42
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μέτραγες σταθερή 0.9 με κόφτη 1, τότε είχες πρόγραμμα σίγουρα. Το RC έχει 0.7 σταθερή και 1 over.
Στα χέρια σου πόσα χλμ είχε;
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 23:02:48
Θέμα δημοσίευσης:
3-5 χιλιάδες μπορεί να λέω και πολλά τώρα

κάνα 2-3 μήνες το έχω όλους κι όλους και κάνα μήνα στο συνεργείο τώρα 4 lol
αλλά το πήγα και ταξίδι μια 700αρια μαζεμένα και έφαγε τρία ντεπόζιτα αν θυμάμαι καλά 2-3 λίτρα νερό ( έχανε από το θερμοστάτη αλλά το πρόσεχα :p ) και ένα μπουζί Twisted evil
NoDsl - Κυρ 03 Σεπ 2017, 23:08:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μπορείς, κάνε μου μια χάρη.
Μέτρα με feeler την απόσταση μεταξύ πιστονιού και κυλίνδρου και στους 4.


vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 23:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
δυστυχώς το αμάξι δεν το έχω στα χέρια μου είναι στο συνεργείο αν πάω από εκεί και δεν το έχουν λυμένο όλο με χαρά να το μετρήσω

τι ακριβός ψάχνεις να βρεις ;
εγκυκλοπαιδικά και μόνο !
NoDsl - Κυρ 03 Σεπ 2017, 23:19:06
Θέμα δημοσίευσης:
Πόσο βρακί έχουν γίνει μετά από 150κ χλμ Laughing
vatos - Κυρ 03 Σεπ 2017, 23:25:51
Θέμα δημοσίευσης:
Laughing

δεν είναι ιδιαίτερα άσχημα τουλάχιστον με το μάτι που τα είδα και εγώ
ούτε έκαιγα τρομερά πολύ λάδι ήμουν κοντά στα 2κ το λίτρο φάση
ούτε είχα τρομερές επικαθίσεις και το αμάξι για όσο δούλευε δούλευε καλά τουλάχιστον

τώρα θα μου πεις έσπασε... τρέχα γύρευε
Mono AEK - Δευ 04 Σεπ 2017, 08:50:17
Θέμα δημοσίευσης:
αν εχεις σκοπο να μεινεις μαμα βαλε ενα πιστονι οπως σου ειπαν


αν θες κατι πιο safe χωρις τα αρνητικα των σφυριλατων (και σιγουρα πιο ακριβο) γιατι δε κοιτας τα πιστονια του rcz R?

γενικα επειδη διαβαζω κι ενα αγγλικο φορουμ με rcz απο ολο το κοσμο δεν βγαζουν τα θεματα των 207
ουτε αυξημενη καταναλωση λαδιου ουτε σπασιματα μονο το θεμα με το χρονισμο εχουν και αυτο σε μικρη εκταση
NoDsl - Δευ 04 Σεπ 2017, 09:54:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ας αφήσει του RCZR γιατί έχουν άλλη γεωμετρία στο πάνω μέρος και ρίχνουν και τη συμπίεση.
vag21 - Δευ 04 Σεπ 2017, 11:51:17
Θέμα δημοσίευσης:
Μαμά παιδιά θα μείνω γιατί ταλαιπωρήθηκα πολύ.απλά μιας και θα γίνει rebuild το μοτέρ ψάχνω την καλύτερη και πιο safe λύση.
Mono AEK - Δευ 04 Σεπ 2017, 12:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
και καλα κανεις

απλα δεν ηξερα οτι διαφερουν του r και ως προς τη γεωμετρια

βεβαια υπαρχουν κι αυτοι που υποστηριζουν οτι πιο safe ειναι ενα μαμα με προγραμμα παρα χωρις..
vag21 - Δευ 04 Σεπ 2017, 14:35:04
Θέμα δημοσίευσης:
ναι και εγω το εχω ακουσει αυτο που λες,αλλα εγω αυτην την στιγμη πρεπει να ακουσω την γνωμη του μηχανικου μου,τωρα κατα ποσο ειναι σωστη θα φανει στην πορεια.
Andreasf1 - Δευ 04 Σεπ 2017, 15:38:01
Θέμα δημοσίευσης:
Για δες σε τι τιμή παίζουν και απο το mini cooper το works. Αν σε συμφέρει γιατί δεν βάζεις αυτά;
NoDsl - Δευ 04 Σεπ 2017, 15:45:16
Θέμα δημοσίευσης:
Ας ξαναρωτήσω, το εργοστασιακό διάκενο των ελατηρίων πόσο είναι; Ξέρει κανείς;
Η απλά βάζουν οτι έχει μέσα το κουτί;
vag21 - Δευ 04 Σεπ 2017, 15:45:21
Θέμα δημοσίευσης:
θα κανω μια ερωτηση ,αλλα πιστευω οτι δεν θα εχουν και τεραστια διαφορα απο τα σφυριλατα και μιλαω για τα μεταχειρω για τα γνησια πιστευω θα εχουν και παραπανω.
vatos - Τρι 05 Σεπ 2017, 00:29:47
Θέμα δημοσίευσης:
NoDsl έγραψε:
Ας ξαναρωτήσω, το εργοστασιακό διάκενο των ελατηρίων πόσο είναι; Ξέρει κανείς;
Η απλά βάζουν οτι έχει μέσα το κουτί;


λογικά σε κάποιο service Manual θα το λέει min και max

αλλά εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρει κάποιο ακόμα
Andreasf1 - Τρι 05 Σεπ 2017, 01:15:29
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
θα κανω μια ερωτηση ,αλλα πιστευω οτι δεν θα εχουν και τεραστια διαφορα απο τα σφυριλατα και μιλαω για τα μεταχειρω για τα γνησια πιστευω θα εχουν και παραπανω.

Μεταχειρισμένα; Κρίμα δεν είναι; :/ αφού το κανείς που το κάνεις, κάντο σωστά!
Θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα αξιόλογη λύση απο cooper μιας και θα εχεις και την μακροχρόνια αξιοπιστία αλλά και την αντοχή.
Προσωπικά η ιδέα του σφυριού δεν με ενθουσιάζει. Γενικά τα σφυριά είναι για αντοχή και όχι για μακροζωία.

Και να ξέρεις, για να σπάσει ενα αμάξι ακόμα και σε πρώτο στάδιο σίγουρα δεν φταίει η ποιότητα των εργοστασιακών πιστονιων(πλήν ελάχιστων περιπτώσεων που μπορεί να πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι) αλλά απο άλλους παράγοντες που έχουν ξανά συζητηθεί. Οπότε κατ 'εμέ μην σκέφτεσαι την επιλογή των σφυρηλατων αν εχεις σκοπό να κρατήσεις καιρό το αμάξι και να κανεις πολλά χιλιόμετρα μαζί του.
vag21 - Τρι 05 Σεπ 2017, 09:03:57
Θέμα δημοσίευσης:
Το αμάξι έχει 40.000 χλμ οποτε ακόμα τα πιστόνια του είναι σε καλή κατάσταση . Η λύση που αποφασισαμε είναι ένα μεταχειρω μαμά πιστόνι,αλλαγή όλα τα ελατήρια με καινούργια και γενικά καθάρισμα όλο το μοτέρ.τελος μαμά πρόγραμμα με τα update και ο θεός βοηθός.
Έλεγα να καθαρίσω και την τουρμπίνα,αλλά ο μηχανικός που την είδε μου είπε ότι είναι σε άριστη κατάσταση ,έχει λίγα χλμ λειτουργίας.
alexandros 207 Rallye - Τρι 05 Σεπ 2017, 11:25:43
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
Το αμάξι έχει 40.000 χλμ οποτε ακόμα τα πιστόνια του είναι σε καλή κατάσταση . Η λύση που αποφασισαμε είναι ένα μεταχειρω μαμά πιστόνι,αλλαγή όλα τα ελατήρια με καινούργια και γενικά καθάρισμα όλο το μοτέρ.τελος μαμά πρόγραμμα με τα update και ο θεός βοηθός.
Έλεγα να καθαρίσω και την τουρμπίνα,αλλά ο μηχανικός που την είδε μου είπε ότι είναι σε άριστη κατάσταση ,έχει λίγα χλμ λειτουργίας.

Ειχε προγραμμα και την μανησια εξατμιση?
vag21 - Τρι 05 Σεπ 2017, 12:09:28
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι
Gotcha - Τρι 05 Σεπ 2017, 12:19:36
Θέμα δημοσίευσης:
Που πας με προγραμμα και με το φελο απο πισω
alexandros 207 Rallye - Τρι 05 Σεπ 2017, 12:30:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι αυτο δεν ηταν και οτι καλυτερο
Η εξατμιση του 150αριου ειναι λιγο φελος , οπως λεει και ο Gotcha
Ειδικα το τελικο
vag21 - Τρι 05 Σεπ 2017, 13:41:05
Θέμα δημοσίευσης:
τι να πω ρε παιδια ,οτι εχετε αδικο?εστω με το μαμα προγραμμα παλευεται ο φελος?ή ποια θα ηταν μια οικονομικη λυση,π.χ μια αλλαγη τελικου θα βελτιωνε τα πραγματα?(προς το παρον δεν με περνει οικονομικα και για εξατμιση).
alexandros 207 Rallye - Τρι 05 Σεπ 2017, 14:10:00
Θέμα δημοσίευσης:
Καλη λυση ειναι να βαλεις μια εξατμιση απο 207rc. Δεν θα κανει και θορυβο
Αλλιως αλλαξε μονο το τελικο
Αν δεν θες θορυβο , βαλε τελικο απο rc παλι
Αν και θα προτινα ολοκληρη εξατμιση απο rc
Κανα 100αρικο θα την βρεις , αντε βαρια 150 € (μεταχειρισμενη εννοειται)
Και με λιγοτερα απο 50€ την βαζεις πανω
pgiannis - Πεμ 07 Σεπ 2017, 10:40:02
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="Andreasf1"][quote="vag21"]θα κανω μια ερωτηση ,αλλα πιστευω οτι δεν θα εχουν και τεραστια διαφορα απο τα σφυριλατα και μιλαω για τα μεταχειρω για τα γνησια πιστευω θα εχουν και παραπανω.[/quote]
Μεταχειρισμένα; Κρίμα δεν είναι; :/ αφού το κανείς που το κάνεις, κάντο σωστά!
Θεωρώ πως είναι ιδιαίτερα αξιόλογη λύση απο cooper μιας και θα εχεις και την μακροχρόνια αξιοπιστία αλλά και την αντοχή.
Προσωπικά η ιδέα του σφυριού δεν με ενθουσιάζει. Γενικά τα σφυριά είναι για αντοχή και όχι για μακροζωία.

Και να ξέρεις, για να σπάσει ενα αμάξι ακόμα και σε πρώτο στάδιο σίγουρα δεν φταίει η ποιότητα των εργοστασιακών πιστονιων(πλήν ελάχιστων περιπτώσεων που μπορεί να πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι) αλλά απο άλλους παράγοντες που έχουν ξανά συζητηθεί. Οπότε κατ 'εμέ μην σκέφτεσαι την επιλογή των σφυρηλατων αν εχεις σκοπό να κρατήσεις καιρό το αμάξι και να κανεις πολλά χιλιόμετρα μαζί του.[/quote]


Μπορεις να μου στειλεις ένα PM?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr