PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - Επιλογή εξατμισης για 206 1.400

kavaliotis - Τετ 17 Μάρ 2004, 18:17:12
Θέμα δημοσίευσης: Επιλογή εξατμισης για 206 1.400
Παιδια θα μπω για service το Σαββατο και αλλαζω και εξατμιση και τελευταια στιγμη σκεφτηκα να ψαξω! Ειδα στο φορουμ αλλα ολοι μιλατε για Devil, οι οποιες απο οτι διαβασα κανουν περισσοτερο θορυβο, κατι που δεν θελω... Ψαχνω μια που να κανει λιγο θορυβο (οχι ενοχλητικο) αλλα να ακουγεται οτι φορας εξατμιση...(ελπιζω να με καταλαβαινετε τι θελω).. Πηγα σε ενα μαγαζι εδω Θεσσαλονικη και ειχε Powerfull και ειδα μια ωραια universal στρογγυλη γυρω στα 150 ευρω και αλλη μια με διπλη μπουκα γυρω στα 170 ευρω (τελικη τιμη χωρις τοποθετηση) + 20-30 ευρω η εργασια για την τοποθετηση... Τι λετε? Του εξηγησα του παιδιου και μου ειπε οτι κανουν λιγο θορυβο και οτι ειναι αρκετα καλες.

Διαβασα και για L&W εδωμεσα, Θεσσαλονικη που να ψαξω????? Λεφτα δεν θελω να δωσω πανω απο 200 ευρω γιατι εκτος του service θα αλλαξω και αμορτισερ (Monroe Reflex θα βαλω οπως ειχατε προτεινει παλιοτερα)... Λοιπον παιδια λιγη βοηθεια για να την κανω την δουλεια γρηγορα...
Skull - Τετ 17 Μάρ 2004, 20:17:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Μακη το τελικο ειναι για ομορφια και μονο! Very happy

Πανε σε ενα μαγαζι και διαλεξε την ομορφοτερη και παρε!


Να σου υπενθυμισω οτι οσο πιο μεγαλη μπουκα εχει η εξατμιση τοσο λιγοτερο ηχο βγαζει!Για αυτο βουρ στα 101χιλιοστα,μελετημενο χωραει οπως-οπως και αφηνει και λιγο κενο! Wink

Να προσεξεις τις μαιμουδες και να ζητησεις εγγυηση!

Εγω εχω remus και ειμαι ευχαρηστημενος! Very happy

Τωρα μαγαζι δεν ξερω!ΑΥΤΑ! Very happy

καλοφορετη!
zzzleepy - Τετ 17 Μάρ 2004, 21:25:40
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:


Να σου υπενθυμισω οτι οσο πιο μεγαλη μπουκα εχει η εξατμιση τοσο λιγοτερο ηχο βγαζει!Για αυτο βουρ στα 101χιλιοστα,μελετημενο χωραει οπως-οπως και αφηνει και λιγο κενο! Wink


Τότε γιατί η Devil μου που είναι 102mm μετά τις 3000 και μέχρι τις 4000 στροφές χαλάει κόσμο; Δεν παίζει ρόλο η μπούκα στο θόρυβο μιας εξάτμισης αλλά το καζανάκι, δηλαδή το πόσο ελεύθερο είναι αυτό ή όχι.
Πάντως ταιριάζει κουτί αν και η οβάλ μπούκα ταιριάζει ακόμα καλύτερα. Τώρα για το αν είναι μόνο για μούρη, θα διαφωνήσω γιατί με τη δικιά μου είδα διαφορά (όχι μεγάλη αλλά αντιληπτή).
kavaliotis - Τετ 17 Μάρ 2004, 22:45:34
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια αυτην εδω ελεγα : http://www.maxdrive.gr/Powerful/page_01.htm .. Τελικα σε αυτο το μαγαζι πηγα, Max Drive στην Θεσσαλονικη... Ξερετε κανενα αλλο? Ο pughell νομιζω εχει ενα αλλα δεν ξερω που ειναι.. Αν πατε σε αυτο το σιτε, εχουνε την εξατμιση με την διπλη μπουκα απλα ειναι universal, δηλαδη δεν εχει τα σιδερακια για να κατσει κουτι στο 206... Εκεινη που ειανι για 206 εχει διπλα λεφτα...

Και τελος, το σιτε της powerful ποιο ειναι?
Baphomet - Τετ 17 Μάρ 2004, 22:53:08
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Παιδια αυτην εδω ελεγα : http://www.maxdrive.gr/Powerful/page_01.htm .. Τελικα σε αυτο το μαγαζι πηγα, Max Drive στην Θεσσαλονικη... Ξερετε κανενα αλλο? Ο pughell νομιζω εχει ενα αλλα δεν ξερω που ειναι.. Αν πατε σε αυτο το σιτε, εχουνε την εξατμιση με την διπλη μπουκα απλα ειναι universal, δηλαδη δεν εχει τα σιδερακια για να κατσει κουτι στο 206... Εκεινη που ειανι για 206 εχει διπλα λεφτα...

Και τελος, το σιτε της powerful ποιο ειναι?


1/ αμα βαλεις με διπλή μπουκα δε θα χωραει στο κενο και θα θελει κοψιμο ο προφυλακτηρας.θα δειχνε ωραίο αλλα θα πρεπει να εχεις την διμπουκη παντα αλλιώς θα πρεπει να αλλαξεις προφυλακτηρα
2/ αμα ψηνεσαι για διμπουκη, εχω μια Universal Sebring προς πώληση. Φορεμένη 2-3 μερες. Θα στην αφησω καλα λεφτα. Wink
PHSYBORG - Τετ 17 Μάρ 2004, 22:58:50
Θέμα δημοσίευσης:
Eχω κ εγω το μαμα του 1.4 ! Αν θες πε με ! Confused Laughing Laughing
kavaliotis - Τετ 17 Μάρ 2004, 23:16:41
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξερω οτι θελει κοψιμο, το κανουν αυτοι με λαζερ νομιζω, κατι τετοια, ενα ειδικο εργαλειο μου ειπε εχουν...Τεσπα το θεμα ειναι οτι η εξατμιση θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια πανω... Αρα δεν με νοιαζει... Ασε που το πισω μερος ειχε φαει και μια πανω σε ενα βαρελι (thanx to my brother) και εχει μπει λιγο μεσα (δεν φαινεται αν το δεις, πρεπει να το εχεις διπλα διπλα με 206 για να δεις οτι η δικια μου πισω ποδια ειναι λιγο πιο μεσα στο κατω μερος της...)...Αρα σε 2-3 χρονια βαζω καινουργια αν αλλαξω τοτε εξατμιση... Site της Powerful ομως παιδια...?????????
Baphomet - Τετ 17 Μάρ 2004, 23:21:19
Θέμα δημοσίευσης:
kavaliotis έγραψε:
Το ξερω οτι θελει κοψιμο, το κανουν αυτοι με λαζερ νομιζω, κατι τετοια, ενα ειδικο εργαλειο μου ειπε εχουν...Τεσπα το θεμα ειναι οτι η εξατμιση θα μεινει τουλαχιστον 2-3 χρονια πανω... Αρα δεν με νοιαζει... Ασε που το πισω μερος ειχε φαει και μια πανω σε ενα βαρελι (thanx to my brother) και εχει μπει λιγο μεσα (δεν φαινεται αν το δεις, πρεπει να το εχεις διπλα διπλα με 206 για να δεις οτι η δικια μου πισω ποδια ειναι λιγο πιο μεσα στο κατω μερος της...)...Αρα σε 2-3 χρονια βαζω καινουργια αν αλλαξω τοτε εξατμιση... Site της Powerful ομως παιδια...?????????


Ok τοτε...την θες την sebring?? Wink
kavaliotis - Πεμ 18 Μάρ 2004, 05:38:26
Θέμα δημοσίευσης:
Ειμαι Θεσσαλονικη ρε man, κι ετσι κι αλλιως δεν ειναι μεγαλη η τιμη για να παρω κατι μεταχειρισμενο! Ειναι και η τοποθετηση στην μεση, οποτε... Μεταχειρισμενα δυσκολα θα βαλω... Τεσπα thanx παντως... Εγω σιτε της Powerful ψαχνω...
STAMOS - Πεμ 18 Μάρ 2004, 08:43:25
Θέμα δημοσίευσης:
remus και ησυχη? Shocked η δικια μου 3000-4000 φωναζει πολυ
sotamax - Πεμ 18 Μάρ 2004, 09:46:43
Θέμα δημοσίευσης:
Πάνε και προς Θέρμη μεριά είναι ενα καλό κατάστημα μπαίνωντας μετά το φαναρι...
Έχει παρα πολλά πράγματα για το 206 και από εξατμίσεις έχει και Ποπάι...
Skull - Πεμ 18 Μάρ 2004, 17:37:11
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Skull έγραψε:


Να σου υπενθυμισω οτι οσο πιο μεγαλη μπουκα εχει η εξατμιση τοσο λιγοτερο ηχο βγαζει!Για αυτο βουρ στα 101χιλιοστα,μελετημενο χωραει οπως-οπως και αφηνει και λιγο κενο! Wink


Τότε γιατί η Devil μου που είναι 102mm μετά τις 3000 και μέχρι τις 4000 στροφές χαλάει κόσμο; Δεν παίζει ρόλο η μπούκα στο θόρυβο μιας εξάτμισης αλλά το καζανάκι, δηλαδή το πόσο ελεύθερο είναι αυτό ή όχι.
Πάντως ταιριάζει κουτί αν και η οβάλ μπούκα ταιριάζει ακόμα καλύτερα. Τώρα για το αν είναι μόνο για μούρη, θα διαφωνήσω γιατί με τη δικιά μου είδα διαφορά (όχι μεγάλη αλλά αντιληπτή).


Και εγω σου λεω πως δεν ειναι 102 γιατι η τρυπα την ειχαμε μετρισει με εκεινο το μικρο μετρο για χιλιοστα και ηταν 103 αν θυμαμε καλα ή 102!
Την εχεις μετρησει???

Βαζω και στοιχημα ειναι μικροτερη... Twisted evil

Και για την τρυπα εγω θα βαλω μια εξατμιση ελευθερας 10 χιλιοστα και ελα να δουμε ποιανου θα χαλαει κοσμο! Wink
netblaster - Πεμ 18 Μάρ 2004, 17:48:28
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε kavaliotis οσο και να εψαξα site της Powerful δεν βρηκα... Sad Γιατι κολλησες στις Powerful ομως??? Δεν ειναι και ο,τι καλυτερο...Στις απαιτησεις που εχεις θα σου προτεινα L&W!!! Ο θορυβος της εξατμισης εξαρταται απτο καζανακι, οσο πιο μεγαλο ειναι (=περισσοτερο μονωτικο) τοσο πιο αθορυβο!!! Wink
Skull - Πεμ 18 Μάρ 2004, 18:06:58
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε παρε εκει τον βασιλια της εξατμισης====>REMUS και μην το σκεφτεσε λεπτο! Shocked

Δεινει και την περισσοτερη εγγυηση απο ολες τις αλλες!
Αυτο δεν σουλεει κατι! Wink
kavaliotis - Πεμ 18 Μάρ 2004, 18:14:01
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
Φιλε kavaliotis οσο και να εψαξα site της Powerful δεν βρηκα... Sad Γιατι κολλησες στις Powerful ομως??? Δεν ειναι και ο,τι καλυτερο...Στις απαιτησεις που εχεις θα σου προτεινα L&W!!! Ο θορυβος της εξατμισης εξαρταται απτο καζανακι, οσο πιο μεγαλο ειναι (=περισσοτερο μονωτικο) τοσο πιο αθορυβο!!! Wink


Φιλε μου αν ηξερα που να ψαξω για L&W θα το ειχα κανει... Στο μαγαζι που πηγα ειχε μονο Powerful και Sebring...Θα παω αν ειναι μια βολτα και στην Θερμη που ειπε ο φιλος να δω τι παιζει...
zzzleepy - Πεμ 18 Μάρ 2004, 20:05:38
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
zzzleepy έγραψε:
Skull έγραψε:


Να σου υπενθυμισω οτι οσο πιο μεγαλη μπουκα εχει η εξατμιση τοσο λιγοτερο ηχο βγαζει!Για αυτο βουρ στα 101χιλιοστα,μελετημενο χωραει οπως-οπως και αφηνει και λιγο κενο! Wink


Τότε γιατί η Devil μου που είναι 102mm μετά τις 3000 και μέχρι τις 4000 στροφές χαλάει κόσμο; Δεν παίζει ρόλο η μπούκα στο θόρυβο μιας εξάτμισης αλλά το καζανάκι, δηλαδή το πόσο ελεύθερο είναι αυτό ή όχι.
Πάντως ταιριάζει κουτί αν και η οβάλ μπούκα ταιριάζει ακόμα καλύτερα. Τώρα για το αν είναι μόνο για μούρη, θα διαφωνήσω γιατί με τη δικιά μου είδα διαφορά (όχι μεγάλη αλλά αντιληπτή).


Και εγω σου λεω πως δεν ειναι 102 γιατι η τρυπα την ειχαμε μετρισει με εκεινο το μικρο μετρο για χιλιοστα και ηταν 103 αν θυμαμε καλα ή 102!
Την εχεις μετρησει???

Βαζω και στοιχημα ειναι μικροτερη... Twisted evil

Και για την τρυπα εγω θα βαλω μια εξατμιση ελευθερας 10 χιλιοστα και ελα να δουμε ποιανου θα χαλαει κοσμο! Wink


Ρε συ, το είπες και μόνος σου: ελευθέρας. Εκεί είναι το ζουμί. Μπορεί να έχεις ελευθέρας με μπούκα 10mm και να κάνει περισσότερο θόρυβο από μια μη ελεύθερη με 200mm Wink

Όσο για τη διάμετρο δεν τη μέτρησα ποτέ. Απλώς λέω 102mm γιατί τόσο λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά της εξάτμισης...
TiMoRiS - Πεμ 18 Μάρ 2004, 23:53:12
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια μπορει στο 1.4 16v να μπει εξατμιση RC!Ξερεται τιμη?


Κατι ασχετο: υπαρχει καπιο cd με αξεσουαρ για 206?
Baphomet - Παρ 19 Μάρ 2004, 09:34:47
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Skull έγραψε:
zzzleepy έγραψε:
Skull έγραψε:


Να σου υπενθυμισω οτι οσο πιο μεγαλη μπουκα εχει η εξατμιση τοσο λιγοτερο ηχο βγαζει!Για αυτο βουρ στα 101χιλιοστα,μελετημενο χωραει οπως-οπως και αφηνει και λιγο κενο! Wink


Τότε γιατί η Devil μου που είναι 102mm μετά τις 3000 και μέχρι τις 4000 στροφές χαλάει κόσμο; Δεν παίζει ρόλο η μπούκα στο θόρυβο μιας εξάτμισης αλλά το καζανάκι, δηλαδή το πόσο ελεύθερο είναι αυτό ή όχι.
Πάντως ταιριάζει κουτί αν και η οβάλ μπούκα ταιριάζει ακόμα καλύτερα. Τώρα για το αν είναι μόνο για μούρη, θα διαφωνήσω γιατί με τη δικιά μου είδα διαφορά (όχι μεγάλη αλλά αντιληπτή).


Και εγω σου λεω πως δεν ειναι 102 γιατι η τρυπα την ειχαμε μετρισει με εκεινο το μικρο μετρο για χιλιοστα και ηταν 103 αν θυμαμε καλα ή 102!
Την εχεις μετρησει???

Βαζω και στοιχημα ειναι μικροτερη... Twisted evil

Και για την τρυπα εγω θα βαλω μια εξατμιση ελευθερας 10 χιλιοστα και ελα να δουμε ποιανου θα χαλαει κοσμο! Wink


Ρε συ, το είπες και μόνος σου: ελευθέρας. Εκεί είναι το ζουμί. Μπορεί να έχεις ελευθέρας με μπούκα 10mm και να κάνει περισσότερο θόρυβο από μια μη ελεύθερη με 200mm Wink

Όσο για τη διάμετρο δεν τη μέτρησα ποτέ. Απλώς λέω 102mm γιατί τόσο λένε τα τεχνικά χαρακτηριστικά της εξάτμισης...


Ρε σεις...ελεος...
Δηλαδη όσο πιο μικρη τρύπα εχει το τελικο τόσο μεγαλυτερος ο θόρυβος??!! Τότε μάγκες το μαμα θα εκανε διαολεμενο ήχο!!!!! Μη λέτε ότι σας κατεβαίνει. Ο θόρυβος εξαρτάται από τα υλικά της επένδυσης που εχει το καζανακι και απο το κατα πόσο ειναι ελευθερο. Όχι από το αν ειναι μεγαλη ή μικρή η μπούκα.
zzzleepy - Παρ 19 Μάρ 2004, 09:43:33
Θέμα δημοσίευσης:
Πες τα ρε Πέτρο! Αυτός ο Skull μονίμως αντιδραστικό στοιχείο Laughing
Skull - Παρ 19 Μάρ 2004, 12:44:50
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον πολυ μου την μπαινετε εσεις οι δυο και θα σας απαντησω για να ηρεμισετε!

Για το μαμα τελικο:προτου βγουνε τα ρυποι απο την εξατμιση περνανε απο εναν λαβυρινθο,ας το πουμε ετσι,οπου φιλτραρετε και τελος παντων γινετε "κατι" ετσι ωστε να μην ακουγετε...

Φια τις αλλες εξατμισης οπως REMUS:το καζανακι(=λαβυρινθος) αυτο δεν υπαρχει αλλα,τουλαχιστον στην δικια μου,ειναι ενας μεγαλος σωληνας οπου γυρο-γυρο υπαρχουν κατι πραγματακια σαν φιλτρκια!
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ!!!! Shocked


Στο μηχανακι μου παλια που ειχα sebring επειδη ειχε τοιχοματα,για να γινετε ο λαβυρινθος,αναβαμε μια κροτιδα και την ριχναμε μεσα οταν ακομα ηταν καινουργεια ετσι ωστε να τα σπασουμε και να ακουγετε πιο πολυ! Very happy

Ε ρε τι μαγκακι ημουν παλια....τσου ρε! Twisted evil


Καταλαβατε παιδια????
ΠΟλυ μπακαλικα το εξηγησα αλλα ετσι μονο μπορω!

Και για να το καταλαβετε πιο καλα στην θεση του τελικου βαλτε ενα σωληνα σκετο 10χιλ. και εναν 100χιλ.(οι εξατμισης μας)! Wink

Τα ξερω αυτα απο το μηχανακι που συνεχεια πειραματιζομουν και εφτιαχνα διαφορες εξατμισης ΕΛΕΥΘΕΡΑΣ!Ποτε εβαζα λεπτο σωληνα ποτε εβαζα κουτι απο σπρευ(καταλαβενετε τις extreme καταστασεις!)! Very happy


Και μην επυμενετε πολυ γιατι θα ξεθαψω παλια συζητηση μου μεσα στο forum και θα το βουλωσετε εντελως! Razz
zzzleepy - Παρ 19 Μάρ 2004, 12:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
Ωχ, ωχ αυτός τα πήρε! Ρε αντιδραστικέ ποιος σου την μπαίνει; Απλώς λέμε ότι όσο πιο ελεύθερο είναι ένα καζανάκι τόσο πιο πολύ φασαρία κάνει. Ναι, παίζει ρόλο πόσο μεγάλη είναι η μπούκα του αλλά το κυριότερο είναι τι έχει ή τι δεν έχει μέσα στο καζάνι. ΟΚ τώρα;

Κι άμα θες να λογαριαστούμε, πάρε το χάρχαλό σου και πάμε Twisted evil
Skull - Παρ 19 Μάρ 2004, 12:57:39
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Ωχ, ωχ αυτός τα πήρε! Ρε αντιδραστικέ ποιος σου την μπαίνει; Απλώς λέμε ότι όσο πιο ελεύθερο είναι ένα καζανάκι τόσο πιο πολύ φασαρία κάνει. Ναι, παίζει ρόλο πόσο μεγάλη είναι η μπούκα του αλλά το κυριότερο είναι τι έχει ή τι δεν έχει μέσα στο καζάνι. ΟΚ τώρα;

Κι άμα θες να λογαριαστούμε, πάρε το χάρχαλό σου και πάμε Twisted evil


Ρε συ Αντωνη το τελικο που εχεις εχει καζανακι???

Μαλλον ΟΧΙ γιατι κανει θορυβο! Wink

Ετσι καταληγουμε οτι εχω δικιο και οτι οσο πιο μικρη διαμετρο εχει το τελικο τοσο θορυβο κανει....
ετσι?? Very happy

ΤΑ εχω δει αυτα στην πραξη για αυτο μιλαω!Ενα πραγμα που δεν εχω δει απο κοντα και δεν το εχω δοκιμασει ΕΓΩ ο ιδιος δεν επειμενω καθολου! Evil

Δεν τα πηρα απλα κουβεντα κανουμε.... Very happy
Baphomet - Παρ 19 Μάρ 2004, 13:56:54
Θέμα δημοσίευσης:
εχεις δικιο ενταξει, μη το κουραζουμε.
Ολα ειναι υποκειμενικά τελικα...
cool and enjoy... Cool Cool Cool
kanelj - Παρ 19 Μάρ 2004, 14:05:30
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
Ετσι καταληγουμε οτι εχω δικιο και οτι οσο πιο μικρη διαμετρο εχει το τελικο τοσο θορυβο κανει....

δεν ισχυει αυτο απολυτα.δεν παιζει ρολο η διαμετρος του τελικου.
ο θορυβος ειναι αναλογος με τον υλικο που χρησιμοποιειται για μονωση,για το τι μεσαιο εχεις,αν εχεις ή οχι καταλυτη αλλα και πολλαααα αλλα
Baphomet - Παρ 19 Μάρ 2004, 14:13:44
Θέμα δημοσίευσης:
kanelj έγραψε:
Skull έγραψε:
Ετσι καταληγουμε οτι εχω δικιο και οτι οσο πιο μικρη διαμετρο εχει το τελικο τοσο θορυβο κανει....

δεν ισχυει αυτο απολυτα.δεν παιζει ρολο η διαμετρος του τελικου.
ο θορυβος ειναι αναλογος με τον υλικο που χρησιμοποιειται για μονωση,για το τι μεσαιο εχεις,αν εχεις ή οχι καταλυτη αλλα και πολλαααα αλλα


Μη μιλάς εσυ. Δεν ξερεις. Twisted evil
zzzleepy - Παρ 19 Μάρ 2004, 14:26:32
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ρε, εσύ τώρα τι πετάγεσαι; Razz
netblaster - Παρ 19 Μάρ 2004, 15:39:00
Θέμα δημοσίευσης:
-Κυριε κυριε να πω κιεγω???
-Πες παιδι μου...
-Λοιπον, οπως ειπα και πιο πανω, ο θορυβος της εξατμισης εξαρταται κυριως απο το καζανακι!!! Η μπουκα ειναι για αισθητικους λογους...Απο σχετικη συζητηση, οταν ειχα παει στον Παπαδοπουλο να ρωτησω, μου εξηγησε οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το καζανι, τοσο περισσοτερο μονωτικο χωραει αρα τοσο πιο αθορυβο ειναι (1+1=2 δηλαδη)!!! Σαυτο που λεει ο Skull για τις "μαμα" εχει δικιο παντως!!! Wink
Skull - Παρ 19 Μάρ 2004, 17:13:16
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:
-Κυριε κυριε να πω κιεγω???
-Πες παιδι μου...
-Λοιπον, οπως ειπα και πιο πανω, ο θορυβος της εξατμισης εξαρταται κυριως απο το καζανακι!!! Η μπουκα ειναι για αισθητικους λογους...Απο σχετικη συζητηση, οταν ειχα παει στον Παπαδοπουλο να ρωτησω, μου εξηγησε οτι οσο πιο μεγαλο ειναι το καζανι, τοσο περισσοτερο μονωτικο χωραει αρα τοσο πιο αθορυβο ειναι (1+1=2 δηλαδη)!!! Σαυτο που λεει ο Skull για τις "μαμα" εχει δικιο παντως!!! Wink



Επιτελους καποιος που με υποστηριζει....
Laughing Laughing Laughing

Αστους αλλους δεν ξερουν! Very happy
kovac - Παρ 19 Μάρ 2004, 21:56:36
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:
...το καζανακι(=λαβυρινθος)...
...ο λαβυρινθος...


Έχει και μινώταυρο????? Wink Wink Wink Laughing Laughing Laughing Laughing
Γιάννη πλάκα κάνω, ελπίζω να μην παρεξηγήσεις! Wink

Πάντως αυτό για το λαβύρινθο κάπου το έχω διαβάσει να πω την αλήθεια. Wink

Αν και "άσχετος", θα συμφωνήσω με τα παιδιά πως η μπούκα δεν παίζει ρόλο στο θόρυβο! Γι' αυτό και σε πολλές εξατμίσεις βάζεις ό,τι μπούκα (τελείωμα) θες. Wink
Ρόλο στο θόρυβο παίζει το καζανάκι (πλιτς πλιτς Laughing Laughing Laughing ). Wink
seridim - Σαβ 20 Μάρ 2004, 09:48:09
Θέμα δημοσίευσης:
Skull έγραψε:

οσο πιο μικρη διαμετρο εχει το τελικο τοσο θορυβο κανει....
ετσι??

Γιάννη αν επιμένεις σε αυτή την άποψη ρώτα τον zleepy και τον Giannis 206 για το τελικό που έχω και το έχουν δοκιμάσει και οι δύο. Διάμετρος 102mm και ήχος τρελόοοοοος!!! Twisted evil Twisted evil
zzzleepy - Σαβ 20 Μάρ 2004, 10:03:38
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ δεν το δοκίμασα ρε, δε θυμάσαι;
seridim - Σαβ 20 Μάρ 2004, 10:15:48
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Εγώ δεν το δοκίμασα ρε, δε θυμάσαι;

Καλά ντε μην φωνάζεις!! Shocked Ήσουν έτοιμος. Πάντως την έχεις ακούσει εεε;;;;;;;
Που είσαι ρε χαθήκαμε....
zzzleepy - Σαβ 20 Μάρ 2004, 10:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
Άστα να πάνε... Θα μας φάνε οι γυναίκες... Wink

Θα τα πούμε σε καμιά συνάντηση... Να βάλω και τον Skull μέσα να τον πάω μια βόλτα να μου πει αν η Devil με τα 102mm κάνει ή όχι θόρυβο Twisted evil
GIANNIS206 - Σαβ 20 Μάρ 2004, 15:01:00
Θέμα δημοσίευσης:
Το γουρούνι του Δημήτρη έκανε τρελό ήχο!!Σε συνδιασμό με την χοάνη θα είναι θάνατος!
kavaliotis - Δευ 22 Μάρ 2004, 11:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
Αν και το *beepbeep* το τοπικ μου, συνεχιζω.. Γυρισα απο Καβαλα απο το service στα 90.000 χμ και τελικα μονο αμορτισερ αλλαξα εκτος απο οτι προεβλεπε το service. Εξατμιση μου ειπε ο μηχανικος μου οτι εψαξε πολλες αλλα δεν βρηκε μια που να τον ευχαριστει. Να σημειωσω οτι τρεχει σε αγωνες και ειναι ειδικος στα peugeot και τον εμπιστευομαι 4 χρονια τωρα. Του ειπα οτι βιαζομαι να βαλω εξατμιση και μου ειπε να σου βαλω εγω μια, αλλα δεν θα την χαρεις, ισως να χασεις και λιγο απο επιδοσεις αντι να κερδισεις.. Τελος παντων να μην τα πολυλογω, μου ειπε οτι μια εξατμιση του αρεσε παρα πολυ (οχι απο αποψη εμφανισης αλλα απο επιδοσεις-θορυβο κτλ) και ειναι μια SuperSprint με διπλη μπουκα πισω που ηθελα εγω!! Μολις μου το ειπε εγω χαρηκα αλλα σκεφτηκα την τιμη και μου ειπε να μην ανησυχω, η τιμη της ειναι γυρω στα 170 ευρω! Του ειπα οτι τετοιες εγω τις βρηκα στην διπλασια ακριβως τιμη και μου ειπε οτι παιζει στους εισαγωγεις, για αυτο και θα πρεπει να περιμενω 1 μηνα περιπου να ερθει η συγκεκριμενη... Εγω παντως επειδη τον εμπιστευομαι με κλειστα ματια, του ειπα να παραγγειλει και θα περιμενω οσο οσο! Αντε θα κυκλοφορω και με Supersprint εξατμιση!!!!! Και αφου τα λεφτα τα ειχα κρατημενα, καιρος ειναι να βαλω λιγα ακομα και να παρω τωρα ενα MP3 player που το χρειαζομαι αμεσα για το αμαξι και σε 1 μηνα βαζω και την εξατμιση... Wink
netblaster - Δευ 22 Μάρ 2004, 22:18:37
Θέμα δημοσίευσης:
170 ευρω η Supersprint Question Question Question Shocked Αυτο θα πει να εχεις κονε...Παντως, χωρις να τα πολυλογω, ειναι η κορυφαια!!! Αν και απο μονο του το τελικο δεν κανει και τιποτα το σπουδαιο... Wink
kavaliotis - Τρι 23 Μάρ 2004, 09:30:08
Θέμα δημοσίευσης:
Να σου πω την αληθεια δεν περιμενα ποτε και καμμια αξιοσημειωτη αλλαγη στις επιδοσεις απο εξατμιση, εγω αυτο που θελω ειναι βασικα η εξωτερικη εμφανιση που θα βελτιωθει, μια μικρη ψυχολογικη αυξηση μιας και θα φαινεται οτι παει καλυτερα το αμαξι λογω λιγο παραπανω θορυβου και βασικα θελω να ΜΗΝ χασω απο επιδοσεις! Αν γινουν ολα αυτα, εγω ειμαι ευχαριστημενος! Σε 1 μηνα θα ξερουμε... Εβγαλα και καποιες φωτος στο γκαραζ... Razz Cool Laughing
teoman - Τρι 23 Μάρ 2004, 12:07:31
Θέμα δημοσίευσης:
Προφανώς πρόκειται για universal (αφού έχει διπλή μπούκα).Αυτή που είναι ειδικά για 206 (μονή μπούκα στρογγυλή),είχε τουλάχιστον 100Ε παραπάνω πέρυσι.Από απόδοση δεν θα δεις σχεδόν καμία διαφορά (μόνο εξάτμιση),από ποιότητα όμως κορυφαία...
kavaliotis - Τρι 23 Μάρ 2004, 14:07:34
Θέμα δημοσίευσης:
Το ξερω οτι ειναι universal η εξατμιση, αλλωστε σιγα το πραγμα, δεν εχει μονο τις βασεις για να μπει κατευθειαν πανω, θα μου την περασει ο μηχανικος μου που τα ξερει αυτα οποτε εγω παιρνω την εξατμιση που θελω (ηθελα με διπλη μπουκα) στα μισα λεφτα! Χα! Wink
-=N4X=- - Τετ 24 Μάρ 2004, 23:10:09
Θέμα δημοσίευσης:
Να ρωτησω κατι???
Οι gr.N εξατμισεις δεν σας αρεσουν?Γιατι το λεω αυτο τωρα???
Γιατι κ απο εμφανιση οταν εχεις μια τετοια με το μεταλλο να γυαλιζει ειναι ωραια + οτι οποιος την βλεπει λεει οτι ο τυπος ειναι λιγο ψαγμενος...+ οτι εχει πολυ πιο ωραιο ηχο απο οποιαδηποτε αλλη (το κροταλισμα δεν πιανεται) + οτι απο οτι εχω ακουσει απο ατομα κ μηχανικους αν ειναι να παρεις κ καποιο μουλαρι απο τελικο (δυσκολο) τοτε εχεις πιο πολλες πιθανοτητες με αυτην γιατι ανεβαζει κ λιγο την συμπιεση απο μονη της...
netblaster - Πεμ 25 Μάρ 2004, 11:42:17
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Alex τι να σου πω...Οσον οφορα τα τελικα οι αποψεις ειναι πολυ υποκειμενικες, καθως τα βαζεις κυριως για εμφανιση και ηχο!!! Σε αλλους αρεσει το μπασο, σε αλλους το κροταλισμα!!! Εμενα προσωπικα δεν μαρεσει ο ηχος τους, οχι οτι ειναι ασχημος, απλα μαρεσει περισσοτερο ο μπασος!!! Σε εμφανιση δεν το συζητω, μου θυμιζει πολυ τα "μαμα" καζανακια!!! Τωρα το ποσο πιο ψαγμενος ειναι καποιος αν εχει groupN δε νομιζω οτι εχει αξια λογου!!! Οσοι εχουν groupA δηλαδη??? Τα τελικα εχουν γινει σαν τα κινητα πλεον...Οσο για αποδοση, το δικο μου τελικο εδωσε κατι ψηλα (τα αναμενομενα δηλαδη...)!!! Wink Το τελικο ειναι καθαρα "περι ορεξεως..."!!! Wink
-=N4X=- - Πεμ 25 Μάρ 2004, 11:54:06
Θέμα δημοσίευσης:
Η αληθεια να λεγετε...στην ομορφια υστερη λιγο αλλα παλι ορισμενες καλοφτιαγμενες κ γυαλισμενες προσδιδουν ενα τονο στο look.
Τωρα που ειπες για gr.A ειχα δει σε περιοδικο τελικο τετοιο για ολα τα αυτοκινητα με 130 ευρω κ δωρεαν τοποθετηση απο την excaust center.
Τι διαφορα εχει αυτο το τελικο απο ενα gr.N??
Εγω το μονο που καταλαβα απο την φωτο ειναι οτι μαλλον μιλαμε για ακομα πιο ελευθερο τελικο γιατι το καζανι ισα που ξεχωριζε απο το σωληνα....δινει τιποτα αυτο????
netblaster - Πεμ 25 Μάρ 2004, 11:59:15
Θέμα δημοσίευσης:
Ετσι οπως το λες ειναι...Μονωση σχεδον μηδενικη, ακομα πιο τρελο ηχο απο groupΝ και απο αποδοση τα ιδια πανω κατω!!! Η μεγαλη διαφορα ειναι ο ηχος και τα σκασιματα!!! Twisted evil
-=N4X=- - Παρ 26 Μάρ 2004, 23:45:06
Θέμα δημοσίευσης:
Μπα...παρα το οτι δεν εχω προβλημε με τον ηχο κ πολυ δεν πιστευω οτι αξιζει κατι παραπανω απο gr.N....να ειναι κ λιγο βολταδικο το αμαξι στην τελικη...
Baphomet - Σαβ 27 Μάρ 2004, 14:02:12
Θέμα δημοσίευσης:
χτες το βραδυ πετυχα ενα παλικαρι με 206 1.4 8V με σκούπα και τελικο grN και καναμε μερικα ανοιγματα στα οποία ημουν σαφώς πολύ πιο μπροστά από ότι με τα παρομοια ανοιγματα που καναμε με τον φιλιππο (σκουπα+τελικο beda). Wink
netblaster - Σαβ 27 Μάρ 2004, 19:29:47
Θέμα δημοσίευσης:
Πετρο μην ξεχναμε και τον ανθρωπινο παραγοντα!!! Wink Και την κατασταση του αυτοκινητου (μπουζι, λαδια, καυσιμα, δισκος-συμπλεκτης κτλ...)!!! Ολα αυτα ειναι παραμετροι που παιζουν πολυ σημαντικο ρολο σε μια κοντρα!!! Wink Παντως, για να επανελθω στο θεμα, διαφορα αποδοσης μεταξυ των δυο τυπων τελικων δεν υπαρχει!!!
Baphomet - Κυρ 28 Μάρ 2004, 00:53:13
Θέμα δημοσίευσης:
Σίγουρα Γιώργο παίζει ρόλο ο ανθρωπινος παράγων... απλά είπα τι παρατηρησα εγώ... από εκεί και πέρα ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του. Εγω προσωπικά με τίποτα δε θα θυσίαζα την εμφάνιση και τον μπάσο ηχο ενός devil ή μιας sebring για να κερδίσω το μισό αλογάκι από μια grN. Wink
netblaster - Κυρ 28 Μάρ 2004, 13:17:51
Θέμα δημοσίευσης:
Εισαι σε καλο δρομο Πετρο!!! Αντε να σε "ακουσουμε" κιεσενα... Twisted evil
Baphomet - Δευ 29 Μάρ 2004, 07:59:13
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα θα γίνουν Γιώργο...σωστά! Wink Wink
Pughell - Κυρ 11 Απρ 2004, 11:59:30
Θέμα δημοσίευσης:
Τον ηχο που θα βγαλει ενα καζανι,εξαρταται και απο την μπουκα αλλα πανω απο ολα εξαρταται απο το μεγεθος του καζανιου.
Μακη στα χρηματα που ψαχνεις θα βρεις μονο universal καζανια τα οποια θα βγαλουν θορυβο ετσι και αλλιως...Απο θεμα αποδοσης μην περιμενεις τιποτα τρελο,2-3 αλογα το πολυ!
Παντως για μενα βαλε Supersprint ή OMP.Επισης καλες ειναι και οι Devil.Για ΟΜΡ πηγαινε στην εξοδο της πολης προς Αθηνα,στα σφαγεια.Βγαινοντας στο δεξι σου χερι εχει ενα συνεργειο Peugeot,Βεζυρης-Νικας γραφει απο εξω.Ειναι και πολυ καλοι και εχουν και καλυτερες τιμες απο εμενα στην ΟΜΡ γιατι κανουν δικες τους εισαγωγες.Παντως να ξερεις οτι αν βαλεις καζανι ΟΜΡ,τοτε και το μεσαιο θα πρεπει να ειναι της ιδιας εταιριας,αντιστοιχα και αν πας σε Supersprint ή σε Devil.
Οτι και αν κανεις παντως μην βαλεις universal.Και θα σε πρηξει στον θορυβο και δεν θα εχεις και την μεγιστη αποδοση ασχετα αν κοστιζει τα μισα χρηματα.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr